2023-2025 жылдарға арналған Алтай ауданының аудандық бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 2022 жылғы 20 желтоқсандағы № 28/2-VII шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Алтай ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 - қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 8615226,8 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер– 5962476,7 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 40404,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 42730,7 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2569615,4 мың теңге;
2) шығындар – 8759481,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 414,1 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 20700,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 20285,9 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – -11428,1 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 11428,1 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -133240,2 мың теңге;
5-1) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 133240,2 мың теңге, соның ішінде:
қарыздар түсімі – 20700,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 122062,9 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 234603,1 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 04.12.2023 № 7/2-VIII шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. "2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 21/192- VII шешімімен белгіленген 2023 жылға арналған аудандық бюджетке әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз мөлшерінде орындауға алынсын.
3. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтардың бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін субвенциялардың көлемі жалпы 337413,0 мың теңге сомада көзделсін, соның ішінде:
- Серебрянск қаласы 42903,0 мың теңге;
- Жаңа Бұқтарма кенті 8175,0 мың теңге;
- Зубовск кенті 18074,0 мың теңге;
- Октябрьск кенті 18176,0 мың теңге;
- Прибрежный кенті 21346,0 мың теңге;
- Малеевка ауылдық округі 25520,0 мың теңге;

О районном бюджете района Алтай на 2023-2025 годы
Решение маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 20 декабря 2022 года № 28/2-VII
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат района Алтай РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 8615226,8 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5962476,7 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 40404,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 42730,7 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2569615,4 тысяч тенге;
2) затраты – 8759481,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 414,1 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 20700,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 20285,9 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – -11428,1 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 11428,1 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -133240,2 тысяч тенге;
5-1) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 133240,2 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 20700,0 тысяч тенге;
погашение займов – 122062,9 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 234603,1 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 04.12.2023 № 7/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Принять к исполнению на 2023 год нормативы распределения доходов в районный бюджет по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, в размере 100 процентов, установленные решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2022 года № 21/192-VII "Об областном бюджете на 2023-2025 годы".
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2023 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты городов районного значения, поселков, сельских округов в общей сумме 337413,0 тысяч тенге, в том числе:
- город Серебрянск 42903,0 тысяч тенге;
-поселок Новая Бухтарма 8175,0 тыс. тенге;
- поселок Зубовск 18074,0 тысяч тенге;
- поселок Октябрьский 18176,0 тысяч тенге;
- поселок Прибрежный 21346,0 тысяч тенге;
- Малеевский сельский округ 25520,0 тысяч тенге;

- Никольск ауылдық округі 31493,0 мың теңге;
- Полянское ауылдық округі 24437,0 мың теңге;
- Парыгино ауылдық округі 19291,0 мың теңге;
- Соловьево ауылдық округі 22406,0 мың теңге;
- Средигорный ауылдық округі 23802,0 мың теңге;
- Северный ауылдық округі 25071,0 мың теңге;
- Тұрғысын ауылдық округі 24147,0 мың теңге;
- Чапаево ауылдық округі 32572,0 мың теңге.
4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2023 жылға арналған резерві 113196,0 мың теңге сомада бекітілсін.

- Никольский сельский округ 31493,0 тысяч тенге;
- сельский округ Полянское 24437,0 тысяч тенге;
- Парыгинский сельский округ 19291,0 тысяч тенге;
- Соловьевский сельский округ 22406,0 тысяч тенге;
- Средигорный сельский округ 23802,0 тысяч тенге;
- Северный сельский округ 25071,0 тысяч тенге;
- Тургусунский сельский округ 24147,0 тысяч тенге;
- Чапаевский сельский округ 32572,0 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2023 год в сумме 113196,0 тысяч тенге.

5. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Алтай ауданының мәслихат хатшысы Л. Гречушникова
Алтай
ауданының мәслихатының
2022 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 28/2-VII шешіміне 1-қосымша
2023 жылға арналған аудандық бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 04.12.2023 № 7/2-VIII шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы (мыңтеңге)
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
I.Кірістер

5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь маслихата района Алтай Л. Гречушникова
Приложение 1 к решению
маслихата района Алтай
от 20 декабря 2022 года
№ 28/2-VII
Районный бюджет на 2023 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 04.12.2023 № 7/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2023).
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
17318,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
17318,0
499
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі
17947,1
001
Жергілікті деңгейде азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
17947,1
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1302910,8
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
124463,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
124463,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
124463,0
2
Әлеуметтiк көмек
1101531,1
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1095069,1
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
131509,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
26385,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
92553,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3312,0
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
142423,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
302368,9
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
189740,1
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
161179,1
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
45599,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6462,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша азаматтардың жекелеген санаттарын қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде әлеуметтік қолдау
6462,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
76916,7
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
76916,7
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
17318,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
17318,0
499
Отдел регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
17947,1
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области регистрации актов гражданского состояния
17947,1
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1302910,8
1
Социальное обеспечение
124463,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
124463,0
005
Государственная адресная социальная помощь
124463,0
2
Социальная помощь
1101531,1
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1095069,1
002
Программа занятости
131509,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
26385,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
92553,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3312,0
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
142423,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
302368,9
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
189740,1
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
161179,1
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
45599,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6462,0
007
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
6462,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
76916,7
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
76916,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

1175,4
007
Облыстық спорт жарыстарында түрлі спорт түрлері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрама командалары мүшелерінің дайындығы және қатысуы
8870,9
Ақпараттық кеңiстiк
239413,7
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
239413,7
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
15223,5
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
195243,0
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
28947,2
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
114403,4
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
79084,2
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53744,8
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
25339,4
804
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене тәрбиесі, спорт және туризм бөлімі
35319,2
001
Дене тәрбиесі, спорт және туризм саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
35319,2
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
93658,9
6
Жер қатынастары
5346,0
806
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
5346,0
021
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
5346,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
88312,9
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
12412,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
12412,0
806
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы, жер қатынастары және кәсіпкерлік бөлімі
75900,9
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығын, жер қатынастарын реттеу және кәсіпкерлікті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
75900,9
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
44831,0
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
44831,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
44831,0
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер

1175,4
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
8870,9
3
Информационное пространство
239413,7
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
239413,7
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
15223,5
007
Функционирование районных (городских) библиотек
195243,0
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
28947,2
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
114403,4
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
79084,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков и культуры
53744,8
004
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
25339,4
804
Отдел физической культуры, спорта и туризма района (города областного значения)
35319,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры, спорта и туризма
35319,2
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
93658,9
6
Земельные отношения
5346,0
806
Отдел сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства района (города областного значения)
5346,0
021
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
5346,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
88312,9
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
12412,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
12412,0
806
Отдел сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства района (города областного значения)
75900,9
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства
75900,9
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
44831,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
44831,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
44831,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)