Сот-сараптама қызметі саласындағы кәсіптік стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2024 жылғы 23 қаңтардағы № 60 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Құжаттардың cот сараптамасы" кәсіптік стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Сот экологиялық сараптамасы" кәсіптік стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеу" кәсіптік стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Есірткі құралдары, психотроптық заттар, олардың аналогтары мен прекурсорлардың сот сараптамасы" кәсіптік стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Сот-медициналық химия-токсикологиялық сараптама" кәсіптік стандарты;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/зерттеуі" кәсіптік стандарты бекітілсін;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Сот портреттік сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Сот бейнефонографиялық сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес "Сот трасологиялық сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес "Сот баллистикалық сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес "Лакты бояу материалдарын, жабындар мен полимер материалдарын сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес "Мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарын сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес "Металдар мен қорытпаларды сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес "Топырақты сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес "Талшықтық материалдар мен олардан жасалған бұйымдарды сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес "Спирт құрамды сұйықтықтарды сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес "Арнайы химиялық заттарды сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес "Әйнектен, керамикадан және силикат құрылыс материалдарынан жасалған бұйымдарды сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;

Об утверждении профессиональных стандартов в сфере судебно-экспертной деятельности
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 23 января 2024 года № 60
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Профессиональный стандарт "Судебная экспертиза документов", согласно приложением 1 к настоящему приказу;
2) Профессиональный стандарт "Судебная экологическая экспертиза", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование средств компьютерной технологии", согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Профессиональный стандарт "Судебная экспертиза наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров", согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Профессиональный стандарт "Судебно-медицинская химико-токсикологическая экспертиза", согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Профессиональный стандарт "Судебная молекулярно-генетическая экспертиза/исследование", согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Профессиональный стандарт "Судебная портретная экспертиза", согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Профессиональный стандарт "Судебная видеофонографическая экспертиза", согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Профессиональный стандарт "Судебная трасологическая экспертиза", согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) Профессиональный стандарт "Судебная баллистическая экспертиза", согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование лакокрасочных материалов, покрытий и полимерных материалов", согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов", согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование металлов и сплавов", согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование почв", согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование волокнистых материалов и изделий из них", согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование спиртосодержащих жидкостей", согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование специальных химических веществ", согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование изделий из стекла, керамики и силикатных строительных материалов", согласно приложению 18 к настоящему приказу;

19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес "Сот экономикалық сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес "Азық-түлік емес тауарларды сот-сараптамалық тауартану зерттеуі" кәсіби стандарты бекітілсін;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес "Азық-түлік тауарларын сот-сараптамалық тауартану зерттеуі" кәсіби стандарты бекітілсін;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес "Сот-сараптамалық автотауартану зерттеуі" кәсіби стандарты бекітілсін;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес "Сот-сараптамалық құрылыс-тауартану зерттеуі" кәсіби стандарты бекітілсін;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес "Сот құрылыс сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес "Сот өрт-техникалық сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес "Сот жарылыс-техникалық сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес "Сот-сараптамалық психологиялық-филологиялық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес "Сот-сараптамалық дінтанушылық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес "Сот-гистологиялық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
А.Н. Есқараев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2024 жылғы 23 қаңтардағы
№ 60 бұйрығына
1-қосымша
"Құжаттардың сот сараптамасы" кәсіптік стандарты

19) Профессиональный стандарт "Судебная экономическая экспертиза", согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное товароведческое исследование непродовольственных товаров", согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное товароведческое исследование продовольственных товаров", согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное автотовароведческое исследование", согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное строительно-товароведческое исследование", согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) Профессиональный стандарт "Судебная строительная экспертиза", согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование обстоятельств пожаров", согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) Профессиональный стандарт "Судебная взрыво-техническая экспертиза", согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное психолого-филологическое исследование", согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное религиоведческое исследование", согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) Профессиональный стандарт "Судебно-гистологическое исследование", согласно приложению 29 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан в порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его официального опубликования
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
А.Н. Ескараев
Приложение 1 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 января 2024 года № 60
Профессиональный стандарт "Судебная экспертиза документов"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес "Құжаттардың сот сараптамасы" кәсіптік стандарты әзірленді, ол әзірленді, ол құжаттардың сот сараптамасын жүргізу жөніндегі сот сарапшысының біліктілік, құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындауға арналған және сот-сараптама қызметі саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) жазба – қол жеткізілген нәтижелер туралы мәліметтерді қамтитын құжат немесе жүзеге асырылған қызметтің расталуы верификацияның, ескертуші және түзетуші әрекеттердің жүргізілуінің куәлігін ұсыну және қадағалауын рәсімдеу үшін;
4) жазу мен қолтаңба сот-сараптамасының мәні – қолжазбалық құжаттарды, жазбалар мен қолтаңбаларды зерттеу кезінде арнайы ғылыми білімдердің көмегімен белгілі бір фактілерді, жағдайларды анықтау;
5) жазу мен қолтаңба сот-сараптамасының объектілері – қолжазба мәтіндері немесе олардың бөліктері, жазбалар (әріптік немесе сандық) және құжаттардың түпнұсқасындағы жазуды әдейі өзгертумен байланысты немесе байланысты емес, жазып отырған адамға үйреншікті немесе үйреншікті емес жағдайда орындалған қолтаңба;
6) сот-техникалық зерттеудің мәні – хат материалдарының ерекшеліктеріндегі және құжаттар деректемелерінің белгілеріндегі, оларды дайындау жағдаяттары, олардағы өзгертулерді енгізу тәсілдері туралы, сондай-ақ құжаттарды дайындау немесе оларға өзгертулер енгізу үшін пайдаланылған заттар мен материалдар туралы нақты мәліметтерді анықтау;
7) сот-техникалық зерттеудің объектілері – хат материалдарының қасиеттеріндегі және құжаттар деректемелерінің белгілеріндегі, оларды дайындау жағдаяттардағы нақты деректерді, олардағы өзгертулерді енгізу тәсілдері туралы, сондай-ақ құжаттарды дайындау не оларға өзгертулер енгізу үшін пайдаланылған заттар мен материалдар туралы анықтау;
8) сот автортану зерттеуінің мәні – құжаттың авторы мен оның мәтінін жасау жағдайы туралы нақты деректерді анықтау;
9) сот автортану сараптамасының объектілері – жазбаша сөздің әртүрлі стильдерінде орындалған құжаттардың мәтіндері (қолжазба, полиграфиялық және өзге де тәсілімен дайындалған құжаттардың мәтіндері), салыстырмалы зерттеуге арналған үлгілер.

Глава 1. Общие положения
1. В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" разработан профессиональный стандарт "Судебная экспертиза документов", который предназначен для определения требований к уровню квалификации, компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда судебного эксперта по производству судебной экспертизы документов и применяется в области судебно-экспертной деятельности.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) запись – документ, содержащий сведения о достигнутых результатах или свидетельство осуществленной деятельности для оформления прослеживаемости и представления свидетельств проведения верификации, предупреждающих и корректирующих действий);
4) предмет судебной почерковедческой экспертизы – установление с помощью специальных научных знаний в области судебного почерковедения определенных фактов, обстоятельств при исследовании рукописных документов, записей или подписей;
5) объекты судебной почерковедческой экспертизы – рукописные тексты или их части, записи (буквенные или цифровые) и подписи, выполненные в обычных или необычных для пишущего условиях, связанные или не связанные с намеренным изменением почерка в подлинниках документов;
6) предмет судебно-технической экспертизы – установление фактических данных, содержащихся в свойствах материалов письма и в признаках реквизитов документов, обстоятельствах их изготовления, о способах внесения изменений в них, а также о предметах и материалах, которые использовались для изготовления документов либо внесения в них изменений;
7) объекты судебно-технической экспертизы документов – установление фактических данных, содержащихся в свойствах материалов письма и в признаках реквизитов документов, обстоятельствах их изготовления, о способах внесения изменений в них, а также о предметах и материалах, которые использовались для изготовления документов либо внесения в них изменений;
8) предмет судебной автороведческой экспертизы – установление фактических данных об авторе и условиях составления текста документа;
9) объекты судебной автороведческой экспертизы – тексты документов, исполненные в различных стилях письменной речи (тексты рукописных, изготовленные полиграфическим и иным способом документов); образцы для сравнительного исследования.

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА – Біліктілік анықтамалығы;
СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Құжаттардың сот сараптамасы".
5. Кәсіптік стандарт коды: О84230.
6. ЭҚЖЖ сәйкес секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
О – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
84 – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
842 – Мемлекеттің жалпы қоғамға қызмет көрсетуі;
8423 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет;
84230 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: осы стандарт "Құжаттардың сот сараптамасы" түрі бойынша сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігі бар сарапшыларға, оның ішінде "Құжаттардың сот сараптамасы" түрі бойынша лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлғаларға қойылатын талаптарды, сондай-ақ сот сараптамасы органының бөлім/бөлімше, сектор басшысына қойылатын талаптарды сипаттайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
2) сот сарапшылары (жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеумамандығы бойынша) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
3) сот сарапшылары (құжаттарды сот-техникалық зерттеу мамандығы бойынша) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
4) сот сарапшылары (сот автортану зерттеуімамандығы бойынша) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
1329-1
Қызметтер атауының коды
1329-1-028
Кәсіп атауы
Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жоғары білім (6B042 құқық (құқықтану, халықаралық құқық), 6B053 физикалық және химиялық ғылымдар (физика), 6B023 тілдер және әдебиет (филология)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Бөлім/бөлімше басшысы
сектор басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты
Құжаттардың сот сараптамасын жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:

3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС – Квалификационный справочник;
ОРК – Отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – Общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Судебная экспертиза документов".
5. Код профессионального стандарта: О84230.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
О – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
84 – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
842 – Предоставление государством услуг обществу в целом;
8423 – Деятельность в области юстиции и правосудия;
84230 – Деятельность в области юстиции и правосудия.
7. Краткое описание профессионального стандарта: данный стандарт описывает требования к экспертам, имеющим квалификационное свидетельство на право производства судебных экспертиз (исследований), в том числе к физическим лицам, занимающимся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии по виду "Судебная экспертиза документов", а также требования к руководителю отдела/отделения, сектора органа судебной экспертизы.
8. Перечень карточек профессий:
1) начальник отдела (специализированного в прочих отраслях) – 6 уровень квалификации по ОРК;
2) судебные эксперты (по специальности судебно-экспертное исследование почерка и подписей) – 6 уровень квалификации по ОРК;
3) судебные эксперты (по специальности судебно-техническое исследование документов) – 6 уровень квалификации по ОРК;
4) судебные эксперты (по специальности судебно-автороведческое исследование) – 6 уровень квалификации по ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)"
Код группы
1329-1
Код наименования занятия
1329-1-028
Наименование профессии
Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Высшее образование (6B042 право (юриспруденция, международное право), 6B053 физические и химические науки (физика), 6B023 языки и литература (филология)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Руководитель отдела/отделения
руководитель сектора
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной экспертизы документов, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:

1. Бөлімше жұмысына басшылық ету;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
Бөлімше жұмысына басшылық ету
1-дағды:
Бөлімшенің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын әзірлеу
Машықтар:
1. Бөлімшенің қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді жұмыс жоспарларын қалыптастыру, олардың орындалуын іске асыруға бақылауды жүзеге асыру;
2. Бөлімшенің мақсаттарын және оның осы мақсаттарға қол жеткізу көрсеткіштерін анықтау;
3. Бөлімше қызметіндегі негізгі тәуекелдерді және оларды жою немесе азайту әдістерін анықтау;
4. Бөлімше процестерінің тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін анықтау;
5. Өндірістік есептерді қалыптастыру.
Білімі:
1. Ұйымның стратегиясы/саясаты, мақсаттары, даму жоспарлары және басқа да нормативтік құқықтық құжаттары;
2. Менеджмент, стратегиялық және бюджеттік жоспарлау, ұйымдастырушылық даму саласындағы теориялық және практикалық білімдер;
3. Жоспарлау және әкімшілендіру негіздері.
4. Сараптама жүргізу туралы есептілікті жасау тәртібі мен мерзімдері.
2-дағды:
Бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Персоналдың жұмысына басшылық жасау, міндеттерді қалыптастыру және олардың орындауын қадағалау;
2. Өз құзыреті шегінде ұйымның басқа бөлімшелерімен және өзге де ұйымдардың өкілдерімен бөлімшенің тиімді өзара іс-қимылын жүзеге асыру;
3. Бөлімшенің материалдық-техникалық ресурстарға деген қажеттілігін анықтау бойынша талдау жүргізу. Зертхананы материалдық-техникалық жабдықтау мен жарақтандыруға өтінімдер жасау және ресімдеу;
4. Реактивтердің кірісін бақылау және олардың есебін жүргізу;
5. Персонал қызметінің тиімділігін талдау және бағалау, орындалған жұмыс нәтижелері бойынша бағыныстыларға кері байланыс ұсыну;
6. Қызметкерлерді тиімді ынталандыру жүйесін әзірлеу. Жанжалды жағдайлардың алдын алу;
7. Бөлімшенің персоналға қажеттілігін айқындау, сондай-ақ олардың кәсіптік деңгейін ескере отырып, персоналды іріктеуді жүзеге асыру. Жаңадан қабылданған персоналды бейімдеу бойынша іс-шаралар әзірлеу;
8. Сот сараптамасы органы басшысының қарауына қызметкерлерді тағайындау, ауыстыру және жұмыстан босату туралы ұсынымдар, оларды көтермелеу туралы немесе оларға жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізу;
9. Персоналды даярлауды, біліктілігін арттыруды іске асыруды қамтамасыз ету;
10. Бөлімше ресурстарын ұтымды пайдалануды, жабдықтар мен аспаптардың сақталуы мен жұмыс жағдайын қамтамасыз ету;
11. Нұсқамалықты өткізуді ұйымдастыру, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық талаптар жөніндегі нұсқаулықтардың, қағидалар мен нормалардың сақталуына бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:

1. Руководство работой подразделения;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Руководство работой подразделения
Навык 1
Разработка перспективных и текущих планов работы подразделения
Умения:
1. Формировать краткосрочные и долгосрочные планы работ подразделения, осуществлять контроль за реализацией их выполнения;
2. Определять цели подразделения и показатели достижения этих целей;
3. Определять ключевые риски в деятельности подразделения и методы их устранения или снижения;
4. Определять ключевые показатели результативности процессов подразделения;
5. Формировать производственные отчеты.
Знания:
1. Стратегия/политика, цели, планы развития и другие нормативные правовые документы организации;
2. Теоретические и практические знания в области менеджмента, стратегического и бюджетного планирования, организационного развития;
3. Основы планирования и администрирования;
4. Порядок и сроки составления отчетности о производстве экспертиз.
Навык 2:
Организация и обеспечение работы подразделения
Умения:
1. Руководить работой персонала, формулировать задачи и контролировать их выполнение;
2. Осуществлять эффективное взаимодействие подразделения с другими подразделениями организации и представителями сторонних организаций в пределах своей компетенции;
3. Проводить анализ по определению потребностей подразделения в материально-технических ресурсах. Составлять и оформлять заявки на материально-техническое обеспечение и оснащении лаборатории;
4. Проводить входной контроль реактивов и их учет;
5. Анализировать и оценивать эффективность деятельности персонала, предоставлять обратную связь подчиненным по результатам выполненной работы;
6. Разрабатывать систему эффективной мотивации персонала. Предупреждать конфликтные ситуации;
7. Определять потребности подразделения в персонале, а также осуществлять подбор персонала с учетом их профессионального уровня. Разрабатывать мероприятия по адаптации вновь принятого персонала;
8. Вносить на рассмотрение руководителя органа судебной экспертизы представления о назначении, перемещении и увольнении работников, предложения об их поощрении или о наложении на них взысканий;
9. Обеспечивать реализацию подготовки, повышения квалификации персонала;
10. Обеспечивать рациональное использование ресурсов подразделения, сохранность и рабочее состояние оборудования и приборов;
11. Организовывать проведение инструктажа, осуществлять контроль за соблюдением инструкций, правил и норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологических требований.
Знания:

1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Ішкі нормативтік құжаттар, бөлімше қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері;
3. Еңбекті ұйымдастырудың нысандары мен әдістері;
4. Адами ресурстарды басқару, персоналды оқыту және дамыту тетіктері;
5. Персоналдың қызметін бағалау әдістері, қызметкерлерді ынталандырудың, олардың қатысу деңгейін арттырудың әдістемелері мен тетіктері;
6. Еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың, еңбек заңнамасының негіздері; ішкі еңбек тәртібі қағидалары; еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғаудың, өндірістік санитарияның, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздіктің талаптары;
7. Реактивтерді, тауарлық-материалдық құндылықтардың кірісін бақылау, оларды есепке алу және есептен шығару тәртібі;
8. Пайдаланылатын техникалық құралдарды пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидалары.
3-дағды:
Бөлімше жұмыстарының орындалу барысын бақылау
Машықтар:
1. Жұмыс жоспар-кестелерінің орындалуын бақылау;
2. Құрал-сайманнның, аппаратура мен жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын, реактивтердің ұтымды қолданылуын (егер олар қолданылса), персоналдың қауіпсіздік техникасын қағидаларын сақтауын бақылау;
3. Сараптаманы жүргізу сапасын ішкі бақылау жүйесін ұйымдастыру;
4. Сараптамалық қорытындыны сарапшының тәуелсіздігі қағидатын сақтай отырып, жүргізілген зерттеудің толықтығын, тұжырымдардың ғылыми негізділігін, алынған нәтижелердің дұрыстығын және сараптамалық қорытындыны ресімдеу сапасын тексеру;
5. Персоналдың лауазымдық міндеттерін, оның ішінде сот сараптамасы саласындағы әдеп қағидаттарын, ақпараттың құпиялылығын орындауын бақылауды жүзеге асыру;
6. Сарапшының қорытындыларын ішкі және сыртқы рецензиялау процесіне қатысу;
7. Сараптамалық қателіктердің алдын алуды жүргізу;
8. Қойылған мақсаттарға қол жеткізу мониторингін жүзеге асыру.
Білімі:
1. Бөлімшеде қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларды пайдаланудың негізгі технологиялық процестері мен ерекшеліктері;
2. Сот-сараптамалық зерттеулер өндірісінің сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, бөлімше қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері;
4. Құпия қызметтік ақпаратты қорғау талаптары.
2-еңбек
функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
1-дағды:
Сараптамаларды тағайындайтын органдармен сот сараптамаларын жүргізу бойынша өзара іс-қимыл
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстар сметасын жасау және сараптама тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шеккен шығыстар туралы есеп ұсыну;
2. Өз құзыреті шегінде процестік әрекеттерге маман ретінде қатысу.
Білімі:

1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности работников подразделения;
3. Формы и методы организации труда;
4. Инструменты управления человеческими ресурсами, обучения и развития персонала;
5. Методы оценки деятельности персонала, методики и инструменты мотивации работников, повышения уровня их вовлеченности;
6. Основы организации труда и управления, трудового законодательства; правила внутреннего трудового распорядка; требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
7. Порядок входного контроля реактивов, товарно-материальных ценностей, их учета и списания;
8. Правила эксплуатации и обслуживания используемых технических средств.
Навык 3:
Контроль за ходом выполнения работ подразделения
Умения:
1. Контролировать выполнение план-графиков работ;
2. Контролировать правильность эксплуатации инструментария, аппаратуры и оборудования, рационального использования реактивов (если они используются), соблюдение правил техники безопасности персоналом;
3. Организовывать систему внутреннего контроля качества проведения экспертизы;
4. Проверять экспертное заключение с соблюдением принципа независимости эксперта на полноту проведенного исследования, на научную обоснованность выводов, достоверность полученных результатов и на качество оформления экспертного заключения;
5. Осуществлять контроль за выполнением персоналом должностных обязанностей, в том числе принципов этики в сфере судебной экспертизы, конфиденциальности информации;
6. Участвовать в процессе внутреннего и внешнего рецензирования заключений эксперта;
7. Проводить профилактику экспертных ошибок;
8. Осуществлять мониторинг достижения поставленных целей.
Знания:
1. Основные технологические процессы и особенности эксплуатации оборудования и аппаратуры, применяемой в подразделении;
2. Принципы организации контроля качества производства судебно-экспертных исследований;
3. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности работников подразделения;
4. Требования защиты конфиденциальной служебной информации.
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы и представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
2. Участвовать в качестве специалиста в процессуальных действиях в пределах своей компетенции.
Знания:

1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптама құнын есептеу жөніндегі тарифтер мен әдістер.
2-дағды:
Сараптаманы тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Машықтар:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдар қызметкерлеріне ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Қылмыстық және азаматтық істер бойынша, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері;
3. Сот экспертологиясы және криминалистика негіздері.
1-ші қосымша еңбек функциясы:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
1-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Машықтар:
1. Технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің заманауи деңгейін ескере отырып, құжаттардың сот сараптамасын дамытудың ағымдағы жай-күйі мен перспективаларын зерделеу және талдау;
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін ұсыныстар мен техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу;
3. Ғылыми зерттеу нәтижелерінің техникалық және экономикалық әсерін негіздеу;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруды және өткізуді жоспарлау.
5. Деректерді жинау, талдау және жүйелеуді жүзеге асыру;
6. Зерттеу жұмыстарының жоспарларына ағымдағы және қорытынды бақылауды, бағалауды және түзетуді жүзеге асыру;
7. Сынақтар мен өлшемдердің тиісті әдістері мен әдістемелерін қолдану;
8. Ғылыми зерттеулер барысында жүргізілетін сынақтардың нәтижелерін талдау;
9. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін ресімдеу;
10. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, техникалық шешімдерді, ғылыми зерттеулердің әзірлемелерін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, валидациялауға және енгізуге қатысу;
11. Орындалған жұмыстың, ғылыми зерттеулердің және/немесе ғылыми-техникалық әзірлемелердің нәтижелері бойынша есептер дайындау;
12. Мақалалар, монографиялар, әдістемелік ұсыныстар мен оқу құралдарын дайындауға қатысу;
13. Жарияланымдар мен ғылыми әзірлемелерге рецензия жүргізу;
14. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылым мен технологияның заманауи жетістіктері;

1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы.
Навык 2:
Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным и гражданским делам, а также по делам об административных правонарушениях;
3. Основы судебной экспертологии и криминалистики.
Дополнительная трудовая функция 1:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1:
Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебной экспертизы документов с учетом современного уровня технологий, научных разработок;
2. Разрабатывать предложения и технико-экономическое обоснование для проведения научно-исследовательских работ;
3. Обосновывать технический и экономический эффект от результатов научного исследования;
4. Планировать организацию и проведение научно-исследовательских работ;
5. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных;
6. Осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию планов исследовательских работ;
7. Применять соответствующие методы и методики испытаний и измерений;
8. Анализировать результаты испытаний, проводимых в ходе научных исследований;
9. Оформлять результаты научно-исследовательских работ;
10. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, технических решений, разработок научных исследований;
11. Подготавливать отчеты по результатам выполненной работы, научных исследований и/или научно-технических разработок;
12. Участвовать в подготовка статей, монографий, методических рекомендаций и пособий;
13. Проводить рецензирование публикаций и научных разработок;
14. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Современные достижения отечественной и зарубежной науки и технологии в области судебной экспертизы;

2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдіснамасы;
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстары мен жарияланымдар нәтижелерінің мазмұнына және ресімдеуге қойылатын үлгілік талаптар;
4. Сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары;
5. Ғылыми зерттеулер жүргізу немесе ғылыми-техникалық әзірлемелерді орындау бойынша әдістемелік материалдар.
2-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысу
Машықтар:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қолданыстағы заңнамаға, реттеу мақсаттарына сәйкестігіне, енгізілетін нормалардың тиімділігі мен олардың салдарына талдау жасау;
2. Сот-сараптама қызметі нормативтік-құқықтық реттеуді жетілдіру, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу немесе қайта қарау, жаңа нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жөнінде ұсыныстар қалыптастыру;
3. Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3. Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, қабылдау, өзгеріс енгізу тәртібі, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерді ресімдеудің тәртібі.
3-дағды:
Сот сарапшыларын кәсіптік даярлауға, біліктілігін арттыруға қатысу
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізу құқығына біліктілік куәлігін алуға үміткерлерді дайындауға, сот сарапшыларының біліктілігін арттыруға қатысу;
2. Сот сарапшыларын даярлау, біліктілігін арттыру курстарына лектор, дайындық басшысы ретінде қатысу;
3. Кадрларды даярлаудың, біліктілікті арттырудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеуге қатысу;
4. Оқу-әдістемелік құжаттаманы, оқыту және бақылау құралдарын әзірлеуге қатысу;
5. Кәсіптік оқыту мен біліктілікті арттырудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге қатысу;
6. Оқыту нәтижелерінің көрсеткіштерін және оның тиімділігін талдауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің негізгі қағидаттары мен тәртібі;
3. Баяндамалардың, семинарлық және практикалық сабақтардың жоспарларын жасау тәртібі;
4. Оқытудың теориясы мен әдістемесінің негіздері;
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері жөніндегі әдістемелік материалдар;
6. Сот сарапшыларын кәсіптік даярлаудың, біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары;

