Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2344 Қаулысы
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің 2010 — 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 2344 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің 2010 - 2014
жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1. Миссиясы мен пайымдауы
Миссиясы
Елдің өңірлік держава ретіндегі саяси ұстанымы
Қазақстанның сыртқы шекараларының периметрі бойынша қауіпсіздік тетіктерін нығайту
Қазақстанды өңірдегі негізгі ойыншыға айналдыру
Мемлекеттік органдардың сыртқы саясат саласындағы күш-жігерлерін үйлестіру.
Пайымдауы
Қазақстандық қоғамды тиімді және орнықты дамыту үшін қолайлы сыртқы саяси ортаны қалыптастыру, Қазақстанның бәсекелестікке неғұрлым қабілетті елу мемлекеттің қатарына кіруі.
Шет елдерде Қазақстанның азаматтары мен заңды тұлғаларының ұлттық мүдделерін тиімді түрде қорғау.
Тиісті нормативтік-құқықтық базаны қалыптастыру.
Халықаралық құқықтың базалық қағидаттарын ықтимал қайта қарау жағдайында халықаралық қарым-қатынастың өзгермелі сәулетіне елдің сыртқы саяси бағытын бейімдеу.
Қазақстанның жаһандық және өңірлік ауқымдағы белсенді ойыншы ретіндегі ұстанымы.
2. Ағымдағы ахуалға талдау жасау
Қазақстан Республикасының егемендігі мен қауіпсіздігін дипломатиялық құралдармен қамтамасыз ету, жаһандық және өңірлік қауіпсіздікті сақтау.
Республиканың ұлттық қауіпсіздігі мен аумақтық тұтастығын қамтамасыз ету Қазақстанның сыртқы саясатының өзекті бағыттарының бірі болып табылады. Осы тұрғыда мемлекеттік шекараны делимитациялауды және демаркациялауды жеделдетіп аяқтаудың және Каспий теңізінің құқықтық мәртебесін айқындаудың маңызды стратегиялық мәні бар.
Бүгінгі таңда Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын делимитациялау және демаркациялау Қытай Халық Республикасымен ғана толық аяқталған.
Мемлекеттің қауіпсіздігі мен егемендігін қамтамасыз ету тұрғысында Каспий теңізінің ара жігін ажыратуға байланысты каспий маңы мемлекеттерінің арасындағы мәселелерді реттеу және биологиялық, минералдық ресурстарды игеруге, кеме қатынасына, қоршаған ортаны қорғауға қатысты қызметті тәртіпке келтіру аса маңызды болып табылады. Бұл міндет Каспийдің құқықтық мәртебесін айқындау жөніндегі бес жақты келіссөздер шеңберінде шешілуде (Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияны әзірлеу жөніндегі арнайы жұмыс тобы).
Каспий өңіріндегі бейбітшілік пен тұрақтылықты қолдау мақсатында Қазақстан Республикасы Каспий теңізіндегі қару-жарақтың тұрақты теңгерімін орнатуды және олардың санына бақылау жасау жөніндегі бесжақты тетікті құруды дәйекті түрде жақтайды, мұның өзі қауіпсіздікті қамтамасыз етудің тағы бір кепілі және жанжалдардың алдын алудың сенімді құралы болуы тиіс.
Мемлекетаралық ашық жанжалдардың қауіп-қатері азайған жағдайда халықаралық терроризм, экстремизм, ұйымдасқан қылмыс, есірткі трафигі, заңсыз көші-қон және басқалары сияқты «жаңа» сынақтар үлкен қауіп туғызады.
Мұндай ахуалда өңірлік қауіпсіздікті ұстап тұру - БҰҰ, АӨСШК, ШЫҰ, ЕҚЫҰ, ТМД, ҰҚШҰ және басқалары сияқты халықаралық құрылымдардың шеңберіндегі ұжымдық күш-жігер арқылы ғана мүмкін болады.
Санамаланған құрылымдардың ішінде АӨСШК, ШЫҰ және ҰҚШҰ өңірлік нақтылықтарға жақындаушылар ретінде ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету ісіндегі біздің мақсаттарымызға қол жеткізу үшін оңтайлы алаңдар болып табылады. Сондай-ақ ашық жанжалдарға қарсы іс-қимыл жасау үшін құрылған құрылым ретінде, бұлар экономикалық, экологиялық, мәдени-гуманитарлық салалардағы ынтымақтастық үшін әлеуетке ие болып отырғанын ескеру қажет.
Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы Азиядағы және одан тысқары жерлердегі қауіпсіздікті қамтамасыз етудің маңызды буынына айналды. Оған екі әлемдік державаның - Ресей мен Қытайдың мүше болуының өзі - басқа да әлемдік ықпал ету орталықтарының, ең алдымен АҚШ-тың тарапынан мұқият қызығушылық туғызып отыр. Осы мағынада күш теңгерімділігін одан әрі сақтау үшін Қазақстанның алдынан кең ауқымды болашақ ашылады. Оның үстіне АӨСШК мен ШЫҰ арасында байланыстарды дамыту қажет, өйткені екі ұйым да аса жақын мақсаттарды көздейді.

О Стратегическом плане Министерства иностранных дел Республики Казахстан на 2010-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2344
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства иностранных дел Республики Казахстан на 2010-2014 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2009 года № 2344
Стратегический план
Министерства иностранных дел Республики Казахстан
на 2010-2014 годы
1. Миссия и видение
Миссия
Политическое позиционирование страны как региональной державы. Укрепление механизмов безопасности по периметру внешних границ Казахстана. Превращение Казахстана в ключевого игрока в регионе. Координация усилий государственных органов во внешнеполитической сфере.
Видение
Создание благоприятной внешнеполитической среды для эффективного и устойчивого развития казахстанского общества, вхождения Казахстана в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных государств.
Эффективная защита национальных интересов граждан и юридических лиц Казахстана за рубежом.
Формирование соответствующей нормативно-правовой базы.
Адаптация внешнеполитического курса страны к меняющейся архитектуре международных отношений в условиях возможного пересмотра базовых принципов международного права.
Позиционирование Казахстана в качестве активного игрока глобального и регионального масштаба.
2. Анализ текущей ситуации
Обеспечение дипломатическими средствами суверенитета и безопасности Республики Казахстан, сохранение глобальной и региональной безопасности.
Одним из актуальных направлений внешней политики Казахстана является обеспечение национальной безопасности и территориальной целостности Республики. В этом контексте скорейшее завершение делимитации и демаркации государственной границы и определение правового статуса Каспийского моря имеют важное стратегическое значение.
На сегодняшний день полностью завершена делимитация и демаркация государственной границы Республики Казахстан только с Китайской Народной Республикой.
Весьма важным в контексте обеспечения безопасности и суверенитета государства является урегулирование вопросов, связанных с разграничением Каспийского моря между прикаспийскими государствами и упорядочением деятельности, касающейся освоения биологических и минеральных ресурсов, судоходства, охраны природной среды. Эта задача решается в рамках пятисторонних переговоров по определению правового статуса Каспия (Специальная рабочая группа по разработке Конвенции о правовом статусе Каспийского моря).
Республика Казахстан в целях поддержания мира и стабильности в каспийском регионе последовательно выступает за установление стабильного баланса вооружений на Каспийском море и создание пятистороннего механизма по контролю над их количеством, который должен стать еще одним залогом обеспечения безопасности и надежным средством предотвращения конфликтов.
В условиях снижения угрозы открытых межгосударственных конфликтов большую опасность представляют "новые" вызовы, такие как международный терроризм, экстремизм, организованная преступность, наркотрафик, незаконная миграция и др.
В этой ситуации поддержание региональной безопасности возможно только коллективными усилиями, в рамках таких международных структур, как ООН, СВМДА, ШОС, ОБСЕ, СНГ, ОДКБ и др.
Из перечисленных структур именно СВМДА, ШОС и ОДКБ, как приближенные к реалиям региона, представляют оптимальные площадки для достижения наших целей в деле обеспечения национальной безопасности. Следует также учесть, что, создаваясь как структуры для противодействия открытым конфликтам, они приобрели потенциал для сотрудничества в экономической, экологической, культурно-гуманитарной сферах.
Шанхайская Организация Сотрудничества стала значимым элементом обеспечения безопасности в Азии и за ее пределами. Членство в ней мировых держав - России и Китая вызывает пристальный интерес со стороны других мировых центров влияния, прежде всего США. В этом смысле для Казахстана открываются широкие перспективы для дальнейшего сохранения баланса сил. Более того, необходимо развивать связи между СВМДА и ШОС, поскольку обе организации преследуют весьма близкие цели.

2010 жылдың маусымына дейін еліміздің АӨСШК-ге және 2010 жылдың ортасынан бастап бір жыл бойы ШЫҰ-ға төрағалық етуі Қазақстан қызметінің басымдықтары болып табылады. Осыған байланысты мынадай міндеттер тұр:
- АӨСШК-нің Сенім шаралары каталогының кезең-кезеңімен орындалуын жүзеге асыру. Сенім шаралары жөнінде Құжаттар пакетін қабылдау күтіп тұр, мұның өзі экономикалық, экологиялық және гуманитарлық өлшемдерде, сондай-ақ жаңа сынақтар мен қауіп-қатерлерге қарсы күрес саласында пилоттық жобаларды іске қосуға мүмкіндік береді;
- жергілікті жанжалдардың туындау тәуекелін төмендете отырып, АӨСШК мен ШЫҰ-ның шарттық-құқықтық базасын одан әрі нығайту. Азияда сенім, ынтымақтастық және осы заманғы қыр көрсетулер мен қауіп-қатерлерге бірлесіп қарсы тұру кеңістігін қалыптастыруға ілгерілеу қажет;
- 2010 жылы өтетін АӨСШК-нің 3-саммитінің сапалы мазмұнын қамтамасыз ету. 20-дан астам азиялық мемлекеттер қатысатын осы іс-шарада үдерістің даму жолдарын айқындайтын саяси құжат қабылданады деп күтілуде;
- 2012 жылы АӨСШК-нің 4-ші СІМК-ін және 2014 жылы АӨСШК-нің 4-ші Саммитін лайықты өткізу;
- 2011 жылы Астанада ШЫҰ-ның Саммитін ұйымдастыру және өткізу. Іс-шараның қорытындылары бойынша ШЫҰ Мемлекеттер басшылары кеңесінің XI мәжілісінің декларациясы қабылданады деп ұйғарылуда. Құжат «Шанхай бестігінің» толыққанды халықаралық ұйымға айналу сәтінен бастап, осы кезең ішіндегі қызметін қорытындылайтын болады және алдағы онжылдыққа арналған басымдықтарын белгілейді;
- Азиялық өңірде Форумның қажеттілігін ұлғайту үшін АӨСШК үдерісіне жаңа қатысушыларды тарту жөнінде жұмысты жүргізу. 2009 - 2011 жылдары бірқатар азиялық мемлекеттерден (Катар, Сауд Арабиясы, Оман, Сирия, Индонезия, Бруней және басқалары) Кеңеске толық құқықты мүшелікке етуге өтінімдер түседі деп күтілуде.
Осылайша, АӨСШК мен ШЫҰ жұмыстарының мақсаты азиялық қауіпсіздік сәулетін қалыптастыру үшін алғышарттар құру болып табылады.
2001 жылғы 11 қыркүйектегі оқиға Ислам әлемі мен Батыс арасындағы қарым-қатынасты тұрақсыздандыруға әкеліп соқты. Мұның салдары әлемде діни экстремизмнің өсуі болды, ол бірқатар Орталық Азия елдерінде 90-шы жылдардағы оқиғалар көрсеткеніндей, өңірлік және ұлттық қауіпсіздікке елеулі қауіп-қатер туғызады. Осындай жағдайларда этникааралық және конфессияаралық толеранттылықтың жоғары деңгейі бар ел ретінде Қазақстан діндердің ұнқатысуы бастамасымен шықты. Бұл іс жүзінде Әлемдік және дәстүрлі діндер жетекшілерінің үш съезін Қазақстанда өткізу арқылы іске асты. Осы бастама өз кезегінде «Мұсылман әлемі - Батыс» үнқатысуын саяси деңгейде ұйымдастыру үшін негіз болды. 2008 жылғы қазанда Астанада бірқатар мұсылман және батыс мемлекеттері сыртқы істер министрлерінің «Ортақ әлем: әралуандық арқылы прогреске» атты кездесуі өтті.
Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру.
Халықаралық танудың жаңа деңгейі Қазақстанға жауапкершіліктің жаңа деңгейін жүктейді. Біздің еліміз ұсынған бастамалар қолдау тапты және Арал экологиясы, ауыз судың жетіспеуі, өңірдің орнықты дамуының мәселелері, жаңа қыр көрсетулер мен қауіп-қатер алдында қауіпсіздік саласындағы ынтымақтастық сияқты өңіріміздің өзекті проблемаларына назар аудартты.
Алайда өзінің геосаяси жағдайына және экономикалық әлеуетіне байланысты Қазақстан өңірлік проблемалармен шектеліп қалмайды.
Бұдан былай да көп векторлы принциптерді ұстану, барлық мемлекеттермен достастық және болжамданатын өзара қарым-қатынасты дамыту, көршілермен және әлемнің: Ресей, ҚХР, АҚШ сияқты жетекші елдерімен, ЕО, ОА, Таяу және Орта Шығыс, Оңтүстік және Оңтүстік Шығыс Азия елдерімен өзара тиімді қарым-қатынасты тереңдету қажет.
Экономикалық ынтымақтастық ұйымы (ЭЫҰ), ШЫҰ, АӨСШК, Түркітілдес мемлекеттердің мәдениет және өнер жөніндегі ұйымы (ТҮРКІСОЙ), Азиядағы ынтымақтастық ұнқатысуы (АЫҰ), ЕҚЫҰ және ИКҰ сияқты ұйымдардың хатшылықтарында төрағалық ету және жетекшілік жасау Қазақстанның өсе түсіп отырған беделін айғақтайды және еліміздің халықаралық субъектілігін нығайтуға жәрдемдеседі.

Приоритетами деятельности Казахстана станет председательство страны в СВМДА до июня 2010 года и ШОС с середины 2010 года на один год. В этой связи, стоят следующие задачи:
- осуществить поэтапное исполнение Каталога мер доверия СВМДА. Предстоит принять пакет документов по мерам доверия, что позволит запустить пилотные проекты в экономическом, экологическом и гуманитарном измерениях, а также в области борьбы с новыми вызовами и угрозами;
- дальнейшее укрепление договорно-правовой базы СВМДА и ШОС с минимизацией рисков возникновения локальных конфликтов. Необходимо продвигаться к формированию в Азии пространства доверия, сотрудничества и совместного противостояния вызовам и угрозам современности;
- обеспечить качественное содержание 3-го Саммита СВМДА в 2010 году. На данном мероприятии с участием свыше 20 азиатских государств предполагается принять политический документ, который определит пути развития процесса;
- обеспечить надлежащее проведение 4-го СМИД СВМДА в 2012 году и 4-го Саммита СВМДА в 2014 году, в качестве важных мероприятий континентального уровня;
- организовать и провести в 2011 году в Астане Саммит ШОС. По итогам мероприятия предполагается принять Декларацию XI заседания Совета Глав государств ШОС. Документ подведет итоги деятельности за период с момента преобразования "Шанхайской пятерки" в полноценную международную организацию и обозначит приоритеты на предстоящее десятилетие;
- провести работу по привлечению новых участников к процессу СВМДА для увеличения востребованности Форума в Азиатском регионе. В 2010-2011 годы ожидается поступление заявок на полноправное членство в Совещании от ряда азиатских государств (Катар, Саудовская Аравия, Оман, Сирия, Индонезия, Бруней и др.).
Таким образом, целями работы в СВМДА и ШОС являются создание предпосылок для формирования азиатской архитектуры безопасности.
События 11 сентября 2001 года привели к дестабилизации отношений между исламским миром и Западом. Следствием этого стал рост в мире религиозного экстремизма, который, как показали события 90-х гг., в ряде стран Центральной Азии, представляет осязаемую угрозу региональной и национальной безопасности. В этих условиях Казахстан, как страна с высоким уровнем межэтнической и межконфессиональной толерантности, выступил с инициативой диалога религий. На практике это реализовалось в проведении в Казахстане трех Съездов лидеров мировых и традиционных религий. Эта инициатива, в свою очередь, стала основой для организации диалога "Мусульманский мир-Запад" уже на политическом уровне. В октябре 2008 года в Астане состоялась встреча министров иностранных дел ряда мусульманских и западных государств "Общий мир: прогресс через многообразие".
Повышение эффективности взаимодействия Республики Казахстан с зарубежными государствами и международными организациями.
Новый уровень международного признания налагает на Казахстан новый уровень ответственности. Инициативы, выдвигаемые нашей страной, получили поддержку и привлекли внимание к актуальным проблемам нашего региона: экология Арала, нехватка питьевой воды, проблемы устойчивого развития региона, сотрудничество в области безопасности перед лицом новых вызовов и угроз.
Однако в силу своего геополитического положения и экономического потенциала Казахстан не может замыкаться на региональных проблемах.
Необходимо и далее придерживаться принципов многовекторности, развивать дружественные и предсказуемые взаимоотношения со всеми государствами, углублять взаимовыгодные отношения с соседями и ведущими странами мира: Россией, КНР, США, странами ЕС, ЦА, Ближнего и Среднего Востока, Южной и Юго-Восточной Азии.
Председательство и главенство в секретариатах Организации экономического сотрудничества (ОЭС), ШОС, СВМДА, Организации тюркоязычных государств по культуре и искусству (ТЮРКСОЙ), Диалог сотрудничества в Азии (ДСА), ОБСЕ, ОИК демонстрирует возросший авторитет Казахстана и способствует укреплению международной субъектности нашей страны.

Мемлекет басшысының «Қазақстан халқының әл-ауқатын көтеру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты 2008 жылғы 6 желтоқсандағы Қазақстан халқына Жолдауына сәйкес әзірленген «Еуропаға жол»  Мемлекеттік бағдарламасы Қазақстанның ішкі дамуының өзекті міндеттерін шешудің, еуропалық бағыттағы ұлттық басымдықтарды нақтылаудың, интеграция мен институционалдық-құқықтық реформалардың еуропалық тәжірибесіне қосылудың, технологиялық, энергетикалық, көліктік, сауда және инвестициялық ынтымақтастықты дамытудың маңыздылығын айқындайды. Тиісті Бағдарламаны және жоғарыда аталған салаларда 86 іс-шарадан тұратын оны Іске асыру жөніндегі жоспарды Сыртқы істер министрлігі Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен бірлесіп әзірлеген болатын. Бағдарламаның негізгі мақсаты жетекші еуропалық елдермен стратегиялық әріптестікті орнату деп белгіленді. Бірінші «осындай» әріптес Франция мен Испания болды, олармен Стратегиялық ынтымақтастық туралы шарттарға Президент Н. Назарбаевтың 2008 жылғы маусымдағы Парижге сапары және Испания Корольдігінің Сыртқы істер министрі М.А. Моратиностың 2009 жылдың маусымындағы Астанаға сапары барысында қол қойылды.
Сонымен бірге, бағдарламаны әзірлеу көп жағдайда, Еуропалық Одақтың Орталық Азиямен және Қазақстанмен өзара ықпалдастығының негізгі бағыттарын айқындайтын Еуропалық Одақ пен Орталық Азия арасындағы «Жаңа әріптестік стратегиясын» 2007 жылғы маусымда ЕО саммитінде қабылдауына негізделді. Мақсатты «Жол карталарын» әзірлеу, басым жобалардың тізімін айқындау, спецификалық тақырыптар бойынша еуропалық әріптестермен тұрақты кездесулер өткізудің тәжірибеге енуі үшін үнқатысу шеңберін кеңейту қажет.
Осы Бағдарлама шеңберінде оның анағұрлым маңызды бағыты Қазақстанның ЕҚЫҰ-да 2010 жылы табысты түрде төрағалық етуін қамтамасыз ету болып табылады. Осыған байланысты Қазақстанның алдында мынадай міндеттер түр:
- Қазақстанның ЕҚЫӨ жұмысының ортақ қағидаттарына сәйкес келетін және алдыңғы төрағалықтар басымдықтарының сабақтастығын қамтамасыз ететін Ұйым төрағалығындағы қызметінің іріктелген басымдықты бағдарларының тізбесін іске асыруы қажет;
- Ауғанстанды әлеуметтік-экономикалық оңалту аясындағы ЕҚЫҰ бағдарламалары мен жобаларын іске асыруға жәрдемдесу;
- 2010 - 2012 жылдары үш өлшем бойынша (әскери-саяси, экономикалық-экологиялық және гуманитарлық) негізгі шешімдерді қабылдау арқылы ЕҚЫҰ «Үштіктері» (Грекия - Қазақстан - Литва және Қазақстан - Литва - Ирландия) жұмысының тиімділігін қамтамасыз ету.
- Қазақстанның төрағалықтың және тұтастай алғанда «Үштік» қызметінің нәтижелі болуын қамтамасыз ету үшін шешімдер тұжырымдау мен қабылдау үдерісінде белсенділік танытуы қажет;
- 2010 жылдың аяғында Астанада ЕҚЫҰ-ға мүше мемлекеттер Сыртқы істер министрлері кеңесінің (СІМК) отырысын жоғары деңгейде өткізу;
- ЕҚЫҰ-ның орталық органдары мен миссияларында ҚР-дың тиісті өкілдігін қамтамасыз ету (оның ішінде ЕҚЫҰ-ға қатысушы елдер сайлауларындағы бақылаушылар миссияларында). Әртүрлі халықаралық ұйымдардың құрылымдарында Қазақстанның әлі де жеткіліксіз қатысуы бүгінде объективті проблема болып табылады. ЕҚЫҰ ҚР-дың ұлттық мүдделерін ғаламдық деңгейде таратудың қосымша арнасы қызметін атқарып, бұл Қазақстан жариялаған басымдықтарды ілгерілету үшін ЕҚЫҰ-ның және оған мүше мемлекеттердің ресурстарын сапалы жұмылдыруға мүмкіндік бермек. Осыған байланысты біздің алдымызда ЕҚЫҰ-ның жұмыс органдары мен миссияларында, оның ішінде 2011 жылдан кейінгі кезеңде өкілдікті кеңейту жөніндегі міндет тұр.
Сыртқы саясаттың еуропалық векторында Еуродақпен жаңа негіздемелік шартты әзірлеу мен жасасу аса маңызды болып табылады, бұл шарт екі жақты қарым-қатынасты жаңа сапалық деңгейге көтеруге бағытталған. «Еуропаға жол» бағдарламасы осы Келісімді әзірлеу үшін маңызды базалық материал болмақ.
ҚР-дың сыртқы саясатының теңгерімділігін қолдау, оның азиялық және таяу шығыстық бағыттарын күшейту Ислам Конференциясы Ұйымы (ИКҰ) шеңберінде мұсылман әлемі елдерімен ынтымақтастықты дамытуға жәрдемдеседі. Осы ұйымда Қазақстанның мүшелікте тұруы және алдағы оған төрағалығы Қазақстанның бірқатар сыртқы саяси бастамаларын іске асыруға жәрдемдеседі, жаһандық халықаралық ұйымдарда ИКҰ-ға мүше елдер тарапынан Қазақстанға қолдау көрсетуді қамтамасыз етеді, мұсылман әлемі елдерінен инвесторларды экономикалық ынтымақтастық шеңберіне тартуға және Ұйымның, сондай-ақ Қазақстандағы Ислам Даму Банкінің қаржылық және зияткерлік ресурстарын тарта отырып, ұлттық мақсатты бағдарламаларын іске асыруға мүмкіндік береді.
Қазақстанның сыртқы саясатындағы Ресей бағытын Қазақстан Республикасының Президенті негізгі басымдық ретінде айқындап берді.
Тарихи және геосаяси факторлар бойынша Ресей Қазақстанның аса мыңызды серіктесі болып келді және бола да бермек.
Қазақстанның Ресеймен ынтымақтастығы барлық деңгейдегі өзара ықпалдасудың жоғары дәрежеде болуымен сипатталады, ұтымдылық негізде және тең құқықтық қағидаттарына құрылады.
Екі жақты ынтымақтастықты тұрақты ұлғайту дәстүрі, соның ішінде аса жоғары және жоғары деңгейдегі кездесулерді, ресми, қоғамдық-саяси, іскер топтардың және тараптардың сарапшылар қоғамдастығы өкілдерінің кездесулерін көбейту арқылы ұлғайту, парламентаралық және өңіраралық байланыстарды күшейту қуатталады.
Қазақстан мен Ресейдің арасында өңіраралық және шекара маңы ынтымақтастығын, мұнай-газ секторын, энергетиканы, ғарышты, инновациялық саланы, әскери-техникалық және мәдени-гуманитарлық ынтымақтастықты және т.б. қоса алғанда, барлық бағыттар бойынша кең ауқымды ынтымақтастық табысты дамуда.
Еліміздің ұлттық мүдделерін ескере отырып Қытай Халық Республикасымен жан-жақты стратегиялық серіктестікті нығайту ҚР-дың сыртқы саясатының басымдықтарының бірі болып қала береді. Энергетика мен инфрақұрылым саласындағы бірлескен ірі жобаларды уақтылы іске асыруға, сондай-ақ трансшекаралық өзендердің суын бөлу, судың сапасын бақылау мен ластануын болдырмау, заңсыз көші-қонның алдын алу, қосылған құны жоғары тауарлардың үлесін ұлғайту есебінен екі жақты сауда айналымының құрылымын оңтайландыру мәселелерін шешуге айырықша көңіл бөлінеді.
Ұлттық экономиканы әртараптандыру қажеттігін негізге ала отырып, экономикалық ынтымақтастықта өңдеу және өндірістік салаларға, Екі елдің экономикасының шикізаттық емес секторларындағы ынтымақтастық бағдарламасын іске асыруға баса мән берілмек.
Америка Құрама Штаттарымен екі жақты қарым-қатынастың бүкіл спектрі бойынша стратегиялық әріптестік тереңдетіледі. Б. Обаманың жаңа Әкімшілігімен тығыз ынтымақтастық жолға қойылған. Осы негізде аса жоғары және жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасуды ұйымдастыру мәселелері пысықталуда.
Екі жақты қарым-қатынасты, соның ішінде Астана мен Вашингтон арасындағы стратегиялық үнқатысуларды институттандыру жақын келешектегі басымдық болып табылады.
Экономикалық тұрғыдан Қазақстанға қатысты Джексон-Вэник түзетуінің іс-қимылын жоюға қол жетізу, саудада неғұрлым қолайлылық берілу мәртебесін алу маңызды. Қазақстанның шикізаттық емес секторына американ инвестициясын, соның ішінде мемлекеттік-жеке меншік экономикалық әріптестік бойынша қазақстан-американ бастамасы шеңберінде тарту жөніндегі жұмыстарды одан әрі жалғастыру қажет.
Құрама Штаттармен баламалы энергия көздерін дамыту саласындағы ынтымақтастықты жолға қоюдың келешегі зор болмақ.
АҚШ-пен таратпау саласындағы ынтымақтастық Қазақстанның ұлттық мүдделерін қорғаумен бірге, екіжақты ынтымақтастықтың негізі ретінде маңызын сақтауы тиіс.
Ауғанстан Ислам Республикасын қалпына келтіруге Қазақстанның анағұрлым кең ауқымда қатысуына Құрама Штаттардың мүдделілігін пайдалану орынды көрінеді. Ауғанстан бойынша бірлескен бағдарламалар мен жобаларды іске асыру біздің еліміздің өңірдегі беделін көтереді, Вашингтонмен қарым-қатынаста ұлттық мүдделерді талап етуге қосымша дәйектер береді.
ЕҚЫҰ-дағы Қазақстанның алдағы төрағалығын ескере отырып, ЕҚЫҰ шеңберіндегі тиімді диалогты нығайту және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі мен Америка Құрама Штаттары Мемлекеттік департаментінің арасындағы жедел ақпараттық алмасуларды жолға қою («қызу арналар» орнату) орынды болмақ.
ҚР Президенті Н.Назарбаевтың 2008 жылғы сапарының нәтижелері бойынша Қазақстанның Жапониямен қарым-қатынасында екіжақты саяси диалогты, сондай-ақ екі ел арасындағы инвестициялық және энергетикалық ынтымақтастықты тереңдету атап өтіледі. Мәселен, атом саласындағы қарқынды дамып келе жатқан ынтымақтастық таяу жылдары қазақстандық уран өнімінің жапониялық рыноктағы үлесін елеулі түрде арттыруға мүмкіндік береді. Қазақстанның Киото хаттамасын ратификациялауы алдыңғы қатарлы энергия үнемдеуші технологияларды тартуы перспективаларын кеңейтеді. Жапония-Қазақстан ынтымақтастық жөніндегі комитетінің басшыларының бірі Жапонияның Экономика, сауда және индустрия министрі етіп тағайындалуына байланысты Комитеттің деңгейін көтеру-экономикалық, ғылыми-технологиялық және инвестициялық өзара ықпалдастықты жандандыруға жәрдемдесуге тиіс.
Қазақстан-Үндістан қарым-қатынастарын стратегиялық әріптестік деңгейіне шығару біздің елімізде үнділік инвестиция мен технологияларды тартуға қосымша мүмкіндіктер ашады. Қазақстан-Үнді қатынастары алдағы кезеңде өңірлік өзара іс-қимылдың елеулі факторы болуға қабілетті. Осы орайда, таяу келешекте Қазақстан дипломатиясының маңызды міндеті Үндістанмен стратегиялық әріптестік қатынастарды практикалық мазмұнмен, соның ішінде Қазақстанда шикізаттық емес салалардағы ірі және орташа бірлескен жобаларды іске асыру арқылы, толықтыру болып табылады. Осыған байланысты, Ынтымақтастықты түрлі салалар бойынша дамытудың іс-қимыл жоспарын, немесе басқаша айтқанда, «Жол картасын», қабылдау мен одан әрі іске асыру маңызды міндет болып қала береді.
Мұнай-газ, фармацевтика, тоқыма, әскери-техникалық салаларда, ақпараттық технология саласында Үндістанмен өзара ықпалдастықтықтың айтарлықтай келешегі бар.
Қазақстан араб әлемінің жетекші мемлекеттерінің арасында саяси және экономикалық әріптестерінің шеңберін сенімді түрде кеңейтуде. Саяси диалогтың мазмұнды күн тәртібі, экономикалық мүдделердің кең ауқымының бояуы, ҚР аумағында ауқымы ірі инвестициялық жобаларды іске асыру, Таяу Шығыс пен Солтүстік Африка рыноктарына отандық өнімдерді ілгерілету, ғылым, білім, мәдени алмасу салаларында байланыстарды дамыту бүгінгі күні бізге осы елдермен қарым-қатынастың сапалы жаңа кезеңі туралы айтуға мүмкіндік береді.
Орталықазиялық вектор Қазақстанның сыртқы саясатының негізгі басымдықтарының бірі болып табылады. Осы бағытты жандандыру Қазақстанның және Орталық Азияның бүкіл ғаламмен өзара ықпалдасуын неғұрлым жоғары деңгейге шығарудың ұзақ мерзімді стратегиясымен сипатталады және ҚР-дың әлеуетіне сәйкес келеді.
Мемлекет басшысының Орталық Азия мемлекеттерінің одағын құру туралы бастамасын ілгерілету мақсатында интеграция идеологиясын қалыптастыру қажет, ол ұзақ мерзімді стратегия және кезең-кезеңімен жүргізілетін тактика сипатында болуға тиіс және түпкі нәтижесінде біздің өңіріміздің әлемдік саяси аренада дербес ойыншы болуына мүмкіндік бермек.

Разработанная в соответствии Посланием Главы государства народу Казахстана от 6 февраля 2008 года "Повышение благосостояния граждан Казахстана - главная цель государственной политики" Государственная программа "Путь в Европу" определяет важность решения актуальных задач внутреннего развития Казахстана, уточнения национальных приоритетов на европейском направлении, приобщения к европейскому опыту интеграции и институционально-правовых реформ, развития технологического, энергетического, транспортного, торгового и инвестиционного сотрудничества. Соответствующая Программа, и План по ее реализации, состоящий из 86 мероприятий в вышеуказанных сферах, были подготовлены Министерством иностранных дел совместно с государственными органами Республики Казахстан. Основной целью Программы определено установление стратегического партнерства с ведущими европейскими странами. Первыми "такими" партнерами стали Франция и Испания, Договора о стратегическом партнерстве с которыми были подписаны в ходе визита Президента Н. Назарбаева в июне 2008 года в Париж и визита Министра иностранных дел Королевства Испании М. А. Моратиноса в июне 2009 года в Астану.
Вместе с тем, разработка программы было во многом обусловлено принятием на саммите ЕС в июне 2007 года "Стратегии нового партнерства" между Европейским Союзом и Центральной Азией, определяющей основные направления взаимодействия ЕС с Центральной Азией и Казахстаном. Необходимо разработать целевые "Дорожные карты", определить список приоритетных проектов, расширить рамки диалога для того, чтобы регулярные встречи с европейскими партнерами по специфическим тематикам вошли в практику.
В рамках данной программы ее наиболее важным приоритетом является обеспечение успешного председательства Казахстана в ОБСЕ в 2010 году. В этой связи перед Казахстаном стоят следующие задачи:
- Казахстану необходимо реализовать перечень отобранных приоритетных ориентиров деятельности на посту председателя Организации, соответствующий общим принципам работы ОБСЕ и обеспечивающий преемственность приоритетов предыдущих председательств;
- содействие реализации программ и проектов ОБСЕ в рамках социально-экономической реабилитации Афганистана;
- обеспечить эффективность работы "Троек" ОБСЕ в 2010-2012 гг. (Греция - Казахстан - Литва и Казахстан - Литва - Ирландия) путем принятия ключевых решений по трем измерениям (военно-политическому, экономико-экологическому и гуманитарному). Казахстану следует проявить активность в процессе выработки и принятия решений для обеспечения результативности председательства и деятельности в рамках "Тройки" в целом;
- провести на высоком уровне заседание Совета министров иностранных дел (СМИД) государств-членов ОБСЕ в Астане в конце 2010 года;
- обеспечить должное представительство РК в центральных органах и миссиях ОБСЕ (в т.ч. в миссиях наблюдателей на выборах в странах-участницах ОБСЕ). Объективной проблемой сегодня является слабая представленность Казахстана в структуре различных международных организаций. ОБСЕ служит дополнительным каналом трансляции национальных интересов РК на глобальном уровне, что позволит качественно мобилизовать ресурсы ОБСЕ и ее государств-членов для продвижения озвученных Казахстаном приоритетов. В этой связи стоит задача по расширению представительства в рабочих органах и миссиях ОБСЕ, в том числе в период после 2011 года.
Важнейшей задачей на европейском векторе внешней политики является подготовка и заключение нового рамочного договора с Евросоюзом, призванного вывести двусторонние отношения на качественно новый уровень. Программа "Путь в Европу" является важным базовым материалом для разработки данного Соглашения.
Поддержанию сбалансированности внешней политики РК, усилению ее азиатского и ближневосточного направлений способствует развитие сотрудничества со странами мусульманского мира в рамках Организации Исламская Конференция (ОИК). Членство и предстоящее председательство Казахстана в данной Организации способствует реализации ряда внешнеполитических инициатив РК, обеспечивает поддержку Казахстану со стороны стран-членов ОИК в глобальных международных организациях, позволяет вовлечь в орбиту экономического сотрудничества инвесторов из стран мусульманского мира и реализовать национальные целевые программы с привлечением финансовых и интеллектуальных ресурсов Организации и Исламского Банка Развития в Казахстане.
Российское направление во внешней политике Казахстана определено Президентом Республики Казахстан в качестве основного приоритета.
В силу исторических и геополитических факторов Россия была и остается важнейшим партнером Казахстана. Сотрудничество Казахстана и России характеризуется высокой степенью взаимодействия на всех уровнях, строится на рациональной основе и на принципах равноправия.
Поддерживается традиция постоянного наращивания двустороннего сотрудничества, в т.ч. через интенсификацию встреч на высшем и высоком уровнях, представителей официальных, общественно-политических, деловых кругов и экспертных сообществ сторон, усиление межпарламентских и межрегиональных контактов.
Между Казахстаном и Россией успешно развивается широкомасштабное сотрудничество по всем направлениям, включая, межрегиональное и приграничное сотрудничество, нефтегазовый сектор, энергетику, космос, инновационную сферу, военно-техническое и культурно-гуманитарное сотрудничество и др.
Укрепление всестороннего стратегического партнерства с Китайской Народной Республикой с учетом национальных интересов нашей страны остается одним из приоритетов внешней политики РК. Особое внимание уделяется своевременной реализации крупных совместных проектов в области энергетики и инфраструктуры, а также решению вопросов вододеления, контроля качества и предупреждения загрязнения вод трансграничных рек, предупреждения нелегальной миграции, оптимизации структуры двустороннего товарооборота за счет увеличения в нем доли товаров с высокой добавленной стоимостью.
Исходя из необходимости диверсификации национальной экономики в экономическом сотрудничестве делается упор на смещение акцентов в перерабатывающие и производственные отрасли, реализацию Программы сотрудничества в несырьевых секторах экономик двух стран.
С Соединенными Штатами Америки углубляется стратегическое партнерство по всему спектру двусторонних отношений. Налажено тесное сотрудничество с новой Администрацией Б. Обамы. В данном контексте прорабатываются вопросы организации обмена визитами на высшем и высоком уровнях.
Приоритетом на ближайшую перспективу является институционализация двусторонних отношений, в том числе стратегических диалогов между Астаной и Вашингтоном.
В экономическом плане важно добиться отмены действия поправки Джексона-Веника в отношении Казахстана, получить статус наибольшего благоприятствования в торговле. Вести дальнейшую работу по привлечению американских инвестиций в несырьевые сектора экономики Казахстана, в том числе, в рамках казахстанско-американской инициативы по государственно-частному экономическому партнерству.
Перспективным является налаживание сотрудничества с Соединенными Штатами в области развития альтернативных источников энергии.
Сотрудничество с США в сфере нераспространения должно сохранить значение как основы двустороннего сотрудничества с привязкой к защите национальных интересов Казахстана.
Представляется целесообразным использовать заинтересованность Соединенных Штатов в более широком участии Казахстана в восстановлении Исламской Республики Афганистан. Реализация совместных программ и проектов по Афганистану повысит авторитет нашей страны в регионе, даст дополнительные аргументы в отстаивании национальных интересов в отношениях с Вашингтоном.
Учитывая будущее Председательство Казахстана в ОБСЕ, целесообразно укрепить эффективный диалог в рамках ОБСЕ и наладить оперативный информационный обмен между Министерством иностранных дел Республики Казахстан и Государственным департаментом Соединенных Штатов Америки (установление "горячей линии").
По результатам визита Президента РК Н. Назарбаева в 2008 году в отношениях Казахстана с Японией отмечается углубление двустороннего политического диалога, а также инвестиционного и энергетического сотрудничества между двумя странами. Так, динамично развивающееся сотрудничество в атомной сфере позволит в ближайшие годы значительно увеличить долю казахстанской урановой продукции на японском рынке. С ратификацией Казахстаном Киотского протокола расширяются перспективы привлечения в РК передовых энергосберегающих технологий. Активизации экономического, научно-технологического и инвестиционного взаимодействия должно способствовать повышению уровня Японо-казахстанского комитета по сотрудничеству с назначением в качестве его главы одного из руководителей Министерства экономики, торговли и индустрии Японии.
Выведение казахстанско-индийских отношений на уровень стратегического партнерства открывает дополнительные перспективы привлечения в нашу страну индийских инвестиций и технологий. Казахстанско-индийское сотрудничество способно стать значимым фактором регионального взаимодействия в предстоящий период. В этой связи важной задачей казахстанской дипломатии в ближайшей перспективе является наполнение отношений стратегического партнерства с Индией практическим содержанием, в том числе через реализацию в Казахстане крупных и средних совместных проектов в несырьевой сфере. В этой связи важной задачей остается принятие и дальнейшая реализация Плана действий развития сотрудничества по различным отраслям или, так называемой, "Дорожной карты".
Значительные перспективы имеет взаимодействие с Индией в нефтегазовой, фармацевтической, текстильной, военно-технической областях, в сфере информационных технологий.
Среди ведущих государств арабского мира Казахстан уверенно расширяет круг политических и экономических партнеров. Содержательная повестка дня политического диалога, наличие широкого спектра экономических интересов, реализация крупномасштабных инвестиционных проектов на территории РК, продвижение отечественной продукции на рынки Ближнего Востока и Северной Африки, развитие контактов в сферах науки, образования, культурного обмена позволяют нам сегодня говорить о качественно новом этапе отношений с этими странами.
Центральноазиатский вектор является одним из основных приоритетов внешней политики Казахстана. Активизация данного направления корреспондируется с долгосрочной стратегией выхода Казахстана и Центральной Азии на более высокий уровень взаимодействия с глобальным миром и соответствует потенциалу РК.
В целях продвижения инициативы Главы государства о создании Союза Центрально-Азиатских Государств необходимо формировать идеологию интеграции, которая должна иметь характер долгосрочной стратегии и поэтапной тактики, что в конечном итоге позволит нашему региону стать самостоятельным игроком на мировой политической арене.

2010 - 2014 жылдар кезеңінде интеграцияны Мемлекетаралық үйлестіру және үкіметаралық кеңестері мен Сыртқы істер министрлері кеңестерінің мәжілістері шеңберінде тереңдету көзделуде. Сауда қатынастарын, транзиттік және кедендік рәсімдерді үйлесімдендіру жөніндегі келісімдер жасасу, еркін сауда режиміне қол жеткізу, сауда-экономикалық өзара қатынастарды тереңдету, су - энергетикалық, көліктік және азық-түліктік халықаралық салалық консорциумдардың жұмыс істеуі үшін нормативтік-құқықтық базалар қалыптастыру ұйғарылуда.
Мәдени-гуманитарлық аспектіде біртұтас ақпараттық, мәдени кеңістік құру, бірінші кезекте оған коммуникация мен ақпараттандырудың заманауи құралдарын дамыту арқылы қол жеткізу, білім беру стандарттарын, білім беру туралы құжаттарды өзара тану және баламалылығы жөніндегі нормативтік базаны біріздендіруді қалыптастыруды қоса алғанда, нормативтік-құқықтық базаны үйлесімдендіру маңызды болмақ.
Өңірлік интеграцияны дамыту үшін басқа да маңызы бар аспектілердің бірі - халықаралық терроризмнің белең алуына және радикалды діни идеялардың таралуына қарсы тұруда Орталық Азия мемлекеттерінің дін басыларының, діни оқу орындарының арасындағы тығыз байланысты және өзара ықпалдасуды жолға қою болып табылады.
Біздің еліміз бұрынғысынша БҰҰ-ны соғыс пен бейбітшілік мәселелерін шешуде басты жауапкершілік жүктелген және халықаралық құқықтың кепілі рөлін орындайтын халықаралық әмбебап ұйым деп қарау пікірін ұстанады. Қазақстан БҰҰ-ны қазіргі заманғы қыр көрсетулер мен қауіп-қатерлерге әлемдік қоғамдастықтың тиімді жауап беруін қамтамасыз ету ісіндегі орталық рөл ойнайтын ғаламдық форум ретінде қарастырады.
Жаппай қырып-жоятын қару-жарақтың таралуының, халықаралық терроризм мен діни экстремизмнің өсуі, есірткінің заңсыз айналымы, климаттың жаһандық өзгеруі, адам құқықтарын қорғау, азық-түліктің жетіспеуі, қарулы қақтығыстар және басқа да жаһандық қыр көрсетулер трансқұрлықтық сипатқа ие, оларға қарсы тұру БҰҰ шеңберінде барлық мемлекеттердің күш-жігерін біріктіру арқылы мүмкін болмақ.
Қазақстанның БҰҰ-мен ынтымақтастығын тереңдету халықаралық сахнада елдің ұстанымы мен беделін нығайтуға бағытталған. Қазақстанда БҰҰ жүйесінің халықаралық ұйымдарының жаңа кіші өңірлік кеңселерін ашу және Алматыға Орталық Азиядағы көп жақты дипломатияның өңірлік орталығы мәртебесін бекіту сыртқы саяси басымдықтарды ілгерілетуге жәрдемдесетін болады. Таяу жылдарда Алматы қаласында БҰҰ-ның Еуропалық Экономикалық комиссиясының Азия мен Тынық мұхит елдеріне арналған Экономикалық және Әлеуметтік комиссиясының (ЭСКАТО-БҰҰ ЕЭК), БҰҰ-ның Тұрғын халық қорының (ЮНФПА) және Есірткілерге қарсы күрес жөніндегі орталықазиялық өңірлік ақпараттық үйлестіру орталығының (ЦАРИКЦ) кеңселерін ашу жоспарлануда.
Қазақстанның сыртқы саясатының басым бағыттарының бірі ұлттық мүдделерді қорғауға және елдің одан әрі дамуына ықпал ететін интеграция саясаты болып қала береді. Осы тұрғыда ТМД-ның әлеуеті мен тиімділігін арттыру, ЕурАзЭҚ шеңберінде Кедендік одақтың және Біртұтас экономикалық кеңістігін қалыптастыру жөніндегі шараларды қабылдау айрықша назар аударуды талап етеді.

В период 2010-2014 годы предполагается углубление интеграции в рамках заседаний Межгосударственных координационных и межправительственных советов и Советов Министров иностранных дел. Предполагается заключение соглашений по гармонизации торговых отношений, транзитных и таможенных процедур, достижение режима свободной торговли, углубление торгово-экономических взаимоотношений, формирование нормативно-правовой базы для функционирования международных отраслевых консорциумов - водно-энергетического, транспортного и продовольственного.
В культурно-гуманитарном аспекте важно создание единого информационного, культурного пространства, в первую очередь через развитие современных средств коммуникации и информатизации, гармонизация нормативной правовой базы, включая унификацию образовательных стандартов, нормативной базы по взаимному признанию и эквивалентности документов об образовании.
Другим немаловажным аспектом для продвижения региональной интеграции является налаживание тесных связей и взаимодействия между духовенствами, религиозными учебными заведениями государств Центральной Азии в противостоянии проявлениям международного терроризма и распространению радикальных религиозных идей.
Наша страна по-прежнему придерживается мнения, что именно ООН является универсальной международной организацией, несущей главную ответственность за решение вопросов войны и мира и выполняющей роль гаранта международного права.
ООН рассматривается Казахстаном в качестве глобального форума, который играет центральную роль в деле обеспечения эффективного ответа мирового сообщества на современные вызовы и угрозы.
Распространение оружия массового уничтожения, рост международного терроризма и религиозного экстремизма, незаконный оборот наркотиков, глобальное изменение климата, защита прав человека, нехватка продовольствия, вооруженные конфликты и другие вызовы имеют трансграничный характер, противодействие которым возможно посредством объединения усилий всех государств в рамках ООН.
Углубление сотрудничества Казахстана с ООН призвано укрепить позиции и авторитет страны на международной арене. Продвижению внешнеполитических приоритетов будет способствовать открытие в Казахстане новых субрегиональных офисов международных организаций системы ООН и закрепление за Алматы статуса регионального центра многосторонней дипломатии в Центральной Азии. В ближайшие годы планируется открыть в г. Алматы офисы Экономической и Социальной комиссии для стран Азии и Тихого океана-Европейской Экономической комиссии ООН (ЭСКАТО-ЕЭК ООН), Фонда народонаселения ООН (ЮНФПА) и Центральноазиатского регионального информационного координационного центра (ЦАРИКЦ) по борьбе с наркотиками.
Одним из приоритетов внешней политики Казахстана остается политика интеграции, способствующая защите национальных интересов и дальнейшему развитию страны. В данном контексте особое внимание требуется уделить принятию мер по повышению потенциала и эффективности СНГ и формированию Таможенного союза в рамках ЕврАзЭС и Единого экономического пространства.

ЕурАзЭҚ елдерінде экономикалық даму мен әлеуеттің деңгейлері әртүрлі, ұлттық экономикалық саясатты жүргізуде түрлі көзқарасты, ұстанымдарды және бағыт векторларын ұстанады. 2008 - 2011 жылдарға арналған ЕурАзЭҚ шеңберінде Кедендік одақты қалыптастыру жөніндегі іс-қимыл жоспарын және 2010 - 2011 жылдарға арналған Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясының Біртұтас экономикалық кеңістігін қалыптастыру жөніндегі іс-қимылдар жоспарын орындау ЕурАзЭҚ қызметінің негізгі бағыттарының бірі болып табылады.
Қазақстан Республикасының шетелдердегі жеке және заңды тұлғаларының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету, сыртқы байланыстарды консулдық ресімдеу.
Қазіргі уақытта АҚШ, ЕО және Азаматтық авиацияның халықаралық ұйымының бастамасы бойынша әлемнің барлық мемлекеттерінің шетелдік паспорттарының қорғаныш деректеріне талап қатая түсуде. Биометриялық деректері бар паспорттардың болуы - дамыған елдердің шекарасын кесіп өткен кезде шекаралық бақылау рәсімін жеңілдетеді. Осыны ескере отырып, ҚР-дың тиісті органдары ұлттық паспорттардың жаңа түрін беруге кірісті. 2009 жылдың аяғында СІМ дипломаттық және қызметтік паспорттардың байқау үлгілерін дайындауды жоспарлауда.
ҚР ҰҚК Шекаралық қызметінің деректері бойынша жыл сайын шетелдерге 4 миллионнан астам ҚР азаматтары сапар шегеді, бұл барлық еліміз халқының ширегіне жақын дерлік көрсеткіш.
ҚР-дың шетелдік мекемелерінің консулдық есебінде 17 мыңға жуық ҚР азаматтары тұрады (тұрақты тұрғын орнына жол жүретіндер, келісім-шарт бойынша жұмыс істейтіндер, студенттер, тағылымгерлер, туристерді есептемегенде).
ҚР азаматтары сапарларының жағрапиясы уақыт озған сайын кеңеюде, ҚР СІМ-не консулдық жәрдем көрсету туралы әлемнің барлық өңірлерінен өтініштер түсуде.
ҚР-дың шетелдердегі мекемелері әлемнің бар болғаны 66 мемлекетінде бар. Бұл ресурстар ҚР азаматтарының құқықтарын толыққанды қорғау үшін, оның ішінде шетелдіктер асырап алған, ҚР азаматтары - 7 мың баланың/қыз баланың жағдайына мониторинг жүргізу үшін жеткіліксіз.
Осыған байланысты Латын Америкасы, Оңтүстік Шығыс Азияны және Африканы қоса алғанда, әлемнің бірқатар өңірлерінде КР-дың консулдық мекемелерінің санын ұлғайту қажеттігі туындап отыр.
Қызметтік және ұлттық паспорттардың иелері - ҚР азаматтарының Еуропа елдеріне сапарлары кезінде шенген визасын алуға байланысты елеулі проблемаларға тап болатынын атап өту қажет (визаларды ресімдеуге ұзақ мерзім кетеді - бір айдан астам, 10-20-ға дейін құжаттар ұсыну, консулмен сұхбат, биометрикалық деректерді тапсыру және т.б.).
Осыны ескере отырып, Сыртқыісмині Еуропалық комиссиямен және ЕО жетекші елдерімен (ГФР, Ұлыбритания, Франция, Италия, Нидерланды) бірлесіп, ҚР азаматтары үшін ЕО елдерінің визалық режимін оңайлату мәселесін пысықтауда.
ҚР азаматтары үшін шенген визаларын беру режимін жеңілдету ЕО-ның заңсыз көші-қон мен ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес, реадмиссия, босқындар, паспорттардың қорғаныш деректерін күшейту мен шекаралық бақылауды басқару мәселелері бойынша Қазақстан заңнамасын еуропалық нормаларға сәйкес келтіру талаптарына негізделеді.
Сыртқы істер министрінің Еуркомиссия басшылығымен, ГФР, Чехия, Бельгия, Нидерланды Сыртқы істер министрлерімен кездесулер, сондай-ақ СІМ Жауапты хатшысының Францияның және Ұлыбританияның СІМ және ІІМ басшылықтарымен келіссөздер өткізуіне қарамастан, ҚР және ЕО арасындағы аталған келісімдер бойынша ресми келіссөздерді бастаудың сәті түспеуде.
Осыған байланысты ҚР - ЕО арасындағы визаларды ресімдеуді жеңілдету туралы келісімдерге қол қою мерзімін белгілеу қиын болып отыр.
Алдағы уақытта дипломаттық және қызметтік паспорттардың иелерін визадан босату туралы тиісті келісімге қол қоятын ЕО елдерінің тізімін кеңейту жоспарлануда.
Шет елдерде Қазақстан Республикасының оң имиджін қалыптастыру және ілгерілету.
Қазақстан өткен жылдар ішінде байсалды халықаралық бедел жинады және шетелдердің саяси, қаржылық-экономикалық истеблишменті топтары арасында жақсы танылады.
Сонымен қатар, басқа да мақсатты аудиторияларда (азаматтық сектор, жастар, т.б.), тұтастай алғанда, халықаралық ақпараттық кеңістікте және шетелдердің қоғамдық пікірінде Қазақстанды қазіргі тану деңгейі еліміздің әлеуетіне сәйкес келмейді және бірсыпыра кемшіліктер де жоқ емес.
Атап айтқанда, әлеуметтік-экономикалық және саяси үдерістердің серпінді дамуына қарамастан, БАҚ-та Қазақстан туралы үшінші әлем ретіндегі таптаурын, қасаң көзқарастар кеңінен пайдаланылады. Бұған қазақстан тақырыбының ғаламдық ақпарат кеңістігінде тым аз, үзіп-жарын берілуі, елімізде болып жатқан оқиғалар ақпараттық тұрғыда бұрмаланып немесе сыңаржақ көрсетілуі және, мысалға, Қазақстанда және орталық азиялық өңірде әлемдік жетекші БАҚ өкілдігінің жеткіліксіз болуы сияқты өзге факторлар да ықпал етеді.
Еліміздің саяси және әлеуметтік-экономикалық даму жоспарлары Қазақстанның танымалдығын көтеру, оны әлемде оң тұрғыдан тануды қамтамасыз ету міндетінің өзектілігін арттырады, ал бұл еліміздегі болып жатқан үдерістерді кең ауқымда ақпараттық қолдау және халықаралық аренада сауатты имидждік жайғастыру арқылы ғана мүмкін болмақ.
Қазақстанның имиджі қаншалықты түсінікті әрі халықаралық пікірге қабылданатын болса, ұлттық мүдделерді, елдің бәсекеге қабілеттілігін, соның ішінде инвестициялық және туристік тартымдылығын іске асыру дәрежесі де соған байланысты. Мұның кең мағынадағы астарында Қазақстанның қазіргі әлемнің геосаяси және өркениеттік кеңістігінде лайықты орын алу ниеті жатыр.
Көрсетілген міндеттерді шешу Қазақстанның объективті шындығын ескере отырып, ақпараттық күн тәртібіне деген көзқарастардың бірыңғай жүйесі негізінде мемлекеттік органдардың және барлық қоғамдық институттардың іс-әрекетін үйлестіру арқылы ғана мүмкін болмақ. Бұл келісілген коммуникативтік стратегия әзірлеуді және соның негізінде Қазақстанның әлемдегі оң имиджін ілгерлету бойынша ұзақ мерзімді, пәрменді науқан жүргізуді талап етеді.
Келесі кезеңде стратегиялық жоспарлау мен ғаламдық және өңірлік ақпараттық кеңістікте коммуникативті үдерістерге түзетулер енгізу негізінде мемлекеттің имиджін басқару жөнінде жұмыс жүргізу моделіне көшу жоспарлануда.
Бұдан басқа, Қазақстанды ұлттық бренділеу міндеті өзекті болып табылады. Бұқаралық сана мен шетелдердегі қоғамдық пікірде Қазақстан туралы орнықты оң бейне мен ортақ пайымдау қалыптастыру стратегиялық мақсат болып табылады.
Брендіні шындықтан бөліп, жасанды түрде құруға болмайды, ол елдің брендісіне арқау болатын негізгі құндылықтарды жеткізуші болып табылатын азаматтардың санасында «өсіп-жетілуге» тиіс, сондай-ақ әлемдік ареналарда жайғастыру кезінде Қазақстан үшін пікірлері маңызды болып саналатын елдердің тұрғындары санасында бірте-бірте нығаятын болады.
Елдік бренділеуді табысты жүргізудің әлемдік тәжірибесіне сүйенсек, біздің басымдықтарымыздың негізіне танымал және бірегей имидж жасауға мүмкіндік беретін мынадай үш нәрсе: мәдени-тарихи, аумақтық-географиялық және экономикалық құрамдар арқау болады.
Біздің имидждік жұмысқа деген көзқарасымыз барынша прагматикалық тұрғыда: инвестиция көлемінің өсуі, Қазақстанның ұстанымының нығаюы және халықаралық аренадағы беделінің артуы түріндегі нақты экономикалық және саяси қайтарымдарды күтеміз.
Көрсетілген міндеттерді іске асыру мақсатында ҚР Сыртқы істер министрлігінің құрылымында Халықаралық ақпарат комитеті жұмыс істейді, ол шет елдерде Қазақстан Республикасының оң имиджін нығайту және оның жетістіктері туралы ақпараттар тарату мәселелері бойынша арнаулы іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асырады.
Комитеттің негізгі міндеті халықаралық аренада Қазақстан Республикасының оң имиджін қалыптастыру, көтеру мен нығайту және Қазақстан Республикасының сыртқы және ішкі саясаты туралы, саяси, экономикалық, әлеуметтік, гуманитарлық, сондай-ақ өзге де қызмет салаларындағы жетістіктері туралы ақпаратты тарату жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру болып табылады.
Қазақстанның әлемнің 58 мемлекетінде дипломатиялық өкілдіктері болуы, Қазақстан өкіметінің шешуші бағдарламалық құжаттары туралы хабардар етуді қоса алғанда, билік басындағы элиталармен тікелей ақпараттық байланысты пайдалануға мүмкіндік береді.
Осы жұмыстың шеңберінде шетелдерде мақсатты насихаттық іс-шаралар (баспасөз конференциялары, брифингтер мен шет елдердің және халықаралық ұйымдардың қоғамдық-саяси, іскер, сараптамалық топтарының өкілдерімен кездесулер), осы тақырыпқа ақпараттық кең ауқымды науқандар жүргізу одан әрі жалғаса береді.
Шетелдік ақпараттық әріптестермен өзара іс-қимыл жасай отырып, Қазақстанда болып жатқан оқиғаларды кеңінен жариялау үшін шетелдік жетекші БАҚ-тармен ынтымақтастық жолға қойылған.
Журналистердің және белгілі саяси, қоғам қайраткерлері, сарапшылар қатарынан құралған қоғамдық пікірлер жетекшілерінің қалыптасқан және тұрақты кеңейе түсіп отырған топтары шоғырланған тиімді коммуникациялық арналарды кеңейту жалғасатын болады.
Мақсатты шетелдік аудиториялар арасында Қазақстан туралы орнықты оң көзқарас қалыптастыру, сондай-ақ объективті ақпарат тарату үшін өзіміздің тиімді құралдарымызды дамыту мақсатында ағылшын тілінде - www.kazakhstanlive.com, орыс тілінде www.kazakhstanlive.ru ақпараттық-анықтамалық порталдар жұмыс істейді, Қазақстанның дипөкілдіктеріндегі сайттар жетілдірілуде, заманауи интерактивті интернет сегменті - блогосфера белсенді пайдаланылады, онда Қазақстан тақырыбын тақырыптық талқылауға тұрақты түрде бастамашылық жасалып отырылады.
Қазақстанның әлемдегі негізгі оң сипаттағы бейнесі келесі стратегиялық идеологем негізінде құрылуға тиіс:
Қазақстан табысты жаңғыру үстіндегі және бәсекеге қабілетті, құықтық және демократиялық мемлекет;
Қазақстан - орталық азиялық өңірді дамытудың локомотиві, әлемдік экономиканың маңызды элементі;
Қазақстан - өзіндік төл мәдени-тарихи мұралары бар ел, толеранттылықты, этностарды және діндерді құрметтейтін, мәдениеттер өзара кірігетін жер;
Нұрсұлтан Назарбаев - халықаралық ауқымдағы беделді мемлекет қайраткері.
Қазақстан мемлекетінің басшысы тарихи тұрғыдан алғанда өте қысқа мерзімде Қазақстанды қиындық пен күйзеліс кезеңінен сенімді де тұрақты өсу жолына алып шыға білді, ол сөз жоқ, еліміздің қазіргі заманауи бейнесінің қалыптасуы үшін шешуші тұлға болып табылады.
Қазақстан жетекшісінің ТМД кеңістігіндегі және түркі әлемінде айтарлықтай беделді саясаткер ретінде танылып отыруы да тегін емес.
Ғаламдық бәсекелестік жағдайында өзінің халықаралық ұстанымын күшейте түсу үшін қоғамдағы және экономикадағы жаңғыртушылық әлеуетін барынша тиімді пайдалануға ұмтылған серпінді мемлекет ретінде Қазақстанның айқындамасы стратегиялық тұрғыдан маңызды болып табылады.
Әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуы жағынан қарағанда, Қазақстан өзіне Орталық Азияның түгелдей орнықты дамуы мен гүлденуі үшін барша үлкен жауапкершілікті алуы қажет. Жалпы өңірлік көзқарасты Қазақстан Үкіметінің саяси және экономикалық бағдарламаларына барынша тиімді үйлестіріп жүйелеу тиімді. Ол және Қазақстанның өңірдегі экономикалық және саяси жетекшілігі негізділігін халықаралық аудиторияларда түсінуге де негіз болуға тиіс.
Қазақстанның әлемдік ақпараттық кеңістікте қатысуын кеңейту, тақырыптарды әртараптандыру мен аудиторияны неғұрлым кеңірек қамту мақсатында аса бай ұлттық мәдениет қатпарларына, суретшілердің, әдебиетшілердің, философтардың, драматургтердің шығармалары түріндегі заманауи қазақстан өнеріне қызығушылықты ынталандыру бойынша мақсатты жұмыстар жүргізу қажет.
Біздің Астана өзінің неғұрлым танымал көрнекті жерлерімен серпінді даму үстіндегі Қазақстанның визит карточкасына, еліміздің гүлденуін бейнелейтін көшбасшыға айналуда. Астана шағын аумақта техникалық «ноу-хау», сондай-ақ қазіргі дәуірдің ең танымал сәулетшілерінің сәулет өнері шешімдері шоғырландырылған бірегей қала болып табылады.
Халықаралық дипломатияның, ғаламдық өркениеттер ұнқатысуының жаңа орталықтарының бірі ретінде, мәдени-гуманитарлық және білім беру саласындағы тартылыс орталығы, маңызды көлік қатынастарының торабы және ұлан-байтақ еуразия кеңістігіндегі инвестициялық рынок ретінде Қазақстан астанасына назар аудартуды жалғастыра беру қажет. Қазақстан астанасының даму қарқынына орай, Астананың оң сипаттағы имиджінің жаңа қырлары пайда болары анық.
Көрсетілген іс-қимылды іске асырудың нәтижесі дүние жүзінде Қазақстан Республикасын әлемдік қоғамдық санадағы табысты дамып келе жатқан және прогрессивті мемлекет ретінде қабылдатудың қазіргі оң үрдістерін бекіту және жаңаларын қалыптастыру болмақ.

Страны ЕврАзЭС обладают разными уровнями экономического развития и потенциала, имеют разное видение, подходы и векторы направленности в проведении национальных экономических политик. Выполнение Плана действий по формированию Таможенного союза в рамках ЕврАзЭС на 2008-2011 годы и Плана действий по формированию Единого экономического пространства Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации на 2010-2011 годы являются основными направлениями деятельности ЕврАзЭС.
Защита и обеспечение прав и интересов физических и юридических лиц Республики Казахстан за рубежом, консульское сопровождение внешних связей.
В настоящее время по инициативе США, ЕС и Международной организации гражданской авиации ужесточаются требования к защитным данным заграничных паспортов всех государств мира. Наличие паспорта с биометрическими данными облегчает процедуру пограничного контроля при пересечении границ развитых стран. С учетом этого соответствующие органы РК приступили к выдаче национальных паспортов нового поколения. В конце 2009 года МИД планируется изготовление пробных образцов дипломатического и служебного паспорта.
По данным Пограничной службы КНБ РК, ежегодно за границу совершается более 4 миллионов выездов граждан РК, это почти четверть всего населения страны.
На консульском учете загранучреждений РК находится около 17 тысяч граждан РК (выехавшие на постоянное место жительство, работающие по контракту, студенты, стажеры, без учета туристов).
География поездок граждан РК все более расширяется, в МИД РК поступают запросы об оказании консульского содействия со всех регионов мира.
Загранучреждения РК имеются всего в 66 государствах мира. Этих ресурсов не достаточно для полноценной защиты прав граждан РК, в том числе для мониторинга положения 7 тысяч детей-граждан РК, усыновленных/удочеренных иностранцами.
В этой связи существует необходимость расширения консульского присутствия РК в ряде регионов, включая Латинскую Америку, Юго-Восточную Азию и Африку.
Следует отметить, что граждане, владельцы служебных и национальных паспортов РК, при поездках в страны Европы испытывают значительные проблемы с получением шенгенских виз (длительный срок оформления виз - свыше месяца, предъявление от 10-20 документов, интервью с консулом, сдача биометрических данных и т.д.).
С учетом этого, МИД прорабатывает совместно с Европейской комиссией и ключевыми странами ЕС (ФРГ, Великобритания, Франция, Италия, Нидерланды) вопрос смягчения визового режима стран ЕС для граждан РК.
Упрощение режима выдачи шенгенских виз для граждан РК обуславливается требованием ЕС о синхронизации казахстанского законодательства с европейскими нормами по борьбе с нелегальной миграцией и организованной преступностью, вопросам реадмиссии, беженцам, усилению защитных данных паспортов и управлению пограничным контролем.
Несмотря на встречи, проведенные Министром иностранных дел с руководством Еврокомиссий, с министрами иностранных дел ФРГ, Чехии, Бельгии, Нидерландов, а также переговоры Ответственного секретаря МИД с руководством МИД и МВД Франции и Великобритании, выйти на начало официальных переговоров по указанным соглашениям между РК и ЕС не удается.
В этой связи представляется затруднительным определить срок подписания соглашения РК-ЕС об упрощении оформления виз.
В предстоящий период планируется расширить список стран ЕС с которыми будут подписаны соответствующие соглашения об освобождении от виз для владельцев дипломатических и служебных паспортов.
Формирование и продвижение положительного имиджа Республики Казахстан за рубежом.
За прошедшие годы Казахстан приобрел солидный международный авторитет и стал хорошо узнаваем в кругах политического и финансово-экономического истеблишмента зарубежных стран.
Вместе с тем, существующий уровень восприятия Казахстана в других целевых аудиториях (гражданский сектор, молодежь, пр.) и в целом в международном информационном пространстве и общественном мнении зарубежных стран не соответствует потенциалу страны и не лишен ряда недостатков.
В частности, несмотря на динамичное развитие социально-экономических и политических процессов, в СМИ широко используются стереотипы и штампы о Казахстане как стране третьего мира. Этому способствует фрагментарное присутствие казахстанской тематики в глобальном информационном пространстве, искаженное либо необъективное информационное сопровождение событий в нашей стране и ряд иных факторов, таких как, например, недостаточное представительство ведущих мировых СМИ в Казахстане и в центрально-азиатском регионе.
Планы политического и социально-экономического развития страны актуализируют задачу повышения узнаваемости Казахстана, обеспечения его позитивного восприятия в мире, что возможно только при масштабном информационном сопровождении происходящих в стране процессов и грамотном имиджевом позиционировании на международной арене.
От того, насколько имидж Казахстана станет понятным и принятым международным мнением, зависит степень реализации национальных интересов, уровень конкурентоспособности страны, в частности, в таких сферах как инвестиционная и туристическая привлекательность. В более широком контексте речь идет о той нише, которую Казахстан намерен занять в геополитическом и цивилизационном пространстве современного мира.
Решение указанных задач возможно только за счет скоординированных действий, как государственных органов, так и всех общественных институтов на основе единой системы подходов к информационной повестке дня с учетом объективных реалий Казахстана. Это требует выработки согласованной коммуникативной стратегии и проведения на ее основе долговременной, поступательной кампании по продвижению положительного имиджа Казахстана в мире.
На следующем этапе планируется выйти на модель работы по управлению имиджем государства на основе стратегического планирования и корректировки коммуникативных процессов в глобальном и региональном информационном пространствах.
Кроме того, актуальной является задача национального брендирования Казахстана. Стратегической целью является достижение устойчивых позитивных представлений и ассоциаций о Казахстане в массовом сознании и общественном мнении за рубежом.
Бренд невозможно создать искусственно, в отрыве от реалий, он должен "вырасти" в сознании граждан, которые являются основными носителями базовых ценностей, на которых основывается бренд страны, а также постепенно утвердиться в сознании жителей тех стран, мнение которых важно для Казахстана при позиционировании на мировой арене.
Исходя из мирового опыта успешного странового брендирования, в основу наших приоритетов заложены три составляющие, которые позволят создать узнаваемый и уникальный имидж: культурно-исторический, территориально-географический и экономический.
Наш подход к имиджевой работе исключительно прагматичен: мы ожидаем конкретной экономической отдачи и политических дивидендов в виде роста объемов инвестиций, укрепления позиций Казахстана и повышения его авторитета на международной арене.
В целях реализации указанных задач в структуре Министерства иностранных дел РК функционирует Комитет международной информации, который осуществляет специальные реализационные и контрольные функции по вопросам укрепления положительного имиджа Республики Казахстан и распространения информации о ее достижениях за рубежом. Основной задачей Комитета является реализация государственной политики по формированию, повышению и укреплению положительного имиджа Республики Казахстан на международной арене и распространению информации о внешней и внутренней политике Республики Казахстан, достижениях в политической, экономической, социальной, гуманитарной, а также иных сферах деятельности.
Дипломатическая представленность Казахстана в 58 государствах мира дает возможность использования прямого информационного контакта с правящими элитами, включая информирование о ключевых программных документах казахстанских властей.
В рамках данной работы за рубежом будут продолжены целевые пропагандистские мероприятия, (пресс-конференции, брифинги и встречи с представителями общественно-политических, деловых и экспертных кругов зарубежных стран и международных организаций), масштабные информационные кампании на заданную тему.
Во взаимодействии с зарубежными информационными партнерами налажено сотрудничество с ведущими зарубежными СМИ в широком освещении происходящих в Казахстане событий.
Будет продолжено расширение эффективных коммуникационных каналов со сформированным и постоянно расширяющимся пулом журналистов, лидеров общественного мнения из числа авторитетных политических и общественных деятелей, экспертов.
Для формирования устойчивых позитивных представлений о Казахстане среди целевых аудиторий зарубежных стран, а также развития собственных эффективных средств распространения объективной информации функционируют информационно-справочные порталы на английском языке www.kazakhstanlive.com и русском языке www.kazakhstanlive.ru, совершенствуются сайты диппредставительств Казахстана, активно используется современный интерактивный сегмент интернета - блогосфера, где регулярно инициируется тематическое обсуждения на казахстанскую тематику.
Основные составляющие позитивного образа Казахстана в мире должны строиться на основе следующих стратегических идеологий:
Казахстан - успешно модернизирующееся и конкурентоспособное, правовое и демократическое государство;
Казахстан - локомотив развития центральноазиатского региона, важный элемент мировой экономики;
Казахстан - страна с самобытным культурно-историческим наследием, земля толерантности и уважения этносов и религий, взаимопроникновения культур;
Нурсултан Назарбаев - авторитетный государственный деятель международного масштаба.
Глава казахстанского государства, который за очень короткий по историческим меркам период сумел вывести Казахстан из полосы потрясений на путь уверенного и стабильного роста, без сомнения, является ключевой фигурой для формирования современного образа страны. Недаром казахстанский лидер имеет репутацию наиболее успешного политика на пространстве СНГ и в тюркском мире.
Стратегически важным видится позиционирование Казахстана как прорывного государства, стремящегося максимально эффективно использовать имеющийся как в обществе, так и в экономике модернизационный потенциал для усиления своих международных позиций в условиях глобальной конкуренции.
По мере социально-экономического и политического развития Казахстана, необходимо принимать на себя все большую ответственность за устойчивое развитие и процветание всей Центральной Азии. Общерегиональный подход необходимо максимально эффективно инкорпорировать в политические и экономические программы Правительства Казахстана. Он также должен лежать в основе понимания международными аудиториями обоснованности экономического и политического лидерства Казахстана в регионе.
В целях расширения присутствия Казахстана в мировом информационном пространстве, диверсификации тем и более широкого охвата аудитории необходимо вести целенаправленную работу по стимулированию интереса к богатейшим пластам национальной культуры, современному казахстанскому искусству в виде произведений художников, литераторов, философов, драматургов.
Наша столица Астана с ее наиболее известными достопримечательностями уже стала визитной карточкой динамично развивающегося Казахстана, тем флагманом, олицетворяющим процветание нашей страны. Астана является уникальным городом по концентрации на небольшой территории технических "ноу-хау", а также архитектурных решений самых ярких архитекторов современной эпохи.
Следует продолжать привлекать внимание к столице Казахстана как новому центру международной дипломатии, глобального диалога цивилизаций, центру притяжения в культурно-гуманитарной и образовательной сфере, важному транспортному хабу и инвестиционному рынку на обширном евразийском пространстве. По мере развития казахстанской столицы, безусловно, будут появляться новые грани положительного имиджа Астаны.
Результатом реализации указанных действий станет закрепление существующих и формирование новых позитивных тенденций восприятия в мире Республики Казахстан как успешно развивающегося и прогрессивного государства.

3. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі қызметінің
стратегиялық бағыттары, мақсаттары мен міндеттері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008
2009
1-жыл (2010)
2-жыл (2011)
3-жыл (2012)
4-жыл (2013)
5-жыл (2014)
1-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының егемендігі мен қауіпсіздігін дипломатиялық жолдармен қамтамасыз ету, жаһандық және өңірлік қауіпсіздікті сақтау
1.1-мақсат. Мемлекеттік шекараны делимитациялау және демаркациялау
Мақсатты индикатор: Өзбекстан Республикасымен, Түркіменстанмен және Қырғыз Республикасымен мемлекеттік шекараны халықаралық-құқықтық ресімдеуді аяқтау;
Қырғыз Республикасымен мемлекеттік шекараның өту сызығынын 100% жергілікті жерлерде бекіту;
Ресей Федерациясымен мемлекеттік шекараның өту сызығының 60% жергілікті жерлерде бекіту

3. Стратегические направления, цели и задачи деятельности
Министерства иностранных дел Республики Казахстан
Наименование
Единица
измерения
Отчетный
период
Плановый период
2008
2009
1-й
год
(2010)
2-й
год
(2011)
3-й
год
(2012)
4-й
год
(2013)
5-й
год
(2014)
Стратегическое направление 1. Обеспечение дипломатическими средствами суверенитета
и безопасности Республики Казахстан, сохранение глобальной и региональной
безопасности
Цель 1.1. Делимитация и демаркация государственной границы
Целевой индикатор: Завершение международно-правового оформления государственной
границы с Республикой Узбекистан, Туркменистаном и Кыргызской Республикой;
Закрепление на местности 100 % линии прохождения государственной границы с
Кыргызской Республикой;
Закрепление на местности 60 % линии прохождения государственной границы
с Российской Федерацией

1.1.1-міндет. Өзбекстан Республикасымен, Түркіменстанмен және Қырғыз Республикасымен құрлықтағы мемлекеттік шекараны демаркациялауды аяқтау
Өзбекстан Республикасымен және Түрікменстанмен мемлекеттік шекараның өту сызықтарының сипаттама хаттамаларын, демаркациялық карталарды, шекаралық белгілер хаттамаларын дайындау
Құжаттар пакеті
2
Шекаралық белгілердің координаттар мен биіктіктер каталогын, Өзбекстан Республикасымен және Түрікменстанмен шекара белгілері бағаналарын өзара орналастыру сызбасын, Өзбекстан Республикасымен аралдардың тиесілілігі кестелерін даярлау
Құжаттар пакеті
2
Өзбекстан Республикасымен және Түрікменстанмен демаркациялау туралы шарттарды жасасу
Құжаттар пакеті
2
Қырғыз Республикасымен мемлекеттік шекара сызығы өтуінің хаттама-сипаттамаларын, демаркациялық карталарды, шекаралық белгілер хаттамаларын, бағаналардың өзара орналасу сызбаларын әзірлеу, шекаралын белгілердің координаттары мен биіктіктерінің каталогын дайындау
Құжаттар пакеті
1
Қырғыз Республикасымен демаркациялау туралы шарттарды жасасу
Құжаттар пакеті
1
1.1.2-міндет. Қазақстан-Ресей мемлекеттік шекарасында демаркациялау жұмыстарын жүргізу
Жергілікті жерлерде мемлекеттік шекараның өту сызығын бекіту
шекараның жалпы ұзындығының %-ы
10
10
10
10
10
10

Задача 1.1.1. Завершение демаркации сухопутной государственной границы с
Республикой Узбекистан, Туркменистан и Кыргызской Республикой
подготовка Протоколов-описаний
прохождения линии государственной
границы, демаркационных карт,
протоколов пограничных знаков с
Республикой Узбекистан и
Туркменистаном
Пакет
доку-
ментов
2
подготовка каталогов координат и
высот пограничных знаков, схем
взаимного расположения столбов
пограничных знаков с Республикой
Узбекистан и Туркменистаном,
таблицы принадлежности островов с
Республикой Узбекистан
Пакет
доку-
ментов
2
заключение договоров о демаркации
с Республикой Узбекистан и
Туркменистаном
Пакет
доку-
ментов
2
подготовка Протокола-описания
прохождения линии государственной
границы, демаркационных карт,
протоколов пограничных знаков,
схем взаимного расположения
столбов пограничных знаков,
подготовка каталога координат и
высот пограничных знаков с
Кыргызской Республикой
Пакет
доку-
ментов
1
Заключение договора о демаркации
с Кыргызской Республикой
Пакет
доку-
ментов
1
Задача 1.1.2. Проведение демаркационных работ на казахстанско-российской
государственной границе
Закрепление линии прохождения
государственной границы на
местности
%, от
общей
протя-
женно-
сти
границы
10
10
10
10
10
10

1.1.3-міндет. Қазақстан-Қырғыз мемлекеттік шекарасында демаркациялау жұмыстарын жүргізу
Жергілікті жерлерде мемлекеттік шекараның өту сызығын бекіту
шекараның жалпы ұзындығының %-ы
30
30
30
10
1.2-мақсат. Каспий теңізін тиімді пайдалану мақсатында оның құқықтың мәртебесін реттеу
Мақсатты индикатор: Каспий теңізінің мәртебесіне байланысты халықаралық шарттардың жобаларын әзірлеу мен келісу
1.2.1-міндет. Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияның жобасын келісу
Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияны әзірлеу жөніндегі Арнаулы жұмыс тобының отырыстары
Отырыстар саны
5-ке дейін
5-ке дейін
5-ке дейін
5-ке дейін
5-ке дейін
5-ке дейін
1.3-мақсат. Ғаламдық және өңірлік қауіпсіздік жүйелерінің тиімділігін арттыру
Мақсатты индикатор: Жергілікті жанжалдар туындауының қаупін азайту.
Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы мен Ұжымдық қауіпсіздік шарты ұйымының шеңберлерінде өзара іс-қимыл жасау арқылы қауіпсіздікті қамтамасыз ету тетіктерін іске асыру, АӨСШК сенімділік шаралары каталогын орындау
1.3.1-міндет. Азияда өзара іс-қимыл және сенім шаралары жөніндегі кеңес тетіктерін пайдаланып, Азияда сенім мен ынтымақтастық кеңістігін құру
Сенім шаралары жөніндегі мынадай құжаттарды қабылдау:
Есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес жөніндегі тұжырымдама;
Жаңа қыр көрсетулер мен қатерлерге қарсы әрекет ету жөніндегі іс-қимылдар жоспары
Құжаттар пакеті
2
Туризм саласындағы ынтымақтастық тұжырымдамасы;
Шағын және орта кәсіпкерлік салаларындағы ынтымақтастық тұжырымдамасы;
Ауыл шаруашылығы және аграрлық жоғары технологиялар салаларындағы ынтымақтастық тұжырымдамасы;
Қауіпсіз және тиімді көлік дәліздері жүйесін дамыту жөніндегі ынтымақтастық тұжырымдамасы;
АӨСШК III Саммитінің саяси қорытынды құжаты
Құжаттар пакеті
5
Ақпараттық технологиялар мен энергетикалық қауіпсіздік салаларындағы ынтымақтастық тұжырымдамасы;
Төтенше жағдайларды, табиғи апаттарды, дағдарыстар мен су ресурстарын басқару мәселелері жөніндегі ынтымақтастық тұжырымдамасы;
Экологиялық проблемалар жөніндегі ынтымақтастық тұжырымдамасы
Құжаттар пакеті
3
АӨСШК IV СІМК-нің саяси қорытынды құжаты
Құжаттар пакеті
1
Экологиялық саладағы ынтымақтастық жөніндегі іс-қимылдар жоспары;
Төтенше жағдайларды, табиғи апаттарды, дағдарыстар мен су ресурстарын басқару мәселелері бойынша ынтымақтастық жөніндегі іс-қимылдар жоспары
Құжаттар пакеті
2
Ауыл шаруашылығы және аграрлық жоғары технологиялар салаларындағы ынтымақтастық жөніндегі іс-қимылдар жоспары;
АӨСШК IV Саммитінің саяси қорытынды құжаты
Құжаттар пакеті
2
1.3.2-міндет. Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ) кеңістігінде қыр көрсетулер мен қауіпсіздік қауіп-қатерлеріне бірлесіп қарсы тұру
Өңірдегі бейбітшілікке, қауіпсіздікке және тұрақтылыққа қауіп төндіретін ахуалдарға орай бірлесіп әрекет ету туралы төмендегідей құжаттарды қабылдау:
ШЫҰ шеңберінде терроризмге қарсы құрылымдар үшін мамандар даярлау туралы келісім
Құжаттар пакеті
1
ШЫҰ-ның терроризмге қарсы конвенциясы;
ШЫҰ-ның Қарулардың, оқ-дәрілердің және жарылғыш заттардың заңсыз айналымына қарсы күрестегі ынтымақтастық туралы келісімі;
ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердің терроризмге қарсы бірлескен оқу-жаттығуларын ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы келісім
Құжаттар пакеті
3
ШЫҰ-ның Өңірдегі бейбітшілікке, қауіпсіздікке және тұрақтылыққа қауіп төндіретін ахуалдарға орай бірлесіп әрекет ету туралы шарты
Құжаттар пакеті
1
Мемлекеттер басшылары кеңесінің X-XIV мәжілістерінің декларациялары;
Үкіметтер басшылары кеңесінің ІХ-ХІІІ мәжілістерінің бірлескен коммюникелері, СІМК ІХ-ХІІІ мәжілістерінің ақпараттық хабарламалары
Құжаттар пакеті
3-ке дейін
3-ке дейін
3-ке дейін
3-ке дейін
3-ке дейін
Заңсыз көші-қонға қарсы күрес ынтымақтастығы туралы келісім;
Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттер арасындағы Халықаралық автомобиль тасымалдары үшін қолайлы жағдайлар жасау туралы келісім
Құжаттар пакеті
2-ге дейін

Задача 1.1.3. Проведение демаркационных работ на казахстанско-кыргызской
государственной границе
Закрепление линии прохождения
государственной границы на
местности
%, от
общей
протя-
женно-
сти
границы
30
30
30
10
Цель 1.2. Урегулирование правового статуса Каспийского моря в целях его
эффективного использования
Целевой индикатор: Разработка и согласование проектов международных договоров,
связанных со статусом Каспийского моря
Задача 1.2.1. Согласование проекта Конвенции о правовом статусе Каспийского моря
заседания Специальной рабочей
группы по разработке Конвенции о
правовом статусе Каспийского моря
Количество заседаний
до 5
до 5
до 5
до 5
до 5
до 5
Цель 1.3. Повышение эффективности систем глобальной и региональной безопасности
Целевой индикатор: Минимизация рисков возникновения локальных конфликтов.
Реализация механизмов обеспечения безопасности посредством взаимодействия в
рамках Шанхайской Организации Сотрудничества и Организации Договора Коллективной
Безопасности, исполнение Каталога мер доверия СВМДА
Задача 1.3.1. Создание в Азии пространства доверия и сотрудничества с
использованием механизмов Совещания по взаимодействию и мерам доверия
в Азии (СВМДА)
Принятие документов по мерам
доверия:
Концепции по борьбе с незаконным
оборотом наркотиков;
Плана действий по противодействию
новым вызовам и угрозам
Пакет
доку-
ментов
2
Концепции сотрудничества в
области туризма;
Концепции сотрудничества в
сфере малого и среднего
предпринимательства;
Концепции сотрудничества в
области сельского хозяйства и
высоких аграрных технологий;
Концепции сотрудничества по
развитию безопасных и
эффективных систем транспорт
коридоров;
Итогового политического
документа III Саммита СВМДА
Пакет
доку-
ментов
5
Концепции сотрудничества в
области информационных технологий
и энергетической безопасности;
Концепции сотрудничества по
вопросам управления чрезвычайными
ситуациями, стихийными
бедствиями, кризисами и водными
ресурсами;
Концепции сотрудничества по
экологическим проблемам
Пакет
доку-
ментов
3
Итогового политического
документа IV СМИД СВМДА
Пакет
доку-
ментов
1
Плана действий по сотрудничеству
в экологической сфере;
Плана действий по сотрудничеству
по вопросам управления
чрезвычайными ситуациями,
стихийными бедствиями,
кризисами и водными ресурсами
Пакет
доку-
ментов
2
Плана действий по сотрудничеству
в области сельского хозяйства и
высоких аграрных технологий;
Итогового политического документа
IV Саммита СВМДА
Пакет
доку-
ментов
2
Задача 1.3.2. Совместное противостояние вызовам и угрозам безопасности на
пространстве Шанхайской Организации Сотрудничества (ШОС)
Принятие документов о совместном
реагировании на ситуации,
ставящие под угрозу мир,
безопасность и стабильность в
регионе:
Соглашения о подготовке кадров
для антитеррористических
формирований в рамках ШОС
Пакет
доку-
ментов
1
Конвенции ШОС против терроризма;
Соглашения ШОС о сотрудничестве
в борьбе с незаконным оборотом
оружия, боеприпасов и взрывчатых
веществ;
Соглашения о порядке организации
и проведения совместных
антитеррористических учений
государствами-членами ШОС
Пакет
доку-
ментов
3
Договора ШОС о совместном
реагировании на ситуации,
ставящие под угрозу мир,
безопасность и стабильность в
регионе
Пакет
доку-
ментов
1
Деклараций X-XIV заседаний
Совета Глав государств;
Совместных коммюнике IX-XIII
заседаний Совета Глав
правительств;
Информационных сообщений IX-XIII
заседаний СМИД
Пакет
доку-
ментов
до 3
до 3
до 3
до 3
до 3
Соглашения о сотрудничестве в
борьбе с нелегальной миграцией;
Соглашения между правительствами
государств-членов Шанхайской
организации сотрудничества о
создании благоприятных условий
для международных автомобильных
перевозок
Пакет
доку-
ментов
до 2

1.3.3-міндет. ҰҚШҰ-ға мүше мемлекеттердің саяси және әскери ынтымақтастығы тетіктерін жетілдіру
Ұйымның коалициялық әскери құрылысы жоспарын іске асыру шеңберінде ҰҚШҰ-ның 2010 жылға дейінгі кезеңге және одан арғы перспективаға арналған құжаттарын қабылдау
Құжаттар пакеті
1
1
ҰҚШҰ Ұжымдық жедел ден қою күштерінің (ҰЖДК) оперативтік даярлығының қажетті деңгейін құру және қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты аяқтау
Құжаттар пакеті
1
1
1.3.4-міндет. Қазақстанға ғаламдық дінаралық диадогты дамыту орталықтарының бірі мәртебесін бекіту
2009 жылғы Әлемдік және дәстүрлі діндер жетекшілерінің Үшінші Съезінің қорытынды құжаттарын қабылдау. Қазақстан бастамашылығы бойынша БҰҰ Бас Ассамблеясы қабылдаған «2010 жылды мәдениеттердің халықаралық жақындасу жылы деп жариялау» туралы қарарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын 2009 жылы қабылдау және 2010 жылы орындау. Қазақстанға әлемдік дінаралық диалог орталықтарының бірі мәртебесін бекіту. 2012 жылы Әлемдік және дәстүрлі діндер жетекшілерінің Төртінші Съезін дайындау және өткізу
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
1
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылының тиімділігін көтеру
2.1-мақсат. «Еуропаға жол» Мемлекеттік бағдарламасын іске асыру
Мақсатты индикатор: Еуропа елдерімен жыл сайынғы тауар айналымын 10% ұлғайту үшін қолайлы жағдайлар жасау. Жыл сайын мемлекеттер және үкіметтер басшылары деңгейінде 5 сапармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес), жетекші еуропа елдерімен әріптестік туралы келісімдерге (стратегиялық әріптестік, болашаққа бағытталған әріптестік және т.б.) қол қою. Қазақстан Республикасының еуропа құрылығындағы мүдделерін ілгерілету, демократиясы серпінді даму үстіндегі және еуропалық инвесторлар үшін перспективалы нарығы бар ел ретінде Қазақстанның имиджін нығайту
2.1.1-міндет. Еуропа елдерімен технологиялық салада ынтымақтастықты кеңейту
Еуропа елдерімен өнеркәсіп салаларында технологиялық ынтымақтастың туралы келісімдер жасасу;
Технологиялар трансфертінің қазақстандық желісінің технологиялар трансфертінің еуропалық желісіне кіруі Қазақстанда қазақстан-герман ұңғылық торлар орталығын құру;
био-және нанотехнология саласында бірлескен зерттеулер жүргізу
Құжаттар пакеті
1
1
1
2.1.2-міндет. Еуропа елдерімен энергетикалық салада ынтымақтастықты кеңейту
Еуропа елдерінен отын-энергетика кешенінің инфрақұрылымдық объектілерін сатып алу
Құжаттар пакеті
1
1
1
2.1.3-міндет. Еуропа елдерімен көлік және коммуникациялар салаларда ынтымақтастықты кеңейту
ЕО-мен Қазақстандық және панъеуропалық көлік тораптарының түйісу шегіндегі көлікті тораптарды дамыту жөніндегі өзара түсіністік туралы меморандумға қол қою.
Құжаттар пакеті
1

Задача 1.3.3. Совершенствование механизмов политического и военного сотрудничества
государств-членов ОДКБ
Принятие документов ОДКБ в рамках
реализации Плана коалиционного
военного строительства
Организации на период до 2010
года и дальнейшую перспективу
Пакет
доку-
ментов
1
1
Завершение работы по созданию и
обеспечению необходимого уровня
оперативной готовности
Коллективных сил оперативного
реагирования ОДКБ (КСОР)
Пакет
доку-
ментов
1
1
Задача 1.3.4. Закрепление за Казахстаном статуса одного из центров развития
глобального межрелигиозного диалога
Принятие итоговых документов
Третьего Съезда лидеров мировых
и традиционных религий в 2009
году. Принятие в 2009 году и
выполнение в 2010 году Плана
мероприятий по реализации
принятой Генеральной Ассамблеи
ООН по инициативе Казахстана
резолюции о «Провозглашении 2010
года международным годом
сближения культур». Закрепление
за Казахстаном статуса одного из
мировых центров межрелигиозного
диалога. Подготовка и проведение
Четвертого Съезда лидеров
мировых и традиционных религий
в 2012 году
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
1
1
Стратегическое направление 2. Повышение эффективности взаимодействия Республики
Казахстан с зарубежными государствами и международными организациями
Цель 2.1. Реализация государственной программы «Путь в Европу»
Целевой индикатор: Создание благоприятных условий для ежегодного увеличения
товарооборота с европейскими странами на 10 %; Ежегодный обмен 10 визитами на
уровне глав государств и правительств (в соответствии с графиком международных
мероприятий), подписание соглашений о партнерстве (стратегическое партнерство,
партнерство, устремленное в будущее и т.д.) с ведущими европейскими странами.
Продвижение интересов Республики Казахстан на европейском континенте, закрепление
имиджа Казахстана как страны с динамично развивающейся демократией и перспективным
рынком для европейских инвесторов
Задача 2.1.1. Расширение сотрудничества с европейскими странами в технологической
сфере
заключение с европейскими
странами соглашений о
технологическом сотрудничестве
в отраслях промышленности;
вхождение казахстанской сети
трансферта технологий в
европейскую сеть трансферта
технологий;
создание Казахстанско-
германского научного центра
стволовых клеток в Казахстане;
проведение совместных
исследований в сфере био- и
нанотехнологий в различных
сферах
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
Задача 2.1.2. Расширение сотрудничества с европейскими странами в энергетической
сфере
Приобретение в странах Европы
инфраструктурных объектов
топливно-энергетического
комплекса
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
Задача 2.1.3. Расширение сотрудничества с европейскими странами в сфере транспорта и коммуникаций
Подписание с ЕС Меморандума о
взаимопонимании по развитию
транспортных сетей в контексте
стыковки казахстанских и
панъевропейских транспортных
сетей
Пакет
доку-
ментов
1

2.1.4-міндет. Еуропа елдерімен техникалық реттеу мен метрология саласындағы ынтымақтастықты кеңейту
ЕО елдерінің талаптарына сәйкес келетін техникалық регламенттер қабылдау;
ЕО елдерінің талаптарына сәйкес келетін үйлесімдендірілген стандарттар қабылдау;
ЕО елдерінің талаптарына сәйкес келетін сынақ және өлшеу зертханаларын тіркеу;
ұлттық эталондық базаның еуропалық үлгілерге сәйкестігіне қол жеткізу
Құжаттар пакеті
1
1
1
Стандарттау және аккредиттеу жөніндегі халықаралық ұйымдарға, соның ішінде Стандарттау жөніндегі Еуропалық комитетке (CEN), Аккредиттеу жөніндегі халықаралық ұйымға (ILAS), Аккредиттеу жөніндегі халықаралық форумға (ІАҒ) кіру
Құжаттар пакеті
1
2.1.5-міндет. Гуманитарлық салада және өмір сапасы саласындағы ынтымақтастықты дамыту
қарқынды егін шаруашылығы бар аудандардағы далалық ландшафтардың шелейттенуінің экологиялық болжамының ғылыми негіздерін әзірлеу, жерді пайдаланудың орнықты жүйесі әдістерін белгілеу;
еуропа елдерімен әскери білім беру және әскери-ғылыми қызмет саласындағы келісімдерге қол қою;
еуропалық ауруханалық менеджментті енгізу
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
2.2-мақсат. Еуропадағы қауіпсіздік пен ынтымақтастық жөніндегі ұйымда (ЕҚЫҰ) Қазақстанның рөлін көтеру
Мақсатты индикатор: Қазақстанның ұлттық мүдделерін іске асыру үшін ЕҚЫҰ-ның құралдарын әскери-саяси, экономикалық-экологиялық және гуманитарлық салаларда (бұдан әрі - ЕҚЫҰ-ның үш өлшемі) пайдалану.
2.2.1-міндет. Қазақстан Республикасының 2010 жылы ЕҚЫҰ-ға төрағалық етуі үшін жағдайлар жасау
2009 жылы «Қазақстан Республикасының 2010 жылы ЕҚЫҰ-ға төрағалық етуінің басымдылықтары» құжатын әзірлеу және қабылдау
Құжаттар пакеті
1
2.2.2-міндет. ЕҚЫҰ-ға мүше мемлекеттердің Ауғанстанды әлеуметтік-экономикалық оңалту жөніндегі ұжымдық күш-жігерлеріндегі Қазақстан Республикасының қатысуын қамтамасыз ету
ЕҚЫҰ-ның Ауғанстанға жәрдемдесу жөніндегі шешімдерін, соның ішінде білім, шекаралардың қауіпсіздігі, полиция кадрларын даярлау мен есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес салаларындағы жобаларды Қазақстан Республикасы Үкіметінің Ауғанстанға жәрдем көрсету жөніндегі 2009-2011 жылдарға арналған жоспарының және осы мәселе бойынша өзге бағдарламалық үкіметтік құжаттар шеңберінде іске асыруға қатысу
Құжаттар пакеті
1
1
1
2.2.3-міндет. ЕҚЫҰ-ға төрағалық өту кезеңінде қазақстандық бастамашылықты ілгерілету
ЕҚЫҰ-ның Афинадағы 17-СІМК-нің шешімдері жобаларын әзірлеуде грек төрағалығына жәрдемдесу
Құжаттар пакеті
1
ЕҚЫҰ-ның Астанадағы 18-СІМК-нің саяси декларациясын қабылдау. ЕҚЫҰ-ның үш өлшемі бойынша СІМК-нің негізгі шешімдерін қабылдау.
Құжаттар пакеті
1
Вильнюсте ЕҚЫҰ 19-СІМК шешімдерінің жобаларын әзірлеуде литва төрағалығына жәрдемдесу
Құжаттар пакеті
1

Задача 2.1.4. Расширение сотрудничества с европейскими странами в области
технического регулирования и метрологии
Принятие технических регламентов,
соответствующих требованиям
стран ЕС;
принятие гармонизированных
стандартов, соответствующих
требованиям стран ЕС;
аккредитация испытательных и
измерительных лабораторий,
соответствующих требованиям
стран ЕС;
достижение соответствия
национальной эталонной базы
европейским аналогам
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
вступление в международные
организации по стандартизации и
аккредитации, в т.ч. в
Европейский комитет по
стандартизации (CEN),
Международную организацию по
Аккредитации (ILAC),
Международный форум по
аккредитации (IAF)
Пакет
доку-
ментов
1
Задача 2.1.5. Развитие сотрудничества в гуманитарной сфере и в области качества жизни
разработка научных основ
экологического прогноза
опустынивания степных
ландшафтов в районах
интенсивного земледелия,
определения методов устойчивого
землепользования систем;
подписание с европейскими
странами соглашений в сфере
военного образования и военно-
научной деятельности;
внедрение европейского
больничного менеджмента
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
1
Цель 2.2. Повышение роли Казахстана в Организации по безопасности и
сотрудничеству в Европе (ОБСЕ)
Целевой индикатор: Использование инструментов ОБСЕ в военно-политической,
экономико-экологической и гуманитарной сферах (далее - три измерения ОБСЕ) для
реализации национальных интересов Казахстана
Задача 2.2.1. Создание условий для председательства Республики Казахстан
в ОБСЕ в 2010 году
Разработка и принятие в 2009 г.
документа «Приоритеты
председательства Республики
Казахстан в ОБСЕ»
Пакет
доку-
ментов
1
Задача 2.2.2. Обеспечение участия Республики Казахстан в коллективных усилиях
государств-участников ОБСЕ по социально-экономической реабилитации Афганистана
Участие в реализации решений
ОБСЕ по оказанию содействия
Афганистану, в том числе,
проектов в области образования,
безопасности границ, подготовки
полицейских кадров и борьбы с
незаконным оборотом наркотиков
в рамках Плана Правительства
Республики Казахстан по
содействию Афганистану на
2009-2011 гг. и иных программных
правительственных документов по
данному вопросу
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
Задача 2.2.3. Продвижение казахстанских инициатив в период председательства в ОБСЕ
содействие греческому
председательству в разработке
проектов решений 17-го СМИД ОБСЕ
в Афинах
Пакет
доку-
ментов
1
принятие политической декларации
18-го СМИД ОБСЕ в Астане.
Принятие ключевых решений СМИД
по трем измерениям ОБСЕ
Пакет
доку-
ментов
1
содействие литовскому
председательству в разработке
проектов решений 19-го СМИД ОБСЕ
в Вильнюсе
Пакет
доку-
ментов
1

2.2.4-міндет. ЕҚЫҰ құрылымдарында жұмыс істейтін Қазақстан Республикасы азаматтарының санын көбейту
ЕҚЫҰ орталық органдары мен далалық миссиялары жұмыстарына жіберілетін Қазақстан Республикасы азаматтарының саны
адам саны
6
6-12
5-ке дейін
5-ке дейін
5-ке дейін
5-ке дейін
ЕҚЫҰ-ға қатысушы елдердегі ДИАҚБ-ның бақылаушылар миссияларына қатысатын Қазақстан Республикасы өкілдерінің саны
адам саны
150
110
130
190
150
150
2.3-мақсат. Қазақстанның мұсылман әлеміндегі рөлі мен беделін арттыру
Мақсатты индикатор: 2011 жылы Қазақстанның ИКҰ СІМК-де төрағалық етуі
2.3.1-міндет. Қазақстанның ИКҰ-дағы қызметін жандандыру
Қазақстанның ИКҰ-ның Ғылыми және технологиялық ынтымақтастық жөніндегі Хатшылығының Тұрақты Комитетіне қосылуы туралы шартқа қол қою
Құжаттар пакеті
1
Қазақстан Республикасының Ислам ынтымақтастығын дамыту қорына 1 млн. АҚШ доллары мөлшерінде ерікті жарна бөлу
Жарна
1
Қазақстанда Бүкіләлемдік Исламдық Экономикалық Форум; ИКҰ-ға мүше мемлекеттердің Сыртқы істер министрлері кеңесінің 38-мәжілісін; ИКҰ-ға мүше мемлекеттердің денсаулық сақтау министрлерінің 3-мәжілісін ұйымдастыру және өткізу
Форум өткізу
1
2010 - 2012 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының ИКҰ-ға төрағалық ету жөніндегі іс-шаралар жоспарын қабылдау
Құжаттар пакеті
1
Қазақстанның ИКҰ-ның жұмысына, соның ішінде жекелеген келісімдерге қосылу арқылы қатысуын кеңейту
Құжаттар пакеті
1
1
1

Задача 2.2.4. Увеличение количества граждан Республики Казахстан, работающих в
структурах ОБСЕ
Количество граждан Республики
Казахстан, направляемых на работу
в центральные органы и полевые
миссии ОБСЕ
Коли-
чество
человек
6
6-12
до 5
до 5
до 5
до 5
Количество представителей
Республики Казахстан, участвующих
в миссиях наблюдателей БДИПЧ в
странах-участницах ОБСЕ
Коли-
чество
человек
150
110
130
190
150
150
Цель 2.3. Повышение роли и авторитета Казахстана в мусульманском мире
Целевой индикатор: Председательство Казахстана в СМИД ОИК в 2011 году
Задача 2.3.1. Активизация деятельности Казахстана в ОИК
подписание договора о
присоединении Казахстана к
Секретариату Постоянного
Комитета ОИК по научному и технологическому сотрудничеству
Пакет
доку-
ментов
1
выделение добровольного взноса
Республики Казахстан в размере
1 млн. долларов США в Фонд
развития Исламской солидарности
Взнос
1
организация и проведение
Всемирного Исламского
Экономического Форума в
Казахстане;
38-го заседания Совета министров
иностранных дел стран-членов
ОИК;
3-го заседания конференции
министров здравоохранения
стран-членов ОИК
Прове-
дение
форума
1
Принятие Плана мероприятий по
председательству Республики
Казахстан в ОИК на 2010-2012 гг.
Пакет
доку-
ментов
1
Расширение участия Казахстана в
деятельности ОИК, в том числе
путем присоединения к отдельным
соглашениям
Пакет
доку-
ментов
1
1
1

2.3.2-міндет. ИКҰ органдарында жұмыс істейтін ҚР азаматтары санын арттыру
ИКҰ жұмыс органдарындағы ҚР азаматтарының саны
Адам саны
1
1
2.4-мақсат. Негізгі геосаяси ықпал ету орталықтарымен (Ресей Федерациясы, Қытай Халық Республикасы, Америка Құрама Штаттары, Жапония, Үндістан және араб әлемінің жетекші мемлекеттерімен өзара іс-қимылдарды одан әрі дамыту)
Мақсатты индикатор: Орнықты даму үшін күштердің теңгерімділігін сақтау, сыртқы қолайлы жағдайды қамтамасыз ету және ҚР ұлттық мүдделерін ілгерілету. Сауда-экономикалық, инвестициялық, технологиялық және энергетикалық ынтымақтастықты өрістету.
Жыл сайынғы тауар айналымының өсуі:

Задача 2.3.2. Увеличение количества граждан Республики Казахстан, работающих в
органах ОИК
Количество граждан Республики
Казахстан в рабочих органах ОИК
Коли-
чество
человек
1
1
Цель 2.4. Дальнейшее развитие взаимодействия с основными геополитическими
центрами влияния (Российская Федерация, Китайская Народная Республика, Соединенные
Штаты Америки, Япония, Индия, ведущие государства арабского мира)
Целевой индикатор: Сохранение баланса сил, обеспечение благоприятных внешних условий
и продвижение национальных интересов Республики Казахстан для устойчивого развития.
Наращивание торгово-экономического, инвестиционного, технологического и
энергетического сотрудничества.
Рост ежегодного товарооборота:

Ресей Федерациясымен - 2010 - 2014 ж. - 10%;
Қытай Халық Республикасымен - 2010 - 2014 ж. - 5%;
Америка Құрама Штаттарымен - 2010 - 2014 ж. - 4,5%;
Жапониямен - 2010 - 2014 жж. - 3%;
Үндістанмен - 2010 - 2014 жж. - 3%;
араб әлемінің жетекші мемлекеттерімен - 2010 - 2014 ж. - 10%
2.4.1-міндет. Ресей Федерациясымен одақтық қатынастарды нығайту;
Қазақстан мен Ресейдің 2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыруды бақылау Қазақстан мен Ресейдің 2011 - 2012 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын әзірлеу, бекіту және іске асырылуын бақылау
Жыл сайын аса жоғары және/немесе жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
6-8
6-8
6-8
6-8
6-8
6-8
Жыл сайын 10 құжатты қол қоюға шығару арқылы өзара тиімді ынтымақтастықты келесі бағыттар бойынша дамыту:
Отындық-энергетикалық комплекс (Қазақстан мұнайы мен газын өндіру, өңдеу және РФ құбыр желісі жүйесі бойынша еуропа нарықтарына шығару, электроэнергетика және атом энергиясын бейбіт мақсатқа пайдалану саласындағы ынтымақтастық);
көлік және коммуникация (екі елдің тарифтік саясатын біріздендіру, көлік дәліздерін дамыту);
шекаралық ынтымақтастық (бақылаудан өту рәсімдерін жеңілдету;
халықаралық сауда орталықтарын, бірлескен өткізу бекеттерін құру);
әскери және әскери-техникалық ынтымақтастық (қару-жарақты жаңарту және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің пайдасына әскери мақсаттағы өнімдерді жеткізу бірлескен бағдарламаларын іске асыру);
ғарыш кеңістігін игеру және «Байқоңыр» кешенін тиімді пайдалану (ғарыштық жобаларға қатысу, «Байқоңыр» кешені бойынша шарттық-құқықтық базаны жетілдіру);

с Российской Федерацией - 2010-2014 гг. - 10 %;
с Китайской Народной Республикой - 2010-2014 гг. -   5 %;
с Соединенными Штатами Америки - 2010-2014 гг. - 4,5 %;
с Японией - 2010-2014 гг. - 3 %;
с Индией - 2010-2014 гг. - 3 %;
с ведущими государствами арабского мира - 2010-2014 гг. - 10 %
Задача 2.4.1. Укрепление союзнических отношений с Российской Федерацией;
Контроль за реализацией Плана совместных действий Казахстана и России на 2009-2010
годы;
Разработка, утверждение и контроль за реализацией Плана совместных действий
Казахстана и России на 2011-2012 годы
Ежегодный обмен визитами на
высшем и высоком уровне
(в соответствии с графиком
международных мероприятий)
Визиты
6-8
6-8
6-8
6-8
6-8
6-8
Развитие взаимовыгодного
сотрудничества по следующим
направлениям, с выходом на
подписание 10 документов
ежегодно:
топливно-энергетический
комплекс (добыча, переработка и
транзит казахстанской нефти и
газа на европейские рынки
по трубопроводной системе РФ,
сотрудничество в области
электроэнергетики и мирного
использования атомной энергии);
транспорт и коммуникации
(унификация тарифной политики
двух стран, развитие транспортных
коридоров);
приграничное сотрудничество
(упрощение процедуры
прохождения контроля;
создание международных центров
торговли, совместных пунктов
пропуска);
военное и военно-техническое
сотрудничество (реализация
совместных программ модернизации
вооружения и поставок продукции
военного назначения в интересах
Вооруженных Сил Республики
Казахстан);
освоение космического
пространства и эффективное
использование комплекса
«Байконур» (участие в космических
проектах, совершенствование
договорной правовой базы по
комплексу «Байконур»);
культурно-гуманитарное
сотрудничество (реализация
межправительственной Программы
культурно-гуманитарного

2.5-мақсат. Орталық Азия елдерімен ынтымақтастықты дамыту және Қазақстанның өңірлік жетекші ретіндегі ұстанымын нығайту
Мақсатты индикатор: Қазақстан капиталының Орталық Азия (ОА) мемлекеттерінің инвестициялық, гидроэнергетикалық, көліктік-коммуникациялық, мұнай-газ салаларына қатысуын ұлғайту.
Мәдени-гуманитарлық ынтымақтастықты кеңейту (мәдениет күндерін өткізу, қазақ мәдени орталықтарын, Қазақстан жоғары оқу орындарының филиалдарын ашу, мәдениет және өнер қайраткерлеріне ескерткіштер орнату және т.б.)

Цель 2.5. Развитие сотрудничества со странами Центральной Азии и укрепление
позиций Казахстана как регионального лидера
Целевой индикатор: Увеличение присутствия казахстанского капитала в инвестиционной,
гидроэнергетической, транспортно-коммуникационной, нефтегазовой сферах государств
Центральной Азии (ЦА);
Расширение культурно-гуманитарного сотрудничества (проведение дней культуры,
открытие казахских культурных центров, филиалов казахстанских ВУЗов, установление
памятников деятелям культуры и искусства и др.)

2.5.1-міндет. Орталық Азия елдерімен экономикалық ынтымақтастық пен интеграцияны тереңдету және Орталық Азия мемлекеттерінің одағын құру жөніндегі Қазақстан бастамасын ілгерілету
Жыл сайын өңірдің елдерімен аса жоғары және/немесе жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
3-4
3-4
3-4
3-4
3-4
3-4
ОА елдерінің кедендік заңдарын үйлесімдендіру.
Қазақстан-Орталық Азия елдерін өзара іс-қимыл барлық спектрі бойынша Қазақстан Республикасы меморгандарының жұмысын тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
2.5.2-міндет. Орталық Азия су және энергетикалық ресурстарын бірлесіп пайдалану мәселелерін реттеу
Аралды құтқару халықаралық қорындағы (АҚХҚ) ҚР-дың төрағалық етуін тиімді жүзеге асыру
Құжаттар пакеті
1
1
1
Қазақстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Өзбекстан үкіметтері арасындағы Сырдария өзені бассейнінің су және энергетикалық ресурстарын пайдалану туралы хаттамаға қол қою
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
1
Қазақстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Өзбекстан Үкіметтері арасында «Сырдария өзені бассейнінің су және энергетикалық ресурстарын пайдалану туралы» келісім жобасын келісу
Құжаттар пакеті
1
Қазақстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Өзбекстан Үкіметтері арасында «Сырдария өзені бассейнінің су және энергетикалық ресурстарын пайдалану туралы» келісімге қол қою
Құжаттар пакеті
1
Орталық Азияның су энергетикалық ресурстарын бірлесіп пайдалану саласындағы шарттық-құқықтық базаны жетілдіру, соның ішінде өңірдің су және энергетикалық ресурстарын пайдалану туралы ұзақ мерзімді келісім әзірлеу
Құжаттар пакеті
0
1
өңірдің су және энергетикалық ресурстарын пайдалану туралы ұзақ мерзімді келісімді келісу және оған кол қою
Құжаттар пакеті
1
2.6-мақсат. Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ) шеңберінде Қазақстанның халықаралық ұстанымын және беделін нығайту
Мақсатты индикатор: Алматы қаласына Орталық Азиядағы өңірлік көп жақты дипломатия орталығы мәртебесін бекіту. БҰҰ субөңірлік өкілдіктері мен бағдарламаларының санын көбейту.
2.6.1-міндет. БҰҰ жүйесіндегі халықаралық ұйымдардың субөңірлік кеңселерін орналастыру
БҰҰ-ның Есірткі және қылмыс жөніндегі басқармасының қолдауы аясында Алматыда Орталық Азиялық өңірлік ақпараттық үйлестіру орталығын (ОАӨАҮО) ашу
Орталық ашу
1
1
Алматыда БҰҰ-ның Азия және Тынық мұхиты елдеріне арналған Экономикалық және әлеуметтік комиссиясының - БҰҰ еуропалық экономикалық комиссиясының (ЭСКАТО - БҰҰ БЭК ) субөңірлік офисін ашу
Офис ашу
1
Алматыда БҰҰ-ның тұрғын халықтар жөніндегі қорының (ЮНФПА) субөңірлік офисін ашу
Офис ашу
1
Алматыда БҰҰ-ның тұрғын халықтар жөніндегі қорының (ЮНЕП) субөңірлік офисін ашу
Офис ашу
1

Задача 2.5.1. Углубление экономического сотрудничества и интеграции со странами
Центральной Азии и продвижение инициативы Казахстана по созданию Союза
Центрально-Азиатских государств (СЦАГ)
Ежегодный обмен визитами на
высшем и/или высоком уровнях
соответствии с графиком
международных мероприятий) со
странами региона
Визиты
3-4
3-4
3-4
3-4
3-4
3-4
Гармонизация таможенных
законодательств стран ЦА.
Обеспечение эффективной
координации работы госорганов
Республики Казахстан по всему
спектру взаимодействия Казахстана
со странами Центральной Азии
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
1
Задача 2.5.2. Урегулирование вопросов совместного использования
водно-энергетических ресурсов Центральной Азии
Эффективное осуществление
председательства Республики
Казахстан в Международном фонде
спасения Арала (МФСА)
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
подписание Протокола между
Правительствами Казахстана,
Кыргызстана, Таджикистана и
Узбекистана об использовании
водных и энергетических ресурсов
бассейна реки Сырдарья
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
1
1
согласование проекта Соглашения
между Правительствами Казахстана,
Кыргызстана, Таджикистана и
Узбекистана «Об использовании
водных и энергетических ресурсов
бассейна реки Сырдарья»
Пакет
доку-
ментов
1
подписание Соглашения между
Правительствами Казахстана,
Кыргызстана, Таджикистана и
Узбекистана «Об использовании
водных и энергетических ресурсов
бассейна реки Сырдарья»
Пакет
доку-
ментов
1
совершенствование
договорно-правовой базы в сфере
совместного использования водно-
энергетических ресурсов
Центральной Азии, в том числе
разработка долгосрочного
соглашения об использовании
водно-энергетических ресурсов
региона
Пакет
доку-
ментов
1
согласование и подписание
долгосрочного соглашения об
использовании водно-
энергетических ресурсов региона
Пакет
доку-
ментов
1
Цель 2.6. Укрепление международных позиций и авторитета Казахстана в рамках
Организации Объединенных Наций (ООН)
Целевой индикатор: Закрепление за г. Алматы статуса регионального центра
многосторонней дипломатии в Центральной Азии. Увеличение количества субрегиональных
представительств и программ ООН
Задача 2.6.1. Размещение субрегиональных офисов международных организаций
системы ООН
открытие в Алматы
Центральноазиатского
регионального информационного
координационного центра (ЦАРИКЦ)
под эгидой Управления ООН по
наркотикам и преступности
Открытие
центра
1
1
открытие в Алматы
субрегионального офиса
Экономической и социальной
комиссии ООН для стран Азии и
Тихого океана - Европейской
экономической комиссии ООН
(ЭСКАТО - ЕЭК ООН)
Открытие
офиса
1
открытие в Алматы
субрегионального офиса Фонда ООН
по народонаселению (ЮНФПА)
Открытие
офиса
1
открытие в Алматы
субрегионального офиса Фонда ООН
по экологии (ЮНЕП)
Открытие
офиса
1

2.6.2-міндет. Қазақстан Республикасы мен БҰҰ арасындағы ынтымақтастық туралы қолданыстағы құжаттарды жаңарту және жаңаларын жасасу
БҰҰ-ның даму мақсатында көмек к-рсету жөніндегі 2010-2015 жылдарға арналған жаңа негіздемелік бағдарламасын әзірлеу және қабылдау
Құжаттар пакеті
1
2.6.3-міндет. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының ратификацияланған құқық қорғау конвенцияларының ережелерінен туындайтын міндеттемелерді орындау туралы ұлттық баяндамаларды БҰҰ-да қорғау жөніндегі жұмыстарын үйлестіру
Экономикалық, әлеуметтік және мәдени құқықтар туралы халықаралық пактіні Қазақстан Республикасының орындауы туралы баяндаманы қорғау
Құжаттар пакеті
1
БҰҰ-ның Әмбебап мерзімдік шолу жөніндегі тетіктері шеңберінде Қазақстан Республикасының құқық қорғау саласындағы міндеттемелерін орындауы туралы баяндаманы қорғау
Құжаттар пакеті
1
Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пактіні Қазақстан Республикасының орындауы туралы баяндаманы қорғау
Құжаттар пакеті
1
Нәсілдік кемсітушіліктің барлық түрін жою туралы халықаралық конвенцияны Қазақстан Республикасының орындауы туралы баяндаманы қорғау
Құжаттар пакеті
1
Балалар саудасы, балалардың жезөкшелігі мен балалар порнографиясына қатысты бала құқықтары туралы конвенцияға Факултативтік хаттаманы Қазақстан Республикасының орындауы туралы баяндаманы қорғау
Құжаттар пакеті
1

Задача 2.6.2. Обновление действующих и заключение новых документов о сотрудничестве
между Республикой Казахстан и ООН
разработка и принятие новой
Рамочной программы ООН по
оказанию помощи в целях развития
на 2010-2015 годы
Пакет
доку-
ментов
1
Задача 2.6.3. Координация работы государственных органов Республики Казахстан по
защите в ООН национальных докладов о выполнении обязательств, вытекающих из
положений ратифицированных правозащитных конвенций
защита доклада о выполнении
Республикой Казахстан
Международного пакта об
экономических, социальных и
культурных правах
Пакет
доку-
ментов
1
защита доклада о выполнении
Республикой Казахстан
обязательств в правозащитной
сфере, в рамках механизма ООН по
Универсальному периодическому
обзору
Пакет
доку-
ментов
1
защита доклада о выполнении
Республикой Казахстан
Международного пакта о
гражданских и политических правах
Пакет
доку-
ментов
1
защита доклада о выполнении
Республикой Казахстан
Международной конвенции о
ликвидации всех форм расовой
дискриминации
Пакет
доку-
ментов
1
защита доклада о выполнении
Республикой Казахстан
Факультативного протокола к
Конвенции о правах ребенка,
касающегося торговли детьми,
детской проституции и детской
порнографии
Пакет
доку-
ментов
1

2.7-мақсат. ЕурАзЭҚ шеңберінде кеден одағын қалыптастыруды аяқтау
Мақсатты индикатор: Біртұтас кедендік аумақ құру және Қазақстан, Беларусь және Ресейдің кеден одағын құруды аяқтау, кеден одағына
бұдан кейін ЕурАзЭҚ-қа қалған мүше мемлекеттердің өз даярлықтарына қарай қосылуы
2.7.1-міндет. Кеден одағының институтционалды құрылымын құру
Тараптардың халықаралық шарттарды және Кеден Одағының жоғарғы органының мыналар жөнінде шешімдерін қабылдауы:
Кеден одағы комиссиясын құру және Кеден одағы комиссия Хатшылығын құру жөнінде
Құжаттар пакеті
1
ЕурАзЭҚ Сот Статутын бекіту және кеден одағы органдарының функциялары мен регламентін белгілеу
Құжаттар пакеті
1
2.8-мақсат. ТМД қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсатты индикатор: ТМД-дағы ынтымақтастықтың халықаралық құқықтық базасын нығайту, Достастық қызметінің тетіктерін жетілдіру
2.8.1-міндет. ТМД аясында ынтымақтастықты нығайту
ТМД жоғарғы органдарының жыл сайынғы мәжілістерін өткізу
Мәжіліс саны
8-ге дейін
8-ге дейін
8-ге дейін
8-ге дейін
8-ге дейін
2007 жылғы 5 қазандағы ТМД-ның одан әрі даму тұжырымдамасын жүзеге асыру бойынша негізгі іс-шаралар жоспарын орындау
Құжаттар пакеті
17-ге дейін
17-ге дейін
17-ге дейін
17-ге дейін
17-ге дейін
2.9-мақсат. Қазақстан Республикасының саяси қатысуларын кеңейту
Мақсатты индикатор: Шет елдерде Қазақстан Республикасының жаңа Елшіліктері мен дипломатиялық өкілдіктерін ашу
2.9.1-міндет. Бразилия Федеративтік Республикасында Қазақстан Республикасының Елшілігін ашу
Бразилия Федеративтік Республикасында Қазақстан Республикасының Елшілігін ашу жөнінде мемлекетішілік рәсімдер жүргізу, Бразилия тарапымен келісу, құнын айқындау
Құжаттар пакеті
1
2.9.2-міндет. Оман Сұлтандығында Қазақстан Республикасының Елшілігін ашу
Оман Сұлтандығында Қазақстан Республикасының Елшілігін ашу
Саны
1
3-стратегиялық бағыт. Шетелдерде Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету, сыртқы байланыстарды консулдық сүйемелдеу
3.1-мақсат. Қазақстан Республикасының азаматтары үшін шет мемлекеттердің визалық режимін (бірінші кезекте ЕО елдерінде) оңайлату
Мақсатты индикатор: Виза алу шарттарын жеңілдету. 2009-2011 жж. - ЕО елдерінен ҚР азаматтарының дипломатиялық, қызметтік визалар алу уақытын 10-15 күннен 3-5 күнге дейін және ЕО елдерінен қарапайым визаларды алуды 2 айдан бір аптаға дейін кезең-кезеңімен қысқарту; Дипломатиялық және қызметтік паспорт иелерінің визасыз сапарлары туралы Еуропа елдерімен келісімге қол қою
3.1.1-міндет. ЕО-ға мүше мемлекеттермен реадмиссия, заңсыз көші-қонға және ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес, босқындарға бақылау жасау, паспорттар мәліметтерін қорғауды күшейту және шекаралық бақылауды басқару салаларында ынтымақтасу
ЕО елдерімен халықаралық шарттарға қол қою
Елдердің саны
3-ке дейін
5-ке дейін
9-ға дейін
4-ке дейін
1
ҚР мен ЕО арасындағы виза беру режимін жеңілдету туралы келісімге қол қою
Құжаттар пакеті
1
Дипломаттық және қызметтік паспорттарды әзірлеу бойынша жоспарлы ауыстыру қажеттігіне (тозуы) байланысты ақпаратты электронды жеткізгіші бар қосымша құрал-жабдықтар сатып алу
Жабдықтар жиынтығы
1
2-ге дейін

Цель 2.7. Завершение формирования таможенного союза в рамках ЕврАзЭС
Целевой индикатор: Создание единой таможенной территории и завершение формирования
таможенного союза Казахстаном, Беларусью и Россией, с последующим присоединением к
таможенному союзу остальных государств-членов ЕврАзЭС по мере готовности каждого
государства в отдельности
Задача 2.7.1. Построение институциональной структуры таможенного союза
принятие Сторонами международных
договоров и решений высшего
органа таможенного союза по:
учреждению Комиссии таможенного
союза и созданию Секретариата
Комиссии таможенного союза
Пакет
доку-
ментов
1
утверждению Статута Суда ЕврАзЭС
и определению функций и
регламента органов таможенного
союза
Пакет
доку-
ментов
1
Цель 2.8. Повышение эффективности деятельности СНГ
Целевой индикатор: Укрепление международно-правовой базы сотрудничества в СНГ,
совершенствование механизмов деятельности Содружества
Задача 2.8.1. Укрепление сотрудничества в рамках СНГ
Ежегодное проведение заседаний
высших органов СНГ
Коли-
чество заседа-
ний
до 8
до 8
до 8
до 8
до 8
Исполнение Плана основных
мероприятий по реализации
Концепции дальнейшего развития
СНГ от 5 октября 2007 года
Пакет
доку-
ментов
до 17
до 17
до 17
до 17
до 17
Цель 2.9. Расширение политического присутствия Республики Казахстан
Целевой индикатор: Открытие новых Посольств и дипломатических представительств
Республики Казахстан за рубежом
Задача 2.9.1. Открытие Посольства Республики Казахстан в Федеративной Республике
Бразилия
Проведение внутригосударственной
процедуры по открытию Посольства
Республики Казахстан в
Федеративной Республике Бразилия,
согласование с бразильской
стороной, определение стоимости
Пакет
доку-
ментов
1
Задача 2.9.2. Открытие Посольства Республики Казахстан в Султанате Оман
Открытие Посольства Республики
Казахстан в Султанате Оман
Коли-
чество
1
Стратегическое направление 3. Защита и обеспечение прав и интересов физических и
юридических лиц Республики Казахстан за рубежом, консульское сопровождение внешних
связей
Цель 3.1. Упрощение визового режима иностранных государств для граждан Республики
Казахстан (в первую очередь в странах ЕС)
Целевой индикатор: Облегчение условий получения виз. В 2010-2012 гг. - поэтапное
сокращение времени получения гражданами Республики Казахстан дипломатических,
служебных виз стран ЕС с 10-15 до 3-5 дней и обычных виз стран ЕС с 2 месяцев до 1
недели;
Подписание соглашений со странами Европы о безвизовых поездках владельцев
дипломатических и служебных паспортов
Задача 3.1.1. Сотрудничество с государствами-членами ЕС в сфере реадмиссии, борьбы
с нелегальной миграцией и организованной преступностью, по контролю над беженцами,
усиления защитных данных паспортов и управления пограничным контролем
Подписание международных
договоров со странами ЕС
Коли-
чество
стран
до 3
до 5
до 9
до 4
1
Подписание Соглашения между РК и
ЕС об упрощении выдачи виз
Пакет
доку-
ментов
1
Дополнительное приобретение
оборудования по изготовлению
дипломатических и служебных
паспортов с электронными
носителями информации в связи с
необходимостью плановой замены
(износ)
Комплект
оборудо-
вания
1
до 2

3.2-мақсат. Жеке басты куәландыратын құжаттарды қорғау деңгейін арттыру
Мақсатты индикатор: Ұлттық дипломаттық және қызметтік паспорттарды халықаралық стандарттарға сәйкес келтіру
3.2.1-міндет. Қазақстан Республикасының «жаңа буын» дипломаттық және қызметтік паспорттарын жасап шығару
Мемлекеттік қызметшілерге паспорттар беру
Бірлік
1500-ге
2 000-ға
2 000-ға
2 000-ға
2 000-ға
4-стратегиялық бағыт. Шет елдерде Қазақстан Республикасының оң сипатты имиджін қалыптастыру және ілгерілету
4.1-мақсат. Әлемге Қазақстан Республикасын табысты дамушы және ілгерілеуші мемлекет ретінде қабылдатудың бекіту және жаңаларын қалыптастыру
Мақсатты индикатор: Қазақстан Республикасының шетел БАҚ-тарында аталып отыруын және мақсатты мемлекеттердің қоғамдық пікірлерінде танымалдылығын жыл сайын 15 %-ға өсіру
4.1.1-міндет. Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелерінің және мемлекеттік органдарының шетелдерде ақпараттық имидждік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтерін үйлестіру
Жаһандық және ұлттық рейтингті БАҚ-тарда авторлық мақалалар, жарияланымдар, репортаждар, сюжеттер, сондай-ақ арнаулы шығарылымдар жариялау (баспа басылымдары, теледидар, радио, ақпараттық агенттіктер, интернет-БАҚ)
Бірлік
850-ге дейін
1000-ға дейін
1250-ге дейін
1250-ге дейін
1250-ге дейін
1250-ге дейін
4.1.2-міндет. Шет елдерде Мемлекет басшысының жыл сайынғы Жолдауларын, Қазақстан Республикасы құжаттарын насихаттауды, Қазақстан Республикасының сыртқы саяси бастамаларын іске асыру барысын ақпараттық науқандар өткізу
Тақырыптық ақпараттық науқандарды іске асыру
Бірлік
10-ға дейін
15-ке дейін
20-ға дейін
20-ға дейін
20-ға дейін
20-ға дейін
Қазақстан Республикасының саяси, әлеуеметтік-экономикалық және мәдени-гуманитарлық дамуы тақырыбына таныстыру рәсімдерін, семинарлар, конференциялар, брифингтер, «дөңгелек үстелдер» өткізу
Бірлік
22-ге дейін
30-ға дейін
40-қа дейін
40-қа дейін
40-қа дейін
40-қа дейін
4.1.3-міндет. Мақсатты аудиторияларда мемлекеттік құрылыстың қазақстандық тәжірибесін (саясат, экономика, және ұлттық, сондай-ақ конфессияаралық келісімін насихаттау, Қазақстанның халықаралық қоғамдастықтың беделді мүшесі ретінде өсе түсіп отырған рөліне назар аударту
Қазақстан Республикасында шетелдік журналистердің баспасөз турларын ұйымдастыру
Бірлік
8-ге дейін
12-ге дейін
16-ға дейін
16-ға дейін
16-ға дейін
16-ға дейін
Деректі фильмдер, сюжеттер түсіру және оларды шет мемлекеттердің телеарналарында көрсету
Бірлік
8-ге дейін
10-ға дейін
12-ге дейін
12-ге дейін
12-ге дейін
12-ге дейін
Ақпараттық-имидждік порталды дамыту, Интернет қорларын пайдалану (блоктар, чаттар, форумдар, басқа да бейресми коммуникациялар түрлері)
Бірлік
1
1
1
1
1
1
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің стратегиялық
бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық
мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Іске асыруға мемлекеттік органның қызметі бағытталған мемлекеттің стратегиялық мақсаттары
Стратегиялық құжаттың, нормативтік-құқықтық актінің атауы
Қазақстан Республикасының егемендігін, қауіпсіздігін, аумақтық тұтастығын және шекарасының беріктігін, халықаралық бейбітшілікті, жаһандық және өңірлік қауіпсіздікті дипломатиялық құралдармен қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын халықаралық-құқықтық ресімдеуді аяқтау

Цель 3.2. Повышение степеней защиты документов, удостоверяющих личность
Целевой индикатор: Приведение национальных дипломатических и служебных паспортов в
соответствие с международными стандартами
Задача 3.2.1. Изготовление дипломатических и служебных паспортов Республики
Казахстан «нового поколения»
Выдача паспортов государственным
служащим
Ед.
до
1500
до
2000
до
2000
до
2000
до
2000
Стратегическое направление 4. Формирование и продвижение положительного имиджа
Республики Казахстан за рубежом
Цель 4.1. Закрепление существующих и формирование новых позитивных тенденций
восприятия в мире Республики Казахстан как успешно развивающегося и прогрессивного
государства.
Целевой индикатор: Ежегодный 15 % рост позитивных упоминаний Республики Казахстан в
зарубежных СМИ и узнаваемости Республики Казахстан в общественном мнении целевых
государств
Задача 4.1.1. Координация деятельности загранучреждений и государственных органов
Республики Казахстан по реализации информационно-имиджевой политики за рубежом
Размещение авторских статей,
публикаций, репортажей, сюжетов,
а также специальных выпусков в
рейтинговых глобальных и
национальных СМИ (печатные
издания, телевидение, радио,
информационные агентства,
интернет-СМИ)
Ед.
до
850
до
1000
до
1250
до
1250
до
1250
до
1250
Задача 4.1.2. Проведение тематических информационных кампаний, включая пропаганду
за рубежом ежегодных Посланий Главы государства, программных документов
Правительства Республики Казахстан, хода реализации внешнеполитических инициатив
Республики Казахстан
Реализация тематических
информационных кампаний
Ед.
до 10
до 15
до 20
до 20
до 20
до 20
Проведение презентаций,
семинаров, конференций,
брифингов, «круглых столов» на
тему политического,
социально-экономического и
культурно-гуманитарного развития
Республики Казахстан
Ед.
до 22
до 30
до 40
до 40
до 40
до 40
Задача 4.1.3. Пропаганда в целевых аудиториях казахстанского опыта государственного
строительства (политика, экономика, социальная сфера, культура) и межнационального
и межконфессионального согласия, привлечение внимания к возрастающей роли
Казахстана как авторитетного члена международного сообщества
Организация пресс-туров
иностранных журналистов в
Республике Казахстан
Ед.
до 8
до 12
до 16
до 16
до 16
до 16
Производство и показ
документальных фильмов, сюжетов
на телеканалах зарубежных
государств
Ед.
до 8
до 10
до 12
до 12
до 12
до 12
Развитие информационно-
имиджевых порталов, использование
интернет-ресурсов (блоги, чаты,
форумы, другие формы неформальной
коммуникации)
Ед.
1
1
1
1
1
1
Соответствие стратегических направлений и целей
Министерства иностранных дел Республики Казахстан
стратегическим целям государства
Стратегические
направления и цели
государственного органа
Стратегические цели государства,
на реализацию которых направлена
деятельность государственного
органа
Наименование
стратегического
документа,
нормативно-правового
акта
Обеспечение дипломатическими средствами суверенитета, безопасности,
территориальной целостности и нерушимости границ Республики Казахстан,
международного мира, глобальной и региональной безопасности
Завершение международно-
правового оформления
государственной границы
Республики Казахстан
Урегулирование правового
статуса Каспийского моря
в целях его эффективного
использования

«3. Ұзақ мерзімді басым мақсаттар және іске асыру стратегиясы»
Елбасының Қазақстан халқына 1997 жылғы «Қазақстан - 2030» Жолдауы. «Гүлдену, қауіпсіздік және барша қазақстандықтардың әл-ауқатын жақсарту»
Каспий теңізін тиімді пайдалану мақсатында оның құқықтық мәртебесін реттеу
«1. Ұлттық қауіпсіздік. Қазақстанның аумақтық тұтастығын толық сақтай отырып, дербес тәуелсіз мемлекет ретінде дамуын қамтамасыз ету». «Ұзақ мерзімді басымдық 1: ұлттық қауіпсіздік». «...егер біз мемлекеттілігімізді жоғалтсақ, егемендіктің стратегиялық негіздерінен, өз жеріміз бен ресурстарымыздан айырылатын болсақ бізге кешірім болмайды».
Өңірлік қауіпсіздік жүйесінің тиімділігін арттыру
«IV. Қазақстанның халықаралық беделін, өңірлік тұрақтылық пен халықаралық қауіпсіздікті нығайту». «АӨСШК, ШЫҰ, ҰҚШҰ сияқты аймақтық қауіпсіздіктің тиімді жүйесін қалыптастырудың негізі болған, Қазақстанның бастамасымен немесе тікелей қатысуымен құрылған мемлекетаралық бірлестіктер өздерінің қажеттігін іс жүзінде дәлелдеді».
«Орталық Азия өңіріндегі қауіпсіздікті нығайту мақсатында біз, сонымен қатар, АҚШ-пен, Еуропалық Одақпен және НАТО-мен өзара сындарлы іс-қимылды кеңейте береміз».
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. 2008 ж. ақпан. «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты»
Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
«Еуропаға жол» арнайы бағдарламасын тиімді түрде іске асыру
«...«Еуропаға жол» Мемлекеттік бағдарламасын тиімді түрде іске асыру. Ол экономикалық ынтымақтастықты дамытуға, технологиялар және басқару тәжірибесін тартуға, заңдарымызды жетілдіруге, ЕҚЫҰ-ға төрағалық етуіміздің стратегиялық пайымын және өзіміздің күн тәртібімізді белгілеуге ықпал етуге тиіс».
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. 2008 ж. ақпан.
«Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты»
Қазақстанның ЕҚЫҰ-дағы рөлін арттыру
«IV. Қазақстанның халықаралық беделін, өңірлік тұрақтылық пен халықаралық қауіпсіздікті нығайту». «Алдағы жылдары жаһандық маңызы бар бірқатар халықаралық іс-шаралар өткізу қажеттігін ерекше атап көрсеткім келеді.
Әңгіме 2009 жылы өтетін Әлемдік және дәстүрлі діндер көшбасшыларының үшінші съезі, 2010 жылы өтетін Азиядағы өзара ықпалдастық және сенім шаралары жөніндегі кеңес, 2009 жылдан басталатын ЕҚЫҰ-ның басқарушы үштігінің жұмысы және 2010 жылы ЕҚЫҰ-ға төрағалық ету мәселелері туралы болып отыр.
Қазірдің өзінде осы мәселелерге байланысты Ұйымдастырушылық жағынан да, сол сияқты мазмұны тұрғысынан да байсалды әзірлік жұмыстарын жүргізу қажет. Бұл Үкімет пен Сыртқы істер министрлігінің ғана емес, сонымен қатар барша мемлекеттік басқару органдарының да міндеті».
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. 2008 ж. ақпан. «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты»
Қазақстанның мұсылман әлеміндегі рөлі мен беделін арттыру

«3. Долгосрочные приоритетные
цели и стратегии реализации»
«1. Национальная безопасность.
Обеспечить развитие Казахстана
как независимого суверенного
государства при сохранении полной
территориальной целостности».
«Долгосрочный приоритет 1:
национальная безопасность».
«...нам не будет прощения, если
мы утратим государственность,
поступимся стратегическими
основами суверенности, своими
землями и ресурсами».
Послание Президента
страны народу Казахстана
1997 года «Казахстан -
2030». Процветание,
безопасность и улучшение
благосостояния всех
казахстанцев»
Повышение эффективности
системы региональной
безопасности
«IV. Укрепление международного
авторитета Казахстана,
региональной стабильности и
международной безопасности».
«Доказали свою востребованность
созданные по инициативе или при
непосредственном участии
Казахстана межгосударственные
объединения, заложившие основу
для построения эффективной
системы региональной
безопасности, - СВМДА, ШОС,
ОДКБ».
«В целях укрепления безопасности
в Центрально-Азиатском регионе мы
расширяем также конструктивное
взаимодействие с США, ЕС и НАТО».
Послание Президента
Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу
Казахстана. Февраль
2008 г.
"Повышение
благосостояния граждан
Казахстана - главная
цель государственной
политики"
Повышение эффективности взаимодействия Республики Казахстан с зарубежными
государствами и международными организациями
Эффективная реализация
Государственной программы
«Путь в Европу»
«...необходимо разработать
специальную программу «Путь в
Европу». Она должна
способствовать развитию
экономического сотрудничества,
привлечению технологий и опыта
управления, совершенствованию
наших законов, разработке своей
повестки дня, стратегического
видения нашего
председательствования в ОБСЕ».
Послание Президента
Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу
Казахстана. Февраль
2008 г. «Повышение
благосостояния граждан
Казахстана - главная
цель государственной
политики»
Повышение роли
Казахстана в ОБСЕ
«IV. Укрепление международного
авторитета Казахстана,
региональной стабильности и
международной безопасности».
«Особо хочу отметить, что в
предстоящие годы необходимо
провести целый ряд крупнейших
международных мероприятий,
имеющих глобальное значение.
Речь идет о Третьем съезде
лидеров мировых и традиционных
религий в 2009 году, Совещании по
мерам доверия и безопасности в
Азии - в 2010 году, работе в
руководящей тройке ОБСЕ с 2009
года и председательствовании в
ОБСЕ в 2010 году.
Уже сейчас необходима серьезная
подготовительная работа, как в
организационном, так и в
содержательном плане. Это задача
не только Министерства
иностранных дел и Правительства,
но и всех органов
государственного управления».
Послание Президента
Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу
Казахстана. Февраль
2008 г. «Повышение
благосостояния граждан
Казахстана - главная
цель государственной
политики»
Повышение роли и
авторитета Казахстана в
мусульманском мире

«7. Жетінші басымдық:
Қазақстанның мүдделерін, өңірлік және әлемдік дамудың серпінін ескеретін теңдестірілген және жауапты сыртқы саяси бағытты одан әрі іске асыру».
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. 2006 ж. наурыз.
«7.6. Мұсылман әлемі елдерімен біздің қатынастарымызды дамыту. Біз үшін мұсылман әлемі елдерімен халықаралық ынтымақтастық пен мәдени алмасулар құрылымдарына белсене қатысу мейлінше табиғи нәрсе. Біз сондай-ақ ислам және Араб Шығысы елдерінің көпшілігімен өзара тиімді және өзара байытатын екіжақты қарым-қатынастарды белсенді дамытып келеміз».
«Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында».
Негізгі геосаяси ықпал ету орталықтарымен (Ресей Федерациясы, Қытай халық республикасы, Америка Құрама Штаттары, Жапония, Үндістан) өзара іс-қимылды одан әрі дамыту
«Ұзақ мерзімді басымдық 1: ұлттық қауіпсіздік». «Жақын және алыс перспективаларда ұлттық мүдделерімізді қорғауды және күш тепе-теңдігін қамтамасыз етіп отыратын ең үздік қаруымыз интеграция саясаты болуы тиіс...».
Елбасының Қазақстан халқына 1997 жылғы «Қазақстан - 2030» Жолдауы.
«Гүлдену, қауіпсіздік және барша қазақстандықтардың әл-ауқатын жақсарту»
Орталық Азиядағы ынтымақтастықты дамыту және өңірлік көшбасшы ретіндегі Қазақстанның ұстанымдарын нығайту
«IV. Қазақстанның халықаралық беделін, өңірлік тұрақтылық пен халықаралық қауіпсіздікті нығайту». «...Орталық Азия мемлекеттерімен өзіміздің экономикалық және саяси ынтымақтастығымызды одан әрі нығайта беруге тиіспіз. Өңірдегі тұрақтылық, ашық пікір алысу және өзара іс-қимыл таныту үшін берік негіз қалауымыз қажет».
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы.
2008 ж. ақпан.
«Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты»
Қазақстанның Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ) шеңберіндегі халықаралық ұстанымдары мен беделін нығайту
«Ұзақ мерзімді басымдық 1: ұлттық қауіпсіздік». «...БҰҰ сияқты халықаралық институттардың және форумдардың көмектері мен жәрдемдерін барынша пайдаланатын боламыз...».
Елбасының Қазақстан халқына 1997 жылғы «Қазақстан - 2030» Жолдауы.
«Гүлдену, қауіпсіздік және барша қазақстандықтардың әл-ауқатын жақсарту»
ЕурАзЭҚ шеңберінде кеден одағын қалыптастыруды аяқтау
«Ұзақ мерзімді басымдық 1: ұлттық қауіпсіздік». «Жақын және алыс перспективаларда ұлттық мүдделерімізді қорғауды және күш тепе-теңдігін қамтамасыз етіп отыратын ең үздік қаруымыз интеграция саясаты болуы тиіс...».
Елбасының Қазақстан халқына 1997 жылғы «Қазақстан - 2030» Жолдауы. «Гүлдену, қауіпсіздік және барша қазақстандықтардың әл-ауқатын жақсарту»
Шет елдерде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету
ҚР азаматтары үшін шет мемлекеттердің визалық режимін (бірінші кезекте ЕО елдеріндегі) жеңілдету
«Республика өзінің одан тыс жерлерде жүрген азаматтарын қорғауға және оларға камқорлық жасауға кепілдік береді»
Қазақстан Республикасының Конституциясы, 11-бап, 2-тармақ.
Халықаралық талаптарға сәйкес, жеке басты куәландыратын ресми құжаттардың қорғалу дәрежесін арттыру
«Республика өзінің одан тыс жерлерде жүрген азаматтарын қорғауға және оларға қамқорлық жасауға кепілдік береді»
Қазақстан Республикасының Конституциясы, 11-бап, 2-тармақ.
ҚР азаматтарының мүдделерін дер кезінде және сапалы түрде қорғауды қамтамасыз ету
«Ең бастысы - Қазақстан азаматтарының құқықтары мен бостандықтарының,... кепілдіктерін одан әрі дамыта беру»
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы.
2005 ж. ақпан.

«7. Седьмой приоритет:
Дальнейшая реализация
сбалансированного и
ответственного внешнеполитичес-
кого курса, учитывающего интересы
Казахстана и динамику
регионального и мирового
развития».
«7.6. Развитие наших отношений со
странами мусульманского мира.
Для нас является совершенно
естественным активное участие в
структурах международного
сотрудничества и культурного
обмена со странами мусульманского
мира. Мы также активно развиваем
взаимовыгодные и взаимообогащаю-
щие двусторонние отношения с
большинством исламских стран и
стран Арабского Востока».
Послание Президента
Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу
Казахстана. Март 2006 г.
«Стратегия вхождения
Казахстана в число 50-ти
наиболее конкурентоспо-
собных стран мира
Казахстан на пороге
нового рывка вперед в
своем развитии».
Дальнейшее развитие
взаимодействия с
основными
геополитическими центрами
влияния (Российская
Федерация, Китайская
Народная Республика,
Соединенные Штаты
Америки, Япония, Индия)
«Долгосрочный приоритет 1:
национальная безопасность».
«Лучшим нашим оружием,
обеспечивающим защиту
национальных интересов и паритет
сил на ближайшую и дальнюю
перспективу, должна быть
политика интеграции...».
Послание Президента
страны народу Казахстана
1997 года «Казахстан -
2030. Процветание,
безопасность и улучшение
благосостояния всех
казахстанцев»
Развитие сотрудничества
в Центральной Азии и
укрепление позиций
Казахстана как
регионального лидера
«IV. Укрепление международного
авторитета Казахстана,
региональной стабильности и
международной безопасности».
«Мы должны и дальше укреплять
наше экономическое и политическое
сотрудничество... с государствами
Центральной Азии. Создавать
прочную основу для стабильности,
открытого диалога и
взаимодействия в регионе».
Послание Президента
Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу
Казахстана, февраль
2008 г. «Повышение
благосостояния граждан
Казахстана - главная
цель государственной
политики»
Укрепление международных
позиций и авторитета
Казахстана в рамках ООН
«Долгосрочный приоритет 1:
национальная безопасность».
«... мы будем всемерно
использовать помощь и
содействие международных
институтов и форумов, таких,
как ООН...».
Послание Президента
страны народу Казахстана
1997 года «Казахстан -
2030. Процветание,
безопасность и улучшение
благосостояния всех
казахстанцев»
Завершение формирования
таможенного союза в
рамках ЕврАзЭС
«Долгосрочный приоритет 1:
национальная безопасность».
«Лучшим нашим оружием,
обеспечивающим защиту
национальных интересов и паритет
сил на ближайшую и дальнюю
перспективу, должна быть
политика интеграции ...».
Послание Президента
страны народу Казахстана
1997 года «Казахстан -
2030. Процветание,
безопасность и улучшение
благосостояния всех
казахстанцев»
Защита и обеспечение прав и интересов граждан Республики Казахстан за рубежом
Упрощение визового режима
иностранных государств
для граждан РК (в первую
очередь, в странах ЕС)
«Республика гарантирует своим
гражданам защиту и
покровительство за ее пределами»
Конституция
Республики Казахстан,
статья 11, п.2.
Повышение степени
защищенности официальных
документов,
удостоверяющих личность,
в соответствие с
международными
требованиями
«Республика гарантирует своим
гражданам защиту и
покровительство за ее пределами»
Конституция Республики
Казахстан, статья 11,
п.2.
Обеспечение своевременной
и качественной защиты
интересов граждан РК
«Главное - дальнейшее развитие
гарантий прав и свобод граждан
Казахстана ...»
Послание Президента
Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу
Казахстана. Февраль
2005 г.

4.7. азаматтық қоғам институттарын дамыту туралы
Шет елдерде Қазақстан Республикасының оң имиджін қалыптастыру және ілгерілету
Қазақстан Республикасы жөнінде табысты түрде дамушы әрі ілгерілеуші мемлекет ретіндегі әлемде бар танымды орнықтыру және оның жаңа жағымды үрдістерін қалыптастыру
«2-бөлім. Қазақстанның миссиясы» «Гүлдену, қауіпсіздік және барша қазақстандықтардың әл-ауқатын жақсарту - міне, біздің барлығымыздың жасағымыз келетін Қазақстанды сипаттауға тұратын маңызды сөздер. Біздің алға жылжуымызға орай бұл теңеу жолсілтемеміздің қызметін атқаруы тиіс»
Елбасының Қазақстан халқына 1997 жылғы «Қазақстан - 2030» Жолдауы.
«Гүлдену, қауіпсіздік  және барша қазақстандықтардың әл-ауқатын жақсарту»
4. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің функционалдық мүмкіндіктері және ықтимал тәуекелдер
Өтпелі экономикасы бар елдерде халықаралық қатынастардағы өзгерістермен қатар мемлекеттің өзінің рөлін трансформациялау үдерісі жүруде. Сондықтан сыртқы саясат ведомствосы және, тұтастай алғанда, мемлекеттік қызмет жүйесі қоғам күтетін жағдайларға және мемлекеттің өзгеретін функцияларына барабар болуы өзекті бола түсуде.
Әлемдік тәжірибені зерделеу сыртқы саясат ведосмтвосының абсолютті жетілген құрылымы іс жүзінде әлемнің бірде-бір елінде жоқ екенін, ал оларды реформалау үздіксіз үдеріс болып табылатынын көрсетеді.
Мемлекет қызметінің тиімділігін арттыру - Қазақстанның болашағын айқындайтын басты факторлардың бірі.
Сондықтан бүгінде мемлекеттік қызметшілердің, тұтастай алғанда, мемлекеттік органдардың жұмыс тиімділігін арттыру және, тиісінше, мемлекеттік ресурстарды неғұрлым ұтымды пайдалану қажет.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Орталық аппараты және шетелдердегі мекемелері қызметінің тиімділігіне қол жеткізу және жақсарту қажеттігін назарға ала отырып, орта мерзімді кезеңде келесі іс-шараларды жүзеге асыру жоспарлануда:
- СІМ-нің және ҚР шетелдегі мекемелерінің оңтайлы құрылымын құру;
- басқарудың жүйесі мен әдістерін жетілдіру, үйлестіру мен бақылаудың тиімді тетіктерін енгізу;
- кадрлық қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру.
Түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуге бағдарланған мемлекеттік жоспарлаудың жаңа қағидаттарын енгізуді ескере отырып, министрліктің орталық аппаратының құрылымында Сыртқы саяси талдау және болжамдау комитеті құрылды.
Мемлекеттің сыртқы саясатын жүргізу, Қазақстан Республикасының министрліктері мен ведомстволарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру кезінде негізгі факторлардың бірі болып табылатын министрліктің орталық аппаратының шетелдердегі мекемелермен өзара ықпалдастығы маңызды мәселе болып қала береді.
Мемлекеттік қызметкерлер еңбегіне ақы төлеу мәселесі проблемалық күйінде қалып отыр. Соңғы үш жыл ішінде білікті кадрлардың ұлттық компаниялар мен жеке секторларға кетуі сыртқы саясат ведомствосының ғана емес, сонымен бірге тұтас алғанда мемлекеттік аппараттың қызметін ұйымдастырудың жүйелілігін жоғалтуға әкеліп соқты. Құжаттарды өңдеу сапасының төмендегені, қабілетсіздік және тапсырылған міндеттердің уақтылы орындалмауы байқалады.
Қазақстан халқы білімінің жеткілікті жоғары деңгейі тиісті ынталандырулар болған жағдайда дипломатиялық қызметке кәсіби кадрларды тартуға мүмкіндік беретінін атап көрсету керек.
Бұдан басқа, проблема еңбекке ақы төлеудің барабар деңгейі болмауында ғана емес, сонымен бірге ақы төлеудің қолданыстағы жүйесі мемлекеттік қызметкерлерді өз біліктілігін көтеруге ынталандырмауында. Біліктілікті көтеруді көздейтін бағдарламаларды қаржыландырудың қазіргі көлемі жағдайында жоғары деңгейде оқыту мен қайта даярлауды іске асыру мүмкін емес екені құпия емес.
Алда тұрған ортамерзімді кезеңде Америка мен Еуропаның бірқатар дамыған елдерінде қабылданған, еңбекке ақы төлеудің өзге сапалы жүйесіне кезең-кезеңімен көшу туралы ұсынысты әзірлеу үшін дипломатиялық өкілдіктер шығындарының және оның қызметкерлерінің жеке шығыстарының мониторингін жүргізу көзделуде. Оның мәні - қызметкерлердің жалақысына жекелеген объективті түрдегі қажетті шығыстарды (тұрғын пәтерлерді жалға алу, автокөлікті жалға алу, балаларды оқыту және т.б.) енгізу есебінен бюджеттік қаражатқа әкімшілік етудің көлемін қысқарту.
Мемлекеттің сыртқы саяси белсенділігі, ұлттық экономиканың тұрақты өсуі ауқымында ел Президентінің халықаралық бастамаларын ілгерілету өсіп отырған жағдайда, оларды іске асыру үшін барабар жағдайлар туғызу проблемасы да өзекті бола түсіп отыр.
Ақпарат көлемінің еселеп өсуі оларға сапалы және уақтылы талдау жасау үшін және жедел шешімдер қабылдау үшін қосымша қиындықтар туғызады. Осы заманғы ІТ-технологияны қолдана отырып, келіп түсетін ақпаратты өңдеу, сақтау және жүйелеу жүйесін құру қажеттігі туындап отыр. Осы проблеманы шешу үшін деректерді сақтау функциясы бар ақпараттық-талдамалық жүйені әзірлеу және енгізу қажет, олардың бір бөлігі «электронды үкімет» порталы арқылы ҚР азаматтары үшін қол жетімді болуы тиіс.
Осылармен қатар халықаралық байланысқа, қызметтік хат-хабарларды жөнелтуге және дипломатиялық поштаны жеткізуді ұйымдастыруға арналған шығыстарды қысқарту үшін Сыртқы істер министрлігі мен шетелдердегі мекемелер арасында ІР-телефон жүйесін кезең-кезеңімен енгізуді жүзеге асыру орынды.
Жаһандық және өңірлік процестерге Қазақстанның қарқынды түрде интеграциялануы дипломатиялық арналар бойынша түсетін ақпаратты қорғау деңгейін тұрақты түрде көтеру, «жабық» сипаттағы деректермен жедел түрде алмасуға арналған жағдайларды жетілдіру қажеттігін талап етеді.
Кез-келген елдің халықаралық беделінің және экономикалық әлеуетінің деңгейі дипломатиялық өкілдіктің өндірістік инфрақұрылымы бойынша, оның өкілдік орналасқан ел астанасындағы жайғасқан орны бойынша бағаланады. Алайда осы уақытқа дейін Қазақстанның шет елдердегі бірқатар мекемелері осындай мақсаттар үшін лайықты емес ғимараттарда және/немесе дипломатиялық өкілдіктің мәртебесіне сәйкес келмейтін аудандарда орналасқан. Бұдан басқа қазақстандық дипөкілдіктер үшін жалға алған кеңселер мен резиденциялардың шығыстары өкілдік орналасқан белгілі бір елдегі инфляцияның қарқынына тәуелсіз болмаса да тұрақты өсу үрдісін сақтап отыр. Осы мақсаттарға арналған шығындар жылдық есептеумен алғанда шетелдердегі мекемелердің барлық шығыстарының төрттен біріне жуығын құрайды және алдағы уақытта инвестициялық жобаларды іске асырмайынша, Сыртқыісминінің шетелдегі мекемелерін қаржыландырудың жалпы көлемінде осы шығыстардың жеке үлесі тек қана өсетін болады. Осы мақсаттарда өкілдік орналасқан елдердегі қазақстандық дипломатиялық өкілдіктерді әкімшілік тұрғыдан орналастыру үшін пайдаланылатын жылжымайтын мүлік объектілерін Қазақстан Республикасының меншігіне кезең-кезеңімен сатып алған орынды.
Ықтимал тәуекелдер
Стратегиялық жоспарда келтірілген министрліктің орта мерзімді кезеңге арналған мақсаттары мен міндеттері нақтылы әрі қол жеткізуге болатын мақсаттар мен міндеттер болып табылады, алайда қызметтің түпкі нәтижесіне әсер етуі мүмкін бір сыпыра ішкі және сыртқы факторлар мен жағдайлар да бар. Мұндай қатерлердің түріне және көздеріне қарай оларды басқару үшін СІМ-де стандарттық және ахуалдық арнайы шаралар іске асырылатын болады. Төменде негізгі тәуекелдердің тізбесі көрсетілген.
Тәуекелдің атауы
Алдын ала және (немесе) уақтылы әрекет ету шаралары қабылданбаған жағдайда болатын ықтимал салдарлар
Басқарудың тетіктері мен шаралары
Ғаламдық
Ғаламшардағы «отты нүктелердегі» және «тоқтатылған жанжалдар» аймағындағы ахуалдың ушығуы
ҚР сыртқы саясатының мақсаттары мен міндеттерін іске асыру барысына теріс ықпал
Көпжақты консультациялар тетіктерін іске қосу, жанжалдарды реттеу мен бұрынғы жанжал болған орындарды оңалту жөніндегі халықаралық ұйымдар қызметін жандандыру
Өңірлік
Кейбір Орталық Азия мемлекеттерінде әлеуметтік-экономикалық және ішкі саяси ахуалдың күрт нашарлауы, әскери-саяси және криминогендік жағдайдың тұрақсыздануы
ҚР-дың оңтүстік шекарасында және шекара маңы аудандарындағы ахуалдың шиеленісуі, қазақ азаматтары мен диаспорасы өкілдеріне тікелей қатер төндіру, босқындардың бақылаусыз ағымы, бірлескен экономикалық жобалар мен бағдарламалардың орындалмауы, қазақстандық инвестицияларға қауіп төнуі, Қазақстанда криминогендік ахуалдың нашарлауы
Ахуалдың жедел мониторингісі, дағдарыстық әрекеттер бойынша шаралар кешенін жүзеге асыру, тиісті органдардың іс-қимылын үйлестіруді қамтамасыз ету, 2000 жылғы 21 сәуірдегі Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Тәжік Республикасы және Өзбекстан Республикасы арасындағы бірлескен іс-қимыл туралы шарттың тетіктерін және аса қажет болған жағдайда, ҰҚШҰ және ШЫҰ шеңберіндегі және басқа да халықаралық ұйымдар шеңберіндегі тетіктерді іске қосу
Ауғанстандағы ахуалдың тұрақсыздануы
Орталық Азия елдеріне босқындардың бақылаусыз тасқыны, өңірде діни экстремистік топтасулар ықпалының күшеюі, халықаралық терроризмнің жандануы, қылмыс санының артуы, соның ішінде есірткі трафикіне байланысты
Қалыптасқан ахуалдың жедел мониторингісі. АИР-дағы ҚРЕ-нің дағдарыстық ахуалы тетігін іске қосу.
Экономикалық инвестициялық жобаларды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасының азаматтарын эвакуациялау. ҰҚШҰ, ШЫҰ және басқа да халықаралық ұйымдардың шеңберіндегі қалыптасқан ахуалға әрекет жасау жөніндегі тетікті іске қосу
Өңірдің мемлекеттері аумағында табиғи және техногендік сипаттағы оқиғалардын, катаклизмдердің нәтижесінде төтенше жағдайлардың пайда болуы
Жер сілкіну қауіпі, қолайсыз климаттық жағдай салдарынан пайда болатын селдер, көшкіндер, су тасқыны және құрғақшылық
Өңірдің шекара маңындағы мемлекеттерімен іс-қимылды үйлестіру, ұжымдық әрекет етудің және халықаралық ұйымдардың тетіктерін іске қосу, зардап шеккендерге гуманитарлық көмек мәселелерін реттеу
Екі жақты
Халықаралық саясаттың жетекші акторларымен екі жақты қатынастарда жаңа ахуалдың пайда болуы, жеке ішкі үдерістер ықпалымен өзгеруі мүмкін сыртқы саяси басымдықтар
ҚР сыртқы саясатының мақсаттары мен міндеттерін іске асыру барысына теріс ықпал
Жүйелік мониторингті жүзеге асыру, іс-қимылдың жаңа стратегиясы мен тактикасын терең болжамдық-талдамалық пысықтау, осы бағыттағы сыртқы саясат желісін жандандыру
Мемлекеттік шекараларды делимитациялау мен демаркациялау туралы халықаралық шарттарға қол қоюға және олардың күшіне енуіне байланысты мәселелерді, сондай-ақ Каспий теңізінің құқықтық мәртебесін айқындау жөніндегі келіссөздер үдерістерін контрәріптестердің ұзаққа созуы
Мемлекеттік шекараны халықаралық-құқықтық ресімдеудің аяқталмағандығы
Келіссөздер үдерісін жандандыру және тиісті халықаралық шарттар жасасу
Институционалдық
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу үдерісінің проблемалық аспектілері
ҚР мемлекеттік органдарының халықаралық шарттар жобаларын ұлттық мүдделерге залал келтіретіндей сапасыз пысықтауы

4.7. О развитии
институтов гражданского
общества
Формирование и продвижение положительного имиджа Республики Казахстан за рубежом
Закрепление существующих
и формирование новых
позитивных тенденций
восприятия в мире
Республики Казахстан
как успешно
развивающегося и
прогрессивного
государства
«Раздел 2. Миссия Казахстана»
«Процветание, безопасность и
улучшение благосостояния всех
казахстанцев - вот ключевые
слова, которыми следует
охарактеризовать Казахстан,
который мы все хотим построить.
По мере того, как мы будем
продвигаться вперед, это
определение должно служить нашим
путеводителем»
Послание Президента
страны народу
Казахстана 1997 года
«Казахстан-2030.
Процветание,
безопасность и улучшение
благосостояния всех
казахстанцев»
4. Функциональные возможности Министерства иностранных дел
Республики Казахстан и возможные риски
Наряду с изменениями в международных отношениях в странах с переходной экономикой идет процесс трансформации роли самого государства. Поэтому становится актуальным, чтобы внешнеполитическое ведомство и система государственной службы в целом были адекватны как ожиданиям общества, так и изменяющимся функциям государства.
Изучение мирового опыта показывает, что абсолютно совершенной структуры внешнеполитического ведомства практически не существует ни в одной стране мира, а их реформирование является перманентным процессом.
Повышение эффективности деятельности государства является одним из главных факторов, определяющих будущее Казахстана.
Поэтому сегодня необходимо повысить эффективность работы государственных служащих и государственных органов в целом и, соответственно, более рационально использовать государственные ресурсы.
Принимая во внимание необходимость достижения и улучшения эффективности деятельности центрального аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан и его загранучреждений, планируется в среднесрочном периоде осуществить следующие мероприятия:
- создать оптимальную структуру МИД и загранучреждений РК;
- усовершенствовать систему и методы управления, внедрить эффективные механизмы координации и контроля;
- усовершенствовать систему кадрового обеспечения.
С учетом внедрения новых принципов государственного планирования, ориентированного на достижение конечных результатов в структуре центрального аппарата министерства создан Комитет внешнеполитического анализа и прогнозирования.
Важным вопросом остается взаимодействие центрального аппарата министерства с загранучреждениями, являющееся одним из основных факторов при проведении внешней политики государства, осуществлении координации международной деятельности министерств и ведомств Республики Казахстан.
Проблемным остается вопрос оплаты труда государственных служащих. За последние 3 года отток квалифицированных кадров в национальные компании и частный сектор привел к потере системности в организации деятельности, не только внешнеполитического ведомства, но и государственного аппарата в целом. Наблюдается снижение качества обработки документов, неспособность и несвоевременное выполнение поставленных задач.
Следует подчеркнуть, что достаточно высокий уровень образованности населения Казахстана позволяет при наличии соответствующих стимулов привлечь на дипломатическую службу профессиональные кадры.
Кроме того, проблема не только в отсутствии адекватного уровня оплаты труда, но и в том, что существующая система оплаты не поощряет повышение квалификации государственных служащих. При нынешних объемах финансирования программ, предусматривающих повышение квалификации, не представляется возможным реализовать обучение и переподготовку на высоком уровне.
В предстоящем среднесрочном периоде предполагается провести мониторинг затрат дипломатических представительств и личных расходов их сотрудников с тем, чтобы выработать предложения о поэтапном переходе на качественно иную систему оплаты труда, принятую в ряде развитых стран Европы и Америки. Ее суть - в сокращении объемов администрирования бюджетных средств за счет включения отдельных объективно необходимых расходов в заработную плату сотрудников (аренда жилой квартиры, аренда автотранспорта, обучение детей и т.п.).
С ростом внешнеполитической активности государства, продвижения международных инициатив Президента страны на фоне стабильного роста национальной экономики, становятся актуальными и проблемы создания адекватных условий для их реализации.
Многократный рост объема информации создает дополнительные сложности для ее качественного и своевременного анализа и принятия оперативных решений. Существует потребность в создании систем обработки, хранения и систематизации поступающей информации с применением современных IT-технологий. Для решения данной проблемы необходимо разработать и внедрить информационно-аналитическую систему с функциями хранения данных, часть из которых должна быть доступна для граждан РК через портал "электронного правительства".
Наряду с этим для сокращения расходов на международную связь, на пересылку служебной корреспонденции и организацию доставки дипломатической почты целесообразно осуществить поэтапное внедрение системы IP-телефонии между Министерством иностранных дел и загранучреждениями.
Динамичная интеграция Казахстана в глобальные и региональные процессы диктует необходимость постоянного повышения уровня защиты информации, поступающей по дипломатическим каналам, совершенствования условий для оперативного обмена данными "закрытого" характера.
Уровень международного авторитета и экономический потенциал любой страны оценивается и по производственной инфраструктуре дипломатического представительства, его месторасположению в столице страны пребывания. Однако до настоящего времени ряд казахстанских загранучреждений размещаются в неприспособленных для этих целей зданиях и/или расположенных в районах, не соответствующих статусу дипломатического представительства. Помимо этого, расходы на аренду офисов и резиденций для казахстанских диппредставительств имеют устойчивую тенденцию роста, мало зависимую от темпов инфляции в той или иной стране пребывания. Затраты на эти цели в годовом исчислении составляют почти четверть всех расходов загранучреждений и в дальнейшем, без реализации инвестиционных проектов, удельный вес этих расходов в общем объеме финансирования загранучреждений МИД будет только расти. В этих целях целесообразно поэтапно приобретать в собственность Республики Казахстан объекты недвижимости, используемые для административного размещения казахстанских дипломатических представительств в странах пребывания.
Возможные риски
Приведенные в Стратегическом плане цели и задачи министерства на среднесрочный период являются реальными и достижимыми, однако существует ряд внутренних и внешних факторов и обстоятельств, которые могут повлиять на конечные результаты деятельности. В зависимости от типа и источника риска для их управления МИД будут реализовываться стандартные и ситуативные специальные меры. Ниже следует перечень основных рисков.
Наименование риска
Возможные последствия в
случае непринятия
превентивных и (или)
своевременных мер
реагирования
Механизмы и меры
управления
Глобальные
Обострение ситуации
в «горячих точках»
на планете и в зоне
«замороженных
конфликтов»
Негативное влияние на ход
реализации целей и задач
внешней политики РК
Подготовка предложений
по разработке механизмов
многосторонних
консультаций, участие в
деятельности международ-
ных организаций по
урегулированию конфлик-
тов и постконфликтной
реабилитации
Региональные
Резкое ухудшение
социально-экономи-
ческой и внутриполитической
ситуации, дестабили-
зация военно-полити-
ческой и криминогенной
обстановки в некоторых
государствах
Центральной Азии
Обострение ситуации на
южной границе и в
приграничных районах РК,
непосредственная угроза
гражданам и представителям
казахской диаспоры,
неконтролируемый поток
беженцев, срыв совместных
экономических проектов и
программ, угроза
казахстанским инвестициям,
ухудшение криминогенной
ситуации в Казахстане
Оперативный мониторинг
ситуации, осуществление
комплекса мер по кризисному
реагированию, обеспечение
координации действий
соответствующих органов,
запуск механизмов Договора
между РК, КР, РТ и РУ о
совместных действиях от 21
апреля 2000 г., и, в случае
крайней необходимости,
механизмов в рамках ОДКБ,
ШОС и др. международных
организаций
Дестабилизация
ситуации в Афганистане
Неконтролируемый поток
беженцев в страны
Центральной Азии, усиление
влияния в регионе
экстремистских религиозных
группировок, активизация
международного терроризма,
увеличение количества
преступлений, в том числе
связанных с наркотрафиком
Оперативный мониторинг
сложившейся ситуации.
Запуск механизма кризисных
ситуаций ПРК в ИРА,
свертывание экономических
инвестиционных проектов и
эвакуация граждан
Республики Казахстан.
Задействование механизма по
реагированию на сложившуюся
ситуацию в рамках ОДКБ, ШОС
и других международных
организаций
Возникновение
чрезвычайных ситуаций
на территории
государств региона в
результате катаклиз-
мов, происшествий
природного и техно-
генного характеров
Угроза землетрясений,
возникновение вследствие
неблагоприятной
климатической обстановки
селей, паводков, наводнений
и засухи
Координация действий с
приграничными государствами
региона, задействование
механизмов коллективного
реагирования и международ-
ных организаций,
урегулирование вопроса
гуманитарной помощи
пострадавшим
Двусторонние
Возникновение новой
ситуации в двусторон-
них отношениях с
ведущими акторами
международной полити-
ки, внешнеполитические
приоритеты которых
могут изменяться под
влиянием собственных
внутренних процессов
Негативное влияние на ход
реализации целей и задач
внешней политики РК
Осуществление системного
мониторинга, глубокая
прогнозно-аналитическая
проработка новой стратегии
и тактики действий,
активизация внешнеполити-
ческой линии на данном
направлении
Затягивание
контрпартнерами
вопросов, связанных с
подписанием и
вступлением в силу
международных
договоров о
делимитации и
демаркации государст-
венных границ, а также
переговорного процесса
по определению
правового статуса
Каспийского моря
Незавершенность
международно-правового
оформления государственной
границы
Активизация переговорного
процесса и заключение
соответствующих
международных договоров
Институциональные
Проблемные аспекты
процесса заключения
международных
договоров Республики
Казахстан
Некачественная проработка
государственными органами РК
проектов международных
договоров, наносящая
ущерб национальным интересам
Неукоснительное соблюдение

ҚР-дың 2005 жылғы 30 мамырдағы «Қазақстан Республикасының халықаралық шарттару туралы» Заңын мүлтіксіз орындау.
Халықаралық шарттарды жасасуға сапалы көзқарасты қамтамасыз ету бойынша тиісті мемлекеттік органдардың басшыларына дербес жауапкершілік жүктеу
Қазақстан Республикасының сыртқы саясатын ресурстық қамтамасыз етудің шектеулілігі
ҚР сыртқы саясатының мақсаттары мен міндеттерін іске асыру барысына теріс ықпал ету, сыртқы экономикалық мүдделерді табысты қорғауға қиындықтар тууы, шетелдерде ақпараттық және мәдени ықпал ету шеңберінің тарылуы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына қосымша бюджеттік қаржы бөлуді енгізу, іс-шараны орындау мерзімін қайтақарау
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
р/с
Стратегиялық мақсат
Міндет
Ведомствоаралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
1.1
Мемлекеттік шекараны демаркациялау
Өзбекстан Республикасымен және Түрікменстанмен, Қырғыз Республикасымен құрылықтық мемлекеттік шекараны демаркациялауды аяқтау. Қазақстан-ресей және қазақстан-қырғыз мемлекеттік шекараларында демаркациялық жұмыстарды жүргізу
ЖРА - геодезиялық, гидрографикалық және топографиялық жұмыстарды ұйымдастыру, мемлекеттік шекараны демаркациялаудың нәтижелері жөніндегі құжаттарды әзірлеу және басын шығару, келіссөздерге қатысу;
ҰҚК ШҚ (келісім бойынша). - мемлекеттік шекараны қорғау, келіссөздерге қатысу;
Шекаралық облыстар мен аудандардың әкімдері - демаркация жұмыстарын жүргізуге жәрдемдесу, келіссөздерге қатысу
1.2
Каспий теңізін тиімді пайдалану мақсатында оның құқықтық мәртебесін реттеу
Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияның жобасын келісу
Қорғанысмині, ҰҚК, ЖРА, АШМ, ЭМРМ, Қоршағанортамині, Әділетмині, Қаржымині, ККМ, ТЖМ - Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияның жобасын мемлекетішілік келісу, келіссөздерге қатысу және олардың құзыретіне жататын мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу
1.3
Өңірлік қауіпсіздік жүйесінің тиімділігін арттыру
ШЫҰ кеңістігіндегі қауіпсіздікке төнетін сын-қатерлер мен қауіптерге бірлесіп қарсы тұру
ІІМ- Заңсыз көші-қонға қарсы күрестегі ынтымақтастық туралы келісім жобасын әзірлеу;
ККМ - ШЫҰ-на мүше мемлекеттер үкіметтерінің арасындағы халықаралық автокөлік тасымалдары үшін қолайлы жағдайлар жасау туралы келісім жобасын келісу
ҰҚШҰ-ға мүше мемлекеттердің саяси және әскери ынтымақтастығының тетіктерін жетілдіру
Қорғанысмині, СІМ, ҰҚК, ІІМ, ЭБЖМ, ТЖМ, МАМ, БҒМ, ИСМ, ТСМ, ККМ, Қоршағанортамині, Қаржымині, Әділетмині, ЭМРМ, ЕХӘҚМ, Бас Прокуратура, АБА, ЭҚСЖҚКА, ҰҒА, ҰҚШҰ шеңберінде Ұйымның 2010 жылға дейінгі және одан арғы келешекке арналған коалициялық әскери құрылысының жоспарын іске асыру жөніндегі халықаралық құжаттар жасау және қабылдау
АӨСШК тетіктерін пайдаланып, Азияда сенім және ынтымақтастық кеңістігін құру
ҰҚК, ІІМ - Есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес жөніндегі іс-қимылдар жоспарын әзірлеу;
ТСМ - туризм саласындағы ынтымақтастық жөніндегі іс-қимылдар жоспарын әзірлеу;
ЭБЖМ, ИСМ - шағын және орта кәсіпкерлік саласындағы
Ынтымақтастық тұжырымдамасын және Іс-қимылдар жоспарын әзірлеу;
ККМ - көлік дәліздерінің қауіпсіз және тиімді жүйелерін дамыту жөніндегі Ынтымақтастық тұжырымдамасын және Іс-қимылдар жоспарын әзірлеу;
ЭБЖМ - энергетикалық қауіпсіздік саласындағы Ынтымақтастық тұжырымдамасын және Іс-қимылдар жоспарын әзірлеу;
АБА - ақпараттық технологиялар саласындағы Ынтымақтастық тұжырымдамасын және Іс-қимылдар жоспарын әзірлеу;
ТЖМ, Қоршағанортамині, АШМ - төтенше жағдайларды, табиғи апаттарды, дағдарыстарды және су ресурстарын басқару мәселелері жөніндегі Ынтымақтастық тұжырымдамасын және Іс-қимылдар жоспарын әзірлеу; экологиялық проблемалар жөніндегі Ынтымақтастық тұжырымдамасын және Іс-қимылдар жоспарын әзірлеу
Жаһандық дінаралық үнқатысуды дамыту орталықтарының бірі ретіндегі мәртебені Қазақстанға бекіту
Әділетмині, МАМ, Парламент Сенатының Аппараты, Қазақстан халықтары Ассамблеясының Хатшылығы, мүдделі мемлекеттік органдар - Әлемдік және дәстүрлі діндер көшбасшылары съезінің қорытынды құжаттарын әзірлеу, Съезді өткізу және Съезде қабылданған бастамаларды іске асыру; «2010 жылды мәдениеттер жақындасуының халықаралық жылы деп жариялау» туралы БҰҰ БА-ның қарары бойынша Іс-шаралар жоспарын жасау және оны орындау
2.1
«Еуропаға жол» мемлекеттік бағдарламасын тиімді іске асыру
Еуропа елдерімен технология саласындағы ынтымақтастықты кеңейту
ИСМ, мүдделі мемлекеттік органдар - Еуропа елдерімен өнеркәсіп салаларындағы технологиялық ынтымақтастық туралы келісімді әзірлеу және жасасу
Еуропа елдерімен энергетика саласындағы ынтымақтастықты кеңейту
ЭМРМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ - Еуропаның (ЕО елдерінің) оқу орталықтарындағы танысу және оқыту курстарына қатысу және тәжірибе алмасу
Еуропа елдерімен көлік және коммуникация салаларындағы ынтымақтастықты кеңейту
ККМ:

Закона РК от 30 мая 2005
года «О международных
договорах Республики
Казахстан». Возложение
персональной ответствен-
ности на руководителей
соответствующих
государственных органов по
обеспечению качественного
подхода к заключению
международных договоров
Ограниченность
ресурсного обеспечения
внешней политики
Республики Казахстан
Негативное влияние на ход
реализации целей и задач
внешней политики РК,
затруднение успешного
отстаивания внешнеэкономи-
ческих интересов, сужение
рамок информационного и
культурного влияния за
рубежом
Внесение на рассмотрение
Правительства Республики
Казахстан о выделении
дополнительных бюджетных
средств, пересмотр сроков
исполнения мероприятий
Межведомственное взаимодействие
п/п
Стратегическая
цель
Задача
Мероприятия, требующие
межведомственной координации
1.1
Демаркация
государственной
границы
Завершение демаркации
сухопутной
государственной
границы с Республикой
Узбекистан,
Туркменистаном и
Кыргызской Республикой.
Проведение демаркаци-
онных работ на
казахстанско-
российской и
казахстанско-кыргызской
государственной границе
АУЗР - организация геодезических,
гидрографических и топографических
работ, подготовка и издание
документов по результатам демаркации
государственной границы, участие в
переговорах;
ПС КНБ - охрана государственной
границы, участие в переговорах;
Акимы приграничных областей и
районов - оказание содействия в
проведении демаркационных работ,
участие в переговорах
1.2
Урегулирование
правового
статуса
Каспийского
моря в целях
его эффективно-
го использования
Согласование проекта
Конвенции о правовом
статусе Каспийского
моря
МО, КНБ, АУЗР, МСХ, МЭМР, МООС, МЮ,
МФ, МТК, МЧС внутригосударственное
согласование проекта Конвенции о
правовом статусе Каспийского моря,
участие в переговорах и выработка
предложений по вопросам, отнесенным
к их компетенции
1.3
Повышение
эффективности
системы
региональной
безопасности
Совместное
противостояние вызовам
угрозам безопасности
на пространстве ШОС
МВД - согласование проекта Соглашения о
сотрудничестве в борьбе с нелегальной
миграцией;
МТК - согласование проекта Соглашения
между правительствами государств-членов
ШОС о создании благоприятных условий для
международных автомобильных перевозок.
Совершенствование
механизмов политичес-
кого и военного
сотрудничества
государств-членов ОДКБ
МО, МИД, КНБ, МВД, МЭБП, МЧС, МКИ, МОН,
МИТ, МТС, МТК, МООС, МФ, МЮ, МЭМР,
МТСЗН, ГП, АИС, АБЭКП, НКА - разработка
и принятие в рамках ОДКБ международных
документов по реализации Плана
коалиционного военного строительства
Организации на период до 2010 года и
дальнейшую перспективу
Создание в Азии
пространства доверия и
сотрудничества с
использованием
механизмов СВМДА
КНБ, МВД - разработка Плана действий по
борьбе с незаконным оборотом наркотиков;
МТС - разработка Плана действий по
сотрудничеству в области туризма;
МЭБП, МИТ - разработка Концепции
сотрудничества и Плана действий в сфере
малого и среднего предпринимательства;
МТК - разработка Концепции
сотрудничества и Плана действий по
развитию безопасных и эффективных систем
транспортных коридоров;
МЭМР - разработка Концепции
сотрудничества и Плана действий в
области энергетической безопасности;
АИС - разработка Концепции
сотрудничества и Плана действий в
области информационных технологий;
МЧС, МООС, МСХ - разработка Концепции
сотрудничества и Плана действий по
вопросам управления чрезвычайными
ситуациями, стихийными бедствиями,
кризисами и водными ресурсами;
Концепции сотрудничества и Плана
действий по экологическим проблемам;
МСХ - разработка Концепции
сотрудничества и Плана действий в
области сельского хозяйства и высоких
аграрных технологий
Закрепление за
Казахстаном статуса
одного из центров
развития глобального
межрелигиозного диалога
МЮ, МКИ, Аппарат Сената Парламента,
Секретариат Ассамблеи народа Казахстана,
другие заинтересованные государственные
органы - подготовка итоговых документов
Съезда лидеров мировых и традиционных
религий, проведение Съезда и реализация
инициатив, принятых на Съезде;
разработка и последующее выполнение
Плана мероприятий по реализации
резолюции ГА ООН о "Провозглашении 2010
года международным годом сближения
культур"
2.1
Эффективная
реализация
Государственной
программы "Путь
в Европу"
Расширение
сотрудничества с
европейскими странами в
технологической сфере
МИТ, заинтересованные государственные
органы - подготовка и заключение с
европейскими странами соглашений о
технологическом сотрудничестве в
отраслях промышленности
Расширение
сотрудничества с
европейскими странами в
энергетической сфере
МЭМР, АО "ФНБ "Самрук-Казына" участие и
обмен опытом в ознакомительных и
обучающихся курсах в учебных центрах
Европы (страны ЕС)
Расширение
сотрудничества с
европейскими странами
в сфере транспорта и
коммуникаций
МТК:

1) ЕО-мен Қазақстандық және панъеуропалық көлік тораптарының түйісуі контексінде көлік желілерін дамыту бойынша өзара түсіністік туралы меморандумды қол қоюға дайындау;
2) Қазақстан мен ЕО-ның автокөлік құралдары иелерінің азаматтық жауапкершілігі саласындағы сақтандыру жүйелерін үйлестіру мәселелері жөнінде Швейцарияның, Англияның, Германияның көлік министрліктерінің және БҰҰ-ның Еуропалық Экономикалық Комиссиясының Бюросы Кеңесінің сарапшыларымен келіссөздер жүргізу;
3) азаматтық авиацияның халықаралық ұйымының (ИКАО) (Париж, Франция) мәжілістері мен семинарларына қатысу (ИКАО штаб-пәтерімен келісім бойынша);
4) теңіздегі қауіпсіздік және ластанудың алдын алу бөлігінде Халықаралық теңіз құқығы қағидаттарын ҚР заңнамасында имплементациялау мақсатында Халықаралық теңіз ұйымының (ІМО) Бас ассамблеясының және Халықаралық теңіз ұйымы (ІМО) комитеттерінің мәжілістеріне қатысу (Лондон, Англия);
5) БҰҰ ЕЭК-тің Ішкі көлік комитетінің, Жол қауіпсіздігі жөніндегі жұмыс тобының, Көлік, қоршаған орта және денсаулық сақтау жөніндегі жалпыеуропалық бағдарламаның Басқару Комитетінің (РЕР) мәжілістеріне (Женева, Швейцария) қатысу;
6) ИСМ-мен бірлесіп - автокөліктік қызмет көрсету нарығындағы сертификаттау және стандарттау жүйелерінің қызмет ету тәжірибесін зерделеу (Бонн, Германия);
7) қауіпті және тез бұзылатын жүктерді тасымалдау кезінде автокөлік құралдарын куәландыру тәртібін зерделеу (Италия);
8) ИСМ-мен бірлесіп - автокөлік құралдарының қоршаған ортаға зиянсыздығын арттыру тәжірибесін зерделеу (Еуро-3) (Людвигхассен, Германия);
9) теңізде жүзу қауіпсіздігін және теңіз кемелеріне техникалық қадағалауды қамтамасыз ету мәселелері бойынша порт инспекцияларымен тәжірибе алмасуды қамтамасыз ету;
10) ИСМ-мен бірлесіп - азаматтық авиация саласына ГАК (EASA) еуопалық стандарттарды енгізу бағдарламасы бойынша тәжірибелік тағылымдамаларға қатысу (ЕО елдері - Англия, Франция, Германия, Испания, Бельгия);
11) жүрдек темір жолдар салу тәжірибесін үйрену: ЕО елдері (Италия, Франция)
Техникалық реттеу және метрология салаларындағы ынтымақтастықты кеңейту
ИСМ - аккредиттелген ұйымдар беретін аккредиттеу, сертификаттар және хаттамалар жүйелерінің (қазақстан экспортын ілгерілету үшін «жасыл дәліз» құру) баламалығы жөніндегі халықаралық шарттарды жасасу бойынша, соның ішінде интеграциялық бірлестіктер шеңберінде де шаралар қабылдау
Шағын және орта бизнес салаларындағы сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту
ИСМ:
1) еуропа тарапының Қазақстанның іскер қоғамдастығы үшін Преференциялардың жалпы жүйесінің (GSP+) артықшылықтарын пайдалану жөніндегі семинарларды ұйымдастыруы және өткізуі;

1) подготовка к подписанию с ЕС
Меморандума о взаимопонимании по
развитию транспортных сетей в контексте
стыковки казахстанских и панъевропейских
транспортных сетей;
2) проведение переговоров с экспертами
министерств транспорта Швейцарии,
Англии, Германии и Комитета Совета Бюро
Европейской Экономической Комиссии ООН
по вопросам гармонизации системы
страхования Казахстана и ЕС в сфере
гражданской ответственности владельцев
автотранспортных средств;
3) участие в совещаниях и семинарах
международной организации гражданской
авиации (ИКАО) (Париж, Франция) (по
согласованию со штаб-квартирой ИКАО;
4) участие в заседании Генеральной
ассамблеи Международной морской
организации (IMO) и Комитетов
Международной морской организации (IMO)
в целях имплементации принципов
Международного морского права в
законодательство РК в части безопасности
на море и предотвращения загрязнения
(Лондон, Англия);
5) участие в заседаниях: Комитета
внутреннего транспорта, Рабочей группы
по дорожной безопасности, Руководящего
Комитета Общеевропейской программы
по транспорту, окружающей среде и охране
здоровья (PEP) ЕЭК ООН (Женева,
Швейцария);
6) совместно с МИТ - изучение опыта
функционирования системы сертификации
и стандартизации на рынке
автотранспортных услуг (Бонн, Германия)
7) изучение порядка освидетельствования
автотранспортных средств при перевозке
опасных и скоропортящихся грузов
(Италия);
8) совместно с МИТ - изучение опыта
повышения экологичности автотранспортных
средств (Евро-3) (Людвигхассен,
Германия);
9) обеспечение обмена опытом с портовыми
инспекциями по вопросам обеспечения
безопасности мореплавания и технического
надзора за морскими судами;
10) совместно с МИТ - участие в
практических стажировках по программе
внедрения европейских стандартов JAR
(EASA) в отрасли гражданской авиации
(страны ЕС - Англия, Франция, Германия,
Испания, Бельгия);
11) изучение опыта строительства
скоростных железных дорог: страны ЕС
(Италия, Франция)
Расширение
сотрудничества в
области технического
регулирования и
метрологии
МИТ - принятие мер по заключению
международных договоров по
эквивалентности систем аккредитации,
сертификатов и протоколов, выдаваемых
аккредитованными организациями (создание
"зеленого коридора" для продвижения
казахстанского экспорта), в том числе в
рамках интеграционных объединений
Развитие
торгово-экономического
сотрудничества в сфере
малого и среднего
бизнеса
МИТ:
1) организация и проведение европейской
стороной семинаров по использованию
преимуществ Общей системы преференций
(GSP+) для делового сообщества
Казахстана;

2) «Самұрық-Қазына» ҰҰҚ» АҚ-мен (келісім бойынша), ҚМҚӨА-мен (келісім бойынша), ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссиямен (келісім бойынша) бірлесіп - Қазақстан Республикасында микроқаржыландыру жөніндегі МҚО-ның микроқаржыландыру ұйымдарының конференцияларын ұйымдастыру;
3) «Атамекен» одағы» ҚӨЭП-пен (келісім бойынша), ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссиямен бірлесіп (келісім бойынша) - шағын және орта бизнес субъектілерінің экономикалық құрылуының кәсіби өсу орталықтарын құру жөніндегі еуропалық елдердің тәжірибесін зерделеу;
4) «Атамекен» (келісім бойынша) ҚҰЭП-пен, ӘКК-лермен (келісім бойынша) - инвесторлардың халықаралық жәрмеңкелерін ұйымдастыру және өткізу;
5) ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссиямен бірлесіп (келісім бойынша) - Шағын бизнес істері жөніндегі еуропа комиссиясына оқу сапарларын ұйымдастыру;
6) ЕХӘҚМ-мен және ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссиямен бірлесіп (келісу бойынша) - шағын және орта бизнеспен шұғылданатын мүгедектермен жұмыс істеу жөніндегі оқу орталықтарындағы таныстыру курстарын, семинарлар өткізіп, ЕО елдерінің тәжірибесін зерделеу
Гуманитарлық саладағы және өмір сапасы саласындағы ынтымақтастықты дамыту
ЕХӘҚМ - ДСҰ-ға мүше мемлекеттерден жеке тұлғалардың -коммерциялық қатысусыз қызмет көрсетулермен қамтамасыз өтушілердің орнын ауыстыру саласындағы ЕО елдерінің тәжірибесін зерделеу;
МАМ:
1) ЕХӘҚМ, БҒМ, ДСМ-мен бірлесіп - Қазақстандағы волонтерлік институтын одан әрі дамыту мақсатымен Еуопа елдерінің ерікті ұйымдарын тарту үшін қолайлы жағдайлар жасау;
2) БҒМ-мен бірлесіп - «Орталық Азиядағы бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі Қазақстанның рөлі» атты халықаралық конференция өткізу;
3) ҚХА (Қазақстан халқы ассамблеясы) Хатшылығымен бірлесіп (келісім бойынша) - Мәдениеттердің жақындасуының халықаралық жылына арналған «Жаһандану үдерісіндегі Қазақстандағы өзара мәдениетаралық қатынастар» халықаралық конференциясының өткізу;
4) «Еуразия құрлығында өзара мәдени - ықпалдасуды дамыту: АӨСШК рөлі» халықаралық конференциясын өткізу;
5) ЕҚЫҰ-ның бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша халықаралық конференция өткізу;
Жоғарғы Сот (келісім бойынша):
1) ҚР-дың және Еуропа елдерінің сот органдарының арасындағы өзара қатынастарды қолдау бойынша шаралар қабылдау, өзара мүдделілік білдірілетін мәселелер бойынша тәжірибе алмасуды қамтамасыз ету;

2) совместно с АО "ФНБ "Самрук-Казына"
(по согласованию), АМФОК (по
согласованию), Национальной комиссией по
делам женщин и семейно-демографической
политике при Президенте РК (по
согласованию) - организация в Республике
Казахстан Конференции микрофинансовых
организаций МФЦ по микрофинансированию;
3) совместно с НЭПК "Союз" Атамекен"
(по согласованию), Национальной
комиссией по делам женщин и
семейно-демографической политике при
Президенте РК (по согласованию) -
изучение опыта европейских стран по
созданию центров профессионального
роста экономического образования
субъектов малого и среднего бизнеса;
4) совместно с "Атамекен" (по
согласованию), СПК (по согласованию) -
организация и проведение международной
ярмарки инвесторов;
5) совместно с Национальной комиссией по
делам женщин и семейно-демографической
политике при Президенте РК (по
согласованию) организация учебной
поездки в Европейскую комиссию по делам
малого бизнеса;
6) совместно с МТСЗН и Национальной
комиссией по делам женщин и
семейно-демографической политике при
Президенте РК (по согласованию) -
изучение опыта стран ЕС с проведением
ознакомительных курсов, семинаров в
учебных центрах по работе с инвалидами,
занятых в малом и среднем бизнесе
Развитие сотрудничества
в гуманитарной сфере и
в области качества
жизни
МТСЗН - изучение опыта стран ЕС в
области перемещения физических лиц -
поставщиков услуг без коммерческого
присутствия из стран-членов ВТО;
МКИ:
1) совместно с МТСЗН, МОН, МЗ - создание
благоприятных условий для привлечения
добровольческих организаций стран
Европы с целью дальнейшего развития
института волонтерства в Казахстане;
2) совместно с МОН - проведение
международной конференции "Роль
Казахстана в обеспечении мира и
безопасности в Центральной Азии";
3) совместно с Секретариатом АНК (по
согласованию) - проведение международной
конференции, посвященной Международному
году сближения культур "Межкультурные
взаимоотношения в Казахстане в процессе
глобализации";
4) проведение международной конференции
"Развитие культурного взаимодействия на
евразийском континенте: роль СВМДА";
5) проведение международной конференции
ОБСЕ по вопросам обеспечения мира и
безопасности;
Верховный Суд (по согласованию):
1) принятие мер по поддержке
взаимоотношений между судебными органами
РК и европейских стран, обеспечение
обмена опытом по вопросам,
представляющим взаимный интерес;

2) тәжірибені зерделеу, біліктілікті көтеру және құқықтың ақпаратпен алмасу мақсатындағы өзара сапарларды ұйымдастыруды қоса алғанда, сот органдары қызметкерлерінің арасында байланыстар орнату және дамыту;
3) соттық әкімшіліктендіруде инновациялық технологияларды қолдану жөніндегі еуропа елдерінің тәжірибесін зерделеу;
4) соттардың тәуелсіздігін, тиімділігін және оларды қазақстандың сот жүйесіне имплементаттауды қамтамасыз етудің еуропалық стандарттарын зерделеу жөнінде конференциялар мен семинарлар өткізу;
5) Бас Прокуратурамен бірлесіп (келісім бойынша) - ұлттық құқықтық жүйеге халықаралық құқық нормаларын имплементаттау мәселесі жөніндегі конференциялар мен семинарлар өткізу;
Мүдделі мемлекеттік органдар - дөңгелек үстелдер мен консультациялар өткізу арқылы Қазақстан заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша ЕҚЫҰ-мен өзара тиімді іс-қимылды қамтамасыз ету;
ІІМ, ЕХӘҚМ, Әділетмині, ҰҚК Шекара қызметі, СІМ - заңсыз көші-қонға және ұйымдасқан қылмысқа, реадмиссияға, босқындарға қарсы күрес салаларында, төлқұжаттардың қорғалатын деректерін күшейтуге және шекаралық бақылауды басқаруға қойылған ЕО талаптарын іске асыру;
ИСМ, ЭБЖМ - еуропа қоғамдастығы елдеріндегі сәулет-қала салу салаларын мемлекеттік реттеу әдістерін зерделеу;
ҰҚК, ІІМ - халықаралық террористік және діни-экстремистік ұйымдарға, есірткі және транұлттық қылмыстың топтарға, сондай-ақ ядролық материалдарды/қалдықтарды заңсыз тасымалдауға қарсы күрес тәжірибесін зерделеу мақсатындағы өзара сапарларды ұйымдастыруды қоса алғанда, Еуропа елдерінің арнай қызметтерімен арада байланыстар орнату  және дамыту;
Бас Прокуратура, ІІМ - қылмыстық қудалау саласындағы еуропа конвенцияларына Қазақстан Республикасының қосылуы жөнінде Еуропа Одағы сарапшыларымен келіссөздер жүргізу;
ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссиясы (келісім бойынша) - Еуропа елдеріндегі гендерлік және отбасылық-демографиялық саясатты іске асыру тәжірибесін зерделеу.
2.2
Қазақстанның ЕҚЫҰ-дағы рөлін арттыру
ЕҚЫҰ-ға төрағалық ету кезеңінде Қазақстан бастамаларын ілгерілету
СГМ, ЭБЖМ, Қаржымині, Қорғанысмині, ІІМ, Қоршағанортамині, АШМ, ККМ, ИСМ, МАМ, ОСК, ҰҚК, Бас Прокуратура - ЕҚЫҰ-ның үш өлшемі бойынша СГМК-нің негізгі шешімдерін қабылдау; ЕҚЫҰ-ның Вильнюстегі (2011) 19-шы СІМК-нің шешімдері жобаларын әзірлеуде литва төрағалығына жәрдемдесу
Ауғанстанды әлеуметтік-экономикалық оңалту бойынша ЕҚЫҰ-ға қатысушы мемлекеттердің ұжымдық күш-жігер салуларындағы Қазақстанның шешуші рөлін қамтамасыз ету
Қорғанысмині, СІМ, ЭБЖМ, Қаржымині, ИСМ, ІІМ, ҰҚК - Ауғанстанға жәрдем көрсету бойынша, соның ішінде шекаралар қауіпсіздігі, полиция кадрларын дайындау және ҚР Үкіметінің Ауғанстанға жәрдемдесуі жөніндегі 2009-2011 жылдарға арналған жоспары шеңберіндегі есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес бағдарламалары мен жобалары бойынша ЕҚЫҰ шешімдерін іске асыруға қатысу
ЕҚЫҰ құрылымында жұмыс істейтін Қазақстан азаматтары санын көбейту
СІМ, ЭБЖМ, Қаржымині, МҚА - ҚР азаматтарын ЕҚЫҰ-ның орталық органдары мен далалық миссияларына жұмысқа жіберу; ОСК, СІМ - ЕҚЫҰ-ға қатысушы елдердегі Демократиялық институттар және адам құқығы жөніндегі бюро бақылаушыларының қатысатын ҚР өкілдерінің тізімін жасау
2.3
Қазақстанның мұсылман әлеміндегі рөлі мен беделін арттыру
Қазақстанның ИКҰ-дағы іс-әрекетін жандандыру
СІМ ҚР-дың мүдделі мемлекеттік органдарымен бірлесіп - 2010 жылы «Қазақстан Республикасының ИКҰ-ға төрағалық етуінің бағдарламасы» құжатын әзірлеу және қабылдау;
ИСМ, ІІМ, БҒМ, Қаржымині, ЕХӘҚМ, АШМ, ҰҚК (келісім бойынша) және басқа да мүдделі мемлекеттік органдар - Қазақстанның ИКҰ жұмыстарына қатысуын, оған қоса жекелеген келісімдерге қатысу арқылы кеңейту;
СІМ - ИКҰ-ға мүше мемлекеттердің Сыртқы істер министрлері кеңесінің 38-ші мәжілісін ұйымдастыру және өткізу;
Денсаулық сақтау министрлігі - ИКҰ-га мүше мемлекеттердің денсаулық сақтау министрлерінің 3-ші конференциясын ұйымдастыру және өткізу;
ИСМ, МАМ, ЭБЖМ, ККМ, АШМ, ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия (келісім бойынша) - Астана қаласында Дүниежүзілік Ислами Экономикалық Форум ұйымдастыру және өткізу
2.4
Негізгі геосаяси ықпал ету орталықтарымен (Ресей Федерациясы, Қытай Халық Республикасы, Америка Құрама Штаттары, Жапония, Үндістан) және араб әлемінің жетекші мемлекеттері өзара іс-қимылды одан әрі дамыту
Ресей Федерациясымен одақтық қатынастарды нығайту
СІМ, ЭМРМ, ИСМ, Қорғанысмині, ККМ, ҰҒА, Ұлттық банк, ЭБЖМ, МАМ, БҒМ, ДСМ, ЕХӘҚМ, Қаржымині, Әділетмині, Қоршағанортамині, ТСМ, ТЖМ, АШМ, ІІМ, ҰҚК - Ынтымақтастық жөніндегі үкіметаралық комиссия шеңберіндегі және оның шеңберінде жұмыс істеп жатқан шекаралық ынтымақтастық, әскери-техникалық ынтымақтастық, көлік, «Байқоңыр» кешені, банкаралық және инвестициялық ынтымақтастық жөніндегі кіші комиссиялар шеңберіндегі жұмыстарды одан әрі жандандыру
ҚХР-мен стратегиялық әріптестік қатынастарды одан әрі нығайту
Қазақстан-Қытай ынтымақтастық жөніндегі комитетінің кіші комитеттерінің қазақстандық бөлігін жүргізуге жауапты мемлекеттік органдар - Қазақстан-Қытай ынтымақтастық жөніндегі комитетінің жетекшілік ететін кіші комитеттері шеңберіндегі жұмыстарды одан әрі жандандыру;
ИСМ, мүдделі мемлекеттік органдар - ҚР мен ҚХР арасындағы екі ел экономикасының шикізат емес бөлігіндегі ынтымақтастық бағдарламасына Іс-шаралар жоспарын іске асыру, «Қорғас» ШҚХО-ғын іске қосу;
ЭМРМ, мүдделі мемлекеттік органдар - қазақстан-қытай газ құбырын және ҚР-ҚХР мұнай құбырының екінші кезегін салу және пайдалануға беру мәселелерін үйлестіру, Атом энергиясын бейбіт мақсатқа қолдану саласындағы ынтымақтастық туралы келісімге қол қою;
ККМ, мүдделі мемлекеттік органдар - «Батыс Еуропа-Батыс Қытай» халықаралық автодәлізін, «Қорғас-Жетіген» темір жол тармағын салу;
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар - Трансшекаралық өзендердің су ресурстарын (суды бөлу бойынша) мемлекетаралық бөлісу - туралы тұжырымдаманы келісу және үкіметаралық тиісті келісімнің жобасын әзірлеу, трансшекаралық өзендер суының сапасын бақылау және олардың ластануының алдын алу туралы келісімді әзірлеу және оған қол қою;
Қоршағанортамині, мүдделі мемлекеттік органдар - Қоршаған ортаны қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы келісімге қол қою;
МАМ, мүдделі мемлекеттік органдар - ҚР-дың ҚХР-дағы Мәдениет орталығын ашу, мәдени-гуманитарлық қатынастарды дамыту, мұрағат ісі саласында ынтымақтасу; Бас прокуратура (келісім бойынша) - Одан әрі жазасын отанында өтеу үшін бас бостандығынан айыруға кесілген адамдарды ұстап беру туралы шартқа қол қою
АҚШ-пен стратегиялық серіктестікті нығайту
ИСМ, АШМ, ДСМ, ЭМРМ, ЭБЖМ, Қаржымині, Ұлттық банк, БҒМ, Қорғанысмині, ІІМ, ҰҚК, ҚР-дың Алматы қаласындағы өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі агенттігі, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ - СІМ (үйлестіру):

2) установление и развитие контактов
между работниками судебных органов,
включая организацию взаимных визитов в
целях изучения опыта, повышения
квалификации и обмена правовой
информацией;
3) изучение опыта европейских стран по
использованию инновационных технологий
в судебном администрировании;
4) проведение конференций и семинаров
по изучению европейских стандартов
обеспечения независимости, эффективности
судов и имплементации их в казахстанскую
судебную систему;
5) совместно с Генеральной прокуратурой
(по согласованию) - проведение
конференций и семинаров по вопросу
имплементации норм права в национальную
правовую систему;
Заинтересованные государственные органы
- обеспечение международного
эффективного взаимодействия с ОБСЕ по
вопросам совершенствования
казахстанского законодательства
посредством проведения круглых столов и
консультаций;
МВД, МТСЗН, МЮ, ПС КНБ, МИД - реализация
требований ЕС в области борьбы с
нелегальной миграцией и организованной
преступностью, реадмиссии, беженцам,
усилению защитных данных паспортов и
управлению пограничным контролем;
МИТ, МЭБП - изучение методов
государственного регулирования
архитектурно-градостроительной сферы в
странах европейского сообщества;
КНБ, МВД - установление и развитие
контактов между специальными службами
европейских стран, включая организацию
взаимных визитов, в целях изучения
опыта борьбы с международными
террористическими и
религиозно-экстремистскими
организациями, нарко- и
транснациональными преступными
группировками, а также с незаконным
перемещением ядерных материалов/отходов;
ГП, МВД - проведение переговоров с
экспертами Европейского Союза по
присоединению Республики Казахстан к
европейским конвенциям в области
уголовного преследования;
Национальной комиссии по делам женщин и
семейно-демографической политике при
Президенте РК (по согласованию) -
изучение опыта реализации гендерной и
семейно-демографической политики в
европейских странах
2.2
Повышение роли
Казахстана в
ОБСЕ
Продвижение
казахстанских
инициатив в период
председательства в ОБСЕ
МИД, МЭБП, МФ, МО, МВД, МООС, МСХ, МТС,
МИТ, МКИ, ЦИК, КНБ, ГП - Принятие
ключевых решений СМИД по трем измерениям
ОБСЕ. Содействие литовскому
председательству в разработке проектов
решений 19-го СМИД ОБСЕ в Вильнюсе
Обеспечение ключевой
роли РК в коллективных
усилиях государств-
участников ОБСЕ по
социально-экономической
реабилитации
Афганистана
МО, МИД, МЭБП, МФ, МИТ, МВД, КНБ -
участие в реализации решений ОБСЕ по
оказанию содействия Афганистану, в том
числе, проектов в области образования,
безопасности границ, подготовки
полицейских кадров и борьбы с незаконным
оборотом наркотиков в рамках Планов
Правительства РК по содействию
Афганистану и иных программ
Увеличение количества
граждан Республики
Казахстан, работающих в
структурах ОБСЕ
МИД, МЭБП, МФ, АГС - направление
граждан РК на работу в центральные
органы и полевые миссии ОБСЕ;
ЦИК, МИД - формирование списков
представителей РК, участвующих в
миссиях наблюдателей БДИПЧ в
странах-участницах ОБСЕ
2.3
Повышение роли
и авторитета
Казахстана в
мусульманском
мире
Активизация
деятельности Казахстана
в ОИК
МИД совместно с заинтересованными
госорганами РК - разработка и принятие
в 2010 году документа "Программа
председательства Республики Казахстан
в ОИК";
МИТ, МВД, МОН, МФ, МТСЗН, МСХ, КНБ
(по согласованию) и др.
заинтересованные госорганы - расширение
участия Казахстана в деятельности
ОИК, в том числе путем присоединения к
отдельным соглашениям;
МИД - организация и проведение 38-го
заседания Совета министров иностранных
дел стран-членов ОИК;
МЗ - организация и проведение 3-й
конференции министров здравоохранения
стран-членов ОИК;
МИТ, МКИ, МЭМР, МТК, МСХ, Национальная
комиссия по делам женщин и
семейно-демографической политике при
Президенте РК (по согласованию) -
организация и проведение Всемирного
Исламского Экономического Форума в
Астане
2.4
Дальнейшее
развитие
взаимодействия
с основными
геополитическими
центрами влияния
(Российская
Федерация,
Китайская
Народная
Республика,
Соединенные
Штаты Америки,
Япония, Индия)
и ведущими
государствами
арабского мира
Укрепление союзнических
отношений с Российской
Федерацией
МИД, МЭМР, МИТ, МО, МТК, НКА, НБ, МЭБП,
МКИ, МОН, МЗ, МТСЗН, МФ, МЮ, МООС, МТС,
НКА, МЧС, МСХ, МВД, КНБ - дальнейшая
активизация работы в рамках
Межправительственной комиссии по
сотрудничеству и действующих в ее рамках
подкомиссий по приграничному
сотрудничеству, военно-техническому
сотрудничеству, транспорту, комплексу
"Байконур", межбанковскому и
инвестиционному сотрудничеству
Дальнейшее укрепление
отношений
стратегического
партнерства с КНР
Государственные органы, ответственные за
ведение казахстанской части подкомитетов
казахстанско-китайского Комитета по
сотрудничеству - дальнейшая активизация
работы в рамках курируемых подкомитетов
казахстанско-китайского Комитета по
сотрудничеству;
МИТ, заинтересованные государственные
органы - реализация Плана мероприятий к
Программе сотрудничества между РК и КНР
в несырьевых секторах экономик двух
стран, ввод в строй МЦПС "Хоргос";
МЭМР, заинтересованные государственные
органы - координация вопросов
строительства и ввода в эксплуатацию
казахстанско-китайского газопровода и
второй очереди нефтепровода РК-КНР,
подписание Соглашения о сотрудничестве
в области мирного использования
атомной энергии;
МТК, заинтересованные государственные
органы - строительство международного
автокоридора "Западная Европа - Западный
Китай", железнодорожной ветки
"Хоргос-Жетыген";
МСХ, заинтересованные государственные
органы - согласование Концепции по
межгосударственному распределению
водных ресурсов трансграничных рек
(по вододелению) и подготовка проекта
соответствующего межправительственного
соглашения, подготовка и подписание
Соглашения о контроле качества воды и
предупреждении загрязнения
трансграничных рек;
МООС, заинтересованные государственные
органы - подписание Соглашения о
сотрудничестве в области охраны
окружающей среды;
МКИ, заинтересованные государственные
органы - открытие Центра культуры РК
в КНР, развитие культурно-гуманитарных
отношений, сотрудничество в области
архивного дела;
Генеральная прокуратура - подписание
Договора о передаче лиц, осужденных к
лишению свободы, для дальнейшего
отбывания наказания на родине
Укрепление
стратегического
партнерства с США
МИТ, МСХ, МЗ, МЭМР, МЭБП, МФ, НБ, МОН,
МО, МВД, КНБ, АРФЦА, акиматы областей,
гг. Астана и Алматы, АО "ФНБ "Самрук-
Казына" - МИД (координация):

1) екі жақты ынтымақтастық жөніндегі мемлекетаралық бірлескен комиссия құру жөнінде ұсыныс енгізу;
2) СІМ мен Мемдепартамент арасындағы келешегі зор және проблемалы мәселелер, сондай-ақ халықаралық өзекті проблемалар жөніндегі консультациялар кестесін келісу;
3) ЕҚЫҰ шеңберінде тиімді үнқатысуды нығайту және СІМ мен Мемдепартамент арасында «отты желілер» орнату (2010 жылғы Төрағалықтың күн тәртібі, ЕҚЫҰ саммиті («Хельсинки қосу» және басқалары); байланыс арналарының сенімділігі және қорғалуы мәселелерін шешу; екі елдің Венадағы дипломатиялық миссиялары арасындағы үйлесу мен өзара әрекеттестікті күшейту;
4) Қазақстанға қатысты Джексон - Вэника түзетулері әрекетін жою;
5) Ұлттық компаниялар мен даму институттарымен бірлесіп:
- Қазақстан Республикасы аумағында экспорттық-бағдарлық өндіріс құру, қазақстан кәсіпорындарына жаңа технологиялар, қазіргі заманғы менеджменттің алдыңғы қатарлы әдістерін енгізу;
- АҚШ Сауда министрлігінің ТМД елдері жөніндегі іскерлік ақпарат қызметімен бірге Қазақстан экономикасының шикізаттық емес секторында инвестициялық жобаларды бірлесіп іске асыру жөніндегі жұмыстарды жандандыру;
- Қазақстан жөніндегі жыл сайынғы инвестициялық форумды Нью-Йоркте өткізу.
6) өңіраралық ынтымақтастықты дамыту;
7) ғылыми-техникалық ынтымақтастың туралы келісімге қол қою;
8) Қазақстандағы энергияның жаңартылмалы және баламалы көздерін дамыту бойынша АҚШ тәжірибесін зерделеу және осы бағыттағы бірлескен жобаларды іске асыру;
9) ауыл шаруашылығы саласындағы ынтымақтастықты дамыту, агроөнеркәсіптік кешенге инвестицияларды тарту, жаңа технологияларды енгізу;
10) энергетика саласындағы әріптестік жөніндегі бірлескен комиссияның мәжілістерін өткізу;
11) «Қатерлерді бірлесіп қысқарту» бағдарламасы шеңберіндегі жобаларды іске асыру
Жапониямен экономикалық, инвестициялық және технологиялық ынтымақтастықты дамыту
ИСМ, мүдделі мемлекеттік органдар - екі жақты шарттың - құқықтың базаны нығайту, Жапониядан инвестициялар мен технологиялар тарту;
Қоршағанортамині, мүдделі мемлекеттік органдар - Отандық энергетикалық, өнеркәсіптік және өндіруші секторларды жаңғырту мәселелері, Қазақстанға инновациялық технологияларды тарту бойынша Киот хаттамасы шеңберінде өзара іс-қимылдың «Жол картасын» жасау;
Қаржымині - ҚР Үкіметі мен Жапония Үкіметі арасындағы Қосарлы салық салуды болдырмау және табысқа салынатын салыққа қатысты салық салудан жалтарудың алдын алу туралы конвенцияның күшіне енуі бойынша мемлекетішілік рәсімдерді жүзеге асыру;
ИСМ - Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Жапонияның Үкіметі арасында Инвестицияны ырықтандыру, көтермелеу және қорғау туралы келісім жасасу;
ЭМРМ - Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Жапонияның Үкіметі арасында Атом энергиясын бейбіт мақсатқа пайдалану туралы келісім жасасу;
ККМ - ҚР мен Жапония арасында тікелей әуе қатынасын жолға қою;
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар - ауыл шаруашылығы саласындағы ынтымақтастықты дамыту, ҚР-дың агросаласына инвестициялар мен технологияларды тарту;
ЭМРМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ, мүдделі мемлекеттік органдар - жапон нарығындағы Қазақстанның уран өнімінің үлесін 40%-ға өсіру
Үндістанмен қатынастарды дамыту
ЭМРМ - «Сәтпаев» мұнай блогы бойынша практикалық өзара іс-қимыл; ҚР-дың мұнай өңдеу саласына Үндістан капиталын тарту;
ИСМ - ҚР-дың ДСҰ-ға кіру мәселесі жөніндегі келіссөздерді аяқтау;
ИСМ, ДСМ, мүдделі мемлекеттік органдар - экономикалық өзара іс-қимыл салаларын кеңейту, Үндістан компанияларын ақпараттық технологиялар, фармацевтика, тоқыма өнеркәсібі, т.б. салаларға тарту;
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ - бірлескен инвестициялық қор құру;
БҒМ, ИСМ, АБА, мүдделі мемлекеттік органдар - Үндістан компанияларының Қазақстанның ИТ-парктері қызметіне қатысуын кеңейту;
МАМ, ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар - гуманитарлық ынтымақтастықты кеңейту мәселелері.
Араб әлемінің жетекші мемлекеттерімен қатынастарды нығайту
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ, мүдделі мемлекеттік органдар - араб әлемінің әртүрлі қаржы институттарымен, соның ішінде Әбу-Даби даму қорымен, Кувейт экономикалық даму қорымен, Сауд даму қорымен жұмыстарды жандандыру;
ИСМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ, мүдделі мемлекеттік органдар - Қазақстандағы жобаларды іске асырудың табысты тәжірибесін насихаттау арқылы араб елдерінен инвестицияларды одан әрі тарту;
Қаржымині, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ, мүдделі мемлекеттік органдар - ҚР-дағы ислам банкингі жүйесін одан әрі дамыту;
ККМ - Парсы шығанағына шығуды қамтамасыз ету мақсатында Өзен - Гызылгая - Етрек - Берекет - Горган теміржол бағыттарын пайдалануға беру, ҚР және араб елдері арасындағы тікелей әуе қатынастарын ашу;
ИСМ - ҚР мен БАӘ арасындағы Инвестицияны көтермелеу және өзара қорғау туралы келісімге қол қою;
АШМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ, мүдделі мемлекеттік органдар - Таяу Шығыс және Солтүстік Африка нарықтарына шығуды оңтайландыру мақсатында Иранда және Египетте астық қоймаларын салу арқылы Қазақстаннан ауыл шаруашылығы өнімдерін шығаруды ілгерілету
2.5
Орталық Азиядағы ынтымақтастықты дамыту және Қазақстанның өңірлік жетекші ретіндегі ұстанымдарын нығайту
Орталық Азия елдерімен экономикалық ынтымақтастық пен интеграцияны тереңдету және Орталық Азия мемлекеттері одағын (ОАМО) құру жөніндегі Қазақстан бастамасын ілгерілету
ИСМ, ККМ, ЭМРМ, АШМ, ЭБЖМ, Қаржымині - Орталық Азия мемлекеттерімен Еркін сауда аймағын құру туралы келісім жобасын дайындау; Орталық Азия елдерінің кеден заңнамаларын үйлесімдендіруге қатысу;
ИСМ, ККМ, ЭМРМ, АШМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ, мүдделі мемлекеттік органдар - Орталық Азия елдеріндегі инвестициялық жобаларға қатысу;
ЭМРМ, АШМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ, мүдделі мемлекеттік органдар - Орталық Азиядағы су және энергетика ресурстарын тиімді пайдалану тұжырымдамасын дайындауға қатысу
2.6
Біріккен Ұлттар Ұйымы шеңберінде Қазақстанның халықаралық ұстанымдарын  және беделін нығайту
БҰҰ жүйесіндегі халықаралық ұйымдардың субөңірлік кеңселерін орналастыру
ІІМ, СІМ (жалпы үйлестіру) - Орталық Азиялық өңірлік ақпараттық үйлестіру орталығын құру туралы келісімді ратификациялауды аяқтау; оның Алматы қаласына орналасуы жағдайында ҚР Үкіметі мен Орталық Азиялық өңірлік ақпараттық үйлестіру орталығы арасындағы келісімді ведомствоаралық келісуден өткізу, оған қол қою және оны ратификациялау;
Қаржымині, ЭБЖМ, Қоршағанортамині, СІМ - қаржы бөлу және құжаттарды келісу;
Алматы қ. әкімдігі - БҰҰ-ның Азия және Тынық мұхиты елдеріне арналған Экономикалық және әлеуметтік комиссиясының БҰҰ еуропалық экономикалық комиссиясының (ЭСКАТО - БҰҰ ЕЭК) және БҰҰ-ның тұрғын халықтар жөніндегі қорының (ЮНПФА) субөңірлік офистері үшін ғимараттар беру/
ҚР мен БҰҰ арасындағы ынтымақтастық туралы қолданыстағы құжаттарды жаңарту және жаңаларын жасасу
ДСМ, АШМ, БГМ, ЕХӘҚМ, Қаржымині, ЭБЖМ, Қоршағанортамині, ИСМ, ІІМ, Қорғанысмині, СА, ТМРА, Бас Прокуратура (келісім бойынша), ҰҚК (келісім бойынша), ҚР Президенті жанындағы адам құқы жөніндегі комиссия, ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия, СІМ (жалпы үйлестіру) - ынтымақтастық бағдарламалары мен ұлттық баяндамаларды әзірлеу және келісу
Ратификацияланған құқық қорғау конвенцияларының ережелерінен туындайтын міндеттемелерді орындау туралы ұлттық баяндамаларды БҰҰ-да қорғау бойынша ҚР мемлекеттік органдарының жұмыстарын үйлестіру
ЕХӘҚМ, МАМ, БҒМ, ІІМ, ДСМ, ЭБЖМ, ИСМ, Бас Прокуратура, ҰҚК, ҚР Президенті жанындағы адам құқы жөніндегі комиссия, ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия, Адам құқы жөніндегі ұлттық орталық, СІМ (жалпы үйлестіру) - баяндама жобаларын әзірлеу және келісу, БҰҰ салалық комитеттерінде баяндамалар қорғауға қатысу
2.7
ЕурАзЭҚ шеңберінде Кеден одағын құруды аяқтау
Кеден одағының институционалды құрылымын құру
СІМ, ИСМ, Қаржымині, Әділетмині, ЭБЖМ, АШМ, ЕХӘҚМ, ДСМ, АБА, СА, Жоғарғы сот - Кеден одағын құрайтын мемлекеттердің халықаралық шарттарды және Кеден одағының жоғарғы органының:
Кеден одағының комиссиясын құру;
Кедендік одақ комиссиясының Хатшылығын құру; ЕурАзЭҚ Сот статутын бекіту; Кеден одағы органдарының функциялары мен регламентін белгілеу жөніндегі шешімдерін әзірлеуі және қабылдауы
3.1
ҚР азаматтары үшін шет мемлекеттердің (бірінші кезекте ЕО елдерінде) визалық режимін жеңілдету
ЕО-ға мүше мемлекеттермен реадмиссия, заңсыз көші-қон және ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес саласындағы, босқындарға бақылау жүргізу, төлқұжат деректерін қорғауды күшейту және шекаралық бақылауды басқару жөніндегі ынтымақтастық
ІІМ, Әділетмині, ЭБЖМ, Қаржымині, ЕХӘҚМ, ҰҚК - Қазақстан Республикасының заңнамасын және мемлекеттік органдардың практикалық жұмыстарын еуропалық нормаларға жақындату туралы ұсыныстар дайындау
4.1
Әлемде Қазақстан Республикасын табысты дамушы және ілгерілеуші мемлекет ретінде қабылдаудың жаңа оң үрдістерін қалыптастыру  және қазіргілерін бекіту
ҚР-дың шет елдердегі мекемелерінің және мемлекеттік органдарының шет елдерде ақпараттық имидждік саясатты іске асыру жөніндегі қызметін үйлестіру
СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар - авторлық, редакциялық мақалаларды, жарияланымдарды, репортаждарды, сюжеттерді, сондай-ақ арнаулы шығарылымдарды рейтингілі ғаламдық және ұлттық БАҚ-тарда жариялау (баспа басылымдары, телевидение, радио, ақпараттық агенттік, интернет-БАҚ)
Мемлекет басшысының жыл сайынғы Жолдауын, «Еуропаға жол», сондай-ақ «Мәдени-тарихи мұра» бағдарламалық құжаттарын іске асыру, АӨСШК, Әлемдік және дәстүрлі діндер съезін өткізу, ҚР-дың 2010 жылы ЕҚЫҰ-ға, 2011 жылы ИКҰ министрлік конференциясын төрағалық етуі және т.б. шет елдерде насихаттауды қоса алғанда, тақырыптық іс-шараларды іске асыру.
СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар - тақырыптың іс-шараларды өткізуге, сондай-ақ ҚР-дың саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени-гуманитарлық дамуы тақырыбына тұсаукесерлер, семинарлар, конференциялар, брифингтер «дөңгелек үстелдер» өткізуге жәрдем көрсету
Мақсатты аудиторияларда мемлекеттік құрылыстың қазақстандық тәжірибесін насихаттау (саясат, экономика, әлеуметтік сала, гендерлік және отбасылық-демографиялық саясат, мәдениет), Қазақстанның халықаралық қоғамдастықтың беделді мүшесі ретінде өсе түсіп отырған рөліне назар аударту
Мүдделі мемлекеттік органдар - ұйымдастыру мәселелеріне жәрдем көрсету
ҚР-дың ұлттық брендтері тұжырымдамасын қалыптастыру және тиісті коммуникативті стратегия әзірлеу
СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар - Қазақстан Республикасының ұлттық брендтері тұжырымдамасын қалыптастыру Мүдделі мемлекеттік органдар-мемлекеттік органдардың коммуникативті саясат жасаудағы бірыңғай тәсілдері

1) внести предложение по созданию
межгосударственной совместной комиссии
по двустороннему сотрудничеству;
2) согласовать график консультаций между
МИД и Госдепартаментом по перспективным
и проблемным вопросам двусторонних
отношений, а также актуальным
международным проблемам;
3) укрепить эффективный диалог в рамках
ОБСЕ и установить "горячую линию" между
МИД и Госдепартаментом (повестка
Председательства 2010, саммит ОБСЕ
("Хельсинки плюс" и др.); решить вопросы
надежности и защищенности канала связи;
усилить координацию и взаимодействие
между дипломатическими миссиями двух
стран в Вене;
4) отмена действия поправки
Джексона-Вэника в отношении Казахстана;
5) совместно с Национальными компаниями
и институтами развития:
- создание экспортно-ориентированных
производств на территории Республики
Казахстан, внедрение на казахстанских
предприятиях новых технологий, передовых
методов современного менеджмента;
- активизация работы со Службой деловой
информации по странам СНГ (BISNIS)
Министерства торговли США по совместной
реализации инвестиционных проектов в
несырьевом секторе экономики Казахстана;
- ежегодное проведение инвестиционного
форума по Казахстану в г. Нью-Йорк.
6) Развитие межрегионального
сотрудничества;
7) Подписание Соглашения о
научно-техническом сотрудничестве;
8) Изучение опыта США по развитию
возобновляемых и альтернативных
источников энергии и реализации
совместных проектов в данном
направлении;
9) Развитие сотрудничества в области
сельского хозяйства, привлечение
инвестиций в агропромышленный комплекс,
внедрение новых технологий;
10) проведение заседаний Совместной
комиссии по партнерству в области
энергетики;
11) Реализация проектов в рамках
программы "Совместное сокращение угрозы"
Развитие
экономического,
инвестиционного и
технологического
сотрудничества с
Японией
МИТ, заинтересованные государственные
органы - укрепление двусторонней
договорно-правовой базы, привлечение
инвестиций и технологий из Японии;
МООС, заинтересованные государственные
органы - формирование "Дорожной
карты" по взаимодействию в рамках
Киотского протокола по вопросам
модернизации отечественного
энергетического, промышленного и
добывающего секторов, привлечению в
Казахстан инновационных технологий;
МФ - осуществление внутригосударственных
процедур по вступлению в силу Конвенции
между Правительством РК и Правительством
Японии об избежании двойного
налогообложения и предотвращении
уклонения от налогообложения в
отношении налогов на доход;
МИТ - заключение Соглашения между
Правительством Республики Казахстан и
Правительством Японии о либерализации,
поощрении и защите инвестиций;
МЭМР - заключение Соглашения между
Правительством Республики Казахстан
и Правительством Японии о мирном
использовании атомной энергии;
МТК - налаживание прямого авиасообщения
между РК и Японией;
МСХ, заинтересованные государственные
органы - развитие сотрудничества в
сфере сельского хозяйства, привлечение
инвестиций и технологий в агросферу РК;
МЭМР, АО "ФНБ "Самрук-Казына",
заинтересованные государственные органы
- увеличение доли казахстанской урановой
продукции на японском рынке до 40 %
Развитие отношений с
Индией
МЭМР - практическое взаимодействие по
нефтяному блоку "Сатпаев";
привлечение индийского капитала в
нефтеперерабатывающую отрасль РК;
МИТ - завершение переговоров по вопросу
вступления РК в ВТО;
МИТ, МЗ, заинтересованные
государственные органы - расширение
сфер экономического взаимодействия,
привлечение индийских компаний в
отрасли информационных технологий,
фармацевтики, текстильную
промышленность и др.;
АО "ФНБ "Самрук-Казына" - создание
совместного инвестиционного фонда;
МОН, МИТ, АИС, другие заинтересованные
государственные органы - расширение
участия индийских компаний в
деятельности казахстанских ИТ-парков;
МКИ, Национальная комиссия по делам
женщин и семейно-демографической
политике при Президенте РК (по
согласованию), заинтересованные
государственные органы - вопросы
расширения гуманитарного сотрудничества
Укрепление отношений с
ведущими государствами
арабского мира
АО "ФНБ "Самрук-Казына", заинтересован-
ные государственные органы - активизация
работы с различными финансовыми
институтами арабского мира, в том числе
с Фондом развития Абу-Даби, Кувейтским
фондом экономического развития,
Саудовским фондом развития;
МИТ, АО "ФНБ "Самрук-Казына",
заинтересованные государственные
органы - дальнейшее привлечение
инвестиций из арабских стран путем
пропаганды успешного опыта реализации
проектов в Казахстане;
МФ, АО "ФНБ "Самрук-Казына",
заинтересованные государственные
органы - дальнейшее развитие системы
исламского банкинга в РК;
МТК - ввод в эксплуатацию
железнодорожного маршрута Узень-
Гызылгая-Этрек-Берекет-Горган в целях
обеспечения выхода к Персидскому заливу;
открытие прямых воздушных сообщений
между РК и арабскими странами;
МИТ - подписание Соглашения о поощрении
и взаимной защите инвестиций между
РК и ОАЭ;
МСХ, АО "ФНБ "Самрук-Казына",
заинтересованные государственные
органы - продвижение экспорта
сельхозпродукции из Казахстана путем
строительства зернохранилищ в Иране и
Египте в целях оптимизации выхода на
рынки Ближнего Востока и Северной Африки
2.5
Развитие
сотрудничества в
Центральной Азии
и укрепление
позиций
Казахстана как
регионального
лидера
Углубление
экономического
сотрудничества и
интеграции со странами
Центральной Азии и
продвижение инициативы
Казахстана по созданию
Союза Центрально-
Азиатских государств
(СЦАГ)
МИТ, МТК, МЭМР, МСХ, МЭБП, МФ -
подготовка проекта Соглашения о создании
зоны свободной торговли с государствами
Центральной Азии; участие в гармонизации
таможенных законодательств стран ЦА;
МИТ, МТК, МЭМР, МСХ, АО "ФНБ
"Самрук-Казына", заинтересованные
государственные органы - участие в
инвестиционных проектах в странах ЦА;
МЭМР, МСХ, АО "ФНБ "Самрук-Казына",
заинтересованные государственные
органы - участие в подготовке Концепции
эффективного использования
водно-энергетических ресурсов в ЦА
2.6
Укрепление
международных
позиций и
авторитета
Казахстана в
рамках ООН
Размещение
субрегиональных офисов
международных
организаций системы ООН
МВД, МИД (общая координация) - завершить
ратификацию Соглашения о создании
ЦАРИКЦ; провести межведомственное
согласование, подписать и ратифицировать
Соглашение между правительством РК и
ЦАРИКЦ об условиях его пребывания в
г. Алматы; МФ, МЭБП, МООС, МИД (общая
координация) выделение финансовых
средств и согласование документов;
Акимат г. Алматы - предоставление
помещений для субрегиональных офисов
ЭСКАТО - ЕЭК ООН и ЮНФПА
Обновление действующих
и заключение новых
документов о
сотрудничестве между
РК и ООН
МЗ, МСХ, МОН, МТСЗН, МФ, МЭБП, МООС,
МИТ, МВД, МО, АС, АРЕМ, ГП, КНБ,
Комиссия по правам человека при
Президенте РК, Национальная комиссия по
делам женщин и семейно-демографической
политике при Президенте РК, МИД (общая
координация) - разработка, согласование
и презентация программ сотрудничества и
национальных докладов
Координация работы
государственных органов
РК по защите в ООН
национальных докладов о
выполнении обязатель-
ств, вытекающих из
положений ратифициро-
ванных правозащитных
конвенций
МТСЗН, МКИ, МОН, МВД, МЗ, МЭБП, МИТ, ГП,
КНБ, Комиссия по правам человека при
Президенте РК, Национальная комиссия по
делам женщин и семейно-демографической
политике при Президенте РК, Национальный
центр по правам человека, МИД (общая
координация) - подготовка и согласование
проектов докладов, участие в защите
докладов в профильных комитетах ООН
2.7
Завершение
формирования
таможенного
союза в рамках
ЕврАзЭС
Построение
институциональной
структуры таможенного
союза
МИД, МИТ, МФ, МЮ, МЭБП, МСХ, МТСЗН, МЗ,
АИС, АС, Верховный Суд - разработка и
принятие государствами, формирующими
таможенный союз, международных договоров
и решений высшего органа таможенного
союза по:
учреждению Комиссии таможенного союза;
созданию Секретариата Комиссии таможенного союза; утверждению Статута
Суда ЕврАзЭС; определению функций и
регламента органов таможенного союза
3.1
Упрощение
визового режима
иностранных
государств для
граждан РК (в
первую очередь,
в странах ЕС)
Сотрудничество с
государствами-членами
ЕС в сфере реадмиссии,
борьбы с нелегальной
миграцией и организо-
ванной преступностью,
по контролю над
беженцами, усиления
защитных данных
паспортов и управления
пограничным контролем
МВД, МЮ, МЭБП, МФ, МТСЗН, КНБ -
подготовка предложений о сближении
законодательства Республики Казахстан и
практики работы госорганов с
европейскими нормами
4.1
Закрепление
существующих и
формирование
новых позитивных
тенденций
восприятия в
мире Республики
Казахстан как
успешно разви-
вающегося и
прогрессивного
государства
Координация деятельнос-
ти загранучреждений и
государственных органов
РК по реализации
информационно-
имиджевой политики за
рубежом
МИД, заинтересованные государственные
органы - подготовка тематических топиков
для размещения публикаций в рейтинговых
глобальных и национальных СМИ
публикаций, репортажей, сюжетов,
специальных выпусков в СМИ (печатные
издания, телевидение, радио,
информационные агентства, интернет-СМИ)
Реализация тематических
мероприятий, включая
пропаганду за рубежом
ежегодных Посланий
Главы государства,
программных документов
"Путь в Европу", а
также "Культурно-
историческое наследие",
проведение СВМДА,
Съезда мировых и
традиционных религий,
председательствование
РК в ОБСЕ в 2010 г.,
министерской конферен-
ции ОИК в 2011 и др.
МИД, заинтересованные государственные
органы - содействие в проведении
тематических мероприятий, а также
презентаций, семинаров, конференций,
брифингов, "круглых столов" на тему
политического, социально-экономического
и культурно-гуманитарного развития РК
Пропаганда в целевых
аудиториях казахстан-
ского опыта
государственного
строительства
(политика, экономика,
социальная сфера,
гендерная и
семейно-демографическая
политика, культура),
привлечение внимания к
возрастающей роли
Казахстана как
авторитетного члена
международного
сообщества
МИД, заинтересованные государственные
органы - оказание содействия в
организационных вопросах
Формирование концепции
национальных брендов
РК и разработка
соответствующей
коммуникативной
стратегии
МИД, заинтересованные государственные
органы - формирование концепции
национальных брендов Республики
Казахстан
МИД, заинтересованные государственные
органы - единый подход государственных
органов в выработке коммуникативной
политики

5. Стратегиялық жоспарды әзірлеуге негіз болған нормативтік
құқықтық актілер мен құжаттардың тізбесі
1) 1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясы;
2) «Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 26 маусымдағы Заңы;
3) «Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 7 наурыздағы Заңы;
4) «Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 30 мамырдағы Заңы;
5) «2010 - 2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Заңы;
6) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығы;
7) «Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы № 858 Жарлығы;
8) «Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысы;
9) «Мемлекет басшысының 2005 - 2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 - 2009 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын орындау жөніндегі Іс-шаралар жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі № 319 қаулысы;
10) «Қазақстан - 2030. Гүлдену, қауіпсіздік және барлық қазақстандықтардың әл-ауқатының жақсаруы» Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 10 қазандағы Қазақстан халқына Жолдауы;
11) «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы;
12) «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 2344 қаулысына
қосымша
6. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. Бюджеттік бағдарламаларға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.03 № 218 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
001 «Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі қызметтер»
Сипаттама
Орталық аппаратты ұстау бойынша әкімшілік шығыстар. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің қызметкерлерін мемлекеттік және шет тілдерге оқыту. Ел ішінде және шет елдерде Қазақстан Республикасының оң сипатты имиджін ілгерілетуге бағытталған ақпараттық-насихаттау қызметі бойынша іс-шараларды өткізу
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Қызмет атауы
Мемлекеттік қызметкерлердің біліктілігін арттыру
Сан көрсеткіштері
Мемлекеттік және шет тілдерді үйренген мамандар саны
Адам
105-ке дейін
105-ке дейін
105-ке дейін
105-ке дейін
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Мемлекеттік қызметкерлерін мемлекеттік және шет тілдерді үйрену жағында біліктілігін арттыру
%
100
100
100
100
Қызмет атауы
Ақпараттық-имидждік сипаты бар іс-шараларды іске асыру
Стратегиялық бағыт

5. Перечень нормативных правовых актов и документов,
на основе которых разработан Стратегический план
1) Конституция Республики Казахстан от 30 августа 1995 года;
2) Закон Республики Казахстан от 26 июня 1998 года "О национальной безопасности Республики Казахстан";
3) Закон Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан";
4) Закон Республики Казахстан от 30 мая 2005 года "О международных договорах Республики Казахстан";
5) Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года "О республиканском бюджете на 2010-2012 годы";
6) Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан";
7) Указ Президента Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 858 "О Концепции правовой политики Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года";
8) Постановление Правительства РК от 28 октября 2004 года № 1118 "Вопросы Министерства иностранных дел Республики Казахстан";
9) Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года № 319 "Об утверждении Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы";
10) Послание Президента страны народу Казахстана "Казахстан - 2030. Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев" от 10 октября 1997 года;
11) Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева "Новый Казахстан в новом мире" от 28 февраля 2007 года;
12) Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева "Рост благосостояния граждан Казахстана - главная цель государственной политики" от 6 февраля 2008 года.
Приложение
постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2009 года № 2344
6. Бюджетные программы
Сноска. Бюджетные программы с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2011 № 218.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
001 «Услуги по координации внешнеполитической деятельности»
Описание
Административные расходы по содержанию центрального аппарата.
Обучение государственному и иностранному языкам сотрудников
Министерства иностранных дел Республики Казахстан. Проведение
мероприятий по информационно-пропагандистской деятельности,
направленной на продвижение положительного имиджа Республики
Казахстан как внутри страны, так и за рубежом
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план
текущего)
2010
год
2011
год
2012
год
Наименование
услуги
Повышение квалификации госслужащих
Показатели
количества
Количество обученных
специалистов
государственному и
иностранному языкам
чел.
до 105
до 105
до 105
до 105
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Повышение квалифика-
ции госслужащих в
части знания
государственного и
иностранного языкам
%
100
100
100
100
Наименование
услуги
Реализация мероприятий информационно-имиджевого характера
Стратегическое
направление

4. Шет елдерде Қазақстан Республикасының оң сипатты имиджін қалыптастыру және ілгерілету
Мақсат
4.1. Әлемге Қазақстан Республикасын табысты дамушы және ілгерілеуші мемлекет ретінде қабылдатудың қазіргі оң үрдістерін бекіту және жаңаларын қалыптастыру
Міндеттер
4.1.1. ҚР-дың шет елдердегі мекемелерінің және мемлекеттік органдарының шет елдерде ақпараттық-имидждік саясатын іске асыру жөніндегі қызметтерін үйлестіру
4.1.2. Шет елдерде Мемлекет басшысының жыл сайынғы Жолдауларын, ҚР Үкіметінің бағдарламалық құжаттарын насихаттауды, ҚР-дың сыртқы саяси бастамаларын іске асыру барысын қоса алғанда, тақырыптық ақпараттық науқандар өткізу
4.1.3. Мақсатты аудиторияларда мемлекеттік құрылыстың қазақстандық тәжірибесін (саясат, экономика, әлеуметтік сала, мәдениет) және ұлтаралық, сондай-ақ конфессияаралық келісімін насихаттау, Қазақстанның халықаралық қоғамдастықтың беделді мүшесі ретінде артып отырған рөліне назар аударту
Сан көрсеткіштері
Жаһандық және ұлттық рейтингті БАҚ-тарда авторлық мақалалар, жарияланымдар, репортаждар, сюжеттер, сондай-ақ арнаулы шығарылымдар жариялау (баспа басылымдары, теледидар, радио, ақпараттық агенттіктер, интернет-БАҚ)
Бірлік
850-ге дейін
1 000-ға дейін
1 250-ге дейін
1 250-ге дейін
Тақырыптық ақпараттық науқандарды іске асыру
Бірлік
10-ға дейін
15-ке дейін
20-ға дейін
20-ға дейін
ҚР-дың саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени-гуманитарлық дамуы тақырыбына таныстыру рәсімдерін, семинарлар, конференциялар, брифингтер, «дөңгелек үстелдер» өткізу
Бірлік
22-ге дейін
30-ға дейін
40-қа дейін
40-қа дейін
ҚР-да шетелдік журналистердің баспасөз турларын ұйымдастыру
Бірлік
8-ге дейін
12-ге дейін
16-ға дейін
16-ға дейін
Деректі фильмдер, сюжеттер түсіру және оларды шет мемлекеттердің телеарналарында көрсету
Бірлік
8-ге дейін
10-ға дей
12-ге дейін
12-ге дейін
Ақпараттық-имидждік порталды дамыту, Интернет қорларын пайдалану (блоктар, чаттар, форумдар, басқа да бейресми коммуникациялар түрлері)
Бірлік
1
1
1
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Ел ішінде және шет елдерде Қазақстан Республикасының оң сипатты имиджін ілгерілетуге бағытталған ақпараттық-насихаттау қызметі бойынша іс-шараларды өткізу
%
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Мың теңге
3 720 788
4 085 892
5 048 849
4 925 973
5 063 370
Мекеме басшысы _________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
003 «Мемлекеттік шекараны делимитациялау және демаркациялау»
Сипаттама
Өзбекстан Республикасы, Түрікменстан және Қырғыз Республикасымен мемлекеттік шекараны халықаралық-құқықтық ресімдеуді аяқтау.
Қырғыз Республикасымен мемлекеттік шекараның өту сызығының 100% жергілікті жерлерде бекіту. Ресей Федерациясымен мемлекеттік шекараның өту сызығының 50% жергілікті жерлерде бекіту.
Стратегиялық бағыт

4. Формирование и продвижение положительного имиджа Республики
Казахстан за рубежом
Цель
4.1. Закрепление существующих и формирование новых позитивных
тенденций восприятия в мире Республики Казахстан как успешно
развивающегося и прогрессивного государства
Задачи
4.1.1. Координация деятельности загранучреждений и государственных
органов Республики Казахстан по реализации информационно-имиджевой
политики Республики Казахстан за рубежом
4.1.2. Проведение тематических информационных кампаний включая
пропаганду за рубежом ежегодных Посланий Главы государства,
программных документов Правительства РК, ходе реализации
внешнеполитических инициатив РК
4.1.3. Пропаганда в целевых аудиториях казахстанского опыта
государственного строительства (политика, экономика, социальная
сфера, культура) и межнационального и межконфессионального
согласия, привлечение внимания к возрастающей роли Казахстана как
авторитетного члена международного сообщества.
Показатели
количества
Размещение авторских
статей, публикаций,
репортажей, сюжетов,
в также специальных
выпусков в рейтинго-
вых глобальных и
национальных СМИ
(печатные издания,
телевидение, радио,
информационные
агентства,
интернет-СМИ)
ед.
до 850
до 1 000
до 1 250
до 1 250
Реализация
тематических
информационных
кампаний
ед.
до 10
до 15
до 20
до 20
Проведение презента-
ций, семинаров,
конференций,
брифингов, «круглых
столов» на тему
политического,
социально-экономичес-
кого и культурно-
гуманитарного
развития РК
ед.
до 22
до 30
до 40
до 40
Организация пресс-
туров иностранных
журналистов в
Республику Казахстан
ед.
до 8
до 12
до 16
до 16
Производство и показ
документальных
фильмов, сюжетов на
телеканалах
зарубежных государств
ед.
до 8
до 10
до 12
до 12
Развитие информацион-
но-имиджевых порта-
лов, использование
Интернет-ресурсов
(блоги, чаты, форумы,
другие формы
неформальной
коммуникации)
ед.
1
1
1
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Проведение
мероприятий по
информационно-пропа-
гандистской деятель-
ности, направленной
на продвижение
положительного имиджа
Республики Казахстан
как внутри страны,
так и за рубежом
%
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
3 720
788
4 085 892
5 048 849
4 925
973
5 063
370
Руководитель учреждения __________________
Администра-
тор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
003 «Делимитация и демаркация государственной границы»
Описание
Завершение международно-правового оформления государственной границы с
Республикой Узбекистан, Туркменистаном и Кыргызской Республикой.
Закрепление на местности 100 % линии прохождения государственной
границы с Кыргызской Республикой.
Закрепление на местности 50 % линии прохождения государственной
границы с Российской Федерацией
Стратеги-
ческое
направление

1. Қазақстан Республикасының егемендігі мен қауіпсіздігін дипломатиялық жолдармен қамтамасыз ету, жаһандық және өңірлік қауіпсіздікті сақтау
Мақсат
1.1. Мемлекеттік шекараны демаркациялау
1.2 Каспий теңізін тиімді пайдалану мақсатында оның құқықтық мәртебесін реттеу
Міндеттер
1.1.1 Өзбекстан Республикасы, Түрікменстан және Қырғыз Республикасымен құрлықтағы мемлекеттік шекараны демаркациялауды аяқтау
1.1.2. Қазақстан-Ресей мемлекеттік шекарасында демаркациялау жұмыстарын жүргізу
1.1.3. Қазақстан-Қырғыз мемлекеттік шекарасында демаркациялау жұмыстарын жүргізу
1.2.1. Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияның жобасын келісу
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Өзбекстан Республикасы және Түрікменстанмен мемлекеттік шекараның өту сызықтарының сипаттама хаттамаларын, демаркациялық карталарды, шекаралық белгілер хаттамаларын дайындау
Құжаттар пакеті
2
Шекаралық белгілердің координаталар мен биіктіктер каталогын, Өзбекстан Республикасы және Түрікменстанмен шекара белгілері бағаналарын өзара орналастыру сызбасын, Өзбекстан Республикасымен аралдардың тиесілілігі кестелерін даярлау
Құжаттар пакеті
2
Өзбекстан Республикасымен және Түрікменстанмен демаркациялау туралы шарттарды жасасу
Құжаттар пакеті
2
Қырғыз Республикасымен мемлекеттік шекара сызығы өтуінің хаттама-сипаттамаларын, демаркациялық карталарды, шекаралық белгілер хаттамаларын, бағаналардың өзара орналасу сызбаларын әзірлеу, шекаралық белгілердің координаттары мен биіктіктерінің каталогын дайындау
Құжаттар пакеті
1
Жергілікті жерлерде мемлекеттік шекараның өту сызығын бекіту (қазақстан-ресей мемлекеттік шекарасы)
Шекараның жалпы ұзақтығының %
10
10-ға дейін
10-ға дейін
10-ға дейін
Жергілікті жерлерде мемлекеттік шекараның өту сызығын бекіту (қазақстан-қырғыз мемлекеттік шекарасы)
Шекараның жалпы ұзақтығының %
30
30-ға дейін
30-ға дейін
30-ға дейін
Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияны әзірлеу жөніндегі Арнаулы жұмыс тобының отырыстары
Мәжілістер саны
5-ке дейін
5-ке дейін
5-ке дейін
5-ке дейін
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Өзбекстан Республикасы, Түрікменстан, Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясымен мемлекеттік шекараны халықаралық-құқықтық ресімдеуді аяқтау. Каспий теңізін құқықтық мәртебесін реттеу
%
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Мың теңге
122 250
206 714
240 144
259 680
258 687
Мекеме басшысы _____________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
004 «Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігін материалдық-техникалық жарақтандыру»
Сипаттама
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігін және шет елдердегі мекемелерді материалдық-техникалық жарақтандыру
Стратегиялық бағыт
Мақсат
Міндеттер
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Дипломаттық және қызметтік «жаңа буын» паспорттарын әзірлеу бойынша тиісті құрал-жабдықтарды сатып алу
Жабдықтар жиынтығы
1
Лицензиясы бар цифрлық ІР-телефондарын сатып алу
Бірлік саны
110-ға дейін
Серверге арналған резервтік үздіксіз қуат көзін сатып алу
Бірлік саны
1
СІМ қолданбалы бағдарламаларға арналған серверді сатып алу
Бірлік саны
2-ге дейін
Каталогтар қызметі инфрақұрылымы, серверлерді басқару жүйесі үшін серверлерді сатып алу
Бірлік саны
2-ге дейін
БЕБЖ, ақау ведомоствасы/база жиынтығына арналған серверді сатып алу
Бірлік саны
2-ге дейін
Автоматты түрде беретін АЗ сканерін сатып алу
Бірлік саны
3-ге дейін
Серверлік үй-жайға арналған каскадтық электр көзі жүйесін сатып алу
Бірлік саны
1
Серверлік үй-жайға арналған коммуникациялық шкафты сатып алу
Бірлік саны
1

1. Обеспечение дипломатическими средствами суверенитета и безопасности
Республики Казахстан, сохранение глобальной и региональной безопасности
Цель
1.1. Демаркация государственной границы
1.2. Урегулирование правового статуса Каспийского моря в целях его
эффективного использования
Задачи
1.1.1. Завершение демаркации сухопутной государственной границы с
Республикой Узбекистан, Туркменистаном и Кыргызской Республикой
1.1.2. Проведение демаркационных работ на казахстанско-российской
государственной границе
1.1.3. Проведение демаркационных работ на казахстанско-кыргызской
государственной границе
1.2.1 Согласование проекта Конвенции о правовом статусе Каспийского
моря
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 км
(план
текуще-
го)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Подготовка
Протоколов-описаний
прохождения линии
государственной границы,
демаркационных карт,
протоколов пограничных
знаков с Республикой
Узбекистан и Туркменистаном
Пакет
докумен-
тов
2
Подготовка каталогов
координат и высот
пограничных знаков, схем
взаимного расположения
столбов пограничных знаков с
Республикой Узбекистан и
Туркменистаном, таблицы
принадлежности островов с
Республикой Узбекистан
Пакет
докумен-
тов
2
Заключение договоров о
демаркации с Республикой
Узбекистан и Туркменистаном
Пакет
докумен-
тов
2
Подготовка Протокола-описа-
ния прохождения линии
государственной границы,
демаркационных карт,
протоколов пограничных
знаков, схем взаимного
расположения столбов
пограничных знаков,
подготовка каталога
координат и высот
пограничных знаков с
Кыргызской Республикой
Пакет
докумен-
тов
1
Закрепление линии
прохождения государственной
границы на местности
(казахстанско-российская
государственная граница)
%, от
общей
протя-
женности
границы
10
до 10
до
10
до 10
Закрепление линии
прохождения государственной
границы на местности
(казахстанско-кыргызская
государственная граница)
%, от
общей
протя-
женности
границы
30
до 30
до
30
до 10
Заседания Специальной
рабочей группы по разработке
Конвенции о правовом статусе
Каспийского моря
Кол-во
заседа-
ний
до 5
до 5
до 5
до 5
Показатели
качества
Показатели
эффектив-
ности
Показатели
результата
Завершение международно-
правового оформления
государственной границы с
Республикой Узбекистан,
Туркменистаном, Кыргызской
Республикой и Российской
Федерацией. Урегулирование
правового статуса
Каспийского моря.
%
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге
122 250
206 714
240 144
259 680
258 687
Руководитель учреждения __________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
004 «Материально-техническое оснащение Министерства иностранных дел
Республики Казахстан»
Описание
Материально-техническое обеспечение Министерства иностранных дел и
загранучреждений Республики Казахстан
Стратегичес-
кое
направление
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план
теку-
щего)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Приобретение необходимого
оборудования по изготов-
лению дипломатических и
служебных паспортов
"нового поколения"
Комп-
лект
обору-
дования
1
Приобретение цифровых
IР-телефонов с лицензией
Кол-во
ед.
до 110
Приобретение резервного
источника бесперебойного
питания для серверной
Кол-во
ед.
1
Приобретение сервера для
прикладных программ МИД
Кол-во
ед.
до 2
Приобретение сервера для
инфраструктуры службы
каталогов, системы
управления серверами
Кол-во
ед.
до 2
Приобретение сервера для
ЕСБУ, дефектной
ведомости/свод баз
Кол-во
ед.
до 2
Приобретение сканера A3 с
автоподачей
Кол-во
ед.
до 3
Приобретение системы
каскадного электропитания
для серверного помещения
Кол-во
ед.
1
Приобретение
коммуникационного шкафа в
серверное помещение
Кол-во
ед.
1
Приобретение объективов

ҒХ-24-70, ҒХ-70-200 объективтерін сатып алу
Бірлік саны
2-ге дейін
Түрлі-түсті лазерлік принтерді сатып алу
Бірлік саны
1
Жиһаз сатып алу
Жинақ саны
426-ға дейін
250-ге дейін
170-ке дейін
Компьютерлік жабдықтарды сатып алу
Жинақ саны
135-ке дейін
125-ке дейін
115-ке дейін
Автокөлік сатып алу
Бірлік саны
32-ге дейін
20-ға дейін
10-га дейін
Тұрмыстық және ұйымдастыру техниканы сатып алу
Бірлік саны
140-қа дейін
130-қа дейін
120-ға дейін
Спутниктік жабдықтарды, мини АТС сатып алу
Бірлік саны
90-ға дейін
10-ға дейін
Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігіндегі (Лондон қаласы) жылжымайтын мүлікті сатып алуға арналған банктік пайызды төлеу
%
100
Америка Құрама Штаттарындағы (Вашингтон қаласы) жылжымайтын мүлікті сатып алуға арналған банктік пайызды төлеу
%
79
86
100
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің және шет елдердегі мекемелердің материалдық-техникалық базасын жақсарту
%
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Мың теңге
873 918
816 608
816 608
766 576

FX-24-70, FX-70-200
Кол-во
ед.
до 2
Приобретение цветного
лазерного принтера
Кол-во
ед.
1
Приобретение мебели
Кол-во
компл.
до 426
до
250
до 170
Приобретение компьютер-
ного оборудования
Кол-во
компл.
до 135
до
125
до 115
Приобретение
автотранспорта
Кол-во
ед.
до 32
до 20
до 10
Приобретение бытовой и
оргтехники
Кол-во
ед.
до 140
до
130
до 120
Приобретение спутникового
оборудования, мини АТС
Кол-во
ед.
до 90
до 10
Процент погашения
банковского займа по
приобретению объектов
недвижимости в Соединен-
ном Королевстве
Великобритании и Северной
Ирландии (г. Лондон)
%
100
Процент погашения
банковского займа по
приобретению объектов
недвижимости в
Соединенных Штатах
Америки (г. Вашингтон)
%
79
86
100
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Улучшение
материально-технической
базы Министерства
иностранных дел и
загранучреждений
Республики Казахстан
%
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге
873 918
816 608
816 608
766 576

730 680
Мекеме басшысы _________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
005 «Шетелдік іссапарлар»
Сипаттама
Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар, конференциялар, кеңестер, форумдарға қатысуын қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының жаһандық және өңірлік проблемаларды шешуде халықаралық қоғамдастықтың мүшесі ретінде рөлін арттыруға жәрдемдесу
Стратегиялық бағыт
2. Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
Мақсат
2.1. «Еуропаға жол» Мемлекеттік бағдарламасын іске асыру
2.4. Негізгі геосаяси ықпал ету орталықтарымен (Ресей Федерациясы, Қытай Халық Республикасы, Америка Құрама Штаттары, Жапония, Үндістан және араб әлемінің жетекші мемлекеттерімен) өзара іс-қимылдарды одан әрі дамыту
Міндеттер
2.1.1 Еуропалық елдермен технологиялық салада ынтымақтастықты кеңейту
2.1.2 Еуропалық елдермен энергетикалық салада ынтымақтастықты кеңейту
2.1.3 Еуропалық елдермен көлік және коммуникациялар салаларында ынтымақтастықты кеңейту
2.1.4 Еуропалық елдермен техникалық реттеу мен метрология саласындағы ынтымақтастықты кеңейту
2.1.5 Гуманитарлық салада және өмір сапасы саласындағы ынтымақтастықты дамыту
2.4.1 Ресей Федерациясымен одақтық қатынастарды нығайту.
2009 - 2010 жылдарға арналған Қазақстан мен Ресейдің бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыруды бақылау.
2011 - 2012 жылдарға арналған Қазақстан мен Ресейдің бірлескен іс-қимыл жоспарын әзірлеу, бекіту және іске асырылуын бақылау
2.4.2 ҚХР-мен стратегиялық әріптестікті нығайту
2.4.3 АҚШ-пен стратегиялық әріптестікті нығайту
2.4.4 Жапониямен экономикалық, инвестициялық және технологиялық ынтымақтастықты дамыту.
2.4.5 Үндістанмен қатынастарды дамыту
2.4.6 Араб әлемінің жетекші мемлекеттерімен қатынастарды нығайту
2.8.1 ТМД аясындағы ынтымақтастықты нығайту
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Еуропа елдерімен өнеркәсіп салаларында технологиялық ынтымақтастық туралы келісімдер жасасу;
Технологиялар трансфертінің қазақстандық желісінің технологиялар трансфертінің еуропалық желісіне кіруі Қазақстанда қазақстан-герман ұңғылық торлар орталығын құру;
био-және нанотехнология саласында бірлескен зерттеулер жүргізу
Құжаттар пакеті
1
1
1
Еуропа елдерінен отын-энергетика кешенінің инфрақұрылымдық объектілерін сатып алу
Құжаттар пакеті
1
1
1
ЕО-мен қазақстандық және панеуропалық көлік тораптарының түйісу шегіндегі көліктік тораптарды дамыту жөніндегі өзара түсіністік туралы меморандумға қол қою
Құжаттар пакеті
ЕО елдерінің талаптарына сәйкес келетін техникалық регламенттер қабылдау;
Құжаттар пакеті
1
1
1
ЕО елдерінің талаптарына сәйкес келетін үйлесімдендірілген стандарттар қабылдау
ЕО елдерінің талаптарына сәйкес келетін сынақ және өлшеу зертханаларын тіркеу;
ұлттық эталондық базаның еуропалық үлгілерге сәйкестігіне қол жеткізу
Стандарттау және аккредиттеу жөніндегі халықаралық ұйымдарға, соның ішінде Стандарттау жөніндегі Еуропалық комитетке (СЕN), Аккредиттеу жөніндегі халықаралық ұйымға (ILAS), Аккредиттеу жөніндегі халықаралық форумға (IAF) кіру
Құжаттар пакеті
1
Қарқынды егін шаруашылығы бар аудандардағы далалық ландшафтардың шелейттенуі экологиялық болжамының ғылыми негіздерін әзірлеу, жерді пайдаланудың орнықты жүйесі әдістерін белгілеу;
еуропалық елдермен әскери білім беру және әскери-ғылыми қызмет саласындағы келісімдерге қол қою;
еуропалық ауруханалық менеджментін енгізу
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
РФ-мен жыл сайын аса жоғары және/немесе жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
8-дейін
8-дейін
8-дейін
8-дейін
8-дейін
Жыл сайын 10 құжатты қол қоюға шығару арқылы өзара тиімді ынтымақтастықты келесі бағыттар бойынша дамыту:
отын-энергетикалық кешені (Қазақстан мұнайы мен газын өндіру, өңдеу және РФ құбыр желісі жүйесі бойынша еуропа нарықтарына шығару, электроэнергетика және атом энергиясын бейбіт мақсатқа пайдалану саласындағы ынтымақтастық);
көлік және коммуникация (екі елдің тарифтік саясатын біріздендіру, көлік дәліздерін дамыту);
шекаралық ынтымақтастық (бақылаудан өту рәсімдерін жеңілдету; халықаралық сауда орталықтарын, бірлескен өткізу бекеттерін құру);
әскери және әскери-техникалық ынтымақтастық (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің мүддесі үшін әскери мақсаттағы өнімдерді жеткізудің және қару-жарақты жаңартудың бірлескен бағдарламаларын іске асыру);
ғарыш кеңістігін игеру және «Байқоңыр» кешенін тиімді пайдалану (ғарыштық жобаларға қатысу, «Байқоңыр» кешені бойынша шарттық-құқықтық базаны жетілдіру);

730 680
Руководитель учреждения __________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
005 "Заграничные командировки"
Описание
Обеспечение участия Республики Казахстан в деятельности международных
организаций, конференций, совещаний, форумов, содействие повышению
роли Республики Казахстан как члена международного сообщества в
решении глобальных и региональных проблем
Стратеги-
ческое
направление
2. Повышение эффективности взаимодействия Республики Казахстан с
зарубежными государствами и международными организациями
Цель
2.1. Реализация Государственной программы "Путь в Европу"
2.4. Дальнейшее развитие взаимодействия с основными геополитическими
центрами влияния (Российская Федерация, Китайская Народная Республика,
Соединенные Штаты Америки, Япония, Индия) и ведущими государствами
арабского мира
Задачи
2.1.1 Расширение сотрудничества с европейскими странами в
технологической сфере
2.1.2 Расширение сотрудничества с европейскими странами в
энергетической сфере
2.1.3 Расширение сотрудничества с европейскими странами в сфере
транспорта и коммуникаций
2.1.4 Расширение сотрудничества с европейскими странами в области
технического регулирования и метрологии
2.1.5 Развитие сотрудничества в гуманитарной сфере и в области
качества жизни
2.4.1 Укрепление союзнических отношений с Российской Федерацией.
Контроль за реализацией Плана совместных действий Казахстана и России
на 2009-2010 годы. Разработка, утверждение и контроль за реализацией
Плана совместных действий Казахстана и России на 2011-2012 годы.
2.4.2 Укрепление стратегического партнерства с КНР
2.4.3 Укрепление стратегического партнерства с США
2.4.4 Развитие экономического, инвестиционного и технологического
сотрудничества с Японией
2.4.5 Развитие отношений с Индией
2.4.6 Укрепление отношений с ведущими государствами арабского мира
2.8.1 Укрепление сотрудничества в рамках СНГ
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план
теку-
щего)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Заключение с европейскими
странами соглашений о
технологическом
сотрудничестве в отраслях
промышленности;
вхождение казахстанской
сети трансферта технологий
в европейскую сеть
трансферта технологий;
создание казахстанско-
германского научного
центра стволовых клеток в
Казахстане;
проведение совместных
исследований в сфере био-
и нанотехнологий в
различных сферах
Пакет доку-
ментов
1
1
1
Приобретение в странах
Европы инфраструктурных
объектов топливно-энергети-
ческого комплекса
Пакет доку-
ментов
1
1
1
Подписание с ЕС Меморандума
о взаимопонимании по
развитию транспортных сетей
в контексте стыковки
казахстанских и
панъевропейских транспортных
сетей
Пакет доку-
ментов
1
Принятие технических
регламентов, соответствующих
требованиям стран ЕС;
принятие гармонизированных
стандартов, соответствующих
требованиям стран ЕС;
аккредитация испытательных и
измерительных лабораторий,
соответствующих требованиям
стран ЕС; достижение
соответствия национальной
эталонной базы
европейским аналогам
Пакет доку-
ментов
1
1
1
Вступление в международные
организаций по стандартиза-
ции и аккредитации, в т.ч.
в Европейский комитет по
стандартизации (CEN),
Международную организацию по
Аккредитации (ILAC),
Международный форум по
аккредитации (IAF)
Пакет доку-
ментов
1
Разработка научных основ
экологического прогноза
опустынивания степных
ландшафтов в районах
интенсивного земледелия,
определения методов
устойчивого землепользования
систем;
подписание с европейскими
странами соглашений в сфере
военного образования и
военно-научной деятельности,
внедрение европейского
больничного менеджмента
Пакет доку-
ментов
1
1
1
1
Ежегодный обмен визитами на
высшем и высоком уровне с РФ
(в соответствии с графиком
международных мероприятий)
Визиты
до 8
до 8
до 8
до 8
Развитие взаимовыгодного
сотрудничества по следующим
направлениям, с выходом на
подписание 10 документов
ежегодно:
топливно-энергетический
комплекс (добыча, переработ-
ка и транзит казахстанской
нефти и газа на европейские
рынки по трубопроводной
системе РФ, сотрудничество в
области электроэнергетики и
мирного использования
атомной энергии);
транспорт и коммуникации
(унификация тарифной
политики двух стран,
развитие транспортных
коридоров);
приграничное сотрудничество
(упрощение процедуры
прохождения контроля;
создание международных
центров торговли, совместных
пунктов пропуска);
военное и военно-техническое
сотрудничество (реализация
совместных программ
модернизации вооружения и
поставок продукции военного
назначения в интересах
Вооруженных Сил Республики
Казахстан), освоение
космического пространства и
эффективное использование
комплекса "Байконур"
(участие в космических
проектах, совершенствование
договорной правовой базы по
комплексу "Байконур");
культурно-гуманитарное
сотрудничество (реализация
межправительственной
Программы культурно-гумани-
тарного сотрудничества на

мәдени-гуманитарлық ынтымақтастық (2007 - 2010 жылдарға арналған мәдени-гуманитарлық ынтымақтастық үкіметаралық бағдарламасын іске асыру, әр түрлі салаларда кадрлар даярлау)
Құжаттар пакеті
10
10
10
10
Жыл сайын ҚХР-мен аса жоғары және/немесе жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
3-4
3-4
3-4
3-4
Өзара тиімді ынтымақтастықты келесі бағыттар бойынша дамыту:
отын-энергетикалық кешен (Қазақстан Республикасы - ҚХР газ құбырын іске қосу, Қазақстан Республикасы - ҚХР мұнай құбыры желісінің 2-ші кезегін іске қосу, атом энергиясын бейбіт мақсатқа пайдалану саласындағы ынтымақтастық туралы келісімге қол қою);
трансшекаралық өзендерді қорғау және пайдалану (трансшекаралық өзендердің су ресурстарын (суды бөлу бойынша) мемлекетаралық бөлісу туралы, трансшекаралық шекара ынтымақтастығы халықаралық орталығы, «Қорғас—Шығыс қақпа» АЭД «Достық» АЭА салу);
көлік және коммуникация («Батыс Еуропа - Батыс Қытай» халықаралық автодәлізін, «Қорғас - Жетіген» темір жол тармағын салу)
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
Мәдени-гуманитарлық ынтымақтастық (мәдени күндер өткізу, «Мәдени мұра» бағдарламасы шеңберінде ҚХР мұрағаттарында ғылыми-іздену жұмыстарын жүргізу, түрлі салаларда кадрлар дайындау).
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
АҚШ-пен аса жоғары және/немесе жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
3-4
3-4
3-4
3-4
АҚШ-тың Әкімшілігімен өзара әрекеттерді институттандырудың (Қазақстан-американ бірлескен комиссиясына (ҚАБК) ұқсастығы бойынша) тетігі мен форматтарын келісу
Құжаттар пакеті
1
1
1
АҚШ-пен «Қауіп-қатерді бірлесіп қысқарту» бағдарламасы шеңберінде қарусыздану және қару таратпау саласындағы өзара іс-қимылды нығайту
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
Жыл сайынғы Қазақстан бойынша инвестициялық форум шеңберінде инвестициялық ынтымақтастықты кеңейту;
мемлекеттік-жеке меншік экономикалық әріптестік жөніндегі қазақстан-американ бастамашылығы шеңберінде іскерлік ынтымақтастықты дамытуға жәрдемдесу;
энергетика саласындағы әріптестік жөніндегі қазақстан-американ бірлескен комиссиясының шеңберіндегі баламалы энергия көздері саласында ынтымақтастық орнату
Құжаттар пакеті, келіссөздер жүргізу
1
1
1
Жапониямен жыл сайын аса жоғары және/немесе жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
1
1
1
1
Ынтымақтастықты келесі бағыттар бойынша дамыту:
Жапониядан инвестицияны және технологияны тарту үшін жаңа жағдайлар қалыптастыру (Қосарланған салық салуды болдырмау және табысқа салынатын салыққа қатысты салық салудан жалтарудың алдын алу туралы конвенцияның күшіне енуі, Инвестицияны ырықтандыру, көтермелеу және қорғау туралы келісім);
отын-энергетикалық кешен (Атом энергиясын бейбіт мақсатқа пайдалану туралы келісімді жасасу)
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
Қоршаған ортаны қорғау және энергия сақтауыш технологияларды дамыту (Қазақстан Республикасы экономикасының шикізаттық емес салаларына Жапон энергия сақтағыш технологияларын және тікелей инвестицияларын тарту)
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
Көлік және коммуникация (Қазақстан Республикасы мен Жапония арасында тікелей авиақатынас ашу);
ауыл шаруашылығы (ауыл шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнімдерін өңдеу жөніндегі бірлескен кәсіпорындарды құру, Қазақстан Республикасы агросаласына жапон инновациялық технологияларын тарту)
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
Екі жақты қатынастарды стратегиялық әріптестік деңгейіне көтеру, соның ішінде:
Үндістанмен жыл сайын аса жоғары және/немесе жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу ынтымақтастықты келесі бағыттар бойынша дамыту:
Сапарлар
2
2
2
сауда және инвестиция (экономикалық өзара ықпалдастық салаларын кеңейту, үнді компанияларын ақпараттық технологиялар, мұнай өңдеу, фармацевтика, тоқыма өнеркәсібі және т.б. салаларға тарту, бірлескен инвестициялық қор құру)
Құжаттар пакеті
1
1
1
Қазақстан Республикасының Дүниежүзілік сауда ұйымына кіруі мәселесі жөніндегі келіссөздерді аяқтау; отын-энергетикалық кешен («Сәтбаев» мұнай блогы бойынша өзара іс-қимыл, атом өнеркәсібіндегі ынтымақтастықты дамыту);
мәдени-гуманитарлық және ғылыми-техникалық ықпалдастық (өзара мәдениет күндерін өткізу, студенттермен және ғылыми кадрлармен алмасу)
Құжаттар пакеті
1
1
1
Парсы шығанағы мемлекеттерімен, Египетпен, Иорданиямен, Сириямен саясат және экономика салаларындағы әріптестікті тереңдету, соның ішінде:
Құжаттар пакеті
1
1
1
Араб әлемінің жетекші мемлекеттерімен жыл сайын аса жоғары және жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
3-4
3-4
3-4
3-4
Кең ауқымды ынтымақтастықты келесі бағыттар бойынша дамыту:
сауда және инвестиция (ірі жобаларды іске асыруға инвестицияларды тарту, ҚР-дағы Ислам банкингі жүйесін дамыту, араб әлемінің әр түрлі қаржы институттарымен, соның ішінде Әбу-Даби даму қорымен, Кувейт экономикалық даму қорымен, Сауд даму қорымен жұмысты жандандыру, ауыл шарушылығы және басқа да салалар өнімдерін ілгерілету)
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
Шартты-құқықтық базаны нығайту (БАӘ-мен қосарланған салық салуды болдырмау, табыс пен капиталға салынатын салықтарға қатысты салық салудан жалтаруға жол бермеу туралы конвенцияларға, инвестицияларды көтермелеу және өзара қорғау туралы келісімге қол қою, басқа да араб мемлекеттерімен экономика, инвестиция, қаржы, мәдениет салаларындағы келісімдер пакетіне қол қою)
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
Көлік және коммуникация (Өзен - Гызылгая - Этрек - Берекет - Горган теміржол бағыттарын Парсы шығанағына шығуды қамтамасыз ету мақсатында пайдалануға беру, Қазақстан Республикасы және араб елдері арасында тікелей әуе қатынастарын ашу);
- мәдени-гуманитарлық ынтымақтастық (мәдениет күндерін өткізу, «Мәдени мұра» бағдарламасы шеңберінде араб елдерінің мұражайларында ғылыми-іздестіру жұмыстарын жүргізу, әр түрлі салаларда кадрлар даярлау, әл-Фараби кесенесінің құрылысын және Дамаскідегі Сұлтан Бейбарыстың кесенесін жөндеуді аяқтау, Каирдағы Сұлтан Бейбарыс мешітін жөндеуді аяқтау)
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
ТМД жоғары органдарының жыл сайынғы мәжілістерін өткізу
Мәжіліс саны
8-ге дейін
8-ге дейін
8-ге дейін
2007 жылғы 5 қазандағы ТМД-ның одан әрі даму тұжырымдамасын жүзеге асыру бойынша негізгі іс-шаралар жоспарын орындау
Құжаттар пакеті
17-ге дейін
17-ге дейін
17-ге дейін
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар, конференциялар, кеңестер, форумдарға қатысуын қамтамасыз ету. Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылын дамыту және кеңейту
%
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Мың теңге

2007-2010 годы, подготовка
кадров в различных сферах)
Пакет доку-
ментов
10
10
10
10
Ежегодный обмен визитами на
высшем и/или высоком уровнях
с КНР (в соответствии с
графиком международных
мероприятий)
Визиты
3-4
3-4
3-4
3-4
Развитие взаимовыгодного
сотрудничества по следующим
направлениям:
топливно-энергетический
комплекс (запуск газопровода
Республика Казахстан-КНР,
2-й очереди нефтепровода
Республика Казахстан-КНР,
подписание Соглашения о
сотрудничестве в области
мирного использования
атомной энергии);
охрана и использование
трансграничных рек
(подписание двусторонних
документов о межгосударст-
венном распределении водных
ресурсов трансграничных рек
(по вододелению), о контроле
качества воды и
предупреждении загрязнения
трансграничных рек, о
сотрудничестве в области
охраны окружающей среды);
приграничное сотрудничество
(строительство
Международного центра
приграничного сотрудничества
"Хоргос", СЭЗ
"Хоргос-Восточные Ворота",
СЭЗ "Достык");
транспорт и коммуникации
(строительство международ-
ного автокоридора "Западная
Европа - Западный Китай",
железнодорожной ветки
"Хоргос-Жетыген")
Пакет доку-
ментов
1
1
1
1
культурно-гуманитарное
сотрудничество (проведение
дней культуры, проведение
научно-изыскательских работ
в архивах КНР в рамках
программы "Мәдени мұра",
подготовка кадров в
различных сферах)
Пакет доку-
ментов
1
1
1
1
Обмен визитами на высшем и
высоком уровнях с США (в
соответствии с графиком
международных мероприятий)
Визиты
3-4
3-4
3-4
3-4
Институционализировать
взаимодействие с
Администрацией США (по
аналогии с казахстанско-
американской совместной
комиссией (КАСК),
согласовать механизм и
форматы.
Пакет доку-
ментов
1
1
1
Укрепление взаимодействия с
США в области разоружения и
нераспространения в рамках
программы "Совместного
сокращения угрозы"
Пакет доку-
ментов
1
1
1
1
расширение инвестиционного
сотрудничества в рамках
ежегодного инвестиционного
форума по Казахстану;
содействие развитию делового
сотрудничества в рамках
казахстанско-американской
инициативы по
государственно-частному
экономическому партнерству;
налаживание сотрудничества в
области альтернативных
источников энергии в рамках
казахстанско-американской
совместной комиссии по
партнерству в области
энергетики
Пакет доку-
ментов,
прове-
дение
перего-
воров
1
1
1
Ежегодный обмен визитами на
высшем и/или высоком уровнях
с Японией (в соответствии с
графиком международных
мероприятий)
Визиты
2
1
1
1
Развитие сотрудничества по
следующим направлениям:
формирование новых условий
для привлечения инвестиций и
технологий из Японии
(вступление в силу Конвенции
об избежании двойного
налогообложения и
предотвращении уклонения от
налогообложения в отношении
налогов на доход, заключение
Соглашения о либерализации,
поощрении и защите
инвестиций);
топливно-энергетический
комплекс (заключение
Соглашения о мирном
использовании атомной
энергии)
Пакет доку-
ментов
1
1
1
1
Охрана окружающей среды и
развитие энергосберегающих
технологий (привлечения
японских энергосберегающих
технологий и прямых
инвестиций в несырьевые
сферы экономики Республики
Казахстан)
Пакет доку-
ментов
1
1
1
1
Транспорт и коммуникации
(открытие прямого
авиасообщения между
Республикой Казахстан и
Японией), сельское хозяйство
(создание совместных
предприятий по переработке
продукции сельского
хозяйства и животноводства,
привлечение в агросферу
Республики Казахстан
японских инновационных
технологий)
Пакет доку-
ментов
1
1
1
1
Вывод двусторонних отношений
на уровень стратегического
партнерства, в том числе:
ежегодный обмен визитами на
высшем и/или высоком уровнях
с Индией (в соответствии с
графиком международных
мероприятий)
Визиты
2
2
2
развитие сотрудничества по
следующим направлениям:
торговля и инвестиции
(расширение сфер
экономического взаимодейст-
вия, привлечение индийских
компаний в отрасли
информационных технологий,
нефтепереработки,
фармацевтики, текстильную
промышленность и др.,
создание совместного
инвестиционного фонда)
Пакет доку-
ментов
1
1
1
завершение переговоров по
вопросу вступления
Республики Казахстан во
Всемирную Торговую
Организацию;
топливно-энергетический
комплекс (взаимодействие по
нефтяному блоку "Сатпаев",
развитие сотрудничества в
атомной промышленности);
культурно-гуманитарное и
научно-техническое
сотрудничество (взаимное
проведение дней культуры,
обмен студентами и научными
кадрами)
Пакет доку-
ментов
1
1
1
Углубление партнерства с
государствами Персидского
залива, Египтом, Иорданией,
Сирией, Марокко в
политической и экономической
сферах, в том числе:
ежегодный обмен визитами на
высшем и/или высоком уровнях
с ведущими государствами
арабского мира (в
соответствии с графиком
международных мероприятий)
Визиты
3-4
3-4
3-4
3-4
развитие широкомасштабного
сотрудничества по следующим
направлениям: торговля и
инвестиции (привлечение
инвестиций в реализацию
крупных проектов, развитие
системы исламского банкинга
в Республике Казахстан,
активизация работы с
различными финансовыми
институтами арабского мира,
в том числе с Фондом
развития Абу-Даби,
Кувейтским фондом
экономического развития,
Саудовским фондом развития,
продвижение продукции
сельского хозяйства и других
отраслей)
Пакет доку-
ментов
1
1
1
1
Укрепление
договорно-правовой базы
(подписание с ОАЭ Конвенции
об избежании двойного
налогообложения,
предотвращении уклонения от
налогообложения в отношении
налогов на доход и капитал,
Соглашения о поощрении и
взаимной защите инвестиций,
подписание пакета соглашений
с другими арабскими
государствами в области
экономики, инвестиций,
финансов, культуры)
Пакет доку-
ментов
1
1
1
1
Транспорт и коммуникации
(ввод в эксплуатацию
железнодорожного маршрута
Узень-Гызылгая-Этрек-
Берекет-Горган в целях
обеспечения выхода к
Персидскому заливу,
налаживание воздушного
сообщения между Республикой
Казахстан и арабскими
странами);
культурно-гуманитарное
сотрудничество (проведение
дней культуры, проведение
научно-изыскательских работ
в архивах арабских стран в
рамках программы "Мәдени
мұра", подготовка кадров в
различных сферах, завершение
строительства мавзолея
аль-Фараби и реставрации
мавзолея Султана Бейбарса в
Дамаске, завершение
реставрации мечети Султана
Бейбарса в Каире)
Пакет доку-
ментов
1
1
1
1
Ежегодное проведение
заседаний высших органов СНГ
коли-
чество
заседа-
ний
до 8
до 8
до 8
Исполнение Плана основных
мероприятий по реализации
Концепции дальнейшего
развития СНГ от 5 октября
2007 года
Пакет доку-
ментов
до 17
до 17
до 17
Показатели
качества
Показатели
эффектив-
ности
Показатели
результата
Обеспечение участия
Республики Казахстан в
деятельности международных
организаций, конференций,
совещаний и форумов.
Развитие и расширение
взаимодействия Республики
Казахстан с зарубежными
государствами и
международными организациями
%
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге

1 070 145
1 289 609
2 474 622
2 325 167
2 291 712
Мекеме басшысы _________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
006 «Өкілдік шығындар»
Сипаттама
Қазақстан Республикасында ресми, соның ішінде шетелдік делегациялардың қатысуымен кеңестер мен семинарлар, салтанатты және басқа да өкілдік іс-шараларды өткізуді қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің, сондай-ақ республикалық бюджет есебінен ұсталатын халықаралық бақылау комиссиясының құрамында шет мемлекеттердегі сайлауларға Қазақстан Республикасынан қадағалаушы ретінде жіберілетін мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларының шетелге іссапарлары кезіндегі өкілдік мақсаттардың орнын толтыру. ЕҚЫҰ-ға төрағалық ету кезеңі мен «Үштік» құрамдағы жұмысы барысында қазақстандық бастамаларды ілгерілету. Еуразиялық кеңістікте тұрақтылықты қолдау, әскери-саяси, экономика-экологиялық және гуманитарлық мәселелер бойынша ынтымақтастықтың орталық азиялық векторын дамыту. Астанада ЕҚЫҰ СІМК-ті ұйымдастыру және басқа да өкілдік іс-шараларды өткізу.
Стратегиялық бағыт
Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
Мақсат

1 070 145
1 289 609
2 474 622
2 325 167
2 291 712
Руководитель учреждения ________
Админис-
тратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
006 "Представительские затраты"
Описание
Обеспечение проведения совещаний и семинаров, торжественных и иных
представительских мероприятий в Республике Казахстан с участием
официальных делегаций, в том числе иностранных, а также возмещение
представительских затрат во время зарубежных визитов Президента
Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан,
Государственного секретаря Республики Казахстан и Министра
иностранных дел Республики Казахстан, а также должностных лиц
государственных органов, содержащихся за счет республиканского
бюджета, направляемых наблюдателями от Республики Казахстан на выборы
в иностранных государствах в составе международных миссий наблюдения.
Продвижение казахстанских инициатив в период председательства в ОБСЕ
и работы в составе "Тройки". Поддержание стабильности на
евроазиатском пространстве, развитие центрально-азиатского вектора
сотрудничества по военно-политическим, экономико-экологическим и
гуманитарным вопросам. Организация СМИД ОБСЕ в Астане и проведение
прочих представительских мероприятий
Стратеги-
ческое
направление
2. Повышение эффективности взаимодействия Республики Казахстан с
зарубежными государствами и международными организациями
Цель

2.2. Еуропадағы қауіпсіздік пен ынтымақтастық жөніндегі ұйымда (ЕҚЫҰ) Қазақстанның рөлін арттыру
2.3. Қазақстанның мұсылман әлеміндегі рөлі мен беделін арттыру
2.5. Орталық Азия елдерімен ынтымақтастықты дамыту және Қазақстанның өңірлік көшбасшы ретіндегі ұстанымдарын нығайту
Міндеттер
2.2.1 Қазақстан Республикасының 2010 жылы ЕҚЫҰ-ға төрағалық етуі үшін жағдайлар жасау
2.2.2 ЕҚЫҰ-ға қатысушы мемлекеттердің Ауғанстанды әлеуметтік-экономикалық оңалту жөніндегі ұжымдық күш-жігерлеріндегі Қазақстан Республикасының қатысуын қамтамасыз ету
2.2.3. ЕҚЫҰ-ға төрағалық ету кезеңінде қазақстандық бастамашылықты ілгерілету
2.2.4 ЕҚЫҰ құрылымдарында жұмыс істейтін Қазақстан Республикасы азаматтарының санын көбейту
2.3.1 Қазақстанның ИКҰ-дағы қызметін жандандыру
2.3.2 ИКҰ органдарында жұмыс істейтін ҚР азаматтарының санын арттыру
2.1.1 Еуропалық елдермен технологиялық саладағы ынтымақтастықты кеңейту
2.1.2 Еуропалық елдермен энергетикалық саладағы ынтымақтастықты кеңейту
2.1.3 Еуропалық елдермен көлік және коммуникациялар салаларындағы ынтымақтастықты кеңейту
2.1.4 Еуропалық елдермен техникалық реттеу мен метрология салаларындағы ынтымақтастықты кеңейту
2.1.5 Сауда-экономикалық және шағын және орта бизнес салаларындағы ынтымақтастықты дамыту
2.1.6 Гуманитарлық салада және өмір сапасы саласындағы ынтымақтастықты дамыту
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
2009 жылы «Қазақстан Республикасының 2010 жылы ЕҚЫҰ-ға төрағалық етуінің басымдықтары» құжатын әзірлеу және қабылдау
Құжаттар пакеті
1

2.2. Повышение роли Казахстана в Организации по безопасности и
сотрудничеству в Европе (ОБСЕ)
2.3. Повышение роли и авторитета Казахстана в мусульманском мире
2.5. Развитие сотрудничества со странами Центральной Азии и
укрепление позиций Казахстана как регионального лидера
Задачи
2.2.1 Создание условий для председательства Республики Казахстан в
ОБСЕ в 2010 году
2.2.2 Обеспечение участия Республики Казахстан в коллективных усилиях
государств-участников ОБСЕ по социально-экономической реабилитации
Афганистана
2.2.3 Продвижение казахстанских инициатив в период председательства в
ОБСЕ
2.2.4 Увеличение количества граждан Республики Казахстан, работающих
в структурах ОБСЕ
2.3.1 Активизация деятельности Казахстана в ОИК
2.3.2 Увеличение количества граждан РК, работающих в органах ОИК
2.1.1 Расширение сотрудничества с европейскими странами в
технологической сфере
2.1.2 Расширение сотрудничества с европейскими странами в
энергетической сфере
2.1.3 Расширение сотрудничества с европейскими странами в сфере
транспорта и коммуникаций
2.1.4 Расширение сотрудничества с европейскими странами в области
технического регулирования и метрологии
2.1.5 Развитие торгово-экономического сотрудничества, а также в сфере
малого и среднего бизнеса
2.1.6 Развитие сотрудничества в гуманитарной сфере и в области
качества жизни
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план
теку-
щего)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Разработка и принятие в
2009 г. документа
"Приоритеты председательства
Республики Казахстан в ОБСЕ"
Пакет
доку-
ментов
1
Участие в реализации решений
ОБСЕ по оказанию содействия
Афганистану, в том числе,
проектов в области
образования, безопасности
границ, подготовки
полицейских кадров и борьбы
с незаконным оборотом
наркотиков в рамках Плана
Правительства Республики
Казахстан по содействию

ЕҚЫҰ-ның Ауғанстанға жәрдемдесу жөніндегі шешімдерін, соның ішінде білім, шекаралардың қауіпсіздігі, полиция кадрларын даярлау мен есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес салаларындағы жобаларды Қазақстан Республикасы Үкіметінің Ауғанстанға жәрдем көрсету жөніндегі 2009-2011 жылдарға арналған жоспарының және осы мәселе бойынша өзге бағдарламалық үкіметтік құжаттар шеңберінде іске асыруға қатысу
Құжаттар пакеті
1
1
1
ЕҚЫҰ-ның Афинадағы 17-ші СМК-нің шешімдері жобаларын әзірлеуде грек төрағалығына жәрдемдесу
Құжаттар пакеті
1
ЕҚЫҰ-ның Астанадағы 18-ші СІМК-нің саяси декларациясын қабылдау. ЕҚЫҰ-ның үш өлшемі бойынша СМК-нің негізгі шешімдерін қабылдау
Құжаттар пакеті
1
Вильнюсте ЕҚЫҰ 19-шы СІМК шешімдерінің жобаларын әзірлеуде литва төрағалығына жәрдемдесу
Құжаттар пакеті
1
ЕҚЫҰ орталық органдары мен далалық миссиялары жұмыстарына жіберілетін Қазақстан Республикасы азаматтарының саны
Адам саны
6
6-12
5-ке дейін
5-ке дейін
ЕҚЫҰ-ға қатысушы елдердегі ДИАҚБ-ның бақылаушылар миссияларына қатысатын Қазақстан Республикасы өкілдерінің саны
Адам саны
150
110
130
190
Қазақстанның ИКҰ-ның Ғылыми және технологиялық ынтымақтастық жөніндегі Хатшылығының Тұрақты Комитетіне қосылуы туралы шартқа қол қою
Құжаттар пакеті
1
Қазақстан Республикасының Ислам ынтымақтастығын дамыту қорына 1 млн. АҚШ доллары мөлшерінде ерікті жарна бөлу
Жарна
1
Қазақстанда Бүкіләлемдік Исламдық Экономикалық Форум;
ИКҰ-ға мүше мемлекеттердің Сыртқы істер министрлері кеңесінің 38-ілі мәжілісін;
ИКҰ-ға мүше мемлекеттердің денсаулық сақтау министрлері конференциясының 3-ші мәжілісін ұйымдастыру және өткізу
Форум өткізу
1
2010-2012 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының ИКҰ-ға төрағалық ету жөніндегі іс-шаралар жоспарын қабылдау
Құжаттар пакеті
1
Қазақстанның ИКҰ-ның жұмысына, соның ішінде жекелеген келісімдерге қосылу арқылы қатысуын кеңейту;
Құжаттар пакеті
1
ИКҰ жұмыс органдарындағы Қазақстан Республикасы азаматтарының саны
Құжаттар пакеті
1
Еуропа елдерімен өнеркәсіп салаларындағы технологиялық ынтымақтастық туралы келісімдер жасасу;
Қазақстан технологиялар трансферті торабының еуропа технологиялар трансферті торабына кіруі;
Қазақстанда қазақстан-герман дінді жасушалар ғылыми орталығын құру;
био-және нанотехнологиялар саласында бірлескен зерттеулер жүргізу
Құжаттар пакеті
1
1
1
Еуропа елдерінде отын-энергетика кешенінің инфрақұрылымдық объектілерін сатып алу
Құжаттар пакеті
1
1
1
ЕО-мен қазақстандық және панеуропалық көлік тораптарының түйісу шегіндегі көлікті тораптарды дамыту жөніндегі өзара түсіністік туралы меморандумға қол қою
Құжаттар пакеті
1
ЕО елдерінің талаптарына сәйкес келетін техникалық регламенттер қабылдау;
ЕО елдерінің талаптарына сәйкес келетін үлесімдендірілген стандарттар қабылдау;
ЕО елдерінің талаптарына сәйкес келетін сынақ және өлшеу зертханаларын тіркеу;
ұлттық эталондық базаның еуропалық үлгілерге сәйкестігіне қол жеткізу
Құжаттар пакеті
1
1
1
Стандарттау және аккредиттеу жөніндегі халықаралық ұйымдарға, соның ішінде Стандарттау жөніндегі Еуропалық комитетке (СEN), Аккредиттеу жөніндегі халықаралық ұйымға (ILAS), Аккредиттеу жөніндегі халықаралық форумға (ІАҒ) кіру
Құжаттар пакеті
1
қарқынды егін шаруашылығы бар аудандардағы далалық ландшафтардың шөлейттенуі экологиялық болжамының ғылыми негіздерін әзірлеу, жерді пайдаланудың орнықты жүйесі әдістерін белгілеу;
еуропалық елдермен әскери білім беру және әскери-ғылыми қызмет саласындағы келісімдерге қол қою;
еуропалық ауруханалық менеджментін енгізу
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасында ресми, соның ішінде шетелдік делегациялардың қатысуымен кеңестер мен семинарлар, салтанатты және басқа да өкілдік іс-шараларды өткізуді қамтамасыз ету, сондай-ақ республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларының шетелге іссапарлары кезіндегі өкілдік мақсаттардың орнын толтыру
%
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Мың теңге

