Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың кедендік құнына кедендік бақылау жүргізудің ерекшеліктері туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 42 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 105-бабының 5-тармағына және 313-бабының 3-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың кедендік құнына кедендік бақылау жүргізудің ерекшеліктері туралы ереже бекітілсін.
2. Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен бекітілген Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібі туралы нұсқаулыққа мынадай өзгерістер енгізілсін:
а) 15-тармақтың 42-тармақшасының жиырмасыншы абзацы (кестеден кейін) мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 42 шешімімен бекітілген Тауарлардың кедендік құнын бақылаудың ерекшеліктері туралы ереженің 6-тармағында көзделген жағдайда бұрын әкелінген бірдей тауарларға қатысты тауарларға арналған декларацияның тіркеу нөмірі;";
б) 43-тармақтың 4-тармақшасының жиырма сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-элемент – тауарлардың кедендік құнына бақылау жүргізген кезде Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 325-бабының 4-тармағына сәйкес кеден органы декларанттан сұратқан құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, соның ішінде жазбаша түсініктемелерді декларант кеден органына беруге тиіс мерзімнің соңғы күні көрсетіледі.".
3. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 283 шешімімен бекітілген Тауарлардың кедендік құнын әкелінетін тауарлармен жасалатын мәміленің құны бойынша айқындау әдісін (1-әдіс) қолдану қағидаларына мынадай өзгерістер енгізілсін:
а) 14-тармақтың бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер кедендік декларациялау кезінде мәлімделген тауарлардың кедендік құнына кедендік бақылау жүргізу барысында кеден органы іс жүзінде төленген немесе төленуге тиіс бағаға сатушы мен сатып алушы арасындағы өзара байланыстың мәміле құнын тауарлардың кедендік құнын айқындау мақсаттары үшін қолайсыз деп тануға негіз болып табылатын әсер ету белгілерін байқамаса, онда тауарлардың кедендік құнын дұрыс айқындамаудың өзге белгілері болмаған кезде мәміле құны тауарлардың кедендік құны ретінде қабылданады.";
б) 15-тармақтың бірінші және екінші абзацтары мынадай мазмұндағы абзацпен ауыстырылсын:
"15. Егер кедендік декларациялау кезінде мәлімделген тауарлардың кедендік құнына кедендік бақылау жүргізу барысында кеден органы сатушы мен сатып алушы арасындағы өзара байланыстың іс жүзінде төленген немесе төленуге тиіс бағаға әсер ету белгілерін анықтаса және декларант (кеден өкілі) ұсынған, сатуға ілеспе мән-жайларды көрсететін құжаттар мен мәліметтер осындай анықталған белгілерді жоймаса, онда декларанттың (кеден өкілінің) әкелінетін тауарлармен мәміленің құны тексеру шамаларының біріне жақын екенін растайтын құжаттар мен мәліметтерді беруге құқығы бар.";
в) 16-тармақтың күші жойылды деп танылсын.

Об особенностях проведения таможенного контроля таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 марта 2018 года № 42.
В соответствии с пунктом 5 статьи 105 и пунктом 3 статьи 313 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемое Положение об особенностях проведения таможенного контроля таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
2. Внести в Инструкцию о порядке заполнения декларации на товары, утвержденную Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257, следующие изменения:
а) абзац двадцатый (после таблицы) подпункта 42 пункта 15 изложить в следующей редакции:
"регистрационный номер декларации на товары в отношении ранее ввезенных идентичных товаров в случае, предусмотренном пунктом 6 Положения об особенностях контроля таможенной стоимости товаров, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 марта 2018 г. № 42;";
б) абзац двадцать восьмой подпункта 4 пункта 43 изложить в следующей редакции:
"элемент 6 – указывается дата окончания срока, в течение которого декларант должен представить таможенному органу документы и (или) сведения, в том числе письменные пояснения, запрошенные таможенным органом у декларанта в соответствии с пунктом 4 статьи 325 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза при проведении контроля таможенной стоимости товаров.".
3. Внести в Правила применения метода определения таможенной стоимости товаров по стоимости сделки с ввозимыми товарами (метод 1), утвержденные Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 декабря 2012 г. № 283, следующие изменения:
а) предложение первое пункта 14 изложить в следующей редакции:
"В случае если в ходе проведения таможенного контроля таможенной стоимости товаров, заявленной при таможенном декларировании, таможенным органом не обнаружены признаки влияния взаимосвязи между продавцом и покупателем на цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате, являющиеся основаниями для признания стоимости сделки неприемлемой для целей определения таможенной стоимости товаров, то при отсутствии иных признаков недостоверного определения таможенной стоимости товаров стоимость сделки принимается в качестве таможенной стоимости товаров.";
б) абзацы первый и второй пункта 15 заменить абзацем следующего содержания:
"15. В случае если в ходе проведения таможенного контроля таможенной стоимости товаров, заявленной при таможенном декларировании, таможенным органом обнаружены признаки влияния взаимосвязи между продавцом и покупателем на цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате, и представленные декларантом (таможенным представителем) документы и сведения, отражающие сопутствующие продаже обстоятельства, не устраняют такие обнаруженные признаки, то декларант (таможенный представитель) имеет право представить документы и сведения, подтверждающие, что стоимость сделки с ввозимыми товарами близка к одной из проверочных величин.";
в) пункт 16 признать утратившим силу.

4. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
Кеден одағы Комиссиясының "Тауарлардың кедендік құнын декларациялау, бақылау және түзету тәртіптері туралы" 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 376 шешімінің 1-тармағының үшінші және төртінші абзацтары;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 12 желтоқсандағы № 273 шешімімен бекітілген Тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде қосу әдісін (5-әдіс) қолдану қағидаларының 13-тармағы;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу және Кеден одағы Комиссиясы мен Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2013 жылғы 10 желтоқсандағы № 289 шешімімен бекітілген Тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібінің 11-тармағы "а" тармақшасының екінші абзацы, сондай-ақ көрсетілген Шешімге қосымшада көзделген өзгерістердің 2-тармағы;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 38 шешіміне қосымшада көзделген өзгерістердің 9-тармағының "б" және "в" тармақшалары;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден одағы Комиссиясының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" 2015 жылғы 3 қарашадағы № 139 шешіміне қосымшада көзделген өзгерістердің 2-тармағы.
5. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 27 наурыздағы
№ 42 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың кедендік құнына кедендік бақылау жүргізудің ерекшеліктері туралы ЕРЕЖЕ
1. Осы Ереже Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың кедендік декларациялау кезінде мәлімделген кедендік құнына кедендік бақылау жүргізудің ерекшеліктерін айқындайды (бұдан әрі тиісінше – тауарлардың кедендік құнын бақылау, әкелінетін тауарлар).
2. Осы Ереже әкелінетін тауарларды шығарғанға дейін де, шығарғаннан кейін де басталған тауарлардың кедендік құнына бақылау жүргізу кезінде қолданылады.
Осы Ереженің 6-тармағының талаптары осындай тауарларды шығарғанға дейін басталған тауарлардың кедендік құнына бақылау жүргізу кезінде, ал тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығарылған тауарларға қатысты Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 120-бабының 17-тармағына сәйкес кеден органы декларантқа электрондық құжат жібергенге не қағаз жеткізгіште берілген тауарларға арналған декларацияларға және (немесе) коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарға тиісті белгілер соғылғанға дейін басталған тауарлардың кедендік құнына бақылау жүргізу кезінде қолданылады.

4. Признать утратившими силу:
пункт 13 Правил применения метода сложения (метод 5) при определении таможенной стоимости товаров, утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 12 декабря 2012 г. № 273;
абзац второй подпункта "а" пункта 11 Порядка внесения изменений (дополнений) в сведения, заявленные в декларации на товары, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 декабря 2013 г. № 289 "О внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в декларации на товары, и признании утратившими силу некоторых решений Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии", а также пункт 2 изменений, предусмотренных приложением к указанному Решению;
подпункты "б" и "в" пункта 9 изменений, предусмотренных приложением к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 апреля 2015 г. № 38 "О внесении изменений в некоторые решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии";
пункт 2 изменений, предусмотренных приложением к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2015 г. № 139 "О внесении изменений в некоторые Решения Комиссии Таможенного союза".
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16.10.2018 № 160 (вступает в силу с 01.07.2019).
5. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 27 марта 2018 г. № 42
ПОЛОЖЕНИЕ
об особенностях проведения таможенного контроля таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза
1. Настоящее Положение определяет особенности проведения таможенного контроля заявленной при таможенном декларировании таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее соответственно – контроль таможенной стоимости товаров, ввозимые товары).
2. Настоящее Положение применяется при проведении контроля таможенной стоимости товаров, начатого как до, так и после выпуска ввозимых товаров.
Требования пункта 6 настоящего Положения применяются при проведении контроля таможенной стоимости товаров, начатого до выпуска таких товаров, а в отношении товаров, выпущенных до подачи декларации на товары, – при проведении контроля таможенной стоимости товаров, начатого до направления декларанту таможенным органом электронного документа либо проставления соответствующих отметок на декларации на товары, поданной на бумажном носителе, и (или) коммерческих, транспортных (перевозочных) документах в соответствии с пунктом 17 статьи 120 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс).

3. Тауарлардың кедендік құнына бақылау жүргізу кезінде қаралатын мәміленің шарттары мен мән-жайлары, әкелінетін тауарлардың физикалық сипаттамалары, сапасы мен беделі туралы, соның ішінде:
а) бірдей, біртектес тауарлармен, сол сыныптағы немесе түрдегі тауарлармен мәмілелер туралы, соның ішінде кеден органдарының ақпараттық ресурстары пайдаланылып алынған;
б) биржалық баға белгілеу, биржалық индекстер, аукциондардың бағалары, баға каталогтарынан алынатын мәліметтер туралы мәліметтерді қоса алғанда, кеден органының иелігіндегі әкелінетін тауарларға қатысты қолда бар мәліметтермен барынша ықтимал дәрежеде салыстырылатын ақпарат пайдаланылады.
4. Осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген ақпаратты кеден органы, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, Одақ) үшінші елдердегі мемлекеттік өкілдіктерінен (сауда өкілдіктерінен), мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарынан, кәсіптік бірлестіктерді (қауымдастықтарды), көлік және сақтандыру компанияларын қоса алғанда, ұйымдардан, әкелінетін, бірдей, біртектес тауарларды берушілерден және өндірушілерден мүше мемлекеттердің заңнамасында тыйым салынбаған кез келген тәсілмен, соның ішінде ақпараттық-телекоммуникациялық "Интернет" желісін пайдалана отырып алуы мүмкін.
5. Тауарлардың кедендік құнына бақылау жүргізу кезінде, соның ішінде олар шығарылғаннан кейін, атап айтқанда мынадай мән-жайлар тауарлардың кедендік құнын дұрыс айқындамау белгілері болып табылады:
а) әкелінетін тауарлардың кедендік құнына әсер ететін және бір құжаттағы мәліметтердің сол құжаттағы өзге де мәліметтерге, сондай-ақ өзге де құжаттардағы, соның ішінде тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттардағы мәліметтерге, кеден органдарының және мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық өзара іс-қимыл жасауы шеңберінде кеден органдарының ақпараттық жүйелерінен және (немесе) мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық жүйелерінен және (немесе) тексеру жүргізу кезінде кеден органының иелігіндегі басқа да дереккөздерден алынған мәліметтерге, халықаралық актілерге және Одақтың құқығына кіретін кедендік реттеу саласындағы актілерге және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес басқа да тәсілдермен алынған мәліметтерге сәйкес келмеуін анықтау;
б) бірдей немесе біртектес тауарлардың бағасымен салыстырғанда оларды әкелудің салыстырмалы шарттары кезінде әкелінетін тауарлардың неғұрлым төмен бағасын анықтау;
в) биржалық баға белгілеу, биржалық индекстер, аукциондардың бағалары туралы ақпаратқа, баға каталогтарынан алынған ақпаратқа сәйкес айқындалған бірдей немесе біртектес тауарлармен салыстырғанда әкелінетін тауарлардың неғұрлым төмен бағасын анықтау;
г) әкелінетін тауарлар шығарылған (тұратын) компоненттердің (соның ішінде шикізаттық) бағасымен салыстырғанда әкелінетін тауарлардың неғұрлым төмен бағасын анықтау;
д) сату мен сатып алуды тәуелсіз сатушы мен сатып алушы жүзеге асырған бірдей немесе біртектес тауарлардың бағасымен салыстырғанда әкелінетін тауарлардың неғұрлым төмен бағасымен қатар әкелінетін тауарлардың сатушысы мен сатып алушысының өзара байланысының болуы;
е) әкелінетін тауарлардың кедендік құнының құрылымы сақталмады деп пайымдауға негіздердің болуы (мысалы, әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге тиіс бағаға зияткерлік меншік объектілерін пайдаланғаны үшін лицензиялық және өзге де осыған ұқсас төлемдер қосылмаған не толық көлемде қосылмаған, әкелінетін тауарларды тасуға (тасымалдауға) арналған шығыстар, сақтандыруға арналған шығыстар және т.б.).

