Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттары үшiн пайдалану ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 25 желтоқсандағы N 1317 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 24 ақпандағы № 105 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.02.2016 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы 18-02/908 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шiлдедегi Орман кодексiнiң 101-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берілiп отырған Мемлекеттік орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттары үшiн пайдалану ережесi бекiтiлсiн.
2. Мыналардың:
1) "Қазақстан Республикасының орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалану тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 9 желтоқсандағы N 1235 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1993 ж., N 48, 585-құжат);
2) "Өсiп тұрған сүрек үшiн төлемнiң базалық ставкаларын, Орманды пайдаланғаны үшiн төлемдi есептеу және бюджетке енгiзу ережесiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 15 сәуiрдегi N 431 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулардың 2-тармағының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 11, 110-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 25 желтоқсандағы
N 1317 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттік орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттары үшiн пайдалану ережесi
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Орман кодексiне сәйкес әзiрлендi және мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттары үшiн пайдалану тәртiбiн регламенттейдi.
Осы Ереженiң күшi мемлекеттiк орман қорының бүкіл аумағына, сондай-ақ, егер бұл Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы заңнамасына қайшы келмесе, осы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға қолданылады.
2. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалануға мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда орман шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органмен (бұдан әрi - уәкілеттi орган) және ғылым мен ғылыми-техникалық қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен келiсiп алынатын ғылыми-зерттеу жұмыстарының бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылатын орман табиғаты мен оның құраушыларын тану, соның негiзiнде орман ресурстарын күзету, қорғау, молықтыру және ұтымды пайдалану жөнiнде тәсiлдер, әдiстер және технологиялық процестер, оның iшiнде жаңа техника жасау үшiн кешендi және мамандандырылған (ботаникалық, зоологиялық, орман өсiру, орман-патологиялық, топырақтану және басқа да) ғылыми зерттеулер мен экспериментальдық жұмыстар (бұдан әрi - ғылыми-зерттеу жұмыстары) жүргiзу, сондай-ақ мемлекеттiк орман қоры аумағында орналасқан өзге де табиғи объектiлердi зерделеу жатады.
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде, су қорғау аймақтары мен алқаптарында жүргiзiлетiн судың жай-күйiне әсер ететiн экспериментальдық жұмыстарды орман пайдаланушылар су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органдарымен келiсе отырып жүргiзедi.

Об утверждении Правил пользования участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2003 года № 1317. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2016 года № 105
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.02.2016 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 12 октября 2015 года № 18-02/908.
В соответствии со статьей 101 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан:
1. Утвердить прилагаемые Правила пользования участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 декабря 1993 года N 1235 "Об утверждении Порядка пользования участками лесного фонда Республики Казахстан в научно-исследовательских целях" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 48, ст. 585);
2) пункт 2 Изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2002 года N 431 "Об утверждении базовых ставок платы за древесину, отпускаемую на корню, Правил исчисления и внесения в бюджет платы за лесные пользования, а также изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 11, ст. 110).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2003 года N 1317
Правила
пользования участками государственного
лесного фонда для научно-исследовательских целей
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан и регламентируют порядок пользования участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей.
Действие настоящих Правил распространяется на всю территорию государственного лесного фонда, а также на особо охраняемые природные территории, если это не противоречит законодательству Республики Казахстан об особо охраняемых природных территориях.
2. К пользованию участками государственного лесного фонда в научно-исследовательских целях относятся проведение комплексных и специализированных (ботанических, зоологических, лесоводственных, лесопатологических, почвенных и других) научных исследований и экспериментальных работ (далее - научно-исследовательских работ) для познания природы леса и его компонентов, разработки на их основе способов, методов и технологических процессов, включая создание новой техники, по охране, защите, воспроизводству и рациональному использованию лесных ресурсов, а также изучение иных природных объектов, расположенных на территории государственного лесного фонда, осуществляемое в соответствии с программами научно-исследовательских работ, согласованных с уполномоченным органом в области лесного хозяйства (далее - уполномоченный орган) и центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство в области науки и научно-технической деятельности, при положительном заключении государственной экологической экспертизы.
Экспериментальные работы, проводимые на участках государственного лесного фонда, в водоохранных зонах и полосах, влияющих на состояние вод, производятся лесопользователями по согласованию с территориальными органами уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда.

