"Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттiгiнiң 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 17 ақпандағы № 151 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1789 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттiгiнiң 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 17 ақпандағы № 151 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 20, 248-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1789 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2011 жылғы 17 ақпандағы
№ 151 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттiгiнiң
2011 – 2015 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары
1. Миссия және пайымдау
Миссия: ел үшiн жаңа, экономиканың және қоғамның қажеттiлiктерiн қанағаттандыратын, толыққанды ғарыш саласын қалыптастыру.
Пайымдау: ғарыш саласы Қазақстанның әлемнiң бәсекеге неғұрлым қабiлеттi елдер қатарына кiруiне ықпал ететiн, экономиканың ғылымды қажетсiнетiн және жоғары технологиялық секторы.
2. Ғарыш қызметi саласындағы ағымдағы жағдайды талдау
және даму үрдiстерi
1-стратегиялық бағыт. Ғарыш инфрақұрылымын құру және дамыту.
Реттелетiн саланың немесе қызмет аясының негiзгi даму параметрлері.
Қазiргi уақытта әлемде шамамен 30 ғарыш айлағы жұмыс iстейдi. Олардың iшiнде жалпы iске қосулар мен ғарыштық iске қосулар саны бойынша «Байқоңыр» ғарыш айлағы бiрiншi. Әлемде ең iрi ғарыш айлағы бола тұра, «Байқоңыр» ғарыш айлағы елiмiздiң бiрегей бәсекеге қабiлеттi басымдығы болып табылады.
«Байқоңыр» ғарыш айлағында «Протон», «Союз», «Зенит», «Днепр» ғарыштық зымырандық кешендерi (FЗK) жұмыс iстейдi. Қазақстанның жерүстi ғарыш инфрақұрылымына ғарыш айлағымен қатар, Ақкөл қаласындағы байланыс ғарыш аппараттарын (FA) басқару жерүстi кешенi, ғарыш техникасының арнайы конструкторлық-технологиялық бюросы (FT АКТБ), Ғарыш ақпаратын қабылдау мен өңдеудiң екi орталығы, ғарыштық сәулелер станциясы, ғылыми зертханалар, астрономиялық обсерватория жатады.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2011 года № 151 "О Стратегическом плане Национального космического агентства Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1789
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан
от 17 февраля 2011 года № 151 «О Стратегическом плане Национального космического агентства Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы»
(САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 20, ст. 248) следующее изменение:
Стратегический план Национального космического агентства Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2013 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 1789
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 февраля 2011 года № 151
Стратегический план
Национального космического агентства Республики Казахстан
на 2011 – 2015 годы 1. Миссия и видение
Миссия: формирование новой для страны полноценной космической отрасли, удовлетворяющей потребностям экономики и общества.
Видение: космическая отрасль как наукоемкий и высокотехнологичный сектор экономики, способствующий вхождению Казахстана в число наиболее конкурентоспособных стран мира.
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
в сфере космической деятельности
Стратегическое направление 1. Создание и развитие космической инфраструктуры.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
В настоящее время в мире действует около 30 космодромов. Среди них по количеству, как общих пусков, так и коммерческих пусков лидирует космодром Байконур. Являясь крупнейшим в мире, космодром «Байконур» представляет собой уникальное конкурентное преимущество нашей страны.
На космодроме «Байконур» функционируют космические ракетные комплексы (КРК) «Протон», «Союз», «Зенит», «Днепр». Наряду с космодромом к наземной космической инфраструктуре Казахстана относятся наземный комплекс управления космических аппаратов (КА) связи в городе Акколь, специальное конструкторско-технологическое бюро космической техники (СКТБ КТ), два Центра приема и обработки космической информации, станция космических лучей, научные лаборатории, астрономическая обсерватория.

2011 жылдың қорытындылары бойынша «Байқоңыр» ғарыш айлағынан Ресей жоспарлаған 30 ұшырудың 25-і жүзеге асырылды.
2012 жылға арналған «Байқоңыр» ғарыш айлағынан ҒА ұшырулар жоспары бойынша Ресей 22 ұшыруды жоспарлады, оның iшiнде «Протон-М» ЗТ – 13, «Союз-2» ЗТ – 5, «Союз» ЗТ – 3 және «Зенит» ЗТ – 1 ұшыру.
Жыл сайын Ресей «Байқоңыр» ғарыш айлағын жалға алғаны үшiн 115 млн. АҚШ долларын төлейдi және оның объектiлерiн ұстауға 100 млн. АҚШ долларын салады. Қазақстанның көзқарасы бойынша, жыл сайынғы жалгерлiк ақыны алуы ол өзiнiң бiрегей бәсекелi артықшылығын iске асырғандығы.
1994 жылдан бастап 2011 жыл аралығындағы жалға беру кезеңi iшiнде ел бюджетiне 2 млрд. астам АҚШ доллары түстi.
Алайда, Қазақстанның бiрегей бәсекелестiк басымдығы оның тарапынан күш салуынсыз сақталуы мүмкiн болмай отыр. Мамандардың бағалауы бойынша, ғарыш айлағының технологиялық жабдығының табиғи және моральдық тозуының қалған мерзiмi шамамен тағы да 10 жылды құрайды және мұның Ресей аумағындағы «Восточный» ғарыш айлағы құрылысының белгiленген мерзiмiне сәйкес келуi кездейсоқ емес шығар.
«Байқоңыр» ғарыш айлағы жұмыс iстеуiнiң келешегi ресейдiң «Восточный» ғарыш айлағына кетуi жағдайында коммерциялық ұшыруларға тапсырыстар орындаумен ғана байланысты болады. Коммерциялық iске қосулар бойынша негiзгi жүктеменi «Протон» ЗТ көтередi. Алайда «Протон» ЗТ жоғары улы зымыран отынын пайдаланады, сондықтан оның орнына экологиялық жағынан қауiпсiз зымыран оты (керосин, оттегі) пайдаланатын «Ангара» ЗТ базасындағы «Бәйтерек» ЗFK келуi тиiс.
«Протон» ЗТ ауыстырудың басқа мүмкін жолы қазақстан тарапының осыдан бұрын құрылған және іске асырылып келе жатқан орташа класты «Зенит» ЗТ коммерциялық ұшырулары бойынша «Байқоңыр» ғарыш айлағында 2005 жылдан бері іске асырылып келе жатқан «Наземный старт» жобасында қатысу мүмкіндіктерімен байланысты. «Зенит» ЗТ зымыран отынының экологиялық қауіпті құрамдастарын қолданбайтын бұрынғы КСРО-ның ең соңғы және ең жетік әзірлемесі болып табылады.
Бұған қоса, «Зенит» ЗТ-ның жүккөтергіштігін ауыр кластағы «Протон» ЗТ көрсеткіштеріне дейін жоғарылатудың зор әуелеті бар, яғни, «Зенит» ЗТ-ын жаңғырту арқылы «Бәйтерек» ҒЗК-не жүктелетін міндеттерді шешуге болады.
Жеке байланыс және хабар тарату спутниктік жүйесін құру мақсатында 2011 жылғы шілдеде «Байқоңыр» ғарыш айлағынан «М.В.Хруничев атындағы мемлекеттік ғылыми ғарыштық өндіріс орталығы» федералды мемлекеттік біртұтас кәсіпорнымен (Ресей) бірлесіп жасалған «KazSat-2» спутнигі ұшырылды. 2011 жылы қарашадан бастап «KazSat-2» ғарыштық жүйесі тікелей бағыт бойынша жұмыс жасауын бастады.
Ақкөл қаласындағы жерден басқару кешені (ЖБК) жаңартылды.
Осы жылы Алматы облысында ғарыш аппараттарын резервті жерүсті басқару кешені және байланыс мониторингі жүйесінің (РЖБК) құрылысы басталды.
Қазіргі кезеңде «Академик М.Ф. Решетнев атындағы «Ақпараттық спутниктік жүйелер» ААҚ-мен (Ресей) «KazSat-3» үшінші байланыс және хабар тарату спутнигін жасау бойынша жұмыстар жүргізілуде.
Республикадағы аталған жобалардан басқа ҚР Жерді қашықтықтан зондтау ұлттық ғарыш жүйесі (ҚР ЖҚЗ ҒЖ) құрылуда, ол ұлттық қауіпсіздікті және деректерімен бірінші кезекте ҚР мемлекеттік органдарын ұлттық экономика салаларының міндеттерін шешу үшін қамтамасыз етудегі ЖҚЗ тәуелсіздікті қамтамасыз етеді. Аталған жобаны іске асыруда стратегиялық әріптес ретінде 2009 жылы ғарыш саласындағы әлемдік көшбасшылардың бірі – EADS Astrium француз компаниясы таңдалды. Сондай-ақ, аталған компания ғарыш аппараттарын, пайдалы жүктеме бөлшектерін және ғарыш техникасының элементтерін жинау және сынау үшін жоғары технологиялық кәсіпорынды – ғарыш аппараттарын құрастыру-сынау кешенін (ҒА ҚұСК) құру жобасын іске асыруға қатысады.
Қазақстан Республикасының аумағында ғаламдық навигациялық спутниктік жүйелер ақпаратын тұтынушыларға сапалы координаттық-уақыттық және навигациялық қызметтерді кепілді алуы үшін ҚР жоғарыдәлдікті спутниктік навигация жүйесінің (ҚР ЖСНЖ) жерүсті инфрақұрылымын құру жөніндегі жобаны жүзеге асыру басталды. Жобаны іске асыру навигациялық жабдықты өндіру жөніндегі жобалау, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу үшін қазақстандық кәсіпорындарды тарту арқылы жүзеге асырылады.
«Астана – жаңа қала» АЭА учаскесінде ҒА ҚұСК құру бойынша құрылысы басталды және ҚР ЖҚЗ ҒЖ және ҚР ЖСНЖ жерүсті инфрақұрылымының элементтерін құру жөніндегі жобалау жұмыстары жүргізіліп жатыр, аталған жобалардың шеңберінде қазақстандық мамандарды практикалық оқыту жалғасуда.
Аталған жобалардың шеңберінде Қазақстанның ғарыш саласына заманауи ғарыш технологияларының трансферті, заманауи ғарыш жүйелерін және кешендерін жобалау және өндіру бойынша қазақстандық мамандарды даярлау іске асырылып отыр.
Негiзгi проблемаларды талдау.
Бүгiнгi таңда Қазақстан Республикасының толыққанды ғарыш инфрақұрылымы әлі жоқ. Сондықтан ғарыш инфрақұрылымын құру мынадай мiндеттердiң толық кешенiн шешу жөнiндегi кешендi және жүйелi жұмыс жүргiзудi талап етедi:

По итогам 2011 года с космодрома «Байконур» из запланированных Россией 30 пусков осуществлено 25.
По планам запусков КА на 2012 год с космодрома «Байконур» Россией запланировано 22 пуска, из них 13 пусков РН «Протон-М», 5 пусков РН «Союз-2», 3 пуска РН «Союз» и 1 пуск РН «Зенит».
Ежегодно Россия платит 115 млн. долларов США за аренду космодрома «Байконур» и вкладывает 100 млн. долларов США на поддержание его объектов. С точки зрения Казахстана получение ежегодной арендной платы есть не что иное, как реализация своего уникального конкурентного преимущества. За период аренды с 1994 по 2011 годы бюджет страны получил более 2 млрд. долларов США.
Однако уникальное конкурентное преимущество Казахстана не может сохраняться без усилий с его стороны. По оценкам специалистов оставшийся срок физического и морального износа технологического оборудования космодрома составляет еще около 10 лет и, видимо, неслучайно соответствует намеченному сроку строительства нового космодрома «Восточный» на территории России.
Перспективы функционирования космодрома «Байконур» в условиях ухода России на космодром «Восточный» будут связаны лишь с выполнением заказов на коммерческие запуски. Основную нагрузку по коммерческим пускам несет РН «Протон». Однако РН «Протон» использует высокотоксичное ракетное топливо, поэтому на смену ему должен был прийти экологически безопасный КРК «Байтерек» на базе РН «Ангара», использующей экологически чистые компоненты ракетного топлива (керосин, кислород).
Другой возможный путь замены РН «Протон» связан с возможностями участия казахстанской стороны в уже реализуемом с 2005 года на космодроме «Байконур» проекте «Наземный старт» по коммерческим пускам ранее созданной и действующей РН «Зенит» среднего класса. РН «Зенит» является самой последней и самой совершенной разработкой бывшего СССР, не использующей экологически опасных компонентов ракетного топлива.
Более того, РН «Зенит» имеет большой потенциал для повышения его грузоподъемности до показателей РН «Протон» тяжелого класса, т.е. путем модернизации РН «Зенит» можно решить задачи, возлагаемые на КРК «Байтерек».
В целях создания собственной спутниковой системы связи и вещания в июле 2011 года с космодрома «Байконур» произведен запуск спутника «KazSat-2», созданный совместно с Федеральным государственным унитарным предприятием «Государственный космический научно-производственный центр имени М.В. Хруничева» (Россия). С ноября 2011 года космическая система «KazSat-2» начала функционировать по прямому назначению.
Произведена модернизация наземного комплекса управления (НКУ) в городе Акколь. В этом же году начато строительство резервного наземного комплекса управления космическими аппаратами и системы мониторинга связи (РНКУ) в Алматинской области.
На данном этапе ведутся работы по созданию третьего спутника связи и вещания «KazSat-3» с ОАО «Информационные спутниковые системы» имени академика М.Ф. Решетнева» (Россия).
Наряду с указанными проектами в республике создается национальная космическая система дистанционного зондирования Земли в РК (КС ДЗЗ РК), которая обеспечит национальную безопасность и независимость в обеспечении данными ДЗЗ в первую очередь государственных органов РК для решения задач отраслей национальной экономики. В качестве стратегического партнера в реализацию данного проекта в 2009 году выбран один из мировых лидеров космической отрасли – французская компания EADS Astrium. Также данная компания участвует в реализации проекта создания сборочно-испытательного комплекса космических аппаратов (СбИК КА) - высокотехнологичного предприятия для сборки и испытаний космических аппаратов, компонентов полезной нагрузки и элементов космической техники.
Для гарантированного получения качественных координатно-временных и навигационных услуг потребителями информации глобальных навигационных спутниковых систем на территории Республики Казахстан начата реализация проекта по созданию наземной инфраструктуры системы высокоточной спутниковой навигации РК (СВСН РК). Реализация проекта осуществляется в основном с привлечением казахстанских предприятий для проведения проектных, опытно-конструкторских работ по производству навигационного оборудования.
На участке в СЭЗ «Астана – жаңа қала» начато строительство и ведутся проектные работы по созданию СбИК КА, элементов наземной инфраструктуры КС ДЗЗ РК и СВСН РК, продолжено практическое обучение казахстанских специалистов в рамках данных проектов.
В рамках указанных проектов осуществляется трансферт современных космических технологий в космическую отрасль Казахстана, подготовка казахстанских специалистов по проектированию и производству современных космических систем и комплексов.
Анализ основных проблем.
На сегодняшний день Республика Казахстан еще не имеет полноценной космической инфраструктуры. Поэтому создание космической инфраструктуры требует проведения комплексной и системной работы по решению целого комплекса задач:

1) өзінің құрамында ғарыш сегменттерi бар ғарыш жүйелерiн құру;
2) толыққанды жерүстi ғарыш инфрақұрылымын құру, оның iшiнде:
ҒА өндіру құралдарын және ғарыш техникасын құру;
ғарыш аппараттарын ғарышқа шығару құралдарын дамыту;
3) озық ғарыш технологияларының трансфертi және игерiлуi;
4) ғарыш қызметін экологиялық нормалау жүйесін дамыту.
Негiзгi сыртқы және iшкi факторларды бағалау.
Әлемдiк ғарыш қызметiнiң жай-күйi мен үрдiстерi жаһандық экономикада жеке толыққанды нарықтың қалыптасқанын көрсетедi, ол әлемдiк жоғары технологиялар нарығының iрi және жылдам дамитын сегментi болып табылады.
2011 жылдың қорытындылары бойынша әлемдiк ғарыш нарығының Үкіметтің жиынтық көлемi 289,77 млрд. АҚШ долларын құрады, бұл 2010 жылғы көрсеткішке қарағанда 12,2 %-ға көп.
Бұл уақыттағы ұшырулар саны 2010 жылы 74-тен 2011 жылы 80-ге дейін өстi, пайдалы жүктің саны 118-ден 127-ге дейін өсті.
Азаматтық және қорғаныс ғарыш жобаларының шығыстары 2011 жылы 2010 жылға қарағанда 2%-ға төмендеді және 70 млрд. АҚШ долларын құрады.
«Байқоңыр» ғарыш айлағы табысты жұмыс iстеу үшiн, оның объектiлерiн дамытумен қатар, одан жүргiзiлетiн ұшыруларға тапсырыс санын көбейту үшiн жағдай жасау қажет. Мұндай жағдайдың бiрi ҒА өндiрiсiнiң өз жобалау-конструкторлық және технологиялық базасын құру болып табылады. ҒА құрастыру және сынау жөнiндегi Ғарыш аппараттарын құрастыру-сынау кешенiмен (ҒА ҚүСК) өз FT АКТБ құру алғашқы кезеңде Қазақстанның отандық спутниктердi құруға толыққанды қатысуын қамтамасыз етуге, ал кейiн спутник жүйелерiн дербес әзiрлеуiне және құруына мүмкiндiк бередi.
Жоғарыда баяндағанды қорытындылай отырып, Қазақстанның ғарыш инфрақұрылымы дамуына SWOT-талдаудың мына көрсеткіштерін айқындауға болады:
Күштi жақтары:
жалпы ұшырулар саны жағынан да, сол сияқты коммерциялық ұшырулар саны жағынан бiрiншi орын алатын әлемдегi ең iрi және белсендi «Байқоңыр» ғарыш айлағының меншiкте болуы;
ел экономикасының ғарыш қызметтерiне iшкi қажеттiлiгi;
ғарыш қызметiнiң дамуын мемлекеттiк қолдау.
Әлсiз жақтары:
«Байқоңыр» ғарыш айлағының негiзгi құрал-жабдығының моральды және табиғи тозуы, оның салдарынан таяудағы 10 жылда ғарыш айлағының қазiргi объектiлерi өз ресурстарын тауысады;
«Байқоңыр» ғарыш айлағының жалгерлiк ақысы, оның негiзгi құралдарын қалпына келтiруге емес, ел экономикасының ағымдағы тұтынуына бағытталады;
ғарыш техникасын жасау мен пайдаланудың практикалық тәжiрибесi, машықтары мен бiлiмi бар мамандардың жетiспеуi.
Мүмкіндіктері:
Франция Республикасымен стратегиялық серіктестік шеңберінде қазақстандық мамандардың ғарыш аппараттарын құрудың практикалық тәжірибемен дағды алуы және ғарыш технологияларының трансферті;
әлем нарығындағы ғарыш техникасы мен ғарыш қызметтеріне сұраныстың өсуі;
Ресеймен және Украинамен «Байқоңыр» ғарыш айлағынан ғарыштық зымыран кешендерін жаңғырту және ұшыру қызметтерін көрсету бойынша бірлескен кәсіпорындар құру.
Қауіп-қатерлер:
ғарыш қызметтерін көрсету мен ғарыш техникасын жеткізудегі бәсекенің өсуі;
зымырандық технологияларға халықаралық бақылау режимінің шектеулері мен санкцияларының әрекеті;
қызмет нәтижелерінің стратегиялық серіктестер – мемлекеттердің саяси шешімдерінен тәуелділігі.
2-стратегиялық бағыт. Ғарыш қызметінің ғылыми және ғылыми-технологиялық базасын дамыту.
Реттелетiн саланың немесе қызмет аясының негiзгi дамыту көрсеткіштері.
Қазақстандағы ғарыштық зерттеулер бұрынғы КСРО бiрыңғай ғылыми жүйесiнен өз бастамасын алады.
В.Г. Фесенков атындағы астрофизикалық институт және Ионосфера институты алыс және жақын ғарышты әлемдiк деңгейде зерттеудi қамтамасыз еттi. Мәселен, Астрофизикалық институтта Жердiң жасанды жерсерiктерiн (ЖЖЖ) қадағалау зертханасы жұмыс iстедi, ол КСРО ғарыш кеңiстiгiн бақылау қызметiнiң жұмыстарын жүргiзетiн. Ионосфера институтында «Орбита» радиополигоны жұмыс iстедi, онда ғарыш аппараттарынан қабылданатын, радиодабылдардың сипаттамалары өзгертiлетiн және ионосфераның әрi навигациялық мiндеттердегi ионосфералық ортаның әсерiн есептеу үлгiлерi жасалатын.
1991 жылдан бастап Қазақстанда ұшқыш басқаратын ұшулармен байланысты ғарыштық зерттеулер дами бастады. Жердi қашықтықтан зондтау, ғарыштық материалтану саласында iргелi және қолданбалы зерттеулер жүргiзуге бағытталған Ғарыштық зерттеулер институты ұйымдастырылды. Институт қазақстандық ғарышкерлердiң ұшқыштар басқаратын ұшулары үшiн Қазақстан Республикасының ғылыми зерттеулер мен эксперименттер бағдарламаларын әзiрлеу және iске асыру жөнiндегi бас ұйымы болды.

1) создание космических систем, имеющих в своем составе космические сегменты;
2) создание полноценной наземной космической инфраструктуры, в том числе:
создание средств производства КА и космической техники;
развитие средств выведения космических аппаратов в космос;
3) трансферт и освоение передовых космических технологий;
4) развитие системы экологического нормирования космической деятельности.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Состояние и тенденции мировой космической деятельности говорят о том, что в глобальной экономике сформировался отдельный полноценный рынок, который является крупным и быстроразвивающимся сегментом мирового рынка высоких технологий.
По итогам 2011 года совокупный объем мирового космического рынка составил 289,77 млрд. долларов США, что больше показателя 2010 года на 12,2%.
Количество запусков за это время увеличилось с 74 в 2010 году до 80 в 2011 году, количество полезных грузов увеличилось с 118 до 127 соответственно.
Расходы правительств на гражданские и оборонные космические проекты в 2011 году снизились на 2% по сравнению с 2010 годом и составили 70 млрд. долларов США.
Для успешного функционирования космодрома «Байконур», наряду с развитием его объектов, необходимо создать условия для увеличения числа заказов на запуски с него. Одним из таких условий является создание собственной проектно-конструкторской и технологической базы производства КА. Создание собственного СКТБ КТ со сборочно-испытательным комплексом космических аппаратов (СбИК КА) позволит на начальном этапе обеспечить полноценное участие Казахстана в создании отечественных спутников, а впоследствии разрабатывать и создавать спутниковые системы самостоятельно.
Обобщая вышеизложенное, можно определить следующие показатели SWOT-анализа развития космической инфраструктуры Казахстана.
Сильные стороны:
наличие в собственности самого крупного и активного в мире космодрома «Байконур», который занимает первое место, как по общему количеству пусков, так и по количеству коммерческих пусков;
внутренние потребности экономики страны в космических услугах;
государственная поддержка развития космической деятельности.
Слабые стороны:
моральный и физический износ основных средств космодрома «Байконур», вследствие которого в ближайшие 10 лет существующие объекты космодрома исчерпают свои ресурсы;
арендная плата за космодром «Байконур» направляется не на восстановление его основных средств, а на текущее потребление экономики страны;
недостаток в специалистах, которые обладают практическим опытом, навыками и умениями создания и эксплуатации космической техники.
Возможности:
приобретение казахстанскими специалистами практического опыта и навыков создания космических аппаратов и трансферт космических технологий в рамках стратегического партнерства с Французской Республикой;
рост спроса на космическую технику и космические услуги на мировом рынке;
создание совместных с Россией и Украиной предприятий по модернизации космических ракетных комплексов и оказанию пусковых услуг с космодрома «Байконур».
Угрозы:
рост конкуренции в поставке космической техники и оказании космических услуг;
действие ограничений и санкций международного режима контроля за ракетными технологиями;
зависимость результатов деятельности от политических решений государств – стратегических партнеров.
Стратегическое направление 2. Развитие научной и научно-технологической базы космической деятельности.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Космические исследования в Казахстане берут свое начало от единой научной системы бывшего СССР.
Астрофизический институт имени В.Г. Фесенкова и Институт ионосферы обеспечили исследования в области, соответственно, дальнего и ближнего космоса на мировом уровне. Так, в Астрофизическом институте действовала Лаборатория наблюдения искусственных спутников Земли (ИСЗ), которая проводила работы по заданию Службы контроля космического пространства СССР. В Институте ионосферы действовал радиополигон «Орбита», где проводились измерения характеристик радиосигналов, принимаемых с космических аппаратов, и разрабатывались модели ионосферы и учета эффектов ионосферной среды в навигационных задачах.
Начиная с 1991 года, в Казахстане начали развиваться космические исследования, связанные с пилотируемыми полетами. Был организован Институт космических исследований, нацеленный на проведение фундаментальных и прикладных исследований в области дистанционного зондирования Земли, космического материаловедения. Институт стал головной организацией по разработке и реализации программ научных исследований и экспериментов Республики Казахстан для пилотируемых полетов казахстанских космонавтов.

«Мир» орбиталық кешенiнiң (ОК) және Халықаралық ғарыш станциясының (XFC) бортында ғылыми зерттеулер мен эксперименттер бағдарламалары табысты орындалды. Мәселен, 1991 жылы «Мир» ОК-да Т.О. Әубәкiровтiң ұшуы кезiнде ҚазСРО FA бес институтының қатысуымен бес ғарыштық эксперимент орындалды; 1994 жылы Т.А. Мұсабаевтың бiрiншi ұшу уақытында – Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының оннан астам институтының қатысуымен сегiз эксперимент орындалды, 1998 жылы Т.А. Мұсабаевтың екiншi ұшуында – 20-дан астам ұйымның ғалымдары мен мамандарының қатысуымен 23 кешендi эксперимент орындалды. 2001 жылы Т.А. Мұсабаевтың үшiншi ұшу уақытында Қазақстан алғашқылардың бiрi болып XFC бортында ғылыми зерттеулер мен эксперименттер бағдарламасын iске асырды.
Ғылыми-техникалық әлеуеттi шоғырландыру және ғарыштық техника мен технологиялар саласында iргелi және қолданбалы зерттеулер жүргiзу мақсатында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң каулысымен «Ұлттық ғарыштық зерттеулер мен технологиялар орталығы» акционерлiк қоғамы («ҰҒЗТО» АҚ) құрылды.
«ҰҒЗТО» АҚ «2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ғарыш қызметiн дамыту» мемлекеттiк бағдарламасы шеңберінде және 2008-2011 жылдары ғарыш қызметi саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргiздi.
Юпитер және Сатурн атмосфераларында молекулалы жұтылуды шешімдік және уақытша бөлуді тиянақты зерттеу алғаш рет жүргізілді, сондай-ақ жарықтың бірнеше дүркін шашырауын есепке алып атмосфераның қабатты моделі ұсынылды.
Қараңғы материяны сипаттау үшін ортадағы басымдылық – қысым жағдайын пайдалану ұсынылды. Кеңістіктік-уақытша бағдарлау, ғарыштық аппараттарды тұрақтандыру және салыстыру туралы ақпарат алу үшін жерүсті оптикалық бақылауларын өңдеу бағдарламалық кешені құрылды.
Спектрдің УК диапазонындағы жұтылыу линиялары бойынша жұлдыздар маңындағы кометалардың белсенділігін іздеу әдістемесі әзірленді. Жұлдыздардың өзара соқтығысуын және олардың аккреционды дискілермен өзара қатынасын есепке алатын, жұлдыздар параметрі айырмашылығын есептей отырып галактиканың белсенді ядролары эволюциясының сандық модельдері құрылды. Галактика мерджингі моделі әзірленді.
Бүгінгі күні Ресей, Орта және Оңтүстік-Шығыс Азия мемлекеттері үшін байланыс, навигация және телекоммуникацияны қамтамасыз ететін геостационарлық жер серіктері орындарының үлкен диапазоны бақылауға алынған.
Жер төңірегі ғарыштық кеңістігінің геофизикалық жағдайы (ғарыштық ауа райы) мониторингі мен болжау жүргізілуде. Радиациялық жағдайды болжау дәлдігін арттыруға мүмкіндік беретін «Оулу» жоғарыендікті станциясы деректерін пайдалану арқылы жер төңірегі кеңісті радиациялық мониторингінің кеңейтілген жүйесі құрылды. Көлденең және ұзына бойы сейсмикалық толқындардың инфрадыбысы генерациясы экспериментті табылды, жер серігінің жоғары ұшуында оларды тіркеу мүмкіндігі көрсетілді.
Алматы облысында GPS станциясы негізінде жер қыртысының жылжуларының бақылау нәтижелері қатты жер сілкінулерін, болашақ эпицентр неғұрлым анық орны – белсенді жарылған және «жабық» учаскелерін болжауға, сейсмикалық аудандастыру карталарын жасауға мониторингі негіз болып табылады. Алматы және Астана қалалары аумағы жер қыртысының жоғарғы горизонттары учаскелерінің кенеулі жағдайының жерүсті-ғарыштық мониторингі жүйесінің жобасы әзірленді.
Ғимараттар мен құрылыстардың нақты жобаларына арналған қоршаған орта және төңіректегі ғимараттармен өзара қатынас жағдайындағы «ғимарат – топырақ негіз жүйесінің үшөлшемді моделі құрылды.

Были успешно выполнены программы научных исследований и экспериментов на борту орбитального комплекса (ОК) «Мир» и Международной космической станции (МКС). Так, на ОК «Мир» в 1991 году, во время полета Аубакирова Т.О., выполнено пять космических экспериментов с участием пяти институтов Академии Наук Казахской ССР; в 1994 году, во время первого полета Мусабаева Т.А. – выполнено восемь экспериментов с участием более десяти институтов Национальной академии наук Республики Казахстан, в 1998 году, во время второго полета Мусабаева Т.А. – выполнено 23 комплексных эксперимента с участием ученых и специалистов более 20 организаций. В 2001 году Казахстан одним из первых реализовал программу научных исследований и экспериментов на борту МКС во время третьего полета Мусабаева Т.А.
В целях концентрации научно-технического потенциала и обеспечения координации фундаментальных и прикладных исследований в области космической техники и технологий постановлениями Правительства Республики Казахстан было создано АО «Национальный центр космических исследований и технологий» (АО «НЦКИТ»).
АО «НЦКИТ» проведены исследования в рамках Государственной программы «Развитие космической деятельности в Республике Казахстан на 2005-2007 годы» и прикладные научные исследования в области космической деятельности в 2008-2011 гг.
Впервые проведены детальные исследования пространственного и временного распределения молекулярного поглощения в атмосферах Юпитера и Сатурна, а также предложена слоистая модель атмосферы с учетом многократного рассеяния света.
Для описания темной энергии предложено использовать условие давление - доминантности в среде. Создан программный комплекс обработки наземных оптических наблюдений для получения информации о пространственно-временной ориентации, стабилизации и идентификации космических аппаратов.
Разработана методика поиска кометной активности около звезд по линиям поглощения в УФ диапазоне спектра. Созданы численные модели эволюции активных ядер галактик с учетом различия звездных параметров, учитывающие столкновения звезд между собой и взаимодействие звезд с аккреционными дисками. Разработана модель мерджинга галактик.
Сегодня контролируется большой диапазон точек стояния геостационарных спутников, которые обеспечивают связь, навигацию и телекоммуникацию для России, государств из Средней и Юго-Восточной Азии.
Проводится мониторинг и прогноз геофизической обстановки (космическая погода) околоземного космического пространства. Создана расширенная система радиационного мониторинга околоземного пространства с использованием данных высокоширотной станции «Оулу», которая позволяет увеличить точность прогноза повышения радиационной обстановки. Экспериментально обнаружена генерация инфразвука от поперечных и продольных сейсмических волн, показана возможность их регистрации на высотах полета спутника.
Результаты наблюдений за подвижками земной коры на основе GPS станций в Алматинской области являются основой для прогноза сильных землетрясений, выявления активных разломов и «запертых» участков - наиболее вероятного положения будущего эпицентра, карт сейсмического районирования.
Разработан проект системы наземно-космического мониторинга напряженного состояния участков верхних горизонтов земной коры на территории городов Алматы и Астаны.
Построена трехмерная модель системы «сооружение - грунтовое основание» в условиях взаимодействия сооружения с окружающей средой и прилегающими зданиями для реальных проектов зданий и сооружений.

