"Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қарашадағы № 882 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар (бұдан әрі – өзгерістер мен толықтырулар) бекітілсін.
2. Осы Жарлық 2015 жылғы 1 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағының екінші, үшінші абзацтарын қоспағанда, 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы « »
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 30, 259-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінде:
4-тармақтың 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«5) мемлекеттік бағдарламалар (5 жылды қоса алғанға дейінгі);
6) үкіметтік бағдарламалар (5 жылды қоса алғанға дейінгі);»;
5-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Екінші деңгейдегі құжаттарға аядағы/саладағы даму стратегиясын айқындайтын құжаттар – 5 жылға арналған Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы, 5 жылды қоса алғанға дейінгі мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар жатады.»;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«25. Мемлекеттік бағдарламалар Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарын іске асыру мақсатында әзірленеді және қажетті ресурстар көрсетіле отырып, ел дамуының басым стратегиялық бағыттары бойынша мақсаттарды, міндеттер мен күтілетін нәтижелерді айқындайтын салааралық және ведомствоаралық сипаттағы құжаттар болып табылады.»;
3.6-тарау мынадай редакцияда жазылсын:

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2015 года № 882
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     К. Масимов
О внесении изменений и дополнений
в некоторые указы Президента Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан (далее – изменения и дополнения).
2. Настоящий Указ вводится в действие с 1 января 2016 года, за исключением абзацев второго, третьего пункта 3 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 1 декабря 2015 года, и подлежит официальному опубликованию.
Президент
Республики Казахстан                     Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
Изменения и дополнения, которые вносятся в
некоторые указы Президента Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 «О Системе государственного планирования в Республике Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 30, ст. 259):
в Системе государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной вышеназванным Указом:
подпункты 5) и 6) пункта 4 изложить в следующей редакции:
«5) государственные программы (до 5 лет включительно);
6) правительственные программы (до 5 лет включительно);»;
часть третью пункта 5 изложить в следующей редакции:
«К документам второго уровня относятся документы, определяющие стратегию развития сферы/отрасли – Прогноз социально-экономического развития на 5 лет, государственные и правительственные программы до 5 лет включительно.»;
пункт 25 изложить в следующей редакции:
«25. Государственные программы разрабатываются в целях реализации вышестоящих документов Системы государственного планирования и являются документами межсферного и межведомственного характера, определяющими цели, задачи и ожидаемые результаты по приоритетным стратегическим направлениям развития страны с указанием необходимых ресурсов.»;
главу 3.6. изложить в следующей редакции:

«3.6. Үкіметтік бағдарламалар
33. Үкіметтік бағдарламаларды орталық мемлекеттік органдар әлеуметтік маңызы бар салааралық мәселелерді шешу үшін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарын іске асыру үшін орта мерзімді (5 жылды қоса алғанға дейінгі) кезеңге әзірлейді.
34. Үкіметтік бағдарламалар тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
35. Үкіметтік бағдарламаның мониторингін оны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган жүргізеді.
Үкіметтік бағдарламалардың іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті жүргізеді.
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті үкіметтік бағдарламалардың іске асырылуын бағалауды өзінің жұмыс жоспарына сәйкес жүргізетін бақылау іс-шаралары шеңберінде жүзеге асырады.
Үкіметтік бағдарламалардың іске асырылуын бақылауды Қазақстан Республикасының Үкіметі жүзеге асырады.
36. Үкіметтік бағдарламаларды Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
36-1. Үкіметтік бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу, іске асырылуын бағалау және бақылау тәртібі мен мерзімдерін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.»;
47-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Аумақтарды дамыту бағдарламасы негізгі бағыттарды, мақсаттарды, нысаналы индикаторларды, қажетті ресурстарды қамтиды.»;
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«50. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасын іске асыру үшін жергілікті атқарушы орган оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекітеді.
Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын іске асыру үшін жергілікті атқарушы орган оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекітеді.».
2. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 20-21, 150-құжат):
1) 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу, бағалау және бақылау, сондай-ақ Елді аумақтық кеңістікте дамытудың болжамды схемасын әзірлеу, іске асыру және бақылау қағидалары бекітілсін.»;
2) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу, бағалау және бақылау, сондай-ақ Елді аумақтық кеңістікте дамытудың болжамды схемасын әзірлеу, іске асыру және бақылау қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу, бағалау және бақылау, сондай-ақ Елді аумақтық кеңістікте дамытудың болжамды схемасын әзірлеу, іске асыру және бақылау қағидалары»;

«3.6. Правительственные программы
33. Правительственные программы разрабатываются центральными государственными органами на среднесрочный период (до 5 лет включительно) в реализацию вышестоящих документов Системы государственного планирования для решения социально значимых, межотраслевых вопросов.
34. Перечень правительственных программ утверждается Правительством Республики Казахстан.
35. Мониторинг правительственной программы проводится государственным органом, ответственным за ее разработку.
Оценка реализации правительственных программ проводится уполномоченным органом по государственному планированию и Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.
Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета осуществляет оценку реализации правительственных программ в рамках проводимых им контрольных мероприятий в соответствии с его планом работы.
Контроль за реализацией правительственных программ осуществляется Правительством Республики Казахстан.
36. Правительственные программы утверждаются Правительством Республики Казахстан.
36-1. Порядок и сроки разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля за реализацией правительственных программ определяются Президентом Республики Казахстан.»;
часть вторую пункта 47 изложить в следующей редакции:
«Программа развития территории содержит основные направления, цели, целевые индикаторы, необходимые ресурсы.»;
пункт 50 изложить в следующей редакции:
«50. Для реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы местным исполнительным органом утверждается план мероприятий по ее реализации.
Для реализации программы развития района (города областного значения) местным исполнительным органом утверждается план мероприятий по ее реализации.».
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 «О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 20-21, ст. 150):
1) пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных и правительственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, а также разработки, реализации и контроля Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны.»;
2) в Правилах разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, а также разработки, реализации и контроля Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, утвержденных вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Правила разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных и правительственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, а также разработки, реализации и контроля Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны»;

1, 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу, бағалау және бақылау, сондай-ақ Елді аумақтық кеңістікте дамытудың болжамды схемасын әзірлеу, іске асыру және бақылау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) жоғарыда аталған құжаттарды әзірлеуге, іске асыруға, мониторингтеуге, бағалауға және бақылауға бірыңғай және біртұтас тәсіл қолдану мақсатында әзірленді.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары, Елді аумақтық кеңістікте дамытудың болжамды схемасы, мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар (бұдан әрі – стратегиялық және бағдарламалық құжаттар), мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары және аумақтарды дамыту бағдарламалары төмен тұрған деңгейдегі құжаттарды әзірлеу қажеттілігі мен заңдылығы жоғары деңгейде тұрған құжаттардан туындайтын, ал жоғары деңгейде тұрған құжаттарды әзірлеу, іске асыру, мониторингтеу, бағалау және бақылау төмен тұрған деңгейдегі құжаттар негізінде жүзеге асырылатын біртұтас жүйені білдіреді.»;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. Реттегіш құралды және онымен байланысты талаптарды енгізу немесе жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттеуді қатаңдатуды жүзеге асыру жағдайлары көзделетін стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу кезінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен реттеушілік әсерді талдау рәсімі алдын ала жүргізіледі.
Реттеушілік әсерді талдау нәтижелері реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылады.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Мыналардың:
1) тиісті онжылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарының, Елді аумақтық кеңістікте дамытудың болжамды схемасының іске асырылуының нәтижелілігі мен тиімділігі үшін жауапкершілік – Қазақстан Республикасының Үкіметіне, әзірлеуге жауапты мемлекеттік органға, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарға;
2) мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуының нәтижелілігі мен тиімділігі үшін жауапкершілік – Қазақстан Республикасының Үкіметіне, мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органның, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардың және бірлесіп орындаушы өзге де ұйымдардың (ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтер мен ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар) бірінші басшыларына;

