Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттарының үлгілерін және оларды қорғауға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 5 қыркүйектегі № 927 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 желтоқсандағы № 1224 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.12.2023 № 1224 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 283 қаулысымен.
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" 2013 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының дипломатиялық паспортының үлгісі және оны қорғауға қойылатын талаптар;
2) Қазақстан Республикасының қызметтік паспортының үлгісі және оны қорғауға қойылатын талаптар бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 283 қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің осы қаулысы қабылданғанға дейін жасалған Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттары олардың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін жарамды болып саналсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 283 қаулысымен.
3. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттарының үлгілерін және Қазақстан Республикасының электрондық ақпарат тасымалдағыштары бар дипломаттық және қызметтік паспорттарының үлгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1375 қаулысы;
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1375 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 2 қазандағы № 1015 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 54, 513-құжат);
3) "Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттарының үлгілерін және Қазақстан Республикасының электрондық ақпарат тасымалдағыштары бар дипломаттық және қызметтік паспорттарының үлгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1375 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 қыркүйектегі № 1079 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 54, 772-құжат).
4) Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгізіледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 927 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының дипломатиялық паспортының үлгісі
және оны қорғауға қойылатын талаптар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 283 қаулысымен.

Об утверждении образцов дипломатического и служебного паспортов Республики Казахстан и требований к их защите
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2013 года № 927. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2023 года № 1224.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.12.2023 № 1224 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона Республики Казахстан от 29 января 2013 года "О документах, удостоверяющих личность" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) образец дипломатического паспорта Республики Казахстан и требования к его защите;
2) образец служебного паспорта Республики Казахстан и требования к его защите.
2. Дипломатические и служебные паспорта Республики Казахстан, изготовленные до принятия настоящего постановления Правительства Республики Казахстан, считать действительными до истечения сроков их действия.
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1375 "Об утверждении образцов дипломатического и служебного паспортов Республики Казахстан и образцов дипломатического и служебного паспортов Республики Казахстан, содержащих электронные носители информации";
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2010 года № 1015 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1375" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 54, ст. 513);
3) постановление Правительства Республики Казахстан от 20 сентября 2011 года № 1079 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1375 "Об утверждении образцов дипломатического и служебного паспортов Республики Казахстан и образцов дипломатического и служебного паспортов Республики Казахстан, содержащих электронные носители информации" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 54, ст. 772).
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 сентября 2013 года № 927
Образец дипломатического паспорта
Республики Казахстан и требования к его защите

1. Қазақстан Республикасының дипломатиялық паспорты (бұдан әрі - паспорт) машинамен оқылатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес дайындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 283 қаулысымен.
2. Паспорт УК-сәулелер әсерінен жылтырамайтын мақтадан жасалған, УК-сәулесі түскенде қызыл және жасыл түспен флуоресценттелетін талшықтар қосылған қағазға баспаханалық тәсілмен басылады.
Паспортта мынадай: интаглио мөрі; бедерлі басу әдісімен басылған мөрлі нөмірлеу; ультракүлгінді қорғау; жасырын сурет; көгілдір және сары түспен флуоресценттелетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туы түріндегі ретсіз орналасқан элементтерден тұратын қағаз; флуоресцентті жіп; паспорт нөмірі мен сериясының лазерлік перфорациялануы; оқшауланып салынған ерекше белгі; графикалық қорғау элементтері; көшіруге қарсы элементтер; түрлі-түсті мөр; "бәсеңсу" әсеріндегі қорғау элементі; тангирлі тор; біріккен суреттер; магнитті жіп; ұсақ әріптер және микромәтіндер түріндегі қорғау сипаттары бар.
3. Паспорт осы паспорт үлгісіне және оны қорғауға қойылатын талаптарға қосымшаға сәйкес құжат болып табылады, мөлшері 88x125 мм, бұрышы жұмырланған және мұқабадан, мұқабаға желімделген форзацтар мен 18 парақтан (36 бет) тұрады.
4. Паспорттың тік қалпында: мұқабасы, 1 және 4 – 35-беттері, артқы форцазы болады.
5. Паспорттың көлденең қалпында: 2, 3 беттері болады.
6. Паспорттың мұқабасы қою жасыл түсті, тозбайтын материал мен төсемнен дайындалады, олардың арасында паспорттың иесі туралы электрондық ақпарат тасымалдағыш ретінде пайдаланылатын антеннасы бар микросхема (байланыссыз интерфейсі бар чип) орналастырылады.
Жадының сыйымдылығы кемінде 64 Кб микросхемада қорғалған түрде паспорттың иесі туралы кескіндемелік және мәтіндік ақпарат сақталады.
Паспорттың алдыңғы мұқабасының сыртқы бетінде:
жоғары бөлігінде – қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN" деген жазу;
ортасында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының астында қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ПАСПОРТ
DIPLOMATIC PASSPORT"
деген жазу;
төменгі бөлігінде – паспортта электрондық ақпарат тасымалдағыштың бар екенін көрсететін арнайы белгі;
бұрыштарында – ұлттық ою-өрнек элементтері орналасқан.
Жазулар, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі, арнайы белгі және ұлттық ою-өрнек элементтері алтын түсті фольгамен өрнектеліп орындалады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 283 қаулысымен.

1. Дипломатический паспорт Республики Казахстан (далее – паспорт) изготавливается в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиносчитываемым проездным документам.
2. Паспорт выполнен типографским способом на бумаге, изготовленной из хлопка, не имеющей свечения под воздействием УФ-лучей, с волокнами, которые флуоресцируют красным и зеленым цветом при УФ-излучении.
Паспорт имеет защитные свойства в виде: интаглио печати; печатной нумерации, выполненной рельефным способом печати; ультрафиолетовой защиты; скрытого изображения; бумаги с хаотично распределенными элементами в виде Государственного Флага Республики Казахстан, флуоресцирующими голубым и желтым цветом; флуоресцентной нити; лазерной перфорации серии и номера паспорта; локального водяного знака; защитных графических элементов; антикопировальных элементов; ирисовой печати; защитного элемента - эффекта "затухание"; тангирной сетки; совмещающих изображений; магнитной нити; микрошрифтов и микротекстов.
3. Паспорт представляет собой документ, согласно приложению к настоящему образцу паспорта и требованиям к его защите, размером 88x125 мм с округленными углами и состоит из обложки, приклеенной к обложке, форзацев и 18 листов (36 страниц).
4. Вертикальное положение паспорта имеет: обложку, страницы 1 и 4 – 35, задний форзац.
5. Горизонтальное положение паспорта имеет: страницы 2, 3.
6. Обложка паспорта темно–зеленого цвета изготавливается из износостойкого материала и подложки, между которыми располагается микросхема (чип с бесконтактным интерфейсом) с антенной, используемая в качестве электронного носителя информации о владельце паспорта.
В микросхеме, имеющей емкость памяти не менее 64 Кб, в защищенном виде хранится графическая и текстовая информация о владельце паспорта.
На внешней стороне передней обложки паспорта размещаются:
в верхней части - надпись на казахском и английском языках:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN";
в центре - Государственный Герб Республики Казахстан;
под Государственным Гербом Республики Казахстан – надпись на казахском и английском языках:
"ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ПАСПОРТ
DIPLOMATIC PASSPORТ";
в нижней части - специальный знак, указывающий на наличие в паспорте электронного носителя информации;
по углам - элементы национального узора.
Надписи, изображение Государственного Герба Республики Казахстан, специальный знак и элементы национального узора выполняются тиснением фольгой золотистого цвета.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24.04.2015 № 283.

7. Паспорттың алдыңғы форзацында:
ортасында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасының астында – ұлттық ою-өрнек фрагменті түріндегі элемент және ұлттық ою-өрнек элементтері бар оюланған тармақ;
оюлы тармақтан төмен – паспорттың нөмірі орналасқан.
8. Паспорттың алдыңғы форзацы мен 1-бетінің арасында желімді негізі бар мөлдір пленка орналасқан.
9. Паспорттың 1-бетінде қазақ және ағылшын тілдерінде:
"Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
шет мемлекеттердің барлық құзыретті қызмет
органдарынан дипломатиялық паспорт иесінің
бөгетсіз жүріп-тұруын қамтамасыз
етуді және қажет болған жағдайда заңды
қолдау көрсетіліп, қорғалуын өтінеді.
The Ministry of Foreign Affairs of the
Republic of Kazakhstan requests all
competent authorities of foreign states
to permit the bearer of this diplomatic
passport to pass safely and freely and
to give the bearer all lawful aid and
protection in case of need." деген жазу орналасқан.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 283 қаулысымен.
10. Паспорттың 2-бетінде қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ/REPUBLIC OF KAZAKHSTAN"
деген жазу тігінен орналасқан.
Төменде екі жолға:
"ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ПАСПОРТ/DIPLOMATIC PASSPORT" деген жазу, оң жағында қазақ және ағылшын тілдерінде:
"Түрі/Тyре", "Мемлекет коды/Code of state", "Паспорттың №/Passpot Nо" деген жазу орналасқан.
Сол жағында мөлшері 45x35 мм фотосурет үшін орын бөлінген.
Фотосуреттің оң жағында мынадай деректемелер орналасады:
"Тегі/Surname
Аты/Given name
Азаматтығы/Nationaly
Ұлты
Туған күні, айы, жылы/Date of birth
ЖСН/Personal ID Nо.
Жынысы/Sex
Туған жері/Place of birth
Берілген уақыты/Date of issue
Паспорт мерзімі/Date of expiry
Өз қолы/Signature of bearer
Берген мекеме/Authority";
Паспорттағы "Ұлты" деген баған тек қазақ тілінде оны дайындау кезінде иесінің қалауы бойынша толтырылады. Паспорттың иесі ұлтын көрсетуден бас тартқан жағдайда, "Ұлты" деген баған паспорттың деректері бетінде көрсетілмейді.
Беттің төменгі ширегі – машинамен оқылатын аймақ, онда тігінен машинамен оқылатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес осы құжатта бар негізгі ақпарат қамтылған әріптер мен цифрлардың комбинациясынан тұратын машинамен оқылатын жазу орналасады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 283 қаулысымен.
11. Паспорттың 2-беті дизайн мен сипаттамалардың жоғары ашықтығын және жоғары орындалуын сақтай отырып, көптеген көрнекі әсер беретін мөлдір голографикалық қабатты материалдан тұратын арнайы ламинаттайтын пленкамен қорғалады.

7. На переднем форзаце паспорта размещаются:
в центре - Государственный Герб Республики Казахстан;
под Государственным Гербом Республики Казахстан – элемент в виде фрагмента национального орнамента и узорная розетка с элементами национального орнамента;
ниже узорной розетки – номер паспорта.
8. Между передним форзацем и страницей 1 располагается прозрачная пленка с клейкой основой.
9. На странице 1 паспорта размещается надпись на казахском и английском языках:
"Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
шет мемлекеттердің барлық құзыретті қызмет
органдарынан дипломатиялық паспорт иесінің
бөгетсіз жүріп-тұруын қамтамасыз
етуді және қажет болған жағдайда заңды
қолдау көрсетіліп, қорғалуын өтінеді.
The Ministry of Foreign Affairs of the
Republic of Kazakhstan requests all competent
authorities of foreign states to permit
the bearer of this diplomatic passport to pass
safely and freely and to give the bearer
all lawful aid and protection in case of need."
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2015 № 283.
10. На странице 2 паспорта располагается вертикальная надпись на казахском и английском языках:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ / REPUBLIC OF KAZAKHSTAN".
Ниже надпись в две строки:
"ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ПАСПОРТ/DIPLOMATIC PASSPORT", справа размещены надписи на казахском и английском языках:
"Tүpi / Туре", "Мемлекет коды / Code of state", "Паспорттың № / Passport No.".
с левой стороны место для фотографии размером 45x35 мм.
справа от фотографии размещаются следующие реквизиты:
"Teгi / Surname
Аты / Given name
Азаматтығы / Nationality
Ұлты
Туған күні, айы, жылы / Date of birth
ЖСН / Personal ID No.
Жынысы / Sex
Туған жеpi / Place of birth
Берілген уақыты / Date of issue
Паспорт мерзімі / Date of expiry
Өз қолы / Signature of bearer
Берген мекеме/ Authority".
Графа "Ұлты" в паспорте заполняется только на казахском языке и по желанию владельца при его изготовлении. При отказе владельца указывать национальность графа "Ұлты" не отражается на странице данных паспорта.
Нижняя четверть страницы - машиночитаемая зона, в которой вертикально располагается машиночитаемая запись, состоящая из комбинации букв и цифр, содержащая в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым проездным документам, основную информацию, имеющуюся в этом документе.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24.04.2015 № 283.
11. Страница 2 паспорта защищается специальной ламинирующей пленкой, которая представляет собой прозрачный голографический слоистый материал, производящий множество визуальных эффектов, сохраняя высокую яркость и высокое разрешение дизайна и характеристик.

12. Паспорттың 3-бетінде қазақ және ағылшын тілдерінде:
"СЫРТҚЫ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІНІҢ ҚЫЗМЕТТІК БЕЛГІЛЕРІ ҮШІН
FOR OFFICIAL USE OF THE MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS" деген
жазу тігінен орналасқан.
Паспорттың 3-беті иесінің ұзақ мерзімді шетелдік іссапарға шығатын кездегі дипломатиялық лауазымы туралы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің қызметтік жазбаларын орналастыруға арналған. Егер 3-бет пайдаланылған болса, онда белгілер паспорттың келесі бос бетіне қойылады.
