Сот бойынша ақталған адамға, қылмыстық істі тоқтату туралы соттың, қылмыстық қудалау органының қаулысы шығарылған күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға қылмыстық процесті жүргізетін органның заңсыз іс-әрекеттерінің нәтижесінде келтірілген мүліктік зиянды төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 21 қарашадағы № 1218 қаулысы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі.
2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 40-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Сот бойынша ақталған адамға, қылмыстық істі тоқтату туралы соттың, қылмыстық қудалау органының қаулысы шығарылған күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға қылмыстық процесті жүргізетін органның заңсыз іс-әрекеттерінің нәтижесінде келтірілген мүліктік зиянды төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 21 қарашадағы
№ 1218 қаулысымен
бекітілген
Сот бойынша ақталған адамға, қылмыстық істі тоқтату туралы
соттың, қылмыстық қудалау органының қаулысы шығарылған
күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға қылмыстық процесті
жүргізетін органның заңсыз іс-әрекеттерінің нәтижесінде
келтірілген мүліктік зиянды төлеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сот бойынша ақталған адамға, қылмыстық істі тоқтату туралы соттың, қылмыстық қудалау органының қаулысы шығарылған күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға қылмыстық процесті жүргізетін органның заңсыз іс-әрекеттерінің нәтижесінде келтірілген мүліктік зиянды төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 38, 39, 40-баптарына сәйкес әзірленді және қылмыстық процесті жүргізетін органның заңсыз іс-әрекеттерінің нәтижесінде келтірілген мүліктік зиянды өтеу үшін төлем төлеу тәртібін айқындайды.
2. Заңсыз ұстап алынған, күзетпен ұсталған, үйқамақта ұсталған, лауазымынан уақытша шеттетілген, арнайы медициналық ұйымға орналастырылған, сотталған, медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданылған, жасырын тергеу әрекеттері жүргізілген жағдайда:
1) сот бойынша ақталған адамның, сол сияқты өздеріне қатысты қылмыстық құқық бұзушылық оқиғасының болмауы, іс-әрекетте қылмыстық құқық бұзушылық құрамының болмауы, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 32-бабының төртінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 32-бабының екінші және үшінші бөліктерінде көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша жәбірленушінің шағымының болмауы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 32-бабының төртінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 32-бабының екінші бөлігінде көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша жекеше айыптаушы айыптаудан бас тартқан не коммерциялық немесе өзге де ұйымның немесе уәкілетті органның басшысы адамды қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы арызды кері қайтарып алған кезде, егер жасаған іс-әрекеті үшін қылмыстық жауаптылықтың күшін жоятын заң қолданысқа енгізілген болса не Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты осы қылмыстық іс бойынша қолданылуға жататын, іс-әрекеттің қылмыстық құқық бұзушылық ретінде саралануы оған байланысты болатын заңды немесе өзге де құқықтық актіні конституциялық емес деп таныған жағдайда, егер адамға қатысты соттың нақ осы айыптау бойынша заңды күшіне енген үкімі не соттың қылмыстық қудалаудың мүмкін еместігін белгілейтін, күші жойылмаған қаулысы болса, егер адамға қатысты қылмыстық қудалау органының нақ осы күдік бойынша қылмыстық қудалауды тоқтату туралы күші жойылмаған қаулысы болса, адамға қатысты қылмыстық істі тоқтату туралы соттың, қылмыстық қудалау органының қаулысы шығарылған күдіктінің, айыпталушының, сотталушының;

Об утверждении Правил выплаты имущественного вреда, причиненного лицу, оправданному по суду, подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, в отношении которых вынесено постановление суда, органа уголовного преследования о прекращении уголовного дела, в результате незаконных действий органа, ведущего уголовный процесс
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2014 года № 1218.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2015 года
В соответствии со статьей 40 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты имущественного вреда, причиненного лицу, оправданному по суду, подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, в отношении которых вынесено постановление суда, органа уголовного преследования о прекращении уголовного дела, в результате незаконных действий органа, ведущего уголовный процесс.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 ноября 2014 года № 1218
Правила выплаты имущественного вреда, причиненного лицу, оправданному по суду, подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, в отношении которых вынесено постановление суда, органа уголовного преследования о прекращении уголовного дела, в результате незаконных действий органа, ведущего уголовный процесс 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выплаты имущественного вреда, причиненного лицу, оправданному по суду, подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, в отношении которых вынесено постановление суда, органа уголовного преследования о прекращении уголовного дела, в результате незаконных действий органа, ведущего уголовный процесс (далее - Правила), разработаны в соответствии со статьями 38, 39, 40 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года и определяют порядок выплат в возмещение имущественного вреда, причиненного в результате незаконных действий органа, ведущего уголовный процесс.
