Мемлекеттік меншік болып табылатын темір жол бойынша темір жол қатынасын тоқтату қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 21 мамырдағы № 554 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 624 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 624 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 32 бұйрығын қараңыз.
«Темір жол көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының 7-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік меншік болып табылатын темір жол бойынша темір жол қатынасын тоқтату қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                       К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 21 мамырдағы
№ 554 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік меншік болып табылатын темір жол бойынша
темір жол қатынасын тоқтату қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік меншік болып табылатын темір жол бойынша темір жол қатынасын тоқтату қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Темір жол көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының 7-бабына сәйкес әзірленген және мемлекеттік меншік болып табылатын темір жол бойынша темір жол қатынасын тоқтату тәртібін белгілейді.
2. Темір жол қатынасы деп жөнелту және межелі пункттер арасында темір жол көлігімен жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және пошта жөнелтілімдерін тасымалдау түсініледі.
Осы Қағидада пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының темір жол көлігі туралы заңнамасында белгіленген мағыналарда қолданылады.
2. Мемлекеттік меншік болып табылатын темір жол бойынша темір жол қатынасын тоқтату тәртібі
3. Темір жол қатынасын тоқтатуды темір жолдарды магистральдық темір жол желісінің белгілі бір учаскесінде одан әрі пайдалану экономикалық орынсыз (рентабельді емес) екендігіне байланысты темір жол қатынасын тоқтату қажеттілігі туралы Ұлттық темір жол компаниясының ұсынысы негізінде уәкілетті орган жүзеге асырады.
Темір жол қатынасын тоқтату туралы ұсынысты Ұлттық темір жол компаниясы уәкілетті органға жібереді.
Темір жол қатынасын тоқтату туралы ұсыныс еркін нысанда жасалады, Ұлттық темір жол компаниясының мөрімен бекітіледі және тиісті темір жолдарды пайдалана отырып жүзеге асырылатын және тиісті бағыттағы көліктің балама түрлерінің болуымен жолаушыларды, багаждарды, жүк-багажды және/немесе жүктерді тасымалдау көлемі туралы деректерді, магистральдық темір жол желісі операторы қызметінің пайдалану көрсеткіштері туралы мәліметтерді көрсете отырып, тиісті темір жол учаскесінде қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тізбесін қамтуы тиіс.
Ұлттық темір жол компаниясының ұсынысына:

Об утверждении Правил прекращения железнодорожного сообщения по железнодорожным путям, являющимся государственной собственностью
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2011 года № 554. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 624
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 32.
В соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила прекращения железнодорожного сообщения по железнодорожным путям, являющимся государственной собственностью.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 мая 2011 года № 554
Правила прекращения
железнодорожного сообщения по железнодорожным
путям, являющимся государственной собственностью
1. Общие положения
1. Настоящие Правила прекращения железнодорожного сообщения по железнодорожным путям, являющимся государственной собственностью (далее - Правила), разработаны в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" и определяют порядок прекращения железнодорожного сообщения по железнодорожным путям, являющимся государственной собственностью.
2. Под железнодорожным сообщением понимается перевозка пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом между пунктами отправления и назначения.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных законодательством Республики Казахстан о железнодорожном транспорте.
2. Порядок прекращения железнодорожного сообщения по
железнодорожным путям, являющимся государственной
собственностью
3. Прекращение железнодорожного сообщения осуществляется уполномоченным органом на основании предложения Национальной железнодорожной компании о необходимости прекращения железнодорожного сообщения ввиду экономической нецелесообразности (нерентабельности) дальнейшей эксплуатации железнодорожных путей на определенном участке магистральной железнодорожной сети.
Предложение о прекращении железнодорожного сообщения направляется Национальной железнодорожной компанией в уполномоченный орган.
Предложение о прекращении железнодорожного сообщения составляется в произвольной форме, скрепляется печатью Национальной железнодорожной компании и должно содержать перечень лиц, осуществляющих деятельность на соответствующем железнодорожном участке, с указанием данных об объемах перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и/или грузов, сведения об эксплуатационных показателях деятельности оператора магистральной железнодорожной сети, осуществляемой с использованием соответствующих железнодорожных путей, и наличии альтернативных видов транспорта на соответствующем направлении.
К предложению Национальной железнодорожной компании прилагаются:

1) темір жол қатынасын тоқтату қажеттілігі туралы анықтама-негіздеме;
2) темір жол учаскесін күтіп ұстаудың және пайдаланудың шығындылығын растайтын экономикалық есеп, сондай-ақ қаржыландыру көлемін одан әрі пайдалану үшін қажетті ақпарат қоса беріледі.
4. Уәкілетті орган ұсынысты алған сәттен бастап отыз жұмыс күні ішінде темір жол қатынасын тоқтату туралы Ұлттық темір жол компаниясы берген материалдарды қарайды және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, аумағында темір жол учаскесі орналасқан жергілікті атқарушы органға және басқа да мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жібереді.
5. Темір жол қатынасын тоқтату туралы материалдар қарауға жіберілген мүдделі мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы орган оларды алған күнінен бастап он жұмыс күн ішінде қарайды және келіседі немесе дәлелді себептермен қабылдамайды.
6. Темір жол қатынасын тоқтату туралы ұсынысты мүдделі мемлекеттік органдармен және аумағында темір жол учаскесі орналасқан жергілікті атқарушы органмен келіскеннен кейін, уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде темір жол қатынасын тоқтату туралы бұйрық шығарады.

1) справка-обоснование о необходимости прекращения железнодорожного сообщения;
2) экономический расчет, подтверждающий убыточность содержания и эксплуатации железнодорожного участка, а также информация о необходимых для дальнейшей эксплуатации объемах финансирования.
4. Уполномоченный орган в течение тридцати рабочих дней с момента получения предложения рассматривает представленные Национальной железнодорожной компанией материалы о прекращении железнодорожного сообщения и направляет на согласование в Министерство обороны Республики Казахстан, местный исполнительный орган, на территории которого расположен железнодорожный участок и другие заинтересованные государственные органы.
5. Заинтересованные государственные органы, местный исполнительный орган, которым направлены на рассмотрение материалы о прекращении железнодорожного сообщения, рассматривают и согласовывают либо мотивированно отклоняют их в течение десяти рабочих дней со дня получения.
6. После согласования предложения о прекращении железнодорожного сообщения с заинтересованными государственными органами и местным исполнительным органом, на территории которого расположен железнодорожный участок, уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней издает приказ о прекращении железнодорожного сообщения.