Афганистану на 2009-2011 гг.
и иных программных
правительственных документов
по данному вопросу
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
Содействие греческому
председательству в
разработке проектов решений
17-го СМИД ОБСЕ в Афинах
Пакет доку-
ментов
1
Принятие политической
декларации 18-го СМИД ОБСЕ
в Астане. Принятие ключевых
решений СМИД по трем
измерениям ОБСЕ
Пакет доку-
ментов
1
Содействие литовскому
председательству в
разработке проектов решений
19-го СМИД ОБСЕ в Вильнюсе
Пакет доку-
ментов
1
Количество граждан
Республики Казахстан,
направляемых на работу в
центральные органы и полевые
миссии ОБСЕ
кол-во чел.
6
6-12
до 5
до 5
Количество представителей
Республики Казахстан,
участвующих в миссиях
наблюдателей БДИПЧ в
странах-участницах ОБСЕ
кол-во чел.
150
110
130
190
Подписание договора о
присоединении Казахстана к
Секретариату Постоянного
Комитета ОИК по научному и
технологическому
сотрудничеству
Пакет доку-
ментов
1
Выделение добровольного
взноса Республики Казахстан
в размере 1 млн. долларов
США в Фонд развития
Исламской солидарности
Взнос
1
Организация и проведение
Всемирного Исламского
Экономического Форума в
Казахстане;
38-го заседания Совета
министров иностранных дел
стран-членов ОИК,
3-го заседания конференции
министров здравоохранения
стран-членов ОИК
Прове-
дение
форума
1
Принятие Плана мероприятий
по председательству
Республики Казахстан в ОИК
на 2010-2012 гг.
Пакет доку-
ментов
1
Расширение участия
Казахстана в деятельности
ОИК, в том числе путем
присоединения к отдельным
соглашениям
Пакет доку-
ментов
1
Количество граждан
Республики Казахстан в
рабочих органах ОИК
Пакет доку-
ментов
1
Заключение с европейскими
странами соглашений о
технологическом
сотрудничестве в отраслях
промышленности;
вхождение казахстанской
сети трансферта технологий
в европейскую сеть
трансферта технологий;
создание казахстанско-
германского научного центра
стволовых клеток в
Казахстане;
проведение совместных
исследований в сфере био- и
нанотехнологий в различных
сферах
Пакет доку-
ментов
1
1
1
Приобретение в странах
Европы инфраструктурных
объектов топливно-
энергетического комплекса
Пакет доку-
ментов
1
1
1
Подписание с ЕС Меморандума
о взаимопонимании по
развитию транспортных сетей
в контексте стыковки
казахстанских и панъевропей-
ских транспортных сетей
Пакет доку-
ментов
1
Принятие технических
регламентов, соответствующих
требованиям стран ЕС;
принятие гармонизированных
стандартов, соответствующих
требованиям стран ЕС;
аккредитация испытательных и
измерительных лабораторий,
соответствующих требованиям
стран ЕС; достижение
соответствия национальной
эталонной базы европейским
аналогам
Пакет доку-
ментов
1
1
1
Вступление в международные
организаций по стандартиза-
ции и аккредитации, в т.ч.
в Европейский комитет по
стандартизации (CEN),
Международную организацию по
Аккредитации (ILАС),
Международный форум по
аккредитации (IAF)
Пакет доку-
ментов
1
Разработка научных основ
экологического прогноза
опустынивания степных
ландшафтов в районах
интенсивного земледелия,
определения методов
устойчивого землепользования
систем;
подписание с европейскими
странами соглашений в сфере
военного образования и
военно-научной деятельности;
внедрение европейского
больничного менеджмента
Пакет доку-
ментов
1
1
1
1
Показатели
качества
Показатели
эффектив-
ности
Показатели
результата
Обеспечение проведения
совещаний и семинаров,
торжественных и иных
представительских
мероприятий в Республике
Казахстан с участием
официальных делегаций, в том
числе иностранных, а также
возмещение представительских
затрат во время зарубежных
визитов должностных лиц
государственных органов,
содержащихся за счет
республиканского бюджета
%
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге

1 084 321
1 862 072
5 756 265
3 172 484
3 172 484
Мекеме басшысы _________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
007 «Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ғимараттарын, үй-жайлары мен құрылыстарын күрделі жөндеу»
Сипаттама
Қазақстан Республикасының дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің және Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің персоналын жайғастыруға қажетті жағдайлармен қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыт
Мақсат
Міндеттер
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің және шетелдік мекемелерінің ғимараттарын жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүргізу
Бірлік
1
1
4-ке дейін
4-ке дейін
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктерінің қажетті жағдайлармен қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Мың теңге
187 913
502 336

1 084 321
1 862 072
5 756 265
3 172 484
3 172 484
Руководитель учреждения ________________________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
007 "Капитальный ремонт зданий, помещений и сооружений
Министерства иностранных дел Республики Казахстан"
Описание
Обеспечение надлежащих условий размещения дипломатических и
приравненных к ним представительств, консульских учреждений
Республики Казахстан и персонала дипломатической службы Республики
Казахстан за рубежом
Стратегичес-
кое
направление
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план
текуще-
го)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Проведение ремонтно-
строительных работ зданий
Министерства иностранных дел
и загранучреждений
Республики Казахстан
ед.
1
1
до 4
до 4
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Обеспечение надлежащих
условий размещения
дипломатических
представительств Республики
Казахстан за рубежом
%
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге
187 913
502 336

100 167
76 482
76 482
Мекеме басшысы _________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
008 «Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және нақты қорғалуын қамтамасыз ету» (құпия)
Сипаттама
Стратегиялық бағыт
Мақсат
Міндеттер
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
%
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Мың теңге
39 321
75 772
58 585
63 813
63 813
Мекеме басшысы _________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
009 «Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктерін орналастыру үшін шетелде жылжымайтын мүлік объектілерін сатып алу және салу»
Сипаттама
Қазақстан Республикасының дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің және Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызмет персоналын жайғастыруға қажетті жағдайлармен қамтамасыздандыру. Әкімшілік және тұрғын үй-жайларына арналған әкімшілік шығыстарды азайту
Стратегиялық бағыт
Мақсат
Міндеттер
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Шетелдегі сатып алынған және салынған нысандардың саны
дана
1
1
2
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктерінің қажетті жағдайлармен қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Мың теңге
1 947 686
640 454

100 167
76 482
76 482
Руководитель учреждения _________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
008 "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической
защиты дипломатических представительств за рубежом" (секретно)
Описание
Стратегичес-
кое
направление
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план
текуще-
го)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге
39 289
75 772
58 585
63 813
63 813
Руководитель учреждения __________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
009 "Приобретение и строительство объектов недвижимости за рубежом
для размещения дипломатических представительств Республики Казахстан"
Описание
Обеспечение надлежащих условий размещения дипломатических и
приравненных к ним представительств, консульских учреждений
Республики Казахстан и персонала дипломатической службы Республики
Казахстан за рубежом. Сокращение административных расходов
на аренду административных и жилых помещений за рубежом
Стратегичес-
кое
направление
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план
текуще-
го)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количество приобретенных и
построенных объектов
недвижимости за рубежом
шт.
1
2
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Обеспечение надлежащих
условий размещения
дипломатических
представительств Республики
Казахстан за рубежом
%
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге
1 947 686
640 454

3 308 437
2 751 091
2 751 091
Мекеме басшысы _________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
010 «Шетелдерде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету»
Сипаттама
Шет елдерде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыт
3. Шет елдерде Қазақстан Республикасы жеке және заңды тұлғаларының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету, сыртқы байланыстарды консулдық сүйемелдеу
Мақсат
3.1. ҚР азаматтары үшін шет мемлекеттердің визалық режимін (бірінші кезекте ЕО елдерінде) оңайлату
3.2. Жеке басты куәландыратын құжаттарды қорғау деңгейін арттыру
Міндеттер
3.1.1 ЕО-ға мүше мемлекеттермен реадмиссия, заңсыз көші-қонға және ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес босқындарға бақылау жасау, паспорттар мәліметтерін қорғауды күшейту және шекаралық бақылауды басқару салаларында ынтымақтасу
3.2.1 Қазақстан Республикасының «жаңа буын» дипломаттық және қызметтік паспорттарын жасап шығару
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Мемлекеттік қызметшілерге паспорттар беру
Бірлік
1 500-ге дейін
2 000-ға дейін
2 000-ға дейін
Сапа көрсеткіштері
ЕО елдерімен халықаралық шарттарға қол қою
Елдер саны
1
3-ке дейін
5-ке дейін
9-ға дейін
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Шет елдерде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Мың теңге
8 586
11 630
5 865
6 393
6 393
Мекеме басшысы _________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
011 «Қазақстанда тұратын этностардың тарихи шығу елдерімен қатынастарын нығайту және шетелде Қазақстан Республикасындағы этникалық келісімді насихаттау»
Сипаттама
«Қазақстан - 2030» стратегиясының міндеттерін іске асыруда Қазақстан халқы ассамблеясының рөлін арттыру, қоғамда және қазақ халқының, оның мемлекеттілігінің, азаматтық ашық қоғамның қалыптасуы үдерісінде тұрақтылық пен келісімді нығайту, Қазақстан этностарының тарихи шығу елдерімен өзара тиімді ынтымақтастықты дамыту, этникааралық үйлесімді қатынастарды дамыту, Қазақстан Республикасының оң сипатты имиджін нығайту
Мақсат
3.1. ҚР азаматтары үшін шет мемлекеттердің визалық режимін (бірінші кезекте ЕО елдерінде) оңайлату
3.2. Жеке басты куәландыратын құжаттарды қорғау деңгейін арттыру
Міндеттер
3.1.1 ЕО-ға мүше мемлекеттермен реадмиссия, заңсыз көші-қонға және ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес босқындарға бақылау жасау, паспорттар мәліметтерін қорғауды күшейту және шекаралық бақылауды басқару салаларында ынтымақтасу

3 308 437
2 751 091
2 751 091
Руководитель учреждения _______
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
010 "Защита и обеспечение прав и интересов граждан Республики
Казахстан за рубежом"
Описание
Защита и обеспечение прав и интересов граждан Республики Казахстан
за рубежом
Стратегичес-
кое
направление
3. Защита и обеспечение прав и интересов физических и юридических
лиц Республики Казахстан за рубежом, консульское сопровождение
внешних связей
Цель
3.1. Упрощение визового режима иностранных государств для граждан
Республики Казахстан (в первую очередь в странах ЕС)
3.2. Повышение степени защиты документов, удостоверяющих личность
Задачи
3.1.1 Сотрудничество с государствами-членами ЕС в сфере визовой
политики, реадмиссии, борьбы с нелегальной миграцией и организованной
преступностью, по контролю над беженцами, усиления защитных данных
паспортов и управления пограничным контролем.
3.2.1 Изготовление дипломатических и служебных паспортов Республики
Казахстан "нового поколения"
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план
текуще-
го)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Выдача паспортов
государственным служащим
ед.
до
1 500
до
2 000
до
2 000
до
2 000
Показатели
качества
Подписание международных
договоров со странами ЕС
Кол-
во
стран
1
до 3
до 5
до 9
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Защита и обеспечение прав и
интересов граждан Республики
Казахстан за рубежом
%
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге
8 586
11 630
5 865
6 393
6 393
Руководитель учреждения ____________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
011 "Укрепление отношений со странами исторического происхождения
этносов, проживающих в Казахстане и пропаганда за рубежом
этнического согласия в Республике Казахстан"
Описание
Повышение роли Ассамблеи народов Казахстана в реализации задач
Стратегии "Казахстан - 2030", укрепление стабильности и согласия в
обществе и процессе формирования казахстанского народа, его сильной
государственности, открытого гражданского общества, развитие
взаимовыгодного сотрудничества со странами исторического
происхождения этносов Казахстана, развитие гармоничных межэтнических
отношений, укрепление позитивного имиджа Республики Казахстан
Цель
3.1. Упрощение визового режима иностранных государств для граждан
Республики Казахстан (в первую очередь в странах ЕС)
3.2. Повышение степени защиты документов, удостоверяющих личность
Задачи
3.1.1 Сотрудничество с государствами-членами ЕС в сфере визовой
политики, реадмиссии, борьбы с нелегальной миграцией и
организованной преступностью, по контролю над беженцами,усиления
защитных данных паспортов и управления пограничным контролем.

3.2.1 Қазақстан Республикасының «жаңа буын» дипломаттық және қызметтік паспорттарын жасап шығару
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Қазақтардың бүкіл әлемдік қауымдастығының мәдени іс-шараларды өткізуде жәрдемдесуі
Құрылтайлар саны
2
1
Қазақ диаспоралары өкілдерін оқу-әдістемелік құралдары жиынтықтарымен қамтамасыз етуде дипломатиялық жәрдем көрсету
Бірлік
10-ға дейін
10-ға дейін
Қазақстандағы этностық келісім тақырыбы бойынша жарияланымдар шығару және фильмдер қою
Бірлік
30-ға дейін
15-ке дейін
Қазақстан халқы Ассамблеясы өкілдерінің қазақ диаспоралары тұратын шет елдермен жыл сайынғы сапарлармен алмасуы (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар саны
3-ке дейін
3-ке дейін
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан этностарының тарихи шығу елдерімен өзара тиімді ынтымақтастықты дамыту, этникааралық үйлесімді қатынастарды дамыту, Қазақстан Республикасының оң сипатты имиджін шет елдерде нығайту
%
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Мың теңге
282 691
148 913
59 573
0
0
Мекеме басшысы _________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
013 «Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының жарғылық және басқа да органдарында Қазақстан Республикасының мүддесін білдіру»
Сипаттама
Қазақстан Республикасының жарғылық және басқа ТМД органдарындағы Тұрақты өкілі Аппаратын ұстаудың әкімшілік шығыстары
Стратегиялық бағыт
1. Қазақстан Республикасының егемендігі мен қауіпсіздігін дипломатиялық құралдармен қамтамасыз ету, жаһандық және өңірлік қауіпсіздікті сақтау
2. Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
Мақсат
1.3 Жаһандық және өңірлік қауіпсіздік жүйелерінің тиімділігін арттыру
2.5 Орталық Азиядағы ынтымақтастықты дамыту және өңірлік көшбасшы ретінде Қазақстанның ұстанымдарын нығайту
2.7 ЕурАзЭҚ шеңберінде кедендік одақ қалыптастыруды аяқтау
2.8 ТМД қызметінің тиімділігін арттыру
Міндеттер
1.3.3 ҰҚШҰ-ға мүше мемлекеттердің саяси және әскери ынтымақтастығының тетіктерін жетілдіру
2.5.1 Орталық Азия елдерімен экономикалық ынтымақтастық пен интеграцияны тереңдету және Орталық Азия мемлекеттері одағын (ОАМО) құру жөніндегі Қазақстан бастамасын ілгерілету
2.5.2 Орталық Азиядағы су-энергетика ресурстарын тиімді пайдалану тұжырымдамасын дайындауға қатысу

3.2.1 Изготовление дипломатических и служебных паспортов Республики
Казахстан "нового поколения"
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план
текуще-
го)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Содействие Всемирной
Ассоциации казахов в
проведении культурных
мероприятий
Кол-во
курул-
таев
2
1
Оказание дипломатического
содействия в обеспечении
комплектами учебно-
методических пособий
представителей казахских
диаспор
Ед.
до 10
до 10
Издание публикаций и выпуск
фильмов по тематике
этнического согласия в
Казахстане
Ед.
до 30
до 15
Ежегодный обмен визитами
представителей АНК с
зарубежными странами, где
проживает казахская
диаспора (в соответствии с
графиком международных
мероприятий)
Кол-во визитов
до 3
до 3
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Развитие взаимовыгодного
сотрудничества со странами
исторического происхождения
этносов Казахстана,
гармоничных межэтнических
отношений, укрепление
позитивного имиджа
Республики Казахстан за
рубежом
%
100
100
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге
282 691
148 913
59 573
0
0
Руководитель учреждения _________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
013 "Представление интересов Республики Казахстан в уставных и
других органах Содружества Независимых Государств"
Описание
Административные расходы на содержание Аппаратов Постоянных
представителей Республики Казахстан в уставных и других органах СНГ
Стратегичес-
кое
направление
1. Обеспечение дипломатическими средствами суверенитета и
безопасности Республики Казахстан, сохранение глобальной и
региональной безопасности
2. Повышение эффективности взаимодействия Республики Казахстан с
зарубежными государствами и международными организациями
Цель
1.3 Повышение эффективности систем глобальной и региональной
безопасности
2.5 Развитие сотрудничества в Центральной Азии и укрепление позиций
Казахстана как регионального лидера
2.7 Завершение формирования таможенного союза в рамках ЕврАзЭС
2.8 Повышение эффективности деятельности СНГ
Задачи
1.3.3 Совершенствование механизмов политического и военного
сотрудничества между государствами-членами ОДКБ
2.5.1 Углубление экономического сотрудничества и интеграции со
странами Центральной Азии и продвижение инициативы Казахстана по
созданию Союза Центрально-Азиатских государств (СЦАГ)
2.5.2 Урегулирование вопросов совместного использования
водно-энергетических ресурсов Центральной Азии

2.7.1 Кеден одағының институтционалды құрылымын құру
2.8.1 ТМД аясында ынтымақтастықты нығайту
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Ұйымның коалициялық әскери құрылысы жоспарын іске асыру шеңберінде ҰҚШҰ-ның 2010 жылға дейінгі кезеңге және одан арғы болашаққа арналған құжаттарын қабылдау
Құжаттар пакеті
1
1
ҰҚШҰ Жедел ден қою ұжымдық күштерінің (ЖДҰК) оперативтік даярлығының қажетті деңгейін құру және қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты аяқтау
Құжаттар пакеті
1
1
Орта Азия елдерімен, өңір елдерімен жыл сайын аса жоғары және/немесе жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
3-4
3-4
3-4
3-4
ОА елдерінің кедендік заңдарын үйлесімді ету. Қазақстан-Орталық Азия өзара ықпалдастығының барлық спектрі бойынша ҚР меморгандарының жұмысын тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету
Құжаттар пакеті
1
1
1
Аралды құтқару халықаралық қорындағы (АҚХҚ) ҚР-дың төрағалық етуін тиімді жүзеге асыру
Құжаттар пакеті
1
1
1
Қазақстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Өзбекстан үкіметтері арасындағы Сырдария өзені бассейнінің су және энергетикалық ресурстарын пайдалану туралы хаттамаға қол қою
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
Қазақстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Өзбекстан Үкіметтері арасында «Сырдария өзені бассейнінің су және энергетикалық ресурстарын пайдалану туралы» келісім жобасын келісу
Құжаттар пакеті
1
Қазақстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Өзбекстан Үкіметтері арасында «Сырдария өзені бассейнінің су және энергетикалық ресурстарын пайдалану туралы» келісімге қол қою
Құжаттар пакеті
1
Орталық Азияның су және энергетикалық ресурстарын бірлесіп пайдалану саласындағы шарттық-құқықтық базаны жетілдіру, соның ішінде өңірдің су-энергетикалық ресурстарын пайдалану туралы ұзақ мерзімді келісім әзірлеу;
Құжаттар пакеті
1
өңірдің су-энергетикалық ресурстарын пайдалану туралы ұзақ мерзімді келісімді келісу және оған қол қою
Құжаттар пакеті
1
Тараптардың халықаралық шарттарды және Кеден одағының жоғары органының мынадай шешімдерін қабылдау:
Кеден одағы комиссиясын құру және Кеден одағы комиссиясының хатшылығын құру бойынша
Құжаттар пакеті
1
ЕурАзЭҚ Сот Статутын бекіту және кеден одағы органдарының функциялары мен регламентін белгілеу
Құжаттар пакеті
1
ТМД-ның жоғарғы органдарының жыл сайынғы мәжілістерін өткізу
Мәжіліс саны
8-ге дейін
8-ге дейін
8-ге дейін
2007 жылғы 5 қазандағы ТМД-ны одан әрі дамыту тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі негізгі іс-шаралар жоспарын орындау
Құжаттар пакеті
17-ге дейін
17-ге дейін
17-ге дейін
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасының жарғылық және басқа ТМД органдарындағы Тұрақты өкілі Аппаратын ұстау
%
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Мың теңге

2.7.1 Построение институциональной структуры таможенного союза
2.8.1 Укрепление сотрудничества в рамках СНГ
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план
текуще-
го)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Принятие документов ОДКБ в
рамках реализации Плана
коалиционного военного
строительства Организации
на период до 2010 года и
дальнейшую перспективу
Пакет
доку-
мен-
тов
1
1
Завершение работы по
созданию и обеспечению
необходимого уровня
оперативной готовности
Коллективных сил
оперативного реагирования
ОДКБ (КСОР)
Пакет
доку-
мен-
тов
1
1
Ежегодный обмен визитами на
высшем и/или высоком уровнях
со странами Центральной Азии
(в соответствии с графиком
международных мероприятий)
со странами региона
Визи-
ты
3-4
3-4
3-4
3-4
Гармонизация таможенных
законодательств стран ЦА.
Обеспечение эффективной
координации работы
госорганов РК по всему
спектру взаимодействия
Казахстана со странами
Центральной Азии
Пакет
доку-
мен-
тов
1
1
1
Эффективное осуществление
председательства РК в
Международном фонде спасения
Арала (МФСА)
Пакет
доку-
мен-
тов
1
1
1
Подписание Протокола между
Правительствами Казахстана,
Кыргызстана, Таджикистана и
Узбекистана об использовании
водных и энергетических
ресурсов бассейна реки
Сырдарья
Пакет
доку-
мен-
тов
1
1
1
1
Согласование проекта
Соглашения между
Правительствами Казахстана,
Кыргызстана, Таджикистана и
Узбекистана "Об использова-
нии водных и энергетических
ресурсов бассейна реки
Сырдарья"
Пакет
доку-
мен-
тов
1
Подписание Соглашения между
Правительствами Казахстана,
Кыргызстана, Таджикистана и
Узбекистана "Об
использовании водных и
энергетических ресурсов
бассейна реки Сырдарья"
Пакет
доку-
мен-
тов
1
Совершенствование договорно-
правовой базы в сфере
совместного использования
водно-энергетических
ресурсов Центральной Азии, в
том числе разработка
долгосрочного соглашения об
использовании водно-энерге-
тических ресурсов региона
Пакет
доку-
мен-
тов
1
Согласование и подписание
долгосрочного соглашения
об использовании
водно-энергетических
ресурсов региона
Пакет
доку-
мен-
тов
1
Принятие сторонами
международных договоров и
решений высшего органа
таможенного союза по:
Учреждению Комиссии
таможенного союза и созданию
Секретариата Комиссии
таможенного союза
Пакет
доку-
мен-
тов
1
Утверждение Статута Суда
ЕврАзЭС и определению
функций и регламента органов
таможенного союза
Пакет
доку-
мен-
тов
1
Ежегодное проведение
заседаний высших органов СНГ
Коли-
чество
засе-
даний
до 8
до 8
до 8
Исполнение Плана основных
мероприятий по реализации
Концепции дальнейшего
развития СНГ от 5 октября
2007 года
Пакет
доку-
мен-
тов
до 17
до 17
до 17
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Содержание Аппаратов
Постоянных представителей
Республики Казахстан в
уставных и других органах
СНГ
%
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге

89 953
162 378
147 973
160 014
160 430
Мекеме басшысы _________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
014 «Шетелде Қазақстан Республикасының мүддесін білдіру»
Сипаттама
Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелерін ұстау жөніндегі әкімшілік шығыстар
Стратегиялық бағыт
2. Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
Мақсат

89 953
162 378
147 973
160 014
160 430
Руководитель учреждения ______________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
014 "Представление интересов Республики Казахстан за рубежом"
Описание
Административные расходы по содержанию загранучреждений Республики
Казахстан
Стратегичес-
кое
направление
2. Повышение эффективности взаимодействия Республики Казахстан с
зарубежными государствами и международными организациями
Цель

2.9. Қазақстан Республикасының саяси қатысуларын кеңейту
Міндеттер
2.9.2. Оман Сұлтандығында Қазақстан Республикасының Елшілігін ашу
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Оман Сұлтандығында Қазақстан Республикасының Елшілігін ашу
Саны
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелерін ұстау
%
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Мың теңге
9 651 859
13 667 250
14 709 042
15 734 408

2.9. Расширение политического присутствия Республики Казахстан
Задачи
2.9.2. Открытие Посольства Республики Казахстан в Султанате Оман
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план
текуще-
го)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Открытие Посольства
Республики Казахстан в
Султанате Оман
Коли-
чество
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Содержание загранучреждений
Республики Казахстан
%
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге
9 651 859
13 667 250
14 709 042
15 734 408

15 786 805
Мекеме басшысы _________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
016 «Астана қаласының бюджетіне шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдіктерінің құрылысы үшін жер учаскелерін сатып алуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттама
Шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің құрылысы үшін жер учаскелерін сатып алуға арналған шығыстар
Стратегиялық бағыт
Мақсат
Міндеттер
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Учаскелердің саны
2
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
%
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
0
101 462
0
0
Мекеме басшысы ____________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
017 «Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдарға, басқа халықаралық және өзге де органдарға қатысуы»
Сипаттама
Қазақстан Республикасы қатысушы болған халықаралық мекемелерге, конвенциялар мен келісімдерге берешектерді, ерікті, қаржылық жарналарды төлеу және қарыздарды өтеу, сондай-ақ ТМД-ның жарғылық және басқа да органдарын ұстауға арналған үлестік жарналарды төлеу
Стратегиялық бағыт
1. Қазақстан Республикасының егемендігі мен қауіпсіздігін дипломатиялық құралдармен қамтамасыз ету, жаһандық және өңірлік қауіпсіздікті сақтау
2. Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
Мақсат
1.3 Жаһандық және өңірлік қауіпсіздік жүйелерінің тиімділігін арттыру
2.3 Қазақстанның мұсылман әлеміндегі рөлі мен беделін арттыру
2.6 Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ) шеңберінде Қазақстанның халықаралық ұстанымын және беделін нығайту
Міндеттер
1.3.1 АҰСШК тетіктерін пайдаланып, Азияда сенім мен ынтымақтастық кеңістігін құру
1.3.2 Шанхай ынтымақтастық ұйымы (ШЫҰ) кеңістігінде қыр көрсетулер мен қауіпсіздік қауіп-қатерлеріне бірлесіп қарсы тұру
1.3.3 ҰҚШҰ-ға мүше мемлекеттердің саяси және әскери ынтымақтастығы тетіктерін жетілдіру
1.3.4 Қазақстанға жаһандық дінаралық диалогты дамыту орталықтарының бірі мәртебесін бекіту
2.3.1 Қазақстанның ИКҰ-дағы қызметін жандандыру
2.3.2 ИКҰ органдарында жұмыс істейтін ҚР азаматтары санын арттыру
2.6.1 БҰҰ жүйесіндегі халықаралық ұйымдардың субөңірлік кеңселерін орналастыру
2.6.2 ҚР мен БҰҰ арасындағы ынтымақтастық туралы қолданыстағы құжаттарды жаңарту және жаңаларын жасасу

15 786 805
Руководитель учреждения ______________
Администратор бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная программа
016 "Целевые текущие трансферты бюджету города Астаны на
выкуп земельных участков под строительство дипломатических
представительств иностранных государств"
Описание
Расходы на выкуп земельных участков под строительство
дипломатических представительств иностранных государств
Стратегическое
направление
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели количества
Количество
участков
2
Показатели качества
Показатели эффективности
Показатели результата
%
100
Расходы на реализацию
программы
Тыс. тенге
0
0
101 462
0
0
Руководитель учреждения __________________________________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
017 "Участие Республики Казахстан в международных организациях
иных международных и прочих органах"
Описание
Оплата вступительных, долевых, добровольных финансовых взносов и
погашение задолженности в международные организации, конвенции и
соглашения, участником которых является Республика Казахстан, а
также выплата долевых взносов на содержание уставных и других
органов СНГ
Стратегическое
направление
1. Обеспечение дипломатическими средствами суверенитета и
безопасности Республики Казахстан, сохранение глобальной и
региональной безопасности
2. Повышение эффективности взаимодействия Республики Казахстан с
зарубежными государствами и международными организациями
Цель
1.3 Повышение эффективности систем глобальной и региональной
безопасности
2.3 Повышение роли и авторитета Казахстана в мусульманском мире
2.6 Укрепление международных позиций и авторитета Казахстана в
рамках Организации Объединенных Наций (ООН)
Задачи
1.3.1 Создание в Азии пространства доверия и сотрудничества с
использованием механизмов Совещания по взаимодействию и мерам
доверия в Азии (СВМДА)
1.3.2 Совместное противостояние вызовам и угрозам безопасности на
пространстве Шанхайской Организации Сотрудничества (ШОС)
1.3.3 Совершенствование механизмов политического и военного
сотрудничества государств-членов ОДКБ
1.3.4 Закрепление за Казахстаном статуса одного из центров
развития глобального межрелигиозного диалога
2.3.1 Активизация деятельности Казахстана в ОИК
2.3.2 Увеличение количества граждан Республики Казахстан,
работающих в органах ОИК
2.6.1 Размещение субрегиональных офисов международных организаций
систем ООН
2.6.2 Обновление действующих и заключение новых документов о
сотрудничестве между Республикой Казахстан и ООН

2.6.3 Ратификацияланған құқық қорғау конвенцияларының ережелерінен туындайтын міндеттемелерді орындау туралы ұлттық баяндамаларды БҰҰ-да қорғау бойынша ҚР мемлекеттік органдары жұмыстарын үйлестіру
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Сенім шаралары жөніндегі мынадай құжаттарды қабылдау:
Есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес жөніндегі тұжырымдама; Жаңа қыр көрсетулер мен қатерлерге қарсы әрекет ету жөніндегі іс-қимылдар жоспары
Құжаттар пакеті
2
Туризм саласындағы ынтымақтастық тұжырымдамасы;
Шағын және орта кәсіпкерлік салаларындағы ынтымақтастық тұжырымдамасы;
Ауыл шаруашылығы және аграрлық жоғары технологиялар салаларындағы ынтымақтастық тұжырымдамасы;
Қауіпсіз және тиімді көлік дәліздері жүйесін дамыту жөніндегі ынтымақтастық тұжырымдамасы;
АӨСШК III Саммитінің саяси қорытынды құжаты
Құжаттар пакеті
5
Ақпараттық технологиялар мен энергетикалық қауіпсіздік салаларындағы ынтымақтастық тұжырымдамасы;
Құжаттар пакеті
3
Төтенше жағдайларды, табиғи апаттарды, дағдарыстар мен су ресурстарын басқару мәселелері жөніндегі ынтымақтастық тұжырымдамасы;
Экологиялық проблемалар жөніндегі ынтымақтастық тұжырымдамасы
Құжаттар пакеті
АӨСШК IV СІМК-нің саяси қорытынды құжаты
Құжаттар пакеті
1
Өңірдегі бейбітшілікке, қауіпсіздікке және тұрақтылыққа қауіп төндіретін ахуалдарға орай бірлесіп әрекет ету туралы төмендегідей ШЫҰ құжаттарын қабылдау
ШЫҰ шеңберінде терроризмге қарсы құрылымдар үшін мамандар даярлау туралы келісім
Құжаттар пакеті
1
ШЫҰ-ның терроризмге қарсы конвенциясы;
ШЫҰ-ның Қарулардың, оқ-дәрілердің және жарылғыш заттардың заңсыз айналымына қарсы күрестегі ынтымақтастық туралы келісімі;
ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердің терроризмге қарсы бірлескен оқу-жаттығуларын ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы келісім
Құжаттар пакеті
3
ШЫҰ-ның Өңірдегі бейбітшілікке, қауіпсіздікке және тұрақтылыққа қауіп төндіретін ахуалдарға орай бірлесіп әрекет ету туралы шарты
Құжаттар пакеті
1
Мемлекеттер басшылары кеңесінің Х-ХIV мәжілістерінің декларациялары; Үкіметтер басшылары кеңесінің ІХ-ХІІІ мәжілістерінің бірлескен коммюникелері, СІМК ІХ-ХІІІ мәжілістерінің ақпараттық хабарлалары
Құжаттар пакеті
3-ке дейін
3-ке дейін
3-ке дейін
Заңсыз көші-қонға қарсы күрес ынтымақтастығы туралы келісім;
Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттер арасындағы Халықаралық автомобиль тасымалдары үшін қолайлы жағдайлар жасау туралы келісім
Құжаттар пакеті
2-ге дейін
Ұйымның коалициялық әскери құрылысы жоспарын іске асыру шеңберінде ҰҚШҰ-ның 2010 жылға дейінгі кезеңге және одан арғы болашаққа арналған құжаттарын қабылдау
Құжаттар пакеті
1
1
ҰҚШҰ Жедел ден қою ұжымдық күштерінің (ЖДҰК) оперативтік даярлығының қажетті деңгейін құру және қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты аяқтау
Құжаттар пакеті
1
1
2009 жылғы Әлемдік және дәстүрлі діндер көшбасшыларының Үшінші съезінің қорытынды құжаттарын қабылдау. Қазақстан бастамашылығы бойынша БҰҰ Бас Ассамблеясы қабылдаған «2010 жылды мәдениеттердің халықаралық жақындасу жылы деп жариялау» туралы қарарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын 2009 жылы қабылдау және 2010 жылы орындау. Қазақстанға әлемдік дінаралық диалог орталықтарының бірі мәртебесін бекіту. 2012 жылы Әлемдік және дәстүрлі діндер көшбасшыларының Төртінші съезін дайындау және өткізу
Құжаттар пакеті
1
1
1
1
Қазақстанның ИКҰ-ның ғылыми және технологиялық ынтымақтастық жөніндегі Хатшылығының Тұрақты Комитетіне қосылуы туралы шартқа қол қою
Құжаттар пакеті
1
Қазақстан Республикасының Ислам ынтымақтастығын дамыту қорына 1 млн. АҚШ доллары мөлшерінде ерікті жарна бөлу
Жарна
1
«Қазақстан Республикасының ИКҰ-дағы төрағалық ету бағдарламасын» (2011 жылдың ортасы - 2012 жылдың ортасы) қабылдау
Құжаттар пакеті
1
ИКҰ-ның жұмыс органдарындағы Қазақстан Республикасы азаматтарының саны
Құжаттар пакеті
1

2.6.3 Координация работы государственных органов Республики
Казахстан по защите в ООН национальных докладов о выполнении
обязательств, вытекающих из положений ратифицированных
правозащитных конвенций
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текуще-
го)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Принятие документов по мерам
доверия в различных измерениях:
Концепции по борьбе с
незаконным оборотом наркотиков;
Плана действий по
противодействию новым вызовам и
угрозам
Пакет
доку-
ментов
2
Концепции сотрудничества в
области туризма;
Концепции сотрудничества в
сфере малого и среднего
предпринимательства;
Концепции сотрудничества в
области сельского хозяйства и
высоких аграрных технологий;
Концепции сотрудничества по
развитию безопасных и
эффективных систем транспортных
коридоров;
Итогового политического
документа III Саммита СВМДА
5
Концепции сотрудничества в
области информационных
технологий и энергетической
безопасности;
Концепции сотрудничества по
вопросам управления
чрезвычайными ситуациями,
стихийными бедствиями,
кризисами и водными ресурсами;
Концепции сотрудничества по
экологическим проблемам
Пакет
доку-
ментов
3
Итогового политического
документа IV СМИД СВМДА
Пакет
доку-
ментов
1
Принятие документов ШОС о
совместном реагировании на
ситуации, ставящие под угрозу
мир, безопасность и
стабильность в регионе, в том
числе:
соглашения о подготовке кадров
для антитеррористических
формирований в рамках ШОС
Пакет
доку-
ментов
1
конвенции ШОС против
терроризма;
соглашения ШОС о сотрудничестве
в борьбе с незаконным оборотом
оружия, боеприпасов и
взрывчатых веществ;
соглашения о порядке
организации и проведения
совместных антитеррористических
учений государствами-членами
ШОС
Пакет
доку-
ментов
3
договора ШОС о совместном
реагировании на ситуации,
ставящие под угрозу мир,
безопасность и стабильность в
регионе
Пакет
доку-
ментов
1
Деклараций X-XIV заседаний
Совета Глав государств;
Совместных коммюнике IХ-ХIII
заседаний Совета Глав
правительств;
Информационных сообщений
IX-XIII заседаний СМИД;
Пакет
доку-
ментов
до 3
до 3
до 3
Соглашения о сотрудничестве в
борьбе с нелегальной миграцией;
Соглашения между правительст-
вами государств-членов
Шанхайской организации
сотрудничества о создании
благоприятных условий для
международных автомобильных
перевозок
Пакет
доку-
ментов
до 2
Принятие документов ОДКБ в
рамках реализации Плана
коалиционного военного
строительства Организации на
период до 2010 года и
дальнейшую перспективу
Пакет
доку-
ментов
1
1
Завершение работы по созданию и
обеспечению необходимого уровня
оперативной готовности
Коллективных сил оперативного
реагирования ОДКБ (КСОР)
Пакет
доку-
ментов
1
1
Принятие итоговых документов
Третьего Съезда лидеров мировых
и традиционных религий в 2009
году. Принятие в 2009 году и
выполнение в 2010 году Плана
мероприятий по реализации
принятой Генеральной Ассамблеи
ООН по инициативе Казахстана
резолюции о "Провозглашении
2010 года международным годом
сближения культур". Закрепление
за Казахстаном статуса одного
из мировых центров межрели-
гиозного диалога. Подготовка и
проведение Четвертого Съезда
лидеров мировых и традиционных
религий в 2012 году
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
1
Подписание договора о
присоединении Казахстана к
Секретариату Постоянного
Комитета ОИК по научному и
технологическому сотрудничеству
Пакет
доку-
ментов
1
Выделение добровольного взноса
Республики Казахстан в размере
1 млн. долларов США в Фонд
развития Исламской солидарности
Взнос
1
организация и проведение
Всемирного Исламского
Экономического Форума в
Казахстане;
38-го заседания Совета
министров иностранных дел
стран-членов ОИК;
3-го заседания конференции
министров здравоохранения
стран-членов ОИК
Прове-
дение
форума
1
Принятие Плана мероприятий по
председательству Республики
Казахстан в ОИК на 2010-2012
гг.
Пакет
доку-
ментов
1
Расширение участия Казахстана в
деятельности ОИК, в том числе
путем присоединения к отдельным
соглашениям
Пакет
доку-
ментов
1
Количество граждан Республики Казахстан в рабочих органах ОИК
чел.
1
Разработка и принятие новой
Рамочной программы ООН по
оказанию помощи в целях