"Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға "Ұлттық" мәртебе беру қағидасы мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 24 қаңтардағы № 28 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға «Ұлттық» мәртебе беру қағидасы мен шарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем,
шығармашылық ұжымдарға «Ұлттық» мәртебе беру қағидасы мен
шарттарын бекіту туралы
«Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға «Ұлттық» мәртебе беру қағидасы мен шарттары бекітілсін.
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                             Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы __ ______
№ __ Жарлығымен
бекітілген
Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем,
шығармашылық ұжымдарға «Ұлттық» мәртебе беру қағидасы мен шарттары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға «Ұлттық» мәртебе беру қағидасы мен шарттары (бұдан әрі - Қағида) «Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңына сәйкес әзірленген және мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға «Ұлттық» мәртебе берудің тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. «Ұлттық» мәртебе алуға үміткер мемлекеттік мәдениет
ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға қойылатын талаптар
2. «Ұлттық» мәртебе қызметі мәдениет саласында ерекше мемлекеттік және қоғамдық мәнге ие және мынадай талаптарға сәйкес келетін мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға беріледі:

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Правил и условий присвоении статуса "Национальный" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 января 2011 года № 28
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Правил и условий присвоения статуса "Национальный" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан Об утверждении Правил и условий присвоения статуса
"Национальный" государственным организациям культуры,
отдельным профессиональным художественным,
творческим коллективам
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия присвоения статуса "Национальный" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам.
2. Настоящий Указ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
Утверждены
Указом Президента
Республики Казахстан
от "__" _______ 2010 года № ___
Правила и условия
присвоения статуса "Национальный" государственным организациям
культуры, отдельным профессиональным художественным,
творческим коллективам 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия присвоения статуса "Национальный" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" и определяют порядок и условия присвоения статуса "Национальный" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам.
2. Требования, предъявляемые к государственным организациям
культуры, отдельным профессиональным художественным, творческим
коллективам, претендующим на присвоение
статуса "Национальный"
2. Статус "Национальный" присваивается государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам, деятельность которых имеет в области культуры особую государственную и общественную значимость и соответствующим следующим требованиям:

1) мына:
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тәртіппен берілген «Академиялық» мәртебесі бар;
елде және шетелде белсенді гастрольдік қызмет жүргізетін;
театрлар репертуарларын үнемі, оның ішінде отандық авторлардың шығармаларымен жаңартып отыратын;
жеке тұрған ғимараты бар театрлар, концерттік ұйымдар, жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдар.
2) мына:
кемінде жиырма бес жыл тұрақты және тиімді қызметті жүзеге асыратын;
өз қызметінде кәсіпқойлықты, жұмыстың тиімділігі мен сапасын арттыру үшін инновациялар енгізетін;
жеке тұрған ғимараты бар;
халықаралық бағдарламалар мен жобаларға қатысатын;
мұражайларда мұражай қорының құрамында ұлттық мәдени игілік болып табылатын мәдени құндылықтардың кемінде он пайызы бар;
кітапханаларда кітапхана қорының құрамында кемінде он пайызы ұлттық мәдени игілік болып табылатын сирек қолжазбалардың, көне кітаптардың, құжаттар мен басылымдардың коллекциялары бар мұражайлар мен кітапханалар.
3. Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем,
шығармашылық ұжымдарға «Ұлттық» мәртебе беру «Академиялық» мәртебе
берілген сәттен бастап кемінде он жыл өткен соң жүргізіледі.
3. «Ұлттық» мәртебе беру тәртібі
4. Республикалық мемлекеттік мәдениет ұйымдарының, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының басшылары мәдениет саласындағы орталық уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) «Ұлттық» мәртебе беру туралы қолдаухат ұсынады.
Қолдаухатқа мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) мемлекеттік мәдениет ұйымы, жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжым қызметкерлерінің жалпы жиналысының «Ұлттық» мәртебе беруге ұсыну туралы хаттамасынан үзінді көшірме;
2) мемлекеттік мәдениет ұйымының, жекелеген кәсіби көркем,
шығармашылық ұжымның қызметі туралы Қазақстанның мәдениеті мен өнерін
дамытуға қосқан үлесін көрсететін анықтама;
3) КСРО-ның және (немесе) Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары бар мәдениет қызметкерлері, шығармашыл қызметкерлер туралы мәліметтер;
4) «Академиялық» мәртебе берілген құжаттың көшірмесі;
5) қызметі туралы республикалық деңгейдегі бұқаралық ақпарат құралдарында және шетелдің бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған материалдардың (кемінде он жарияланым) көшірмелері;
6) мәдениет саласындағы іс-шараларға (республикалық және халықаралық маңызы бар конкурстарға, фестивальдарға, көрмелерге) қатысқаны және (немесе) жүлделі орындар алғаны туралы куәландыратын құжаттардың көшірмесі.

1) театры, концертные организации, отдельные профессиональные художественные, творческие коллективы:
имеют статус "Академический", присвоенный в порядке, утверждаемом Правительством Республики Казахстан;
проводят активную гастрольную деятельность в стране и за рубежом;
театры постоянно обновляют репертуар, в том числе произведениями отечественных авторов;
имеют отдельно стоящее здание;
2) музеи и библиотеки:
осуществляют стабильную и эффективную деятельность не менее двадцати пяти лет;
внедряют инновации в своей деятельности для повышения профессионализма, эффективности и качества работы;
имеют отдельно стоящее здание;
участвуют в международных программах и проектах;
музеи имеют в составе музейного фонда не менее десяти процентов культурных ценностей, являющихся национальным культурным достоянием;
библиотеки имеют в составе библиотечного фонда коллекции редких рукописей, старинных книг, документов и изданий, не менее десяти процентов которых являются национальным культурным достоянием.
3. Присвоение государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам статуса "Национальный" производится не раньше, чем через десять лет с момента присвоения статуса "Академический".
3. Порядок присвоения статуса "Национальный"
4. Руководители республиканских государственных организаций культуры, а также руководители местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы подают в центральный уполномоченный орган в области культуры (далее - уполномоченный орган) ходатайство о присвоении статуса "Национальный".
К ходатайству прилагаются следующие документы:
1) выписка из протокола общего собрания работников государственной организации культуры, отдельного профессионального художественного, творческого коллектива о представлении к присвоению статуса "Национальный";
2) справка о деятельности государственной организации культуры, отдельного профессионального художественного, творческого коллектива, отражающая вклад в развитие культуры и искусства Казахстана;
3) сведения о работниках культуры, творческих работниках, имеющих государственные награды СССР и (или) Республики Казахстан;
4) копия документа, которым был присвоен статус "Академический";
5) копии материалов, опубликованных в средствах массовой информации республиканского уровня и в иностранных средствах массовой информации (не менее десяти публикаций) о деятельности;
6) копии документов, свидетельствующих об участии и (или) о получении призовых мест на мероприятиях в сфере культуры (конкурсах, фестивалях, выставках республиканского и международного значений).

5. Осы Қағиданың 4-тармағында көрсетілген құжаттар мемлекеттік мәдениет ұйымының, жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымның «Академиялық» мәртебе берілген сәттен бастап сіңірген еңбегін көрсетуге тиіс.
6. Қолдаухаттар ағымдағы жылдың 1 шілдесіне дейінгі мерзімде уәкілетті органның мекенжайына жіберілуге тиіс. Көрсетілген мерзімді бұза отырып жіберілген қолдаухаттар қарауға қабылданбайды.
7. Уәкілетті органның жанынан құрылған арнайы комиссияның ұсынымы негізінде 10 қазанға дейін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік мәдениет ұйымдары мен жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға «Ұлттық» мәртебе беру туралы ұсыныс енгізеді.
8. Қазақстан Республикасының Үкіметі заңнамада көзделген тәртіппен Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасын қарауға енгізеді.
9. «Ұлттық» мәртебені Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті береді.

5. Документы, указанные в пункте 4 настоящих Правил, должны отражать заслуги государственной организации культуры, отдельного профессионального художественного и творческого коллектива за период с момента присвоения статуса "Академический".
6. Ходатайства должны быть направлены в адрес уполномоченного органа в срок до 1 июля текущего года. Ходатайства, направленные с нарушением указанного срока к рассмотрению не принимаются.
7. Уполномоченный орган на основе рекомендации специальной комиссии, созданной при уполномоченном органе, до 10 октября вносит предложение в Правительство Республики Казахстан о присвоении статуса "Национальный" государственным организациям культуры и отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Правительство Республики Казахстан в порядке, предусмотренном законодательством, вносит на рассмотрение в Администрацию Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан.
9. Статус "Национальный" присваивается Президентом Республики Казахстан по представлению Правительства Республики Казахстан.