Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы төтенше жағдайларды жоюға қатысу үшін Қазақстан Республикасының аумағынан кететін медициналық және авариялық-құтқару ұйымдары мен құралымдарының материалдық-техникалық құралдарының құрамында Қазақстан Республикасының аумағынан әкету ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 19 шілдедегі № 736 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 31 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Yкiметiнiң 27.01.2016 № 31 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 705 бұйрығын қараңыз.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 81-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы төтенше жағдайларды жоюға қатысу үшін Қазақстан Республикасының аумағынан кететін медициналық және авариялық-құтқару ұйымдары мен құралымдарының материалдық-техникалық құралдарының құрамында Қазақстан Республикасының аумағынан әкету ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 19 шілдедегі
№ 736 қаулысымен
бекітілген
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және
медициналық техниканы төтенше жағдайларды жоюға қатысу
үшін Қазақстан Республикасының аумағынан кететін
медициналық және авариялық-құтқару ұйымдары мен
құралымдарының материалдық-техникалық құралдарының
құрамында Қазақстан Республикасының аумағынан әкету
ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы төтенше жағдайларды жоюға қатысу үшін Қазақстан Республикасының аумағынан кететін медициналық және авариялық-құтқару ұйымдары мен құралымдарының материалдық-техникалық құралдарының құрамында Қазақстан Республикасының аумағынан әкету ережелері (бұдан әрі - Ереже) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы төтенше жағдайларды жоюға қатысу үшін Қазақстан Республикасының аумағынан кететін медициналық және авариялық-құтқару ұйымдары мен құралымдарының материалдық-техникалық құралдарының құрамында Қазақстан Республикасының аумағынан әкету тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил вывоза лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники с территории Республики Казахстан в составе материально-технических средств медицинских и аварийно-спасательных организаций и формирований, выбывающих с территории Республики Казахстан для участия в ликвидации чрезвычайных ситуаций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2010 года № 736. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 31
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.01.2016 № 31 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра здравоохранения и социального развития РК от 04.09.2015 г. № 705.
В соответствии со статьей 81 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила вывоза лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники с территории Республики Казахстан в составе материально-технических средств медицинских и аварийно-спасательных организаций и формирований, выбывающих с территории Республики Казахстан для участия в ликвидации чрезвычайных ситуаций.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июля 2010 года № 736
Правила
вывоза лекарственных средств, изделий медицинского назначения и
медицинской техники с территории Республики Казахстан в составе
материально-технических средств медицинских и
аварийно-спасательных организаций и формирований, выбывающих с
территории Республики Казахстан для участия в ликвидации
чрезвычайных ситуаций
1. Общие положения
1. Настоящие Правила вывоза лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники с территории Республики Казахстан в составе материально-технических средств медицинских и аварийно-спасательных организаций и формирований, выбывающих с территории Республики Казахстан для участия в ликвидации чрезвычайных ситуации (далее - Правила) определяют порядок вывоза лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники с территории Республики Казахстан в составе материально-технических средств медицинских и аварийно-спасательных организаций и формирований, выбывающих с территории Республики Казахстан для участия в ликвидации чрезвычайных ситуаций.

2. Осы Ереженің қолданылуы төтенше жағдайларды жоюға қатысу үшін дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуді жүзеге асыратын медициналық және авариялық-құтқару ұйымдары мен құралымдарына (бұдан әрі - ұйымдар) таралады.
2. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды,
медициналық техниканы әкету тәртібі
3. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жердегі төтенше жағдайлар кезінде шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы әкетуді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган ұйымның өтініші түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде әкетуге келісім береді не дәлелді түрде бас тартады.
4. Дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар, медициналық техника Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркелмеген және  фармацевтикалық немесе медициналық қызметпен айналысуға лицензия болмаған жағдайда әкетуге келісім және рұқсат беруден бас тартылуы мүмкін.
5. Қазақстан Республикасының аумағынан дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық техниканы әкетуге келісімді ресімдеу үшін ұйымдар денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
денсаулық сақтау саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкес қағаз және электронды тасығыштарда дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық техниканы әкетуге рұқсат беруге өтініш;
фармацевтикалық немесе медициналық қызметпен айналысуға лицензияның көшірмесі;
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің әкетілетін дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың, медициналық техниканың нысаналы мақсаты туралы хаты.
6. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жердегі төтенше жағдайлар кезінде шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды әкету есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) беретін есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды әкетуге рұқсаты болған жағдайда жүзеге асырылады.
7. Уәкілетті орган ұйымның өтініші түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды әкетуге жазбаша рұқсат береді не осы Ереженің 4-тармағында көзделген жағдайларда дәлелді түрде бас тартады.

2. Действие настоящих Правил распространяется на медицинские и аварийно-спасательные организации и формирования, осуществляющие вывоз лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники с территории Республики Казахстан для участия в ликвидации чрезвычайных ситуации (далее - организации).
2. Порядок вывоза лекарственных средств, изделий медицинского
назначения, медицинской техники
3. Вывоз лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, предназначенных для оказания экстренной медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях за пределами территории Республики Казахстан осуществляется уполномоченным органом в области здравоохранении.
Уполномоченный орган в области здравоохранения в течении одного рабочего дня со дня поступления обращения организации выдает согласование на вывоз, либо мотивированный отказ.
4. В выдаче согласования и разрешения на вывоз может быть отказано при отсутствии государственной регистрации лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники в Республике Казахстан и лицензии на занятие фармацевтической или медицинской деятельностью.
5. Для оформления согласования на вывоз с территории Республики Казахстан лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники организации представляют в уполномоченный орган в области здравоохранения следующие документы:
заявление на выдачу разрешения на вывоз лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники на бумажном и электронном носителях согласно действующему законодательству в области здравоохранения;
копию лицензии на занятие фармацевтической или медицинской деятельностью;
письмо от Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан о целевом назначении вывозимых лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники.
6. Вывоз лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, предназначенные для оказания экстренной медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях за пределами территории Республики Казахстан, осуществляется при наличии выдаваемого уполномоченным государственным органом в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров (далее - уполномоченный орган) разрешения на вывоз наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
7. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления обращения организации выдает письменное разрешение на вывоз лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, либо мотивированный отказ, в случаях предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил.

8. Көмек көрсетуге арналған, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды әкетуді жүзеге асыратын ұйымдар әкетуге рұқсат алу үшін уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
қағаз және электрондық тасығыштарда құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды әкетуге рұқсат беруге өтініш;
есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымына байланысты қызметті жүзеге асыруға лицензияның көшірмесі;
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар, прекурсорлар бар әкетілетін дәрілік заттардың нысаналы мақсаты туралы хаты.
9. Көмек көрсетуге арналған, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды әкетуді жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды есепке алу мен күзетуді қамтамасыз етеді.
10. Көмек көрсетуге арналған құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды әкетуді жүзеге асыратын ұйым басшысы өзінің бұйрығымен заңнамада белгіленген тәртіппен есірткі құралдарымен және психотроптық заттармен жұмыс істеуге жіберілген, олардың жеткізілуіне, есепке алынуына, сақталуы мен төтенше жағдайлар ауданында зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсету үшін пайдаланылуына жауапты тұлғаларды тағайындайды.
Құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарға рұқсатты нашақорлық, уытқұмарлық, созылмалы маскүнемдік ауруларының жоқтығы туралы психиатр мен нарколог дәрігерлердің, сондай-ақ олардың арасында жоғары қауіпті көзбен байланысты кәсіби қызметтің жеке түрлерін орындауға жарамсыз болып танылған тұлғалардың жоқ екендігі туралы қорытындысы бар тұлғалар ғана ала алады.
11. Зардап шеккендерге көмек көрсету үшін пайдаланылатын құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттар есепке алынып, арнайы бөлінген орында және басқа дәрілік заттардан бөлек жерде сейфте сақталады.
Құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды есепке алу нөмірленген, тігілген, ұйым мен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитетінің мөрлерімен және қолдарымен бекітілген арнайы журналға тіркеу арқылы жүзеге асырылады. Есепке алу журналы бір жыл мерзімге басталады да, ондағы соңғы жазба жазылған күннен бастап бес жыл ішінде сақталады.

8. Организации, осуществляющие вывоз лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, предназначенных для оказания помощи, для получения разрешения на вывоз представляют в уполномоченный орган следующие документы:
заявление на выдачу разрешения на вывоз лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры на бумажном и электронном носителях;
копию лицензии на осуществление деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
письмо от Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан о целевом назначении вывозимых лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры.
9. Организации, осуществляющие вывоз лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, предназначенные для оказания помощи, обеспечивают их учет и охрану в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Руководитель организации, осуществляющей вывоз лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, своим приказом назначает лиц, ответственных за их доставку, учет, хранение и использование при оказании пострадавшим в районе чрезвычайной ситуации экстренной медицинской помощи, допущенных в установленном законодательством порядке к работе с наркотическими средствами и психотропными веществами.
Доступ к лекарственным средствам, содержащим наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, могут получать лица, в отношении которых имеются заключения врачей психиатра и нарколога об отсутствии у них заболеваний наркоманией, токсикоманией, хроническим алкоголизмом, а также об отсутствии среди них лиц, признанных непригодными к выполнению отдельных видов профессиональной деятельности, связанной с источником повышенной опасности.
11. Лекарственные средства, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры используемые для оказания пострадавшим помощи, учитываются и хранятся в сейфе в специально отведенном месте и отдельно от других лекарственных средств.
Учет лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры осуществляется посредством регистрации в специальном журнале, пронумерованном, прошнурованном, скрепленном печатями и подписями организации и Комитета по контролю за медицинской и фармацевтической деятельностью Министерства здравоохранения Республики Казахстан. Журнал учета заводится сроком на один год и хранится в течение пяти лет со дня последней записи в нем.

12. Дәрілік заттарды әкетуге рұқсат беруден бас тартуға сот тәртібімен шағымдалуы мүмкін.

12. Отказ в выдаче разрешения на вывоз лекарственных средств может быть обжалован в судебном порядке.