2. В случаях незаконного задержания, содержания под стражей, домашнего ареста, временного отстранения от должности, помещения в специальную медицинскую организацию, осуждения, применения принудительных мер медицинского характера, проведения негласных следственных действий право на возмещение имущественного вреда имеют:
1) лица, оправданные по суду, а равно подозреваемые, обвиняемые, подсудимые, в отношении которых вынесено постановление суда, органа уголовного преследования о прекращении уголовного дела за отсутствием события уголовного правонарушения, за отсутствием в деянии состава уголовного правонарушения, за отсутствием жалобы потерпевшего – по делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных частями второй и третьей статьи 32 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных частью четвертой статьи 32 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, а также при отказе частного обвинителя от обвинения – по делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных частью второй статьи 32 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных частью четвертой статьи 32 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, либо отзыве руководителем коммерческой или иной организации или уполномоченного органа заявления о привлечении лица к уголовной ответственности, если введен в действие закон, отменяющий уголовную ответственность за совершенное деяние, либо в случае признания Конституционным Судом Республики Казахстан неконституционным закона или иного правового акта, подлежащего применению по данному уголовному делу, от которого зависит квалификация деяния как уголовного правонарушения, если в отношении лица имеются вступивший в законную силу приговор суда по тому же обвинению либо иное неотмененное судебное постановление, установившее невозможность уголовного преследования, если в отношении лица имеется неотмененное постановление органа уголовного преследования о прекращении уголовного преследования по тому же подозрению;

2) егер Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 32-бабының төртінші бөлiгiнде көзделген мән-жайлардың жоқтығына қарамастан, қылмыстық қудалауды болғызбайтын мән-жайлар анықталған кезден бастап сотқа дейінгі тергеп-тексеру тоқтатылмаса, өздеріне қатысты қылмыстық іс Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 32-бабының төртінші бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 32-бабының екiншi және үшінші бөлiктерiнде көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша жәбірленушінің шағымының болмауынан, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 32-бабының төртінші бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 32-бабының екiншi бөлiгiнде көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша жекеше айыптаушы айыптаудан бас тартқан не коммерциялық немесе өзге де ұйымның немесе уәкілетті органның басшысы адамды қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы арызды кері қайтарып алған кезде тоқтатылуға жататын адамдардың;
3) егер ол жасаған іс-әрекеттері үшін жазаның қолданылуын қылмыстық жауаптылыққа тарту мерзімінің өтіп кетуіне орай жойса, бірақ қылмыстық қудалауды болдырмайтын мән-жайлар анықталған кезден бастап тоқтатылмаса және ондай адамдардың қылмыстық iстi тоқтатуға келiсуіне қарамастан, қылмыстық қудалау заңсыз жалғастырылса, рақымшылық жасау актiсiнің негізінде өздеріне қатысты қылмыстық iс тоқтатылуға тиіс адамдардың;
4) жасаған әрекетiнiң саралануы Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң оны жасағаны үшiн сезiк келтiрiлу немесе айыптау кезiнде Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексімен ұстауға немесе күзетпен ұстауға жол берiлмейтiн одан жеңiлiрек қылмыс үшiн жауаптылықты көздейтiн бабына өзгерген не осы бап бойынша неғұрлым жеңiл жаңа жаза тағайындалған немесе үкiмнен айыптаудың бөлiгi алып тасталған және осыған байланысты жазасы төмендетiлген жағдайда, сол сияқты медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын немесе тәрбиелiк ықпал ету мәжбүрлеу шарасын қолдану туралы соттың заңсыз шешiмi бұзылған жағдайларда қамауға алуға, бас бостандығынан айыруға сотталған, ұсталған немесе күзетпен ұсталған адамның. Қамауға алудың немесе бас бостандығынан айырудың iс жүзiнде өтелген мерзiмi Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң кiнәлi адам жасаған әрекет жаңадан сараланған бабында көзделген қамауға алу немесе бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаның ең жоғары мөлшерiнен асатын бөлiгiнде заңсыз өтелген болып саналады;

2) лица, уголовное дело в отношении которых подлежало прекращению за отсутствием жалобы потерпевшего, - по делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных частями второй и третьей статьи 32 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных частью четвертой статьи 32 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, а также при отказе частного обвинителя от обвинения - по делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных частью второй статьи 32 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных частью четвертой статьи 32 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, либо отзыве руководителем коммерческой или иной организации или уполномоченного органа заявления о привлечении лица к уголовной ответственности, если несмотря на отсутствие обстоятельств, предусмотренных частью четвертой статьи 32 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, досудебное расследование не было прекращено с момента выявления обстоятельств, исключающих уголовное преследование;
3) лица, уголовное дело в отношении которых должно было быть прекращено вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния, за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности, но не было прекращено с момента выявления обстоятельств, исключающих уголовное преследование, и уголовное преследование незаконно продолжалось, несмотря на согласие таких лиц на прекращение уголовного дела;
4) осужденные к аресту, лишению свободы, задерживавшиеся или содержавшиеся под стражей в случаях изменения квалификации содеянного на статью Уголовного кодекса Республики Казахстан, предусматривающую ответственность за менее тяжкое уголовное правонарушение, при подозрении или обвинении в совершении которого Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан не допускается задержание или содержание под стражей, либо назначения по этой статье нового, более мягкого наказания или исключения из приговора части обвинения и снижения в связи с этим наказания, а равно в случае отмены незаконного судебного решения о применении принудительных мер медицинского характера или воспитательного воздействия. Фактически отбытый срок ареста или лишения свободы считается отбытым незаконно в той части, в какой превышает максимальный размер наказания в виде ареста или лишения свободы, предусмотренный статьей Уголовного кодекса Республики Казахстан, по которой вновь квалифицировано совершенное виновным деяние;

5) заңды негiзсiз тиiстi мерзiмiнен артық қамауда ұсталған, сол сияқты қылмыстық iс бойынша iс жүргiзу барысында iс жүргiзуге мәжбүр етудiң кез келген өзге де шараларына заңсыз ұшыраған адамдардың;
6) оларға қатысты жасырын тергеу әрекеттері жүргізілген, кейін сот тәртібімен заңсыз деп танылған адамдардың мүліктік зиянды өтетуге құқығы бар.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.06.2017 № 350 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.04.2018 № 191 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.02.2023 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Азамат қайтыс болған жағдайда, мүліктік зиянды өтету құқығы белгiленген тәртiппен оның мұрагерлерiне, ал төленуi тоқтатыла тұрған зейнетақылар мен жәрдемақыларды алу бөлiгiнде отбасының асыраушысынан айрылуына байланысты жәрдемақымен қамтамасыз етiлетiн адамдар тобына жататын мүшелерiне ауысады.
4. Осы Қағидалардың 2-тармағында көзделген жағдайларда келтiрiлген мүлiктiк зиян:
1) олар айырылған жалақыны, зейнетақыны, жәрдемақыларды, өзге де қаражаттар пен табыстарды;
2) соттың үкiмi немесе өзге де шешiмi негiзiнде заңсыз тәркiленген немесе мемлекеттiң кiрiсiне айналдырылған мүлiктi;
3) соттың заңсыз үкiмiн орындау үшiн өндiрiп алынған айыппұлдарды; заңсыз әрекеттерге байланысты адам төлеген сот шығындары мен өзге де сомаларды;
4) заң көмегін көрсету үшiн адам төлеген сомаларды;
5) қылмыстық қудалау салдарынан шегілген өзге де шығыстарды өтеудi қамтиды.
2. Сот бойынша ақталған адамға, қылмыстық істі тоқтату туралы
соттың, қылмыстық қудалау органының қаулысы шығарылған
күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға қылмыстық процесті
жүргізуші органның заңсыз іс-әрекеттерінің нәтижесінде
келтірілген мүліктік зиянды төлеу тәртібі
5. Қылмыстық процесті жүргізуші орган ақтау үкімінің, сот шешімдерінің немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату туралы, өзге де заңсыз шешімдердің күшін жою немесе өзгерту туралы қаулының көшірмелерін мүдделі адамға табыс етеді немесе пошта арқылы жолдайды. Бір мезгілде мүдделі адамға мүліктік зиянды өтеу тәртібі түсіндірілген хабарлама жіберіледі. Мүліктік зиянды өтетуге құқығы бар қайтыс болған адамның мұрагерлерінің, туыстарының немесе асырауындағыларының тұратын жері туралы мәліметтер болмаған кезде, оларға хабарлама қылмыстық процесті жүргізетін органға өтініш жасаған күннен бастап бес тәуліктен кешіктірілмей жіберіледі.

5) лица, содержавшиеся под стражей сверх положенного срока без законного основания, а равно незаконно подвергнутые любым иным мерам процессуального принуждения в ходе производства по уголовному делу;
6) лиц, в отношении которых проведены негласные следственные действия, впоследствии признанные незаконными в судебном порядке.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 08.06.2017 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.04.2018 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.02.2023 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В случае смерти гражданина, право на возмещение имущественного вреда в установленном порядке переходит к его наследникам, а в части получения пенсий и пособий, выплата которых была приостановлена, - к тем членам семьи, которые относятся к кругу лиц, обеспечиваемых пособием по случаю потери кормильца.
4. Имущественный вред, причиненный в случаях, предусмотренных пунктом 2 настоящих Правил, включает в себя возмещение:
1) заработной платы, пенсии, пособий, иных средств и доходов, которых они лишились;
2) имущества, незаконно конфискованного или обращенного в доход государства на основании приговора или иного решения суда;
3) штрафов, взысканных во исполнение незаконного приговора суда; судебных издержек и иных сумм, выплаченных лицом в связи с незаконными действиями;
4) сумм, выплаченных лицом за оказание юридической помощи;
5) иных расходов, понесенных в результате уголовного преследования.
2. Порядок выплаты имущественного вреда,
причиненного лицу, оправданному по суду,
подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, в
отношении которых вынесено постановление
суда, органа уголовного преследования о
прекращении уголовного дела, в результате
незаконных действий органа, ведущего
уголовный процесс
5. Орган, ведущий уголовный процесс, вручает или пересылает по почте заинтересованному лицу копии оправдательного приговора, решений суда или постановления о прекращении досудебного расследования, отмене или изменении иных незаконных решений. Одновременно заинтересованному лицу направляется извещение с разъяснением порядка возмещения имущественного вреда. При отсутствии сведений о месте жительства наследников, родственников или иждивенцев умершего лица, имеющего право на возмещение ущерба, извещение направляется им не позднее пяти суток со дня их обращения в орган, ведущий уголовный процесс.

Егер осы Қағидалардың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген адамдар (бұдан әрі – адамдар) ақтау үкімінің, сот шешімдерінің немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату туралы, өзге де заңсыз шешімдердің күшін жою немесе өзгерту туралы қаулының көшірмелерін алмаған жағдайда, қылмыстық процесті жүргізуші органға жүгінеді, ол көрсетілген құжаттарды оларға дереу табыс етеді.
6. Мүліктік зиянды өтеу тәртібі түсіндірілген хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.04.2018 № 191 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Хабарламаны алған күннен бастап алты ай ішінде адамдар үкім шығарған, қылмыстық істі тоқтату туралы қаулы қабылдаған сотқа, не адамның тұрғылықты жері бойынша сотқа, не сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату не өзге де заңсыз шешімдердің күшін жою немесе өзгерту туралы қаулы қабылдаған органның орналасқан жері бойынша мүліктік зиянды өтеу туралы өтініш береді. Егер жоғары тұрған сот қылмыстық істі тоқтатса немесе үкімді өзгертсе, мүліктік зиянды өтеу туралы өтініш үкімді шығарған сотқа жіберіледі.
Кәмелетке толмағанның атынан мүліктік зиянды өтеу туралы өтінішті оның заңды өкiлi беруге құқылы.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.04.2018 № 191 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Өтінішке:
1) адамдардың мүліктік зиянды өтетуге құқығын растайтын процестік шешімдердің көшірмелері (ақтау үкімінің, сот шешімдерінің немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату туралы, өзге де заңсыз шешімдерді жою немесе өзгерту туралы қаулылардың көшірмелері);
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) өтініш берушінің банктік шотының деректемелері;
4) келтірілген мүліктік зиянды растайтын құжаттар қоса беріледі.
9. Қажет болған жағдайларда, осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мүліктік зиян туралы есептерді жүргізу үшін сот қаржы органдары мен әлеуметтік қорғау уәкілетті органдарына сұрау салу жібереді, олар сұрау салулар келіп түскен күнінен бастап он бес тәулік ішінде орындайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.04.2018 № 191 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.04.2018 № 191 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

В случаях, если лица, указанные в пунктах 2 и 3 настоящих Правил (далее - лица) не получили копии оправдательного приговора, решений суда или постановления о прекращении досудебного расследования, отмене или изменении иных незаконных решений, они обращаются в орган, ведущий уголовный процесс, который незамедлительно вручает им указанные документы.
6. Извещение с разъяснением порядка возмещения имущественного вреда составляется по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – извещение).
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 13.04.2018 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В течение шести месяцев со дня получения извещения лицами подается заявление о возмещении имущественного вреда в суд, постановивший приговор, вынесший постановление о прекращении уголовного дела, либо в суд по месту жительства лица, либо в суд по месту нахождения органа, вынесшего постановление о прекращении досудебного расследования либо отмене или изменении иных незаконных решений. Если уголовное дело прекращено или приговор изменен вышестоящим судом, заявление о возмещении имущественного вреда направляется в суд, постановивший приговор.
Заявление о возмещении имущественного вреда от имени несовершеннолетнего вправе подать его законный представитель.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.04.2018 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. К заявлению прилагаются:
1) копии процессуальных решений (копии оправдательного приговора, решений суда или постановления о прекращении досудебного расследования, отмене или изменении иных незаконных решений), подтверждающих право лиц на возмещение имущественного вреда;
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) реквизиты банковского счета заявителя;
4) документы, подтверждающие причиненный имущественный вред.
9. В необходимых случаях для производства расчетов об имущественном вреде, указанного в пункте 4 настоящих Правил, суд направляет запросы в финансовые органы и уполномоченные органы социальной защиты, которые исполняются ими в течение пятнадцати суток со дня их поступления.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 13.04.2018 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен постановлением Правительства РК от 13.04.2018 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.04.2018 № 191 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Заңды күшіне енген мүліктік зиянды өтеу үшін төлемдер жүргізу туралы сот қаулысы немесе осы зиянның сомасын өндіру туралы сот шешімі Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 204 бұйрығымен бекітілген Заңсыз соттау, қылмыстық жауаптылыққа заңсыз тарту, бұлтартпау шарасы ретінде қамауға, үйқамаққа алуды, ешқайда кетпеу туралы қолхат беруді заңсыз қолдану, қамаққа алу немесе түзеу жұмыстары түрінде әкімшілік жазаны заңсыз қолдану, психиатриялық немесе басқа да емдеу мекемесіне заңсыз орналастыру салдарынан келтірілген зиянды өтеу бойынша сот актілерін мемлекеттік бюджет есебінен орындау қағидаларына сәйкес орындалады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.04.2018 № 191 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Сот бойынша ақталған адамға,
қылмыстық істі тоқтату туралы
соттың, қылмыстық қудалау
органының қаулысы
шығарылған күдіктіге,
айыпталушыға, сотталушыға
қылмыстық процесті жүргізетін
органның заңсыз
іс-әрекеттерінің нәтижесінде
келтірілген мүліктік зиянды
төлеу қағидаларына қосымша
Хабарлама үлгісі
________________________________________________________________
(қылмыстық процесті жүргізуші органның бланкісі)
Мүліктік зиянды өтеу тәртібін түсіндіру туралы ХАБАРЛАМА
Ескерту. Қағидалар қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.04.2018 № 191 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Күні _________ №________________
Адамның А.Ә.Т._____________________________________________________
Облыс______________________________________________________________
Қала_______________________________________________________________
Аудан______________________________________________________________
Мекенжайы, телефон_________________________________________________
Сізге Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚПК) 38-40-баптарына сәйкес қылмыстық процесті жүргізетін органның заңсыз іс-әрекеттерінің салдарынан келтірілген зиянды өтетуге құқылы екендігіңізді хабарлаймыз.
ҚПК 39-бабының 3-бөлігіне сәйкес қылмыстық процесті жүргізетін органның заңсыз іс-әрекеттері салдарынан келтірілген зиянды өтеу туралы талаптарды ҚПК 4-тарауында көзделген тәртіппен осы хабарламаны алған күннен бастап алты ай ішінде ұсынуға болатынын хабарлаймыз. Осы мерзім дәлелді себептермен өтіп кеткен жағдайда ол мүдделі адамдардың өтініші бойынша сотта қалпына келтірілуі мүмкін.

11. Исключен постановлением Правительства РК от 13.04.2018 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Вступившее в законную силу постановление суда о производстве выплат в возмещение имущественного вреда или решение суда о взыскании суммы этого вреда исполняется в соответствии с Правилами исполнения судебных актов за счет государственного бюджета по возмещению вреда, причиненного в результате незаконного осуждения, незаконного привлечения к уголовной ответственности, незаконного применения в качестве меры пресечения заключения под стражу, домашнего ареста, подписки о невыезде, незаконного наложения административного взыскания в виде ареста или исправительных работ, незаконного помещения в психиатрическое или другое лечебное учреждение, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 204.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 13.04.2018 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам выплаты
имущественного вреда,
причиненного лицу,
оправданному по суду,
подозреваемому, обвиняемому,
подсудимому, в отношении
которых вынесено
постановление суда, органа
уголовного преследования о
прекращении уголовного дела,
в результате незаконных
действий органа, ведущего
уголовный процесс
Форма извещения
Сноска. Правила дополнены приложением в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.04.2018 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
___________________________________________________________________
(бланк органа, ведущего уголовный процесс)
ИЗВЕЩЕНИЕ
о разъяснении порядка возмещения вреда
Дата _________ №________________
Ф.И.О. лица __________________________________________________________________
Область _____________________________________________________________________
Город _______________________________________________________________________
Район _______________________________________________________________________
Адрес, телефон _______________________________________________________________
Настоящим доводим до Вашего сведения, что в соответствии со статьями 38-40 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК) Вы имеете право на возмещение вреда, причиненного в результате незаконных действий органа, ведущего уголовный процесс.
Сообщаем, что согласно части 3 статьи 39 УПК требования о возмещении вреда, причиненного незаконными действиями органа, ведущего уголовный процесс, в порядке, предусмотренном главой 4 УПК, могут быть предъявлены в течение шести месяцев со дня получения данного извещения. В случае пропуска этого срока по уважительной причине, он может быть по заявлению заинтересованных лиц восстановлен судом.

ҚПК 40-бабының 3-бөлігі негізінде Сіз ҚПК 39-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардың (ақтау үкімінің немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату, өзге де заңсыз шешімдердің күшін жою немесе өзгерту туралы қаулылардың көшірмелері) көшірмелерін алған кезде Сіздің үкім шығарған, қылмыстық істі тоқтату туралы қаулы қабылдаған сотқа не адамның тұрғылықты жері бойынша сотқа не сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату не өзге де заңсыз шешімдердің күшін жою немесе өзгерту туралы қаулы қабылдаған органның орналасқан жері бойынша мүліктік зиянды өтеу туралы өтініш беруге құқығыңыз бар.
Егер жоғары тұрған сот қылмыстық істі тоқтатса немесе үкімді өзгертсе, мүліктік зиянды өтеу туралы талап үкімді шығарған сотқа жіберіледі. Кәмелетке толмағанның атынан мүліктік зиянды өтеу туралы талапты оның заңды өкiлi беруге құқылы.
Қылмыстық процесті жүргізетін
органның лауазымды адамы ___________________________ А.Ә.Т.
(қолы)

На основании части 3 статьи 40 УПК при получении Вами копий документов, указанных в части первой статьи 39 УПК (копия оправдательного приговора или постановления о прекращении досудебного расследования, об отмене или изменении иных незаконных решений), Вы вправе обратиться с требованием о возмещении имущественного вреда в суд, постановивший приговор, вынесший постановление о прекращении уголовного дела, либо в суд по месту жительства лица, либо в суд по месту нахождения органа, вынесшего постановление о прекращении досудебного расследования либо отмене или изменении иных незаконных решений.
Если уголовное дело прекращено или приговор изменен вышестоящим судом, требование о возмещении вреда направляется в суд, постановивший приговор. Требование о возмещении вреда от имени несовершеннолетнего вправе заявить его законный представитель.
Должностное лицо органа,
ведущего уголовный процесс _________________________________________________
Ф.И.О. (подпись)