"Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 888 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қазандағы № 1269 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 1003 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.09.2014 № 1003 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігінің мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 888 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 51, 690-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
«Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 11 қазандағы Заңының 4-бабына, «Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 15-бабына және «Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 18 мамырдағы № 84 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігі туралы ережеде:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасы Дiн iстері агенттігі (бұдан әрi – Агенттік) Үкiмет құрамына кiрмейтін, діни қызмет саласындағы мемлекеттік реттеуді, сондай-ақ заңнамада көзделген шекте салааралық үйлестiрудi және өзiнiң құзыретiне жатқызылған қызмет саласындағы өзге де функцияларды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган болып табылады.»;
13, 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
1) діни қызмет және діни бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2) діни қызмет және діни бірлестіктердің, миссионерлер мен діни (рухани) білім беру ұйымдарының қызметі саласында елде болып жатқан процестерді жан-жақты және объективті зерделеу, қорыту және талдау;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен Агенттiкке жүктелген өзге де мiндеттердi жүзеге асыру.
14. Агенттiк қолданыстағы заңнамаға және өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) діни қызмет және діни бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасау саласындағы мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын қалыптастыруға және iске асыруға қатысады;

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 888 "Вопросы Агентства Республики Казахстан по делам религий"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2012 года № 1269. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 1003
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.09.2014 № 1003.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 888 «Вопросы Агентства Республики Казахстан по делам религий» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 51, ст. 690) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
«В соответствии со статьей 4 Закона Республики Казахстан от 11 октября 2011 года «О религиозной деятельности и религиозных объединениях», статьей 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2012 года «О национальной безопасности Республики Казахстан» и Указом Президента Республики Казахстан от 18 мая 2011 года № 84 «Об Агентстве Республики Казахстан по делам религий» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:»;
в Положении об Агентстве Республики Казахстан по делам религий, утвержденном указанным постановлением:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1. Агентство Республики Казахстан по делам религий (далее – Агентство) является центральным исполнительным органом, не входящим в состав Правительства, осуществляющим государственное регулирование в сфере религиозной деятельности, а также в пределах, предусмотренных законодательством, межотраслевую координацию и иные функции в сфере деятельности, отнесенные к его компетенции.»;
пункты 1314 изложить в следующей редакции:
«13. Основными задачами Агентства являются:
1) выработка предложений по формированию государственной политики в сфере религиозной деятельности и взаимодействия с религиозными объединениями;
2) всестороннее и объективное изучение, обобщение и анализ происходящих в стране процессов в сфере религиозной деятельности и деятельности религиозных объединений, миссионеров и духовных (религиозных) организаций образования;
3) осуществление иных задач, возложенных на Агентство в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
14. Агентство в соответствии с действующим законодательством и возложенными на него задачами осуществляет следующие функции:
1) участвует в формировании и реализации основных направлений государственной политики в сфере религиозной деятельности и взаимодействия с религиозными объединениями;

2) дiни ахуалдың дамуын, Қазақстан Республикасының аумағында құрылған дiни бiрлестiктердiң, миссионерлердiң және діни (рухани) білім беру ұйымдарының қызметiн зерделеу мен талдауды жүргiзедi;
3) Қазақстан Республикасының діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
4) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
5) өз құзыретiне жататын мәселелер жүргізуді бойынша ақпараттық-насихаттау iс-шараларын жүзеге асырады;
6) өз құзыретiне жататын мәселелер бойынша түсiндiру жұмыстарын жүргiзедi;
7) дiнтану сараптамаларын және діни бірлестіктерді құруға бастамашы азаматтардың тізімдерін тексеруді қамтамасыз етедi;
8) жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының дiни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзушылықтарға қатысты өтініштерін қарайды;
9) Қазақстан Республикасының діни қызмет саласындағы заңнамасын бұзатын жеке және заңды тұлғалардың, оның iшiнде дiни бiрлестiктердiң қызметiне тыйым салу жөнiнде құқық қорғау органдарына ұсыныстар енгiзедi;
10) заңнамада белгіленген жағдайда және тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамаларды жасайды;
11) діни қызмет және дiни бiрлестiктермен өзара іс-қимыл жасау мәселелері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергiлiктi атқарушы органдарының қызметiн үйлестiредi;
12) шет мемлекеттердiң діни қызмет және діни бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасау саласындағы уәкілетті органдарымен ынтымақтастықты ұйымдастырады және жүзеге асырады;
13) діни қызмет және діни бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасау мәселелері бойынша стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлейді;
14) республика аумағындағы шетелдік діни бірлестіктердің қызметіне, шетелдік діни орталықтардың Қазақстан Республикасындағы діни бірлестіктердің басшыларын тағайындауына келісім береді;
15) ғибадат үйлерін (ғимараттарын) салу, олардың орналасатын жерін айқындау, сондай-ақ үйлерді (ғимараттарды) ғибадат үйлері (ғимараттары) етіп бейінін өзгерту (функционалдық мақсатын өзгерту) мәселелерін келіседі;
16) миссионерлiк қызметті жүзеге асыратын тұлғаларды тіркеуді жүргізеді;
17) діни қызмет және діни бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасау мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады, сондай-ақ діни қызмет саласындағы келісімдерді, меморандумдар мен шарттарды, соның ішінде халықаралық құжаттарды әзірлейді және жасайды;

