"Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы № 1176 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 13 мамырдағы № 260 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 960 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2020 № 960 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы № 1176 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 32-33, 399-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы қару мен оның патрондары айналымының ережесінде:
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Iшкi iстер органдарымен келiсу бойынша қызметтiк ойық және тегiс ұңғылы қару (карабиндер, винтовкалар, тапаншалар, револьверлер, мылтықтар) мен оның патрондарын мемлекеттік орман қоры учаскелерін және жануарлар әлемі объектілерін тікелей күзетуді, қорғауды жүзеге асыратын орманды күзету және қорғау инженерлерінің, орманшылардың, орман шеберлерінің, орман күтушілерінің, мемлекеттік инспекторлардың (қорықшылардың), аңшылық мамандарының, инспекторлардың, аңшылық және балық шаруашылықтары қорықшыларының тұрғылықты жерлерiнде сақтауға болады.
Бұл ретте атыс қаруы осы Ереженің 91-тармағының талаптарына сәйкес сақталады.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерін және жануарлар әлемі объектілерін тікелей күзетуді, қорғауды жүзеге асыратын орманды күзету және қорғау инженері, орманшы, орман шебері, орман күтушісі, мемлекеттік инспектор (қорықшы), аңшылық маманы, инспектор, аңшылық және балық шаруашылықтарының қорықшысы ұзақ уақыт (он күннен астам) болмаған кезеңде (іссапар, демалыс, емделу, әскери қызмет өткеру) қару осы қаруды сақтауға рұқсат берілген ұйымның қару-жарақ бөлмесіне тапсырылады.
16. Қаруды сақтайтын және пайдаланатын ұйымдарда қызметтік қару мен оның патрондарын есепке алу осы Ережеге 18-қосымшаға сәйкес қаруды сақтайтын және пайдаланатын ұйымдарда қару мен оның патрондарын есепке алу кітабында және осы Ережеге 19-қосымшаға сәйкес қару мен оның патрондарын беру және қабылдау журналында жүргізіледі, олар нөмiрленеді, тігіледі және аумақтық iшкi iстер органының "Лицензиялық-рұқсат жүйесі" деген бедерi бар арнайы мөрi басылады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года № 1176 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2017 года № 260. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 960.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2020 № 960.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года № 1176 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 32-33, ст. 399) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оборота оружия и патронов к нему в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. По согласованию с органами внутренних дел допускается хранение служебного нарезного и длинноствольного гладкоствольного оружия (карабинов, винтовок, пистолетов, револьверов, ружей) и патронов к нему по месту жительства инженеров по охране и защите леса, лесничих, мастеров леса, лесников, государственных инспекторов (егерей), охотоведов, инспекторов, осуществляющих непосредственную охрану, защиту участков государственного лесного фонда и объектов животного мира, егерей охотничьего и рыбного хозяйств.
При этом огнестрельное оружие храниться согласно требованиям пункта 91 настоящих Правил.
На период длительного отсутствия (свыше десяти дней) инженера по охране и защите леса, лесничьего, мастера леса, лесника, государственного инспектора (егеря), охотоведа, инспектора, осуществляющего непосредственную охрану, защиту участков государственного лесного фонда и объектов животного мира, егеря охотничьих и рыбных хозяйств (командировка, отпуск, лечение, прохождение воинской службы), оружие сдается в оружейную комнату организации, которой выдано разрешение на хранение данного оружия.
16. В организациях, хранящих и использующих оружие, учет служебного оружия и патронов к нему ведется в книге учета оружия и патронов к нему в организациях, хранящих и использующих оружие, согласно приложению 18 к настоящим Правилам, и журнале выдачи и приема оружия и патронов к нему, согласно приложению 19 к настоящим Правилам, которые пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются специальной печатью территориального органа внутренних дел с оттиском "Лицензионно-разрешительная система.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:

"20. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) – 8), 11) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалар қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын оларды сатып алуға рұқсаттары бар субъектілерге бере алады.
Қару немесе патрондарды берген заңды тұлғалар бұл туралы қару есепте тұрған ішкі істер органына берілген қарудың санын, әрбір бірлігінің маркасын, калибрі мен нөмірін, патрондардың санын, маркасын, калибрін көрсете отырып, жеті күн мерзімде жазбаша хабарлайды. Хабарламаға қайта ресімдеу үшін қаруды сақтауға рұқсаты, сондай-ақ оның негізінде беру жүзеге асырылған құжаттар қоса беріледі.
Ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғалар, күзет қызметінің субъектілері ішкі істер органдарымен келісу бойынша өздерінің балансындағы азаматтық және қызметтік қаруды аумақтық тиесілігіне қарамастан, өздерінің филиалдарына, өкілдіктеріне (бұдан әрі – филиалдар, өкілдіктер) бере алады.
Филиалдар мен өкілдіктердің қаруды сақтауы осы Ереженің 3-бөлімінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Қаруды сақтауға рұқсат беру және оны филиалға және өкілдікке тіркеу үшін заңды тұлға осы Ережеге 17-қосымшаға сәйкес қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтердің толтырылған бланкін ішкі істер органына келісу үшін ұсынады. Филиал мен өкілдіктің азаматтық және қызметтік қаруды сатып алуға рұқсат алуы талап етілмейді.
Қаруды тіркеген ішкі істер органының қызмет көрсету аумағынан тыс қызметті жүзеге асыру үшін қызметтік қаруды уақытша әкетуді заңды тұлға қаруды әкету орны бойынша тіркеусіз және қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті санын келісусіз жүзеге асырады.
Бұл ретте заңды тұлға осы Ереженің 3-бөліміне сәйкес қызметтік қару мен оның патрондарын сақтау бойынша талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді.
Қызметтік қаруды сақтауға және алып жүруге рұқсаттарды беруді оны тіркеген ішкі істер органы жүзеге асырады.
Республикалық спорт ұйымдары ішкі істер органдарымен келісу бойынша өздерінің балансындағы спорттық қаруды өңірлік спорт ұйымдарына бере алады.
Бұл ретте өңірлік спорт ұйымдары аумақтық ішкі істер органында азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға рұқсат алады.
Басқа жағдайларда азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары олардың ведомстволық тиесілігіне қарамастан, оны бір заңды тұлғадан екіншісіне беру мақсатында ішкі істер органының жолдамасы бойынша қару сататын мамандандырылған дүкен арқылы сатылады.";
26-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"20. Юридические лица, указанные в подпунктах 2) – 8), 11) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия", при реорганизации или ликвидации могут передавать гражданское и служебное оружие и патроны к нему субъектам, имеющим разрешение на их приобретение.
Юридические лица, передавшие оружие или патроны, в семидневный срок письменно сообщают об этом в орган внутренних дел, в котором оружие состоит на учете, указав количество, марку, калибр и номер каждой единицы переданного оружия, количество, марку, калибр патронов. К сообщению прилагаются разрешение на хранение оружия для его переоформления, а также документы, на основании которых осуществлена передача.
Юридические лица с особыми уставными задачами, субъекты охранной деятельности по согласованию с органами внутренних дел могут передавать имеющееся у них на балансе гражданское и служебное оружие своим филиалам (представительствам), независимо от их территориальной принадлежности (далее – филиалы, представительства).
Хранение оружия филиалами и представительствами осуществляется в соответствии с требованиями раздела 3 настоящих Правил.
Для выдачи разрешения на хранение оружия и регистрации его за филиалом и представительством юридическим лицом представляется в органы внутренних дел для согласования заполненный бланк сведений об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему согласно приложению 17 к настоящим Правилам. Получение филиалом и представительством разрешения на приобретение гражданского и служебного оружия не требуется.
Временный вывоз для осуществления деятельности за территорию обслуживания органа внутренних дел, зарегистрировавшего оружие, осуществляется юридическим лицом без регистрации оружия по месту вывоза и согласования имеющегося и потребного количества оружия и патронов к нему.
При этом юридическим лицом обеспечивается исполнение требований по хранению служебного оружия и патронов к нему в соответствии с разделом 3 настоящих Правил.
Выдачу разрешений на хранение и ношение служебного оружия осуществляет орган внутренних дел, зарегистрировавший его.
Республиканские спортивные организации по согласованию с органами внутренних дел могут передавать имеющееся у них на балансе спортивное оружие региональным спортивным организациям.
При этом региональные спортивные организации получают в территориальном органе внутренних дел разрешение на приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
В остальных случаях гражданское и служебное оружие и патроны к нему в целях его передачи от одного юридического лица другому независимо от их ведомственной принадлежности реализуется по направлению органа внутренних дел через специализированный магазин, торгующий оружием.";
часть первую пункта 26 изложить в следующей редакции:

"26. Аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автомобиль көлігімен тасымалдау автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган бекіткен Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
9-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Спорттық қаруды сатып алу, сақтау, есепке алу және тасымалдау тәртiбi";
мынадай мазмұндағы 31-1-тармақпен толықтырылсын:
"31-1. Қаруды есепке алу үшін спорт ұйымында осы Ережеге 18-қосымшаға сәйкес қаруды сақтайтын және пайдаланатын ұйымдарда қару мен оның патрондарын есепке алу кітабы және осы Ережеге 19-қосымшаға сәйкес қару мен оның патрондарын беру және қабылдау журналы жүргізіледі, олар нөмiрленеді, тігіледі және аумақтық iшкi iстер органының "Лицензиялық-рұқсат жүйесі" деген бедерi бар арнайы мөрi басылады.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Коллекциялық атыс қаруы қару-жарақ шеберханаларында:
жазулары мен таңбаларына зақым келтiрiлмей қарудың қазыналық бөлiгiнде диаметрi кемiнде 5 мм саңылау бұрғылау;
шаппасын алып тастау немесе кесу арқылы атуға жарамсыз күйге келтiрiлуге тиiс.
Музейлерде экспонатталатын азаматтық және қызметтік қару көрмелер, сауда көрмелері немесе аукциондар ұйымдастыру кезінде:
қарудың соққылау-жіберу тетігінің бөлшектерін алып тастау;
қарудың тетіктеріне, ұңғысына атыс жүргізуге жол бермейтін ендірмелер қою арқылы атуға жарамсыз күйге келтiрілуге тиiс, бұл ретте ендірмелердің конструкциясы оларды қосымша құралдарсыз алуға мүмкіндік бермеуге тиіс.
Атыс қаруының патрондары музейлерде оқталмаған (оқ-дәрiсiз) күйінде ғана экспонатталады.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Экспонаттауға лицензиясы бар заңды және жеке тұлғалар көрме, сауда көрмесi немесе аукцион ұйымдастырған кезде:
1) үй-жайды жалға алу, қару мен патрондарды экспонаттау тәртiбi, олардың сақталуын қамтамасыз ету туралы шарттар жасасуы;
2) шетелдік қатысушылар үшін оларға тиесілі қаруды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге аумақтық ішкі істер органынан қорытынды, сондай-ақ оны тасымалдауға рұқсат алуы;
3) көрме, сауда көрмелерi немесе аукцион өтетiн жердегi iшкi iстер органдарына экспонаттау жоспарлары мен экспозицияларды орналастыру сызбасын келiсу үшiн ұсынуға, сондай-ақ көрме, сауда көрмелерi немесе аукцион өткiзу кезеңiне осы Ережеде белгіленген тәртiппен қару мен оның патрондарын сақтау үшiн рұқсат алуы;

"26. Перевозка охотничьего пороха, снаряженных патронов автомобильным транспортом по территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Правилами перевозки опасных грузов автомобильным транспортом, утвержденными уполномоченным органом в области автомобильного транспорта.";
заголовок раздела 9 изложить в следующей редакции:
"9. Порядок приобретения, хранения, учета и перевозки спортивного оружия";
дополнить пунктом 31-1 следующего содержания:
"31-1. Для учета оружия в спортивной организации ведутся книга учета оружия и патронов к нему в организациях, хранящих и использующих оружие, согласно приложению 18 к настоящим Правилам, и журнал выдачи и приема оружия и патронов к нему, согласно приложению 19 к настоящим Правилам, которые пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются специальной печатью территориального органа внутренних дел с оттиском "Лицензионно-разрешительная система.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Коллекционное огнестрельное оружие в оружейных мастерских должно быть приведено в состояние, непригодное для производства выстрела, путем:
просверливания отверстия диаметром не менее 5 мм в казенной части оружия без повреждений надписей и клейм;
изъятия или спиливания бойка.
Экспонируемое в музеях, при организации выставок, выставок-продаж или аукционов гражданское и служебное оружие приводится в состояние, непригодное для производства выстрела, путем:
изъятия частей ударно-спускового механизма оружия;
вставок в механизмы, ствол оружия, исключающих производство выстрела, при этом конструкция вставок не должна позволять их изъятие без дополнительных приспособлений.
Патроны к стрелковому оружию могут экспонироваться в музеях только разряженными (без пороха).";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Юридическим и физическим лицам, имеющим лицензии на экспонирование, при организации выставки, выставки-продажи или аукциона необходимо:
1) заключить договоры об аренде помещений, порядке экспонирования оружия и патронов, обеспечении их сохранности;
2) получить в территориальном органе внутренних дел для иностранных участников заключение на ввоз принадлежащего им оружия на территорию Республики Казахстан и вывоз из Республики Казахстан, а также разрешение на его перевозку;
3) представлять в органы внутренних дел по месту проведения выставки, выставок-продаж или аукциона планы экспонирования и схемы размещения экспозиций для их согласования, а также получить на период проведения выставки, выставок-продаж или аукциона разрешение на хранение оружия и патронов в порядке, установленном настоящими Правилами;

4) экспонатталатын қару мен патрондар орналастырылған және сақталатын жерлерге бөтен адамдардың рұқсатсыз кіруiне жол бермеуі;
5) қару мен патрондар экспозицияларын ашық сөрелер мен стендiлерде орналастырған жағдайда, көрме, сауда көрмелерi немесе аукцион жұмысы аяқталғаннан кейiн күн сайын қару мен патрондардың сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi талаптарға сәйкес қару мен патрондарды жабдықталған үй-жайларға сақтау үшiн тапсыруы;
6) музейлерде, көрме, сауда көрмесін немесе аукцион ұйымдастыру кезінде азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын атуға жарамсыз күйінде экспонаттау қажет.
Жауынгерлiк қол атыс қаруы мен оның патрондарын коллекциялаудың және экспонаттаудың лицензиялары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен берiледi.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Жөндеуге келiп түскен қаруды есепке алу үшiн қару жөндеу шеберханасында осы Ережеге 20-қосымшаға сәйкес нөмiрленген, тігiлген және шеберхананың жұмыс iстеуiне лицензия берген iшкi iстер органының "Лицензиялық-рұқсат ету жүйесi" деген бедерi бар арнайы мөрi басылған қару жөндеу шеберханасына келiп түскен қаруды есепке алу кiтабы жүргiзiледi.";
мынадай мазмұндағы 59-2-тармақпен толықтырылсын:
"59-2. Сатып алынатын, сатылатын қару мен оның патрондарын есепке алу, осы Ережеге 21-қосымшаға сәйкес кітапта жүргізіледі.";
60-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) екі есігі, бұл ретте қалыңдығы кемінде 3 мм болат табақтан жасалған сыртқы металл есігі, торланған болаттан жасалған ішкі есігі немесе болат рол-қақпасы болуға тиіс;
сыртқы есік автоматты "ілмешегі" бар ішкі құлыппен жабылады, "жеткізгішпен" және "дабыл түймесін" басқан кезде іске қосылатын резервтік қоректендіргіші бар бұғаттаушы құрылғымен жабдықталады, ішкі тор есік немесе рол-қақпасы ішкі немесе аспалы құлыппен жабылады;
арнайы жабдықталған қойма есігі ойығының жиегі (есіктің қорабы) диаметрі 10-12 мм арматуралы болаттан жасалған кемінде он шегемен қабырғаға кемінде 80 мм тереңдікке қағылған болат профильден жасалады;";
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) қару мен оның патрондары бар арнайы жабдықталған қойманың және металл жәшіктер (шкафтар) кілттерінің екі жиынтығының болуы;
бұғаттаушы құрылғылардан басқа, кілттердің бір жиынтығы – қару мен оның патрондарын сақтауға жауапты адамда, екіншісі ұйым басшысында, сондай-ақ онда бұғаттаушы құрылғылардың барлық кілттері болады;

4) не допускать несанкционированного доступа посторонних лиц к местам размещения и хранения экспонируемого оружия и патронов;
5) в случае размещения экспозиций оружия и патронов в открытых витринах и стендах ежедневно по окончании работы выставки, выставок-продаж или аукциона сдавать оружие и патроны на хранение в помещения оборудованные согласно требованиям по обеспечению сохранности оружия и патронов;
6) в музеях, при организации выставки, выставки-продажи или аукциона экспонировать гражданское и служебное оружия и патроны к нему в непригодном для стрельбы состоянии.
Лицензии на коллекционирование и экспонирование боевого ручного стрелкового оружия и патронов к нему выдаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Для учета поступившего в ремонт оружия в оружейно-ремонтной мастерской ведется книга учета поступившего в оружейно-ремонтную мастерскую оружия, согласно приложению 20 к настоящим правилам, которая должна быть пронумерована, прошнурована и скреплена специальной печатью органа внутренних дел, выдавшего лицензию на функционирование мастерской, с оттиском "Лицензионно-разрешительная система.";
дополнить пунктом 59-2 следующего содержания:
"59-2. Учет приобретаемого, продаваемого оружия и патронов к нему ведется в книге согласно приложению 21 к настоящим Правилам.";
в пункте 60:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) иметь две двери, при этом наружную – металлическую, выполненную из стального листа толщиной не менее 3 мм, внутреннюю – решетчатую стальную или рол – ставню стальную;
наружная дверь запирается на внутренний замок с автоматической защелкой, оборудуется "доводчиком" и блокирующим устройством с резервным питанием, срабатывающим при нажатии "тревожной кнопки", внутренняя решетчатая дверь или рол-ставня запираются на внутренний или навесной замок;
обрамление дверного проема специально оборудованного хранилища (дверная коробка) выполняется из стального профиля с вмонтированными в стену не менее чем десятью штырями из арматурной стали диаметром 10-12 мм и заглублением в стену не менее 80 мм;";
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) наличие двух комплектов ключей от специально оборудованного хранилища и металлических ящиков (шкафов) с оружием и патронами;
один комплект ключей, кроме блокировочных устройств, находится у лица, ответственного за сохранность оружия и патронов к нему, второй – у руководителя организации, у него же находятся все ключи от блокировочных устройств;

8) электрмен қоректендіру қалқанына дейін жасырын сым тарту арқылы жасалған екі және одан көп күзет-өрт дабылы құралдарымен жабдықталады, терезелерді, есіктерді, люктерді ашқанда, әйнекті бұзғанда немесе қабырғаларды, төбелерді, едендерді, жәшіктерді (шкафтарды) бұзғанда және адам кіргенде іске қосылатын датчиктер орнатылады (күзет дабылы құралдарының шлейфтерін үй-жайдың ішіне ғана жүргізуге рұқсат етіледі);
жұмыстан тыс уақытта арнайы жабдықталған қойма ішкі істер органдарының кезекші бөлімдеріне шығарылатын жұмыс орындары бар оператор-фирмалардың орталықтандырылған бақылау пульттеріне сигнализация қосылып, күзетуге тапсырылады;
жұмыс уақытында арнайы жабдықталған қойманы қару мен оның патрондары саудасы бойынша мамандандырылған дүкеннің қаруға рұқсаты бар жауапты қызметкері немесе заңды тұлғаның басшысы ғана ашады.
Қойманың есіктері, дүкеннің қаруға рұқсаты бар қызметкерлерінің кіріп-шығуын, сондай-ақ олардың қару мен патрондарды, қарудың қосалқы бөлшектері мен оқ-дәріні әкеліп-әкетуін қоспағанда, жабық күйінде болады;";
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) азаматтық және қызметтік қару саудасына лицензиясы бар заңды тұлға басшысының немесе қару мен патрондар саудасы бойынша мамандандырылған дүкен директорының бұйрығымен қару мен оның патрондарының сақталуына жауапты адам тағайындалады.";
61-тармақта:
1), 2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мыналарды:
дәлдік қабілеті фото-бейне сурет бойынша адамды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін ("күн-түн" үлгісіндегі) бейнебақылау камераларын;
кемінде 7 тәулік мерзімге дейін бейнеақпаратты сақтауға мүмкіндік беретін тиісті компьютерлік жабдықты қамтитын тәулік бойғы бейнебақылау жүйелерінің болуы;
2) орталықтандырылған бақылау пультіне жасырын сигнал беруге мүмкіндік беретін ұтқыр не стационарлық дабыл беру ("Дабыл түймелері") құралдарының болуы;
3) қару мен оның патрондары саудасы жөніндегі сауда залында экспонатталатын қарудың (суық қаруды қоспағанда) әрбір бірлігі атуға жарамсыз күйінде сөрелерде (стендтерде) орналастырылады, шүріппе тұтқа (бар болған кезде) арқылы қаруға қолжетімділікті шектеуге арналған қару құлпына бекітіледі;";
мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) қару мен патрондар саудасы жөніндегі сауда залы аңшылық дүкенінің ғимаратында, сатып алушылардың ол арқылы дүкеннің басқа үй-жайларына өтуіне жол бермейтін жерде орналасады.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Дүкендерде атыс және газды қарудың патрондары:

8) иметь два и более рубежа пожарно-охранной сигнализации, выполненной скрытой проводкой до щитка электропитания, с установкой датчиков, срабатывающих на открывание окон, дверей, люков, разбитие стекол или взлом стен, потолков, полов, ящиков (шкафов) и появление человека (допускается прокладка шлейфов охранной сигнализации только внутри помещения);
в нерабочее время специально оборудованное хранилище передается под охрану с подключением сигнализации на пульты централизованного наблюдения фирм-операторов, имеющих выносные рабочие места в дежурных частях органов внутренних дел;
в рабочее время специально оборудованное хранилище открывается только ответственным сотрудником специализированного магазина по торговле оружием и патронами к нему или руководителем юридического лица, имеющими доступ к оружию.
Двери в хранилище находятся в закрытом состоянии, за исключением входа и выхода сотрудников магазина, имеющих допуск к оружию, а также вноса и выноса ими оружия и патронов, запасных частей к оружию и пороха;";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) приказом руководителя юридического лица, имеющего лицензию на торговлю гражданским и служебным оружием, или директора специализированного магазина по торговле оружием и патронами назначается ответственный за сохранность оружия и патронов к нему.";
в пункте 61:
подпункты 1), 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"1) наличие систем круглосуточного видеонаблюдения, включающих:
камеры видеонаблюдения (типа "день-ночь"), разрешающая способность которых будет позволять идентифицировать человека по фото-видеоизображению;
соответствующее компьютерное оборудование, позволяющее хранение видеоинформации на срок не менее 7 суток;
2) наличие мобильных либо стационарных средств подачи тревоги ("Тревожные кнопки"), позволяющих скрыто подавать сигнал на пульт централизованного наблюдения;
3) каждая единица оружия (за исключением холодного), экспонируемая в торговом зале по продаже оружия и патронов, располагается на витринах (стендах) в состоянии, исключающем производство выстрела, закрепляется через спусковую скобу, (при ее наличии) на оружейный замок, предназначенный для ограничения доступа к оружию;";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) торговый зал по продаже оружия и патронов располагается в здании охотничьего магазина, в месте, исключающем прохождение через него покупателей в другие помещения магазина.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. Патроны к огнестрельному и газовому оружию в магазинах продаются:

1) қарудың тиiстi түрлерiн сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге ішкі істер органдарының рұқсатын және жеке басын куәландыратын құжатын көрсеткен кезде – жеке тұлғаларға;
2) жеке тұлғаларға аңшылық оқ-дәрі атыс қаруын сақтау немесе сақтау мен алып жүру құқығына рұқсатын және жеке басын куәландыратын құжатын көрсеткеннен кейiн беріледі (сатылған оқ-дәрінiң салмағы аңшылық куәлікке және есепке алу кiтабына жазылады);
3) қарудың тиiстi түрлерiн сатып алуға ішкi iстер органының рұқсаты мен сақтауға рұқсатын, сенiмхатты және қарудың сақталуына жауапты адамның жеке басын куәландыратын құжатын көрсеткенде – заңды тұлғаларға сатылады.";
63-1 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Атыс қаруын қаруды сатып алуға рұқсатты және жеке басын куәландыратын құжатын көрсетпеген сатып алушының, сондай-ақ дүкенге келушілердің "қолына" беруге жол берілмейді.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Қару мен оның патрондары саудасын жүзеге асыратын ұйымдар:
1) сәйкестікті растау жөніндегі органның сәйкестiк сертификаты бар қару мен оның патрондарын сатады;
2) сатып алынатын және сатылатын қаруды есепке алуды, сондай-ақ 10 жыл бойы есептік құжаттаманы сақтауды қамтамасыз етеді;
3) мемлекеттік оқ-гильза қоймасына сатылатын қызметтiк және азаматтық ойық атыс қаруынан атылған оқтар мен гильзаларды ұсынады.
Дайындап шығарушы кәсiпорындар зауыттық паспорттарына тиiстi жазбалар енгiзу арқылы отандық қарудың тексеру атыстарын жүргізеді.
Импорттық қарудың тексеру атыстарын iшкi iстер органдары жүргізеді. Оларды жүргізу үшiн ұйым патрондардың қажеттi санын ұсынады, қаруды атыс жүргiзiлетiн жерге тасымалдауды қамтамасыз етеді;
4) осы Ережеге 22-қосымшаға сәйкес сатып алынған және сатылған қызметтiк және азаматтық қару және оны сатып алушылар туралы мәлiметтердi қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган белгiлеген тәртіппен ай сайын iшкi iстер органдарына ұсынады;
5) қарудың сақталуын және оны сақтау қауiпсiздiгiн қамтамасыз етеді;
6) персоналдың Қазақстан Республикасының қару айналымы туралы заңнамасын бiлуiн қамтамасыз етеді;
7) жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне осы Ережеге 15-қосымшаға сәйкес әкелінген қару және оның сатылуы туралы жылдық есеп береді;
8) қару мен патрондарды орналастыру және сақтау орындарына (сатушы сөресінің артына) бөгде адамдардың, сондай-ақ дүкеннің қаруға рұқсаты жоқ жұмыскерлерінің кіруіне жол бермейді.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) физическим лицам - по предъявлении разрешения органов внутренних дел на хранение или хранение и ношение соответствующих видов оружия и документа, удостоверяющего личность;
2) физическим лицам охотничий порох отпускается после предъявления разрешения на право хранения или хранения и ношения огнестрельного оружия и документа, удостоверяющего личность (вес проданного пороха заносится в удостоверение охотника и книгу учета);
3) юридическим лицам – по предъявлении разрешения органа внутренних дел на приобретение и разрешения на хранение соответствующих видов оружия, доверенности и документа, удостоверяющего личность, лица, ответственного за хранение оружия.";
пункт 63-1 дополнить абзацем следующего содержания:
"Не допускается передача "в руки" покупателю, а также посетителям магазина огнестрельного оружия без предъявления ими разрешения на приобретение оружия и документа, удостоверяющего личность.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. Организации, осуществляющие торговлю оружием и патронами к нему:
1) продают оружие и патроны к нему, имеющие сертификат соответствия органа по подтверждению соответствия;
2) обеспечивают учет приобретаемого и продаваемого оружия, а также хранение учетной документации в течение 10 лет;
3) представляют в государственную пулегильзотеку пули и гильзы, отстрелянные из продаваемого служебного и гражданского огнестрельного нарезного оружия.
Контрольные отстрелы отечественного оружия производят предприятия-изготовители с внесением соответствующих записей в заводских паспортах.
Контрольные отстрелы импортного оружия производятся органами внутренних дел. Для их проведения организация представляет необходимое количество патронов, обеспечивает транспортировку оружия к месту отстрела;
4) представляют в органы внутренних дел ежемесячно сведения о приобретенном и проданном служебном и гражданском оружии и его покупателях в установленном уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия порядке согласно приложению 22 к настоящим Правилам;
5) обеспечивают сохранность и безопасность его хранения;
6) обеспечивают знание персоналом законодательства Республики Казахстан об обороте оружия;
7) ежегодно не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом, представляют в Министерство внутренних дел Республики Казахстан годовой отчет о ввезенном оружии и его реализации согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
8) исключают доступ к местам размещения и хранения оружия и патронов (за прилавок) посторонних лиц, а также работников магазина, не имеющих допуск к оружию.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:

"67. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының саудасына лицензиясы бар заңды тұлғаларға спорт, аң және балық аулау құрал-жабдықтары мен осы қарудың қосалқы бөлшектерiн қоспағанда, бiр сауда залында қару мен өзге де тауар түрлерiн қатар сатуға тыйым салынады.";
73-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73-1. Қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды тасымалдауды оларды сатумен айналысатын заңды тұлғалар ішкі істер органдарының рұқсаттары бойынша жүзеге асырады.
Қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды автомобиль көлігімен тасымалдау кезінде ұйым басшысы тасымалдауға жауапты адамды тағайындайды және жол бойында қарулы күзетпен қамтамасыз етеді (күзет қызметін көрсету жөніндегі шарт).
Спорттық тауарларды, аң және балық аулау құрал-жабдықтарын қоспағанда, қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды өзге тауарлармен бірге тасымалдауға жол берілмейді.
Аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автомобиль көлігімен тасымалдау автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган бекіткен Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Тасымалданатын қару мен патрондар қорапқа орап салынады, оған жүк тасымалдаушы ұйым мөр басады немесе пломбылайды.
Қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды жеткізу шарты (келісімшарты) болған кезде, қару саудасы бойынша мамандандырылған дүкеннің сатуын қоспағанда, қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды тасымалдау кезінде жол бойында қорапты ашуға жол берілмейді.
Оқ-дәріні, жарақталған патрондарды тасымалдау кезінде жүру бағыты жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі.
Жарақталған патрондар, оқ-дәрі қол жүгі ретінде темір жол, су көлігімен мынадай салмақтан аспайтын мөлшерде тасымалданады:
1) атыс қаруының жарақталған патрондары – 10 кг;
2) түтінсіз оқ-дәрі – 10 кг;
3) түтінді оқ-дәрі бұйымдары – 5 кг;
4) түтінді оқ-дәрі – 5 кг.
Ескертпе: қол жүгін тасымалдауға берілген рұқсатта жүктің нетто салмағы ғана көрсетіледі (металл гильзалар, ыдыстар жүктің салмағына кірмейді).
Салмағы:
1) атыс қаруының жарақталған патрондары – 300 кг;
2) оқ-дәрі – 50 кг аспайтын аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды автомобиль көлігімен тасымалдау ішкі істер органдарының оларды тасымалдауға рұқсатынсыз жүзеге асырылады, бұл ретте ұйым басшысы тасымалдауға жауапты адамды тағайындайды және жол бойында қарулы күзетпен қамтамасыз етеді (күзет қызметін көрсету жөніндегі шарт).
Көрсетілген салмақтан асып кеткен жағдайда, оқ-дәрі мен жарақталған патрондарды тасымалдау автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган бекіткен Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Ескертпе. Тасымалдау азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылауды жүзеге асыратын бөлімшеге ресми түрде хабарланғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.";

"67. Юридическим лицам, имеющим лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, запрещается совмещать продажу в одном торговом зале оружия и иных видов товаров, за исключением спортивных, охотничьих и рыболовных принадлежностей и запасных частей к данному оружию.";
пункт 73-1 изложить в следующей редакции:
"73-1. Перевозка оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов осуществляется юридическими лицами, занимающимися торговлей ими по разрешениям органов внутренних дел.
При перевозке оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов автомобильным транспортом руководителем организации назначается ответственный за перевозку и обеспечивается вооруженная охрана в пути следования (договор по оказанию охранных услуг).
Перевозка оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов совместно с иными товарами не допускается, за исключением спортивных товаров, охотничьих и рыболовных принадлежностей.
Перевозка охотничьего пороха, снаряженных патронов автомобильным транспортом по территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Правилами перевозки опасных грузов автомобильным транспортом.
Перевозимые оружие и патроны упаковываются в тару, которая опечатывается или опломбируется организацией, перевозящей груз.
При перевозке оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов не допускается в пути следования вскрывать тару, за исключением реализации специализированным магазинам по торговле оружием, при наличии договора (контракта) на поставку оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов.
При перевозке пороха, снаряженных патронов маршрут движения согласовывается с уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения.
Снаряженные патроны, порох перевозятся ручной кладью железнодорожным, водным транспортом в количестве, не превышающем следующего веса:
1) снаряженных патронов к огнестрельному оружию – 10 кг;
2) бездымного пороха – 10 кг;
3) изделий из дымного пороха – 5 кг;
4) дымного пороха – 5 кг.
Примечание: в разрешении на перевозку ручной клади указывается только нетто груза (металлические гильзы, тара в вес груза не входят).
Перевозка автомобильным транспортом охотничьего пороха, снаряженных патронов, не превышающих следующего веса:
1) снаряженных патронов к огнестрельному оружию – 300 кг;
2) пороха - 50 кг осуществляется без разрешения на их перевозку в органах внутренних дел, при этом руководителем организации назначается ответственный за перевозку и обеспечивается вооруженная охрана в пути следования (договор по оказанию охранных услуг).
В случае превышения указанного веса, перевозка пороха и снаряженных патронов производится в соответствии с Правилами перевозки опасных грузов автомобильным транспортом.
Примечание. Перевозка осуществляется только после официального уведомления подразделения, осуществляющего контроль в сфере оборота гражданского и служебного оружия.";

мынадай мазмұндағы "Заңды тұлғалардың қару мен патрондарға түгендеу жүргізу тәртібі" деген 15-1-бөліммен толықтырылсын:
"15-1. Заңды тұлғалардың қару мен патрондарға түгендеу жүргізу тәртібі
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтауды жүзеге асыратын ұйымдарда есепке алу мақсатында заңды тұлғалар қару мен патрондарға түгендеу жүргізеді.
74-1. Түгендеу – қару мен патрондардың бар-жоғын есептік деректерге сәйкес келуі тұрғысынан, сондай-ақ олардың есебін жүргізу мен сақталуын қамтамасыз ету тәртібін толық салыстырып тексеру. Түгендеу ұйымдарда түгендеу жүргізілетін заңды тұлға басшысының бұйрығы негізінде жүргізіледі.
74-2. Түгендеу:
1) тоқсан сайын;
2) қару мен патрондардың сақталуына жауапты адам немесе заңды тұлғаның басшысы ауысқан кезде (істерді қабылдау-тапсыру күніне);
3) дүлей зілзала, өрт, авария немесе басқа да төтенше жағдайлар болған кезде (осындай оқиғаларға нақты қатысушы үшін) оның салдарынан қарудың немесе патрондардың орнын ауыстыру жүргізілгенде;
4) заңды тұлға таратылған немесе қайта ұйымдастырылған кезде тарату немесе бөлу баланстарын жасау алдында жүргізіледі.
Түгендеу жүргізілетін заңды тұлға басшысының бұйрығымен түгендеу басталғанға дейін 10 күн бұрын түгендеу комиссиясының төрағасы мен мүшелері тағайындалады, оның жұмыс істеу мерзімі мен түгендеу актісін, түгендеудің жүргізілгені туралы салыстыру ведомостерін ұсыну тәртібі айқындалады.
74-3. Түгендеу жүргізу үшін ұйымда кемінде үш адамнан тұратын тұрақты жұмыс істейтін түгендеу комиссиясы құрылады. Түгендеу комиссиясына түгендеу жүргізілетін заңды тұлға басшыларының біреуі, бухгалтерлік қызметтің қызметкерлері және салыстырып тексерілетін қарудың құрылымы мен номенклатурасын, сондай-ақ оларды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шараларын зерделеген басқа да мамандар кіреді.
Түгендеу комиссиясының құрамы, әдетте, комиссияның жұмыс істеу мерзімі аяқталғанға дейін өзгермеуге тиіс. Ерекше жағдайларда комиссияның мүшелерін ауыстыру түгендеу жүргізілетін заңды тұлға басшысының бұйрығы негізінде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның басшысы қару мен патрондарға түгендеу жүргізу үшін жағдай жасайды, оны өткізу кезінде комиссия мүшелерін уақытша басқа міндеттерді орындаудан босатады, сондай-ақ қарумен және патрондармен жұмыс істеуге рұқсаты бар техникалық жұмыскерлердің қажетті санын бөледі.
74-4. Қару мен патрондардың сақталуына жауапты адамдар қару мен патрондардың қозғалысы бойынша аяқталған барлық операцияларды тізуді жүзеге асырады және олардың қалдықтарын есепке алу кітаптарына түгендеу күніне өзінің қолымен растай отырып, шығарады.

дополнить разделом "15-1. Порядок проведения инвентаризации оружия и патронов юридическими лицами" следующего содержания:
"15-1. Порядок проведения инвентаризации оружия и патронов юридическими лицами
В организациях, осуществляющих хранение гражданского и служебного оружия и патронов к нему, в целях учета проводится инвентаризация оружия и патронов юридическими лицами.
74-1. Инвентаризация – полная сверка наличия оружия и патронов на соответствие учетным данным, а также порядка ведения их учета и обеспечения сохранности. Инвентаризация проводится в организациях на основании приказа руководителя юридического лица, в котором проводится инвентаризация.
74-2. Инвентаризации проводятся:
1) ежеквартально;
2) при смене лица, ответственного за сохранность оружия и патронов, либо руководителя юридического лица (на день приема-передачи дел);
3) в случае стихийного бедствия, пожара, аварии или других чрезвычайных ситуаций, в результате которых производилось перемещение оружия или патронов (для конкретного участника таких событий);
4) при ликвидации или реорганизации юридического лица перед составлением ликвидационного или разделительного балансов.
Приказом руководителя юридического лица, в котором проводится инвентаризация, за 10 дней до начала инвентаризации назначаются председатель и члены инвентаризационной комиссии, определяются сроки ее работы и порядок представления акта инвентаризации, сличительных ведомостей о проведении инвентаризации.
74-3. Для проведения инвентаризации в организации создается постоянно действующая инвентаризационная комиссия в количестве не менее трех человек. В инвентаризационную комиссию включаются один из руководителей юридического лица, в котором проводится инвентаризация, работники бухгалтерской службы и другие специалисты, изучившие устройство и номенклатуру сверяемого оружия, а также меры безопасности при обращении с ним.
Состав инвентаризационной комиссии, как правило, не должен изменяться до окончания срока действия комиссии. В исключительных случаях замена членов комиссии производится на основании приказа руководителя юридического лица, в котором проводится инвентаризация.
Руководитель юридического лица создает условия для проведения инвентаризации оружия и патронов, освобождает членов комиссии на время ее проведения от исполнения ими других обязанностей, а также выделяет необходимое количество технических работников, допущенных к работам с оружием и патронами.
74-4. Лица, ответственные за сохранность оружия и патронов, осуществляют проводку всех оконченных операций по движению оружия и патронов и выводят их остатки в книгах учета с заверением собственной подписью на день инвентаризации.

74-5. Түгендеуді бастар алдында комиссия мүшелері:
1) Қазақстан Республикасының қару мен патрондар айналымы және оларға түгендеу жүргізу тәртібін реттейтін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын зерделейді;
2) осы Ережеге 23-қосымшаға сәйкес түгендеу тізімдемелерінің, осы Ережеге 24-қосымшаға сәйкес нөмірлік есепке алу тізімдемелерінің және осы Ережеге 25-қосымшаға сәйкес қару мен патрондарды түгендеу нәтижелерінің салыстыру ведомостерінің бланкілерін дайындайды, оларды белгіленген тәртіппен тіркейді. Бұл ретте қару мен патрондардың қалдықтарын көрсетілген құжаттарға алдын ала енгізуге жол берілмейді;
3) деректемелері қарудың сақталуына жауапты адамдардағы пломбылау құралдарынан ерекшеленуге тиіс пломбылау құралдары мен пломбылау материалының бар-жоғын салыстырып тексереді.
74-6. Қару мен патрондардың нақты бар-жоғын салыстырып тексеруді комиссия қару мен патрондардың сақталу орнын тексеруден және қару мен патрондар бар қолдағы сейфтерді, шкафтарды, пирамидаларды, жәшіктерді мөрлеуден бастайды.
Қару мен патрондарды қабылдау немесе беру үшін оларды сақтау орындарын ашуды және тексерілгендерін қайта мөрлеуді түгендеу комиссиясының мүшелері ғана жүзеге асырады.
74-7. Қарудың бар-жоғы оның сақталуына жауапты адамның қатысуымен оны міндетті түрде бір-бірден, жиынтық түрінде және нөмірі бойынша қайта санау, сондай-ақ қарудың техникалық құжаттамаға (паспорттарға, формулярларға не оның телнұсқаларына) сәйкес келмеуі тұрғысынан тексеру арқылы анықталады.
Герметикалық орамдарға немесе металл мырышқа, олар болған жағдайда, орап салынған патрондарды салыстырып тексеру басылған таңбалауға сәйкес ыдыстың тұтастығын қарап тексеру арқылы жүзеге асырылады, ол туралы түгендеу тізімдемесінде тиісті белгі қойылады. Таңбалау болмаған кезде, оның ішінде ішінара көрсетілген орамдар ашылуы, ал патрондар – бір-бірден қайта саналуы тиіс.
Тексерілген сейфтерге, шкафтарға, пирамидаларға, жәшіктер мен тығындауларға салыстырып тексеру жүргізілген күн көрсетіле отырып, комиссияның төрағасы растаған жазба белгілер салынады.
74-8. Түгендеу тізімдемелеріндегі және нөмірі бойынша есепке алу тізімдемелеріндегі түзетулер мен толықтыруларды түгендеу комиссиясының мүшелері және қару мен патрондардың сақталуына жауапты адамдар растайды.
Тізімдемелер бастапқы түгендеу құжаттары болып табылады, олар тікелей қару мен патрондарды сақтау орындарында (объектілерінде) олардың тексерілуіне қарай толтырылады. Салыстырып тексеру аяқталған соң, толтырылған тізімдемелердің әрбір парағына комиссия мүшелері және қару мен оның патрондарының сақталуына жауапты адам қол қояды.

74-5. Перед началом инвентаризации члены комиссии:
1) изучают требования законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих порядок оборота оружия и патронов и проведение их инвентаризации;
2) готовят бланки инвентаризационных описей, согласно приложению 23 к настоящим Правилам, описей номерного учета, согласно приложению 24 к настоящим Правилам и сличительных ведомостей результатов инвентаризации оружия и патронов, согласно приложению 25 к настоящим Правилам, регистрируют их в установленном порядке. При этом предварительное внесение остатков оружия и патронов в указанные документы не допускается;
3) сверяют наличие средств пломбирования и пломбировочного материала, реквизиты которых должны отличаться от средств пломбирования, имеющихся у лиц, ответственных за сохранность оружия.
74-6. Сверка фактического наличия оружия и патронов начинается комиссией с проверки мест хранения оружия и патронов и опечатывания имеющихся сейфов, шкафов, пирамид, ящиков с оружием и патронами.
Вскрытие и повторное опечатывание проверенных мест хранения оружия и патронов для его приема или выдачи осуществляются только членами инвентаризационной комиссии.
74-7. Наличие оружия устанавливается путем обязательного его штучного, комплектного и номерного пересчета, а также проверки соответствия оружия технической документации (паспортам, формулярам либо их дубликатам) в присутствии лица, ответственного за его сохранность.
Сверка патронов, упакованных в герметичные упаковки или металлические цинки, при их наличии, осуществляется путем осмотра целостности тары согласно нанесенной маркировке, о чем в инвентаризационной описи делается соответствующая отметка. При отсутствии маркировки, в том числе частичной, указанные упаковки подлежат вскрытию, а патроны - поштучному пересчету.
В проверенные сейфы, шкафы, пирамиды, ящики и укупорки комиссией вкладываются ярлычки, заверенные председателем комиссии, с указанием даты сверки.
74-8. Исправления и дополнения в инвентаризационных описях и описях номерного учета заверяются членами инвентаризационной комиссии и лицами, ответственными за сохранность оружия и патронов.
Описи являются первичными инвентаризационными документами, которые заполняются непосредственно в местах (на объектах) хранения оружия и патронов по мере их проверки. По завершении сверки каждая заполненная страница описей подписывается членами комиссии и лицом, ответственным за сохранность оружия или патронов.

74-9. Түгендеу процесінде келіп түскен қару мен патрондар жеке тізімдемелерге енгізіледі. Бұл ретте, қарудың пайдалану мақсатын көрсетуге арналған жолда "Түгендеу кезінде келіп түскен қару (патрондар)" деген жазу жазылады, ал "Ескертпе" деген бағанда қарудың кімнен келіп түскені, келіп түскен күні және кіріс (ілеспе, көліктік) құжаттарының нөмірлері көрсетіледі.
74-10. Түгендеу кезінде ұйымның іссапарға кеткен қызметкерлерінде болған қару мен патрондар есептік құжаттар бойынша есепке алынады. Бұл ретте "Ескертпе" деген бағанда берілген күні, оларды қабылдап алған адамдардың тектері мен аты-жөндері және беру негіздері көрсетіледі (ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғалар үшін).
74-11. Қару мен патрондарды түгендеу нәтижелері салыстыру ведомосында көрсетіледі. Ведомосқа комиссияның төрағасы мен мүшелері, сондай-ақ тексерілген қару немесе патрондардың сақталуына жауапты адам қол қояды.
74-12. Қару мен патрондардың жетіспеуі немесе артық болуы фактілері анықталған кезде, түгендеу комиссиясы бұл туралы заңды тұлғаның басшысына дереу хабарлайды.
74-13. Түгендеу қорытындысы бойынша комиссия акт толтырады (еркін нысанда), онда қару мен патрондарды сақтаудың, есепке алудың жай-күйі, жетіспеуі, артық болуы, бүліну және жоғалу фактілері, сондай-ақ анықталған кемшіліктерді жою бойынша ұсыныстар көрсетіледі.
Актіні комиссия оған қол қойған және ұсынған күннен бастап үш күн мерзімде түгендеу жүргізіліп жатқан заңды тұлғаның басшысы қарайды және бекітеді.
74-14. Акт, түгендеу тізімдемесі, нөмірлік есепке алу тізімдемесі, салыстыру ведомосы және басқа да материалдар ұйымдағы қару мен патрондардың сақталуына жауапты адамның жеке есептік ісінде сақталады.";
91-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"91. Қару мен оның патрондары иелерінің тұрғылықты тұратын жерінде еденге немесе қабырғаға берік бекітілген, қабырғаларының қалыңдығы кемінде 3 мм болатын және есігінде ішкі құлпы бар металл шкафта (сейфте) сақталады. Қаруды тұрғын бөлмелердің қабырғаларына ілуге жол берілмейді.
Қалалық елді мекендерде (республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар, сондай-ақ оларға әкімшілік бағынысты аумақтағы кенттер) азаматтық қару иесінің тұрақты тұратын жері (пәтер, жеке үй) электр желісіне және қосалқы электрмен қоректендіру көзіне тұрақты (тұрақты және қосалқы қоректендіру көзінің болуы) үй-жайларды күзетудің сертификатталған жүйесімен (дабыл сигналын меншік иесінің немесе оның отбасы мүшелерінің ұялы телефонына немесе күзет ұйымына беру мүмкіндігі бар сигнализация) жабдықталады.
Қару иесінің қалауы бойынша қаруды тікелей сақтау жүзеге асырылатын бөлмелерді немесе металл шкафты (сейфті) ғана сигнализациямен жабдықтауға жол беріледі.
Күзет дабылының түрі мен типін қару иесі айқындайды.
Қаруды иесінің тұрақты тұратын жерінен тысқары жерлерде (жеке үй, пәтер, бақтағы, саяжайдағы үй, гараж, монша, балкон, лоджия, сарай, вагон, лашық, шатыр), сондай-ақ жатақханаларда (бір отбасының мүшелері жеке бөлмеде тұратын отбасылық жатақханаларды қоспағанда), уақытша вахталық үй-жайларда, жайылым учаскелерінде, фермерлік және шаруа қожалықтарында, туысқандарында, таныстарында сақтауға жол берілмейді.
Қару иесі ұзақ уақыт (үш айдан астам) болмаған кезеңде (іссапар, демалыс, емделу, әскери қызмет өткеру) қару иесінің тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарына қару уақытша сақтауға тапсырылуы қажет.

74-9. Поступившие в процессе инвентаризации оружие и патроны заносятся в отдельные описи. При этом в строке для указания целевого назначения оружия делается запись "Оружие (патроны), поступившее во время инвентаризации", а в графе "Примечание" указывается, от кого оно поступило, дата поступления и номера приходных (сопроводительных, транспортных) документов.
74-10. Оружие и патроны, находившиеся в момент инвентаризации у работников организации, убывших в командировку, принимаются к зачету по учетным документам. При этом в графе "Примечание" указываются дата выдачи, фамилии и инициалы лиц, их получивших, и основания для выдачи (для юридических лиц с особыми уставными задачами).
74-11. Результаты инвентаризации оружия и патронов отражаются в сличительной ведомости. Ведомость подписывается председателем и членами комиссии, а также лицом, ответственным за сохранность проверенного оружия или патронов.
74-12. При выявлении фактов недостачи или излишков оружия и патронов инвентаризационная комиссия незамедлительно сообщает об этом руководителю юридического лица.
74-13. По итогам инвентаризации комиссия составляет акт (в произвольной форме), в котором отражаются состояние хранения, учета оружия и патронов, факты недостачи, излишков, порчи и утраты, а также предложения по устранению выявленных недостатков.
Акт рассматривается и утверждается руководителем юридического лица, в котором проводится инвентаризация, в трехдневный срок со дня его подписания и представления комиссией.
74-14. Акт, инвентаризационная опись, опись номерного учета, сличительная ведомость и другие материалы хранятся в отдельном учетном деле у лица, ответственного за сохранность оружия и патронов в организации.";
пункт 91 изложить в следующей редакции:
"91. Оружие и патроны к нему хранятся в прочно прикрепленном к полу или стене металлическом шкафу (сейфе), с толщиной стенок не менее 3 мм и внутренним замком на двери, в местах постоянного проживания владельцев. Не допускается развешивание оружия на стенах жилых комнат.
В городских населенных пунктах (города республиканского, областного и районного значения, а также поселки, находящиеся на территории их административной подчиненности) место постоянного проживания владельца гражданского оружия (квартира, частный дом) оборудуется сертифицированной системой охраны помещений (сигнализация, имеющая возможность передачи сигнала тревоги на мобильный телефон владельца или членов его семьи или охранную организацию), устойчивой от электросети и дублирующего источника электропитания (наличие постоянного и запасного источника питания).
Допускается по желанию владельца оборудование сигнализацией только комнаты или металлического шкафа (сейфа), в котором осуществляется непосредственное хранение оружия.
Вид и тип охранной сигнализации определяются владельцем оружия.
Не допускается хранение оружия вне места постоянного проживания владельца (частный дом, квартира, садовый, дачный дом, гараж, баня, балкон, лоджия, сарай, вагончик, шалаш, чердак), а также в общежитиях (за исключением семейных, где отдельную комнату занимают члены одной семьи), временных вахтовых помещениях, отгонных участках, фермерских и крестьянских хозяйствах, у родственников, знакомых.
На период длительного отсутствия (свыше трех месяцев) владельца оружия (командировка, отпуск, лечение, прохождение воинской службы) оружие необходимо сдать на временное хранение в органы внутренних дел по месту жительства владельца.

Азаматтық тегіс ұңғылы қарудың жалпы саны 500 данадан аспайтын, азаматтық ойық қарудың ойық қарудың әрбір бірлігіне 100 данадан аспайтын, газдық қарудың 50 данадан аспайтын патрондарын, 500 граммнан аспайтын аңшылық оқ-дәріні қарумен бірге сақтауға жол беріледі.
Азаматтық тегіс ұңғылы қарудың жалпы саны 500 данадан асатын, бірақ 1000 данадан аспайтын патрондары жеке металл шкафта (сейфте) сақталады.
Сейфте қарумен бірге бөгде заттарды (сақталатын қарудың алынатын және ауыстырылатын аксессуарларын қоспағанда), оның ішінде ақша купюраларын, бағалы қағаздарды, зергерлік бұйымдарды, сондай-ақ сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсаты жоқ қарудың басқа түрінің патрондарын сақтауға жол берілмейді.";
көрсетілген Ережеге 7-1-қосымшаның ескертпесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе:
Қарудың жалпы саны бекітілген штаттық кестеге сәйкес жұмыскерлердің жалпы санынан аспауы тиіс, бұл ретте 10 бірлік қаруға бір резервтік қару ұстауға рұқсат етіледі.
Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор – Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлімшесі мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері.
Мамандандырылған ұйымның жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі инспекторы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен құрылған және Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің қарамағындағы мамандандырылған ұйымның жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор – мемлекеттік табиғи қорықтың, мемлекеттік ұлттық табиғи парктің, мемлекеттік табиғи резерваттың, мемлекеттік өңірлік табиғи парктің жануарлар мен өсімдіктер дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері (орманды күзету және қорғау инженері, орманшы, орман шебері, орман күтуші, мемлекеттік инспектор (қорықшы), аңшылық маман).
Мемлекеттік орман инспекциясының және орманды мемлекеттік қорғау қызметкері – Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлімшесінің өсімдіктер дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері (орманды күзету және қорғау инженері, орманшы, орман шебері, орман күтуші, мемлекеттік инспектор (қорықшы), аңшылық маман).
Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор, мамандандырылған ұйымның жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі инспекторы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор, мемлекеттік орман инспекциясының және орманды мемлекеттік қорғау қызметкері "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы № 1176 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы қару мен оның патрондары айналымы ережесінің 7-9, 11, 15-тармақтарында көзделген қаруды сақтауды қамтамасыз ету талаптары сақталған жағдайда, қызметтік қарумен қаруланады.".

Допускается хранение совместно с оружием патронов к гражданскому гладкоствольному оружию в общем количестве не более 500 штук, к гражданскому нарезному оружию не более 100 штук на каждую единицу нарезного оружия, к газовому оружию не более 50 штук, пороха охотничьего не более 500 грамм.
Патроны к гражданскому гладкоствольному оружию в общем количестве более 500 штук, но не более 1000 штук хранятся в отдельном металлическом шкафу (сейфе).
Не допускается хранение в сейфе с оружием посторонних предметов (за исключением аксессуаров, съемных и сменных приспособлений к хранимому оружию), в том числе денежных купюр, ценных бумаг, ювелирных изделий, а также патронов к другому виду оружия, на которое не имеется разрешения на хранение, хранение и ношение.";
примечание приложения 7-1 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Примечание:
Общее количество оружия не должно превышать общей численности работников, согласно утвержденному штатному расписанию, при этом на 10 единиц разрешается иметь одно резервное.
Государственный инспектор по охране животного мира – работник территориального подразделения и подведомственных организаций Комитета лесного хозяйства и животного мира, непосредственно осуществляющий охрану животного мира.
Инспектор специализированной организации по охране животного мира - работник специализированной организации, созданной постановлением Правительства Республики Казахстан и находящейся в ведении Комитета лесного хозяйства и животного мира, непосредственно осуществляющий охрану животного мира.
Государственный инспектор по охране особо охраняемых природных территорий – работник государственного природного заповедника, государственного национального природного парка, государственного природного резервата, государственного регионального природного парка (инженер по охране и защите леса, лесничий, мастер леса, лесник, государственный инспектор (егерь), охотовед), непосредственно осуществляющий охрану животного и растительного мира.
Работник государственной лесной инспекции и государственной лесной охраны – работник территориального подразделения Комитета лесного хозяйства и животного мира (инженер по охране и защите леса, лесничий, мастер леса, лесник, государственный инспектор (егерь), охотовед), непосредственно осуществляющий охрану лесов.
Государственный инспектор по охране животного мира, инспектор специализированной организации по охране животного мира, государственный инспектор по охране особо охраняемых природных территорий, работник государственной лесной инспекции и государственной лесной охраны вооружаются служебным оружием при соблюдении требований, обеспечивающих сохранность оружия, предусмотренных пунктами 7-9, 11, 15 Правил оборота оружия и патронов к нему в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года № 1176 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".";

Ескертпе: * - 2-4- бағандар қарудың келіп түсуіне байланысты толтырылады. Есепті ай ішінде сатылмаған қарулар келесі есептік кезеңге ауыстырылады.
** - бұл баған газды, оның ішінде травматикалық патрондармен ату мүмкіндігі бар, ұңғысыз травматикалық және электрлік қарулар үшін толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 13 мамырдағы
№ 260 қаулысына
6-қосымша
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
23-қосымша
Нысан
20____ жылғы "__" __________ қару мен оның патрондарының № ___________ түгендеу тізімдемесі
________________________________________________________________ орналасқан
(ұйымның атауы)
__________________________________________________________________________
(қаруды, патрондарды сақтау үшін жауапты адамның лауазымы, тегі, аты-жөні)
Қарудың нысаналы мақсаты ____________________________
Комиссияның құрамы: төраға ____________________________________
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
Қалдықтарды алып тастау _______________ басталды, __________________ аяқталды
Іс жүзінде бар-жоғын тексеру кезінде болғаны:
Р/с №
Есепке алу кітабының және парақтарының №
Қару мен патрондардың толық атауы
Өлшем бірлігі
Есепке алу бойынша есепте тұр
Іс жүзінде бар-жоғы
Жетіспейді
Артық болғаны
Ескертпелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Төраға ___________________________________
(қолы)
Мүшелер: ___________________ ____________________ ________________
(қолы) (қолы) (қолы)
Қарудың сақталуына жауапты адам ______________________
(қолы)
20___ ж. "__" ______________
Ескертпе. Қару мен патрондардың қалдықтары алып тасталғаннан кейін 6, 7 және 8-бағандар толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 13 мамырдағы
№ 260 қаулысына
7-қосымша
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
24-қосымша
Нысан
20____ жылғы "__" __________
қару мен оның патрондарының № _______ нөмірлік есебінің тізімдемесі
________________________________________________________________ орналасқан
(ұйымның атауы)
__________________________________________________________________________
(қару мен патрондардың сақталуына жауапты адамның лауазымы, тегі, аты-жөні)
№ ___________ түгендеу тізімдемесіне
Комиссияның құрамы: төраға ____________________________________
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
Қалдықтарды алып тастау _______________ басталды, __________________ аяқталды
Іс жүзінде бар-жоғын тексеру кезінде болғаны:
Р/с №
Есепке алу кітабының және парақтарының №
Қару мен патрондардың толық атауы
Қарудың №
Патрондардың өндірістік деректері
Шығарылғанжылы
Ескертпелер
1
2
3
4
5
6
7
Ескерту. Қару мен патрондардың қалдықтары алып тасталғаннан кейін 4, 5, 6-бағандар толтырылады.
Комиссия: төраға ___________________________________
(қолы)
Мүшелер: ___________________ ____________________ ________________
(қолы) (қолы) (қолы)
Қарудың сақталуына жауапты адам ______________________
(қолы)
20 ___ ж. "__" ______________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 13 мамырдағы
№ 260 қаулысына
8-қосымша
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
25-қосымша
Нысан
Қару мен оның патрондарын түгендеу нәтижелерінің салыстыру ведомосі
20____ жылғы "___"_________
Басшысының ________________________________________ бұйрығы негізінде
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ ж. "__"_________ ______________________________________ орналасқан
(ұйымның атауы, қарудың сақталуына жауапты адамның тегі, аты-жөні)
қару мен оның патрондарын түгендеу жүргізілді
Қалдықтарды алып тастау 20_____ ж.______ "____" басталды
20_____ ж.______ "____" аяқталды
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
Тізімдеменің нөмірі
Номенклатуралық нөмірі
Қару мен патрондардың толық атауы
Өлшем бірлігі
Есепке алу бойынша есепте тұр
Іс жүзінде бар-жоғы
Түгендеу нәтижелері
Есепке алу жазбаларын нақтылау есебінен реттелді
Түгендеудің түпкілікті нәтижесі
артық
кем
артық
кем
артық
кем
Парақтағы жиыны: реттік сандар № _____ ден № _______ дейін
Түгендеу комиссиясының Қарудың сақталуына жауапты
төрағасы ______________________ адам ________________________
(қолы) (қолы)
Түгендеу комиссиясының Ұйымның басшысы
мүшелері ______________________ _______________
(қолы) (қолы)
____ ж. "__" _____________

Примечание: * - Столбцы 2-4 заполняются отдельно в зависимости от поступления оружия. Не реализованное в течение отчетного месяца оружие переносится на следующий отчетный период.
** - данная графа заполняется для газового, в том числе с возможностью стрельбы травматическим патроном, бесствольного травматического и электрического оружия.
Приложение 6
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 мая 2017 года № 260
Приложение 23
к Правилам оборота оружия и патронов
к нему в Республике Казахстан
форма
Инвентаризационная опись № ___________
Оружия и патронов к нему на ____________ 20____ г.,
Находящихся ______________________________________________________________
(наименование организации)
________________________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы лица, ответственного за хранение оружия, патронов)
Целевое назначение оружия _________________________________________________
Состав комиссии: председатель ______________________________________________
Члены комиссии __________________________________________________________
Снятие остатков начато ____________________ окончено _______________________
При проверке фактического наличия оказалось:
№ п/п
№ книги учета и страницы
Полное наименование оружия и патронов
Единица измерения
Числится по учету
Фактическое наличие
Не достает
Излишествует
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Председатель _____________________________________________________________
(подпись)
Члены: ______________________ _______________________ _____________________
(подпись) (подпись) (подпись)
Лицо, ответственное за хранение оружия ______________________________________
(подпись)
"__" ______________ 20____ г.
Примечание. Графы 6, 7 и 8 заполняются после снятия остатков оружия и патронов.
Приложение 7
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 мая 2017 года № 260
Приложение 24
к Правилам оборота оружия и патронов
к нему в Республике Казахстан
форма
Опись номерного учета № _______
Оружия и патронов к нему на ____________ 20 ____г.,
Находящихся ______________________________________________________________
(наименование организации)
________________________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы лица, ответственного за хранение оружия)
К инвентаризационной описи № ________________
Состав комиссии: председатель ______________________________________________
Члены комиссии ___________________________________________________________
Снятие остатков начато _____________________ окончено _______________________
При проверке фактического наличия оказалось:
№ п/п
№ книги учета и страницы
Полное наименование оружия и патронов
№ оружия
Производственные данные патронов
Год изготовления
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
Примечание. Графы 4, 5, 6 заполняются после снятия остатков оружия и патронов к нему.
Комиссия: председатель ____________________________________________________
(подпись)
Члены: ________________________ _______________________ ___________________
(подпись) (подпись) (подпись)
Лицо, ответственное за хранение оружия ______________________________________
(подпись)
"__" ______________ ____ г.
Приложение 8
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 мая 2017 года № 260
Приложение 25
к Правилам оборота оружия и патронов
к нему в Республике Казахстан
форма
Сличительная ведомость
результатов инвентаризации оружия и патронов к нему
на "__" _______________ ____ г.
На основании приказа руководителя ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"__" _________________ ____ г. проведена инвентаризация оружия и патронов к нему,
находящихся в ___________________________________________________________________
(наименование организации, фамилия и инициалы лица, ответственного за хранение оружия)
Снятие остатков начато "__" _____ ____ г.
окончено "__" _____ ____ г.
При инвентаризации установлено следующее:
Номер описи
Номенклатурный номер
Полное наименование оружия и патронов
Единица измерения
Числится по учетным данным
Фактическое наличие
Результаты инвентаризации
Отрегулировано за счет уточнения записей в учете
Окончательный результат инвентаризации
излишки
недостача
излишки
недостача
излишки
недостача
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого на странице: порядковых номеров _____ с № _____ по № _______
Председатель инвентаризационной Лицо, ответственное за хранение
комиссии__________________________________ оружия ______________________
(подпись) (подпись)
Члены инвентаризационной Руководитель организации
комиссии ________________________________ _____________________________________
(подпись) (подпись)
"__" _____________ ____ г.