"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлардың айналымын бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 27 шілдедегі № 453 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлардың айналымын бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Жоба
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар айналымын бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 3 шілдедегі Қылмыстық кодексінде (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 13-I, 13-II, 83-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат, № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140-құжат,; № 22-III, 149-құжат; 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-ІІ, 67-кұжат; № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат):
296-бапқа ескертудің 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Есірткі және психотроптық заттардың мөлшері Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды шағын, ірі және өте ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестеде айқындалады. Есірткі мен психотроптық зат тектестердің шағын, ірі және аса ірі мөлшері өздері тектестері болып табылатын есірткі және психотроптық заттардың шағын, ірі және аса ірі мөлшеріне сәйкес келеді.".
2. "Есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" 1998 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998ж., № 17-18, 221-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2002 ж., № 10, 106-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 5-6, 30-құжат; № 24, 148-құжат; 2009 ж., 18, 84-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 9, 81-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 12, 57-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 56-құжат, № 24, 126-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2017 года № 453
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 13-I, 13-II, ст. 83; № 21, ст. 122; 2015 г., № 16, ст.79, № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140; № 22- III, ст. 149; 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7- II, ст. 55; № 8- II, ст. 67; № 12, ст. 87; № 24, ст. 126):
пункт 1 примечания к статье 296 изложить в следующей редакции:
"1. Размер наркотических средств и психотропных веществ определяется сводной таблицей об отнесении наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров к небольшим, крупным и особо крупным размерам, обнаруженных в незаконном обороте, утверждаемой Правительством Республики Казахстан. Небольшой, крупный и особо крупный размеры аналогов наркотических средств и психотропных веществ соответствуют небольшому, крупному и особо крупному размерам наркотических средств и психотропных веществ, аналогами которых они являются.".
2. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 17-18, ст. 221; 2000 г., № 6, ст. 141; 2002 г., № 10, ст. 106; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 5-6, ст. 30; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; 2011 г., № 1, ст. 2; № 9, ст. 81; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32; № 15, ст. 97; 2013 г., № 12, ст. 57; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, cт. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 7-II, ст. 56; № 24, ст. 126):

1) 1-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) есірткі, психотроптық зат тектестер - құрылымдық формулалары есірткі, психотроптық заттардың құрылымдық формулаларындағы бір немесе бірнеше сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын олардың алмастырғыштарына ауыстырумен түзілген, Қазақстан Республикасында бақылауға жататын Есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлар тізіміне енгізілмеген химиялық заттар;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштар - есірткі, психотроптық зат тектестерін дайындау кезінде пайдаланылатын және Есірткі, психотроптық заттардың құрылымдық формулаларындағы сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштары тізіміне енгізілген бір валентті немесе екі валентті атомдар немесе атомдар тобы;";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды шағын, ірі және өте ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кесте - Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін, есірткі, психотроптық заттардың, сол тектестер мен прекурсорлардың сот сараптамасы органдары айқындайтын және кейіннен әкімшілік не қылмыстық жауаптылықтың туындауына негіз болып табылатын (шағын, ірі, өте ірі) мөлшердегі белгіленген түрлерінің тізбесі;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімі - Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін, халықаралық конвенциялар негізінде нөмірленген және тиісті кестелер мен тізімге біріктірілген, Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізбесі;";
мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) Есірткі, психотроптық заттардың құрылымдық формулаларындағы сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштар тізімі - сот сараптамасы органдары айқындайтын және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін бір валентті немесе екі валентті атомдар немесе атомдар тобының тізбесі;";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) құрамында есірткі, психотроптық заттар бар өсімдіктерді жинау - халықаралық конвенцияларға сәйкес Қазақстан Республикасында бақылауға жататын Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізіміне енгізілген, құрамында есірткі бар жабайы өсетін немесе егілетін өсімдіктерді жинау;";
32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"32) препарат - Қазақстан Республикасында бақылауға жататын Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізіміне енгізілген, құрамында бір немесе бірнеше есірткі, психотроптық заттар немесе прекурсорлар бар кез келген физикалық күйдегі қоспа;".

