Кедендік декларациялау жөніндегі маманның біліктілік аттестатын беру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 27 желтоқсандағы № 1418 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2015 жылғы 23 шілдедегі № 573 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Yкiметiнiң 23.07.2015 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 32-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кедендік декларациялау жөніндегі маманның біліктілік аттестатын беру қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 1418 қаулысымен
бекітілген
Кедендік декларациялау жөніндегі маманның біліктілік
аттестатын беру қағидасы
1. Осы Қағида «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 32-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген және кедендік декларациялау жөніндегі маманның біліктілік аттестатын беру тәртібін айқындайды.
2. Кедендік декларациялау жөніндегі маманның біліктілік аттестатын алу үшін ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, кеден органдары жүргізетін (бұдан әрі - кеден органдары) кеден ісі саласындағы уәкілетті орган айқындаған біліктілік емтиханын тапсыру қажет.
3. Біліктілік емтиханы өткен күні нәтижелер белгіленгеннен кейін, осы емтихандарды өткізген кеден органдары кеден ісі саласындағы уәкілетті органға емтиханнан өткен тұлғалар туралы ақпаратты электрондық, сондай-ақ жазбаша түрде ұсынады.
4. Осы Қағиданың 3-тармағында көрсетілген тұлғаларға ұсынылған ақпараттың негізінде біліктілік емтихандарының нәтижелері алынған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде кеден ісі саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша кедендік декларациялау жөніндегі мамандардың біліктілік аттестаттары толтырылады.
5. Осы Қағиданың 4-тармағына сәйкес біліктілік аттестаттары толтырылғаннан кейін кеден ісі саласындағы уәкілетті орган бір жұмыс күні ішінде біліктілік аттестаттарын емтихан өткізген кеден органдарына поштамен жолдайды.
6. Кедендік декларациялау жөніндегі маманның біліктілік аттестаттарын алғаннан кейін кеден органдары кеден ісі саласындағы уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша кедендік декларациялау жөніндегі маманның бейджін ресімдейді және біліктілік емтихандарын тапсырған сәттен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей кедендік декларациялау жөніндегі маманның біліктілік аттестатын және бейджін беруді жүргізеді.

Об утверждении Правил выдачи квалификационного аттестата специалиста по таможенному декларированию
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2010 года № 1418. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2015 года № 573
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.07.2015 № 573 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи квалификационного аттестата специалиста по таможенному декларированию.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 декабря 2010 года № 1418
Правила
выдачи квалификационного аттестата
специалиста по таможенному декларированию
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Кодекс) и определяют порядок выдачи квалификационного аттестата специалиста по таможенному декларированию.
2. Для получения квалификационного аттестата специалиста по таможенному декларированию необходимо сдать квалификационный экзамен, проводимый таможенными органами, определенными уполномоченным органом в сфере таможенного дела (далее - таможенные органы), с применением информационных систем.
3. В день проведения квалификационного экзамена, после установления результатов, таможенные органы, проводившие данные экзамены, предоставляют в уполномоченный орган в сфере таможенного дела информацию о лицах, прошедших экзамен, в электронном, а также в письменном видах.
4. На основании предоставленной информации на лиц, указанных в пункте 3 настоящих Правил, в течение двух рабочих дней со дня получения результатов квалификационных экзаменов, заполняются квалификационные аттестаты специалистов по таможенному декларированию по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
5. После заполнения в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил квалификационных аттестатов уполномоченный орган в сфере таможенного дела в течение одного рабочего дня направляет почтой квалификационные аттестаты в таможенные органы, проводившие экзамен.
6. Таможенными органами, после получения квалификационных аттестатов специалиста по таможенному декларированию, оформляются бейджи специалиста по таможенному декларированию по форме, утверждаемой уполномоченным органом в сфере таможенного дела, и производится выдача квалификационных аттестатов и бейджей специалиста по таможенному декларированию не позднее пяти рабочих дней с момента сдачи квалификационных экзаменов.