2. Методология проведения научно-исследовательских работ;
3. Типовые требования к содержанию и оформлению результатов научно-исследовательских работ и публикаций;
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований;
5. Методические материалы по проведению научных исследований или выполнению научно-технических разработок.
Навык 2:
Участие в разработке проектов нормативных правовых актов и нормативных документов в сфере судебной экспертизы
Умения:
1. Анализировать проекты нормативных правовых актов в области судебно-экспертной деятельности на соответствие действующему законодательству, целям регулирования, на предмет эффективности вводимых норм и их последствий;
2. Формировать предложения по совершенствованию нормативно-правового регулирования судебно-экспертной деятельности, внесению изменений или пересмотру действующих нормативных правовых актов, разработке новых нормативных правовых актов;
3. Участвовать в разработке проектов нормативных правовых актов в сфере судебной экспертизы.
Знания:
1.Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Закон Республики Казахстан "О правовых актах";
3. Порядок разработки, принятия, внесения изменений, а также требований к оформлению нормативных правовых актов.
Навык 3:
Участие в профессиональной подготовке, повышении квалификации судебных экспертов
Умения:
1. Участвовать в подготовке претендентов на получение квалификационного свидетельства на право производства судебной экспертизы, повышении квалификации судебных экспертов;
2. Участвовать в курсах подготовки, повышения квалификации судебных экспертов в качестве лектора, руководителя подготовки;
3. Участвовать в разработке перспективных и текущих планов подготовки кадров, повышения квалификации;
4. Участвовать в разработке учебно-методической документации, средств обучения и контроля;
5. Участвовать в совершенствовании форм и методов профессионального обучения и повышения квалификации.
6. Осуществлять анализ показателей результатов обучения и его эффективности.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов;
3. Порядок составления планов лекций, семинарских и практических занятий;
4. Основы теории и методики преподавания;
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов;
6. Формы, виды, методы и средства профессиональной подготовки, повышении квалификации судебных экспертов;

7. Оқыту шығындарын қаржыландыру тәртібі;
8. Кадрларды даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі есептілікті жасау тәртібі.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Ұжымды басқару
Командалық жұмыс
Көшбасшылық қасиеттер
Стратегиялық және жүйелік ойлау
Нәтижеге бағдары/немесе сапаға бағдары
Тиімді коммуникация дағдылары
Тұрақты өзін-өзі дамыту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
7
Басшы/басшының орынбасары
10. "Сот сарапшылары" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
2611-7
Қызметтер атауының коды
2611-7-002
Кәсіп атауы
Сот сарапшылары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жоғары білім (6B042 құқық (құқықтану, халықаралық құқық)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Бас сарапшы
жетекші сарапшы
аға сарапшы
"Жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеу" мамандығы бойынша лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлға
Қызметтің негізгі мақсаты
Құжаттардың сот сараптамасын жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек функциясы:
"Жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу
1-дағды:
Келіп түскен сараптама/зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және қарап-шығу
Машықтар:
1. Ұсынылған объектілердің, олардың санын сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Сараптама/зерттеу объектілерінің бүліну, түрінің өзгеруін, ауыстырылу мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін олардың қаптамасының бүтіндігін тексеру;
3. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;

7. Порядок финансирования затрат на обучение;
8. Порядок составления отчетности по подготовке и повышению квалификации кадров.
Требования к личностным компетенциям
Управление коллективом
Командная работа
Лидерские качества
Стратегическое и системное мышление
Ориентация на результат/или ориентация на качество
Навыки эффективной коммуникации
Постоянное саморазвитие
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
7
Руководитель/заместитель руководителя
10. Карточка профессии "Судебные эксперты"
Код группы:
2611-7
Код наименования занятия:
2611-7-002
Наименование профессии
Судебные эксперты
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Высшее образование (6B042 право (юриспруденция, международное право)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Главный эксперт
ведущий эксперт
старший эксперт
физическое лицо, занимающиеся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии по специальности "Судебно-экспертное исследование почерка и подписей"
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной экспертизы документов, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-экспертное исследование почерка и подписей";
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-экспертное исследование почерка и подписей"
Навык 1:
Прием и осмотр поступивших объектов экспертизы/исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки объектов экспертизы/исследования исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;

4. Зерттеуге түскен материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерінің сақталуы және сараптама объектілерін сақтау мен қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеуге ұсынылған заттай дәлелдемелер мен объектілерді алу, буып-түю, жолдау, тасымалдау тәртібі.
2-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) материалдары мен объектілерін зерделеу
Машықтар:
1. Жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісі мен міндеттерін анықтау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша олардың қорытынды беру үшін жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы объектілерін, олардың ерекшелігін ескере отырып сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға қолдаухат ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және / немесе әдістері, жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеу саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
4. Жазутану сараптамасының объектілері және олардың түрлері
5. Жазу мен қол қою белгілері, оларды жүйелеу негіздері;
6. Сот-жазутану сараптамасын тағайындау кезінде материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі ережелері;
7. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау мен жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеуді жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелеріне және/немесе әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер сынама дайындауды жүргізу;
2 Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықты дұрыс пайдалану;
3. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік орта жағдайларын (температураны, ылғалдылықты) бақылау;
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
5. Жазбаларды жүргізу және рәсімдеу;
6. Санитарлық нормалар мен ережелердің талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықты сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері;
3. Сот-жазутану сараптамасының процестік және ұйымдастырушылық негіздері;

4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы, соблюдения правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно- экспертной деятельности;
2. Порядок изъятия, упаковки, направления, транспортировки, хранения вещественных доказательств и объектов, предоставляемых на экспертные исследования.
Навык 2:
Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования почерка и подписей;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточности для дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно- экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-экспертного исследования почерка и подписей;
4. Объекты почерковедческой экспертизы и их виды;
5. Признаки почерка и подписей, основы их систематизации;
6. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебно-почерковедческой экспертизы;
7. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Навык 3:
Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить судебно-экспертные исследования согласно методикам и/или методу судебно-экспертного исследования;
2. Правильно эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование;
3 Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
4. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
5. Вести и оформлять записи;
6. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкции по безопасности и охране труда.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
3. Процессуальные и организационные основы судебно-почерковедческой экспертизы;

4. Сот-сараптамалық зерттеудің кезеңдері;
5. Қолжазба белгілерін жүйелеу негіздері. Қолжазбаның жалпы және ерекше белгілері;
6. Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану тәртібі;
7.Сот сараптамаларын/зерттеулерін жүргізу барысында объектілерді тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотосуреті, бейнетүсірілім, фотокестелерді, сызбаларды, диаграммаларды және т.б. жасау тәртібі;
8. Зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
9. Жазбаларды жүргізу тәртібі;
10. Еңбек қорғау, қауіпсіздк техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі нұсқаулары, ережелері мен нормалары, сондай-ақ санитарлық- эпидемиологиялық талаптар;
11. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер.
4-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелеріне талдау, бағалау және өңдеу жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалауды жүргізу;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру/өңдеу және тұжырымдарды қалыптастыру;
4. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері;
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерінің анықтығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру тәртібі мен ережелері;
5. Зерттеулер нәтижелері есептерінің жазбаларын жүргізу, талдау, бағалау және өңдеу тәртібі.
5-дағды:
Сарапшының (маманның) қорытындысын ресімдеу
Машықтар:
1. Сарапшының (маманның) қорытындысын немесе қорытынды берудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны ресімдеу;
2. Бақылау өндірісінің материалдарын қалыптастыру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сарапшы қорытындысын, оның құрылымдық (кіріспе, зерттеу, синтездеу, тұжырымдар) бөліктерін жасау тәртібі. Сарапшы қорытындысы тұжырымдарының нысандары;
3. Құжаттауды, мұрағаттауды білу.
2-еңбек функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
1-дағды:
Сот сараптамалары өндірісін тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстар сметасын жасау және сараптаманы тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шеккен шығыстар туралы есепті ұсыну;
2. Өз құзыреті шегінде процестік әрекеттерге маман/сарапшы ретінде қатысу.
Білімі:

4. Стадии судебно-экспертного исследования;
5. Основы систематизации признаков почерка. Общие и частные признаки почерка;
6. Порядок эксплуатации инструментария, приборов и оборудования;
7. Научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, составления фототаблиц, схем, диаграмм;
8. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследования;
9. Порядок ведения записей;
10. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
11. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности.
Навык 4:
Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований;
3.Интерпретировать/обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять записи по расчетам, анализу, оценке и обработке результатов исследований.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертного исследования;
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Правила ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Навык 5:
Оформление заключения эксперта (специалиста)
Умения:
1. Оформлять заключение эксперта (специалиста) или сообщение о невозможности дать заключение;
2. Формировать материалы наблюдательного производства.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Порядок составления заключения эксперта его структурные части (вводная, исследовательская, синтезирующая, выводы). Формы выводов заключения эксперта;
3. Знания документирования, архивирования.
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы и представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
2. Участвовать в качестве специалиста/эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции.
Знания:

2. Сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылым мен технологияның заманауи жетістіктері;
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу немесе ғылыми-техникалық әзірлемелерді орындау әдіснамасы;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының мазмұны мен нәтижелерін ресімдеуге қойылатын үлгілік талаптар;
5. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
2-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысу
Машықтар:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қолданыстағы заңнамаға, реттеу мақсаттарына сәйкестігіне, енгізілетін нормалардың тиімділігіне және олардың салдарына талдау жасау;
2. Сот-сараптама қызметі нормативтік-құқықтық реттеуді жетілдіру, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу немесе қайта қарау, жаңа нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жөнінде ұсыныстар қалыптастыру;
3. Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3. Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, қабылдау, өзгерістер енгізу тәртібі, сондай-ақ ресімдеуге қойылатын талаптар.
3-дағды:
Сот сарапшыларын кәсіптік даярлауға, біліктілігін арттыруға және қайта даярлауға қатысу
Машықтар:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігін алуға үміткерлерді кәсіптік даярлауға, сот сарапшыларын даярлауға, біліктілігін арттыруға қатысу;
2. Сот сарапшыларын даярлау, біліктілігін арттыру курстарына лектор, дайындық басшысы ретінде қатысу;
3. Оқу-әдістемелік құжаттаманы, оқыту және бақылау құралдарын әзірлеуге қатысу;
4. Кәсіптік оқыту мен біліктілікті арттырудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге қатысу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің негізгі қағидаттары мен тәртібі;
3. Баяндамалардың, семинарлық және практикалық сабақтардың жоспарларын жасау тәртібі;
4. Оқытудың теориясы мен әдістемесінің негіздері;
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері жөніндегі әдістемелік материалдар;
6. Сот сарапшыларын кәсіптік даярлаудың, біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Командалық жұмыс
Аналитикалық және жүйелік ойлау
Стреске төзімділік
Сапаға бағдары
Шешім қабылдау кезіндегі дербестік
Тиімді коммуникация дағдылары
Тұрақты өзін-өзі дамыту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Бөлім/бөлімше, сектор басшысы
7
Басшы/басшының орынбасары

2. Современные достижения отечественной и зарубежной науки и технологии в области судебной экспертизы;
3. Методология проведения научно-исследовательских работ или выполнения научно-технических разработок;
4. Типовые требования к содержанию и оформлению результатов научно-исследовательских работ;
5. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Навык 2:
Участие в разработке проектов нормативных правовых актов и нормативных документов в сфере судебной экспертизы
Умения:
1. Анализировать проекты нормативных правовых актов в области судебно-экспертной деятельности на соответствие действующему законодательству, целям регулирования, на предмет эффективности вводимых норм и их последствий;
2. Формировать предложения по совершенствованию нормативно-правового регулирования судебно-экспертной деятельности, внесению изменений или пересмотру действующих нормативных правовых актов, разработке новых нормативных правовых актов;
3. Участвовать в разработке проектов нормативных правовых актов в сфере судебной экспертизы.
Знания:
1.Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Закон "О правовых актах";
3. Порядок разработки, принятия, внесения изменений, а также требований к оформлению нормативных правовых актов.
Навык 3:
Участие в профессиональной подготовке, повышении квалификации и переподготовке судебных экспертов
Умения:
1. Участвовать в профессиональной подготовке претендентов на получение квалификационного свидетельства на право производства судебных экспертиз (исследований), подготовке, повышении квалификации судебных экспертов;
2. Участвовать в курсах подготовки, повышения квалификации судебных экспертов в качестве лектора, руководителя подготовки;
3. Участвовать в разработке учебно-методической документации, средств обучения и контроля;
4. Участвовать в совершенствовании форм и методов профессионального обучения и повышения квалификации.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов;
3. Порядок составления планов лекций, семинарских и практических занятий;
4. Основы теории и методики преподавания;
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов;
6. Формы, виды, методы и средства профессиональной подготовки, повышению квалификации судебных экспертов.
Требования к личностным компетенциям
Командная работа
Аналитическое и системное мышление
Стрессоустойчивость
Ориентация на качество
Самостоятельность при принятии решений
Навыки эффективной коммуникации
Постоянное саморазвитие
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Руководитель отдела/отделения, сектора
7
Руководитель/заместитель руководителя

11. "Сот сарапшылары" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
2611-7
Қызметтер атауының коды
2611-7-002
Кәсіптің атауы
Сот сарапшылары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жоғары білім (6B042 құқық (құқықтану, халықаралық құқық), 6B053 физикалық және химиялық ғылымдар (физика)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Бас сарапшы
жетекші сарапшы
аға сарапшы
"Құжаттарды сот-техникалық зерттеу" мамандығы бойынша лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлға
Қызметтің негізгі мақсаты
Құжаттардың сот сараптамасын жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Құжаттарды сот-техникалық зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
"Құжаттарды сот-техникалық зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу
1-дағды:
Келіп түскен сараптама/ зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және қарап-шығу
Машықтар:
1. Ұсынылған объектілердің, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Сараптама/зерттеу объектілерінің бүліну, түрінің өзгеруін, ауыстырылу мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін олардың қаптамасының бүтіндігін тексеру;
3. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түскен материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерін сақтау және сараптама объектілерін сақтау мен қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеуге ұсынылған объектілерді алудың, буып-түюдің, жолдаудың, тасымалдаудың, сақтаудың тәртібі.
2-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) материалдары мен объектілерін зерделеу
Машықтар:

11. Карточка профессии "Судебные эксперты"
Код группы:
2611-7
Код наименования занятия:
2611-7-002
Наименование профессии
Судебные эксперты
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Высшее образование (6B042 право (юриспруденция, международное право), 6B053 физические и химические науки (физика)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий:
Главный эксперт
ведущий эксперт
старший эксперт
физическое лицо, занимающиеся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии по специальности "Судебно-техническое исследование документов"
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной экспертизы документов, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-техническое исследование документов";
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-техническое исследование документов"
Навыки 1:
Прием и осмотр поступивших объектов экспертизы/ исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки объектов экспертизы/ исследования исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы и соблюдению правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области в области судебно-экспертной деятельности;
2. Порядок изъятия, упаковки, направления, транспортировки, хранения объектов, предоставляемых на экспертные исследования.
Навыки 2:
Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:

1. Құжаттарды сот-техникалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін анықтау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша олардың қорытынды беру үшін жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы объектілерін, олардың ерекшелігін ескере отырып сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуді) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға қолдаухат ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Реактивтердің кірісін бақылауды және оларды есепке алуды жүргізуге қатысу;
9. Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері, құжаттарды сот-техникалық зерттеу саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
3. Құжаттарды сот-техникалық зерттеу объектілері және олардың түрлері;
4. Құжаттарды сот-техникалық зерттеуді тағайындау кезінде материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі ережелері;
5. Реактивтердің кіріс бақылауын сақтау және оларды есепке алу тәртібі;
6. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау мен жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сынақ дайындық жүргізу;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелеріне және/немесе әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу;
3 Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықтарды дұрыс пайдалану, реактивтерді ұтымды пайдалану (егер олар пайдаланылса);
4. Зерттеу жүргізу жағдайларын (өндірістік факторларды) бақылау;
5. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
6. Жазбаларды жүргізу және рәсімдеу;
7. Санитарлық нормалар мен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері;
3. Құжаттарды сот-техникалық зерттеудің процессуалдық және ұйымдастырушылық негіздері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу кезеңдері;
5. Химиялық және физика-химиялық әдістер негізінде зерттеу әдістері;
6. Зерттеу әдістері және оларды қолдану реттілігін анықтау;

1. Определять предмет, объект и задачи судебно-технического исследования документов;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Участвовать в проведении входного контроля реактивов и их учета;
9. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-технического исследования документов;
3. Объекты судебно-технического исследования документов и их виды;
4. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебно-технического исследования документов;
5. Порядок соблюдения входного контроля реактивов и их учета;
6. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Навыки 3:
Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить пробную подготовку согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить судебно-экспертные исследования согласно методикам и/или методу судебно-экспертного исследования;
3. Правильно эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование, рационально использовать реактивы (если они используются);
4. Контролировать условия (производственные факторы) проведения исследований;
5. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
6. Вести и оформлять записи;
7. Соблюдать требования санитарных норм и инструкции по безопасности и охране труда.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
3. Процессуальные и организационные основы судебно-технического исследования документов;
4. Стадии судебно-экспертного исследования;
5. Приемы исследования на основе химических и физико-химических методов;
6. Методы исследования и определение последовательности их применения;

7. Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану, шығыс материалдарын есепке алу және сақтау тәртібі;
8.Сот сараптамаларын/зерттеулерін жүргізу процесінде объектілерді тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотосуретін, бейнетүсірілімді, фотокестелерді, сызбаларды, диаграммаларды жасау ережелерін білу;
9. Зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
10. Жазбаларды жүргізуді білу;
11. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар, қағидалар мен нормалар, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық талаптар;
12. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер.
4-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелеріне талдау, бағалау және өңдеу жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалауды жүргізу;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру/өңдеу және тұжырымды қалыптастыру;
4. Зерттеулер нәтижелерінің есептері, талдауы, бағалауы және өңдеуі бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері.
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің анықтығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру тәртібі мен қағидасы;
5. Зерттеулер нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу тәртібі.
5-дағды:
сарапшының (маманның) қорытындысын ресімдеу
Машықтар:
1. Сарапшының (маманның) қорытындысын немесе қорытынды берудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны ресімдеу;
2. Бақылау өндірісінің материалдарын қалыптастыру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сарапшы қорытындысын, оның құрылымдық бөліктерін (кіріспе, зерттеу, синтездеу, тұжырымдар) жасау тәртібі;
3. Сарапшы қорытындысы тұжырымдарының нысандары;
4. Құжаттауды, мұрағаттауды білу.
2-еңбек функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
1-дағды:
Сот сараптамалары өндірісін тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстар сметасын жасау және сараптаманы тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шеккен шығыстар туралы есеп ұсыну;
2. Өз құзыреті шегінде процестік әрекеттерге маман/сарапшы ретінде қатысу
Білімі:

7. Порядок эксплуатации инструментария, приборов и оборудования, учета и хранения расходных материалов;
8. Научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, знания правил судебной фотографии, видеосъемки, составления фототаблиц, схем, диаграмм;
9. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследования;
10. Знание ведения записей;
11. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
12. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности.
Навыки 4:
Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований;
3. Интерпретировать/обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять записи по расчетам, анализу, оценке и обработке результатов исследований.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований;
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Порядок ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Навыки 5:
Оформление заключения эксперта (специалиста)
Умения:
1. Оформлять заключение эксперта (специалиста) или сообщение о невозможности дать заключение;
2. Формировать материалы наблюдательного производства.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Порядок составления заключения эксперта, его структурные части (вводная, синтезирующая, исследовательская, выводы).
3. Формы выводы заключения эксперта;
4. Знания документирования, архивирования.
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навыки 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы и представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
2. Участвовать в качестве специалиста/эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции.
Знания:

1. Құжаттарды сот-автортану зерттеуінің мәнін, объектісін және міндеттерін анықтау;
2. Ұсынылған материалдарды және зерттеу объектілерін зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша олардың қорытынды беру үшін жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы объектілерін, олардың ерекшелігін ескере отырып сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуді) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға қолдаухат ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері, сот-автортану зерттеуі саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
3. Жеке тұлғаны сәйкестендіру әдістері, оның жынысын, жасын, кәсібін, білім деңгейін анықтау;
4. Сот автортану сараптамасын тағайындау кезінде материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі ережелері.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелеріне және/немесе әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу;
2. Зерттеу жүргізу шарттарын (өндірістік факторларды) бақылау;
3. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
4. Жазбаларды жүргізу және рәсімдеу;
5. Санитарлық нормалар мен ережелердің талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды сақтау.
Білім:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері;
3. Сот-автортану зерттеуінің процестік және ұйымдастырушылық негіздері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу кезеңдері;
5. Адамның жазбаша сөйлеуінің даралығын анықтайтын сөйлеу мінез-құлқының шарттары мен заңдылықтары және авторлықты зерттеу әдістері туралы;
6. Жазбаша сөйлеу белгілерін жүйелеу негіздері. Жазбаша сөйлеудің жалпы және жеке белгілері;
7.Сот сараптамаларын/зерттеулерін жүргізу процесінде объектілерді тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдары мен тәсілдері, сот фотографиясы, бейнетүсірілім қағидаларын білу;
8. Сарапшы қорытындысының сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
9. Зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік ортаның шарттары (температура, ылғалдылық);

1. Определять предмет, объект и задачи судебной автороведческой экспертизы;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточности для дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-автороведческого исследования;
3. Методы идентификации личности, установление его пола, возраста, профессии, уровня образования;
4. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебной автороведческой экспертизы.
Навык 3:
Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить судебно-экспертные исследования согласно методикам и/или методу судебно-экспертного исследования;
2. Контролировать условия (производственные факторы) проведения исследований;
3. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
4. Вести и оформлять записи;
5. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкции по безопасности и охране труда.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
3. Процессуальные и организационные основы судебно-автороведческого исследования;
4. Стадии судебно-экспертного исследования;
5. Условия и закономерности речевого поведения человека, определяющих индивидуальность его письменной речи, и о методах исследования авторства;
6. Основы систематизации признаков письменной речи. Общие и частные признаки письменной речи;
7. Научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, знания правил судебной фотографии, видеосъемки;
8. Принципы организации контроля качества заключения эксперта;
9. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследования;

14. Әзірлеуге қатысқан ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Орындаушы: Г.Ж. Ертаева, expert@cse.kz, 54-10-05.
15. Сот-сараптама қызметі саласындағы кәсіптік біліктілік бойынша салалық кеңес: 2023 жылғы 14 қарашадағы №2 хаттама.
16. Кәсіптік біліктілік бойынша ұлттық орган: 2023 жылғы 20 қазандағы қорытынды.
17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 9 қазан.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1-нұсқа, 2024 жыл.
19. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жылғы 4 қаңтар.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2024 жылғы 23 қазаңдағы
№ 60 бұйрығына
2-қосымша
"Сот экологиялық сараптамасы" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес "Сот экологиялық сараптамасы" кәсіптік стандарты әзірленді, ол сот экологиялық сараптамасын жүргізу жөніндегі сот сарапшысының біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындауға арналған және сот-сараптама қызметі саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) жазба – қол жеткізілген нәтижелер туралы мәліметтерді қамтитын құжат немесе жүзеге асырылған қызметтің расталуы верификацияның, ескертуші және түзетуші әрекеттердің жүргізілуінің куәлігін ұсыну және қадағалауын рәсімдеу үшін;
4) сот экологиялық сараптамасының міндеттері – теріс антропогендік әсердің көзі мен механизмін анықтау, уақыт пен кеңістікте қоршаған ортаға теріс антропогендік әсердің сипаттамасын айқындау, теріс антропогендік әсердің салдарын күшейтуге немесе әлсіретуге ықпал ететін шарттар мен жағдайларды анықтау, қоршаған ортаның компоненттеріне теріс антропогендік әсер ету мен өндірістік, коммуналдық және өзге де кәсіпорындардың қызметі арасындағы себеп-салдарлық байланысты анықтау, теріс антропогендік әсердің ауқымын, қайтымдылығын (қайтымсыздығын) және өзге де салдарын айқындау, қоршаған орта объектілерін бастапқы жай-күйіне дейін қалпына келтіру мүмкіндігін айқындау және қажетті рекультивациялық және оңалту іс-шараларының тізбесін әзірлеу;

14. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
Исполнитель: Ертаева Г.Ж., expert@cse.kz, 54-10-05.
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям в сфере судебно-экспертной деятельности: протокол от 14 ноября 2023 года №2.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 20 октября 2023 года.
17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 9 октября 2023 года.
18. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
19. Дата ориентировочной актуализации: 4 января 2027 года.
Приложение 2 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 января 2024 года № 60
Профессиональный стандарт "Судебная экологическая экспертиза"
Глава 1. Общие положения
1. В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" разработан профессиональный стандарт "Судебная экологическая экспертиза", который предназначен для определения требований к уровню квалификации, компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда судебного эксперта по производству судебной экологической экспертизы и применяется в области судебно-экспертной деятельности.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) запись – документ, содержащий сведения о достигнутых результатах или свидетельство осуществленной деятельности для оформления прослеживаемости и представления свидетельств проведения верификации, предупреждающих и корректирующих действий;
4) задачи судебной экологической экспертизы – установление источника и механизма негативного антропогенного воздействия, определение характеристики негативного антропогенного воздействия на окружающую среду во времени и в пространстве, выявление условий и обстоятельств, способствующих усилению или ослаблению последствий негативного антропогенного воздействия, установление причинно-следственной связи между негативным антропогенным воздействием на компоненты окружающей среды и деятельностью производственных, коммунальных и иных предприятий, определение масштабов, обратимости (необратимости) и иных последствий негативного антропогенного воздействия, определение возможности восстановления объектов окружающей среды до исходного состояния и разработка перечня необходимых рекультивационных и реабилитационных мероприятий;

5) сот-экологиялық сараптамасының объектілері – теріс антропогендік әсердің белгілері табылған оқшауланған жер учаскесі; антропогендік бұзылған учаске шегінде іріктелген сынамалар, сулар, топырақтар; теріс антропогендік әсерге ұшыраған флора мен фаунаның үлгілері; қарастырылып отырған оқиға орнынан алынған механизмдер, жабдықтар немесе бөлшектер; объектілердің техникалық құжаттамасынан және экологиялық жай-күйін тексеру актілерінен мәліметтер; сараптама мәніне жататын өзге де материалдар;
6) сот экологиялық сараптамасының мәні – қоршаған ортаға теріс антропогендік әсерді куәландыратын нақты мән-жайларды анықтау;
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА – Біліктілік анықтамалығы;
СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Сот экологиялық сараптамасы".
5. Кәсіптік стандарт коды: О84230.
6. ЭҚЖЖ сәйкес секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
О – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
84 – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
842 – Мемлекеттің жалпы қоғамға қызмет көрсетуі;
8423 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет;
84230 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: осы стандарт "Сот экологиялық сараптамасы" сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігі бар сарапшылардың, оның ішінде лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлғалардың біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды, сондай-ақ сот сараптамасы органының бөлім/бөлімше сектор басшысының біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды сипаттайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
2) сот сарапшылары – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі.
3 - тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
1329-1
Қызметтер атауының коды
1329-1-028
Кәсіптің атауы
Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)

5) объекты судебной экологической экспертизы – локальный земельный участок, где обнаружены признаки негативного антропогенного воздействия; пробы, воды, почвы, отобранные в пределах антропогенно нарушенного участка; образцы флоры и фауны, подвергшиеся негативному антропогенному воздействию, механизмы, оборудование или детали с места, рассматриваемого события; сведения из технической документации и актов проверки экологического состояния объектов; иные материалы, относящиеся к предмету экспертизы;
6) предмет судебной экологической экспертизы – установление фактических обстоятельств, свидетельствующих о негативном антропогенном воздействии на окружающую среду.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС – Квалификационный справочник;
ОРК – отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Судебная экологическая экспертиза".
5. Код профессионального стандарта: О84230.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
О – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
84 – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
842 – Предоставление государством услуг обществу в целом;
8423 – Деятельность в области юстиции и правосудия;
84230 – Деятельность в области юстиции и правосудия.
7. Краткое описание профессионального стандарта: данный стандарт описывает требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к экспертам, имеющим квалификационное свидетельство на право производства судебных экспертиз (исследований), в том числе к физическим лицам, занимающимся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии по виду "Судебная экологическая экспертиза", а также требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к руководителю отдела/отделения, сектора органа судебной экспертизы.
8. Перечень карточек профессий:
1) начальник отдела (специализированного в прочих отраслях) – 6 уровень квалификации по ОРК;
2) судебные эксперты – 6 уровень квалификации по ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)"
Код группы
1329-1
Код наименования занятия
1329-1-028
Наименование профессии
Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)

Жоғары білім (6B051 биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология, биотехнология), 6B052 қоршаған орта (экология), 6B053 физикалық және химиялық ғылымдар (химия), 6B055 геология, 6B072 өндірістік және өңдеу салалары (геология және пайдалы қазбалардың кен орындарын барлау, тау-кен ісі, мұнай-газ ісі, металлургия), 6B081 агрономия (агрономия, топырақтану және агрономия), 6B082 мал шаруашылығы (мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы), 6B083 орман шаруашылығы (аншылық және аң шаруашылығы, орман ресурстары және орман шаруашылығы), 6B084 балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), 6B085 жерге орналастыру, 6B086 су ресурстары және суды пайдалану (су ресурстары және суды пайдалану, мелиорация, рекультивация және жерді қорғау) және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Бөлім/бөлімше басшысы
сектор басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты
Сот экологиялық сараптамасын жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлімше жұмысына басшылық ету;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
Бөлімше жұмысына басшылық ету
1-дағды:
Бөлімшенің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын әзірлеу
Машықтар:
1. Бөлімшенің қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді жұмыс жоспарларын қалыптастыру, олардың орындалуын іске асыруға бақылауды жүзеге асыру;
2. Бөлімшенің мақсаттарын және оның осы мақсаттарға қол жеткізу көрсеткіштерін анықтау;
3. Бөлімше қызметіндегі негізгі тәуекелдерді және оларды жою немесе азайту әдістерін анықтау;
4. Бөлімше процестерінің тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін анықтау;
5. Өндірістік есептерді қалыптастыру.
Білімі:
1. Ұйымның стратегиясы/саясаты, мақсаттары, даму жоспарлары және басқа да нормативтік құқықтық құжаттары;
2. Менеджмент, стратегиялық және бюджеттік жоспарлау, ұйымдастырушылық даму саласындағы теориялық және практикалық білімдер;
3. Жоспарлау және әкімшілендіру негіздері;
4. Сараптама жүргізу туралы есептілікті жасау тәртібі мен мерзімдері.
2-дағды:
Бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Машықтар:

Высшее образование (6В051 биологические и смежные науки (биология, биотехнология), 6B052 окружающая среда (экология), 6В053 физические и химические науки (химия), 6В055 геология, 6В072 производственные и обрабатывающие отрасли (геология и разведка месторождений полезных ископаемых, горное дело, нефтегазовое дело, металлургия), 6В081 агрономия (агрономия, почвоведение и агрономия), 6В082 животноводство (технология производства продуктов животноводства), 6В083 лесное хозяйство (охотоведение и звероводство, лесные ресурсы и лесоводство), 6В084 рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), 6В085 землеустройство, 6В086 водные ресурсы и водопользование (водные ресурсы и водопользование, мелиорация, рекультивация и охрана земель)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Руководитель отдела/отделения
руководитель сектора
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной экологической экспертизы, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство работой подразделения;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Руководство работой подразделения
Навык 1:
Разработка перспективных и текущих планов работы подразделения
Умения:
1. Формировать краткосрочные и долгосрочные планы работ подразделения и осуществлять контроль за реализацией их выполнения;
2. Определять цели подразделения и показатели достижения этих целей;
3. Определять ключевые риски в деятельности подразделения и методы их устранения или снижения;
4. Определять ключевые показатели результативности процессов подразделения;
5. Формировать производственные отчеты.
Знания:
1. Стратегия/политика, цели, планы развития и другие нормативные правовые документы организации;
2. Теоретические и практические знания в области менеджмента, стратегического и бюджетного планирования, организационного развития;
3. Основы планирования и администрирования;
4. Порядок и сроки составления отчетности о производстве экспертиз.
Навык 2:
Организация и обеспечение работы подразделения
Умения:

1. Персоналдың жұмысына басшылық жасау, міндеттерді қалыптастыру және олардың орындауын қадағалау;
2. Өз құзыреті шегінде ұйымның басқа бөлімшелерімен және өзге де ұйымдардың өкілдерімен бөлімшенің тиімді өзара іс-қимылын жүзеге асыру;
3. Бөлімшенің материалдық-техникалық ресурстарға деген қажеттілігін анықтау бойынша талдау жүргізу;
4. Зертхананы материалдық-техникалық жабдықтау мен жарақтандыруға өтінімдер жасау және ресімдеу;
5. Реактивтердің кірісін бақылау және олардың есебін жүргізу;
6. Персонал қызметінің тиімділігін талдау және бағалау, орындалған жұмыс нәтижелері бойынша кері байланыс ұсыну;
7. Бөлімшенің персоналға қажеттілігін айқындау, сондай-ақ олардың кәсіптік деңгейін ескере отырып, персоналды іріктеуді жүзеге асыру;
8. Сот сараптамасы органы басшысының қарауына қызметкерлерді тағайындау, ауыстыру және жұмыстан босату туралы ұсынымдар, оларды көтермелеу туралы немесе оларға жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізу;
9. Персоналды даярлауды, біліктілігін арттыруды іске асыруды қамтамасыз ету;
10. Бөлімше ресурстарын ұтымды пайдалануды, жабдықтар мен аспаптардың сақталуы мен жұмыс жағдайын қамтамасыз ету;
11. Нұсқаманы өткізуді ұйымдастыру, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық талаптар жөніндегі нұсқаулықтардың, қағидалар мен нормалардың сақталуына бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Ішкі нормативтік құжаттар, бөлімше қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері;
3. Еңбекті ұйымдастырудың нысандары мен әдістері;
4. Адами ресурстарды басқару, персоналды оқыту және дамыту тетіктері;
5. Персоналдың қызметін бағалау әдістері, қызметкерлерді ынталандырудың, олардың қатысу деңгейін арттырудың әдістемелері мен тетіктері;
6. Еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың, еңбек заңнамасының негіздері; ішкі еңбек тәртібі қағидалары; еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғаудың, өндірістік санитарияның, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздіктің талаптары;
7. Реактивтерді, тауарлық-материалдық құндылықтардың кірісін бақылау, оларды есепке алу және есептен шығару тәртібі;
8. Пайдаланылатын техникалық құралдарды пайдалану және оларға қызмет көрсетудің негізгі қағидалары.
3-дағды:
Бөлімше жұмыстарының орындалу барысын бақылау
Машықтар:
1. Жұмыс жоспар-кестелерінің орындалуын бақылау;
2. Құрал-сайманның, аппаратура мен жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын, реактивтердің ұтымды қолданылуын (егер олар қолданылса), персоналдың қауіпсіздік техникасын сақтауын бақылау;

1. Руководить работой персонала, формулировать задачи и контролировать их выполнение;
2. Осуществлять эффективное взаимодействие подразделения с другими подразделениями организации и представителями сторонних организаций в пределах своей компетенции;
3. Проводить анализ по определению потребностей подразделения в материально-технических ресурсах;
4. Составлять и оформлять заявки на материально-техническое обеспечение и оснащение лаборатории;
5. Проводить входной контроль реактивов и их учета;
6. Анализировать и оценивать эффективность деятельности персонала, предоставлять обратную связь ему по результатам выполненной работы;
7. Определять потребности подразделения в персонале, а также осуществлять подбор персонала с учетом их профессионального уровня;
8. Вносить на рассмотрение руководителя органа судебной экспертизы представления о назначении, перемещении и увольнении работников, предложения об их поощрении или о наложении на них взысканий;
9. Обеспечивать реализацию подготовки, повышения квалификации персонала;
10. Обеспечивать рациональное использование ресурсов подразделения, сохранность и рабочее состояние оборудования и приборов;
11. Организовывать проведение инструктажа, осуществлять контроль за соблюдением инструкций, правил и норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологических требований.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности работников подразделения;
3. Формы и методы организации труда.
4. Инструменты управления человеческими ресурсами, обучения и развития персонала;
5. Методы оценки деятельности персонала, методики и инструменты мотивации работников, повышения уровня их вовлеченности;
6. Основы организации труда и управления, трудового законодательства; правила внутреннего трудового распорядка; требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
7. Порядок входного контроля реактивов, товарно-материальных ценностей, их учета и списания;
8. Основные правила эксплуатации и обслуживания используемых технических средств.
Навык 3:
Контроль за ходом выполнения работ подразделения
Умения:
1. Контролировать выполнение план-графиков работ;
2. Контролировать правильность эксплуатации инструментария, аппаратуры и оборудования, рационального использования реактивов (если они используются), соблюдение правил техники безопасности персоналом;

2. Қазақстан Республикасының табиғат пайдалану және қоршаған ортаны қорғау мәселелері жөніндегі заңнамасы;
3. Халықаралық экологиялық-құқықтық қатынастарды бұзушылық фактілері бойынша сот-экологиялық сараптамасын жүргізудің ерекшеліктері;
4. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері, сот экологиялық сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
5. Қоршаған орта компоненттерінің (топырақ-геологиялық объектілер, су объектілері, биоценоздар) жіктелуі және қасиеттері;
6. Қоршаған ортаға теріс антропогендік әсердің көздері мен көздерінің түрлері, ауқымы, жағдайлары және сипаттамалары;
7. Экологиялық нормалау және стандарттау саласындағы талаптар (нормалар, нормативтер, стандарттар);
8. Реактивтердің кірісін бақылау, сақтау және оларды есепке алу тәртібі;
9. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау мен жүргізудегі айырмашылықтар.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Оқиға орнына (ластану белгілері бар жергілікті жер учаскесіне және бақылау учаскесіне - оған іргелес аумаққа) сараптамалық қарап-шығу жүргізу;
2. Шығу тегі топырақ-геологиялық, су объектілерінің, биоценоздың және бақылау үлгілерінің сынамаларын алу тәртібін айқындау;
3. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сынама дайындауды жүргізу;
4. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеу жүргізу;
5. Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықты дұрыс пайдалану, реактивтерді, егер олар пайдаланылса, ұтымды пайдалану;
6. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік орта жағдайларын (температура, ылғалдылық) бақылау;
7. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
8. Жазбаларды ресімдеу;
9. Санитарлық нормалар мен ережелердің талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Қазақстан Республикасының табиғат пайдалану және қоршаған ортаны қорғау мәселелері жөніндегі заңнамасы;
3. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері;
4. Сот-экологиялық сараптаманың процестік және ұйымдастырушылық негіздері;
5. Сот-сараптамалық зерттеудің кезеңдері;
6. Шығу тегі топырақ-геологиялық объектілердің, табиғи және жасанды биоценоздардың, су объектілерінің экологиялық жағдайының сипаттамасы;
7. Объектілердің (топырақ-геологиялық, су, биоценоз) экологиялық жағдайының ерекшеліктері;
8. Табиғат пайдалану және биологиялық объектілерді қорғау, гидрология және суды қорғау, топырақтану, геология, экология және салалас жаратылыстану ғылымдары саласындағы ерекшелік;

2. Законодательство Республики Казахстан по вопросам природопользования и охраны окружающей среды;
3. Особенности производства судебно-экологической экспертизы по фактам нарушения международных эколого-правовых отношений;
4. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебной экологической экспертизы;
5. Классификация и свойства компонентов окружающей среды (почвенно-геологические объекты, водные объекты, биоценозы);
6. Источники и виды источников, масштаб, обстоятельства и характеристики негативного антропогенного воздействия на окружающую среду;
7. Требования в области экологического нормирования и стандартизации (нормы, нормативы, стандарты);
8. Порядок соблюдения входного контроля реактивов и их учета;
9. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Навыки 3:
Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить экспертный осмотр места происшествия (участка местности, имеющего признаки загрязнения, и контрольного участка - территории, прилегающей к нему);
2. Определять порядок отбора проб почвенно-геологического происхождения, водных объектов, биоценоза, и контрольных образцов;
3. Проводить пробную подготовку согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
4. Проводить судебно-экспертного исследование согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
5. Правильно эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование, рационально использовать реактивы (если они используются);
6. Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
7. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
8. Оформлять записи;
9. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкции по безопасности и охране труда, сбору, учету и утилизации отходов.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Законодательство Республики Казахстан по вопросам природопользования и охраны окружающей среды;
3. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
4. Процессуальные и организационные основы судебно-экологической экспертизы;
5. Стадии судебно-экспертного исследования;
6 Характеристика объектов почвенно-геологического происхождения, естественных и искусственных биоценозов, экологического состояния водных объектов;
7. Особенности экологического состояния объектов (почвенно-геологические, водные, биоценоза);
8. Специфика в области природопользования и охраны биологических объектов, гидрологии и охраны вод, почвоведения, геологии, экологии и смежных естественных наук;

9. Табиғи ортаны, ландшафтты, экожүйелердің жай-күйін сипаттаудың ерекшелігі, сипаты, теріс антропогендік әсердің ықтимал көздері;
10. Зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
11. Жазбаларды жүргізуді білу;
12. Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықты пайдалану, шығыс материалдарын есепке алу және сақтау тәртібі;
13.Сот сараптамаларын/зерттеулерін жүргізу процесінде объектілерді анықтауға, тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотосуреті, бейнетүсірілім, фотокестелер, сызбалар, диаграммалар ережелері;
14. Тиісті заттай дәлелдемелерді қарап-шығу, алу және буып-түю, талдау үшін өкілдік сынамаларды іріктеу тәртібі, экспресс-тестілер мен реактивтерді пайдалану ережесі;
15. Еңбекті қорғау, қауіпсіздк техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар, қағидалар мен нормалар, сондай-ақ санитарлық-эпидемиологиялық талаптар;
16. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нормативтік құқықтық актілер;
17. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер.
4-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелеріне талдау, бағалау және өңдеу жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалауды жүргізу;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру/өңдеу және тұжырымдарды қалыптастыру;
4. Зерттеулер нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жұмыс жазбаларын жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері;
2. Қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Өлшемдердің белгісіздігін бағалау мен ұсынудың жалпы ережелері;
4. Сараптамалық зерттеу нәтижелерінің анықтығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
5. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру тәртібі мен ережелері;
6. Зерттеу нәтижелері есептерінің жұмыс жазбаларын жүргізуді, талдауды, бағалауды және өңдеуді білу.
5-дағды:
Сарапшының (маманның) қорытындысын ресімдеу
Машықтар:
1. Сарапшының (маманның) қорытындысын немесе қорытынды берудің мүмкін еместігі туралы жазбаша хабарламаны ресімдеу;
2. Бақылау өндірісінің материалдарын қалыптастыру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Сарапшы қорытындысының сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;

9. Специфика описания природной среды, ландшафта, состояния экосистем, характер, потенциальные источники негативного антропогенного воздействия;
10. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследования;
11. Знание ведения записей;
12. Порядок эксплуатации инструментария, приборов и оборудования, учета и хранения расходных материалов;
13. Научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, составления фототаблиц, схем, диаграмм;
14. Порядок осмотра, изъятия и упаковки соответствующих вещественных доказательств, проведения отбора представленных проб для анализа, правила использования экспресс-тестов и реактивов;
15. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
16. Нормативные правовые акты по сбору, учету и утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
17. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности.
Навыки 4:
Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований;
3.Интерпретировать/обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять рабочие записи по расчетам, анализу, оценке и обработке результатов исследований.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
2. Нормативные правовые акты в области охраны окружающей среды и природопользования;
3. Общие правила оценивания и представления неопределҰнности измерений;
4. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертного исследования;
5. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
6. Знание ведения рабочих записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Навыки 5:
Оформление заключения эксперта (специалиста)
Умения:
1. Оформлять заключение эксперта (специалиста) или сообщение о невозможности дать заключение;
2. Формировать материалы наблюдательного производства.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Нормативные правовые акты в области охраны окружающей среды и природопользования;
3. Принципы организации контроля качества заключения эксперта;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) жазба – қол жеткізілген нәтижелер туралы мәліметтерді қамтитын құжат немесе жүзеге асырылған қызметтің расталуы верификацияның, ескертуші әрекеттер мен түзетуші әрекеттердің жүргізілуінің куәлігін ұсыну және қадағалауын рәсімдеу үшін;
4) компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеу объектілері – дербес компьютерлердің әр түрлі түрлерін, әр түрлі түрдегі және мақсаттағы перифериялық құрылғыларды, желілік аппараттық құралдарды, деректердің дискілік жинақтағыштарын қамтитын аппараттық объектілер; бағдарламалық объектілер, жүйелік бағдарламалық қамтлым, әртүрлі қолданбалы бағдарламалық өнімдер; ақпараттық объектілер;
5) компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеу мәні – азаматтық, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс материалдарында тіркелген ақпараттық процестерді іске асыруды қамтамасыз ететін компьютерлік құралдар мен жүйелерді әзірлеу және пайдалану заңдылықтарын зерттеу негізінде белгіленетін фактілер мен мән-жайлар.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА – Біліктілік анықтамалығы;
СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Компьютерлік технология құралдарының сот-сараптамалық зерттеуі/сараптамасы".
5. Кәсіптік стандарт коды: О84230.
6. ЭҚЖЖ сәйкес секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
О – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
84 – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
842 – Мемлекеттің жалпы қоғамға қызмет көрсетуі;
8423 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет;
84230 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: осы стандарт "Компьютерлік технология құралдарының сот-сараптамалық зерттеуі/сараптамасы" сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігі бар сарапшылардың, оның ішінде лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлғалардың біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды, сондай-ақ сот сараптамасы органының бөлім/бөлімше, сектор басшысының біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды сипаттайды.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) запись – документ, содержащий сведения о достигнутых результатах или свидетельство осуществленной деятельности для оформления прослеживаемости и представления свидетельств проведения верификации, предупреждающих и корректирующих действия;
4) объекты судебно-экспертного исследования средств компьютерной технологии – аппаратные объекты, включающий различные виды персональных компьютеров, периферийные устройства различного вида и назначения, сетевые аппаратные средства, дисковые накопители данных; программные объекты, системное программное обеспечение, различные прикладные программные продукты; информационные объекты;
5) предмет судебно-экспертного исследования средств компьютерной технологии – факты и обстоятельства, устанавливаемые на основе исследования закономерностей разработки и эксплуатации компьютерных средств и систем, обеспечивающих реализацию информационных процессов, которые зафиксированы в материалах гражданского, уголовного дела или дела об административном правонарушении;
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС – Квалификационный справочник;
ОРК – отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Судебно-экспертное исследование/экспертиза средств компьютерной технологии".
5. Код профессионального стандарта: О84230.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
О – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
84 – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
842 – Предоставление государством услуг обществу в целом;
8423 – Деятельность в области юстиции и правосудия;
84230 – Деятельность в области юстиции и правосудия.
7. Краткое описание профессионального стандарта: данный стандарт описывает требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к экспертам, имеющим квалификационное свидетельство на право производства судебных экспертиз (исследований), в том числе к физическим лицам, занимающимся судебно-экспертную деятельность на основании лицензии по специальности "Судебно-экспертное исследование/экспертиза средств компьютерной технологии", а также требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к руководителю отдела/отделения, сектора органа судебной экспертизы.

4. Сараптама жүргізу туралы есептілікті жасау тәртібі мен мерзімдері.
2-дағды:
Бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Персоналдың жұмысына басшылық жасау, міндеттерді қалыптастыру және олардың орындауын бақылау;
2. Өз құзыреті шегінде ұйымның басқа бөлімшелерімен және өзге де ұйымдардың өкілдерімен бөлімшенің тиімді өзара іс-қимылын жүзеге асыру;
3. Бөлімшенің материалдық-техникалық ресурстарға деген қажеттілігін айқындау бойынша талдау жүргізу; Зертхананы материалдық-техникалық жабдықтау мен жарақтандыруға өтінімдер жасау және ресімдеу;
4. Персонал қызметінің тиімділігін талдау және бағалау, орындалған жұмыс нәтижелері бойынша бағынысты қызметкерлерге кері байланыс ұсыну;
5. Қызметкерлерді тиімді ынталандыру жүйесін әзірлеу. Жанжалды жағдайлардың алдын алу;
6. Бөлімшенің персоналға қажеттілігін айқындау, сондай-ақ олардың кәсіптік деңгейін ескере отырып, персоналды іріктеуді жүзеге асыру. Жаңадан қабылданған персоналды бейімдеу бойынша іс-шаралар әзірлеу;
7. Сот сараптамасы органы басшысының қарауына қызметкерлерді тағайындау, ауыстыру және жұмыстан босату туралы ұсынымдар, оларды көтермелеу туралы немесе оларға жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізу;
8. Персоналды даярлауды, біліктілігін арттыруды іске асыруды қамтамасыз ету;
9. Бөлімше ресурстарын ұтымды пайдалануды, жабдықтар мен аспаптардың сақталуы мен жұмыс жағдайын қамтамасыз ету;
10. Нұсқамалық өткізуді ұйымдастыру, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық талаптар жөніндегі нұсқаулықтардың, қағидалар мен нормалардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Ішкі нормативтік құжаттар, бөлімше қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері;
3. Еңбекті ұйымдастырудың нысандары мен әдістері;
4. Адами ресурстарды басқару, персоналды оқыту және дамыту құралдары;
5. Персоналдың қызметін бағалау әдістері, қызметкерлерді ынталандырудың, олардың қатысу деңгейін арттырудың әдістемелері мен құралдары;
6. Еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың, еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібі қағидалары; еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғаудың, өндірістік санитарияның, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздіктің талаптары;
7. Тауарлық-материалдық құндылықтардың кірісін бақылау, оларды есепке алу және есептен шығару тәртібі;
8. Пайдаланылатын техникалық құралдарды пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидалары.
3-дағды:
Бөлімше жұмыстарының орындалу барысын бақылау
Машықтар:

4. Порядок и сроки составления отчетности о производстве экспертиз.
Навык 2:
Организация и обеспечение работы подразделения
Умения:
1. Руководить работой персонала, формулировать задачи и контролировать их выполнение;
2. Осуществлять эффективное взаимодействие подразделения с другими подразделениями организации и представителями сторонних организаций в пределах своей компетенции;
3. Проводить анализ по определению потребностей подразделения в материально-технических ресурсах;
Составлять и оформлять заявки на материально-техническое обеспечение и оснащение лаборатории.
4. Анализировать и оценивать эффективность деятельности персонала, предоставлять обратную связь подчиненным по результатам выполненной работы;
5. Разрабатывать систему эффективной мотивации персонала. Предупреждать конфликтные ситуации;
6. Определять потребности подразделения в персонале, а также осуществлять подбор персонала с учетом их профессионального уровня. Разрабатывать мероприятия по адаптации вновь принятого персонала;
7. Вносить на рассмотрение руководителя органа судебной экспертизы представления о назначении, перемещении и увольнении работников, предложения об их поощрении или о наложении на них взысканий;
8. Обеспечивать реализацию подготовки, повышения квалификации персонала;
9. Обеспечивать рациональное использование ресурсов подразделения, сохранность и рабочее состояние оборудования и приборов;
10. Организовывать проведение инструктажа, осуществлять контроль за соблюдением инструкций, правил и норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологических требований.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности работников подразделения;
3. Формы и методы организации труда;
4. Инструменты управления человеческими ресурсами, обучения и развития персонала;
5. Методы оценки деятельности персонала, методики и инструменты мотивации работников, повышения уровня их вовлеченности;
6. Основы организации труда и управления, трудового законодательства; правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
7. Порядок входного контроля товарно-материальных ценностей, их учета и списания;
8. Основные правила эксплуатации и обслуживания используемых технических средств.
Навык 3:
Контроль за ходом выполнения работ подразделения
Умения:

2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
"Компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу
1-дағды:
Келіп түскен сараптама/зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және қарап-шығу
Машықтар:
1. Ұсынылған сараптама/зерттеу объектілерінің, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Сараптама/зерттеу объектілерінің бүліну, түрінің өзгеруін, ауыстырылу мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін олардың қаптамасының бүтіндігін тексеру;
3. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түскен материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерінің сақталуы және сараптама объектілерін сақтау мен қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеуге ұсынылған заттай дәлелдемелер мен объектілерді алу, буып-түю, жолдау, тасымалдау, сақтау тәртібі.
2-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) материалдары мен объектілерін зерделеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін анықтау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша қорытынды беру үшін олардың жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы объектілерін, олардың ерекшелігін ескере отырып сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға қолдаухат ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін табу, тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1.Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеу объектілерінің түрлері (тектері), жіктеуіші;
3. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері, компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеу саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;

2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-экспертное исследование средств компьютерной технологии"
Навык 1:
Прием и осмотр поступивших объектов экспертизы/исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов экспертизы/исследования, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки объектов экспертизы/исследования, исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы и соблюдение правил хранения и возврата объектов экспертизы;
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебной экспертизы;
2. Порядок изъятия, упаковки, направления, транспортировки, хранения объектов, предоставляемых на экспертные исследования.
Навык 2:
Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Виды (роды), классификация объектов судебно-экспертного исследования средств компьютерной технологии;
3. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-экспертного исследования средств компьютерной технологии;

4. Компьютерлік технологиялар, ақпараттық жүйелер мен процестер, бағдарламалау, алгоритмдеу, математикалық және компьютерлік модельдеу саласындағы теориялық және ғылыми негіздер;
5. Компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеуін тағайындау кезінде материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі қағидалары;
6. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау мен жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
3-дағды:
сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Зерттеуді тікелей жүргізу алдындағы дайындық іс-шараларын (ақпарат тасығыштардың биттік көшірмелерін (үлгілерін) алу, жедел жады үлгілерін алу және т.б.) жүргізу;
2. Компьютерлік жүйенің аппараттық құралдарын диагностикалауды жүргізу;
3. Алгоритм мен құрылымдық ерекшеліктердің сипаттамалары мен іске асырылатын талаптарының функционалдық мақсатын, ұсынылған бағдарламалық жүйелік және қолданбалы жасақтаманың ағымдағы жағдайын анықтау;
4. Пайдаланушы дайындаған немесе компьютерлік жүйеде ақпараттық процестерді ұйымдастыру үшін бағдарламалардан туындаған (жасалған) ақпаратты (деректерді) іздеу, табу, талдау және бағалау;
5. Сәйкестендіру мәселелерін шешу;
6. Құрал-сайманды, аспаптарды, жабдықтарды, бағдарламалық жасақтаманы және аппараттық-бағдарламалық кешендерді дұрыс пайдалану;
7. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік орта жағдайларын (температура, ылғалдылық) бақылау;
8. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
9. Жазбаларды жүргізу және ресімдеу;
10. Санитарлық нормалар мен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық қағидаларының талаптарын сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері;
3. Компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеудің процестік және ұйымдастырушылық негіздері;
4. Зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
5. Сарапшы қорытындысының сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидалары;
6. Жазбаларды жүргізу тәртібі;
7. Есептеу кешендерінің, деректерді беру жүйелері мен желілерінің жұмыс істеу негіздері;
8. Деректерді беру желілерін құру қағидаттары;
9. Әр түрлі операциялық жүйелердің жұмыс істеу ерекшеліктері;
10. Ақпараттық процестерді іске асыруды қамтамасыз ететін аппараттық құралдардың жұмыс істеу қағидаттары мен ерекшеліктері;
11. Негізгі файлдық жүйелерде деректерді сақтауды ұйымдастырудың ерекшелігі;
12. Вирустық және антивирустық бағдарламалардың жұмыс істеу ерекшеліктері;
13. Мобильді құрылғылардың негізгі операциялық жүйелерін ұйымдастырудың ерекшеліктері;

4. Теоретические и научные основы в области компьютерных технологий, информационных систем и процессов, программирования, алгоритмизации, математического и компьютерного моделирования;
5. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебно-экспертного исследования средств компьютерной технологии;
6. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Навык 3:
Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить подготовительные мероприятия, предшествующие непосредственному проведению исследования (снятии побитовых копий (образов) носителей информации, получении образов оперативной памяти и пр.);
2. Проводить диагностирование аппаратных средств компьютерной системы;
3. Определять функциональное предназначение характеристик и реализуемых требований алгоритма и структурных особенностей, текущего состояния представленного программного системного и прикладного обеспечения;
4. Проводить поиск, обнаружение, анализ и оценку информации (данных), подготовленной пользователем или порожденной (созданной) программами для организации информационных процессов в компьютерной системе;
5. Решать идентификационные задачи;
6. Правильно эксплуатировать инструменты, приборы, оборудование, программное обеспечение и аппаратно-программные комплексы;
7. Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
8. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
9. Вести и оформлять записи;
10. Соблюдать требования санитарных норм и правил инструкции по безопасности и охране труда.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебной экспертизы;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
3. Процессуальные и организационные основы судебно-экспертного исследования средств компьютерной технологии;
4. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследования;
5. Принципы организации контроля качества заключения эксперта;
6. Правила ведения записей;
7. Основы функционирования вычислительных комплексов, систем и сетей передачи данных;
8. Принципы построения сетей передачи данных;
9. Особенности функционирования различных операционных систем;
10. Принципы и особенности функционирования аппаратных средств, обеспечивающих реализацию информационных процессов;
11. Специфика организации хранения данных в основных файловых системах;
12. Особенности функционирования вирусных и антивирусных программ;
13. Особенности организации основных операционных систем мобильных устройств;

14. Компьютерлік ақпаратты қорғаудың криптографиялық құралдарын қолданудың және еңсерудің негізгі тәсілдері;
15. Жабдыққа сараптама жүргізу кезінде қолданылатын жұмыстың негізгі қағидаттары, қызмет көрсету және пайдалану қағидалары;
16. Тиісті заттай дәлелдемелерді қарап-шығу, алу және буып-түю тәртібі;
17. Есептеу желілеріндегі ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету негіздері;
18. Шығыс материалдарын есепке алу және сақтау қағидалары;
19. Сот сараптамаларын /зерттеулерін жүргізу барысында объектілерді анықтауға, тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотосуреті, бейнетүсірілім қағидалары, графикалық, кестелік және басқа да безендіру материалдарына қойылатын талаптар;
20. Еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар, қағидалар мен нормалар, сондай-ақ санитарлық- эпидемиологиялық талаптар;
21. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер.
4-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеу) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелеріне талдау, бағалау және өңдеу жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалауды жүргізу;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру/өңдеу және тұжырымдарды қалыптастыру;
4. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері;
2. Ақпараттық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздік саласында қолданылатын нормативтік-құқықтық құжаттар;
3. Өлшемдердің белгісіздігін бағалау мен ұсынудың жалпы қағидалары;
4. Байланыс және ақпарат саласындағы құқық бұзушылық белгілері;
5. Алынған мәліметтерді сауатты түсіндіру және зерттеу объектілерінің анықталған жиынтық белгілерін криминалистикалық дұрыс бағалау қағидаттары;
6. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
5-дағды:
Сарапшының (маманның) қорытындысын ресімдеу
Машықтар:
1. Сарапшының (маманның) қорытындысын немесе қорытынды берудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны ресімдеу;
2. Бақылау өндірісінің материалдарын қалыптастыру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Ақпараттық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздік саласында қолданылатын нормативтік-құқықтық құжаттар;
3. Сарапшы қорытындысын, оның құрылымдық бөліктерін (кіріспе, зерттеу, синтездеу, тұжырымдар) жасау тәртібі;
4. Сарапшы қорытындысы тұжырымдарының нысандары;

14. Основные способы использования и преодоления криптографических средств защиты компьютерной информации;
15. Основные принципы работы, правила обслуживания и эксплуатации, применяемого при проведении экспертизы оборудования;
16. Порядок осмотра, изъятия и упаковки соответствующих вещественных доказательств;
17. Основы обеспечения информационной безопасности в вычислительных сетях;
18. Правила учета и хранения расходных материалов;
19. Научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, требования к графическому, табличному и другим иллюстративным материалам;
20. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
21. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности.
Навык 4:
Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований;
3. Интерпретировать/обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять записи по расчетам, анализу, оценке и обработке результатов исследований.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
2. Нормативно-правовые документы, действующие в сфере информационных технологий и информационной безопасности;
3. Общие правила оценивания и представления неопределҰнности измерений;
4. Признаки правонарушений в области связи и информации;
5. Принципы грамотной интерпретации полученных данных и правильной криминалистической оценки выявленной совокупности
признаков объектов исследования;
6. Правила ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Навык 5:
Оформление заключения эксперта (специалиста)
Умения:
1. Оформлять заключение эксперта (специалиста) или сообщение о невозможности дать заключение;
2. Формировать материалы наблюдательного производства.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Нормативно-правовые документы, действующие в сфере информационных технологий и информационной безопасности;
3. Порядок составления заключения эксперта, его структурные части (вводная, исследовательская, синтезирующая, выводы);
4. Формы выводов заключения эксперта;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын сот-сараптамалық зерттеу мәні – зерттеудің осы түрінің объектілерінің қасиеттерін, ерекшеліктерін, дайындау технологиясын айқындау мақсатында сот сараптамасы, биология, химия және басқа да ғылымдар саласындағы арнайы ғылыми білімдер негізінде нақты деректерді анықтау;
4) есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын сот-сараптамалық зерттеу объект – қарасора өсімдіктерінен (марихуана, гашиш, ұнтақ түріндегі канабис, шайырлар, сығындылар мен тұнбалар) және көкнәр өсімдіктерінен (апиын, апиын сығындылары, көкнәр сабаны, көкнәр сабанының концентраты, апиын тұнбалары және т. б.), эфедрадан (эфедрон) алынатын қолдан жасалған есірткі құралдары, сондай-ақ тұтас өсімдіктер не қарасора, көкнәр, эфедра өсімдіктерінің ұсақталған бөліктері, жартылай синтетикалық және синтетикалық есірткі немесе психотроптық заттар (героин, амфетамин және оның туындылары), құрамында есірткі құралдары немесе психотроптық заттар мен прекурсорлар бар, зауытта дайындалған немесе дәріхана желісінде дайындалған дәрілік заттар, есірткі құралдарының немесе психотроптық заттардың аналогтары, дайындау, буып-түю, пайдалану, сақтау, тасымалдау кезінде пайдаланылатын әртүрлі тасымалдаушы заттардағы есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың микроқабаттары, құрамында есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтарының және прекурсорлардың болуы болжанатын, шығу тегі белгісіз заттар;
5) жазба – қол жеткізілген нәтижелер туралы мәліметтерді қамтитын құжат немесе жүзеге асырылған қызметтің расталуы верификацияның, ескертуші және түзетуші әрекеттердің жүргізілуінің куәлігін ұсыну және қадағалауын рәсімдеу үшін;
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БТБА - Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА – Біліктілік анықтамалығы;
СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың сот сараптамасы".

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) предмет судебно-экспертного исследования наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров – установление фактических данных на основе специальных научных знаний в области судебной экспертизы, биологии, химии и других наук с целью определения свойств, особенностей, технологии изготовления объектов данного вида исследования;
4) объект судебно-экспертного исследования наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров – наркотические средства кустарного производства, получаемые из растений конопли (марихуана, гашиш, канабис в виде порошков, смолы, экстрактов и настоек), и из растений мака (опий, опийные экстракты, маковая солома, концентрат маковой соломы, опийные настойки и др.), эфедры (эфедрон), также целые растения либо измельченные части растений конопли, мака, эфедры, полусинтетические и синтетические наркотические средства или психотропные вещества (героин, амфетамин и его производные), лекарственные средства заводского изготовления или изготовленные в аптечной сети, содержащие наркотические средства или психотропные вещества и прекурсоры, аналоги наркотических средств или психотропных веществ, микронаслоения наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов или прекурсоров на различных предметах-носителях, используемых при изготовлении, фасовке, употреблении, хранении, транспортировке, вещества неустановленной природы, в составе которых предполагается наличие наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
5) запись – документ, содержащий сведения о достигнутых результатах или свидетельство осуществленной деятельности для оформления прослеживаемости и представления свидетельств проведения верификации, предупреждающих и корректирующих действий.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС – Квалификационный справочник;
ОРК – отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Судебная экспертиза наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров".

5. Кәсіптік стандарт коды: О84230.
6. ЭҚЖЖ сәйкес секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
О – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
84 – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
842 – Мемлекеттің жалпы қоғамға қызмет көрсетуі;
8423 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет;
84230 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: осы стандарт "Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың сот сараптамасы сот сараптамалары" жүргізу құқығына біліктілік куәлігі бар сарапшылардың, оның ішінде лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлғалардың біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды, сондай-ақ сот сараптамасы органының бөлім/бөлімше басшысының, зертхана меңгерушісінің біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды сипаттайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
2) сот сарапшылары – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
1329-1
Қызметтер атауының коды
1329-1-028
Кәсіп атауы
Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жоғары білім (6В015 жаратылыстану пәндері бойынша мұғалімдерді даярлау (химия, химия-биология), 6B053 физикалық және химиялық ғылымдар (химия)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Бөлім/бөлімше басшысы
сектор басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты
Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың сот сараптамасын жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлімше жұмысына басшылық ету;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:

5. Код профессионального стандарта: О84230.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
О – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
84 – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
842 – Предоставление государством услуг обществу в целом;
8423 – Деятельность в области юстиции и правосудия;
84230 – Деятельность в области юстиции и правосудия.
7. Краткое описание профессионального стандарта: данный стандарт описывает требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к экспертам, имеющим квалификационное свидетельство на право производства судебных экспертиз (исследований), в том числе к физическим лицам, занимающимся судебно-экспертную деятельность на основании лицензии по виду "Судебная экспертиза наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров", а также требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к руководителю отдела/отделения, заведующему лабораторией органа судебной экспертизы.
8. Перечень карточек профессий:
1) начальник отдела (специализированного в прочих отраслях) – 6 уровень квалификации по ОРК;
2) судебные эксперты – 6 уровень квалификации по ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)"
Код группы
1329-1
Код наименования занятия
1329-1-028
Наименование профессии
Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Высшее образование (6В015 подготовка учителей по естественнонаучным предметам (химия, химия-биология), 6B053 физические и химические науки (химия)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Руководитель отдела/отделения
руководитель сектора
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной экспертизы наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство работой подразделения;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:

1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
Бөлімшенің жұмысына басшылық ету
1-дағды:
Бөлімшенің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын әзірлеу
Машықтар:
1. Бөлімшенің қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді жұмыс жоспарларын қалыптастыру, олардың орындалуын іске асыруға бақылауды жүзеге асыру;
2. Бөлімшенің мақсаттарын және оның осы мақсаттарға қол жеткізу көрсеткіштерін айқындау;
3. Бөлімше қызметіндегі негізгі тәуекелдерді және оларды жою немесе азайту әдістерін айқындау;
4. Бөлімше процестері нәтижеілігінің негізгі көрсеткіштерін айқындау;
5. Өндірістік есептерді қалыптастыру.
Білімі:
1. Ұйымның стратегиясы/саясаты, мақсаттары, даму жоспарлары және басқа да нормативтік құқықтық құжаттары;
2. Менеджмент, стратегиялық және бюджеттік жоспарлау, ұйымдастырушылық даму саласындағы теориялық және практикалық білімдер;
3. Жоспарлау және әкімшілендіру негіздері;
4. Сараптама жүргізу туралы есептілікті жасау тәртібі мен мерзімдері.
2-дағды:
Бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Персоналдың жұмысына басшылық жасау, міндеттерді қалыптастыру және олардың орындауын қадағалау;
2. Өз құзыреті шегінде ұйымның басқа бөлімшелерімен және өзге де ұйымдардың өкілдерімен бөлімшенің тиімді өзара іс-қимылын жүзеге асыру;
3. Бөлімшенің материалдық-техникалық ресурстарға деген қажеттілігін айқындау бойынша талдау жүргізу. Зертхананы материалдық-техникалық қамтамасыз ету мен жарақтандыруға өтінімдер жасау және ресімдеу;
4. Реактивтердің кірісін бақылау және олардың есебін жүргізу;
5. Персонал қызметінің тиімділігін талдау және бағалау, орындалған жұмыс нәтижелері бойынша кері байланыс ұсыну;
6. Персоналды тиімді ынталандыру жүйесін әзірлеу. Жанжалды жағдайлардың алдын алу;
7. Бөлімшенің персоналға қажеттілігін айқындау, сондай-ақ олардың кәсіптік деңгейін ескере отырып, персоналды іріктеуді жүзеге асыру. Жаңадан қабылданған персоналды бейімдеу бойынша іс-шаралар әзірлеу;
8. Сот сараптамасы органы басшысының қарауына қызметкерлерді тағайындау, ауыстыру және қызметтен шығару туралы ұсынымдар, оларды көтермелеу туралы немесе оларға жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізу;
9. Персоналды даярлауды, біліктілігін арттыруды іске асыруды қамтамасыз ету; 10. Бөлімше ресурстарын ұтымды пайдалануды, жабдықтар мен аспаптардың сақталуы мен жұмыс жағдайын қамтамасыз ету;
11. Нұсқаулықты өткізуді ұйымдастыру, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық талаптар жөніндегі нұсқаулықтардың, қағидалар мен нормалардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:

1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Руководство работой подразделения
Навык 1:
Разработка перспективных и текущих планов работы подразделения
Умения:
1. Формировать краткосрочные и долгосрочные планы работ подразделения и осуществлять контроль за реализацией их выполнения;
2. Определять цели подразделения и показатели достижения этих целей;
3. Определять ключевые риски в деятельности подразделения и методы их устранения или снижения;
4. Определять ключевые показатели результативности процессов подразделения;
5. Формировать производственные отчеты.
Знания:
1. Стратегия/политика, цели, планы развития и другие нормативные правовые документы организации;
2. Теоретические и практические знания в области менеджмента, стратегического и бюджетного планирования, организационного развития;
3. Основы планирования и администрирования;
4. Порядок и сроки составления отчетности о производстве экспертиз.
Навык 2:
Организация и обеспечение работы подразделения
Умения:
1. Руководить работой персонала, формулировать задачи и контролировать их выполнение;
2. Осуществлять эффективное взаимодействие подразделения с другими подразделениями организации и представителями сторонних организаций в пределах своей компетенции;
3. Проводить анализ по определению потребностей подразделения в материально-технических ресурсах. Составлять и оформлять заявки на материально-техническое обеспечение и оснащение лаборатории;
4. Проводить входной контроль реактивов и их учета;
5. Анализировать и оценивать эффективность деятельности персонала, предоставлять обратную связь по результатам выполненной работы;
6. Разрабатывать систему эффективной мотивации персонала. Предупреждать конфликтные ситуации;
7. Определять потребности подразделения в персонале, а также осуществлять подбор персонала с учетом их профессионального уровня. Разрабатывать мероприятия по адаптации вновь принятого персонала;
8. Вносить на рассмотрение руководителя органа судебной экспертизы представления о назначении, перемещении и увольнении работников, предложения об их поощрении или о наложении на них взысканий;
9. Обеспечивать реализацию подготовки, повышения квалификации и персонала;
10. Обеспечивать рациональное использование ресурсов подразделения, сохранность и рабочее состояние оборудования и приборов;
11. Организовывать проведение инструктажа, осуществлять контроль за соблюдением инструкций, правил и норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологических требований.
Знания:

1. Ұсынылған сараптама/зерттеу объектілерінің олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Олардың бүліну, түрінің өзгеруін, ауыстырылуын болдырмайтын мүмкіндігін және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін сараптама/зерттеу орамасының бүтіндігін тексеру;
3. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түскен материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерінің сақталуы және сараптама объектілерін сақтау мен қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2-дағды:
Cот сараптамасы (зерттеуі) материалдары мен объектілерін зерделеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін анықтау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және сараптама рұқсатына қойылған мәселелер бойынша қорытынды беру үшін олардың жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы объектілерін, олардың ерекшелігін ескере отырып сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын құру және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға қолдаухат ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін табу, тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Реактивтердің кірісін бақылау және оларды есепке алуды жүргізуге қатысу;
9. Жазбаларды ресімдеу.
Білім:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері, есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
3. Реактивтердің кірісін бақылау және оларды есепке алу тәртібі;
4. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың айналымы саласында қолданылатын нормативтік-құқықтық құжаттар.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеуді жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне (талдау алды кезеңі) сәйкес сынама дайындауды жүргізу;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер (талдамалық кезең) жүргізу;

1. Проверять соответствие представленных объектов экспертизы/исследования, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки экспертизы/исследования, исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы и соблюдение правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности.
Навык 2:
Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Участвовать в проведении входного контроля реактивов и их учета;
9. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебной экспертизы наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
3. Порядок соблюдения входного контроля реактивов и их учета;
4. Нормативно-правовые документы, действующие в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ.
Навык 3:
Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить пробную подготовку согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования (преаналитический этап);
2. Проводить судебно-экспертные исследования (аналитический этап) согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;

3. Белгісіз заттың табиғатын және есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтарының, прекурсорлардың түрін, зерттелетін объектілердің жалпы топтық тиістілігін айқындау;
4. Әртүрлі тасымалдаушы заттарда есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының іздерін іздеуді және табуды жүргізу;
5. Зерттеу объектілерінің жалпы шығу көзін, есірткі құралдарын қолдан өндірудің тәсілдерін, технологияларын және өзге де сипаттамаларын көрсететін белгілер жиынтығын анықтау;
6. Сәйкестендірушілік міндеттерді шешу;
7. Аспаптар мен жабдықты дұрыс пайдалану, реагенттерді ұтымды пайдалану;
8. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік орта жағдайларын (температура, ылғалдылық) бақылау;
9. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
10. Жазбаларды жүргізу және рәсімдеу;
11. Санитариялық нормалар мен қағидалардың талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нұсқаулықтарды сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларының айналымы саласында қолданылатын заңнамалық және нормативтік құқықтық құжаттар;
3. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері;
4. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың сот сараптамасының процестік және ұйымдастырушылық негіздері;
5. Зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
6. Жазбаларды жүргізуді білу;
7. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың түрлері (тектері);
8. Есірткі құрамдас өсімдіктердің және олардан жасалатын есірткі заттарының негізгі анатомиялық-морфологиялық белгілері;
9. Сараптамалық зерттеу кезінде есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың жұмсалуын есепке алу жөніндегі нормативтік талаптар;
10. Тиісті заттай дәлелдемелерді қарау, алу және буып-түю, талдау үшін тиісті сынамаларды іріктеу тәртібі, экспресс-тестілер мен реактивтерді пайдалану қағидалары;
11. Сараптама жүргізу үшін салыстырмалы үлгілерді алу тәртібі;
12. Есірткі құралдары мен психотроптық заттардың із мөлшерімен жұмыс істеу ерекшеліктері, бұзбайтын талдауды қолдану мүмкіндіктері және үлгілерді барынша аз зақымдауға бағытталған практикалық тәсілдер;
13. Cараптама жүргізу кезінде пайдаланылатын жабдық жұмысының негізгі қағидаттары, қызмет көрсету және пайдалану қағидалары;

3. Определять природу неизвестного вещества и вид наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, прекурсоров, общую групповую принадлежность исследуемых объектов;
4. Проводить поиск и обнаружении следов наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров на различных предметах-носителях;
5. Устанавливать совокупность признаков, указывающих на общий источник происхождения объектов исследования, способы, технологии и иные характеристики кустарного производства наркотических средств;
6. Решать идентификационные задачи;
7. Правильно эксплуатировать приборы и оборудование, рационально использовать реактивы;
8. Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
9. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
10. Вести и оформлять записи;
11. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкции по безопасности и охране труда, сбору, учету и утилизации отходов.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Законодательные и нормативные правовые документы, действующие в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
3. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
4. Процессуальные и организационные основы судебной экспертизы наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
5. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследования;
6. Знание ведения записей;
7. Виды (роды) наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
8. Основные анатомо-морфологические признаки наркотикосодержащих растений и изготовляемых из них наркотических средств;
9. Нормативные требования по учету расходования наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров при экспертном исследовании;
10. Порядок осмотра, изъятия и упаковки соответствующих вещественных доказательств, проведения отбора представительных проб для анализа, правила использования экспресс-тестов и реактивов;
11. Порядок получения сравнительных образцов для производства экспертиз;
12. Особенности работы со следовыми количествами наркотических средств и психотропных веществ, возможности применения неразрушающего анализа и практические приемы, направленные на минимальное повреждение образцов;
13. Основные принципы работы, правила обслуживания и эксплуатации, применяемого при проведении экспертизы оборудования;

14. Неғұрлым кең таралған есірткі құралдары мен психотроптық заттарды қолдан жасау, зертханалық және өнеркәсіптік жағдайларда заңсыз дайындау кезінде қолданылатын технологиялық тәсілдердің ерекшеліктері;
15. Шығыс материалдарын есепке алу, сақтау және жұмсау тәртібі;
16. Қылмыстық істер бойынша есірткі құралдарын, психотроптық заттарды алып қою, есепке алу, сақтау, беру және жою тәртібі;
17. Сот сараптамаларын/ зерттеулерін жүргізу процесінде объектілерді табуға, тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотосуреті, бейнетүсірілім қағидалары, графикалық, кестелік және басқа да иллюстрациялық материалдарға қойылатын талаптар;
18. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі нұсқаулары, қағидалары мен нормалары, сондай-ақ санитариялық- эпидемиологиялық талаптар;
19. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер.
4-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелеріне талдау, бағалау және өңдеу жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалауды жүргізу;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру/өңдеу және тұжырымдарды қалыптастыру;
4. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері;
2. Өлшемнің белгісіздігін бағалаудың және ұсынудың жалпы қағидалары;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерінің анықтығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен өлшемшарттары;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру тәртібі мен қағидалары;
5. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының морфологиясын талдау және бағалау әдістері;
6. Зерттеу нәтижелерін математикалық өңдеу әдістері;
7. Зерттеулер нәтижелері есептерінің жазбаларын жүргізу, талдау, бағалау және өңдеу тәртібі.
5-дағды:
Сарапшының (маманның) қорытындысын ресімдеу
Машықтар:
1. Сарапшының (маманның) қорытындысын немесе қорытынды берудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны ресімдеу;
2. Бақылау өндірісінің материалдарын қалыптастыру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сарапшы қорытындысын, оның құрылымдық (кіріспе, зерттеу, синтездеу, тұжырымдар) бөліктерін жасау тәртібі;
3. Сарапшы қорытындысы тұжырымдарының нысандары;
4. Құжаттауды, мұрағаттауды білу.
2-еңбек функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
1-дағды:
Сот сараптамалары өндірісін тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Машықтар:

14. Особенности технологических приемов, применяемых при незаконном изготовлении наиболее распространенных наркотических средств и психотропных веществ в кустарных, лабораторных и промышленных условиях;
15. Порядок учета, хранения и расходования расходных материалов;
16. Порядок изъятия, учета, хранения, передачи и уничтожения наркотических средств, психотропных веществ по уголовным делам;
17. Научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, требования к графическому, табличному и другим иллюстративным материалам;
18. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
19. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности.
Навык 4:
Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований;
3. Интерпретировать/обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять записи по расчетам, анализу, оценке и обработке результатов исследований.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания и представления неопределҰнности измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований;
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Методы анализа и оценки морфологии наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
6. Методы математической обработки результатов исследования;
7. Порядок ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Навык 5:
Оформление заключения эксперта (специалиста)
Умения:
1. Оформлять заключение эксперта (специалиста) или сообщение о невозможности дать заключение;
2. Формировать материалы наблюдательного производства.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Порядок составления заключения эксперта, его структурные части (вводная, исследовательская, синтезирующая, выводы);
3. Формы выводов заключения эксперта;
4. Знания документирования, архивирования;
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) жазба – қол жеткізілген нәтижелер туралы мәліметтерді қамтитын құжат немесе жүзеге асырылған қызметтің расталуы верификациялау, ескертуші және түзетуші әрекеттерді жүргізудің куәлігін ұсыну мен қадағалауды ресімдеу үшін;
4) химия-токсикологиялық сараптаманың объектілері – мәйіт табылған кезде оқиға орнынан алынған, өлімнің немесе уланудың себебі болуы мүмкін биологиялық сұйықтықтар (қан, зәр), мәйіттің ішкі органдары, құсу массалары, жуынды сулар, қолдың және ауыз қуысының шайындылары және биологиялық емес сипаттағы өзге де объектілер;
5) химия-токсикологиялық сараптаманың мәні – өлімнің себебін анықтау үшін токсикологиялық маңызды заттарды сәйкестендіру және мөлшерлік айқындау.
3. Осы кәсіптк стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА – Біліктілік анықтамалығы;
СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Химия-токсикологиялық сараптама".
5. Кәсіптік стандарт коды: О84230.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
О – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
84 – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
842 – Мемлекеттің жалпы қоғамға қызмет көрсетуі;
8423 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет;
84230 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: осы стандарт "Химия-токсикологиялық сараптама" сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігі бар сот-медициналық сарапшыларының, оның ішінде лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлғалардың біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды, сондай-ақ сот сараптамасы органының химия-токсикологиялық сараптамасының бөлім/бөлімше, сектор басшысының біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды белгілейді.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины, определения и сокращения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) запись – документ, содержащий сведения о достигнутых результатах или свидетельство осуществленной деятельности для оформления прослеживаемости и представления свидетельств проведения верификации, предупреждающих и корректирующих действий;
4) объекты химико-токсикологической экспертизы – биологические жидкости (кровь, моча), внутренние органы трупа, рвотные массы, промывные воды, смывы с рук и ротовой полости и иные объекты небиологического характера, изъятые с места происшествия при обнаружении трупа, которые могли явиться причиной смерти или отравления;
5) предмет химико-токсикологической экспертизы – идентификация и количественное определение токсикологически важных веществ для установления причины смерти.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС – Квалификационный справочник;
ОРК – отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Химико-токсикологическая экспертиза".
5. Код профессионального стандарта: О84230.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
О – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
84 – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
842 – Предоставление государством услуг обществу в целом;
8423 – Деятельность в области юстиции и правосудия;
84230 – Деятельность в области юстиции и правосудия.
7. Краткое описание профессионального стандарта: данный стандарт устанавливает требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к судебно-медицинским экспертам, имеющим квалификационное свидетельство на право производства судебных экспертиз (исследований), в том числе к физическим лицам, занимающимся судебно-экспертную деятельностью на основании лицензии по виду "химико-токсикологическая экспертиза", а также требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к руководителю отдела/отделения, сектора химико-токсикологической экспертизы органа судебной экспертизы.

8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
2) дәрігер-сот-медициналық сарапшы – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
3) зертханашы (біліктілігі орта) – СБШ бойынша 4 біліктілік деңгейі;
4) сот-сараптамалық санитар – СБШ бойынша 2 біліктілік деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
1329-1
Қызметтер атауының коды
1329-1-028
Кәсіп атауы
Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жоғары білім (6B101 денсаулық сақтау (фармация, жалпы медицина, педиатрия), 6B053 физикалық және химиялық ғылымдар (химия)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Бөлім/бөлімше басшысы
сектор басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты
Химия-токсикологиялық сараптама/зерттеуді жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлімше жұмысына басшылық ету;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
Бөлімше жұмысына басшылық ету
1-дағды:
Бөлімшенің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын әзірлеу
Машықтар:
1. Бөлімшенің қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді жұмыс жоспарларын қалыптастыру, олардың орындалуын іске асыруға бақылауды жүзеге асыру;
2. Бөлімшенің мақсаттарын және оның осы мақсаттарға қол жеткізу көрсеткіштерін айқындау;
3. Бөлімше қызметіндегі негізгі тәуекелдерді және оларды жою немесе азайту әдістерін айқындау;
4. Бөлімше процестері нәтижелігінің негізгі көрсеткіштерін айқындау;
5. Өндірістік есептерді қалыптастыру.
Білімі:
1. Ұйымның стратегиясы/саясаты, мақсаттары, даму жоспарлары және басқа да нормативтік құқықтық құжаттары;
2. Менеджмент, стратегиялық және бюджеттік жоспарлау, ұйымдастырушылық даму саласындағы теориялық және практикалық білімдер;
3. Жоспарлау және әкімшілендіру негіздері.
4. Сараптама жүргізу туралы есептілікті жасау тәртібі мен мерзімдері.
2-дағды:
Бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Персоналдың жұмысына басшылық жасау, міндеттерді қалыптастыру және олардың орындалуын қадағалау;
2. Өз құзыреті шегінде ұйымның басқа бөлімшелерімен және басқа ұйымдардың өкілдерімен бөлімшенің тиімді өзара іс-қимылын жүзеге асыру;
3. Бөлімшенің материалдық-техникалық ресурстарға деген қажеттілігін айқындау бойынша талдау жүргізу. Зертхананы материалдық-техникалық жабдықтау мен жарақтандыруға өтінімдер жасау және ресімдеу;

8. Перечень карточек профессий:
1) начальник отдела (специализированного в прочих отраслях) – 6 уровень квалификации по ОРК;
2) врач-судебно-медицинский эксперт – 6 уровень квалификации по ОРК;
3) лаборант (средней квалификации) – 4 уровень квалификации по ОРК;
4) санитар судебно-экспертный – 2 уровень квалификации по ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)"
Код группы
1329-1
Код наименования занятия
1329-1-028
Наименование профессии
"Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)"
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Высшее образование (6B101 здравоохранение (фармация, общая медицина, педиатрия), 6B053 физические и химические науки (химия)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий:
Руководитель отдела/отделения
руководитель сектора
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства химико-токсикологической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство работой подразделения;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Руководство работой подразделения
Навык 1: Разработка перспективных и текущих планов работы подразделения
Умения:
1. Формировать краткосрочные и долгосрочные планы работ подразделения и осуществлять контроль за реализацией их выполнения;
2. Определять цели подразделения и показатели достижения этих целей;
3. Определять ключевые риски в деятельности подразделения и методы их устранения или снижения;
4. Определять ключевые показатели результативности процессов подразделения;
5. Формировать производственные отчеты.
Знания:
1. Стратегия/политика, цели, планы развития и другие нормативные правовые документы организации;
2. Теоретические и практические знания в области менеджмента, стратегического и бюджетного планирования, организационного развития;
3. Основы планирования и администрирования;
4. Порядок и сроки составления отчетности о производстве экспертиз.
Навык 2: Организация и обеспечение работы подразделения
Умения:
1. Руководить работой персонала, формулировать задачи и контролировать их выполнение;
2. Осуществлять эффективное взаимодействие подразделения с другими подразделениями организации и представителями сторонних организаций в пределах своей компетенции;
3. Проводить анализ по определению потребностей подразделения в материально-технических ресурсах. Составлять и оформлять заявки на материально-техническое обеспечение и оснащение лаборатории;

5. Персоналдың лауазымдық міндеттерін, оның ішінде сот сараптамасы саласындағы әдеп қағидаттарын, ақпараттың құпиялылығын орындауын бақылауды жүзеге асыру;
6. Сарапшының қорытындыларын ішкі және сыртқы рецензиялау процесіне қатысу;
7. Сараптамалық қателіктердің алдын алуды жүргізу;
8. Бөлімшенің алға қойған мақсаттарына қол жеткізу мониторингін жүзеге асыру.
Білімі:
1. Бөлімшеде қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларды пайдаланудың негізгі технологиялық процестері мен ерекшеліктері;
2. Сот-сараптамалық зерттеулер өндірісінің сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, персоналдың лауазымдық міндеттері;
4. Құпия қызметтік ақпаратты қорғау талаптары.
2-еңбек
функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
1-дағды:
Сараптамаларды тағайындайтын органдармен сот сараптамаларын жүргізу бойынша өзара іс-қимыл
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстар сметасын жасау және сараптама тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шеккен шығыстар туралы есеп ұсыну;
2. Өз құзыреті шегінде процестік әрекеттерге маман ретінде қатысу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптама құнын есептеу жөніндегі тарифтер мен әдістер.
2-дағды:
Сараптаманы тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Машықтар:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдар қызметкерлердің ақпараттық-түсіндіру жұмысына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Қылмыстық, әкімшілік істер бойынша материалдарды дайындау мен ұсыну ерекшеліктері;
3. Сот экспертологиясы және криминалистика негіздері.
1-қосымша еңбек функциясы:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
1-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Машықтар:
1. Технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің заманауи деңгейін ескере отырып, химия-токсикологиялық сараптаманы дамытудың ағымдағы жай-күйі мен перспективаларын зерделеу және талдау;
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін ұсыныстар мен техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу;
3. Ғылыми зерттеу нәтижелерінің техникалық және экономикалық әсерін негіздеу;

5. Осуществлять контроль за выполнением персоналом должностных обязанностей, в том числе принципов этики в сфере судебной экспертизы, конфиденциальности информации;
6. Участвовать в процессе внутреннего и внешнего рецензирования заключений эксперта;
7. Проводить профилактику экспертных ошибок;
8. Осуществлять мониторинг достижения поставленных целей подразделения.
Знания:
1.Основные технологические процессы и особенности эксплуатации оборудования и аппаратуры, применяемой в подразделении;
2.Принципы организации контроля качества производства судебно-экспертных исследований;
3. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности персонала;
4. Требования защиты конфиденциальной служебной информации.
Трудовая функция 2: Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Задача 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения и навыки:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы и представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
2. Участвовать в качестве специалиста в процессуальных действиях в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы;
Задача 2: Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения и навыки:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным, административным делам;
3. Основы судебной экспертологии и криминалистики.
Дополнительная трудовая функция 1: Участие в научно-исследовательской научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1: Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития химико-токсикологической экспертизы с учетом современного уровня технологий, научных разработок;
2. Разрабатывать предложения и технико-экономическое обоснование для проведения научно-исследовательских работ;
3. Обосновывать технический и экономический эффект от результатов научного исследования;

4. Зерттеуге түскен материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерінің сақталуы және сараптама объектілерін сақтау мен қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Зертханалық және аспаптық сараптамалық зерттеулерге ұсынылатын заттай дәлелдемелер мен биологиялық және шығу тегі өзге де объектілерді алу, буып-түю, жолдау, тасымалдау, сақтау тәртібі.
2-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) материалдары мен объектілерін зерделеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін анықтау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша олардың қорытынды беру үшін жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы объектілерін, олардың ерекшелігін ескере отырып сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын құру және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға қолдаухат ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері, химия-токсикологиялық сараптама саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
3. Химия-токсикологиялық сараптаманы тағайындау кезінде материалдарды дайындау және ресімдеудің негізгі қағидалары.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сынама дайындауды жүргізу;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес химия-токсикологиялық зерттеуін жүргізу;
3. Биологиялық жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен (оның ішінде мәйіттен шыққан) жұмыс жүргізу;
4. Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықты дұрыс пайдалану, реактивтерді ұтымды пайдалану (егер олар пайдаланылса);
5. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік орта жағдайларын (температура, ылғалдылық) бақылау;
6. Химиялық, оның ішінде улы заттармен (зертханалық зерттеулер жүргізу үшін қажетті концентрациядағы ерітінділерді, күрделі реактивтерді дайындау) жұмыстар жүргізу;

4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы и соблюдение правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Порядок изъятия, упаковки, направления, транспортировки, хранения вещественных доказательств и объектов биологического и иного происхождения, предоставляемых на лабораторные и инструментальные экспертные исследования.
Навык 2: Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для проведения лабораторного и инструментального экспертного исследования и дачи заключения по поставленным вопросам;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области химико-токсикологической экспертизы (исследования);
3. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении химико-токсикологической экспертизы.
Навык 3: Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить пробную подготовку согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования;
2. Проводить химико-токсикологическое исследование объектов согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
3. Производить работы с биологическими инфицированными (потенциально инфицированными) объектами (в том числе трупного происхождения);
4. Правильно эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование, рационально использовать реактивы (если они используются);
5. Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
6. Проводить работы с химическими веществами, в том числе и токсичными (приготовление растворов необходимых концентраций, сложных реактивов для проведения лабораторных исследований);

7. Бақыланатын заттардың стандартты үлгілерін қолдану, сондай-ақ оларды химиялық-токсикологиялық зерттеулер жүргізуге арналған аспаптарды калибрлеу кезінде пайдалану;
8. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
9. Зертхананы жұмыс аймақтарына бөлу арқылы контаминацияны болдырмау үшін қажетті шараларды қабылдау;
10. Жазбаларды жүргізу және рәсімдеу;
11. Санитарлық нормалар мен ережелердің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтау;
12. Реактивтердің кірісін бақылауды және оларды есепке алуды жүргізуге қатысу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Бейорганикалық, органикалық, аналитикалық, фармацевтикалық және токсикологиялық химия;
3. Адам физиологиясы және анатомиясы;
4. Фармакология, клиникалық фармакология, фармакогнозия;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және /немесе әдістері;
6. Биологиялық объектілердің (оның ішінде мәйіттен алынатын) және заттай дәлелдемелердің физикалық-химиялық, химиялық, технологиялық және микробиологиялық сипаттамалары;
7. Қолданылатын реагенттер мен шығыс материалдарының физикалық-химиялық, химиялық, технологиялық сипаттамалары;
8. Стандартты үлгілерге арналған мөлшерлік талдау әдістемелері, оларды биологиялық материалда өлшеудің әдістемелері;
9. Биологиялық материалдан (оның ішінде мәйіттен алынған) мақсатты қосылыстарды оқшаулау қағидаттары мен әдістері;
10. Химиялық-токсикологиялық талдау әдістері, олардың жіктелуі және жалпы сипаттамасы. Жалпы және мақсатты химиялық-токсикологиялық талдау;
11. Химиялық зерттеулер жүргізу әдістері;
12. Өткір және созылмалы экзогенді улануларды сот-химиялық диагностикалаудың ерекшеліктері, өткір улануларды диагностикалау кезіндегі скринингтің негізгі әдістері;
13. Алынатын заттарды тазарту және концентрациялау тәсілдері, оларды таңдау және бағалау. Бөлу және концентрациялау әдістерінің үйлесімі;
14. Ксенобиотиктер мен биологиялық белсенді заттардың негізгі топтарының метаболизмінің жалпы схемасы;
15. Өлімнің немесе уланудың себебін анықтау үшін органикалық және бейорганикалық қосылыстарды сапалы анықтау және сандық анықтау қағидаттары мен әдістері;
16. Дәрілік, есірткі және уытты заттарды талдауда қазіргі заманғы талдау жабдықтарын қолдану мүмкіндіктері мен тәртібі, оның ішінде тиімділігі жоғары сұйықтық хроматография әдістері, жедел улануды диагностикалау кезіндегі газды-сұйықтық хроматографияның негізгі әдістері;

7. Применять стандартные образцы контролируемых веществ, а также использовать их при калибровке приборов для производства химико-токсикологических исследований;
8. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
9. Предпринимать необходимые меры, чтобы предотвратить контаминацию путем разделения лаборатории на рабочие зоны;
10. Вести и оформлять записи;
11. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкций по безопасности и охране труда, сбору, учету и утилизации отходов;
12. Участвовать в проведении входного контроля реактивов и их учета;
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Неорганическая, органическая, аналитическая, фармацевтическая и токсикологическая химия;
3. Физиология и анатомия человека;
4. Фармакология, клиническая фармакология, фармакогнозия;
5. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Физико-химические, химические, технологические и микробиологические характеристики биологических объектов (в том числе трупного происхождения) и вещественных доказательств;
7. Физико-химические, химические, технологические характеристики применяемых реагентов и расходных материалов;
8. Методики количественного анализа для стандартных образцов, методики их измерения в биологическом материале;
9. Принципы и методы изолирования целевых соединений из биологического материала (в том числе трупного);
10. Методы химико-токсикологического анализа, их классификация и общая характеристика. Общий и целенаправленный химико-токсикологический анализ;
11. Методы проведения химических исследований;
12. Особенности судебно-химической диагностики острых и хронических экзогенных отравлений, основные методы скрининга при диагностике острых отравлений;
13. Способы очистки извлечений и концентрирования исследуемых веществ их выбор и оценка. Сочетание методов разделения и концентрирования;
14. Общую схему метаболизма основных групп ксенобиотиков и биологически активных веществ;
15. Принципы и методы качественного обнаружения и количественного определения органических и неорганических соединений для установления причины смерти или отравления;
16. Возможности и порядок применения современного аналитического оборудования в анализе лекарственных, наркотических и токсических веществ, в том числе методы высокоэффективной жидкостной хроматографии, основные методы газожидкостной хроматографии при диагностике острых отравлений;

17. Құрал-саймандарды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану, шығыс материалдарын есепке алу және сақтау тәртібі.
18. Ерітінділер мен қоспаларды дайындау процесінің кезеңдері;
19. Өлшем құралдарын калибрлеу, салыстырып тексеру, өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау және олардың бағдарламалық жасақтамасын аттестаттау тәртібі;
20. Материалдарға жүргізілетін өлшемдердің (зерттеулердің) сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
21. Клиникалық зертханалық әдістердің аналитикалық сипаттамалары (дәлдігі, дұрыстығы, ерекшелігі, сезімталдығы) және оларды анықтау;
22. Сараптама/зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
23. Сарапшы қорытындысының сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
24. Жазбаларды жүргізу қағидалары. Құжаттаманың бекітілген нысандарын жүргізу тәртібі;
25. Сот сараптамаларын/зерттеулерін жүргізу барысында объектілерді анықтауға, тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотосуреті, бейнетүсірілім, фотокестелер, сызбалар, диаграммалар жасау ережелері;
26. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі нұсқаулары, қағидалары мен нормалары, сондай-ақ санитарлық- эпидемиологиялық талаптар;
27. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер;
28. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нормативтік және құқықтық актілер.
4-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелеріне талдау, бағалау және өңдеу жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалауды жүргізу және деректерді ұсыну;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру/өңдеу және тұжырымдарды қалыптастыру;
4. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері;
2. Өлшемдер нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы қағидалары;
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің анықтығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен өлшемшарттары;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру тәртібі мен қағидалары;
5. Зерттеулер нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу тәртібі.
5-дағды:
Сарапшының (маманның) қорытындысын ресімдеу
Машықтар:
1. Сарапшының (маманның) қорытындысын немесе қорытынды берудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны ресімдеу;
2. Бақылау өндірісінің материалдарын қалыптастыру.
Білімі:

17. Порядок эксплуатации инструментария, приборов и оборудования, учета и хранения расходных материалов;
18. Стадии процесса приготовления растворов и смесей;
19. Порядок калибровки, поверки средств измерений, метрологической аттестации средств измерений и аттестации их программного обеспечения;
20. Принципы организации контроля качества проводимых измерений (исследований) материалов;
21. Аналитические характеристики клинических лабораторных методов (прецизионность, правильность, специфичность, чувствительность) и их определение;
22. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении экспертизы/исследования;
23. Принципы организации контроля качества заключения эксперта;
24. Правила ведения записей. Порядок ведения утвержденных форм документации;
25. Научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, составления фототаблиц, схем, диаграмм;
26. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
27. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности;
28. Нормативные и правовые акты по сбору, учету и утилизации отходов в соответствии с классом опасности.
Навык 4: Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований и представлять данные;
3.Интерпретировать/обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять записи по расчетам, анализу, оценке и обработке результатов исследований.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований;
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Порядок ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Навык 5: Оформление заключения эксперта (специалиста)
Умения:
1. Оформлять заключение эксперта (специалиста) или сообщение о невозможности дать заключение;
2. Формировать материалы наблюдательного производства.
Знания:

2. Сот сарапшыларын даярлау, біліктілігін арттыру курстарына лектор, дайындық басшысы ретінде қатысу;
3. Кадрларды даярлаудың, біліктілікті арттырудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеуге қатысу.
4. Оқу-әдістемелік құжаттаманы, оқыту және бақылау құралдарын әзірлеуге қатысу;
5. Кәсіптік оқыту мен біліктілікті арттырудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге қатысу;
6. Оқыту нәтижелерінің көрсеткіштерін және оның тиімділігін талдауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Оқу-бағдарламалық кешендерді әзірлеудің негізгі қағидаттары мен тәртібі;
3. Дәрістердің, семинарлық және практикалық сабақтардың жоспарларын жасау тәртібі;
4. Оқытудың теориясы мен әдістемесінің негіздері;
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері жөніндегі әдістемелік материалдар;
6. Сот сарапшыларын даярлаудың, біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Командалық жұмыс
Аналитикалық және жүйелік ойлау
Стреске төзімділік
Сапаға бағдар (зейінділік, байқаушылық)
Шешім қабылдау кезіндегі дербестік
Тиімді коммуникация дағдылары
Тұрақты өзін-өзі дамыту
Физикалық және психоэмоционалды тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Бөлім/бөлімше, сектор басшысы
7
Басшы/басшының орынбасары
11. "Зертханашы (біліктілігі орта)" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
3111-9
Қызметтер атауының коды
3111-9-005
Кәсіп атауы
Зертханашы (біліктілігі орта)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Орта кәсіптік медициналық (фармация немесе зертханашы ісі) және бейіні бойынша химиялық білім, зертханалық диагностика
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты маман: зертханашы
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты маман: зертханашы
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты маман: зертханашы
біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ маман: зертханашы
біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты маман: зертханашы
біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты маман: зертханашы
біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты маман: зертханашы
біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ маман:
зертханашы
Қызметтің негізгі мақсаты
Химия-токсикологиялық сараптама/зерттеуді жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:

2. Участвовать в курсах подготовки, повышения квалификации судебных экспертов в качестве лектора, руководителя подготовки;
3. Участвовать в разработке перспективных и текущих планов подготовки кадров, повышения квалификации;
4. Участвовать в разработке учебно-методической документации, средств обучения и контроля;
5. Участвовать в совершенствовании форм и методов профессионального обучения и повышения квалификации;
6. Осуществлять анализ показателей результатов обучения и его эффективности.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов;
3. Порядок составления планов лекций, семинарских и практических занятий;
4. Основы теории и методики преподавания;
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов;
6. Формы, виды, методы и средства подготовки, повышения квалификации судебных экспертов.
Требования к личностным компетенциям
Командная работа
Аналитическое и системное мышление
Стрессоустойчивость
Ориентация на качество (внимательность, наблюдательность)
Самостоятельность при принятии решений
Навыки эффективной коммуникации
Постоянное саморазвитие
Физическая и психоэмоциональная устойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Руководитель отдела/отделения, сектора
7
Руководитель/заместитель руководителя
11. Карточка профессии "Лаборант (средней квалификации)"
Код группы
3111-9
Код наименования занятия
3111-9-005
Наименование профессии
Лаборант (средней квалификации)
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Среднее профессиональное медицинское (фармация или лаборантское дело) и химическое образование по профилю, лабораторная диагностика
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
специалист высшего уровня квалификации высшей категории: лаборант
специалист высшего уровня квалификации первой категории: лаборант
специалист высшего уровня квалификации второй категории: лаборант
специалист высшего уровня квалификации без категории: лаборант
специалист среднего уровня квалификации высшей категории: лаборант
специалист среднего уровня квалификации первой категории: лаборант
специалист среднего уровня квалификации второй категории: лаборант
специалист среднего уровня квалификации без категории: лаборант
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства химико-токсикологической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:

1. Сот химия-токсикологиялық сараптамасы (зерттеуі) жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі.:
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
Сот химия-токсикологиялық сараптамасы (зерттеуі) жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі
1-дағды:
Сот химия-токсикологиялық сараптамасын (зерттеуі) жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі
Машықтар:
1. Өз құзыреті шегінде зерттеуге келіп түсетін сот сараптамасы (зерттеуі) объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу;
2. Сарапшының бақылауымен сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сынама дайындауға қатысу;
3. Сарапшының бақылауымен сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу кезінде стандартты операциялық рәсімдерді (сот сараптамалары/зерттеулері объектілерін (оның ішінде мәйіттен алынған) бөліктерге бөлуді (қажет болған жағдайда) орындау, жұмыс ерітінділерін дайындау, тестілік зерттеулер жүргізу және т.б.);
4. Сот сараптамаларының/зерттеулерінің объектілерін (оның ішінде мәйіттен алынған) және ілеспе құжаттаманы сақтауға орналастыру;
5. Биологиялық жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен (оның ішінде мәйіттен алынған) жұмыс жүргізу;
6. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбаларды жүргізу;
7. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру;
8. Бөлу қағидаларына және зертхананың жұмыс аймақтарындағы жұмыс ерекшеліктеріне сәйкес антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып материалдық объектілерді ауыстыруды және тасымалдауды жүргізу;
9. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау және уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау процесіне қатысу;
10. Қосалқы зертханалық жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидті қондырғылар) жұмысқа қабілеттілігіне мониторинг жүргізу;
11. Қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес қосалқы жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидті қондырғылар) жұмысын есепке алу журналын жүргізу;
12. Сараптамалар/зерттеулер жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділердің сақталу жағдайын, жарамдылық мерзімін бақылау;
13. Сапаны зертханаішілік бақылау іс-шараларын жүргізу кезіндегі инциденттер, ауытқулар және өзгерістер туралы сарапшыларды хабардар ету;
14. Денсаулыққа қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы нормаларын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау;

1. Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебной химико-токсикологической экспертизы (исследовании).
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебной химико-токсикологической экспертизы (исследовании)
Навык 1: Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебной химико-токсикологической экспертизы (исследовании)
Умения:
1. Участвовать в приеме, регистрации, маркировки и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы (исследования) в пределах компетенции;
2. Участвовать в пробной подготовке согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования под контролем эксперта;
3. Выполнять стандартные операционные процедуры при производстве химико-токсикологических экспертиз (исследований) (разделение объектов судебных экспертиз/исследований (в том числе трупного происхождения) на части, готовить рабочие растворы, проводить тестовые исследования и пр.) под контролем эксперта;
4. Размещать объекты судебных экспертиз/исследований (в том числе трупного происхождения) и сопроводительную документацию на хранение;
5. Производить работы с биологическими инфицированными (потенциально инфицированными) объектами (в том числе трупного происхождения);
6. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
7. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала;
8. Проводить перемещение и транспортировку материальных объектов в соответствии с правилами деления и особенностями работы в рабочих зонах лаборатории с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
9. Участвовать в процессе сбора и временного хранения, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
10. Вести мониторинг работоспособности вспомогательного лабораторного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки);
11. Вести журналы учета работы вспомогательного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки) в соответствии с действующими инструкциями;
12. Контролировать условия хранения, сроки годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз/исследований;
13. Информировать экспертов об инцидентах, отклонениях и изменениях при проведении мероприятий внутрилабораторного контроля качества;
14. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности;

15. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
16. Сараптама (зерттеу) тағайындаған адамға беру үшін сараптама объектілерін дайындау (буып-түю, таңбалау).
Білімі:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібінің қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;
2. Жалпы және аналитикалық химия негіздері;
3. Адам физиологиясы мен анатомиясының негіздері;
4.Химия-токсикологиялық сараптамалар (зерттеулер) жүргізу кезінде зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу әдістемелері;
5.Химия-токсикологиялық сараптамалар (зерттеулер) жүргізу жөніндегі қағидалар;
6. Токсикология негіздері;
7. Улар мен күшті заттардың жіктелуі;
8. Химиялық реактивтердің қасиеттері, ерітінділерді дайындауда қолданылатын есептік формулалар;
9. Сараптама/зерттеу жүргізу үшін ұсынылған объектілерді іріктеу, буып-түю, таңбалау және ресімдеу тәртібі;
10. Антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып, жұмыстарды жүргізу тәртібі;
11. Ерітінділердің концентрациясын білдіру тәсілдері, ерітінділер құрамын қайта есептеу, ерітінділер мен басқа заттарды сұйылту және араластыру кезінде белгіленетін мөлшерлік қатынастар;
12. Қолданылатын реактивтердің қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
13. Тесттік зерттеулер, стандартты зерттеулер жүргізу әдістемесі;
14. Сараптама/зерттеу жүргізу үшін берілген биологиялық объектілердің (оның ішінде мәйіттен алынған) физика-химиялық, химиялық, технологиялық және микробиологиялық сипаттамалары;
15. Зертханалық жабдықты пайдалану және оның жұмысын есепке алу қағидалары;
16. Зерттеу процесінде, үлгілерді іріктеу және сақтау кезінде пайдаланылатын жабдықтар мен өлшеу құралдарының сипаттамалары, сондай-ақ оларды пайдалану ережелері;
17. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтармен жұмыс істеу тәртібі;
18. Сараптамалар/зерттеулер жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділерді сақтау шарттарының, жарамдылық мерзімдерінің тәртібі;
19. Зертханаішілік сапаны бақылауды жүргізу тәртібі;
20. Санитарлық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормалары (қорғаныш киімді пайдалану, жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен жұмыс істеу, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау);
21. Құжаттау, мұрағаттау қағидалары;
22. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттер.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Кәсіптік міндеттерді дербес шешу,
Оқытылуға қабілеті
Тәртіптілік
Стреске төзімділік
Командалық жұмыс
Физикалық және психоэмоционалды тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Дәрігер/маман сот-медициналық сарапшы

15. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом;
16. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследования).
.
Знания:
1. Основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
2. Основы общей и аналитической химии;
3. Основы физиологии и анатомии человека;
4. Методики проведения лабораторных и инструментальных исследований при производстве химико-токсикологических экспертиз (исследований);
5. Правила по производству химико-токсикологических экспертиз (исследований);
6. Основы токсикологии;
7.Классификация ядов и сильнодействующих веществ;
8. Свойства химических реактивов, расчетные формулы, используемые при приготовлении растворов;
9. Порядок отбора, упаковки, маркировки и оформления объектов, предоставленных для проведения экспертизы/исследования;
10. Порядок проведения работ с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
11. Способы выражения концентрации растворов, пересчет состава растворов, количественные соотношения, устанавливающиеся при разбавлении и смешении растворов и других веществ;
12. Свойства применяемых реактивов и предъявляемые к ним требования;
13. Методика проведения тестовых исследований, стандартных исследований;
14. Физико-химические, химические, технологические и микробиологические характеристики биологических объектов (в том числе трупного происхождения), предоставленных для проведения экспертизы/исследования;
15. Правила эксплуатации и учета работы лабораторного оборудования;
16. Характеристики оборудования и средств измерений, использующихся в процессе исследования, при отборе и хранении образцов, а также правила их эксплуатации;
17. Порядок по обращению с отходами в соответствии с классом опасности;
18. Порядок условий хранения, сроков годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз/исследований;
19. Порядок проведения внутрилабораторного контроля качества;
20. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);
21. Правила документирования, архивирования;
22. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельное решение профессиональных задач Обучаемость,
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Командная работа
Физическая и психоэмоциональная устойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Врач/специалист судебно-медицинский эксперт

12. "Сот-сараптамалық санитары" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
9629-9
Қызметтер атауының коды
9629-9-018
Кәсіп атауы
Сот-сараптамалық санитар
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жұмыс орнында оқытуды өткізумен орта, толық емес орта
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Қызметтің негізгі мақсаты
Химия-токсикологиялық сараптама/зерттеуді жүргізу саласындағы кәсіптк қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Химия-токсикологиялық сараптамасын (зерттеуін) жүргізу кезіндегі кіші медицина персоналының қосалқы қызметі.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы: Химия-токсикологиялық сараптамасын (зерттеуін) жүргізу кезіндегі кіші медицина персоналының қосалқы қызметі
1-дағды:
Химия-токсикологиялық сараптамасын (зерттеуін) жүргізу кезіндегі кіші медицина персоналының қосалқы қызметі
Машықтар:
1. Қолданыстағы нұсқаулықтар мен санитарлық талаптарға сәйкес жұмыс орнын, құрал-саймандарды, химиялық ыдыстарды дайындау;
2. Санитариялық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік нормаларына сәйкес дезинфекциялық құралдар мен бактерицидтік қондырғылардың көмегімен жұмыс үй-жайларын, жұмыс беттерін зарарсыздандыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
3. Контамицияға қарсы іс-шараларды сақтай отырып, зертхананың жұмыс аймақтарындағы жұмыстың ерекшеліктері мен бөліну ережелеріне сәйкес материалдық объектілерді ауыстыруды және тасымалдауды жүргізу;
4. Орта медициналық персоналдың басшылығымен қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау, уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі жұмыстарға қатысу;
5. Қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес дезинфекциялық ерітінділерді дайындау;
6. Денсаулыққа ықтимал қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде техника қауіпсіздігі нормаларын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімі:
1. Өз еңбек құқықтарын білу, ішкі еңбек тәртібі қағидалары, кәсіптік қауіпсіздігі, денсаулықты, қоршаған ортаны қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар;

12. Карточка профессии "Санитар судебно-экспертный"
Код группы
9629-9
Код наименования занятия
9629-9-018
Наименование профессии
Санитар судебно-экспертный
Уровень квалификации по ОРК
2
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Среднее, неполное среднее с проведением обучения на рабочем месте
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства химико-токсикологической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве химико-токсикологической экспертизы (исследования).
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве химико-токсикологической экспертизы (исследования)
Навык 1: Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве химико-токсикологической экспертизы (исследования)
Умения:
1. Подготавливать рабочее место, инструментарий, химическую посуду в соответствии с действующими инструкциями и санитарными требованиями;
2. Проводить мероприятия по обеззараживанию рабочих помещений, рабочих поверхностей при помощи дезинфекционных средств и бактерицидных установок в соответствии с нормами санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности;
3. Проводить перемещение и транспортировку материальных объектов в соответствии с правилами деления и особенностями работы в рабочих зонах лаборатории с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
4. Участвовать в работах по сбору, временному хранению, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности под руководством среднего медицинского персонала;
5. Приготавливать дезинфицирующие растворы в соответствии с действующими инструкциями;
6. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности.
Знания:
1. Знание своих трудовых прав, правила внутреннего трудового распорядка, правила по профессиональной безопасности, охране здоровья, окружающей среды и пожарной безопасности;

2. Санитарлық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормалары (қорғаныш киімді пайдалану, жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен жұмыс істеу, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау);
3. Антиконтаминациялық іс-шараларды сақтай отырып жұмыстарды жүргізу тәртібі;
4. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтармен жұмыс істеу тәртібі;
5. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттер.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Командалық жұмыс
Дербестік
Жауапкершілік
Оқытылуға қабілеті
Тәртіптілік
Стреске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Дәрігер/маман сот-медициналық сарапшы
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
13. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Орындаушы: А.М. Сашкен, a.sashken@adilet.gov.kz, 74-06-58.
14. Әзірлеуге қатысқан ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Орындаушы: Г.Ж. Ертаева, expert@cse.kz, 54-10-05.
15. Сот-сараптама қызметі саласындағы кәсіптік біліктілік бойынша салалық кеңес: 2023 жылғы 14 қарашадағы №2 хаттама.
16. Кәсіптік біліктілік бойынша ұлттық орган: 2023 жылғы 11 қарашадағы қорытынды.
17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 9 қазан.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1-нұсқа, 2024 жыл.
19. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жылғы 4 қаңтар.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2024 жылғы 23 қаңтардағы
№ 60 бұйрығына
6-қосымша
"Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/зерттеуі" кәсіптік стандарты
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес "Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/зерттеуі" кәсіптік стандарты сот-сараптама қызметі саласындағы сот молекулярлық-генетикалық сараптамасын жүргізу жөніндегі сот сарапшысының біліктілік, құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындауға арналған.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;

2. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);
3. Порядок проведения работ с соблюдением антиконтаминационных мероприятий;
4. Порядок по обращению с отходами в соответствии с классом опасности;
5. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Требования к личностным компетенциям
Командная работа
Самостоятельность
Ответственность
Обучаемость
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Врач/специалист судебно-медицинский эксперт
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
13. Наименование государственного органа:
Министерство юстиции Республики Казахстан
Исполнитель: Сашкен А.М., a.sashken@adilet.gov.kz, 74-06-58.
14. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
Исполнитель: Ертаева Г.Ж., expert@cse.kz, 54-10-05.
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям в сфере судебно-экспертной деятельности: протокол от 14 ноября 2023 года №2.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 11 ноября 2023 года.
17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 9 октября 2023 года.
18. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
19. Дата ориентировочной актуализации: 4 января 2027 года.
Приложение 6 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 января 2024 года № 60
Профессиональный стандарт: "Судебная молекулярно-генетическая экспертиза/исследование"
Глава 1. Общие положения
1. В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" разработан профессиональный стандарт "Судебная молекулярно-генетическая экспертиза" предназначен для определения требований к уровню квалификации, компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда судебного эксперта по производству судебной молекулярно-генетической экспертизы в области судебно-экспертной деятельности.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины, определения и сокращения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;

3) жазба – қол жеткізілген нәтижелер туралы мәліметтерді қамтитын құжат немесе жүзеге асырылған қызметтің расталуы верификацияның, ескертуші және түзетуші әрекеттердің жүргізілуінің куәлігін ұсыну және қадағалауын рәсімдеу үшін;
4) молекулярлық-генетикалық сараптамасының мәні – нақты адамды ұқсастыру немесе шығу тегінің биологиялық ортақтығын (биологиялық туыстық) айқындау мақсатында билогия және криминалистика саласындағы арнайы ғылыми білімдер негізінде анықталатын адамның гендік ДНҚ-ның полиморфты генетикалық белгілерінің нақты деректері болып табылады;
5) молекулярлық-генетикалық сараптамасының объект – сұйық және кептірілген түрдегі қан, оған қоса әртүрлі киімдердегі, заттардағы қан дақтары, шәует, оның ішінде аралас биоқатпарлар құрамындағы, бұлшық ет ұлпасы және басқа да ішкі органдардың (бауыр, жүрек, өкпе, шеміршек ұлпасы) ұлпалары, сүйек ұлпасы, шаш, түбінің буылтығымен, тырнақтар кесіндісі, терімай терлері, қанның, белгілі бір анықталған тұлғалардың буккальді эпителиясының салыстырмалы үлгілері, сараптама тақырыбына қатысты қылмыстық іс материалдары: оқиға болған жерді қарау хаттамасы, үлгілерді алу хаттамасы, мәйітті сот-медициналық зерттеу қорытындысы немесе тірі адамды куәландыруы және қойылған мәселелерді шешу үшін оның маңызы болуы мүмкін басқа да материалдар.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА – Біліктілік анықтамалығы;
СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы".
5. Кәсіптік стандарт коды: О84230.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
О – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
84 – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
842 – Мемлекеттің жалпы қоғамға қызмет көрсетуі;
8423 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет;
84230 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: осы стандарт "Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы" дәрігер/маман сот-медициналық сарапшыларының/сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігі бар сот сарапшыларының (бас, жетекші, аға; лицензия негізінде сот-сараптама қызметін жүзеге асыратын адамдардың) біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды, сот сараптамасы органының бөлім/бөлімше, сектор басшысының біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды белгілейді.

3) запись – документ, содержащий сведения о достигнутых результатах или свидетельство осуществленной деятельности для оформления прослеживаемости и представления свидетельств проведения верификации, предупреждающих и корректирующих действий;
4) предмет судебной молекулярно-генетической экспертизы – фактические данные полиморфных генетических признаков ДНК генома человека, устанавливаемые на основе специальных научных знаний в области биологии и криминалистики в целях отождествления конкретного человека или определения биологической общности происхождения (биологического родства);
5) объект судебной молекулярно-генетической экспертизы – кровь в жидком и высушенном виде, в том числе пятна крови на различных предметах одежды и вещной обстановки, сперма, в том числе в составе смешанных бионаслоений, мышечная ткань и ткани других внутренних органов (печень, сердце, легкие, хрящевая ткань), костная ткань, волосы с корневыми луковицами, ногтевые срезы, потожировые выделения, сравнительные образцы крови, буккального эпителия заведомо известных лиц, материалы уголовного дела, относящиеся к предмету экспертизы: протокол осмотра места происшествия, протокол изъятия образцов, заключения судебно-медицинской экспертизы трупа или освидетельствования живого лица и другие материалы, которые могут иметь значение для решения поставленных вопросов.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС – Квалификационный справочник;
ОРК – отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Судебная молекулярно-генетическая экспертиза".
5. Код профессионального стандарта: О84230.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
О – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
84 – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
842 – Предоставление государством услуг обществу в целом;
8423 – Деятельность в области юстиции и правосудия;
84230 – Деятельность в области юстиции и правосудия.
7. Краткое описание профессионального стандарта: данный стандарт устанавливает требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к судебным экспертам (главному, ведущему, старшему; лицам, осуществляющим судебно-экспертную деятельность на основании лицензии), имеющим квалификационное свидетельство на право производства судебных экспертиз (исследований) по виду "Судебная молекулярно-генетическая экспертиза", требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к руководителю отдела/отделения, сектора органа судебной экспертизы.

8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
2) сот сарапшылары, дәрігер-сот-медициналық сарапшы – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
3) зертханашы (біліктілігі орта) – СБШ бойынша 4 біліктілік деңгейі;
4) сот-сараптамалық санитар – СБШ бойынша 2 біліктілік деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
1329-1
Қызметтер атауының коды
1329-1-028
Кәсіп атауы
Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жоғары білім (6B101 денсаулық сақтау (фармация, жалпы медицина, педиатрия), 6В015 жаратылыстану пәндері бойынша мұғалімдерді даярлау (биология, химия-биология) 6B051 биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология, биотехнология)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Бөлім/бөлімше басшысы
сектор басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты
Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін еңбек функцияларын және қызметкерлердің біліміне, ептілігіне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлімше жұмысына басшылық ету;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы: Бөлімшенің жұмысына басшылық ету
1-дағды:
Бөлімшенің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын әзірлеу
Машықтар:
1. Бөлімшенің қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді жұмыс жоспарларын қалыптастыру және олардың орындалуын іске асыруға бақылауды жүзеге асыру;
2. Бөлімшенің мақсаттарын және оның осы мақсаттарға қол жеткізу көрсеткіштерін айқындау;
3. Бөлімше қызметіндегі негізгі тәуекелдерді және оларды жою немесе азайту әдістерін айқындау;
4. Бөлімше процестерінің нәтижелігінің негізгі көрсеткіштерін айқындау;
5. Өндірістік есептерді қалыптастыру.
Білімі:
1. Ұйымның стратегиясы/саясаты, мақсаттары, даму жоспарлары және басқа да нормативтік құқықтық құжаттары;
2. Менеджмент, стратегиялық және бюджеттік жоспарлау, ұйымдастырушылық даму саласындағы теориялық және практикалық білімдер;

8. Перечень карточек профессий:
1) начальник отдела (специализированного в прочих отраслях) – 6 уровень квалификации по ОРК;
2) судебные эксперты, врач-судебно-медицинский эксперт – 6 уровень квалификации по ОРК;
3) лаборант (средней квалификации) – 4 уровень квалификации по ОРК;
4) санитар судебно-экспертный – 2 уровень квалификации по ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)"
Код группы
1329-1
Код наименования занятия
1329-1-028
Наименование профессии
Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Высшее образование (6B101 здравоохранение (фармация, общая медицина, педиатрия), 6В015 подготовка педагогов по естественнонаучным предметам (биология, химия-биология), 6В051 биологические и смежные науки (биология, биотехнология)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Руководитель отдела/отделения
руководитель сектора
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной молекулярно-генетической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство работой подразделения;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Руководство работой подразделения
Навык 1:
Разработка перспективных и текущих планов работы подразделения
Умения:
1. Формировать краткосрочные и долгосрочные планы работ подразделения и осуществлять контроль за реализацией их выполнения;
2. Определять цели подразделения и показатели достижения этих целей;
3. Определять ключевые риски в деятельности подразделения и методы их устранения или снижения;
4. Определять ключевые показатели результативности процессов подразделения;
5. Формировать производственные отчеты.
Знания:
1. Стратегия/политика, цели, планы развития и другие нормативные правовые документы организации;
2. Теоретические и практические знания в области менеджмента, стратегического и бюджетного планирования, организационного развития;

Жоғары білім (6B101 денсаулық сақтау (фармация, жалпы медицина, педиатрия), 6В015 жаратылыстану пәндері бойынша мұғалімдерді даярлау (биология, химия-биология) 6B051 биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология, биотехнология)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: дәрігер-сот-медициналық сарапшысы
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: дәрігер-сот-медициналық сарапшысы
біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар:
дәрігер-сот-медициналық сарапшысы
бас сарапшы
жетекші сарапшы
аға сарапшы
"Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы" түрі бойынша лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлға
Қызметтің негізгі мақсаты
Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін еңбек функцияларын және қызметкерлердің біліміне, ептілігіне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/зерттеуі;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/
зерттеуі
1-дағды:
Келіп түскен зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және қарау
Машықтар:
1. Ұсынылған объектілердің, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Зерттеу объектілерінің бүліну, түрінің өзгеруін, ауыстырылу мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін олардың қаптамасының бүтіндігін тексеру;
3. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түскен материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерінің сақталуы және сараптама объектілерін сақтау мен қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеулерге ұсынылатын объектілерді алу, буып-түю, жолдау, тасымалдау, сақтау тәртібі.
2-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) материалдары мен объектілерін зерделеу
Машықтар:

Высшее образование (6B101 здравоохранение (фармация, общая медицина, педиатрия), 6В015 подготовка педагогов по естественнонаучным предметам (биология, химия-биология), 6В051 биологические и смежные науки (биология, биотехнология)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Специалисты высшего уровня квалификации первой категории: врач-судебно-медицинский эксперт
специалисты высшего уровня квалификации второй категории: врач-судебно-медицинский эксперт специалисты высшего уровня квалификации без категории: врач-судебно-медицинский эксперт
главный эксперт
ведущий эксперт
старший эксперт
физическое лицо, занимающиеся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии по виду "Судебная молекулярно-генетическая экспертиза"
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной молекулярно-генетической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Судебная молекулярно-генетическая экспертиза/исследование;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Судебная молекулярно-генетическая экспертиза/исследование
Навык 1: Прием и осмотр поступивших объектов исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки объектов исследования, исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы, соблюдения правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Порядок изъятия, упаковки, направления, транспортировки, хранения объектов на экспертные исследования.
Навык 2: Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:

1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін айқындау;
2. Ұсынылған материалдарды мен зерттеу объектілерін зерделеу және зертханалық және аспаптық сараптамалық зерттеу жүргізу және сараптама шешуіне қойылған мәселелер бойынша қорытынды беру үшін олардың жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы объектілерін, олардың ерекшелігін ескере отырып сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға қолдаухат ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері, сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
3. Молекулярлық-генетикалық сараптамасының объектілері және олардың түрі;
4. Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасын тағайындау кезінде материалдарды дайындау және ресімдеудің негізгі қағидалары;
5. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау мен жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сынама дайындауды жүргізу;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу;
3. Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықты дұрыс пайдалану, реактивтерді ұтымды пайдалану (егер олар пайдаланылса);
4. Жабдықты калибрлеуді, сондай-ақ жабдықты пайдалану кезінде шығыс реагенттерін ауыстыруды жүргізу;
5. Калибрленген жабдықтарды және тексерілген өлшем құралдарын пайдалану арқылы өлшемдердің анықтығын мен бақылануын қамтамасыз ету;
6. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік орта жағдайларын (температура, ылғалдылық) бақылау;
7. Химиялық заттармен (зертханалық зерттеулер жүргізу үшін қажетті концентрациядағы ерітінділерді, күрделі реактивтерді дайындау) жұмыстар жүргізу;
8. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
9. Жазбаларды жүргізу және рәсімдеу;
10. Санитариялық нормалар мен қағидалардың, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті, қоршаған ортаны қорғау, қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтау;
11. Зертхананы жұмыс аймақтарына бөлу арқылы контаминацияны болдырмау үшін қажетті шараларды қабылдау;

1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для проведения лабораторного и инструментального экспертного исследования и дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять технические средства и приемы для фиксации и исследовании объектов экспертизы (исследования);
8. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебной молекулярно-генетической экспертизы;
3. Объекты молекулярно-генетической экспертизы и их виды;
4. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении молекулярно-генетической экспертизы;
5. Отличия в порядке назначения и проведения экспертных и специальных исследований.
Навык 3: Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить пробную подготовку согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования;
2. Проводить судебно-экспертные исследования согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования;
3. Правильно эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование, рационально использовать реактивы (если они используются);
4. Проводить калибровку оборудования, а также замену расходных реагентов при эксплуатации оборудования;
5. Обеспечивать достоверность и прослеживаемость измерений, путем использования откалиброванного оборудованного и поверенных средств измерений;
6. Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
7. Проводить работы с химическими веществами (приготовление растворов необходимых концентраций, сложных реактивов для проведения лабораторных исследований);
8. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
9. Вести и оформлять записи;
10. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкций по безопасности и охране труда, окружающей среды, сбору, учету и утилизации отходов;
11. Предпринимать необходимые меры, чтобы предотвратить контаминацию путем разделения лаборатории на рабочие зоны;

12. Реактивтердің кірісін бақылау және оларды есепке алуды жүргізуге қатысу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері;
3. Адам физиологиясы және анатомиясы;
4. Генетикалық материалдың үлгілерін бөліп алу және сақтау кезеңі;
5. Алынған ДНҚ үлгілерін олардың геномдық профильдерін айқындау мақсатында генотиптеу кезеңі;
6. Салыстырмалы зерттеу сатысы (ДНҚ-сәйкестендіру - биологиялық үлгілердің геномдық профильдерін және осы іс бойынша өтетін адамдарды өзара салыстыру, биологиялық туыстықты белгілеу);
7. ДНҚ-ны тазарту және шоғырландыру кезеңі;
8. ДНҚ мөлшерлік және сапалық талдау;
9. Зертхана аспаптары мен жабдықтары жұмысының қағидаттары, оларды пайдалану қағидалары және бағдарламалық қамтамасыз ету;
10. Стандартты және жұмыс ерітінділерін дайындау әдістері;
11. Өлшем құралдарын калибрлеу, салыстырып тексеру, өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау және олардың бағдарламалық қамтылымын аттестаттау тәртібі;
12. Жүргізілетін өлшемдердің (зерттеулердің) сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
13. Клиникалық зертханалық әдістердің талдамалық сипаттамалары (дәлдігі, дұрыстығы, ерекшелігі, сезімталдығы) және оларды анықтау;
14. Биологиялық материалды (оның ішінде мәйіттен алынатын) дезинфекциялау және кәдеге жарату тәртібі;
15. Құрал-саймандарды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану, шығыс материалдарын есепке алу және сақтау тәртібі;
16. Сот сараптамаларын /зерттеулерін жүргізу барысында объектілерді анықтауға, тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотосуреті, бейнетүсірілім, фотокестелер, сызбалар, диаграммалар жасау қағидалары;
17. Сараптама/зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
18. Сарапшы қорытындысының сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
19. Жазбаларды жүргізуді білу;
20. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі нұсқаулары, қағидалары мен нормалары, сондай-ақ санитариялық- эпидемиологиялық талаптар;
21. Ішкі нормативтік құжаттар, сот сарапшысының лауазымдық міндеттері;
22. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нормативтік және құқықтық актілер.
4-дағды:
Сот сараптамасының (зерттеудің) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:
11. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелеріне талдау, бағалау және өңдеу жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалауды жүргізу және деректерді ұсыну;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру/өңдеу және тұжырымдарды қалыптастыру;

12. Участвовать в проведении входного контроля реактивов и их учета;
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
3. Физиология и анатомия человека;
4. Стадия выделения и хранения образцов генетического материала;
5. Стадия генотипирования полученных образцов ДНК с целью определения их геномных профилей;
6. Стадия сравнительного исследования (ДНК-идентификация - сравнение между собой геномных профилей биологических образцов и лиц, проходящих по данному делу, установление биологического родства);
7 Стадия очистки и концентрирования ДНК;
8. Количественный и качественный анализ ДНК;
9. Принципы работы, правила эксплуатации и программное обеспечение приборов и оборудования лабораторий;
10. Методы приготовления стандартных и рабочих растворов;
11. Порядок калибровки, поверки средств измерений, метрологической аттестации средств измерений и аттестации их программного обеспечения;
12. Принципы организации контроля качества проводимых измерений (исследований);
13. Аналитические характеристики клинических лабораторных методов (прецизионность, правильность, специфичность, чувствительность) и их определение;
14. Порядок дезинфекции и утилизации биологического материала (в том числе трупного происхождения);
15. Порядок эксплуатации инструментария, приборов и оборудования, учета и хранения расходных материалов;
16. Научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, составления фототаблиц, схем, диаграмм;
17. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении экспертизы/исследования;
18. Принципы организации контроля качества заключения эксперта;
19. Порядок ведения записей;
20. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
21. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности судебного эксперта;
22. Нормативные и правовые акты по сбору, учету и утилизации отходов в соответствии с классом опасности.
Навык 4: Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований и представлять данные;
3.Интерпретировать/обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;

1. Орта медициналық персоналдың сот молекулярлық-генетикалық сараптама (зерттеу) өндірісіндегі қосалқы қызметі.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек функциясы: Орта медициналық персоналдың сот молекулярлық-генетикалық сараптама (зерттеу) өндірісіндегі қосалқы қызметі
1-дағды: Құзыреті шегінде сот молекулярлық-генетикалық сараптама (зерттеу) жүргізу кезінде орта медицина персоналының қосалқы қызметі
Машықтар:
1. Құзыреті шегінде зерттеуге келіп түсетін сот сараптамасы (зерттеуі) объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу;
2. Сарапшының бақылауымен сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сынама дайындауға қатысу;
3. Сарапшының бақылауымен сот молекулярлық-генетикалық сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу кезінде стандартты операциялық рәсімдерді орындау (ДНҚ бөлу үшін материалын дайындау, жұмыс ерітінділерін дайындау, тестілік зерттеулер жүргізу және т.б.);
4. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбалар жүргізу;
5. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру (болған жағдайда);
6. Санитариялық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормаларына сәйкес жұмыс орындарын, жабдықтарды, құрал-саймандарды, химиялық ыдыстарды (зертханада кіші медициналық персонал болмаған кезде) дайындау;
7. Бөлу қағидаларына және зертхананың жұмыс аймақтарындағы жұмыс ерекшеліктеріне сәйкес антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып материалдық объектілерді ауыстыруды және тасымалдауды жүргізу;
8. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау және уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау процесіне қатысу;
9. Қосалқы зертханалық жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидті қондырғылар) жұмысқа қабілеттілігіне мониторинг жүргізу;
10. Қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес қосалқы жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидті қондырғылар) жұмысын есепке алу журналын жүргізу;
11. Сараптамалар/зерттеулер жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділердің сақталу жағдайын, жарамдылық мерзімін бақылау;
12. Сапаны зертханаішілік бақылау іс-шараларын жүргізу кезіндегі инциденттер, ауытқулар және өзгерістер туралы сарапшыларды хабардар ету;
13. Денсаулыққа ықтимал қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы нормаларын, сондай-ақ санитариялық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау;

1. Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебной молекулярно-генетической экспертизы (исследовании).
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебной молекулярно-генетической экспертизы (исследовании)
Навык 1: Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебной молекулярно-генетической экспертизы (исследовании) в пределах компетенции
Умения:
1. Участвовать в приемке, регистрации, маркировки и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы (исследования) в пределах компетенции;
2. Участвовать в пробной подготовке согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования под контролем эксперта;
3. Выполнять стандартные операционные процедуры при производстве молекулярно-генетических экспертиз (исследований) (подготавливать материал для выделения ДНК, готовить рабочие растворы, проводить тестовые исследования и пр.) под контролем эксперта;
4. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
5. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала (при наличии);
6. Подготавливать рабочие места, оборудование, инструментарий, химическую посуду (при отсутствии младшего медицинского персонала в лаборатории) в соответствии с нормами санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности;
7. Проводить перемещение и транспортировку материальных объектов в соответствии с правилами деления и особенностями работы в рабочих зонах лаборатории с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
8. Участвовать в процессе сбора и временного хранения, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
9. Вести мониторинг работоспособности вспомогательного лабораторного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки);
10. Вести журналы учета работы вспомогательного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки) в соответствии с действующими инструкциями;
11. Контролировать условия хранения, сроки годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз/исследований;
12. Информировать экспертов об инцидентах, отклонениях и изменениях при проведении мероприятий внутрилабораторного контроля качества;
13. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности;

14. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
15. Сараптама (зерттеу) тағайындаған адамға беру үшін сараптама объектілерін дайындау (буып-түю, таңбалау).
Білімі:
1. Молекулярлық-генетикалық сараптамаларды (зерттеулерді) жүргізу қағидалары;
2. Молекулалық-генетикалық сараптамаларды (зерттеулерді) жүргізу кезінде зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу әдістемелері;
3. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібінің қағидалары, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;
4. Қан топтары туралы жалпы мәліметтер;
5. Қан алу әдістемесі;
6. Қан іздерін зерттеу әдістері;
7. Молекулалық-генетикалық зерттеу жүргізу негіздері;
8. Құрғақ және сұйық қан үлгілерінен ДНҚ бөліп алудың негізгі қадамдары;
9. Сараптама/зерттеу жүргізу үшін ұсынылған объектілерді іріктеу, буып-түю, таңбалау және ресімдеу тәртібі;
10. Антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып, жұмыстарды жүргізу тәртібі;
11. Ерітінділердің концентрациясын білдіру тәсілдері, ерітінділер құрамын қайта есептеу, ерітінділер мен басқа заттарды сұйылту және араластыру кезінде белгіленетін мөлшерлік қатынастар;
12. Қолданылатын реактивтердің қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
13. Тестілік зерттеулерді, стандартты зерттеулерді жүргізу әдістемелері;
14. Қосалқы зертханалық жабдықты пайдалану және оның жұмысын есепке алу қағидалары;
15. Зерттеу процесінде, үлгілерді іріктеу және сақтау кезінде пайдаланылатын жабдықтар мен өлшеу құралдарының сипаттамалары, сондай-ақ оларды пайдалану қағидалары;
16. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтармен жұмыс істеу тәртібі;
17. Сараптамалар/зерттеулер жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділердің сақтау шарттары, жарамдылық мерзімдері тәртібі;
18. Зертханаішілік сапаны бақылауды жүргізу тәртібі;
19. Санитариялық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормалары (қорғаныш киімді пайдалану, жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен жұмыс істеу, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау және т.б.);
20. Құжаттандыру, архивтеу қағидалары;
21. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Кәсіптік міндеттерді дербес шешу
Оқытылуға қабілеті
Тәртіптілік
Стреске төзімділік
Командалық жұмыс
Физикалық және психоэмоционалды тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Сарапшы, дәрігер/маман сот-медициналық сарапшысы

14. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом;
15. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследования).
Знания:
1. Правила по производству молекулярно-генетических экспертиз (исследований);
2. Методики проведения лабораторных и инструментальных исследований при производстве молекулярно-генетических экспертиз (исследований);
3. Основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
4. Общие сведения о группах крови;
5. Методика забора крови;
6. Методы исследования следов крови;
7. Основы проведения молекулярно-генетического исследования;
8. Основные этапы выделения ДНК из образцов сухой и жидкой крови;
9. Порядок отбора, упаковки, маркировки и оформления объектов, предоставленных для проведения экспертизы/исследования;
10. Порядок проведения работ с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
11. Способы выражения концентрации растворов, пересчет состава растворов, количественные соотношения, устанавливающиеся при разбавлении и смешении растворов и других веществ;
12. Свойства применяемых реактивов и предъявляемые к ним требования;
13. Методики проведения тестовых исследований, стандартных исследований.
14. Правила эксплуатации и учета работы вспомогательного лабораторного оборудования;
15. Характеристики оборудования и средств измерения, использующихся в процессе исследования, при отборе и хранении образцов, а также правила их эксплуатации;
16. Порядок по обращению с отходами в соответствии с классом опасности;
17. Порядок условий хранения, сроков годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз/исследований;
18. Порядок проведения внутрилабораторного контроля качества;
19. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);
20. Правила документирования, архивирования;
21. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельное решение профессиональных задач
Обучаемость
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Командная работа
Физическая и психоэмоциональная устойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Эксперт, врач/специалист судебно-медицинский эксперт

12. "Сот-сараптамалық санитар" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
9629-9
Қызметтер атауының коды
9629-9-018
Кәсіп атауы: Сот-сараптамалық санитар
Сот-сараптамалық санитар
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жұмыс орнында оқытуды өткізумен орта, толық емес орта
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Қызметтің негізгі мақсаты
Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін еңбек функцияларын және қызметкерлердің біліміне, ептілігіне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының тізімі мен сипаттамасы
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сот молекулярлық-генетикалық сараптама (зерттеу) жүргізу кезіндегі кіші медициналық персоналдың қосалқы қызметі.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
Сот молекулярлық-генетикалық сараптама (зерттеу) жүргізу кезіндегі кіші медициналық персоналдың қосалқы қызметі
1-дағды:
Құзыреті шегінде дайындық және қорытынды кезеңдерінде сот молекулярлық-генетикалық сараптамасын (зерттеуін) жүргізу кезінде кіші медицина персоналының қосалқы қызметі
Машықтар:
Қолданыстағы нұсқаулықтар мен санитариялық талаптарға сәйкес жұмыс орындарын, құрал-саймандарды, химиялық ыдыстарды дайындау;
2. Санитариялық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік нормаларына сәйкес дезинфекциялық құралдар мен бактерицидтік қондырғылардың көмегімен жұмыс үй-жайларын, жұмыс беттерін зарарсыздандыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
3. Бөлу ережелеріне және зертхананың жұмыс аймақтарындағы жұмыс ерекшеліктеріне сәйкес материалдық объектілердің орнын ауыстыру және тасымалдауды антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып жүргізу;
4. Орта медициналық персоналдың басшылығымен қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау, уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі жұмыстарға қатысу;
5. Қолданыстағы нұсқауларға сәйкес дезинфекциялық ерітінділерді дайындау;
6. Денсаулыққа ықтимал қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы нормаларын, сондай-ақ санитариялық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімі:
1. Өз еңбек құқықтарын білу, ішкі еңбек тәртібінің қағидалары, қауіпсіздік және еңбекті қорғау,
өндірістік санитария, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;

12. Карточка профессии "Санитар судебно-экспертный"
Код группы
9629-9
Код наименования занятия
9629-9-018
Профессия:
Санитар судебно-экспертный
Уровень квалификации по ОРК
2
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Среднее, неполное среднее с проведением обучения на рабочем месте
Неформальное и информальное образование
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной молекулярно-генетической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве судебной молекулярно-генетической экспертизы (исследовании).
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве судебной молекулярно-генетической экспертизы (исследовании)
Навык 1:
Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве судебной молекулярно-генетической экспертизы (исследовании) на подготовительном и заключительном этапах в пределах компетенции
Умения:
1. Подготавливать рабочие места, инструментарий, химическую посуду в соответствии с действующими инструкциями и санитарными требованиями;
2. Проводить мероприятия по обеззараживанию рабочих помещений, рабочих поверхностей при помощи дезинфекционных средств и бактерицидных установок в соответствии с нормами санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности;
3. Проводить перемещение и транспортировку материальных объектов в соответствии с правилами деления и особенностями работы в рабочих зонах лаборатории с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
4. Участвовать в работах по сбору, временному хранению, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности под руководством среднего медицинского персонала;
5. Приготавливать дезинфицирующие растворы в соответствии с действующими инструкциями;
6. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности.
Знания:
1. Знание своих трудовых прав, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;

Жоғары білім (6B101 денсаулық сақтау (фармация, жалпы медицина, педиатрия)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Бөлім/бөлімше басшысы
сектор басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты
Сот-гистологиялық сараптама/зерттеу өндірісі саласындағы кәсіби қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды жасау, заманауи еңбек нарығының қажеттіліктеріне жауап беретін еңбек функцияларын және қызметкерлердің білімдеріне, икемділіктеріне, дағдыларына, жекетұлғалық құзыреттіліктеріне тиісті талаптарды жүйелік және құрылымдалған сипаттау.
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлімше жұмысына басшылық ету;
2. Сараптамалар тағайындайтын органдармен өзара әрекеттесу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмысқа қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
Бөлімше жұмысына басшылық ету
1-дағды:
Бөлімшенің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын әзірлеу
Машықтар:
1. Бөлімшенің қысқа және ұзақ мерзімді жұмыс жоспарларын қалыптастыру, олардың орындалуын іске асыруға бақылауды жүзеге асыру;
2. Бөлімшенің мақсаттарын және оның сол мақсаттарға қол жеткізу көрсеткіштерін айқындау;
3. Бөлімше қызметіндегі негізгі тәуекелдерді және оларды жою немесе азайту әдістерін айқындау;
4. Бөлімше процестері нәтижелігінің негізгі көрсеткіштерін айқындау;
5. Өндірістік есептер құру.
Білімі:
1.Ұйымның стратегиясы/саясаты, мақсаттары, даму жоспарлары және басқа да нормативтік- құқықтық құжаттары;
2. Менеджмент, стратегиялық және бюджеттік жоспарлау, ұйымдастырушылық даму саласындағы теориялық және практикалық білімдер;
3.Жоспарлау және әкімшілендіру негіздері;
4.Сараптама жүргізу туралы есептілікті жасау тәртібі мен мерзімдері.
2-дағды:
Бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қызметкерлер құрамының жұмысына басшылық жасау, міндеттерді қалыптастыру және олардың орындалуын қадағалау;
2. Өз құзыреті шегінде ұйымның басқа бөлімшелерімен және өзге де ұйымдардың өкілдерімен бөлімшенің тиімді өзара іс-қимылын жүзеге асыру;
3. Бөлімшенің материалдық-техникалық қорларға деген қажеттілігін айқындау бойынша талдау жүргізу. Зертхананы материалдық-техникалық жабдықтау мен жарақтандыруға өтінімдер жасау және ресімдеу;
4. Реактивтердің кірісін бақылау;
5. Құрам қызметінің тиімділігін талдау және бағалау, орындалған жұмыс нәтижелері бойынша қарамағындағыларға кері байланыс ұсыну;
6. Қызметкерлерді тиімді ынталандыру жүйесін әзірлеу. Жанжалды жағдайлардың алдын алу;

Высшее образование (6B101 здравоохранение (фармация, общая медицина, педиатрия)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий:
Руководитель отдела/отделения
руководитель сектора
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебно-гистологической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство работой подразделения;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Руководство работой подразделения
Навык 1: Разработка перспективных и текущих планов работы подразделения
Умения:
1. Формировать краткосрочные и долгосрочные планы работ подразделения и осуществлять контроль за реализацией их выполнения;
2. Определять цели подразделения и показатели достижения этих целей;
3. Определять ключевые риски в деятельности подразделения и методы их устранения или снижения;
4. Определять ключевые показатели результативности процессов подразделения;
5. Формировать производственные отчеты.
Знания:
1. Стратегия/политика, цели, планы развития и другие нормативные правовые документы организации;
2. Теоретические и практические знания в области менеджмента, стратегического и бюджетного планирования, организационного развития;
3. Основы планирования и администрирования;
4. Порядок и сроки составления отчетности о производстве экспертиз.
Навык 2: Организация и обеспечение работы подразделения
Умения:
1. Руководить работой персонала, формулировать задачи и контролировать их выполнение;
2. Осуществлять эффективное взаимодействие подразделения с другими подразделениями организации и представителями сторонних организаций в пределах своей компетенции;
3. Проводить анализ по определению потребностей подразделения в материально-технических ресурсах. Составлять и оформлять заявки на материально-техническое обеспечение и оснащение лаборатории;
4. Проводить входной контроль реактивов;
5. Анализировать и оценивать эффективность деятельности персонала, предоставлять обратную связь подчиненным по результатам выполненной работы;
6. Разрабатывать систему эффективной мотивации персонала. Предупреждать конфликтные ситуации;

7. Бөлімшенің қызметкерлерге қажеттілігін айқындау, сондай-ақ олардың кәсіби деңгейін ескере отырып, құрамды іріктеуді жүзеге асыру. Жаңадан қабылданған қызметкерлер құрамын бейімдеу бойынша іс-шаралар әзірлеу;
8. Сот сараптамасы органы басшысының қарауына қызметкерлерді тағайындау, ауыстыру және жұмыстан босату туралы ұсынымдар, оларды көтермелеу туралы немесе оларға жаза қолдану жөнінде ұсыныстар енгізу;
9. Құрамды даярлауды, біліктілігін арттыруды іске асыруды қамтамасыз ету;
10. Бөлімше қорларын ұтымды пайдалануды, жабдықтар мен аспаптардың сақталуы мен жұмыс жағдайын қамтамасыз ету;
11. Нұсқаулық өткізуді ұйымдастыру, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық талаптар жөніндегі нұсқаулықтардың, қағидалар мен нормалардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік - құқықтық актілер;
2. Ішкі нормативтік құжаттар, бөлімше қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері;
3. Еңбекті ұйымдастыру түрлері мен әдістері;
4. Адами ресурстарды басқару, құрамды оқыту және дамыту тетіктері;
5. Құрам қызметін бағалау әдістері, қызметкерлерді ынталандырудың, олардың қатысу деңгейін арттыру әдістемелері мен тетіктері;
6. Еңбекті ұйымдастыру және басқару, еңбек заңнамасы негіздері, ішкі еңбек тәртібі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;
7. Реактивтердің, тауарлық-материалдық құндылықтардың кірісін бақылау, оларды есепке алу және есептен шығару тәртібі;
8. Пайдаланылатын техникалық құралдарды пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидалары.
3-дағды:
Бөлімше жұмыстарының орындалу барысын бақылау
Машықтар:
1. Жұмыс жоспар-кестелерінің орындалуын бақылау;
2. Құрал-сайманның, аппаратура мен жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын, реактивтердің ұтымды қолданылуын (егер олар қолданылса), құрамның қауіпсіздік техникасын сақтауын бақылау;
3. Сараптаманы жүргізу сапасын ішкі бақылау жүйесін ұйымдастыру;
4. Сарапшы тәуелсіздігі қағидатын сақтай отырып, сараптамалық қорытындыны жүргізілген зерттеудің толықтығы, тұжырымдардың ғылыми негізділігі, алынған нәтижелердің дұрыстығы және сараптамалық қорытындыны ресімдеу сапасы бойынша тексеру;
5. Қызметкерлер құрамының лауазымдық міндеттерін, оның ішінде сот сараптамасы саласындағы әдеп қағидаттарын, ақпараттың құпиялылығын орындауын бақылауды жүзеге асыру;
6. Сарапшының қорытындыларын ішкі және сыртқы рецензиялау процесіне қатысу;

7. Определять потребности подразделения в персонале, а также осуществлять подбор персонала с учетом их профессионального уровня. Разрабатывать мероприятия по адаптации вновь принятого персонала;
8. Вносить на рассмотрение руководителя органа судебной экспертизы представления о назначении, перемещении и увольнении работников, предложения об их поощрении или о наложении на них взысканий;
9. Обеспечивать реализацию подготовки, повышения квалификации персонала;
10. Обеспечивать рациональное использование ресурсов подразделения, сохранность и рабочее состояние оборудования и приборов;
11. Организовывать проведение инструктажа, осуществлять контроль за соблюдением инструкций, правил и норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологических требований.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности работников подразделения;
3. Формы и методы организации труда;
4. Инструменты управления человеческими ресурсами, обучения и развития персонала;
5. Методы оценки деятельности персонала, методики и инструменты мотивации работников, повышения уровня их вовлеченности;
6. Основы организации труда и управления, трудового законодательства; правила внутреннего трудового распорядка; требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
7. Порядок входного контроля реактивов, товарно-материальных ценностей, их учета и списания;
8. Правила эксплуатации и обслуживания используемых технических средств.
Навык 3:
Контроль за ходом выполнения работ подразделения
Умения:
1. Контролировать выполнение план-графиков работ;
2. Контролировать правильность эксплуатации инструментария, аппаратуры и оборудования, рационального использования реактивов (если они используются), соблюдение правил техники безопасности персоналом;
3. Организовывать систему внутреннего контроля качества проведения экспертизы;
4. Проверять экспертное заключение с соблюдением принципа независимости эксперта на полноту проведенного исследования, на научную обоснованность выводов, достоверность полученных результатов и на качество оформления экспертного заключения.
5. Осуществлять контроль за выполнением персоналом должностных обязанностей, в том числе принципов этики в сфере судебной экспертизы, конфиденциальности информации;
6. Участвовать в процессе внутреннего и внешнего рецензирования заключений эксперта;

7. Сараптамалық қателіктердің алдын алуды жүргізу;
8. Бөлімшенің алға қойған мақсаттарына қол жеткізу мониторингін жүзеге асыру.
Білімі:
1. Бөлімшеде қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларды пайдаланудың негізгі технологиялық процестері мен ерекшеліктері;
2. Сот-сараптамалық зерттеулер өндірісінің сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, бөлімше қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері;
4. Құпия қызметтік ақпаратты қорғау талаптары.
2-еңбек функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
1-дағды:
Сот сараптамалары өндірісін тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстар сметасын жасау және сараптама тағайындаған органға сараптама жүргізумен байланысты шығындар туралы есеп ұсыну;
2. Өз құзыреті шегінде процестік іс-әрекеттерге маман ретінде қатысу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сарапшылық қызмет саласындағы заңнамалық және басқа нормативтивтік-құқықтық актілері;
2. Сараптама құнын есептеу бойынша тарифтер мен әдістер.
2-дағды:
Сараптаманы тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Машықтар:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдар қызметкерлеріне ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне арналған семинарлар өткізу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік - құқықтық актілері;
2. Қылмыстық істер бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері;
3. Сот экспертологиясы және криминалистикасы негіздері.
1-қосымша еңбек функциясы:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
1-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Машықтар:
1. Технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің заманауи деңгейін ескере отырып, сот-гистологиялық сараптаманы дамытудың ағымдағы жай-күйі мен перспективаларын зерделеу мен талдау;
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін ұсыныстар мен техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу;
3. Ғылыми зерттеу нәтижелерінің техникалық және экономикалық әсерін негіздеу;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізуді жоспарлау;
5. Деректерді жинау, талдау және жүйелеуді жүзеге асыру;
6. Зерттеу жұмыстарының жоспарларына ағымдағы және қорытынды бақылауды, бағалауды және түзетуді жүзеге асыру;

7. Проводить профилактику экспертных ошибок;
8. Осуществлять мониторинг достижения поставленных целей подразделения.
Знания:
1. Основные технологические процессы и особенности эксплуатации оборудования и аппаратуры, применяемой в подразделении;
2. Принципы организации контроля качества производства судебно-экспертных исследований;
3. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности персонала;
4. Требования защиты конфиденциальной служебной информации.
Трудовая функция 2: Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Задача 1:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы, по производству судебных экспертиз
Умения и навыки:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы и представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
2. Участвовать в качестве специалиста в процессуальных действиях в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы;
Задача 2: Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения и навыки:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным делам;
3. Основы судебной экспертологии и криминалистики.
Дополнительная трудовая функция 1: Участие в научно-исследовательской научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1: Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-гистологической экспертизы с учетом современного уровня технологий, научных разработок;
2. Разрабатывать предложения и технико-экономическое обоснование для проведения научно-исследовательских работ.
3. Обосновывать технический и экономический эффект от результатов научного исследования.
4. Планировать организацию и проведение научно-исследовательских работ.
5. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных.
6. Осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию планов исследовательских работ.

7. Сынақтар мен өлшемдердің тиісті әдістері мен әдістемелерін қолдану;
8.Ғылыми зерттеулер барысында жүргізілетін сынақтардың нәтижелерін талдау;
9. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін ресімдеу;
10. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, техникалық шешімдерді, ғылыми зерттеулердің әзірлемелерін дайындауға, сынақтан өткізуге, сенімділігін растауға және енгізуге қатысу;
11. Орындалған жұмыстың, ғылыми зерттеулердің және/немесе ғылыми-техникалық әзірлемелердің нәтижелері бойынша есептер дайындау;
12. Мақалалар, монографиялар, әдістемелік ұсынымдар мен оқу құралдарын дайындауға қатысу;
13. Жарияланымдар мен ғылыми әзірлемелерге пікірін білдіру;
14. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды айқындау мақсатында сараптамалық практиканы қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылым мен технологияның заманауи жетістіктері;
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдіснамасы;
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстары мен жарияланымдар нәтижелерінің мазмұнына және ресімделуіне қойылатын үлгілік талаптар;
4. Сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары;
5. Ғылыми зерттеулер жүргізу бойынша әдістемелік материалдар.
2-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысу
Машықтар:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қолданыстағы заңнамаға, реттеу мақсаттарына сәйкестігіне, енгізілетін нормалардың тиімділігі мен олардың салдарына талдау жасау;
2. Сот-сараптама қызметін нормативтік-құқықтық реттеуді жетілдіру, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу немесе қайта қарау, жаңа нормативтік -құқықтық актілерді әзірлеу жөнінде ұсыныстар қалыптастыру;
3. Сот сараптамасы саласындағы нормативтік - құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік - құқықтық актілер;
2. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – "Құқықтық актілер туралы" Заң);
3. Нормативтік - құқықтық актілерді әзірлеу, қабылдау, өзгеріс енгізу тәртібі, сондай-ақ нормативтік - құқықтық актілерді ресімдеу тәртібі.
3-дағды:
Сот сарапшыларын кәсіптік даярлауға, біліктілігін арттыруға қатысу
Машықтар:
1. Сот–гистологиялық сараптама (зерттеу) жүргізу құқығына біліктілік куәлігін алуға үміткерлерді дайындауға, аталған бағыттағы сот сарапшыларының біліктілігін арттыруға қатысу;

7. Применять соответствующие методы и методики испытаний и измерений.
8. Анализировать результаты испытаний, проводимых в ходе научных исследований.
9. Оформлять результаты научно-исследовательских работ.
10. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, технических решений, разработок научных исследований.
11. Подготавливать отчеты по результатам выполненной работы, научных исследований и/или научно-технических разработок.
12. Участвовать в подготовке статей, монографий, методических рекомендаций и пособий;
13. Проводить рецензирование публикаций и научных разработок;
14. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Современные достижения отечественной и зарубежной науки и технологии в области судебной экспертизы;
2. Методология проведения научно-исследовательских работ;
3. Типовые требования к содержанию и оформлению результатов научно-исследовательских работ и публикаций;
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методики судебно-экспертных исследований;
5. Методические материалы по проведению научных исследований.
Навык 2: Участие в разработке, проектов нормативных правовых актов и нормативных документов в сфере судебной экспертизы
Умения:
1. Анализировать проекты нормативных правовых актов в области судебно-экспертной деятельности на соответствие действующему законодательству, целям регулирования, на предмет эффективности вводимых норм и их последствий;
2. Формировать предложения по совершенствованию нормативно-правового регулирования судебно-экспертной деятельности, внесению изменений или пересмотру действующих нормативных правовых актов, разработке новых нормативных правовых актов;
3.Участвовать в разработке проектов нормативных правовых актов в сфере судебной экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Закон Республики Казахстан "О правовых актах";
3. Порядок разработки, принятия, внесения изменений, а также требований к оформлению нормативных правовых актов.
Навык 3: Участие в профессиональной подготовке, повышении квалификации и переподготовке судебных экспертов
Умения:
1. Участвовать в подготовке претендентов на получение квалификационного свидетельства на право производства судебной гистологической экспертизы (исследования), повышении квалификации судебных экспертов данного направления;

2. Сот сарапшыларын даярлау, біліктілігін арттыру курстарына лектор, дайындық жетекшісі ретінде қатысу;
3. Кадрларды даярлаудың, біліктілікті арттырудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеуге қатысу;
4. Оқу-әдістемелік құжаттаманы, оқыту және бақылау құралдарын әзірлеуге қатысу;
5. Кәсіптік оқыту мен біліктілікті арттырудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге қатысу;
6. Оқыту нәтижелерінің көрсеткіштерін және оның тиімділігін талдауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік - құқықтық актілері;
2. Оқу-бағдарламалық кешендерді әзірлеудің негізгі қағидаттары мен тәртібі;
3. Дәрістердің, семинарлық және практикалық сабақтардың жоспарларын жасау тәртібі;
4. Оқыту теориясы мен әдістемесінің негіздері;
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері жөніндегі әдістемелік материалдар;
6. Сот сарапшыларын кәсіби даярлаудың, біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары;
7. Оқыту шығындарын қаржыландыру тәртібі;
8. Кадрларды даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі есептілікті жасау тәртібі.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Ұжымды басқару
Командалық жұмыс
Көшбасшылық қасиеттер
Стратегиялық және жүйелік ойлау
Нәтижеге бағдар/немесе сапаға бағдар
Тиімді коммуникация дағдылары
Тұрақты өзін-өзі дамыту
Инновативтілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптік атауы
7
Басшы/басшының орынбасары
10. "Дәрігер-сот-медициналық сарапшы" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
2216-5
Қызметтер атауының коды
2216-5-001
Кәсіп атауы
Дәрігер-сот-медициналық сарапшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгей
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жоғары білім (6B101 денсаулық сақтау (фармация, жалпы медицина, педиатрия)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: дәрігер сот-медициналық сарапшы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: дәрігер сот-медициналық сарапшы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: дәрігер сот-медициналық сарапшы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: дәрігер сот-медициналық сарапшы, біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: дәрігер сот-медициналық сарапшы, "Сот-гистологиялық сараптама" түрі бойынша лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын тұлға
Қызметтің негізгі мақсаты
Сот-гистологиялық сараптама/зерттеу өндірісі саласындағы кәсіби қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды жасау, заманауи еңбек нарығының қажеттіліктеріне жауап беретін еңбек функцияларын және қызметкерлердің білімдеріне, икемділіктеріне, дағдыларына, жекетұлғалық құзыреттіліктеріне тиісті талаптарды жүйелік және құрылымдалған сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:

2. Участвовать в курсах подготовки, повышения квалификации судебных экспертов в качестве лектора, руководителя подготовки;
3. Участвовать в разработке перспективных и текущих планов подготовки кадров, повышения квалификации;
4. Участвовать в разработке учебно-методической документации, средств обучения и контроля;
5. Участвовать в совершенствовании форм и методов профессионального обучения и повышения квалификации;
6. Осуществлять анализ показателей результатов обучения и его эффективности.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов;
3. Порядок составления планов лекций, семинарских и практических занятий;
4. Основы теории и методики преподавания;
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов;
6. Формы, виды, методы и средства профессиональной подготовки, повышения квалификации судебных экспертов;
7. Порядок финансирования затрат на обучение;
8. Порядок составления отчетности по подготовке и повышению квалификации кадров.
Требования к личностным компетенциям
Управление коллективом
Командная работа
Лидерские качества
Стратегическое и системное мышление
Ориентация на результат/или ориентация на качество
Навыки эффективной коммуникации
Постоянное саморазвитие
Инновативность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
7
Руководитель/заместитель руководителя
10. Карточка профессии "Врач-судебно-медицинский эксперт"
Код группы:
2216-5
Код наименования занятия:
2216-5-001
Наименование профессии
Врач-судебно-медицинский эксперт
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Высшее образование (6B101 здравоохранение (фармация, общая медицина, педиатрия)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: специалисты высшего уровня квалификации первой категории: врач-судебно-медицинский эксперт, специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: врач-судебно-медицинский эксперт, специалисты высшего уровня квалификации первой категории: врач-судебно-медицинский эксперт, специалисты высшего уровня квалификации второй категории: врач-судебно-медицинский эксперт, специалисты высшего уровня квалификации без категории: врач-судебно-медицинский эксперт, физическое лицо, занимающиеся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии, по виду "Судебно-гистологическая экспертиза"
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебно-гистологической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:

1. Сот-гистологиялық сараптама-зерттеу жүргізу;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара әрекеттесу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмысқа қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-ші еңбек
функциясы:
"Сот-гистологиялық сараптама/зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу
1-дағды:
Келіп түскен сараптама/зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және қарап-шығу
Машықтар:
1. Ұсынылған нысандардың, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Сараптама/зерттеу нысандарының бүліну, түрінің өзгеруін, ауыстырылу мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін қаптамасының бүтіндігін тексеру;
3. Зерттеу нысаны туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түскен материалдар мен нысандарды тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы нысандарының бастапқы белгілері мен қасиеттерінің сақталуы және сараптама нысандарын сақтау мен қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік -құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеулерге ұсынылатын заттай айғақтар мен нысандарды алу, буып-түю, жолдау, тасымалдау, сақтау тәртібі.
2-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) материалдары мен объектілерін зерделеу
Машықтар:
1. Сот-гистологиялық сараптама мәнін, нысанын және міндеттерін айқындау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу нысандарын зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша олардың қорытынды беру үшін зертханалық және аспаптық сарапшылық зерттеу жүргізу үшін жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы нысандарын олардың ерекшелігін ескере отыра сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға өтінішхат ресімдеу;
7. Сараптама нысандарын айқындау, тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Рективтердің кірісін бақылау жүргізуге қатысу; 9.Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік-құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері, сот-гистологиялық сараптама саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;

1. Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-гистологическая экспертиза/исследование";
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-гистологическая экспертиза/исследование"
Навык 1: Прием и осмотр поступивших объектов исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки объектов исследования, исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы и соблюдение правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Порядок изъятия, упаковки, направления, транспортировки, хранения вещественных доказательств и объектов предоставляемых на экспертные исследования.
Навык 2: Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-гистологической экспертизы;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для проведения лабораторного и инструментального экспертного исследования и дачи заключения по поставленным вопросам;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Участвовать в проведении входного контроля реактивов и их учета;
9. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-гистологической экспертизы (исследования);

3. Сот-гистологиялық сараптама нысандары;
4. Сот-гистологиялық сараптама тағайындауда материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі ережелері;
5. Реактивтердің кірісін бақылау мен оларды есепке алуды сақтау тәртібі;
6. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау мен жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сынама дайындауды жүргізу;
2. Сот-сараптамалық гистологиялық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеу жүргізу;
3. Биологиялық жұқтырған (ықтимал жұқтырған) нысандармен (оның ішінде мәйіттен шыққан) жұмыс жүргізу;
4. Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықты дұрыс пайдалану, реактивтерді ұтымды пайдалану (егер олар пайдаланылса);
5. Құрал-жабдық калибрін өлшеу және құрал-жабдықты пайдалану барысында шығындау реагенттерін алмастыру;
6. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік орта жағдайларын (температура, ылғалдылық) бақылау;
7. Химиялық заттармен, оның ішінде улы заттармен (зертханалық зерттеулер жүргізу үшін қажетті шоғырланудағы ерітінділерді, күрделі реактивтерді дайындау) жұмыстар жүргізу;
7. Бақыланатын заттардың стандартты үлгілерін қолдану, сондай-ақ оларды гистологиялық зерттеулер жүргізуге арналған аспаптарды калибрлеу кезінде пайдалану;
8. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
9. Жазбалар жүргізу және ресімдеу;
10. Санитариялық нормалар мен ережелердің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтау;
11. Реактивтердің кірісін бақылауды және оларды есепке алуды жүргізуге қатысу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік- құқықтық актілері;
2. Адам физиологиясы мен анатомиясы;
3. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және /немесе әдістері;
4. Қолданылатын реагенттер мен шығындау материалдарының сипаттамалары;
5. Құрал-саймандарды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану, шығыс материалдарын есепке алу және сақтау тәртібі.
6. Сараптама/зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
7. Сарапшы қорытындысының сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
8. Жазбаларды жүргізу ережелері;
9. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі нұсқаулары, ережелері мен нормалары, сондай-ақ санитариялық- эпидемиологиялық талаптар;
10. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер;
11. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нормативтік - құқықтық актілер.
4-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:

3. Объекты судебно-гистологической экспертизы;
4. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебно-гистологической экспертизы;
5. Порядок соблюдения входного контроля реактивов и их учета;
6. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Навык 3: Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить пробоподготовку согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования;
2. Проводить судебно-экспертные исследование согласно методике и/или метода судебно-экспертного гистологического исследования;
3. Производить работы с биологическими инфицированными (потенциально инфицированными) объектами (в том числе трупного происхождения);
4. Правильно эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование, рационально использовать реактивы (если они используются);
5. Проводить калибровку оборудования, а также замену расходных реагентов при эксплуатации оборудования;
6. Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
7. Проводить работы с химическими веществами, в том числе и токсичными (приготовление растворов необходимых концентраций, сложных реактивов для проведения лабораторных исследований);
8. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
9. Вести и оформлять записи;
10. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкций по безопасности и охране труда, сбору, учету и утилизации отходов;
11. Участвовать в проведении входного контроля реактивов и их учета;
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Физиология и анатомия человека;
3. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
4. Характеристики применяемых реагентов и расходных материалов;
5. Порядок эксплуатации инструментария, приборов и оборудования, учета и хранения расходных материалов;
6. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении экспертизы/исследования;
7. Принципы организации контроля качества заключения эксперта;
8. Правила ведения записей;
9. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
10. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности;
11. Нормативные правовые акты по сбору, учету и утилизации отходов в соответствии с классом опасности.
Навык 4: Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:

2. Ұсынылған нысандардың, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сай екенін тексеру;
3. Сараптама/зерттеу нысандарының бүліну, түрінің өзгеруін, ауыстырылу мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін қаптамасының бүтіндігін тексеру;
4. Зерттеу нысаны туралы мағлұматтарды толтыру дұрыстылығы мен жеткіліктілігін тексеру;
5. Сот-сарапшылық зерттеу әдісіне және/немесе әдістемесіне сәйкес сарапшының бақылауымен сынама дайындық орындау;
6. Сот-гистологиялық сараптамалар (зерттеулері) өндірісі кезінде қалыпты операциялық рәсімдерді орындау (сот сараптамалар/зерттеулердің нысандарын бөлу, оның ішінде мәйіттен шыққан), сарапшының бақылауымен жұмыс ерітінділерін дайындау, тест зерттеулерін жүргізу және т.б.;
7. Сот сараптамалары/зерттеулері нысандарын (оның ішінде мәйіттен шыққан) және сақтауға ілеспе құжаттарын орналастыру;
8. Биологиялық жұқтырған нысандармен (оның ішінде мәйіттен шыққан) жұмыс жүргізу;
9. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбалар жүргізу;
10. Қарамағындағы кіші медициналық құрамның (болса) жұмысын ұйымдастыру;
11. Антиконтамициялық іс-шараларды сақтау арқылы зертхананың жұмыс аймақтарындағы жұмысты бөлу және ерекшеліктері ережелеріне сәйкес материалдық нысандардың орнын ауыстыруды және тасмалдауды жүргізу;
12. Қауіптілік класына сәйкес қалдықтарды жинау мен уақытша сақтау және кәдеге жарату үрдісіне қатысу;
13. Қосалқы зертханалық құрал-жабдықтың жұмыс жасауына мониторинг жүргізу (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидті қондырғылар);
14. Қолданыстағы нұсқаушылықтарға сәйкес көмекші құрал-жабдықтың жұмысын есепке алу журналын жүргізу (тоңазытқыштар, мұздатқыш камераралар, термостаттар, бактерицидті қондырғылар);
15. Зерттеу нысандарын сақтау жағдайларын, сараптамалар/зерттеулер жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділердің жарамдылық мерзімдерін бақылау;
16. Зертханаішілік сапа бақылауы бойынша іс-шаралар жүргізу кезіндегі оқиғалар, ауытқушылықтар мен өзгерістер жөнінде сарапшыларды ақпараттандыру;
17. Құрал-жабдықтармен және денсаулық үшін ықтимал қауіпті заттармен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын және санитариялық-гигиеналық тәртіп пен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі қағидаларын сақтау;
18. Қарамағындағы кіші медициналық құраммен лауазымдық міндеттерін орындауды бақылау;

2. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
3. Проверять целостность упаковки объектов исследования, исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
4. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
5. Выполнять пробоподготовку согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования под контролем эксперта;
6. Выполнять стандартные операционные процедуры при производстве судебно-гистологических экспертиз (исследований) (разделение объектов судебных экспертиз/исследований (в том числе трупного происхождения) на части, готовить рабочие растворы, проводить тестовые исследования и пр.) под контролем эксперта;
7. Размещать объекты судебных экспертиз/исследований (в том числе трупного происхождения) и сопроводительную документацию на хранение;
8. Производить работы с биологическими инфицированными (потенциально инфицированными) объектами (в том числе трупного происхождения);
9. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
10. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала (при наличии);
11. Проводить перемещение и транспортировку материальных объектов в соответствии с правилами деления и особенностями работы в рабочих зонах лаборатории с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
12. Участвовать в процессе сбора и временного хранения, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
13. Вести мониторинг работоспособности вспомогательного лабораторного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки);
14. Вести журналы учета работы вспомогательного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки) в соответствии с действующими инструкциями;
15. Контролировать условия хранения объектов исследования, сроки годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз/исследований;
16. Информировать экспертов об инцидентах, отклонениях и изменениях при проведении мероприятий внутрилабораторного контроля качества;
17. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности;
18. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом;

19. Сараптама нысандарын сараптама (зерттеу) тағайындаған тұлғаға беру үшін дайындау (қаптау, таңбалау).
Білімі:
1. Еңбек заңнамасы негіздері, ішкі еңбек тәртібі ережелері, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздігі талаптары;
2. Адам физиологиясы мен анатомиясы негіздері;
3. Сот-гистологиялық сараптамалар (зерттеулер) өндірісі кезінде зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу әдістемелері;
4. Сот-гистологиялық сараптамалар (зерттеулер) өндірісі бойынша ережелер;
5. Ерітінділерді дайындауда пайдаланылатын химиялыық реактивтердің қасиеттері, есептік формулалары;
6. Сараптама/зерттеу жүргізу үшін ұсынылған нысандарды таңдау, қаптау, таңбалау тәртібі;
7. Антиконтамициялық іс-шараларды сақтау арқылы жұмыстар жүргізу тәртібі;
8. Қолданылатын реактивтердің қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
9. Зертханалық құрал-жабдықты пайдалану және есепке алу ережелері;
10. Үлгілерді таңдау мен сақтауда, зерттнеу барысында пайдаланылатын құрал-жабдықтың және өлшем құралдарының сипаттамалары мен оларды пайдалану ережелері;
11. Қауіптілік класына сәйкес қалдықтармен жұмыс жасау тәртібі;
12. Сараптамалар/зерттеулер жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділердің сақталу жағдайлары, жарамдылық мерзімдері тәртібі;
13. Санитариялық-гигиеналық тәртіп пен эпидемиологиялық қауіпсіздік қағидалары (қорғаныс киімін пайдалану, жұқтырған нысандармен жұмыс (ықтимал жұқтырған), жұмыс ерітінділерін (зарарсыздандыру құралдары) әзірлеу;
14. Ішкі құжаттау, архивтеу ережелері;
15. Ішкі нормативті құжаттар, функциялық міндеттері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Кәсіптік міндеттерді дербес шешу
Оқу
Тәртіптілік
Стреске төзімділік
Командалық жұмыс
Физикалық және психоэмоциялық тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Дәрігер/маман
сот-медициналық сарапшы
12. "Сот-сараптамалық санитар" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
9629-9
Қызметтер атауының коды
9629-9-018
Кәсіп атауы
Сот-сараптамалық санитар
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жұмыс орнында оқытуды өткізумен орта, толық емес орта
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Қызметтің негізгі мақсаты
Гистологиялық сараптама/зерттеуді жүргізу саласындағы кәсіптк қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Сот-гистологиялық сараптама (зерттеу) жүргізуде орта медициналық құрамның көмекші қызметі.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы: сот-гистологиялық сараптама (зерттеу) жүргізу кезіндегі кіші медицина персоналының қосалқы қызметі
1-дағды:
Сот-гистологиялық сараптама (зерттеу) жүргізу кезіндегі кіші медицина персоналының қосалқы қызметі
Машықтар:
1. Қолданыстағы нұсқаушылықтар мен санитариялық талаптарға сәйкес жұмыс орнын, құрал-саймандарды, химиялық ыдысты дайындау;

19. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследования).
.
Знания:
1. Основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
2. Основы физиологии и анатомии человека;
3. Методики проведения лабораторных и инструментальных исследований при производстве судебно-гистологических экспертиз (исследований);
4. Правила по производству судебно-гистологических экспертиз (исследований);
5. Свойства химических реактивов, расчетные формулы, используемые при приготовлении растворов;
6. Порядок отбора, упаковки, маркировки и оформления объектов, предоставленных для проведения экспертизы/исследования;
7. Порядок проведения работ с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
8. Свойства применяемых реактивов и предъявляемые к ним требования;
9. Правила эксплуатации и учета работы лабораторного оборудования;
10. Характеристики оборудования и средств измерений, использующихся в процессе исследования, при отборе и хранении образцов, а также правила их эксплуатации;
11. Порядок по обращению с отходами в соответствии с классом опасности;
12. Порядок условий хранения, сроков годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз/исследований;
13. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);
14. Правила документирования, архивирования;
15. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельное решение профессиональных задач
Обучаемость,
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Командная работа
Физическая и психоэмоциональная устойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Врач/специалист судебно-медицинский эксперт
12. Карточка профессии "Санитар судебно-экспертный"
Код группы
9629-9-018
Код наименования занятия
9629-9
Наименование профессии
Санитар судебно-экспертный
Уровень квалификации по ОРК
2
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования
(специальность)
Среднее, неполное среднее с проведением обучения на рабочем месте
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Санитар судебно-экспертный
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства химико-токсикологической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве химико-токсикологической экспертизы (исследования).
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве химико-токсикологической экспертизы (исследования)
Навык 1: Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве химико-токсикологической экспертизы (исследования)
Умения:
1. Подготавливать рабочее место, инструментарий, химическую посуду в соответствии с действующими инструкциями и санитарными требованиями;