"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық құжаттарды орындау, республикалық меншікке айналған (түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 қазандағы № 1132 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық құжаттарды орындау, республикалық меншікке айналған (түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық құжаттарды орындау, республикалық меншікке айналған (түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-І, № 22-ІІ, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар):
42-баптың 9-тармағының 1) тармақшасы «нотариаттық» деген сөздің алдынан «атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі қызметті,» деген сөздермен толықтырылсын.
2. «Әділет органдары туралы» 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 6, 67-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 10, 52-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 14, 18-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 18, 143-құжат; 2008 ж., № 10-11, 39-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 15-16, 75-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 128-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2010 жылғы 23 шілдеде «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 24 шілдеде «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне «электрондық үкіметті» дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнения исполнительных документов, организации работ по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2010 года № 1132
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнения исполнительных документов, организации работ по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам исполнения исполнительных
документов, организации работ по учету, хранению, оценке и
дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего)
в республиканскую собственность
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, № 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84, № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29):
подпункт 1) пункта 9 статьи 42 после слова "осуществления" дополнить словами "деятельности по исполнению исполнительных документов,".
2. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 6, ст. 67; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 14, 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 18, ст. 143; 2008 г., № 10-11, ст. 39; 2009 г., № 8, ст. 44; № 15-16, ст. 75; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; № 24, ст. 128; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития "электронного правительства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 23 июля 2010 г. и "Казахстанская правда" 24 июля 2010 г.):

1) 3-бап мынадай мазмұндағы 9-3) тармақшамен толықтырылсын:
«9-3) атқарушылық құжаттарды орындау, республикалық меншікке айналған (түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеу;»;
2) 5-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«атқарушылық іс жүргізу органдарынан;»;
3) мынадай мазмұндағы 11-1-баппен толықтырылсын:
«11-1-бап. Атқарушылық іс жүргізу органдарының құрылымы
1. Атқарушылық іс жүргізу органдарының жүйесін:
1) уәкілетті орган;
2) уәкілетті органның облыстардағы, Астана және Алматы қалаларындағы аумақтық органдары (аумақтық органдар);
3) аумақтық органдардың аудандардағы, қалалардағы және қалалардың аудандарындағы бөлімдері (аумақтық бөлімдер) құрайды.»;
4) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
«21-1-бап. Әділет органдарының атқарушылық құжаттарды
орындауды, республикалық меншікке айналған (түскен)
мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі
пайдалану жөніндегі жұмыстардың ұйымдастырылуын
қамтамасыз ету саласындағы функциялары
Атқарушылық құжаттарды орындауды, республикалық меншікке айналған (түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану жөніндегі жұмыстардың ұйымдастырылуын қамтамасыз ету саласында әділет органдары мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету (ұйымдастырушылық, әдістемелік қамтамасыз ету, бақылау, атқарушылық іс жүргізу бойынша шағымдар мен өзге де арыздарды қарау, борышкерлердің тыйым салынған мүлкімен жұмыс және т.б.);
2) жеке сот орындаушылары мен олардың алқаларының қызметін ұйымдастыру (біліктілік, тәртіптік комиссия жұмысын ұйымдастыру, конкурс өткізу, жеке сот орындаушыларының қызметін лицензиялау, лицензиядан кейінгі бақылау, олардың қызметін бақылау, жеке сот орындаушыларының әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдар мен өзге де арыздарды қарау;
3) сот актілерін орындау саласында шетелдік мемлекеттердің атқарушылық іс жүргізу қызметтерімен және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық;
4) жекелеген негіздер бойынша республикалық меншікке айналған (түскен) мүлікті (тәркіленген мүлікті) есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
5) салық төлеушілердің иелік етуге шек қойылған мүлкін өткізу және төлеушінің кедендік төлемдер бойынша берешек есебіне иелік етуге шек қойылған мүлкін өткізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.».
2. «Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат):

1) статью 3 дополнить подпунктом 9-3) следующего содержания:
"9-3) реализация государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере исполнения исполнительных документов, организации работы по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность;";
2) подпункт 1) пункта 1 статьи 5 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"органы исполнительного производства;";
3) дополнить статьей 11-1 следующего содержания:
"Статья 11-1. Структура органа исполнительного производства
1. Систему органов исполнительного производства образуют:
1) уполномоченный орган;
2) территориальные органы уполномоченного органа в областях, городах Астане и Алматы (территориальные органы);
3) отделы территориальных органов в районах, городах и районах в городах (территориальные отделы).";
4) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Функции органов юстиции в сфере обеспечения
исполнения исполнительных документов, организации
работ по учету, хранению, оценке и дальнейшему
использованию имущества, обращенного
(поступившего) в республиканскую собственность
В сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, организации работ по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность органы юстиции осуществляют следующие функции:
1) обеспечение исполнения исполнительных документов (организационное, методическое обеспечение, контроль, рассмотрение жалоб и иных обращений по исполнительному производству, работа с арестованным имуществом должников и др.);
2) организация деятельности частных судебных исполнителей и их коллегий (организация работы квалификационной, дисциплинарной комиссии, проведение конкурса, лицензирование деятельности частных судебных исполнителей, постлицензионный контроль, контроль за их деятельностью, рассмотрение жалоб и иных обращений на действия (бездействие) частных судебных исполнителей и др.);
3) сотрудничество со службами исполнительного производства зарубежных государств и международными организациями в сфере исполнения судебных актов;
4) организация работы по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность по отдельным основаниям (конфискованное имущество);
5) организация работы по реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщиков и реализации ограниченного в распоряжения имущества плательщика в счет задолженности по таможенным платежам.".
3. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27):

1) 42-баптың 1) тармақшасы «борышкерді» деген сөзден кейін «немесе өндіріп алушыны» сөздермен толықтырылсын;
2) 44-баптың 1) тармақшасы «борышкердің» деген сөзден кейін «немесе өндіріп алушының» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 129-баптың 2-тармағындағы «Қазақстан Республикасы Президенті» деген сөздер «Қазақстан Республикасының Әділет министрі» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 134-баптың 1-тармағындағы «мен сот приставтарына» және 3-тармағындағы «және сот приставтарының» деген сөздер алып тасталсын;
5) 142-баптың 2-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жариялағанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1) подпункт 1) статьи 42 после слов "признании должника" дополнить словами "или взыскателя";
2) подпункт 1) статьи 44 после слов "правопреемника должника" дополнить словами "или взыскателя";
3) в части первой пункта 2 статьи 129 слова "Президентом Республики Казахстан" заменить словами "Министром юстиции Республики Казахстан";
4) в подпунктах 1) и 3) статьи 134 слова "и судебных приставов" исключить;
5) часть вторую пункта 2 статьи 142 исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан