Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың түрлерi мен нысандарын (сипаттамасы) және оларды беру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 наурыздағы N 175 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1310 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.12.28.  N 1310  Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз.
"Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы Заңының  29-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың түрлерi мен нысандары (сипаттамасы);
2) Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттарды беру ережесi бекiтiлсiн.
2. "Мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың нысандары мен оларды берудiң тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 25 тамыздағы N 1236  қаулысының  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 42, 381-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2006 жылғы 1 сәуiрден бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-тармақтың 2) тармақшасын қоспағанда, 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi және ресми түрде жариялануға тиiс.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.06.06. N  515  қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 15 наурыздағы
N 175 қаулысымен
бекiтiлген
Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi
құжаттардың түрлерi мен нысандары (сипаттамасы)
1. Куәлiк, аттестат, диплом қорытынды мемлекеттiк аттестаттаудан өткенiн куәландыратын және бiлiм алушының тиiстi бiлiм беру деңгейiнiң (сатысының) мемлекеттiк жалпыға мiндеттi стандартын меңгергенiн және (немесе) оған бiлiктiлiк берудi куәландыратын бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың (бұдан әрi - мемлекеттiк үлгiдегi құжат) түрлерi болып табылады.
2. Мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың барлық түрлерi:
1) көлемi 224х160 мм қатты мұқабадан (ғылым кандидаты және ғылым докторы дипломдары үшiн - 310х155 мм);
2) көлемi 210х150 мм қосымша беттен (ғылым кандидаты және ғылым докторы дипломдары үшiн - 310х110 мм);
3) қосымшадан тұрады.
3. Мемлекеттiк үлгiдегi құжаттың мұқабасы:
1) мемлекеттiк үлгiдегi үздiк құжат yшiн - көк түстi;
2) "Алтын белгi" белгiсiмен марапатталған адамдарға берiлетiн мемлекеттiк үлгiдегi құжат үшiн - көгiлдiр түстi;
3) ғылым кандидаты және ғылым докторы дипломдары үшiн - күрең қызыл түстi;

Об утверждении видов и форм (описание) документов государственного образца об образовании и Правил их выдачи
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта 2006 года N 175. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года N 1310.
Сноска. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта 2006 года N 175 утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 1310  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии со  статьей 29  Закона Республики Казахстан от 7 июня 1999 года "Об образовании" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) виды и формы (описание) документов государственного образца об образовании;
2) Правила выдачи документов государственного образца об образовании.
2. Признать утратившим силу  постановление  Правительства Республики Казахстан от 25 августа 1999 года N 1236 "О формах документов государственного образца и порядке их выдачи" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 42, ст. 381).
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2007 года, за исключением подпункта 2) пункта 1, который вводится в действие с 1 апреля 2006 года, и подлежит официальному опубликованию".
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 6 июня 2006 года N  515 .
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 марта 2006 года N 175
Виды и формы (описание)
документов государственного образца
об образовании
1. Видами документов государственного образца об образовании (далее - документ государственного образца), свидетельствующими о прохождении итоговой государственной аттестации и подтверждающими усвоение обучающимся государственного общеобязательного стандарта соответствующего уровня (ступени) образования и (или) присвоение ему
квалификации, являются свидетельство, аттестат, диплом.
2. Документы государственного образца всех видов состоят из:
1) твердой обложки размером 224 x 160 мм (для дипломов кандидата наук и доктора наук - 310 x 155 мм);
2) вкладыша размером 210 x 150 мм (для дипломов кандидата наук и доктора наук - 310 х 110 мм);
3) приложения.
3. Обложка документа государственного образца изготавливается:
1) синего цвета - для документа государственного образца с отличием;
2) голубого цвета - для документа государственного образца, выдаваемого лицам, награжденным знаком "Алтын белгі";
3) бордового цвета - для дипломов кандидата наук и доктора наук;

4) мемлекеттiк үлгiдегi барлық қалған құжаттар үшiн - қою көк түстi болып жасалады.
4. Мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың барлық түрлерiнiң мұқабасында алтын түспен жасалған:
1) жоғарғы жағында - мемлекеттiк тiлде "Қазақстан Республикасы" деген өрнектелген жазулар;
2) ортасында - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы;
3) Мемлекеттiк елтаңбаның төменгi жағында - мемлекеттiк үлгiдегi құжат түрiнiң мемлекеттiк тiлде өрнектелiп жазылған атауы орналасады.
Мемлекеттiк үлгiдегi құжат түрi атауының астына мынадай өрнектелген жазу орналастырылады:
"Үздiк" - мемлекеттiк үлгiдегi үздiк құжаттар үшiн;
"Алтын белгi" - "Алтын белгi" белгiсiмен марапатталған адамдарға берiлетiн мемлекеттiк үлгiдегi құжаттар үшiн.
5. Мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың қосымша беттерiнiң бланкiлерi және қосымшалары (1-30-қосымшалар) баспаханалық тәсiлмен басылады (қолмен немесе баспа құрылғыларының көмегiмен толтырылатын деректердi есепке алмағанда).
6. Қосымша беттердiң бланкiлерi арнайы қорғаныш деңгейлерi бар қағазда басылады:
1) ашық қызғылт түс - мемлекеттiк үлгiдегi үздiк құжаттардың қосымша беттерi, ғылым кандидаты және ғылым докторы дипломдары үшiн, сондай-ақ "Алтын белгi" белгiсiмен марапатталатын адамдарға берiлетiн мемлекеттiк үлгiдегi құжаттар үшiн. Қосымша беттiң мәтiнi қызыл бояумен басылады;
2) ашық көгiлдiр түс - мемлекеттiк үлгiдегi барлық қалған құжаттардың қосымша беттерi. Қосымша беттердiң мәтiнi көк бояумен басылады. Қосымшалардың бланкiлерi ақ қағазға қара түспен басылады.
7. Қосымша беттiң бет жағында:
1) жоғарғы жағында - "Қазақстан Республикасы" деген сөздер;
2) ортасында - Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк елтаңбасының бейнесi;
3) Мемлекеттiк елтаңбаның төменгi жағында - мемлекеттiк үлгiдегi құжат түрiнiң мемлекеттiк тiлдегi атауы орналасады.
8. Мемлекеттiк үлгiдегi құжаттың қосымша беттерiнiң iшкi екi жағында ортада су тамғысы белгiлерiмен Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк елтаңбасының бейнесi басылады.
9. Мемлекеттiк үлгiдегi құжаттың қосымша беттерiнiң сол жақ iшкi бетiнде мемлекеттiк тiлдегi мазмұны, ал оң жағында орыс тiлiндегi бара-бар мазмұны көрсетiледi.
Ғылым кандидаты және ғылым докторы дипломдарының, доцент және профессор аттестаттарының қосымша беттерiнiң сол жақ iшкi бетiнде мемлекеттiк тiлдегi мазмұны, ал оң жағында орыс және ағылшын тiлдерiндегi бара-бар мазмұны көрсетiледi.
10. Мемлекеттiк үлгiдегi үздiк құжаттың қосымша беттерiнiң iшкi екi жақ бетiнде құжат түрi атауының төменгi жағында баспаханалық тәсiлмен қызыл түспен "Үздiк" және "С отличием" деген сөздер басылып жазылады.

4) темно-синего цвета - для всех остальных документов государственного образца.
4. На обложке всех видов документов государственного образца размещаются, выполненные золотистым цветом:
1) сверху - тисненая надпись на государственном языке: "Қазақстан Республикасы";
2) в центре - Государственный герб Республики Казахстан;
3) ниже Государственного герба - тисненое название вида документа государственного образца на государственном языке.
Под названием вида документа государственного образца располагается тисненая надпись:
"Үздік" - для документов государственного образца с отличием;
"Алтын белгі" - для документов государственного образца, выдаваемого лицам, награжденным знаком "Алтын белгі".
5. Бланки вкладышей и приложения к документам государственного образца (приложения 1-30) печатаются типографским способом (без учета данных, которые заполняются вручную или с помощью печатающих устройств).