13. Паспорттың 4–35-беттері шет мемлекеттердің визалары мен Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің өткізу пунктіндегі шекаралық бақылау қызметінің мемлекеттік шекараны кесіп өту туралы белгілерін қоюға арналған. Беттердің жоғарғы жағында қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ВИЗАЛАР/VISAS"
деген жазу орналасқан.
14. Паспорттың 36-бетінде қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ОСЫ ПАСПОРТ 36 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS PASSPORT CONTAINS 36 PAGES"
Бұл паспорт Қазақстан Республикасының
меншігі болып табылады, ал оның иесі
Қазақстан Республикасының қорғауында
This passport is the property of the
Republic of Kazakhstan and its holder
is under the protection of
the Republic of Kazakhstan"
деген жазу орналасқан.
15. Паспорттың артқы форзацында қазақ және ағылшын тілдерінде:
"Бұл дипломатиялық паспорт сезгіш электрондық технологиямен жабдықталған және де басқа электрондық құрылғылар сияқты дәл сондай мұқият қарауды қажет етеді. Оның тиісті түрде жұмыс істеуіне кепілдік беру үшін ұқыптап ұстаңыз, оны бүкпеңіз, теспеңіз, шектен тыс температурадан немесе шектен тыс ылғалдылықтан сақтаңыз.
This diplomatic passport contains sensitive
electronic technology and should be handled
with the same care as other electronic devices.
To ensure that it functions properly, please
do not bend, perforate of subject it to extreme temperatures or excessive moisture.
Бұл дипломатиялық паспорт Қазақстан
Республикасына шетелдік сапардан
оралғаннан кейін Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігіне тапсырылады." деген жазу орналасқан.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 283 қаулысымен.
16. Тоғыз әріптік – цифрлық нышандардан (2 әріптік нышан және жеті таңбалы цифрлық нөмір) тұратын паспорттың нөмірі 1-беттен бастап барлық беттерде лазерлік перфорация әдісімен басылып, паспорттың артқы форзацында аяқталады.
17. Паспорт беттерінің нөмірлері 4-беттен 35-бетті қоса алғанда, төменгі бұрыштарында орналасқан. 1–3, 36-беттерде нөмірлер жоқ.
18. Қағаз массаға парақтың бір жағына қорғаныш жіп орналасқан, онда "Қазақстан Кazakhstan" жазуы түрінде алмасып тұратын микромәтіндер және қысқа мәтіндермен жазылған және ол парақтың екі жағынан да оқылады.

12. На странице 3 паспорта вертикально размещается надпись на казахском и английском языках:
"СЫРТҚЫ ІCTEP МИНИСТРЛІГІНІҢ ҚЫЗМЕТТІК БЕЛГІЛЕРІ ҮШІН
FOR OFFICIAL USE OF THE MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS".
Страница 3 паспорта предназначена для размещения служебных отметок Министерства иностранных дел Республики Казахстан о дипломатической должности владельца при выезде в длительную заграничную командировку. Если страница 3 использована, то отметки производятся на другой свободной странице паспорта.
13. Страницы 4-35 паспорта предназначены для размещения виз иностранных государств и отметок пунктов пропуска пограничного контроля Республики Казахстан и иностранных государств о пересечении государственных границ. Вверху страниц размещается надпись на казахском и английском языках:
"ВИЗАЛАР / VISAS".
14. На странице 36 паспорта размещается надпись на казахском и английском языках:
"ОСЫ ПАСПОРТ
36 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS PASSPORT CONTAINS
36 PAGES
Бұл паспорт Қазақстан Республикасының
меншігі болып табылады, ал оның иесі
Қазақстан Республикасының қорғауында
This passport is the property of the Republic
of Kazakhstan and its holder is under
the protection of the Republic of Kazakhstan".
15. На заднем форзаце паспорта размещается надпись на казахском и английском языках:
"Бұл дипломатиялық паспорт сезгіш электрондық
технологиямен жабдықталған және де басқа
электрондық құрылғылар сияқты дәл сондай
мұқият қарауды қажет етеді. Оның тиісті түрде
жұмыс icтеуіне кепілдік беру үшін ұқыптап ұстаңыз,
оны бүкпеніз, теспеңіз, шектен тыс температурадан
немесе шектен тыс ылғалдылыктан сақтаңыз.
This diplomatic passport contains sensitive electronic
technology and should be handled with the same care as
other electronic devices. To ensure that it functions
properly, please do not bend, perforate or subject it to
extreme temperatures or excessive moisture.
