Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 776 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 ақпандағы № 134 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.02.14 № 134 Қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 3 тамыздағы
№ 776 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің
2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1-бөлім. Миссиясы және пайымдауы
Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің (бұдан әрі - МГМ) миссиясы - бәсекелестік қабілеттілігі мен ұлттық қауіпсіздіктің жоғары деңгейін қамтамасыз ету мақсатында көмірсутек шикізаты бөлігінде отын-энергетика кешенін дамыту, экономиканың көмірсутек ресурстарына өсіп отырған қажеттігін қамтамасыз ету, оларды тиімді пайдалануға бағытталған ғылыми-технологиялық әлеуетті дамыту.
МГМ-нің пайымдауы:
Дамыған мұнай-газ өнеркәсібі және көмірсутек шикізаты тасымалының және магистралдық құбыржол көлігінің дамыған жүйесі.
2-бөлім. Тиісті салалар (аялар) қызметінің ағымдағы
жағдайын және даму үрдістерін талдау
1-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласындағы қатынастарды реттеуді жақсарту.
Жер қойнауын пайдалану. 2009 жылдың қорытындылары бойынша көмірсутек шикізатына (бұдан әрі - КСШ) салынған инвестиция көлемі 2,4 трлн.теңгені құрады, бұл минералдық-шикізат кешеніне салынған жалпы инвестиция көлемінің 78 % құрайды. 1996 жылы КСШ-қа сол кезеңдегі инвестиция көлемінің 54 % ғана салынғанын айта кеткен жөн. Геологиялық барлау жұмыстарын жүргізуге 2056 млрд. теңге, қазақстандық мамандарды даярлау шығындарына - 16,3 млрд.теңге, ал аумақтардың әлеуметтік саласы мен инфрақұрылымын дамытуға 36,2 млрд. теңге жұмсалды.
Қолданыстағы заңнамаға сәйкес барлауға арналған келісімшарт әрбір кезеңінің ұзақтығы екі жылға дейін екі рет ұзарту құқығымен алты жылға дейінгі мерзімге жасалады.

О Стратегическом плане Министерства нефти и газа Республики Казахстан на 2010-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 776. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2011 года № 134.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.02.2011 № 134.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства нефти и газа Республики Казахстан на 2010-2014 годы.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 августа 2010 года № 776
Стратегический план
Министерства нефти и газа Республики Казахстан
на 2010-2014 годы
Раздел 1. Миссия и видение
Миссия Министерства нефти и газа Республики Казахстан (далее - МНГ) - развитие топливно-энергетического комплекса в части углеводородного сырья в целях обеспечения высокого уровня конкурентоспособности и национальной безопасности, обеспечение растущих потребностей экономики в углеводородном сырье, развитие научно-технологического потенциала, направленного на их эффективное использование.
Видение МНГ:
Развитая нефтегазовая промышленность и развитая система транспортировки углеводородного сырья и магистрального трубопроводного транспорта.
Раздел 2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих отраслей (сфер) деятельности
Стратегическое направление 1. Улучшение регулирования отношений в сфере проведения операций по недропользованию
Недропользование. Объем инвестиций по итогам 2009 года по углеводородному сырью (далее - УВС) составил 2,4 трлн. тенге, что составляет 78 % от общего объема инвестиций в минерально-сырьевой комплекс. Следует отметить, что в 1996 году на УВС было направлено только 54 % от инвестиций того периода. На проведение геологоразведочных работ направлено 205,6 млрд. тенге, на затраты по обучению казахстанских специалистов - 16,3 млрд. тенге, на развитие социальной сферы и инфраструктуры регионов вложено 36,2 млрд. тенге.
Согласно действующему законодательству контракт на разведку заключается на срок до шести лет с правом на продление срока дважды продолжительностью каждого периода до двух лет.

Қалыптасқан әлемдік практика барлау жұмыстарынан бастап бірінші коммерциялық мұнайды алғанға дейін 8-10 жыл өтетіндігін көрсетіп отыр. Сонымен қатар, Қазақстан Республикасының аумағында игерілетін көмірсутек шикізаты кен орындарының көпшілігі 2002 жылға қарай жылдық өндірудің ең жоғары сатысына жетті.
8-10 жылдан кейін мұнай қорының өсуін қамтамасыз ету үшін қазірден бастап көмірсутек шикізатын барлауды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған конкурстарды өткізу қажет.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын беру екі тәсілмен: конкурс өткізу жолымен және ұлттық компаниямен тікелей келіссөздерді жүргізу жолымен жүргізіледі. Осыған орай, конкурстарды өткізудің 2007 жылғы сәуірден бастап тоқтатылғандығына байланысты, көмірсутек шикізатының жаңа объектілеріне жер қойнауын пайдалану құқығы ұлттық компанияның тікелей келіссөздері негізінде ғана беріледі.
Осыған байланысты, барлау құқығын алуға арналған конкурстарды өткізуге шектеуді алу қажет. Бұл ретте, мемлекет жер қойнауын пайдаланушыларға толық жүктеу арқылы геологиялық тәуекелдерден босатылады.
Бұдан басқа, қазіргі ақпараттық технологиялар базасында жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі дамыту қажет. Жүйенің экономикалық тиімділігі жер қойнауын пайдалану жағдайының негізгі көрсеткіштерін өзгерту динамикасында көрсетіледі. 2003 жылдан 2008 жылға дейінгі аралықта жер қойнауын пайдаланушылардың қаржылық міндеттемелерінің көлемі 1230489 млрд. теңгеден 5036028 млрд. теңгеге дейін (409 %-ға) өсті, жер қойнауын пайдалануға инвестициялар 821760 млрд. теңгеден 2672004 млрд. теңгеге дейін (325%-ға) ұлғайды. Бұл ретте жер қойнауын пайдаланушылардың төлемдері мен салықтарының көлемі 221400 млрд. теңгеден 1836024 млрд. теңгеге дейін (829%-ға) өсті.
МГМ-нің негізгі міндеттерінің бірі өнімді бөлу туралы келісімдерден туындайтын Өкілетті органның құзыретін іске асыруды қамтамасыз ету болып табылады және тиісінше МГМ-ге Өнімді бөлу туралы келісімдерде өкілетті органның мүдделерін іске асыру функциясы жүктелді.
Осыған байланысты, МГМ белгіленген тәртіппен өнімді бөлу туралы келісімдерде өкілетті органның мүдделерін іске асырады, оның ішінде ұлттық компанияның еншілес ұйымының қатысу үлестерін өтеусіз сенімгерлік басқаруды жүзеге асырады.
Қазіргі ақпараттық технологияларды енгізу жолымен оның ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету сапасын жақсарту есебінен жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында, минералдық-шикізаттық ресурстарды пайдаланудың тиімділігін арттыру және өнеркәсіптің өндіруші салаларының ашықтығын қамтамасыз ету үшін 2008 жылы «Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесі» интеграцияланған ақпараттық жүйесін (бұдан әрі - ҚР ЖҚ БМБЖ ИАЖ) құру жөнінде жұмыстар басталды.
ҚР ЖҚ БМБЖ ИАЖ-ды іске асыру жер қойнауын пайдалану саласында МГМ-нің функцияларын автоматтандыруға мүмкіндік тудырады.
2-стратегиялық бағыт. Мұнай және газ өнеркәсібін серпінді дамыту.

Сложившаяся мировая практика показывает, что от начала разведочных работ до получения первой коммерческой нефти проходит 8-10 лет. Между тем, большинство разрабатываемых месторождений углеводородного сырья на территории Республики Казахстан к 2002 году достигли стадии максимального уровня годовой добычи.
Для обеспечения прироста запасов нефти через 8-10 лет уже сейчас необходимо проводить конкурсы на получение права недропользования для проведения разведки углеводородного сырья.
Согласно действующему законодательству Республики Казахстан предоставление права недропользования производится двумя способами: путем проведения конкурса и путем проведения прямых переговоров с национальной компанией. В силу того, что проведение конкурсов с апреля 2007 года приостановлено, права недропользования на новые объекты углеводородного сырья предоставляются только национальной компании на основе прямых переговоров.
В этой связи необходимо снять ограничение на проведение конкурсов на получение права на разведку. При этом государство освобождается от геологических рисков путем полного возложения их на недропользователей.
Кроме того, необходимо дальнейшее развитие системы государственного управления недропользованием на базе современных информационных технологий. Экономическая эффективность системы отражается в динамике изменения основных показателей состояния недропользования. С 2003 года по 2008 года объем финансовых обязательств недропользователей вырос с 1230489 млрд. тенге до 5036028 млрд. тенге (на 409 %), инвестиции в недропользование увеличились с 821760 млрд. тенге до 2672004 млрд. тенге (на 325 %). При этом объем платежей и налогов недропользователей возрос с 221400 млрд. тенге до 1836024 млрд. тенге (на 829 %).
Одной из основных задач МНГ является обеспечение реализации компетенции Полномочного органа, вытекающей из соглашений о разделе продукции и, соответственно, возложена на МНГ функция реализации интересов полномочного органа в Соглашениях о разделе продукции.
В этой связи в установленном порядке МНГ реализует интересы полномочного органа в соглашениях о разделе продукции, в том числе осуществляет безвозмездное доверительное управление долями участия дочерней организации национальной компании.
В целях повышения эффективности государственного управления недропользованием за счет улучшения качества его информационно-аналитического обеспечения путем внедрения современных информационных технологий, для повышения эффективности использования минерально-сырьевых ресурсов и обеспечения прозрачности добывающих отраслей промышленности в 2008 году начаты работы по созданию Интегрированной информационной системы "Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан" (далее - ИИС ЕГСУ НП РК).
Реализация ИИС ЕГСУ НП РК позволит автоматизировать функции МНГ РК в сфере недропользования.
Стратегическое направление 2. Динамичное развитие нефтяной и газовой промышленности

Мұнай өнеркәсібі. 2009 жылы республикада мұнай және газ конденсатын өндіру мұның алдындағы жылмен салыстырғанда 8,3 % -ға өсіп, 76,5 млн. тоннаны құрады. 68,1 млн. тонна мұнай және газ конденсаты экспортталды.
Ішкі нарыққа 12 млн. тоннадан астам мұнай жеткізілді және қайта өңделді. 2589,1 мың тонна бензин (98,7 %), 3795,3 мың тонна дизель отыны (95,3 %), 3237 мың тонна мазут (104,3 %), 373,5 мың тонна авиакеросин (92,7%) өндірілді.
Қазақстан Республикасының аумағында 2009 жылдың қорытындылары бойынша негізі мұнай өндіруші компаниялар «Теңізшевройл» ЖШС (22,5 млн. тонна), «Қарашығанақ Петролеум Оперейтинг Б.В.» ЖШС (11,9 млн. тонна), «ҚазМұнайГаз» СҮ» АҚ (8,9 млн. тонна), «Маңғыстаумұнайгаз» СҮ» АҚ (5,7 млн. тонна) және «СНПС-Ақтөбемұнайгаз» АҚ (6 млн. тонна) болып табылады.
Қазақстан Республикасының аумағында құрлықтағы кен орындарында игерілетін көмірсутек шикізатының басым бөлігі жылдық өндірудің ең жоғары деңгейлі сатысына жетті. Құрлықта өндірудің одан әрі өсуі бірінші кезекте, Теңіз және Қарашығанақ кен орындарын игерудің қарқындауына байланысты. 2012 жылдың аяғында Қарашығанақ кен орнын тәжірибелік-өнеркәсіптік іске асыруды бастау жоспарлануда. Құрлықтағы басқа кен орындарында өндіру көлемі (Теңіз және Қарашығанақты есепке алмағанда) өндірудің жалпы көлемінен 45 млн. тоннаны немесе 56 %-ды құрайды, 2014 жылы бұл көрсеткіш өндірудің жалпы көлемінен 44,9 млн. тоннаға дейін немесе 52,8 %-ға төмендейді.
Мұнай өндірудің ұлғаюына байланысты, 2014 жылға дейінгі кезеңде мұнай өңдеуді жылына 15 млн. тоннаға дейін ұлғайту және тиісінше мұнай өнімдерін өндіру жоспарлануда.
Осы мақсаттарға қол жеткізу үшін отандық мұнай өңдеу зауыттарында (бұдан әрі - МӨЗ) жұмыс істеп тұрған өңдеуші қуаттарды қайта құру және жаңғырту бойынша іс-шаралар жоспарлануда.
Мынадай инвестициялық жобаларды іске асыру көзделеді:
Атырау мұнай өңдеу зауытында (бұдан әрі - АМӨЗ):
ЭЛОУ-АВТ-3 қондырғысының вакуумдық блогын және АМӨЗ баяу кокстеу қондырғысын қайта құру вакуумдық блоктың қуатын жылына 1800 мың тоннаға дейін және баяу кокстеу қондырғысының қуатын жылына 1000 мың тоннаға дейін жеткізу. Жобаны іске асыру мерзімі - 2010 жыл.
Хош иісті көмірсутектерді: жылына 133 мың тонна бензол, 496 мың тонна параксилол өндіру кешенін салу және мұнай өнімдерінің сапасын Евро-3 стандартына дейін жақсарту. Жобаны іске асыру мерзімі - 2013 жыл.
Мұнай өңдеуді жылына 5 000 мың тоннаға дейін және өңдеу тереңдігін 84%-ға дейін жеткізумен, мұнай өнімдерінің сапасын Евро-4 стандартына дейін жақсартумен зауыт базасында мұнайды тереңдетіп өңдеу кешенін салу. Жобаны іске асыру мерзімі - 2014 жыл.
«Петро Казахстан Ойл Продактс» ЖШС-да (Шымкент мұнай өңдеу зауыты):
Мұнай өңдеу тереңдігін 90%-ға дейін ұлғайтумен, зауыттың қуатын жылына 6 000 мың тоннаға дейін жеткізумен зауытты қайта құру және жаңғырту, мұнай өнімдерінің сапасын Евро-4 стандартына дейін жақсарту. Жобаны іске асыру мерзімі - 2014 жыл.
Павлодар мұнай-химия зауытында:
Мұнай өңдеу тереңдігін 90%-ға дейін ұлғайтумен, зауыттың қуатын жылына 6 000 мың тоннаға дейін жеткізумен зауытты қайта құру және жаңғырту, мұнай өнімдерінің сапасын Евро-4 стандартына дейін жақсарту. Жобаны іске асыру мерзімі - 2013 жыл.

Нефтяная промышленность. В 2009 году добыча нефти и газового конденсата в республике составила 76,5 млн. тонн, увеличившись на 8,3 % по сравнению с предыдущим годом. Экспортировано 68,1 млн. тонн нефти и газового конденсата.
Поставлено на внутренний рынок и переработано более 12 млн. тонн нефти. Произведено: бензина - 2589,1 тыс. тонн (98,7 %), дизельного топлива - 3795,3 тыс. тонн (95,3 %), мазута - 3237 тыс. тонн (104,3 %), авиакеросина - 373,5 тыс. тонн (92,7 %).
На территории Республики Казахстан по итогам 2009 года основными нефтедобывающими компаниями являются ТОО "Тенгизшевройл" (22,5 млн. тонн), ТОО "Карачаганак Петролеум Оперейтинг Б.В." (11,9 млн. тонн), АО "РД "КазМунайГаз" (8,9 млн. тонн), АО "Мангистаумунайгаз" (5,7 млн. тонн) и АО "СНПС-Актобемунайгаз" (6 млн. тонн).
Большинство разрабатываемых на суше месторождений углеводородного сырья на территории Республики Казахстан достигли стадии максимального уровня годовой добычи. Дальнейший рост добычи на суше, в первую очередь, связан с интенсификацией разработки месторождений Тенгиз и Карачаганак. В конце 2012 года планируется начало реализации опытно-промышленной разработки месторождения Кашаган. Объем добычи на остальных месторождениях на суше (без учета Тенгиза и Карачаганака) составляет 45 млн. тонн или 56 % от общего объема добычи, в 2014 году этот показатель снизится до 44,9 млн. тонн или 52,8 % от общего объема добычи.
В связи с увеличением добычи нефти в период до 2014 года планируется увеличить переработку нефти до 15 млн. тонн в год и, соответственно, производство нефтепродуктов.
Для достижения данных целей на отечественных нефтеперерабатывающих заводах (далее - НПЗ) планируются мероприятия по реконструкции и модернизации существующих перерабатывающих мощностей.
Предусматривается реализация следующих инвестиционных проектов:
На Атырауском нефтеперерабатывающем заводе (далее - АНПЗ):
Реконструкция вакуумного блока установки ЭЛОУ-АВТ-3 и установки замедленного коксования АНПЗ, доведения мощности вакуумного блока до 1800 тыс. тонн в год и установки замедленного коксования до 1000 тыс. тонн в год. Срок реализации проекта - 2010 год.
Строительство комплекса по производству ароматических углеводородов с производством бензола - 133 тыс. тонн, параксилола - 496 тыс. тонн в год и улучшения качества нефтепродуктов до стандарта Евро-3. Срок реализации проекта - 2013 год.
Строительство комплекса по глубокой переработке нефти на базе завода с доведением переработки нефти до 5000 тыс. тонн в год и глубины переработки до 84 % с улучшением качества нефтепродуктов до стандарта Евро-4. Срок реализации проекта - 2014 год.
На ТОО "Петро Казахстан Ойл Продактс" (Шымкентский нефтеперерабатывающий завод):
Реконструкция и модернизация завода с доведением мощности по переработке нефти до 6000 тыс. тонн в год, увеличением глубины переработки нефти до 90 %, улучшение качества нефтепродуктов до стандарта Евро-4. Срок реализации проекта - 2014 год.
На Павлодарском нефтехимическом заводе:
Реконструкция и модернизация с доведением мощности завода до 6000 тыс. тонн в год, увеличением глубины переработки нефти до 90 %, улучшение качества нефтепродуктов до стандарта Евро-4. Срок реализации проекта - 2013 год.

Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2009 жылғы 6 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауында көрсетілген тапсырманы орындау үшін отандық жағар майларды өндіруді ұйымдастыру туралы міндет қойылды. Осыған байланысты, қазіргі уақытта «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ-та Қазақстан Республикасында жағар майларды өндіруді ұйымдастыру мүмкіндігі зерделенуде.
МӨЗ-ді қайта құру және жаңғыртуды аяқтау 2015 жылы республиканың тұтынушыларын ЕВРО-3, 4 талаптарына сай келетін сапалы мұнай өнімдерімен қамтамасыз етуге, қоршаған ортаға зиянды әсерді азайтуға, республиканың автомобильдік және авиациялық отынға қажеттігін қамтамасыз етуге, мұнай өңдеу зауыттарының жиынтық қуатын жылына 17 млн. тоннаға дейін жеткізуге мүмкіндік тудырады.
Көмірсутектерді өндіру көлемін ұлғайту мұнай-көлік инфрақұрылымын қарқынды дамытуды талап етеді. Қазіргі уақытта қазақстан мұнайының негізгі жұмыс істеп тұрған экспорттық маршруттары Атырау - Самара құбыры, КТК құбыры, Атасу - Алашанькоу құбыры, Ақтау порты болып табылады.
Қазақстан мұнайының басым бөлігі 2009 жылы КТК мұнай құбыры бойынша - 27,5 млн. тонна және Атырау-Самара бойынша - 17,5 млн. тонна экспортталды. Қытай бағытында - 7,7 млн. тонна тасымалданды, оның 6,2 млн. тоннасы қазақстандық мұнай. Теңіз экспорта - 11,1 млн. тоннаны құрады, теміржолмен 4 млн. тонна тиелді. Орынбор МӨЗ-ге 1,8 млн. тонна газ конденсаты жеткізілді. 2009 жылы Қазақстан аумағы бойынша Қытайға Ресей мұнайының транзиті 1,5 млн. тоннаны құрады, 2010 жылға 2 млн. тоннаны тасымалдау жоспарлануда.
Жаңа экспорттық жүйелерді құру және барларын кеңейту бойынша жұмыстар өзекті болып отыр. 2009 жылы Каспий Құбыр Консорциумының акционерлері кезеңді кеңейту туралы шешім қабылдады, Қазақстан Каспий Тасымалдау Жүйесін құру бойынша, сондай-ақ Қазақстан - Қытай мұнай құбырын кеңейту жобасы бойынша жұмыс жалғастырылуда.
Газ өнеркәсібі. Табиғи және ілеспе газды өндіру 2009 жылы 36 млрд. текше метрді құрады, 2008 жылмен салыстырғанда өсуі 7,5 %. 2009 жылы республиканың мұнай және газ өңдейтін кәсіпорындарында 1824,5 мың тонна сұйытылған көмірсутек газы өндірілді, өсуі 125,7 % құрады. Оның ішінде шамамен 1304,5 мың тоннасы экспортқа және 520 мың тоннасы ішкі нарыққа жөнелтілді (2008 жылға қарағанда 118 %).
2014 жылы шикі газ өндіру көлемінің өсуі 2009 жылмен салыстырғанда 54,5% -ға өсті (өндірудің өсуі 19,8 млрд.текше м).
Қазақстан Республикасы облыстарының 2009 жылы табиғи газды тұтынуының көлемі 8,6 млрд. текше метрді құрады, бұл 2008 жылы тұтынған газдың 95,8 % құрайды.

Во исполнение поручения Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А., указанного в Послании народу Казахстана от 6 марта 2009 года, поставлена задача об организации отечественного производства смазочных масел. В связи с этим, в настоящее время АО "НК "КазМунайГаз" изучается возможность организации производства смазочных масел в Республике Казахстан.
Завершение реконструкции и модернизации НПЗ позволит в 2015 году обеспечить потребителей республики качественными нефтепродуктами, соответствующими требованиям ЕВРО-3, 4, снизить вредное воздействие на окружающую среду, обеспечить потребности республики в автомобильном и авиационном топливе, довести суммарную мощность нефтеперерабатывающих заводов по переработке нефти до 17 млн. тонн в год.
Увеличение объемов добычи углеводородов требует динамичного развития нефтегазотранспортной инфраструктуры. В настоящее время основными действующими экспортными маршрутами казахстанской нефти являются трубопровод Атырау - Самара, трубопровод КТК, трубопровод Атасу - Алашанькоу, порт Актау.
Наибольший объем казахстанской нефти в 2009 году экспортирован по нефтепроводу КТК - 27,5 млн. тонн и Атырау-Самара - 17,5 млн. тонн. В китайском направлении транспортировано - 7,7 млн. тонн, из них 6,2 млн. тонн казахстанской нефти. Морской экспорт составил - 11,1 млн. тонн, по железной дороге было отгружено 4 млн. тонн. На Оренбургский ГПЗ поставлено 1,8 млн. тонн газового конденсата. В 2009 году транзит российской нефти по территории Казахстана в Китай составил 1,5 млн. тонн, на 2010 год планируется транспортировать 2 млн. тонн.
Актуальной является работа по созданию новых и расширению существующих экспортных систем. В 2009 году акционерами Каспийского Трубопроводного Консорциума принято решение о поэтапном расширении системы, продолжается работа по созданию Казахстанской Каспийской Системы Транспортировки, а также по проекту расширения нефтепровода Казахстан - Китай.
Газовая промышленность. Добыча природного и попутного газа в 2009 году составила 36 млрд. куб. м, рост по сравнению с 2008 годом - на 7,5 %. За 2009 год на нефте- и газоперерабатывающих предприятиях республики произведено 1824,5 тыс. тонн сжиженного углеводородного газа, рост составил 125,7 %. Из них на экспорт отгружено порядка 1304,5 тыс. тонн и на внутренний рынок - 520 тыс. тонн (118 % к 2008 году).
В 2014 году роста объема добычи сырого газа до 54,5 % по отношению к 2009 году (прирост добычи на 19,8 млрд. куб.м).
Объем потребления природного газа областями РК в 2009 году республики составил 8,6 млрд. куб. м, что составило 95,8 % к потреблению газа в 2008 году.

Облыс әкімдіктерінің деректері бойынша газды тұтынудың болжамдық көлемі 2014 жылы 13,8 млрд. текше м-ді құрайды, бұл 2009 жылға қарағанда, 1,6 есе көп.
Газ экспортының көлемі 7 млрд. т. м. құрады (алмасу операциясы арқылы Қазақстан Республикасының ішкі нарығына жіберілетін Қарашығанақ газының көлемін есептемегенде).
2010 жылы газ өндіру көлемі 37 млрд. текше метр болады деп күтілуде. Табиғи газ тұтыну көлемі 9,7 млрд. текше метрді құрайды. Газ экспортының көлемі 7 млрд.текше метрді құрайды.
Газ өндіруді ұлғайту Қарашығанақ, Теңіз, Жаңажол, Толқын секілді және «ҚазМұнайГаз» ҰҚ» АҚ-тың иелігіндегі бірқатар басқа кен орындарының, сондай-ақ Каспий қайраңы (Қашаған және басқалар) кен орындарының жаңа және негізгі базалық көмірсутек кен орындарын дамыту жолымен қамтамасыз етіледі. Негізінен өндірілетін газдың ілеспе болып табылатындығын ескере отырып, тауарлық газды өндіру мен өндірісінің серпіні мұнай өндіру қарқынымен және кенорындары игеру бойынша қабылданған технологиялық шешімдермен анықталады (мысалы, газды кері айдау).
Ішкі нарықты газбен қамтамасыз ету үшін 2006 жылы «Газпром» ААҚ, «Өзбекмұнайгаз» ҰХК және «ҚазМұнайГаз» ҰҚ» АҚ арасында Газдың қарама-қарсы жеткізілімдері туралы келісімге қол қойылды.
Тарихи қалыптасқан магистралдық және газ тарату жүйесімен табиғи газ Республиканың 14 облысынан 9-на жеткізіледі. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының елді мекендерін газдандыру бойынша іс-шараларды жүзеге асыруға айтарлықтай мән береді. 2006 - 2009 жылдары республикалық бюджеттен осы мақсатқа 15 млрд. теңгеден артық қаржы бөлінді. Қабылданған шаралар табиғи газбен Ақтөбе, Атырау, Қостанай, Батыс Қазақстан, Жамбыл, Оңтүстік Қазақстан облыстарының 80-нен астам елді мекендерін, сондай-ақ Қызылорда қаласында 46 көп қабатты үйлерді және 4 мың жекеменшік үйлерді газдандыруға мүмкіндік тудырды.
Газдандыру бойынша өзекті жұмыс жергілікті деңгейде жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады. 2007 - 2009 жылдары осы мақсатқа 30 млрд. теңгеден артық қаржы бөлінді және адамдардың санымен алғанда 400 мыңға жуық адам тұратын үйлер газдандырылды.
Бейнеу - Шымкент газ құбырын салу Қазақстанның энергетикалық қауіпсіздігінің жақсаруына жағдай жасайтын болады және елдің газ өндіретін батыс өңірлерінен оңтүстікке берілетін газ ағынын қамтамасыз етуге және өзбек газының жеткізіліміне тәуелділікті азайтуға мүмкіндік береді.
Газ құбырының трассасы Маңғыстау, Ақтөбе, Қызылорда және Оңтүстік Қазақстан облыстары бойынша өтетін болады.
Бейнеу - Шымкент газ құбыры Орта Азия - Орталық, Бұхара - Орал, Бұқара газды ауданы - Ташкент - Бішкек - Алматы, Қазақстан - Қытай сияқты барлық негізгі магистралдық газ құбырларын қосады.

По данным акиматов областей прогнозный объем потребления газа в 2014 году составит 13,8 млрд. куб. м, что в 1,6 раза больше, чем в 2009 году.
Объем экспорта газа составил 7 млрд. куб. м (без учета объема карачаганакского газа, поставляемого по обменным операциям на внутренний рынок Республики Казахстан).
В 2010 году ожидаемая добыча газа составит 37 млрд. куб. м. Объем потребления природного газа составит 9,7 млрд. куб. м. Объем экспорта газа составит 7 млрд. куб. м.
Увеличение добычи газа обеспечивается путем развития новых и основных базовых месторождений углеводородов, таких как Карачаганак, Тенгиз, Жанажол, Толкын и ряда других месторождений, принадлежащих АО "НК "КазМунайГаз", а также месторождений Каспийского шельфа (Кашаган и другие). Учитывая, что, в основном, добываемый газ является попутным, динамика добычи и производства товарного газа определяется темпами добычи нефти и принятыми технологическими решениями по разработке месторождения (например, обратная закачка газа).
Для обеспечения внутреннего рынка газом в 2006 году подписано Соглашение о встречных поставках газа между ОАО "Газпром", НХК "Узбекнефтегаз" и АО "НК "КазМунайГаз".
В соответствии с исторически сложившейся системой магистральных и распределительных газопроводов природный газ поставляется в 9 из 14 областей Республики. Значительное внимание Правительством Республики Казахстан уделяется осуществлению мероприятий по газификации населенных пунктов Республики Казахстан. За 2006-2009 годы из республиканского бюджета на эти цели было выделено свыше 15 млрд. тенге. Принятые меры позволили газифицировать природным газом свыше 80 населенных пунктов Актюбинской, Атырауской, Костанайской, Западно-Казахстанской, Жамбылской, Южно-Казахстанской областей, а также 46 многоэтажных домов и 4 тыс. частных домов в городе Кызылорде.
Активная работа по газификации осуществляется на местном уровне за счет средств местного бюджета. За 2007-2009 годы на эти цели было выделено свыше 30 млрд. тенге и газифицировано домов, с численностью проживающих в них людей, равной около 400 тыс. человек.
Строительство газопровода Бейнеу - Шымкент будет способствовать повышению энергетической безопасности Казахстана и позволит обеспечить перетоки газа из западных газодобывающих регионов страны в южные, и тем самым, снизить зависимость от поставок узбекского газа.
Трасса газопровода будет проходить по Мангистауской, Актюбинской, Кызылординской и Южно-Казахстанской областям.
Газопровод Бейнеу - Шымкент соединит все основные магистральные газопроводы Средняя Азия - Центр, Бухара - Урал, Бухарский газоносный район - Ташкент-Бишкек-Алматы, Казахстан - Китай.

Жобаны іске асыру 400-ге жуық елді мекенді қамтумен, тұрғындардың жалпы саны 2 миллион адамға дейінгі бұрын газбен жабдықталмаған Қызылорда облысының аумағын, Оңтүстік Қазақстан, Жамбыл және Алматы облыстарының солтүстік аудандарын газбен жабдықтауды жалғастыру мүмкіндігін көрсеткен оң мультипликативтік әсер береді. Бұл ауыл халқының тұрмысын сапалы деңгейге көтеруге мүмкіндік береді, жаңа және жұмыс істеп тұрған өнеркәсіп объектілері мен ауыл шаруашылығын дамытуға және жаңғыртуға, шағын және орта бизнесті дамытуға және жаңа жұмыс орындарын құруға қозғау салады.
Тұтас алғанда, жобаны іске асыру газ құбыры трассасының бойына орналасқан Қазақстан Республикасы өңірлерінің әлеуметтік-экономикалық жағдайын жақсартуға алып келеді.
Қазақстан ішкі және сыртқы нарықтарға көмірсутектерді жеткізудің көп векторлы принциптеріне сүйене отырып, табиғи газдың транзиті мен экспорттық жеткізілімі бойынша барлық экономикалық тиімді бағыттарды дамытуға ұмтылады. Қазақстан-Қытай газ құбыры және Каспий жағалауы газ құбыры жобаларын іске асыру елдің транзиттік және экспорттық әлеуетін жақсартуға мүмкіндік береді және тиісінше Қазақстан экономикасының дамуына жағдай жасайтын болады.
Қазақстан - Қытай газ құбыры жобасы. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қытай Халық Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан-Қытай газ құбырын салу мен пайдаланудағы ынтымақтастық туралы келісімге 2007 жылғы 18 тамызда қол қойылды. Газ құбыры түркімен және қазақстан газын тасымалдау үшін қажет. Газ құбырының өткізу қуаты жылына 40 млрд. текше м-ге дейін жоспарланып отыр.
Қазақстан-Қытай газ құбырын қаржыландыру, жобалау, салу және пайдалану үшін тең үлесте «ҚазТрансГаз» АҚ пен Trans-Asia Gas Pipeline Company Limited компаниясы арасында «Азия газ құбыры» ЖШС бірлескен Қазақстан-қытай компаниясы құрылды.
Газ құбырын салу үшін Қытай Даму Банкінен 7,5 млрд. АҚШ долларына қарыз тартылды. Осы қарызды өтеу мақсатында «Ship or pay» («тасымалда немесе төле») шартында тасымалдау туралы шартқа қол қою сәтіне дейін құрылыс мерзіміне Қытай Ұлттық Мұнай-газ Корпорациясы корпоративтік кепілдікті ұсынды.
2009 жылғы 12 желтоқсанда Қытай Халық Республикасының Төрағасы Ху Цзиньтао мен Қазақстан Президенті Н.Назарбаевтың қатысуымен Қазақстан-Қытай газ құбырының бірінші учаскесінің 1-ші желісін пайдалануға беруді салтанатты ресми ашу рәсімі өтті.
2012 жылдың соңына дейін Қазақстан-Қытай газ құбырының 1-ші учаскесінің қуатын кейіннен жылына 40 млрд. текше м-ге дейін кеңейтумен, жылына 30 млрд.т.м.-ге дейін жеткізу жоспарланып отыр.

Реализация проекта даст положительный мультипликативный эффект, выражающийся в возможности продолжения газификации ранее негазифицированных территорий Кызылординской области, северных районов Южно-Казахстанской, Жамбылской и Алматинской областей с общей численностью населения до 2 млн. человек с охватом около 400 населенных пунктов. Это позволит повысить качественный уровень жизни сельского населения, даст толчок к развитию новых и модернизации существующих объектов промышленности и сельского хозяйства, развитию малого и среднего бизнеса, и, как следствие, созданию новых рабочих мест.
В целом, реализация проекта приведет к повышению социально-экономического положения регионов Республики Казахстан, расположенных вдоль трассы газопровода.
Основываясь на принципах многовекторности поставок углеводородов на внутренние и внешние рынки, Республика Казахстан стремится развивать все экономически выгодные маршруты по транзиту и экспортным поставкам природного газа. Реализация проектов строительства газопровода Казахстан - Китай и Прикаспийского газопровода позволит повысить транзитный и экспортный потенциал страны, и, соответственно, будет способствовать развитию экономики Казахстана.
Проект газопровода Казахстан-Китай. 18 августа 2007 года подписано Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о сотрудничестве в строительстве и эксплуатации газопровода Казахстан - Китай. Газопровод предназначен для транспортировки газа туркменского и казахстанского происхождения. Пропускная мощность газопровода планируется до 40 млрд. куб. м в год.
Для осуществления финансирования, проектирования, строительства и эксплуатации газопровода Казахстан - Китай в равных долях между АО "КазТрансГаз" и компанией Trans-Asia Gas Pipeline Company Limited создана совместная казахстанско-китайская компания - ТОО "Азиатский газопровод".
Для строительства газопровода привлечен заем Банка Развития Китая в размере 7,5 млрд. долларов США. В качестве обеспечения погашения данного займа Китайская Национальная Нефтегазовая Корпорация предоставила корпоративную гарантию на период строительства до момента подписания договоров о транспортировке на условиях "ship or pay" ("транспортируй или плати").
12 декабря 2009 года состоялась официальная церемония ввода в эксплуатацию 1-й нитки первого участка газопровода Казахстан - Китай с участием председателя Китайской Народной Республики Ху Цзиньтао и Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева.
Доведение мощности 1-го участка газопровода Казахстан-Китай до 30 млрд. куб. м в год планируется до конца 2012 года, с последующим расширением до 40 млрд. куб. м в год.

Каспий жағалауы газ құбыры жобасы. Қазақстан Республикасының Үкіметі, Ресей Федерациясының Үкіметі және Түрікменстан Үкіметінің арасындағы Каспий жағалауы газ құбырын салудағы ынтымақтастық туралы келісімге 2007 жылғы 20 желтоқсанда Мәскеу қаласында қол қойылды, ол Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 14 мамырдағы № 160-IV Заңымен ратификацияланған).
Газ құбыры ішкі нарыққа жыл сайын көлемі 20 млрд. текше м-ге дейін газды тасымалдауға арналған, оның ішінде 10 млрд. текше м-ге дейін Қазақстан газы және 10 млрд. текше м-ге дейін түрікмен газы. Түрікмен тарапы түрікмен газын жыл сайын 10 млрд. текше м-ден 30 млрд. текше м-ге дейін арттыруды ұсынған болатын.
Жаңа газ құбырының ұтымды параметрлері (газ құбырының құны, қысымы, диаметрі) Тараптар қорытатын техникалық-экономикалық негіздемелерінің (бұдан әрі - ТЭН), Қазақстан Республикасының аумағы бойынша ТЭН қорытындысы бойынша анықталады.
Үшінші Жаңажол газ өңдеу зауыты жобасын (бұдан әрі - 3-ЖГӨЗ) Сычуан жобалау-іздеу институты (ҚХР) әзірлеген. Жоба бойынша үшінші зауытта 300-ден астам адам еңбек ететін болады.
«3-ЖГӨЗ 2-ші кезеңінің құрылысы» объектісі бойынша газ сату нарығына талдау және өнімнің бағасын және бастапқы жобаға өзгеріс енгізу жұмыстары жүргізілуде. 2011 жылдың соңына дейін жобаға өзгерістерді енгізу жұмысын толығымен аяқтау жоспарлануда. ЖГӨЗ-дің 2-кезегін пайдалануға беру 2013 жылға жоспарланған.
Нормативтік базаны жетілдіру мақсатында Сұйытылған көмірсутек газын жеткізу, тасымалдау және пайдалану ережесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізілді. Магистралдық және газ бөлу желілерін пайдалануға, қызмет көрсету мен жөндеуге, шығыс нормаларына қатысты 40 мемлекеттік стандарт, оның басым бөлігі ИСО стандарттарының негізінде әзірленді.
Әлемнің көптеген елдерінде (АҚШ, Ұлыбритания, Норвегия, Франция, Ресей және т.б.) Газ туралы жеке заң бар. Ресей Федерациясында заңнамалық деңгейде газ экспортына монополиялық құқық бекітілген.
Алайда Қазақстан Республикасында газ саласының нақты мәнін бейнелейтін, газбен жабдықтаудың және газ тұтынудың жалпы жағдайларын реттейтін, оны дамыту және жедел жаңғырту мақсатында осы салаға инвестицияларды тартуға ықпал ететін бірыңғай заңнамалық акт жоқ.
Жеке заңды әзірлеу қажеттігі мыналардан туындап отыр: газ саласында заңнамамен реттелмеген көптеген мәселелер мен проблемалар бар, оның ішінде орталық атқарушы органдардың және жергілікті өзін-өзі басқару, газбен жабдықтау саласындағы мемлекеттік қадағалау және бақылау органдарының рөлдері мен функцияларына қатысты құқықтық қатынастардың кең ауқымы, сондай-ақ газды жеткізу, тасымалдау, сақтау және сатып алу кезіндегі меншік мәселелері.
Сондай-ақ, жаңадан құрылатын құбырлардың жобаларына қатысуға және ілеспе газдың құқықтық мәртебесін анықтауға мемлекеттің басым құқығын қамтамасыз ету тетіктері жоқ.
Бұдан басқа, магистралдық құбыр саласында мемлекеттік реттеу мен басқару саласында Қазақстан Республикасының Үкіметі, уәкілетті мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар арасында өкілеттіктерді нақты шектеулер жоқ.
Мұның бәрі қойылған міндеттерді заңнамалық деңгейде жоспарлы шешуді талап етеді.
3-стратегиялық бағыт. Мұнай-химия өндірісін қамтамасыз ету.
Мұнай-химия өнеркәсібі. Әлем елдерінде, әсіресе азия елдерінде мұнай-химия өндірістерін салу мен іске қосу көлемінің белсенді өсуі байқалады. Бұл тек мұнай-химия өніміне деген жоғары сұранысты және оны қолдану мүмкіндігінің кеңеюін ғана емес, сонымен бірге көмірсутек шикізатын тереңдетіп өңдеудің экономикалық тартымдылығын көрсетеді. Мұнай-химия өндірістерін салуды тіпті жеткілікті көмірсутек ресурстары жоқ және технологиялардың лицензиарлары емес азия елдері де жүзеге асыруда.
Қытай, Иран, Малайзия, Сингапур және басқа азия елдері мұнай-химия өнімдерін өндіру бойынша бірнеше кәсіпорындар салуды жүргізуде. Азия тек өткізудің мәнді нарығы емес, сонымен бірге мұнай-химия саласында қуатты өндірістік базаға айналып отыр. Мысалы, Сингапурдың құрылыс жобаларына «Shell Chemicals» неміс компаниясы, «Sumitomo», «Mitsui Chemicals» жапон фирмалары қатысады, ал Қытайда және Азияның әртүрлі мемлекеттерінде құрылыс жобаларын BASF, HaJdor Topsoe, Lurgi, Toyo Engineering, Mitsubishi, Gas chemicals, NKK Corporation неміс фирмасы секілді технологиялардың лицензиарлары-жетекші компаниялар және т.б. жүзеге асыруда.
Көмірсутек шикізатын өндірудің үлкен көлеміне қарамастан, бүгінгі күні Қазақстанда жоғары қосылған құнымен өнім алумен көмірсутек шикізатын тереңдетіп өңдейтін толық технологиялық цикл жоқ.

Проект Прикаспийского газопровода. 20 декабря 2007 года в г. Москве было подписано Соглашение между Правительством Республики Казахстан, Правительством Российской Федерации и Правительством Туркменистана о сотрудничестве в строительстве Прикаспийского газопровода ратифицировано Законом Республики Казахстан от 14 мая 2009 года № 160-IV.
Газопровод предназначен для транспортировки на внешние рынки газа в объеме до 20 млрд. куб. м ежегодно, в том числе до 10 млрд. куб. м казахстанского и до 10 млрд. куб. м туркменского газа. Туркменской стороной предложено увеличить поставки туркменского газа с 10 до 30 млрд. куб. м ежегодно.
Оптимальные параметры нового газопровода (стоимость газопровода, давление, диаметр) будут определены по результатам технико-экономического обоснования (далее - ТЭО) по территории Республики Казахстан, обобщающего ТЭО Сторон.
Проект 3-го Жанажолского газоперерабатывающего завода (далее - ЖГПЗ-3) разработан Сычуанским проектно-изыскательным институтом (КНР). По проекту на третьем заводе будет трудиться более 300 человек.
По объекту "Строительство 2-ой очереди ЖГПЗ-3" проводится работа по анализу рынка реализации газа и стоимости продукта и корректировке первоначального проекта. До конца 2011 года планируется полностью завершить работы по корректировке. Ввод в эксплуатацию 2-ой очереди ЖГПЗ запланирован на 2013 год.
В целях совершенствования нормативной базы внесены изменения и дополнения в Правила поставки, перевозки и пользования сжиженными углеводородными газами. Разработано около 40 государственных стандартов, касающихся эксплуатации магистральных и газораспределительных сетей, обслуживания и ремонта, норм расхода, из них большая часть на основе стандартов ИСО.
Во многих странах мира имеется отдельный закон о газе (США, Великобритании, Норвегии, Франции, России и др.). В Российской Федерации на законодательном уровне закреплено монопольное право на экспорт газа.
Однако в Республике Казахстан отсутствует единый законодательный акт, который бы в полной мере отражал существующие реалии газовой отрасли, регулировал бы общие условия газоснабжения и газопотребления и способствовал бы привлечению инвестиций в эту отрасль с целью ее развития и быстрейшей модернизации.
Необходимость разработки отдельного закона вызвана тем, что существует множество вопросов и проблем в газовой отрасли, не урегулированных законодательно, в том числе широкий круг правоотношений, касающихся роли и функций центральных исполнительных органов и органов местного самоуправления, государственного надзора и контроля в области газоснабжения, а также вопросов собственности при поставке, транспортировке, хранении и покупке газа.
Также отсутствуют механизмы обеспечения приоритетного права государства на участие в проектах вновь создаваемых трубопроводов и определения правового статуса попутного газа.
Кроме того, нет четкого разграничения полномочий между Правительством Республики Казахстан, уполномоченными государственными органами и местными исполнительными органами в сфере государственного регулирования и управления в области магистрального трубопровода.
Все это требует планомерного решения поставленных задач на законодательном уровне.
Стратегическое направление 3. Обеспечение создания производств нефтехимической отрасли
Нефтехимическая промышленность. В странах мира, особенно в азиатских, наблюдается активный рост объемов строительства и ввода в эксплуатацию нефтехимических производств. Это объясняется не только повышенным спросом на нефтехимическую продукцию и расширением возможностей ее применения, но и экономической привлекательностью глубокой переработки углеводородного сырья. Строительство нефтехимических производств осуществляют даже те азиатские страны, которые не имеют достаточных ресурсов углеводородного сырья и не являются лицензиарами технологий.
Китай, Иран, Малайзия, Сингапур и другие азиатские страны ведут строительство нескольких предприятий по производству нефтехимической продукции. Азия становится не только значимым рынком сбыта, но также мощной производственной базой в сфере нефтехимии. Например, в проектах строительства Сингапура участвуют немецкая компания "Shell Chemicals", японские фирмы "Sumitomo", "Mitsui Chemicals", а в Китае и в различных государствах Азии осуществляют проекты строительства такие ведущие компании - лицензиары технологий, как BASF, HaJdor Topsoe, Lurgi, Toyo Engineering, Mitsubishi, Gas chemicals, NKK Corporation и т.д.
Несмотря на большие объемы добычи углеводородного сырья, на сегодняшний день в Казахстане отсутствует полный технологический цикл глубокой переработки углеводородного сырья с получением продукции с высокой добавленной стоимостью.

Көмірсутек шикізатын өңдеу мұнай мен газды сепарациялаумен шектеледі. Елде кеңес уақытында салынған және қазіргі стандарттарға сай емес 3 мұнай өңдеу және 3 газ өңдеу зауыты жұмыс істейді.
Қазақстан Республикасы мұнай-химия өнімдерін өткізудің негізгі нарықтарынан қашықта болып отыр.
Қазақстан Республикасы экономика мен өнеркәсіптік әлеуетті белсенді дамыта отырып, әлемдік деңгейдегі мұнай-химия кешендерін табысты салуды қамтамасыз ету тиіс және қамтамасыз ете алатын бірқатар басымдықтарға ие, олардың негізгі дәлелдері мыналар болып табылады:
1) жеткілікті шикізат ресурстары (мұнай және газ) бар. Қазақстан Республикасының әртүрлі өңірлерінде (Теңіз, Каспий) кен орындарын игеруде табиғи және ілеспе газ пайдаланылатын болады, онда құрамында этан бар фракция газдың жалпы көлемінен 13-тен 16 %-ға дейін және одан жоғарыны құрайды, бұл базалық мұнай-химия өнімі - этиленді өндіру үшін негізгі экономикалық және технологиялық басымдық болып табылады;
2) этилен мұнай-химия өнімінің кең спектрінің өндірісі үшін пайдаланылуы мүмкін, бірақ Қазақстан Республикасы үшін неғұрлым экономикалық тиімдісі түрлі маркалы полиэтилен мен полипропилен, стирол мен полистирол, этиленгликол мен этилбензол және 20 атаудан жоғары басқа өнімдерді шығару болмақ;
3) Атырау мұнай өңдеу зауытында технологиялық жаңғырту және жете жарақтандыру жүргізілді және осындай жұмыс басқа мұнай және газ өңдеу зауыттары бойынша жалғастырылатын болады, бұл өңделетін көлемнің және мұнай-газ шикізатын бастапқы өңдеу өнімінің номенклатурасын кеңейту негізінде мұнай-химия өндірісі үшін шикізаттың қосымша ресурстарын пайдалануға мүмкіндік тудырады;
4) халықаралық сарапшылар мен мамандар Қазақстан Республикасында мұнай-химия өндірістерін құрудың экономикалық тиімділігін растады - Exxon Mobil, Shell, Basell халықаралық жетекші компаниялары мен Nexant консалтингтік компаниясының зерттеу нәтижелері алынды.
Мұнай-химия саласында республикада көмірсутек шикізатын тереңдетіп өңдейтін және жоғары қосылған құнымен мұнай-химия өнімдерін шығаратын өндірістік қуаттар құру жөнінде ҚР МГМ-гі «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ-пен, «Kazakhstan Petrochemical Industries» ЖШС-пен және басқа да мұнай-химия кәсіпорындарымен бірлесіп, нақты серпінді инвестициялық жобаларды іске асыру кезеңіне кірісті.
2007 жылғы желтоқсанда Мемлекет басшысының Жарлығымен Атырау облысында «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі - АЭА) құрылды.

Переработка углеводородного сырья ограничивается сепарацией нефти и газа. В стране действуют 3 нефтеперерабатывающих и 3 газоперерабатывающих завода, построенные в советское время и не отвечающие современным стандартам.
Республика Казахстан отдалена от основных рынков сбыта нефтехимической продукции.
Республика Казахстан, активно развивающая экономику и промышленный потенциал, имеет ряд явных преимуществ, который может и должен обеспечить успешное строительство нефтехимических комплексов мирового уровня, основными аргументами для этого является следующее:
1) существуют достаточные ресурсы сырья (нефть и газ). Будут использованы природные и попутные газы освоения месторождений в различных регионах Республики Казахстан (Тенгиз, Каспий), в которых фракция, содержащая этан, составляет от 13 до 16 % и выше от общего объема газа, что является основным экономическим и технологическим преимуществом для производства этилена - базового нефтехимического продукта;
2) этилен может быть использован для производства широкого спектра нефтехимической продукции, но наиболее экономически выгодным для Республики Казахстан будет выпуск полиэтилена и полипропилена различных марок, стирола и полистирола, этиленгликоля и этилбензола и другой продукции свыше 20 наименований;
3) проведена технологическая модернизация и дооснащение Атырауского нефтеперерабатывающего завода и будет продолжена аналогичная работа по другим нефте- и газоперерабатывающим заводам, что позволит на основе вырабатываемых объемов и расширенной номенклатуры продукции первичной переработки нефтегазового сырья использовать дополнительные ресурсы сырья для нефтехимических производств;
4) международными экспертами и специалистами подтверждена экономическая эффективность создания нефтехимических производств в Республике Казахстан - получены результаты исследований ведущими международными компаниями Exxon Mobil, Shell, Basell и консалтинговой компанией Nexant.
В нефтехимической отрасли по созданию в республике производственных мощностей глубокой переработки углеводородного сырья и выпуску нефтехимической продукции с высокой добавленной стоимостью, МНГ РК совместно с АО "НК "КазМунайГаз", ТОО "Kazakhstan Petrochemical Industries Inc." и другими нефтехимическими предприятиями приступило к этапу реализации конкретных прорывных инвестиционных проектов.
В декабре 2007 года Указом Главы государства создана специальная экономическая зона (далее - СЭЗ) "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк" в Атырауской области.

Жылына қуаты 1,3 млн. тонна базалық мұнай-химия өнімдерін, оның ішінде 800 мың тонна полиэтилен және 500 мың тонна полипропилен алатын әлемдік деңгейдегі интеграцияланған газ-химия кешенінің құрылысы Атырау облысының Қарабатан теміржол станциясы мен Теңіз алаңы  маңында (газ айыру қондырғысы) жүзеге асырылатын болады. Газ-химия кешеніне газ шикізатын жеткізуді ұзақ мерзімді кезеңде «Теңізшевройл» ЖШС жүзеге асыратын болады (ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы № 142қпү қаулысы).

Строительство интегрированного газохимического комплекса мирового уровня по получению базовой нефтехимической продукции мощностью 1,3 млн. тонн продукции в год, в том числе полипропилена 500 тыс. тонн и полиэтилена 800 тыс. тонн будет осуществлено вблизи железнодорожной станции Карабатан и на Тенгизской площадке (установка сепарации газа) Атырауской области. Поставка газового сырья на газохимический комплекс будет осуществлена ТОО "Тенгизшевройл" на долгосрочный период (постановление Правительства РК от 15 февраля 2008 года № 142 дсп).

Мемлекет инфрақұрылым объектілерін салуда Жобаға қолдау көрсетуге шешім қабылдады - ЖСҚ әзірлеу және инфрақұрылым жасау (11 физикалық объекті) 93,3 млрд. теңге көлемінде мемлекеттің қаржылай қолдауымен жүзеге асырылатын болады, оның ішінде 14 млрд. теңге - 2008 - 2009 жылдары бөлінген бюджеттік несие және қытай кредиттік желісінің қарыз қаражаттары.
Мұнай-химия өндірістерін құрудың инвестициялық жобаларын әзірлеу және оларды іске асыруға дайындау кезінде бір мезгілде мұнай өнімдерінің сапасын жақсартудың арқасында мұнай-химия өнімдерін өндіру үшін хош иісті көмірсутектер - бензол және параксилол алуға мүмкіндік беретін жаңғыртылған Атырау мұнай өңдеу зауытының (АМӨЗ) технологиялық мүмкіндіктері мен өндірістік ресурстары ескерілді.

Государство решило оказать поддержку Проекту в строительстве объектов инфраструктуры - разработка ПСД и строительство инфраструктуры (11 физических объектов) будут осуществлены при финансовой поддержке государства в объеме 93,3 млрд. тенге, из них 14 млрд. тенге - бюджетный кредит, выделенный в 2008-2009 годах, и заемные средства китайской кредитной линии.
При разработке инвестиционных проектов создания нефтехимических производств и подготовке их к реализации были также учтены технологические возможности и производственные ресурсы модернизированного Атырауского нефтеперерабатывающего завода, который позволит извлечь ароматические углеводороды - бензол и параксилол для производства нефтехимической продукции при одновременном улучшении качества нефтепродуктов.

Жылына 133 мың тонна бензол және 496 мың тонна параксилол өндірумен хош иісті көмірсутектер өндірісі кешенін салу және мұнай өнімдерінің сапасын Евро-3 стандартына дейін жеткізу. Жобаны іске асыру мерзімі - 2013 жыл.
Ақтау пластикалық массалар зауыты базасында жылына - 400 мың тоннадан кем емес жол битумын өндірумен жол битумын өндіру жоспарлануда. Шикізат - Қаражанбас кен орнының мұнайы. Жобаны іске асыру мерзімі - 2012 жыл.

Строительство комплекса по производству ароматических углеводородов с производством бензола - 133 тыс. тонн, параксилола - 496 тыс. тонн в год и улучшения качества нефтепродуктов до стандарта Евро-3. Срок реализации проекта - 2013 год.
На базе Актауского завода пластических масс планируется производство дорожных битумов, производительностью - не менее 400 тыс. тонн дорожного битума в год. Сырье - нефть месторождения Каражанбас. Срок реализации проекта - 2012 год.

3-бөлім. Стратегиялық бағыттары, мақсаты, міндеттері, мақсатты
индикаторлары, іс-шаралар және нәтижелердің көрсеткіштері
3.1. Стратегиялық бағыттары, мақсаты, міндеттері, мақсатты
индикаторлары, іс-шаралар және нәтижелердің көрсеткіштері
1-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласында қатынастарды реттеуді жақсарту
1.1-мақсат. Жер қойнауын пайдалануда мемлекеттік басқарудың сапалық деңгейін арттыру

Раздел 3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
3.1. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Стратегическое направление 1. Улучшение регулирования отношений в сфере проведения операций по недропользованию
Цель 1.1. Повышение качественного уровня государственного управления в недропользовании

133
496
Тікелей нәтижелер көрсеткіштерінің жетістіктеріне арналған іс-шаралар
Жоспарлы кезеңдегі орындалу мерзімі
2010
2011
2012
2013
2014
Көмірсутек шикізатын тереңдетіп өңдеу және қосылған жоғары құнмен бәсекеге қабілетті мұнай-химия өнімін шығару бойынша екі жаңа өңдеуші қуаттарды салу:
1. Ақтау пластикалық массалар зауыты базасында жол битумы зауыты
х
х
х
2. Атырау МӨЗ-де хош иісті көмірсутектерді (бензол, параксилол) өндіру кешені
х
х
х
х
х
АЭА инфрақұрылымын салу
х
х
х
х
х
3.2. Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің
стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің
стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары және мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргізу саласындағы қатынастарды реттеуді жақсарту
1.1-мақсат. Жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік басқарудың сапалық деңгейін арттыру
Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясы.
3-ұзақ мерзімді басымдық: Шетелдік инвестициялар мен ішкі қордың жоғары деңгейімен ашық нарық экономикасына негізделген экономикалық өсу.
5-ші ұзақ мерзімді басымдық: Энергетикалық ресурстар
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н.А. Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа он жылдық - Жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама
2-стратегиялық бағыт. Мұнай және газ өнеркәсібін серпінді дамыту
2.1-мақсат. Мұнай ресурстарын пайдаланудың тиімділігін арттыру
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н.А. Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа он жылдық - Жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама «Қазақстан Республикасын дамытудың 2020 жылға дейінгі Стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
2.2-мақсат. Газ ресурстарын ұтымды және тиімді пайдаланудан әлеуметтік-экономикалық тиімділікті арттыру
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2008 жылғы 6 ақпандағы «Халықтың әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
3-стратегиялық бағыт. Мұнай-химия саласының өндірістерін құруды қамтамасыз ету

133
параксилола - 496 тыс.тонн -
с 2014 года
496
Мероприятия для достижения показателей прямых
результатов
Срок исполнения в плановом
периоде
2010
2011
2012
2013
2014
Строительство 2 новых перерабатывающих мощностей по
глубокой переработке углеводородного сырья и выпуску
конкурентоспособной базовой нефтехимической и с
высокой добавленной стоимостью продукции:
1. Битумный завод на базе Актауского завода
пластических масс
2. Комплекс по производству ароматических
углеводородов (бензол, параксилол) на Атырауском НПЗ
х
х
х
х
х
х
х
Строительство инфраструктуры СЭЗ
х
х
х
х
х
3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
Министерства нефти и газа
стратегическим целям государства
Стратегические направления
и цели государственного
органа
Наименование стратегического и (или)
программного документа
Стратегическое направление 1. Улучшение регулирования отношений в сфере проведения
операций по недропользованию
Цель 1.1. Повышение
качественного уровня
государственного
управления в
недропользовании
Стратегия развития Казахстана до 2030 года.
Долгосрочный приоритет 3: Экономический рост, базирующийся
на открытой рыночной экономике с высоким уровнем
иностранных инвестиций и внутренних сбережений.
Долгосрочный приоритет 5: Энергетические ресурсы
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева
народу Казахстана от 1 марта 2007 года "Новый Казахстан в
новом мире"
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева
народу Казахстана от 29 января 2010 года "Новое
десятилетие - новый экономический подъем - новые
возможности"
Государственная программа по форсированному
индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан
на 2010-2014 годы
Стратегическое направление 2. Динамичное развитие нефтяной и газовой промышленности
Цель 2.1. Повышение
эффективности
использования нефтяных
ресурсов
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева
народу Казахстана от 1 марта 2007 года "Новый Казахстан в
новом мире"
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева
народу Казахстана от 29 января 2010 года "Новое десятилетие
- новый экономический подъем - новые возможности"
Государственная программа по форсированному
индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан
на 2010-2014 годы
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля
2010 года № 922 "О Стратегическом плане развития
Республики Казахстан до 2020 года"
Цель 2.2. Повышение
социально-экономического
эффекта от рационального и
эффективного использования
ресурсов газа
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева
народу Казахстана от 6 февраля 2008 года "Рост
благосостояния граждан - главная цель государственной
политики"
Стратегическое направление 3. Обеспечение создания производств нефтехимической отрасли

3.1-мақсат. Мұнай-химия өндірісін дамыту
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2006 жылғы 1 наурыздағы «Қазақстанның әлемнің бәсекеге қабілетті 50 елінің қатарына кіру стратегиясы» «Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2006 жылғы 1 наурыздағы «Қазақстанның әлемнің бәсекеге қабілетті 50 елінің қатарына кіру стратегиясы» «Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н.А. Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа он жылдық - Жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама
«Қазақстан Республикасын дамытудың 2020 жылға дейінгі Стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
4-бөлім. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
МГМ-нің стратегиялық бағытының атауы, мақсаттары мен міндеттері
МГМ-нің стратегиялық бағыты мен мақсаттарын іске асыру іс-шаралары
Іске асыру кезеңі
1-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргізу саласында қатынастарды реттеуді жақсарту
1.1-мақсат. Жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік басқарудың сапалық деңгейін арттыру
1.1.1-міндет. Мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдалану саласындағы жер қойнауына пайдаланушылардың өзара іс-қимылын автоматтандыру
ҚР ЖҚ БМБЖ ИАЖ-ды дамыту
Мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдаланушыларды жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай мемлекеттік басқару жүйесімен қамту
Жер қойнауын пайдаланушылардың келісім-шарттарын жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай жүйесімен қамту
Электрондық қызметтерді ұсыну
2010 - 2014
Кадрлық потенциалды дамыту үшін персоналдың біліктілігін арттыру, білікті мамандарды, оның ішінде ЖОО бітірушілерді тарту және министрліктің жұмысына олардың үлесі бойынша қызметкерлерді ынталандыру жөнінде жұмыс жүргізілуде.
Мемлекеттік саясатты іске асыру, басқару процесін үйлестіру мақсатында мынадай шығындарды: орталық органнының аппараты; мемлекеттік қызметшілерге мемлекеттік және ағылшын тілдерін оқыту; мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыруды қоса алғанда, 001 «Мұнай, газ және мұнай-химия өнеркәсібі саласындағы қызметті үйлестіру бойынша қызмет көрсету» бюджеттік бағдарламасын қаржыландыру қажет.
Жер қойнауын пайдалану саласында отын-энергетика кешені мен экономиканың өндіруші секторларының тиімділігін және экономикалық қайтарымдылығы арттыру, олардың жұмыс істеуінің ашықтығын қамтамасыз ету міндеті қойылған. Бұл қазіргі ақпараттық технологияларды енгізу жолымен оны ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету сапасын жақсарту есебінен жер қойнауын пайдаланудың мемлекеттік басқару жүйесінің (ЖҚ БМБЖ) тиімділігін арттыруды талап етеді.
Мұнай саласында болуы мүмкін тәуекелдерге әлемдік нарықта мұнайға және энергия ресурстардың негізгі түрлеріне әлемдік бағаның төмендеуі жатады. Қарсы іс-қимыл шаралары: белгіленген мұнай өндіру және өңдеу жоспарларын орындау, бензин және дизельдік отынды өндіру көлемін ұлғайту.
Газ саласындағы болуы мүмкін тәуекелдерге мыналар жатады: әлемдік нарықта газға және энергия ресурстардың негізгі түрлеріне әлемдік бағаның төмендеуі. Қарсы іс-қимыл шаралары: газ өндіру және өңдеу бойынша белгіленген жоспарларды орындау, тауарлық және сұйытылған газды өндіру көлемін ұлғайту.
Іргелес мемлекеттер тарапынан нақты міндеттемелердің болмауына байланысты транзиттік газды тасымалдау көлемінің төмендеуі. Қарсы іс-қимыл шаралары: іргелес мемлекеттердің газ тасымалдау компанияларымен келіссөздер жүргізу және шарттар жасасу.
Ішкі нарыққа газ жеткізу бойынша жер қойнауын пайдаланушылармен келісімшарттық міндеттемелердің болмауы. Қарсы іс-қимыл шаралары: жер қойнауын пайдаланушылардың мәселелерін пысықтау.
Әлемдік деңгейдегі мұнай-химия өндірістерін құрудың бірнеше өзара байланысты инвестициялық жобалары әзірленді және іске асыруға дайындалды.
Игерілген мұнай-газ кенорындарының ресурстық мүмкіндіктері ғана емес, жаңғыртылған Атырау мұнай өңдеу зауытының технологиялық, өндірістік, ресурстық мүмкіндіктері де есепке алынды.
Мұнай-химия кешендерінің жоғары күрделі қаржы сыйымдылығын ескере отырып, олардың құрылысы «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағының шеңберінде жүзеге асырылатын болады. Бұл өнімді өндіруге жоспарланған өзіндік құнға жұмсалған шығынды төмендетуге мүмкіндік береді, ол халықаралық нарықта қазақстандық мұнай-химия өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз етеді.

Цель 3.1. Развитие
нефтехимических
производств
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева
народу Казахстана от 1 марта 2006 года "Стратегия
вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее
конкурентоспособных стран мира"
"Казахстан на пороге нового рывка вперед в своем развитии"
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева
народу Казахстана от 1 марта 2006 года "Стратегия
вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира"
"Казахстан на пороге нового рывка вперед в своем развитии"
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева
народу Казахстана от 1 марта 2007 года "Новый Казахстан в
новом мире"
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева
народу Казахстана от 29 января 2010 года "Новое десятилетие
- новый экономический подъем - новые возможности"
Государственная программа по форсированному
индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан
на 2010-2014 годы
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года
№ 922 "О Стратегическом плане развития Республики Казахстан
до 2020 года"
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического
направления, цели и задачи
МНГ
Мероприятия по реализации
стратегического направления и цели МНГ
Период реализации
Стратегическое направление
1. Улучшение регулирования
отношений в сфере проведения
операций по недропользованию
Цель 1.1. Повышение
качественного уровня
государственного управления
в недропользовании
Задача 1.1.1. Автоматизация
взаимодействия
государственных органов и
недропользователей в сфере
недропользования
Развитие ИИС ЕГСУ НП РК
Охват государственных органов и
недропользователей единой системой
управления недропользованием
Охват контрактов недропользователей
единой системой управления
недропользованием
Предоставление электронных услуг
2010-2014
Для развития кадрового потенциала проводится работа по повышению квалификации персонала, привлечению квалифицированных специалистов, в том числе выпускников ВУЗов, и стимулированию работников по их вкладу в работу министерства.
В целях реализации государственной политики, координации процесса управления необходимо финансирование бюджетной программы 001 "Услуги по координации деятельности в области нефтяной, газовой и нефтехимической промышленности" с включением расходов: аппарата центрального органа; обучение государственному и английскому языку госслужащих; повышения квалификации государственных служащих.
В сфере недропользования поставлена задача повышения эффективности и экономической отдачи топливно-энергетического комплекса и добывающих секторов экономики, обеспечение прозрачности их функционирования. Это требует повышения эффективности государственной системы управления недропользованием (ЕГСУ НП) за счет улучшения качества его информационно-аналитического обеспечения путем внедрения современных информационных технологий.
В нефтяной отрасли к возможным рискам относится снижение мировых цен на нефть и основные виды энергоресурсов на мировом рынке. Меры противодействия: выполнение установленных планов по добыче нефти и переработке, увеличение объемов выработки бензина и дизельного топлива.
В газовой отрасли к возможным рискам относится: снижение мировых цен на газ и основные виды энергоресурсов на мировом рынке. Меры противодействия: выполнение установленных планов по добыче газа и переработке, увеличение объемов выработки товарного и сжиженного газа.
Снижение объемов транспортировки транзитного газа в связи с отсутствием четких обязательств со стороны сопредельных государств. Меры противодействия: проведение переговоров с газотранспортными компаниями сопредельных государств и заключение договоров.
Отсутствие контрактных обязательств с недропользователями по поставкам газа на внутренний рынок. Меры противодействия: проработка вопросов с недропользователями.
Разработаны и подготовлены к реализации несколько взаимосвязанных инвестиционных проектов создания нефтехимических производств мирового уровня.
Были учтены не только ресурсные возможности освоенных нефтегазовых месторождений, но и технологические, производственные, ресурсные возможности модернизированного Атырауского нефтеперерабатывающего завода.
Учитывая высокую капиталоемкость нефтехимических комплексов, их строительство будет осуществлено в рамках специальной экономической зоны "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк". Это позволит снизить затраты на себестоимость планируемой к производству продукции, что обеспечит конкурентоспособность казахстанской нефтехимической продукции на международном рынке.

2009 - 2011 жылдары бюджеттік қаржыландыру шеңберінде АЭА-ның инфрақұрылымын салу, оның ішінде аумақты қоршау және әкімшілік ғимарат салу жүзеге асырылатын болады.
2010 - 2012 жылдары интеграцияланған газ-химия кешенінің инфрақұрылым объектілерінің құрылысы бюджеттік кредит есебінен 96 млрд. теңге көлемінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қолдауымен жүзеге асырылатын болады, оның ішінде 14 млрд. теңге - 2008 - 2009 жылдары бөлінген бюджеттік кредит; 2010 жылы толық көлемде қаржыландыру көздері нақтыланады.
5-бөлім. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимыл талап етілетін міндеттер көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл орнату үшін мемлекеттік орган жүзеге асыратын шаралар
1-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласындағы қатынастарды реттеуді жақсарту
1.1-мақсат. Жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік басқарудың сапалық деңгейін арттыру
1.1.1-міндет. Мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдалану саласындағы жер қойнауын пайдаланушылардың өзара іс-қимылын автоматтандыру
Мемлекеттік органдарды жер қойнауын пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесімен қамту
Қаржымині
БАМ
Жер  қойнауын пайдаланушылардың салық салу және кедендік төлемдері мәселелері бойынша өзара іс-қимыл
Ақпараттандыру мәселелері
Жергілікті атқарушы органдарды жер қойнауын пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесімен қамту
Жер қойнауын пайдаланушыларды жер қойнауына пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесімен қамту
Жер қойнауын пайдаланушылардыңкелісімшарттарын жер қойнауын пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесімен қамту
2-стратегиялық бағыт. Мұнай және газ өнеркәсібін серпінді дамыту
2.1-мақсат. Мұнай ресурстарын пайдаланудың тиімділігін арттыру
2.1.1-міндет. Көмірсутек шикізаттарына экономиканың ішкі қажеттіліктерін қамтамасыз ету
Мұнай өндіру көлемін жыл сайын ұлғайту(өткен жылмен салыстырғанда)
Қоршағанортамині
ТЖМ
Экологиялық қауіпсіздік және мұнайдың төгілуі, мұнай құбырларына ойып орнату мәселелері бойынша өзара іс-қимыл
ҚР МӨЗ-де мұнай өңдеу көлемін жыл сайын ұлғайту (өткен жылмен салыстырғанда)
3-стратегиялық бағыт. Мұнай-химия саласының өндірісін құруды қамтамасыз ету
3.1-мақсат. Мұнай-химия өндірістерін дамыту
3.1.1-міндет. Көмірсутек шикізатын өңдеу деңгейін ұлғайту
Мұнай-химия өнімін шығаруды қамтамасыз ету:
- жол битумын - 2012 жылдан бастап 420 мың тонна көлемінде,
- бензолды - 133 мың тонна,
- параксилолды - 2014 жылдан бастап 496 мың тонна
ИЖТМ, Қаржымині, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
Жобалау-іздеу жұмыстарын жүргізуге және интеграцияланған газ-химия кешені инфрақұрылымы объектілерін салуға арналған бюджеттік кредит қаржыларын уақтылы игеру мәселелері

В 2009-2011 годах в рамках бюджетного финансирования будет осуществлено строительство инфраструктуры СЭЗ, в том числе ограждения территорий и строительство административного здания.
В 2010—2012 годах строительство объектов инфраструктуры интегрированного газохимического комплекса будет осуществлена при поддержке Правительства РК за счет средств бюджетного кредита в объеме 96 млрд. тенге, из них 14 млрд. тенге - бюджетный кредит, выделенный в 2008-2009 годах; в 2010 году уточняются источники финансирования в полном объеме.
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для
достижения которых требуется
межведомственное
взаимодействие
Государственный орган, с
которым осуществляется
межведомственное
взаимодействие
Меры, осуществляемые
государственным органом
для установления
межведомственных
взаимодействий
Стратегическое направление 1. Улучшение регулирования отношений в сфере проведения
операций по недропользованию
Цель 1.1. Повышение качественного уровня государственного управления в
недропользовании
Задача 1.1.1. Автоматизация взаимодействия государственных органов и
недропользователей в сфере недропользования
Охват государственных органов
единой государственной
системой управления
недропользованием
МФ
МСИ
Взаимодействие по вопросам
налогообложения и
таможенных платежей
недропользователей
Вопросы информатизации
Охват местных исполнительных
органов единой
государственной системой
управления недропользованием
Охват недропользователей
единой государственной
системой управления
недропользованием
Охват контрактов
недропользователей единой
государственной системой
управления недропользованием
Стратегическое направление 2. Динамичное развитие нефтяной и газовой промышленности
Цель 2.1. Повышение эффективности использования нефтяных ресурсов
Задача 2.1.1. Обеспечение внутренних потребностей экономики в углеводородах
Ежегодное увеличение объемов
добычи нефти (по отношению к
предыдущему году)
МООС
МЧС
Взаимодействие по вопросам
экологической безопасности
и по разливам нефти,
врезкам в нефтепроводы
Ежегодное увеличение объемов
переработки нефти на НПЗ РК
(по отношению к предыдущему
году)
Стратегическое направление 3. Обеспечение создания производств нефтехимической
отрасли
Цель 3.1. Развитие нефтехимических производств
Задача 3.1.1. Увеличение уровня переработки углеводородного сырья
Обеспечение выпуска
нефтехимической продукции:
дорожного битума в объеме 420
тыс. тонн - с 2012 года,
бензола - 133 тыс. тонн,
параксилола - 496 тыс. тонн -
с 2014 года
МФ, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
(по согласованию)
Вопросы своевременного
освоения средств
бюджетного кредита
для проведения
проектно-изыскательских
работ и строительства
объектов инфраструктуры
интегрированного
газохимического комплекса

6-бөлім. Тәуекелдерді басқару
Болуы мүмкін тәуекелдердің атауы
Тәуекелдерді басқару бойынша шара қабылданбаған жағдайда болуы мүмкін салдар
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
1-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласында қатынастарды реттеуді жақсарту.
1.1-мақсат. Жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік басқарудың сапалық деңгейін арттыру
1.1.1-міндет. Мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдалану саласындағы жер қойнауын пайдаланушылардың өзара іс-қимылын автоматтандыру
Жер қойнауын пайдалану саласында жұмыстың болжанатын көлемінің төмендеуі
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі жүргізілетін операцияларда болжанатын көлемнің төмендеуі бірінші кезекте минералдық ресурстарға бағаның төмендеуіне байланысты, сұраныстың азаюмен байланысты болуы мүмкін. Сонымен қатар, таяу перспективада минералдық ресурстарға әлемдік бағаның төмендеуі болжанбайды
Жер қойнауын пайдалану саласында жұмыстың болжанатын көлемінің төмендеу тәуекелінің дәрежесі елеусіз.
Жобаның сұранымға ие болмау тәуекелінің дәрежесі
Жобаны іске асыру жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік басқару тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Жер қойнауын пайдалану мәселелерінің Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясының ұзақ мерзімді басымдықтарға (№ 3 және № 5) кіретінін ескерсек, олар бүгінгі күні де өзекті болып табылады.
Демек, жүйені енгізудің тиімділігі артады.
Жобаның сұранымға ие болмау тәуекелінің дәрежесі төмен.
ҚР ЖҚ БМБЖ ИАЖ жүйесінің жобалық қуаттарын толық пайдаланбау тәуекелі барынша аз болып табылады
Ішкі тәуекелдер
Жоба ауқымына байланысты тәуекелдер
Жоба сапасының төмендеуі және ҚР МГМ мақсаты мен функцияларына сәйкес келмеуі
1. Әр жұмыс кезеңін, қатысушылардың өзара іс-қимылын, жұмысты ұйымдастыруды егжей-тегжейлі талдау
2. Егжей-тегжейлі пысықталған сапа бағдарламасы, жоба конфигурациясын дайындықпен басқару, қатысушылардың өзара іс-қимылдарының арнайы рәсімдері
Жобаның техникалық тәуекелдері
Жасалған өнім мен таңдап алынған платформаның ҚР МГМ-нің мақсаттары мен функцияларына сәйкес келмеуі, «электрондық үкіметте» бірігудің мүмкін  еместігі
1. Біліктілік өлшемдері бойынша жобалау командасын қатаң іріктеу. Жоба қатысушыларын жобалау жұмыстарының технологиясына, құрал-сайман құралдарына үйрету.
2. Кәсіпорындардың стандарттарын жобалау жұмыстарына пайдалану, жоба стандарттарын әзірлеу
3. Жобалау командасына мемлекеттік және жергілікті мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тарту
3-стратегиялық бағыт. Мұнай-химия саласының өндірісін құруды қамтамасыз ету

Раздел 6. Управление рисками
Наименование
возможного риска
Возможные последствия в
случае непринятия мер по
управлению рисками
Мероприятия по управлению
рисками
Внешние риски
Стратегическое направление 1. Улучшение регулирования отношений в сфере проведения
операций по недропользованию
Цель 1.1. Повышение качественного уровня государственного управления в
недропользовании
Задача 1.1.1. Автоматизация взаимодействия государственных органов и
недропользователей в сфере недропользования
Снижение прогнозируемых
объемов работ в сфере
недропользования
Снижение прогнозируемых
объемов проводимых операций
по недропользованию может
быть связано в первую
очередь со снижением спроса
на данные услуги, в связи с
падением цен на минеральные
ресурсы. Вместе с тем
снижение мировых цен на
минеральные ресурсы в
ближайшую перспективу не
прогнозируется
Степень риска снижения
прогнозируемых объемов
работ в сфере
недропользования небольшой
Степень риска
невостребованности проекта
Реализация проекта позволит
повысить эффективность
государственного управления
в сфере недропользования.
Учитывая, что вопросы
недропользования входят в
долгосрочные приоритеты (№ 3
и № 5) Стратегии развития
Казахстан до 2030 года, они
являются актуальными и на
сегодняшний день.
Следовательно, повысится
эффективность внедрения
системы
Степень риска
невостребованности
проекта развития низкая.
Риск недоиспользования
проектных мощностей
системы ИИС ЕГСУ НП РК
является минимальным
Внутренние риски
Риски, связанные с масштабом
проекта
Уменьшение качества проекта
и не соответствие целям и
функциям МНГ РК
1. Детальный анализ
каждого этапа работ,
взаимодействия участников,
организации работ
2. Детально проработанная
программа качества,
отработанное управление
конфигурацией проекта,
специальные процедуры
взаимодействия участников
Технические риски проекта
Несоответствие созданного
продукта и выбранной
платформы целям и функциям
МНГ РК, невозможность
интеграции в "электронное
правительство"
1. Строгий отбор проектной
команды по
квалификационным
критериям. Обучение
частников проекта
технологии проектных
работ, инструментальным
средствам
2. Использование
стандартов предприятия на
проектные работы,
разработка стандартов
проекта
3. Вовлечение в проектную
команду работников
государственных и местных
государственных органов
Стратегическое направление 3. Обеспечение создания производств нефтехимической
отрасли

3.1-мақсат. Мұнай-химия өндірістерін дамыту
3.1.1-міндет. Көмірсутек шикізатын өңдеу деңгейін ұлғайту
«Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағының жеңілдікті салық салуының жойылу мүмкіндігі
Жобалардың экономикасын және рентабельділігін нашарлатады, түпкілікті мұнай-химия өнімінің өзіндік құнын бәсекеге қабілетсіз етеді, бұл өткізу нарығын қамтамасыз етуді, сондай-ақ сыртқы (қарыз) қаржыландыруды уақытылы тартуды күрделілендіреді.
Күрделі қаржыны көп қажет ететін инвестициялық мұнай-химия жобаларын жүзеге асыру үшін АЭА шарттарын сақтап қалу, бюджеттік кредитті уақытылы бөлу және игеру, сыртқы қаржыландыруды тарту және игеру.

Цель 3.1. Развитие нефтехимических производств
Задача 3.1.1. Увеличение уровня переработки углеводородного сырья
Возможная отмена льготного
налогообложения специальной
экономической зоны
"Национальный индустриальный
нефтехимический технопарк".
Ухудшение экономики проектов
и их рентабельности,
себестоимость конечной
нефтехимической продукции
будет неконкурентоспособна,
что осложнит обеспечение
рынка сбыта, а также
своевременное привлечение
внешнего (заемного)
финансирования.
Сохранение условий СЭЗ для
реализации капиталоемких
инвестиционных
нефтехимических
проектов, своевременное
выделение и освоение
средств бюджетного
кредита, привлечение
и освоение внешнего
финансирования.

31358
328853
2612000
1973803
112 «Электрондық үкімет құру»
мың теңге
143057
69953
54114
0
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ИЖТМ                      - Қазақстан Республикасы Индустрия және
жаңа технологиялар министрлігі
БАМ                       - Қазақстан Республикасы Байланыс және
ақпарат министрлігі
Қоршағанортамині          - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны
қорғау министрлігі
ЭДСМ                      - Қазақстан Республикасы Экономикалық даму
және сауда министрлігі
Қаржымині                 - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ТЖМ                       - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрлігі
ККМ                       - Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрлігі
ТМРА                      - Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу агенттігі
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ - «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры»
акционерлік қоғамы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 3 тамыздағы
№ 776 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір
шешімдерінің тізбесі
1. «Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы № 1210 қаулысы.
2. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы № 1210 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 13 мамырдағы № 693 қаулысы.
3. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы № 1210 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 13 қазандағы № 1590 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 43, 416-құжат).
4. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы № 1210 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2285 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 4, 41-құжат).
5. «Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 22 ақпандағы № 105 қаулысы.

31358
328853
2612000
1973803
112 "Создание электронного
правительства"
тыс.тенге
143057
69953
54114
0
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МСИ  - Министерство связи и информации Республики Казахстан
МООС - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
МЭРТ - Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
МФ   - Министерство финансов Республики Казахстан
МЧС  - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МТК  - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
АРЕМ - Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
АО "ФНБ "Самрук-Казына" - акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 августа 2010 года № 776
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1210 "О Стратегическом плане Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан на 2009-2011 годы".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2009 года № 693 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1210".
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2009 года № 1590 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1210" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 43, ст. 416).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2285 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1210" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 4, ст. 41).
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 2010 года № 105 "О Стратегическом плане Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан на 2010-2014 годы".