пункты 1, 2 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных и правительственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, а также разработки, реализации и контроля Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны (далее – Правила) разработаны в целях единого и целостного подхода к разработке, реализации, мониторингу, оценке и контролю вышеперечисленных документов.
2. Стратегический план развития Республики Казахстан, Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны, государственные и правительственные программы (далее – стратегические и программные документы), стратегические планы государственных органов и программы развития территорий представляют собой целостную систему, где необходимость и правомерность разработки документов нижестоящего уровня вытекают из документов, стоящих на уровне выше, а разработка, реализация, мониторинг, оценка и контроль документов, стоящих на уровне выше, осуществляются на основе документов нижестоящих уровней.»;
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
«6-1. При разработке стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, предусматривающих случаи введения регуляторного инструмента и связанных с ним требований или осуществление ужесточения регулирования в отношении субъектов частного предпринимательства, предварительно проводится процедура анализа регуляторного воздействия в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству.
Результаты анализа регуляторного воздействия размещаются на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов.»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Ответственность за результативность и эффективность реализации:
1) Стратегического плана развития Республики Казахстан на соответствующий десятилетний период, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны возлагается на Правительство Республики Казахстан, государственный орган, ответственный за разработку, государственные органы-соисполнители;
2) государственных программ возлагается на Правительство Республики Казахстан, первых руководителей государственного органа, ответственного за разработку государственной программы, государственных органов-соисполнителей и иных организаций-соисполнителей (государственные предприятия, акционерные общества с государственным участием, включая национальные управляющие холдинги, национальные холдинги и национальные компании);

3) үкіметтік бағдарламалардың іске асырылуының нәтижелілігі мен тиімділігі үшін жауапкершілік – үкіметтік бағдарламаны әзірлеуге жауапты әзірлеуші мемлекеттік органның, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардың және бірлесіп орындаушы өзге де ұйымдардың (ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтер мен ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар) бірінші басшыларына;
4) мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуының нәтижелілігі мен тиімділігі үшін жауапкершілік – тиісті мемлекеттік органдардың бірінші басшыларына;
5) аумақтарды дамыту бағдарламаларының іске асырылуының нәтижелілігі мен тиімділігі үшін жауапкершілік тиісті аумақтардың әкімдеріне жүктеледі.»;
19-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) деректемелерді (стратегиялық және бағдарламалық құжат/мемлекеттік органның стратегиялық жоспары/аумақтарды дамыту бағдарламасы бекітілген актінің атауы, нөмірі, күні, әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар және бірлесіп орындаушы өзге де ұйымдар (ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтер мен ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар), іске асыру, оның ішінде кезең-кезеңмен іске асыру мерзімдері);»;
26-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) деректемелерді (стратегиялық және бағдарламалық құжат бекітілген актінің атауы, нөмірі, күні, әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар және өзге де бірлесіп орындаушы ұйымдар (ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтер мен ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар), іске асыру, оның ішінде кезең-кезеңмен іске асыру мерзімдері);»;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«28. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларға және орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына бағалау, сондай-ақ тексеру комиссиясының аумақтарды дамыту бағдарламаларына бағалау жүргізу тәртібін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті айқындайды.»;
48-1-тармақ алып тасталсын;
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«49. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын іске асыру Елді аумақтық кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.»;
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) правительственных программ возлагается на первых руководителей государственного органа, ответственного за разработку правительственной программы, государственных органов-соисполнителей и иных организаций-соисполнителей (государственные предприятия, акционерные общества с государственным участием, включая национальные управляющие холдинги, национальные холдинги и национальные компании);
4) стратегических планов государственных органов возлагается на первых руководителей соответствующих государственных органов;
5) программ развития территорий возлагается на акимов соответствующих территорий.»;
подпункт 1) пункта 19 изложить в следующей редакции:
«1) реквизиты (наименование, номер, дата акта, которым утверждался стратегический и программный документ/стратегический план государственного органа/программа развития территорий, государственный орган, ответственный за разработку, государственные органы-соисполнители и иные организации-соисполнители (государственные предприятия, акционерные общества с государственным участием, включая национальные управляющие холдинги, национальные холдинги и национальные компании), сроки реализации, в том числе по этапам);»;
подпункт 1) пункта 26 изложить в следующей редакции:
«1) реквизиты (наименование, номер, дата акта, которым утверждался стратегический и программный документ, государственный орган, ответственный за разработку, государственные органы-соисполнители и иные организации-соисполнители (государственные предприятия, акционерные общества с государственным участием, включая национальные управляющие холдинги, национальные холдинги и национальные компании), сроки реализации, в том числе по этапам);»;
пункт 28 изложить в следующей редакции:
«28. Порядок проведения Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета оценки государственных и правительственных программ и стратегических планов центральных государственных органов, а также ревизионной комиссией оценки программ развития территорий определяется Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.»;
пункт 48-1 исключить;
пункт 49 изложить в следующей редакции:
«49. Реализация Стратегического плана развития Республики Казахстан осуществляется посредством реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных и правительственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.»;
пункт 56 изложить в следующей редакции:

«56. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын бағалау мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, аумақтарды дамыту бағдарламаларының, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларының іске асырылуын бағалау ескеріле отырып жүзеге асырылады.»;
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«59. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын бақылау мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, аумақтарды дамыту бағдарламаларының, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларының мониторингі, оларды бағалау және іске асыру бойынша жүргізілген бақылау іс-шараларының нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.»;
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«77. Елді аумақтық кеңістікте дамытудың болжамды схемасын бақылау мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, аумақтарды дамыту бағдарламаларының, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларының мониторингі, оларды бағалау және іске асыру бойынша жүргізілген бақылау іс-шараларының нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.»;
79-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«79. Мемлекеттік бағдарламалар тізбесінде бағдарламалардың атауы, мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органның көрсетілуі және мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру мерзімі қамтылуға тиіс.»;
мынадай мазмұндағы 83-1-тармақпен толықтырылсын:
«83-1. Мемлекеттік бағдарламалардың қолданыстағы тізбесінде көзделмеген жаңа мемлекеттік бағдарламаларды әзірленгенге дейін мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган мемлекеттік бағдарламаны әзірлеу орындылығын мақұлдау үшін Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының қатысуымен Қазақстан Республикасының Үкіметінде мемлекеттік бағдарлама жобасы тұжырымдамасының таныстырылымын белгіленген тәртіппен қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік бағдарлама жобасының тұжырымдамасында бағдарламаның негізгі бенефициарлары, күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер туралы ақпарат қамтылуға тиіс. Мемлекеттік бағдарламаның жобасы қолданыстағы мемлекеттік бағдарламаны жалғастыру үшін әзірленген жағдайда, мемлекеттік бағдарлама жобасының тұжырымдамасында аяқталатын мемлекеттік бағдарламаның мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізілу дәрежесі, жұмсалған қаражаттың тиімділігі туралы ақпаратта қамтылуға тиіс.»;
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«56. Оценка Стратегического плана развития Республики Казахстан осуществляется с учетом оценки реализации государственных и правительственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.»;
пункт 59 изложить в следующей редакции:
«59. Контроль Стратегического плана развития Республики Казахстан осуществляется на основе результатов мониторинга, оценки и проведенных контрольных мероприятий по реализации государственных и правительственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.»;
пункт 77 изложить в следующей редакции:
«77. Контроль Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны осуществляется на основе результатов мониторинга, оценки и проведенных контрольных мероприятий по реализации государственных и правительственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.»;
пункт 79 изложить в следующей редакции:
«79. Перечень государственных программ должен включать наименование программ, указание государственного органа, ответственного за разработку государственной программы и срок реализации государственных программ.»;
дополнить пунктом 83-1 следующего содержания:
«83-1. До разработки новых государственных программ, не предусмотренных действующим перечнем государственных программ, государственный орган, ответственный за разработку государственной программы, в установленном порядке обеспечивает презентацию концепции проекта государственной программы в Правительстве Республики Казахстан с участием депутатов Парламента Республики Казахстан для одобрения целесообразности разработки государственной программы.
Концепция проекта государственной программы должна включать в себя информацию об основных бенефициарах программы, ожидаемом социально-экономическом эффекте. В случае разработки проекта государственной программы в продолжение действующей государственной программы концепция проекта государственной программы должна также содержать информацию о степени достижения целей и задач завершаемой государственной программы, эффективности затраченных средств.»;
пункт 84 изложить в следующей редакции:

«84. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің актісімен қажетіне қарай ғылыми-зерттеу ұйымдары, ғалымдар мен түрлі білім салаларының мамандары тартыла отырып, мемлекеттік органдардың, қоғамдық кеңестердің өкілдерінен және Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттарынан құралған мемлекеттік бағдарламаны әзірлеу жөніндегі комиссия (жұмыс тобы) құрылады.»;
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«86. Мемлекеттік бағдарлама әзірлену сатысында барлық мүдделі мемлекеттік органдармен келісілуге тиіс. Мемлекеттік бағдарламаның жобасын келісу кезінде мүдделі мемлекеттік органдардың қарауына қосымша ақпарат түрінде мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы енгізіледі.»;
89-тармақтың 6) тармақшасы алып тасталсын;
90-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) іске асыру мерзімдері;»;
95-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«95. Бағдарламаның басты мақсаты жекелеген бағдарламалық мақсаттар мен міндеттерге бөлінеді (проблеманы құрылымдау және кіші бағдарламаларға бөлу жолымен басты мақсатты неғұрлым жеке мақсаттарға нақтылау).»;
97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«97. Ахуалды талдау негізінде қалыптасатын және жоспарлы кезеңнің соңына қарай қызмет салаларындағы түйінді өзгерістерді көруге мүмкіндік беретін бағдарламаның тиісті мақсатына қол жеткізу үшін орындалуы қажет негізгі шарттар бағдарламаның міндеттері болып табылады.»;
102-тармақ алып тасталсын;
106-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«106. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын, үкіметтік бағдарламаларды, мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуші мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын, мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға қатысатын өзге де мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, мемлекеттік органдардың операциялық жоспарларын, сондай-ақ облыстарды, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларын, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.»;
108, 109-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«108. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган іске асырудың бүкіл кезеңіне әзірлейді және оны Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігімен келісу бойынша мемлекеттік бағдарлама бекітілген күннен бастап бір ай мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
109. Мемлекеттік бағдарламаның мониторингін мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган не Қазақстан Республикасының Президенті немесе Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Басшысы уәкілеттік берген өзге мемлекеттік орган бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар және бірлесіп орындаушы өзге де ұйымдар (ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтер мен ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар) ұсынатын іске асырылу барысы туралы ақпарат негізінде іске асыру туралы есепті қалыптастыру жолымен жүргізеді.»;

«84. Актом Премьер-Министра Республики Казахстан образуется комиссия (рабочая группа) по разработке государственной программы, сформированная из представителей государственных органов, общественных советов и депутатов Парламента Республики Казахстан, с привлечением при необходимости научно-исследовательских организаций, ученых и специалистов различных областей знаний.»;
пункт 86 изложить в следующей редакции:
«86. Государственная программа на стадии разработки должна быть согласована со всеми заинтересованными государственными органами. При согласовании проекта государственной программы на рассмотрение заинтересованных государственных органов в виде дополнительной информации вносится проект плана мероприятий по реализации государственной программы.»;
подпункт 6) пункта 89 исключить;
подпункт 6) пункта 90 изложить в следующей редакции:
«6) сроки реализации;»;
пункт 95 изложить в следующей редакции:
«95. Главная цель программы разбивается на отдельные программные цели и задачи (детализация главной цели на более частные путем структуризации проблемы и выделения подпрограмм).»;
пункт 97 изложить в следующей редакции:
«97. Задачами программы являются основные условия, которые необходимо выполнить для достижения соответствующей цели программы, формируемые на основе анализа ситуации и позволяющие увидеть ключевые изменения в сферах деятельности к концу планового периода.»;
пункт 102 исключить;
пункт 106 изложить в следующей редакции:
«106. Реализация государственной программы осуществляется посредством реализации Плана мероприятий по ее реализации, правительственных программ, стратегического плана государственного органа-разработчика государственной программы, стратегических планов иных государственных органов, участвующих в реализации государственной программы, операционных планов государственных органов, а также реализации программ развития областей, города республиканского значения, столицы, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.»;
пункты 108, 109 изложить в следующей редакции:
«108. План мероприятий по реализации государственной программы разрабатывается государственным органом, ответственным за разработку государственной программы, на весь период реализации и утверждается Правительством Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан в месячный срок со дня утверждения государственной программы.
109. Мониторинг государственной программы проводится государственным органом, ответственным за разработку государственной программы, либо иным государственным органом, уполномоченным на это Президентом Республики Казахстан или Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан, путем формирования отчета о реализации на основе информации о ходе реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями и иными организациями-соисполнителями (государственные предприятия, акционерные общества с государственным участием, включая национальные управляющие холдинги, национальные холдинги и национальные компании).»;

111, 112-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«111. Мемлекеттік бағдарламаға мониторинг жүргізу үшін:
1) осы бағдарламаны іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган және бірлесіп орындаушы өзге де ұйымдар (ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтер мен ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар) өз құзыреті шегінде есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейін мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының Президенті немесе Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Басшысы мониторинг жүргізуге уәкілеттік берген өзге мемлекеттік органға іске асырылу барысы туралы ақпарат береді;
2) мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган не Қазақстан Республикасының Президенті немесе Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Басшысы мониторинг жүргізуге уәкілеттік берген өзге мемлекеттік орган ұсынылған іске асырылу барысы туралы ақпарат негізінде мемлекеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепті қалыптастырады және есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады, сондай-ақ бірінші басшының қолы қойылған есепті (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) веб-порталда орналастырады.
112. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептердің негізінде олардың әрқайсысы бойынша қорытындылардың жобаларын қалыптастырады және оларды іске асыру туралы есептермен бірге есепті жылдан кейінгі жылдың 25 наурызына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады, сондай-ақ бірінші басшының қолы қойылған қорытындылардың жобаларын (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) веб-порталда орналастырады.
Мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша есептер мен қорытындылардың жобалары Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің мүшелері мен қоғамдық кеңестердің өкілдері шақырыла отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметінде тыңдалады.»;
114-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«114. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті өзінің жұмыс жоспарына сәйкес жүргізетін бақылау іс-шаралары шеңберінде жүргізілетін бағалауды қоспағанда, мемлекеттік бағдарламаларды бағалау оларды іске асырудың үш жылы өткеннен кейін (аралық) және жоспарлы кезеңнің қорытындысы (түпкілікті) бойынша жүзеге асырылады.»;
116-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 111, 112 изложить в следующей редакции:
«111. Для проведения мониторинга государственной программы:
1) государственный орган-соисполнитель и иные организации-соисполнители (государственные предприятия, акционерные общества с государственным участием, включая национальные управляющие холдинги, национальные холдинги и национальные компании), участвующие в реализации данной программы, в пределах своей компетенции представляют информацию о ходе реализации в государственный орган, ответственный за разработку государственной программы, либо иной государственный орган, уполномоченный на проведение мониторинга Президентом Республики Казахстан или Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан, до 15 февраля года, следующего за отчетным;
2) государственный орган, ответственный за разработку государственной программы, либо иной государственный орган, уполномоченный на проведение мониторинга Президентом Республики Казахстан или Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан, на основании представленной информации о ходе реализации формирует отчет о реализации государственной программы и в срок до 10 марта года, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган по государственному планированию, а также размещает его за подписью первого руководителя на веб-портале (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
112. Уполномоченный орган по государственному планированию на основании отчетов о реализации государственных программ формирует по каждой из них проекты заключений и представляет их вместе с отчетами о реализации в Правительство Республики Казахстан, а также размещает их на веб-портале за подписью первого руководителя (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования) до 25 марта года, следующего за отчетным.
Отчеты и проекты заключений по реализации государственных программ заслушиваются в Правительстве Республики Казахстан с приглашением депутатов Парламента Республики Казахстан, членов Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета Республики Казахстан и представителей общественных советов.»;
пункт 114 изложить в следующей редакции:
«114. Оценка государственных программ осуществляется по истечении трех лет их реализации (промежуточная) и по итогам планового периода (окончательная), за исключением оценки, проводимой Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета, проводимой в рамках контрольных мероприятий в соответствии с его планом работы.»;
пункт 116 изложить в следующей редакции:

«116. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әрбір мемлекеттік бағдарламаны бағалау жөніндегі қорытындылардың жобаларын және бүкіл есепті кезең үшін іске асыру туралы есептерді есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.»;
119-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«119. Мемлекеттік бағдарламаларды бақылау мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын, үкіметтік бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, облыстарды, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларын, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларын іске асыру бойынша мониторинг, бағалау және жүргізілген бақылау іс-шаралары нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.»;
мынадай мазмұндағы 4-1-бөліммен толықтырылсын:
«4-1. Үкіметтік бағдарламалар
4-1.1. Үкіметтік бағдарламалардың тізбесі
119-1. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган үкіметтік бағдарламалар тізбесін мүдделі мемлекеттік органдардың ұсыныстарын ескере отырып, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарының тұжырымдалған стратегиялық мақсаттары негізінде қалыптастырады және түзетеді, оны Қазақстан Республикасының Үкіметі  бекітеді.
Үкіметтік бағдарламалар тізбесі бағдарламалардың атауын, үкіметтік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органның көрсетілуін, үкіметтік бағдарламалардың іске асырылу мерзімдерін қамтуға тиіс.
Үкіметтік бағдарламалар тізбесінде көзделмеген үкіметтік бағдарламаларды әзірлеуге және бекітуге жол берілмейді.
Үкіметтік бағдарламалардың қолданыстағы тізбесінде көзделмеген жаңа үкіметтік бағдарлама әзірленгенге дейін үкіметтік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган үкіметтік бағдарламаны әзірлеу орындылығы туралы шешім қабылдау үшін белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметінде үкіметтік бағдарлама жобасы тұжырымдамасының таныстырылымын қамтамасыз етеді.
Үкіметтік бағдарлама жобасының тұжырымдамасында бағдарламаның негізгі бенефициарлары, күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер туралы ақпарат қамтылады. Қолданыстағы үкіметтік бағдарламаны жалғастыру үшін үкіметтік бағдарламаның жобасы әзірленген жағдайда, үкіметтік бағдарлама жобасының тұжырымдамасында аяқталатын үкіметтік бағдарламаның мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізілу дәрежесі, жұмсалған қаражат тиімділігі туралы ақпарат қамтылуға тиіс.
4-1.2. Үкіметтік бағдарламаларды әзірлеу

«116. Уполномоченный орган по государственному планированию проекты заключений по оценке каждой государственной программы и отчеты о реализации за весь отчетный период представляет в Правительство Республики Казахстан не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным периодом.»;
пункт 119 изложить в следующей редакции:
«119. Контроль государственных программ осуществляется на основе результатов мониторинга, оценки и проведенных контрольных мероприятий по реализации плана мероприятий по реализации государственной программы, правительственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития областей, города республиканского значения, столицы, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.»;
дополнить разделом 4-1 следующего содержания:
«4-1. Правительственные программы
4-1.1. Перечень правительственных программ
119-1. Перечень правительственных программ формируется и корректируется на основе выработанных стратегических целей вышестоящих документов Системы государственного планирования уполномоченным органом по государственному планированию с учетом предложений заинтересованных государственных органов и утверждается Правительством Республики Казахстан.
Перечень правительственных программ должен включать наименование программ, указание государственного органа, ответственного за разработку правительственной программы, сроки реализации правительственных программ.
Не допускаются разработка и утверждение правительственных программ, не предусмотренных в перечне правительственных программ.
До разработки новых правительственных программ, не предусмотренных действующим перечнем правительственных программ, государственный орган, ответственный за разработку правительственной программы, в установленном порядке обеспечивает презентацию концепции проекта правительственной программы в Правительстве Республики Казахстан для принятия решения о целесообразности разработки правительственной программы.
Концепция проекта правительственной программы должна включать в себя информацию об основных бенефициарах программы, ожидаемом социально-экономическом эффекте. В случае разработки проекта правительственной программы в продолжение действующей правительственной программы концепция проекта правительственной программы должна также содержать информацию о степени достижения целей и задач завершаемой правительственной программы, эффективности затраченных средств.
4-1.2. Разработка правительственных программ

119-2. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің актісімен қажетіне қарай ғылыми-зерттеу ұйымдары, ғалымдар мен түрлі білім салалары мамандары тартыла отырып, мемлекеттік органдар және қоғамдық кеңестер өкілдерінен және Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттарынан құралған үкіметтік бағдарламаны әзірлеу жөніндегі комиссия (жұмыс тобы) құрылады.
Үкіметтік бағдарламалар оларда баяндалған проблемалардың шешімін қолданыстағы стратегиялық және бағдармалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының шеңберінде жүзеге асыру мүмкін болмаған жағдайда ғана әзірленеді.
119-3. Үкіметтік бағдарлама мынадай талаптарға сәйкес келуі:
1) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарын іске асыру мақсатында әзірленуі;
2) әлеуметтік маңызы бар, салааралық міндеттерді шешуге бағдарлануы;
3) игілік алушылардың нысаналы тобының қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағдарлануы;
4) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында қойылған мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ететін, мерзімдері, ресурстары мен мақсаттарды орындаушылары, нысаналы индикаторлары, міндеттері мен шаралары бойынша келісілген жүйені қамтуы;
5) шаралардың атаулылығын, оларды іске асыру мерзімдері мен реттілігінің нақты айқындалуын, орындаушылар қызметінің бағдарламалық мақсаттарға қол жеткізуге қатаң бағдарлануын қамтамасыз етуі;
6) қаржы, еңбек және техникалық ресурстар мен оларды қамтамасыз ету көздерінің теңгерімділігінің қамтамасыз етілуі;
7) қысқа және нақты тезистік форматта баяндалуы тиіс.
119-4. Мынадай:
1) мемлекеттік органдардың ведомствоішілік мәселелерін шешуге бағытталған;
2) қолданыстағы стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және үкіметтік бағдарламалардың мақсаттары мен міндеттерін, сондай-ақ осы құжаттарды іске асыру жөніндегі іс-шараларды қайталайтын үкіметтік бағдарламаларды әзірлеуге жол берілмейді.
119-5. Үкіметтік бағдарламаның құрылымы мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) паспорт (негізгі параметрлері);
2) кіріспе;
3) ағымдағы ахуалды талдау;
4) бағдарламаның мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері мен іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері;
5) бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар;
6) қажетті ресурстар.
119-6. «Паспорт» деген бөлімде үкіметтік бағдарламаның мыналарды қамтитын негізгі параметрлері баяндалады:
1) атауы;
2) әзірлеу үшін негіздеме;
3) үкіметтік бағдарламаны әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік органды көрсету;
4) мақсаттары;

119-2. Актом Премьер-Министра Республики Казахстан образуется комиссия (рабочая группа) по разработке правительственной программы, сформированная из представителей государственных органов, общественных советов и депутатов Парламента Республики Казахстан, с привлечением при необходимости научно-исследовательских организаций, ученых и специалистов различных областей знаний.
Правительственные программы разрабатываются только в том случае, если решение изложенных в них проблем невозможно осуществить в рамках действующих стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов.
119-3. Правительственная программа должна соответствовать следующим требованиям:
1) разрабатываться в целях реализации вышестоящих документов Системы государственного планирования;
2) ориентироваться на решение социально значимых, межотраслевых задач;
3) ориентироваться на удовлетворение потребностей целевой группы благополучателей;
4) содержать систему согласованных по срокам, ресурсам и исполнителям целей, задач, целевых индикаторов и мер, обеспечивающих достижение целей, поставленных в вышестоящих документах Системы государственного планирования;
5) обеспечивать адресность мер, четкое определение сроков и последовательность их реализации, строгую ориентацию деятельности исполнителей на достижение программных целей;
6) обеспечивать сбалансированность финансовых, трудовых и технических ресурсов и источников их обеспечения;
7) излагаться кратко и четко в тезисном формате.
119-4. Не допускается разработка правительственной программы:
1) направленной на решение внутриведомственных вопросов государственных органов;
2) дублирующей цели и задачи действующих стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и правительственных программ, а также мероприятия по реализации этих документов.
119-5. Структура правительственной программы содержит следующие разделы:
1) паспорт (основные параметры);
2) введение;
3) анализ текущей ситуации;
4) цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации программы;
5) основные направления, пути достижения целей и задач программы, соответствующие меры;
6) необходимые ресурсы.
119-6. В разделе «Паспорт» излагаются основные параметры правительственной программы, включающие в себя:
1) наименование;
2) основание для разработки;
3) указание государственного органа, ответственного за разработку и реализацию правительственной программы;
4) цели;

5) міндеттері;
6) іске асыру мерзімдері;
7) нысаналы индикаторлары;
8) қаржыландыру көздері мен көлемдері.
119-7. «Кіріспе» деген бөлімде ұсынылып отырған үкіметтік бағдарламаның қажеттілігінің негіздемесі баяндалады.
119-8. «Ағымдағы ахуалды талдау» деген бөлімде мыналар баяндалады:
1) жағдайдың ағымдағы ахуалын бағалау, күшті және әлсіз жақтарын талдау, бағдарлама шеңберінде шешілетін және салааралық өзара іс-қимылды талап ететін әлеуметтік маңызы бар мәселенің жай-күйіне әсер ететін саланың (сектордың) негізгі проблемалары;
2) нысаналы технологиялық бағдарламалар (бар болған кезде) арқылы іске асырылатын өте қиын технологиялардың тізбесін қоса алғанда, саланы (секторды) инновациялық-технологиялық дамытуды талдау.
Сондай-ақ басқарушылық технологияларды жақсартуға және халыққа мемлекеттік қызметтер көрсетуді жетілдіруге бағытталған қызметтің инновациялық құрауышы талданады;
3) қолданыстағы нормативтік құқықтық базаның сипаттамасын, саланы (секторды) дамытуды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды іске асырудың қолданыстағы практикасы мен нәтижелерін қоса алғанда, саланы (секторды) дамытуды мемлекеттік реттеудің қолданыстағы саясатын талдау;
4) орын алып отырған проблемаларды шешу бойынша Қазақстан Республикасының жағдайларына бейімдеуге болатын шетелдік оң тәжірибені, сондай-ақ қажет болған жағдайда жүргізілген маркетингтік зерттеулердің нәтижелерін шолу.
119-9. «Бағдарламаны іске асырудың мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштері» деген бөлімде мыналар көрсетіледі:
1) бағдарламаның Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжатының стратегиялық мақсатынан қалыптасатын және әлеуметтік маңызы бар басым мәселені шешуге бағытталған мақсаты;
2) сапалық жағы бағдарламаны іске асыру нәтижесінде болатын өзгерістердің мәнін, ал сандық жағы оның өлшенетін абсолютті немесе қатыстық шамаларын көрсететін, бағдарламаның мақсатына қол жеткізу дәрежесін айқындауға мүмкіндік беретін көрсеткіштерді білдіретін, әрбір мақсат бойынша белгіленетін нысаналы индикаторлары;
3) «Ағымдағы ахуалды талдау» деген бөлімде белгіленген проблемаларды шешу немесе тиісті саланы (секторды) инновациялық-технологиялық дамыту қажеттілігі, сондай-ақ мемлекеттік органдардың басқарушылық технологияларды жақсартуға және халыққа мемлекеттік қызметтер көрсетуді жетілдіруге бағытталған қызметінің инновациялық құрауышы негізінде айқындалатын, мақсаттарға қол жеткізу жолдарын білдіретін бағдарламаның міндеттері;
4) әрбір міндет бойынша жоспарлы мәнге қол жеткізу болжанатын нақты кезеңді көрсете отырып, бағдарлама міндеттерінің шешілу дәрежесін сипаттайтын сандық және сапалық өлшенетін мәндер ретінде белгіленетін нәтижелер көрсеткіштері;

5) задачи;
6) сроки реализации;
7) целевые индикаторы;
8) источники и объемы финансирования.
119-7. В разделе «Введение» излагается обоснование необходимости предлагаемой правительственной программы.
119-8. В разделе «Анализ текущей ситуации» излагаются:
1) оценка текущей ситуации состояния, анализ сильных и слабых сторон, основные проблемы отрасли (сектора), влияющей на состояние решаемого в рамках программы и требующего межотраслевого взаимодействия социально значимого вопроса;
2) анализ инновационно-технологического развития отрасли (сектора), включая перечень критических технологий, реализуемых через целевые технологические программы (при наличии).
Также анализируется инновационная составляющая деятельности, направленная на улучшение управленческих технологий и совершенствование предоставления государственных услуг населению;
3) анализ действующей политики государственного регулирования развития отрасли (сектора), включая характеристику существующей нормативной правовой базы, действующей практики и результатов реализации мероприятий по обеспечению развития отрасли (сектора);
4) обзор позитивного зарубежного опыта по решению имеющихся проблем, который может быть адаптирован к условиям Республики Казахстан, а также результатов проведенных маркетинговых исследований, в случае необходимости.
119-9. В разделе «Цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации программы» указываются:
1) цель программы, формируемая из стратегической цели вышестоящего документа Системы государственного планирования и направленная на решение приоритетного социально значимого вопроса;
2) целевые индикаторы, устанавливаемые по каждой цели, которые представляют собой показатели, позволяющие определить степень достижения цели программы, качественная сторона которых отражает сущность изменений, происходящих в результате реализации программы, а количественная – его измеримые абсолютные или относительные величины;
3) задачи программы, которые представляют собой пути достижения цели, определяемые исходя из необходимости решения проблем или инновационно-технологического развития соответствующей отрасли (сектора), а также инновационной составляющей деятельности государственных органов, направленной на улучшение управленческих технологий и совершенствование предоставления государственных услуг населению, обозначенных в разделе «Анализ текущей ситуации»;
4) показатели результатов, устанавливаемые по каждой задаче, как количественно и качественно измеримые значения, характеризующие степень решения задачи программы с указанием конкретного периода, в котором предполагается достигнуть планируемое значение;

5) мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар және өзге де ұйымдар (ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялар).
119-10. Үкіметтік бағдарламаның мақсаттары мен міндеттері айқын, нақты, бақыланатын және тексерілетін болуға тиіс.
119-11. «Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар» деген бөлімде үкіметтік бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың (ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер мен жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялар) қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу жолдары, сондай-ақ көрсетілген мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуді толық көлемде және қажет мерзімде қамтамасыз ететін шаралар кешені келтіріледі.
119-12. «Қажетті ресурстар» деген бөлімде бағдарламаны іске асыруға қатысатын қаржылық-экономикалық, материалдық-техникалық, еңбек және басқа ресурстардың, соңдай-ақ қаржыландыру көздерінің сипаттамасы баяндалады.
Үкіметтік бағдарламаларда іс-шаралар бойынша қаржыландырудың болжанатын көлемдері, оларды іске асыру мерзімдері туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
4-1.3. Үкіметтік бағдарламаларды іске асыру
119-13. Үкіметтік бағдарламаларды іске асыру оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
119-14. Үкіметтік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында нысаналы индикаторлардың және нәтижелер көрсеткіштерінің аралық мәндерін жылдар бойынша көрсете отырып, үкіметтік бағдарламаның мерзімдерін, орындаушыларын, аяқталу нысанын, іске асыруға қажетті қаржы шығындарын айқындай отырып, үкіметтік бағдарламаның мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағытталған нақты іс-қимылдарының жиынтығын қамтиды және ол үкіметтік бағдарламаның ажырамас бөлігі болып табылады.
119-15. Үкіметтік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган үкіметтік бағдарламаны іске асырудың бүкіл кезеңіне әзірлейді.
4-1.4. Үкіметтік бағдарламалар мониторингі
119-16. Үкіметтік бағдарламаның мониторингін оны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган осы бағдарламаны іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар мен бірлесіп орындаушы өзге де ұйымдар (ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтер мен ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар) ұсынатын іске асырылу барысы туралы  ақпарат негізінде іске асыру туралы есепті қалыптастыру жолымен жүргізеді.

5) государственные органы и иные организации (национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании с участием государства в уставном капитале), ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов.
119-10. Цели и задачи правительственной программы должны быть четкими, конкретными, контролируемыми и проверяемыми.
119-11. В разделе «Основные направления, пути достижения целей и задач программы, соответствующие меры» приводятся пути достижения государственными органами и иными организациями (национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании с участием государства в уставном капитале), ответственными за реализацию правительственной программы, поставленных целей и задач, а также комплекс мер, который в полном объеме и в нужные сроки обеспечит достижение указанных целей и задач.
119-12. В разделе «Необходимые ресурсы» излагается описание финансово-экономических, материально-технических, трудовых и других ресурсов, которые будут задействованы в реализации программы, а также источников финансирования.
Правительственные программы должны содержать сведения о предполагаемых объемах финансирования по мероприятиям, срокам их реализации.
4-1.3. Реализация правительственных программ
119-13. Реализация правительственных программ осуществляется посредством реализации плана мероприятий по ее реализации.
119-14. План мероприятий по реализации правительственной программы содержит совокупность конкретных действий, направленных на достижение целей и задач правительственной программы, с указанием промежуточных значений целевых индикаторов и показателей результатов по годам, с определением сроков, исполнителей, формы завершения, необходимых финансовых затрат на реализацию правительственной программы и является неотъемлемой частью правительственной программы.
119-15. План мероприятий по реализации правительственной программы разрабатывается государственным органом, ответственным за разработку, на весь период реализации правительственной программы.
4-1.4. Мониторинг правительственных программ
119-16. Мониторинг правительственной программы проводится государственным органом, ответственным за ее разработку, путем формирования отчета о реализации на основе информации о ходе реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями и иными организациями-соисполнителями (государственные предприятия, акционерные общества с государственным участием, включая национальные управляющие холдинги, национальные холдинги и национальные компании), участвующими в реализации данной программы.

