Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2014 - 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1565 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 112 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.03.2015 № 112 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 62-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1565 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу
агенттігінің 2014 – 2018 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары
1. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу
агенттігінің миссиясы және пайымы
Миссиясы
Тұтынушылардың, табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілерінің мүдделері теңгерімінің негізінде табиғи монополиялар субъектілерінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету және экономиканың инфрақұрылымдық салаларын дамыту.
Пайымы
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтердің болжамды деңгейі, тиімді жұмыс істейтін субъектілер, табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кедергісіз және кемсітусіз қол жеткізу, тұтынушылардың құқықтарын қорғау.
2. Ағымдағы жағдайды талдау және табиғи монополиялар
субъектілері мен реттелетін нарық субъектілері қызметінің даму
үрдістері
1-стратегиялық бағыт. Табиғи монополиялар және реттелетін нарық субъектілерінің тиімді жұмыс істеу және даму жағдайларын қамтамасыз ету.
1. Табиғи монополиялар субъектілерінің реттелетін қызметтерін дамытудың негізгі параметрлері.
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамаға сәйкес, табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асырады.
Қазіргі уақытта табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамаға сәйкес табиғи монополиялар салаларында 1194 реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету бойынша 1627-ға жуық табиғи монополиялар субъектілері (бұдан әрі – ТМС), оның ішінде:
850 – су кәрiзі жүйелерi саласында;
456 – электр және жылу энергетикасы саласында;
279 – көлік саласында;
52 – мұнайды және газды тасымалдау саласында өз қызметін жүзеге асырады.

О Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий на 2014 - 2018 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1565. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 марта 2015 года № 112
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.03.2015 № 112.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2014 года.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий на 2014 – 2018 годы.
1. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1565
Стратегический план
Агентства Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий на 2014 – 2018 годы 1. Миссия и видение Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
Миссия
Обеспечение эффективного функционирования субъектов естественных монополий и развитие инфраструктурных отраслей экономики на основе баланса интересов потребителей, субъектов естественных монополий и регулируемых рынков.
Видение
Предсказуемый уровень тарифов на регулируемые услуги, эффективно функционирующие субъекты, беспрепятственный и недискриминационный доступ к услугам субъектов естественных монополий, защита прав потребителей.
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
деятельности субъектов естественных монополий и субъектов
регулируемого рынка
Стратегическое направление 1. Обеспечение условий эффективного функционирования и развития субъектов естественных монополий и регулируемого рынка.
1. Основные параметры развития регулируемой деятельности субъектов естественных монополий.
Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (далее – Агентство) осуществляет руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках в соответствии с законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках.
В соответствии с законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках в настоящее время в сферах естественных монополий осуществляют свою деятельность 1194 субъекта естественной монополии (далее - СЕМ), оказывающих 1627 регулируемых услуг, в том числе:
850 – в сфере водоканализационных систем;
456 – в сфере электро- и теплоэнергетики;
279 – в сфере транспорта;
52 – в сфере транспортировки нефти и газа.

Заңнаманы жетілдіруді ескере отырып, инвесторларды тарту мақсатында 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап өңірлік электр желілік компаниялардың салыстырмалы талдау әдісі (бенчмаркинг) бойынша тарифтер енгізуі мүмкін болды. Осы әдістің артықшылығы шешімдерді қабылдау кезінде «адами факторды» барынша азайту болып табылады.
Алдағы уақытта реттеуді ынталандыру әдістерін кеңейту жоспарлануда.
Реттелетін сектордың инвестициялық тартымдылығы және оны жаңғырту шеңберінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1779 қаулысымен бекітілген 2013 – 2015 жылдары суға тариф белгілеудің жаңа тетігін енгізудің кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) қабылданды.
Кешенді жоспарда су арналарын кең ауқымды жаңғырту мен реконструкциялау, табиғи монополия субъектілерінің қызметін реттейтін бірқатар нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу көзделген. Олардың мақсаты – суды үнемдеу, инвестицияны қаржыландыру көздерін ұлғайту болып табылады.
Тағы бір жаңа реттеу әдісі қуаты шамалы табиғи монополиялар субъектілерінің өтінім беру кампаниясынан хабарлау сипатына көшуі болып табылады.
Тарифтер өсуінің басты факторы жылу желілеріне, су арналары желілеріне көңіл бөле отырып, табиғи монополиялар субъектілерінің активтерін жаңарту және жаңғырту үшін инвестицияларды тарту, бұл бүгінгі күні ең жоғарғы тозу болып отыр. 2012 жылдың қорытындысы бойынша инвестиция 208,8 млрд. теңгені құрады, бұл өткен кезеңнен 46 %-ға немесе 66 млрд. теңгеге артық.
2012 жылдың қорытындысы бойынша инвестицияларды тарту нәтижесінде мыналарға:
базалық табиғи монополиялар субъектілерінің нормативтен тыс ысыраптары деңгейі электр желілерінде - 13,62 %, жылу желілерінде - 19,78 % және су шаруашылығы желілерінде - 19,06 %;
базалық табиғи монополиялар субъектілерінің нормативтен тыс ысыраптарының (олар болған кезде) деңгейі электр желілерінде - 0,16 %, жылу желілерінде - 2,32 %, және су шаруашылығы желілерінде -1,74 % қол жеткізілді.
Тұтынушыларды тарифтердің тұрақтылығы және болжамдылығымен қамтамасыз ету, инвестицияларды салу есебінен активтерді жаңғыртуға қызмет сапасын арттыру үшін Агенттік (орта мерзімді және ұзақ мерзімді) инвестициялық тарифтер бекітеді.
Сонымен 2012 жылы инвестициялық тарифтер бойынша жұмыс істейтін табиғи монополия субъектілерінің саны 59 құрады, оның ішінде 45 табиғи монополия субъектілері базалық болып табылады. Тарифтерді өзгерту бойынша барлық қолданылған шешімдер инфляциядағы мақұлданған дәліз шеңберінде жүзеге асырылады.
2013 жылғы 12 наурызда Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі жанындағы Экономикалық саясат жөніндегі кеңесте 2013 жылға арналған Агенттік реттейтін қызметтерден инфляцияға үлес дәлізін мақұлдады, бұл 1,2 % құрайды, 2012 жылға факт 1,166 %-ды құрады.
Сондай-ақ статистика деректері өткен жылдар бойы реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтерге бағалардың өсуі инфляция қарқынынан неғұрлым көтерілмей, аса төмен деңгейде болғанын куәландырады. Электр энергиясының бағасына қатысты генерация саласын жаңғырту бүгінгі күні елдің энергияға тәуелділігінен арылуға мүмкіндік береді.
ТМС-ның қызмет тиімділігін арттыру және реттелетін тарифтердің тұрақты деңгейін қамтамасыз ету мақсатында Агенттік мына:

С учетом совершенствования законодательства в целях привлечения инвесторов стало возможным введение с 1 января 2013 года РЭКами тарифов по методу сравнительного анализа (бенчмаркинг). Одним из преимуществ метода является минимизация «человеческого фактора» при принятии решений.
В дальнейшем планируется расширение стимулирующих методов регулирования.
В рамках повышения инвестиционной привлекательности и модернизации регулируемого сектора принят Комплексный план внедрения новых механизмов тарифообразования на воду на 2013 – 2015 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1779 (далее – Комплексный план).
Комплексным планом предусматривается широкомасштабная модернизация и реконструкция водоканалов, внесение изменений и дополнений в ряд нормативных правовых актов, целью которых является экономия воды, увеличение источников для финансирования инвестиций.
Еще одним новым методом регулирования является переход субъектов естественных монополий малой мощности от заявочной кампании на уведомительный характер.
Одним из главных факторов роста тарифов является привлечение инвестиций для обновления и модернизации активов субъектов естественных монополий тепловых сетей, сетей водоканалов. По итогам 2012 года сумма инвестиций составляет 208,8 млрд. тенге, что больше прошлого периода на 46 % или 66 млрд. тенге.
В результате привлечения инвестиций по итогам 2012 года достигнут:
уровень нормативных технических потерь базовых субъектов естественной монополии в электрических сетях – 13,62 %, в тепловых сетях – 19,78 % и водохозяйственных сетях – 19,06 %;
уровень сверхнормативных потерь (при их наличии) базовых субъектов естественных монополий в электрических сетях – 0,16 %, в тепловых сетях – 2,32 % и водохозяйственных сетях – 1,74 %.
Чтобы обеспечить потребителей стабильности и предсказуемости тарифов, повышение качества услуг за счет вложения инвестиций в модернизацию активов Агентством утверждаются инвестиционные тарифы (среднесрочные и долгосрочные).
Так, в 2012 году количество субъектов естественной монополии, работающих по инвестиционным тарифам, составило 59, из них 45 субъектов естественной монополии являются базовыми. Все принимаемые решения по изменению тарифов осуществляются в рамках одобренного коридора в инфляцию.
12 марта 2013 года на Совете по экономической политике при Премьер-Министре Республики Казахстан одобрен коридор вклада в инфляцию от регулируемых Агентством услуг на 2013 год, который составляет 1,2 %, факт за 2012 год составил 1,166 %.
Также, данные статистики свидетельствуют о том, что на протяжении прошлых лет рост цен на регулируемые коммунальные услуги не только не превышает темпов инфляции, но и имеет более низкий уровень. Что касается цены на электрическую энергию, то модернизация сферы генерации уже на сегодняшний день позволяет избежать энергозависимости страны.
В целях повышения эффективности деятельности СЕМ и обеспечения стабильного уровня регулируемых тарифов Агентством будет продолжена работа, направленная на:

1) реттелетін секторды жаңғыртуға;
2) ынталандыратын реттеу әдістерін қолдануды кеңейтуге;
3) «жасыл» экономикаға көшуге жәрдемдесу – электр энергиясы мен суды үнемдеуге;
4) электр, жылу және су шаруашылығы желілерінде базалық табиғи монополиялар субъектілерінің нормативтен тыс ысыраптарын (олар болған кезде) жоюға және нормативтік техникалық ысыраптарын төмендетуге;
5) базалық ТМС-ның шикізат пен материалдар шығыстарының нормаларын оңтайландыруға;
6) орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді тарифтер бойынша жұмыс істейтін базалық ТМС санын ұлғайтуға бағытталған жұмысты жалғастырады.
2. Негізгі проблемаларды талдау.
Табиғи монополиялар салаларында қазіргі уақытқа дейін өндірістердің тозуы және технологиялық артта қалушылық проблемасы және осыған байланысты төмен тиімділік және ысыраптар бар.
Қазіргі уақытта коммуналдық сектордағы табиғи монополиялардың барлық салалары бойынша негізгі құралдардың тозуы орта есеппен 60-65 %-ды құрайды. Тұтастай алғанда 2010 – 2012 жылдарға арналған коммуналдық сектордың базалық субъектілері бойынша тозудың көрсеткіш серпіні оның төмендеуін (жылына 1 %-ды көп емес) куәландырады.
Негізгі құралдардың жылдар бойы жиналған тозуын тариф арқылы шешу мүмкін болмай отыр, бұл реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің өсуіне алып келеді.
Тұтынушылар ресурсының шектеулі екенін ескере отырып, Агенттік активтерді аса ауқымды жаңғырту үшін ТМС-ның қарыз қаражаттарын тартуы жөніндегі жұмысты жүргізіп отыр.
Өндірістік активтердің жай-күйлерімен субъектілердің желілеріндегі ысыраптардың жоғары деңгейлерінің өзара байланыстылығы проблема болып қала беруде. 2014 жылғы 1 қаңтарда базалық субъектілерде нормативтен тыс ысыраптарды жою күтілуде. Сонымен бірге әлемдік көрсеткіштермен салыстырғанда нормативтік техникалық ысыраптардың жоғарғы деңгейін атап өту қажет.
2012 жылдың қорытындысы бойынша:
1) базалық табиғи монополиялар субъектілерінің нормативтік техникалық ысыраптарының деңгейі электр желілерінде - 13,62 %, жылу желілерінде - 19,78 % және су шаруашылығы желілерінде - 19,06 %;
2) базалық табиғи монополиялар субъектілерінің нормативтен тыс ысыраптарының (олар болған кезде) деңгейі электр желілерінде - 0,16 %, жылу желілерінде - 2,32 %, және су шаруашылығы желілерінде - 1,74 %.
Есептеу аспаптарын жарақтандыру әлі де проблемалық мәселе болып отыр. Үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптарымен орташа жарақтандыру 41 %-ды, суды жеке есептеу аспаптарымен орташа есеппен 85 %-ды құрайды.
3. Негізгі ішкі және сыртқы факторларды бағалау
Табиғи монополиялар субъектілері жұмыс істейтін салаларда еліміздің барлық экономикасы мен халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін тауарлар мен қызметтер өндіру жөніндегі ресурстар шоғырланған. Субъектілер су мен жылу энергиясын жеткізеді, электр энергиясын береді және таратады, мұнай мен газды тасымалдайды, көлік қызметтерін көрсетеді.

1) модернизацию регулируемого сектора;
2) расширение применения методов стимулирующего регулирования;
3) содействие переходу к «зеленой экономике» - экономия электроэнергии и воды;
4) ликвидацию сверхнормативных (при их наличии) и снижение нормативных технических потерь СЕМ в электрических, тепловых и водохозяйственных сетях;
5) оптимизацию норм расходов сырья и материалов базовых СЕМ;
6) увеличение количества базовых СЕМ, работающих по среднесрочным или долгосрочным тарифам.
2. Анализ основных проблем.
В сферах естественных монополий до настоящего времени существует проблема изношенности и технологической отсталости производств, и связанные с этим низкая эффективность и потери.
В настоящее время износ основных средств по всем сферам естественных монополий коммунального сектора в среднем составляет 60 - 65 %. В целом, динамика показателя износа по базовым субъектам коммунального сектора за 2010 – 2012 годы свидетельствует о тенденции к его снижению (не более 1 % в год).
Проблему накопленного годами износа основных средств невозможно решить одномоментно через тариф, так как это приведет к росту тарифов на регулируемые услуги в разы.
Учитывая ограниченность ресурса потребителей Агентством проводится работа по привлечению СЕМ заемных средств для широкомасштабной модернизации активов.
Взаимосвязанной с состоянием производственных активов остается проблема высоких уровней потерь в сетях субъектов. К 1 января 2014 года ожидается ликвидация сверхнормативных потерь у базовых субъектов. Вместе с тем, необходимо отметить высокий уровень нормативных потерь в сравнении с мировыми показателями.
По итогам 2012 года:
1) уровень нормативных технических потерь базовых субъектов естественной монополии в электрических сетях – 13,62 %, в тепловых сетях – 19,78 % и водохозяйственных сетях – 19,06 %;
2) уровень сверхнормативных потерь (при их наличии) базовых субъектов естественных монополий в электрических сетях – 0,16 %, в тепловых сетях – 2,32 % и водохозяйственных сетях – 1,74 %.
По-прежнему проблемным остается вопрос оснащения приборами учета. Средняя оснащенность общедомовыми приборами учета тепловой энергии составляет порядка 41 %, индивидуальными приборами учета воды в среднем 85 %.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
В отраслях, где задействованы СЕМ, генерируются ресурсы по производству товаров и услуг для всей экономики страны и жизнеобеспечения населения. Субъекты поставляют воду и тепловую энергию, передают и распределяют электрическую энергию, транспортируют нефть и газ, оказывают транспортные услуги.

2012 жылғы шілдеден бастап «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына енгізілген түзетулерді ескере отырып, мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардың инвестициялық бағдарламаларын Агенттіктің аумақтық департаменттері жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп бекітеді.
Бұл:
1) инвестициялық бағдарламаларды бекіту рәсімін жеңілдету және салалық министрлікте бекіту кажеттілігін алып тастауға;
2) жергілікті атқарушы органдармен МКК инвестициялық қызмет басымдылығын айқындауға;
3) инвестициялық міндеттерді орындауды бақылауды күшейтуге мүмкіндік берді.
Заңнаманы жетілдіруді ескере отырып, сараланған тарифтерді енгізу мүмкін болды:
1) электр энергиясына – әлеуметтік әлсіз халық топтары үшін электр энергиясына ақы төлеу кезінде қолайлы жағдай жасау мақсатында тәулік зоналары бойынша (барлық өңірде), тұтыну көлеміне қарай (халық үшін 3 деңгейлі тарифтер);
2) суға – тұтынушылар топтары бойынша, тұтыну көлеміне қарай есептеу аспаптарының болуына немесе болмауына қарай сумен жабдықтау қызметтеріне неғұрлым жоғары тариф белгіленетін өндірістік кәсіпорындар мен бюджеттік ұйымдарды суды үнемдеп тұтынуға ынталандыруға бағытталған есептеу аспаптарының болуына немесе болмауына қарай;
3) жылу энергиясына – есептеу аспаптарының болуына немесе болмауына қарай. Енді үйге ортақ есептеу аспаптары бар тұтынушылар осы есептеу аспаптарын орнатудан бас тартып отырған тұтынушыларға қарағанда аса төмен тарифпен ақы төлейтін болады.
Тұтастай алғанда сараланған тарифтерді енгізу нәтижесі электр энергиясының (2012 жылы 163,8 млн. кВт сағ жуық), су 17 %-ға дейін (2012 жылы 2 млрд. теңге), отынның (2012 жылы отын 41 мың, тоннаға жуық) үнемі, тұтынушылар қаражаттарының үнемі 2012 жылы электр энергиясы есебінен 1,5 млрд, теңгеге жуық), есептеу аспаптарын орнатуға ынталандыру және тұтынушылардың тарифтік жоспарды таңдау мүмкіндігі болып табылады.
Сыртқы және ішкі факторларды талдау:
Күшті жақтары:
Субъектілердің қызметін реттеу экономиканың тиімді жұмыс істеуі мен инфрақұрылымдық салаларын дамытуды қамтамасыз ететін тұтынушылар мен табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілері мүдделерінің теңгерімін сақтай отырып жүзеге асырылады.
Әлсіз жақтары:
1. Субъектілердің негізгі құралдарының елеулі нақты және моральды тозуы және әлсіз техникалық жай-күйі.
Тозған негізгі құралдар баяу қарқынмен жаңғыртылады.
Субъектілердің барлық салаларындағы жағдайлары, атап айтқанда коммуналдық сектор тозған өндірістік қорларды жаңғырту мен жаңартуға инвестициялардың төмен деңгейін сипаттайды.

