"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік әкімшілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 маусымдағы № 717 қаулысы
Ескерту. Заңның жобасы ҚР Парламентінің Мәжілісінен кері қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2014.12.08 № 1280 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік әкімшілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік әкімшілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2010 жылғы 30 маусымдағы «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 14, 70-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 11, 102-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 13-құжат; № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; 2014 жылғы 20 мамырда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 14 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газетінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
63-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«63-бап. Уәкілетті экономикалық оператор куәлігін беру, тоқтата тұру және кері қайтарып алу тәртібі»;
мынадай мазмұндағы 63-1 және 66-1-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
«63-1-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттері»;
«66-1-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың жауапкершілігі»;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного администрирования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2014 года № 717
Сноска. Проект закона отозван из Мажилиса Парламента РК постановлением Правительства РК от 08.12.2014 № 1280.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного администрирования».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам таможенного
администрирования
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года «О таможенном деле в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 14, ст. 70; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 11, ст. 102; № 19, ст. 145; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 13; № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81; № 16, ст. 83; 2014 г., № 4-5, ст. 24; Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разрешительной системы», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 20 мая 2014 г.; Закон Республики Казахстан от 10 июня 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 июня 2014 г.):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 63 изложить в следующей редакции:
«Статья 63. Порядок выдачи, приостановления и отзыва свидетельства уполномоченного экономического оператора»;
дополнить заголовками статьей 63-1 и 66-1 следующего содержания:
«Статья 63-1. Обязанности уполномоченного экономического оператора»;
«Статья 66-1. Ответственность уполномоченного экономического оператора»;

2) 73-баптың 2-тармағындағы, 79-баптың 3-тармағындағы, 97-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі, 108-баптың 3-тармағының екінші және төртінші бөліктеріндегі, 110-бапта, 111-баптың 4-тармағындағы, 112-баптың 1-тармағының бірінші және үшінші бөліктеріндегі, 198-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі, 202-баптың 2-тармағындағы, 204-баптың 5-тармағының бірінші бөлігіндегі, 205-баптың 6-тармағының бірінші бөлігіндегі, 206-баптың 7-тармағының бірінші бөлігіндегі, 208-баптың 9-тармағындағы, 228-баптың 1-тармағындағы, 234-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі, 237-баптың 2-тармағындағы, 268-баптың 2-тармағының үшінші бөлігіндегі, 274-баптың 5-тармағындағы, 278-баптың 3-тармағындағы, 4-тармағындағы, 5-тармақтың екінші бөлігіндегі, 6-тармағындағы, 280-баптың 5-тармағының екінші бөлігіндегі, 288-баптың 3-тармағындағы, 289-баптың 2-тармағындағы, 291-баптың 3-тармағында екінші бөлігіндегі, 296-баптың 3-тармағындағы, 302-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі, 319-баптың 5-тармағындағы, 325-баптың 3-тармағының бесінші бөлігіндегі, 329-баптың 5-тармағының екінші бөлігіндегі, 334-баптың 1-тармағының үшінші абзацындағы, 347-баптың 1-тармағының үшінші бөлігіндегі, 350-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі, 353-баптың 2-тармағындағы, 372-баптың 1-тармағының үшінші бөлігіндегі, 375-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі, 385-баптың 2-тармағындағы, 386-баптың 1-тармағындағы, 397-баптың 2-тармағындағы, 404-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы, 413-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы, 417-баптың 3-тармағындағы, 419-баптың екінші бөлігіндегі, 421-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мен 2-тармағындағы, 424-баптың 1- тармағының бірінші бөлігіндегі, 425-баптың 2-тармағындағы, 462-баптың 5-тармағындағы, 467-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі, 469-баптың 3-тармағындағы, 472-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі, 476-баптың 2-тармағының үшінші бөлігіндегі «Кеден одағы комиссиясының шешімімен» деген сөздер «Комиссияның шешімімен» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 82-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі «Кеден одағы комиссиясының шешімдері мен түсініктемелері» деген сөздер «Комиссияның шешімімен» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 4-баптың 1-тармағының 40) және 50) тармақшаларындағы, 123-баптың 3 және 4-тармақтарындағы, 244-баптың 1-тармағындағы, 281-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы, 301-баптың 5-тармағының екінші бөлігіндегі, 386-баптың 1-тармағындағы «Кеден одағы комиссиясының шешімдерімен» деген сөздер «Комиссия шешімімен» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 4-баптың 1-тармағының 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

2) в пункте 2 статьи 73, в пункте 3 статьи 79, в части второй пункта 3 статьи 97, в части второй и четвертой пункта 3 статьи 108, в статье 110, в пункте 4 статьи 111, в частях первой и третьей пункта 1 статьи 112, в части второй пункта 4 статьи 198, в пункте 2 статьи 202, в части первой пункта 5 статьи 204, в части первой пункта 6 статьи 205, в части первой пункта 7 статьи 206, в пункте 9 статьи 208, в пункта 1 статьи 228, в части второй пункта 3 статьи 234, в пункте 2 статьи 237, в части третьей пункта 2 статьи 268, в пункте 5 статьи 274, в пункте 3, в пункте 4, в части второй пункта 5, в пункте 6 статьи 278, в части второй пункта 5 статьи 280, в пункте 3 статьи 288, в пункте 2 статьи 289, в части второй пункта 3 статьи 291, в пункте 3 статьи 296, в части второй пункта 1 статьи 302, в пункте 5 статьи 319, в части пятой пункта 3 статьи 325, в части второй пункта 5 статьи 329, в абзаце третьем пункта 1 статьи 334, в части третьей пункта 1 статьи 347, в части второй пункта 2 статьи 350, в пункте 2 статьи 353, в части третьей пункта 1 статьи 372, в части второй пункта 2 статьи 375, в пункте 2 статьи 385, в пункте 2 статьи 386, в пункте 2 статьи 397, в подпункте 1) пункта 2 статьи 404, в подпункте 5) пункта 2 статьи 413, в пункте 3 статьи 417, в части второй статьи 419, в подпункте 3) пункта 1 и пункте 2 статьи 421, в части первой пункта 1 статьи 424, в пункте 2 статьи 425, в пункте 5 статьи 462, в части второй пункта 3 статьи 467, в пункте 3 статьи 469, в части первой пункта 1 статьи 472, в части третьей пункта 2 статьи 476 слова «решением Комиссии Таможенного союза» заменить словами «решением Комиссии»;
3) в части второй пункта 4 статьи 82 слова «решений и разъяснений Комиссии Таможенного союза» заменить словами «решений и разъяснений Комиссии»;
4) в подпунктах 40) и 50) пункта 1 статьи 4, в пунктах 3 и 4 статьи 123, в пункте 1 статьи 244, в подпункте 2) пункта 2 статьи 281, в части второй пункта 5 статьи 301, в пункте 1 статьи 386 слова «решениями Комиссии Таможенного союза» заменить словами «решением Комиссии»;
5) подпункт 14) пункта 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:

«14) Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – Кеден одағының және Бірыңғай экономикалық кеңістіктің бірыңғай тұрақты жұмыс істейтін реттеуші органы;»;
6) 30-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Кедендік операцияларды жасау кезінде кеден өкілі, мұндай міндетті орындау:
1) тауарлар шығарылғаннан кейін тауарлар орналастырылған кедендік рәсімдердің талаптары мен шарттарын сақтауға;
2) тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету жөніндегі шектеулермен ұштасқан кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді пайдалана отырып, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды пайдалануға және (немесе) оларға билік етуге, сондай-ақ оларды орындау тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік баждарды, салықтарды төлеу және есепке алу әдісімен қосылған құн салығын төлеу жөніндегі жеңілдіктерді берудің міндетті шарты болып табылатын өзге шарттарды орындауға;
3) олардың негізінде кедендік декларация берілген декларанттан не мүдделі тұлғадан алынған көрінеу дұрыс емес (жалған) мәліметтерді және (немесе) қолдан жасалған құжаттарды пайдалануға байланысты жағдайларды қоспағанда, толық көлемде кедендік баждарды, салықтарды төлеушімен кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі ортақ міндетті көтереді.»;
7) 62 және 63-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«62-бап. Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру шарттары
1. Мыналар:
1) осы тармақшаның екінші бөлігінде белгіленген жағдайды қоспағанда, кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз ету ұсынылатын күні Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес белгіленетін валюталардың нарықтық бағамы бойынша бір миллион евроға баламалы сомаға кемінде бір жыл мерзімге осы Кодекстің 16-тарауында көзделген тәртіппен осындай қамтамасыз етудің болуы;
тауарларды өндіру қызметін жүзеге асыратын және (немесе) Комиссияның шешімімен айқындалған критерийлерге сәйкес келген кезде кедендік әкету баждары қолданылмайтын тауарларды экспорттаушы тұлғалар мұндай қамтамасыз ету ұсынылатын күні Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес белгіленетін валюталардың нарықтық бағамы бойынша жүз елу мың евроға баламалы сомаға кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді ұсынады;
2) уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін алу үшін кеден органына жүгінген күнге дейін әрбір жыл үшін кемінде он тауарға арналған декларациясы болған кезде сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру;

«14) Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия) – единый постоянно действующий регулирующий орган Таможенного союза и Единого экономического пространства;»;
6) пункт 7 статьи 30 изложить в следующей редакции:
«7. При совершении таможенных операций таможенный представитель несет солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов с плательщиком таможенных пошлин, налогов в полном размере, за исключением случаев, когда исполнение такой обязанности связано с:
1) соблюдением после выпуска товаров требований и условий таможенных процедур, под которые помещены товары;
2) пользованием и (или) распоряжением товарами, помещенными под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с использованием льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению товарами, а также выполнением иных условий, исполнение которых после выпуска товаров является обязательным условием предоставления льгот по уплате таможенных пошлин, налогов и уплаты налога на добавленную стоимость методом зачета;
3) использованием полученных от декларанта либо заинтересованного лица заведомо недостоверных (ложных) сведений и (или) поддельных документов, на основании которых была подана таможенная декларация.»;
7) статьи 62 и 63 изложить в следующей редакции:
«Статья 62. Условия присвоения статуса уполномоченного экономического оператора
1. Условиями присвоения статуса уполномоченного экономического оператора являются:
1) наличие генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в порядке, предусмотренном главой 16 настоящего Кодекса, на срок не менее одного года на сумму, эквивалентную одному миллиону евро, по рыночному курсу валют, устанавливаемому в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, на день предоставления такого обеспечения, за исключением случая, установленного частью второй настоящего подпункта.
Лицами, осуществляющими деятельность по производству товаров и (или) экспортирующими товары, к которым не применяются вывозные таможенные пошлины, при их соответствии критериям, определенным решением Комиссии, предоставляется обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов на сумму, эквивалентную ста пятидесяти тысячам евро, по рыночному курсу валют, устанавливаемому в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, на день предоставления такого обеспечения;
2) осуществление внешнеэкономической деятельности в течение трех лет до дня обращения в таможенный орган на получение статуса уполномоченного экономического оператора при наличии не менее десяти деклараций на товары за каждый год;

