"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 1 қазандағы № 1033 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне әлеуметтiк қамсыздандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 9, 41-құжат; 2004 ж., № 23, 140,
142-құжаттар; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 9-10, 50-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 15-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат):
1) 10-1-баптың 1-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) төлеушiлерден түскен міндетті әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтiк аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды Қорға аударуды, артық (қате) төленген әлеуметтiк аударымдар сомаларын және (немесе) олар бойынша өсiмпұлдарды төлеушiлерге қайтаруды жүзеге асыруды;»;
6) тармақшадағы «ұсынуды жүзеге асырады.» деген сөздер «ұсынуды;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) жеке сәйкестендіру нөмірі жоқ және (немесе) деректемелерінде қателер жіберілген адамдар үшін аударылған әлеуметтік аударымдардың сомаларын төлеушіге қайтаруды жүзеге асырады.»;
2) 15-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жұмыс берушiнiң қызметкерге табыс түрiнде төлейтiн шығыстарын есептеу Қазақстан Республикасының Салық кодексiнде көзделген тәртiппен жұмыс берушiнiң қызметкерлерге табыс түрiнде төлейтiн шығыстарына әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттiк органдардың қызметкерлері мен құқық қорғау органдары қызметкерлерiнiң ақшалай үлесiн қоса отырып жүргiзiледi.»;
2-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер күнтізбелік айда әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі республикалық бюджет туралы заңда белгiленген жалақының ең төмен мөлшерiнен кем болса, онда әлеуметтік аударымдар жалақының ең төмен мөлшері негізге алына отырып төленеді.»;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 октября 2013 года № 1033
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам социального обеспечения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года «Об обязательном социальном страховании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 9, ст. 41; 2004 г., № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 9-10, ст. 50; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 23-24, ст.125, 2013 г., № 2, ст. 13, № 3, ст. 15; № 10-11, ст.56; № 14, ст. 72):
1) в пункте 1 статьи 10-1:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) осуществление переводов обязательных социальных отчислений и (или) пеней за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений от плательщиков в Фонд, возвратов плательщикам излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений и (или) пеней по ним;»;
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
«7) возврат плательщику сумм социальных отчислений, перечисленных за лиц, не имеющих индивидуального идентификационного номера, и (или) в реквизитах которых допущены ошибки;»;
2) в статье 15:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Исчисление расходов работодателя, выплачиваемых работнику в виде доходов, производится в порядке, предусмотренном Налоговым кодексом Республики Казахстан, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов работникам денежного содержания военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов и сотрудников правоохранительных органов.»;
часть третью пункта 2 изложить в следующей редакции:
«В случае, если объект исчисления социальных отчислений за календарный месяц менее минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете, то социальные отчисления уплачиваются, исходя из минимального размера заработной платы.»;

3) 22-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушысының асырауында болған отбасы мүшелерi санының өзгергенi туралы және тиiсiнше әлеуметтiк төлемдердi қайта есептеу туралы шешiмдi қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушысының асырауында болған отбасы мүшесiнiң жазбаша өтiнiшi негiзiнде әлеуметтiк төлемдер тағайындау жөнiндегi уәкiлеттi орган қабылдайды. Бұл peттe әлеуметтік төлем мөлшері әлеуметтік төлем алуға құқығы бар отбасы мүшелерiнiң санына қарай тиiсiнше ұлғайтылады немесе азайтылады.»;
4) 23-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнiң өзi үшiн әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлген қатысушысы жұмысынан айырылған жағдайда төленетiн әлеуметтiк төлемдi алып тұрған, бiрақ жұмысқа орналасуына байланысты жұмысынан айырылған жағдайда төленетiн әлеуметтiк төлем алу құқығынан айырылған жағдайда, кезектi әлеуметтiк төлем жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем алған әрбір ай үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілінен міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің мұндай қатысушысына әлеуметтік аударымдар жүргізілген он екі айдың шегерілетіні негізге алына отырып тағайындалады.»;
5) 23-1-бапта:
2-тармақтың 6) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар үшін қосымша:»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен берілген еңбекке уақытша жарамсыздық парағында көрсетілген бүкіл кезеңге тағайындалады.»;
6) 23-2-баптың 3-тармағының 5) тармақшасы алып тасталсын.
2. «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 10-11, 55-құжат;
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 24-1) тармақшамен толықтырылсын:
«24-1) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры – әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болған асыраушысынан айрылған жағдайда, асырауындағы отбасы мүшелерін қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтік қатер жағдайы басталған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға төлемдер жүргізетін заңды тұлға;»;
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«31) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары – еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстармен айналысатын қызметкерлердің пайдасына бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының салымшылары салатын ақша;»;