6. Бланки вкладышей печатаются на специальной со степенями защиты бумаге:
1) бледно-розового цвета - вкладыши документов государственного образца с отличием, для дипломов кандидата наук и доктора наук, а также для документов государственного образца, выдаваемого лицам, награжденным знаком "Алтын белгі". Текст вкладышей печатается красной краской;
2) бледно-голубого цвета - вкладыши для всех остальных видов документов государственного образца. Текст вкладышей печатается синей краской.
Бланки приложений печатаются на белой бумаге черным цветом.
7. На лицевой стороне вкладыша размещаются:
1) сверху - слова "Қазақстан Республикасы";
2) по центру - изображение Государственного герба Республики Казахстан;
3) ниже Государственного герба - название вида документа государственного образца на государственном языке.
8. На обеих внутренних сторонах вкладыша документа государственного образца в центре печатается водяными знаками изображение Государственного герба Республики Казахстан.
9. На левой внутренней стороне вкладыша документа государственного образца указывается содержание на государственном языке, а на правой стороне - идентичное содержание на русском языке.
На левой внутренней стороне вкладышей дипломов кандидата наук и доктора наук, аттестатов доцента и профессора указывается содержание на государственном языке, а на правой стороне - идентичное содержание на русском и английском языках.
10. На обеих внутренних сторонах вкладыша документа государственного образца с отличием типографским способом ниже названия вида документа печатаются красным цветом слова "Үздiк" и "С отличием".

11. "Алтын белгi" белгiсiмен марапатталған адамдарға берiлетiн мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың қосымша беттерiнiң iшкi екi жақ беттерiнде баспаханалық тәсiлмен құжат түрi атауының төменгi жағында қола түспен "Алтын белгi" деген сөздер басылып жазылады.
12. Мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың барлық түрлерi қосымша беттерiнiң сериясы мен жетi саннан тұратын нөмiрi болады (Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының нөмiрленуiне ұқсастық бойынша). Мемлекеттiк үлгiдегi құжаттың әрбiр түрiнiң нөмiрленуi бiрыңғай болып табылады.
13. Мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың қосымша беттерiнiң бланкiлерi оларға енгiзiлетiн жазулар iрi каллиграфиялық жазумен тушьпен (сиямен) немесе басу құрылғыларының көмегiмен жазылатындай етiп құрастырылуы қажет.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 15 наурыздағы
N 175 қаулысымен
бекiтiлген
Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттарды беру ережесi
1. Бiлiмнiң және (немесе) бiлiктiлiктiң тиiстi деңгейi (сатысы) туралы бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжат "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  16-бабына  сәйкес бiлiм беру қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар және мемлекеттiк аттестаттаудан өткен бiлiм беру ұйымында белгiленген тәртiппен қорытынды мемлекеттiк аттестаттаудан өткен азаматтарға берiледi.
2. Бiлiм беру ұйымы қорытынды мемлекеттiк аттестаттаудан өткен бiлiм алушыға:
негiзгi жалпы бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламасын немесе интернатура, клиникалық ординатура, ассистентура-тағылымдаманың кәсiптiк бiлiм беру бағдарламасын меңгергенi үшiн куәлiк бередi;
жалпы орта бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламасын меңгергенi үшiн аттестат бередi;
кәсiптiк бiлiм беру бағдарламасын меңгергенi үшiн диплом бередi.
"Доцент" немесе "профессор" ғылыми атағы берiлген адамдарға аттестат берiледi.
Түзету бiлiм беру ұйымдарын бiтiрген, зияткерлiк дамуында кемiстiгi бар адамдарға куәлiк берiледi.
Тiкелей өндiрiсте, оқу-өндiрiстiк комбинаттарда, оқу орталықтарында, курстарда және жұмысшылар даярлайтын басқа да оқу-өндiрiстiк құрылымдарда кәсiптiк оқу бiтiрген адамдарға куәлiк берiледi.
Оқуын аяқтамаған азаматтарға Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы  белгiлеген  үлгiдегi анықтама берiледi.
3. Тиiстi мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының (бiлiктiлiк комиссиясының) шешiмi негiзгi жалпы немесе жалпы орта, кәсiптiк бастауыш, кәсiптiк орта, кәсiптiк жоғары бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушыларға, сондай-ақ интернатурада бiлiм алушыларға мемлекеттiк үлгiдегi құжатты беру үшiн негiздеме болып табылады.
Бiлiктiлiк комиссиясының шешiмi тiкелей өндiрiсте, оқу-өндiрiстiк комбинаттарда, оқу орталықтарында, курстарда және жұмысшылар даярлайтын басқа да оқу өндiрiстiк құрылымдарда кәсiптiк оқу бiтiрген адамдарға мемлекеттiк үлгiдегi құжатты беру үшiн негiздеме болып табылады.
Бiлiм беру ұйымы басшысының шешiмi түзету бiлiм беру ұйымдарында, клиникалық ординатурада, ассистентура-тағылымдамада бiлiм алушыларға мемлекеттiк үлгiдегi құжатты беру үшiн негiздеме болып табылады.
Бiлiм берудi мемлекеттiк басқарудың тиiстi жергiлiктi органының ұсынысы негiзiнде қабылданған Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органының шешiмi жалпы орта бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушыларға және "Алтын белгi" белгiсiмен марапатталғандарға мемлекеттiк үлгiдегi құжатты беру үшiн негiздеме болып табылады.
Бiлiм және ғылым саласында бақылау және қадағалау қызметiн жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органның шешiмi бiлiм беру ұйымдары мен ғылым ұйымдарында аспирантурада, адъюнктурада және докторантурада бiлiм алушыларға мемлекеттiк үлгiдегi құжатты беру үшiн негiздеме болып табылады.
Бiлiм және ғылым саласында бақылау және қадағалау қызметiн жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органның шешiмi жоғары оқу орнының немесе ғылыми-зерттеу ұйымының қолдаухатының негiзiнде қабылданған "доцент" немесе "профессор" ғылыми атағы берiлген адамдарға аттестат беру үшiн негiздеме болып табылады.

11. На обеих внутренних сторонах вкладышей документов государственного образца, выдаваемых лицам, награжденным знаком "Алтын белгі", типографским способом ниже названия вида документа печатаются бронзовым цветом слова "Алтын белгі".
12. Вкладыши всех видов документов государственного образца имеют серию и семизначные номера (по аналогии нумерации национальной валюты Республики Казахстан). Нумерация для каждого вида документа государственного образца является единой.
13. Бланки вкладышей документов государственного образца должны быть составлены таким образом, чтобы вносимые в   них записи могли выполняться тушью (чернилами) крупным каллиграфическим почерком или с помощью печатающих устройств.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 марта 2006 года N 175
Правила
выдачи документов государственного
образца об образовании
1. Документ государственного образца об образовании о cooтветствующем уровне (ступени) образования и (или) квалификации выдается в соответствии со  статьей 16  Закона Республики Казахстан "Об образовании" гражданам, прошедшим в установленном порядке итоговую государственную аттестацию в организации образования, имеющей лицензию на право осуществления образовательной деятельности и прошедшей государственную аттестацию.
2. Организацией образования, обучающемуся, прошедшему итоговую государственную аттестацию и освоившему:
образовательную программу основного общего образования или образовательную профессиональную программу интернатуры, клинической ординатуры, ассистентуры-стажировки, выдается свидетельство;
образовательную программу среднего общего образования, выдается аттестат;
образовательную профессиональную программу, выдается диплом.
Лицам, которым присвоено ученое звание "доцент" или "профессор" выдается аттестат.
Лицам с нарушениями интеллектуального развития, окончившим коррекционные организации образования, выдается свидетельство.
Лицам, завершившим профессиональное обучение непосредственно на производстве, в учебно-производственных комбинатах, в учебных центрах, на курсах и в других учебно-производственных структурах подготовки рабочих, выдается свидетельство.
Гражданам, не завершившим образование, выдается справка,  установленного  центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования образца.
3. Основанием для выдачи документа государственного образца обучавшимся в организациях образования, дающих основное общее или среднее общее, начальное профессиональное, среднее профессиональное, высшее профессиональное образование, а также обучавшимся в интернатуре, является решение соответствующей государственной аттестационной комиссии (квалификационной комиссии).
Основанием для выдачи документа государственного образца лицам, завершившим профессиональное обучение непосредственно на производстве, в учебно-производственных комбинатах, в учебных центрах, на курсах и в других учебно-производственных структурах подготовки рабочих, является решение квалификационной комиссии.
Основанием для выдачи документа государственного образца обучавшимся в коррекционной организации образования, клинической ординатуре, ассистентуре-стажировке, является решение руководителя организации образования.
Основанием для выдачи документа государственного образца обучавшимся в организациях образования, дающим среднее общее образование и награжденным знаком "Алтын белгі", является решение центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области образования, принятое на основании представления соответствующего местного органа государственного управления образованием.
Основанием для выдачи документа государственного образца обучавшимся в аспирантуре, адъюнктуре и докторантуре организаций образований и научных организаций является решение уполномоченного государственного органа, осуществляющего функции контроля и надзора в сфере образования и науки.
Основанием для выдачи аттестата лицам, которым присвоено ученое звание "доцент" или "профессор", является решение уполномоченного государственного органа, осуществляющего функции контроля и надзора в сфере образования и науки, принятое на основании ходатайства высшего учебного заведения или научно-исследовательской организации.

4. Бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушыға жалпы негiзгi бiлiм туралы үздiк куәлiк, жалпы орта бiлiм туралы үздiк аттестат, үздiк диплом куәлiкке, аттестатқа, дипломға қосымшаға енгiзiлетiн бағалардың негiзiнде берiледi.
Үздiк диплом берудiң магистрде мiндеттi түрде үздiк алдыңғы кәсiптiк жоғары бiлiмi туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжатының болуы магистр үшiн қосымша шарт болып табылады (жоғары базалық бiлiм туралы дипломы немесе жоғары арнайы бiлiм туралы дипломы).
5. Бiлiм алушыға бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжатты тиiстi шешiм қабылданған күннен бастап он күннен кешiктiрмей ол оқуын аяқтаған ұйым салтанатты жағдайда, жеке өзiне бередi.
Мемлекеттiк үлгiдегi құжатты жеке өзiне беру мүмкiндiгi болмаған жағдайда, ол өзге тұлғаға белгiленген тәртiппен ресiмделген сенiмхат бойынша берiледi.
6. Мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың телнұсқалары жоғалған құжаттардың орнына берiледi.
Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжатты жоғалтқан азаматтың оны жоғалтудың мән-жайы баяндалған өтiнiшi телнұсқаны беру үшiн негiздеме болып табылады және жоғалтқандығын растайтын құжаттар қоса берiледi.
Өтiнiш бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжатты берген бiлiм беру ұйымына берiледi.
Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттың телнұсқасын беру туралы шешiмдi бiлiм беру ұйымының басшысы немесе оны ауыстырушы тұлға қабылдайды.
Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттың телнұсқасы өтiнiш түскен күннен бастап бiр айдан кешiктiрмей берiледi.
Мемлекеттiк үлгiдегi құжаттың телнұсқасы бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттың түпнұсқасы берiлген тегiне, атына, әкесiнiң атына берiледi.
Мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың телнұсқаларын беру кезеңiнде қолданыста болған үлгiдегi бланкiлерде берiледi және оларға бiлiм беру ұйымының басшысы және оның оқу жұмысы жөнiндегi орынбасары қол қояды.
Берiлген бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттың бланкiсiнде жоғарғы жағының оң жақ бұрышында "N____ түпнұсқаның орнына берiлген телнұсқа" деген мөртабан қойылады.
7. Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттарға қосымшалардың телнұсқалары осы Ереженiң 6-тармағында белгiленген тәртiппен берiледi.
Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжатқа қосымшаның телнұсқасын беру кезiнде оған азаматтың өзiнде сақталған бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттың нөмiрi мен тiркеу нөмiрi қойылады.
8. Тегiн (атын, әкесiнiң атын) өзгерткен азаматтар өздерiнде бар бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттарды жаңа тегiмен (атымен, әкесiнiң атымен) бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжатқа айырбастай алады. Айырбастау бiлiм беру ұйымы басшысының немесе оны ауыстырушы тұлғаның шешiмi бойынша өзiнiң тегiн (атын, әкесiнiң атын) өзгерткен азаматтың өтiнiшi негiзiнде, тегiн (атын, әкесiнiң атын) өзгерткенiн растайтын құжаттармен жүргiзiледi.
Бiлiм беру ұйымы басшысының немесе оны ауыстырушы тұлғаның шешiмi, азаматтың өтiнiшi мен тегiн (атын, әкесiнiң атын) өзгерткенiн растайтын құжаттар, бiлiм беру ұйымын бiтiрушiнiң жеке iсiнде сақталады.
Бұрынғы тегi (аты, әкесiнiң аты) құжаттарды бiлiм беру ұйымы алып қояды және белгiленген тәртiппен жояды.

4. Свидетельство с отличием об основном общем образовании, аттестат с отличием о среднем общем образовании, диплом с отличием выдается обучавшемуся в организации образования на основании оценок, вносимых в приложение к свидетельству, аттестату, диплому.
Для магистра дополнительным условием выдачи диплома с отличием является обязательное наличие у него документа государственного образца о предыдущем высшем профессиональном образовании (диплома о высшем базовом образовании или диплома о высшем специальном образовании) с отличием.
5. Документ государственного образца об образовании выдается обучавшемуся организацией, в которой он завершил обучение, не позднее десяти дней со дня принятия соответствующего решения в торжественной обстановке, лично.
В случае отсутствия возможности личного вручения документа государственного образца, он выдается другому лицу по доверенности, оформленной в установленном порядке.
6. Дубликаты документов государственного образца выдаются взамен утраченных документов.
Основанием для выдачи дубликата является заявление гражданина, утерявшего документ государственного образца об образовании, в котором излагаются обстоятельства его утраты и прилагаются документы, подтверждающие утрату.
Заявление подается в организацию образования, выдавшую документ государственного образца об образовании.
Решение о выдаче дубликата документа государственного образца об образовании принимается руководителем организации образования или лицом, его замещающем.
Дубликат документа государственного образца об образовании выдается не позднее одного месяца со дня поступления заявления.
Дубликат документа государственного образца выдается на фамилию, имя, oтчество, на которые был выдан подлинник документа государственного образца об образовании.
Дубликаты документов государственного образца выдаются на бланках образца, действующего в период выдачи, и подписываются руководителем opганизации образования и его заместителем по учебной работе.
На выдаваемом бланке документа государственного образца об образовании в правом верхнем углу проставляется штамп "Дубликат взамен подлинника N __".
7. Дубликаты приложений к документам государственного образца об образовании выдаются в порядке, установленном пунктом 6 настоящих Правил.
При выдаче дубликата приложения к документу государственного образца об образовании на нем проставляется номер и регистрационный номер сохранившегося у гражданина документа государственного образца об образовании.
8. Граждане, изменившие свою фамилию (имя, отчество), могут обменять имеющиеся у них документы государственного образца об образовании на документы государственного образца об образовании с новой фамилией (именем, отчеством). Обмен производится по решению руководителя организации образования или лица, его заменяющего, на основании заявления гражданина, изменившего свою фамилию (имя, отчество), вместе с документами, подтверждающими изменение фамилии (имени, отчества).
Решение руководителя организации образования или лица, его заменяющего, заявление гражданина и документы, подтверждающие изменение фамилии (имени, отчества), хранятся в личном деле выпускника организации образования.
Документы с прежней фамилией (именем, отчеством) изымаются opганизацией образования и уничтожаются в установленном порядке.