Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 962 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1063 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.12.2015 № 1063 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығы.
«Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 13-бабының 11) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидасы бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы сертификатын беру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 27 желтоқсандағы № 1386 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 жылғы, № 46, 472-құжат);
2) «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 27 желтоқсандағы № 1386 қаулысына өзгеріс енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 12 желтоқсандағы № 1193 қаулысы.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                              К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 25 тамыздағы
№ 962 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерiнiң ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылдың 15 шілдесіндегі Заңына және Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ХААҰ) талаптарына сәйкес әзірленген.
2. Қағида аса жеңіл авиация әуе кемелерін қоспағанда, азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру тәртібін белгілейді. Осы ретте азаматтық әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығының сертификаты азаматтық әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығының нормаларына сәйкестiгiн куәландыратын құжат болып табылады.
Бекітілген үлгілік конструкциясы жоқ әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын сертификаттауды әуе кемелерінің пайдаланушыларын біріктіретін коммерциялық емес ұйымдарды тарта отырып, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.

Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 962. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1063
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.12.2015 № 1063 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2002 года № 1386 «Об утверждении Правил выдачи сертификата летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 46, ст. 472);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2006 года № 1193 «О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2002 года № 1386» (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 47, ст. 501).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 августа 2011 года № 962
Правила
сертификации и выдачи сертификата летной годности
гражданского воздушного судна Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Правила сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» и требованиями Международной организации гражданской авиации (ИКАО).
2. Правила устанавливают порядок сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна, за исключением воздушных судов сверхлегкой авиации. При этом сертификат летной годности гражданского воздушного судна является документом удостоверяющий соответствие гражданского воздушного судна нормам летной годности.
Сертификацию летной годности воздушного судна, не имеющего утвержденной типовой конструкции, осуществляет уполномоченный орган в сфере гражданской авиации с привлечением некоммерческих организаций, объединяющих эксплуатантов воздушных судов.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Ұшуға жарамдылық сертификаты:
1) 1 жыл;
2) әуе кемесінің планерінің қызмет көрсету мерзімін әуе кемесін жасаушы бекіткен мерзімге жеке ұзартқанда, 1,5 жылдан артық емес;
3) жаңа әуе кемесіне немесе әуе кемесінің планері күрделі жөндеуден өткен кезде 2 жыл мерзіміне беріледі.
4. Ұшу жүргізумен айналысатын әуе кемелерінің осы әуе кемесі тіркелген мемлекет берген немесе таныған ұшуға жарамдылығы сертификаттары болады.
5. Осы Қағидада сертификаттардың келесі түрлерінің берілуі қарастырылады:
1) ұшуға жарамдылығы сертификаты;
2) ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификаты;
3) арнайы ұшуды орындауға рұқсат (ұшу жарамдылығының арнайы сертификаты);
4) шуыл бойынша сертификаты.
6. Осы Қағидада келесі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық және эксперименттiк авиация қызметi саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) өтініш беруші – ұшуға жарамдылығы сертификатын, ұшуға жарамдылығының арнайы сертификатын, ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын, шуыл бойынша сертификатын алу үшін уәкілетті органға жүгінген жеке немесе заңды тұлға;
3) өтінім – өтініш берушінің азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға сертификат алу үшін берген жазбаша өтініші;
4) ұшуға жарамдылығы – әуе кемесiнiң қауiпсiздiгi мен ұшу сапасын қамтамасыз ететiн ұшу-техникалық сипаттамаларға сәйкес келетін оның техникалық жай-күйі;
5) ұшуға жарамдылығы сертификаты – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген, азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығының нормаларына сәйкестігін куәландыратын құжат;
6) үлгі сертификаты – азаматтық әуе кемесi типі конструкциясының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестiгiн растайтын құжат;
7) арнайы ұшуды орындауға арналған рұқсат (ұшу жарамдылығының арнайы сертификаты) – әуе кемесінің ұшу сынақтарын жүргізетін немесе техникалық қызмет көрсетуін және жөндеуін жүргізетін орнына ұшуы үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген құжат;
8) ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификаты – Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы әуе кемелерiнiң мемлекеттік тiзiлiмiнен шығарылған, экспортқа арналған әуе кемесіне азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген құжат;

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Сертификат летной годности выдается:
1) на 1 год;
2) при индивидуальном продлении срока службы планера воздушного судна на срок установленный разработчиком воздушного судна, но не более 1,5 года;
3) новому воздушному судну или воздушному судну после прохождения капитального ремонта планера на 2 года.
4. Воздушные суда, занятые в производстве полетов, имеют сертификаты летной годности, выданные или признанные государством, в котором данное воздушное судно зарегистрировано. Без действующего сертификата летной годности воздушное судно к эксплуатации не допускается.
5. Настоящими Правилами предусматривается выдача следующих видов сертификатов:
1) сертификата летной годности;
2) экспортного сертификата летной годности;
3) разрешение на выполнение специального полета (специальный сертификат летной годности).
6. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
2) заявитель – физическое или юридическое лицо, обратившееся в уполномоченный орган для получения сертификата летной годности, специального сертификата летной годности, экспортного сертификата летной годности, сертификата по шуму;
3) заявка – письменное обращение заявителя в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для получения сертификата;
4) летная годность - техническое состояние воздушного судна, соответствующее летно-техническим характеристикам, которые обеспечивают его безопасность и летное качество;
5) сертификат летной годности – документ, выданный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, удостоверяющий соответствие гражданского воздушного судна нормам летной годности;
6) сертификат типа – документ, подтверждающий соответствие нормам летной годности конструкции типа гражданского воздушного судна;
7) разрешение на выполнение специального полета (специальный сертификат летной годности) – документ, выданный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации для проведения летных испытаний или полета к месту проведения технического обслуживания и ремонта воздушного судна;
8) экспортный сертификат летной годности – документ, выданный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, предназначенный для экспорта воздушного судна, исключенного из государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан;

9) шуыл бойынша сертификат – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген, азаматтық әуе кемесінің жергілікті өңірдегі шуылы бойынша сәйкестігін куәландыратын құжат;
10) әуе кемелерінің пайдалану құжаттамасы – оның техникалық қызмет көрсетілуі мен жөнделуін қоса, әуе кемелерінің ұшу және техникалық пайдаланылуын регламенттейтін, сондай-ақ, пайдалану шарттары мен пайдаланушылық шектеулерді қамтитын құжаттама;
11) әуе кемесінің, қозғалтқыштардың және негізгі агрегаттарының формулярлары – авиациялық техниканың атқарымын (күнтiзбелiк ресурсы, сағаттық ресурсы, қонулар бойынша ресурсы) және оның техникалық жай-күйiн есепке алуға арналған негiзгi құжаттар;
12) ұшуға жарамдылығы директивасы – жай-күйі қауіпсіз емес болып табылатын немесе осындай жай-күй сол үлгідегі конструкцияның басқа да бұйымдарында орын алуы мүмкін, не дамуы мүмкін және қабылдануы тиіс түзету іс-қимылдарын, не осындай бұйымдарды одан әрі пайдалануға рұқсат етілетін шарттарды немесе шектеулерді ұйғаратын, авиациялық бұйымды айқындайтын құжат.
7. Сертификаттаудың мынадай тәртібі белгіленеді:
1) өтініш берушінің азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ұшуға жарамдылығы сертификатын алуға арналған құжаттармен бірге өтінім беруі;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның әуе кемесінің ұшуға жарамдылығына сертификаттық байқап тексеру жүргізуі және азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісін жасауы;
4) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беруі (беруден бас тартуы).
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру тәртібі
8. Азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығына сертификат беру үшін осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес өтінім ресімделеді. Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және оның ұшуға жарамдылығын айқындау актісі;
2) егер әуе кемесі жалға алынатын болса, жалға беру шарты мен қабылдау-тапсыру актісінің көшірмелері;
3) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттағаны үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) қолданылатын түрлендірулерді көрсете отырып, үлгі сертификатының көшірмесі немесе конструкцияның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін растайтын барабар құжат;
5) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті);

9) сертификат по шуму – документ, выданный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, удостоверяющий соответствие гражданского воздушного судна по шуму на местности;
10) эксплуатационная документация воздушных судов – документация, регламентирующая летную и техническую эксплуатацию воздушных судов, включая его техническое обслуживание и ремонт, а также содержащая условия эксплуатации и эксплуатационные ограничения;
11) формуляр воздушного судна, двигателей и основные агрегаты – основные документы для учета наработки (календарный ресурс, часовой ресурс, ресурс по посадкам) авиационной техники и ее технического состояния;
12) директива летной годности – документ, определяющий авиационные изделия, состояние которых является небезопасным, или в которых такое состояние может иметь место, либо может развиваться в других изделиях той же типовой конструкции, и предписывающий корректирующие действия, которые должны предприниматься, либо условия или ограничения, при которых разрешается дальнейшая эксплуатация таких изделий.
7. Устанавливается следующий порядок сертификации:
1) подача заявителем в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявки с документами на получение сертификата летной годности;
2) проведение сертификационного обследования летной годности воздушного судна уполномоченным органом в сфере гражданской авиации и составление акта оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна;
3) выдача уполномоченным органом в сфере гражданской авиации (отказ в выдаче) сертификата летной годности воздушного судна.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Порядок сертификации и выдачи сертификата летной годности
8. Для выдачи сертификата летной годности гражданских воздушных судов оформляется заявка согласно приложению 1 к настоящим Правилам. К заявке прилагаются следующие документы:
1) акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копии договора об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) копия документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
4) копия сертификата типа с указанием применимых модификаций или эквивалентный документ, подтверждающий соответствие конструкции нормам летной годности;
5) утвержденная программа (регламент) технического обслуживания;

6) әуе кемесінің қайта жабдықталғаны жөніндегі ақпарат (қайта жабдықталған жағдайда);
7) жаңа әуе кемесінің үлгі сертификатына сәйкестігін растайтын әзірлеуші зауыттың сертификаты;
8) алдыңғы пайдаланушының техникалық қызмет көрсету бағдарламасынан (регламентінен) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен жаңа техникалық қызмет көрсету бағдарламасына (регламентіне) көшу жөніндегі қосымша жұмыстар көлемі туралы деректер;
9) орталық және жүктеме деректерді көрсете отырып, қолданыстағы құрастырудағы әуе кемесінің салмағын өлшеу жөніндегі деректер;
10) үлгілік конструкцияға жауап беретін ұйым құрастырған ең төменгі жабдықтың негізгі тізбесі бар болған жағдайда пайдаланушы құрастырған ең төменгі жабдықтың бекітілген тізбесі;
11) ұшуға жарамдылық директиваларының мәртебесі;
12) ресурстары шектеулі агрегаттардың мәртебесі;
13) орындалған түрлендірулердің мәртебесі;
Осы тармақтың 1), 11), 12) және 13) тармақшаларында көрсетілген құжаттардағы мәліметтер өтінім азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органда тіркелген күнге дейін кемінде күнтізбелік 30 күн ішінде ұсынуы тиіс.
Құжаттардың барлық көшірмелері өтініш берушінің немесе ол уәкілеттік берген адамының қолымен және мөрімен куәландырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).
8-1. Бұдан бұрын Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органы берген ұшуға жарамдылық сертификаты болған азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау кезінде өтініш беруші осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес өтінімді ресімдейді. Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және оның ұшуға жарамдылығын айқындау актісі;
2) егер әуе кемесі жалға алынатын болса, жалға беру шарты мен қабылдау-тапсыру актісінің көшірмелері;
3) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттағаны үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) ұшуға жарамдылық директиваларының мәртебесі;
5) ресурстары шектеулі агрегаттардың мәртебесі;
6) орындалған түрлендірулердің мәртебесі.
Құжаттардың барлық көшірмелері өтініш берушінің немесе ол уәкілеттік берген адамының қолымен және мөрімен куәландырылады.
Ескерту. Қағида 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).
8-2. Бекітілген үлгілік конструкциясы жоқ әуе кемесінің ұшуға жарамдылығына сертификат беру өтініміне мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және оның ұшуға жарамдылығын айқындау актісі;

6) информация по переоборудованию воздушного судна (при переоборудовании);
7) сертификат завода изготовителя, подтверждающий соответствие нового воздушного судна сертификату типа;
8) данные о дополнительном объеме работ по переходу программы (регламента) технического обслуживания предыдущего эксплуатанта к новой программе (регламента) технического обслуживания, утвержденной уполномоченным органом в сфере гражданской авиации;
9) данные по взвешиванию воздушного судна в существующей компоновке, с указанием центровочных и загрузочных данных;
10) утвержденный перечень минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования составленный организацией, ответственной за типовую конструкцию;
11) статус директив летной годности;
12) статус агрегатов с ограниченными ресурсами;
13) статус выполненных модификаций.
Сведения в документах, указанных в подпунктах 1), 11), 12) и 13) настоящего пункта, должны быть представлены в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации не ранее чем за 30 календарных дней до дня регистрации заявки.
Все копии документов заверяются печатью и подписью заявителя или уполномоченного им лица.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (порядок введения в действие см. п. 2).
8-1. При сертификации летной годности воздушного судна, ранее имевшего сертификат летной годности, выданный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации Республики Казахстан, заявитель оформляет заявку согласно приложению 1 к настоящим Правилам. К заявке прилагаются следующие документы:
1) акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копии договоров об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) копия документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
4) статус директив летной годности;
5) статус агрегатов с ограниченными ресурсами;
6) статус выполненных модификаций.
Все копии документов заверяются печатью и подписью заявителя или уполномоченного им лица.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (порядок введения в действие см. п. 2).
8-2. К заявке на выдачу сертификата летной годности воздушного судна, не имеющего утвержденной типовой конструкции, прилагаются следующие документы:
1) акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам согласно приложению 2 к настоящим Правилам;

2) егер әуе кемесі жалға алынатын болса, жалға беру шарты мен қабылдау-тапсыру актісінің көшірмелері;
3) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттағаны үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес коммерциялық емес ұйым берген азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісі;
5) қолданылатын түрлендірулерді көрсете отырып, дана сертификатының көшірмесі;
6) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті) (алғашқы беру кезінде);
7) Ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқауға сәйкес негізгі орналасқан жеріне дейін ұшуға рұқсат етілген ең төменгі жабдықтың негізгі тізбесі немесе ақаулар мен істен шыққан жерлердің тізбесі болған жағдайда, пайдаланушы жасаған ең төменгі жабдықтың бекітілген тізбесі (алғашқы беру кезінде).
Құжаттардың барлық көшірмелері өтініш берушінің немесе ол уәкілеттік берген адамының қолымен және мөрімен куәландырылады.
Ескерту. Қағида 8-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).
9. Құжаттар толық көлемде тапсырылмаған немесе тапсырған құжаттары осы Ережелердің талаптарына сәйкес келмеген жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, өтінімді алу сәтінен бастап 10 күнтізбелік күннің ішінде оларды өтініш берушіге кері қайтарады. Бұл ретте, өтініш берушіге жазбаша түрде қабылдамау себебі көрсетіліп, дәлелді жауап беріледі.
10. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын бағалау үшін осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес ұшуға жарамдылыққа сертификаттаудың үлгілік бағдарламасына сәйкес әзірленген әуе кемесінің нақты түріне арналған ұшуға жарамдылықты сертификаттау бағдарламасын қолданады.
Әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттық байқап тексеру азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен сертификаттық байқап тексеру жүргізу жөніндегі мемлекеттік авиация инспекторларына арналған нұсқау материалын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік авиация инспекторларының сертификатталатын әуе кемесіне қолжетімділігін қамтамасыз етеді және әуе кемесінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін бағалау үшін пайдаланушы құжаттамасын көрсетеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

2) копии договоров об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) копия документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
4) акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна, выданный некоммерческой организацией, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
5) копия сертификата экземпляра с указанием применимых модификаций;
6) утвержденная программа (регламент) технического обслуживания (при первоначальной выдаче);
7) утвержденный перечень минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования или перечня отказов и неисправностей, с которыми разрешен вылет до места основного базирования согласно Руководству по летной эксплуатации (при первоначальной выдаче).
Все копии документов заверяются печатью и подписью заявителя или уполномоченного им лица.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (порядок введения в действие см. п. 2).
9. В случае представления документов не в полном объеме или представленные документы не соответствуют требованиям настоящих Правил, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации возвращает их заявителю в течение 10 календарных дней, с момента получения заявки. При этом заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа.
10. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации применяет для оценки летной годности воздушного судна программу сертификации летной годности для конкретного типа воздушного судна, разработанную в соответствии с типовой программой сертификации летной годности согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сертификационное обследование летной годности воздушного судна осуществляется с использованием инструктивного материала, утвержденного уполномоченным органом в сфере гражданской авиации для государственных авиационных инспекторов по проведению сертификационного обследования.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
11. Заявитель обеспечивает доступ государственным авиационным инспекторам уполномоченного органа в сфере гражданской авиации к сертифицируемому воздушному судну и предъявляет эксплуатационную документацию для оценки соответствия воздушного судна нормам летной годности.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

12. Пайдаланушы құжаттамасын сараптау және әуе кемесінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін бағалау жөнінде жүргізілген жұмыстардың нәтижелері бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісін жасайды.
Сертификаттық байқап тексеру кезінде сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның бекітуі үшін күні мен ескертулерді жою жөніндегі жауапты адамдарды көрсете отырып, түзету іс-қимылдарының жоспарын жасайды.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган түзету іс-қимылдарының жоспарын бекіткен сәттен бастап сертификаттау мерзімінің ағымы анықталған сәйкессіздіктер жойылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13. Өтініш берушінің құжаттары осы Қағиданың талаптарына сәйкес және азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісінің негізінде уәкілетті орган ұшуға жарамдылығы сертификатын беру туралы шешім қабылдайды.
Ұшуға жарамдылық сертификаты осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтінім берілген күнінен бастап күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімде беріледі. Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу қажет болған жағдайларда, қарау мерзімі күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, ол жөнінде өтініш берушіге қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап күнтізбелік үш күн ішінде хабарланады.
Ұшуға жарамдылығы сертификаты қолданылу мерзімі ішінде сақталады, мерзімі біткеннен кейін мұрағатқа тапсырылады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13-1. Азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығына сертификаттық байқап тексеру жүргізу үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады. Әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау көрсетілген алым мемлекеттік бюджетке төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
2-1. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтата тұру және кері қайтарып алу

12. По результатам проведенных работ по экспертизе эксплуатационной документации и оценке соответствия нормам летной годности воздушного судна уполномоченный орган в сфере гражданской авиации составляет акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В случае выявления несоответствий при сертификационном обследовании заявитель составляет план корректирующих действий, с указанием даты и ответственных лиц по устранению замечаний, для утверждения уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
С момента утверждения уполномоченным органом в сфере гражданской авиации плана корректирующих действий течение срока сертификации приостанавливается до устранения выявленных несоответствий.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
13. Уполномоченный орган принимает решение о выдаче сертификата летной годности при соответствии документов, представляемых заявителем, требованиям настоящих Правил и на основании акта оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна.
Выдача сертификата летной годности осуществляется в срок не более 30 календарных дней со дня подачи заявки в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения может быть продлен не более чем на 30 календарных дней, о чем сообщается заявителю в течение трех календарных дней с момента продления срока рассмотрения.
Сертификат летной годности хранится в течение срока действия, после истечения которого передаются в архив.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
13-1. За сертификационное обследование летной годности гражданских воздушных судов взимается сбор в порядке и размере, определяемом Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс). Сертификация летной годности воздушного судна осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие с 01.01.2014).
2-1. Приостановление действия и отзыв сертификата летной годности

Ескерту. Қағида 2-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13-2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын мынадай жағдайларда тоқтата тұрады:
1) әуе кемесі ұшуға жарамды күйде ұсталмайды;
2) авариялық-құтқару жабдығында ақау бар;
3) ұшуға жарамдылық сертификатының қолданыс мерзімі өтіп кеткен;
4) әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету мен оны жөндеу оған техникалық қызмет көрсету жөніндегі бағдарламаға (регламентке) сәйкес орындалмайды.
13-3. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысы тоқтатыла тұрған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган ұшуға жарамдылық сертификаты қолданысының тоқтатыла тұру себебін көрсетеді.
Ұшуға жарамдылық сертификаты тоқтатыла тұрған күннен бастап алты ай ішінде әуе кемесінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкессіздігі жойылмаған жағдайда, ол кері қайтарып алынады.
13-4. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысы тоқтатыла тұрған жағдайда, оны қалпына келтіруді азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган анықталған сәйкессіздіктерді пайдаланушы жойғаннан және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жойылған сәйкессіздіктер бойынша қосымша тексеру жүргізгеннен кейін ғана жүзеге асырады.
13-5. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе ол кері қайтарып алынған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган қабылданған шешім туралы пайдаланушыға және аэронавигациялық ақпарат қызметіне дереу хабарлайды.
13-6. Ұшуға жарамдылық сертификаты кері қайтарып алынған жағдайда, пайдаланушы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға құжаттың түпнұсқасын дереу қайтарады.
3. Арнайы ұшуды орындауға арналған рұқсатты (ұшуға жарамдылығы арнайы сертификатын) беру тәртібі
14. Арнайы ұшуды орындауға арналған рұқсат (ұшуға жарамдылығының арнайы сертификаты) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган қолданыста ұшуға жарамдылығы сертификаты болмаған мынадай жағдайларда:
1) әуе кемесіне ұшу сынақтарын жүргізу үшін;
2) әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу немесе қайта жабдықтау орнына және әуе кемесінің тұрақты орналасатын орнына дейін ұшып баруын орындауы үшін береді.
Ұшуға жарамдылығының арнайы сертификаты ұшуды жүзеге асыру, бірақ сертификат берілген сәттен бастап 15 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге беріледі.
15. Арнайы ұшуды орындауы кезінде әуе кемесінің бортында жолаушыларды тасымалдауға тыйым салынады.

Сноска. Правила дополнены главой 2-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
13-2. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации приостанавливает действие сертификата летной годности в случаях:
1) воздушное судно не поддерживается в состоянии летной годности;
2) неисправно аварийно-спасательное оборудование;
3) истек срок действия сертификата летной годности;
4) не выполняется техническое обслуживание и ремонт воздушного судна в соответствии с программой (регламентом) по его техническому обслуживанию.
13-3. В случае приостановления действия сертификата летной годности уполномоченный орган в сфере гражданской авиации указывает причину приостановления действия сертификата летной годности.
В случае неустранения несоответствия воздушного судна нормам летной годности в течение шести месяцев со дня приостановления сертификат летной годности отзывается.
13-4. Возобновление действия сертификата летной годности в случае его приостановления осуществляется уполномоченным органом в сфере гражданской авиации только после устранения эксплуатантом выявленных несоответствий и проведения уполномоченным органом в сфере гражданской авиации дополнительной проверки по устраненным несоответствиям.
13-5. В случае приостановления действия сертификата летной годности или его отзыва уполномоченный орган в сфере гражданской авиации незамедлительно информирует эксплуатанта и службу аэронавигационной информации о принятом решении.
13-6. При отзыве сертификата летной годности эксплуатант незамедлительно возвращает оригинал документа в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.
3. Порядок выдачи разрешения на выполнение специального полета
(специального сертификата летной годности)
14. Разрешение на выполнение специального полета (специальный сертификат летной годности) выдается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации для воздушных судов, не имеющих действующего сертификата летной годности в случаях:
1) проведения летных испытаний воздушного судна;
2) выполнения полета к месту проведения технического обслуживания, ремонта или переоборудования воздушного судна и до места постоянного базирования воздушного судна.
Специальный сертификат летной годности выдается на срок, необходимый для выполнения полета, но не более 15 календарных дней с момента выдачи сертификата.
15. При выполнении специального полета перевозка пассажиров на борту воздушного судна запрещена.

16. Арнайы ұшуды орындауға рұқсат алу үшін, өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға осы Қағиданың 6-қосымшасына сәйкес өтінім береді. Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) әуе кемесінің техникалық жай-күйі және осы Қағиданың  2-қосымшасына сәйкес ұшып бару мүмкіндігі туралы қорытындысымен қоса ұшуға жарамдылығын анықтау актісі;
2) әуе кемесінің пайдалану шектеулері мен сәйкессіздіктері туралы мәліметтері бар анықтама.
17. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган өтінім берілген сәттен бастап 10 күнтізбелік күннің ішінде өтініш берушіге осы Қағиданың 7-қосымшасына сәйкес ұшуға жарамдылығының арнайы сертификатын ресімдейді және береді.
Ұшуға жарамдылығының арнайы сертификаты бір жылдың ішінде сақталады және мұрағатқа тапсырылады.
4. Ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын беру тәртібі
18. Ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын әуе кемесін Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығарғаннан кейін және шығарылғандығы туралы куәлік берілгеннен кейін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган береді. Ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификаты 1 ай мерзімге беріледі.
19. Ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын алу үшін өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға осы Қағиданың 8-қосымшасына сәйкес өтінімді мынадай құжаттарды қоса беріп ұсынады:
1) Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен әуе кемесінің шығарылғаны туралы куәлігінің көшірмесі;
2) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатының түпнұсқасы.
20. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган өтінім берілген сәттен бастап 10 күнтізбелік күннің ішінде өтініш берушіге осы Қағиданың 9-қосымшасына сәйкес ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын ресімдейді және өтініш берушіге береді.
Ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификаты үш жылдың сақталады және мұрағатқа тапсырылады.
5. Шуыл бойынша сертификат беру тәртібі
21. Шуыл бойынша сертификатты азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган береді және азаматтық әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығының сертификатына қосымша болып табылады. Өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға осы Қағиданың 10-қосымшасына сәйкес шуыл бойынша сертификатты алу үшін өтінім береді.
22. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган осы Қағиданың 11-қосымшасына сәйкес нысанындағы шуыл бойынша сертификатты береді.
23. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган шетел мемлекеті берген шуыл бойынша сертификатты таниды.
6. Ұшуға жарамдылығы сертификатының телнұсқасын беру

16. Для получения разрешения на выполнение специального полета заявитель подает в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку согласно приложению 6 к настоящим Правилам. К заявке прилагаются следующие документы:
1) акт оценки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам согласно приложению 2 к настоящим Правилам с заключением о возможности перелета;
2) справка, содержащая данные о несоответствиях и эксплуатационных ограничениях воздушного судна.
17. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение
10 календарных дней, с момента подачи заявки, оформляет и выдает заявителю специальный сертификат летной годности согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Специальный сертификат летной годности хранится в течение одного года и передается в архив.
4. Порядок выдачи экспортного сертификата летной годности
18. Экспортный сертификат летной годности выдается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации после исключения воздушного судна из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан и выдачи свидетельства об исключении. Экспортный сертификат летной годности выдается сроком на 1 месяц.
19. Для получения экспортного сертификата летной годности заявитель направляет уполномоченному органу в сфере гражданской авиации заявку согласно приложению 8 к настоящим Правилам с приложением следующих документов:
1) копия свидетельства об исключении воздушного судна из государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
2) оригинал сертификата летной годности воздушного судна.
20. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение 10 календарных дней с момента подачи заявки оформляет и выдает заявителю экспортный сертификат летной годности согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Экспортный сертификат летной годности хранится в течение трех лет и передается в архив.
5. Порядок выдачи сертификата по шуму
21. Сертификат по шуму выдается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации и является приложением к сертификату летной годности гражданского воздушного судна. При этом заявитель подает в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку на получение сертификата по шуму согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
22. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации выдает сертификат по шуму по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
23. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации признает сертификаты по шуму, выданные иностранным государством.
6. Выдача дубликата сертификата летной годности

24. Ұшуға жарамдылығы сертификаты бүлінген, жоғалған, ұрланған жағдайда әуе кемесін пайдалану дереу тоқтатылады. Ұшуға жарамдылығы сертификатының телнұсқасын алу үшін, өтініш беруші, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға еркін нысандағы өтінішін және өтініш берушінің жүргізген қызметтік тексеруі материалдарын жібереді.
25. Уәкілетті орган, өтініш берушінің барлық қажетті құжаттарды тапсырған сәтінен бастап 7 күн ішінде ұшуға жарамдылығы сертификатының телнұсқасын бланкіде шығарып беруді жүргізеді, оның жоғарғы оң бұрышында «Телнұсқа» белгісі қойылады.
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясы әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығын сертификаттау
және сертификат беру қағидасына
1-қосымша
ӨТІНІШ
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Мемлекеттік тізілімге ______ ж. «___» ________ № _____ болып
енгізілген әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттаудан өткізуді
және сертификат беруді сұраймын.
Үлгісі ______________________________________________________________
Әуе кемесінің мақсаты _______________________________________________
Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі ____________________________
Әуе кемесінің жасалған күні _________________________________________
Дайындаушының атауы _________________________________________________
Дайындаушы мемлекет _________________________________________________
Үлгі сертификаты (немесе балама құжат): ___ № __ берілген күні ______
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Мекенжайы ___________________________________________________________
Телефон: __________________ Факс: ___________________________________
Электрондық поштаның мекен жайы (бар болса) _________________________
Егер ӘК пайдаланушы – жеке тұлға болса:
Тегі, аты, әкесінің аты _____________________________________________
Егер ӘК пайдаланушы – заңды тұлға болса:
Ұйымның толық атауы _________________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты ____________________________________
Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің тегі, аты,
әкесінің аты, телефоны ______________________________________________
3. ӘК данасының орналасқан жері _______________________________
4. ӘК данасын жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді жүргізген
техникалық қызмет көрсету мен жөндеу ұйымының атауы, мекен жайы
_____________________________________________________________________
5. Әуе кемесінің ұшуы _________________________________________
- пайдалану басталғаннан бастап: ______ сағ. ______ қонуы _______ жыл
- соңғы жөндеуден кейін: __________ сағ. ________ қонуы _________ жыл

24. В случае порчи, утери, хищения сертификата летной годности эксплуатация воздушного судна немедленно прекращается. Для получения дубликата сертификата летной годности заявитель направляет уполномоченному органу в сфере гражданской авиации заявление произвольной формы и материалы служебного расследования, проведенного заявителем.
25. Уполномоченный орган в течение 7 календарных дней, с момента подачи заявителем всех необходимых документов, производит выдачу дубликата сертификата летной годности на бланке, где в правом верхнем углу делается отметка «Дубликат».
Приложение 1
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
ЗАЯВЛЕНИЕ
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Прошу провести сертификацию и выдать сертификат летной
годности воздушного судна внесенного в государственный реестр
«__» ____________г. за №______:
Тип __________________________________________________________
Назначение воздушного судна ___________________________________
Серийный (заводской) номер воздушного судна ___________________
Дата изготовления воздушного судна ____________________________
Наименование изготовителя _____________________________________
Государство-изготовитель ______________________________________
Сертификат типа (или эквивалентный документ):
№ ________ дата выдачи ________________________________________
2. Сведения о заявителе:
Адрес _________________________________________________________
Телефон: ______________________ Факс: _________________________
Адрес электронной почты (при ее наличии) ______________________
Если эксплуатант ВС - физическое лицо:
Фамилия, имя, отчество ________________________________________
Если эксплуатант ВС - юридическое лицо:
Полное наименование организации _______________________________
Фамилия, имя, отчество руководителя ___________________________
Фамилия, имя, отчество, телефон сотрудника, ответственного за
обеспечение взаимодействия __________________________________________
3. Место базирования экземпляра ВС ____________________________
4. Наименование и адрес организации по техническому
обслуживанию и ремонту, в которой проводились техническое
обслуживание и ремонт экземпляра ВС _______________
5. Налет воздушного судна
с начала эксплуатации: _________час. __________пос. _______лет
после последнего ремонта: __________час. ___________ пос. ________ лет

6. Жөндеуге дейін ресурстың қалдығы: ___ сағат __ соңғы ___ жыл
7. Салмағы, кг _______________. Орталықтау, % САХ _____________
8. Әуе кемесіне түзету, өзгерту жұмыстарын жүргізген ұйым _____
9. Пайдаланудың техникалық деректеріне енгізілген, жүргізілген
жетілдірудің нәтижесі болған өзгерістер көрсетілсін (егер орын алса):
ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқау: ___________________________________
техникалық пайдалану жөніндегі нұсқау: ______________________________
техникалық қызмет көрсету регламенті: _______________________________
10. RVSM бойынша әуе кемесінің ұшуға жіберу туралы ақпарат: ___
11. Әуе кемесі ИКАО _____ санаты бойынша ұшуға рұқсат берілген.
12. Әуе кемесінде орнатылған радиотарату аппаратурасы бойынша
деректері.
13. Әуе кемесінің ұйымдастырылған тректер жүйесіндегі (OTS)
рұқсаты бойынша деректер.
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясы әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығын сертификаттау
және сертификат беру қағидасына
2-қосымша
Нысан
«Бекітемін»
Пайдаланушының бірінші басшысы
___________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ ж. «__»_________.
Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға
жарамдылығын айқындау
АКТІСІ
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға ______________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
200__ ж. «___» __________________________ техникалық тексеру жүргізді
(әуе кемесінің үлгісі және мақсаты)
мемлекеттік және тіркеу белгілері _______________ сериялық (зауыттық)
нөмірі ______________________________________________________________
1. Әуе кемесі туралы мәліметтер:
ӘК-нің зауыттан шығарылған күні
Белгіленген ресурс
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Пайдалану басталғаннан бері ұшуы
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Жөндеу саны
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Соңғы жөндеу жүргізілген күн мен орын, АЖЗ
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Соңғы жөндеуден кейінгі ұшуы
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Жөндеуаралық ресурс
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
2. АӘК-ның ресурсын ұзарту үшін негіз _________________________
3. Қозғалтқыш ресурсын ұзарту үшін негіз ______________________
4. Қозғалтқыштар мен әуе винттері туралы мәліметтер: __________
Қозғалтқыш/әуе винті
Үлгісі
1-ші      2-ші       3-ші      4-ші      ККО
Зауыттық нөмірі
Пайдаланудан бері жұмысы (сағат)
Соңғы жөндеу күні
Соңғы жөндеуден кейінгі жұмысы
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы (сағат)
Жөндеулер саны

6. Остаток ресурса до ремонта: _______час. _________ пос. _________ лет
7. Масса, кг _______________. Центровка, % CAX ________________
8. Организация, выполнившая доработки, изменения воздушного
судна, дата выполнения ______
9. Указать изменения (если имеют место), внесенные в
эксплуатационные технические данные, которые стали результатом
проведенной доработки:
руководство по летной эксплуатации:____________________________
руководство по технической эксплуатации:_______________________
программа (регламент) технического обслуживания:_______________
10. Информация о допуске воздушного судна к полетам по RVSM: ___________
11. Воздушное судно допущено к полетам по _____ категории ИКАО.
12. Данные по радиопередающей аппаратуре, установленной на
воздушном судне.
13. Данные по допуску воздушного судна в системе организованных
треков (OTS).
Приложение 2
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
«Утверждаю»
Первый руководитель эксплуатанта
_____________________
(подпись, Ф.И.О.)
«__»_________ 20__ г.
АКТ
проверки технического состояния и определения
годности воздушного судна к полетам
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Комиссия в составе:
Председателя __________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
Члены комиссии ________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
"___"______________ 20 __ г. произвела технический осмотр
__________________________________________________________________
(тип и назначение воздушного судна)
государственный и регистрационный знаки _______________________
серийный (заводской ) номер ___________________________________
1. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска ВС с завода
Назначенный ресурс
______час______пос________лет
Налет с начала эксплуатации
______час______пос________лет
Количество ремонтов
Дата и место проведения последнего ремонта, АРЗ
Налет после последнего ремонта
______час______пос________лет
Остаток ресурса до ремонта
______час______пос________лет
Межремонтный ресурс
______час______пос________лет
2. Основание для продления ресурса ГВС ________________________
3. Основание для продления ресурса двигателя __________________
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
1-й   2-й   3-й   4-й   ВСУ
Тип
Заводской номер
Наработка с начала эксплуатации (час)
Дата последнего ремонта
Наработка после последнего ремонта (час)
Остаток ресурса до ремонта (час)
Количество ремонтов

5. Әуе кемесі _____________________________ көлемінде қаралған,
(ТҚ немесе жөндеу кезеңділігінің нысаны)
ол туралы __________ формулярына жазу енгізілген ____________________
(күні)
6. Әуе кемесінің жасақталуы ___________________________________
7. Әуеде соқтығысудың алдын алудың борттық жүйесінің болуы ____
8. Осы акті жасалған күні орындауға міндетті осы үлгідегі әуе
кемесінің барлық пысықтаулары орындалды;
бекітілген құжаттамада көзделмеген үлгілік конструкцияның өзгерістері
жоқ.
9. ҰПЖ өзгерістерін бекіткен ұйым, бекітілген күні ____________
10. Азаматтық әуе кемесінің техникалық жай-күйі, ұшуға
жарамдылығы және Ұшуға жарамдылық сертификатын (қолданыс мерзімін
ұзарту) беру мүмкіндігі туралы комиссия қорытындысы _________________
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, күні, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
(қолы, күні, Т.А.Ә.)
М.О.
11. Пайдаланушының инженерлік-авиациялық қызметі басшысының
азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы қорытындысы (оның
ішінде қажетті жабдықтар болған жағдайда, халықаралық трассалар
бойынша ұшуға)
Қорытынды: «Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы жоқ және ол
пайдалануға жарамды» немесе «Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы
бар және ол пайдалануға жарамсыз».
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, күні, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
(қолы, күні, Т.А.Ә.)
М.О.
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясы әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығын сертификаттау
және сертификат беру қағидасына
3-қосымша
Әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттаудың
ҮЛГІЛІК БАҒДАРЛАМАСЫ
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы мәліметтер
Әуе кемесі: борттық № ___________________ сериялық нөмірі ___________
Ұшуға жарамдылық сертификаты ________________________________________
(кім берген, қолданылу мерзімі)
ӘК пайдаланушы/өтініш беруші ________________________________________
ұйым атауы
ӘК-ті білдіретін тұлға ______________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
Тексеру күні (к/а/ж) ________________________________________________
Тексерушілердің Т.А.Ә., лауазымы, тексеру үшін негіздеме: ___________
_____________________________________________________________________
Тексеру орны ________________________________________________________

5. Воздушное судно осмотрено в объеме _________________________
(форма периодического ТО или ремонта)
_____________________, о чем внесена запись в формуляр ________
(дата)
6. Комплектность воздушного судна _____________________________
7. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в воздухе
__________________________________________________________________
8. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные
для выполнения на дату составления настоящего акта выполнены;
изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной
документацией, нет.
9. Организация, утвердившая изменения РЛЭ, дата утверждения
__________________________________________________________________
10. Заключение комиссии о техническом состоянии, годности к
полетам гражданского воздушного судна и возможности выдачи (продления
срока действия) Сертификата летной годности _______________
Председатель: ______________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
Члены комиссии: ____________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
МП
11. Заключение руководителя инженерно-авиационной службы
эксплуатанта о годности гражданского воздушного судна к полетам (в
том числе к полетам по международным трассам при наличии необходимого
оборудования)
Заключение: «Самолет (вертолет) технически исправен и годен к
эксплуатации» или «Самолет (вертолет) технически не исправен и не
годен к эксплуатации».
Председатель: ________________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
Члены комиссии: ______________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
МП
Приложение 3
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
ТИПОВАЯ ПРОГРАММА
сертификации летной годности воздушного судна
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Общие сведения
Воздушное судно: бортовой № ____________ серийный номер ____________
Сертификат летной годности _________________________________________
кем выдан, срок действия
Эксплуатант ВС /заявитель __________________________________________
наименование организации
Лицо представляющее ВС _____________________________________________
должность, Ф.И.О.
Дата проверки (ч/м/г) ______________________________________________
Ф.И.О., должность проверяющих, основание для проверки: _____________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Место осмотра ______________________________________________________

2. Планер
Ресурстар және қызмет ету мерзімдері
Қызметтің белгіленген мерзімі:
жыл
қызметтің жөндеуаралық мерзімі (бірінші жөндеуге дейін):
жыл
Белгіленген ресурс:
ұшу сағаттары
жөндеуаралық мерзімі (бірінші жөндеуге дейін):
ұшу сағаттары
қону
қону
ӘК шығарылған/пайдаланыла басталған күні (с/а/ж)
соңғы жөндеу мерзімі (с/а/ж)
күрделі жөндеулер саны:
Атқарылған жұмысы
ПББ _________ ұшу сағаттары
қонулар
СЖК _________ ұшу сағаттары
қонулар
Соңғы мерзімді ТҚ күні (с/а/ж)
ТҚ түрі:
кім орындады:
соңғы ұшу мерзімі (с/а/ж)
мерзімді ТҚ соңғы түрінен кейінгі атқарым:
ұшу сағаттары қонулар
3. Күш құрылғысы
Жалпы мәліметтер
Ресурстар және қызмет ету мерзімдері
Қозғалтқыштар
1-қозғалтқыш
2-қозғалтқыш
3-қозғалтқыш
4-қозғалтқыш
ҚКҚ
Деректер
Сериялық нөмірі
Пайдалану басталған күн
Соңғы жөндеу күні
Жөндеу саны
Белгіленген ресурс с/а
сағат/іріктеу/іске қосу
Жөндеуаралық ресурс с/а (1-ші жөндеуге дейін)
сағат/іріктеу/іс-ке қосу
ПББ атқарылған жұмысы с/а
СЖК атқарылған жұмысы с/а
Соңғы кезеңді ТҚК күні, түрі
Директиваларды және ұшуға жарамдылықта ұстау жөніндегі басқа да міндетті жұмыстарды орындау (жөндеу, бюллетеньдерді, бір реттік және әуе кемесінде өнеркәсіптің жасаған жөндеулері)
4. Агрегаттар
Ресурстар және қызмет ету мерзімдері (Әуе бұрандалары, Бас редуктор.
Аралық редуктор. Артқы редуктор. Салмақ түсетін бұранданың төлкесі,
қиғаштық автоматы)
Агрегаттар
Деректер
Сериялық нөмірі
Пайдалану басталған күн
Жөндеулер саны
Соңғы жөндеу мерзімі
Белгіленген ресурс с/а
Жөндеуаралық ресурс (1-ші жөндеуге дейін)
ПББ атқарылған жұмысы с/а
СЖК атқарылған жұмысы с/а
Соңғы кезеңді ТҚК күні, түрі
5. Әуе кемесін қарап шығу және құжаттарды тексеру
Р/с
Тексеру бағдарламасы және тексерілетін элементтер
Сәйкестікті бағалау
(+/-)
Сәйкессіздік позициясының нөмірі
Тексеріс күні
ӘК түрі
Пайдаланушы
ӘК с/н
1. Пайдаланушы базасындағы ӘК құжаттамасын ұшуға жарамдылық сертификатын ұзарту тұрғысынан тексеру
2)
Формулярлардың (паспорттардың) жай-күйі және жүргізілуі
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті бекіткен ТҚК бағдарламасына сәйкес ТҚК орындалуының толықтығы және уақтылылығы. Орындалған ТҚК құжаттарының жай-күйі және жүргізілуі
3)
бір мәртелік тексерулер, ADs және тиісті жазбаларды орындау
4)
ресурстық жиынтық бөлшектерінің жұмыс істеген уақытын есепке алу, сериялық нөмірлерді салыстырып шығу (ішінара)
5)
ӘК түрлендірулері және жөндеулері бойынша құжаттама
2. ӘК қарап шығу және әуе кемесінің құжаттамасын тексеру
2. Ұшқыштар кабинасы
Кеме құжаттамасының тізбесі:
әуе кемесінің мемлекеттік тіркелуі туралы куәлік;
ұшуға жарамдылық сертификаты;
әуе кемесінің шу жөніндегі сертификаты әуе кемесінің радиостанцияларына лицензия;
пайдаланушы сертификатының куәландырылған көшірмесі, авиациялық жұмыстар жүргізуге куәлік немесе ұшуларды орындау құқығына куәлік (барлық қосымшалармен);
ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқау;
ұшуды орындау жөніндегі нұсқау (4 бөлім);
ең төменгі жабдықтың тізбесі;
борт журналы;
салмағын өлшеу мен орталықтандыру жөніндегі деректер;
қаптаманың мүмкін болатын майысуы мен зақымдануы жөніндегі деректер;
кейінге қалдырылған ақаулар тізімі;
командир хабарларының түрлері;
пайдалануға жіберу сертификаты (Certificate of Release to Service)

2. Планер:
Ресурсы и сроки службы
Назначенный срок службы
лет
межремонтный срок службы (до первого ремонта)
лет
Назначенный ресурс
летных часов
межремонтный ресурс (до первого ремонта)
летных часов
посадок
посадок
Дата выпуска ВС/ начала эксплуатации (ч/м/г)
дата крайнего
ремонта (ч/м/г)
кол-во кап. ремонтов
наработка
СНЭ летных часов
посадок
ППР летных часов
Посадок
Дата
крайнего
периодического
ТО (ч/м/г)
форма ТО:
выполнена кем:
дата крайнего полета (ч/м/г)
наработка
после
крайней
формы
периодического ТО:
летных
часов
посадок
3. Силовая установка:
Общие сведения ________________________________________________
Ресурсы и сроки службы
Двигатели
двигатель 1
двигатель 2
двигатель 3
двигатель 4
ВСУ
Данные
Серийный номер
Дата начала эксплуатации
Дата крайнего ремонта
Количество ремонтов
Назначенный ресурс ч/ц
часов/отборов/запусков
Межремонтный ресурс ч/ц (до 1-го ремонта)
часов/отборов/запусков
Наработка СНЭ ч/ц
Наработка ППР ч/ц
Форма, дата крайнего периодического ТО
Выполнение директив и других обязательных работ по поддержанию летной годности (ремонту, бюллетеней, разовых и доработок промышленности на воздушном судне)
4. Агрегаты:
Ресурсы и сроки службы (воздушные винты, главный редуктор, промежуточный редуктор, хвостовой редуктор, втулка несущего винта, автомат перекоса)
Агрегаты
Данные
Серийный номер
Дата начала эксплуатации
Количество ремонтов
Дата крайнего ремонта
Назначенный ресурс ч/ц
Межремонтный ресурс (до 1-го ремонта)
Наработка СНЭ ч/ц
Наработка ППР ч/ц
Форма, дата крайнего периодического ТО
5. Проверка документов и осмотр воздушного судна
№ п/п
Программа проверки и проверяемые элементы
Оценка соответствия (+/-)
Номер позиции несоответствия
Дата проверки
Тип ВС
Эксплуатант
С/н ВС
1. Проверка документации ВС на базе эксплуатанта на предмет продления сертификата летной годности
2)
Состояние и ведение формуляров (паспортов)
полнота и своевременность выполнения ТО согласно утвержденному Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Программы (регламента) ТО. Состояние и ведение документации выполненного ТО
3)
выполнение разовых осмотров, Ads и соответствующих записей
4)
учет наработки ресурсных комплектующих компонентов, сверка серийных номеров (выборочно)
5)
документация по модификациям и ремонтам ВС
2. Осмотр ВС и проверка судовой документации
2. Кабина пилотов
Перечень судовой документации:
свидетельство о государственной регистрации воздушного судна;
сертификат летной годности;
сертификат воздушного судна по шуму;
лицензия на радиостанции воздушного судна;
заверенная копия сертификата эксплуатанта, свидетельства на выполнение авиационных работ или свидетельства на право выполнения полетов (со всеми приложениями);
руководство по летной эксплуатации;
руководство по производству полетов (4 части);
перечень минимального оборудования;
бортовой журнал;
данные по взвешиванию и центровке;
данные по допустимым вмятинам и повреждениям обшивки;
список отложенных дефектов;
формы сообщения командира;
сертификат допуска к эксплуатации (Certificate of Release to Service).

1)
ұшқыштар кабинасындағы шыныланған фонарьдың тазалығына және зақамдану жоқ екеніне көз жеткізіңіз, желдеткіштердің (блистерлердің) оңай ашылатынынын тексеріңіз
2)
аспаптардың сыртқы жай-күйінің тазалығын және зақымданудың жоқ екенін қарап шығыңыз. ЖҚС панельдерінің таңбалануын қарап шығыңыз
3)
ұшқыштар кабинасындағы есіктер мен бекітетін құрылғылардың жай-күйін, жарамдылығын қараңыз. Қорғаныштың болуы
4)
ұшқыштар креслоларының сыртқы жай-күйін қарап шығыңыз, жағдайды реттеу тетіктерінің жарамдылығын, иық және бел қауіпсіздік белбеулерінің бар болуы мен жарамдылығын тексеріңіз
5)
басқару органдарының жалпы жай-күйін тексеріңіз
6)
авариялық жабдықтың – түтінге қарсы және оттегі маскаларының, авариялық балтаның болуын тексеріңіз
7)
түтінге қарсы қаптың өз орнында екенін тексеріңіз
8)
медициналық қобдишаның болуын, оның пломбалануы мен жарамдылық мерзімін тексеріңіз
9)
әр пилоттың жұмыс орнынан экипаж кабинасына кіру есігінің құлпын қашықтықтан басқарудың болуын және жұмыс қабілеттілігін (екі пилотты экипажы бар ӘК үшін) тексеріңіз
10)
Мыналардың болуын тексеріңіз:
жаһандық позициялау жүйесі (GPS/FMS) мен дерекқордың жаңартылуы (қолданылатын жерлерде);
арнайы аймақтарда (MNPS\RVSM\PBN) ұшуларды орындауға навигациялық жабдық (қолданылатын жерлерде);
ИКАО 2-3-санаттарының метеоминимум бойынша ұшуларды орындау үшін ұшу-навигациялық жабдықтың екі жиынтығы (қолданылатын жерлерде);
жерге қауіпті жақындауды ерте құлақтандыру жүйесінің (ЕGPWS (GPWS)/CPППЗ) жабдығы (сертификатталған ең көп ұшу салмағы 15 т мен 30 жолаушыдан артық ӘК үшін);
апатты радиомаяк (ELT) 406 MHz, 121,5 MHz (саны, жиілігі 6 бұйрық, 1 б, 6.17 т. және 10 бұйрық, 3 б, 5.1 т. сәйкес);
байланыстың тиісті түрі (RCP) орнатылған аудандарда немесе бағыттар бойынша ұшу жабдығы (қолданылатын жерлерде)
11)
жеке құтқару кеудешелерінің болуы мен жарамдылық мерзімін тексеріңіз (қажет болған жағдайда)
12)
ұшқыштар экипажы мүшелерінің орындарында қалта шамдарының болуын тексеріңіз
3. Салон
1)
әжетхана есігінің сыртқы жағында күлсалғыштың бар екеніне көз жеткізіңіз
2)
әжетхана есігінің сыртқы және ішкі жағында «Темекі шегуге болмайды» деген тақтайшаның болуына көз жеткізіңіз
3)
әжетханаға отыратын жерде «Қоқыс тастауға болмайды» белгісінің болуына көз жеткізіңіз
4)
түтін детекторының орнатылғанына көз жеткізіңіз
5)
қоқыс багының үстінде автоматты өрт сөндіргіштің бар екеніне көз жеткізіңіз
7)
барлық қоқыс бактарының таза екеніне және онда жанбайтын материалдан жасалған пакеттер орнатылғанына көз жеткізіңіз
8)
ұшақтың салонына кірер кезде ӘК деректерінің жанбайтын тақтайшасының болуы

1)
осмотрите остекление фонаря кабины пилотов на чистоту и отсутствие повреждений, проверить легкость открытия форточек (блистеров)
2)
осмотрите внешнее состояние приборов на чистоту и отсутствие повреждений. Осмотрите маркировку панелей АЗС
3)
осмотрите состояние, исправность двери пилотской кабины и запирающих устройств. Наличие защиты
4)
осмотрите внешнее состояние кресел пилотов, проверьте исправность механизмов регулирования положения, наличие и исправность поясных и плечевых ремней безопасности
5)
проверьте общее состояние органов управления.
6)
проверьте наличие аварийного оборудования - противодымные и кислородные маски, аварийный топор
7)
проверьте на месте ли противодымный мешок
8)
проверьте наличие медицинской аптечки, ее пломбировку и срок годности
9)
проверьте наличие и работоспособность дистанционного управления замком входной двери в кабину экипажа с рабочего места каждого пилота (для ВС с двухпилотным экипажем)
10)
Проверьте наличие:
системы глобального позиционирования (GPS/FMS) и обновление базы данных (где применяется);
навигационного оборудования для выполнения полетов в специальных зонах (MNPS\RVSM\PBN) (где применяется);
двух комплектов пилотажно-навигационного оборудования для выполнения полетов по метеоминимуму 2-3 категории ИКАО (где применяется);
оборудования систем раннего предупреждения опасного приближения земли (ЕGPWS(GPWS)/CPППЗ) (для ВС с сертифицированной максимальной взлетной массой более 15 т. и более 30 пасс.);
аварийного радиомаяка (ELT) 406 MHz, 121,5 MHz (количество, частота согласно Пр 6, Ч1 п. 6.17 и Пр 10, Ч3 п. 5.1)
оборудования для полетов в районах или по маршрутам, где установлен соответствующий тип связи (RCP) (где применяется)
11)
проверьте наличие индивидуальных спасательных жилетов и их срок годности (при необходимости)
12)
проверьте наличие фонариков для мест членов летного экипажа
3. Салон
1)
убедитесь, что на обратной стороне двери туалета имеется пепельница
2)
убедитесь, что имеются таблички «Не курить» на внешней и внутренней стороне двери туалета
3)
убедитесь, что имеется надпись «Не мусорить» на туалетном сиденье
4)
убедитесь, что детектор дыма установлен.
5)
убедитесь в наличии автоматического огнетушителя над мусорным баком
7)
убедитесь, что все мусорные баки чистые и в них установлены пакеты из несгораемого материала
8)
наличие несгораемой таблички данных ВС при входе в салон самолета

4. Ас үй
1)
буфеттік-ас үй жабдығын қараңыз және электр жабдығының, дабыл беру жүйесінің, борттағы тағамды жылытатын жердің жарамдылығына көз жеткізіңіз
2)
ас үй есіктерінде апатты науасы бар контейнерлердің болуын тексеріңіз және оларға еркін қол жеткізу мүмкіндігіне көз жеткізіңіз
3)
ас үй есігінде оларды ашу тәртібі туралы трафареттердің бар-жоғын тексеріңіз
4)
барлық азық-түлікті сақтау контейнерлерінде салмағы бойынша шектеулер туралы ақпараттың бар-жоғына көз жеткізіңіз
5)
барлық контейнерлер мен кофе-машиналарда бекітуші құлыптардың бар-жоғына көз жеткізіңіз
6)
барлық тақтайшалар оқылатындығына және олар өз орындарында орналасқандығына көз жеткізіңіз
5. Жолаушылар салоны
1)
жолаушылар салоны интерьерінің тазалығын және зақымданудың жоқ екенін қарап шығыңыз
2)
жолаушыларға арналған ақпараттық таблолардың жолаушылардың көз алдында екендігін тексеріңіз. Көмескі жарық беру жұмыс жағдайында екенін қараңыз
3)
авариялық шығатын жерлердің таблолары өз орнында тұрған-тұрмағанын, олардың көмескі жарық беру жүйесінің жұмыс істейтін-істемейттінін тексеріңіз
4)
ӘК авариялық шығу жүйесінің жұмыс істейтін күйде болу-болмауын тексеріңіз
5)
есіктерде орналасқан авариялық науалары бар контейнерлерге еркін қол жеткізу мүмкіндігінің бар екенін тексеріңіз
6)
есіктерді ашу жөніндегі барлық нұсқаулықтардың орнында тұрған-тұрмағанын және дұрыс таңбаланғанын тексеріңіз
7)
жолаушылар орындықтарының еденге бекітілу құлыптарының жабылғаннын тексеріңіз
8)
жолаушылар орындықтарындағы қауіпсіздік белбеулерінің жиынтықта болуын, тазалығын және жарамдылығын, таңбалануын қарап шығыңыз
9)
авариялық шығатын жерлердегі орындықтардың орналасу дұрыстығын тексеріңіз
10)
қанат үстіндегі авариялық шығатын жердің алдында қозғалыс бағыты көрсетілген (егер көзделген болса) тайғанамайтын бөлігі бар екеніне көз жеткізіңіз
11)
бортсеріктің әрбір жұмыс орны бел және иыққа тағылатын ақаусыз қауіпсіздік белбеулерімен жабдықталғанына көз жеткізіңіз
12)
бортсеріктің әрбір орындығының қасында авариялық қалта шамының (егер өндіруші көздеген болса) бар екеніне көз жеткізіңіз
13)
тасымалданатын оттегі баллондары белгіленген орындарда орналасқанына және бекітілгеніне, сақтау орындары таңбаланғанына көз жеткізіңіз. Баллондардың зарядталғанына, таңбаланғанына, тексерілгеніне көз жеткізіңіз
14)
тиісті көлемдегі және үлгідегі өрт сөндіргіштер өз орындарында екеніне және бекітілгеніне көз жеткізіңіз. Баллондардың зарядталғанына, таңбаланғанына, тексерілгеніне көз жеткізіңіз
15)
алғашқы медициналық көмек көрсету қобдишасы белгіленген, таңбаланған жерде орналасқанына көз жеткізіңіз. Қобдиша пломбаланған және жарамдылық мерзімі бар

4. Кухня
1)
осмотрите буфетно-кухонное оборудование убедитесь в исправности электрооборудования, сигнализации, мест подогрева бортового питания
2)
проверьте наличие на дверях кухни контейнеров с аварийными желобами и убедитесь в свободном доступе к ним
3)
на дверях кухни проверьте наличие трафаретов о порядке их открытия.
4)
убедитесь, что на всех ли контейнерах по хранению продуктов имеется информация об ограничении по весу
5)
убедитесь, что на всех контейнерах и кофе-машинах работают фиксирующие замки
6)
убедитесь, что все таблички читаемы и находятся на своих местах
5. Пассажирский салон
1)
осмотрите интерьер пассажирского салона на чистоту и отсутствие повреждений
2)
проверьте все ли информационные табло для пассажиров находятся в поле их зрения. Подсветка в рабочем состоянии
3)
проверьте находятся на своих местах табло аварийных выходов, работает ли система их подсветки
4)
проверьте находятся ли в рабочем состоянии системы аварийного покидания ВС
5)
проверьте имеется ли свободный доступ к контейнерам с аварийными желобами, расположенных на дверях
6)
проверьте все ли инструкции по открытию дверей на месте и правильно промаркированы
7)
проверьте закрытие замков крепления пассажирских сидений к полу
8)
осмотрите ремни безопасности на пассажирских сиденьях на предмет комплектности, чистоты и исправности, маркировки
9)
проверьте правильность расположения сидений у аварийных выходов
10)
убедитесь, что перед аварийным выходом на крыле имеется нескользкая часть с указателем направления движения (если предусмотрено)
11)
убедитесь, что каждое рабочее место бортпроводника оборудовано исправными поясными и плечевыми ремнями безопасности
12)
убедитесь, что рядом с каждым сиденьем бортпроводника есть аварийный фонарик (если предусмотрено производителем)
13)
убедитесь, что переносные кислородные баллоны находятся в установленных местах и закреплены, места хранения промаркированы. Баллоны заряжены, промаркированы, проверены
14)
убедитесь, что огнетушители нужного объема и типа находятся на местах и закреплены. Баллоны заряжены, промаркированы, проверены
15)
убедитесь, что аптечка первой медицинской помощи находится в установленном, промаркированном месте. Аптечка опломбирована и имеет срок годности

16)
авариялық балтаның өз орнында екеніне көз жеткізіңіз
17)
шассиді тексеріп қарау терезесіне апаратын есіктің (люктің) таңбаланғанына және жарамды жай-күйде екеніне көз жеткізіңіз
18)
жеке құтқару кеудешелерінің болуын және олардың жарамдылық мерзімін (қажет болса) тексеріңіз
19)
жолаушылар жадынамасының бар-жоғын тексеріңіз
20)
креслолар арасындағы жолдарда еденде «жүгіртпе жол» авариялық шамдарының болуын және жұмыс істеуін тексеріңіз
6. Планер
1)
фюзеляждің лак-бояу жабынының жай-күйін қарап шығыңыз. Айқын жөндеуді қажет ететін жерлерге назар аударыңыз және жөндеуге арналған құжаттаманы тексеріңіз
2)
фюзеляждағы апатты ашу орындарында тиісті таңбалаудың түсірілуін қарап шығыңыз
3)
кокта ЛБЖ жарықтары мен зақымданудың бар-жоғын қарап шығыңыз
4)
жолаушылар салонындағы (жүк бөлігіндегі, ас үйдегі) иллюминаторлардың шынылануын қарап шығыңыз
5)
статикалық және динамикалық қысым қабылдағыштарда, антенналарда зақымданудың бар-жоғын, олардың таңбалануын қарап шығыңыз
6)
технологиялық тығындардың, «вымпелдердің» болуын және жай-күйін тексеріңіз
7)
технологиялық панельдердің (люктердің) жабық екенін, таңбаланудың болуын тексеріңіз
8)
қосымша есіктерде тиісті таңбаланудың болуын қарап шығыңыз
9)
жарық түсіргіш (импульстік) маяктарда, АНО мен шамдарда зақымданудың болмауы тұрғысынан олардың сыртқы жай-күйін қарап шығыңыз
7. Тік және көлденең қанаттану
1)
киль мен стабилизатордың, бағыт пен биіктік рулінің, артқы обтекателінің сыртқы жай-күйін зақымданулардың болмауына қарап шығыңыз
2)
статистикалық электр тогын ажыратушыларды зақымданудың болмауы тұрғысынан қарап шығыңыз
3)
стабилизаторды орнату бұрыштарының лимбтарын (белгілерін) қарап шығыңыз
8. Пилондар
1)
пилондарда зақымданудың бар-жоғын қарап шығыңыз
2)
технологиялық панельдердің (люктердің) жабық екенін, таңбаланудың болуын тексеріңіз
9. Қанат
1)
қанаттың алдыңғы жиектерінде, бетінде және механизациясында зақымданудың болмауын қарап шығыңыз
2)
қанатта ЖЖМ ағып кету іздерінің болмауын қарап шығыңыз
3)
технологиялық люктердің жабылуы мен олардың таңбалануын қарап шығыңыз
4)
статистикалық электр тогын ажыратушыларда зақымданудың бар-жоғын қарап шығыңыз
10. Жүк бөліктері
1)
жүк бөлігінде зақымданудың болмауын, тазалығын қарап шығыңыз
2)
түтін сигнализаторларының (тұтануды анықтау жүйесінің) болуын тексеріңіз
3)
өртке қарсы жүйенің болуын тексеріңіз
4)
люктерде (жүк есіктерінде) зақымданудың болмауын, бекіту тетіктерінің жарамдылығын және тиісті таңбаланудың болуын қарап шығыңыз
5)
тоқтату (бекіту) және жүктерді жылжыту құрылғыларын, сақтандырғыш торларды ақаусыздық мен жұмысқа қабілеттілігі тұрғысынан қарап шығыңыз

16)
убедитесь, что аварийный топор на месте
17)
убедитесь, что дверь (лючок) доступа к окошку осмотра шасси промаркирована и в исправном состоянии
18)
проверьте наличие индивидуальных спасательных жилетов и их срок годности (при необходимости)
19)
проверьте наличие памятки пассажиров
20)
проверьте наличие и работоспособность аварийных огней «бегущая дорожка» на полу в проходе между креслами
6. Планер
1)
осмотрите фюзеляж на состояние лакокрасочного покрытия. Обратите внимание на очевидные места ремонта и проверьте документацию на ремонт
2)
осмотрите фюзеляж на предмет нанесения соответствующей маркировки мест аварийного вскрытия
3)
осмотрите кок на наличие трещин и повреждений ЛКП
4)
осмотрите остекление иллюминаторов пассажирского салона (грузового отсека, кухни) на отсутствие повреждений
5)
осмотрите приемники статического и динамического давления, антенны на отсутствие повреждений, маркировку
6)
проверьте наличие и состояние технологических заглушек, «вымпелов»
7)
проверьте, закрыты ли технологические панели (лючки), наличие маркировки
8)
осмотрите запасные выходы на наличие соответствующей маркировки.
9)
осмотрите внешнее состояние проблесковых (импульсных) маяков, АНО и фар на отсутствие повреждений
7. Вертикальное и горизонтальное оперение
1)
осмотрите внешнее состояния киля и стабилизатора, руля направления и высоты, хвостовой обтекатель на отсутствие повреждений
2)
осмотрите разрядники статистического электричества на отсутствие повреждений
3)
осмотрите лимб (метки) углов установки стабилизатора.
8. Пилоны
1)
осмотрите пилоны на отсутствие повреждений
2)
проверьте, закрыты ли технологические панели (лючки), наличие маркировки
9. Крыло
1)
осмотрите передние кромки, поверхности и механизацию крыла на отсутствие повреждений
2)
осмотрите крыло на отсутствие следов подтекания ГСМ
3)
осмотрите технологические лючки на закрытие и наличие маркировки
4)
осмотрите разрядники статистического электричества на отсутствие повреждений
10. Грузовые отсеки
1)
осмотрите грузовой отсек на отсутствие повреждений, чистоту
2)
проверьте наличие сигнализаторов дыма (системы обнаружения возгорания)
3)
проверьте наличие противопожарной системы.
4)
осмотрите люки (грузовые створки) на предмет отсутствия повреждений, исправности механизмов запирания и наличие соответствующей маркировки
5)
осмотрите устройства стопорения (фиксации) и перемещения грузов, предохранительные сетки на предмет исправности и работоспособности

6)
такелаждық жабдықтың жарамдылығын, оларда зақымданудың болмауын қарап шығыңыз
7)
еден асты кеңістікте коррозиялардың бар-жоғын, жалпы жай-күйін қарап шығыңыз
11. Шасси
1)
шассидің алдыңғы және негізгі тірек пневматиктерінің жай-күйін және тозуын қарап шығыңыз
2)
тежегіш дискілерінің тозу индикаторларының жай-күйін тексеріңіз
3)
амортизациялық тіреулердегі шток айнасының сығымдалуы мен тазалығын тексеріңіз
4)
шасси агрегаттарында, шассидің негізгі және алдыңғы тіреу қуыстарында зауыттық трафареттер мен жазбалардың болуын және сәйкестігін тексеріңіз
5)
шассидің басқару жүйесінің көрінетін бөлігінде зақымданулардың, көрініп тұратын ақаулардың бар-жоғын қарап шығыңыз
6)
шассидің алдыңғы және негізгі тіреулерінің арбашалары мен дөңгелектерінде зақымданулардың бар-жоғын қарап шығыңыз
7)
құбырларда және олардың бекітулерінде бүлінулер мен гидросұйықтықтар ағуының бар-жоғын қарап шығыңыз
8)
сақтандырғыш қауіпсіздік құрылғыларының (вымпелдің) болуын, орнатылуын тексеріңіз
12. Қозғалтқыштар, қосалқы күш қондырғысы
1)
кіру және шығару құрылғыларындағы бітеуіштердің жай-күйін, зақымданудың болмауын және олардың таңбалануын қарап шығыңыз
2)
капоттарда зақымданудың болмауын, құлыптардың жабылуын, ЖЖМ іздерінің болмауын қарап шығыңыз
3)
қозғалтқыштардың капоттарын, ҚКҚ ашыңыз және капот асты кеңістікте ЖЖМ іздерінің, бөгде заттардың болмауын қарап шығыңыз
4)
құбыр жолдарының бекітілуін, қозғалтқыштың коммуникация жүйелерінің, ҚКҚ жай-күйін зақымданулардың, отын, май ағуының болмауына қарап шығыңыз
5)
түтін шығару құрылғысында бөгде заттардың, зақымданулар мен жарықшақтардың, ЖЖМ іздерінің болмауын қарап шығыңыз
6)
реверсивтік құрылғыларда зақымданудың болмауын қарап шығыңыз
13. Тікұшақтың құйрық және шеткі арқалықтары
1)
құйрық және шеткі арқалықтарының сыртқы жай-күйін, зақымданудың бар-жоғын және жөндейтін жерлердің бар-жоғын қарап шығыңыз
2)
құйрық және шеткі арқалықтардың лак-бояу жабынының жалпы жай-күйін қарап шығыңыз
3)
стабилизатордың (бар болса) жай-күйін зақымдану тұрғысынан қарап шығыңыз
14. Тікұшақ. Тірек бұранданың қалақшалары
1)
тірек бұранда қалақшаларының алдыңғы жиектерінде зақымданудың бар-жоғын қарап шығыңыз. Тірек бұранда қалақшаларының қыздырғыш элементтерін қарап шығыңыз
2)
тірек бұранда қалақшаларының жиектерінде зақымданудың бар-жоғын, аэронавигациялық шамдардың жарамдылығын қарап шығыңыз
3)
тірек бұранда қалақшаларында триммерлердің (бар болса) жай-күйін қарап шығыңыз
4)
тірек бұранда қалақшаларында отсектердің, олардың қосылу орындарының жай-күйін, сондай-ақ қалақшалардың қысым жөнінде дабыл беру жүйесін (бар болса) қарап шығыңыз

6)
осмотрите такелажное оборудование на отсутствие повреждений и исправности
7)
осмотрите подпольное пространство на наличие коррозии, общее состояние
11. Шасси
1)
осмотрите состояние и износ пневматиков передней и основной опор шасси
2)
проверьте положение индикаторов износа тормозных дисков
3)
на амортизационных стойках проверьте обжатие и чистоту зеркала штока
4)
проверьте наличие и соответствие заводских трафаретов и надписей на агрегатах шасси, в нишах передней и основной опор шасси
5)
осмотрите видимую часть системы управления шасси на отсутствие повреждений, видимых дефектов.
6)
осмотрите тележки и колеса передней и основной опор шасси на предмет отсутствия повреждений.
7)
осмотрите трубопроводы и их крепления на отсутствие повреждений и течи гидрожидкости
8)
проверьте наличие, установку предохранительных устройств безопасности (вымпела)
12. Двигатели, вспомогательная силовая установка
1)
осмотрите состояние заглушек входного и выхлопного устройств на предмет отсутствия повреждений и соответствующей маркировки.
2)
осмотрите капоты на отсутствие повреждений, закрытия замков, отсутствия следов ГСМ
3)
вскройте капоты двигателей, ВСУ и осмотрите подкапотное пространство на отсутствие следов ГСМ, посторонних предметов
4)
осмотрите состояние крепления трубопроводов, коммуникаций систем двигателя, ВСУ на отсутствие повреждений, течи топлива, масла
5)
осмотрите выхлопное устройство на отсутствие посторонних предметов, повреждений и трещин, следов ГСМ
6)
осмотрите реверсивные устройства на отсутствие повреждений
13. Хвостовая и концевая балки вертолета
1)
осмотрите внешнее состояние хвостовой и концевой балки на отсутствие повреждений и наличие мест ремонта
2)
осмотрите общее состояние лакокрасочного покрытия хвостовой и концевой балки
3)
осмотрите состояние стабилизатора (при наличии) на предмет повреждений
14. Вертолет. Лопасти несущего винта
1)
осмотрите передние кромки лопастей несущего винта на наличие повреждений. Осмотрите нагревательные элементы лопастей несущего винта
2)
осмотрите законцовки лопастей несущего винта на наличие повреждений, исправность аэронавигационных огней
3)
на лопастях несущего винта осмотрите состояние триммеров (при наличии)
4)
На лопастях несущего винта осмотрите состояние отсеков, места их соединения, а также систему сигнализации давления лопастей (при наличии)

15. Бас редуктор. Құйрық және аралық редукторлар
1)
бас редукторда, құйрық және аралық редукторларда зақымданудың бар-жоғын, олардың бекітілу жай-күйін қарап шығыңыз
2)
бас редуктордың гидроотсегінде зақымданудың, гидросұйықтықтардың аққан ізінің бар-жоғын қарап шығыңыз
16. Қисаю автоматы, ұстап тұратын бұранда төлкесі
1)
қисаю автоматының жай-күйін, зақымданудың бар-жоғын қарап шығыңыз
2)
тірек бұранда төлкесін, көлденең және тік шарнирлердің жай-күйін зақымданулардың және гидросұйықтықтардың аққан ізінің бар-жоғы тұрғысынан қарап шығыңыз
17. Рульдік бұранда
1)
рульдік бұранданың жай-күйін, қалақтарда және төлкеде зақымданудың бар-жоғы тұрғысынан қарап шығыңыз
2)
вертикаль жазықтықтағы рульдік бұранда қалақтарындағы ауытқулардың қалыптылығын тексеріңіз
ЕСКЕРТПЕ:
(*) осы әуе кемесі үшін міндетті емес;
(-1) ұшуға жарамдылық сертификатын беруге кедергі келтіретін
сәйкессіздіктер;
(-2) келісілген мерзімде жойылған немесе шектеулер енгізілген
жағдайда, ұшуға жарамдылығық сертификатын беруге кедергі келтірмейтін
сәйкессіздіктер;
(-3) ұшуға жарамдылық сертификатын беруге кедергі келтірмейтін
және сертификаттау процесінде жойылуға жататын сәйкессіздіктер.
ҚОСЫМША: сәйкессіздіктер тізбесі ________ парақта (парақтарда).
Комиссия төрағасы: ____________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
ТАНЫСТЫМ: Пайдаланушының басшысы: __________    _______________
(қолы)         (Т.А.Ә.)
Ұшуға жарамдылығын
сертификаттау жүргізілген күні: 20__ жылғы ____ _______________
Әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау бағдарламасына
сәйкессіздіктер тізбесі, үлгісі, №
ӘК ұшуға жарамдылығын сертификаттау бағдарламасына сәйкессіздік позициясының №
Сәйкессіздік сипаты
Ескертпе
Тексерушілер: _______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Таныстым: ___________________________________________________________
(пайдаланушының басшысы, қолы, Т.А.Ә.)
Ұшуға жарамдылығын
сертификаттау жүргізілген күні: 20__ жылғы ________ _________________
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясы әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығын сертификаттау
және сертификат беру қағидасына
4-қосымша
Нысан
«Бекітемін»
Азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті органның лауазымды адамы
__________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ ж. «___» ____________________
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау
АКТІСІ

15. Главный редуктор. Хвостовой и промежуточный редуктора
1)
осмотрите главный редуктор, хвостовой и промежуточный редуктора на предмет отсутствия повреждений, состояние их крепления
2)
осмотрите гидроотсек главного редуктора на отсутствие повреждений, течи гидрожидкости
16. Автомат перекоса, втулка несущего винта
1)
осмотрите состояние автомата перекоса на отсутствие повреждений
2)
осмотрите состояние втулки несущего винта, горизонтальных и вертикальных шарниров на отсутствие повреждений и течи гидрожидкости
17. Рулевой винт
1)
осмотрите состояние рулевого винта на наличие повреждений на лопастях и втулке
2)
проверьте плавность отклонений лопастей рулевого винта в вертикальной плоскости
ПРИМЕЧАНИЕ:
( *) не обязательно для данного воздушного судна;
(-1) несоответствия, препятствующие выдаче сертификата летной годности;
(-2) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата летной годности при условии устранения в согласованные сроки или введении ограничений;
(-3) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата летной годности и подлежащие устранению в процессе сертификации.
ПРИЛОЖЕНИЕ: Перечень несоответствий на ____ листе (листах).
Председатель комиссии: ________________________________
(подпись, ФИО)
Члены комиссии: _____________________________
(подпись, ФИО)
ОЗНАКОМЛЕН: Руководитель эксплуатанта: __________ _______________
(подпись)      (Ф.И.О)
Дата проведения
сертификации летной годности: ____ _______________ 20 года
Перечень несоответствий
к Программе сертификации летной годности воздушного судна тип, №
№ позиции несоответствия к Программе сертификации летной годности ВС
Характер несоответствия
Примечание
Проверяющие: ________________________________
________________________________
________________________________
________________________________
( подпись, Ф.И.О.)
Ознакомлен: ____________________________________________
(руководитель эксплуатанта, подпись, Ф.И.О.)
Дата проведения
сертификации летной годности: ____ _______________ 20 __ года
Приложение 4
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
«Утверждаю»
Должностное лицо уполномоченного
органа в сфере гражданской авиации
_____________________
(подпись, Ф.И.О.)
«__»_________ 20__ г.
АКТ
оценки о годности к эксплуатации
гражданских воздушных судов

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________________
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган немесе әуе кемелерін
пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйым)
20__ жылғы «___» ________ № ________________________ бұйрығына сәйкес
мынадай құрамдағы ұшуға жарамдылық басқармасының мемлекеттік авиация
инспекторы:
Мемлекеттік авиация инспекторы: _____________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
Ұшуға жарамдылықты сертификаттау бағдарламасы бойынша бағалау
жүргізді ____________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау
актісінің мәтіні
Актінің қорытынды бөлігінде пайдалану құжаттамаларының, оның
ішінде азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық актілердің
техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті) талаптарына,
сонымен бірге әуе кемесінің және оның құрал-жабдықтарының көрсетілген
ұшу түрлеріне (халықаралық, ішкі), әуе тасымалдау түрлеріне
және/немесе авиациялық жұмыстарға сәйкестігі (сәйкессіздігі)
көрсетіледі.
Төраға: _______________________________________ _____________________
(Т.А.Ә.)                       (қолы)
Комиссия мүшелері: ____________________________ _____________________
(Т.А.Ә.)                 (қолы)
____________________________ _____________________
(Т.А.Ә.)                 (қолы)
Актімен таныстым:
Ұйымның басшысы    ____________________________ _____________________
(Т.А.Ә.)                 (қолы)
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясы әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығын сертификаттау
және сертификат беру қағидасына
5-қосымша
Нысан
ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ СЕРТИФИКАТЫ
CERTIFICATE OF AIRWORTHINESS
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ
КӨЛIК ЖӘНЕ
КОММУНИКАЦИЯ
МИНИСТРЛIГI
АЗАМАТТЫҚ АВИАЦИЯ
КОМИТЕТI
REPUBLIC OF
KAZAKHSTAN
MINISTRY OF TRANSPORT
AND COMMUNICATION
CIVIL AVIATION
COMMITTEE
1. Ұлттық және тiркеу белгiлерi
Nationality and registration marks
2. Дайындаушы және әуе кемесiн дайындаушының белгiлеуi
Manufacturer and manufacturer’s designation of aircraft
3. Сериялық (зауыттық) нөмiрi
Aircraft serial number
4. Әуе кемесiнiң санаты: ______________________________________
Aircraft category
5. Әуе кемесi Қазақстан Республикасы Азаматтық әуе кемелерiнiң
мемлекеттiк тiзiлiмiне № ____ 20__ ж. _____ болып енгiзiлдi.
The aircraft is included into State Register of Civil
Aircrafts of the Republic of Kazakhstan under No. ____ dated
____________________________________________________________

Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с приказом _____________________________________
(уполномоченный орган в сфере гражданской авиации или
некоммерческая организация, объединяющая эксплуатантов воздушных судов.)
от «__»_________20 __ года № ___ государственный авиационный инспектор управления летной годности в составе:
Государственный авиационный инспектор: _______________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
Проведена оценка по программе сертификации летной годности
__________________________________________________________________
(наименование организации)
Текст Акта оценки о годности к эксплуатации
гражданских воздушных судов
В заключительной части акта указывается соответствие (несоответсвие) эксплуатационной документации, в том числе программы (регламента) технического обслуживания требованиям нормативных правовых актов в сфере гражданской авиации, а также соответствие воздушного судна и его оборудования заявляемым видам полетов (международным, внутренним), видам воздушных перевозок и/или авиационных работ.
Председатель: ____________________ _______________________
(Ф.И.О.)               (подпись)
Члены комиссии: ____________________ _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
___________________ _______________________
(Ф.И.О.)           (подпись)
С актом ознакомлен:
Руководитель организации __________________ ___________________
(Ф.И.О.)            (подпись)
Приложение 5
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ CERTIFICATE OF AIRWORTHINESS
Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Национальный и регистрационный знаки
Nationality and registration marks
2. Изготовитель и обозначение воздушного судна изготовителем
Manufacturer and manufacturer’s designation of aircraft
3. Серийный (заводской) номер
Aircraft serial number
4. Категория воздушного судна:________________________________
Aircraft category:
5. Воздушное судно внесено в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан за № ______ от ________20___ г.
The aircraft is included into State Register of Civil Aircrafts of the Republic of Kazakhstan under No. ____
dated______________

6. Әуе кемесiне Солтүстiк Атлантика тректерiнiң ұйымдасқан
жүйесiнде (OTS) ---------------- бастап ұшуға рұқсат етiлдi.
Aircrafts has been permitted to --- flights within organized
track system (OTS) of North Atlantic.
7. Әуе кемесi ___ ұшуға ИКАО-ның ____ санаты бойынша жiберiлдi.
Aircraft has been permitted to the flight according to the
ICAO _____________________________________________ category.
8. Әуе кемесi ___________________ RVSM бойынша ұшуға жiберiлдi.
Aircraft has been permitted to the flight according RVSM.
9. Осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесiне Қазақстан
Республикасының заңнамасына және 07.12.1944 ж. Халықаралық
азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес берiлдi, осы әуе
кемесi белгiленген пайдалану шектеулерiне сәйкес ұсталса
және пайдаланылса, ұшуға жарамды деп есептеледi.
This certificate has been issued for the above-mentioned
aircraft in accordance with the Legislation of the Republic
of Kazakhstan and the Convention on International Civil
Aviation of 07.12.1944 and airworthiness code ______________
in respect of the above-mentioned aircraft which is
considered to be airworthy when maintained and operated in
accordance with the foregoing and the pertinent operating
limitations.
10. Сертификаттың қолданылу мерзiмi: ____________________ дейiн
The certificate is valid till:
Азаматтық авиация
саласындағы уәкiлеттi органның
лауазымды адамы                 _____________________________________
М.П.                                      (қолы /signature)
Official body
Stamp
Of the Competent Authority
In Civil Aviation
Берiлген күнi:
Date of issue:
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясы әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығын сертификаттау
және сертификат беру қағидасына
6-қосымша
ӨТІНІШ
Мемлекеттік тізілімге 20 __ ж. «__» ________ №_______ енгізілген әуе кемесіне арнайы ұшуды орындауға арналған рұқсат (ұшуға жарамдылығы арнайы сертификатын) беруді сұраймын:
1. Ұшу мақсаты және маршруты _______________________________
2. Әуе кемесі туралы мәліметтер:
1) Әуе кемесінің үлгісі ____________________________________
2) Әуе кемесінің сериялық (зауыт) нөмірі ___________________
3) Мемлекеттік және тіркеу таным белгілері _________________
4) Әуе кемесінің жасалған мерзімі __________________________
5) Әуе кемесінің мақсаты ___________________________________
6) Орналасқан орны _________________________________________
3. Пайдаланушының атауы және мекенжайы _____________________
Азаматтық әуе кемесін пайдаланушы: _________________________
(Қолы) (Т.А.Ә.)
МО
20___ж. «__»____________
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясы әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығын сертификаттау
және сертификаттау беру қағидасына
7-қосымша
ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ АРНАЙЫ СЕРТИФИКАТЫ
AIRWORTHINES CERTIFICATE FOR SPECIAL FLIGHTS
КОММЕРЦИЯЛЫҚ ТАСЫМАЛДАУДЫ ОРЫНДАУ ҚҰҚЫҒЫНСЫЗ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
КӨЛІК ЖӘНЕ КОММУНИКАЦИЯ
МИНИСТРЛІГІ
АЗАМАТТЫҚ АВИАЦИЯ КОМИТЕТІ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
MINISTRY OF TRANSPORT AND
COMMUNICATION
CIVIL AVIATION COMMITTEE
WITH NO COMMERCIAL AIR OPERATIONS RIGHTS
№ 000

6. Воздушное судно допущено к полетам с ------------------ в организованной системе треков (OTS) Северной Атлантики.
Aircrafts has been permitted to -------------------------- flights within organized track system (OTS) of North Atlantic.
7. Воздушное судно ______ допущено к полетам по _____ категории ИКАО.
Aircraft has been permitted to the flight according to the ICAO ___ category.
8. Воздушное судно _____ допущено к полетам по RVSM.
Aircraft has been permitted to the flight according RVSM.
9. Настоящий сертификат выдан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Конвенцией о Международной гражданской авиации от 07.12.1944 г. и нормами летной годности ______________ и относиться к вышеупомянутому воздушному судну, которое считается годным к полетам, при условии, что его техническое обслуживание и эксплуатация соответствует вышеуказанному и установленным эксплуатационным ограничениям.
This certificate has been issued for the above-mentioned aircraft in accordance with the Legislation of the
Republic of Kazakhstan and the Convention on International Civil Aviation of 07.12.1944 and airworthiness code ____________in respect of the above-mentioned aircraft which is considered to be airworthy when maintained and operated in accordance with the foregoing and the pertinent operating limitations.
10. Срок действия сертификата до: ____________________________
The certificate is valid till:
Должностное лицо
уполномоченного органа в сфере
гражданской авиации _______________________ М.П.
Official body    (подпись/signature)    Stamp
Of the Competent Authority
In Civil Aviation
Дата выдачи:
Date of issue:
Приложение 6
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата летной
годности гражданского
воздушного судна Республики
Казахстан
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать Разрешение на выполнение специального полета
(специальный сертификат летной годности) воздушного судна, внесенного
в Государственный реестр №____ «__» ______ 20____г.:
1. Цель полета и маршрут_______________________________________
2. Сведения о воздушном судне:
1) Тип воздушного судна _______________________________________
2) Серийный (заводской) номер воздушного судна_________________
3) Государственный и регистрационный опознавательные знаки ____
4) Дата изготовления воздушного судна _________________________
5) Назначение воздушного судна ________________________________
6) Место базирования __________________________________________
3. Наименование и адрес эксплуатанта___________________________
Эксплуатант гражданского воздушного судна: ____________________
(подпись) (Ф.И.О.)
МП
«______»______________20____г.
Приложение 7
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата летной
годности гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
СПЕЦИАЛЬНЫЙ СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ
AIRWORTHINES CERTIFICATE FOR SPECIAL FLIGHTS
БЕЗ ПРАВА ВЫПОЛНЕНИЯ КОММЕРЧЕСКИХ ПЕРЕВОЗОК
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
МИНИСТЕРСТВО
ТРАНСПОРТА И
КОММУНИКАЦИЙ
КОМИТЕТ ГРАЖДАНСКОЙ
АВИАЦИИ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
MINISTRY OF TRANSPORT
AND COMMUNICATION
CIVIL AVIATION
COMMITTEE
WITH NO COMMERCIAL AIR OPERATIONS RIGHTS
№ 000

1. Әуе кемесінің үлгісі және мақсаты
Aircraft type and category
2. Ұлттық және тіркеу белгілері
Aircraft’s national & registration marks
3. Сериялық (зауыт) нөмірі
Serial (manufacture) number
4. Ұшу мақсаты және маршруты: _______________________________
Purpose and route of flights ________________________________
5. Әуе кемесі Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне __________ № 000 _____ енгізілді.
The aircraft is included into State Register of Civil Aircrafts of the Republic of Kazakhstan under № 000 dated -----------.
6. Осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесіне «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Заңына және 07.12.1944ж. Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес берілді.
This certificate has been issued for the abovementioned aircraft in accordance with the Law «About the use of airspace and aviation activity of the Republic of Kazakhstan» and Convention about International Civil Aviation from 07.12.1944
7. Радиостанцияны мынадай шақыру сигналдарымен пайдалануға рұқсат етіледі:
Approved radio call signs:
телеграф (telegraph) ____________телефон (telephone)-----
8. Пайдалану шектеулері ____________________________________
The operation limitations __________________________________
9. Шетелдік әуе кеңістігінде осы мемлекеттердің авиациялық билік орындарының тиісті рұқсатынсыз арнайы ұшуға сертификат жарамсыз болып табылады
The permission for special flights is invalid for use in foreign air space without conforming permission by aviation authorities of these states.
10. Сертификаттың қолданылу мерзімі: ---------------- дейін
The permission is valid till: --------------------------
Азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
лауазымды тұлғасы          _____________________________________
МО             (Қолы, Т.А.Ә./ Signature, name)
Official body    Stamp
of the Competent
Authority
in Civil Aviation
Берілген күні:  -------------------
Date of issue:  ---------------------
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясы әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығын сертификаттау
және сертификаттау беру қағидасына
8-қосымша
ӨТІНІШ
Ұшуға жарамдылығы экспорттық сертификатын беруді сұраймын
Әуе кемесінің үлгісі:____________________________________
Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі: _______________
Планердың жұмысы: _______________________________________
Орнатылған қозғалтқыштары: ______________________________
Қозғалтқыштардың сериялық нөмірі: _______________________
Жұмысы:__________________________________________________
Әуе кемесі экспортқа жіберілетін мемлекет:_______________
Әуе кемесін пайдаланушы (иесі): _________________________
_____________________       _________________________
(қолы)                         (Т.А.Ә.)
МО
20__ж. «__»______________
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясы әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығын сертификаттау
және сертификаттау беру қағидасына
9-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
КӨЛІК ЖӘНЕ КОММУНИКАЦИЯ МИНИСТРЛІГІ
АЗАМАТТЫҚ АВИАЦИЯ КОМИТЕТІ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
THE MINISTRY OF TRANSPORT AND COMMUNICATIONS
CIVIL AVIATION COMMITTEE ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ ЭКСПОРТТЫҚ СЕРТИФИКАТЫ
EXPORT CERTIFICATE OF THE CIVIL AIRCRAFT
№ 000

1. Тип и назначение
воздушного судна
Aircraft type and category
2. Национальный и
регистрационный знаки
Aircraft’s national &
registration marks
3. Серийный (заводской)
номер
Serial (manufacture) number
4. Цель и маршрут полетов: _________________________________________________________
Purpose and route of flights ____________________________________________________
5. Воздушное судно внесено в Государственный реестр гражданских воздушных судов
Республики Казахстан  за № 000 от ------------.
The aircraft is included into State Register of Civil Aircrafts of the Republic
of Kazakhstan under № 000 dated -----------.
6. Настоящее разрешение выдано на указанное выше воздушное судно в соответствии с
Законом "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики
Казахстан" и Конвенции о Международной гражданской авиации от 07.12.1944.
This certificate has been issued for the abovementioned aircraft in accordance
with the Law «About the use of airspace and aviation activity of the Republic of
Kazakhstan» and Convention about International Civil Aviation from 07.12.1944
7. Эксплуатация радиостанции разрешается позывными сигналами:
Approved radio call signs:
телеграфом (telegraph) ____________ телефоном (telephone) ---------
8. Эксплуатационные ограничения ___________________________________________________
The operation limitations _________________________________________________________
9. Разрешение на специальный полет недействителен для использования в иностранном
воздушном пространстве без соответствующего разрешения авиационных властей этих
государств.
The permission for special flights is invalid for use in foreign air space
without conforming permission by aviation authorities of these states.
10. Срок действия разрешения до: --------------------------
The permission is valid till: -------------------------
Должностное лицо
уполномоченного органа в сфере
гражданской авиации                         _______________________________________
МП                   (Подпись, ФИО/ Signature, name)
Stamp
Official body
of the Competent Authority
in Civil Aviation
Дата выдачи: ----------------------
Date of issue: ----------------------
Приложение 8
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать Экспортный сертификат летной годности
Тип воздушного судна:__________________________________________
Серийный (заводской) номер воздушного судна: __________________
Наработка планера: ____________________________________________
Установленные двигатели: ______________________________________
Серийные номера двигателей: ___________________________________
Наработка: ____________________________________________________
Государство, в которое экспортируется воздушное судно: ________
Эксплуатант (владелец) воздушного судна: ______________________
___________________                ____________
(подпись)                     (Ф.И.О.)
МП
«____» ___________ 20__г.
Приложение 9
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
МИНИСТЕРСТВО ТРАНСПОРТА И КОММУНИКАЦИЙ
КОМИТЕТ ГРАЖДАНСКОЙ АВИАЦИИ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
THE MINISTRY OF TRANSPORT AND COMMUNICATIONS
CIVIL AVIATION COMMITTEE
ЭКСПОРТНЫЙ СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ
EXPORT CERTIFICATE OF THE CIVIL AIRCRAFT
№ 000

1. Бұйым
Дайындаушы:
Модель
Сериялық нөмірі
5. Жұмысы (сағат)
2. Әуе кемесі
3. Қозғалтқышы
4. Әуе винті
5. Жаңа:
Newly:
Жөнделген:
Overhauled:
Пайдалануда болған:
Used aircraft:
[-]
[-]
[+]
6. Экспортталатын мемлекет:
The State to which exported:
7. Төменде келтірілген және пайдалану-техникалық құжаттамаларда нақты көрсетілген деректерге бұйымның сәйкес келетіндігі осымен куәландырылады, осы сертификат қол қою күніне тексерілді, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұшуға жарамды деп есептеледі. Бұл сертификат қандай да басқа мемлекеттер арасындағы келісімдер мен шарттарға сәйкестігі куәландырылмайды және әуе кемесін басқа мемлекетте пайдалануға құқық бермейді.
This certifies that the aircraft identified below and more particular described in operation documentation has been examined as of this certificate is considered airworthy in accordance with the Republic of Kazakhstan legislation currently in force. This certificate does not attest the compliance with any agreements and contracts between States, and give no right to operate the aircraft in another State.
11. Берілген күні:
Date of issue:
Азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
лауазымды тұлғасы                  _________________________       М.О.
Official Body оf the Competent        (қолы/signature)             Stamp
Authority in Civil Aviation
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясы әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығын сертификаттау
және сертификаттау беру қағидасына
10-қосымша
ӨТІНІШ
_______________________ тиесілі ________________________________
_______________ тізіліміне _______ ж. «__» ______ № ______ болып
енгізілген _________________________________________әуе кемесіне
(әуе кемесінің түрі, тану белгісі)
жердегі Шу бойынша әуе кемесі сертификатын беруіңізді сұраймын.
Әуе кемесі туралы деректер:
1. Үлгi_________________ әуе кемесінің мақсаты __________________
2. Ұлттық және тіркеу белгілері
3. Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмiрi______________________
4. Әуе кемесін дайындау күні және әуе кемесін дайындаушы_________
5. Қозғалтқыштардың мәліметтері және әуе винті (болған жағдайда) ______________________________
6. Әуе кемесінің ең жоғарғы ұшу массасы__________________________
7. Әуе кемесінің ең жоғарғы қондыру массасы______________________
8. Шу бойынша сертификаттау стандарты____________________________
9. Шу бойынша сертификаттау стандартын қолдануға сәйкес келтіру мақсатында енгізілген қосымша жаңғырту___________________________

1. Изделие
Изготовитель:
Модель
Серийный номер
5. Наработка (час)
2. Воздушное судно
3. Двигатель
4. Воздушный винт
5. Новый:
Newly:
[-]
Отремонтированный:
Overhauled:
[-]
Был в эксплуатации:
Used aircraft:
[+]
6. Государство в которое экспортируется:
The State to which exported:
7. Настоящим удостоверяется, что изделие, отвечающее данным, представленным ниже и
более детально отображенное в эксплуатационно-технической документации, проверено на
дату подписания данного сертификата, считается пригодным к полетам в соответствии с
законодательством Республики Казахстан. Настоящий сертификат не удостоверяет
соответствие каким-либо соглашениям и договорам между государствами и не дает права на
эксплуатацию воздушного судна в другом государстве.
This certifies that the aircraft identified below and more particular described in
operation documentation has been examined as of this certificate is considered
airworthy in accordance with the Republic of Kazakhstan legislation currently in
force. This certificate does not attest the compliance with any agreements and
contracts between States, and give no right to operate the aircraft in another State.
8. Дата выдачи:
Date of issue:
Должностное лицо
уполномоченного органа в сфере
гражданской авиации                  ______________________     М.П.
Official Body оf the Competent        (подпись/signature)      Stamp
Authority in Civil Aviation
Приложение 10
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать Сертификат воздушного судна по шуму на местности
____________________________________, принадлежащее _________________
(тип воздушного судна, опознавательный знак)
Воздушное судно занесено в реестр «____»___________ г. за №__________
Данные о воздушном судне:
1. Тип _____________________ назначение воздушного судна ____________
2. Национальный и регистрационный знаки _____________________________
3. Серийный (заводской) номер воздушного судна_______________________
4. Дата изготовления воздушного судна и изготовитель воздушного судна
_____________________________________________________________________
5. Данные двигателя и воздушного винта (при наличии)_________________
6. Максимальная взлетная масса воздушного судна _____________________
7. Максимальная посадочная масса воздушного судна____________________
8. Стандарт сертификации по шуму ____________________________________
9. Дополнительная модификация, введенные с целью приведения в
соответствие с применяемыми Стандартами сертификации по шуму ________

10. ӘКК/толық қуаттағы режимде шудың бүйірдегі деңгейі___________
11. Қонуға кіру кезіндегі шуыл деңгейі___________________________
12. Ұшып өту кезіндегі шуыл деңгейі _____________________________
13. Ұшып өту кезіндегі шуыл деңгейі ______________________________
14. Ұшқан кездегі шуыл деңгейі___________________________________
15. Әуе кемесін пайдаланушының және өтініш берушінің мекенжайы, телефоны, факсы ______________
Қолы __________________
МО
20___ж. «__» __________
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясы әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығын сертификаттау
және сертификаттау беру қағидасына
11-қосымша
Нысан
Азаматтық әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығы сертификатына
қосымша
Құжаттың нөмірі
Осы сертификат
әуе кемесінің бортында оның пайдалану кезінде болуға тиіс
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
КӨЛІК ЖӘНЕ КОММУНИКАЦИЯ МИНИСТРЛІГІ
THE MINISTRY OF TRANSPORT & COMMUNICATIONS
АЗАМАТТЫҚ АВИАЦИЯ КОМИТЕТІ
CIVIL AVIATION COMMITTEE
ШУЫЛ БОЙЫНША
ӘУЕ КЕМЕСІНІҢ
СЕРТИФИКАТЫ
CERTIFICATE
FOR AIRCRAFT NOISE
Ұлттық және тіркеу
белгілері:
Nationality and
Registration marks:
Дайындаушы және әуе кемесінің
дайындаушының белгілеуі:
Aircraft type and category:
Әуе кемесінің сериялық
(зауыттық) нөмірі
Aircraft Serial Number:
Қозғалтқыш:
Engine:
Әуе винті:
Propeller:
Ең жоғарғы ұшу массасы: кг.
Ең жоғарғы қондыру массасы: кг
Шу бойынша сертификатту стандарты:
Шуыл жөніндегі қолданылатын стандарттарға сәйкес келтіру мақсатында енгізілген
қосымша модификация:
ӘКК/толық қуаттағы режимде шуылдың бүйірдегі деңгейі:
Қондыру кезіндегі шудың деңгейі:
Ұшып өту кезіндегі шуыл деңгейі:
Ұшу кезіндегі шуылдың деңгейі:
Ұшқан кездегі шуылдың деңгейі:
Ескерту:
Шуыл бойынша осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесіне, егер ол тиісті талаптар мен пайдалану шектеулерін есепке ала отырып қызмет көрсетілсе және пайдаланса, Шуыл бойынша көрсетілген стандарт талабына сай келетін Халықаралық азаматтық авиация туралы Конвенцияның 16-қосымша томына сәйкес беріледі.
Азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
лауазымды тұлғасы
Берілген күні: 20__ж.__________              МО             ________   _________
(қолы)  (Т.А.Ә.)

10. Уровень шума сбоку от ВПП/на режиме полной мощности _____________
11. Уровень шума при заходе на посадке ______________________________
12. Уровень шума при пролете_________________________________________
13. Уровень шума при перелете ________________________________________
14. Уровень шума при взлете _________________________________________
15. Адрес заявителя и эксплуатанта воздушного судна, телефон, факс___
Подпись __________________
МП
«______»______________20____г.
Приложение 11
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Приложение к сертификату летной годности
гражданского воздушного судна
Номер
документа:
Данный сертификат
должен находиться
на борту
воздушного судна
при его
эксплуатации
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
МИНИСТЕРСТВО ТРАНСПОРТА И КОММУНИКАЦИЙ
THE MINISTRY OF TRANSPORT & COMMUNICATIONS
КОМИТЕТ ГРАЖДАНСКОЙ АВИАЦИИ
CIVIL AVIATION COMMITTEE
СЕРТИФИКАТ
воздушного судна
по шуму
CERTIFICATE
for aircraft noise
Национальные и
регистрационные
знаки:
Nationality and
Registration marks:
Изготовитель и обозначение
воздушного судна изготовителем:
Aircraft type and category:
Серийный (заводской) номер
воздушного судна:
Aircraft Serial Number:
Двигатель:
Engine:
Воздушный винт:
Propeller:
Максимальная
взлетная масса: кг.
Максимальная посадочная масса:
кг.
Стандарт сертификации по
шуму:
Дополнительная модификация, введенные с целью приведения в соответствие с
применяемыми Стандартами сертификации по шуму:
Уровень шума
сбоку от
ВПП/на
режиме
полной
мощности:
Уровень шума при
заходе на
посадке:
Уровень шума
при пролете:
Уровень шума
при перелете:
Уровень шума
при взлете:
Примечания:
Настоящий сертификат по шуму выдан вышеупомянутому воздушному судну в соответствии
с томом Приложения 16 к Конвенции о международной гражданской авиации, которое
считается отвечающим требованиям указанного Стандарта по шуму, если оно
обслуживается и эксплуатируется с учетом соответствующих требований и
эксплуатационных ограничений.
Должностное лицо
уполномоченного органа в сфере
гражданской авиации
Дата выдачи: «__»_______ 20 __ г.         МП           ____________   ____________
(подпись)        (Ф.И.О.)