Азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 6 қазандағы N 962 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2135 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен
Қазақстан Республикасының " Денсаулық сақтау жүйесi туралы " 2003 жылғы 4 маусымдағы, " Дәрiлiк заттар туралы " 2004 жылғы 13 қаңтардағы заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған Азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету ережесi бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарын республикалық бюджет қаражаты есебiнен орталықтандырылып сатып алынатын медициналық жабдықтармен, медициналық және санитарлық-гигиеналық мақсаттағы бұйымдармен және дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 21 қаңтардағы N 63 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 2, 33-құжат);
2) "Азаматтардың жекелеген санаттарын дәрiлiк заттармен тегiн және (немесе) жеңiлдiктi қамтамасыз ету ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 27 тамыздағы N 889 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2005 ж., N 33, 460-құжат).
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 6 қазандағы
N 962 қаулысымен
бекiтiлген
Азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының " Денсаулық сақтау жүйесi туралы ", " Дәрiлiк заттар туралы " заңдарына сәйкес әзiрленген және Қазақстан Республикасының азаматтарын дәрiлiк заттармен қамтамасыз етудiң бiрыңғай тәртiбiн айқындайды. K090193
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жөнiндегi қызмет - дәрiлiк заттарды сатып алу, оларды жеке сату объектiлерiне дейiн тасымалдау, сақтау, есепке алу, азаматтарды амбулаториялық емдеу кезiнде дәрiлiк заттармен тегiн және (немесе) жеңiлдiктi қамтамасыз ету жөнiндегi қызмет;
босатылатын баға - бір әкімшілік-аумақтық бірлік (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) шегіндегі амбулаториялық қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді сатып алу бойынша конкурс өткізу нәтижелері бойынша белгіленген босатылатын дәрілік заттардың бағасы;
дәрiлiк формуляр - тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсету үшiн дәрiлiк заттардың жеткiлiктi мөлшерi болуға мiндеттi, ұйымның бейiнiн ескере отырып қалыптастырылған дәрiлiк заттардың денсаулық сақтау ұйымының басшысы бекiтетiн тiзбесi;
өтеу коэффициенті - облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары (бұдан әрі - денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті органдары) амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді жеткізушіге дәрілік заттың босатылатын бағасынан Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгілейтін өтеу коэффициенті;
өтеу сомасы - денсаулық сақтауды басқарудың жергiлiктi органдары өтеу коэффициентiн ескере отырып, амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтердi көрсетушiге төлейтiн ақша қаражатының көлемi.

Об утверждении Правил обеспечения лекарственными средствами граждан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2006 года N 962. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года N 2135
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.12.2009 N 2135 (порядок введения в действие см. п. 3).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 4 июня 2003 года " О системе здравоохранения ", от 13 января 2004 года " О лекарственных средствах " Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения лекарственными  средствами граждан.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2004 года N 63 "Об утверждении Правил обеспечения государственных  организаций здравоохранения медицинским оборудованием, изделиями  медицинского и санитарно-гигиенического назначения и лекарственными  средствами, закупаемыми централизованно за счет средств республиканского  бюджета" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 2, ст. 33);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2005 года N 889 "Об утверждении Правил бесплатного и (или) льготного обеспечения лекарственными средствами отдельных категорий граждан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 33, ст. 460).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 октября 2006 года N 962
Правила обеспечения лекарственными средствами граждан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения лекарственными средствами граждан (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан " О системе здравоохранения ", " О лекарственных средствах " и определяют единый порядок обеспечения лекарственными средствами граждан в Республике Казахстан. K090193
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
услуга по амбулаторному лекарственному обеспечению - деятельность по приобретению лекарственных средств, их транспортировке до объектов розничной реализации, хранению, учету, бесплатному и (или) льготному обеспечению лекарственными средствами граждан при амбулаторном лечении,
отпускная цена - цена на отпускаемые лекарственные средства, установленная по результатам проведения конкурса по закупу услуг по амбулаторному обеспечению в пределах одной административно- территориальной единицы (области, города республиканского значения, столицы);
лекарственный формуляр - утверждаемый руководителем организации здравоохранения перечень лекарственных средств , сформированный для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи с учетом профиля организации, наличие которых обязательно в достаточных количествах;
коэффициент возмещения - устанавливаемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан коэффициент возмещения местными органами государственного управления здравоохранения областей (города республиканского значения, столицы) (далее - местные органы управления здравоохранения) поставщику услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению от отпускной цены лекарственного средства;
сумма возмещения - объем денежных средств, выплачиваемых  местными органами управления здравоохранением поставщику услуг по  амбулаторному лекарственному обеспечению с учетом коэффициента  возмещения.

Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы N 1259 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Азаматтарды дәрілік заттармен қамтамасыз ету мыналарды қамтиды:
1) дәрiлiк заттарға қажеттiлiктi анықтау;
2) дәрiлiк заттарды (амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтердi) сатып алу ;
3) дәрiлiк заттарды бөлу (қайта бөлу);
4) дәрiлiк заттарды сақтау және есепке алу ;
5) азаматтарды қамтамасыз ету үшiн дәрiлiк заттарды пайдалану;
6) дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету туралы есеп беру.
2. Азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету
4. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемi шеңберiнде азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету үшiн денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган негiзгi (өмiрлiк маңызды) дәрiлiк заттардың тiзiмiн (бұдан әрi - тiзiм) бекiтедi.
5. Тiзiм негiзiнде әрбiр медицина ұйымы дәрiлiк формулярды қалыптастырады, оны медицина ұйымының басшысы мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде бекiтедi және ол азаматтарға арналған көрнекi ақпарат орындарында орналастырылады.
6. Дәрiлiк формулярды қалыптастыру және дәрiлiк заттарға қажеттiлiктi анықтау үшiн әрбiр медицина ұйымында формулярлық комиссия құрылады және жұмыс iстейдi.
7. Азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету кезiнде медицина ұйымдарында үнемi дәрi-дәрмек тағайындауды, дәрiлiк заттарды ұтымды пайдалану мен олардың жанама әсерлерiнiң мониторингi нәтижелерiн талдау жүзеге асырылады.
8. Азаматтарды тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсету үшiн жеткiлiктi көлемде дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету мақсатында медицина ұйымдары жыл сайын, жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1 мамырынан кеш емес мерзiмде, келесi күнтiзбелiк жылға арналған дәрiлiк заттарға қажеттiлiктi айқындайды.
9. Дәрiлiк заттарға қажеттiлiк:
1) аурулардың диагностикасы мен оларды емдеу хаттамалары және дәрiлiк формулярлар негiзiнде;
2) оларды амбулаториялық емдеу кезiнде дәрiлiк заттар мен арнайы балаларға арналған және емдiк тағам рецепт бойынша тегiн немесе жеңiлдiктi шарттармен босатылатын аурулардың түрлерi мен азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесi бойынша халықтың жекелеген санаттарының; вакцина егiлетiн балалар мен жасөспiрiмдердiң; медициналық қызмет көрсету немесе жедел медициналық жәрдем бригадасын шақыртудың болжанатын санына; өңiрдегі ауруға шалдығу серпiнi мен эпидемиологиялық ахуалға байланысты;
3) дәрiлiк заттардың өткен жылдағы нақты тұтынылуын, баға мониторингi нәтижелерiн ескере отырып айқындалады.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21 декабря 2007 года N 1259 (вводится в действие с 1 января 2008 г.).
3. Обеспечение граждан лекарственными средствами включает:
1) определение потребности в лекарственных средствах;
2) закуп  лекарственных средств (услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению);
3) распределение (перераспределение) лекарственных средств;
4) хранение и учет лекарственных средств;
5) использование лекарственных средств для обеспечения граждан;
6) представление отчетности об обеспечении лекарственными средствами.
