Азаматтарды әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру және өткізу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 маусымдағы N 623 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 мамырдағы № 620 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.05.15 № 620 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шiлдедегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған Азаматтарды әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру және жүргiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 6 мамырдағы N 559-29қ қаулысы;
2) "Жастарды әскери қызметке даярлау және азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыруды өткiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 22 қаңтардағы N 76 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 3, 34-құжат);
3) "Қазақстан Республикасы халқын тiркеудiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 21 шiлдедегi N 761 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулардың 5-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2005 ж., N 31, 404-құжат).
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Реcпубликасының
Үкіметінің
2006 жылғы 30 маусымдағы
N 623 қаулысымен бекітілген
Азаматтарды әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру және өткiзу ережесi       1-тарау. Негiзгi ережелер
1. Осы Азаматтарды әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру және өткiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Әскери мiндеттілік және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шiлдедегi Заңына (бұдан әрi - Заң) сәйкес әзiрлендi.
2. Осы Ереже мыналарды айқындайды:
1) азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру және өткiзу тәртiбiн;
2) запастағы офицерлердi әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру және өткiзу тәртiбiн;
3) әскери жиындарға шақыруды ұйымдастыру және өткiзу тәртiбiн;
4) жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында шақыруды ұйымдастыру және өткiзу тәртiбiн.
2-тарау. Азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру және өткiзу тәртiбi
3. Азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыру Заңның 23-бабының 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Жергiлiктi атқарушы органдар өз құзыретi шегiнде әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет мәселелерi жөнiндегi заңнаманы орындауды ұйымдастырады және қамтамасыз етедi.

Об утверждении Правил организации и проведения призыва граждан на воинскую службу
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2006 года № 623. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2012 года № 620
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.05.2012 № 620 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О воинской обязанности и воинской службе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения призыва граждан на воинскую службу.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 6 мая 1996 года N 559-29с;
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 22 января 2003 года N 76 "Об утверждении Правил подготовки молодежи к военной службе и проведения призыва граждан на срочную военную службу" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 3, ст. 34);
3) пункт 5 Изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2005 года N 761 "О некоторых вопросах регистрации населения Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 31, ст. 404).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июня 2006 года N 623
Правила
организации и проведения призыва граждан на воинскую службу
Глава 1. Основные положения
1. Настоящие Правила организации и проведения призыва граждан на воинскую службу (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О воинской обязанности и воинской службе" (далее - Закон).
2. Настоящие Правила определяют:
1) порядок организации и проведения призыва граждан на срочную воинскую службу;
2) порядок организации и проведения призыва на воинскую службу офицеров запаса;
3) порядок организации и проведения призыва на воинские сборы;
4) порядок организации и проведения призыва по мобилизации и в военное время.
Глава 2. Порядок организации и проведения
призыва граждан на срочную воинскую службу
3. Призыв граждан на срочную воинскую службу осуществляется в соответствии с пунктом 1 статьи 23 Закона.
4. Местные исполнительные органы в пределах своей компетенции организуют и обеспечивают исполнение законодательства по вопросам воинской обязанности и воинской службы.

5. Заңға сәйкес азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен өткiзу үшiн аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) жергiліктi атқарушы органның шешiмiмен аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиялары құрылады.
6. Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссияларына мыналар жүктеледi:
шақырылушыларды және әскери оқу орындарына түсетiн азаматтарды медициналық куәландыруды ұйымдастыру;
шақырылушыларды мерзiмдi әскери қызметке шақыру және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының әскер түрлерi мен тектерi бойынша тағайындау туралы шешiм қабылдау;
Заңның 27, 28-баптарына сәйкес азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыру және шақырудан босату.
7. Бiлiм беру ұйымдарының және меншiк нысанына қарамастан өзге де ұйымдардың басшылары шақырылушыларды iссапарлардан (демалыстардан) шақырып алады, оларды хабардар етудi ұйымдастырады және шақыру пунктiне уақтылы келулерiн қамтамасыз етедi.
Мерзiмдi әскери қызметке шақыруға жататын шақырылушылар жергiлiктi әскери басқару органдарының шақыруы бойынша аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясынан өту үшiн шақыру пунктiне келедi.
8. Шетелде уақытша тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарын мерзiмдi әскери қызметке шақыру олар Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келiсiмен, шақыруды кейiнге қалдыруға немесе босатуға құқығы болмаған жағдайда Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
Шақырылушы шетелге қызметтiк iссапарға шығатын кезде тиiстi мемлекеттiк органның өтiнiшi негiзiнде қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес тиiстi анықтама бередi.
9. Азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыру және олардың шақыру пункттерiне келуi туралы хабарлауды жергiлiктi әскери басқару органдарының лауазымды адамдары шақыру қағазбен немесе жұмыс (оқу) орны бойынша ұйым басшылары қолын қоя отырып жүргiзедi.
Шақыру комиссиясына шақырылатын жылы он сегiз жасқа толатын Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыру құқығы аяқталған азаматтар шақырылады. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына жөнелту мерзiмдi әскери қызметке шақырылудан босатылған және шақыруды кейiнге қалдыруға құқығы бар адамдарды қоспағанда, шақырылушы он сегiз жасқа толысымен жүзеге асырылады.
10. Шақырылушылардың аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссияларына дәлелдi себептерсiз келмеген, сондай-ақ азаматқа шақыру қағазын жеке өзiне беру мүмкiн болмаған барлық жағдайларда қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалардың (бөлiмдердiң) бастықтары оларды iздестiру және келуiн қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарына хабарлайды. Шақырудан қасақана жалтарып, сондай-ақ азаматтардың шақыру пункттерiне уақтылы келуiне кедергi келтiрген адамдарға жиналған материалдар қолданыстағы заңнамаға сәйкес оларды жауапкершiлiкке тарту үшiн тиiстi органдарға тапсырылады.

5. В соответствии с Законом для организации и проведения призыва граждан на срочную воинскую службу в районах (городах областного значения) решением местного исполнительного органа создаются районные (города областного значения) призывные комиссии.
6. На районные (города областного значения) призывные комиссии возлагаются:
организация медицинского освидетельствования призывников и граждан, поступающих в военные учебные заведения;
принятие решения о призыве на срочную воинскую службу и предназначение призывников по видам и родам войск Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
предоставление отсрочек и освобождение от призыва на срочную воинскую службу граждан в соответствии со статьями 27, 28 Закона.
7. Руководители организаций образования и иных учреждений, независимо от форм собственности, отзывают призывников из командировок (отпусков), организовывают их оповещение и обеспечивают своевременное прибытие на призывной пункт.
Призывники, подлежащие призыву на срочную воинскую службу, по вызову местных органов военного управления являются на призывной пункт для прохождения районной (города областного значения) призывной комиссии.
8. Призыв на срочную воинскую службу граждан Республики Казахстан, временно проживающих за границей, осуществляется в соответствии с Законом , по прибытии их на постоянное место жительство в Республику Казахстан, при отсутствии права на отсрочку или освобождение.
При выезде призывника в служебную командировку за границу, на основании ходатайства соответствующего государственного органа, управлением (отделом) по делам обороны выдается соответствующая справка согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Оповещение граждан о призыве на срочную воинскую службу и их явке на призывные пункты проводят повестками должностные лица местных органов военного управления или по месту работы (учебы) руководители организации под роспись.
На призывную комиссию вызываются граждане Республики Казахстан, которым в год призыва исполняется восемнадцать лет, а также граждане, у которых истекли права на отсрочку от призыва на срочную воинскую службу. Отправка в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан осуществляется по достижении призывником восемнадцати лет, за исключением лиц, освобожденных от призыва на срочную воинскую службу и имеющих право на отсрочку.
10. Обо всех случаях неявки призывников на районную (города областного значения) призывную комиссию без уважительных причин, а также невозможности вручить повестку гражданину лично, начальники управлений (отделов) по делам обороны сообщают в органы внутренних дел Республики Казахстан для их розыска и обеспечения прибытия. Материалы на лиц, умышленно уклоняющихся от призыва, а также препятствовавших своевременной явке граждан на призывные пункты, передаются в соответствующие органы для их привлечения к ответственности согласно действующему законодательству .

11. Мыналар азаматтардың шақыру пункттерiне келмеуiнiң дәлелдi себептерi болып танылады:
еңбек қабiлетiн жоғалтуымен байланысты ауруы (жарақаты);
басқа адамның көмегiне мұқтаж, толық мемлекеттiк күтiмге алынбаған, Қазақстан Республикасының аумағында олармен бiрге немесе бөлек тұратын жақын туыстары немесе заң бойынша отбасы мүшелерiн асырауға мiндеттi басқа да адамдар болмаған жағдайда шақырылушы адамның тарапынан күтiмдi талап ететiн жақын туысының қайтыс болуы немесе науқастануы;
азаматтың жеке өзiнiң келу мүмкiндiгiнен айырған табиғи немесе техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар (жер сiлкiнiсi, сел, қар көшкiнi, су тасқыны, өрт және басқалар).
Келмеу себептерi тиiстi құжаттармен расталуы тиiс.
12. Шақырылушыларды медициналық куәландыру тәртiбi және медициналық комиссиялардың құрамы заңнамаға сәйкес белгiленедi.
Медициналық куәландыру жабдықталған, осы жұмыс үшiн арнайы бейiмделген шақыру (жиын) пункттерiнде жүргiзiледi.
Шақыру пунктiндегi медициналық персоналдың жұмысына басшылықты дәрiгер, медициналық комиссияның төрағасы - әскери-дәрiгерлiк сараптама саласында қажеттi бiлiмi мен жұмыс тәжiрибесi бар, неғұрлым бiлiктi дәрiгер-мамандардың қатарынан тағайындалатын шақыру комиссиясының мүшесi жүзеге асырады.
13. Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиялары шақырылушылар мен әскери оқу орындарына түсетiн азаматтарды медициналық куәландыру нәтижелерi бойынша Заңның 20-бабының 3-тармағына сәйкес шешiм шығарады.
14. Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясы азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыру және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң тиiстi түрi мен тегiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына тағайындау туралы шешiм қабылдау кезiнде олардың өндiрiстiк бiлiктiлігі мен мамандығын, денсаулық жағдайын ескередi, осыған байланысты, әдетте:
зымыран, авиация, броньды танк техникасын және радиотехникалық аппаратура шығаруға байланысты ұйымдарда жұмыс iстейтiн шақырылушылар тиiстi әскер түрлерi мен тектерiн жасақтауға жiберiледi;
режимдi және арнайы бөлiмдердi жасақтау үшiн көрсетiлген командаға алдын ала iрiктелген шақырылушылар жiберiледi;
әуе-десант әскерлерiн жасақтау үшiн шақырылушыларды бiрiншi кезекте парашютшi спортшылар қатарынан iрiктеу жүзеге асырылады. Шақырылушылардың кемiнде орта бiлiмi, жақсы дене бiтiмi (бойы 170 см-ден кем емес) болуы тиiс.
Республикалық ұланды жасақтау үшiн дене дайындығы жақсы (бойы 178 см-ден төмен емес), кемiнде орта бiлiмi бар шақырылушыларды басым тәртiппен iрiктеу жүзеге асырылады;
жоғары бiлiмi бар шақырылушылар оқу бөлiмдерiне олардың бiлiмiне және әскери дайындық бейiнiне ұқсас мамандықтар бойынша жiберiледi;
заң факультетiн бiтiрген шақырылушылар Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң iшкi әскерлерiне жiберiледi;
математика, физика және инженерлiк-экономикалық факультеттердi бiтiрген шақырылушылар радиотехникалық, зениттiк-зымыран бөлiмдерiне, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының барлық түрлерiнiң байланыс бөлiмдерiне жiберiледi;
ауыл шаруашылығын механикаландыру және электрлендiру        бiтiрген шақырылушылар танк, авиация, зениттiк-зымыран бөлiмдерiне және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң азаматтық қорғаныс бөлiмдерiне, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң iшкi әскерлерiне жiберiледi;
сәулет, көркемсурет және кинотехникалық факультеттердi бiтiрген шақырылушылар инженерлiк-саперлiк бөлiмдерге жiберiледi;
медицина және фармацевтика факультеттерiн бiтiрген шақырылушылар Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына тиiсiнше медицина және фармацевтика қызметтерiне жiберiледi;
егiз ағайындылар, егер олар мерзiмдi әскери қызметке бiр мезгiлде және бiр шақыру комиссиясымен шақырылса және бiлiмi мен арнайы дайындығы, денсаулық жағдайы мен дене бiтiмiнiң дамуы бойынша және басқа да деректерi жөнiнен бiрдей болса, бiрге бiр әскери бөлiмде қызмет ету үшiн жiберiлуге тиiс.

11. Уважительными причинами неявки граждан на призывные пункты признаются:
заболевание (травма), связанное с утратой трудоспособности;
смерть или болезнь близкого родственника, нуждающегося в посторонней помощи, не находящегося на полном государственном обеспечении, требующая ухода со стороны призываемого лица, при отсутствии близких родственников или других лиц, проживающих на территории Республики Казахстан вместе с ними или отдельно, обязанных по закону содержать членов семьи;
чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера (землетрясение, сель, лавина, наводнение, пожар и другое), лишившие гражданина возможности лично прибыть.
Причины неявки должны быть подтверждены соответствующими документами.
12. Порядок медицинского освидетельствования призывников и состав медицинских комиссий определяются в соответствии с законодательством.
Медицинское освидетельствование проводится на оборудованных призывных (сборных) пунктах, специально приспособленных для этой работы.
Руководство работой медицинского персонала на призывном пункте осуществляется врачом, председателем медицинской комиссии - членом призывной комиссии, назначаемым из числа наиболее квалифицированных врачей-специалистов, обладающим необходимыми знаниями и опытом работы в области военно-врачебной экспертизы.
13. Районная (города областного значения) призывная комиссия по результатам медицинского освидетельствования призывников и граждан, поступающих в военные учебные заведения, принимает решение согласно пункту 3 статьи 20 Закона.
14. Районная (города областного значения) призывная комиссия при принятии решения о призыве граждан на срочную воинскую службу и предназначении в соответствующий вид и род Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан учитывает их производственную квалификацию и специальность, состояние здоровья, в связи с чем, как правило:
призывники, работающие в организациях, связанных с выпуском ракетной, авиационной, бронетанковой техники и радиотехнической аппаратуры, направляются на комплектование соответствующих видов и родов войск;
для комплектования режимных и специальных частей направляются призывники, предварительно отобранные в указанные команды;
для комплектования воздушно-десантных войск осуществляется отбор призывников в первую очередь из числа спортсменов-парашютистов. Призывники должны иметь образование не ниже среднего, хорошее физическое развитие (рост не менее 170 см);
для комплектования Республиканской гвардии осуществляется отбор призывников, имеющих хорошую физическую подготовку (рост не ниже 178 см), образование не ниже среднего, в приоритетном порядке;
призывники, имеющие высшее образование, направляются в учебные части по специальностям, родственным их образованию и профилю военной подготовки;
призывники, окончившие юридические факультеты, направляются во внутренние войска Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
призывники, окончившие математические, физические и инженерно-экономические факультеты, направляются в радиотехнические, зенитно-ракетные части, части связи всех видов Вооруженных Сил, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан;
призывники, окончившие факультеты механизации и электрификации сельского хозяйства, направляются в танковые, авиационные, зенитно-ракетные части и части гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, внутренние войска Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
призывники, окончившие архитектурные, художественные и кинотехнические факультеты, направляются в инженерно-саперные части;
призывники, окончившие медицинские и фармацевтические факультеты, направляются в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан на медицинские и фармацевтические должности соответственно;
близнецы, если они призываются на срочную воинскую службу в одно и то же время, одной призывной комиссией и имеют одинаковые показатели по образованию и специальной подготовке, состоянию здоровья и физическому развитию, и по другим данным, должны направляться для службы вместе в одну воинскую часть.

15. Мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыру Заңның 27-бабына сәйкес аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясының шешiмiмен берiледi.
16. Отбасы жағдайы бойынша мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыру азаматтарға ұсынылған құжаттар мен олардың отбасы жағдайын тексерудiң негізiнде берiледi және осы мәселенi алғашқы қараған кезде бір рет қабылданады.
Тексерудi жергiлiктi атқарушы органның, қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарманың (бөлiмнiң), бiлiм беру ұйымдары мен өзге де мекемелердiң өкiлдерiнен құралған комиссиялар жүргiзедi. Тексеру нәтижелерi бойынша комиссия осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес шақырылушының отбасы жағдайын тексеру актiсiн жасайды. Аталған акт шақырылушыға мерзiмдi әскери қызметке шақырудан кейiнге қалдыруды ұсыну кезiнде жасалады.
Кейiннен қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалар (бөлiмдер) әрбiр шақыру алдында отбасы жағдайы бойынша шақырудан кейiнге қалдырылған адамдарға тиiстi мекемелер мен ұйымдардан шақырылушының отбасы жағдайы деректердi растайтын анықтама сұратады. Көрсетілген анықтамалар шақырылушының жеке iсiне тiгіледi.
17. Отбасы жағдайы бойынша шақыруды кейiнге қалдыру негiздемесiн жоғалтқан адамдар мерзiмдi әскери қызметке жалпы негiздерде шақырылады.
18. Азаматтарға бiлiм алуын жалғастыру үшiн шақыруды кейiнге қалдыру туралы шешiм осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес бiлiм беру ұйымдарында шақырылушыға берiлетiн анықтаманың негізінде шығарылады және шақырылушының аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясынан бастапқы өтуi кезiнде бiр рет қабылданады.
Кейiннен қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалар (бөлiмдер) жыл сайын 1 қазанға дейiн тиiстi бiлiм беру ұйымдарынан шақырылушылардың оқуларын жалғастырып жүргенiн растайтын анықтамаларды сұратады. Көрсетiлген анықтамалар шақырылушының жеке iсiне тiгiледi.
Бiлiмiн жалғастыру үшiн шақыруды кейiнге қалдыруды ресiмдеу шақырылушыларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясына шақырумен, оларды медициналық куәландырудан өткiзбестен жүргiзiледi. Осындай шақырылушылардың денсаулық жағдайы туралы деректер осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес оларды шақыру учаскелерiне тiркеу кезiнде медициналық куәландырудың нәтижелерi негізiнде аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссияларының хаттамалар кiтабына енгiзiледi.
19. Денсаулық жағдайы бойынша мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыру медициналық куәландыру кезiнде әскери қызметке уақытша жарамсыз деп танылған азаматтарға шақыру комиссиясының шешiмiмен бiр жыл мерзiмге дейiн берiледi. Осы мерзiм өткеннен кейiн әскери қызметке жарамдылығы туралы түбегейлi қорытынды шығарылады.

15. Отсрочка от призыва на срочную воинскую службу предоставляется решением районной (города областного значения) призывной комиссии в соответствии со статьей 27 Закона.
16. Отсрочка от призыва на срочную воинскую службу по семейным обстоятельствам предоставляется гражданам на основании представленных документов и обследования их семейного положения и принимается один раз при первоначальном рассмотрении этого вопроса.
Обследование проводится соответствующими комиссиями, состоящими из представителей местного исполнительного органа, управления (отдела) по делам обороны, организаций образования и иных учреждений. По результатам обследования комиссия составляет акт обследования семейного положения призывника согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Данный акт составляется при предоставлении призывнику отсрочки от призыва на срочную воинскую службу.
В последующем управления (отделы) по делам обороны перед каждым призывом запрашивают на лиц, получивших отсрочку от призыва по семейным обстоятельствам, от соответствующих учреждений и организаций справки, подтверждающие данные по семейному положению призывника. Указанные справки подшиваются в личное дело призывника.
17. Лица, утратившие основания для отсрочки от призыва по семейному положению, призываются на срочную воинскую службу на общих основаниях.
18. Решение об отсрочке от призыва для продолжения образования предоставляется гражданам и принимается один раз при первоначальном прохождении призывником районной (города областного значения) призывной комиссии на основании предоставленной справки согласно приложению 3 к настоящим Правилам, выдаваемой призывнику в организациях образования.
В последующем управления (отделы) по делам обороны, ежегодно до 1 октября, запрашивают от соответствующих организаций образования справки, подтверждающие продолжение призывниками обучения. Указанные справки подшиваются в личное дело призывника.
Оформление отсрочек от призыва для продолжения образования производится с вызовом призывников в районные (городов областного значения) призывные комиссии без прохождения ими медицинского освидетельствования. Данные о состоянии здоровья этих призывников заносятся в книгу протоколов районных (городов областного значения) призывных комиссий согласно приложению 4 к настоящим Правилам, на основании результатов медицинского освидетельствования при их приписке к призывным участкам.
19. Отсрочка от призыва на срочную воинскую службу по состоянию здоровья предоставляется решением призывной комиссии на срок до одного года гражданам, которые при медицинском освидетельствовании были признаны временно не годными к воинской службе. После истечения этого срока выносится окончательное заключение о годности к воинской службе.

20. Азаматтарға басқа да себептер бойынша мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыру Заңға сәйкес берiледi.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.10.18. N 1005 қаулысымен.
21. Мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыруды беру туралы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссияларының шешiмдерi аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссияларының хаттамалар кiтабына, кейiнге қалдыруды беру мерзiмiн және негiздемесiн көрсете отырып, шақырылушылардың есепке алу карталарына және тiркеу туралы куәлiгiне жазылады.
22. Шақыруды кейiнге қалдыруға құқығы бар шақырылушылар өздерiнiң қалауы бойынша өз еркiмен бас тарту туралы өз қолымен жазылған және нотариалдық куәландырылған өтiнiшiн, олардың келiскендiгi туралы мүдделi адамдар мен халықты әлеуметтiк қорғау органдарының нотариалдық куәландырылған құжатын ұсынған жағдайда мерзiмдi әскери қызметке шақырылуы мүмкiн.
23. Бейбiт уақытта әскери қызметке шақырудан босату Заңның 28-бабына сәйкес аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясының шешiмiмен берiледi. Мерзiмдi әскери қызметке шақырудан босатылған барлық азаматтарға әскери билеттер жазылады және олар запастағы әскери мiндеттiлердiң әскери есебiне берiледi.
24. Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиялары бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз деп таныған және осыған байланысты әскери мiндеттiлердiң әскери есебiне алынған адамдар бейбiт уақытта медициналық қайта куәландыруға жатпайды.
25. Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясының төрағасы шақыру комиссиясының жұмысын, оның мүшелерiнiң толық құрамында отырыс өткiзудi қамтамасыз етедi және азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақырумен, оларды мерзiмдi әскери қызметке шақырудан кейiнге қалдыруды немесе босатуды берумен байланысты құжаттардың уақтылы және дұрыс ресiмделуi үшiн тұрақты бақылау жасауды жүзеге асырады.
26. Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясының шешiмiне сәйкес мынадай талаптарды сақтай отырып құжаттарды ресiмдеу жүргiзiледi:
шақырылушының есептiк-қызметтiк карточкасында шақырылушының денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамдылық санаты, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының қай әскер түрi мен тегiне тағайындалғаны туралы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясының шешiмi жазылады;
отбасы жағдайы бойынша, бiлiмiн жалғастыру үшiн, денсаулық жағдайы бойынша және басқа да себептер бойынша мерзiмдi әскери қызметке шақырудан кейiнге қалдыруды алған адамдардың шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiктерiндегi "Шақыру комиссиясынан өту нәтижелерi" бөлiмiнде қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) бастығының қолымен және елтаңбалы мөрмен бекiтiлетiн тиiстi жазба жазылады;
бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулi түрде жарамды деп танылған, сондай-ақ әскери есептен шығарылумен әскери қызметке жарамсыз деп танылған адамдарға шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабынан үзiндi көшiрмелер толтырылады. Денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметтен кейiнге қалдырылған немесе босатылған барлық азаматтардың жеке iстерi зерделеу үшiн облыстық (республикалық маңызы бар қала мен астананың) шақыру комиссияларына жiберiледi. Құжаттарды тексерудiң нәтижелерi бойынша облыстық (республикалық маңызы бар қала мен астананың) шақыру комиссиясы шақырылушының есептiк карточкасында аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясының шешiмiн бекiту туралы немесе азаматты қайта куәландыруға жiберу туралы белгi соғады. Сондай-ақ денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамдылық санаты туралы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясының шешiмiмен келiспеген азаматтар қайта куәландыруға жатады. Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясының шешiмi бекiтiлгеннен кейiн запас бойынша есептiк-әскери құжаттар ресiмделедi.
Есептiк-әскери құжаттар ресiмделгеннен кейiн үш данада тiзiм жасалады және шақырылушылардың есепке алу карталарымен қоса әскери билеттер жазып беретiн қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттердiң есепке алу бөлiмiне ұсынылады. Шақырылушылардың есепке алу картасында онда әскери билеттiң үзiндi көшiрмесiнiң сериясы, нөмiрi мен күнi белгiлене отырып, әскери билеттермен тiзiмнiң екiншi данасы қорғаныс iстерi жөнiндегі басқармаға (бөлiмге) қайтарылады.

20. Отсрочка от призыва на срочную воинскую службу по другим причинам предоставляется гражданам в соответствии с Законом . <*>
Сноска. В пункт 20 внесены изменения постановлением Правительства РК от 18 октября 2006 года N 1005 .
21. Решения районных (городов областного значения) призывных комиссий о предоставлении отсрочек от призыва на срочную воинскую службу записываются в книгу протоколов районных (городов областного значения) призывных комиссий, в учетные карты призывников и удостоверения о приписке с указанием срока и основания предоставления отсрочки.
22. Призывники, имеющие право на отсрочку от призыва, могут быть призваны на срочную воинскую службу по их желанию при предоставлении лично написанного и нотариально засвидетельствованного заявления о добровольном отказе, соответствующего нотариально засвидетельствованного документа от заинтересованных лиц и органов социальной защиты населения об их согласии.
23. Освобождение от призыва на воинскую службу в мирное время предоставляется решением районной (города областного значения) призывной комиссии в соответствии со статьей 28 Закона.
Всем гражданам, освобожденным от призыва на срочную воинскую службу, выписываются военные билеты и они передаются на воинский учет военнообязанных запаса. <*>
Сноска. В пункт 23 внесены изменения постановлением Правительства РК от 18 октября 2006 года N 1005 .
24. Лица, признанные районными (городов областного значения) призывными комиссиями негодными к воинской службе в мирное время и зачисленные в связи с этим на воинский учет военнообязанных, медицинскому переосвидетельствованию в мирное время не подлежат.
25. Председатель районной (города областного значения) призывной комиссии обеспечивает работу комиссии, проведение заседания при полном составе ее членов и осуществляет постоянный контроль за своевременным и правильным оформлением документов, связанных с призывом граждан на срочную воинскую службу, предоставлением им отсрочек или освобождением от призыва на срочную воинскую службу.
26. В соответствии с решением районной (города областного значения) призывной комиссии проводится оформление документов с соблюдением следующих требований:
в учетно-послужной карточке призывника записывается решение районной (города областного значения) призывной комиссии о категории годности к воинской службе призывника по состоянию здоровья, в какой вид и род войск Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан он предназначен;
лицам, получившим отсрочку от призыва на срочную воинскую службу по семейным обстоятельствам, для продолжения образования, по состоянию здоровья и другим причинам, в удостоверениях о приписке к призывному участку в разделе "Результаты прохождения призывной комиссии" производятся соответствующие записи, которые заверяются подписью начальника управления (отдела) по делам обороны и гербовой печатью;
лицам, признанным негодными к воинской службе в мирное время, ограниченно годными в военное время, а также признанным негодными к воинской службе с исключением с воинского учета, заполняются выписки из книг протоколов призывной комиссии. Личные дела всех граждан, получивших отсрочку или освобождение от воинской службы по состоянию здоровья, направляются в областную (города республиканского значения и столицы) призывную комиссию для изучения. По результатам проверки документов областная (города республиканского значения и столицы) призывная комиссия в учетной карте призывника производит отметку об утверждении решения районной (города областного значения) призывной комиссии или о направлении гражданина на повторное освидетельствование. Повторному освидетельствованию подлежат также граждане, заявившие несогласие с решением районной (города областного значения) призывной комиссии о категории годности к воинской службе по состоянию здоровья. После утверждения решения районной (города областного значения) призывной комиссии оформляются учетно-воинские документы по запасу.
После оформления учетно-воинских документов составляются списки в трех экземплярах и с учетными картами призывников представляются в отдел учета департаментов по делам обороны, где им выписываются военные билеты. Учетные карты призывников с отметкой в них серии, номера и даты выписки военного билета, второй экземпляр списка с военными билетами возвращаются в управление (отдел) по делам обороны.

27. Мерзiмдi әскери қызметке шақырылған азаматтар, олардың ата-аналары және өзге де мүдделi адамдар аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясы шығарған шешiммен келiспеген жағдайда заңнамаға сәйкес шағымдана алады.
28. Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясының шешiмiне сәйкес мерзiмдi әскери қызметке шақырылған азаматтар ұйымдасқан түрде облыстық жиын пунктiне келедi. Оларды жеткiзу үшiн қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарманың (бөлiмнiң) қызметкерлерi қатарынан бiрге жүрушiлер тағайындалады. Бiрге жүрушiлерге осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес атаулы тiзiмнiң үш данасы және мөр басылған түрде жеке iстер, есептiк-қызметтiк карточкалар, амбулаторлық науқастың медициналық картасына жасөспiрiмге арналған қосымша парақтар берiледi.
Атаулы тiзiмнiң N 1 және 2-даналары облыстық жиын пунктiнiң бастығына берiледi, ал облыстық жинау пунктiнiң бастығы команданы қабылдап алғандығына қол қоятын N 3 данасы бiрге жүрушiлермен қоса қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаға (бөлiмге) қайтарылады.
Атаулы тiзiмнiң N 2 данасы команданы облыстық жиын пунктiнен жөнелткен күнi қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаға (бөлiмге) қайтарылады. Онда жiберiлген әрбiр азаматтың тегiнiң тұсына: қашан (күнi, айы мен жылы) және қандай әскери команда жөнелткенi немесе қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаға (бөлiмге) қандай себеппен қайтарылғаны туралы белгi қойылады. Тiзiмнiң осы данасына облыстық жиын пунктiнiң бастығы қол қояды және қорғаныс iстерi жөнiндегi  елтаңбалы мөрiмен куәландырылады.
Облыстық жиын пунктiнен алынған атаулы тiзiмнiң N 2 данасы қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармада (бөлiмде) кiрiс журналы бойынша ескерiледi. Осы тiзiмнiң негiзiнде есептiк-әлiпбилiк кiтаптың тиiстi бағанында әскерге жөнелтiлген әрбiр шақырылушының тегiнiң тұсында: "200 ___ жылы ____ N ______ әскери командамен жөнелтiлдi" деген белгi қойылады, содан кейiн осы тiзiм қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарманың (бөлiмнiң) iстерiне тiгiлiп, 10 жыл бойы сақталады.
Атаулы тiзiмнiң N 1 данасы тiзiмге енгiзiлген адамдардың қашан және қандай әскери командамен жөнелтiлгенi немесе қорғаныс iстерi жөнiндегі басқармаға (бөлiмге) қандай себептермен қайтарылғаны туралы белгiлермен қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттiң iсiне тiгiледi және 10 жыл бойы сақталады.
29. Заңға сәйкес аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссияларының қызметiне басшылық жасау және бақылау үшiн облыстарда және Астана мен Алматы қалаларында тиісті облыстық (республикалық маңызы бар қала мен астананың) шақыру комиссиялары құрылады.

27. Граждане, призванные на срочную воинскую службу, их родители и иные заинтересованные лица в случае несогласия с вынесенным решением районной (города областного значения) призывной комиссии, могут обжаловать его в соответствии с законодательством .
28. Граждане, призванные на срочную воинскую службу, в соответствии с решением районной (города областного значения) призывной комиссии организованно прибывают на областной сборный пункт. Для их доставки назначаются сопровождающие из числа работников управления (отдела) по делам обороны. Сопровождающим выдаются 3 экземпляра именного списка согласно приложению 5 к настоящим Правилам и в опечатанном виде личные дела, учетно-послужные карты, вкладные листы на подростка к медицинским картам амбулаторного больного.
Экземпляры N 1 и 2 именного списка передаются начальнику областного сборного пункта, а экземпляр N 3, на котором начальник областного сборного пункта расписывается в приеме команды, возвращается в управление (отдел) по делам обороны с сопровождающим.
Экземпляр N 2 именного списка в день отправки команды с областного сборного пункта возвращается в управление (отдел) по делам обороны. В нем производятся отметки напротив каждой фамилии отправленных граждан: когда (число, месяц и год) и какой воинской командой или по какой причине возвращен в управление (отдел) по делам обороны. Этот экземпляр списка подписывается начальником областного сборного пункта и заверяется гербовой печатью департамента по делам обороны.
В управлении (отделе) по делам обороны полученный с областного сборного пункта экземпляр N 2 именного списка учитывается по входящему журналу. На основании этого списка в соответствующей графе учетно-алфавитной книги напротив фамилии каждого отправленного в войска призывника производится отметка: "Отправлен "__"________ 200__ г. воинской командой N __", после чего этот список подшивается и хранится в делах управления (отдела) по делам обороны в течение 10 лет.
Экземпляр N 1 именного списка с отметками, когда и какой воинской командой отправлены лица, внесенные в список, или по каким причинам они возвращены в управление (отдел) по делам обороны, подшивается в дело департамента по делам обороны и хранится в течение 10 лет.
29. В соответствии с Законом для руководства и контроля за деятельностью районных (городов областного значения) призывных комиссий в областях и в городах Астане и Алматы создаются соответствующие областные (города республиканского значения и столицы) призывные комиссии.

30. Облыстық (республикалық маңызы бар қала мен астананың) шақыру комиссиялары Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына жөнелту алдында тiкелей облыстық жиын пунктiнде аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясымен мерзiмдi әскери қызметке шақырылған адамдарды медициналық тексеруден өткiзедi.
31. Облыстық жиын пунктiндегi медициналық тексеру нәтижесiнде әскери қызметке кедергі келтiретiн ауруы анықталған шақырылушылар шақырылған жерi бойынша қорғаныс iстерi жөнiндегі басқармаға (бөлiмге) жiберiледi.
Облыстық жиын пунктiнен қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаға (бөлiмге) қайтарылған шақырылушылар осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес облыстық жиын пунктiнен қайтарылған шақырылушыларды есепке алу кiтабына енгiзiледi.
Қайтарылатын әрбiр шақырылушыға облыстық (республикалық маңызы бар қала мен астананың) шақыру комиссиясының төрағасы қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) бастығының атына осы Ережеге 7-қосымшаға сәйкес шақырылушының қайтару себебiн көрсетiп қызметтiк хат жiбередi. Бұл қызметтiк хат шақырылушының жеке iсiне тiгіледi.
Қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалардың (бөлiмдердiң) бастықтары облыстық жиын пунктiнен қайтарылған барлық адамдарды облыстық жиын пунктiнен алынған жаңа деректердi ескере отырып, мерзiмдi әскери қызметке шақыру мәселесiн шешу үшiн шақыру комиссиясына қайта шақырады.
Облыстық жиын пунктiндегi дәрiгерлердiң жұмысы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдары үшiн шақырылушыларды медициналық тексерудiң соңғы кезеңi болып табылады. Медициналық тексеру кезiнде денсаулық жағдайы бойынша жарамсыз азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыруды болдырмау үшiн аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссияларының ықтимал қателерi анықталады.
32. Облыстық (республикалық маңызы бар қала мен астананың) шақыру комиссиясы қайта медициналық куәландыруды өткiзу мерзiмi, орны және куәландыруға жататын азаматтар туралы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссияларын хабардар етедi. Қайта медициналық куәландыруға азамат жеке iсiмен және қойылған диагнозы мен шығарылған қорытындысы бар медициналық құжаттарымен жiберiледi. Егер қайта куәландыру нәтижесiнде азаматтың әскери қызметке жарамдылық санаты өзгерсе, дәрiгер-маман медициналық куәландыру парағын ресiмдейдi, ал облыстық (республикалық маңызы бар қала мен астананың) шақыру комиссиясы төмен тұрған комиссияның шешiмiнiң күшiн жояды және хаттамалар кiтабында ресiмделетiн және азаматқа хабарланатын өз шешiмiн шығарады. Шақырылушының есепке алу картасы, медициналық куәландыру парағы, сондай-ақ қорғаныс iстерi жөнiндегі департаменттiң мөрiмен расталған облыстық (республикалық маңызы бар қала мен астананың) шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабынан үзiндi көшiрме шешiмi қайта қаралған шақыру комиссиясына жiберiледi. Егер қайта куәландырудың нәтижесiнде аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясының шешiмi өзгермесе, хаттамалар кiтабы мен есепке алу картасында оның бекiтiлгенi туралы жазба жасалады, бұл ретте медициналық куәландыру парағы ресiмделмейдi.

30. Областные (города республиканского значения и столицы) призывные комиссии непосредственно перед отправкой в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан проводят на областном сборном пункте медицинский осмотр лиц, призванных районной (города областного значения) призывной комиссией на срочную воинскую службу.
31. Призывники, у которых в результате медицинского осмотра на областном сборном пункте выявлены заболевания, препятствующие воинской службе, направляются в управление (отдел) по делам обороны по месту призыва.
Призывники, возвращенные в управления (отдел) по делам обороны с областного сборного пункта, заносятся в книгу учета призывников согласно приложению 6 к настоящим Правилам, возвращенных с областного сборного пункта.
На каждого возвращаемого призывника председателем областной (города республиканского значения и столицы) призывной комиссии на имя начальника управления (отдела) по делам обороны направляется служебное письмо согласно приложению 7 к настоящим Правилам, в котором указывается, по каким причинам возвращается призывник. Это служебное письмо подшивается в личное дело призывника.
Всех лиц, возвращенных с областного сборного пункта, начальники управлений (отделов) по делам обороны повторно вызывают на призывную комиссию для решения вопроса об их призыве на срочную воинскую службу с учетом новых данных, полученных с областного сборного пункта.
Работа врачей на областном сборном пункте является завершающим этапом медицинского осмотра призывников для Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан. При медицинском осмотре выявляются возможные ошибки районных (города областного значения) призывных комиссий, с целью недопущения призыва на срочную воинскую службу граждан, негодных по состоянию здоровья.
32. О сроках, месте проведения повторного медицинского освидетельствования и гражданах, подлежащих освидетельствованию, областная (города республиканского значения и столицы) призывная комиссия извещает районные (городов областного значения) призывные комиссии. На повторное медицинское освидетельствование гражданин направляется с личным делом и медицинскими документами, подтверждающими установленный диагноз и вынесенное заключение. Если в результате повторного медицинского освидетельствования у гражданина изменяется категория годности к воинской службе, врач-специалист оформляет лист медицинского освидетельствования, а областная (города республиканского значения и столицы) призывная комиссия отменяет решение нижестоящей комиссии и выносит решение, которое оформляется в книге протоколов и объявляется гражданину. Учетная карта призывника, лист медицинского освидетельствования, а также выписка из книги протоколов областной (города республиканского значения и столицы) призывной комиссии, заверенные печатью департамента по делам обороны, направляются в призывную комиссию, решение которой пересмотрено. Если в результате повторного медицинского освидетельствования решение районной (города областного значения) призывной комиссии не изменяется, то в книге протоколов и учетной карте производится запись о его утверждении, лист медицинского освидетельствования при этом не оформляется.

33. Облыстық (республикалық маңызы бар қала мен астананың) шақыру комиссияларының сонымен қатар шақырылушы азаматтардың, олардың ата-аналары мен өзге де мүдделi адамдардың шақыру мәселелерi бойынша шағымдарын қарау жүктеледi.
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясының шешiмiне шақырылушының және басқа да адамдардың шағымдары осы шешiмнiң орындалуын тоқтатпайды.
34. Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссияларының жұмысы және азаматтарды Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға шақыру аяқталғаннан кейiн облыстық (республикалық маңызы бар қала мен астананың) шақыру комиссиялары мынадай жұмыстарды жүргiзедi:
аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиялары төрағаларының: шiлдеде - көктемгi шақырудың қорытындылары бойынша қаңтарда - күзгi және тұтастай алғанда бiр жылғы шақырулардың қорытындылары бойынша атқарған жұмыстары туралы егжей-тегжейлi есептер тыңдайды;
аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) шақыру комиссияларының шақырылушыларды мерзiмдi әскери қызметке шақырудан босату туралы және 27 жасқа толған адамдарды запасқа беру туралы шығарған шешiмдерiнiң дұрыстығын тексередi;
бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулi түрде жарамды және әскери есептен шығара отырып, әскери қызметке жарамсыз деп танылған, сондай-ақ денсаулық жағдайы бойынша шақырылудан кейiнге қалдырылған шақырылушылардың барлық жеке iстерiн тексерудi жүргiзедi;
азаматтарға Заңда көзделген мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдырудың дұрыстығына тексеру жүргiзедi.
Құжаттарды тексеру нәтижелерi бойынша шақырылушының есепке алу картасында және хаттамалар кiтабынан үзiндi көшiрмеде аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиялары аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясының шешiмiн бекiту туралы (белгiленген үлгiдегi мөртабанмен және қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттiң елтаңбалы мөрiмен) немесе азаматты қайта куәландыруға жiберу туралы белгi жасалады.
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиялары қабылдаған шешiмдердi тексеру нәтижелерi осы Ережеге 8-қосымшаға сәйкес облыстық (республикалық маңызы бар қала мен астананың) шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабына енгiзiледi.
35. Жергiлiктi әскери басқару органдары Заңға сәйкес жабдықталған жиын пункттерiмен мынадай мақсатта қамтамасыз етiледi:
шақырылушылармен әскери командаларды жасақтау;
командаларды әскери командаларды қабылдап алу және iлесiп жүру үшiн әскери бөлiмдерден келген өкiлдерге беру;
әскери командаларды қажеттi мүлiкпен және тағайындалған жерге дейiнгi жолға қажеттi тамақпен қамтамасыз ету;
командаларды Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына ұйымдасқан түрде жөнелту.

33. На областные (города республиканского значения и столицы) призывные комиссии также возлагается рассмотрение жалоб призываемых граждан, их родителей и иных заинтересованных лиц по вопросам призыва.
Жалоба призывника и других лиц на решение районной (города областного значения) призывной комиссии не приостанавливает выполнение этого решения.
34. По окончании работы районных (городов областного значения) призывных комиссий и завершении призыва граждан в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, областные (города республиканского значения и столицы) призывные комиссии проводят следующую работу:
заслушивают подробные отчеты председателей районных (городов областного значения) призывных комиссий о проделанной ими работе: в июле - по итогам весеннего призыва, в январе - по итогам осеннего призыва и в целом за год;
проверяют правильность вынесенных районными (городов областного значения) призывными комиссиями решений об освобождении призывников от призыва на срочную воинскую службу и о передаче в запас лиц, достигших 27-летнего возраста;
проводят проверку всех личных дел призывников, признанных негодными к воинской службе в мирное время, ограниченно годными в военное время и негодными к воинской службе с исключением с воинского учета, а также получивших отсрочку от призыва по состоянию здоровья;
проводят проверку правильности предоставления гражданам отсрочек от призыва на срочную воинскую службу, предусмотренных Законом .
По результатам проверки документов в учетной карте призывника и выписке из книги протоколов районной (города областного значения) призывной комиссии производится пометка об утверждении решения районной (города областного значения) призывной комиссии (штампом установленного образца и гербовой печатью департамента по делам обороны) или о направлении гражданина на повторное освидетельствование.
Результаты проверки решений, принятых районными (городов областного значения) призывными комиссиями, заносятся в книгу протоколов областной (города республиканского значения и столицы) призывной комиссии согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
35. В соответствии с Законом местные органы военного управления обеспечиваются оборудованными сборными пунктами, с целью:
формирования воинских команд призывниками;
передачи команд представителям воинских частей, прибывшим для приема и сопровождения воинских команд;
обеспечения воинских команд необходимым имуществом и питанием на путь следования до места назначения;
организованной отправки команд в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан.

Облыстық жиын пункттерiнде шақырылғандардың iшiнен жекелеген адамдар науқастану немесе басқа да себептермен кейiнге қалдырылған жағдайда командаларды толықтыру үшiн қажеттiлiгiне қарай пайдаланылатын әскери командамен жөнелтiлетiндердiң санынан 1 пайызға дейiнгi мөлшерде шақырылушылар резервiнiң болуына рұқсат етiледi. Облыстық жиын пункттерiнде резервте тұрған шақырылушыларды 2 күннен артық ұстауға жол берiлмейдi.
36. Облыстық жиын пунктiнде:
қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалардан (бөлiмдерден) келетiн жеке құрамды орналастыру үшiн үй-жай;
жеке құрамды санитарлық тазартуға арналған (монша, сусебезгi) үй-жайлар;
шақырылушы азаматтар арасында олар жиын пунктiнде болған кезде тәрбие жұмысын жүргiзуге арналған үй-жайлар;
әрбiр дәрiгер-маманға бiр бөлме есебiнен медициналық тексеруге арналған бөлмелер;
флюорографиялық тексеруге арналған кабинет;
әскери командаларды жасақтау бөлiмшелерi үшiн үй-жай;
әскери командаларды әскери бөлiмдерге қабылдап алу және iлесiп жүру үшiн әскерлерден келген жеке құрамды орналастыруға арналған үй-жай;
тамақтану пунктi, буфет;
дезинфекциялық камералары бар санитарлық өткiзушi, екi инфекция изоляторы, санитарлық тораптар;
жеке құрамды сапқа тұрғызу және олармен саптық және спорттық жаттығуларды өткiзуге арналған орын болуы тиiс.
Барлық үй-жайлар, кабинеттер, санитарлық өткiзушi санитарлық нормалар мен ережелерге сәйкес болуы тиiс.
Бұдан басқа, жиын пунктiнде жиын пунктiнiң қолбасшылығын, кезекшi қызметтi және әскери тәртiптi сақтау үшiн тағайындалатын басқа да адамдарды орналастыруға арналған орындар қарастырылуы тиiс.
37. Қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттер бастықтары және олардың тәрбие, әлеуметтiк және психологиялық жұмыс жөнiндегі орынбасарлары облыстық жиын пункттерiнде әзiрленген жоспарларға сәйкес шақырылушылар арасында қажеттi тәрбие және әлеуметтiк-құқықтық жұмысты ұйымдастырады, шығарып салуға келген ата-аналармен түсiндiру жұмысын жүргiзедi, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдардың, қоғамдық ұйымдардың өкiлдерi мен шақырылушылардың ата-аналарының қатысуымен әскери командалардың жеке құрамын салтанатты түрде шығарып салуды ұйымдастырады.
Облыстық жиын пункттерiнде, сондай-ақ жүру жолында шақырылушылармен тәрбие және әлеуметтiк-құқықтық жұмысты жүргiзу кезiнде жоғары ұйымдастырушылық пен тәртiптi қамтамасыз етуге, жергілiктi тұрғындарға қатысты бұзақылық және басқа да адамгершiлiкке жат қылықтар жасауға жол бермеуге назар аударылады. Жүру жолында және тоқтаған жерлерде мiнез-құлық ережелерi мен қауiпсiздiк шаралары, жеке құрамның әскери тәртiптi, мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi қатаң сақтау қажеттiлiгi түсiндiрiледi.

На областных сборных пунктах разрешается иметь резерв призывников в количестве до 1 процента от числа отправляемых в воинской команде, который используется по мере надобности в нем для пополнения команд в случае отсева отдельных лиц из числа призванных по болезни или другим причинам. На областных сборных пунктах не допускается задержка призывников, состоящих в резерве, более чем на 2 дня.
36. Областной сборный пункт должен иметь:
помещение для размещения личного состава, прибывающего из управлений (отделов) по делам обороны;
помещение для санитарной обработки (баня, душ) личного состава;
помещение для проведения воспитательной работы среди призванных граждан во время пребывания их на сборном пункте;
комнаты для медицинского осмотра из расчета по одной комнате на каждого врача-специалиста;
кабинет для флюорографического обследования;
помещение для отделения формирования воинских команд;
помещение для размещения личного состава, прибывшего из войск, для приема и сопровождения воинских команд в воинские части;
пункт питания, буфет;
санитарный пропускник с дезинфекционными камерами, изолятор на две инфекции, санитарные узлы;
место для построения личного состава и проведения с ним строевых и спортивных занятий.
Все помещения, кабинеты, санитарный пропускник должны соответствовать санитарным нормам и правилам.
Кроме того, на сборном пункте должны предусматриваться места для размещения командования сборного пункта, дежурной службы и других лиц, назначаемых для поддержания воинского порядка и дисциплины.
37. Начальники департаментов по делам обороны и их заместители по воспитательной, социальной и психологической работе на областных сборных пунктах организуют необходимую воспитательную и социально-правовую работу среди призывников, проводят разъяснительную работу с родителями, прибывшими на проводы, в соответствии с разработанными планами, а также организуют торжественные проводы личного состава воинских команд с участием представителей местных исполнительных органов, общественных организаций и родителей призывников.
При проведении воспитательной и социально-правовой работы с призывниками на областных сборных пунктах, а также в пути следования обращается внимание на обеспечение высокой организованности и порядка, исключение случаев бесчинств по отношению к местному населению и других аморальных поступков. Разъясняются правила поведения и меры безопасности в пути следования и на стоянках, необходимость строгого соблюдения личным составом воинской дисциплины, сохранение сведений, составляющих государственные секреты.

38. Әскери командаларды қабылдап алуға және iлесiп жүруге тағайындалған жеке құрам облыстық жиын пункттерiне әскери командалардың жөнелтiлуiне дейiн 2 тәулiк бұрын келуге тиiс.
Әскери командаларды қабылдап алу және iлесiп жүру үшiн әскерлерден келген жеке құрам облыстық жиын пунктiнiң бастығына бағынады. Ол облыстық жиын пунктiнiң қолбасшылығымен бiрлесiп әскери командаларды құрады, жеке iстерi бойынша әңгiмелесу жолымен шақырылушыларды зерделейдi, жеке құрамды ас iшуге, санитарлық қараудан өтуге iлесiп жүредi және облыстық жиын пунктiнiң жұмыс тәртiбiне сәйкес басқа да iс-шараларға қатысады.
39. Команда жетекшiлерiне әскери командаларға iлесiп жүру құқығына сенiмхат берiледi.
40. Облыстық жиын пункттерiнде шақырылған азаматтар осы Ережеге 9-қосымшаға сәйкес атаулы тiзiм бойынша команданың бастығына тапсырылады.
Атаулы тiзiм жөнелтiлетiн әскери команданың әрқайсысына 4 данада жасалады. N 1 және 2 даналары есептiк-қызметтiк карточкаларымен, амбулаторлық науқастың медициналық картасына шақырылушыға қосымша парақтарымен әскери команданың бастығына табыс етiледi. Тiзiмнiң N 3 данасы әскери команда бастығының шақырылушыларды қабылдағаны туралы қолхатымен қорғаныс iстерi жөнiндегі департаментте қалады. Тiзiмнiң N 4 данасы әскери билеттердi беру ведомосiмен бiрге тiгiледi.
Бұдан басқа, әскери команда бастығына әскери бөлiмге дейiнгi жүру жолына тасымалдау құжаттары тапсырылады.
41. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына мерзiмдi әскери қызметке шақырылған азаматтарды тасымалдау шығыстарын өтеудi олар ұсынған шоттар бойынша тиiстi мемлекеттiк органдарға республикалық бюджетте осы мақсаттарға көзделген қаражат шегiнде тiкелей тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдар жүргiзедi.
42. Команда жетекшiлерi белгiленген жерге келгеннен кейiн жеке құрамды атаулы тiзiм мен есептiк-қызметтiк карточкалар бойынша қабылдау пункттерiнiң бастықтарына тапсырады. Осымен бiр уақытта тиiстi бастықтарға әскери тәртiптiң жағдайы туралы және жүру жолындағы оның барлық бұзылу оқиғалары туралы баяндайды.
Қабылдау пункттерiнде тiзiмнiң бiрiншi данасының 8-бағанында әрбiр тегінің тұсына шақырылушының қашан және қандай әскери бөлiмге (орналасу пунктін көрсетпей бөлiмнiң шартты нөмiрi) мерзiмдi әскери қызметтi өткеруге жіберілгені туралы белгi қойылады. Тiзiмнiң осы данасы шақырылушыларды қабылдау аяқталған соң командирлердiң (бастықтардың) өкiмiмен қабылдау пунктi құрылған әскери бөлiмге берiледi. Жаңа буынды қабылдау туралы белгісі бар, елтаңбалы мөрмен куәландырылған екiншi данасы жаңа буын келген қорғаныс iстерi жөнiндегi департаментке жiберiледi. Әскери бөлiмдерден келген атаулы тiзiмдерi бар iстер 10 жыл бойы сақталады.

38. Личный состав, назначенный для приема и сопровождения воинских команд, должен прибывать на областные сборные пункты не позднее, чем за 2-ое суток до отправки воинских команд.
Личный состав, прибывающий из войск для приема и сопровождения воинских команд, подчиняется начальнику областного сборного пункта. Он совместно с командованием областного сборного пункта формирует воинские команды, изучает призывников путем бесед по личным делам, сопровождает личный состав для приема пищи, прохождения санобработки и участвует в других мероприятиях согласно распорядку работы областного сборного пункта.
39. Старшим команд выдаются доверенности на право сопровождения воинских команд.
40. На областных сборных пунктах призванные граждане передаются начальнику воинской команды по именному списку согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Именной список составляется на каждую отправляемую воинскую команду в 4 экземплярах. Экземпляры N 1 и 2 вместе с учетно-послужными карточками, вкладными листами на призывника к медицинским картам амбулаторного больного вручаются начальнику воинской команды. Экземпляр N 3 списка с распиской начальника воинской команды о приеме призывников остается в департаменте по делам обороны. Экземпляр N 4 списка подшивается с ведомостью на выдачу военных билетов.
Кроме того, начальнику воинской команды передаются перевозочные документы на путь следования до воинской части.
41. Возмещение расходов на перевозку граждан, призванных на срочную воинскую службу в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, производится непосредственно организациям, осуществляющим перевозку, по предъявленным ими счетам в пределах средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете соответствующим государственным органам.
42. Старшие команд по прибытии к месту назначения передают личный состав по именному списку и учетно-послужным карточкам начальникам пунктов приема. Одновременно докладывают соответствующим начальникам о состоянии воинской дисциплины и обо всех случаях ее нарушения в пути следования.
На пунктах приема производятся пометки в первом экземпляре списка в графе 8 напротив каждой фамилии, когда и в какую воинскую часть (условный номер части без указания пункта дислокации) направлен призванный для прохождения срочной воинской службы. Этот экземпляр списка по окончании приема призывников передается в воинскую часть распоряжением командиров (начальников), в которых создан пункт приема. Второй экземпляр с пометкой о приеме пополнения, заверенный гербовой печатью, высылается в департамент по делам обороны, из которого прибыло пополнение. Дела с именными списками, поступившими из воинских частей, хранятся в течение 10 лет.

3-тарау. Запастағы офицерлердi әскери қызметке шақыруды
ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбi
43. Запастағы офицерлердi офицерлiк құрам лауазымына әскери қызметке шақыру Заңның 24-бабына сәйкес жүргізiледi.
44. Запастағы офицерлердi шақыру үшiн iрiктеудi өткiзу кезiнде жасақтау үшiн офицерлер тағайындалатын әскери бөлiмдердiң өкiлдерi iрiктеу жөнiндегi комиссияның құрамына енгiзiлуi мүмкiн.
45. Жергiлiктi әскери басқару органының бастығы әскери бөлiмнiң (мекеменiң) өкiлiмен бiрлесiп, шақырылуға жататын запастағы офицерлердi зерделеу және iрiктеу жөнiндегі жұмысты жүргізедi.
46. Запастағы офицер шақырылатын Қарулы Күштер түрлерiнiң бас қолбасшылары, әскер тектерiнiң, өңiрлiк қолбасшылықтардың қолбасшылары, әскери бөлiмдердiң командирлерi, мекемелер бастықтары:
1) денсаулық жағдайына, моральдық-iскерлiк қасиеттерiне, отбасы жағдайына назар аудара отырып жеке әңгiмелеседi, қажет болған жағдайда кандидатты қосымша тексеру мен медициналық тексеру туралы шешiм қабылдайды, кәсiби даярлық деңгейiн анықтау үшiн жалпы сауалнама өткiзедi;
2) әңгiмелесудi жүргiзу нәтижелерi бойынша iрiктелген кандидатпен зерделеу парағын ресiмдейдi;
3) шақыруға кандидатты алдын ала зерделеу және iрiктеу үшiн қажеттi бiлiм деңгейi және қызмет тәжiрибесi бар офицерлер қатарынан өкiлдер тағайындайды;
4) аумақтық жасақтау қағидатын ескере отырып, одан әрi әскери қызмет өткеру үшiн запастағы офицерлердi әскери лауазымдар бойынша алдын ала бөлудi жоспарлайды;
5) әскери бөлiмнiң (бөлiмшелердiң) тәрбие құрылымының командирлерiмен, офицерлерiмен запастан шақырылған офицерлермен жұмыс жүргiзу нысандары мен әдiстерi бойынша сабақтар (нұсқамалар) өткiзедi.
47. Шақыру үшiн iрiктелген кандидаттарға материалдарды ресiмдеу тек Ереженiң 45 және 46-тармақтарында көрсетiлген лауазымды адамдар зерделегеннен кейiн жүргiзiледi.
Ескерту. 47-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.10.18. N 1005 қаулысымен.
48. Запастағы офицерлер қатарынан шақыруға iрiктелiп алынған кандидаттар әскери қызметке жарамдылық тұрғысында медициналық куәландыруға жiберiледi.
Бұл ретте кандидаттарды iрiктеудi жүзеге асыратын лауазымды адам медициналық тексеру картасының, жеке iсiнiң және басқа да шақыру құжаттарының толық және сапалы толтырылуын тексередi. Жергiлiктi әскери басқару органының бастығы арнайы тексеру өткiзу үшiн тиiстi органдарға сұрау салуды ресiмдейдi.
Кандидаттың әскери қызметке жарамдылығы туралы шешiм медициналық куәландыру мен арнайы тексерудi жүзеге асыратын тиiстi органдардың жауаптарының нәтижелерi бойынша қабылданады.

Глава 3. Порядок организации и проведения призыва
на воинскую службу офицеров запаса
43. Призыв на воинскую службу офицеров запаса на должности офицерского состава проводится в соответствии со статьей 24 Закона.
44. При проведении отбора офицеров запаса для призыва в состав комиссий по отбору могут включаться представители воинских частей, для комплектования которых предназначаются офицеры.
45. Начальник местного органа военного управления совместно с представителем воинской части (учреждения) проводит работу по изучению и отбору офицеров запаса, подлежащих призыву.
46. Главнокомандующие видами Вооруженных Сил, командующие родами войск, региональных командований, командиры воинских частей, начальники учреждений, куда призывается офицер запаса:
1) лично проводят беседу, обращая особое внимание на состояние здоровья, морально-деловые качества, семейное положение, при необходимости принимают решение о дополнительных проверках кандидатов и медицинском обследовании, проводят общий опрос для определения уровня профессиональной подготовки;
2) по результатам проведения бесед оформляют лист изучения с отобранным кандидатом;
3) назначают представителя для предварительного изучения и отбора кандидата на призыв из числа офицеров, имеющих необходимый уровень образования и опыт службы;
4) планируют предварительное распределение офицеров запаса по воинским должностям для дальнейшего использования на воинской службе, учитывая при этом территориальный принцип комплектования;
5) проводят занятия (инструктаж) с командирами, офицерами воспитательной структуры воинской части (подразделения) по формам и методам работы с офицерами, призванными из запаса.
47. Оформление материалов отобранных кандидатов для призыва проводится только после изучения их должностными лицами, указанными в пунктах 45 и 46 Правил. <*>
Сноска. В пункт 47 внесены изменения постановлением Правительства РК от 18 октября 2006 года N 1005 .
48. Отобранные кандидаты из числа офицеров запаса, направляются на медицинское освидетельствование на предмет годности к воинской службе.
При этом должностное лицо, осуществляющее отбор кандидатов, проверяет полноту и качество заполнения карт медицинского обследования, личных дел и других призывных документов. Начальник местного органа военного управления оформляет запросы в соответствующие органы для проведения специальной проверки.
Решение о пригодности кандидата к воинской службе принимается по результатам медицинского освидетельствования и ответов из соответствующих органов, осуществляющих специальную проверку.

49. Әскери бөлiмдердiң лауазымды адамдары iрiктеп алған және әскери қызметке шақыруға жарамды кандидаттардың тiзiмi тиiстi командирмен (бастықпен) келiсiлгеннен кейiн жергiлiктi әскери басқару органдарына жiберiледi.
50. Запастағы офицерлердi шақыру кезiнде жергiлiктi әскери басқару органының бастығы мынадай құжаттарды ресiмдейдi және ұсынады:
1) қызметтiк карта;
2) жеке iсi;
3) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгi көшiрмесi;
4) шақыруға кандидаттың зерделеу парағы;
5) туберкулез, терi-венерологиялық, психоневрологиялық және наркологиялық диспансерлерден, флюорография, ЭКГ нәтижелерi, зәр мен қанның жалпы анализдерiнiң, RW (Вассерман реакциясы) және АҚТҚ инфекциясына қан анализдерiнiң анықтамаларын қоса медициналық куәландыру картасы;
6) тұрғылықты жерi бойынша iшкi iстер органдарының анықтамасы;
7) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп комитетiнен анықтама;
8) зейнеткерлiк шартының көшiрмесi;
9) әлеуметтiк жеке кодтың көшiрмесi.
51. Уәкiлеттi органның басшысы офицерлер лауазымына шақыруға жататын запастағы офицерлерге жергiлiктi әскери басқару органдарынан ұсынылған материалдар бойынша жеке құрам бойынша шақыру туралы бұйрық шығарады.
52. Запастағы офицерлердi шақыру туралы жеке құрам бойынша бұйрықтардан үзiндi көшiрмелер тиiстi әскери бөлiмдер (мекемелер) мен жергiлiктi әскери басқару органдарына жiберiледi.
53. Әскери бөлiмнiң (мекеменiң) командирi жеке құрам бойынша бұйрықтан үзiндi көшiрменi алған сәттен бастап жергiлiктi әскери басқару органдарына сұрау салуды жiбере отырып, запастан шақырылған офицерлердiң келуiн бақылауды жүзеге асырады, қызмет орнына кету мерзiмiн нақтылайды.
54. Шақырылған офицердiң жеке iсi алдын ала белгiленген тәртiппен әскери қызмет орнына кетуi туралы ұйғарымды бергенге дейiн жiберiледi.
55. Жергiлiктi әскери басқару органының бастығы шақырылушы офицерге ұйғарымды тапсырады және оның әскери бөлiмге (мекемеге) кетуiн бақылауды жүзеге асырады. Офицерлердiң әскери бөлiмге келуiн жергiлiктi әскери басқару органының бастығы мен әскери бөлiмнiң командирi бақылайды.
56. Әскери бөлiмнiң (мекеменiң) командирi офицер әскери бөлiмге (мекемеге) келiсiмен әскери бөлiмнiң жеке құрамының тiзiмiне қабылдау туралы бұйрық шығарады және үлестiң барлық түрiне қоюды жүргiзедi, баяндауды жүзеге асырады, жергiлiктi әскери басқару органын хабардар етедi және офицерлердiң есептiк мәлiметтерiн нақтылауды жүргiзедi.
57. Запастан шақырылған офицерлер әскери бөлiмге келгеннен кейiн командир (бастық) мынадай нұсқаулар бередi:

49. Списки кандидатов, отобранных должностными лицами воинских частей и годных для призыва на воинскую службу, после согласования с соответствующим командиром (начальником), направляются в местные органы военного управления.
50. Начальник местного органа военного управления при призыве офицеров запаса оформляет и представляет следующие документы:
1) послужную карту;
2) личное дело;
3) копию удостоверения личности гражданина Республики Казахстан;
4) лист изучения кандидата на призыв;
5) карту медицинского освидетельствования с приложением справок из туберкулезного, кожно-венерологического, психоневрологического и наркологического диспансеров, флюорографию, результаты ЭКГ, общих анализов мочи и крови, анализов крови на RW (реакция Вассермана) и ВИЧ инфекцию;
6) справку из органов внутренних дел по место жительству;
7) справку из Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
8) копию пенсионного договора;
9) копию социального индивидуального кода.
51. Руководитель уполномоченного органа по представленным из местных органов военного управления материалов на офицеров запаса, подлежащих призыву на офицерские должности, издает приказ по личному составу о призыве.
52. Выписки из приказов по личному составу о призыве офицеров запаса направляются в соответствующие воинские части (учреждения) и местные органы военного управления.
53. С момента получения выписки из приказа по личному составу командир воинской части (учреждения) осуществляет контроль прибытия офицеров, призванных из запаса, уточняет сроки убытия к местам службы, с направлением запросов в местные органы военного управления.
54. Личное дело призванного офицера направляется заблаговременно установленным порядком до выдачи предписания об убытии к месту воинской службы.
55. Начальник местного органа военного управления вручает предписание призванному офицеру и осуществляет контроль за его убытием в воинскую часть (учреждение). Прибытие офицеров в воинскую часть контролируется начальником местного органа военного управления и командиром воинской части.
56. Командир воинской части (учреждения) по прибытии офицера в воинскую часть (учреждение) издает приказ о зачислении в списки личного состава воинской части и производит постановку на все виды довольствия, осуществляет доклад, информирует местный орган военного управления и проводит уточнение учетных данных офицеров.
57. По прибытии в воинские части офицеров, призванных из запаса, командир (начальник) отдает следующие указания:

