Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2007 жылғы 13 қаңтардағы N 274 Жарлығын iске асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 15 қаңтардағы N 22 Қаулысы
"Әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациялар құру және олардың қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2007 жылғы 13 қаңтардағы N 274 Жарлығынiске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Пилоттық жоба ретiнде оның жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Сарыарқа" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - "ӘКК ҰК" АҚ) құрылысын және Астана қаласы оның орналасатын жерi болып белгiленсiн.
2. "ӘКК ҰК" АҚ қызметiнiң негiзгi мәнi мемлекеттiк және жеке секторларды шоғырландыру, кластерлiк әдiс негiзiнде бiрыңғай экономикалық нарықты құру, инвестициялар мен инновациялар тарту үшiн қолайлы экономикалық орта қалыптастыру, өңiрлердi әлеуметтiк дамытуға бағытталған бағдарламаларды әзiрлеуге және iске асыруға қатысу, сондай-ақ пайдалы қазбаларды, оның iшiнде мынадай пайдалы қазбаларды: газды (көмір қабаттарынан өндірілетін метаннан басқа), мұнайды, уранды қоспағанда, кең таралған пайда қазбаларды барлау, өндiру, қайта өңдеу жолымен Ақмола, Қарағанды облыстарын және Астана қаласын экономикалық дамытуға жәрдемдесу болып белгiленсiн.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.08.15  N 752 Қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi заңнамада белгiленген тәртiппен:
"ӘКК ҰК" АҚ акцияларының мемлекеттiк пакетiн иелену және пайдалану құқығын Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiне берсiн;
"ӘКК ҰК" АҚ-ны оның орналасуы үшiн ғимаратпен қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдасын.
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiмен бiрлесiп:
1) "ӘКК ҰК" АҚ-ның жарғылық капиталын республикалық бюджеттiң қаражатынан 2000000000 (екi миллиард) теңге мөлшерiнде қалыптастыруды;
2) "ӘКК ҰК" АҚ-ның жарғысын әзiрлеудi және бекiтудi;
3) "ӘКК ҰК" АҚ-ны Қазақстан Республикасының әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеудi;
4) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсiн.
4. Осы қаулының 1, 3-тармақтарында көзделген iс-шараларды орындағаннан кейiн "ӘКК ҰК" АҚ-ға "Сарыарқа" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" акционерлiк қоғамын қосу жолымен оны қайта ұйымдастырсын.
5. Қоса берiлiп отырған:
1)  (алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.08.15  N 752 Қаулысымен);

О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 13 января 2007 года N 274
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 января 2007 года N 22
В целях реализации  Указа Президента Республики Казахстан от 13 января 2007 года N 274 "О мерах по созданию и обеспечению деятельности социально-предпринимательских корпораций" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать в качестве пилотного проекта акционерное общество "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка" (далее - АО "НК СПК") со стопроцентным участием государства в его уставном капитале и определить местом его дислокации город Астана.
2. Определить основным предметом деятельности АО "НК СПК" содействие экономическому развитию Акмолинской, Карагандинской областей и города Астаны путем консолидации государственного и частного секторов, создания единого экономического рынка на основе кластерного подхода, формирования благоприятной экономической среды для привлечения инвестиций и инноваций, участия в разработке и реализации программ, направленных на социальное развитие регионов, а также разведку, добычу, переработку полезных ископаемых, в том числе и общераспространенных, за исключением следующих полезных ископаемых: газ (кроме метана, добываемого из угольных пластов), нефть, уран.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.08.2008  N 752 .
3. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
передать права владения и пользования государственным пакетом акций АО "НК СПК" Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан;
принять меры по обеспечению АО "НК СПК" зданием для его размещения;
совместно с Министерством индустрии и торговли Республики Казахстан обеспечить:
1) формирование уставного капитала АО "НК СПК" в размере 2000000000 (два миллиарда) тенге из средств республиканского бюджета;
2) разработку и утверждение устава АО "НК СПК";
3) государственную регистрацию АО "НК СПК" в органах юстиции Республики Казахстан;
4) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
4. После выполнения мероприятий, предусмотренных пунктами 1, 3 настоящего постановления, реорганизовать АО "НК СПК" путем присоединения к нему акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка".
5. Утвердить прилагаемые:
1)  (исключен -   постановлением Правительства РК от 15.08.2008  N 752 ) ;

2) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн толықтырулар бекітілсін.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.08.15  N 752 Қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгi мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, екi апта мерзiмде:
1) "ӘКК ҰК" АҚ қызметiнiң негiзгi қағидаттары туралы меморандумның жобасын;
2) Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiмен бiрлесiп, жоғарыда аталған Жарлыққа және осы қаулыға сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.
7. Ақмола және Қарағанды облыстарының, Астана қаласының әкiмдерi заңнамада белгіленген тәртiппен:
1) 2007 жылғы 20 қаңтарға дейiн коммуналдық меншiк объектiлерiн түгендеудi аяқтасын және олардың нәтижелерiн "ӘКК ҰК" АҚ-ның қарауына берсiн;
инвестициялық, инновациялық және өзге де жобаларды жүзеге асыру үшiн "ӘКК ҰК" АҚ-ға коммуналдық меншiк объектiлерiн берудi қамтамасыз етсiн;
2007 жылғы 20 қаңтарға дейiн:
инвестициялық, инновациялық және өзге де жобаларға қатысу үшiн жер учаскелерiн "ӘКК ҰК" АҚ-ға жеке меншiкке немесе жердi пайдалануға берудi;
"ӘКК ҰК" АҚ-ның концессиялардағы үлесi сияқты жер қойнауын пайдалану құқығымен пайдалы қазбаларды әзiрлеуге, өңiрлiк индустриялық және технологиялық парктердi ұйымдастыруға, шекара маңы ынтымақтастығы орталықтарына қатысуын;
жер учаскелерiнiң және ауыл шаруашылығы өндiрiсi ысырабының құнын инвестициялық, инновациялық және өзге де жобаларды iске асыру шеңберiнде "ӘКК ҰК" АҚ-ның үлесiне жатқызуды қамтамасыз етсiн;
2) Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттiгiмен бiрлесiп, 2007 жылғы 1 сәуірге дейiнгi мерзiмде қордағы жердi, оның iшiнде арнайы жер қорының; құрылыстан бос елдi мекендердiң; астында пайдалы қазбалар бар; өңiрлiк индустриялық және технологиялық парктердi орналастыруға арналған; олардың алаңы мен шекарасын анықтай отырып, шекара маңы ынтымақтастығы орталықтарының жерiн түгендеудi аяқтасын және түгендеу нәтижелерiн "ӘКК ҰК" АҚ-ның қарауына берсiн.
8. Мүдделi мемлекеттiк органдар қолданыстағы заңнамаға сәйкес берiлетiн активтердiң құнын инвестициялық, инновациялық және өзге де жобалардың шеңберiнде "ӘКК ҰК" АҚ-ның үлесiне жатқызуды қамтамасыз етсiн.
9. Осы қаулының 7-тармағы 1) тармақшасының нормалары мыналарға: мемлекеттiк жер пайдаланушыларға; жеке қосалқы шаруашылық жүргiзу, бақ өсiру, саяжай және жеке тұрғын үй құрылысы, бау-бақша мен жеке ауланы ұстау үшiн; заттай гранттар ретiнде; еркiн экономикалық аймақтарға берiлетiн жер учаскелерiне қолданылмайды.

