Арнайы кедендік рәсімді қолдану қағидаларын, оны қолдану ерекшеліктерін, тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын, тауарларды пайдалану және оларға билік ету жөніндегі шектеулерді, арнайы кедендік рәсімнің қолданылуының аяқталу тәсілдері мен тәртібін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарларды осындай кедендік рәсіммен орналастыруға құқылы тұлғалардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 15 шілдедегі № 522 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 16 қарашадағы № 775 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 16.11.2018 № 775 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы
30 маусымдағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 419-бабына және "Арнайы кедендік рәсім белгіленуі мүмкін тауарлар санаттарының тізбесі және оларды сондай кедендік рәсімге орналастыру шарттары туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 329 шешіміне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Арнайы кедендік рәсімді қолдану қағидалары, оны қолдану ерекшеліктері, тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарттары, тауарларды пайдалану және оларға билік ету жөніндегі шектеулер, арнайы кедендік рәсімнің қолданылуының аяқталу тәсілдері мен тәртібі;
2) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыруға құқылы тұлғалардың тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 15 шілдедегі
№ 522 қаулысымен
бекітілген
Арнайы кедендік рәсімді қолдану қағидалары, оны қолдану ерекшеліктері, тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарттары, тауарларды пайдалану және оларға билік ету жөніндегі шектеулер, арнайы кедендік рәсімнің қолданылуын аяқтау тәсілдері мен тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Арнайы кедендік рәсімді қолдану қағидалары, оны қолдану ерекшеліктері, тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарттары, тауарларды пайдалану және оларға билік ету жөніндегі шектеулер, арнайы кедендік рәсімнің қолданылуын аяқтау тәсілдері мен тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 419-бабына және "Арнайы кедендік рәсім белгіленуі мүмкін тауарлар санаттарының тізбесі және оларды сондай кедендік рәсімге орналастыру шарттары туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 329 шешіміне (бұдан әрі – КОК № 329 шешімі) сәйкес әзірленген.

Об утверждении Правил применения специальной таможенной процедуры, особенностей ее применения, условий помещения товаров под специальную таможенную процедуру, ограничений по пользованию и распоряжению товарами, способов и порядка завершения действия специальной таможенной процедуры, а также перечня лиц, правомочных помещать под такую таможенную процедуру товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июля 2015 года № 522. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2018 года № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.11.2018 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 419 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" и решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 329 "О перечне категорий товаров, в отношении которых может быть установлена специальная таможенная процедура, и условий их помещения под такую таможенную процедуру" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила применения специальной таможенной процедуры, особенности ее применения, условия помещения товаров под специальную таможенную процедуру, ограничения по пользованию и распоряжению товарами, способы и порядок завершения действия специальной таможенной процедуры;
2) перечень лиц, правомочных помещать под специальную таможенную процедуру товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 июля 2015 года № 522
Правила
применения специальной таможенной процедуры, особенности
ее применения, условия помещения товаров под специальную
таможенную процедуру, ограничения по пользованию и распоряжению
товарами, способы и порядок завершения действия специальной
таможенной процедуры
1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения специальной таможенной процедуры, особенности ее применения, условия помещения товаров под специальную таможенную процедуру, ограничения по пользованию и распоряжению товарами, способы и порядок завершения действия специальной таможенной процедуры (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 419 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 329 "О перечне категорий товаров, в отношении которых может быть установлена специальная таможенная процедура, и условий их помещения под такую таможенную процедуру" (далее – решение КТС № 329).

2. Қағидалар арнайы кедендік рәсімді қолдану тәртібін, оны қолдану ерекшеліктерін, тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын, тауарларды пайдалану және оларға билік ету жөніндегі шектеулерді, арнайы кедендік рәсімнің қолданылуын аяқтау тәсілдері мен тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларда уәкілетті мемлекеттік кіріс органы (бұдан әрі – мемлекеттік кіріс органы) деп өз құзыреті шегінде салықтардың, кедендік төлемдер мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасында кеден ісін іске асыруды, Қазақстан Республикасының заңдарымен осы органның қарауына жатқызылған қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу, ашу және тергеп-тексеру жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын мемлекеттік орган түсініледі.
2. Арнайы кедендік рәсімді қолдану тәртібі, оны қолдану ерекшеліктері, тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарттары
4. Арнайы кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлар осы Қағидаларда және КОК № 329 шешімінде белгіленген оларды кедендік рәсіммен орналастыру шарттарына сәйкес қолданылады.
5. Кеден одағының кедендік аумағынан әкетілетін және Кеден одағының кедендік аумағынан тыс жерлерде елшіліктердің, консулдықтар мен Кеден одағына мүше мемлекеттердің ресми өкілдіктерінің қызметін қамтамасыз етуге арналған тауарлар кедендік әкету баждар төленбей, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмай арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
Елшіліктердің, консулдықтардың және басқа ресми өкілдіктердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік кіріс органына тауарлар елшіліктердің, консулдықтардың және Кеден одағының кедендік аумағынан тыс жерлерде Кеден одағына мүше мемлекеттердің ресми өкілдіктерінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге арналғандығы туралы осындай тауарлардың атауы мен саны қамтылған тізбемен қоса, жазбаша растаманы ұсынуы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарты болып табылады.
6. Кеден одағына мүше мемлекеттердің Кеден одағының аумағында және осы аумақтан тыс жерлерде орналасқан, олардың әскери дайындығын сақтау, олардың алға қойылған міндеттерін орындауы үшін қолайлы жағдай жасау мақсатында орны ауыстырылатын әскери бөлімдері (мекемелері, құралымдары) арасында Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін қару-жарақ, әскери техника, оқ-дәрілер мен материалдық құралдар кедендік баждар, салықтар төленбей, сондай-ақ шектеулер мен тыйымдар қолданылмай арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
Қорғаныс саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік кіріс органына жазбаша растама ұсынуы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарты болып табылады.

2. Правила определяют порядок применения специальной таможенной процедуры, особенности ее применения, условия помещения товаров под специальную таможенную процедуру, ограничения по пользованию и распоряжению товарами, способы и порядок завершения действия специальной таможенной процедуры.
3. В настоящих Правилах под уполномоченным органом государственных доходов понимается государственный орган, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов, таможенных платежей и других обязательных платежей в бюджет, реализацию таможенного дела в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению, раскрытию и расследованию преступлений и правонарушений, отнесенных законами Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан (далее – орган государственных доходов).
2. Порядок применения специальной таможенной процедуры,
особенности ее применения, условия помещения товаров под
специальную таможенную процедуру
4. Товары, помещенные под специальную таможенную процедуру, применяются в соответствии с условиями их помещения под данную таможенную процедуру, установленными настоящими Правилами и решением КТС № 329.
5. Товары, вывозимые с таможенной территории Таможенного союза и предназначенные для обеспечения функционирования посольств, консульств и иных официальных представительств государств-членов Таможенного союза за пределами таможенной территории Таможенного союза, помещаются под специальную таможенную процедуру без уплаты вывозных таможенных пошлин, а также без применения мер нетарифного регулирования.
Условием помещения товаров, указанных в части первой настоящего пункта, под специальную таможенную процедуру, является представление в орган государственных доходов письменного подтверждения уполномоченного государственного органа в области обеспечения функционирования посольств, консульств и иных официальных представительств о том, что товары предназначаются для обеспечения функционирования посольств, консульств и иных официальных представительств государств-членов Таможенного союза за пределами таможенной территории Таможенного союза с приложением перечня товаров, содержащих наименование и количество таких товаров.
6. Вооружение, военная техника, боеприпасы и иные материальные средства, перемещаемые через таможенную границу Таможенного союза между воинскими частями (учреждениями, формированиями) государств-членов Таможенного союза, дислоцированными на территории Таможенного союза и за пределами этой территории, перемещаемые с целью поддержания их боевой готовности, создания благоприятных условий для выполнения ими поставленных задач помещаются под специальную таможенную процедуру без уплаты таможенных пошлин, налогов, а также без применения запретов и ограничений.
Условием помещения товаров, указанных в части первой настоящего пункта, под специальную таможенную процедуру является представление в орган государственных доходов письменного подтверждения уполномоченного органа в области обороны.

7. Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін және табиғи зілзала мен өзге де төтенше жағдайлардың алдын алуға және оларды жоюға арналған тауарлар, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген мемлекеттік органдардың, олардың құрылымдық бөлімшелері мен ұйымдарының төтенше жағдайлар нәтижесінде зардап шеккен адамдарға тегін үлестіруіне арналған тауарлар және апаттық-құтқару жұмыстары мен басқа шұғыл жұмыстар және құзыретіне төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық салдарларын жою, медициналық эвакуациялауды қоса алғанда, медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету саласындағы мәселелерді шешу кіретін апаттық-құтқару жасақтарының, медициналық қызметтер мен ұйымдардың тұрмыс-тіршілігі үшін қажет тауарлар кедендік баждар, салықтар төленбей, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмай, арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыруға мынадай шарттар сақталған кезде жол беріледі:
1) төтенше жағдайлар және (немесе) денсаулық сақтау саласында уәкілеттік берілген мемлекеттік органның өткізілетін тауарлардың табиғи зілзала мен өзге де төтенше жағдайлардың алдын алуға және жоюға, төтенше жағдайлар нәтижесінде зардап шеккен адамдарға тегін үлестіруге арналғаны, сондай-ақ апаттық-құтқару жұмыстары мен басқа шұғыл жұмыстар және құзыретіне төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық салдарларын жою, медициналық эвакуациялауды қоса алғанда, медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету саласындағы мәселелерді шешу кіретін, осындай тауарлардың атауы мен саны қамтылған тауарлар тізбесімен қоса, апаттық-құтқару жасақтарының, медициналық қызметтер мен ұйымдардың тұрмыс-тіршілігі үшін қажет екендігі туралы жазбаша растаманы мемлекеттік кіріс органына ұсынуы;
2) төтенше жағдайлар және (немесе) денсаулық сақтау саласында уәкілеттік берілген мемлекеттік орган не оның жүйесіне кіретін және ол уәкілеттік берген органдар және (немесе) ұйымдар осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарлардың декларанты болып табылады.
8. Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін және Қазақстан Республикасының мүддесінде Қазақстан Республикасы тұлғаларының коммерциялық емес негізде Арктика мен Антарктидада ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының осындай ғылыми-зерттеу экспедицияларының қызметін қамтамасыз етуге арналған тауарлар кедендік баждар, салықтар төленбей, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмай, арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
Тиісті зерттеулерді жүргізу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік кіріс органына тауарлардың Қазақстан Республикасының мүддесінде коммерциялық емес негізде ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ғылыми-зерттеу экспедициясының қызметін қамтамасыз етуге арналғаны туралы растама ұсынуы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарты болып табылады.

7. Товары, перемещаемые через таможенную границу Таможенного союза и предназначенные для предупреждения и ликвидации стихийных бедствий и иных чрезвычайных ситуаций, в том числе товары, предназначенные для бесплатной раздачи государственными органами, их структурными подразделениями или организациями, уполномоченными в соответствии с законодательством Республики Казахстан, лицам, пострадавшим в результате чрезвычайных ситуаций, и товары, необходимые для проведения аварийно-спасательных и других неотложных работ и жизнедеятельности аварийно-спасательных формирований, медицинских служб и организаций, в полномочия которых входит решение вопросов в области ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций, организации и оказания медицинской помощи, включая медицинскую эвакуацию, помещаются под специальную таможенную процедуру без уплаты таможенных пошлин, налогов, а также без применения мер нетарифного регулирования.
Помещение товаров, указанных в части первой настоящего пункта, под специальную таможенную процедуру допускается при соблюдении следующих условий:
1) представление в орган государственных доходов письменного подтверждения государственного органа, уполномоченного в сфере чрезвычайных ситуаций и (или) здравоохранения, о том, что перемещаемые товары предназначены для предупреждения и ликвидации стихийных бедствий и иных чрезвычайных ситуаций, бесплатной раздачи лицам, пострадавшим в результате чрезвычайных ситуаций, а также необходимы для проведения аварийно-спасательных и других неотложных работ и жизнедеятельности аварийно-спасательных формирований, медицинских служб и организаций, в полномочия которых входит решение вопросов в области ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций, организации и оказания медицинской помощи, включая медицинскую эвакуацию, с приложением перечня товаров, содержащего наименование и количество таких товаров;
2) декларантом товаров, указанных в части первой настоящего пункта, является государственный орган, уполномоченный в сфере чрезвычайных ситуаций и (или) здравоохранения, либо входящие в его систему и уполномоченные им органы и (или) организации.
8. Товары, перемещаемые через таможенную границу Таможенного союза и предназначенные для проведения лицами Республики Казахстан научно-исследовательских работ в Арктике и Антарктике в интересах Республики Казахстан на некоммерческой основе, а также для обеспечения деятельности таких научно-исследовательских экспедиций Республики Казахстан, помещаются под специальную таможенную процедуру без уплаты таможенных пошлин, налогов, а также без применения мер нетарифного регулирования.
Условием помещения товаров, указанных в части первой настоящего пункта, под специальную таможенную процедуру является представление в орган государственных доходов письменного подтверждения государственного органа, уполномоченного в сфере проведения соответствующих исследований, о том, что товары предназначаются для проведения научно-исследовательских работ в интересах Республики Казахстан на некоммерческой основе, а также для обеспечения деятельности научно-исследовательских экспедиций Республики Казахстан.

9. Жөндеу және (немесе) техникалық қызмет көрсету мақсатында Кеден одағының кедендік аумағынан тыс әкетілетін, кедендік уақытша әкелу (өткізу) рәсімімен орналастырылған және осындай жөндеуден және (немесе) техникалық қызмет көрсетілгеннен кейін қайтадан әкелінген шетелдік тауарлар кедендік баждар төленбей, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмай, арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
Күрделі жөндеу және (немесе) жаңғырту мақсатында Кеден одағының кедендік аумағынан тыс әкетілетін, кедендік уақытша әкелу (өткізу) рәсімімен орналастырылған және осындай күрделі жөндеуден және (немесе) жаңғыртылғаннан кейін қайтадан әкелінетін шетелдік тауарлар тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмай, кедендік баждар және күрделі жөндеу және (немесе) жаңғырту құнынан кедендік баждар мен салықтар төлеу арқылы арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
Егер осындай жаңғыртудың нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы бойынша тауардың сыныптау коды өзгерсе, жаңғырту мақсатында Кеден одағының кедендік аумағынан тыс әкетілген, уақытша әкелу (өткізу) кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар арнайы кедендік рәсіммен орналастырылмайды.
Осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген тауарлар оларды тасымалдау мерзімдері ескеріле отырып, 6 (алты) айдан аспайтын мерзімге арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
Уақытша әкелу (өткізу) кедендік рәсімімен орналастырған кезде мемлекеттік кіріс органымен келісілген, кейін сәйкестендіру тәсілі (тәсілдері) бойынша арнайы кедендік рәсім аяқталған кезде осы кедендік рәсіммен орналастырылатын тауарларды сәйкестендіру мүмкіндігі осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарты болып табылады.
10. Шет мемлекеттер мен Кеден одағына мүше мемлекеттердің Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін дипломатиялық поштасы мен консулдық вализасы кедендік баждар, салықтар төленбей, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмай, арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
Мыналар:
1) мемлекеттік кіріс органына курьер парағын не мәртебесі мен дипломатиялық пошта мен консулдық вализаны құрайтын орын санын көрсете отырып, оны ауыстыратын ресми құжатты ұсыну. Бұл ретте кедендік декларация мен өзге де құжаттарды ұсыну талап етілмейді;

9. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), вывозимые за пределы таможенной территории Таможенного союза с целью ремонта и (или) технического обслуживания и ввозимые обратно после такого ремонта и (или) технического обслуживания, помещаются под специальную таможенную процедуру без уплаты таможенных пошлин, а также без применения мер нетарифного регулирования.
Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), вывозимые за пределы таможенной территории Таможенного союза с целью капитального ремонта и (или) модернизации и ввозимые обратно после такого капитального ремонта и (или) модернизации, помещаются под специальную таможенную процедуру с уплатой таможенных пошлин и налогов от стоимости капитального ремонта и (или) модернизации, без применения мер нетарифного регулирования.
Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), вывозимые за пределы таможенной территории Таможенного союза с целью модернизации, не подлежат помещению под специальную таможенную процедуру, если в результате такой модернизации происходит изменение классификационного кода по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
Товары, указанные в частях первой и второй настоящего пункта, помещаются под специальную таможенную процедуру на срок, не превышающий 6 (шесть) месяцев с учетом сроков транспортировки этих товаров.
Условием помещения товаров, указанных в частях первой и второй настоящего пункта, под специальную таможенную процедуру является возможность идентификации товаров, помещаемых под эту таможенную процедуру, при последующем завершении специальной таможенной процедуры по способу (способам) идентификации, согласованным с органом государственных доходов при помещении под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
10. Дипломатическая почта и консульская вализа иностранных государств и государств-членов Таможенного союза, перемещаемые через таможенную границу Таможенного союза, помещаются под специальную таможенную процедуру без уплаты таможенных пошлин, налогов, а также без применения мер нетарифного регулирования.
Условиями помещения товаров, указанных в части первой настоящего пункта, под специальную таможенную процедуру являются:
1) представление в орган государственных доходов курьерского листа либо иного заменяющего его официального документа с указанием его статуса и числа мест, составляющих дипломатическую почту и консульскую вализу. При этом представление таможенной декларации и иных документов не требуется;

2) дипломатиялық поштаны құрайтын орындарда өткізілетін тауарлардың тиісті сипатына нұсқайтын сыртқы көрінетін белгілердің болуы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарты болып табылады.
Дипломатиялық пошта мен консулдық вализа арнайы кедендік рәсіммен орналастырылғаннан кейін мемлекеттік кіріс органының осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларды әкету туралы белгісі бар курьерлік парақ немесе оны ауыстыратын өзге ресми құжат осы құжаттарды ұсынған тұлғаға қайтарылады, ал осы құжаттардың көшірмесі осы тауарларды өткізген мемлекеттік кіріс органында қалады.
11. Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін және допинг-бақылау мақсаттарына арналған тауарлар кедендік баждар, салықтар төленбей, сондай-ақ тыйымдар мен шектеулер қолданылмай, арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарлар санатына мынадай тауарлар жатады:
1) допинг-бақылау мақсаттарына арналған биологиялық сұйықтықтардың үлгілерін тасымалдауға арналған құралды білдіретін:
ішінде әрқайсысының көлемі 3 немесе 5 мл түтіктері бар, тығындармен саңылаусыз жабылған әрқайсысының көлемі 20 мл 1 немесе 2 флаконнан тұратын. Лазер арқылы кодтық нөмірлер салынған флакондар қызғылт сары (А сынамасы) немесе көк (Б сынамасы) түспен немесе әріп белгісі жоқ қара түспен таңбаланған және пенопласт немесе картон контейнерге (өлшемі – 170х140х80 мм) салынған. Флакондар салынған контейнерлер қан тасымалдауға арналған, көлемі 20 литрге дейінгі, ілмектермен тығыз жабылатын қақпағы бар, мата немесе пластиктен жасалған боксты білдіретін тоңазытқыш-сөмкеге салынған;
лазер арқылы кодтық нөмірлер салынған флакондар қызғылт сары А сынамасы) немесе көк (Б сынамасы) түспен таңбаланған және пенопласт немесе картон контейнерге (өлшемі – 170х140х80 мм) салынған, несеп тасымалдауға арналған әрқайсысының көлемі 110 мл құрайтын, 1 немесе 2 саңылаусыз тығындалған флакондардан тұратын жабдық;
2) Дүниежүзілік допингке қарсы агенттік аккредиттеген зертханада жабдықтың құрамындағы биологиялық сұйықтықтардың үлгілерін білдіретін, спортта пайдалануға тыйым салынған субстанциялардың болуына одан әрі диагностикалық зерттеуге арналған сынамалар жатады.
Бұл ретте биологиялық сұйықтықтың үлгілері допинг-бақылау өткізу шеңберінде спортшының ағзасынан және (немесе) жануардың ағзасынан алынған қанды және (немесе) несепті білдіреді.
Мемлекеттік кіріс органына жеке басын куәландыратын құжатты, допинг-бақылау инспекторының куәлігін және спортшының ағзасынан және (немесе) жануардың ағзасынан сынамаларды алуға, сондай-ақ сынамаларды Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан әкетуге тұлғаның өкілеттігін растайтын Қазақстан Республикасының допингке қарсы уәкілетті ұйымының хатын (орыс және ағылшын тілдерінде) ұсынуы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарты болып табылады. Арнайы кедендік рәсім допинг-бақылау инспекторының Қазақстан Республикасының аумағына кіруі үшін ресімделген визаның қолданылу мерзімі ішінде қолданылуы мүмкін.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастырғаннан кейін осындай құжаттардың көшірмелері осы тауарларды шығарған мемлекеттік кіріс органында қалады.

