Мақта нарығына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 қарашадағы № 1504 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 4-1/582 бұйрығын қараңыз.
«Мақта саласын дамыту туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мақта нарығына мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 29 қарашадағы
№ 1504 қаулысымен
бекітілген
Мақта нарығына мониторинг жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мақта нарығына мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Мақта саласын дамыту туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3-1) тармақшасына сәйкес әзірленген және мақта нарығына мониторинг жүргізудің тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) мақта нарығына қатысушылар – шитті мақтаны өндіруге, мақта талшығы етіп бастапқы өңдеуге және мақтаны сатуға қатысушы жеке және заңды тұлғалар;
2) мақта нарығына мониторинг (бұдан әрі – мониторинг) – мақта нарығына қатысушылар жүзеге асыратын мақтаны өндіруді, өңдеуді, сақтауды және өткізуді қоса алғанда, мақта нарығы деректерін жинауға, өңдеуге және талдауға бағытталған іс-шаралар жиынтығы;
3) мониторинг объектілері – мақта нарығына қатысушылардағы шитті мақта және оның бастапқы өңдеу өнімдері (мақта талшығы, тұқым, линт, мақта талшығының қалдықтары).
3. Мониторингті мақта саласын дамыту жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкiлеттi орган) және жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
2. Мақта нарығына мониторинг жүргізу тәртібі
4. Мониторинг кезеңдері:
1) деректерді жинау;
2) деректерді өңдеу;
3) деректерді талдау.
5. Мониторинг деректері мыналарды қамтиды:
1) шаруашылық жүргізуші субъектілердің (мақта нарығына қатысушылардың) болуы;

Об утверждении Правил проведения мониторинга хлопкового рынка
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2012 года № 1504. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 26.06.2015 г. № 4-1/582.
В соответствии с подпунктом 3-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О развитии хлопковой отрасли» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения мониторинга хлопкового рынка.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2012 года № 1504
Правила проведения мониторинга хлопкового рынка
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения мониторинга хлопкового рынка (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О развитии хлопковой отрасли» и определяют порядок проведения мониторинга хлопкового рынка.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) участники хлопкового рынка – физические и юридические лица, участвующие в производстве, первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно и реализации хлопка;
2) мониторинг хлопкового рынка (далее – мониторинг) – совокупность мероприятий, направленных на сбор, обработку и анализ данных хлопкового рынка, включая производство, переработку, хранение и реализацию хлопка, осуществляемых участниками хлопкового рынка;
3) объекты мониторинга – хлопок-сырец и продукты его первичной переработки (хлопок-волокно, семена, линт, волокнистые отходы), находящиеся у участников хлопкового рынка.
3. Мониторинг осуществляется уполномоченным органом в области развития хлопковой отрасли (далее – уполномоченный орган) и местными исполнительными органами.
2. Порядок проведения мониторинга хлопкового рынка
4. Этапы мониторинга:
1) сбор данных;
2) обработка данных;
3) анализ данных.
5. Данные мониторинга включают:
1) наличие хозяйствующих субъектов (участников хлопкового рынка);

2) мақталық алқаптардың көлемі;
3) өнімділік болжамы;
4) нақты шығымдылық рефакцияны көрсете отырып, іс жүзіндегі және кондициялық салмақ бойынша шитті мақта өндірудің көлемі;
5) барлық санаттағы шаруашылықтарда шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң болуы және қозғалысы;
6) мақта өңдеу ұйымдарының, мақта тазалау зауыттарының және мақта қабылдау пункттерінің саны;
7) экспорт режимiнде ресiмделген мақта талшығының салмағы және статистикалық құны.
6. Мақта нарығына қатысушылар «Есеп құжаттарының тізбесі мен нысандарын, мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды сақтау, мақта нарығының мониторингін жүргізу мәселелері бойынша есеп беру мерзімдерін бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 5 шілдедегі № 917 қаулысымен бекітілген есеп нысандары (бұдан әрі – есеп нысаны) бойынша айына бір рет, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін ауданның жергілікті атқарушы органына мынадай:
1) мақта нарығына қатысушыларда шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң болуы және қозғалысы туралы;
2) мақта өңдеу ұйымдарында шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң болуы және қозғалысы туралы;
3) мақта өңдеу ұйымдарындағы шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң сапалық жай-күйі туралы ақпарат береді.
7. Ауданның жергілікті атқарушы органы мақта нарығына қатысушылар ұсынған осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген мониторинг деректері бойынша шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң барлық санаттағы шаруашылықтарда болуы және қозғалысы туралы есеп нысаны бойынша ақпараттарды жасайды және оны есепті айдан кейінгі айдың 11-күніне дейін  облыстың жергілікті атқарушы органына ұсынады.
8. Ауданның жергiлiктi атқарушы органы шаруашылық жүргізуші субъектiлердiң (мақта нарығына қатысушылардың) болуы туралы есеп нысаны бойынша ақпаратты егін егу және жинау жұмыстары аяқталғаннан кейiн күнтізбелік бес күн өткен соң жылына екi рет облыстың жергiлiктi атқарушы органына ұсынады.
9. Мақта нарығына қатысушылардан мақта шығымдылығының болжамы туралы мониторинг деректерін жинауды кейін есеп нысаны бойынша облыстың жергілікті атқарушы органына жиналған ақпаратты бере отырып, ауданның жергiлiктi атқарушы органы жылына бiр рет егін жинау жұмыстары алдында жүргізеді.
10. Облыстың жергiлiктi атқарушы органы аудандардың жергілікті атқарушы органдары берген мониторинг деректерін өңдеуді жүзеге асырады. 11. Шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң болуы және қозғалысы туралы деректерді өңдеу барысында облыстың жергiлiктi атқарушы органы ауданның жергілікті органдары ұсынған төмендегі көрсеткіштер бойынша қортынды шығарады:

2) размер посевной площади хлопчатника;
3) прогноз урожайности;
4) фактическую урожайность, объемы производства хлопка-сырца в физическом и кондиционном весе с указанием рефакции;
5) наличие и движение хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки во всех категориях хозяйств;
6) количество хлопкоперерабатывающих организаций, хлопкоочистительных заводов и хлопкоприемных пунктов;
7) вес и статистическую стоимость хлопка-волокна, оформленного в режиме экспорта.
6. Участники хлопкового рынка представляют в местный исполнительный орган района один раз в месяц до 10 числа, следующего за отчетным, по формам отчетности, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2012 года № 917 «Об утверждении перечней и форм документов учета, сроков представления отчетности по вопросам соблюдения требований, предъявляемых к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок, ведения мониторинга хлопкового рынка» (далее – форма отчетности) следующую информацию:
1) о наличии и движении хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки у участников хлопкового рынка;
2) о движении хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки в хлопкоперерабатывающих организациях;
3) о качественном состоянии хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки в хлопкоперерабатывающих организациях.
7. Местный исполнительный орган района по представленным участниками хлопкового рынка данным мониторинга, указанным в пункте 6 настоящих Правил, составляет информацию по форме отчетности о наличии и движении хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки во всех категориях хозяйств и один раз в месяц до 11 числа месяца, следующего за отчетным, представляет ее в местный исполнительный орган области.
8. Местный исполнительный орган района два раза в год по истечении пяти календарных дней после окончания посевных и уборочных работ представляет в местный исполнительный орган области информацию о наличии хозяйствующих субъектов (участников хлопкового рынка) по форме отчетности.
9. Сбор данных мониторинга о прогнозе урожайности хлопчатника от участников хлопкового рынка проводится местным исполнительным органом района один раз в год перед началом уборочных работ с последующей передачей информации в местный исполнительный орган области по форме отчетности.
10. Местный исполнительный орган области осуществляет обработку данных мониторинга, представленных местными исполнительными органами районов.
11. В ходе обработки данных о наличии и движении хлопка-сырца и продуктов его переработки местный исполнительный орган области подводит итоги по следующим показателям, представленным местными исполнительными органами районов:

1) мақта нарығына қатысушыларда есепті онкүндіктің басында және соңында шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң болуы;
2) есепті онкүндікке басқа облыстардан және импорттан жаңа жиналған егіннен шитті мақтаның кірісі;
3) есепті онкүндікке басқа облыстардан және импорттан қайта өңдеуден алынған шитті мақтаның қайта өңдеу өнімдерінің кірісі;
4) басқа облыстарға және экспортқа қайта өңдеуге, тиеп-жөнелтуге есепті онкүндікке шитті мақтаның шығыны;
5) басқа облыстарға және экспортқа тиеп-жөнелтуге облыс ішіндегі есепті онкүндікке шитті мақтаны қайта өнімдерінің шығыны.
Шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң болуы және қозғалысы туралы деректерді өңдеу нәтижелері бойынша облыстың жергiлiктi атқарушы органы шитті мақтаның теңгерімін және шитті мақтаны бастапқы қайта өңдеу өнімдерінің теңгерімін жасайды, соның негізінде облыс бойынша барлық шаруашылық санаттарында шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң болуы және қозғалысы туралы ақпаратты есеп нысаны бойынша жасайды және оны айына бір рет есепті айдан кейінгі айдың 12-күніне дейін уәкілетті органға жібереді.
12. Шаруашылық жүргізуші субъектiлердiң (мақта нарығына қатысушылардың) болуы туралы деректерді өңдеу барысында облыстың жергiлiктi атқарушы органы ауданның жергілікті атқарушы органдары ұсынған есептерді есепке қоса берілген шаруашылық жүргізуші субъектiлердiң (мақта нарығына қатысушылардың) тізімімен салыстырып тексеруді жүргізеді және облыс бойынша ұсынылған ақпаратты жинақтайды.
Шаруашылық жүргізуші субъектiлердiң (мақта нарығына қатысушылардың) болуы туралы деректерді өңдеу нәтижелері бойынша облыстың жергілікті атқарушы органы есеп нысаны бойынша ақпарат жасайды және жылына екi рет, егін егу және жинау жұмыстары аяқталған соң күнтізбелік он күн өткеннен кейін оны уәкілетті органға жібереді.
13. Мақта шығымдылығының болжамы туралы деректерді өңдеу барысында облыстың жергілікті атқарушы органы аудандардың жергілікті атқарушы органдары берген ақпаратты жинақтайды, мақтаның себілген аудандары бойынша және жинауға жататын аудандар бойынша деректерді қосындылайды, орташа мақта шығымдылығын және облыс бойынша күтілетін жалпы өнімді есептейді.
Мақта шығымдылығының болжамы туралы деректерді өңдеу нәтижелері бойынша облыстың жергілікті атқарушы органы жылына бiр рет егін жинау жұмыстары алдында есеп нысаны бойынша ақпарат жасайды және оны уәкілетті органға жібереді.
14. Уәкілетті орган облыстардың жергiлiктi атқарушы органдары ұсынған мониторинг деректерін талдауды жүзеге асырады.
15. Барлық шаруашылық санаттарында шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң болуы және қозғалысы туралы мониторинг деректерін талдауды жергілікті атқарушы органдар тиісті деректерді ұсынғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде айына бір рет уәкілетті орган жүргізеді.
Шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң кірісі және шығынының көлемдері, шиттi мақтаны бастапқы қайта өңдеудің көлемдері бойынша және алынған мақта талшығы, мақта тұқымы, мақта линтi, талшықты қалдықтар саны бойынша деректер сипатталады.