3. Тәжiрибелiк-өндiрiстiк тексерулер жүргiзу мен ғылыми және конструкторлық талдамаларды орман шаруашылығы өндiрiсiне енгiзу, тұрақты ағаш тұқымдары базасы объектiлерiн құру уәкiлеттi органмен келiсе отырып осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
4. Жұмыстардың түрлерi (стационарлық, далалық, бағыттық), ерекшелiгi (ботаникалық, орман өсiру, топырақтану және басқалар), басталу және аяқталу мерзiмдерi, ғылыми зерттеулердiң бағыттары, экспериментальдық объектiлердi орналастыру орындары мен көлемi, пайдаланудың арнайы режимi, шектеулердiң түрлерi мен мерзiмдерi белгiленетiн мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнiң алқабы көрсетiлiп, орман пайдаланудың басқа түрлерiнiң шектеулерi немесе оларға тыйым салушылықтар, аталған жұмыстарды жүргiзудiң басқа да ережелерi уәкiлеттi органның немесе қарауында мемлекеттiк орман қоры учаскелерi болатын облыстық атқарушы органдардың және орман пайдаланушылардың арасында жасалатын ұзақ мерзiмдi орман пайдалану шартымен және (немесе) орман билетiмен айқындалады.
5. Ғылыми-зерттеу мақсаттарын жүзеге асыру кезiнде мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде ұзақ мерзiмдi орман пайдалану шартының және (немесе) орман билетiнiң талаптарын өзгертуге:
1) белгiленген бағдарлама бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жалғастыру мүмкiн болмайтын жағдайға душар еткен табиғи апаттардың салдарынан мемлекеттiк орман қорының жай-күйi өзгергенде;
2) егер бұрынғы пайдалану шарттары осы санаттардың мәртебесiмен үйлеспейтiн болса, мемлекеттiк орман қоры санатының өзгеруi, оларды ерекше қорғалатын орман аумақтары құрамына енгiзу нәтижесiнде мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн пайдалануды жүзеге асыру талаптары мен тәртiбi өзгергенде;
3) мемлекеттiк орман қоры учаскесi мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн iшiнара алынғанда жол берiледi.
6. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттары үшiн пайдалану кезiнде алынған орман өнiмi (сүрек, жемiстер мен тұқымдар, сеппелер, қалемшелер, көшеттер, дәрi-дәрмектiк және техникалық шикiзаттар) ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау үшiн қажет бөлiгiн қоспағанда, мемлекеттiк орман иеленушiлердiң меншiгi болып табылады. Оның тiзбесi мен көлемi зерттеулер бағдарламасы мен әдiстемесiн басшылыққа ала отырып белгiленедi және мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде ұзақ мерзiмдi орман пайдалану шартында және (немесе) орман билетiнде көрсетiледi.
7. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттары үшiн пайдалану орманның экологиялық жүйелерiне және олардың құраушыларына нұқсан келтiрмей жүзеге асырылуға тиiс.
8. Мемлекеттік орман қорының учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаттары үшін пайдалану Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 39 және 40-баптарында айқындалған негіздерде тоқтатыла тұрады, шектеледі немесе тоқтатылады, орман пайдалану құқығын тоқтату тәртібі 41-бабына сәйкес жүзеге асырылады.

3. Проведение опытно-производственных проверок и внедрение научных и конструкторских разработок в лесохозяйственное производство, создание объектов постоянной лесосеменной базы осуществляются в соответствии с настоящими Правилами по согласовыванию с уполномоченным органом.
4. Виды (стационарные, полевые, маршрутные), специфика (ботаническая, лесоводственная, почвенная и другие), сроки начала и окончания работ, маршруты научных исследований, места и объемы закладки экспериментальных объектов, ограничения или запрещения других видов лесных пользовании с указанием площади участков государственного лесного фонда, где устанавливается специальный режим пользования, виды и сроки ограничений, другие условия проведения указанных работ определяются договором долгосрочного лесопользования, заключаемого между уполномоченным органом или областными исполнительными органами, в ведении которых находятся участки государственного лесного фонда, и лесопользователями, и (или) лесным билетом.
5. Изменение условий договора долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда и (или) лесного билета при осуществлении научно-исследовательских целей допускается при:
1) изменении состояния государственного лесного фонда в результате стихийных бедствий, вследствие которых невозможно продолжение научно-исследовательских работ по намеченной программе;
2) изменении требований и порядка осуществления пользования участками государственного лесного фонда в результате изменения категории государственного лесного фонда, включения их в состав особо охраняемых лесных территорий, если прежние условия пользования несовместимы со статусом этих категорий;
3) частичном изъятии участка государственного лесного фонда для государственных надобностей.
6. Лесная продукция (древесина, плоды и семена, черенки, сеянцы, саженцы, пищевое, лекарственное и техническое сырье), полученная при пользовании участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей, является собственностью государственных лесовладельцев, за исключением той части, которая необходима для выполнения научно-исследовательских работ. Перечень и объем ее устанавливаются исходя из программы и методики исследований, и указываются в договоре долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда и (или) лесном билете.
7. Пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей должно осуществляться без причинения ущерба лесным экосистемам и их компонентам.
8. Пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей приостанавливается, ограничивается или прекращается на основаниях, определенных статьями 39 и 40, порядок прекращения права лесопользования осуществляется в соответствии со статьей 41 Лесного кодекса Республики Казахстан.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.09.01 № 1002 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 01.09.2011 № 1002 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).