2) наличие на местах, составляющих дипломатическую почту, внешних видимых знаков, указывающих на соответствующий характер перемещаемых товаров.
После помещения дипломатической почты и консульской вализы под специальную таможенную процедуру курьерский лист либо иной заменяющий его официальный документ с отметками органа государственных доходов о выпуске товаров, указанных в части первой настоящего пункта, возвращается лицу, представившему такие документы, а копия таких документов остается в органе государственных доходов, выпустившем эти товары.
11. Товары, перемещаемые через таможенную границу Таможенного союза и предназначенные для целей допинг-контроля, помещаются под специальную таможенную процедуру без уплаты таможенных пошлин, налогов, а также без применения запретов и ограничений.
К категории товаров, указанных в части первой настоящего пункта, относятся следующие товары:
1) оборудование для целей допинг-контроля, представляющее собой средства, предназначенные для транспортировки образцов биологических жидкостей:
состоящие из 1 или 2 герметично укупоренных пробками флаконов, объемом 20 мл каждый, с находящимися в них пробирками объемом 3 или 5 мл каждая. Флаконы с нанесенными на них лазером кодовыми номерами промаркированы оранжевым (проба А) или синим (проба Б) цветом либо черным цветом без буквенного значения и помещены в пластиковые герметично закрытые пеналы, упакованные в пенопластовый или картонный контейнер (размер – 170х140х80 мм). Контейнеры с флаконами помещены в сумку-холодильник, представляющую собой матерчатый или пластиковый бокс с герметично закрывающейся крышкой на защелках, объемом до 20 л, - для транспортировки крови;
состоящие из 1 или 2 герметично укупоренных пробками флаконов, объемом 110 мл каждый, с нанесенными на них лазером кодовыми номерами и промаркированными оранжевым (проба А) или синим (проба Б) цветом и помещенные в пенопластовый или картонный контейнер (размер – 170х140х80 мм), - для транспортировки мочи;
2) пробы, предназначенные для дальнейшего диагностического исследования в аккредитованной Всемирным антидопинговым агентством лаборатории, на предмет наличия запрещенных для использования в спорте субстанций, представляющие собой образцы биологических жидкостей, содержащихся в оборудовании.
При этом образцы биологической жидкости представляют собой кровь и (или) мочу, отобранные из организма спортсмена и (или) из организма животного в рамках проведения допинг-контроля.
Условием помещения товаров, указанных в части первой настоящего пункта, под специальную таможенную процедуру является представление в орган государственных доходов документа, удостоверяющего личность, удостоверения инспектора допинг-контроля и письма уполномоченной антидопинговой организации Республики Казахстан, подтверждающего полномочия лица на взятие проб из организма спортсмена и (или) из организма животного, а также на вывоз с территории государства–члена Таможенного союза (на русском и английском языках). Специальная таможенная процедура может быть применена в течение срока действия визы, оформленной для въезда на территорию Республики Казахстан, инспектора допинг-контроля.
После помещения товаров, указанных в части первой настоящего пункта, под специальную таможенную процедуру копии таких документов остаются в органе государственных доходов, выпустившем эти товары.

12. Кеден одағының кедендік аумағына әкелінетін және коммерциялық емес негізде Қазақстан Республикасының мүддесінде спорт түрлері бойынша ұлттық және құрама командаларға кандидаттарымен осындай командалардың мүшелеріне емдеу және қалпына келтіру іс-шараларын өткізуге арналған, сондай-ақ жоғары жетістіктер спорты саласындағы ғылыми-зерттеу топтарының, Қазақстан Республикасының жұмылдырылған министрліктерінің тұрмыс-тіршілігін қамтамасыз етуге арналған шетелдік тауарлар (дәрілік препараттар (дәрілік заттар), арнайы спорттық тағам, тағамға биологиялық белсенді қоспалар) кедендік баждар, салықтар төленбей, сондай-ақ Кеден одағының заңнамасына сәйкес белгіленген тыйым салулар мен шектеулер қолданылмай, арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
Тиісті зерттеулер мен іс-шараларды жүргізу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік кіріс органына Қазақстан Республикасының мүддесінде ғылыми-зерттеу жұмыстары мен қалпына келтіру-емдеу іс-шараларын жүргізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жұмылдырылған министрліктерінің ғылыми-зерттеу қызметтерін қамтамасыз етуге арналғаны туралы жазбаша растаманы ұсынуы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларды Кеден одағының кедендік аумағына әкелу, сондай-ақ арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарты болып табылады.
13. Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін (өткізілген) спорт саймандары мен жабдықтар, ресми халықаралық спорттық іс-шараларды (бұдан әрі – спорттық іс-шаралар) ұйымдастыру және өткізу кезінде немесе оларға жаттығу іс-шараларын өткізу кезінде қолдануға арналған басқа тауарлар кедендік баждар, салықтар төленбей, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмай, арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарлар санатына мына тауарлар жатады:
1) спорт саймандары мен жабдықтары – киім-кешек (форма), аяқ киім, спорт құрылыстарын жабдықтауға арналған әртүрлі спорт құралдары, аспаптар, құрылғылар, құрал-саймандар мен жарыстарға қызмет көрсетуге арналған құрал-саймандар мен аппаратура, төрелік-ақпараттық және медициналық-биологиялық аппаратура, спорттық құрылыстарға қызмет көрсетуге арналған арнайы техника, жекелеген спорт түрлері бойынша пайдаланылуы жарыстың ережелерінде қарастырылған механикалық және электрондық құралдар, оның ішінде спортпен шұғылдану үшін арнайы дайындалған жарысқа арналған автокөлік құралдары;

12. Иностранные товары (лекарственные препараты (лекарственные средства), специальное спортивное питание, биологически активные добавки к пище), ввозимые на таможенную территорию Таможенного союза и предназначенные для проведения лечебных и восстановительных мероприятий кандидатам в национальные и сборные команды по видам спорта, и членам таких команд в интересах Республики Казахстан на некоммерческой основе, а также для обеспечения деятельности научно-исследовательских групп в области спорта высоких достижений, задействованных министерств Республики Казахстан, помещаются под специальную таможенную процедуру без уплаты таможенных пошлин, налогов, а также без применения запретов и ограничений, установленных в соответствии с законодательством Таможенного союза.
Условием ввоза на таможенную территорию Таможенного союза, а также помещения товаров, указанных в части первой настоящего пункта, под специальную таможенную процедуру является представление в орган государственных доходов письменного подтверждения государственного органа, уполномоченного в сфере проведения соответствующих исследований и мероприятий, о том, что товары предназначаются для проведения научно-исследовательских работ и восстановительно-лечебных мероприятий в интересах Республики Казахстан на некоммерческой основе, а также для обеспечения деятельности научно-исследовательских групп задействованных министерств Республики Казахстан.
13. Спортивное снаряжение и оборудование, иные товары, предназначенные исключительно для использования при организации и проведении официальных международных спортивных мероприятий или проведении тренировочных мероприятий по подготовке к ним (далее – спортивные мероприятия), перемещаемые (перемещенные) через таможенную границу Таможенного союза, помещаются под специальную таможенную процедуру без уплаты таможенных пошлин, налогов, а также без применения мер нетарифного регулирования.
К категории товаров, указанных в части первой настоящего пункта, относятся следующие товары:
1) спортивное снаряжение и оборудование – одежда (форма), обувь, различные спортивные снаряды, приспособления, устройства, инвентарь и аппаратура для оборудования спортивных сооружений и обслуживания соревнований, судейско-информационная и медико-биологическая аппаратура, специальная техника для обслуживания спортивных сооружений, механические и электронные средства, использование которых предусмотрено правилами соревнований по отдельным видам спорта, в том числе гоночные автотранспортные средства, изготовленные специально для занятия спортом;

2) өзге тауарлар – спорттық іс-шараларды ұйымдастырған және өткізген кезде ғана пайдалануға арналған, оның ішінде марапаттау, спорттық іс-шараны ашу және жабу салтанатында пайдалануға арналған тауарлар, сондай-ақ спорттық іс-шараларды өткізу барысында берілетін марапаттау атрибуттары.
Құзыретіне спорттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу мәселелері жататын уәкілетті мемлекеттік органның (бұдан әрі осы Қағидалардың осы тармағында және 29-тармағында – уәкілетті орган) мемлекеттік кіріс органына осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген тауарлардың мақсатты қолданылуы, ұйымдастырылуы мен өткізілуіне осы тауарлар арналған спорттық іс-шаралардың атауы, тауарлардың атауы мен саны, осындай тауарларды әкеліп-әкететін тұлға туралы мәліметтер, сондай-ақ арнайы кедендік рәсімге сәйкес осындай тауарлардың декларанты туралы мәліметтер көрсетілген жазбаша растаманы (бұдан әрі осы тармақта – жазбаша растама) ұсыну осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарты болып табылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарлар уәкілетті органы жазбаша растама берген Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында ұйымдастыру және өткізу үшін осы тауарлар арналған спорттық іс-шаралар аяқталған күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімге арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады және аумағында осындай іс-шаралар өткізілетін мемлекетте аталмыш іс-шараны ұйымдастыру және өткізу үшін пайдаланылуы мүмкін.
Осы тармақта, соңдай-ақ осы Қағидалардың осы тармағы мен 24 және 29-тармақтарында белгіленген ережелер осы Қағидалардың 12-тармағында айқындалған тауарлардың санаттары үшін қолданылмайды.
14. Кеден одағының кедендік аумағынан әкетілген және (немесе) Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан тыс орналасқан және Кеден одағына мүше мемлекеттердің айрықша юрисдикциясына ие және аталған объектілерді салу (жасау, жабдықтау) үшін арналған, сондай-ақ осы объектілерді тиісті аумақтарда орналастыруға және олардың қызметін (қолдану, пайдалану) қамтамасыз етуге арналған жасанды арал, қондырғы, құрылыс немесе басқа жабдықтар (бұдан әрі – объектілер) кедендік баждар, салықтар төленбей, сондай-ақ тыйымдар мен шектеулер қолданылмай тиісті аймақтарда арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын геологиялық зерттеу, пайдалы қазбалардың кен орнын әзірлеу немесе салу (жасау, жабдықтау) зерттеу және объектілерді пайдалануды зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану құқығын алған тұлғадан осы тауарларды осындай объектілерді салу (жасау, жабдықтау) мақсатында, осы объектілердің тиісті аумақтарда қызметі етуі мен өміршеңдігі туралы ерікті түрде құрастырылған міндеттемелерді осындай тауарлардың атауы, саны туралы мәліметтер, сондай-ақ коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес олардың құны келтірілген тауарлар тізілімін қоса тапсыру осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарты болып табылады. Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарлармен кедендік операциялар Кеден одағының кедендік аумағынан шығатын жерлерде жасалады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастырған кезде шетелдік тауарлар мәртебесі сақталады.
Жер қойнауын геологиялық зерттеу, пайдалы қазбалардың кен орындарын әзірлеу немесе салу (жасау, жабдықтау) және объектілерді пайдалану жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану құқығы өзге тұлғаларға берілген жағдайда, соңдай-ақ арнайы кедендік рәсімге сәйкес осындай тауарларды шығаруды жүзеге асырған кеден органына хабарлау шартымен мұндай тұлғаларға осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген, арнайы кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды табыстауға жол беріледі.
Арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлар берілген тұлға көрсетілген тауарлар берілген кезден бастап оларға қатысты арнайы кедендік рәсімнің шарттарын сақтауға жауапты болады.

2) иные товары – товары, предназначенные исключительно для использования при организации и проведении спортивных мероприятий, в том числе для использования в церемониях награждения, открытия и закрытия спортивных мероприятий, а также наградные атрибуты, подлежащие вручению в ходе проведения спортивных мероприятий.
Условием помещения товаров, указанных в части первой настоящего пункта, под специальную таможенную процедуру является представление в орган государственных доходов письменного подтверждения уполномоченного государственного органа (организации), к компетенции которого относятся вопросы организации и проведения спортивных мероприятий (далее в настоящем пункте и пункте 29 настоящих Правил – уполномоченный орган), целевого назначения товаров, предусмотренных частью первой настоящего пункта, с указанием наименования спортивных мероприятий, для организации и проведения которых они предназначены, наименования и количества товаров, сведений о лице, перемещающем такие товары, а также сведений о декларанте таких товаров в соответствии со специальной таможенной процедурой (далее в настоящем пункте – письменное подтверждение).
Товары, указанные в части первой настоящего пункта, помещаются под специальную таможенную процедуру на территории государства–члена Таможенного союза, уполномоченным органом которого выдано письменное подтверждение, на срок, не превышающий трех месяцев с даты окончания спортивных мероприятий, для организации и проведения которых предназначены такие товары, и могут использоваться в государстве, на территории которого проводятся такие мероприятия, исключительно для целей их организации и проведения.
Положения, установленные настоящим пунктом, а также пунктами 24 и 29 настоящих Правил, не применяются для категорий товаров, указанных в пункте 12 настоящих Правил.
14. Иностранные товары, вывозимые с таможенной территории Таможенного союза и (или) ввозимые на находящиеся за пределами территории государства–члена Таможенного союза искусственный остров, установку, сооружение или иные объекты, в отношении которых данное государство–член Таможенного союза обладает исключительной юрисдикцией (далее – объекты), и предназначенные для строительства (создания, сооружения) указанных объектов, а также обеспечения функционирования (эксплуатации, использования) этих объектов и жизнедеятельности на соответствующих территориях, помещаются под специальную таможенную процедуру без уплаты таможенных пошлин, налогов, а также без применения запретов и ограничений.
Условием помещения товаров, указанных в части первой настоящего пункта, под специальную таможенную процедуру является представление в орган государственных доходов письменного обязательства в произвольной форме от лица, получившего разрешение (лицензию) либо иной разрешительный документ в соответствии с законодательством Республики Казахстан на право пользования недрами для проведения работ по геологическому изучению недр, разработки месторождений полезных ископаемых или строительства (создания, сооружения) и эксплуатации объектов, об использовании этих товаров исключительно для целей строительства (создания, сооружения) таких объектов, для обеспечения функционирования (эксплуатации, использования) этих объектов и жизнедеятельности на соответствующих территориях с приложением перечня товаров, содержащего сведения о наименовании таких товаров, их количестве, а также их стоимости в соответствии с коммерческими, транспортными (перевозочными) документами. Таможенные операции с товарами, указанными в части первой настоящего пункта, совершаются в местах убытия с таможенной территории Таможенного союза.
При помещении под специальную таможенную процедуру товары, указанные в части первой настоящего пункта, сохраняют статус иностранных товаров.
Допускается передача товаров, указанных в части первой настоящего пункта, помещенных под специальную таможенную процедуру, иным лицам при условии передачи таким лицам права пользования недрами для проведения работ по геологическому изучению недр, разработке месторождений полезных ископаемых или строительству (созданию, сооружению) и эксплуатации объектов, а также при условии уведомления таможенного органа, осуществившего выпуск таких товаров в соответствии со специальной таможенной процедурой.
Лицо, которому переданы помещенные под специальную таможенную процедуру товары, несет ответственность за соблюдение условий специальной таможенной процедуры в отношении указанных товаров с момента их передачи.

15. Ғарыш кеңістігін зерттеу және пайдалану саласындағы халықаралық ынтымақтастық, оның ішінде ғарыш аппараттарын іске қосу қызметтерін көрсету шеңберінде пайдалануға арналған және Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 22 маусымдағы № 727 шешімімен бекітілген "Ғарыш кеңістігін зерттеу және пайдалану саласындағы халықаралық ынтымақтастық, оның ішінде ғарыш аппараттарын іске қосу қызметтерін көрсету шеңберінде Кеден одағының кедендік аумағына әкелінетін тауарлар тізбесінде" көрсетілген тауарлар кедендік баждар, салықтар төленбей, сондай-ақ тыйымдар мен шектеулер қолданылмай, арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
Ғарыш аппараттарын іске қосуды жүзеге асыратын мемлекеттік кіріс органына ғарыш қызметі саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі осы Қағидалардың осы тармағында және 31-тармағында – уәкілетті орган) ғарыш алаңын зерттеу және пайдалану саласындағы халықаралық ынтымақтастық ауқымында пайдалануға арналған тауарлардың мақсатты тағайындалуы туралы, сонымен қатар Кодекстің 284-бабына сәйкес осындай тауарлардың декларанты болып табылатын және мекенжайына осындай тауарлар жөнелтілетін ұйымның атауын көрсету арқылы ғарыш аппараттарын іске қосу жөніндегі қызмет туралы, Кеден одағының кедендік аумағына әкелудің жоспарланған мерзімі және ғарыш аппараттарын іске қосу мерзімдері, тауарлардың тізілімі, тауарлардың атауы, саны олардың АҚШ долларымен көрсетілген статистикалық құны туралы растаманы (бұдан әрі осы Қағидалардың осы тармағында және 31-тармағында – нысаналы мақсаты туралы растаманы) ұсынуы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарты болып табылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарлар уәкілетті органға нысаналы мақсаты туралы растама берілген Кеден одағына мүше мемлекеттің аумағында арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
16. Кеден одағының кедендік шекарасынан өткізілетін және Астана қаласында (Қазақстан Республикасы) өтетін "ЭКСПО-2017" халықаралық мамандандырылған көрмесін (бұдан әрі осы қағидалардың осы тармағында және 34-тармағында – "ЭКСПО-2017" мамандандырылған көрмесі) ұйымдастыруға және өткізуге арналған шетелдік тауарлар "ЭКСПО-2017" мамандандырылған көрмесі өтетін Кеден одағына мүше мемлекеттің аумағында кедендік баждар, салықтар төленбей, сондай-ақ тарифтік емес және техникалық реттеу шаралары қолданылмай, арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
"Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) мемлекеттік кірістер органына осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарлардың нысаналы мақсаты туралы, ұйымдастырылуы және өткізілуі үшін осы тауарлар пайдаланылатын іс-шараларды, тауарлардың атауы, саны мен құны, осындай тауарларды алып жүретін тұлға туралы мәліметтерді, сондай-ақ осындай тауарлардың декларанты туралы мәліметтерді көрсете отырып, жазбаша растама ұсынуы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарты болып табылады.

15. Товары, предназначенные для использования в рамках международного сотрудничества в области исследования и использования космического пространства, в том числе оказания услуг по запуску космических аппаратов, и указанные в перечне товаров, ввозимых на таможенную территорию Таможенного союза в рамках международного сотрудничества в области исследования и использования космического пространства, в том числе оказания услуг по запуску космических аппаратов, утвержденном решением Комиссии Таможенного союза от 22 июня 2011 года № 727, помещаются под специальную таможенную процедуру без уплаты таможенных пошлин, налогов, а также без применения запретов и ограничений.
Условием помещения товаров, указанных в части первой настоящего пункта, под специальную таможенную процедуру является представление в орган государственных доходов, осуществляющего запуск космических аппаратов, подтверждения уполномоченного органа в области космической деятельности (далее в настоящем пункте и пункте 31 настоящих Правил – уполномоченный орган) о целевом назначении товаров, предназначенных для использования в рамках международного сотрудничества в области исследования и использования космического пространства, в том числе оказания услуг по запуску космических аппаратов, с указанием наименования организации, которая в соответствии со статьей 284 Кодекса выступает декларантом таких товаров и в адрес которой они перемещаются, запланированных срока их ввоза на таможенную территорию Таможенного союза и срока запуска космических аппаратов, перечня товаров, содержащего сведения о наименовании, количестве товаров и их статистической стоимости в долларах США (далее в настоящем пункте и пункте 31 настоящих Правил – подтверждение о целевом назначении).
Товары, указанные в части первой настоящего пункта, помещаются под специальную таможенную процедуру на территории государства–члена Таможенного союза, уполномоченным органом которого выдано подтверждение о целевом назначении.
16. Иностранные товары, перемещаемые через таможенную границу Таможенного союза и предназначенные для организации и проведения Международной специализированной выставки "ЭКСПО-2017" в городе Астане (Республика Казахстан) (далее в настоящем пункте и пункте 34 настоящих Правил - специализированная выставка "ЭКСПО-2017"), помещаются под специальную таможенную процедуру на территории государства-члена Таможенного союза, в котором проводится специализированная выставка "ЭКСПО-2017", без уплаты таможенных пошлин, налогов, а также без применения мер нетарифного и технического регулирования.
Условием помещения указанных в части первой настоящего пункта товаров под специальную таможенную процедуру является представление в орган государственных доходов акционерным обществом "Национальная компания "Астана ЭКСПО-2017" (далее – уполномоченная организация) письменного подтверждения о целевом назначении указанных в части первой настоящего пункта товаров с указанием мероприятий, для организации и проведения которых они предназначены, наименования, количества и стоимости товаров, сведений о лице, перемещающем такие товары, а также сведений о декларанте таких товаров.

Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген және арнайы кедендік рәсіммен орналастыруға мәлімделген тауарларға қатысты Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 263 шешімімен бекітілген Көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге құжаттарды тауарларға арналған декларация ретінде пайдалану тәртібі туралы нұсқаулықтың 12-тармағына сәйкес тауарлар тізбесін (бұдан әрі – тізбе) ұсына отырып, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге құжаттарды тауарларға арналған декларация ретінде пайдалануға болады.
Арнайы кедендік рәсімді аяқтау мақсатында кері экспорт, мемлекеттің пайдасына бас тарту және жою кедендік рәсімдерімен мәлімделетін тауарларға қатысты, егер бұдан бұрын осындай тауарлар арнайы кедендік рәсіммен орналастыру кезінде тізбені қолдана отырып декларацияланған болса, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге құжаттарды пайдалануға болады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарлар "ЭКСПО-2017" мамандандырылған көрмесін өткізу аяқталған күннен бастап 6 айдан аспайтын мерзімге арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады және оларды Қазақстан Республикасы аумағының шегінде "ЭКСПО-2017" мамандандырылған көрмесін ұйымдастыру және өткізу мақсаттары үшін ғана пайдалануға болады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген арнайы кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды сатуды не өзге де тәсілмен оқшаулауды, осы тауарларды жалға беруді және осы тауарларды пайдаланып ақылы қызмет көрсетуді қоса алғанда, қандай да бір коммерциялық қызмет үшін пайдалануға жол берілмейді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.06.2017 № 338 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
17. Тіркелмеген дәрілік заттар, адамның қаны мен оның компоненттері, нақты емделушінің өмірлік көрсеткіштері бойынша медициналық көмек көрсету үшін және (немесе) туыс емес трансплантацияны жүргізуге арналған адам ағзасының мүшелері және (немесе) тіндері, оның ішінде гемопоэздік дің жасушалары және (немесе) жілік майы кедендік баждар, салықтар төленбей, арнайы кедендік рәсіммен орналастырылады.
Мемлекеттік кіріс органына Кеден одағының кедендік аумағына осындай тауарларды әкелуге денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қорытындыны (рұқсат құжатын) немесе лицензияны ұсыну осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарты болып табылады.
18. Арнайы кедендік рәсімге орналастырылған спорт мүкәммалы, спорттық киім, спорттық киім-кешектер, азық-түлік, дәрі-дәрмек құралдары, спорттық қаруға арналған патрондар, шығыс материалдары олардың әдеттегі мақсаттарына сәйкес тұтынылады немесе жұмсалады.

В отношении товаров, указанных в части первой настоящего пункта и заявляемых под специальную таможенную процедуру, в качестве декларации на товары могут использоваться транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы с предоставлением перечня товаров в соответствии с пунктом 12 Инструкции о порядке использования транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов в качестве декларации на товары, утвержденной решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 263 (далее – перечень).
В целях завершения специальной таможенной процедуры, в отношении товаров, заявляемых под таможенные процедуры реэкспорта, отказа в пользу государства и уничтожения, также могут использоваться транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, если ранее такие товары при помещении под специальную таможенную процедуру декларировались с использованием перечня.
Указанные в части первой настоящего пункта товары помещаются под специальную таможенную процедуру на срок, не превышающий 6 месяцев с даты окончания проведения специализированной выставки "ЭКСПО-2017", и могут использоваться в пределах территории Республики Казахстан исключительно для целей организации и проведения специализированной выставки "ЭКСПО-2017".
Не допускается использование указанных в части первой настоящего пункта товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, для какой-либо коммерческой деятельности, включая их реализацию либо отчуждение иным способом, предоставление данных товаров в аренду и оказание платных услуг с использованием таких товаров.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 07.06.2017 № 338 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
17. Незарегистрированные лекарственные средства, кровь человеческая и ее компоненты, органы и (или) ткани человека, в том числе гемопоэтические стволовые клетки и (или) костный мозг, ввозимые (ввезенные) для оказания медицинской помощи по жизненным показаниям конкретного пациента и (или) проведения неродственной трансплантации, помещаются под специальную таможенную процедуру без уплаты таможенных пошлин, налогов.
Условием помещения товаров, указанных в части первой настоящего пункта, под специальную таможенную процедуру является представление в орган государственных доходов заключения (разрешительного документа) либо лицензии на ввоз на таможенную территорию Таможенного союза таких товаров, выданных уполномоченным органом в области здравоохранения.
18. Спортивный инвентарь, спортивная форма, спортивная экипировка, продукты питания, лекарственные средства, патроны к спортивному оружию, расходные материалы, помещенные под специальную таможенную процедуру, расходуются или потребляются в соответствии с их предназначением.

19. Қажеттілігіне қарай арнайы кедендік рәсімге орналастырылған каталогтар, брошюралар, афишалар мен кез келген басқа иллюстрацияланған немесе иллюстрацияланбаған басылымдар, жарнамалық, маркетингтік және өзге коммерциялық мақсаттарға тегін таратылады.
20. "Азаматтық жолаушылар ұшақтарын әкелу кезінде тарифтік жеңілдіктер қолдану, кедендік баждардан, салықтардан толық босату, сондай-ақ уақытша әкелу мерзімін ұзарту және жекелеген кедендік рәсімдерді қолдану туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 16 шілдедегі № 328 шешімінің (бұдан әрі – КОК № 328 шешімі) 6-тармағында айқындалған тәсіл (тәсілдер) бойынша арнайы кедендік рәсім аяқталған кезде осы кедендік рәсімге орналастырылатын тауарларды сәйкестендіру мүмкіндігі уақытша әкелінген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастырудың ерекшелігі болып табылады.
КОК № 328 шешімінің 6-тармағында айқындалған тауарлар Кеден одағының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен 6 (алты) айға дейінгі мерзімге арнайы кедендік рәсімге орналастырылады.
3. Арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарды пайдалану және билік ету бойынша шектеулер
21. Арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды пайдалану мақсаты өзгерген жағдайда, олар басқа кедендік рәсімге орналастырылуы тиіс.
22. Бұрын арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды басқа кедендік рәсімге орналастыруды бір немесе бірнеше партиямен жүзеге асыруға болады.
23. Осы Қағидалардың 7-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тауарлар санатына мынадай тауарлар жатқызылмайды:
1) Кеден одағының кедендік аумағына әкелуге, сондай-ақ Кеден одағының кедендік аумағынан әкетуге тыйым салынған тауарлар;
2) алкоголь өнімі (этил спиртінен басқа), сыра, темекі өнімі, бағалы металдар мен асыл тастар, сондай-ақ олардан жасалған бұйымдар.
24. Осы Қағидалардың 13-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тауарлардың арасынан мынадай тауарларды арнайы кедендік рәсімге орналастыруға жол берілмейді:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының 8702, 8703 және 8704 тауар позицияларының моторлы көлік құралдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес акцизделетін тауарлар;
2) құрылыс және әрлеу материалдары;
3) Кеден одағының кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған тауарлар;
4) спорттық қару-жарақ, оның негізгі (құрамдас) бөліктері мен патрондарын қоспағанда, Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2012 жылғы 16 тамыздағы № 134 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен сауда саласындағы Еуразиялық экономикалық қауымдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйымдар немесе шектеулер қолданылатын Бірыңғай тауарлар тізбесінің (бұдан әрі – бірыңғай тізбе) 2.22-тарауына енгізілген тауарлар (Кеден одағының кедендік аумағына әкелуге, кеден аумағынан әкетуге және кедендік аумақ бойынша транзитке шектеулер қойылатын қызметтік және азаматтық қару-жарақ, оның негізгі (құрамдас) бөліктері және патрондары);

19. Каталоги, брошюры, афиши и любые другие иллюстрированные или неиллюстрированные издания, помещенные под специальную таможенную процедуру, бесплатно раздаются по мере необходимости в рекламных, маркетинговых и иных некоммерческих целях.
20. Особенностью помещения временно ввезенных товаров под специальную таможенную процедуру, определенных пунктом 6 решения Комиссии Таможенного союза от 16 июля 2010 года № 328 "О применении тарифных льгот, полного освобождения от таможенных пошлин, налогов, а также продлении сроков временного ввоза и применении отдельных таможенных процедур при ввозе гражданских пассажирских самолетов" (далее – решение КТС № 328), является возможность идентификации товаров, помещаемых под эту таможенную процедуру, при последующем завершении специальной таможенной процедуры по способу (способам) идентификации.
Товары, определенные пунктом 6 решения КТС № 328, помещаются под специальную таможенную процедуру на срок до 6 (шесть) месяцев в порядке, установленном таможенным законодательством Таможенного союза.
3. Ограничения по пользованию и распоряжению товарами,
помещенными под специальную таможенную процедуру
21. Товары, помещенные под специальную таможенную процедуру, при изменении цели их использования, должны быть помещены под иную таможенную процедуру.
22. Помещение товаров, ранее помещенных под специальную таможенную процедуру, под иную таможенную процедуру может осуществляться одной или несколькими партиями.
23. К категории товаров, указанных в части первой пункта 7 настоящих Правил, не могут относиться следующие товары:
1) запрещенные к ввозу на таможенную территорию Таможенного союза, а также к вывозу с таможенной территории Таможенного союза;
2) алкогольная продукция (кроме спирта этилового), пиво, табачная продукция, драгоценные металлы и драгоценные камни, а также изделия из них.
24. Из числа товаров, указанных в части первой пункта 13 настоящих Правил, не допускается помещение под специальную таможенную процедуру следующих товаров:
1) подакцизные товары в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением моторных транспортных средств товарных позиций 8702, 8703 и 8704 единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
2) строительные и отделочные материалы;
3) товары, запрещенные к ввозу на таможенную территорию Таможенного союза;
4) товары, включенные в раздел 2.22 (служебное и гражданское оружие, его основные (составные) части и патроны к нему, ограниченные для ввоза на таможенную территорию, вывоза с таможенной территории и транзита по таможенной территории Таможенного союза) единого перечня товаров, к которым применяются запреты или ограничения на ввоз или вывоз государствами-членами Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества в торговле с третьими странами, утвержденного решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 августа 2012 года № 134 (далее – единый перечень), за исключением спортивного оружия, его основных (составных) частей и патронов к нему;

5) бірыңғай тізбенің мынадай:
2.14 (Кеден одағының кедендік аумағына әкелуі шектелген дәрілік заттар мен фармацевтикалық субстанциялар);
2.16 (радиоэлектронды құралдар және (немесе) азаматтық мақсаттағы жиілігі жоғары құрылғылар, оның ішінде Кеден одағының кедендік аумағына әкелінуі шектелген басқа тауарларға орнатылған не олардың құрамына кіретін құрылғылар);
2.19 (Кеден одағының кедендік аумағына әкелінуі және Кеден одағының кедендік аумағынан әкетілуі шектелген шифрлау (криптографиялық) құралдары) деген бөлімдеріне енгізілген тауарларды қоспағанда, бірыңғай тізбеге сәйкес Кеден одағының кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған тауарлар.
25. Осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес мынадай тауарларды:
1) Кеден одағының кедендік аумағына әкелуге, сондай-ақ Кеден одағының кедендік аумағынан әкетуге тыйым салынған тауарларды;
2) бірыңғай тізбенің 2.22-тармағына енгізілген тауарларды (Кеден одағының кедендік аумағына әкелінуіне, кедендік аумақтан әкетілуіне және транзитке шектеу қойылған қызметтік және азаматтық қару-жарақ, оның негізгі (құрамдас) бөліктері мен патрондары);
3) бірыңғай тізбеге сәйкес Кеден одағының кедендік аумағына әкелу және (немесе) кедендік аумағынан әкету шектелген дәрілік заттар түріндегі есірткі мен психотроптық заттарды қоспағанда, есірткі құралдарын, психотроптық заттарды;
4) алкоголь өнімін (этил спиртінен басқа), темекі өнімін, бағалы металдар мен асыл тастарды, сондай-ақ олардан жасалған бұйымдарды арнайы кедендік рәсімге орналастыруға жол берілмейді.
26. Осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес мынадай тауарларды:
1) Кеден одағының кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған тауарларды;
2) бірыңғай тізбенің мынадай:
2.16 (радиоэлектронды құралдар және (немесе) азаматтық мақсаттағы жиілігі жоғары құрылғылар, оның ішінде Кеден одағының кедендік аумағына әкелінуі шектелген басқа тауарларға орнатылған не олардың құрамына кіретін құрылғылар);
2.19 (Кеден одағының кедендік аумағына әкелінуі және Кеден одағының кедендік аумағынан әкетілуі шектелген шифрлау (криптографиялық) құралдары) деген бөлімдеріне енгізілген тауарларды қоспағанда, бірыңғай тізбеге сәйкес Кеден одағының кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған тауарларды арнайы кедендік рәсімге орналастыруға жол берілмейді.
27. Осы Қағидалардың 21 және 22-тармақтарының ережелері КОК-тың № 329 шешімінің 10 және 13-тармақтарында көрсетілген тауарларға ғана қолданылады.

5) товары, ввоз которых на таможенную территорию Таможенного союза ограничен в соответствии с единым перечнем, за исключением товаров, включенных в следующие разделы единого перечня:
2.14 (лекарственные средства и фармацевтические субстанции, ввоз которых на таможенную территорию Таможенного союза ограничен);
2.16 (радиоэлектронные средства и (или) высокочастотные устройства гражданского назначения, в том числе встроенные либо входящие в состав других товаров, ввоз которых на таможенную территорию Таможенного союза ограничен);
2.19 (шифровальные (криптографические) средства, ввоз которых на таможенную территорию Таможенного союза и вывоз с таможенной территории Таможенного союза ограничен).
25. Не допускается помещение под специальную таможенную процедуру в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил следующих товаров:
1) товары, запрещенные к ввозу на таможенную территорию Таможенного союза и вывозу с таможенной территории Таможенного союза;
2) товары, включенные в раздел 2.22 (служебное и гражданское оружие, его основные (составные) части и патроны к нему, ограниченные для ввоза на таможенную территорию, вывоза с таможенной территории и транзита по таможенной территории Таможенного союза) единого перечня;
3) наркотические средства, психотропные вещества, за исключением наркотических средств и психотропных веществ в виде лекарственных средств, ограниченные к ввозу на таможенную территорию Таможенного союза и (или) вывозу с такой территории в соответствии с единым перечнем;
4) алкогольная продукция (кроме спирта этилового), табачная продукция, драгоценные металлы и драгоценные камни, а также изделия из них.
26. Не допускается помещение под специальную таможенную процедуру в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил следующих товаров:
1) товары, запрещенные к ввозу на таможенную территорию Таможенного союза;
2) товары, ввоз которых на таможенную территорию Таможенного союза ограничен в соответствии с единым перечнем, за исключением товаров, включенных в следующие разделы единого перечня:
2.16 (радиоэлектронные средства и (или) высокочастотные устройства гражданского назначения, в том числе встроенные либо входящие в состав других товаров, ввоз которых на таможенную территорию Таможенного союза ограничен);
2.19 (шифровальные (криптографические) средства, ввоз которых на таможенную территорию Таможенного союза и вывоз с таможенной территории Таможенного союза ограничен).
27. Положения пунктов 21 и 22 настоящих Правил применяются только к товарам, указанным в пунктах 10 и 13 решения КТС № 329.

4. Арнайы кедендік рәсімнің қолданылуын аяқтау тәсілдері мен тәртібі
28. Толықтай тұтынылған, жойылған және тегін үлестірілген тауарларды қоспағанда, осы Қағидалардың 7-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген, арнайы кедендік рәсімге орналастырылған және Кеден одағының кедендік аумағынан әкетілген тауарлар декларант мәлімдеген осындай тауарларды пайдалану мақсаттарына және мерзімдеріне негізделе отырып, кеден органы белгілеген мерзім ішінде Кеден одағының кедендік аумағына қайтадан әкелінуі немесе басқа кедендік рәсімге орналастырылуы тиіс.
Толықтай тұтынылған, жойылған және тегін үлестірілген тауарларды қоспағанда, осы Қағидалардың 7-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген, арнайы кедендік рәсімге орналастырылған және Кеден одағының кедендік аумағына әкелінген тауарлар декларант мәлімдеген осындай тауарларды пайдалану мақсаттарына және мерзімдеріне негізделе отырып, белгіленген мерзім ішінде Кеден одағының кедендік аумағына қайтадан әкетілуі немесе өзге кедендік рәсімге орналастырылуы тиіс. Көрсетілген мерзім осындай тауарлар арнайы кедендік рәсімге орналастырылған күннен кейінгі күннен бастап бір жылдан аспайды.
Арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды иелену, пайдалану және билік ету құқықтарын табыстау қажет болған кезде, төтенше жағдайлар нәтижесінде зардап шеккен тұлғаларға тегін үлестіруді қоспағанда, арнайы кедендік рәсім Кеден одағының Кеден кодексіне сәйкес осындай тауарларды иелену, пайдалану және билік ету құқықтары табысталғанға дейін басқа кедендік рәсімге өзгертілуі тиіс.
29. Осы Қағидалардың 13-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген, арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлар Кеден одағының Кеден кодексіне сәйкес осы Қағидалардың 13-тармағының үшінші және төртінші бөліктерінің негізінде декларант мәлімдеген осындай тауарлардың пайдаланылу мерзімдеріне сүйене отырып, уәкілетті органы жазбаша растау берген мемлекеттік кіріс органы белгілеген мерзімде өзге кедендік рәсімге, оның ішінде оларды Кеден одағының кедендік аумағынан әкетуге жол беретін рәсімге орналастырылуы тиіс.
Мемлекеттік кіріс органына уәкілетті орган берген және спорттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу барысында тауарлардың толықтай тұтынылғанын не спорттық іс-шараларға қатысушыларға марапаттау атрибуты ретінде берілгенін растайтын құжаттар ұсынылған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген шарттар осы Қағидалардың 13-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген, спорттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу барысында толықтай тұтынылған не спорттық іс-шараларға қатысушыларға марапаттау атрибуттары ретінде берілген тауарларға қолданылмайды.

4. Способы и порядок завершения действия специальной
таможенной процедуры
28. Товары, указанные в части первой пункта 7 настоящих Правил, помещенные под специальную таможенную процедуру и вывезенные с таможенной территории Таможенного союза, за исключением полностью потребленных, уничтоженных и бесплатно розданных, должны быть ввезены обратно на таможенную территорию Таможенного союза или помещены под иную таможенную процедуру в сроки, установленные таможенным органом, исходя из заявленных декларантом целей и сроков использования таких товаров.
Товары, указанные в части первой пункта 7 настоящих Правил, помещенные под специальную таможенную процедуру и ввезенные на таможенную территорию Таможенного союза, за исключением полностью потребленных, уничтоженных и бесплатно розданных, должны быть вывезены обратно с таможенной территории Таможенного союза или помещены под иную таможенную процедуру в сроки, установленные органом государственных доходов, исходя из заявленных декларантом целей и сроков использования таких товаров. Указанный срок не может превышать одного года со дня, следующего за днем помещения таких товаров под специальную таможенную процедуру.
При необходимости передачи прав владения, пользования и распоряжения товарами, помещенными под специальную таможенную процедуру, за исключением бесплатной раздачи лицам, пострадавшим в результате чрезвычайной ситуации, специальная таможенная процедура должна быть изменена на иную таможенную процедуру в соответствии с Таможенным кодексом Таможенного союза до передачи прав владения, пользования и распоряжения такими товарами.
29. Товары, указанные в части первой пункта 13 настоящих Правил, помещенные под специальную таможенную процедуру, должны быть помещены под иную таможенную процедуру в соответствии с Таможенным кодексом Таможенного союза, в том числе допускающую их вывоз с таможенной территории Таможенного союза, в сроки, установленные органом государственных доходов, уполномоченным органом, которого выдано письменное подтверждение, исходя из заявленных декларантом на основании частей третьей и четвертой пункта 13 настоящих Правил сроков использования таких товаров.
Условия, установленные частью первой настоящего пункта, не применяются к товарам, указанным в части первой пункта 13 настоящих Правил, полностью потребленным в ходе организации и проведения спортивных мероприятий либо врученным участникам спортивных мероприятий в качестве наградных атрибутов, при представлении в орган государственных доходов документов, выданных уполномоченным органом и подтверждающих, что такие товары полностью потреблены в ходе организации и проведения спортивных мероприятий либо вручены участникам спортивных мероприятий в качестве наградных атрибутов.

30. Осы Қағидалардың 14-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген, арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлардың пайдаланылу мақсаты өзгерген кезде олар арнайы кедендік рәсімге сәйкес тауарларды шығаруды жүзеге асырған мемлекеттік кіріс органына осындай әкету туралы міндетті түрде хабарлай отырып, объектілердің аумағынан және Кеден одағының кедендік аумағынан әкетілуі тиіс және (немесе) Кеден одағының Кеден кодексіне сәйкес өзге кедендік рәсімге орналастырылуы тиіс.
Арнайы кедендік рәсімге сәйкес тауарларды шығаруды жүзеге асырған органға коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес осындай тауарлардың атауы, олардың саны мен құны туралы мәліметтер қамтылған тұтынылған және (немесе) жойылған тауарлардың тізбесі ұсынылған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген шарттар осы Қағидалардың 14-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген, объектілердің аумағында тұтынылған және (немесе) жойылған тауарларға қолданылмайды.
31. Осы Қағидалардың 15-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген, арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлар декларант мәлімдеген осындай тауарларды пайдалану мақсаттары мен мерзімдеріне негізделе отырып және осы тармақтың үшінші бөлігіне сәйкес уәкілетті органына тауардың мақсатты тағайындалуы туралы растама берген мемлекеттік кіріс органы белгілеген мерзімде Кеден одағының Кеден кодексіне сәйкес өзге кедендік рәсімге, оның ішінде оларды Кеден одағының кедендік аумағынан әкетуге жол беретін рәсімге орналастырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген шарттар уәкілетті орган мемлекеттік кіріс органына ғарыш аппараттарының мақсатты тағайындалуы туралы растаманы, ғарыш аппараттарының ұшырылғанын растайтын құжаттарды, уәкілетті орган куәландырған растаманы және тауарлардың атауы мен саны туралы мәліметтен тұратын тізілімді, ғарыш аппараттарын ұшыруға дайындаған және өткізген кезде толықтай тұтынылған және (немесе) жойылған тауарлардың тізілімін ұсынған кезде осы Қағидалардың 15-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген, ғарыш аппараттарын ұшыруға дайындаған және ұйымдастырған кезде пайдаланылған (жұмсалған), толықтай тұтынылған және (немесе) жойылған тауарларға қолданылмайды.
Ғарыш аппараттарын ұшыруға дайындаған және оны жүргізген кезде пайдаланылған (жұмсалған), толықтай тұтынылған және (немесе) жойылған тауарларды қоспағанда, осы Қағидалардың 15-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген, арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды басқа кедендік рәсімге орналастыру үшін ғарыш аппараттары ұшырылған күннен бастап 6 айдан аспайтын мерзімде, ал мұндай ұшыру болмаған жағдайда ғарыш аппараттарын ұшыруды болдырмау туралы шешім қабылданған күннен бастап 6 айдан аспайтын мерзімде уәкілетті органы нысаналы мақсаты туралы растама берген мемлекеттік кіріс органына осы тауарларға қатысты кедендік декларация беріледі.

30. Товары, указанные в части первой пункта 14 настоящих Правил, помещенные под специальную таможенную процедуру, при изменении цели их использования должны быть вывезены с территорий объектов и таможенной территории Таможенного союза с обязательным уведомлением органа государственных доходов, осуществившего выпуск товаров в соответствии со специальной таможенной процедурой, о таком вывозе и (или) помещены под иную таможенную процедуру в соответствии с Таможенным кодексом Таможенного союза.
Условия, установленные частью первой настоящего пункта, не применяются к товарам, указанным в части первой пункта 14 настоящих Правил, потребленным на территории объектов и (или) уничтоженным, при представлении в орган государственных доходов, осуществивший выпуск товаров в соответствии со специальной таможенной процедурой, перечня потребленных и (или) уничтоженных товаров, содержащего сведения о наименовании таких товаров, их количестве и стоимости в соответствии с коммерческими, транспортными (перевозочными) документами.
31. Указанные в части первой пункта 15 настоящих Правил товары, помещенные под специальную таможенную процедуру, помещаются в соответствии с Таможенным кодексом Таможенного союза под иную таможенную процедуру, в том числе допускающую их вывоз с таможенной территории Таможенного союза, в сроки, установленные органом государственных доходов, уполномоченным органом которого выдано подтверждение о целевом назначении, исходя из заявленных декларантом целей и сроков использования таких товаров и в соответствии с частью третьей настоящего пункта.
Условия, установленные частью первой настоящего пункта, не применяются к указанным в части первой пункта 15 настоящих Правил товарам, использованным (израсходованным), полностью потребленным и (или) уничтоженным при подготовке и проведении запуска космических аппаратов, при представлении в орган государственных доходов, уполномоченным органом которого выдано подтверждение о целевом назначении, документов, подтверждающих запуск космических аппаратов, с приложением заверенного уполномоченным органом перечня товаров, содержащего сведения о наименованиях и количестве товаров, использованных (израсходованных), полностью потребленных и (или) уничтоженных при подготовке и проведении запуска космических аппаратов.
Для помещения под иную таможенную процедуру указанных в части первой пункта 15 настоящих Правил товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, за исключением использованных (израсходованных), полностью потребленных и (или) уничтоженных при подготовке и проведении запуска космических аппаратов, подается таможенная декларация на эти товары органу государственных доходов, уполномоченным органом которого выдано подтверждение о целевом назначении, в срок, не превышающий 6 месяцев со дня запуска космических аппаратов, а если такой запуск не состоялся, – в срок, не превышающий 6 месяцев со дня принятия решения об отмене запуска космических аппаратов.

32. Арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларға қатысты арнайы кедендік рәсімнің қолданылуы осындай рәсімнің, оның ішінде оларды Кеден одағының кедендік аумағынан шығаруға жол беретін рәсімнің талаптары мен шарттары сақтала отырып, осы тауарларды өзге кедендік рәсімге орналастыру арқылы, ал осы Қағидалардың 34, 35 және 36-тармақтарында көрсетілген тауарларға қатысты осы тармақтарда көзделген іс-қимылдарды жасау арқылы аяқталады.
33. Осы Қағидалардың 34, 35 және 36-тармақтарында көрсетілген тауарларға қатысты арнайы кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталған кезде мемлекеттік кіріс органына осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлар туралы құжаттар мен мәліметтер тізбесімен қоса өтініш (бұдан әрі – тауарларға арналған өтініш) беріледі.
34. "ЭКСПО-2017" мамандандырылған көрмесінің объектілерін салу кезінде толық пайдаланылған, жұмсалған не өздерінің әдеттегі мақсатына сәйкес одан әрі пайдалану үшін жарамсыз күйдегі тұтынылған тауарларға (құрылыс материалдарына, жабдықтарға және басқа тауарларға) қатысты арнайы кедендік рәсім мемлекеттік кіріс органына декларант тауарлардың көрсетілген мақсаттарда тұтынылғанын растайтын құжаттармен (орындалған жұмыстар актісі, қабылдау-тапсыру актісі, материалдық есеп, есептен шығару актісі және/немесе өзге құжаттар) қоса, олардың атауы, өлшем бірлігі, саны, құны, сондай-ақ олар арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлар декларациясының нөмірі көрсетілген тауарларға арналған өтінішті, сондай-ақ уәкілетті ұйымның "ЭКСПО-2017" мамандандырылған көрмесін өткізу және ұйымдастыру барысында тауарлардың толығымен пайдаланылғаны туралы жазбаша растамасымен қоса, тауарлар тізбесі қамтылған өтінішті ұсынуымен аяқталады.
35. Тегін таратылған тауарларға қатысты арнайы кедендік рәсім мемлекеттік кіріс органына декларанттың олардың атауы, өлшем бірлігі, саны, құны, сондай-ақ оған сәйкес арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлар декларациясының нөмірі көрсетілген, тауарлардың көрсетілген мақсаттарда тұтынылғанын растайтын құжаттар (орындалған жұмыстар актісі, қабылдау-тапсыру актісі, материалдық есеп және/немесе есептен шығару актісі) мен уәкілетті ұйымның жазбаша растамасымен қоса, тегін таратылған тауарлар тізбесін қамтитын тауарларға арналған өтінішті ұсынуымен аяқталады.
36. Аварияның не еңсерілмес күш әрекетінің салдарынан мүлдем жоғалған, зақымданған немесе жойылған тауарларға қатысты, сондай-ақ олардың табиғи тозуы немесе қалыпты жағдайларда тасымалдау, көлікпен тасымалдау, сақтау мен қолдану (пайдалану) және тауарларды арнайы кедендік рәсімге орналастырған тұлғаның іс-қимылына тәуелсіз жағдайларда табиғи азаюы салдарынан көрсетілген тауарлардың саны мен күйі өзгерген кезде арнайы кедендік рәсім декларанттың мемлекеттік кіріс органына себептерін, тауарлардың атауын, өлшем бірлігін, санын, құнын, сондай-ақ растау құжаттарымен қоса, оған сәйкес олар арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлар декларациясының нөмірі көрсетілген тауарларға арналған өтінішті ұсынуымен аяқталады.

32. Действие специальной таможенной процедуры в отношении товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, завершается помещением этих товаров под иную таможенную процедуру с соблюдением требований и условий такой процедуры, в том числе допускающую их вывоз с таможенной территории Таможенного союза, до истечения установленного срока специальной таможенной процедуры, а в отношении товаров, указанных в пунктах 34, 35 и 36 настоящих Правил, совершением действий, предусмотренных в этих пунктах.
33. При завершении действия специальной таможенной процедуры в отношений товаров, указанных в пунктах 34, 35 и 36 настоящих Правил, в орган государственных доходов подается заявление с приложением перечня документов и сведений о товарах по форме, согласно приложению к настоящим Правилам (далее – заявление на товары).
34. В отношении потребленных товаров (строительных материалов, оборудования и других товаров), полностью использованных, израсходованных при строительстве объектов специализированной выставки "ЭКСПО-2017" либо находящихся в состоянии, не пригодном для их дальнейшего использования в соответствии с их обычным предназначением, специальная таможенная процедура завершается представлением декларантом в орган государственных доходов заявления на товары, содержащего перечень товаров с указанием их наименования, единицы измерения, количества, стоимости, а также номера декларации на товары, в соответствии с которой они помещались под специальную таможенную процедуру, с приложением документов, подтверждающих потребление товаров в указанных целях (акт выполненных работ, акт приема-передачи, материальный отчет, акт списания и/или иные документы), а также письменного подтверждения уполномоченной организации о том, что такие товары полностью потреблены в ходе организации и проведения специализированной выставки "ЭКСПО-2017".
35. В отношении бесплатно розданных товаров специальная таможенная процедура завершается представлением в орган государственных доходов декларантом заявления на товары, содержащего перечень бесплатно розданных товаров с указанием их наименования, единицы измерения, количества, стоимости, а также номера декларации на товары, в соответствии с которой они помещались под специальную таможенную процедуру, с приложением документов, подтверждающих потребление товаров в указанных целях (акт выполненных работ, акт приема-передачи, материальный отчет и/или акт списания) и письменного подтверждения уполномоченной организации.
36. В отношении товаров, безвозвратно утерянных, поврежденных или уничтоженных вследствие аварии либо действия непреодолимой силы, а также когда количество или состояние указанных товаров изменилось вследствие их естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях перевозки, транспортировки, хранения и использования (эксплуатации) и независящих от действий лиц, поместивших товары под специальную таможенную процедуру, специальная таможенная процедура завершается представлением декларантом в орган государственных доходов заявления на товары, с указанием причины, наименования товаров, единицы измерения, количества, стоимости, а также номера декларации на товары, в соответствии с которой они помещались под специальную таможенную процедуру, с приложением подтверждающих документов.

37. Осы Қағидалардың 34, 35 және 36-тармақтарында көрсетілген тауарларға қатысты арнайы кедендік рәсімнің қолданылуы мұндай тауарларды қандай да бір өзге кедендік рәсімге орналастырылмастан аяқталады.
Осы Қағидалардың 34, 35 және 36-тармақтарында көрсетілген тауарларға қатысты арнайы кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталған кезде тауарларға декларация тапсыру талап етілмейді.
38. Осы Қағидалардың 34, 35 және 36-тармақтарына сәйкес арнайы кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталғаннан кейін көрсетілген тауарлар кедендік бақылауда деп саналмайды.
39. Арнайы кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталған кезде тауарларды сәйкестендіру мақсатында мемлекеттік кіріс органдары кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) декларант ұсынатын өзге құжаттарды пайдаланады.
40. Арнайы кедендік рәсімнің қолданылуы тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастыру жолымен аяқталған кезде кедендік әкелу баждарының, салықтардың мөлшерлемелері, тауарлардың кедендік құны және (немесе) олардың заттай мәніндегі физикалық сипаттамасы (саны, массасы, көлемі және өзге сипаттамасы) тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастыруға берілген тауарлар декларациясын мемлекеттік кіріс органы тіркеген күнге, олар Кеден одағының кедендік аумағына сол күні әкелінгендей айқындалады.
41. Ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастырылатын тауарларға қатысты тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастыру үшін берілген тауарлар декларациясы тіркелген күні қолданылған тыйым салулар мен шектеулер қолданылады.
42. Арнайы кедендік рәсімге орналастыру шарттарын бұзған жағдайда, декларант мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлейді.
43. Осы Қағидалардың 32, 34, 35 және 36-тармақтарында белгіленген жағдайларда арнайы кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталған кезде декларанттың арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларға қатысты кедендік кіріс баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттері аяқталады.
Басқа жағдайларда, кедендік баждар, салықтарды төлеу міндеттері Кодекстің 129-бабының 2-тармағына сәйкес тоқтатылады.
44. Арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларға қатысты енгізілетін кедендік кіріс баждарды, салықтарды төлеу мерзімі:
1) арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды пайдалану және билік ету бойынша шектеулер сақталмаған кезде – тауарларды арнайы кедендік рәсімге орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны мемлекеттік кіріс органдары тіркеген күні;

37. В отношении товаров, указанных в пунктах 34, 35 и 36 настоящих Правил, действие специальной таможенной процедуры завершается без помещения таких товаров под какую-либо иную таможенную процедуру.
При завершении действия специальной таможенной процедуры в отношении товаров, указанных в пунктах 34, 35 и 36 настоящих Правил, подача декларации на товары не требуется.
38. После завершения действия специальной таможенной процедуры в соответствии с пунктами 34, 35 и 36 настоящих Правил указанные товары не считаются находящимися под таможенным контролем.
39. В целях идентификации товаров при завершении действия специальной таможенной процедуры органы государственных доходов используют таможенные, транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, представляемые декларантом.
40. При завершении действия специальной таможенной процедуры путем помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, таможенная стоимость товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика) определяются на день регистрации органом государственных доходов декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, как если бы они в этот день были ввезены на таможенную территорию Таможенного союза.
41. К товарам, помещаемым под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, применяются запреты и ограничения, действующие на день регистрации декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
42. В случае нарушений условий помещения товаров под специальную таможенную процедуру, декларант уплачивает ввозные таможенные пошлины, налоги в соответствии с заявленной таможенной процедурой.
43. При завершении действия специальной таможенной процедуры в случаях, установленных пунктами 32, 34, 35 и 36 настоящих Правил, у декларанта прекращается обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру.
В иных случаях обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекращается в соответствии с пунктом 2 статьи 129 Кодекса.
44. Сроками уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, считаются:
1) при несоблюдении ограничений по пользованию и распоряжению товарами, помещенными под специальную таможенную процедуру, – день регистрации органами государственных доходов декларации на товары, поданной для помещения товаров под специальную таможенную процедуру;

2) осы Қағидалардың 32, 34, 35 және 36-тармақтарына сәйкес арнайы кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталмаған жағдайда – тауарлардың арнайы кедендік рәсімде болуының белгіленген мерзімі өткен күн болып есептеледі.
45. Осы Қағидалардың 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-тармақтарының ережелері КОК № 329 шешімінің 10 және 13-тармақтарында көрсетілген тауарларға ғана қолданылады.
Арнайы кедендік рәсімді қолдану
қағидаларына, оны қолдану
ерекшеліктеріне, тауарларды арнайы
кедендік рәсіммен орналастыру шарттарына,
тауарларды пайдалану және оларға билік
ету жөніндегі шектеулерге, арнайы кедендік
рәсімнің қолданылуын аяқтау тәсілдері
мен тәртібіне қосымша
Арнайы кедендік рәсімді аяқтау мақсаттары үшін
ТАУАРЛАРҒА
ӨТІНІШ
Арнайы кедендік рәсімді аяқтау мақсатында осы арқылы арнайы кедендік рәсімге орналастырылған, толығымен (қажетті бағанның астын сызыңыз):
1) пайдаланылған, жұмсалған, жойылған не әдеттегі мақсатына сәйкес одан әрі пайдалануға жарамсыз күйдегі;
2) тегін таратылған;
3) аварияның не еңсерілмес күш әрекетінің салдарынан мүлдем жоғалған, зақымданған немесе жойылған тауарларға қатысты, сондай-ақ олардың табиғи тозуы немесе қалыпты жағдайларды тасымалдау, көлікпен тасымалдау, сақтау мен қолдану (пайдалану) кезінде көрсетілген тауарлардың саны мен күйі өзгерген тауарлар туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын.
1. Тауарлар декларанты туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ұйым үшін – атауы мен орналасқан жері/мекенжайы; жеке тұлға үшін – Т.А.Ә. мен оның тұратын жері/мекенжайы, тұлғаны куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер; Қазақстан Республикасында қолданылатын БСН/ЖСН, бар болған жағдайда)
2. Кеден өкілі туралы мәліметтер:
________________________________________________________________________________________________________________________________________
(өтінішті кеден өкілі берген жағдайда: ұйым үшін – атауы мен орналасқан жері/мекенжайы; Кеден өкілдер тізіліміне қосу туралы куәландырылатын құжаттың №, декларантпен жасасқан шарттың № мен күні)
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
3. Қазақстан Республикасы мемлекеттік кіріс органдарының атауы, өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның Т. А. Ә.:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

2) при незавершении действия специальной таможенной процедуры в соответствии с пунктами 32, 34, 35 и 36 настоящих Правил – день истечения установленного срока нахождения товаров под специальной таможенной процедурой.
45. Действия положения пунктов 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 настоящих Правил применяются только к товарам, указанным в пунктах 10 и 13 решения КТС № 329.
Приложение
к Правилам применения специальной
таможенной процедуры, особенностям ее
применения, условиям помещения товаров
под специальную таможенную процедуру,
ограничениям по пользованию и
распоряжению товарами, способам и
порядку завершения действия специальной
таможенной процедуры
ЗАЯВЛЕНИЕ НА ТОВАРЫ
для целей завершения специальной таможенной процедуры
В целях завершения специальной таможенной процедуры настоящим
сообщаю следующие сведения о товарах, помещенных под специальную
таможенную процедуру, которые были полностью (необходимую графу
подчеркнуть):
1) использованы, израсходованы, уничтожены либо находятся в
состоянии, не пригодном для их дальнейшего использования в
соответствии с их обычным предназначением;
2) бесплатно розданы;
3) безвозвратно утеряны, повреждены или уничтожены вследствие
аварии либо действия непреодолимой силы, а также когда количество или
состояние указанных товаров изменилось вследствие их естественного
износа или естественной убыли при нормальных условиях перевозки,
транспортировки, хранения и использования (эксплуатации).
1. Сведения о декларанте товаров:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(для организации – наименование и место нахождения/адрес; для
физического лица – Ф.И.О. и его место жительства/адрес, сведения о
документе, удостоверяющем личность; БИН/ИИН, применяемые
в Республике Казахстан, при их наличии)
2. Сведения о таможенном представителе:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(в случае, если заявление подается таможенным представителем: для
организации – наименование и место нахождения/адрес; № документа,
свидетельствующего о включении в Реестр таможенных представителей; №
и дата заключения договора с декларантом)
3. Наименование органа государственных доходов Республики
Казахстан, должность, Ф.И.О. должностного лица, принявшего заявление:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________