2. Обеспечение лекарственными средствами граждан
4. Для обеспечения граждан лекарственными средствами в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи уполномоченным органом в области здравоохранения утверждается список основных (жизненно важных) лекарственных средств (далее - список).
5. На основании списка каждой медицинской организацией формируется лекарственный формуляр, который утверждается руководителем медицинской организации на государственном и русском языках и размещается в местах наглядной информации для граждан.
6. Для формирования лекарственного формуляра и определения  потребности в лекарственных средствах в каждой медицинской организации создается и действует формулярная комиссия.
7. При обеспечении лекарственными средствами граждан в медицинских организациях постоянно осуществляется регулирование лекарственных назначений, анализ рационального использования и результатов мониторинга побочных действий лекарственных средств.
8. В целях обеспечения лекарственными средствами граждан в объемах, достаточных для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, ежегодно, в срок не позднее 1 мая года, предыдущего планируемому году, медицинскими организациями определяется потребность в лекарственных средствах на следующий календарный год.
9. Потребность в лекарственных средствах определяется:
1) на основании протоколов диагностики и лечения заболеваний и лекарственных формуляров;
2) в зависимости от прогнозируемого количества отдельных категорий населения по перечню видов заболеваний и отдельных категорий населения, при амбулаторном лечении которых лекарственные средства и специализированные продукты детского и лечебного питания отпускаются по рецептам бесплатно или на льготных условиях; детей и подростков, подлежащих вакцинации; медицинских услуг или вызовов бригад скорой медицинской помощи; динамики заболеваемости и эпидемиологической ситуации в регионе;
3) с учетом фактического потребления лекарственных средств за предыдущий год, результатов мониторинга цен.

10. Медицина ұйымдарының дәрiлiк заттарға қажеттiлiгi негiзiнде тиiстi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi жыл сайын 1 маусымға дейiнгi мерзiмде дәрiлiк заттарға жалпы қажеттiлiктi айқындайды.
11. Республикалық бюджеттiк бағдарламалар шеңберiнде нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша сатып алынатын дәрiлiк заттарға қажеттiлiктi денсаулық сақтауды басқарудың жергiлiктi органдары денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органмен келiсе отырып, жыл сайын, жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1 мамырынан кеш емес мерзiмде айқындайды.
12. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінде көзделген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді конкурс тәсілімен сатып алу Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген ерекше тәртіпті қолданыла отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы N 1259 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
13. Орталықтандырылып сатып алынған жағдайда дәрiлiк заттар медицина ұйымдарына дәрiлiк заттарды сатып алу туралы шартта айқындалатын кесте бойынша жеткiзiледi.
14. Негiзделген жағдайларда (аурушаңдық серпiнiнiң өзгеруi, сырқаттардың ауыстырылуы немесе көшiрiлуi, қайтыс болу) тиiстi бюджеттiк бағдарламалар шеңберiнде жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен сатып алынған дәрiлiк заттарды денсаулық сақтауды басқарудың жергiлiктi органы басшысының шешiмi бойынша медицина ұйымдары арасында қайта бөлуге жол берiледi.
15. Республикалық бюджет қаражаты есебiнен орталықтандырылып сатып алынған дәрiлiк заттарды қайта бөлу денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органның шешiмi бойынша жүзеге асырылады.
16. Медициналық көмек көрсету үшiн сатып алынған барлық дәрiлiк заттар медицина ұйымдарында сомалық және сандық түрде медициналық құжаттамада көрсетiлуге немесе дәрiлiк заттардың пайдаланылуын есепке алудың автоматтандырылған бағдарламасында есепке алынуға тиiс.
17. Жеке сақталуға және есепке алынуға тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемi шеңберiнде медициналық көмек көрсетуге арналған дәрiлiк заттар және ақылы қызметтер немесе тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiнен тыс медициналық көмек көрсету үшiн медицина ұйымының қаражаты есебiнен сатып алынған дәрiлiк заттар жатқызылады.
Бюджеттік қаражат есебiнен келiп түскен дәрiлiк заттар медицина ұйымының арнайы мөрiмен белгiленедi.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы N 1259 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

10. На основании потребности в лекарственных средствах медицинских организаций администраторы соответствующих бюджетных программ ежегодно в срок до 1 июня определяют общую потребность в лекарственных средствах.
11. Потребность в лекарственных средствах, приобретаемых в рамках республиканских бюджетных программ по целевым текущим трансфертам, ежегодно определяется местными органами управления здравоохранением по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения в срок не позднее 1 мая года, предыдущего планируемому году.
12. Закуп лекарственных средств, изделий медицинского назначения и услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению, предусмотренных гарантированным объемом бесплатной медицинской помощи, способом конкурса осуществляется с применением особого порядка, установленного Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 21 декабря 2007 года N 1259 (вводится в действие с 1 января 2008 г.).
13. В случае централизованного закупа лекарственные средства в медицинские организации поставляются по графику, определяемому договором о закупе лекарственных средств.
14. В обоснованных случаях (изменение динамики заболеваемости, перевод или переезд больных, смерть) допускается перераспределение лекарственных средств, закупленных за счет средств местных бюджетов в рамках соответствующих бюджетных программ, между медицинскими организациями по решению руководителя местного органа управления здравоохранением.
15. Перераспределение лекарственных средств, закупленных централизованно за счет средств республиканского бюджета, осуществляется по решению уполномоченного органа в области здравоохранения.
16. Все лекарственные средства, закупленные для оказания медицинской помощи, подлежат учету в медицинских организациях в суммовом и количественном выражении в медицинской документации или в автоматизированной программе учета использования лекарственных средств.
17. Раздельному хранению и учету подлежат лекарственные средства, предназначенные для оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, и лекарственные средства, приобретенные за счет средств медицинской организации для оказания платных услуг или медицинской помощи сверх гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
Лекарственные средства, поступившие за счет бюджетных средств, помечаются специальным штампом медицинской организации.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21 декабря 2007 года N 1259 (вводится в действие с 1 января 2008 г.).

18. Қажеттiлiгiне қарай, бiрақ заңнамада белгiленген тәртiппен жылына кемiне бiр рет медицина ұйымдарында сақталатын дәрiлiк заттарды түгендеу жүргiзiледi.
19. Жедел медициналық жәрдем көрсету кезiнде азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз етудi жедел медициналық көмек көрсететiн ұйымның бекiтiлген формуляры шеңберiнде жедел медициналық көмек көрсету бригадасы тегiн жүзеге асырады.
20. Пайдаланылған дәрiлiк заттардың атаулары мен көлемдерi көрсетiлген жедел медициналық көмек көрсету туралы ақпарат денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен нысан бойынша медициналық құжаттамада көрсетiледi. Жедел медициналық көмек ұйымы ақпаратты сырқаттың (зардап шегушiнiң) тұрғылықты жерi бойынша алғашқы медициналық-санитарлық көмек пен консультациялық-диагностикалық көмек көрсететiн медициналық ұйымдарға бередi.
21. Стационарлық, стационарды алмастыратын медициналық көмек пен санаторий-курорттық ем көрсететiн медицина ұйымдарында азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету бекiтiлген дәрiлiк формулярдың негiзiнде кепiлдi көлем шеңберiнде тегiн және кепiлдi көлемнен тыс медициналық көмек көрсету кезiнде ақылы негiзде жүзеге асырылады.
