Атырау қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 15 қазандағы № 2234 "Қалалық мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта атау туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Атырау облысы Атырау қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 29 сәуірдегі № 943 қаулысы
Атырау қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Атырау қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 15 қазандағы № 2234 "Қалалық мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта атау туралы" қаулысына келесі өзгеріс енгізілсін:
қосымшада:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Атырау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесі осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда мазмұндалсын.
2. "Атырау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Атырау қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қала әкімінің міндетін атқарушы Е. Умаров
Атырау қалалық әкімдігінің
2022 жылғы "29" сәуірдегі
№ 943 қаулысына қосымша
Атырау қалалық әкімдігінің
2020 жылғы "15" қазандағы
№ 2234 қаулысымен бекітілген
"Атырау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Заңды тұлғаның толық атауы: "Атырау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
Заңды тұлғаның қысқаша атауы: "Атырау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" ММ (бұдан әрі - Бөлім).
Бөлім Атырау қаласы аумағында мәдениеттің әлеуметтік жүйесін дамыту, мемлекеттік тілдің қолдану өрісін кеңейту, дене шынықтыру және спорт саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Бөлімнің ведомстволары жоқ.
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, банкте шоттары, бланкілері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген және мемлекеттік мекеменің атауы жазылған мөрі бар.

О внесении изменения в постановление акимата города Атырау от 15 октября 2020 года № 2234 "О переименовании государственного учереждения "Городской отдел культуры и развития языков"
Постановление акимата города Атырау Атырауской области от 29 апреля 2022 года № 943
Акимат города Атырау ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата города Атырау от 15 октября 2020 года № 2234 "О переименовании государственного учереждения "Городской отдел культуры и развития языков" следующее изменение:
в приложении:
положение о государственном учреждении "Атырауский городской отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта" утвержденное указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Атырауский городской отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта" принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Атырау.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
акима города
Умаров. Е
Приложение к постановлению
акимата города Атырау от "29"
апреля 2022 года № 943
Утверждено постановлением
акимата города Атырау от "15"
октября 2020 года № 2234
Положение государственного учреждения "Атырауской городской отдел культуры, развитие языков, физической культуры и спорта"
Глава 1. Общие положения
1. Полное наименование юридического лица: государственное учреждение "Атырауский городской отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта".
Краткое наименование юридического лица: ГУ "Атырауский городской отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта" (далее - Отдел).
Отдел является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере развития социальной системы культуры, расширения сферы применения государственного языка, физической культуры и спорта на территории города Атырау.
2. Отдел не имеет ведомства.
3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет счета в банках в соответствии с законодательством Республики Казахстан, бланки, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и наименованием государственного учреждения.

5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Бөлім Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Бөлім өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен бөлім басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Бөлімнің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Атырау қаласы, С. Сауырғалиев көшесі, № 1 құрылыс, пошталық индексі - 060003.
10. Осы ереже бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Бөлімнің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Бөлімнің кәсіпкерлік субъектілерімен бөлімнің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер бөлімнің заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) Атырау қаласы аумағында мәдениеттің әлеуметтік жүйесін дамыту;
2) мемлекеттік тілдің қолдану өрісін кеңейту;
3) Атырау қаласы аумағында дене шынықтыру және спортты дамыту мемлекеттік бағдарламасының іс-шараларын іске асыру;
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
өз құзіреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұратуға және алуға;
өзінің құзіреті жатқызылған мәселелер бойынша сотта талапкер және жауапкер болуға құқығы бар;
2) Бөлімнің міндеттері:
қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнама нормаларын сақтау;
қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа міндеттерді орындауға.
15. Бөлімнің функциялары:
1) Бөлім қызметінің бағыттары бойынша оның жұмыс өнімділігі мен сапасын арттыру мақсатында ішкі бақылауды жүзеге асырады;
2) қолданыстағы заңнамаға сәйкес ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асырады;
3) Бөлімнің құзыретіне кіретін мемлекеттік қызмет көрсету бойынша тиісті нормативтік құқықтық актілер әзірлейді;
4) өз құзыретi шегiнде тиiстi салада мемлекеттiк мүлiктi басқару бойынша мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асырады, тиісті салада мемлекеттік мүлікті басқару саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi бекітеді;

5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от своего имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности отдела утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: город Атырау, улица С. Саургалиева, строение № 1, почтовый индекс - 060003.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Отдела.
11. Финансирование деятельности Отдела осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Отделу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела.
Если Отделу законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученный доходы направляется в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) развитие социальной системы культуры на территории города Атырау;
2) расширение сферы применения государственного языка;
3) реализация мероприятий государственной программы развития физической культуры и спорта на территории города Атырау;
14. Полномочия:
1) Права:
в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
иметь право быть истцом и ответчиком в суде, по вопросам, отнесенным к его компетенции.
2) Обязанности:
соблюдение норм действующего законодательства Республики Казахстан;
осуществление иных обязанностей, в соответствие с действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) осуществлять внутренний контроль по направлениям деятельности с целью повышения качества и производительности его работы;
2) осуществлять внутренний государственный финансовый контроль в соответствии с действующим законодательством;
3) разработка соответствующих нормативных правовых актов по оказанию государственных услуг, входящих в компетенцию Отдела;
4) осуществление реализации государственной политики по управлению государственным имуществом в соответствующей отрасли, в пределах своей компетенции разрабатывает, утверждает нормативные правовые акты в сфере управления государственным имуществом соответствующей отрасли;

5) тиісті саладағы коммуналдық мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорнының жергілікті бюджеттен қаржыландыру жоспарларын бекiтедi;
6) тиісті саладағы коммуналдық мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорынның филиалдар мен өкiлдiктер құруына келiсiм бередi;
7) Құрылтайшымен келiсiм бойынша коммуналдық заңды тұлғаны қайта ұйымдастыруды және таратуды жүзеге асырады;
8) кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыру, даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекiтуге және үйлестiруге, олардың қызметiн әдiстемелік қамтамасыз етуге, семинарларды, басқа да оқыту түрлерін және мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт мамандарының тәжiрибе алмасуын ұйымдастырады;
9) мәдениет, дене шынықтыру және спорт объектілерінің материалдық-техникалық базасын құру және нығайту, олардың инфрақұрылымын дамыту;
10) мемлекеттік тәртіптің, еңбек заңдылығының және қауіпсіздік техникалары ережелерінің сақталуына бақылау жасау;
11) мүдделі ведомстволық ұйымдармен бірлесіп іс–шаралар ұйымдастырып, өткізу;
12) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт салаларын дамытудың өңірлік бағдарламаларын дайындауға және іске асыруға қатысады;
13) бағынысты мәдениет және спорт мекемелерінің қызметін басқарады;
14) қалалық мәдени, спорттық көпшілік іс-шаралардың жұмыс жоспарын әзірлеуді және іске асыруды қамтамасыз етеді;
15) қаланы мерекелік, қоғамдық маңызды және мәдени-көпшілік іс-шараларға безендіру;
16) ақпараттық және мәдени-сауық жұмыстарының негізі ретінде кітапхана ісінің дамуы мен сақталуын, мекемеге қарасты кітапханалардың кітап қорларын жинақтау үшін қаржылардың орталықтандырылуын қамтамасыз ету, кітапханаларды көркем әдебиет шығармаларымен және жас ұрпақтарды тәрбиелеуге арналған оқу құралдарымен жабдықтау;
17) қаланың мәдениет Үйлерінде көремөнерпаз ұжымдарын дамытуға ықпал жасау және әдістемелік басшылық ету;
18) клуб мекемелерінің даму және сақталуын қамтамасыз ету;
19) ұлттық, мемлекеттік, мерейтойлық және кәсіби мерекелерді өткізу бойынша бұқаралық шараларды ұйымдастыру;
20) қаладағы мәдениет және спорт мекемелерінің штаттық кестесін бекітеді және әдiстемелiк және ұйымдастырушылық басшылық жасайды;
21) кітапханаларды жинақтау үшін қорды орталықтандыруды, мекемелерге саздық аспаптарды, жабдықтар мен мүліктерді сатып алады;
22) алтын кітап қорын мемлекеттік қорғау, кітапхана қорларын әдеби шығармалармен және жасөспірімдерге арналған оқу-тәрбиелеу әдебиеттерімен толықтырады;
23) мәдениет үйлеріндегі көркемөнерпаздар, халықтық ұжымдар және үйірмелер шығармашылығының дамуына ықпал етеді;

5) утверждение планов финансирования коммунального государственного учреждения и государственного коммунального казенного предприятия из бюджета;
6) дача согласия на создание коммунального государственного учреждения и государственного коммунального казенного предприятия соответствующей отрасли филиалов и представительств;
7) по согласованию с Учредителем осуществление реорганизации и ликвидации коммунального юридического лица;
8) утверждать и координировать программы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров, методического обеспечения их деятельности, организовать семинары, другие формы обучения и обмена опытом со специалистами по культуре, развития языков, физической культуре и спорта;
9) создание и укрепление материально-технической базы объектов культуры, физической культуры и спорта, развитие их инфраструктуры;
10) контроль за соблюдением государственной дисциплины, трудового законодательства, правилам техники безопасности;
11) организация и проведение мероприятии совместн с подведомственными организациями;
12) участие в разработке и реализации региональных программ развития культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
13) руководить деятельности подведомственных учреждении культуры и спорта;
14) обеспечение разработки и реализации плана работы городских культурно, спортивно–массовых мероприятий;
15) оформление города к праздничным, общественно значимым и культурно-массовым мероприятиям;
16) обеспечение сохранности и развития библиотечного дела как основы информационной и культурно-досуговой работы, централизации средств для комплектования книжных фондов подведомственных библиотек, оснащение библиотек произведениями художественной литературы и учебными пособиями для воспитания молодого поколения;
17) методическое руководство и содействие развитию самодеятельных коллективов в Домах культуры города;
18) обеспечение развития и сохранности клубных учреждений;
19) организация массовых мероприятий по проведению национальных, государственных, юбилейных и профессиональных праздников;
20) утверждение штатных расписаний учреждений культуры и спорта города и осуществляет методическое и организационное руководство;
21) централизация фонда для комплектования библиотек, приобретение музыкальных инструментов, оборудования и инвентаря;
22) государственную охрану золотого книжного фонда, производит пополнение фондов библиотек художественными произведениями и учебно-воспитательной литературой для подрастающего поколения;
23) оказывает содействие развитию художественной самодеятельности в домах культуры.

24) мәдениет мекемелерін кадрлармен толықтыру, кадрларды дайындау және олардың біліктілігін көтеру бойынша шаралар қабылдап, белгіленген тәртіп бойынша қызметкерлерді аттестациялайды, оларға тарифтік-біліктілік санаттарын белгілейді;
25) жергілікті маңызы бар тарих, материалдық және рухани мәдениет ескерткіштерін есепке алу, қорғау және пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
26) Қазақстан Республикасы тілдер туралы заңдары мен белгіленген талаптардың бұзылуын жою жөнінде ұсыныстар береді, тиісті органдарға Қазақстан Республикасы тілдер туралы заңдарының бұзылуына кінәлі лауазымды адамдарға әкімшілік шаралар қолдану туралы ұсыныс енгізеді;
27) көрнекі ақпаратты дұрыс жазу бойынша консультациялық түсіндіру жұмыстарын үйлестіру;
28) облыстық маңызы бар қала көшелеріне және елді-мекендердің құрамдас бөліктерінің атауы және олардың атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын өзгерту туралы ұсыныстар енгізеді;
29) Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы заңдардың орындалуына бақылау жасауды жүзеге асыру, мемлекеттік тілдің қолдану өрісін кеңейту, сондай-ақ Атырау қаласында тұратын халықтар тілдерінің дамуының өңірлік бағдарламаларын әзірлейді және жүзеге асырады;
30) мәдениет және тіл саясатын жүзеге асыру мәселелері бойынша, сондай-ақ Бөлімнің құзыретіне жататын басқа да мәселелер бойынша жергілікті ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды;
31) дене шынықтыру және спорт бірлестіктерімен бірлесіп қала деңгейінде спорттық-көпшілік іс-шаралар өткізуді, сондай-ақ олардың, облыстық, қалалық жарыстарға дайындығын және қатысуын қамтамасыз етеді;
32) спорт түрлері бойынша қала құрама командаларын дайындайды және олардың қалалық, облыстық жарыстарға шығуын қамтамасыз етеді;
33) қала аумағында бұқаралық спорт пен спорттың ұлттық түрлерін дамытады;
34) спорттық разрядтар мен санаттарды беру мәселесін шешеді;
35) мүдделi ведомстволармен, қоғамдық ұйымдармен бiрлесе отырып, спорт резервiн дайындау жұмыстарын жүргiзеді, олардың ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, спорттық клубтар мен мектептер желісiн дамытуды үйлестiреді;
36) дене шынықтыру және спорт саласындағы жетiстiктердi, салауатты өмiр салты принциптерiн насихаттайды;
37) спорт түрлері бойынша қалалық жарыстарды ұйымдастырады және өткізеді;
38) спорт жарыстары мен жиындарын өткiзу ережелерiн бекітеді;
39) мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарына қолжетімділікті, дене шынықтыру және спорт салаларындағы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы мемлекеттік қызмет тұтынушыларына ақпарат ұсынуды қамтамасыз етеді;

24) проведение мероприятий по укомплектованию учреждений культуры кадрами, принимает меры по подготовке и повышению их квалификации, в установленном порядке аттестует работников, установливает работникам тарифно-квалификационные категории;
25) организует работу по учету, охране и использованию памятников истории, материальной и духовной культуры местного значения;
26) давать рекомендации об устранении нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан о языках, вносит предложения в соответствующие органы о применении мер дисциплинарного взыскания к должностным лицам, виновным в нарушении законодательства Республики Казахстан о языках;
27) координация консультативно-разъяснительной работы по правильному написанию визуальной информации;
28) вносит предложения о наименовании и переименовании улиц города областного значения и составных частей населенных пунктов, а также об изменении транскрипции их наименований;
29) осуществление контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках, расширения сферы применения государственного языка, а также разработка и реализация региональных программ развития языков народов проживающих в городе Атырау;
30) взаймодействие с местными организациями по вопросам по реализации культуры и языковой политики, а также по другим вопросам, относящимся к компетенции Отдела;
31) обеспечение проведения спортивно-массовых мероприятий на уровне города совместно с физкультурно-спортивными объединениями, а также их подготовку и участие в городских, областных соревнованиях;
32) подготовка городских сборных команд по различным видам спорта и их выступления на городских и областных соревнованиях;
33) развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории города;
34) разрешение вопроса о присвоении спортивных разрядов и категорий;
35) проведение работы совместно с заинтересованными ведомствами, общественными объединениями по подготовке спортивного резерва, координирует развитие сети спортивных клубов и школ, независимо от их ведомственной подчиненности;
36) пропаганда знаний и достижений в физической культуры и спорта, принципов здорового образа жизни;
37) организация и проведение городских соревнований по различным видам спорта;
38) утверждать правила о проведении спортивных соревнований и сборов;
39) обеспечить доступность стандартов государственных услуг, предоставлять информацию потребителям государственных услуг о порядке оказания государственных услуг в сферах физической культуры и спорта;

40) қалалық спорттық жарыстардың, басқада шаралардың жеңімпаздарын, спорттық мекемелердің қызметкерлерін, бапкер ұстаздар құрамын спорттық медальдармен, белгілермен, дипломдармен, грамоталармен, бағалы сыйлықтармен марапаттау мәселелерін белгіленген тәртіп бойынша шешеді;
41) Қазақстан Республикасының заңдарымен, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерімен көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Бөлімді басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол бөлімнің жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Бөлімнің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Бөлімнің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары болады.
19. Бөлімнің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) қала әкімі аппаратының бөлімдерінен, дербес бөлімдерінен,ауылдық округ әкімдері аппараттарынан ақпараттар, анықтамалар және басқа да қажетті материалдар сұрату;
2) Қала әкімдігінің отырысына және басқа да мәжілістерге қатысу;
3) Бөлім қызметкерлерін, бөлімге бағынысты мемлекеттік мекемелердің басшыларын Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жұмысқа қабылдау және босату, марапаттау немесе жазалау шараларын қолдану;
4) қызметкерлерге тапсырмаларды бөлу және оның орындалуын қадағалау;
5) бөлімнен шығатын бұйрықтарға, басқа да шығыс құжаттарына қол қою;
6) басқа да өзінің құзіреті шегіндегі мәселелерді өздігінен шешуге құқы бар.
Бөлімнің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Бөлімнің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, бөлімнің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.

40) в установленном порядке разрешить вопрос награждения победителей городских спортивных соревнований и других мероприятий, работников спортивных учреждений, тренерского состава спортивными медалями, знаками, дипломами, грамотами, ценными подарками;
41) осуществление иных функций, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Отдела осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Отдела назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Отдела имеет заместителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Отдела:
1) запрашивать информацию, справки и другие необходимые материалы от самостоятельных отделов, отделов аппарата акима, аппаратов акимов сельских округов;
2) участие в заседаниях акимата города и других совещаниях;
3) принятие и освобождение, поощрение или применение мер взыскания к работникам отдела, руководителям государственных учреждений, подведомственных отделу, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", Трудовым кодексом Республики Казахстан;
4) распределение поручений сотрудникам и контроль за их исполнением;
5) подписание приказов, других исходящих документов из отдела;
6) имеет право самостоятельно решать другие вопросы в пределах своей компетенции.
Полномочия первого руководителя отдела в период его отсутствия осуществляются лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Отделом, относится к коммунальной собственности.
23. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Бөлімді қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бөлімнің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі:
1) "Құрманғазы атындағы мәдениет сарайы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
2) "Атырау қалалық орталықтандырылған кітапханалар жүйесі" мемлекеттік мекемесі;
3) "Бұқаралық спортты дамыту спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение отдела осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении Отдела:
1) государственное коммунальное казенное предприятие "Дворец культуры имени Курмангазы";
2) государственное учреждение "Атырауская городская централизованная библиотечная система";
3) коммунальное государственное учреждение "Спортивный Клуб развития массового спорта".