Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 3 қыркүйектегi N 1305 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 наурыздағы N 216 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 1270 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 24 желтоқсандағы  N 1270  Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестациялау туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 3 қыркүйектегi N 1305  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 45, 405-құжат) мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
тақырыптағы "аттестациялау туралы ереженi" деген сөздер "аттестаттау ережесiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "аттестациялау туралы ереже" деген сөздер "аттестаттау ережесi" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестациялау туралы ереже осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2006 жылғы 30 наурыздағы
N 216 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1999 жылғы 3 қыркүйектегi
N 1305 қаулысымен
бекiтiлген
Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттау ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттау ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес әзiрлендi.
2. Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттау - тиiстi бiлiм беру деңгейiнде олар көрсететiн бiлiм беру қызметiнiң мемлекеттiк жалпы мiндеттi стандарт талаптарына сәйкестiгiн бақылау мақсатында жүргiзiлетiн рәсiм.
3. Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттаудың негiзгi қағидаттары объективтiлiк, мiндеттiлiк, мерзiмдiлiк және жариялылық болып табылады.
4. Мемлекеттiк аттестаттау бiлiм беру ұйымдарының Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы заңнамасын сақтауын бақылауды қамтамасыз ету мақсатында жүргiзiледi.
2. Мемлекеттiк аттестаттауды жүргiзу тәртiбi
5. Бiлiм беру ұйымдарының Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы заңнамасы мен мемлекеттiк жалпы мiндеттi бiлiм беру стандарттарының талаптарын орындауын бақылау мақсатында мемлекеттiк аттестаттау, тұтастай алғанда, бiлiм беру ұйымы бойынша, бұдан басқа кәсiптiк бастауыш, кәсiптiк орта, кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм беру бағдарламаларын жүзеге асыратын бiлiм беру ұйымдары үшiн, сондай-ақ мамандықтар (кәсiптер) бөлiнiсiнде де жүзеге асырылады.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 1999 года N 1305
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2006 года N 216. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2007 года N 1270
Сноска. Постановление Правительства РК от 30 марта 2006 г. N 216 утратило силу постановлением Правительства РК от 24 декабря 2007 г. N  1270 .
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 1999 года N 1305 "Об утверждении Положения о государственной аттестации организаций образования" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 45, ст. 405) следующие изменения:
в заголовке слова "Положения о" заменить словом "Правил";
в пункте 1 слова "прилагаемое Положение о" заменить словами "прилагаемые Правила";
Положение о государственной аттестации организаций образования, утвержденное указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 марта 2006 года N 216
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 сентября 1999 года N 1305
Правила государственной аттестации
организаций образования
1. Общие положения
1. Правила государственной аттестации организаций образования (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "Об образовании".
2. Государственная аттестация организаций образования - процедура, проводимая с целью контроля соответствия предоставляемых ими образовательных услуг требованиям государственного общеобязательного стандарта соответствующего уровня образования.
3. Основными принципами государственной аттестации организаций образования являются объективность, обязательность, периодичность и гласность.
4. Государственная аттестация проводится в целях обеспечения контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области образования организациями образования.
2. Порядок проведения государственной аттестации
5. С целью контроля выполнения организациями образования требований законодательства Республики Казахстан в области образования и государственных общеобязательных стандартов образования государственная аттестация осуществляется в целом по организации образования, кроме того, для организаций образования, реализующих образовательные программы начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессионального и послевузовского профессионального образования, также и в разрезе специальностей (профессий).

6. Меншiк нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан (медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру ұйымдарын қоспағанда) кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарын, сондай-ақ кәсiптiк орта бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын және мамандандырылған бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттауды Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы ұйымдастырады және өткiзедi.
Жалпы бастауыш, жалпы негiзгi және жалпы орта, кәсiптiк бастауыш, кәсiптiк орта бiлiмнiң негiзгi және қосымша бiлiм беру бағдарламаларын, арнаулы және мамандандырылған бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғаларды, сондай-ақ мектепке дейiнгi және мектептен тыс ұйымдарды мемлекеттiк аттестаттауды жүргiзудi республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергiлiктi атқарушы органы ұйымдастырады.
Кәсiптiк бастауыш және кәсiптiк орта бiлiмнiң негiзгi және қосымша бағдарламаларын, мамандандырылған және арнаулы бiлiм беру бағдарламаларын, сондай-ақ спорт бойынша балалар мен жасөспiрiмдерге арналған қосымша бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғаларды мемлекеттiк аттестаттауды жүргiзудi облыстың жергiлiктi атқарушы органы ұйымдастырады.
Жалпы бастауыш, жалпы негiзгi немесе жалпы орта бiлiмнiң негiзгi және қосымша бiлiм беру бағдарламаларын (арнаулы және мамандандырылған бiлiм беру бағдарламаларын, спорт бойынша балалар мен жасөспiрiмдерге арналған қосымша бiлiм беру бағдарламаларын қоспағанда) iске асыратын заңды тұлғаларды, сондай-ақ мектепке дейiнгi және мектептен тыс ұйымдарды мемлекеттiк аттестаттауды жүргiзудi ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы ұйымдастырады.
7. Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттау жоспарлы тәртiппен бес жылда бiр рет өткiзiледi.
Бiлiм беру ұйымдарының филиалдарын мемлекеттiк аттестаттау бiлiм беру ұйымдары үшiн көзделген тәртiппен бiлiм беру ұйымының құрамында өткiзiледi.
Алғашқы мемлекеттiк аттестаттау жаңадан құрылған:
1) жалпы бастауыш, жалпы негiзгi, жалпы орта бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарында төрт жылдан кейiн;
2) кәсiптiк бастауыш, кәсiптiк орта, кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарында тиiстi деңгейдегi мамандардың бiрiншi бiтiруiнен кейiн бiр жылдан кешiктiрмей;

6. Государственную аттестацию организаций образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности (за исключением медицинских и фармацевтических организаций образования), дающих высшее профессиональное и послевузовское профессиональное образование, а также подведомственных организаций образования, реализующих образовательные программы среднего профессионального образования и специализированные образовательные программы организует и проводит центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области образования.
Проведение государственной аттестации юридических лиц, реализующих основные и дополнительные образовательные программы начального общего, основного общего или среднего общего, начального профессионального, среднего профессионального образования, специальные и специализированные образовательные программы, а также дошкольных и внешкольных организаций организует местный исполнительный орган города республиканского значения и столицы.
Проведение государственной аттестации юридических лиц, реализующих основные и дополнительные программы начального профессионального и среднего профессионального образования, специализированные и специальные образовательные программы, а также программы дополнительного образования для детей и юношества по спорту организует местный исполнительный орган области.
Проведение государственной аттестации юридических лиц, реализующих основные и дополнительные образовательные программы начального общего, основного общего или среднего общего образования (за исключением специальных и специализированных образовательных программ, программ дополнительного образования для детей и юношества по спорту), а также дошкольных и внешкольных организаций организует местный исполнительный орган района (города областного значения).
7. Государственная аттестация организаций образования проводится один раз в пять лет в плановом порядке.
Государственная аттестация филиалов организаций образования проводится в составе организации образования в порядке, предусмотренном для организации образования.
Первая государственная аттестация проводится во вновь созданных:
1) организациях образования, реализующих программы начального общего, основного общего, среднего общего образования, через четыре года;
2) организациях образования, реализующих образовательные программы начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессионального и послевузовского профессионального образования, не позже года первого выпуска специалистов соответствующего уровня;

3) мектепке дейiнгi және мектептен тыс ұйымдарда үш жылдан кейiн өткiзiледi.
8. Аралық мемлекеттiк бақылаудан өтпеген бiлiм алушылардың саны Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы белгiлеген шектi саннан асатын бiлiм беру ұйымдары кезектен тыс мемлекеттiк аттестаттауға жатады.
9. Мемлекеттiк аттестаттауды өткiзу тәртiбi туралы нұсқаулықтарды, мемлекеттiк аттестаттаудың бағдарламалары мен көрсеткiштерiн, сондай-ақ бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттау кезiнде қажеттi құжаттардың тiзбесiн өзiнiң құзыретiне сәйкес Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы әзiрлейдi және бекiтедi.
10. Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттауды құрамын өзiнiң құзыретi шегiнде тиiстi атқарушы орган бекiтетiн аттестаттау комиссиясы өткiзедi.
11. Аттестаттау комиссияларының құрамына:
1) бiлiм беру саласындағы тиiстi мемлекеттiк органдардың өкiлдерi;
2) қарамағында бiлiм беру ұйымдары бар мемлекеттiк органдардың, сондай-ақ кәсiптiк орта, кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттауды жүргiзу кезiнде өздерiнiң құзыретiне қарай мүдделi орталық атқарушы органдардың өкiлдерi;
3) бiлiм беру ұйымдарының өкiлдерi және Қазақстан Республикасының жетекшi педагог қызметкерлерi кiредi.
12. Аттестаттау комиссиялары мемлекеттiк аттестаттауды бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы орган, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары бекiтетiн бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттау кестесiне қатаң сәйкестiкпен әрбiр бiлiм беру ұйымы үшін 10 күннен аспайтын мерзiмде жүргiзедi.
Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары аталған мерзiмдi аттестаттау комиссияларының дәлелдi өтiнiшiнiң негiзiнде, бiрақ үш күннен аспайтын мерзiмге ұзартуға құқылы.
13. Мемлекеттiк аттестаттау кестелерi бiлiм беру ұйымдарына мемлекеттiк аттестаттау басталардан үш ай бұрын жеткiзiледi.
Бекiтiлген мемлекеттiк аттестаттау кестелерiне өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзiлген жағдайда, бiлiм беру ұйымдары ол туралы осы тармақтың бiрiншi абзацында белгiленген мерзiмде хабардар болулары тиiс.

3) дошкольных и внешкольных организациях через три года.
8. Организации образования, в которых количество обучающихся, не прошедших промежуточный государственный контроль, превышает предельное количество, установленное центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования, подлежат внеочередной государственной аттестации.
9. Инструкции о порядке проведения государственной аттестации, программы и показатели государственной аттестации, а также перечень документов, необходимых при государственной аттестации организаций образования, разрабатываются и утверждаются центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования в соответствии с его компетенцией.
10. Государственная аттестация организаций образования проводится аттестационной комиссией, состав которой утверждается соответствующим исполнительным органом в пределах его компетенции.
11. В составы аттестационных комиссий включаются:
1) представители соответствующих государственных органов в области образования;
2) представители государственных органов, в ведении которых находятся организации образования, а также заинтересованных в силу их компетенции центральных исполнительных органов при проведении государственной аттестации организаций образования, дающих среднее профессиональное, высшее профессиональное и послевузовское профессиональное образование;
3) представители организаций образования и ведущие педагогические работники Республики Казахстан.
12. Аттестационные комиссии проводят государственные аттестации в строгом соответствии с графиком государственной аттестации организаций образования, утверждаемым центральным исполнительным органом в области образования, а также местными исполнительными органами областей, города республиканского значения и столицы, районов (городов областного значения) в срок, не превышающий 10 дней для каждой организации образования.
Центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области образования и местные исполнительные органы областей, города республиканского значения и столицы, районов (городов областного значения) вправе продлить названный срок на основании мотивированных заявлений аттестационных комиссий, но не более чем на три дня.
13. Графики государственной аттестации доводятся до организаций образования за три месяца до начала государственной аттестации.
В случае внесения изменений и (или) дополнений в утвержденные графики государственной аттестаций, организации образования должны быть извещены об этом в сроки, установленные абзацем первым настоящего пункта.

14. Мемлекеттiк аттестаттау кестелерiне сәйкес мемлекеттiк аттестаттауға жататын бiлiм беру ұйымдары мемлекеттiк аттестаттау басталғанға дейiн бiр ай мерзiмнен кешiктiрмей Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органына немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдарына құжаттар ұсынады.
15. Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттауды жүргiзуге арналған шығыстар бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
16. Аттестаттау комиссияларының шешiмдерi олар шығарылғаннан кейiн он күннен кешiктiрмей өз құзыретi шегiнде тиiстi атқарушы органдардың бұйрықтарымен бекiтiлуге тиiс.
Аттестаттау комиссиясы мынадай дәлелдi шешiмдер қабылдауға құқылы:
1) аттестатталсын;
2) аттестатталмасын.
Бiлiм беру ұйымын "аттестатталсын" деген шешiм, егер:
1) бiлiм беру қызметi тиiстi бiлiм беру деңгейiнiң жалпы мiндеттi мемлекеттiк стандарттарының талаптарына және бiлiм беру қызметiн лицензиялау кезiнде қойылатын бiлiктiлiк талаптарына толық сәйкес болса;
2) бiлiм алушылар өздерiнiң бiлiмдерiн тексеру нәтижелерi бойынша Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы нормативтiк белгiлеген өту деңгейiнен жоғары баға алса, қабылданады.
"Аттестатталмасын" деген шешiм бiлiм беру ұйымы мемлекеттiк аттестаттаудың көрсетiлген шарттарының ең болмағанда бiреуiн орындамаған жағдайда қабылданады.
Аттестаттау комиссияларының шешiмдерi атқарушы органдардың қайта қарауына жатпайды.
17. Кәсiптiк орта, кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарының тиiстi бiлiм беру деңгейiнiң жалпы мiндеттi мемлекеттiк стандарттарын орындамағаны және бiлiм беру қызметiн жүргiзу құқығына арналған лицензияда қамтылған талаптарды орындамағаны туралы куәландыратын аттестатталмау фактiсi бiлiм беру ұйымының аттестатталмаған мамандықтары бойынша лицензиясын қайтарып алу үшiн және қайтарып алынған лицензиялардың лицензиарға қайтарылу сәтiне дейiн бiлiм беру ұйымы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру үшiн негiздеме болып табылады.
18. Бiлiм беру ұйымдары аттестаттау комиссияларының шешiмдерiне заңнамада белгiленген тәртiппен шағымдана алады.
19. Шетелдiк бiлiм беру ұйымдары мен халықаралық бiлiм беру ұйымдарының филиалдарын мемлекеттiк аттестаттау, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше белгiленбесе, осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.

14. Организации образования, которые подлежат государственной аттестации, в соответствии с графиками государственной аттестации, не позднее месячного срока до начала государственной аттестации представляют документы в центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области образования или местные исполнительные органы областей, города республиканского значения и столицы, районов (городов областного значения).
15. Расходы на проведение государственной аттестации организаций образования осуществляются за счет бюджетных средств.
16. Решения аттестационных комиссий подлежат утверждению приказами соответствующих исполнительных органов в пределах их компетенции не позднее десяти дней после их вынесения.
Аттестационная комиссия вправе принимать следующие мотивированные решения:
1) аттестовать;
2) не аттестовать.
Решение "аттестовать" организацию образования принимается, если:
1) образовательная деятельность полностью соответствует требованиям государственных общеобязательных стандартов соответствующего уровня образования и квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности;
2) обучающиеся по результатам проверки их знаний получили оценки выше порогового уровня, нормативно установленного центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования.
Решение "не аттестовать" принимается в случае невыполнения организацией образования хотя бы одного из указанных условий государственной аттестации.
Решения аттестационных комиссий не подлежат пересмотру исполнительными органами.
17. Факт неаттестации организаций образования, реализующих образовательные программы среднего профессионального, высшего профессионального и послевузовского профессионального образования, свидетельствующий о невыполнении ими государственных общеобязательных стандартов соответствующего уровня образования и неисполнении требований, содержащихся в лицензии на право ведения образовательной деятельности, является основанием для отзыва лицензии организации образования по неаттестованным специальностям и для приостановления действия лицензии организации образования до момента возвращения отозванных лицензий лицензиару.
18. Решения аттестационных комиссий могут быть обжалованы организациями образования в установленном законодательством порядке.
19. Государственная аттестация филиалов иностранных организаций образования и международных организаций образования осуществляется в соответствии с настоящими Правилами, если иное не установлено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.