22. Стационарлық, стационарды алмастыратын медициналық көмек пен санаторий-курорттық ем көрсететiн медицина ұйымдарында азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету нысанын денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган бекiтетiн тағайындау парақтарының негiзiнде жүзеге асырылады. Тағайындау парағы сырқаттың (сауықтырушының) ауру тарихына (санаторий-курорттық картасына) тiгiледi. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiнен тыс дәрiлiк заттарды тағайындаған кезде тағайындау парағында тиiстi белгi, ал ауру тарихына (санаторий-курорттық картасына) тиiстi жазба енгiзiледi. Берiлген (пайдаланылған) дәрiлiк заттарды медицина қызметкерi тағайындау парағына жазады.
23. Амбулаториялық емдеу кезiнде және үйде стационар нысанында стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсету кезiнде азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету:
1) амбулаториялық емдеу кезiнде дәрiлiк заттар және арнайы балаларға арналған және емдiк тағам рецепт бойынша тегiн немесе жеңiлдiктi шарттармен босатылатын аурулар түрлерi мен халықтың жекелеген санаттарының тiзбесi бойынша тегiн және жеңiлдiктi шарттармен;
2) толық құнына жүзеге асырылады.
24. Азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету барлық елдi мекендерде дәрiгерлердiң рецептi бойынша дәрiлiк заттарды, сондай-ақ рецептсiз босатуға жатқызылған дәрiлiк заттарды рецептсiз бөлшек сатуды жүзеге асыратын фармацевтикалық қызмет объектiлерi арқылы жүзеге асырылады.
Шалғай ауылдық жерлерде дәрiхана ұйымдары болмаған жағдайда амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсететiн ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.

18. По мере необходимости, но не реже одного раза в год в порядке, установленном законодательством , проводится инвентаризация лекарственных средств, хранящихся в медицинских организациях.
19. При оказании скорой медицинской помощи обеспечение лекарственными средствами граждан осуществляется бесплатно бригадами скорой медицинской помощи в рамках утвержденного формуляра организации, оказывающей скорую медицинскую помощь.
20. Информация об оказанной скорой медицинской помощи с указанием наименований и объемов использованных лекарственных средств отражается в медицинской документации по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения . Информация передается организацией скорой медицинской помощи в медицинскую организацию, оказывающую первичную медико-санитарную помощь и консультативно-диагностическую помощь по месту жительству больного (пострадавшего).
21. В медицинских организациях, оказывающих стационарную, стационарозамещающую медицинскую помощь и санаторно-курортное лечение, обеспечение лекарственными средствами граждан осуществляется бесплатно в рамках гарантированного объема на основании утвержденного  лекарственного формуляра  и на платной основе при оказании медицинской помощи сверх гарантированного объема.
22. Обеспечение лекарственными средствами граждан в медицинских организациях, оказывающих стационарную, стационарозамещающую медицинскую помощь и санаторно-курортное лечение, осуществляется на основании листов назначений, форма которых утверждается уполномоченным органом в области здравоохранения. Лист назначений приобщается к истории болезни (санаторно-курортной карте) больного (оздоравливающегося). При назначении лекарственных средств сверх гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в лист назначений вносится соответствующая отметка, а в историю болезни (санаторно-курортную карту) - соответствующая запись. Выданные (использованные) лекарственные средства медицинским персоналом отражаются в листе назначений.
23. При амбулаторном лечении и при оказании стационарозамещающей медицинской помощи в форме стационара на дому, обеспечение лекарственными средствами граждан осуществляется:
1) бесплатно и на льготных условиях по перечню видов заболеваний и  отдельных категорий населения, при амбулаторном лечении которых лекарственные средства и специализированные продукты детского и лечебного питания отпускаются по рецептам бесплатно или на льготных условиях;
2) за полную стоимость.
24. Обеспечение лекарственными средствами граждан осуществляется во всех населенных пунктах через объекты фармацевтической деятельности, осуществляющие розничную реализацию лекарственных средств по рецептам врачей, а также без рецептов лекарственными средствами, отнесенными к безрецептурному отпуску.
При отсутствии аптечных организаций в отдаленных сельских  местностях амбулаторное лекарственное обеспечение осуществляется через организации, оказывающие первичную медико-санитарную помощь.

25. Амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету тегiн және (немесе) жеңiлдiктi рецептер бойынша, сырқаттың жеке басын куәландыратын құжатты (сырқат баланың туу туралы куәлiгiн) немесе оның нотариалдық куәландырылған көшiрмесiн көрсеткен кезде жүзеге асырылады.
26. Жеңiлдiктi негiзде амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету кезiнде азаматтар амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтердi көрсетушi мен денсаулық сақтауды басқарудың жергiлiктi органдары арасындағы шартта белгiленген дәрiлiк заттардың босатылатын бағасы мен өтеу сомасы арасындағы айырманы төлейдi.
Тегiн амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету кезiнде амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтердi көрсетушiге босатылатын бағаны денсаулық сақтауды басқарудың жергiлiктi органдары толық қайтарады.
27. Туберкулезден зардап шегетiн азаматтар амбулаториялық емдеу кезiнде республикалық бюджет қаражаты шегiнде сатып алынған туберкулезге қарсы дәрiлiк заттармен туберкулезге қарсы мекемелер арқылы тегiн қамтамасыз етiледi. Елдi мекенде туберкулезге қарсы мекемелер болмаған жағдайда қамтамасыз ету алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсететiн медицина ұйымдары арқылы жүргiзiледi.
28. Құрамында есiрткi құралдары, психотроптық заттар және прекурсорлар бар дәрiлiк заттармен амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымына байланысты қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар фармацевтикалық қызмет объектiлерi арқылы жүзеге асырылады. Елдi мекенде есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымына байланысты қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар фармацевтикалық қызмет объектiлерi болмаған жағдайда қамтамасыз ету есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымына байланысты қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар медицина ұйымдары арқылы жүзеге асырылуы мүмкiн.
29. Тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында таратылатын мерзiмдi баспа басылымдарында, сондай-ақ алғашқы медициналық-санитарлық және консультациялық-диагностикалық көмек көрсететiн медицина ұйымдарының, дәрiлiк заттардың бөлшек саудасын жүзеге асыратын фармацевтикалық қызмет объектiлерiнiң көрнекi ақпарат орындарында мынадай ақпарат орналастырылады:
1) амбулаториялық емдеу кезiнде дәрiлiк заттар және арнайы балаларға арналған және емдiк тағам рецепт бойынша тегiн немесе жеңiлдiктi шарттармен босатылатын аурулардың түрлерi мен халықтың жекелеген санаттарының тiзбесi;

25. Амбулаторное лекарственное обеспечение осуществляется по  бесплатным и (или) льготным рецептам при предъявлении документа, удостоверяющего личность больного (свидетельства о рождении больного ребенка) или его нотариально заверенной копии.
26. При амбулаторном лекарственном обеспечении на льготной основе гражданами оплачивается разница между отпускной ценой лекарственных средств и суммой возмещения, определенными договором между поставщиком услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению и местными органами управления здравоохранением.
При бесплатном амбулаторном лекарственном обеспечении отпускная цена поставщика услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению полностью возмещается местными органами управления здравоохранением.
27. Граждане, страдающие туберкулезом, при амбулаторном лечении бесплатно обеспечиваются противотуберкулезными лекарственными средствами, закупленными за счет средств республиканского бюджета, через противотуберкулезные учреждения. При отсутствии в населенном пункте противотуберкулезных учреждений обеспечение осуществляется медицинскими организациями, оказывающими первичную медико-санитарную помощь.
28. Амбулаторное лекарственное обеспечение лекарственными  средствами, содержащими наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, осуществляется через объекты фармацевтической деятельности, имеющие лицензию на осуществление деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров. При отсутствии в населенном пункте объектов фармацевтической деятельности, имеющих лицензию на осуществление деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, обеспечение может осуществляться через медицинские организации, имеющие лицензию на осуществление деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
29. В периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также в местах наглядной информации медицинских организаций, оказывающих первичную медико-санитарную и консультативно- диагностическую помощь, объектов фармацевтической деятельности, осуществляющих розничную реализацию лекарственных средств, размещается следующая информация:
1) перечень видов заболеваний и отдельных категорий населения, при амбулаторном лечении которых лекарственные средства и специализированные продукты детского и лечебного питания отпускаются по рецептам бесплатно или на льготных условиях;

2) тегiн босатылатын дәрiлiк заттардың тiзбесi;
3) дәрiлiк заттардың босатылатын бағасы мен өтеу сомасының арасындағы айырма көрсетiле отырып, жеңiлдiктi шарттармен босатылатын дәрiлiк заттардың тiзбесi;
4) дәрiханалар мен амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жүзеге асырылатын алғашқы медициналық-санитарлық және консультациялық-диагностикалық көмек көрсететiн ұйымдардың мекен-жайы.
30. Ай сайын, есептi кезеңнен кейiнгi айдың бесiншi күнiне дейiнгi мерзiмде денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша денсаулық сақтауды басқарудың жергiлiктi органдарына:
1) алғашқы медициналық-санитарлық және консультациялық-диагностикалық көмек көрсетушi ұйымдар амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету үшiн жазылған рецептер тiзiлiмiн;
2) амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтердi көрсетушiлер олар бойынша дәрiлiк заттарды босату жүзеге асырылған рецептер қоса берiлген тiзiлiмдi ұсынады.
31. Денсаулық сақтауды басқарудың жергiлiктi органдары рецептердiң тапсырылған тiзiлiмiн салыстыру қорытындылары бойынша амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтердi көрсетушiлердiң шығыстарын өтейдi.
Рецептердi ресiмдеу бойынша тәртiп бұзушылықтар анықталған жағдайда денсаулық сақтауды басқарудың жергiлiктi органдары мұндай рецептердiң дұрыстығы мен тиiсiнше ресiмделуiн нақтылау үшiн шаралар қабылдайды.
Мұндай жағдайда азаматтар дәрiлiк заттармен тегiн немесе жеңiлдiктi шарттармен қамтамасыз етiледi, ал шығыстарды өтеу тәртiп бұзушылықтарды жойғаннан кейiн жүргiзiледi.
32. Азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз етудi талдау мақсатында денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган тоқсан сайын денсаулық сақтауды басқарудың жергiлiктi органдарынан амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету туралы ақпаратты сұратады.

2) перечень лекарственных средств, отпускаемых бесплатно;
3) перечень лекарственных средств, отпускаемых на льготных условиях с указанием разницы между отпускной ценой и суммой возмещения лекарственных средств;
4) адреса аптек и организаций, оказывающих первичную медико-санитарную и консультативно-диагностическую помощь, через которые осуществляется амбулаторное лекарственное обеспечение.
30. Ежемесячно, в срок до пятого числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения , местным органам управления здравоохранением представляются:
1) реестр выписанных рецептов для амбулаторного лекарственного обеспечения - медицинскими организациями, оказывающими первичную медико-санитарную и консультативно-диагностическую помощь;
2) реестр с приложением рецептов, по которым осуществлен отпуск лекарственных средств - поставщиками услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению.
31. Местные органы управления здравоохранением по итогам сверки представленных реестров рецептов возмещают расходы поставщиков услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению.
В случае выявления нарушений по оформлению рецептов, местными органами управления здравоохранением принимаются меры по уточнению достоверности данных таких рецептов и их надлежащему оформлению.
В этих случаях граждане обеспечиваются лекарственными средствами бесплатно или на льготных условиях, а возмещение расходов производится после устранения нарушений.
32. С целью анализа обеспечения граждан лекарственными средствами, ежеквартально уполномоченным органом в области здравоохранения запрашивается информация об амбулаторном лекарственном обеспечении у местных органов управления здравоохранением.