2) проводит изучение и анализ развития религиозной ситуации, деятельности созданных на территории Республики Казахстан религиозных объединений, миссионеров и духовных (религиозных) организаций образования;
3) разрабатывает предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
4) разрабатывает и утверждает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты;
5) осуществляет информационно-пропагандистские мероприятия по вопросам, относящимся к его компетенции;
6) проводит разъяснительную работу по вопросам, относящимся к его компетенции;
7) обеспечивает проведение религиоведческих экспертиз и проверки списков граждан-инициаторов создания религиозных объединений;
8) рассматривает обращения физических и юридических лиц, касающиеся нарушений законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
9) вносит предложения в правоохранительные органы по запрещению деятельности физических и юридических лиц, в том числе религиозных объединений, нарушающих законодательство в сфере религиозной деятельности Республики Казахстан;
10) в установленных законодательством случаях и порядке составляет протоколы об административных правонарушениях;
11) координирует деятельность местных исполнительных органов областей, города республиканского значения и столицы по вопросам религиозной деятельности и взаимодействия с религиозными объединениями;
12) организует и осуществляет сотрудничество с уполномоченными органами иностранных государств в сфере религиозной деятельности и взаимодействия с религиозными объединениями;
13) разрабатывает стратегические и программные документы по вопросам религиозной деятельности и взаимодействия с религиозными объединениями;
14) согласовывает деятельность иностранных религиозных объединений на территории республики, назначение иностранными религиозными центрами руководителей религиозных объединений в Республике Казахстан;
15) согласовывает вопросы о строительстве культовых зданий (сооружений), об определении их месторасположения, а также о перепрофилировании (изменении функционального назначения) зданий (сооружений) в культовые здания (сооружения);
16) проводит регистрацию лиц, осуществляющих миссионерскую деятельность;
17) осуществляет международное сотрудничество по вопросам религиозной деятельности и взаимодействия с религиозными объединениями, а также разрабатывает и заключает соглашения, меморандумы и договора в том числе международные, в сфере религиозной деятельности;

18) өз құзыретiне жататын мәселелер бойынша ресми түсініктемелер береді;
19) өз құзыретi шегінде ұлттық қауіпсіздік жүйесiн жетiлдiру бойынша ұсыныстар енгiзедi;
20) ұлттық қауiпсiздiк саласындағы заңдар мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң сақталуын қамтамасыз етедi;
21) Агенттіктің өз құзыреті шегінде мемлекеттік қызметтерді көрсетуі кезінде тұтынушылар құқықтарының қорғалуын қамтамасыз етеді;
22) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.».
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 С. Ахметов

18) дает официальные разъяснения по вопросам, относящимся к его компетенции;
19) вносит предложения по совершенствованию системы национальной безопасности в пределах своей компетенции;
20) обеспечивает соблюдение законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности;
21) обеспечивает защиту прав потребителей при оказании государственных услуг Агентством в пределах своей компетенции;
22) осуществляет иные функции, установленные законодательством Республики Казахстан.».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов