"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 31 тамыздағы № 522 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ КОДЕКСІ "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДАҒЫ КЕДЕНДІК РЕТТЕУ ТУРАЛЫ"
1-БӨЛІМ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-тарау. Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы жалпы ережелер
1-бап. Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу
2-бап. Уәкілетті мемлекеттік органдардың құзыреті
3-бап. Осы Кодексте пайдаланылатын негізгі ұғымдар
4-бап. Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы
5-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы туралы ақпараттандыру
6-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленетін мерзімдерді есептеу тәртібі
7-бап. Кедендік-тарифтік реттеу шараларын, тыйым салуды және шектеулерді, ішкі нарықты қорғау шараларын, Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын қолдану
8-бап. Тыйым салуды және шектеулерді сақтау
9-бап. Кедендік құжаттар
2-тарау. Қазақстан Республикасының Кеден органдары
10-бап. Қазақстан Республикасының кеден органдары жүйесі
11-бап. Кеден органдары қызметінің принциптері
12-бап. Кеден органдарына берілетін тапсырмалар
13-бап. Кеден органдарының құқықтары
14-бап. Кеден органдарының міндеттері
15-бап. Кеден органдарының және олардың лауазымды тұлғаларының жауапкершілігі
16-бап. Кедендік инфрақұрылым
17-бап. Кеден ісі саласындағы құқық қорғау қызметі
18-бап. Кеден органдарының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасынан шығып кеткен су және әуе кемелерін ұстау (қайтару) жөніндегі және көлік құралдарын тоқтату жөніндегі құқығы
19-бап. Кеден органдарының алған ақпаратқа қатысы
20-бап. Кеден органдары қабылдаған шешімдерді және кедендік бақылауды жүргізу нәтижелерін өзара тану
21-бап. Кеден органдарының және олардың лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану
22-бап. Кеден органының консультация беруі және алдын ала шешім қабылдауы
23-бап. Кедендік статистиканы жүргізу, кедендік статистиканың деректерін пайдалану және беру

О проекте Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2017 года № 522
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
КОДЕКС
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН "О ТАМОЖЕННОМ РЕГУЛИРОВАНИИ В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН"
РАЗДЕЛ I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Глава 1. Основные положения о таможенном регулировании в Республике Казахстан
Статья 1. Таможенное регулирование в Республике Казахстан
Статья 2. Компетенция уполномоченных государственных органов
Статья 3. Основные понятия, используемые в настоящем Кодексе
Статья 4. Таможенное законодательство Республики Казахстан
Статья 5. Информирование о таможенном законодательстве Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан
Статья 6. Порядок исчисления сроков, устанавливаемых таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан
Статья 7. Применение мер таможенно-тарифного регулирования, запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка, таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, налогового законодательства Республики Казахстан
Статья 8. Соблюдение запретов и ограничений
Статья 9. Таможенные документы
Глава 2. Таможенные органы Республики Казахстан
Статья 10. Система таможенных органов Республики Казахстан
Статья 11. Принципы деятельности таможенных органов
Статья 12. Задачи таможенных органов
Статья 13. Права таможенных органов
Статья 14. Обязанности таможенных органов
Статья 15. Ответственность таможенных органов и их должностных лиц
Статья 16. Таможенная инфраструктура
Статья 17. Правоохранительная деятельность в сфере таможенного дела
Статья 18. Права таможенных органов по остановке транспортных средств и по задержанию (возврату) покинувших таможенную территорию Евразийского экономического союза водных и воздушных судов
Статья 19. Отношение к информации, полученной таможенными органами
Статья 20. Взаимное признание решений, принятых таможенными органами, и результатов проведения таможенного контроля
Статья 21. Обжалование решений, действий (бездействия) таможенных органов или их должностных лиц
Статья 22. Консультирование и принятие предварительных решений таможенными органами
Статья 23. Ведение таможенной статистики, использование и предоставление данных таможенной статистики

24-бап. Кеден органдарының тұлғалар туралы ақпарат жинауы
25-бап. Құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасу
26-бап. Кеден органдарының сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен (сыртқы экономикалық қызметке қатысушылармен), уәкілетті экономикалық операторлармен, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен, олардың қауымдастықтарымен және бірлестіктерімен өзара қарым-қатынасы
27-бап. Көліктің жекелеген түрлерінде кедендік бақылау жүргізу кезінде кеден органдарының басқа да тұлғалармен өзара іс-қимылы
28-бап. Кеден органдарының кедендік пломбалары және мөрлері бар тауарларды тасымалдау үшін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын жіберуге жол беруі
3-тарау. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында немесе оның шегінен тысқары жерлерде оларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету туралы жалпы ережелер
29-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу
30-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізетін орындар
31-бап. Кеден органдарына алдын ала ақпаратты табыс ету
32-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу кезінде тыйым салуды және шектеулерді сақтау
33-бап. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында немесе оның шегінен тысқары жерлерде иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету
34-бап. Тауарлардың кедендік бақылауда болуы
35-бап. Жарамсыз болып қалған, бұзылған немесе зақымданған тауарлар
36-бап. Сот шешімімен тәркіленген немесе мемлекеттің меншігіне айналдырылған немесе өндіріп алу қолданылған шетел тауарлары
37-бап. Мүдделі тұлғалардың және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алуы
38-бап. Кеден органдарына есептілікті табыс ету
4-тарау. Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы. Тауарларды сыныптау
39-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы және оны жүргізу
40-бап. Тауарларды сыныптау
41-бап. Тауарларды сыныптау туралы шешімдер, кеден органдары қабылдайтын тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдер мен түсіндірмелер
42-бап. Уәкілетті органның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдері мен түсіндірмелері
43-бап. Комиссияның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдері мен түсіндірмелері

Статья 24. Сбор таможенными органами информации о лицах
Статья 25. Обмен документами и (или) сведениями
Статья 26. Взаимоотношения таможенных органов с лицами, осуществляющими внешнеэкономическую деятельность (участниками внешнеэкономической деятельности), уполномоченными экономическими операторами, лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, их ассоциациями и объединениями
Статья 27. Взаимодействие таможенных органов с другими лицами при проведении таможенного контроля на отдельных видах транспорта
Статья 28. Допущение таможенными органами транспортных средств международной перевозки для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями
Глава 3. Общие положения о перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, владении, пользовании и (или) распоряжении ими на таможенной территории Евразийского экономического союза или за ее пределами
Статья 29. Перемещение товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза
Статья 30. Места перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза
Статья 31. Представление таможенным органам предварительной информации
Статья 32. Соблюдение запретов и ограничений при перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза
Статья 33. Владение, пользование и (или) распоряжение товарами на таможенной территории Евразийского экономического союза или за ее пределами
Статья 34. Нахождение товаров под таможенным контролем
Статья 35. Товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные
Статья 36. Иностранные товары, которые по решению суда конфискованы или обращены в собственность государства или на которые обращено взыскание
Статья 37. Отбор проб и (или) образцов товаров заинтересованными лицами, государственными органами государств-членов Евразийского экономического союза
Статья 38. Представление таможенным органам отчетности
Глава 4. Единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза. Классификация товаров
Статья 39. Единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и ее ведение
Статья 40. Классификация товаров
Статья 41. Решения о классификации товаров, решения и разъяснения о классификации отдельных видов товаров, принимаемые таможенными органами
Статья 42 Решения и разъяснения уполномоченного органа о классификации отдельных видов товаров
Статья 43. Решения и разъяснения Комиссии о классификации отдельных видов товаров

44-бап. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау тәртібі
45-бап. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш
46-бап. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдау мерзімі және шешімнің қолданыс мерзімі
47-бап. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу, оның қолданысын тоқтату немесе оны кері қайтарып алу
48-бап. Тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдердің жариялылығы
49-бап. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жинақталымдамбаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім қабылдау тәртібі
50-бап. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім қабылдау мерзімі және мұндай шешімнің қолданыс мерзімі
51-бап. Жинақталмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімді өзгерту немесе оның қолданылуын тоқтату
52-бап. Жинақталмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің қолданысы тоқтатылған кезде тауарларды сыныптау
53-бап. Жинақталмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімдердің есебі
54-бап. Жинақталмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің қолданылу мерзімін ұзарту
5-тарау. Тауарлардың шығарылған жері
55-бап. Тауарлардың шығарылған жерін анықтау
56-бап. Тауарлардың шығарылған жерін растау және тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттар
57-бап. Тауардың шығарылған жері туралы декларация
58-бап. Тауардың шығарылған жері туралы сертификат
59-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдер
60-бап. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерді қабылдау тәртібі
61-бап. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш
62-бап. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдау мерзімі және оның қолданыс мерзімі
63-бап. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу, оның қолданысын тоқтату немесе оны кері қайтарып алу
6-тарау. Тауарлардың кедендік құны
64-бап. Анықтамалар
65-бап. Тауарлардың кедендік құны туралы жалпы ережелер
66-бап. Әкелінетін тауарлармен жасалған мәміленің құны жөніндегі әдіс (1-әдіс)
67-бап. Әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға қосымша есептеулер
68-бап. Бірдей тауарлармен мәміле құны бойынша әдіс (2-әдіс)
69-бап. Біртекті тауарлармен мәміле құны бойынша әдіс (3-әдіс)
70-бап. Шегеру әдісі (4-әдіс)
71-бап. Қосу әдісі (5-әдіс)
72-бап. Резервтік әдіс (6-әдіс)
73-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың кедендік құнын айқындау
2-БӨЛІМ. КЕДЕНДІК ТӨЛЕМДЕР, САЛЫҚТАР, АРНАЙЫ, ДЕМПИНГКЕ ҚАРСЫ, ӨТЕМ БАЖДАРЫ

Статья 44. Порядок принятия предварительного решения о классификации товара
Статья 45. Заявление о принятии предварительного решения о классификации товара
Статья 46. Срок принятия и срок действия предварительного решения о классификации товара
Статья 47. Внесение изменений в предварительное решение о классификации товара, прекращение его действия или отзыв
Статья 48. Гласность предварительных решений о классификации товаров
Статья 49. Порядок принятия решения о классификации товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
Статья 50. Срок принятия решения о классификации товара в несобранном виде и срок действия такого решения
Статья 51. Изменение или прекращение действия решения о классификации товара в несобранном виде
Статья 52. Классификация товара при прекращении действия решения о классификации товара в несобранном виде
Статья 53. Учет решений о классификации товара в несобранном виде
Статья 54. Продление срока действия решения о классификации товара в несобранном виде
Глава 5. Происхождение товаров
Статья 55. Определение происхождения товаров
Статья 56. Подтверждение происхождения товаров и документы о происхождении товаров
Статья 57. Декларация о происхождении товара
Статья 58. Сертификат о происхождении товара
Статья 59. Предварительные решения о происхождении товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза
Статья 60. Порядок принятия предварительного решения о происхождении товара
Статья 61. Заявление о принятии предварительного решения о происхождении товара
Статья 62. Срок принятия и срок действия предварительного решения о происхождении товара
Статья 63. Внесение изменений в предварительное решение о происхождении товара, прекращение его действия или отзыв
Глава 6. Таможенная стоимость товаров
Статья 64. Определения
Статья 65. Общие положения о таможенной стоимости товаров
Статья 66. Метод по стоимости сделки с ввозимыми товарами (метод 1)
Статья 67. Дополнительные начисления к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары
Статья 68. Метод по стоимости сделки с идентичными товарами (метод 2)
Статья 69. Метод по стоимости сделки с однородными товарами (метод 3)
Статья 70. Метод вычитания (метод 4)
Статья 71. Метод сложения (метод 5)
Статья 72. Резервный метод (метод 6)
Статья 73. Определение таможенной стоимости товаров, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза
РАЗДЕЛ 2. ТАМОЖЕННЫЕ ПЛАТЕЖИ, НАЛОГИ, СПЕЦИАЛЬНЫЕ, АНТИДЕМПИНГОВЫЕ, КОМПЕНСАЦИОННЫЕ ПОШЛИНЫ

7-тарау. Кедендік төлемдер, салықтар туралы жалпы ережелер
74-бап. Кедендік төлемдер, салықтар
75-бап. Кедендік баж ставкаларының түрлері
76-бап. Кедендік алымдар
77-бап. Кедендік алымдардың түрлері, төлеу мерзімі және тәртібі
78-бап. Аванстық төлемдер
79-бап. Кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктер және тарифтік преференциялар
80-бап. Кедендік алымдарды төлеу бойынша жеңілдіктер, сондай-ақ кедендік алымдар төленбеген жағдайларда
81-бап. Кедендік баждарды, кедендiк алымдарды, салықтарды төлеушілер
8-тарау. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу
82-бап. Кедендік баждарды, салықтарды салу объектісі және кедендік баждарды, салықтарды есептеуге арналған база
83-бап. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу
84-бап. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін қолданылатын кедендік баждардың, салықтардың мөлшерлемелері
85-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы. Кедендік баждар, салықтар төленбейтін жағдайлар
86-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау
87-бап. Белгіленген мерзімде төленбеген кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары туралы хабарламаны тапсыру тәртібі
88-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеудің мерзімі және есептеу ерекшеліктері
89-бап. Кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша талап қоюдың өту мерзімі
9-тарау. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдері мен тәртібі
90-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдері
91-бап. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімдерін өзгерту
92-бап. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыруды немесе бөліп төлеуді жоқ қылу, бас тарту, кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыруды немесе бөліп төлеуді ұсыну тәртібі, мерзімдері және негіздері. Кедендік бажды төлеудің мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп-бөліп төлеуді ұсыну туралы шешімнің қолданысын тоқтату
93-бап. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін берілетін пайыздар
94-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу тәртібі
95-бап. Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың бюджетке кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдарды, өсімпұлдарды, пайыздарды аудару бөлігіндегі міндеттері
10-тарау. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету
96-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің жалпы шарттары

Глава 7. Общие положения о таможенных платежах, налогах
Статья 74. Таможенные платежи, налоги
Статья 75. Виды ставок таможенных пошлин
Статья 76. Таможенные сборы
Статья 77. Виды, сроки и порядок уплаты таможенных сборов
Статья 78. Авансовые платежи
Статья 79. Льготы по уплате таможенных платежей, налогов и тарифные преференции
Статья 80. Льготы по уплате таможенных сборов, а также случаи, когда таможенные сборы не уплачиваются
Статья 81. Плательщики таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов
Глава 8. Исчисление таможенных пошлин, налогов
Статья 82. Объект обложения таможенными пошлинами, налогами и база для исчисления таможенных пошлин, налогов
Статья 83. Исчисление таможенных пошлин, налогов
Статья 84. Ставки таможенных пошлин, налогов, применяемые для исчисления таможенных пошлин, налогов
Статья 85. Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов. Случаи, когда таможенные пошлины, налоги не уплачиваются
Статья 86. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Статья 87. Порядок вручения уведомления о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов
Статья 88. Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, срок их уплаты и особенности исчисления
Статья 89. Срок исковой давности по таможенным пошлинам, таможенным сборам, налогам, пеням, процентам
Глава 9. Сроки и порядок уплаты таможенных пошлин, налогов
Статья 90. Сроки уплаты таможенных пошлин, налогов
Статья 91. Изменение сроков уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов
Статья 92. Сроки, основания и порядок предоставления отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин, отказа, аннулирования отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин. Прекращение действия решения о предоставлении отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин
Статья 93. Проценты за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин
Статья 94. Порядок уплаты таможенных пошлин, налогов
Статья 95. Обязанности банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в части перечисления таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, пеней, процентов в бюджет
Глава 10. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Статья 96. Общие условия обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов

97-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері
98-бап. Ақшалай қаражатты (ақшаны) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолдану
99-бап. Банк кепілдігін кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолдану
100-бап. Кепілгерлік шартын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолдану
101-бап. Мүліктік кепілді кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолдану
102-бап. Сақтандыру шартын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолдану
103-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын бас қамтамасыз ету
104-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етудің мөлшерін айқындау
105-бап. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді тіркеу
11-тарау. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдар, пайыздардың мен аванстық төлемдер, есептелген, есепке жатқызылған, төленген сомаларын есепке алу. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың өсімпұлдардың, пайыздардың төленген сомаларын және кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақшалай қаражаттың (ақшаның) сомаларын қайтару (есепке жатқызу)
106-бап. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдар мен пайыздардың есептелген, есепке жатқызылған, төленген сомаларын есепке алу
107-бап. Кеден органының есепке алуы кеден органында жүргізілетін берешектердің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді беруі
108-бап. Артық төленген (өндіріп алынған) кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдар мен пайыздардың сомалары
109-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, аванстық төлемдердің сомаларын, ақша құралдарын (ақшаны), сондай-ақ өзге де ақша құралдарын есепке жатқызу, қайтару
110-бап. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың сомаларын есепке жатқызу
111-бап. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың артық төленген және (немесе) өндіріп алынған сомаларын қайтару
112-бап. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың қате төленген сомаларын есепке жатқызу, қайтару

Статья 97. Способы обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Статья 98. Использование денежных средств (денег) в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Статья 99. Применение банковской гарантии в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Статья 100. Применение договора поручительства в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Статья 101. Применение залога имущества в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Статья 102. Применение договора страхования в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Статья 103. Генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Статья 104. Определение размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Статья 105. Регистрация обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Глава 11. Учет исчисленных, начисленных, уплаченных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пени, процентов и авансовых платежей. Зачет (возврат) уплаченных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пени, процентов и сумм денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Статья 106. Учет исчисленных, начисленных, уплаченных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней и процентов
Статья 107 Предоставление таможенными органами сведений об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которой ведется в таможенном органе
Статья 108. Излишне уплаченные (взысканные) суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пени и процентов
Статья 109. Зачет, возврат сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, авансовых платежей, денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, а также иных денежных средств
Статья 110. Зачет сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов
Статья 111. Возврат излишне уплаченных и (или) взысканных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов
Статья 112. Зачет, возврат ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пени, процентов

113-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде енгізілген аванстық төлемдерді есепке жатқызу, қайтару
114-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақшалай қаражаттардың (ақшаның) сомаларын есепке жатқызу, қайтару
115-бап. Соттың шешімімен электрондық аукциондар қорытындысының күшін жою нәтижесінде кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың төленген сомаларын қайтару
12-тарау. Кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өндіріп алу
1-параграф. Кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өндіріп алу туралы жалпы ережелер
116-бап. Кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өндіріп алу туралы жалпы ережелер
117-бап. Кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өтеу туралы хабарлама
118-бап. Кедендік төлемдер, салықтар арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарламаны тапсыру және орындау тәртібі
119-бап. Кедендік төлемдер, салықтар арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы
120-бап. Кедендік төлемдер, салықтар арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу тәртібі
121-бап. Кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектің сомаларын өндіріп алуды және есептен шығаруды үмітсіз деп тану
122-бап. Кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті аванстық төлемдердің, артық төленген кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары есебінен, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерін орындауды қамтамасыз ету есебінен өндіріп алу
2-параграф. Кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеуді қамтамасыз ету тәсілдері
123 -бап. Жалпы ережелер
124-бап. Кедендік төлемдердiң, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарының мерзiмiнде төленбеген сомасына өсiмпұл
125-бап. Төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру

Статья 113. Зачет, возврат авансовых платежей, внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Статья 114. Зачет, возврат сумм денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Статья 115. Возврат уплаченной сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пени в результате отмены итогов электронных аукционов по решению суда
Глава 12. Взыскание задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов
Параграф 1. Общие положения о взыскании задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов
Статья 116. Основные положения о взыскании задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов
Статья 117. Уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов
Статья 118. Порядок вручения и исполнения уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам
Статья 119. Таможенный орган, осуществляющий взыскание задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов
Статья 120. Порядок погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам пеней, процентов
Статья 121. Признание сумм задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов безнадежными к взысканию и их списание
Статья 122. Взыскание задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов за счет сумм авансовых платежей, излишне уплаченных таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Параграф 2. Способы обеспечения погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам
Статья 123. Общие положения
Статья 124. Пеня на не уплаченную в срок сумму таможенных платежей, налогов, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам
Статья 125. Приостановление расходных операций по банковским счетам плательщика

126-бап. Төлеушінің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру
127-бап. Төлеушінің мүлікке билік етуін шектеу
3-параграф. Кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары
128-бап. Берешекті мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары
129-бап. Кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті банк шоттарындағы ақша есебінен өндіріп алу
130-бап. Төлеушiнің кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектің сомаларын оның дебиторларының шоттарынан өндiрiп алу
131-бап. Төлеушiнің билік етуі шектелген мүлкін өткізу есебінен кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектері есебіне өндіріп алу
132-бап. Төлеушiнің билік ету шектелген мүлкін кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектері есебіне өткізу тәртібі
133-бап. Төлеушiні банкрот деп тану
134-бап. Кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектері бар төлеушiлердің тізімін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау
13-тарау. Ішкі нарықты қорғау мақсатында қолданылатын арнайы, демпингке қарсы, өтем және өзге де баждар
135-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем және өзге де баждарды ішкі нарықты қорғау мақсатында қолдану
136-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарын төлеу жөніндегі міндеттеменің туындауы және тоқтатылуы. арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары төленбейтін жағдайлар
137-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу жөніндегі міндеттемені орындау
138-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеудің мерзімдері мен тәртібі
139-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету
140-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарының, өсімпұлдардың және пайыздардың есептелген, есепке жатқызылған, төленген сомаларын есепке алу
141-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарының сомаларын, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақша қаражатын (ақшаны) қайтару (есепке жатқызу)
142-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын өндіріп алу
143-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары бойынша талап қоюдың өту мерзімі

Статья 126. Приостановление расходных операций по кассе плательщика
Статья 127. Ограничение в распоряжении имуществом плательщика
Параграф 3. Меры принудительного взыскания задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам
Статья 128. Меры принудительного взыскания задолженности
Статья 129. Взыскание задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам за счет денег, находящихся на банковских счетах плательщика
Статья 130. Взыскание задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам плательщика со счетов его дебиторов
Статья 131. Взыскание за счет реализации ограниченного в распоряжении имущества плательщика
Статья 132. Порядок реализации ограниченного в распоряжении имущества плательщика в счет задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам
Статья 133. Признание плательщика банкротом
Статья 134. Публикация в средствах массовой информации списков плательщиков, имеющих задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, пеням, процентам
Глава 13. Специальные, антидемпинговые, компенсационные и иные пошлины, применяемые в целях защиты внутреннего рынка
Статья 135. Применение специальных, антидемпинговых, компенсационных и иных пошлин в целях защиты внутреннего рынка
Статья 136. Возникновение и прекращение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Случаи, когда специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины не уплачиваются
Статья 137. Исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
Статья 138. Сроки и порядок уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
Статья 139. Обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
Статья 140. Учет исчисленных, начисленных, уплаченных сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов
Статья 141. Зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
Статья 142. Взыскание специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
Статья 143. Срок исковой давности по специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам

3-БӨЛІМ. КЕДЕНДІК ОПЕРАЦИЯЛАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫ ЖАСАЙТЫН ТҰЛҒАЛАР
14-тарау. Кедендік операциялар және оларды жасайтын тұлғалар туралы жалпы ережелер
144-бап. Кедендік операцияларды жасау тәртібі
145-бап. Кеден органының кедендік операцияларды жасау орны мен уақыты
146-бап. Кедендік операцияларды жасау үшін қажетті құжаттар және (немесе) мәліметтер
147-бап. Тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кедендік операцияларды жасаудың бірінші кезектегі тәртібі
148-бап. Кеден органдарының және тұлғалардың кедендік операцияларды жасауы
149-бап. Декларант
150-бап. Декларанттың құқығы, міндеттері және жауапкершілігі
151-бап. Кедендік операцияларды жасаған кезде мүдделі тұлғалардың қатысуы
152-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілген тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау
15-тарау. Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуі және олардың келуімен байланысты кедендік операциялар
153-бап. Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуі
154-бап. Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуіне байланысты кедендік операциялар және оларды жасаудың тәртібі
155-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуі туралы кеден органын хабардар еткен кезде ұсынылатын құжаттар мен мәліметтер
156-бап. Тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және тауарлармен өзге де жүк операциялары, сондай-ақ келу орындарында жүзеге асырылатын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын өткізу
157-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлар келген кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімдері
16-тарау. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуі және осындай кетуге байланысты кедендік операциялар
158-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуіне байланысты кедендік операциялар және оларды жасаудың тәртібі
159-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың іс жүзінде әкетілуін растау
160-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлар кеткен кезде оларға қойылатын талаптар
161-бап. Тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және тауарлармен жүргізілетін өзге де жүк операциялары, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлар кеткенге дейін жүзеге асырылатын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын өткізу

РАЗДЕЛ 3. ТАМОЖЕННЫЕ ОПЕРАЦИИ И ЛИЦА, ИХ СОВЕРШАЮЩИЕ
Глава 14. Общие положения о таможенных операциях и лицах, их совершающих
Статья 144. Порядок совершения таможенных операций
Статья 145. Место и время совершения таможенными органами таможенных операций
Статья 146. Документы и (или) сведения, необходимые для совершения таможенных операций
Статья 147. Первоочередной порядок совершения таможенных операций в отношении отдельных категорий товаров
Статья 148. Совершение таможенными органами и лицами таможенных операций
Статья 149. Декларант
Статья 150. Права, обязанности и ответственность декларанта
Статья 151. Присутствие заинтересованных лиц при совершении таможенных операций
Статья 152. Совершение таможенных операций в отношении товаров, которые незаконно перемещены через таможенную границу Евразийского экономического союза
Глава 15. Прибытие товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза и таможенные операции, связанные с таким прибытием
Статья 153. Прибытие товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза
Статья 154. Таможенные операции, связанные с прибытием товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, и порядок их совершения
Статья 155. Документы и сведения, представляемые при уведомлении таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза
Статья 156. Разгрузка, перегрузка (перевалка) товаров и иные грузовые операции с товарами, а также замена транспортных средств международной перевозки, осуществляемые в месте прибытия
Статья 157. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при прибытии товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, срок их уплаты и исчисление
Глава 16. Убытие товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза и таможенные операции, связанные с таким убытием
Статья 158. Таможенные операции, связанные с убытием товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, и порядок их совершения
Статья 159. Подтверждение фактического вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза
Статья 160. Требования к товарам при их убытии с таможенной территории Евразийского экономического союза
Статья 161. Разгрузка, перегрузка (перевалка) товаров и иные грузовые операции с товарами, а также замена транспортных средств международной перевозки, осуществляемые до убытия товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза

162-бап. Авария, еңсерілмейтін күштің әсер етуі немесе өзге де мән-жайлар кезінде қолданылатын шаралар
163-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шетелдік тауарлардың кетуі кезінде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және оны есептеу
17-тарау. Тауарларды уақытша сақтау және тауарларды уақытша сақтауға қоюға байланысты кедендік операциялар
164-бап. Тауарларды уақытша сақтау туралы жалпы ережелер
165-бап. Тауарларды уақытша сақтау орындары
166-бап. Өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу тәртібі
167-бап. Өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің міндеттері
168-бап. Өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру
169-бап. Өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару
170-бап. Тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие тұлғаның өтініші бойынша орындарда тауарларды уақытша сақтау
171-бап. Тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға байланысты кедендік операциялар және оларды жүргізу тәртібі
172-бап. Тауарларды уақытша сақтау мерзімі
173-бап. Уақытша сақтауда тұрған тауарлармен операциялар
174-бап. Тауарларды уақытша сақтау кезінде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндетінің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және есептеу
18-тарау. Кедендік декларация және кедендік декларацияны берумен, тіркеумен және кері қайтарып алумен, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтердің өзгеруімен (толықтырылуымен) байланысты кедендік операциялар
175-бап. Кедендік декларация туралы жалпы ережелер
176-бап. Кедендік декларация
177-бап. Тауарларға арналған декларацияда көрсетілуі тиіс мәліметтер
178-бап. Транзиттік декларацияда көрсетілуі тиіс мәліметтер
179-бап. Кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар
180-бап. Кедендік декларацияны берумен байланысты кедендік операциялар және оларды жасау тәртібі
181-бап. Кедендік декларацияны беру мерзімі
182-бап. Берілген кедендік декларацияны тексеру, берілген кедендік декларацияны тіркеумен не тіркеуден бас тартумен байланысты кедендік операциялар және оларды жасау тәртібі
183-бап. Кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтердің өзгеруімен (толықтырылуымен) байланысты кедендік операциялар және оларды жасау тәртібі
184-бап. Кедендік декларацияны кері қайтарып алумен байланысты кедендік операциялар және оларды жасау тәртібі
185-бап. Алдын ала кедендік декларациялау

Статья 162. Меры, принимаемые при аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах
Статья 163. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при убытии иностранных товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, срок их уплаты и исчисление
Глава 17. Временное хранение товаров и таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение
Статья 164. Общие положения о временном хранении товаров
Статья 165. Места временного хранения товаров
Статья 166. Порядок включения в реестр владельцев складов хранения собственных товаров
Статья 167. Обязанности владельца склада хранения собственных товаров
Статья 168. Приостановление деятельности владельца склада хранения собственных товаров
Статья 169. Исключение из реестра владельцев складов хранения собственных товаров
Статья 170. Временное хранение в местах по заявлению лица, обладающего полномочиями в отношении товара
Статья 171. Таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение, и порядок их совершения
Статья 172. Срок временного хранения товаров
Статья 173. Операции с товарами, находящимися на временном хранении
Статья 174. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при временном хранении товаров, срок их уплаты и исчисление
Глава 18. Таможенное декларирование и таможенные операции, связанные с подачей, регистрацией и отзывом таможенной декларации, изменением (дополнением) сведений, заявленных в таможенной декларации
Статья 175. Общие положения о таможенном декларировании
Статья 176. Таможенная декларация
Статья 177. Сведения, подлежащие указанию в декларации на товары
Статья 178. Сведения, подлежащие указанию в транзитной декларации
Статья 179. Документы, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации
Статья 180. Таможенные операции, связанные с подачей таможенной декларации, и порядок их совершения
Статья 181. Срок подачи таможенной декларации
Статья 182. Проверка поданной таможенной декларации, таможенные операции, связанные с регистрацией либо отказом в регистрации поданной таможенной декларации, и порядок их совершения
Статья 183. Таможенные операции, связанные с изменением (дополнением) сведений, заявленных в таможенной декларации, и порядок их совершения
Статья 184. Таможенные операции, связанные с отзывом таможенной декларации, и порядок их совершения
Статья 185. Предварительное таможенное декларирование

186-бап. Толық емес кедендік декларациялау
187-бап. Мерзімдік кедендік декларациялау
188-бап. Еркін қойманың ЕЭА аумағына әкелінетін немесе еркін қойманың ЕЭА аумағынан әкетілетін Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын мерзімдік кедендік декларациялау
189-бап. Уақытша кедендік декларациялау
190-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарды кедендік декларациялау ерекшеліктері
191-бап. Кеден органының лауазымды тұлғасы кедендік декларацияны толтыруы
19-тарау. Тауарларды шығару және тауарларды шығарумен байланысты кедендік операциялар
192-бап. Тауарларды шығару және тауарларды шығарумен және оларды жоюмен байланысты кедендік операциялар жасау тәртібі туралы жалпы ережелер
193-бап. Тауарларды шығару мерзімдері
194-бап. Тауарларға арналған декларацияларды бергенге дейін кедендік операцияларды жасаудың және тауарларды шығарудың ерекшеліктері
195-бап. Кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді аяқтағанға дейінгі тауарларды шығарудың ерекшеліктері
196-бап. Кедендік сараптаманы тағайындау кезінде тауарларды шығарудың ерекшеліктері
197-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық немесе қылмыс анықталған кезде тауарларды шығарудың ерекшеліктері
198-бап. Зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру және мұндай тауарларды шығару мерзімін қайта жаңғырту
199-бап. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне немесе Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізілген зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру және мұндай тауарларды шығару мерзімін қайта жаңғырту
200-бап. Кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғауына қатысты қосымша ережелер
201-бап. Тауарларды шығарудан бас тарту және тауарларды шығарудан бас тартуға байланысты кедендік операциялар жасасу тәртібі
202-бап. Шартты түрде шығарылған тауарлар
203-бап. Жер қойнауын пайдалану саласында (отын-энергетикалық сектор) шартты шығарылған тауарлармен операциялар жүргізудің ерекшеліктері.
20-тарау. Тауарларды және (немесе) көлік құралдарын мемлекет меншігіне айналдыру
204-бап. Тауарларды және (немесе) көлік құралдарын мемлекет меншігіне айналдыру
205-бап. Тауарларды және (немесе) көлік құралдарын сот шешімі бойынша мемлекет меншігіне айналдыру тәртібі
206-бап. Мемлекеттің пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды мемлекет меншігіне айналдыру тәртібі

Статья 186. Неполное таможенное декларирование
Статья 187. Периодическое таможенное декларирование
Статья 188. Периодическое таможенное декларирование товаров Евразийского экономического союза, ввозимых на территорию СЭЗ, свободного склада или вывозимых с территории СЭЗ, свободного склада
Статья 189. Временное таможенное декларирование
Статья 190. Особенности таможенного декларирования товара, перемещаемого через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
Статья 191. Заполнение таможенной декларации должностным лицом таможенного органа
Глава 19. Выпуск товаров и таможенные операции, связанные с выпуском товаров
Статья 192. Общие положения о выпуске товаров и порядке совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров и его аннулированием
Статья 193. Сроки выпуска товаров
Статья 194. Особенности совершения таможенных операций и выпуска товаров до подачи декларации на товары
Статья 195. Особенности выпуска товаров до завершения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений
Статья 196. Особенности выпуска товаров при назначении таможенной экспертизы
Статья 197. Особенности выпуска товаров при выявлении административного правонарушения или преступления
Статья 198. Приостановление срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, и возобновление срока выпуска таких товаров
Статья 199. Приостановление срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, не включенные в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза или таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности Республики Казахстан и возобновление срока выпуска таких товаров
Статья 200. Дополнительные положения, относящиеся к защите прав на объекты интеллектуальной собственности таможенными органами
Статья 201. Отказ в выпуске товаров и порядок совершения таможенных операций, связанных с отказом в выпуске товаров
Статья 202. Условно выпущенные товары
Статья 203. Особенности совершения операций с условно выпущенными товарами в сфере недропользования (топливно-энергетического сектора).
Глава 20. Обращение товаров и (или) транспортных средств в собственность государства
Статья 204. Обращение товаров и (или) транспортных средств в собственность государства
Статья 205. Порядок обращения товаров и (или) транспортных средств в собственность государства по решению суда
Статья 206. Порядок обращения в собственность государства товаров, помещенных под таможенную процедуру отказа в пользу государства

4-БӨЛІМ. КЕДЕНДІК РӘСІМДЕР
21-тарау. Кедендік рәсімдер туралы жалпы ережелер
207-бап. Кедендік рәсімдерді қолдану
208-бап. Тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру
209-бап. Кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау, тоқтату, тоқтата тұру және жаңғырту
210-бап. Кедендік рәсімдердің қолданысы мерзімдерін ұзарту
211-бап. Ішкі нарықты арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарға қарағанда өзге түрде белгіленген қорғау шараларын сақтау және (немесе) Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру кезіндегі өзге де баждар
212-бап. Мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану жағдайларын сақтау
213-бап. Кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды алып қою (тыйым салу), тәркілеу немесе мемлекет меншігіне айналдыру салдарлары, белгіленген мерзімде кедендік рәсімді аяқтамау
22-тарау. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімі
214-бап. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
215-бап. Тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
216-бап. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
217-бап. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындау және тоқтатылу ерекшеліктері, тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару кезінде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты оларды төлеу және есептеу мерзімі
218-бап. Осы Кодекстің 214-бабының 3-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу ерекшеліктері
23-тарау. Экспорт кедендік рәсімі
219-бап. Экспорт кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
220-бап. Тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
221-бап. Экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
24-тарау. Кедендік транзит кедендік рәсімі
222-бап. Кедендік транзит кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
223-бап. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру шарттары

РАЗДЕЛ 4. ТАМОЖЕННЫЕ ПРОЦЕДУРЫ
Глава 21. Общие положения о таможенных процедурах
Статья 207. Применение таможенных процедур
Статья 208. Помещение товаров под таможенную процедуру
Статья 209. Завершение, прекращение, приостановление и возобновление действия таможенной процедуры
Статья 210. Продление сроков действия таможенных процедур
Статья 211. Соблюдение мер защиты внутреннего рынка, установленных в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины при помещении товаров под таможенную процедуру
Статья 212. Соблюдение условий использования товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой
Статья 213. Последствия изъятия (ареста), конфискации или обращения в собственность государства товаров, помещенных под таможенную процедуру, незавершения таможенной процедуры в установленные сроки.
Глава 22. Таможенная процедура выпуска для внутреннего потребления
Статья 214. Содержание и применение таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления
Статья 215. Условия помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
Статья 216. Возникновение и прекращение обязанности
по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, срок их уплаты и исчисление
Статья 217. Особенности возникновения и прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, срок их уплаты и исчисление в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, при выпуске товаров до подачи декларации на товары
Статья 218. Особенности уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, указанных в пункте 3 статьи 209 настоящего Кодекса
Глава 23. Таможенная процедура экспорта
Статья 219. Содержание и применение таможенной процедуры экспорта
Статья 220. Условия помещения товаров под таможенную процедуру экспорта
Статья 221. Возникновение и прекращение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру экспорта, срок их уплаты и исчисление
Глава 24. Таможенная процедура таможенного транзита
Статья 222. Содержание и применение таможенной процедуры таможенного транзита
Статья 223. Условия помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита

224-бап. Кедендік транзит мерзімі
225-бап. Тауарларды жеткізу орны. Тауарлардың жеткізу орнын өзгерту
226-бап. Кедендік транзит кедендік рәсімі кезінде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету
227-бап. Кедендік транзит кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынуды растау ерекшеліктері
228-бап. Тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және олармен жасалатын өзге де жүк операциялары, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде көлік құралдарын өткізу
229-бап. Кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде пайда болған авария, еңсерілмейтін күштің әсері немесе өзге де мән-жайлар кезінде қолданылатын шаралар
230-бап. Тасымалдаушының тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасу (тасымалдау) кезіндегі міндеттері
231-бап. Кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы мен тоқтатылуы
232-бап. Тауарларды жеткізу орнына тауарларды жеткізгеннен кейін жасалатын кедендік операциялар
233-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша тасу (тасымалдау) кезінде кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетел тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтардаы, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және аяқталуы, оларды төлеу мерзімі және есептеу
234-бап. Тұлғалардың кедендік транзит кедендік рәсімін бұзған кездегі жауапкершілігі
25-тарау. Кеден қоймасы кедендік рәсімі
235-бап. Кеден қоймасы кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
236-бап. Тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
237-бап. Кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
238-бап. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен жасалатын операциялар
239-бап. Тауарларды кеден қоймасында сақтау
240-бап. Кеден қоймасында сақтау кезеңінде жарамсыз болып қалған, бүлінген немесе зақымданған тауарлар
241-бап. Кеден қоймасы кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы және тоқтатылуы
242-бап. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және есептеу

Статья 224. Срок таможенного транзита
Статья 225. Место доставки товаров. Изменение места доставки товаров
Статья 226. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при таможенной процедуре таможенного транзита
Статья 227. Особенности подтверждения предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов при таможенном транзите
Статья 228. Разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с товарами, а также замена транспортных средств при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита по таможенной территории Евразийского экономического союза
Статья 229. Меры, принимаемые при аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
Статья 230. Обязанности перевозчика при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
Статья 231. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры таможенного транзита
Статья 232. Таможенные операции, совершаемые после доставки товаров в место доставки товаров
Статья 233. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, при перевозке (транспортировке) по таможенной территории Евразийского экономического союза, срок их уплаты и исчисление
Статья 234. Ответственность лиц при нарушении таможенной процедуры таможенного транзита
Глава 25. Таможенная процедура таможенного склада
Статья 235. Содержание и применение таможенной процедуры таможенного склада
Статья 236. Условия помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
Статья 237. Срок действия таможенной процедуры таможенного склада
Статья 238. Операции, совершаемые с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада
Статья 239. Хранение товаров на таможенном складе
Статья 240. Товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные в период их хранения на таможенном складе
Статья 241. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры таможенного склада
Статья 242. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, срок их уплаты и исчисление

26-тарау. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі
243-бап. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
244-бап. Тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырудың және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдаланудың шарттары
245-бап. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
246-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар
247-бап. Шетелдік тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау
248-бап. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу шарттары туралы құжат
249-бап. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормалары
250-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтар және өндірістік ысыраптар
251-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияны жасау нәтижесінде пайда болатын шетел тауарларының қалған қалдықтары
252-бап. Шетел тауарларын балама тауарлармен ауыстыру
253-бап. Кедендік аумақтағы қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау, тоқтата тұру және тоқтату
254-бап. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
255-бап. Ішкі тұтынуға арналған шығару кедендік рәсімімен орналастырылған кезде қайта өңдеу өнімдеріне қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
27- тарау. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі
256-бап. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
257-бап. Тауарларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
258-бап. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
259-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар
260-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын олардың қайта өңдеу өнімдеріне сәйкестендіру
261-бап. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу шарттары туралы құжат
262-бап. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормалары

Глава 26. Таможенная процедура переработки на таможенной территории
Статья 243. Содержание и применение таможенной процедуры переработки на таможенной территории
Статья 244. Условия помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
Статья 245. Срок действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории
Статья 246. Операции по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза
Статья 247. Идентификация иностранных товаров в продуктах их переработки
Статья 248. Документ об условиях переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза
Статья 249. Нормы выхода продуктов переработки
Статья 250. Отходы, образовавшиеся в результате операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза, и производственные потери
Статья 251. Остатки иностранных товаров, образовавшиеся в результате совершения операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза
Статья 252. Замена иностранных товаров эквивалентными товарами
Статья 253. Завершение, приостановление и прекращение действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории
Статья 254. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, срок их уплаты и исчисление
Статья 255. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении продуктов переработки при их помещении под таможенную процедуру выпуск для внутреннего потребления
Глава 27. Таможенная процедура переработки вне таможенной
территории
Статья 256. Содержание и применение таможенной процедуры переработки вне таможенной территории
Статья 257. Условия помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
Статья 258. Срок действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории
Статья 259. Операции по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза
Статья 260. Идентификация товаров Евразийского экономического союза в продуктах их переработки
Статья 261. Документ об условиях переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза
Статья 262. Нормы выхода продуктов переработки

263-бап. Қайта өңдеу өнімдерін балама шетелдік тауарлармен ауыстыру
264-бап. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы және тоқтатылуы
265-бап. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеттердің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
266-бап. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтынуға арналған шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде оларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды есептеу және төлеу ерекшеліктері
267-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған тауарларға және оларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырған кезде қайта өңдеу өнімдеріне қатысты кедендік әкелу баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
28-тарау. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімі
268-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімінің мазмұны және оныңқолданылуы
269-бап. Тауарларды ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осы кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
270-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
271-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар
272-бап. Шетелдік тауарлардың қайта өңдеу өнімдерінде идентификатталуы
273-бап. Тауарларды ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу шарттары туралы құжат
274-бап. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормалары
275-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтар және өндірістік ысыраптар
276-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болатын шетелдік тауарлардың қалдықтары
277-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімдері қолданысының аяқталуы, тоқтатыла тұруы және тоқтатылуы
278-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімдері
279-бап. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде оларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды есептеу және төлеу ерекшеліктері
280-бап. Қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарларға, ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған қалдықтар мен ұсақ-түйек қалдықтарға қатысты оларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу ерекшеліктері

Статья 263. Замена продуктов переработки эквивалентными иностранными товарами
Статья 264. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории
Статья 265. Возникновение и прекращение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Евразийского экономического союза, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, срок их уплаты и исчисление
Статья 266. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении продуктов переработки при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
Статья 267. Особенности исчисления и уплаты вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, не подвергшихся операциям по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза, и продуктов переработки при их помещении под таможенную процедуру экспорта
Глава 28. Таможенная процедура переработки для внутреннего потребления
Статья 268. Содержание и применение таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления
Статья 269. Условия помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
Статья 270. Срок действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления
Статья 271. Операции по переработке для внутреннего потребления
Статья 272. Идентификация иностранных товаров в продуктах их переработки
Статья 273. Документ об условиях переработки товаров для внутреннего потребления
Статья 274. Нормы выхода продуктов переработки
Статья 275. Отходы, образовавшиеся в результате операций по переработке для внутреннего потребления, и производственные потери
Статья 276. Остатки иностранных товаров, образовавшиеся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления
Статья 277. Завершение, приостановление и прекращение действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления
Статья 278. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, срок их уплаты и исчисление
Статья 279. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении продуктов переработки при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
Статья 280. Особенности уплаты налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, не подвергшихся операциям по переработке, остатков и отходов, образовавшихся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления, при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления

29-тарау. Еркiн кедендiк аймақтың кедендiк рәсiмi
281-бап. Еркiн кедендiк аймақтың кедендiк рәсiмiнің мазмұны мен қолданысы
282-бап. Тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
283-бап. ЕЭА аумағы және ЕЭА аумағында жасалатын кедендік операциялар
284-бап. Порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастыру ерекшеліктері
285-бап. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты жасалатын іс-әрекеттер
286-бап. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларда сәйкестендіру
287-бап. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы және тоқтатылуы
288-бап. Еркін кедендік аймақтық кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
289-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты, оларды жекелеген кедендік рәсімдермен орналастырған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
290-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың мәртебесін айқындау
291-бап. Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері
30-тарау. Еркін қойма кедендік рәсімі
292-бап. Еркін қойма кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
293-бап. Тауарларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастыру шарттары және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану
294-бап. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты жасалатын іс-қимылдар

Глава 29. Таможенная процедура свободной таможенной зоны
Статья 281. Содержание и применение таможенной процедуры свободной таможенной зоны
Статья 282. Условия помещения товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
Статья 283. Территория СЭЗ и таможенные операции, совершаемые на территории СЭЗ
Статья 284. Особенности помещения под таможенную процедуру свободной таможенной зоны товаров, ввозимых на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ
Статья 285. Действия, совершаемые в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и в отношении товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Статья 286. Идентификация иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Статья 287. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны
Статья 288. Возникновение и прекращение обязанности
по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, срок их уплаты и исчисление
Статья 289. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, при их помещении под отдельные таможенные процедуры
Статья 290. Определение статуса товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Статья 291. Особенности применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны в СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза
Глава 30. Таможенная процедура свободного склада
Статья 292. Содержание и применение таможенной процедуры свободного склада
Статья 293. Условия помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
Статья 294. Действия, совершаемые в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и в отношении товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада

295-бап. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларда идентификаттау
296-бап. Еркін қойма кедендік рәсім қолданысын аяқтау және тоқтату
297-бап. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімдері және есептеу
298-бап. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды жекелеген кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде, кедендік әкелудің баждарын, салықтарды, арнайы демпингке қарсы, өтемдік баждарын есептеудің және төлеудің ерекшеліктері
299-бап. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың мәртебесін айқындау
31-тарау. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімі
300-бап. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің мазмұны
301-бап. Тауарларды уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсіміне сәйкес пайдалану шарттары
302-бап. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
303-бап. Уақытша әкелінген тауарларды иелену және пайдалану бойынша шектеулер
304-бап. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімін қолдану кезіндегі әкелу кедендік баждарын, салықтарды есептеу мен төлеудің ерекшеліктері
305-бап. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімін аяқтау, тоқтата тұру және қолданысын тоқтату
306-бап. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттердің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімдері мен есептеу
307-бап. Уақытша әкелінген тауарларға қатысты оларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
32-тарау. Уақытша әкету кедендік рәсімі
308-бап. Уақытша әкету кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
309-бап. Тауарларды уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары

Статья 295. Идентификация иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада
Статья 296. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры свободного склада
Статья 297. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободного склада, срок их уплаты и исчисление
Статья 298. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при помещении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, под отдельные таможенные процедуры
Статья 299. Определение статуса товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада
Глава 31. Таможенная процедура временного ввоза (допуска)
Статья 300. Содержание и применение таможенной процедуры временного ввоза (допуска)
Статья 301. Условия помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
Статья 302. Срок действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска)
Статья 303. Ограничения по владению и пользованию временно ввезенными товарами
Статья 304. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов при применении таможенной процедуры временного ввоза (допуска)
Статья 305. Завершение, приостановление и прекращение действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска)
Статья 306. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), срок их уплаты и исчисление
Статья 307. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввезенных товаров при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
Глава 32. Таможенная процедура временного вывоза
Статья 308. Содержание и применение таможенной процедуры временного вывоза
Статья 309. Условия помещения товаров под таможенную процедуру временного вывоза и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой

310-бап. Уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
311-бап. Уақытша әкелінген тауарларды пайдалану және билік ету бойынша шектеулер
312-бап. Уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау және тоқтату
313-бап. Уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты әкету кедендік баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу мен есептеу мерзімі
314-бап. Уақытша әкетілген тауарларға қатысты олар экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған кезде әкету кедендік баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
315-бап. Оларға қатысты уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастыру кезінде әкету кедендік баждарын есептеудің және төлеудің ерекшеліктері
33-тарау. Кері импорт кедендік рәсімі
316-бап. Кері импорт кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
317-бап. Тауарларды кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
318-бап. Әкету кедендік баждарының сомалары есепке жатқызу (қайтару)
34-тарау. Кері экспорт кедендік рәсімі
319-бап. Кері экспорт кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
320-бап. Тауарларды кері экспорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
321-бап. Кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен жасалатын іс-қимылдар
322-бап. Кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы
323-бап. Әкелу кедендік баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын есепке жатқызу (қайтару)
35-тарау. Бажсыз сауда кедендік рәсімі
324-бап. Бажсыз сауда кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
325-бап. Тауарларды бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
326-бап. Бажсыз сауда дүкендерінде бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың жекелеген санаттарын сату шарттары
327-бап. Бажсыз сауда кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау және тоқтату
328-бап. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу мен есептеу мерзімі
36-тарау. Жою кедендік рәсімі

Статья 310. Срок действия таможенной процедуры временного вывоза
Статья 311. Ограничения по пользованию и распоряжению временно вывезенными товарами
Статья 312. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры временного вывоза
Статья 313. Возникновение и прекращение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного вывоза, срок их уплаты и исчисление
Статья 314. Особенности исчисления и уплаты вывозных таможенных пошлин в отношении временно вывезенных товаров при их помещении под таможенную процедуру экспорта
Статья 315. Особенности исчисления и уплаты вывозных таможенных пошлин при помещении под таможенную процедуру экспорта товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры временного вывоза прекращено
Глава 33. Таможенная процедура реимпорта
Статья 316. Содержание и применение таможенной процедуры реимпорта
Статья 317. Условия помещения товаров под таможенную процедуру реимпорта
Статья 318. Зачет (возврат) сумм вывозных таможенных пошлин
Глава 34. Таможенная процедура реэкспорта
Статья 319. Содержание и применение таможенной процедуры реэкспорта
Статья 320. Условия помещения товаров под таможенную процедуру реэкспорта
Статья 321. Действия с товарами, помещенными под таможенную процедуру реэкспорта
Статья 322. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру реэкспорта, срок их уплаты и исчисление
Статья 323. Зачет (возврат) сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
Глава 35. Таможенная процедура беспошлинной торговли
Статья 324. Содержание и применение таможенной процедуры беспошлинной торговли
Статья 325. Условия помещения товаров под таможенную процедуру беспошлинной торговли и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
Статья 326. Условие реализации в магазинах беспошлинной торговли отдельных категорий товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли
Статья 327. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры беспошлинной торговли
Статья 328. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру беспошлинной торговли, срок их уплаты и исчисление
Глава 36. Таможенная процедура уничтожения

329-бап. Жою кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
330-бап. Тауарларды жою кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
331-бап. Жою кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктері
332-бап. Жою кедендік рәсімінің аяқталуы
37-тарау. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімі
333-бап. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
334-бап. Тауарларды мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
335-бап. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімінің аяқталуы және тауарлардан мемлекет пайдасы үшін бас тарту тәртібі
38-тарау. Арнайы кедендік рәсім
336-бап. Арнайы кедендік рәсімнің мазмұны мен қолданылуы
337-бап. Арнайы кедендік рәсімімен орналастыру шарттары мен оларға қатысты қолданылатын тауарлар санатына қарай арнайы кедендік рәсімін қолдану тәртібі
5-БӨЛІМ. ЖЕКЕЛЕГЕН САНАТТАҒЫ ТАУАРЛАРДЫ ЕУРАЗИЯЛЫҚ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ОДАҚТЫҢ КЕДЕНДІК ШЕКАРАСЫ АРҚЫЛЫ ӨТКІЗУ ШАРТТАРЫ МЕН ТӘРТІБІНІҢ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ
39-тарау. Жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу шарттары мен тәртібінің ерекшеліктері
338-бап. Осы тарауда пайдаланылатын анықтамалар
339-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шарттары туралы жалпы ережелер
340-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу кезінде қос дәліз жүйесін қолдану
341-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жасалатын кедендік операциялар
342-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтау
343-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау
344-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде құжаттарды ұсыну
345-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару
346-бап. Иесімен бірге жөнелтілетін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімдерін қолдану ерекшеліктері
347-бап. Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын уақытша әкелу
348-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды жеке тұлғалардың уақытша әкетуі
349-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік төлемдерді қолдану
350-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарлар құны
351-бап. Халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкелінген) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды есептеу және төлеу мерзімдері

Статья 329. Содержание и применение таможенной процедуры уничтожения
Статья 330. Условия помещения товаров под таможенную процедуру уничтожения
Статья 331. Особенности применения таможенной процедуры уничтожения
Статья 332. Завершение таможенной процедуры уничтожения
Глава 37.Таможенная процедура отказа в пользу государства
Статья 333. Содержание и применение таможенной процедуры отказа в пользу государства
Статья 334. Условия помещения товаров под таможенную процедуру отказа в пользу государства
Статья 335. Завершение таможенной процедуры отказа в пользу государства и порядок отказа от товаров в пользу государства
Глава 38.Специальная таможенная процедура
Статья 336. Содержание и применение специальной таможенной процедуры
Статья 337. Условия помещения под специальную таможенную процедуру и порядок применения специальной таможенной процедуры в зависимости от категорий товаров, в отношении которых она применяется
РАЗДЕЛ 5. ОСОБЕННОСТИ ПОРЯДКА И УСЛОВИЙ ПЕРЕМЕЩЕНИЯ ЧЕРЕЗ ТАМОЖЕННУЮ ГРАНИЦУ ЕВРАЗИЙСКОГО ЭКОНОМИЧЕСКОГО СОЮЗА ОТДЕЛЬНЫХ КАТЕГОРИЙ ТОВАРОВ
Глава 39.Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров для личного пользования
Статья 338. Определения, используемые в настоящей главе
Статья 339. Общие положения о порядке и условиях перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров для личного пользования
Статья 340. Применение системы двойного коридора при перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров для личного пользования
Статья 341. Таможенные операции, совершаемые в отношении товаров для личного пользования
Статья 342. Временное хранение товаров для личного пользования
Статья 343. Таможенное декларирование товаров для личного пользования
Статья 344. Представление документов при таможенном декларировании товаров для личного пользования
Статья 345. Выпуск товаров для личного пользования
Статья 346. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых в сопровождаемом багаже
Статья 347. Временный ввоз транспортных средств для личного пользования
Статья 348. Временный вывоз физическими лицами товаров для личного пользования
Статья 349. Применение таможенных платежей в отношении товаров для личного пользования
Статья 350. Стоимость товаров для личного пользования
Статья 351. Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования, за исключением товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, срок их уплаты и исчисление

352-бап. Халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкелінген) қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, есептеу және оларды төлеу мерзімдері
353-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау және сондай кедендік баждарды, салықтарды өндіру тәртібі
354-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамсыз ету
40-тарау. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын өткізу шарттары мен тәртібінің ерекшеліктері
355-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын өткізу шарттары мен тәртібі туралы жалпы ережелер
356-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінетін (уақытша әкелінген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын әкелу шарты
357-бап. Уақытша әкелінетін (уақытша әкелінген) халықаралық тасымалдау көлік құралдарының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болу мерзімі
358-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдарының болу және пайдалану шарты
359-бап. Уақытша әкетілетін (уақытша әкетілген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағынан әкету және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде болу шарты
360-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын пайдалану шарты
361-бап. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялау және шығару
362-бап. Уақытша әкелінетін (уақытша әкелінген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттердің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
363-бап. Уақытша әкетілетін (уақытша әкетілген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
41-тарау. Еуразиялық экономикалық Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы керек-жарақтарды өткізу тәртібінің ерекшеліктері мен шарттары

Статья 352. Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, срок их уплаты и исчисление
Статья 353. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования и порядок взыскания таких таможенных пошлин, налогов
Статья 354. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования
Глава 40. Особенности порядка и условий перемещения транспортных средств международной перевозки через таможенную границу Евразийского экономического союза
Статья 355. Общие положения о порядке и условиях перемещения транспортных средств международной перевозки через таможенную границу Евразийского экономического союза
Статья 356. Условия ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза временно ввозимых (временно ввезенных) транспортных средств международной перевозки
Статья 357. Срок нахождения на таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввозимого (временно ввезенного) транспортного средства международной перевозки
Статья 358. Условия нахождения и использования на таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввезенных транспортных средств международной перевозки
Статья 359. Условия вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза и нахождения за пределами таможенной территории Евразийской экономической комиссии временно вывозимых (временно вывезенных) транспортных средств международной перевозки
Статья 360. Условия использования за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки
Статья 361. Таможенное декларирование и выпуск транспортных средств международной перевозки
Статья 362. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввозимых (временно ввезенных) транспортных средств международной перевозки, срок их уплаты и исчисление
Статья 363. Возникновение и прекращение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении временно вывозимых (временно вывезенных) транспортных средств международной перевозки, срок их уплаты и исчисление
Глава 41. Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза припасов

364-бап. Еуразиялық экономикалық Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы керек-жарақтарды өткізу тәртібі мен шарттары туралы жалпы ереже
365-бап. Керек-жарақтарға қатысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері
366-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында керек-жарақтарды пайдалану
367-бап. Керек-жарақтар ретінде декларацияланатын (шығарылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
42-тарау. Халықаралық пошта жөнелтілімдерін және оларда жіберілетін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібінің және шартының ерекшеліктері
368-бап. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде тауарларды жіберу ерекшеліктері
369-бап. Халықаралық пошта жөнелтілімдеріне және халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларға қатысты кедендік операциялар жасау ерекшеліктері
370-бап. Халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері
371-бап. Халықаралық пошта жөнелтілімдерін халықаралық пошта алмасу орнындағы (мекемесіндегі) кедендік бақылау аймағына орналастыру кезінде оларға қатысты тағайындалған пошта байланысының операторында кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
43-тарау. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шартының ерекшеліктері
372-бап. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі және шарты туралы жалпы ереже
373-бап. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету ерекшеліктері
374-бап. Электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету ерекшеліктері
375-бап. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін пайдалану
376-бап. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды идентификаттау
377-бап. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері

Статья 364. Общие положения о порядке и условиях перемещения припасов через таможенную границу Евразийского экономического союза
Статья 365. Особенности совершения таможенных операций в отношении припасов
Статья 366. Использование припасов на таможенной территории Евразийского экономического союза
Статья 367. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, декларируемых (выпущенных) в качестве припасов, срок их уплаты и исчисление
Глава 42. Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза международных почтовых отправлений и пересылаемых в них товаров
Статья 368. Особенности пересылки товаров в международных почтовых отправлениях
Статья 369. Особенности совершения таможенных операций в отношении международных почтовых отправлений и товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях
Статья 370. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении международных почтовых отправлений
Статья 371. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов у назначенного оператора почтовой связи в отношении международных почтовых отправлений при их размещении в зоне таможенного контроля места (учреждения) международного почтового обмена, срок их уплаты и исчисление
Глава 43. Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
Статья 372. Общие положения о порядке и условиях перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
Статья 373. Особенности ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза, вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза и таможенного декларирования товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом
Статья 374. Особенности ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза, вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза и таможенного декларирования товаров, перемещаемых по линиям электропередачи
Статья 375. Использование показаний приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
Статья 376. Идентификация товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
Статья 377. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом

378-бап. Құбыржол көлігімен өткізілетін, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттердің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және есептеу
44-тарау. Тұлғалардың жекелеген санаттарының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы дипломатиялық пошта мен консулдық вализа тауарларын өткізудің тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері
379-бап. Тұлғалардың жекелеген санаттарының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізудің тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері туралы жалпы ережелер
380-бап. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелердің, халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің, мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктерінің, өзге де ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің ресми пайдалануына арналған тауарларды кедендік рәсімдермен орналастыру
381-бап. Дипломатиялық өкілдіктер, консулдық мекемелер басшыларының, дипломатиялық өкілдіктердің дипломатиялық персоналы мүшелерінің, консулдық мекемелердің консулдық лауазымды тұлғаларының, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу шарттары
382-бап. Дипломатиялық өкілдіктердің әкімшілік-техникалық персоналы мүшелерінің, консулдық мекемелердің консулдық қызметшілерінің, консулдық мекемелердің қызмет көрсетуші персонал жұмыскерлерінің, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды тасымалдау шарттары
383-бап. Еуразиялық экономикалық одақ мүшесі болып табылмайтын мемлекеттер делегациялары өкілдерінің және мүшелерінің Еуразиялық экономикалық одаққа кедендік аумағына тауарларды әкелуі
384-бап. Дипломатиялық поштаны және консулдық вализаларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу
45-тарау. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалданатын тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері
385-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалданатын тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу туралы жалпы ережелер

Статья 378. Возникновение и прекращение обязанностей по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, срок их уплаты и исчисление
Глава 44. Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров отдельными категориями лиц, дипломатической почты и консульской вализы
Статья 379. Общие положения об особенностях порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров отдельными категориями лиц
Статья 380. Помещение товаров, предназначенных для официального пользования дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, международными организациями или их представительствами, представительствами государств при международных организациях, иными организациями или их представительствами, расположенными на территории Республики Казахстан, под таможенные процедуры
Статья 381. Условия перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза главами дипломатических представительств, консульских учреждений, членами дипломатического персонала дипломатических представительств, консульскими должностными лицами консульских учреждений, а также членами их семей
Статья 382. Условия перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров членами административно-технического персонала дипломатических представительств, консульскими служащими консульских учреждений, работниками обслуживающего персонала консульских учреждений, а также членами их семей
Статья 383. Ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров представителями и членами делегаций государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза
Статья 384. Перемещение дипломатической почты и консульской вализы через таможенную границу Евразийского экономического союза
Глава 45. Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем
Статья 385. Общие положения о перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем

386-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізбен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік операцияларды кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырмай жасау ерекшеліктері және мұндай тауарлардың мәртебесі
387-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын қолдану, аяқтау және тоқтату ерекшеліктері
388-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын шетелдік тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын қолдану, аяқтау және тоқтату ерекшеліктері
389-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде өткізілетін (тасымалданатын) уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіммен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын қолдану, аяқтау және тоқтату ерекшеліктері
390-бап. Кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізу (тасымалдау) кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары, сондай-ақ көлік құралдарын ауыстыру
391-бап. Кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізу (тасымалдау) кезінде тасымалдаушы мен экспедитордың міндеті

Статья 386. Особенности совершения таможенных операций в отношении товаров, перевозимых через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита, и статус таких товаров
Статья 387. Особенности применения, завершения и прекращения действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров Евразийского экономического союза, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем
Статья 388. Особенности применения, завершения и прекращения действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении отдельных категорий иностранных товаров, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем
Статья 389. Особенности применения, завершения и прекращения действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), перевозимых (транспортируемых) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем
Статья 390. Разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с товарами Евразийского экономического союза, а также замена транспортных средств при перевозке (транспортировке) товаров Евразийского экономического союза с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
Статья 391. Обязанности перевозчика и экспедитора при перевозке (транспортировке) товаров с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита

392-бап. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
6-БӨЛІМ. КЕДЕНДІК БАҚЫЛАУДЫ ЖҮРГІЗУ
46-тарау. Кедендік бақылауды жүргізу туралы жалпы ережелер
393-бап. Кедендік бақылауды жүргізу
394-бап. Кедендік бақылау объектілері
395-бап. Кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану шарттарының сақталуына кедендік бақылау
396-бап. Тауарлардың кедендік құнына кедендік бақылауды жүргізу ерекшелігі
397-бап. Тауарлардың шығарылған жеріне кедендік бақылау ерекшеліктері
398-бап. Кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеуді қабылау
399-бап. Егер кеден органына тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылауды жүргізу кезінде, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар ұсынылмаған жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарды есептеу ерекшеліктері
400-бап. Тауарлар шығарылғаннан кейін шартты шығарылған тауарларға қатысты кедендік бақылау ерекшеліктері
401-бап. Халықаралық пошта жөнелтілімдерде жөнелтілетін тауарларға қатысты кедендік бақылау ерекшеліктері
402-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен кеден органдары арасындағы өзара іс-қимыл
403-бап. Кеден органдарының мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылы
404-бап. Кедендік бақылау аймақтары
405-бап. Кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды сақтау
406-бап. Кеден органдарының кедендік бақылаудың белгілі бір нысандарын қолдануынан босату
47-тарау. Кедендік бақылау нысандары және оларды қолдану
407-бап. Кедендік бақылау нысандары
408-бап. Түсіндірулерді алу
409-бап. Кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру
410-бап. Тауарлар шығарылғанға дейін басталған кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру
411-бап. Тауарлар шығарылғаннан кейін, және өзге жағдайларда басталған кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру
412-бап. Кедендік қарап тексеру
413-бап. Кедендік тексеріп қарау
414-бап. Жеке кедендік тексеріп қарау
415-бап. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру
416-бап. Кедендік тексеру
417-бап. Камералдық кедендік тексеру
418-бап. Көшпелі кедендік тексеру

Статья 392. Возникновение и прекращение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Евразийского экономического союза, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, срок их уплаты и исчисление
РАЗДЕЛ 6. ПРОВЕДЕНИЕ ТАМОЖЕННОГО КОНТРОЛЯ
Глава 46. Общие положения о проведении таможенного контроля
Статья 393. Проведение таможенного контроля
Статья 394. Объекты таможенного контроля
Статья 395. Таможенный контроль за соблюдением условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой
Статья 396. Особенности проведения таможенного контроля таможенной стоимости товаров
Статья 397. Особенности таможенного контроля происхождения товаров
Статья 398. Контроль за уплатой таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин пеней, процентов
Статья 399. Особенности исчисления таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случае, если таможенному органу при проведении таможенного контроля после выпуска товаров не представлены документы, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации
Статья 400. Особенности таможенного контроля после выпуска товаров в отношении условно выпущенных товаров
Статья 401. Особенности таможенного контроля в отношении товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях
Статья 402. Взаимодействие между таможенными органами и другими государственными органами Республики Казахстан, осуществляющими государственный контроль (надзор) на таможенной границе Евразийского экономического союза
Статья 403. Взаимодействие таможенных органов с государственными органами
Статья 404. Зоны таможенного контроля
Статья 405. Хранение документов, необходимых для проведения таможенного контроля
Статья 406. Освобождение от применения таможенными органами определенных форм таможенного контроля
Глава 47. Формы таможенного контроля и их применение
Статья 407. Формы таможенного контроля
Статья 408. Получение объяснений
Статья 409. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений
Статья 410. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений, начатая до выпуска товаров
Статья 411. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений, начатая после выпуска товаров, и в иных случаях
Статья 412. Таможенный осмотр
Статья 413. Таможенный досмотр
Статья 414. Личный таможенный досмотр
Статья 415. Таможенный осмотр помещений и территорий
Статья 416. Таможенная проверка
Статья 417. Камеральная таможенная проверка
Статья 418. Выездная таможенная проверка

419-бап. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаны табыс ету және орындау тәртібі
420-бап. Кеден және өзге мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының көшпелі кедендік тексеру жүргізу үшін тексерілетін тұлғаның объектісіне қолжетімділігі
421-бап. Кеден органының лауазымды адамдарының кедендік тексеру жүргізу кезіндегі құқықтары мен міндеттері
422-бап. Тексерілетін тұлғаның кедендік тексеру жүргізу кезіндегі құқықтары мен міндеттері
423-бап. Кедендік тексеруді жүргізу үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді ұсыну
48-тарау. Кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ету шаралары және оларды қолдану
424-бап. Кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ету шаралары
425-бап. Ауызша сауалнама
426-бап. Кеден органдарының кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратуы, талап етуі және алуы
427-бап. Тауарларды, құжаттарды, көлік құралдарын, сондай-ақ үй-жайларды және басқа орындарды cәйкестендіру
428-бап. Кеден органдарының кедендік бақылаудың техникалық құралдарын, өзге де техникалық құралдарын, су және әуе кемелерін пайдалануы
429-бап. Кедендік алып жүру
430-бап. Тауарларды тасымалдау маршруты
431-бап. Кедендік бақылаудағы тауарларды және олармен жасалатын кедендік операцияларды есепке алу
432-бап. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде маманның қатысуы
433-бап. Кедендік бақылауды жүргізуде жәрдем ету үшін басқа мемлекеттік органдардан мамандарды және сарапшыларды тарту
434-бап. Кедендік бақылауды жүргізу үшін қажетті тауарлар мен көлік құралдарына қатысты жүк және өзге де операциялар
435-бап. Кедендік қадағалау
436-бап. Тауарларды есепке алу жүйесінің болуын және тауарлардың есепке алынуын жүргізуді тексеру
437-бап. Электрондық кедендік алып жүру
49-тарау. Кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелер және ақпараттық технологиялар
438-бап. Кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелер және ақпараттық технологиялар
439-бап. Декларанттардың және кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың меншігіндегі бағдарламалық өнімдер
440-бап. Кеден органдарының ақпараттық ресурстары
441-бап. Ақпараттық процестерде және ақпараттандыруға қатысатын тұлғалардың ақпараты мен құқықтарын қорғау
50-тарау. Кеден органдарының басқа мемлекеттердің кеден органдарымен ақпараттық және өзге де өзара іс-қимылы
442-бап. Кеден органдарының Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің кеден органдарымен өзара іс-қимылы
443-бап. Кеден органдарының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің кеден және өзге де органдарымен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылы және ынтымақтастығы

Статья 419. Порядок вручения и исполнения уведомления о результатах проверки
Статья 420. Доступ должностных лиц таможенных и иных государственных органов на объект проверяемого лица для проведения выездной таможенной проверки
Статья 421. Права и обязанности должностных лиц таможенного органа при проведении таможенной проверки
Статья 422. Права и обязанности проверяемого лица при проведении таможенной проверки
Статья 423. Представление документов и сведений, необходимых для проведения таможенной проверки
Глава 48. Меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, и их применение
Статья 424. Меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля
Статья 425. Устный опрос
Статья 426. Запрос, требование и получение таможенными органами документов и (или) сведений, необходимых для проведения таможенного контроля
Статья 427. Идентификация товаров, документов, транспортных средств, а также помещений и других мест
Статья 428. Использование технических средств таможенного контроля, иных технических средств, водных и воздушных судов таможенных органов
Статья 429. Таможенное сопровождение
Статья 430. Маршрут перевозки товаров
Статья 431. Учет товаров, находящихся под таможенным контролем, и совершаемых с ними таможенных операций
Статья 432. Участие специалиста при проведении таможенного контроля
Статья 433. Привлечение специалистов и экспертов из других государственных органов для оказания содействия в проведении таможенного контроля
Статья 434. Грузовые и иные операции в отношении товаров и транспортных средств, необходимые для проведения таможенного контроля
Статья 435. Таможенное наблюдение
Статья 436. Проверка наличия системы учета товаров и ведения учета товаров
Статья 437 Электронное таможенное сопровождение
Глава 49. Информационные системы и информационные технологии, используемые таможенными органами
Статья 438. Информационные системы и информационно-коммуникационные технологии, используемые таможенными органами
Статья 439. Программные продукты, находящиеся в собственности декларантов и лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела
Статья 440. Информационные ресурсы таможенных органов
Статья 441. Защита информации и прав лиц, участвующих в информационных процессах и информатизации
Глава 50. Информационное и иное взаимодействие таможенных органов с таможенными органами других государств
Статья 442. Взаимодействие таможенных органов с таможенными органами других государств-членов Евразийского экономического союза в рамках Евразийского экономического союза
Статья 443. Взаимодействие и сотрудничество таможенных органов с таможенными и иными органами государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и международными организациями

444-бап. Тұрақты негізде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары арасында ақпарат алмасу
445-бап. Кеден органдарының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің кеден органдарына құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін ұсыну туралы сұрау салуларды жолдау және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарынан алынған осындай сұрау салуларды орындау тәртібі
446-бап. Кеден органының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің кеден органына ақпаратты жолдауы
447-бап. Өзара әкімшілік көмек
448-бап. Құбыржол көлігі немесе электр беру желілері арқылы өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарын орнату орындарына қол жеткізу
449-бап. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының өзара іс-қимылы шеңберінде алынған ақпаратты пайдалану
51-тарау. Кеден органдары қолданатын тәуекелдерді басқару жүйесі
450-бап. Жалпы ережелер
451-бап. Кеден органдарының тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалануы
452-бап. Кеден органдарының тәуекелдерді басқару процесін ұйымдастыруы
52-тарау. Кеден органдарының тауарларды және оларға берілетін құжаттарды ұстауы
453-бап. Кеден органдарының тауарларды және оларға берілетін құжаттарды ұстауы және сақтауы
454-бап. Ұсталған тауарларды және оларға берілетін құжаттарды сақтау мерзімі
455-бап. Ұсталған тауарларды және оларға берілетін құжаттарды қайтару
456-бап. Сақтау мерзімі өткен ұсталған тауарлармен жасалатын іс-әрекеттер
457-бап. Сақтау мерзімі өткен, ұсталған тауарларды өткізуден түскен сомаларға билік ету
53-тарау. Кеден органдары қабылдайтын зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі шаралар
458-бап. Кеден органдары қабылдайтын зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі шаралар туралы жалпы ережелер
459-бап. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімі
460-бап. Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізілімі
461-бап. Зияткерлік меншік объектілерін кедендік тізілімге енгізу тәртібі
462-бап. Зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау мерзімі
463-бап. Зияткерлік меншік объектілерін кедендік тізілімінен шығару үшін негіздер
464-бап. Кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау мерзімі
54-тарау. Кеден органдары тағайындайтын кедендік сараптама

Статья 444. Обмен информацией между таможенными органами государств-членов Евразийского экономического союза на регулярной основе
Статья 445. Порядок направления таможенными органами запросов в таможенные органы других государств-членов Евразийского экономического союза о представлении копий документов и (или) сведений и исполнения таких запросов, полученных от таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза
Статья 446. Направление таможенным органом информации таможенному органу другого государства-члена Евразийского экономического союза
Статья 447. Взаимная административная помощь
Статья 448. Доступ к местам установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
Статья 449. Использование информации, полученной в рамках взаимодействия таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза
Глава 51. Система управления рисками, применяемая таможенными органами
Статья 450. Общие положения
Статья 451. Использование таможенными органами системы управления рисками
Статья 452. Организация таможенными органами процесса управления рисками
Глава 52. Задержание таможенными органами товаров и документов на них
Статья 453. Задержание и хранение таможенными органами товаров и документов на них
Статья 454. Срок хранения задержанных товаров и документов на них
Статья 455. Возврат задержанных товаров и документов на них
Статья 456. Действия с задержанными товарами, срок хранения которых истек
Статья 457. Распоряжение суммами, вырученными от реализации задержанных товаров, срок хранения которых истек
Глава 53. Меры по защите прав правообладателей на объекты интеллектуальной собственности, принимаемые таможенными органами
Статья 458. Общие положения о мерах по защите прав правообладателей на объекты интеллектуальной собственности, принимаемых таможенными органами
Статья 459. Единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза
Статья 460. Таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности Республики Казахстан
Статья 461 Порядок включения объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр
Статья 462. Порядок продления срока защиты прав на объекты интеллектуальной собственности
Статья 463. Основания для исключения объектов интеллектуальной собственности из таможенного реестра о таком исключении
Статья 464. Срок защиты прав на объекты интеллектуальной собственности таможенными органами
Глава 54. Таможенная экспертиза, назначаемая таможенными органами

465-бап. Анықтамалар
466-бап. Кедендік сараптама тағайындау және оны жүргізу
467-бап. Кедендік сараптама жүргізу үшін кеден органдарының лауазымды адамы болып табылмайтын сарапшыны (маманды) тарту тәртібі
468-бап. Кедендік сараптама жүргізудің мерзімі мен тәртібі
469-бап. Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы
470-бап. Қосымша және қайталама кедендік сараптамалар
471-бап. Кедендік сараптаманы жүргізу үшін тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу, кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды, сәйкестендіру құралдарын алып қою
472-бап. Кедендік сарапшының (сарапшының) кедендік сараптаманы жүргізу кезіндегі құқықтары мен міндеттері
473-бап. Кедендік сараптаманы тағайындау және жүргізу кезінде декларанттың, тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге тұлғаның құқықтары
474-бап. Сараптама қызметі саласындағы ынтымақтастық
55-тарау. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағым жасау тәртібі
475-бап. Шағым жасау құқығы
476-бап. Шағым беру тәртібі мен мерзімдері
477-бап. Шағымның нысаны мен мазмұны
478-бап. Шағымды қараудан бас тарту
479-бап. Шағымды қарау тәртібі
480-бап. Шағымды қарау нәтижелері бойынша шешім шығару
481-бап. Шағымды қарау мерзімін тоқтата тұру және (немесе) ұзарту
482-бап. Уәкілетті орган шешімінің нысаны мен мазмұны
483-бап. Уәкілетті органына немесе сотқа шағым (арыз) беру салдарлары
7-БӨЛІМ. КЕДЕН ІСІ САЛАСЫНДАҒЫ ҚЫЗМЕТ. УӘКІЛЕТТІ ЭКОНОМИАЛЫҚ ОПЕРАТОР
56-тарау. Кеден ісі саласындағы қызмет туралы жалпы ережелер
484-бап. Кеден ісі саласындағы қызмет
485-бап. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалардың тізілімдері
486-бап. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету
487-бап. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалардың жауапкершілігі
57-тарау. Кеден өкілі
488-бап. Кеден өкілінің қызметі
489-бап. Кеден өкілдері тізіліміне енгізу шарттары
490-бап. Кеден өкілдері тізіліміне енгізу тәртібі
491-бап. Кеден өкілдері тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру мен қалпына келтірудің негіздері мен тәртібі
492-бап. Кеден өкілдері тізілімінен алып тастау үшін негіздер
493-бап. Кеден өкілінің құқықтары
494-бап. Кеден өкілінің міндеттері
58-тарау.Кедендік тасымалдаушы

Статья 465. Определения, используемые в настоящей главе
Статья 466. Назначение и проведение таможенной экспертизы
Статья 467. Порядок привлечения для проведения таможенной экспертизы эксперта (специалиста), не являющегося должностным лицом таможенных органов
Статья 468. Срок и порядок проведения таможенной экспертизы
Статья 469. Заключение таможенного эксперта (эксперта)
Статья 470. Дополнительная и повторная таможенные экспертизы
Статья 471. Отбор проб и (или) образцов товаров, изъятие таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации для проведения таможенной экспертизы
Статья 472. Права и обязанности таможенного эксперта (эксперта) при проведении таможенной экспертизы
Статья 473. Права декларанта, иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, при назначении и проведении таможенной экспертизы
Статья 474. Сотрудничество в области экспертной деятельности
Глава 55. Порядок обжалования уведомления о результатах проверки и (или) уведомления об устранении нарушений
Статья 475. Право на обжалование
Статья 476. Порядок и сроки подачи жалобы
Статья 477. Форма и содержание жалобы
Статья 478. Отказ в рассмотрении жалобы
Статья 479. Порядок рассмотрения жалобы
Статья 480. Вынесение решения по результатам рассмотрения жалобы
Статья 481. Приостановление и (или) продление срока рассмотрения жалобы
Статья 482. Форма и содержание решения уполномоченного органа
Статья 483. Последствия подачи жалобы (заявления) в уполномоченный орган или суд
РАЗДЕЛ 7. ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ В СФЕРЕ ТАМОЖЕННОГО ДЕЛА. УПОЛНОМОЧЕННЫЙ ЭКОНОМИЧЕСКИЙ ОПЕРАТОР
Глава 56. Общие положения о деятельности в сфере таможенного дела
Статья 484. Деятельность в сфере таможенного дела
Статья 485. Реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела
Статья 486. Обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела
Статья 487. Ответственность юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела
Глава 57. Таможенный представитель
Статья 488. Деятельность таможенного представителя
Статья 489. Условия включения в реестр таможенных представителей
Статья 490. Порядок включения в реестр таможенных представителей
Статья 491. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр таможенных представителей
Статья 492. Основания для исключения из реестра таможенных представителей
Статья 493. Права таможенного представителя
Статья 494. Обязанности таможенного представителя
Глава 58.Таможенный перевозчик

495-бап. Кедендік тасымалдаушының қызметі
496-бап. Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу шарттары
497-бап. Кедендік тасымалдаушыларды тізілімге енгізу тәртібі
498-бап. Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру мен қайта қалпына келтірудің негіздері мен тәртібі
499-бап. Кедендік тасымалдаушылар тізілімінен шығару үшін негіздер
500-бап. Кедендік тасымалдаушының міндеттері
59-тарау. Уақытша сақтау қоймасының иесі
501-бап. Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметі
502-бап. Уақытша сақтау қоймалары
503-бап. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттары
504-бап. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу тәртібі
505-бап. Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру және қайта бастау
506-бап. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару үшін негіздер
507-бап. Уақытша сақтау қоймасы иесінің міндеттері
60-тарау. Кеден қоймасының иесі
508-бап. Кеден қоймасы иесінің қызметі
509-бап. Кеден қоймалары және олардың түрлері
510-бап. Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттары
511-бап. Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу тәртібі
512-бап. Кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру және қайта бастау
513-бап. Кеден қоймалары иелерінің тізілімінен шығару үшін негіздер
514-бап. Еркін қойма иесінің міндеттері
61-тарау. Еркін қойма иесі
515-бап. Еркін қойма иесінің қызметі
516-бап. Еркін қоймалар
517-бап. Еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу шарттары
518-бап. Еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу тәртібі
519-бап. Еркін қойманың иесі ретінде заңды тұлғаның қызметін тоқтата тұру және қайта бастау
520-бап. Еркін қоймалар иелерінің тізілімінен шығару үшін негіздер
521-бап. Еркін қойма иесінің міндеттері
62-тарау. Бажсыз сауда дүкенінің иесі
522-бап. Бажсыз сауда дүкені иесінің қызметі
523-бап. Бажсыз сауда дүкендері
524-бап. Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу шарттары
525-бап. Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу тәртібі
526-бап. Бажсыз сауда дүкендері иесінің қызметін тоқтата тұру
527-бап. Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен шығару үшін негіздер
528-бап. Бажсыз сауда дүкендері иесінің міндеттері
63-тарау. Уәкілетті экономикалық оператор

Статья 495. Деятельность таможенного перевозчика
Статья 496. Условия включения в реестр таможенных перевозчиков
Статья 497. Порядок включения в реестр таможенных перевозчиков
Статья 498. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр таможенных перевозчиков
Статья 499. Основания для исключения из реестра таможенных перевозчиков
Статья 500. Обязанности таможенного перевозчика
Глава 59. Владелец склада временного хранения
Статья 501. Деятельность владельца склада временного хранения
Статья 502. Cклады временного хранения
Статья 503. Условия включения в реестр владельцев складов временного хранения
Статья 504. Порядок включения в реестр владельцев складов временного хранения
Статья 505. Основания для исключения из реестра владельцев складов временного хранения
Статья 506. Обязанности владельца склада временного хранения
Глава 60. Владелец таможенного склада
Статья 507. Деятельность владельца таможенного склада
Статья 508. Таможенные склады и их типы
Статья 509. Условия включения в реестр владельцев таможенных складов
Статья 510. Порядок включения в реестр владельцев таможенных складов
Статья 511. Приостановление и возобновление деятельности владельца таможенного склада
Статья 512. Основания для исключения из реестра владельцев таможенных складов
Статья 513. Обязанности владельца таможенного склада
Глава 61. Владелец свободного склада
Статья 514. Деятельность владельца свободного склада
Статья 515. Свободные склады
Статья 516. Условия включения в реестр владельцев свободных складов
Статья 517. Порядок включения в реестр владельцев свободных складов
Статья 518. Приостановление и возобновление деятельности юридического лица в качестве владельца свободного склада
Статья 519. Приостановление и возобновление деятельности юридического лица в качестве владельца свободного склада
Статья 520. Основания для исключения из реестра владельцев свободных складов
Статья 521. Обязанности владельца свободного склада
Глава 62. Владелец магазина беспошлинной торговли
Статья 522. Деятельность владельца магазина беспошлинной торговли
Статья 523. Магазины беспошлинной торговли
Статья 524. Условия включения в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли
Статья 525. Порядок включения в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли
Статья 526. Приостановление деятельности владельца магазина беспошлинной торговли
Статья 527. Основания для исключения из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли
Статья 528. Обязанности владельца магазина беспошлинной торговли
Глава 63. Уполномоченный экономический оператор

529-бап. Уәкілетті экономикалық оператор
530-бап. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімі
531-бап. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлік және оның типтері
532-бап. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарттары
533-бап. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу тәртібі
534-бап. Куәліктің қолданылуын тоқтата тұру, жаңарту және уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен шығару үшін негіздер
535-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету
536-бап. Уәкілетті экономикалық операторға берілетін арнайы оңайлатулар
537-бап. Бірінші кезектегі тәртіпте кедендік операцияларды жасау
538-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөлiктерiнде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) тауарларды уақытша сақтау ерекшеліктері
539-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөлiктерiнде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) құрылған кедендік бақылау аймағына тауарларды жеткізу кезінде кедендік транзиттің кеден рәсімінің қолданысын аяқтаудың ерекшеліктері
540-бап. Декларанты уәкілетті экономикалық оператор болатын тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін кедендік операцияларды жасау және тауарларды шығару ерекшеліктері
541-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттері
542-бап. Кеден органдары мен уәкілетті экономикалық операторлардың өзара іс-қимылы
543-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың жауаптылығы
8-БӨЛІМ. ҚОРЫТЫНДЫ ЖӘНЕ ӨТПЕЛІ ЕРЕЖЕЛЕР
544-бап.Осы Кодексті қолданысқа енгізу тәртібі
545-бап. Жалпы өтпелі ережелер
546-бап. Алдын-ала ақпаратты кеден органына табыс ету туралы өтпелі ережелер
547-бап. Әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидаларын қолдану туралы өтпелі ережелер
548-бап. Осы Кодекстiң 64-бабына өтпелі ережелер
549-бап. Осы Кодекстiң 78-бабына өтпелі ережелер
550-бап. Кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша талап етудің өту мерзімі бойынша өтпелі ережелер
551-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары бойынша талап етудің өту мерзімі бойынша өтпелі ережелер
552-бап. Осы Кодекстiң 92-бабына өтпелі ережелер
553-бап. Кедендік операцияларды жасаудың ерекшеліктері туралы өтпелі ережелер
554-бап. Шартты түрде шығарылған тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты өтпелі ережелер

Статья 529. Уполномоченный экономический оператор
Статья 530. Реестр уполномоченных экономических операторов
Статья 531. Свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов и его типы
Статья 532. Условия включения в реестр уполномоченных экономических операторов
Статья 533. Порядок включения в реестр уполномоченных экономических операторов
Статья 534. Приостановление, возобновление действия свидетельства и основания для исключения из реестра уполномоченных экономических операторов
Статья 535. Обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора
Статья 536. Специальные упрощения, предоставляемые уполномоченному экономическому оператору
Статья 537. Совершение таможенных операций в первоочередном порядке
Статья 538. Особенности временного хранения товаров в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора
Статья 539. Особенности завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита при доставке товаров в зону таможенного контроля, созданную в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора
Статья 540. Особенности совершения таможенных операций и выпуска товаров до подачи декларации на товары, декларантом которых будет выступать уполномоченный экономический оператор
Статья 541. Обязанности уполномоченного экономического оператора
Статья 542. Взаимодействие таможенных органов и уполномоченных экономических операторов
Статья 543. Ответственность уполномоченного экономического оператора
РАЗДЕЛ 8. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 544. Порядок введения в действие настоящего Кодекса
Статья 545. Общие переходные положения
Статья 546. Переходные положения о представлении таможенным органам предварительной информации
Статья 547. Переходные положения о применении правил определения происхождения ввозимых товаров
Статья 548. Переходные положения к статье 64 настоящего Кодекса
Статья 549. Переходные положения к статье 78 настоящего Кодекса
Статья 550. Переходные положения по сроку исковой давности по таможенным пошлинам, таможенным сборам, налогам, пеням, процентам
Статья 551. Переходные положения по сроку исковой давности по специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам
Статья 552. Переходные положения к статье 92 настоящего Кодекса
Статья 553. Переходные положения об особенностях совершения таможенных операций
Статья 554. Переходные положения в отношении отдельных категорий условно выпущенных товаров

555-бап. Қамтамасыз ету сертификатын рәсімдеу туралы өтпелi ережелер
556-бап. Кедендік рәсімдерді қолдану туралы өтпелі ережелер
557-бап. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімін қолдану туралы өтпелі ережелер
558-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктері туралы өтпелі ережелер
559-бап. Еркін қойма кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері туралы өтпелі ережелер
560-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға және керек-жарақтарға қатысты өтпелі ережелер
561-бап. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты өтпелі ережелер
562-бап. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша тауарларды өткізу кезінде кедендік операцияларды жасау туралы өтпелі ережелер
563-бап. Жер қойнауын пайдалану саласындағы (отын-энергетикалық секторы) туындайтын құқықтық қатынастар бойынша өтпелі ережелер
564-бап. Осы Кодекстің 291-бабына өтпелі ережелер
565-бап. Осы Кодекстiң 376-бабына өтпелі ережелер
566-бап. Осы Кодекстiң 437-бабына өтпелі ережелер
567-бап. Осы Кодекстiң 445 және 447-баптарына өтпелі ережелер
568-бап. Осы Кодекстiң 459-бабын қолдануға қатысты өтпелі ережелер
569-бап. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты өтпелі ережелер
570-бап. Уәкілетті экономикалық операторларға қатысты өтпелі ережелер
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ КОДЕКСІ "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДАҒЫ КЕДЕНДІК РЕТТЕУ ТУРАЛЫ"
Осы Кодекс Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеудің ісінің құқықтық, экономикалық және ұйымдық негіздерін айқындайды және Қазақстан Республикасының егемендігі мен экономикалық қауіпсіздігін қорғауға, қазақстан экономикасының дүние жүзілік экономикалық қатынастар жүйесіндегі байланыстарын жандандыра түсуге және сыртқы экономикалық қызметті ырықтандыруға бағытталған.
1-БӨЛІМ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР 1-тарау. Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы жалпы ережелер 1-бап. Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу
1. Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу деп Қазақстан Республикасы тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізудің тәртібі мен шарттарын, олардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында немесе одан тысқары жерлерде болуын және пайдаланылуын, тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуіне, олардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілуіне байланысты кедендік операцияларды жасау, тауарларды уақытша сақтау, оларды кедендік декларациялау және шығару, кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және кедендік бақылауды жүргізу тәртібін, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында және одан тысқары жерлерде тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын реттейтін кеден органдары мен тұлғалар арасындағы билік қатынастарын регламенттеуді қамтитын айрықша юрисдикцияға ие Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бөлігінде (Қазақстан Республикасының аумағында) қатынастарды реттеу танылады.

Статья 555. Переходные положения об оформлении сертификата обеспечения
Статья 556. Переходные положения о применении таможенных процедур
Статья 557. Переходные положения о применении таможенной процедуры временного ввоза (допуска)
Статья 558. Переходные положения об особенностях применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны
Статья 559. Переходные положения об особенностях применения таможенной процедуры свободного склада
Статья 560. Переходные положения в отношении товаров для личного пользования и припасов
Статья 561. Переходные положения в отношении транспортных средств международной перевозки
Статья 562. Переходные положения о совершении таможенных операций при перемещении товаров трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
Статья 563. Переходные положения по правоотношениям, возникшим в сфере недропользования (топливно-энергетического сектора)
Статья 564. Переходные положения к статье 291 настоящего Кодекса
Статья 565. Переходные положения к статье 376 настоящего Кодекса
Статья 566. Переходные положения к статье 437 настоящего Кодекса
Статья 567. Переходные положения к статьям 445 и 447 настоящего Кодекса
Статья 568. Переходные положения в отношении применения статьи 459 настоящего Кодекса
Статья 569. Переходные положения в отношении юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела
Статья 570. Переходные положения в отношении уполномоченных экономических операторов
Проект
КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН "О ТАМОЖЕННОМ РЕГУЛИРОВАНИИ В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН"
Настоящий Кодекс определяет правовые, экономические и организационные основы таможенного регулирования в Республике Казахстан и направлен на защиту суверенитета и экономической безопасности Республики Казахстан, активизацию связей казахстанской экономики в системе мировых экономических отношений и либерализацию внешнеэкономической деятельности.
РАЗДЕЛ I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ Глава 1. Основные положения о таможенном регулировании в Республике Казахстан
Статья 1. Таможенное регулирование в Республике Казахстан
1. Таможенным регулированием в Республике Казахстан признается регулирование отношений на части таможенной территории Евразийского экономического союза (территории Республики Казахстан), на которой Республика Казахстан обладает исключительной юрисдикцией, включающее в себя установление порядка и условий перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, их нахождения и использования на таможенной территории Евразийского экономического союза или за ее пределами, порядка совершения таможенных операций, связанных с прибытием товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, их убытием с таможенной территории Евразийского экономического союза, временным хранением товаров, их таможенным декларированием и выпуском, иных таможенных операций, порядка уплаты таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и проведения таможенного контроля, а также регламентацию властных отношений между таможенными органами и лицами, реализующими права владения, пользования и (или) распоряжения товарами на таможенной территории Евразийского экономического союза или за ее пределами.

2. Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу кезінде тұлғалардың тең құқықтылығы, кедендік операцияларды жасаудың анықтығы, айқындығы және дәйектілігі, Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілердің реттеуші кедендік құқықтық қанынастарын әзірлеу мен қолдануда және оларды халықаралық құқық нормаларымен үндестіруде, сондай-ақ кедендік бақылаудың заманауи әдістерін қолдануда және кеден органдарының қызметінде ақпараттық-коммуникациалық технологияларды барынша пайдалануда жариялық қағидаттарына негізделеді.
3. Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу, Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартты қоса алғанда, кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін Еуразиялық экономикалық одақтың халықаралық шарттарына және Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын актілерге (бұдан әрі – Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасы) сәйкес, сондай-ақ 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – Одақ туралы шарт) сәйкес, ол кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарда және актілерде реттелмеген бөлігінде, Қазақстан Республикасындағы кеден заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында реттелмеген кедендік құқықтық қатынастар Қазақстан Республикасындағы кеден заңнамасында реттеледі.
5. Кеден ісін іске асыру кезіндегі мемлекеттік басқару саласы кеден ісінің аясы болып табылады.
2-бап. Уәкілетті мемлекеттік органдардың құзыреті
1. Кеден саясаты саласындағы уәкілетті орган Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
1) Қазақстан Республикасындағы кеден саясатын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар әзірлеуді жүзеге асырады;
2) өз құзыреті шегінде осы Кодексте көзделген нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
3) осы Кодексте, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
1) өз құзыреті шегінде осы Кодексте көзделген нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;

2. Таможенное регулирование в Республике Казахстан основывается на принципах равноправия лиц при перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, четкости, ясности и последовательности совершения таможенных операций, гласности в разработке и применении регулирующих таможенные правоотношения международных договоров и актов, составляющих право Евразийского экономического союза, и их гармонизации с нормами международного права, а также на применении современных методов таможенного контроля и максимальном использовании информационно-коммуникационных технологий в деятельности таможенных органов.
3. Таможенное регулирование в Республике Казахстан осуществляется в соответствии с регулирующими таможенные правоотношения международными договорами Евразийского экономического союза, включая Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее – таможенное законодательство Евразийского экономического союза), а также в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор о Союзе), а в части, не урегулированной международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, таможенным законодательством Республики Казахстан.
4. Таможенные правоотношения, не урегулированные таможенным законодательством Евразийского экономического союза, регулируются таможенным законодательством Республики Казахстан.
5. Сферой таможенного дела является область государственного управления при реализации таможенного дела.
Статья 2. Компетенция уполномоченных государственных органов
1. Уполномоченный орган в сфере таможенной политики в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) законодательством Республики Казахстан:
1) осуществляет выработку предложений по формированию таможенной политики в Республике Казахстан;
2) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты, предусмотренные настоящим Кодексом, в пределах своей компетенции;
3) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела (далее – уполномоченный орган) в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) законодательством Республики Казахстан:
1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты, предусмотренные настоящим Кодексом, в пределах своей компетенции;

2) кеден органдарына басшылықты жүзеге асырады;
3) өзінің құрамына кіретін ведомствоның өкілеттіктерін айқындайды;
4) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасымен реттелмеген бөлігінде кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру, санатқа бөлу, сыныптау қағидаларын, сондай-ақ оларды жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік нормаларын және оларға қойылатын үлгілік талаптарды әзірлейді және бекітеді;
5) ақпараттық жүйелерді, байланыс жүйелерін және деректер беру, кедендік бақылаудың техникалық құралдарының, сондай-ақ ақпаратты қорғау құралдарының жүйелерін құрады;
6) кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған тізілімге тұлғаларды енгізу туралы шешім қабылдайды;
7) кедендік әкімшілік жүргізуді жүзеге асырады;
8) тауарлар мен көлік құралдарының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілуіне кедендік бақылауды жүзеге асырады;
9) кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыларды, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасындағы өзгерістер мен толықтырулар туралы уақтылы хабардар етуді тұрақты негізде қамтамасыз етеді;
10) кедендік статистиканы жүргізеді;
11) жекелеген кедендік операцияларды жетілдіру жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлейді және бекітеді;
12) кедендік бақылаудың жекелеген нысандары мен кедендік бақылауды жүргізуді қамтамасыз ету шараларын қолдану жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлейді және бекітеді;
13) экспорттық бақылау саласындағы құқықтық актілерді әзірлеуге қатысады;
14) бақылау іс-шараларын жүргізу мақсатында аумақтық органдарда мобильдік топтарды құрады;
15) осы Кодексте, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-бап. Осы Кодексте пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Осы Кодекстің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
1) авария – кедендік бақылаудағы көлік құралдарымен және (немесе) өзге тауарлармен болған, тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи өзгерістерді, сондай-ақ еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан болатын өзгерістерді қоспағанда, салдары бойынша зиянды техникалық, технологиялық немесе өзге сипаттағы, меншік иесінің және (немесе) осындай өзгерістер болған кезде иелігінде тауарлар болған тұлғаның қасақана әрекеттерінен туындамаған, олардың кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерде көзделмеген сандық және (немесе) сапалық өзгеруіне әкеп соқтырған оқиға;

2) осуществляет руководство таможенными органами;
3) определяет полномочия ведомства, входящего в его состав;
4) разрабатывает и утверждает правила создания, категорирования, классификации, а также нормы положенности и типовые требования к обустройству и материально-техническому оснащению таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов в части, не урегулированной таможенным законодательством Евразийского экономического союза;
5) создает информационные системы, системы связи и системы передач данных, технических средств таможенного контроля, а также средств защиты информации;
6) принимает решения о включении лиц в реестры на осуществление деятельности в сфере таможенного дела;
7) осуществляет таможенное администрирование;
8) осуществляет таможенный контроль за перемещением через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров и транспортных средств;
9) обеспечивает на постоянной основе своевременное информирование участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, в том числе об изменениях и дополнениях в таможенное законодательство Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан;
10) ведет таможенную статистику;
11) разрабатывает и утверждает инструкции по совершению отдельных таможенных операций;
12) разрабатывает и утверждает инструкции по применению отдельных форм таможенного контроля и мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля;
13) участвует в разработке правовых актов в сфере экспортного контроля;
14) создает в территориальных органах мобильные группы в целях проведения контрольных мероприятий;
15) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 3. Основные понятия, используемые в настоящем Кодексе
1. Для целей настоящего Кодекса используются понятия, которые означают следующее:
1) авария - вредное по своим последствиям происшествие технического, технологического или иного характера, произошедшее с транспортными средствами и (или) иными товарами, находящимися под таможенным контролем, повлекшее за собой не предусмотренные международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования и настоящим Кодексом их количественные и (или) качественные изменения, которые не вызваны преднамеренными действиями собственника и (или) лица, во владении которого товары находились на момент таких изменений, за исключением естественных изменений при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, а также изменений вследствие действия непреодолимой силы;

2) ақша құралдары – жол чектері, вексельдер, чектер (банктік чектер), сондай-ақ эмитенттің (борышкердің) ақшалай қаражат төлеу жөніндегі міндеттемесін куәландыратын және осындай төлем жүзеге асырылатын тұлға көрсетілмеген құжаттамалық нысандағы бағалы қағаздар;
3) алдын ала ақпарат – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу болжанатын тауарлар, осындай тауарларды тасымалдайтын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары, тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келу уақыты және жері, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген жолаушылар туралы электрондық түрдегі мәліметтер;
4) бірыңғай мөлшерлемелер бойынша алынатын кедендік баждар, салықтар – жеке пайдалануға арналған тауарлар құрамдастарын кедендік баждарға, салықтарға бөлмей, оларға қатысты есептелген кедендік баждар, салықтар сомасы;
5) декларант – тауарларды декларациялайтын не оның атынан тауарлар декларацияланатын тұлға;
6) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өтуге байланысты әрекеттерді және соның нәтижесінде тауарларды халықаралық пошта жөнелтімдері арқылы жіберуді, құбыржол көлігін және электр берілісі линияларын пайдалануды қоса алғанда, кеден органдары осындай тауарларды шығарғанға дейін, тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кез келген тәсілмен келген әрекеттерді жасау;
7) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте тұрақты тұратын жеке тұлға, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген дара кәсіпкер, заңды тұлға, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылмайтын ұйым (құрылым);
8) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу – осы Кодекстің 30-бабына сәйкес тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілуге тиіс немесе жүзеге асырылуы мүмкін жерлерден тыс немесе осы жерлерде орналасқан кеден органдарының жұмыс уақытынан тыс не кедендік бақылаудан жасырын не тауарларды дұрыс декларацияламау немесе декларацияламау не тауарлар туралы дұрыс емес мәліметтер қамтылған құжаттарды пайдалана отырып және (немесе) қолдан жасалған не басқа тауарларға жататын идентификаттау құралдарын пайдалана отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу;

2) денежные инструменты – дорожные чеки, векселя, чеки (банковские чеки), а также ценные бумаги в документарной форме, которые удостоверяют обязательство эмитента (должника) по выплате денежных средств и в которых не указано лицо, которому осуществляется такая выплата;
3) предварительная информация – сведения в электронном виде о товарах, предполагаемых к перемещению через таможенную границу Евразийского экономического союза, транспортных средствах международной перевозки, перевозящих такие товары, времени и месте прибытия товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, пассажирах, прибывающих на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
4) таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам – сумма таможенных пошлин, налогов, исчисленная в отношении товаров для личного пользования без разделения на составляющие ее таможенные пошлины, налоги;
5) декларант - лицо, которое декларирует товары либо от имени которого декларируются товары;
6) ввоз товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза – совершение действий, которые связаны с пересечением таможенной границы Евразийского экономического союза и в результате которых товары прибыли на таможенную территорию Евразийского экономического союза любым способом, включая пересылку в международных почтовых отправлениях, использование трубопроводного транспорта и линий электропередачи, до выпуска таких товаров таможенными органами;
7) лицо государства-члена Евразийского экономического союза – физическое лицо, имеющее постоянное место жительства в государстве-члене Евразийского экономического союза, в том числе индивидуальный предприниматель, зарегистрированный в соответствии с законодательством государства-члена Евразийского экономического союза, юридическое лицо, а также организация (образование), не являющаяся юридическим лицом, созданные в соответствии с законодательством государства-члена Евразийского экономического союза;
8) незаконное перемещение товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза - перемещение товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза вне мест, через которые в соответствии со статьей 30 настоящего Кодекса должно или может осуществляться перемещение товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, или вне времени работы таможенных органов, находящихся в этих местах, либо с сокрытием от таможенного контроля, либо с недостоверным таможенным декларированием или недекларированием товаров, либо с использованием документов, содержащих недостоверные сведения о товарах, и (или) с использованием поддельных либо относящихся к другим товарам средств идентификации;

9) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу – тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу немесе тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету;
10) Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – Еуразиялық экономикалық одақтың тұрақты жұмыс істейтін реттеуші органы;
11) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өту – адамның Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кіруі, адамның Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шығуы, оның ішінде өткізу пунктінде орналасқан кедендік бақылау аймағында, тауарлар мен көлік құралдарын өткізудің өзге орындарында тауарлар мен көлік құралдарын өткізуге қатысты кедендік операцияларды жасау;
12) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы - Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай кедендік аумағы, оны Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтары, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің айрықша экономикалық аймақтары және құрлықтық қайраңдары, жасанды аралдар, қондырғылар, құрылыстар және оларға қатысты Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер айрықша юрисдикцияға ие өзге де объектілер құрайды;
13) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының шектері, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға сәйкес - Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кедендік аумағында тұрған жекелеген аумақтардың шектері;
14) жасанды аралдар – оларды құруға арналған жобалау құжаттамасына сәйкес орналасқан жері бойынша бекітілген, судың барынша көтерілуі кезінде шайылатын, үйілген, қада және өзге де судың бетіне шығып тұратын, жүзбейтін тірек негізі бар, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қорғанысы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету, өңірлік геологиялық зерделеу, геологиялық зерделеу, минералды ресурстарды барлау және өндіру, су биологиялық ресурстарының теңіз ресурстары зерттеулерін жүргізу және балық аулауды жүзеге асыру, теңізде ғылыми зерттеулер жүргізу мақсаттарында Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де мақсаттарда пайдаланылатын объектілер;
15) жеке пайдалануға арналған тауарлар – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы бірге жөнелтілетін немесе бірге жөнелтілмейтін багажда, халықаралық пошта жөнелтімдерінде не өзге де тәсілмен жіберу арқылы өткізілетін жеке тұлғалардың жеке, отбасылық, үйішілік және өзге де кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес мұқтаждарына арналған тауарлар;

9) перемещение товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза - ввоз товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза или вывоз товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза;
10) Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия) – постоянно действующий регулирующий орган Евразийского экономического союза;
11) пересечение таможенной границы Евразийского экономического союза - въезд лица на таможенную территорию Евразийского экономического союза, выезд лица с таможенной территории Евразийского экономического союза, в том числе совершение таможенных операций в отношении перемещаемых товаров и транспортных средств в зоне таможенного контроля, расположенной в пункте пропуска, ином месте перемещения товаров и транспортных средств;
12) таможенная территория Евразийского экономического союза – единая таможенная территория Евразийского экономического союза, которую составляют территории государств-членов Евразийского экономического союза, а также исключительные экономические зоны и континентальные шельфы государств-членов Евразийского экономического союза, искусственные острова, установки, сооружения и иные объекты, в отношении которых государства-члены Евразийского экономического союза обладают исключительной юрисдикцией;
13) таможенная граница Евразийского экономического союза- пределы таможенной территории Евразийского экономического союза, а также в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза – пределы отдельных территорий, находящихся на территориях государств-членов Евразийского экономического союза;
14) искусственные острова – закрепленные в соответствии с проектной документацией на их создание по месту расположения объекты, имеющие намывное, насыпное, свайное и иное неплавучее выступающее над поверхностью воды при максимальном приливе опорное основание, используемые в целях обеспечения обороны и безопасности государств-членов Евразийского экономического союза, регионального геологического изучения, геологического изучения, разведки и добычи минеральных ресурсов, проведения морских ресурсных исследований водных биологических ресурсов и осуществления рыболовства, проведения морских научных исследований, в иных целях, не противоречащих международным договорам Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан;
15) товары для личного пользования – товары, предназначенные для личных, семейных, домашних и иных, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности, нужд физических лиц, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом или несопровождаемом багаже, путем пересылки в международных почтовых отправлениях либо иным способом;

16) жеке пайдалануға арналған көлік құралдары – Комиссия айқындайтын, жекелеген авто- және мото көлік құралдарын және авто- және мото көлік құралдарына тіркемелерді, қосалқы бөлшектерін және әдеттегі керек-жарақтары мен жабдықтарын, осы көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы адамдарды сыйақыға тасымалдау үшін емес, тауарларды сыйақыға немесе тегін өнеркәсіптік немесе коммерциялық тасымалдау үшін емес, жеке мақсаттарда өткізетін жеке тұлғаға иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқығында тиесілі, олардың конструкциясында көзделген май құю ыдыстарындағы жанар-жағармай материалдары, салқындату және өзге де техникалық сұйықтары бар су кемесін немесе әуе кемесін, оның ішінде заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге тіркелген көлік құралдарының жекелеген түрлерін қамтитын, жеке пайдалануға арналған тауарлар санаты;
17) жиынтық кедендік төлем түрінде алынатын кедендік баждар, салықтар – осы Кодекстің 84-бабына сәйкес қолданылатын кедендік баждар, салықтар мөлшерлемелері бойынша жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты есептелген кедендік баждар, салықтар сомасы;
18) жөнелтуші кеден органы – тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастыруға байланысты кедендік операцияларды жасайтын Қазақстан Республикасының кеден органы немесе басқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органы;
19) кедендік-тарифтік реттеу шаралары – Одақ туралы шартқа сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкелінген) тауарларға қатысты қолданылатын, кедендік әкелу баж мөлшерлемесін, тарифтік квотаны, тарифтік преференцияны, тарифтік жеңілдіктерді қолдануды қамтитын шаралар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілетін (әкетілген) тауарларға қатысты қолданылатын шаралар;
20) кеден органдарының ақпараттық ресурстары – кеден органдарының ақпараттық жүйелерінде қамтылатын құжатталған ақпараттың реттелген жиынтығы (деректер базалары, басқа да ақпарат қорлары);
21) кедендік декларация – тауарлар туралы мәліметтерді және тауарларды шығару үшін қажетті өзге де мәліметтерді қамтитын кедендік құжат;
22) кедендік баж – тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге байланысты кеден органы алатын міндетті төлем;
23) кедендік рәсім – тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында немесе оның шегінен тысқары жерлерде кедендік реттеу мақсаттары үшін пайдалану шарттары мен тәртібін айқындайтын нормалар жиынтығы;

16) транспортные средства для личного пользования – категория товаров для личного пользования, включающая в себя отдельные виды авто- и мототранспортных средств и прицепов к авто- и мототранспортным средствам, определяемые Комиссией, водное судно или воздушное судно вместе с запасными частями к ним и их обычными принадлежностями и оборудованием, горюче-смазочными материалами, охлаждающими и иными техническими жидкостями, содержащимися в заправочных емкостях, предусмотренных их конструкцией, принадлежащие на праве владения, пользования и (или) распоряжения физическому лицу, перемещающему эти транспортные средства через таможенную границу Евразийского экономического союза в личных целях, а не для перевозки лиц за вознаграждение, промышленной или коммерческой перевозки товаров за вознаграждение или бесплатно, в том числе транспортные средства, зарегистрированные на юридических лиц и индивидуальных предпринимателей;
17) таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа – сумма таможенных пошлин, налогов, исчисленная в отношении товаров для личного пользования по ставкам таможенных пошлин, налогов, применяемым в соответствии со статьей 84 настоящего Кодекса;
18) таможенный орган отправления – таможенный орган Республики Казахстан или таможенный орган другого государства-члена Евразийского экономического союза, который совершает таможенные операции, связанные с помещением товаров под таможенную процедуру таможенного транзита;
19) меры таможенно-тарифного регулирования – меры, применяемые в соответствии с Договором о Союзе в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров, включающие в себя применение ставок ввозных таможенных пошлин, тарифных квот, тарифных преференций, тарифных льгот, а также меры, применяемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности в отношении вывозимых (вывезенных) товаров с территории Республики Казахстан;
20) информационные ресурсы таможенных органов – упорядоченная совокупность документированной информации (базы данных, другие массивы информации), содержащейся в информационных системах таможенных органов;
21) таможенная декларация - таможенный документ, содержащий сведения о товарах и иные сведения, необходимые для выпуска товаров;
22) таможенная пошлина - обязательный платеж, взимаемый в связи с перемещением товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза;
23) таможенная процедура – совокупность норм, определяющих для целей таможенного регулирования условия и порядок использования товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза или за ее пределами;

24) кедендік декларациялау – кедендік декларацияны пайдалана отырып кеден органына тауарлар туралы, таңдалған кедендік рәсім туралы мәліметтерді және (немесе) тауарларды шығару үшін қажетті өзге де мәліметтерді мәлімдеу;
25) кедендік құжаттар – кедендік декларация және тек қана кедендік операциялар жасау және кедендік бақылау жүргізу үшін, сондай-ақ кедендік операциялар жасау және кедендік бақылау жүргізу барысында және нәтижелері бойынша жасалатын өзге де құжаттар;
26) кедендік операциялар – Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес тұлғалар және кеден органдары жасайтын іс-қимылдар;
27) кедендік төлемдер – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлардың өткізілуіне байланысты осы Кодекске сәйкес төлеушінің бюджетке төлеуіне жататын кедендік әкелу және әкету баждары, кедендік алымдар;
28) кедендік бақылау – кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілердің және Қазақстан Республикасының кедендік реттеу туралы заңнамасының сақталуын тексеруге және (немесе) қамтамасыз етуге бағытталған, кеден органдары жасайтын іс-қимылдар жиынтығы;
29) кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз ету – осы Кодексте айқындалатын уақыт кезеңі ішінде қолданыста болатын және Қазақстан Республикасының аумағында кедендік операцияларды жүргізуге байланысты тәуекелдерді өтейтін кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету;
30) кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету – Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді кеден органдарының алдында орындау кепілдігінің тәсілі;
31) кеден органының қызмет аймағы – шегінде кеден органы кедендік бақылауды жүзеге асыратын, уәкілетті орган айқындайтын аумақ;
32) кеден өкілі – Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес декларанттың немесе өзге мүдделі тұлғаның атынан және тапсырмасы бойынша кедендік операцияларды жасайтын, кеден өкілі тізіліміне енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы;
33) кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлға – кеден өкілдерінің; кедендік тасымалдаушылардың; уақытша сақтау қоймалары; еркін қоймалар; кеден қоймалары, бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы;
34) керек-жарақтар-тауарлар:
қосалқы бөлшектер мен жабдықтарды қоспағанда, су кемелерін, әуе кемелерін және пойыздарды тұратын жерлерінде және жүру жолында қалыпты пайдалануды қамтамасыз ету және техникалық қызмет көрсету үшін қажетті;
су, әуе кемелерінің жолаушылары мен экипаж мүшелерінің немесе пойыз жолаушылары мен пойыз бригадалары жұмыскерлерінің тұтынуы және (немесе) пайдалануы үшін, сондай-ақ осындай адамдарға таратуға немесе сатуға арналған тауарлар;

24) таможенное декларирование - заявление декларантом таможенному органу с использованием таможенной декларации сведений о товарах, об избранной таможенной процедуре и (или) иных сведений, необходимых для выпуска товаров;
25) таможенные документы - таможенная декларация и иные документы, составляемые исключительно для совершения таможенных операций и проведения таможенного контроля, а также в ходе и по результатам совершения таможенных операций и проведения таможенного контроля;
26) таможенные операции - действия, совершаемые лицами и таможенными органами в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан;
27) таможенные платежи - таможенные сборы, таможенные пошлины, подлежащие уплате в бюджет в соответствии с настоящим Кодексом в связи с перемещением товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза;
28) таможенный контроль – совокупность совершаемых таможенными органами действий, направленных на проверку и (или) обеспечение соблюдения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и законодательства Республики Казахстан о таможенном регулировании;
29) генеральное обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, действующее в течение периода времени, определяемого настоящим Кодексом, и покрывающее риски, связанные с проведением таможенных операций на территории Республики Казахстан;
30) обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов - способ гарантии исполнения обязанности перед таможенным органом по уплате таможенных пошлин, налогов, предусмотренных таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан;
31) зона деятельности таможенного органа – территория, определяемая уполномоченным органом, в пределах которой таможенным органом осуществляется таможенный контроль;
32) таможенный представитель - юридическое лицо Республики Казахстан, включенное в реестр таможенных представителей, совершающее от имени и по поручению декларанта или иного заинтересованного лица таможенные операции в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан;
33) лицо, осуществляющее деятельность в сфере таможенного дела - юридическое лицо Республики Казахстан, включенное в реестр таможенных представителей; таможенных перевозчиков; владельцев складов временного хранения; свободных складов; таможенных складов; магазинов беспошлинной торговли;
34) припасы - товары:
необходимые для обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания водных судов, воздушных судов и поездов в местах их стоянки и пути следования, за исключением запасных частей и оборудования;
предназначенные для потребления и (или) использования пассажирами и членами экипажей водных, воздушных судов или пассажирами поездов и работниками поездных бригад, а также для раздачи или реализации таким лицам;

35) коммерциялық құжаттар – сыртқы сауда және өзге қызметті жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедедік шекарасы арқылы өткізуге байланысты мәмілелердің жасалуын растау үшін пайдаланылатын құжаттар (шот-фактуралар (инвойстар), өзіндік ерекшеліктер, тиеу (орау) парақтары және өзге де құжаттар);
36) көлік (тасымалдау) құжаттары – тауарларды тасымалдау шартының бар екенін растайтын және оларды мұндай тасымалдау кезіндегі ілеспе құжаттар (коносамент, жұкқұжат, көлік экспедициясы шартының жасалғанын растайтын құжат және өзге де құжаттар);
37) көлік құралдары – су кемесін, әуе кемесін, автомобиль көлігі құралын, тіркемені, жартылай тіркемені, теміржол көлігі құралын (теміржол жылжымалы құрамы, теміржол жылжымалы құрамының бірлігі), олар үшін көзделген техникалық паспорттары немесе техникалық формулярлары, қосалқы бөлшектері, керек-жарақтары мен жабдықтары, егер көрсетілген көлік құралдарымен бірге тасымалданатын болса, олардың конструкциясында көзделген май құю ыдыстарындағы жанар-жағармай материалдары, салқындату және өзге де техникалық сұйықтықтары бар контейнерді қамтитын тауарлар санаты;
38) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары немесе Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бірнеше не барлық мемлекеттермен көпжақты халықаралық шарттары;
39) қолма-қол ақшалай қаражат – айналымнан алып тасталғандарды не алып тасталатындарды, бірақ айналымда болатын ақша белгілеріне айырбастауға жататындарды қоса алғанда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттерде (мемлекеттер тобында) айналымда болатын және заңды төлем құралы болып табылатын банкноттар және қазынашылық билеттері, бағалы металдардан жасалған монеталарды қоспағанда, монеталар түріндегі ақша белгілері;
40) құрылысжайлар, қондырғылар – оларды құруға арналған жобалау құжаттамасына сәйкес орналасқан жері бойынша бекітілген, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қорғанысы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету, өңірлік геологиялық зерделеу, геологиялық зерделеу, минералдық ресурстарды барлау және өндіру, су биологиялық ресурстарының теңіз ресурстық зерттеулерін жүргізу және балық аулауды жүзеге асыру, теңізде ғылыми зерттеулер жүргізу мақсатында Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және Қазақстан Республикасының заңнамаларына қайшы келмейтін өзге де мақсаттарда пайдаланылатын ұңғымаларды, стационарлық теңіз платформаларын, стационарлық бұрғылау қондырғыларын, басқа да жүзетін және стационарлық объектілерді қоса алғанда, су асты құрылысжайлары, жүзетін бұрғылау қондырғылары, теңіздегі жүзетін платформалар;

35) коммерческие документы - документы, используемые при осуществлении внешнеторговой и иной деятельности, а также для подтверждения совершения сделок, связанных с перемещением товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза (счета-фактуры (инвойсы), спецификации, отгрузочные (упаковочные) листы и иные документы);
36) транспортные (перевозочные) документы - документы, подтверждающие наличие договора перевозки товаров и сопровождающие их при такой перевозке (коносамент, накладная, документ, подтверждающий заключение договора транспортной экспедиции, и иные документы);
37) транспортные средства – категория товаров, включающая любое водное судно, воздушное судно, автомобильное транспортное средство, прицеп, полуприцеп, железнодорожное транспортное средство (железнодорожный подвижной состав, единица железнодорожного подвижного состава) или контейнер с предусмотренными для них техническими паспортами или техническими формулярами, запасными частями, принадлежностями и оборудованием, горюче-смазочными материалами, охлаждающими и иными техническими жидкостями, содержащимися в заправочных емкостях, предусмотренных их конструкцией, если они перевозятся вместе с указанными транспортными средствами;
38) международные договора Республики Казахстан - международный договор Республики Казахстан с государством, не являющимся членом Евразийского экономического союза, или многосторонний международный договор, участниками которого являются Республика Казахстан, несколько либо все государства – члены Евразийского экономического союза;
39) наличные денежные средства – денежные знаки в виде банкнот и казначейских билетов, монет, за исключением монет из драгоценных металлов, находящиеся в обращении и являющиеся законным платежным средством в государствах-членах Евразийского экономического союза или государствах (группе государств), не являющихся членами Евразийского экономического союза, включая изъятые либо изымаемые из обращения, но подлежащие обмену на находящиеся в обращении денежные знаки;
40) сооружения, установки – закрепленные в соответствии с проектной документацией на их создание на время эксплуатации по месту расположения подводные объекты, плавучие буровые установки, морские плавучие платформы, иные суда, подводные сооружения, включая скважины, морские стационарные платформы, стационарные буровые установки, другие плавучие и стационарные объекты, используемые в целях обеспечения обороны и безопасности государств-членов Евразийского экономического союза, регионального геологического изучения, геологического изучения, разведки и добычи минеральных ресурсов, проведения морских ресурсных исследований водных биологических ресурсов и осуществления рыболовства, проведения морских научных исследований, в иных целях, не противоречащих международным договорам Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан;

41) межелі кеден органы – қызмет аймағында (өңірінде) жөнелтуші кеден органы айқындаған тауарларды жеткізу орны тұрған не кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтайтын кеден органы немесе басқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органы;
42) мемлекеттік кірістер органы – өз құзыреті шегінде салықтардың, кедендік төлемдер мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасындағы кеден ісін іске асыруды, Қазақстан Республикасының заңдарымен осы органның қарауына жатқызылған қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу, ашу және тергеп-тексеру жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын мемлекеттік орган;
43) мүдделі тұлға – тауарларға қатысты мүдделері кеден органдарының немесе олардың лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) қарай қозғалатын тұлға;
44) Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары:
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тұрған, толығымен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында өндірілген (шығарылған, алынған, өсірілген) тауарлар;
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тұрған, Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес не ол күшіне енгенге дейін Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесін алған не Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары деп танылған тауарлар;
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тұрған, осы тармақшаның екінші – үшінші абзацтарында көрсетілген тауарлардан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бір немесе бірнеше мемлекетте өндірілген (дайындалған) тауарлар;
Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген және Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесін сақтаған тауарлар;
45) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкету – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кез-келген тәсілмен тауарларды әкетуге бағытталған әрекеттерді жасау, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өтуді қоса алғанда, халықаралық пошта жөнелтімдері арқылы жіберу, құбыржол көлігін және электр берілісілинияларын пайдалану;
46) өткізу пункті – теміржол, автомобиль, су не әуе қатынасының шегінде орналасқан, адамдарды, тауарлар мен көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге арналған, кедендік инфрақұрылымы бар, Қазақстан Республикасының Үкіметі және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен айқындалған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының Қазақстан Республикасының аумағындағы учаскесі;

41) таможенный орган назначения – таможенный орган или таможенный орган другого государства-члена Евразийского экономического союза, в зоне (регионе) деятельности которого находится установленное таможенным органом отправления место доставки товаров, либо который завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита;
42) орган государственных доходов – государственный орган, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, таможенное регулирование в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению, раскрытию и расследованию уголовных и административных правонарушений, отнесенных законами Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан;
43) заинтересованное лицо - лицо, интересы которого в отношении товаров затрагиваются решениями, действиями (бездействием) таможенных органов или их должностных лиц;
44) товары Евразийского экономического союза:
находящиеся на таможенной территории Евразийского экономического союза товары, полностью произведенные (добытые, полученные, выращенные) на таможенной территории Евразийского экономического союза;
находящиеся на таможенной территории Евразийского экономического союза товары, приобретшие статус товаров Евразийского экономического союза либо признанные товарами Евразийского экономического союза в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан либо до их вступления в силу;
находящиеся на таможенной территории Евразийского экономического союза товары, произведенные (изготовленные) в одном или нескольких государствах-членах Евразийского экономического союза из товаров, указанных в абзацах втором – третьем настоящего подпункта;
товары, вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза и сохранившие статус товаров Евразийского экономического союза в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан;
45) вывоз товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза - совершение действий, направленных на вывоз товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза любым способом, в том числе пересылку в международных почтовых отправлениях, использование трубопроводного транспорта и линий электропередачи, включая пересечение таможенной границы Евразийского экономического союза;
46) пункт пропуска - участок таможенной границы Евразийского экономического союза, находящийся на территории Республики Казахстан, с таможенной инфраструктурой, расположенный в пределах железнодорожного, автомобильного, водного либо воздушного сообщения, предназначенный для пропуска лиц, товаров и транспортных средств через таможенную границу Евразийского экономического союза, определенный Правительством Республики Казахстан и (или) международными договорами Республики Казахстан;

47) пошта байланысының тағайындалған операторы – Дүниежүзілік пошта одағына мүше ел ресми тағайындайтын және Қазақстан Республикасының заңнамасына және Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне сәйкес пошта байланысы қызметтерін көрсетуді қамтамасыз ететін тұлға;
48) салықтар – тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге байланысты алынатын қосылған құн салығы, акциздер (акциз);
49) су кемелері – теңіз кемелері, аралас жүзу (өзен-теңіз) кемелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын ішкі су (жүзу) көлігі кемелері;
50) тасымалдаушы – тауарларды және (немесе) жолаушыларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тасымалдауды (тасымалды) және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдауды жүзеге асыратын тұлға. Тауарларды құбыржол көлігімен немесе электр берілісі линиялары арқылы өткізу кезінде құбыржол көлігін немесе электр берілісі линияларын пайдалану үшін және (немесе) тауарларды құбыржол көлігімен немесе электр электр берілісі линиялары арқылы өткізу үшін және (немесе) осы тауарларды бақылау және есепке алу үшін жауапты тұлға тасымалдаушы болып табылады;
51) тауар – кез келген жылжымалы мүлік, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің валютасы, бағалы қағаздар және (немесе) валюталық құндылықтар, жол чектері, электр энергиясы, сондай-ақ жылжымайтын мүлікке теңестірілген өзге де өткізілетін заттар;
52) тауарларды алушы - тасымалдаушы кедендік бақылаудағы тауарларды жеткізуге міндетті болатын, тауарлардың ілеспе құжаттарында көрсетілген тұлға;
53) тауар партиясы – кеден органына бір немесе бірнеше көлік құжаты бойынша бір мезгілде ұсынылатын және бір жүк жөнелтушіден бір жүк алушының атына жолданатын тауарлар, сондай-ақ бір почта жүкқұжаты бойынша жөнелтілетін не багаж ретінде бір тұлға өткізетін тауарлар;
54) тауарларды шығару – әрекеттер жасағаннан кейін, мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес немесе осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімдерге орналастыруға жатпайтын, жекелеген тауар санатына қатысты белгіленген тәртіппен және шарттарда мүдделі тұлғалар тауарларды пайдалануға құқылы болатын кеден органының әрекеті;
55) тауарларға ілеспе құжаттар – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға арналған коммерциялық және көлік құжаттары;
56) тұлға – жеке және (немесе) заңды тұлға, сондай-ақ заңды тұлға болып табылмайтын ұйым (құрылым);

47) назначенный оператор почтовой связи – лицо, официально назначаемое страной – членом Всемирного почтового союза и обеспечивающее оказание услуг почтовой связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан и актами Всемирного почтового союза;
48) налоги - налог на добавленную стоимость и акциз (акцизы), взимаемые таможенными органами при ввозе товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
49) водные суда – морские суда, суда смешанного (река – море) плавания, а также суда внутреннего водного транспорта (плавания), подлежащие государственной регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
50) перевозчик - лицо, осуществляющее перевозку товаров и (или) пассажиров через таможенную границу Евразийского экономического союза и (или) перевозку товаров, находящихся под таможенным контролем, по таможенной территории Евразийского экономического союза. При перемещении товаров трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи перевозчиком является лицо, ответственное за использование трубопроводного транспорта или линий электропередачи, и (или) за перемещение товаров трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, и (или) за контроль и учет этих товаров;
51) выпуск товаров - действие таможенного органа, после совершения которого заинтересованные лица вправе использовать товары в соответствии с заявленной таможенной процедурой или в порядке и на условиях, которые установлены в отношении отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с настоящим Кодексом помещению под таможенные процедуры;
52) товаросопроводительные документы - коммерческие и транспортные документы на товары, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза;
53) партия товара - товары, одновременно предъявляемые таможенному органу по одному или нескольким транспортным документам и направляемые в адрес одного грузополучателя от одного грузоотправителя, а также товары, пересылаемые по одной или нескольким почтовым накладным либо перемещаемые в качестве багажа одним лицом;
54) товар - любое движимое имущество, в том числе валюта государств – членов Евразийского экономического союза, ценные бумаги и (или) валютные ценности, дорожные чеки, электрическая энергия, а также иные перемещаемые вещи, приравненные к недвижимому имуществу;
55) получатель товаров - лицо, указанное в товаросопроводительных документах, которому перевозчик обязан доставить товары, находящиеся под таможенным контролем;
56) лицо - физическое и (или) юридическое лицо, а также организация (образование), не являющаяся юридическим лицом;

57) тыйым салу және шектеулер – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты қолданылатын, тарифтік емес реттеу шаралары, оның ішінде Одақ туралы шартқа сәйкес біржақты тәртіппен енгізілетін тарифтік емес реттеу шаралары, техникалық реттеу шаралары, санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шаралар, экспорттық бақылау шаралары, оның ішінде әскери мақсаттағы өнімдерге қатысты шаралар және Одақ туралы шартқа және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген радиациялық талаптар;
58) уәкілетті заңды тұлға – уәкілетті орган айқындаған, төлеушінің билік етуі шектелген мүлкін және (немесе) кеден органдары ұстаған тауарларды өткізу саласындағы заңды тұлға.
59) халықаралық пошта жөнелтілімдері – Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне сәйкес пошта алмасу объектілері болып табылатын, Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттар ілестіре берілетін, халықаралық пошта алмасу орындарынан (мекемелерінен) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының шегінен тысқары жіберілетін не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына халықаралық пошта алмасу орындарына (мекемелеріне) келіп түсетін не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы транзитпен жүретін посылкалар және жазбаша хат-хабар жөнелтілімдері;
60) халықаралық тасымалдың көлік құралдары – жүктерді тиеуге, түсіруге, өңдеуге және қорғауға арналған арнайы жабдығы, материалдық-техникалық жабдықтау және жасақтау заттары, сондай-ақ жүру жолында көлік құралдарын жөндеуге, техникалық қызмет көрсетуге немесе пайдалануға арналған қосалқы бөлшектері мен жабдықтары бар жүктерді, жолаушыларды және (немесе) багажды халықаралық тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдары;
61) шартты шығару - тауарларды пайдалану және билік ету жөніндегі шектеулерді сақтау шартымен тауарларды шығару;
62) шетелдік тұлға – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы болып табылмайтын тұлға;
63) шетелдік тауарлар – Еуразиялық экономикалық одақ тауары болып табылмайтын, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесінен айырылған тауарлар, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес шетелдік тауарлар мәртебесін алған (шетелдік тауарлар болып танылған) тауарлар;
64) ішкі нарықты қорғау шаралары – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын үшінші елдерде шығарылатын және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларға қатысты енгізілетін арнайы қорғау, демпингке қарсы, өтем шаралары және Одақ туралы шартқа сәйкес белгіленген, ішкі нарықты қорғаудың өзге де шаралары;

57) запреты и ограничения - применяемые в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, меры нетарифного регулирования, в том числе вводимые в одностороннем порядке в соответствии с Договором о Союзе, меры технического регулирования, санитарные, ветеринарно-санитарные и карантинные фитосанитарные меры, меры экспортного контроля, в том числе меры в отношении продукции военного назначения, и радиационные требования, установленные в соответствии с Договором о Союзе и (или) законодательством Республики Казахстан;
58) уполномоченное юридическое лицо – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом, в сфере реализации ограниченного в распоряжении имущества плательщика и (или) товаров, задержанных таможенными органами;
59) международные почтовые отправления – посылки и отправления письменной корреспонденции, которые являются объектами почтового обмена в соответствии с актами Всемирного почтового союза, которые сопровождаются документами, предусмотренные актами Всемирного почтового союза, пересылаются за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза из мест (учреждений) международного почтового обмена, либо поступают на таможенную территорию Евразийского экономического союза в места (учреждения) международного почтового обмена либо следуют транзитом через таможенную территорию Евразийского экономического союза;
60) транспортные средства международной перевозки – транспортные средства, которые используются для международной перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа, с находящимися на них специальным оборудованием, предназначенным для погрузки, разгрузки, обработки и защиты грузов, предметами материально-технического снабжения и снаряжения, а также запасными частями и оборудованием, предназначенными для ремонта, технического обслуживания или эксплуатации транспортного средства в пути следования;
61) условный выпуск - выпуск товаров при условии соблюдения ограничений по пользованию и распоряжению товарами;
62) иностранное лицо –лицо, не являющееся лицом государства-члена Евразийского экономического союза;
63) иностранные товары - товары, не являющиеся товарами Евразийского экономического союза, в том числе утратившие статус товаров Евразийского экономического союза, а также товары, которые приобрели статус иностранных товаров (признаны иностранными товарами) в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан;
64) меры защиты внутреннего рынка – специальные защитные, антидемпинговые, компенсационные меры и иные меры защиты внутреннего рынка, установленные в соответствии с Договором о Союзе, которые вводятся в отношении товаров, происходящих из третьих стран, не являющихся членами Евразийского экономического союза и ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза;

65) экспресс-жүк – халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарды қоспағанда, осы тауарды барынша мүмкін болатын және (немесе) тіркелген уақыт аралығы ішінде дара жүкқұжатқа сәйкес алушыға дейін жеткізу мақсатында тасымалдауды ұйымдастыру мен қадағалаудың электрондық ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, көліктің кез келген түрімен жедел тасымалдау шеңберінде тасымалданатын тауар;
2. Осы Кодекстің мақсаттары үшін:
1) "еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ" (бұдан әрі – ЕЭА), "логистикалық ЕЭА", "порттық ЕЭА" және "ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъекті)" ұғымдары Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде халықаралық шарттарда айқындалған мағыналарда пайдаланылады;
2) "дипломатиялық өкілдік басшысы", "дипломатиялық өкілдіктің дипломатиялық персонал мүшелері", "дипломатиялық өкілдіктің әкімшілік-техникалық персонал мүшелері", "дипломатиялық өкілдіктің қызмет көрсетуші персоналының мүшелері", "консулдық мекеме басшысы", "консулдық мекемелердің консулдық лауазымды адамдары", "консулдық мекемелердің консулдық қызметшілері", "консулдық мекемелердің қызмет көрсетуші персоналының жұмыскерлері", "отбасы мүшелері", "дипломатиялық өкілдік қызметкерлері", "консулдық мекеме жұмыскерлері" ұғымдары 1961 жылғы 18 сәуірдегі Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясында және 1963 жылғы 24 сәуірдегі Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясында айқындалған мағыналарда пайдаланылады.
3. Осы Кодексте:
1) ЕЭА аумағы деп аумағында ЕЭА құрылған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА бүкіл аумағы немесе ЕЭА бір бөлігі түсініледі;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелер деп Қазақстан Республикасының аумақтарында орналасқан, Еуразиялық экономикалық одаққа мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері және басқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында орналасқан бір Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері, консулдық мекемелері түсініледі;
3) өзге де ұйымдар немесе олардың өкілдіктері деп Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес артықшылықтар мен иммунитеттерді пайдаланатын және Комиссия қалыптастыратын тізбеге енгізілген ұйымдар немесе олардың өкілдіктері түсініледі;

65) экспресс-груз - товар, перевозимый в рамках скоростной перевозки транспортом любого вида с использованием электронной информационной системы организации и отслеживания перевозок в целях доставки этого товара до получателя в соответствии с индивидуальной накладной в течение минимально возможного и (или) фиксированного промежутка времени, за исключением товара, пересылаемого в международных почтовых отправлениях;
2. Для целей настоящего Кодекса:
1) понятия "свободная (специальная, особая) экономическая зона" (далее – СЭЗ), "логистическая СЭЗ", "портовая СЭЗ" и "резидент (участник, субъект) СЭЗ" используются в значениях, определенных международными договорами в рамках Евразийского экономического союза;
2) понятия "глава дипломатического представительства", "члены дипломатического персонала дипломатического представительства", "члены административно-технического персонала дипломатического представительства", "члены обслуживающего персонала дипломатического представительства", "глава консульского учреждения", "консульские должностные лица консульских учреждений", "консульские служащие консульских учреждений", "работники обслуживающего персонала консульских учреждений", "члены семей", "сотрудники дипломатического представительства", "работники консульского учреждения" используются в значениях, определенных Венской конвенцией о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года и Венской конвенцией о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года.
3. В настоящем Кодексе:
1) под территорией СЭЗ понимается вся территория СЭЗ или часть территории СЭЗ, на которой в соответствии с законодательством Республики Казахстан, применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны;
2) под дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, расположенными на таможенной территории Евразийского экономического союза, понимаются дипломатические представительства и консульские учреждения государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, расположенные на территории Республики Казахстан, и дипломатические представительства, консульские учреждения одних государств-членов Евразийского экономического союза, расположенные на территориях других государств-членов Евразийского экономического союза;
3) под иными организациями или их представительствами понимаются организации или их представительства, которые пользуются привилегиями и иммунитетами на территории Республики Казахстан в соответствии с международными договорами Республики Казахстан и включены в перечень, формируемый Комиссией;

4) әкімшілік құқық бұзушылық деп, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес іс жүргізу жүзеге асырылатын әкімшілік құқық бұзушылық түсініледі;
5) қылмыстық құқық бұзушылық деп, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне сәйкес олар бойынша іс кеден органдарының (экономикалық тергеп-тексеру қызметі) жүргізуіне жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылық түсініледі.
4. Комиссия Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер табыс ететін ақпарат негізінде осы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің халықаралық шарттарына сәйкес артықшылықтар мен иммунитеттерді пайдаланатын ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің тізбесін қалыптастырады және оны Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында орналастыруды қамтамасыз етеді.
5. Осы Кодексте пайдаланылатын өзге де ұғымдар осы Кодекстің тиісті баптарында, сондай-ақ Одақ туралы шартта айқындалған мағыналарда қолданылады.
6. Қазақстан Республикасының азаматтық және басқа заңнамасы салаларындағы осы Кодексте пайдаланылатын ұғымдар, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, Қазақстан Республикасы заңнамасының тиісті салаларында пайдаланылатын мағынада қолданылады.
4-бап. Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және:
1) осы Кодекстен;
2) қабылдануы осы Кодексте көзделген нормативтік құқықтық актілерден тұрады.
Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Кодекстегіден өзгеше қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
2. Осы Кодекс пен Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілері арасында қайшылықтар болған кезде кедендік реттеу мақсатында осы Кодекстің нормалары қолданылады. Қазақстан Республикасының кеден емес заңнамасына осы Кодексте көзделгеннен басқа жағдайларда кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін нормаларды енгізуге тыйым салынады.
5-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы туралы ақпараттандыру
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасы туралы ақпарат беру Комиссия және кеден органдары оларды тиісінше Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында және кеден органдарының ресми интернет-ресурстарында орналастыру жолымен, сондай-ақ олар туралы ақпаратты телевизия мен радионы, ақпараттық технологияларды пайдалану арқылы жалпы жұртшылықтың назарына жеткізу жолымен, сондай-ақ өзге де жалпыға бірдей қолжетімді ақпарат тарату тәсілдерімен жүзеге асырады.

4) под административными правонарушениями понимаются административные правонарушения, по которым в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях таможенные органы осуществляют производство;
5) под уголовными правонарушениями понимаются уголовные правонарушения, производство по которым в соответствии с Уголовно – процессуальным кодексом Республики Казахстан отнесено к ведению таможенных органов (службы экономических расследований).
4. Комиссия на основании информации, предоставляемой государствами-членами Евразийского экономического союза, формирует перечень организаций или их представительств, которые пользуются привилегиями и иммунитетами на территории государства-члена Евразийского экономического союза в соответствии с международными договорами этого государства-члена Евразийского экономического союза, и обеспечивает его размещение на официальном сайте Евразийского экономического союза.
5. Иные понятия, используемые в настоящем Кодексе, применяются в значениях, определенных соответствующими статьями настоящего Кодекса, а также Договором о Союзе.
6. Понятия гражданского и других отраслей законодательства Республики Казахстан, используемые в настоящем Кодексе, применяются в том значении, в котором они используются в соответствующих отраслях законодательства Республики Казахстан, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Статья 4. Таможенное законодательство Республики Казахстан
1. Таможенное законодательство Республики Казахстан основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из:
1) настоящего Кодекса;
2) нормативных правовых актов, принятие которых предусмотрено настоящим Кодексом.
Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Кодексе, то применяются правила международного договора.
2. При наличии противоречия между настоящим Кодексом и другими законодательными актами Республики Казахстан в целях таможенного регулирования действуют нормы настоящего Кодекса. Запрещается включение в не таможенное законодательство Республики Казахстан норм, регулирующих таможенные правоотношения, кроме случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
Статья 5. Информирование о таможенном законодательстве Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан
1. Информирование о таможенном законодательстве Евразийского экономического союза осуществляется Комиссией и таможенными органами путем размещения их соответственно на официальном сайте Евразийского экономического союза и официальных интернет-ресурсах таможенных органов, а также путем доведения информации о них до общего сведения посредством телевидения и радио, использования информационных технологий, а также иными общедоступными способами распространения информации.

2. Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы туралы ақпарат беру Қазақстан Республикасы кеден заңнамасының нормативтiк құқықтық актiлерiн бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау арқылы, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық технологиялар пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы туралы ақпараттандыру ауызша түсіндіру және хабарландырулар, ақпараттық стендтер, табло, буклеттер және өзге де баспа материалдары, сондай-ақ бейне-, дыбыс және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы туралы ақпарат тарату үшін қолданылатын басқа да техникалық құралдар пайдаланыла отырып, оның ішінде көпшіліктің қолы жетімді және тегін таныстырылатын мынадай жерлерде:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде;
2) әуежайларда, теміржол және автомобиль станцияларында, теңіз және өзен порттарында;
3) халықаралық тасымалдарды орындайтын көлік құралдарында;
4) осы Кодексте айқындалатын кедендік бақылау аймақтарында, сондай-ақ кеден органдары айқындайтын өзге де жерлерде жүзеге асырады.
3. Кеден органдары тұлғалардың ресми интернет-ресурстарында орналастырылған Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы туралы ақпаратқа олардың кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
6-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленетін мерзімдерді есептеу тәртібі
1. Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларында белгіленген мерзім күнтізбелік датамен немесе жылдармен, айлармен, күндермен немесе сағаттармен есептелетін уақыт кезеңінің өтуімен айқындалады.
Мерзімі туындауға тиіс оқиғаны немесе жасалуға тиіс әрекетті көрсете отырып та айқындалуы мүмкін.
2. Егер Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында уақыт кезеңімен айқындалған мерзімнің басталуын және аяқталуын айқындау үшін мерзімді есептеудің арнайы тәртібі белгіленбесе, Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында осы баптың 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтарында көзделген қағидалар қолданылады.
3. Жылдармен, айлармен немесе күндермен есептелетін уақыт кезеңімен айқындалған мерзімнің өтуі күнтізбелік күннен кейінгі келесі күні немесе оның басталуы айқындалған оқиға болған күні, ал сағатпен есептелетін уақыттың өтуі – оның басталуы айқындалған оқиға болған сағаттан кейінгі сағаттан басталады.
4. Жылдармен есептелетін мерзім, мерзімнің соңғы жылының тиісті айында және күнінде бітеді.

2. Информирование о таможенном законодательстве Республики Казахстан осуществляется таможенными органами путем опубликования нормативных правовых актов таможенного законодательства Республики Казахстан в средствах массовой информации, а также с использованием информационно-коммуникационных технологий.
Информирование о таможенном законодательстве Республики Казахстан осуществляется также с использованием устных разъяснений и объявлений, информационных стендов, табло, буклетов и иных печатных материалов, а также видео-, аудио- и других технических средств, применяемых для распространения информации о таможенном законодательстве Республики Казахстан, в том числе для общедоступного и бесплатного ознакомления в следующих местах:
1) в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза;
2) в аэропортах, на железнодорожных и автомобильных станциях, в морских и речных портах;
3) на транспортных средствах, выполняющих международные перевозки;
4) в зонах таможенного контроля, определяемых настоящим Кодексом, а также в иных местах, определяемых таможенными органами.
3. Таможенные органы обеспечивают беспрепятственный доступ лицам к информации о таможенном законодательстве Республики Казахстан, размещенной на их официальных интернет-ресурсах.
Статья 6. Порядок исчисления сроков, устанавливаемых таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан
1. Срок, установленный таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, определяется календарной датой или истечением периода времени, который исчисляется годами, месяцами, днями или часами.
Срок может определяться также указанием на событие, которое должно наступить, или на действие, которое должно быть совершено.
2. В случае, если таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан не установлен специальный порядок исчисления сроков, для определения начала и окончания сроков, определенных периодом времени, в таможенном законодательстве Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан применяются правила, предусмотренные пунктами 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 настоящей статьи.
3. Течение срока, определенного периодом времени, исчисляемого годами, месяцами или днями, начинается на следующий день после календарной даты или дня наступления события, которыми определено его начало, а исчисляемого часами, – с часа, следующего за часом наступления события, которым определено его начало.
4. Срок, исчисляемый годами, истекает в соответствующие месяц и число последнего года срока.

5. Айлармен есептелетін мерзім, мерзімнің соңғы айының тиісті күнінде бітеді.
Егер айлармен есептелетін мерзімнің аяқталуы тиісті күні жоқ айға тура келетін болса, онда мерзім осы айдың соңғы күнінде бітеді.
6. Егер мерзімнің соңғы күні жұмыс істемейтін күнге тура келетін болса, одан кейінгі жақын жұмыс күні мерзімнің аяқталу күні болып есептеледі.
7. Егер мерзім қандай да бір әрекетті жасау үшін белгіленсе, ол осы баптың екінші және үшінші абзацтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, мерзімнің соңғы күнгі сағат жиырма төртке дейін орындалуы мүмкін.
Егер бұл әрекет ұйымда жасалуға тиіс болса, онда мерзім белгіленген қағидалар бойынша осы ұйымда тиісті операциялар тоқтатылған сағатта бітеді.
Егер жазбаша өтініштер мен хабарламалар мерзімнің соңғы күнгі сағат жиырма төртке дейін пошта байланысы мекемесіне (ұйымына) тапсырылған болса, белгіленген мерзім өтіп кеткен болып есептелмейді.
8. Егер мерзім жұмыс күндерімен есептелетін болса, жұмыс күндері деп:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс істемейтін күн деп жарияланған күндері тура келмейтін, аптаның дүйсенбіден жұмаға дейінгі күндері;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс күндеріне ауыстырылған демалыс күндері түсініледі.
9. Егер тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетін жерлерде және кеден органдары орналасқан өзге де жерлерде кеден органдарының жұмыс уақыты болып жұмыс істемейтін күндері белгіленсе, осы кеден органдарының жұмыс күндерімен есептелетін кедендік операцияларды жасау мерзімі жұмыс істемейтін күндерді қамтиды.
7-бап. Кедендік-тарифтік реттеу шараларын, тыйым салуды және шектеулерді, ішкі нарықты қорғау шараларын, Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын қолдану
1. Одақ туралы шартқа немесе Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кедендік операциялар жасау және кедендік бақылау жүргізу кезінде кедендік декларацияны немесе өзге де кедендік құжаттарды тіркеу күніне қолданылатын кедендік-тарифтік реттеу шаралары, тыйым салу және шектеулер, ішкі нарықты қорғау шаралары, Қазақстан Республикасының салық заңнамасы қолданылады.
2. Одақ туралы шартқа немесе Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген талаптарды бұза отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасынан тауарларды іс жүзінде өткізу күніне қолданылатын кедендік-тарифтік реттеу шаралары, тыйым салу және шектеулер, ішкі нарықты қорғау шаралары, Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы, Қазақстан Республикасының салық заңнамасы қолданылады.
Одақ туралы шартқа немесе Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, егер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасынан тауарларды іс-жүзінде өткізу күні белгіленбесе, бұзушылықтар анықталған күні қолданылатын кедендік-тарифтік реттеу шаралары, тыйым салу және шектеулер, ішкі нарықты қорғау шаралары, Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы қолданылады.

5. Срок, исчисляемый месяцами, истекает в соответствующее число последнего месяца срока.
Если окончание срока, исчисляемого месяцами, приходится на месяц, в котором нет соответствующего числа, то срок истекает в последний день этого месяца.
6. В случае, если последний день срока приходится на нерабочий день, днем окончания срока считается ближайший следующий за ним рабочий день.
7. В случае, если срок установлен для совершения какого-либо действия, оно может быть совершено до двадцати четырех часов последнего дня срока, за исключением случаев, предусмотренных абзацами вторым и третьим настоящего пункта.
Если действие должно быть совершено в организации, то срок истекает в тот час, когда в этой организации по установленным правилам прекращаются соответствующие операции.
Если письменные заявления и извещения были сданы в учреждение (организацию) почтовой связи до двадцати четырех часов последнего дня срока, установленный срок не считается пропущенным.
8. В случае, если срок исчисляется рабочими днями, под рабочими днями понимаются:
1) дни недели с понедельника по пятницу, на которые не приходятся дни, объявленные нерабочими в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) выходные дни, на которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан перенесены рабочие дни.
9. В случае, если в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза и в иных местах нахождения таможенных органов установлено время работы таможенных органов в нерабочие дни, срок совершения таможенных операций этими таможенными органами, исчисляемый рабочими днями, включает в себя нерабочие дни.
Статья 7. Применение мер таможенно-тарифного регулирования, запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка, таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, налогового законодательства Республики Казахстан
1. При совершении таможенных операций и проведении таможенного контроля применяются меры таможенно-тарифного регулирования, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка, налоговое законодательство Республики Казахстан, действующие на день регистрации таможенной декларации или иных таможенных документов, если иное не установлено настоящим Кодексом, в соответствии с Договором о Союзе или международными договорами в рамках Евразийского экономического союза, налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. В отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза с нарушением требований, установленных таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, применяются меры таможенно-тарифного регулирования, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка, таможенное законодательство Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, налоговое законодательство Республики Казахстан, действующие на день фактического пересечения товарами таможенной границы Евразийского экономического союза, если иное не установлено настоящим Кодексом, в соответствии с Договором о Союзе или международными договорами в рамках Евразийского экономического союза, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Если день фактического пересечения товарами таможенной границы Евразийского экономического союза не установлен, применяются меры таможенно-тарифного регулирования, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка, таможенное законодательство Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, налоговое законодательство Республики Казахстан, действующие на день выявления нарушения, если иное не установлено настоящим Кодексом, в соответствии с Договором о Союзе или международными договорами в рамках Евразийского экономического союза, налоговым законодательством Республики Казахстан.

8-бап. Тыйым салуды және мен шектеулерді сақтау
1. Тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізіледі және (немесе) тыйым салу және шектеулер сақтала отырып, кедендік рәсімдерге орналастырылады.
2. Тарифтік емес реттеу шараларын, оның ішінде біржақты тәртіппен енгізілетін шараларды және техникалық реттеу шараларын сақтау Одақ туралы шартқа сәйкес Комиссия айқындаған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған жағдайларда және тәртіппен, ал экспорттық бақылау шараларын, оның ішінде әскери мақсаттағы өнімге қатысты шараларды сақтау – осындай шаралардың сақталуын растайтын, құжаттарды және (немесе) мәліметтерді табыс ету арқылы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған жағдайларда және тәртіппен расталады.
Техникалық реттеу шараларының сақталуын растау мақсаты үшін техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органның және әкелінетін тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келуін растайтын құжаттар туралы мәліметтерді, сондай-ақ осындай құжаттар мәліметтерін алмасуы жөніндегі уәкілетті органының ақпараттық өзара іс-қимыл жасау тәртібі бірлескен актімен бекітіледі.
3. Санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шаралар мен радиациялық талаптарды сақтау Одақ туралы шартта және оған сәйкес қабылданған Комиссияның актілерінде белгіленген тәртіппен және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен санитариялық-эпидемиологиялық, ветеринариялық, карантиндік фитосанитариялық, радиациялық бақылау (қадағалау) нәтижелері бойынша расталады.
4. Жеке тұлғалардың Одақ туралы шартта көзделген, Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген тауарларды жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету ерекшеліктерін Комиссия айқындайды.
5. Егер тыйым салу және шектеулерді белгілейтін актілерде олардың сақталуын (оның ішінде, орналастыру кезінде тыйым салу және шектеулер белгіленетін кедендік рәсімдер айқындалмаған) растау жағдайлары және (немесе) тәртібі айқындалмаған болса, осындай тыйым салуды және шектеулерді сақтау тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу кезінде, сондай-ақ тауарларды ішкі тұтыну үшін кедендік шығару рәсіміне немесе кедендік экспорт рәсіміне орналастыру кезінде расталады.

Статья 8. Соблюдение запретов и ограничений
1. Товары перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза и (или) помещаются под таможенные процедуры с соблюдением запретов и ограничений.
2. Соблюдение мер нетарифного регулирования, в том числе вводимых в одностороннем порядке, и мер технического регулирования подтверждается в случаях и порядке, определенных Комиссией или законодательством Республики Казахстан в соответствии с Договором о Союзе, а мер экспортного контроля, в том числе мер в отношении продукции военного назначения, – в случаях и порядке, установленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, путем представления документов и (или) сведений, подтверждающих соблюдение таких мер.
Порядок информационного взаимодействия уполномоченного органа в области технического регулирования и уполномоченного органа по обмену сведениями о документах, подтверждающих соответствие ввозимых товаров требованиям, установленным техническими регламентами Евразийского экономического союза, а также законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования, а также сведениями из таких документов, для целей подтверждения соблюдения мер технического регулирования утверждается совместным актом.
3. Соблюдение санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер и радиационных требований подтверждается по результатам осуществления санитарно-эпидемиологического, ветеринарного, карантинного фитосанитарного, радиационного контроля (надзора) в порядке, установленном Договором о Союзе и принятыми в соответствии с ним актами Комиссии, и (или) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Особенности ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза физическими лицами товаров, включенных в предусмотренный Договором о Союзе единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза, в качестве товаров для личного пользования определяются решениями Комиссии.
5. В случае, если актами, устанавливающими запреты и ограничения, не определены случаи и (или) порядок подтверждения их соблюдения (в том числе, не определены таможенные процедуры, при помещении под которые устанавливаются запреты и ограничения), соблюдение таких запретов и ограничений подтверждается при перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, а также при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или таможенную процедуру экспорта.

6. Тыйым салуды және шектеулерді сақтау жөніндегі міндет, егер олар:
1) келген жерінен бастап халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарлармен кедендік операциялар жасау жеріне дейін;
2) келген жерінен кеткен жеріне дейін тасымалданса, халықаралық пошта жөнелтілімдерін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде декларанттарға жүктелмейді.
9-бап. Кедендік құжаттар
1. Егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кедендік құжаттар орыс тілінде немесе қазақ тілінде толтырылады.
Бір Еуразиялық экономикалық одақтың аумағында толтырылатын және кедендік операциялар жасау кезінде басқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органына табыс етілуге жататын кедендік құжаттар орыс тілінде толтырылады.
2. Кедендік құжаттарда кодталған түрде көрсетілуге жататын мәліметтер Комиссия бекітетін сыныптауыштар пайдаланыла отырып, ал Комиссия оларды бекіткенге дейін – уәкілетті орган бекітетін сыныптауыштар пайдаланыла отырып көрсетіледі.
3. Электрондық құжаттар түріндегі кедендік құжаттардың құрылымы мен форматы, Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес Комиссия айқындайтын жағдайларды қоспағанда, уәкілетті орган бекітеді.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында көзделмеген кедендік құжаттарды, олардың нысандарын, осы нысандарды толтыру, осындай кедендік құжаттарға өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында көзделмеген кедендік құжаттардың нысандарын толтыру тәртібін, сондай-ақ кедендік құжаттарға өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
2-тарау. Қазақстан Республикасының Кеден органдары
10-бап. Қазақстан Республикасының кеден органдары жүйесі
1. Қазақстан Республикасының кеден органдары (бұдан әрі - кеден органдары) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасындағы кеден ісін іске асыруды жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын мемлекеттік кіріс органдары болып табылады.
2. Кеден органдары жүйесі:
1) уәкілетті органнан;
2) облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша аумақтық органдардан;
3) кедендерден;
4) кеден бекеттерінен;
5) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасындағы және (немесе) кедендік операциялар жасайтын орындардағы бақылау-өткізу пункттерінен;

6. Обязанность по соблюдению запретов и ограничений не возлагается на декларантов при помещении под таможенную процедуру таможенного транзита международных почтовых отправлений в случае, если они перевозятся:
1) от места прибытия до места совершения таможенных операций с товарами, пересылаемыми в международных почтовых отправлениях;
2) от места прибытия до места убытия.
Статья 9. Таможенные документы
1. Таможенные документы заполняются на казахском языке или русском языке, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Таможенные документы, заполняемые на территории одного государства-члена Евразийского экономического союза и подлежащие представлению таможенным органам другого государства-члена Евразийского экономического союза при совершении таможенных операций, заполняются на русском языке.
2. Сведения, подлежащие указанию в таможенных документах в кодированном виде, указываются с использованием классификаторов, утверждаемых Комиссией, а до их утверждения Комиссией – с использованием классификаторов, утверждаемых уполномоченным органом.
3. Структура и формат таможенных документов в виде электронных документов утверждаются уполномоченным органом, за исключением случаев, когда в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан структура и формат таможенных документов в виде электронных документов определяются Комиссией.
4. Таможенные документы, не предусмотренные таможенным законодательством Евразийского экономического союза, их формы, порядок заполнения этих форм, внесения изменений (дополнений) в такие таможенные документы утверждаются уполномоченным органом.
5. Порядок заполнения форм таможенных документов, а также порядок внесения в таможенные документы изменений (дополнений), не предусмотренные таможенным законодательством Евразийского экономического союза утверждаются уполномоченным органом.
Глава 2. Таможенные органы Республики Казахстан
Статья 10. Система таможенных органов Республики Казахстан
1. Таможенные органы Республики Казахстан являются органами государственных доходов, в пределах своей компетенции, осуществляющими реализацию таможенного дела в Республике Казахстан, а также выполняющими иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан (далее – таможенные органы).
2. Система таможенных органов состоит из:
1) уполномоченного органа;
2) территориальных органов по областям, городам Астана и Алматы;
3) таможен;
4) таможенных постов;
5) контрольно-пропускных пунктов на таможенной границе Евразийского экономического союза и (или) мест совершения таможенных операций;

6) мамандандырылған мемлекеттік мекемелерден тұрады.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен кедендік ақпараттық-есептеу орталығы, кедендік зертханалар, кинологиялық, оқу-әдістемелік, ғылыми-зерттеу және басқа да мамандандырылған кеден мекемелері, жоғары кәсіби және қосымша білім беретін білім мекемелері, сондай-ақ қызметі осы Кодекске сәйкес кеден органдарына жүктелген міндеттерді шешуге жәрдемдесетін мемлекеттік кәсіпорындар құрылады.
4. Кеден органдарының өзіне тән танымдық туы мен танымдық белгісі болады, олардың сипаттамасын және қолданылу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
5. Кедендердің, кеден бекеттерінің және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасындағы және (немесе) кедендік операциялар жасайтын орындардағы бақылау-өткізу пункттерінің қызметкерлері нысанды киіммен қамтамасыз етіледі.
Нысанды киімді киюге құқығы бар кеден органдарының лауазымды адамдарының тізбесін, онымен қамтамасыз етудің заттай нормаларын және айырым белгілерін, сондай-ақ оны киіп жүру тәртібін кеден ісі саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
11-бап. Кеден органдары қызметінің принциптері
Кеден органдарының қызметі:
1) заңдылық;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізетін тұлғалардың, сондай-ақ кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың құқықтарын, бостандығын және заңды мүдделерін қамтамасыз ету;
3) баршаның заң алдындағы теңдігі;
4) жариялылық принциптерінде құрылады.
12-бап. Кеден органдарына берілетін тапсырмалар
1. Кеден органының міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін, адамның өмірі мен денсаулығын, жануарлар және өсімдіктер дүниесін, қоршаған ортаны қорғау;
2) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының егемендігі мен экономикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізуді жеделдету және оңтайландыру үшін жағдайлар жасау;
4) сақталуына бақылау жасау кеден органдарына, Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына жүктелген Қазақстан Республикасының кеден және өзге заңнамасының (бұдан әрі - Қазақстан Республикасының кеден және өзге заңнамасының) орындалуын қамтамасыз ету;
5) осы Кодексте көзделген өзге де тапсырмаларды орындау кеден органдарына берілетін тапсырмалар болып табылады.
2. Кеден органдарына жүктелген тапсырмаларды орындауды қамтамасыз ету мақсатында кеден органдары өз құзыреті шегінде:
1) кедендік операциялар жасауды және кедендік бақылау, оның ішінде өзара әкімшілік көмек көрсету шеңберінде жүргізу;

6) специализированных государственных учреждений.
3. По решению Правительства Республики Казахстан создаются информационно-вычислительный центр, таможенные лаборатории, кинологические, учебно-методические, научно-исследовательские и другие специализированные учреждения, образовательные учреждения высшего профессионального и дополнительного образования, а также государственные предприятия, деятельность которых способствует решению задач, возложенных на таможенные органы в соответствии с настоящим Кодексом.
4. Таможенные органы имеют свой опознавательный флаг и опознавательный знак, описание и порядок применения которых утверждаются уполномоченным органом.
5. Работники таможен, таможенных постов, контрольно-пропускных пунктов на таможенной границе Евразийского экономического союза и (или) мест совершения таможенных операций обеспечиваются форменной одеждой без погон.
Образцы форменной одежды, перечень работников таможенных органов, имеющих право ношения форменной одежды, натуральные нормы обеспечения ею и знаки различия, а также порядок ее ношения утверждаются уполномоченным органом.
Статья 11. Принципы деятельности таможенных органов
Деятельность таможенных органов строится на принципах:
1) законности;
2) обеспечения прав, свобод и законных интересов лиц, перемещающих товары через таможенную границу Евразийского экономического союза, а также лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела;
3) равенства всех перед законом;
4) гласности.
Статья 12. Задачи и функции таможенных органов
1. Задачами таможенных органов являются:
1) защита национальной безопасности Республики Казахстан, жизни и здоровья человека, животного и растительного мира, окружающей среды,
2) обеспечение в пределах своей компетенции защиты суверенитета и экономической безопасности Республики Казахстан;
3) создание условий для ускорения и упрощения перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза;
4) обеспечение исполнения таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы (далее - таможенного и иного законодательства Республики Казахстан), таможенного законодательства Евразийского экономического союза;
5) выполнение иных задач, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. В целях обеспечения выполнения возложенных на таможенные органы задач таможенные органы в пределах своей компетенции выполняют следующие функции:
1) совершение таможенных операций и проведение таможенного контроля, в том числе в рамках оказания взаимной административной помощи;

2) кедендік төлемдерді және салықтарды, сондай-ақ арнайы демпингке қарсы және өтем баждарын өндіріп алу, олардың есептелуінің дұрыстығын және уақтылы төленуін бақылау, өз құзыреті шегінде оларды мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын қолдану;
3) өз құзыреті шегінде кедендік-тарифтік реттеу шараларының, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға, ішкі нарықты қорғау іс-шараларына қатысты тыйым салудың және шектеулердің сақталуын қамтамасыз ету;
4) өз құзыреті шегінде тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің сақталуын қамтамасыз ету және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы осындай адамдардың тауарларды өткізуі кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауар айналымын жеделдету үшін жағдай жасау;
5) өз құзыреті шегінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің валюталарын, бағалы қағаздарды және (немесе) валюталық құндылықтарды, жол чектерін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге бақылауды жүзеге асыру кезінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды қамтамасыз ету;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтарды анықтау, олардың алдын алу және жолын кесу;
7) өз құзыреті шегінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында зияткерлік меншік құқығын қорғауды қамтамасыз ету;
8) кедендік статистиканы жүргізу;
9) Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеуді әзірлеуге қатысу және іске асыру;
10) Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай сауда саясатын іске асыруға жәрдемдесу;
11) кедендік декларациялау мен кедендік бақылауды жүзеге асыруды және жетілдіруді, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына қатысты кедендік операцияларды жүргізуді оңайлатуға ықпал ететін жағдайлар жасау;
12) тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылауды жүзеге асыруды, сондай-ақ кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждары бойынша берешекті, өсімпұлдарды, айыппұлдарды өндіріп алу жөнінде шаралар қабылдау;
13) кеден ісі саласындағы Қазақстан Республикасы халықаралық міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының кеден ісі саласындағы халықаралық шарттарын әзірлеуге қатысу;
14) кеден органдарының материалдық-техникалық және әлеуметтік базасын дамытуға қатысу;
15) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде және тауарлар мен көлік құралдары өткізілетін өзге де орындарда радиациялық бақылау жүргізу;

2) взимание таможенных платежей и налогов, а также специальных, антидемпинговых и компенсационных пошлин, контроль правильности их исчисления и своевременности уплаты, принятие мер по их принудительному взысканию в пределах своей компетенции;
3) обеспечение в пределах своей компетенции соблюдения мер таможенно-тарифного регулирования, запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза;
4) обеспечение в пределах своей компетенции соблюдения прав и законных интересов лиц при перемещении такими лицами товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза и создание условий для ускорения товарооборота через таможенную границу Евразийского экономического союза;
5) обеспечение в пределах своей компетенции в соответствии с международным договором государств-членов Евразийского экономического союза мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при осуществлении контроля за перемещением через таможенную границу Евразийского экономического союза валюты государств-членов Евразийского экономического союза, ценных бумаг и (или) валютных ценностей, дорожных чеков;
6) выявление, предупреждение и пресечение уголовных и административных правонарушений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) обеспечение защиты прав интеллектуальной собственности на таможенной территории Евразийского экономического союза в пределах своей компетенции;
8) ведение таможенной статистики;
9) участие в разработке и реализации таможенного регулирования в Республике Казахстан;
10) содействие реализации единой торговой политики Евразийского экономического союза;
11) осуществление и совершенствование таможенного декларирования, таможенного контроля, а также создание условий, способствующих упрощению проведения таможенных операций в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза;
12) осуществление таможенного контроля после выпуска товаров, а также принятие мер по взысканию задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов;
13) обеспечение выполнения международных обязательств Республики Казахстан и участие в разработке международных договоров Республики Казахстан в сфере таможенного дела;
14) участие в развитии материально-технической и социальной базы таможенных органов;
15) проведение радиационного контроля в пунктах пропуска и в иных местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза;

16) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде көліктік және санитариялық-карантиндік бақылау жүргізу;
17) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізетін басқа да орындарда автомобиль, теңіздегі өткізу пункттерінде көліктік және санитариялық-карантиндік бақылау жүргізу;
18) зертханалық бақылау мен зертханалық сараптаманы қоспағанда, өз құзыреті шегінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау жүргізу арқылы Қазақстан Республикасының аумағын басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының және карантинді объектілердің әкелінуінен қорғауды қамтамасыз ету;
19) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес шет мемлекеттердің кеден органдарымен және өзге органдарымен және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық;
20) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өз құзыреті шегінде экспорттық бақылауды жүзеге асыру;
21) кеден органдарының кадрларын даярлауды, қайта даярлауды өткізу және олардың бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастыру функцияларын;
22) осы Кодексте көзделген өзге де функцияларды орындайды.
13-бап. Кеден органдарының құқықтары
1. Кеден органдары:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарынан және шет мемлекеттердің органдарынан, декларанттардан, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардан және тексерілетін тұлғалардан қажетті ақпаратты, сондай-ақ кеден ісі саласына қатысты құжаттар мен мәліметтерді сұратуға және алуға;
2) кедендік бақылау жүргізу кезінде білімнің әр түрлі салаларының мамандарын тартуға;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кеден органдарының рұқсатынсыз шығып кеткен көлік құралдарын тоқтатуға, сондай-ақ су және әуе кемелерін мәжбүрлеп қайтаруға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес соттарға талап қоюға;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқық бұзушылық жасаған адамдарды ұстап алуға және Қазақстан Республикасының кеден немесе өзге де органдарының қызметтік үй-жайларына жеткізуге;
6) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес фактілер мен оқиғаларға құжаттама жүргізуге, бейне және дыбыс жазба жасауға, киноға және фотосуретке түсіруге;
7) кеден органдарының ресми өкілдерін Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес шет мемлекеттерге жіберуге;
8) ақпараттық жүйелерді, байланыс жүйелерін және деректерді беру жүйелерін, кедендік бақылаудың техникалық құралдарын, сондай-ақ ақпаратты қорғау құралдарын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірлеуге, жасауға, иеленуге және пайдалануға;

16) проведение санитарно-карантинного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза;
17) проведение транспортного контроля в автомобильных, морских пунктах пропуска и в иных местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза;
18) обеспечение в пределах своей компетенции защиты территории Республики Казахстан от заноса заразных и экзотических болезней животных и карантинных объектов из других государств путем проведения государственного ветеринарно-санитарного контроля и государственного карантинного фитосанитарного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза, за исключением лабораторного контроля и лабораторной экспертизы;
19) сотрудничество с таможенными органами и иными органами иностранных государств и международными организациями в соответствии с международными договорами Республики Казахстан;
20) осуществление в пределах своей компетенции экспортного контроля в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
21) организация и проведение подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров таможенных органов;
22) выполнение иных функций, предусмотренных настоящим Кодексом.
Статья 13. Права таможенных органов
1.Таможенные органы вправе:
1) запрашивать и получать от государственных органов Республики Казахстан и органов иностранных государств, декларантов, лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, и проверяемых лиц, необходимую информацию, а также документы и сведения, относящиеся к сфере таможенного дела;
2) при проведении таможенного контроля привлекать специалистов различных отраслей знаний;
3) останавливать транспортные средства, а также принудительно возвращать водные и воздушные суда, покинувшие таможенную территорию Евразийского экономического союза, без разрешения таможенных органов;
4) предъявлять иски в суды в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) в соответствии с законодательством Республики Казахстан задерживать и доставлять в служебные помещения таможенных или иных органов Республики Казахстан лиц, совершивших правонарушение в сфере таможенного дела;
6) производить документирование, видео- и аудиозапись, кино- и фотосъемку фактов и событий в соответствии с законами Республики Казахстан;
7) направлять официальных представителей таможенных органов в иностранные государства в соответствии с международными договорами Республики Казахстан;
8) разрабатывать, создавать, приобретать и эксплуатировать информационные системы, системы связи и системы передачи данных, технические средства таможенного контроля, а также средства защиты информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеден органдарына жүктелген функцияларды орындау үшін қаруды, арнаулы техникалық және өзге де құралдарды, сондай-ақ арнаулы иттерді қоса алғанда, тауарларды иемденуге;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дене күшін, арнаулы құралдарды және атыс қаруын қолдануға;
11) "Жедел-iздестiру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес жедел-iздестiру қызметін жүзеге асыруға;
12) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға бойынша әкімшілік ұстап алуды жүзеге асыруға, сондай-ақ басқа да іс-шараларды қолдануға хаттамалар жасауға;
13) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен ғылыми-зерттеу, баспа, криминалистік қызметтерді жүзеге асыруға;
14) осы Кодексте, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға:
15) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын ұстап алуды (тоқтата тұруды) қылмастық және терроризмді қаржыландыру жолымен алынған кірістерді жылыстатуға ықтимал қатысы бары туралы құқық қорғау органдары және (немесе) уәкілетті орган ұсынатын ақпаратты алған кезде уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асыруға құқылы.
14-бап. Кеден органдарының міндеттері
1. Кеден органдары:
1) өз құзыреті шегінде мемлекет мүддесін қорғауға;
2) декларанттардың және кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың заңды құқығын сақтауға;
3) кеден органының және (немесе) кеден органының лауазымды тұлғаларының шешіміне, іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қарауға;
4) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауар айналымын жеделдетуге ықпал ететін жағдайлар жасау жолымен сыртқы сауданың дамуына жәрдемдесуге;
5) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына қатысты кедендік бақылауды жүзеге асыруға;
6) кеден ісі саласындағы қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеруді Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асыруға;
7) өз өкілеттігі шегінде декларанттарға және кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға өз құқықтарын іске асыруға жәрдемдесуге;

9) приобретать товары, включая оружие, специальные технические и иные средства, а также специальных собак для выполнения функций, возложенных на таможенные органы, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) применять физическую силу, специальные средства и огнестрельное оружие в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) осуществлять оперативно-розыскную деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности";
12) составлять протоколы и рассматривать дела об административных правонарушениях, осуществлять административное задержание, а также применять другие меры, предусмотренные Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
13) осуществлять научно-исследовательскую, учебную, издательскую, криминалистическую деятельность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
14) осуществлять иные права, предусмотренные настоящим Кодексом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан;
15) осуществлять задержание (приостановление) наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, при получении информации, предоставляемой правоохранительными органами и (или) уполномоченным органом о возможной причастности к отмыванию доходов, полученных преступным путем и финансированию терроризма, в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Статья 14. Обязанности таможенных органов
1. Таможенные органы обязаны:
1) защищать в пределах своей компетенции интересы государства;
2) соблюдать законные права декларантов и лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела;
3) рассматривать жалобы на решения, действия (бездействие) таможенного органа и (или) должностных лиц таможенного органа в порядке и сроки, которые установлены законодательством Республики Казахстан;
4) содействовать развитию внешней торговли путем создания условий, способствующих ускорению товарооборота через таможенную границу Евразийского экономического союза;
5) осуществлять таможенный контроль в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза;
6) осуществлять досудебное расследование по делам об уголовных правонарушениях в сфере таможенного дела в порядке, предусмотренном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
7) оказывать в пределах своих полномочий декларантам и лицам, осуществляющим деятельность в сфере таможенного дела, содействие в реализации их прав;

8) кедендік төлемдер мен салықтардың толық өндіріп алынуын және бюджетке уақтылы аударылуын қамтамасыз етуге;
9) өз құзыреті шегінде осы Кодексте белгіленген мерзімдерде шешімдер қабылдауға және декларанттардың және кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамаларында белгіленген талаптарды сақтауы және міндеттерді орындауы бойынша олардың қызметін бақылауды жүзеге асыруға;
10) Қазақстан Республикасының сыртқы саудасының кедендік статистикасын және арнаулы кедендік статистикасын жүргізуді жүзеге асыруға;
11) өз құзыреті шегінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын күзетуді және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының және өзге де заңнамасының сақталуын бақылауды қамтамасыз етуге;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеден органдарының қызметіне, кеден органдарының лауазымды адамдарына және олардың отбасы мүшелеріне қатысты құқыққа қайшы іс-әрекеттерден қорғауды қамтамасыз етуге;
13) өз құзыреті шегінде құқық бұзушылықтардың алдын алу, жолын кесу және оларды анықтау жөнінде жұмыс жүргізуге;
14) кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтардың жасалғандығы туралы ақпарат жинауды және талдауды жүзеге асыруға;
15) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарымен және басқа да тиісті мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл жасай отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жүзеге асыруға;
16) өтініштерді уақтылы, объективті және жан-жақты қарауды және кеден ісі саласына келіп түсетін сауалдар мен ұсыныстарды ескере отырып, жауап беруді немесе тиісті іс-әрекеттер жасауды қамтамасыз етуге;
17) кеден ісі саласында ақпарат және консультация беруді өтеусіз жүзеге асыруға;
18) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған тәртіппен басқа да мемлекеттік органдармен, сондай-ақ тиісті мемлекеттік органдардың бірлескен актілері негізінде аталған органдардың келісімімен өзара іс-қимыл жасауға;
19) кеден ісін жетілдіру және кедендік әкімшілік жүргізудің тиімді әдістерін енгізу мақсатында сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылармен, олардың қауымдастықтарымен және бірлестіктерімен, сондай-ақ коммерциялық емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасауға;
20) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұратуы бойынша, "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өздерінің ақпараттық жүйелерінен мәліметтерді табыс етуге;

8) обеспечивать полноту взимания и своевременность перечисления в бюджет таможенных платежей и налогов;
9) принимать решения в пределах своей компетенции в сроки, установленные настоящим Кодексом и осуществлять контроль за деятельностью декларантов и лиц осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, по соблюдению ими условий и выполнению обязанностей, установленных таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, а также иным законодательством Республики Казахстан;
10) осуществлять ведение таможенной статистики внешней торговли и специальной таможенной статистики Республики Казахстан;
11) обеспечивать в пределах своей компетенции охрану таможенной границы Евразийского экономического союза и контроль за соблюдением таможенного законодательства и иного законодательства Республики Казахстан;
12) обеспечивать в соответствии с законодательством Республики Казахстан защиту от противоправных действий в отношении деятельности таможенных органов, должностных лиц таможенных органов и членов их семей;
13) в пределах своей компетенции проводить работу по предупреждению, пресечению и выявлению правонарушений;
14) осуществлять сбор и анализ информации о совершении правонарушений в сфере таможенного дела;
15) осуществлять во взаимодействии с органами национальной безопасности и другими соответствующими государственными органами Республики Казахстан меры по обеспечению защиты таможенной границы Евразийского экономического союза;
16) обеспечивать своевременное, объективное и всестороннее рассмотрение обращений и представление ответов или совершение соответствующих действий с учетом поступающих запросов и предложений в сфере таможенного дела;
17) осуществлять безвозмездно информирование и консультирование в сфере таможенного дела;
18) взаимодействовать с другими государственными органами в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан, а также на основании совместных актов соответствующих государственных органов по согласованию с указанными органами;
19) взаимодействовать в целях совершенствования таможенного дела и внедрения эффективных методов таможенного администрирования с участниками внешнеэкономической и иной деятельности, их ассоциациями и объединениями, а также некоммерческими организациями;
20) представлять по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу сведения из собственных информационных систем в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма";

21) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының құрамдас бөлігі болып табылатын аумақтан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының құрамдас бөлігі болып табылатын аумаққа жүзеге асырылатын әкелуді немесе әкетуді қоспағанда, декларацияланған мәдени құндылықтарды, қолма-қол валютаны, ұсынушыға арналған құжаттандырылған бағалы қағаздарды, вексельдерді, чектерді Қазақстан Республикасына әкелу немесе Қазақстан Республикасынан әкету жөніндегі ақпаратты қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға тоқсан сайын беруге;
22) импорттаушылардың заңды мекенжайларын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын, Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген өнімнің (тауарлардың) көлемдері мен түрлерін көрсете отырып, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға импорттаушылар бойынша ақпарат беруге;
23) белгіленген мерзімдерде бюджетке төленбеген кедендік төлемдер мен салықтардың сомаларын, сондай-ақ өсімпұлды, пайыздарды өндіріп алуға;
24) Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларына сәйкес кедендік әкімшілік жүргізуді жүзеге асыруға;
25) мемлекет меншігіне айналдырылған тауарлардың, осындай тауарлар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті мемлекеттік органға берілгенге дейін сақталуын қамтамасыз етуге;
26) Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік кодексінде, сондай-ақ "Жедел-iздестiру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңында белгіленген міндеттерді орындауға;
27) Қазақстан Республикасының заңына сәйкес жүргізілуге жататын құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу, ашу және тергеу бойынша шараларды қабылдауға міндетті.
2. Кеден органдары осы Кодексте, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде көзделген өзге міндеттерді де жүзеге асырады.
3. Кеден органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес іс жүргізу Қазақстан Республикасының өзге мемлекеттік органдарының құзыретіне жатқызылған қылмыстық және (немесе) әкімшілік құқық бұзушылықтар анықталған кезде, кеден органдары Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және мерзімдерде мұндай құқық бұзушылықтар бойынша қолда бар материалдарды Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдарына беруге міндетті.
15-бап. Кеден органдарының және олардың лауазымды тұлғаларының жауапкершілігі

21) предоставлять в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информацию по ввозу в Республику Казахстан или вывозу из Республики Казахстан, задекларированных культурных ценностей, наличной валюты, документарных ценных бумаг на предъявителя, векселей, чеков, за исключением ввоза или вывоза, осуществляемого с территории, которая является составной частью таможенной территории Евразийского экономического союза, на территорию, которая является составной частью таможенной территории Евразийского экономического союза, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма";
22) предоставлять уполномоченному органу в области охраны окружающей среды информацию по импортерам с указанием их юридических адресов, объемов и видов ввезенной (ввезенных) на территорию Республики Казахстан продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
23) взыскивать суммы таможенных платежей и налогов, не уплаченных в установленные сроки в бюджет, а также пеней, процентов;
24) осуществлять таможенное администрирование в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан;
25) обеспечивать сохранность товаров, обращенных в собственность государства до передачи таких товаров уполномоченным государственным органам в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
26) выполнять обязанности, установленные уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, а также Законом Республики Казахстан об оперативно-розыскной деятельности;
27) принимать меры по предупреждению, выявлению, пресечению, раскрытию и расследованию уголовных правонарушений, отнесенных к ведению в соответствии с законами Республики Казахстан;
2. Таможенные органы осуществляют также иные обязанности, предусмотренные настоящим Кодексом, иными законодательными актами Республики Казахстан.
3. При выявлении таможенными органами уголовных и (или) административных правонарушений, производство по которым отнесено в соответствии с законодательством Республики Казахстан к компетенции иных государственных органов Республики Казахстан, таможенные органы в порядке и сроки, которые предусмотрены законодательством Республики Казахстан, обязаны передать имеющиеся по таким правонарушениям материалы соответствующим государственным органам Республики Казахстан.
Статья 15. Ответственность таможенных органов и их должностных лиц

1. Кеден органдары заңсыз шешімдерімен, әрекеттерімен (әрекетсіздігімен) келтірген залалдары үшін Қазақстан Республикасының заңына сәйкес жауапты болады.
2. Кеден органдарының не оның лауазымды тұлғаларының заңсыз шешімдері, әрекеттері (әрекетсіздігіне) арқылы келтірілген шығындар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтелуге жатады.
3. Кеден органдарының лауазымды тұлғаларының заңды шешімдері, әрекеттері арқылы тұлғаға келтірілген шығындар өтелуге жатпайды.
4. Кеден органдарының лауазымды тұлғалары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заңсыз шешімдері, әрекеттері (әрекетсіздігі) үшін тәртіптік, әкімшілік, қылмыстық және өзге де жауаптылықта болады.
16-бап. Кедендік инфрақұрылым
1. Кедендік инфрақұрылымға кедендік бақылаудың техникалық құралдарымен, инженерлік, ақпараттық, телекоммуникациялық жүйелермен және оларды қамтамасыз ету құралдарымен жабдықталған (бұдан әрі осы бапта - кедендік инфрақұрылымның элементтері) ғимараттар, құрылысжайлар, үй-жайлар, ашық алаңдар және кеден органдарының қызметін қамтамасыз ететін әлеуметтік мақсаттағы объектілер жатады.
2. Кедендік инфрақұрылым элементтері:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу;
2) кеден органдарының жүйесіне кіретін кеден органдары және мекемелері орналасқан;
3) аумағында кедендік операциялар жасалауы және осы Кодексте белгіленген тәртіппен кедендік бақылау жүргізілуі мүмкін орындарда орналасуы мүмкін.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарда орналасқан кедендік инфрақұрылым элементтерінің жайластырылуына және техникалық жарақтандырылуына қойылатын үлгілік талаптарды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының қызметін қамтамасыз етуге байланысты олардың функционалдық мақсаттағы ерекшеліктерін ескере отырып, Комиссия анықтайды.
4. Кеден органдарының жүйесіне кіретін кеден органдары және мекемелер орналасқан орындарда және аумағында кедендік операциялар жасалуы және кедендік бақылау жүргізілуі мүмкін өзге аумақтарда кедендік инфрақұралым элементтерінің жайластырылуына және техникалық жарақтандырылуына қойылатын талаптарды уәкілетті орган бекітеді.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында кедендік инфрақұрылымның даму үрдісін және серпінін, жай-күйін талдауды Еуразиялық экономикалық одақтың заңнамасына сәйкес Комиссия жүргізеді.
Көрсетілген мәліметтердің құрамын, олардың құрылымын және форматын, сондай-ақ оларды беру кезеңділігі мен тәртібін Комиссия айқындайды.
Кедендік инфрақұрылымның даму үрдісі және серпіні, жағдайы туралы ақпарат Еуразиялық экономикалық одақтың ресми веб-сайтында орналастырылады.

1. Таможенные органы несут в соответствии с законами Республики Казахстан ответственность за вред, причиненный неправомерными решениями, действиями (бездействием).
2. Убытки, причиненные лицам неправомерными решениями, действиями (бездействием) таможенных органов или их должностных лиц, подлежат возмещению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Убытки, причиненные лицам правомерными решениями, действиями должностных лиц таможенных органов, возмещению не подлежат.
4. За неправомерные решения, действия (бездействие) должностные лица таможенных органов несут дисциплинарную, административную, уголовную и иную ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 16. Таможенная инфраструктура
1. К таможенной инфраструктуре относятся здания, сооружения, помещения, открытые площадки, оснащенные техническими средствами таможенного контроля, инженерными, информационными, телекоммуникационными системами и средствами их обеспечения (далее в настоящей статье – элементы таможенной инфраструктуры), и объекты социального назначения, обеспечивающие деятельность таможенных органов.
2. Элементы таможенной инфраструктуры могут располагаться в следующих местах:
1) перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза;
2) размещения таможенных органов и учреждений, входящих в систему таможенных органов;
3) на территории которых могут совершаться таможенные операции и проводиться таможенный контроль в порядке, установленном настоящим Кодексом.
3. Типовые требования к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, определяются Комиссией с учетом особенностей их функционального назначения, связанных с обеспечением деятельности таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза.
4. Требования к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах размещения таможенных органов и учреждений, входящих в систему таможенных органов и в иных местах, на территории которых могут совершаться таможенные операции, и может проводиться таможенный контроль, утверждаются уполномоченным органом.
5. Анализ состояния, динамики и тенденций развития таможенной инфраструктуры в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза проводится Комиссией в порядке определенном таможенным законодательством Евразийского экономического союза.
Состав указанных сведений о перемещении товаров и транспортных средств, их структура и формат, а также периодичность и порядок их предоставления определяются Комиссией.
Информация о состоянии, динамике и тенденциях развития таможенной инфраструктуры размещается на официальном веб-сайте Евразийского экономического союза.

17-бап. Кеден ісі саласындағы құқық қорғау қызметі
1. Кеден ісі саласындағы қылмыстық құқық бұзушылықты тергеуді экономикалық тергеу қызметі жүзеге асырады.
2. Қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша экономикалық тергеу қызметі, Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік кодексіне сәйкес олардың жүргізуіне жатқызылған істер анықтау немесе тергеу органдары болып табылады.
3. Экономикалық тергеу қызметі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес танылған құқыққа қайшы әрекетті дайындайтын, жасайтын немесе жасаған тұлғаларды анықтау үшін Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің халықаралық ұйымдарының, кеден және өзге құзыретті органдардың сауалдарын орындау мақсатында жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырады.
Жедел-іздестіру қызметі "Жедел-iздестiру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Кеден органдары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес тұлғаларды әкімшілік жауапқа тартады.
5. Қылмыстық құқық бұзушылықтардың құрамы, сондай-ақ қылмыстық жауапқа тұлғаларды тарту тәртібі және қағидалары Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының қылмыстық және қылмыстық-процестік кодексінде белгіленеді.
Әкімшілік құқық бұзушылықтардың құрамы, сондай-ақ тұлғаларды әкімшілік жауаптылыққа тарту тәртібі және қағидалары Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленеді.
6. Қылмыстық істер және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша кеден органдарының шет мемлекеттердің кеден органдарымен өзара іс-қимылы және құқықтық көмек Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарға және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
18-бап. Кеден органдарының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасынан шығып кеткен су және әуе кемелерін ұстап алу (қайтару) жөніндегі және көлік құралдарын тоқтату жөніндегі құқығы
1. Кеден органдары көлік құралдарын тоқтатуға, сондай-ақ кеден органының рұқсатынсыз Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шығып кеткен су және әуе кемелерін мәжбүрлеп қайтаруға құқылы.
Автомобиль көлік құралдарын кедендік бақылау аймағынан тыс жерде тоқтатқан жағдайда, кедендік бақылау жүргізу уақыты осындай тоқтау сәтінен бастап екі сағаттан аспауы тиіс.

Статья 17. Правоохранительная деятельность в сфере таможенного дела
1. Расследование уголовных правонарушений в сфере таможенного дела осуществляется службой экономических расследований.
2. Служба экономических расследований по делам об уголовных правонарушениях, производство по которым отнесено к их ведению в соответствии с уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан является органом дознания или следствия.
3. Служба экономических расследований осуществляет оперативно-розыскную деятельность в целях выявления лиц, подготавливающих, совершающих или совершивших противоправное деяние, признаваемое в соответствии с законодательством государств-членов Евразийского экономического союза, исполнения запросов международных организаций, таможенных и иных компетентных органов государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
Оперативно-розыскная деятельность осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности".
4. Таможенные органы осуществляют производство по делам об административных правонарушениях и привлекают лиц к административной ответственности в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
5. Составы уголовных правонарушений, а также порядок и принципы привлечения лиц к уголовной ответственности устанавливаются уголовным и уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан с учетом особенностей, предусмотренных международными договорами в рамках Евразийского экономического союза.
Составы административных правонарушений, а также порядок и принципы привлечения лиц к административной ответственности устанавливаются Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях с учетом особенностей, предусмотренных международными договорами в рамках Евразийского экономического союза.
6. Правовая помощь и взаимодействие таможенных органов с таможенными органами иностранных государств по уголовным делам и делам об административных правонарушениях осуществляются в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза и (или) международными договорами Республики Казахстан.
Статья 18. Права таможенных органов по остановке транспортных средств и по задержанию (возврату) покинувших таможенную территорию Евразийского экономического союза водных и воздушных судов
1. Таможенные органы вправе останавливать транспортные средства, а также принудительно возвращать покинувшие таможенную территорию Евразийского экономического союза без разрешения таможенного органа водные и воздушные суда.
Время проведения таможенного контроля в случае остановки автомобильных транспортных средств вне зон таможенного контроля не должно превышать двух часов с момента такой остановки.

2. Кеден органдарының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасынан тыс орналасқан су және әуе кемелерін ұстап алу (қайтару) жөніндегі әрекеті Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
19-бап. Кеден органдарының алған ақпаратқа қатысы
1. Кеден органдары Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасына сәйкес алған кез келген ақпаратты кеден органдары өздеріне жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау үшін ғана пайдаланылады.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасына сәйкес осы баптың 1-тармағында көрсетілген ақпаратқа қол жеткізуге рұқсат алған кеден органдары, олардың лауазымды тұлғалары, сондай-ақ өзге де тұлғалар оны жария етуге, жеке мақсаттары үшін пайдалануға не өзге тұлғаларға, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен қорғалатын мемлекеттік, коммерциялық, банктік, салықтық құпияны құрайтын ақпаратты, сондай-ақ басқа жасырын ақпаратты:
1) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында және осы Кодексте белгіленген;
2) осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарына беруге құқылы емес.
3. Егер көрсетілген органдарға мұндай ақпарат Қазақстан Республикасының заңнамасымен өздеріне жүктелген міндеттерді орындау үшін қажет болса, Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарын сақтаумен мемлекеттік, коммерциялық, банктік, салықтық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпиясын және басқа да жасырын ақпаратты сақтай отырып, қорғау жөніндегі заңнама талаптарын немесе осы Кодекстің 49-тарауына сәйкес алынған ақпаратқа қатысты, сондай-ақ осы Кодестің 449-бабының талаптарын сақтаумен оларды осы мүше мемлекеттің мемлекеттік органдарына, мынадай жағдайларда:
1) прокурор санкциялаған, қағаз жеткізгіштегі не электрондық құжат түрінде уәжделген сауал негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өздерінің құзыреті шегінде құқық қорғау органдарына және арнаулы мемлекеттік органдарға береді. Мұндай мәліметтерді прокурор не сот сұратқан жағдайда санкция талап етілмейді;

2. Действия таможенных органов по задержанию (возвращению) водных и воздушных судов, находящихся вне таможенной территории Евразийского экономического союза, осуществляются в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
Статья 19. Отношение к информации, полученной таможенными органами
1. Любая информация, полученная таможенными органами в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза, международными договорами Республики Казахстан, таможенным и иным законодательством Республики Казахстан, используется таможенными органами исключительно для выполнения возложенных на них задач и функций.
2. Таможенные органы, их должностные лица, а также иные лица, получившие в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза, международными договорами Республики Казахстан, таможенным и иным законодательством Республики Казахстан доступ к информации, указанной в пункте 1 настоящей статьи, не вправе разглашать, использовать в личных целях либо передавать иным лицам, в том числе государственным органам государств-членов Евразийского экономического союза, информацию, составляющую государственную, коммерческую, банковскую, налоговую и иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну (секреты), а также другую конфиденциальную информацию, за исключением случаев:
1) установленных международными договорами Республики Казахстан и настоящим Кодексом;
2) предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
3. Таможенные органы передают предоставленную им информацию, в том числе предварительную информацию, государственным органам, если такая информация необходима указанным органам для решения задач, возложенных на них законодательством Республики Казахстан, в порядке и с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан по защите государственной, коммерческой, банковской, налоговой или иной охраняемой законами тайны (секретов) и другой конфиденциальной информации, международных договоров Республики Казахстан, а в отношении информации полученной в соответствии с главой 49 настоящего Кодекса, - также с соблюдением требований статьи 449 настоящего Кодекса, в следующих случаях:
1) правоохранительным и специальным государственным органам в пределах их компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, на основании мотивированного запроса на бумажном носителе либо в виде электронного документа, санкционированного прокурором. Санкция не требуется в случае запрашивания таких сведений прокурором либо судом;

2) соттарға - олардың талап етуі бойынша;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда бірлескен актілерде айқындалатын тәртіппен өзге де мемлекеттік органдарға;
4) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға - "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес;
5) импорттаушылардың заңды мекенжайларын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын, Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген өнімнің (тауарлардың) көлемдері мен түрлерін көрсете отырып, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға импорттаушылар бойынша ақпарат береді.
4. Осы баптың 3-тармағына сәйкес алынған кез келген ақпарат:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа мемлекеттік органға;
Қазақстан Республикасының үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтем шаралары туралы заңнамасына сәйкес тергеп-тексеру мақсаттары үшін Еуразиялық экономикалық комиссияға ақпарат беру жағдайларын қоспағанда, осы баптың 3-тармағына сәйкес алынған кез келген ақпарат жария етуге және таратуға жатпайды.
5. Кеден органдарының лауазымды тұлғалары, өзге де мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғалары кеден органдарынан алған, осы баптың 1-тармағында көрсетілген ақпараттарды көрсетілген оганда жұмыс істеп жүрген кезеңінде де және жұмыстан шыққаннан кейін де мұндай ақпараттарды таратуға құқылы емес.
Осы баптың 1-тармағында көрсетілген ақпарат кедендік бақылауды жүргізуге тартылған тұлғалардың кедендік бақылауды жүргізу кезінде өздерінің міндеттерін орындауда және оны аяқтағаннан кейін де таратуына жатпайды.
20-бап. Кеден органдары қабылдаған шешімдерді және кедендік бақылауды жүргізу нәтижелерін өзара тану
Кедендік операцияларды жасау кезінде қабылданған кеден органдарының шешімдері және белгіленген тәртіппен ресімделген кедендік бақылауды жүргізу нәтижелері, осы Кодексте белгіленген жағдайлары қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде өзара танылады және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында заңдық күші бірдей.
21-бап. Кеден органдарының және олардың лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану
Кез келген тұлға кеден органдарының немесе олардың лауазымды тұлғаларының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде шағымдануға құқылы.

2) судам - по их истребованию;
3) иным государственным органам в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан и в порядке, определяемом совместными актами;
4) уполномоченному органу по финансовому мониторингу - в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма";
5) уполномоченному органу в области охраны окружающей среды информацию по импортерам с указанием их юридических адресов, объемов и видов ввезенной (ввезенных) на территорию Республики Казахстан продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Любая информация, полученная в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, не подлежит разглашению и распространению, за исключением случаев передачи информации:
другому государственному органу в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
Евразийской экономической комиссии для целей расследований в соответствии с законодательством Республики Казахстан о специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мерах по отношению к третьим странам.
5. Должностные лица таможенных органов, должностные лица иных государственных органов, получившие от таможенных органов информацию, указанную в пункте 1 настоящей статьи, не вправе распространять такую информацию как в период работы в указанных органах, так и после своего увольнения.
Информация, указанная в пункте 1 настоящей статьи, не подлежит разглашению специалистами, привлеченными к проведению таможенного контроля, как при исполнении ими своих обязанностей при проведении таможенного контроля, так и после его завершения.
Статья 20. Взаимное признание решений, принятых таможенными органами, и результатов проведения таможенного контроля
Решения таможенных органов, принятые при совершении таможенных операций, и результаты проведения таможенного контроля, оформленные в установленном порядке, взаимно признаются в государствах-членах Евразийского экономического союза и имеют равную юридическую силу на таможенной территории Евразийского экономического союза, за исключением случаев, установленных настоящим Кодексом.
Статья 21. Обжалование решений, действий (бездействия) таможенных органов или их должностных лиц
Любое лицо вправе обжаловать решения, действия (бездействие) таможенных органов или их должностных лиц в порядке и сроки, которые установлены законодательством Республики Казахстан.

22-бап. Кеден органының консультация беруі және алдын ала шешім қабылдауы
1. Кеден органы кеден органының құзыретіне кіретін Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын қолдану мәселелері жөнінде және өзге де мәселелер жөнінде тұлғаларға консультация беруді өтеусіз негізде жүзеге асырады.
2. Кеден органының лауазымды тұлғалары консультация беруді жүзеге асыру кезінде кеден органының атынан кедендік декларацияларды және Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес кеден органына табыс етуге жататын өзге де құжаттарды тексермейді, сондай-ақ декларацияларды және құжаттарды жасамайды.
Көрсетілген құжаттарды толтыру мәселелері бойынша консультация беру тұлға табыс еткен ақпаратты және осындай құжаттарды тексерусіз жүзеге асырады.
3. Консультация беруді жүзеге асыру кезінде тұлға берген ақпарат, тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау кезінде кеден органының немесе лауазымды тұлғаның әрекеттерін (әрекетсіздігін) жасау немесе шешім қабылдау үшін негіздеме болып табылмайды.
4. Кеден органдарының консультация беруі ауызша және жазбаша нысандарда жүзеге асырылады. Кеден органы мүдделі тұлғаның жазбаша сауал салуы бойынша ақпаратты мүмкіндігінше қысқа мерзімде жазбаша нысанда, бірақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімнен кешіктірмей беруге міндетті.
5. Консультация беру кезінде кеден органының лауазымды тұлғалары:
1) кеден органының құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша консультация жүргізуге;
2) мүдделі тұлғалар табыс еткен құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге;
3) мүдделі тұлғалардың құжаттарына өкімдік жазбалар жасауға, кеден органына нұсқау беруге немесе қандай да бір өзге тәсілмен кеден органдарының кейінгі шешімдеріне немесе кеден органына жүктелген функцияларды жүзеге асыру кезінде оның лауазымды тұлғасының әрекетіне ықпал етуге құқылы емес.
6. Кеден органдары осы Кодекске сәйкес тауарларды сыныптау туралы, тауарлардың шығарылған жері туралы, сондай-ақ Комиссия айқындайтын өзге мәселелер бойынша уәкілетті орган белгілейтін тәртіппен, егер Комиссия өзгеше айқындамаса, алдына ала шешім қабылдайды.
23-бап. Кедендік статистиканы жүргізу, кедендік статистиканың деректерін пайдалану және беру
1. Кеден органдары Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен Қазақстан Республикасының тауарларымен сыртқы сауда кедендік статистикасын (бұдан әрі осы бапта – тауарлар сыртқы саудасының кедендік статистикасын) және арнайы кедендік статистиканы қамтитын кедендік статистиканы жүргізеді,.

Статья 22. Консультирование и принятие предварительных решений таможенными органами
1. Таможенные органы осуществляют консультирование лиц по вопросам применения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан и иным вопросам, входящим в компетенцию таможенных органов, на безвозмездной основе.
2. При осуществлении консультирования должностные лица таможенных органов не проверяют от имени таможенного органа таможенные декларации и иные документы, которые подлежат представлению таможенным органам в соответствии с таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, а также не составляют такие таможенные декларации и документы.
Консультирование по вопросам заполнения указанных документов осуществляется без проверки таких документов и информации, представленной лицом.
3. Информация, предоставленная лицам при осуществлении консультирования, не является основанием для принятия решений или совершения действий (бездействия) таможенным органом или его должностным лицом при совершении таможенных операций в отношении товаров.
4. Консультирование таможенными органами осуществляется в устной и письменной формах. По письменному запросу заинтересованного лица таможенный орган обязан предоставить информацию в письменной форме в возможно короткие сроки, но не позднее срока, установленного законодательством Республики Казахстан.
5. При консультировании должностное лицо таможенного органа не вправе:
1) проводить консультации по вопросам, не входящим в компетенцию таможенных органов;
2) вносить изменения и дополнения в представленные заинтересованными лицами документы;
3) совершать на документах заинтересованных лиц распорядительные надписи, давать указания таможенным органам или каким-либо иным способом влиять на последующие решения таможенного органа или действия его должностного лица при осуществлении функций, возложенных на таможенные органы.
6. Таможенные органы принимают предварительные решения о классификации товаров, о происхождении товаров в соответствии с настоящим Кодексом, а также по иным вопросам, определяемым Комиссией, в порядке, утвержденном уполномоченным органом, если иное не определено Комиссией.
Статья 23. Ведение таможенной статистики, использование и предоставление данных таможенной статистики
1. Таможенные органы ведут таможенную статистику, которая включает в себя таможенную статистику внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза (далее в настоящей статье – таможенная статистика внешней торговли товарами), и специальную таможенную статистику.

2. Кедендік статистиканы жүргізу үшін кеден органдарының ақпараттық және электрондық ақпараттық ресурстары пайдаланылады.
3. Қазақстан Республикасының тауарлар сыртқы саудасының кедендік статистикасының деректері Еуразиялық экономикалық одаққа мүшелер болып табылмайтын мемлекеттермен Қазақстан Республикасының тауарларымен сыртқы саудасының жай-күйін, қарқынын және даму үрдісін талдау мақсатында қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының тауарлар сыртқы саудасының кедендік статистикасын жүргізу Комиссия бекіткен әдіснамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының тауарлар сыртқы саудасының кедендік статистикасын жүргізу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
4. Кеден органдары Қазақстан Республикасының тауарлар сыртқы саудасының кедендік статистикасы деректерін, оның ішінде ішкі нарықты қорғау шараларын қолдану немесе қайта қарау туралы өтінішті:
Қазақстан Республикасының Үкіметіне, мүдделі мемлекеттік органдарға, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өзге де тұлғаларға;
Еуразиялық экономикалық одақ, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары шеңберінде халықаралық шартта белгіленген тәртіппен халықаралық ұйымдарға беру үшін табыс етеді.
5. Арнайы кедендік статистиканың деректері кеден органдарына жүктелген тапсырмаларды орындау мақсатында қалыптастырылады және пайдаланылады.
Арнайы кедендік статистиканы жүргізу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
6. Статистикалық мақсаттар үшін тұлғалардың Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес табыс ететін құжаттары мен мәліметтері пайдаланылады.
7. Статистикалық мақсаттар үшін пайдаланылатын мәліметтерге осы Кодекстің 19-бабының ережелері қолданылады.
24-бап. Кеден органдарының тұлғалар туралы ақпарат жинауы
1. Кеден органдары мынадай:
1) ұйымның құрылтайшылары, акционерлері, басшылары және бас бухгалтерлері туралы;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу не тұлғаны дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы;
3) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын мүлік құрамы туралы;
4) ашылған банктік шоттар туралы;
5) тұлғаның сыртқы экономикалық қызметі туралы;
6) ұйымның және оның филиалдарының орналасқан жері туралы;
7) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық төлеуші ретінде салық органында есепке қойылғаны және салық төлеушінің бизнес-идентификаттау нөмірі туралы;

2. Для ведения таможенной статистики используются информация и электронные информационные ресурсы таможенных органов.
3. Данные таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан формируются в целях анализа состояния, динамики и тенденций развития внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза.
Ведение таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан осуществляется в соответствии с методологией, утверждаемой Комиссией.
Порядок ведения таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан утверждается уполномоченным органом.
4. Таможенные органы предоставляют данные таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан, в том числе для подачи заявления о применении или пересмотре мер защиты внутреннего рынка:
в Правительство Республики Казахстан, государственным органам, иным лицам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
международным организациям в порядке, установленном международными договорами в рамках Евразийского экономического союза, международными договорами Республики Казахстан.
5. Данные специальной таможенной статистики формируются и используются в целях выполнения задач, возложенных на таможенные органы.
Порядок ведения специальной таможенной статистики утверждается уполномоченным органом.
6. Для статистических целей используются документы и сведения, представляемые лицами в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
7. На сведения, используемые для статистических целей, распространяются положения статьи 19 настоящего Кодекса.
Статья 24. Сбор таможенными органами информации о лицах
1. Таможенные органы вправе проводить сбор информации о лицах, осуществляющих внешнеэкономическую деятельность, связанную с перемещением товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, либо иную деятельность в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем, включая сведения:
1) об учредителях, акционерах, руководителях и главных бухгалтерах организации;
2) о государственной регистрации юридического лица либо государственной регистрации лица в качестве индивидуального предпринимателя;
3) о составе имущества, используемого для осуществления предпринимательской деятельности;
4) об открытых банковских счетах;
5) о внешнеэкономической деятельности лица;
6) о месте нахождения организации и ее филиалов;
7) о постановке на учет в качестве налогоплательщика и о бизнес-идентификационном номере налогоплательщика в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;

8) уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілген не осындай тізілімге енуге үміткер заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы туралы;
9) уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілген не осындай тізілімге енуге үміткер заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес берешегі (бересі) туралы;
10) жеке тұлғалар туралы: жеке тұлғаның жеке идентификаттау нөмірін қоса алғанда, дербес деректер (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні және жері, жынысы, тұрғылықты мекенжайы, жеке басын куәландыратын құжаттың деректемелері және осы тұлғалардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізу жиілігі туралы;
11) кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар тізіліміне, сондай-ақ уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілуге үміткер не осындай тізілімге енгізілген заңды тұлғаның акционерлері, олардың құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары, бас бухгалтерлері болып табылатын жеке тұлғаларды, кеден ісі саласындағы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, сондай-ақ іс өзге мемлекеттік органдардың жүргізуіне жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылықтары үшін қылмыстық жауапқа тарту туралы мәліметтерді қоса алғанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізумен байланысты сыртқы экономикалық қызметті не кедендік бақылауда тұрған тауарларға қатысты өзге де қызметті жүзеге асыратын тұлғалар туралы ақпарат жинауға құқылы.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалар туралы ақпарат жинауды кеден органдары кедендік операцияларды жасау кезінде және оны Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттік органдарынан, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарынан алу арқылы жүргізеді.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалардың кеден органдарындағы өзі туралы құжатталған ақпаратпен танысуға және бұл ақпараттың толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз ету мақсатында нақтылауға құқығы бар.
25-бап. Құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасу
1. Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген жағдайларда кеден органдары мен декларанттар, тасымалдаушылар, кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар, уәкілетті экономикалық операторлар және кедендік операцияларды жасайтын өзге де тұлғалар арасындағы құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасу электрондық нысанда немесе құжаттарды және (немесе) мәліметтерді қағаз жеткізгіште табыс ету (жолдау) арқылы жүзеге асырылады.
2. Электронды түрде электрондық құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасу кеден органдарының ақпараттық жүйелері мен осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалардың ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимыл жасауы арқылы не интернет-ресурстарын пайдалана отырып жүзеге асырылады.

8) о финансовой устойчивости юридических лиц, включенных в реестр уполномоченных экономических операторов либо претендующих на включение в такой реестр;
9) о задолженности (недоимке) в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан юридических лиц, включенных в реестр уполномоченных экономических операторов либо претендующих на включение в такой реестр;
10) о физических лицах: персональные данные (фамилия, имя, отчество (при наличии), дата и место рождения, пол, адрес места жительства, реквизиты документа, удостоверяющего личность, включая индивидуальный идентификационный номер физического лица) и частота перемещения этими лицами товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза;
11) о привлечении физических лиц, являющихся акционерами юридического лица, претендующего на включение в реестр лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, а также в реестр уполномоченных экономических операторов либо включенных в такие реестры, их учредителями (участниками), руководителями, главными бухгалтерами, к уголовной ответственности за уголовные правонарушения, а также уголовные правонарушения, производство по которым, отнесено к ведению иных государственных органов.
2. Сбор информации о лицах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, осуществляется таможенными органами при совершении таможенных операций и посредством ее получения от других государственных органов Республики Казахстан, а также от государственных органов государств-членов Евразийского экономического союза.
3. Лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, имеют право на ознакомление с документированной информацией о себе, имеющейся у таможенных органов, и уточнение этой информации в целях обеспечения ее полноты и достоверности.
Статья 25. Обмен документами и (или) сведениями
1. Обмен документами и (или) сведениями в случаях, предусмотренных таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, между таможенными органами и декларантами, перевозчиками, лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, уполномоченными экономическими операторами и иными лицами, совершающими таможенные операции, осуществляется в электронной форме или путем представления (направления) документов и (или) сведений на бумажном носителе.
2. Обмен электронными документами и (или) сведениями в электронной виде осуществляется путем взаимодействия информационных систем таможенных органов и информационных систем лиц, указанных в пункте 1 настоящей статьи, либо с использованием интернет-ресурсов.

3. Құжаттарды және (немесе) мәліметтерді қағаз жеткізгіште табыс ету (жолдау) арқылы құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасу электронды түрде құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасуға техникалық мүмкіндік болмаған жағдайда, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген жағдайларда жүзеге асырылады.
26-бап. Кеден органдарының сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен (сыртқы экономикалық қызметке қатысушылармен), уәкілетті экономикалық операторлармен, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен, олардың қауымдастықтарымен және бірлестіктерімен өзара қарым-қатынасы
1. Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының кедендік реттеуді жетілдіру, актілердің жобаларын көпшілікпен талқылау мақсатында сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен (сыртқы экономикалық қызметке қатысушылармен), уәкілетті экономикалық операторлармен, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен, олардың қауымдастықтарымен және бірлестіктерімен консультациялық сипаттағы ресми қарым-қатынасты белгілейді және қолдайды.
2. Кеден органдары кедендік бақылаудың тиімділігін арттыру үшін сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен (сыртқы экономикалық қызметке қатысушылармен), уәкілетті экономикалық операторлармен, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен, олардың қауымдастықтарымен және бірлестіктерімен өзара іс-қимыл жасайды.
3. Кеден органдары мен сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғалар (сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар), уәкілетті экономикалық операторлар, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар, олардың қауымдастықтары және бірлестіктері арасындағы консультациялық сипаттағы ресми қарым-қатынасты белгілеу және қолдау және кедендік бақылаудың тиімділігін арттыру мақсатында өзара іс-қимыл жасау үшін кеден органдарының жанында консультациялық органдар құрылуы және мұндай өзара іс-қимыл тәртібін реттейтін құжаттар қабылдануы мүмкін.
4. Кеден ісін жетілдіру мәселелері жөніндегі консультациялық кеңестер уәкілетті органның, оның аумақтық кеден органдары және кедендердің жанынан құрылады. Кедендік реттеуді жетілдіру мәселелері жөніндегі консультациялық кеңестер туралы үлгі ережені кеден ісі саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
27-бап. Көліктің жекелеген түрлерінде кедендік бақылау жүргізу кезінде кеден органдарының басқа да тұлғалармен өзара іс-қимылы
1. Кедендік бақылауды жүзеге асыру мақсатында кеден органдары ұлттық темір жол компаниясымен, темір жол көлігі саласындағы ұлттық тасымалдаушымен, Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайларымен, теңіз және өзен порттарымен өзара іс-қимылды жүзеге асырады.

3. Обмен документами и (или) сведениями путем представления (направления) документов и (или) сведений на бумажном носителе осуществляется в случае отсутствия технической возможности обмена документами и (или) сведениями в электронном виде, а также в случаях, предусмотренных таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
Статья 26. Взаимоотношения таможенных органов с лицами, осуществляющими внешнеэкономическую деятельность (участниками внешнеэкономической деятельности), уполномоченными экономическими операторами, лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, их ассоциациями и объединениями
1. В целях совершенствования таможенного регулирования, публичного обсуждения проектов актов таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, таможенные органы устанавливают и поддерживают официальные отношения консультативного характера с лицами, осуществляющими внешнеэкономическую деятельность (участниками внешнеэкономической деятельности), уполномоченными экономическими операторами, лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, их ассоциациями и объединениями.
2. Для повышения эффективности таможенного контроля таможенные органы взаимодействуют с лицами, осуществляющими внешнеэкономическую деятельность (участниками внешнеэкономической деятельности), уполномоченными экономическими операторами, лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, их ассоциациями и объединениями.
3. Для установления и поддержания официальных отношений консультативного характера и взаимодействия в целях повышения эффективности таможенного контроля между таможенными органами и лицами, осуществляющими внешнеэкономическую деятельность (участниками внешнеэкономической деятельности), уполномоченными экономическими операторами, лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, их ассоциациями и объединениями, при таможенных органах могут создаваться консультативные советы и приниматься документы, регулирующие порядок такого взаимодействия.
4. Консультативные советы по вопросам совершенствования таможенного дела создаются при уполномоченном органе, его территориальных таможенных органах и таможнях. Типовое положение о консультативных советах по вопросам совершенствования таможенного дела утверждается уполномоченным органом.
Статья 27. Взаимодействие таможенных органов с другими лицами при проведении таможенного контроля на отдельных видах транспорта
1. В целях осуществления таможенного контроля таможенные органы осуществляют взаимодействие с национальной железнодорожной компанией, национальным перевозчиком в сфере железнодорожного транспорта, международными аэропортами, морскими и речными портами Республики Казахстан.

2. Кеден органдары мен аталған заңды тұлғалардың өзара іс-қимыл тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және кеден іс саласындағы уәкілетті орган мен көлік саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның бірлескен актілерінде айқындалады.
28-бап. Кеден органдарының кедендік пломбалары және мөрлері бар тауарларды тасымалдау үшін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын жіберуге жол беруі
1. Тауарларды кедендiк пломбаларымен және мөрлерімен тасымалдау үшiн халықаралық тасымалдаудың көлiк құралдары:
1) кедендiк пломбалар қарапайым және сенiмдi тәсiлмен салынуы мүмкiн;
2) тауарлар халықаралық тасымалдаудың көлiк құралының пломба салынған жүк үй-жайлары бөлiгiнен (бөлек орындардан) алынбайтындай болуға немесе олардың ашылатын iзi көрiнбейтiндей етiп немесе кедендiк пломбалар мен мөрлер бүлдiрiлмей салынуға тиiс;
3) тауарлар жасырылуы мүмкiн жасырын орындар болмайтын;
4) тауарлар орналастырылған орындар тауарларды кедендiк қарап тексеруге жеңiл қол жеткiзуге болатын талаптар сақтала отырып құрастырылған және жабдықталған болуға тиiс.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қойылатын талаптар, егер мұндай көлiк құралдары Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында белгіленген олардың конструкциялары мен жабдығына қойылатын талаптарға сәйкес келсе, орындалды деп есептеледі.
3. Халықаралық тасымалдаудың көлiк құралының осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетiлген талаптарға сәйкестiгi халықаралық тасымалдаудың көлiк құралын тауарларды кедендiк пломбаларымен және мөрлерімен тасымалдауға жiберуге жол беру туралы куәлiк алу арқылы уақтылы расталуы мүмкiн.
4. Халықаралық тасымалдаудың көлiк құралын кедендiк пломбалары мен мөрлері бар тауарларды тасымалдауға жiберуге жол беру туралы куәлiк:
1) жеке-дара тәртiппен;
2) көлiк құралдары конструкциясының типі (сериялары) бойынша берiлуi мүмкiн.
5. Халықаралық тасымалдаудың көлiк құралын кедендiк пломбалары мен мөрлері бар тауарларды тасымалдауға жiберу туралы куәлiктi кеден органы мүдделi тұлғаның өтiнiшi бойынша көлік құралын ұсынған кезде көрсетiлген өтiнiштi тіркеген күннен кейінгі бір жұмыс күнiнен кешiктiрмей бередi. Мұндай куәлiк көлiк құралының конструкциясына өзгерiстер енгізілген жағдайды қоспағанда, Комиссия айқындайтын мерзiм шегінде қолданылады.
Халықаралық тасымалдаудың көлiк құралын кедендiк пломбалар мен мөрлер салынған тауарларды тасымалдауға жiберуге жол беру туралы куәлiк басқа тұлғаға ауысқан кезде көлiк құралын иемдену құқығы жарамды болады.
Халықаралық тасымалдаудың көлiк құралын кедендiк пломбалар мен мөрлер салынған тауарларды тасымалдауға жiберуге жол беру туралы куәлiктiң нысанын, оны беру және пайдалану тәртiбiн Комиссия айқындайды.

2. Порядок взаимодействия таможенных органов и указанных юридических лиц определяется законодательными актами Республики Казахстан и совместными актами уполномоченного органа в сфере таможенного дела и уполномоченного государственного органа в области транспорта.
Статья 28. Допущение таможенными органами транспортных средств международной перевозки для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями
1. Для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями транспортные средства международной перевозки должны быть сконструированы и оборудованы с соблюдением следующих требований:
1) таможенные пломбы могут быть наложены простым и надежным способом;
2) товары не могут быть извлечены из опломбированной части грузовых помещений (отсеков) транспортного средства международной перевозки или вложены в нее без оставления видимых следов ее вскрытия либо без повреждения таможенных пломб и печатей;
3) потайные места, в которых могут быть спрятаны товары, отсутствуют;
4) места, в которых могут находиться товары, должны быть легкодоступными для таможенного осмотра товаров.
2. Требования к транспортным средствам международной перевозки, указанные в пункте 1 настоящей статьи, считаются выполненными, если такие транспортные средства соответствуют требованиям к их конструкции и оборудованию, установленным международными договорами Республики Казахстан.
3. Соответствие транспортного средства международной перевозки требованиям, указанным в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, может быть подтверждено заблаговременно путем получения свидетельства о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями.
4. Свидетельство о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями может быть выдано:
1) в индивидуальном порядке;
2) по типу конструкции (сериям) транспортных средств.
5. Свидетельство о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями выдается таможенным органом по заявлению заинтересованного лица не позднее одного рабочего дня, следующего за днем регистрации указанного заявления при представлении транспортного средства. Такое свидетельство действует в пределах срока, определяемого Комиссией, за исключением случая, когда в конструкцию транспортного средства внесены изменения.
Свидетельство о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями при переходе к другому лицу права владения транспортным средством остается действительным.
Форма свидетельства о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями, порядок его выдачи и использования определяются Комиссией.

6. Кеден органдары:
1) тауарларды тасымалдауды кедендiк тасымалдаушы жүзеге асырған;
2) алдын ала жiберуге жол беру Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендiк пломбалар мен мөрлер салынған тауарларды тасымалдау үшін халықаралық тасымалдаудың көлiк құралын уақтылы жiберуге жол берілуін талап етпейдi.
3-тарау. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында немесе оның шегінен тысқары жерлерде оларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету туралы жалпы ережелер
29-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу
1. Барлық тұлғалардың Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында және осы Кодексте белгіленген тәртіппен және шарттарда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды тең негізде өткізуге құқығы бар.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында және осы Кодекске сәйкес кедендік бақылауға жатады.
30-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізетін орындар
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу осы баптың 3-тармағына сәйкес өзге де орындарда және осы орындарда орналасқан кеден органдарының жұмыс уақытында жүзеге асырыла алатын жағдайларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін орындарда жүзеге асырылады.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері не Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындалған өзге де орындар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін орындар болып табылады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу осы баптың 2-тармағында көрсетілген орындардан өзге орындарда Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған жағдайларда және тәртіппен жүзеге асырыла алады.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлар келетін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындары келетін орындар болып табылады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлар кететін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындары кететін орындар болып табылады.
Келетін және кететін орындар туралы ақпаратты кеден органдары келетін орындардың және кететін орындарының жалпы тізбесін қалыптастыру үшін және оларды Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтына орналастыру үшін Комиссияға жолдайды.
Келетін орындардың және кететін орындардың жалпы тізбесінің нысандарын, оларды қалыптастыру, жүргізу және олардан мәліметтерді пайдалану тәртібін, сондай-ақ келетін орындар және келетін орындар туралы ақпаратты табыс ету тәртібі мен техникалық шарттарын, оның ішінде құрылымы мен форматын Комиссия айқындайды.

6. Таможенные органы не требуют заблаговременного допущения транспортного средства международной перевозки для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями, за исключением следующих случаев:
1) перевозка товаров осуществляется таможенным перевозчиком;
2) заблаговременное допущение предусмотрено международными договорами Республики Казахстан.
Глава 3. Общие положения о перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, владении, пользовании и (или) распоряжении ими на таможенной территории Евразийского экономического союза или за ее пределами
Статья 29. Перемещение товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза
1. Все лица на равных основаниях имеют право на перемещение товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза в порядке и на условиях, которые установлены таможенным законодательством Евразийского экономического союза и настоящим Кодексом.
2. Товары, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза, подлежат таможенному контролю в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и настоящим Кодексом.
Статья 30. Места перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза
1. Перемещение товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза осуществляется в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, за исключением случаев, когда перемещение товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза может осуществляться в иных местах в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, и во время работы таможенных органов, находящихся в этих местах.
2. Местами перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза являются пункты пропуска через государственные границы государств-членов Евразийского экономического союза либо иные места, определенные Правительством Республики Казахстан.
3. Перемещение товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза может осуществляться в иных места, чем места, указанные в пункте 2 настоящей статьи, в случаях и порядке, определенных Правительством Республики Казахстан.
4. Места перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, через которые товары прибывают на таможенную территорию Евразийского экономического союза, являются местами прибытия.
Места перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, через которые товары убывают с таможенной территории Евразийского экономического союза, являются местами убытия.
Информация о местах прибытия и местах убытия направляется таможенными органами в Комиссию для формирования общих перечней мест прибытия и мест убытия и их размещения на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Формы общих перечней мест прибытия и мест убытия, порядок их формирования, ведения и использования сведений из них, а также порядок и технические условия, в том числе структура и формат, представления информации о местах прибытия и местах убытия определяются Комиссией.

5. Тауарлардың жекелеген санаттары, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу (келетін) немесе тауарлардың осындай санатары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету (кететін) үшін уәкілетті орган айқындаған, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізетін орындарда ғана Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуі немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуі мүмкін.
6. Кеден органдары тауарлардың шыққан жеріне, жөнелткен және межелі еліне байланысты тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу жерлерін таңдауда тұлғаны шектеуге құқылы емес.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік шекаралары арқылы өткізу пункттері туралы ақпараттандыру мақсатында Комиссия Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдары табыс ететін мәліметтер негізінде осындай өткізу пункттерінің ақпараттық-анықтамалық тізбесін және осындай өткізу пункттерінің жалпы паспорттар тізілімін қалыптастырады және Еуразиялық экономикалық одақтың Интернет желісіндегі ресми сайтына орналастырады.
Аталған тізбе мен тізілім нысандарын, оларды қалыптастыру, жүргізу және оларда қамтылған мәліметтерді пайдалану тәртібін, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік шекаралары арқылы өткізу пункттері туралы мәліметтерді табыс етудің техникалық шарттарын, оның ішінде құрылымы мен форматын Комиссия айқындайды.
8. Осы баптың ережелері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы құбыржол көлігімен немесе электр берілісі желілерімен өткізілетін тауарларды өткізу кезінде қолданылмайды.
31-бап. Кеден органдарына алдын ала ақпаратты табыс ету
1. Алдын ала ақпаратты табыс ету мақсаты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлар келгенге дейін кеден органдарының тәуекелдерді бағалауы және объектілерді таңдау туралы алдын ала шешімдер қабылдауы, кедендік бақылау нысандары және кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолдану үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілуге жоспарланатын тауарлар туралы мәліметтерді кеден органдарының алуы болып табылады.
Алдын ала ақпаратты кеден органдары кедендік операциялар жасауды жеделдету және кедендік бақылау жүргізуді оңтайландыру үшін пайдаланады.

5. Отдельные категории товаров могут прибывать на таможенную территорию Евразийского экономического союза или убывать с таможенной территории Евразийского экономического союза только в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, определенных уполномоченным органом для ввоза (прибытия) таких категорий товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза или их вывоза (убытия) с таможенной территории Евразийского экономического союза.
6. Таможенные органы не вправе ограничивать лицо в выборе места перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза в зависимости от происхождения товаров, страны отправления и назначения товаров.
7. В целях информирования о пунктах пропуска через государственные границы государств-членов Евразийского экономического союза, расположенных на таможенной границе Евразийского экономического союза, Комиссией формируются и размещаются на официальном сайте Евразийского экономического союза в сети Интернет информационно-справочный перечень таких пунктов пропуска и общий реестр паспортов таких пунктов пропуска на основе сведений о них, представляемых уполномоченными государственными органами государств-членов Евразийского экономического союза.
Формы указанных перечня и реестра, порядок их формирования, ведения и использования сведений, содержащихся в них, а также технические условия, в том числе структура и формат, представления сведений о пунктах пропуска через государственные границы государств-членов Евразийского экономического союза, расположенных на таможенной границе Евразийского экономического союза, определяются Комиссией.
8. Положения настоящей статьи не применяются при перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи.
Статья 31. Представление таможенным органам предварительной информации
1. Целью представления предварительной информации является получение таможенными органами сведений о товарах, планируемых к перемещению через таможенную границу Евразийского экономического союза, для оценки рисков и принятия предварительных решений о выборе объектов, форм таможенного контроля и мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, до прибытия товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
Предварительная информация используется таможенными органами для ускорения совершения таможенных операций и оптимизации проведения таможенного контроля.

2. Кеден органдарына табыс етілетін алдын ала ақпараттың құрамы оны пайдалану мақсаттарына қарай:
1) кеден органдары тәуекелдерді бағалау және объектілерді, кедендік бақылау нысандары мен кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолдану үшін пайдаланатын алдын ала ақпарат құрамына;
2) кеден органдары кедендік операциялар жасауды жеделдету және кедендік бақылау жүргізуді оңтайландыру үшін пайдаланатын алдын ала ақпарат құрамына бөлінеді.
3. Міндетті түрде осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген мақсаттарда айқындалған құрамдағы алдын ала ақпарат табыс етіледі.
Осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген мақсаттар үшін айқындалатын құрамдағы алдын ала ақпарат оны табыс ете алатын тұлғалардың қалауы бойынша табыс етіледі.
4. Алдын ала ақпарат электрондық құжат түрінде табыс етілуі мүмкін.
Электрондық құжат түрінде табыс етілген алдын ала ақпарат тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келгендігі туралы хабарламаға, тауарлардың уақытша сақтауға орналастырылуына, кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды, сондай-ақ Комиссия айқындайтын өзге де кедендік операцияларды жасау кезінде пайдаланылуы мүмкін.
5. Алдын ала ақпарат тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келгенге дейін, аумағында тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу жоспарланған жері орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органына табыс етіледі.
6. Алдын ала ақпарат Интернет-ресурстарын пайдалана отырып, кеден органының ақпараттық жүйесі мен алдын ала ақпаратты табыс ететін тұлғалардың ақпараттық жүйелерінің өзара әрекеттесуі арқылы және (немесе) Комиссия айқындайтын өзге де тәсілмен табыс етіледі.
Алдын ала ақпарат кеден органдарының ақпараттық жүйесі мен тасымалдаушының ақпараттық жүйесінің өзара іс-қимылы арқылы ұсынылған жағдайда тасымалдаушының ақпараттық жүйесіне қойылатын техникалық талаптарды қоса алғанда, мұндай өзара іс-қимыл тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
7. Алдын ала ақпарат қазақ тілінде, орыс тілінде немесе тұлғаның таңдауы бойынша ағылшын тілінде табыс етіледі.
8. Кеден органы табыс етілген алдын ала ақпаратты Комиссия айқындайтын тәртіппен және мерзімде тіркейді немесе оны тіркеуден бас тартады.
9. Кеден органы табыс етілген алдын ала ақпаратты оған тіркеу нөмірін беру арқылы тіркейді.

2. Состав представляемой таможенным органам предварительной информации в зависимости от целей ее использования подразделяется на:
1) состав предварительной информации, используемой таможенными органами для оценки рисков и принятия предварительных решений о выборе объектов, форм таможенного контроля и мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля;
2) состав предварительной информации, используемой таможенными органами для ускорения совершения таможенных операций и оптимизации проведения таможенного контроля.
3. В обязательном порядке представляется предварительная информация в составе, определяемом для целей, предусмотренных подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи.
Предварительная информация в составе, определяемом для целей, предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи, представляется по желанию лиц, которые могут ее представлять.
4. Предварительная информация может представляться в виде электронного документа.
Предварительная информация, представленная в виде электронного документа, может использоваться при совершении таможенных операций, связанных с уведомлением о прибытии товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, помещением товаров на временное хранение, таможенным декларированием, а также при совершении иных таможенных операций, определяемых Комиссией.
5. Предварительная информация представляется таможенному органу государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого расположено планируемое место перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, до прибытия товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
6. Предварительная информация представляется с использованием интернет-ресурсов, путем взаимодействия информационной системы таможенного органа и информационных систем лиц, представляющих предварительную информацию, и (или) иным способом, определяемым Комиссией.
В случае предоставления предварительной информации посредством взаимодействия информационной системы таможенного органа и информационных систем перевозчиков, порядок такого взаимодействия, включая технические требования к информационным системам перевозчиков, утверждается уполномоченным органом.
7. Предварительная информация представляется на казахском языке, русском языке или английском языке по выбору лица.
8. Таможенный орган регистрирует представленную предварительную информацию или отказывает в ее регистрации в порядке и сроки, которые определяются Комиссией.
9. Таможенный орган регистрирует представленную предварительную информацию путем присвоения ей регистрационного номера.

10. Кеден органы, егер табыс етілген ақпарат Комиссия айқындаған құрамға, құрылым мен форматқа және (немесе) осы баптың 7-тармағында көзделген талапқа сәйкес келмесе, алдын ала ақпаратты тіркеуден бас тартады.
11. Тіркеу нөмірі көрсетіле отырып, алдын ала ақпаратты тіркеу туралы не бас тарту себептері көрсетіле отырып, оны тіркеуден бас тарту туралы мәліметтер алдын ала ақпаратты табыс еткен тұлғаға электрондық нысанда жіберіледі.
12. Алдын ала ақпарат кеден органдарының ақпараттық жүйелерінде ол тіркелген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде, ал егер Комиссия өзге мерзімді айқындаған болса, – Комиссия айқындаған мерзім ішінде сақталады, одан кейін кеден органдарында мұндай ақпарат алдын ала ақпарат ретінде пайдаланылмайды.
Комиссия осы тармақтың бірінші абзацында белгіленген мерзімге қарағанда, кеден органдарының ақпараттық жүйелерінде алдын ала ақпаратты сақтаудың өзге мерзімін айқындауға құқылы.
13. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына міндетті түрде табыс етілуге тиіс алдын ала ақпараттар табыс етілмей немесе оның табыс етілу мерзімі бұзыла отырып келген тауарлар, сондай-ақ белгіленген мерзімде осындай алдын ала ақпараттарды табыс етпеген тұлға Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұзу тәуекелінің жоғары деңгейіндегі санатқа жатады.
Міндетті түрде табыс етілуге тиіс алдын ала ақпарат табыс етілмеген немесе оны табыс ету мерзімдері бұзылған кезде, тауарларды кедендік тексеріп қарау не кедендік бақылаудың өзге нысандары және (немесе) тәуекелдерді басқару жүйесі айқындаған кедендік бақылауды жүргізуді қамтамасыз ететін шаралар қолданылады.
Алдын ала ақпаратты алу мүмкін болмаған және (немесе) техникалық істен шығудан, байланыс құралдары (телекоммуникациялық желі және Интернет желісі) жұмыс істеуінің бұзылуынан, электр энергиясының өшіп қалуынан болған кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйедегі ақаулықтарға байланысты кеден органдары өңдеген тауарлар бойынша мұндай тауарларға қатысты кедендік бақылау нысанын қолдану туралы шешімді кеден органы келу кезінде берілген мәліметтер (құжаттар) негізінде қабылдайды.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген жағдайларда осы баптың 3-тармағының ережелері міндетті түрде алдын ала ақпаратты табыс ету бөлігінде қолданылдмайды. Бұл ретте тауарларға қатысты кедендік операциялар Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларына сәйкес жүргізіледі.

10. Таможенный орган отказывает в регистрации предварительной информации, если представленная информация не соответствует составу, структуре и формату, определенным Комиссией, и (или) требованию, предусмотренному пунктом 7 настоящей статьи.
11. Сведения о регистрации предварительной информации с указанием регистрационного номера предварительной информации либо об отказе в ее регистрации с указанием причин такого отказа направляются лицу, представившему предварительную информацию, в электронной форме.
12. Предварительная информация хранится в информационных системах таможенных органов в течение тридцати календарных дней со дня ее регистрации, а если Комиссией определен иной срок, - в течение срока, определенного Комиссией, после чего таможенными органами такая информация не используется в качестве предварительной информации.
Комиссия вправе определять иной срок хранения предварительной информации в информационных системах таможенных органов, чем срок, установленный абзацем первым настоящего пункта.
13. Товары, прибывшие на таможенную территорию Евразийского экономического союза без представления предварительной информации, которая должна представляться в обязательном порядке, или с нарушением сроков ее представления, а также лица, которые не представили такую предварительную информацию в установленные сроки, относятся к категории высокого уровня риска нарушения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
При непредставлении предварительной информации, которая должна представляться в обязательном порядке, или нарушении сроков ее представления, применяются таможенный досмотр товаров, либо иные формы таможенного контроля и (или) меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, определенные системой управления рисками.
По товарам, в отношении которых предварительная информация не может быть получена и (или) обработана таможенным органом в связи с неисправностью используемых таможенными органами информационных систем, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и сети Интернет), отключением электроэнергии, решения о применении в отношении таких товаров форм таможенного контроля, принимается таможенным органом на основании сведений (документов), предоставленных при прибытии.
В случаях, указанных в абзаце втором настоящего пункта, положения пункта 3 настоящей статьи в части представления предварительной информации в обязательном порядке не применяются. При этом таможенные операции в отношении товаров проводятся в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан.

14. Алдын ала ақпарат:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке тұлғалар өткізетін, жеке басына пайдалануға арналған тауарларға;
2) халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларға;
3) осы Кодекстің 379-бабының 1-тармағында көрсетілген тауарларға;
4) дүлей зілзалалардың, авариялар мен апаттардың салдарын жою үшін өткізілетін тауарларға;
5) мәртебесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген рұқсатнамамен (әскери рұқсатнамамен) расталатын әскери жүктерге;
6) келген орнында арнайы кедендік рәсімге орналастырылатын тауарларға;
7) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақ тауарларына;
8) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін және шектері толық немесе ішінара Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен сәйкес келетін ЕЭА аумағына әкелінетін тауарларға;
9) Комиссия айқындайтын жағдайларда өзге де тауарларға қатысты табыс етілмеуі мүмкін.
15. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілерімен өткізілетін тауарларға қатысты алдын ала ақпарат табыс етілмейді.
16. Алдын ала ақпараттың құрамын, осындай ақпараттың құрылымы мен форматын, алдын ала ақпаратты, оның ішінде электрондық құжат түрінде табыс етілетін ақпаратты табыс ету тәртібі мен мерзімдерін, электрондық құжат түріндегі алдын ала ақпаратты қалыптастыру мен пайдалану тәртібін, алдын ала ақпаратты кеден органдарына табыс етуге міндетті не құқылы тұлғаны, тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне және осындай алдын ала ақпаратты кеден органының пайдалану мақсатына қарай Комиссия айқындайды.
17. Алдын ала ақпарат ретінде кедендік декларациялануы, Комиссия айқындайтын жағдайларда және тәртіппен осы Кодекстің 185-бабында айқындалған ерекшеліктерімен, ал оларды Комиссия айқындағанға дейін – осы Кодекстің 185-бабында көзделген жағдайларда және уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жүзеге асырылатын тауарларға қатысты берілген электрондық құжат түріндегі кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтер пайдаланылуы мүмкін.
32-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу кезінде тыйым салуды және шектеулерді сақтау
1. Белгіленген тыйым салуға және шектеулерге сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге жатпайтын, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген тауарлар, егер Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында өзгеше белгіленбесе, оларды халықаралық көлік құралынан түсірмей әкету мақсатында, халықаралық тасымалдаудың басқа көлік құралына қайта тиеуді қоспағанда, халықаралық тасымалдаудың көлік құралынан олар түсірілмей Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан дереу әкетілуге тиіс.
Аталған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету шараларын тасымалдаушы, ал ол болмаған жағдайда, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында өзге тұлғалар айқындалмаса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығына ие тұлға қолданады.

14. Предварительная информация может не представляться в отношении:
1) товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза физическими лицами;
2) товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях;
3) товаров, указанных в пункте 1 статьи 379 настоящего Кодекса;
4) товаров, перемещаемых для ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф;
5) воинских грузов, статус которых подтверждается пропуском (воинским пропуском), выданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) товаров, помещаемых под специальную таможенную процедуру в месте прибытия;
7) товаров Евразийского экономического союза, перевозимых через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза;
8) товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза и ввозимых на территорию СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза;
9) иных товаров в случаях, определяемых Комиссией.
15. Предварительная информация не представляется в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи.
16. Состав предварительной информации, структура и формат такой информации, порядок и сроки представления предварительной информации, в том числе предварительной информации, представляемой в виде электронного документа, порядок формирования и использования предварительной информации в виде электронного документа, лица, которые обязаны либо вправе представлять таможенным органам предварительную информацию, определяются Комиссией в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, и целей использования таможенным органом такой предварительной информации.
17. В качестве предварительной информации могут использоваться сведения, заявленные в таможенной декларации в виде электронного документа, поданной в отношении товаров, таможенное декларирование которых осуществляется с особенностями, определенными статьей 185 настоящего Кодекса, в случаях и порядке, определяемых Комиссией, а до их определения Комиссией – в случаях, предусмотренных статьей 185 настоящего Кодекса, и порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Статья 32. Соблюдение запретов и ограничений при перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза
1. Прибывшие на таможенную территорию Евразийского экономического союза товары, которые в соответствии с установленными запретами и ограничениями не подлежат ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза, должны быть незамедлительно вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза без их выгрузки из транспортного средства международной перевозки, за исключением их перегрузки на другое транспортное средство международной перевозки в целях такого вывоза, если иное не установлено таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
Меры по вывозу с таможенной территории Евразийского экономического союза указанных товаров принимаются перевозчиком, а при его отсутствии – лицом, имеющим право владения, пользования и (или) распоряжения товарами на момент их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза, если иные лица не определены международными договорами Республики Казахстан и (или) законодательством Республики Казахстан.

2. Белгіленген тыйым салуға және шектеулерге сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілуге жатпайтын тауарлар, егер мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында өзгеше белгіленбесе, іс жүзінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетіле алмайды.
3. Тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген немесе тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кеткен кезде тыйым салудың және шектеулердің сақталмауы анықталған жағдайда, кеден органы тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге тыйым салу туралы шешім қабылдайды және мұны тасымалдаушының, ал ол болмаған жағдайда – оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету кезінде тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығына ие тұлғаның назарына көліктік (тасымалдау) құжаттарына тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге тыйым салу туралы белгі қою арқылы немесе кеден органының ақпараттық жүйесі мен тасымалдаушының ақпараттық жүйесі арасында өза іс-қимыл боған кезде электрондық нысанда осындай тыйым салу туралы хабарламаны жолдау арқылы жеткізеді.
4. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге тыйым салу туралы кеден органының шешімін алғаннан кейін осы баптың 1-тармағының бірінші абзацында көрсетілген тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан дереу әкету мүмкін болмаған жағдайда, мұндай тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кідіртеді.
5. Кеден органының тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге тыйым салу туралы шешімі алынған және кеден органының тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге тыйым салу туралы шешімі алынған күннен кейінгі күннен бастап есептелген бір жұмыс күні ішінде оларды кету орнынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына қайтару жүзеге асырылмаған кезде, осы баптың 2-тармағында көрсетілген тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кідіртеді.
Осы баптың 2-тармағында көрсетілген, су, әуе немесе теміржол көлігімен тасымалданған тауарларға қатысты кеден органының осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кідіртуі халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру кезінде порттардың, әуежайлардың немесе теміржол стансаларының технологиялық процестерінде (кестелерінде) белгіленген уақыт ішінде оларды кету орнынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына қайтару жүзеге асырылмаған кезде жүргізіледі.

2. Товары, которые в соответствии с установленными запретами и ограничениями не подлежат вывозу с таможенной территории Евразийского экономического союза, не могут быть фактически вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза, если иное не установлено международными договорами Республики Казахстан.
3. В случае выявления при прибытии товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза или убытии товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза несоблюдения запретов и ограничений, таможенный орган принимает решение о запрете ввоза товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза или вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза и доводит его не позднее трех часов с момента принятия таможенным органом такого решения о запрете до сведения перевозчика, при его отсутствии – лица, имеющего право владения, пользования и (или) распоряжения товарами на момент их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза или на момент их вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза, путем проставления отметок о запрете ввоза товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза или вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза на транспортных (перевозочных) документах, или направления уведомления о таком запрете в электронной форме при наличии взаимодействия информационной системы таможенного органа и информационной системы перевозчика.
4. В случае невозможности после получения решения таможенного органа о запрете ввоза товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза незамедлительного вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, указанных в абзаце первом пункта 1 настоящей статьи, такие товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
5. При получении решения таможенного органа о запрете вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза и неосуществлении их возврата на таможенную территорию Евразийского экономического союза из места убытия в течение одного рабочего дня, исчисляемого со дня следующего за днем получения решения таможенного органа о запрете вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, товары, указанные в пункте 2 настоящей статьи, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
В отношении товаров, указанных в пункте 2 настоящей статьи, перевозимых водным, воздушным или железнодорожным транспортом, задержание таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса производится при неосуществлении их возврата на таможенную территорию Евразийского экономического союза из места убытия в течение времени, установленного технологическим процессом (графиком) порта, аэропорта или железнодорожной станции при осуществлении международной перевозки.

33-бап. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында немесе оның шегінен тысқары жерлерде иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өткеннен кейін және оларды кеден органы шығарғанға дейін осы Кодекстің осы тарауында, 15 және 17-тарауларында белгіленген тәртіппен және жағдайларда, ал жекелеген тауарлар санаттарына қатысты – осы Кодекстің 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45-тарауларына сәйкес жүзеге асырылады.
Декларанттың таңдауы бойынша ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен тауарларды орналастыруға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген лизинг, қаржы лизингі, жалдау және мәміленің өзге де түрлері туралы шарттардың негізінде жол беріледі.
2. Тауарларды шығарғаннан кейін кеден органы оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында немесе оның шегінен тысқары жерлерде иеленуді, пайдалануды және (немесе) оларға билік етуді тауарлар орналастырылған кедендік рәсімге сәйкес немесе кедендік декларациялауға және (немесе) кедендік рәсімдерге орналастырылмай шығарылуға жататын тауарлардың жекелеген санаттары үшін белгіленген тәртіппен және шарттарда жүзеге асырады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өткенге дейін кету орнына келгеннен кейін, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шығарылатын тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету осы тарауда және осы Кодекстің 16-тарауында, ал тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты – осы Кодекстің 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45-тарауларында белгіленген тәртіппен және жағдайларда жүзеге асырылады.
34-бап. Тауарлардың кедендік бақылауда болуы
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өткен кезден бастап кедендік бақылауда болады.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары кедендік декларация тіркелген кезден бастап немесе тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуді жүзеге асыруға тікелей бағытталған іс-қимыл жасалған кезден бастап кедендік бақылауда болады.
3. Осы Кодекске сәйкес шетелдік тауарлар мәртебесін иеленген, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында алынған (түзілген) және тұрған қайта өңдеу өнімдері, шығарындылар мен қалдықтар алынған (түзілген) кезден бастап кедендік бақылаудағы тауарлар деп есептеледі.

Статья 33. Владение, пользование и (или) распоряжение товарами на таможенной территории Евразийского экономического союза или за ее пределами
1. Владение, пользование и (или) распоряжение товарами, ввозимыми на таможенную территорию Евразийского экономического союза, после пересечения таможенной границы Евразийского экономического союза и до их выпуска таможенным органом осуществляются в порядке и на условиях, которые установлены настоящей главой, главами 15 и 17 настоящего Кодекса, а в отношении отдельных категорий товаров – также главами 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 настоящего Кодекса.
По выбору декларанта помещение товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления допускается на основании договоров о лизинге, финансовом лизинге, аренды и иных видов сделок, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
2. Владение, пользование и (или) распоряжение товарами на таможенной территории Евразийского экономического союза или за ее пределами после их выпуска таможенным органом осуществляются в соответствии с таможенной процедурой, под которую помещены товары, или в порядке и на условиях, которые установлены для отдельных категорий товаров, подлежащих таможенному декларированию и (или) выпуску без помещения под таможенные процедуры.
3. Владение, пользование и (или) распоряжение товарами, вывозимыми с таможенной территории Евразийского экономического союза, после прибытия в место убытия до пересечения таможенной границы Евразийского экономического союза осуществляются в порядке и на условиях, которые установлены настоящей главой и главой 16 настоящего Кодекса, а в отношении отдельных категорий товаров – также главами 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 настоящего Кодекса.
Статья 34. Нахождение товаров под таможенным контролем
1. Товары, ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза, находятся под таможенным контролем с момента пересечения таможенной границы Евразийского экономического союза.
2. Товары Евразийского экономического союза, вывозимые с таможенной территории Евразийского экономического союза, находятся под таможенным контролем с момента регистрации таможенной декларации либо совершения действия, непосредственно направленного на осуществление вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза.
3. Продукты переработки, отходы и остатки, полученные (образовавшиеся) и находящиеся на таможенной территории Евразийского экономического союза, приобретшие статус иностранных товаров в соответствии с настоящим Кодексом, считаются находящимися под таможенным контролем с момента их получения (образования).

4. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар, сондай-ақ дайындалған (алынған) тауарлар және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан және Еуразиялық экономикалық одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар олар дайындалған (алынған) кезден бастап кедендік бақылаудағы тауарлар болып есептеледі.
Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар, сондай-ақ еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан және Еуразиялық экономикалық одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар олар дайындалған (алынған) кезден бастап кедендік бақылаудағы тауарлар деп есептеледі.
5. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары, порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін (әкелінген) және порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелгеннен бастап кедендік бақылауда болатын Еуразиялық экономикалық одақ тауарларын қоспағанда, тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларация тіркелген кезден бастап кедендік бақылауда болады.
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылмаған Еуразиялық экономикалық одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар дайындалған (алынған) кезден бастап кедендік бақылаудағы тауарлар болып есептеледі.
6. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары, тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларация тіркелген кезден бастап кедендік бақылауда болады.
Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылмаған Еуразиялық экономикалық одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар дайындалған (алынған) кезден бастап кедендік бақылаудағы тауарлар деп есептеледі.
7. Осы баптың 1 және 3-тармақтарында, сондай-ақ осы баптың 4-тармағында көрсетілген тауарлар, осы Кодекстің 290 және 299-баптарына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары деп танылмаған тауарлар:

4. Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также товары, изготовленные (полученные) и товары изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и товаров Евразийского экономического союза, считаются находящимися под таможенным контролем с момента их изготовления (получения).
Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, а также товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и товаров Евразийского экономического союза, считаются находящимися под таможенным контролем с момента их изготовления (получения).
5. Товары Евразийского экономического союза, помещаемые (помещенные) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, находятся под таможенным контролем с момента регистрации декларации на товары, поданной для помещения товаров под эту таможенную процедуру, за исключением товаров Евразийского экономического союза, ввозимых (ввезенных) на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и находящихся под таможенным контролем с момента их ввоза на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ.
Товары, изготовленные (полученные) из товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товары, изготовленные (полученные) из товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров Евразийского экономического союза, не помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, считаются находящимися под таможенным контролем с момента их изготовления (получения).
6. Товары Евразийского экономического союза, помещаемые (помещенные) под таможенную процедуру свободного склада, находятся под таможенным контролем с момента регистрации декларации на товары, поданной для помещения товаров под эту таможенную процедуру.
Товары, изготовленные (полученные) из товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товары, изготовленные (полученные) из товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и товаров Евразийского экономического союза не помещенных под таможенную процедуру свободного склада и считаются находящимися под таможенным контролем с момента их изготовления (получения).
7. Товары, указанные в пунктах 1 и 3 настоящей статьи, а также указанные в пункте 4 настоящей статьи товары, не признанные товарами Евразийского экономического союза в соответствии со статьями 290 и 299 настоящего Кодекса, находятся под таможенным контролем до наступления следующих обстоятельств:

1) осы баптың 12-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, осы Кодекске сәйкес Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесін иеленген;
2) осы тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілген;
3)  жою кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар іс жүзінде жойылған;
4) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардың бір бөлігі өндірістік шығын деп танылған;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу, кедендік жою рәсімімен орналастырылған тауарларды ішкі тұтыну және жою үшін қайта өңдеу операцияларын жасау нәтижесінде пайда болған қалдықтар одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз деп танылған немесе кеден органына пайда болған қалдықтарды көму, залалсыздандыру, кәдеге жаратпау немесе өзге тәсілмен жою фактісін және осындай операцияларды жасау үшін оларды беру фактісін растайтын құжаттар табыс етілген;
6) қайтып ұшып келетін ғарыштық аппаратты және ондағы бар тауарларды қоспағанда, осы тауарларды ғарыш кеңістігіне ұшырған;
7) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақ тауарларына қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған;
8) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы авария немесе еңсерілмейтін күш әрекетінің салдарынан осы тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасымалдаудың және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін таныған;
9) осы Кодекстің 287-бабының 10-тармағының 1) тармақшасында және 296-бабының 7-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайларда, осы тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою фактісін растайтын құжаттар кеден органына табыс еілген;
10) осы Кодекстің 287-бабының 10-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жағдайда, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған;
11) осы Кодекстің 349-бабының 8-тармағына сәйкес белгіленген, жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік баждарды, салықтарды төлеуден және (немесе) осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету жөніндегі шектеулерден босата отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу шарттарын бұзатын әрекеттер жасалған жағдайда жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төленген және (немесе) өндіріп алынған;

1) приобретение в соответствии с настоящим Кодексом статуса товаров Евразийского экономического союза, за исключением случая, предусмотренного пунктом 12 настоящей статьи;
2) фактический вывоз этих товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза;
3) фактическое уничтожение товаров, помещенных под таможенную процедуру уничтожения;
4) признание части иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории или таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, производственными потерями;
5) признание в соответствии с законодательством Республики Казахстан, отходов, образовавшихся в результате совершения операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза, переработке для внутреннего потребления или уничтожения товаров, помещенных под таможенную процедуру уничтожения, непригодными для их дальнейшего коммерческого использования либо представление таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения образовавшихся отходов иным способом либо факт их передачи для совершения таких операций;
6) запуск этих товаров в космическое пространство, за исключением возвращаемого летательного космического аппарата и товаров, находящихся в нем;
7) завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров Евразийского экономического союза, перевозимых через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза;
8) признание таможенным органом, в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты этих товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
9) представление таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом этих товаров, в случаях, указанных в подпункте 1) пункта 10 статьи 287 и подпункте 1) пункта 7 статьи 296 настоящего Кодекса;
10) завершение действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в случае, указанном в подпункте 3) пункта 10 статьи 287 настоящего Кодекса;
11) уплата и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, ввезенных с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, в случае совершения действий в нарушение установленных в соответствии с пунктом 8 статьи 349 настоящего Кодекса условий ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;

12) осы Кодекстің 355-бабының 2-тармағы 2) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген, шартты түрде шығарылған тауарлар болып саналатын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын және осы Кодекстің 355-бабының 2-тармағы 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын қоспағанда, оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына қайта әкелу кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары шығарылған;
13) осы Кодекстің 362-бабының 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленген және (немесе) өндіріп алынған;
14) осы Кодекске және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарлар мемлекет пайдасына бас тарту немесе мемлекет меншігіне айналдыру кедендік рәсімдерімен орналастырылған;
15) кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының бір бөлігі кедендік аумақтан тыс қайта өңдеудің шарттары туралы құжатқа сәйкес өндірістік шығын деп танылған;
16) осы Кодекстің 296-бабы 7-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жағдайда, еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған мән-жайлар;
17) Комиссия және (немесе) осы Кодексте айқындалған өзге мән-жайлар басталғанға дейін кедендік бақылауда болады.
8. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын іс жүзінде кесіп өткенге дейін, осы Кодекстің 184-бабына сәйкес кедендік декларация кері қайтарып алынғанға дейін не осы баптың 9 және 10-тармақтарында көрсетілген мән-жайлар туындағанға дейін кедендік бақылауда болады.
9. Кедендік декларациялауға жатпайтын, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар, сондай-ақ шығарудан бас тартылған жеке пайдалануға арналған тауарлар мынадай мән-жайлардың бірі туындаған кезде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын іс жүзінде кесіп өткенге дейін мұндай тауарлар мемлекет меншігіне айналдырылғанға дейін не уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы авария немесе еңсерілмейтін күш әсерінен осы тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактін не тасымалдаудың және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін танығанға дейін;

12) выпуск временно вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза транспортных средств международной перевозки, за исключением указанных в абзацах втором и третьем подпункта 2) пункта 2 статьи 355 настоящего Кодекса транспортных средств международной перевозки, считающихся условно выпущенными товарами, и транспортных средств международной перевозки, указанных в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 2 статьи 355 настоящего Кодекса, при их обратном ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
13) уплата и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 8 статьи 362 настоящего Кодекса;
14) помещения товаров под таможенную процедуру отказа в пользу государства или обращение в собственность государства в соответствии с настоящим Кодексом и (или) законодательством Республики Казахстан;
15) признание части товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, производственными потерями в соответствии с документом о условиях переработки вне таможенной территории;
16) завершение действия таможенной процедуры свободного склада в случае, указанном в подпункте 3) пункта 7 статьи 296 настоящего Кодекса;
17) иные обстоятельства, определяемые Комиссией и (или) настоящим Кодексом.
8. Товары Евразийского экономического союза, указанные в пункте 2 настоящей статьи, находятся под таможенным контролем до фактического пересечения таможенной границы Евразийского экономического союза, отзыва таможенной декларации в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса либо до наступления обстоятельств, указанных пунктах 9 и 10 настоящей статьи.
9. Вывозимые с таможенной территории Евразийского экономического союза товары для личного пользования, не подлежащие таможенному декларированию, а также товары для личного пользования, в отношении которых отказано в выпуске, не считаются находящимися под таможенным контролем при наступлении одного из следующих обстоятельств:
1) до фактического пересечения таможенной границы Евразийского экономического союза такие товары обращены в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан, либо таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, признан факт их уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факт их безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;

2) мұндай тауарлар кеден органының рұқсатымен кету орнынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне шығарылған кезде кедендік бақылауда деп саналмайды.
10. Кеден аумағынан тыс кедендік қайта өңдеу рәсімімен немесе уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары тиісті кедендік рәсім аяқталғанға немесе қолданылуы тоқтатылғанға дейін кедендік бақылауда болады.
11. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген, осы Кодекстің 290 және
299-баптарына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары деп танылған тауарлар, сондай-ақ осы баптың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мына мән-жайлардың бірі туындағанға дейін:
1) егер еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің немесе еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысы осы тауарларды кедендік экспорт рәсіміне орналастырумен аяқталса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын іс жүзінде кесіп өткенге;
2) осы тауарлар кедендік кері импорт рәсімімен орналастырылғанға;
3) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы авария немесе еңсерілмейтін күш әрекетінің салдарынан осы тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактін не тасымалдаудың және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін танығанға;
4) осы Кодекстің 287-бабы 10-тармағының 1) тармақшасында және 296-бабы 7-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайларда, осы тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою фактісін растайтын құжаттар кеден органына берілгенге;
5) осы Кодекстің 287-бабы 10-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жағдайда, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін кедендік бақылауда болады.
12. Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесін иеленген және декларациялануы осы Кодекстің 190-бабында айқындалған ерекшеліктермен жүзеге асырылған тауардың соңғы құрамбөлігі шығарылған күнге дейін немесе осы Кодекстің 190-бабының 8-тармағына сәйкес тауар құрамбөлігіне қатысты тауарлар декларациясындағы мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізілгенге дейін кедендік бақылауда болады.
13. Осы Кодекстің 287-бабы 12 және 13-тармақтарында көрсетілген, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар осы тармақтарда көзделген жағдайларда, осы Кодекстің 287-бабының 12 және 13-тармақтарына сәйкес осы тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін кедендік бақылауда болады.

2) такие товары вывезены из места убытия на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза с разрешения таможенного органа.
10. Товары Евразийского экономического союза, помещенные под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории или таможенную процедуру временного вывоза и вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза, находятся под таможенным контролем до завершения или прекращения действия соответствующей таможенной процедуры.
11. Товары, указанные в пункте 4 настоящей статьи, признанные товарами Евразийского экономического союза в соответствии со статьями 290 и 299 настоящего Кодекса, а также товары Евразийского экономического союза, указанные в пунктах 5 и 6 настоящей статьи, находятся под таможенным контролем до наступления следующих обстоятельств:
1) фактическое пересечение таможенной границы Евразийского экономического союза, если действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны или таможенной процедуры свободного склада завершено помещением этих товаров под таможенную процедуру экспорта;
2) помещение этих товаров под таможенную процедуру реимпорта;
3) признание таможенным органом, в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты этих товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
4) представление таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом этих товаров, в случаях указанных в подпункте 1) пункта 10 статьи 287 и подпункте 1) пункта 7 статьи 296 настоящего Кодекса;
5) завершение действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в случае, указанном в подпункте 3) пункта 10 статьи 287 настоящего Кодекса.
12. Товары, которые приобрели статус товаров Евразийского экономического союза и таможенное декларирование которых осуществлялось с особенностями, определенных статьей 190 настоящего Кодекса, находятся под таможенным контролем до дня выпуска последнего компонента товара либо до внесения изменений (дополнений) в сведения, содержащиеся в декларациях на товары, в отношении компонентов товара в соответствии с пунктом 8 статьи 190 настоящего Кодекса.
13. Товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, указанные в пунктах 12 и 13 статьи 287настоящего Кодекса, в случаях, предусмотренных этими пунктами, находятся под таможенным контролем до завершения в отношении этих товаров действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в соответствии с пунктами 12 и 13 статьи 287 настоящего Кодекса.

14. Осы Кодекстің 296-бабы 8-тармағында көрсетілген, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар осы тармақта көзделген жағдайларда, осы Кодекстің 296-бабы 8-тармағына сәйкес осы тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін кедендік бақылауда болады.
15. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары осы Кодекстің 327-бабы 1-тармағына және 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру үшін берілген кедендік декларация тіркелген кезден бастап бажсыз сауда кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін кедендік бақылауда болады.
35-бап. Жарамсыз болып қалған, бұзылған немесе зақымданған тауарлар
1. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген тауарларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген, декларацияланғанға дейін жарамсыз болып қалған, бұзылған немесе аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан, оның ішінде оларды уақытша сақтау кезеңінде, сондай-ақ кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданған (тасымалдау) кезде зақымданған тауарлар, оларға қатысты одан әрі кедендік операцияларды жасау кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жарамсыз, бұзылған немесе зақымданған күйде әкелінген тауар ретінде қарастырылады.
2. Кеден одағының аумағына әкелінген, оларды осы Кодекстің 194-бабына сәйкес тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығаруға мәлімдегеннен бұрын немесе осы Кодекстің 284-бабына сәйкес порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсіміне орналастырылған болып есептелетін күнге дейін, оның ішінде оларды уақытша сақтау кезеңінде, сондай-ақ кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданған (тасымалдау) кезде аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жарамсыз болып қалған, бұзылған немесе зақымданған осындай тауарлар одан әрі оларға қатысты кедендік операциялар жасалған кезде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жарамыз, бұзылған немесе зақымданған күйінде әкелінген тауарлар ретінде қарастырылады.
36-бап. Сот шешімімен тәркіленген немесе мемлекет меншігіне айналдырылған немесе өндіріп алу қолданылған шетел тауарлары
1. Сот шешімімен тәркіленген немесе мемлекет меншігіне айналдырылған шетел тауарлары – кедендік рәсімдермен орналастырылуға, ал жеке пайдалануға арналған тауарлар еркін айналымға шығаруға жатпайды. Көрсетілген тауарлар осындай шешім күшіне енген күннен бастап Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесіне ие болады.

14. Товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, указанные в пункте 8 статьи 296 настоящего Кодекса, в случае, предусмотренном этим пунктом, находятся под таможенным контролем до завершения в отношении этих товаров действия таможенной процедуры свободного склада в соответствии с пунктом 8 статьи 296 настоящего Кодекса.
15. Товары Евразийского экономического союза, помещаемые (помещенные) под таможенную процедуру беспошлинной торговли, находятся под таможенным контролем с момента регистрации таможенной декларации, поданной для помещения товаров под эту таможенную процедуру, до завершения действия таможенной процедуры беспошлинной торговли в соответствии с пунктом 1 и подпунктом 2) пункта 5 статьи 327 настоящего Кодекса.
Статья 35. Товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные
1. Ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные вследствие аварии или действия непреодолимой силы до их таможенного декларирования, в том числе в период их временного хранения, а также при перевозке (транспортировке) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, за исключением товаров, указанных в пункте 2 настоящей статьи, в дальнейшем при совершении в отношении их таможенных операций рассматриваются как ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза в негодном, испорченном или поврежденном состоянии.
2. Ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные вследствие аварии или действия непреодолимой силы до заявления их к выпуску до подачи декларации на товары в соответствии со статьей 194 настоящего Кодекса или до дня, с которого такие товары считаются помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ в соответствии со статьей 284 настоящего Кодекса, в том числе в период их временного хранения, а также при перевозке (транспортировке) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, в дальнейшем при совершении в отношении их таможенных операций рассматриваются как ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза в негодном, испорченном или поврежденном состоянии.
Статья 36. Иностранные товары, которые по решению суда конфискованы или обращены в собственность государства или на которые обращено взыскание
1. Иностранные товары, которые по решению суда конфискованы или обращены в собственность государства, не подлежат помещению под таможенные процедуры, а товары для личного пользования – выпуску в свободное обращение. Указанные товары приобретают статус товаров Евразийского экономического союза со дня вступления в силу такого решения.

2. Сот шешімімен кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу есебінен өндіріп алынған шетел тауарлары осындай шешім күшіне енген күннен бастап Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесіне ие болады.
Осы тармақта көрсетілген тауарлар Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесіне ие болғаннан кейін кедендік рәсіммен орналастырылуға жатпайды.
37-бап. Мүдделі тұлғалардың және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алуы
1. Мүдделі тұлғалар және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары кеден органының рұқсатымен кедендік бақылаудағы тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алуға құқылы.
2. Кеден органы, егер мұндай іріктеу:
1) кедендік бақылау жүргізуді қиындатпаса;
2) тауарлардың сипаттамаларын өзгертпесе;
3) кедендік баждарды, салықтарды төлеуден жалтаруға немесе тыйым салуды және шектеулерді, ішкі нарықты қорғау шараларын сақтамауға әкеп соқпаса, тауарлардан сынамалар және (немесе) үлгілер алуға рұқсат береді.
3. Тауарлардан сынамалар және (немесе) үлгілер алуға рұқсат не мұндай рұқсаттан бас тарту осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалар мен органдар жүгінген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
4. Тауарлар кедендік рәсімдерге орналастырылған кезде олар тауарларға декларацияда, ал осы Кодекстің 39 және 42-тарауларында көзделген тәртіппен және шарттарда тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілген кезде кедендік жолаушылар декларациясында көрсетілетін жағдайда тауарлардың сынамаларына және (немесе) үлгілеріне жеке кедендік декларация берілмейді.
38-бап. Кеден органдарына есептілікті табыс ету
1. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар, уәкілетті экономикалық операторлар және шетелдік тауарларды, сондай-ақ еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақ тауарларын пайдаланатын және (немесе) иеленетін адамдар кеден органдарына сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлар туралы, сондай-ақ осы тармақтың екінші абзацын ескере отырып, жасалған кедендік операциялар туралы есептілікті табыс етуге міндетті.
2. Есептілікті табыс ету тәсілі, электрондық құжат түрінде табыс етілетін есептердің нысандары, құрылымы және форматы, оларды толтыру тәртібі, есептілікті табыс ету тәртібі мен мерзімдері, оның ішінде осы баптың 1-тармағында көрсетілген есептілік тек кеден органының талап етуі бойынша ғана табыс етілетін жағдайларды уәкілетті орган бекітеді.

2. Иностранные товары, на которые по решению суда обращено взыскание в счет уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, приобретают статус товаров Евразийского экономического союза со дня вступления в законную силу такого решения.
Товары, указанные в настоящем пункте, после приобретения статуса товаров Евразийского экономического союза не подлежат помещению под таможенные процедуры.
Статья 37. Отбор проб и (или) образцов товаров заинтересованными лицами, государственными органами государств-членов Евразийского экономического союза
1. Заинтересованные лица и государственные органы государств-членов Евразийского экономического союза вправе отбирать пробы и (или) образцы товаров, находящихся под таможенным контролем, с разрешения таможенного органа.
2. Разрешение на отбор проб и (или) образцов товаров выдается таможенным органом, если такой отбор:
1) не затрудняет проведение таможенного контроля;
2) не изменяет характеристик товаров;
3) не влечет за собой уклонение от уплаты таможенных пошлин, налогов или несоблюдение запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка.
3. Разрешение на отбор проб и (или) образцов товаров либо отказ в таком разрешении выдается не позднее одного рабочего дня, следующего за днем обращения лиц и органов, указанных в пункте 1 настоящей статьи.
4. Отдельная таможенная декларация на пробы и (или) образцы товаров не подается при условии, что они будут указаны в декларации на товары при помещении товаров под таможенные процедуры, а при перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза в порядке и на условиях, которые предусмотрены главами 39 и 42 настоящего Кодекса, – в пассажирской таможенной декларации.
Статья 38. Представление таможенным органам отчетности
1. Лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, уполномоченные экономические операторы и лица, владеющие и (или) пользующиеся иностранными товарами, а также товарами Евразийского экономического союза, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и таможенную процедуру свободного склада, обязаны представлять таможенным органам отчетность о хранящихся, перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и (или) используемых товарах, а также о совершенных таможенных операциях.
2. Способ представления отчетности, формы отчетов, структура и формат представляемых отчетов в виде электронного документа, порядок их заполнения, порядок и сроки представления отчетности, в том числе случаи, когда отчетность, указанная в пункте 1 настоящей статьи, представляется только по требованию таможенного органа, утверждаются уполномоченным органом.

4-тарау. Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы. Тауарларды сыныптау
39-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы және оны жүргізу
1. Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы (бұдан әрі – Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы) кедендік-тарифтік реттеу шараларын, кедендік әкету баждарын, тыйым салуды және шектеулерді, ішкі нарықты қорғау шараларын қолдану, кедендік статистиканы жүргізу мақсаттарында тауарларды сыныптау үшін пайданалылатын, тауарларды сипаттау және кодтау жүйесі болып табылады.
Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы тауарларға салық салу мақсаттарында және Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттарда және актілерде және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де мақсаттарда пайдаланылуы мүмкін.
2. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының халықаралық негізі Дүниежүзілік кеден ұйымының тауарларын сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесі және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы болып табылады.
3. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын Комиссия бекітеді.
4. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына түсіндірмелерді Комиссия қабылдайды.
5. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын Комиссия жүргізеді. Осы мақсаттарда Комиссия:
1) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының халықаралық негізінің өзгерістері, сондай-ақ осы халықаралық негізді түсіндіру жөніндегі түсіндірмелер мониторингін;
2) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын және оған түсінідірмелерді оның халықаралық негізімен сәйкес келтіруді;
3) мүше мемлекеттердің ұсыныстары бойынша Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына және оған түсіндірмелерге өзгерістер енгізуді;
4) халықаралық негізінің кезекті нұсқасына көшу кезінде кестелер түріндегі тауар позициялары, қосалқы позициялар және кіші қосалқы позициялар деңгейінде Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы кодтарының сәйкес келуі туралы ақпаратты құрастыруды және оны Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдарына жіберуді;
5) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын және оған түсіндірмелерді дайындауды және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдарына жіберуді;

Глава 4. Единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза. Классификация товаров
Статья 39. Единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и ее ведение
1. Единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности) является системой описания и кодирования товаров, которая используется для классификации товаров в целях применения мер таможенно-тарифного регулирования, вывозных таможенных пошлин, запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка, ведения таможенной статистики.
Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности может использоваться в целях налогообложения товаров и в иных целях, предусмотренных международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза, и (или) законодательством Республики Казахстан.
2. Международной основой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности являются Гармонизированная система описания и кодирования товаров Всемирной таможенной организации и единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств.
3. Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности утверждается Комиссией.
4. Пояснения к Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности принимаются Комиссией.
5. Ведение Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности осуществляется Комиссией. В этих целях Комиссией осуществляются:
1) мониторинг изменений международной основы Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, а также пояснений по толкованию этой международной основы;
2) приведение Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и пояснений к ней в соответствие с ее международной основой;
3) внесение по предложениям государств-членов Евразийского экономического союза изменений в Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности и в пояснения к ней;
4) составление и направление в уполномоченные государственные органы государств-членов Евразийского экономического союза, информации о соответствии кодов Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций в виде таблиц при переходе на очередную версию ее международной основы;
5) подготовка и направление в уполномоченные государственные органы государств-членов Евразийского экономического союза, Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и пояснений к ней;

6) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын жүргізу үшін қажетті өзге де функцияларды жүзеге асырады.
6. Комиссияның Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын, оған және түсіндірмелерге өзгерістер енгізуді қоса алғанда, аталған номенклатураны жүргізу, сондай-ақ осы мәселелер бойынша Комиссияның және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдарының өзара іс-қимыл жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
40-бап. Тауарларды сыныптау
1. Тауарларды сыныптау деп қарастырылатын тауарларды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша нақты тауарлық позицияларға, қосалқы позицияларға және кіші субпозицияларға кезең-кезеңмен жатқызу түсініледі.
Тауарларды сыныптау мына негізгі өлшемшарттардың:
1) тауар орындайтын функция;
2) тауар жасалған материал негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, тауарлардың өңделу дәрежесін ескере отырып, оларды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына түсініктеме берудің негізгі ережелерін және бөлімдерге, топтарға ескертпелерді (оның ішінде тауарлық позицияларға, қосалқы позицияларға ескертпелерді), сондай-ақ ерекше сыныптау мәселелерін түсіндіретін қосымша ескертпелерді қолдану негізінде тауарлық кіші қосалқы позицияларға түбегейлі жатқызу принципі сақталады.
2. Декларант және өзге тұлғалар тауарларды сыныптауды кедендік декларациялау кезінде және Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларына сәйкес кеден органына Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды мәлімделетін өзге де жағдайларда, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес жүзеге асырады.
Тауарларды сыныптау кезінде кеден органдары, декларанттар немесе өзге тұлғалар:
1) түсініктеме берудің негізгі ережелерін;
2) бөлімдерге, топтарға, позицияларға ескертпелерді пайдаланады.
Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын біркелкі қолдану мақсатында кеден органдары, декларанттар немесе өзге тұлғалар:
1) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына түсініктемені;
2) Дүниежүзілік кеден ұйымының Үйлестірілген жүйесі жөніндегі комитетінің Сыныптау бойынша пікірлер компендиумін;
3) уәкілетті органның тауарларды сыныптау бойынша алдын ала шешімдерінің электрондық базасын;
4) Комиссияның және уәкілетті органның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау бойынша түсініктемесін пайдалануы мүмкін.
Кедендік декларациялау кезінде, егер осы Кодекске сәйкес кедендік декларацияда Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды туралы мәліметтер көрсетілуге жатпаса, тауарларды сыныптау жүзеге асырылмайды. Бұл ретте тауарларды сыныптаудың дұрыстығын тексеруді кеден органы тәуекелдерді басқару жүйесінде айқындалатын жағдайларда ғана тауарларды шығарғанға дейін жүзеге асырады.

6) иные функции, необходимые для ведения Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности.
6. Порядок ведения Комиссией Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, включая внесение изменений в нее и в пояснения к ней, а также взаимодействия по этим вопросам Комиссии и уполномоченных государственных органов государств-членов Евразийского экономического союза определяется Комиссией.
Статья 40. Классификация товаров
1. Под классификацией товаров понимается поэтапное отнесение рассматриваемых товаров к конкретным товарным позициям, субпозициям и подсубпозициям по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности.
Классификация товаров осуществляется исходя из основных критериев:
1) функция, которую товар выполняет;
2) материал, из которого сделан товар.
При этом соблюдается принцип однозначного отнесения товаров с учетом степени их обработки к товарным подсубпозициям на основе применения основных правил интерпретации Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и примечаний к разделам, группам (в том числе примечаний к товарным позициям, субпозициям), а также дополнительных примечаний, которые разъясняют специфические классификационные вопросы.
2. Декларант и иные лица осуществляют классификацию товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности при таможенном декларировании и в иных случаях, когда в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан таможенному органу заявляется код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
При классификации товаров таможенные органы, декларанты или иные лица используют:
1) основные правила интерпретации;
2) примечания к разделам, группам, позициям.
В целях единообразного применения Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности таможенные органы, декларанты или иные лица могут использовать:
1) пояснения к Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности;
2) компендиум классификационных мнений Комитета по Гармонизированной системе Всемирной таможенной организации;
3) электронную базу предварительных решений по классификации товаров уполномоченного органа;
4) разъяснения по классификации отдельных видов товаров Комиссии и уполномоченного органа.
При таможенном декларировании классификация товаров не осуществляется в случае, если в соответствии с настоящим Кодексом в таможенной декларации не подлежат указанию сведения о коде товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности. При этом проверка правильности классификации товаров до выпуска товаров осуществляется только в случаях, определяемых системой управления рисками.

Тауарларды сыныптаудың дұрыстығын тексеруді кеден органы осы Кодекстің 47 және 48-тарауларында белгіленген тәртіппен жүргізілетін тауарларды шығарғаннан кейін кедендік бақылау жүргізу шеңберінде жүзеге асырады.
3. Кеден органы:
1) кеден органы тауарларды шығарғанға дейін де, шығарғаннан кейін де кедендік декларациялау кезінде олардың дұрыс сыныпталмағанын анықтаған жағдайларда тауарды сыныптауды жүзеге асырады. Бұл жағдайда кеден органы орындау үшін міндетті болып табылатын тауарларды сыныптау туралы шешім қабылдайды. Тауарларды сыныптау туралы шешімнің нысаны, оны қолдану тәртібі мен мерзімдерін уәкілетті орган бекітеді;
2) осы Кодекстің 88-бабына, 136-бабының 5-тармағына, 217-бабының 11-тармағына, 278-бабының 12-тармағына, 288-бабының 9-тармағына, 297-бабының 6-тармағына және 399-бабына сәйкес төленуі тиіс кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеген жағдайларда;
осы Кодекстің 157-бабының 4-тармағында, 163-бабының 3-тармағында, 174-бабының 4-тармағында, 233-бабының 5-тармағында, 362-бабының 8-тармағында, 363-бабының 4-тармағында, 367-бабының 4-тармағында, 378-бабының 3 және 8-тармақтарында және 392-бабының 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде;
декларант осы Кодекстің 190-бабының 8-тармағында көрсетілген әрекеттерді жасамаған кезде;
3) осы тарауда көзделген өзге де жағдайларда тауарларды сыныптауды жүзеге асырады.
4. Осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда, тауарларды сыныптау кезінде кеден органында тауардың сипаттамалары, олардың атаулары туралы нақты мәліметтер және он белгі деңгейінде тауарларды сыныптау үшін қажетті өзге ақпарат болмаса, тауарлардың кодын Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес сыныптау белгілеріне әсер ететін тауар сипаттамалары туралы қолда бар мәліметтерге сүйене отырып, кемінде алғашқы төрт белгі деңгейінде анықтауға жол беріледі.
5. Тауарларды сыныптау кезінде кеден органдары декларант табыс еткен жөнелтуші елдің кедендік декларацияларының көшірмелерін, егер декларант мұны табыс ете алатын жағдайда, тәуелсіз сарапшы ұйымдардың қорытындыларын, анықтамаларын, сондай-ақ тауарларға ілеспе құжаттарда көрсетілген мәліметтерді назарға алады.
6. Коммерциялық, көліктік (тасымалдау) және (немесе) өзге де құжаттарда, сондай-ақ сарапшылық ұйымдар беретін қорытындыларда, анықтамаларда, сараптама актілерінде көрсетілген тауарлардың кодтары тауарларды сыныптау үшін міндетті болып табылмайды.
41-бап. Тауарларды сыныптау туралы шешімдер, кеден органдары қабылдайтын тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдер мен түсіндірмелер

Проверка правильности классификации товаров осуществляется таможенным органом в рамках проведения таможенного контроля после выпуска товаров, проводимого в порядке, установленном главами 47 и 48 настоящего Кодекса.
3. Таможенный орган осуществляет классификацию товаров в следующих случаях:
1) выявление таможенным органом как до, так и после выпуска товаров их неверной классификации при таможенном декларировании. В этом случае таможенный орган принимает решение о классификации товаров, которое является обязательным для исполнения. Форма решения о классификации товаров, порядок и сроки его принятия утверждаются уполномоченным органом;
2) исчисление таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подлежащих уплате в соответствии со статьей 88, пунктом 5 статьи 136, пунктом 11 статьи 217, пунктом 12 статьи 278, пунктом 9 статьи 288, пунктом 6 статьи 297 и статьей 399 настоящего Кодекса;
при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 статьи 157, пункте 3 статьи 163, пункте 4 статьи 174, пункте 5 статьи 233, пункте 8 статьи 362, пункте 4 статьи 363, пункте 4 статьи 367, пунктах 3 и 8 статьи 378 и пункте 3 статьи 392 настоящего Кодекса;
при несовершении декларантом действий, указанных в пункте 8 статьи 190 настоящего Кодекса;
3) иные случаи, предусмотренные настоящей главой.
4. Если при классификации товаров в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи, у таможенного органа отсутствуют точные сведения о характеристиках товаров, их наименованиях или иная информация, необходимая для классификации товаров на уровне десяти знаков, допускается определение кода товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне не менее первых четырех знаков исходя из имеющихся сведений о характеристиках товара, влияющих на классификационные признаки.
5. При классификации товаров таможенные органы принимают во внимание представленные декларантом копии таможенных деклараций страны отправления, в случае, если декларант может их представить, заключения, справки независимых экспертных организаций, а также сведения, указываемые в товаросопроводительных документах.
6. Коды товаров, указанные в коммерческих, транспортных (перевозочных) и (или) иных документах, а также в заключениях, справках, актах экспертиз, выдаваемых экспертными учреждениями, не являются обязательными для классификации товаров.)
Статья 41. Решения о классификации товаров, решения и разъяснения о классификации отдельных видов товаров, принимаемые таможенными органами

1. Кеден органдары тұлғалардың өтініші бойынша Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді (бұдан әрі – тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдер) және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталымданбаған немесе жасалып бітпеген түрінде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы шешімдерді қабылдау жолымен кедендік декларациялауға дейін тауарларды сыныптауды жүзеге асыра алады.
2. Тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдер осы тарауға сәйкес қабылданады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталынбаған немесе жасалып бітпеген түрінде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы шешімдер осы тарауда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қабылданады. Осы тармақта көзделген тауарларды сыныптау туралы шешімнің нысанын уәкілетті орган бекітеді.
Көрсетілген тауарларды сыныптау туралы шешімдерді кеден органдары осы Кодекстің 190-бабында айқындалған ерекшеліктермен кедендік декларациялауды жүзеге асыру мақсатында қабылдайтын тауарлар тізбесін Комиссия айқындайды, ал Комиссия көздеген жағдайларда – уәкілетті орган айқындайды.
4. Тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдер кеден органдары осындай тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдер қабылдаған мүше мемлекеттің аумағында, ал осы тармақтың екінші абзацында көзделген жағдайда өзге Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында да қолданылады. Тауарларды кедендік декларациялау кезінде тауар коды туралы мәліметтер Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес осындай тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімге сәйкес тауарларға декларацияда көрсетіледі.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталынбаған немесе жасалып бітпеген түрінде өткізілетін тауарларды және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы белгілі бір уақыт кезеңінде бір немесе бірнеше көлік құралымен өткізілетін тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдер қабылданған тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес кедендік декларациялау кезінде осындай тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдерде көрсетілген, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарлардың кодтары туралы мәліметтер көрсетілуі мүмкін.

1. По заявлению лиц таможенные органы могут осуществлять классификацию товаров до их таможенного декларирования путем принятия предварительных решений о классификации товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности (далее – предварительные решения о классификации товаров) и решений о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.
2. Предварительные решения о классификации товаров принимаются в соответствии с настоящей главой.
3. Решения о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, принимаются в порядке и сроки, установленные настоящей главой. Форма решения о классификации товаров, предусмотренного настоящим пунктом, утверждается уполномоченным органом.
Перечень товаров, в отношении которых таможенными органами принимаются указанные решения о классификации товаров в целях осуществления таможенного декларирования с учетом особенностей, определенных статьей 190 настоящего Кодекса, определяется Комиссией, а в случаях, предусмотренных Комиссией, – уполномоченным органом.
4. Предварительные решения о классификации товаров применяются на территории государства-члена Евразийского экономического союза, таможенные органы которого приняли такие предварительные решения о классификации товаров, а в случае, предусмотренном абзацем вторым настоящего пункта, - также на территориях иных государств-членов Евразийского экономического союза. При таможенном декларировании товаров сведения о кодах товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности указываются в декларациях на товары в соответствии с принятыми предварительными решениями о классификации товаров.
При таможенном декларировании в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита товаров, которые перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, и которые перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза в течение определенного периода времени одним или несколькими транспортными средствами, в отношении которых приняты предварительные решения о классификации товаров, могут указываться сведения о кодах товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, указанных в таких предварительных решениях о классификации товаров.

5. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталынбаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы шешімдер кеден органдары осындай шешімдерді қабылдаған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағында қолданылады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталынбаған немесе жасалып бітпеген түрінде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы шешімдер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы осы шешімнің қолданылу мерзімі ішінде бір немесе бірнеше көлік құралымен өткізілетін және кеден органы осындай шешім қабылдаған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетке жөнелтілетін осындай шешімдерде көрсетілген, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарлардың құрамбөліктерін кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес кедендік декларациялау кезінде басқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында да қолданылады. Осындай тауарлардың құрамбөліктерін кедендік декларациялау кезінде транзиттік декларацияларда Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталынбаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы қабылданған шешімдерге сәйкес Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес жиынтықталынбаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауалардың кодтары туралы мәліметтер көрсетілуі мүмкін.
6. Осы тараудың ережелерін қолдану мақсаттары үшін нақты атаулары, нақты маркалары, модельдері, артикулдары, модификациялары бар және өзге де ұқсас дербес сипаттамалары бар тауарларды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес бір кодқа жатқызуға мүмкіндік беретін ортақ сыныптау белгілері бар тауарлар жиынтығы тауарлардың жекелеген түрі деп түсініледі.
42-бап. Уәкілетті органның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдері мен түсіндірмелері
1. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының біркелкі қолданылуын қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті орган мынадай жағдайларда:
уәкілетті орган аумақтық кеден органдары тауарлардың әртүрлі сыныптауын анықтаған кезде;
аумақтық кеден органдарының бастамасы бойынша тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдер қабылдайды және түсіндірмелер береді.

5. Решения о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, применяются на территории государства-члена Евразийского экономического союза, таможенные органы которого приняли такие решения.
Решения о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, применяются также на территориях других государств-членов Евразийского экономического союза при таможенном декларировании в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита компонентов товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, указанных в таких решениях, которые перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза в течение сроков действия этих решений одним или несколькими транспортными средствами и следуют в государство-член Евразийского экономического союза, таможенными органами которого приняты такие решения. При таможенном декларировании компонентов таких товаров в транзитных декларациях могут указываться сведения о кодах товаров в комплектном или завершенном виде в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности в соответствии с принятыми решениями о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.
6. Для целей применения положений настоящей главы под отдельным видом товаров понимается совокупность товаров, которые имеют общие классификационные признаки, позволяющие отнести товары с конкретными наименованиями, конкретных марок, моделей, артикулов, модификаций и с иными подобными индивидуальными характеристиками к одному коду в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
Статья 42. Решения и разъяснения уполномоченного органа о классификации отдельных видов товаров
1. В целях обеспечения единообразного применения Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности уполномоченным органом принимаются решения и даются разъяснения о классификации отдельных видов товаров в следующих случаях:
при выявлении уполномоченным органом различного подхода к классификации товаров территориальными таможенными органами;
по инициативе территориальных таможенных органов.

2. Тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдер мен түсіндірмелер уәкілетті органның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімі түрінде қабылданады және осындай шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
Уәкілетті органның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімі Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды сыныптау кезінде міндетті болып табылады.
3. Уәкілетті органның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімі күшіне енген күннен бастап:
кеден органдары осы Кодекстің 40-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қабылдаған тауарлардың сыныптау туралы шешімі өзгертілуге тиіс;
осы Кодекстің 47-бабы 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес тауарлардың сыныптау туралы алдын ала шешім қолданбайды және 47-бабы 7-тармағының екінші абзацында белгіленген мерзімде кері қайтарылуға тиіс;
кеден органдары осы Кодекстің 41-бабы 1-тармағына сәйкес қабылдағанЕуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталымданбаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы шешімдер осы Кодекстің 51-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, осы Кодекстің 51-бабы 2-тармағының екінші абзацында белгіленген мерзімде өзгертілуге тиіс.
4. Уәкілетті органның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімі:
1) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы өзгерген;
2) осындай шешімді қабылдау кезінде жол берілген қателіктер анықталған және (немесе) уәкілетті органның түсіндірмелері, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптауға ықпал етпейтін, мысалы, қате басылу, техникалық қателік және т.б. жағдайларда өзгертілуге жатады.
Уәкілетті орган тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешім қабылдаған тауарларға қатысты осы Кодекстің 43-бабына сәйкес Комиссия тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешім қабылдаған жағдайда, Комиссияның осындай шешімі күшіне енген сәттен бастап уәкілетті органның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімі күшін жояды.
Уәкілетті органның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешіміне өзгерістер енгізу туралы шешімді осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар басталған сәттен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей уәкілетті орган қабылдайды және осындай шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
5. Уәкілетті орган уәкілетті органның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдерін жариялауды қамтамасыз етеді.

2. Решение и разъяснение о классификации отдельных видов товаров принимается в виде решения уполномоченного органа о классификации отдельных видов товаров и вступает в силу со дня принятия такого решения.
Решения уполномоченного органа о классификации отдельных видов товаров являются обязательными при классификации товаров на территории Республики Казахстан.
3. Со дня вступления в силу решения уполномоченного органа о классификации отдельных видов товаров:
решения о классификации товаров принятые таможенными органами в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 40 настоящего Кодекса подлежат изменению;
предварительные решения о классификации товаров не применяются и подлежат отзыву в соответствии подпунктом 3) пункта 6 статьи 47 в сроки, установленные абзацем вторым пункта 7 статьи 47 настоящего Кодекса;
решения о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, принятые таможенными органами в соответствии пунктом 1 статьи 41 настоящего Кодекса подлежат изменению в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 51 настоящего Кодекса в сроки, установленные абзацем вторым пункта 2 статьи 51 настоящего Кодекса.
4. Решения уполномоченного органа о классификации отдельных видов товаров подлежат изменению в случаях:
1) изменения Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
2) выявления ошибок, допущенных при принятии таких решений и (или) разъяснений уполномоченным органом и не влияющих на классификацию отдельных видов товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, например, опечаток, технических ошибок и т. д.
Решения уполномоченного органа о классификации отдельных видов товаров, утрачивают силу в случае принятия Комиссией решения о классификации отдельных видов товаров в соответствии со статьей 43 настоящего Кодекса в отношении товаров, по которым приняты решения уполномоченного органа о классификации отдельных видов товаров с момента вступления в силу такого решения Комиссией.
Решение о внесении изменений в решение уполномоченного органа о классификации отдельных видов товаров принимается уполномоченным органом не позднее тридцати календарных дней с момента наступления случаев, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, и вступает в силу с даты принятия такого решения.
5. Уполномоченный орган обеспечивает публикацию решений уполномоченного органа о классификации отдельных видов товаров.

6. Уәкілетті органның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімі тіркелуге тиіс.
43-бап. Комиссияның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдері мен түсіндірмелері
1. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының біркелкі қолданылуын қамтамасыз ету мақсатында Комиссия кеден органдарының ұсыныстары негізінде тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдер қабылдайды.
Комиссия кеден органдары қабылдаған тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдерде, осы Кодекстің 42-бабының 1-тармағына сәйкес тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы кеден органдары қабылдаған (берген) шешімдерде немесе түсіндірмелерде тауарлардың әртүрлі сыныпталуын анықтаған кезде, Комиссия тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімді өз бастамасы бойынша қабылдайды.
2. Тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдер Комиссияның шешімдері түрінде қабылданады.
3. Комиссияның осы бапқа сәйкес қабылданған шешімі күшіне енген күннен бастап, Комиссия шешімі қабылданған тауар түрлеріне қатысты осы Кодекстің 42-бабының 1-тармағына сәйкес тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы Қазақстан Республикасының кеден органдары қабылдаған (берген)шешімдер мен түсіндірмелер қолданылмайды және олардың күші жойылуға жатады. Осы Кодекстің 42-бабының 1-тармағына сәйкес тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы Қазақстан Республикасының кеден органдары қабылдаған (берген) шешімдер мен түсіндірмелердің күшін жою туралы шешімдер Комиссияның осы бапқа сәйкес қабылданған шешімі күшіне енген күннен бастап күшіне енеді.
4. Комиссияның осы бапқа сәйкес қабылдаған шешімдері:
1) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын өзгерту;
2) Комиссияның осындай шешімдерін қабылдау кезінде жіберілген және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптауға әсер етпейтін қателерді анықтау (мысалы, жаңылысулар, техникалық қателер және т.б.);
3) Комиссияның шешімінде көрсетілген, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарлардың жекелеген түрлерінің кодтарына, тауарлардың жекелеген түрлерінің сипаттамасына әсер ететін тауарлардың жекелеген түрлеріне қосымша ақпарат алу және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын түсіндірудің Негізгі қағидаларын қолдану;
4) Еуразияялық экономикалық одақ сотының осы бапқа сәйкес қабылданған Комиссия шешімдерін немесе оның жекелеген ережелерін Одақ туралы шартқа, Еуразияялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға және (немесе) Еуразияялық экономикалық одақ органдарының шешімдеріне сәйкес келмейді деп тану негіздері бойынша күші жойылды деп танылады не өзгертуге жатады.

6. Решения уполномоченного органа о классификации отдельных видов товаров подлежат регистрации.
Статья 43. Решения и разъяснения Комиссии о классификации отдельных видов товаров
1. В целях обеспечения единообразного применения Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Комиссией принимаются решения о классификации отдельных видов товаров на основании предложений таможенных органов.
При выявлении Комиссией различной классификации товаров в принятых таможенными органами предварительных решениях о классификации товаров, в решениях или разъяснениях о классификации отдельных видов товаров, принятых (данных) таможенными органами в соответствии с пунктом 1 статьи 42 настоящего Кодекса, Комиссией принимаются решения о классификации отдельных видов товаров по собственной инициативе.
2. Решения о классификации отдельных видов товаров принимаются в виде решений Комиссии.
3. Со дня вступления в силу решения Комиссии, принятого в соответствии с настоящей статьей, решения и разъяснения о классификации отдельных видов товаров, принятые (данные) таможенными органами Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 42 настоящего Кодекса в отношении видов товаров, по которым принято решение Комиссии, не применяются и подлежат отмене. Решения об отмене решений и разъяснений о классификации отдельных видов товаров, принятых (данных) таможенными органами Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 42 настоящего Кодекса, вступают в силу со дня вступления в силу решения Комиссии, принятого в соответствии с настоящей статьей.
4. Решения Комиссии, принятые в соответствии с настоящей статьей, признаются утратившими силу либо подлежат изменению по следующим основаниям:
1) изменение Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
2) выявление ошибок, допущенных при принятии таких решений Комиссии и не влияющих на классификацию отдельных видов товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности (например, опечаток, технических ошибок и т. д.);
3) получение дополнительной информации об указанных в решении Комиссии отдельных видах товаров, влияющей на коды отдельных видов товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, на описание отдельных видов товаров и применение Основных правил интерпретации Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
4) признание Судом Евразийского экономического союза решения Комиссии, принятого в соответствии с настоящей статьей, или его отдельных положений не соответствующими Договору о Союзе, международным договорам в рамках Евразийского экономического союза и (или) решениям органов Евразийского экономического союза.

5. Кеден органдарының Комиссияға осындай шешімдер қабылдау туралы ұсыныстарды енгізуі, Комиссияның оларды қарауы, осы баптың 1-тармағының екінші абзацына сәйкес дайындалған Комиссия шешімдерінің жобаларын кеден органдарымен келісу жөніндегі қағидаларды қоса алғанда, Комиссияның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдер дайындау тәртібін Комиссия айқындайды.
6. Кеден органдарының ұсыныстары бойынша Комиссия тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы түсіндірмелер береді.
Тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы түсіндірмелер Комиссияның ұсынымдары түрінде қабылданады.
Егер осы Кодекстің 42-бабының 1-тармағына сәйкес белгіленген кеден органдары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес осындай тауарларды сыныптау туралы бірыңғай пікірде болған жағдайда, тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы түсіндірмелер қабылданады.
Кеден органдарының Комиссияға осындай түсіндірмелер беру туралы ұсыныстарды енгізуі, Комиссияның оларды қарауы, осындай түсіндірмелердің жобаларын кеден органдарымен келісу қағидаларын қоса алғанда, тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы Комиссияның түсіндірмелерін дайындау тәртібін Комиссия айқындайды.
44-бап. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау тәртібі
1. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау тәртібі осы тарауда айқындалады.
2. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді уәкілетті орган не уәкілетті орган айқындаған кеден органы (кеден органдары) қабылдайды.
3. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім белгілі бір марканы, модельді, артикулды және түрлендіруді қамтитын тауардың әрбір атауы бойынша қабылданады.
4. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің нысанын, оны толтыру және осындай тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімге өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібін Комиссия айқындайды.
5. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді алған адам оны жоғалтқан жағдайда, кеден органы тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің жоғалуы туралы мәліметтер қамтылған өтініштің негізінде, өтініші кеден органына келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ол адамға осындай тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің телнұсқасын беріледі.
Телнұсқаны берген кезде алдын ала шешімді қабылдағаны үшін кедендік алым алынбайды.
Телнұсқаны алу үшін өтініш беруші тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдаған кеден органына еркін нысанда электрондық құжат немесе қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде өтініш береді.
Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің телнұсқасында алдын ала шешімнің түпнұсқасында қамтылған барлық мәліметтер, соның ішінде тіркеу нөмірі мен тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылданған күн көрсетіледі және "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім телнұсқасының қолданыс мерзімі тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім түпнұсқасының қолданыс мерзімі болып табылады.

5. Порядок подготовки решений Комиссии о классификации отдельных видов товаров, включая правила внесения в Комиссию таможенными органами предложений о принятии таких решений, их рассмотрения Комиссией, согласования таможенными органами проектов решений Комиссии, подготовленных в соответствии с абзацем вторым пункта 1 настоящей статьи, определяется Комиссией.
6. По предложениям таможенных органов Комиссией даются разъяснения о классификации отдельных видов товаров.
Разъяснения о классификации отдельных видов товаров принимаются в виде рекомендаций Комиссии.
Разъяснения о классификации отдельных видов товаров принимаются в случае, если таможенные органы, определенные в соответствии с пунктом 1 статьи 42 настоящего Кодекса, имеют единое мнение о классификации таких товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
Порядок подготовки разъяснений Комиссии о классификации отдельных видов товаров, включая правила внесения в Комиссию таможенными органами предложений о даче таких разъяснений, их рассмотрения Комиссией, согласования с таможенными органами проектов таких разъяснений, определяется Комиссией.
Статья 44. Порядок принятия предварительного решения о классификации товара
1. Порядок принятия предварительного решения о классификации товара определяется настоящей главой.
2. Предварительное решение о классификации товара принимается уполномоченным органом либо таможенным органом (таможенными органами), определенным уполномоченным органом.
3. Предварительное решение о классификации товара принимается по каждому наименованию товара, включающему в себя определенную марку, модель, артикул и модификацию.
4. Форма предварительного решения о классификации товара, порядок ее заполнения и внесения в такое предварительное решение о классификации товаров изменений (дополнений) определяются Комиссией.
5. В случае утраты предварительного решения о классификации товара лицом, его получившим, таможенный орган на основании заявления, содержащего сведения об утраченном предварительном решении о классификации товара в течение пяти рабочих дней со дня поступления в таможенный орган заявления выдает такому лицу дубликат предварительного решения о классификации товара.
При выдаче дубликата таможенный сбор за принятие предварительного решения не взимается.
Для получения дубликата заявитель направляет в таможенный орган, принявший предварительное решение о классификации товара, заявление в произвольной форме в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
В дубликате предварительного решения о классификации товара отражаются все сведения, содержащиеся в оригинале предварительного решения, в том числе регистрационный номер и дата принятия предварительного решения о классификации товара и проставляется отметка "Дубликат".
Сроком действия дубликата предварительного решения о классификации товара является срок действия оригинала предварительного решения о классификации товара.

45-бап. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш
1. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді тұлғаның (бұдан әрі осы тарауда – өтініш беруші) уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша электрондық құжат немесе қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берген өтініші негізінде кеден органы қабылдайды.
2. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш тауардың толық коммерциялық атауын, фирмалық атауын (тауар белгісін), негізгі техникалық және коммерциялық сипаттамаларын және тауарды нақты сыныптауға мүмкіндік беретін өзге де ақпаратты, сондай-ақ тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау үшін кедендік алымның төленгені туралы мәліметті қамтуға тиіс.
Қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтінішке тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау үшін кедендік алымның төленгені туралы құжаттың көшірмесі қоса беріледі.
Қажет болған жағдайда, кедендік сараптама жүргізу үшін тауардың сынамалары және (немесе) үлгілері, сондай-ақ фотографиялары, суреттері, сызбалары, бұйымдардың паспорттары мен тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау үшін қажетті өтініш берушінің мөрімен куәландырылған (ол болған жағдайда) басқа да құжаттар табыс етіледі.
Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтінішке қазақ тілі немесе орыс тілі болып табылмайтын тілде жасалған құжаттарды ұсынған кезде кеден органы қоса берілген құжаттарда қамтылған мәліметтердің аудармасын талап етуге құқылы.
Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау кезінде кедендік сараптама жүргізудің тәртібі мен жағдайларын, сондай-ақ мерзімін уәкілетті орган бекітеді.
3. Егер өтініш беруші табыс еткен құжаттар мен мәліметтер Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау үшін жеткіліксіз болса немесе толық көлемде табыс етпесе, кеден органы Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш кеден органына келіп түскен күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге қосымша ақпарат табыс ету қажеттігі туралы сауал жолдайды.
Қосымша ақпарат, кеден органы өтініш берушіге қосымша ақпарат табыс ету қажеттігі туралы сауал жолданған күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірілмей табыс етілуге тиіс.
4. Егер қосымша ақпарат белгіленген мерзімде табыс етілмесе не табыс етілген қосымша ақпаратта тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдауға мүмкіндік беретін мәліметтер қамтылмаса, кеден органы мұндай тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдаудан бас тартады және бас тарту себептерін көрсете отырып, бұл туралы өтініш берушіні хабардар етеді. Бұл ретте өтініш беруші тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді беру үшін төлеген кедендік алым қайтарылмайды.

Статья 45. Заявление о принятии предварительного решения о классификации товара
1. Предварительное решение о классификации товара принимается таможенным органом на основании заявления лица (далее в настоящей главе – заявитель), поданного по форме, утвержденной уполномоченным органом в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
2. Заявление о принятии предварительного решения о классификации товара должно содержать полное коммерческое наименование, фирменное наименование (товарный знак), основные технические и коммерческие характеристики товара и иную информацию, позволяющую однозначно классифицировать товар, а также сведения об уплате таможенного сбора за принятие предварительного решения о классификации товаров.
К заявлению о принятии предварительного решения о классификации товара, поданному в виде документа на бумажном носителе, прилагается копия документа об уплате таможенного сбора за принятие предварительного решения о классификации товаров.
При необходимости представляются пробы и (или) образцы товара для проведения таможенной экспертизы, а также фотографии, рисунки, чертежи, паспорта изделий и другие документы, необходимые для принятия предварительного решения о классификации товаров, заверенные печатью заявителя (при ее наличии).
Таможенный орган вправе потребовать перевод сведений, содержащихся в прилагаемых к заявлению о принятии предварительного решения о классификации товара документах, составленных на языке, не являющемся казахским языком или русским языком.
Порядок и случаи, а также сроки проведения таможенной экспертизы при принятии предварительного решения о классификации товара утверждаются уполномоченным органом.
3. В случае, если представленные заявителем документы и сведения недостаточны для принятия предварительного решения о классификации товара или не представлены в полном объеме, таможенный орган не позднее десяти рабочих дней со дня поступления в таможенный орган заявления о принятии предварительного решения о классификации товара направляет заявителю запрос о необходимости представления дополнительной информации.
Дополнительная информация должна быть представлена не позднее шестидесяти календарных дней со дня направления заявителю таможенным органом запроса о необходимости представления дополнительной информации.
4. В случаях, если дополнительная информация не представлена в установленный срок либо представленная дополнительная информация не содержат сведения, позволяющие принять предварительное решение о классификации товара, таможенный орган отказывает в принятии такого предварительного решения о классификации товара и уведомляет об этом заявителя с указанием причин отказа. При этом уплаченный заявителем таможенный сбор за выдачу предварительного решения о классификации товара не возвращается.

5. Кеден органы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен және нысан бойынша алдын ала шешімді тіркеу журналында тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді тіркейді.
46-бап. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдау мерзімі және шешімнің қолданыс мерзімі
1. Тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешім, кеден органында тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдау туралы өтініш тіркелген күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірілмей қабылданады.
Осы Кодекстің 45-бабының 3-тармағына сәйкес қосымша ақпараттарды және (немесе) құжаттарды табыс ету қажет болған жағдайда, осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген мерзім ішінде кеден органы өтініш берушіге қосымша ақпараттарды және (немесе) құжаттарды табыс ету қажеттігі туралы сауал жолданған күннен бастап тоқтатыла тұрады және кеден органына қосымша ақпараттар және (немесе) құжаттар келіп түскен күннен бастап жаңартылады.
Егер тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау үшін осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген немесе осы тармақтың екінші абзацына сәйкес белгіленген мерзім ішінде кедендік сараптама жүргізу қажет болған жағдайда кеден органы кедендік сараптма тағайындау туралы шешімді жолдаған күннен бастап он жұмыс күніне тоқтатыла тұрады және кеден органына кедендік сараптаманың қортындысы келіп түскен күннен бастап жаңғыртылады.
Кедендік сараптаманы осы тармақтың үшінші абзацында көрсетілген мерзімнен неғұрлым ұзақ жүргізудің тәртібі мен жағдайларын уәкілетті орган бекітеді.
2. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім ол қабылданған күннен бастап үш жыл бойы қолданыста болады.
47-бап. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу, оның қолданысын тоқтату немесе оны кері қайтарып алу
1. Кеден органы өзі қабылдаған тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу туралы, сондай-ақ өзі не төмен тұрған кеден органы қабылдаған тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы немесе оны кері қайтарып алу туралы шешім қабылдайды.
2. Кеден органы немесе өтініш беруші тауарды сыныптау туралы осы алдын ала шешімді қабылдаған кезде жіберілген және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды туралы мәліметтерге әсер етпейтін қателерді анықтаған жағдайда, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу туралы шешім қабылданады.
Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу туралы шешім осындай тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.

5. Таможенные органы регистрируют предварительные решения о классификации товара в журнале регистрации предварительных решений в порядке и по форме, утвержденных уполномоченным органом.
Статья 46. Срок принятия и срок действия предварительного решения о классификации товара
1. Предварительное решение о классификации товара принимается не позднее двадцати рабочих дней со дня регистрации в таможенном органе заявления о принятии предварительного решения о классификации товара.
В случае необходимости представления дополнительной информации и (или) документов в соответствии с пунктом 3 статьи 45 настоящего Кодекса течение срока, указанного в абзаце первом настоящего пункта, приостанавливается со дня направления заявителю таможенным органом запроса о необходимости представления дополнительной информации и (или) документов и возобновляется со дня поступления в таможенный орган дополнительной информации и (или) документов.
В случае, если для принятия предварительного решения по классификации товара необходимо провести таможенную экспертизу, течение срока, указанного в абзаце первом настоящего пункта или установленного в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта, приостанавливается на десять рабочих дней со дня направления таможенным органом решения о назначении таможенной экспертизы и возобновляется со дня поступления в таможенный орган заключения таможенного эксперта.
Порядок и случаи проведения таможенной экспертизы в более продолжительные сроки, чем указанные в абзаце третьем настоящего пункта, утверждаются уполномоченным органом.
2. Предварительное решение о классификации товара действует в течение трех лет со дня его принятия.
Статья 47. Внесение изменений в предварительное решение о классификации товара, прекращение его действия или отзыв
1. Таможенный орган принимает решение о внесении изменений в принятое им предварительное решение о классификации товара, а также решение о прекращении действия или решение об отзыве предварительного решения о классификации товара, принятого им либо нижестоящим таможенным органом.
2. Решение о внесении изменений в предварительное решение о классификации товара принимается в случае выявления таможенным органом или заявителем ошибок, которые допущены при принятии этого предварительного решения о классификации товаров и которые не влияют на сведения о коде товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
Решение о внесении изменений в предварительное решение о классификации товара вступает в силу со дня принятия такого предварительного решения о классификации товара.

3. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім:
1) кеден органы тауарды сыныптау туралы осы алдын ала шешімді қабылдау үшін өтініш берушінің дұрыс емес және (немесе) толық емес мәліметтері бар құжаттар, жалған құжаттар не дұрыс емес және (немесе) толық емес мәліметтер табыс еткенін анықтаған;
2) кеден органы тауарды сыныптау туралы осы алдын ала шешім қабылдау кезінде жіберілген және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауардың коды туралы мәліметтерге әсер ететін қателерді анықтаған жағдайда қабылданады.
4. Осы баптың 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім тауарды сыныптау туралы осындай алдын ала шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
Осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім тауарды сыныптау туралы осы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
5. Осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім қабылдау кезінде тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді берген кеден органы тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім қабылдаған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей қолданысы тоқтатылған, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдау туралы өтінішті берген кезде өтініш беруші табыс еткен мәліметтердің негізінде тауарды сыныптау туралы жаңа алдын ала шешім қабылдайды. Тауарды сыныптау туралы мұндай жаңа алдын ала шешім ол қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
6. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді кері қайтарып алу туралы шешім:
1) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына өзіне қатысты тауарды сыныптау туралы осы алдын ала шешім қабылданған тауардың сыныпталуына әсер ететін өзгерістер енгізілген;
2) Комиссия тауарды сыныптау туралы осы алдын ала шешімде көрсетілген тауардың сыныпталуының өзгеруіне әкеп соғатын, жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы шешім қабылдаған;
3) кеден органдары осы Кодекстің 42-бабының 1-тармағына сәйкес тауарды сыныптау туралы осы алдын ала шешімде көрсетілген тауардың сыныпталуының өзгеруіне әкеп соғатын, жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы шешім қабылдаған немесе түсініктеме берген;
4) Дүниежүзілік кеден ұйымы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер қолданатын тауарларды сыныптау туралы шешімдер қабылдаған жағдайларда қабылданады.

3. Решение о прекращении действия предварительного решения о классификации товара принимается в случаях, если:
1) таможенным органом установлено, что заявитель для принятия этого предварительного решения о классификации товара представил документы, содержащие недостоверные и (или) неполные сведения, подложные документы либо недостоверные и (или) неполные сведения;
2) таможенным органом выявлены ошибки, которые допущены при принятии этого предварительного решения о классификации товара и которые влияют на сведения о коде товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
4. Решение о прекращении действия предварительного решения о классификации товара в случае, указанном в подпункте 1) пункта 3 настоящей статьи, вступает в силу со дня принятия такого предварительного решения о классификации товара.
Решение о прекращении действия предварительного решения о классификации товара в случае, указанном в подпункте 2) пункта 3 настоящей статьи, вступает в силу со дня принятия этого решения о прекращении действия предварительного решения о классификации товара.
5. При принятии решения о прекращении действия предварительного решения о классификации товара в случае, указанном в подпункте 2) пункта 3 настоящей статьи, таможенный орган, выдавший предварительное решение о классификации товара, не позднее десяти рабочих дней со дня принятия решения о прекращении действия предварительного решения о классификации товара принимает новое предварительное решение о классификации товара на основании сведений, представленных заявителем при подаче заявления о принятии предварительного решения о классификации товара, действие которого прекращено. Такое новое предварительное решение о классификации товара вступает в силу с даты его принятия.
6. Решение об отзыве предварительного решения о классификации товара принимается в случаях, если:
1) в Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности внесены изменения, влияющие на классификацию товара, в отношении которого принято это предварительное решение о классификации товара;
2) Комиссией принято решение о классификации отдельных видов товаров, влекущее изменение классификации товара, указанного в этом предварительном решении о классификации товара;
3) таможенными органами приняты решения или даны разъяснения о классификации отдельных видов товаров в соответствии с пунктом 1 статьи 42 настоящего Кодекса, влекущие изменение классификации товара, указанного в этом предварительном решении о классификации товара;
4) Всемирной таможенной организацией приняты решения о классификации товаров, применяемые государствами-членами Евразийского экономического союза.

7. Осы баптың 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда, кеден органы тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді кері қайтарып алу туралы шешімді Комиссияның тиісті шешімі ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей қабылдайды және ол Комиссияның осындай шешімі күшіне енген күннен бастап күшіне енеді.
Осы баптың 6-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда, кеден органы тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді кері қайтарып алу туралы шешімді осы Кодекстің 42-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары қабылдаған (берген) жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы тиісті шешімдер немесе түсініктемелер ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей қабылдайды және ол осындай жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы шешімдермен немесе түсініктемелермен бір мезгілде күшіне енеді.
Осы баптың 6-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда, кеден органы Дүниежүзілік кеден ұйымы тауарларды сыныптау туралы тиісті шешімдерді қабылдаған күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмей қабылдайды және кері қайтарып алу туралы шешім қабылданған сәттен бастап күшіне енеді.
8. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу туралы шешім, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді кері қайтарып алу туралы шешім, мұндай шешімдер қабылданған күннен кейінгі күннен кешіктірілмей мұндай шешімдердің қабылдану себептері көрсетіле отырып, өтініш берушіге жолданады, сондай-ақ кеден органдарының назарына жеткізіледі.
48-бап. Тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдердің жариялылығы
Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерден алынған ақпарат, мемлекеттік, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты не мүдделі тұлғаға қатысты басқа да жасырын ақпаратты қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында орналастырылады.
Кеден органдарының мұндай ақпаратты Комиссияға жіберу тәртібін, ақпаратты табыс етудің техникалық шарттарын қоса алғанда, Комиссия айқындайды.
49-бап. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жинақталымданбаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім қабылдау тәртібі
1. Декларациялау ерекшеліктері осы Кодекстің 190-бабында көзделген, белгілі бір уақыт кезеңі ішінде әртүрлі тауар партиямен әкелу көзделген, жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жинақталымданбаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімді (осы тарауда бұдан әрі – жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім) уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тұлғаның (осы тарауда бұдан әрі – өтініш беруші) берген жазбаша өтініші негізінде уәкілетті орган қабылдайды.

7. Решение об отзыве предварительного решения о классификации товара в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 6 настоящей статьи, принимается таможенным органом не позднее тридцати календарных дней со дня официального опубликования соответствующего решения Комиссии и вступает в силу со дня вступления в силу такого решения Комиссии.
Решение об отзыве предварительного решения о классификации товара в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 6 настоящей статьи, принимается таможенным органом не позднее тридцати календарных дней со дня официального опубликования соответствующих решений или разъяснений о классификации отдельных видов товаров, принятых (данных) таможенными органами в соответствии с пунктом 1 статьи 42 настоящего Кодекса, и вступает в силу одновременно с такими решениями или разъяснениями о классификации отдельных видов товаров.
Решение об отзыве предварительного решения о классификации товара в случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 6 настоящей статьи, принимается таможенным органом не позднее шестидесяти календарных дней со дня принятия Всемирной таможенной организацией соответствующих решений о классификации товаров, и вступает в силу с момента принятия решения об отзыве.
8. Решение о внесении изменений в предварительное решение о классификации товара, решение о прекращении действия предварительного решения о классификации товара, решение об отзыве предварительного решения о классификации товара направляются заявителю с указанием причин принятия таких решений, а также доводятся до сведения таможенных органов не позднее дня, следующего за днем принятия таких решений.
Статья 48. Гласность предварительных решений о классификации товаров
Информация из предварительных решений о классификации товаров, за исключением информации, составляющей государственную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну (секреты), либо другой конфиденциальной информации, касающейся заинтересованного лица, размещается на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Порядок направления таможенными органами в Комиссию такой информации, включая технические условия представления информации, определяется Комиссией.
Статья 49. Порядок принятия решения о классификации товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
1. Решение о классификации товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, ввоз которого предполагается различными товарными партиями в течение определенного периода времени (далее в настоящей главе - решение о классификации товара в несобранном виде), особенности декларирования которого предусмотрены статьей 190 настоящего Кодекса, принимает уполномоченный орган, на основании письменного заявления лица (далее в настоящей главе - заявитель), представленного по форме, утвержденной уполномоченным органом.

2. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім өтініш берушіге бір мезгілде мына шарттар сақталған:
сыртқы сауда шарты (келісімшарты) өтініш берушінің атынан жасалған;
өтініш беруші тауарларды алушы болып табылған кезде беріледі.
3. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім қабылдау туралы өтініште:
сыртқы сауда шарты (келісімшарты);
өтініш беруші;
тауар (атауы, тауардың құрамбөліктерінің тізбесі);
тауардың берілу мерзімі;
тауар орналастырылатын кедендік рәсім;
тауарды декларациялау жүзеге асырылатын кеден органының атауы туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
4. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім қабылдау туралы өтінішке мына құжаттар:
нотариат куәландырған сыртқы сауда шарты (келісімшарты);
олардың негізінде жинақталмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім қабылданатын құжаттар (жұмыс істеу принципі мен функцияларын көрсете отырып, тауардың және оның құрамбөліктерінің техникалық сипаттамасы, монтаждау немесе жинау тәсілдерінің сипаттамасы, тауар және оның құрамбөліктері жасалған материалдардың сипаттамасы, жинақтау сызбалары, схемалары, мүмкін болса тауардың фотосуреттері, өндірушілердің каталогтары, бейне материалдар, егжей-тегжейлі ерекшелігі) қоса беріледі.
5. Өтініш уәкілетті органға жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жинақталымданбаған немесе жасалып бітпеген түрде әкелінген тауардың бірінші партиясына қатысты кедендік рәсіммен (кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда) орналастыру үшін декларант берген тауарларға арналған декларацияларды кеден органы тіркегенге дейін беріледі.
6. Егер өтініш беруші табыс еткен құжаттар мен мәліметтер жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім қабылдауға жеткіліксіз болса, уәкілетті орган өтініш берушіге тауарды сыныптау бойынша шешім қабылдау туралы өтініш келіп түскен күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей қосымша ақпаратты табыс ету қажеттілігі туралы хабарлайды.
Қосымша ақпарат өтініш беруші жазбаша хабардар етілген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде табыс етілуге тиіс.
7. Егер ақпарат белгіленген мерзімде берілмесе не өтініш беруші тауарды сыныптау үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді табыс етуден бас тартса, кеден органы бас тарту себебін көрсете отырып, жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім қабылдаудан бас тартады.
8. Мынадай негіздер бойынша:
егер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жинақталымданбаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауардың құрамбөліктері сыныптау ережелеріне сәйкес жасалып біткен немесе жиналған тауардың коды бойынша сыныпталатын тауарды құрмаса;
өтініште және оған қоса берілетін құжаттарда бір-біріне қайшы келетін ақпарат болған кезде жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім қабылдаудан бас тартылады.

2. Решение о классификации товара в несобранном виде выдается заявителю при одновременном соблюдении следующих условий:
внешнеторговый договор (контракт) заключен от имени заявителя;
заявитель является получателем товаров.
3. Заявление о принятии решения о классификации товара в несобранном виде должно содержать сведения о:
внешнеторговом договоре (контракте);
заявителе;
товаре (наименование, перечень компонентов товара);
сроке поставки товара;
таможенной процедуре, под которую будет помещен товар;
наименовании таможенного органа, где будет осуществляться декларирование товара.
4. К заявлению о принятии решения по классификации товара в несобранном виде прилагаются следующие документы:
нотариально засвидетельствованный внешнеторговый договор (контракт);
документы, на основании которых принимается решение о классификации товара в несобранном виде (техническое описание товара и его компонентов с указанием принципа действия и функций, описание способа монтажа или сборки, описание материалов, из которых произведен товар и его компоненты, сборочные чертежи, схемы, при возможности фотографии, каталоги производителей, видеоматериал, подробная спецификация товара).
5. Заявление в уполномоченный орган подается до регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной декларантом для помещения под таможенную процедуру (за исключением таможенной процедуры таможенного транзита) в отношении первой партии товара, ввезенного в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.
6. Если представленные заявителем документы и сведения недостаточны для принятия решения по классификации товара в несобранном виде, уполномоченный орган уведомляет заявителя о необходимости предоставления дополнительной информации не позднее десяти рабочих дней с даты поступления заявления о принятии решения по классификации товара.
Дополнительная информация должна быть предоставлена в течение тридцати календарных дней со дня письменного уведомления заявителя.
7. Если информация не предоставлена в установленный срок либо заявитель отказался представить документы и сведения, необходимые для классификации товара, таможенный орган отказывает в принятии решения о классификации товара в несобранном виде с указанием причин отказа.
8. Отказ в принятии решения о классификации товара в несобранном виде производится по следующим основаниям:
если компоненты товара, перемещаемого через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, в соответствии с правилами классификации не образуют товар, классифицируемый по коду завершенного или комплектного товара;
при наличии противоречивой информации, указанной в заявлении и документах, прилагаемых к нему.

9. Кеден органы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен және нысан бойынша шешімдерді тіркеу журналында жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімді тіркейді.
50-бап. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім қабылдау мерзімі және мұндай шешімнің қолданыс мерзімі
1. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім уәкілетті органда өтініш тіркелген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей қабылданады.
Осы Кодекстің 49-бабының 6-тармағына сәйкес қосымша ақпарат беру қажет болған жағдайда, сұратылған мәліметтерді қамтитын соңғы құжат уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде тоқтатыла тұрады және жаңартылады.
2. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім ол қабылданған күннен бастап күшіне енеді және тауарларды сыныптау жөніндегі шешім қабылданған күннен бастап есептелген екі жыл бойы қолданыста болады.
3. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің нысанын уәкілетті орган бекітеді.
51-бап. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімді өзгерту немесе оның қолданысын тоқтату
1. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімді өзгерту:
1) кеден органдары орындауға міндетті уәкілетті органның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімін уәкілетті орган қабылдаған;
2) жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау жөнінде уәкілетті орган шешім қабылдаған кезде немесе өтініш беруші құжаттар дайындаған кезде жіберілген қателер, кінәраттар анықталған;
3) Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы өзгертілген;
4) сыртқы сауда шартына (келісімшартына) өзгерістер енгізілген жағдайларда жүргізіледі.
2. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімді өзгерту туралы шешім, осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасын қоспағанда, жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімді өзгерту туралы шешімде көрсетілген мерзімде күшіне енеді.
Уәкілетті орган осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешім қабылдаған жағдайда, уәкілетті орган тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімді ресми жариялаған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей кеден органы жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімді өзгерту туралы шешімді қабылдайды және уәкілетті органның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімімен бір мезгілде күшіне енеді.
3. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім:
1) егер уәкілетті орган өтініш берушінің жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім қабылдау үшін жалған немесе қолдан жасалған құжаттар немесе дұрыс емес мәліметтер бергенін анықтаған;

9. Таможенные органы регистрируют решения о классификации товаров в несобранном виде в журнале регистрации решении в порядке и по форме, утвержденной уполномоченным органом.
Статья 50. Срок принятия решения о классификации товара в несобранном виде и срок действия такого решения
1.Решение о классификации товара в несобранном виде принимается не позднее тридцати рабочих дней с даты регистрации заявления в уполномоченном органе.
В случае необходимости предоставления дополнительной информации в соответствии с пунктом 6 статьи 49 настоящего Кодекса течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, приостанавливается и возобновляется с даты поступления в уполномоченный орган последнего документа, содержащего запрашиваемые сведения.
2. Решение о классификации товара в несобранном виде вступает в силу с даты его принятия и действует в течение двух лет, исчисляемых с даты принятия решения по классификации товаров.
3. Форма решения о классификации товара в несобранном виде утверждается уполномоченным органом.
Статья 51. Изменение или прекращение действия решения о классификации товара в несобранном виде
1. Изменение решения о классификации товара в несобранном виде производится в случаях:
1) принятия уполномоченным органом обязательного для исполнения таможенными органами решения уполномоченного органа о классификации отдельных видов товаров;
2) выявления ошибок, опечаток, допущенных при принятии решения уполномоченным органом по классификации товара в несобранном виде или при подготовке документов заявителем;
3) изменения Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
4) внесения изменений во внешнеторговый договор (контракт).
2. Решение об изменении решения о классификации товара в несобранном виде вступает в силу в срок, указанный в решении об изменении решения о классификации товара в несобранном виде, за исключением подпункта 1) пункта 1 настоящей статьи.
В случае принятия решения уполномоченного органа о классификации отдельных видов товаров, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, решение об изменении решения о классификации товара в несобранном виде принимается таможенным органом не позднее тридцати календарных дней со дня официального опубликования решения уполномоченного органа о классификации отдельных видов товаров и вступает в силу одновременно с решением уполномоченного органа о классификации отдельных видов товаров.
3. Решение о классификации товара в несобранном виде прекращается в случаях, если:
1) уполномоченным органом установлено, что заявитель для принятия решения о классификации товара в несобранном виде представил ложные или подложные документы или недостоверные сведения;

2) егер тауарларға арналған декларация Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген мерзімде берілмеген;
3) егер өтініш беруші тауар жеткізуден жазбаша түрде бас тартқан, оның ішінде шығарылған тауардың құрамбөліктері болған жағдайларда тоқтатылады.
Егер шығарылған тауардың құрамбөліктері сыныптаудың негізгі ережесіне байланысты жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімде көрсетілген, жасалып біткен немесе жиынтық тауардың сыныптау кодына жататын болса, жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім қабылданбайды.
Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім сыныптау туралы шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
52-бап. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің қолданысы тоқтатылған кезде тауарларды сыныптау
Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің қолданысы тоқтатылған кезде тауардың жеткізіп берілетін құрамбөліктері Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларында белгіленген тәртіппен тауарларға арналған декларация беріле отырып, кедендік декларациялауға жатады. Бұл ретте, көрсетілген құрамбөліктер Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына сәйкес жеке тауарлар ретінде сыныпталады.
53-бап. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімдердің есебі
Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімдердің есебін уәкілетті орган жүзеге асырады.
54-бап. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің қолданыс мерзімін ұзарту
1. Уәкілетті орган жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің қолданыс мерзімі аяқталғанға дейінгі кемінде күнтізбелік отыз күн ішінде берілген өтініш берушінің жазбаша өтініші болған кезде көрсетілген шешімнің қолданыс мерзімін тауардың барлық құрамбөліктерін толығымен жеткізіп беру кезеңіне, бірақ бір жылдан аспайтын мерзімге ұзартады.
2. Өтініш беруші уәкілетті органға жазбаша өтінішінде мына мәліметтерді:
1) оған сәйкес Сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының бірыңғай коды бойынша тауардың жекелеген құрамбөліктерін кедендік декларациялау жүзеге асырылатын жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің нөмірі мен қабылданған күнін;
2) оған сәйкес Сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының бірыңғай коды бойынша тауардың жекелеген құрамбөліктерін кедендік декларациялау жүзеге асырылатын шарттың деректемелерін;
3) жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы берілген шешімнің қолданыс мерзімінде тауардың барлық жекелеген құрамбөліктерін кедендік декларациялауды аяқтаудың мүмкін еместігіне негіз болған себептерді;

2) декларация на товары не подана в сроки, предусмотренные таможенным законодательством Республики Казахстан;
3) заявитель письменно отказался от поставок товара, в том числе при наличии выпущенных компонентов товара.
Решение о прекращении действия решения о классификации товара в несобранном виде не принимается, если выпущенные компоненты товара в силу основных правил классификации относятся к классификационному коду завершенного или комплектного товара, указанного в решении о классификации товара в несобранном виде.
Решение о прекращении действия решения о классификации товара в несобранном виде вступает в силу с даты принятия решения о классификации.
Статья 52. Классификация товара при прекращении действия решения о классификации товара в несобранном виде
При прекращении действия решения о классификации товара в несобранном виде, поставляемые компоненты товара подлежат таможенному декларированию с подачей декларации на товары в порядке, установленном таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан. При этом указанные компоненты товара классифицируются в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности как отдельные товары.
Статья 53. Учет решений о классификации товара в несобранном виде
Учет решений о классификации товара в несобранном виде осуществляет уполномоченный орган.
Статья 54. Продление срока действия решения о классификации товара в несобранном виде
1. Уполномоченный орган при наличии письменного обращения заявителя, поданного не менее чем за тридцать календарных дней до окончания срока действия решения о классификации товара в несобранном виде, продлевает срок действия указанного решения на период полной поставки всех компонентов товара, но на срок, не превышающий одного года.
2. В письменном обращении в уполномоченный орган заявителем должны быть указаны следующие сведения:
1) номер и дата принятия решения о классификации товара в несобранном виде, в соответствии с которым осуществляется таможенное декларирование отдельных компонентов товара по единому коду Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
2) реквизиты договора, в соответствии с которым осуществляется таможенное декларирование отдельных компонентов товара по единому коду Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
3) причины, в связи с которыми невозможно завершить таможенное декларирование всех отдельных компонентов товара в период срока действия выданного решения о классификации товара в несобранном виде;

4) тауардың жекелеген құрамбөліктерін кедендік декларациялауды жүзеге асыратын кеден органының атауын;
5) тауардың құрамбөліктерінің соңғы партиясын әкелу аяқталатын мерзімді көрсетуге тиіс.
3. Әкелінген тауардың құрамбөліктерін шығару үшін табыс етілген ресімделген тауарларға арналған декларациялардың көшірмелері жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің қолданыс мерзімін ұзарту туралы өтінішке қоса беріледі.
4. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің қолданыс мерзімін ұзарту туралы өтініш уәкілетті органда тіркелген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады.
5. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің қолданыс мерзімін ұзарту туралы шешім екі дана етіп ресімделеді.
Бірінші данасы өтініш берушіге жіберіледі. Екінші данасы белгілі бір уақыт кезеңі ішінде әртүрлі партиямен әкелу көзделген, жиылмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жинақталынбаған немесе аяқталмаған түрдегі тауарлардың кедендік декларациялануын жүзеге асырған кеден органына жіберіледі.
5-тарау. Тауарлардың шығарылған жері
55-бап. Тауарлардың шығарылған жерін анықтау
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау Одақ туралы Шартқа сәйкес көзделген тауарлардың шығарылған жерін анықтау мақсаттарында және қағидалары бойынша (бұдан әрі – әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидалары) жүргізіледі.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау, егер Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда, Еуразиялық экономикалық одақтың үшінші тараппен халықаралық шарттарында немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше қағидалар белгіленбесе, Комиссия белгілеген қағидалар (бұдан әрі – әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидалары) бойынша жүзеге асырылады.
56-бап. Тауарлардың шығарылған жерін растау және тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттар
1. Осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендік-тарифтік реттеу шараларын, тыйым салуды және шектеулерді, ішкі нарықты қорғау шараларын қолдану тауарлардың шығарылған жеріне байланысты болған кезде, барлық жағдайларда тауарлардың шығарылған жері расталады.
2. Тауарлардың шығарылған жерін растау:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлар кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылған;
2) тауарлар осы Кодекстің 39-тарауына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілген;
3) әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында немесе әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында көзделген өзге де жағдайларда талап етілмейді.
3. Егер кеден органы тауарлар:

4) наименование таможенного органа, осуществляющего таможенное декларирование отдельных компонентов товара;
5) срок завершения ввоза последней партии компонентов товара.
3. К заявлению о продлении срока действия решения о классификации товара в несобранном виде прилагаются копии оформленных деклараций на товары, представленных для выпуска ввезенных компонентов товара.
4. Заявление о продлении срока действия решения о классификации товара в несобранном виде рассматривается в течение десяти рабочих дней с даты его регистрации в уполномоченном органе.
5. Решение о продлении срока действия решения о классификации товара в несобранном виде оформляется в двух экземплярах.
Первый экземпляр направляется заявителю. Второй экземпляр направляется в таможенный орган, осуществивший таможенное декларирование товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, поставляемого различными партиями в течение определенного периода времени.
Глава 5.Происхождение товаров
Статья 55. Определение происхождения товаров
1. Определение происхождения товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза, осуществляется в целях и по правилам определения происхождения товаров, которые предусмотрены в соответствии с Договором о Союзе (далее – правила определения происхождения ввозимых товаров).
2. Определение происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза, осуществляется по правилам, установленным Комиссией, если иные правила не установлены международными договорами в рамках Евразийского экономического союза, международными договорами Евразийского экономического союза с третьей стороной или международными договорами Республики Казахстан (далее – правила определения происхождения вывозимых товаров).
Статья 56. Подтверждение происхождения товаров и документы о происхождении товаров
1. Происхождение товаров подтверждается во всех случаях, когда применение мер таможенно-тарифного регулирования, запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка зависит от происхождения товаров, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
2. Подтверждение происхождения товаров не требуется в случаях, если:
1) ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза товары помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита;
2) товары перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза в соответствии с главой 39 настоящего Кодекса;
3) имеют место случаи, предусмотренные правилами определения происхождения ввозимых товаров или правилами определения происхождения вывозимых товаров.
3Вне зависимости от положений пункта 2 настоящей статьи происхождение товаров подтверждается, если таможенным органом обнаружены признаки того, что товары происходят из такой страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны), товары, происходящие из которой запрещены:

1) Одақ туралы шартқа сәйкес белгіленген тыйым салуға және шектеулерге байланысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағына әкелуге;
2) Одақ туралы шартқа сәйкес белгіленген тыйым салуға және шектеулерге орай Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан немесе Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге;
3)  Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге;
4)  Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге тыйым салынған елден (елдер тобынан, елдердің кедендік одағынан, елдің өңірінен немесе бір бөлігінен) шыққан тауарлардың осындай елден шығарылғандығының белгісі анықталса, осы баптың 2-тармағының ережелеріне қарамастан тауарлардың шығарылған жері расталады.
4. Егер осы баптың 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге тыйым салынған тауарлар, аумағына мұндай тауарларды әкелуге тыйым салынбаған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетке Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы тасымалдау (тасу) үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылса, тауарлардың шығарылған жерін растау талап етілмейді.
5. Басқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетке Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы тасымалдау үшін кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылатын тауарларды қоспағанда, сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының заңнамасының сақталуын тексеру мақсатында кеден органдары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған жағдайларда және тәртіппен тауарлардың шығарылған жерін растауды талап етуге құқылы.
6. Тауардың шығарылған жері туралы құжат тауардың шығарылған жері туралы декларация немесе тауардың шығарылған жері туралы сертификат болып табылады. Тауардың шығарылған жері әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларына немесе әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларына сәйкес тауардың шығарылған жері туралы декларациямен немесе тауардың шығарылған жері туралы сертификатпен расталады.
57-бап. Тауардың шығарылған жері туралы декларация
1. Тауарлардың шығарылған жері туралы декларация – тауарға қатысы бар және тауар шығарылған елдің (елдер тобының, елдердің кедендік одағының, ел өңірінің немесе бір бөлігінің) немесе тауар әкетілетін елдің (елдер тобының, елдердің кедендік одағының, ел өңірінің немесе бір бөлігінің) дайындаушысы, сатушысы немесе жөнелтушісі мәлімдеген тауардың шығарылған жері туралы мәліметтер қамтылған коммерциялық немесе кез келген басқа құжат.

1) к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза или на территорию государства-члена Евразийского экономического союза согласно установленным в соответствии с Договором о Союзе запретам и ограничениям;
2) к вывозу с таможенной территории Евразийского экономического союза или с территории Республики Казахстан согласно установленным в соответствии с Договором о Союзе запретам и ограничениям;
3) к ввозу на территорию Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) к транзиту по территории Республики Казахстан в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
4. Если указанные в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 3 настоящей статьи товары, запрещенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан к ввозу на территорию Республики Казахстан, помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Евразийского экономического союза в государство-член Евразийского экономического союза, на территорию которого ввоз таких товаров не запрещен, подтверждение происхождения товаров не требуется.
5. В целях проверки соблюдения законодательства Республики Казахстан, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы, таможенные органы вправе требовать в случаях и порядке, определенных законодательством Республики Казахстан, подтверждение происхождения товаров, за исключением товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Евразийского экономического союза в другое государство-член Евразийского экономического союза.
6. Документами о происхождении товара являются декларация о происхождении товара или сертификат о происхождении товара. Происхождение товара подтверждается декларацией о происхождении товара или сертификатом о происхождении товара в соответствии с правилами определения происхождения ввозимых товаров или правилами определения происхождения вывозимых товаров.
Статья 57. Декларация о происхождении товара
1. Декларация о происхождении товара – коммерческий или любой другой документ, имеющий отношение к товару и содержащий сведения о происхождении товара, заявленные изготовителем, продавцом или отправителем страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны) происхождения товара или страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны) вывоза товара.

2. Егер тауардың шығарылған жері туралы декларацияда тауардың шығарылған жері туралы мәлімделген мәліметтердің қолданылуы әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында немесе әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында көзделген өлшемшарттардан өзгеше өлшемшарттарға негізделсе, тауардың шығарылған жері туралы ондай декларация тауардың шығарылған жерін растайтын құжат ретінде қарастырылмайды.
58-бап. Тауардың шығарылған жері туралы сертификат
1. Тауардың шығарылған жері туралы сертификат – тауардың шығарылған жері туралы куәландыратын және тауар шығарылған елдің (елдер тобының, елдердің кедендік одағының, ел өңірінің немесе бір бөлігінің) уәкілетті мемлекеттік органы немесе уәкілетті ұйымы немесе әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында немесе әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін – тауардың әкетілетін елін (елдер тобын, елдердің кедендік одағын, ел өңірін немесе бір бөлігін) анықтау қағидаларында белгіленген жағдайларда берілген белгілі бір нысандағы құжат.
Тауардың шығарылған жері туралы сертификатқа қойылатын талаптар, оның ішінде оны ресімдеу және (немесе) толтыру тәртібіне қойылатын талаптар әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында немесе әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында айқындалады.
2. Егер тауарлардың шығарылған жері туралы сертификатта тауардың шығарылған жері туралы мәліметтердің қолданылуы әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында немесе әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында белгіленген өлшемшарттардан өзгеше өлшемшарттарға негізделсе, тауардың шығарылған жері туралы мұндай сертификат тауардың шығарылған жерін растайтын құжат ретінде қарастырылмайды.
3. Тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген кезде, егер тауардың шығарылған жері туралы сертификат келісімшарттың талаптары бойынша, тауарлар әкелінетін елдің (елдер тобының, елдердің кедендік одағының, ел өңірінің немесе бір бөлігінің) қағидалары бойынша қажет болса немесе егер сертификаттың болуы әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында көзделсе, көрсетілген сертификатты Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдары немесе уәкілетті ұйымдары береді.
Тауардың шығарылған жері туралы сертификатты берген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдары немесе уәкілетті ұйымдары оның көшірмесін және олардың негізінде тауардың шығарылған жері анықталған өзге де құжаттарды тауардың шығарылған жері туралы сертификат берілген күнінен бастап кемінде үш жыл сақтауға міндетті.

2. В случае, если устанавливается, что в декларации о происхождении товара заявленные сведения о происхождении товара основаны на иных критериях, чем критерии, применение которых установлено правилами определения происхождения ввозимых товаров или правилами определения происхождения вывозимых товаров, такая декларация о происхождении товара не рассматривается в качестве документа о происхождении товара.
Статья 58. Сертификат о происхождении товара
1. Сертификат о происхождении товара – документ определенной формы, свидетельствующий о происхождении товара и выданный уполномоченным государственным органом или уполномоченной организацией страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны) происхождения товара или в случаях, установленных правилами определения происхождения ввозимых товаров или правилами определения происхождения вывозимых товаров, – страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны) вывоза товара.
Требования к сертификату о происхождении товара, в том числе к порядку его оформления и (или) заполнения, устанавливаются правилами определения происхождения ввозимых товаров или правилами определения происхождения вывозимых товаров.
2. В случае, если в сертификате о происхождении товара сведения о происхождении товара основаны на иных критериях, чем критерии, применение которых установлено правилами определения происхождения ввозимых товаров или правилами определения происхождения вывозимых товаров, такой сертификат о происхождении товара не рассматривается в качестве документа о происхождении товара.
3. При вывозе товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза сертификат о происхождении товара выдается уполномоченными государственными органами или уполномоченными организациями государств-членов Евразийского экономического союза, если сертификат о происхождении товара необходим по условиям контракта, по правилам страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны) ввоза товаров или если наличие сертификата о происхождении товара предусмотрено правилами определения происхождения вывозимых товаров.
Уполномоченные государственные органы или уполномоченные организации государств-членов Евразийского экономического союза, выдавшие сертификат о происхождении товара, обязаны хранить его копию и иные документы, на основании которых определено происхождение товара, не менее трех лет со дня выдачи сертификата о происхождении товара.

4. Тауардың шығарылған жері туралы сертификат, егер тауардың шығарылған жері туралы сертификат әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында немесе әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында белгіленген оны ресімдеу және (немесе) толтыру тәртібіне қойылатын талаптар бұзыла отырып ресімделсе, тауардың шығарылған жері туралы құжат ретінде қарастырылмайды.
59-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдер
1. Кедендік декларациялау кезінде тұлғалардың өтініші бойынша кедендік операцияларды жасау уақытын қысқарту мақсатында, уәкілетті орган айқындаған кеден органдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлар кедендік декларацияланғанға дейін осындай тауарлардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдер (бұдан әрі осы тарауда – тауарлардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдер) қабылдайды.
2. Тауарлардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдер Қазақстан Республикасының аумағында осындай алдын ала шешімдердің қолданыс мерзімі ішінде қолданылады. Тауарлардың шығарылған жері туралы оларға қатысты алдын ала шешімдер қабылданған тауарды кедендік декларациялау кезінде, олардың шығарылған жері туралы мәліметтер тауарлардың шығарылған жері туралы қабылданған алдын ала шешімге сәйкес тауарларға арналған декларацияда көрсетіледі.
60-бап. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерді қабылдау тәртібі
1. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау тәртібі осы тарауда айқындалады.
2. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді уәкілетті орган айқындаған кеден органдары (бұдан әрі осы тарауда – кеден органы) қабылдайды.
3. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді, кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, тауар кедендік рәсіммен орналастырылған кезде тауарды шығару жүргізілетін кеден органы қабылдайды.
4. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім нақты елден Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауардың әрбір атауы бойынша қабылданады.
5. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің нысанын, оны толтыру және мұндай тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімге өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібін Комиссия айқындайды.
6. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді алған тұлға оны жоғалтқан жағдайда, кеден органдары тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің жоғалғаны туралы мәліметі бар өтініштің негізінде кеден органына өтініш келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осындай тұлғаға тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің телнұсқасын береді.
Телнұсқа берілген кезде алдын ала шешім қабылданғаны үшін кедендік алым алынбайды.
Телнұсқаны алу үшін өтініш беруші тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдаған кеден органына электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде еркін нысанда өтінішті жолдайды.
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің телнұсқасында алдын ала шешімнің түпнұсқасында бар барлық мәліметтер, оның ішінде тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің тіркеу нөмірі мен қабылданған күні көрсетіледі және "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім түпнұсқасының қолданыс мерзімі тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім телнұсқасының қолданыс мерзімі болып табылады.

4. Сертификат о происхождении товара не рассматривается в качестве документа о происхождении товара, если сертификат о происхождении товара оформлен с нарушениями требований к порядку его оформления и (или) заполнения, установленных правилами определения происхождения ввозимых товаров или правилами определения происхождения вывозимых товаров.
Статья 59. Предварительные решения о происхождении товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза
1. В целях сокращения времени совершения таможенных операций при таможенном декларировании по заявлению лиц таможенные органы, определенные уполномоченным органом, принимают предварительные решения о происхождении товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее в настоящей главе – предварительные решения о происхождении товаров), до таможенного декларирования таких товаров.
2. Предварительные решения о происхождении товаров применяются на территории Республики Казахстан в течение срока действия таких предварительных решений. При таможенном декларировании товаров, в отношении которых приняты предварительные решения о происхождении товаров, сведения об их происхождении указываются в декларациях на товары в соответствии с принятыми предварительными решениями о происхождении товаров.
Статья 60. Порядок принятия предварительного решения о происхождении товара
1. Порядок принятия предварительного решения о происхождении товара определяется настоящей главой.
2. Предварительное решение о происхождении товара принимается таможенными органами, определенными уполномоченным органом (далее в настоящей главе – таможенный орган).
3. Предварительное решение о происхождении товара принимается таможенным органом, в котором будет производиться выпуск товара при его помещении под таможенную процедуру, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита.
4. Предварительное решение о происхождении товара принимается по каждому наименованию товара, ввозимого на таможенную территорию Евразийского экономического союза из конкретной страны.
5. Форма предварительного решения о происхождении товара, порядок ее заполнения и внесения в такое предварительное решение о происхождении товара изменений (дополнений) определяются Комиссией.
6. В случае утраты предварительного решения о происхождении товара лицом, его получившим, таможенные органы на основании заявления, содержащего сведения об утраченном предварительном решении о происхождении товара в течение пяти рабочих дней со дня поступления в таможенный орган заявления выдают такому лицу дубликат предварительного решения о происхождении товара.
При выдаче дубликата таможенный сбор за принятие предварительного решения не взимается.
Для получения дубликата заявитель направляет в таможенный орган, принявший предварительное решение о происхождении товара, заявление в произвольной форме в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
В дубликате предварительного решения о происхождении товара отражаются все сведения, содержащиеся в оригинале предварительного решения, в том числе регистрационный номер и дата принятия предварительного решения о происхождении товара и проставляется отметка "Дубликат".
Сроком действия дубликата предварительного решения о происхождении товара является срок действия оригинала предварительного решения о происхождении товара.

61-бап. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш
1. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді тұлғаның электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша берген өтініші (бұдан әрі осы тарауда – өтініш беруші) негізінде кеден органы қабылдайды.
2. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдау туралы өтініште:
1) өтініш беруші (атауы мен мекенжайы);
2) тауар (толық коммерциялық атауы, фирмалық атауы (тауар белгісі), негізгі техникалық және коммерциялық сипаттамалары (функционалдық мақсаты, сұрыбы, маркасы, моделі, артикулы, дара және көліктік орам сипаттамасы), Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес коды, құны);
3) тауар дайындалған материалдар, олардың шығарылған жері, Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесіне сәйкес кодтары, құны;
4) тауарды дайындау үшін жасалған өндірістік және технологиялық операциялар;
5) тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді бергені үшін кедендік алымның төленгені туралы мәліметтер қамтылуы тиіс.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдау туралы өтінішке тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдағаны үшін кедендік алымның төленгені туралы құжаттың көшірмесі қоса беріледі.
3. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтінішке тауар өндірілген елдің (елдер тобының, елдердің кедендік одағының, ел өңірінің немесе бір бөлігінің) сауда-өнеркәсіптік палаталарының және (немесе) басқа да сараптамалық ұйымдарының сараптама актілері және оларға қатысты тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылданатын тауардың шығарылған жері туралы сертификат қоса беріледі.
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтінішке онда көрсетілген мәліметтерді растайтын өзге де құжаттар: сынақтар хаттамалары, сараптамалық ұйымдар мамандарының тауарды зерттеу нәтижелері келтірілген қорытындылары, тауарды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы өткізуді көздейтін мәмілелердің жасалуын растайтын құжаттар, өндірілген тауар құнының калькуляциясы, коммерциялық шоттар, бухгалтерлік құжаттар, тауарды дайындаудың технологиялық процесінің егжей-тегжейлі сипаттамасы және тауар шығарылған елдің (елдер тобының, елдердің кедендік одағының, ел өңірінің немесе бір бөлігінің) аумағында осы тауардың толық алынғанын, өндірілгенін немессе жеткілікті түрде өңдеуден (қайта өңдеуден) өткенін куәландыратын басқа да құжаттар, фотографиялар, суреттер, сызбалар, бұйымдардың паспорттары және тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдауға қажетті басқа да құжаттар қоса беріледі.
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтінішке тауардың сынамалары да және (немесе) үлгілері де қоса берілуі мүмкін.
Кеден органы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтінішке қоса берілген, қазақ тілі немесе орыс тілі болып табылмайтын тілде толтырылған құжаттарда қамтылған мәліметтердің аудармасын талап етуге құқылы.

Статья 61. Заявление о принятии предварительного решения о происхождении товара
1. Предварительное решение о происхождении товара принимается таможенным органом на основании заявления лица (далее в настоящей главе – заявитель), поданного по форме, утвержденной уполномоченным органом, в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
2.Заявление о принятии предварительного решения о происхождении товара должно содержать сведения о:
1) заявителе (наименование и адрес);
2) товаре (полное коммерческое наименование, фирменное наименование (товарный знак), основные технические и коммерческие характеристики (функциональное назначение, сорт, марка, модель, артикул, описание индивидуальной и транспортной упаковки), код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, стоимость);
3) материалах, из которых изготовлен товар, их происхождении, кодах в соответствии с Гармонизированной системой описания и кодирования товаров, стоимости;
4) производственных и технологических операциях, совершенных для изготовления товара;
5) сведения об уплате таможенного сбора за выдачу предварительного решения о классификации товаров.
К заявлению о принятии предварительного решения о происхождении товара, поданному в виде документа на бумажном носителе, прилагается копия документа об уплате таможенного сбора за принятие предварительного решения о происхождении товаров.
3. К заявлению о принятии предварительного решения о происхождении товара прилагаются акты экспертизы торгово-промышленных палат и (или) других экспертных организаций страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны) производителя товара и сертификат о происхождении товара, в отношении которого принимается предварительное решение о происхождении товара.
К заявлению о принятии предварительного решения о происхождении товара могут прилагаться иные документы, подтверждающие указанные в нем сведения: протоколы испытаний, заключения специалистов экспертных организаций, в которых приведены результаты исследования товара, документы, подтверждающие совершение сделки, предусматривающей перемещение товара через таможенную границу Евразийского экономического союза, калькуляция стоимости производимого товара, коммерческие счета, бухгалтерские документы, подробное описание технологического процесса изготовления товара и другие документы, свидетельствующие о том, что данный товар полностью получен, произведен или подвергнут достаточной обработке (переработке) на территории страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны) происхождения товара, фотографии, рисунки, чертежи, паспорта изделий и другие документы, необходимые для принятия предварительного решения о происхождении товара.
К заявлению о принятии предварительного решения о происхождении товара также могут прилагаться пробы и (или) образцы товара.
Таможенный орган вправе потребовать перевод сведений, содержащихся в прилагаемых к заявлению о принятии предварительного решения о происхождении товара документах, составленных на языке, не являющемся казахским языком или русским языком.

4. Егер өтініш беруші табыс еткен мәліметтер тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау үшін жеткіліксіз болған жағдайда, кеден органы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш кеден органына келіп түскен күннен бастап он жұмыс күннен кешіктірмей өтініш берушіге қосымша ақпаратты табыс ету қажеттігі туралы сауал жолдайды.
Кеден органы өтініш берушіге қосымша ақпарат беру қажеттілігі туралы сауалды жолдаған күннен бастап қосымша ақпарат күнтізбелік алпыс күннен кешіктірілмей табыс етілуі тиіс.
Егер қосымша ақпарат белгіленген мерзімде табыс етілмесе не табыс етілген қосымша ақпаратта тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдауға мүмкіндік беретін мәліметтер қамтылмаса, кеден органы мұндай тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдаудан бас тартады және бас тарту себептерін көрсете отырып, бұл туралы өтініш берушіге хабарлайды.
5. Егер тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау кезінде тауардың шығарылған жері туралы табыс етілген сертификат төлнұсқа емес екендігінің және (немесе) дәйекті емес ақпарат қамтитынының белгілері байқалған жағдайда, кеден органы мұндай сертификатты тауардың шығарылған жері туралы сертификат берген және (немесе) оны тексеруге уәкілетті мемлекеттік органға немесе уәкілетті ұйымға осындай сертификатқа тексеру жүргізу үшін жіберуге құқылы.
Егер тауардың шығарылған жері туралы сертификатты берген және (немесе) оны тексеруге уәкілетті мемлекеттік орган немесе уәкілетті ұйым тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың төлнұсқа болып табылмайтынын және (немесе) онда дәйекті емес мәліметтер қамтылғанан растаса, кеден органы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдаудан бас тартады және бас тарту себептерін көрсете отырып, бұл туралы өтініш берушіге хабарлайды. Бұл ретте, өтініш беруші тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдағаны үшін төлеген кедендік алымы қайтарылмайды.
6. Кеден органы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен және нысан бойынша тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді тіркеу журналында тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді тіркейді.
62-бап. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдау мерзімі және оның қолданыс мерзімі
1. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім кеден органында тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш тіркелген күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірілмей қабылданады.
Осы Кодекстің 61-бабының 4-тармағына сәйкес қосымша ақпарат табыс ету қажет болған жағдайда не осы Кодекстің 61-бабының 5-тармағына сәйкес тауардың шығарылған жері туралы сертификатты тексеру жүргізу үшін жолдаған жағдайда, осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген немесе осы тармақтың екінші абзацына сәйкес белгіленген мерзім ішінде, өтініш берушіге жіберілген қосымша ақпарат табыс ету қажеттігі туралы сауалды кеден органы тіркеген күннен бастап не тауардың шығарылған жері туралы сертификат тексеру жүргізу үшін жіберілген күннен бастап тоқтатыла тұрады және кеден органы қосымша ақпаратты не тауардың шығарылған жері туралы сертификатты берген мемлекеттік органның немесе уәкілетті ұйымның және (немесе) тексеруге уәкілеттінің жауабы алынған күннен бастап жаңартылады.

4. В случае, если представленных заявителем сведений недостаточно для принятия предварительного решения о происхождении товара, таможенный орган не позднее десяти рабочих дней со дня поступления в таможенный орган заявления о принятии предварительного решения о происхождении товара направляет заявителю запрос о необходимости представления дополнительной информации.
Дополнительная информация должна быть представлена не позднее шестидесяти календарных дней со дня направления таможенным органом заявителю запроса о необходимости представления дополнительной информации.
Если дополнительная информация не представлена в установленный срок либо представленная дополнительная информация не содержит сведения, позволяющие принять предварительное решение о происхождении товара, таможенный орган отказывает в принятии такого предварительного решения о происхождении товара и уведомляет об этом заявителя, с указанием причин отказа.
5. В случае, если при принятии предварительного решения о происхождении товара обнаружены признаки того, что представленный сертификат о происхождении товара является неподлинным и (или) содержит недостоверные сведения, таможенный орган вправе направить такой сертификат о происхождении товара в государственный орган или уполномоченную организацию, выдавших и (или) уполномоченных проверять сертификат о происхождении товара, для проведения проверки такого сертификата о происхождении товара.
Если государственный орган или уполномоченная организация, выдавшие и (или) уполномоченные проверять сертификат о происхождении товара, подтверждает, что сертификат о происхождении товара не является подлинным и (или) содержит недостоверные сведения, таможенный орган отказывает в принятии предварительного решения о происхождении товара и уведомляет об этом заявителя, с указанием причин отказа. При этом уплаченный заявителем таможенный сбор за принятие предварительного решения о происхождении товаров не возвращается.
6. Таможенные органы регистрируют предварительные решения о происхождении товара в журнале регистрации предварительных решений о происхождении товара в порядке и по форме, утвержденных уполномоченным органом.
Статья 62. Срок принятия и срок действия предварительного решения о происхождении товара
1. Предварительное решение о происхождении товара принимается не позднее двадцати рабочих дней со дня регистрации в таможенном органе заявления о принятии предварительного решения о происхождении товара.
В случаях необходимости представления дополнительной информации в соответствии с пунктом 4 статьи 61 настоящего Кодекса либо направления сертификата о происхождении товара для проведения проверки в соответствии с пунктом 5 статьи 61 настоящего Кодекса течение срока, указанного в абзаце первом настоящего пункта или установленного в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта, приостанавливается со дня направления таможенным органом заявителю запроса о необходимости представления дополнительной информации либо со дня направления сертификата о происхождении товара для проведения проверки и возобновляется со дня получения таможенным органом дополнительной информации либо ответа государственного органа или уполномоченной организации, выдавших и (или) уполномоченных проверять сертификат о происхождении товара.

Осы Кодекстің 61-бабының 5-тармағына сәйкес кеден органы тауардың шығарылған жері туралы сертификатты тексеру жүргізу үшін жіберген кезде кеден органы осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген немесе осы тармақтың екінші абзацына сәйкес белгіленген мерзімнің тоқтатыла тұратыны туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
2. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім, оның негізінде осындай алдын ала шешім қабылданған тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың қолданыс мерзімі ішінде қолданыста болады.
63-бап. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу, оның қолданысын тоқтату немесе оны кері қайтарып алу
1. Кеден органы тауардың шығарылған жері туралы өзі қабылдаған алдын ала шешімге, сондай-ақ өзі не төмен тұрған кеден органы тауардың шығарылған жері туралы қабылданған алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешімге немесе кері қайтарып алу туралы шешімге өзгерістер енгізу туралы шешім қабылдайды.
2. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу туралы шешім кеден органы немесе өтініш беруші осы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдаған кезде жіберілген және тауардың шығарылған жері туралы мәліметтерге әсер етпейтін қателер анықталған жағдайда қабылданады.
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу туралы шешім осы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
3. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім:
1) кеден органы осы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдау үшін өтініш берушінің дәйекті емес және (немесе) толық емес мәліметтер қамтылған құжаттарды, жалған құжаттарды не дәйекті емес және (немесе) толық емес мәліметтерді табыс еткендігін анықтаған;
2) кеден органы осы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдау кезінде жол берілген және тауардың шығарылған жері туралы мәліметтерге әсер ететін қателерді анықтаған жағдайларда қабылданады.
4. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім осы баптың 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда, тауардың шығарылған жері туралы осы алдын ала шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім, осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда, тауардың шығарылған жері туралы осы алдын ала шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
5. Осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда, тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім қабылдау кезінде тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді берген кеден органы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей, өтініш беруші тауардың шығарылған жері туралы қолданысы тоқтатылған алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш беру кезінде табыс еткен мәліметтердің негізінде тауардың шығарылған жері туралы жаңа алдын ала шешім қабылдайды. Тауардың шығарылған жері туралы мұндай жаңа алдын ала шешім қабылданған күнінен бастап күшіне енеді.

При направлении таможенным органом сертификата о происхождении товара для проведения проверки в соответствии с пунктом 5 статьи 61 настоящего Кодекса таможенный орган уведомляет заявителя о приостановлении срока, указанного в абзаце первом настоящего пункта или установленного в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта.
2. Предварительное решение о происхождении товара действует в течение срока действия сертификата о происхождении товара, на основании которого такое предварительное решение было принято.
Статья 63. Внесение изменений в предварительное решение о происхождении товара, прекращение его действия или отзыв
1. Таможенный орган принимает решение о внесении изменений в принятое им предварительное решение о происхождении товара, а также решение о прекращении действия или решение об отзыве предварительного решения о происхождении товара, принятого им либо нижестоящим таможенным органом.
2. Решение о внесении изменений в предварительное решение о происхождении товара принимается в случае выявления таможенным органом или заявителем ошибок, которые допущены при принятии этого предварительного решения о происхождении товара и которые не влияют на сведения о происхождении товара.
Решение о внесении изменений в предварительное решение о происхождении товара вступает в силу со дня принятия этого предварительного решения о происхождении товара.
3. Решение о прекращении действия предварительного решения о происхождении товара принимается в случаях, если:
1) таможенным органом установлено, что заявитель для принятия этого предварительного решения о происхождении товара представил документы, содержащие недостоверные и (или) неполные сведения, подложные документы либо недостоверные и (или) неполные сведения;
2) таможенным органом выявлены ошибки, которые допущены при принятии этого предварительного решения о происхождении товара и которые влияют на сведения о происхождении товаров.
4. Решение о прекращении действия предварительного решения о происхождении товара в случае, указанном в подпункте 1) пункта 3 настоящей статьи, вступает в силу со дня принятия этого предварительного решения о происхождении товара.
Решение о прекращении действия предварительного решения о происхождении товара в случае, указанном в подпункте 2) пункта 3 настоящей статьи, вступает в силу со дня принятия этого решения о прекращении действия предварительного решения о происхождении товара.
5. При принятии решения о прекращении действия предварительного решения о происхождении товара в случае, указанном в подпункте 2) пункта 3 настоящей статьи, таможенный орган, выдавший предварительное решение о происхождении товара, не позднее десяти рабочих дней со дня принятия решения о прекращении действия предварительного решения о происхождении товара принимает новое предварительное решение о происхождении товара на основании сведений, представленных заявителем при подаче заявления о принятии предварительного решения о происхождении товара, действие которого прекращено. Такое новое предварительное решение о происхождении товара вступает в силу с даты его принятия.

6. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді кері қайтарып алу туралы шешім, егер тауарларға қатысты олардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылданған тауарлардың шығарылған жерін анықтауға әсер ететін, әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидаларына тауардың шығарылған жерін анықтау өлшемшарттары бөлігінде өзгерістер енгізілген жағдайда қабылданады.
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді кері қайтарып алу туралы шешім әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидаларына көрсетілген өзгерістер күшіне енген күннен бастап күшіне енеді.
7. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу туралы шешім, тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім, тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді кері қайтарып алу туралы шешім, мұндай шешімдердің қабылдану себептері көрсетіле отырып, өтініш берушіге жіберіледі, сондай-ақ мұндай шешімдер қабылданған күннен кейінгі күннен кешіктірілмей кеден органдарының назарына жеткізіледі.
6-тарау. Тауарлардың кедендік құны
64-бап. Анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
өзара байланысты тұлғалар – мына шарттардың ең болмағанда біріне сай келетін:
олар бір бірінің ұйымдарының қызметкерлері немесе директорлары (басшылары) болып табылатын;
олар заңды тұрғыда танылған іскер серіктестер болып табылатын, яғни шарттық қатынастармен байланысқан, пайда табу мақсатында әрекет ететін және бірлескен қызметті жүзеге асыруға байланысты шығыстар мен залалдарды бірге көтеретін;
олар жұмыс беруші және жұмыскер болып табылатын;
қандай да бір тұлға олардың екеуінің де айналысқа шығарылған дауыс беретін акцияларының бес немесе одан да көп пайызына тікелей немесе жанама түрде иелік ететін, бақылайтын немесе ұстаушы болып табылатын;
олардың бірі тікелей немесе жанама түрде басқаны бақылайтын;
олардың екеуін де тікелей немесе жанама түрде үшінші тұлға бақылайтын;
олар екеуі бірігіп тікелей немесе жанама түрде үшінші тұлғаны бақылайтын;
олар туысқандар немесе бір отбасының мүшелері болып табылатын тұлғалар.
Егер тұлғаларар бірлескен кәсіпкерлік немесе өзге қызметте серіктестер болып табылса және бұл ретте олардың біреуі басқаның айрықша (жалғыз) агенті, айрықша дистрибюторы немесе айрықша концессионері болып табылса (бұл қалай ұсынылса да), мұндай тұлғалар, егер олар көрсетілген шарттардың ең болмағанда біреуіне сай болса, осы тараудың мақсаттары үшін өзара байланысты деп есептелуі тиіс.
Егер тұлға заңдық немесе практикалық тұрғыда басқа тұлғаның әрекеттерін шектеу немесе оны басқару мүмкіндігіне ие болса, ол осы тұлғаны бақылайтын болып есептеледі.
бірегей тауарлар – барлық жағынан, оның ішінде физикалық сипаттары, сапасы және беделі бойынша бірдей тауарлар. Тауарлардың сыртқы түріндегі елеусіз айырмашылықтар, егер басқа қалған жағдайда бұл тауарлар осы абзацта көзделген талаптарға сәйкес келсе, тауарларды бірегей емес деп тану үшін негіз болып табылмайды. Егер тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін, бағаланатын тауарлар (бұдан әрі осы тарауда – бағаланатын тауарлар) сияқты сол елде өндірілмесе немесе егер осы тауарларға қатысты жобалау, әзірлеу, инженерлік, конструкторлық жұмыс, көркемдік әрлеу, дизайнын, эскиздері мен сызбаларын әзірлеу және өзге де сол сияқты жұмыстар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орындалған болса, ол тауарлар бірегей болып есептелмейді. Тауарларға қатысты "өндірілген" ("өндірілді") деген ұғымның "өндіріп алынған", "өсірілген", "жасалған (оның ішінде тауарларды монтаждау, жинау немесе бұзу жолымен жасалған)" деген мағынасы да бар. Бағаланатын тауарларды өндірушіден басқа тұлға өндірген бірегей тауарлар, сол өндірушінің бірегей тауарлары анықталмаған не қолда бар ақпарат пайдалануға болмайды деп есептелген жағдайда ғана бірегей тауарлар деп қарастырылады;
бухгалтерлік есепке алудың жалпыға бірдей қабылданған қағидаттары – тиісті уақыт кезеңінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қолданылатын бухгалтерлік есепке алу қағидаларының жүйесі;
біртекті тауарлар – барлық жағынан бірдей болып табылмайтын, бірақ ұқсас сипаттамалары бар ұқсас құрамбөліктерден тұратын және осындай бағаланатын тауарлар сияқты функцияларды орындауға мүмкіндік беретін және олармен коммерциялық тұрғыда өзара ауыстыруға болатын материалдардан жасалған тауарлар. Тауарлардың біртекті болып табылатындығы анықталған кезде сапасы, беделі және тауар белгісінің болуы сияқты сипаттамалары ескеріледі. Егер тауарлар бағаланатын елде өндірілмесе немесе егер осы тауарларға қатысты жобалау, әзірлеу, инженерлік, конструкторлық жұмыс, көркемдік әрлеу, дизайнын, эскиздері мен сызбаларын әзірлеу және өзге де сол сияқты жұмыстар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орындалған болса, тауарлар біртекті болып есептелмейді. Тауарларға қатысты "өндірілген" ("өндірілді") деген ұғымның, "өндіріп алынған", "өсірілген", "жасалған (оның ішінде тауарларды монтаждау, жинау немесе бұзу жолымен жасалған)" деген мағынасы да бар. Бағаланатын тауарларды өндірушіден өзге тұлға өндірген біртекті тауарлар, сол өндірушінің біртекті тауарлары анықталмаған не қолда бар ақпарат пайдалануға болмайды деп есептелген жағдайда ғана біртекті тауарлар деп қарастырылады;
белгілі бір сыныптың немесе түрдің тауарлары – бірегей және біртекті тауарларды қоса алғанда, тауарлардың бір тобына немесе қатарына жататын және олардың жасалуы экономикалық қызметтің тиісті түріне жататын тауарлар.

6. Решение об отзыве предварительного решения о происхождении товара принимается в случае, если в правила определения происхождения ввозимых товаров внесены изменения в части критериев определения происхождения товаров, влияющих на определение происхождения товаров, в отношении которых принято предварительное решение о происхождении товара.
Решение об отзыве предварительного решения о происхождении товара вступает в силу со дня вступления в силу указанных изменений в правила определения происхождения ввозимых товаров.
7. Решение о внесении изменений в предварительное решение о происхождении товара, решение о прекращении действия предварительного решения о происхождении товара, решение об отзыве предварительного решения о происхождении товара направляются заявителю с указанием причин принятия таких решений, а также доводятся до сведения таможенных органов не позднее дня, следующего за днем принятия таких решений.
Глава 6. Таможенная стоимость товаров
Статья 64. Определения
Для целей настоящей главы используются понятия, которые означают следующее:
взаимосвязанные лица – лица, которые отвечают хотя бы одному из следующих условий:
они являются сотрудниками или директорами (руководителями) организаций друг друга;
они являются юридически признанными деловыми партнерами, то есть, связаны договорными отношениями, действуют в целях извлечения прибыли и совместно несут расходы и убытки, связанные с осуществлением совместной деятельности;
они являются работодателем и работником;
какое-либо лицо прямо или косвенно владеет, контролирует или является держателем пяти или более процентов выпущенных в обращение голосующих акций обоих из них;
одно из них прямо или косвенно контролирует другое;
оба они прямо или косвенно контролируются третьим лицом;
вместе они прямо или косвенно контролируют третье лицо;
они являются родственниками или членами одной семьи.
Если лица являются партнерами в совместной предпринимательской или иной деятельности и при этом одно из них является исключительным (единственным) агентом, исключительным дистрибьютором или исключительным концессионером другого (как бы это ни было представлено), такие лица должны считаться взаимосвязанными для целей настоящей главы, если они отвечают хотя бы одному из указанных условий.
Лицо считается контролирующим другое лицо, если оно юридически или практически имеет возможность ограничивать действия этого лица или управлять ими;
идентичные товары – товары, одинаковые во всех отношениях, в том числе по физическим характеристикам, качеству и репутации. Незначительные расхождения во внешнем виде не являются основанием для непризнания товаров идентичными, если в остальном эти товары соответствуют требованиям, предусмотренным настоящим абзацем. Товары не считаются идентичными, если они не произведены в той же стране, что и оцениваемые товары, ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее в настоящей главе – оцениваемые товары), или если в отношении этих товаров проектирование, разработка, инженерная, конструкторская работа, художественное оформление, разработка дизайна, эскизов и чертежей и иные аналогичные работы были выполнены на таможенной территории Евразийского экономического союза. Понятие "произведенные" ("произведены") применительно к товарам имеет также значения "добытые", "выращенные", "изготовленные (в том числе путем монтажа, сборки или разборки товаров)". Идентичные товары, произведенные иным лицом, чем производитель оцениваемых товаров, рассматриваются лишь в случае, когда не выявлены идентичные товары того же производителя либо имеющаяся информация не считается приемлемой для использования;
общепринятые принципы бухгалтерского учета – система правил бухгалтерского учета, применяемая в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в соответствующий период времени;
однородные товары – товары, не являющиеся идентичными во всех отношениях, но имеющие сходные характеристики и состоящие из схожих компонентов, произведенные из таких же материалов, что позволяет им выполнять те же функции, что и оцениваемые товары, и быть с ними коммерчески взаимозаменяемыми. При определении, являются ли товары однородными, учитываются такие характеристики, как качество, репутация и наличие товарного знака. Товары не считаются однородными, если они не произведены в той же стране, что и оцениваемые товары, или если в отношении этих товаров проектирование, разработка, инженерная, конструкторская работа, художественное оформление, разработка дизайна, эскизов и чертежей и иные аналогичные работы были выполнены на таможенной территории Евразийского экономического союза. Понятие "произведенные" ("произведены") применительно к товарам имеет также значения "добытые", "выращенные", "изготовленные (в том числе путем монтажа, сборки или разборки товаров)". Однородные товары, произведенные иным лицом, чем производитель оцениваемых товаров, рассматриваются лишь в случае, когда не выявлены однородные товары того же производителя либо имеющаяся информация не считается приемлемой для использования;
"товары того же класса или вида" – товары, которые относятся к одной группе или ряду товаров, включая идентичные и однородные товары, и изготовление которых относится к соответствующему виду экономической деятельности.

65-бап. Тауарлардың кедендік құны туралы жалпы ережелер
1. Осы тараудың ережелері 1994 жылғы Тарифтер мен сауда жөніндегі бас келісімнің (1994 жылғы ГАТТ) VII бабында белгіленген және 1994 жылғы Тарифтер мен сауда жөніндегі бас келісімнің VII бабын қолдану жөніндегі келісімнің ортақ қағидаттары мен қағидаларына негізделген.
2. Егер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өтсе және осындай тауарларға қатысты осы баптың 3-тармағында көрсетілгендерден өзге кедендік рәсім алғашқы рет мәлімделсе, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың (бұдан әрі осы тарауда – әкелінетін тауарлар) кедендік құны осы тарауға сәйкес айқындалады.
Егер тауарларды кедендік декларациялау оларды осы баптың 3-тармағында көрсетілгендерден өзге кедендік рәсімге орналастырған кездегі жағдайда, осы Кодекстің 185, 186, 187, 188 және 189-баптарында айқындалған ерекшеліктермен жүзеге асырылатын болса, әкелінетін тауарлардың кедендік құны да осы тарауға сәйкес айқындалады.
3. Осы баптың 2-тармағының ережелеріне қарамастан тауарлардың кедендік құны оларды кедендік транзит кедендік рәсіміне, кедендік қойма кедендік рәсіміне, жою кедендік рәсіміне, мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсіміне немесе арнайы кедендік рәсіміне орналастырған кезде айқындалмайды.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың кедендік құнын айқындау осы баптың ережелерін ескере отырып, осы Кодекстің 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
5. Осы Кодекстің 279-бабының 1-тармағында, 289-бабының 1-тармағының екінші абзацында, 2 және 3-тармақтарында және 298-бабының 1-тармағының екінші абзацында, 2 және 3-тармақтарында көрсетілген тауарлардың, сондай-ақ осы Кодекстің 250, 275, 331-баптарына сәйкес кедендік рәсімдерге орналастырылуға жататын қалдықтардың кедендік құны, Комиссия айқындайтын ерекшеліктері ескеріле отырып, осы тарауға сәйкес айқындалады.
6. Осы Кодекстің 88-бабына, 136-бабының 5-тармағына, 217-бабының 11-тармағына және 278-бабының 12-тармағына сәйкес төленуге жататын кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу мақсаты үшін тауарлардың кедендік құны Комиссия айқындайтын ерекшеліктер ескеріле отырып, осы тарауға сәйкес айқындалады.
Осы Кодекстің 157-бабының 4-тармағында, 163-бабының 3-тармағында, 174-бабының 4-тармағында, 233-бабының 5-тармағында, 242-бабының 6-тармағында, 322-бабының 3-тармағында, 362-бабының 8-тармағында, 363-бабының 4-тармағында, 367-бабының 4-тармағында және 392-бабының 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар, сондай-ақ осы Кодекстің 337-бабына сәйкес Комиссия және Комиссия айқындаған жағдайларда Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет орындалуға жататын мән-жайлар туындаған кезде төлеуге жататын кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу мақсаттары үшін тауарлардың кедендік құны осы тарауға және көрсетілген баптардың ережелеріне сәйкес айқындалады.

Статья 65. Общие положения о таможенной стоимости товаров
1. Положения настоящей главы основаны на общих принципах и правилах, установленных статьей VII Генерального соглашения по тарифам и торговле 1994 года (ГАТТ 1994) и Соглашением по применению статьи VII Генерального соглашения по тарифам и торговле 1994 года.
2. Таможенная стоимость товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее в настоящей главе – ввозимые товары), определяется в соответствии с настоящей главой, если при ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза товары пересекли таможенную границу Евразийского экономического союза и в отношении таких товаров впервые заявляется иная таможенная процедура, чем указанные в пункте 3 настоящей статьи.
Таможенная стоимость ввозимых товаров определяется в соответствии с настоящей главой также в случае, если таможенное декларирование товаров при их помещении под иную таможенную процедуру, чем указанные в пункте 3 настоящей статьи, осуществляется с особенностями, определенными статьями 185, 186, 187, 188 и 189 настоящего Кодекса.
3. Вне зависимости от положений пункта 2 настоящей статьи таможенная стоимость товаров не определяется при их помещении под таможенную процедуру таможенного транзита, таможенную процедуру таможенного склада, таможенную процедуру уничтожения, таможенную процедуру отказа в пользу государства или специальную таможенную процедуру.
4. Определение таможенной стоимости товаров, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза, производится в соответствии со статьей 73 настоящего Кодекса, с учетом положений настоящей статьи.
5. Таможенная стоимость товаров, указанных в пункте 1 статья 279, абзаце втором пункта 1, пунктах 2 и 3 статьи 289 и абзаце втором пункта 1, пунктах 2 и 3 статьи 298, а также отходов, подлежащих помещению под таможенные процедуры в соответствии со статьями 250, 275, 331 настоящего Кодекса, определяется в соответствии с настоящей главой с учетом особенностей, определяемых Комиссией.
6. Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подлежащих уплате в соответствии со статьей 88, пунктом 5 статьи 136, пунктом 11 статьи 217 и пунктом 12 статьи 278 настоящего Кодекса, таможенная стоимость товаров определяется в соответствии с настоящей главой с учетом особенностей, определяемых Комиссией.
Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подлежащих уплате при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 статьи 157, пункте 3 статьи 163, пункте 4 статьи 174, пункте 5 статьи 233, пункте 6 статьи 242, пункте 3 статьи 322, пункте 8 статьи 362, пункте 4 статьи 363, пункте 4 статьи 367 и пункте 3 статьи 392 настоящего Кодекса, а также обстоятельств, определенных в соответствии со статьей 337 настоящего Кодекса Комиссией и Правительством Республики Казахстан в случаях, определенных Комиссией, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению, таможенная стоимость товаров определяется в соответствии с настоящей главой и положениями указанных статей.

7. Егер, осы Кодекстің 289-бабының 1-тармағының екінші абзацында және 298-бабының 1-тармағының екінші абзацында көрсетілген тауарларды қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдердің біріне орналастырылған тауарлар өзге кедендік рәсімге не осындай кедендік рәсімге орналастырылған жағдайда, мұндай тауарлардың кедендік құны оларды осы баптың 3-тармағында көрсетілгеннен өзге кедендік рәсімге алғаш орналастырылған кезінде айқындалған тауарлардың кедендік құны, ал егер тауарларға декларацияға тауарлардың кедендік құны туралы мәліметтер бөлігіне өзгерістер енгізілген болса – осындай өзгерістер енгізген кезде айқындалған тауарлардың кедендік құны болып табылады.
Кері экспорт кедендік рәсімін қоспағанда, тауарлар кедендік рәсімдерге орналастырылған кезде олардың кедендік құны, кедендік қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін Комиссия айқындайтын ерекшеліктер ескеріле отырып, осы тарауға сәйкес айқындалады.
8. Тауарлардың кедендік құны Қазақстан Республикасында ұлттық валютада айқындалады. Егер тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде шетел валютасын ұлттық валютасына қайта есептеу талап етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кеден органы кедендік декларацияны тіркеу күні қолданылатын, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес белгіленетін валюта айырбастаудың нарықтық бағамы (бұдан әрі – валюталар бағамы) бойынша жүргізіледі.
9. Тауарлардың кедендік құнын айқындау тауарлардың еркін немесе жалған кедендік құнын пайдалануға негізделмеуі тиіс.
10. Тауарлардың кедендік құны және оны айқындауға қатысты мәліметтер дұрыс, саны жағынан айқындалған және құжатпен расталған ақпаратқа негізделуі тиіс.
11. Тауарлардың кедендік құнын айқындау рәсімдері жалпыға бірдей қолданылатын болуы, яғни тауарлардың жеткізілу көздерін, оның ішінде тауарлардың шығарылған жеріне, түріне, мәмілелерге қатысушыларға және басқа да факторларға қарай ерекшеленбеуге тиіс.
12. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау рәсімдері демпингке қарсы күресу мақсатында пайдаланылмауы тиіс.
13. Осы тараудың ережелері кеден органдарының тауарлардың кедендік құнын растау үшін табыс етілген кез келген өтініштің, құжаттың немесе декларацияның дұрыстығына немесе дәлділігіне көз жеткізу құқығын шектеу немесе күмән келтіру ретінде қарастырыла алмайды.
14. Тауарлардың кедендік құнын декларант айқындайды, ал осы Кодекстің 83-бабының 2-тармағына сәйкес және 135-бабының 3-тармағы ескеріле отырып, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын кеден органы есептеген жағдайда, тауарлардың кедендік құнын кеден органы айқындайды.

7. В случае, если товары, за исключением товаров, указанных в абзаце втором пункта 1 статьи 289 и абзаце втором пункта 1 статьи 298 настоящего Кодекса, помещенные под одну из таможенных процедур, предусмотренных настоящим Кодексом, помещаются под иную таможенную процедуру либо такую же таможенную процедуру, таможенной стоимостью таких товаров является таможенная стоимость товаров, определенная при их первом помещении под иную таможенную процедуру, чем указанные в пункте 3 настоящей статьи, а если в декларацию на товары были внесены изменения в части сведений о таможенной стоимости товаров, – таможенная стоимость товаров, определенная при внесении таких изменений.
Таможенная стоимость товаров при их помещении под таможенные процедуры, за исключением таможенной процедуры реэкспорта, для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада определяется в соответствии с настоящей главой с учетом особенностей, определяемых Комиссией.
8. Таможенная стоимость в Республике Казахстан определяется в национальной валюте. В случае, если при определении таможенной стоимости товаров требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту, такой пересчет производится по рыночному курсу обмена валют (далее – курс валют), устанавливаемому в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующему на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, если иное не установлено настоящим Кодексом.
9. Определение таможенной стоимости товаров не должно быть основано на использовании произвольной или фиктивной таможенной стоимости товаров.
10. Таможенная стоимость товаров и сведения, относящиеся к ее определению, должны основываться на достоверной, количественно определяемой и документально подтвержденной информации.
11. Процедуры определения таможенной стоимости товаров должны быть общеприменимыми, то есть не различаться в зависимости от источников поставки товаров, в том числе от происхождения товаров, вида товаров, участников сделки и других факторов.
12. Процедуры определения таможенной стоимости ввозимых товаров не должны использоваться в целях борьбы с демпингом.
13. Положения настоящей главы не могут рассматриваться как ограничивающие или ставящие под сомнение права таможенных органов убеждаться в достоверности или точности любого заявления, документа или декларации, представленных для подтверждения таможенной стоимости товаров.
14. Таможенная стоимость товаров определяется декларантом, а в случае, когда в соответствии с пунктом 2 статьи 83 и с учетом пункта 3 статьи 135 настоящего Кодекса таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются таможенным органом, таможенная стоимость товаров определяется таможенным органом.

15. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнының негізі барынша мүмкін болатын дәрежеде осы Кодекстің 66-бабында айқындалған мәнінде осы тауарлармен мәмілелер құны болуға тиіс.
Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын олармен жасалған мәмілелердің құны бойынша айқындау мүмкін болмаған жағдайда тауарлардың кедендік құны осы Кодекстің дәйекті түрде қолданылатын 68 және 69-баптарына сәйкес айқындалады. Бұл ретте осы Кодекстің 68 және 69-баптарына сәйкес келетін, әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін олардың құндық негізін негіздеп таңдау мақсатында кеден органы мен декларанттың арасында консультациялар жүргізуі мүмкін. Консультациялар процесінде кеден органы мен декларант Қазақстан Республикасының коммерциялық құпия туралы заңнамасы сақталған жағдайда олардың қолда бар ақпаратымен алмаса алады.
Консультациялар уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және мерзімде жүргізіледі.
Осы Кодекстің 68 және 69-баптарына сәйкес әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау мүмкін болмаған кезде тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін негіз ретінде осы Кодекстің 70-бабына сәйкес бағаланатын, бірдей немесе біртекті тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында сатылған баға не осы Кодекстің 71-бабына сәйкес тауарлардың есеп айырысу құны пайдаланылуы мүмкін. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде декларанттың аталған баптарды қолдану кезектілігін таңдауға құқығы бар.
Егер әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін осы Кодекстің 68, 69, 70, 71-баптарын қолдану мүмкін болмаған жағдайда, тауарлардың кедендік құнын айқындау осы Кодекстің 72-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Егер тауарларды кедендік декларациялау кезінде тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкету үшін сатылатын болуына орай мәміленің шарттарына сәйкес тауарларға декларацияны кеден органы тіркеу күніне онымен есеп айырысу үшін қажетті нақты мәліметтер қамтылған құжаттардың болмауына байланысты олардың кедендік құнының шамасын айқындау мүмкін болмаған жағдайда, тауарлардың кедендік құнының нақты шамасын айқындауды кейінге қалдыруға жол беріледі. Бұл жағдайда декларанттың қолда бар құжаттары мен мәліметтері (бұдан әрі осы бапта – тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасы) негізінде тауарлардың кедендік құнын айқындауға және мәлімдеуге, сондай-ақ тауарлардың кедендік құнының мәлімделген алдын ала шамасы негізге алына отырып, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу мен төлеуге жол беріледі.
Тауарлардың кедендік құнын кейінге қалдырып айқындау, оның ішінде тауарлардың кедендік құнын кейінге қалдырып айқындау жағдайларын қамтитын тәртібін, тауарлардың кедендік құнын кейінге қалдырып айқындауды пайдалану кезінде әкелінетін тауарлармен мәміленің құны жөніндегі әдісті қолдану ерекшеліктерін, тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасы туралы мәліметтерді мәлімдеу ерекшеліктерін, тауарлардың кедендік құнының нақты шамасын мәлімдеу тәртібі мен мерзімдерін, тауарлардың кедендік құнын бақылау ерекшеліктерін Комиссия айқындайды және Комиссияда көзделген жағдайларда уәкілетті органмен айқындалады.
Тауарлардың кедендік құнының нақты шамасы негізге алына отырып, қосымша есептелген кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу тауарлардың кедендік құнының нақты шамасын мәлімдеу мерзімінен кешіктірілмей жүргізіледі.

15. Основой таможенной стоимости ввозимых товаров должна быть в максимально возможной степени стоимость сделки с этими товарами в значении, определенном статьей 66 настоящего Кодекса.
В случае невозможности определения таможенной стоимости ввозимых товаров по стоимости сделки с ними таможенная стоимость товаров определяется в соответствии со статьями 68 и 69 настоящего Кодекса, применяемыми последовательно. При этом могут быть проведены консультации между таможенным органом и декларантом в целях обоснованного выбора стоимостной основы для определения таможенной стоимости ввозимых товаров, отвечающей статьям 68 и 69 настоящего Кодекса. В процессе консультаций таможенный орган и декларант могут обмениваться имеющейся у них информацией при условии соблюдения законодательства Республики Казахстан о коммерческой тайне.
Консультации проводятся в порядке и сроки, определенные уполномоченным органом.
При невозможности определения таможенной стоимости ввозимых товаров в соответствии со статьями 68 и 69 настоящего Кодекса в качестве основы для определения таможенной стоимости может использоваться либо цена, по которой оцениваемые, идентичные или однородные товары были проданы на таможенной территории Евразийского экономического союза, в соответствии со статьей 70 настоящего Кодекса, либо расчетная стоимость товаров в соответствии со статьей 71 настоящего Кодекса. Декларант имеет право выбрать очередность применения указанных статей при определении таможенной стоимости ввозимых товаров.
В случае, если для определения таможенной стоимости ввозимых товаров невозможно применить статьи 68, 69, 70, 71 настоящего Кодекса, определение таможенной стоимости товаров осуществляется в соответствии со статьей 72 настоящего Кодекса.
16. В случае, если при таможенном декларировании товаров точная величина их таможенной стоимости не может быть определена в связи с тем, что на дату регистрации таможенным органом декларации на товары в соответствии с условиями сделки, в соответствии с которой товары продаются для вывоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза, отсутствуют документы, содержащие точные сведения, необходимые для ее расчета, допускается отложить определение точной величины таможенной стоимости товаров. В этом случае допускаются определение и заявление таможенной стоимости товаров на основе имеющихся у декларанта документов и сведений (далее в настоящей статье – предварительная величина таможенной стоимости товаров), а также исчисление и уплата таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин исходя из заявленной предварительной величины таможенной стоимости товаров.
Порядок отложенного определения таможенной стоимости товаров, включающий в себя в том числе случаи отложенного определения таможенной стоимости товаров, особенности применения метода по стоимости сделки с ввозимыми товарами при использовании отложенного определения таможенной стоимости товаров, особенности заявления сведений о предварительной величине таможенной стоимости товаров, порядок и сроки заявления точной величины таможенной стоимости товаров, особенности контроля таможенной стоимости товаров, определяется Комиссией и уполномоченным органом в случаях, предусмотренных Комиссией.
Уплата таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, дополнительно начисленных исходя из точной величины таможенной стоимости товаров, производится не позднее срока заявления точной величины таможенной стоимости товаров.

17. Комиссия, 1994 жылғы Тарифтер мен сауда жөніндегі бас келісімнің VII бабының қолданылуы жөніндегі Келісімнің, оған түсіндірме ескертулерді, сондай-ақ Дүниежүзілік сауда ұйымының Кедендік бағалау комитеті және Дүниежүзілік кеден ұйымының Кедендік бағалау жөніндегі техникалық комитеті қабылдаған тауарлардың кедендік құны жөніндегі құжаттарды қоса алғанда, тиісті ережелері негізге алына отырып, әкелінетін тауарлардың кедендің құнын айқындау әдістерін қолдану кезінде осы тараудың ережелерін біркелкі қолдануды қамтамасыз етуге бағытталған актілерді қабылдайды.
18. Осы тараудың ережелері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты қолданылмайды.
19. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолдану мәселелері жөніндегі алдын ала шешімдер уәкілетті орган айқындаған жағдайларда қабылдануы мүмкін. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолдану мәселелері жөніндегі алдын ала шешім беру тәртібін, шарттары мен мерзімдерін, сондай-ақ осындай алдын ала шешімді қолдану тәртібі мен мерзімдерін уәкілетті орган белгілейді.
66-бап. Әкелінетін тауарлармен жасалған мәміленің құны жөніндегі әдіс (1-әдіс)
1. Әкелінетін тауарлардың кедендік құны олармен жасалған мәміленің құны болып табылады, яғни оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкету үшін сату кезінде осы тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын және:
1) мына:
тауарлардың қайта сатылуы мүмкін географиялық өңірді шектейтін;
тауарлардың құнына елеулі әсер етпейтін;
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілерінде немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шектеулерді қоспағанда, сатып алушының тауарларды пайдалануға және билік етуіне берілген құқықтарына қатысты шектеулердің жоқ болуы;
2) тауарлардың сатылуы немесе олардың бағасы тауарлар бағасына әсері сан жағынан айқындалуы мүмкін болмайтын, қандай да бір жағдайларға немесе міндеттемелерге тәуелді болмау;
3) осы Кодекстің 67-бабына сәйкес қосымша есептеулер жүргізуге болатын кездегіден басқа жағдайларда, кейін тауарларды сатудан, өзге әдіспен билік етуден немесе сатып алушының пайдалануынан түсетін кірістің немесе пайданың ешбір бөлігі сатушыға тікелей немесе жанама түрде тиесілі болмау;
4) сатып алушы және сатушы өзара байланысты тұлғалар болып табылмайтын немесе сатып алушы мен сатушы әкелінетін тауарлармен жасалатын мәміленің құны осы баптың 4-тармағына сәйкес кедендік мақсаттар үшін қолайлы болатындай өзара байланысты тұлғалар болып табылатын талаптары орындалған кезде осы Кодекстің 67-бабына сәйкес толықтырылған баға болып табылады.

17. Комиссией принимаются акты, направленные на обеспечение единообразного применения положений настоящей главы при применении методов определения таможенной стоимости ввозимых товаров, исходя из соответствующих положений Соглашения по применению статьи VII Генерального соглашения по тарифам и торговле 1994 года, включая пояснительные примечания к нему, а также документов по таможенной стоимости товаров, принятых Комитетом по таможенной оценке Всемирной торговой организации и Техническим комитетом по таможенной оценке Всемирной таможенной организации.
18. Положения настоящей главы не применяются в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза.
19. Предварительные решения по вопросам применения методов определения таможенной стоимости ввозимых товаров могут приниматься в случаях, определенных уполномоченным органом. Порядок, условия и сроки выдачи предварительного решения по вопросам применения методов определения таможенной стоимости ввозимых товаров, а также порядок и сроки применения такого предварительного решения устанавливаются уполномоченным органом.
Статья 66. Метод по стоимости сделки с ввозимыми товарами (метод 1)
1. Таможенной стоимостью ввозимых товаров является стоимость сделки с ними, то есть цена, фактически уплаченная или подлежащая уплате за эти товары при их продаже для вывоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и дополненная в соответствии со статьей 67 настоящего Кодекса, при выполнении следующих условий:
1) отсутствуют ограничения в отношении прав покупателя на пользование и распоряжение товарами, за исключением ограничений, которые:
ограничивают географический регион, в котором товары могут быть перепроданы;
существенно не влияют на стоимость товаров;
установлены актами органов Евразийского экономического союза или законодательством Республики Казахстан;
2) продажа товаров или их цена не зависит от каких-либо условий или обязательств, влияние которых на цену товаров не может быть количественно определено;
3) никакая часть дохода или выручки от последующей продажи, распоряжения иным способом или использования товаров покупателем не причитается прямо или косвенно продавцу, кроме случаев, когда в соответствии со статьей 67 настоящего Кодекса могут быть произведены дополнительные начисления;
4) покупатель и продавец не являются взаимосвязанными лицами, или покупатель и продавец являются взаимосвязанными лицами таким образом, что стоимость сделки с ввозимыми товарами приемлема для таможенных целей в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.

2. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген талаптардың ең болмаса біреуі орындалмаған жағдайда, іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын баға әкелінетін тауарлардың кедендік құнын анықтау үшін қолайлы болып табылмайды және 1-әдіс қолданылмайды.
3. Әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын баға сатып алушының тікелей сатушыға немесе сатушының пайдасына өзге тұлғаға жүзеге асырылған немесе жүзеге асыруға жататын осы тауарлар үшін барлық төлемдердің жалпы сомасы болып табылады. Бұл ретте төлемдер, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған кез келген нысанда тікелей немесе жанама жүзеге асырылуы мүмкін.
Егер декларацияланатын тауарлар бір мәміле шеңберінде сатып алынған осындай тауарлардың көп мөлшерінің бір бөлігі болып табылған жағдайда, декларацияланатын тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын баға декларацияланатын тауарлар саны мен сатып алынған тауарлардың жалпы санының арақатынасындағы арақатынаста (пропорцияда) айқындалады.
4. Сатушы мен сатып алушының арасындағы өзара байланыс фактісі әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін қолайлы болмайтын мәміленің құнын мойындау үшін өздігінен негіз болып табылмауға тиіс. Бұл жағдайда сатылымға ілеспе мән-жайларға талдау жасалуға тиіс. Егер көрсетілген өзара байланыс іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға әсер етпесе, мәміленің құны әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін қолайлы деп танылады.
5. Егер сатушы мен сатып алушы өзара байланысты тұлғалар болып табылған жағдайда және бұл ретте декларант табыс еткен немесе өзге тәсілмен кеден органы алған ақпараттың негізінде кеден органы сатушы мен сатып алушы арасындағы өзара байланыс іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға әсер ететін белгілерді анықтаса, онда кеден органы бұл белгілер туралы жазбаша немесе электрондық нысанда декларантқа хабарлайды. Бұл жағдайда кеден органы кедендік бақылау, оның ішінде сатылымға ілеспе мән-жайларға талдау жүргізеді. Декларанттың іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға сатушы мен сатып алушының арасындағы өзара байланысының әсері жоқ екенін мына тәсілердің бірімен:
1) қосымша құжаттар мен (оның ішінде кеден органы қосымша сұратқан) сатылымға ілеспе мән-жайларды сипаттайтын (көрсететін) мәліметтерді табыс ету тәсілімен дәлелдеуге құқығы бар. Іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға сатушы мен сатып алушының арасындағы өзара байланыстың әсерін анықтау мақсатында кеден органы сатылымға ілеспе мән-жайларға талдау жүргізу кезінде, сатып алушы мен сатушы өзінің коммерциялық қарым-қатынастарын ұйымдастыратын тәсілді қоса алғанда, мәмленің барлық шарттарын және қарастырылып отырған баға қалай белгіленгенін қарастырады. Егер жүргізілген талдаудың нәтижесінде кеден органы, сатушы мен сатып алушы өзара байланысты тұлғалар бола отырып, тауарларды сол талаптармен, оның ішінде егер олар өзара байланысты тұлғалар болып табылмағандығы сияқты, салыстырмалы бағалармен (яғни сол деңгейдегі бағалармен) өзара сатса және сатып алса, бұл факті сатып алушы және сатушы арасындағы өзара байланыс іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға әсер етпеуінің дәлелі болып табылады;

2. В случае, если хотя бы одно из условий, указанных в пункте 1 настоящей статьи, не выполняется, цена, фактически уплаченная или подлежащая уплате, не является приемлемой для определения таможенной стоимости товаров и метод 1 не применяется.
3. Ценой, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары, является общая сумма всех платежей за эти товары, осуществленных или подлежащих осуществлению покупателем непосредственно продавцу или иному лицу в пользу продавца. При этом платежи могут быть осуществлены прямо или косвенно в любой форме, не запрещенной законодательством Республики Казахстан.
В случае, если декларируемые товары являются частью большего количества таких же товаров, приобретенных в рамках одной сделки, цена, фактически уплаченная или подлежащая уплате за декларируемые товары, определяется в том же соотношении (пропорции), в каком соотносятся количество декларируемых товаров и общее количество приобретенных товаров.
4. Факт взаимосвязи между продавцом и покупателем сам по себе не должен являться основанием для признания стоимости сделки неприемлемой для определения таможенной стоимости товаров. В этом случае должны быть проанализированы сопутствующие продаже обстоятельства. Если указанная взаимосвязь не повлияла на цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате, стоимость сделки признается приемлемой для определения таможенной стоимости ввозимых товаров.
5. В случае, если продавец и покупатель являются взаимосвязанными лицами и при этом на основе информации, представленной декларантом или полученной таможенным органом иным способом, таможенный орган обнаружит признаки того, что взаимосвязь между продавцом и покупателем повлияла на цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате, то таможенный орган в письменной или электронной форме сообщает декларанту об этих признаках. В этом случае таможенный орган проводит таможенный контроль, в том числе анализ сопутствующих продаже обстоятельств. Декларант имеет право доказать отсутствие влияния взаимосвязи между продавцом и покупателем на цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате, одним из следующих способов:
1) представление дополнительных документов и сведений (в том числе дополнительно запрошенных таможенным органом), характеризующих (отражающих) сопутствующие продаже обстоятельства. В целях определения влияния взаимосвязи между продавцом и покупателем на цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате, таможенный орган при проведении анализа сопутствующих продаже обстоятельств рассматривает все условия сделки, включая способ, которым покупатель и продавец организуют свои коммерческие отношения, и то, как была установлена рассматриваемая цена. В случае, если в результате проведенного анализа таможенный орган установил, что покупатель и продавец, являясь взаимосвязанными лицами, взаимно продают и покупают товары на тех же условиях, в том числе по сопоставимым ценам (то есть по ценам того же уровня), как если бы они не являлись взаимосвязанными лицами, то этот факт является доказательством, что взаимосвязь между продавцом и покупателем не повлияла на цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате;

2) әкелінетін тауарлармен мәміленің құны тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген сол немесе соған сәйкес уақыт кезеңінде орын алған мынадай тексеру шамаларының біріне:
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкету үшін сатушымен өзара байланысты тұлғалар болып табылмайтын сатып алушыларға осындай тауарларды сату кезінде бірдей немесе біртекті тауарлармен мәміленің құны;
осы Кодекстің 70-бабына сәйкес айқындалған бірдей немесе біртекті тауарлардың кедендік құны;
осы Кодекстің 71-бабына сәйкес айқындалған бірдей немесе біртекті тауарлардың кедендік құнын тексеру шамаларына жақын екенін растайтын құжаттар мен мәліметтерді табыс ету тәсілімен дәлелдеуге құқығы бар;
6. Егер кеден органында осы баптың 5-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тексеру шамаларының бірі әкелінетін тауарлармен мәміленің құнына жақын екені туралы жеткілікті ақпарат болса, ол декларанттан әкелінетін тауарлармен мәміленің құнын осы тексеру шамасына жақын екенін дәлелдейтін қосымша ақпарат сұратуға тиіс емес.
7. Кеден органы осы баптың 5-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген тексеру шамаларын әкелінетін тауарлармен мәміленің құнымен салыстыру жүргізу кезінде декларант табыс еткен, сатылымның коммерциялық деңгейлеріндегі, тауарлар санындағы, осы Кодекстің 67-бабында көрсетілген қосымша есептердегі айырмашылықтар туралы, сондай-ақ әдетте сатушы мен сатып алушы өзара байланысты тұлғалар болған кезде, сатылымдар кезінде сатушы шегетін шығындармен салыстырғанда сатушы мен сатып алушы өзара байланысты тұлғалар болып табылмаған кезіндегі сатылымдар кезінде сатушы шегетін шығындардағы айырмашылықтар туралы мәліметтерді ескереді.
8. Осы баптың 5-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген тексеру шамалары декларанттың бастамасымен және осы баптың 7-тармағына сәйкес салыстыру мақсатында ғана пайдаланылады және әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін негіз ретінде қолданыла алмайды.
9. Әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын баға Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты, осыған байланысты сатып алушының сатушыға аударатын дивидендтер немесе өзге де төлемдер, егер олар әкелінетін тауарлармен байланысты болмаса, әкелінетін тауарлардың кедендік құнына енгізілмейді.
10. Онда ақпараты бар ақпарат жеткізгіштерін (қағаз, электрондық немесе басқа) Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағына әкелу кезінде кедендік құнға, мәміле пәні көрсетілген жеткізгіштердегі ақпарат болып табылатын жағдайларды қоспағанда, осы ақпарат жеткізгішінің құны ғана қосылады.

2) представление документов и сведений, подтверждающих, что стоимость сделки с ввозимыми товарами близка к одной из следующих проверочных величин, имеющих место в тот же или соответствующий ему период времени, в который товары ввезены на таможенную территорию Евразийского экономического союза:
стоимость сделки с идентичными или однородными товарами;
при продажах таких товаров покупателям, не являющимся взаимосвязанными с продавцом лицами, для вывоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
таможенная стоимость идентичных или однородных товаров, определенная в соответствии со статьей 70 настоящего Кодекса;
таможенная стоимость идентичных или однородных товаров, определенная в соответствии со статьей 71 настоящего Кодекса.
6. Если таможенный орган имеет достаточную информацию о том, что одна из проверочных величин, указанных в подпункте 2) пункта 5 настоящей статьи, близка к стоимости сделки с ввозимыми товарами, он не должен запрашивать у декларанта дополнительно информацию, доказывающую, что стоимость сделки с ввозимыми товарами близка к этой проверочной величине.
7. При проведении таможенным органом сравнения проверочных величин, указанных в подпункте 2) пункта 5 настоящей статьи, со стоимостью сделки с ввозимыми товарами учитываются представленные декларантом сведения о различиях в коммерческих уровнях продажи, в количестве товаров, в дополнительных начислениях, указанных в статье 67 настоящего Кодекса, а также о различиях в расходах, которые обычно несет продавец при продажах, когда продавец и покупатель не являются взаимосвязанными лицами, по сравнению с расходами, которые несет продавец при продажах, когда продавец и покупатель являются взаимосвязанными лицами.
8. Проверочные величины, указанные в подпункте 2) пункта 5 настоящей статьи, используются по инициативе декларанта и исключительно в целях сравнения в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи и не могут быть использованы в качестве основы для определения таможенной стоимости товаров.
9. Цена, фактически уплаченная или подлежащая уплате за ввозимые товары, относится к товарам, перемещаемым через таможенную границу Евразийского экономического союза, в связи с чем, перечисляемые покупателем продавцу дивидендов или иных платежей в случае, если они не связаны с ввозимыми товарами, не является частью таможенной стоимости.
10. При ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза носителей информации (бумажный, электронный или другой) с содержащейся на них информацией в таможенную стоимость включается только стоимость носителя этой информации, за исключением случаев, когда предметом сделки является информация, содержащаяся на указанных носителях.

67-бап. Әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға қосымша есептеулер
1. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын олармен жасалған мәміленің құны бойынша анықтау кезінде осы тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға мынадай қосымша есептеулер қосылады:
1) сатып алушы жүзеге асырған немесе жүзеге асыратын, бірақ:
сатып алушы өзінің агентінің (делдалдың) табыс етуі бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерге әкелінетін тауарларды сатып алуға байланысты қызмет көрсеткені үшін өзінің агентіне (делдалға) төлейтін, сатып алғаны үшін сыйақыны қоспағанда, делдалдарға (агенттерге) берілетін сыйақы және брокерлерге берілетін сыйақы;
егер кедендік мақсаттар үшін ол әкелінетін тауарлармен біртұтас ретінде қарастырылса, ыдысқа жұмсалған шығыстар;
әкелінетін тауарлар орамасына жұмсалған шығыстар, оның ішінде орама материалдарының және орау жұмыстардың құны жататын әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға енгізілмеген мөлшердегі шығыстар;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкету үшін әкелінетін тауарларды өндірумен және сатумен байланысты пайдалану үшін сатып алушы тікелей немесе жанама түрде тегін немесе төмендетілген бағамен, іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға енгізілмеген мөлшерде берілген мынадай тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің тиісті түрде бөлінген құны:
әкелінетін тауарлар өндірілген (тұратын) шикізат, материалдар, детальдар, жартылай фабрикаттар мен өзге де тауарлар;
әкелінетін тауарларды өндіру кезінде пайдаланылған құралдар, мөртабандар, нысандар мен өзге де ұқсас тауарлар;
әкелінетін тауарларды өндіру кезінде жұмсалған материалдар;
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс орындалған және әкелінетін тауарларды өндіру үшін қажетті жобалау, әзірлеу, инженерлік, конструкторлық жұмыс, көркемдік әрлеу, дизайн, эскиздер мен сызбалар;
3) тікелей немесе жанама түрде сатушыға тиесілі, әкелінетін тауарларды пайдалану немесе өзге тәсілмен кейін сату, билік ету нәтижесінде алынған кірістің (пайданың) бір бөлігі;
4) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына мұндай тауарларды әкелу орнына дейін, ал егер Комиссия тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне және осындай тасудың (тасымалдаудың) ерекшеліктеріне қарай өзге орындарды айқындаса – Комиссия айқындаған орынға дейін әкелінетін тауарларды тасуға (тасымалдауға) жұмсалған шығыстар;
5) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына мұндай тауарларды әкелу орнына дейін, ал егер Комиссия тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне және осындай тасудың (тасымалдаудың) ерекшеліктеріне қарай өзге орындарды айқындаса – Комиссия айқындаған орынға дейін әкелінетін тауарларды тиеу, түсіру немесе қайта тиеу және оларды тасуға (тасымалдауға) байланысты өзге операцияларды жасауға жұмсалған шығыстар;

Статья 67. Дополнительные начисления к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары
1. При определении таможенной стоимости ввозимых товаров по стоимости сделки с ними к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за эти товары, добавляются следующие дополнительные начисления:
1) расходы в размере, в котором они осуществлены или подлежат осуществлению покупателем, но не включены в цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате за ввозимые товары, к которым относятся:
вознаграждение посредникам (агентам) и вознаграждение брокерам, за исключением вознаграждения за закупку, уплачиваемого покупателем своему агенту (посреднику) за оказание услуг по его представлению за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза услуг, связанных с покупкой ввозимых товаров;
расходы на тару, если для целей таможенных целей она рассматривается как единое целое с ввозимыми товарами;
расходы на упаковку ввозимых товаров, в том числе стоимость упаковочных материалов и работ по упаковке;
2) соответствующим образом распределенная стоимость следующих товаров и услуг, прямо или косвенно предоставленных покупателем бесплатно или по сниженной цене для использования в связи с производством и продажей ввозимых товаров для вывоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза, в размере, не включенном в цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате за ввозимые товары:
сырье, материалы, детали, полуфабрикаты и иные товары, из которых произведены (состоят) ввозимые товары;
инструменты, штампы, формы и иные подобные товары, использованные при производстве ввозимых товаров;
материалы, израсходованные при производстве ввозимых товаров;
проектирование, разработка, инженерная, конструкторская работа, художественное оформление, дизайн, эскизы и чертежи, выполненные вне таможенной территории Евразийского экономического союза и необходимые для производства ввозимых товаров;
3) часть дохода (выручки), полученного в результате последующей продажи, распоряжения иным способом или использования ввозимых товаров, которая прямо или косвенно причитается продавцу;
4) расходы на перевозку (транспортировку) ввозимых товаров до места прибытия таких товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, а если Комиссией в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, и особенностей такой перевозки (транспортировки) определены иные места, - до места, определенного Комиссией;
5) расходы на погрузку, разгрузку или перегрузку ввозимых товаров и проведение иных операций, связанных с их перевозкой (транспортировкой) до места прибытия таких товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, а если Комиссией в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, и особенностей такой перевозки (транспортировки) определены иные места, - до места, определенного Комиссией;

6) осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген операцияларды жасауға байланысты сақтандыру шығыстары;
7) роялтиді, әкелінетін тауарларға қатысты және осы тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға енгізілмеген мөлшерде, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкету үшін әкелінетін тауарларды сатудың шарттары ретінде сатып алушы тікелей немесе жанама түрде жүргізген немесе жүргізуі тиіс патенттер, тауар белгілері, авторлық құқықтары үшін төлемдерді қоса алғанда, зияткерлік меншік объектілерін пайдаланғаны үшін лицензиялық және өзге ұқсас төлемдер.
Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде іс жүзінде төленген немесе төлеуге жататын бағаға:
а) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларды қайта жаңғырту (тираждау) құқығына төлемдер;
б) әкелінетін тауарларды, егер мұндай төлемдер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкету үшін әкелінетін тауарларды сатудың шарты болып табылмаса, бөлу немесе қайта сату құқығы үшін төлемдер қосылмауға тиіс.
2. Әкелінетін тауарлардың кедендік құны, олар іс жүзінде төленген немесе төлеуге жататын бағадан бөлінген жағдайда, декларант мәлімдеген және ол құжаттама түрінде растаған:
1) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелгеннен кейін жүргізілетін құрылысқа, осындай өнеркәсіптік қондырғылар, машиналар немесе жабдық сияқты тауарларды салуға, жинақтауға, монтаждауға, қызмет көрсетуге немесе техникалық көмек көрсетуге жұмсалатын шығыстарды;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша мұндай тауарларды келген орнынан, ал егер Комиссия тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне және осындай тасудың (тасымалдаудың) ерекшеліктеріне қарай өзге орындарды айқындаса – Комиссия айқындаған орыннан әкелінетін тауарларды тасуға (тасымалдауға) жұмсалған шығыстарды;
3) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларды сатуға байланысты төленетін баждарды, салықтар мен алымдарды қамтымауға тиіс.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға қосымша есептеулер дұрыс, саны жағынан айқындалатын және құжаттамалық расталған ақпараттың негізінде жүргізіледі. Мұндай ақпарат болмаған кезде 1-әдіс қолданылмайды.
4. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде осы баптың 1-тармағында көрсетілгеннен басқа, мұндай тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға қосымша есептеулер жүргізілмейді.

6) расходы на страхование в связи с операциями, указанными в подпунктах 4) и 5) настоящего пункта;
7) лицензионные и иные подобные платежи за использование объектов интеллектуальной собственности, включая роялти, платежи за патенты, товарные знаки, авторские права, которые относятся к ввозимым товарам и которые прямо или косвенно произвел или должен произвести покупатель в качестве условия продажи ввозимых товаров для вывоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза, в размере, не включенном в цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате за эти товары.
При определении таможенной стоимости ввозимых товаров не должны добавляться к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате:
а) платежи за право на воспроизведение (тиражирование) ввозимых товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза;
б) платежи за право распределения или перепродажи ввозимых товаров, если такие платежи не являются условием продажи ввозимых товаров для вывоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
2. Таможенная стоимость ввозимых товаров не должна включать следующие расходы при условии, что они выделены из цены, фактически уплаченной или подлежащей уплате, заявлены декларантом и подтверждены им документально:
1) расходы на производимые после ввоза товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза строительство, возведение, сборку, монтаж, обслуживание или оказание технического содействия в отношении таких товаров, как промышленные установки, машины или оборудование;
2) расходы на перевозку (транспортировку) ввозимых товаров по таможенной территории Евразийского экономического союза от места прибытия таких товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, а если Комиссией в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, и особенностей такой перевозки (транспортировки) определены иные места, - до места, определенного Комиссией;
3) пошлины, налоги и сборы, уплачиваемые в связи с ввозом товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза или продажей ввозимых товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза.
3. Указанные в пункте 1 настоящей статьи дополнительные начисления к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары, производятся на основании достоверной, количественно определяемой и документально подтвержденной информации. При отсутствии такой информации метод 1 не применяется.
4. При определении таможенной стоимости ввозимых товаров дополнительные начисления к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за такие товары, кроме указанных в пункте 1 настоящей статьи, не производятся.

5. Әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға қосымша есептеулер жүзеге асырылған кезде:
1) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген тауарлар құнын бөлу осы құнның бәрін тауарлардың бірінші партиясының кедендік құнына немесе декларант айқындаған декларацияланатын тауарлардың санынан кем болмауға тиіс өзге тауарлар санының кедендік құнына жатқызу жолымен жүргізіледі. Мұндай бөлу декларанттың қолындағы құжаттарға байланысты және жалпыға бірдей қабылданған бухгалтерлік есепке алу қағидаттарына сәйкес нақты жағдайларға қолданылатын ақылға сыйымды әдіспен жүргізілуге тиіс. Бұл ретте көрсетілген тауарлардың құны ретінде, егер сатып алушы тауарларды сатып алушымен өзара байланысты тұлға болып табылмайтын сатушыдан сатып алса, оларды сатып алуға жұмсалған шығыстар, не егер тауарды сатып алушы өндірсе, оларды дайындауға жұмсалған шығыстар танылады. Егер көрсетілген тауарларды бұрын сатып алушы оларды сатып алғанына немесе өндіргеніне қарамастан пайдаланған жағдайда, сатып алудың немесе өндірудің бастапқы бағасы олардың пайдаланылуын ескере отырып, осы тауарлардың құнын алу (айқындау) мақсатында азайтылуға тиіс;
2) сатып алушы берген немесе осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген, сатып алушы сатып алған немесе жалға алған тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге қатысты қосымша есептеулер осындай тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға немесе жалдауға жұмсалған шығыстар бөлігінде жүзеге асырылады. Егер сатып алушы қоғам иелігіндегі, яғни мемлекеттік немесе жеке меншіктегі тауарларды берсе, қосымша есептеулер осындай тауарлардың көшірмелерін алу құны (шығыстары) бөлігінде жүзеге асырылады.
6. Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген қосымша есептеулер жүзеге асырылған кезде, тікелей тауарлардың құнынан басқа оларды сатушыға беруге (жеткізуге) байланысты барлық шығыстар, егер осылай көзделген болса, оларды қайтаруды қоса алғанда, ескеріледі.
68-бап. Бірдей тауарлармен мәміле құны бойынша әдіс (2-әдіс)
1. Егер әкелінетін тауарлардың кедендік құнын Кодекстің 66-бабына сәйкес айқындауға болмайтын болса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкету үшін сатылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына бағаланатын тауарлар сияқты сол немесе оған сәйкес келетін уақыт кезеңінде, бірақ бағаланатын тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелгенге дейін күнтізбелік тоқсан күннен ерте емес кезеңде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген бірдей тауарлармен мәміленің құны мұндай тауарлардың кедендік құны болып табылады.
Бірдей тауарлармен мәміленің құны осы Кодекстің 66-бабына сәйкес айқындалған және кеден органы қабылданған осы тауарлардың кедендік құны болып табылады.
Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде осы бапқа сәйкес сол коммерциялық деңгейде және мәні бойынша бағаланатын тауарлар сияқты мөлшерде сатылған бірдей тауарлармен мәміленің құны пайдаланылады.
Егер ондай сатылымдар анықталмаса, сатылымның коммерциялық деңгейіндегі және (немесе) тауарлар санындағы айырмашылықтар ескерілетін тиісті түзетумен өзге коммерциялық деңгейде және (немесе) өзге мөлшерлерде сатылған бірдей тауарлармен мәміленің құны пайдаланылады.
Көрсетілген түзету бірдей тауарлармен мәміле құнын ұлғайтуға немесе азайтуға әкелетініне қарамастан түзетудің негізділігі мен нақтылығын құжаттамалық растайтын мәліметтер негізінде жүзеге асырылады.
Мұндай мәліметтер болмаған кезде бағаланатын тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін бірдей тауарлармен мәміле құны бойынша әдіс пайдаланылмайды.

5. При осуществлении дополнительных начислений к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары:
1) распределение стоимости товаров, указанных в абзаце третьем подпункта 2) пункта 1 настоящей статьи, может осуществляться путем отнесения всей этой стоимости к таможенной стоимости первой партии товаров или к таможенной стоимости иного, определенного декларантом, количества товаров, которое не может быть меньше количества декларируемых товаров. Такое распределение должно производиться разумным способом, применимым к конкретным обстоятельствам, в зависимости от имеющихся у декларанта документов и в соответствии с общепринятыми принципами бухгалтерского учета. При этом стоимостью указанных товаров признаются расходы на их приобретение, если покупатель приобрел товары у продавца, не являющегося взаимосвязанным с покупателем лицом, либо расходы на их изготовление, если товары произведены покупателем. В случае, если указанные товары ранее использовались покупателем, независимо от того, были ли они приобретены или произведены этим покупателем, исходная цена приобретения или производства подлежит уменьшению в целях получения (определения) стоимости этих товаров с учетом их использования;
2) в отношении предоставленных покупателем и указанных в абзаце пятом подпункта 2) пункта 1 настоящей статьи товаров и услуг, которые были приобретены или арендованы покупателем, дополнительные начисления осуществляются в части расходов на приобретение или аренду таких товаров и услуг. Если покупателем предоставлены товары, находящиеся в общественном владении, то есть в государственной или частной собственности, дополнительные начисления осуществляются в части стоимости (издержек) получения копий таких товаров.
6. При осуществлении дополнительных начислений, указанных в подпункте 2 пункта 1 настоящей статьи, помимо стоимости непосредственно товаров учитываются все расходы, связанные с предоставлением (доставкой) их продавцу, включая их возврат, если таковой предусмотрен.
Статья 68. Метод по стоимости сделки с идентичными товарами (метод 2)
1. В случае, если таможенная стоимость ввозимых товаров не может быть определена в соответствии со статьей 66 настоящего Кодекса, таможенной стоимостью таких товаров является стоимость сделки с идентичными товарами, проданными для вывоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и ввезенными на таможенную территорию Евразийского экономического союза в тот же или в соответствующий ему период времени, что и оцениваемые товары, но не ранее чем за девяноста календарных дней до ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза оцениваемых товаров.
Стоимостью сделки с идентичными товарами является таможенная стоимость этих товаров, определенная в соответствии со статьей 66 настоящего Кодекса и принятая таможенным органом.
При определении таможенной стоимости ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей используется стоимость сделки с идентичными товарами, проданными на том же коммерческом уровне и по существу в том же количестве, что и оцениваемые товары.
В случае, если такие продажи не выявлены, используется стоимость сделки с идентичными товарами, проданными на ином коммерческом уровне и (или) в иных количествах, с соответствующей поправкой, учитывающей различия в коммерческом уровне продажи и (или) в количестве товаров.
Указанная поправка осуществляется на основе сведений, документально подтверждающих обоснованность и точность корректировки, независимо от того, приводит она к увеличению или уменьшению стоимости сделки с идентичными товарами.
При отсутствии таких сведений метод по стоимости сделки с идентичными товарами для определения таможенной стоимости оцениваемых товаров не используется.

2. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде осы бапқа сәйкес, қажет болса, бірдей тауарлар тасымалданатын (тасылатын) қашықтықтардағы және тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көлік түрлеріндегі айырмашылықтарға негізделген бағаланатын және бірдей тауарларға қатысты осы Кодекстің 67-бабының 1-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген елеулі айырмашылықты есепке алу үшін бірдей тауарлармен мәміле құнына түзету жүргізіледі.
3. Егер осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес түзетулер есебінен бірдей тауарлармен мәміленің біреуден артық құны анықталған жағдайда, әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін олардың ең төмен бағасы қолданылады.
69-бап. Біртекті тауарлармен мәміле құны бойынша әдіс (3-әдіс)
1. Егер әкелінетін тауарлардың кедендік құнын осы Кодекстің 66 және 68-баптарына сәйкес айқындауға болмайтын болса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкету үшін сатылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына бағаланатын тауарлар сияқты сол немесе оған сәйкес келетін уақыт кезеңінде, бірақ бағаланатын тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелгенге дейін күнтізбелік тоқсан күннен ерте емес кезеңде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген біртекті тауарлармен мәміленің құны мұндай тауарлардың кедендік құны болып табылады.
Біртекті тауарлармен мәміленің құны осы Кодекстің 66-бабына сәйкес айқындалған және кеден органы қабылдаған осы тауарлардың кедендік құны болып табылады.
Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде осы бапқа сәйкес сол коммерциялық деңгейде және мәні бойынша бағаланатын тауарлар сияқты мөлшерде сатылған біртекті тауарлармен мәміле құны пайдаланылады.
Егер ондай сатылымдар анықталмаса, сатылымның коммерциялық деңгейінде және (немесе) тауарлар санындағы айырмашылықтар ескерілетін тиісті түзетумен, өзге коммерциялық деңгейде және (немесе) өзге мөлшерде сатылған біртекті тауарлармен мәміле құны пайдаланылады.
Көрсетілген түзету біртекті тауарлармен мәміле құнын ұлғайтуға немесе азайтуға әкелетініне қарамастан түзетудің негізділігі мен нақтылығын құжаттамалық растайтын мәліметтер негізінде жүзеге асырылады. Мұндай мәліметтер болмаған кезде бағаланатын тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін біртекті тауарлармен мәміле құны бойынша әдіс пайдаланылмайды.
2. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде осы бапқа сәйкес, қажет болса, біртекті тауарлар тасымалданатын (тасылатын) қашықтықтардағы және тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көлік түрлеріндегі айырмашылықтарға негізделген бағаланатын және біртекті тауарларға қатысты осы Кодекстің 67-бабының 1-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген елеулі айырмашылықты есепке алу үшін біртекті тауарлармен мәміле құнына түзету жүргізіледі.

2. При определении таможенной стоимости ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей при необходимости производится поправка к стоимости сделки с идентичными товарами для учета значительной разницы в указанных в подпунктах 4), 5) и 6) пункта 1 статьи 67 настоящего Кодекса расходах в отношении оцениваемых и идентичных товаров, обусловленной различиями в расстояниях, на которые они перевозятся (транспортируются), и в видах транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров.
3. В случае, если выявлено более одной стоимости сделки с идентичными товарами с учетом поправок в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи, для определения таможенной стоимости ввозимых товаров применяется самая низкая из них.
Статья 69. Метод по стоимости сделки с однородными товарами (метод 3)
1. В случае, если таможенная стоимость ввозимых товаров не может быть определена в соответствии со статьями 66 и 68 настоящего Кодекса, таможенной стоимостью таких товаров является стоимость сделки с однородными товарами, проданными для вывоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и ввезенными на таможенную территорию Евразийского экономического союза в тот же или в соответствующий ему период времени, что и оцениваемые товары, но не ранее чем за девяноста календарных дней до ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза оцениваемых товаров.
Стоимостью сделки с однородными товарами является таможенная стоимость этих товаров, определенная в соответствии со статьей 66 настоящего Кодекса и принятая таможенным органом.
При определении таможенной стоимости ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей используется стоимость сделки с однородными товарами, проданными на том же коммерческом уровне и по существу в том же количестве, что и оцениваемые товары.
В случае, если такие продажи не выявлены, используется стоимость сделки с однородными товарами, проданными на ином коммерческом уровне и (или) в иных количествах, с соответствующей поправкой, учитывающей различия в коммерческом уровне продажи и (или) в количестве товаров.
Указанная поправка осуществляется на основе сведений, документально подтверждающих обоснованность и точность корректировки, независимо от того, приводит она к увеличению или уменьшению стоимости сделки с однородными товарами. При отсутствии таких сведений метод по стоимости сделки с однородными товарами для определения таможенной стоимости оцениваемых товаров не используется.
2. При определении таможенной стоимости ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей при необходимости производится поправка к стоимости сделки с однородными товарами для учета значительной разницы в указанных в подпунктах 4, 5 и 6 пункта 1 статьи 67 настоящего Кодекса расходах в отношении оцениваемых и однородных товаров, обусловленной различиями в расстояниях, на которые они перевозятся (транспортируются), и в видах транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров.

3. Егер осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес түзетулер есебінен біртекті тауарлармен мәміленің біреуден артық құны анықталған жағдайда, әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін олардың ең төмен бағасы қолданылады.
70-бап. Шегеру әдісі (4-әдіс)
1. Егер әкелінетін тауарлардың кедендік құны осы Кодекстің 66, 68 және 69-баптарына сәйкес айқындауға болмайтын болса, декларанттың өтініші бойынша осы Кодекстің осы бабының және 71-бабының қолданылу кезектілігі өзгертілген жағдайларды қоспағанда, мұндай тауарлардың кедендік құны осы бапқа сәйкес айқындалады.
2. Егер бағаланатын тауарлар не бағаланатынмен бірдей немесе бағаланатындармен біртекті тауарлар олар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген күйінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында сатылған жағдайда, мынадай сомалар:
1) делдалға (агентке) әдетте төленетін немесе төленуге тиіс сыйықы, не әдетте Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында сол кластың немесе түрдегі тауарларды сатуға байланысты орын алған мөлшерде, әдетте пайда табу және ортақ шығыстарды (коммерциялық және басқарушылық шығыстарды) жабу үшін жүргізілетін бағаға үстемеақы;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында жүзеге асырылған тасуға (тасымалдауға), сақтандыруға жұмсалған әдеттегі шығыстар және өзге де осындай операциялармен байланысты шығыстар;
3) тауарларды Қазақстан Республикасына әкелумен және (немесе) сатумен байланысты төлеуге жататын осы Кодексте және Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген кедендік баждар, салықтар және бюджетке басқа да міндетті төлемдер шегерілген жағдайда, әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін негіз ретінде, бағаланатын тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген сол немесе оған сәйкес уақыт кезеңінде мұндай сатуды жүзеге асыратын, өзара байланысты тұлғаларға бағаланатын тауарларды не бағаланатынмен бірдей немесе бағаланатындармен біртекті тауарлардың ең көп жиынтық мөлшері сатылатын тауар бірлігінің бағасы қабылданады.
3. Егер бағаланатын да, бағаланатынмен бірдей де, бағаланатынмен біртекті де тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген сол немесе оған сәйкес уақыт кезеңінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында сатылмаған жағдайда, мұндай тауарлардың кедендік құны, олар бойынша тиісінше бағаланатын немесе бірдей, немесе біртекті тауарлар, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу күніне қатысты ең ерте күнге, бірақ осы күннен кейін күнтізбелік тоқсан күн өткен соң кешіктірілмей тауарлар сол әкелінген күйінде, тауар бірлігі үшін баға белгілеуге жеткілікті мөлшерде, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында сатылатын тауар бірлігі бағасы негізінде айқындалады.

3. В случае, если выявлено более одной стоимости сделки с однородными товарами с учетом поправок в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи, для определения таможенной стоимости ввозимых товаров применяется самая низкая из них.
Статья 70. Метод вычитания (метод 4)
1. В случае, если таможенная стоимость ввозимых товаров не может быть определена в соответствии со статьями 66, 68 и 69 настоящего Кодекса, таможенная стоимость таких товаров определяется в соответствии с настоящей статьей, за исключением случаев, когда по заявлению декларанта очередность применения настоящей статьи и статьи 71 настоящего Кодекса может быть изменена.
2. В случае, если оцениваемые товары либо идентичные или однородные с оцениваемыми товары продаются на таможенной территории Евразийского экономического союза в том же состоянии, в котором они были ввезены на таможенную территорию Евразийского экономического союза, в качестве основы для определения таможенной стоимости ввозимых товаров принимается цена единицы товара, по которой наибольшее совокупное количество оцениваемых товаров либо идентичных или однородных с оцениваемыми товаров продается лицам, не являющимся взаимосвязанными с лицами, осуществляющими такую продажу на таможенной территории Евразийского экономического союза, в тот же или в соответствующий ему период времени, в который оцениваемые товары ввезены на таможенную территорию Евразийского экономического союза, при условии вычета следующих сумм:
1) вознаграждение посреднику (агенту), обычно выплачиваемое или подлежащее выплате, либо надбавка к цене, обычно производимая для получения прибыли и покрытия общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) в размерах, обычно имеющих место в связи с продажей на таможенной территории Евразийского экономического союза товаров того же класса или вида;
2) обычные расходы на осуществленные на таможенной территории Евразийского экономического союза перевозку (транспортировку), страхование и иные связанные с такими операциями расходы;
3) таможенные платежи, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, установленные настоящим Кодексом и налоговым законодательством Республики Казахстан, подлежащие уплате в связи с ввозом и (или) продажей товаров на территории Республики Казахстан.
3. В случае, если ни оцениваемые, ни идентичные с оцениваемыми, ни однородные с оцениваемыми товары не продаются на таможенной территории Евразийского экономического союза в тот же или в соответствующий ему период времени, в который оцениваемые товары ввезены на таможенную территорию Евразийского экономического союза, таможенная стоимость таких товаров определяется на основе цены единицы товара, по которой соответственно оцениваемые, или идентичные, или однородные товары продаются на таможенной территории Евразийского экономического союза в количестве, достаточном для установления цены за единицу такого товара, в том же состоянии, в котором они были ввезены, на самую раннюю дату по отношению к дате ввоза товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, но не позднее чем по истечении девяноста календарных дней после этой даты.

4. Егер бағаланатын да, бағаланатынмен бірдей де, бағаланатынмен біртекті де тауарлар , Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген сол күйінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында сатылмаған жағдайда, декларанттың өтініші бойынша бағаланатын тауарлардың кедендік құны, қайта өңдеу (өңдеу) нәтижесінде қосылған құны және осы баптың 2-тармағында көрсетілген сомалар шегерілген жағдайда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына олар осы тауарларды сатып алатын адамдармен өзара байланысты болмайтын адамдарға, қайта өңдеуден (өңдеуден) кейін сатылатын олардың ең көп жиынтық мөлшері бойынша, осындай тауарлар бірлігінің бағасы негізінде айқындалады.
Қайта өңдеу (өңдеу ) нәтижесінде қосылған құнды шегеру қайта өңдеу (өңдеу) құнына жататын дұрыс, саны жағынан айқындалатын және құжаттамалық расталған ақпарат негізінде жүргізіледі.
5. Осы баптың 4-тармағының ережелері мына:
1) тауарлардың өзінің дара белгілерін жоғалтуына қарамастан қайта өңдеу (өңдеу) нәтижесінде қосылған құнның шамасы дәл айқындалуы мүмкін кездегі жағдайларды қоспағанда, одан әрі қайта өңдеу (өңдеу) нәтижесінде бағаланатын тауарлар өзінің дара белгілерін жоғалтқан;
2) бағаланатын тауарлар өзінің дара белгілерін жоғалтпайтын, бірақ бағаланатын тауарлардың құны сатылатын тауарлар құнына елеулі әсер етпейтін, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында сатылатын тауарларда соншалықты елеулі емес бөлікті құрайтын жағдайларда, әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін қолданылмайды.
Осы баптың 4-тармағын қолдану мүмкіндігі нақты жағдайларға байланысты әрбір жеке жағдайда айқындалады.
6. Бағаланатын тауарлардың не бағаланатынмен бірдей немесе бағаланатын тауарлармен біртекті тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында сатылымын қарастырған кезде, бағаланатын тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкету үшін өндіруге және беруге байланысты осы Кодекстің 67-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тауарлар мен қызметтерді пайдалану үшін тікелей немесе жанама түрде, тегін немесе төмен бағамен ұсынған тұлғаға сату есепке қабылданбайды.
7. Осы баптың мақсаттары үшін пайданың және тауарларды өткізуге тікелей де, жанама да шығыстар болуы мүмкін, жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) сомасы, осы шығыстарды жабатын, сондай-ақ сол кластағы және түрдегі тауарды сатуға байланысты пайда табуды қамтамасыз ететін, тауар бағасына үстемеақы ретінде қарастырылады.
Пайданың және жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) сомасы тұтастай ескеріледі және егер декларант табыс еткен мәліметтер сол кластағы немесе түрдегі тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында сату кезінде орын алған мәліметтермен салыстыруға болатын жағдайларда, декларанттың қолындағы ақпарат негізінде айқындалады. Егер осы мәліметтер сол кластағы немесе түрдегі тауарларды сату кезінде кеден органының билігіндегі пайданың және жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) әдеттегі мөлшері туралы мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайда, кеден органы пайданың және жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) сомасын ондағы мәліметтер негізінде айқындай алады.

4. В случае, если ни оцениваемые, ни идентичные с оцениваемыми, ни однородные с оцениваемыми товары не продаются на таможенной территории Евразийского экономического союза в том же состоянии, в котором они были ввезены на таможенную территорию Евразийского экономического союза, по заявлению декларанта таможенная стоимость оцениваемых товаров определяется на основе цены единицы таких товаров, по которой их наибольшее совокупное количество продается после переработки (обработки) лицам, не являющимся взаимосвязанными с лицами, у которых они покупают эти товары на таможенной территории Евразийского экономического союза, при условии вычета стоимости, добавленной в результате переработки (обработки), и сумм, указанных в пункте 2 настоящей статьи.
Вычет стоимости, добавленной в результате переработки (обработки), производится на основе достоверной, количественно определяемой и документально подтвержденной информации, относящейся к стоимости переработки (обработки).
5. Положения пункта 4 настоящей статьи не применяются для определения таможенной стоимости ввозимых товаров в следующих случаях:
1) в результате дальнейшей переработки (обработки) оцениваемые товары теряют свои индивидуальные признаки, за исключением случаев, когда, несмотря на потерю товарами своих индивидуальных признаков, величина стоимости, добавленной в результате переработки (обработки), может быть точно определена;
2) оцениваемые товары не утрачивают свои индивидуальные признаки, но составляют столь незначительную часть в товарах, продаваемых на таможенной территории Евразийского экономического союза, что стоимость оцениваемых товаров не оказывает существенного влияния на стоимость продаваемых товаров.
Возможность применения пункта 4 настоящей статьи определяется в каждом отдельном случае в зависимости от конкретных обстоятельств.
6. При рассмотрении продаж оцениваемых товаров либо идентичных или однородных с оцениваемыми товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза не принимаются в расчет продажи лицу, которое в связи с производством и поставкой для вывоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза оцениваемых товаров прямо или косвенно, бесплатно или по сниженной цене предоставляет для использования товары и услуги, указанные в подпункте 2) пункта 1 статьи 67 настоящего Кодекса.
7. Для целей настоящей статьи сумма прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов), которые могут быть как прямыми, так и косвенными расходами реализацию товаров, рассматривается в качестве надбавки к цене товара, покрывающей эти расходы, а также обеспечивающей получение прибыли в связи с продажей товаров того же класса или вида.
Сумма прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) учитывается в целом и определяется на основе имеющейся у декларанта информации, в случае, если представленные им сведения сопоставимы со сведениями, имеющими место при продажах на таможенной территории Евразийского экономического союза товаров того же класса или вида. В случае, если эти сведения не соответствуют имеющимся в распоряжении таможенного органа сведениям об обычном размере прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) при продажах товаров того же класса или вида, таможенный орган может определить сумму прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) на основе имеющихся у него сведений.

8. Осы баптың мақсаттары үшін бағаланатын тауарлар сияқты белгілі бір елден әкелінген сол кластағы немесе түрдегі тауарлардың сатылымы туралы, сондай-ақ басқа елдерден әкелінген тауарлар туралы мәліметтер пайдаланылады. Бағаланатын тауарлар және олар салыстырылатын тауарлар сол кластағы немесе сол түрдегі тауарлар болып табыла ма деген мәселе тиісті мән-жайлар ескеріле отырып, әрбір нақты жағдайда бөлек шешіледі. Бұл ретте, бағаланатын тауарларды қоса алғанда, оларға қатысты ақпарат табыс етілуі мүмкін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген неғұрлым шағын топтағы немесе сол кластағы немесе түрдегі болуы мүмкін бірқатар тауарлардың сатылымдары қарастырылады.
9. Егер кеден органы әкелінетін тауарлардың кедендік құнын онда бар мәліметтер негізінде осы бапқа сәйкес анықтаған жағдайда, ол декларантқа мұндай мәліметтердің көздері туралы, сондай-ақ олардың негізінде жүргізілген есептер туралы мәліметтерді электрондық немесе жазбаша нысанда хабарлайды.
71-бап. Қосу әдісі (5-әдіс)
1. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын осы бапқа сәйкес айқындау кезінде негіз ретінде:
1) жасауға немесе материалдар сатып алуға жұмсалған шығыстарды және өндіруге жұмсалған, сондай-ақ бағаланатын тауарларды өндіруге байланысты өзге де операцияларға жұмсалған шығыстарды;
2) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкету үшін сатылған елде, бағаланатын тауарлар сияқты, сол кластағы немесе түрдегі тауарларды сату кезінде әдетте ескерілетін, сол шамаға балама, пайданың және жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) сомаларын;
3) осы Кодекстің 67-бабы 1-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген шығыстарды қосу жолымен анықталатын тауарлардың есептік құны қабылданады.
2. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген шығыстар, өндірушісі немесе оның атынан табыс етілген және мұндай құжаттар тауарлар өндірілген елде қолданылатын жалпыға бірдей қабылданған бухгалтерлік есепке алу қағидаттарына сәйкес жасалған жағдайда, өндірушінің коммерциялық құжаттарымен расталған, тауарлар бухгалтерлік есептің жалпы бағаланатын тауарлардың өндірісі туралы мәліметтер негізінде айқындалады.
3. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көретілген шығыстар осы Кодекстің 65-бабы 1-тармағының 1) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген және осы Кодекстің 67-бабының 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бөлінген, осы Кодекстің 67-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген, әкелінетін тауарларды өндіруге байланысты сатып алушы тікелей немесе жанама түрде табыс еткен тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің құнын қамтуға тиіс. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында жүргізілген (көрсетілген), осы Кодекстің 67-бабы 1-тармағының 2) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген тауарлар мен қызметтердің құны, осы тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге өндіруші төлеген дәрежеде ғана енгізіледі. Бұл ретте, есеп айырысу құнын айқындау кезінде шығыстар қайтадан ескерілмейді.

8. Для целей настоящей статьи используются сведения о продажах товаров того же класса или вида, ввезенных из той же страны, что и оцениваемые товары, а также о товарах из других стран. Вопрос о том, являются ли оцениваемые товары и товары, с которыми они сравниваются, товарами того же класса или вида, решается отдельно в каждом конкретном случае с учетом соответствующих обстоятельств. При этом рассматриваются продажи ввезенной на таможенную территорию Евразийского экономического союза возможно более узкой группы или ряда товаров того же класса или вида, включая оцениваемые, в отношении которых может быть предоставлена информация.
9. В случае, если таможенный орган определяет таможенную стоимость ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей на основе имеющихся у него сведений, он информирует в электронной или письменной форме декларанта об источниках таких сведений, а также о произведенных на их основе расчетах.
Статья 71. Метод сложения (метод 5)
1. При определении таможенной стоимости ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей в качестве основы принимается расчетная стоимость товаров, которая определяется путем сложения:
1) расходов на изготовление или приобретение материалов и расходов на производство, а также на иные операции, связанные с производством оцениваемых товаров;
2) суммы прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов), эквивалентной той величине, которая обычно учитывается при продажах товаров того же класса или вида, что и оцениваемые товары, в стране, в которой товары были проданы для вывоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
3) расходов, указанных в подпунктах 4), 5) и 6) пункта 1 статьи 67 настоящего Кодекса.
2. Расходы, указанные в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, определяются на основе сведений о производстве оцениваемых товаров, представленных их производителем или от его имени и подтвержденных коммерческими документами производителя, при условии, что такие документы составлены в соответствии с общепринятыми принципами бухгалтерского учета, применяемыми в стране, где произведены товары.
3. Расходы, указанные в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, должны включать расходы, указанные в абзацах третьем и четвертом подпункта 1) пункта 1 статьи 67 настоящего Кодекса, и распределенную в соответствии с подпунктом 1) пункта 5 статьи 67 настоящего Кодекса стоимость товаров и услуг, указанных в подпункте 2) пункта 1 статьи 67 настоящего Кодекса, прямо или косвенно предоставленных покупателем для использования в связи с производством ввозимых товаров. Стоимость товаров и услуг, указанных в абзаце пятом подпункта 2) пункта 1 статьи 67 настоящего Кодекса, произведенных (оказанных) на таможенной территории Евразийского экономического союза, включается только в той степени, в которой эти товары и услуги оплачивались производителем. При этом расходы не учитываются повторно при определении расчетной стоимости.

Жалпы шығыстар (коммерциялық және басқарушылық шығыстар) ретінде осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілмеген, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкету үшін әкелінетін тауарларды өндіруге және сатуға жұмсалған тікелей және жанама шығыстар ескеріледі.
4. Пайданың және жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) сомасы тұтастай ескеріледі және өндіруші немесе оның атынан табыс етілген мәліметтер негізінде айқындалады. Егер осы мәліметтер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету үшін сол кластағы немесе түрдегі тауарларды сату кезінде мемлекеттік кірістер органының билігіндегі пайданың және жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) әдеттегі мөлшері туралы мәліметтерге сәйкес келмейтін жағдайда, кеден органы пайданың және жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) сомасын ондағы мәліметтер негізінде айқындай алады.
5. Осы баптың мақсаттары үшін бағаланатын тауарлар сияқты сол елде өндірілген сол кластағы немесе түрдегі тауарлардың сатылымы туралы мәліметтер пайдаланылады. Бағаланатын тауарлар және олар салыстырылатын тауарлар сол класта немесе сол түрде болып табыла ма деген мәселе тиісті мән-жайлар ескеріле отырып, әрбір нақты жағдайда бөлек шешіледі. Бұл ретте, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкету үшін ақпарат табыс етілуі мүмкін неғұрлым шағын топтағы немесе сол кластағы немесе түрдегі болуы мүмкін бір қатар тауарлардың сатылымдары қарастырылады.
6. Кеден органдары, егер Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында, Еуразиялық экономикалық одақтың үшінші тараппен халықаралық шарттарында немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше белгіленбесе, шетелдік тұлғадан тауарлардың есеп айырысу құнын айқындау үшін құжаттар мен мәліметтерді табыс етуді талап етуге құқылы емес.
Тауарлардың есеп айырысу құнын айқындау үшін шетелдік тауар өндіруші немесе оның атынан табыс етілген құжаттар мен мәліметтер Қазақстан Республикасының уәкілетті органы шетелдік тауар өндірушінің келісуімен, сондай-ақ тауарларды өндіруші елдің уәкілетті органы алдын ала хабарлаған жағдайда және мұндай тексеру жүргізуге оның қарсылығы болмаған кезде тауарларды өндіруші елде тексерілуі мүмкін. Шетелдік тауар өндіруші немесе оның атынан табыс етілген құжаттар мен мәліметтерді тексеруді, Қазақстан Республикасының уәкілетті органы, Қазақстан Республикасының қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес жүргізеді.

В качестве общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) учитываются прямые и косвенные расходы на производство и продажу ввозимых товаров для вывоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза, которые не указаны в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи.
4. Сумма прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) учитывается в целом и определяется на основе сведений, представленных производителем или от его имени. В случае, если эти сведения не соответствуют имеющимся в распоряжении органа государственных доходов сведениям об обычном размере прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) при продажах товаров того же класса или вида для вывоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза, таможенный орган может определить сумму прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) на основе имеющихся у него сведений.
5. Для целей настоящей статьи используются сведения о продажах товаров того же класса или вида, произведенных в том же государстве, что и оцениваемые товары. Вопрос о том, являются ли оцениваемые товары и товары, с которыми они сравниваются, товарами того же класса или вида, решается отдельно в каждом конкретном случае с учетом соответствующих обстоятельств. При этом рассматриваются продажи для вывоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза возможно более узкой группы или ряда товаров того же класса или вида, в отношении которых может быть предоставлена информация.
6. Таможенные органы не вправе требовать от иностранного лица представления документов и сведений для определения расчетной стоимости товаров, если иное не установлено таможенным законодательством Евразийского экономического союза, международными договорами Евразийского экономического союза с третьей стороной или международными договорами Республики Казахстан.
Документы и сведения, представленные иностранным производителем товаров или от его имени для определения расчетной стоимости товаров, могут быть проверены в стране производителя товаров уполномоченными органами Республики Казахстан с согласия иностранного производителя товаров, а также при условии предварительного уведомления уполномоченного органа страны производителя товаров и при отсутствии его возражений на проведение такой проверки. Проверка документов и сведений, представленных иностранным производителем товаров или от его имени, производится уполномоченными органами Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, участником которых является Республика Казахстан.

7. Егер кеден органы әкелінетін тауарлардың кедендік құнын ондағы мәліметтер негізінде осы бапқа сәйкес айқындаған жағдайда, ол декларантқа осындай мәліметтер көздері туралы, сондай-ақ олардың негізінде жүргізілген есептер туралы электрондық немесе жазбаша нысанда хабарлайды.
72-бап. Резервтік әдіс (6-әдіс)
1. Егер әкелінетін тауарлардың кедендік құны осы Кодекстің 66, 68, 69, 70 және 71-баптарына сәйкес анықтала алмайтын жағдайда, мұндай тауарлардың кедендік құны Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағындағы бар мәліметтердің негізінде осы тараудың қағидаттары мен ережелеріне сүйене отырып, айқындалады.
2. Тауарлардың құнын анықтаудың, осы бапқа сәйкес пайдаланылатын әдістері осы Кодекстің 66, 68, 69, 70 және 71-баптарында көзделген әдістер болып табылады, алайда кедендік құнды айқындау кезінде осы бапқа сәйкес олар қолданылған жағдайда икемділікке жол беріледі. Атап айтқанда, мынаған жол беріледі:
1) бағаланатын тауарлардың кедендік құнын анықтау үшін бағаланатын тауарлар өндірілген елден басқа елде өндірілген бірдей немесе біртекті тауарлармен мәміленің құны негіз болып қабылдануы мүмкін;
2) бірдей немесе біртекті тауарлармен мәміленің құны негізінде бағаланатын тауарлардың кедендік құнын анықтау кезінде осы Кодекстің 68 және 69-баптарына сәйкес белгіленген, бағаланатын тауарлармен бірдей немесе бағаланатын тауарлармен біртекті тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкету үшін сатылуға тиіс және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына бағаланатын тауарлар әкелінген, бірақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына бағаланатын тауарларды әкелгенге дейін күнтізбелік тоқсан күннен ерте емес, сол немесе оған сәйкес уақыт кезеңінде әкелінуі тиіс деген талаптан ақылға сыйымды ауытқуға жол беріледі;
3) бағаланатын тауарлардың кедендік құнын анықтау үшін осы Кодекстің 70 және 71-баптарына сәйкес белгіленген, бағаланатын тауармен бірдей немесе бағаланатын тауарлармен біртекті тауарлардың кедендік құны негіз болып қабылдануы мүмкін;
4) осы Кодекстің 70-бабына сәйкес бағаланатын тауарлардың кедендік құнын анықтау кезінде осы Кодекстің 70-бабының 3-тармағында белгіленген мерзімнен ауытқуға жол беріледі.
3. Тауарлардың кедендік құнын анықтаудың бірнеше әдісін қолдану мүмкіндігі болған жағдайда, осы баптың 2-тармағына сәйкес оларды қолданудың дәйектілігін ұстану қажет.

7. В случае, если таможенный орган определяет таможенную стоимость ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей на основе имеющихся у него сведений, он информирует в электронной или письменной форме декларанта об источниках таких сведений, а также о произведенных на их основе расчетах.
Статья 72. Резервный метод (метод 6)
1. В случае, если таможенная стоимость ввозимых товаров не может быть определена в соответствии со статьями 66, 68, 69, 70 и 71 настоящего Кодекса, таможенная стоимость таких товаров определяется исходя из принципов и положений настоящей главы на основе сведений, имеющихся на таможенной территории Евразийского экономического союза.
2. Методы определения таможенной стоимости товаров, используемые в соответствии с настоящей статьей, являются теми же, что и предусмотренные статьями 66, 68, 69, 70 и 71 настоящего Кодекса, однако при определении таможенной стоимости в соответствии с настоящей статьей допускается гибкость при их применении. В частности, допускается следующее:
1) для определения таможенной стоимости оцениваемых товаров за основу может быть принята стоимость сделки с идентичными или однородными товарами, произведенными в иной стране, чем страна, в которой были произведены оцениваемые товары;
2) при определении таможенной стоимости оцениваемых товаров на основе стоимости сделки с идентичными или однородными товарами допускается разумное отклонение от установленных соответственно статьями 68 и 69 настоящего Кодекса требований о том, что идентичные или однородные товары должны быть проданы для вывоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и ввезены на таможенную территорию Евразийского экономического союза в тот же или в соответствующий ему период времени, что и оцениваемые товары, но не ранее чем за девяноста календарных дней до ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза оцениваемых товаров;
3) для определения таможенной стоимости оцениваемых товаров за основу может быть принята таможенная стоимость идентичных или однородных с оцениваемыми товаров, определенная в соответствии со статьями 70 и 71 настоящего Кодекса;
4) при определении таможенной стоимости оцениваемых товаров в соответствии со статьей 70 настоящего Кодекса допускается отклонение от срока, установленного пунктом 3 статьи 70 настоящего Кодекса.
3. В случае наличия возможности применения нескольких методов определения таможенной стоимости товаров в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи необходимо придерживаться последовательности их применения.

4. Әкелінетін тауарлардың осы бапқа сәйкес айқындалған кедендік құны барынша мүмкін болған дәрежеде бұрын айқындалған кедендік құнға негізделуі тиіс.
5. Әкелінетін тауарлардың кедендік құны осы бапқа сәйкес:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында өндірілген тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың ішкі нарығындағы бағаларының;
2) кедендік мақсаттар үшін екі баламалы құнның неғұрлым жоғарысын қабылдауды көздейтін жүйенің;
3) әкету елінің ішкі нарығындағы тауарлар бағасының;
4) осы Кодекстің 71-бабына сәйкес бірдей немесе біртекті тауарлар үшін айқындалған есеп айырысу құнына қосылған шығындардан басқа шығындардың;
5) тауарларды әкету елінен Еуразиялық экономикалық одақ мүшесі болып табылмайтын мемлекеттерге берілетін тауарлар бағасының;
6) тауарлардың ең төменгі кедендік құны;
7) еркін немесе жалған құны негізінде айқындалмауға тиіс.
6. Егер кеден органы әкелінетін тауарлардың кедендік құнын өзінде бар мәліметтер негізінде, осы бапқа сәйкес анықтайтын болса, ол декларантқа осындай мәліметтер көздері туралы, сондай-ақ олардың негізінде жүргізілген есептеулер туралы электрондық немесе жазбаша нысанда хабарлайды.
73-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың кедендік құнын айқындау
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың кедендік құны, егер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкеткен кезде тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өтсе және осындай тауарларға қатысты, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген жағдайда, алғаш рет кедендік рәсім мәлімделсе, осы тарауға сәйкес айқындалады.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың кедендік құны, мәміле құнының, яғни оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету үшін сату кезінде осы тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын және Кодекстің осы бабының 3-тармағына сәйкес толықтырылған бағаның негізінде айқындалады.
3. Егер олар бұрын қосылмаған болса, іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға әкетілетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде осы тауарлар үшін мынадай қосымша есептеулер қосылады:
1) сатып алушы жүзеге асырған немесе жүзеге асыратын, бірақ:
а) делдалдарға (агенттерге) берілетін сыйақы және брокерлерге берілетін сыйақы;
б) егер кедендік мақсаттар үшін ол әкетілетін тауарлармен біртұтас ретінде қарастырылса, ыдысқа жұмсалған шығыстар;
в) әкетілетін тауарлар орамасына жұмсалған шығыстар, оның ішінде орама материалдарының және орау жұмыстардың құны жататын әкетілетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға енгізілмеген мөлшердегі шығыстар;

4. Таможенная стоимость ввозимых товаров, определенная в соответствии с настоящей статьей, в максимально возможной степени должна основываться на ранее определенных таможенных стоимостях.
5. Таможенная стоимость ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей не должна определяться на основе:
1) цены на внутреннем рынке Евразийского экономического союза на товары, произведенные на таможенной территории Евразийского экономического союза;
2) системы, предусматривающей принятие для таможенных целей более высокой из двух альтернативных стоимостей;
3) цены на товары на внутреннем рынке страны вывоза;
4) иных расходов, чем расходы, включенные в расчетную стоимость, которая была определена для идентичных или однородных товаров в соответствии со статьей 71 настоящего Кодекса;
5) цены на товары, поставляемые из страны их вывоза в государства, не являющиеся членами Евразийского экономического союза;
6) минимальной таможенной стоимости товаров;
7) произвольной или фиктивной стоимости.
6. В случае, если таможенный орган определяет таможенную стоимость ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей на основе имеющихся у него сведений, он информирует в электронной или письменной форме декларанта об источниках таких сведений, а также о произведенных на их основе расчетах.
Статья 73. Определение таможенной стоимости товаров, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза
1. Таможенная стоимость товаров, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза, определяется в соответствии с настоящей главой, если при вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза товары пересекли таможенную границу Евразийского экономического союза и в отношении таких товаров впервые заявляется таможенная процедура, в том числе в случае незаконного перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.
2. Таможенная стоимость вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров определяется на основе стоимости сделки, то есть цены, фактически уплаченной или подлежащей уплате за эти товары при их продаже для вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза и дополненной в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи Кодекса.
3. При определении таможенной стоимости вывозимых товаров к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за эти товары, добавляются следующие дополнительные начисления, если они не были ранее включены:
1) расходы в размере, в котором они осуществлены или подлежат осуществлению продавцом, но не включены в цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате за вывозимые товары, к которым относятся:
а) вознаграждение посредникам (агентам) и вознаграждение брокерам;
б) расходы на тару, если для таможенных целей она рассматривается как единое целое с вывозимыми товарами;
в) расходы на упаковку вывозимых товаров, в том числе стоимость упаковочных материалов и работ по упаковке;

2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан мұндай тауарларды әкету орнына дейін, ал егер Комиссия тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне және осындай тасудың (тасымалдаудың) ерекшеліктеріне қарай өзге орындарды айқындаса – Комиссия айқындаған орынға дейін әкетілетін тауарларды тиеу, түсіру немесе қайта тиеу және оларды тасуға (тасымалдауға) байланысты өзге операцияларды жасауға жұмсалған шығыстар;
3) осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген операцияларды жасауға байланысты сақтандыру шығыстары;
4) әкетілетін тауарларға қатысты және көрсетілген төлемдер әкетілетін тауарларға жататын жағдайда осындай тауарларды сатудың шарттары ретінде сатып алушы тікелей немесе жанама түрде төлеген зияткерлік меншік объектілерін (Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерге әкетілетін тауарларды қалпына келтіру құқығы үшін төлемдерді қоспағанда) пайдаланғаны үшін лицензиялық және өзге ұқсас төлемдер.
4. Әкетілетін тауарлардың кедендік құны, олар іс жүзінде төленген немесе төлеуге жататын бағадан бөлінген жағдайда, декларант мәлімдеген және ол құжаттама түрінде растаған:
1) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкеткеннен кейін жүргізілетін құрылысқа, осындай өнеркәсіптік қондырғылар, машиналар немесе жабдық сияқты тауарларды салуға, қалпына тұрғызуға, жинақтауға, монтаждауға, қызмет көрсетуге немесе техникалық көмек көрсетуге жұмсалатын шығыстарды;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан мұндай тауарларды кету орнынан, ал егер Комиссия тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне және осындай тасудың (тасымалдаудың) ерекшеліктеріне қарай өзге орындарды айқындаса – Комиссия айқындаған орнынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкеткеннен кейін әкетілетін тауарларды тасуға (тасымалдауға) жұмсалған шығыстарды;
3) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге байланысты төленетін баждарды, салықтар мен алымдарды қамтымауға тиіс.
5. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген әкетілетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға қосымша есептеулер дұрыс, саны жағынан айқындалатын және құжаттамалық расталған ақпараттың негізінде жүргізіледі.
6. Әкетілетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде осы баптың 3-тармағында көрсетілгеннен басқа, мұндай тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға қосымша есептеулер жүргізілмейді.

2) расходы на погрузку, разгрузку или перегрузку вывозимых товаров и проведение иных операций, связанных с их перевозкой (транспортировкой) до места убытия таких товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, а если Комиссией в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) вывозимых товаров, и особенностей их перевозки (транспортировки) определены иные места, – до места, определенного Комиссией;
3) расходы на страхование в связи с операциями, указанными в подпункте 2) настоящего пункта;
4) лицензионные и иные подобные платежи за использование объектов интеллектуальной собственности (за исключением платежей за право воспроизведения вывозимых товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза), которые относятся к вывозимым товарам и которые покупатель прямо или косвенно должен уплатить в качестве условия продажи таких товаров, при условии, что указанные платежи относятся к вывозимым товарам.
4. Таможенная стоимость вывозимых товаров не должна включать в себя следующие расходы при условии, что они выделены из цены, фактически уплаченной или подлежащей уплате, заявлены декларантом и подтверждены им документально:
1) расходы на производимые после вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза строительство, возведение, сборку, монтаж, обслуживание или оказание технического содействия в отношении таких товаров, как промышленные установки, машины или оборудование;
2) расходы на перевозку (транспортировку) вывозимых товаров после вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза от места убытия таких товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, а если Комиссией в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, и особенностей такой перевозки (транспортировки) определены иные места, – от места, определенного Комиссией;
3) пошлины, налоги и сборы, уплачиваемые в связи с вывозом товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза.
5. Указанные в пункте 3 настоящей статьи дополнительные начисления к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за вывозимые товары, производятся на основании достоверной, количественно определяемой и документально подтвержденной информации.
6. При определении таможенной стоимости вывозимых товаров дополнительные начисления к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за такие товары, кроме указанных в пункте 3 настоящей статьи, не производятся.

7. Мәміле бағасы болмаған кезде, әкетілетін тауарлардың кедендік құны әкетілетін тауарды өндіруге немесе иеленіп алуға, сақтауға және тасымалдауға байланысты шығындар туралы экспорттаушы-сатушының бухгалтерлік құжаттамасының декларант берген үзінді көшірмесі негізге алынып айқындалады. Бұл ретте, осы баптың 3-тармағында тізіп көрсетілген шығыстар да ескеріледі.
8. Әкетілетін тауардың мәлімделген кедендік құнын растайтын мәліметтер болмаған жағдайда, мұндай тауардың кедендік құнын кеден органдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген бірдей тауарлар бойынша қолда бар мәліметтер негізінде не тәуелсіз сараптама нәтижелері негізінде айқындайды.
Осы баптың мақсаты үшін "бірдей тауарлар" ретінде, ұқсас сипаттары бар және осындай материалдардан өндірілген ұқсас құрамдас бөліктерден тұратын тауарлар бағаланатын тауарлар сияқты функцияларды орындауға мүмкіндік береді және оларды коммерциялық өзара ауыстыруға болатын, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлар сияқты сол немесе оған тиісті уақыт кезеңінде, бірақ әкетілетін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге дейін күнтізбелік 180 күннен ерте емес әкетілген тауарлар түсініледі. "Өндірілген" ("өндірілді") деген ұғым тауарларға қатысты "өндіріп алынған", "өсірілген", "жасалған", оның ішінде тауарларды монтаждау, жинау немесе бұзып бөлшектеу арқылы деген ұғымды білдіреді.
2-БӨЛІМ КЕДЕНДІК ТӨЛЕМДЕР, САЛЫҚТАР, АРНАЙЫ, ДЕМПИНГКЕ ҚАРСЫ, ӨТЕМ БАЖДАРЫ 7-тарау. Кедендік төлемдер, салықтар туралы жалпы ережелер
74-бап. Кедендік төлемдер, салықтар
1. Кедендік төлемдерге, салықтарға мыналар жатады:
1) әкелу кедендік бажы;
2) әкету кедендік бажы;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу кезінде алынатын қосылған құн салығы;
4) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу кезінде алынатын акциз (акциздер);
5) кедендік алымдар.
2. Төлеушілердің, есептеу, өндіріп алу және есепке жатқызу (қайтару), төлеу мерзімі және есептеу тәртібі, сондай-ақ төлемдер бойынша жеңілдіктер:
1) кедендік баждарға қатысты - Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңдарымен, Одақ туралы шартпен;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізген кезде кеден органдарымен алынатын акциздерге және қосылған құн салықтарына қатысты - Қазақстан Республикасының салық заңдарымен және осы Кодекспен анықталады.
3) алып тасталды.

7. При отсутствии стоимости сделки таможенная стоимость вывозимых товаров определяется исходя из представленной декларантом выписки из бухгалтерской документации продавца-экспортера о затратах, связанных с производством или приобретением, хранением и транспортировкой вывозимого товара. При этом также учитываются расходы, перечисленные в пункте 3 настоящей статьи.
8. В случае отсутствия сведений, подтверждающих заявленную таможенную стоимость вывозимого товара, таможенная стоимость такого товара определяется таможенным органом на основании имеющихся в его распоряжении сведений по вывезенным с таможенной территории Евразийского экономического союза аналогичным товарам либо на основании результатов независимой экспертизы.
Для целей настоящей статьи под "аналогичными товарами" понимаются товары, имеющие сходные характеристики и состоящие из схожих компонентов, произведенные из таких же материалов, что позволяет им выполнять те же функции, что и оцениваемые товары, и быть с ними коммерчески взаимозаменяемыми, а также вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза в тот же или в соответствующий ему период времени, что и вывозимые товары, но не ранее чем за 180 календарных дней до вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза оцениваемых товаров. Понятие "произведенные" ("произведены") применительно к товарам имеет также значения "добытые", "выращенные", "изготовленные, в том числе путем монтажа, сборки или разборки товаров".
РАЗДЕЛ 2. ТАМОЖЕННЫЕ ПЛАТЕЖИ, НАЛОГИ, СПЕЦИАЛЬНЫЕ, АНТИДЕМПИНГОВЫЕ, КОМПЕНСАЦИОННЫЕ ПОШЛИНЫ Глава 7. Общие положения о таможенных платежах, налогах
Статья 74. Таможенные платежи, налоги
1. К таможенным платежам, налогам относятся:
1) ввозная таможенная пошлина;
2) вывозная таможенная пошлина;
3) налог на добавленную стоимость, взимаемый при ввозе товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
4) акциз (акцизы), взимаемый (взимаемые) при ввозе товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
5) таможенные сборы.
2. Плательщики, порядок исчисления и сроки уплаты, зачета (возврата) и взыскания, начисления, а также льготы по уплате определяются:
1) в отношении таможенных пошлин - Договором о Союзе, таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан;
2) в отношении налога на добавленную стоимость и акцизов, взимаемых таможенными органами при перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза – настоящим Кодексом и налоговым законодательством Республики Казахстан.

3. Осы Кодекстің 39-тарауына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін, жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты бірыңғай мөлшерлемелер бойынша алынатын кедендік баждар, салықтар немесе жиынтық кедендік төлем түрінде алынатын кедендік баждар, салықтар төленуге жатады. Осы Кодекстің 8, 9, 10, 11 және 12-тарауларының ережелері осы Кодекстің 39-тарауында көзделген жағдайларда қолданылады.
75-бап. Кедендік баж ставкаларының түрлері
Кедендік баж ставкалары мынадай түрлерге:
1) салық салынатын тауарлардың кедендік құнына пайызбен белгіленген - адвалорлық;
2) заттай көрінісіндегі физикалық сипаттамаларына (саны, массасы, көлемі немесе өзге сипататтамаларына) қарай белгіленген - өзіндік ерекше;
3) осы баптың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген түрлерді ұштастыратын құрамдастырылған болып бөлiнедi.
76-бап. Кедендік алымдар
1. Кедендік алымдар тауарларды шығаруға, көлік құралдарын кедендік алып жүруге байланысты кедендік операцияларды, сондай-ақ осы Кодексте және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген өзге де іс-қимылдар жасағаны үшін кеден органдары өндіріп алатын міндетті төлемдер болып табылады.
2. Кедендік алымдардың түрлері мен мөлшерлемелері Қазақстан Республикасының Үкіметімен белгіленеді.
3. Кедендік алымдардың мөлшерін, кеден органдарының іс-қимылдар жасауға байланысты кедендік алымдар белгілеген шығындарының шамамен алынған құнынан асыруға болмайды.
4. Кедендік алымдарды төлеушілер, кедендік алымдарды төлеу мерзімдері, өндіріп алу және қайтару (есепке жатқызу) тәртібі, кедендік алымдарды төлеу бойынша жеңілдіктер, сондай-ақ кедендік алымдар төленбейтін жағдайлар осы Кодекспен белгіленеді.
77-бап. Кедендік алымдардың түрлері, төлеу мерзімі және тәртібі
1. Кедендік алымдарға:
1) тауарларды кедендік декларациялау үшін кедендік алымдар;
2) кедендік алып жүру үшін кедендік алымдар. Бірнеше автомобиль көлік құралымен өткізілетін тауарларды кедендік алып жүру кезінде кедендік алым сомасы көрсетілген көлік құралдарының санына барабар бөлінеді.
3) алдын ала жасалған шешім үшін төленетін ақы жатады.
2. Төлеуші тауарларды кедендік декларациялау үшін кедендік алымды осы баптың 5-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, кедендік декларациялауды ұсынғанға дейін немесе сонымен бірмезгілде төлейді.
Кедендік декларациялауға кедендік алымдарды есептеу үшін, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кеден органының кедендік декларациялауды тіркеген күніне қолданыстағы ставкілер қолданылады.
3. Кедендік алып жүру үшін кедендік алым кеден органы кедендік алып жүру туралы шешім қабылдағаннан кейін, кеден органы осындай шешім қабылдаған күнді қоса алғанда, бірақ кедендік алып жүруді ұйымдастыру басталған күннен кешіктірілмей төлеуші төлейді.

3. В отношении товаров для личного пользования, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза, подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, в соответствии с главой 39 настоящего Кодекса. Положения настоящей главы и глав 8, 9, 10, 11 и 12 настоящего Кодекса применяются в случаях, предусмотренных главой 39 настоящего Кодекса.
Статья 75. Виды ставок таможенных пошлин
Ставки таможенных пошлин подразделяются на следующие виды:
1) адвалорные, устанавливаемые в процентах от таможенной стоимости облагаемых товаров;
2) специфические, установленные в зависимости от физических характеристик в натуральном выражении (количества, массы, объема или иных характеристик);
3) комбинированные, сочетающие виды, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящей статьи.
Статья 76. Таможенные сборы
1. Таможенными сборами являются обязательные платежи, взимаемые за совершение таможенными органами таможенных операций, связанных с выпуском товаров, таможенным сопровождением транспортных средств, а также за совершение иных действий, установленных настоящим Кодексом.
2. Ставки таможенных сборов устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
3. Размеры таможенных сборов не могут превышать примерной стоимости затрат таможенных органов на совершение действий, в связи с которыми установлены таможенные сборы.
4. Плательщики таможенных сборов, сроки и порядок уплаты таможенных сборов, взыскания и зачета (возврата), льготы по уплате таможенных сборов, а также случаи, когда таможенные сборы не уплачиваются, устанавливаются настоящим Кодексом.
Статья 77. Виды, сроки и порядок уплаты таможенных сборов
1. К таможенным сборам относятся:
1) таможенный сбор за таможенное декларирование товаров;
2) таможенный сбор за таможенное сопровождение. При таможенном сопровождении товаров, перемещаемых несколькими автомобильными транспортными средствами, сумма таможенного сбора делится пропорционально количеству указанных транспортных средств;
3) таможенный сбор за принятие предварительного решения.
2. Таможенный сбор за таможенное декларирование товаров уплачивается плательщиком до или одновременно с подачей таможенной декларации, за исключением случаев, указанных в пункте 5 настоящей статьи.
Для исчисления таможенных сборов за таможенное декларирование применяются ставки, действующие на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, если иное не установлено настоящим Кодексом.
3. Таможенный сбор за таможенное сопровождение уплачивается плательщиком после принятия таможенным органом решения о таможенном сопровождении, но не позднее дня начала организации таможенного сопровождения, включая день принятия таможенным органом такого решения.

4. Кеден органы алдын ала шешім қабылдау үшін, осындай өтініштің берілген күнін қоса алғандағы өтініш берушінің кеден органына алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш берген күнінен кешіктірілмей, төлеуші кедендік алымды төлейді.
5. Тауарларды кедендік декларациялау үшін кедендік алымды төлеу бойынша жеңілдіктер берілген кезде, тұлғаның тауарларды пайдалану және иелік ету бойынша шектеулерді бұзған күні оларды төлеу мерзімі болып есептеледі. Егер шектеулер бұзылған күнді анықтау мүмкін болмаса, кедендік декларацияның тіркелген күні кедендік декларациялау үшін кедендік алымдарды төлеу мерзімі болып есептеледі.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу кезінде тауарларды кедендік декларациялау үшін кедендік алымдарды төлеу мерзімі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізген күн болып есептеледі. Егер тауарларды заңсыз өткізілген күнді анықтау мүмкін болмаса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізіп кедендік декларацияның тіркелген күні, кедендік декларациялау үшін кедендік алымдарды төлеу мерзімі болып есептеледі.
6. Кедендік алым:
кедендік транзит кедендік рәсімімен шығарылған тауарларды қоспағанда, кедендік алымдар тауарлар шығарылатын кеден органында немесе аумағында Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу фактісі анықталған аумақта;
кедендік алып жүру үшін кедендік алымдар - кедендік алып жүру туралы шешім қабылдаған кеден органында;
алдын ала жасалған шешім үшін кедендік алымдар – осындай шешім қабылдаған кеден органында төленеді (өндіріліп алынады).
7. Кедендік алымдарды бюджетке төлеу, осы Кодексте кедендік баждарды, салықтарды және өсімпұлдарды төлеу үшін көзделінген тәртіпте жүзеге асырылады.
8. Кедендік алымдар толық емес немесе уақытында емес төленген жағдайда осы Кодексте белгіленген мерзімде кедендік баждар, салықтар бойынша өсімпұлдарды төлеу үшін көзделінген тәртіпте өсімпұлдар төленеді.
78-бап. Аванстық төлемдер
1. Алдағы төленетін кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу шотына енгізілген және төлеуші нақты тауарларға қатысты кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының нақты түрлері мен сомалары бойынша идентификатталмаған ақшалай қаражат (ақша) аванстық төлемдер деп танылады.
Аванстық төлемдер өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу есебінен қолданылуы мүмкін.

4. Таможенный сбор за принятие таможенным органом предварительного решения уплачивается плательщиком не позднее дня подачи в таможенный орган заявления о принятии предварительного решения, включая день подачи такого заявления.
5. Сроком уплаты таможенного сбора за таможенное декларирование товаров при предоставлении льгот по их уплате считается день, когда лицом были нарушены ограничения по пользованию и распоряжению товарами. Если день нарушения установить невозможно, сроком уплаты таможенного сбора за таможенное декларирование считается дата регистрации таможенной декларации.
Сроком уплаты таможенного сбора за таможенное декларирование товаров при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза считается день перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза. Если день незаконного перемещения товаров установить невозможно, сроком уплаты таможенного сбора за таможенное декларирование считается день выявления факта незаконного перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.
6. Таможенные сборы уплачиваются (взыскиваются):
таможенный сбор за таможенное декларирование - в таможенном органе, в котором производится выпуск товаров, за исключением товаров, выпущенных в таможенной процедуре таможенного транзита, или на территории которого выявлен факт незаконного перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза;
таможенный сбор за таможенное сопровождение - в таможенном органе, в котором принято решение о таможенном сопровождении;
таможенный сбор за принятие предварительного решения - в таможенном органе, в котором принято такое решение.
7. Уплата таможенных сборов в бюджет осуществляется в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом для уплаты таможенных пошлин, налогов и пеней.
8. В случае несвоевременной или неполной уплаты таможенных сборов в установленный настоящим Кодексом срок плательщиком уплачиваются пени в порядке, установленном для уплаты пеней по таможенным пошлинам, налогам.
Статья 78. Авансовые платежи
1. Авансовыми платежами признаются денежные средства (деньги), внесенные в счет уплаты предстоящих таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, не идентифицированные плательщиком в разрезе конкретных видов и сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении конкретных товаров.
Авансовые платежи могут использоваться в счет уплаты пеней, процентов.

2. Аванстық төлемдер, Қазақстан Республикасының аумағында осы аванстық төлемдерді кедендік төлемдерді, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мақсатында Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен, ал Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда және (немесе) Қазақстан Республикасының екіжақты халықаралық шарттарында осы аванстық төлемдерді пайдалану болжанып отырған ұлттық валютадан өзге валютамен төлеу көзделген жағдайларда – осындай халықаралық шарттарда айқындалған валютамен төлеу көзделінеді.
3. Аванстық төлемдер ретінде енгізілген ақшалай қаражат (ақша) аванстық төлемдерді енгізген тұлғаның мүлкі болып табылады және аванстық төлемдерді енгізген тұлға бұл туралы кеден органына өкім жасағанша не кеден органы өндіріп алуды аванстық төлемдерге айналдырмайынша, кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары ретінде немесе кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді қамтамасыз ету ретінде, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндеттерді қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақшалай қаражат (ақша) ретінде қарастыруға болмайды. Аванстық төлемдерді енгізген тұлғаның өкімі ретінде ол немесе оның атынан кедендік декларацияның немесе аванстық төлемдердің сомасын қайтаруға өтініштің табыс етілуі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы тұлғаның өз ақша қаражатын (ақшасын) кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары ретінде не кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді қамтамасыз ету ретінде, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндеттерді қамтамасыз ету ретінде қолдану ниетін растайтын өзге іс-қимылдар жасауы қарастырылады.
Осы Кодекстің 97-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында және 139-бабының 1-тармағында көзделінген тәсілдерді қолданып арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету, кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде аванстық төлемдерді қолдану тәртібі осы Кодекстің 98-бабына сәйкес белгіленеді.
4. Кеден органы аванстық төлемдерді енгізген тұлғаның жүгінісі негізінде аванстық төлемдерді қайтару үшін, осы Кодекспен белгіленген талап қоюдың өту мерзімі асып кетпейтін кезеңге аванстық төлемдер ретінде енгізілген ақшалай қаражат (ақша) шығыстары туралы есепті көрсетілген тұлғаға ұсынады.
Аванстық төлемдерді енгізген тұлғаның өтінішінің нысаны мен оны кеден органына беру тәртібі, сондай-ақ көрсетілген есептің нысаны, кеден органының оны беру тәртібі мен мерзімдері уәкілетті органмен бекітіледі.

2. Авансовые платежи, уплачиваемые на территории Республики Казахстан, вносятся в национальной валюте Республики Казахстан, а в случаях, когда международными договорами в рамках Евразийского экономического союза и (или) двусторонними международными договорами Республики Казахстан предусмотрена уплата таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в иной валюте, чем национальная валюта – в валюте, определенной такими международными договорами.
3. Денежные средства (деньги), внесенные в качестве авансовых платежей, являются имуществом лица, внесшего авансовые платежи, и не могут рассматриваться в качестве таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, либо денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, до тех пор, пока лицо, внесшее авансовые платежи, не сделает распоряжение об этом таможенному органу либо таможенный орган не обратит взыскание на авансовые платежи. В качестве распоряжения лица, внесшего авансовые платежи, рассматриваются представление им или от его имени таможенной декларации или заявления на возврат сумм авансовых платежей либо совершение в соответствии с законодательством Республики Казахстан иных действий, свидетельствующих о намерении этого лица использовать свои денежные средства (деньги) в качестве таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, либо обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Порядок применения авансовых платежей в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, с применением способа, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 статьи 97 и пункта 1 статьи 139 настоящего Кодекса, устанавливается в соответствии со статьей 98 настоящего Кодекса.
4. Таможенный орган на основании обращения лица, внесшего авансовые платежи, представляет указанному лицу отчет о расходовании денежных средств (денег), внесенных в качестве авансовых платежей, за период, не превышающий срок исковой давности, установленный настоящим Кодексом для возврата авансовых платежей.
Форма обращения лица, внесшего авансовые платежи, и порядок его подачи в таможенный орган, а также форма указанного отчета, порядок и сроки его представления таможенным органом, утверждаются уполномоченным органом.

5. Аванстық төлемдердің сомаларын қайтару (есепке жатқызу) осы Кодекстің 109 және 113-баптарына сәйкес жүргізіледі.
6. Аванстық төлемдердің талап етілмеген сомаларына билік ету, осы Кодекстің 89-бабында беліленген талап қою мерзімі өткен соң Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
7. Аванстық төлемдерді енгізу тәртібі мен нысанын уәкілетті орган бекітеді.
79-бап. Кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктер және тарифтік преференциялар
1. Осы Кодексте кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктер деп мыналар түсініледі:
1) кедендік әкелу баждарын төлеу бойынша жеңілдіктер (тарифтік жеңілдіктер);
2) кедендік әкету баждарын төлеу бойынша жеңілдіктер;
3) салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер;
4) кедендік алымдарды төлеу бойынша жеңілдіктер.
Кедендік алымдарды төлеу бойынша жеңілдіктер деп тауарларды кедендік декларациялау үшін кедендiк алымдар бойынша жеңілдіктер түсініледі.
2. Кедендік әкелу баждарын төлеу бойынша жеңілдіктерді (тарифтік жеңілдіктерді) беру жағдайлары және шарттары, сондай-ақ оларды қолдану тәртібі Одақ туралы шартқа сәйкес айқындалады.
Одақ туралы шарттың 43-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктерді (тарифтік жеңілдіктерді) кедендік әкелу бажының мөлшерлемесін төмендету түрінде беру жағдайларын және шарттарын анықтаған кезде Комиссия осы Кодексте көзделгеннен өзге мән-жайларды анықтауға құқылы, олар туындаған кезде кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндет тоқтатылады және (немесе) кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі басталады.
3. Кедендік әкету баждарын төлеу бойынша жеңілдіктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес беріледі.
4. Тауарларды кедендік декларациялау үшін кедендiк алымдарды төлеу бойынша жеңілдіктер (бұдан әрі осы тарауда – кедендiк алымдарды төлеу бойынша жеңілдіктер) осы Кодекстің 80-бабына сәйкес белгіленеді.
Осы тармақта көзделген жеңілдіктер жеке сипатта бола алмайды.
5. Салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер Қазақстан Республикасының салық заңымен айқындалады.
6. Кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер беру мақсатында кеден органдары Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдарының бірлескен актілерімен айқындалған тәртіппен өзге де мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылдар жасайды.
7. Тарифтік преференциялар Одақ туралы шартқа және еркін сауда режимінің қолданылуын көздейтін, Еуразиялық экономикалық одақтың үшінші тараппен халықаралық шарттарына сәйкес беріледі. Тарифтік преференциялар Комиссия айқындайтын жағдайларда және шарттар сақталған кезде қалпына келтіріледі.

5. Зачет (возврат) сумм авансовых платежей осуществляется в соответствии со статьями 109 и 113 настоящего Кодекса.
6. Распоряжение невостребованными суммами авансовых платежей производится по истечении срока исковой давности, установленного статьей 89 настоящего Кодекса, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Порядок и формы внесения авансовых платежей утверждаются уполномоченным органом.
Статья 79. Льготы по уплате таможенных платежей, налогов и тарифные преференции
1. В настоящем Кодексе под льготами по уплате таможенных платежей, налогов понимаются:
1) льготы по уплате ввозных таможенных пошлин (тарифные льготы);
2) льготы по уплате вывозных таможенных пошлин;
3) льготы по уплате налогов;
4) льготы по уплате таможенных сборов. Под льготами по уплате таможенных сборов понимаются льготы по уплате таможенных сборов за таможенное декларирование товаров.
2. Случаи и условия предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин (тарифных льгот), а также порядок их применения определяются в соответствии с Договором о Союзе.
При установлении в соответствии со статьей 43 Договора о Союзе случаев и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин (тарифных льгот) в виде снижения ставки ввозной таможенной пошлины Комиссия вправе определять иные обстоятельства, чем предусмотренные настоящим Кодексом, при наступлении которых прекращается обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) наступает срок уплаты ввозных таможенных пошлин.
3. Льготы по уплате вывозных таможенных пошлин, предоставляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Льготы по уплате таможенных сборов за таможенное декларирование товаров, а также случаи, когда таможенные сборы не уплачиваются (далее в настоящей главе – льготы по уплате таможенных сборов) устанавливаются в соответствии со статьей 80 настоящего Кодекса.
Льготы, предусмотренные настоящим пунктом, не могут носить индивидуальный характер.
5. Льготы по уплате налогов определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.
6. В целях предоставления льгот по уплате таможенных платежей, налогов таможенные органы взаимодействуют с иными государственными органами в порядке, определяемом совместными актами с соответствующими государственными органами Республики Казахстан.
7. Тарифные преференции предоставляются в соответствии с Договором о Союзе и предусматривающие применение режима свободной торговли международными договорами Евразийского экономического союза с третьей стороной. Тарифные преференции восстанавливаются в случаях и при соблюдении условий, которые определяются Комиссией.

80-бап. Кедендік алымдарды төлеу бойынша жеңілдіктер, сондай-ақ кедендік алымдар төленбеген жағдайларда
1. Кедендік алымдарды төлеуден:
1) жүктердi, багажды және жолаушыларды тұрақты халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын көлiк құралдары, сондай-ақ жол жүру кезiнде, аралық аялдама пункттерiнде оларды пайдалануға қажеттi немесе осы көлiк құралдарының авариясын (бұзылуын) жоюға байланысты шетелден сатып алынған материалдық-техникалық жабдықтау заттары, керек-жарақтар, отын, азық-түлiк және басқа мүлiк;
2) теңiз кәсiпшiлiгiн жүргiзетiн қазақстан теңіз кемелерінің немесе қазақстандық тұлғалар жалдаған (жалға алған) теңіз кемелерінiң өндiрiстiк қызметiн қамтамасыз ету үшiн Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерге әкетiлетiн материалдық-техникалық жабдықтау заттары, керек-жарақтар, отын, азық-түлiк және басқа мүлiк, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетін кәсiпшiлiк өнiмдерi;
3) ұлттық және шетел валютасының банкноттары мен монеталары (мәдени-тарихи құндылық болып табылатын банкноттар мен монеталардан басқа), сондай-ақ бағалы қағаздар;
4) акцизделетiн тауарларды қоспағанда, гуманитарлық көмек ретiнде әкелінетін басқа тауарлар;
5) акцизделетiн тауарларды қоспағанда, техникалық жәрдем көрсетудi қоса алғанда, мемлекеттер, мемлекеттер үкiметтері, халықаралық ұйымдар желісі бойынша қайырымдылық мақсатында әкелiнетiн (медициналық мақсаттар үшін арнайы жасалған жеңіл автомобильдерден басқа) тауарлар;
6) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi және оның филиалдары, өкілдіктері мен ұйымдары ақша белгілерін жасау үшін әкелетiн шикізат;
7) шетелдiк дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктердiң, консулдық мекемелердің ресми пайдалануы үшін, сондай-ақ осы өкілдіктердің, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын, олармен бірге тұратын отбасы мүшелерiн қоса алғанда, дипломатиялық және әкiмшiлiк-техникалық персоналының жеке пайдалануы үшiн әкелiнетiн және әкетілетін, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес алым салудан босатылатын тауарлар;
8) мемлекеттердің, мемлекет үкіметтерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалған халықаралық ұйымдардың желісі арқылы берілген гранттардың қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар босатылады.
2. Тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру кезінде мемлекет пайдасына бас тартудан кедендік декларациялау үшін кедендiк алымдар төленбейді.
3. Осы бапта көрсетілген кедендiк алымдар салудан босату үшін құжаттарды табыс ету тәртібін уәкілетті орган айқындайды.

Статья 80. Льготы по уплате таможенных сборов, а также случаи, когда таможенные сборы не уплачиваются
1. От уплаты таможенных сборов освобождаются:
1) транспортные средства, осуществляющие регулярные международные перевозки грузов, багажа и пассажиров, а также предметы материально-технического снабжения, снаряжение, топливо, продовольствие и другое имущество, необходимые для их эксплуатации во время следования в пути, в пунктах промежуточной остановки или приобретенные за границей в связи с ликвидацией аварии (поломки) данных транспортных средств;
2) предметы материально-технического снабжения, снаряжение, топливо, продовольствие и другое имущество, вывозимые за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза для обеспечения производственной деятельности казахстанских или арендованных (зафрахтованных) казахстанскими лицами морских судов, ведущих морской промысел, а также продукция их промысла, ввозимая на территорию Республики Казахстан;
3) банкноты и монеты национальной и иностранной валюты (кроме банкнот и монет, представляющих собой культурно-историческую ценность), а также ценные бумаги;
4) товары, за исключением подакцизных, ввозимые в качестве гуманитарной помощи;
5) товары, за исключением подакцизных (кроме легковых автомобилей, специально предназначенных для медицинских целей), ввозимых в целях благотворительной помощи по линии государств, правительств государств, международных организаций, включая оказание технического содействия;
6) сырье, ввозимое Национальным Банком Республики Казахстан и его филиалами, представительствами и организациями для производства денежных знаков;
7) товары, ввозимые и вывозимые для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, консульскими учреждениями, а также для личного пользования лицами, относящимися к дипломатическому и административно-техническому персоналу этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, не являющихся гражданами Республики Казахстан и освобождаемых в соответствии с международными договорами Республики Казахстан;
8) товары, приобретаемые за счет средств грантов, предоставленных по линии государств, правительств государств, а также международных организаций, определенных в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. При помещении товаров под таможенную процедуру отказа в пользу государства таможенный сбор за таможенное декларирование не уплачивается.
3. Порядок представления документов для освобождения от обложения таможенными сборами, указанными в настоящей статье, определяется уполномоченным органом.

81-бап. Кедендік баждарды, кедендiк алымдарды, салықтарды төлеушілер
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет туындаған декларант немесе өзге де тұлғалар кедендік баждарды, салықтарды төлеушілер болып табылады.
Кедендік декларациялау үшін кедендiк алымдарды төлеуші кедендік баждарды, салықтарды төлеуші болып табылады.
Кедендік алып жүру үшін кедендiк алымдарды төлеуші, кедендік алып жүру туралы шешім қабылдағандарға қатысты тұлға болып табылады.
Алдын ала шешім қабылданғаны үшін кедендiк алымдарды төлеуші, алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш берген тұлға болып табылады.
8-тарау. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу
82-бап. Кедендік баждарды, салықтарды салу объектісі және кедендік баждарды, салықтарды есептеуге арналған база
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар, сондай-ақ осы Кодексте көзделген жағдайларда өзге де тауарлар кедендік баждарды, салықтарды салудың объектісі болып табылады.
2. Егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, тауарлардың кедендік құны және (немесе) олардың заттай көріністегі физикалық сипаттамалары (саны, оның ішінде оны тұтынуға дейінгі тауардан ажырамайтын және (немесе) тауар бөлшек сауда үшін ұсынылатын тауардың бастапқы орамасы есепке алғандағы массасы, көлемі немесе тауардың өзге де сипаттамасы) тауардың түріне және мөлшерлемелердің қолданылатын түрлеріне қарай кедендік баждарды есептеуге арналған база болып табылады.
3. Салықтарды есептеуге арналған база Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
83-бап. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу
1. Кедендік баждарды, салықтарды кедендік баждарды, салықтарды төлеуші, ал осы бапта көзделген жағдайларда – кеден органы есептейді.
2. Кедендік баждарды, салықтарды кеден органы:
1) кедендік баждарды, салықтарды дұрыс есептемеу анықталған жағдайда тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша;
2) осы Кодекстің 88-бабына сәйкес төленуге жататын кедендік баждарды, салықтарды есептеу кезінде;
3) осы Кодекстің 157-бабының 4-тармағында, 163-бабының 3-тармағында, 174-бабының 4-тармағында, 233-бабының 5-тармағында, 242-бабының 6-тармағында, 322-бабының 3-тармағында, 362-бабының 8-тармағында, 363-бабының 4-тармағында, 367-бабының 4-тармағында, 371-бабының 4-тармағында, 378-бабының 3 және 8-тармақтарында және 392-бабының 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде, сондай-ақ шығарылуы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты тауарларға арналған декларация осы Кодексте белгіленген мерзімде берілмеген жағдайларда;

Статья 81. Плательщики таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов
Плательщиками таможенных пошлин, налогов являются декларант или иные лица, у которых возникла обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов.
Плательщиком таможенного сбора за таможенное декларирование являются плательщик таможенных пошлин, налогов.
Плательщиком таможенного сбора за таможенное сопровождение является лицо, в отношении которого принято решение о таможенном сопровождении.
Плательщиком таможенного сбора за принятие предварительного решения является лицо, подавшее заявление о принятии предварительного решения.
Глава 8. Исчисление таможенных пошлин, налогов
Статья 82. Объект обложения таможенными пошлинами, налогами и база для исчисления таможенных пошлин, налогов
1. Объектом обложения таможенными пошлинами, налогами являются товары, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза, а также иные товары в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. Базой для исчисления таможенных пошлин в зависимости от вида товара и применяемых видов ставок являются таможенная стоимость товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, в том числе с учетом первичной упаковки товара, которая неотделима от товара до его потребления и (или) в которой товар представляется для розничной продажи, объем или иная характеристика товара), если иное не установлено настоящим Кодексом.
3. База для исчисления налогов определяется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Статья 83. Исчисление таможенных пошлин, налогов
1. Таможенные пошлины, налоги исчисляются плательщиком таможенных пошлин, налогов, а в случаях, предусмотренных настоящей статьей, – таможенным органом.
2. Таможенные пошлины, налоги исчисляются таможенным органом:
1) по результатам проведения таможенного контроля после выпуска товаров, в случае выявления неверного исчисления таможенных пошлин, налогов;
2) при исчислении таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате в соответствии со статьей 88 настоящего Кодекса;
3) при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 статьи 157, пункте 3 статьи 163, пункте 4 статьи 174, пункте 5 статьи 233, пункте 6 статьи 242, пункте 3 статьи 322, пункте 8 статьи 362, пункте 4 статьи 363, пункте 4 статьи 367, пункте 4 статьи 371, пунктах 3 и 8 статьи 378 и пункте 3 статьи 392 настоящего Кодекса, а также в случаях, когда в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, в срок, установленный настоящим Кодексом, не подана декларация на товары;

4) декларант осы Кодекстің 190-бабының 8-тармағында көрсетілген әрекеттерді жасамаған кезде;
5) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 288-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлғалардың орындауына жатқан жағдайда, осы Кодекстің 288-бабының 7-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде;
6) осы Кодекстің 288-бабының 9-тармағына және 297-бабының 6-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды есептеу кезінде;
7) Комиссия және Қазақстан Республикасы Үкіметінің заңнамасымен кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындауға жататынын Комиссия көздеген жағдайда, осы Кодекстің 337-бабына сәйкес айқындалған мән-жайлар туындаған кезде;
8) осы Кодекстің 399-бабының 1-тармағында көрсетілген жағдайларда, кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша;
9) осы Кодекстің 410-бабының 17 және 18-тармақтарында көзделген жағдайларда, кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша;
10) кедендік рәсіммен орналастыру кезінде кедендік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге құжаттарды пайдалана отырып кедендік декларациялау жүзеге асырылған тауарларға қатысты, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет орындалуға жататын, осы Кодекске сәйкес көзделген мән-жайлар туындаған кезде;
11) кедендік баждарды, салықтарды осы Кодекске сәйкес тауарлар шығарылғаннан кейін туындаған мән-жайларға байланысты және кедендік баждарды, салықтарды төлеуші есептемеген тауарларға қатысты төлеуге жататын өзге жағдайларда есептейді.
3. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу туралы мәліметтер тауарларға арналған декларацияларда, кедендік кіріс ордерінде не осы Кодекстің 349-бабы 24-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған, өзге кедендік құжатта, осы Кодекстің 360-бабы 4-тармағының екінші абзацында көрсетілген кедендік құжатта немесе осы баптың 4-тармағында көрсетілген кедендік құжатта көрсетіледі.
4. Осы баптың 2-тармағының 2), 3), 5), 6) және 11) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды есептеу кезінде кедендік баждарды, салықтарды есептеу туралы мәліметтер кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждардың есеп-қисабында көрсетіледі.
Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды есептеу нысанын, осындай есептеудің электрондық құжат түріндегі құрылымы мен форматын, оларды толтыру және осындай есептеуге өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібін Комиссия айқындайды.
Аталған есептеуді қағаз жеткізгіште толтыру кезінде кеден органының лауазымды адамы осындай кедендік құжаттың электрондық түрін қалыптастырады.

4) при несовершении декларантом действий, указанных в пункте 8 статьи 190 настоящего Кодекса;
5) при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 7 статьи 288 настоящего Кодекса, в случаях, когда обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, подлежит исполнению лицами, указанными в пункте 3 статьи 288 настоящего Кодекса;
6) при исчислении таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 9 статьи 288 и пунктом 6 статьи 297 настоящего Кодекса;
7) при наступлении обстоятельств, определенных в соответствии со статьей 337 настоящего Кодекса Комиссией и Правительством Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Комиссией, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению;
8) по результатам проведения таможенного контроля в случаях, указанных в пункте 1 статьи 399 настоящего Кодекса;
9) по результатам проведения таможенного контроля в случаях, предусмотренных пунктами 17 и 18 статьи 410 настоящего Кодекса;
10) при наступлении предусмотренных в соответствии с настоящим Кодексом обстоятельств, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению, в отношении товаров, таможенное декларирование которых при их помещении под таможенную процедуру осуществлялось с использованием в качестве таможенной декларации транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов;
11) в иных случаях, когда таможенные пошлины, налоги в соответствии с настоящим Кодексом подлежат уплате в связи с обстоятельствами, наступившими после выпуска товаров, и в отношении товаров таможенные пошлины, налоги не были исчислены плательщиком.
3. Сведения об исчислении таможенных пошлин, налогов указываются в декларации на товары, таможенном приходном ордере либо ином таможенном документе, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 24 статьи 349 настоящего Кодекса, таможенном документе, указанном в абзаце втором пункта 4 статьи 360 настоящего Кодекса, или таможенном документе, указанном в пункте 4 настоящей статьи.
4. При исчислении таможенных пошлин, налогов в случаях, указанных в подпунктах 2), 3), 5), 6) и 11) пункта 2 настоящей статьи, сведения об исчислении таможенных пошлин, налогов указываются в расчете таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Форма расчета таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, структура и формат такого расчета в виде электронного документа, порядок их заполнения и внесения в такой расчет изменений (дополнений) определяются Комиссией.
При заполнении указанного расчета на бумажном носителе должностным лицом таможенного органа формируется электронный вид такого таможенного документа.

5. Егер осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтар кедендік кіріс ордері негізінде не осы Кодекстің 349-бабы 24-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған өзге кедендік құжат негізінде төленген жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды есептеу туралы мәліметтерді кеден органы кедендік кіріс ордерінде немесе осы Кодекстің 349-бабының 24-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған өзге кедендік құжатта көрсетеді.
Кедендік кіріс ордерінің не осы Кодекстің 349-бабы 24-тармағына сәйкес Комиссия белгілеген өзге кедендік құжаттың нысандары, оларды толтыру және оларға өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібін Комиссия айқындайды.
Кедендік кіріс ордерін не осы Кодекстің 349-бабы 24-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған өзге кедендік құжатты қағаз жеткізгіште толтыру кезінде кеден органының лауазымды адамы осындай құжаттардың электрондық түрін қалыптастырады.
6. Кедендік баждар, салықтар өзге валютада есептелетін, Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда және (немесе) Қазақстан Республикасының екіжақты халықаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында төленуге жататын кедендік баждар, салықтар Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен есептеледі.
Егер кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына не өзге валютаға қайта есептеуді жүргізу талап етілетін болса, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, мұндай қайта есептеу кеден органы кедендік декларацияны тіркеген күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
7. Кедендік баж кедендік бажды есептеуге арналған базаға және тауарға қатысты белгіленген, кедендік баждың тиісті мөлшерлемесіне негізделе отырып есептеледі.
Қазақстан Республикасының аумағында төленуге жататын салықтар, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес есептеледі.
84-бап. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін қолданылатын кедендік баждардың, салықтардың мөлшерлемелері
1. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кедендік декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болатын мөлшерлемелер қолданылады.
Осы Кодекстің 189-бабына сәйкес тауарларды уақытша кедендік декларациялау кезінде кедендік әкету баждарын есептеу үшін осы Кодекстің 43-тарауына және 189-бабына сәйкес белгіленген күні қолданыста болатын мөлшерлемелер қолданылады.

5. В случае, если в соответствии с настоящим Кодексом таможенные пошлины, налоги уплачиваются на основании таможенного приходного ордера либо на основании иного таможенного документа, определенного Комиссией в соответствии с пунктом 24 статьи 349 настоящего Кодекса, сведения об исчислении таможенных пошлин, налогов указываются таможенным органом в таможенном приходном ордере или в ином таможенном документе, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 24 статьи 349 настоящего Кодекса.
Форма таможенного приходного ордера либо иного таможенного документа, определенного Комиссией в соответствии с пунктом 24 статьи 349 настоящего Кодекса, порядок их заполнения и внесения в них изменений (дополнений) определяются Комиссией.
При заполнении таможенного приходного ордера либо иного таможенного документа, определенного Комиссией в соответствии с пунктом 24 статьи 349 настоящего Кодекса, на бумажном носителе должностным лицом таможенного органа формируется электронный вид таких документов.
6. Таможенные пошлины, налоги, подлежащие уплате на территории Республики Казахстан, исчисляются в национальной валюте Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами в рамках Евразийского экономического союза и (или) двусторонними международными договорами Республики Казахстан, когда таможенные пошлины, налоги исчисляются в иной валюте.
Если для исчисления таможенных пошлин, налогов требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан либо в иную валюту, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день регистрации таможенной декларации таможенным органом, если иное не установлено настоящим Кодексом.
7. Таможенная пошлина исчисляется исходя из базы для исчисления таможенной пошлины и соответствующей ставки таможенной пошлины, установленной в отношении товара.
Налоги, подлежащие уплате на территории Республики Казахстан, исчисляются в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Статья 84. Ставки таможенных пошлин, налогов, применяемые для исчисления таможенных пошлин, налогов
1. Для исчисления таможенных пошлин, налогов применяются ставки, действующие на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, если иное не установлено настоящим Кодексом.
При временном таможенном декларировании товаров в соответствии со статей 189 настоящего Кодекса для исчисления вывозных таможенных пошлин, применяются ставки, действующие на день, установленный в соответствии со статьей 189 и главой 43 настоящего Кодекса.

2. Одақ туралы шартқа сәйкес көзделген жағдайларды, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға немесе үшінші тараппен Еуразиялық экономикалық одақтың халықаралық шарттарына сәйкес кедендік әкелу баждарын есептеу үшін Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің мөлшерлемелерінен ерекшелінетін мөлшерлемелер қолданылатын жағдайларды қоспағанда, кедендік әкелу баждарын есептеу үшін Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің мөлшерлемелері қолданылады.
Егер Одақ туралы шартта өзгеше белгіленбесе, кедендік әкелу баждарын есептеу үшін тарифтік преференциялар табыс ету шарттары сақталмаған кезде, Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің мөлшерлемелері қолданылады.
3. Егер Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда және (немесе) Қазақстан Республикасының екіжақты халықаралық шарттарында өзгеше белгіленбесе, Қазақстан Республикасында төлеуге жататын кедендік әкету баждарын есептеу үшін сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган белгілеген мөлшерлемелер қолданылады.
4. Қазақстан Республикасында төлеуге жататын салықтарды есептеу үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген ставкалар қолданылады.
Комиссия Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдары табыс еткен мәліметтер негізінде Еуразиялық экономикалық одақтың мүше мемлекеттерінде тауарларға қатысты қолданылатын салықтар мөлшерлемелерінің жалпы тізбесін қалыптастырады және оны Еуразиялық экономикалық одақтың Интернет желісіндегі ресми сайтында орналастырады.
Еуразиялық экономикалық одақтың мүше мемлекеттерінде тауарларға қатысты қолданылатын салықтар мөлшерлемелерінің жалпы тізбесінің форматын, оны қалыптастыру, жүргізу және одан мәліметтерді пайдалану тәртібін, сондай-ақ осындай мөлшерлемелер туралы мәліметтерді табыс ету тәртібі мен техникалық шарттарын, оның ішінде құрылымы мен форматын Комиссия айқындайды.
85-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы. Кедендік баждар, салықтар төленбейтін жағдайлар
1. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 88, 157, 163, 174, 216, 217, 221, 233, 242, 254, 265, 278, 288, 297, 306, 313, 322, 328-баптарға, 360-бабының 4-тармағына, 362, 363, 367, 371, 378 және 392-баптарға сәйкес, сондай-ақ Комиссия көздеген жағдайларда, осы Кодекстің 337-бабына сәйкес Комиссия және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған мән-жайлар басталған кезде туындайды.

2. Для исчисления ввозных таможенных пошлин применяются ставки Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, за исключением случаев, предусмотренных в соответствии с Договором о Союзе, а также, когда в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами Евразийского экономического союза с третьей стороной для исчисления ввозных таможенных пошлин применяются ставки, отличные от ставок Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза.
При несоблюдении условий предоставления тарифных преференций для исчисления ввозных таможенных пошлин применяются ставки Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, если иное не установлено Договором о Союзе.
3. Для исчисления вывозных таможенных пошлин, подлежащих уплате в Республике Казахстан, применяются ставки, установленные уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности, если иное не установлено международными договорами в рамках Евразийского экономического союза и (или) двусторонними международными договорами Республики Казахстан.
4. Для исчисления налогов, подлежащих уплате в Республике Казахстан, применяются ставки, установленные налоговым законодательством Республике Казахстан.
Комиссия формирует общий перечень ставок налогов, применяемых в отношении товаров в государствах-членах Евразийского экономического союза, на основании сведений, представленных уполномоченными государственными органами государств-членов Евразийского экономического союза, и размещает его на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Формат общего перечня ставок налогов, применяемых в отношении товаров в государствах-членах Евразийского экономического союза, порядок его формирования, ведения и использования сведений из него, а также порядок и технические условия, в том числе структура и формат, представления сведений о таких ставках определяются Комиссией.
Статья 85. Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов. Случаи, когда таможенные пошлины, налоги не уплачиваются
1. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникает в соответствии со статьями 88, 157, 163, 174, 216, 217, 221, 233, 242, 254, 265, 278, 288, 297, 306, 313, 322, 328, пунктом 4 статьи 360, статьями 362, 363, 367, 371, 378 и 392 настоящего Кодекса, а также при наступлении обстоятельств, определенных в соответствии со статьей 337 настоящего Кодекса Комиссией и Правительством Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Комиссией.

2. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет:
1) осы Кодекстің 88, 157, 163, 174, 216, 217, 221, 233, 242, 254, 265, 278, 288, 297, 306, 313, 322, 328-баптарға, 360-бабының 4-тармағына, 362, 363, 367, 371, 378 және 392-баптарында көзделген кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің тоқтатылуына байланысты мән-жайлар басталған кезде және шарттар сақталған кезде;
2) Комиссия көздеген жағдайларда, осы Кодекстің 337-бабына сәйкес Комиссия және Комиссия және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған мән-жайлар басталған кезде:
3) осы Кодекстің 86-бабы 9-тармағында көрсетілген жағдайларда;
4) осы Кодекстің 116-бабы 10-тармағының 4-тармақшасына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу бойынша шаралар қолданылмаған жағдайда, осы Кодекске сәйкес өндіріп алу үмітсіз деп танылған, кедендік баждардың, салықтардың сомасына қатысты тоқтатылады.
3. Комиссия, бірдей тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет әртүрлі адамдарда түрлі мән-жайлар бойынша және (немесе) бірнеше рет туындаса, оның ішінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайлар бір Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте туындап, ал кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет өзге Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте туындаса, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайларды, сондай-ақ осындай мән-жайлардың туындауын растау бойынша кеден органдарының өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындауға құқылы.
4. Кедендік баждар, салықтар:
1) орналастыру шарттары осындай кедендік рәсімді қолдану аяқталғанға немесе тоқтатылғанға дейін және осындай кедендік рәсімге сәйкес осы тауарларды пайдалану шарттары сақталған кезде, кедендік баждар, салықтар төлеуді көздемейтін кедендік рәсіммен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты;
2) осы Кодекстің 355-бабы 4-тармағына және 364-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік рәсімдерге орналастыруға жатпайтын, тауарлардың жеке санаттарына қатысты, осы Кодексте тауарлардың осы санаттары үшін оларды пайдалану шарттары сақталған кезде;
3) кедендік әкелу бажын төлеуден босату түріндегі кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктерді және осындай жеңілдіктер табыс ету талаптарын сақтаған кезде, осындай кедендік рәсімді қолдану аяқталғанға немесе тоқтатылғанға дейін, салықтар төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданумен уақытша әкелудің (жіберудің) кедендік рәсіміне орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты, тауарларды жеңілдіктер табыс ету талаптарына сәйкес келетін мақсаттарда пайдаланылған кезде, осындай тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулерді сақтаған кезде, сондай-ақ осындай кедендік рәсімге сәйкес осындай тауарларды пайдалану талаптарын сақтаған кезде, декларанттың осындай жеңілдіктерден бас тарту жағдайларын қоспағанда;

2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекращается:
1) при наступлении обстоятельств и при соблюдении условий, связанных с прекращением обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, предусмотренных статьями 88, 157, 163, 174, 216, 217, 221, 233, 242, 254, 265, 278, 288, 297, 306, 313, 322, 328, пунктом 4 статьи 360, статьями 362, 363, 367, 371, 378 и 392 настоящего Кодекса;
2) при наступлении обстоятельств, определенных в соответствии со статьями 337 настоящего Кодекса Комиссией и Правительством Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Комиссией;
3) в случаях, указанных в пункте 9 статьи 86 настоящего Кодекса;
4) в случае, когда меры по взысканию таможенных пошлин, налогов не принимаются в соответствии с подпунктом 4 пункта 10 статьи 116 настоящего Кодекса в отношении суммы таможенных пошлин, налогов, признанной в соответствии с настоящим Кодексом безнадежной к взысканию.
3. Комиссия вправе определять обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в случаях, когда в отношении одних и тех же товаров обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникла у разных лиц, по разным обстоятельствам и (или) неоднократно, в том числе в случае, когда обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникла в одном государстве-члене Евразийского экономического союза, а обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов наступили в ином государстве-члене Евразийского экономического союза, а также порядок взаимодействия таможенных органов по подтверждению наступления таких обстоятельств.
4. Таможенные пошлины, налоги не уплачиваются:
1) в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру, условия помещения под которую не предусматривают уплату таможенных пошлин, налогов, до ее завершения или прекращения действия такой таможенной процедуры и при соблюдении условий использования этих товаров в соответствии с такой таможенной процедурой;
2) в отношении отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с пунктом 4 статьи 355 и пунктом 2 статьи 364 настоящего Кодекса помещению под таможенные процедуры, при соблюдении установленных настоящим Кодексом для этих категорий товаров условий их использования;
3) в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин в виде освобождения от уплаты ввозной таможенной пошлины и льгот по уплате налогов, до ее завершения или прекращения действия такой таможенной процедуры при соблюдении условий предоставления таких льгот, при использовании товаров в целях, соответствующих условиям предоставления льгот, при соблюдении ограничений по пользованию и (или) распоряжению такими товарами, а также при соблюдении условий использования таких товаров в соответствии с такой таможенной процедурой, за исключением случаев отказа декларанта от таких льгот;

4) кедендік әкелу бажын төлеуден босату түріндегі кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктерді және осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулермен ұштасқан салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді қолданумен ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімдеріне орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты, тауарларды жеңілдіктер табыс ету талаптарына сәйкес келетін мақсаттарда пайдаланған кезде, сондай-ақ осындай тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулерді сақтаған кезде, декларанттың осындай жеңілдіктерден бас тарту жағдайларын қоспағанда, төленбейді.
86-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау
1. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті кедендік баждар, салықтар төлеуші, осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтар төлеушімен бірге кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі ортақ міндет немесе егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделсе, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі субсидиарлық міндет жүктелген адамдар орындайды.
Осы Кодекстің 94-бабы 11-тармағымен белгіленген тәртіпте кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер өзге тұлғалармен орындалуы мүмкін.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті осы Кодекстің 494-бабын ескере отырып, кедендік өкіл орындайды.
2. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 90, 91, 92, 93 және 94-баптарында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде оларды төлеу арқылы осы Кодекске сәйкес есептелген және төлеуге жататын сомалар мөлшерінде орындалады.
3. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындау осы Кодекстің 10-тарауында көзделінген тәсілдермен, осы Кодекстің 91, 194-баптарына сәйкес қамтамасыз етілетін жағдайда кеден органы кедендік баждарды, салықтарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндетті орындау мерзімі басталғанға дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей төлеушіге кедендік баждарды, салықтарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндетті орындау мерзімі басталғаны туралы еркін нысанда хабарлама жолдайды.
Кедендік баждарды, салықтарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндетті орындау мерзімі өткеннен кейін, осы тармақтың бірінші абзацында белгіленген жағдайда, сондай-ақ кедендік баждарды, салықтарды, өсімпұлдарды төлеу жөніндегі міндетті орындау мерзімі осы Кодекстің 10-тарауында көзделінген тәсілдермен қамтамасыз етілетін өзге де жағдайларда, кеден органы осы Кодекстің 10-тарауында көзделінген тәртіпте кедендік баждарға, салықтарға, өсімпұлдарға, пайыздарға есептелінген сомаларды төлеу туралы талапты жолдайды.

4) в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин в виде освобождения от уплаты ввозной таможенной пошлины и льгот по уплате налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, при соблюдении условий предоставления таких льгот, при использовании товаров в целях, соответствующих условиям предоставления льгот, а также при соблюдении ограничений по пользованию и (или) распоряжению такими товарами, за исключением случаев отказа декларанта от таких льгот.
Статья 86. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов исполняется плательщиком таможенных пошлин, налогов, лицами, которые в соответствии с настоящим Кодексом несут с плательщиком таможенных пошлин, налогов солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов.
Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов может исполняться третьим лицом, в порядке, установленном пунктом 11 статьи 94 настоящего Кодекса.
Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов исполняется таможенным представителем с учетом статьи 494 настоящего Кодекса.
2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов исполняется путем их уплаты в порядке и сроки, которые установлены статьями 90, 91, 92, 93 и 94 настоящего Кодекса, в размерах сумм, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом.
3. В случаях, когда в соответствии со статьями 91, 194 настоящего Кодекса исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов обеспечивается способами, предусмотренными главой 10 настоящего Кодекса, таможенный орган не позднее пяти рабочих дней до наступления срока исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, процентов направляет плательщику извещение о наступлении срока исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, процентов в произвольной форме.
По истечении срока исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, процентов в случаях, установленных абзацем первым настоящего пункта, а также в иных случаях, когда исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, пеней обеспечивается способами, предусмотренными главой 10 настоящего Кодекса, таможенным органом направляется требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов в порядке, установленном главой 10 настоящего Кодекса.

4. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындамау немесе тиісінше орындамау жағдайында, кеден органдары кедендік баждарды, салықтарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндетті орындау мерзімі басталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтар төлеушімен бірге кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі ортақ міндет немесе егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе – кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі субсидиарлық міндет жүктелетін адамдарға белгіленген мерзімде төленбеген кедендік баждар, салықтар сомалары туралы:
1) осы баптың 4-тармағымен көзделген жағдайларды қоспағанда;
2) осы Кодекстің 10-тарауында көзделінген тәсілдермен қамтамасыз етілетін кедендік баждарды, салықтарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндетті орындау туралы хабарламаны жолдайды.
5. Өсімпұлдарды төлеу осы Кодекстің 124-бабында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
6. Белгіленген мерзімде төленбеген кедендік баждардың, салықтардың, пайыздардың сомалары туралы хабарламаны табыс еткен күннен бастап оны, он жұмыс күні ішінде орындауға жатады. Мерзімінде төленбеген кедендік баждардың, салықтардың, пайыздардың сомалары туралы хабарламаның нысаны уәкілетті органмен бекітіледі. Бұл ретте көрсетілген хабарламаның нысанына, сондай-ақ осы Кодекстің 137-бабына сәйкес мерзімінде төленбеген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың сомалары туралы мәліметтер кіреді.
Көрсетілген хабарламаны табыс ету тәртібі осы Кодекстің 87-бабына сәйкес белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
7. Осындай талаптарды орындау күніне дейін белгіленген мерзімде төленбегені туралы осындай хабарламаны тіркеген күннен басталған кезеңге есептеуге жататын, өсімпұлдар төленбей, кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары белгіленген мерзімде төленбегені туралы көрсетілген хабарламадағы талаптарды төлеуші орындаған кезде, кеден органдары кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары белгіленген мерзімде төленбегені туралы бұрын қойылған хабарламаға қосымша хабарламаны жолдайды.
8. Кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары белгіленген мерзімде төленбегені туралы көрсетілген хабарламадағы кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары өзгеруіне әкеп соққан негізделген фактілер анықталған жағдайда, кеден органдары кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары белгіленген мерзімде төленбегені туралы бірінші жолданған хабарламаны бірмезгілде кері қайтарып, кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары белгіленген мерзімде төленбегені туралы жаңа хабарламаны жолдайды.

4. В случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов таможенный орган в течение десяти рабочих дней со дня наступления срока уплаты таможенных пошлин, налогов, процентов направляет уведомление о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов одновременно плательщику и лицам, которые в соответствии с настоящим Кодексом несут с плательщиком солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов, за исключением случаев:
1) предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи;
2) когда исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов обеспечивается способами, предусмотренными главой 10 настоящего Кодекса.
5. Начисление пеней производится в порядке, предусмотренном статьей 124 настоящего Кодекса.
6. Уведомление о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов подлежит исполнению в срок, не позднее десяти рабочих дней со дня его вручения. Форма уведомления о неуплаченных в срок суммах таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов, утверждается уполномоченным органом. При этом указанная форма уведомления включает также сведения о неуплаченных в установленный срок суммах специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 137 настоящего Кодекса.
Порядок вручения указанного уведомления производится в порядке, установленном в соответствии со статьей 87 настоящего Кодекса.
7. При исполнении плательщиком требований, указанных в уведомлении о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов, без уплаты пеней, подлежащих начислению за период с даты регистрации такого уведомления о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов до даты исполнения таких требований включительно, таможенным органом направляется дополнение к ранее выставленному уведомлению о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов.
8. В случае выявления обоснованных фактов, повлекших изменение суммы таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов, указанных в уведомлении о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов, таможенный орган направляет новое уведомление о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов, с одновременным отзывом первоначально направленного уведомления о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов.

9. Кеден органы осы баптың 4-тармағында көрсетілген хабарламаны мынадай жағдайларда жібермейді:
1) тауарлар шығарылғаннан кейін, ал шығарылуы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін өткізілген тауарларға қатысты – осы Кодекстің 194-бабының 17-тармағында көзделген электрондық құжат жіберілгеннен не тиісті белгілер қойылғаннан кейін осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін валюталар бағамын қолдану күніне қолданыста болатын валюталар бағамы бойынша бес еуроға баламалы сома жиынтығынан аспайтын мөлшерде тауарларға арналған бір декларацияда есептелген кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлемеу фактісін анықтау;
2) осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін валюталар бағамын қолдану күніне қолданыста болатын валюталар бағамы бойынша бес еуроға баламалы сома жиынтығынан аспайтын мөлшерде, осы Кодекстің 83-бабының 4-тармағында немесе осы Кодекстің 360-бабы 4-тармағынның екінші абзацында көрсетілген кедендік құжаттың бірінде көрсетілген кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың бір есебінде есептелген кедендік төлемдердің, салықтардың арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемеу фактісін анықтау.
10. Осы баптың 9-тармағында көрсетілген жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылады.
11. Осы баптың 6-тармағында көрсетілген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы осы Кодекстің 12-тарауына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды өндіріп алу бойынша шаралар қабылдайды.
12. Комиссия бірдей тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет әртүрлі тұлғаларда түрлі мән-жайлар және (немесе) бірнеше рет туындаған жағдайларда, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау ерекшеліктерін айқындауға құқылы.
87-бап. Белгіленген мерзімде төленбеген кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары туралы хабарламаны тапсыру тәртібі
1. Белгіленген мерзімде төленбеген кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары туралы хабарламаны төлеушіге қолын қойғыза отырып, жеке өзіне немесе осы бапта өзгеше белгіленбесе, жөнелту және алу фактілерін растайтын өзге тәсілмен берілуі тиіс.
Бұл ретте төменде келтірілген тәсілдердің бірімен жолданған хабарлама мынадай жағдайларда:

9. Таможенный орган не направляет указанное в пункте 4 настоящей статьи уведомление в случаях:
1) выявления после выпуска товаров, а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, – после направления электронного документа либо проставления соответствующих отметок, предусмотренных пунктом 17 статьи 194 настоящего Кодекса, факта неуплаты таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, исчисленных в одной декларации на товары, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную пяти евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом;
2) выявление факта неуплаты таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, исчисленных в одном расчете таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, указанном в пункте 4 статьи 83 настоящего Кодекса, или в одном таможенном документе, указанном в абзаце втором пункта 4 статьи 360 настоящего Кодекса, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную пяти евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом.
10. В случаях, указанных в пункте 9 настоящей статьи, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекращается.
11. В случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в срок, указанный в пункте 6 настоящей статьи, таможенный орган, осуществляющий взыскание таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов принимает меры по взысканию таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов в соответствии с главой 12 настоящего Кодекса.
12. Комиссия вправе определять особенности исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в случаях, когда в отношении одних и тех же товаров обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникла у разных лиц по разным обстоятельствам и (или) неоднократно.
Статья 87. Порядок вручения уведомления о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов
1. Уведомление о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов должно быть вручено плательщику лично под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения, если иное не установлено настоящей статьей.
При этом уведомление, направленное одним из нижеперечисленных способов, считается врученным плательщику в следующих случаях:

1) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен жiберiлгенде - төлеушiнiң поштаның немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына белгi қойған күнінен бастап;
2) электрондық тәсiлмен жiберiлгенде – веб-қосымшада хабарлама жеткізілген күннен бастап төлеушіге берілген болып саналады.
Көрсетілген тәсiл:
уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органының ақпараттық жүйесін пайдаланушы ретінде тіркелген;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен электрондық салық төлеушi ретiнде тiркелген төлеушiге қолданылады.
2. Белгіленген мерзімде төленбеген кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары туралы хабарламаны кеден органы пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен жолдаған құжаттарды пошта немесе өзге де байланыс ұйымы төлеушінің орналасқан жерінде болмауына байланысты қайтарған жағдайда, төлеушінің орналасқан жері бойынша кеден органы пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасын алған күннен бастап он жұмыс күнінен кеш емес мерзімде зерттеу жүргізіп, оның нәтижесі бойынша зерттеп-қарау актісін жасайды.
3. Зерттеп-қарау актісінде:
актіні жасау орны, күні және уақыты;
актіні жасаған кеден органы лауазымды адамының лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса);
кеден органының атауы;
тартылған куәгерлердің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), жеке басын куәландыратын құжаттың атауы және нөмірі, тұратын жерінің мекенжайы;
төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) және (немесе) атауы, оның сәйкестендіру нөмірі;
зерттеп-қарау нәтижелері туралы ақпарат көрсетіледі.
Зерттеп-қарау актісі куәгерлердің қатысуымен ресімделеді.
Куәгерлер ретінде кеден органының лауазымды адамының және төлеушінің әрекетінің нәтижесіне мүдделі емес, кез келген кәмелетке толған, әрекетке қабілетті кемінде екі адам шақырылуы мүмкін.
Мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының және төлеушінің жұмыскерлерінің, құрылтайшыларының куәгер ретінде қатысуына жол берілмейді.
4. Белгіленген мерзімде төленбеген кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары туралы осы Кодекстің 86-бабының 4-тармағына сәйкес жолданған хабарламаға шағымданған жағдайда, осындай хабарламада көрсетілген кеден органының талаптарын орындау мерзімі, шағымды қарау нәтижелері бойынша шешім шыққанға дейін тоқтатылады. Бұл ретте шағым, өсімпұлдарды есептеуді тоқтатпайды.
88-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеудің мерзімі және есептеу ерекшеліктері

1) по почте заказным письмом с уведомлением – с даты отметки плательщиком в уведомлении почтовой или иной организации связи;
2) электронным способом – с даты доставки уведомления в веб-приложение.
Указанный способ распространяется на плательщика:
зарегистрированного в качестве пользователя информационной системы таможенного органа в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
зарегистрированного в качестве электронного налогоплательщика в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. В случае возврата почтовой или иной организацией связи уведомления о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов, по причине отсутствия плательщика по месту нахождения, которое направлено таможенным органом по почте заказным письмом с уведомлением, таможенным органом по месту нахождения плательщика проводится обследование в срок не позднее десяти рабочих дней со дня получения уведомления почтовой или иной организации связи, по результатам которого составляется акт обследования.
3. В акте обследования указываются:
место, дата и время составления;
должность, фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица таможенного органа, составившего акт;
наименование таможенного органа;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), наименование и номер документа, удостоверяющего личность, адрес места жительства привлеченных понятых;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и (или) наименование плательщика, его идентификационный номер;
информация о результатах обследования.
Акт обследования оформляется с участием понятых.
В качестве понятых могут быть приглашены любые совершеннолетние дееспособные граждане в количестве не менее двух человек, не заинтересованные в исходе действий должностного лица таможенного органа и плательщика.
Не допускается участие в качестве понятых должностных лиц государственных органов и работников, учредителей плательщика.
4. В случае обжалования уведомления о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов, направленного в соответствии с пунктом 4 статьи 86 настоящего Кодекса, срок исполнения требований таможенного органа, указанных в таком уведомлении, приостанавливается до вынесения решения по результатам рассмотрения жалобы. При этом обжалование не приостанавливает начисления пеней.
Статья 88. Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, срок их уплаты и особенности исчисления

1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелген кезде туындайды.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкету кезінде туындайды.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тауарларды заңсыз өткізетін тұлғаларда туындайды. Заңсыз өткізуге қатысушы тұлғалар, егер олар осындай өткізудің заңсыздығы туралы білген немесе білуге тиіс болса, ал Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелген кезде – егер олар сатып алу кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына оларды әкелудің заңсыздығы туралы білген немесе білуге тиіс болса, заңсыз әкелінген тауарларды жеке меншікке немесе иелігіне алған тұлғалар да тауарларды заңсыз өткізетін тұлғалармен бірге кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі ортақ міндетті алады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет мынадай мән-жайлар басталған кезде, осы баптың 2-тармағында көрсетілген тұлғаларда тоқтатылады:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындау және (немесе) осы баптың 5, 6, 7 және 8-тармақтарына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерлерде оларды өндіріп алу;
2) осы Кодекске сәйкес тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру;
3) уәкілетті орган бекіткен тәртіпте кеден органының авария немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан шетелдік тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасымалдау (тасымалдың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи жойылу нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін тануы, осы шетелдік тауарларға қатысты осы Кодекске сәйкес осындай жойылуға немесе қайтарымсыз жоғалтуға дейін кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттің меншігіне тауарларды тәркілеу немесе алу (кіріс);
5) кеден органының осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес тауарларды ұстап қалуы;
6) қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы (әкімшілік процесті жүргізу) іс бойынша жүргізу барысында, қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарды тексеру кезінде алынған немесе қамауға алынған және егер бұрын ондай тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларға қатысты тауарларды қайтару туралы шешім қабылданған, тауарлардың кедендік рәсімдерінің бірімен уақытша сақтауға немесе қоюға орналастыру тоқтатылады.

1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза возникает при ввозе товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза возникает при вывозе товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза.
2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза возникает у лиц, незаконно перемещающих товары. Лица, участвующие в незаконном перемещении, если они знали или должны были знать о незаконности такого перемещения, а при ввозе товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза – также лица, которые приобрели в собственность или во владение незаконно ввезенные товары, если в момент приобретения они знали или должны были знать о незаконности их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза, несут солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов с лицами, незаконно перемещающими товары.
3. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза прекращается у лиц, указанных в пункте 2 настоящей статьи, при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктами 5, 6, 7 и 8 настоящей статьи;
2) помещение товаров под таможенные процедуры в соответствии с настоящим Кодексом;
3) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;
4) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
6) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.

4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі ретінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын тауарлармен кесіп өту күні саналады, ал егер бұл күні анықталмаса – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу фактісі анықталған күні.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждар, салықтар, егер тауарлар мынадай кедендік рәсімдермен орналастырылса, мынадай мөлшерде төленуге жатады:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелген кезде – ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімі тарифтік преференциялар және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданылмай;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын әкеткен кезде –кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданусыз экспорт кедендік рәсімі.
6. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждар, салықтар осы баптың 7-тармағын ескере отырып, ал егер кеден органы тауарлар туралы нақты мәліметтері болмаса, тағы да осы баптың 8-тармағын ескере отырып, осы тарауға сәйкес есептеледі.
7. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын тауарлар кесіп өткен күніне қолданыстағы кедендік баждардың, салықтардың мөлшерлемелері, ал бұл күн белгіленбесе – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу фактісі анықталған күнгі мөлшерлеме қолданылады.
Егер тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін, сондай-ақ кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеу қажет болған жағдайда, мұндай қайта есептеу Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын тауарлардың кесіп өткен күніне қолданыстағы, ал егер бұл күн белгіленбесе – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу фактісі анықталған күні қолданыстағы валюталар бағамы бойынша жүргізіледі.
8. Егер кеден органында тауарлар туралы нақты мәліметтер болмаған жағдайда (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны), төлеуге жататын кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін база кеден органында бар мәліметтер негізінде айқындалады, ал тауарларды сыныптау осы Кодекстің 40-бабының 4-тармағы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Егер тауардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес оннан кем белгілер санымен топтама деңгейінде анықталған жағдайда:
кедендік баждарды есептеу үшін ондай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік баждардың мөлшерлемелерінен ең көбі қолданылады;
салықтарды есептеу үшін қосылған құнға салық мөлшерлемесінен ең көбі, оған қатысты кедендік баждардың мөлшерлемесінен ең көбі белгіленген мұндай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес акциздердің мөлшерлемелерінен ең көбі (акциздік салық немесе акциздік алым) қолданылады.

4. При незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза сроком уплаты таможенных пошлин, налогов считается день пересечения товарами таможенной границы Евразийского экономического союза, а если этот день не установлен, – день выявления факта незаконного перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.
5. При незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размере, как если бы товары помещались под следующие таможенные процедуры:
1) при ввозе товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза – таможенная процедура выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов;
2) при вывозе товаров Евразийского экономического союза с таможенной территории Евразийского экономического союза – таможенная процедура экспорта без применения льгот по уплате вывозных таможенных пошлин.
6. Таможенные пошлины, налоги при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза исчисляются в соответствии с настоящей главой с учетом пункта 7 настоящей статьи, а если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах, также с учетом пункта 8 настоящей статьи.
7. Для исчисления таможенных пошлин, налогов применяются ставки таможенных пошлин, налогов, действующие на день пересечения товарами таможенной границы Евразийского экономического союза, а если этот день не установлен, - на день выявления факта незаконного перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.
В случае, если для определения таможенной стоимости товаров, а также для исчисления таможенных пошлин, налогов требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день пересечения товарами таможенной границы Евразийского экономического союза, а если этот день не установлен, – на день выявления факта незаконного перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.
8. В случае, если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 4 статьи 40 настоящего Кодекса.
В случае, если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством менее десяти знаков:
для исчисления таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин.

Тауарлар туралы нақты мәліметтерді кейіннен анықтаған кезде кедендік баждар, салықтар сондай нақты мәліметтерге қарай есептеледі, осы Кодекстің 87-бабына сәйкес іс-қимылдарын жүзеге асыратын не осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған кедендік баждар, салықтар сомаларын қайтару (есепке алу) осы Кодекстің 12-тарауына сәйкес төленбеген сомаларды өндіріп алу жүзеге асырылады.
9. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тәркіленген тауарлар мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырылған, осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдары тауарларды кідірткен, уақытша сақтауға орналастырған, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет орындалғаннан және (немесе) оларды өндіріп алғаннан (толық немесе ішінара) кейін тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырған жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік баждардың, салықтардың сомалары осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес қайтарып алуға (есепке жатқызуға) жатады.
10. Осы баптың 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтарының ережелері дұрыс кедендік декларацияланбаған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізу кезінде қолданылмайды.
Дұрыс кедендік декларацияланбаған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізу кезінде кедендік баждар, салықтар осы Кодекске сәйкес есептеледі. Бұл ретте кедендік декларациялау кезінде нақты төленген тауарлардың кедендік баждары, салықтары қайта төленбейді (өндіріліп алынбайды), ал артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған кедендік баждар, салықтар осы Кодекске сәйкес қайтаруға (есепке алуға) жатады.
89-бап. Кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша талап қоюдың өту мерзімі
1. Кеден органдарының талаптары бойынша немесе төлеушінің талабы бойынша:
1) кеден органы төлеушінің есептеген кедендік баждарының, салықтардың, кедендік алымдардың сомасын, сондай-ақ өсімпұлдардың, пайыздардың сомасын қайта қарауға немесе төлеушіге есептеуге (қоса есептеуге) құқылы;
2) төлеуші кеден органдарынан кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың, өсімпұлдардың, пайыздардың, аванстық төлемдердің, оның ішінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау есебінде енгізілген аванстық төлемдердің сомасын есептеуді және (немесе) қайтаруды талап етуге құқылы;
3) төлеуші алдағы кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлейтін кеден органының шотына уақытша орналастыруға енгізілген ақшасын кеден органынан қайтаруға және (немесе) бюджетке аударуға құқылы;

При установлении впоследствии точных сведений о товарах таможенные пошлины, налоги исчисляются исходя из таких точных сведений, и осуществляется зачет (возврат) сумм излишне уплаченных и (или) излишне взысканных таможенных пошлин, налогов в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса, либо осуществляются действия в соответствии со статьей 87 настоящего Кодекса, взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главой 12 настоящего Кодекса.
9. В случаях конфискации или обращения товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан, задержания таможенными органами товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса, размещения на временное хранение, помещения товаров под таможенные процедуры после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса.
10. Положения пунктов 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 настоящей статьи не применяются при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза с недостоверным таможенным декларированием.
При незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза с недостоверным таможенным декларированием таможенные пошлины, налоги исчисляются в соответствии с настоящим Кодексом. При этом фактически уплаченные при таможенном декларировании товаров таможенные пошлины, налоги повторно не уплачиваются (не взыскиваются), а суммы излишне уплаченных и (или) излишне взысканных таможенных пошлин, налогов подлежат зачету (возврату) в соответствии с настоящим Кодексом.
Статья 89. Срок исковой давности по таможенным пошлинам, таможенным сборам, налогам, пеням, процентам
1. Исковая давность по требованиям таможенных органов или по требованию плательщика является периодом времени, в течение которого:
1) таможенный орган вправе исчислить (начислить) плательщику или пересмотреть исчисленную плательщиком сумму таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, а также сумму начисленных пеней, процентов;
2) плательщик вправе потребовать от таможенных органов проведения зачета и (или) возврата сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, пеней, процентов, авансовых платежей, в том числе авансовых платежей, внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов;
3) плательщик вправе потребовать от таможенных органов вернуть и (или) перечислить в бюджет в счет уплаты предстоящих таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов денежные средства (деньги) внесенные на счет временного размещения денег таможенного органа;

4) төлеуші кеден органдарының талап етуі бойынша кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомасын төлеуге міндетті;
5) төлеуші Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына сәйкес кедендік декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы өтініш беруге құқылы болатын уақыт кезеңі талап қоюдың өту мерзімі болып табылады.
2. Егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, кеден органдарының және төлеушілердің талаптары бойынша талап қою мерзімі үш жылды құрайды.
мынадай санаттағы:
1) Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес салықтық мониторингке жататын;
2) жер қойнауын пайдалануға (отын-энергетика секторы) арналған келісімшартқа сәйкес қызметті жүзеге асыратын;
3) уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілген төлеушілер үшін кеден органдарының және төлеушілердің талаптары бойынша талап қою мерзімі бес жылды құрайды.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген төлеушілердің санаттарына қарамастан, оларға қатысты:
осы Кодекстің 202-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес осы тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулермен қатар кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылған;
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа ену туралы халықаралық шарттарға (Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа мемлекеттің қосылуы туралы халықаралық шарттарға) сәйкес осы Кодекстің 202-бабы 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінде белгіленгенге қарағанда, кедендік әкелу баждарын неғұрлым төмен мөлшерлемесі қолданылған, ішкі тұтыну үшін шығарылған кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларға қатысты кеден органдарының және төлеушілердің талаптары бойынша талап қою мерзімі бес жылды құрайды.
4. Кеден органдарының және төлеушілердің талаптары бойынша талап қою мерзімі:
1) осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларды кедендік декларациялау және шығару аяқталған күннен бастап;
2) кедендік баждарды, салықтарды ақша қаражатымен (ақшалай) төлеу жөніндегі орындайтын міндетті, оның ішінде аванстық төлемдердің есебінен қамтамасыз ететін кеден органында тіркелген күннен бастап;
3) кеден органы осы Кодексте көзделінген алдын ала шешімдерді қабылдаған күннен бастап;
4) кеден органы кедендік алып жүру туралы шешім қабылдаған күннен бастап есептеледі.
5. Кеден органы таңдап алынған кедендік рәсімге сәйкес кедендік бақылауда тұрған тауарлар бойынша тауарлардың кедендік бақылауда тұру кезеңі ішінде және егер осы баптың 2 және 3-тармақтарында өзге мерзім белгіленбеген жағдайды қоспағанда, тауарлардың кедендік бақылауда тұру кезеңі аяқталғаннан кейін бес үш ішінде төленуге тиіс кедендік төлемдердің, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомаларын есептеуге немесе қайта қарауға құқылы.

4) плательщик обязан по требованию таможенных органов уплатить суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, пеней, процентов;
5) плательщик вправе обратиться с заявлением о внесении изменений и дополнений в таможенную декларацию в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза.
2. Срок исковой давности по требованиям таможенных органов и плательщиков составляет три года, если иное не предусмотрено настоящей статьей.
Для следующих категорий плательщиков срок исковой давности по требованиям таможенных органов и плательщиков составляет пять лет:
1) подлежащих налоговому мониторингу в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан;
2) осуществляющих деятельность в сфере недропользования (топливно-энергетического сектора);
3) включенных в реестр уполномоченных экономических операторов.
3. Срок исковой давности по требованиям таможенных органов и плательщиков составляет пять лет вне зависимости от категорий плательщиков, указанных в пункте 2 настоящей статьи, в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, в отношении которых:
применены льготы по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 202 настоящего Кодекса;
в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз (международными договорами о присоединении государства к договору о Евразийском экономическом союзе) применены более низкие ставки ввозных таможенных пошлин, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 202 настоящего Кодекса.
4. Срок исковой давности по требованиям таможенных органов и плательщиков исчисляется с даты:
1) завершения таможенного декларирования и выпуска товаров, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи;
2) регистрации в таможенном органе обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов денежными средствами (деньгами), в том числе за счет авансовых платежей;
3) принятия таможенным органом предварительных решений, предусмотренных настоящим Кодексом;
4) принятия таможенным органом решения о таможенном сопровождении.
5. По товарам, находящимся под таможенным контролем в соответствии с выбранной таможенной процедурой, таможенный орган вправе исчислить или пересмотреть суммы таможенных платежей, налогов, пеней, процентов, подлежащие уплате, в течение срока нахождения товаров под таможенным контролем и трех лет, за исключением, если иной срок не установлен пунктами 2 и 3 настоящей статьи - после окончания срока нахождения товаров под таможенным контролем.

6. Осы баптың 1-тармағында белгіленген талаптар бойынша талап қою мерзімі өтіп кеткен жағдайда:
1) кедендік бақылау жүргізу кезеңінде, оның ішінде тауар шығарылғаннан кейін – талап қоюдың өту мерзімі, кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өтеу кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша қабылданған кеден органының шешімі орындалғанға дейін, осындай кедендік бақылау жүргізу мерзіміне ұзартылады.
2) төлеуші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кедендік тексеру нәтижелеріне және (немесе) уәкілетті органның шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарған шешіміне, сондай-ақ кеден органының және (немесе) кеден органы лауазымды адамының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану кезеңіндегі талап қоюдың өту мерзімі сот актісі заңды күшіне енген және сот талқылауы жүргізілген мерзімге – сот тәртібінде шағымданған жағдайда, кеден органының кедендік бақылау нәтижелері бойынша шығарған шешімі орындалғанға дейін, оның ішінде тауарлар шығарылғаннан, шағым және (немесе) талап қою қаралғаннан кейін ұзартылады.
9-тарау. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдері мен тәртібі
90-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдері
1. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдері осы Кодекстің 88, 91, 157, 163, 174, 216, 217, 221, 233, 242, 254, 265, 278, 288, 297, 306, 313, 322, 328-баптарына, 360-баптың 4-тармағына, 362, 363, 367, 371, 378 және 392-баптарына сәйкес айқындалады.
2. Тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдері осы Кодекстің 43-тарауымен және 189-бабымен белгіленген кедендік тауарлардың ерекшеліктері, осы Кодекстің осындай тарауымен және бабымен анықталады.
3. Арнайы кедендік рәсіммен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдерін осы Кодекстің 337-бабына сәйкес Комиссия және Комиссияда көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындалады.
4. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған кезде осы Кодексте белгіленген мерзімде, осы тармақтың үшінші абзацында көрсетілген жағдайларды қоспағанда өсімпұлдар төленеді.
Төлеу немесе өндіріп алу, сондай-ақ өсімпұлдарды есепке алу (қайтарып алу) осы Кодексте көзделген тәртіпте қолданылатын төлеуге немесе өндіріп алуға, сондай-ақ кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды есепке алуға (қайтаруға) қатысты жүзеге асырылады.
Өсімпұлдар, осы Кодекстің 85-бабы 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған тәртіпте кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер орындалмайтын жағдайлардың туындағанын растауды алған кезде төленбейді, ол тоқтатылады.

6. В случае истечения срока исковой давности по требованиям, установленным пунктом 1 настоящей статьи:
1) в период проведения таможенного контроля, в том числе после выпуска товаров – срок исковой давности продлевается на срок проведения такого таможенного контроля, исполнения решения таможенного органа, принятого по результатам проведения таможенного контроля до погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
2) обжалования плательщиком в установленном законодательством Республики Казахстан порядке результатов таможенной проверки и (или) решения уполномоченного органа, вынесенного по результатам рассмотрения жалобы, а также решения, действия (бездействия) таможенного органа и (или) должностного лица таможенного органа – срок исковой продлевается на срок рассмотрения жалобы и исполнения решения таможенного органа, вынесенного по результатам, рассмотрения жалобы, а в случае обжалования в судебном порядке – на срок проведения судебного разбирательства и вступления в законную силу судебного акта.
Глава 9. Сроки и порядок уплаты таможенных пошлин, налогов
Статья 90. Сроки уплаты таможенных пошлин, налогов
1. Сроки уплаты таможенных пошлин, налогов определяются в соответствии со статьями со статьями 88, 91, 157, 163, 174, 216, 217, 221, 233, 242, 254, 265, 278, 288, 297, 306, 313, 322, 328, пунктом 4 статьи 360, статьями 362, 363, 367, 371, 378 и 392 настоящего Кодекса.
2. В отношении товаров, особенности таможенного декларирования которых установлены статьей 189 и главой 43 настоящего Кодекса, сроки уплаты таможенных пошлин, налогов определяются такими статьей и главой настоящего Кодекса.
3. В отношении товаров, помещаемых (помещенных) под специальную таможенную процедуру, сроки уплаты таможенных пошлин, налогов определяются в соответствии со статьей 337 настоящего Кодекса Комиссией и Правительством Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Комиссией.
4. При неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в установленный настоящим Кодексом срок уплачиваются пени, за исключением случая, указанного в абзаце третьем настоящего пункта.
Уплата или взыскание, а также зачет (возврат) пеней осуществляются в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом применительно к уплате или взысканию, а также зачету (возврату) сумм соответствующих таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов.
Пени не уплачиваются, когда таможенным органом, осуществляющим взыскание таможенных пошлин, налогов, в порядке, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 85 настоящего Кодекса, получено подтверждение наступления обстоятельств, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекращается.

5. Осы Кодекске сәйкес кедендік әкелу баждарының, салықтарының сомасынан, егер осы сомаларға қатысты кейінге қалдыру немесе оларды бөліп төлеу ұсынылғандай пайыздар төлеуге жататын жағдайларда, мұндай пайыздар кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыруға немесе бөліп төлеуге пайыздар есептеу және төлеу үшін осы Кодекстің 90-бабында белгіленген тәртіпте есептелінеді және төленеді.
91-бап. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімдерін өзгерту
1. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімдерін өзгерту кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу нысанында жүзеге асырылады.
2. Салықтарды төлеу мерзімдерін өзгерту үшін негіздер, сондай-ақ оларды өзгертудің шарттары мен тәртібі олар төленетін Қазақстан Республикасының салық заңымен белгіленеді.
3. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты беріледі.
4. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу төлеушінің тиісінше кейінге қалдырылған немесе бөліп төленетін соманы біржолғы немесе кезең-кезеңмен төлей отырып, кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімін өзгертуін білдіреді.
5. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу төлеуге жататын барлық сомаға қатысты не осы соманың бір бөлігіне қатысты беріледі.
6. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыруды ұсына отырып, тауарларды шығару кезінде төленуіне қатысты кейінге қалдыру ұсынылған кедендік әкелу баждарының сомасы осындай кейінге қалдыру ұсынылған мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей төлеуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын бөліп төлеуді ұсына отырып, тауарларды шығару кезінде төленуіне қатысты бөліп төлеу ұсынылған кедендік әкелу баждарының сомасы бекітілген кедендік әкелу баждар сомасын кезең-кезеңмен төлеу кестесіне сәйкес төлеуге жатады. Бұл ретте кезең-кезеңмен төлеуге айқындалған сомалардың әрқайсысы тиісті кезеңде осындай төлеу үшін белгіленген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей төлеуге жатады.
7. Егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындау қамтамасыз етілген жағдайда ұсынылады.
Кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес беріледі.
92-бап. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыруды немесе бөліп төлеуді жоқ қылу, бас тарту, кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыруды немесе бөліп төлеуді ұсыну тәртібі, мерзімдері және негіздері. Кедендік бажды төлеудің мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп-бөліп төлеуді ұсыну туралы шешімнің қолданысын тоқтату

5. В случаях, когда в соответствии с настоящим Кодексом с сумм ввозных таможенных пошлин, налогов подлежат уплате проценты, как если бы в отношении этих сумм были предоставлены отсрочка или рассрочка их уплаты, такие проценты начисляются и уплачиваются в порядке, установленном статьей 93 настоящего Кодекса для начисления и уплаты процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин.
Статья 91. Изменение сроков уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов
1. Изменение сроков уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов осуществляется в форме отсрочки или рассрочки.
2. Основания для изменения сроков уплаты налогов, а также условия и порядок их изменения устанавливаются налоговым законодательством Республики Казахстан.
3. Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин предоставляются в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
4. Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин представляют собой изменение срока уплаты ввозных таможенных пошлин с единовременной или поэтапной уплатой плательщиком отсроченной или рассроченной суммы соответственно.
5. Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин предоставляется в отношении всей суммы, подлежащей уплате, либо в отношении части этой суммы.
6. При выпуске товаров с предоставлением отсрочки уплаты ввозных таможенных пошлин сумма ввозных таможенных пошлин, в отношении уплаты которой предоставлена отсрочка, подлежит уплате не позднее последнего дня срока, на который предоставлена такая отсрочка.
При выпуске товаров с предоставлением рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин, сумма ввозных таможенных пошлин, в отношении уплаты которой предоставлена рассрочка, подлежит уплате в соответствии с утвержденным графиком поэтапной уплаты сумм ввозных таможенных пошлин. При этом каждая из сумм, определенных для поэтапной уплаты, подлежит уплате не позднее последнего дня срока, установленного для такой уплаты в соответствующем периоде.
7. Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин предоставляются при условии обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Обеспечение исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин предоставляется в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса.
Статья 92. Сроки, основания и порядок предоставления отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин, отказа, аннулирования отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин. Прекращение действия решения о предоставлении отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин

1. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру үшін пайыздар төлей отырып, кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру осы Кодекстің 93-бабына сәйкес ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару күнінен кейінгі күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімге беріледі.
2. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлемей, кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу:
1) дүлей зілзала, технологиялық апат немесе өзге еңсерілмейтін күш мән-жайлары нәтижесінде кедендік әкелу баждарын төлеушіге зиян келтіруі;
2) кедендік әкелу баждарын төлеушіге мемлекеттік бюджеттен қаржыландыруды немесе осы тұлға орындаған мемлекеттік тапсырысқа ақы төлеуді кідіртуі;
3) тараптарының бірі Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық шарттар шеңберінде жеткізулерді жүзеге асыруы;
4) ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын Еуразиялық экономикалық одақтың ұйымдары не аталған ұйымдар үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына егу немесе отырғызу материалдарын, өсімдіктерді қорғау құралдарын, ауыл шаруашылығы техникасын, асыл тұқымды мал шаруашылығы объектілерін (асыл тұқымды ауыл шаруашылығы жануарларын, құстарды, балықтарды және басқа асыл тұқымды мал шаруашылығы объектілерін), асыл тұқымдық өнімді (материал), жануарларды азықтандыру үшін пайдаланылатын өнімдерді әкелуі. Оларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу берілуі мүмкін көрсетілген тауарлардың тізбесін, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кодтарын көрсете отырып, Комиссия айқындайды;
5) Комиссия айқындайтын өзге де негіздер болған кезде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару күнінен кейінгі күннен бастап 6 айдан аспайтын мерзімге беріледі.
3. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлей отырып, кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу осы Кодекстің 93-бабына сәйкес өнеркәсіптік өңдеуге, оның ішінде шикізатты, материалдарды, технологиялық жабдықты, оның жинақтаушы және қосалқы бөлшектерін пайдалану үшін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу сияқты негіз болған кезде, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару күнінен кейінге күннен бастап алты айдан аспайтын мерзімде ұсынылады. Осы тармақты қолдану мақсатында өнеркәсіптік өңдеу деп кодтары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кез келген бірінші төрт белгісі деңгейінде оларды өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін әкелінетін тауарлар кодтарынан айырмашылығы бар жаңа тауарларды алу үшін өндірісте тауарларды пайдалану түсініледі. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кодтары көрсетіле отырып, оларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу табыс етілуі мүмкін көрсетілген тауарлар тізбесі, сондай-ақ осындай тауарларды өнеркәсіптік қайта өңдеуге пайдалануға арналған тауарларға жатқызу шарттарын Комиссия айқындайды.

1. Отсрочка уплаты ввозных таможенных пошлин с уплатой процентов за отсрочку уплаты ввозных таможенных пошлин в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса предоставляется на срок не более одного месяца со дня, следующего за днем выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления.
2. Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин без уплаты процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин предоставляются на срок не более шести месяцев со дня, следующего за днем выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления, при наличии следующих оснований:
1) причинение плательщику ввозных таможенных пошлин ущерба в результате стихийного бедствия, технологической катастрофы или иных обстоятельств непреодолимой силы;
2) задержка плательщику ввозных таможенных пошлин финансирования из государственного бюджета или оплаты выполненного этим лицом государственного заказа;
3) осуществление поставок в рамках международных договоров, одной из сторон которых является Республика Казахстан;
4) ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза организациями государств-членов Евразийского экономического союза, осуществляющими сельскохозяйственную деятельность, либо поставка для указанных организаций посадочного или посевного материала, средств защиты растений, сельскохозяйственной техники, объектов племенного животноводства (племенных сельскохозяйственных животных, птицы, рыбы и других объектов племенного животноводства), племенной продукции (материала), продуктов, используемых для кормления животных. Перечень указанных товаров, в отношении которых может предоставляться отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин, с указанием кодов в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, определяется Комиссией;
5) иные основания, определяемые Комиссией.
3. Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин с уплатой процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса предоставляются на срок не более шести месяцев со дня, следующего за днем выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления, при наличии такого основания, как ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для использования в промышленной переработке, в том числе сырья, материалов, технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему. В целях применения настоящего пункта под промышленной переработкой понимается использование товаров в производстве для получения новых товаров, коды которых в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности отличаются от кодов товаров, ввозимых для их промышленной переработки, на уровне любого из первых четырех знаков. Перечень указанных товаров, в отношении которых могут предоставляться отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин, с указанием кодов в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, а также условия отнесения таких товаров к предназначенным для использования в промышленной переработке определяются Комиссией.

4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген негіздердің бар болуын уәкілетті органмен белгіленген тәртіпте кедендік әкелу баждарын төлеуші растауы тиіс.
5. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу кеден органының шешімі бойынша кедендік әкелу баждарын төлеушінің өтініші негізінде беріледі.
Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуді табыс ету туралы шешімді кеден органы ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған кезде, тауарларды шығаруды жүргізетін кеден органы қабылдайды.
Кеден органының кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуді табыс ету туралы шешімінде кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуді табыс ету мерзімдері, төлеуге қатысты кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу ұсынылатын кедендік әкелу баждардың сомасы және тауарларды шығару кезінде осы шешімді қолдану үшін қажетті өзге де мәліметтер көрсетіледі.
6. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуге рұқсат беру немесе оны беруден бас тарту туралы шешімді, уәкілетті органмен бекітілген нысан бойынша электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде төлеушінің өтініші негізінде кеден немесе аумақтық кеден органы қабылдайды.
Кеден органының кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуге рұқсат беру туралы шешімі, егер, оларға қатысты мұндай шешім қабылданған тауарларды кедендік декларациялау оны қабылдаған күннен бастап үш жылдың ішінде жүргізілсе, заңды мәні бар фактілер туралы куәландыратын құжат болып табылады.
Осы баптың 2 және 3-тармақтарына сәйкес берілетін, кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуге рұқсат беру үшін, өтінішке қоса:
негіздемелердің бар болуын растайтын, тізбесі уәкілетті органмен бекітілетін, осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген құжаттар;
кедендік әкелу баждарын бөліп төлеу кезінде төлеуші жасаған кедендік әкелу баждарын кезеңімен бөліп төлеу кесте;
Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуге рұқсат беру туралы өтінішті қарау немесе оны беруден бас тарту төлеушінің өтінішін кеден органына тіркеген күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде кеден органымен жүзеге асырылады.
Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуге рұқсат беру немесе оны беруден бас тарту туралы шешімнің нысаны уәкілетті органмен бекітіледі.
Кедендік әкелу баждарын бөліп төлеуге рұқсат беру туралы шешімге, уәкілетті органмен бекітілген кедендік әкелу баждарын кезеңімен бөліп төлеу кестесі қоса беріледі. Көрсетілген кесте кедендік баждарды төлеу мерзімін белгілейді және осы шешімнің ажырамас бөлігі болып табылады.
Төлеушінің дәлелді уәждерімен жүгінісі бойынша кедендік әкелу баждарының сомасын кезеңімен төлеу кестесі өзгертілуі мүмкін.

4. Наличие оснований, указанных в пунктах 2 и 3 настоящей статьи, должно быть подтверждено плательщиком ввозных таможенных пошлин в порядке, установленном уполномоченным органом.
5. Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин предоставляются на основании заявления плательщика ввозных таможенных пошлин по решению таможенного органа.
Решение о предоставлении отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин принимается таможенным органом, которым будет производиться выпуск товаров при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
В решении таможенного органа о предоставлении отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин указываются срок, на который предоставляются отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин, сумма ввозных таможенных пошлин, в отношении уплаты которой предоставляются отсрочка или рассрочка, и иные сведения, необходимые для применения этого решения при выпуске товаров.
6. Решение о предоставлении отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин либо отказе в ее предоставлении принимается территориальным таможенным органом или таможней на основании заявления плательщика, поданного по форме, утвержденной уполномоченным органом в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
Решение таможенного органа о предоставлении отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин является документом, свидетельствующим о фактах, имеющих юридическое значение, если таможенное декларирование товаров, в отношении которых принято такое решение, произведено в течение трех месяцев со дня его принятия.
Для предоставления отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин, предоставляемой в соответствии с пунктами 2 и 3 настоящей статьи, к заявлению прилагаются:
документы, подтверждающие наличие оснований, указанных в пунктах 2 и 3 настоящей статьи, перечень которых утверждается уполномоченным органом;
график поэтапной уплаты ввозных таможенных пошлин, составленный плательщиком, при рассрочке уплаты ввозных таможенных пошлин.
Рассмотрение заявления о предоставлении отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин либо отказе в ее предоставлении осуществляется таможенным органом в срок, не превышающий пять рабочих дней со дня регистрации в таможенном органе заявления плательщика.
Форма решения о предоставлении отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин либо отказе в ее предоставлении, утверждается уполномоченным органом.
К решению о предоставлении рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин прилагается график поэтапной уплаты ввозных таможенных пошлин, утвержденный таможенным органом. Указанный график устанавливает сроки поэтапной уплаты ввозных таможенных пошлин и является неотъемлемой частью данного решения.
По мотивированному обращению плательщика график поэтапной уплаты сумм ввозных таможенных пошлин может быть изменен.

Кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі өзгертілген кезде кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету мөлшерін анықтау, осы Кодекстің 104-бабы 1 және 3-тармақтарына сәйкес белгіленген тәртіпте жүргізіледі. Бұл ретте осындай қамтамасыз ету мөлшеріне кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуге пайыздардың сомалары кіреді.
Кедендік әкелу баждарының сомаларын анықтау үшін кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету мөлшерін анықталуына қарап, кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуге рұқсат беру немесе оны беруден бас тарту туралы өтінішті кеден органына тіркеген күннен қолданылатын Қазақстан Республикасының салық заңына сәйкес белгіленетін кедендік әкелу баждарының ставкілері, валюта бағамы қолданылады.
Кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуді ұсынудан бас тарту туралы шешімде мұндай бас тартудың себебі туралы мәлімет қамтылуға тиіс.
Кеден органы кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуді ұсынудан бас тарту туралы шешімді, мынадай негіздемелер бойынша:
төлеуші осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген құжаттарды кеден органына тапсырмаса;
төлеушінің кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуге кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша берешектері бар болса;
төлеушіге қатысты банкроттық рәсімі қозғалған немесе қылмыстық құқық бұзұшылықтар белгілері бойынша қылмыстық іс қозғалғаны туралы ақпарат болған жағдайда қабылдайды.
кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуді ұсыну туралы шешім, мынадай негіздер бойынша:
төлеушінің өтініші бойынша;
кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуге рұқсат беруден бас тарту үшін негіздерді растайтын ақпаратты кеден органы алған кезде, кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуге рұқсат нақты берілгенге дейін жойылуға жатады.
7. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуді ұсыну туралы шешімде белгіленген мерзімде кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді төлеуші орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайларда, кеден органы осы Кодекстің 98-бабының 6-тармағында, 99-бабының 4-тармағында, 100-бабының 5-тармағында, 101-бабының 10-тармағында және 102-бабының 4-тармағында белгіленген бір немесе бірнеше іс-әрекеттерді жүзеге асырады.

Определение размера обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин при изменении сроков уплаты ввозных таможенных пошлин производится в порядке, установленном пунктом 1 и 3 статьи 104 настоящего Кодекса. При этом в размер такого обеспечения включаются суммы процентов за отсрочку или рассрочку ввозных таможенных пошлин.
Для определения суммы ввозных таможенных пошлин, исходя из которой определяется размер обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, применяются курс валют, устанавливаемый в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, ставки ввозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации заявления в таможенном органе о предоставлении отсрочки или рассрочки по уплате ввозных таможенных пошлин.
Решение об отказе в предоставлении отсрочки или рассрочки по уплате ввозных таможенных пошлин должно содержать сведения о причине такого отказа.
Решение об отказе в предоставлении отсрочки или рассрочки по уплате ввозных таможенных пошлин таможенным органом принимается по следующим основаниям:
плательщиком не представлены таможенному органу документы, указанные в абзаце втором настоящего пункта;
плательщик имеет задолженность по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин;
в отношении плательщика возбуждена процедура банкротства или возбуждено уголовное дело по признакам уголовного правонарушения.
Решение о предоставлении отсрочки или рассрочки по уплате ввозных таможенных пошлин подлежит аннулированию до фактического предоставления отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин (до подачи декларации на товары) по следующим основаниям:
по заявлению плательщика;
при получении таможенным органом информации, подтверждающей основания для отказа в предоставлении отсрочки или рассрочки по уплате ввозных таможенных пошлин.
7. В случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения плательщиком обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин в срок, установленный в решении о предоставлении отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин, таможенный орган осуществляет одно или несколько действий, установленных пунктом 6 статьи 98, пунктом 4 статьи 99, пунктом
5 статьи 100, пунктом 10 статьи 101, пунктом 4 статьи 102 настоящего Кодекса.

8. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуді ұсыну туралы шешім:
1) кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу ұсынылған мерзімнің аяқталуы бойынша;
2) осы Кодекстің 92-бабы 6-тармағының екінші абзацында көрсетілген мерзімнің аяқталуы бойынша;
3) кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу ұсынылған кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндеттемелер орындалған кезде өзінің қолданысын тоқтатады.
93-бап. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін берілетін пайыздар
1. Осы Кодекстің 92-бабының 1 және 3-тармақтарына сәйкес ұсынылған кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыруды немесе бөліп төлеуді пайдаланудың әрбір күні үшін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару күнінен кейінгі күннен бастап, кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндеттемелерін тоқтату күнін қоса алғанда, пайыздар төлеуге жатады.
2. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен белгіленетін және пайыздарды есептеуге қолданылатын 1/360 мөлшерінде төлеуге жатады. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздарды есептеу үшін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуді іс жүзінде пайдаланудың тиісті кезеңдерінде қолданылатын қайта қаржыландыру ресми мөлшерлемесі (негізгі мөлшерлеме, есепке алу мөлшерлемесі), сондай-ақ Қазақстан Республикасының кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуге рұқсат беру немесе оны беруден бас тарту туралы өтінішті кеден органына тіркеген күннен қолданылатын Қазақстан Республикасының салық заңына сәйкес белгіленетін валюта бағамы қолданылады.
3. Кедендік әкелу баждарын кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар кедендік әкелу баждарын төлеу немесе өндіріп алу күнінен кейінгі күннен кешіктірмей төлеуге жатады.
4. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздарды төлеу немесе өндіріп алу, сондай-ақ қайтарып алу (есепке алу) осы Кодексте көзделген тәртіппен кедендік әкелу баждарының сомаларын төлеуге немесе өндіріп алуға, сондай-ақ қайтаруға (есепке алуға) қатысты жүзеге асырылады.
94-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу тәртібі
1. Кедендік баждар, салықтар кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруды және осы Кодекстің 40-бабына сәйкес халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын шығаруды не мүше мемлекеттің аумағында осы Кодекстің 157-бабының 4-тармағында, 163-бабының 3-тармағында, 174-бабының 4-тармағында, 362-бабының 8-тармағында, 363-бабының 4-тармағында және 371-бабының 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар анықталғанда не мүше мемлекеттің аумағында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды дұрыс кедендік декларацияламай заңсыз өткізуді қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу фактісі анықталған кеден органы тауарларды шығаруды жүргізетін Қазақстан Республикасында уәкілетті органмен белгіленген тәртіпте тауарларды шығару орны бойынша төленуге жатады.

8. Решение о предоставлении отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин прекращает свое действие:
1)      по окончании срока, на который была предоставлена отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин;
2)      по окончании срока, указанного в абзаце втором пункта 6 статьи 92 настоящего Кодекса;
3)      при исполнении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, по которым была предоставлена отсрочка или рассрочка.
Статья 93. Проценты за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин
1. За каждый день пользования отсрочкой или рассрочкой уплаты ввозных таможенных пошлин, предоставленной в соответствии с пунктами 1 и 3 статьи 92 настоящего Кодекса, начиная со дня, следующего за днем выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления, по день прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин подлежат уплате проценты.
2. Проценты за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин подлежат уплате в размере 1/360 от официальной ставки рефинансирования, устанавливаемой Национальным Банком Республики Казахстан и применяемой для начисления процентов. Для начисления процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин применяется официальная ставка рефинансирования, действующая в соответствующие периоды фактического пользования отсрочкой или рассрочкой, а также курс валют, устанавливаемый в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующий на день регистрации заявления в таможенном органе о предоставлении отсрочки или рассрочки по уплате ввозных таможенных пошлин.
3. Проценты за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин подлежат уплате не позднее дня, следующего за днем уплаты или взыскания ввозных таможенных пошлин.
4. Уплата или взыскание, а также зачет (возврат) процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин осуществляются в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом применительно к уплате или взысканию, а также зачету (возврату) сумм ввозных таможенных пошлин.
Статья 94. Порядок уплаты таможенных пошлин, налогов
1. Таможенные пошлины, налоги, подлежащие уплате в Республике Казахстан, уплачиваются по месту выпуска товаров в порядке, утвержденном уполномоченным органом, за исключением выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита и выпуска транспортных средств международной перевозки в соответствии с главой 40 настоящего Кодекса, либо при выявлении обстоятельств, указанных в пункте 4 статьи 157, пункте 3 статьи 163, пункте 4 статьи 174, пункте 8 статьи 362, пункте 4 статьи 363 и пункте 4 статьи 371 настоящего Кодекса, либо на территории государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого выявлен факт незаконного перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, за исключением незаконного перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза с недостоверным таможенным декларированием.

Осы Кодекстің 202-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген шартты түрде шығарылған тауарларға қатысты Евразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінде белгіленген кедендік әкелу баждарының мөлшерлемелері бойынша есептелген, кедендік әкелу баждарының сомалары мен тауарларды шығару кезінде төленген кедендік әкелу баждары сомасының айырмашылығы мөлшерінде не Евразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда немесе Евразиялық экономикалық одақтың үшінші тараппен халықаралық шарттарында белгіленген өзге де мөлшерде, мүше мемлекеттен айрықша мүше мемлекетте төленетін өзге мөлшерде, егер бұл Евразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда және (немесе) Евразиялық экономикалық одақтың үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделсе, Евразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда немесе Евразиялық экономикалық одақтың кеден органы тауарлар шығаруды жүргізетін Евразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда немесе Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте төленуі мүмкін.
2. Осы Кодекстің 233-бабының 5-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларына қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар, егер осы баптың екінші абзацында және осы баптың 3-тармағында өзгеше белгіленбесе, кеден органы тауарларды шығаруды жүргізетін Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте төленуге жатады.
Осы Кодекстің 233-бабының 5-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған халықаралық пошта жөнелтімдеріне қатысты кедендік әкелу баждар, салықтар межелі кеден органы орналасқан Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте төленуге жатады.
3. Егер осы тармаққа сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарлары, кеден органы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруды жүргізген Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетке қарағанда, өзге Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағында орналасқаны анықталған (расталған) жағдайда, Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үшінші тараппен, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше белгіленбесе, кедендік әкелу баждары, салықтары аумағында осындай тауарлар орналасқан Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте төленуге жатады.
Егер кеден органы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруды жүргізген Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетке қарағанда, өзге Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағында орналасқанын анықтамаса (растамаса), бірақ осы тармаққа сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар бір Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағынан екінші Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағына әкетілгені анықталса (расталса), онда егер Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үшінші тараппен, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше белгіленбесе, кедендік әкелу баждары, салықтары аумағына әкелінуі анықталған (расталған) Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте төленуге жатады.
Тауарлардың мүше мемлекеттің аумағында болуы немесе олардың кеден органы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруды жүргізбеген Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағына әкелінуі кедендік бақылау жүргізу барысында алынған және (немесе) осындай кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша жасалған құжаттардың негізінде, сондай-ақ әкімшілік іс жүргізу (процесс), қылмыстық істер бойынша тергеулер не жүргізілуі (өткізілуі) Қазақстан Республикасының экономикалық тергеу қызметі немесе өзге де мемлекеттік органдарымен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын тексеру барысында анықталады (расталады).

В отношении условно выпущенных товаров, указанных в подпункте 3 пункта 1 статьи 202 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных по ставкам ввозных таможенных пошлин, установленных Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, и сумм ввозных таможенных пошлин, уплаченных при выпуске товаров, либо в ином размере, установленном международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами Евразийского экономического союза с третьей стороной, могут быть уплачены в государстве-члене Евразийского экономического союза, отличном от государства-члена Евразийского экономического союза, таможенным органом которого производится выпуск товаров, если это предусмотрено международными договорами в рамках Евразийского экономического союза и (или) международными договорами Евразийского экономического союза с третьей стороной.
2. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 5 статьи 233 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, подлежат уплате в государстве-члене Евразийского экономического союза, таможенным органом которого произведен выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, если иное не установлено абзацем вторым настоящего пункта и пунктом 3 настоящей статьи.
При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 5 статьи 233 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги в отношении международных почтовых отправлений, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, подлежат уплате в государстве-члене Евразийского экономического союза, в котором находится таможенный орган назначения.
3. В случае, если в соответствии с настоящим пунктом будет установлено (подтверждено), что иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, находятся на территории иного государства-члена Евразийского экономического союза, чем государство-член Евразийского экономического союза, таможенным органом которого произведен выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в государстве-члене Евразийского экономического союза, на территории которого находятся такие товары, если иное не установлено международными договорами Республики Казахстан
В случае, если не установлено (не подтверждено) нахождение товаров на территории иного государства-члена Евразийского экономического союза, чем государство-член Евразийского экономического союза, таможенным органом которого произведен выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, но в соответствии с настоящим пунктом установлено (подтверждено), что товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, вывезены с территории одного государства-члена Евразийского экономического союза и ввезены на территорию другого государства-члена Евразийского экономического союза, то ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в государстве-члене Евразийского экономического союза, ввоз на территорию которого был установлен (подтвержден), если иное не установлено международными договорами Республики Казахстан.
Нахождение товаров на территории государства-члена Евразийского экономического союза или их ввоз на территорию государства-члена Евразийского экономического союза, таможенный орган которого не производил выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, устанавливается (подтверждается) на основании документов, полученных в ходе проведения таможенного контроля и (или) составленных по результатам проведения такого таможенного контроля, а также в ходе административного производства, расследования по уголовным делам либо проверки, ведение (проведение) которых осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан службой экономических расследований или иными государственными органами Республики Казахстан.

4. Осы Кодекстің 392-бабының 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған Евразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты кедендік әкету баждары кеден органы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруды жүргізген Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте төленуге жатады.
5. Кедендік әкелу баждары, егер Одақ туралы шартта өзгеше белгіленбесе, кедендік әкелу баждары төленуге жататын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында төленеді.
Егер Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда, Қазақстан Республикасының екіжақты халықаралық шарттарда және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, кедендік әкету баждары, салықтар кедендік әкету баждары, салықтар төленуге жататын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында валютасында төленеді.
6. Қазақстан Республикасында төленуге жататын кедендік баждарды, салықтарды төлеу нысандары мен тәсілдері, сондай-ақ оларды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындау кезі (төлеу күні) кедендік баждар, осы Кодекспен белгіленеді.
7. Кедендік әкелу баждары Одақ туралы шартқа сәйкес айқындалатын шоттарға төленеді.
Әкетімдік кедендік баждар, салықтар бюджетті орындау бойынша уәкілетті органмен айқындалған шоттарға төленеді.
8. Кедендік баждарды, салықтарды төлеушінің тапсырмасы бойынша, сондай-ақ осы Кодексте белгіленген тәртіпте есепке жатқызуды жүргізу жолымен, төлеуші немесе үшінші тұлға қолма-қол және қолма-қолсыз тәсілде бюджетке төлейді.
9. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу кедендік баждардың, салықтардың түріне сәйкес Қазақстан Республикасы Кірістерінің бірыңғай бюджеттік жіктемесінің (бұдан әрі - бюджеттік жіктеме кодтары) кірістердің тиісті коды бойынша жүргізіледі.
10. Кедендік баждарды, салықтарды төлеушінің тапсырмасы бойынша, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар арқылы төлеуші немесе үшінші тұлға төлеуді жүргізеді. Кедендік баждарды, салықтарды төлеуге арналған төлем құжаттарында уәкілетті органмен айқындалған бенефициар органның деректемелері көрсетіледі.
11. Төлеушінің тапсырмасы бойынша үшінші тұлғалар кедендік баждарды, салықтарды төлеген кезде төлем құжатының төлем мақсатында оларға кедендік баждарды, салықтарды төлеу жүргізілетін төлеушінің толық атауын, сондай-ақ оның сәйкестендіру нөмірін қосымша көрсетеді.
12. Төлеушінің тапсырмасы бойынша төлеуші немесе үшінші тұлғалар кеден баждарын, салықтар мен өсімпұлды төлеген кезде, тауарларды шығару үшін мына мәліметтер мен құжаттардың біреуі немесе бірнешеуі:

4. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 3 статьи 392 настоящего Кодекса, вывозные таможенные пошлины в отношении товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, подлежат уплате в государстве-члене Евразийского экономического союза, таможенным органом которого произведен выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
5. Ввозные таможенные пошлины, подлежащие уплате в Республике Казахстан, уплачиваются в национальной валюте, если иное не установлено Договором о Союзе.
Вывозные таможенные пошлины, налоги, подлежащие уплате в Республике Казахстан, уплачиваются в национальной валюте, если иное не установлено международными договорами в рамках Евразийского экономического союза, двусторонними международными договорами Республики Казахстан и (или) законодательством Республики Казахстан.
6. Формы и способы уплаты таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате в Республике Казахстан, а также момент исполнения обязанности по их уплате (дата уплаты) устанавливаются настоящим Кодексом.
7. Ввозные таможенные пошлины уплачиваются на счета, определяемые в соответствии с Договором о Союзе.
Вывозные таможенные пошлины, налоги уплачиваются на счета, определяемые уполномоченным органом по исполнению бюджета.
8. Таможенные пошлины, налоги уплачиваются в бюджет плательщиком или третьими лицами по поручению плательщика наличным и безналичным способом, а также путем проведения зачетов в порядке, установленном настоящим Кодексом.
9. Уплата таможенных пошлин, налогов производится по соответствующему коду доходов единой бюджетной классификации доходов Республики Казахстан (далее - коды бюджетной классификации) в соответствии с видом таможенных пошлин, налогов.
10. Уплата таможенных пошлин, налогов производится плательщиками или третьими лицами по поручению плательщика через банки второго уровня, а также организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций. В платежных документах на уплату таможенных пошлин, налогов плательщиком указываются реквизиты органа-бенефициара, определяемого уполномоченным органом.
11. При уплате таможенных пошлин, налогов третьими лицами по поручению плательщика в назначении платежа платежного документа дополнительно указываются полное наименование плательщика, за которого производится уплата таможенных пошлин, налогов, а также его идентификационный номер.
12. При уплате плательщиком или третьими лицами по поручению плательщика таможенных пошлин, налогов подтверждением их уплаты для выпуска товаров являются одно или несколько из следующих сведений и документов:

1) қазынашылық органдары кеден органдарына күн сайын беретін бюджеттік сыныптаманың кодтары бойынша түсімдер есептілігі нысандары бойынша деректер;
2) төленген кеден баждары мен салықтар туралы "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы екінші деңгейдегі банктер және жекелеген банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар берген мәліметтер мен ақпарат;
3) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайда - "электрондық үкімет" жүйесінде жасалатын электрондық чек;
4) кеден органдарының ғимараттарында орналасқан банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның электрондық терминалдары арқылы төленген жағдайда - банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның электрондық терминалдары беретін чек;
5) кеден органдарының ғимараттарында орналасқан банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кассалары арқылы төлеген жағдайда екiншi деңгейдегі банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым кассаларының түбіртегі, олардың төленгенiнің растамасы болып табылады.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінің 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар кеден органдарында осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген мәліметтер және ақпараттар болмаған жағдайда ғана талап етіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген екiншi деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кеден органдарымен жасасқан тиісті шарттары болуы тиіс.
Егер төлеуші тауарларды шығару мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және оның филиалдары кедендік баждарды, салықтарды бюджетке төлеген кезде, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төлем құжаттары көрсетілген кедендік баждардың, салықтардың бюджетке төленгенін растайтын құжаттар болып табылады.
13. Тауарларды шығару үшін кеден баждарын, салықтарды төлеу күні (төлеу бойынша міндеттің орындалған уақыты):
1) банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар осы баптың 12-тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген кедендік баждардың, салықтардың төленгенін құжаттар және (немесе) мәліметтер растаушы болып табылатын жағдайда, төлеуші банкоматтар немесе өзге де электрондық құрылғылар арқылы төлемді жүзеге асырған күннен бастап немесе төлеушінің банк шотынан ақшаны есептен шығару күні;
2) кедендік баждардың, салықтардың төленгенін осы баптың 12-тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген құжат растаушы болып табылатын жағдайда, төлеушінің банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға ақшаны қолма-қол енгізген күні;

1) данные по формам отчетности поступлений по кодам бюджетной классификации, ежедневно предоставляемые органами казначейства таможенному органу;
2) сведения и информация, переданная банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, через платежный шлюз "электронного правительства" об уплаченных суммах таможенных пошлин и налогов;
3) электронный чек, формируемый в системе "электронного правительства", – в случае уплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) чек, выдаваемый электронным терминалом банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, – в случае уплаты через электронные терминалы банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, расположенные в зданиях таможенных органов;
5) квитанция кассы банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, – в случае уплаты через кассы банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, расположенные в зданиях таможенных органов.
При этом документы, указанные в подпунктах 3), 4) и 5) части первой настоящего пункта, требуются только в случае отсутствия у таможенных органов сведений и информации, указанных в подпункте 2) части первой настоящего пункта.
Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, перечисленные в подпунктах 4) и 5) части первой настоящего пункта, должны иметь соответствующие договоры, заключенные с таможенными органами.
В случае, если плательщиком таможенных пошлин, налогов является Национальный Банк Республики Казахстан или его филиалы для целей выпуска товаров подтверждением уплаты таможенных пошлин, налогов в бюджет являются платежные документы Национального Банка Республики Казахстан.
13. Датой уплаты (момент исполнения обязанности по уплате) таможенных пошлин, налогов для выпуска товаров являются:
1) день списания денег банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, с банковского счета плательщика или день осуществления платежа плательщиком через банкоматы или иные электронные устройства, в случаях, когда подтверждением уплаты таможенных пошлин, налогов является документ и (или) сведения указанные в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 12 настоящей статьи;
2) день внесения плательщиком наличных денег в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, в случаях, когда подтверждением уплаты таможенных пошлин, налогов является документ, указанный в подпункте 5) пункта 12 настоящей статьи;

3) егер төлем осы баптың 12-тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген құжаттармен және (немесе) мәліметтермен расталмаған жағдайда, қазынашылық органдары кеден органдарына күн сайын беретін бюджеттік сыныптаманың кодтары бойынша түсімдер есептілігі нысандарын кеден органының алған күні болып табылады.
14. Кедендік әкету баждарын төлеу ерекшеліктері Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттармен және (немесе) Қазақстан Республикасының екіжақты халықаралық шарттарымен белгіленуі мүмкін.
95-бап. Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың бюджетке кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдарды, өсімпұлдарды, пайыздарды аудару бөлігіндегі міндеттері
Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар:
1) бюджетке кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу үшін Қазақстан Республикасының резиденттерінен төлем құжаттарын қабылдаған кезде төлеушінің сәйкестендіру нөмірінің сәйкестендіру нөмірлерін қалыптастыру қағидаларына және Қазақстан Республикасының сәйкестендіру нөмірлерін қалыптастыруды және сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерін жүргізуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органының деректеріне сәйкес дұрыс көрсетілуін бақылауға;
2) бюджетке кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу үшін Қазақстан Республикасының резидент еместерінен төлем құжаттарын қабылдаған кезде жеке басын куәландыратын құжаттардың және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжаттардың дұрыс көрсетілуін бақылауға;
3) төлеушінің банк шотында ақша жеткілікті болған кезде төлеушінің кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар, өсімпұлдар, пайыздар сомаларын аударуға және төлеушінің көрсетілген тапсырмасын оның бастамашылық жасаған күні орындауға;
4) кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеуші қолма-қол ақшаны банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға енгізген күннен бастап, бірақ келесі операциялық күннен кешіктірмей бір операциялық күн ішінде аударуға;
5) кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды екінші деңгейдегі банктердің электрондық терминалы арқылы, олар төлем карточкасын пайдаланып жүргізілген жағдайда, төлеушінің банк шотынан қолма-қол ақша есептен шығарылған күннен бастап келесі операциялық күннен кешіктірілмей, операциялық күн ішінде аударуға міндетті.
10-тарау. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету

3) дата получения таможенным органом формы отчетности поступлений по кодам бюджетной классификации, ежедневно предоставляемой органами казначейства таможенному органу, в случае, если уплата не подтверждена документами и (или) сведениями, предусмотренными подпунктами 2) и 3) пункта 12 настоящей статьи.
14. Особенности уплаты вывозных таможенных пошлин могут устанавливаться международными договорами в рамках Евразийского экономического союза и (или) двусторонними международными договорами Республики Казахстан.
Статья 95. Обязанности банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в части перечисления таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, пеней, процентов в бюджет
Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны:
1) при приеме от резидентов Республики Казахстан платежных документов для уплаты таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, пеней, процентов в бюджет контролировать правильность указания идентификационного номера плательщика в соответствии с правилами формирования идентификационного номера и данными уполномоченного государственного органа Республики Казахстан, осуществляющего формирование идентификационных номеров и ведение национальных реестров идентификационных номеров;
2) при приеме от нерезидентов Республики Казахстан платежных документов для уплаты таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, пеней, процентов в бюджет контролировать правильность указания документов, подтверждающих личность, и иных документов, установленных законодательством Республики Казахстан;
3) при достаточности денег на банковских счетах плательщика не задерживать исполнение поручения плательщика на перечисление сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, пеней, процентов и выполнить указанное поручение в день его инициирования плательщиком;
4) перечислять таможенные пошлины, налоги, таможенные сборы, пени, проценты в течение операционного дня, но не позднее следующего операционного дня со дня внесения плательщиком наличных денег в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций;
5) перечислять таможенные пошлины, налоги, таможенные сборы и пени в течение операционного дня, но не позднее следующего операционного дня со дня списания денег с банковского счета плательщика в случаях, когда их уплата производится с использованием платежных карточек через электронные терминалы банков второго уровня.
Глава 10. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов

96-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің жалпы шарттары
1. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау, егер көрсетілген баптарға сәйкес, сондай-ақ осы баптың 2-тармағында белгіленген жағдайларда өзгеше белгіленбесе, осы Кодекстің 91, 194, 195, 196, 223, 257 және 387-баптарында көзделген жағдайларда қамтамасыз етіледі.
2. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындау мынадай:
1) декларант ретінде тағайындалған уәкілетті экономикалық операторлар жүзеге асыру жағдайларын қоспағанда, тауарларды кедендік қоймаға іс жүзінде орналастырмай, кедендік қойма кедендік рәсімімен орналастыру;
2) декларант ретінде тағайындалған уәкілетті экономикалық операторлар жүзеге асыру жағдайларын қоспағанда, кеден аумағында қайта өңдеу рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды баламалы тауарлармен ауыстыру;
3) декларант ретінде тағайындалған уәкілетті экономикалық операторлар жүзеге асыру жағдайларын қоспағанда, мерзiмдiк кедендiк декларациялау;
4) тауарларға қатысты өкілеттігі бар, адамдардың өтініші бойынша уақытша сақтау орнына тауарларды осы Кодекстің 170-бабына сәйкес орналастыру;
5) осы Кодекстің 397-бабына сәйкес табыс етілген құжаттар тиісті түрде ресімделмеген және (немесе) анық емес мәліметтер болған, белгілері анықталған жағдайларда қамтамасыз етiледi.
3. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды кедендік баждарды, салықтарды төлеуші не осы Кодексте белгіленген жағдайларда өзге тұлға қамтамасыз етеді.
Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты, төлеуші үшін кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды экспедитор және (немесе), егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, өзге тұлға оларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау қамтамасыз етілетін тауарларды иеленуге, пайдалануға және (немесе) билік етуге құқылы болса, өзге тұлға қамтамасыз етуі мүмкін.
Кеден өкілі, егер осы Кодекстің 494-бабына сәйкес кеден өкілі кедендік баждарды, салықтарды төлеушімен бірге кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі ортақ міндетті алған жағдайда, сондай-ақ осы Кодекстің 195-бабы 3-тармағымен, 196-бабы 3-тармағымен көзделінген шарттар сақталынған кезде, осы тарауға сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етуге құқылы. Егер кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындауды кеден өкілі қамтамасыз еткен жағдайда, осы Кодекске сәйкес көзделген кедендік баждар, салықтар орындалуы тиіс мән-жайлар басталған кезде, осындай кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 494-бабының 5-тармағының ережелеріне қарамастан, ол ұсынатын тұлғамен бірге кеден өкілі орындайды.

Статья 96. Общие условия обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов обеспечивается в случаях, предусмотренных статьями 91, 194, 195, 196, 223, 257 и 387 настоящего Кодекса, если иное не установлено в соответствии с указанными статьями, а также установленных пунктом 2 настоящей статьи.
2. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов обеспечивается также в случаях:
1) помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада без фактического помещения на таможенный склад, за исключением случаев, когда декларантом выступает уполномоченный экономический оператор;
2) замены иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, эквивалентными товарами, за исключением случаев, когда декларантом выступает уполномоченный экономический оператор;
3) периодического таможенного декларирования, за исключением случаев, когда декларантом выступает уполномоченный экономический оператор;
4) помещения товаров на временное хранение в места по заявлению лица, обладающего полномочиями в отношении товара, в соответствии статьей 170 настоящего Кодекса;
5) обнаружения признаков того, что представленные документы оформлены ненадлежащим образом и (или) содержат недостоверные сведения в соответствии со статьей 397 настоящего Кодекса.
3. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов обеспечивается плательщиком таможенных пошлин, налогов либо иным лицом в случаях, установленных настоящим Кодексом.
В отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов может обеспечиваться экспедитором и (или) иным лицом за плательщика, если это иное лицо вправе владеть, пользоваться и (или) распоряжаться товарами, в отношении которых обеспечивается исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Таможенный представитель вправе обеспечить исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящей главой в случае, если в соответствии со статьей 494 настоящего Кодекса таможенный представитель несет с плательщиком таможенных пошлин, налогов солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, а также при соблюдении условий, предусмотренных пунктом 3 статьи 195, пунктом 3 статьи 196 настоящего Кодекса. В случае, если исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов обеспечено таможенным представителем, при наступлении предусмотренных в соответствии с настоящим Кодексом обстоятельств, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению, такая обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов исполняется таможенным представителем солидарно с представляемым им лицом вне зависимости от положений пункта 5 статьи 494 настоящего Кодекса.

4. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету, осы Кодекстің 226-бабында көрсетілген жағдайын қоспағанда, тауарларды шығаруды жүргізетін кеден органына беріледі.
5. Осы Кодекстің 410-бабының 4-тармағына сәйкес құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұрату кезінде, осындай кедендік әкелу баждарының мерзімін ұзарту немесе бөліп төлеуге есептелген пайыздар болған жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету мөлшерінің есебін осы Кодекстің 410-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органы жүргізеді және декларантқа жіберіледі.
6. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз ету, сондай-ақ уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын қамтамасыз ету тиісінше осы Кодекстің 486, 535-баптарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
97-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері
1. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындау:
1) ақшалай қаражат (ақша);
2) банк кепілдігі;
3) кепілгерлік ;
4) мүлікті кепілге беру;
5) сақтандыру шарты тәсілдерімен қамтамасыз етіледі.
2. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындау осы баптың 3-тармағының ережелерін ескере отырып, осы баптың 1-тармағында көрсетілген кез келген тәсілдердің бірімен қамтамасыз етіледі.
3. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету осы Кодекстің 535-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайларда, осы баптың 1-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген бір немесе бірнеше тәсілдермен ұсынылады.
4. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындау осы баптың 3-тармағының ережелері ескеріле отырып, осы Кодекстің 96-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлғалардың таңдауы бойынша бірнеше тәсілдермен қамтамасыз етілуі мүмкін.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ететін тұлға кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің бір тәсілін осы баптың 3-тармағының ережелерін ескере отырып, егер ауыстырылатын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуге осы Кодекстің 12-тарауына сәйкес өндіріп алу қолданылмаса және (немесе) кеден органы осы тарауға сәйкес кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу туралы талапты жолдамаған болса, Қазақстан Республикасының азаматтық кодексіне сәйкес кепіл затына өндіріп алу қолданылмаса, басқа тәсілмен жүзеге асыруға құқылы.

4. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов предоставляется таможенному органу, производящему выпуск товаров, за исключением случая, указанного в статье 226 настоящего Кодекса.
5. При запросе документов и (или) сведений в соответствии с пунктом 4 статьи 410 настоящего Кодекса расчет размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, процентов, в случае начисления таких процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин, производится таможенным органом и направляется декларанту в соответствии с пунктом 6 статьи 410 настоящего Кодекса.
6. Обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, а также исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора осуществляется в порядке, установленном статьями 486, 535 настоящего Кодекса соответственно.
Статья 97. Способы обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов обеспечивается следующими способами:
1) денежными средствами (деньгами);
2) банковской гарантией;
3) поручительством;
4) залогом имущества;
5) договором страхования.
2. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов обеспечивается любым из способов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, с учетом положений пункта 3 настоящей статьи.
3. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в случае, указанном в пункте 5 статьи 535 настоящего Кодекса, предоставляется одним или несколькими способами, предусмотренными подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 1 настоящей статьи.
4. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов может быть обеспечено несколькими способами по выбору лиц, указанных в пункте 3 статьи 96 настоящего Кодекса, с учетом положений пункта 3 настоящей статьи.
Лицо, обеспечивающее исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, вправе осуществить замену одного способа обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов другим способом, с учетом положений пункта 3 настоящей статьи, если на заменяемое обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов не обращено взыскание в соответствии с главой 12 настоящего Кодекса и (или) таможенным органом не направлено требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов в соответствии с настоящей главой и (или) на предмет залога не обращено взыскание в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.

5. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындау осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелер тоқтатылғанға дейін үздіксіз қамтамасыз етілуі тиіс.
6. Осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген тәсілдермен ұсынылатын, оның ішінде бұрын кеден органы қабылдаған алмасыруға ұсынылатын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі кеден органының осы міндеттемелер шеңберінде қабылданған тәсілдерді орындау туралы талаптарды, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз еткен тұлғаға уақтылы жолдауы үшін жеткілікті болуы тиіс.
7. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында ұсынылады.
8. Кедендік баждарды, салықтарды төлеуді ақшалай қаражат (ақша) арқылы қамтамасыз ету тәсілі деп кедендік баждарды, салықтарды төлеу міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету есебінде аванстық төлемдерді пайлалану және (немесе) кеден органының ақшаны уақытша орналастыру шотына ақшалай қаражатты (ақшаны) енгізу түсініледі.
9. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын ақшалай қаражат (ақша) арқылы қамтамасыз ету тәсілі осындай қамтамасыз етуді қабылдаған кеден органының алдындағы осы төлеушінің туындаған міндеттемелеріне ғана қолданылады.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын мүліктік кепіл түрінде қамтамасыз ету тәсілі төлеушімен кепіл шартын жасасқан кеден органы алдындағы осы төлеушінің туындаған міндеттемелеріне ғана қолданылады.
10. Кедендік транзиттің кедендік рәсімі кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану ерекшеліктері осы Кодекстің 226-бабының 8-тармағында көзделген Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттармен айқындалуы мүмкін.
98-бап. Ақшалай қаражатты (ақшаны) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолдану
1. Ақшалай қаражат (ақша) кеден органының ақшаны уақытша орналастыру шотына қамтамасыз ету сомасын енгізу жолымен не аванстық төлемдерді кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолдану жолымен кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде пайдаланылуы мүмкін.
2. Ақшаны уақытша орналастыру шотын бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган аумақтық кеден органдарына ашады.

5. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов должно обеспечиваться непрерывно до прекращения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом.
6. Срок действия обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, предоставляемого способами, указанными в подпунктах 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи, в том числе предоставляемого взамен ранее принятого таможенным органом, должен быть достаточным для своевременного направления таможенным органом лицу, обеспечившему исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, требования об исполнении принятых в рамках этих способов обязательств.
7. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов предоставляется в национальной валюте Республики Казахстан.
8. Под способом обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов посредством денежных средств (денег) понимаются использование авансовых платежей в счет обеспечения исполнения обязанности уплаты таможенных пошлин, налогов и (или) внесение денежных средств (денег) на счет временного размещения денег таможенного органа.
9. Способ обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов посредством денежных средств (денег) распространяется только на те обязательства, которые возникают у плательщика перед таможенным органом, принявшим такое обеспечение.
Способ обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в виде залога имущества распространяется только на те обязательства, которые возникают у плательщика перед таможенным органом, заключившим с этим плательщиком договор залога имущества.
10. Особенности применения способов обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов при таможенной процедуре таможенного транзита могут определяться международным договором в рамках Евразийского экономического союза, предусмотренным пунктом 8 статьи 226 настоящего Кодекса.
Статья 98. Использование денежных средств (денег) в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. Денежные средства (деньги) могут использоваться в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов путем внесения сумм обеспечения на счет временного размещения денег таможенного органа, либо путем применения авансовых платежей в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
2. Счет временного размещения денег открывается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета территориальным таможенным органам.

3. Кеден органының ақшаны уақытша орналастыру шоты төлеушінің кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету сомаларын енгізуге арналған. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету сомаларын ақшаны уақытша орналастыру шотына салу Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен жүргізіледі.
4. Ақшалай қаражатты (ақшаны) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолдану үшін төлеуші немесе осы Кодекстің 96-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлға уәкілетті орган бекіткен нысан өтінішті кеден органына ұсынады.
Аванстық төлемдерді кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолдану кезінде өтінішке осы Кодекстің 94-бабы 12-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса береді. Бұл ретте, осы Кодекстің 94-бабының 13-тармағында көрсетілген сәйкес келетін күн кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауын қамтамасыз етуді растау күні болып табылады.
Кеден органының ақшаны уақытша орналастыру шотына қамтамасыз ету сомасын енгізу жолымен кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету кезінде өтінішке көрсетілген шотқа қамтамасыз ету сомасы енгізілгенін растайтын құжаттар қоса беріледі.
5. Кеден органы көрсетілген өтінішті тіркеген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді тіркейді немесе оны тіркеуден бас тартады.
Кеден органы мынадай жағдайларда:
төленуі ақшалай қаражатты (ақшаны) енгізумен қамтамасыз етілетін кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін кейінге қалдырғаны немесе ұзартқаны үшін пайыздардың сомасы, мұндай пайыздарды есептеу осы баптың 4-тармағының екінші немесе үшінші абзацтарында көрсетілген төлем құжаттарымен расталатын, осы Кодекстің 104-бабына сәйкес есептелінген кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерінен асып кетсе;
осы баптың 4-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылмаса, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауын қамтамасыз етуді қабылдаудан бас тартады.
Кеден органы кедендік баждарды, салықтарды төлеуді немесе осындай қамтамасыз етуді тіркеуден бас тартуды, қамтамасыз етуді тіркеген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, төлеушіге немесе осы Кодекстің 96-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлғаға ол туралы жазбаша немесе электрондық нысанда хабарлайды.

3. Счет временного размещения денег таможенного органа предназначен для внесения плательщиком сумм обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов. Внесение сумм обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов на счет временного размещения денег производится в национальной валюте Республики Казахстан.
4. Для использования денежных средств (денег) в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов плательщик или лицо, указанное в пункте 3 статьи 96 настоящего Кодекса, представляют в таможенный орган заявление по форме, утвержденной уполномоченным органом.
При использовании авансовых платежей в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов к заявлению прилагаются документы, указанные в подпунктах 4) и 5) пункта 12 статьи 94 настоящего Кодекса. При этом датой подтверждения внесения обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов является соответствующая дата, указанная в пункте 13 статьи 94 настоящего Кодекса.
При обеспечении исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов путем внесения сумм обеспечения на счет временного размещения денег таможенного органа к заявлению прилагаются документы, подтверждающие внесение сумм обеспечения на указанный счет.
5. Таможенный орган не позднее трех рабочих дней со дня регистрации указанного заявления регистрирует обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов или отказывает в его регистрации.
Таможенный орган отказывает в принятии обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в следующих случаях:
сумма таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин в случае начисления таких процентов, уплата которых обеспечивается внесением денежных средств (денег), превышает размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, рассчитанный в соответствии со статьей 104 настоящего Кодекса, подтверждаемый платежным документом, указанным в абзацах втором или третьем пункта 4 настоящей статьи;
не представлены документы, указанные в пункте 4 настоящей статьи.
Таможенный орган не позднее одного рабочего дня со дня регистрации обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов или отказа в регистрации такого обеспечения уведомляет об этом плательщика или лицо, указанное в пункте 3 статьи 96 настоящего Кодекса, в письменной или электронной форме.

6. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді төлеуші орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде кеден органы төлеушінің өтінішінсіз, даусыз тәртіпте мынадай әрекеттердің бірін жүзеге асырады:
кеден органының ақшаны уақытша орналастыру шотына кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету сомасын енгізген жағдайда –кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау мерзімдері аяқталғаннан кейінгі бір жұмыс күнінің ішінде, ақшаны уақытша орналастыру шотынан кедендік баждардың, салықтардың, пайыздардың, өсімпұлдардың төленуге жататын сомасын бюджетке аударады;
аванстық төлемдерді кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолданған жағдайда – кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау мерзімі өткен күннен кейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақшалай қаражатты (ақшаны) кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың тиісті түрлеріне есепке жатқызуды жүргізеді.
Кеден органы ақшаны уақытша орналастыру шотынан кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақшалай қаражат (ақша) бюджетке аударылған және (немесе) аванстық төлемдерді қолдану кезінде осындай ақшалай қаражат (ақша) есепке жатқызылған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей, осындай аудару және (немесе) есепке жатқызу туралы төлеушіге жазбаша немесе электрондық нысанда хабарлайды.
99-бап. Банк кепілдігін кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолдану
1. Кеден органы екінші деңгейдегі банктер берген банк кепілдігін кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қабылдайды.
Төлеуші немесе осы Кодекстің 96-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлға банк кепілдігін қабылдау үшін кеден органына кепілгер банк пен төлеуші арасында жасалған банк кепілдігі шартын қоса бере отырып, уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өтінішті және банк кепілдігін ұсынады.
Кеден органы көрсетілген өтінішті тіркеген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, осындай қамтамасыз етуді тіркеу арқылы кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттлердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде банк кепілдігін қабылдайды немесе оны қабылдаудан бас тартады.
2. Кеден органы кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде банк кепілдігін қабылдаудан мынадай жағдайлардың бірінде:

6. При неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов таможенный орган осуществляет одно из следующих действий без заявления плательщика в бесспорном порядке:
в случае внесения сумм обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов на счет временного размещения денег таможенного органа - перечисляет со счета временного размещения денег в бюджет подлежащие уплате суммы таможенных пошлин, налогов, процентов, пеней в течение одного рабочих дней после окончания сроков исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов;
в случае применения авансовых платежей в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов - производит зачет денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, не позднее пяти рабочих дней, следующего за днем истечения срока исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, на соответствующие виды таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов.
Таможенный орган не позднее одного рабочего дня со дня, следующего за днем перечисления денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, со счета временного размещения денег в бюджет и (или) зачет таких денежных средств (денег) при использовании авансовых платежей уведомляет плательщика о таком перечислении и (или) зачета в письменной или электронной форме.
Статья 99. Применение банковской гарантии в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. Таможенный орган в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов принимает банковские гарантии, выданные банками второго уровня.
Для принятия банковской гарантии плательщик или лицо, указанное в пункте 3 статьи 96 настоящего Кодекса, представляет в таможенный орган заявление по форме, утвержденной уполномоченным органом, с приложением договора банковской гарантии, заключенного между банком - гарантом и плательщиком, и банковской гарантии.
Таможенный орган не позднее трех рабочих дней со дня регистрации указанного заявления принимает банковскую гарантию в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов путем регистрации такого обеспечения или отказывает в ее приеме.
2. Таможенный орган отказывает в принятии банковской гарантии в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в одном из следующих случаев:

1) табыс етілген банк кепілдігінің шарты және (немесе) банк кепілдігі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмесе;
2) төленуі банк кепілдігін енгізумен қамтамасыз етілетін кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін кейінге қалдырғаны немесе ұзартқаны үшін пайыздар есептелген жағдайда пайыздардың сомасы, осы баптың 3-тармағының ережелері ескеріле отырып, осы Кодекстің 104-бабына сәйкес есептелінген банк кепілдігімен расталатын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетердің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерінен асып кетсе;
3) банк кепілдігінің шарты және (немесе) банк кепілдігі осы Кодекстің 97-бабының 5және 6-тармақтарында белгіленген шарттарға сәйкес келмесе;
4) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылған банк кепілдігін берген банк кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде банк кепілдігін қабылдау туралы өтінішті тіркеген күні Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мұндай талаптарды сот заңсыз деп танылған жағдайларды қоспағанда, кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу туралы кеден органының талаптарын бұрын орындамаса, бас тартады.
Кеден органы кедендік баждарды, салықтарды төлеуді немесе осындай қамтамасыз етуді тіркеуден бас тартуды, қамтамасыз етуді тіркеген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, төлеушіге немесе осы Кодекстің 96-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлғаға ол туралы жазбаша немесе электрондық нысанда хабарлайды.
3. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қабылданатын банк кепілдігіне төлеуші кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындамаған жағдайда кемінде жеті жұмыс күнге қосымша есептелінуі мүмкін өсімпұлдардың сомалары, сондай-ақ, кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін кейінге қалдырғаны немесе ұзартқаны үшін пайыздар есептелген жағдайда пайыздардың сомалары қосылуы тиіс.
4. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді төлеуші орындамаған жағдайда кеден органы банк кепілдігінде қамтылған кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау мерзімдері аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу туралы талапты банкке жібереді. Бұл ретте, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау мерзімдері аяқталғаннан кейінгі күннен бастап өсімпұлдар есептеледі.

1) предоставленные договор банковской гарантии и (или) банковская гарантия не соответствуют требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
2) сумма таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин в случае начисления таких процентов, уплата которых обеспечивается банковской гарантией, превышает размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, рассчитанный в соответствии со статьей 104 настоящего Кодекса с учетом положений пункта 3 настоящей статьи, подтверждаемый банковской гарантией;
3) договор банковской гарантии и (или) банковская гарантия не соответствуют условиям, установленным пунктами 5 и 6 статьи 97 настоящего Кодекса.
4) банк, выдавший банковскую гарантию, предоставленную в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, на день регистрации заявления о принятии банковской гарантии в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов ранее не исполнил требование таможенного органа об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов, за исключением случаев, когда такое требование признано судом незаконным в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Таможенный орган не позднее одного рабочего дня со дня регистрации обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов или отказа в регистрации такого обеспечения уведомляет об этом плательщика или лицо, указанное в пункте 3 статьи 96 настоящего Кодекса, в письменной или электронной форме.
3. Банковская гарантия, применяемая в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, должна включать сумму пеней не менее чем за семь рабочих дней, которая может быть дополнительно начислена в случае неисполнения плательщиком обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, а также сумму процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин в случае начисления таких процентов.
4. В случае неисполнения плательщиком обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов таможенный орган направляет банку требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов в течение пяти рабочих дней после окончания сроков исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, обеспеченных банковской гарантией. При этом со дня, следующего за днем окончания сроков исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, начисляются пени.