С июля 2012 года с учетом внесенных поправок в Закон от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» инвестиционные программы государственных коммунальных предприятий утверждаются территориальными департаментами Агентства совместно с местными исполнительными органами.
Это позволило:
1) упростить процедуру утверждения инвестиционных программ и исключить необходимость утверждения в отраслевом министерстве;
2) местным исполнительным органам определять приоритеты инвестиционной деятельности ГКП;
3) усилить контроль за исполнением инвестиционных обязательств.
С учетом совершенствования законодательства стало возможным внедрение дифференцированных тарифов:
1) на электроэнергию – по зонам суток (во всех регионах), в зависимости от объемов потребления (3-х уровневые тарифы для населения) в целях создания благоприятных условий при оплате за электроэнергию для социально-уязвимых слоев населения;
2) на воду – по группам потребителей, в зависимости от объемов потребления, в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета, направленных на стимулирование к экономному потреблению воды производственных предприятий и бюджетных организаций, для которых устанавливается более высокий тариф на услуги водоснабжения;
3) на теплоэнергию – в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета. Теперь потребители с общедомовыми приборами учета тепла будут иметь более низкий тариф в отличие от тех потребителей, которые отказываются устанавливать данные приборы учета.
В целом результатами внедрения дифференцированных тарифов являются экономия электроэнергии (в 2012 году около 163,8 млн. кВт.ч), воды до 17 % (в 2012 году 2 млрд. тенге), топлива (в 2012 году около 41 тыс. тонн угля), экономия средств потребителей (в 2012 году около 1,5 млрд. тенге за счет электроэнергии), стимулирование к установке приборов учета и возможность выбора потребителями тарифного плана.
Анализ внутренних и внешних факторов показал следующее:
сильные стороны:
Регулирование деятельности субъектов осуществляется с соблюдением баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий и регулируемых рынков, обеспечивающих эффективное функционирование и развитие инфраструктурных отраслей экономики.
Слабые стороны:
1. Значительный физический и моральный износ основных средств субъектов и слабое техническое состояние.
Изношенные основные средства обновляются медленными темпами.
Состояние субъектов практически всех сфер, особенно коммунального сектора, характеризует низкий уровень инвестиций в модернизацию и обновление изношенных производственных фондов.

2. Субъектілер желілеріндегі ысыраптардың жоғарғы деңгейлері.
Мүмкіндіктері:
Субъектілердің қызмет тиімділігін арттыру үшін ынталарды құруға, тиімсіз шығындарды төмендету қажеттілігіне, табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасын жетілдіру жолымен кәсіпорындардың инвестициялық тартымдылығын арттыруға байланысты проблемалық мәселелері шешу:
1) табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнаманы жетілдіру.
Бүгін бұрын қойылған міндеттер қолданыстағы «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңымен орындалғанын айтуға болады. Сонымен бірге Мемлекет басшысының 2050 Стратегиясында елді дамытудың жаңа міндеттері экономиканың тиімді инфрақұрылымын жасау, тұтынушы құқықтарын қорғау тетігін жетілдіру, реттеудің ынталандыру әдістерін қолдануды кеңейту үшін жағдайлар жасауды талап етеді.
2) аса жеңіл шарттармен ұзақ мерзімді инвестицияларды тартуға жәрдемдесетін шекті тарифтерді белгілеу, экономиканың тұрақсыздығына байланысты тәуекелдерді төмендету, сондай-ақ ынталандыратын өндірістік шығындарды төмендету.
Шекті тарифтерді есептеу кезінде елді дамытудың макроэкономикалық көрсеткіштер ескеріледі, сондай-ақ субъектілердің өндіріс тиімділігін арттыруынан түскен кірістерді өздігінен иелік етуге мүмкіндігі бар.
3) тарифтерді қалыптастырудың балама әдісін енгізу.
Қазіргі уақытқа дейін тарифтерді реттеудің негізгі әдісі экономикалық негізделген шығыстар әдісі болды. Оның сипаттамасы ресурс жеткізуші тарифтерді реттеу органында қызметі жүзеге асыру үшін қажетті қаражат сомасын жыл сайын негіздейді, осы әдіс тәжірибеде жиі қолданылады.
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап өңірлік электр желілік компаниялар (бұдан әрі – ӨЭК) қызметінің салыстырмалы талдау нәтижелерінің негізінде тарифтерді қалыптастырудың балама әдісі енгізілді. Осы әдістің артықшылығы субъект белгіленген тарифтік кіріс шегінде өздігінен шығыстарды бөледі және оңтайландырады. Көрсетілген әдісті енгізу реттеушіге көп факторларды ескере отырып ӨЭК қызметінің тиімділігін бағалауға және қызметі ас тиімді жетекші субъектінің үлгісімен салыстыруға мүмкін берді.
Қауіптер:
1) өндірістің техникалық артта қалуына алып келетін реконструкциялау және жаңғырту жөніндегі инвестициялық міндеттемелерді орындамау және осыған байланысты төменгі тиімділік пен ысыраптар;
2) инфляция деңгейінің тапсырылған параметрлерден асыра макроэкономикалық тұрақтылықтың төмендеуіне алып келуі мүмкін;
3) Агенттік жүйесінің тиімді жұмыс істеуі үшін қажетті шешімдер мен тиісті нормативтік құқықтық актілерді уақтылы қабылдамау Агенттік мақсаттарына қол жеткізуіне әсер етуі мүмкін.
Агенттік қарамағындағы мемлекеттік басқару салаларындағы (аяларындағы) бәсекелестікті дамытуға жәрдемдесу мақсатында табиғи монополиялар салаларын қысқарту, бәсекелестік жағдайлары бар және дамыған салаларды ғана жүзеге асыру қажет.
Бұдан басқа бәсекелестікті дамытуға жәрдемдесу Агенттік реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына, қызметтеріне негізделген бағаларды белгілеу және реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету арқылы жүзеге асырады.
2-стратегиялық бағыт. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау:

2. Высокие уровни потерь в сетях субъектов.
Возможности:
Решение проблемных вопросов, связанных с созданием стимулов для повышения эффективности деятельности субъектов, необходимостью снижения неэффективных затрат, повышением инвестиционной привлекательности предприятий, путем:
1) совершенствования законодательства о естественных монополиях и регулируемых рынках.
Сегодня можно констатировать тот факт, что ранее поставленные задачи выполнены действующим Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках». Вместе с тем, новые задачи развития страны, поставленные Главой государства в Стратегии – 2050, требуют создания условий для создания эффективной инфраструктуры экономики, совершенствования механизма защиты прав потребителей, расширения применения методов стимулирующего регулирования.
2) установления предельных тарифов, способствующих привлечению долгосрочных инвестиций на более льготных условиях, снижения рисков, связанных с нестабильностью экономики, а также стимулирующих к снижению производственных затрат.
При расчете предельного тарифа учитываются макроэкономические показатели развития страны, а также субъекты имеют возможность самостоятельно распоряжаться доходами от повышения эффективности производства.
3) внедрения альтернативного метода формирования тарифов.
До настоящего времени основным методом регулирования тарифов был метод экономически обоснованных расходов. Характеристика заключается в том, что поставщик ресурсов ежегодно обосновывает в органе регулирования тарифов сумму средств, которые ему необходимы для осуществления деятельности, данный метод чаще всего применяется на практике.
С 1 января 2013 года внедрен альтернативный метод формирования тарифов на основе результатов сравнительного анализа деятельности региональных электросетевых компаний (далее – РЭК). Преимуществом данного метода является то, что субъект самостоятельно распределяет и оптимизирует расходы в пределах установленного тарифного дохода. Внедрение указанного метода позволило регулятору оценить эффективность деятельности РЭК с учетом множества факторов и сравнивать их с моделью субъекта - лидера, чья деятельность наиболее эффективна.
Угрозы:
1) невыполнение инвестиционных обязательств по реконструкции и модернизации, приводящее к изношенности и технологической отсталости производств, связанных низкой эффективностью и потерей;
2) превышение уровня инфляции над заданными параметрами может привести к ухудшению макроэкономической стабильности;
3) несвоевременное принятие решений и соответствующих нормативных правовых актов, необходимых для эффективного функционирования системы Агентства могут повлиять на достижение целей Агентства.
В целях содействия развитию конкуренции в сферах (отраслях) государственного управления, находящихся в ведении Агентства, сокращение сфер естественных монополий необходимо осуществлять в тех сферах, где существует и развиты конкурентные условия.
Кроме того, содействие развитию конкуренции Агентством осуществляется путем установления обоснованных цен на продукцию, товары, услуги субъектов регулируемого рынка и обеспечение недискриминационного доступа к регулируемым услугам (товарам, работам).
Стратегическое направление 2. Защита прав потребителей:

1) Тұтынушылардың құқықтарын қорғау тетіктерін дамытудың негізгі параметрлері.
Тұтынушылардың құқықтарын қорғауды қамтамасыз ететін монополиялық секторды мемлекеттік реттеу жүйесін дамыту Агенттік қызметінің бірден бір негізгі және басым бағыттары болып табылады. Агенттікке тарифтерді қалыптастырудың ашықтығын қамтамасыз ету және табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық міндеттемелерін бақылауды күшейту бойынша шаралар қабылдау қажеттілігі туралы міндеті қойылған.
«Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңда халықтың хабардар болуын, қабылданатын шешімдердің ашықтығын, субъектілердің қызметін бақылау және заңнаманы бұзған жағдайда ден қою шараларын қабылдау бөлігінде нормалар көзделген.
Осыған байланысты:
1) тұтынушылар қатысуымен тарифтерді өзгерту бойынша жария тыңдау өткізіледі (2012 жылы 464 жария тыңдау өткізілді);
2) субъектілер жыл сайын тұтынушыларға есеп береді (2012 жылы 723 есеп берілді);
3) 192 субъектіге уақытша төмендету тарифтері бекітілді. Тұтынушыларға қайтарылған жалпы сома 2 млрд. теңгені құрады;
4) тарифтік смета коммерциялық құпия болып танылмайды;
5) сараптамалық кеңес отырыстары өткізіледі, тұтынушылар тарифтер мен бағаларға сараптама жүргізу үшін осы отырыстарға қатысады (16 өңірлік және 3 республикалық Сараптама кеңестері жұмыс істейді);
6) 36 дәрістік топ құрылып, қала, аудан тұрғындарымен 1150 кездесу өткізілді, осы кездесулерге 20 мыңнан астам адам қатысты.
Заңнаманың сақталуын бақылау және тұтынушылар құқығын бұзуға жол бермеу мақсатында 471 тексеру жүргізілді, заңнама бұзушылығын жою туралы 744 нұсқама енгізілді, әкімшілік құқық бұзушылық істерге қатысты 382 қаулы қабылданды, 376 сот талқылауға қатысты. 205 млн. теңгеден асатын айыппұл санкциялары өндіріп алынды.
Тұтынушыларға жағдай жасау мақсатында оларға тұтынушы калькуляторы дайындалды, ол әрбір азамат Агенттіктің Интернет-ресурсы арқылы бірнеше минут ішінде төлемақы дұрыстығын тексере алады.
Агенттік сайтында табиғи монополиялар субъектілерінің бекітілген тарифтік сметалары, инвестициялық бағдарламалары орналастырылады, ал тексеру нәтижелері бойынша әрбір іс-шара бойынша олардың орындалуы туралы есептер орналастырылады.
Лицензияланатын қызмет түрлерін қысқартуға бағытталған рұқсат беру жүйесін жетілдіру мақсатында Агенттік белгілі бір жұмыс жүргізді. Сонымен, егер 2012 жылғы 30 қаңтарға дейін Агенттік лицензияланатын 21 кіші қызмет түрін қамтитын 6 қызмет түрін жүзеге асырды, 2012 жылғы 30 қаңтардан бастап осы қызмет түрлері 4 кіші қызмет түрін қамтитын 4 қызметке дейін қысқартылды, ал 2012 жылғы 10 тамыздан бастап 2 кіші қызмет түрін қамтитын 2 қызметке дейін қысқартылды.
Қазіргі уақытта лицензияларды беру электрондық форматта жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын арттыруға бағытталған рұқсат беру жүйесін жетілдіру мақсатында Агенттік белгілі бір жұмыс атқарды.

1) Основные параметры развития механизмов защиты прав потребителей
Развитие системы государственного регулирования монопольного сектора, обеспечивающего защиту прав потребителей, является одним из основных и приоритетных направлений деятельности Агентства. Перед Агентством поставлена задача о необходимости принятия мер по обеспечению прозрачности формирования тарифов и усиления контроля за инвестиционными обязательствами субъектов естественных монополий.
Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» предусмотрены нормы в части информированности населения, прозрачности принимаемых решений, контроля за деятельностью субъектов и принятия мер реагирования в случае нарушений законодательства.
В этой связи:
1) проводятся публичные слушания по изменению тарифов с участием потребителей (за 2012 год проведено 464 публичных слушаний);
2) проводятся ежегодные отчеты субъектов перед потребителями (за 2012 год проведено 723 отчетов);
3) введены временные компенсирующие тарифы 192 субъектам. Общая сумма возврата потребителям составила 2 млрд. тенге;
4) введен запрет на признание тарифной сметы коммерческой тайной;
5) проводятся заседания экспертных советов с привлечением потребителей для участия в экспертизе тарифов и цен (действует 16 региональных Экспертных советов и 3 республиканских);
6) создано 36 лекторских групп, которыми проведено 1150 выездных встреч с населением городов, районов с охватом более чем 20 тыс. человек.
В рамках контроля за соблюдением законодательства и недопущением нарушений прав потребителей, в 2012 году проведено 471 проверок, внесено 744 предписаний об устранении нарушения законодательства, вынесено 382 постановлений по делам об административных правонарушениях, принято участие в 376 судебных разбирательствах. Взыскано более 205 млн. тенге в виде штрафных санкций.
Для удобства потребителей Агентством разработан калькулятор потребителя, где каждый житель через Интернет-ресурсы Агентства может проверить правильность выставленных счетов в течение нескольких минут.
На сайте Агентства размещаются утвержденные тарифные сметы, инвестиционные программы субъектов естественных монополий, а по результатам проверки размещаются отчеты об их исполнении по каждому мероприятию.
В рамках совершенствования разрешительной системы, направленной на сокращение лицензируемых видов деятельности Агентством проделана определенная работа. Так, если до 30 января 2012 года Агентство осуществляло лицензирование 6 видов деятельности, включающих 21 подвид, то с 30 января 2012 года данные виды деятельности сокращены до 4, включающих 4 подвида, а с 10 августа 2012 года Агентство осуществляет лицензирование 2 видов, включающих 2 подвида.
В настоящий момент выдача лицензий осуществляется в электронном формате.
В рамках совершенствования разрешительной системы, направленной на повышение качества оказания государственных услуг, Агентством проделана определенная работа.

Айталық, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 қарашадағы № 1155-1 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының «электрондық үкіметті» дамытудың 2008-2010 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес Агенттік Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі әзірлеген «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» (бұдан әрі- «Е-лицензиялау» МДҚ») ақпараттық жүйесін әзірлеу және енгізу бойынша пилоттық жобаға енгізілді.
«Электрондық үкімет» веб-порталын құру билік органдарының жұмысын азаматтар үшін аса тиімді, ашық және қол жетімді болу үшін қажет болды. Бұрын әрбір мемлекеттік орган «өз беттерінше өмір сүрді» және қалғандарына аз әсерін тигізді, ал азаматтарға барлық мүмкін болатын анықтамаларды, растауларды және өзге қағаздарды жинау үшін көптеген инстанцияларды жинақтауға тура келді. Бұның бәрі бір мемлекеттік қызметті мекемелер бойынша үздіксіз жүру арқылы алу процесіне айналды.
«Электрондық үкімет» веб-порталы – бұл мемлекет пен азаматтар арасындағы өзара іс-қимылдың, сондай – ақ мемлекеттік органдардың бір–бірімен ақпараттық технологиялардың көмегі кезінде олардың келісімін қамтамасыз ететін бірыңғай тетік. Атап айтқанда бұл тетік мемлекеттік мекемелерде кезектерді қысқартуға және анықтамалар, куәліктер және рұқсат беру құжаттарын және т.б алуға оңайлатуға және жеңілдетуге мүмкін болды.
Бұрын лицензия іздеушіге лицензиярға құжаттарды қағаз жеткізгіште жолдауға арналған құжаттарды жинақтауды жүзеге асыру талап етілді, бұл ретте осы мақсаттар үшін ілеспелі шығындар, көп уақыт кетті.
«Электрондық үкімет» веб-порталы шеңберінде «Е-лицензиялау» МДҚ» ақпараттық жүйені енгізуге байланысты лицензияны алу рәсімі көлікке шығыстарды қысқарту, өтінімдерді өңдеу уақытын, өтінімдерді қарауға және дайын құжаттарды беруді жеделдету жағынан барынша оңтайланды және ең маңызды аспект – мемлекет органмен өтініш берушінің тікелей байланысын алып тастау, бұл мүмкін сыбайлас әрекеттер фактілерін нақты алып тастайды.
Қазіргі кезде Агенттікке «Е-лицензиялау» МДҚ» АҚ арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсету бойынша өтініштер келіп түседі.
Өз кезегінде осы өтініштерді «Е-лицензиялау» МДҚ» АҚ арқылы тиімді, бірақ лицензияларды беруге құжаттар электронды цифрлы қолтаңбамен куәландырылған электронды сұрауға бекітілген электронды скандерленген көшірмелер түрінде ұсынылады, бұл ақшалай қаражатты, уақыты үнемдеуге, сондай-ақ ұсынылған құжаттардың шынайылығын растауды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Қазіргі уақытта Агенттік бизнес-процестерін оңтайландыру, «Энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алу қызметіне лицензия беру» және «Магистральдық газ құбыржолдарын, мұнай құбыржолдарын, мұнай өнiмдерi құбыржолдарын пайдалану қызметіне лицензия беру» мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде тұрғындардан талап етілетін құжаттардың санын қысқарту бойынша іс-шаралар жоспары шеңберінде кейбір құжаттарды мәлімет нысанына ауыстыру арқылы мемлекеттік қызметтерді алу үшін ұсынылатын құжаттарды қысқарту бойынша жұмыс жүргізді.
Бүгін тарифтерді бекіту кезінде қоғамдық ұйымдар мен тұтынушылардың қатысуы барлық өңірлерде Сараптамалық кеңестің жұмыс істеуі арқылы қамтамасыз етіледі.
Барлық нормативтік құқықтық актілердің барлық жобалары сараптама үшін аккредиттелген қоғамдық ұйымдарға жолданады.
«Атамекен» Одағы» Қазақстан Ұлттық Экономикалық палатасымен, сондай-ақ Қазақстан тұтынушылары лигасымен Меморандумдарға қол қойылды, Агенттік және «Көмекші» қауымдастығы бірлескен іс-қимыл шараларын жүзеге асыру жоспарын қабылдады.
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау тетіктерін жетілдіру мақсатында Агенттік:

