"Иеліктен шығаруға жатпайтын объектілердің тізбесі туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 6 қазандағы № 1143 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
«Иеліктен шығаруға жатпайтын объектілердің тізбесі туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы Иеліктен шығаруға жатпайтын объектілердің тізбесі туралы
«Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 94-бабының 3-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса берiлiп отырған иеліктен шығаруға жатпайтын объектілердің тізбесі бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі өз шешімдерін осы Жарлыққа сәйкес келтірсін.
3. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік меншік объектілерінің тізбесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 28 шілдедегі № 422 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 29, 354-құжат);
2) «Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 28 шілдедегі № 422 Жарлығына өзгеріс енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 10 ақпандағы № 1021 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 7, 68-құжат).
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                           Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы «__» _____
№ __ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Иеліктен шығаруға жатпайтын объектілердің тізбесі
1. Жер (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздерде, шарттарда және шектерде жеке меншікте болуы мүмкін жерден басқа), жер қойнауы, су, өсімдік және хайуанаттар дүниесі, басқа да табиғи ресурстар.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жері, сондай-ақ жердің өзге санаттарының мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілері тұрған жер учаскелері.
3. Қазақстан Республикасының Су кодексі 7-бабының 2-тармағында көрсетілген су қорының жерлері құрамындағы жер учаскелерінен басқа, су қорының жерлері, порттардың жағалау белдеуiнің акваториясы мен жерлері.
4. Мемлекеттiк орман қорының жерлерi.
5. 1992 жылғы 30 мамырға дейін қоймаға қойылған немесе минералдық ресурстардың мемлекеттік қорына қосылған техногендік минералдық түзілімдер.
6. Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары, кеме жүретiн су жолдары, шамшырақтар, кеме қатынасының қауiпсiздігін реттейтiн және оған кепiлдiк беретiн құрылғылар мен навигациялық белгiлер, шлюздер, халықаралық маңыздағы мәртебесі бар теңіз порттары, әуе қозғалысын басқару органдарының аэронавигациялық құрылғылары, әуе кемелерiнiң ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге байланысты инженерлiк желiлер, сондай-ақ метрополитен.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О перечне объектов, не подлежащих отчуждению"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2011 года № 1143
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О перечне объектов, не подлежащих отчуждению".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан О перечне объектов, не подлежащих отчуждению
В соответствии с пунктом 3 статьи 94 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень объектов, не подлежащих отчуждению.
2. Правительству Республики Казахстан привести свои решения в соответствие с настоящим Указом.
3. Признать утратившими силу:
1) Указ Президента Республики Казахстан от 28 июля 2000 года № 422 "О перечне объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 29, ст. 354);
2) Указ Президента Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года № 1021 "О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 28 июля 2000 года № 422" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 7, ст. 68).
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от " "       2011 года №
Перечень объектов, не подлежащих отчуждению
1. Земля (кроме той, которая может находиться в частной собственности на основаниях, условиях и в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан), ее недра, воды, растительный и животный мир, другие природные ресурсы.
2. Земли особо охраняемых природных территорий, а также земельные участки иных категорий земель, занятые объектами государственного природно-заповедного фонда.
3. Земли водного фонда, за исключением земельных участков из состава земель водного фонда, указанных в пункте 2 статьи 7 Водного кодекса Республики Казахстан, акватория и земли береговой полосы портов.
4. Земли государственного лесного фонда.
5. Техногенные минеральные образования, заскладированные до 30 мая 1992 года или включенные в государственный фонд минеральных ресурсов.
6. Автомобильные дороги общего пользования, судоходные водные пути, маяки, устройства и навигационные знаки, регулирующие и гарантирующие безопасность судоходства, шлюзы, морские порты, имеющие статус международного значения, аэронавигационные устройства органов управления воздушным движением, инженерные сети, связанные с обеспечением безопасности полетов воздушных судов, а также метрополитен.

7. Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстары.
8. Ұлттық әл-ауқат қорының акциялары.
9. Ауылда бастапқы медициналық-санитарлық көмек, мамандандырылған көмек көрсететiн (қан, ана мен баланы қорғау жөнiндегi, радиациялық медицина орталықтары, онкологиялық, туберкулез, АИТВ жұқтырғандарды және ЖИТС-пен ауыратын ауруларды және жұқпалы ауруларды, терi-венерологиялық, психикалық ауруларды емдеу жөнiндегi объектiлер), сондай-ақ облыстың, қаланың, ауданның қызмет көрсетiлетiн аумағындағы жалғыз мемлекеттiк медициналық ұйым болып табылатын медициналық ұйымдар.
10. Халықты әлеуметтік қорғау объектілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдары, сәбилер үйлері, балаларға, қарттарға, Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне, қатысушыларына және оларға теңестірілген тұлғаларға арналған санаторийлер, интернаттар мен госпитальдар, сондай-ақ қарттарға, мүгедектерге, оның ішінде мүгедек балаларға арналған мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелер (ұйымдар).
11. Азаматтық қорғаныстың және Мемлекеттік өртке қарсы қызметтің объектiлерi мен мүлкi.
12. Пайдаланылмайтын әскери мүлiкті қоспағанда, мемлекеттік меншік болып табылатын, экономика салаларының ұйымдарына жедел басқару, шаруашылық жүргізу құқығында бекітіліп берiлген және қорғаныс мұқтажын қамтамасыз етуге және жұмылдыру тапсырмаларын орындауға арналған объектілер мен мүлiк.
13. Мемлекеттік меншіктегі Ұлттық мұрағат қорының құжаттары, сондай-ақ мемлекеттік мұрағаттар мен олардың филиалдарының ғимараттары, үй-жайлары мен жабдықтары.
14. Мемлекеттік меншіктегі геологиялық ақпарат.
15. Қазақстан Республикасы Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорының мемлекеттiк меншiктегі құжаттары.
16. Бастауыш, негізгі орта, орта білім беретін (жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім беретін), Қазақстан Республикасының аумағында азаматтардың білім алуға конституциялық құқықтарын қамтамасыз ететін мемлекеттік ұйымдар, сондай-ақ мектепке дейін тәрбиелейтін және оқытатын мемлекеттік ұйымдар.
17. Протездік-ортопедиялық салада тәжірибелік-эксперименталдық жұмыстарды жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар.
18. Мемлекеттік мәдениет ұйымдары, мемлекет меншігіндегі ұлттық мәдени игілік объектілері, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және басқа субъектілерге тиесілі емес тарих пен мәдениет ескерткіштері.

7. Водохозяйственные сооружения, имеющие особое стратегическое значение, определяемые Президентом Республики Казахстан.
8. Акции Фонда национального благосостояния.
9. Медицинские организации, оказывающие первичную медико-санитарную помощь на селе, специализированную помощь (центры крови, по охране матери и ребенка, радиационной медицины, объекты по лечению онкологических, туберкулезных, инфицированных ВИЧ и больных СПИДом, инфекционных, кожно-венерологических, психических больных), а также являющиеся единственными государственными медицинскими организациями на обслуживаемой территории области, города, района.
10. Объекты социальной защиты населения, организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, дома ребенка, санатории для детей, престарелых, инвалидов, участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лиц, интернаты и госпитали, а также государственные медико-социальные учреждения (организации) для престарелых, инвалидов, в том числе детей-инвалидов.
11. Объекты и имущество Гражданской обороны и Государственной противопожарной службы.
12. Объекты и имущество, являющиеся государственной собственностью, закрепленные за организациями отраслей экономики на праве оперативного управления, хозяйственного ведения и предназначенные для обеспечения нужд обороны и выполнения мобилизационных заданий, за исключением неиспользуемого военного имущества.
13. Документы Национального архивного фонда, находящиеся в государственной собственности, а также здания, помещения и оборудование государственных архивов и их филиалов.
14. Геологическая информация, находящаяся в государственной собственности.
15. Документы Национального картографо-геодезического фонда Республики Казахстан, находящиеся в государственной собственности.
16. Государственные организации начального, основного среднего, среднего образования (общего среднего, технического и профессионального образования), обеспечивающие на территории Республики Казахстан конституционные права граждан на образование, а также государственные организации дошкольного воспитания и обучения.
17. Государственные организации, осуществляющие проведение опытно-экспериментальных работ в протезно-ортопедической отрасли.
18. Государственные организации культуры, объекты национального культурного достояния, находящиеся в государственной собственности, памятники истории и культуры, находящиеся на территории Республики Казахстан и не принадлежащие другим субъектам.