3) пункт 7 статьи 22 изложить в следующей редакции:
«7. Решение об изменении числа членов семьи, состоявших на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, и соответственно перерасчете социальных выплат принимается уполномоченным органом по назначению социальных выплат на основании письменного заявления члена семьи, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца. При этом размер социальной выплаты соответственно увеличивается или уменьшается по числу членов семьи, имеющих право на получение социальных выплат.»;
4) пункт 5 статьи 23 изложить в следующей редакции:
«5. В случае, когда участник системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, получает социальную выплату на случай потери работы, но в связи с устройством на работу потерял право на получение социальной выплаты на случай потери работы, очередная социальная выплата назначается, исходя из того, что за каждый месяц получения социальной выплаты на случай потери работы из общего стажа участия в системе обязательного социального страхования вычитается двенадцать месяцев, в течение которых за такого участника системы обязательного социального страхования производились социальные отчисления.»;
5) в статье 23-1:
абзац первый подпункта 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«6) для самостоятельно занятых лиц дополнительно:»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Социальная выплата на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) назначается на весь период, указанный в листе временной нетрудоспособности, выданном в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.»;
6) подпункт 5) пункта 3 статьи 23-2 исключить.
2. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2013 г., № 10-11, ст. 55):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 24-1) следующего содержания:
«24-1) Государственный фонд социального страхования – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений и выплаты участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи-иждивенцев в случае потери кормильца – участника системы обязательного социального страхования;»;
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
«31) обязательные профессиональные пенсионные взносы – деньги, вносимые вкладчиками обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд в пользу работников, занятых на работах с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда;»;

2) 6-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстар істеу міндетті кәсiптiк зейнетақы жарналарын төлеуге құқық беретін өндірістердің, жұмыстардың, осы жұмыстармен айналысатын қызметкерлер кәсіптерінің тізбесін бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 6-1), 6-2), 6-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«6-1) еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстармен айналысатын қызметкерлердің пайдасына міндетті кәсiптiк зейнетақы жарналарын жүзеге асыру қағидаларын бекітеді;
6-2) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау қағидаларын бекітеді;
6-3) зейнетақы төлемдерін алушыларға бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы бойынша мемлекет кепілдіктерін алушының зейнетақы төлемдеріне құқықты иеленуі кезіндегі инфляцияның деңгейін ескере отырып орындау қағидаларын бекітеді;»;
3) 7-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстар істеу міндетті кәсiптiк зейнетақы жарналарын төлеуге құқық беретін өндірістердің, жұмыстардың, осы жұмыстармен айналысатын қызметкерлер кәсіптерінің тізбесін әзірлейді;
мынадай мазмұндағы 9-1), 9-2), 9-3), 9-4), 9-5) тармақшалармен толықтырылсын:
«9-1) еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстармен айналысатын қызметкерлердің пайдасына міндетті кәсiптiк зейнетақы жарналарын жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді;
9-2) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау қағидаларын әзірлейді;
9-3) салымшылардың (алушылардың) нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомаларына инфляция деңгейін ескере отырып мониторинг жүргізеді;
9-4) зейнетақы төлемдерін алушыларға бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы бойынша мемлекет кепілдіктерін алушының зейнетақы төлемдеріне құқықты иеленуі кезіндегі инфляцияның деңгейін ескере отырып орындау қағидаларын әзірлейді;

2) в статье 6:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) утверждает перечень производств, работ, профессий работников, занятых на работах с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на уплату обязательных профессиональных пенсионных взносов;»;
дополнить подпунктами 6-1), 6-2), 6-3) следующего содержания:
«6-1) утверждает правила осуществления обязательных профессиональных пенсионных взносов в пользу работников, занятых на работах с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда;
6-2) утверждает правила субсидирования обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из Государственного фонда социального страхования;
6-3) утверждает правила выполнения гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения получателем права на пенсионные выплаты;»;
3) в статье 7:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) разрабатывает перечень производств, работ, профессий работников, занятых на работах с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на уплату обязательных профессиональных пенсионных взносов;»;
дополнить подпунктами 9-1), 9-2), 9-3), 9-4), 9-5) следующего содержания:
«9-1) разрабатывает правила осуществления обязательных профессиональных пенсионных взносов в пользу работников, занятых на работах с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда;
9-2) разрабатывает правила субсидирования обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из Государственного фонда социального страхования;
9-3) осуществляет мониторинг сумм фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов вкладчиков (получателей) с учетом уровня инфляции;
9-4) разрабатывает правила выполнения гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения получателем права на пенсионные выплаты;

9-5) зейнетақымен қамсыздандыру саласында кадрлар даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;»;
4) 10-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы Заңның 11-бабының 1 – 3-тармақтарына сәйкес зейнеткерлік жасқа толған азаматтарға;»;
5) 11-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Төтенше және ең жоғары радиациялық қауіпті аймақтарда
1949 жылғы 29 тамыздан 1963 жылғы 5 шілдеге дейінгі кезеңде кемінде 5 жыл тұрған азаматтардың «Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес:
ерлердің – 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жалпы жұмыс өтілі кемінде жиырма бес жыл болған жағдайда, 50 жасқа толғанда;
2) әйелдердің – 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жалпы жұмыс өтілі кемінде жиырма жыл болған жағдайда, 45 жасқа толғанда зейнетақы төлемдерін тағайындатуға құқығы бар.
3. 5 және одан да көп бала туған (асырап алған) және оларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеген әйелдердің 53 жасқа толғанда жасына байланысты зейнетақыға құқығы бар.»;
4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Орталықтан жасына байланысты зейнетақы төлемдері толық көлемде осы баптың 1 – 3-тармақтарында белгіленген жасқа толғанда азаматтардың мынадай санаттарына:»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Жасына байланысты толық емес көлемдегі зейнетақы төлемдері осы баптың 1 – 3-тармақтарында аталған азаматтар санаттарына олардың
1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша кемінде алты ай нақты еңбек өтілінің болуына қарай, Орталықтан толық көлемде зейнетақы төлемін алу құқығы болмаған кезде және осы Заңның 64-бабының 2-тармағында аталған адамдарға қызметтен босатылған кезінен бастап тағайындалады.»;
6) 13-баптың 1-тармағының 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«15) Қазақстан Республикасының аумағындағы және одан тысқары жерлердегі жоғары оқу орындарында, оның ішінде даярлық курстарында, арнаулы орта оқу орындарында, училищелерде, мектептерде және кадрлар даярлау, біліктілікті арттыру және қайта мамандандыру курстарында, аспирантурада, докторантурада және клиникалық ординатурада, сондай-ақ жоғары және орта діни оқу орындарында оқу;»;
7) 20-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 14-1) және 14-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«14-1) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қаражаты есебінен төленетін әлеуметтік төлемдерден ұсталған міндетті зейнетақы жарналарын ұйымдастыру және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару;
14-2) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер алушыларға бюджет қаражаты есебінен төленетін міндетті зейнетақы жарналарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару;»;

9-5) организует подготовку и повышение квалификации кадров в области пенсионного обеспечения;»;
4) подпункт 2) пункта 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«2) достигшим пенсионного возраста в соответствии с пунктами 1-3 статьи 11 настоящего Закона;»;
5) в статье 11:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
«2. Граждане, проживавшие в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска в период с 29 августа 1949 года по 5 июля 1963 года не менее 5 лет, в соответствии с Законом Республики Казахстан «О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне» имеют право на назначение пенсионных выплат:
1) мужчины - по достижении 50 лет при общем стаже работы не менее двадцати пяти лет по состоянию на 1 января 1998 года;
2) женщины - по достижении 45 лет при общем стаже работы не менее двадцати лет по состоянию на 1 января 1998 года.
3. Женщины, родившие (усыновившие, удочерившие) 5 и более детей и воспитавшие их до восьмилетнего возраста, имеют право на пенсию по возрасту по достижении 53 лет.»;
абзац первый пункта 4 изложить в следующей редакции:
«4. Пенсионные выплаты по возрасту в полном объеме из Центра назначаются по достижении возраста, установленного в пунктах 1-3 настоящей статьи, следующим категориям граждан:»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Пенсионные выплаты по возрасту в неполном объеме назначаются категориям граждан, указанным в пунктах 1-3 настоящей статьи, при отсутствии у них права на получение пенсионной выплаты в полном объеме из Центра в зависимости от наличия у них фактического трудового стажа не менее шести месяцев по состоянию на 1 января 1998 года и лицам, указанным в пункте 2 статьи 64 настоящего Закона, на момент увольнения со службы.»;
6) подпункт 15) пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«15) обучение в высших учебных заведениях, в том числе на подготовительных курсах, средних специальных учебных заведениях, училищах, школах и на курсах по подготовке кадров, повышению квалификации и переквалификации, в аспирантуре, докторантуре и клинической ординатуре, а также высших и средних духовных учебных заведениях на территории Республики Казахстан и за ее пределами»;
7) пункт 1 статьи 20 дополнить подпунктами 14-1) и 14-2) следующего содержания:
«14-1) организация и перечисление в единый накопительный пенсионный фонд обязательных пенсионных взносов, удержанных из социальных выплат за счет средств Государственного фонда социального страхования;
14-2) перечисление в единый накопительный пенсионный фонд обязательных пенсионных взносов за счет бюджетных средств получателям социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года.»;

8) 24-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мына:
1) осы Заңның 11-бабының 1 – 3-тармақтарына сәйкес зейнеткерлік жасқа толған адамдар;
2) егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдар бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын төлеуден босатылады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген адамдардың өз қалауы бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын төлеуді жалғастыруға құқығы бар.»;
3-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Осы Заңның 11-бабының 1 – 3-тармақтарына сәйкес зейнеткерлік жасқа толған қызметкерлердің пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеуден босатылады.»;
9) 25-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылар үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына бюджет қаражаты есебінен субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналары қосымша белгіленеді.
Бюджет қаражаты есебінен берілетін міндетті зейнетақы жарналарын және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерден ұсталатын міндетті зейнетақы жарналары ескерілген, міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық мөлшері Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың 10 пайызын құрайды.
Агент міндетті зейнетақы жарналарын аударған кезде бюджет қаражаты есебінен қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналары тоқтатылады.»;
10) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«26-бап. Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі және оларды жүзеге асыру тәртібі
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын қызметкердің ай сайынғы табысының 5 пайызы мөлшерінде белгіленеді.
2. Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының салымшылары меншікті қаражаты есебінен кәсіптері еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті өндірістердің, жұмыстардың, осы жұмыстармен айналысатын қызметкерлер кәсіптерінің тізбесінде көзделген қызметкерлердің пайдасына жүзеге асырады.

8) в статье 24:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. От уплаты обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд освобождаются:
1) лица, достигшие пенсионного возраста, в соответствии с пунктами 1-3 статьи 11 настоящего Закона;
2) лица, имеющие инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно.
Лица, указанные в подпункте 2) настоящего пункта, по своему усмотрению имеют право продолжать уплачивать обязательные пенсионные взносы в единый накопительный пенсионный фонд.»;
пункт 3 исключить;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. От уплаты обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд освобождаются агенты по уплате обязательных профессиональных пенсионных взносов в пользу работников, достигших пенсионного возраста в соответствии с пунктами 1-3 статьи 11 настоящего Закона.»;
9) статью 25 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Для получателей социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из Государственного фонда социального страхования дополнительно устанавливаются обязательные пенсионные взносы в единый накопительный пенсионный фонд, которые подлежат субсидированию за счет бюджетных средств в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Суммарный размер обязательных пенсионных взносов с учетом обязательных пенсионных взносов за счет бюджетных средств и обязательных пенсионных взносов, удерживаемых из социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года, составляет 10 процентов от дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
При перечислении агентом обязательных пенсионных взносов дополнительно установленные обязательные пенсионные взносы за счет бюджетных средств прекращаются.»;
10) статью 26 изложить в следующей редакции:
«Статья 26. Ставка и порядок осуществления обязательных
профессиональных пенсионных взносов
1. Обязательные профессиональные пенсионные взносы, подлежащие уплате в единый накопительный пенсионный фонд, устанавливаются в размере 5 процентов от ежемесячного дохода работника, принимаемого для исчисления пенсионных взносов в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
2. Обязательные профессиональные пенсионные взносы осуществляются вкладчиками обязательных профессиональных пенсионных взносов за счет собственных средств в пользу работников, профессии которых предусмотрены перечнем производств, работ, профессий работников, занятых на работах с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда.

3. Нақты еңбек жағдайлары өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау нәтижелерімен расталған еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы нормативтік талаптарға сәйкес келген кезде міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жүзеге асырылмайды.»;
11) 28-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Табыс нақты төленген және қызметкер оны алған жағдайда, агент уақтылы ұстап қалмаған (есебіне жазбаған) және (немесе) аудармаған міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомаларын салық органдары өндіріп алады немесе оларды әрбір мерзімін өткізіп алған күнге (Орталыққа төлейтін күнді қоса алғанда) уәкілетті орган белгілеген қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесінің 2,5 еселенген мөлшерінде есебіне жазылған өсімпұлмен бірге міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қызметкерлердің пайдасына агенттер аударуға тиіс.»;
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Агент хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде салық органына өздерінің пайдасына міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешек өндіріліп алынатын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры салымшыларының тізімдерін, сондай-ақ пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек өндіріліп алынатын қызметкерлердің тізімдерін ұсынуға міндетті.»;
4-тармақтың 1) тармақшасының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1) агент бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры салымшыларының тізімдерін ұсынбаған және міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешек болған, сондай-ақ өздерінің пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары төленетін қызметкерлердің тізімдерін ұсынбаған және олар бойынша берешек болған жағдайда – осы баптың 2-тармағында көзделген хабарлама табыс етілген күннен бастап бес жұмыс күні өткен соң жүргізіледі. Бұл ретте агенттің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру агенттің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы салық органының өкімінде көрсетілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек сомалары шегінде жүргізіледі;»;
12) 36-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін орналастыру үшін рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесі жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау және осы тізбені мақұлдау;»;
13) 41-баптың 4-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) зейнетақымен қамсыздандыруға байланысты мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен салымшының (алушының) жазбаша өтініші бойынша сотта оның мүддесін білдіруге;».

3. При соответствии фактических условий труда нормативным требованиям в области безопасности и охраны труда, подтвержденным результатами аттестации производственных объектов по условиям труда, уплата обязательных профессиональных пенсионных взносов не осуществляется.»;
11) в статье 28:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Своевременно не удержанные (не начисленные) и (или) не перечисленные агентом суммы обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов при условии фактической выплаты и получения работником дохода взыскиваются налоговыми органами или подлежат перечислению агентами в пользу вкладчиков обязательных пенсионных взносов, работников по обязательным профессиональным пенсионным взносам с начисленной пеней в размере 2,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной уполномоченным органом, на каждый день просрочки (включая день оплаты в Центр).»;
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«3. Агент в течение пяти рабочих дней со дня получения уведомления обязан представить в налоговый орган списки вкладчиков единого накопительного пенсионного фонда, в пользу которых взыскивается задолженность по обязательным пенсионным взносам, а также списки работников, в пользу которых взыскивается задолженность по обязательным профессиональным пенсионным взносам.»;
в части второй пункта 4 подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) непредставления агентом списков вкладчиков единого накопительного пенсионного фонда и наличия задолженности по обязательным пенсионным взносам, а также списков работников, в пользу которых уплачиваются обязательные профессиональные пенсионные взносы, и наличия задолженности по ним – по истечении пяти рабочих дней со дня вручения уведомления, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи. При этом приостановление расходных операций по банковским счетам агента производится в пределах суммы задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, указанной в распоряжении налогового органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам агента;»;
12) подпункт 2) пункта 2 статьи 36 изложить в следующей редакции:
«2) выработка предложений по перечню разрешенных финансовых инструментов для размещения пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда и одобрение данного перечня;»;
13) подпункт 3) пункта 4 статьи 41 изложить в следующей редакции:
«3) по вопросам, связанным с пенсионным обеспечением, представлять интересы вкладчика (получателя) по его письменному обращению в суде в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;».

2-бап. Осы Заң 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2014 года.
Президент
Республики Казахстан