Бұл дипломатиялық паспорт Қазақстан
Республикасына шетелдік сапардан
оралғаннан кейін Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігіне тапсырылады."
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2015 № 283.
16. Номер паспорта, состоящий из девяти буквенно-цифровых символов (два буквенных символа и семизначный цифровой номер), нанесен методом лазерной перфорации на всех страницах, начиная с 1 страницы, и заканчивается на заднем форзаце паспорта.
17. Номера страниц паспорта со страницы 4 по страницу 35 расположены в нижних углах. На страницах 1-3, 36 нумерация отсутствует.
18. В бумажную массу встроена защитная нить с одной стороны листа с чередующимися микротекстом и минитекстом в виде надписи "Қазақстан Kazakhstan", читаемой с обеих сторон листа.

19. Әрбір Паспортта жазулардың сақталуын арттыруға немесе паспортты және онда жазылған жазуларды қолдан жасаудан қорғауға арналған арнайы әзірленген элементтер қолданылады.
Қазақстан Республикасының
дипломатиялық паспортының
үлгісіне және оны қорғауға
қойылатын талаптарға
қосымша
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 283 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 927 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының қызметтік паспортының үлгісі және оны
қорғауға қойылатын талаптар
1. Қазақстан Республикасының қызметтік паспорты (бұдан әрі – паспорт) машинамен оқылатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес дайындалады.
2. Паспорт УК-сәулелер әсерінен жылтырамайтын мақтадан жасалған, УК-сәулесі түскенде қызыл және жасыл түспен флуоресценттелетін талшықтар қосылған қағазға баспаханалық тәсілмен басылады.
Паспортта мынадай: интаглио мөрі; бедерлі басу әдісімен басылған мөрлі нөмірлеу; ультракүлгінді қорғау; жасырын сурет; көгілдір және сары түспен флуоресценттелетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туы түріндегі ретсіз орналасқан элементтерден тұратын қағаз; флуоресцентті жіп; паспорт нөмірі мен сериясының лазерлік перфорациялануы; оқшауланып салынған ерекше белгі; графикалық қорғау элементтері; көшіруге қарсы элементтер; түрлі-түсті мөр; "бәсеңсу" әсеріндегі қорғау элементі; тангирлі тор; біріккен суреттер; магнитті жіп; ұсақ әріптер және микромәтіндер түріндегі қорғау сипаттары бар.
3. Паспорт осы паспорт үлгісіне және оны қорғауға қойылатын талаптарға қосымшаға сәйкес құжат болып табылады, мөлшері 88x125 мм, бұрышы жұмырланған және мұқабадан, мұқабаға желімделген форзацтар мен 18 парақтан (36 бет) тұрады.
4. Паспорттың тік қалпында: мұқабасы, 1 және 4 – 35-беттері, артқы форцазы болады.
5. Паспорттың көлденең қалпында: 2, 3-беттері болады.
6. Паспорттың мұқабасы қара түсті, тозбайтын материал мен төсемнен дайындалады, олардың арасында паспорттың иесі туралы электрондық ақпарат тасымалдағыш ретінде пайдаланылатын антеннасы бар микросхема (байланыссыз интерфейсі бар чип) орналастырылады.
Жадының сыйымдылығы кемінде 64 Кб микросхемада қорғалған түрде паспорттың иесі туралы кескіндемелік және мәтіндік ақпарат сақталады.
Паспорттың алдыңғы мұқабасының сыртқы бетінде:
жоғары бөлігінде – қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN" деген жазу;
ортасында - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының астында - қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ҚЫЗМЕТТІК ПАСПОРТ
SERVICE PASSPORT"
деген жазу;
төменгі бөлігінде – паспортта электрондық ақпарат тасымалдағыштың бар екенін көрсететін арнайы белгі;
бұрыштарында – ұлттық ою-өрнек элементтері орналасқан.
Жазулар, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі, арнайы белгі және ұлттық ою-өрнек элементтері алтын түсті фольгамен өрнектеліп орындалады.

19. В паспорте применяются специально разработанные элементы, предназначенные для повышения сохранности записей или защиты паспорта и произведенных в нем записей от подделок.
Приложение
к образцу дипломатического
паспорта Республики Казахстан
и требованиям к его защите
Сноска. Приложение в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2015 № 283.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 сентября 2013 года № 927
Образец служебного паспорта
Республики Казахстан и требования к его защите
1. Служебный паспорт Республики Казахстан (далее – паспорт) изготавливается в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиносчитываемым проездным документам.
2. Паспорт выполнен типографским способом на бумаге, изготовленной из хлопка, не имеющей свечения под воздействием УФ-лучей, с волокнами, которые флуоресцируют красным и зеленым цветом при УФ-излучении.
Паспорт имеет защитные свойства в виде: интаглио печати; печатной нумерации, выполненной рельефным способом печати; ультрафиолетовой защиты; скрытого изображения; бумаги с хаотично распределенными элементами в виде Государственного Флага Республики Казахстан, флуоресцирующими голубым и желтым цветом; флуоресцентной нити; лазерной перфорации серии и номера паспорта; локального водяного знака; защитных графических элементов; антикопировальных элементов; ирисовой печати; защитного элемента – эффекта "затухание"; тангирной сетки; совмещающих изображений; магнитной нити; микрошрифтов и микротекстов.
3. Паспорт представляет собой документ, согласно приложению к настоящему образцу паспорта и требованиям к его защите, размером 88x125 мм с округленными углами и состоит из обложки, приклеенных к обложке, форзацев и 18 листов (36 страниц).
4. Вертикальное положение паспорта имеет: обложку, страницы 1, 4 – 35, задний форзац.
5. Горизонтальное положение паспорта имеет: страницы 2, 3.
6. Обложка паспорта черного цвета изготавливается из износостойкого материала и подложки, между которыми располагается микросхема (чип с бесконтактным интерфейсом) с антенной, используемая в качестве электронного носителя информации о владельце паспорта.
В микросхеме, имеющей емкость памяти не менее 64 Кб, в защищенном виде хранится графическая и текстовая информация о владельце паспорта.
На внешней стороне передней обложки паспорта размещаются:
в верхней части - надпись на казахском и английском языках:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN";
в центре - Государственный Герб Республики Казахстан;
под Государственным Гербом Республики Казахстан - надпись на казахском и английском языках:
"ҚЫЗМЕТТІК ПАСПОРТ
SERVICE PASSPORT"
в нижней части - специальный знак, указывающий на наличие в паспорте электронного носителя информации;
по углам - элементы национального узора.
Надписи, изображение Государственного Герба Республики Казахстан, специальный знак и элементы национального узора выполняются тиснением фольгой золотистого цвета.

7. Паспорттың алдыңғы форзацында:
ортасында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының астында – ұлттық ою-өрнек фрагменті түріндегі элемент және ұлттық ою-өрнек элементтері бар оюланған тармақ;
оюлы тармақтан төмен – паспорттың нөмірі орналасқан.
8. Паспорттың алдыңғы форзацы мен 1-бетінің арасында желімді негізі бар мөлдір пленка орналасқан.
9. Паспорттың 1-бетінде қазақ және ағылшын тілдерінде:
"Шет мемлекеттердің барлық
құзыретті қызмет органдарынан осы
паспорттың иесі, шетелге жол жүруші
Қазақстан Республикасының азаматына
жан-жақты жәрдем көрсету сұралады.
All competent authorities of foreign states
are requested to extend all courtesies
to the bearer of this passport, a citizen
of the Republic of Kazakhstan,
traveling abroad." деген жазу орналасқан.
10. Паспорттың 2-бетінде қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ/REPUBLIC OF KAZAKHSTAN" деген жазу тігінен орналасқан.
Төменде екі жолға:
"ҚЫЗМЕТТІК ПАСПОРТ/SERVICE PASSPORT" деген жазу, оң жағында қазақ және ағылшын тілдерінде:
"Түрі/Тyре", "Мемлекет коды/Code of state", "Паспорттың №/Passpot Nо" деген жазу орналасқан.
Сол жағында мөлшері 45x35 мм фотосурет үшін орын бөлінген.
Фотосуреттің оң жағында мынадай деректемелер орналасады:
"Тегі/Surname
Аты/Given name
Азаматтығы/Nationaly
Ұлты
Туған күні, айы, жылы/Date of birth
ЖСН/Personal ID Nо.
Жынысы/Sex
Туған жері/Place of birth
Берілген уақыты/Date of issue
Паспорт мерзімі/Date of expiry
Өз қолы/Signature of bearer
Берген мекеме/Authority";
Паспорттағы "Ұлты" деген баған тек қазақ тілінде оны дайындау кезінде иесінің қалауы бойынша толтырылады. Паспорттың иесі ұлтын көрсетуден бас тартқан жағдайда "Ұлты" деген баған паспорттың деректері бетінде көрсетілмейді.
Беттің төменгі ширегі - машинамен оқылатын аймақ, онда тігінен машинамен оқылатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес осы құжаттағы негізгі ақпарат қамтылған әріптер мен цифрлардың комбинациясынан тұратын машинамен оқылатын жазу орналасады.
11. Паспорттың 2-беті дизайн мен сипаттамалардың жоғары ашықтығын және жоғары орындалуын сақтай отырып, көптеген көрнекі әсер беретін мөлдір голографикалық қабатты материалдан тұратын арнайы ламинаттайтын пленкамен қорғалады.
12. Паспорттың 3-бетінде қазақ және ағылшын тілдерінде:
"СЫРТҚЫ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІНІҢ ҚЫЗМЕТТІК БЕЛГІЛЕРІ ҮШІН
FOR OFFICIAL USE OF THE MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS" деген жазу тігінен орналасқан.
Паспорттың 3-беті иесінің ұзақ мерзімді шетелдік іссапарға шығатын кездегі лауазымы туралы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің қызметтік жазбаларын орналастыруға арналған. Егер 3-бет пайдаланылған болса, онда белгілер паспорттың келесі бос бетіне қойылады.

7. На переднем форзаце паспорта размещаются:
в центре - Государственный Герб Республики Казахстан;
под Государственным Гербом Республики Казахстан - элемент в виде фрагмента национального орнамента и узорная розетка с элементами национального орнамента;
ниже узорной розетки - номер паспорта.
8. Между передним форзацем и страницей 1 располагается прозрачная пленка с клейкой основой.
9. На странице 1 паспорта размещается надпись на казахском и английском языках:
"Шет мемлекеттердің барлық
құзыретті қызмет органдарынан осы
паспорттың иeci, шетелге жол жүруші
Қазақстан Республикасының азаматына
жан-жақты жәрдем көрсету сұралады.
All competent authorities of foreign states
are requested to extend all courtesies
to the bearer of this passport, a citizen
of the Republic of Kazakhstan,
traveling abroad."
10. На странице 2 паспорта располагается вертикальная надпись на казахском и английском языках:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ / REPUBLIC OF KAZAKHSTAN".
Ниже надпись в две строки:
"ҚЫЗMETTIК ПАСПОРТ / SERVICE PASSPORT",
справа размещены надписи на казахском и английском языках:
"Tүpi / Туре", "Мемлекет коды / Code of state", "Паспорттың № /
Passport No.".
с левой стороны место для фотографии размером 45x35 мм.
справа от фотографии размещаются следующие реквизиты:
"Teгi / Surname
Аты /Given name
Азаматтығы / Nationality
Ұлты
Туған күні, айы, жылы / Date of birth
ЖСН / Personal ID No.
Жынысы / Sex
Туған жері / Place of birth
Берілген уақыты / Date of issue
Паспорт мepзімі / Date of expiry
Өз қолы / Signature of bearer
Берген мекеме / Authority".
Графа "Ұлты" в паспорте заполняется только на казахском языке по желанию владельца при его изготовлении. При отказе владельца указывать национальность графа "Ұлты" не отражается на странице данных паспорта.
Нижняя четверть страницы - машиночитаемая зона, в которой вертикально располагается машиночитаемая запись, состоящая из комбинации букв и цифр, содержащая в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым проездным документам, основную информацию, имеющуюся в этом документе.
11. Страница 2 паспорта защищается специальной ламинирующей пленкой, которая представляет собой прозрачный голографический слоистый материал, производящий множество визуальных эффектов, сохраняя высокую яркость и высокое разрешение дизайна и характеристик.
12. На странице 3 паспорта вертикально размещается надпись на казахском и английском языках:
"СЫРТҚЫ ICTEP МИНИСТРЛІГІНІҢ ҚЫЗМЕТТІК БЕЛГІЛЕРІ YШІH
FOR OFFICIAL USE OF THE MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS".
Страница 3 паспорта предназначена для размещения служебных отметок Министерства иностранных дел Республики Казахстан о должности владельца при выезде в длительную заграничную командировку. Если страница 3 использована, то отметки производятся на другой свободной странице паспорта.

13. Паспорттың 4–35-беттері шет мемлекеттердің визалары мен Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің өткізу пунктіндегі шекаралық бақылау қызметінің мемлекеттік шекараны кесіп өту туралы белгілерін қоюға арналған. Беттердің жоғарғы жағында қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ВИЗАЛАР/VISAS"
деген жазу орналасқан.
14. Паспорттың 36-бетінде қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ОСЫ ПАСПОРТ 36 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS PASSPORT 36 PAGES"
Бұл паспорт Қазақстан Республикасының
меншігі болып табылады, ал оның иесі
Қазақстан Республикасының қорғауында
This passport is the property of the
Republic of Kazakhstan and its holder
is under the protection of
the Republic of Kazakhstan"
деген жазу орналасқан.
