Пайдаланушы ұйымның персоналын аттестаттаудан өткiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 2 қарашадағы N 1043 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 628 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 628 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 14 сәуiрдегi Заңы 18-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған Пайдаланушы ұйымның персоналын аттестаттаудан өткiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 2 қарашадағы
N 1043 қаулысымен
бекiтiлген
Пайдаланушы ұйымның персоналын аттестаттаудан өткiзу ережесi 1. Жалпы ережелер
1. Осы Пайдаланушы ұйымның персоналын аттестаттаудан өткiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 14 сәуiрдегi Заңына сәйкес әзiрленген және мемлекеттiк лицензияда санамаланған белгiлi бiр қызмет түрлерiн жүргiзу кезiнде атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметтi жүзеге асыратын пайдаланушы ұйымдар (бұдан әрi - пайдаланушы ұйымдар) персоналының аттестаттаудан өту тәртiбi мен шарттарын белгiлейдi және барлық пайдаланушы ұйымдарға қолданылады.
2. Аттестаттау персоналдың атқаратын лауазымына сәйкестiгiн және атом энергиясын пайдалану саласындағы кәсiби бiлiктiлiгiнiң деңгейiн анықтау мақсатында жүргiзiледi.
3. Аттестаттаудан мынадай жұмыс түрлерiн жүзеге асыратын пайдаланушы ұйым персоналының санаттары өтедi:
1) атом энергиясын пайдалану саласында қызмет жүргiзетiн бөлiмшенi қауiпсiз басқару жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу - тиiстi бөлiмшеде қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге тiкелей жауап беретiн пайдаланушы ұйымның персоналы;
2) ядролық және радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудi бақылау жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу - ядролық және радиациялық қауiпсiздiкке басшылық жасау мен бақылауды жүзеге асыратын персонал;
3) атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке байланысты технологиялық үдерiстердi басқару жөнiндегi күнделiктi операцияларды жүзеге асыру - пайдаланушы ұйымның пайдаланушы персоналының жекелеген санаттары;

Об утверждении Правил прохождения аттестации персонала эксплуатирующей организации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2006 года № 1043. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 628
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 628 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра энергетики РК от 12.02.2015 г. № 82.
В соответствии с пунктом 4 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 14 апреля 1997 года "Об использовании атомной энергии" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила прохождения аттестации персонала эксплуатирующей организации.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 ноября 2006 года N 1043
Правила
прохождения аттестации персонала эксплуатирующей организации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила прохождения аттестации персонала эксплуатирующей организации (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 14 апреля 1997 года "Об использовании атомной энергии" и определяют порядок и условия прохождения аттестации персоналом эксплуатирующих организаций, осуществляющих деятельность в сфере использования атомной энергии (далее - эксплуатирующие организации), при проведении определенных видов деятельности, перечисленных в государственной лицензии, и распространяются на все эксплуатирующие организации.
2. Аттестация проводится в целях определения соответствия персонала занимаемой должности и уровня профессиональной компетентности в сфере использовании атомной энергии.
3. Аттестацию проходят категории персонала эксплуатирующей организации, осуществляющие следующие виды работ:
1) ведение работ по безопасному руководству подразделением, ведущим деятельность в сфере использования атомной энергии - персонал эксплуатирующей организации, непосредственно отвечающий за обеспечение безопасности в соответствующем подразделении;
2) ведение работ по контролю за обеспечением ядерной и радиационной безопасности - персонал, осуществляющий руководство и контроль за ядерной и радиационной безопасностью;
3) осуществление повседневных операций по управлению технологическими процессами, связанными с деятельностью в сфере использования атомной энергии - отдельные категории эксплуатационного персонала эксплуатирующей организации;

4) ядролық материалдарды, иондаушы сәулелену көздерiн, радиоактивтi заттар мен қалдықтарды есепке алуды және бақылауды, сондай-ақ объектiлер мен ядролық материалдарды физикалық қорғауды қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстарға басшылық жасау және жүргiзу - ядролық материалдарды, иондаушы сәулелену көздерiн, радиоактивтi заттар мен қалдықтарды есепке алуды және бақылауды, сондай-ақ атом энергиясы мен ядролық материалдарды пайдалану объектiлерiн физикалық қорғауды қамтамасыз ететiн персонал.
4. Персоналды аттестаттау әрбiр үш жылда, сондай-ақ егер талаптар қызметкердiң атқаратын лауазымы бойынша талаптардан өзгеше болса, басқа лауазымға ауысу немесе жоғары тұрған басшыны уақытша алмастыру немесе басқа қызметкердiң мiндеттерiн атқару кезiнде жүргiзiледi.
5. Пайдаланушы ұйымның лауазымға алғаш тағайындалған персоналы лауазымға тағайындалғаннан кейiн бiр айдан кешiктiрмей аттестаттаудан өтедi.
6. Аттестаттау мемлекеттiк, орыс немесе басқа тiлде өткiзiледi.
2. Аттестаттау комиссиясы
7. Аттестаттауды өткiзу үшiн пайдаланушы ұйым басшысының бұйрығымен мүшелерiнiң саны тақ болатын және кемiнде бес адамды құрайтын аттестаттау комиссиясы құрылады.
Аттестаттау комиссиясы комиссия төрағасынан, хатшысынан және мүшелерiнен тұрады.
Хатшы комиссия мүшесi болып табылмайды және дауыс беруге құқығы жоқ.
8. Пайдаланушы ұйымның басшысы белгiлейтiн пайдаланушы ұйымның құрылымдық бөлiмшесi аттестаттау комиссиясының жұмыс органы (бұдан әрi - жұмыс органы) болып табылады.
Жұмыс органы персоналды аттестаттау үшiн қажеттi құжаттарды дайындауды жүзеге асырады.
9. Пайдаланушы ұйымның басшысы жұмыс органының ұсынысы бойынша аттестаттауға жататын персоналдың санатын бекiтетiн, аттестаттауды өткiзудiң мерзiмi мен кестесiн белгiлейтiн бұйрық шығарады.
10. Аттестаттау комиссиясының құрамына радиациялық және/немесе ядролық қауiпсiздiкке жауапты тұлғалар, сондай-ақ пайдаланушы ұйым қызметкерлерiнiң өкiлi енгiзiледi.
Аттестаттау комиссиясының құрамына уәкiлеттi органның өкiлдерi кiруi мүмкін.
11. Аттестаттау комиссиясының отырысы комиссия құрамының кемiнде үштен екiсiн құрайтын кворум болған кезде заңды.
3. Аттестаттауды дайындауды және өткізудi ұйымдастыру
12. Аттестаттау бiрқатар дәйектi кезеңдердi:
аттестаттауды өткiзуге дайындықты;
аттестаттауға жататын персоналды тестiлеудi және/немесе басқару бойынша емтихандар өткiзудi;
аттестаттау комиссиясының шешiмiн шығаруды қамтиды.
13. Аттестаттауды өткiзуге дайындық мынадай iс-шараларды:
осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес аттестатталатын персоналға қажеттi құжаттарды дайындауды;
аттестатталатын персоналдың құжаттарын тексерудi;
аттестаттауды өткiзудiң мақсаты мен тәртiбiн түсiндiрудi;
аттестатталатын персоналды аттестаттауды өткiзу мерзiмi туралы, бiрақ аттестаттау өткiзiлетiн күнге дейiн отыз күннен кешiктiрмей жазбаша хабардар етудi қамтиды.
Ереженiң осы тармағында көзделген iс-шаралар орындалғаннан кейiн, жұмыс органы персоналды аттестаттаудан өткiзу туралы аттестаттау комиссиясына ұсыныс енгiзедi.

4) руководство и ведение работ по обеспечению учета и контроля ядерных материалов, источников ионизирующего излучения, радиоактивных веществ и отходов, а также физической защиты объектов и ядерных материалов - персонал, обеспечивающий учет и контроль ядерных материалов, источников ионизирующего излучения, радиоактивных веществ и отходов, а также физическую защиту объектов использования атомной энергии и ядерных материалов.
4. Аттестация персонала, проводится каждые три года, а также при переводе на другую должность или временном замещении вышестоящего руководителя или выполнения обязанности другого работника, если требования отличны от требований по занимаемой должности работника.
5. Персонал эксплуатирующей организации, впервые назначенный на должность, проходит аттестацию не позднее одного месяца после назначения его на должность.
6. Аттестация проводится на государственном, русском или другом языке.
2. Аттестационная комиссия
7. Для проведения аттестации приказом руководителя эксплуатирующей организации образуется аттестационная комиссия, количество членов которой является нечетным и составляет не менее пяти человек.
Аттестационная комиссия состоит из председателя, секретаря и членов комиссии.
Секретарь не является членом комиссии и не имеет права голоса.
8. Рабочим органом аттестационной комиссии является структурное подразделение эксплуатирующей организации, определяемое руководителем эксплуатирующей организации (далее - рабочий орган).
Рабочий орган осуществляет подготовку необходимых документов для аттестации персонала.
9. Руководитель эксплуатирующей организаций по представлению рабочего органа издает приказ, которым утверждаются категории персонала, подлежащего аттестации, устанавливаются сроки и графики проведения аттестации.
10. В состав аттестационной комиссии включаются лица, ответственные за радиационную и/или ядерную безопасность, а также представитель работников эксплуатирующей организации.
В состав аттестационной комиссии могут включаться представители уполномоченного органа.
11. Заседание аттестационной комиссии правомочно при наличии кворума, составляющего не менее двух третей состава комиссии.
3. Организация подготовки и проведения аттестации
12. Аттестация включает в себя ряд последовательных этапов:
подготовку к проведению аттестации;
тестирование персонала, подлежащего аттестации и/или проведение экзаменов по управлению;
вынесение решения аттестационной комиссии.
13. Подготовка к проведению аттестации включает в себя следующие мероприятия:
подготовку необходимых документов на аттестуемый персонал согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
проверку документов на аттестуемый персонал;
разъяснение цели и порядка проведения аттестации;
письменное уведомление аттестуемого персонала о сроках проведения аттестации, но не позднее тридцати дней до дня проведения аттестации.
После выполнения мероприятий, предусмотренных в настоящем пункте Правил, рабочий орган вносит представление о проведении аттестации персонала в аттестационную комиссию.

14. Аттестаттау аттестатталатын қызметкердiң қатысуымен жүргiзiледi.
15. Аттестаттауға жататын, бiрақ дәлелдi себептермен болмаған қызметкер, аттестаттау комиссиясының ұсынысы бойынша пайдаланушы ұйымның басшысы белгiлейтiн мерзiмде аттестаттаудан өтедi.
16. Аттестаттау тестiлеу және/немесе басқару бойынша емтихандар тапсыру нысанында жүргiзiледi.
Тестiлеу Ереженiң 3-тармағында көрсетiлген қызметкерлер санатына қатысты жүргiзiледi.
Ереженiң 3-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген персонал қосымша басқару бойынша емтиханнан өтедi.
17. Тестiлеу пайдаланушы ұйымның басшысы белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
18. Басқару бойынша емтихандар атом энергиясын пайдалану объектiсiнiң жұмыс орындарын аралау кезiнде қызметкердiң өз дағдысы мен бiлiмiн көрсету жолымен немесе атом энергиясын пайдаланудың нақты объектiсi үшiн сертификатталған толық ауқымды тренажердi пайдалана отырып жүргiзiледi.
19. Тестiлеуге арналған сұрақтар және басқару бойынша емтихандар атом энергиясын пайдалану саласындағы лауазымдық нұсқаулықтардың, бiлiктiлiк талаптарының, сондай-ақ нормативтiк құқықтық кесiмдердiң және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың негiзiнде әзiрленедi.
Аттестаттауға дайындық мақсатында қызметкерлер емтихандық тақырыптардың және тестiлеуге арналған сұрақтардың жалпы тiзбесiмен күнi бұрын танысады.
20. Тестiлеудiң және басқару бойынша емтихан тапсырудың нәтижелерi бойынша әрбiр аттестатталатын қызметкерге аттестаттау комиссиясы хаттама ресiмдейдi. Хаттамаға аттестаттау комиссиясының төрағасы мен мүшелерi, сондай-ақ аттестатталатын қызметкер қол қояды.
Хаттаманың нысаны пайдаланушы ұйым басшысының бұйрығымен белгiленедi.
21. Пайдаланушы ұйым тестiлеудi және басқару бойынша емтихандарды өткiзу жөнiнде арнайы басшылықты және әдiстемелiк нұсқауларды әзiрлейдi.
22. Аттестаттау комиссиясының шешiмi емтиханға қатысушы аттестаттау комиссиясы мүшелерiнiң жай көпшiлiк даусымен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде аттестаттау комиссиясы төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
23. Аттестаттау комиссиясы ұсынылған материалдарды зерделей отырып, тестiлеудiң және/немесе басқару бойынша емтихандардың нәтижелерiн негiзге ала отырып, мынадай шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
1) аттестатталды;
2) аттестаттаудан өтпедi және қайта аттестаттауға жатады;
3) аттестаттаудан өтпедi және атқаратын қызметiне сай емес.
Аттестаттау комиссиясының шешiмi отырыс хаттамасымен ресiмделедi, оған отырысқа қатысып отырған аттестаттау комиссиясының төрағасы, мүшелерi және хатшы қол қояды.
24. Осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес аттестаттау комиссиясының шешiмi қызметкердiң аттестаттау парағына жазылады.
Қызметкердiң аттестаттау парағы жеке iсiнде сақталады.
Қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде аттестатталған қызметкерде өзiмен бiрге аттестаттау парағының көшiрмесi болады.

14. Аттестация проводится в присутствии аттестуемого работника.
15. Работник, подлежащий аттестации, но отсутствовавший по уважительной причине, проходит аттестацию в сроки, определяемые руководителем эксплуатирующей организации по предложению аттестационной комиссией.
16. Аттестация проводится в форме тестирования и/или сдачи экзаменов по управлению.
Тестирование проводится в отношении категорий работников, указанных в пункте 3 Правил.
Персонал, указанный в подпункте 3) пункта 3 Правил дополнительно проходит экзамен по управлению.
17. Тестирование осуществляется в порядке, установленном руководителем эксплуатирующей организации.
18. Экзамены по управлению проводятся путем демонстрации работником навыков и знаний при обходе рабочих мест объекта использования атомной энергии или с использованием полномасштабного тренажера, сертифицированного для конкретного объекта использования атомной энергии.
19. Вопросы для тестирования и экзаменов по управлению разрабатываются на основе должностных инструкций, квалификационных требований, а также нормативных правовых актов и ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров в сфере использования атомной энергии.
С целью подготовки к аттестации работники заранее знакомятся с общим перечнем экзаменационных тем и вопросов для тестирования.
20. По результатам тестирования и сдачи экзамена по управлению на каждого аттестуемого работника аттестационной комиссии оформляется протокол. Протокол подписывается председателем и членами аттестационной комиссии, а также аттестуемым работником.
Форма протокола устанавливается приказом руководителя эксплуатирующей организации.
21. Эксплуатирующая организация разрабатывает специальные руководства и методические указания по проведению тестирования и экзаменов по управлению.
22. Решение аттестационной комиссии принимается простым большинством голосов присутствующих на экзамене членов аттестационной комиссии. При равенстве голосов решающим является голос председателя аттестационной комиссии.
23. Аттестационная комиссия, изучив представленные материалы, основываясь на результатах тестирования и/или экзаменов по управлению принимает одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) не аттестован и подлежит повторной аттестации;
3) не аттестован и не соответствует занимаемой должности.
Решение аттестационной комиссии оформляется протоколом заседания, который подписывается председателем, членами аттестационной комиссии и секретарем, присутствовавшими на ее заседании.
24. Решение аттестационной комиссии заносится в аттестационный лист работника согласно приложению 2 настоящих Правил.
Аттестационный лист работника хранится в личном деле.
При выполнении служебных обязанностей аттестованный работник имеет при себе копию аттестационного листа.

25. Аттестаттау комиссиясының "аттестаттаудан өтпедi және атқаратын қызметiне сай емес" деген шешiм қабылдауы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпке сәйкес аттестатталушы қызметкермен еңбек қатынастарын бұзуға негiз бола алады.
Қызметкердiң заңнамада белгiленген тәртiппен аттестаттау комиссиясының шешiмiне шағымдануға құқығы бар.
26. Қайта аттестаттау осы Ережеде белгiленген тәртiппен алғашқы аттестаттау өткен күннен бастап үш айдан кейiн өткiзiледi. Аттестатталмаған қызметкер аттестаттау өткiзiлген қызметке байланысты жұмыстарға жiберiлмейдi.
Пайдаланушы ұйымның персоналын
аттестаттаудан өткiзу ережесiне
1-қосымша
Персоналды аттестаттаудан өткiзуге қажеттi құжаттардың тiзiмi
1. Аттестатталушы қызметкердiң жеке деректерi (паспорт деректерi, тұрғылықты жерi, бiлiм беру мекемесi және дипломға сәйкес мамандығы көрсетiлген бiлiмi).
2. Жұмыс тәжiрибесiн және ұзақтығын растайтын құжаттар.
3. Егер бар болса, алдыңғы аттестаттаулар бойынша мәлiметтер (қашан және кiм өткiздi).
4. Қызметкердiң лауазымдық нұсқаулығы.
Жұмыс орындарындағы оқуын немесе оқу ұйымдары көрсетiлген қосарлануды қоса алғанда, қызметкердiң өткен бастапқы дайындығын растайтын құжаттар, оқу курстарының және дайындық бағдарламалары модульдарының қысқаша сипаттамасы, емтиханда алған бағаларын қоса алғанда, оқу нәтижелерi туралы деректер, қондырғылардың операторлары үшiн - тренажерлық дайындығы*.
6. Бiлiктiлiктi растайтын құжаттар - оқу ұйымдары, дайындық бағдарламаларының қысқаша сипаттамасы, оқу нәтижелерi туралы деректер мен алынған бағалар.
7. Медициналық және психологиялық-физиологиялық тексерулерден өткенi туралы анықтамалар.
8. Мемлекеттiк органдар берген қазiр бар немесе бұрын болған рұқсаттар, рұқсат берулер туралы ақпарат.
9. Қызметкердiң құпия ақпаратпен жұмыс iстеуге жiберiлгенiн жазбаша растау (қажет болған кезде).
______________
* ұсыным берiлген күн мен тренажерлық дайындық курсын бiтiрген күннiң арасындағы мерзiм бiр жылдан аспайды.
Пайдаланушы ұйымның персоналын
аттестаттаудан өткiзу ережесiне
2-қосымша
____________N___________ аттестаттау парағы
____________________________________________
(Т.А.Ә)
Аттестаттау комиссиясының
шешімі _____________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
___________________________________________________________
лауазымы бойынша міндеттерді уақытша орындау құқығымен:
____________________________________________________________
(лауазымы, бөлімше)
Аттестаттау комиссиясының төрағасы ____________
Аттестаттау комиссиясының мүшелері ____________
М.О
200___ "____"____________

25. Принятие аттестационной комиссией решения "не аттестован и не соответствует занимаемой должности" может служить основанием для расторжения трудовых отношений с аттестуемым работником в соответствии с порядком, установленным законодательством Республики Казахстан.
Работник имеет право обжаловать решение аттестационной комиссии в установленном законодательством порядке .
26. Повторная аттестация проводится через три месяца со дня проведения первоначальной аттестации в порядке, определенном настоящими Правилами. Не аттестованный работник не допускается до работ, связанных с деятельностью, по которой проводилась аттестация.
Приложение 1
к Правилам прохождения
аттестации персонала
эксплуатирующей организации
Список документов,
необходимых для проведения аттестации персонала
1. Личные данные аттестуемого работника (паспортные данные, место жительства, образование с указанием образовательного учреждения и специальности в соответствии с дипломом).
2. Документы, подтверждающие опыт и продолжительность работы.
3. Сведения по предыдущим аттестациям, если имеются (когда и кем проводилась).
4. Должностная инструкция работника.
5. Документы, подтверждающие первоначальную подготовку, пройденной работником, включая обучение на рабочих местах или дублирование с указанием учебных организаций, краткое описание учебных курсов и модулей программ подготовки, данные о результатах обучения, включая оценки, полученные на экзаменах, тренажерная подготовка - для операторов установок*.
6. Документы, подтверждающие квалификацию - учебные организации, краткое описание программ подготовки, данные о результатах обучения и полученные оценки.
7. Справки о прохождении медицинских и психофизиологических обследований.
8. Информация об имеющихся в настоящее время или имевшихся ранее разрешений, допусков, выданных государственными органами.
9. Письменное подтверждение того, что работник допущен к работе с секретной информацией (при необходимости).
* срок между датой подачи представления и датой окончания курса тренажерной подготовки составляет не более одного года.
Приложение 2
к Правилам прохождения
аттестации персонала
эксплуатирующей организации
Аттестационный лист N ___ от ________
______________________________
(Ф.И.О.)
Решение аттестационной
комиссии _______________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
с правом временного выполнения обязанностей по должности:
________________________________________________________________
(должность, подразделение)
Председатель аттестационной комиссии   ___________
Члены аттестационной комиссии          ___________
м.п.
"__" ______ 200__