Қазақстан Республикасы Президентінің "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағын құру туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 21 маусым N 844
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентінің "Астана - жаңа қала" арнайы
экономикалық аймағын құру туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы
Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағын құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы
арнайы экономикалық аймақтар туралы" заң күші бар 1996 жылғы 26 қаңтардағы
N 2823
Z962823_
Жарлығына сәйкес қаулы етемін:
1. "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағы 2007 жылға дейінгі
кезеңге құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық
аймағы туралы" ереже бекітілсін.
3. Осы Жарлық 2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2001 жылғы "___"_______
N _____ Жарлығымен
бекітілген
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағы туралы
Ереже
Осы Ереже Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" заң күшi бар 1996 жылғы 26 қаңтардағы N 2823 Жарлығына сәйкес әзiрлендi және "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағында қызметтi жүзеге асырудың құқықтық негiздерiн, экономикалық шарттары мен принциптерiн белгiлейдi.
1. Жалпы ережелер
1. "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрi - АЭА) Есiл өзенiнiң сол жақ жағалауында, Астана қаласы аумақтық шекарасының шегiнде, қоса беріліп отырған жоспарға сәйкес шекарада орналасқан.
АЭА аумағы Қазақстан Республикасы аумағының ажырамас бөлiгi болып табылады.
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағы 1052,6 гектарды құрайды.
2. АЭА Есiлдiң сол жағалауын құрылысқа инвестицияларды тарту және озық технологияларды пайдалану, сондай-ақ қазiргi заманғы инфрақұрылымды жасау арқылы жеделдете дамыту мақсатында құрылады.
3. АЭА Қазақстан Республикасының K951000_ Конституциясы, Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" заң күшi бар 1996 жылғы 26 қаңтардағы N 2823 Z962823_ Жарлығының, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтың ерекше құқықтық режимiне қайшы келмейтiн бөлiгiнде өзге де заңнаманың негiзiнде жұмыс істейдi.
Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта арнайы экономикалық аймақтар туралы заңнамада қамтылғаннан өзгеше ереже белгiленген болса, онда халықаралық шарттың ережесi қолданылады.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О создании специальной экономической зоны "Астана - новый город"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2001 года N 844
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа
Президента Республики Казахстан "О создании специальной экономической зоны
"Астана - новый город".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Указ
Президента Республики Казахстан
О создании специальной экономической зоны
"Астана - новый город"
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 26 января 1996 года N 2823 Z962823_ "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" постановляю:
1. Создать специальную экономическую зону "Астана - новый город" на
период до 2007 года.
2. Утвердить прилагаемое Положение о специальной экономической зоне
"Астана - новый город".
3. Настоящий Указ вступает в силу с 1 января 2002 года.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от _________________
N __________________
Положение
о специальной экономической зоне
"Астана - новый город"
Настоящее Положение разработано в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 26 января 1996 года N 2823 "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" и определяет правовые основы, экономические условия и принципы осуществления деятельности на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город".
1. Общие положения
1. Специальная экономическая зона "Астана - новый город" (далее - СЭЗ) расположена на левом берегу реки Ишим в пределах территориальной границы города Астаны, в границах согласно прилагаемому плану.
Территория СЭЗ является неотъемлемой частью территории Республики Казахстан.
Территория специальной экономической зоны "Астана - новый город" составляет 1052,6 гектара.
2. СЭЗ создается в целях ускоренного развития левобережья реки Ишим путем привлечения инвестиций и использования передовых технологий в строительстве, а также создания современной инфраструктуры.
3. СЭЗ действует на основании Конституции Республики Казахстан, Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 26 января 1996 г. N 2823 "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан", а также иного законодательства в части, не противоречащей особому правовому режиму специальной экономической зоны.
Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан,
установлены иные правила, чем те, которые содержатся в законодательстве о
специальных экономических зонах, то применяются правила международного
договора.

4. АЭА-ның аумағында ерекше құқықтық режим белгiленедi.
2. АЭА-ны басқару және атқарушы органның өкiлеттiгi
5. Аумағында АЭА орналасқан Астана қаласының әкiмияты АЭА-ны басқаруды жүзеге асырады.
6. Астана қаласының әкiмияты:
АЭА-ны дамытудың стратегиясы мен бағдарламасын әзiрлеудi және іске асыруды жүзеге асырады;
АЭА-ның аумағындағы мемлекеттiк және өзге де органдардың өзара iс-қимылын қамтамасыз етедi;
АЭА-ны дамыту және оны құрудағы мақсаттарға қол жеткiзу үшiн отандық
және шетелдiк инвестициялардың, сондай-ақ несиелiк қаражаттардың тартылуын
жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де
өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
7. Жергіліктi мемлекеттiк басқарудың жекелеген функцияларын жүзеге
асыру үшiн Астана қаласының әкiмi жергіліктi бюджеттен қаржыландырылатын
атқарушы орган құруға құқылы.
3. АЭА-ның аумағындағы салық салу
8. АЭА-ның аумағындағы салық салу Қазақстан Республикасының салық
заңнамасымен реттеледi.
4. Кедендік реттеу
9. АЭА-ның аумағы Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес
еркiн кеден аймағының кедендiк режимi қолданылатын Қазақстан
Республикасының аумағы ретiнде қаралады. АЭА-ның шекаралық шегi арнайы
қоршаумен жабдықталады.
10. АЭА-ның аумағында кедендiк ресiмдеу және бақылау кеден
заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
5. АЭА-ның аумағында шетелдiк азаматтардың болу тәртiбi
11. АЭА-ның аумағында шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ
тұлғалардың, сондай-ақ олардың көлiк құралдарының келуi, кетуi, транзитi
мен аймақта болуына Қазақстан Республикасының заңнамасы және Қазақстан
Республикасы бекiткен халықаралық келiсiмдерде белгiленген тәртiп
қолданылады.
6. Қорытынды ережелер
12. Осы Ережеде белгiленген шарттар Қазақстан Республикасы
Президентiнiң Жарлығымен өзгертiлуi мүмкiн.
13. АЭА өзі құрылған мерзім аяқталғаннан кейін таратылады.
14. АЭА Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан
Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" заң күші бар 1996
жылғы 26 қаңтардағы N 2823 Жарлығында көзделген негіздер бойынша
таратылады.
15. Қазақстан Республикасының Үкіметі АЭА-ны мерзімінен бұрын тарату
туралы шешім қабылдаған жағдайда, тарату рәсімі заңнамада көзделген
тәртіппен жүргізіледі.
(Кестені орысша құжаттан қараңыз)
План границ специальной экономической зоны
"Астана - новый город"
Участок N 1
Жилой квартал из четырех 16-этажных зданий
Участок N 2
Административно-деловой центр
Участок N 3
Конно-спортивный комплекс
Участок N 4
Комплекс деловых, торговых, банковских, жилых и бытовых объектах
Участок N 5
Этно-парк с центром досуга и развлечений
Участок N 6
Станция по очистке стоков ливневой канализации
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

4. На территории СЭЗ устанавливается особый правовой режим.
2. Управление СЭЗ и полномочия исполнительного органа
5. Управление СЭЗ осуществляется акиматом города Астаны, на
территории которого она расположена.
6. Акимат города Астаны:
осуществляет разработку и реализацию стратегии и программы развития
СЭЗ;
обеспечивает взаимодействие государственных и иных органов на
территории СЭЗ;
осуществляет привлечение отечественных и иностранных инвестиций, а
также кредитных средств для развития СЭЗ и достижения целей ее создания;
осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством
Республики Казахстан.
7. Для осуществления отдельных функций местного государственного
управления аким города Астаны вправе образовать исполнительный орган,
финансируемый из местного бюджета.
3. Налогообложение на территории СЭЗ
8. Налогообложение на территории СЭЗ регулируется налоговым
законодательством Республики Казахстан.
4. Таможенное регулирование
9. Территория СЭЗ рассматривается как территория Республики
Казахстан, на которой действует таможенный режим свободной таможенной зоны
в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
Периметры границы СЭЗ оборудуются специальным ограждением.
10. Таможенное оформление и контроль на территории СЭЗ осуществляются
в порядке, определенном таможенным законодательством.
5. Порядок пребывания иностранных граждан
на территории СЭЗ
11. На территории СЭЗ действует порядок въезда, выезда, транзита и
пребывания иностранных граждан и лиц без гражданства, а также их
транспортных средств, установленный законодательством Республики Казахстан
и международными соглашениями, ратифицированными Республикой Казахстан.
6. Заключительные положения
12. Условия, установленные в настоящем Положении, могут изменяться
Указом Президента Республики Казахстан.
13. СЭЗ упраздняется по истечении срока, на который она была создана.
14. СЭЗ упраздняется по основаниям, предусмотренным в Указе
Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 26 января 1996
года N 2823 "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан".
15. В случае принятия Правительством Республики Казахстан решения о
досрочном упразднении СЭЗ процедура упразднения производится в порядке,
предусмотренном законодательством.
План границ специальной экономической зоны
"Астана - новый город"
См. План на бумажном варианте.
Участок N 1
Жилой квартал из четырех 16-этажных зданий
Участок N 2
Административно-деловой центр
Участок N 3
Конно-спортивный комплекс
Участок N 4
Комплекс деловых, торговых, банковских, жилых и бытовых объектах
Участок N 5
Этно-парк с центром досуга и развлечений
Участок N 6
Станция по очистке стоков ливневой канализации
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)