3. При проведении контроля таможенной стоимости товаров используется имеющаяся в распоряжении таможенного органа информация, в максимально возможной степени сопоставимая с имеющимися в отношении ввозимых товаров сведениями, включая сведения об условиях и обстоятельствах рассматриваемой сделки, физических характеристиках, качестве и репутации ввозимых товаров, в том числе:
а) о сделках с идентичными, однородными товарами, товарами того же класса или вида, полученная в том числе с использованием информационных ресурсов таможенных органов;
б) о биржевых котировках, биржевых индексах, ценах аукционов, сведения из ценовых каталогов.
4. Информация, указанная в пункте 3 настоящего Положения, может быть получена таможенным органом в том числе от государственных представительств (торговых представительств) государств членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) в третьих странах, от государственных органов государств-членов, от организаций, включая профессиональные объединения (ассоциации), транспортные и страховые компании, поставщиков и производителей ввозимых, идентичных, однородных товаров, любым не запрещенным законодательством государств-членов способом, в том числе с использованием информационно-телекоммуникационной сети "Интернет".
5. При проведении контроля таможенной стоимости товаров, в том числе после их выпуска, признаками недостоверного определения таможенной стоимости товаров являются, в частности, следующие обстоятельства:
а) выявление несоответствия сведений, влияющих на таможенную стоимость ввозимых товаров и содержащихся в одном документе, иным сведениям, содержащимся в том же документе, а также сведениям, содержащимся в иных документах, в том числе в документах, подтверждающих сведения, заявленные в декларации на товары, сведениям, полученным из информационных систем таможенных органов, и (или) информационных систем государственных органов (организаций) государств-членов в рамках информационного взаимодействия таможенных органов и государственных органов (организаций) государств-членов, и (или) из других источников, имеющихся в распоряжении таможенного органа на момент проведения проверки, сведениям, полученным другими способами в соответствии с международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, входящими в право Союза, и (или) законодательством государств-членов;
б) выявление более низкой цены ввозимых товаров по сравнению с ценой идентичных или однородных товаров при сопоставимых условиях их ввоза;
в) выявление более низкой цены ввозимых товаров по сравнению с ценой идентичных или однородных товаров, определенной в соответствии с информацией о биржевых котировках, биржевых индексах, ценах аукционов, информацией из ценовых каталогов;
г) выявление более низкой цены ввозимых товаров по сравнению с ценой компонентов (в том числе сырьевых), из которых произведены (состоят) ввозимые товары;
д) наличие взаимосвязи продавца и покупателя ввозимых товаров в сочетании с более низкой ценой ввозимых товаров по сравнению с ценой идентичных или однородных товаров, продажа и покупка которых осуществлялись независимыми продавцом и покупателем;
е) наличие оснований полагать, что структура таможенной стоимости ввозимых товаров не соблюдена (например, к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары, не добавлены либо добавлены не в полном объеме лицензионные и иные подобные платежи за использование объектов интеллектуальной собственности, расходы на перевозку (транспортировку) ввозимых товаров, расходы на страхование и т. п.).

7. Кеден органы декларантқа сұрау салатын құжаттарды және (немесе) мәліметтердің, соның ішінде жазбаша түсіндірмелердің тізбесі Кодекстің 325-бабының 4-тармағына және 326-бабының 1-тармағына сәйкес тауарлардың кедендік құнына бақылау жүргізу кезінде әкелінетін тауарлардың кедендік құнын дұрыс айқындамаудың анықталған белгілерін ескере отырып, сондай-ақ мәміленің шарттары мен мән-жайларын, әкелінетін тауарлардың табиғи сипаттамаларын, сапасы мен беделін ескере отырып айқындалады.
Құжаттарға және (немесе) мәліметтерге, соның ішінде жазбаша түсіндірмелерге сұрау салу негізді болуға тиіс және тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтер және (немесе) өзге де құжаттардағы мәліметтер тиісті түрде расталмағанын не дұрыс емес болып табылуы мүмкін екенін көрсететін белгілердің тізбесін, сұрау салынатын құжаттардың және (немесе) мәліметтердің тізбесін, сондай-ақ мұндай құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, соның ішінде жазбаша түсіндірмелерді ұсыну мерзімдерін қамтуға тиіс.
8. Тауарлардың кедендік құнына бақылау жүргізу кезінде кеден органы жазбаша түсіндірмелерді қоса алғанда, мынадай құжаттарға және (немесе) мәліметтерге сұрау салуы (талап етуі) мүмкін:
а) әкелінетін тауарларды өндірушінің прайс-парақтары, оның коммерциялық ұсыныстары;
б) әкелінетін, бірдей, біртектес тауарларды сатушылардың, сондай-ақ сол сынып немесе түр тауарларының прайс-парақтары, коммерциялық ұсыныстары, оферталары;
в) егер мұндай кедендік декларацияны толтыру жөнелту (шығу, транзит) елінде көзделсе, тауарларды жөнелту (шығу, транзит) елінің кедендік декларациясы;
г) әкелінетін тауарларға ақы төлеу туралы құжаттар;
д) тиеу (қаптау) парақтары;
е) әкелінетін, бірдей, біртектес тауарларды есепке қабылдау туралы бухгалтерлік құжаттар;
ж) сауда маркаларының (брендтерінің), модельдерінің, артикулдарының бөлінісінде әкелінетін тауарлардың құны туралы мәліметтер;
з) оларға сәйкес әкелінетін, бірдей, біртектес тауарлар Одақтың кедендік аумағында сатылатын шарттар;
и) сатушының сатып алушыға жеңілдік беру негіздері мен шарттарына қатысты түсініктемелер;
к) әкелінетін тауарлардың физикалық және техникалық сипаттамалары, сапасы мен беделі туралы, сондай-ақ олардың әкелінетін тауарлардың бағасына әсері туралы құжаттар мен мәліметтер;
л) әкелінетін тауарларды тасу (тасымалдау), оларды тиеу, түсіру немесе қайта тиеу және әкелінетін тауарларды тасуға (тасымалдауға) байланысты өзге де операциялар жүргізу туралы құжаттар мен мәліметтер;
м) тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелгеннен кейін жүргізілетін салуға, көтеруге, жинауға, монтаждауға, қызмет көрсетуге немесе осындай тауарларға қатысты өнеркәсіптік қондырғылар, машиналар немесе жабдықтар сияқты техникалық жәрдемдесуге арналған шығыстарды растайтын құжаттар мен мәліметтер (монтаждау және іске қосу-қалыпқа келтіру жұмыстарын жүргізу сметасы мен кестесі, орындалған жұмыстардың актілері және т.с.с.);
н) сатушы мен сатып алушы арасындағы өзара байланыстың болмауын немесе сатушы мен сатып алушы арасындағы өзара байланыстың әкелінетін тауарлармен жасалатын мәміленің құнына әсерінің болмауын растайтын құжаттар, соның ішінде:
мүше мемлекеттер және үшінші елдер ұйымдарының дауыс беретін акцияларының сатушыға және (немесе) сатып алушыға тиесілілігі туралы құжаттар мен мәліметтер;
бірдей немесе біртектес тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкету үшін сатушымен өзара байланысты болып табылмайтын тұлғалардың сатып алушыларға сатуы кезінде бірдей немесе біртектес тауарлармен жасалатын мәміленің құнын растайтын құжаттар;
шегеру әдісі (4-әдіс) бойынша айқындалған бірдей немесе біртектес тауарлардың кедендік құнын растайтын құжаттар;
қосу әдісі (5-әдіс) бойынша айқындалған бірдей немесе біртектес тауарлардың кедендік құнын растайтын құжаттар;
сатуға ілеспе мән-жайларды, соның ішінде сатып алушы мен сатушы өздерінің коммерциялық қатынастарын ұйымдастыратын тәсілді және тауарлардың бағасы қалай белгіленгенін сипаттайтын өзге де құжаттар мен мәліметтер;
о) лицензиялық шарт, шот-фактура, банктік төлем құжаттары, әкелінетін тауарларға жататын зияткерлік меншік объектілерін пайдаланғаны үшін төлемдер туралы мәліметтерді қамтитын бухгалтерлік және өзге де құжаттар;
п) өзге де құжаттар мен мәліметтер, соның ішінде әкелінетін тауарларды шығаруға, тасуға (тасымалдауға) және өткізуге қатысы бар тұлғаларды қоса алғанда, өзге де тұлғалардан декларант алған құжаттар мен мәліметтер.

7. Перечень документов и (или) сведений, в том числе письменных пояснений, запрашиваемых таможенным органом у декларанта в соответствии с пунктом 4 статьи 325 и пунктом 1 статьи 326 Кодекса при проведении контроля таможенной стоимости товаров, определяется с учетом выявленных признаков недостоверного определения таможенной стоимости ввозимых товаров, а также с учетом условий и обстоятельств сделки, физических характеристик, качества и репутации ввозимых товаров.
Запрос документов и (или) сведений, в том числе письменных пояснений, должен быть обоснованным и должен содержать перечень признаков, указывающих на то, что сведения, заявленные в декларации на товары, и (или) сведения, содержащиеся в иных документах, должным образом не подтверждены либо могут являться недостоверными, перечень запрашиваемых документов и (или) сведений, а также сроки представления таких документов и (или) сведений, в том числе письменных пояснений.
8. При проведении контроля таможенной стоимости товаров таможенным органом могут быть запрошены (истребованы) следующие документы и (или) сведения, включая письменные пояснения:
а) прайс-листы производителя ввозимых товаров, его коммерческие предложения;
б) прайс-листы, коммерческие предложения, оферты продавцов ввозимых, идентичных, однородных товаров, а также товаров того же класса или вида;
в) таможенная декларация страны отправления (происхождения, транзита) товаров, если заполнение такой таможенной декларации предусмотрено в стране отправления (происхождения, транзита) товаров;
г) документы об оплате ввозимых товаров;
д) отгрузочные (упаковочные) листы;
е) бухгалтерские документы о принятии ввозимых, идентичных, однородных товаров на учет;
ж) сведения о стоимости ввозимых товаров в разрезе торговых марок (брендов), моделей, артикулов;
з) договоры, в соответствии с которыми ввозимые, идентичные, однородные товары продаются на таможенной территории Союза;
и) пояснения относительно оснований и условий предоставления продавцом скидок покупателю;
к) документы и сведения о физических и технических характеристиках, качестве и репутации ввозимых товаров, а также об их влиянии на цену ввозимых товаров;
л) документы и сведения о перевозке (транспортировке) ввозимых товаров, их погрузке, разгрузке или перегрузке и проведении иных операций, связанных с перевозкой (транспортировкой) ввозимых товаров;
м) документы и сведения, подтверждающие расходы на производимые после ввоза товаров на таможенную территорию Союза строительство, возведение, сборку, монтаж, обслуживание или оказание технического содействия в отношении таких товаров, как промышленные установки, машины или оборудование (смета и график проведения монтажных и пусконаладочных работ, акты выполненных работ и т. п.);
н) документы, подтверждающие отсутствие взаимосвязи между продавцом и покупателем или отсутствие влияния взаимосвязи между продавцом и покупателем на стоимость сделки с ввозимыми товарами, в том числе:
документы и сведения о принадлежащих продавцу и (или) покупателю голосующих акциях организаций государств-членов и третьих стран;
документы, подтверждающие стоимость сделки с идентичными или однородными товарами при их продаже покупателям, не являющимся взаимосвязанными с продавцом лицами, для вывоза на таможенную территорию Союза;
документы, подтверждающие таможенную стоимость идентичных или однородных товаров, определенную по методу вычитания (метод 4);
документы, подтверждающие таможенную стоимость идентичных или однородных товаров, определенную по методу сложения (метод 5);
иные документы и сведения, характеризующие сопутствующие продаже обстоятельства, в том числе способ, которым покупатель и продавец организуют свои коммерческие отношения, и то, каким образом была установлена цена товаров;
о) лицензионный договор, счет-фактура, банковские платежные документы, бухгалтерские и иные документы, содержащие сведения о платежах за использование объектов интеллектуальной собственности, которые относятся к ввозимым товарам;
п) иные документы и сведения, в том числе полученные декларантом от иных лиц, включая лиц, имеющих отношение к производству, перевозке (транспортировке) и реализации ввозимых товаров.

9. Кеден органы сұрау салған (талап еткен) құжаттармен және (немесе) мәліметтермен, соның ішінде жазбаша түсініктемелермен бірге декларант тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтердің және (немесе) өзге де құжаттарда қамтылған мәліметтердің анықтығы мен толықтығын растау мақсатында, соның ішінде тауарлардың кедендік құнын, тауарлардың кедендік құнының құрылымы мен шамасын айқындау әдісін таңдау мен қолданудың дұрыстығын растау мақсатында өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, соның ішінде жазбаша түсініктемелерді ұсынуы мүмкін.
10. Тауарлардың кедендік құнына бақылау жүргізу кезінде кеден органы декларанттан сұратқан құжаттардың және (немесе) мәліметтердің ұсынылмау және (немесе) болмау себептерін түсіндіру ретінде декларант ұсынған құжаттар және (немесе) мәліметтер, соның ішінде:
а) сұратылған құжаттың жоқ екенін немесе мәміле шеңберінде қолданылмайтынын;
б) иелігінде сұратылған құжаттар және (немесе) мәліметтер бар тұлғаның декларантқа оларды беруден бас тартқанын немесе иелігінде сұратылған құжаттар және (немесе) мәліметтер бар тұлғадан декларанттың жауап алмағанын растайтын түсініктемелер қаралады.
11. Мынадай жағдайларда:
а) тауарлардың кедендік құнына бақылау жүргізу кезінде оларды шығарғанға дейін әкелінетін тауарлардың кедендік құнын дұрыс айқындамау белгілері байқалмаса және мұндай тауарларды кеден органы шығарса, олардың тауарларға арналған декларацияда мәлімделген кедендік құнына қатысты мәліметтер Кодекстің 112-бабына сәйкес өзгермесе (толықтырылмаса);
б) тауарларға арналған декларацияда мәлімделген тауарлардың кедендік құнына қатысты мәліметтер Кодекстің 112-бабына сәйкес өзгертілсе (толықтырылса);
в) тауарлар Кодекстің 112-бабына сәйкес олардың кедендік құнына қатысты кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру аяқталғанға дейін шығарылса және кедендік бақылау нәтижелері бойынша тексерілетін құжаттардың және (немесе) мәліметтердің анықтығы және (немесе) толықтығы расталса, тауарлардың кедендік құнын айқындау және оларды қолданудың дұрыстығын бақылау әдістерін қолдану мақсаттары үшін тауарлардың кедендік құнын кеден органы қабылдаған болып саналады.

9. Одновременно с запрошенными (истребованными) таможенным органом документами и (или) сведениями, в том числе письменными пояснениями, декларантом могут быть представлены иные документы и (или) сведения, в том числе письменные пояснения, в целях подтверждения достоверности и полноты сведений, заявленных в декларации на товары, и (или) сведений, содержащихся в иных документах, в том числе в целях подтверждения правильности выбора и применения метода определения таможенной стоимости товаров, структуры и величины таможенной стоимости товаров.
10. В качестве объяснения причин, по которым документы и (или) сведения, запрошенные таможенным органом у декларанта при проведении контроля таможенной стоимости товаров, не могут быть представлены и (или) отсутствуют, рассматриваются представленные декларантом документы и (или) сведения, в том числе письменные пояснения, подтверждающие, что:
а) запрошенный документ не существует или не применяется в рамках сделки;
б) лицо, располагающее запрошенными документами и (или) сведениями, отказало декларанту в их предоставлении или декларантом не получен ответ от лица, располагающего запрошенными документами и (или) сведениями.
11. Для целей применения методов определения таможенной стоимости товаров и контроля правильности их применения таможенная стоимость товаров считается принятой таможенным органом в следующих случаях:
а) при проведении контроля таможенной стоимости товаров до их выпуска не обнаружены признаки недостоверного определения таможенной стоимости ввозимых товаров и такие товары выпущены таможенным органом при условии, что сведения в отношении их таможенной стоимости, заявленные в декларации на товары, не изменены (не дополнены) в соответствии со статьей 112 Кодекса;
б) сведения в отношении таможенной стоимости товаров, заявленные в декларации на товары, изменены (дополнены) в соответствии со статьей 112 Кодекса;
в) товары выпущены в соответствии со статьей 121 Кодекса до завершения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении их таможенной стоимости и по результатам таможенного контроля подтверждены достоверность и (или) полнота проверяемых документов и (или) сведений.