15. Паспорттың артқы форзацында қазақ және ағылшын тілдерінде:
"Бұл қызметтік паспорт сезгіш электрондық
технологиямен жабдықталған және де басқа
электрондық құрылғылар сияқты дәл сондай
мұқият қарауды қажет етеді. Оның тиісті түрде
жұмыс істеуіне кепілдік беру үшін ұқыптап ұстаңыз,
оны бүкпеңіз, теспеңіз, шектен тыс температурадан
немесе шектен тыс ылғалдылықтан сақтаңыз.
This service passport contains sensitive electronic
technology and should be handled with the same care as
other electronic devices. To ensure that it functions
properly, please do not bend, perforate or subject it to
extreme temperatures or excessive moisture.
Бұл қызметтік паспорт Қазақстан
Республикасына шетелдік іссапардан
оралғаннан кейін Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігіне тапсырылады." деген жазу орналасқан.
16. Тоғыз әріптік-цифрлық нышандардан (2 әріптік нышан және жеті таңбалы цифрлық нөмір) тұратын паспорттың нөмірі 1-беттен бастап барлық беттерде лазерлік перфорация әдісімен басылып, паспорттың артқы форзацында аяқталады.
17. Паспорт беттерінің нөмірлері 4-беттен 35-бетті қоса алғанда, төменгі бұрыштарында орналасқан. 1–3, 36-беттерде нөмірлер жоқ.
18. Қағаз массаға парақтың бір жағына қорғаныш жіп орналасқан, онда "Қазақстан kazakhstan" жазуы түрінде алмасып тұратын микромәтіндер және қысқа мәтіндермен жазылған және ол парақтың екі жағынан да оқылады.
19. Әрбір Паспортта жазулардың сақталуын арттыруға немесе паспортты және онда жазылған жазуларды қолдан жасаудан қорғауға арналған арнайы әзірленген элементтер қолданылады.
Қазақстан Республикасының
қызметтік паспортының
үлгісіне және оны қорғауға
қойылатын талаптарға
қосымша

13. Страницы 4-35 паспорта предназначаются для размещения виз иностранных государств и отметок пунктов пропуска пограничного контроля Республики Казахстан и иностранных государств о пересечении государственных границ. Вверху страниц размещается надпись на казахском и английском языках:
"ВИЗАЛАР/VISAS".
14. На странице 36 паспорта размещается надпись на казахском и английском языках:
"ОСЫ ПАСПОРТ
36 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS PASSPORT CONTAINS
36 PAGES
Бұл паспорт Қазақстан Республикасының меншігі болып табылады, ал оның иесі Қазақстан Республикасының қорғауында
This passport is the property of the Republic
of Kazakhstan and its holder is under
the protection of the Republic of Kazakhstan".
15. На заднем форзаце паспорта размещается надпись на казахском и английском языках:
"Бұл қызметтік паспорт сезгіш электрондық
технологиямен жабдықталған және де басқа
электрондық құрылғылар сияқты дәл сондай
мұқият қарауды қажет етеді. Оның тиісті түрде
жұмыс icтеуіне кепілдік беру үшін ұқыптап ұстаңыз,
оны бүкпеңіз, теспеңіз, шектен тыс температурадан
немесе шектен тыс ылғалдылықтан сақтаңыз.
This service passport contains sensitive electronic
technology and should be handled with the same care as
other electronic devices. To ensure that it functions
properly, please do not bend, perforate or subject it to
extreme temperatures or excessive moisture.
Бұл қызметтік паспорт Қазақстан
Республикасына шетелдік іссапардан
оралғаннан кейін Қазақстан Республикасының
Сыртқы icтep министрлігіне тапсырылады."
16. Номер паспорта, состоящий из девяти буквенно-цифровых символов (два буквенных символа и семизначный цифровой номер), нанесен методом лазерной перфорации на всех страницах, начиная с 1 страницы, и заканчивается на заднем форзаце паспорта.
17. Номера страниц паспорта со страницы 4 по страницу 35 располагаются в нижних углах. На страницах 1-3, 36 нумерация отсутствует.
18. В бумажную массу встроена защитная нить с одной стороны листа с чередующимися микротекстом и минитекстом в виде надписи "Қазақстан Kazakhstan", читаемой с обеих сторон листа.
19. В паспорте применяются специально разработанные элементы, предназначенные для повышения сохранности записей или защиты паспорта и произведенных в нем записей от подделок.
Приложение к
образцу служебного паспорта
Республики Казахстан и требованиям
к его защите