"Қазақстан Республикасындағы құқық бұзушылық профилактикасының 2011 – 2013 жылдарға арналған салалық бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 21 желтоқсандағы № 1390 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 қазандағы № 1298 Қаулысы
«Құқық бұзушылық профилактикасы туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 29 сәуірдегі Заңының 5-бабының 2) тармақшасына сәйкес, құқық бұзушылықтар профилактикасының әдістерін жетілдіру, қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың деңгейін төмендету, азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасындағы құқық бұзушылық профилактикасының 2011 – 2013 жылдарға арналған салалық бағдарламасы туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 21 желтоқсандағы № 1390 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
«Паспорты» деген 1-бөлімде:
«Мақсаты» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Мақсаты     Құқық бұзушылықтар мен қылмыстар профилактикасының
тиімді және пәрменді жүйесін қалыптастыру»;     »;
«Міндеттері» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Міндеттері  Кәмелетке толмағандар мен жастар арасында құқық
бұзушылықтың профилактикасы бойынша жұмысты
жандандыру;
Отбасы-тұрмыстық қарым-қатынастар саласындағы
құқық бұзушылықтардың, маскүнемдік пен
алкоголизмнің профилактикасы;
Қоғамдық орындар мен көшелердегі қылмыстың
деңгейін төмендету;
Көші-қон саласындағы құқық бұзушылықтардың
профилактикасы;
Табиғатты қорғау заңнамасы саласындағы құқық
бұзушылықтардың профилактикасы;
Мүліктік қылмыстарға қарсы іс-қимыл;
Қару айналымы саласындағы қылмыстардың
профилактикасы;
Этносаралық және конфессияаралық қақтығыстардың
профилактикасы мен ерте алдын алудың тиімді
жүйесін құру;
Жұртшылықпен және азаматтармен ынтымақтастық;
Нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру»;         »;
«Нысаналы индикаторлары» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Нысаналы    Елдегі құқық бұзушылықтар мен қылмыстар деңгейін
индикатор-   (100 мың тұрғынға) 2011 жылы 4,9 дейін, 2012 жылы
лары         3,9 дейін, 2013 жылы 3,5 дейін төмендету»;      »;
«Ағымдағы жағдайды талдау» деген 3-бөлімде:
бесінші бөлікте:
тоғызыншы абзацта «және есірткіге» деген сөздер алынып тасталсын;
оныншы абзац алынып тасталсын;
он бірінші, он екінші он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші бөліктер алынып тасталсын;
жетпіс екінші бөліктен кейін мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«Әлемнің көптеген елдерінде (Ұлыбритания, АҚШ, Канада, Германия, Үндістан, Австралия) өзінің тиімділігін дәлелдеген неғұрлым кең тараған алдын ала жасалатын бағдарламаларға «Көрші назары» және «Сыртқы қоршаған ұйым арқылы қылмыстың алдын алу бағдарламасы (Сынған терезе)» бағдарламаларын жатқызуға болады.
«Көрші назары» бағдарламасы белгілі бір аумақта қоғамдық тәртіптің жай-күйін қадағалау жөніндегі көршілер ұйымдарын құруға бағытталған. Мұндай бағдарламаларды, әдетте, учаскелік полиция инспекторлары жүргізеді. Полиция қызметкерлерінің қатысуы мерзімді бірлескен іс-шараларды ұйымдастырумен шектеледі.
Бағдарлама үш бағыт бойынша жүргізіледі:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2010 года № 1390 "Об отраслевой Программе профилактики правонарушений в Республике Казахстан на 2011 - 2013 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2012 года № 1298
В соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года «О профилактике правонарушений», в целях совершенствования методов профилактики правонарушений, снижения уровня преступлений и правонарушений, обеспечения безопасности граждан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2010 года № 1390 «Об отраслевой Программе профилактики правонарушений в Республике Казахстан на 2011 – 2013 годы» следующие изменения и дополнения:
в разделе 1 «Паспорт»:
строку «Цель» изложить в следующей редакции:
«Цель
Формирование эффективной и действенной системы профилактики правонарушений и преступлений»;
строку «Задачи» изложить в следующей редакции:
«Задачи
Активизация работы по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и молодежи;
Профилактика правонарушений в сфере семейно-бытовых отношений, пьянства и алкоголизма;
Снижение уровня преступности в общественных местах и на улицах;
Профилактика правонарушений в сфере миграции;
профилактика правонарушений в сфере природоохранного законодательства;
Противодействие имущественным преступлениям;
профилактика преступлений в сфере оборота оружия;
Создание эффективной системы профилактики и раннего предупреждения межэтнических и межконфессиональных конфликтов;
Сотрудничество с общественностью и гражданами;
Совершенствование нормативной правовой базы»;
строку «Целевые индикаторы» изложить в следующей редакции:
«Целевые
индикаторы
Снижение уровня правонарушений и преступлений в стране (на 100 тысяч населения) до 4,9% в 2011 году, до 3,9% в 2012 году, до 3,5% в 2013 году»;
в разделе 3 «Анализ текущей ситуации»:
в части пятой:
в абзаце девятом слова «и наркотического» исключить;
абзац десятый исключить;
части одиннадцатую, двенадцатую, тринадцатую, четырнадцатую, пятнадцатую, шестнадцатую, семнадцатую, восемнадцатую, девятнадцатую, двадцатую, двадцать третью, двадцать четвертую, двадцать пятую, двадцать шестую, двадцать седьмую, двадцать восьмую исключить;
после части семьдесят второй части дополнить частями следующего содержания:
«К наиболее популярным превентивным программам, которые доказали свою эффективность во многих странах мира (Великобритания, США, Канада, Германия, Индия, Австралия), можно отнести «Соседский надзор» и «Программы профилактики преступности через организацию внешнего окружения (Разбитые окна)».
Программа «Соседский надзор» направлена на создание соседских организаций по надзору за состоянием общественного порядка на определенной территории. Такие программы ведут, как правило, участковые инспектора полиции. Участие сотрудников полиции ограничивается организацией периодических совместных мероприятий.
Программа проводится по трем направлениям:

1) күдікті адамдарға қадағалау жүргізу және ол туралы полицияны хабардар ету үшін белгілі бір ауданда тұратын азаматтарды топтарға немесе жасақтарға біріктіру;
2) мүлікті табуды оңайлату үшін арнайы нөмір (мысалы, үйдің немесе пәтердің пошталық коды немесе иесінің аты-жөні) қою арқылы мүлікті таңбалау. Тоқсандық қадағалау жасақтарының басшыларына немесе аға қызметкерлеріне полиция қызметкерлері үйдегі мүліктерге белгі қойылғаны туралы қылмыскерлерді ескертетін терезелерге арналған жапсырмалар береді;
3) полицейлердің үй иелері мен аудан тұрғындарына баруын және пәтерлер мен үйлерді күзетпен қамтамасыз етуде консультативтік көмек көрсетуін ұйымдастыру.
«Көрші назары» бағдарламасына қатысудың формальды жағы минималды, ең бастысы – ол неғұрлым қауіпсіз өмір сүру жағдайына мүмкіндік туғызуға ниеті. «Көршілердің» негізгі қызметі – қылмыстық сипаттағы кез келген ақпаратты полицияның назарына жеткізу. Кейде бұл қызметке аумақты патрульдеу бойынша азаматтық жасақтар құру жатады. Мәселен, АҚШ-та 100 мыңнан астам осындай ұйым бар.
Осыған ұқсас бағдарламалар Ұлыбритания мен Эстонияда жасалған, оны қаржыландыру және іске асырылуын бақылау жергілікті билік органдарына жүктелген.
Жасөспірімдер қылмысының профилактикасында АҚШ полициясының жұмыс тәжірибесі үлкен қызығушылық тудырады, мұнда олардың қамқорлығымен, Лос-Анджелес қаласының мэриясымен бірлесе отырып, 1995 жылдан бастап Кадеттер мектебі құрылған.
Кадеттер мектебі – бұл 18 апта бойы әр сенбі күндері сағат 8-ден 17-ге дейін өтетін, 14-тен 18 жасқа дейінгі ниет білдіруші жасөспірімдерді оқыту үшін полиция ұйымдастыратын курстар.
Әдетте, мектептің негізгі контингентін қиын өмір жағдайына тап болған жасөспірімдер құрайды. Кадеттер мектебі оларды өздері түсуі немесе өмір сүріп отырған ортасы еліктіруі мүмкін қылмыс жасау жолынан «тайдыруға» мүмкіндік тудырады.
Оқыту бағдарламасы үш негізгі құрамдас бөліктен тұрады:
1) қылмысты болдырмау;
2) проблема қиындап кетпей тұрып, проблемаға араласу;
3) білім беру, оқыту, өмірде қажет болатын дағдылар.
Мектепті бітіргеннен кейін олар шағын тапсырмаларды орындай отырып, полиция учаскелерінде қоғамдық негізде жұмыс істей алады.
Қоғамдық тәртіпті және азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету нысандары мен әдістерін жетілдіру бөлігінде соңғы жылдары Грузия Ішкі істер министрлігінің жүйесінде жүргізіліп жатқан өзгерістер ерекше көңіл бөлуге лайық, мұнда мемлекеттік автомобиль инспекциясы толығымен таратылған.
Қазіргі уақытта Грузияда жол полициясының функцияларын арнайы патрульдік қызмет атқарады, сонымен қатар оларға патрульдік-бекеттік қызмет функциялары да берілген. Жұмысты осылай ұйымдастыру күш-жігері қоғамдық тәртіпті және азаматтардың тыныштығын қамтамасыз етуге бағытталған полиция қызметкерлерінің тарапынан сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды барынша азайтуға мүмкіндік береді.

1) объединение в группы или отряды граждан, проживающих в определенном районе, для ведения наблюдения за подозрительными лицами и информирования об этом полиции;
2) маркировка имущества путем проставления специального номера (например, почтового кода дома и квартиры или инициалов владельца) для облегчения обнаружения имущества. Руководителям или старшим отрядов квартального наблюдения сотрудники полиции выдают наклейки для окон, предупреждающие преступников о том, что находящееся в доме имущество помечено;
3) организация посещений полицейскими домовладельцев и жителей района и оказание консультативной помощи в обеспечении охраной квартир и домов.
Формальная сторона участия в программе «Соседский надзор» минимальна, главное – это желание способствовать созданию более безопасных условий жизни. Основная деятельность «соседей» – доведение любой информации криминального характера до сведения полиции. Иногда эта деятельность включает создание гражданских дружин по патрулированию территории. К примеру, в США насчитывается более 100 тыс. таких организаций.
Аналогичная программа разработана в Великобритании и Эстонии, где финансирование и контроль над ее реализацией возложены на местные органы власти.
Большой интерес вызывает опыт работы полиции США в профилактике подростковой преступности, где под ее эгидой совместно с мэрией города Лос-Анджелеса с 1995 года создана Школа кадетов.
Школа кадетов – это курсы, которые организует полиция для обучения желающих подростков от 14 до 18 лет, которые проходят каждую субботу с 8 до 17 часов в течение 18-ти недель.
Как правило, основным контингентом школы являются подростки, находящиеся в трудной жизненной ситуации. Школа кадетов способствует тому, чтобы «увести» их с пути совершения преступлений, на который они могут встать или их может вовлечь среда, в которой они живут.
Программа обучения состоит из трех основных составляющих:
1) предотвращение преступления;
2) вмешательство в проблему до того, как проблема стала серьезной;
3) образование, обучение, навыки, которые пригодятся в жизни.
После окончания школы они могут работать на общественных началах на полицейских участках, выполняя небольшие поручения.
В части совершенствования форм и методов обеспечения общественного порядка и безопасности граждан особого внимания заслуживают преобразования, проводимые в последние годы в системе Министерства внутренних дел Грузии, где полностью упразднена государственная автомобильная инспекция.
В настоящее время функции дорожной полиции в Грузии выполняет специальная патрульная служба, которой также переданы функции патрульно-постовой службы. Данная организация работы позволяет минимизировать коррупционные правонарушения со стороны сотрудников полиции, усилия которых направлены на обеспечение общественного порядка и спокойствия граждан.

Осыған байланысты, 2012 жылдың 1 сәуірінен бастап Павлодар облысының Ішкі істер департаментінің базасында жол және патрульдік полиция бөліністерін қосу бойынша эксперимент басталды, ол 2013 жылдың 1 сәуіріне дейін жалғасады.»;
сексенінші, сексен бірінші, сексен екінші бөліктер алынып тасталсын;
«Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштері» деген 4-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Бағдарламаның негізгі мақсаты – құқық бұзушылықтар мен қылмыстар профилактикасының тиімді және пәрменді жүйесін қалыптастыру.
Бағдарламаның негізгі нысаналы индикаторы – құқық бұзушылықтар мен қылмыстар санын 100 мың тұрғынға шаққанда 2011 жылы 4,9 дейін, 2012 жылы 3,9 дейін, 2013 жылы 3,5 дейін төмендету болып табылады.
Міндеттері:
1) кәмелетке толмағандар мен жастар арасында құқық бұзушылықтар профилактикасы бойынша жұмысты жандандыру;
Бұл міндет нәтижелерінің көрсеткіштері:
қадағалаусыздық және қараусыздықтың деңгейін 2011 жылы 37,4 дейін, 2012 жылы 37,3 дейін, 2013 жылы 37,2 дейін төмендету;
кәмелетке толмағандар жасаған қылмыстардың үлес салмағын 2011 жылы 6,2% дейін, 2012 жылы 6,1% дейін, 2013 жылы 6,0% дейін төмендету;
жалпы білім беретін мектеп оқушылары жасаған қылмыстар санын 2011 жылы 3659 дейін, 2012 жылы 3563 дейін, 2013 жылы 3500 дейін төмендету болып табылады.
«Кәмелетке толмағандар мен жастар арасында құқық бұзушылықтар профилактикасы бойынша жұмысты жандандыру» деген бірінші міндетті шешу мақсатында үздік комиссияға конкурстар өткізу арқылы өңірлік кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі комиссиялардың жұмысын жандандыру шараларына, еңбекпен қамту органдарында есепте тұрған жастарды басымдық тәртіпте еңбекпен қамтуға ерекше көңіл бөлінетін болады, бұл ретте жұмыс берушілерді ынталандыру мәселелері пысықталды.
Сонымен бірге балалардың демалысы мен бос уақытын ұйымдастыру, сондай-ақ оқушылар арасында құқықтық тәрбиені дамыту және кәмелетке толмағандарға психологиялық көмек көрсету қызметін кеңейту жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру жоспарланған.
2) отбасы-тұрмыстық қарым-қатынастар саласындағы құқық бұзушылықтардың, маскүнемдік пен алкоголизмнің профилактикасы;
Бұл міндет нәтижелерінің көрсеткіштері:
отбасы-тұрмыстық қарым-қатынастар саласында жасалған қылмыстардың үлес салмағын 2011 жылы 0,4% дейін, 2012 жылы 0,3% дейін, 2013 жылы 0,2% дейін төмендету;
алкогольге мас күйде жасалған қылмыстардың үлес салмағын 2011 жылы 14,1% дейін, 2012 жылы 14,0% дейін, 2013 жылы 13,9% дейін төмендету болып табылады.
«Отбасы-тұрмыстық қарым-қатынастар саласындағы құқық бұзушылықтардың, маскүнемдік пен алкоголизмнің профилактикасы» деген екінші міндетті шешу үшін тұрмыстық зорлық-зомбылықтар профилактикасы туралы заңнаманың жаңа нормаларын кеңінен қолдануға, қорғау нұсқамалары шығарылған, отбасы-тұрмыстық салада құқық бұзушылықтар жасауға бейім адамдарды толық есепке алуды және олармен сапалы жұмыс ұйымдастыруды қамтамасыз етуге бағытталған іс-шаралар жүзеге асырылады.

В этой связи, с 1 апреля 2012 года начат эксперимент по слиянию подразделений дорожной и патрульной полиции на базе Департамента внутренних дел Павлодарской области, который продлится до 1 апреля 2013 года»;
части восьмидесятую, восемьдесят первую, восемьдесят вторую исключить;
раздел 4 «Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы» изложить в следующей редакции:
«4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы
Основная цель Программы – формирование эффективной и действенной системы профилактики правонарушений и преступлений.
Основной целевой индикатор Программы - снижение уровня правонарушений и преступлений на 100 тыс. населения до 4,9% в 2011 году, до 3,9% в 2012 году, до 3,5% в 2013 году.
Задачи:
1) активизация работы по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и молодежи.
Показателями результатов данной задачи являются:
снижение уровня беспризорности и безнадзорности до 37,4% в 2011 году, до 37,3% в 2012 году, до 37,2% в 2013 году;
снижение удельного веса преступлений, совершенных несовершеннолетними до 6,2% в 2011 году, до 6,1% в 2012 году, до 6,0% в 2013 году;
снижение количества преступлений, совершенных учащимися общеобразовательных школ до 3659 в 2011 году, до 3563 в 2012 году, до 3500 в 2013 году.
В целях решения первой задачи «Активизация работы по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и молодежи» основное внимание будет уделено мерам активизации работы региональных комиссий по делам несовершеннолетних путем проведения конкурсов на лучшую комиссию, вопросам приоритетного обеспечения занятости молодежи, состоящих на учетах в органах занятости, при этом проработаны вопросы стимулирования работодателей.
Также планируется осуществить мероприятия по организации отдыха и досуга детей, а также развитию правового воспитания среди учащихся и расширения услуг по оказанию психологической помощи несовершеннолетним;
2) профилактика правонарушений в сфере семейно-бытовых отношений, пьянства и алкоголизма.
Показателями результатов данной задачи являются:
снижение удельного веса преступлений, совершенных в сфере семейно-бытовых отношений до 0,4% в 2011 году, до 0,3% в 2012 году и до 0,2% в 2013 году;
снижение удельного веса преступлений, совершенных в состоянии алкогольного опьянения до 14,1% в 2011 году, до 14,0% в 2012 году и до 13,9% в 2013 году.
Для решения второй задачи «Профилактика правонарушений в сфере семейно-бытовых отношений, пьянства и алкоголизма» будут осуществлены мероприятия, направленные на широкое применение новых норм законодательства о профилактике бытового насилия, обеспечение полного учета и качественной организации работы с лицами, склонными к совершению правонарушений в семейно-бытовой сфере, в отношении которых вынесены защитные предписания;

3) қоғамдық орындар мен көшелердегі қылмыстардың деңгейін төмендету;
бұл міндет нәтижелерінің көрсеткіштері:
кісі өлтірудің үлес салмағын 2011 жылы 0,4% дейін, 2012 жылы 0,3% дейін, 2013 жылы 0,2% дейін төмендету;
денсаулыққа ауыр зиян келтірудің үлес салмағын 2011 жылы 1,0% дейін, 2012 жылы 0,9% дейін, 2013 жылы 0,8% дейін төмендету;
тонаудың үлес салмағын 2011 жылы 22,0% дейін, 2012 жылы 21,8% дейін, 2013 жылы 21,7% дейін төмендету;
қарақшылық шабуылдың үлес салмағын 2011 жылы 1,5% дейін, 2012 жылы 1,4% дейін, 2013 жылы 1,3% дейін төмендету;
бұзақылықтың үлес салмағын 2011 жылы 14,5% дейін, 2012 жылы 14,4% дейін, 2013 жылы 14,3% дейін төмендету болып табылады.
«Қоғамдық орындар мен көшелердегі қылмыстардың деңгейін төмендету» деген үшінші міндетті шешу үшін ең алдымен патрульдік қызметтің материалдық-техникалық қамтамасыз етілуін жақсартуға, атап айтқанда полицияның жылжымалы және тұрақты бекеттерінің, адамдар көп шоғырланатын орындардағы бейнебақылау жүйесінің санын арттыруға бағытталған іс-шаралар жүзеге асырылады.
Сонымен қатар шет елдер құқық қорғау органдарының қоғамдық тәртіпті және қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы позитивті жұмыс тәжірибесі (Грузия полициясының тәжірибесі) енгізілетін болады.
4) көші-қон саласындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы;
бұл міндет нәтижелерінің көрсеткіші:
Қазақстанда заңсыз болудың орташа ұзақтығы 2011 жылы 25 (күн) дейін, 2012 жылы 20 дейін, 2013 жылы 15 дейін болып табылады.
«Көші-қон саласындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы» деген төртінші міндетті шешу шеңберінде «Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жаңа нормаларын бұзғаны үшін шетелдіктер мен Қазақстан Республикасы азаматтарының жауапкершілігін күшейту бөлігінде оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жүзеге асырылатын болады.
Сонымен бірге олардың Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуға қою мақсатында қазақстандықпен қатар, басқа да мемлекеттердің азаматтығы бар адамдарды анықтау жөніндегі шаралар қабылданатын болады.
5) мүліктік қылмыстарға қарсы іс-қимыл;
бұл міндет нәтижелерінің көрсеткіші:
тіркелген қылмыстардың жалпы санынан жеке меншікке қарсы қылмыстардың үлес салмағын 2011 жылы 66,0% дейін, 2012 жылы 64,0% дейін, 2013 жылы 63,0% дейін төмендету болып табылады.
«Мүліктік қылмыстарға қарсы іс-қимыл» деген бесінші міндетті шешу үшін мақсатты бағытталған жедел-профилактикалық және арнайы іс-шаралар кешені өткізілетін болады.
6) қару айналымы саласындағы қылмыстардың профилактикасы;
бұл міндет нәтижелерінің көрсеткіші:
атыс қаруын қолдану арқылы жасалған қылмыстардың санын 2011 жылы 645 дейін, 2012 жылы 635 дейін, 2013 жылы 625 дейін төмендету болып табылады.
«Қару айналымы саласындағы қылмыстардың профилактикасы» міндетін шешу үшін атыс қаруын, оқ-дәрілерді және жарылғыш заттарды әкелудің заңсыз арналарын анықтау және жолын кесу жөніндегі мақсатты бағытталған жедел-профилактикалық және арнайы іс-шаралар кешені өткізілетін болады.
Сонымен бірге тергелетін қылмыстық істердің сапасын арттыру, алынған қаруды есепке алуға, сақтауға және жоюға бақылауды қатаңдату жөніндегі шаралар іске асырылды және оларды есепке алу үшін азаматтық және қызметтік қарудың республикалық гильзотекасын құру мәселесі пысықталды.

