"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне фитосанитариялық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 29 қыркүйектегі N 898 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне фитосанитариялық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне фитосанитариялық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 2-3, 34-құжат; N 23, 931-құжат; 2002 ж., N 4, 30-құжат; 2003 ж., N 15, 121-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат):
1) 1-баптың 9-1) тармақшасында "анықтауға," деген сөз алып тасталсын;
2) 6-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылатын өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік мекемелер, республикалық, аймақтық және шекаралық карантиндік зертханалар, жерсіндіру-карантиндік көшеттіктер, республикалық фитосанитариялық диагностика және болжамдар әдістемелік орталығы;";
3) 7-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1-бап. Мемлекеттік мекемелер мен республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету жөніндегі құзыреті
1. Өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік мекемелер:
1) республикалық, аймақтық және шекаралық карантиндік зертханалар зертханалық сараптамаға келіп түсетін үлгілердегі карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің түрлік құрамын айқындайды;
2) жерсіндіру-карантиндік көшеттіктер тексеруге келіп түсетін импорттық, себу материалдары мен отырғызылатын материалдардағы жасырын залалдануды анықтайды;
3) республикалық фитосанитарлық диагностика және болжамдар әдістемелік орталығы карантинді объектілердің ошақтарын анықтайды және олардың таралу шекараларын айқындайды.
2. Өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету жөніндегі республикалық мемлекеттік кәсіпорындар:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам фитосанитарной безопасности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2008 года № 898
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам фитосанитарной безопасности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
фитосанитарной безопасности
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 2-3, ст. 34; № 23, ст. 931; 2002 г., № 4, ст. 30; 2003 г., № 15, ст. 121; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22):
1) в подпункте 9-1) статьи 1 слово "выявление," исключить;
2) подпункт 2) статьи 6 изложить в следующей редакции:
"2) государственные учреждения по обеспечению карантина растений, создаваемые по решению Правительства Республики Казахстан, республиканская, зональные и пограничные карантинные лаборатории, интродукционно-карантинные питомники, республиканский методический центр фитосанитарной диагностики и прогнозов;";
3) статью 7-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 7-1. Компетенция государственных учреждений и республиканских государственных предприятий по обеспечению карантина растений
1. Государственные учреждения по обеспечению карантина растений:
1) республиканская, зональная и пограничные карантинные лаборатории определяют видовой состав карантинных объектов и чужеродных видов в образцах, поступающих на лабораторную экспертизу;
2) интродукционно-карантинные питомники выявляют скрытую зараженность в импортном, посевном и посадочном материалах, поступающих на проверку;
3) республиканский методический центр фитосанитарной диагностики и прогнозов выявляет очаги карантинных объектов и определяет границы их распространения.
2. Республиканские государственные предприятия по обеспечению карантина растений:

1) карантиндік объектілердің таралу ошақтарын оқшаулау мен жоюды жүргізеді;
2) карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруды, соның ішінде фумигациялауды жүргізеді.
Бұл ретте осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында және 2-тармағының 1) тармақшасында тізіп көрсетілген қызмет түрлері Қазақстан Республикасының мемлекеттік монополия туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік монополияның аясына жатады.";
4) 13-1-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде "шарт жасасу негізінде өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету жөніндегі республикалық мемлекеттік кәсіпорындар" деген сөздер "республикалық фитосанитариялық, диагностика және болжамдар әдістемелік орталығы" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Өсімдіктерді қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 13-14, 140-құжат; 2004 ж., N 17, 98-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
1) 6-баптың 1-тармағында:
3-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) қызметтің мынадай түрлерін лицензиялау ережелерін әзірлеу:
пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау) жөніндегі;
пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу жөніндегі;
пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі;";
5) тармақшада "Қазақстан Республикасының" деген сөздердің алдынан "пестицидтерді (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеу және" деген сездермен толықтырылсын;
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) "мемлекеттік фитосанитариялық бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;";
24), 25) тармақшаларда "24)", "25)", деген сандар тиісінше "25)", "26)" деген сандармен ауыстырылсын;
2) 9-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау) жөніндегі пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу жөніндегі;
пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті лицензиялау кіреді.";
3) мынадай мазмұндағы 14-6-баппен толықтырылсын:
"14-6-бап. Пестицидтерді (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеу
Пестицидтерді (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеу қоршаған ортаны қорғау және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы уәкілетті органдарымен келісім бойынша уәкілетті орган белгіленген тәртіппен тіркеу және өндірістік сынақтар қорытындылары бойынша жүргізіледі.
Мемлекеттік тіркеуден өткен пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдануға рұқсат етіледі және уәкілетті орган пестицидтер (улы химикаттар) тізіміне енгізеді.
Тіркеу, өндірістік сынақтар және ғылыми зерттеулер үшін әкелінетін тәжірибелік үлгілерді қоспағанда, мемлекеттік тіркеуден өтпеген пестицидтерді (улы химикаттарды), сондай-ақ тіркелмеген пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру үшін бастапқы компоненттерді өндіруге (формуляциялауға), енгізуге, сақтауға, тасымалдауға, сатуға және қолдануға тыйым салынады. Тіркеу, өндірістік сынақтар және ғылыми зерттеулер үшін әкелінетін пестицидтердің (улы химикаттардың) көлемін уәкілетті орган айқындайды.".

1) проводят локализацию и ликвидацию очагов распространения карантинных объектов;
2) проводят обеззараживание подкарантинной продукции, в том числе фумигацию.
При этом виды деятельности, перечисленные в подпункте 3) пункта 1 и подпункте 1) пункта 2 настоящей статьи, относятся к сфере государственной монополии в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной монополии.";
4) в части второй пункта 1 статьи 13-1 слова "республиканскими государственными предприятиями по обеспечению карантина растений на договорной основе" заменить словами "республиканским методическим центром фитосанитарной диагностики и прогнозов.".
2. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О защите растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 13-14, ст. 140; 2004 г., № 17, ст. 98; № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18):
1) в пункте 1 статьи 6:
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
"3-1) разработка правил лицензирования следующих видов деятельности:
по производству (формуляции) пестицидов (ядохимикатов);
по реализации пестицидов (ядохимикатов);
по применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами;";
в подпункте 5) перед словами "выдача регистрационных удостоверений" дополнить словами "государственная регистрация пестицидов (ядохимикатов) и";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"24) организация и осуществление государственного фитосанитарного контроля;";
в подпунктах 24), 25) цифры "24)", "25)" заменить соответственно цифрами "25)", "26)";
2) подпункт 5) статьи 9 изложить в следующей редакции:
"5) лицензирование деятельности:
по производству (формуляции) пестицидов (ядохимикатов);
по реализации пестицидов (ядохимикатов);
по применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами.";
3) дополнить статьей 14-6 следующего содержания:
"Статья 14-6. Государственная регистрация пестицидов (ядохимикатов)
Государственная регистрация пестицидов (ядохимикатов) проводится по итогам регистрационных и производственных испытаний в порядке, установленном уполномоченным органом, по согласованию с уполномоченными органами охраны окружающей среды и санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Пестициды (ядохимикаты), прошедшие государственную регистрацию, разрешаются к применению и вносятся уполномоченным органом в список пестицидов (ядохимикатов).
Производство (формуляция), ввоз, хранение, транспортировка, реализация и применение пестицидов (ядохимикатов), не прошедших государственную регистрацию, а также исходных компонентов для производства незарегистрированных пестицидов (ядохимикатов) запрещаются, за исключением опытных образцов, ввозимых для регистрационных, производственных испытаний и научных исследований. Количество пестицидов (ядохимикатов), ввозимых для регистрационных, производственных испытаний и научных исследований, определяется уполномоченным органом.".

3. "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 2, 10-құжат; N 20, 152-құжат):
1) 14-бап мынадай редакцияда баяндалсын:
"14-бап. Улы заттар айналымы саласындағы қызметті лицензиялау
Қызметтің мына түрлерімен айналысу үшін лицензияның болуы талап етіледі:
1) уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану, жою;
2) пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляция);
3) пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу;
4) пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану;
5) тіркеу, өндірістік сынақтар мен ғылыми зерттеулерге арналған тәжірибелік үлгілерді қоспағанда, пестицидтерді (улы химикаттарды) және оларды өндіруге арналған бастапқы құрамдас заттарды әкелу.".
2-бап. Осы Заң алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қ аза қ стан Республикасыны ң
Президенті

3. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 10; № 20, ст. 152):
1) статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Лицензирование деятельности в сфере оборота ядовитых веществ.
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1) производство, переработка, приобретение, хранение, реализация, использование, уничтожение ядов;
2) производство (формуляция) пестицидов (ядохимикатов);
3) реализация пестицидов (ядохимикатов);
4) применение пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами;
5) ввоз пестицидов (ядохимикатов) и исходных компонентов для их производства, за исключением опытных образцов для регистрационных, производственных испытаний и научных исследований.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан