"Заңсыз сақталған атыс қаруын, оқ-дәріні және жарылғыш заттарды азаматтардың ерікті түрде өтемді тапсыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 желтоқсандағы № 1299 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 сәуірдегі № 370 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 821 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.10.2015 № 821 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы» 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Заңсыз сақталған атыс қаруын, оқ-дәріні және жарылғыш заттарды азаматтардың ерікті түрде өтемді тапсыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 желтоқсандағы № 1299 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 48, 598-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Заңсыз сақталған атыс қаруын, оқ-дәріні және жарылғыш заттарды азаматтардың ерікті түрде өтемді тапсыру ережесінде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Ерікті түрде тапсырылған барлық атыс қаруы, оқ-дәрі, жарылғыш заттар заңнамада белгіленген тәртіппен кәдеге жаратуға жатады.
Антикварлық қару (орталық соққыдағы біртұтас патрондармен атуға арналып жасалған атыс қаруынан басқа, 1899 жылға дейін жасалған атыс қаруы) және мәдени құндылығы бар қару комиссияның шешімі бойынша Ішкі істер министрлігінің, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ішкі істер департаменттерінің жедел-криминалистикалық бөлімшелерінің заттай коллекцияларына немесе мұражайларына берілуі мүмкін.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Тапсырылған атыс қаруы, оқ-дәрі мен жарылғыш заттар үшін азаматтарға сыйақы белгілеу туралы мәселелерді комиссия шешеді.
Комиссия құрамы облыстардың, Алматы, Астана қалаларының ішкі істер департаменттері бастықтарының бұйрықтарымен бекітіледі әрі тыл және қаржылық қамтамасыз ету, лицензиялық-рұқсат беру жұмысы, криминалдық полиция, өзіндік қауіпсіздік, жедел-криминалистикалық және ақпараттық-техникалық қызметтер бөлімшелерінің қызметкерлерінен тұрады.
Комиссия төрағасы болып қалалық немесе аудандық ішкі істер органының (бұдан әрі – ҚАІІО) бастығы орынбасарларының бірі тағайындалады.
Комиссия хатшысы болып комиссия отырысын ұйымдастыратын ҚАІІО-ның лицензиялық-рұқсат беру жұмысының қызметкері тағайындалады.»;
15-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2007 года № 1299 "Об утверждении Правил добровольной возмездной сдачи гражданами незаконно хранящихся огнестрельного оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2013 года № 370. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 821
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.10.2015 № 821 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года «О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2007 года № 1299 «Об утверждении Правил добровольной возмездной сдачи гражданами незаконно хранящихся огнестрельного оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ» (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 48, ст. 598) следующие изменения и дополнения:
в Правилах добровольной возмездной сдачи гражданами незаконно хранящихся огнестрельного оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ, утвержденных указанным постановлением:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Все добровольно сданное огнестрельное оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества подлежат утилизации в установленном законодательством порядке.
Антикварное оружие (огнестрельное оружие, изготовленное до 1899 года, за исключением огнестрельного оружия, изготовленного для стрельбы унитарными патронами центрального боя) и оружие, имеющее культурную ценность, по решению комиссии может передаваться в натурные коллекции оперативно-криминалистических подразделений или музеи Министерства внутренних дел, департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы, областей и на транспорте.»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Вопросы об установлении вознаграждения гражданам за сданное огнестрельное оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества решаются комиссионно.
Состав комиссий утверждается приказами начальников Департаментов внутренних дел областей, городов Алматы, Астаны и состоит из сотрудников подразделений тылового и финансового обеспечения, лицензионно-разрешительной работы, криминальной полиции, собственной безопасности, оперативно-криминалистической и информационно-технической служб.
Председателем комиссии назначается один из заместителей начальника городского или районного органа внутренних дел (далее – ГОРОВД).
Секретарем комиссии назначается сотрудник лицензионно-разрешительной работы ГОРОВД, который организует заседания комиссии.»;
часть первую пункта 15 изложить в следующей редакции:

«15. Көзделген тексерулерді жүргізгеннен кейін комиссия тапсырылатын заттардың, құралдардың техникалық жай-күйі мен сыйақылар мөлшері туралы екі данада (1-қосымша) жазбаша қорытынды шығарады, оны ҚАІІО бастығы бекітеді және елтаңбалық мөрмен бекітіледі.»;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«16. ҚАІІО комиссияларының жұмыс материалдарын апта сайын облыстардың, Алматы және Астана қалаларының ішкі істер департаменттері жинақтайды, есептіліктің бекітілген нысандары бойынша Ішкі істер министрлігі орталық аппаратының тиісті қызметтеріне (әкімшілік және криминалдық полиция комитеттері және қаржылық қамтамасыз ету департаментіне) жібереді.»;
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«18. Сыйақы мөлшерін белгілеу кезінде комиссиялар қару-жарақ заттарының техникалық жай-күйін ескеруі қажет.»;
мынадай мазмұндағы 18-1-тармақпен толықтырылсын:
«18-1. Комиссиялар қарудың техникалық жай-күйін айқындау кезінде осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес 3 санатты қолданады.
1-санатқа жатқызылған қару үшін төлем ұсынылатын құнының 100 %-ы есебінен жүргізіледі.
2-санатқа жатқызылған қару үшін төлем ұсынылатын құнының 70 %-ы есебінен жүргізіледі.
3-санатқа жатқызылған қару үшін төлем ұсынылатын құнының 30 %-ы есебінен жүргізіледі.»;
Ережеге қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес көрсетілген Ережеге 2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2013 жылғы 17 cәуірдегі
№ 370 қаулысына
1-қосымша
Ережеге 1-қосымша
«БЕКІТЕМІН»
__________________ ІІО бастығы
______________________________
201   жылғы «  »
Азаматтар тапсыратын атыс қаруының, жарылғыш заттардың,
оқ-дәрінің техникалық жай-күйі мен оларды тапсырғаны үшін
сыйақы белгілеу жөніндегі комиссияның
ҚОРЫТЫНДЫСЫ
Төрағасы: ___________________________________________________________
Комиссия мүшелері: 1) _______________________________________________
2) _______________________________________________
3) _______________________________________________
4) __________________________ құрамындағы комиссия
______________________________________ тұратын азамат _______________
(үйінің мекенжайы)                               (Т.А.Ә.)
______________________________________________________________ қаруды
(атауы, маркасы, калибрі, нөмірі, шығарылған жылы)
___________________________________________________ жарылғыш заттарды
(атауы, салмағы, саны)
____________________________________________________ оқ-дәріні ерікті
(саны, калибрі, қандай қарудан)
түрде тапсыруы туралы материалдарды қарап, олардың техникалық
жай-күйін тексеріп, мыналарды
АНЫҚТАДЫ:
Азамат ____________________________________________________ тапсырған
(Т.А.Ә.)
________________________________ қаруға _____________________________
жарылғыш заттарға _________________________________________ оқ-дәріге
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы «___» _____ № __ қаулысы
қолданылды, оларды тапсырғаны үшін:
қаруға ______________ - еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде,
жарылғыш заттарға ___ - еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде,
оқ-дәріге ___________ - еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде
сыйақы төлеу қажет.
Мынадай себептер бойынша ____________________________________________
_____________________________________________________________________
тапсырылған қаруға жоғарыда көрсетілген қаулының күші қолданылмайды
_____________________________________________________________________
(қару, оқ-дәрі, жарылғыш заттар)
Төлеуге жататын жиыны: ______________________________________________
(cомасы жазумен)
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
201__ жылғы «___» ______________
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2013 жылғы 17 cәуірдегі
№ 370 қаулысына
2-қосымша
Ережеге 2-қосымша
Атыс қаруының санаттары

«15. После проведения предусмотренных проверок комиссией выносится письменное заключение в двух экземплярах (приложение 1) о техническом состоянии сдаваемых предметов, веществ и размерах вознаграждения, которое утверждается начальником ГОРОВД и скрепляется гербовой печатью.»;
пункт 16 изложить в следующей редакции:
«16. Материалы работы комиссий ГОРОВД еженедельно обобщаются департаментами внутренних дел областей, городов Алматы и Астаны, направляются в соответствующие службы (комитеты административной, криминальной полиции и Департамент финансового обеспечения) центрального аппарата Министерства внутренних дел по утвержденным формам отчетности.»;
пункт 18 изложить в следующей редакции:
«18. При определении размеров вознаграждения комиссиями должно учитываться техническое состояние предметов вооружения.»;
дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
«18-1. Комиссиями при определении технического состояния оружия применяются 3 категории согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
За оружие, отнесенное к 1 категории, оплата производится из расчета 100 % от рекомендуемой стоимости.
За оружие, отнесенное ко 2 категории, оплата производится из расчета 70 % от рекомендуемой стоимости.
За оружие, отнесенное к 3 категории, оплата производится из расчета 30 % от рекомендуемой стоимости.»;
приложение к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 2 к указанным Правилам согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 17 апреля 2013 года № 370
Приложение 1
к Правилам
«УТВЕРЖДАЮ»
Начальник ОВД
«  » 201 года.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
комиссии по техническому состоянию сдаваемого
гражданами огнестрельного оружия, взрывчатых веществ,
боеприпасов и определению вознаграждения за их сдачу
Комиссия в составе Председателя: ____________________________________
Членов комиссии: 1) _________________________________________________
2) _________________________________________________
3) _________________________________________________
4) _________________________________________________
рассмотрев материалы о добровольной сдаче
гражданином __________________________
(Ф.И.О.)
прож._________________________
(дом. адрес)
оружия ______________________________________________________________
(наименование, марка, калибр, номер, год выпуска)
взрывчатых веществ __________________________________________________
(наименование, вес, количество)
боеприпасов _________________________________________________________
(количество, калибр, от какого оружия)
проверив их техническое состояние
УСТАНОВИЛА:
Сданное гр.__________________________________________________________
(Ф.И.О.)
оружие ______________________________________________________________
взрывчатые вещества _________________________________________________
боеприпасы __________________________________________________________
попадают под действие постановления Правительства Республики
Казахстан от «___» ______ 2007 г. № _____ за их сдачу необходимо
выплатить следующие вознаграждение за:
оружие в _______________________ - кратном размере месячного
расчетного показателя
взрывчатые вещества в __________ - кратном размере месячного
расчетного показателя
боеприпасы в ___________________ - кратном размере месячного
расчетного показателя
не попадают под действие вышеуказанного постановления сданные
_____________________________________________________________________
(оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества)
по следующим причинам _______________________________________________
Итого подлежит к
выплате:_____________________________________________________________
(сумма прописью)
Председатель комиссии _______________________________________________
члены комиссии
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
«___» ____________ 201 _ г.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 17 апреля 2013 года № 370
Приложение 2
к Правилам
Категории огнестрельного оружия

1. 1-санаттағы қаруға:
1) пайдалануда болмаған және техникалық ақаулықтары жоқ қару;
2) бұрын пайдалануда болған, бірақ көрінетін немесе жасырын ақаулықтары жоқ, тауарлық түрін жоймаған қару жатады.
2. 2-санаттағы қаруға:
пайдалануда болмаған не пайдаланылған, одан әрі пайдалануға кедергі болмайтын, оларды жоюды не тораптарын және тетіктерін ауыстыруға немесе қалпына келтіруге байланысты емес жөндеу жолымен жоюды талап етпейтін, жекелеген техникалық ақаулықтары немесе тауарлық түрінің ақаулары бар қару жатады.
Оған:
1) декоративтік, коррозияға қарсы жабындары мен элементтері ішінара (жергілікті) жоғалған; жөндеу арқылы жойылатын немесе орны толатын, зақымдаудан немесе жоғалудан болған жекелеген ақаулықтары;
2) дұрыс жинамаудан, ретке келтірмеуден немесе кірлеуден туындайтын, ауыстырмай немесе қалпына келтірмей жөндеу не тазалау және майлау арқылы жойылатын, жекелеген тораптар мен тетіктердің қызмет көрсетуінде бұзушылықтары немесе ақаулықтары;
3) жойылғаннан кейін бетінде айтарлықтай ақау қалдырмайтын бөлшектердің сыртқы және ішкі жабындарында аз байқалатын жергілікті коррозиясы бар қарулар жатады.
3. 3-санаттағы қаруға:
негізгі тораптарының, тетіктерінің, бөлшектерінің техникалық ақаулықтары болуы салдарынан одан әрі пайдалануға жарамсыз немесе пайдалану қауіпті, оларды жөндеу, қалпына келтіру немесе ауыстыру техникалық немесе экономикалық себептер бойынша орынсыз болатын қару жатады.
Оған:
1) бөлшектердің сыртқы және ішкі жабындарының кеңінен коррозияға ұшырауы немесе оның терең ойық түріндегі іздері; коррозиялық процестер салдарынан бөлшектердің пішіні мен көлемінің өзгеруі; сыналану және коррозиядан болған тетіктер функцияларының өзге де бұзылулары;
2) ұңғының жабылуына кедергі келтіретін немесе қаруға механикалық әсер ету кезінде (шайқау, соғу, ұру, «қирауға» күш салу) олардың өздігінен ашылуына әкелетін тетікті жабатын бөлшектердің бұзылуы немесе болмауы;
3) ұңғының кез келген бөлігіндегі жарылу, майысу, қампаю түріндегі бұзылулары;
4) ұңғының стандарттық профилі мен көлеміне және оның арналарына, патрон салатын орындарға (қоспаларын қыру, жонып өңдеу, үлкейту, кеңейту, бұрғылау, тығыздау) енгізілген өзгерістері;
5) мамандандырылған шеберханалар жағдайынан тыс жасалған (дәнекерлеу, балқыту, бандаждар орнату, сынықтарды біріктіру, жамаулар мен қаптамалардың, өздігінен жасалған қару бөлшектерінің немесе қарудың басқа модельдері бөлшектерінің және оларды басқа алмастырушылардың болуы) жөндеу белгілері бар;
6) кездейсоқ атуға алып келетін (сыртқы шүріппелердің сақтандырушы взводтарының тозуы, сақтандырғыштардың өздігінен қосылуы немесе олардың оқталғаннан кейін жұмыс істемеуі) сақтандыру құрылғыларының ақаулықтары;

1. К оружию 1 категории относится:
1) оружие, не находившееся в эксплуатации и не имеющее технических неисправностей;
2) оружие, ранее находившееся в эксплуатации, но не имеющее видимых или сокрытых неисправностей, утраты товарного вида.
2. К оружию 2 категории относится:
оружие, не находившееся в эксплуатации либо эксплуатировавшееся, у которого имеются отдельные технические неисправности или дефекты товарного вида, не препятствующие его дальнейшему использованию, не требующие устранения либо устраняемые путем ремонта, не связанного с заменой или восстановлением узлов и механизмов.
К нему относится оружие, имеющее:
1) частичную (местную) утрату декоративных, антикоррозийных покрытий и элементов; отдельные неисправности, вызванные повреждениями или утратой, устраняемые или восполняемые ремонтом;
2) нарушения или отклонения в функционировании отдельных узлов и механизмов, вызванные их неправильной сборкой, отладкой или загрязнением, устраняемым ремонтом, без их замены или восстановления, либо чисткой или смазкой;
3) локальную маловыраженную коррозию наружных и внутренних поверхностей деталей, не образующую после ее удаления значительных дефектов этих поверхностей.
3. К оружию 3 категории относится:
оружие, непригодное для дальнейшего использования или опасное в эксплуатации вследствие наличия технических неисправностей основных узлов, механизмов, деталей, ремонт, восстановление или замена которых по техническим или экономическим причинам нецелесообразны.
К нему относится оружие, имеющее:
1) обширную коррозию наружных и внутренних поверхностей деталей или ее следы в виде глубоких раковин; изменение формы и размеров деталей в результате коррозийных процессов; заклинивание и другие нарушения функций механизмов, вызванные коррозией;
2) повреждения или отсутствие деталей запирающего механизма, препятствующие запиранию стволов или вызывающие самопроизвольное их отпирание при механических воздействиях на оружие (сотрясение, толчки, удары, приложение усилия «на излом»);
3) повреждения стволов в виде трещин, вмятин, раздутий в любой их части;
4) изменения, внесенные в стандартные профиль и размеры стволов и их каналов, патронников (обточка, расточка, обковка, шустовка, рассверливание, запрессовка вставок);
5) наличие следов ремонта, выполненного вне условий специализированных мастерских (сварка, пайка, наложение бандажей, зачеканка трещин, наличие пробок и заплат, самодельно изготовленных деталей или деталей оружия других моделей и прочих их заменителей);
6) неисправности предохранительных устройств, влекущие возможность случайных выстрелов (изношенность предохранительных взводов наружных курков, самопроизвольное включение предохранителей или несрабатывание их после заряжения);

7) соғу-басу тетігі бөлшектерінің тозуынан болған немесе оларға өзгерістер енгізу жолымен әдейі қол жеткізілген қарудың тиісті модельдері немесе топтары үшін белгіленген нормамен салыстырғанда оқталған жағдайдан шүріппені (сыртқы шүріппелердің) басу үшін қажет күштің 20 пайыздан астамға азаюы;
8) қалыппен қосылған жерінде табанның қозғалуы (люфт); табанның бұзылуынан, жабу тетігі бөлшектерінің бұзылуынан туындаған қалыпқа қатысты ұңғының қозғалуы (люфт); ұңғының тұрақты бөлігі мен қалыптың арасында 0,2 мм-ден асатын саңылаудың болуы;
9) табанның бұзылуы, табанның пішіні мен мөлшерін стандарттық түрмен салыстырғанда өздігінен өзгертулері бар қарулар жатады.

7) уменьшение более чем на 20 процентов усилия, необходимого для спуска курка (ударника) с боевого взвода по сравнению с нормой, установленной для оружия соответствующих моделей или групп, вызванное изношенностью деталей ударно-спусковых механизмов или достигнутое специально путем внесения в них изменений;
8) шатание (люфт) ложи в месте сопряжения с колодкой; шатание (люфт) стволов относительно колодки, вызванные повреждениями ложи, изношенностью деталей запирающего механизма; наличие зазора свыше 0,2 мм между казенной частью стволов и колодкой;
9) повреждения ложи, самодельные изменения формы и размеров ложи по сравнению со стандартными.