1) әлеуметтiк-демографиялық деректерiн, бейiмiн, қабiлетi мен даярлық деңгейiн зерделеу мақсатында әңгiме жүргiзу туралы;
2) взвод (рота) өмiрiнiң, тұрмысының және жауынгерлiк жаттығудың барлық ерекшелiктерiмен, техника мен қару-жарақтың жай-күйiмен таныстыру туралы, бөлiмше алдында тұрған негiзгі мiндеттердi жеткiзедi;
3) сынақ тапсырумен функционалдық мiндеттерiн, жауынгерлiк даярлықты ұйымдастыруды, қару-жарақ пен әскери техниканы пайдалануды регламенттейтін басшылық құжаттарды зерделей отырып, жиындар өткiзу туралы;
4) оқу пәндерi бойынша әдiстемелiк-нұсқамалық сабақтар өткiзу туралы;
5) атыстан, жауынгерлiк машиналарды жүргiзуден, техниканы пайдалану мен қызмет көрсету кезiнде нормативтердi орындаудан бақылау сабақтарын өткiзу туралы;
6) даярланған офицерлер қатарынан тәлiмгерлер тағайындау қалыптасуға, тұрмыстық-әлеуметтiк мәселелердi шешуге көмек көрсету туралы;
7) тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үймен қамтамасыз ету туралы;
8) қызмет орнына үй заттарын жеткiзу, әйелдерiн жұмысқа орналастыру, балаларын мектеп жасына дейiнгi мекемелер мен мектептерге орналастыру мәселелерiн шешуге көмек көрсету туралы.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң әскер тектерi мен түрлерiнiң, өңiрлiк қолбасшылықтар мен әскери бөлiмдердiң кадр органдары офицер қызмет орнына келмеген жағдайда себебiн нақтылайды және офицердiң есептiк деректерiн, жеке құрам бойынша бұйрықтың нөмiрiн көрсете отырып, облыстардың қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттерiне сұрау салады.
Нақтылаудан кейiн әскери полиция органдарымен бiрлесiп, iздестiру iс-шараларын жүргiзедi, қабылданған шараларды көрсете отырып, шақырылған офицердiң белгiленген мерзiмде келмегенi туралы жоғары тұрған кадр органына баяндауды жүзеге асырады.
4-тарау. Әскери жиындарға шақыру
58. Әскери жиындар деп Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда жауынгерлiк және жұмылдыру даярлығын арттыру мақсатында оларды әскери бөлiмдерге шақырумен әскери қызметшiлердiң, сондай-ақ әскери мiндеттiлердiң әскери дайындық, әскери бiлiмiн жетiлдiру бойынша өткiзiлетiн iс-шаралар түсiнiледi.
Әскери жиындардың негізгi мақсаты бейбiт уақытта қысқартылған санда ұсталынатын әскери бөлiмдердiң жауынгерлiк және жұмылдыру даярлықтарын арттыру, соғыс уақытында жасақтау аудандарында жұмылдыру және жасақтау кезiнде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарын өрiстетуге қажеттi әскери-оқытылған ресурстарды даярлау және запаста жинақтау болып табылады.
59. Әскери мiндеттiлер әскери жиындарға жоспарлы жылға запастағы контингенттiң шақыру көлемiн анықтайтын Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулысының негiзiнде шақырылады.

1) о проведении беседы в целях изучения социально-демографических данных, наклонностей, способностей и уровня подготовки;
2) об ознакомлении со всеми особенностями жизни, быта и боевой учебы взвода (роты), состоянии техники и вооружения, доводит основные задачи, стоящие перед подразделением;
3) о проведении сборов с изучением функциональных обязанностей, руководящих документов, регламентирующих организацию боевой подготовки, эксплуатацию вооружения и техники, с последующей сдачей зачетов;
4) о проведении инструкторско-методических занятий по предметам обучения;
5) о проведении контрольных занятий по стрельбе, вождению боевых машин, выполнению нормативов при эксплуатации и обслуживании техники;
6) о закреплении наставников из числа подготовленных офицеров, оказании помощи в становлении, решении социально-бытовых проблем;
7) об обеспечении жильем в соответствии с жилищным законодательством;
8) об оказании помощи в перевозке домашних вещей к месту службы, в решении вопросов трудоустройства жен, размещения детей в дошкольных учреждениях и школах.
Кадровые органы вида и родов войск Вооруженных Сил Республики Казахстан, региональных командований и воинских частей в случае неприбытия к месту службы офицера, уточняют причины и направляют запросы в департаменты по делам обороны областей с указанием учетных данных офицера, номера приказа по личному составу.
После уточнения, совместно с органами военной полиции, проводят розыскные мероприятия, осуществляют доклад в вышестоящий кадровый орган о неприбытии в установленные сроки призванных офицеров, с указанием принятых мер.
Глава 4. Призыв на воинские сборы
58. Под воинскими сборами понимаются мероприятия, проводимые в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях по военной подготовке, совершенствованию военных знаний военнослужащих, а также военнообязанных с призывом их в воинские части в целях повышения боевой и мобилизационной готовности.
Основной целью воинских сборов являются повышение боевой и мобилизационной готовности воинских частей, содержащихся в мирное время в сокращенной численности, подготовка и накопление в запасе военно-обученных ресурсов, необходимых для развертывания Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан при мобилизации и укомплектовании их в военное время в районах комплектования.
59. Военнообязанные призываются на воинские сборы на основании постановления Правительства Республики Казахстан, определяющего объем призыва контингента запаса на планируемый год.

60. Әскери жиындарды өткiзу жөнiндегi нақты мiндеттер жыл сайын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң бұйрықтарымен айқындалады.
61. Әскери мiндеттiлердi даярлау сипаты мен мақсаттары бойынша әскери жиындар мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) оқу-жаттығу жиындары;
2) арнайы жиындар;
3) тексеру жиындары.
62. Тiркелген құрамның оқу-жаттығу жиындарында мыналар өткiзiледi:
жұмылдыру мақсатына сәйкес мiндеттердi шешу үшiн запастағы офицерлердi, сержанттарды және солдаттарды даярлау;
есепшоттарды, бөлiмшелердi, бөлiмдер мен құрамаларды соғыс уақытының штаттары мен ұйымдастырылуына жақындатылған жағдайда жауынгерлiк үйлестiру;
жұмылдыру жоспарларымен көзделген жекелеген iс-шараларды тексеру.
63. Әскери мiндеттiлердi даярлау, қайта даярлау және әскери бiлiмдерiн жетiлдiру бойынша оқу-жаттығу жиындарында мыналар өткiзiледi:
запастағы офицерлердi жоғары лауазымдарға даярлау;
запастағы сержанттар мен солдаттар қатарынан запастағы офицерлердi даярлау;
жұмылдыру жоспары бойынша әскери мiндеттiлердiң әскери бiлiмiн жетiлдiру және қару-жарақ пен әскери техниканың жаңа түрлерiне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн жасақтау үшiн қажеттi басқа да мамандықтарға даярлау.
64. Қару-жараққа, техникаға және жұмсалмайтын қор мен ұзақ сақталатын қордағы мүлiктерге қызмет көрсету жөнiндегi оқу-жаттығу жиындарында әскери мiндеттiлердiң қызмет көрсетiлетiн техниканы зерделеуi, сондай-ақ оларды пайдалану мен жауынгерлiк қолдану жөнiндегi практикалық дағдыларға баулу жүргізiледi.
65. Тексеру жиындарында жұмылдыру жоспарына сәйкес әскери бөлiмдерге тiркелген әскери мiндеттiлермен олардың әскери даярлықтары мен практикалық дағдыларын талап етiлетiн деңгейде ұстау жөнiнде сабақтар, сондай-ақ қару-жарақ пен техниканың жаңа түрлерiнде оларды жауынгерлiк қолдану жүргiзу және қызмет көрсету жөнiндегi өздерiнiң мiндеттерiн атқару бойынша жаттығулар өткiзiледi.
66. Қарулы Күштерде әскери жиындарды жалпы жоспарлауды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң құрамалары, бөлiмдерi мен бөлiмшелерi командирлерiнiң ұсыныстарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен әскери жиындарға шақыруға жататын әскери-оқытылған мамандардың жыл сайынғы мөлшерi негiзiнде Қорғаныс министрлiгiнiң Штабтар бастықтары комитетi жүзеге асырады.
67. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң түрлерi, әскер тегi немесе қызметi бойынша әскери жиындар өткiзу жөнiндегi ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Штабтар бастықтары комитетi белгiлеген бақылау тапсырмалардың негiзiнде тиiстi штабтар мен басқармалар әзiрлейдi. Ұсыныстарда жиындар түрi, олардың өткiзiлетiн орны мен мерзiмi, әр мамандық бойынша жиындарға шақырылуға жататын әскери мiндеттiлердiң және жиынға өрiстету үшiн жоспарланған нақты құрамалар, бөлiмдер мен мекемелер саны көрсетiледi.
Режимдiк бөлiмдер мен мекемелерде, сондай-ақ әскери мiндеттiлер аса маңызды жұмыстармен, өте құпия және құпия техникамен және құжаттармен байланысты бөлiмдер мен мекемелерде әскери жиындарды жоспарлау кезiнде осы бөлiмдерге жиындарға шақырылған әскери мiндеттiлердiң рұқсат нысаны ұсыныстарда көрсетiледi. Әскери мiндеттiлер үшiн рұқсат нысаны мерзiмдi әскери қызмет пен келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлердiң үлгiсiндегiдей белгiленедi.
Офицерлiк құрамды даярлауға, сондай-ақ тiкелей штабтар мен басқармаларға бағынбайтын бөлiмдердiң, құрамалар мен әскери оқу орындарының базасында мамандар даярлауға қатысты ұсыныс бөлiмдерi тиiсiнше Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң кадрлар және ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаменттерiмен келiсiледi.
Тиiстi штабтармен және басқармалармен әскери жиындарды жоспарлау жөнiндегi келiсiлген ұсыныстар Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Штабтар бастықтары комитетiне жыл сайын 15 қаңтарға қарай ұсынылады.

60. Конкретные задачи по проведению воинских сборов ежегодно определяются приказами Министра обороны Республики Казахстан.
61. По характеру и целям подготовки военнообязанных воинские сборы подразделяются на следующие виды:
1) учебные сборы;
2) специальные сборы;
3) поверочные сборы.
62. На учебных сборах приписного состава проводятся:
подготовка офицеров, сержантов и солдат запаса для решения задач, согласно мобилизационному предназначению;
боевое слаживание расчетов, подразделений, частей и соединений в условиях, приближенных к организации и штатам военного времени;
проверка отдельных мероприятий, предусмотренных мобилизационными планами.
63. На учебных сборах по подготовке, переподготовке и усовершенствованию военных знаний военнообязанных проводятся:
подготовка офицеров запаса на высшие должности;
подготовка офицеров запаса из числа сержантов и солдат запаса;
усовершенствование военных знаний и подготовка военнообязанных на новых видах оружия и техники, а также других специалистов, необходимых для укомплектования Вооруженных Сил по мобилизационному плану.
64. На учебных сборах по обслуживанию вооружения, техники и имущества неприкосновенного запаса и запаса длительного хранения проводятся изучение военнообязанными обслуживаемой техники, а также привитие им практических навыков по ее эксплуатации и боевому применению.
65. На поверочных сборах с военнообязанными, приписанными к воинским частям согласно мобилизационному плану, проводятся занятия по поддержанию требуемого уровня их военной подготовки и практических навыков, а также тренировки в выполнении ими своих обязанностей на новых видах вооружения и военной техники по их боевому применению, вождению и обслуживанию.
66. Общее планирование воинских сборов в Вооруженных Силах осуществляется Комитетом начальников штабов Министерства обороны на основании утвержденного Правительством Республики Казахстан ежегодного количества военно-обученных специалистов, подлежащих призыву на воинские сборы, с учетом предложений командиров соединений, частей и подразделений Министерства обороны Республики Казахстан.
67. Предложения по проведению воинских сборов по видам Вооруженных Сил Республики Казахстан, роду войск или службе разрабатываются соответствующими штабами и управлениями на основании контрольных заданий, устанавливаемых Комитетом начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан. В предложениях указываются вид сборов, место и сроки их проведения, количество военнообязанных, подлежащих призыву на сборы в разрезе каждой специальности и конкретного соединения, части и учреждения, планируемых для развертывания на сборы.
При планировании воинских сборов в режимных частях и учреждениях, а также частях и учреждениях, где военнообязанные будут связаны с работами особой важности, совершенно секретными и секретными техникой и документами, в предложениях указываются формы допуска военнообязанных, призываемых на сборы в эти части. Форма допуска для военнообязанных определяется такими же образцами, как и для военнослужащих срочной воинской службы и воинской службы по контракту.
Разделы предложений, касающиеся подготовки офицерского состава, а также подготовки специалистов на базе частей, соединений и военно-учебных заведений, не подчиненных непосредственно штабам и управлениям, планирующим сборы, согласовываются соответственно с департаментами кадров и организационно-мобилизационной работы Министерства обороны Республики Казахстан.
Согласованные предложения по планированию воинских сборов соответствующими штабами и управлениями представляются ежегодно в Комитет начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан к 15 января.

68. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Штабтар бастықтары комитетiнiң нұсқаулары және әскери жиындарды өткiзудiң жалпы жоспары негiзiнде штабтар мыналарды әзiрлейдi:
1) бағынысты әскери бөлiмдермен әскери жиындар өткiзу жоспарлары;
2) әскерлердi жұмылдыру даярлығы жөнiндегi iс-шараларды ескере отырып, бағынысты бөлiмдерде әскери мiндеттiлердiң әскери жиындарын ұйымдастыру және өткiзу мәселелерi бойынша алдағы оқу жылына оқу бағдарламалары, әдiстемелiк ұсыныстар мен қажеттi нұсқаулар;
3) жиындарды материалдық және қаржылық қамтамасыз етудi жоспарлау үшiн Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Тыл бастығы басқармасымен және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Экономика және қаржы департаментiмен келiсiлген әскери мiндеттілердiң саны және оларды бiрлестiктер, құрамалар, әскери бөлiмдер бойынша әскери жиындарға тарту мерзiмi туралы мәлiметтер;
4) әскери бөлiмдер үшiн әскери мiндеттiлердi мамандықтар бойынша шақыру мөлшерiн, жиындарды өткiзу мерзiмiн көрсете отырып, әскери жиындарды, сондай-ақ жиындарды материалдық-техникалық қамтамасыз ету, оқу-жаттығу алаңдарын, атыс орындарын бөлу мен мемлекеттiк және әскери құпияларды сақтау жөнiндегi iс-шараларды өткiзу жоспарлары.
Жиындарды өткiзу мерзiмдерi облыстардың, қалалардың, аудандардың әкiмдерiмен келiсiледi.
Әскери жиындарда әскери мiндеттiлердi даярлаудың жиынтық жоспары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгінiң Штабтар бастықтары комитетiне жыл сайын 1 ақпанға қарай ұсынылады.
Әскери жиындардың жоспарларында оқу-жаттығу жиындарға тiркелген құрамдағы запастағы офицерлердi әскери бөлiмдердi өрiстетуден 10 күн бұрын шақыру қарастырылады. Әскери мiндеттiлер техникалық қызмет көрсету бөлiмшелерi мен бөлiмдерiне жиындарды қамтамасыз етуге қажеттi мөлшерде шақырылады.
69. Қазақстан Республикасы бойынша жиынтық жоспар әзiрлеу үшiн Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Iшкi iстер министрлiгi, Төтенше жағдайлар министрлiгi және Республикалық ұлан құрамаларының, бөлiмдерi мен мекемелерiнiң штабтары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Штабтар бастықтары комитетiне жыл сайын
1 ақпанға дейiн қажеттi есептердi ұсынады.
70. Облыстардың (республикалық маңызы бар қала мен астананың) қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттерiне әскери мiндеттiлердi әскери бөлімдерге әскери жиындарға шақыруға нұсқаулар мен нарядтарды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Штабтар бастықтары комитетi бередi.
71. Бiрлестiктердiң, құрамалардың, бөлiмдердiң командирлерi мен қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттердiң бастықтары облыстардың әкiмдерiне (республикалық маңызы бар қала мен астананың) алдағы жылы әскери жиындарға шақырылатын әскери мiндеттiлердiң мөлшерi, шақыру мерзiмi және техника жеткiзу туралы мәлiметтердi жеткiзедi.

68. На основании указаний Комитета начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан и общего плана проведения воинских сборов штабами разрабатываются:
1) планы проведения воинских сборов подчиненными воинскими частями;
2) учебные программы, методические рекомендации и необходимые указания по вопросам организации и проведения воинских сборов военнообязанных в подчиненных частях с учетом мероприятий по мобилизационной подготовке войск на предстоящий учебный год;
3) данные о количестве военнообязанных и сроках их привлечения на воинские сборы по объединению, соединению, воинской части, согласованные с Управлением начальника тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан и Департаментом экономики и финансов Министерства обороны Республики Казахстан, для планирования материального и финансового обеспечения сборов;
4) планы проведения воинских сборов для воинских частей с указанием объема призыва военнообязанных по специальностям, сроков проведения сборов, а также мероприятий по материально-техническому обеспечению сборов, распределению учебных полей, стрельбищ и сохранению государственной и военной тайны.
Сроки проведения сборов согласовываются с акимами областей, городов, районов.
Сводный план подготовки военнообязанных на воинских сборах представляется в Комитет начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан к 1 февраля ежегодно.
В планах воинских сборов предусматривается призыв офицеров запаса на учебные сборы приписного состава за 10 дней до начала развертывания воинских частей. Военнообязанные призываются в подразделения и части технического обслуживания в количестве, необходимом для обеспечения сборов.
69. Для разработки сводного плана по Республике Казахстан штабы соединений, частей и учреждений Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям и Республиканской гвардии представляют ежегодно до 1 февраля в Комитет начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан необходимые расчеты.
70. Указания и наряды департаментам по делам обороны областей (города республиканского значения и столицы) на призыв военнообязанных на воинские сборы в воинские части предоставляются Комитетом начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан.
71. Командиры объединений, соединений, частей и начальники департаментов по делам обороны доводят до акимов областей (города республиканского значения и столицы) данные об объеме, сроках призыва военнообязанных и поставки техники на воинские сборы в предстоящем году.

72. Әскери мiндеттiлердi әскери жиындарға шақыруды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Штабтар бастықтары комитетiнiң нұсқаулары мен нарядтарының негiзiнде қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттер (басқармалар) жүргiзедi. Әдетте жұмылдыру жоспары (бойынша әскери бөлiмдерге тағайындалған әскери мiндеттiлер бiрiншi кезекте жиынға шақыруға жатады.
73. Қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттер (басқармалар, бөлiмдер) әскери мiндеттiлердi iрiктеу сапасына, әскери жиындарға уақтылы жiберуге және нарядтардың толық орындалуына жауап бередi. Әскери жиындарға әскери мiндеттiлердi iрiктеудi қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттер (басқармалар, бөлiмдер) ресурстар дайындалып жатқан әскери бөлiмдердiң тиiстi командирлерiмен бiрлесiп жүргiзедi.
74. Денсаулық жағдайы, отбасы жағдайлары және өзге де себептер бойынша әскери жиындарды өткеруден босатылған әскери мiндеттiлер тиiстi мамандықтар бойынша жиындарды өткеру талаптарына жауап беретiн бос ресурстағы әскери мiндеттiлермен алмастырылады.
75. Әскери мiндеттiлердi даярлау және тапшы мамандықтар бойынша олардың әскери бiлiмдерiн жетiлдiру бойынша әскери жиындарға мыналар шақырылады:
1) әскери бiлiмдерiн жетiлдiру үшiн - басым көпшiлiгі жоғарғы кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарында әскери даярлықтан өткен және офицерлер лауазымында армияда қызмет өткермеген запастағы офицерлер, сондай-ақ теориялық және практикалық әскери даярлығы төмен запастағы офицерлер. Жоғары лауазымдарға даярлау үшiн әскери даярлығы жақсы және әскерлерде практикалық жұмыс тәжiрибесi бар запастағы офицерлер шақырылады;
2) запастағы сержанттар мен солдаттардан офицерлер даярлау үшiн:
командалық бейiнi бойынша - жоғары және орта арнаулы бiлiмi бар, әскер тектерiнде тиiстi мамандықтар бойынша әскери қызмет өткерген және денсаулық жағдайы, iскерлiк пен моральдық қасиеттерi бойынша белгiленген талаптарға жауап беретiн 30 жасқа дейiнгi запастағы сержанттар мен солдаттар;
инженерлiк-техникалық және басқа бейiндер бойынша - әскери даярлық бейініне жақын жоғары немесе арнаулы орта бiлiмдерi бар немесе осы бейiн бойынша әскери қызметтiк тәжiрибесi бар, денсаулық жағдайы бойынша жарамды әрi iскерлiк және моральдық қасиеттерi бойынша талаптарға жауап беретiн 35 жасқа дейiнгi сержанттар мен солдаттар;
3) әскери мiндеттiлердi жаңа және тапшы мамандықтар бойынша даярлау және қайта даярлау үшiн - әскериге жақын азаматтық мамандықтары бар және тиiстi жалпы немесе орта бiлiмi бар 1 разрядты запастағы офицерлер, сержанттар, старшиналар, солдаттар мен матростар шақырылады.
Тапшы мамандықтарға даярлау мен жетiлдiру бойынша әскери жиындарға жiберу үшiн әскери мiндеттiлердi алдын ала iрiктеу мен зерделеу қорғаныс iстерi жөнiндегі басқармаларға (бөлiмдерге) шақырусыз дербес есебiн жүргiзудiң деректерi бойынша алдын ала жүргiзiледi.
Денсаулық жағдайы немесе басқа да себептер бойынша жекелеген адамдарды жиындарды өткеруден босатқан жағдайда кандидаттарды белгiленген саннан асыра iрiктеу жүргiзiледi.
Режимдiк бөлiмдерде жиындарды өткеру үшiн, сондай-ақ батальон (дивизион) командирлерi орынбасарларының және оларға сәйкес әрi одан жоғары лауазымдар бойынша даярлау үшiн кандидат болып iрiктелiп алынған запастағы офицерлердi облыстың (республикалық маңыздағы қала мен астананың) қорғаныс iстерi жөнiндегi департаментiнiң бастығы жеке өзi қарайды және бекiтедi.

72. Призыв военнообязанных на воинские сборы проводится департаментами (управлениями и отделами) по делам обороны на основании указаний и нарядов Комитета начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан. Как правило, призыву на сборы подлежат, в первую очередь, военнообязанные, предназначенные к воинским частям по мобилизационному плану.
73. Департаменты (управления, отделы) по делам обороны отвечают за качество отбора, своевременную отправку военнообязанных на воинские сборы и полноту выполнения нарядов. Отбор военнообязанных на воинские сборы департаменты (управления, отделы) по делам обороны производят совместно с соответствующими командирами воинских частей, для которых готовятся ресурсы.
74. Военнообязанные, освобождаемые от прохождения воинских сборов по состоянию здоровья, семейным обстоятельствам и другим причинам, заменяются военнообязанными из свободных ресурсов, отвечающими требованиям прохождения сборов по соответствующим специальностям.
75. На воинские сборы по подготовке военнообязанных и усовершенствованию их военных знаний по дефицитным специальностям призываются:
1) для усовершенствования военных званий - офицеры запаса преимущественно из числа прошедших военную подготовку в организациях высшего профессионального образования и не служивших в армии на офицерских должностях, а также офицеры запаса, имеющие низкую теоретическую и практическую военную подготовку. Для подготовки на вышестоящие должности призываются офицеры запаса, имеющие хорошую военную подготовку и опыт практической работы в войсках;
2) для подготовки офицеров из сержантов и солдат запаса:
по командным профилям - сержанты и солдаты запаса в возрасте до 30 лет, имеющие высшее или среднее специальное образование, прошедшие воинскую службу по специальностям соответствующего рода войск и отвечающие установленным требованиям по состоянию здоровья, деловым и моральным качествам;
по инженерно-техническим и другим профилям - сержанты и солдаты в возрасте до 35 лет, имеющие высшее или среднее специальное образование по специальностям, родственным профилю военной подготовки, или имеющие опыт воинской службы по этому профилю, годные по состоянию здоровья к воинской службе и отвечающие требованиям по деловым и моральным качествам;
3) для подготовки и переподготовки военнообязанных по новым и дефицитным специальностям - призываются офицеры, сержанты, старшины, солдаты и матросы запаса 1 разряда, имеющие родственные военным гражданские специальности и соответствующее общее или среднее специальное образование.
Предварительный отбор и изучение военнообязанных для направления на воинские сборы по подготовке и усовершенствованию по дефицитным специальностям производятся заблаговременно по данным персонального учета без вызова в управление (отдел) по делам обороны.
Отбор кандидатов производится с превышением установленного количества на случай освобождения отдельных лиц от прохождения сборов по состоянию здоровья или другим причинам.
Офицеры запаса, отобранные кандидатами для прохождения сборов в режимных частях, а также для подготовки по должностям от заместителя командира батальона (дивизиона) и им соответствующим и выше, рассматриваются и утверждаются лично начальником департамента по делам обороны области (города республиканского значения и столицы).

76. Әскери барлау мамандықтары бойынша даярлау үшiн әскери жиындарға запастағы офицерлердi, сержанттар мен солдаттарды шақыру құрама штабтарының атаулы тiзiмдерi бойынша жүргiзiледi.
77. Әскери жиындарға тапшы мамандықтар бойынша даярлау және әскери бiлiмдерiн жетiлдiру үшiн денсаулық жағдайы және тиiстi әскер тектерiнде (қызметтерiнде) белгілi бiр лауазымдарда қызметке жарамды әскери мiндеттiлер жiберiледi, сол үшiн жиынға жөнелту алдында олар мiндеттi түрде аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) және облыстық (республикалық маңызы бар қала мен астананың) шақыру комиссияларының медициналық комиссияларымен медициналық куәландырудан өтедi.
Тiркелген құрамды жиындарға жiберу кезiнде медициналық куәландыруға тек денсаулық жағдайына шағым бiлдiрген, сондай-ақ Әуе десанттық әскерлер, авиацияның ұшу-көтеру лауазымдарындағы және сүңгуiрлер бөлiмдерiнiң тiркелген құрамының жиындарына жiберiлетiн әскери мiндеттiлер тартылады.
Ұшу-көтерiлу құрамы дәрiгерлiк-ұшу комиссияларында медициналық тексеруге жатады.
Медициналық тексеру нәтижелерi тиiстi әскери-дәрiгерлiк комиссиялардың анықтамалары салынатын запастағы офицерлердiң жеке iстерiнде көрсетiледi. Запастағы сержанттар мен солдаттардың iлеспе атаулы тiзiмдерiндегi "Ескерту" бағанында арнаулы белгiлер жасалады.
78. Рұқсат талап етiлетiн режимдiк және басқа да бөлiмдерге, мекемелер мен әскери оқу орындарына әскери жиындарға жiберуге жататын әскери мiндеттiлердiң кандидатуралары Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiсiледi.
Келiсу туралы деректер әскери мiндеттiлердiң әскери билеттерiне, жеке iстерi мен басқа да әскери-есептiк құжаттарына белгiленген тәртiппен енгiзiледi, олар әскери жиындарға шақырылғандарды аса маңызды, өте құпия және құпия жұмыстарға, техникаға және құжаттарға рұқсат ету үшiн негiз болып табылады.
Егер әскери мiндеттiнiң әскери билетiнде Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдарының рұқсаты (келiсiмi) туралы тиiстi белгiсi болса және оның әрекет ету мерзiмi бiтпеген болса, жиынды режимдiк бөлiмдерде өткеру құқығына құжаттарды қайта ресiмдеу жүргiзiлмейдi.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының рұқсаты (келiсiмi) жоқ әскери мiндеттiлер рұқсат талап етiлетiн режимдiк және басқа да бөлiмдерге, мекемелер мен әскери оқу орындарына әскери жиындарға жiберiлмейдi.
79. Әскери мiндеттiлердi тапшы мамандықтар даярлау жөнiндегi әскери жиындарға шақыру үшiн iрiктелген кандидаттарды, сондай-ақ тiркелген құрамның жиындарына шақыру үшiн iрiктелген запастағы офицерлердi хабардар ету есептiк деректердi тексеру және медициналық куәландырудан өткiзу кейiннен жөнелту үшiн келу мерзiмi мен жиын ұзақтығы көрсетiлген белгiленген үлгiдегi шақыру қағаздарын тапсыру үшiн алдын ала жүргiзiледi. Кәсiпорын басшысына жiберiлген хабарламада әскери мiндеттiлердiң әскери жиындарда болу мерзiмi жиында болу уақыты мен әскери бөлiмге дейiнгi жолына және жиыннан қайтуға жұмсалатын уақытты ескере отырып көрсетiледi.
Запастағы сержанттар мен солдаттарды тiркелген құрамның әскери жиындарына шақыру туралы хабардар ету жұмылдыру жоспарында көзделген мерзiмде және тәртiппен жүргiзiледi.

76. Призыв офицеров, сержантов и солдат запаса на воинские сборы для подготовки по специальностям военной разведки проводится по именным спискам штабов соединения.
77. На воинские сборы для подготовки и усовершенствования военных знаний по дефицитным специальностям направляются военнообязанные, годные по состоянию здоровья к службе в соответствующем роде войск (службе) и на определенных должностях, для чего они перед отправкой на сборы обязательно проходят медицинское освидетельствование медицинскими комиссиями районных (городов областного значения) и областных (города республиканского значения и столицы) призывных комиссий.
При отправке на сборы приписного состава медицинскому обследованию подвергаются только военнообязанные, заявившие жалобы на состояние здоровья, а также лица, направляемые на сборы приписного состава частей Воздушно-десантных войск, летно-подъемных должностей авиации и водолазов.
Летно-подъемный состав подлежит медицинскому обследованию во врачебно-летных комиссиях.
Результаты медицинского обследования отражаются в личных делах офицеров запаса, куда вкладываются справки соответствующих военно-врачебных комиссий. В сопроводительных именных списках на сержантов и солдат запаса в графе "Примечание" производятся специальные отметки.
78. Кандидатуры военнообязанных, подлежащие направлению на воинские сборы в режимные и другие части, учреждения и военно-учебные заведения, где требуется допуск, согласовываются с органами национальной безопасности Республики Казахстан.
Данные о согласовании заносятся в установленном порядке в военные билеты, личные дела и другие учетно-воинские документы военнообязанных, которые и являются основанием для допуска призванных на воинские сборы к работам особой важности, совершенно секретным и секретным, технике и документам.
В том случае, если у военнообязанного имеется соответствующая отметка в военном билете о допуске (согласии) органов национальной безопасности Республики Казахстан и срок ее действия не истек, оформление повторных документов на право прохождения сборов в режимных частях не проводится.
Военнообязанные, не имеющие допуска (согласия) органов национальной безопасности Республики Казахстан, на воинские сборы в режимные и другие части, учреждения и военно-учебные заведения, где требуется допуск (согласие) органов национальной безопасности, не направляются.
79. Оповещение военнообязанных, отобранных кандидатов для призыва на воинские сборы по подготовке дефицитных специалистов, а также офицеров запаса на сборы приписного состава проводится заблаговременно, с целью проверки учетных данных и проведения медицинского освидетельствования, с последующим вручением им повесток установленного образца с указанием в них срока явки для отправки и продолжительности сборов. В извещении руководителю предприятия срок пребывания военнообязанных на воинских сборах указывается с учетом времени пребывания на сборах и времени на дорогу до воинской части и возвращения со сборов.
Оповещение сержантов и солдат запаса о призыве на воинские сборы приписного состава проводится в сроки и порядке, предусмотренные мобилизационным планом.

80. Әскери мiндеттiлердi әскери жиындарға жiберудi жергiлiктi әскери басқару органдары алынған нарядтарға сәйкес ұйымдастырады және жүзеге асырады.
Жұмылдыру жоспарларының жекелеген iс-шараларын тексеру мақсатында әскери мiндеттiлердi тiркелген құрамның әскери жиындарына шақыру және жөнелту жұмылдыру жоспарлары есебiне сәйкес жасалған, арнайы әзiрленген құжаттар бойынша жұмылдыру терминдерiн көрсетпей жүргiзiледi. Запастағы сержанттар мен солдаттар осы жиындарға көрсетiлген есептерде көзделген мерзiмде және тәртiппен, ал запастағы офицерлер, егер олар алдын ала шақырылса - таңдау тәртiбiмен жөнелтiледi.
Тапшы мамандықтар бойынша жетiлдiру және даярлау үшiн әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттiлер бөлiмдерге олардың жиындар өткiзiлетiн жерге сабақтар басталуынан бiр күн бұрын жетуi есебiмен жөнелтiледi.
Осы әскери мiндеттiлердi жиындарға және керi тасымалдау темiр жол немесе автомобиль көлiгiмен ал олар болмаған жекелеген учаскелерде - тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi есебiнен әуе көлiктерiмен жүргiзiлуi тиiс.
Саны 90 адамға дейiнгi әскери мiндеттiлердiң командалары темiр жол көлiгімен жол жүрген жағдайда жолаушы пойыздарымен тасымалданады, ал саны 90 адамнан жоғары болса, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Штабтар бастықтары комитетiнiң нұсқауымен әскери эшелондармен тасымалдануы мүмкiн. Эшелон бастығы болып тек офицер тағайындалады.
90 адамнан кем командаларды жөнелту кезiнде команда жетекшiсi әскери жиынға жол жүретiн әскери мiндеттiлер қатарынан тағайындалады, жекелеген жағдайларда команда жетекшiсi болып қорғаныс iстерi жөнiндегi департамент бастығының шешiмi бойынша жергiлiктi әскери басқару органының офицерi тағайындалуы мүмкiн.
81. Тапшы мамандықтар даярлау бойынша әскери жиындарды өткеру үшiн шақырылған әскери мiндеттiлерге арнап жергiлiктi әскери басқару органдары бөлiм командирлерiне мынадай құжаттар жiбередi:
1) запастағы офицерлерге - атаулы тiзiм және жеке iстер;
2) запастағы сержанттар мен солдаттарға - атаулы тiзiм;
3) ұшу құрамына - атаулы тізім, жеке істер, ұшу және медициналық кiтапшалар.
Атаулы тiзiмдер, ұшу және медициналық кiтапшалар мөр басылған түрде команда жетекшiсiне қол қойғызып табыс етiледi. Ұшу кiтапшалары жоқ адамдар ұшу құрамын даярлау жөнiндегi әскери жиындарға шақырылмайды.
82. Әскери жиындарға жiберуге жататын запастағы офицерлердiң жеке iстерi құпия поштамен жiберiледi, ал режимдiк бөлiмдерге және мекемелерге атаулы тiзiмдер, ұшу және медициналық кiтапшалар оларды бөлiмдерде жиын басталардан екi күн бұрын алуын ескере отырып құпия поштамен жiберiледi.

80. Отправку военнообязанных на воинские сборы организуют и осуществляют местные органы военного управления в соответствии с полученными нарядами.
Призыв и отправка военнообязанных на воинские сборы приписного состава, в целях проверки отдельных мероприятий мобилизационных планов, проводятся по специально разработанным документам, составленным применительно к расчетам мобилизационных планов, без указания мобилизационных терминов. Сержанты и солдаты запаса на эти сборы отправляются в сроки и порядке, предусмотренные указанными расчетами, а офицеры запаса, если они вызываются заблаговременно - выборочным порядком.
Военнообязанные, призванные на воинские сборы для совершенствования и подготовки по дефицитным специальностям, отправляются в части с расчетом прибытия их к месту прохождения сборов за день до начала занятий.
Перевозка этих военнообязанных на сборы и обратно должна производиться железнодорожным или автомобильным транспортом, а при отсутствии их на отдельных участках - воздушным транспортом за счет средств Министерства обороны Республики Казахстан, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Команды военнообязанных численностью до 90 человек при следовании железнодорожным транспортом перевозятся пассажирскими поездами, а численностью свыше 90 человек, по указанию Комитета начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан, могут перевозиться воинскими эшелонами. Начальником эшелона назначается только офицер.
При отправке команды менее 90 человек старший команды назначается из числа военнообязанных, следующих на воинские сборы, в отдельных случаях по решению начальника департамента по делам обороны старшим команды может быть назначен офицер местного органа военного управления.
81. На военнообязанных, призванных для прохождения воинских сборов по подготовке дефицитных специалистов, местные органы военного управления направляют командирам воинских частей:
1) на офицеров запаса - именной список и личные дела;
2) на сержантов и солдат запаса - именной список;
3) на летный состав - именной список, личные дела, летные и медицинские книжки.
Именные списки, летные и медицинские книжки в опечатанном виде вручаются старшему команды под расписку. Лица, не имеющие летные книжки, на воинские сборы по подготовке летного состава не призываются.
82. Личные дела офицеров запаса, подлежащих направлению на воинские сборы, пересылаются только секретной почтой, а в режимные части и учреждения секретной почтой направляются также именные списки, летные и медицинские книжки с расчетом получения их в частях за два дня до начала сборов.

83. Айрықша режимдiк бөлiмдерге жиындарға жалқы тәртiппен немесе команда құрамында жiберiлетiн әскери мiндеттiлерге ұйғарым режимдiк бөлiмдер мен мекемелер үшiн белгiленген тәртiппен берiледi. Команда жетекшiсiне берiлген атаулы тiзiмдерде команда құрамында бара жатқан әскери мiндеттiлердiң тек тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетiледi.
84. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының бөлiмдерi мен мекемелерiне оқу-жаттығу жиындарына әскери мiндеттiлердi шақыру олардың қорғаныс iстерi жөнiндегі департаменттерге жиындардың басталуынан бiр ай бұрын жiберетiн дербес тiзiмдер (сандық өтiнiмдер) бойынша жүргізiледi.
85. Әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттiлердiң жауынгерлiк даярлығы әдiстемелiк нұсқауларға және жиынның бағдарламаларына сәйкес жүргiзiледi. Тiркелген құрамның және армия үшiн тапшы мамандықтарды даярлау жөнiндегi әскери жиындардағы барлық оқу уақыты жауынгерлiк даярлық бағдарламаларына сәйкес әскери мiндеттiлердiң әскери және арнаулы бiлiмдерiн арттыруға пайдаланылады. Техникаға қызмет көрсету жөнiндегi жиындарда оқу уақытының 25 пайызы әскери мiндеттiлердiң жауынгерлiк даярлығына, қалғаны - техникаға қызмет көрсету және күтiм жасау жұмыстарына бөлiнедi.
86. Әскери жиындар өткiзiлетiн әскери бөлiмдердiң командирлерi запастағы офицерлердiң, сержанттар мен солдаттардың жауынгерлiк даярлығының ұйымдастырылуына және өткiзiлу сапасына, жиындардың уақтылы және толық материалдық-техникалық қамтамасыз етiлуiне, оқу-жаттығу базаларын дайындауға, әскери мiндеттiлердi қабылдау мен жиындардан жөнелтудi ұйымдастыруға жауап бередi. Құпия жұмыстарды жүргiзу үшiн қажеттi жағдайлар жасауға және құпия құжаттардың, техника мен қару-жарақтың сақталуын қамтамасыз етуге ерекше назар аударылуы тиiс. Әскери мiндеттiлерге құпия құжаттарды, техника мен қару-жарақты сақтау және ұстау, жеке хат алмасуды жүргiзу тәртiбi мен мемлекеттiк және әскери құпияны сақтауға дербес жауапкершiлiк, жеке блокноттарында құпия жазбалар, суреттер, есептер жасауды және әскери объектiлер мен құпия техниканы фото-кино түсiрулерге жол бермеу жөнiндегi негiзгi талаптар жеткiзiлуi тиiс.
87. Бөлiмдердiң командирлерi әскери жиындар өткiзуге тапсырмалар алған кезде:
1) алдын ала жиын бастығын тағайындайды және жауынгерлiк даярлықты ұйымдастыру мен өткiзуден тәжiрибелерi мен бiлiмдерi бар даярланған офицерлер мен сержанттарды оларды осы уақытқа басқа мiндеттерден босатып, бөледi;
2) жиын басталардан кемiнде екi ай бұрын құрамалардың тиiсті штабтарының бастықтарына әскери мiндеттiлердiң әскери жиындарын толық қамтамасыз ету үшiн қажеттi жетiспейтiн қару-жарақ, оқ-дәрi, техника және әскери мүлiкке өтінiмдер ұсынады;

83. Военнообязанным, направляемым на сборы в особо режимные части одиночным порядком или в составе команд, предписания выдаются в установленном порядке для режимных частей и учреждений. В именных списках, вручаемых старшим команды, указываются только фамилия, имя, отчество военнообязанных, следующих на сборы в составе команд.
84. Призыв военнообязанных на учебные сборы в части и учреждения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан производится по персональным спискам (числовым заявкам), направляемым ими в департаменты по делам обороны за месяц до начала сборов.
85. Боевая подготовка военнообязанных, призванных на воинские сборы, проводится в соответствии с методическими указаниями и программами сборов. На воинских сборах по подготовке приписного состава и дефицитных для армии специалистов все учебное время используется для повышения военных и специальных знаний военнообязанных в соответствии с программами боевой подготовки. На сборах по обслуживанию техники 25 процентов учебного времени отводится на боевую подготовку военнообязанных, остальное - на работы по уходу и обслуживанию техники.
86. Командиры воинских частей, в которых проводятся воинские сборы, отвечают за организацию и качество проведения боевой подготовки офицеров, сержантов и солдат запаса, своевременное и полное материально-техническое обеспечение сборов, подготовку учебной базы, за организацию приема и отправки военнообязанных со сборов. Особое внимание должно быть обращено на создание необходимых условий для ведения секретной работы и обеспечения сохранности секретных документов, техники и вооружения. Военнообязанным должны быть доведены основные требования по хранению и обращению с секретными документами, техникой и вооружением, порядку ведения личной переписки и персональной ответственности за сохранение государственной и военной тайны, недопущению секретных записей, зарисовок, расчетов в личных блокнотах и фото- киносъемок военных объектов и секретной техники.
87. При получении задания на проведение воинских сборов командиры частей:
1) заблаговременно назначают начальника сборов и выделяют подготовленных офицеров и сержантов, имеющих опыт и знания в организации и проведении боевой подготовки, освободив их на это время от других обязанностей;
2) не позднее, чем за два месяца до начала сборов представляют соответствующим начальникам штабов соединений заявки на недостающее вооружение, боеприпасы, технику и военное имущество, необходимые для полного обеспечения воинских сборов военнообязанных;

3) жиын басталардан бiр апта бұрын оқу бағдарламасына және сағаттар есебiне сәйкес әскери мiндеттiлермен сабақтардың кестесiн жасайды және бекітеді;
4) жиын басталардан екi-үш күн бұрын әскери мiндеттiлердi оқытуға тағайындалған офицерлермен және сержанттармен нұсқаушылық-әдiстемелiк сабақтар жүргiзiледi;
5) қару-жарақ, әскери техника, оқу және көрнекi құралдардың қажеттi мөлшерін бөледi және оларды жиынға бекiтедi;
6) әскери мiндеттiлердi орналастыру үшiн үй-жайларды және жеткiлiктi мөлшерде киiм-кешек пен аяқ киiмдi алдын ала дайындайды;
7) әскери жиынға келген әскери мiндеттiлердiң жеке заттарын қабылдауды ұйымдастырады;
8) әскери жиындарға взвод және бөлiмшелер командирлерiнiң бос  лауазымдарында тағылымдамадан өту үшiн шақырылған запастағы офицерлермен лауазымға тағайындалу алдында және тағылымдама барысында жүйелi түрде нұсқамалық-әдiстемелiк сабақтар жүргiзедi.
88. Әскери мiндеттiлермен оқу процесi әскери жиындар өткiзiлiп жатқан, әскери бөлiмдердi жарақталған жауынгерлiк техниканы және қаруды пайдаланумен ұйымдастырылады.
89. Әскери жиындарда әскери мiндеттiлердiң оқу-жаттығу сабақтарының ұзақтығы кадрлық құрамына бөлiмдер мен олар жиын өткерiп жатқан әскери оқу орындарына арналған сияқты белгiленедi.
90. Жиындарға шақырылған барлық әскери мiндеттiлер казармалық жағдайда болады. Оларды бөлiм орналасқан жерден босатуды рота командирлерi (жиын бастықтары) Iшкi қызмет жарғысында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi. Әскери және қоғамдық тәртiптi бұзу, қылмыс жасағаны, сондай-ақ мемлекетке тигiзген материалдық зияны үшiн әскери жиынға шақырылған әскери мiндеттiлер Қазақстан Республикасының   заңнамасына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
91. Әскери мiндеттiлердi әр түрлi шаруашылық және құрылыс жұмыстарына және жиын өткеруге қатысы жоқ қызмет атқаруға тартуға жол берiлмейдi.
92. Тiркелген құрамның әскери жиындарын өткiзу кезiнде әскери бөлiмдердiң шынайы нөмiрлерiмен және атауларымен, өрiстетiлетiн және жасақталатын бөлiмдер үшiн белгіленген соғыс уақытының дала поштасы нөмiрiмен, сондай-ақ жұмылдыру жоспарының түпнұсқа құжаттарымен пайдалануға қатаң тыйым салынады. Әскери жиындар кезеңiнде ресми құжаттарда және хат алмасуда әскери бөлiмдер тек бейбiт уақытта оларға берiлген шартты атаулар бойынша аталады. Әскери жиындар кезiнде бейбiт уақытта әрекет ететiн әскери бөлiмдердiң шартты литерлiк нөмiрлерi жасақталатын бөлiмдерге берiледi.

3) за неделю до начала сборов, в соответствии с учебной программой и расчетом часов, составляют и утверждают расписание занятий с военнообязанными;
4) за два-три дня до начала сборов проводят инструкторско-методические занятия с офицерами и сержантами, назначенными для обучения военнообязанных;
5) выделяют необходимое количество вооружения, техники, учебных и наглядных пособий и закрепляют их за сборами;
6) заблаговременно подготавливают помещение для размещения военнообязанных и необходимое количество обмундирования и обуви;
7) организовывают прием личных вещей военнообязанных, прибывших на воинские сборы;
8) с офицерами запаса, призванными на воинские сборы для прохождения стажировки на вакантных должностях командиров взводов и подразделений, перед назначением на должности и в ходе стажировки систематически проводят инструкторско-методические занятия.
88. Учебный процесс с военнообязанными организуется с использованием боевой техники и оружия, состоящих на вооружении воинских частей, проводящих воинские сборы.
89. Продолжительность учебных занятий военнообязанных на воинских сборах устанавливается такой же, как и для кадрового состава, частей и военно-учебных заведений, при которых они проходят сборы.
90. Все военнообязанные, призванные на сборы, находятся на казарменном положении. Увольнение их из расположения части проводится командирами рот (начальниками сборов) в порядке, установленном Уставом внутренней службы. За нарушение воинской дисциплины и общественного порядка, за преступления, а также за материальный ущерб, причиненный государству, военнообязанные, призванные на воинские сборы, несут ответственность согласно законодательству Республики Казахстан .
91. Не допускается привлечение военнообязанных на всякого рода хозяйственные и строительные работы и к несению службы, не связанной с прохождением сборов. <*>
Сноска. В пункт 91 внесены изменения постановлением Правительства РК от 18 октября 2006 года N 1005 .
92. Пользоваться действительными номерами и наименованиями воинских частей, номерами полевых почт военного времени, установленными для развертываемых и формируемых частей, а также подлинными документами мобилизационного плана при проведении воинских сборов приписного состава категорически запрещается. На период воинских сборов воинские части в официальных документах и в переписке именуются только по присвоенным им в мирное время условным наименованиям. Формируемым частям на время воинских сборов присваиваются условные литерные номера существующих в мирное время воинских частей.

93. Әскери жиындарға шақырылған және бұрын әскери ант қабылдамаған әскери мiндеттiлер 5 күн мерзiмде әскери антқа келтiрiледi, ол туралы әскери билеттерiнде тиiстi белгi жасалады.
94. Әскери жиындар аяқталған соң тапшы мамандықтар бойынша әскери міндеттілердің өткен бағдарламалық материалдарды меңгергендігін тексеру жүргiзiледi және даярлық дәрежесi туралы қорытынды шығарылады. Емтихандар (сынақтар) қабылдау үшiн әскери бөлiмдердiң, мекемелер мен әскери оқу орындарының даярланған және тәжiрибелi офицерлерi қатарынан арнайы комиссиялар құрылады.
95. Әскери бөлiмдер командирлерi мен штабтары әскери жиындар аяқталғаннан кейiн:
1) запастағы офицерлерге, сондай-ақ офицерлiк құрамға даярлықтан өткен запастағы сержанттар мен солдаттарға жиындардың оқу бағдарламасын меңгеру дәрежесi көрсетiлген, әскери iстi зерделеуге қатынасы мен танытқан моральдық қасиеттерi, соғыс уақытында офицердiң тағайындалуы мүмкiн лауазымы, әскери-есептiк мамандығы (егер офицер жаңа мамандық бойынша қайта даярлаудан өткен жағдайда) ол бойынша кезектi (бiрiншi) әскери атақ берiлу мүмкiндiгiн ескеретiн мiнездемелер жасайды;
2) офицердiң, сондай-ақ сержант пен солдаттың жеке iсiнде және әскери билетiнiң тиiстi бөлiмiнде жиындарды өткергендiгi туралы әскери бөлiм командирiнiң (штаб бастығының) қолымен және мөрiмен расталған белгi қояды;
3) әскери жиындарды (тапшы мамандықтар немесе тiркелген құрам бойынша) табысты өткерген және онда жиын ұзақтығын, әскери-есептiк мамандықтар нөмiрiн және алдағы уақытта ескерiлуi қажет лауазымдық бiлiктiлiгiн көрсете отырып, тиiстi лауазымдар бойынша қажеттi даярлық алған (жиындар мерзiмiне қарамастан) запастағы сержанттар мен солдаттардың атаулы тiзiмдерiн жасайды. Жиындарды өткергендiгi туралы әскери билеттiң тиiстi тармағында әскери бөлiм командирiнiң (штаб бастығының) қолымен және мөрiмен расталған белгi қойылады;
4) жиындарда оқу бағдарламасын табысты аяқтаған және кезектi әскери атақтар беруге тұратын запастағы сержанттар мен солдаттарға әскери билетте тиiстi жазба жүргiзе отырып, әскери атақ бередi және бұйрықтан көшiрменi шақырылған жерi бойынша жергiлiктi әскери басқару органдарына жiбередi;
5) жиындарда пайдаланылған құпия материалдардың, техниканың, қару-жарақ пен жекелеген тораптардың, блоктардың, оларға бөлшектердiң болуын тексереді;
6) әскери мiндеттiлердi бөлiмнен салтанатты түрде шығарып салуды ұйымдастырады, ал жиындар бағдарламасын жақсы меңгерген адамдарды көтермелейдi;
7) он күн мерзiмде жергiлiктi әскери басқару органдарына әскери жиындардан өткен запастағы офицерлердiң жеке iстерi мен мiнездемелерiн және запастағы сержанттар мен солдаттардың атаулы тiзiмдерiн жiбередi.

93. Военнообязанные, призванные на воинские сборы и ранее не принимавшие военную присягу, в 5-дневный срок приводятся к военной присяге, о чем производятся соответствующие отметки в военных билетах.
94. По завершении воинских сборов по подготовке дефицитных специалистов проводится проверка усвоения военнообязанными пройденного программного материала и выносится заключение о степени подготовленности. Для приема экзаменов (зачетов) создаются специальные комиссии из числа подготовленных и опытных офицеров воинских частей, учреждений и военно-учебных заведений.
95. По окончании воинских сборов командиры и штабы воинских частей:
1) на офицеров запаса, а также сержантов и солдат запаса, прошедших подготовку в офицерский состав, составляют характеристики, в которых указывают степень усвоения учебной программы сборов, отношение к изучению военного дела и проявленные моральные качества, должность, на которую может быть назначен офицер в военное время, военно-учетную специальность, по которой следует учитывать (в том случае, если офицер проходил переподготовку по новой специальности), возможность присвоения очередного (первичного) воинского звания;
2) производят отметку о прохождении сборов в личном деле и в соответствующем разделе военного билета офицера, а также сержанта и солдата, заверенную подписью командира (начальника штаба) и печатью воинской части;
3) составляют именные списки на сержантов и солдат запаса, успешно прошедших воинские сборы (по дефицитным специальностям или приписного состава) и получивших необходимую подготовку по соответствующим должностям (независимо от сроков сборов), указав в них продолжительность сборов, номера военно-учетных специальностей и должностные квалификации, по которым целесообразно учитывать их в дальнейшем. О прохождении сборов в соответствующем пункте военного билета производится отметка, заверенная подписью командира (начальника штаба) и печатью воинской части;
4) присваивают воинские звания сержантам и солдатам запаса, успешно закончившим программу обучения на сборах и достойным присвоения очередных воинских званий, сделав соответствующую запись в военном билете, и направляют в местные органы военного управления по месту призыва выписки из приказов;
5) проверяют наличие секретных материалов, техники, вооружения и отдельных узлов, блоков, деталей к ним, использовавшихся на сборах;
6) проводят организованную отправку военнообязанных из частей в торжественной обстановке, а лиц, хорошо усвоивших программу сборов, поощряют;
7) высылают личные дела и характеристики на офицеров запаса и именные списки на сержантов и солдат запаса, прошедших воинские сборы, в десятидневный срок в местные органы военного управления по месту учета военнообязанных.

96. Әскери бөлiмге дейiн және керi жол жүрген уақытын қоса алғанда, жиындар кезеңiнде шақырылған әскери мiндеттiлердiң жұмыс орны және атқаратын лауазымы сақталады, республикалық бюджет есебiнен орташа айлық жалақысы төленедi.
97. Әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттiлердi тамақтандыруды және тұрғылықты жерлерiнен жиын өткеретiн пунктке дейiн, сондай-ақ жиындар аяқталғаннан кейiн тұрғылықты жерлерiне тасымалдауды қамтамасыз ету тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң қаражаты есебінен жүргiзiледi:
жергiлiктi әскери басқару органдары - жиындарды өткiзетiн әскери бөлiмдер орналасқан жерге дейiн;
әскери бөлiмдер (жиындар аяқталғаннан кейiн) - әскери мiндеттiлердiң тұрғылықты жерлерiне дейiн.
98. Әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттiлер жиындар уақытында мыналармен қамтамасыз етiледi:
жиындарды өткiзетiн әскери бөлiмдердiң жеке құрамы үшiн белгiленген үлес нормалары бойынша азық-түлiкпен;
әскери мiндеттiлердiң тиiстi санаттары үшiн белгiленген нормалар бойынша заттай мүлiкпен, әскери қызметшiлермен бiрдей ұйымдастырылатын медициналық қызмет көрсетумен.
99. Офицерлiк құрамға даярлау үшiн жиындарға шақырылатын запастағы сержанттар мен солдаттар запастағы сержанттар мен солдаттар үшiн белгiленген нормалар бойынша үлестiң барлық түрiмен қамтамасыз етiледi.
100. Әскери мiндеттiлердiң әскери жиындарын өткiзу Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң түрлерi мен тектерiнiң басқармалары, Қорғаныс министрлiгi департаменттерiнiң, бас басқармалары мен басқармаларының бастықтары, өңiрлiк қолбасшылықтардың қолбасшылары мен құрамалар командирлерi жүзеге асыратын тұрақты бақылауда болуы тиiс.
101. Бақылаудың негiзгi түрi тiкелей осы жиындарды өткiзетiн әскери бөлiмдерде әскери жиындардың ұйымдастырылуы мен барысын тексеру болып табылады.
Осы мақсатта Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi қашан және кiммен, қандай мерзiм iшiнде, қандай әскери бөлiмдерде тексеру жүргiзiлетiнiн айқындай отырып, тексеру жүргізудi жоспарлайды.
Жауынгерлiк даярлықты тексеру және әскерлердi инспекциялау кезiнде әскери мiндеттiлердiң әскери жиындары мiндеттi түрде тексерiлуi қажет.
5-тарау. Азаматтарды жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақыру
102. Азаматтарды жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақыру Қазақстан Республикасы Президентi Жарлығының негiзiнде және Заңда белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
103. Қазақстан Республикасының запаста тұрған, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында және министрлiктердiң арнайы құралымдарында тiркелген азаматтарын соғыс уақытының штаттарында көзделген әскери лауазымдарда әскери қызмет өткеру немесе оларды әскери бөлiмдер мен арнайы құралымдардың азаматтық персоналы лауазымдарында қызмет атқаруға жiберу үшiн жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақыру деп мынадай iс-шаралар түсiндiрiледi:

96. За военнообязанными, призванными на период сборов, включая и время следования в пути до воинской части и обратно, сохраняются место работы и занимаемая должность, им выплачивается средняя заработная плата за счет республиканского бюджета.
97. Обеспечение питанием и перевозка военнообязанных, призванных на воинские сборы, от место жительства до пункта проведения сборов, а также по окончании сборов к место жительству, производятся за счет средств Министерства обороны Республики Казахстан, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год:
местными органами военного управления - до места дислокации воинских частей,
проводящих сборы;
воинскими частями (по окончании сборов) - до место жительства военнообязанных.
98. Военнообязанные, призванные на воинские сборы, обеспечиваются на время сборов:
продовольствием по нормам пайка, установленным для личного состава частей, проводящих сборы;
вещевым имуществом по нормам, установленным для соответствующих категорий военнообязанных, медицинским обслуживанием, которое организуется наравне с военнослужащими.
99. Сержанты и солдаты запаса, призываемые на сборы для подготовки в офицерский состав, обеспечиваются всеми видами довольствия по нормам, установленным для сержантов и солдат запаса.
100. Проведение воинских сборов военнообязанных должно находиться под постоянным контролем, который осуществляется управлениями видов и родов Вооруженных Сил, начальниками департаментов, главных управлений и управлений Министерства обороны Республики Казахстан, командующими региональных командований и командирами соединений.
101. Основной формой контроля является проверка организации и хода воинских сборов непосредственно в воинских частях, проводящих эти сборы.
С этой целью Министерство обороны Республики Казахстан планирует проведение проверок, определяя, когда и кем, в течение какого срока, в каких воинских частях должна проводиться проверка.
При проверке боевой подготовки и инспектировании войск воинские сборы военнообязанных должны проверяться в обязательном порядке.
Глава 5. Призыв граждан на воинскую службу
по мобилизации и в военное время
102. Призыв граждан на воинскую службу по мобилизации и в военное время проводится на основании Указа Президента Республики Казахстан и в порядке, установленном Законом .
103. Под призывом на воинскую службу по мобилизации и в военное время граждан Республики Казахстан, пребывающих в запасе, приписанных к воинским частям Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований и специальных формирований министерств для прохождения воинской службы на воинских должностях, предусмотренных штатами военного времени, или направления их для работы на должностях гражданского персонала воинских частей и специальных формирований понимаются следующие мероприятия:

1) жалпы немесе iшiнара жұмылдыруды жариялау;
2) азаматтарды жалпы немесе iшiнара жұмылдыруды өткiзу туралы хабардар ету;
3) азаматтардың жергiлiктi әскери басқару органдарының алдын ала жинау пункттерiне (жиын пункттерiне) немесе тiкелей әскери бөлiмдерге және арнайы құралымдарға келуi (жеткiзiлуi);
4) азаматтарды алдын ала жинау пункттерiнен (жиын пункттерiнен) әскери бөлiмдер мен арнайы құралымдарға жеткiзу;
5) алынып тасталды
6) азаматтарды әскери қызметке шақыру (жұмысқа жiберу) фактiсiн құжаттамалық ресiмдеу.
Ескерту. 103-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.10.18. N 1005 қаулысымен.
104. Жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақыру (жұмысқа жiберу) Қазақстан Республикасы Конституциясының , Қазақстан Республикасының " Қазақстан Республикасында жұмылдыру даярлығы және жұмылдыру туралы " 1997 жылғы 16 маусымдағы, " Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштерi туралы " 2005 жылғы 7 қаңтардағы, " Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы " 2005 жылғы 8 шiлдедегi заңдарының және мемлекет қауiпсiздiгi мен қорғанысын қамтамасыз ету саласындағы өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерi негiзiнде жүзеге асырылады.
105. Облыстың (республикалық маңызы бар қала мен астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағында жалпы немесе iшiнара жұмылдыру жариялау туралы бұйрықтарды Қазақстан Республикасы Президентiнiң жалпы немесе iшiнара жұмылдыру жариялау туралы Жарлығын орындау үшiн және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң тиiстi бұйрығы негiзiнде жергiлiктi әскери басқару органдары шығарады.
106. Жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақыру (жұмысқа жiберу) әскери бөлiмдер мен арнайы құралымдардың оларды соғыс уақытының ұйымдары мен құрылымына көшiрудi көздейтiн жұмылдыру жоспарларында белгiленген көлемде жүзеге асырылады.
107. Жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақыруға (жұмысқа жiберуге) жататын азаматтардың келу мерзiмi мен орындары әскери бөлiмдер мен арнайы құралымдардың жұмылдыру жоспарларында айқындалады және азаматтарға тапсырылатын жұмылдыру ұйғарымдарында және дербес шақыру қағаздарында көрсетiледi.
108. Жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақыруға (жұмысқа жiберуге) жататын, сондай-ақ шақырудан кейiнге қалдырылған немесе шақыруға жатпайтын азаматтар санаты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
109. Азаматтарды әскери бөлiмдерге тiркеудi (арнайы құралымдарға тағайындауды) тиiстi жергілiктi әскери басқару органдары арқылы әскери бөлiмдер мен арнайы құралымдардың командирлерiмен өзара әрекет ете отырып, жергiлiктi атқарушы органдар ұйымдастырады.
Бейбiт уақытта әскери бөлiмдерде және арнайы құралымдарда азаматтық персонал лауазымдарында жұмыс iстейтiн азаматтар осы әскери бөлiмдерге бiрiншi кезекте тiркелуге (арнайы құралымдарға тағайындалуға) жатады.

1) объявление общей или частичной мобилизации;
2) оповещение граждан о проведении общей или частичной мобилизации;
3) явка (доставка) граждан в пункты предварительного сбора (пункты сбора) местных органов военного управления или непосредственно в воинские части и специальные формирования;
4) доставка граждан из пунктов предварительного сбора (пунктов сбора) в воинские части и специальные формирования;
5) (исключен - от 18 октября 2006 года N 1005 ) ;
6) документальное оформление факта призыва граждан на воинскую службу (направление на работу). <*>
Сноска. В пункт 103 внесены изменения постановлением Правительства РК от 18 октября 2006 года N 1005 .
104. Призыв на воинскую службу по мобилизации и в военное время (направление на работу) осуществляется на основании Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О мобилизационной подготовке и мобилизации в Республике Казахстан", от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", от 8 июля 2005 года "О воинской обязанности и воинской службе" и других нормативных правовых актов в области обороны и обеспечения безопасности государства.
105. Приказы об объявлении общей или частичной мобилизации на территории области (города республиканского значения и столицы), района (города областного значения) издаются начальниками местных органов военного управления во исполнение Указа Президента Республики Казахстан об объявлении общей или частичной мобилизации и на основании соответствующего приказа Министра обороны Республики Казахстан.
106. Призыв на воинскую службу по мобилизации и в военное время (направление на работу) осуществляется в объемах, установленных мобилизационными планами воинских частей и специальных формирований, предусматривающих их перевод на организацию и структуру военного времени.
107. Сроки и места явки граждан, подлежащих призыву на воинскую службу по мобилизации и в военное время (направлению на работу), определяются в мобилизационных планах воинских частей и специальных формирований и указываются во вручаемых гражданам мобилизационных предписаниях и персональных повестках.
108. Категории граждан, подлежащих призыву на воинскую службу по мобилизации и в военное время (направлению на работу), а также имеющих отсрочки или не подлежащих призыву, определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан .
109. Приписка граждан к воинским частям (предназначение в специальные формирования) организуется местными исполнительными органами через соответствующие местные органы военного управления во взаимодействии с командирами воинских частей и специальных формирований.
Граждане, работающие в мирное время в воинских частях и специальных формированиях на должностях гражданского персонала, подлежат первоочередной приписке к этим воинским частям (предназначению в специальные формирования).

110. Жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке жоспарлы шақыру (жұмысқа жiберу) туралы шешiмдi жергiлiктi әскери басқару органдары азаматтарға жұмылдыру ұйғарымдарын тапсыру және әскери билеттерінде ол туралы тиісті белгі қою жолымен алдын ала жеткізеді. Бұдан басқа, әскери бөлiмдерге тiркелген (арнайы құралымдарға тағайындалған) барлық азаматтарға, сондай-ақ жергiлiктi әскери басқару органдарын күшейту аппараттарына тағайындалған азаматтарға тиiстi жергiлiктi әскери басқару органдары дербес шақыру қағаздарын жазады. Жұмылдыру ұйғарымдарына, дербес шақыру қағаздарына жергiлiктi әскери басқару органдарының бастықтары қол қояды және елтаңбалы мөрмен расталады.
Жұмылдыру ұйғарымдары мен дербес шақыру қағаздары түрлерiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгінiң Штабтар бастықтары комитетi белгiлейдi.
111. Жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақыруды (жұмысқа жiберудi) жүзеге асыру үшiн әрбiр облыста (республикалық маңызы бар қалада және астанада), ауданда (облыстық маңызы бар қалада) жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмiмен азаматтарды жұмылдыру жөнiндегi шақыру комиссиялары құрылады.
112. Шақыру комиссияларының дербес құрамы және жұмыс тәртiбi жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмiмен бекiтiледi. Жергiлiктi әскери басқару органының бастығы осы комиссиясының төрағасы болып тағайындалады.
Комиссия мүшелерiнiң бiрiнiң болмай қалу жағдайына белгiленген тәртiппен оның резервтiк құрамы бекiтiледi.
113. Жергiлiктi атқарушы органдар жергiлiктi әскери басқару органдары арқылы азаматтарды жалпы немесе iшiнара жұмылдыру жүргiзу туралы және олардың алдын ала жиын пунктiне келуiнiң қажеттiлiгiн хабардар етудi ұйымдастырады және қамтамасыз етедi. Хабардар етуге ұйымдардың лауазымды адамдары және жергiлiктi әскери басқару органдарының күшейту аппараттарына тағайындалған адамдары тартылады, бұл ретте техникалық байланыс құралдары мен хабаршылар қолданылады.
Ұйымдардың басшылары азаматтарды жұмыс орындары бойынша хабардар ету yшiн хабардар ету штабтарын құрады.
Жалпы немесе iшiнара жұмылдыру жүргiзу туралы жергiлiктi әскери басқару органы бастығының бұйрығын тарату үшiн радиохабарынтарату желiлерiн, телевиденияны, өзге де бұқаралық ақпарат құралдарын, соның iшiнде электрондық құралдарды қолдану тәртiбi бейбiт уақытта Қазақстан Республикасы жергiлiктi атқарушы органдарының шешiмiмен айқындалады.
Азаматтардың алдын ала жиын пункттерiне немесе тiкелей әскери бөлiмдерге, және арнайы құралымдарға келуi (жеткiзiлуi) жұмылдыру ұйғарымдары және дербес шақыру қағаздары негiзiнде жүзеге асырылады.

110. Решение о планируемом призыве на воинскую службу по мобилизации и в военное время (направлении на работу) местными органами военного управления заблаговременно доводится до граждан путем вручения им мобилизационных предписаний и проставления соответствующей отметки об этом в их военных билетах. Кроме того, всем гражданам, приписанным к воинским частям (предназначенным в специальные формирования), а также гражданам, предназначенным в аппарат усиления местных органов военного управления, соответствующими местными органами военного управления выписываются персональные повестки. Мобилизационные предписания, персональные повестки подписываются начальниками местных органов военного управления и заверяются гербовыми печатями.
Формы мобилизационного предписания и персональной повестки устанавливаются Комитетом начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан.
111. Для осуществления призыва на воинскую службу по мобилизации и в военное время (направления на работу) в каждой области (городе республиканского значения и столице), районе (городе областного значения) решением местных исполнительных органов создается призывная комиссия по мобилизации граждан.
112. Персональный состав и порядок работы призывной комиссии по мобилизации утверждаются решением местного исполнительного органа. Председателем данной комиссии назначается начальник местного органа военного управления.
На случай отсутствия кого-либо из членов комиссии в установленном порядке утверждается ее резервный состав.
113. Местные исполнительные органы организуют и обеспечивают через местные органы военного управления оповещение граждан о проведении общей или частичной мобилизации и необходимости их явки на пункты предварительного сбора. К оповещению привлекаются должностные лица организаций и лица, предназначенные в аппарат усиления местных органов военного управления, при этом используются технические средства связи и посыльные.
Руководители организаций для оповещения граждан по месту работы создают штабы оповещения.
Порядок использования местной радиовещательной сети, телевидения, других средств массовой информации, в том числе электронных, для передачи приказа начальника местного органа военного управления о проведении общей или частичной мобилизации определяется в мирное время решением местных исполнительных органов Республики Казахстан.
Явка (доставка) граждан на пункты предварительного сбора или непосредственно в воинские части и специальные формирования осуществляется на основании мобилизационных предписаний и персональных повесток.

114. Жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақырылған азаматтарды тасымалдау үшiн, ең алдымен, қоғамдық жолаушылар көлiктерi, қала маңы поездары мен кемелерi пайдаланылады. Белгiленген тәртiппен ұйымдардың автокөлiктерi және әскери бөлiмдер мен арнайы құралымдарды жасақтау үшiн азаматтардан алынған автокөлiктер тартылады.
Жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақырылған (жұмысқа жiберiлген) азаматтар әскери бөлiмдердi және арнаулы құралымдарды толықтыратын кездесу пункттерiне немесе жиын пункттерiне жiберiледi.
Азаматтарды алдын ала жиын пункттерiнен шығу кезiнде алып жүру үшiн және әскери бөлiмдер мен арнайы құралымдарға тапсыру yшiн әр командаға әскери қызметке шақыруға (жұмысқа жiберуге) жатпайтын запастағы офицер, сержант және старшина атақтары бар азаматтардан бастық тағайындалады.
Жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақырылған (жұмысқа жiберiлген) азаматтарды әскери бөлiмдерге немесе арнайы құралымдарға тапсыру әскери бөлiмдердiң немесе арнайы құралымдардың жеке құрамын қабылдау пункттерiнде немесе тiкелей алдын ала жиын пункттерiнде өткiзiледi.
115. Алдын ала жиын пункттерi арқылы, әдетте, облыс аумағынан (республикалық маңызы бар қалалар мен астанадан) тыс орналасқан әскери бөлiмдерге тiркелген (арнайы құралымдарға тағайындалған) азаматтарды жөнелту жүзеге асырылады.
116. Тiкелей әскери бөлiмдерге немесе арнайы құралымдарға жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақырылған (жұмысқа жiберiлген) мына азаматтар жiберiлуi мүмкiн:
1) әскери бөлiмдерде және арнайы құрамаларда соғыс уақытының ұйымдары мен құрылымына көшiру кезiндегi бiрiншi кезектi жұмыстарды орындауға тартылатындар;
2) бейбiт уақытта әскери бөлiмдердiң және арнайы құралымдардың азаматтық персонал штаттық лауазымдарында немесе жалдау бойынша (штаттық кестемен) жұмыс iстейтiндер және оларға тiркелгендер.
117. Жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақырылған (жұмысқа жiберiлген) ауылды жерлерде тұратын азаматтардың жиындарын және олардың алдын ала жиын пункттерiне жеткiзiлуiн поселкенiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтердiң әкiмдерi (бұдан әрi - әкімдер) жүргiзедi. Көрсетiлген азаматтарды алдын ала жиын пункттерiне тапсыру әкiмдермен расталған атаулы тiзiмдер бойынша жүзеге асырылады. Атаулы тiзiмдермен бiр мезгiлде хабардар етiлмеген азаматтардың хабардар етілмеу себептерiнiң көрсетiлуiмен дербес шақыру қағаздары ұсынылады. Атаулы тiзiм үлгiсiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Штабтар бастықтары комитетi белгiлейдi.

114. Для перевозки граждан, призванных на воинскую службу по мобилизации и в военное время (направляемых на работу), используется, прежде всего, общественный пассажирский транспорт, пригородные поезда и суда. Привлекается в установленном порядке автотранспорт организаций и автотранспорт, изъятый у граждан для укомплектования воинских частей и специальных формирований.
Призванные на воинскую службу по мобилизации и в военное время (направляемые на работу) направляются на пункты встречи пополнения воинских частей и специальных формирований либо на пункты сбора.
Для сопровождения граждан при их следовании из пунктов предварительного сбора и для их передачи в воинские части и специальные формирования на каждую команду назначается начальник из числа не подлежащих призыву на воинскую службу (направлению на работу) граждан, имеющих воинские звания офицеров, сержантов и старшин запаса.
Передача в воинские части и специальные формирования граждан, призванных на воинскую службу по мобилизации и в военное время (направляемых на работу), осуществляется на пунктах приема личного состава воинских частей и специальных формирований или непосредственно на пунктах предварительного сбора.
115. Через пункты предварительного сбора осуществляется, как правило, отправка граждан, приписанных к воинским частям (предназначенных в специальные формирования), дислоцирующимся за пределами области (города республиканского значения и столицы).
116. Непосредственно в воинские части и специальные формирования могут быть направлены призванные на воинскую службу по мобилизации и в военное время (направляемые на работу) граждане:
1) привлекаемые к выполнению первоочередных работ в воинских частях и специальных формированиях при их переводе на организацию и структуру военного времени;
2) работающие в мирное время в воинских частях и специальных формированиях на штатных должностях гражданского персонала или по найму (штатным расписаниям) и приписанные к ним.
117. Сбор призываемых на воинскую службу по мобилизации и в военное время (направляемых на работу) граждан, проживающих в сельской местности, и доставку их на пункты предварительного сбора проводят акимы поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов (далее - акимы). Передача указанных граждан на пунктах предварительного сбора осуществляется по именным спискам, заверенным акимами. Одновременно с именными списками представляются персональные повестки неоповещенных граждан с указанием причин их неоповещения. Форма именных списков устанавливается Комитетом начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан.

118. Жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында азаматтарды әскери қызметке шақыруды және оларды жұмысқа жiберудi (оның iшiнде ерiктi түрде де) жергiлiктi әскери басқару органдары жүзеге асырады.
119. Әскери бөлiмдерге тiркелген (арнаулы құралымдарға тағайындалған) азаматтарды жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақыру (жұмысқа жiберу) мүмкiн болмаған жағдайда жұмылдыру ұйғарымы жоқ азаматтарды әскери қызметке шақыру (жұмысқа жiберу) жүзеге асырылады. Аталған азаматтар толық және сапалы жасақтау мақсатында әскери бөлiмдер мен арнайы құралымдарға жiберiледi.
120. Жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақырылған (жұмысқа жiберiлген) азаматтардың төлқұжаттары және өзге де құжаттары алынбайды.
121. Азамат жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақырылды (жұмысқа қабылданды) деп оның әскери есепке алу құжаттарында шақыру (жұмысқа қабылдау) фактiсi ресiмделгеннен кейiн және азаматтың әскери бөлiм немесе арнайы құралым тiзiмiне енгiзiлуi және әскери лауазымға (азаматтық персонал лауазымына) тағайындалуы туралы бұйрыққа әскери бөлiмнiң немесе арнайы құралымның командирi қол қойғаннан кейін есептеледi.
122. Ұйымдар басшылары жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында әскери қызметке шақырылған (жұмысқа жіберілген) азаматтарды жергілікті әскери басқару органдарынан алынған хабарламалар негiзiнде  белгiленген тәртiппен жұмыстан шығарады.
Азаматтарды әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру және
өткізу ережесіне
1-қосымша
Қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) мөртаңбасы
Анықтама
Қолдаухатқа сәйкес____________________________________________
____________________________________________________________________
(министрлік, ведомство атауы)
19__жылы туған азамат_______________________________________________
20__ж."___"________20___ж."___"_______дейінгі кезеңге шетелге
қызметтік іссапарға жіберіледі.
Іссапар мерзімі аяқталғаннан кейін, бірақ 20___ж."___"_______
кешіктірмей азамат _________________________________________________
Қазақстан Республикасының "Әскери мiндеттiлiк және әскери
қызмет туралы" Заңына сәйкес мерзiмдi әскери қызметке шақырылу үшiн
қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаға (бөлiмге) келуге мiндеттi.
Азамат______________________________________________________________
шақыру учаскесiне тiркелуi туралы куәлiгi
____________________________________________________________________
қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармада (бөлiмде) сақталады
Қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) бастығы
______________________
(әскери атағы, қолы)
м.о.
Шақыру бөлiмiнiң (бөлiмшесiнiң) бастығы______________________
(әскери атағы, (қолы)
Әскерге шақырылушының шетелге қызметтiк iссапарға шығуы, оның
Қазақстан Республикасына оралу мерзiмi туралы ресiмделетiн
министрлiктiң (ведомствоның) белгiсi 20__ж."__"________
м.о.
____________
(қолы)
Азаматтарды әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру және
өткізу ережесіне
2-қосымша
Әскерге шақырылушының (әскери қызметшiнiң) отбасы
жағдайын тексеру актici
20__ж."__"________

118. Призыв граждан на воинскую службу по мобилизации и в военное время и направление их на работу (в том числе и в добровольном порядке) осуществляется только местными органами военного управления.
119. В случае невозможности призыва на воинскую службу по мобилизации и в военное время (направляемых на работу) граждан, приписанных к воинским частям (предназначенных в специальные формирования), осуществляется призыв на воинскую службу (направление на работу) граждан, не имеющих мобилизационных предписаний. Указанные граждане направляются в воинские части и специальные формирования с целью их полного и качественного укомплектования.
120. Паспорт и другие документы гражданина, призванного на воинскую службу по мобилизации и в военное время (направляемого на работу), не изымаются.
121. Гражданин считается призванным на воинскую службу по мобилизации и в военное время (принятым на работу) после оформления факта призыва (принятия на работу) в его документах воинского учета и подписания командиром воинской части или специального формирования приказа о зачислении гражданина в списки воинской части или специального формирования и назначении на воинскую должность (должность гражданского персонала).
122. Руководители организаций увольняют в установленном порядке граждан, призванных на воинскую службу по мобилизации и в военное время (направленных на работу), на основании полученных ими извещений от местных органов военного управления.
Приложение 1
к Правилам организации
и проведения призыва граждан на
воинскую службу
Штамп управления (отдела) по делам обороны
Справка
В соответствии с ходатайством _________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование министерства, ведомства)
гражданин ___________________________________________________________ 19__ года рождения направляется в служебную командировку за границу на период с "__"_______ 20__ г. до "__"_________ 20__ г.
По окончании срока командировки, но не позднее "__"_____ 20__ г., гражданин ___________________________________________________________ в соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской обязанности и воинской службе" обязан прибыть в управление (отдел) по делам обороны для призыва на срочную воинскую службу.
Удостоверение о приписке к призывному участку гражданина ____________________________________________________________________ находится на хранении в управлении (отделе) по делам обороны ____________________________________________________________________
Начальник управления (отдела) по делам обороны
__________________________
(воинское звание, подпись)
м.п.
Начальник отдела (отделения) призыва
__________________________
(воинское звание, подпись)
Отметка министерства (ведомства), в котором оформляется выезд призывника в служебную командировку за границу, о времени возвращения его в Республику Казахстан "__"_______ 20__ г.
м.п.                                __________________________
(подпись)
Приложение 2
к Правилам организации
и проведения призыва граждан на
воинскую службу
Акт
обследования семейного положения
призывника (военнослужащего)
"__"_______ 20__ г.

1. Қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) өкiлi
____________________________________________________________________
(әскери атағы, лауазымы, аты-жөнi)
__________________________________, жергiлiктi атқарушы орган өкiлі
____________________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөнi)
__________________бiлiм беру ұйымының және басқа да ұйымдардың өкiлi
____________________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөнi)
құрамындағы комиссия________________________________________________
____________________________________________________________________
(әскерге шақырылушының (әскери қызметшiнiң) аты-жөнi, туған жылы)
___________________________________отбасы жағдайына тексеру жүргiздi
2. Әскери бөлiмнiң шартты атауы және мекен-жайы_____________________
____________________________________________________________________
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен
әскери құралымдарына қандай шақыру комиссиясымен шақырылған
____________________________________________________________________
4. Әскери бөлiмге қашан жөнелтiлдi (жылы, айы)______________________
____________________________________________________________________
5. Қайда жұмыс iстедi (жоқ), оқиды (оқыған)_________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы, жалақы мөлшерi, оқу орнының сыныбы, курс нөмiрі)
6. Әскерге шақырылуға дейiн асырауында кiмдi ұстады немесе ұстайды _
____________________________________________________________________
7. Тексерген күнi әскерге шақырылушының (әскери қызметшiнiң) отбасы
____________________________________________________________________
Р/с
N
Т.А.Ә.
Туған жылы
Туыстық қатынасы
Тұрған жері
Денсаулық жағдайы (мүгедектік тобы)
Лауазымы, жалақы (зейнетақы) мөлшері
1
2
3
4
5
6
7
8. Әскерге шақырылушының (әскери қызметшінің) тұрғын үймен
қамтамасыз етілуі___________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Әскерге шақырылушының (әскери қызметшінің) отбасының күнкөріс
қаражатының көзі____________________________________________________

1. Комиссия в составе представителя от управления (отдела)
по делам обороны ____________________________________________________
(воинское звание, должность, фамилия и инициалы)
представителя местного исполнительного органа _______________________
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
_______________________________, представителя организации образования,
(должность, фамилия и инициалы)
и иных организаций __________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
произвела проверку семейного положения ______________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, инициалы призывника (военнослужащего), год рождения)
_____________________________________________________________________
2. Условное наименование и адрес воинской части _______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Какой призывной комиссией призван в Вооруженные Силы, другие
войска и воинские формирования Республики Казахстан _________________
_____________________________________________________________________
4. Когда отправлен в воинскую часть (год, месяц) ______________
_____________________________________________________________________
5. Где работал (нет), учится (учился) _________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, размер заработка, номер класса, курса учебного заведения)
6. Кого содержит или содержал на своем иждивении до призыва
_____________________________________________________________________
7. На день проверки семья призывника (военнослужащего) ________
_____________________________________________________________________
N
п/п
ФИО
Год
рож-
дения
Родствен-
ное отно-
шение
Местожи-
тельства
Состояние
здоровья
(группа
инвалид-
ноcти)
Должность,
размер
зарплаты
(пенсии)
1
2
3
4
5
6
7
8. Обеспеченность жильем семьи призывника (военнослужащего)____
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Источники средств к существованию семьи призывника
(военнослужащего) ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

10. Ата-аналарынан бөлек тұратын аға-інілері мен апа-қарындастары___
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Р/с
N
Т.А.Ә.
Туған жылы
Туыстық қатынасы
Тұрған жері
Денсаулық жағдайы (мүгедектік тобы)
Лауазымы, жалақы (зейнетақы) мөлшері
1
2
3
4
5
6
7
11. Әскерге шақырылушының (әскери қызметшінің) ата-анасына аға-
інілері мен апа-қарындастары жағынан қандай көмек көрсетіледі______
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

10. Братья и сестры, проживающие отдельно от родителей ________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
N
п/п
ФИО
Год
рож-
дения
Родствен-
ное
отношение
Местожи-
тельства
Состояние
здоровья
(группа
инвалид-
ности)
Должность,
размер
зарплаты
(пенсии)
1
2
3
4
5
6
7
11. Какая оказывается помощь родителям со стороны братьев и
сестер призывника (военнослужащего) _________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

12. Әскерге шақырылушының (әскери қызметшінің) отбасының мұқтаждығы,
отбасына кіммен және қандай материалдық көмек көрсетілді немесе
көрсетілуде ________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
13. Әскерге шақырылушының (әскери қызметшінің) отбасылық жағдайына
тексеру жүргізуші комиссияның қорытындылары және ұсыныстары_________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Комиссия мүшелерінің қолы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
14. Қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығының
қорытындысы ________________________________________________________
____________________________________________________________________
м.о.
Қорғаныс істері жөніндегі басқарма(бөлім) бастығы
_____________________
(әскери атағы, қолы)
20___ж."___"_____
15. Қорғаныс істері жөніндегі департамент бастығының қорытындысы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
м.о.
Қорғаныс істері жөніндегі департамент бастығы
________________________
(әскери атағы, қолы)
20___ж."___"_____
Азаматтарды әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру және
өткізу ережесіне
3-қосымша
Оқу орнының мөртаңбасы
Анықтама
19___жылы туған әскерге шақырылушы _______________________________
_________________________________________________________________
(аты-жөні)
20___жылы_________________________________________________________
_________________________________________ түсті және қазіргі кезде
__________________________________________________________________
(оқу орнының толық атауы)
күндізгі, кешкі (сырттай) бөлімінің __________ курсында (сыныбында)
оқитындығы туралы берілді.
Оқу орнын бітіру мерзімі 20___ж.________
(айы)
Анықтама______________________________________________________
(қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) атауы
______________________________ұсынуға берілді
___________________________________
(оқу орны басшысының немесе орынбасарының қолы)
м.о.
Анықтаманы толтыру бойынша түсіндірме

12. В чем нуждается семья призывника (военнослужащего), какая и
кем оказана или оказывается материальная помощь семье _______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Выводы и предложения комиссии, производящей проверку семейного
положения призывника (военнослужащего) ______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подписи членов комиссии:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
14. Заключение начальника управления (отдела) по делам обороны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
м.п.
Начальник управления (отдела) по делам обороны
__________________________
(воинское звание, подпись)
"__"____________ 20__ г.
15. Заключение начальника департамента по делам обороны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
м.п.
Начальник департамента по делам обороны
__________________________
(воинское звание, подпись)
"__"____________ 20__ г.
Приложение 3
к Правилам организации
и проведения призыва граждан на
воинскую службу
Штамп учебного заведения
Справка
Выдана призывнику 19__ года рождения __________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что он в 20__ году поступил __________________________________
_________________________________________ в настоящее время обучается
_____________________________________________________________________
(полное наименование учебного заведения)
на ____ курсе (классе) очного, вечернего (заочного) отделения.
Срок окончания учебного заведения ___________ 20__ г.
(месяц)
Справка выдана для представления в ____________________________
_____________________________________________________________________
(наименование управления (отдела) по делам обороны)
__________________________________
м.п    (подпись руководителя или заместителя учебного заведения)
Пояснения по заполнению справки

1. Анықтама оқу орнының қызметтік құжаттарды есепке алу
журналына тіркелуі және әскерге шақырылушыға қолхатпен берілуі тиіс.
2. Анықтама алғашқы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың)
шақыру комиссиясынан өту кезінде әскери есепте тұрған қорғаныс
істері жөніндегі басқармаға (бөлімге) әскерге шақырылушының өз
қолымен тапсырылады.
3. Анықтамаға оқу орны басшысының немесе басшы орынбасарының
қолы қойылады және елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
4. Кейіннен қорғаныс істері жөніндегі басқармалар (бөлімдер)
жыл сайын 1 қазанға дейін тиісті білім беру ұйымдарынан әскерге
шақырылушылардың оқуын жалғастыруын растайтын анықтамаға сұраныс
жасайды. Көрсетілген анықтамалар әскерге шақырылушының жеке ісіне
тігіледі.
Азаматтарды әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру және
өткізу ережесіне
4-қосымша
20___жылғы
N________тізімдеме бойынша есепке алынды
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру
комиссиясының хаттамалар кітабы
________________________ облысы
_______________________ ауданының (қаласының)
20__ж."__"________басталды.
20__ж."__"________аяқталды.
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты Туған жылы Шағымдар (әскерге шақырылушының басқа да мәлімдемесі) Объективті, зертханалық және аспаппен  тексеру деректері,диагнозы Шақыру комиссиясының шешімі Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
200____ж.__"__"__________N___________хаттама
200__ж."___"_________барлығы әскерге шақырылудан      ___адам өтті.
Оның ішінде:
а) әскери қызметке жарамдысы                           ___адам;
б) денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке уақытша
жарамсызы                                             ___адам;
в) бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс
уақытында шектеумен жарамдысы                         ___адам;
г) әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсызы  ___адам;
д) стационарлық тексеруге жіберілгені                  ___адам;
_____адамның әскери қызметке жарамдысы:
а) мерзімді әскери қызметке шақырылғаны                ___адам;
б) мерзімді әскери қызметке шақырудан кейінге
қалдырылғаны                                           ___адам;
оның ішінде:
а) отбасы жағдайы бойынша                              ___адам;
б) білімін жалғастыру үшін                             ___адам;
в) басқа да себептермен                                ___адам;
Шақыру комиссиясының төрағасы_________________________________
(лауазымы, қолы)
Шақыру комиссиясы төрағасының орынбасары______________________
(лауазымы, қолы)
Комиссия мүшелері:       __________________________
(лауазымы, қолы)
__________________________
(лауазымы, қолы)
Дәрігерлер                __________________________
(қолы)
__________________________
(қолы)
Комиссия хатшысы          __________________________
(қолы)
Әскерге шақыру аяқталғаннан кейін шақыру комиссиясының
хаттамалар кітабында азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыру
нәтижесінің жалпы қорытындысы мынадай үлгі бойынша жүргізіледі:
Хаттама нөмірі Күні Шақыру комиссиясы нан өтті Әскери қызметке жарамдылары Кейінге қалды- рылды Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыздары, соғыс уақытында шектеумен жарамдылары Әскери қызметке есептен шығарумен жарамсызы Тексерілуге жіберілгені
1 2 3 4 5
6
7
8
Барлығы
Тексерілуге жіберілгендерден анықталғаны
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны
Пайыз
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясының хаттамалар кітабын жүргізу жөніндегі түсіндірмелер

1. Справка должна быть зарегистрирована в журнале учета служебных документов учебного заведения и выдана призывнику под расписку.
2. Справка представляется лично призывником в управление (отдел) по делам обороны, в котором он состоит на воинском учете, при первоначальном прохождении районной (города областного значения) призывной комиссии.
3. Справка подписывается руководителем или заместителем руководителя учебного заведения и скрепляется гербовой печатью.
4. В последующем управления (отделы) по делам обороны, ежегодно до 1 октября, запрашивают от соответствующих организаций образования справки, подтверждающие продолжение призывниками обучения. Указанные справки подшиваются в личное дело призывника.
Приложение 4
к Правилам организации
и проведения призыва граждан на
воинскую службу
Учтена по описи N ________________
20__ года
Книга протоколов районной
(города областного значения) призывной комиссии _____________________ района (города)
_________________________ области
Начата "__"__________ 20__ г.
Окончена "__"__________ 20__ г.
N
пп
Фамилия,
имя,
отчество
Год
рож-
дения
Жалобы
(другие
заяв-
ления
призыв-
ника)
Данные
объектив-
ного, ла-
боратор-
ного и
инструмен-
тального
обследо-
вания,
диагноз
Решение
призывной
комиссии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Протокол N ___________ "__"_________ 20__ г.
Всего "__"_____________ 20__ г. прошло призыв            ___ чел.
Из них:
а) годных к воинской службе                              ___ чел.;
б) временно не годных к воинской службе по
состоянию здоровья                                             ___ чел.;
в) не годных к воинской службе в мирное время,
ограниченно годных в военное время                             ___ чел.;
г) не годных к воинской службе с исключением
с воинского учета                                              ___ чел.;
д) направлено на стационарное обследование               ___ чел.
Из ____ человек, годных к воинской службе:
а) призвано на срочную воинскую службу                   ___ чел.;
б) предоставлена отсрочка от призыва на
срочную воинскую службу                                        ___ чел.
Из них:
а) по семейному положению                                ___ чел.;
б) для продолжения образования                           ___ чел.;
в) по другим причинам                                    ___ чел.
Председатель призывной комиссии _______________________________
(должность, подпись)
Заместитель председателя призывной комиссии ___________________
(должность, подпись)
Члены комисии _________________________________________________
(должность, подпись)
_________________________________________________
(должность, подпись)
Врачи _________________________________________
(подпись)
_________________________________________
(подпись)
Секретарь комиссии ____________________________________
(подпись)
По завершении призыва в книге протоколов призывной комиссии подводится общий итог  результатов призыва граждан на срочную воинскую службу по форме:
Номер
протокола
Дата
Прошло
призыв-
ную ко-
миссию
Годных
к воин-
ской
службе
Предо-
став-
лена
от-
срочка
Негодных
к воин-
ской
службе в
мирное
время,
ограни-
ченно
годных в
военное
время
Негодных
к воин-
ской
службе с
исключе-
нием с
воинско-
го учета
Направ-
но на
обсле-
дование
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего
Из на-
правлен-
ных на
обследо-
вание
выявлено
Итого
-
Процент
Пояснения по ведению книги протоколов районной
(города областного значения) призывной комиссии

1. Шақыру комиссиясының хаттамалар кітабы қатаң есептегі құжат болып табылады. Ол нөмірленген, тігілген болуға, оған қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығының қолы қойылған, қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) елтаңбалық мөрімен расталуға тиіс және мұрағатқа өткізілгеннен кейінгі 15 жыл бойы қызмет бабында пайдалануға арналған құжаттар құқығында сақталады. Адамдарға осы кітаппен жұмыс істеуге рұқсат ету қатаң шектеулі және қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығының бұйрығымен жариялануға тиіс.
2. Кітапқа жазбаларды медициналық бикелер қатарынан осы үшін арнайы дайындалған комиссия хатшысы жүргізеді. Барлық жазбалар сиямен анық және ұқыпты жүргізіледі. Өшірулер жүргізуге, сондай-ақ жазбалардың арасынан бос орын қалдыруға рұқсат етілмейді. Жіберілген қателер сиямен жөнделеді, қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығы қол қояды және қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) елтаңбалық мөрімен расталады.
3. Кітапқа бір күн ішінде шақыру комиссиясынан өткен, соның ішінде қосымша тексеруге жіберілген барлық әскерге шақырылушылар енгізіледі. Тексерілуден қайтқан әскери шақырылушылар шақыру комиссиясы түпкі шешім қабылдайтын күнге қайта жазылады. Екі жағдайда да кітапта тиісті жазбалар жүргізіледі:
тексерілуге жіберілген кезде 6-бағанға: "N___қалалық ауруханаға қосымша тексерілуге жіберілсін, ал шақыру комиссиясынан қайта өткеннен кейін:»"Шақырылудан өтті" 200__ж.___N___ хаттама" деп жазылады;
шақырылудан қайта өту кезінде кітаптың 2-бағанында аты-жөнінен төмен мыналар жазылады:»"Қайтадан, 20__ж."__"_________ N______ хаттаманы қараңыз."
4. Егер шақыру комиссиясы шешімінің күшін жою қажет болса, онда кітаптағы осы шешім сызылмайды, "Шешім күшін жойды  20__ж."__"_______N_______ хаттаманы қараңыз" деп жазылады. Әскерге шақырылушы кітапқа қайта жазылады. Кітаптың 6-бағанына хаттамадағы шешімі жойылсын (жою себебі көрсетілсін) мыналар жазылсын:»"Шақыру комиссиясының 20__ж."__"______N____хаттамадағы шешімі жойылсын (жою себебі көрсетілсін)" және бұдан әрі шақыру комиссиясының жаңа шешімі жазылады.
5. Әскерге шақырылушыларды арнайы командаларға қабылдау кезінде әскер тегін көрсеткеннен кейін осы командалардың нөмірлері көрсетіледі.
6. Хаттамалардағы реттік нөмірлері: алымы - берілген хаттаманың реттік нөмірі, бөлімі (N 2 хаттамадан бастап) - шақырудың басынан бері шақыру комиссиясынан өткендердің реттік нөмірі.
Мысалы, егер бірінші күні шақыру комиссиясынан 50 адам өтсе, онда N 2 хаттамада бірінші әскерге шақырылушының тұсына N 1/51 қойылады, бесіншінің тұсына  -N 5/55 және т.с.с.
Азаматтарды әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру және
өткізу ережесіне
5-қосымша
_________ ___қорғаныс істері жөніндегі басқармадан (бөлімнен)
әскерлерге жөнелту үшін облыстық жиын пунктіне
жіберілген N______әскери командаға
атаулы тізімі
Р/с
N
Т.А.Ә. Туған жылы Тағайындалды Әскери мамандығы ҚІБ (ҚІБ) әскерлерге жөнелту үшін келді (күні, айы, жылы) Командасының нөмірі, қашан және қандай әскери эшелонмен (командамен) әскерлерге жөнелтілді Ескерту
1
2
3
4
5 6
7
8
м.о    Қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығы
________________________________
(әскери атағы, қолы)
Атаулы тізімнің жасалуы бойынша түсіндірмелер

1. Книга протоколов призывной комиссии является документом строгой отчетности. Она должна быть пронумерована, прошнурована, подписана начальником управления (отдела) по делам обороны, заверена гербовой печатью управления (отдела) по делам обороны и храниться на правах документов для служебного пользования в течение 15 лет после сдачи в архив. Допуск лиц к работе с этой книгой должен быть строго ограничен и объявлен приказом начальника управления (отдела) по делам обороны.
2. Записи в книге ведутся специально подготовленным для этого секретарем комиссии из числа медицинских сестер. Все записи производятся чернилами, разборчиво и аккуратно. Производить подчистки, а также оставлять свободные места между записями не разрешается. Допущенные неточности исправляются чернилами, подписываются начальником управления (отдела) по делам обороны и заверяются гербовой печатью управления (отдела) по делам обороны.
3. В книгу заносятся все призывники, прошедшие в течение дня призывную комиссию, в том числе направленные на дополнительное обследование. Возвратившиеся с обследования призывники записываются повторно в день, когда по ним будет принято призывной комиссией окончательное решение. В обоих случаях в книге делаются соответствующие записи:
при направлении на обследование в графе 6 записывается: "Направить на дополнительное обследование в городскую больницу N ______, а после повторного прохождения призывной комиссии записывается: "Призыв прошел" "__"__________ 20__ г. Протокол N ____ ";
при повторном прохождении призыва в графе 2 книги ниже фамилии, имени и отчества записывается: "Повторно, см. протокол N ______ от "__"_________ 20__ г."
4. Если необходимо отменить решение призывной комиссии, это решение в книге не зачеркивается, а записывается: "Решение отменено, см. протокол N _____ от "___"______ 20__ г.". Призывник в книгу записывается повторно. В графе 6 книги записать: "Решение призывной комиссии от "__"__________ 20__ г., протокол N _____, отменить (указать причину отмены)" и далее записывается новое решение призывной комиссии.
5. При зачислении призывников в специальные команды после указания рода войск указываются номера этих команд.
6. Порядковые номера в протоколах указывают: числитель - порядковый номер данного протокола, знаменатель (начиная с протокола N 2) - порядковый номер прошедших призывную комиссию с начала призыва.
Например, если за первый день прошло призывную комиссию 50 человек, то в протоколе N 2 против первого записанного призывника ставится N 1/51, против пятого - N 5/55 и т.д.
Приложение 5
к Правилам организации
и проведения призыва граждан на
воинскую службу
Именной список
на воинскую команду N _____, направленную
из управления (отдела) по делам обороны _____________
на областной сборный пункт для отправки в войска
N
п/п
ФИО Год
рож-
дения
Пред-
назначен
Воен-
ная
спе-
циаль-
ность
Явился в
УДО (ОДО)
для
отправки в
войска
(число,
месяц,
год)
Номер
команды,
когда и
каким
воинским
эшелоном
(командой)
отправлен в
войска
Приме-
чание
1 2 3 4 5 6 7 8
м.п.       Начальник управления (отдела) по делам обороны
____________________________
(воинское звание, подпись)
Пояснения по составлению именного списка

1. Атаулы тізімді қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) әрбір жөнелтілген командаға үш данадан жасайды.
2. Тізімде қорғаныс істері жөніндегі департаменттің әрбір әскери команда үшін белгілеген нөмір көрсетіледі.
3. Әскерге шақырылушыларды режимдік бөлімдерге жіберген кезде 4-бағанда Штабтар бастықтары комитеті белгілеген команда нөмірі көрсетіледі. Мысалы: "К-100, К-900 - оқу-жаттығу".
4. 7-баған облыстық жиын пунктінде тізімнің бірінші және екінші даналарында толтырылады. Осы бағанда әрбір тегінің тұсына қорғаныс істері жөніндегі департамент командасының нөмірі, әскерге шақырылушы қашан және қандай әскери командамен әскерлерге жөнелтілгені көрсетіледі.
Азаматтарды әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру және
өткізу ережесіне
6-қосымша
20__жылғы N____
тізімдеме бойынша есепке алынады
Қорғаныс істері жөніндегі басқармаларға (бөлімдерге)
______________облыстық жиын пунктінен қайтарылған әскерге
шақырылушыларды есепке алу кітабы
Р/с
N №
Тегі, аты, әкесінің аты Туған жылы Әскерге шақырылушы қайтарылған қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) атауы Қайтарылу себебі
20__ж."__"_____. »
Облыстық жиын пунктінің бастығы
_________________________
(әскери атағы, қолы)
Кітапты жүргізу бойынша түсіндірме
1. Облыстық жиын пунктінен қайтарылған барлық әскерге шақырылушылар кітапқа жазылады.
2. Кітапқа жазуды облыстық жиын пунктінің бастығы жүзеге асырады.
3. Кітап қорғаныс істері жөніндегі департаментте 10 жыл сақталады.
20__ж."__"_____басталды.
20__ж."__"_____аяқталды.
Азаматтарды әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру және
өткізу ережесіне
7-қосымша
Қорғаныс істері жөніндегі
департаменттің мөртаңбасы
_________________қорғаныс істері жөніндегі департамент (бөлім)
бастығына
______________________________ облыстық жиын пунктінен әскерге
шақырылушы _________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
____________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
шақыру комиссиясында қайта қарау үшін қайтарылды.
Қосымша: ______________________
(құжаттар тізбесі)
Қорғаныс істері жөніндегі департамент бастығы
_______________________
(әскери атағы, қолы)
Азаматтарды әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру және
өткізу ережесіне
8-қосымша
20__жылғы N___  тізімдеме бойынша
есепке алынды
Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың және астананың)
шақыру комиссиясының хаттамалар кітабы
20__ж."__"______басталды.
20__ж."__"______аяқталды.
Р/с
N
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы
Қай аудандық шақыру комиссиясы және қашан куәландырды. Комиссияның шешімі
Шағымдар (әскерге шақырылушынын басқа да өтініштері)
Объективті, зертханалық және аспаппен тексеру деректері, диагнозы
Облыстық әскерге шақыру комиссиясының шешімі
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
20 __ ж. "___" _____________ N ________ хаттама
20__ж. "__"_____барлығы______________адам куәландырылды.
Соның ішінде:
аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясының ________
шешімі бекітілді;
аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясының ________
шешімі бекітілмеді;
Олардың ішінде танылды:
әскери қызметке жарамдысы                         _______адам;
бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсызы,
соғыс уақытында шектеумен жарамдысы               _______адам;
әскери қызметке әскери есептен шығарумен жарамсызы_______адам;
стационарлық тексерілуге мұқтаж                   _______адам;
әскерге шақыруды кейінге қалдыруға мұқтаж         _______адам;
Комиссия төрағасы __________________________
(әскери атағы, лауазымы, қолы)
Комиссия төрағасының орынбасары:
________________________
(лауазымы, қолы)
Комиссия мүшелері:______________________________
(лауазымы, қолы)
______________________________
______________________________
дәрігерлер __________________________________
(қолы)
_____________________________________
(қолы)
Комиссия хатшысы ________________________________
(қолы)
Ескертпе.
Облыстық шақыру комиссиясының хаттамалар кітабын жүргізу жөніндегі
талаптар аудандық шақыру комиссиясының хаттамаларын жүргізумен
бірдей.
Азаматтарды әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру және
өткізу ережесіне
9-қосымша
_________________қорғаныс істері жөніндегі департаментінің
жиын пунктінен ______________ өңірлік қолбасшылығының,
Қазақстан Республикасының әскерлері мен әскери құралымдарының
қабылдау пункті бастығының қарамағына N_____әскери эшелонмен
(командамен) жіберілетін әскери командаға
атаулы тізім
___________________темір жолының
__________________станциясы
Р/с
N
Т.А.Ә.
Туған жылы
Қандай қорғаныс  істері жөніндегі басқарма (бөлім) әскерге шақырды
Тағайындалды
Әскери мамандығы
Қорғаныс істері жөніндегі (бөлімге) әскерлерге жөнелту үшін келді (күні, айы, жылы)
Қандай жас буынды қабылдау пунктіне (қандай әскери бөлімге) жөнелтілді
1
2
3
4
5
6
7
8

1. Именной список составляется управлением (отделом) по делам обороны на каждую отправленную команду в трех экземплярах.
2. В списке указывается номер, установленный для каждой воинской команды департаментом по делам обороны.
3. В графе 4 при направлении призванных в режимные части указывается номер команды, установленный Комитетом начальников штабов. Например: "К-100, К-900 - учебные".
4. Графа 7 заполняется на областном сборном пункте в первом и во втором экземплярах списка. В этой графе против каждой фамилии указывается номер команды департамента по делам обороны, когда и какой воинской командой призванный отправлен в войска.
Приложение 6
к Правилам организации
и проведения призыва граждан на
воинскую службу
Учтена по описи N ___________
20__ года
Книга учета призывников, возвращенных с ______________
областного сборного пункта в управления (отделы) по делам обороны
N
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
Год
рождения
Наименование
управления
(отдела) по делам
обороны, в который
возвращен
призывник
Причина
возвращения
1 2 3 4 5
"__"____________ 20__ г.
Начальник областного сборного пункта
__________________________
(воинское звание, подпись)
Пояснения по ведению книги
1. В книгу записываются все призывники, возвращенные с областного сборного пункта.
2. Записи в книге осуществляет начальник областного сборного пункта.
3. Книга хранится в департаменте по делам обороны 10 лет.
Начата "__"_____________ 20__ г.
Окончена "__"______________ 20__ г.
Приложение 7
к Правилам организации
и проведения призыва граждан на
воинскую службу
Штамп департамента
по делам обороны
Начальнику управления (отдела) по делам обороны _______________
_____________________________________________________________________
Возвращается с ___________________________ областного сборного
пункта призывник _________________________________________________ по
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(указать причину)
для повторного рассмотрения на призывной комиссии.
Приложение: _____________________
(перечень документов)
Начальник департамента по делам обороны
__________________________
(воинское звание, подпись)
Приложение 8
к Правилам организации
и проведения призыва граждан на
воинскую службу
Учтена по описи N ________________
20__ года
Книга
протоколов областной (города республиканского
значения и столицы) призывной комиссии
Начата "__"__________ 20__ г.
Окончена "__"__________ 20__ г.
N
пп
Фамилия,
имя,
отчество
Год
рож-
дения
Какой
район-
ной
призыв-
ной ко-
миссией
и когда
освиде-
тель-
ствован
Решение
комиссии
Жалобы,
(другие
заявления
призыв-
ника)
Данные
объектив-
ного, ла-
боратор-
ного и
инстру-
менталь-
ного об-
следова-
ния,
диагноз
Решение
областной
призывной
комиссии
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
8
Протокол N ___________ "__"_________ 20__ г.
Всего "__"_____________ 20__ г. освидетельствовано       ___ чел.
В том числе:
утверждены _______ решений районных (города областного значения) призывных комиссий;
не утверждены _________ решений районных (города областного значения) призывных комиссий;
Из них признаны:
годными к воинской службе                                ___ чел.;
негодными к воинской службе в мирное время,
ограниченно годными в военное время                            ___ чел.;
негодными к воинской службе с исключением
с воинского учета                                              ___ чел.;
нуждающимися в стационарном обследовании                 ___ чел.;
нуждающимися в отсрочке от призыва                       ___ чел.
Председатель комиссии _____________________________________
(воинское звание, должность, подпись)
Заместитель председателя комиссии _________________________
(должность, подпись)
Члены комисии _____________________________________________
(должность, подпись)
_____________________________________________
(должность, подпись)
_____________________________________________
(должность, подпись)
врачи _________________________________________
(подпись)
_________________________________________
(подпись)
Секретарь комиссии ____________________________
(подпись)
Примечание.
Требования по ведению книги протоколов областной призывной комиссии те же, что и по ведению протоколов районной призывной комиссии.
Приложение 9
к Правилам организации
и проведения призыва граждан на
воинскую службу
Именной список
на воинскую команду, отправляемую воинским эшелоном (командой)
N __________ со сборного пункта _______________ департамента
по делам обороны, в распоряжение начальника пункта приема
________________ регионального командования, других войск и
воинских формирований Республики Казахстан
станция ________________________
_______________________ железной дороги
N
п/п
ФИО Год
рож-
дения
Каким
управ-
лением
(отде-
лом) по
делам
обороны
призван
Пред-
наз-
начен
Военная
специаль-
ность
Явился в
УДО (ОДО)
для
отправки в
войска
(число,
месяц,
год)
На какой
пункт
приема
молодого
попол-
нения (в
какую
воинскую
часть)
отправлен
1 2 3 4 5 6 7 8