2)  дополнения , которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.08.2008  N 752 .
6. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами в двухнедельный срок внести:
1) проект Меморандума об основных принципах деятельности АО "НК СПК";
2) совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан предложения по внесению изменений и дополнений в нормативные правовые акты Республики Казахстан в соответствии с вышеназванным Указом и настоящим постановлением.
7. Акимам Акмолинской и Карагандинской областей, города Астаны в установленном законодательством порядке:
1) завершить до 20 января 2007 года инвентаризацию объектов коммунальной собственности и передать их результаты на рассмотрение АО "НК СПК";
обеспечить передачу АО "НК СПК" объектов коммунальной собственности для осуществления инвестиционных, инновационных и иных проектов;
обеспечивать с 20 января 2007 года:
предоставление АО "НК СПК" земельных участков в собственность или землепользование для участия в инвестиционных, инновационных и иных проектах;
участие АО "НК СПК" с правом землепользования как долей в концессиях, разработке полезных ископаемых, организации региональных индустриальных и технологических парков, центрах приграничного сотрудничества;
отнесение стоимости земельных участков и потерь сельскохозяйственного производства к доле АО "НК СПК" в рамках реализации инвестиционных, инновационных и иных проектов;
2)совместно с Агентством Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами завершить в срок до 1 апреля 2007 года, инвентаризацию земель: запаса, в том числе специального земельного фонда; населенных пунктов, свободных от застройки; под которыми расположены полезные ископаемые; предназначенных под размещение региональных индустриальных и технологических парков; центров приграничного сотрудничества, с определением их площадей и границ; и результаты инвентаризации передать на рассмотрение АО "НК СПК".
8. Заинтересованным государственным органам обеспечить отнесение в соответствии с действующим законодательством стоимости передаваемых активов к доле АО "НК СПК" в рамках реализации инвестиционных, инновационных и иных проектов.
9. Нормы подпункта 1) пункта 7 настоящего постановления не распространяются на земельные участки, предоставляемые: государственным землепользователям; гражданам для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства, дачного и индивидуального жилищного строительства, огородничества и содержания личного подворья; в качестве натурных грантов; под свободные экономические зоны.

10. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары - Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрi А.Е.Мусинге жүктелсiн.
11. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2007 жылғы 15 қаңтардағы
N 22 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Тізбе   алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.08.15  N 752 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2007 жылғы 15 қаңтардағы
N 22 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне мемлекеттiк меншiктiң түрлерi және ұйымдарға қатысудың мемлекеттiк үлестерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 12 сәуiрдегi N 405  қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., N 13, 124-құжат):
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген акңияларының мемлекеттiк пакеттерi мен үлестерi республикалық меншiкке жатқызылған акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық серiктестiктердiң тiзбесiнде:
"Астана қаласы" деген бөлiм мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 21-85-жолмен толықтырылсын:
"21-85. "Сарыарқа" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ".
2. "Республикалық меншiктегi ұйымдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен мемлекеттiк үлестерiне иелiк ету және пайдалану жөнiндегi құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 27 мамырдағы N 659  қаулысында :
көрсетiлген қаулыға қосымшада:
"Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгiне" деген бөлiм мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 237-26-жолмен толықтырылсын:
"237-26. "Сарыарқа" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ.
3. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.04.06 № 377 Қаулысымен.
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.09.2014 № 995 қаулысымен.

10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра экономики и бюджетного планирования Мусина А.Е.
11. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 января 2007 года N 22
Перечень
видов и объемов запасов полезных ископаемых, в том числе и
общераспространенных, по которым АО "НК СПК" может
осуществлять разведку, добычу и переработку
Сноска. Перечень   исключен (см.  п.5 пп.1)   постановлением Правительства РК от 15.08.2008  N 752 .
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 января 2007 года N 22
Дополнения, которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. В  постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года N 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 124):
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли которых отнесены к республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
раздел "г. Астана" дополнить строкой, порядковый номер 21-85, следующего содержания:
"21-85. АО "Национальная компания "Социальная-предпринимательская корпорация "Сарыарка".
2. В  постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в приложении к указанному постановлению:
раздел "Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан" дополнить строкой, порядковый номер 237-26, следующего содержания:
"237-26. АО "Национальная компания "Социальная-предпринимательская корпорация "Сарыарка".
3. Утратил силу постановлением Правительства РК от 06.04.2011 № 377.
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.09.2014 № 995.