1) наличие у участников хлопкового рынка хлопка-сырца и продуктов его переработки на начало и конец отчетной декады;
2) приход хлопка-сырца за отчетную декаду с нового урожая, из других областей и импорта;
3) приход продуктов переработки хлопка-сырца за отчетную декаду с переработки, из других областей и импорта;
4) расход хлопка-сырца за отчетную декаду на переработку, отгрузку в другие области и экспорт;
5) расход продуктов переработки хлопка-сырца за отчетную декаду внутри области, на отгрузку в другие области и экспорт.
По результатам обработки данных о наличии и движении хлопка-сырца и продуктов его переработки местный исполнительный орган области составляет баланс хлопка-сырца и баланс продуктов первичной переработки хлопка-сырца, на основании которых формирует по форме отчетности информацию о наличии и движении хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки во всех категориях хозяйств по области и один раз в месяц до 12 числа месяца, следующего за отчетным, представляет ее в уполномоченный орган.
12. В ходе обработки данных мониторинга о наличии хозяйствующих субъектов (участников хлопкового рынка) местный исполнительный орган области производит сверку представленных местными исполнительными органами района отчетов с прилагаемыми к отчету списками хозяйствующих субъектов (участников хлопкового рынка) и сводит представленную информацию по области.
По результатам обработки данных о наличии хозяйствующих субъектов (участников хлопкового рынка) местный исполнительный орган области составляет информацию по форме отчетности и два раза в год по истечении десяти календарных дней после окончания посевных и уборочных работ представляет ее в уполномоченный орган.
13. В ходе обработки данных мониторинга о прогнозе урожайности хлопчатника местный исполнительный орган области производит свод информации, представленной местными исполнительными органами районов, суммирует данные по площадям, посеянным хлопчатником и подлежащим уборке по районам, высчитывает среднюю урожайность хлопчатника и ожидаемый валовый сбор по области.
По результатам обработки данных о прогнозе урожайности хлопчатника местный исполнительный орган области один раз в год перед началом уборочных работ составляет информацию по форме отчетности и представляет ее в уполномоченный орган.
14. Уполномоченный орган осуществляет анализ данных мониторинга, представленных местными исполнительными органами областей.
15. Анализ данных мониторинга о наличии и движении хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки во всех категориях хозяйств проводится уполномоченным органом один раз в месяц в течение пяти календарных дней после представления местными исполнительными органами соответствующих данных.
В ходе проведения анализа характеризуются данные по объемам прихода и расхода хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки, первичной переработки хлопка сырца и количеству полученных хлопка-волокна, семян хлопчатника, линта хлопкового и волокнистых отходов.

16. Шаруашылық жүргізуші субъектiлердiң (мақта нарығына қатысушылардың) болуы туралы мониторинг деректерін талдауды жергілікті атқарушы органдар тиісті деректерді ұсынғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде уәкілетті орган жүргізеді.
Талдау жасау барысында бұрынғы есепті кезең деректерімен салыстыру бойынша шаруашылық жүргізуші субъектілер санының ұлғаю не кему серпіні байқалады.
17. Мақта шығымдылығының болжамы туралы мониторинг деректерін талдауды жергілікті атқарушы органдар ұсынған ақпарат бойынша егін жинау жұмыстары алдында жылына бір рет уәкілетті орган жүргізеді.
Талдау жүргізу барысында мақтаның межеленген шығымдылығын қалыптастыруға әсер ететін, орын алған жағдайларға сипаттама беріледі.
18. Республика бойынша мониторинг деректерін талдау үшін есеп нысаны бойынша экспорт режимiнде ресiмделген мақта талшығының салмағы және статистикалық құны туралы кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органнан айына бір рет ақысыз негізде алынатын мәліметтер пайдаланылады.
19. Республика бойынша жиынтық ақпаратта көрсетілген мониторинг деректері уәкілетті органның ресми сайтында орналастырылады және мақта нарығына қатысушылар үшін қолжетімді болып табылады.

16. Анализ данных мониторинга о наличии хозяйствующих субъектов (участников хлопкового рынка) проводится уполномоченным органом в течение пяти календарных дней после представления местными исполнительными органами соответствующих данных.
В ходе проведения анализа прослеживается динамика увеличения либо уменьшения количества хозяйствующих субъектов по сравнению с данными предыдущего отчетного периода.
17. Анализ данных мониторинга о прогнозе урожайности хлопчатника проводится уполномоченным органом один раз в год перед началом уборочных работ по информации, представленной местными исполнительными органами области.
В ходе проведения анализа дается характеристика сложившихся условий, влияющих на формирование ожидаемой урожайности хлопчатника.
18. Для анализа данных мониторинга по республике используются сведения, получаемые один раз в месяц на безвозмездной основе от уполномоченного органа по вопросам таможенного дела о весе и статистической стоимости хлопка-волокна, оформленного в режиме экспорта, по форме отчетности.
19. Данные мониторинга, отраженные в сводной информации по республике, размещаются на официальном сайте уполномоченного органа и являются общедоступными для участников хлопкового рынка.