119-17. Үкіметтік бағдарламалар мониторингі жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет жүргізіледі.
Үкіметтік бағдарламаға мониторинг жүргізу үшін:
1) осы бағдарламаны іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган және бірлесіп орындаушы өзге де ұйымдар (ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтер мен ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар) өз құзыреті шегінде есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейін үкіметтік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органға іске асырылу барысы туралы ақпарат береді;
2) үкіметтік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган ұсынылған іске асырылу барысы туралы ақпарат негізінде үкіметтік бағдарламаны іске асыру туралы есепті қалыптастырады және оны есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады, сондай-ақ бірінші басшының қолы қойылған есепті (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) веб-порталда орналастырады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган үкіметтік бағдарламаларды іске асыру туралы есептер негізінде жүргізілген мониторинг қорытындылары бойынша олардың әрқайсысы бойынша қорытынды қалыптастырады және оларды іске асыру туралы есептермен бірге есепті жылдан кейінгі жылдың 25 наурызына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне береді.
Үкіметтік бағдарламаларды іске асыру бойынша есептер Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, қоғамдық кеңестердің өкілдері шақырыла отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметінде тыңдалады.
4-1.5. Үкіметтік бағдарламаларды бағалау
119-18. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті өзінің жұмыс жоспарына сәйкес бақылау іс-шаралары шеңберінде жүргізетін бағалауды қоспағанда, үкіметтік бағдарламаларды бағалау оларды іске асырудың әрбір үш жылы өткеннен кейін (аралық) және жоспарлы кезеңнің қорытындысы (түпкілікті) бойынша жүзеге асырылады.
Үкіметтік бағдарламаның іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
119-19. Үкіметтік бағдарламаның іске асырылуын бағалау осы Қағидалардың 24-тармағында көзделген құжаттар негізінде жүргізіледі.
119-20. Осы Қағидалардың 119-19-тармағында көрсетілген құжаттардың негізінде қорытынды дайындалады.
119-21. Қорытынды осы Қағидалардың 26-тармағына сәйкес қалыптастырылады.
119-22. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әрбір үкіметтік бағдарламаны бағалау жөніндегі қорытындыларды қалыптастырады және бүкіл есепті кезең үшін іске асыру туралы есеппен бірге есепті жылдан кейінгі жылдың 25 наурызына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады, сондай-ақ бірінші басшының қолы қойылған қорытындыларды веб-порталда (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.

119-17. Мониторинг правительственных программ проводится один раз в год по итогам года.
Для проведения мониторинга правительственной программы:
1) государственный орган - соисполнитель и иные организации-соисполнители (государственные предприятия, акционерные общества с государственным участием, включая национальные управляющие холдинги, национальные холдинги и национальные компании), участвующие в реализации данной программы, в пределах своей компетенции представляют информацию о ходе реализации в государственный орган, ответственный за разработку правительственной программы, до 15 февраля года, следующего за отчетным;
2) государственный орган, ответственный за разработку правительственной программы, на основании представленной информации о ходе реализации формирует отчет о реализации правительственной программы и в срок до 10 марта года, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган по государственному планированию, а также размещает его за подписью первого руководителя на веб-портале (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
Уполномоченный орган по государственному планированию по итогам проведенного мониторинга на основании отчетов о реализации правительственных программ формирует по каждой из них заключения и представляет их вместе с отчетами о реализации в Правительство Республики Казахстан до 25 марта года, следующего за отчетным.
Отчеты по реализации правительственных программ заслушиваются в Правительстве Республики Казахстан с приглашением депутатов Парламента Республики Казахстан, представителей общественных советов.
4-1.5. Оценка правительственных программ
119-18. Оценка правительственных программ осуществляется по истечении трех лет их реализации (промежуточная) и по итогам планового периода (окончательная), за исключением оценки, проводимой Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета, проводимой в рамках контрольных мероприятий в соответствии с его планом работы.
Оценка реализации правительственных программы проводится уполномоченным органом по государственному планированию.
119-19. Оценка реализации правительственной программы проводится на основании документов, предусмотренных пунктом 24 настоящих Правил.
119-20. На основе документов, указанных в пункте 119-19 настоящих Правил, подготавливается заключение.
119-21. Заключение формируется в соответствии с пунктом 26 настоящих Правил.
119-22. Уполномоченный орган по государственному планированию формирует заключения по оценке каждой правительственной программы и представляет их вместе с отчетами о реализации за весь отчетный период в Правительство Республики Казахстан, а также размещает заключения на веб-портале за подписью первого руководителя (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования) до 25 марта года, следующего за отчетным.

119-23. Үкіметтік бағдарламаға жүргізілген бағалау нәтижелерінің дұрыстығы мен толықтығын бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар, үкіметтік бағдарламаларды әзірлеушілер және тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді.
4-1.6. Үкіметтік бағдарламаларды бақылау
119-24. Үкіметтік бағдарламалардың іске асырылуын бақылауды Қазақстан Республикасының Үкіметі, оларды әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган және осы бағдарламаны іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган үкіметтік бағдарламалардың мониторингі, оларды бағалау және іске асыру бойынша жүргізілген бақылау іс-шараларының нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.»;
170-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) мақсаттар мен нысаналы индикаторлардың қисынды өзара байланысын сақтау;»;
172, 173 және 174-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«172. Аумақтарды дамыту бағдарламасының құрылымы мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) паспорт (негізгі сипаттамасы);
2) ағымдағы ахуалды талдау;
3) негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және оларға қол жеткізу жолдары;
4) қажетті ресурстар.
173. «Паспорт (негізгі сипаттамасы)» деген бөлімде мыналарды:
1) атауын;
2) әзірлеу үшін негіздемені;
3) осы өңірдің негізгі сипаттамасын;
4) бағыттарын;
5) мақсаттарын;
6) нысаналы индикаторларды;
7) қажетті ресурстарын қамтитын аумақты дамыту бағдарламасының негізгі параметрлері баяндалады.
174. «Ағымдағы ахуалды талдау» деген бөлімде қызмет саласының ағымдағы дамуы сипатталады:
1) мына: өңіраралық ынтымақтастықты ескере отырып, тұтастай алғанда, өңірдің экономикасын дамыту, әлеуметтік сала, қоғамдық қауіпсіздік пен құқықтық тәртіп, инфрақұрылым, экология және жер ресурстары, мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бағыттары бойынша аумақтың әлеуметтік-экономикалық жағдайын талдау;
2) негізгі проблемалардың, тәуекелдердің, тежеуші факторлардың, аумақтардың орта мерзімді перспективада орнықты әлеуметтік-экономикалық дамуының бәсекелес артықшылықтары мен мүмкіндіктерінің кешенді сипаттамасы.»;
175-тармақ алып тасталсын;
176, 177-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«176. «Негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және оларға қол жеткізу жолдары» деген бөлімде:
1) өңіраралық ынтымақтастықты ескере отырып, тұтастай алғанда, өңірдің экономикасын дамыту, әлеуметтік сала, қоғамдық қауіпсіздік пен құқықтық тәртіп, инфрақұрылым, экология және жер ресурстары, мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша өңірді дамытудың негізгі бағыттары;
2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында тұжырымдалған стратегиялық мақсаттар мен міндеттердің ұзақ мерзімді жүйесіне сәйкес аумақты әлеуметтік-экономикалық дамытудың әрбір бағыты бойынша нысаналы индикаторлары көрсетілген мақсаттары;

119-23. Достоверность и полноту результатов проведенной оценки правительственной программы обеспечивают государственные органы-соисполнители, разработчики правительственных программ и соответствующие уполномоченные государственные органы.
4-1.6. Контроль правительственных программ
119-24. Контроль за реализацией правительственных программ осуществляется Правительством Республики Казахстан, государственным органом, ответственным за их разработку, и государственным органом-соисполнителем, участвующим в реализации данной программы, на основе результатов мониторинга, оценки и проведенных контрольных мероприятий по реализации правительственной программы.»;
подпункт 6) пункта 170 изложить в следующей редакции:
«6) соблюдать логическую взаимосвязь целей и целевых индикаторов;»;
пункты 172, 173 и 174 изложить в следующей редакции:
«172. Структура программы развития территории содержит следующие разделы:
1) паспорт (основные характеристики);
2) анализ текущей ситуации;
3) основные направления, цели, целевые индикаторы и пути их достижения;
4) необходимые ресурсы.
173. В разделе «Паспорт (основные характеристики)» излагаются основные параметры программы развития территории, включающие в себя:
1) наименование;
2) основание для разработки;
3) основные характеристики данного региона;
4) направления;
5) цели;
6) целевые индикаторы;
7) необходимые ресурсы.
174. В разделе «Анализ текущей ситуации» описывается текущее развитие сферы деятельности:
1) анализ социально-экономического положения территории по следующим направлениям: развитие экономики региона в целом с учетом межрегионального сотрудничества, социальная сфера, общественная безопасность и правопорядок, инфраструктура, экология и земельные ресурсы, государственные услуги;
2) комплексная характеристика основных проблем, рисков, сдерживающих факторов, конкурентных преимуществ и возможностей устойчивого социально-экономического развития территории в среднесрочной перспективе.»;
пункт 175 исключить;
пункты 176, 177 изложить в следующей редакции:
«176. В разделе «Основные направления, цели, целевые индикаторы и пути их достижения» излагаются:
1) основные направления развития региона в части развития экономики региона в целом с учетом межрегионального сотрудничества, социальной сферы, общественной безопасности и правопорядка, инфраструктуры,
экологии и земельных ресурсов, государственных услуг;
2) цели по каждому направлению социально-экономического развития территории в соответствии с долгосрочной системой стратегических целей и задач, сформулированных в вышестоящих документах Системы государственного планирования, с указанием целевых индикаторов;

3) қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары баяндалады.
177. Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаты жоспарлы кезеңнің соңына қарай өңірді дамытудың белгілі бір бағытының жай-күйінің пайымын, оны дамытудың сапалық бағдарын білдіреді.»;
179, 180-тармақтар алып тасталсын;
181-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«181. Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттары, іске асырудың нысаналы индикаторлары оларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар көрсетіле отырып келтіріледі.
Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторлары мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен базалық көрсеткіштер тізбесінде белгіленеді.
Базалық көрсеткіштер тізбесіне өзгерістер енгізілген жағдайда, базалық көрсеткіштер тізбесінің өзгерістері әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш ай ішінде жергілікті атқарушы органдар аумақтарды дамыту бағдарламасына тиісті өзгерістер енгізеді.
Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторларын облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы әзірлейді және бекітеді.»;
182-тармақ алып тасталсын;
183-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«183. «Қажетті ресурстар» деген бөлімде аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру үшін қаржылық ресурстардың қажеттілігі мақсаттар бөлінісінде баяндалады.»;
186-тармақ алып тасталсын;
188, 189-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«188. Аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары – мерзімі, орындаушылары, аяқталу нысаны, оны іске асыруға қажетті шығындар айқындалған, аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған нақты іс-қимылдар жиынтығы.
189. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын тиісті аумақтың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы әзірлейді және оны тиісті аумақтың әкімі аумақтарды дамыту бағдарламасы бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде бекітеді.
Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы әзірлейді және тиісті ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі аумақтарды дамыту бағдарламасы бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде бекітеді.».
3. «Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы» 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 18 ақпандағы № 1005 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 3, 14-құжат):

3) пути достижения поставленных целей.
177. Цели программы развития территории представляют собой видение состояния определенного направления развития региона к концу планового периода, качественные ориентиры его развития.»;
пункты 179, 180 исключить;
пункт 181 изложить в следующей редакции:
«181. Цели, целевые индикаторы реализации программы развития территории приводятся с указанием государственных органов и организаций, ответственных за их достижение.
Целевые индикаторы программ развития области, города республиканского значения, столицы устанавливаются базовым перечнем показателей, разработанным и утвержденным уполномоченным органом по государственному планированию.
В случае внесения изменений в базовый перечень показателей, соответствующие изменения в программу развития территории вносятся местными исполнительными органами в течение трех месяцев со дня государственной регистрации изменений базового перечня показателей в органах юстиции.
Целевые индикаторы программ развития района (города областного значения) разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом по государственному планированию области.»;
пункт 182 исключить;
пункт 183 изложить в следующей редакции:
«183. В разделе «Необходимые ресурсы» в разрезе целей излагается потребность в финансовых ресурсах для реализации программы развития территории.»;
пункт 186 исключить;
пункты 188, 189 изложить в следующей редакции:
«188. План мероприятий по реализации программы развития территории – совокупность конкретных действий, направленных на достижение целей программы развития территории с определением сроков, исполнителей, формы завершения, необходимых затрат на ее реализацию.
189. План мероприятий по реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию соответствующей территории и утверждается акимом соответствующей территории в месячный срок после утверждения программы развития территорий.
План мероприятий по реализации программы развития района (города областного значения) разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию района (города областного значения) и утверждается акимом соответствующего района (города областного значения) в месячный срок после утверждения программы развития территорий.».
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 18 февраля 2015 года № 1005 «О внесении изменений и дополнений в указы Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 «О Системе государственного планирования в Республике Казахстан» и от 4 марта 2010 года № 931 «О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 3, ст. 14):

1-тармақтың 2) тармақшасының елу бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«129. «Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар» деген бөлімде мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының стратегиялық бағыттары, мақсаттары, нысаналы индикаторлары баяндалады, сондай-ақ оған қол жеткізуге мемлекеттік органның қызметі әсер ететін елдің бәсекеге қабілеттілігінің халықаралық индикаторлары да көрсетіледі.».

абзац пятьдесят пятый подпункта 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«129. В разделе «Стратегические направления, цели, целевые индикаторы» излагаются стратегические направления, цели, целевые индикаторы стратегического плана государственного органа, а также указываются международные индикаторы конкурентоспособности страны, на достижение которых воздействует деятельность государственного органа.».