Так в соответствии с Программой развития «электронного правительства» на 2008-2010 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года № 1155-1, Агентство включено в пилотный проект по разработке и внедрению информационной системы «Государственной базы данных» «Е-Лицензирование» (далее – ИС «ГБД «Е-лицензирование»), разработанной Агентством по информатизации и связи Республики Казахстан.
Создание веб-портала «электронного правительства» было необходимо для того, чтобы сделать работу органов власти более эффективной, открытой и доступной для граждан. Раньше каждый государственный орган «жил своей жизнью» и мало соприкасался с остальными, а гражданам приходилось обходить множество инстанций, чтобы собрать всевозможные справки, подтверждения и прочие бумаги. Все это превращало процесс получения одной государственной услуги в бесконечную ходьбу по учреждениям.
Веб-портал «электронного правительства» – это единый механизм взаимодействия государства и граждан, а также государственных органов друг с другом, обеспечивающий их согласованность при помощи информационных технологий. Именно этот механизм позволил сократить очереди в государственных учреждениях и упростить, и ускорить получение справок, свидетельств, разрешительных документов и т.д.
Ранее соискателю лицензии требовалось осуществлять сбор документов на бумажном носителе, отправлять документы лицензиару, при этом, имея сопутствующие расходы, теряя массу времени для этих целей.
В связи с внедрением ИС «ГБД «Е-лицензирование» в рамках веб-портала «электронного правительства», процедура получения лицензии намного упростилась в сторону сокращения расходов на транспорт, времени обработки заявок, отслеживания рассмотрения заявок и ускорения выдачи готовых документов, и самый важный аспект - исключения прямого контакта заявителя с государственным органом, что практически исключает факты возможных коррупционных деяний.
В настоящее время в Агентство через ИС «ГБД «Е-лицензирование» поступают заявления по оказанию государственных услуг.
В свою очередь, рассмотрение данных заявлении через ИС «ГБД «Е-лицензирование» эффективно, поскольку документы на выдачу лицензий предоставляются в виде электронных сканированных копий, прикрепляемых к электронному запросу, удостоверенной электронной цифровой подписью, что позволяет экономить денежные средства, время, а также обеспечивает подтверждение достоверности представленных документов.
В настоящее время Агентством, в рамках Планов мероприятий по оптимизации бизнес-процессов, сокращению количества документов, требуемых от населения при оказании государственных услуг «Выдача лицензии на осуществление деятельности по покупке электрической энергии в целях энергоснабжения» и «Выдача лицензии на осуществление деятельности по эксплуатации магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов», проделана работа по сокращению предоставляемых документов для получения государственной услуги путем перевода некоторых документов в форму сведений.
Сегодня участие общественных организаций и потребителей при утверждении тарифов обеспечивается через функционирующие во всех регионах Экспертные Советы.
Проекты всех нормативных правовых актов направляются аккредитованным общественным организациям для экспертизы.
Подписаны Меморандумы о сотрудничестве между Агентством и Национальной экономической палатой Казахстана «Союз «Атамекен», и с Республиканским Общественным Объединением Национальная «Лига потребителей», принят план мероприятий по реализации совместных действий Агентства и Ассоциации «Көмекші».
В целях совершенствования механизма защиты прав потребителей Агентством будет продолжена работа, направленная на:

1) тарифтерді қалыптастырудың ашықтығын қамтамасыз етуге;
2) тарифтік сметада көзделген қаражаттарды мақсатты пайдалануын, оның ішінде табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық бағдарламаларын орындалуын бақылауды күшейтуге;
3) тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі қоғамдық ұйымдар рөлін арттыруға;
4) тұтынушылар ретінде өздерінің құқықтарын қорғау саласында тұрғындардың құқықтық сауаттылығын арттыру бойынша ақпараттық жұмысты күшейтуге;
5) рұқсат беру рәсімдерін оңтайландыруға бағытталған жұмысты жалғастыратын болады.
2. Негізгі проблемаларды талдау.
Бүгін тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында заңнаманың сақталуын бақылауды әртүрлі мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
Тұтынушылардың шағымдары бойынша ден қою шаралары нәтижесінде нақтылы, жүйесіз сипатқа ие және көптеген жағдайда әкімшілік ресурсты пайдалануға негізделген.
Агенттік 2012 жылы түскен өтініштерге талдау жүргізді. Өтініштердің жалпы санынан шағымдар 7 %-ды құрайды. Бұл ретте шағымдардың 40 % бір мезгілде басқа мемлекеттік органдардың құзыретін қозғайды. Өтініштердің жалпы санынан (8461) шағымдар 7 %-ды (немесе 599 дана), оның ішінде жеке тұлғалардан - 61 % (немесе 366 дана) және заңды тұлғалардан - 39 % (193 дана) құрайды. Шағымдардың ең көп саны Астана қаласына (19 %), Жамбыл (18 %), Қостанай облыстарына (16 %) және Агенттіктің орталық аппаратына (19 %) түсті. Экономиканың салалары бойынша электрмен жабдықтау (46 %) және жылумен жабдықтау (26 %) саласында шағымданады.
Шағын және орта бизнесті дамытуды, сондай-ақ жеке-тұрғын үй құрылысын тежейтін факторлардың бірі ТМС-ның тұтынушыларды инфрақұрылым желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру мерзімдері мен қағидаларын бұзуы немесе басқа сөзбен айтқанда кәсіпкерлік қызметінің жаңа объектісінің жұмыс істеуін әртүрлі кідірту.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Табиғи монополистерге мемлекеттік ықпал етудің ерекше тәсілі болып міндетті қызмет көрсетуге жататын тұтынушыларды анықтау және (немесе) оларды қамтамасыз етудің ең төмен деңгейін белгілеу болып табылады, егер олардың талаптарын толық көлемде қанағаттандырмаса ТМС-ның қызметі тұтынушылардың мұқтаждарын ішінара қанағаттандыруға мүмкіндік береді, сондықтан осы орайда мемлекеттің араласуы қажет.
Тұтынушыға қызметтерді көрсету мүмкіндігінің болмауын дәлелдеу - тиісті жұмысты орындау ауыртпалығы ТМС-ға жүктелген.
Бүгінгі күні ТМС-ның реттеліп көрсетілетін қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізу реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең қол жеткізу арқылы қамтамасыз етіледі.
Сыртқы және ішкі факторларды талдау:
Күшті жақтары:
ТМС-ның қызметін мемлекеттік реттеу тұтынушылар мен табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілері мүдделерінің теңгерімін сақтай отырып жүзеге асырылады.
Әлсіз жақтары:

1) обеспечение прозрачности формирования тарифов;
2) усиление контроля за целевым использованием средств, предусмотренных тарифной сметой, в том числе исполнением инвестиционных программ субъектов естественных монополий;
3) повышение роли общественных организаций по защите прав потребителей;
4) усиление информационной работы по повышению правовой грамотности населения в области защиты своих прав как потребителей;
5) оптимизация разрешительных процедур.
2. Анализ основных проблем:
Сегодня контроль за соблюдением законодательства в области защиты прав потребителей осуществляется различными государственными органами.
В результате меры реагирования по жалобам потребителей носят точечный, несистемный характер и основаны в большей степени на использовании административного ресурса.
Проведен анализ поступивших в Агентство обращений за 2012 год. Из общего количества обращений жалобы составляют 7 %. При этом порядка 40 % жалоб одновременного затрагивают компетенцию других государственных органов. Из общего количества обращений (8491 шт) жалобы составляют 7 % (или 599 шт), в том числе от физических лиц – 61 % (или 366 шт) и юридических лиц – 39 % (193 шт). Наибольшее количество жалоб поступило в г. Астана (19 %), Жамбылской (18 %), Костанайской (16 %) областях и в центральный аппарат Агентства (14 %). По отраслям экономики больше всего жалуются в сфере электроснабжения (46 %) и теплоснабжения (26 %). По содержанию наибольшую долю занимают жалобы на уровень тарифа (33 %) и на необоснованно выставленные счета (28 %).
Одним из факторов, сдерживающих развитие малого и среднего бизнеса, а также индивидуально-жилищного строительства являются нарушения СЕМ сроков и правил выдачи технических условий на присоединение потребителей к инфраструктурным сетям или, другими словами, разного рода задержки с функционированием нового объекта предпринимательской деятельности.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Особым способом государственного воздействия на естественных монополистов являются определение потребителей, подлежащих обязательному обслуживанию, и (или) установление минимального уровня их обеспечения, если их потребности невозможно удовлетворить в полном объеме. Деятельность СЕМ позволяет выборочно удовлетворять запросы потребителей, поэтому здесь необходимо государственное вмешательство.
Бремя доказывания, отсутствия возможности оказывать потребителю услуги, выполнить соответствующие работы возложено на СЕМ.
На сегодняшний день недискриминационный доступ к регулируемым услугам СЕМ обеспечивается посредством равного доступа к регулируемым услугам.
Анализ внутренних и внешних факторов показал следующее:
Сильные стороны:
Государственное регулирование деятельности СЕМ осуществляется с соблюдением баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий и регулируемых рынков.
Слабые стороны:

1) Қосымша қуаттар туралы ақпараттың болмауы.
Осы ақпараттың болмауы қосымша қуаттарды қосу бойынша шешім қабылдауға кедергі үшін алғышарт жасайды.
2) Белгіленген өңірлердегі жұмыс бастылықтың жоғары деңгейі.
Мүмкіндіктері:
Мыналарды:
1) табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнаманы жетілдіру.
ТМС-ға қосымша қуаттар туралы ақпаратты жариялауды жүктеу қажет.
2) көрсетілетін қызметтердің көлемдерін өсіру мақсатында инвестицияларды тарту арқылы проблемалық мәселелерді шешу.
Қауіптер:
1) инвестициялық міндеттемелерді орындамау;
2) Агенттік жүйесінің тиімді жұмыс істеуі үшін қажетті шешімдер мен тиісті нормативтік құқықтық актілерді уақтылы қабылдамау Агенттік мақсаттарына қол жеткізуіне әсер етуі мүмкін.
3. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар мен міндеттер, нысаналы
индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
3.1. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар мен міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
1-стратегиялық бағыт. Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілерінің тиімді жұмыс істеуі және даму жағдайларын қамтамасыз ету.
1.1-мақсат. Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігін арттыру

1) Отсутствие информации о дополнительных мощностях.
Отсутствие данной информации создает предпосылки для варьирования в принятии решения по присоединению дополнительных мощностей.
2) Высокие уровни загруженностей в определенных регионах.
Возможности:
Решение проблемных вопросов, путем:
1) совершенствования законодательства о естественных монополиях и регулируемых рынках.
Необходимо обязать СЕМ опубликовывать информацию о дополнительных мощностях.
2) привлечение инвестиций с целью увеличения объемов оказываемых услуг.
Угрозы:
1) невыполнение инвестиционных обязательств;
2) несвоевременное принятие решений и соответствующих нормативных правовых актов, необходимых для эффективного функционирования системы Агентства, могут повлиять на достижение целей Агентства.
3. Стратегические направления, цели и задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
3.1. Стратегические направления, цели и задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Стратегическое направление 1. Обеспечение условий эффективного функционирования и развития субъектов естественных монополий и регулируемого рынка.
Цель 1.1. Повышение эффективности деятельности субъектов естественных монополий

100
Тікелей нәтижелердің көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар
Жоспарлы кезеңде іске асыру мерзімі
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасына байланысты азаматтардың өтініштерін қарау
Х
Х
Х
Х
Х
Лицензия алуға және рұқсат беруге түскен өтініштерді қарау
Х
Х
Х
Х
Х
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігіне рұқсат беру рәсімдерін қысқарту жөнінде ұсыныстар енгізу
Х
Тексерулердің жылдық жоспарына сәйкес және тәуекелдерді бағалау жүйесін ескеріле отырып ТМС қызметіне тексерулер жүргізу
Х
Х
Х
Х
Х
Тарифтік сметаларды орындау туралы ТМС-ның есептерін қарау
Х
Х
Х
Х
Х
2.2-мақсат. Тұтынушылар, ТМС және реттелетін нарық субъектілері мүдделерінің теңгерімін жариялылық арқылы қамтамасыз ету
Нысаналы индикатор
(қол жеткізудің түпкілікті мерзімін (кезеңін) көрсете отырып)
Ақпарат көзі
өлшем бірлігі
оның ішінде аралық мәнді көрсете отырып
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2012 жыл
(есеп)
2013 жыл
(ағымдағы жоспар)
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Жария тыңдаулар өткізу кезінде тұтынушырды қамту және тұтынушылар алдында ТМС-ның жыл сайынғы есебі
ТМРА дерек тері
мың адам
15
17
20
22
25
30
35
Тарифтік реттеу мәселелері бойынша қоғамдық бірлестіктерді, қауымдастықтарды қамту
ТМРА дерек тері
дана
6
8
9
10
11
12
13
Тарифтік саясат мәселелері бойынша материалдарды БАҚ жариялау
ТМРА дерек тері
дана

100
Мероприятия для достижения показателей прямых результатов
Срок реализации в плановом периоде
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
Рассмотрение обращений граждан, связанных с качеством регулируемых услуг
Х
Х
Х
Х
Х
Рассмотрение поступающих заявлений на получение лицензии и разрешений
Х
Х
Х
Х
Х
Внесение предложений в Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан по сокращению разрешительных процедур
Х
Проведение проверок деятельности СЕМ согласно годовому плану проверок и с учетом системы оценки рисков
Х
Х
Х
Х
Х
Рассмотрение отчетов СЕМ об исполнении тарифных смет
Х
Х
Х
Х
Х
Цель 2.2. Обеспечение баланса интересов потребителей, СЕМ и субъектов регулируемого рынка посредством обеспечения публичности
Целевой индикатор (с указанием окончательного срока (периода) достижения)
Источник информации
Ед. изм.
в том числе с указанием промежуточного значения
в отчетном периоде
в плановом периоде
2012 год (отчет)
2013 год (план текущего)
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
Охват потребителей при проведении публичных слушаний и ежегодных отчетов СЕМ перед потребителями
Данные АРЕМ
тыс. чел
15
17
20
22
25
30
35
Охват общественных объединений, ассоциаций, по вопросам тарифного регулирования
Данные АРЕМ
шт
6
8
9
10
11
12
13
Освещение в СМИ материалов по вопросам тарифной политики
Данные АРЕМ
шт

3.2. Мемлекеттiк органның стратегиялық мақсаттары мемлекеттiң стратегиялық мақсаттарға сәйкестігі
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық құжаттың, нормативтiк құқықтық актiнiң атауы
1-стратегиялық бағыт.
Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілерінің тиімді жұмыс істеу және даму жағдайларын қамтамасыз ету.
Мемлекет басшысының 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 18 желтоқсандағы № 449 Жарлығы
«Қазақстан Республикасының «жасыл экономикаға» көшуі жөніндегі тұжырымдама туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығы;
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейiнгi Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы;
«Қазақстан Республикасындағы гендерлiк теңдiктiң 2006 – 2016 жылдарға арналған стратегиясын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 29 қарашадағы № 1677 Жарлығы;
«Қазақстан Республикасын үдемелi индустриялық-инновациялық дамыту жөнiндегi 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарлама және Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр жарлықтарының күшi жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы;
1.1.мақсат
ТМС-ның қызмет тиiмдiлiгiн арттыру
1.2-мақсат.
Реттелетін нарық субъектілерінің өнімдеріне, тауарларына, қызметтеріне бағалардың негізсіз өсуіне жол бермеу
2-стратегиялық бағыт.
Тұтынушылар, ТМС және реттелетін нарық субъектілері мүдделерінің теңгерімін қамтамасыз ету
2.1-мақсат.
Тұтынушылар, ТМС және реттелетін нарық субъектілері мүдделерінің теңгерімін бақылау шаралары арқылы қамтамасыз ету
2.2-мақсат.
Тұтынушылар, ТМС және реттелетін нарық субъектілері мүдделерінің теңгерімін жариялылық арқылы қамтамасыз ету
2.3-мақсат.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын арттыруды қамтамасыз ету
4. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағытының, мақсаты мен мiндетiнiң атауы
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағытын, мақсаты мен мiндетiн iске асыру жөнiндегi iс-шаралар
Iске асыру кезеңi
1-стратегиялық бағыт.
Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілерінің тиімді жұмыс істеу және даму жағдайларын қамтамасыз ету
Кадр әлеуетiн тұрақты арттыру, бiлiктi мамандарды, оның iшiнде жоғары оқу орындарының түлектерiн тарту, біліктілік деңгейін арттыру, сондай-ақ қызметкерлердi ынталандыру, әрбiр қызметкердiң жұмысының тиiмдiлiгiн одан әрi жетiлдiруге ықпал ететiн қолайлы еңбек жағдайларын жасау. Жұмыс тиiмдiлiгiн арттыру үшiн жаңа техника мен технологиялар санын және олармен қамтылуын ұлғайту. Агенттік қызметкерлерінің біліктілік деңгейін арттыру
жыл сайын

3.2. Соответствие стратегических целей государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические направления и цели государственного органа
Наименование стратегического документа,  нормативного правового акта
Стратегическое направление 1. Обеспечение условий эффективного функционирования и развития субъектов естественных монополий и регулируемого рынка.
Указ Президента Республики Казахстан от 18 декабря 2012 года № 449 «О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства»;
Указ Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577 «О Концепции по переходу Республики Казахстан к «зеленой экономике»;
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года»;
Указ Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2005 года № 1677 «Об утверждении Стратегии гендерного равенства в Республике Казахстан на 2006 – 2016 годы»;
Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958
Цель 1.1. Повышение эффективности деятельности СЕМ
Цель 1.2. Недопущение необоснованного роста цен на продукцию, товары, услуги субъектов регулируемого рынка
Стратегическое направление 2. Обеспечение баланса интересов потребителей, СЕМ и субъектов регулируемого рынка.
Цель 2.1. Обеспечение баланса интересов потребителей, СЕМ и субъектов регулируемого рынка посредством контрольных мер
Цель 2.2. Обеспечение баланса интересов потребителей, СЕМ и субъектов регулируемого рынка посредством обеспечения публичности
Цель 2.3. Обеспечение повышения качества оказания государственных услуг
4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Мероприятия по реализации стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Период реализации
Стратегическое направление 1.
Обеспечение условий эффективного функционирования и развития субъектов естественных монополий и регулируемого рынка

1.1-мақсат.
ТМС қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыру
Мiндеттер: ТМС қызметтерiнiң тиiмдiлiгiн арттыру:
электр және жылу энергетикасы, су шаруашылығы және кәріз жүйелері саласында;
темір жол көлігі саласында;
мұнайды және мұнай өнімдерін тасымалдау, газды немесе газ конденсатын сақтау, тасымалдау, газ таратушы қондырғылары мен газ құбырлары саласында;
аэронавигация, порттар және әуежайлар саласында
1.2-мақсат.
Реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына, қызметтеріне бағалардың негізсіз өсуіне жол бермеу
Кадр әлеуетiн тұрақты арттыру, бiлiктi мамандарды, оның iшiнде жоғары оқу орындарының түлектерiн тарту, біліктілік деңгейін арттыру, сондай-ақ қызметкерлердi ынталандыру, әрбiр қызметкердiң жұмысының тиiмдiлiгiн одан әрi жетiлдiруге ықпал ететiн қолайлы еңбек жағдайларын жасау. Жұмыс тиiмдiлiгiн арттыру үшiн жаңа техника мен технологиялар санын және олармен қамтылуын ұлғайту. Агенттік қызметкерлерінің біліктілік деңгейін арттыру
Мiндеттер: Реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына, қызметтеріне бағалардың негізсіз өсуіне жол бермеу:
электр энергетикасы саласында;
темір жол көлігі, азаматтық авиация, порт қызметі саласында;
газ, мұнай өнімдерін өндіру, мұнай тасымалдау саласында
жыл сайын
2-стратегиялық бағыт.
Тұтынушылар, ТМС және реттелетін нарық субъектілері мүдделерінің теңгерімдерін қамтамасыз ету
Кадр әлеуетiн тұрақты арттыру, бiлiктi мамандарды, оның iшiнде жоғары оқу орындарының түлектерiн тарту, біліктілік деңгейін арттыру, сондай-ақ қызметкерлердi ынталандыру, әрбiр қызметкердiң жұмысының тиiмдiлiгiн одан әрi жетiлдiруге ықпал ететiн қолайлы еңбек жағдайларын жасау. Жұмыс тиiмдiлiгiн арттыру үшiн жаңа техника мен технологиялар санын және олармен қамтылуын ұлғайту. Агенттік қызметкерлерінің біліктілік деңгейін арттыру
жыл сайын
2.1-мақсат.
Тұтынушылар, ТМС және нарық субъектілері мүдделерінің теңгерімдерін бақылау шаралары арқылы қамтамасыз ету
Міндет: Реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету
Міндет: Тұтынушылар мен ТМС арасындағы мүдделердің теңгерімін қамтамасыз ету, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасына қанағаттанарлық

Цель 1.1. Повышение эффективности деятельности СЕМ
Постоянное повышение кадрового потенциала, привлечение квалифицированных специалистов, в том числе выпускников высших учебных заведений, повышение уровня квалификации, а также стимулирование работников, создание благоприятных условий труда, способствующих дальнейшему совершенствованию эффективности деятельности каждого работника. Увеличение количества и охвата новой техникой и технологией для повышения эффективности работы. Повышение уровня квалификации сотрудников Агентства
ежегодно
Задачи: повышение эффективности деятельности СЕМ:
в области электро- и теплоэнергетики, водохозяйственных и канализационных систем; в сфере железнодорожного транспорта;
в сфере транспортировки нефти и нефтепродуктов, хранение, транспортировка газа или газового конденсата, эксплуатации газораспределительных установок и газопроводов; в сфере аэронавигации, портов и аэропортов
Цель 1.2. Недопущение необоснованного роста цен на продукцию, товары, услуги субъектов регулируемого рынка
Постоянное повышение кадрового потенциала, привлечение квалифицированных специалистов, в том числе выпускников высших учебных заведений, повышение уровня квалификации, а также стимулирование работников, создание благоприятных условий труда, способствующих дальнейшему совершенствованию эффективности деятельности каждого работника. Увеличение количества и охвата новой техникой и технологией для повышения эффективности работы. Повышение уровня квалификации сотрудников Агентства.
ежегодно
Задачи: недопущение необоснованного роста цен на продукцию, товары, услуги субъектов регулируемого рынка в области: электроэнергетики, железнодорожного транспорта, гражданской авиации, портовой деятельности;
газа, производства нефтепродуктов, транспортировки нефти.
Стратегическое направление 2.
Обеспечение баланса интересов потребителей, СЕМ и субъектов регулируемого рынка.
Постоянное повышение кадрового потенциала, привлечение квалифицированных специалистов, в том числе выпускников высших учебных заведений, повышение уровня квалификации, а также стимулирование работников, создание благоприятных условий труда, способствующих дальнейшему совершенствованию эффективности деятельности каждого работника. Увеличение количества и охвата новой техникой и технологией для повышения эффективности работы. Повышение уровня квалификации сотрудников Агентства.
ежегодно
Цель 2.1. Обеспечение баланса интересов потребителей, СЕМ и субъектов регулируемого рынка посредством контрольных мер
Задача: обеспечение недискриминационного доступа к регулируемым услугам (товарам, работам)
Задача: обеспечение баланса интересов между потребителями и СЕМ, удовлетворенность качеством

2.2-мақсат.
Тұтынушылар, ТМС және реттелетін нарық субъектілері мүдделерінің теңгерімін жариялылық арқылы қамтамасыз ету
Міндет: Ашықтықты арттыру
5. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық іс-қимыл талап етілетін міндеттердің көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Мемлекеттік органдар іске асыратын шаралар
1-стратегиялық бағыт.
Табиғи монополиялар және реттелетін нарық субъектілерінің тиімді жұмыс істеу және даму жағдайларын қамтамасыз ету
1.1-мақсат.
Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігін арттыру
1.1.1-міндет.
Электр және жылу энергетикасы, су шаруашылығы және кәріз жүйелері саласындағы ТМС қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыру
ТМС-ның реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне арналған тарифтердiң инфляцияға үлесi: суық сумен жабдықтау, кәріз, ыстық сумен жабдықтау, орталықтандырылған жылыту
ЭБЖМ, СА
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің шекті өсу параметрлерін олардың инфляцияға жиынтық үлесі шегінде айқындау
1.1.2-міндет.
Темір жол көлігі саласындағы ТМС қызметінің тиімділігін арттыру
Темiр жол көлiгi саласындағы ТМС-ның негізгі құралдарын жаңғыртуға бағытталған инвестиция көлемі
МГМ
ТМС-ның инвестициялық бағдарламаларын бірлесіп бекіту
1.1.3-міндет.
Мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау, газды немесе газ конденсатын сақтау, тасымалдау, газды таратушы қондырғылар мен газ құбыржолдарын пайдалану саласындағы ТМС қызметінің тиімділігін арттыру
Мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау, газды немесе газ конденсатын сақтау, тасымалдау, газ қондырғылар мен газ құбыржолдарын пайдалану саласындағы ТМС-ның негізгі құралдарын жаңғыртуға бағытталған инвестициялардың көлемі
МГМ
ТМС-ның инвестициялық бағдарламаларын бірлесіп бекіту
1.1.4-міндет.
Аэронавигация, порттар және әуежайлар саласындағы ТМС қызметінің тиімділігін арттыру
Аэронавигация, порттар және әуежайлар саласындағы ТМС-ның негізгі құралдарын жаңғыртуға бағытталған инвестициялардың көлемі
МГМ
ТМС-ның инвестициялық бағдарламаларын бірлесіп бекіту
1.2-мақсат.
Реттелетін нарық субъектілерінің өнімдеріне, тауарларына, қызметтеріне бағалардың негізсіз өсуіне жол бермеу
1.2.1-міндет.
Электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектілерінің өнімдеріне, тауарларына, қызметтеріне бағалардың негізсіз өсуіне жол бермеу
Электр энергетикасы саласында реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына, қызметтеріне баға өсуінің инфляцияға үлесі
ЭБЖМ, СА
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің шекті өсу параметрлерін олардың инфляцияға жиынтық үлесі шегінде айқындау

Цель 2.2. Обеспечение баланса интересов потребителей, СЕМ и субъектов регулируемого рынка посредством обеспечения публичности
Задача: повышение прозрачности
5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для достижения которых требуется межведомственное
взаимодействие
Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие
Меры, осуществляемые государственными органами
Стратегическое направление 1. Обеспечение условий эффективного функционирования и развития субъектов естественных монополий и регулируемого рынка
Цель 1.1. Повышение эффективности деятельности субъектов естественных монополий
Задача 1.1.1. Повышение эффективности деятельности СЕМ в области электро- и теплоэнергетики, водохозяйственных и канализационных систем
Вклад тарифов на регулируемые услуги СЕМ в инфляцию: холодное водоснабжение, канализация, горячее водоснабжение, центральное отопление
МЭБП, АС
Определение параметров предельного роста тарифов на регулируемые услуги СЕМ в пределах их совокупного вклада в инфляцию
Задача 1.1.2. Повышение эффективности деятельности СЕМ в сфере железнодорожного транспорта
Объем инвестиций, направленных на модернизацию основных средств СЕМ в сфере железнодорожного транспорта
МТК
Совместное утверждение инвестиционных программ СЕМ
Задача 1.1.3. Повышение эффективности деятельности СЕМ в сфере транспортировки нефти и нефтепродуктов, хранение, транспортировка газа или газового конденсата, эксплуатации газораспределительных установок и газопроводов
Объем инвестиций, направленных на модернизацию основных средств СЕМ в сфере транспортировки нефти и нефтепродуктов, хранение, транспортировка газа или газового конденсата, эксплуатации газораспределительных установок и газопроводов
МНГ
Совместное утверждение инвестиционных программ СЕМ
Задача 1.1.4. Повышение эффективности деятельности СЕМ в сфере аэронавигации, портов и аэропортов
Объем инвестиций, направленных на модернизацию основных средств СЕМ в сфере аэронавигации, портов и аэропортов
МТК
Совместное утверждение инвестиционных программ СЕМ
Цель 1.2. Недопущение необоснованного роста цен на продукцию, товары, услуги субъектов регулируемого рынка
Задача 1.2.1. Недопущение необоснованного роста цен на продукцию, товары, услуги субъектов регулируемого рынка в области электроэнергетики
Вклад в инфляцию роста цен на продукцию, товары, услуги субъектов регулируемого рынка в области электроэнергетики
МЭБП, АС
Определение параметров предельного роста цен на услуги регулируемого рынка в пределах их совокупного вклада в инфляцию

6. Тәуекелдердi басқару
Тәуекелдiң атауы
Ден қоюдың первентивтi және (немесе) уақтылы шараларын қабылдамаған жағдайда ықтимал салдарлар
Басқару шаралары
Сыртқы тәуекелдер
ТМС-ның инвестициялық бағдарламаларының орындалмалуы
ТМС негізгі құралдарының тозу және нормативтік ысыраптардың деңгейі бойынша берілген параметрлерді орындамау
Инвестициялық бағдарламалардың орындалуының тоқсан сайынғы мониторинг
Инвестициялық бағдарламаның орындалмауынан тұтынушыларға сомаларды қайтару
Инфляция деңгейiнiң берiлген параметрлерден асырылуы
Макроэкономикалық тұрақтылығының нашарлауына алып келуi мүмкiн
Табиғи монополиялар субъектiлерi тарифтерiнiң негiзсiз өсуiне және Агенттiк реттейтiн қызметтердiң инфляцияға Қазақстан Республикасының Үкiметi мақұлдаған үлесiн асыруға жол бермеу бойынша барлық қажеттi шараларды қабылдау
Табиғи монополия субъектілерінің негізгі құралдарының тозу деңгейінің төмендемеуі
Реттелетін нарық субъектілері ұсынатын қызметтер сапасының нашарлауы
Табиғи монополия субъектілерінің тарифтік сметада және инвестициялық бағдарламада көрсетілген қаражаттарды мақсатты пайдалануға бақылауды күшейту
Нормативтік техникалық және нормативтік тыс ысыраптардың өсуі
Ресурстарды үнемінің болмауы, реттелетін нарық субъектілері ұсынатын қызметтер сапасының нашарлауы
Нормативтік техникалық және нормативтен тыс ысыраптардың негізсіз өсуіне жол бермеу бойынша қажетті шараларды қабылдау, Табиғи монополия субъектілерінің қаражаттарын мақсатты пайдалануға бақылауды күшейту
Ішкі тәуекелдер
Агенттіктің тиімді жұмыс істеуіне қажет тиісті нормативтік құқықтық актілерді және шешімдердің уақытында қабылданбауы
Агенттіктің мақсатына жетуіне әсер етуі мүмкін
Нормативтік шығармашылық жұмыстар сапасына бақылауды күшейту
Тарифтік саясатты түсіндіру бойынша шығулар санының азаюы
Тұтынушыларды шатастыру, халықтың хабардар болуының төмендеуі
Халық арасында түсіндіру жұмыстарын тоқтатуға жол бермеу бойынша шаралар қабылдау
Кемсітушіліксіз қол жеткізу факті бойынша реттелетін қызметтер сапасына өтініштерді (шағым) сапасыз қарау
Тұтынушыларды шатастыру, халықтың хабардар болуының төмендеуі
Халық арасында түсіндіру жұмыстарын тоқтатуға жол бермеу бойынша шаралар қабылдау
7. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу
агенттiгiнiң бюджеттiк бағдарламалары
1. Бюджеттiк бағдарламалар
Ескерту. 1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.06.2014 № 642 қаулысымен.
Бюджеттiк бағдарлама
001 «Инфрақұрылымдық экономика салаларының тиiмдi жұмыс iстеуiн және дамуын қамтамасыз ету жөнiндегi табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметiн реттеу саласындағы қызметтер»
Сипаттамасы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң орталық аппараты мен аумақтық органдарын ұстау. Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметiн реттеу.
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына қарай
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсету
iске асыру тәсiлiне қарай
Жеке бюджеттiк бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
өлшем бiрлiгi
есепті кезең
жоспарлы кезең
2012 жыл
(есеп)
2013 жыл
(ағымдағы жоспар)
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi:
Базалық ТМС-ның нормативтік техникалық ысыраптарының деңгейі:
электр желiлерiнде
%

6. Управление рисками
Наименование риска
Возможные последствия в случае непринятия превентивных и (или) своевременных мер реагирования
Меры управления
Внешние риски
Неисполнение инвестиционных программ СЕМ
Неисполнение заданных параметров по уровню износа основных средств СЕМ и нормативных потерь
Ежеквартальный мониторинг исполнения инвестиционных программ.
Возврат потребителям суммы неисполнения инвестиционных программ
Превышение уровня инфляции над заданными параметрами
Ухудшению макроэкономической стабильности
Принятие необходимых мер по недопущению необоснованного роста тарифов субъектов естественных монополий и превышения одобренного Правительством Республики Казахстан вклада в инфляцию от регулируемых Агентством услуг
Неснижение уровня износа основных средств субъектов естественных монополий
Ухудшение качества предоставляемых субъектами регулируемых услуг
Усиление контроля за целевым использованием средств, предусмотренных тарифной сметой и инвестиционной программой субъекта естественной монополии
Рост нормативных технических и сверхнормативных потерь
Отсутствие экономии ресурсов, ухудшение качества предоставляемых субъектами регулируемых услуг
Принятие необходимых мер по недопущению необоснованного роста нормативных технических и наличия сверхнормативных потерь, усиление контроля за целевым использованием средств субъекта естественной монополии
Внутренние риски
Несвоевременное принятие решений и соответствующих нормативных правовых актов, необходимых для эффективной работы Агентства
Могут повлиять на достижение целей Агентства
Усиление контроля за качеством нормотворческой работы
Снижение количества выездов по разъяснению тарифной политики
Введение потребителей в заблуждение, ухудшение информированности среди населения
Принятие необходимых мер по недопущению прекращения разъяснительной работы среди населения
Некачественное рассмотрение заявлений (жалоб) на качество регулируемых услуг, по факту дискриминационного доступа
Введение потребителей в заблуждение, ухудшение информированности среди населения
Принятие необходимых мер по недопущению прекращения разъяснительной работы среди населения
7. Бюджетные программы Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий 1. Бюджетные программы
Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.06.2014 № 642.
Бюджетная программа
001 «Услуги в области регулирования деятельности субъектов естественных монополий по обеспечению эффективного функционирования и развития инфраструктурных отраслей экономики»
Описание
Содержание центрального аппарата и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий. Регулирование деятельности субъектов естественных монополий
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа
текущая/развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
ед. изм.
отчетный период
плановый период
проектируемый год
2012 год (отчет)
2013 год (план текущего)
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямых результатов
Уровень нормативных технических потерь базовых СЕМ:
электрических сетях
%