7. Кеден органдары кеден ісі саласындағы уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша кедендік декларациялау жөніндегі маманның біліктілік аттестатын, бейдждерін беру журналын жүргізеді.
8. Кедендік декларациялау жөніндегі маманның біліктілік аттестаты немесе бейдждері жоғалған (бүлінген), сондай-ақ тегі, аты, әкесінің аты өзгерген жағдайда бұдан бұрын кедендік декларациялау жөніндегі аттестатты берген кеден органына еркін нысандағы өтінішті:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
2) мөлшері 3,5 х 4,5 сантиметр түрлі-түсті екі фотографияны қоса бере отырып ұсыну қажет.
9. Кедендік декларациялау жөніндегі маманның біліктілік аттестатының қолданылу мерзімі екі жылды құрайды.
Қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін кедендік декларациялау жөніндегі маманның біліктілік аттестаты жарамсыз деп саналады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.10.2013 № 1052 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9-1. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты біліктілік аттестатының қолданылуы тоқтатылған жағдайда кедендік декларациялау жөніндегі маман қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін екі ай бұрын қолданыстағы біліктілік аттестатын қоса бере отырып, Кодекстің 32-бабының 4-тармағына сәйкес қайта аттестаттау бойынша емтихан тапсыруға өтініш беруге құқылы. Емтиханды сәтті тапсырған кезде қолданыстағы біліктілік аттестаты жаңасы тіркелген сәттен бастап жарамсыз болады.
Ескерту. Қағида 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.10.2013 № 1052 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Егер кедендік декларациялау жөніндегі маманның біліктілік аттестаты өтініш иесі ұсынған толық емес мәліметтер және дәйексіз мәліметтер негізінде берілген жағдайда, біліктілік аттестаты жойылуға жатады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.10.2013 № 1052 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Біліктілік аттестатын жою туралы шешім кеден ісі саласындағы уәкілетті орган басшысының (оны алмастыратын адамның) бұйрығымен ресімделеді. Бұл ретте біліктілік аттестатын беру туралы қайталама өтінішті кеден ісі саласындағы уәкілетті орган жою туралы бұйрық қабылданған күнінен бастап бір жыл өткен соң қарайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.10.2013 № 1052 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

7. Таможенные органы ведут журнал выдачи квалификационных аттестатов, бейджей специалиста по таможенному декларированию по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
8. В случае утери (порчи) квалификационного аттестата специалиста по таможенному декларированию или бейджа, а также изменения фамилии, имени, отчества необходимо представить в таможенный орган, ранее выдавший аттестат специалиста по таможенному декларированию, заявление в произвольной форме с приложением:
1) копии документа, удостоверяющего личность;
2) двух цветных фотографий размером 3,5 х 4,5 сантиметра.
9. Срок действия квалификационного аттестата специалиста по таможенному декларированию составляет два года.
После прекращения срока действия квалификационный аттестат специалиста по таможенному декларированию считается недействительным.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.10.2013 № 1052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
9-1. В случае прекращения действия квалификационного аттестата в связи с окончанием срока действия, специалист по таможенному декларированию вправе за два месяца до окончания срока действия подать заявление на сдачу экзамена по переаттестации согласно пункту 4 статьи 32 Кодекса с приложением действующего квалификационного аттестата. При успешной сдаче экзамена действующий квалификационный аттестат становится недействительным с момента регистрации нового.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.10.2013 № 1052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
10. В случае, если квалификационный аттестат специалиста по таможенному декларированию выдан на основе неполных или недостоверных сведений, предъявленных заявителем, квалификационный аттестат подлежит аннулированию.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 04.10.2013 № 1052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
11. Решение об аннулировании квалификационного аттестата оформляется приказом руководителя (лица, его замещающего) уполномоченного органа в сфере таможенного дела. При этом повторное заявление о выдаче квалификационного аттестата рассматривается уполномоченным органом в сфере таможенного дела по окончании одного года со дня принятия приказа об аннулировании.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 04.10.2013 № 1052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).