Азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және "Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 қыркүйектегі № 1195 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 25 сәуірдегі № 400 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.04.2014 № 400 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 34-бабына және «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-115-2-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) «Авиация персоналына куәлiктер беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
2) «Пайдаланушы сертификатын беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
3) «Халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсат беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
4) «Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
5) «Аса жеңiл авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы сертификатын беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
6) «Аса жеңiл авиация әуе кемесi данасының сәйкестік куәлігін беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
7) «Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
8) «Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
9) «Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатын беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
10) «Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруы жөнінде сертификат беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
11) «Авиациялық жұмыстарды орындауға куәлік беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
12) «Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушыларды тіркеу туралы куәлік беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
13) «Азаматтық авиацияның авиациялық техникаларына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
14) «Ұшуды орындау құқығына куәлік беру (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)» мемлекеттік қызмет стандарты;

Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере гражданской авиации и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 "Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 2012 года № 1195. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2014 года № 400
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.04.2014 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и статьями 9-115-2 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стандарт государственной услуги «Выдача свидетельств авиационному персоналу»;
2) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата эксплуатанта»;
3) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов»;
4) стандарт государственной услуги «Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан»;
5) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации»;
6) стандарт государственной услуги «Выдача удостоверения соответствия экземпляра воздушного судна сверхлегкой авиации»;
7) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна»;
8) стандарт государственной услуги «Выдача решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданного иностранным государством»;
9) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации»;
10) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта»;
11) стандарт государственной услуги «Выдача свидетельства на выполнение авиационных работ»;
12) стандарт государственной услуги «Выдача свидетельства о регистрации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан»;
13) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации»;
14) стандарт государственной услуги «Выдача свидетельства на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения)»;

15) «Әуе кемесіне шуыл бойынша сертификат беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
16) «Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатын беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
17) «Радиоберуші аппаратураны пайдалануға рұқсат беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
18) «Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру» мемлекеттік қызмет стандарты;
19) «Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру» мемлекеттік қызмет стандарты бекітілсін.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.09.2013 № 983 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1195 қаулысымен
бекітілген
«Авиация персоналына куәлiктер беру»
мемлекеттік қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Авиация персоналына куәлiктер беру» мемлекеттік қызметін (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган): 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1992 жылғы 2 шілдедегі қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 1-қосымшасының (Чикаго, 1944 ж.), «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 54 және 14-бабының 16) тармақшасының, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 14 наурыздағы № 138 бұйрығымен бекітілген Авиация персоналына куәліктер беру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылған.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны авиация персоналына куәліктер (бұдан әрі – куәліктер) беру не қағаз тасығышта мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері мемлекеттік қызметті алушы осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды уәкілетті органға тапсырған сәттен бастап – күнтізбелік 30 күн;

15) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата воздушного судна по шуму»;
16) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата годности аэродрома (вертодрома)»;
17) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры»;
18) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на выполнение специального полета»;
19) стандарт государственной услуги «Выдача экспортного сертификата летной годности».
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 18.09.2013 № 983 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1195
Стандарт государственной услуги
«Выдача свидетельств авиационному персоналу»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача свидетельств авиационному персоналу» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1.
2. Форма государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании Приложения 1 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.), ратифицированного постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года, подпункта 16) пункта 1 статьи 14 и 54 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», Правил выдачи свидетельств авиационного персонала, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 марта 2011 года № 138 (далее – Правила).
4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача свидетельств авиационному персоналу (далее – свидетельства) либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
6. Государственная услуга оказывается юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги с момента сдачи получателем государственной услуги необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта, в уполномоченный орган – 30 календарных дней;

2) уәкілетті органда осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсыру кезінде кезек күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 20 минуттан аспайды;
3) уәкілетті органда куәліктер алу кезінде кезек күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 30 минуттан аспайды.
8. Мемлекеттік қызмет тегін болып табылады.
9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-дан 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылмай және жедел қызмет көрсетусіз, кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру орындары, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділері (үзінді көшірмелері) бар стенділермен жабдықталған ғимараттарда жүзеге асырылады.
Жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету бойынша сапаға талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерттеу мақсатында уәкілетті органда жеке және заңды тұлғалар үшін шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін немесе оның сенім білдірген уәкілетті өкілі уәкілетті органға мынадай құжаттарды береді:
1) еркiн нысандағы өтiнiш;
2) азаматтық авиация ұйымдарының қолымен және мөрiмен расталған объективтi деректерi бар авиация персоналына ұсынымдар;
3) Қазақстан Республикасының азаматтығын немесе Қазақстан Республикасының тұруға ықтиярхатын растайтын құжаттардың көшiрмелерi;
4) екi фотосурет (түрлi түстi, күлгiн, 3,5х4,5 өлшемде);
5) азаматтық авиацияның оқу орнын аяқтағаны туралы құжаттардың көшiрмелерi (ұшу училищесi, авиациялық-техникалық училище, авиациялық институт, авиациялық техникумы, колледж, оқу орталығы):
әуе кемесіне қызмет көрсету жөнiндегi инженерлер мен техниктер үшiн – азаматтық авиацияның авиация-техникалық және ұшу орталығын, авиация институтын немесе әуе кемесі және оның жабдықтарын техникалық немесе ұшуда пайдалану мамандығы бойынша авиация техникумын аяқтау туралы құжаттардың көшiрмелерi;
зертханалар немесе шеберханалар жағдайында құрауыштарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөнiндегi инженерлер, техниктер, механиктер үшiн – азаматтық авиацияның авиация-техникалық және ұшу орталығын, авиация институтын немесе авиация техникумын немесе техникалық колледждi, училищенi немесе техникалық мамандықтар бойынша институтты аяқтау туралы құжаттардың көшiрмелерi;
аса жеңiл авиацияға қызмет көрсету жөнiндегi техниктер үшiн – аса жеңiл авиация техниктерiнiң курстарын аяқтау туралы құжаттардың көшiрмелерi;

2) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении свидетельств – не более 30 минут.
8. Государственная услуга является бесплатной.
9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Оказание государственной услуги осуществляется в здании уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление в произвольной форме;
2) представление на авиационный персонал с объективными данными, заверенных подписью и печатью организации гражданской авиации;
3) копии документов, подтверждающих гражданство Республики Казахстан или вид на жительство Республики Казахстан;
4) две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5х4,5см);
5) копии документов об окончании учебного заведения гражданской авиации (летное училище, авиационно-техническое училище, авиационный институт, авиационный техникум, колледж, учебный центр):
для инженеров и техников по обслуживанию воздушного судна – копии документов об окончании авиационно-технического и летного центра гражданской авиации, авиационного института или авиационного техникума по специальностям техническая или летная эксплуатация воздушного судна и его оборудования;
для инженеров, техников, механиков по техническому обслуживанию и ремонту компонентов в условиях лаборатории или мастерских – копии документов об окончании авиационно-технического или летного центра гражданской авиации, авиационного института или авиационного техникума или технического колледжа, училища или института по техническим специальностям;
для техников по обслуживанию сверхлегкой авиации – копии документов об окончании курсов техников сверхлегкой авиации;

6) «Міндетті медициналық тексеріп-қарау өткізілетін зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесін, міндетті медициналық тексеріп қарауды өткізу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 қаңтардағы № 166 қаулысына сәйкес медициналық қорытындылардың көшiрмелерi (ұшу персоналы, экипаждың қызмет көрсететiн персоналы және ӘҚКД диспетчерлерi үшiн);
7) мамандығы бойынша бiлiктiлiгiн арттыру курстарын уақыт бойынша соңғы өтуi туралы құжаттардың көшiрмелерi:
азаматтық авиацияның оқу мекемесiнде тек теориялық курстардан өткен пилоттар мен штурмандар тренажерлық және ұшу дайындығы актiлерiн қосымша ұсынады;
әуе кемелерінің техникалық қызмет көрсету жөнiндегi инженерлер мен техниктер, аса жеңiл авиация техниктерi, құрауыштарға қызмет көрсету және жөндеу жөнiндегi техниктер үшiн – «Әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсетуге қатысты адам мүмкiндiктерi» курсын өткенi туралы куәлiктiң көшiрмесi, оны өту мерзiмi уәкiлеттi органның құжаттарды қарауға қабылдау күнi сәтiне кемiнде 3 жыл болуы тиiс.
12. Мемлекеттік қызметті алуға өтініш еркін нысанда ұсынылады.
13. Осы стандарттың 11-тармағында санамаланған құжаттар уәкілетті органның кеңсесіне осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша ұсынылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау туралы талон береді.
15. Сертификатты уәкілетті органның қызметкері мемлекеттік қызметті алушыға жеке өзіне берілген сертификаттарды тіркеу және есептеу журналында қол қойғызып береді.
16. Мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту үшін негіздеме осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттардың Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі болып табылады.
Мемлекеттік қызметті алушыға осы стандарттың 7-тармағында көрсетілген мерзімде бас тарту себептері көрсетіле отырып, жазбаша дәлелді жауап беріледі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруге міндетті. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қарау туралы жазбаша дәлелді жауап береді.
3. Жұмыс қағидаттары
17. Уәкілетті органның қызметі адамдардың конституциялық құқықтарын, қызметтік борышын орындау кезінде заңдылықты, Мемлекеттік қызметшілердің ар-намыс кодексін сақтауға және сыпайылық, барынша толық ақпарат ұсыну, оның сақталуын, қорғалуы мен құпиялығын қамтамасыз ету қағидаттарына негізделеді.

6) копии медицинского заключения (для летного персонала, обслуживающего персонала экипажа и диспетчеров обслуживания воздушных движений) в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2012 года № 166 «Об утверждении перечня вредных производственных факторов, профессий, при которых проводятся обязательные медицинские осмотры, правил проведения обязательных медицинских осмотров»;
7) копии документов о прохождении последних по времени курсов повышения квалификации по специальности:
пилоты и штурманы, прошедшие в учебном заведении гражданской авиации только теоретический курс, дополнительно представляют акты тренажерной и летной подготовки;
для инженеров и техников по обслуживанию воздушного судна, техников сверхлегкой авиации, а также инженеров, техников по техническому обслуживанию и ремонту компонентов – копию свидетельства или сертификата о прохождении курса «Возможности человека применительно к техническому обслуживанию воздушных судов», срок прохождения которых должен быть не более 3-х лет на момент даты принятия документов уполномоченным органом к рассмотрению.
12. Заявление на получение государственной услуги предоставляется в произвольной форме.
13. Документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 1 к настоящему стандарту.
15. Свидетельства выдаются сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных свидетельств.
16. Основанием для отказа в предоставлении государственной услуги является несоответствие представленных документов, указанных в  пункте 11 настоящего стандарта, требованиям Правил.
Получателю государственной услуги дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в срок, указанный в пункте 7 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения документов получателя государственной услуги обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о дальнейшем рассмотрении заявления.
3. Принципы работы
17. Деятельность уполномоченного органа основывается на соблюдении конституционных прав человека, законности при исполнении служебного долга, Кодекса чести государственных служащих и осуществляется на принципах вежливости, предоставления исчерпывающей информации, обеспечения ее сохранности, защиты и конфиденциальности.

4. Жұмыс нәтижелері
18. Уәкілетті органның жұмыс нәтижелері осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес сапа және тиімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
19. Мемлекеттік қызмет көрсететін уәкілетті органның жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтердің сапасы мен тиімділігі көрсеткіштерінің нысаналы мәні жыл сайын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің бұйрығымен бекітіледі.
5. Шағымдану тәртібі
20. Мемлекеттік қызметті ұсыну сапасы бойынша наразылықтар болған жағдайда, лауазымды адамдардың іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым беру тәртібін уәкілетті органның қызметкерлері мына мекенжай бойынша түсіндіреді: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық пошта: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
21. Шағым көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, уәкілетті орган басшысының атына мынадай мекенжай бойынша беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық пошта: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
Уәкілетті органның жұмыс кестесі: демалыс және мереке күндерінен басқа күн сайын 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс 13:00-ден 14:30-ға дейін.
22. Дұрыс қызмет көрсетпеген жағдайда, шағым уәкілетті орган басшысының атына мынадай мекенжай бойынша беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық пошта мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
23. Мемлекеттік қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Шағым еркін нысанда жазылады.
25. Қабылданған шағым жеке (заңды) тұлғалардың өтініштерін есепке алу журналында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағымды қабылдаған адамның тегі және аты, әкесінің аты, күні мен уақыты, жасалған шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарауға жауапты лауазымды адамдардың байланыс мәліметтері көрсетілген талон болып табылады.
Мемлекеттік қызметті алушыға шағымды қарау нәтижелері туралы «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Републикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 8-бабына сәйкес пошта немесе электрондық пошта арқылы жазбаша түрде хабарланады.
26. Уәкілетті органның сенім телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Авиация персоналына куәлiктер беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
1-қосымша
Өтініштің қабылданғаны туралы талон
1. Өтінішті тіркеу нөмірі ___________________________________________
Өтініштің тіркелген күні 201______ жылғы «___» ______________________
2.___________________________________________________________________
(көрсетілетін мемлекеттік қызмет түрі)

4. Результаты работы
18. Результаты работы уполномоченного органа измеряются показателями качества и эффективности, согласно приложению 2 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственных услуг, по которым оценивается работа уполномоченного органа, ежегодно утверждаются приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
5. Порядок обжалования
20. В случае имеющихся претензий по качеству предоставления государственной услуги, сотрудниками уполномоченного органа разъясняется порядок обжалования действий (бездействий) должностных лиц по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
21. Жалоба, в случае несогласия с результатом оказанной государственной услуги, подается на имя руководителя уполномоченного органа по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
График работы уполномоченного органа: ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней.
22. В случае некорректного обслуживания, жалоба подается на имя руководителя уполномоченного органа по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
23. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, получатель государственной услуги имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалоба составляется в произвольной форме.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета обращений физических (юридических) лиц. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактных данных должностных лиц, ответственных за рассмотрение жалобы по форме, согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
О результатах рассмотрения жалобы получателю государственной услуги сообщается в письменном виде по почте либо электронной почте в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».
26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельств авиационному персоналу»
Талон о принятии заявления
1. Регистрационный номер заявления _________________________________
Дата регистрации заявления «__» ___________ 201_ года
2. _________________________________________________________________
(вид оказываемой государственной услуги)

3. ______________________________________________________ қабылданды.
(мемлекеттік қызметті алушы өкілінің аты-жөні)
4. Қоса берілетін құжаттар саны ________________________ мен тізбесі:
1)___________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
4) __________________________________________________________________
5 ___________________________________________________________________
6) __________________________________________________________________
7) __________________________________________________________________
8) __________________________________________________________________
9) __________________________________________________________________
5. Қабылдаған:
____________________________/ __________________/ ___________________
(Уәкілетті орган қызметкерінің лауазымы) (қолы)         (Т.А.Ә.)
6. Құжатты беру күні (уақыты) және орны: 20___ жылғы «___» __________ ___ сағ.___мин, ___________________________________ мекенжай бойынша.
«Авиация персоналына куәлiктер беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
2-қосымша
Кесте. Сапа және тиiмдiлiк көрсеткiштерiнiң мәнi
Сапа және тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Көрсеткiштiң нормативтiк мәнi
Көрсеткiштiң келесi жылдағы нысаналы мәнi
Көрсеткiштiң есептi жылдың ағымдағы мәнi
1
2
3
4
1. Уақыттылығы
1.1. Құжаттарды тапсырған сәттен бастап белгiленген мерзiмде қызметтi ұсыну оқиғаларының %-ы (үлесi)
2. Сапасы
2.1. Қызметтi ұсыну үдерiсiнiң сапасына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушының %- ы (үлесi)
3. Қолжетiмдiлігі
3.1. Қызметтi ұсынудың сапасына және оны ұсыну тәртiбi туралы ақпаратқа қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушының %-ы (үлесi)
3.2. Ақпаратқа электронды форматта қол жеткiзуге болатын қызметтер %-ы (үлесi)
4. Шағымдану үдерiсi
4.1. Шағымданудың қолданыстағы тәртiбiне қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушының %-ы (үлесi)
5. Сыпайылығы
5.1. Персоналдың сыпайылығына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушының %-ы (үлесi)
«Авиация персоналына куәлiктер беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
3-қосымша
Талон _____________________________________________________________
(субъектінің атауы) Өтінімді қабылдаған _________________________________________
(маманның Т.А.Ә.) 20___ ж. «__» _________ ___ сағат ___ мин. Тапсыру мерзімі және жауап алу орны 20__ жылғы «___» _______ дейін,
_______________________________________________ мекенжай бойынша.
(мөлшері 75 мм х 55 мм)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1195 қаулысымен
бекітілген
«Пайдаланушы сертификатын беру» мемлекеттік қызмет стандарты

3. Принято от ______________________________________________________
(Ф.И.О. представителя получателя государственной услуги)
4. Количество _________ и перечень приложенных документов:
1)__________________________________________________________________
2) _________________________________________________________________
3) _________________________________________________________________
4) _________________________________________________________________
5) _________________________________________________________________
6) _________________________________________________________________
7) _________________________________________________________________
8) _________________________________________________________________
9) __________________________________________________________.
5. Принял:
____________________________________ /______________/___________
(Должность сотрудника уполномоченного органа)       (подпись)        (Ф.И.О.)
«__» _________ ____ г.
6. Дата (время) и место выдачи: ____ час ____ мин «__» ___________
201__ года, по адресу:______________________________________________
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельств авиационному персоналу»
Таблица. Значения показателей качества и эффективности
Показатели качества
и эффективности
Нормативное
значение
показателя
Целевое
значение
показателя в
последующем
году
Текущее
значение
показателя в
отчетном
году
1
2
3
4
1. Своевременность
1.1. % (доля) случаев
предоставления услуги в установленный срок с момента сдачи документа
2. Качество
2.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством
процесса предоставления услуги
3. Доступность
3.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством и
информацией о порядке предоставления услуги
3.2. % (доля) услуг, информация
о которых доступна в
электронном формате
4. Процесс обжалования
4.1. % (доля) обоснованных
жалоб к общему количеству
обслуженных получателей
государственной услуги по
данному виду услуг
5. Вежливость
5.1.% (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных вежливостью
персонала
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельств авиационному персоналу»
Талон
_______________________________________________________
(наименование субъекта)
Обращение принял(а) _______________________________________
(Ф.И.О. специалиста)
«__» _________ 20__ г. час. __ мин. __
Срок предоставления и место получения ответа до «___»
_________ 20__ года, по адресу: ______________________________
(размер 75 мм х 55 мм)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1195
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата эксплуатанта»

1. Жалпы ережелер
1. «Пайдаланушы сертификатын беру» мемлекеттік қызметін (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган): 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша көрсетеді.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1992 жылғы 2 шілдедегі қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 6-қосымшасының (Чикаго, 1944 ж.), «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 60 және 14-бабы 1-тармағының 17) тармақшасының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 қазандағы № 1070 қаулысымен бекітілген Сертификаттау және азаматтық әуе кемелерiн пайдаланушы сертификатын беру қағидасының (бұдан әрі – Қағида), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 319 қаулысымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыға қойылатын сертифаттық талаптары (бұдан әрі – сертификаттық талаптар) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналасқан.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны пайдаланушы сертификатын беру (пайдаланушы сертификатының телнұсқасын) немесе қағаз тасығышта мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі күнтізбелік 30 күнді құрайды. Қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған жағдайларда, қарау мерзімі күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәттен бастап күнтізбелік үш күн ішінде өтінім берушіге хабарланады;
2) телнұсқаны беру мерзімі – күнтізбелік 10 күн;
3) уәкілетті органға, осы стандарттың 11-тармағында белгіленген, қажетті құжаттарды тапсыру кезіндегі кезек күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минуттан аспайды;
4) уәкілетті органда пайдаланушы сертификатын (телнұсқа) алу кезіндегі кезек күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1431 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата эксплуатанта» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании Приложения 6 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.), ратифицированного постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года, подпункта 17) пункта 1 статьи 14 и 60 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», Правил сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2010 года № 1070 (далее – Правила), Сертификационных требований к эксплуатантам гражданских воздушных судов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 319 (далее – Сертификационные требования).
4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача сертификата эксплуатанта (дубликата сертификата эксплуатанта)  либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
6. Государственная услуга оказывается юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) срок оказания государственной услуги составляет 30 календарных дней. В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения может быть продлен не более чем на тридцать календарных дней, о чем сообщается заявителю в течение трех календарных дней с момента принятия решения о продлении срока рассмотрения;
2) сроки выдачи дубликата – 10 календарных дней;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
4) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении сертификата эксплуатанта (дубликата) – не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1431 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Мемлекеттік қызмет ақылы болып табылады.
Азаматтық авиация саласындағы сертификаттау үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады. Мемлекеттік қызмет мемлекеттік бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері штат санына қарай мынаны құрайды:
1) қоса алғанда 50 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 1144 айлық есептік көрсеткіш;
2) 51-ден қоса алғанда 200 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 1232 айлық есептік көрсеткіш;
3) 201-ден қоса алғанда 400 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 1272 айлық есептік көрсеткіш;
4) 401-ден қоса алғанда 600 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 1319 айлық есептік көрсеткіш;
5) 601-ден қоса алғанда 1200 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 1363 айлық есептік көрсеткіш;
6) 1201-ден қоса алғанда 2000 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 1407 айлық есептік көрсеткіш;
7) 2001 адамнан жоғары – алым төленетін күні қолданыстағы 1458 айлық есептік көрсеткіш.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1431 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген, демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет кезек тәртібімен, алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділер (үзінді көшірмелері) көрсетілген стенділермен қамтамасыз етілген ғимараттағы орындарда жүзеге асырылады.
Уәкілетті органда жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету сапасы бойынша талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерттеу мақсатында жеке және заңды тұлғаларға арналған шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алу үшін мемлекеттік қызметті алушы немесе сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі уәкілетті органға пайдаланушы сертификатын алу үшін осы стандарттың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш береді, оған төмендегідей құжаттарды қоса тіркейді:

8. Государственная услуга является платной.
За сертификацию в сфере гражданской авиации взимается сбор в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс). Государственная услуга осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
Ставки сбора за сертификацию эксплуатанта гражданского воздушного судна в зависимости от штатной численности составляют:
1) до 50 человек включительно – 1144 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
2) с 51 до 200 человек включительно – 1232 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
3) с 201 до 400 человек включительно – 1272 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
4) с 401 до 600 человек включительно – 1319 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
5) с 601 до 1200 человек включительно – 1363 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
6) с 1201 до 2000 человек включительно – 1407 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
7) свыше 2001 человек – 1458 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1431 (вводится в действие с 01.01.2014).
9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9.00 до 18.30, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым  законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Оказание государственной услуги осуществляется в здании уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляют в уполномоченный орган заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту, с приложением следующих документов для получения сертификата эксплуатанта:

1) азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттау үшін алымның төлемін растайтын құжат;
2) куәліктің* көшірмесі немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама.
Ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу және филиалдар мен өкiлдiктердi есептiк тiркеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін қолданыста болады;
3) өтініш беруші жарғысының және құрылтай шартының көшірмелері;
4) мыналарды қамтитын ақпарат:
өтініш берушінің негізгі деректері мен құрылтайшысы;
жоспарланатын коммерциялық әуе тасымалының түрлері;
ұшу жұмыстарын ұйымдастыру;
ұшуға жарамдылығын қолдау жүйесі;
ұшуды қамтамасыз ету;
ұшу персоналы мен техникалық персоналдың әзірлігі;
техникалық қызмет көрсету объектілерінің әзірлігі;
әуе кемелерінің әзірлігі;
авариялық эвакуацияны демонстрациялау және демонстративтік ұшуларды өткізу мүмкіндігі;
5) басқарудың құрылымы және қызметі, Т.А.Ә., білімі, біліктілігі мен жұмыс тәжірибесі көрсетілген жауапты тұлғалар;
6) мынадай басшылардың тағайындалғанын растайтын құжаттар:
ұшу қызметі;
ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инспекция;
ұшуға жарамдылығын қолдау;
сапаны бақылау;
авиациялық қауіпсіздік;
персоналды даярлау;
7) тұрақты тасымалдау үшін жоспарланатын межелі пункттер мен қосалқы әуеайлақтардың, тұрақты емес тасымалдау үшін ұшу аудандарының және жоспарланатын ұшу үшін қолданылуына қатысты пайдалану базаларының тізімі;
8) түрі, моделі, сериясы, ұлттық және тіркеу белгілері, ұшуға жарамдылық сертификаттары, радиостанцияларға рұқсаттары, жергілікті жердегі шу бойынша сертификаттары (егер көзделген болса) көрсетілген әуе кемелерінің тізімі. Әуе кемелері жалға алынған жағдайда жалға алу (лизинг) шарттарын ұсыну қажет;
9) ұшу және жер үсті персоналын даярлау мен аттестаттауды ұйымдастыру бойынша ақпарат;
10) персоналды бастапқы даярлау және қайта даярлау бағдарламасы (Нұсқауы), бұл ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқаудың бір бөлігі болып табылады немесе жеке құжат болып әзірленеді;
11) ұшуды жүргізу бойынша нұсқау;
12) техникалық қызмет көрсетуді реттеу бойынша пайдаланушының нұсқауы;
13) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша бағдарлама (регламент);
14) сертификатталған ең ауыр ұшып көтерілу салмағы 5700 кг асатын әуе кемелерін пайдаланатын пайдаланушылар үшін ұшу қауіпсіздігін басқару бойынша нұсқау;

1) документ, подтверждающий уплату сбора за сертификацию эксплуатанта гражданских воздушных судов;
2) копия свидетельства* или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
3) копии устава заявителя и учредительного договора;
4) информация заявителя, содержащая:
основные данные и учредители заявителя;
виды планируемых коммерческих воздушных перевозок;
организацию летной работы;
систему поддержания летной годности;
обеспечение полетов;
готовность летного и технического персонала;
готовность объектов технического обслуживания;
готовность воздушных судов;
возможность проведения демонстрации аварийной эвакуации и демонстрационных полетов;
5) структура управления и ответственные лица с указанием должности, Ф.И.О., образования, квалификации и опыта работы;
6) документы, подтверждающие назначение следующих руководителей:
летной службы;
инспекции по безопасности полетов;
по поддержанию летной годности;
по контролю качества;
по авиационной безопасности;
по подготовке персонала;
7) список планируемых пунктов назначения и запасных аэродромов для регулярных перевозок, районов полетов для нерегулярных перевозок и эксплуатационных баз по применимости для планируемых полетов;
8) список воздушных судов с указанием типа, модели, серии, национальных и регистрационных знаков, сертификатов летной годности, разрешений на радиостанции, сертификатов по шумам на местности (если предусмотрено). В случае аренды воздушных судов необходимо представить договора на аренду (лизинг);
9) информация по организации подготовки и аттестации летного и наземного персонала;
10) программа (Руководство) начальной подготовки и переподготовки персонала, которое является частью руководства по производству полетов или разработано отдельным документом;
11) руководство по производству полетов;
12) руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания;
13) программа (регламент) технического обслуживания воздушных судов;
14) руководство по управлению безопасностью полетов для эксплуатантов, эксплуатирующих воздушные суда с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше 5700 кг;

15) байланыс рәсімдерін (dispatch) қоса алғанда, ұшуды орындауды басқаруды және бақылауды ұйымдастыру бойынша ақпарат;
16) Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері туралы заңдарына сәйкес міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің көшірмелері;
17) өзінің авиациялық қызметінің қажетті түрлерін пайдаланушының қамтамасыз етуі жөніндегі шарттардың көшірмелері;
18) пайдаланушының басшысы бекітетін әуе кемелерін бояу үлгілері мен мәтіндік сипаттамасы;
19) азаматтық авиацияның қызметіне заңсыз араласу актілерінің алдын алу жөніндегі іс-шаралар туралы құжаттар;
20) пайдаланушының өзі жүзеге асыратын немесе шарттық негізде жүзеге асырылатын ұшуды жер үстінде қамтамасыз ету бойынша ақпарат;
21) пайдаланушы (өтініш беруші) ұсынатын операциялардың арнайы түрлеріне қатысты бақылау мақсатындағы тексеру карталары (Cat II, III, RVSM, EDTO, PBN, RNAV, RNP);
22) жұмыс түрлері көрсетілген сыртқы ұйымдармен техникалық қызмет көрсетуге жасалған шарттардың тізбесі;
23) сыртқы ұйымдармен ұшуға жарамдылықты қолдауға жасалған шарттардың көшірмелері;
24) жолаушы және жүк тасымалын ресімдеу үшін қажетті құжаттардың үлгілері.
Жоғарыда көрсетілген құжаттардың бәрінің көшірмелері мемлекеттік қызметті алушының қолымен және мөрімен куәландырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1431 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
12. Белгіленген үлгідегі өтініш нысаны уәкілетті органның www.mtk.gov.kz сайтында орналасқан.
13. Осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттар, осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген, мекенжай бойынша уәкілетті органның кеңсесіне ұсынылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы талон береді.
15. Пайдаланушы сертификаты мемлекеттiк қызметтi алушыға уәкiлеттi органның қызметкері берiлген сертификаттарды есепке алу және тiркеу журналына қолхат алу арқылы беріледі.
16. Егер:
1) мемлекеттік қызметті алушы ұсынатын қызметтер сертификаттау талаптарына сәйкес келмесе;
2) мемлекеттік қызметті алушыға қатысты оның осы қызмет түрін көрсетуіне тыйым салатын сот шешімі болса;
3) мемлекеттік қызметті алушы сертификаттаудың жалпы мерзімі өткеннен кейін түзету іс-қимылының жоспарында көрсетілген сәйкессіздіктерді жоймаса, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартылады.
Осы стандарттың 7-тармағында көрсетілген мерзімде мемлекеттік қызметті алушыға бас тарту себебі көрсетіліп, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруге міндетті. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап береді.

15) информация по организации руководства и контролю за выполнением полетов, включая процедуры связи (dispatch).
16) копии страховых полисов обязательного страхования в соответствии с законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
17) копии договоров на обеспечение эксплуатантом необходимых видов своей авиационной деятельности;
18) образцы раскраски и текстовое описание воздушных судов, которые утверждаются руководителем эксплуатанта;
19) документы о мерах по предотвращению актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации;
20) информация по наземному обеспечению полетов, осуществляющему самим эксплуатантом или на договорной основе;
21) предлагаемые эксплуатантом (заявителем) карты контрольных проверок, относящиеся к специальным видам операций (Cat II, III, RVSM, EDTO, PBN, RNAV, RNP);
22) перечень договоров на техническое обслуживание с внешними организациями с указанием видов работ;
23) копии договоров на поддержание летной годности с внешними организациями;
24) образцы документов, необходимых для оформления пассажирских и грузовых перевозок.
Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью получателя государственной услуги.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1431 (порядок введения в действие см. п. 2).
12. Форма заявления установленного образца размещена на сайте уполномоченного органа www.mtk.gov.kz.
13. Документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 2 к настоящему стандарту.
15. Сертификат эксплуатанта выдается сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных сертификатов.
16. В предоставлении государственной услуги отказывается, если:
1) услуги, предлагаемые получателем государственной услуги, не соответствуют сертификационным требованиям;
2) в отношении получателя имеется решение суда, запрещающее ему оказание данного вида услуг;
3) не устранение получателя государственной услуги несоответствий, указанных в плане корректирующих действий, по истечению общего срока сертификации.
Получателю государственной услуги дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в срок, указанный в пункте 7 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения документов получателя государственной услуги обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о дальнейшем рассмотрении заявления.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1431 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
3. Жұмыс қағидаттары
17. Уәкілетті органның қызметі адамдардың конституциялық құқықтарын сақтауға, қызметтік борышты орындау кезіндегі заңдылықты сақтауға, Мемлекеттік қызметшілердің ар-намыс кодексін сақтауға және сыпайылық, барынша толық ақпарат ұсыну, оның сақталуын, қорғанысы мен құпиялығын қамтамасыз ету қағидаттарына негізделеді.
4. Жұмыс нәтижелері
18. Уәкілетті органның жұмыс нәтижелері осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес сапа және тиімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
19. Мемлекеттік қызмет көрсететін уәкілетті органның жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтердің сапасы мен тиімділігі көрсеткіштерінің нысаналы мәні жыл сайын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің бұйрығымен бекітіледі.
5. Шағымдану тәртібі
20. Мемлекеттік қызметті ұсыну сапасы бойынша наразылықтар болған жағдайда, лауазымды адамдардың іс-әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану тәртібін уәкілетті органның қызметкерлері мынадай мекенжай бойынша түсіндіреді: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
21. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, шағым Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігіне мына мекенжай бойынша беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: mtc@mtc.gov.kz, кеңсенің телефоны: 8 (7172) 24-14-19.
Көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Уәкілетті органның жұмыс кестесі: демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-дан 14:30-ға дейін.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1431 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
22. Дұрыс қызмет көрсетілмеген жағдайда, шағым уәкілетті орган басшысының атына мына мекенжай бойынша беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1 мекенжайы, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
Көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1431 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1431 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Принципы работы
17. Деятельность уполномоченного органа основывается на соблюдении конституционных прав человека, законности при исполнении служебного долга, Кодекса чести государственных служащих и осуществляется на принципах вежливости, предоставления исчерпывающей информации, обеспечения ее сохранности, защиты и конфиденциальности.
4. Результаты работы
18. Результаты работы уполномоченного органа измеряются показателями качества и эффективности согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственных услуг, по которым оценивается работа уполномоченного органа, ежегодно утверждаются приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
5. Порядок обжалования
20. В случае имеющихся претензий по качеству предоставления государственной услуги, сотрудниками уполномоченного органа разъясняется порядок обжалования действий (бездействий) должностных лиц по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
21. Жалоба, в случае несогласия с результатом оказанной государственной услуги, подается в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: mtc@mtc.gov.kz, телефон канцелярии: 8 (7172) 24-14-19.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
График работы уполномоченного органа: ежедневно с 9:00 до 18:30 часов с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1431 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В случае некорректного обслуживания, жалоба подается на имя руководителя уполномоченного органа по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1431 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22-1. Көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағым береді.
Көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Ескерту. Стандарт 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1431 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
23. Мемлекеттік қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Шағым еркін нысанда жазылады.
25. Қабылданған шағым жеке (заңды) тұлғалардың өтініштерін есепке алу журналында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат осы стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағымды қабылдаған адамның тегі және аты, әкесінің аты, күні мен уақыты, жасалған шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарауға жауапты лауазымды адамның байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті алушыға шағымды қарау нәтижелері туралы жазбаша түрде пошта не электрондық пошта арқылы хабарланады.
26. Уәкілетті органның сенім телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Пайдаланушы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Уәкілетті орган басшысына
Өтінім
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1431 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Пайдаланушы сертификатын (ПС) алуға (ұзартуға) үміткер толтырады
Алғаш рет беру/қолданылу мерзімін ұзарту
(керегінің астын сызу)
1. Жалпы ақпарат
1. Компанияның ресми атауы және саудадағы атауы (егер өзгеше болса):
1) № ________________________________________ ПС өтініш беруші;
2) пайдаланушы «_____________________________________________»;
3) телефон, факс: ____________________________________________;
4) электронды поштасының мекенжайы: __________________________.
2. Заңды мекенжайы, телефоны және факсы: _____________________.
3. Қызметтік қосымша мекенжайы: ______________________________.
4. Жұмысты бастау межеленген күн: ____________________________.
5. Алғаш рет сертификатталған жағдайда, ұшу-пайдалану агенттігі
үшін сұралатын шартты белгілер.

22-1. Получатель государственной услуги, в случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1431 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, получатель государственной услуги имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалоба составляется в произвольной форме.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета обращений физических (юридических) лиц. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактных данных должностных лиц, ответственных за рассмотрение жалобы по форме, согласно приложению 4 к настоящему стандарту.
О результатах рассмотрения жалобы получателю государственной услуги сообщается в письменном виде по почте либо электронной почте в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».
26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата эксплуатанта»
Форма
Руководителя уполномоченного органа
Заявка
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1431 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заполняется кандидатом на получение (продление)
сертификата эксплуатанта (СЭ)
Первоначальная выдача/продление срока действия
(необходимое подчеркнуть)
1. Общая информация
1. Официальное название компании и торговое название (если отличается):
1) заявитель СЭ № ______________;
2) эксплуатант «_____________________»;
3) телефон, факс: _____________________________;
4) адрес электронной почты: ________________________.
2. Юридический адрес, телефон и факс:_______________________.
3. Дополнительный служебный адрес:____________________________.
4. Предполагаемая дата начала работы:_________________________.
5. Запрашиваемые условные обозначения для летно-эксплуатационного агентства, при первоначальной сертификации.

6. ИКАО/ИАТА коды (3 әріптік/2 әріптік, бар болса):
__________________________________/_________________________________.
7. Басшылар мен негізгі қызметкерлер.
Лауазымы
Т.А.Ә.
Телефоны, факсы, электронды поштасы
1
2
3
1) Пайдаланушының басшысы
2) Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инспекцияның басшысы
3) Ұшу қызметінің басшысы
4) Ұшуға жарамдылықты қолдау жөніндегі басшы
5) Жер үсті қызмет көрсету жөніндегі басшы
6) Персоналды даярлау жөніндегі қызмет басшысы
7) Авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы
8) Бортсеріктер қызметінің басшысы (жолаушыларды тасымалдайтын пайдаланушылар үшін)
9) Сапаны бақылау қызметінің басшысы
2. Техникалық қызмет көрсету және өтініш беруші тасымалдарының
түрлері
8. Пайдаланушы:
техникалық қызмет көрсетуді өз бетімен жүзеге асыруды/техникалық қызмет көрсетуді шарттар негізінде орындауды жоспарлап отыр (керегінің астын сызу).
9. Тасымалдаудың ұсынылған түрлері:
жолаушылар және жүк/жүк/пошта жөнелтілімдері (керегінің астын сызу).
3. Әуе кемелері мен болжамды ұшулар ауданы туралы ақпарат
10. Әуе кемелері туралы мәліметтер (меншікті, жалға алынған):
1) Түрі, моделі және версиясы бойынша әуе кемелерінің саны, сондай-ақ ұлттық айырым және тіркеу белгілері;
2) Жолаушы креслоларының саны және/немесе пайдалы жүктелуі (кг, тонна);
3) Әуе кемесінің рұқсат етілген ең ауыр ұшып көтерілу салмағы (MTOW).
11. Әуе кемесінің (кемелерінің) лизингі туралы келісімдердің деректері, лизинг мерзімі, әуе кемелерін иеленушінің атауы мен заңды мекенжайы: __________________________________________________________
12. Ұшудың болжамды ауданы (аудандары):
Кариб өңірі (CAR), Африка және Үнді мұхиты өңірі (AFI), Еуропа өңірі (EUR), Таяу Шығыс және Азия өңірі (MID/ASIA), Солтүстік Америка өңірі (NAM), Солтүстік Атлант өңірі (NAT), Тынық мұхиты өңірі (PAC), Оңтүстік Америка өңірі (SAM) (керегінің астын сызу).
4. Ұшу түрлері, арнайы шектеулер мен рұқсаттар туралы ақпарат
13. Ұшу түрлері:
тұрақты ішкі/тұрақты халықаралық/тұрақты емес ішкі/тұрақты емес халықаралық (керегінің астын сызу).
14. Арнайы рұқсаттар/мақұлдаулар (әр әуе кемесіне толтырылады):
1) Көріну қашықтығы ҰҚЖ (RVR) (метр);
2) Шешім қабылдаудың қатысты биіктігі DH (метр/фут);
3) Көрініс шектеулі болғанда ұшып көтерілу LVTO RVR (метр);
4) Ең төменгі навигациялық сипаттамаларға қойылатын талаптар MNPS;
5) Аймақтық дәл навигация P-RNAV (Precision RNAV);
6) Аймақтық базалық навигация B-RNAV (Basic RNAV);
7) Талап етілетін навигациялық сипаттамалар (RNP);
8) Тігінен эшелондаудың қысқартылған минимумы (RVSM);

6. Код ИКАО/ИАТА (3 буквенный / 2 буквенный, если имеется): ____________/_____________.
7. Руководители и основные сотрудники.
Должность
Ф.И.О.
Телефон, факс,
электронная почта
1
2
3
1) Руководитель
эксплуатанта
2) Руководитель инспекции по
безопасности полетов
3) Руководитель летной
службы
4) Руководитель по
поддержанию летной годности
5) Руководитель по наземному
обслуживанию
6) Руководитель службы по
подготовки персонала
7) Руководитель службы
авиационной безопасности
8) Руководитель службы
бортпроводников (для
эксплуатантов,
осуществляющих перевозку
пассажиров).
9) Руководитель службы
контроля качества
2. Техническое обслуживание и типы перевозок заявителя
8. Эксплуатант планирует:
самостоятельно осуществлять техническое обслуживание / выполнять техническое обслуживание на основании договоров (необходимое подчеркнуть).
9. Предлагаемые типы перевозок:
пассажирские и грузовые / грузовые / почтовые отправления (необходимое подчеркнуть).
3. Информация о воздушных судах и предполагаемых
районах полетов
10. Сведения о воздушных судах (собственные, арендованные):
1) Количество воздушных судов по типу, модели и версии, а также национальные опознавательные и регистрационные знаки;
2) Количество пассажирских кресел и/или полезная загрузка (кг, тонн);
3) Максимальная допустимая взлетная масса воздушного судна (MTOW).
11. Данные соглашения о лизинге воздушн(ого/ых) суд(на/ов), срок лизинга, наименование и юридический адрес владельца воздушных судов: ______________________________________________________________
12. Предполагаемые район(ы) полетов:
Карибский регион (CAR), Регион Африки и Индийского океана (AFI), Европейский регион (EUR), Регион Ближнего Востока и Азии (MID/ASIA), Североамериканский регион (NАМ), Североатлантический регион (NАТ), Тихоокеанский регион (РАС), Южноамериканский регион (SAM) (необходимое подчеркнуть).
4. Информация о типах полетов, специальных ограничениях и
разрешениях
13. Типы полетов:
регулярные внутренние / регулярные международные / нерегулярные внутренние / нерегулярные международные (необходимое подчеркнуть).
14. Специальные разрешения/одобрения (заполняется на каждое воздушное судно):
1) Дальность видимости на ВПП (RVR) (метров);
2) Относительная высота принятия решения DH (метров/футов);
3) Взлет при ограниченной видимости LVTO RVR (метров);
4) Требования к минимальным навигационным характеристикам MNPS;
5) Точная зональная навигация P-RNAV (Precision RNAV);
6) Базовая зональная навигация B-RNAV (Basic RNAV);
7) Требуемые навигационные характеристики (RNP);
8) Сокращенный минимум вертикального эшелонирования (RVSM);

9) Әуе қозғалысы туралы ақпарат беру және соқтығысудың алдын алу жүйесі (TCAS);
10) Жерге жақындау туралы сигнал берудің электронды жүейсі (EGPWS);
11) Жаһандық навигациялық жерсеріктік жүйе (GNSS);
12) Қашықтан әрекет ететін навигациялық жүйелер (LRNS);
13) Жан-жаққа бағытталған АЖЖ-радиомаяк (VOR);
14) Инерциялық тірек блогі (инерциялық өлшегіш)/ Инерциялық тірек жүйесі (IRU/IRS);
15) Қашықтықты өлшеу жабдығы (DME);
16) Электронды ұшу құжаттамасы (EFB);
17) Қауіпті жүктер;
18) Қосалқы әуеайлаққа кететін уақыт ұлғайтылған ұшуды орындау (EDTO): шекті уақыт _____ (минут), қашықтық ______ (теңіз милі NM);
19) Қосалқы әуеайлаққа кететін уақыт ұлғайтылмаған ұшуды орындау (non-EDTO) ______ (минут);
20) Қосалқы әуеайлаққа дейін ұшатын ең көп уақыт ________ (минут);
21) Тұрған жерін айқындаудың жаһандық жүйесі бойынша қонуға бет алу (GPS Approach) (қолданылатынының астын сызу, қажет болған жағдайда, толтыру).
Арнайы шектеулер: ____________________________________________.
5. Авиациялық персоналдың даярлығы туралы ақпарат
15. Персоналдың ұсынылатын даярлығы (ұшу персоналына арналған пилотаждық тренажерлар және/немесе кабина персоналына арналған тренажерлық қондырғылар):
16. Пайдаланушы сертификатын алуға өтініш беру ниетін растау.
Қолы:
Күні:
Т.А.Ә. және қызметі:
17. Уәкілетті орган енгізетін мәліметтер:
Өтініш пен құжаттардың келіп түскен күні:
Тіркеу нөмірі:
Жауапты лауазымды адам:
«Пайдаланушы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
2-қосымша
Өтініштің қабылданғаны туралы талон
1. Өтінішті тіркеу нөмірі ___________________________________________
Өтініштің тіркелген күні 201_жылғы «__» _____________________________
2. __________________________________________________________________
(көрсетілетін мемлекеттік қызмет түрі)
3. ______________________________________________________ қабылданды.
(мемлекеттік қызметті алушы өкілінің аты-жөні)
4. Қоса берілетін құжаттар саны ________________________ мен тізбесі:
1)___________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
4) __________________________________________________________________
5)___________________________________________________________________
6)___________________________________________________________________
7) __________________________________________________________________
8) __________________________________________________________________

9) Система выдачи информации о воздушном движении и предупреждения столкновений (TCAS);
10) Электронная система сигнализации о близости земли (EGPWS);
11) Глобальная навигационная спутниковая система (GNSS);
12) Навигационные системы дальнего действия (LRNS);
13) Всенаправленный ОВЧ-радиомаяк (VOR);
14) Инерциальный опорный блок (инерциальный измеритель)/ Инерциальная опорная система (IRU/IRS);
15) Дальномерное оборудование (DME);
16) Электронная полетная документация (EFB);
17) Опасные грузы;
18) Производство полетов с увеличенным временем ухода на запасной аэродром (EDTO): пороговое время_____(минут), расстояние ______ (морских миль NM);
19) Производство полетов с безувеличенного временеми ухода на запасной аэродром (non-EDTO) ______(минут);
20) Максимальное время полета до запасного аэродрома ________(минут);
21) Заход на посадку по глобальной системе определения местоположения (GPS Approach). (применимое подчеркнуть, в случае необходимости заполнить).
Специальные ограничения: _____________________________________.
5. Информация о подготовке авиационного персонала
15. Предлагаемая подготовка персонала (пилотажные тренажеры для летного персонала и/или тренажерные установки для кабинного персонала):
16. Подтверждение намерения подать заявление на получение сертификата эксплуатанта.
Подпись:
Дата:
Ф.И.О. и должность:
17. Сведения, вносимые уполномоченным органом.
Дата поступления заявления с документами:
Регистрационный номер:
Ответственное должностное лицо:
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата эксплуатанта»
Талон о принятии заявления
1. Регистрационный номер заявления _________________________________
Дата регистрации заявления «__» ___________ 201_ года
2. _________________________________________________________________
(вид оказываемой государственной услуги)
3. Принято от _____________________________________________________
(Ф.И.О. представителя получателя государственной услуги)
4. Количество _________ и перечень приложенных документов:
1)_________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________
3) ________________________________________________________________
4) ________________________________________________________________
5) ________________________________________________________________
6) ________________________________________________________________
7) ________________________________________________________________
8) ________________________________________________________________

9) _________________________________________________________________.
5. Қабылдаған:
_____________________________/ ________________/ ____________________
(Уәкілетті орган қызметкерінің лауазымы) (қолы)         (Т.А.Ә.)
6. Құжатты беру күні (уақыты) және орны: 20___ жылғы «__» ___________
___ сағ.___мин, ___________________________________ мекенжай бойынша.
«Пайдаланушы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
3-қосымша
Кесте. Сапа және тиiмдiлiк көрсеткiштерiнiң мәнi
Сапа және тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Көрсеткiштiң нормативтiк мәнi
Көрсеткiштiң келесi жылдағы нысаналы мәнi
Көрсеткiштiң есептi жылдың ағымдағы мәнi
1
2
3
4
1. Уақыттылығы
1.1. Құжаттарды тапсырған сәттен бастап белгiленген мерзiмде қызметтi ұсыну оқиғаларының %-ы (үлесi)
2. Сапасы
2.1. Қызметтi ұсыну үдерiсiнiң сапасына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушының %- ы (үлесi)
3. Қолжетiмдiлiгі
3.1. Қызметтi ұсынудың сапасына және оны ұсыну тәртiбi туралы ақпаратқа қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушының %-ы (үлесi)
3.2. Ақпаратқа электронды форматта қол жеткiзуге болатын қызметтер %-ы (үлесi)
4. Шағымдану үдерiсi
4.1. Шағымданудың қолданыстағы тәртiбiне қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушының %-ы (үлесi)
5. Сыпайылығы
5.1. Персоналдың сыпайылығына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушының %-ы (үлесi)
«Пайдаланушы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
4-қосымша
Талон ________________________________________________________________
(субъектінің атауы) Өтінімді қабылдаған ____________________________________________
(маманның Т.А.Ә.) 20___ ж. «__» _________ ___ сағат ___ мин. Тапсыру мерзімі және жауап алу орны 20__ жылғы «___» _______ дейін,
_______________________________________________ мекенжай бойынша.
(мөлшері 75 мм х 55 мм)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1195 қаулысымен
бекітілген
«Халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға
рұқсат беру» мемлекеттік қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсат беру» мемлекеттік қызметін (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган): 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжай бойынша көрсетеді.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 40-бабының, Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 13 тамыздағы № 359 бұйрығымен бекітілген Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру ережесі және беруден бас тарту үшін негіздер негізінде жүзеге асырылады.

9) __________________________________________________________.
5. Принял:
____________________________________ /______________/______________
(Должность сотрудника уполномоченного органа)       (подпись)           (Ф.И.О.)
«__» _________ ____ г.
6. Дата (время) и место выдачи: ____ час ____ мин «__» ___________
201__ года, по адресу: _____________________________________________
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата эксплуатанта»
Таблица. Значения показателей качества и эффективности
Показатели качества
и эффективности
Нормативное
значение
показателя
Целевое
значение
показателя в
последующем
году
Текущее
значение
показателя в
отчетном
году
1
2
3
4
1. Своевременность
1.1. % (доля) случаев
предоставления услуги в установленный срок с момента сдачи документа
2. Качество
2.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством
процесса предоставления услуги
3. Доступность
3.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством и
информацией о порядке предоставления услуги
3.2. % (доля) услуг, информация о которых доступна в электронном формате
4. Процесс обжалования
4.1. % (доля) обоснованных
жалоб к общему количеству
обслуженных получателей
государственной услуги по
данному виду услуг
5. Вежливость
5.1.% (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных вежливостью
персонала
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата эксплуатанта»
Талон
_________________________________________________________
(наименование субъекта)
Обращение принял(а) _______________________________________
(Ф.И.О. специалиста)
«__» _________ 20__ г. час. __ мин. __
Срок предоставления и место получения ответа до «__» _________
20__ года, по адресу: ________________________________________
(размер 75 мм х 55 мм)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1195
Стандарт государственной услуги
«Выдача разрешения на выполнение международных
нерегулярных полетов»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании статьи 40 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» (далее – Закон), Правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение международных нерегулярных полетов, утвержденных приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года № 359.

4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылған.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсат (бұдан әрі – рұқсат) немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызметті алушы осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап, мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
халықаралық бір реттік тұрақты емес ұшу үшін – бір жұмыс күні ішінде (өтінім жұмыс күнінің бітуіне 2 (екі) сағаттан қалғаннан кешіктірілмей беріледі);
бірнеше өзара байланысты халықаралық тұрақты емес ұшулар серияларын (төрт және одан көп ұшулар) орындау үшін – бірінші ұшуды орындауға дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейді;
2) осы стандарттың 11-тармағында анықталған қажетті құжаттарды тапсыру кезінде уәкілетті органда кезек күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минуттан аспайды;
3) уәкілетті органда әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатты алу кезінде кезек күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минуттан аспайды.
8. Мемлекеттік қызмет тегін болып табылады.
9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-дан 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз, кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның жеке мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру орындары болады, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділері (үзінді көшірмелері) бар стенділермен жабдықталған ғимараттарда жүзеге асырылады.
Жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету бойынша сапаға талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерттеу мақсатында, уәкілетті органда жеке және заңды тұлғалар үшін шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алу үшін мемлекеттік қызметті алушы немесе оның уәкілетті өкілі сенімхат бойынша уәкілетті органға аэронавигациялық ақпарат жинағында жарияланған байланыс арналары арқылы халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсатты беру жөніндегі мемлекеттік қызметті алуға еркін нысандағы өтінімді мынадай мәліметтерді көрсете отырып, ұсынады:

4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtс.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов (далее – разрешение) либо мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги.
6. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги с момента сдачи получателя государственной услуги необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта:
для международного разового нерегулярного полета – в течение рабочего дня (заявка подается не позднее, чем за 2 (два) часа до окончания рабочего дня);
для выполнения серии нескольких взаимосвязанных международных нерегулярных полетов (четыре и более полетов) – не позднее, чем за 5 (пять) рабочих дней до выполнения первого полета;
2) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении разрешения – не более 30 минут.
8. Государственная услуга является бесплатной.
9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Оказание государственной услуги осуществляется в зданиях уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляет в уполномоченный орган заявку в произвольной форме на получение государственной услуги по выдаче разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов по каналам связи, опубликованным в сборнике аэронавигационной информации, с указанием следующих сведений:

1) пайдаланушының аталуы мен толық электрондық мекен жайы:
2) ИКАО коды мен рейс нөмірі;
3) әуе кемесінің үлгісі, тіркеу нөмірі және радиодабылы;
4) әуе кемесінің мемлекеттік тіркеуі;
5) әуе кемесі командирінің тегі (негізгі және резервті), экипаж
мүшелерінің саны мен олардың азаматтығы;
6) ұшу мақсаты;
7) жолаушылардың/жүктердің болуы және олардың саны;
8) жолашыларды/жүктерді шығарып салу мен жеткізу бекеті және аралық қону бекеттері;
9) Қазақстан Республикасының ұшу маршрутында әуе жолын көрсете отырып, толық авиамаршрут пен әуе кемесі қозғалысының графигі, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігіне кіру, шығу нүктелері;
10) жүк жіберуші (толық аталуы, мекенжайы, телефон);
11) жүк алушы (толық аталуы, мекенжайы, телефон);
12) навигациялық және байланыс жабдығының үлгісі;
13) бортта шет мемлекеттердің әскери құрылымдары, қару-жарақ пен әскери техникасының болуы;
14) әуежайлық және әуенавигациялық қызметтерге төлем нысаны;
15) лауазымды адамның қолы, телефон.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) өтінімдегі мәліметтерді растау үшін Қазақстан Республикасы аумағына қонбайтын халықаралық ұшуды орындауға байланысты өтінімді қоспағанда, егер пайдаланушының тіркеуші мемлекеті Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) мүшесі болса, белгіленген байланыс арналары арқылы мынадай құжаттардың көшірмелерін ұсыну қажет:
пайдаланушы куәлігінің көшірмесі (болған жағдайда);
әуе кемесінің тіркелгені туралы куәліктің көшірмесі;
әуе кемесінің ұшу жарамдылығы туралы куәліктің көшірмесі;
үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық жауапкершіліктің сақтандыру полисінің көшірмесі;
жүк құжаттамасының (Азаматтық авиация комитетінің жеке сұрау салуы бойынша беріледі) көшірмесі;
2) Біріккен Ұлттар Ұйымы тізімі бойынша жіктелуі көрсетіліп, тізбесі «Әуеде қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдау жөніндегі техникалық нұсқаулар» ИКАО Doc. 9284-AN/905 басылымымен (бұдан әрі Техникалық нұсқаулар) анықталған бортында қауіпті жүкпен тұрақты емес ұшуды жүзеге асырудың өтінімін берген кезде пайдаланушы қосымша төменде көрсетілген құжаттарды ұсынады:
әуеде қауіпті жүктерді тасымалдаумен байланысты қызметті жүзеге асыру құқығы бар пайдаланушы сертификатының көшірмесі;
ИКАО-ның белгіленген нормалары мен ережелеріне сәйкес жүктің орамы және таңбалануы туралы пайдаланушының немесе жүк жөнелтушінің кепілдік хатының көшірмесі;
3) мақсаты Қазақстан Республикасының азаматтарын тасымалдау болып табылатын, азаматтық әуе кемелерін шетелдік пайдаланушыларының туристік чартерлік рейстері үшін:
өтінімде көрсетілген белгіленген байланыс арналары арқылы рейсті жалға алушының туроператорлық қызмет көрсетуге лицензиясының көшірмесін беруі қажет.

1) наименования и полного почтового адреса эксплуатанта;
2) кода ИКАО и номера рейса;
3) типа, регистрационного номера и радиопозывного воздушного судна;
4) государства регистрации воздушного судна;
5) фамилии командира воздушного судна (основного и резервного), количества членов экипажа и их гражданство;
6) цели полета;
7) наличия пассажиров/грузов и их количества;
8) пункта отправки и доставки пассажиров/груза и пунктов промежуточных посадок;
9) даты, полного авиамаршрута и графика движения воздушного судна, с указанием воздушных трасс на маршруте полета по территории Республики Казахстан, точек входа/выхода в/из воздушного пространства Республики Казахстан;
10) грузоотправителя (полное наименование, адрес, телефон);
11) грузополучателя (полное наименование, адрес, телефон);
12) типа навигационного и связного оборудования;
13) наличия на борту воинских формирований, вооружений и военной техники иностранных государств;
14) предполагаемой формы оплаты аэропортовых и аэронавигационных услуг;
15) подписи должностного лица, телефона.
К заявке прилагаются следующие документы:
1) для подтверждения сведений, указанных в заявке за исключением заявки, связанной с выполнением международного нерегулярного полета без посадки на территории Республики Казахстан, если государство регистрации эксплуатанта является членом Международной организации гражданской авиации (ИКАО), необходимо представить по установленным каналам связи:
копии свидетельства эксплуатанта (при наличии);
копии свидетельства о регистрации воздушного судна;
копии сертификата летной годности воздушного судна;
копии страхового полиса гражданской ответственности перед третьими лицами;
копию грузовой накладной (предоставляется по отдельному запросу Комитета гражданской авиации);
2) при подаче заявки на осуществление международного нерегулярного полета с опасным грузом на борту, перечень которого с указанием классификации по списку Организации объединенных наций определен в «Технических инструкциях по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху» издания ИКАО – Doc 9284-AN/905, эксплуатант дополнительно предоставляет:
копии сертификата эксплуатанта на право осуществления деятельности, связанной с перевозкой опасных грузов по воздуху;
копии гарантийного письма, оформленного эксплуатантом или грузоотправителем о соответствии упаковки и маркировки груза установленным нормам и правилам ИКАО;
3) для туристских чартерных рейсов иностранных эксплуатантов гражданских воздушных судов, целью которых является перевозка граждан Республики Казахстан, необходимо представить по установленным каналам связи:
копии лицензии на занятие туроператорской деятельностью фрахтователя рейса, указанного в заявке.

12. Мемлекеттік қызметті алушыға өтініш еркін нысанда беріледі.
13. Осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттар, осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген (қолма-қол, электрондық пошта байланысы немесе факс бойынша), мекенжай бойынша белгіленген байланыс каналдары бойынша уәкілетті органға беріледі.
14. Құжаттарды қабылдаған кезде уәкілетті орган мемлекеттік қызметті алушыға өтініш берушінің сұрақ салуы бойынша электрондық пошта немесе ауызша нысанда расталады.
15. Рұқсатты беру туралы мәселе бойынша қабылданған шешім туралы мемлекеттік қызметті алушыны уәкілетті органның қызметкері аэронавигациялық ақпарат жинағында жарияланған байланыс арналары бойынша хабардар етеді.
16. Рұқсатты беруден бас тартуға негіз мыналар табылады:
1) келісілген авиабағыт бойынша халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға өтінім беру, келесі тұрақты емес ұшулар түрлерін қоспағанда:
көмек көрсету мақсатында тасымалдау;
чартерлік рейстерді жеке мақсаттарда немесе қызметтік сапарда пайдалану;
салон түріндегі әуе кемелерінде орындалатын бір жолғы ұшулар;
2) жеке мақсаттардағы немесе қызметтік сапарда не көмек көрсету үшін орындалатын тасымалдарды қоспағанда, егер пайдаланушысы үшінші мемлекетте тіркелген әуе кемесінде бағыты бойынша басқа бір мемлекеттен Қазақстан Республикасына жолаушыларды коммерциялық тасымалдау мақсатында тұрақты емес ұшу жоспарланса және Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттардағы ережелерде мұндай ұшуларды орындау құқығы көрсетілмеген жағдайда;
3) көмек көрсету және жеке мақсаттардағы немесе қызметтік сапарлар үшін чартерлік рейстерді орындауды қоспағанда, егер пайдаланушысы үшінші мемлекетте тіркелген әуе кемесінде бағыты бойынша басқа бір мемлекеттен Қазақстан Республикасына жолаушыларды коммерциялық тасымалдау мақсатында тұрақты емес ұшу жоспарланса және Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттардағы ережелерде мұндай ұшуларды орындау құқығы көрсетілмеген жағдайда;
4) көмек көрсету үшін тасымалдауды не жеке мақсатта чартерлік рейстерді орындауды қоспағанда, егер шетелдік пайдаланушының әуе кемесінің тұрақты емес ұшуы Қазақстан Республикасының аумағындағы пункттер арасында жолаушылар/жүктерді коммерциялық тасымалдау мақсатында орындалса және осындай ұшуды орындауға құқық беру Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттардың ережелерінде көзделмесе;
5) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін немесе әуе кемесінің ұшу маршруты жататын оның жеке аудандарына Заңның 26-бабына сәйкес мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган тыйым салса;

12. Заявление на получение государственной услуги предоставляется в произвольной форме.
13. Документы, указанные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в уполномоченный орган по установленным каналам связи (нарочно, по электронной почте или по факсу) по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги подтверждается по электронной почте или в устной форме по телефону по запросу заявителя.
15. О принятом решении по вопросу выдачи разрешения получатель государственной услуги уведомляется сотрудником уполномоченного органа по каналам связи, опубликованным в сборнике аэронавигационной информации.
16. Основаниями для отказа в выдаче разрешения являются:
1) подача заявки на выполнение международного нерегулярного полета по договорному авиамаршруту, за исключением следующих видов нерегулярных полетов:
перевозок для оказания помощи;
чартерных рейсов в личных целях или деловой поездки;
разовых полетов, выполняемых на воздушных судах салонного варианта;
2) если планируется нерегулярный полет с целью коммерческой перевозки пассажиров по маршруту из какого-либо государства в Республику Казахстан на воздушном судне, эксплуатант которого зарегистрирован в третьем государстве, и предоставление права на выполнение такого полета не предусмотрено положениями международного договора, участницей которого является Республика Казахстан, за исключением перевозки для оказания помощи либо выполнения чартерного рейса в личных целях или деловых поездок;
3) если выполняется нерегулярный полет с целью коммерческой перевозки пассажиров по маршруту из Республики Казахстан в какое-либо государство на воздушном судне, эксплуатант которого зарегистрирован в третьем государстве, и предоставление права на выполнение такого полета не предусмотрено положениями международного договора, участницей которого является Республика Казахстан, за исключением перевозки для оказания помощи либо выполнения чартерного рейса в личных целях или деловых поездок;
4) если нерегулярный полет воздушного судна иностранного эксплуатанта выполняется с целью коммерческой перевозки пассажиров/груза между пунктами, находящимися на территории Республики Казахстан, и предоставление права на выполнение такого полета не предусмотрено положениями международного договора, участницей которого является Республика Казахстан, за исключением перевозки для оказания помощи, либо выполнения чартерного рейса в личных целях;
5) запрещение уполномоченным органом в сфере государственной авиации в соответствии со статьей 26 Закона использования воздушного пространства Республики Казахстан или отдельных его районов, через которые пролегает маршрут полета воздушного судна;

6) әуе кемесінің ұшуды жасауы Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық келісім шарттардың талаптарын бұзса;
7) жоспарланған ұшу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидаларын және (немесе) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы өзге де Қазақстан Республикасының заңнамаларын бұзса.
Мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартың 7-тармағында көрсетілген мерзімде жазбаша түрде бас тарту туралы дәлелді жауап беріледі.
3. Жұмыс қағидаттары
17. Уәкілетті органның қызметі адамдардың конституциялық құқықтарын сақтауға, қызметтік борышты орындау кезіндегі заңдылықты сақтауға, Мемлекеттік қызметшілердің ар-намыс кодексін сақтауға және сыпайылық, барынша толық ақпарат ұсыну, оның сақталуын, қорғанысы мен құпиялығын қамтамасыз ету қағидаттарына негізделеді.
4. Жұмыс нәтижелері
18. Уәкілетті органның жұмыс нәтижелері осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес сапа және тиімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
19. Мемлекеттік қызмет көрсететін уәкілетті органның жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтердің сапасы мен тиімділігі көрсеткіштерінің нысаналы мәні жыл сайын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің бұйрығымен бекітіледі.
5. Шағымдану тәртібі
20. Мемлекеттік қызметті ұсыну сапасы бойынша наразылықтар болған жағдайда, лауазымды адамдардың іс-әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану тәртібін уәкілетті органның қызметкерлері мына мекенжай бойынша түсіндіреді: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
21. Шағым көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда:
1) шешімге қол қойылған басқарма бастығына қатысты уәкiлеттi орган басшысының атына мына мекенжай бойынша: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: mtc@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05;
2) шешімдерге қол қойылған уәкiлеттi орган басшысына немесе оның орынбасарына қатысты Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігіне мына мекенжай бойынша: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: mtc@mtc.gov.kz, кеңсенің телефоны: 8 (7172) 24-14-19 беріледі.
Уәкілетті органның жұмыс кестесі: демалыс және мереке күндерін қоспағанда күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-дан 14:30-ға дейін.

6) совершение полета воздушного судна нарушит положения международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан;
7) планируемый полет нарушит Правила использования воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 и (или) иное законодательство Республики Казахстан в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации.
Получателю государственной услуги дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в срок, указанный в пункте 7 настоящего стандарта.
3. Принципы работы
17. Деятельность уполномоченного органа основывается на соблюдении конституционных прав человека, законности при исполнении служебного долга, Кодекса чести государственных служащих и осуществляется на принципах вежливости, предоставления исчерпывающей информации, обеспечения ее сохранности, защиты и конфиденциальности.
4. Результаты работы
18. Результаты оказания государственной услуги потребителям измеряются показателями качества и доступности в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственных услуг, по которым оценивается работа уполномоченного органа, ежегодно утверждаются приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
5. Порядок обжалования
20. В случае имеющихся претензий по качеству предоставления государственной услуги, сотрудниками уполномоченного органа разъясняется порядок обжалования действий (бездействий) должностных лиц по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
21. Жалоба, в случае несогласия с результатом оказанной государственной услуги, подается:
1) в отношении начальника управления, подписавшего разрешения, на имя руководителя уполномоченного органа по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05;
2) в отношении руководителя уполномоченного органа либо его заместителя, подписавших разрешения, в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: mtc@mtc.gov.kz, телефон канцелярии: 8 (7172) 24-14-19.
График работы уполномоченного органа: ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней.

22. Дұрыс қызмет көрсетілмеген жағдайда, шағым уәкілетті органның басшысының атына мына мекенжай бойынша беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1 мекен жайы, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
23. Мемлекеттік қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Шағым еркін нысанда жазылады.
25. Қабылданған шағым жеке (заңды) тұлғалардың өтініштерін есепке алу журналында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағымды қабылдаған адамның тегі және аты, әкесінің аты, күні мен уақыты, жасалған шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарауға жауапты лауазымды адамның байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті алушыға шағымды қарау нәтижелері туралы жазбаша түрде пошта не электрондық пошта арқылы хабарланады.
26. Уәкілетті органның сенім телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Халықаралық тұрақты емес ұшуды
орындауға рұқсат беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
1-қосымша
Кесте. Сапа және тиімділік көрсеткіштерінің мәні
Сапа және тиімділік көрсеткіштері
Көрсеткіштің нормативтік мәні
Көрсеткіштің алдыңғы жылдағы нысаналы мәні
Көрсеткіштің есептік жылдағы ағымдағы мәні
1
2
3
4
1. Уақыттылығы
1.1. Құжаттарды тапсырған сәттен бастап қызметті белгіленген мерзімде ұсыну жағдайларының %-ы(үлесі)
2. Сапасы
2.1. Қызмет көрсету үдерісінің сапасына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
3. Қолжетімділігі
3.1.Қызмет көрсету сапасына және оның тәртібі туралы ақпаратқа қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
3.2. Ақпаратқа электрондық форматта қол жеткізуге болатын қызметтердің %-ы (үлесі)
4. Шағымдану үдерісі
4.1. Шағымданудың қолданыстағы тәртібіне қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
5. Сыпайылық
5.1. Персоналдың сыпайылығына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы(үлесі)
«Халықаралық тұрақты емес ұшуды
орындауға рұқсат беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
2-қосымша
Талон _____________________________________________________________
(субъектінің атауы) Өтінімді қабылдаған _________________________________________
(маманның Т.А.Ә.) 20___ ж. «__» _________ ___ сағат ___ мин. Тапсыру мерзімі және жауап алу орны 20__ жылғы «___» ____ дейін,
_______________________________________________ мекенжай бойынша.

22. В случае некорректного обслуживания жалоба, подается на имя руководителя уполномоченного органа по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
23. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, получатель государственной услуги имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалоба составляется в произвольной форме.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета обращений физических (юридических) лиц. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактных данных должностных лиц, ответственных за рассмотрение жалобы по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту.
О результатах рассмотрения жалобы получателю государственной услуги сообщается в письменном виде по почте либо электронной почте в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».
26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на выполнение
международных нерегулярных полетов»
Таблица. Значения показателей качества и эффективности
Показатели качества
и эффективности
Нормативное
значение
показателя
Целевое
значение
показателя в
последующем
году
Текущее
значение
показателя в
отчетном
году
1
2
3
4
1. Своевременность
1.1. % (доля) случаев
предоставления услуги в установленный срок с момента сдачи документа
2. Качество
2.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством
процесса предоставления услуги
3. Доступность
3.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством и
информацией о порядке предоставления услуги
3.2. % (доля) услуг, информация о которых доступна в электронном формате
4. Процесс обжалования
4.1. % (доля) обоснованных
жалоб к общему количеству
обслуженных получателей
государственной услуги по
данному виду услуг
5. Вежливость
5.1.% (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных вежливостью
персонала
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на выполнение
международных нерегулярных полетов»
Талон
_________________________________________________________
(наименование субъекта)
Обращение принял(а) _______________________________________
(Ф.И.О. специалиста)
«__» _________ 20__ г. час. __ мин. __
Срок предоставления и место получения ответа до «__» _________
20__ года, по адресу: ________________________________________

(мөлшері 75 мм х 55 мм)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 1195 қаулысымен
бекітілген
«Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін
мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру»
мемлекеттік қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру» мемлекеттік қызметін (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган): 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 45-бабы, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 9 желтоқсандағы № 559 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерiн, оларға арналған құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi, сондай-ақ оларға құқықты куәландыратын құжаттар нысандарын мемлекеттiк тiркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағида) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналасқан.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (телнұсқаны) беру немесе қағаз тасығышта мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет заңды және жеке тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) алушы осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері – осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға өтінім берген күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде;
2) телнұсқаны беру мерзімі –күнтізбелік 7 күн;
3) осы стандарттың 11-тармағында анықталған, қажетті құжаттарды тапсыру кезінде уәкілетті органда кезек күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минуттан аспайды;
4) уәкілетті органда мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті (телнұсқа) алу кезінде кезек күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минуттан аспайды.
8. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер (Салық кодексі) туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде бекітілген тәртіппен және мөлшерлемесі бойынша тіркеу алымы алынады.

(размер 75 мм х 55 мм)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1195
Стандарт государственной услуги
«Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских
воздушных судов Республики Казахстан»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании статьи 45 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», Правил государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан, прав на них и сделок с ними, а также форм документов, удостоверяющих права на них, утвержденных приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан 09 декабря 2010 года № 559 (далее – Правила).
4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача свидетельства о государственной регистрации гражданских воздушных судов (дубликата) либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
6. Государственная услуга оказывается юридическим и физическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги с момента сдачи получателем необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – в течение 30 календарных дней со дня подачи заявки в уполномоченный орган по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
2) сроки выдачи дубликата – 7 календарных дней;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
4) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении Свидетельства о государственной регистрации (дубликата) – не более 30 минут.
8. За оказание государственной услуги взимается регистрационный сбор по ставкам и в порядке, установленных Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)».

9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс 13:00-ден 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет кезек тәртібімен, алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділер (үзінді көшірмелері) көрсетілген стенділермен қамтамасыз етілген ғимараттарында жүзеге асырылады.
Уәкілетті органда жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету сапасы бойынша талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерделеу мақсатында, жеке және заңды тұлғаларға арналған шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алу үшін мемлекеттік қызметті алушы немесе оның сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу үшін мынадай құжаттардың қоса отырып, осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес, нысан бойынша уәкілетті органға өтініш ұсынады:
1) азаматтық әуе кемесін алғашқы мемлекеттік тіркеу кезінде:
азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркегені үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
сатып алу-сату шарты, сот шешімі, басқа да меншік құқығын растайтын құжатты немесе олардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері;
жалға алу, лизинг, мүліктік жалға беру шарты, әуе кемесін пайдалану құқығын растайтын құжатты немесе олардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері;
азаматтық әуе кемесін қабылдау-тапсыру актілері немесе олардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері;
осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің техникалық жай-күйінің тексеру актісі;
Азаматтық авиация комитетінің қарамағындағы ұйымдармен немесе жеңіл және аса жеңіл әуе кемелері үшін – пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйымның техникалық комиссиясымен осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес құрылған азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісінің көшірмесі;
азаматтық әуе кемесінің азаматтық авиация тізілімінен немесе шетел мемлекеттің азаматтық әуе кемелерінің тізілімінен (бар болған жағдайда) шығарылуын растайтын құжаттың көшірмесі;
ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатының көшірмесі (әуе кемесін бір жерден екінші жерге әкелген кезінде);
әуе кемесін қайта жабдықтау туралы құжаттар (әуе кемесінің міндеті өзгерген жағдайда);
әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы өндіруші зауыт берген уақытша куәлігі (әуе кемесін өндіруші зауыттан сатып алған жағдайда);
үлгі сертификатының көшірмесі немесе оған балама құжат Азаматтық авиация комитеті немесе шетел мемлекеті, әуе кемелерін сертификаттаумен айналысатын және Азаматтық авиация комитетімен танылған азаматтық авиация халықаралық ұйымы берген, ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін куәландыратын құжаттың көшірмесі;
пайдаланушы сертификатының, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлігінің немесе ұшуды орындау құқығына куәлігінің (бар болған жағдайда) көшірмесі;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәліктің көшірмесі немесе жеке тұлғаның жеке куәлігінің көшірмесі;
Қазақстан Республикасының салық төлеуші куәлігінің көшірмесі;

9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Оказание государственной услуги осуществляется в зданиях уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляет заявление в уполномоченный орган по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту, с приложением следующих документов для получения свидетельства о государственной регистрации:
1) при первичной государственной регистрации гражданского воздушного судна:
копии документа, подтверждающего уплату сбора за государственную регистрацию гражданского воздушного судна;
договор купли-продажи, решение суда, иной документ, подтверждающий право собственности или их нотариально засвидетельствованные копии;
договор аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном или их нотариально засвидетельствованных копий;
приемо-сдаточных актов гражданского воздушного судна или их нотариально засвидетельствованных копий;
акта проверки технического состояния воздушного судна согласно приложению 2 к настоящему стандарту;
копии акта оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна, составленного организацией, находящейся в ведении Комитета гражданской авиации согласно приложению 3 к настоящему стандарту или технической комиссии некоммерческой организации объединяющей эксплуатантов – для воздушных судов легкой и сверхлегкой авиации;
копии документа, подтверждающего исключение гражданского воздушного судна из реестра государственной авиации или из реестра гражданских воздушных судов иностранного государства (при наличии);
копии экспортного сертификата летной годности (при перегонке воздушного судна);
документов о переоборудовании воздушного судна (в случае изменения назначения воздушного судна);
временного удостоверения о годности воздушного судна к полетам, выданное заводом - изготовителем (в случае приобретения воздушного судна с завода - изготовителя);
копии сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, выданного уполномоченным органом, либо иностранным государством, международной организацией гражданской авиации, осуществляющей сертификацию воздушных судов, и признанного Комитетом гражданской авиации;
копии сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ или свидетельства на право выполнения полетов (при наличии);
копии справки либо свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или копию удостоверения личности физического лица;
копии свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан;

2) азаматтық әуе кемесінің иесі өзгерген жағдайда:
осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша өтініш;
азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркегені үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
сатып алу-сату келісім шарты, сот шешімі, басқа да меншік иелену құқығының ауысуын растайтын құжаты немесе олардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері;
жалға алу, лизинг, мүліктік жалға беру шарты, әуе кемесін пайдалану құқығын растайтын құжатты немесе олардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері (қажет болған/бар болған жағдайда);
азаматтық әуе кемесін қабылдау-тапсыру актілері немесе олардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері;
пайдаланушы сертификатының, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлігінің немесе ұшуды орындау құқығына куәлігінің (бар болған жағдайда) көшірмесі;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың не куәліктің көшірмесі немесе жеке тұлғаның жеке куәлігінің көшірмесі;
Қазақстан Республикасының салық төлеуші куәлігінің көшірмесі;
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлігі;
3) әуе кемесін қайта жабдықтаудан кейін міндеті өзгерген жағдайда:
осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркегені үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтау туралы құжаттар;
осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісі;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың не куәліктің көшірмесі немесе жеке тұлғаның жеке куәлігінің көшірмесі;
Қазақстан Республикасының салық төлеуші куәлігінің көшірмесі;
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлігі;
4) азаматтық әуе кемесінің пайдаланушысы өзгерген кезде:
осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
жалға алу, лизинг, мүліктік жалға беру шарты, әуе кемесін пайдалану құқығын растайтын құжатты немесе олардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері (қажет болған/бар болған жағдайда);
азаматтық әуе кемесін қабылдау-тапсыру актілері немесе олардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері;
пайдаланушы сертификатының, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлігінің немесе ұшуды орындау құқығына куәлігінің (бар болған жағдайда) көшірмесі;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәліктің көшірмесі немесе жеке тұлғаның жеке куәлігінің көшірмелері;
Қазақстан Республикасының салық төлеуші куәлігінің көшірмесі;
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлігі.
Азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу куәлігінің туралы телнұсқасын алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті Республикасы азаматтық әуе кемелерiн мемлекеттiк тiркеу осы стандартқа 4-қосымшаға сәйкес формада өтінішті және келесі құжаттарды ұсынады:

2) при изменении собственника гражданского воздушного судна:
заявления установленной формы, согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
копии документа, подтверждающего уплату сбора за государственную регистрацию гражданского воздушного судна;
договор купли-продажи, решение суда или иного документа, подтверждающего переход права собственности или их нотариально заверенных копий;
договор аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном или их нотариально заверенных копий (при необходимости/наличии);
приемо-сдаточных актов гражданского воздушного судна или их нотариально заверенных копий;
копии сертификата эксплуатанта, свидетельства на права выполнения авиационных работ или свидетельства на право выполнения полетов (при наличии);
копии справки либо свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или копию удостоверения личности физического лица;
копии свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан;
Свидетельства о государственной регистрации;
3) при изменении назначения воздушного судна, после его переоборудования:
заявления установленной формы, согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
копии документа, подтверждающего уплату сбора за регистрацию гражданского воздушного судна;
документов о переоборудовании гражданского воздушного судна;
акта проверки технического состояния воздушного судна согласно приложению 2 к настоящему стандарту;
копии справки либо свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или копии удостоверения личности физического лица;
копии свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан;
Свидетельства о государственной регистрации;
4) при изменении эксплуатанта гражданского воздушного судна:
заявления установленной формы согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
договоров аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном или их нотариально заверенных копий;
приемо-сдаточного акта гражданского воздушного судна или его нотариально заверенную копию;
копии сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ или свидетельства на право выполнения полетов;
копии справки либо свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или копию удостоверения личности физического лица;
копии свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан;
Свидетельства о государственной регистрации.
Для получения дубликата свидетельства о государственной регистрации гражданских воздушных судов получатель государственной услуги представляет уполномоченному органу в сфере гражданской авиации заявление по форме, согласно приложению 4 к настоящему стандарту, с приложением следующих документов:

1) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру алымы төленгені туралы құжаттың көшірмесі;
2) мемлекеттік тіркеу туралы Куәліктің жоғалу немесе ұрлануын растайтын құжаттар;
3) пайдалануға жатпайтын мемлекеттік тіркеу туралы Куәлік (Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік бүлінген жағдайда);
4) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәліктің немесе жеке тұлғаның жеке куәлігінің көшірмесі;
5) Қазақстан Республикасының салық төлеуші куәлігінің көшірмесі.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 № 507 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Мемлекеттік қызмет стандарты Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша орналасқан.
13. Осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттар уәкілетті органның кеңсесіне, осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген, мекенжай бойынша ұсынылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 5-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау туралы талон береді.
15. Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігі (телнұсқа) мемлекеттік қызмет алушыға оның жеке келуімен берілген куәліктерді тіркеу және есепке алу журналында қол қою арқылы уәкілетті органның қызметкері береді.
16. Мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту үшін негіз мыналар болып табылады:
1) мемлекеттік қызметті алушы тапсырған құжаттарда күмәнді мәліметтер анықталуы;
2) ұсынылған, осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген, құжаттар Қағидалардың талаптарына сәйкес еместігі.
Мемлекеттік қызметті алушыға осы стандарттың 7-тармағында көрсетілген мерзімде бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруге міндетті. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, уәкілетті орган өтінішті одан әрі қарау туралы белгіленген мерзімде жазбаша дәлелді бас тарту береді.
3. Жұмыс қағидаттары
17. Уәкілетті органның қызметі адамның конституциялық құқықтарын, қызметтік борышын атқару кезінде заңдылықтың, Мемлекеттік қызметшілердің ар-намыс кодексінің сақталуына негізделеді және сыпайылық, толық ақпарат ұсыну, оның сақталуын, қорғалуы мен құпиялығын қамтамасыз ету қағидаттарында негізделеді.

1) копии документа, подтверждающего уплату сбора за выдачу дубликата Свидетельства о государственной регистрации;
2) документов, подтверждающих факт утери или хищения Свидетельства о государственной регистрации;
3) Свидетельства о государственной регистрации, пришедшего в негодность (в случае порчи Свидетельства о государственной регистрации);
4) копии справки либо свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или копии удостоверения личности физического лица;
5) копии свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.05.2013 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
12. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
13. Документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 5 к настоящему стандарту.
15. Свидетельство о государственной регистрации гражданских воздушных судов (дубликат) выдается сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных свидетельств.
16. Основанием для отказа в предоставлении государственной услуги является:
1) обнаружение недостоверных сведений в представленной получателем государственной услуги документации;
2) несоответствие представленных документов, перечисленных в пункте 11 настоящего стандарта, требованиям Правил.
Получателю государственной услуги дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в срок, указанный в пункте 7 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения документов получателя государственной услуги обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о дальнейшем рассмотрении заявления.
3. Принципы работы
17. Деятельность уполномоченного органа основывается на соблюдении конституционных прав человека, законности при исполнении служебного долга, Кодекса чести государственных служащих и осуществляется на принципах вежливости, предоставления исчерпывающей информации, обеспечения ее сохранности, защиты и конфиденциальности.

4. Жұмыс нәтижелері
18. Уәкілетті органның жұмыс нәтижелері осы стандартқа 6-қосымшаға сәйкес сапа және тиімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
19. Уәкілетті органның жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтердің сапасы мен тиімділігі көрсеткіштерінің нысаналы мәні жыл сайын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің бұйрығымен бекітіледі.
5. Шағымдану тәртібі
20. Мемлекеттік қызметті ұсыну сапасы бойынша наразылықтар болған жағдайда лауазымды адамдардың іс-әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану тәртібін уәкілетті органның қызметкерлері мына мекенжай бойынша түсіндіреді: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
21. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, шағым Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігіне мына мекенжай бойынша ұсынылады: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: mtc@mtc.gov.kz, кеңсенің телефоны: 8 (7172) 24-14-19.
Уәкілетті органның жұмыс кестесі: демалыс және мереке күндерін қоспағанда күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-дан 14:30-ға дейін.
22. Дұрыс қызмет көрсетілмеген жағдайда, шағым уәкілетті органның басшысының атына мына мекенжай бойынша беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1 мекенжайы, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
23. Мемлекеттік қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Шағым еркін нысанда жазылады.
25. Қабылданған шағым жеке (заңды) тұлғалардың өтініштерін есепке алу журналында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат, осы стандартқа 7-қосымшаға сәйкес, нысан бойынша шағымды қабылдаған адамның тегі және аты, әкесінің аты, күні мен уақыты, жасалған шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарауға жауапты лауазымды адамның байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті алушыға шағымды қарау нәтижелері туралы жазбаша түрде пошта не электрондық пошта арқылы хабарланады.
26. Уәкілетті органның сенім телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік
тіркеу туралы куәлік беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Көлiк және
коммуникация министрлiгi
Азаматтық авиация комитетiнiң төрағасы
______________________________________
(Т.А.Ә.)
ӨТIНIШ

4. Результаты работы
18. Результаты работы уполномоченного органа измеряются показателями качества и эффективности, согласно приложению 6 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственных услуг, по которым оценивается работа уполномоченного органа, ежегодно утверждаются приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
5. Порядок обжалования
20. В случае имеющихся претензий по качеству предоставления государственной услуги, сотрудниками уполномоченного органа разъясняется порядок обжалования действий (бездействий) должностных лиц по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
21. Жалоба, в случае несогласия с результатом оказанной государственной услуги, подается в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: mtc@mtc.gov.kz, телефон канцелярии: 8 (7172) 24-14-19.
График работы уполномоченного органа: ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней.
22. В случае некорректного обслуживания, жалоба подается на имя руководителя уполномоченного органа по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
23. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, получатель государственной услуги имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалоба составляется в произвольной форме.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета обращений физических (юридических) лиц. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактных данных должностных лиц, ответственных за рассмотрение жалобы по форме согласно приложению 7 к настоящему стандарту.
О результатах рассмотрения жалобы получателю государственной услуги сообщается в письменном виде по почте либо электронной почте в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».
26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельств о
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан»
Форма
Председателю Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
_____________________________________
(Ф.И.О.)
ЗАЯВЛЕНИЕ

Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 № 507 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Меншiк иесi: ________________________________________________________
Пайдаланушы:_________________________________________________________
тиесiлi ________________________________________________ әуе кемесiн,
(әуе кемесiнiң түрi)
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерi тiзiлiмiне енгiзудi (өзгерiстер енгiзуге) және азаматтық әуе кемесiн мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк берудi (ауыстыруды) өтiнемiн.
Әуе кемесi туралы деректер:
1. Азаматтық әуе кемесiнiң бұрын тiркелген мемлекетi:
_____________________________________________________________________
2. Айырымдық белгiсi: _______________________________________________
3. Сериялық (зауыттық) нөмiрi: ______________________________________
4. Зауыттан шығарылған күнi: (күнi, айы, жылы) ______________________
5. Шығарушы зауыт, мемлекет: ________________________________________
6. Азаматтық әуе кемесiнiң тағайындалуы: ____________________________
7. Азаматтық әуе кемесiнiң класы: ___________________________________
8. Қозғалтқыш күшi (кВт): ___________________________________________
9. Соңғы жөндеуден өткен күнi және орны: ____________________________
10. Кiм және қашан техникалық тексеру немесе ұшу сынағын жүргiздi:
_____________________________________________________________________
11. Азаматтық әуе кемесiнiң жөндеуге дейiнгi қалдық ресурсы:
(сағат, қону, жыл)
_____________________________________________________________________
12. Тұрақтау орны: __________________________________________________
13. Әуе кемесiне құқық түрi (керегiнiң астын сызыңыз):
1) меншiк құқығы;
2) пайдалану құқығы;
3) жедел басқару құқығы;
4) шаруашылық басқару құқығы.
14. Шарт нөмiрi және алу күнi:
Меншiк иесi: № _____________ 20 _____ ж. «_______» __________________
Пайдаланушы: № _____________ 20 _____ ж. «_______» __________________
15. Меншiк иесiнiң түрi (астын сызыңыз):
1) заңды тұлға;
2) жеке тұлға;
16. Құжаттың санаты: (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не куәлік, жеке куәлік, паспорт)
17. Құжаттың сериясы және берiлген күнi: № ___ 20 __ ж «___» ________
18. Заңды тұлғаның атауы:____________________________________________
19. Т.А.Ә., туған күнi: _________ 20_ ж. «__» _________(жеке тұлғалар үшiн)
20. СТН: ____________________________________________________________
21. БИН/ЖИН: ________________________________________________________
22. Болу орны: (Облыс, аудан, елдi мекен, көшесi, үй нөмiрi, пәтер)
_____________________________________________________________________

Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.05.2013 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Прошу внести (внести изменения) в Государственный реестр
гражданских воздушных судов Республики Казахстан воздушное
судно__________________, и выдать на него (заменить)
(тип воздушного судна)
Свидетельство о государственной регистрации гражданского
воздушного судна, принадлежащего:
собственнику _________________________________________________
эксплуатанту _________________________________________________
Данные о воздушном судне:
1. Государство прежней регистрации гражданского воздушного
судна:______________________________________________________________
2. Опознавательный знак: _____________________________________
3. Серийный (заводской) номер: _______________________________
4. Дата выпуска с завода: (день, месяц, год) _________________
5. Изготовитель (завод, государство): ________________________
6. Назначение гражданского воздушного судна: _________________
7. Класс гражданского воздушного судна: ______________________
8. Мощность двигателя (кВт): _________________________________
9. Дата и место проведения последнего ремонта: _______________
10. Кем и когда произведен технический осмотр или летное
испытание:__________________________________________________________
11. Остаток ресурса гражданского воздушного судна до ремонта:
(в часах, посадках, годах) _________________________________________
12. Место базирования: _______________________________________
13. Вид права на воздушное судно (нужное подчеркнуть): _______
1) право собственности;
2) право эксплуатации;
3) право оперативного управления;
4) право хозяйственного управления.
14. Номер договора и дата приобретения:
Собственником: № ______ «___» __________ 20___ г.
Эксплуатантом: № ______ «___» __________ 20___ г.
15. Категория собственника (подчеркнуть):
1) юридическое лицо;
2) физическое лицо;
16. Категория документа: (справка либо свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, удостоверение личности, паспорт);
17. Серия и дата выдачи документа: № _____ «___» ____ 20___ г.
18. Наименования юридического лица: _________________________
19. Ф.И.О., дата рождения: __________ «___» _____ 20___ г.
(для физических лиц)
20. РНН: ____________________________________________________
21. БИН/ИИН:(при наличии) ___________________________________
22. Место пребывания: (Область, район, населенный пункт, улица,
номер дома, квартира) _____________________________________________

23. Телефон, факс нөмiрi және e-mail адресi: ________________________
24. Алым сомасы, нөмiрi және күнi: № ___ 20 ___ ж. «___» ___ ____ тг.
Азаматтық әуе кемесiнiң меншiк иесi:
____________________________________ ________________________________
(Басшының қолы)                      (Т.А.Ә.)
М.О.                                       20 __ ж. «___» ___________
Азаматтық әуе кемесiн пайдаланушы:
____________________________________ ________________________________
(Басшының қолы)                       (Т.А.Ә.)
М.О.                                     20 __ ж. «___» _____________
«Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік
тіркеу туралы куәлік беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
«БЕКIТЕМIН»
Ұйымның бiрiншi басшысы
_______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20 __ ж. «__» _________
Әуе кемесiнiң техникалық жай-күйiн тексеру
АКТIСI
Комиссия құрамы:
Төрағасы ___________________________________________________________,
(лауазымы, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелерi ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
20 ________ ж. _________ ______________ техникалық тексеру жүргiзiлдi
_____________________________________________________________________
(азаматтық әуе кемесiнiң түрi мен тағайындалуы)
мемлекеттiк және тiркеу айырымдық белгiлерi _________________________
_____________________________________________________________________
сериялық (зауыттық) нөмiрi:
1. Әуе кемесi туралы мәлiметтер:
Зауыттан шығарылған күнi
Тағайындалған ресурс
____ сағат ___ қону _____ жыл
Пайдалана басталғалы ұшуы
____ сағат ___ қону _____ жыл
Жөндеу жүргiзу саны
Соңғы жөндеу жүргiзiлгеннен күнi және орны
Соңғы жөндеу жүргiзiлгеннен кейiнгi ұшуы
____ сағат ___ қону _____ жыл
Жөндеу жүргiзгенге дейiнгi қалдық ресурсы
____ сағат ___ қону _____ жыл
Жөндеу аралық ресурс
____ сағат ___ қону _____ жыл
2. Әуе кемесiнiң ресурсын ұзарту негiзi _____________________________
3. Қозғалтқыштың ресурсын ұзарту негiзi _____________________________
М.О.       ________________________________________________________________
(қолы, күнi, Т.А.Ә.)
4. Қозғалтқыш және әуе винттерi туралы мәлiметттер:
Қозғалтқыш/әуе винтi Түрi
1-iншi 2-іншi 3-iншi 4-iншi Қосалқы күштiк қондырғы/ Бас редуктор
Зауыттық нөмiрi
Пайдалана басталғалы ұшуы (сағат)
Соңғы жөндеу жүргiзiлген күнi
Соңғы жөндеу жүргiзiлгеннен кейiнгi ұшуы (сағат)
Соңғы жөндеу жүргiзiлгеннен кейiнгi ұшуы
Жүргiзiлген жөндеу саны
5. Әуе кемесi ____________________________________ көлемде тексерiлдi
(кезеңдiк техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу нысаны),
бұл туралы формулярға жазба жасалынды _______________________________
(күнi)

23. Номер телефона, факса и e-mail адрес: ___________________
24. Номер, дата и сумма сбора: № ____ «___» _____ 20___ г.,
_________ тг.
Собственник гражданского воздушного судна:
________________________________    ______________________
(подпись руководителя)                           (Ф.И.О.)
М.П.                               «___» ______ 20___ г.
Эксплуатант гражданского воздушного судна:
________________________________    _______________________
(подпись руководителя)                          (Ф.И.О.)
М.П.                                 «___» _____ 20___ г.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельств о
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан»
Форма
«УТВЕРЖДАЮ»
Первый руководитель организации
_____________________________
(подпись, Ф.И.О.)
«___» ______ 20___ г.
АКТ
проверки технического состояния
воздушного судна
Комиссия в составе:
Председателя ________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
членов комиссии: ____________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
«___» _____ 20___ г. произвела технический осмотр
__________________________________________________________________
(тип и назначение гражданского воздушного судна) государственный и регистрационный
опознавательные знаки
_________________________________________________________________.
серийный (заводской) номер
1. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска с завода
Назначенный ресурс
_____ час
____ пос
____ лет
Налет с начала эксплуатации
_____ час
____ пос
____ лет
Количество ремонтов
Дата и место проведения
последнего ремонта
Налет после последнего ремонта
_____ час
____ пос
____ лет
Остаток ресурса до ремонта
_____ час
____ пос
____ лет
Межремонтный ресурс
_____ час
____ пос
____ лет
2. Основание для продления ресурса воздушного судна _________
3. Основание для продления ресурса двигателя ________________
М.П.
________________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный
винт
Тип
1-й 2-й 3-й 4-й Вспомогательная
силовая установка/Главный редуктор
Заводской номер
Наработка с начала
эксплуатации (час)
Дата последнего
ремонта
Наработка после
последнего ремонта
(час)
Остаток ресурса до
ремонта (час)
Количество ремонтов
5. Воздушное судно осмотрено в объеме __________________
(форма периодического
___________________________________________________________________
технического обслуживания или ремонта)
___________________, о чем внесена запись в формуляр ______________
(дата)

6. Әуе кемесiнiң жабдықталғандығы ___________________________________
7. Әуедегi қақтығысты ескертетiн борттық жүйенiң бар болуы
_____________________________________________________________________
8. Осы әуе кемесi түрiнiң осы актiнi жасау күнiне дейiнгi орындалуға мiндеттi барлық пысықтаулар орындалған;
Типтiк конструкцияда бекiтiлген құжаттамамен қарастырылмаған өзгерiстер жоқ.
М.О. ________________________________________________________________
(қолы, күнi, Т.А.Ә.)
9. Ұшуды пайдалану нұсқауын бекiткен ұйым, бекiткен күнi
_____________________________________________________________________
10. Комиссияның азаматтық әуе кемесiнiң техникалық жай-күйi, ұшуға жарамдылығы және ұшу жарамдылығы сертификатын (әрекет ету мерзiмiн ұзарту) беру мүмкiндiгi туралы қорытындысы __________________________
Төраға: _____________________________________________________________
(қолы, күнi, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелерi: __________________________________________________
_____________________________________________________________________
М.О.                _________________________________________________
(қолы, күнi, Т.А.Ә.)
11. Пайдаланушының инженерлiк-авиациялық қызмет бастығының азаматтық әуе кемесiнiң ұшу жарамдылығы (оның iшiнде қажеттi жабдығы болған жағдайда халықаралық трассалар бойынша ұшу) туралы қорытындысы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Төраға: _____________________________________________________________
(қолы, күнi, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелерi: __________________________________________________
М.О. ________________________________________________________________
(қолы, күнi, Т.А.Ә.)
12. Актiнiң әрбiр бетi комиссия төрағасының қолымен және пайдаланушының мөрiмен расталуы тиiс.
13. Актiнiң жарамдылық мерзiмi бекiтiлген күннен бастап бiр ай.
Ескерту: - 11-тармақта инженерлiк-авиациялық қызмет бастығы келесi қорытындыны жасайды:
«Ұшақ (тiкұшақ) техникалық түзу және пайдалануға жарамды» немесе «Ұшақ (тiкұшақ) техникалық бұзылған және пайдалануға жарамсыз».
«Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік
тіркеу туралы куәлік беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
3-қосымша
Нысан
Азаматтық әуе кемелерiнiң пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актiсi
_____________________________________________________________________
(уәкiлеттi органның атауы)
20 __ жылғы «__» _________ № _______ бұйрығына сәйкес комиссия құрамы:
Төраға: _____________________________________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
Комиссия мүшелерi:
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)|
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
№ әуе кемелерiн бағалау жүргiзiлдi __________________________________
(ұйым атауы)
Азаматтық әуе кемелерiнiң пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау
актiсiнiң мәтіні
Төраға: ________________________________ ____________________________
(Т.А.Ә.)                            (қолы)
Комиссия мүшелерi ______________________ ____________________________
(Т.А.Ә.)                   (қолы)
______________________ ____________________________
(Т.А.Ә.)                   (қолы)
Сараптама актiсімен таныстым:
Ұйым басшысы      ______________________ ____________________________
(Т.А.Ә.)                    (қолы)
«Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін
мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Көлiк және
коммуникация министрлiгi
Азаматтық авиация комитетiнiң төрағасы
______________________________________
(Т.А.Ә.)
ӨТIНIШ

6. Комплектность воздушного судна ___________________________
7. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в
воздухе ___________________________________________________________
8. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные
для выполнения на дату составления настоящего акта выполнены;
изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной
документацией, нет.
М.П.
________________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
9. Организация, утвердившая изменения в Руководстве по летной
эксплуатации, дата утверждения ____________________________________
10. Заключение комиссии о техническом состоянии, годности к
полетам гражданского воздушного судна и возможности выдачи (продления
срока действия) сертификата летной годности _______________________
Председатель: _______________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
Члены комиссии: _____________________________________________
__________________________________________________________________
М.П.
________________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
11. Заключение руководителя инженерно-авиационной службы
эксплуатанта о годности гражданского воздушного судна к полетам (в
том числе к полетам по международным трассам при наличии необходимого
оборудования)_____________________________________________________
Председатель: ______________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
Члены комиссии: _____________________________________________
___________________________________________________________________
М.П.
________________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
12. Каждая сторона листа акта должна быть заверена подписью
председателя комиссии и печатью эксплуатанта.
13. Срок действия акта один месяц со дня утверждения.
Примечание: - В пункте 11 Руководитель инженерно-авиационной
службы делает следующее заключение:
«Самолет (вертолет) технически исправен и годен к эксплуатации»
или «Самолет (вертолет) технически не исправен и не годен к
эксплуатации».
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельств о
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан»
Форма
Акт оценки о годности к эксплуатации гражданских
воздушных судов
В соответствии с приказом _________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
от «___» _____ 20___ года № _________ комиссией в составе:
Председателя: _____________________________________________________;
(Ф.И.О. должность)
членов комиссии: ___________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
___________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
проведена оценка воздушных судов № _________________________________.
(наименование организации)
Текст Акта оценки о годности к эксплуатации
гражданских воздушных судов
Председатель: _________________    ____________________
(Ф.И.О.)                     (подпись)
члены комиссии: _______________    ___________________
(Ф.И.О.)                     (подпись)
_______________    ___________________
(Ф.И.О.)                     (подпись)
С экспертным актом ознакомлен:
Руководитель организации ______________   _______________
(Ф.И.О.)               (подпись)
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельств о
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан»
Форма
Председателю Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
_______________________________________
(Ф.И.О.)
ЗАЯВЛЕНИЕ

Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 № 507 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Меншiк иесi: ________________________________________________________
Пайдаланушы: ________________________________________________ тиесiлi
_______________________________________________________ әуе кемесiнiң
әуе кемесiнiң түрi
20 ___ ж. «___» _________ № _____ мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiгiнiң телнұсқасын беруiңiздi өтiнемiн.
Ауыстыру, телнұсқа алудың себебi: ___________________________________
Әуе кемесi туралы деректер:
1. Айырымдық белгiсi: _______________________________________________
2. Сериялық (зауыттық) нөмiрi: ______________________________________
3. Зауыттан шығарылған күнi: (күнi, айы, жылы) ______________________
4. Шығарушы зауыт, мемлекет: ________________________________________
5. Азаматтық әуе кемесiнiң тағайындалуы: ____________________________
6. Азаматтық әуе кемесiнiң класы: ___________________________________
7. Қозғалтқыш күшi (кВт): ___________________________________________
8. Соңғы жөндеуден өткен күнi және орны: ____________________________
9. Кiм және қашан техникалық тексеру немесе ұшу сынағын жүргiздi:
_____________________________________________________________________
10. Азаматтық әуе кемесiнiң жөндеуге дейiнгi қалдық ресурсы: (сағат, қону, жыл)
_____________________________________________________________________
11. Тұрақтау орны: __________________________________________________
12. Әуе кемесiне құқық түрi (керегiнiң астын сызыңыз):
1) меншiк құқығы;
2) пайдалану құқығы;
3) оперативтi басқару құқығы;
4) шаруашылық басқару құқығы.
13. Шарт нөмiрi және алу күнi:
Меншiк иесi: № ____________ 20 _________ ж. «________» ______________
Пайдаланушы: № ____________ 20 _________ ж. «________» ______________
14. Меншiк иесiнiң санаты (астын сызыңыз):
1) заңды тұлға;
2) жеке тұлға;
15. Құжаттың санаты: (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не куәлік, жеке куәлік, паспорт)
16. Құжаттың сериясы және берiлген күнi: № _____ 20 __ ж. «__» ______
17. Заңды тұлғаның атауы:
18. Т.А.Ә., туған күнi: «__» 20__ ж. (жеке тұлғалар үшiн)
19. СТН:
20. БИН/ЖИН:
21. Мекенi: (Облыс, аудан, елдi мекен, көшесi,үй нөмiрi, пәтер)
22. Телефон, факс нөмiрi және e-mail адресi:
23. Алым сомасы, нөмiрi және күнi: № __ 20___ ж. «____» _____ ___ тг.
Азаматтық әуе кемесiнiң меншiк иесi:
____________________________________ ________________________________
(Басшының қолы)                            (Т.А.Ә.)
М.О.             № _______ 20 _____ ж. «_____» _____
Азаматтық әуе кемесiн пайдаланушы:
____________________________________ _______________________________
(Басшының қолы)                     (Т.А.Ә.)
М.О.             № ______ 20 ___ ж. «_____» _________
«Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік
тіркеу туралы куәлік беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
5-қосымша
Өтініштің қабылданғаны туралы талон

Сноска. Приложение 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.05.2013 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Прошу выдать дубликат Свидетельства о государственной
регистрации гражданского воздушного судна № ____ от «___» ______ на
воздушное судно_____________________________________, принадлежащее
(тип воздушного судна)
собственнику ________________________________________________
эксплуатанту ________________________________________________
Причина замены (выдачи дубликата) ___________________________
Данные о воздушном судне:
1. Регистрационный знак: ____________________________________
2. Серийный (заводской) номер: ______________________________
3. Дата выпуска с завода: (день, месяц, год) ________________
4. Изготовитель (завод, государство): _______________________
5. Назначение гражданского воздушного судна: ________________
6. Класс гражданского воздушного судна: _____________________
7. Мощность двигателя (кВт): ________________________________
8. Дата и место проведения последнего ремонта: ______________
9. Кем и когда произведен технический осмотр или летное
испытание: ________________________________________________________
10. Остаток ресурса гражданского воздушного судно до ремонта:
(в часах, посадках, годах) ________________________________________
11. Место базирования: ______________________________________
12. Вид права на воздушное судно (нужное подчеркнуть):
1) право собственности
2) право эксплуатации
3) право оперативного управления
4) право хозяйственного управления
13. Номер договора и дата приобретения:
Собственником: № ___ «___» ________ 20___ г.
Эксплуатантом: № ___ «___» ________ 20___ г.
14. Категория собственника (подчеркнуть)
1) юридическое лицо
2) физическое лицо
15. Категория документа: (справка либо свидетельство о
государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица,
удостоверение личности, паспорт)
16. Серия и дата выдачи документа: № ___ «___» ______ 20___ г.
17. Наименования юридического лица: __________________________
18. Ф.И.О., дата рождения: ______ «___» ________ 20___ г. (для
физических лиц)
19. РНН: _____________________________________________________
20. БИН/ИИН: _________________________________________________
21. Место пребывания: (Область, район, населенный пункт, улица,
номер дома, квартира) ______________________________________________
22. Номер телефона, факса и e-mail адрес: ____________________
23. Номер, дата и сумма сбора: № __ «__» ____ 20___ г. ___ тг.
Собственник гражданского воздушного судна:
________________________________    ______________________
(подпись руководителя)                         (Ф.И.О.)
М.П.                               «___» ______ 20___ г.
Эксплуатант гражданского воздушного судна:
________________________________    _______________________
(подпись руководителя)                         (Ф.И.О.)
М.П.                            «___» _____ 20___ г.
Приложение 5
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельств о
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан»
Талон о принятии заявления

(мөлшері 75 мм х 55 мм)
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1195 қаулысымен
бекiтiлген
«Аса жеңiл авиация әуе кемесiнiң ұшуға
жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Аса жеңiл авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы сертификатын беру» мемлекеттік қызметін (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган): 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша көрсетеді.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 47-бабының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 318 қаулысымен бекітілген Аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидасының (бұдан әрі – Қағида) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналасқан.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны аса жеңiл авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы сертификатын (телнұсқаны) беру немесе қағаз тасығашта мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет заңды және жеке тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) алушы осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері – осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға өтінім берген күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде;
2) телнұсқаны беру мерзімі – күнтізбелік 10 күн;
3) осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсырған кезде уәкілетті органда кезекте күтудің рұқсат етілген ең көп уақыты – 20 минуттан аспайды;
4) аса жеңiл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алған кезде уәкілетті органда кезекте күтудің рұқсат етілген ең көп уақыты – 30 минуттан аспайды.
8. Мемлекеттік қызмет ақылы болып табылады. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелер бойынша және тәртіппен республикалық бюджетке төленеді.

(размер 75 мм х 55 мм)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1195
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата летной годности воздушного судна
сверхлегкой авиации»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании статьи 47 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», Правил сертификации в сфере сверхлегкой авиации, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 318 (далее – Правила).
4. Стандарт оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации (дубликата) либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
6. Государственная услуга оказывается юридическим и физическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги с момента сдачи получателем необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – в течение 30 календарных дней со дня подачи заявки в уполномоченный орган по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
2) сроки выдачи дубликата – 10 календарных дней;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
4) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации (дубликата) – не более 30 минут.
8. Государственная услуга является платной. Ставки сбора за сертификацию летной годности гражданского воздушного судна уплачивается в республиканский бюджет по ставкам и в порядке, установленным Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс).

Салмағы 750 килограмнан төмен азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алым мөлшерлемесі алым төленетін күні қолданылатын 10 айлық есептік көрсеткішті құрайды. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мемлекеттік бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1424 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз, кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділер (үзінді көшірмелері) көрсетілген стенділермен қамтамасыз етілген ғимараттарында жүзеге асырылады.
Уәкілетті органда жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету сапасы бойынша талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерделеу мақсатында, жеке және заңды тұлғаларға арналған шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекетті қызметті алу үшін мемлекеттік қызметті алушы немесе сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру туралы өтінішті сертификат алу үшін мынадай құжаттарды қоса отырып береді:
1) аса жеңiл авиацияның әуе кемесi данасының сәйкестiк куәлiгiнің немесе үлгі сертификатының көшiрмесi;
2) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1424 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
3) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1424 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
4) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1424 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
5) аса жеңіл авиация әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
6) азаматтық авиация саласында сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
Құжаттардың жоғарыда көрсетілген барлық көшірмелері мемлекеттік қызметті алушының қолымен және мөрімен расталады.
Аса жеңiл авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы сертификатының телнұсқасын алу үшін мемлекеттік қызмет алушы уәкілетті органға еркін нысанда өтінішті және осы стандартта көзделген тәртіппен мемлекеттік қызмет алушы жүргізген қызметтік тексеру материалдарын ұсынады.

За сертификацию летной годности гражданского воздушного судна весом ниже 750 килограмм ставка сбора составляет 10 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора. Государственная услуга осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1424 (вводится в действие с 01.01.2014).
9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Оказание государственной услуги осуществляется в зданиях уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляет заявление о выдачи сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкого авиации по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту, с приложением следующих документов для получения сертификата:
1) копии удостоверения соответствия экземпляра воздушного судна сверхлегкой авиации или сертификата типа;
2) исключен постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1424 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) исключен постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1424 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) исключен постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1424 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) копии свидетельства о государственной регистрации воздушного судна сверхлегкой авиации;
6) копию документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию в сфере гражданской авиации.
Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью получателя государственной услуги.
Для получения дубликата сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации получатель государственной услуги представляет уполномоченному органу заявление произвольной формы и материалы служебного расследования, проведенного получателем государственной услуги, в порядке, предусмотренном настоящим стандартом.

Ескерту. 11-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1424 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).
12. Белгіленген үлгідегі өтініш нысаны уәкілетті органның www.mtk.gov.kz сайтында орналасқан.
13. Осы стандарттың 11-тармағында санамаланған құжаттар уәкілетті органның кеңсесіне осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша ұсынылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау туралы талон береді.
15. Аса жеңiл авиация әуе кемелерiнің ұшуға жарамдылығы сертификатын уәкілетті органның қызметкері мемлекеттік қызметті алушыға жеке келуі кезінде берілген сертификаттарды есепке алу және тіркеу журналында қол қойғызып береді.
16. Мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту үшін мыналар негіз болып табылады:
1) ұсынылған осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттардың Қағидалардың талаптарына сәйкес болмауы;
2) аса жеңіл авиация әуе кемесінің пайдалануға сәйкес келмеуі туралы бағалау актісі.
Мемлекеттік қызметті алушыға осы стандарттың 7-тармағында көрсетілген мерзімде бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметі алушының құжаттарын қабылдаған мерзімнен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруге міндетті. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі белгілі болған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімдерде өтінішті одан әрі қарау туралы жазбаша түрде дәлелді жауап береді.
3. Жұмыс қағидаттары
17. Уәкілетті органның қызметі адамның конституциялық құқықтарын, қызметтік борышын атқару кезінде заңдылықтың, Мемлекеттік қызметшілердің ар-намыс кодексінің сақталуына негізделеді және сыпайылық, толық ақпарат ұсыну, оның сақталуын, қорғалуы мен құпиялығын қамтамасыз ету қағидаттарында жүзеге асырылады.
4. Жұмыс нәтижелері
18. Уәкілетті органның жұмыс нәтижелері осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес сапа және тиімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
19. Уәкілетті органның жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтердің сапасы мен тиімділігі көрсеткіштерінің нысаналы мәні жыл сайын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің бұйрығымен бекітіледі.
5. Шағымдану тәртібі
20. Мемлекеттік қызметті ұсыну сапасы бойынша талаптар болған жағдайда уәкілетті органның қызметкерлері лауазымды тұлғалардың іс-әрекетіне (әрекетсіздігін) шағым беру тәртібін мына мекенжай бойынша түсіндіреді: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық пошта: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.

Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1424 (порядок введения в действие см. п. 2).
12. Форма заявления установленного образца размещена на сайте уполномоченного органа www.mtk.gov.kz.
13. Документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 2 к настоящему стандарту.
15. Сертификат летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации выдается сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных сертификатов.
16. Основанием для отказа в предоставлении государственной услуги является:
1) несоответствие представленных документов, перечисленных в пункте 11 настоящего стандарта, требованиям Правил;
2) акт оценки о несоответствии к эксплуатации воздушного судна сверхлегкой авиации.
Получателю государственной услуги дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в срок, указанный в пункте 7 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения документов получателя государственной услуги обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о дальнейшем рассмотрении заявления.
3. Принципы работы
17. Деятельность уполномоченного органа основывается на соблюдении конституционных прав человека, законности при исполнении служебного долга, Кодекса чести государственных служащих и осуществляется на принципах вежливости, предоставления исчерпывающей информации, обеспечения ее сохранности, защиты и конфиденциальности.
4. Результаты работы
18. Результаты работы уполномоченного органа измеряются показателями качества и эффективности, согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственных услуг, по которым оценивается работа уполномоченного органа, ежегодно утверждаются приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
5. Порядок обжалования
20. В случае имеющихся претензий по качеству предоставления государственной услуги, сотрудниками уполномоченного органа разъясняется порядок обжалования действий (бездействий) должностных лиц по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.

21. Мемлекеттік көрсетілген қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, шағым 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1 мекенжайы, электрондық поштасының мекенжайы: mtc@mtc.gov.kz, кеңсенің телефоны: 8 (7172) 24-14-19 бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігіне беріледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Уәкілетті органның жұмыс кестесі: демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1424 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Дөрекі қызмет көрсетілген жағдайда, шағым 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1 мекенжайы, электрондық поштасының мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05 бойынша уәкілетті орган басшысының атына беріледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1424 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22-1. Мемлекеттік көрсетілген қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Ескерту. Стандарт 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1424 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23. Көрсетілген мемлекеттік қызмет қорытындыларымен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметті алушының заңда белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Шағым еркін нысанда жасалады.
25. Қабылданған шағым жеке (заңды) тұлғалардың өтініштерін тіркеу журналында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат күні мен уақыты, шағымды қабылдаған тұлғаның аты-жөні, сондай-ақ берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны және осы стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағымды қарау үшін жауапты лауазымды адамдардың байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
Шағымды қарау нәтижелері туралы мемлекеттік қызметті алушыға «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 8-бабына сәйкес жазбаша түрде пошта немесе электрондық пошта арқылы хабарланады.

21. Жалоба, в случае несогласия с результатом оказанной государственной услуги, подается в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: mtc@mtc.gov.kz, телефон канцелярии: 8 (7172) 24-14-19.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
График работы уполномоченного органа: ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1424 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В случае некорректного обслуживания, жалоба подается на имя руководителя уполномоченного органа по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1424 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-1. Получатель государственной услуги, в случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1424 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, получатель государственной услуги имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалоба составляется в произвольной форме.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета обращений физических (юридических) лиц. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактных данных должностных лиц, ответственных за рассмотрение жалобы по форме, согласно приложению 4 к настоящему стандарту.
О результатах рассмотрения жалобы получателю государственной услуги сообщается в письменном виде по почте либо электронной почте в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».

26. Уәкілетті органның сенім телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Аса жеңіл авиация әуе
кемесінің ұшуға жарамдылығы
сертификатын беру»
мемлекеттік қызметтің
стандартына
1-қосымша
Өтiнiм
1. _______ ж. «_______» ____ №________ тiзiлiмге енгiзiлген аса жеңiл авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылық сертификатын берудi сұраймын:
Түрi ________________________________________________________________
Әуе кемесiнiң мақсаты _______________________________________________
1) Әуе кемесiн сериялық (зауыттық) нөмiрi ___________________________
2) Әуе кемесiн әзiрлеу күнi _________________________________________
3) Әзiрлеушiнiң атауы _______________________________________________
4) Әзiрлеушi мемлекет _______________________________________________
5) Үлгi сертификаты (немесе балама құжат):
№ _________, берiлген күнi
2. Өтiнiш берушi туралы мәлiметтер:
1) Мекенжайы ________________________________________________________
2) Телефоны____________________ Факсы _______________________________
3) Электронды поштасының мекенжайы (бар болса) ______________________
4) Жеке сәйкестендiру нөмiрi (ИЖН) __________________________________
5) Бизнес сәйкестендiру нөмiрi (БИН)_________________________________
6) ӘК пайдаланушы – жеке тұлға болса:
Тегi, аты, әкесiнiң аты _____________________________________________
7) ӘК пайдаланушы – заңды тұлға болса:
Ұйымның толық атауы _________________________________________________
Басшының тегi, аты, әкесiнiң аты ____________________________________
3. ӘК данасының орналасқан жерi _____________________________________
4. Соңғы жөндеу жүргiзiлген күнi мен жерi ___________________________
5. Әуе кемесiнiң ұшуы
пайдаланудан бастап:_____ сағ._____ соңғы _______________________ жыл
соңғы жөндеуден кейiн:_____________ сағ.________ соңғы __________ жыл
6. Жөндеуге дейiн қалған ресурс:_______ сағ._____ соңғы _________ жыл
7. Массасы, кг _____________ орталықтандыру, % ______________________
8. Пайдаланушының техникалық жағдайды тексеру актiсiн бекiткен күнi
_____________________________________________________________________
9. Техникалық байқауды кiм жүргiзедi ________________________________
10. Әуе кемесiн жетiлдiрудi, өзгертудi орындаған ұйым, орындау күнi
_____________________________________________________________________
11. Пайдаланушының заңды мекенжайы, телефоны, факсы _________________
_____________________________________________________________________
12. Пошталық мекенжайы: _____________________________________________
М.О         _________________________________________________________
(лауазымы)
«Аса жеңіл авиация әуе
кемесінің ұшуға жарамдылығы
сертификатын беру»
мемлекеттік қызметтің
стандартына
2-қосымша
Өтініштің қабылданғаны туралы талон

26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата летной годности
воздушного судна сверхлегкой авиации»
ЗАЯВКА
1. Прошу выдать сертификат летной годности воздушного судна
сверхлегкой авиации, занесенного в реестр «__» _____ ____ г. №:____
Тип _____________________________________________________________
Назначение воздушного судна _____________________________________
1) Серийный (заводской) номер воздушного судна _________________
2) Дата изготовления воздушного судна __________________________
3) Наименование изготовителя ___________________________________
4) Государство-изготовитель ____________________________________
5) Сертификат типа (или эквивалентный документ):
№ ____ дата выдачи ________________
2. Сведения о заявителе:
1) Адрес _______________________________________________________
2) Телефон _______________________ Факс ________________________
3) Адрес электронной почты (при ее наличии) ____________________
4) Идентификационный индивидуальный номер(ИИН)__________________
5) Бизнес-идентификационный номер (БИН) ________________________
6) Если эксплуатант ВС - физическое лицо:
Фамилия, имя, отчество __________________________________________
7) Если эксплуатант ВС - юридическое лицо:
Полное наименование организации _________________________________
Фамилия, имя, отчество руководителя _____________________________
3. Место базирования экземпляра ВС ______________________________
4. Дата и место проведения последнего ремонта ___________________
5. Налет воздушного судна
с начала эксплуатации: __________ час. ________ пос. ________ лет
после последнего ремонта: _______ час. ________ пос. ________ лет
6. Остаток ресурса до ремонта: ______ час. ______ пос. ______ лет
7. Масса, кг __________ Центровка, % ____________________________
8. Дата утверждения акта проверки тех. состояния эксплуатантом
_________________________________________________________________
9. Кем произведен техосмотр _____________________________________
10. Организация, выполнившая доработки, изменения воздушного судна,
дата выполнения _________________________________________________
11. Юридический адрес эксплуатанта, телефон, факс _______________
12. Почтовый адрес ______________________________________________
М.П.               ____________________
(должность)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата летной годности
воздушного судна сверхлегкой авиации»
Талон о принятии заявления

(мөлшері 75 мм х 55 мм)
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1195 қаулысымен
бекітілген
«Аса жеңiл авиация әуе кемесi данасының сәйкестік куәлігін
беру» мемлекеттік қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Аса жеңiл авиация әуе кемесi данасының сәйкестік куәлігін беру» мемлекеттік қызметті (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган): 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша көрсетеді.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 44-бабының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 318 қаулысымен бекітілген Аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларының (бұдан әрі – Қағида) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналасқан.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны аса жеңіл авиация әуе кемесi данасының сәйкестік куәлігін беру немесе қағаз тасығышта мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет заңды және жеке тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) алушы осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері – осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға өтінім берген күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде;
2) осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсырған кезде уәкілетті органда кезекте күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минуттан аспайды;
3) аса жеңіл авиация әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігін алған кезде уәкілетті органда кезекте күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минуттан аспайды.
8. Мемлекеттік қызмет тегін болып табылады.
9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-дан 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз, кезек тәртібімен жүзеге асырылады.

(размер 75 мм х 55 мм)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1195
Стандарт государственной услуги
«Выдача удостоверения соответствия экземпляра
воздушного судна сверхлегкой авиации»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача удостоверения соответствия экземпляра воздушного судна сверхлегкой авиации» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании статьи 44 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации»,  Правил сертификации в сфере сверхлегкой авиации, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 318 (далее - Правила).
4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача удостоверение соответствия экземпляра воздушного судна сверхлегкой авиации либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
6. Государственная услуга оказывается юридическим и физическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги с момента сдачи получателем необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – в течение 30 календарных дней со дня подачи заявки в уполномоченный орган по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
2) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении удостоверения соответствия экземпляра воздушного судна сверхлегкой авиации – не более 30 минут.
8. Государственная услуга является бесплатной.
9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

10. Мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділер (үзінді көшірмелері) көрсетілген стенділермен қамтамасыз етілген ғимараттарында жүзеге асырылады.
Уәкілетті органда жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету сапасы бойынша талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерделеу мақсатында жеке және заңды тұлғаларға арналған шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алу үшін мемлекеттік қызмет алушы немесе сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аса жеңiл авиация әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігін беру туралы өтініш және осы әуе кемесі құрастырылған және дайындалған техникалық құжатнаманы, әуе кемесін алдын ала сынау нәтижелері, аса жеңіл авиацияның әуе кемесінің қорын анықтайтын аса жеңіл авиация әуе кемесі құрастырушысының немесе конструкторлық бюроның құжаты тапсырылады.
Жоғарыда көрсетілген құжаттардың барлық көшірмелері мемлекеттік қызметті алушының қолымен және мөрімен расталады.
12. Белгіленген үлгідегі өтініш нысаны уәкілетті органның www.mtk.gov.kz сайтында орналасқан.
13. Осы стандарттың 11-тармағында санамаланған құжаттар уәкілетті органның кеңсесіне осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша ұсынылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы талон береді.
15. Аса жеңiл авиация әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігін уәкілетті органның қызметкері мемлекеттік қызметті алушыға жеке келуі кезінде берілген сертификаттарды есепке алу және тіркеу журналында қол қойғызып береді.
16. Мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту үшін мыналар негіз болып табылады:
1) осы стандарттың 11-тармағында келтірілген құжаттардың  Қағиданың талаптарына сәйкес болмауы;
2) аса жеңіл авиация әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын анықтау актісі.
Мемлекеттік қызметті алушыға осы стандарттың 7-тармағында көрсетілген мерзімде бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметті алушының құжаттарын қабылдаған мерзімнен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруге міндетті. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімдерде өтінішті одан әрі қарау туралы жазбаша түрде дәлелді жауап береді.

10. Оказание государственной услуги осуществляется в зданиях уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляет заявление о выдачи удостоверения соответствия экземпляра воздушного судна сверхлегкой авиации по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту, с приложением технической документации, в соответствии с которой было разработано и изготовлено данное воздушное судно, результатами предварительных испытаний воздушного судна, а также документ разработчика воздушного судна сверхлегкой авиации или конструкторского бюро, определяющий ресурс воздушного судна сверхлегкой авиации.
Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью получателя государственной услуги.
12. Форма заявления установленного образца размещена на сайте уполномоченного органа www.mtk.gov.kz.
13. Документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 2 к настоящему стандарту.
15. Удостоверение соответствия экземпляра воздушного судна сверхлегкой авиации выдается сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных удостоверений.
16. Основанием для отказа в предоставлении государственной услуги является:
1) несоответствие представленных документов, перечисленных в пункте 11 настоящего стандарта, требованиям Правил;
2) акт проверки технического состояния и определения годности к полетам воздушного судна сверхлегкой авиации.
Получателю государственной услуги дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в срок, указанный в пункте 7 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения документов получателя государственной услуги обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о дальнейшем рассмотрении заявления.

26. Уәкілетті органның сенім телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Аса жеңiл авиация әуе кемесі
данасының сәйкестік куәлігін беру»
мемлекеттік қызметінің стандартына
1-қосымша
Азаматтық авиация саласындағы
уәкiлеттi органның басшысына
Аса жеңiл авиацияның әуе кемесi данасының сәйкестiк
куәлiгiн алуға арналған
ӨТIНIМ
Аса жеңiл авиация әуе кемесiнiң данасына сәйкестiк куәлiгiн алу мақсатында ____________________________________ аса жеңiл авиация әуе
(өтiнiш берушiнiң атауы Т.А.Ә.)
кемесiнiң данасына сертификаттау жүргiзудi сұраймын.
Қоса берiлiп отырған құжаттар: ______________________________________
Мемлекеттік қызметті алушы __________________________________________
(қолы / күнi)
М.О.
«Аса жеңiл авиация әуе кемесі
данасының сәйкестік куәлігін беру»
мемлекеттік қызметінің стандартына
2-қосымша
Өтініштің қабылданғаны туралы талон
1. Өтінішті тіркеу нөмірі ___________________________________________
Өтініштің тіркелген күні 201__ жылғы «___» __________________________
2. __________________________________________________________________
(көрсетілетін мемлекеттік қызмет түрі)
3. ______________________________________________________ қабылданды.
(мемлекеттік қызметті алушы өкілінің аты-жөні)
4. Қоса берілетін құжаттар саны _____ мен тізбесі:
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
4) __________________________________________________________________
5) __________________________________________________________________
6) __________________________________________________________________
7) __________________________________________________________________
8) __________________________________________________________________
9) __________________________________________________________________
5. Қабылдаған:
_______________________________/ ________________/ __________________
(Уәкілетті орган қызметкерінің лауазымы) (қолы)          (Т.А.Ә.)
6. Құжатты беру күні (уақыты) және орны: 20___ жылғы «___» __________
___ сағ.___мин,____________________________________ мекенжай бойынша.
«Аса жеңiл авиация әуе кемесі
данасының сәйкестік куәлігін беру»
мемлекеттік қызметінің стандартына
3-қосымша
Кесте. Сапа және тиімділік көрсеткіштерінің мәні
Сапа және тиімділік көрсеткіштері
Көрсеткіштің нормативтік мәні
Көрсеткіштің алдыңғы жылдағы нысаналы мәні
Көрсеткіштің есептік жылдағы ағымдағы мәні
1
2
3
4

26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача удостоверения соответствия
экземпляра воздушного судна
сверхлегкой авиации»
Руководителю уполномоченного органа
в сфере гражданской авиации
ЗАЯВКА
на получение удостоверения соответствия экземпляра
воздушного судна сверхлегкой авиации
Прошу провести сертификацию экземпляра воздушного судна
сверхлегкой авиации _________________________________________
(название, Ф.И.О. заявителя)
с целью получения удостоверения соответствия экземпляра воздушного
судна сверхлегкой авиации
Прилагаемые документы: ________________________________
Получатель государственной услуги __________________________
(подпись/дата)
М.П.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача удостоверения соответствия
экземпляра воздушного судна
сверхлегкой авиации»
Талон о принятии заявления
1. Регистрационный номер заявления _________________________________
Дата регистрации заявления «__» ___________ 201_ года
2. _________________________________________________________________
(вид оказываемой государственной услуги)
3. Принято от ______________________________________________________
(Ф.И.О. представителя получателя государственной услуги)
4. Количество _________ и перечень приложенных документов:
1)_________________________________________________________________
2)_________________________________________________________________
3)_________________________________________________________________
4)_________________________________________________________________
5)_________________________________________________________________
6)_________________________________________________________________
7)_________________________________________________________________
8)_________________________________________________________________
9)__________________________________________________________.
5. Принял:
___________________________________ /______________/ ________________
(Должность сотрудника уполномоченного органа)      (подпись)              (Ф.И.О.)
«__» _________ ____ г.
6. Дата (время) и место выдачи: ____ час ____ мин «__» ___________
201__ года, по адресу: _____________________________________________
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача удостоверения соответствия
экземпляра воздушного судна
сверхлегкой авиации»
Таблица. Значения показателей качества и эффективности
Показатели качества
и эффективности
Нормативное
значение
показателя
Целевое
значение
показателя в
последующем
году
Текущее
значение
показателя в
отчетном
году
1
2
3
4

1. Уақыттылығы
1.1. Құжаттарды тапсырған сәттен бастап қызметті белгіленген мерзімде ұсыну жағдайларының %-ы(үлесі)
2. Сапасы
2.1. Қызмет көрсету үдерісінің сапасына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
3. Қолжетімділігі
3.1.Қызмет көрсету сапасына және оның тәртібі туралы ақпаратқа қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
3.2. Ақпаратқа электрондық форматта қол жеткізуге болатын қызметтердің %-ы (үлесі)
4. Шағымдану үдерісі
4.1. Шағымданудың қолданыстағы тәртібіне қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
5. Сыпайылық
5.1. Персоналдың сыпайылығына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы(үлесі)
«Аса жеңiл авиация әуе кемесі
данасының сәйкестік куәлігін беру»
мемлекеттік қызметінің стандартына
4-қосымша
Талон _____________________________________________________________
(субъектінің атауы) Өтінімді қабылдаған _________________________________________
(маманның Т.А.Ә.) 20___ ж. «__» _________ ___ сағат ___ мин. Тапсыру мерзімі және жауап алу орны 20__ жылғы «___» _______ дейін,
_______________________________________________ мекенжай бойынша.
(мөлшері 75 мм х 55 мм)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1195 қаулысымен
бекітілген
«Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.05.2013 N 533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. «Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру» мемлекеттік қызметін (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган) арқылы 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша, сондай-ақ «электрондық үкімет» www.e.gov.kz веб-порталы немесе «Е-лицензия» www.elicense.kz веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызметтің нысаны: ішінара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесінің 1992 жылғы 2 шілдедегі қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға (Чикаго, 1944 ж.) 8-қосымшаның, «Ақпараттандыру туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 29-бабының, «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 17) тармақшасы мен 47-бабының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 962 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидасының (бұдан әрі – Қағида) негізінде жүзеге асырылады.

1. Своевременность
1.1. % (доля) случаев
предоставления услуги в установленный срок с момента сдачи документа
2. Качество
2.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством
процесса предоставления услуги
3. Доступность
3.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством и
информацией о порядке предоставления услуги
3.2. % (доля) услуг,
информация о которых доступна в электронном формате
4. Процесс обжалования
4.1. % (доля) обоснованных
жалоб к общему количеству
обслуженных получателей
государственной услуги по
данному виду услуг
5. Вежливость
5.1.% (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных вежливостью
персонала
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Выдача удостоверения соответствия
экземпляра воздушного судна
сверхлегкой авиации»
Талон
_________________________________________________________
(наименование субъекта)
Обращение принял(а) _______________________________________
(Ф.И.О. специалиста)
«__» _________ 20__ г. час. __ мин. __
Срок предоставления и место получения ответа до «__» _________
20__ года, по адресу: ________________________________________
(размер 75 мм х 55 мм)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1195
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата летной годности гражданского
воздушного судна»
Сноска. Стандарт в редакции постановления Правительства РК от 29.05.2013 № 533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна» (далее – государственная услуга) оказывается через Комитет гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1, а также через веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz или через веб-портал «Е лицензирование» www.elicense.kz (далее – портал).
2. Форма государственной услуги: частично автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании приложения 8 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.), ратифицированного постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года, статьи 29 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «Об информатизации», подпункта 17) пункта 1 статей 14 и 47 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 962 (далее – Правила).

4. Мемлекеттік қызмет көрсету туралы толық ақпарат:
1) www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында;
2) порталда орналастырылған.
Мемлекеттік қызметтің көрсетілу тәртібі бойынша ақпаратты call-орталықтың 1414 немесе 8 (7172) 24-27-10 телефондары арқылы алуға болады.
5. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижелері:
1) уәкілетті органда – Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын (телнұсқасын) беру не қағаз тасығышта мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру;
2) порталда – уәкілетті органның уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған, электрондық құжат нысанындағы Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын (телнұсқасын) не уәкілетті органның уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, электрондық құжат нысанындағы дәлелді бас тартуды беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мерзімдер:
1) мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері мемлекеттік қызметті алушы осы стандарттың 11-тармағында айқындалған қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап – осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға өтінімді берген күннен бастап күнтізбелік 30 күн. Қосымша зерттеуді немесе тексеруді жүргізу қажет болған жағдайларда, қарау мерзімі күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, ол жөнінде мемлекеттік қызмет алушыға қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап күнтізбелік үш күн ішінде хабарланады;
2) уәкілетті органға өтініш берген жағдайда телнұсқаны беру – күнтізбелік 7 күн;
3) бас тарту себептерін көрсете отырып мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру – уәкілетті органға өтінімді берген күнінен бастап күнтізбелік 10 күн;
4) осы стандарттың 11-тармағында айқындалған қажетті құжаттарды тапсырған кезде уәкілетті органда кезекте күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 20 минуттан аспайды;
5) уәкілетті органда азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын (телнұсқасын) алу кезіндегі кезекте күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Мемлекеттік қызмет ақылы болып табылады. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес республикалық бюджет кірісіне осы стандартқа 1-1-қосымшаға сәйкес мөлшерлемелер көлемінде аударылатын алым алынады.
Алымдардың сомалары белгіленген ставкалар бойынша айлық есептік көрсеткіштерде алым төлеу күні есептеледі және осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттар берілгенге дейін төленеді.

4. Полная информация об оказании государственной услуги располагается:
1) на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtc.gov.kz;
2) на портале.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефонам call-центра 1414 или 8 (7172) 24-27-10.
5. Результатом оказываемой государственной услуги являются:
1) в уполномоченном органе – выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан (дубликата) либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе;
2) на портале – выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан (дубликата) в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица уполномоченного органа, либо мотивированный отказ в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица уполномоченного органа.
6. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки:
1) сроки оказания государственной услуги с момента сдачи получателем государственной услуги необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта, 30 календарных дней со дня подачи заявки в уполномоченный орган по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту. В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения может быть продлен не более чем на тридцать календарных дней, о чем сообщается получателю государственной услуги в течение трех календарных дней с момента продления срока рассмотрения;
2) выдачи дубликата при обращении в уполномоченный орган - 7 календарных дней;
3) выдачи мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги с указанием причин отказа – 10 календарных дней со дня подачи заявки в уполномоченный орган;
4) максимально допустимого времени ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта, – не более 20 минут;
5) максимально допустимого времени ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении сертификата летной годности (дубликата) – не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
8. Государственная услуга является платной. В соответствии с Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый Кодекс) взимается сбор, который перечисляется в доход республиканского бюджета в размере ставок согласно приложению 1-1 к настоящему стандарту.
Суммы сборов исчисляются в месячных расчетных показателях по установленным ставкам в день уплаты сбора и уплачиваются до подачи документов, указанных в пункте 11 настоящего стандарта.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Жұмыс кестесі:
1) уәкілетті органда: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
2) порталда – тәулік бойы.
10. Мемлекеттік қызметті көрсету:
1) дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділер (үзінді көшірмелері) көрсетілген стенділермен жарақтандырылған уәкілетті органның ғимараттарында жүзеге асырылады.
Уәкілетті органда жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету сапасы бойынша талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерделеу мақсатында жеке және заңды тұлғаларға арналған шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.
2) порталда – мемлекеттік қызметті алушының «жеке кабинетінде» жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметі алу үшін мемлекеттік қызметті алушы немесе оның уәкілетті өкілі сенімхат бойынша осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру туралы өтінімді әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып ұсынады:
1) осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және оның ұшуға жарамдылығын айқындау актісі;
2) егер әуе кемесі жалға алынатын болса, жалға беру шарты мен қабылдау-тапсыру актісінің көшірмелері;
3) қолданылатын түрлендірулерді көрсете отырып, үлгі сертификатының көшірмесі немесе конструкцияның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін растайтын барабар құжаттың көшірмесі;
4) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттағаны үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
5) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті);
6) әуе кемесінің қайта жабдықталғаны жөніндегі ақпарат (қайта жабдықталған жағдайда);
7) жаңа әуе кемесінің үлгі сертификатына сәйкестігін растайтын әзірлеуші зауыттың сертификаты;
8) алдыңғы пайдаланушының техникалық қызмет көрсету бағдарламасынан (регламентінен) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен жаңа техникалық қызмет көрсету бағдарламасына (регламентіне) көшу жөніндегі қосымша жұмыстар көлемі туралы деректер;

Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие с 01.01.2014).
9. График работы:
1) уполномоченного органа: ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) на портале – круглосуточно.
10. Оказание государственной услуги осуществляется:
1) в зданиях уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц;
2) на портале – в «личном кабинете» получателя государственной услуги.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляет заявку о выдаче сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту, с приложением следующих документов для получения сертификата летной годности:
1) акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам согласно приложению 2 к настоящему стандарту;
2) копии договора об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) копии сертификата типа с указанием применимых модификаций или эквивалентного документа, подтверждающего соответствие конструкции нормам летной годности;
4) копии документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
5) утвержденной программы (регламента) технического обслуживания;
6) информации по переоборудованию воздушного судна (при переоборудовании);
7) сертификата завода изготовителя, подтверждающего соответствие нового воздушного судна сертификату типа;
8) данных о дополнительном объеме работ по переходу программы (регламента) технического обслуживания предыдущего эксплуатанта к новой программе (регламента) технического обслуживания, утвержденной уполномоченным органом в сфере гражданской авиации;

9) орталық және жүктеме деректерді көрсете отырып, қолданыстағы құрастырудағы әуе кемесінің салмағын өлшеу жөніндегі деректер;
10) үлгілік конструкцияға жауап беретін ұйым құрастырған ең төменгі жабдықтың негізгі тізбесі бар болған жағдайда, пайдаланушы құрастырған ең төменгі жабдықтың бекітілген тізбесі;
11) ұшуға жарамдылық директиваларының мәртебесі;
12) ресурстары шектеулі агрегаттардың мәртебесі;
13) орындалған түрлендірулердің мәртебесі.
Осы тармақтың 1), 11), 12) және 13) тармақшаларында көрсетілген құжаттардағы мәліметтер өтінім азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органда тіркелген күнге дейін күнтізбелік 30 күн мерзімнен аспауға тиіс.
Құжаттардың барлық көшірмелері өтініш берушінің немесе оның уәкілетті адамының қолымен және мөрімен куәландырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11-1. Бұдан бұрын Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органы берген ұшуға жарамдылық сертификаты болған, азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау кезінде өтініш беруші мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес өтінімді ресімдейді:
1) осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және оның ұшуға жарамдылығын айқындау актісі;
2) егер әуе кемесі жалға алынатын болса, жалға беру шарты мен қабылдау-тапсыру актісінің көшірмелері;
3) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттағаны үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) ұшуға жарамдылық директиваларының мәртебесі;
5) ресурстары шектеулі агрегаттардың мәртебесі;
6) орындалған түрлендірулердің мәртебесі.
Құжаттардың барлық көшірмелері өтініш берушінің немесе ол уәкілеттік берген адамының қолымен және мөрімен куәландырылады.
Ескерту. Стандарт 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).
11-2. Бекітілген үлгілік конструкциясы жоқ әуе кемесінің ұшуға жарамдылығына сертификат беру өтініміне мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және оның ұшуға жарамдылығын айқындау актісі;
2) егер әуе кемесі жалға алынатын болса, жалға беру шарты мен қабылдау-тапсыру актісінің көшірмелері;
3) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттағаны үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) осы стандарттың 4-қосымшаға сәйкес коммерциялық емес ұйым берген азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісі;

9) данных по взвешиванию воздушного судна в существующей компоновке, с указанием центровочных и загрузочных данных;
10) утвержденного перечня минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования, составленного организацией ответственной за типовую конструкцию;
11) статуса директив летной годности;
12) статуса агрегатов с ограниченными ресурсами;
13) статуса выполненных модификаций;
Сведения в документах, указанных в подпунктах 1), 11), 12) и 13) настоящего пункта, не должны превышать срок 30 календарных дней до дня регистрации заявки в уполномоченном органе в сфере гражданской авиации.
Все копии документов заверяются печатью и подписью заявителя или уполномоченного им лица.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (порядок введения в действие см. п. 2).
11-1. При сертификации летной годности воздушного судна, ранее имевшего сертификат летной годности, выданный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации Республики Казахстан, заявитель оформляет заявку согласно приложению 1 к настоящему стандарту с приложением следующих документов:
1) акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам согласно приложению 2 к настоящему стандарту;
2) копии договоров об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) копии документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
4) статуса директив летной годности;
5) статуса агрегатов с ограниченными ресурсами;
6) статуса выполненных модификаций;
Все копии документов заверяются печатью и подписью заявителя или уполномоченного им лица.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (порядок введения в действие см. п. 2).
11-2. К заявке на выдачу сертификата летной годности воздушного судна, не имеющего утвержденной типовой конструкции, прилагаются следующие документы:
1) акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам согласно приложению 2 к настоящему стандарту;
2) копии договоров об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна, выданный некоммерческой организацией, согласно приложению 3 к настоящему стандарту;
4) копия документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;

5) қолданылатын түрлендірулерді көрсете отырып, дана сертификатының көшірмесі;
6) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті) (алғашқы беру кезінде);
7) Ұшуларды пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес негізгі орналасу жеріне ұшуға рұқсат етілген ең төменгі жабдықтың негізгі тізбесі немесе ақаулықтар мен бас тартулар тізбесі болған жағдайда, пайдаланушы жасаған ең төменгі жабдықтың бекітілген тізбесі (алғашқы беру кезінде);
Құжаттардың барлық көшірмелері өтініш берушінің немесе ол уәкілеттік берген адамының қолымен және мөрімен куәландырылады.
Ескерту. Стандарт 11-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).
12. Белгіленген үлгідегі өтініш нысаны уәкілетті органның www.mtk.gov.kz сайтында орналасқан.
Мемлекеттік қызметті алу үшін сұрау салу Портал арқылы электрондық нысанда толтырылады.
13. Осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттар, осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша уәкілетті органның кеңсесіне ұсынылады.
Портал арқылы жүгінген кезде электрондық сұрау салуды жөнелту мемлекеттік қызмет алушының «жеке кабинетінен» жүзеге асырылады. Сұрау салу автоматты түрде уәкілетті органға жіберіледі.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 4-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау туралы талон береді.
Порталға жүгінген кезде мемлекеттік қызмет алушыға «жеке кабинетіне» мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызмет көрсетуді беруге сұрау салуды қабылдау туралы хабарлама-есеп жіберіледі.
15. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын уәкілетті органның қызметкері мемлекеттік қызметті алушыға өзі келген кезде берілген сертификаттарды тіркеу және есепке алу журналына қол қойғызып береді.
Мемлекеттік қызметті алушы ұшу жарамдылығы сертификатын порталда «жеке кабинетінде» электрондық құжат түрінде алады.
16. Мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту үшін мыналар негіз болып табылады:
1) осы стандарттың 11-тармағында келтірілген құжаттардың Қағиданың талаптарына сәйкес болмауы;
2) азаматтық әуе кемесінің пайдалануға сәйкес келмеуі туралы бағалау актісінің болуы;
3) «Ақпараттандыру туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында көзделген негіздер.
Мемлекеттік қызметті алушыға өтінімді алу сәтінен бастап күнтізбелік 10 күннің ішінде бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметті алушының құжаттарын қабылдаған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруге міндетті. Ұсынылған құжаттардың толық болмауы фактісі анықталған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімдерде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша түрде дәлелді бас тарту береді.
Тұтынушы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты порталда «жеке кабинетінде» электрондық құжат нысанында алады.
Егер Комитет белгіленген мерзімде мемлекеттік қызметті алушыға сертификатты бермесе немесе дәлелді жазбаша бас тарту ұсынылмаған жағдайда, оны беру мерзімі аяқталған күннен бастап сертификат берілді деп есептеледі.

5) копия сертификата экземпляра с указанием применимых модификаций;
6) утвержденная программа (регламент) технического обслуживания (при первоначальной выдаче);
7) утвержденный перечень минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования в Руководстве по летной эксплуатации (при первоначальной выдаче).
Все копии документов заверяются печатью и подписью заявителя или уполномоченного им лица.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 11-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (порядок введения в действие см. п. 2).
12. Форма заявления установленного образца размещена на сайте уполномоченного органа www.mtc.gov.kz.
Для получения государственной услуги через Портал заполняется запрос в форме электронного документа.
13. Документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
При обращении через портал отправка электронного запроса осуществляется из «личного кабинета» получателя государственной услуги. Запрос автоматически направляется в уполномоченный орган.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 4 к настоящему стандарту.
При обращении через Портал получателю государственной услуги в «личный кабинет» на портале направляется уведомление-отчет о принятии запроса для предоставления государственной услуги с указанием даты и времени получения получателем государственной услуги результата государственной услуги.
15. Сертификат летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан выдается сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных сертификатов.
На портале сертификат летной годности потребитель государственной услуги получает в «личном кабинете» в форме электронного документа.
16. Основанием для отказа в предоставлении государственной услуги являются:
1) несоответствие представленных документов, перечисленных в пункте 11 настоящего стандарта, требованиям Правил;
2) наличие акта оценки о несоответствии к эксплуатации гражданского воздушного судна;
3) основания, предусмотренные статьей 40 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «Об информатизации».
Получателю государственной услуги дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в течение 10 календарных дней с момента получения заявки.
Уполномоченный орган в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов получателя государственной услуги обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о дальнейшем рассмотрении заявления.
На портале мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги потребитель получает в «личном кабинете» в форме электронного документа.
В случае, если Комитет в установленные сроки не выдал получателю государственной услуги сертификат либо мотивированный отказ, то с даты истечения сроков его выдачи, сертификат считается выданным.

3. Жұмыс қағидаттары
17. Уәкілетті органның қызметі адамның конституциялық құқықтарының, қызметтік борышын атқару кезінде заңдылықтың, Мемлекеттік қызметшілердің ар-намыс кодексінің сақталуына негізделеді және сыпайылық, барынша толық ақпарат ұсыну, оның сақталуын, қорғалуы мен құпиялығын қамтамасыз ету қағидаттарында жүзеге асырылады.
4. Жұмыс нәтижелері
18. Уәкілетті органның жұмыс нәтижелері осы стандартқа 5-қосымшаға сәйкес сапа және тиімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
19. Уәкілетті органның жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтердің сапасы мен тиімділігі көрсеткіштерінің нысаналы мәндері жыл сайын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің бұйрығымен бекітіледі.
5. Шағымдану тәртібі
20. Мемлекеттік қызметті ұсыну сапасы бойынша наразылықтар болған жағдайда лауазымды адамдардың іс-әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану тәртібін уәкілетті органның қызметкерлері мына мекенжай бойынша түсіндіреді: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
21. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижесімен келіспеген жағдайда, шағым Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігіне 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1 мекенжайы бойынша ұсынылады, электрондық поштаның мекенжайы: mtc@mtc.gov.kz, кеңсенің телефоны: 8 (7172) 24-14-19.
Мемлекеттік қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Уәкілетті органның жұмыс кестесі: демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін түскі үзіліспен күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Қызмет дұрыс көрсетілмеген жағдайда, шағым уәкілетті орган басшысының атына 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1 мекенжайғы бойынша беріледі, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
Мемлекеттік қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22-1. Мемлекеттік қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

3. Принципы работы
17. Деятельность уполномоченного органа основывается на соблюдении конституционных прав человека, законности при исполнении служебного долга, Кодекса чести государственных служащих и осуществляется на принципах вежливости, представления исчерпывающей информации, обеспечения ее сохранности, защиты и конфиденциальности.
4. Результаты работы
18. Результаты работы уполномоченного органа измеряются показателями качества и эффективности согласно приложению 5 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственных услуг, по которым оценивается работа уполномоченного органа, ежегодно утверждаются приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
5. Порядок обжалования
20. В случае имеющихся претензий по качеству предоставления государственной услуги, сотрудниками уполномоченного органа разъясняется порядок обжалования действий (бездействий) должностных лиц по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
21. Жалоба, в случае несогласия с результатом оказанной государственной услуги, подается в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: mtc@mtc.gov.kz, телефон канцелярии: 8 (7172) 24-14-19.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
График работы уполномоченного органа: ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
22. В случае некорректного обслуживания, жалоба подается на имя руководителя уполномоченного органа по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
22-1. Получатель государственной услуги, в случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

Ескерту. Стандарт 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23. Мемлекеттік қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Шағым еркін нысанда жазылады.
25. Қабылданған шағым жеке (заңды) тұлғалардың өтініштерін есепке алу журналында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат осы стандартқа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні, күні мен уақыты, жасалған шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарауға жауапты лауазымды адамның байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
Мемлекеттік қызметті алушыға шағымды қарау нәтижелері туралы «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес пошта немесе электрондық пошта арқылы жазбаша түрде хабарланады.
26. Уәкілетті органның сенім телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Азаматтық әуе кемесінің
ұшу жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
1-қосымша
ӨТІНІШ
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Мемлекеттік тізілімге ______ ж. «___» ________ № _____ болып
енгізілген әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттаудан өткізуді
және сертификат беруді сұраймын.
Үлгісі ______________________________________________________________
Әуе кемесінің мақсаты _______________________________________________
Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі ____________________________
Әуе кемесінің жасалған күні _________________________________________
Дайындаушының атауы _________________________________________________
Дайындаушы мемлекет _________________________________________________
Үлгі сертификаты (немесе балама құжат) ____ № __ берілген күні ______
2. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Мекенжайы ___________________________________________________________
Телефон: ________________ Факс: _____________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы (бар болса) __________________________
Егер ӘК пайдаланушы – жеке тұлға болса:
Тегі, аты, әкесінің аты _____________________________________________
Егер ӘК пайдаланушы – заңды тұлға болса:
Ұйымның толық атауы _________________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты ____________________________________
Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің тегі, аты,
әкесінің аты, телефоны ______________________________________________

Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
23. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, получатель государственной услуги имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалоба составляется в произвольной форме.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета обращений физических (юридических) лиц. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактных данных должностных лиц, ответственных за рассмотрение жалобы, по форме согласно приложению 6 к настоящему стандарту.
О результатах рассмотрения жалобы получателю государственной услуги сообщается в письменном виде по почте либо электронной почте в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».
26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата летной годности
гражданского воздушного судна»
ЗАЯВЛЕНИЕ
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Прошу провести сертификацию и выдать сертификат летной годности воздушного судна внесенного в государственный реестр «__» ______ ______г. за №______:
Тип __________________________________________________________
Назначение воздушного судна ___________________________________
Серийный (заводской) номер воздушного судна __________________
Дата изготовления воздушного судна ___________________________
Наименование изготовителя ___________________________________
Государство изготовитель ____________________________________
Сертификат типа (или эквивалентный документ):
№ ________ дата выдачи _____________
2. Сведения о заявителе:
Адрес ______________________________________________________
Телефон: ______________________ Факс: ________________________
Адрес электронной почты (при ее наличии) ______________________
Если эксплуатант ВС - физическое лицо:
Фамилия, имя, отчество __________________________________________
Если эксплуатант ВС - юридическое лицо:
Полное наименование организации ________________________________
Фамилия, имя, отчество руководителя _____________________________
Фамилия, имя, отчество, телефон сотрудника, ответственного за обеспечение взаимодействия ______________________________________

3. ӘК данасының орналасқан жері _______________________________
4. ӘК данасын жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді жүргізген
техникалық қызмет көрсету мен жөндеу ұйымының атауы, мекенжайы
_____________________________________________________________________
5. Әуе кемесінің ұшуы _________________________________________
пайдалану басталғаннан бастап: ________ сағ. ______ қонуы _______ жыл
соңғы жөндеуден кейін: ___________ сағ. _________ қонуы _________ жыл
6. Жөндеуге дейін ресурстың қалдығы: __ сағат ___ соңғы ___ жыл
7. Салмағы, кг ________________. Орталықтау, % САХ ____________
8. Әуе кемесіне түзету, өзгерту жұмыстарын жүргізген ұйым _____
9. Пайдаланудың техникалық деректеріне енгізілген, жүргізілген
жетілдірудің нәтижесі болған өзгерістер көрсетілсін (егер орын алса):
ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқау: ___________________________________
техникалық пайдалану жөніндегі нұсқау: ______________________________
техникалық қызмет көрсету регламенті: _______________________________
10. RVSM бойынша әуе кемесінің ұшуға жіберу туралы ақпарат: ___
11. Әуе кемесі ИКАО _____ санаты бойынша ұшуға рұқсат берілген.
12. Әуе кемесінде орнатылған радиотарату аппаратурасы бойынша
деректері.
13. Әуе кемесінің ұйымдастырылған тректер жүйесіндегі (OTS)
рұқсаты бойынша деректер.
«Азаматтық әуе кемесінің ұшуға
жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына

3. Место базирования экземпляра ВС _______________________________
4. Наименование и адрес организации по техническому обслуживанию и ремонту, в которой проводились техническое обслуживание и ремонт экземпляра ВС _________________________________________________
5. Налет воздушного судна
с начала эксплуатации: ________час. _________пос. _____лет
после последнего ремонта: ______час. _________пос. __лет
6. Остаток ресурса до ремонта: _________час. _________пос. ______лет
7. Масса, кг ___________________. Центровка, % CAX_________________
8. Организация, выполнившая доработки, изменения воздушного судна, дата выполнения _____________
9. Указать изменения (если имеют место), внесенные в эксплуатационные технические данные, которые стали результатом проведенной доработки:
руководство по летной эксплуатации:_______________________________
руководство по технической эксплуатации:__________________________
программа (регламент) технического обслуживания:_____________________
10. Информация о допуске воздушного судна к полетам по RVSM: _________
11. Воздушное судно допущено к полетам по _____ категории ИКАО.
12. Данные по радиопередающей аппаратуре, установленной на воздушном судне.
13. Данные по допуску воздушного судна в системе организованных треков (OTS).

10)
750 килограмнан астам, қоса алғанда 2000 килограмға дейін
54
11)
750 килограмнан төмен
10
«Азаматтық әуе кемесінің
ұшу жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
«Бекітемін»
Пайдаланушының бірінші басшысы
______________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ ж. «___» _______________.
Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға
жарамдылығын айқындау
АКТІСІ
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға ______________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
20__ ж. «___» ___________________________ техникалық тексеру жүргізді
(әуе кемесінің үлгісі және мақсаты)
мемлекеттік және тіркеу белгілері ________ сериялық (зауыттық) нөмірі
_____________________________________________________________________
1. Әуе кемесі туралы мәліметтер:
ӘК-нің зауыттан шығарылған күні
Белгіленген ресурс
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Пайдалану басталғаннан бері ұшуы
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Жөндеу саны
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Соңғы жөндеу жүргізілген күн мен орын, АЖЗ
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Соңғы жөндеуден кейінгі ұшуы
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Жөндеуаралық ресурс
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
2. АӘК-ның ресурсын ұзарту үшін негіз _________________________
3. Қозғалтқыш ресурсын ұзарту үшін негіз ______________________
4. Қозғалтқыштар мен әуе бұрандалары туралы мәліметтер: _______
Қозғалтқыш/әуе винті
Үлгісі
1-ші        2-ші       3-ші     4-ші      ККО
Зауыттық нөмірі
Пайдаланудан бері жұмысы (сағат)
Соңғы жөндеу күні
Соңғы жөндеуден кейінгі жұмысы
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы (сағат)
Жөндеулер саны
5. Әуе кемесі ____________________________ көлемінде қаралған,
(ТҚ немесе жөндеу кезеңділігінің нысаны)
ол туралы __________ формулярына жазу енгізілген ____________________
(күні)
6. Әуе кемесінің жасақталуы ___________________________________
7. Әуеде соқтығысудың алдын алудың борттық жүйесінің болуы ____
8. Осы акті жасалған күні орындауға міндетті осы үлгідегі әуе
кемесінің барлық пысықтаулары орындалды;
бекітілген құжаттамада көзделмеген үлгілік конструкцияның өзгерістері
жоқ.
9. ҰПЖ өзгерістерін бекіткен ұйым, бекітілген күні ____________

10)
свыше 750 килограмм до 2 000 килограмм включительно
54
11)
ниже 750 килограмм
10
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата летной годности
гражданского воздушного судна»
Форма
«Утверждаю»
Первый руководитель эксплуатанта
_____________________
(подпись, Ф.И.О.)
«__»_________ 20__ г.
АКТ
проверки технического состояния и определения
годности воздушного судна к полетам
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Комиссия в составе:
Председателя _______________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
Члены комиссии _____________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
"___"______________ 20 __ г. произвела технический осмотр ____________________________________________________________________
(тип и назначение воздушного судна)
государственный и регистрационный знаки ______________________
серийный (заводской ) номер __________________________________
2. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска ВС с завода
Назначенный ресурс
______час______пос________лет
Налет с начала эксплуатации
______час______пос________лет
Количество ремонтов
Дата и место проведения последнего ремонта, АРЗ
Налет после последнего ремонта
______час______пос________лет
Остаток ресурса до ремонта
______час______пос________лет
Межремонтный ресурс
______час______пос________лет
2. Основание для продления ресурса ГВС _________________________
3. Основание для продления ресурса двигателя ____________________
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
Тип
1-й   2-й   3-й   4-й   ВСУ
Заводской номер
Наработка с начала эксплуатации (час)
Дата последнего ремонта
Наработка после последнего ремонта (час)
Остаток ресурса до ремонта (час)
Количество ремонтов
5. Воздушное судно осмотрено в объеме __________________________
(форма периодического ТО или ремонта)
_____________________, о чем внесена запись в формуляр _______________
(дата)
6. Комплектность воздушного судна _____________________________
7. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в воздухе __________________________________________________________________
8. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные для выполнения на дату составления настоящего акта выполнены;
изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной документацией, нет.
9. Организация, утвердившая изменения РЛЭ, дата утверждения __________________________________________________________________

10. Азаматтық әуе кемесінің техникалық жай-күйі, ұшуға
жарамдылығы және Ұшуға жарамдылық сертификатын беру (қолданылу
мерзімін ұзарту) мүмкіндігі туралы комиссия қорытындысы _____________
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, күні, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
(қолы, күні, Т.А.Ә.)
М.О.
11. Пайдаланушының инженерлік-авиациялық қызметі басшысының
азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы қорытындысы (оның
ішінде қажетті жабдықтар болған жағдайда, халықаралық трассалар
бойынша ұшуға)
Қорытынды: «Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы жоқ және ол
пайдалануға жарамды» немесе «Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы
бар және ол пайдалануға жарамсыз».
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, күні, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
(қолы, күні, Т.А.Ә.)
М.О.
«Азаматтық әуе кемесінің
ұшу жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
3-қосымша
Нысан
«Бекітемін»
Азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті органның лауазымды адамы
__________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ ж. «___» ___________________.
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау
АКТІСІ
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 № 1392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________________
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган немесе әуе кемелерін
пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйым)
20__ жылғы «___» ________ № ________________________ бұйрығына сәйкес
мынадай құрамдағы ұшуға жарамдылық басқарамасының мемлекеттік авиация
инспекторы:
Мемлекеттік авиация инспекторы: _____________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
Ұшуға жарамдылықты сертификаттау бағдарламасы бойынша
____________________________________________________ бағалау жүргізді
(ұйымның атауы)
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау
актісінің мәтіні
Актінің қорытынды бөлігінде пайдалану құжаттамасының, оның
ішінде азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық актілердің
техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті) талаптарына,
сонымен бірге әуе кемесінің және оның құрал-жабдықтарының көрсетілген
ұшу түрлеріне (халықаралық, ішкі), әуе тасымалдау түрлеріне
және/немесе авиациялық жұмыстарға сәйкестігі (сәйкессіздігі)
көрсетіледі.
Төраға: ________________________________       ______________________
(Т.А.Ә.)                             (қолы)
Комиссия мүшелері: _____________________       ______________________
(Т.А.Ә.)                      (қолы)
_____________________       ______________________
(Т.А.Ә.)                      (қолы)
Актімен таныстым:
Ұйымның басшысы    _____________________       ______________________
(Т.А.Ә.)                      (қолы)
«Азаматтық әуе кемесінің
ұшу жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
4-қосымша
Өтінішті қабылдау туралы талон

10. Заключение комиссии о техническом состоянии, годности к полетам гражданского воздушного судна и возможности выдачи (продления срока действия) Сертификата летной годности _______________
Председатель: ______________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
Члены комиссии: ______________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
МП
11. Заключение руководителя инженерно-авиационной службы эксплуатанта о годности гражданского воздушного судна к полетам (в том числе к полетам по международным трассам при наличии необходимого оборудования)
Заключение: «Самолет (вертолет) технически исправен и годен к эксплуатации» или «Самолет (вертолет) технически не исправен и не годен к эксплуатации».
Председатель: ________________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
Члены комиссии: ______________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
МП
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата летной годности
гражданского воздушного судна»
Форма
«Утверждаю»
Должностное лицо уполномоченного органа
в сфере гражданской авиации
_____________________
(подпись, Ф.И.О.)
«__»_________ 20__ г.
АКТ
оценки о годности к эксплуатации
гражданских воздушных судов
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с приказом ___________________________________________
(уполномоченный орган)
от «__»_________20 __ года № ___ государственный авиационный инспектор управления летной годности в составе:
Государственный авиационный инспектор: _____________________________
(Ф.И.О. должность)
Проведена оценка по программе сертификации летной годности
__________________________________________________________________
(наименование организации)
Текст Акта оценки о годности к эксплуатации
гражданских воздушных судов
В заключительной части акта указывается соответствие (несоответсвие) эксплуатационной документации, в том числе программы (регламента) технического обслуживания требованиям нормативных правовых актов в сфере гражданской авиации, а также соответствие воздушного судна и его оборудования заявляемым видам полетов (международным, внутренним), видам воздушных перевозок и/или авиационных работ.
Председатель: _______________________ _______________________
(Ф.И.О.)                  (подпись)
Члены комиссии: _______________________ _______________________
(Ф.И.О.)                (подпись)
_________________ ____________________
(Ф.И.О.)            (подпись)
С актом ознакомлен:
Руководитель организации _________________ ___________________
(Ф.И.О.)            (подпись)
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата летной
годности гражданского воздушного судна»
Талон о принятии заявления

1. Өтініштің тіркелу нөмірі ___________________________________
Өтінішті тіркеу күні «___» __________________________ 201__ жыл
2. ____________________________________________________________
(мемлекеттік қызмет көрсетудің түрі)
3. _________________________________________________ қабылданды
(мемлекеттік қызмет алушы өкілінің Т.А.Ә.)
4. Саны _________ және қоса берілген құжаттар тізбесі:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
4) ____________________________________________________________
5) ____________________________________________________________
6) ____________________________________________________________
7) ____________________________________________________________
8) ____________________________________________________________
9) ___________________________________________________________.
5. Қабылдап алды:
___________________________________________ /__________/ ____________
(Уәкілетті органның қызметкерінің лауазымы)    (қолы)      (Т.А.Ә.)
«___» _________ ____ ж.
6. Берілу мерзімі (уақыты) және орны: ____ сағ. ____ мин. «___»
___________ 201__ жылы, __________________________ мекенжайы бойынша.
«Азаматтық әуе кемесінің
ұшу жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
5-қосымша
Кесте. Сапа және тиімділік көрсеткіштерінің мәні
Сапа және тиімділік көрсеткіштері
Көрсеткіштің нормативтік мәні
Көрсеткіштің алдыңғы жылдағы нысаналы мәні
Көрсеткіштің есептік жылдағы мәні
1
2
3
4
1. Уақтылығы
1.1. Құжаттарды тапсырған сәттен бастап қызметті белгіленген мерзімде ұсыну жағдайларының %-ы (үлесі)
2. Сапасы
2.1. Қызмет көрсету үдерісінің сапасына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
3. Қолжетімділігі
3.1. Қызмет көрсету сапасына және оның тәртібі туралы ақпаратқа қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
3.2. Ақпаратқа электрондық форматта қол жеткізуге болатын қызметтердің %-ы (үлесі)
4. Шағымдану үдерісі
4.1. Шағымданудың қолданыстағы тәртібіне қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
5. Сыпайылық
5.1. Персоналдың сыпайылығына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
«Азаматтық әуе кемесінің
ұшу жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
6-қосымша
Талон
_______________________________________________________________________________________
(субъектінің атауы)
Өтінімді қабылдаған ___________________________________________________________________
(маманның Т.А.Ә.)
20__ ж. «___» _________ ___ сағат ___ мин.
Тапсыру мерзімі және жауап алу орны 20__ жылғы «___» _______ дейін,
_________________________________________________ мекенжай бойынша.

1. Регистрационный номер заявления _____________________________
Дата регистрации заявления «__» ___________ 201_ года
2. _____________________________________________________________
(вид оказываемой государственной услуги)
3. Принято от __________________________________________________
(Ф.И.О. представителя получателя государственной услуги)
4. Количество _________ и перечень приложенных документов:
1) _____________________________________________________________
2) _____________________________________________________________
3) _____________________________________________________________
4) _____________________________________________________________
5) _____________________________________________________________
6) _____________________________________________________________
7) _____________________________________________________________
8) _____________________________________________________________
9) ____________________________________________________________.
5. Принял:
____________________________ /______________/ ___________________
Должность сотрудника          (подпись)          (Ф.И.О.)
уполномоченного органа)
«__» _________ ____ г.
6. Дата (время) и место выдачи: ____ час ____ мин «__» ___________ 201__ года, по адресу: _____________________________
Приложение 5
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата летной годности
гражданского воздушного судна»
Таблица. Значения показателей качества и эффективности
Показатели качества
и эффективности
Нормативное
значение
показателя
Целевое
значение
показателя в
последующем
году
Текущее
значение
показателя в
отчетном
году
1
2
3
4
1. Своевременность
1.1. % (доля) случаев
предоставления услуги в установленный срок с момента сдачи документа
2. Качество
2.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством
процесса предоставления услуги
3. Доступность
3.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством и
информацией о порядке предоставления услуги
3.2. % (доля) услуг,
информация о которых доступна в электронном формате
4. Процесс обжалования
4.1. % (доля) обоснованных
жалоб к общему количеству
обслуженных получателей
государственной услуги по
данному виду услуг
5. Вежливость
5.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных вежливостью
персонала
Приложение 6
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата летной годности
гражданского воздушного судна»
Талон
____________________________________________________________
(наименование субъекта)
Обращение принял(а) ____________________________________________________________
(Ф.И.О. специалиста)
«__» _________ 20__ г. час. __ мин. __
Срок представления и место получения ответа до «__» ________
20__ года, по адресу: ______________________________________

(көлемі 75 мм х 55 мм)
«Азаматтық әуе кемесінің
ұшу жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
7-қосымша
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау
АКТІСI
_____________________________________________________________________
(уәкілетті органның қарамағындағы ұйымның атауы)
20__ жылғы «___» ___________ № ______ бұйрығына сәйкес комиссия
құрамында:
Төраға: _______________________________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
_______________________________________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
Ұшу жарамдылығын сертификаттау бағдарламасы бойынша бағалау
жүргізілдi
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Азаматтық әуе кемелерін пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау
актісінің мәтінi
Актінің қорытынды бөлігінде пайдалану құжаттамаларының, оның
ішінде азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық актілердің
техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті) талаптарына,
сонымен бірге әуе кемесінің және оның құрал-жабдықтарының көрсетілген
ұшу түрлеріне (халықаралық, ішкі), әуе тасымалдау түрлеріне
және/немесе авиациялық жұмыстарға сәйкестігі (сәйкессіздігі)
көрсетіледі.
Төраға: ____________________ __________________________________
(Т.А.Ә.)                    (қолы)
Комиссия мүшелері: ______________________ _____________________
(Т.А.Ә.)                (қолы)
_________________________________________ _____________________
(Т.А.Ә.)                           (қолы)
Актімен таныстым:
Ұйымның басшысы __________________ ____________________________
(Т.А.Ә.)                  (қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1195 қаулысымен
бекітілген
«Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға
жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру»
мемлекеттік қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру» (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) мемлекеттік қызметін Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган): 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесінің 1992 жылғы 2 шілдедегі қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға (Чикаго, 1944 ж.) 8-қосымшасы, «Қазақстан Республикасының әуе кеңестігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 47-бабы, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 3 наурыздағы № 112 бұйрығымен бекітілген Азаматтық әуе кемесінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификаттарын тану қағидасы (бұдан әрі – Қағида) негізінде жүзеге асырылады.

(размер 75 мм х 55 мм)
Приложение 7
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата летной годности
гражданского воздушного судна»
АКТ
оценки о годности к эксплуатации гражданских
воздушных судов
В соответствии с приказом
______________________________________________________________
(наименование организации, находящейся в ведении уполномоченного органа)
от « » ___________ 20 _____ года № ________ комиссией в составе:
Председателя: ________________________________________________,
(Ф.И.О. должность)
членов комиссии: _____________________________________________
(Ф.И.О. должность)
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
проведена оценка по программе сертификации летной годности
________________________________________________________________
(наименование организации)
Текст акта оценки о годности к эксплуатации
гражданских воздушных судов
В заключительной части акта указываются соответствие (несоответствие) эксплуатационной документации, в том числе программы технического обслуживания (регламента) требованиям нормативных правовых актов в сфере гражданской авиации, а также соответствие воздушного судна и его оборудования заявляемым видам полетов (международным, внутренним), видам воздушных перевозок и/или авиационных работ.
Председатель: ___________________________ _________________
(Ф.И.О.)                  (подпись)
Члены комиссии: ___________________________ ________________
(Ф.И.О.)                  (подпись)
___________________________ __________________________
(Ф.И.О.)                  (подпись)
С актом ознакомлен:
Руководитель организации ________________________ __________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1195
Стандарт государственной услуги
«Выдача решения о признании сертификата летной годности
гражданских воздушных судов, выданного иностранным
государством»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданного иностранным государством» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1.
2. Форма государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании Приложения 8 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.), ратифицированного постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года, статьи 47 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», Правил признания сертификатов летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством, утвержденных приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 3 марта 2011 года № 112 (далее – Правила).

4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналасқан.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны болып ұшу жарамдылығы сертификатын тану туралы шешімді (телнұсқаны) беру немесе қағаз тасығышта мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларға көрсетіледі (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы).
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызметті алушы осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері – осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға өтінім берген күннен бастап күнтізбелік 10 күн;
2) телнұсқаның берілу мерзімі – күнтізбелік 5 күн;
3) уәкілетті органға осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсыру кезінде кезек күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 20 минуттан аспайды;
4) уәкілетті органға ұшу жарамдылығы сертификатын (телнұсқа) тану туралы шешімді алу кезінде кезек күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 30 минуттан аспайды.
8. Мемлекеттік қызмет тегін болып табылады.
9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-дан 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз, кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділер (үзінді көшірмелері) көрсетілген стенділермен қамтамасыз етілген ғимараттарында жүзеге асырылады.
Уәкілетті органда жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету сапасы бойынша талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерделеу мақсатында жеке және заңды тұлғаларға арналған шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алу үшін мемлекеттік қызметті алушы немесе оның сенімхат бойынша уәкілетті өкілі өтінішті осы стандартқа 1-қосымшаға нысан бойынша азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығын тану үшін шешім алу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:

4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача решения о признания действительным сертификата летной годности (дубликата) либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
6. Государственная услуга оказывается юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги с момента сдачи получателем государственные услуги необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – 10 календарных дней со дня подачи заявки в уполномоченный орган по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
2) сроки выдачи дубликата – 5 календарных дней;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
4) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении решения о признания действительным сертификата летной годности (дубликата) – не более 30 минут.
8. Государственная услуга является бесплатной.
9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Оказание государственной услуги осуществляется в зданиях уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляет заявление для признания сертификата летной годности гражданского воздушного судна по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту, с приложением следующих документов для получения решения:

1) шет мемлекет берген әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесін;
2) шет мемлекет берген әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификатының көшірмесін;
3) пайдаланушы сертификатының көшірмесі (азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген авиациялық жұмыстарды орындау куәлігінің көшірмесі, ұшуды орындау құқығы куәлігінің көшірмесі);
4) шет мемлекет берген жергілікті жердегі шу бойынша сертификат көшірмесі;
5) әуе кемесін қайта жабдықтау жөніндегі құжаттардың көшірмесі (егер осы әуе кемесі қайта жабдықталған болса);
6) әуе кемесінің ұшу жарамдылығын қалыпта сақтау тәртібін анықтауда әуе кемесі тіркелген мемлекеттердің авиациялық билік орындарымен жасасқан Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенциясына 83 dis бап шеңберінде келісімнің немесе Қазақстан Республикасының авиациялық билік орындары және әуе кемесі тіркеу мемлекетінің авиациялық билік орындары арасындағы әуе кемесінің ұшу жарамдылығын қалыпта сақтау тәртібі бойынша жауапкершілікті шектеуді растайтын құжаттың көшірмесі;
7) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға міндетті түрде берілетін әуе кемесін техникалық пайдалану және әуе кемесін қауіпсіз пайдалануға қатысты ұшу жарамдылығы директивалары мен бюллетендері, әуе кемесін және қозғалтқыштарын жасаушылармен жасалған шарттардың көшірмелері.
Жоғарыда көрсетілген құжаттардың көшірмелері мемлекеттік қызметті алушының қолы қойылып және мөрі басылып куәландырылады.
Ұшу жарамдылығы сертификатын жарамды деп тану туралы шешімнің телнұсқасын алу үшін осы стандартта көзделген тәртіппен мемлекеттік қызметті алушы мемлекеттік қызметті алушы жүргізген қызметтік тергеу материалдарын және осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
12. Белгіленген үлгідегі өтініш нысаны уәкілетті органның www.mtk.gov.kz сайтында орналасқан.
13. Осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттар уәкілетті органның кеңсесіне осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша ұсынылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау туралы талон береді.
15. Ұшу жарамдылығының сертификатын жарамды деп тану туралы шешім (телнұсқаны) мемлекеттік қызмет алушыға оның жеке келуімен берілген куәліктерді тіркеу және есепке алу журналында қол қою арқылы уәкілетті органның қызметкері береді.
16. Мемлекеттік қызметті ұсынуда бас тарту үшін негіз осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттардың Қағиданың талаптарына сәйкес келмеуі болып табылады.
Мемлекеттік қызметті алушыға осы стандарттың 7-тармағында көрсетілген мерзімде бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметті алушының құжаттарын қабылдаған мерзімнен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруге міндетті. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімдерде өтінішті одан әрі қарау туралы жазбаша түрде дәлелді жауап береді.

1) копии свидетельства о государственной регистрации воздушного судна, выданного иностранным государством;
2) копии сертификата летной годности воздушного судна, выданного иностранным государством;
3) копии сертификата эксплуатанта (копии свидетельства на выполнение авиационных работ, копии свидетельства на право выполнения полетов, выданного уполномоченным органом в сфере гражданской авиации);
4) копии сертификата по шуму на местности, выданного иностранным государством;
5) копий документов по переоборудованию воздушного судна (если данное воздушное судно переоборудовано);
6) копии соглашения по определению процедур поддержания летной годности воздушного судна, заключенного в рамках статьи 83 bis к Конвенции о международной гражданской авиации, с авиационными властями государства, в котором зарегистрировано воздушное судно или документа, подтверждающего разграничение ответственности по процедурам поддержания летной годности воздушного судна между авиационными властями Республики Казахстан и авиационными властями государств – регистрации воздушного судна;
7) копий договоров с изготовителями воздушного судна и двигателей об обязательном направлении в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации бюллетеней, директив летной годности, касающихся технического обслуживания и безопасной эксплуатации воздушного судна.
Вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью получателя государственной услуги.
Для получения дубликата решения о признания действительным сертификата летной годности получатель государственные услуги представляет уполномоченному органу в сфере гражданской авиации заявление по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту, и материалы служебного расследования, проведенного получателем государственные услуги, в порядке, предусмотренном настоящим стандартом.
12. Форма заявления установленного образца размещена на сайте уполномоченного органа www.mtk.gov.kz.
13. Документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
15. Решения о признании действительным сертификата летной годности (дубликата) выдаются сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных решений.
16. Основанием для отказа в предоставлении государственной услуги является несоответствие представленных документов, перечисленных в пункте 11 настоящего стандарта, требованиям Правил.
Получателю государственной услуги дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в срок, указанный в пункте 7 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения документов получателя государственной услуги обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о дальнейшем рассмотрении заявления.

26. Уәкілетті органның сенім телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Азаматтық әуе кемелерінің шет
мемлекет берген ұшуға
жарамдылығы сертификатын
тану туралы шешім беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Азаматтық әуе кемесiнiнiң
ұшу жарамдылығы сертификатын тануға
ӨТIНIМ
_____________________ тиесiлi _______________________________________
(мемлекет атауы)
__________________ тiзiлiмiне ___ж.«___» _____ № ______________ болып
енгiзiлген ______________________________________________әуе кемесiне
(әуе кемесiнiң түрi, тану белгiсi)
№ ______________ Ұшу жарамдылығы сертификатын жарамды деп тану туралы
Шешiм беруiңiздi сұраймын.
Әуе кемесi туралы деректер:
1. Үлгi сертификаты немесе балама құжат және оның нөмiрi
1) әуе кемесi _______________________________________________________
2) қозғалтқыштар ____________________________________________________
3) әуе бұрандалары __________________________________________________
2. Мемлекеттiк және тiркеу белгiлерi ________________________________
3. Әуе кемесiнiң түрi мен қолданылуы ________________________________
4. Әуe кемесiнiң жасалған күнi мен сериялық нөмiрi __________________
5. Соңғы жүргiзiлген жөндеудiң күнi мен орны ________________________
6. Әуе кемесiнiң ұшуы
1) пайдалану басталғаннан берi:__________сағат______қонуы________ жыл
2) соңғы жөндеуден кейiн: _______________сағат______қонуы________ жыл
7. Жөндеуге дейiнгi ресурс қалдығы:______сағат_____қонуы_________ жыл
8. Қозғалтқыштардың түрi және саны __________________________________
9. Әуе бұрандаларының түрi __________________________________________
10. Мыналардың: а) ұшып көтерiлудiң ______б) қонудың______ ең жоғары массасы
11. Орындар саны: а) жолаушылар ______________б) экипаж______________
12. Төңiректегi  шу жөнiндегi куәлiк_________________________________
13. Әуе кемесiнiң меншiк иесi және оның мекен-жайы __________________
_____________________________________________________________________
14. Әуе кемесiн пайдаланушы, пайдаланушы куәлiгiнiң нөмiрi және заңды мекен-жайы __________________________________________________________
15. Әуе кемесiне техникалық қызмет көрсету жөнiндегi ұйымның атауы
_____________________________________________________________________
М.О.             ______________________________________
(лауазымы)
20______ ж. «____» _________ ________________________________________
(қолы, аты-жөнi)
Авиакомпанияның инженерлiк-авиациялық қызметi басшысының әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы туралы қорытындысы ______________________
_____________________________________________________________________
М.О.             ______________________________________
(лауазымы)
20______ ж. «____» _________ ________________________________________
(қолы, аты-жөнi)
«Азаматтық әуе кемелерінің шет
мемлекет берген ұшуға
жарамдылығы сертификатын
тану туралы шешім беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
Шешiмнiң телнұсқасын алуға
ӨТIНIМ
____________ тиесiлi ________________________________________________
________________________________ тiзiлiмге ______________ ж. «______»
__________________________________________ № _______ болып енгiзiлген
________________________________________________________ әуе кемесiне
(әуе кемесiнiң түрi, тану белгiсi)
№ _____________ ұшу жарамдылығы сертификатын жарамды деп тану туралы
Шешiмнiң телнұсқасын беруiңiздi сұраймын.
Айырбастау себебi (көшiрменi беру)___________________________________
Әуе кемесi туралы деректер:

26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача решения о признании
сертификата летной годности
гражданских воздушных судов,
выданного иностранным
государством»
Форма
ЗАЯВКА
для признания сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Прошу выдать Решение о признании действительным сертификата
летной годности № _____________ на воздушное судно __________________
______________________________, принадлежащее ______________________
(тип воздушного судна, опознавательный знак)
__________________________, внесенное в реестр _____________________
(наименование государства)
___________________ «_______» ______________ __________ г. за № _____
Данные о воздушном судне:
1. Сертификат типа или эквивалентный документ и его номер
1) воздушное судно __________________________________________________
2) двигатели ________________________________________________________
3) воздушные винты __________________________________________________
2. Государственный и регистрационный знаки __________________________
3. Тип и назначение воздушного судна ________________________________
4. Дата изготовления и серийный номер воздушного судна ______________
5. Дата и место проведения последнего ремонта _______________________
6. Налет воздушного судна:
1) с начала эксплуатации __________ часов _________ посадок _____ лет
2) после последнего ремонта: _______ часов ________ посадок _____ лет
7. Остаток ресурса до ремонта: ______ часов _______ посадок _____ лет
8. Тип и количество двигателей ______________________________________
9. Тип воздушных винтов _____________________________________________
10. Максимальная масса: 1) взлета ___________ 2) посадки ____________
11. Количество мест: 1) пассажиры ___________ 2) экипаж _____________
12. Свидетельство по шуму на местности ______________________________
13. Собственник воздушного судна и его адрес ________________________
14. Эксплуатант воздушного судна, номер свидетельства эксплуатанта и
его юридический адрес _______________________________________________
15. Наименование организации по техническому обслуживанию воздушного
судна _______________________________________________________________
М.П.                         ______________________________
(должность)
«__» _________ 20__ г.       ______________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Заключение руководителя инженерно-авиационной службы авиакомпании о
годности воздушного судна к полетам _________________________________
М.П.                                _____________________________
(должность)
«__» _________ 20__ г.              _____________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача решения о признании
сертификата летной годности
гражданских воздушных судов,
выданного иностранным
государством»
Форма
ЗАЯВКА
для получения дубликата Решения
Прошу выдать дубликат Решения о признания сертификата летной
годности воздушного судна к полетам № _______________________________
от __________________ на воздушное судно ___________________________,
(тип воздушного судна, опознавательный знак)
занесено в реестр «____» _____________ _____________ г., за № ______
принадлежащее _______________________________________________________
Причина замены (выдачи дубликата) ___________________________________
_____________________________________________________________________
Данные о воздушном судне:

1. Үлгi ____________________________________ әуе кемесiнiң қолданылуы
_____________________________________________________________________
2. Ұлттық және тiркеу белгiлерi _____________________________________
3. Әуe кемесiнiң сериялық (зауыт) нөмiрi ____________________________
4. Әуе кемесiнiң дайындалған мерiзiмi _______________________________
5. Үлгi сертификаты немесе эквиваленттi құжат және оның нөмiрi_______
6. ИКАО санаты_______________бойынша ұшуға рұқсат етiлген әуе кемесi.
7. Соңғы жөндеудiң жүргiзiлген күнi мен орны
_____________________________________________________________________
8. Әуе кемесiнiң ұшуы
1) пайдалану басталғаннан берi:__________сағат______қонуы________ жыл
2) соңғы жөндеуден кейiн: _______________сағат______қонуы________ жыл
9. Жөндеуге дейiнгi ресурс қалдығы:______сағат______қонуы________ жыл
10. Салмағы, кг ______________________________ орталандыру, % Орталық
аэродинамикалық хордасы (ОАХ)________________________________________
11. Пайдаланушылар комиссиясының әуе кемесiне жасаған техникалық
жағдайы актiсiнiң бекiту уақыты _____________________________________
12. Пайдаланушының заңды мекенжайы, телефоны, факсi _________________
_____________________________________________________________________
М.О.             ______________________________________
(лауазымы)
20______ ж. «____» _________ ________________________________________
(қолы, аты-жөнi)
Авиакомпанияның инженерлiк-авиациялық қызметi басшысының әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы туралы қорытындысы ______________________
_____________________________________________________________________
М.О.          ______________________________________
(лауазымы)
20______ ж. «____» _________ ______________________________________
(қолы, аты-жөнi)
«Азаматтық әуе кемелерінің шет
мемлекет берген ұшуға
жарамдылығы сертификатын
тану туралы шешім беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
3-қосымша
Өтініштің қабылданғаны туралы талон
1. Өтінішті тіркеу нөмірі ___________________________________________
Өтініштің тіркелген күні 201__жылғы «___» __________________________
2. __________________________________________________________________
(көрсетілетін мемлекеттік қызмет түрі)
3. ______________________________________________________ қабылданды.
(мемлекеттік қызметті алушы өкілінің аты-жөні)
4. Қоса берілетін құжаттар саны _____ мен тізбесі:
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________

1. Тип __________________ назначение воздушного судна _______________
2. Национальный и регистрационный знаки _____________________________
3. Серийный (заводской) номер воздушного судна ______________________
4. Дата изготовления воздушного судна _______________________________
5. Сертификат типа или эквивалентный документ и его номер ___________
6. Воздушное судно допущено к полетам по _____________ категории ИКАО
7. Дата и место проведения последнего ремонта _______________________
8. Налет воздушного судна:
1) с начала эксплуатации: _______ часов _________ посадок _______ лет
2) после последнего ремонта: _____ часов ________ посадок _______ лет
9. Остаток ресурса до ремонта: _____ часов ______ посадок _______ лет
10. Масса, кг ___________________ центровка, %
Средняя аэродинамическая хорда (САХ) ________________________________
11. Дата утверждения акта технического состояния воздушного судна
комиссией эксплуатанта ______________________________________________
12. Юридический адрес эксплуатанта, телефон, факс ___________________
_____________________________________________________________________
М.П.                         ______________________________
(должность)
«__» _________ 20__ г.       ______________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Заключение руководителя инженерно-авиационной службы авиакомпании о
годности воздушного судна к полетам _________________________________
М.П.                                _____________________________
(должность)
«__» _________ 20__ г.                 ___________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача решения о признании
сертификата летной годности
гражданских воздушных судов,
выданного иностранным
государством»
Талон о принятии заявления
1. Регистрационный номер заявления _________________________________
Дата регистрации заявления «__» ___________ 201_ года
2. _________________________________________________________________
(вид оказываемой государственной услуги)
3. Принято от ______________________________________________________
(Ф.И.О. представителя получателя государственной услуги)
4. Количество _________ и перечень приложенных документов:
1)_________________________________________________________________
2)_________________________________________________________________
3)_________________________________________________________________

2. Мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1992 жылғы 2 шілдедегі қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 1-қосымшасының (Чикаго, 1944 ж.), «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 54 және 14-бабы 1-тармағының 17) тармақшасының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 маусымдағы № 674 қаулысымен бекітілген Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығын сертификаттау және сертификат беру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылған.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатын (бұдан әрі – сертификат) беру не қағаз тасығышта мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері мемлекеттік қызметті алушы осы стандарттың 11-тармағында айқындалған қажетті құжаттарды тапсырғаннан кейін 2 айды құрайды;
2) уәкілетті органға осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсыру кезінде кезек күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты 20 минуттан аспайды;
3) уәкілетті органда куәліктер алу кезінде кезек күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1311 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Авиациялық оқу орталығын сертификаттау үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалған тәртіппен және мөлшерде алым алынады. Авиациялық оқу орталығын сертификаттау мемлекеттік бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.»;
Авиациялық оқу орталығын сертификаттау үшін алым ставкалары:
1) авиация персоналын даярлау – алымды төлеу күніне қолданылатын 547 айлық есептік көрсеткішті;
2) авиация персоналын қайта даярлау – алымды төлеу күніне қолданылатын 510 айлық есептік көрсеткішті;
3) авиация персоналының кәсіптік деңгейін ұстау – алымды төлеу күніне қолданылатын 474 айлық есептік көрсеткішті;

2. Форма государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании Приложения 1 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.), ратифицированного постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года, подпункта 17) пункта 1 статьи 14 и 54 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», Правил сертификации и выдачи сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2011 года № 674 (далее – Правила).
4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации (далее – сертификат) либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
6. Государственная услуга оказывается юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги после сдачи получателем государственной услуги необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта составляет 2 месяца;
2) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении сертификата – не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1311 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
8. За сертификацию авиационного учебного центра взимается сбор в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» Республики Казахстан. Сертификация авиационного учебного центра осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.»;
Ставки сбора за сертификацию авиационного учебного центра составляют:
1) подготовку авиационного персонала – 547 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора;
2) переподготовку авиационного персонала – 510 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора;
3) поддержание профессионального уровня авиационного персонала – 474 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора;

4) авиация персоналын даярлау, авиация персоналын қайта даярлау – алымды төлеу күніне қолданылатын 583 айлық есептік көрсеткішті;
5) авиация персоналын даярлау, авиация персоналының кәсіптік деңгейін ұстау – алымды төлеу күніне қолданылатын 583 айлық есептік көрсеткішті;
6) авиация персоналын қайта даярлау, авиация персоналының кәсіптік деңгейін ұстау – алымды төлеу күніне қолданылатын 547 айлық есептік көрсеткішті;
7) авиация персоналын даярлау, авиация персоналын қайта даярлау, авиация персоналының кәсіптік деңгейін ұстау – алымды төлеу күніне қолданылатын 619 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1311 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-дан 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылмай және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділер (үзінді көшірмелері) көрсетілген стенділермен қамтамасыз етілген ғимараттағы орындарда жүзеге асырылады.
Уәкілетті органда жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету сапасы бойынша талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерттеу мақсатында жеке және заңды тұлғаларға арналған шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алу үшін мемлекеттік қызметті алушы немесе сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі авиациялық оқу орталығының сертификатын алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық оқу орталығының сертификатын беру туралы өтінішті ұсынады:
1) құрылтай құжаттарының көшірмелері;
2) персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі нұсқаудың көшірмесі;
3) сапа жөніндегі нұсқаудың көшірмесі;
4) ұшу қауіпсіздігі жүйесін басқару жөніндегі нұсқаудың көшірмесі (қажет болған кезде);
5) авиациялық оқу орталығының ұйымдық құрылымы мен штаттық кестесі;
6) кәсіптік даярлау және бар біліктілігі туралы ақпаратты қоса алғанда, авиациялық оқу орталығының персоналы туралы деректер;

4) подготовку авиационного персонала, переподготовку авиационного персонала – 583 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора;
5) подготовку авиационного персонала, поддержание профессионального уровня авиационного персонала – 583 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора;
6) переподготовку авиационного персонала, поддержание профессионального уровня авиационного персонала – 547 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора;
7) подготовку авиационного персонала, переподготовка авиационного персонала, поддержание профессионального уровня авиационного персонала – 619 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1311 (вводится в действие с 01.01.2014).
9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней, установленных законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Оказание государственной услуги осуществляется в зданиях уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляет заявление о выдаче сертификата авиационного учебного центра по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту, с приложением следующих документов для получения сертификата авиационного учебного центра:
1) копии учредительных документов;
2) копии руководства по подготовке персонала и процедурам;
3) копии руководства по качеству;
4) копии руководства по управлению системой безопасности полетов (при необходимости);
5) организационной структуры и штатное расписание авиационного учебного центра;
6) данные о персонале авиационного учебного центра, включая информацию о профессиональной подготовке и имеющихся квалификациях;

7) оқу процесін қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын негізгі құралдар тізбесі мен олар туралы қысқаша мәліметтер;
8) пайдаланылатын бағдарламалық құралдар тізбесі мен олар туралы қысқаша мәліметтер;
9) авиациялық оқу орталығының оқу процесін қамтамасыз етуге қатысты басқа оқу мекемелерімен, кәсіпорындармен және бөгде ұйымдармен жасасқан шарттарының көшірлемері (олар бар болса және қажет болғанда);
10) авиациялық оқу орталығын аяқтағаны туралы куәліктердің және сертификаттардың үлгілері;
11) қаржылық-экономикалық жағдайы туралы ақпарат;
12) авиациялық оқу орталығын сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжат.
Құжаттардың барлық көшірмелері мөрмен және өтініш берушінің немесе оның уәкілетті тұлғасының қолымен куәландырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1311 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Белгіленген үлгідегі өтініш нысаны уәкілетті органның www.mtk.gov.kz сайтында орналасқан.
13. Осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттар уәкілетті органның кеңсесіне осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша ұсынылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы талон береді.
15. Сертификатты уәкілетті органның қызметкері мемлекеттік қызметті алушыға өзінің қатысуымен берілген сертификаттарды қолхат пен тіркеу және есептеу журналында береді.
16. Мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту үшін мыналар:
1) осы стандарттың 11-тармағында санамаланған ұсынылған құжаттар Қағиданың талаптарына сәйкес келмесе;
2) сертификатты беру мүмкіндігі жоқ туралы қорытындысы мен акт талаптарға сәйкес келмесе негіздеме болып табылады.
Мемлекеттік қызметті алушыға осы стандарттың 7-тармағында көрсетілген мерзімде бас тарту себептері көрсетіле отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметті алушының құжаттарын қабылдаған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруге міндетті. Уәкілетті орган ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілген мерзімдерде өтінішті одан әрі қарау туралы жазбаша дәлелді жауап береді.
3. Жұмыс қағидаттары
17. Уәкілетті органның қызметі адамдардың конституциялық құқықтарын, қызметтік борышын орындау кезінде заңдылықты, Мемлекеттік қызметшілердің ар-намыс кодексін сақтауға және сыпайылық, барынша толық ақпарат ұсыну, оның сақталуын, қорғалуы мен құпиялығын қамтамасыз ету қағидаттарына негізделеді.

7) перечень и краткие сведения об основных средствах, используемых для обеспечения учебного процесса;
8) перечень и краткие сведения об используемых программных средствах;
9) копии договоров, заключенных авиационным учебным центром с другими учебными заведениями, предприятиями и сторонними организациями, касающиеся обеспечения учебного процесса (при их наличии и необходимости);
10) образцы свидетельств и сертификатов об окончании авиационного учебного центра;
11) информация о финансово-экономическом положении;
12) документ подтверждающий уплату сбора за сертификацию авиационных учебных центров.
Все копии документов заверяются печатью и подписью заявителя или уполномоченного им лица.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1311 (порядок введения в действие см. п. 2).
12. Форма заявления установленного образца размещена на сайте уполномоченного органа www.mtk.gov.kz.
13. Документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 2 к настоящему стандарту.
15. Сертификат выдается сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных сертификатов.
16. Основанием для отказа в предоставлении государственной услуги является:
1) несоответствие представленных документов, перечисленных в пункте 11 настоящего стандарта, требованиям Правил;
2) акт с заключением о невозможности выдачи сертификата.
Получателю государственной услуги дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в срок, указанный в пункте 7 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения документов получателя государственной услуги обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о дальнейшем рассмотрении заявления.
3. Принципы работы
17. Деятельность уполномоченного органа основывается на соблюдении конституционных прав человека, законности при исполнении служебного долга, Кодекса чести государственных служащих и осуществляется на принципах вежливости, предоставления исчерпывающей информации, обеспечения ее сохранности, защиты и конфиденциальности.

4. Жұмыс нәтижелері
18. Уәкілетті органның жұмыс нәтижелері осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес сапа және тиімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
19. Мемлекеттік қызмет көрсететін уәкілетті органның жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтердің сапасы мен тиімділігі көрсеткіштерінің нысаналы мәні жыл сайын бірінші тоқсанда Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің бұйрығымен бекітіледі.
5. Шағымдану тәртібі
20. Мемлекеттік қызметті ұсыну сапасы бойынша наразылықтар болған жағдайда, лауазымды адамдардың іс-әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану тәртібін уәкілетті органның қызметкерлері мына мекенжай бойынша түсіндіреді: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
21. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда шағым Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігіне мына мекенжай бойынша ұсынылады: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: mtc@mtc.gov.kz, кеңсенің телефоны: 8 (7172) 24-14-19.
Көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралады.»;
Уәкілетті органның жұмыс кестесі: демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1311 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Дұрыс қызмет көрсетілмеген жағдайда, шағым уәкілетті орган басшысының атына мына мекенжай бойынша беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
Көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1311 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22-1. Мемлекеттік қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Ескерту. Стандарт 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1311 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

4. Результаты работы
18. Результаты работы уполномоченного органа измеряются показателями качества и эффективности, согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственных услуг, по которым оценивается работа уполномоченного органа, ежегодно утверждаются приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
5. Порядок обжалования
20. В случае имеющихся претензий по качеству предоставления государственной услуги, сотрудниками уполномоченного органа разъясняется порядок обжалования действий (бездействий) должностных лиц по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
21. Жалоба, в случае несогласия с результатом оказанной государственной услуги, подается в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: mtc@mtc.gov.kz, телефон канцелярии: 8 (7172) 24-14-19.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
График работы уполномоченного органа: ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1311 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
22. В случае некорректного обслуживания, жалоба подается на имя руководителя уполномоченного органа по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1311 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
22-1. Получатель государственной услуги, в случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1311 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

23. Мемлекеттік қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Шағым еркін нысанда жазылады.
25. Қабылданған шағым жеке (заңды) тұлғалардың өтініштерін есепке алу журналында тіркеледі. Шағымды қабылдауды растайтын құжат осы стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағымды қабылдаған адамның тегі және аты, әкесінің аты, күні мен уақыты, жасалған шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарауға жауапты лауазымды адамның байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті алушыға шағымды қарау нәтижелері туралы жазбаша түрде пошта не электрондық пошта арқылы хабарланады.
26. Уәкілетті органның сенім телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Азаматтық авиацияның авиациялық оқу
орталығы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
1-қосымша
Авиациялық оқу орталығын сертификаттауды жүргізуге
өтінім
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1311 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. ____________________________________________________________
__________ (АОО, ұйымның, құрылымдық бөлімшесінің атауы) ____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұйым басшысының лауазымы, Т.А.Ә.)
кәсіптік даярлықтың мынадай түрлері мен бағыттары бойынша
авиациялық оқу орталығын сертификаттауды жүргізуді сұрайды:
р/с
Кәсіптік даярлық түрлері
Бағыттары
(мамандық, мамандану, курстың атауы)
1.
Авиациялық персоналды бастапқы даярлау
2.
Авиациялық персоналды қайта даярлау
3.
Авиациялық персоналдың кәсіптік деңгейін ұстау
2. Ұйым туралы деректер:
1) Меншік нысаны ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2) Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік ___________________________
_____________________________________________________________________
(нөмірі, кім және қашан берген)
3) Заңды (пошталық) мекенжайы және басқа деректемелері ________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

23. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, получатель государственной услуги имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалоба составляется в произвольной форме.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета обращений физических (юридических) лиц. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактных данных должностных лиц, ответственных за рассмотрение жалобы по форме, согласно приложению 4 к настоящему стандарту.
О результатах рассмотрения жалобы получателю государственной услуги сообщается в письменном виде по почте либо электронной почте в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».
26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной
услуги «Выдача сертификата
авиационного учебного центра
гражданской авиации»
Заявка
на проведение сертификации авиационного учебного центра
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1311 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. ____________________________________________________________
______(наименование АУЦ, организации, структурного подразделения)____
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________________________________________________________________
(должность, Ф. И.О. руководителя организации)
Просит провести сертификацию авиационного учебного центра по
следующим видам и направлениям профессиональной подготовки:
№ п/п
Виды профессиональной подготовки
Направления (специальность, специализация, наименование курса)
1
Первоначальная подготовка авиационного персонала
2
Переподготовка авиационного персонала
3
Поддержание профессионального уровня авиационного персонала
2. Сведения об организации:
1) форма собственности ________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2) свидетельство о государственной регистрации ________________
_____________________________________________________________________
(номер, кем и когда выдано)
3) юридический (почтовый) адреса и другие реквизиты ___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________

1. Уақыттылығы
1.1. Құжаттарды тапсырған сәттен бастап белгiленген мерзiмде қызметтi ұсыну оқиғаларының %-ы (үлесi)
2. Сапасы
2.1. Қызметтi ұсыну үдерiсiнiң сапасына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушының %- ы (үлесi)
3. Қолжетiмдiлігі
3.1. Қызметтi ұсынудың сапасына және оны ұсыну тәртiбi туралы ақпаратқа қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушының %-ы (үлесi)
3.2. Ақпаратқа электронды форматта қол жеткiзуге болатын қызметтер %-ы (үлесi)
4. Шағымдану үдерiсi
4.1. Шағымданудың қолданыстағы тәртiбiне қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушының %-ы (үлесi)
5. Сыпайылығы
5.1. Персоналдың сыпайылығына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушының %-ы (үлесi)
«Азаматтық авиацияның авиациялық оқу
орталығы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
4-қосымша
Талон _____________________________________________________________
(субъектінің атауы) Өтінімді қабылдаған _________________________________________
(маманның Т.А.Ә.) 20___ ж. «__» _________ ___ сағат ___ мин. Тапсыру мерзімі және жауап алу орны 20__ жылғы «___» _______ дейін,
_______________________________________________ мекенжай бойынша.
(мөлшері 75 мм х 55 мм)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1195 қаулысымен
бекітілген
«Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруы жөнінде сертификат беру» мемлекеттік қызмет
стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруы жөнінде сертификат беру» мемлекеттік қызметін (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган): 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша көрсетіледі.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 105 және 14-бабы 1-тармағының 17) тармақшасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 маусымдағы № 646 қаулысымен бекітілген Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау және сертификат беру қағидасының (бұдан әрі – Қағида), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 829 қаулысымен бекітілген әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруы жөніндегі сертификаттау талаптарының (бұдан әрі – сертификаттау талаптары) негізінде көрсетіледі.
4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналасқан.

1. Своевременность
1.1. % (доля) случаев
предоставления услуги в установленный срок с момента сдачи документа
2. Качество
2.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством
процесса предоставления услуги
3. Доступность
3.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством и
информацией о порядке предоставления услуги
3.2. % (доля) услуг,
информация о которых доступна в электронном формате
4. Процесс обжалования
4.1. % (доля) обоснованных
жалоб к общему количеству
обслуженных получателей
государственной услуги по
данному виду услуг
5. Вежливость
5.1.% (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных вежливостью
персонала
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата авиационного
учебного центра гражданской авиации»
Талон
_________________________________________________________
(наименование субъекта)
Обращение принял(а) _______________________________________
(Ф.И.О. специалиста)
«__» _________ 20__ г. час. __ мин. __
Срок предоставления и место получения ответа до «__» _________
20__ года, по адресу: ________________________________________
(размер 75 мм х 55 мм)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1195
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата по организации досмотра службой
авиационной безопасности аэропорта»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга оказывается на основании подпункта 17) пункта 1 статьи 14 и 105 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», Правил сертификации и выдачи сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2011 года № 646 (далее – Правила), Сертификационных требований по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2011 года № 829 (далее – сертификационные требования).
4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtc.gov.kz.

5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруы жөніндегі сертификатты (телнұсқасын) беру, не қағаз тасығышта мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға өтінім берілген күнінен бастап және көрсетілетін қызметті алушы осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде;
2) телнұсқаны беру мерзімі – күнтізбелік 10 күн;
3) осы стандарттың 11-тармағында анықталған, қажетті құжаттарды тапсыру кезінде уәкілетті органда кезек күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минуттан аспайды;
4) уәкілетті органда әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатты алу кезінде кезек күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1308 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Мемлекеттік қызмет ақылы болып табылады.
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады. Көрсетілген алым мемлекеттік бюджетке төленгеннен кейін әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау жүзеге асырылады.
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметі тексеру бөлімшесінің штат санына байланысты:
1) 251 адамнан және одан жоғары – алымды төлеу күні қолданылатын 235 айлық есептік көрсеткішті;
2) 201 адамнан 250 адамға дейін – алымды төлеу күні қолданылатын 224 айлық есептік көрсеткішті;
3) 151 адамнан 200 адамға дейін – алымды төлеу күні қолданылатын 213 айлық есептік көрсеткішті;
4) 101 адамнан 150 адамға дейін – алымды төлеу күні қолданылатын 202 айлық есептік көрсеткішті;
5) 51 адамнан 100 адамға дейін – алымды төлеу күні қолданылатын 191 айлық есептік көрсеткішті;
6) 50 адамға дейін – алымды төлеу күні қолданылатын 180 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1308 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).

5. Формой завершения государственной услуги является выдача сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта (дубликата) либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
6. Государственная услуга оказывается юридическим лицам (далее – получатели государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги со дня подачи заявки в уполномоченный орган по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту, и с момента сдачи получателем необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта, – в течение 30 календарных дней;
2) сроки выдачи дубликата – 10 календарных дней;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
4) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта – не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
8. Государственная услуга является платной.
За сертификацию по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта взимается сбор в порядке и размере, определяемом Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс). Сертификация по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
Ставки сбора за сертификацию по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта в зависимости от штатной численности подразделения досмотра службы авиационной безопасности аэропорта, составляют:
1) от 251 человека и выше – 235 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора;
2) от 201 до 250 человек – 224 месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
3) от 151 до 200 человек – 213 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора;
4) от 101 до 150 человек – 202 месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
5) от 51 до 100 человек – 191 месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
6) до 50 человек – 180 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1308 (вводится в действие с 01.01.2014).

9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-дан 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз, кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның жеке мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру орындары болады, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділері (үзінді көшірмелері) бар стенділермен жабдықталған ғимараттарда жүзеге асырылады.
Жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету бойынша сапаға талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерттеу мақсатында уәкілетті органда жеке және заңды тұлғалар үшін шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алушы немесе оның сенім білдіруі бойынша уәкілетті өкілі мемлекеттік қызметті алу үшін уәкілетті органға сертификатты алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады:
1) мемлекеттік қызметтерді алушының құрылтай құжаттары;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не куәлік;
2-1) әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат.
3) авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыру жөнінде мемлекеттік қызметін алушымен шарттық қатынастары бар азаматтық авиация пайдаланушылары мен кәсіпорындарының тізбесі (бар болса);
4) авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыру жөнінде пайдаланушылармен жасалған шарттың (шартқа қосымшалар) көшірмелері (бар болса);
5) осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді тікелей жүзеге асыратын әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің (бұдан әрі – АҚҚ) басшылық құрамы туралы деректер;
6) мемлекеттік қызметті алушының бағыныстылығы мен өзара іс-әрекет ету байланыстарын көрсете отырып, АҚҚ ұйымдық құрылымының сызбасы;
7) мемлекеттік қызметті алушының АҚҚ туралы ережесі;
8) АҚҚ қарап тексеру бөлімшесінің персоналымен жасақтау жөніндегі деректер;
9) АҚҚ қарап тексеру бөлімшесінің өндірістік базасы жөніндегі деректер;
10) қарап тексеруді ұйымдастыруды қамтамасыз ететін техникалық құралдардың тізбесі (атауы, саны);

9. График работы Уполномоченного органа:
ежедневно с 9.00 до 18.30 часов, с обеденным перерывом с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Оказание государственной услуги осуществляется в зданиях уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляют в уполномоченный орган заявку на получение сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту, с приложением следующих документов:
1) учредительных документов получателя государственной услуги;
2) справки либо свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
2-1) документа, подтверждающего уплату в бюджет суммы сбора за сертификацию по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта;
3) перечень эксплуатантов и предприятий гражданской авиации, имеющих с получателем государственной услуги договорные отношения по организации досмотра службой авиационной безопасности (при наличии);
4) копий договоров (приложений к договорам) с эксплуатантами по организации досмотра службой авиационной безопасности (при наличии);
5) данных о руководящем составе службы авиационной безопасности (далее – САБ) аэропорта, непосредственно осуществляющим обеспечение авиационной безопасности по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту;
6) схем организационной структуры САБ получателя государственной услуги с указанием подчиненности и взаимодействующих связей;
7) положения о САБ получателя государственной услуги;
8) данных по укомплектованности персоналом подразделения досмотра САБ;
9) данных по производственной базе подразделения досмотра САБ;
10) перечня технических средств обеспечения организации досмотра (наименование, количество);

11) авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі басшылыққа алатын құжаттардың тізбесі;
12) мемлекеттік қызметті алушы – ұйымның инспекциялық тексеру актісі (жүргізілген жағдайда);
13) мемлекеттік қызметті алушының АҚҚ бақылайтын аймақтарды (рұқсаты шектеулі аймақтар) және қарап тексеру орналасқан аэровокзал ғимаратының толық сызбасы (жоспар) көрсетілген оның жоспарының сызбасы;
14) АҚҚ персоналын оқыту бағдарламасы;
15) әуежайдың авиациялық қауіпсіздік нұсқаулығы (бағдарламасы);
16) мемлекеттік қызметті алушының авиациялық қауіпсіздік сапасын ішкі бақылау бағдарламасы;
17) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларына сәйкес иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу құқығына санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы.
Осы тармақтың 1) – 17) тармақшаларында белгіленген құжаттар мемлекеттік қызметті алушының бірінші басшысы және мөрмен куәландырылған көшірмелер түрінде беріледі.
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификаттың телнұсқасын алу үшін мемлекеттік қызметті алушы уәкілетті органға еркін нысандағы өтініш және мемлекеттік қызметті алушы жүргізген қызметтік тексеру материалдарын осы стандартта көзделген тәртіпте ұсынады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.12.2013 № 1308 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
12. Белгіленген үлгідегі өтініш нысаны Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсындағы www.mtc.gov.kz мекенжайы бойынша орналастырылды.
13. Осы стандарттың 11-тармағында санамаланған құжаттар, осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша уәкілетті органның кеңсесіне ұсынылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы талон береді.
15. Уәкілетті органның қызметкерімен әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификат (телнұсқа) мемлекеттік қызметті алушыға берілген сертификаттарды есепке алу және тіркеу журналында жеке қолхаты бар болған кезде беріледі.
16. Мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту үшін мыналар негіз болып табылады:

11) перечня руководящих документов по организации досмотра службой авиационной безопасности;
12) акта инспекционного обследования организации – получателя государственной услуги (при условии его проведения);
13) схем плана территории получателя государственной услуги с указанием на ней контролируемых САБ зон (зон ограниченного доступа) и подробная схема (план) здания аэровокзала с расположением на ней пунктов досмотра;
14) программы обучения персонала САБ;
15) инструкции (программа) авиационной безопасности аэропорта;
16) программы внутреннего контроля качества авиационной безопасности получателя государственной услуги;
17) санитарно-эпидемиологического заключения на право работ с источниками ионизирующих излучения в соответствии с Санитарными правилами «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202.
Документы, указанные в подпунктах 1) по 17) настоящего пункта, представляются в виде копий, заверенных первым руководителем и печатью получателя государственной услуги.
Для получения дубликата сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта получатель государственной услуги представляет уполномоченному органу заявление произвольной формы и материалы служебного расследования, проведенного получателем государственные услуги в порядке, предусмотренном настоящим стандартом.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 21.05.2013 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 04.12.2013 № 1308 (порядок введения в действие см. п. 2).
12. Форма заявления установленного образца размещена на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtc.gov.kz.
13. Документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
15. Сертификат по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта (дубликат) выдается сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных сертификатов.
16. Основанием для отказа в предоставлении государственной услуги является:

22. Дұрыс қызмет көрсетілмеген жағдайда, шағым уәкілетті орган басшысының атына мына мекенжай бойынша беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
Көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1308 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22-1. Көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымданады.
Көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Ескерту. Стандарт 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1308 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23. Мемлекеттік қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Шағым еркін нысанда жазылады.
25. Қабылданған шағым жеке (заңды) тұлғалардың өтініштерін есепке алу журналында тіркеледі. Шағымды қабылдауды растайтын құжат осы стандартқа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағымды қабылдаған адамның тегі және аты, әкесінің аты, күні мен уақыты, жасалған шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарауға жауапты лауазымды адамның байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті алушыға шағымды қарау нәтижелері туралы жазбаша түрде пошта не электрондық пошта арқылы хабарланады.
26. Уәкілетті органның сенім телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік
қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруы жөнінде сертификат
беру» мемлекеттік қызмет стандартына
1-қосымша
Әуежайдың авиациялық қауiпсiздiк қызметiнің қарап тексерудi
ұйымдастыруы жөнiндегi сертификатты алуға арналған
ӨТIНIМ
_____________________________________________________________________
(өтiнiш берушiнiң толық атауы)
__________________________________________________________ мақсатында
(қарап тексерудi ұйымдастыру жөнiндегi сертификатты алу, қолданылу мерзiмiн ұзарту)
сертификаттау жүргiзудi сұраймын.
Қарап тексерудi жүзеге асырудың жоспарланған күнi ___________________
(ұзартылған/өзгерiстер енгiзiлген кезде
_____________________________________________________________________
тиiсiнше қолданыстағы сертификаттың аяқталу мерзiмi көрсетiледi)
Өтiнiш берушi мiндеттенедi:

22. В случае некорректного обслуживания, жалоба подается на имя руководителя уполномоченного органа по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
22-1. Получатель государственной услуги, в случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
23. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, получатель государственной услуги имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалоба составляется в произвольной форме.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета обращений физических (юридических) лиц. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактных данных должностных лиц, ответственных за рассмотрение жалобы по форме, согласно приложению 5 к настоящему стандарту.
О результатах рассмотрения жалобы получателю государственной услуги сообщается в письменном виде по почте либо электронной почте в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».
26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата по организации
досмотра службой авиационной
безопасности аэропорта»
ЗАЯВКА
на получение сертификата по организации досмотра службой
авиационной безопасности аэропорта
Прошу провести сертификацию ___________________________________
(полное название заявителя)
с целью ____________________________________________________________.
(получения, продления срока действия сертификата по организации досмотра)
Планируемая дата осуществления досмотра ____________________________.
(при продлении/внесении изменений указывается соответственно срок окончания действующего сертификата)
Заявитель обязуется:

1) сертификаттау рәсiмдерiн орындауға;
2) сертификаттық талаптарға жауап беруге;
3) азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органға қарап тексерудi ұйымдастыру және қамтамасыз етудi бақылауды жүзеге асыру мүмкiндiгiн беруге мiндеттенедi.
Басшы _______________________________________________________________
(лауазымы/қолы/күнi)
М.О.
«Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік
қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруы жөнінде сертификат
беру» мемлекеттік қызмет стандартына
2-қосымша
Қарап тексеру бөлiмшесiнiң персоналы, әуежайдың ААҚ басшылық
құрамы, әуежайдың ААҚ өндiрiстiк базасы, техникалық құралдар
бойынша жиынтық деректер 1. Әуежайдың қарап тексеру бөлiмшесiнiң персоналы мен
ААҚ басшылық құрамының жасақталу жөнiндегi деректерi
(әуежай атауы)
Штаттық лауазымдар
Санаты
Штат бойынша саны
Нақты саны
1
2
3
4
ААҚ басшылық құрамының штаттық лауазымдары
1.
2.
Қарап тексеру бөлiмшесiнiң штаттық лауазымдары
1.
2.
2. Авиациялық қауiпсiздiк қызметiнiң өндiрiстiк базасы
жөнiндегi деректер
ААҚ үшiн өндiрiстiк үй-жайлар мен құрылыстар
Саны және жалпы ауданы - (шаршы м)
Жеке меншiк
Жалданатын
1
2
3
1. ААҚ қызметтiк үй-жайлары
2. ААҚ тұрмыстық үй-жайлары
3. ААҚ оқу сыныбы
4. Өту/шығу БӨП
5. Жолаушыларды, ӘК экипаж мүшелерiн, авиаперсоналды қарап текcеpу пункттерi
6. Багажды, жүктi, поштаны, борттық қорларды қарап тексеру пункттерi
7. Қосымша ақпарат
3. Авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудiң техникалық
құралдарының тiзбесi
Қарап тексеру пункттерiнiң саны
1. Халықаралық желiлерде
__________________________________
2. Iшкi желiлерде
__________________________________
3. БӨП __________________________________
4. Ресми делегация залдарында __________________________________
5. Багажды, жүктi борттық қорларды қарап тексеру үшiн __________________________________
Авиациялық қауiпсiздiктiң техникалық құралдарының, мақсаты және атауы
Үлгiсi, моделi
Саны
1
2
3
1. Жолаушыларды, экипаж мүшелерiн, авиаперсоналды және олардың қол жүгiн қарап тексерудiң техникалық құралдары:
2. Рентгендiк-телевизиялық қондырғылар, стационарлық металл iздегiштер тасымалданатын (қол) металл iздегiштер
3. Багажды, жүктi, поштаны және борттық қорларды қарап тексерудiң техникалық құралдары: рентгендiк-телевизиялық құрылғылар тасымалданатын (қол) металл iздегiштер
4. Жарылғыш заттарды (жарылғыш заттар парын детекторлары) анықтауға арналған жабдық
Әуежай басшысы ______________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Күнi ________________________________________________________________
М.О.
«Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік
қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруы жөнінде сертификат
беру» мемлекеттік қызмет стандартына
3-қосымша
Өтініштің қабылданғаны туралы талон

1) выполнять процедуры сертификации;
2) отвечать сертификационным требованиям;
3) предоставлять возможность уполномоченному органу в сфере
гражданской авиации осуществлять контроль за организацией и
обеспечением досмотра.
Руководитель __________________________________
(должность/подпись/дата)
М.П.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата по организации
досмотра службой авиационной
безопасности аэропорта»
Сводные данные по персоналу подразделения досмотра,
руководящему составу САБ аэропорта, производственной базе САБ
аэропорта, перечню технических средств
1. Данные по укомплектованности персонала подразделения
досмотра и руководящего состава САБ аэропорта
(наименование аэропорта)
Штатные должности
Категория
Количество
по штату
Фактическое
количество
1
2
3
4
Штатные должности
руководящего состава САБ
1.
2.
Штатные должности
подразделения досмотра
1.
2.
1. Данные по производственной базе службы авиационной
безопасности
Производственные помещения и сооружения
для САБ
Количество и общ.
площадь – (кв. м)
Собственные
Арендуемые
1
2
3
1. Служебные помещения САБ
2. Бытовые помещения САБ
3. Учебный класс САБ
4. КПП для прохода/проезда
5. Пункты досмотра пассажиров, членов
экипажей ВС, авиаперсонала
6. Пункты досмотра багажа, груза, почты,
бортовых запасов
7. Дополнительная информация
2. Перечень технических средств обеспечения
авиационной безопасности
Кол-во пунктов досмотра
1. На международных линиях __________
2. На внутренних линиях __________
3. На КПП __________
4. В залах официальных делегаций ___________
5. Для досмотра багажа, груза, бортовых запасов ________
Назначение и наименование технических
средств авиационной безопасности
Тип, модель
Количество
1
2
3
1. Технические средства досмотра пассажиров, членов экипажей, авиационного персонала и их ручной клади:
2. Рентгено-
телевизионные установки,
стационарные металлоискатели переносные (ручные) металлоискатели
3. Технические средства досмотра багажа, грузов, почты и бортовых запасов:
рентгено–телевизионные установки переносные (ручные) металлоискатели
4. Оборудование для обнаружения взрывчатых
веществ (детекторы паров взрывчатых веществ)
Руководитель аэропорта            _____________________
(подпись, Ф.И.О.)
Дата: __________
М.П.
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата по организации
досмотра службой авиационной
безопасности аэропорта»
Талон о принятии заявления

(мөлшері 75 мм х 55 мм)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1195 қаулысымен
бекітілген
«Авиациялық жұмыстарды орындауға куәлік беру» мемлекеттік
қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Авиациялық жұмыстарды орындауға куәлік беру» мемлекеттік қызметін (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган): 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша көрсетеді.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1992 жылғы 2 шілдедегі қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 6-қосымшасының (Чикаго, 1944 ж.), «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 60 және 14-бабы 1-тармағының 17) тармақшасының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 қазандағы № 1069 қаулысымен бекітілген Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға жiберу қағидасының (бұдан әрі – Қағида), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 319 қаулысымен бекітілген азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыға қойылатын сертификаттық талаптары (бұдан әрі – Сертификаттық талаптары) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналасқан.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны авиациялық жұмыстарды орындауға куәлік беру (телнұсқасын) немесе қағаз тасығышта мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі күнтізбелік 30 күнді құрайды (қажет болған жағдайда, күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімге ұзарту мүмкіндігімен);
2) телнұсқаны беру мерзімі – күнтізбелік 10 күн;
3) уәкілетті органға осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсыру кезінде кезек күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минуттан аспайды;
4) уәкілетті органда авиациялық жұмыстарды орындауға куәлікті (телнұсқа) алу кезінде кезек күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1426 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

(размер 75 мм х 55 мм)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1195
Стандарт государственной услуги
«Выдача свидетельства на выполнение авиационных работ»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача свидетельства на выполнение авиационных работ» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании Приложения 6 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.), ратифицированного постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года, подпункта 17) пункта 1 статьи 14 и 60 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», Правил допуска эксплуатанта к авиационным работам, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2010 года № 1069 (далее – Правила), Сертификационных требований к эксплуатантам гражданских воздушных судов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 319 (далее – сертификационные требования).
4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача свидетельства на выполнение авиационных работ (дубликата) либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
6. Государственная услуга оказывается физическим или юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) срок оказания государственной услуги составляет 30 календарных дней (с возможностью продления в случае необходимости не более чем на 30 календарных дней);
2) сроки выдачи дубликата – 10 календарных дней;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
4) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении свидетельства на выполнение авиационных работ (дубликата) – не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1426 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақылы болып табылады.
Авиациялық жұмыстарды орындайтын пайдаланушыны сертификаттағаны үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалған тәртіппен және мөлшерде алым алынады. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мемлекеттік бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Штат санына байланысты авиациялық жұмыстарды орындайтын пайдаланушыны сертификаттағаны үшін алым мөлшерлемелері мыналарды құрайды:
1) қоса алғанда 50 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 743 айлық есептік көрсеткіш;
2) 51 адамнан қоса алғанда 200 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 831 айлық есептік көрсеткіш;
3) 201 адамнан қоса алғанда 400 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 871 айлық есептік көрсеткіш;
4) 401 адамнан қоса алғанда 600 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 918 айлық есептік көрсеткіш;
5) 601 адамнан қоса алғанда 1200 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 962 айлық есептік көрсеткіш;
6) 1201 адамнан қоса алғанда 2000 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 1006 айлық есептік көрсеткіш;
7) 2001 адамнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 1057 айлық есептік көрсеткіш.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1426 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс 13:00-ден 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет кезек тәртібімен, алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділер (үзінді көшірмелері) көрсетілген стенділермен қамтамасыз етілген ғимараттағы орындарда жүзеге асырылады.
Уәкілетті органда жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету сапасы бойынша талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерттеу мақсатында жеке және заңды тұлғаларға арналған шағымдар мен ұсынымдар кітабы жүргізіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы немесе сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі куәлік алу үшін уәкілетті органға мынадай құжаттармен қоса осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді:

8. Государственная услуга является платной.
За сертификацию эксплуатанта, выполняющего авиационные работы, взимается сбор в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс). Государственная услуга осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
Ставки сбора за сертификацию эксплуатанта, выполняющего авиационные работы, в зависимости от его штатной численности составляют:
1) до 50 человек включительно – 743 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора;
2) с 51 до 200 человек включительно – 831 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора;
3) с 201 до 400 человек включительно – 871 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора;
4) с 401 до 600 человек включительно – 918 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора;
5) с 601 до 1200 человек включительно – 962 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора;
6) с 1201 до 2000 человек включительно – 1006 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора;
7) свыше 2001 человек – 1057 месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1426 (вводится в действие с 01.01.2014).
9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9.00 до 18.30 часов, с обеденным перерывом с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Оказание государственной услуги осуществляется в здании уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляет в уполномоченный орган заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту, с приложением следующих документов для получения свидетельства:

1) авиациялық жұмыстарды орындайтын пайдаланушыны сертификаттағаны үшін алымның төленгенін растайтын құжат;
2) куәліктің* көшірмесі немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама.
Ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу және филиалдар мен өкiлдiктердi есептiк тiркеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
3) өтініш беруші жарғысының және құрылтай шартының көшірмелері;
4) өтініш берушінің мынаны қамтитын ақпараты:
өтініш беруші қызметінің негізгі орны;
ұшудың болжамды түрлері;
ұшу жұмысын ұйымдастыру;
ұшу жарамдылығын қолдау жүйесі;
ұшуды қамтамасыз ету;
ұшу персоналының және техникалық персоналдың әзірлігі;
техникалық қызмет көрсету объектілерінің әзірлігі;
әуе кемелерінің әзірлігі;
5) басқарма құрылымы және лауазымы, Т.А.Ә., білімі, біліктілігі және жұмыс тәжірибесі көрсетілген жауапты тұлғалар;
6) мынадай басшылардың тағайындалғанын растайтын құжаттар:
ұшу қызметі;
ұшу қауіпсіздігі бойынша инспекция;
ұшу жарамдылығын қолдау бойынша;
сапаны бақылау бойынша;
авиациялық қауіпсіздік бойынша;
персоналды даярлау бойынша;
7) үлгісі, моделі, сериясы, ұлттық және тіркеу белгілері, ұшуға жарамдылық сертификаттары, радиостанцияларға арналған рұқсаттар, жергілікті жердегі (егер көзделген болса) шуыл бойынша сертификаттары көрсетілген әуе кемелерінің тізімі. Әуе кемелерін жалға алған жағдайда жалға алу (лизинг) шарттарын көрсету қажет;
8) ұшу персоналын және жердегі персоналды даярлау мен аттестаттауды ұйымдастыру жөніндегі ақпарат;
9) ұшуды жүргізу бойынша нұсқаулықтың бір бөлігі болып табылатын немесе жеке құжат ретінде әзірленген персоналды алғашқы даярлау және қайта даярлау жөніндегі бағдарлама (нұсқау);
10) ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқау;
11) техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушы нұсқауы;
12) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламент);
13) сертификатталған ең жоғары ұшып көтерілу массасы 5700 кг астам әуе кемелерін пайдаланатын пайдаланушылар үшін ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі нұсқау;
14) байланыс рәсімдерін (dispatch) қоса алғанда, ұшудың орындалуын басқару және оған бақылауды ұйымдастыру жөніндегі ақпарат (dispatch);
15) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарына сәйкес міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің көшірмелері;

1) документ, подтверждающий уплату сбора за сертификацию эксплуатанта, выполняющего авиационные работы;
2) копии свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
3) копии устава заявителя и учредительного договора;
4) информацию заявителя, содержащую:
основное место деятельности заявителя;
предполагаемые виды полетов;
организацию летной работы;
систему поддержания летной годности;
обеспечение полетов;
готовность летного и технического персонала;
готовность объектов технического обслуживания;
готовность воздушных судов;
5) структуру управления и ответственные лица с указанием должности, Ф.И.О., образования, квалификации и опыта работы;
6) документы, подтверждающие назначение следующих руководителей:
летной службы;
инспекции по безопасности полетов;
по поддержанию летной годности;
по контролю качества;
по авиационной безопасности;
по подготовке персонала;
7) список воздушных судов с указанием типа, модели, серии, национальных и регистрационных знаков, сертификатов летной годности, разрешений на радиостанции, сертификатов по шумам на местности (если предусмотрено). В случае аренды воздушных судов необходимо представить договора на аренду (лизинг);
8) информацию по организации подготовки и аттестации летного и наземного персонала;
9) программу (Руководство) начальной подготовки и переподготовки персонала, которое является частью руководства по производству полетов или разработано отдельным документом;
10) руководство по производству полетов;
11) руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания;
12) программу (регламент) технического обслуживания воздушных судов;
13) руководство по управлению безопасностью полетов для эксплуатантов, эксплуатирующих воздушные суда с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше 5700 кг;
14) информацию по организации руководства и контролю за выполнением полетов, включая процедуры связи (dispatch);
15) копии страховых полисов обязательного страхования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательных видах страхования;

16) пайдаланушының өз авиациялық қызметінің қажетті түрлерін қамтамасыз етуге арналған шарттардың көшірмелері;
17) пайдаланушы басшысы бекітетін әуе кемелерін бояу үлгілері мен мәтіндік сипаттамасы;
18) азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актілерінің алдын алу жөніндегі шаралар туралы құжаттар;
19) пайдаланушының өзі немесе шарттық негізде жүзеге асыратын ұшу жұмыстарын жерде қамтамасыз ету жөніндегі ақпарат;
20) жұмыс түрлері көрсетілген, сыртқы ұйымдармен техникалық қызмет көрсету шарттарының тізбесі;
21) сыртқы ұйымдармен ұшу жарамдылығын қолдауға арналған шарттардың көшірмелері.
Жоғарыда көрсетілген барлық құжаттардың көшірмелері мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының қолымен және мөрімен куәландырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктің телнұсқасын алу үшін уәкілетті органға қажетті негіздемесі және осы стандартта көзделген тәртіппен бұрын берілген авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікпен қоса (жоғалту (ұрлау) жағдайларынан басқа) еркін нысандағы өтінішті ұсынады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1426 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).
12. Белгіленген үлгідегі өтініш нысаны уәкілетті органның www.mtk.gov.kz сайтында орналасқан.
13. Осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттар осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша уәкілетті органның кеңсесіне ұсынылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы талон береді.
15. Авиациялық жұмыстарды орындауға куәлікті (телнұсқасын) мемлекеттiк қызметтi алушыға оның жеке келуімен берiлген куәліктерді есепке алу және тiркеу журналына қолхат алу арқылы уәкiлеттi органның қызметкері береді.
16. Егер мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушыға қатысты аталған қызмет түрін көрсетуге тыйым салатын сот шешімі болса, мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тартылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушыға осы стандарттың 7-тармағында көрсетілген мерзімде бас тартудың себептері көрсетіліп, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Уәкілетті орган мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруге міндетті. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қарау туралы жазбаша дәлелді бас тарту береді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алғанға дейін мынадай талаптарды сақтауы тиіс:

16) копии договоров на обеспечение эксплуатантом необходимых видов своей авиационной деятельности;
17) образцы раскраски и текстовое описание воздушных судов, которые утверждаются руководителем эксплуатанта;
18) документы о мерах по предотвращению актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации;
19) информацию по наземному обеспечению полетов, осуществляющему самим эксплуатантом или на договорной основе;
20) перечень договоров на техническое обслуживание с внешними организациями с указанием видов работ;
21) копии договоров на поддержание летной годности с внешними организациями.
Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью получателя государственной услуги.
Для получения дубликата свидетельства на выполнение авиационных работ получатель государственные услуги представляет уполномоченному органу заявление в произвольной форме с необходимым обоснованием и приложением ранее выданного свидетельства на выполнение авиационных работ (кроме случаев утраты (хищения) в порядке, предусмотренном настоящим стандартом.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1426 (порядок введения в действие см. п. 2).
12. Форма заявления установленного образца размещено на сайте уполномоченного органа www.mtk.gov.kz.
13. Документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 2 к настоящему стандарту.
15. Свидетельство на выполнение авиационных работ (дубликат) выдается сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных свидетельств.
16. В предоставлении государственной услуги отказывается, если в отношении получателя государственной услуги имеется решение суда, запрещающее ему оказание данного вида услуг.
Получателю государственной услуги дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в срок, указанный в пункте 7 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения документов получателя государственной услуги обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о дальнейшем рассмотрении заявления.
Получатель государственной услуги должен соблюдать следующие требования до получения государственной услуги:

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1426 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22-1. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Ескерту. Стандарт 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1426 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23. Мемлекеттік қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Шағым еркін нысанда жазылады.
25. Қабылданған шағым жеке (заңды) тұлғалардың өтініштерін есепке алу журналында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат осы стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағымды қабылдаған адамның тегі және аты, әкесінің аты, күні мен уақыты, жасалған шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарауға жауапты лауазымды адамның байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті алушыға шағымды қарау нәтижелері туралы жазбаша түрде пошта не электрондық пошта арқылы хабарланады.
26. Уәкілетті органның сенім телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Авиациялық жұмыстарды
орындауға куәлік беру»
мемлекеттік қызмет
стандартына
1-қосымша
Нысан
Уәкілетті орган басшысына
Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған
куәлікті алуға (ұзартуға)
өтінім
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1426 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. ____________________________________________________________
(авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікті алу,
қолданылу мерзімін ұзарту) мақсатында _______________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
сертификаттау жүргізуді сұраймын.
2. Өтініш берушінің СТН (ЖСН): ________________________________
3. Өтініш беруші заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның банктік
деректемелері: _____________________________________________________.

Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1426 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-1. Получатель государственной услуги, в случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1426 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, получатель государственной услуги имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалоба составляется в произвольной форме.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета обращений физических (юридических) лиц. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактных данных должностных лиц, ответственных за рассмотрение жалобы по форме, согласно приложению 4 к настоящему стандарту.
О результатах рассмотрения жалобы получателю государственной услуги сообщается в письменном виде по почте либо электронной почте в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».
26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельства на
выполнение авиационных работ»
Форма
Руководителю уполномоченного органа
Заявка
на получение (продление) свидетельства
на выполнение авиационных работ
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1426 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Прошу провести сертификацию ______________________________
(полное название заявителя)
с целью ___________________________________________________________.
(получения, продления срока действия свидетельства на
выполнение авиационных работ)
2. РНН (ИИН) заявителя ______________________________________.
3. Банковские реквизиты заявителя юридического лица или
физического лица ______________________________________________.

4. Өтініш беруші – заңды тұлғаның орналасқан жері (мекенжайы)
немесе өтініш беруші – жеке тұлғаның тұрғылықты жері: ______________.
5. Өтініш берушінің пошталық (нақты) мекенжайы: ______________.
6. Байланыс телефондары/факсы/электрондық поштасының
мекенжайы, АФТН коды: ______________________________________________.
7. Әуе кемелер орналасқан әуеайлақ (алаңқай) _________________.
8. Мәлімделген авиациялық жұмыстардың түрлері: _______________.
9. Қазақстан Республикасының шегінде немесе одан тыс жерлерде
ұшу өңірлері: ______________________________________________________.
10. Жоспарланған ұшуды бастау күні: __________________________.
11. Басшы персонал
Лауазымы
Т.А.Ә., туған жылы, телефоны
Тағайындау туралы бұйрық
Білімі
Маманның сертификаттары (куәліктері)
12. Командалық-ұшу, нұсқаушы және ұшқыштар құрамы
Лауазымы
Т.А.Ә., туған жылы
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
Маманның куәлігі (медициналық қорытынды)
Жалпы ұшу
Ұшуды және авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат беру
13. Инженерлік-техникалық персонал
Лауазымы
Т.А.Ә.
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
Маманның куәлігі
Жалпы жұмыс өтілі
Жұмыстарды орындауға рұқсат беру
14. Шетелде авиациялық жұмыстарды орындау
ӘК типі және борттық нөмірі
Жалдаушы
(тапсырыс беруші)
Мемлекет, қала және орналасқан әуежайы
Шарт түрі, нөмірі, күні және қолданылу мерзімі
15. Өтініш беруші:
сертификаттау рәсімдерін орындауға;
сертификаттық талаптарға жауап беруге;
авиация саласындағы уәкілетті органға ұшудың ұйымдастырылуын, қамтамасыз етілуін және орындалуын бақылауды жүзеге асыруына мүмкіндік беруге міндеттенеді.
_______________________________________________________________
Өтініш беруші заңды тұлғаның (басшының лауазымы, Т.А.Ә., қолы)
М.О.
_______________________________________________________________
Өтініш беруші жеке тұлғаның (Т.А.Ә., қолы)
«Авиациялық жұмыстарды
орындауға куәлік беру»
мемлекеттік қызмет
стандартына
2-қосымша
Өтініштің қабылданғаны туралы талон
1. Өтінішті тіркеу нөмірі ___________________________________________
Өтініштің тіркелген күні 201__жылғы «__» ____________________________
2. __________________________________________________________________
(көрсетілетін мемлекеттік қызмет түрі)
3. ______________________________________________________ қабылданды.
(мемлекеттік қызметті алушы өкілінің аты-жөні)
4. Қоса берілетін құжаттар саны _____ мен тізбесі:
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________

4. Местонахождение (адрес) заявителя – юридического лица или
местожительство заявителя – физического лица
__________________________________________________________________.
5. Почтовый (фактический) адрес заявителя: _________________.
6. Контактные телефоны/факс/адрес электронной почты, код АФТН
____________________________________________________________.
7. Аэродром (площадка) базирования воздушных судов _________.
8. Заявляемые виды авиационных работ _______________________.
9. Регионы полетов в пределах Республики Казахстан или за
пределами ________________________________________________________.
10. Планируемая дата начала полетов ________________________.
11. Руководящий персонал
Должность
Ф.И.О., год рождения, телефон
Приказ о назначении
Образование
Сертификаты (свидетельства) специалиста
12. Командно-летный, инструкторский и летный состав
Должность
Ф.И.О., год рождения
Приказ о приеме на работу
Свидетельство специалиста (медицинское заключение)
Налет общий
Допуски к выполнению полетов и авиационных работ
13. Инженерно-технический персонал
Должность
Ф.И.О.
Приказ о приеме на работу
Свидетельство специалиста
Общий стаж работы
Допуски на выполнение работ
14. Выполнение авиационных работ за рубежом
Тип и бортовой номер ВС
Арендатор (заказчик)
Государство, город и аэропорт базирования
Вид договора, номер, дата и срок действия
15. Заявитель обязуется:
выполнять процедуры сертификации;
отвечать сертификационным требованиям;
предоставлять возможность уполномоченному органу в сфере гражданской авиации осуществлять контроль за организацией, обеспечением и выполнением полетов.
__________________________________________________________________
(должность руководителя, Ф. И. О., подпись) заявителя – юридического лица
МП
__________________________________________________________________
(Ф. И. О. подпись) заявителя – физического лица
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельства на
выполнение авиационных работ»
Талон о принятии заявления
1. Регистрационный номер заявления _________________________________
Дата регистрации заявления «__» ___________ 201_ года
2. _________________________________________________________________
(вид оказываемой государственной услуги)
3. Принято от ______________________________________________________
(Ф.И.О. представителя получателя государственной услуги)
4. Количество _________ и перечень приложенных документов:
1)_________________________________________________________________
2)_________________________________________________________________
3)_________________________________________________________________

2. Мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 81-бабының және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2010 жылғы 24 қыркүйектегі № 432 бұйрығымен бекітілген Тіркеу және шетелдік тасымалдаушыларға қойылатын талаптар қағидалары (бұдан әрі – Қағида) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылған.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны шетелдік тасымалдаушыны тіркеу туралы куәлікті (телнұсқасыны) беру не мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері мемлекеттік қызметті алушы осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап – осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға өтінімді тапсырған күннен бастап күнтізбелік 30 күн;
2) телнұсқаны беру мерзімі – күнтізбелік 10 күн;
3) осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсыру кезінде уәкілетті органда кезек күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минуттан аспайды;
4) уәкілетті органда шетелдік тасымалдаушыға тіркеу туралы куәлігін (телнұсқасын) алу кезінде кезек күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 30 минуттан аспайды.
8. Мемлекеттік қызмет тегін болып табылады.
9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-дан 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет кезек тәртібімен, алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділер (үзінді көшірмелері) көрсетілген стенділермен қамтамасыз етілген ғимараттағы орындарда жүзеге асырылады.
Уәкілетті органда жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету сапасы бойынша талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерттеу мақсатында жеке және заңды тұлғаларға арналған шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.

2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании статьи 81 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», Правил регистрации и требований, предъявляемых к иностранным перевозчикам, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 24 сентября 2010 года № 432 (далее – Правила).
4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача свидетельства о регистрации иностранного перевозчика (дубликата) либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги.
6. Государственная услуга оказывается юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги с момента сдачи получателя государственной услуги необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – 30 календарных дней со дня подачи заявки в уполномоченный орган по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
2) сроки выдачи дубликата – 10 календарных дней;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
4) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении свидетельства о регистрации иностранного перевозчика (дубликата) – не более 30 минут.
8. Государственная услуга является бесплатной.
9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9.00 до 18.30 часов, с обеденным перерывом с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Оказание государственной услуги осуществляется в здании уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными  физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.

2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алу үшін мемлекеттік қызметті алушы немесе оның сенімхат бойынша уәкілетті өкілі уәкілетті органға осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысанда мынадай құжаттармен қоса куәлік алу үшін жазбаша өтiнiшті ұсынады:
1) заңды тұлға (шетелдік тасымалдаушы) жарғысының, өкiлдiктi, филиалды есептiк тiркеу туралы анықтаманың не куәлiктiң немесе бас агенттi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмелері;
2) Қазақстан Республикасындағы шетелдiк тасымалдаушының өкiлдiгi, филиалы туралы ереженiң немесе бас агент жарғысының көшiрмесi;
3) Қазақстан Республикасында шетелдiк тасымалдаушының тиiстi қаржылық жылға жасалған әуежайлық қызмет көрсету шартының, агенттiк шарттардың көшiрмелерi;
4) шетелдiк тасымалдаушы өкiлдiгiнiң, филиалының басшысына немесе бас агентке сенiмхаттың көшiрмесi.
Шетелдік тасымалдаушыны тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын алу үшін мемлекеттік қызметті алушы уәкілетті органға осы стандартта көзделген тәртіппен еркін нысандағы өтiнiшті және мемлекеттік қызметті алушы жүргізген қызметтік тексеру материалдарды ұсынады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 № 507 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Белгіленген үлгідегі өтініш нысаны уәкілетті органның www.mtk.gov.kz сайтында орналасқан.
13. Осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттар уәкілетті органның кеңсесіне осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша ұсынылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау туралы талон береді.
15. Уәкілетті орган қызметкері шетелдік тасымалдаушыны тіркеу туралы куәлікті (телнұсқаны) мемлекеттік қызметті алушыға берілген куәліктерді есеп жүргізу және тіркеу журналына қолхатпен жеке өзінің қатысуы кезінде береді.
16. Мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту үшін негіз болып табылады, егер:
1) ұсынылған осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттар Қағидалар ережелерінің талаптарына сәйкес келмесе;
2) шетелдік тасымалдаушы қызметті құрылтай құжаттарға сәйкес жүзеге асырмаса;
3) ұсынылған құжаттарда дұрыс емес немесе толық емес мәліметтер берілсе.
Мемлекеттік қызметті алушыға осы стандарттың 7-тармағында көрсетілген мерзім ішінде бас тарту себептері көрсетіле отырып, жазбаша дәлелді жауап беріледі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметті алушыдан құжаттарды қабылдаған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруге міндетті. Уәкілетті орган ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілген мерзімдерде мемлекеттік қызметті ұсынуды тоқтата тұру туралы жазбаша дәлелді жауап береді.

2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляет в уполномоченный орган заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту, с приложением следующих документов, для получения свидетельства:
1) копии устава юридического лица (иностранного перевозчика), справки либо свидетельства об учетной регистрации представительства, филиала или свидетельства о государственной регистрации генерального агента;
2) копии положения о представительстве, филиале иностранного перевозчика в Республике Казахстан, либо устава генерального агента;
3) копии заключенного на соответствующий финансовый год договора на аэропортовое обслуживание, агентских договоров в Республике Казахстан;
4) копии доверенности на главу представительства, филиала иностранного перевозчика, либо на генерального агента.
Для получения дубликата свидетельства о регистрации иностранного перевозчика получатель государственные услуги представляет уполномоченному органу заявление произвольной формы и материалы служебного расследования, проведенного получателем государственные услуги, в порядке, предусмотренном настоящим стандартом.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.05.2013 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
12. Форма заявления установленного образца размещена на сайте уполномоченного органа www.mtk.gov.kz.
13. Документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 2 к настоящему стандарту.
15. Свидетельство о регистрации иностранного перевозчика (дубликат) выдается сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных свидетельств.
16. В предоставлении государственной услуги отказывается, если:
1) представленные документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, не соответствуют требованиям положений Правил;
2) иностранный перевозчик не осуществляет деятельность в соответствии с учредительными документами;
3) в представленных документах содержатся недостоверные или неполные сведения.
Получателю государственной услуги дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в срок, указанный в пункте 7 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения документов получателя государственной услуги обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о дальнейшем рассмотрении заявления.

26. Уәкілетті органның сенім телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Қазақстан Республикасының аумағында
өз қызметін жүзеге асыратын
шетелдiк тасымалдаушыларды
тіркеу туралы куәлік беру»
мемлекеттік қызмет
стандартына
1-қосымша
Өтiнiш
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 № 507 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Сiзден___________________________________________________________________________________________________________________________ шетелдік                    (авиакомпанияның атауы)
тасымалдаушыны тіркеуңізді сұраймыз.
Авиакомпания туралы мәлiметтер:
1. Меншiк нысаны ____________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Құрылған жылы ___________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не куәлік
_______________________________________________________________
(нөмірі, кім және қашан берген)
4. Банк деректемелері________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ЖСК №, корресподенттік шот, БИК, банктiң атауы және орналасқан жерi)
5. Заңды мекен-жайы және басқа деректемелері_________________________
____________________________________________________________________   (почталық мекен-жайы, телефон, телефакс, телекс, телетайп, телеграфтық ж/е
_____________________________________________________________________
телефондық шартты шақырулары, ИКАО, ИАТА, СИТА, АФТН кодтары)
6.___________________________________________________________________ (кәсiпорын бiрiншi басшысының аты-жөні (бар болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
7. Қоса берiлген құжаттар____________________________________________
____________________________________________________________________
Авиакомпания басшысы:
________________________ _____________________
(Т.А.Ә.)               (қолы, күнi)
Өтiнiш қарау үшiн қабылданды 20 __ жылғы ____________
«Қазақстан Республикасының аумағында
өз қызметін жүзеге асыратын
шетелдiк тасымалдаушыларды
тіркеу туралы куәлік беру»
мемлекеттік қызмет
стандартына
2-қосымша
Өтініштің қабылданғаны туралы талон
1. Өтінішті тіркеу нөмірі____________________________________________
Өтінішті тіркелген күні 201__жылғы «___» ________________
2.___________________________________________________________________
(көрсетілетін мемлекеттік қызмет түрі)

26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельства о регистрации
иностранных перевозчиков,
осуществляющих свою деятельность
на территории Республики Казахстан»
Форма
Заявление
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.05.2013 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Прошу Вас зарегистрировать иностранного перевозчика
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование авиакомпании)
Сведения об авиакомпании:
1. Форма собственности ___________________________________________
__________________________________________________________________
2. Год создания __________________________________________________
__________________________________________________________________
3. справка либо свидетельство о государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(номер, кем и когда выдано)
4. Банковские реквизиты __________________________________________
__________________________________________________________________
(№ ИИК, корреспондентский счет, БИК, наименование и местонахождение банка)
5. Юридический адрес и другие реквизиты __________________________
__________________________________________________________________
(почтовый адрес, телефон, телефакс, телекс, телетайп, телеграфные и
__________________________________________________________________
телефонные условные позывные, коды ИКАО, ИАТА, СИТА, АФТН)
6. _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) первого руководителя предприятия (далее – Ф.И.О.)
7. Прилагаемые документы _________________________________________
Руководитель авиакомпании:
________________________ _____________________
(Ф.И.О.)                    (подпись, дата)
Заявление принято к рассмотрению _____ ____________ 20__ г.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельства о регистрации
иностранных перевозчиков,
осуществляющих свою деятельность
на территории Республики Казахстан»
Талон о принятии заявления
1. Регистрационный номер заявления _________________________________
Дата регистрации заявления «__» ___________ 201_ года
2. _________________________________________________________________
(вид оказываемой государственной услуги)

(мөлшері 75 мм х 55 мм)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1195 қаулысымен
бекітілген
«Азаматтық авиацияның авиациялық
техникаларына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу
жөніндегі ұйымның сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Азаматтық авиацияның авиациялық техникаларына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру» мемлекеттік қызметін (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган): 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша көрсетеді.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесінің 1992 жылғы 2 шілдедегі қаулысымен бекітілген Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға (Чикаго, 1944 ж.) 6-қосымшасы, «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 14-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына және 48-бабының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 сәуірдегі № 440 қаулысымен бекітілген азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсететін және жөндейтін ұйымды сертификаттау қағидасы (бұдан әрі – Қағида), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 26 сәуірдегі № 446 қаулысымен бекітілген авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын сертификаттау талаптары (бұдан әрі – сертификаттық талаптар) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналасқан.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсететін және жөндейтін ұйымның сертификатын (телнұсқасын) беру не қағаз тасығышта мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) сертификаттау мерзімі күнтізбелік отыз күннен аспайды. Қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған жағдайларда, қарау мерзімі күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәттен бастап күнтізбелік үш күн ішінде өтінім берушіге хабарланады.

(размер 75 мм х 55 мм)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1195
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата организации по техническому
обслуживанию и ремонту авиационной техники
гражданской авиации»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании Приложения 6 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.), ратифицированного постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года, подпункта 17) пункта 1 статьи 14 и 48 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», Правил сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2011 года № 440 (далее – Правила), Сертификационных требований к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 апреля 2011 года № 446 (далее – сертификационные требования).
4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (дубликата) либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
6. Государственная услуга оказывается юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) срок сертификации не превышает тридцати календарных дней. В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения может быть продлен не более чем на тридцать календарных дней, о чем сообщается получателю государственной услуги в течение трех календарных дней с момента принятия решения о продлении срока рассмотрения;

2) телнұсқаны беру мерзімі – күнтізбелік 10 күн;
3) осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсырған кезде уәкілетті органда кезекте күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 20 минуттан аспайды;
4) азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын (телнұсқа) алған кезде уәкілетті органда кезекте күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1432 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады. Мемлекеттік қызмет осы қаулыға 1-1-қосымшаға сәйкес көрсетілген алым мемлекеттік бюджетке төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1432 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет кезек тәртібімен, алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділер (үзінді көшірмелері) көрсетілген стенділермен қамтамасыз етілген ғимараттарында жүзеге асырылады.
Уәкілетті органда жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету сапасы бойынша талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерделеу мақсатында жеке және заңды тұлғаларға арналған шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алу үшін мемлекеттік қызмет алушы немесе сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификат алу үшін мынадай құжаттарды ұсына отырып, өтініш береді:
1) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсететін және жөндейтін (АТТҚЖ) ұйым жарғысының көшірмесі;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың көшірмесі.

2) сроки выдачи дубликата – 10 календарных дней;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
4) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (дубликата) – не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. За оказание государственной услуги взимается сбор в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговой кодекс). Государственная услуга осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора согласно приложению 1-1 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1432 (вводится в действие с 01.01.2014).
9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Оказание государственной услуги осуществляется в зданиях уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляет заявление согласно приложению 1 к настоящему стандарту с приложением следующих документов для получения сертификата:
1) копии устава организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (ТО и Р AT);
2) копии свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.

Ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылға 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
3) АТТҚЖ ұйымының қаржы-экономикалық жай-күйі туралы анықтама;
4) осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес АТТҚЖ ұйымының қызметі жөніндегі басшылығы;
5) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1432 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
6) АТТҚЖ ұйымының бекітілген құрылымы;
7) АТТҚЖ ұйымының құрылымдық бөлімшелері туралы ережелер;
8) АТТҚЖ ұйымының штат кестесі;
9) АТТҚЖ ұйымының командалық-басқарушылық құрамы туралы мәліметтер және білімдері туралы тиісті құжаттардың көшірмелері;
10) АТТҚЖ ұйымының командалық-басқарушылық құрамының қызметтік нұсқаулары;
11) авиациялық техника түрлері бойынша жұмыс түрлері мен босатулар түрлерін көрсете отырып, АТТҚЖ ұйымының инженерлік-техникалық персоналдар тізімі;
12) қозғалтқышты іске қосу және сынауға инженерлік-техникалық құрамды босату туралы ақпарат;
13) сақтандыру полистері мен медициналық анықтамалардың әрекет ету мерзімдері туралы ақпараттары көрсетілген базадан тыс әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетулерді орындауға арналған экипаж құрамындағы ұшуды орындауға босатылған АТТҚЖ ұйымының инженерлік-техникалық құрамы адамдарының тізімі;
14) мәлімделген іс-қимыл саласындағы АТ ТҚ және Ж жөніндегі жұмысты жүзеге асыруға негіз болатын құжаттар тізбесі;
15) АТТҚЖ ұйым және келісімшарттың мәні мен әрекет ету мерзімдерін көрсете отырып, азаматтық авиацияның ғылыми-зерттеу ұйымдары немесе авиациялық техниканы әзірлеушілері, өңдеушілері бекіткен шарттардың тізбесі;
16) АТТҚЖ ұйым және келісімшарттың мәні мен әрекет ету мерзімін көрсете отырып, азаматтық авиацияның өзге тарапты ұйымдары арасындағы техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға бекітілген шарттардың тізбесі;
17) АТТҚЖ және азаматтық авиацияның жөндейтін ұйымдары арасындағы авиациялық техниканы жөндеуге бекітілген келісімшарттардың мәні мен әрекет ету мерзімі көрсетілетін келісімшарттардың тізбесі;

Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
3) справки о финансово-экономическом состоянии организации по ТО и P AT;
4) руководства по деятельности организации по ТО и Р AT согласно приложению 2 к настоящему стандарту;
5) исключен постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) утвержденной структуры организации по ТО и Р AT;
7) положения о структурных подразделениях организации по ТО и Р AT;
8) штатного расписания организации по ТО и Р AT;
9) сведений о командно-руководящем составе организации по ТО и Р AT и копии соответствующих документов об образовании;
10) должностных инструкций командно-руководящего состава организации по ТО и Р AT;
11) списка инженерно-технического персонала организации по ТО и Р AT с указанием видов допусков и видов работ по типам авиационной техники;
12) информации о допуске инженерно-технического состава к запуску и опробованию двигателей;
13) списка лиц инженерно-технического состава организации по ТО и Р AT, допущенного к выполнению полетов в составе экипажей для выполнения технического обслуживания воздушных судов вне базы с указанием информации о сроках действия страховых полисов и медицинских справок;
14) перечня документов, в соответствии с которыми осуществляется работа по ТО и Р АТ в заявленной области действия;
15) перечня договоров на технолого-конструкторское сопровождение эксплуатации авиационной техники между организацией по ТО и Р AT и изготовителями, разработчиками авиационной техники или научно-исследовательскими организациями гражданской авиации с указанием предмета договора и срока действия;
16) перечня договоров на выполнение работ по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники между организацией по ТО и Р AT и другими сторонними организациями гражданской авиации с указанием предмета договора и срока действия;
17) перечня договоров на ремонт авиационной техники между организацией по ТО и Р AT и ремонтными организациями гражданской авиации с указанием предмета договора и срока действия;

18) келісімшарттың мәні мен әрекет ету мерзімін көрсете отырып, АТТҚЖ ұйымы қызметін метрологиялық қамтамасыз етуге бекітілген келісімшарттардың тізбесі;
19) келісімшарттың мәні мен әрекет ету мерзімін көрсете отырып, АТТҚЖ ұйымы инженерлік-техникалық құрамына техникалық оқыту жүргізу және біліктіліктерін жоғарылатуға бекітілген келісімшарттардың тізбесі;
20) келісімшарттың мәні мен әрекет ету мерзімін көрсете отырып, жерүсті қызмет ету құралдары және жалға алынатын ғимараттарды қолдануға бекітілген келісімшарттардың тізбесі;
21) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1432 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
22) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1432 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
23) ұйым шарт бойынша АТ ТҚ және Ж бойынша қызмет көрсететін азаматтық әуе кемелерін пайдаланушылар тізімі;
24) шарттар бойынша қосалқы мердігер ұйымдардың тізбесі;
25) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1432 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
26) азаматтық авиация саласындағы сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
Жоғарыда көрсетілген құжаттарға өтінім беруші күнтізбелік 30 күн ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын дайындаған сертификаттық зерттеуге алдын ала қорытындыны қоса береді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.12.2013 № 1432 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).
12. Белгіленген үлгідегі өтініш нысаны уәкілетті органның www.mtk.gov.kz сайтында орналасқан.
13. Осы стандарттың 11-тармағында санамаланған құжаттар уәкілетті органның кеңсесіне осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша ұсынылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау туралы талон береді.
15. Азаматтық авиацияның авиациялық техникаларына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын (телнұсқасын) уәкілетті органның қызметкері мемлекеттік қызметті алушыға жеке келуі кезінде берілген сертификаттарды есепке алу және тіркеу журналында қол қою арқылы береді.

18) перечня договоров на метрологическое обеспечение деятельности организации по ТО и Р AT с указанием предмета договора и срока действия;
19) перечня договоров на проведение технической учебы и повышение квалификации инженерно-технического состава организации по ТО и Р AT с указанием предмета договора и срока действия;
20) перечня договоров на использование арендуемых сооружений и средства наземного обслуживания с указанием предмета договора и срока действия;
21) исключен постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
22) исключен постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
23) списка эксплуатантов гражданских воздушных судов, которым организация по ТО и Р АТ оказывает услуги по договорам;
24) перечня субподрядных организаций по договорам;
25) исключен постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
26) копия документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию в сфере гражданской авиации.
К вышеперечисленным документам заявитель в течение 30 календарных дней прилагает предварительное заключение к сертификационному обследованию, подготовленное республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения, созданного по решению Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 21.05.2013 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 30.12.2013 № 1432 (порядок введения в действие см. п. 3).
12. Форма заявления установленного образца размещена на сайте уполномоченного органа www.mtk.gov.kz.
13. Документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
15. Сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (дубликат) выдается сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных сертификатов.

3. Өндiрiстiк базаның орналасқан жерi:_______________________________
4. Пошталық мекенжайы _______________________________________________
5. Телефон __________________________________________________________
6. Телеграф _________________________________________________________
7. Факс _____________________________________________________________
8. Есеп шоты ________________________________________________________
9. Бизнес-сәйкестендiру нөмiрi (БСН) ________________________________
10. Электрондық мекенжайы ___________________________________________
11. Өтiнiм беру себебi (керегiнiң астын сызу):
1) АТ ТҚ және Ж жөнiндегi ұйымның сертификатын алуға арналған бастапқы өтiнiм;
2) АТ ТҚ және Ж бойынша жұмыстар түрлерiнiң (кешендерiнiң) тiзбесiн толықтыру;
3) авиациялық техника үлгiлерiнiң тiзбесiн толықтыру;
4) кезектi мерзiмге арналған сертификаттау;
5) АТ ТҚ және Ж жөнiндегi ұйымның сертификатын керi қайтарып алғаннан/күшiн жойғаннан кейiнгi сертификаттау;
6) АТ ТҚ және Ж жөнiндегi ұйымның негiзгi деректерiн өзгерту;
7) басқа да себептер (көрсету).
12. Өтiнiмнiң мазмұны
Мен, төменде қол қойған,_____________________________________________
(ұйым басшысының Т.А.Ә.)
______________________(күнi)__________________ бекiтiлген (тiркелген)
Жарғының (Ереженiң) негiзiнде әрекет ететiн техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөнiндегi ұйымды мынадай авиациялық техникада төменде көрсетiлген қызмет түрiн орындау құқығына сертификаттау жүргiзудi сұраймын:
ӘК, қозғалтқыштың,АТ бұйымының үлгiсi
Қызмет нысаны
ТҚ жедел түрлерi (көрсету)
ТҚ кезеңдiк түрлерi (көрсету)
Жұмыстардың басқа түрлерi (көрсету)
13. Өтiнiм берушi Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi саласындағы заңнамасының талаптарын мойындайды және орындауға мiндеттенедi.
14. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету үшiн жауапты басшы құрам:
Лауазымы
Т.А.Ә.
Қолы
АТ ТҚ және Ж жөнiндегi ұйымның басшысы
Сапаны бақылау (кепiлдiк) жөнiндегi бөлiмшенiң басшысы
«Азаматтық авиацияның авиациялық
техникаларына техникалық қызмет
көрсету және оны жөндеу жөніндегі
ұйымның сертификатын беру»
мемлекеттік қызметтің стандартына

3. Местонахождение производственной базы: _____________________
4. Почтовый адрес _____________________________________________
5. Телефон _________________
6. Телеграф ________________
7. Факс ____________________
8. Расчетный счет __________
9. Бизнес-идентификационный номер (БИН) _______________________
10. Электронный адрес _________________________________________
11. Причина подачи заявки (нужное подчеркнуть):
1) первоначальная заявка на получение сертификата организации
по ТО и Р AT;
2) дополнение перечня видов (комплексов) работ по ТО и Р AT;
3) дополнение перечня типов авиационной техники;
4) сертификация на очередной срок;
5) сертификация после отзыва/аннулирования сертификата
организации по ТО и Р AT;
6) изменение основных данных организации по ТО и Р AT;
7) другие причины (указать).
12. Содержание заявки
Я, нижеподписавшийся, _______________________________________
(Ф.И.О. руководителя организации)
действующий на основании Устава (Положения), утвержденного
(зарегистрированного) _____________________ (дата) _________________,
прошу провести сертификацию организации по техническому обслуживанию
и ремонту на право выполнения на следующей авиационной технике
перечисленных ниже форм деятельности:
Тип ВС
двигателя,
изделия AT
Форма деятельности
Оперативные
виды
ТО (указать)
Периодические
виды
ТО (указать)
Другие виды
работ
(указать)
13. Заявитель признает и обязуется выполнять требования
законодательства Республики Казахстан в сфере использования
воздушного пространства и деятельности авиации.
14. Руководящий состав, ответственный за техническое
обслуживание авиационной техники:
Должность
Ф.И.О.
Подпись
Руководитель организации по ТО
и Р AT
Руководитель подразделения по
контролю (гарантии) качества

1. Кіріспе
1) Мазмұны;
2) Тақырыбы және саласы;
3) Қолданыстағы парақ тізбесі;
4) Ревизия/толықтырулар тізбесі;
5) Тарату парағы;
6) Пайдаланылатын қысқартулар.
2. Басқарма
1) Жауапты басшының өтініші;
2) Қауіпсіздік және сапа саясаты;
3) Басқару персоналы;
4) Басқару персоналының лауазымды адамдарының құқықтары мен міндеттері;
5) Ұйымды басқару құрылымы;
6) Рұқсат ететін персонал тізілімі;
7) Ұйым жұмысшылары құрамының сипаты;
8) Сертификатта көрсетілген ұйымдар мекенжайларының әрқайсысында орналасқан өндірістік қуаттардың жалпы сипаты;
9) Техникалық қызмет көрсету бойынша (әуе кемелеріне және құрауыштарына) орындалатын жұмыс көлемі;
10) Ұйымдағы өзгерістер туралы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органды хабардар ету рәсімі;
11) Нұсқауға өзгерістер енгізу рәсімдері.
3. Техникалық қызмет көрсету жөніндегі рәсімдер
1) Өнім берушілерді бағалау және қосалқы мердігерді қадағалау рәсімдері;
2) Сыртқы өнім берушілерден әкелінетін ӘК құрауыштары мен материалдарын қабылдау және тексеру;
3) АТ техникалық қызмет көрсетуге арналған құрауыштар мен материалдарды сақтау, таңбалау және беру;
4) Құралдар мен жабдықтарды қабылдау;
5) Құралдар мен жабдықтарды калибрлеу;
6) Персоналдың баламалы құралдар мен жабдықтарды қоса алғанда, құралдар мен жабдықтарды пайдалануы;
7) Техникалық қызмет көрсету объектілерінде тазалық сақтау нормалары;
8) Техникалық қызмет көрсету бойынша нұсқаулықтар және олардың ӘК/ӘК құрауыштарын шығарушылардың нұсқаулықтарына сәйкестігі, жаңартылуын және техникалық персонал үшін олардың болуын қоса алғанда;
9) Жөндеу бойынша рәсімдер;
10) Пайдаланушының ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі бағдарламаға сәйкес келуі;
11) Ұшуға жарамдылық директиваларын орындау рәсімдері;
12) Міндетті емес түрлендіруді орындау рәсімі;
13) Техникалық қызмет көрсету бойынша пайдаланылатын құжаттар және оларды толтыру;
14) Техникалық қызмет көрсету жазбаларын бақылау (деректерді есепке алу);
15) Базалық техникалық қызмет көрсетуді жүргізу барысында анықталған ақауларды жою;
16) Техникалық қызмет көрсетуден кейін пайдалануға қайта енгізу рәсімі;
17) Пайдаланушының құжаттамасындағы жазбалар;
18) Ақаулар жөнінде құзыретті пайдаланушыға/үлгі сертификатын ұстаушыға хабарлау;
19) ӘК жарамсыз құрауыштарын қоймаға қайтару;
20) Сыртқы өнім берушілердің ақаулы құрауыштары бойынша іс-қимыл;
21) Электронды түрде сақталатын есептік деректерді бақылау;
22) Техникалық қызмет көрсету бойынша жоспарланған жұмысқа қарасты адам-сағатты жоспарлауды бақылау;
23) Техникалық қызмет көрсетудегі қиын жұмыстарды бақылау;
24) Техникалық қызмет көрсету жөніндегі ерекше жұмыстарды жүргізу жөніндегі рәсім бойынша мындай ақпарат:
қозғалтқыштарды сынау рәсімдері;
ӘК герметикасын тексеру рәсімдері;
ӘК сүйрету рәсімдері;
ӘК жүргізу бойынша рәсімдер;
құрауыштар мен материалдарды жою;

1. Введение
1) Содержание;
2) Предмет и область;
3) Перечень действующих страниц;
4) Перечень ревизий/дополнений;
5) Лист рассылки;
6) Используемые сокращения.
2. Управление
1) Заявление ответственного руководителя;
2) Политика по безопасности и качеству;
3) Управленческий персонал;
4) Права и обязанности должностных лиц управленческого персонала;
5) Структура управления организацией;
6) Реестр допускающего персонала;
7) Описание состава работников организации;
8) Общее описание производственных мощностей, расположенных по каждому из адресов организации, указанных в сертификате;
9) Объем выполняемых работ по техническому обслуживанию (воздушных судов и компонентов);
10) Процедура уведомления уполномоченного органа в сфере гражданской авиации об изменениях в организации;
11) Процедуры внесения изменений в Руководство.
3. Процедуры по техническому обслуживанию
1) Процедуры оценки поставщиков и контроля субподряда;
2) Приемка и проверка компонентов и материалов для ВС от внешних поставщиков;
3) Хранение, маркирование и выдача из складов компонентов и материалов для технического обслуживания АТ;
4) Приемка инструментов и оборудования;
5) Калибровка инструментов и оборудования;
6) Использование инструментов и оборудования персоналом, включая альтернативные инструменты и оборудование;
7) Нормы соблюдения чистоты на объектах технического обслуживания;
8) Инструкции по техническому обслуживанию и их соответствие инструкциям производителей ВС/компонентов ВС, включая их обновление и их наличие для технического персонала;
9) Процедуры по ремонту;
10) Соответствие с программой по техническому обслуживанию ВС эксплуатанта;
11) Процедуры выполнения директив летной годности;
12) Процедура выполнения необязательных модификаций;
13) Используемые документы по техническому обслуживанию и их заполнение;
14) Контроль записей технического обслуживания (учетных данных);
15) Устранение дефектов при проведении базового технического обслуживания;
16) Процедура возвращения в эксплуатацию после техническом обслуживании;
17) Записи в документации эксплуатанта;
18) Донесение о неисправностях компетентному эксплуатанту/ держателю сертификата типа;
19) Возврат неисправных компонентов ВС на склад;
20) Действия по неисправным компонентам внешних поставщиков;
21) Контроль учетных данных, сохраняемых в электронном виде;
22) Контроль планирования человеко-часов относительно запланированных работ по техническому обслуживанию;
23) Контроль критических работ по техническому обслуживанию;
24) Информация на процедуры по проведению специфических работ по техническому обслуживанию, такие как:
процедуры по опробованию двигателей;
процедуры по проверке герметизации ВС;
процедуры по буксировке ВС;
процедуры по рулению ВС.
утилизация компонентов и материалов;

25) Техникалық қызмет көрсету барысында жіберілген қателерді табу және түзету рәсімдері;
26) Ауысым арасындағы жұмыстарды тапсыру рәсімдері;
27) Үлгі сертификатын ұстаушыға техникалық қызмет көрсету барысындағы нақты емес және екіұшты деректер жөнінде ақпарат беру рәсімдері;
28) Өндірісті жоспарлау рәсімдері.
4. Жедел техникалық қызмет көрсету бойынша қосымша рәсімдер
1) Жедел техникалық қызмет көрсету кезіндегі құрал-саймандарды, ӘК құрауыштарын бақылау;
2) Жерүсті қызмет көрсетуге, отын құюға, мұздануға қарсы арнайы сұйықтықтардың шөгінділерден тазартылуын тексеруді қоса алғанда, мұздануға қарсы жұмыстарға байланысты жедел техникалық қызмет көрсетуді жүргізу жөніндегі рәсімдер;
3) Жедел техникалық қызмет көрсету барысында кемшіліктерді және қайталанатын ақауларды бақылау;
4) Жедел техникалық қызмет көрсету кезінде борттық журналды толтыру рәсімі;
5) Жедел техникалық қызмет көрсету кезінде келісілген және қарызға алынған қосалқы бөлшектерді жеткізу рәсімі;
6) Жедел техникалық қызмет көрсету кезіндегі әуе кемесінен алынған ақаулы қосалқы бөлшектерді қайтару рәсімі;
7) Жедел техникалық қызмет көрсету кезіндегі қиын тапсырмаларды бақылау рәсімі.
5. Сапа жүйесінің рәсімдері
1) Техникалық қызмет көрсету аудитін ұйымдастыру рәсімдері;
2) ӘК және құрауыштарының аудиті;
3) Аудит кезінде анықталған кемшіліктерді (ақауларды) жою рәсімі;
4) Техникалық қызмет көрсету жөнінде куәлік беретін персоналға біліктілік беру және оны оқыту рәсімдері;
5) Техникалық қызмет көрсету жөнінде куәлік беретін персонал бойынша есептік деректер;
6) Сапа жүйесінің аудиторлары;
7) Инспекторлардың (қосалқы тексеруді қажет ететін жұмыстарды тексеретін) біліктілігін бақылау;
8) Техникалық қызмет көрсету және жөндеу маманының біліктілігін бақылау;
9) Техникалық қызмет көрсетуде қарастырылған техникалық қызмет көрсету көлемінен ауытқу процесін басқару;
10) Техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінен ауытқу рұқсаттарын бақылау;
11) Дәнекерлеу сияқты мамандандырылған жұмыстарға арналған біліктілік рәсімі, ыдыратпайтын бақылау;
12) Дайындаушы зауыттың және басқа да сыртқы орындаушылардың техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыс топтарының жұмысын бақылау;
13) Адами фактор бойынша оқыту рәсімі;
14) Персоналдың құзыреттілігін бағалау.
6. Техникалық қызмет көрсетудің орындалуы
1) Келісімшарт бойынша техникалық қызмет көрсету орындалатын пайдаланушылар тізбесі;
2) Пайдаланушының рәсімі және оның құжаттарымен жұмыс;

25) Процедуры по выявлению и корректировке ошибок, допущенных при проведении технического обслуживания;
26) Процедуры по передаче работ между сменами;
27) Процедуры по информированию о неточных и двусмысленных данных по техническому обслуживанию держателю сертификата типа;
28) Процедуры по планированию производства.
4. Дополнительные процедуры по проведению оперативного технического обслуживания
1) Контроль компонентов ВС, инструментов, оборудования при проведении оперативного технического обслуживания;
2) Процедуры по проведению оперативного технического обслуживания, связанных с наземным обслуживанием, заправкой топливом, противообледенительными работами, включая проверку по удалению осадков от специальных противообледенительных жидкостей.
3) Контроль неисправностей и повторяющихся дефектов при проведении оперативного технического обслуживания;
4) Процедура заполнения технического бортового журнала при оперативном техническом обслуживании;
5) Процедура для доставки запасных частей по соглашениям и запасных частей под заем при оперативном техническом обслуживании;
6) Процедура по возврату дефектных запасных частей, снятых с ВС при оперативном техническом обслуживании;
7) Процедура контроля критических задач при оперативном техническом обслуживании.
5. Процедуры системы качества
1) Процедуры аудита организации по техническому обслуживанию;
2) Аудит ВС и компонентов;
3) Процедура устранения недостатков (неисправностей) выявленных в результате аудитов;
4) Процедуры по квалификации и обучению персонала выдающего свидетельства по техническому обслуживанию;
5) Учетные данные по персоналу выдающего свидетельства по техническому обслуживанию;
6) Аудиторы системы качества;
7) Контроль квалификации инспекторов (проверяющий работы требующих дополнительных проверок);
8) Контроль квалификации Специалист по техническому обслуживанию и ремонту;
9) Управление процессом отклонения от объема технического обслуживания, предусмотренного по техническому обслуживанию;
10) Контроль разрешений для отклонения от процедур организации технического обслуживания;
11) Квалификационная процедура для таких специализированных работ как сварка, неразрушающий контроль;
12) Контроль за работой рабочих групп по техническому обслуживанию завода-изготовителя и других внешних исполнителей;
13) Процедура обучения по человеческому фактору;
14) Оценка компетентности персонала.
6. Выполнение технического обслуживания
1) Перечень эксплуатантов которым выполняется техническое обслуживание по контракту;
2) Процедуры эксплуатанта и работа с его документами;

4. Шағымдану үдерісі
4.1. Шағымданудың қолданыстағы тәртібіне қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
5. Сыпайылық
5.1. Персоналдың сыпайылығына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы(үлесі)
«Азаматтық авиацияның авиациялық
техникаларына техникалық қызмет
көрсету және оны жөндеу жөніндегі
ұйымның сертификатын беру»
мемлекеттік қызметтің стандартына
5-қосымша
Талон _________________________________________________________________
(субъектінің атауы) Өтінімді қабылдаған _____________________________________________
(маманның Т.А.Ә.) 20___ ж. «__» _________ ___ сағат ___ мин. Тапсыру мерзімі және жауап алу орны 20__ жылғы «___» _______ дейін,
_______________________________________________ мекенжай бойынша.
(мөлшері 75 мм х 55 мм)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1195 қаулысымен
бекітілген
«Ұшуды орындау құқығына куәлік беру
(жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)»
мемлекеттік қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Ұшуды орындау құқығына куәлік беру (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)» мемлекеттік қызметін (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган): 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша көрсетеді.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1992 жылғы 2 шілдедегі қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 6-қосымшаның (Чикаго, 1944 ж.), «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 14-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына және 61-бабының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1522 қаулысымен бекітілген Жалпы мақсаттағы авиация пайдаланушыларды ұшуға жiберу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналасқан.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны ұшуды орындау құқығына (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы) куәлік (телнұсқасын) беру не қағаз тасығышта мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:

4. Процесс обжалования
4.1. % (доля) обоснованных
жалоб к общему количеству
обслуженных получателей
государственной услуги по
данному виду услуг
5. Вежливость
5.1.% (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных вежливостью
персонала
Приложение 5
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата организации
по техническому обслуживанию и
ремонту авиационной техники
гражданской авиации»
Талон
_________________________________________________________
(наименование субъекта)
Обращение принял(а) _______________________________________
(Ф.И.О. специалиста)
«__» _________ 20__ г. час. __ мин. __
Срок предоставления и место получения ответа до «__» _________
20__ года, по адресу: ________________________________________
(размер 75 мм х 55 мм)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1195
Стандарт государственной услуги
«Выдача свидетельства на право выполнения полетов
(эксплуатант авиации общего назначения)»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача свидетельства на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения)» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании Приложения 6 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.), ратифицированного постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года, подпункта 19) пункта 1 статьи 14 и 61 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», Правил допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1522 (далее – Правила).
4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача свидетельства на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения) (дубликата) либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
6. Государственная услуга оказывается физическим или юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:

1) мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері мемлекеттік қызметті алушы осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап:
сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жетi жүз килограммнан кем болатын ұшақтарды және сертификатталған ең жоғары ұшу массасына қарамастан тiкұшақтарды пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушылар үшін – осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді тапсырған күннен бастап күнтізбелік 15 күн;
сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жетi жүз килограмнан асатын ұшақтарды және (немесе) бiр немесе бiрнеше турбореактивтi (турбобұрандалы) қозғалтқышпен жарақтандырылған ұшақтарда (ұшуды орындау құқығына арналған куәлікті пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге өзгеріс енгізуге) – осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға өтінімді тапсырған күннен бастап – күнтізбелік 30 күн;
2) телнұсқаны беру мерзімі –күнтізбелік 10 күн;
3) уәкілетті органға осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсыру кезінде кезек күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минуттан аспайды
4) уәкілетті органда ұшуды орындау құқығына арналған куәлікті (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы) алу кезінде кезек күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 30 минуттан аспайды.
8. Мемлекеттік қызмет тегін болып табылады.
9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-дан 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз, кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділер (үзінді көшірмелері) көрсетілген стенділермен қамтамасыз етілген ғимараттағы орындарда жүзеге асырылады.
Уәкілетті органда жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету сапасы бойынша талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерттеу мақсатында жеке және заңды тұлғаларға арналған шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін немесе оның сенім білдіретін уәкілетті өкілі уәкілетті органға:

1) сроки оказания государственной услуги с момента сдачи получателя государственной услуги необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта:
для эксплуатантов авиации общего назначения, эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой менее пяти тысяч семисот килограмм и вертолеты независимо от максимальной сертифицированной взлетной массой – 15 календарных дней со дня подачи заявки в уполномоченный орган по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
для эксплуатантов авиации общего назначения эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше пяти тысяч семисот килограмм и (или) самолетах, оснащенных одним или несколькими турбореактивными (турбовинтовыми) двигателями (на внесение изменения в специальные положения по эксплуатации свидетельства на право выполнения полетов) – 30 календарных дней со дня подачи заявки в уполномоченный орган по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту;
2) сроки выдачи дубликата – 10 календарных дней;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
4) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении свидетельства на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения) (дубликата) – не более 30 минут.
8. Государственная услуга является бесплатной.
9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9.00 до 18.30 часов, с обеденным перерывом с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Оказание государственной услуги осуществляется в здании уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляет в уполномоченный орган для получения свидетельства:

1) осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ең жоғары сертификатталған ұшу массасы бес мың жетi жүз килограммнан кем болатын ұшақтарды және ұшу массасына қарамастан ең жоғары сертификатталған тiкұшақтарды пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларға арналған өтінімді мынадай құжаттармен қоса береді:
әуе кемесiнiң осы үлгiсiн басқаруға рұқсат берумен ұшқыш куәлiгiнiң қолданыстағы көшiрмесi;
азаматтық әуе кемесiн мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiгiнiң көшiрмесi;
азаматтық әуе кемесiн ұшу жарамдылығы сертификатының көшiрмесi;
мiндеттi сақтандыру түрлерi туралы Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес мiндеттi сақтандыру түрiнiң сақтандыру полисiнiң көшiрмелерi;
аэроклубтармен немесе әуе кемелерiн пайдаланушыларды бiрiктiретiн коммерциялық емес ұйымдар бақыламайтын әуе кеңiстiгiнде ұшу кезiнде авариялық хабар берудi қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге шарттардың көшiрмелерi.
Жоғарыда көрсетілген барлық құжаттардың көшірмелері мемлекеттік қызметті алушының қолымен және мөрімен расталады;
2) осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ең жоғары сертификатталған ұшу массасы бес мың жеті жүз килограммнан артық ұшақтарды және (немесе) бiр немесе бiрнеше турбореактивтермен (турбиналды) қозғалтқыштармен жарақтандырылған ұшақтарда (ұшуды орындау құқығына арналған куәлікті пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге өзгеріс енгізуге) ұшуды орындау құқығына арналған куәлікті алу үшін өтінімді мынадай құжаттармен қоса береді:
мемлекеттік қызметті алушының мыналарды қамтитын ақпараты:
заңды тұлға үшін – мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың не куәліктің (БСН), салық төлеуші куәлігінің және статистикалық карта көшірмелері;
жеке тұлғалар үшiн жеке куәлiктiң және салық төлеушi куәлiгiнiң (ЖСН) көшiрмелерi;
өтiнiш берушiнiң тiркелген атауы;
өтiнiш берушiнiң негiзгi қызмет орнының мекенжайы;
өтiнiш берушiнiң негiзгi қызмет орнының, елдiң кодын қоса алғанда, телефон нөмiрi мен факсi, бар болса электрондық поштасының мекенжайы;
ұшуды ұйымдастыру түрi;
ұшу өңiрлерi (аудандары);
әуе кемелерiне арналған деректер және қолдану бойынша шектеулер;
әуе кемесiне техникалық қызмет көрсетудi ұйымдастыру;
ұшу жұмыстарын ұйымдастыру;
ұшуды қамтамасыз ету;
ұйымдастыру құрылымы, штаттық кестесi;
ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге тiкелей байланысты басшылық құрамы мен авиациялық мамандардың мiндеттерiн белгiлейтiн лауазымдық нұсқаулықтар;
экипаждың жұмысы және демалыс уақыты туралы ереже, соның iшiнде ұшу кезiндегi ең аз экипаж құрамымен (Нақты әуе кемесiн ұшуға пайдалану жөнiндегi нұсқауға сәйкес) және күшейтiлген экипажбен немесе бiр әуе кемесiнде екi экипажбен ұшу;
ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге тiкелей байланысты басшылық құрамы мен авиациялық мамандар жөнiндегi мәлiметтер;
командалық-ұшу, нұсқаушы және ұшқыштар құрамы туралы деректер:
лауазымы;
аты, тегi, әкесiнiң аты;
бастапқы дайындығы;
класы, нөмiрi, ұшқыштар құрамы куәлiгiнiң әрекет ету мерзiмi, кiм бердi;
жалпы ұшу;
кем дегенде әуе кемесiнiң командирiмен әуе кемесi түрлерi бойынша ұшу, қатарға қосу өткен (өтетiн) құжаттың атауы, соңғы сыныптау тексерудiң мерзiмi (ұшуды басқару техникасы, ұшақты жүргiзу, ұшудағы практикалық жұмысы);
медициналық куәландыру, куәлiктiң әрекет ету мерзiмi;
ағылшын тiлiнде байланыс жүргiзуге рұқсат беру, құжаттың нөмiрi, кiм және қашан берiлдi;
мамандық бойынша соңғы бiлiктiлiктi жетiлдiру курсы;
ағылшын тiлi бойынша соңғы бiлiктiлiктi жетiлдiру курсы;
авариялық жағдайда әрекет ету бойынша машықтануды үйрену және қуаттау;
соңғы жұмыс орны (ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс iстеген кезеңi);
негiзге алынып ұшу қызметi жүзеге асырылатын құжаттардың тiзбесi;
пайдаланушының басшылығы бекiткен және азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органмен келiсiлген Ұшу жөнiндегi нұсқаулығы;
пайдаланушының басшылығы бекiткен және азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органмен келiсiлген ең аз жабдықтар тiзбесi (МЕL);
негiзгi алынып техникалық қызмет көрсету жүргiзiлетiн құжаттардың тiзбесi;
пайдаланушының басшылығы бекiткен Техникалық қызмет көрсетудi реттеу жөнiндегi пайдаланушының нұсқаулығы;
азаматтық әуе кемелерiн мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң, ұшуға жарамдылық сертификаттарының, радиостанцияларға арналған рұқсаттың (лицензиясы), әуе кемелерiнiң жергiлiктi жерлердегi шуылы бойынша сертификаттардың көшiрмесi;
Қазақстан Республикасының мiндеттi сақтандыру түрлерi туралы заңдарының талаптарына сәйкес мiндеттi сақтандырудың сақтандыру полистерiнiң көшiрмесi;
ұшуды қамтамасыз ету, әуе кемелерiн бiрлесiп пайдалану, авиациялық қауiпсiздiк шараларын қамтамасыз етуге арналған келiсiмшарттардың көшiрмелерi;
пайдаланушының басшылығы бекiткен әуе кемелерi бояуының үлгiлерi және мәтiндiк сипаттамасы;
азаматтық авиация қызметiне заңсыз араласу актiлерiн болдырмау бойынша шаралар туралы құжаттар;
халықаралық ұшуға арналған құжаттар:
халықаралық ұшуды орындау үшiн нормативтiк және ұшу құжаттамасының тiзбесi мен оның болуы;
әуежайлардағы кедендiк, төлқұжаттық, санитарлық және карантиндiк бақылау жөнiндегi ақпарат;
әуе кемелерi туралы мәлiметтер және әуе кемелерiнiң түрi, олардың жабдықтары бойынша техникалық қызмет көрсетудi ұйымдастыру сипаттамасы, сондай-ақ әрбiр әуе кемесiнiң орналасқан жерi туралы анықтамасы;
әуе кемелерiн пайдалану бойынша шектеулер:
әуе кемесiнiң түрi, моделi;
тiркеу нөмiрi;
әуе кемесiнiң қонуына кiруге рұқсаты және Азаматтық авиацияны халықаралық ұйымының I, II, III санаттары бойынша қону;

1) заявку для эксплуатантов авиации общего назначения, эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой менее пяти тысяч семисот килограмм и вертолеты независимо от максимальной сертифицированной взлетной массой по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту, с приложением следующих документов:
копии действующего свидетельства пилота с допуском к управлению данного типа воздушного судна;
копии свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна;
копии сертификата летной годности гражданского воздушного судна;
копии страховых полисов обязательного вида страхования в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
копии договоров с аэроклубом или некоммерческими организациями, объединяющими эксплуатантов воздушных судов, на предоставление услуг по обеспечению аварийного оповещения при полетах в неконтролируемом воздушном пространстве.
Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью получателя государственной услуги;
2) заявку на получение свидетельства на право выполнения полетов на самолетах с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше пяти тысяч семисот килограмм и (или) самолетах, оснащенных одним или несколькими турбореактивными (турбовинтовыми) двигателями (на внесение изменения в специальные положения по эксплуатации свидетельства на право выполнения полетов) по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту, с приложением следующих документов:
информации получателя государственной услуги, содержащей:
для юридического лица – копии справки либо свидетельства (БИН) о государственной регистрации (перерегистрации), свидетельства налогоплательщика и статистической карты;
для физического лица – копии удостоверения личности и свидетельства налогоплательщика (ИИН);
зарегистрированное наименование получателя государственной услуги;
адрес основного места деятельности получателя государственной услуги;
номера телефонов и факса основного места деятельности получателя государственной услуги, включая код страны, адрес электронной почты, если имеется;
виды планируемых полетов;
регионы (районы) полетов;
данные на воздушные суда и ограничения по использованию;
организацию технического обслуживания воздушного судна;
организацию летной работы;
обеспечение полетов;
организационную структуру, штатное расписание;
должностные инструкции, определяющие обязанности и ответственность руководящего состава и авиационных специалистов, непосредственно связанные с обеспечением безопасности полетов;
положения о рабочем времени и отдыхе экипажей, в том числе при полетах минимальным (согласно Руководству по летной эксплуатации конкретного воздушного судна) составом экипажа и усиленным экипажем или двумя экипажами на одном воздушном судне;
данные по руководящему составу и специалистам, непосредственно связанные с обеспечением безопасности полетов;
данные о командно-летном, инструкторском и летном составе:
должность;
фамилия, имя, отчество;
первичная подготовка;
класс, номер, срок действия свидетельства летного состава, кем выдано;
общий налет;
налет по типам воздушных судов, командиром воздушного судна, минимум, наименование документа, по которому проходил (проходит) ввод в строй, дата последней квалификационной проверки (техники пилотирования, самолетовождения, практической работы в полете);
медицинское освидетельствование, срок действия свидетельства;
допуск к ведению связи на английском языке, номер документа об окончании, кем и когда выдан;
последние курсы повышения квалификации по специальности;
последние курсы повышения квалификации по английскому языку;
обучение и поддержание навыков по действиям в аварийной обстановке;
последнее место работы (наименование организации, должность, период работы);
перечень документов, на основании которых осуществляется летная деятельность;
руководство по производству полетов, утвержденное руководителем эксплуатанта и согласованное с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации;
перечень минимального оборудования (MEL), утвержденный руководителем эксплуатанта и согласованный с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации;
перечень документов, на основании которых производится техническое обслуживание;
руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания, утвержденное руководителем эксплуатанта;
копии свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов, сертификатов летной годности, разрешения (лицензии) на радиостанции, сертификатов по шумам на местности воздушных судов;
копии страховых полисов обязательного страхования в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
копии договоров на обеспечение полетов, совместное использование воздушных судов, обеспечение мер авиационной безопасности;
образцы раскраски и текстовое описание воздушных судов, утвержденные руководителем эксплуатанта;
документы о мерах по предотвращению актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации;
документы для международных полетов:
перечень и наличие нормативной и полетной документации для выполнения международных полетов;
информация об обеспечении таможенного, паспортного, санитарного и карантинного контроля в аэропортах;
данные о воздушных судах и описание организации технического обслуживания по типам воздушных судов и их оборудования, а также справка о месте базирования каждого воздушного судна;
ограничения по использованию воздушных судов:
тип, модель воздушного судна;
регистрационный номер;
допуск воздушного судна к заходу на посадку и посадка по категориям I, II, III Международной организации гражданской авиации;

қонуға кiру жүйесi бойынша әуе кемесi үшiн белгiленген минимумдар: ILS, VOR/DME, PAR, 2NDB, PAR+2NDB, VOR, NDB;
ұшуды көзбен шолу және қонуға кiру үшiн әуе кемелерiне арналған белгiленген минимумдар;
(PBN) (RNAV 10, RNAV 5, RNAV 4, RNAV 1, RNP 4, RNP APCH) сипаттамаларына негiзделген навигация жағдайында ұшуға рұқсат;
(GNSS, DME/DME, IRU/IRS, VOR/DME, LRNS, MNPS) сипаттамаларына негiзделген навигациялық ерекшелiктерге байланысты шектеулер;
ұлғайтылған ұзақтығы жағдайында әуе кемелерiне ұшуға рұқсат беру (ETOPS) (қос двигательдi әуе кемелерi үшiн);
тiк эшелондау жағдайында ұшуға рұқсат беру (RVSM);
аудандарда немесе (RCP) байланыстың тиiстi түрi орнатылған бағыттар бойынша ұшуға арналған жабдықтармен әуе кемелерiн жабдықтау;
соқтығысудың алдын алу жүйесiмен жарақтандыру;
әуе кемелерiн жалдауға (фрахт) арналған шарттардың (келiсiмшарты) көшiрмелерi;
пайдаланушының ұшу қауiпсiздiгiн басқару жөнiндегi нұсқаулығы.
Жоғарыда көрсетiлген барлық құжаттардың көшiрмелерi өтiнiш берушiнiң қолымен және мөрiмен куәландырылады.
Мемлекеттік қызметті алушы ұшуды орындау құқығы (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдалану) куәлігінің телнұсқасын алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға еркін нысандағы өтініш және мемлекеттік қызметті алушы жүргізген қызметтік тексеру материалдарын осы стандартта көзделген тәртіпте ұсынады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 № 507 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Белгіленген үлгідегі өтініш нысаны уәкілетті органның www.mtk.gov.kz сайтында орналасқан.
13. Осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттар уәкілетті органның кеңсесіне осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша ұсынылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау туралы талон береді.
15. Уәкілетті орган қызметкері ұшуды орындау құқығына куәлігін (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы) (телнұсқасын) уәкiлеттi органның қызметкері берiлген куәліктерді есепке алу және тiркеу журналына қолхат алу арқылы береді
16. Мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту үшін негіз болып табылады, егер:
1) ұсынылған осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттар Қағида талаптарына сәйкес келмесе;
2) Қағиданың талаптарына сәйкес келмесе;

установленные минимумы для воздушного судна по системам захода на посадку: ILS, VOR/DME, PAR, 2NDB, PAR + 2NDB, VOR, NDB;
установленные минимумы для воздушного судна для визуальных полетов и захода на посадку;
допуск к полетам в условиях навигации, основанной на характеристиках (PBN) (RNAV 10, RNAV 5, RNAV 4, RNAV 1, RNP 4, RNP АРСН);
ограничения, связанные с навигационными спецификациями, основанными на характеристиках (GNSS, DME/DME, IRU/IRS, VOR/DME, LRNS, MNPS);
допуск воздушного судна к полетам в условиях увеличенной дальности (ETOPS) (для двухдвигательных воздушных судов);
допуск к полетам в условиях сокращенного вертикального эшелонирования (RVSM);
оснащение воздушных судов оборудованием для полетов в районах или по маршрутам, где установлен соответствующий тип связи (RCP);
оборудование системой «предупреждение столкновений»;
копии договоров (контрактов) на аренду (фрахт) воздушных судов;
инструкция по управлению безопасностью полетов эксплуатанта.
Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью получателя государственной услуги.
Для получения дубликата свидетельства на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения) получатель государственные услуги представляет уполномоченному органу заявление произвольной формы и материалы служебного расследования, проведенного получателем государственные услуги, в порядке, предусмотренном настоящим стандартом.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.05.2013 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
12. Форма заявления установленного образца размещена на сайте уполномоченного органа www.mtk.gov.kz.
13. Документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
15. Свидетельство на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения) (дубликат) выдается сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных свидетельств.
16. В предоставлении государственной услуги отказывается, если:
1) представленные документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, не соответствуют требованиям Правил;
2) заявитель не соответствует требованиям Правил;

24. Шағым еркін нысанда жазылады.
25. Қабылданған шағым жеке (заңды) тұлғалардың өтініштерін есепке алу журналында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат осы стандартқа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағымды қабылдаған адамның тегі және аты, әкесінің аты, күні мен уақыты, жасалған шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарауға жауапты лауазымды адамның байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті алушыға шағымды қарау нәтижелері туралы жазбаша түрде пошта не электрондық пошта арқылы хабарланады.
26. Уәкілетті органның сенім телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Ұшуды орындау құқығына куәлік беру
(жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)»
мемлекеттік қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Уәкiлеттi органның басшысына
___________________________
(уәкiлеттi органның атауы)
Ең жоғары сертификатталған ұшу массасы бес мың жетi жүз
киллограммнан кем болатын ұшақтарды және ұшу массасына
қарамастан ең жоғары сертификатталған тiкұшақтарды
пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушыларға арналған
өтiнiш
1. __________________________________________________________________
(өтiнiш берушiнiң толық және қысқа атауы (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)
өтiнiш берушi жеке тұлғаның Т.А.Ә., өтiнiм берушi (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) заңды тұлғаның тiркеу нөмiрi – немесе негiзгi құжаттарының деректемелерi, өтiнiш берушi жеке тұлғаның (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) жеке куәлiгi:_____________________________________________________________
2. Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы ретiнде тiркеудi сұрайды (өзгерiстердi енгiзу):_______________________________________________
(өзгертiлетiн деректердi көрсету)
3. Өтiнiш берушiнiң (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) СТН (ИИН):_______________________________________________________________
4. Өтiнiш берушi заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) банктiк деректемелерi:
_____________________________________________________________________
5. Өтiнiш берушi заңды тұлғаның (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) немесе өтiнiш берушi (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) жеке тұлғаның орналасқан жерi (мекенжайы):
_____________________________________________________________________

24. Жалоба составляется в произвольной форме.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета обращений физических (юридических) лиц. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактных данных должностных лиц, ответственных за рассмотрение жалобы по форме, согласно приложению 5 к настоящему стандарту.
О результатах рассмотрения жалобы получателю государственной услуги сообщается в письменном виде по почте либо электронной почте в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».
26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельства на право
выполнения полетов (эксплуатант
авиации общего назначения)»
Форма
Руководителю уполномоченного органа
___________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Заявка
для эксплуатантов авиации общего назначения,
эксплуатирующих самолеты с максимальной
сертифицированной взлетной массой менее пяти
тысяч семисот килограмм и вертолеты независимо
от максимальной сертифицированной взлетной массой
1. ________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименования заявителя (эксплуатант авиации общего назначения)
__________________________________________________________________
Ф.И.О. заявителя физического лица, регистрационный номер заявителя (эксплуатант авиации
общего назначения)
___________________________________________________________________
– юридического лица или реквизиты основного документа, удостоверяющего личность
заявителя (эксплуатант авиации общего назначения) – физического лица:
___________________________________________________________________
2. просит поставить на учет в качестве эксплуатанта авиации общего
назначения (внести изменения): _____________________________________
____________________________________________________________________
(указать изменяемые данные)
3. РНН (ИИН) заявителя (эксплуатант авиации общего назначения):
_________________________________________________________________
4. Банковские реквизиты заявителя (эксплуатант авиации общего
назначения) – юридического лица или физического лица: ___________
_________________________________________________________________
5. Местонахождения (адрес) заявителя (эксплуатант авиации общего
назначения) – юридического лица или место жительства заявителя
(эксплуатант авиации общего назначения) – физического лица:
_________________________________________________________________

6. Өтiнiш берушiнiң (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) пошталық (нақты) мекенжайы: _________________________________________
7. Байланыс телефондары: ____________________________________________
8. Факс (егер де бар болса): ________________________________________
9. Электрондық поштаның мекенжайы (егер де бар болса):_______________
10. Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдалану мақсатында ӘК орналастыратын әуеайлақ (алаң): ____________________________________________________
11. ӘК орналастыратын әуеайлақты (алаңды) пайдалануға арналған шарт немесе ӘК орналастыратын әуеайлақты (алаңды) пайдалану құқығын растайтын басқа да құжат (құжаттар) (атауы, нөмiрi, беру уақыты, қолданылу мерзiмi): _________________________________________________
12. Мәлiмделетiн ұшу түрлерi: _______________________________________
13. Қазақстан Республикасы шегiнде немесе одан тыс жерлерде ұшу өңiрлерi: ___________________________________________________________
14. Ұшу басталардың жоспарланған мерзiмi: ___________________________
Өтiнiш берушi:
жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыға қойылатын талаптарды орындауға;
азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органның инспекторларына ұшуды ұйымдастыруға, қамтамасыз етiлуi мен орындалуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкiндiк жасауға мiндеттенедi;
_____________________________________________________________________
өтiнiш берушiнiң (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) - (заңды тұлғаның) (басшының лауазымы, Т.А.Ә., қолы) М.О.
_____________________________________________________________________
өтiнiш берушiнiң (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) – (жеке тұлғаның) Т.А.Ә., қолы
«Ұшуды орындау құқығына куәлік беру
(жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)»
мемлекеттік қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
Уәкiлеттi орган басшысына
Eң жоғары сертификатталған ұшу массасы 5 700 килограммнан артық
ұшақтарды және (немесе) бiр немесе бiрнеше турбореактивтi
(турбовинттi) қозғалтқыштармен жарақтандырылған ұшақтарда
ұшуларды орындау құқығына куәлiк алуға өтiнiш (жалпы мақсаттағы
авиацияны пайдаланушы куәлiгiн пайдалану жөнiндегi арнайы
ережелерге өзгерiстер енгiзуге арналған)
__________________________________________________________ мақсатында
(ұшуды орындау куәлiгiн алу, қолданылу мерзiмiн ұзарту, iшкi (халықаралық) әуе желiлерiнде ұшуды oрындау үшiн жауап беруге және куәлiк жөнiндегi арнайы ережелерге өзгерiстер енгiзу)
_________________________________________ тексеру жүргiзудi өтiнемiн.
(өтiнiш берушiнiң толық аты-жөнi)
Ұшуды бастаудың жоспарланған күнi ___________________________________
(ұзарту/өзгерiстер енгiзу кезiнде тиiсiнше қолданыстағы
_____________________________________________________________________
пайдаланушы куәлiгiнiң аяқталу мерзiмi немесе жаңа пайдалану жағдайындағы ұшуды бастаудың жоспарланған күнi көрсетiледi)
Өтiнiш берушi азаматтық авиация саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптарына сай болуға азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органға ұшудың ұйымдастырылуын, қамтамасыз етiлуiн және орындалуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкiндiк беруге мiндеттенедi.
_____________________________________________________________________
өтiнiш берушiнiң (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) - (заңды тұлғаның) (басшының лауазымы, Т.А.Ә., қолы) М.О.
_____________________________________________________________________
өтiнiш берушiнiң (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) – (жеке тұлғаның) Т.А.Ә., қолы)
«Ұшуды орындау құқығына куәлік беру
(жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)»
мемлекеттік қызмет стандарты
3-қосымша
Өтініштің қабылданғаны туралы талон

6. Почтовый (фактический) адрес заявителя (эксплуатант авиации
общего назначения): ________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Контактные телефоны: _________________________________________
8. Факс (при наличии): __________________________________________
9. Адрес электронной почты (при наличии): _______________________
10. Аэродром (площадка) базирования ВС, используемых в целях авиации
общего назначения: ______________________________________________
11. Договор на использование аэродрома (площадки) базирования ВС или
иной документ (документы), подтверждающий право пользования
аэродромом (площадкой) базирования ВС (наименование, номер, дата
выдачи, срок действия): _________________________________________
12. Заявляемые виды полетов: ____________________________________
13. Регионы полетов в пределах Республики Казахстан или за
пределами: ______________________________________________________
14. Планируемая дата начала полетов: ____________________________
Заявитель (эксплуатант) обязуется:
выполнять требования, предъявляемые к эксплуатанту авиации
общего назначения;
предоставлять возможность инспекторам уполномоченного органа в
сфере гражданской авиации осуществлять контроль за организацией,
обеспечением и выполнением полетов.
_________________________________________________________________
(должность руководителя, Ф.И.О., подпись) заявителя (эксплуатант авиации общего
назначения) – (юридического лица) М.П.
_________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись) заявителя (эксплуатант авиации общего назначения) – (физического
лица)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельства на право
выполнения полетов (эксплуатант
авиации общего назначения)»
Форма
Руководителю уполномоченного органа
Заявка
на получение свидетельства на право выполнения
полетов на самолетах с максимальной
сертифицированной взлетной массой свыше
5 700 кг и (или) самолетах, оснащенных одним
или несколькими турбореактивными (турбовинтовыми)
двигателями (на внесение изменения в специальные
положения по эксплуатации свидетельства на право
выполнения полетов)
Прошу провести обследование ______________________________
(полное название заявителя)
с целью ________________________________________________________.
(получения, продления срока действия свидетельства на право
выполнения полетов для выполнения полетов на внутренних (международных) воздушных линиях, внесения изменений в специальные положения по эксплуатации)
Планируемая дата начала полетов ___________________________________.
(при продлении/внесении изменений указывается, соответственно, срок
окончания действующего свидетельства на право выполнения полета или планируемая дата начала полетов в новых эксплуатационных условиях)
Заявитель обязуется отвечать требованиям нормативных правовых
актов в сфере гражданской авиации и предоставлять возможность
уполномоченному органу в сфере гражданской авиации осуществлять
контроль за организацией, обеспечением и выполнением полетов.
____________________________________________________________
(должность руководителя, Ф.И.О., подпись) заявителя (эксплуатант авиации общего
назначения) – (юридического лица)     М.П.
_____________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись) заявителя (эксплуатант авиации общего назначения) –
(физического лица)
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельства на право
выполнения полетов (эксплуатант
авиации общего назначения)»
Талон о принятии заявления

(мөлшері 75 мм х 55 мм)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1195 қаулысымен
бекітілген
«Әуе кемесiне шуыл бойынша сертификат беру»
мемлекеттік қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Әуе кемесiне шуыл бойынша сертификат беру» мемлекеттік қызметін (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган): 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша көрсетеді.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесінің 1992 жылғы 2 шілдедегі қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенция (Чикаго, 1944 ж.) 16-қосымшасы, «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 38-бабының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 962 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидасының (бұдан әрі – Қағида) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналасқан.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны шу бойынша әуе кемесi сертификатын (бұдан әрі – сертификат) беру немесе қағаз тасығышта мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет заңды және жеке тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызметті алушы осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері – осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға өтінім берген күннен бастап күнтізбелік 30 күн;
2) осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсырған кезде уәкілетті органда кезекте күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минуттан аспайды;
3) сертификаты алу кезінде уәкілетті органда кезекте күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минуттан аспайды.
8. Мемлекеттік қызмет тегін болып табылады.
9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа, сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс 13:00-ден 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет кезек тәртібімен, алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз көрсетіледі.

(размер 75 мм х 55 мм)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1195
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата воздушного судна по шуму»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата воздушного судна по шуму» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании Приложения 16 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.), ратифицированного постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года, статьи 38 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 962 (далее – Правила).
4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача сертификата воздушного судна по шуму (далее – сертификат) либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
6. Государственная услуга оказывается физическим или юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги с момента сдачи получателя государственной услуги необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – 30 календарных дней со дня подачи заявки в уполномоченный орган по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
2) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении сертификата – не более 30 минут.
8. Государственная услуга является бесплатной.
9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

1. Үлгi ____________________ әуе кемесiнiң мақсаты __________________
2. Ұлттық және тiркеу белгiлерi
3. Әуе кемесiнiң сериялық (зауыттық) нөмiрi _________________________
4. Әуе кемесiн дайындау күнi және әуе кемесiн дайындаушы ____________
5. Қозғалтқыштардың мәлiметтерi және әуе винтi (болған жағдайда)
_____________________________________________________________________
6. Әуе кемесiнiң ең жоғарғы ұшу массасы _____________________________
7. Әуе кемесiнiң ең жоғарғы қондыру массасы _________________________
8. Шу бойынша сертификаттау стандарты _______________________________
9. Шу бойынша сертификаттау стандартын қолдануға сәйкес келтiру мақсатында енгiзiлген қосымша жаңғырту ______________________________
10. ӘКК/толық қуаттағы режимде шудың бүйiрдегi деңгейi ______________
11. Қонуға кiру кезiндегi шуыл деңгейi ______________________________
12. Ұшып өту кезiндегi шуыл деңгейi _________________________________
13. Ұшып өту кезiндегi шуыл деңгейi _________________________________
14. Ұшқан кездегi шуыл деңгейi ______________________________________
15. Әуе кемесiн пайдаланушының және өтiнiш берушiнiң мекенжайы, телефоны, факсы _____________________________________________________
Қолы __________________
М.О.
20___ж. «__» __________
«Әуе кемесiне шуыл бойынша сертификат беру»
мемлекеттік қызметтің стандартына
2-қосымша
Өтініштің қабылданғаны туралы талон
1. Өтінішті тіркеу нөмірі ___________________________________________
Өтініштің тіркелген күні 201__жылғы «__» ____________________________
2. __________________________________________________________________
(көрсетілетін мемлекеттік қызмет түрі)
3. ______________________________________________________ қабылданды.
(мемлекеттік қызметті алушы өкілінің аты-жөні)
4. Қоса берілетін құжаттар саны _____ мен тізбесі:
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
4) __________________________________________________________________
5) __________________________________________________________________
6) __________________________________________________________________
7) __________________________________________________________________
8) __________________________________________________________________
9) __________________________________________________________________
5. Қабылдаған:
_____________________________________/ _______________/ _____________
(Уәкілетті орган қызметкерінің лауазымы) (қолы)           (Т.А.Ә.)

1. Тип _____________________ назначение воздушного судна ____________
2. Национальный и регистрационный знаки _____________________________
3. Серийный (заводской) номер воздушного судна_______________________
4. Дата изготовления воздушного судна и изготовитель воздушного судна
_____________________________________________________________________
5. Данные двигателя и воздушного винта (при наличии)_________________
6. Максимальная взлетная масса воздушного судна _____________________
7. Максимальная посадочная масса воздушного судна____________________
8. Стандарт сертификации по шуму ____________________________________
9. Дополнительная модификация, введенные с целью приведения в
соответствие с применяемыми Стандартами сертификации по шуму ________
10. Уровень шума сбоку от ВПП/на режиме полной мощности _____________
11. Уровень шума при заходе на посадке ______________________________
12. Уровень шума при пролете_________________________________________
13. Уровень шума при перелете _______________________________________
14. Уровень шума при взлете _________________________________________
15. Адрес заявителя и эксплуатанта воздушного судна, телефон, факс_____________
Подпись __________________
МП
«______»______________20____г.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата воздушного
судна по шуму»
Талон о принятии заявления
1. Регистрационный номер заявления _________________________________
Дата регистрации заявления «__» ___________ 201_ года
2. _________________________________________________________________
(вид оказываемой государственной услуги)
3. Принято от ______________________________________________________
(Ф.И.О. представителя получателя государственной услуги)
4. Количество _________ и перечень приложенных документов:
1)_________________________________________________________________
2)_________________________________________________________________
3)_________________________________________________________________
4)_________________________________________________________________
5)_________________________________________________________________
6)_________________________________________________________________
7)_________________________________________________________________
8)_________________________________________________________________
9)__________________________________________________________.
5. Принял:
___________________________________ /______________/ ________________
(Должность сотрудника уполномоченного органа)      (подпись)              (Ф.И.О.)
«__» _________ ____ г.

1. Уақыттылығы
1.1. Құжаттарды тапсырған сәттен бастап қызметті белгіленген мерзімде ұсыну жағдайларының %-ы(үлесі)
2. Сапасы
2.1. Қызмет көрсету үдерісінің сапасына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
3. Қолжетімділігі
3.1.Қызмет көрсету сапасына және оның тәртібі туралы ақпаратқа қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
3.2. Ақпаратқа электрондық форматта қол жеткізуге болатын қызметтердің %-ы (үлесі)
4. Шағымдану үдерісі
4.1. Шағымданудың қолданыстағы тәртібіне қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
5. Сыпайылық
5.1. Персоналдың сыпайылығына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы(үлесі)
«Әуе кемесiне шуыл бойынша сертификат беру»
мемлекеттік қызметтің стандартына
4-қосымша
Талон _________________________________________________________________
(субъектінің атауы) Өтінімді қабылдаған _____________________________________________
(маманның Т.А.Ә.) 20___ ж. «__» _________ ___ сағат ___ мин. Тапсыру мерзімі және жауап алу орны 20__ жылғы «___» _______ дейін,
_______________________________________________ мекенжай бойынша.
(мөлшері 75 мм х 55 мм)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1195 қаулысымен
бекітілген
«Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы
сертификатын беру» мемлекеттік қызмет стандарты 1. Жалпы ережелер
1. «Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатын беру» мемлекеттік қызметін (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі-уәкілетті орган): 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1мекенжай бойынша көрсетеді.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесінің 1992 жылғы 2 шілдедегі қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация конвенциясының (Чикаго, 1944 ж.) 16-қосымшасы, «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 14-бабы 1-тармағының 17) тармақшасы және 16-бабының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 2 шілдедегі № 760 қаулысымен бекітілген Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қаңтардағы № 156 қаулысымен бекітілген азаматтық авиация әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығының нормалары (бұдан әрі – азаматтық әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылық нормасы) негізінде жүзеге асырылады.

1. Своевременность
1.1. % (доля) случаев
предоставления услуги в установленный срок с момента сдачи документа
2. Качество
2.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством
процесса предоставления услуги
3. Доступность
3.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством и
информацией о порядке предоставления услуги
3.2. % (доля) услуг,
информация о которых доступна в электронном формате
4. Процесс обжалования
4.1. % (доля) обоснованных
жалоб к общему количеству
обслуженных получателей
государственной услуги по
данному виду услуг
5. Вежливость
5.1.% (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных вежливостью
персонала
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата воздушного
судна по шуму»
Талон
_________________________________________________________
(наименование субъекта)
Обращение принял(а) _______________________________________
(Ф.И.О. специалиста)
«__» _________ 20__ г. час. __ мин. __
Срок предоставления и место получения ответа до «__» _________
20__ года, по адресу: ________________________________________
(размер 75 мм х 55 мм)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1195
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата годности аэродрома (вертодрома)»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата годности аэродрома (вертодрома)» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании Приложения 16 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.), ратифицированного постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года, подункта 17) пункта 1 статьи 14 и 66 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» (далее - Закон), Правил сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома (вертодрома), утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2011 года № 760, нормам годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 января 2012 года № 156 (далее – норма годности к эксплуатации гражданских аэродромов (вертодромов)).

4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжай бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылған.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатын (телнұсқасын) беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) уәкілетті органға осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім берілген күннен және қабылдап алушы осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі – күнтізбелік 90 күннің ішінде;
2) телнұсқа беру мерзімі – күнтізбелік 7 күн;

4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача сертификата годности аэродрома (вертодрома) (дубликата) либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
6. Государственная услуга оказывается физическим или юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги со дня подачи заявки в уполномоченный орган по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту, и с момента сдачи получателем необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта, в течение 90 календарных дней;
2) сроки выдачи дубликата – 7 календарных дней;

3) осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсырған кезде уәкілетті органда кезекте күтудің рұқсат етілетін ең көп уақыты – 20 минуттан аспайды;
4) әуежайдың (тікұшақтың) жарамдылығы сертификатын (телнұсқасын) алу кезінде уәкілетті органда кезекте күтудің рұқсат етілген ең көп уақыты – 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
4) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении сертификата годности аэродрома (вертодрома) (дубликата) не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

8. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақылы болып табылады.
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген тәртіппен және мөлшерде алым алынады. Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау мемлекеттік бюджетке аталған алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау үшін алым ставкалары:
Р/с
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау түрі
Сертификаттау үшін алым ставкасы (АЕК)
1
2
3
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау үшін:
1.
әуеайлақтың жарамдылығы
1)
А немесе Б немесе В класы/санатталмаған

8. Государственная услуга является платной.
За сертификацию годности аэродрома (ветродрома) взимается сбор в порядке и размере, определяемом Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс). Сертификация годности аэродрома (ветродрома) осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
Ставки сбора за сертификацию годности аэродрома (ветродрома) составляют:
п/п
Вид сертификации годности аэродрома (вертодрома)
Ставка сбора за сертификацию (МРП)
1
2
3
За сертификацию годности аэродрома (вертодрома):
1.
годность аэродрома
1)
класс А или Б или В/ некатегорированный

328
7)
I, II, III класы ішінара жабдықталған
382
8)
I, II, III класы жабдықталған
437
9)
палубалық тікұшақ айлағы немесе тікұшақ палубасы:
10)
I, II, III класы жабдықталмаған
255
11)
I, II, III класы ішінара жабдықталған
309
12)
I, II, III класы жабдықталған
328
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 N 1257 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа, сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс 13:00-ден 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз, кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділер (үзінді көшірмелері) көрсетілген стенділермен қамтамасыз етілген уәкілетті органның ғимараттарында жүзеге асырылады.
Уәкілетті органда жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету сапасы бойынша талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерделеу мақсатында жеке және заңды тұлғалар үшін шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы немесе сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі уәкілетті органға сертификат алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімдерді ұсынады:
1) заңды тұлға үшін – жарғының және өтініш берушінің заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгені туралы куәліктің* немесе анықтаманың өтініш берушінің бірінші басшысы растаған және мөрі қойылған көшірмесі;
Ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
2) жеке тұлға үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) әуеайлақ (тікұшақ әуеайлағы) және оның радионавигациялық құралы орналасқан жер учаскесін, құрылысты пайдалану (меншік) құқығына актінің көшірмесі;

328
7)
класс I, II, III частично оборудованный
382
8)
класс I, II, III оборудованный
437
9)
палубный вертодром или вертопалуба:
10)
класс I, II, III не оборудованный
255
11)
класс I, II, III частично оборудованный
309
12)
класс I, II, III оборудованный
328
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие с 01.01.2014).
9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Оказание государственной услуги осуществляется в зданиях уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляет заявки в уполномоченный орган по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту, с приложением следующих документов для получения сертификата:
1) копии устава и свидетельства* либо справки о государственной регистрации заявителя в качестве юридического лица, заверенных первым руководителем и печатью заявителя – для юридического лица;
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
2) копия документа, удостоверяющего личность – для физического лица;
3) копия акта на право пользования (собственности) земельным участком, сооружением, на котором расположен аэродром (вертодром) и его радионавигационное средство;

4) осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылық сертификатына өтініш беруші міндеттемесінің көшірмесі;
5) пайдаланушының әуе қозғалысына қызмет көрсету және метеоқамтамасыз ету органдарымен өзара іс-қимыл жасау шарттарының көшірмесі;
6) әуе қозғалысын басқару объектілері мен ұшуды жарық сигналымен қамтамасыз ету жүйесін ұшу кезінде тексеру актілерінің көшірмесі;
7) радиотехникалық жабдық пен әуе қозғалысын басқару және қызмет көрсету жөніндегі диспетчер немесе радиооператор пункті жабдығының тізбесі;
8) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) жөніндегі нұсқаудың көшірмесі, метеорологиялық қамтамасыз етудің басшылыққа алынатын құжаты, әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданында авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіру бойынша жедел жоспар;
9) ұшуды жүргізу бойынша нұсқаулықтың көшірмесі (бірлесіп пайдаланатын әуеайлақтар үшін);
10) инженерлік-техникалық персоналдың оқудан және біліктілігін арттырудан өткендігін растайтын құжаттардың көшірмесі;
11) аэронавигациялық ақпарат жинағына (бұдан әрі – АІР) енгізу үшін ақпарат тарату және ақпарат алмасу бойынша нұсқаулық;
12) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етумен байланысты лауазымдық нұсқаулықтардың тізбесі;
13) әуеайлақтың жарамдылық сертификатының қолданылу кезеңінде болған авиациялық инциденттер, оқиғалар және олардың алғышарттары туралы ақпарат (өтінім қайта берілген кезде);
14) әуеайлақты (тікұшақ айлағын) сертификаттау үшін алынатын алымның төлегенін растайтын құжаттың көшірмесі;
Құжаттардың барлық көшірмелері өтініш берушінің немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның мөрімен және қолымен расталады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
12. Белгіленген үлгідегі өтініш уәкілетті органның www.mtk.gov.kz сайтында орналасқан.
13. Осы стандарттың 11-тармағында санамаланған құжаттар уәкілетті органның кеңсесіне, осы стандартың 1-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша ұсынылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау туралы талон береді.
15. Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатын (телнұсқасын) уәкілетті органның қызметкері мемлекеттік қызметті алушыға жеке келуі кезінде берілген сертификаттарды есепке алу және тіркеу журналында қол қойғызып беріледі.
16. Мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тартуға негіз болып табылады, егер:
1) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) әуеайлақтардың (тікұшақ айлағының) пайдалану жарамдылығы нормаларына сәйкес келмесе;

4) копия обязательства заявителя на сертификат годности аэродрома (вертодрома) согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
5) копии договоров взаимодействия эксплуатанта с органами обслуживания воздушного движения и метеообеспечения;
6) копии актов летных проверок объектов управления воздушным движением и системы светосигнального обеспечения полетов;
7) перечень радиотехнического оборудования и оборудования пункта диспетчера или радиооператора по управлению и обслуживанию воздушным движением;
8) копия руководства по аэродрому (вертодрому), руководствующий документ метеорологического обеспечения, оперативного плана по проведению аварийно-спасательных работ и тушению пожаров в районе аэродрома (вертодрома);
9) копия инструкции по производству полетов (для аэродромов совместного использования);
10) копии документов, подтверждающих прохождение обучения и повышения квалификации инженерно-технического персонала;
11) инструкция по передаче и обмену информацией для внесения в сборник аэронавигационной информации (далее – AIP);
12) перечень должностных инструкции, связанных с обеспечением безопасности полетов;
13) информацию об авиационных инцидентах, происшествиях и предпосылок к ним за период действия сертификата годности аэродрома (при повторном представлении заявки);
14) копию документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию аэродрома (вертодрома).
Все копии документов заверяются печатью и подписью заявителя или уполномоченного им лица.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (порядок введения в действие см. п. 2).
12. Форма заявления установленного образца размещена на сайте уполномоченного органа www.mtk.gov.kz.
13. Документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
15. Сертификат годности аэродрома (вертодрома) (дубликат) выдается сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных сертификатов.
16. В предоставлении государственной услуги отказывается, если:
1) аэродром (вертодром) не соответствует нормам годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов);

2) әуеайлақты (тікұшақ айлағын) пайдалану Заңының 64-бабының 1-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмесе.
Мемлекеттік қызметті алушыға осы стандарттың 7-тармағында көрсетілген мерзімде бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруге міндетті. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімдерде өтінішті одан әрі қарау туралы жазбаша түрде дәлелді жауап береді.
3. Жұмыс қағидаттары
17. Уәкілетті органның қызметі адамның конституциялық құқықтарын, қызметтік борышты атқару кезінде заңдылықты, Мемлекеттік қызметшілердің ар-намыс кодексін сақтауға негізделеді және әдіптілік, толық мөлшерде ақпарат беру, оның сақталуын, қорғалуын және құпиялығын қамтамасыз ету қағидаттарында жүзеге асырылады.
4. Жұмыс нәтижелері
18. Уәкілетті органның жұмыс нәтижелері осы стандартқа 4-қосымшаға сәйкес сапа және тиімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
19. Уәкілетті органның жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтің сапа және тиімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәні жыл сайын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің бұйрығымен бекітіледі.
5. Шағымдану тәртібі
20. Мемлекеттік қызметті ұсыну сапасы бойынша наразылықтар болған жағдайда, лауазымды адамдардың іс-әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану тәртібін уәкілетті органның қызметкерлері мына мекенжай бойынша түсіндіреді: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
21. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда шағым Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігіне мына мекенжай бойынша беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1, электрондық пошта мекенжайы: mtc@mtc.gov.kz, кеңсенің телефоны: 8 (7172) 24-14-19.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде қаралады.
Уәкілетті органның жұмыс кестесі: демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-дан 14:30-ға дейін.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
22. Дұрыс қызмет көрсетілмеген жағдайда, шағым уәкілетті орган басшысының атына мына мекенжай бойынша беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1, электрондық пошта мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде қаралады.

2) эксплуатант аэродрома (вертодрома) не соответствует требованиям, установленным пунктом 1 статьи 64 Закона.
Получателю государственной услуги дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в срок, указанный в пункте 7 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения документов получателя государственной услуги обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о дальнейшем рассмотрении заявления.
3. Принципы работы
17. Деятельность уполномоченного органа основывается на соблюдении конституционных прав человека, законности при исполнении служебного долга, Кодекса чести государственных служащих и осуществляется на принципах вежливости, предоставления исчерпывающей информации, обеспечения ее сохранности, защиты и конфиденциальности.
4. Результаты работы
18. Результаты работы уполномоченного органа измеряются показателями качества и эффективности согласно приложению 4 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственных услуг, по которым оценивается работа уполномоченного органа, ежегодно утверждаются приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
5. Порядок обжалования
20. В случае имеющихся претензий по качеству предоставления государственной услуги, сотрудниками уполномоченного органа разъясняется порядок обжалования действий (бездействий) должностных лиц по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
21. Жалоба, в случае несогласия с результатом оказанной государственной услуги, подается в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: mtc@mtc.gov.kz, телефон канцелярии: 8 (7172) 24-14-19.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
График работы уполномоченного органа: ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
22. В случае некорректного обслуживания, жалоба подается на имя руководителя уполномоченного органа по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
22-1. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, көрсетілген мемлекеттік қызметтің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағым береді.
Мемлекеттік қызметті алушының шағымы ол тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күнінің ішінде қаралады.
Ескерту. 5-тарау 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
23. Мемлекеттік қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Шағым еркін нысанда жазылады.
25. Қабылданған шағым жеке (заңды) тұлғалардың өтініштерін есепке алу журналында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат осы стандартқа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағымды қабылдаған адамның тегі және аты, әкесінің аты, күні мен уақыты, жасалған шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарауға жауапты лауазымды адамның байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті алушыға шағымды қарау нәтижелері туралы жазбаша түрде пошта не электрондық пошта арқылы хабарланады.
26. Уәкілетті органның сенім білдіру телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының)
жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
1-қосымша
________________________________________________
(уәкiлеттi органның атауы)
Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) жарамдылығына
сертификаттау жүргiзуге арналған
ӨТIНIМ
1.___________________________________________________________________
(ұйымның, өтiнiш берушiнiң атауы, оның мекенжайы)
атынан ______________________________________________________________
(әуеайлақтың атауы)
_____________________________________________ негiзiнде әрекет ететiн
_____________________________________________________________________
(басшының лауазымы, Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________
(нормативтiк актiлердiң атауы және көрсету)
талаптарына сәйкес келетiндiгiн мәлiмдейдi және осы объектiнiң сертификаттау талаптарына сәйкестiгiне инспекциялық тексеру жүргiзудi сұрайды.

Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
22-1. Получатель государственной услуги в случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба получателя государственной услуги рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
23. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, получатель государственной услуги имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалоба составляется в произвольной форме.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета обращений физических (юридических) лиц. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактных данных должностных лиц, ответственных за рассмотрение жалобы по форме, согласно приложению 5 к настоящему стандарту.
О результатах рассмотрения жалобы получателю государственной услуги сообщается в письменном виде по почте либо электронной почте в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».
26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата годности
аэродрома (вертодрома)»
____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
ЗАЯВКА
на проведение сертификации годности аэродрома (вертодрома)
1.___________________________________________________________________
(наименование организации, заявителя, его адрес)
в лице _____________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. руководителя)
действующий на основании ___________________________________________,
заявляет, что ______________________________________________________,
(наименование аэродрома)
соответствует требованиям ___________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование и указание нормативных актов)
и просит провести инспекционную проверку данного объекта на
соответствие сертификационным требованиям.

2. Қосымша ақпарат әуеайлақ сыныбы
_____________________________________________________________________
әуеайлақтың Халықаралық азаматтық авиация ұйымы санаттарының бiрi
бойынша жабдықталуы _________________________________________________
3. Қосымша: _________________________________________________________
Басшы _______________   ___________________________
(Т.А.Ә.)                  (қолы)
Бас бухгалтер _______________ _____________________
(Т.А.Ә.)          (қолы)
М.О.                          Күнi ______________
«Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының)
жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
2-қосымша
Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) жарамдылық
сертификатына өтiнiш берушiнiң
мiндеттемесi
Мен, ________________________________________________________________
(Т.А.Ә., - лауазымы)
_____________________________________ әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының)
____________________________________________________________________,
(нормативтiк құжаттардың атауы)
сертификаттау талаптарына сәйкес келетiнiн, ұсынылған құжаттамадағы ақпарат әуеайлақтың нақты жағдайына сәйкес келетiнiн куәландырамын және:
1) әуеайлақты (тiкұшақ айлағын) сертификаттау талаптарына және нормативтiк құжаттаманың ережелерiне сәйкес пайдалану мен ұстауға;
2) аэронавигациялық ақпарат басылымдарында (АIP) қамтылған деректердiң әуеайлақтың нақты жағдайына сәйкестiгiн қамтамасыз етуге;
3) әуеайлақта (тiкұшақ айлағында) сертификаттау және нормативтiк талаптарға сәйкессiздiктер анықталған кезде дереу әуежайда ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн қажеттi шектеулер енгiзiп, уәкiлеттi органға бұл туралы хабарлауға;
4) Ұшуды жүргiзу жөнiндегi нұсқаулыққа және әуеайлақ (тiкұшақ айлағы) ауданында авариялық-құтқару жұмыстарын жүргiзу және өрт сөндiру жөнiндегi жедел жоспарға толықтырулар мен өзгерiстер енгiзуге уәкiлеттi органнан мақұлдау алуға;
5) АIP-ге енгiзу үшiн дайындалған материалдарды уәкiлеттi органға бекiтуге жiберуге мiндеттенемiн.
Басшы ________________________ _______________________
(Т.А.Ә.)                (қолы)
М.О.                            20 __ ж. «___» _________
«Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының)
жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
3-қосымша
Өтініштің қабылданғаны туралы талон
1. Өтінішті тіркеу нөмірі ___________________________________________
Өтініштің тіркелген күні 201__жылғы «__» ____________________________
2. __________________________________________________________________
(көрсетілетін мемлекеттік қызмет түрі)
3. ______________________________________________________ қабылданды.
(мемлекеттік қызметті алушы өкілінің аты-жөні)

2. Дополнительная информация класс аэродрома
_____________________________________________________________________
оборудование аэродрома по одной из категорий Международной
организации гражданской авиации _____________________________________
3. Приложение:_______________________________________________________
Руководитель               ____________   ___________________
(Ф.И.О.)            (подпись)
Главный бухгалтер                _______________ ________________
(Ф.И.О.)            (подпись)
М.П.                       Дата ______________
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата годности
аэродрома (вертодрома)»
Обязательство
заявителя на cертификат годности аэродрома (вертодрома)
Я, _________________________________________________________
(Ф.И.О. - должность)
настоящим удостоверяю, что аэродром (вертодром) ____________________
соответствует сертификационным требованиям _________________________,
(наименование нормативных документов)
информация в представленной документации соответствует фактическому
состоянию аэродрома, и обязуюсь:
1) эксплуатировать и содержать аэродром (вертодром) в
соответствии с сертификационными требованиями и положениями
нормативной документации;
2) обеспечивать соответствие данных, содержащихся в изданиях
аэронавигационной информации (AIP) фактическому состоянию аэродрома;
3) при выявлении на аэродроме (вертодроме) несоответствий
сертификационным и нормативным требованиям безотлагательно вводить
необходимые ограничения, обеспечивающие безопасность полетов в
аэропорту и информировать об этом уполномоченный орган;
4) получать от уполномоченного органа одобрение на внесение
дополнений и изменений в Инструкцию по производству полетов и
Оперативный план по проведению аварийно-спасательных работ и тушению
пожаров в районе аэродрома (вертодрома);
5) направлять в уполномоченный орган на утверждение материалы,
подготовленные для внесения в AIP.
Руководитель ___________________ __________________
(Ф.И.О.)               (подпись)
МП            «___»_________ 20 ___ г.
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата годности
аэродрома (вертодрома)»
Талон о принятии заявления
1. Регистрационный номер заявления _________________________________
Дата регистрации заявления «__» ___________ 201_ года
2. _________________________________________________________________
(вид оказываемой государственной услуги)
3. Принято от ______________________________________________________
(Ф.И.О. представителя получателя государственной услуги)

1. Жалпы ережелер
1. «Радиоберуші аппаратураны пайдалануға рұқсат беру» мемлекеттік қызметін (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган): 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесінің 1992 жылғы 2 шілдедегі қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация конвенциясына (Чикаго, 1944 ж.) (бұдан әрі – Конвенция) 6-қосымшасы, «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 47-бабы 9-тармағының негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналасқан.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталған нысаны радиоберуші аппаратураны қолдануға рұқсат беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы негізделген жауапты қағаз тасығышта беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызметті алушы осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері – уәкілетті органға өтінішті тапсырған күннен бастап күнтізбелік 30 күн;
2) уәкілетті органға осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсыру кезінде кезек күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минуттан аспайды;
3) уәкілетті органда радиоберуші аппаратураны пайдалануға рұқсат алу кезінде кезекте күтудің ең ұзақ рұқсат етілетін уақыты – 30 минуттан аспайды.
8. Мемлекеттік қызмет тегін болып табылады.
9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс 13:00-ден 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет кезек тәртібімен, алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділер (үзінді көшірмелері) көрсетілген стенділермен қамтамасыз етілген ғимараттағы орындарда жүзеге асырылады.
Уәкілетті органда жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету сапасы бойынша талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерттеу мақсатында жеке және заңды тұлғаларға арналған шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры» (далее – государственная услуга)  оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании Приложения 6 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.), ратифицированного постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года (далее – Конвенция), пункта 9 статьи 47 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации».
4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
6. Государственная услуга оказывается физическим или юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги с момента сдачи получателя государственной услуги необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – 30 календарных дней со дня подачи заявки в уполномоченный орган;
2) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении разрешения на использование радиопередающей аппаратуры – не более 30 минут.
8. Государственная услуга является бесплатной.
9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Оказание государственной услуги осуществляется в зданиях уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.

2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алу үшін мемлекеттік қызметті алушы немесе оның сенімхат бойынша уәкілетті өкілі уәкілетті органға Конвенцияға 6-қосымша талаптарына сәйкес келетін радиостанциялар диапазондары мен атауларын көрсете отырып, радиоберуші аппаратураны пайдалануға рұқсатты алу үшін ерікті нысандағы өтінішті береді.
12. Мемлекеттік қызметті алу үшін өтінім ерікті нысанда беріледі.
13. Осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжат осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекенжайы бойынша уәкілетті органның кеңсесіне ұсынылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау туралы талон береді.
15. Радиоберуші аппаратураны қолдануға рұқсат уәкілетті органның қызметкері мемлекеттік қызметті алушыға оның жеке келуі кезінде берілген куәліктерді тіркеу және есепке алу журналында қолхат қоюы арқылы береді.
16. Мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту үшін негіз мемлекеттік қызмет алушының ұсынған құжаттарында дұрыс емес мәліметтердің айқындалуы болып табылады.
Мемлекеттік қызметті алушыға осы стандарттың 7-тармағында көрсетілген мерзімде бас тарту себебін көрсете отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруге міндетті. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қарау туралы жазбаша дәлелді жауап береді.
3. Жұмыс қағидаттары
17. Уәкілетті органның қызметі адамдардың конституциялық құқықтарын, қызметтік борышын орындау кезінде заңдылықты, Мемлекеттік қызметшілердің ар-намыс кодексін сақтауға және сыпайылық, барынша толық ақпарат ұсыну, оның сақталуын, қорғалуы мен құпиялығын қамтамасыз ету қағидаттарына негізделеді.
4. Жұмыс нәтижелері
18. Уәкілетті органның жұмыс нәтижелері осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес сапа және тиімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
19. Мемлекеттік қызмет көрсететін уәкілетті органның жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтердің сапасы мен тиімділігі көрсеткіштерінің нысаналы мәні жыл сайын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің бұйрығымен бекітіледі.
5. Шағымдану тәртібі
20. Мемлекеттік қызметті ұсыну сапасы бойынша наразылықтар болған жағдайда, лауазымды адамдардың іс-әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану тәртібін уәкілетті органның қызметкерлері мына мекенжай бойынша түсіндіреді: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.

2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляет в уполномоченный орган заявление в произвольной форме на получение разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, с указанием наименований и диапазонов радиостанций, соответствующих требованиям Приложения 6 к Конвенции.
12. Заявление на получение государственной услуги предоставляется в произвольной форме.
13. Документ, указанный в пункте 11 настоящего стандарта, представляется в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 1 к настоящему стандарту.
15. Разрешение на использование радиопередающей аппаратуры выдается сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных разрешений.
16. Основанием для отказа в предоставлении государственной услуги является обнаружение недостоверных сведений в представленной получателем государственной услуги документации.
Получателю государственной услуги дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в срок, указанный в пункте 7 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения документов получателя государственной услуги обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о дальнейшем рассмотрении заявления.
3. Принципы работы
17. Деятельность уполномоченного органа основывается на соблюдении конституционных прав человека, законности при исполнении служебного долга, Кодекса чести государственных служащих и осуществляется на принципах вежливости, предоставления исчерпывающей информации, обеспечения ее сохранности, защиты и конфиденциальности.
4. Результаты работы
18. Результаты работы уполномоченного органа измеряются показателями качества и эффективности согласно приложению 2 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственных услуг, по которым оценивается работа уполномоченного органа, ежегодно утверждаются приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
5. Порядок обжалования
20. В случае имеющихся претензий по качеству предоставления государственной услуги, сотрудниками уполномоченного органа разъясняется порядок обжалования действий (бездействий) должностных лиц по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.

3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесінің 1992 жылғы 2 шілдедегі қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға (Чикаго, 1944 ж.) 8-қосымшасы, «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 47-бабы 8-тармағының, Қазақстан Республика Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 962 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналасқан.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы негізделген жауапты қағаз тасығышта беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызметті алушы осы стандарттың 11-тармағында берілген қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері – осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға өтінімді тапсырған күннен бастап күнтізбелік 10 күн;
2) уәкілетті органға осы стандарттың 11-тармағында белгіленген қажетті құжаттарды тапсыру кезінде кезек күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минуттан аспайды;
3) уәкілетті органға арнайы ұшуды орындауға рұқсатты алу кезінде кезекте күтудің ең ұзақ рұқсат етілетін уақыты – 30 минуттан аспайды.
8. Мемлекеттік қызмет тегін болып табылады.
9. Уәкілетті органның жұмыс кестесі:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген, демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет кезек тәртібімен, алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға жағдайлар жасалған, күту және құжат толтыру, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері, нормативтік құқықтық актілерден үзінділер (үзінді көшірмелері) көрсетілген стенділермен қамтамасыз етілген ғимараттағы орындарда жүзеге асырылады.
Уәкілетті органда жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету сапасы бойынша талдау жүргізу, жұмысты одан әрі жетілдіру үшін қоғамдық пікірді зерттеу мақсатында жеке және заңды тұлғаларға арналған шағымдар мен ұсыныстар кітабы жүргізіледі.

3. Государственная услуга осуществляется на основании Приложения 8 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.), ратифицированного постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года, пункта 8 статьи 47 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 962 (далее – Правила).
4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача разрешения на выполнение специального полета либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
6. Государственная услуга оказывается физическим лицам или юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги с момента сдачи получателя государственной услуги необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – 10 календарных дней со дня подачи заявки в уполномоченный орган по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
2) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при сдаче необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего стандарта – не более 20 минут;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди в уполномоченном органе при получении разрешения на выполнение специального полета – не более 30 минут.
8. Государственная услуга является бесплатной.
9. График работы уполномоченного органа:
ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Оказание государственной услуги осуществляется в зданиях уполномоченного органа, где имеются условия для людей с ограниченными физическими возможностями, места для ожидания и заполнения документов, которые оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения, выдержками (выписками) из нормативных правовых актов.
В целях проведения анализа по качеству оказания государственной услуги физическим и юридическим лицам, изучения общественного мнения для дальнейшего совершенствования работы, в уполномоченном органе ведется книга жалоб и предложений для физических и юридических лиц.

2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алу үшін мемлекеттік қызметті алушы немесе оның сенімхат бойынша уәкілетті өкілі уәкілетті органға осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті мынадай құжаттармен қоса ұсынады:
1) осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес ұшу мүмкіндігі туралы қорытындысымен бірге әуе кемесінің (бұдан әрі – ӘК) техникалық жағдайын және жарамдылығын бағалау актісі;
2) әуе кемесін сәйкессіздіктері мен пайдалану шектеулері туралы мәліметтерді қамтитын анықтама.
12. Белгіленген үлгідегі өтініш нысаны уәкілетті органның www.mtk.gov.kz сайтында орналасқан.
13. Осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген құжаттар уәкілетті органның кеңсесіне осы стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша ұсынылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды қабылдау кезінде мемлекеттік қызметті алушыға осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау туралы талон береді.
15. Арнайы ұшуды орындауға рұқсатты уәкілетті органның қызметкері мемлекеттік қызмет алушыға оның жеке келуі кезінде берілген куәліктерді тіркеу және есепке алу журналында қолхат арқылы береді.
16. Мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту үшін негіз осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттардың Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі болып табылады.
Мемлекеттік қызметті алушыға осы стандарттың 7-тармағында көрсетілген мерзімде бас тарту себебін көрсете отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруге міндетті. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қарау туралы жазбаша дәлелді жауап береді.
3. Жұмыс қағидаттары
17. Уәкілетті органның қызметі адамдардың конституциялық құқықтарын, қызметтік борышын орындау кезінде заңдылықты, Мемлекеттік қызметшілердің ар-намыс кодексін сақтауға және сыпайылық, барынша толық ақпарат ұсыну, оның сақталуын, қорғалуы мен құпиялығын қамтамасыз ету қағидаттарына негізделеді.
4. Жұмыс нәтижелері
18. Уәкілетті органның жұмыс нәтижелері осы стандартқа 4-қосымшаға сәйкес сапа және тиімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
19. Мемлекеттік қызмет көрсететін уәкілетті органның жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтердің сапасы мен тиімділігі көрсеткіштерінің нысаналы мәні жыл сайын бірінші тоқсанда Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің бұйрығымен бекітіледі.

2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги или по доверенности его уполномоченный представитель представляет в уполномоченный орган заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту, с приложением следующих документов:
1) акта оценки технического состояния и определения годности воздушного судна (далее – ВС) к полетам, согласно приложению 2 к настоящему стандарту, с заключением о возможности перелета;
2) справки, содержащих данные о несоответствиях и эксплуатационных ограничениях воздушного судна.
12. Форма заявления установленного образца размещена на сайте уполномоченного органа www.mtk.gov.kz.
13. Документы, перечисленные в пункте 11 настоящего стандарта, представляются в канцелярию уполномоченного органа по адресу, указанному в пункте 1 настоящего стандарта.
14. При приеме документов уполномоченным органом получателю государственной услуги выдается талон о приеме документов согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
15. Разрешения на выполнение специального полета выдаются сотрудником уполномоченного органа получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных разрешений.
16. Основанием для отказа в предоставлении государственной услуги является несоответствие представленных документов, перечисленных в пункте 11 настоящего стандарта, требованиям Правил.
Получателю государственной услуги дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в срок, указанный в пункте 7 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения документов получателя государственной услуги обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о дальнейшем рассмотрении заявления.
3. Принципы работы
17. Деятельность уполномоченного органа основывается на соблюдении конституционных прав человека, законности при исполнении служебного долга, Кодекса чести государственных служащих и осуществляется на принципах вежливости, предоставления исчерпывающей информации, обеспечения ее сохранности, защиты и конфиденциальности.
4. Результаты работы
18. Результаты работы уполномоченного органа измеряются показателями качества и эффективности согласно приложению 4 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственных услуг, по которым оценивается работа уполномоченного органа, ежегодно утверждаются приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.

5. Шағымдану тәртібі
20. Мемлекеттік қызметті ұсыну сапасы бойынша наразылықтар болған жағдайда лауазымды адамдардың іс-әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану тәртібін уәкілетті органның қызметкерлері мына мекенжай бойынша түсіндіреді: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
21. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, шағым Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігіне мына мекенжай бойынша ұсынылады: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: mtc@mtc.gov.kz, қеңсенің телефоны: 8 (7172) 24-14-19.
Уәкілетті органның жұмыс кестесі: демалыс және мереке күндерінен басқа, сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс 13:00-ден 14:30-ға дейін.
22. Дұрыс қызмет көрсетілмеген жағдайда, шағым уәкілетті орган басшысының атына мына мекенжай бойынша беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1 мекен жайы, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
23. Мемлекеттік қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Шағым еркін нысанда жазылады.
25. Қабылданған шағым жеке (заңды) тұлғалардың өтініштерін есепке алу журналында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат осы стандартқа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағымды қабылдаған адамның тегі және аты, әкесінің аты, күні мен уақыты, жасалған шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарауға жауапты лауазымды адамның байланыс деректері көрсетілген талон болып  табылады.
«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті алушыға шағымды қарау нәтижелері туралы жазбаша түрде пошта не электрондық пошта арқылы хабарланады.
26. Уәкілетті органның сенім телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
1-қосымша
ӨТIНIШ
Мемлекеттiк тiзiлiмге 20 ___ ж. «___» ________ №________ енгiзiлген әуе кемесiне арнайы ұшуды орындауға арналған рұқсат (ұшуға жарамдылығы арнайы сертификатын) берудi сұраймын:
1. Ұшу мақсаты және маршруты _______________________________
2. Әуе кемесi туралы мәлiметтер:
1) Әуе кемесiнiң үлгiсi ____________________________________
2) Әуе кемесiнiң сериялық (зауыт) нөмiрi ___________________

5. Порядок обжалования
20. В случае имеющихся претензий по качеству предоставления государственной услуги, сотрудниками уполномоченного органа разъясняется порядок обжалования действий (бездействий) должностных лиц по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
21. Жалоба, в случае несогласия с результатом оказанной государственной услуги, подается в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: mtc@mtc.gov.kz, телефон канцелярии: 8 (7172) 24-14-19.
График работы уполномоченного органа: ежедневно с 9:00 до 18:30 с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней.
22. В случае некорректного обслуживания, жалоба подается на имя руководителя уполномоченного органа по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
23. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, получатель государственной услуги имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалоба составляется в произвольной форме.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета обращений физических (юридических) лиц. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактных данных должностных лиц, ответственных за рассмотрение жалобы по форме, согласно приложению 5 к настоящему стандарту.
О результатах рассмотрения жалобы получателю государственной услуги сообщается в письменном виде по почте либо электронной почте в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».
26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на выполнение
специального полета»
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать Разрешение на выполнение специального полета
(специальный сертификат летной годности) воздушного судна, внесенного
в Государственный реестр №____ «___» ______ 20____г.:
1. Цель полета и маршрут_______________________________________
2. Сведения о воздушном судне:
1) Тип воздушного судна _______________________________________
2) Серийный (заводской) номер воздушного судна_________________

3) Мемлекеттiк және тiркеу таным белгiлерi _________________
4) Әуе кемесiнiң жасалған мерзiмi __________________________
5) Әуе кемесiнiң мақсаты ___________________________________
6) Орналасқан орны _________________________________________
3. Пайдаланушының атауы және мекенжайы _____________________
Азаматтық әуе кемесiн пайдаланушы: _________________________
(Қолы) (Т.А.Ә.)
М.О.
20___ж. «___»____________
«Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
2-қосымша
«Бекiтемiн»
Пайдаланушының
бiрiншi басшысы
___________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ ж. «___»_________
Әуе кемесiнiң техникалық жай-күйiн тексеру және ұшуға
жарамдылығын анықтау
АКТIСI
Комиссия мынадай құрамда:
Төраға ______________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә)
Комиссия мүшелерi ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә)
20___ж. «___» _______ техникалық тексеру жүргiзiлдi_________________
(әуе кемесiнiң үлгiсi және мақсаты)
мемлекеттiк және тiркеу белгiлерi ___________________________________
сериялық (зауыттық) нөмiр ___________________________________________
1. Әуе кемесi туралы мәлiметтер:
ӘК зауыттан шығарылған күні
Белгiленген ресурс
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Пайдаланудың басынан ұшуы
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Жөндеудiң саны
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Соңғы жөндеудiң жүргiзiлген мерзiмi және орны, АЖЗ
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Соңғы жөндеуден кейiнгi ұшуы
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Жөндеуге дейiнгi ресурс қалдығы
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
Жөндеуаралық ресурс
_____ сағ ____ қонуы ____ жыл
2. АӘК-ның ресурсын ұзарту үшiн негiз __________________
3. Қозғалтқыш ресурсын ұзарту үшiн негiз _______________
4. Қозғалтқыштар мен әуе винттерi жөнiндегi мәлiметтер:
Қозғалтқыш/әуе винтi
Үлгiсi
1-шi 2-шi 3-шi 4-шi ККО
Зауыттық нөмiрi
Пайдаланудан берi ұшу жұмысы (сағат)
Соңғы жөндеу күнi
Пайдалану басталғаннан бастап орындалған жұмыс (сағат)
Жөндеуге дейiнгi ресурс қалдығы (сағат)
Жөндеу саны
5. Әуе кемесi ___________________________________ көлемiнде қаралған,
(ТҚ жиiлiгi нысаны немесе жөндеу)
__________ формулярына ол туралы жазу енгiзiлген ____________________
(күнi)
6. Әуе кемесiнiң жиынтықтылығы ______________________________________
7. Әуеде соқтығысудың алдын алатын борттық жүйенiң болуы ____________
_____________________________________________________________________
8. Осы актiнi жасау мерзiмiне орындау үшiн мiндеттi, осы үлгiдегi әуе кемесiнiң барлық пысықтаулары орындалды;
бекiтiлген құжатта көзделген, үлгiлiк конструкцияда өзгертулер жоқ.

3) Государственный и регистрационный опознавательные знаки ____
4) Дата изготовления воздушного судна _________________________
5) Назначение воздушного судна ________________________________
6) Место базирования __________________________________________
3. Наименование и адрес эксплуатанта___________________________
Эксплуатант гражданского воздушного судна: ___________________
(подпись) (Ф.И.О.)
МП
«______»______________20____г.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на выполнение
специального полета»
«Утверждаю»
Первый руководитель эксплуатанта
_____________________
(подпись, Ф.И.О.)
«__»_________ 20__ г.
АКТ
проверки технического состояния и определения
годности воздушного судна к полетам
Комиссия в составе:
Председателя _______________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
членов комиссии ____________________________________________________
____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
«___»__________ 20__г. произвела технический осмотр _______________
(тип и назначение воздушного судна)
государственный и регистрационный знаки ____________________________
серийный (заводской) номер _________________________________________.
1. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска ВС с завода
Назначенный ресурс
______час______пос________лет
Налет с начала эксплуатации
______час______пос________лет
Количество ремонтов
Дата и место проведения
последнего ремонта,
Авиаремонтный завод
Налет после последнего ремонта
______час______пос________лет
Остаток ресурса до ремонта
______час______пос________лет
Межремонтный ресурс
______час______пос________лет
2. Основание для продления ресурса ВС ________________________
3. Основание для продления ресурса двигателя __________________
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
Тип
1-й 2-й 3-й 4-й ВСУ
Заводской номер
Наработка с начала эксплуатации
(час)
Дата последнего ремонта
Наработка после последнего
ремонта (час)
Остаток ресурса до ремонта
(час)
Количество ремонтов
5. Воздушное судно осмотрено в объеме ________________________
(форма периодического ТО или ремонта)
_____________________, о чем внесена запись в формуляр _____________.
(дата)
6. Комплектность воздушного судна ___________________________.
7. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в
воздухе ___________________________________________________________.
8. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные
для выполнения на дату составления настоящего акта выполнены;
изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной
документацией, нет.

1. Уақыттылығы
1.1. Құжаттарды тапсырған сәттен бастап қызметті белгіленген мерзімде ұсыну жағдайларының %-ы(үлесі)
2. Сапасы
2.1. Қызмет көрсету үдерісінің сапасына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
3. Қолжетімділігі
3.1.Қызмет көрсету сапасына және оның тәртібі туралы ақпаратқа қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
3.2. Ақпаратқа электрондық форматта қол жеткізуге болатын қызметтердің %-ы (үлесі)
4. Шағымдану үдерісі
4.1. Шағымданудың қолданыстағы тәртібіне қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы (үлесі)
5. Сыпайылық
5.1. Персоналдың сыпайылығына қанағаттанған мемлекеттік қызметті алушылардың %-ы(үлесі)
«Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
5-қосымша
Талон
_______________________________________________________
(субъектінің атауы)
Өтінімді қабылдаған _______________________________________
(маманның Т.А.Ә.)
20__ ж. «___» _________ ___ сағат ___ мин.
Тапсыру мерзімі және жауап алу орны 20___жылғы «___»_______________________ дейін, ________ мекенжай бойынша.
(мөлшері 75 мм х 55 мм)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1195 қаулысымен
бекітілген
«Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру» мемлекеттік қызметін (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган): 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесінің 1992 жылғы 2 шілдедегі қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға (Чикаго, 1944 ж.) 8-қосымшасы, «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 47-бабы 12-тармағының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 962 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет стандарты: www.mtk.gov.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналасқан.
5. Мемлекеттік қызметтің аяқталу нысаны ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы негізделген жауапты қағаз тасығышта беру болып табылады.

1. Своевременность
1.1. % (доля) случаев
предоставления услуги в установленный срок с момента сдачи документа
2. Качество
2.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством
процесса предоставления услуги
3. Доступность
3.1. % (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных качеством и
информацией о порядке предоставления услуги
3.2. % (доля) услуг,
информация о которых доступна в электронном формате
4. Процесс обжалования
4.1. % (доля) обоснованных
жалоб к общему количеству
обслуженных получателей
государственной услуги по
данному виду услуг
5. Вежливость
5.1.% (доля) получателей
государственной услуги,
удовлетворенных вежливостью
персонала
Приложение 5
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на выполнение
специального полета»
Талон
_________________________________________________________
(наименование субъекта)
Обращение принял(а) _______________________________________
(Ф.И.О. специалиста)
«__» _________ 20__ г. час. __ мин. __
Срок предоставления и место получения ответа до «__» _________
20__ года, по адресу: ________________________________________
(размер 75 мм х 55 мм)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1195
Стандарт государственной услуги
«Выдача экспортного сертификата летной годности»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача экспортного сертификата летной годности» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по адресу: 010000, г. Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1.
2. Форма государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании Приложения 8 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.), ратифицированного постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года, пункта 12 статьи 47 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 962 (далее – Правила).
4. Стандарт государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по адресу: www.mtk.gov.kz.
5. Формой завершения государственной услуги является выдача экспортного сертификата летной годности либо выдача мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.

23. Мемлекеттік қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Шағым еркін нысанда жазылады.
25. Қабылданған шағым жеке (заңды) тұлғалардың өтініштерін есепке алу журналында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат осы стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағымды қабылдаған адамның тегі және аты, әкесінің аты, күні мен уақыты, жасалған шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарауға жауапты лауазымды адамның байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті алушыға шағымды қарау нәтижелері туралы жазбаша түрде пошта не электрондық пошта арқылы хабарланады.
26. Уәкілетті органның сенім телефоны: 8 (7172) 24-31-65.
«Ұшу жарамдылығының экспорттық
сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
1-қосымша
ӨТIНIШ
Ұшуға жарамдылығы экспорттық сертификатын берудi сұраймын
Әуе кемесiнiң үлгiсi:________________________________________________
Әуе кемесiнiң сериялық (зауыттық) нөмiрi: ___________________________
Планердың жұмысы: ___________________________________________________
Орнатылған қозғалтқыштары: __________________________________________
Қозғалтқыштардың сериялық нөмiрi: ___________________________________
Жұмысы:______________________________________________________________
Әуе кемесi экспортқа жiберiлетiн мемлекет:___________________________
Әуе кемесiн пайдаланушы (иесi): _____________________________________
___________________________ _________________________________________
(қолы)                         (Т.А.Ә.)
М.О.
20__ж. «__»_____________
«Ұшу жарамдылығының экспорттық
сертификатын беру»
мемлекеттік қызмет стандартына
2-қосымша
Өтініштің қабылданғаны туралы талон
1. Өтінішті тіркеу нөмірі ___________________________________________ Өтініштің тіркелген күні 201_жылғы «__» _____________________________
2. __________________________________________________________________
(көрсетілетін мемлекеттік қызмет түрі)
3. ______________________________________________________ қабылданды.
(мемлекеттік қызметті алушы өкілінің аты-жөні)
4. Қоса берілетін құжаттар саны _____ мен тізбесі:
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
4) __________________________________________________________________

23. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, получатель государственной услуги имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалоба составляется в произвольной форме.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета обращений физических (юридических) лиц. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактных данных должностных лиц, ответственных за рассмотрение жалобы по форме, согласно приложению 4 к настоящему стандарту.
О результатах рассмотрения жалобы получателю государственной услуги сообщается в письменном виде по почте либо электронной почте в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».
26. Телефон доверия уполномоченного органа: 8 (7172) 24-31-65.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача экспортного сертификата
летной годности»
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать Экспортный сертификат летной годности
Тип воздушного судна:__________________________________________
Серийный (заводской) номер воздушного судна: __________________
Наработка планера: ____________________________________________
Установленные двигатели: ______________________________________
Серийные номера двигателей: ___________________________________
Наработка: ____________________________________________________
Государство, в которое экспортируется воздушное судно: ________
Эксплуатант (владелец) воздушного судна: ______________________
___________________                ___________
(подпись)                               (Ф.И.О.)
МП
«____» ___________ 20__г.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача экспортного сертификата
летной годности»
Талон о принятии заявления
1. Регистрационный номер заявления _________________________________
Дата регистрации заявления «__» ___________ 201_ года
2. _________________________________________________________________
(вид оказываемой государственной услуги)
3. Принято от ______________________________________________________
(Ф.И.О. представителя получателя государственной услуги)
4. Количество _________ и перечень приложенных документов:
1)_________________________________________________________________
2)_________________________________________________________________
3)_________________________________________________________________
4)_________________________________________________________________