2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Атырау облысы Жылыой аудандық мәслихатының 2023 жылғы 20 желтоқсандағы № 10-3 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және аудан әкімдігімен ұсынылған 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет жобасын қарап, Жылыой аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 127 922 782 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 124 909 223мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 65 500 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 128 500 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 2 819 559 мың теңге;
2) шығындар – 132 365 626 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 9 373 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік несиелер – 14 768 мың теңге;
бюджеттік несиелерді өтеу – 5 395 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 4 464 347 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 4 464 347 мың теңге:
қарыздар түсімі – 14 768 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 5 395 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 4 444 184 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Атырау облысы Жылыой аудандық маслихатының 15.04.2024 № 17-1 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудан бюджетінен облыстық бюджетке бюджеттік алымдардың 2024 жылға арналған көлемі 95 574 196 мың теңге сомасында белгіленсін.
3. Аудандық бюджеттен қала, кент, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемдері 2024 жылға 127 795 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Жаңа-Қаратон кентіне – 31 773 мың теңге;
Жем ауылдық округіне – 20 887 мың теңге;
Қосшағыл ауылдық округіне – 19 688 мың теңге;
Қара-Арна ауылдық округіне – 17 266 мың теңге;
Майкөмген ауылдық округіне – 19 112 мың теңге;
Ақкиізтоғай ауылдық округіне – 19 069 мың теңге.
4. 2024 жылға аудандық бюджетте ауылдық елдi мекендерде жұмыс iстеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, кент, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне жүз еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір жолғы көтерме жәрдемақы және екі мың еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тұрғын үй сатып алуға немесе салу үшін бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін.

О районном бюджете на 2024-2026 годы
Решение Жылыойского районного маслихата Атырауской области от 20 декабря 2023 года № 10-3
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и рассмотрев предложенный акиматом района проект районного бюджета на 2024-2026 годы Жылыойский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 127 922 782 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 124 909 223 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 65 500 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 128 500 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2 819 559 тысяч тенге;
2) затраты – 132 365 626 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 9 373 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 14 768 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 5 395 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 4 464 347 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 4 464 347 тысяч тенге:
поступление займов – 14 768 тысяч тенге;
погашение займов – 5 395 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 4 444 184 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Жылыойского районного маслихата Атырауской области от 15.04.2024 № 17-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Предусмотреть на 2024 год объемы бюджетных изъятий из районного бюджета в областной бюджет в сумме 95 574 196 тысяч тенге.
3. Предусмотреть на 2024 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города, поселка, сельских округов в сумме 127 795 тысяч тенге, в том числе:
поселку Жана –Каратон – 31 773тысяч тенге;
Жемскому сельскому округу – 20 887тысяч тенге;
Косчагильскому сельскому округу – 19 688тысяч тенге;
Кара-Арнинскому сельскому округу – 17 266тысяч тенге;
Майкумгенскому сельскому округу – 19 112 тысяч тенге;
Аккиизтогайскому сельскому округу – 19 069 тысяч тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов поселка, сельских округов прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты, предусмотрено единовременное подъемное пособие в размере стократного месячного расчетного показателя и бюджетный кредит для приобретения или строительства жилья в размере две тысячи кратного месячного расчетного показателя.

5. 2024 жылға жергілікті атқарушы органдарының резерві 2 147 953 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға 14 768 мың теңге сомасында бюджеттiк кредиттер көзделгенi ескерiлсiн.
7. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры есебінен 2 478 415 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері ескерілсін, оның ішінде:
шағын және моноқалалардағы бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға – 2 333 000 мың теңге;
инженерлік–коммуникациялық инфрақұрылымдарды дамытуға – 145 415 мың теңге.
8. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджет есебінен 3 077 433 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері ескерілсін, оның ішінде:
жылу энергетикалық жүйені дамытуға – 1 050 000 мың теңге;

5. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2024 год в сумме 2 147 953 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2024 год предусмотрены бюджетные кредиты местным исполнительным органам в сумме 14 768 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
7. Учесть в районном бюджете на 2024 год целевые трансферты на развитие из Национального фонда Республики Казахстан в сумме 2 478 415 тысяч тенге, в том числе:
2 333 000 тысяч тенге – на реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах;
145 415 тысяч тенге – на развитие инженерно – коммуникационной инфраструктуры;
8. Учесть в районном бюджете на 2024 год целевые трансферты на развитие из областного бюджета в сумме 3 077 433 тысяч тенге, в том числе:
на развитие теплоэнергетической системы – 1 050 000 тысяч тенге;

елді мекендердің жарық жүйесін дамытуға – 600 000 мың теңге;
абаттандыру объектілерін дамытуға – 1 300 000 мың теңге;
спорт объектілерін дамытуға – 127 433 мың теңге.
9. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Мәслихат төрағасы Қ. Мыңбаев
Жылыой аудандық
мәслихатының 2023 жылғы
20 желтоқсандағы № 10-3
шешіміне 1-қосымша
2024 жылға нақталынған бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Атырау облысы Жылыой аудандық маслихатының 15.04.2024 № 17-1 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
соммасы (мың теңге)
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
I . Кірістер

на развитие системы освещения населенных пунктов – 600 000 тысяч тенге;
на развитие объектов благоустройства – 1 300 000 тысяч тенге;
на развитие объектов спорта – 127 433 тысяч тенге.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата Қ. Мыңбаев
Приложение 1 к решению
Жылыойского районного
маслихата от 20 декабря
2023 года № 10-3
Уточненный бюджет на 2024 год
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения Жылыойского районного маслихата Атырауской области от 15.04.2024 № 17-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
Категория
Сумма (тысяча тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
I .Доходы

35 555
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
825
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
9 497
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
2 997
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
6 500
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
35 209
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
35 209
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
889 643
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттың қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
76 335
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
368
103
Жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен іс шаралар өткізуге арналған мемлекеттік басқарудың басқа деңгейлеріне берілетін трансферттер
100 000
106
Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін жергілікті атқарушы органның төтенше резерві есебінен іс шаралар өткізу
100 000
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
558 528
114
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері
54 412
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
32 562
040
Мемлекеттік органдардың объектілерін дамыту
32 562
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
138 176
001
Жергілікті деңгейдежер жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
138 176
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын-үй инспекциясы бөлімі
5 587 062
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй-инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
281 751
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 055
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
833 627
114
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері
4 468 629
02
Қорғаныс
84 215
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
84 215
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
17 165
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою

35 555
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
825
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
9 497
003
Проведение оценки имущества в целях налогооблажения
2 997
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
6 500
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
35 209
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
35 209
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
889 643
001
Проведение оценки имущества в целях налогооблажения
76 335
015
Капитальные расходы государственного органа
368
103
Трансферты другим уровням государственного управления на проведение мероприятий за счет резерва местного исполнительного органа на неотложные затраты
100 000
106
Проведение мероприятий за счет чрезвычайного резерва местного исполнительного органа для ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера
100 000
113
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
558 528
114
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам
54 412
467
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
32 562
040
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
32 562
486
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
138 176
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
138 176
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
5 587 062
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
281 751
013
Капитальные расходы государственного органа
3 055
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
833 627
114
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам
4 468 629
02
Оборона
84 215
122
Аппарат акима района (города областного значения)
84 215
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
17 165
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)

4 850
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
62 200
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
1 000
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
1 000
066
Қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздік объектілерін салу
1 000
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
2 442 080
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 342 347
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
10 876
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
55 761
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
800
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
1 819 928
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
8 640
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
41 199
015
Зейнеткерлер мен мүгедектерге әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
48 262
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
356 881
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
99 733
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
67 088
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 100
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
320
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
31 225
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
10 473 481
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын-үй инспекциясы бөлімі
7 947 329
002
Мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн алып қою, оның iшiнде сатып алу жолымен алып қою және осыған байланысты жылжымайтын мүлiктi иелiктен айыру
580 291
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
390 971

4 850
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
62 200
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
1 000
467
Отдел строительства района (города областного значения)
1 000
066
Строительство объектов общественного порядка и безопасности
1 000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
2 442 080
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 342 347
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
10 876
005
Государственная адресная социальная помощь
55 761
006
Оказание жилищной помощи
800
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
1 819 928
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
8 640
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
41 199
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и инвалидов
48 262
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
356 881
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
99 733
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
67 088
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 100
021
Капитальные расходы государственного органа
320
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
31 225
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
10 473 481
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
7 947 329
002
Изъятие, в том числе путем выкупа земельных участков для государственных надобностей и связанное с этим отчуждение недвижимого имущества
580 291
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
390 971