1) в статье 1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) аналоги наркотических средств, психотропных веществ – химические вещества, не включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, структурные формулы которых образованы заменой одного или нескольких атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп в структурных формулах наркотических средств, психотропных веществ на их заместители;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) заместители атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп – одновалентные или двухвалентные атомы или группы атомов, используемые при изготовлении аналогов наркотических средств, психотропных веществ и включенные в Список заместителей атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп в структурных формулах наркотических средств, психотропных веществ;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) сводная таблица об отнесении наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров к небольшим, крупным и особо крупным размерам, обнаруженных в незаконном обороте, – утверждаемый Правительством Республики Казахстан перечень видов наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров с установленными размерами (небольшими, крупными, особо крупными), которые определяются органами судебной экспертизы и в последующем являются основанием для наступления административной либо уголовной ответственности;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, – утверждаемый Правительством Республики Казахстан перечень подлежащих контролю в Республике Казахстан наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, пронумерованных и объединенных в соответствующие таблицы и список на основе международных конвенций;";
дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) Список заместителей атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп в структурных формулах наркотических средств, психотропных веществ – определяемый органами судебной экспертизы и утверждаемый Правительством Республики Казахстан перечень одновалентных или двухвалентных атомов или групп атомов;";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) сбор растений, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, – собирание дикорастущих или культивируемых наркотикосодержащих растений, включенных в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан в соответствии с международными конвенциями;";
подпункт 32) изложить в следующей редакции:
"32) препарат – смесь веществ в любом физическом состоянии, содержащая одно или несколько наркотических средств, психотропных веществ или прекурсоров, включенных в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан;".

2) 2-бап мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2, 1-3 және 1-4-тармақтарымен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізімін, Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды шағын, ірі және өте ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестені және Есірткі, психотроптық заттардың құрылымдық формулаларындағы сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштар тізімін осы баптың 1-2-тармағында жазылған негіздерде есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер және прекурсорлар айналымы саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді және заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялануға жатады.
1-2. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізіміне заттарды енгізу мына негіздердің бірі бойынша:
Біріккен Ұлттар Ұйымының Халықаралық есірткіні бақылау комитетінен ұсынымдар келіп түскен кезде;
Еуразиялық экономикалық одақ елдерінде бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізімдерінде, тізбелерінде, кестелерінде зат бар болған кезде жүзеге асырылады.
1-3. Заттарды есірткі, психотроптық заттары тектестерге жатқызу Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен сот сараптамасын жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Сараптама мәні заттың құрылымдық формуласын Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттардың және прекурсорлардың құрылымдық формулаларымен ара қатынасын белгілеу және бұл құрылымдық формулада бір немесе бірнеше сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштардың бар-жоғын айқындау болып табылады;
1-4. Біріккен Ұлттар Ұйымының Халықаралық есірткіні бақылау комитетінің және Еуразиялық экономикалық одақ елдерінің бақылауында жоқ психобелсенді зат айналымда табылған жағдайда, оны есірткі, психотроптық заттарға және прекурсорларға жатқызу БҰҰ-ның 1988 жылғы Есірткі құралдарының және психотроптық заттардың заңсыз айналымына қарсы күрес туралы конвенциясына сәйкес жүзеге асырылады.";
3) 5-бап:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
1-1. Қазақстан Республикасының Үкіметі есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер және прекурсорлар айналымы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган уәкілетті органдармен келісу бойынша әзірлеген Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімін, Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестермен прекурсорларды шағын, ірі және өте ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестені және Есірткі, психотроптық заттардың құрылымдық формулаларындағы сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштар тізімін бекітеді, сондай-ақ оларды қалыптастыру тәртібін айқындайды.";

2) статью 2 дополнить пунктами 1-1, 1-2, 1-3 и 1-4 следующего содержания:
"1-1. Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, сводная таблица об отнесении наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров к небольшим, крупным и особо крупным размерам, обнаруженных в незаконном обороте, и Список заместителей атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп в структурных формулах наркотических средств, психотропных веществ утверждаются Правительством Республики Казахстан по представлению уполномоченного государственного органа в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров на основаниях, изложенных в пункте 1-2 настоящей статьи, и подлежат официальному опубликованию в установленном законодательством порядке.
1-2. Включение вещества в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, осуществляется по одному из следующих оснований:
при поступлении рекомендаций Международного Комитета по контролю над наркотиками Организации Объединенных Наций;
при наличии вещества в списках, перечнях, таблицах наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в странах Евразийского экономического союза.
1-3. Отнесение веществ к аналогам наркотических средств, психотропных веществ осуществляется путем проведения судебной экспертизы в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
Предметами экспертизы являются соотнесение структурной формулы вещества со структурными формулами наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, и определение наличия в этой структурной формуле одного или нескольких заместителей атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп.
1-4. В случае обнаружения в обороте психоактивного вещества, не находящегося под контролем Международного комитета по контролю над наркотиками Организации Объединенных Наций и стран Евразийского экономического союза, отнесение его к наркотическим средствам, психотропным веществам и прекурсорам осуществляется в соответствии с Конвенцией ООН о борьбе против незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ 1988 года.";
3) статью 5:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Правительство Республики Казахстан утверждает разработанные уполномоченным государственным органом в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров по согласованию с уполномоченными органами Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, Сводную таблицу об отнесении наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров к небольшим, крупным и особо крупным размерам, обнаруженных в незаконном обороте, и Список заместителей атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп в структурных формулах наркотических средств, психотропных веществ, а также определяет порядок их формирования.";

3-тармақтың 5) тармақшасында "өте ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестеге" деген сөздерден кейін "және Есірткі, психотроптық заттардың құрылымдық формулаларындағы сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштар тізіміне" деген сөздермен толықтырылсын;";
4) 6-баптың 2-тармағы 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) құрамында Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне енгізілген есірткі заттары бар өсімдіктер өсірілетін жер учаскелеріне тексеріп-қарау жүргізуге;";
5) 8-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне енгізілген есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорларға мемлекеттік квота - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын қажеттілік есебі, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес лицензиясы бар заңды тұлғалар олардың айналымын осы қажеттілік шегінде жүзеге асырады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қамтамасыз ету нормативін үлестік бөлу Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне енгізілген барлық есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорларға, сондай-ақ есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымын жүзеге асыратын заңды тұлғалар мәлімдеген, құрамында аталған заттар бар өнімдерге қатысты жүзеге асырылады.";
6) 10-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар өндіретін, дайындайтын, өңдейтін заңды тұлғалар заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы заңнамада белгіленген тәртіппен міндетті түрде тіркелуі тиіс.";
7) 11-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімінде санамаланған заттар құрамында бар дәрілік заттарды таңбалау кезінде осы заттардың атаулары және олардың салмақ бірлігімен немесе процентпен алынған құрамы көрсетіледі.";
8) 15-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне енгізілген, медициналық мақсаттарда пайдаланылатын құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік препараттарды ең ұзақ тағайындалу мерзімін, сондай-ақ олардың бір рецепт бойынша жазып беру мен босатуға болатын мөлшерін белгілейді.";

в подпункте 5) пункта 3 после слов "обнаруженных в незаконном обороте," дополнить словами "и в Список заместителей атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп в структурных формулах наркотических средств, психотропных веществ,";
4) подпункт 3) пункта 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"3) производить осмотр земельных участков, на которых культивируются растения, содержащие наркотические вещества, внесенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан;";
5) в статье 8:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственная квота на наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, – определяемый Правительством Республики Казахстан расчет потребности, в пределах которой осуществляется их оборот юридическими лицами, имеющими лицензии в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Долевое распределение норматива обеспечения осуществляется в отношении всех наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, включенных в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, а также продукции, содержащей указанные вещества и средства, заявленной юридическими лицами, осуществляющими оборот наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.";
6) пункт 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2. Юридические лица, производящие, изготавливающие, перерабатывающие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, подлежат обязательной регистрации в порядке, установленном законодательством о государственной регистрации юридических лиц.";
7) пункт 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"2. При маркировке лекарственных средств, содержащих в своем составе вещества, перечисленные в Списке наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, указываются названия данных веществ и содержание их в единицах веса или процентах.";
8) пункт 5 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"5. Уполномоченный орган в области здравоохранения определяет максимальные сроки назначения конкретных лекарственных препаратов, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, используемые в медицинских целях, внесенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, а также их количество, допускаемое к выписке и отпуску в одном рецепте.";

9) 16-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан      Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне енгізілген, медициналық мақсатта пайдалануға рұқсат етілген дәрілік заттарға Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген барлық дәрілік заттарға қолданылатын ережелер, егер бұл ережелер осы Заңға қайшы келмесе, қолданылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан       Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне енгізілген есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорларды медициналық мақсатта қолдану Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне енгізілген құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік препараттарды қолдану құқығы азаматтық мақсаттағы санитариялық көлікке қолданылады. Аталған құқықты азаматтық мақсаттағы көліктің басқа түрлерінде заңсыз іске асыру Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа әкеп соғады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Оқыс оқиғаларда алғашқы медициналық көмек көрсету үшін ғана пайдаланылатын құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар, Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне енгізілген дәрілік препараттар:
1) азаматтық мақсаттағы көлікте;
2) тактикалық сабақтарға (жүзу ауданына) және даладағы (теңіздегі) оқу-жаттығуларға шығу кезінде әскери машиналарда (кемелерде);
3) ұшу кезінде ұшу аппараттарындағы ұшқыштың дәрі қобдишасында;
4) мемлекеттік мекемелердің, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың шұғыл көмек шкафтарында (қаттағыштарында) болуы мүмкін.
Оларды қолдануға рұқсатты және есепке алу тәртібін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша белгілейді.
10) 23-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне енгізілген прекурсорларды әзірлеу, өндіру, өңдеу, сақтау, тасымалдау, жөнелту, сату, бөлу, сатып алу, пайдалану, Қазақстан Республикасының аумағына әкелу, Қазақстан Республикасының аумағынан әкету, оларды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу осы Заңда және Қазақстан Республикасының соған сәйкес қабылданатын прекурсорлар, сондай-ақ есірткі және психотроптық заттарды өндіру үшін пайдаланылатын аспаптар мен жабдықтар туралы нормативтік құқықтық актілерде реттеледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

9) в статье 16:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. На разрешенные к использованию в медицинских целях лекарственные препараты, внесенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, распространяются положения, применяемые ко всем лекарственным средствам, установленные законодательством Республики Казахстан, если эти положения не противоречат настоящему Закону.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Применение в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, внесенных в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Право применения лекарственных препаратов, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, внесенных в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, распространяется на санитарный транспорт гражданского назначения. Незаконная реализация указанного права на других видах транспорта гражданского назначения влечет ответственность в порядке, установленном законами Республики Казахстан.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Лекарственные препараты, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, используемые только для оказания первой медицинской помощи в экстренных случаях, внесенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, могут находиться:
1) на транспорте гражданского назначения;
2) в боевых машинах (кораблях) при выходе на тактические занятия (в район плавания) и полевые (морские) учения;
3) на летательных аппаратах при выполнении полетов в аптечке летчика;
4) в шкафах (укладках) неотложной помощи государственных учреждений, Вооруженных сил, других войск и воинских формирований.
Разрешение на их применение и порядок учета устанавливаются уполномоченным государственным органом в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
10) в статье 23:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Разработка, производство, переработка, хранение, перевозка, пересылка, реализация, распределение, приобретение, использование, ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан, транзит через территорию Республики Казахстан прекурсоров, внесенных в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, регулируются настоящим Законом и принимаемыми в соответствии с ним нормативными правовыми актами Республики Казахстан о прекурсорах, а также инструментах и оборудовании, используемых для производства наркотических средств и психотропных веществ.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне енгізілген заттардың бірі заңсыз түрде есірткі заттарын немесе психотроптық заттарды дайындау мақсатында пайдалануға арналғандығына дәлелдер болған жағдайларда прекурсорларға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оны одан әрі қарай пайдалану туралы сот шешім қабылдағанға дейін оған дереу тыйым салынады.";
11) 24-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне (II, III кестелер) енгізілген есірткі мен психотроптық заттарды, сол тектестерді жарнамалау медицина және фармацевтика қызметкерлеріне арналған арнайы баспасөз басылымдарында ғана жүзеге асырылуы мүмкін. Есірткі немесе психотроптық заттары, сол тектестері бар дәрілік препараттардың үлгілерін жарнамалау мақсатында таратуға тыйым салынады.";
12) 38-бапта "(1,2-қосымшалар)" деген сөздер алынып тасталсын;
13) 1 және 2-қосымшалар алынып тасталсын.
2-бап. Осы Заң қолданысқа енгізілген күннен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-тармақты, 1) тармақшаның бірінші, екінші, үшінші, төртінші және бесінші абзацтарын, 2) тармақшаның бірінші абзацын, 2-тармақшаның бірінші абзацын, 1-баптың 2-тармағының 12) және 13) тармақшасын қоспағанда осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

"4. В случаях, когда имеются доказательства, что одно из веществ, внесенных в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, предназначено для использования в целях незаконного изготовления наркотического средства или психотропного вещества, на прекурсоры незамедлительно накладывается арест до принятия решения судом о его дальнейшем использовании в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
11) пункт 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"2. Реклама наркотических средств и психотропных веществ, их аналогов, внесенных в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан (Таблицы II и III), может осуществляться исключительно в специализированных печатных изданиях, рассчитанных для медицинских и фармацевтических работников. Распространение в целях рекламы образцов лекарственных препаратов, содержащих наркотические средства или психотропные вещества, их аналоги, запрещается.";
12) в статье 38 слова "(приложения 1, 2)" исключить;
13) приложения 1 и 2 исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 1, абзацев первого, второго, третьего, четвертого и пятого подпункта 1), абзаца первого подпункта 2), абзаца первого подпункта 3), подпунктов 12) и 13) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после дня введения в действие настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан