"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне кредиттiк бюро қызметi және кредиттiк тарихты қалыптастыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1363 қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне кредиттiк бюро және кредиттiк тарихты қалыптастыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне
кредиттiк бюро қызметi және кредиттiк тарихты қалыптастыру
мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiне(Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; 2003 жылғы 10 желтоқсанда "Казахстанская правда" және 2003 жылғы 12 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2003 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
158-бапта:
баптың тақырыбындағы "немесе банк құпиясын" деген сөздер ", банк құпиясын, кредиттiк бюроның кредиттiк есептерiнiң мәлiметтерiн немесе кредиттiк тарихтың дерекқорынан алынған ақпаратты" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiгiндегi "немесе банк құпиясы" деген сөздер ", банк құпиясы, не кредиттiк бюроның кредиттiк есептерiнiң мәлiметтерi немесе кредиттiк тарихтың дерекқорынан алынған ақпарат" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескертудің бiрiншi бөлiгiндегi "немесе банк құпиясы" деген сөздер ", банк құпиясы не кредиттiк бюроның кредиттiк есептерiнiң мәлiметтерi немесе кредиттiк тарихтың дерекқорынан алынған ақпарат" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжаттар; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжаттap, N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттap; N 21,  787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 ж., N 10, 248-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52, 54-құжаттар; N 13-14, 173, 176-құжаттар; N 23, 321-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 15, 151-құжат; N 19-20, 165-құжат; 2003 ж., N 1-2, 2-құжат; N 4, 25-құжат; N 6, 34-құжат; N 10, 50, 51-құжаттар; N 11, 69-құжат; N 14, 107-құжат; N 15, 124, 128, 139-құжаттар):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности кредитных бюро и формирования кредитных историй"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1363
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности кредитных бюро и формирования кредитных историй".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности кредитных бюро и формирования кредитных историй
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3, N 4, ст. 25, N 5, ст. 30, N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109, N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; Закон Республики Казахстан от 5 декабря 2003 г. "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях", опубликованный в газетах "Казахстанская правда" от 10 декабря 2003 г. и "Егемен Казакстан" от 12 декабря 2003 г.):
в статье 158:
в заголовке слова "или банковской тайны" заменить словами ", банковской тайны, сведений кредитных отчетов или информации из базы данных кредитных историй кредитного бюро";
в абзаце первом слова "или банковскую тайну" заменить словами ", банковскую тайну, либо сведений кредитных отчетов или информации, полученных из базы данных кредитных историй кредитного бюро,";
в пункте 1 примечаний слова "или банковскую тайну" заменить словами ", банковскую тайну, либо сведений кредитных отчетов или информации, полученных из базы данных кредитных историй кредитного бюро".
2. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, ст. 248; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52, 54; N 13-14, ст. 173, 176; N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 15, ст. 151; N 19-20, ст. 165; 2003 г., N 1-2, ст. 2, N 4, ст. 25, N 6, ст. 34, N 10, ст. 50, 51; N 11, ст. 69; N 14, ст. 107; N 15, ст. 124, 128, 139):

1) 10-бап мынадай мазмұндағы 10-3) тармақшамен толықтырылсын:
"10-3) кредиттiк бюроның қызметi.";
2) 15-бап мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
"Кредиттiк бюроға лицензия беру шарттары мен тәртiбi Қазақстан Республикасының кредиттiк бюро және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы заңдарында айқындалады.".
3. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 3, 31-құжат; N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 138, 139-құжаттар):
34-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Банктiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымның олар және кредиттiк бюроның деректер базасына жасалатын мәмiле (заем операциясы), сондай-ақ тараптардың өз мiндеттемелерiн орындауға байланысты кредиттiк ақпарат туралы мәлiметтер беруiне заемшының жазбаша келiсiмiнiң болуы заем беру туралы шарттың мiндеттi талабы болып табылады.";
50-баптың 4-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi мемлекеттiк тiлдегi мәтiнде "негiзiнде" деген сөзден кейiн "заң актiлерiне сәйкес берiлген заемдар бойынша кредиттiк бюроға" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтың а), г) және д) тармақшаларындағы "прокурордың санкциясымен" деген сөздер алынып тасталсын.
2-бап. Осы Заң 2004 жылғы 1 шiлдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президентi

1) статью 10 дополнить подпунктом 10-3) следующего содержания:
"10-3) деятельность кредитного бюро.";
2) статью 15 дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"Условия и порядок выдачи лицензии кредитному бюро определяются законодательством Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй".
3. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 3, ст. 31, N 10, ст. 51, N 11, ст. 56, 67, N 15, ст. 138, 139):
статью 34 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Обязательным условием договора о предоставлении займа является наличие письменного согласия заемщика на предоставление банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, сведений о нем и заключаемой сделке (заемной операции) в базу данных кредитного бюро, а также кредитной информации, связанной с исполнением сторонами своих обязательств.";
часть первую пункта 4 статьи 50 после слов "присутствия в банке," дополнить словами "кредитному бюро по предоставленным займам, в соответствии с законодательными актами,";
в подпунктах а), г) и д) пункта 6 слова "с санкции прокурора" исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 2004 года.
Президент
Республики Казахстан