3) снижение уровня преступности в общественных местах и на улицах.
Показателями результатов данной задачи являются:
снижение удельного веса убийств до 0,4% в 2011 году, до 0,3% в 2012 году, до 0,2% в 2013 году;
снижение удельного веса причинений тяжкого вреда здоровью до 1,0% в 2011 году, до 0,9% в 2012 году, до 0,8% в 2013 году;
снижение удельного веса грабежей до 22,0% в 2011 году, до 21,8% в 2012 году, до 21,7% в 2013 году;
снижение удельного веса разбоев до 1,5% в 2011 году, до 1,4% в 2012 году, до 1,3% в 2013 году;
снижение удельного веса хулиганств до 14,5% в 2011 году, до 14,4% в 2012 году, до 14,3% в 2013 году.
Для решения третьей задачи «Снижение уровня преступности в общественных местах и на улицах» будут осуществлены мероприятия, прежде всего направленные на улучшение материально-технической обеспеченности патрульной службы, в частности увеличено количество передвижных и стационарных постов полиции, систем видеонаблюдения в местах массового скопления людей.
Также будет внедрен позитивный опыт работы правоохранительных органов зарубежных стран в сфере обеспечения общественного порядка и безопасности (опыт полиции Грузии);
4) профилактика правонарушений в сфере миграции.
Показателем результатов данной задачи является:
средняя продолжительность незаконного пребывания в Казахстане иностранцев (дней) до 25 в 2011 году, до 20 в 2012 году, до 15 в 2013 году.
В рамках решения четвертой задачи «Профилактика правонарушений в сфере миграции» будут осуществлены мероприятия по реализации новых норм Закона Республики Казахстан «О миграции населения» в части усиления ответственности иностранцев и граждан Республики Казахстан за его нарушения.
Также будут приняты меры по установлению лиц, обладающих наравне с казахстанским, гражданством других государств с целью постановки на утрату их гражданства Республики Казахстан;
5) противодействие имущественным преступлениям.
Показателем результатов данной задачи является:
снижение удельного веса преступлений против собственности в общем числе зарегистрированных преступлений до 66,0% в 2011 году, до 64,0% в 2012 году, до 63,0% в 2013 году.
Для решения пятой задачи «Противодействие имущественным преступлениям» будет проведен комплекс целенаправленных оперативно-профилактических и специальных мероприятий;
6) профилактика преступлений в сфере оборота оружия.
Показателем результатов данной задачи является:
снижение количества преступлений, совершенных с применением огнестрельного оружия до 645 в 2011 году, до 635 в 2012 году, до 625 в 2013 году.
Для решения задачи «Профилактика преступлений в сфере оборота оружия» будет проведен комплекс целенаправленных оперативно-профилактических и специальных мероприятий по выявлению и пресечению незаконных каналов ввоза огнестрельного оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ.
Также реализованы меры по повышению качества расследуемых уголовных дел, ужесточению контроля за учетом, хранением и уничтожением изъятого оружия и проработаны вопросы по созданию республиканской гильзотеки гражданского и служебного оружия для их постановки на учет;

7) этносаралық және конфессияаралық қақтығыстардың профилактикасы және ерте алдын алудың тиімді жүйесін құру;
бұл міндет нәтижелерінің көрсеткіші:
этносаралық және конфессияаралық қақтығыстардың туындауын арандатуға қабілетті қақтығыстарды болдырмау санын 2011 жылы 10 дейін, 2012 жылы 9 дейін, 2013 жылы 7 дейін төмендету болып табылады.
«Этносаралық және конфессияаралық қақтығыстардың профилактикасы және ерте алдын алудың тиімді жүйесін құру» міндетін шешу үшін халыққа, әсіресе жастарға этносаралық және конфессияаралық қақтығыстардың профилактикасы мен ерте алдын алу бөлігінде түсіндіру және насихат жұмыстарын жүргізу жөніндегі іс-шаралар іске асырылатын болады, ол үшін өңірлерде үгіт және насихат топтарын құру жоспарлануда.
8) жұртшылықпен және азаматтармен ынтымақтастық;
бұл міндет нәтижелерінің көрсеткіші:
қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысушы азаматтардың санын 2011 жылы 34035 дейін, 2012 жылы 34500 дейін, 2013 жылы 35300 дейін арттыру болып табылады.
«Жұртшылықпен және азаматтармен ынтымақтастық» міндетін шешу үшін құқық қорғау бағытындағы қоғамдық құрылымдардың желісін кеңейту, бұл жұмысқа жеке меншік күзет құрылымдарының қызметкерлері мен студент жастарды жұмылдыру, жолаушылар көлігі кәсіпорындарының диспетчерлік қызметі мен пәтер иелері кооперативтерінің мүмкіндіктерін пайдалану жөніндегі шаралар жүзеге асырылатын болады.
9) нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
Бұл міндетті шешу мақсатында Бағдарламаны іске асыру кезеңінде мүдделі мемлекеттік органдар ішкі істер органдарының есебінде тұрған адамдармен жеке профилактикалық жұмыс жүргізуге бағытталған құқық бұзушылықтар профилактикасы жүйесіндегі мемлекеттік органдардың қызметін жетілдіру, сондай-ақ кәмелетке толмаған құқық бұзушыларды ұстау үшін ішкі істер органдарының арнайы мекемелерін құру бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлейтін болады.
Мақсатына, нысаналы индикаторларына, міндеттері мен нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін жауапты мемлекеттік органдар:
Мемлекеттік органдар мен Бағдарламаға басқа негізгі қатысушылардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және Бағдарламаның толық іске асырылуы үшін жауапты болатын Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
өз құзыреті шегінде Бағдарламада көзделген іс-шаралардың орындалуын жүзеге асыратын Қаржы, Білім және ғылым, Денсаулық сақтау, Мәдениет және ақпарат, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрліктері, Дін істері агенттігі, сондай-ақ облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдары.»;
«Бағдарламаны іске асыру кезеңдері» деген 5-бөлімде:
екінші бөлікте:
2) тармақшада «нашақорлықпен және уытқұмарлықпен,» деген сөздер алынып тасталсын;
4) тармақша алынып тасталсын;

7) создание эффективной системы профилактики и раннего предупреждения межэтнических и межконфессиональных конфликтов.
Показателем результатов данной задачи является:
снижение количества предотвращенных конфликтов, способных спровоцировать возникновение межконфессиональных и межэтнических конфликтов до 10 в 2011 году, до 9 в 2012 году, до 7 в 2013 году.
Для решения задачи «Создание эффективной системы профилактики и раннего предупреждения межэтнических и межконфессиональных конфликтов» будут реализованы мероприятия по проведению разъяснительной и пропагандистской работы с населением, особенно молодежью, в части профилактики и раннего предупреждения межэтнических и межконфессиональных конфликтов, для чего в регионах планируется создание агитационных и пропагандистских групп;
8) сотрудничество с общественностью и гражданами.
Показателем результатов данной задачи является:
увеличение количества граждан участвующих в охране общественного порядка до 34035 в 2011 году, до 34500 в 2012 году, до 35300 в 2013 году.
Для решения задачи «Сотрудничество с общественностью и гражданами» будут осуществлены меры по расширению сети общественных формирований правоохранительной направленности, привлечению к данной работе работников частных охранных структур и студенческой молодежи, использованию возможностей диспетчерских служб транспортных пассажирских предприятий и кооперативов собственников квартир;
9) совершенствование нормативной правовой базы.
В целях решения данной задачи в период реализации программы заинтересованными государственными органами будут разработаны нормативные правовые акты по совершенствованию деятельности государственных органов в сфере профилактики правонарушений, направленной на проведение индивидуальной профилактической работы с лицами, состоящими на учете органов внутренних дел, а также по созданию специальных учреждений органов внутренних дел для содержания несовершеннолетних правонарушителей.
Государственные органы, ответственные за достижение цели, целевого индикатора, задач и показателей результатов:
Министерство внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющее координацию деятельности государственных органов и других основных участников программы и несущее ответственность за реализацию программы в целом;
Министерства финансов, образования и науки, здравоохранения, культуры и информации, труда и социальной защиты населения, Агентство по делам религий, а также областные (города республиканского значения, столицы) исполнительные органы, осуществляющие в пределах компетенции выполнение мероприятий, предусмотренных программой.»;
в разделе 5 «Этапы реализации программы»:
в части второй:
в подпункте 2) слова «наркоманией и токсикоманией» исключить;
подпункт 4) исключить;

үшінші бөліктің 1)5)7)8)9)10)12)13)14)15) және 16) тармақшалары алынып тасталсын;
«Қазақстан Республикасында құқық бұзушылықтар профилактикасының 2011-2013 жылдарға арналған салалық бағдарламасын іске асыру жоспары» деген 7-бөлім:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 1-1-жолмен толықтырылсын:
«
1-1
«Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі үздік қалалық, аудандық комиссия» атты облыстық, қалалық конкурстар өткізуді ұйымдастыру
Үкіметке ақпарат
ІІМ (жинау) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2012-2013 жылдар 4-тоқсан
Қажет етпейді
Қажет етпейді
»;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 3-1-жолмен толықтырылсын:
«
3-1
Еңбекпен қамту органдарында есепте тұрған халықтың мақсатты топтарындағы жастарды басым тәртіппен еңбекпен қамтуға жәрдемдесу және оларға жеке, топтық тәрбие және психологиялық көмек көрсету
ІІМ-ге ақпарат
Еңбекмині (жинау), БҒМ, ДСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
Жыл сайын
Қажет етпейді
Қажет етпейді
»;
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
4
Тәрбие колонияларынан оралған кәмелетке толмағандар мен ата-аналарының қарауынсыз қалған жасөспірімдерге ерекше көңіл бөле отырып, белгілі бір тұрғылықты жері жоқ, әлеуметтік байланыстарын жоғалтқан кәмелетке толмағандарды жұмыспен қамту және оңалту жөніндегі шаралар кешенін қабылдау
Тиісті іс-шаралар, жұмыс жоспарлары
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
Ұдайы
Қажет етпейді
Қажет етпейді
»;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 4-1 және 4-2-жолдармен толықтырылсын:
«
4-1
Ішкі істер органдарында есепте тұратын, аз қамтылған және қолайсыз отбасылардағы кәмелетке толмағандар үшін жұмыс орындары квоталарын бөлу мәселелерін пысықтау
Тиісті іс-шаралар
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
Тоқсан сайын
Қажет етпейді
Қажет етпейді
4-2
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға, физикалық мүмкіндіктері шектеулі адамдарға, интернаттық мекемелер мен балалар үйлерінің түлектеріне жұмыс орындарын құрған жұмыс берушілерді ынталандыру жүйесін әзірлеу және енгізу
Тиісті іс-шаралар, жұмыс жоспарлары
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2012 жылғы желтоқсан
Қажет етпейді
Қажет етпейді
»;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 13-1, 13-2, 13-3, 13-4, 13-5 және 13-6-жолдармен толықтырылсын:
«
13-1
Білім беру ұйымдарында сабақтан тыс уақытта құқық қорғау органдарының қатысуымен өзін-өзі қорғау және экстремалды жағдайларда оңтайлы жүріп-тұру дағдыларын қалыптастыру мақсатында арнайы тренингтер ұйымдастыру
ІІМ-ге ақпарат
ІІМ (жинау) БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың әкімдері

подпункты 1), 5), 7), 8), 9) 10), 12), 13), 14), 15), 16) части третьей исключить;
раздел 7 «План мероприятий по реализации отраслевой Программы профилактики правонарушений в Республике Казахстан на 2011 – 2013 годы»:
дополнить строкой, порядковый номер 1-1, следующего содержания:
«
1-1
Организовать проведение областных, городских конкурсов «Лучшая городская, районная комиссия по делам несовершеннолетних и защите их прав»
Информация в Правительство
МВД (созыв), акимы областей, городов Астаны и Алматы
4 квартал 2012 – 2013 годы
Не требуется
Не требуется
»;
дополнить строкой, порядковый номер 3-1, следующего содержания:
«
3-1
Содействие в приоритетном порядке занятости молодежи из целевых групп населения, состоящей на учете в
органах занятости и дополнительно оказывать им индивидуальную, групповую воспитательную и психологическую помощь
Информация в МВД
МТСЗН (созыв), МОН, МЗ, акимы областей,
городов Астаны и Алматы
ежегодно
Не требуется
Не требуется
»;
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
«
4
Принять комплекс мер по трудоустройству и реабилитации несовершеннолетних, не имеющих определенного места жительства, утративших социальные связи, уделив особое внимание несовершеннолетним, вернувшимся из воспитательных колоний и иным подросткам, оставшимся без попечения родителей
Соответствующие мероприятия, планы работ
Акимы областей, городов Астаны и Алматы
Постоянно
Не требуется
Не требуется
»;
дополнить строками, порядковые номера 4-1 и 4-2 следующего  содержания:
«
4-1
Проработать вопросы выделения квот рабочих мест для несовершеннолетних, состоящих на учетах органов внутренних дел, малообеспеченных и неблагополучных семей
Соответствующие мероприятия
Акимы областей, городов Астаны и Алматы
Ежеквартально
Не требуется
Не требуется
4-2
Разработать и внедрить систему стимулирования работодателей, создающих рабочие места для лиц, освободившихся из мест лишения свободы, лиц с ограниченными физическими возможностями, выпускников интернатных учреждений и детских домов
Соответствующие мероприятия, планы работ
Акимы областей, городов Астаны и Алматы
Декабрь 2012 года
Не требуется
Не требуется
»;
дополнить строками, порядковые номера 13-1, 13-2, 13-3, 13-4, 13-5 и 13-6 следующего содержания:
«
13-1
Предусматривать с участием правоохранительных органов в организациях образования во внеурочное время проведение специальных тренингов с целью обучения приемам самозащиты и выработки навыков оптимального поведения в экстремальных ситуациях
Информация в МВД
МВД, (созыв), МОН акимы областей, городов Астаны и Алматы, районов, городов областного значения

Жыл сайын 15 қаңтар, 15 шілде
Қажет етпейді
Қажет етпейді
13-2
Оқушылардың девиантты жүріс-тұрысының алдын алу бойынша оқу орындары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының, сынып жетекшілерінің (тәрбиешілердің) авторлық бағдарламалары мен әдістемелік әзірлемелерінің өңірлік конкурстарын ұйымдастыру
ІІМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың әкімдері
2012-2013 жылдардың 4-тоқсаны
Қажет етпейді
Қажет етпейді
13-3
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын оқу мекемелерінде және оларға іргелес аумақтарда бейнебақылау орнату, сондай-ақ пластикалық карточкаларды қолдану арқылы турникет түрінде бақылау-өткізу режимін енгізу мәселелерін пысықтау
ІІМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
Жыл сайын 15 қаңтар, 15 шілде
Көзделген қаражат шегінде
13-4
Ішкі істер органдары жүйесінде бір облыстың базасында Кадеттер мектебіне ұқсас (АҚШ) ұйымдар ашу болып табылатын жобаны пилоттық режимде іске асыру туралы мәселелерді пысықтау
ІІМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2013 жылдың 1-тоқсаны
Қажет етпейді
Қажет етпейді
13-5
Тұрғын үй массивтерінде балалар аулаларын және спорт алаңдарын қосымша салуды ұйымдастыру, жалпы білім беретін мектептер және үй-жай (пәтер) иелерінің кооперативі базасында аула клубтарының санын көбейту бойынша шаралар қабылдау
ІІМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
Жыл сайын 15 қаңтар, 15 шілде
Көзделген қаражат шегінде
13-6
Білім беру және ішкі істер органдары қызметкерлерінің біліктілігін арттыру мәселелері бойынша қолданыстағы бағдарламалар шеңберінде девиантты мінез-құлықты кәмелетке толмағандармен жұмыс жүргізу үшін интернаттық мекемелер мен арнайы білім беру ұйымдары тәрбиешілерінің біліктілігін арттыру жөніндегі бағдарламаны әзірлеу және ІІМ мен БҒМ-нің бірлескен бұйрығымен бекіту
Бірлескен бұйрық
ІІМ, БҒМ
2013 жылдың 2-тоқсаны
Қажет етпейді
Қажет етпейді
»;
«Есірткі қылмысы мен нашақорлықтың профилактикасы» және «Қылмыстың қайталану профилактикасы» деген кіші бөлімдер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 29-1-жолмен толықтырылсын:
«
29-1
Грузия Ішкі істер министрлігінің тәжірибесі бойынша құқықтық тәртіп пен жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін полиция бөлінісін құру жөніндегі жұмысты жалғастыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ІІМ, Павлодар облысының әкімі
2013 жылғы сәуір
Қажет етпейді
Қажет етпейді
»;
«Жол қозғалысы саласындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы» деген кіші бөлім алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 43-1-жолмен толықтырылсын:
«

15 января, 15 июля ежегодно
Не требуется
Не требуется
13-2
Организовать региональные конкурсы авторских программ и методических разработок заместителей директоров по воспитательной работе, классных руководителей (воспитателей) образовательных учреждений по предупреждению девиантного поведения учащихся
Информация в МВД
Акимы областей, городов Астаны и Алматы, районов, городов областного значения
4 квартал 2012-2013 годы
Не требуется
Не требуется
13-3
Проработать вопросы установки видеонаблюдения в учреждениях образования и на прилегающих к ним территориях, финансируемых из местного бюджета, а также введения контрольно-пропускного режима в форме турникетов с использованием пластиковых карточек
Информация в МВД
Акимы областей, городов Астаны и Алматы, районов, городов областного значения
15 января, 15 июля ежегодно
В пределах предусмотренных средств
13-4
Проработать вопросы о реализации в пилотном режиме проекта, заключающегося в создании в системе органов внутренних дел на базе одной области организации по аналогии Школы кадетов (США)
Информация в МВД
Акимы областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал 2013 года
Не требуется
Не требуется
13-5
Организовать дополнительное строительство в жилых массивах детских дворовых и спортивных площадок, принять меры по увеличению количества дворовых клубов на базе общеобразовательных школ и кооперативов собственников помещений (квартир)
Информация в МВД
Акимы областей, городов Астаны и Алматы
15 января, 15 июля ежегодно
В пределах предусмотренных средств
13-6
Разработать и утвердить совместным приказом МВД и МОН программу по повышению квалификации воспитателей интернатных учреждений и специальных организаций образования для работы с несовершеннолетними с девиантным поведением, в рамках действующих программ по вопросам повышения квалификации работников образования и органов внутренних дел
Совместный приказ
МВД, МОН
2 квартал 2013 года
Не требуется
Не требуется
»;
подразделы «Профилактика наркопреступности и наркомании» и «Профилактика повторной преступности» исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 29-1, следующего содержания:
«
29-1
Продолжить работу по созданию полицейского подразделения для обеспечения правопорядка и дорожной безопасности по опыту Министерства внутренних дел Грузии
Информация в Администрацию Президента
МВД, Аким Павлодарской области
апрель 2013 г.
Не требуется
Не требуется
»;
подраздел «Профилактика правонарушений в сфере дорожного движения» исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 43-1, следующего содержания:
«

43-1
Поездар тұрағы парктерінде, жүк станцияларында, алысқа және қала маңына қатынайтын поездарда қарудың, оқ-дәрілердің, жарылғыш заттардың заңсыз айналымымен шұғылданатын адамдарды анықтау бойынша мақсатты бағытталған іс-шаралар мен операциялар кешенін іске асыру
Үкіметке ақпарат
ІІМ (жинау), Қаржымині КБК
Жыл сайын 15 қаңтар, 15 шілде
Қажет етпейді
Қажет етпейді
»;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 45-1-жолмен толықтырылсын:
«
45-1
Конфессияаралық және этносаралық қатынастарды нығайту, сондай-ақ дінаралық және діни экстремизм негізіндегі қақтығыстар профилактикасы саласындағы мемлекет саясатын халық, әсіресе оқушы жастар арасында түсіндіру және насихаттау мақсатында үгіт топтарын ұйымдастыру
ІІМ-ге ақпарат
ДІА (жинау), ІІМ, БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
Жыл сайын 15 қаңтар, 15 шілде
Қажет етпейді
Қажет етпейді
»;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 51-1-жолмен толықтырылсын:
«
51-1
Ұлыбритания, АҚШ, Канада, Германия, Үндістан және Эстония тәжірибесі бойынша «Көрші назары» бағдарламасын енгізу
ІІМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ІІМ
2012 жылғы 4-тоқсан
Қажет етпейді
Қажет етпейді
»;
«Құқық бұзушылық профилактикасын ақпараттық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету» және «Құқық бұзушылықтар профилактикасы мәселесі бойынша кадрларды дайындау және олардың біліктілігін арттыру» деген кіші бөлімдер алынып тасталсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов

43-1
Реализовать комплекс целенаправленных мероприятий и операций в отстойных парках поездов, на грузовых станциях, в поездах дальнего следования и пригородного сообщения по выявлению лиц, занимающихся незаконным оборотом оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ
Информация в Правительство
МВД (созыв), КТК МФ
15 января, 15 июля ежегодно
Не требуется
Не требуется
»;
дополнить строкой, порядковый номер 45-1, следующего содержания:
«
45-1
Организовать агитационные группы с целью разъяснения и пропаганды среди
населения, особенно учащейся молодежи, политики государства в области укрепления межконфессиональных и межэтнических отношений, а также профилактики конфликтов на межрелигиозной почве и религиозного экстремизма
Информация в МВД
АДР (созыв), МВД, МОН, акимы
областей, городов Астаны и Алматы
15 января, 15 июля ежегодно
Не требуется
Не требуется
»;
дополнить строкой, порядковый номер 51-1, следующего содержания:
«
51-1
Внедрить программу «Соседский надзор» по опыту Великобритании, США, Канады, Германии, Индии и Эстонии
Информация в МВД
Акимы областей, городов Астаны и Алматы, МВД
4 квартал 2012 года
Не требуется
Не требуется
»;
подразделы «Информационное и материально-техническое обеспечение профилактики правонарушений» и «Подготовка и повышение квалификации кадров по вопросам профилактики правонарушений» исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      С. Ахметов