Авиатасымалдарды ұйымдастыру қызметі туралы үлгі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 сәуірдегі № 428 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 қыркүйектегі № 774 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.09.2015 № 774 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 13-бабының 39) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Авиатасымалдарды ұйымдастыру қызметі туралы үлгі ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                        К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 20 сәуірдегі
№ 428 қаулысымен
бекітілген
Авиатасымалдарды ұйымдастыру қызметі туралы үлгі ереже
1. Жалпы ережелер
1. Авиатасымалдарды ұйымдастыру қызметі (бұдан әрі - АТҰҚ) азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрі - ААҰ) құрылымдық бөлімшесі болып табылады және жолаушыларға қызмет көрсету, әуе көлігімен тасымалданатын багажды, пошта жөнелтімдерін мен жүктерді өңдеу мақсатында құрылады.
2. АТҰҚ өзінің жұмысында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) құжаттарын, ААҰ құрылтай құжаттарын, ААҰ бірінші басшысының (немесе оны алмастырушы адамның) бұйрықтарын, өкімдерін, сондай-ақ осы ережені басшылыққа алады.
3. АТҰҚ-ны ААҰ-ның бірінші басшысының (немесе оны алмастырушы адамның) бұйрығымен тағайындалатын немесе босатылатын қызмет бастығы басқарады.
4. АТҰҚ қызметкерлерінің құрылымын, штаттық кестесін және лауазымдық нұсқаулықтарын АТҰҚ бастығының ұсынуы бойынша ААҰ-ның бірінші басшысы (немесе оны алмастырушы адам) бекітеді.
2. АТҰҚ-ның негізі міндеттері мен функциялары
5. АТҰҚ-ның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) жолаушыларға, пошта жөнелтімдерін, багаж бен жүкке уақтылы және сапалы қызмет көрсетуді қамтамасыз ету;
2) пошта жөнелтімдерінің, багаж бен жүктің бүтіндігі мен сақталуын қамтамасыз ету;
3) әуе кемелерінің (бұдан әрі - ӘК) коммерциялық жүк көтерімділігін ұтымды және тиімді пайдалану.

Об утверждении Типового положения о службе организации авиаперевозок
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2011 года № 428. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2015 года № 774
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.09.2015 № 774 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 328.
В соответствии с подпунктом 39) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о службе организации авиаперевозок.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 апреля 2011 года № 428
Типовое положение о службе организации авиаперевозок
1. Общие положения
1. Служба организации авиаперевозок (далее - СОАП) является структурным подразделением организации гражданской авиации (далее - ОГА) и создается с целью обслуживания пассажиров, обработки багажа, почтовых отправлений и грузов, перевозимых воздушным транспортом.
2. СОАП в своей работе руководствуется действующим законодательством Республики Казахстан, документами Международной организации гражданской авиации (ИКАО), учредительными документами ОГА, приказами, распоряжениями первого руководителя (или лица его заменяющего) ОГА, а также настоящим положением.
3. СОАП возглавляет начальник службы, назначаемый и освобождаемый приказом первого руководителя (или лица его заменяющего) ОГА.
4. Структура, штатное расписание и должностные инструкции сотрудников СОАП утверждаются первым руководителем (или лицом его заменяющим) ОГА по представлению начальника СОАП.
2. Основные задачи и функции СОАП
5. Основными задачами СОАП являются:
1) обеспечение своевременного и качественного обслуживания пассажиров, почтовых отправлений, багажа и грузов;
2) обеспечение целостности и сохранности почтовых отправлений, багажа и грузов;
3) рациональное и эффективное использование коммерческой грузоподъемности воздушных судов (далее - ВС).

6. Қойылған міндеттерді шешу үшін АТҰҚ мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жолаушыларға қызмет көрсету, багажды, пошта жөнелтімдері мен жүктерді өңдеу бойынша технологиялық операцияларды уақтылы және сапалы орындау;
2) жолаушыларға қызмет көрсету, багажды, пошта жөнелтімдері мен жүктерді өңдеу технологиясын жетілдіру мен жақсарту жөнінде шаралар қабылдау;
3) жолаушыларға қызмет көрсету, багажды, пошта жөнелтімдер мен жүктерді өңдеу бойынша қызметтер көрсету кезінде авиакомпаниялардың, мүдделі ұйымдар мен мемлекеттік органдардың өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау;
4) жолаушыларды тіркеу, тасымалдау құжаттамаларын, багажға, пошта жөнелтімдері мен жүктерге биркаларды ресімдеу;
5) тасымалдау құжаттамасын уақтылы ресімдеуді қамтамасыз ету;
6) ӘК-де жолаушыларды уақтылы отырғызуды, түсіруді, багаж бен жүкті орналастыруды, тиеуді (түсіруді) қамтамасыз ету;
7) АТҰҚ қызметкерлерін оқыту және олардың біліктілігін арттыру бойынша шаралар қабылдау;
8) жолаушылардың багажын сақтау камерасының, жүктер мен пошта жөнелтімдерін сақтау қоймасының қызметін ұйымдастыру;
9) билет кассасының және/немесе жол жүру құжаттарын беретін пункттердің қызметін ұйымдастыру;
10) авиакомпаниялардың жолаушыларға қызмет көрсету, багаж, пошта жөнелтімдері мен жүктерді өңдеу жөніндегі талаптарын қанағаттандыруға бағытталған жұмысты ұйымдастыру;
11) АТҰҚ жұмысына қажетті нормативтік құқықтық актілермен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
12) ұшудың жүйелілігін қамтамасыз етуге кері әсерін тигізетін себептер мен факторларды жою бойынша шаралар қабылдау;
13) ААҰ-ның жолаушыларға қызмет көрсетуге жұмылдырылған басқа қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау.
3. Қызметті ұйымдастыру
7. Штаттық кестеге сәйкес АТҰҚ құрамына мыналар кіреді:
1) қызмет бастығы;
2) қызмет бастығының орынбасары (АТҰҚ қызметкерлерінің саны 20 адамнан артық болғанда);
3) менеджерлер;
4) АТҰҚ диспетчерлері;
5) ӘК орталықтандыру жөніндегі диспетчерлер;
6) кассирлер;
7) жолаушыларға қызмет көрсету агенттері;
8) багаж жөніндегі агенттер;
9) сақтау камерасының қоймашылары.
8. АТҰҚ бастығы:
1) жолаушыларға қызмет көрсетудің, багажды, пошта жөнелтімдері мен жүктерді өңдеудің технологиялық кестесінің орындалуын сақтауы мен сапасын бақылайды;
2) АТҰҚ қызметкерлерін әуе кемелерінің келуі мен ұшуы, әуе кемелерінің тұрақ орны, қону гейтінің (галереясының) нөмірлері туралы тәуліктік жоспармен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;
3) АТҰҚ қызметкерлерінің функционалдық міндеттеріне кіретін мәселелер бойынша оларға тапсырмалар, міндеттер береді, олардың орындалуын бақылайды;

6. Для решения поставленных задач СОАП осуществляет следующие функции:
1) своевременное и качественное выполнение технологических операций по обслуживанию пассажиров, обработки багажа, почтовых отправлений и грузов;
2) принятие мер по совершенствованию и улучшению технологии обслуживания пассажиров, обработки багажа, почтовых отправлений и грузов;
3) взаимодействие с представителями авиакомпаний, заинтересованных организаций и государственных органов при оказании услуг по обслуживанию пассажиров, обработки багажа, почтовых отправлений и грузов;
4) регистрация пассажиров, оформление перевозочной документации, бирок на багаж, почтовые отправления и грузы;
5) обеспечение своевременного оформления перевозочной документации;
6) обеспечение своевременной посадки, высадки пассажиров, размещение, загрузка (выгрузка) багажа и грузов в ВС;
7) принятие мер по обучению и повышению квалификации сотрудников СОАП;
8) организация деятельности камеры хранения багажа пассажиров, склада хранения грузов и почтовых отправлений;
9) организация деятельности билетной кассы и/или пунктов выдачи проездных документов;
10) организация работы, направленной на удовлетворение требований авиакомпаний по обслуживанию пассажиров, обработки багажа, почтовых отправлений и грузов;
11) организация обеспечения необходимыми в работе СОАП нормативными правовыми документами;
12) принятие мер по устранению причин и факторов, отрицательно влияющих на обеспечение регулярности полетов;
13) взаимодействие с другими службами ОГА, задействованным в обслуживании пассажиров.
3. Организация деятельности
7. В соответствии со штатным расписанием в состав СОАП входят:
1) начальник службы;
2) заместитель начальника службы (при количестве сотрудников СОАП более 20 человек);
3) менеджеры;
4) диспетчеры СОАП;
5) диспетчеры по центровке ВС;
6) кассиры;
7) агенты по обслуживанию пассажиров;
8) агенты по багажу;
9) кладовщики камеры хранения.
8. Начальник СОАП:
1) контролирует соблюдение выполнения технологического графика и качества обслуживания пассажиров, багажа, грузов, почтовых отправлений;
2) принимает меры по обеспечению сотрудников СОАП суточным планом о прибытии и вылете воздушных судов, местах стоянок воздушных судов, номерах посадочных гейтов (галерей);
3) дает сотрудникам СОАП поручения, задания по вопросам, входящим в их функциональные обязанности, контролирует их исполнение;

4) АТҰҚ қызметкерлерінің өндірістік және еңбек тәртібін сақтауын, өрт қауіпсіздігі мен еңбек қауіпсіздігін сақтауын, ААҰ-ның ішкі ұйымдық-өкімдік құжаттарының орындалуын бақылайды;
5) АТҰҚ қызметін жетілдіру мәселелері бойынша шаралар қабылдайды, ұсыныстар енгізеді;
6) АТҰҚ қызметінің мәселелер бойынша, соның ішінде күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы навигацияға дайындық кезінде жоспарлардың, тапсырмалардың уақтылы орындалуын бақылайды;
7) қажет болған жағдайда қажетті көмекпен, жолаушыларға құқығы мен міндеттерін түсіндіруді қамтамасыз етеді;
8) ААҰ-ның барлық құрылымдық бөлімшелерінің және жолаушыларға, багажға және пошта женелтімдеріне қызмет көрсету мәселелері бойынша басқа ұйымдардың басшыларымен өзара іс-қимыл жасайды;
9) жолаушыларға, багажға және пошта жөнелтімдеріне қызмет көрсету мәселелері бойынша ААҰ кеңестеріне қатысады.
9. АТҰҚ қызметкерлерінің қызметтік құқықтары мен міндеттері лауазымдық нұсқаулықтарда және/немесе ААҰ-ның бірінші басшысы мен АТҰҚ қызметкері арасындағы еңбек шарттарында белгіленеді.

4) контролирует соблюдение производственной и трудовой дисциплины, соблюдения пожарной безопасности и безопасности труда сотрудниками СОАП, исполнения внутренних организационно-распорядительных документов ОГА;
5) принимает меры, вносит предложения по вопросам совершенствования деятельности СОАП;
6) контролирует своевременное выполнение планов, заданий по вопросам деятельности СОАП, в том числе при подготовке к осенне-зимней и весенне-летней навигации;
7) обеспечивает, при необходимости, необходимую помощь, разъяснения прав и обязанностей пассажирам;
8) взаимодействует с руководителями всех структурных подразделений ОГА и других организаций по вопросам обслуживания пассажиров, багажа и почтовых отправлений;
9) участвует в совещаниях ОГА по вопросам обслуживания пассажиров, багажа и почтовых отправлений.
9. Служебные права и обязанности сотрудников СОАП устанавливаются должностными инструкциями и/или трудовыми договорами между первым руководителем ОГА и сотрудником СОАП.