2004-2010 жылдар кезеңінде Теңіз мұнай кен орны ауданындағы жер беті жылжуының геомеханикалық моделі құрылды, ол көмірсутектерді қарқынды өндіру аудандарының үстінде уақытқа қарай монотонналы жер бар екендігін көрсетті. Тіркеуге алынған жердің ойысы орталығының отыру жылдамдығы жылына 20 мм жетеді.
Ғарыштық түсірімдері деректері бойынша Қазақстан Республикасының, жекелеген облыстардың және Қазақстанның өнеркәсіптік орталықтары аумақтарының ауыл шаруашылығы өнімдері ғарыштық мониторингі ғарыштық жүйесі мен мозаикалық жабындыларының тұрақты жаңаруы технологиясы әзірленді. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының (Президент Әкімшілігінің Талдау Кешені, ҚР АШМ, ҚР ТЖМ) Интранет-портал тұтынушыларына жедел ғарыштық мониторинг нәтижелеріне қол жеткізу қамтамасыз етілген. Қауіптілік деңгейі бойынша өрттің белсенді ошақтарын қашықтықтан бағалау және деңгейіне қарай бөлу әдістемесі әзірленді. Көпжылдық ғарыштық мониторинг деректері және су тасқындары мен өрттердің жедел ғарыштық мониторингі технологиясы негізінде ауыл шаруашылығы бағытына арналған жерлерде құрғақшылықты ерте болжау және тұрақты өнім беретін аумақтарды карталау технологиясы құрылды. Ғарыш техникасын жасап шығаруда пайдаланылатын AМг6, AMг4, AMг2 алюминий-магний қоспаларын алудың отандық технологиясы тұңғыш рет әзірленді.
Микроспутниктің қозғалысы мен навигациясын басқару жүйесінің эксперименттік үлгісін құру және оны бағдарламалық-математикалық қамтамасыз ету кезінде негіз болып есептелетін ғарыштық аппарат қозғалысының, электрмен жабдықтау жүйесінің, бағдарлау датчиктерінің имитациялық модельдері әзірленді. Құрамына ҒА ғылыми жабдықтарының имитациялық моделі, жер серігі мен жерүсті мақсатты кешені жұмыстарын басқаруға арналған бағдарламалық жүйелер, КСНН деректері мен оларды тақырыптық өңдеу құралдарына қол жеткізуге арналған Интранет-порталға кіретін, КСНН ақпараттарын өңдеудің ғылыми әдістемелері мен технологиялары әзірленді.
Қазiргi уақытта «ҰҒЗТО» АҚ-тың дамыған ғылыми-эксперименттiк базасы бар. Атап айтқанда, В.Г. Фесенков атындағы астрофизикалық институттың биiк таулы Тянь-Шань астрофизикалық обсерваториясы, Астрофизикалық зерттеулер обсерваториясы және Ассы обсерваториясы бар. Ионосфера институтының «Орбита» радиополигоны және «Космостанция» экспедициялық базасы, Академик Ө.М. Сұлтанғазин атындағы Ғарыштық зерттеулер институтының Ғарыштық ақпарат қабылдау орталығы және Ғарыштық мониторинг орталығы бар.
Ғарыштық техника мен технологиялардың жаңа үлгілерін, сондай-ақ ғарыштық қызметтің соңғы тұтынушыларына арналған аппараттық-бағдарламалық құралдар әзірлеуге бағытталған Ғарыштық техника және технологиялар институты құрылды.
Аспан механикасы, деформацияланатын қатты дене механикасы, машиналар мен механизмдер теориясы, сұйықтар мен газдар механикасы саласындағы қазақстандық ғылыми мектептердiң ғарыштық техникасын құрумен байланысты iргелi және қолданбалы зерттеулер саласында үлкен әлеуетi бар.
Бұдан басқа, ҚР ЖҚЗ ҒЖ деректерін тиімді пайдалану, әзірленіп жатқан салалық ақпараттық жүйелермен, оның ішінде Қазақстан Республикасы жер кадастрының мемлекеттік автоматтандырылған жүйелерімен және басқалармен әрі қарай интеграциялау мақсатында кеңістіктік деректердің ұлттық инфрақұрылымы түрінде ғылыми инновациялық технологиялар әзірлеу қажет.
Ғарыш қызметі саласының экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету проблемаларымен «Ғарыш-Экология» ҒЗО» РМК айналысады. Бұл кәсіпорын Қазақстанда ғарыш саласының қарқынды дамуы жағдайында қоршаған орта мен халықтың денсаулығына ғарыш қызметінің кері әсерін неғұрлым азайту және ғарыш қызметін экологиялық нормалау жүйесін құруға бағытталған ғылыми және ғылыми-қолданбалы зерттеулерді табысты орындау үшін қажетті материалдық-техникалық және химиялық-аналитикалық дамыған базасы бар ғылыми ұйым болып табылады.
Негiзгi проблемаларды талдау.
Ғарыш саласының ғылыми және ғылыми-технологиялық базасы дамуының негiзгi проблемалары бұрын Қазақстанда ғарыштық техниканы жасаумен тiкелей қатысты ғылыми зерттеулер жүргiзiлмегендiгiмен байланысты болып отыр. Жоғарыда аталған елеулi ғылыми әлеует негiзгi iргелi ғылыми зерттеулерге жатады, ал қолданбалы ғылыми зерттеулерге Жердi қашықтықтан зондтау және ғарыш қызметi саласындағы экологиялық қауiпсiздік жүйесiн құру саласы бөлiгiндегi зерттеулер жатады.
Сондықтан, бүгiнгi таңда мынадай бағыттар бойынша қолданбалы ғылыми зерттеулердi дамытудың өте өзектi мiндетi болып табылады:
ғарыш саласын технологиялық дамытудың алдағы бағыттарын белгiлеу, ғылыми-техникалық басымдықтарды және негiзгi технологияларды негiздеу бойынша жүйелi зерттеулер жүргiзу;
ғарыш техникасының, технологиясының жаңа үлгiлерiн құру, ғылымның, техниканың, өндiрiстiң түрлi салаларында ғарыш технологияларын қолдану жөнiнде ғылыми-зерттеу және эксперименттiк жұмыстар жүргiзу;
ғарыш қызметi саласындағы техникалық реттеу жүйесiнiң ғылыми-әдiстемелiк қамтамасыз етуiн әзiрлеу;
ғарыш қызметi саласындағы экологиялық қауiпсiздік жүйесiнiң ғылыми-әдiстемелiк қамтамасыз етуiн әзiрлеу.
Бұл ретте, ғылыми ұйымдардың зерттеу жабдықтары едәуiр моральдi және табиғи деңгейде ескiрген, жаңартуды және жаңғыртуды қажет етедi. Қолданбалы ғылыми зерттеулердiң жаңа бағыттары бойынша тиiстi зертханаларды құру және қазiргi заманғы жабдықпен қамтамасыз ету қажет. Тиiсiнше бұл жұмыс осы сала мамандарын даярлауды талап етедi.
Сыртқы және iшкi негiзгi факторларды талдау.
Ғарыш қызметiнiң әлемдiк тәжiрибесiнде минималды құрылым белгiленген, ол ғарыш саласының негiзi бола алады және өзара байланысқан буындардың бiрыңғай технологиялық тiзбегi болады:

Построена геомеханическая модель смещений земной поверхности в районе нефтяного месторождения Тенгиз за период 2004-2010 годы, показавшая наличие монотонных во времени оседаний земной поверхности над районом активной добычи углеводородов. Скорость оседаний в центре зарегистрированной мульды достигает 20 мм в год.
Разработаны система космического мониторинга сельскохозяйственной продукции и технологии регулярного обновления мозаичных покрытий территории Республики Казахстан, отдельных областей и промышленных центров Казахстана по данным космической съемки. Обеспечен доступ к результатам оперативного космического мониторинга пользователям Интранет-портала государственных органов Республики Казахстан (Аналитический Комплекс Администрации Президента, МСХ РК, МЧС РК). Разработана методика дистанционной оценки и ранжирования активных очагов пожаров по степени опасности. Созданы технологии раннего распознавания засух и картирования зон стабильной продуктивности для земель сельскохозяйственного назначения на основе многолетних данных космического мониторинга и технологии оперативного космического мониторинга паводков и пожаров. Впервые разработана отечественная технология получения алюминий-магниевых сплавов АМг6, Амг4, АМг2, используемых для производства космической техники.
Разработаны имитационные модели движения космического аппарата, систем энергоснабжения, датчиков ориентации, которые станут основой при создании экспериментального образца системы управления движением и навигации микроспутника и его программно-математического обеспечения. Разработаны научные методики и технологии обработки информации КСНН, включающие имитационную модель научного оборудования КА, программные системы для управления работой спутника и наземного целевого комплекса, Интранет-портал для доступа к данным КСНН и средствам ее тематической обработки.
В настоящее время АО «НЦКИТ» имеет развитую научно-экспериментальную базу: Астрофизический институт имени В.Г. Фесенкова имеет Тянь-Шанскую высокогорную астрофизическую обсерваторию, Обсерваторию астрофизических исследований и Обсерваторию Ассы. Институт ионосферы имеет радиополигон «Орбита» и экспедиционную базу «Космостанция». Институт космических исследований имени академика У. М. Султангазина имеет Центр приема космической информации и Центр космического мониторинга.
Создан Институт космической техники и технологий, призванный разрабатывать новые образцы космической техники и технологий, а также аппаратно-программные средства для конечных потребителей космических услуг.
Большим потенциалом в области фундаментальных и прикладных научных исследований и разработок, связанных с созданием космической техники, располагают казахстанские научные школы в области небесной механики, механики деформируемого твердого тела, теории машин и механизмов, механики жидкости и газов.
Кроме того, в целях эффективного использования данных КС ДЗЗ РК для дальнейшей ее интеграции с разрабатываемыми отраслевыми информационными системами, в т.ч. с автоматизированной системой государственного земельного кадастра Республики Казахстан и другими, требуется разработка научно-инновационных технологий в виде национальной инфраструктуры пространственных данных.
Проблемами обеспечения экологической безопасности космической деятельности занимается РГП «НИЦ «Ғарыш-Экология». Данное предприятие является научной организацией с развитой материально-технической и химико-аналитической базой, необходимой для успешного выполнения научных и научно-прикладных исследований, направленных на создание системы экологического нормирования космической деятельности и минимизации негативного воздействия космической деятельности на окружающую среду и здоровье населения в условиях прогрессирующего развития космической отрасли в Казахстане.
Анализ основных проблем.
Основные проблемы развития научной и научно-технологической базы космической отрасли связаны с тем, что ранее в Казахстане не проводились научные исследования, непосредственно связанные с разработкой космической техники. Значительный научный потенциал, упомянутый выше, задействован в основном в фундаментальных научных исследованиях, а в прикладных научных исследованиях только в части исследований в области дистанционного зондирования Земли и создания системы экологической безопасности космической деятельности.
Поэтому на сегодня весьма актуальна задача развития прикладных научных исследований по следующим направлениям:
проведение системных исследований по определению перспективных направлений технологического развития космической отрасли, обоснованию научно-технических приоритетов и ключевых технологий;
проведение научно-исследовательских, опытно-конструкторских и экспериментальных работ по созданию новых образцов космической техники, технологий, их применению в различных областях науки, техники, производства;
разработка научно-методического обеспечения системы технического регулирования в сфере космической деятельности;
разработка научно-методического обеспечения системы экологической безопасности космической деятельности.
При этом исследовательское оборудование научных организаций в значительной степени морально и физически устарело, требует обновления и модернизации. По новым направлениям прикладных научных исследований требуется создание и оснащение современным опытно-экспериментальным оборудованием соответствующих лабораторий. Соответственно, данная работа требует подготовки специалистов в этой области.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
В мировой практике космической деятельности определена минимальная структура, которая может стать основой космической отрасли, и представляет собой единую технологическую цепочку взаимосвязанных звеньев:

1) ғылыми және ғылыми – технологиялық база;
2) жобалау-конструкторлық және өндiрiстiк база;
3) ғарышқа шығару құралдары және ҒА жерүстi басқару құралдары;
4) ғарыштық қызметтер операторларының желiсi.
«Байқоңыр» ғарыш айлағының жалға берiлген өндiрiстiк-техникалық базасын қоспағанда, бiздiң республикамыздағы ғарыш саласының екiншi, үшiншi және төртiншi буындары ғарыш бағдарламаларының шеңберiнде жаңа ғана құрыла басталды. Сондықтан бүгiнгi таңда республикада негiзгi қозғалтушы күш ғарыш саласының көрсетiлген буындарының бiрiншiсi ғана болып табылады.
Бұл ғылыми және ғылыми-технологиялық базаның ролiн бағалау әлемдiк ғарыштық державалардың ғарыш қызметi дамуының тарихи тәжiрибесi мен заңдылықтарына толық сәйкес келедi, әрi барлық салалардың iшiнде ғарыш саласы ғылымды ең қажетсiнетiн және жоғары технологиялық болуымен байланысты болып табылады. Ғылыми және ғылыми-технологиялық базаның дамуы ғылымды дамыту мiндеттерiн және жоғары технологиялар мiндеттерiн бiр уақытта шешуге мүмкiндiк бередi, сондықтан түрлi мемлекеттердiң ғарыш бағдарламаларында ғылыми зерттеулер жүргiзуге баса назар аударылады.
Бүгiнгi таңда ғарышты тиiмдi игеру жақын және алыс ғарыш физикасы, радиоэлектроника және байланыс, материалтану, ғарыштық аспаптар жасау, Жердi қашықтықтан зондтау сияқты салаларда iргелi және қолданбалы зерттеулердiң айрықша дамуын талап ететiндiгi баршаға аян.
Жоғарыда айтылғанға орай, республикадағы ғарыш саласы дамуының алғашқы сатысындағы қазiргi жағдайда, ғарыштық техника мен технологияларды құру жөнiндегi барлық жобаларды күштi ғылыми сүйемелдеумен қамтамасыз ету аса қажет.
Бұл үшін, бірінші кезекте, ғарыш техникасы мен технологиялардың перспективалы үлгілерін әзірлеу бойынша, оларды Қазақстанның экономикасы салаларында пайдалануды кеңейту бойынша жаңа ғылыми бағыттарды дамытуды қамтамасыз ететін ғарыш ғылымының қазіргі заманғы зертханалық және тәжірибелі-эксперименталдық базасын құру қажет.
Жоғарыда баяндалғанды қорытындылай келе, ғарыш қызметінің ғылыми және ғылыми-технологиялық базасының дамуына SWOT-талдаудың мына көрсеткіштерін айқындауға болады:
Күштi жақтары:
ғарыштық зерттеулердiң жоғары кадрлық әлеуетінің болуы;
ғарыштық зерттеулердiң дамыған ғылыми-эксперименталдық базасының болуы;
ғарыштық зерттеулер саласындағы тығыз халықаралық ғылыми байланыстардың болуы.
Әлсіз жақтары:
ғарыш ғылымының зертханалық және тәжірибелік-эксперименталдық жабдықтарының моральдық және физикалық тозуы;
ғарыш техникасының жаңа үлгілерін құруда және ғарыш технологияларын әзірлеуде жеткілікті практикалық тәжірибе мен дағдының болмауы.
Мүмкіндіктері:
ғылыми зерттеулерде халықаралық кооперациясын тереңдету және кеңейту;
ғылыми пысықтаудың бастапқы кезеңдерінде ғарыш технологияларының трансферті.
Қауіп-қатерлер:
әлемдік экономикалық және қаржылық дағдарыстардың тереңдеуі салдарынан ғылыми бағдарламаларды қаржыландырудың қысқаруы.

1) научная и научно-технологическая база;
2) проектно-конструкторская и производственная база;
3) средства выведения в космос и наземные средства управления КА;
4) сеть операторов космических услуг.
Второе, третье и четвертое звенья космической отрасли нашей республики только начали создаваться в рамках космических программ, за исключением имеющейся производственно-технической базы, находящейся в аренде космодрома «Байконур». Поэтому на сегодня основной движущей силой космической деятельности в республике является первое из указанных звеньев космической отрасли.
Эта оценка ведущей роли научной и научно-технологической базы в создании космической отрасли полностью соответствует историческому опыту и закономерностям развития космической деятельности мировых космических держав и связана с тем, что космическая отрасль является самой наукоемкой и высокотехнологичной среди всех отраслей. Развитие научной и научно-технологической базы позволяет одновременно решить и задачи развития науки, и задачи трансферта высоких технологий, поэтому в космических программах различных государств большое внимание уделяется проведению научных исследований.
Сегодня уже всем очевидно, что эффективное освоение космоса требует опережающего развития фундаментальных и прикладных исследований в таких областях как физика ближнего и дальнего космоса, радиоэлектроника и связь, материаловедение, космическое приборостроение, дистанционное зондирование Земли.
Исходя из изложенного, в нынешних условиях, когда космическая деятельность в республике находится на своей ранней стадии развития, жизненно необходимо обеспечить мощное научное сопровождение всех проектов по созданию космической техники и технологий.
Для этого, в первую очередь, необходимо создание современной лабораторной и опытно-экспериментальной базы космической науки, обеспечивающей развитие новых научных направлений по разработке перспективных образцов космической техники и технологий, по расширению их использования в отраслях экономики Казахстана.
Обобщая вышеизложенное, можно определить следующие показатели SWOT-анализа развития научной и научно-технологической базы космической деятельности.
Сильные стороны:
наличие высокого кадрового потенциала космических исследований;
наличие развитой научно-экспериментальной базы космических исследований;
наличие тесных международных научных связей в области космических исследований.
Слабые стороны:
моральный и физический износ лабораторного и опытно-экспериментального оборудования космической науки;
отсутствие достаточного практического опыта и навыков создания новых образцов космической техники и разработки космических технологий.
Возможности:
углубление и расширение международной кооперации в научных исследованиях;
трансферт космических технологий на ранних этапах их научной проработки.
Угрозы:
сокращение финансирования научных программ вследствие углубления мирового экономического и финансового кризисов.

1. Ресей Федерациясы жалға алғандардың қатарына кірмеген және жалдан шығарылған «Байқоныр» кешені объектiлерінің күзетілуін қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
2. Ресей Федерациясы жалға алғандардың қатарына кірмеген объектiлерді кәдеге жарату, жөндеу және «Байқоныр» кешені аумақтарын қалпына келтіру жұмыстарын ұйымдастыру
X
X
X
X
X
2-стратегиялық бағыт. Ғарыш саласындағы ғылыми және ғылыми-технологиялық базаны дамыту.
2.1-мақсат. Ғарыш техникасы мен технологияларын құру мен қолдануда қазақстандық мазмұнды жоғарылату.

1. Обеспечение охраны объектов комплекса «Байконур»,
не вошедших в состав аренды Российской Федерацией и исключенных из него
Х
Х
Х
Х
Х
2. Организация работ по утилизации, ремонту объектов,
не входящих в состав арендуемых Российской Федерацией, и рекультивации территорий комплекса «Байконур»
Х
Х
Х
Х
Х
Стратегическое направление 2. Развитие научной и научно-технологической базы космической деятельности.
Цель 2.1. Повышение казахстанского содержания в создании и применении космической техники и технологий.

1. Қазғарыш ұйымдарының сұранысына сәйкес Қазақстанның базалық ЖОО және халықаралық «Болашақ» бағдарламасы бойынша мамандар даярлау (магистратура, докторантура, ғылыми тағылымдамалар)
X
X
X
X
X
2. Жетекші ғарыш саласындағы, шетелдік ғарыш орталықтарындағы тағылымдамаларды қоса алғанда, мамандардың біліктілігін арттыру
X
X
X
X
X
3. Ғарыш қызметі саласындағы ҒЗТКЖ-ді жүргізу үшін студенттер мен жас ғалымдардың қызығушылықтарын тудыратын Қазғарыш пен ЖОО ынтымақтастығы мен бірлескен қызметін ұйымдастыру
X
X
X
X
X
3.2. Мемлекеттiк органдардың стратегиялық бағыттары мен мақсаттары мемлекеттiң стратегиялық мақсаттарына сәйкес келуi
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары және мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт.
Ғарыш инфрақұрылымын құру және дамыту
1.1-мақсат. Экономика мен қоғамның ғарыш құралдары мен қызметтерiне өсiп келе жатқан қажеттiлiктердi қанағаттандыру
1.2-мақсат. «Байқоңыр» ғарыш айлағының қызметінде Қазақстан Республикасының қатысуын кеңейту
2-стратегиялық бағыт.
Ғарыш саласындағы ғылыми және ғылыми-технологиялық базаны дамыту
2.1-мақсат. Ғарыш техникасы мен технологияларын құруы мен қолдануында қазақстандық мазмұнын жоғарылату
«Қазақстан Республикасын үдемелi индустриалық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы;
«Қазақстан Республикасында ғарыш қызметiн дамыту жөнiндегi 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 29 қазандағы № 1125 қаулысы
4-бөлiм. Функционалдық мүмкiндiктердi дамыту
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағытының және мақсатының атауы
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағытын және мақсатын жүзеге асыру бойынша iс-шаралар
Iске асыру кезеңi
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Ғарыш инфрақұрылымын құру және дамыту
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігінің (Қазғарыш) тиімділігін арттыруға, Қазақстанның ұлттық бірлестік Доктринасының негізгі принциптерін сақтау арқылы:
1) Үкiметтiк емес ұйымдармен өзара іс-қимыл;
2) Ғарыш саласында үлкен тәжiрибесi бар мемлекеттерден халықаралық сарапшыларды тарту;
3) Ғарыш саласында техникалық реттеу жүйесiн ғылыми-әдiстемелiк қамтамасыз ету;
4) Қазғарыштың және оның қарамағындағы ұйымдардың кадрлық қызметтің тиімді жұмысын қамтамасыз ету;
5) Қызмет нәтижелері мен ішкі ортаны жақсартудың жұмыстарын, соның ішінде мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту іс-шаралары шеңберінде жетілдіру;

1. Подготовка специалистов в базовых ВУЗах Казахстана и по международной программе «Болашак» (магистратура, докторантура, научные стажировки) согласно потребностям организаций Казкосмоса
X
X
X
X
X
2. Повышение квалификации специалистов космической отрасли, включая стажировки в ведущих зарубежных космических центрах
X
X
X
X
X
3. Организация сотрудничества и совместной деятельности организаций Казкосмоса и ВУЗов Казахстана, включающая привлечение студентов и молодых ученых к проведению НИОКР в области космической деятельности
X
X
X
X
X
3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические направления и цели государственного органа
Наименование стратегического и (или) программного документа
1
2
Стратегическое направление 1.
Создание и развитие космической инфраструктуры
Цель 1.1. Удовлетворение растущих потребностей экономики и общества в космических средствах и услугах
Цель 1.2. Расширение участия Республики Казахстан в деятельности космодрома «Байконур»
Стратегическое направление 2.
Развитие научной и научно-технологической базы космической деятельности
Цель 2.1. Повышение казахстанского содержания в создании и применении космической техники и технологии
Указ Президента Республики Казахстан
№ 958 от 19 марта 2010 года «Государственная программа по форсированному индустриально- инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы»
Постановление Правительства Республики Казахстан № 1125 от 29 октября 2010 года «Об утверждении Программы по развитию космической деятельности в Республике Казахстан на 2010-2014 годы»
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического направления и цели государственного органа
Мероприятия по реализации стратегического направления и цели государственного органа
Период реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1. Создание и развитие космической инфраструктуры
Повышение эффективности деятельности Национального космического агентства Республики Казахстан (Казкосмос), соблюдение основных принципов Доктрины национального единства Казахстана через:
1) взаимодействие с неправительственными организациями;
2) привлечение международных экспертов из стран, имеющих большой опыт в области космической деятельности;
3) научно-методическое обеспечение системы технического регулирования в сфере космической деятельности;
4) обеспечение эффективной работы кадровых служб Казкосмоса и его подведомственных организаций;
5) совершенствование работы по улучшению внутренней среды и результатов деятельности, в том числе в рамках мероприятий по модернизации системы государственного управления;

6) Ғарыш қызметі саласындағы қайта даярлау және бiлiктiлiкті арттыру арқылы кадрлық құрамның кәсіби дәрежесін арттыру;
7) Мемлекеттiк тiлдi дамыту;
8) Шешiм қабылдау деңгейiнде билiктегi әйелдер өкiлдiгiн 2016 жылға 30 %-ға жеткiзу;
9) Сапа менеджменті жүйесін, оның ішінде Қазғарыштың қарамағындағы кәсіпорындарында, ендіру және жетілдіру:
2010 жыл – «ҰК «Қазақстан Ғарыш Сапары» АҚ-да енгізілді;
2012 жыл – «Ғарыштық байланыс республикалық орталығы» АҚ;
2013 жыл – «Ұлттық ғарыштық зерттеулер мен технологиялар орталығы» АҚ;
2015 жыл – Қазғарышта;
10) Қазғарыштың қызметі тиімділігін бағалаудың жетістіктеріне қол жеткізу: 2010 жылда – 48 бал; 2011 жылда – 68 бал; 2012 жылда – 72 бал; 2013 жылда – 78 бал; 2014 жылда – 88 бал; 2015 жылда – 95 бал;
11) Қазғарыштың құрылымдық бөлімшелерінің және қызметкерлерінің қызметінің тиімділігін бағалауды енгізу және жетілдіру – жыл сайын;
12) Электрондық форматта Қазғарыш көрсететін мемлекеттік қызметтерді енгізу;
13) Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру барысында қазақстандық мазмұнды үлесін қамтамасыз ету:
- IT-қызметкерлерінде: 2011 жылы– 40%, 2012 жылы – 50%, 2013 жылы – 65%, 2014 жылы – 75%, 2015 жылы – 80%;
- бағдарламалық қамтамасыз етудiң қалбырлы (лицензиялық) көлемiнде: 2011 жылы- 0,5%, 2012 жылы – 1%, 2013 жылы – 2%, 2014 жылы – 4%, 2015 жылы – 5%;
- IT-технологияның жабдықтау секторы көлемiнде: 2011 жылы – 3%, 2012 жылы – 5%, 2013 жылы – 6%, 2014 жылы – 9%, 2015 жылы – 10%;
14) Ақпараттық технологияларды қолдану, соның ішінде Қазғарыштың функцияларын автоматтандыру жұмыстарын ұйымдастыру;
15) Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету:
- Қазғарыштың аппараттық және бағдарламалық ақпаратты қорғау құралдарын арнайы тексерістен өткізу бойынша жұмыстар ұйымдастыру;
- компьютерлік шабуылдарды әшкерелеу және алдын алудың сертификатталған құралдарымен Қазғарыштың жергілікті есептеу желісін жабдықтау және баптау;
16) Ғарыш саласындағы бизнестi тiркеуге және басқаруға байланысты (рұқсаттар, лицензиялар, сертификаттар алу, аккредиттеу, консультациялар алу) операциялық шығындардың 2011 жылға қарағанда 2015 жылға 30%-ға төмендеуi;
17) Ғарыш қызметі саласындағы 10 ұлттық стандарт жобаларын әзірлеу, жыл сайын;
18) Мемлекеттік қызметтер стандарттарын, регламенттерін әзірлеу және бекіту.
2011-2015 жылдар
1.1-мақсат.
Экономика мен қоғамның ғарыш құралдары мен қызметтерiне өсiп келе жатқан қажеттiлiктердi қанағаттандыру
1.2-мақсат.
«Байқоңыр» ғарыш айлағының қызметінде Қазақстан Республикасының қатысуын кеңейту
2-стратегиялық бағыт. Ғарыш саласындағы ғылыми және ғылыми-технологиялық базаны дамыту
2.1-мақсат.
Ғарыш техникасы мен технологияларын құру мен қолдануда қазақстандық мазмұнды жоғарылату

6) повышение профессионального уровня кадрового состава путем системной подготовки и переподготовки специалистов в области космической деятельности;
7) развитие государственного языка;
8) достижение 30% представительства женщин во власти на уровне принятия решений к 2016 году;
9) внедрение и совершенствование системы менеджмента качества, в том числе на подведомственных предприятиях Казкосмоса:
2010 год – внедрена в АО «НК «Қазақстан Ғарыш Сапары»;
2012 год – в АО «Республиканский центр космической связи»;
2013 год – в АО «Национальный центр космических исследований и технологий»;
2015 год – в Казкосмосе;
10) достижение оценки эффективности деятельности Казкосмоса:
в 2010 году – 48 баллов; в 2011 году – 68 баллов; в 2012 году – 72 баллов; в 2013 году – 78 баллов; в 2014 году – 88 баллов; в 2015 году – 95 баллов;
11) внедрение и совершенствование оценки эффективности деятельности структурных подразделений и сотрудников Казкосмоса – ежегодно;
12) внедрение государственных услуг, оказываемых Казкосмосом, в электронном формате;
13) обеспечение доли казахстанского содержания при осуществлении государственных закупок информационно-коммуникационных технологий:
- в IT-услугах: 2011 год – 40%, 2012 год – 50%, 2013 год – 65%, 2014 год – 75%, 2015 год – 80%;
- в объеме коробочного (лицензионного) программного обеспечения: 2011 год - 0,5%, 2012 год – 1%, 2013 год – 2%, 2014 год – 4%, 2015 год – 5%;
- в объеме сектора IT-оборудования: 2011 год – 3%, 2012 год – 5%, 2013 год – 6%, 2014 год – 9%, 2015 год – 10%;
14) применение информационных технологий, в т.ч. организация работ по автоматизации функций Казкосмоса;
15) обеспечение информационной безопасности:
- организация работ по проведению специальной проверки аппаратных и программных средств защиты информации Казкосмоса;
- оснащение и настройка локально-вычислительной сети Казкосмоса сертифицированными средствами по обнаружению и предотвращению компьютерных атак;
16) снижение операционных издержек, связанных с регистрацией и ведением бизнеса (получение разрешений, лицензий, сертификатов; аккредитация; получение консультаций) в космической отрасли, включая время затрат - на 30 % к 2015 году по сравнению с 2011 годом;
17) разработку проектов 10 национальных стандартов в области космической деятельности, ежегодно;
18) разработку и утверждение стандартов, регламентов государственных услуг.
2011 – 2015 годы
Цель 1.1. Удовлетворение растущих потребностей экономики и общества в космических средствах и услугах
Цель 1.2. Расширение участия Республики Казахстан в деятельности космодрома «Байконур»
Стратегическое направление 2. Развитие научной и научно-технологической базы космической деятельности
Цель 2.1. Повышение казахстанского содержания в создании и применении космической техники и технологии

5-бөлiм. Ведомствоаралық өзара қимыл
Оларға қол жеткiзу үшiн ведомствоаралық өзара әрекеттесу талап етiлетiн мiндеттер көрсеткiштерi
Ведомствоаралық өзара әрекеттесу жүзеге асырылатын мемлекеттiк орган
Ведомствоаралық өзара байланыстарды орнату үшiн көзделетiн шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Ғарыш инфрақұрылымын құру және дамыту
1.1-мақсат. Экономика мен қоғамның ғарыш құралдары мен қызметтерiне өсiп келе жатқан қажеттiлiктердi қанағаттандыру

Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для достижения которых требуется межведомственное взаимодействие
Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие
Меры, предполагаемые для установления межведомственных взаимосвязей
1
2
3
Стратегическое направление 1. Создание и развитие космической инфраструктуры
Цель 1.1. Удовлетворение растущих потребностей экономики и общества в космических средствах и услугах

1.1.1-мiндет. Ғарыштық байланыс жүйесiн құру
1. Ғарыштық байланыс жүйесінің қолданыстағы ҒА саны
ККМ, ҰҚК,
«Сырбар» СБҚ
- мемлекеттiк басқару, орталық және аумақтық органдардың, ұйымдардың, халықтың қажеттiлiктерiн спутниктiк байланыс және хабар тарату қызметтерiмен қамтамасыз ету
- «KazSat-3» байланыс және хабар тарату ғарыш аппараты жиіліктерінің халықаралық үйлестіруін өткізу
2. Ғарыштық байланыс жүйесінің қолданыстағы ЖБК саны
1.1.2-мiндет. Жердi қашықтықтан зондтаудың ғарыш жүйесiн құру
1. ЖҚЗ ҒЖ қолданыстағы ҒА саны
Қорғанысмині, ҰҚК, «Сырбар» СБҚ, ТЖМ, ЖРА, АШМ, Қоршағанортамині, ИЖТМ, МГМ, ККМ, Астана, Алматы қалаларының және облыстардың әкiмдiктерi
- ақпаратқа және жердiң, судың және орман объектiлерi мен аумақтарының маусымдық жағдайын, картографиялық және геологиялық деректердi қоса, ЖҚЗ ҒЖ деректерiне қажеттiлiктi айқындау және т.б.;
- ҒЖ ЖҚЗ үшін жиіліктерді халықаралық үйлестіруді өткізу;
- басқа жиіліктерге ауысуына байланысты «ҚҒС» ҰК» АҚ-ның «Алма ТВ» АҚ залалын өтеу
2. ЖҚЗ ҒЖ қолданыстағы жерүсті кешендерінің саны
1.1.4-мiндет. Жерүстi ғарыш инфрақұрылымын құру
Жерүстi ғарыш инфрақұрылымының қолданыстағы объектілердің саны
Мүдделі мемлекеттік органдар, Астана қ. әкiмдiгi
-ҒА ҚұСК, ҚР ЖСНЖ қызметтеріне сұранысын анықтау;
- ҒА ҚұСК, ҒТ АКТБ, ЖСНЖ, Ғарыштық технологиялардың Ұлттық зертханасын салуға және пайдалануға енгізуге рұқсат беру құжаттарын алу және келісу
1.2-мақсат. «Байқоңыр» ғарыш айлағының қызметінде Қазақстан Республикасының қатысуын кеңейту
1.2.1-мiндет. «Байқоңыр» ғарыш айлағында экологиялық қауiпсiз ғарыштық зымырандық кешендер (ҒЗК) құруды қамтамасыз ету
Жобаны нормативтік құқықтық базамен қамту дәрежесі
«Сырбар» СБҚ, ҚТҮШІА, Қорғанысмині, ТЖМ, ЖРА, ККМ, Қоршағанортамині, облыс әкімдіктері
«Бәйтерек» ҒЗК құруының нормативтік құқықтық құжаттарын келісу
1.2.3-мiндет. «Байқоңыр» кешенi объектiлерiнің сақталуын және мүлiктерiн тиiмдi басқаруды қамтамасыз ету
1. Ресей Федерациясы жалға алғандардың қатарына кірмеген және жалдан шығарылған «Байқоңыр» кешені объектілерінің күзетін қамтамасыз ететін постылар саны
ҚТҮШІА, ІІМ,
Қаржымині
Ресей Федерациясы жалға алғандардың қатарына кірмеген және жалдан шығарылған «Байқоңыр» кешені объектілерінің сақталуын қамтамасыз ету
2. Ресей Федерациясы жалға алғандардың қатарына кірмеген және жалдан шығарылған «Байқоңыр» кешені объектiлерінің саны
2-стратегиялық бағыт. Ғарыш қызметінің ғылыми және ғылыми-технологиялық базасын дамыту.
2.1-мақсат. Ғарыш техникасы мен технологияларын құру мен қолдануда қазақстандық мазмұнды жоғарылату

Задача 1.1.1. Создание космической системы связи
1. Количество действующих КА космической системы связи
МТК, КНБ, СВР «Сырбар»
- обеспечение услугами спутниковой связи и вещания потребностей центральных и территориальных органов государственного управления, организаций, населения;
- проведение международной координации частот космического аппарата связи и вещания «KazSat-3»
2. Количество действующих НКУ космической системы связи
Задача 1.1.2. Создание космической системы дистанционного зондирования Земли
1. Количество действующих КА КС ДЗЗ
МО, КНБ, СВР «Сырбар», МЧС, АУЗР, МСХ, МООС, МИНТ, МНГ, МТК, Акиматы областей и городов Алматы, Астаны
- определение потребностей в  информации и данных ДЗЗ, включая сезонное состояние земель, водных и лесных объектов и территорий, картографические и геологические данные и т.д.;
- проведение международной координации частот для КС ДЗЗ;
- возмещение АО «НК «Қазақстан Ғарыш Сапары» АО «Алма ТВ» ущерба, связанного с переходом на другие частоты
2. Количество действующих наземных комплексов КС ДЗЗ
Задача 1.1.4. Создание наземной космической инфраструктуры
1. Количество действующих объектов наземной космической инфраструктуры
заинтересованные государственные органы, Акимат г. Астаны
- определение потребностей в услугах СбИК КА, СВСН РК;
- получение разрешительных документов и согласования строительства и ввода в эксплуатацию СбИК КА, ТК СКТБ, СВСН, Национальной лаборатории космических технологий
Цель 1.2. Расширение участия Республики Казахстан в деятельности космодрома «Байконур»
Задача 1.2.1. Создание экологически безопасных космических ракетных комплексов (КРК) на космодроме «Байконур»
1. Степень обеспеченности проекта в нормативной правовой базе
СВР «Сырбар», АДСЖКХ, МО, МЧС, АУЗР, МТК, МООС, Акиматы областей
согласование нормативных правовых документов создания КРК «Байтерек»
Задача 1.2.3. Обеспечение сохранности объектов и эффективного управления имуществом комплекса «Байконур»
1. Количество постов обеспечивающих охрану объектов комплекса «Байконур», не вошедших в состав аренды Российской Федерацией и исключенных из него
АДСЖКХ, МВД, МФ
обеспечение сохранности объектов комплекса «Байконур», не вошедших в состав аренды Российской Федерацией и исключенных из него
2. Количество объектов комплекса «Байконур», не вошедших в состав аренды Российской Федерацией и исключенных из него
Стратегическое направление 2. Развитие научной и научно-технологической базы космической деятельности
Цель 2.1. Повышение казахстанского содержания в создании и применении космической техники и технологии

2.1.1 -мiндет. Ғарыштық зерттеулердiң ғылыми және тәжірибелі-эксперименталдық базасын дамыту
1. Жүргізілген ғылыми-зерттеу жұмыстары:
басталғаны
БҒМ,
мүдделі мемлекеттік
органдар
- ғарыш техникасы мен материалдардың тәжірибелік үлгілерін қолдану және әдістерін енгізудегі сұраныстарын анықтау;
- қашықтықтан зондтау әдістерімен ғарыштан ҚР аумағының жағдайын және жерүсті ғарыштық геодинамикалық және геофизикалық мониторинг, таяу және алыс ғарышты зерттеу нәтижелерін бағалау жөніндегі мемлекеттік органдардың жедел жұмысында ғарыш технологияларын қолдану жөніндегі және т.б.
әдістемелерді келісу және бекіту
жалғасатыны
аяқталғаны
2. Әзірленген жаңа ғылымды көп қажет ететін технологиялардың саны, оның ішінде:
ғарыш техникасы мен материалдардың құрылған эксперименталдық үлгілерінің саны
3. Тәжірибеге енгізілген ғылыми әзірлемелер саны
2.1.2-мiндет. Ғарыш қызметін экологиялық нормалау жүйесін дамыту
1. Ғарыштық-зымыран қызметінің (ҒЗҚ) әсеріне ұшыраған аумақтардағы экожүйенің жай-күйін кешенді бағалауды нормативтік-әдістемелік қамтамасыз ету базасын кеңейту
Қоршағанортамині, ТЖМ, ЖРА, мүдделі мемлекеттік органдар
-ЗҒҚ экологиялық қауіпсіздігі саласында басқарушы шешімдерді қабылдау үшін мемлекеттік органдарды ақпараттық-талдамалыққамтамасыз ету
-нормативтiк құқықтық құжаттарды, экологиялық нормалау және ғарыш қызметi жүйесiнiң әдiстемелерiн келiсу және бекiту
2. ҒЗҚ экологиялық қауіпсіздік саласындағы басқару шешімдерін қабылдауға арналған мемлекеттік органдарды ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету
2.1.3-міндет. Ғарыш қызметі саласында халықаралық ынтымақтастықты дамыту
1. Шетел мемлекеттерімен әріптестік қарым-қатынасты кеңейту
«Сырбар» СБҚ, СІМ, Қаржымині, ЭДСМ, мүдделі органдар
ғарыш қызметі саласындағы мемлекеттермен ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар мен басқа да құжаттардың жобаларын келісу
2. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің мемлекетаралық радионавигациялық бағдарламасы аясында келісілген құжаттар саны
6-бөлiм. Тәуекелдi басқару
Мүмкiн болатын тәуекелдiң атауы
Әрекет жасаудың сақтандыру және (немесе) уақтылы түрiндегi шаралар қабылданбаған жағдайда мүмкiн болатын салдары
Басқару тәуекелi бойынша шаралары
Сыртқы тәуекелдер
Әлемдiк қаржылық дағдарыспен байланысты халықаралық ғарыштық нарық жағдаяты мен құрылымының өзгеруi
Жасалған ғарыштық технологиялар, олардың негiзiндегi қызметтер, басқа өнiм сыртқы нарықта сұранысқа ие болмай қалады. Жобалардың өтелiмдiлiк мерзiмдерi, басқа да жағымсыз факторлар артады.
Спутниктiк навигация, ЖҚТ қосымшалары, байланыс салаларындағы ғарыш қызметтерiн тұтынудың iшкi нарығын қалыптастыру.
Тиісті салаларда ғарыш қызметтерінің нәтижелерін пайдалану бойынша мемлекеттiк органдардың, ұйымдар мен жеке меншік компаниялардың өзара іс-қимылын тереңдету және кеңейту.
Мемлекеттiк органдардың, ұйымдар мен жеке меншік компаниялардың байланыс, ЖҚТ, спутниктiк навигация және т.б. ғарыш қызметтеріне қажеттіліктері бойынша дерекқорлар құру.
Ресей Федерациясының «Восточный» жаңа ғарыш айлағының құрылысы, РФ 2040 жылға дейiнгi жаңа стратегия және ғарыштық саланы дамытудың ғарыштық бағдарламаларын қабылдау жөнiндегi ниеттерi
«Байқоңыр» ғарыш айлағында ресейлiк жобалар мен бағдарламалардың тоқтатылуы, ғарыш айлағын жалға беру талаптардың өзгеруi және т.б.
«Байқоңыр» ғарыш айлағында жаңа жағдайларда РФ-мен өзара қарым қатынасты көздейтін келісімді дайындау.
«Байқоңыр» ғарыш айлағында «Бәйтерек» ҒЗК құру жұмыстарын жеделдету.
«Байқоңыр» ғарыш айлағын басқа мемлекеттердің қатысуымен пайдалану мүмкіндігін қарау.
«Днепр» және «Зенит» ЗТ және т.б. коммерциялық пайдалану жобаларына қатысу арқылы Қазақстанның «Байқоңыр» ғарыш айлағының қызметіне қатысуын кеңейту.
Тараптардың бiрiнiң түрлi саяси және экономикалық себептер бойынша бiрлескен жобалардан бас тартуы
Басталған жобаларды аяқтау мүмкін емес жағдайда келтірілетін зиян
Келiсiмшарттарда және тиiстi келiсiмдерде мiндеттемелердi орындамаудан келтiрiлген шығынның өтелуiн көздеу.
Басталған жобаларды одан әрі жалғастыру бойынша басқа баламалы серіктестерді іздеу.
Басталған жобаларды өз күшімен одан әрі жалғастыру мүмкіндігін қарау.
Зымырандық технологияларға халықаралық бақылау режимінің (ЗТБЖ) шектеулері мен санкцияларының әрекеті.
Зымырандық технологиялар бойынша конструкторлық, техникалық және басқа құжаттама алудың мүмкін еместігі.
ЗТБЖ-ға мүше мемлекеттермен ынтымақтастықтың шектелуі.
ЗТБЖ-ға мүше мемлекеттермен Қазақстанның аталған режимге кіру мәселесі бойынша белсенді өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
Ғарыш кеңістігін бейбіт мақсатта пайдалану бойынша Казақстанның насихаты.
Шет мемлекеттермен серіктестік қарым–қатынасты кеңейту.
Ішкі тәуекелдер
Жоғары білікті кадрлардың тұрақтамауы
Мемлекеттiк органның кәсiптiк мүмкiндiктерiнiң күрт төмендеуi және олардың өзектi мiндеттердi орындауға қабiлетсiздiгi
Қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн арттыру. Еңбекке жайлы жағдайлар туғызу. Жұмыс күнiнiң ұзақтығын қалыпқа келтiру.
Моральдік және материалдық ынталандыру.
Көлiктiк қамтамасыз ету.
«Байқоңыр» ғарыш айлағының негiзгi құрал-жабдығының моральды және табиғи тозуы
Бәсекелі артықшылықтарының жоғалуы және қазақстандық ғарыш саласының бәсекеге қабілеттілігінің төменділігі.
Ресеймен және Украинамен «Байқоңыр» ғарыш айлағынан ғарыштық зымыран кешендерін жаңғырту және ұшыру қызметтерін көрсету бойынша бірлескен кәсіпорындар құру.
Астана қаласында орналасатын орталығымен қазақстандық ғарыштық кластерді құру.
Зымыран-ғарыш техникасының (ЗҒТ) арнайы конструкторлық-технол огиялық бюросын, ЗҒТ құрауыштарын өндіру кәсіпорындарын құру.
Технологиялар трансферті.
Ғарыш техникасын жасау кезінде технологиялық тәртіпті бұзу, сапаны жеткіліксіз бақылау.
Техниканың жұмыс істемеуі, жұмыс кестелерінің орындалмауы, жобалардың кеш уақтылы іске асырылмауы, адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп-қатер.
Өндірілетін ғарыш техникасының сапасына талаптарды арттыру.
Ғарыш техникасын құру және пайдалану стандарттарын әзірлеу.
Ғарыш техникасын жасау сапасын бақылау жүйесін құру.

Задача 2.1.1. Развитие научной и опытно-экспериментальной базы космических исследований
1. Проведенные научно-исследовательские работы:
начатые
МОН, заинтересованные государственные органы
- определение потребностей во внедрении методов и использовании экспериментальных образцов космической техники и материалов;
- согласование и утверждение методик по использованию космических технологий в оперативной работе госорганов по оценке состояния территории РК из космоса методами дистанционного зондирования и результатов наземно-космического геодинамического и геофизического мониторинга, изучения ближнего и дальнего космоса и др.
продолжающиеся
завершенные
2. Количество разработанных новых наукоемких технологий, в т.ч.:
количество созданных экспериментальных образцов космической техники и материалов
3. Количество научных разработок внедренных в практику
Задача 2.1.2. Развитие системы экологического нормирования космической деятельности
1. Расширение базы нормативно-методического обеспечения комплексной оценки состояния экосистем на территориях, подверженных воздействию РКД
МООС, МЧС, АУЗР, заинтересованные госорганы
- информационно-аналитическое обеспечение государственных органов для принятия управленческих решений в области экологической безопасности РКД;
- согласование и утверждение нормативных правовых документов, методик системы экологического нормирования и космической деятельности
2. Информационно-аналитическое обеспечение государственных органов для  принятия управленческих решений в области экологической безопасности РКД
Задача 2.1.3. Развитие международного сотрудничества в области космической деятельности
1. Расширение партнерских отношений с зарубежными государствами
СВР «Сырбар», МИД, МФ, МЭРТ, заинтересованные органы
согласование проектов международных договоров и других документов о сотрудничестве с государствами в области космической деятельности
2. Количество согласованных документов в рамках Межгосударственной радионавигационной программы государств-участников Содружества Независимых Государств
Раздел 6. Управление рисками
Наименование возможного риска
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние риски
Изменения конъюнктуры и структуры международного космического рынка, связанные с мировым финансовым кризисом.
Созданные космические технологии, услуги на их основе окажутся не востребованными на внешнем рынке. Повысятся сроки окупаемости проектов, другие отрицательные факторы.
Формирование внутреннего рынка потребления космических услуг в области спутниковой навигации, приложений ДЗЗ, связи.
Углубление и расширение взаимодействия с государственными органами, организациями и частными компаниями по применению достижений космической деятельности в соответствующих сферах.
Создание баз данных по потребностям государственных органов, организаций и частных компаний в космических услугах связи, ДЗЗ, спутниковой навигации и др.
Намерения Российской Федерации по строительству нового космодрома «Восточный», принятие новой стратегии и космических программ развития космической отрасли в РФ до 2040 года.
Сворачивание российских проектов и программ на космодроме «Байконур», изменение условий аренды космодрома и т.д.
Подготовка Соглашения, предусматривающего взаимоотношения с РФ на космодроме «Байконур» на новых условиях.
Ускорение работ по созданию на космодроме «Байконур» КРК «Байтерек».
Рассмотрение возможности использования космодрома «Байконур» с участием других государств.
Расширение участия Казахстана в  деятельности космодрома «Байконур» через участие в проектах коммерческого использования РН «Днепр» и «Зенит» и др.
Отказ от совместных проектов по различным политическим и экономическим причинам одной из сторон.
Ущерб в случае невозможности завершения начатых проектов
Предусмотрение в контрактах и соответствующих соглашениях возмещение ущерба от невыполнения обязательств участниками совместных проектов.
Поиск других альтернативных партнеров по продолжению дальнейшей реализации начатых проектов.
Рассмотрение возможности продолжения начатых проектов собственными силами.
Действие ограничений и санкций международного режима контроля за ракетными технологиями (РКРТ).
Невозможность получения технической, конструкторской и другой документации по ракетным технологиям.
Ограничение в сотрудничестве с государствами-членами РКРТ.
Обеспечение активного взаимодействия с государствами-членами РКРТ по вопросу вступления Казахстана в данный режим.
Пропаганда Казахстана по использованию  космического пространства в мирных целях.
Расширение партнерских отношений с иностранными государствами.
Внутренние риски
Отток высококвалифицированных кадров.
Резкое снижение профессиональных возможностей государственного органа и неспособность выполнения им ключевых задач.
Повышение квалификации сотрудников.
Создание благоприятных условий труда.
Нормализация продолжительности рабочего дня.
Моральное и материальное стимулирование.
Транспортное обеспечение.
Моральный и физический износ основных средств космодрома «Байконур».
Потеря конкурентных преимуществ и низкая конкурентоспособность казахстанской космической отрасли.
Создание совместных с Россией и Украиной предприятий по модернизации космических ракетных комплексов и оказанию пусковых услуг с космодрома «Байконур».
Создание казахстанского космического кластера с центром в г. Астана.
Создание конструкторско-технического бюро ракетно-космической техники (РКТ), предприятий по производству компонентов РКТ.
Трансферт технологий.
Нарушение технологической дисциплины при изготовлении космической техники, недостаточный контроль качества.
Отказ техники, срывы графиков работ, несвоевременная реализация проектов, угроза жизни и здоровью людей.
Повышение требований к качеству изготовляемой космической техники.
Разработка стандартов создания и эксплуатации космической техники.
Создание системы контроля качества изготовления космической техники.

4 643 255
Бюджеттiк даму бағдарламалары
мың тг.
4 957 511
13 767 803
37 036 501
33 097 437
21 302 724
13 733 794
0
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
«ҒБРО» АҚ – «Республикалық ғарыштық байланыс орталығы» акционерлiк қоғамы
«ҚҒС» ҰК» АҚ – «Қазақстан Ғарыш Сапары» ұлттық компания» акционерлiк қоғамы
«ҰҒЗТО» АҚ – «Ұлттық ғарыштық зерттеулер мен технологиялар орталығы» акционерлiк қоғамы
«Бәйтерек» БК» АҚ – «Бәйтерек» Қазақстан-Ресей бiрлескен кәсiпорны» акционерлiк қоғамы
«Инфракос» РМК – «Инфракос» республикалық мемлекеттiк кәсiпорны
«Ғарыш-Экология» ҒЗО» РМК – «Ғарыш-Экология» ғылыми-зерттеу орталығы» республикалық мемлекеттiк кәсiпорны
АШМ – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi
ДСМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi
IIМ – Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi
ИЖТМ – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлiгi
ККМ – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi
Қоршағанортамині – Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi
МГМ – Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлiгi
СIМ – Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi
ТЖМ – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгi
ЭДСМ – Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлiгi
ҰҒА – Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
ҚТҮШІА – Қазақстан Республикасы құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі
ЖРА – Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттiгi
СА – Қазақстан Республикасы Статистика агенттiгi
ҰҚК – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi
ДЭФ – Дүниежүзілік экономикалық форум

4 643 255
бюджетные программы развития
тыс. тг.
4 957 511
13 767 803
37 036 501
33 097 437
21 302 724
13 733 794
0
Расшифровка аббревиатур:
АО «РЦКС» – акционерное общество «Республиканский центр космической связи»
АО «НК «ҚҒС» – акционерное общество «Национальная компания «Қазақстан Ғарыш Сапары»
АО «НЦКИТ» – акционерное общество «Национальный центр космических исследований и технологий»
АО «СП «Байтерек» – акционерное общество «Совместное Казахстанско-Российское предприятие «Байтерек»
РГП «Инфракос» – Республиканское государственное предприятие «Инфракос»
РГП «НИЦ «Ғарыш-Экология» – Республиканское государственное предприятие «Научно-исследовательский центр «Ғарыш-Экология»
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИНТ – Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МНГ – Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МО – Министерство обороны Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МООС – Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТК – Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МЭРТ – Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
НКА – Национальное космическое агентство Республики Казахстан
АДСЖКХ – Агентство Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства
АУЗР – Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами
АС – Агентство по статистике Республики Казахстан
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
ВЭФ – Всемирный экономический форум