3) уәкілетті экономикалық операторға ұсынылатын қосымша арнайы оңайлатуларды алуға кеден ісі саласындағы уәкілетті органға жүгінген күні Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес бір жыл ішінде берешегінің (бересінің) болмауы;
4) уәкілетті экономикалық оператор куәлігінің қолданылуы осы Кодекстің 63-бабының 4-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрғаны жөнінде негіздердің болмауы;
5) өтініш берген күнге дейін бір жыл ішіндегі кезеңді тексеруді қамтитын, заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленетін валюталардың нарықтық бағамы бойынша кемінде бес жүз мың евроны құрайтын жеке капиталы туралы және бухгалтерлік есеп және есептілік жүйесінің бухгалтерлік есеп жүргізудің жалпыға бірдей қабылданған қағидаттарына сәйкестігі туралы ақпараты бар аудиторлық есептің және (немесе) аудиторлық есептердің болу шарттарын сақтаған кезде қосымша арнайы оңайлатуларды алуға кеден ісі саласындағы уәкілетті органға өтініш беруге құқылы.
63-бап. Уәкілетті экономикалық оператор куәлігін беру, тоқтата тұру және кері қайтарып алу тәртібі
1. Уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы куәлік алу үшін заңды тұлға кеден ісі саласындағы уәкілетті органға осындай тұлғаның уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру шарттарына сәйкестігін растайтын мәліметтері бар, заңды тұлға басшысының қолы қойылған және мөрмен куәландырылған өтінішті, сондай-ақ мынадай құжаттарды:
1) оларды мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйелерінен алу мүмкіндігін қоспағанда, құрылтай құжаттарының көшірмелерін және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы;
2) нысанын кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілейтін толтырылған сауалнаманы;
3) кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді растайтын мынадай құжаттардың біреуін:
кеден органының ақшаны уақытша орналастыру есеп-шотына ақша аудару туралы төлем құжатының көшірмесін;
төлеуші мен кеден органы арасында жасалған мүліктік кепіл және кепіл мүлкінің нарықтық құнын бағалау туралы бағалаушының есебін;
кепілгер – банк және төлеуші арасында жасалған банк кепілдігі шартын және банк кепілдігін;
кепілгерлік шартын;
4) аудиторлық есепті;
5) оларды мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйелерінен алу мүмкіндігін қоспағанда, бұл тиісті құжаттармен расталатын, үй-жайларға, ашық алаңдарға және өндірістік операциялар жүзеге асырылатын өзге аумақтарға меншік құқығын немесе шаруашылық жүргізу құқығын немесе жедел басқару немесе жалға алу (қосалқы жалға алу) құқығын не өзге заңды негізді растайтын құжаттарды ұсынады.

3) отсутствие в течение года задолженности (недоимки) в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан на день обращения в уполномоченный орган в сфере таможенного дела на получение дополнительных специальных упрощений, предоставляемых уполномоченному экономическому оператору;
4) отсутствие оснований, по которым действие свидетельства уполномоченного экономического оператора было приостановлено в соответствии с пунктом 4 статьи 63 настоящего Кодекса;
5) наличие аудиторского отчета и (или) аудиторских отчетов, охватывающих проверкой период в течение одного года до дня подачи заявления в уполномоченный орган в сфере таможенного дела на получение дополнительных специальных упрощений, содержащих информацию о собственном капитале юридического лица, составляющего не менее пятисот тысяч евро по рыночному курсу валют, устанавливаемому законодательством Республики Казахстан и о соответствии системы бухгалтерского учета и отчетности общепринятым принципам ведения бухгалтерского учета.
Статья 63. Порядок выдачи, приостановления и отзыва свидетельства уполномоченного экономического оператора
1. Для получения свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов юридическое лицо представляет в уполномоченный орган в сфере таможенного дела заявление, подписанное руководителем и заверенное печатью юридического лица, содержащее сведения, подтверждающие соответствие такого лица условиям присвоения статуса уполномоченного экономического оператора, а также следующие документы:
1) копии учредительных документов и справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, за исключением возможности их получения из соответствующих информационных систем государственных органов;
2) заполненную анкету, форма которой устанавливается уполномоченным органом в сфере таможенного дела;
3) один из следующих документов, подтверждающих генеральное обеспечение уплаты таможенных пошлин и налогов:
копию платежного документа о перечислении денег на счет временного размещения денег таможенного органа;
договор залога имущества, заключенного между плательщиком и таможенным органом, и отчета оценщика об оценке рыночной стоимости залогового имущества;
договор гарантии банка, заключенного между банком-гарантом и плательщиком, и банковской гарантии;
договор поручительства;
4) аудиторский отчет;
5) документы, подтверждающие право собственности или право хозяйственного ведения, или право оперативного управления, или аренды (субаренды), либо иного законного основания помещений, открытых площадок и иных территорий, где осуществляются производственные операции, что подтверждается соответствующими документами, за исключением возможности их получения из соответствующих информационных систем государственных органов.

2. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган өтінішті және оған қоса берілген құжаттарды қарау кезінде ондағы мәліметтерді тексереді, сондай-ақ кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне осы Кодекстің 211-бабы 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 6) және 7) тармақшаларында көзделген талаптарды сақтау нысанасына, сондай-ақ өтініш берушінің осы Кодекстің 62-бабы 1-тармағының 2), 7) және 9) тармақшаларында көзделген уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру шарттарына сәйкестігіне осы Кодекстің 24-тарауында көзделген көшпелі кедендік тексеру жүргізуді тапсырады.
Өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды қарау, сондай-ақ көшпелі кедендік тексеру жүргізу нәтижелері бойынша кеден ісі саласындағы уәкілетті орган өтініш және көрсетілген құжаттар тіркелген күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей, уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне тұлғаны енгізу туралы не бас тарту себебін көрсете отырып, мұндай куәлікті беруден бас тарту жөнінде шешім қабылдайды.
Уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне тұлғаны енгізу туралы куәлікті беру туралы кеден ісі саласындағы уәкілетті орган басшысының (оны алмастыратын адамның) бұйрығымен ресімделеді және ұсынылатын оңайлатулар көрсетіледі.
Өтініш беруші өтініште, сауалнамада толық емес немесе дұрыс емес мәліметтерді көрсеткен не осы баптың 1-тармағында көзделген құжаттар болмаған жағдайда, кеден ісі саласындағы уәкілетті орган өтініш және оған қоса берілетін құжаттар қабылданған күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей, бас тарту себебін көрсете отырып, куәлікті беруден бас тарту туралы өтініш берушіге жазбаша хабарлайды.
3. Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін берген күннен бастап бір жыл өткеннен кейін заңды тұлға кеден ісі саласындағы уәкілетті органға осы Кодекстің 65-бабының 2-тармағына сәйкес қосымша арнайы оңайлатуларды алуға кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша толтырылған сауалнаманы қоса бере отырып, өтініш беруге құқылы.
Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган қосымша арнайы оңайлатуларды алуға өтінішті қарау кезінде кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне осы Кодекстің 211-бабы 3-тармағының 1), 2), 3) 4), 6) және 7) тармақшаларында көзделген талаптардың сақталуы нысанасына осы Кодекстің 24-тарауында көзделген көшпелі кедендік тексеру жүргізуді тапсырады.
Қосымша арнайы оңайлатуларды беру туралы шешім ұсынылатын арнайы оңайлатулар көрсетіле отырып, кеден ісі саласындағы уәкілетті орган басшысының (оны алмастыратын тұлғаның) бұйрығымен ресімделеді.
Қосымша арнайы оңайлатуларды алуға арналған өтінішті қарау, сондай-ақ көшпелі кедендік тексеруді жүргізу нәтижелері бойынша кеден ісі саласындағы уәкілетті орган өтініш тіркелген күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей қосымша арнайы оңайлатуларды ұсыну туралы шешім қабылдайды не бас тартудың себептерін көрсете отырып, қосымша арнайы оңайлатуларды беруден бас тартады.

2. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела при рассмотрении заявления и прилагаемых к нему документов проверяет содержащиеся в них сведения, а также поручает территориальным подразделениям уполномоченного органа в сфере таможенного дела провести выездную таможенную проверку, предусмотренную главой 24 настоящего Кодекса, на предмет соблюдения требований, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 6) и 7) пункта 3 статьи 211 настоящего Кодекса, а также на соответствие заявителя условиям присвоения статуса уполномоченного экономического оператора предусмотренным подпунктами 2), 7) и 9) пункта 1 статьи 62 настоящего Кодекса.
По результатам рассмотрения заявления и прилагаемых к нему документов, а также проведения выездной таможенной проверки уполномоченный орган в сфере таможенного дела не позднее девяноста календарных дней со дня регистрации заявления и указанных документов принимает решение о выдаче свидетельства о включении лица в реестр уполномоченных экономических операторов либо об отказе в выдаче такого свидетельства с указанием причин отказа.
Решение о выдаче свидетельства о включении лица в реестр уполномоченных экономических операторов оформляется приказом руководителя (лица, его замещающего) уполномоченного органа в сфере таможенного дела с отражением предоставляемых упрощений.
В случае указания заявителем неполных или недостоверных сведений в заявлении, анкете либо отсутствия документов, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, уполномоченный орган в сфере таможенного дела не позднее пятнадцати календарных дней со дня принятия заявления и прилагаемых к нему документов письменно информирует заявителя об отказе в выдаче свидетельства с указанием причин отказа.
3. По истечении одного года со дня присвоения статуса уполномоченного экономического оператора, юридическое лицо вправе подать в уполномоченный орган в сфере таможенного дела заявление с приложением заполненной анкеты по форме установленной уполномоченным органом в сфере таможенного дела на получение дополнительных специальных упрощений в соответствии с пунктом 2 статьи 65 настоящего Кодекса.
При рассмотрении заявления на получение дополнительных специальных упрощений, уполномоченный орган в сфере таможенного дела поручает территориальным подразделениям уполномоченного органа в сфере таможенного дела провести выездную таможенную проверку, предусмотренную главой 24 настоящего Кодекса, на предмет соблюдения требований, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 6) и 7) пункта 3 статьи 211 настоящего Кодекса.
Решение о предоставлении дополнительных специальных упрощений оформляется приказом руководителя (лица, его замещающего) уполномоченного органа в сфере таможенного дела с отражением предоставляемых специальных упрощений.
По результатам рассмотрения заявления на получение дополнительных специальных упрощений, а также проведения выездной таможенной проверки, уполномоченный орган в сфере таможенного дела не позднее девяноста календарных дней со дня регистрации заявления принимает решение о предоставлении дополнительных специальных упрощений либо отказывает в получении дополнительных специальных упрощений с указанием причин отказа.

5) өтініш беруші Қазақстан Республикасы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiнiң 404, 405, 409, 410, 411, 412, 413, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 426 - 434, 438, 438-1-баптарына сәйкес әкiмшiлiк жауапқа тартылған;
6) осы Кодекстің 63-1-бабында көзделген міндеттер орындамаған кезде кері қайтарылады.»;
8) мынадай мазмұндағы 63-1-баппен толықтырылсын:
«63-1-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттері
Уәкілетті экономикалық оператор:
1) уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру кезінде қойылатын талаптар мен Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген өзге де талаптарды сақтауға;
2) кеден ісі саласындағы уәкілетті органға уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін алу кезінде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергендігі және (немесе) толықтырылғандығы туралы мұндай өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды растайтын тиісті құжаттарды ұсыну арқылы өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде хабарлауға.
Осы Кодекстің 62-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген жеке капиталының азайғандығы туарлы ақпаратты Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес бухгалтерлік теңгерім түрінде ұсынуға;
3) кеден органдарының талап етуі бойынша кедендік бақылауды жүзеге асыру мақсатында қажетті ақпаратты және есептілікті Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен ұсынуға;
4) кедендік баждарды, салықтарды төлеуді бас қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі аяқталған кезде мұндай мерзім аяқталатын күнге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей кеден ісі саласындағы уәкілетті органға көрсетілген бас қамтамасыз етудің қолданылу мерзімін ұзарту туралы құжаттарды не жаңа кедендік баждарды, салықтарды төлеуді бас қамтамасыз етуді ұсынуға міндетті.»;
9) 65-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«65-бап. Уәкілетті экономикалық операторға берілетін арнайы оңайлатулар
1. Уәкілетті экономикалық операторға мынадай арнайы оңайлатулар беріледі:
1) уәкілетті экономикалық оператордың үй-жайларында, ашық алаңдарында және өзге аумақтарында тауарларды уақытша сақтау;
2) кедендік транзит рәсімін жүзеге асырған кезде кеден органдары кедендік баждар мен салықтардың төленуін қамтамасыз етудің ұсынылуын талап етпейді;
3) кедендік декларацияны беру және кедендік рәсіммен орналастыру алдындағы кедендік операцияларды жасаудың бірінші кезектегі тәртібі;
4) мерзімдік кедендік декларациялауды жүзеге асырған кезде кедендік баждар мен салықтардың төленуін қамтамасыз ету қолданылмайды.

5) привлечении заявителя к административной ответственности в соответствии со статьями 404405409410411412413413-2414415417417-1418421423424426434438438-1 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
6) неисполнение обязанностей предусмотренных статьей 63-1 настоящего Кодекса.»;
8) дополнить статьей 63-1 следующего содержания:
«Статья 63-1. Обязанности уполномоченного экономического оператора
Уполномоченный экономический оператор обязан:
1) соблюдать требования, предъявленные при присвоении статуса уполномоченного экономического оператора и иные требования, установленные таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан;
2) информировать уполномоченный орган в сфере таможенного дела об изменении и (или) дополнении сведений, заявленных им при получении статуса уполномоченного экономического оператора, в течение десяти календарных дней со дня внесения изменений и (или) дополнений путем представления соответствующих документов, подтверждающих такие изменения и (или) дополнения.
Информацию об уменьшении собственного капитала предусмотренного подпунктом 8) пункта 1 статьи 62 настоящего Кодекса представлять в виде бухгалтерского баланса в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) по требованию таможенных органов представлять информацию, необходимую в целях осуществления таможенного контроля и отчетность в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
4) при завершении срока действия генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов не позднее тридцати календарных дней до даты окончания такого срока представить в уполномоченный орган в сфере таможенного дела документы о продлении срока действия указанного генерального обеспечения либо новое генеральное обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов.»;
9) статью 65 изложить в следующей редакции:
«Статья 65. Специальные упрощения, предоставляемые уполномоченному экономическому оператору
1. Уполномоченному экономическому оператору предоставляются следующие специальные упрощения:
1) временное хранение товаров в помещениях, на открытых площадках и иных территориях уполномоченного экономического оператора;
2) при осуществлении процедуры таможенного транзита таможенные органы не требуют предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов;
3) первоочередной порядок совершения таможенных операций, предшествующих подаче таможенной декларации, и помещения под таможенную процедуру;
4) при осуществлении периодического таможенного декларирования обеспечение уплаты таможенных пошлин и налогов не применяется.

2. Уәкілетті экономикалық операторға мынадай қосымша оңайлатулар берілуі мүмкін:
1) уәкілетті экономикалық оператордың үй-жайларында, ашық алаңдарында тауарларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жүргіз;
2) осы Кодекстің 298-бабына сәйкес кедендік декларация берілгенге дейін тауарларды шығару;
3) осы Кодекстің 319-бабының 3-тармағында көзделген тәртіппен уәкілетті экономикалық операторлар үшін кедендік транзит рәсімін қолдану.
3. Тауарларды шығару және (немесе) кедендік әкету баждары қолданылмайтын тауарларды экспорттау бойынша қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін, олар осы Кодекстің 62-бабының 1-тармағына сәйкес уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру шарттарына сәйкес болған кезде осы Кодекстің 65-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген арнайы оңайлатулар ұсынылады.
4. Осы бапта көзделген арнайы оңайлатулар, егер уәкiлеттi экономикалық оператор оларға қатысты мұндай арнайы оңайлатуларды қолдану көзделетін тауарлардың декларанты болатын жағдайларда ғана қолданылады.
5. Осы бапта көзделген арнайы оңайлатулар қолданыла алмайтын тауарлардың тiзбесi Комиссияның шешiмiмен айқындалады.»;
10) мынадай мазмұндағы 66-1-баппен толықтырылсын:
«66-1-бап. Уәкiлеттi экономикалық оператордың жауапкершілігі
Уәкiлеттi экономикалық оператор өзінің міндеттерін орындамағаны немесе тиісті дәрежеде орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.»;
11) 78-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Тәуекелдерді басқару жүйесі пайдаланыла отырып қабылданған тауарларды сыныптау жөніндегі шешімдерді қайта қарау, егер кеден органы кедендік тексеру барысында:
1) кедендік декларациялау кезінде декларант ұсынған құжаттарда тауарларды дұрыс сыныптамауға ықпал еткен анық емес не толық емес мәліметтер бар екендігін анықтаған;
2) кеден органының лауазымды адамы тауарларды дұрыс емес сыныптамау фактісін тауарлар шығарылғанға дейін анықтаған жағдайларда тауарлар шығарылғаннан кейін жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда тауарлардың коды өзгертілген кезде, кеден органы тауарларды сыныптау жөнінде қайта қараған шешімді қабылдау күні кедендік баждар мен салықтарды төлеудің басталу мерзімі болып есептеледі. Тауарларды сыныптау жөнінде аталған шешімді қабылдау декларанттың жауаптылығына әкеп соқпайды.
Кеден органының тауарлар шығарылғанға дейін қабылдаған тауарларды сыныптау жөніндегі шешімінің қолданысы кеден органы тауарлар шығарылғаннан кейін қабылдаған тауарларды сыныптау жөніндегі шешімді қабылдау күнінен бастап тоқтатылады.»;

2. Уполномоченному экономическому оператору могут быть предоставлены следующие дополнительные специальные упрощения:
1) проведение таможенных операций, связанных с выпуском товаров, в помещениях, на открытых площадках территориях уполномоченного экономического оператора;
2) выпуск товаров до подачи таможенной декларации в соответствии со статьей 298 настоящего Кодекса;
3) применение процедуры таможенного транзита для уполномоченных экономических операторов в порядке предусмотренном пунктом 3 статьи 319 настоящего Кодекса.
3. Для юридических лиц, осуществляющих деятельность по производству товаров и (или) экспортирующими товары, к которым не применяются вывозные таможенные пошлины, при соответствии условиям присвоения статуса уполномоченного экономического оператора в соответствии с пунктом 1 статьи 62 настоящего Кодекса, предоставляются специальные упрощения, предусмотренные пунктами 1 и 2 статьи 65 настоящего Кодекса.
4. Специальные упрощения, предусмотренные настоящей статьей, применяются только в случаях, если уполномоченный экономический оператор выступает декларантом товаров, в отношении которых предполагается применение таких специальных упрощений.
5. Перечень товаров, в отношении которых не могут применяться специальные упрощения, предусмотренные настоящей статьей, определяется решением Комиссии.»;
10) дополнить статьей 66-1 следующего содержания:
«Статья 66-1. Ответственность уполномоченного экономического оператора
За неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязанностей уполномоченный экономический оператор несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.»;
11) в статье 78:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Пересмотр решений по классификации товаров принятых с использованием системы управления рисками осуществляется после выпуска товаров в случаях, если таможенным органом в ходе таможенной проверки:
1) установлено что документы, представленные декларантом при таможенном декларировании содержат недостоверные либо неполные сведения, повлиявшие на неверную классификацию товаров;
2) установлен факт неверной классификации товаров должностным лицом таможенного органа до выпуска товаров.
При изменении кода товаров в случае указанном в подпункте 2) настоящего пункта, сроком наступления уплаты таможенных пошлин и налогов считается день принятия пересмотренного таможенным органом решения по классификации товаров. Принятие данного решения по классификации товаров не влечет ответственности декларанта.
Действие решения таможенного органа по классификации товаров принятое до выпуска товаров прекращается с даты принятия решения таможенного органа по классификации товаров принятого после выпуска товаров.»;

10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Декларант сұрау салынған қосымша құжаттарды осы Кодекстің
297-бабында белгіленген мерзімде ұсынбаған кезде, кеден органы тауарларды шығаруды кеден органы есептеген кедендiк баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді ұсыну шартымен жүзеге асырады.
Бұл ретте, кедендiк баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету осы Кодекстің 16-тарауында тауарларды сыныптау жөніндегі шешімді қабылдау нәтижесі бойынша қосымша есептелуі мүмкін кедендiк баждардың, салықтардың сомасы ретінде айқындалады.
Егер, декларант кеден органы сұрау салған қосымша құжаттарды, мәліметтерді және (немесе) олардың ұсынылмау себептерінің түсініктемесін ұсынбаса не ұсынылған мәліметтер тауарларды сыныптау жөніндегі шешімді қабылдау үшін негіздерді жоймаса, кеден органы өзінде бар ақпараттың негізінде тауарларды сыныптау жөнінде шешім қабылдайды.
Кедендік баждар мен салықтардың төленуін қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі тауарлар шығарылған күннен бастап күнтізбелік қырық күннен кем болмауға тиіс.
11. Декларант кеден органының тауарларды сыныптау жөнiндегi шешiмiмен келiскен жағдайда, декларант кедендiк декларацияда мәлiмделген мәлiметтердi осы Кодекстiң 289-бабына сәйкес өзгертуге немесе толықтыруға тиiс.
Декларант Кеден одағының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде кедендік декларацияға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізбеген жағдайда, кедендік декларацияға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізуді және төленуге жататын кедендік төлемдер мен салықтарды қайта есептеуді кеден органы жүзеге асырды.»;
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
«16-1. Кеден органы тауарлар шығарылғаннан кейін қабылдаған тауарларды сыныптау жөніндегі шешім:
1) ұсынылған қосымша құжаттардың негізінде не осы Кодекстің 78-бабының 10-тармағына сәйкес мұндай құжаттарды ұсынбаған кезде – осындай шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмей;
2) кедендік тексеру шеңберінде – кедендік тексеру актісімен бір мезгілде декларантқа жіберіледі.»;
12) 82-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Кеден iсi саласындағы уәкiлеттi органның немесе кеден iсi саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiнiң алдын ала шешiмдi өзгерту туралы шешiмi қабылданған күнінен бастап күшiне енедi.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Мынадай:

пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
«10. При непредставлении декларантом запрашиваемых дополнительных документов, в сроки установленные статьей 297 настоящего Кодекса, таможенный орган осуществляет выпуск товаров при условии предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, исчисленного таможенным органом.
При этом обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов определяется главой 16 настоящего Кодекса как сумма таможенных пошлин, налогов, которая может быть дополнительно начислена по результатам принятия решения по классификации товаров.
Если декларант не представил запрашиваемые таможенным органом дополнительные документы, сведения и (или) объяснения причин, по которым они не были представлены, либо представленные сведения не устраняют основания для принятия решения по классификации товара, таможенный орган принимает решение по классификации товаров на основании информации, имеющейся в его распоряжении.
Срок действия обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов должен составлять не меньше сорока календарных дней со дня выпуска товаров.
11. В случае согласия декларанта с решением таможенного органа по классификации товаров сведения, заявленные в таможенной декларации, должны быть изменены или дополнены декларантом в соответствии со статьей 289 настоящего Кодекса.
В случае не внесения декларантом изменений и (или) дополнений в таможенную декларацию в порядке и сроки, установленные таможенным законодательством Таможенного союза, то внесение изменений и (или) дополнений в таможенную декларацию и пересчет подлежащих уплате таможенных платежей и налогов осуществляется таможенным органом.»;
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
«16-1. Решение по классификации товаров принятое таможенным органом после выпуска товаров направляется декларанту:
1) на основании представленных дополнительных документов либо при непредставлении таких документов, в соответствии с пунктом 10 статьи 78 настоящего Кодекса – не позднее одного рабочего дня со дня принятия такого решения;
2) в рамках таможенной проверки – одновременно с актом таможенной проверки.»;
12) в статье 82:
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«Решение уполномоченного органа в сфере таможенного дела или территориального подразделения уполномоченного органа в сфере таможенного дела об изменении предварительного решения вступает в силу со дня его принятия.»;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. Сроком уплаты таможенных пошлин и налогов считается день принятия решения об изменении предварительного решения в случаях:

1) Комиссия тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау бойынша шешімдер мен түсіндірмелерді қабылдаған;
2) кеден ісі саласындағы уәкілетті орган немесе кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері қабылдаған алдын ала шешімдерде жол берілген қателерді кеден ісі саласындағы уәкілетті орган анықтаған жағдайларда, алдын ала шешімді өзгерту туралы шешім қабылданған күн кедендік баждар мен салықтарды төлеу мерзімі болып есептеледі.»;
13) 109-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«109-бап. Тауарлардың кедендiк құнын бақылау
Тауарлардың кедендiк құнын бақылауды кеден органы тауарлар шығарылғанға дейiн де, шығарылғаннан кейiн де кедендiк бақылауды жүргiзу шеңберiнде жүзеге асырады.
Тауарлар шығарылғанға дейін тауарлардың кедендік құнын бақылау тәуекелдерді басқару жүйесі анықтаған жағдайларда жүзеге асырылады.
Оларға қатысты кеден органы кедендік құны бойынша шешім қабылдаған тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік құнды бақылау осы Кодекстің 21 және 24-тарауларында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Тауарлардың кедендік құнын бақылауды жүзеге асыру тәртібі Комиссияның шешімімен белгіленеді.»;
14) 121-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Кедендік төлемдерді және салықтарды салудан босатуды ұсыну мақсатында кеден органдары Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдарының бірлескен актілерінде айқындалатын тәртіппен өзге мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды.»;
15) 131-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдері осы Кодекстің 78, 82, 130, 253, 258, 270, 298, 315, 318, 331, 332, 341, 354, 365, 378, 387, 394, 404, 456 және 472-баптарында белгіленген.»;
16) 138-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Төлеушiлер кедендiк баждарды, салықтарды және өсімпұлды төлеудi екiншi деңгейдегi банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүргiзедi. Кедендiк баждарды, салықтар мен өсiмпұлды төлеуге арналған төлем құжаттарында төлеушi кеден органы тiркелген жердегi салық органының (бұдан әрi – бенефициар салық органы) деректемелерiн көрсетедi.»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында реттелмеген кедендiк әкету баждарын және өсімпұлды төлеу жөнiндегi мiндеттердi орындау тәртiбi, нысаны, төлеу талаптары, сәтi осы Кодексте белгiленедi.»;
12-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы Кодекстің 131-бабының 5-тармағында көзделген кедендік баждар мен салықтарды төлеу мерзімдері бұзылған кезде кедендік төлемдер мен салықтарды есептеу осы Кодекстің 158-бабына сәйкес кедендік баждар мен салықтарды уақтылы төлемегені үшін өсімпұл есептеле отырып жүргізіледі.»;

1) принятия Комиссией решений и разъяснений по классификации отдельных видов товаров;
2) выявления ошибок, допущенных в предварительных решениях принятых уполномоченным органом в сфере таможенного дела или территориальными подразделениями уполномоченного органа в сфере таможенного дела.»;
13) статью 109 изложить в следующей редакции:
«Статья 109. Контроль таможенной стоимости товаров
Контроль таможенной стоимости товаров осуществляется таможенным органом в рамках проведения таможенного контроля как до, так и после выпуска товаров.
До выпуска товаров, контроль таможенной стоимости товаров осуществляется в случаях, определяемых системой управления рисками.
Контроль таможенной стоимости после выпуска товаров, в отношении которых таможенным органом принято решение по таможенной стоимости, осуществляется в порядке, установленном главами 21 и 24 настоящего Кодекса.
Порядок осуществления контроля таможенной стоимости товаров устанавливается решением Комиссии.»;
14) статью 121 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
«4-1. В целях предоставления освобождений от обложения таможенными платежами и налогами, таможенные органы взаимодействуют с иными государственными органами, в порядке, определяемом совместными актами с соответствующими государственными органами Республики Казахстан.»;
15) пункт 1 статьи 131 изложить в следующей редакции:
«1. Сроки уплаты таможенных пошлин, налогов установлены статьями 78, 82, 130, 253, 258, 270, 298, 315, 318, 331, 332, 341, 354, 365, 378, 387, 394, 404, 456 и 472 настоящего Кодекса.»;
16) в статье 138:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Уплата таможенных пошлин, налогов и пени производится плательщиками через банки второго уровня, а также организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций. В платежных документах на уплату таможенных пошлин, налогов и пени плательщиком указываются реквизиты налогового органа, находящегося по месту регистрации таможенного органа (далее – налоговый орган-бенефициар).»;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
«10. Порядок, формы, условия уплаты, момент исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и пени, не урегулированные международным договором Республики Казахстан, устанавливаются настоящим Кодексом.»;
пункт 12 дополнить частью третьей следующего содержания:
«При нарушении сроков уплаты таможенных пошлин и налогов, предусмотренных пунктом 5 статьи 131 настоящего Кодекса, исчисление таможенных пошлин и налогов производится с начислением пени за несвоевременную уплату таможенных пошлин и налогов, в соответствии со статьей 158 настоящего Кодекса.»;

17) 142-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Кеден органы өтініш берілген күнге кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу бойынша тоқтатылмаған міндеттемелерді көрсете отырып, кедендік төлемдер мен салықтардың есебін жүргізу деректері бойынша кедендік төлемдер мен салықтар жөніндегі берешектiң жоқ екендігі (бар екендiгi) туралы анықтаманы жасайды.»;
18) 143-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген болса, кедендiк баждарды төлеу мерзiмдерiн өзгерту;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) мерзiмдiк кедендiк декларациялауды уәкілетті экономикалық оператор мәртебесі бар сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың жүзеге асыруын қоспағанда, мерзiмдiк кедендiк декларациялау;»;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«10) кедендiк тасымалдаушы және (немесе) кеден өкiлi ретiнде қызметтi жүзеге асыру;»;
11) тармақшадағы «жүзеге асыру жағдайларында қамтамасыз етіледі.» деген сөздер «жүзеге асыру;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12), 13) және 14) тармақшалармен толықтырылсын:
«12) осы Кодекстің 298-бабына сәйкес кедендік декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару;
13) тауарлардың шығарылған елін растайтын құжаттар болмаған кезде не ұсынылған құжаттар тиісті түрде ресімделмеген және (немесе) осы Кодекстің 96-бабына сәйкес дәйексіз мәліметтерді қамтитын белгілері анықталған;
14) осы Кодекстің 78-бабының 9-тармағына сәйкес тауарларды жіктеу үшін қосымша құжаттарға сұрау салу жағдайларында қамтамасыз етiледi.»;
19) 144-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Төлеуші, сақтандыру шартын қоспағанда, уәкілетті экономикалық операторлар үшін кедендік баждардың, салықтардың төленуін басты қамтамасыз ету ретінде кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуінің кез келген тәсілін таңдауға құқылы.»;
20) 147-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті экономикалық операторлар үшін, сақтандыру шартымен қамтамасыз етілген кепілгерлік шарты кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз ету ретінде қолданылмайды.»;
21) 154-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Кедендік баждардың, салықтардың және кедендік алымдардың артық (қате) төленген сомасының болуына растау беруден бас тартқан жағдайда кеден органы қажетті құжаттардың тізбесін көрсете отырып, мұндай бас тартудың себептері туралы көрсетеді.»;
22) 157-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:

17) пункт 3 статьи 142 изложить в следующей редакции:
«3. Таможенный орган составляет справку об отсутствии (наличии) задолженности по таможенным платежам и налогам по данным учета таможенных платежей и налогов с указанием не прекращенных обязательств по уплате таможенных платежей и налогов на день подачи заявления.»;
18) в статье 143:
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) изменения сроков уплаты таможенных пошлин, если это предусмотрено международными договорами Республики Казахстан и (или) законодательством Республики Казахстан;»;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) периодического таможенного декларирования, за исключением осуществления такого декларирования участниками внешнеэкономической деятельности, имеющих статус уполномоченных экономических операторов;»;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
«10) осуществления деятельности в качестве таможенного перевозчика и (или) таможенного представителя;»;
дополнить подпунктами 12), 13) и 14) следующего содержания:
«12) выпуска товаров до подачи таможенной декларации в соответствии со статьей 298 настоящего Кодекса;
13) отсутствия документов, подтверждающих страну происхождения товаров, либо при обнаружении признаков того, что представленные документы оформлены ненадлежащим образом и (или) содержат недостоверные сведения в соответствии со статьей 96 настоящего Кодекса;
14) запроса дополнительных документов для классификации товаров в соответствии с пунктом 9 статьи 78 настоящего Кодекса.»;
19) пункт 2 статьи 144 изложить в следующей редакции:
«2. Плательщик вправе выбрать любой из способов обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, за исключением договора страхования, в качестве генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов для уполномоченных экономических операторов.»;
20) пункт 1 статьи 147 дополнить частью четвертой следующего содержания:
«Для уполномоченных экономических операторов, договор поручительства обеспеченный договором страхования не применяется в качестве генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов.»;
21) пункт 2 статьи 154 дополнить частью второй следующего содержания:
«В случае отказа в предоставлении подтверждения наличия излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов и таможенных сборов, таможенный орган указывает о причинах такого отказа с перечислением перечня необходимых документов.»;
22) в статью 157 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:

«2-1. Ортақ міндет болған кезде кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұлдар бойынша берешекті өндіріп алу шараларын қолданғанда, кеден органдары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген ортақ міндет болған кездегі кредитордың құқықтарын пайдаланады.
Кеден органдары Кеден одағының кеден заңнамасына және осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтар мен өсімпұлдарды төлеу жөніндегі ортақ міндеті туындаған адамдарға қатысты осы баптың 3-тармағында көзделген тәртіппен берешекті өндіріп алу шараларын қолданады.»;
23) 159-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Кедендік бақылау нәтижелері бойынша кедендік төлемдер, салықтар және өсiмпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама:
1) төлеушіге көшпелі кедендiк тексеру актiсi тапсырылған күннен бастап бес жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей;
2) осы Кодекстің 221-1-бабының 13-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылуын жүзеге асырған кеден органы кедендiк тексеру актiсiнің көшірмесін алған күннен бастап бес жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей;
3) осы Кодекстің 221-1-бабының 12-тармағына сәйкес камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындау мерзімі өткен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей;
4) кеден органы төлеушiнiң жеке шотында кедендiк төлемдерді, салықтарды және өсiмпұлдарды төлеу бойынша берешектi анықтаған күннен бастап екi жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей төлеушiге жiберiледi.»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Декларанттың және кеден өкілінің осы Кодекстің 30-бабында көзделген кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша ортақ міндеті кезінде, кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама бұл туралы аталған хабарламаларда көрсетіле отырып, декларантқа және кеден өкіліне бір мезгілде шығарылады.»;
24) 160-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама шығарылған кезде, төлеуші бұзушылықты жою туралы хабарламаны орындамаған жағдайда, кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарламаны орындау мерзімі осындай хабарлама берілген күннен кейінгі күннен басталады.»;
25) 162-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Кеден органы осындай өкімді банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қағаз жеткізгіште немесе ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша беру арқылы электрондық түрде жібереді. Төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы кеден органы өкімі электрондық түрде жіберілген кезде мұндай өкім Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісілген форматта қалыптастырылады.»;

«2-1. При применении мер взыскания задолженности по таможенным платежам, налогам и пени при солидарной обязанности, таможенные органы пользуются правами кредитора при солидарной обязанности, установленными гражданским законодательством Республики Казахстан.
Таможенные органы в отношении лиц, у которых возникла солидарная обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов и пени в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и настоящим Кодексом, применяют меры взыскания задолженности в порядке, предусмотренном пунктом 3 настоящей статьи.»;
23) в статье 159:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням по результатам таможенного контроля направляется плательщику:
1) не позднее пяти рабочих дней со дня вручения плательщику акта выездной таможенной проверки;
2) не позднее пяти рабочих дней со дня получения таможенным органом, осуществившим выпуск товаров копии акта таможенной проверки в соответствии с пунктом 13 статьи 221-1 настоящего Кодекса;
3) не позднее двух рабочих дней со дня истечения сроков исполнения в соответствии с пунктом 12 статьи 221-1 настоящего Кодекса уведомления об устранений нарушений по результатам камеральной таможенной проверки;
4) не позднее двух рабочих дней со дня выявления таможенным органом на лицевом счете плательщика задолженности по уплате таможенных платежей, налогов и пеней.»;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. При солидарной обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов декларанта и таможенного представителя, предусмотренной статьей 30 настоящего Кодекса, уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням выставляются одновременно декларанту и таможенному представителю с указанием об этом в данных уведомлениях.»;
24) пункт 2 статьи 160 дополнить частью второй следующего содержания:
«При выставлении уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, в случае неисполнения плательщиком уведомления об устранении нарушения срок исполнения уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням наступает со дня, следующего за днем вручения такого уведомления.»;
25) пункт 3 статьи 162 дополнить частью второй следующего содержания:
«Таможенный орган направляет такое распоряжение в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронном виде посредством передачи по информационно-коммуникационной сети. При направлении распоряжения таможенного органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика в электронном виде такое распоряжение формируется в формате согласованном с Национальным Банком Республики Казахстан.»;

26) 165-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Кеден органы инкассолық өкімді банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қағаз жеткізгіште немесе ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша беру арқылы электрондық түрде жібереді. Инкассолық өкімді электрондық түрде жіберген кезде мұндай инкассалық өкім Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісілген форматта қалыптастырылады.»;
27) 174-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Кодексте көзделген ережелерге сәйкес кедендік тексеру нәтижелері бойынша шығарылған берешекті өтеу туралы хабарламаға шағымды (бұдан әрі–шағым) қарауды жоғары тұрған кеден органы жүргізеді.»;
28) 175-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Шағым хабарлама тапсырылған күннен бастап күнтiзбелiк жиырма күн iшiнде жоғары тұрған кеден органына берiледi.
Шағымды тiркеу оны жоғары тұрған кеден органы қабылдаған күнi жүзеге асырылады.»;
29) 177, 178 және 179-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«177-бап. Шағымды қараудан бас тарту
1. Жоғары тұрған кеден органы:
1) шағым осы Кодекстің 175-бабында белгіленген шағымдану мерзімі бұзыла отырып берілген;
2) шағымның нысаны мен мазмұны осы Кодекстің 176-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
3) осы Кодекстің 173-бабының 2-тармағында көрсетілмеген тұлға шағым берген жағдайда шағымды қараудан бас тартады.
2. Жоғары тұрған кеден органы шағымды қараудан бас тарту туралы шағым тiркелген күннен бастап он жұмыс күнi шегінде шағымды берген тұлғаға жазбаша нысанда хабарлайды.
3. Жоғары тұрған кеден органының шағымды қараудан бас тартуы тұлғаны осы Кодекстiң 175-бабында белгiленген мерзiм iшiнде шағымды қайта беру құқығынан айырмайды.
178-бап. Шағымды қарау тәртібі
1. Жоғары тұрған кеден органдары шағым бойынша осы баптың
2-тармағында және 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, көрсетілген шағым тiркелген күннен бастап күнтiзбелiк отыз күннен кешiктiрмей шешiм қабылдайды.
2. Шағымды қарау мерзімі осы Кодекстің 180-бабында айқындалған тәртіппен тоқтатыла тұруы мүмкін.
3. Егер кедендiк бақылау барысында табыс етiлмеген құжаттар шағымға қоса берiлген жағдайда, жоғары тұрған кеден органы мұндай құжаттарды қарайды.
4. Жоғары тұрған кеден органы шағымды қарау кезiнде:
1) шағым берген адамға және (немесе) кеден органына шағымда жазылған мәселелер бойынша қосымша ақпаратты не түсіндірмелерді жазбаша нысанда беру туралы сұрау салуды жіберуге;

26) пункт 2 статьи 165 дополнить частью второй следующего содержания:
«Таможенный орган направляет инкассовое распоряжение в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронном виде посредством передачи по информационно-коммуникационной сети. При направлении инкассового распоряжения в электронном виде такое инкассовое распоряжение формируется в формате, согласованном с Национальным Банком Республики Казахстан.»;
27) пункт 1 статьи 174 изложить в следующей редакции:
«1. В соответствии с положениями, предусмотренными настоящим Кодексом, рассмотрение жалобы на уведомление о погашении задолженности (далее – жалоба), выставленное по результатам таможенных проверок, производится вышестоящим таможенным органом.»;
28) пункт 1 статьи 175 изложить в следующей редакции:
«1. Жалоба подается в вышестоящий таможенный орган в течение двадцати календарных дней со дня вручения уведомления.
Регистрация жалобы осуществляется в день ее принятия вышестоящим таможенным органом.»;
29) статьи 177, 178 и 179 изложить в следующей редакции:
«Статья 177. Отказ в рассмотрении жалобы
1. Вышестоящий таможенный орган отказывают в рассмотрении жалобы в случае:
1) подачи жалобы с нарушением срока обжалования, установленного статьей 175 настоящего Кодекса;
2) несоответствия формы и содержания жалобы требованиям, установленным статьей 176 настоящего Кодекса;
3) подачи жалобы лицом, не указанным в пункте 2 статьи 173 настоящего Кодекса.
2. Об отказе в рассмотрении жалобы вышестоящий таможенный орган в письменной форме извещает лицо, подавшее жалобу, в течение десяти рабочих дней с даты регистрации жалобы.
3. Отказ вышестоящего таможенного органа в рассмотрении жалобы не исключает права лица в пределах срока, установленного статьей 175 настоящего Кодекса, повторно подать жалобу.
Статья 178. Порядок рассмотрения жалобы
1. По жалобе вышестоящий таможенный органы принимает решение не позднее тридцати календарных дней с даты регистрации указанной жалобы, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 и подпунктом 2) пункта 4 настоящей статьи.
2. Срок рассмотрения жалобы может приостанавливаться в порядке, определенном статьей 180 настоящего Кодекса.
3. В случае если к жалобе прилагаются документы, не представленные в ходе таможенного контроля, вышестоящий таможенный орган рассматривают такие документы.
4. Вышестоящий таможенный орган при рассмотрении жалобы вправе:
1) направлять запросы лицу, подавшему жалобу, и (или) в таможенный орган о предоставлении в письменной форме дополнительной информации либо пояснений по вопросам, изложенным в жалобе;

2) мемлекеттік органдарға, сондай-ақ шет мемлекеттердің тиісті органдарына мұндай органдардың құзыретіндегі мәселелер бойынша сұрау салуды жіберуге;
3) кедендік бақылауды жүргізуге қатысқан кеден органдарының лауазымды адамдарынан туындаған мәселелер бойынша түсіндірмелер сұратуға құқылы.
5. Жоғары тұрған кеден органының шағымды қарау бойынша өз өкiлеттiктерiн жүзеге асыруы кезiнде оның қызметiне араласуға және шағымды қарауға қатысы бар лауазымды адамдарға қандай да бiр ықпал етуге тыйым салынады.
179-бап. Шағымды қарау нәтижелерi бойынша шешiм қабылдау
1. Жоғары тұрған кеден органы шағымды мәнi бойынша қарауды аяқтаған соң, жазбаша нысанда шешiм қабылдайды және оны шағымды берген тұлғаға жiбередi немесе тапсырады. Жоғары тұрған кеден органы берешекті өтеу туралы хабарламаны шығарған кеден органына шағым бойынша шешімнің көшірмесін жібереді.
2. Шағымды қарау қорытындылары бойынша жоғары тұрған кеден органы мынадай:
1) берешектi өтеу туралы шағым жасалған хабарламаны өзгерiссiз, ал шағымды қанағаттандырусыз қалдыру;
2) берешектi өтеу туралы шағым жасалған хабарламаның толық немесе бiр бөлiгiнiң күшiн жою шешiмдердiң бiрiн қабылдайды.
3. Берешектi өтеу туралы шағым жасалған хабарламаның күшi толық жойылған жағдайда хабарламаны шығарған кеден органы жоғары тұрған кеден органының шешiмiн алған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде берешектi өтеу туралы хабарламаны керi қайтарып алады.
Шағым жасалған берешектi өтеу туралы хабарламаның бiр бөлiгiнiң күшi жойылған жағдайда берешектi өтеу туралы хабарламаны шығарған кеден органы берешектi өтеу туралы хабарламаны керi қайтарып алады, берешектi өтеу туралы жаңа хабарлама шығарады және оны жоғары тұрған кеден органының шешiмiн алған күннен бастап он жұмыс күнiнен кешiктiрмей шағымды берген тұлғаға жiбередi.»;
30) 180-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жоғары тұрған кеден органы шағымды қарау мерзiмiнiң тоқтатыла тұратыны туралы, көрсетілген мерзімді тоқтата тұру себептерiн көрсете отырып, шағымды берген тұлғаға жазбаша түрде хабарлайды.»;
31) 181-бапта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Шағымды қарау нәтижелерi бойынша жоғары тұрған кеден органдарының шешiмiнде:»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) шағым жасалатын хабарламаның қысқаша мазмұны;»;
32) 182-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«182-бап. Кеден органына және (немесе) сотқа шағым берудің салдары
1. Жоғары тұрған кеден органына және (немесе) сотқа шағым беру берешектi өтеу туралы хабарламаның орындалуын тоқтата тұрады.

2) направлять запросы в государственные органы, а также в соответствующие органы иностранных государств по вопросам, находящимся в компетенции таких органов;
3) запрашивать у должностных лиц таможенных органов, принимавших участие в проведении таможенного контроля, пояснения по возникшим вопросам.
5. Запрещаются вмешательство в деятельность вышестоящего таможенного органа при осуществлении им своих полномочий по рассмотрению жалобы и оказание какого-либо воздействия на должностных лиц, причастных к рассмотрению жалобы.
Статья 179. Принятие решения по результатам рассмотрения жалобы
1. По окончании рассмотрения жалобы по существу, вышестоящий таможенный орган принимает решение в письменной форме и направляет или вручает его лицу, подавшему жалобу. Вышестоящим таможенным органом направляется в таможенный орган, выставивший уведомление о погашении задолженности, копия решения по жалобе.
2. По итогам рассмотрения жалобы вышестоящий таможенный орган принимает одно из следующих решений:
1) оставить обжалуемое уведомление о погашении задолженности без изменения, а жалобу без удовлетворения;
2) отменить полностью или в части обжалуемое уведомление о погашении задолженности.
3. В случае отмены полностью обжалуемого уведомления о погашении задолженности таможенный орган, выставивший уведомление, в течение пяти рабочих дней с даты получения решения вышестоящего таможенного органа отзывает уведомление о погашении задолженности.
В случае отмены в части обжалуемого уведомления о погашении задолженности таможенный орган, выставивший уведомление о погашении задолженности, отзывает уведомление о погашении задолженности, выносит новое уведомление о погашении задолженности и направляет его лицу, подавшему жалобу, не позднее десяти рабочих дней с даты получения решения вышестоящего таможенного органа.»;
30) пункт 2 статьи 180 изложить в следующей редакции:
«2. О приостановлении срока рассмотрения жалобы вышестоящий таможенный орган в письменной форме извещают лицо, подавшее жалобу, с указанием причин приостановления указанного срока.»;
31) в статье 181:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«В решении вышестоящего таможенного органа по результатам рассмотрения жалобы должны быть указаны:»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) краткое содержание обжалуемого уведомления;»;
32) статью 182 изложить в следующей редакции:
«Статья 182. Последствия подачи жалобы в таможенный орган и
(или) суд
1. Подача жалобы в вышестоящий таможенный орган и (или) суд приостанавливает исполнение уведомления о погашении задолженности.

2. Жоғары тұрған кеден органына шағым берiлген кезде берешектi өтеу туралы хабарламаның шағым жасалған бөлiгiнде орындалуы кеден органының жазбаша шешiмi шыққанға дейiн және осы Кодекстiң 180-бабында көрсетiлген кезең өткенге дейiн тоқтатыла тұрады.
Сотқа шағым берілген жағдайда берешекті өтеу туралы хабарламаның шағым жасалған бөлігінде орындалуы соттың шешімі заңды күшіне енгізілгенге дейін тоқтатыла тұрады.»;
33) 220-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Камералдық кедендiк тексеру тексерiлетiн тұлға табыс еткен кедендiк декларацияларда, коммерциялық, көлiктiк (тасымалдау) және өзге де құжаттарда қамтылған мәлiметтердi, бақылаушы мемлекеттiк органдардың мәлiметтерiн, сондай-ақ аталған тұлғалардың қызметi туралы кеден органдарында бар басқа да құжаттар мен мәлiметтердi зерделеу және талдау арқылы, оның ішінде тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.»;
мынадай мазмұндағы 3-1, 5, 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
«3-1. Камералдық кедендік тексеру жүргізу барысында кеден органы электрондық құжат түрінде берілген кедендік декларацияда мәлімделген құжаттарды ұсыну бойынша талапты тексерілетін тұлғаға жібереді.
Электрондық құжат түрінде берілген кедендік декларацияда мәлімделген құжаттарды ұсыну мерзімі талап тапсырылған (алынған) күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күнінен аспауға тиіс. Қажет болған кезде, құжаттарды ұсыну мерзімі тұлғаның дәлелді сұрау салуы бойынша бес жұмыс күніне дейін ұзартылуы мүмкін.»;
«5. Кеден органдары камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша кедендік декларацияда бұзушылықтарды анықтаған жағдайда, тексерілетін тұлғаға оларды өз бетінше жою құқығы беріледі.
6. Камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды өз бетінше жою деп бұзушылықтарды жою туралы хабарламада қамтылған талаптарды, оның ішінде тексерілетін тұлғаның хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіскен жағдайда, қажет болған кезде кедендік төлемдер мен салықтар бойынша берешек сомасын өтеу жөніндегі төлем құжатының көшірмесін қоса бере отырып, кедендік декларацияны және (немесе) кедендік декларациялардың кедендік құнын түзетуді ұсынуы арқылы орындау танылады.
Хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, тексерілетін тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осындай хабарламаға шағымдана алады.
7. Осы Кодекстің 221-1-бабының 13-тармағында белгіленген мерзімде камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындамау кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап осы Кодекстің 18-тарауына сәйкес өндіріп алу шараларын қабылдай отырып, осы Кодекстің 159-бабына сәйкес кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама шығаруға әкеп соғады.»;

2. При подаче жалобы в вышестоящий таможенный орган исполнение уведомления о погашении задолженности в обжалуемой части приостанавливается до вынесения письменного решения таможенного органа и окончания периода, указанного в статье 180 настоящего Кодекса.
В случае подачи жалобы в суд исполнение уведомления о погашении задолженности в обжалуемой части приостанавливается до вступления в законную силу решения суда.»;
33) в статье 220:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Камеральная таможенная проверка осуществляется путем изучения и анализа сведений, содержащихся в таможенных декларациях, коммерческих, транспортных (перевозочных) и иных документах, представленных проверяемым лицом, сведений контролирующих государственных органов, а также других документов и сведений, имеющихся у таможенных органов, о деятельности указанных лиц, в том числе по результатам применения системы управления рисками.»;
дополнить пунктами 3-1, 5, 6 и 7 следующего содержания:
«3-1. В ходе проведения камеральной таможенной проверки, таможенным органом направляется проверяемому лицу требование по предоставлению документов, заявленных в таможенной декларации, поданной в виде электронного документа.
Срок предоставления документов, заявленных в таможенной декларации, поданной в виде электронного документа, не должен превышать пять рабочих дней со дня, следующего за днем вручения (получения) требования. При необходимости срок предоставления документов может быть продлен по мотивированному запросу лица до пяти рабочих дней.»;
«5. В случае выявления таможенными органами по результатам камеральной таможенной проверки нарушений в таможенной декларации, проверяемому лицу предоставляется право самостоятельного их устранения.
6. Самостоятельным устранением нарушений, выявленных по результатам камеральной таможенной проверки, признается исполнение требований, содержащихся в уведомлении об устранении нарушений, в том числе путем представления проверяемым лицом корректировки таможенной декларации и (или) таможенной стоимости таможенных деклараций, при необходимости с приложением копии платежного документа по погашению сумм задолженности по таможенным платежам и налогам, в случае согласия с указанными в уведомлении нарушениями.
В случае несогласия с указанными в уведомлении нарушениями проверяемое лицо может обжаловать такое уведомление в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Неисполнение в установленный пунктом 13 статьи 221-1 настоящего Кодекса срок уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камеральной таможенной проверки, влечет выставление уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням в соответствии со статьей 159 настоящего Кодекса с принятием мер взыскания в соответствии с главой 18 настоящего Кодекса, со дня следующего за днем вручения уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пени.»;

34) 221-бапта:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Көшпелі кедендік тексеру кедендік бақылаудың өзге де нысандарын қолдану нәтижелері бойынша, сондай-ақ камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша, оның ішінде тексерілетін тұлғаның бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындамаған жағдайда тағайындалуы мүмкін.»;
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Кеден органдары уәкiлеттi экономикалық операторларға қатысты жоспарлы көшпелi кедендiк тексерулердi үш жылда бір реттен артық жүргізбейді.»;
14-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Хабарламада жоспарлы көшпелі кедендік тексеру мерзімі, күні, жоспарлы көшпелі кедендік тексеру жүргізу үшін қажетті құжаттардың алдын ала тізбесі (тексерілетін кезеңге қатысы бар құжаттар және есеп жазбалары), көшпелі кедендік тексеру жүргізу кезінде тексерілетін тұлғалардың құқықтары мен міндеттері көрсетіледі.»;
17-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«Көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы ұйғарымға көшпелі кедендік тексеру мерзімін ұзарту туралы, сондай-ақ оның жүргізілуін тоқтата тұру туралы тиісті жазбалар енгізіледі, бұл туралы ұйғарымның көшірмесі қоса беріле отырып, тексерілетін тұлға хабардар етіледі.
Тексеретін лауазымды адамдардың құрамы, сондай-ақ көшпелі кедендік тексерудің кезеңі өзгерген жағдайда, негізгі ұйғарымның тіркеу нөмірі мен күні көрсетілетін көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы ұйғарымға қосымша ресімделеді.»;
35) 221-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«221-1-бап. Кедендік тексеру нәтижелерін ресімдеу және оның нәтижелері бойынша шешімдер қабылдау
1. Кедендік тексеру нәтижелері кедендік тексеру актісімен:
1) камералдық кедендік тексеру жүргізген кезде камералдық кедендік тексеру актісімен;
2) көшпелі кедендік тексеру жүргізген кезде көшпелі кедендік тексеру актісімен ресімделеді.
Кедендік тексеру актілерінің нысандарын кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
2. Кедендік тексеру актісінде мынадай мәліметтер көрсетілуі тиіс:
1) кедендік тексеру актісінің тіркеу нөмірі, оны жасау орны мен күні;
2) тексеру жүргізу орны;
3) тексеру жүргізген кеден органының атауы;
4) кедендік тексеруді тағайындау және (немесе) жүргізу негізі;
5) кедендік тексеру нысаны (камералдық, жоспарлы көшпелі, жоспардан тыс көшпелі);
6) кеден органының тексеру жүргізген лауазымды адамдарының лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
7) тексерілетін тұлғаның атауы (тегі, аты, әкесінің аты), тексерілетін тұлғаның орналасқан жері және қызметін іс жүзінде жүзеге асыру орны туралы мәліметтер, оның сәйкестендіру нөмірлері;

34) в статье 221:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
«10. Выездная таможенная проверка может назначаться по результатам применения иных форм таможенного контроля, а также по результатам камеральной таможенной проверки, в том числе в случае неисполнения проверяемым лицом уведомления об устранении нарушений.»;
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
«Плановые выездные таможенные проверки в отношении уполномоченных экономических операторов проводятся таможенными органами не чаще одного раза в три года.»;
пункт 14 дополнить частью второй следующего содержания:
«В уведомлении указываются срок, дата плановой выездной таможенной проверки, предварительный перечень документов, необходимых для проведения плановой выездной таможенной проверки (документы и учетные записи, имеющие отношение к проверяемому периоду), права и обязанности проверяемых лиц при проведении выездной таможенной проверки.»;
пункт 17 дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
«О продлении срока выездной таможенной проверки, а также о приостановлении ее проведения в предписание о проведении выездной таможенной проверки вносятся соответствующие записи, о чем письменно с приложением копии предписания уведомляется проверяемое лицо.
В случае изменения состава проверяющих должностных лиц, а также периода выездной таможенной проверки, оформляется дополнение к предписанию о проведении выездной таможенной проверки, в котором указываются номер и дата регистрации основного предписания.»;
35) статью 221-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 221-1. Оформление результатов таможенной проверки и принятие решений по ее результатам
1. Результаты таможенной проверки оформляются актом таможенной проверки:
1) актом камеральной таможенной проверки при проведении камеральной таможенной проверки;
2) актом выездной таможенной проверки при проведении выездной таможенной проверки.
Формы актов таможенных проверок устанавливаются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
2. В акте таможенной проверки должны быть указаны следующие сведения:
1) регистрационный номер акта таможенной проверки, место и дата его составления;
2) место проведения проверки;
3) наименование таможенного органа, проводившего проверку;
4) основание назначения и (или) проведения таможенной проверки;
5) форма таможенной проверки (камеральная, плановая выездная, внеплановая выездная);
6) должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностных лиц таможенного органа, проводивших проверку;
7) наименование (фамилия, имя, отчество) проверяемого лица, сведения о месте нахождения и месте фактического осуществления деятельности проверяемого лица, его идентификационные номера;

8) тексерілетін тұлғаның банк шоттарының деректемелері;
9) тексерілетін тұлға басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
10) тексерілетін тұлғаның кедендік және қаржылық есептілігін жүргізуге, кеден органдары алатын кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуге жауапты лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
11) кедендік тексеру жүргізуге мамандар ретінде тартылған басқа бақылаушы органдардың лауазымды адамдарының тегі, аты және әкесінің аты, олардың лауазымдары;
12) кедендік тексеру басталған және аяқталған күн (кедендік тексеруді өткізу тоқтатыла тұрған және (немесе) өткізу мерзімдері ұзартылған жағдайда олардың кезеңдері көрсетіледі);
13) тексерілетін кезең;
14) тексерілген, оның ішінде тексерілетін тұлға ұсынған құжаттар туралы мәліметтер;
15) кедендік тексеру барысында кедендік бақылаудың өзге нысандарын пайдалану туралы мәліметтер;
16) алдыңғы тексеру және бұрын анықталған Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының бұзылуын жою бойынша қабылданған шаралар туралы мәліметтер;
17) талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің тиісті ережелеріне сілтеме жасай отырып, Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының бұзылуын туралы куәландыратын анықталған фактілерді егжей-тегжейлі сипаттау не олардың жоқ екендігі туралы мәліметтер;
18) кедендік тексеру нәтижелері бойынша тұжырымдар көрсетілуге тиіс.
3. Камералдық кедендік тексеру актісін жасаған кезде осы баптың
2-тармағының 9), 10), 12) және 13) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер толтырылмайды.
4. Кедендік тексерудің нәтижелері бойынша ресімделген, екі данада жасалатын және кедендік тексеруді жүргізген лауазымды адамдар қол қоятын кедендік тексеру актісі жасалған күн кедендік тексеру аяқталған күн болып есептеледі.
Көшпелі кедендік тексеру актісін кедендік тексеруді жүргізген кеден органының басшысы (оны алмастыратын адам) бекітеді.
Кедендік тексеру актісінің бірінші данасы кедендік тексерудің материалдарына қоса тігіледі, актінің екінші данасы есептері қоса беріле отырып, кедендік тексеру аяқталған күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тексерілген тұлғаға тапсырылады немесе тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырысты почта жөнелтілімі арқылы жіберіледі.
5. Егер кедендік тексеру аяқталған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуы анықталмаса, тексеру актісінде тиісті жазба жасалады.
6. Кедендік тексеру актісіне құжаттардың көшірмелері, кеден органының лауазымды адамы жүргізген есептеулер және кедендік тексеру барысында алынған басқа да материалдар қоса беріледі.

8) реквизиты банковских счетов проверяемого лица;
9) фамилию, имя, отчество (при его наличии) руководителя проверяемого лица;
10) фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц проверяемого лица, ответственных за ведение таможенной и финансовой отчетности, уплату таможенных платежей и налогов, взимаемых таможенными органами;
11) фамилия, имя и отчество должностных лиц других контролирующих органов, привлеченных в качестве специалистов к проведению таможенной проверки, их должности;
12) дата начала и окончания таможенной проверки (в случае приостановления проведения и (или) продления сроков проведения таможенной проверки указываются их периоды);
13) проверяемый период;
14) сведения о проверенных документах, в том числе представленных проверяемым лицом;
15) сведения об использовании в ходе таможенной проверки иных форм таможенного контроля;
16) сведения о предыдущей проверке и принятых мерах по устранению ранее выявленных нарушений таможенного законодательства Таможенного союза и (или) Республики Казахстан;
17) подробного описания выявленных фактов, свидетельствующих о нарушениях таможенного законодательства Таможенного союза и (или) Республики Казахстан со ссылкой на соответствующие положения нормативных правовых актов, требования которых нарушены, либо сведения об их отсутствии;
18) выводы по результатам таможенной проверки.
3. При составлении акта камеральной таможенной проверки, сведения, указанные в подпунктах 9), 10), 12) и 13) пункта 2 настоящей статьи не заполняются.
4. Датой завершения таможенной проверки считается дата составления акта таможенной проверки, оформленного по результатам таможенной проверки, который составляется в двух экземплярах и подписывается должностными лицами, проводившими таможенную проверку.
Акт выездной таможенной проверки утверждается руководителем (лицом, его замещающим) таможенного органа, проводившего таможенную проверку.
Первый экземпляр акта таможенной проверки приобщается к материалам таможенной проверки, второй экземпляр акта с приложением расчетов не позднее пяти календарных дней с даты завершения таможенной проверки вручается проверяемому лицу или направляется заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении.
5. В случае если, по завершении таможенной проверки не установлены нарушения законодательства Республики Казахстан, в акте проверки производится соответствующая запись.
6. К акту таможенной проверки прилагаются копии документов, расчеты, произведенные должностным лицом таможенного органа, и другие материалы, полученные в ходе таможенной проверки.

7. Кедендік тексеру актісі нөмірленуге, тігілуге және кеден органының мөрімен бекітілуге жататын кедендік тексеру актілерін тіркеудің арнайы журналында тіркеледі.
8. Тексерілетін тұлға кедендік тексеру нәтижелерімен келіспеген жағдайда, тексеру актісінде тиісті жазба жасалады.
9. Кедендік тексеру жүргізу кезінде оның нәтижелері бойынша Кеден одағының кеден заңнамасының және (немесе) Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуы анықталған кезде:
1) камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарлама;
2) көшпелі кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы талап;
3) кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама шығарылады.
Бұзушылықтарды жою туралы хабарлама камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайларда, тексерілетін тұлғаға осы Кодекстің 220-бабында көзделген тәртіпке сәйкес камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды дербес жою құқығын беру үшін ресімделеді.
Көшпелі кедендік тексеру нәтижелері бойынша кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерге әсер етпеген бұзушылықтар анықталған жағдайларда, бұзушылықтарды жою туралы талап қойылады.
Кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама көшпелі кедендік тексеру нәтижелері бойынша кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерге әсер еткен бұзушылықтар анықталған жағдайларда, сондай-ақ камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерге әсер еткен бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындамаған кезде шығарылады.
10. Тексерілетін тұлғаның кедендік тексеруді жүзеге асыратын кеден органынан басқа кеден органында шығарылған кедендік декларацияларына қатысты көшпелі кедендік тексеру жүргізу кезінде кедендік тексеру актісінің көшірмесі кедендік тексеру аяқталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей ресімдеуді жүргізген кеден органына жолдауға жатады.
11. Кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама тексерілетін адамға осы Кодекстің 159 және 160-баптарында көзделген тәртіппен жіберіледі және тапсырылады.
12. Бұзушылықтарды жою туралы хабарлама және бұзушылықтарды жою туралы талап тексерілетін тұлғаға кедендік тексеру актісімен бір уақытта тапсырылады немесе жіберіледі.
Өзге кеден органы көшпелі кедендік тексеруді жүргізген жағдайда, ресімдеуді жүргізген кеден органы бұзушылықтарды жою туралы талапты тексерілетін тұлғаға кеден органы кедендік тексеру актісінің көшірмесін алған күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей тапсырады немесе жолдайды.

7. Акт таможенной проверки регистрируется в специальном журнале регистрации актов таможенных проверок, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью таможенного органа.
8. В случае несогласия проверяемого лица с результатами таможенной проверки в акте проверки производится соответствующая запись.
9. По результатам таможенной проверки, при проведении которой были выявлены нарушения таможенного законодательства Таможенного союза и (или) законодательства Республики Казахстан, выносятся:
1) уведомление об устранении нарушений по результатам камеральной таможенной проверки;
2) требование об устранении нарушений по результатам выездной таможенной проверки;
3) уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, по формам, установленным уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
Уведомление об устранении нарушений оформляется в случаях выявления нарушений по результатам камеральной таможенной проверки для предоставления проверяемому лицу права самостоятельного устранения нарушений, выявленных по результатам камеральной таможенной проверки, в соответствии с порядком, предусмотренным статьей 220 настоящего Кодекса.
Требование об устранении нарушений, выносится в случаях, когда по результатам выездной таможенной проверки выявлены нарушения, не повлиявшие на обязанности по уплате таможенных платежей, налогов.
Уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням выносится в случаях, когда по результатам выездной таможенной проверки выявлены нарушения, повлиявшие на обязанности по уплате таможенных платежей, налогов, а также при неисполнении уведомления об устранении нарушений, повлиявших на обязанности по уплате таможенных платежей, налогов, по результатам камеральной таможенной проверки.
10. При проведении выездной таможенной проверки в отношении таможенных деклараций проверяемого лица, выпущенных в таможенном органе отличном от таможенного органа, осуществляющего таможенную проверку, копия акта таможенной проверки подлежит направлению в таможенный орган оформления не позднее трех рабочих дней со дня завершения таможенной проверки.
11. Уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням направляется и вручается проверяемому лицу в порядке, предусмотренном статьями 159 и 160 настоящего Кодекса.
12. Уведомление об устранении нарушений и требование об устранении нарушений вручаются или направляются проверяемому лицу одновременно с актом таможенной проверки.
В случае проведения выездной таможенной проверки иным таможенным органом, требование об устранении нарушений вручается или направляется проверяемому лицу таможенным органом оформления не позднее пяти рабочих дней со дня получения таможенным органом копии акта таможенной проверки.

13. Камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны және көшпелі кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы талапты орындау мерзімі тексерілетін тұлғаға осындай хабарлама немесе талап тапсырылған күнінен кейінгі күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімді құрайды.
14. Тексерілетін тұлға осы Кодексте көзделген тәртіппен және мерзімде кедендік тексеру нәтижелеріне шағымдануға құқылы.»;
36) 242-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Дүлей зілзалалар, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарын жою үшін қажетті тауарларды, бейбітшілікті сақтау не оқу-жаттығу өткізу бойынша акцияларды орындау үшін қажетті әскери мақсаттағы өнімді, сондай-ақ тез бұзылуға ұшырайтын тауарларды, тірі жануарларды, радиоактивті материалдарды, жарылғыш заттарды, халықаралық почта жөнелтілімдерін, экспресс-жүктерді, гуманитарлық және техникалық көмекті, бұқаралық ақпарат құралдарына арналған хабарлар мен материалдарды және осындай басқа да тауарларды және уәкілетті экономикалық операторлар әкелетін тауарларды Кеден одағының кедендік аумағына әкелу және осы аумақтан әкету кезінде кедендік декларацияны беру алдындағы кедендік операциялар бірінші кезекте жүргізіледі.»;
37) 276-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тауарлардың жекелеген санаттарын кедендік рәсіммен орналастырудың бірінші кезектегі тәртібі Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы уәкілетті экономикалық операторлар өткізетін тауарларға да қатысты қолданылады.»;
38) 286-бап мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
«2-2) кеден органы талабының негізінде тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылау кезінде электрондық құжат түрінде берілген кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды қағаз түрінде кеден органына беруге;»;
39) 287-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«287-бап. Декларанттың жауапкершілігі
Декларант осы Кодекстің 286-бабында көзделген міндеттерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, кедендік декларацияда көрсетілген анық емес мәліметтерді мәлімдегені үшін, сондай-ақ кеден өкіліне көрінеу анық емес (жалған) мәліметтерді және (немесе) қолдан жасалған құжаттарды ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.»;
40) 298-баптың 1-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді табыс еткен жағдайда кедендік декларацияны берген кезге дейін жүзеге асырылуы мүмкін.»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Кедендік декларациялау және кедендік декларация берілгенге дейін тауарларды шығару кезінде кедендік операцияларды жасау қағидаларын кеден ісі саласындағы уәкілетті орган айқындайды.»;

13. Срок исполнения уведомления об устранении нарушений по результатам камеральной таможенной проверки и требования об устранении нарушений по результатам выездной таможенной проверки составляет не более десяти рабочих дней со дня, следующего за днем вручения проверяемому лицу такого уведомления или требования.
14. Проверяемое лицо имеет право обжаловать результаты таможенной проверки в порядке и сроки, которые предусмотрены настоящим Кодексом.»;
36) пункт 4 статьи 242 изложить в следующей редакции:
«4. При ввозе на таможенную территорию Таможенного союза и вывозе с этой территории товаров, необходимых для ликвидации последствий стихийных бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, продукции военного назначения, необходимой для выполнения акций по поддержанию мира либо проведению учений, а также товаров, подвергающихся быстрой порче, живых животных, радиоактивных материалов, взрывчатых веществ, международных почтовых отправлений, экспресс-грузов, гуманитарной и технической помощи, сообщений и материалов для средств массовой информации и других подобных товаров, и товаров, ввозимых уполномоченными экономическими операторами, таможенные операции, предшествующие подаче таможенной декларации, совершаются в первоочередном порядке.»;
37) статью 276 дополнить частью второй следующего содержания:
«Первоочередной порядок помещения отдельных категорий товаров под таможенную процедуру также применяется в отношении товаров перемещаемых через таможенную границу Таможенного союза уполномоченными экономическими операторами.»;
38) статью 286 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
«2-2) представить в таможенный орган документы в бумажном виде, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации, поданной в виде электронного документа при таможенном контроле после выпуска товаров на основании требования таможенного органа.»;
39) статью 287 изложить в следующей редакции:
«Статья 287. Ответственность декларанта
Декларант несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязанностей, предусмотренных статьей 286 настоящего Кодекса, за заявление недостоверных сведений, указанных в таможенной декларации, а также за предоставление таможенному представителю заведомо недостоверных (ложных) сведений и (или) поддельных документов.»;
40) в пункте 1 статьи 298:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) документы и сведения, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений.»;
дополнить частью второй следующего содержания:
«Правила совершения таможенных операций при таможенном декларировании и выпуске товаров до подачи таможенной декларации определяются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.»;

41) 319-баптың 3-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Теңiз көлiгiмен өткiзiлетiн тауарларға қатысты, сондай-ақ осы баптың 2-тармағының 2) және 4) тармақшаларына сәйкес Кеден одағына мүше бiр ғана мемлекеттiң аумағы арқылы өткiзiлетiн тауарларды тасымалдау кезiнде кедендiк транзиттiң ерекшеліктерін кеден ісі саласындағы уәкілетті орган айқындайды.»;
42) 464-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жеке пайдалануға арналған тауарлардың сипаты мен санын, жеке тұлғаның кедендік шекараны кесіп өту және (немесе) оның тауарлар өткізу жиілігін, Кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шартында реттелмеген бөлігінде, кеден ісі саласындағы уәкілетті орган айқындайды.»;
43) 467-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) кез келген тәсілмен өткізілетін, оның ішінде құны және (немесе) саны мұндай тауарларды Кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шартында белгіленген, сондай-ақ кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілеген кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуден босатылатын өткізу нормаларынан асатын, уақытша әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;».
2. «Аудиторлық қызмет туралы» 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 22, 309-құжат; 2000 ж., № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 5-құжат; № 8, 52-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 86-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 23, 138-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 79-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; 2014 жылғы 20 мамырда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
5-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес уәкілетті экономикалық операторлар;».
2-бап. Өтпелі ережелер
Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілген уәкілетті экономикалық операторлар өз қызметін осы Заң қолданысқа енгізілген күнінен бастап алты ай ішінде оған сәйкестікке келтіруге міндетті.

41) часть четвертую пункта 3 статьи 319 изложить в следующей редакции:
«Особенности таможенного транзита в отношении товаров, перемещаемых морским транспортом, а также при перевозке товаров в соответствии с подпунктами 2) и 4) пункта 2 настоящей статьи, перемещаемых по территории только одного государства-члена Таможенного союза, определяются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.»;
42) пункт 3 статьи 464 дополнить частью второй следующего содержания:
«Характер и количество товаров для личного пользования, частота пересечения физического лица и (или) перемещения им товаров через таможенную границу в части не урегулированной международным договором государств-членов Таможенного союза, определяются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.»;
43) подпункт 3) пункта 2 статьи 467 изложить в следующей редакции:
«3) товары для личного пользования, перемещаемые любым способом, в том числе временно ввозимые, стоимость и (или) количество которых превышает нормы перемещения таких товаров с освобождением от уплаты таможенных платежей и налогов, установленные международным договором государств-членов Таможенного союза, а также уполномоченным органом в сфере таможенного дела;».
2. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года «Об аудиторской деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 22, ст. 309; 2000 г., № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 5; № 8, ст. 52; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 86; № 15, ст. 139; 2004 г., № 23, ст. 138; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 8, ст. 45; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 79; 2014 г., № 1, ст. 4; Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разрешительной системы», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 20 мая 2014 г.):
часть первую пункта 2 статьи 5 дополнить абзацем следующего содержания:
«уполномоченные экономические операторы в соответствии с Кодексом Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан».
Статья 2. Переходные положения
Уполномоченные экономические операторы, включенные в реестр уполномоченных экономических операторов до введения в действие настоящего Закона, обязаны привести свою деятельность в соответствие с настоящим Законом в течение шести месяцев со дня его введения в действие.

3-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан