Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 20 ақпандағы N 811 Жарлығын iске асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 25 ақпан N 248.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Ел экономикасының мұнай-газ секторындағы мемлекеттiң мүдделерiн одан әрi қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы" 2002 жылғы 20 ақпандағы N 811 Жарлығын (бұдан әрi - Жарлық) iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетiмен бiрлесiп, "Қазақойл" ұлттық мұнай-газ компаниясы" мен "Мұнай және газ тасымалдау" ұлттық компаниясы" жабық акционерлiк қоғамдары (бұдан әрi - Жабық акционерлiк қоғамдар) акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен өзге де мүлiктерiн беру жолымен "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" (бұдан әрi - "ҚазМұнайГаз" ҰК) жабық акционерлiк қоғамының жарғылық капиталын қалыптастыруды;
2) "ҚазМұнайГаз" ҰК жарғысын бекiтудi және оны мемлекеттiк тiркеудi;
3) Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.09.25 N 1051 қаулысымен.
4) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiмен бiрлесiп, бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiн Жарлыққа және осы қаулыға сәйкес келтiру жөнiнде ұсыныстар енгiзудi, сондай-ақ оларды iске асыру жөнiнде өзге де шаралар қабылдауды қамтамасыз етсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2002.09.25 N 1051 қаулысымен.
2. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.05.20 № 454 Қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) өнiмдi бөлу туралы жоғарыда аталған және басқа да келiсiмдерге және осы қаулыны iске асыруға бағытталған оларға iлеспе өзге де құжаттарға тиiстi өзгерiстер енгiзудi қамтамасыз етсiн;
2) "ҚазМұнайГаз" ҰК-на өкiлеттi орган Функцияларын жүзеге асыру үшiн қажеттi, өнiмдi бөлу туралы жоғарыда аталған келiсiмдерге қатысты материалдарды беретiн болсын;
3) бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Үкiметiне:
"ҚазМұнайГаз" ҰК мұнай операцияларын жүзеге асыратын мердiгерлермен келiсiм-шарттарда келiсiм-шарттарға үлестiк қатысу арқылы мемлекеттiк мүдделердi бiлдiруiнiң тәртiбi туралы;
мемлекеттiк органдар мен "ҚазМұнайГаз" ҰК арасында мұнай операцияларындағы өкiлеттiктердi дәл ажырату туралы қаулылардың жобаларын енгiзсiн.
4. "ҚазМұнайГаз" ҰК белгiленген тәртiппен:
1) Жабық акционерлiк қоғамдардың мiндеттерiн, басқару функциялары мен құрылымын оңтайландыру мақсатында оларды қайта ұйымдастыру процесiн қамтамасыз ету;

О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 20 февраля 2002 года N 811
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 2002 года N 248.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 20 февраля 2002 года N 811 U020811_ "О мерах по дальнейшему обеспечению интересов государства в нефтегазовом секторе экономики страны" (далее - Указ) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан формирование уставного капитала закрытого акционерного общества "Национальная компания "КазМунайГаз" (далее - НК "КазМунайГаз") путем передачи государственных пакетов акций и иного имущества закрытых акционерных обществ "Национальная нефтегазовая компания "Казахойл" и "Национальная компания "Транспорт Нефти и Газа" (далее - Закрытые акционерные общества);
2) утверждение устава НК "КазМунайГаз" и его государственную регистрацию;
3) (исключен - N 1051 от 25.09.2002 г. )
4) совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан в месячный срок внести предложения по приведению нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствие с Указом и настоящим постановлением, а также принять иные меры по их реализации.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 25 сентября 2002 г. N 1051 P021051_ .
2. Исключен постановлением Правительства РК от 20.05.2010 № 454.
3. Министерству энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить внесение соответствующих изменений в вышеназванные и другие соглашения о разделе продукции и иные сопутствующие им документы, направленных на реализацию настоящего постановления;
2) передать в НК "КазМунайГаз" материалы, относящиеся к вышеназванным соглашениям о разделе продукции, необходимые для осуществления функций полномочного органа;
3) в месячный срок внести в Правительство Республики Казахстан проекты постановлений:
о порядке представления государственных интересов НК "КазМунайГаз" в контрактах с подрядчиками, осуществляющими нефтяные операции, посредством долевого участия в контрактах;
о четком разграничении полномочий в нефтяных операциях между государственными органами и НК "КазМунайГаз".
4. НК "КазМунайГаз" в установленном порядке принять меры по:
1) обеспечению процесса реорганизации Закрытых акционерных обществ с целью оптимизации их задач, управленческих функций и структуры;

2) ұйымдардың активтерiн, акцияларын және қайта ұйымдастырылатын Жабық акционерлiк қоғамдардың меншiгiндегi және/немесе басқаруындағы жарғылық капиталдарындағы қатысу үлестерiн жұмылдыру жөнiнде шаралар қабылдасын.
5. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн.
6. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Қазақойл" ұлттық мұнай-газ компаниясы" жабық акционерлiк қоғамының кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 13 қаңтардағы N 37 қаулысы;
2) "Қазақойл" ұлттық мұнай-газ компаниясы" жабық акционерлiк қоғамының кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 9 тамыздағы N 1044 қаулысы.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары К.Қ.Мәсiмовке жүктелсiн.
8. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнің
2002 жылғы 25 ақпандағы
N 248 қаулысына
1-қосымша
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" жабық акционерлiк
қоғамы директорлар кеңесiнiң құрамы
Қарабалин Ұзақбай Сүлейменұлы - Қазақстан Республикасының
Энергетика және минералдық ресурстар
вице-министрi;
Андрющенко Александр Иванович - Қазақстан Республикасының Экономика
және сауда бiрiншi вице-министрi;
Нәлiбаев Әбдiхалық Зәкiрұлы - Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң Кеңсесi
Басшысының орынбасары;
Раханов Мақсұтбек Смағұлұлы - Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлiгi Мемлекеттiк мүлiк және
жекешелендiру комитетiнiң төрағасы;
Қиынов Ләззат Кетебайұлы - "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы"
жабық акционерлiк қоғамының
президентi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2002 жылғы 25 ақпандағы
N 248 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне
енгiзiлетiн өзгерiстер
1. "Акционерлiк қоғамдар мен республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың (ұлттық компаниялардың) кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 22 тамыздағы N 1098 қаулысына:
1-тармақтағы "Қазақойл" ұлттық мұнай-газ компаниясы, "Мұнай мен Газ тасымалы" ұлттық компаниясы" деген сөздер алынып тасталсын.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.07.2023 № 602 қаулысымен.
3. "Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне мемлекеттiк меншiктiң түрлерi және ұйымдарға қатысудың мемлекеттiк үлестерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 12 сәуiрдегi N 405 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 13, 124-құжат):
Акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен үлестерi республикалық меншiкке жатқызылған акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық серiктестiктердiң тiзбесiне:
"Алматы қаласы" деген бөлiмде:
реттiк нөмiрi 95-жол алынып тасталсын;
реттiк нөмiрi 100-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"100. "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" ЖАҚ".

2) консолидации активов организаций, акции и доли участия в уставных капиталах которых находятся в собственности и/или управлении реорганизуемых Закрытых акционерных обществ.
5. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
6. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 13 января 2001 года N 37 P010037_ "Некоторые вопросы закрытого акционерного общества "Национальная нефтегазовая компания "Казахойл";
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2001 года N 1044 P011044_ "Отдельные вопросы закрытого акционерного общества "Национальная нефтегазовая компания "Казахойл".
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Масимова К.К.
8. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр Республики Казахстан
Приложение 2
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 2002 года N 248
Изменения, которые вносятся в некоторые
решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2001 года N 1098 P011098_ "О некоторых вопросах акционерных обществ и республиканских государственных предприятий (национальных компаний)":
в пункте 1 слова "Национальная нефтегазовая компания "Казахойл", "Национальная компания "Транспорт Нефти и Газа" исключить.
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 17.07.2023 № 602.
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года N 405 P990405_ "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 124):
в Перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли которых отнесены к республиканской собственности:
в разделе "г. Алматы":
строку, порядковый номер 95, исключить;
строку, порядковый номер 100, изложить в следующей редакции:
"100 ЗАО "Национальная компания "КазМунайГаз";

"Атырау облысы" деген бөлiмде реттiк нөмiрi 145-2-жол алынып тасталсын.
4. "Республикалық меншiктегi ұйымдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен мемлекеттiк үлестерiне иелiк ету және пайдалану жөнiндегi құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 27 мамырдағы N 659 қаулысына:
көрсетiлген қаулыға қосымшада:
"Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiне" деген бөлiмде:
реттiк нөмiрi 16-жол алынып тасталсын;
реттiк нөмiрi 17-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"17. "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" ЖАҚ".
реттiк нөмiрi 45-жол алынып тасталсын.
5. "Жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiнiң тiзбесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 24 қазандағы N 1587 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 43, 513-құжат):
көрсетiлген қаулыға 2-қосымшада:
реттiк нөмiрi 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" ЖАҚ (Астана қаласы) 100%";
реттiк нөмiрi 2-жол алынып тасталсын.

в разделе "Атырауская область" строку, порядковый номер 145-2, исключить.
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 659 P990659_ "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в приложении к указанному постановлению:
в разделе "Министерству энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан":
строку, порядковый номер 16, исключить;
строку, порядковый номер 17, изложить в следующей редакции:
"17. ЗАО "Национальная компания "КазМунайГаз"; строку, порядковый номер 45, исключить.
5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2000 года N 1587 P001587_ "О перечне объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 43, ст. 513):
в приложении 2 к указанному постановлению: строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"1. ЗАО "Национальная компания "КазМунайГаз" (г. Астана) 100%";
строку, порядковый номер 2 исключить.