5. Кеден органының кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін кейінге қалдырғаны немесе ұзартқаны үшін пайыздар есептелінген жағдайда пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу жөніндегі талабы осындай талап алынған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде банктің бұлжытпай және міндетті орындауына жатады. Банк кеден органының талаптарын орындамаған немесе орындау мерзімдерін бұзған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
100-бап. Кепілгерлік шартын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолдану
1. Кеден органы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жасалған кепілгерлік шартын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қабылдайды.
Төлеуші немесе осы Кодекстің 96-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлға осындай кепілгерлік шартын қабылдау үшін кеден органына кепілгерлік шартын қоса бере отырып, уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өтінішті және осы баптың 2-тармағында көрсетілген тәсілдердің бірімен кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуді растайтын құжаттарды ұсынады.
Кеден органы көрсетілген өтінішті тіркеген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, осындай қамтамасыз етуді тіркеу арқылы кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде кепілгерлік шартын қабылдайды немесе оны қабылдаудан бас тартады.
2. Кепілгер ретінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасында тіркелген дара кәсіпкерлер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғалар өкілдік ете алады.
Кепілдік беруші мынадай:
1) қамтамасыз ету сомаларын ақшаны уақытша орналастыру шотына енгізу және (немесе) аванстық төлемдерді кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолдану;
2) банк кепілдігі;
3) мүліктік кепіл;
4) сақтандыру шарты тәсілдерінің бірімен кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуге тиіс.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету сомасына төлеуші кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттлерді орындамаған жағдайда кемінде он жұмыс күнге қосымша есептелінуі мүмкін өсімпұлдардың сомалары, сондай-ақ кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін кейінге қалдырғаны немесе ұзартқаны үшін пайыздар есептелген жағдайда пайыздардың сомалары қосылуы тиіс.

5. Требование таможенного органа об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов в случае начисления таких процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин, подлежит безусловному и обязательному исполнению банком в течение двух рабочих дней со дня получения такого требования. Банк при неисполнении или нарушении сроков исполнения указанного требования несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 100. Применение договора поручительства в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. Таможенный орган в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов принимает договор поручительства, заключенный в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Для принятия такого договора поручительства плательщик или лицо, указанное в пункте 3 статьи 96 настоящего Кодекса, представляет в таможенный орган заявление по форме, утвержденной уполномоченным органом, с приложением договора поручительства, а также документов, подтверждающих обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов одним из способов, указанных в пункте 2 настоящей статьи.
Таможенный орган не позднее трех рабочих дней со дня регистрации указанного заявления принимает договор поручительства в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов путем регистрации такого обеспечения или отказывает в его приеме.
2. В качестве поручителя могут выступать индивидуальные предприниматели, зарегистрированные в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Поручитель должен обеспечить исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов одним из следующих способов:
1) внесением сумм обеспечения на счет временного размещения денег и (или) использованием авансовых платежей в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов;
2) банковской гарантией;
3) залогом имущества;
4) договором страхования.
Сумма обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов должна включать сумму пеней не менее чем за десять рабочих дней, которая может быть дополнительно начислена в случае неисполнения плательщиком обязательства по уплате таможенных пошлин, налогов, а также сумму процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин в случае начисления таких процентов.

3. Кепілдік беруші, өсімпұлдарды, кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін кейінге қалдырғаны немесе ұзартқаны үшін пайыздар есептелінген жағдайда пайыздарды төлеуді қоса алғанда, кеден органының алдында төлеушімен бірдей көлемде жауапты болады.
4. Кеден органы кепілгерлік шартын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қабылдаудан мынадай жағдайлардың бірінде:
1) табыс етілген кепілгерлік шарты Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес келмеген;
2) кепілгерлік шартына ұсынылған банк кепілдігін қабылдаудан бас тартуға осы Кодекстің 99-бабының 2-тармағында айқындалған негіздемелер болған кезде;
3) кепілгерлік шартына ұсынылған мүліктік кепіл шартының осы Кодекстің 101-бабының 3-тармағында белгіленген мүліктік кепіл шартын жасасу шарттарына сәйкес келмесе;
4) кепілгерлік шартына ұсынылған сақтандыру шартын қабылдаудан бас тартуға осы Кодекстің 102-бабының 2-тармағында айқындалған негіздемелер болған кезде;
5) кепілгер кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз етпесе;
6) төленуі кепілгерлік шартымен қамтамасыз етілетін кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін кейінге қалдырғаны немесе ұзартқаны үшін пайыздар есептелген жағдайда пайыздардың сомасы, осы баптың 2-тармағының жетінші абзацының ережелері ескеріле отырып, осы Кодекстің 104-бабына сәйкес есептелінген кепілгерлік шартымен расталатын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерінен асып кетсе;
7) осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылмаса бас тартады.
Кеден органы кедендік баждарды, салықтарды төлеуді немесе осындай қамтамасыз етуді тіркеуден бас тарту жөніндегі міндеттерді орындауды, қамтамасыз етуді тіркеген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, төлеушіге немесе осы Кодекстің 96-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлғаға бұл туралы жазбаша немесе электрондық нысанда хабарлайды.
5. Төлеуші кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындамаған жағдайда кеден органы кепілгерлік шартында қамтылған міндеттерді орындау мерзімдері аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде кедендік баждардың, салықтар мен өсімпұлдардың тиесілі сомаларын төлеу туралы талапты кепілгерге жібереді. Бұл ретте, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттердің орындалу мерзімдері аяқталғаннан кейінгі күннен бастап өсімпұлдар есептеледі.
6. Кеден органының кедендік баждардың, салықтардың және өсімпұлдардың, пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу жөніндегі талабы осындай талап алынған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде кепілгердің бұлжытпай және міндетті орындауына жатады.

3. Поручитель несет перед таможенным органом ответственность в том же объеме, что и плательщик, включая уплату пеней, процентов в случае начисления таких процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин.
4. Таможенный орган отказывает в принятии договора поручительства в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в одном из следующих случаев:
1) представленный договор поручительства не соответствуют гражданскому законодательству Республики Казахстан;
2) при наличии определенных пунктом 2 статьи 99 настоящего Кодекса оснований для отказа в принятии представленной к договору поручительства банковской гарантии;
3) представленный к договору поручительства договор залога имущества не соответствует условиям заключения договора залога имущества, установленным пунктом 3 статьи 101 настоящего Кодекса;
4) при наличии определенных пунктом 2 статьи 102 настоящего Кодекса оснований для отказа в принятии представленного к договору поручительства договора страхования;
5) поручителем не обеспечено исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов;
6) сумма таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин в случае начисления таких процентов, уплата которых обеспечивается договором поручительства, превышает размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, рассчитанный в соответствии со статьей 104 настоящего Кодекса с учетом положений абзаца седьмого пункта 2 настоящей статьи, подтверждаемый договором поручительства;
7) не представлены документы, указанные в пункте 1 настоящей статьи.
Таможенный орган не позднее одного рабочего дня со дня регистрации обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов или отказа в регистрации такого обеспечения уведомляет об этом плательщика или лицо, указанное в пункте 3 статьи 96 настоящего Кодекса, в письменной или электронной форме.
5. В случае неисполнения плательщиком обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов таможенный орган направляет поручителю требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов в течение пяти рабочих дней после окончания сроков исполнения обязательства, обеспеченных договором поручительства. При этом со дня, следующего за днем окончания сроков исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, начисляются пени.
6. Требование таможенного органа об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов подлежит безусловному и обязательному исполнению поручителем в течение пяти рабочих дней со дня получения такого требования.

7. Кепілгер кеден органының талаптарын орындамаған немесе орындау мерзімдерін бұзған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
101-бап. Мүліктік кепілді кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолдану
1. Кеден органы кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде мүліктік кепіл шарты негізінде мүлік кепілін қабылдайды.
Төлеуші немесе осы Кодекстің 96-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлға мүліктік кепіл шартын жасасу үшін кеден органына бағалаушының кепіл мүлкінің нарықтық құнын бағалау туралы есебін қоса бере отырып, уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өтінішті ұсынады.
2. Мүліктік кепіл шарты төлеуші және (немесе) үшінші тұлға және осы Кодекстің 105-бабының 1 және (немесе) 2-тармақтарында көрсетілген кеден органы арасында жасалады.
Мүліктік кепіл шарты төлеуші мүліктік кепіл шартын жасасу туралы жазбаша өтініш берген күннен бастап он жұмыс күн ішінде жасалады.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатындағы кепіл затының нарықтық құны Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалаушы мен төлеуші арасындағы шарт бойынша жүргізілген бағалау туралы есепте айқындалған құны болып табылады.
Бағалаушының кепіл мүлкінің нарықтық құнын бағалау туралы есебі төлеуші кепіл шартын жасасу туралы кеден органдарына жазбаша өтініш берген күнге дейін күнтізбелік он бес күннен ерте жасалмауға тиіс.
3. Мүліктік кепіл шарты мынадай талаптар бір мезгілде сақталған кезде жасалады:
1) мүліктік кепіл шарты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келгенде;
2) кепілге берілетін мүлік өтімді, жойылудан немесе бүлінуден сақтандырылуға тиіс болғанда;
3) мүліктік кепіл шарты осы Кодекстің 97-бабының 5-тармағында белгіленген шарттарға сәйкес келгенде;
4) осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылғанда.
Бұл ретте, мүліктік кепіл затының нарықтық құны кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету, сондай-ақ төлеуші кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындамаған жағдайда кемінде жеті жұмыс күнге қосымша есептелінуі мүмкін өсімпұлдар және (немесе) кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін кейінге қалдырғаны немесе ұзартқаны үшін пайыздар есептелген жағдайда пайыздар, сондай-ақ мүліктік кепіл затын өткізу бойынша шығыстар сомасының мөлшерінен кем болмауы тиіс.

7. Поручитель при неисполнении или нарушении сроков исполнения требования таможенного органа несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 101. Применение залога имущества в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. Таможенный орган в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов принимает залог имущества на основании договора залога имущества.
Для заключения договора залога имущества плательщик или лицо, указанное в пункте 3 статьи 96 настоящего Кодекса, представляют в таможенный орган заявление по форме, утвержденной уполномоченным органом, с приложением отчета оценщика об оценке рыночной стоимости залогового имущества.
2. Договор залога имущества заключается между плательщиком и (или) третьим лицом и таможенным органом, указанным в пунктах 1 и (или) 2 статьи 105 настоящего Кодекса.
Договор залога имущества заключается в течение десяти рабочих дней со дня письменного обращения плательщика о заключении договора залога имущества.
Рыночной стоимостью предмета залога в целях обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов является стоимость, определенная в отчете об оценке, произведенной по договору между оценщиком и плательщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
Отчет оценщика об оценке рыночной стоимости залогового имущества должен быть составлен не ранее пятнадцати календарных дней до даты подачи плательщиком письменного обращения в таможенный орган о заключении договора залога имущества.
3. Договор залога имущества заключается при одновременном соблюдении следующих условий:
1) договор залога имущества соответствует требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
2) имущество, предоставляемое в залог, должно быть ликвидным, застрахованным от утраты или повреждения;
3) договор залога имущества соответствует условиям, установленным пунктом 5 статьи 97 настоящего Кодекса;
4) представлены документы. указанные в пункте 1 настоящей статьи.
При этом рыночная стоимость предмета залога имущества не может быть ниже размера суммы обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, а также пеней не менее чем за десять рабочих дней, которые могут быть дополнительно начислены в случае неисполнения плательщиком обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, и (или) процентов в случае начисления таких процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин, а также расходов по реализации предмета залога имущества.

4. Мыналарды:
1) тыныс-тiршiлiктi қамтамасыз ету объектiлерiн;
2) тыйым салынған мүлікті;
3) мемлекеттік органдар шектеулері қойған мүлікті;
4) үшінші тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық салынған мүлікті;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық айналымнан алып тасталған мүлікті;
6) электр, жылу және өзге де энергия түрлерін;
7) тез бүлінетін тауарларды;
8) мүліктік құқықтарды;
9) Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі мүлікті қоспағанда, кез-келген мүлік кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатындағы кепіл заты бола алады.
5. Осы баптың 3 және 4-баптарында белгіленген шарттар сақталмаған кезде, кеден органы мүліктік кепіл шартын жасауға өтінішті кеден органына берген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей мүліктік кепіл шартын жасаудан бас тартады.
Кеден органы, осындай шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей мүліктік кепіл шартын жасаудан бас тарту туралы төлеушіге немесе осы Кодекстің 96-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлғаға хабарлайды.
6. Кепілге алу кезінде, егер кеден органы өзге шешім қабылдамаса, кепіл заты кепіл берушіде қалады.
Төлеуші қабылдаған, мүліктік кепіл шартымен қамтамасыз етілген кедендік баждарды, салықтарды төлеу және (немесе) кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін кейінге қалдырғаны немесе ұзартқаны үшін өсімпұлдар, пайыздар есептелген жағдайда, оларды төлеу жөніндегі міндеттер орындалғанға дейін кепіл беруші кепіл затына билік етуге құқылы емес.
7. Кепілді ресімдеу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Кеден органы мүліктік кепіл шарты жасалған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретіндегі осындай шартты тіркейді.
9. Кеден органы кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді тіркеген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, төлеушіге немесе осы Кодекстің 96-бабының
3-тармағында көрсетілген тұлғаға ол туралы жазбаша немесе электрондық нысанда хабарлайды.
10. Кепілдік затынан өндіріп алу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
102-бап. Сақтандыру шартын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолдану
1. Кеден органы кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензиясы бар, сақтандыру ұйымдарының тізіліміне енгізілген сақтандыру ұйымдары берген шарттарды қабылдайды.

4. Предметом залога в целях обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов может быть любое имущество, за исключением:
1) объектов жизнеобеспечения;
2) арестованного имущества;
3) имущества, на которое государственными органами наложены ограничения;
4) имущества, обремененного правами третьих лиц;
5) имущества, изъятого из гражданского оборота в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) электрической, тепловой энергии и иных видов энергии;
7) скоропортящихся товаров;
8) имущественных прав;
9) имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан.
5. При несоблюдении условий, установленных пунктами 3 и 4 настоящей статьи, таможенный орган отказывает в заключении договора залога имущества не позднее десяти рабочих дней с даты подачи заявления в таможенный орган на заключение договора залога имущества.
Таможенный орган уведомляет об отказе в заключении договора залога имущества плательщика или лицо, указанное в пункте 3 статьи 96 настоящего Кодекса, не позднее одного рабочего дня со дня принятия такого решения.
6. При залоге предмет залога остается у залогодателя, если таможенный орган не примет иного решения.
Залогодатель не вправе распоряжаться предметом залога до исполнения плательщиком обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, обеспеченной договором залога имущества и (или) уплаты пеней, процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин в случае их начисления.
7. Оформление залога осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
8. Таможенный орган не позднее трех рабочих дней со дня заключения договора залога имущества регистрирует такой договор в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
9. Таможенный орган не позднее одного рабочего дня со дня регистрации обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов уведомляет об этом плательщика или лицо, указанное в пункте 3 статьи 96 настоящего Кодекса, в письменной или электронной форме.
10. Обращение взыскания на предмет залога производится в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 102. Применение договора страхования в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. Таможенный орган в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов принимает договоры, выданные страховыми организациями, включенными в реестр страховых организаций, имеющих лицензию на право осуществления страховой деятельности.

Төлеуші немесе осы Кодекстің 96-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлға сақтандыру шартын қабылдау үшін кеден органына сақтандыру шартын қоса бере отырып, уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өтінішті ұсынады.
Кеден органы көрсетілген өтінішті тіркеген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, осындай қамтамасыз етуді тіркеу арқылы кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде сақтандыру шартын қабылдайды немесе оны қабылдаудан бас тартады.
2. Кеден органы мынадай жағдайлардың бірінде:
1) сақтандыру шартын берген сақтандыру ұйымы осы баптың 1-тармағында көрсетілген сақтандыру ұйымдарының тізіліміне енгізілмеген;
2) табыс етілген сақтандыру шарты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
3) төленуі сақтандыру шартымен қамтамасыз етілетін кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін кейінге қалдырғаны немесе ұзартқаны үшін пайыздар есептелген жағдайда пайыздардың сомасы, осы баптың 3-тармағының ережелері ескеріле отырып, осы Кодекстің 104-бабына сәйкес есептелінген кепілгерлік шартымен расталатын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерінен асып кеткен;
4) сақтандыру шарты осы Кодекстің 97-бабының 5 және 6-тармақтарында белгіленген шарттарға сәйкес келмесе;
5) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылған сақтандыру шартын төлеушімен жасасқан сақтандыру ұйымы кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде сақтандыру шартын қабылдау туралы өтінішті тіркеген күні Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мұндай талаптарды сот заңсыз деп танылған жағдайларды қоспағанда, кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу туралы кеден органының талаптарын бұрын орындамаса, бас тартады.
3. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қабылданатын сақтандыру шартына төлеуші кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындамаған жағдайда кемінде жеті жұмыс күнге қосымша есептелінуі мүмкін өсімпұлдардың сомалары, сондай-ақ кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін кейінге қалдырғаны немесе ұзартқаны үшін пайыздар есептелген жағдайда пайыздардың сомалары қосылуы тиіс.
Кеден органы кедендік баждарды, салықтарды төлеуді немесе осындай қамтамасыз етуді тіркеуден бас тартуды, қамтамасыз етуді тіркеген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, төлеушіге немесе осы Кодекстің 96-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлғаға ол туралы жазбаша немесе электрондық нысанда хабарлайды.

Для принятия договора страхования плательщик или лицо, указанное в пункте 3 статьи 96 настоящего Кодекса, представляет в таможенный орган заявление по форме, утвержденной уполномоченным органом, с приложением договора страхования.
Таможенный орган не позднее трех рабочих дней со дня регистрации указанного заявления принимает договор страхования в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов путем регистрации такого обеспечения или отказывает в его приеме.
2. Таможенный орган отказывает в принятии договора страхования в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в одном из следующих случаев:
1) страховая организация, выдавшая договор страхования, не включена в реестр страховых организаций, указанный в пункте 1 настоящей статьи;
2) представленный договор страхования не соответствует требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
3) сумма таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин в случае начисления таких процентов, уплата которых обеспечивается договором страхования, превышает размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, рассчитанный в соответствии со статьей 104 настоящего Кодекса с учетом положений пункта 3 настоящей статьи, подтверждаемый договором страхования;
4) договор страхования не соответствует условиям, установленным пунктами 5 и 6 статьи 97 настоящего Кодекса;
5) страховая организация, заключившая с плательщиком договор страхования, предоставленный в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, на день регистрации заявления о принятии договора страхования в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов ранее не исполнила требование таможенного органа об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов, за исключением случаев, когда такое требование признано судом незаконным в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3. Договор страхования, применяемый в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, должен включать сумму пеней не менее чем за семь рабочих дней, которая может быть дополнительно начислена в случае неисполнения плательщиком обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, а также сумму процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин в случае начисления таких процентов.
Таможенный орган не позднее одного рабочего дня со дня регистрации обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов или отказа в регистрации такого обеспечения уведомляет об этом плательщика или лицо, указанное в пункте 3 статьи 96 настоящего Кодекса, в письменной или электронной форме.

4. Төлеуші кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындамаған жағдайда кеден органы сақтандыру ұйымына сақтандыру шартында қамтылған міндеттерді орындау мерзімдері аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдар, пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу туралы талапты жібереді. Бұл ретте, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалу мерзімдері аяқталғаннан кейінгі күннен бастап өсімпұлдар есептеледі.
5. Кеден органының кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдар, пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу туралы талабы осындай талап алынған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде сақтандыру ұйымының бұлжытпай және міндетті орындауына жатады. Сақтандыру ұйымы кеден органының талаптарын орындамаған немесе орындау мерзімдерін бұзған кезде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
103-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын бас қамтамасыз ету
1. Егер бір тұлға белгілі бір уақыт кезеңінде бірнеше кедендік операция жасаған жағдайда, барлық осындай кедендік операцияларды жасау кезінде туындайтын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету үшін осы Кодекстің 97-бабының 1-тармағында белгіленген бір немесе бірнеше тәсілдермен кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын бас қамтамасыз ету берілуі мүмкін.
2. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын ең негізгі қамтамасыз ету, егер:
1) барлық кедендік операциялар Қазақстан Республикасының аумағында жасалса;
2) кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде кедендік операциялар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бірнеше мемлекеттердің аумағында жасалса қолданылуы мүмкін.
3. Кеден органдары, егер осындай бас қамтамасыз ету есебінен кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау осындай ең негізгі қамтамасыз етумен қамтамасыз етілетін, кедендік баждарды, салықтарды осы Кодекстің 119-бабына сәйкес өндіріп алуды жүзеге асыратын кез-келген кеден органы өндіріп алуы мүмкін, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды ең негізгі негізгі қамтамасыз етуді қабылдайды.
4. Төлеушінің жазбаша өтініші бойынша кеден органдары осы Кодекстің 97-бабының 1-тармағында белгіленген кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етудің бір немесе бірнеше тәсілдеріне сәйкес келетін кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді қабылдайды.

4. В случае неисполнения плательщиком обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов таможенный орган направляет страховой организации требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов в течение пяти рабочих дней после окончания сроков исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, обеспеченных договором страхования. При этом со дня, следующего за днем окончания сроков исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, начисляются пени.
5. Требование таможенного органа об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов подлежит безусловному и обязательному исполнению страховой организацией в течение двух рабочих дней со дня получения такого требования. Страховая организация при неисполнении или нарушении сроков исполнения указанного требования несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 103. Генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. В случае, если одним и тем же лицом в определенный период времени совершается несколько таможенных операций, для обеспечения исполнения обязанностей по уплате таможенных пошлин, налогов, возникающей при совершении всех таких таможенных операций, может быть предоставлено генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов одним или несколькими способами, установленными пунктом 1 статьи 97 настоящего Кодекса.
2. Генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов может применяться, если:
1) все таможенные операции совершаются на территории Республики Казахстан;
2) таможенные операции совершаются на территориях нескольких государств-членов Евразийского экономического союза при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
3. Таможенные органы принимают генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, если за счет такого генерального обеспечения таможенные пошлины, налоги, исполнение обязанности по уплате которых обеспечивается таким генеральным обеспечением, могут быть взысканы любым таможенным органом, осуществляющим взыскание таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 119 настоящего Кодекса.
4. По письменному заявлению плательщика таможенные органы принимают генеральное обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, соответствующее одному или нескольким способам обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, установленным пунктом 1 статьи 97 настоящего Кодекса.

5. Төлеушілер кедендік баждардың, салықтардың төленуін ең негізгі қамтамасыз етуді осы Кодекстің 96-бабында белгіленген жағдайларда туындайтын кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету жөніндегі бір немесе бірнеше міндеттеме бойынша береді.
Аталған кедендік баждардың, салықтардың төленуін ең негізгі қамтамасыз етуді кеден органдары төлем төлеушінің өтінішінде айқындалған мерзімге қабылдайды. Бұл ретте кедендік баждардың, салықтардың төленуін ең негізгі қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі төлеушінің өтінішінде көрсетілген кезең ішінде туындайтын кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету жөніндегі төлеушінің міндеттемелерін орындау мерзімінен артық болуға тиіс.
6. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етудің қолданылу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
7. Төлеу жөніндегі міндетті орындауды осындай ең негізгі қамтамасыз етумен қамтамасыз етілетін кедендік баждардың, салықтардың жиынтық мөлшері тіркелген қамтамасыз ету мөлшерінен осындай бас қамтамасыз етумен қамтамасыз етілетін соңғы кедендік операцияларды жасау күнгі қолданыстығы валюта бағамы бойынша баламалы 200 евро сомасына асып түсу мүмкін.
8. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды бас қамтамасыз етуді қолдану тәртібі, егер кедендік операциялар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бірнеше мемлекеттердің аумағында тауарды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасу (тасымалдау) кезінде жасалса, осы Кодекстің 226 және 227-баптарына сәйкес айқындалады.
104-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етудің мөлшерін айқындау
1. Осы Кодекстің осы бабына, 226-бабына және 370-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды өзге мөлшерде қамтамасыз етілетін жағдайларды қоспағанда, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету мөлшері тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне немесе кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді, кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі салықтар мен жеңілдіктерді қолданбай, экспорттың кедендік рәсімімен орналастыру кезінде Қазақстан Республикасында төленуі тиіс болатын кедендік баждардың, салықтардың сомасы негізге алына отырып, айқындалады.
2. Егер кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету мөлшерін айқындау кезінде тауарлар (сипаттамасы, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) туралы нақты ақпарат болмауға байланысты кедендік баждарды, салықтарды төлеуге жататын соманы нақты анықтау мүмкін болмаған жағдайда, кедендік баждардың, салықтардың мұндай сомасы тауарлардың құны және (немесе) олардың заттай мәніндегі физикалық сипаттамаларына (саны, салмағы, көлемі немесе басқа сипаттамалары), пайдалану тәртібін Комиссия айқындайтын қолда бар мәліметтердің негізінде айқындалуы мүмкін кедендік баждар, салықтар мөлшерлемесінің ең үлкен шамасына негізделе отырып, айқындалады.

5. Генеральное обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов предоставляется плательщиком по одному или нескольким обязательствам по обеспечению уплаты таможенных пошлин, налогов, возникающим в случаях, установленных статьей 96 настоящего Кодекса.
Указанное генеральное обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов принимается таможенными органами на срок, определенный в заявлении плательщика. При этом срок действия генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов должен превышать сроки исполнения плательщиком обязательств по обеспечению уплаты таможенных пошлин, налогов, возникающих в течение периода, указанного в заявлении плательщика.
6. Порядок применения генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов утверждается уполномоченным органом.
7. Суммарный размер таможенных пошлин, налогов, исполнение обязанности по уплате которых обеспечивается таким генеральным обеспечением, может превышать размер зарегистрированного генерального обеспечения на сумму, эквивалентную 200 евро по курсу валют, действующему на день совершения последней из таможенных операций, обеспечиваемой таким генеральным обеспечением.
8. Порядок применения генерального обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в случае, если таможенные операции совершаются на территориях нескольких государств-членов Евразийского экономического союза при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, определяется в соответствии со статьями 226 и 227 настоящего Кодекса.
Статья 104. Определение размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. Размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов определяется исходя из сумм таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате в Республике Казахстан при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или таможенную процедуру экспорта без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов или льгот по уплате вывозных таможенных пошлин, за исключением случаев, когда в соответствии с настоящей статьей, статьей 226 и пунктом 4 статьи 370 настоящего Кодекса исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов обеспечивается в ином размере.
2. В случае, если при определении размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов невозможно точно определить сумму подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов в силу отсутствия точных сведений о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), такая сумма таможенных пошлин, налогов определяется исходя из стоимости товаров и (или) их физических характеристик в натуральном выражении (количества, массы, объема или иных характеристик), наибольшей величины ставок таможенных пошлин, налогов, которые могут быть определены на основании имеющихся сведений, порядок использования которых определяется Комиссией.

3. Осы Кодекстің 195 және 196-баптарында көзделген ерекшеліктері бар тауарларды шығару кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету мөлшері осы баптың 2 және 4-тармақтары ескеріле отырып, кедендік бақылау, кедендік сараптама нәтижелері бойынша қосымша төленуге жатуы мүмкін кедендік баждардың, салықтардың сомасы ретінде айқындалады.
4. Осы Кодекстің 195-бабында көзделген ерекшеліктері бар тауарларды шығару кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетерді орындауды қамтамасыз етудің мөлшерін анықтау үшін тауардың кедендік құнына кедендік бақылау жүргізген жағдайда, атап айтқанда:
1) кеден органының билігіндегі класы немесе түрі бірдей тауардың құны туралы ақпарат;
2) егер кеден органының олардың негізділігіне күдігі болса, мәлімделген шегерімдер мен арзандатуларды ескермегенде, тауардың кедендік құны;
3) егер кеден органының мәлімделген қосымша төлемдердің негізділігіне күдігі болса, нақты төленген немесе төленуге жататын бағаға қосымша төлемнің ықтимал шамасын ескере отырып, тауардың кедендік құны пайдаланылуы мүмкін.
5. Осы Кодекстің 194-бабының 13-тармағының 3-тармақшасына сәйкес тауар декларациясы берілгенге дейін тауарды шығару шарты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етуді беру болып табылған жағдайда, кедендік баждар, салықтар сомасы осындай қамтамасыз ету мөлшерін анықтаған кезде тауар декларациясы берілгенге дейін тауарды шығару туралы өтініштегі және осы баптың 1 және 2-тармақтары ескеріле отырып, осы өтінішпен бірге берілетін құжаттардағы мәліметтерге сүйене отырып, айқындалады.
Оларға сүйене отырып, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етудің мөлшері айқындалатын кедендік баждардың, салықтардың сомасын айқындау үшін тауар декларациясы берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш тіркелген күні қолданыстағы кедендік баждар, салықтар мөлшерлемесі қолданылады.
Егер кедендік баждардың, салықтардың көрсетілген сомасын айқындау үшін шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеу талап етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш тіркелген күні қолданыстағы валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
105-бап. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді тіркеу
1. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді және кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етуді қоспағанда, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етуді тіркеу төлеушінің немесе осы Кодекстің 96-бабының 3-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды ең негізгі қамтамасыз етуді ұсынған тұлғаның кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетінің орындалуын бақылауды жүзеге асыратын кеден органында жүргізіледі.

3. При выпуске товаров с особенностями, предусмотренными статьями 195 и 196 настоящего Кодекса, размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов определяется как сумма таможенных пошлин, налогов, которые могут дополнительно подлежать уплате по результатам таможенного контроля, таможенной экспертизы, с учетом пунктов 2 и 4 настоящей статьи.
4. В случае проведения таможенного контроля таможенной стоимости товаров для определения размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов при выпуске товаров с особенностями, предусмотренными статьей 195 настоящего Кодекса, может быть, в частности, использована:
1) информация о стоимости товаров того же класса или вида, имеющаяся в распоряжении таможенного органа;
2) таможенная стоимость товаров без учета заявленных вычетов и скидок, если у таможенного органа имеются сомнения в их обоснованности;
3) таможенная стоимость товаров с учетом возможной величины дополнительных начислений к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате, если у таможенного органа имеются сомнения в обоснованности заявленных дополнительных начислений.
5. В случае, когда в соответствии с подпунктом 3 пункта 13 статьи 194 настоящего Кодекса условием выпуска товаров до подачи декларации на товары является предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, сумма таможенных пошлин, налогов при определении размера такого обеспечения определяется исходя из сведений, содержащихся в заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары и документах, представляемых совместно с таким заявлением, с учетом пунктов 1 и 2 настоящей статьи.
Для определения суммы таможенных пошлин, налогов, исходя из которой определяется размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, применяются ставки таможенных пошлин, налогов, действующие на день регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
В случае, если для определения указанной суммы таможенных пошлин, налогов требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
Статья 105. Регистрация обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
1. Регистрация обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, за исключением генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов и обеспечения исполнения обязанности по уплате уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, производится в таможенном органе, который осуществляет контроль за исполнением обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов плательщиком или иным лицом, представившим обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 3 статьи 96 настоящего Кодекса.

2. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді тіркеу кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді талап ететін кедендік операцияларды жүзеге асыратын кеден органдарының бірінде жүзеге асырылады.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуді, оның ішінде кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді тіркеу кедендік баждарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз етудің тиісті тәсілін тіркеу үшін осы тарауда белгіленген мерзімде жүргізіледі.
Кедендік баждарды, салықтарды өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау бірнеше тәсілдермен қамтамасыз етілген жағдайда көрсетілген қамтамасыз етуді тіркеу, олар бойынша тіркеудің неғұрлым ұзақ мерзімі белгіленген, тиісті тәсілді тіркеу үшін осы тарауда белгіленген мерзімде жүргізіледі.
3. Егер кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету осы Кодекстің 195-бабында көзделген жағдайларды ұсынылса, мұндай қамтамасыз етуді тіркеу осы Кодекстің 193-бабында белгіленген тауарларды шығару мерзімінде жүргізіледі.
4. Кеден органдарында кедендік баждардың, салықтардың төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуді есепке алу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
11-тарау. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдар, пайыздардың мен аванстық төлемдер, есептелген, есепке жатқызылған, төленген сомаларын есепке алу. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың өсімпұлдардың, пайыздардың төленген сомаларын және кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақшалай қаражаттың (ақшаның) сомаларын қайтару (есепке жатқызу)
106-бап. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдар мен пайыздардың есептелген, есепке жатқызылған, төленген сомаларын есепке алу
1. Аванстық төлемдер, кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдар мен пайыздардың есептелген, есепке жатқызылған, төленген сомаларын есепке алуды төлеушінің дербес шотын жүргізу жолымен кеден органы жүзеге асырады.
2. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомаларын төлеу бойынша міндеттемелерді орындау нәтижесінде есептелген, есепке жатқызылған, төленген (есепке жатқызылғандар мен қайтарылғандарды есепке алғанда) кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары көрсетілетін электронды түрінде құжат төлеушінің жеке шоты болып табылады.

2. Регистрация генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов производится в одном из таможенных органов, в которых осуществляются таможенные операции, требующие обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов.
Регистрация обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, в том числе генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, производится в сроки, установленные настоящей главой для регистрации соответствующего способа обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов.
В случае обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов несколькими способами регистрация указанного обеспечения производится в сроки, установленные настоящей главой для регистрации соответствующего способа, по которому установлен наиболее продолжительный срок регистрации.
3. Если обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов предоставляется в случае, предусмотренном статьей 195 настоящего Кодекса, регистрация такого обеспечения производится в сроки выпуска товаров, установленные статьей 193 настоящего Кодекса.
4. Порядок учета в таможенных органах обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов утверждается уполномоченным органом.
Глава 11. Учет исчисленных, начисленных, уплаченных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пени, процентов и авансовых платежей. Зачет (возврат) уплаченных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пени, процентов и сумм денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Статья 106. Учет исчисленных, начисленных, уплаченных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней и процентов
1. Учет авансовых платежей, исчисленных, начисленных, уплаченных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, пеней и процентов осуществляется таможенным органом путем ведения лицевого счета плательщика.
2. Лицевым счетом плательщика является документ в электронном виде, в котором отражаются суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, исчисленные, начисленные, уплаченные (с учетом зачтенных и возвращенных) в результате исполнения обязанности по уплате сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов.

3. Төлеушінің дербес шотын жүргізу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
4. Төлеушінің дербес шоты ұлттық валютада жүргізіледі.
5. Мыналар:
1) төлеуші тауарларға арналған декларацияда немесе өзге де кеден құжатында;
2) осы Кодекстің 83 және 399-баптарында белгіленген жағдайларда, кеден органы айқындаған кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, оның ішінде кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың сомасын ұлғайтуды немесе кемітуді қамтитын сомасы кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың есептелген сомасы болып табылады.
6. Мыналар:
1) кедендік бақылау нәтижелері бойынша;
2) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға немесе тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша кеден органының қабылдаған өзге де шешімдеріне;
кеден органының лауазымды тұлғаларының әрекетіне шағымды қарау нәтижелері бойынша;
3) алдына ала шешім қабылдау кезінде;
4) тауарларды кедендік алып жүру туралы шешім қабылдаған кезде кеден органы есепке алған кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, оның ішінде кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың сомасын ұлғайтуды немесе кемітуді қамтитын сомасы кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың есепке жатқызылған сомасы болып табылады.
7. Төлеушінің (салық агентінің) дербес шотындағы кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар мен пайыздар бойынша есеп-қисаптар сальдосы уәкілетті орган бекіткен тәртіпте есептеледі.
8. Кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар мен пайыздар бойынша немесе кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың белгілі бір түрлері бойынша бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы дербес шоттан үзінді көшірмелерін кеден органы төлеушінің өтініші бойынша, осындай өтініш кеден органында тіркелген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде береді.
107-бап. Кеден органының есепке алуы кеден органында жүргізілетін берешектердің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді беруі
1. Кеден органы есепке алуы кеден органында жүргізілетін берешектердің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді беру туралы сұранымның негізінде мынадай мәліметтерді:
1) әділет органына – сұраным түскен күннен бастап бес күннен кешіктірмей;
2) әділет органын қоспағанда, төлеушіге, мемлекеттік органдарға және (немесе) ұсынылуы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тұлғаларға - сұраным түскен күннен бастап бір жұмыс күннен кешіктірмей береді.
Осы бапта көрсетілген тұлғалардың есепке алуы кеден органында жүргізілетін берешектердің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерге сұранымдар мен ұсынуды электрондық нысанда жүзеге асырады.

3. Порядок ведения лицевого счета плательщика утверждается уполномоченным органом.
4. Лицевой счет плательщика ведется в национальной валюте.
5. Исчисленной суммой таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, является сумма таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, в том числе включающая увеличение или уменьшение суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов определенная:
1) плательщиком в декларации на товары или ином таможенном документе;
2) таможенным органом в случаях, установленных статьями 83 и 399 настоящего Кодекса.
6. Начисленной суммой таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов является сумма таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, в том числе включающая увеличение или уменьшение суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов исчисленная таможенным органом:
1) по результатам таможенного контроля;
2) по итогам рассмотрения жалобы на:
уведомление о результатах проверки или иное решение таможенного органа, принятое по результатам проведения таможенного контроля после выпуска товаров;
на действия должностных лиц таможенного органа;
3) при принятии предварительного решения;
4) при принятии решения о таможенном сопровождении товаров.
7. Сальдо расчетов в лицевом счете плательщика по таможенным пошлинам, таможенным сборам, налогам, пени и процентам исчисляется в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
8. Выписка из лицевого счета плательщика о состоянии расчетов с бюджетом по таможенным пошлинам, таможенным сборам, налогам, пеням, процентам или по определенным видам таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов выдается таможенным органом по заявлению плательщика в течение одного рабочего дня со дня регистрации такого заявления в таможенном органе.
Статья 107. Предоставление таможенными органами сведений об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которой ведется в таможенном органе
1. Таможенный орган на основании запроса о предоставлении сведений об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которой ведется в таможенном органе, предоставляет такие сведения:
1) органам юстиции - не позднее пяти рабочих дней со дня поступления запроса;
2) плательщику, государственным органам, за исключением органов юстиции, и (или) лицам, предоставление которым предусмотрено законодательством Республики Казахстан, - не позднее одного рабочего дня со дня поступления запроса.
Запрос и предоставление лицам, указанным в настоящем пункте, сведений об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которой ведется в таможенном органе, осуществляются в электронной форме.

2. Осы бапта көрсетілген тұлғалардың есепке алуы кеден органында жүргізілетін берешектердің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жасалады.
Есепке алуы кеден органында жүргізілетін берешектердің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер кеден органында сұраным тіркелген күні кедендік төлемдер мен салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша тоқтатылмаған міндеттемелерді көрсете отырып, беріледі.
108-бап. Артық төленген (өндіріп алынған) кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдар мен пайыздардың сомалары
1. Кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар ретінде төленген немесе өндіріп алынған, мөлшері осы Кодекске және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төленуге жататын мөлшерінен асатын және нақты тауарларға қатысты кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, нақты түрінде және сомаларында сәйкестендірілген ақшалай қаражат (ақшалар) артық төленген немесе артық өндіріп алынған кедендік баждар, салықтар болып табылады.
2. Артық төленген немесе артық өндіріп алынған кедендік баждарды, салықтарды есепке жатқызу немесе қайтару (қайтаруға жатпайтын кедендік алымдарды қоспағанда) кеден органы кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар мен пайыздар бойынша дербес шоттарды жүргізу орны бойынша ұлттық валютада жүргізеді.
3. Мыналар:
1) заңды тұлғалар мен олардың құрылымдық бөлімшелері арасындағы есепке жатқызулардан басқа, артық төленген (өндіріп алынған) кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды басқа төлеушінің кедендік баждары, салықтары, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдары мен пайыздары бойынша берешектерін өтеу есебінен есепке жатқызу;
2) кедендік алымдардың төленген сомалары қайтаруға жатпайды.
4. Қате төленген кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды есепке жатқызу, қайтару осы Кодекстің 112-бабына сәйкес жүргізіледі.
5. Артық төленген, артық өндіріп алынған және қате төленген кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдар мен пайыздардың сомаларын есепке жатқызуды және немесе қайтаруды жүргізу тәртібін және мерзімдерің уәкілетті орган бекітеді.
109-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, аванстық төлемдердің сомаларын, ақша құралдарын (ақшаны), сондай-ақ өзге де ақша құралдарын есепке жатқызу, қайтару
1. Кедендік баждардың, салықтардың сомаларын есепке жатқызу, қайтару мынадай жағдайларда:

2. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которой ведется в таможенном органе составляются в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которой ведется в таможенном органе, представляются с указанием непрекращенных обязательств по уплате таможенных платежей и налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов на день регистрации запроса в таможенном органе.
Статья 108. Излишне уплаченные (взысканные) суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пени и процентов
1. Излишне уплаченными или излишне взысканными таможенными пошлинами, таможенными сборами, налогами являются уплаченные или взысканные в качестве таможенных пошлин, налогов денежные средства (деньги), идентифицированные в качестве конкретных видов и сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов в отношении конкретных товаров и размер которых превышает размер таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом и (или) законодательством Республики Казахстан.
2. Зачет или возврат излишне уплаченной или излишне взысканной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов (за исключением таможенных сборов, не подлежащих возврату), производятся в национальной валюте таможенным органом по месту ведения лицевых счетов по таможенной пошлине, таможенному сбору, налогу, пеням, процентам.
3. Не подлежат:
1) зачету излишне уплаченная (взысканная) сумма таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, в счет погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам другого плательщика, кроме зачета между юридическим лицом и его структурным подразделением;
2) возврату уплаченная сумма таможенного сбора.
4. Зачет, возврат ошибочно уплаченных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов производятся в соответствии со статьей 112 настоящего Кодекса.
5. Порядок и сроки проведения зачета и (или) возврата излишне уплаченной, излишне взысканной и ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов утверждаются уполномоченным органом.
Статья 109. Зачет, возврат сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, авансовых платежей, денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, а также иных денежных средств
1. Зачет, возврат сумм таможенных пошлин, налогов осуществляется в следующих случаях:

1) кедендік баждардың, салықтардың сомалары осы Кодекстің 108-бабына сәйкес артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған, осы Кодекстің 112-бабына сәйкес қате төленген болып табылған;
2) Одақ туралы шартқа сәйкес айқындалған шоттарға төленген кедендік әкелу баждарының сомалары нақты тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарының сомалары ретінде сәйкестендірілмеген;
3) бюджетке төленген кедендік әкету баждары, салықтардың сомалары нақты тауарларға қатысты кедендік әкету баждарының, салықтардың сомалары ретінде сәйкестендірілмеген;
4) егер осы тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет бұрын орындалған болса, кедендік әкелу баждары, салықтары уақытша әкелудің (кіруге рұқсат) кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу қолданылған кездегі кезеңде төленген жағдайды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарлар тәркіленген немесе мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырылған;
5) егер кедендік декларация не тауарларға декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш тіркелген кезде туындаған кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет бұрын орындалған болса, мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарларды шығарудан бас тартылған;
6) егер кедендік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет бұрын орындалған болса, осы Кодекстің 184-бабына сәйкес кедендік декларация кері қайтарылып алынған және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 5-тармағына сәйкес тауарларды шығарудың күші жойылған;
7) осы Кодекстің 318 және 323-баптарында көзделген жағдайларда;
8) осы Кодекстің 189-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік декларациялау ерекшеліктерін қолдана отырып, осы Кодексте көзделген жағдайларда;
9) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік заңнамаларында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда көзделген өзге де жағдайларда жүзеге асырылады.
Егер кедендік алымдардың сомалары осы Кодекстің 108-бабына сәйкес артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған, осы Кодекстің
112-бабына сәйкес қате төленген болып табылған жағдайда кедендік алымдардың сомаларын есепке жатқызу, қайтару жүзеге асырылады.
2. Артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың сомаларын есепке жатқызу, қайтару тауарға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерге белгіленген тәртіппен өзгерістер (толықтырулар) енгізілген кедендік кіріс ордерінде немесе Комиссия осы Кодекстің 349-бабының 24-тармағына сәйкес айқындаған өзге де кедендік құжаттағы немесе осы Кодекстің 83-бабының 4-тармағында немесе 360-бабының 4-тармағының екінші абзацында көрсетілген кедендік құжаттардағы есептелген кедендік төлемдер, алымдардың, салықтардың сомалары туралы мәліметтерге белгіленген тәртіппен түзету енгізілген кезде және осы тарауда белгіленген өзге де шарттар сақталған кезде кеден органы жүзеге асырады.

1) суммы таможенных пошлин, налогов являются излишне уплаченными и (или) излишне взысканными в соответствии со статьей 108 настоящего Кодекса, ошибочно уплаченными в соответствии со статьей 112 настоящего Кодекса;
2) суммы ввозной таможенной пошлины, уплаченные на счета, определенные в соответствии с Договором о Союзе, не идентифицированы в качестве сумм ввозных таможенных пошлин в отношении конкретных товаров;
3) суммы вывозных таможенных пошлин, налогов, уплаченные в бюджет, не идентифицированы в качестве сумм вывозных таможенных пошлин, налогов в отношении конкретных товаров;
4) товары конфискованы или обращены в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении этих товаров ранее была исполнена, за исключением случая, когда ввозные таможенные пошлины, налоги уплачены в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), за период, когда применялась частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов;
5) в выпуске товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой отказано, если обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшая при регистрации таможенной декларации либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, ранее была исполнена;
6) таможенная декларация отозвана в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса, и (или) выпуск товаров аннулирован в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса, если обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшая при регистрации таможенной декларации, ранее была исполнена;
7) случаи, предусмотренные статьями 318 и 323 настоящего Кодекса;
8) случаи, предусмотренные настоящим Кодексом с применением особенностей таможенного декларирования в соответствии с пунктом 7 статьи 189 настоящего Кодекса;
9) иные случаи, предусмотренные таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) международными договорами в рамках Евразийского экономического союза.
Зачет, возврат сумм таможенных сборов осуществляются в случае, если суммы таможенных сборов являются излишне уплаченными и (или) излишне взысканными в соответствии со статьей 108 настоящего Кодекса, ошибочно уплаченными в соответствии со статьей 112 настоящего Кодекса.
2. Зачет, возврат излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов осуществляются таможенным органом, при условии внесения в установленном порядке изменений (дополнений) в сведения, заявленные в декларации на товары, либо корректировки в установленном порядке сведений об исчисленных суммах таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов в таможенном приходном ордере или в ином таможенном документе, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 24 статьи 349 настоящего Кодекса, или в таможенных документах, указанных в пункте 4 статьи 83 и абзаце втором пункта 4 статьи 360 настоящего Кодекса, и при соблюдении иных условий, установленных настоящей главой.

3. Осы баптың 1-тармағының 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда кедендік баждардың, салықтардың төленген және (немесе) өндіріп алынған сомаларын есепке жатқызуды, қайтаруды кеден органына уәкілетті орган бекіткен тәртіпте кедендік баждардың, салықтардың төленген және (немесе) өндіріп алынған сомаларын есепке жатқызуға, қайтаруға әкеп соқтыратын мән-жайдың басталуын растаған кезде және кедендік баждарды, салықтарды есепке жатқызу, қайтару үшін осы тарауда белгіленген өзге де шарттар сақталған кезде жүзеге асырылады.
4. Кедендік әкелу баждарының сомаларын есепке жатқызу, қайтару Одақ туралы шарттың ережелері ескеріле отырып, осы тарауда белгіленген тәртіппен және мерзімде, ал осы Кодексте және Одақ туралы шартта реттелмеген бөлігінде, - уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
5. Егер Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше белгіленбесе, кедендік әкету баждарының сомаларын есепке жатқызу, қайтару осы тарауда белгіленген тәртіпте және мерзімде, осы Кодексте, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында реттелмеген бөлігінде, - уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
6. Салықтардың сомаларын есепке жатқызу, қайтару осы тарауда белгіленген тәртіпте және мерзімде, осы Кодексте реттелмеген бөлігінде, - уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
7. Аванстық төлемдердің, соның ішінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген сомаларды, сондай-ақ өзге де ақша құралдарын (ақшаны) есепке жатқызу, қайтару уәкілетті орган көздеген тәртіппен және мерзімде жүзеге асырылады.
7-1. Ақшаны уақытша орналастыру шотында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақша құралдарының (ақша) сомасын есепке жатқызу, қайтару осы Кодекстің 114-бабына сәйкес жүргізіледі.
8. Төлеушінің белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі орындалмаған (толықтай немесе ішінара) міндеттері, кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі берешектері болған кезде, осындай кедендік баждардың, салықтардың, аванстық төлемдердің, ақшалай қаражаттың (ақшаны) сомаларын көрсетілген міндетті орындау есебіне есепке жатқызуды қоспағанда, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген кедендік баждардың, салықтардың, аванстық төлемдердің, ақшалай қаражаттың (ақшаның), сондай-ақ осындай берешектердің мөлшеріндегі сомаларын есепке жатқызу жүзеге асырылмайды.
Белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі орындалмаған (толықтай немесе ішінара) міндеттемелер, сондай-ақ белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі орындалмаған (толықтай немесе ішінара) міндеттемелер мөлшерінде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі берешектері, сондай-ақ кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі берешектері болған кезде, кедендік әкету баждарының, салықтардың, аванстық төлемдердің сомаларын қайтару жүзеге асырылмайды.

3. Зачет, возврат уплаченных и (или) взысканных сумм таможенных пошлин, налогов в случаях, указанных в подпунктах 4), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 1 настоящей статьи, осуществляются при подтверждении таможенному органу в порядке, утвержденном уполномоченным органом, наступления обстоятельств, влекущих за собой зачет, возврат уплаченных и (или) взысканных сумм таможенных пошлин, налогов и при соблюдении иных условий для зачета, возврата таможенных пошлин, налогов, установленных настоящей главой.
4. Зачет, возврат сумм ввозных таможенных пошлин осуществляются в порядке и сроки, установленные настоящей главой, с учетом положений Договора о Союзе, а в части, не урегулированной настоящим Кодексом и Договором о Союзе, – в порядке, определяемом уполномоченным органом.
5. Зачет, возврат сумм вывозных таможенных пошлин осуществляются в порядке и сроки, установленные настоящей главой, если иное не установлено международными договорами в рамках Евразийского экономического союза и (или) международными договорами Республики Казахстан, а в части, не урегулированной настоящим Кодексом, а также международными договорами в рамках Евразийского экономического союза и (или) международными договорами Республики Казахстан, – в порядке, определяемом уполномоченным органом.
6. Зачет, возврат сумм налогов осуществляются в порядке и сроки, установленные настоящей главой, а в части, не урегулированной настоящим Кодексом, – в порядке, определяемом уполномоченным органом.
7. Зачет, возврат сумм авансовых платежей, в том числе внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, а также иных денежных средств (денег) осуществляются в порядке и сроки, предусмотренные уполномоченным органом.
7-1. Зачет, возврат сумм денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов на счета временного размещения денег производятся в соответствии со статьей 114 настоящего Кодекса.
8. При наличии у плательщика не исполненной (полностью или частично) в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, а также задолженности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов зачет сумм таможенных пошлин, налогов, авансовых платежей, денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, а также иных денежных средств (денег) в размере такой неисполненной обязанности, а также в размере такой задолженности не осуществляется, за исключением зачета таких сумм таможенных пошлин, налогов, авансовых платежей, денежных средств (денег) в счет исполнения указанных обязанности, задолженности.
Возврат уплаченных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, авансовых платежей не осуществляется при наличии не исполненной (полностью или частично) в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, а также задолженности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в размере не исполненной (полностью или частично) в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, а также задолженности по таможенным пошлинам, таможенным сборам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов.

110-бап. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың сомаларын есепке жатқызу
1. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомалары төлеуші кедендік декларацияны табыс еткен не осы төлеушінің өз ақшалай қаражатын (ақшасын) кедендік төлемдердің, кедендік алымдардың, салықтардың осы түрлері кедендік төлемдер, кедендік алымдар, салықтар ретінде қолдану ниеті туралы растайтын өзге іс-қимылдар жасаған кезде, кедендік баждарды, кедендік алымдар, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу жөніндегі берешектері болмаған кезде есепке жатқызуға жатады.
2. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомалары кедендік баждар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектер болмаған жағдайда, сондай-ақ осы баптың 3 және 4-тармақтарының ережелерін ескере отырып, төлеушінің өтініші бойынша, сол өтініште көрсетілген кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың басқа да түрлері бойынша алда тұрған төлемдер есебінен есепке жатқызуға жатады.
3. Кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі берешектері болған кезде, кедендік баждардың, кедендік алымдардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждардың, салықтардың артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомалары осы Кодекстің 12-тарауында көзделген жағдайларда, кеден органы төлеушінің өтінішінсіз кедендік баждардың осы және (немесе) басқа түрлері бойынша осындай берешектерді өтеу есебінен есепке жатқызуға жатады.
4. Кедендік әкелу баждарының артық төленген және (немесе) өндіріп алынған сомаларын есепке жатқызуды Одақ туралы шарттың ережелері ескеріле отырып, кеден органы жүргізеді.
5. Кеден органы кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын есепке жатқызуды кеден органына осындай өтініш тіркелген күннен бастап он жұмыс күнінің ішінде жүргізеді.
111-бап. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың артық төленген және (немесе) өндіріп алынған сомаларын қайтару
1. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың артық төленген және (немесе) өндіріп алынған сомаларын қайтаруды белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі орындалмаған (толықтай немесе ішінара) міндеттер, сондай-ақ осы Кодекстің 109-бабы 2-тармағының ережелері ескеріле отырып, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі берешектері болмаған кезде, төлеушінің өтінішінің негізінде кеден органдары жүргізеді.

Статья 110. Зачет сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов
1. Излишне уплаченная и (или) излишне взысканная сумма таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов подлежит зачету при представлении плательщиком таможенной декларации либо совершение плательщиком иных действий, свидетельствующих о намерении этого плательщика использовать свои денежные средства (деньги) в качестве таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов по данному виду таможенной пошлины, таможенного сбора, налога, при условии отсутствия задолженности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов.
2. Излишне уплаченная и (или) излишне взысканная сумма таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов подлежит зачету по заявлению плательщика в счет предстоящих платежей по другим видам таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, указанных в таком заявлении, при условии отсутствия задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам, а также с учетом положений пункта 3 и 4 настоящей статьи.
3. При наличии задолженности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов излишне уплаченная и (или) излишне взысканная сумма таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, подлежит зачету в счет погашения такой задолженности по данному и (или) другим видам таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, таможенным органом в случаях, предусмотренных главой 12 настоящего Кодекса, без заявления плательщика.
4. Зачет излишне уплаченной и (или) взысканной суммы ввозной таможенной пошлины производится таможенным органом с учетом положений, предусмотренных Договором о союзе.
5. Зачет излишне уплаченной и (или) взысканной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов производится таможенным органом в течение десяти рабочих дней со дня регистрации такого заявления в таможенном органе.
Статья 111. Возврат излишне уплаченных и (или) взысканных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов
1. Возврат излишне уплаченной и (или) взысканной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов производится таможенным органом на основании заявления плательщика при отсутствии не исполненной (полностью или частично) в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, а также задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам с учетом положений пункта 2 статьи 109 настоящего Кодекса.

2. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын қайтару төлеушінің өтініші кеден органына тіркелген күннен бастап он жұмыс күнінің ішінде жүргізіледі.
3. Кеден органы кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың артық төленген және (немесе) өндіріп алынған сомаларын қайтарудың мерзімін бұзған жағдайда, кеден органы салық төлеушінің пайдасына өсімпұл есептейді. Өсімпұл осындай қайтаруды жүргізу күнін қоса алғанда, қайтару мерзімі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап мерзімін өткізіп алған әрбір күн үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қолданыстағы қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесінің 1,25 еселенген мөлшерінде есепке жазылады.
Есепке жазылған өсімпұлдар сомасы тиісті бюджет сыныптамасының коды бойынша бюджетке түсімдердің есебіне салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің артық төленген сомаларын қайтару жүргізілген күні өтініште көрсетілген төлеушінің банк шотына аударылуға жатады.
112-бап. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың қате төленген сомаларын есепке жатқызу, қайтару
1. Аудару кезінде мынадай қателердің кез келгеніне жол берілген:
1) төлем құжатында:
төлеушінің сәйкестендіру нөмірі дұрыс көрсетілмеген:
кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары төленуге жататын, орналасқан жері бойынша кеден органының сәйкестендіру нөмірінің орнына басқа кеден органының сәйкестендіру нөмірі көрсетілген;
төлемнің мәтіндік мақсаты төлем мақсатының кодына және (немесе) бюджеттік сыныптаманың кодына сәйкес келмеген;
2) банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар төлеушінің төлем құжатын қате орындаған;
3) ақша жіберуші-жөнелтуші төлеуші кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың осы түрлері бойынша төлеуші болып табылмайтын;
4) төлеуші кедендік баждың, салықтың, кедендік алымның түрін дұрыс таңдамаған;
5) төлеуші өсімпұлды төлеу кезінде кедендік баж, салық, кедендік алым түрін дұрыс таңдамаған;
6) кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдарды төлеуге байланысты өзге де қателерге жол берілген сома кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың, өсімпұлдардың, пайыздардың қате төленген сомасы болып табылады.
2. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың қате төленген сомаларын есепке жатқызу, қайтару:
1) төлеушінің өтініші;
2) банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың өтініші (бұдан әрі осы баптың мақсаттары үшін - банктің өтініші);

2. Возврат излишне уплаченной и (или) взысканной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов производится в течение десяти рабочих дней со дня регистрации в таможенный орган заявления плательщика.
3. При нарушении таможенным органом срока проведения возврата излишне уплаченных и (или) взысканных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов таможенный орган начисляет в пользу плательщика пеню. Пеня начисляется в размере 1,25 - кратной официальной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действовавшей на каждый день просрочки, начиная со дня, следующего за окончанием срока проведения возврата, включая день проведения такого возврата.
Начисленная сумма пени подлежит перечислению на банковский счет плательщика, указанный в заявлении, в день проведения возврата излишне уплаченной (взысканной) суммы налогов, других обязательных платежей в бюджет, за счет поступлений в бюджет по соответствующему коду бюджетной классификации.
Статья 112. Зачет, возврат ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пени, процентов
1. Ошибочно уплаченной суммой таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов является сумма, при перечислении которой допущена любая из следующих ошибок:
1) в платежном документе:
неверно указан идентификационный номер плательщика:
вместо идентификационного номера таможенного органа, по месту нахождения которого подлежит уплате сумма таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, указан идентификационный номер другого таможенного органа;
текстовое назначение платежа не соответствует коду назначения платежа и (или) коду бюджетной классификации;
2) ошибочное исполнение банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, платежного документа плательщика;
3) плательщик - отправитель денег не является плательщиком по данному виду таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов.
4) плательщиком неверно выбран вид таможенной пошлины, налога, таможенного сбора;
5) плательщиком неверно выбран вид таможенной пошлины, налога, таможенного сбора при уплате пени;
6) иные ошибки, связанные с уплатой таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов.
2. Зачет, возврат ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов производится по:
1) заявлению плательщика;
2) заявлению банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций (далее в целях настоящей статьи - заявление банка);

3) қате фактісі анықталған жағдайда, кеден органының жасаған кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың қате төленген сомаларының туындау себептері туралы хаттамасы бойынша жүргізіледі.
3. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың қате төленген сомаларын есепке жатқызу, қайтару:
1) төлеушінің өтініші, банктің өтініші тіркелген;
2) кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың қате сомалары түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
4. Төлеушінің өтініші, банктің өтініші кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың қате төленген сомаларының есебін жүргізетін кеден органына ұсынылады.
5. Кеден органы осы баптың 1-тармағында көрсетілген қателердің бірінің болуын растаған жағдайда осы кеден органы:
1) қате төленген сомаларды тиісті бюджет сыныптамасының кодына және (немесе) тиісті кеден органына есепке жатқызуды жүргізеді;
2) төлеушінің банк шотына қайтаруды жүргізеді.
6. Банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым бір төлем құжаты бойынша кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды екінші қайтара аударуға әкеп соқтырған төлеушінің төлем құжатын қате орындаған жағдайларда:
төлеушінің банк шотынан ақшаны есептен шығарған немесе банк шотындағы банкоматы арқылы төлемді жүзеге асырған жағдайда;
банкке ақшаны қолма-қол енгізген немесе банктің банк шотындағы өзге де электрондық құрылғылары арқылы төлемді жүзеге асырған жағдайда кеден органы қате аудару фактісі расталған кезде банктің өтініші бойынша қате төленген сомаларды қайтаруды жүзеге асырады.
7. Кедендік әкелу баждарының қате төленген сомаларын қайтаруды Одақ туралы шарттың ережелері ескеріле отырып, кеден органы жүргізеді.
8. Кеден органы осы баптың 1-тармағында көрсетілген қателердің бар екендігін растамаған жағдайда осы кеден органы осы баптың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделеген негіздер бойынша төлеушіге қателердің расталмағаны туралы жазбаша хабарлама жібереді.
113-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде енгізілген аванстық төлемдерді есепке жатқызу, қайтару
Кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету ретінде аванстық төлемдерді қолдану, оларды алда тұрған кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды, сондай-ақ өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу есебінен бюджетке аудару кезінде аванстық төлемдерді есепке жатқызуды (қайтаруды):

3) составленному таможенным органом протоколу о причинах возникновения ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов в случае выявления факта ошибки.
3. Зачет, возврат ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов осуществляются в течение десяти рабочих дней со дня:
регистрации заявления плательщика, заявления банка;
поступления ошибочной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов.
4. Заявление плательщика, заявление банка представляются в таможенный орган, в котором ведется учет ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пени, процентов.
5. В случае подтверждения таможенным органом наличия одной из указанных в пункте 1 настоящей статьи ошибки такой таможенный орган:
1) проводит зачет ошибочно уплаченной суммы на надлежащий код бюджетной классификации и (или) в надлежащий таможенный орган;
2) производит возврат на банковский счет плательщика.
6. В случаях ошибочного исполнения банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, платежного документа плательщика, приведшего к повторному перечислению суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов по одному и тому же платежному документу, таможенный орган по заявлению банка осуществляет возврат ошибочно уплаченной суммы при подтверждении факта ошибки:
в случае списания денег с банковского счета или осуществления платежа через банкоматы - на банковский счет плательщика;
в случае внесения денег в банк наличными или осуществления платежа через иные электронные устройства - на банковский счет банка.
7. Зачет ошибочно уплаченной суммы ввозной таможенной пошлины производится таможенным органом с учетом положений, предусмотренных Договором о союзе.
8. При не подтверждении таможенным органом наличия ошибок, указанных в пункте 1 настоящей статьи, такой таможенный орган по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 2 настоящей статьи, направляет плательщику письменное сообщение о не подтверждении ошибки.
Статья 113. Зачет, возврат авансовых платежей, внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
При использовании авансовых платежей в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов их перечисление в бюджет в счет уплаты предстоящих таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также пеней, процентов, зачет (возврат) авансовых платежей осуществляется таможенным органом в случаях, когда:

1) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде енгізілген орындалуы ақшалай қаражаттармен (ақшамен) қамтамасыз етілген кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет толық көлемде орындалған, тоқтатылған не туындамаған;
2) өсімпұлдар, пайыздар есептелген жағдайда осындай пайыздар бюджетке төленген;
3) аванстық төлемдердің орнына, осындай алмастыру кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау басталғанға дейін жүргізілген және (немесе) кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін кейінге қалдырғаны немесе ұзартқаны үшін пайыздар есептелген жағдайда пайыздарды төлеу мерзімі басталмаған жағдайда кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету басқа тәсілмен берілген жағдайда кеден органы жүзеге асырады.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде енгізілетін аванстық төлемдердің сомасын есепке жатқызу (қайтару) осы Кодекстің 89-бабында көрсетілген күннен бастап бес жылдан кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Төлеушінің белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу жөніндегі орындалмаған (толықтай немесе ішінара) міндеттері, мерзімінде төленбеген өсімпұлдары, пайыздары, сондай-ақ кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу жөніндегі берешектері болған кезде, көрсетілген міндеттерді, берешектерді орындау есебінен көрсетілген сомаларды есепке жатқызуды қоспағанда, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілетін аванстық төлемдердің сомаларын, осындай орындалмаған мөлшерінде сондай-ақ осындай берешектердің мөлшерінде есепке жатқызу жүзеге асырылмайды.
114-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттеердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақшалай қаражаттың (ақшаның) сомаларын есепке жатқызу, қайтару
1. Кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету ретінде ақшалай қаражатты (ақшаны) қолдану, оларды алда тұрған кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды, сондай-ақ өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу есебінен бюджетке аудару кезінде көрсетілген ақшалай қаражаттарды (ақшаны) ақшаны уақытша орналастыру шотынан қайтаруды:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде енгізілген орындалуы ақшалай қаражаттармен (ақшамен) қамтамасыз етілген кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет толық көлемде орындалған, тоқтатылған не туындамаған;

1) обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, исполнение которой обеспечено денежными средствами (деньгами), внесенными в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, исполнена в полном объеме, прекращена либо не возникла;
2) пени, проценты в случае начисления таких процентов уплачены в бюджет;
3) взамен авансовых платежей предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов другим способом, в случае, когда такая замена производится до наступления срока исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, и (или) не наступил срок уплаты процентов, в случае начисления таких процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин.
Зачет (возврат) сумм авансовых платежей, внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, осуществляется не позднее пяти лет со дня, указанного в статье 89 настоящего Кодекса.
При наличии у плательщика не исполненной (полностью или частично) в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, неуплаченных в срок пеней, процентов, а также задолженности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин зачет сумм авансовых платежей, внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин. налогов, в размере такой неисполненной обязанности, а также в размере такой задолженности не осуществляется, за исключением зачета указанных сумм в счет исполнения указанных обязанности, задолженности.
Статья 114. Зачет, возврат сумм денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. При использовании денежных средств (денег) в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов их перечисление в бюджет в счет уплаты предстоящих таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также пеней, процентов, возврат со счета временного размещения денег указанных денежных средств (денег) осуществляется таможенным органом в случаях, когда:
1) обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, исполнение которой обеспечено денежными средствами (деньгами), внесенными в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, исполнена в полном объеме, прекращена либо не возникла;

2) өсімпұлдар, пайыздар бюджетке төленген;
3) ақшалай қаражаттың (ақшаның) орнына, осындай алмастыру кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындау басталғанға дейін жүргізілген және (немесе) кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін кейінге қалдырғаны немесе ұзартқаны үшін пайыздар есептелген жағдайда пайыздарды төлеу мерзімі басталмаған жағдайда кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету басқа тәсілмен берілген жағдайда кеден органы жүзеге асырады.
2. Ақшалай қаражатты (ақшаны) алда тұрған кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды, өсімпұлдары, пайыздары төлеу есебінен бюджетке аудару және (немесе) кеден органының ақшаны уақытша орналастыру шотынан төлеушінің банк шотына қайтару бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган бекіткен тәртіппен, бірақ осы Кодекстің 89-бабында көрсетілген күннен бастап бес жылдан кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Төлеушінің белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі орындалмаған (толықтай немесе ішінара) міндеттемелері, мерзімінде төленбеген өсімпұлдары, пайыздары, сондай-ақ кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі берешектері болған кезде, ақшалай қаражатты (ақшаны) алда тұрған кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды, өсімпұлдары, пайыздары төлеу есебінен бюджетке аудару және (немесе) кеден органының ақшаны уақытша орналастыру шотынан төлеушінің банк шотына қайтару көрсетілген міндеттер, берешектерді орындау есебінен көрсетілген сомаларды есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін жүзеге асырылады.
2-1. Ақшаны уақытша орналастыру шотынан кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемені орындауды қамтамасыз ету саланы қайтару кезінде ол бойынша сыйақы төленбейді, сома индекстелмейді, банктік қызмет көрсету бойынша тариф кеден органы аударған қаражат есебінен төленеді.
3. Төлеушінің ақшаны уақытша орналастыру шотынан қамтамасыз ету сомаларын қайтаруға немесе осындай сомаларды алда тұрған кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу есебінен бюджетке аударуға өтініші болмаған жағдайда кеден органы бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіпте, бір мезгілде мынадай шарттарды:
төлеушінің белгіленген мерзімде кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі орындалмаған (толықтай немесе ішінара) міндеттемелері, сондай-ақ кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі берешектері болмаса;
осы Кодекстің 89-бабында белгіленген талап ету мерзімінің аяқталуын сақтаған кезде ақшаны уақытша орналастыру шотынан қамтамасыз ету сомаларын бюджетке аударады.

2) пени, проценты уплачены в бюджет;
3) взамен денежных средств (денег) предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов другим способом, в случае, когда такая замена производится до наступления срока исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, и (или) не наступил срок уплаты процентов, в случае начисления таких процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин.
2. Перечисление денежных средств (денег) в бюджет в счет уплаты предстоящих таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, и (или) возврат со счета временного размещения денег таможенного органа на банковский счет плательщика осуществляется в порядке, утвержденном уполномоченным органом по исполнению бюджета, но не позднее пяти лет со дня, указанного в статье 89 настоящего Кодекса.
При наличии у плательщика не исполненной (полностью или частично) в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, неуплаченных в срок пеней, процентов, а также задолженности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов перечисление денежных средств (денег) в бюджет в счет уплаты предстоящих таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, и (или) возврат со счета временного размещения денег таможенного органа на банковский счет плательщика осуществляется после проведения зачета указанных сумм в счет исполнения указанных обязанности, задолженности.
2-1. При возврате суммы обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов со счета временного размещения денег вознаграждение по нему не выплачивается, суммы не индексируются, тарифы по оказанию банковских услуг оплачиваются таможенным органом за счет переводимых средств.
3. В случае отсутствия заявления плательщика на возврат суммы обеспечения со счета временного размещения денег или перечисления такой суммы в счет уплаты предстоящих таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин таможенный орган перечисляет сумму обеспечения со счета временного размещения денег в бюджет в порядке, установленном уполномоченным органом по исполнению бюджета, при одновременном соблюдении следующих условий:
отсутствие у плательщика не исполненной (полностью или частично) в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, а также задолженности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
окончания срока исковой давности, установленного статьей 89 настоящего Кодекса.

115-бап. Соттың шешімімен электрондық аукциондар қорытындысының күшін жою нәтижесінде кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың төленген сомаларын қайтару
Уәкілетті заңды тұлға өткізген электрондық аукционның қорытындысы соттың заңды күшіне енген шешімімен күші жойылған жағдайда, кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың төленген сомаларын қайтару уәкілетті заңды тұлғаның өтініші негізінде жүргізіледі.
Қайтаруға арналған өтінішке:
заңды күшіне енген сот актісінің көшірмесі;
уәкілетті заңды тұлғаның кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды төлегені туралы төлем құжатының көшірмесі қоса беріледі.
Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың төленген сомасын қайтаруды төленген жердегі кеден органы қайтаруға өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті заңды тұлғаның банктік шотына ұлттық валютада жүргізеді.
12-тарау. Кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өндіріп алу 1-параграф. Кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өндіріп алу туралы жалпы ережелер
116-бап. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өндіріп алу туралы жалпы ережелер
1. Кеден органы осы тарауға сәйкес кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өндіріп алу жөніндегі шараларды қабылдайды.
Осы баптың 3-тармағында көрсетілген кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өндіріп алу жөніндегі шаралар төлеушінің ақшалай қаражаты (ақшасы) және (немесе) басқа да мүлкі есебінен, оның ішінде артық төленген кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомасы және (немесе) аванстық төлемдердің сомасы есебінен егер осы Кодексте және (немесе) Одақ туралы шартта өзгеше белгіленбесе, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету, уәкілетті экономикалық операторлардың міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету есебінен жүзеге асырылады.
2. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өндіріп алу үшін кеден органы төлеушіге, оның ішінде осы Кодекстің 117-бабында айқындалған тәртіпте бірлесіп ортақ жауапты тұлғаға кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өтеу туралы хабарлама жібереді.

Статья 115. Возврат уплаченной сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пени в результате отмены итогов электронных аукционов по решению суда
В случае отмены по вступившему в законную силу решению суда итогов электронного аукциона, проведенного уполномоченным юридическим лицом, возврат уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пени производится на основании заявления уполномоченного юридического лица.
К заявлению на возврат прилагаются:
копия вступившего в законную силу судебного акта,
копия платежного документа уполномоченного юридического лица об уплате суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов и пени.
Возврат уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пени производится в национальной валюте на банковский счет уполномоченного юридического лица таможенным органом по месту уплаты в течение десяти рабочих дней со дня поступления заявления на возврат.
Глава 12. Взыскание задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов Параграф 1. Общие положения о взыскании задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов
Статья 116. Основные положения о взыскании задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов
1. Таможенный орган принимает меры по взысканию задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам пеней, процентов в соответствии с настоящей главой.
Меры по взысканию задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов, указанные в пункте 3 настоящей статьи, осуществляются за счет денежных средств (денег) и (или) иного имущества плательщика, в том числе за счет сумм излишне уплаченных таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) сумм авансовых платежей, за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, если иное не установлено настоящим Кодексом и (или) Договором о Союзе.
2. Для взыскания задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов таможенный орган направляет уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам плательщику, в том числе лицу, несущему солидарную ответственность с плательщиком, в порядке, определенном статьей 117 настоящего Кодекса.

3. Кеден төлемдері, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өндіріп алу жөніндегі шараларға:
1) кеден төлемдері, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді осы тарауда көзделген тәртіпте артық төленген кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың, аванстық төлемдердің сомалары есебінен, кеден төлемдері, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету есебінен өндіріп алу;
2) кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өтеуді қамтамасыз етудің мынадай тәсілдерін қолдану:
кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары бойынша берешектердің сомасына өсімпұлдар есептеу;
төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
төлеушінің мүлкіне билік етуін шектеу туралы шешім шығару;
3) мынадай тәртіппен:
төлеушінің банк шоттарындағы ақша есебінен;
төлеуші дебиторларының шоттарынан;
төлеушінің билік етуі шектелген мүлкін өткізу есебінен кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын қолдану жатады.
4. Осы Кодекстің 117-бабының 1-тармағында, 126-бабының 1-тармағында, 127-бабының 2 және 5-тармақтарында көзделген, кеден органы пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен жолдаған құжаттарды пошта немесе өзге де байланыс ұйымы төлеушінің орналасқан жерінде болмауына байланысты қайтарған жағдайда, төлеушінің орналасқан жері бойынша кеден органы зерттеп тексеру жүргізеді, оның нәтижесі бойынша зерттеп тексеру актісін жасайды.
5. Зерттеп-тексеру актісінде:
актіні жасау орны, күні және уақыты;
актіні жасаған кеден органы лауазымды адамының лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса);
кеден органының атауы;
тартылған куәгерлердің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), жеке басын куәландыратын құжаттың атауы және нөмірі, тұратын жерінің мекенжайы;
төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) және (немесе) атауы, оның идентификаттау нөмірі;
зерттеп-тексеру нәтижелері туралы ақпарат көрсетіледі.
Зерттеп-тексеру актісі куәгерлердің қатысуымен ресімделеді.
Куәгерлер ретінде кеден органының лауазымды адамының және төлеушінің әрекетінің нәтижесіне мүдделі емес, кез келген кәмелетке толған, әрекетке қабілетті кемінде екі адам шақырылуы мүмкін.
Мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларының және төлеушінің жұмыскерлерінің, құрылтайшыларының куәгер ретінде қатысуына жол берілмейді.

3. К мерам по взысканию задолженности по таможенным платежам, налогам, пеней, процентов относятся:
1) взыскание задолженности по таможенным платежам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам налогам, пеней, процентов за счет излишне уплаченных сумм таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, налогов, пеней, процентов, за счет сумм авансовых платежей, за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин налогов в порядке, предусмотренном настоящей главой;
2) применение следующих способов обеспечения погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов:
начисление пени на сумму задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам;
приостановление расходных операций по банковским счетам плательщика;
приостановление расходных операций по кассе;
вынесение решения об ограничении в распоряжении имуществом плательщика;
3) применение мер принудительного взыскания задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов в следующем порядке:
за счет денег, находящихся на банковских счетах плательщика;
со счетов дебиторов плательщика;
за счет реализации ограниченного в распоряжении имущества плательщика.
4. В случае возврата почтовой или иной организацией связи документов, предусмотренных пунктом 1 статьи 117, пунктом 1 статьи 126, пунктами 2 и 5 статьи 127 настоящего Кодекса, по причине отсутствия плательщика, по месту нахождения, которые направлены таможенным органом по почте заказным письмом с уведомлением, таможенным органом по месту нахождения плательщика проводится обследование, по результатам которого составляется акт обследования.
5. В акте обследования указываются:
место, дата и время составления;
должность, фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица таможенного органа, составившего акт;
наименование таможенного органа;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), наименование и номер документа, удостоверяющего личность, адрес места жительства привлеченных понятых;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и (или) наименование плательщика, его идентификационный номер;
информация о результатах обследования.
Акт обследования оформляется с участием понятых.
В качестве понятых могут быть приглашены любые совершеннолетние дееспособные граждане в количестве не менее двух человек, не заинтересованные в исходе действий должностного лица таможенного органа и плательщика.
Не допускается участие в качестве понятых должностных лиц государственных органов и работников, учредителей плательщика.

6. Егер зерттеп-тексеру актісімен төлеушінің тұратын жері бойынша іс жүзінде жоқ екені анықталған жағдайда, осы баптың 4-тармағында көрсетілген құжаттар берілген күн акт жасалған күн болып табылады.
7. Осы Кодекстің 127-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда төлеушінің мүлкіне билік етуін шектеу туралы шешім шығаруды қоспағанда, осы баптың 3-тармағы 2) тармақшасының үшінші, төртінші және бесінші абзацтарында және 3) тармақшасында көзделген әрекеттер дәйекті түрде қолданылады.
8. Егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, дара кәсіпкерден және заңды тұлғадан, оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінен кедендік баждар мен салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өндіріп алу осы Кодекстің 116-бабының 3-тармағында көзделген тәртіпте жүргізіледі.
9. Дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғадан кеден төлемдері және салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұл, пайыз бойынша берешекті өндіріп алу кезінде осы тармағының екіншіабзацында көзделген шаралар қолданылады.
Берешектерді өтемеген жағдайда, кеден органы Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасына сәйкес кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар және пайыздар бойынша берешектер сомасын өндіріп алуға сот бұйрығын шығару туралы өтінішпен сотқа жүгінеді.
Дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғадан берешектерді өндіріп алуды Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен атқарушылық іс жүргізу органдары жүзеге асырады.
10. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өндіріп алу жөніндегі шаралар:
1) кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өндіріп алу үшін осы Кодексте көзделген талап ету мерзімі өткен;
2) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемені орындау кедендік баждарды, салықтарды төлеуге байланысты не осы Кодекстің 83-бабының 2-тармағында көзделген өзге де мән-жайларға байланысты тоқтатылған;
3) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттемені орындау арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеуге байланысты не осы Кодекстің 136-бабының 2-тармағында көзделген өзге де мән-жайларға байланысты тоқтатылған;

6. В случае, если актом обследования установлено, что плательщик фактически отсутствует по месту нахождения, датой вручения документов, указанных в пункте 4 настоящей статьи, является дата составления акта.
7. Действия, предусмотренные абзацами третьим, четвертым и пятым подпункта 2) и подпунктом 3) пункта 3 настоящей статьи, применяются последовательно, за исключением вынесения решения об ограничении в распоряжении имуществом плательщика в случае, указанном в подпункте 2) пункта 1 статьи 127 настоящего Кодекса.
8. Взыскание задолженности по таможенным платежам и налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов с индивидуального предпринимателя и юридического лица, в том числе структурного подразделения иностранного юридического лица, производится в порядке, предусмотренном пунктом 3 статьи 116 настоящего Кодекса, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом.
9. При взыскании задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам с физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, осуществляется мера, предусмотренная абзацем вторым настоящего пункта.
В случае непогашения задолженности таможенный орган обращается в суд с заявлением о вынесении судебного приказа о взыскании сумм задолженности по таможенным пошлинам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней и процентов в соответствии с гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан.
Взыскание задолженности с физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, осуществляется органами исполнительного производства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей.
10. Меры по взысканию задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов не принимаются в следующих случаях:
1) истечения срока исковой давности, предусмотренного настоящим Кодексом для взыскания задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов;
2) исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, прекратилось в связи с уплатой таможенных пошлин, налогов либо в связи с иными обстоятельствами, предусмотренными пунктом 2 статьи 83 настоящего Кодекса;
3) исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекратилось в связи с уплатой специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо в связи с иными обстоятельствами, предусмотренными пунктом 2 статьи 136 настоящего Кодекса;

4) кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді, осындай берешектерді, өсімпұлдарды, пайыздарды өндіріп алу мүмкін болмауына байланысты өндіріп алуға үмітсіз деп танылған;
5) кедендік әкелу баждарына арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарына қатысты Комиссия айқындаған өзге де жағдайларда;
6) кедендік әкелу баждарына, салықтарға қатысты осы Кодексте көзделген өзге де жағдайларда;
7) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарды тексеру барысында алынған немесе тыйым салынған, қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша оларға қатысты қайтару туралы шешім қабылданған және осы Кодекске сәйкес кедендік декларациялауға жататын тауарларға, осындай тауарларды қайтару туралы шешім қабылданғанға дейін туындаған кедендік баждарды төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты, осы Кодекстің 159-бабының 4-тармағында көрсетілген шешімдердің біреуі күшіне енетін күннен бастап осындай тауарларды уақытша сақтауға орналастырған немесе оларды кедендік рәсімдердің біріне орналастырған күнге дейінгі мерзім ішінде қабылданбайды.
117-бап. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өтеу туралы хабарлама
1. Кеден органының кеден төлемдері, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу қажеттігі туралы салық төлеушіге қағаз жеткізгішпен немесе оның жазбаша келісімі бойынша электрондық тәсілмен жіберген хабары кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өтеу туралы хабарлама деп танылады.
Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өтеу туралы хабарламаның нысанын уәкілетті орган бекітеді.
2. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өтеу туралы хабарлама:
1) тексеру нәтижелері туралы хабарламаның орындалу мерзімі өткен;
2) камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның орындалу мерзімі өткен;
3) осы Кодекстің 86-бабының 4-тармағына және 137-бабының 4-тармағына сәйкес жолданған, белгіленген мерзімде төленбеген кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары туралы хабарламаның орындалу мерзімі өткен;

4) признания задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов, безнадежной к взысканию в связи с невозможностью взыскания такой задолженности, пеней, процентов;
5) в иных случаях, определяемых Комиссией в отношении ввозных таможенных пошлин, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
6) в иных случаях, предусмотренных настоящим Кодексом в отношении вывозных таможенных пошлин, налогов.
7) если в отношении товаров, которые изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении, в отношении которых было принято решение об их возврате и которые подлежат таможенному декларированию в соответствии с настоящим Кодексом, в отношении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшей до принятия решения о возврате таких товаров, в течение срока со дня вступления в силу одного из решений, указанных в пункте 4 статьи 159 настоящего Кодекса, по день размещения таких товаров на временное хранение или их помещения под одну из таможенных процедур.
Статья 117. Уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов
1. Уведомлением о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов признается направленное таможенным органом плательщику уведомление на бумажном носителе или с его письменного согласия электронным способом сообщение о необходимости уплаты таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов.
Форма уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов утверждается уполномоченным органом.
2. Уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов направляется плательщику по истечении трех рабочих дней, но не позднее пятнадцати рабочих дней со дня:
1) истечения срока исполнения уведомления о результатах проверки;
2) истечения срока исполнения уведомления об устранении нарушений по результатам камеральной таможенной проверки.
3) истечения срока исполнения уведомления о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, таможенных сборов налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, направленного в соответствии с пунктом 4 статьи 86 и пунктом 4 статьи 137 настоящего Кодекса;

4) төлеушіге осы Кодекстің 55-тарауына сәйкес жолданған тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағымды қарау қорытындысы туралы хабарлама жолданған күннен бастап үш жұмыс күні өткеннен кейін, бірақ он бес жұмыс күнінен кешіктірілмей төлеушіге жіберіледі.
3. Декларанттың және кеден өкілінің осы Кодекстің 86 және 137-баптарында көзделгендей кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі ортақ міндеттемелері болған кезде, олар туралы осы хабарламаларда көрсете отырып, кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарламалар декларантқа және кеден өкіліне жолданады.
4. Төлеушіге кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама оның әкімшілік немесе қылмыстық жауаптылыққа тартылғанына қарамастан жіберіледі.
5. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өндіріп алу жөніндегі шаралар қабылданғанға дейін жіберіледі.
6. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарламада:
1) төлеушінің сәйкестендіру нөмірі;
2) төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе толық атауы және заңды мекенжайы;
3) кеден органының атауы;
4) хабарламаның күні;
5) кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары бойынша берешек сомасы;
6) хабарлама берілген күнгі өсімпұлдар, пайыздар сомасы;
7) кеден төлемдерін, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу туралы талап;
8) хабарламаны жіберу үшін негіздеме;
9) кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу кезінде өсімпұлды, пайызды есептеу тәртібі;
10) шағымдану тәртібі көрсетілуі тиіс.
7. Төлеуші кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама тіркелген күннен бастап, осындай берешек өтелгенге дейінгі күнді қоса алғанда, есепке жазуға жататын өсімпұлдар есепке алмай кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары бойынша берешекті өтеген кезінде кеден органы кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы бұрын берілген хабарламаға толықтыру жібереді.

4) направления плательщику уведомления об итогах рассмотрения жалобы на уведомление о результатах проверки и уведомления об устранении нарушений, направленного в соответствии с главой 55 Кодекса.
3. При солидарной обязанности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, декларанта и таможенного представителя, предусмотренной статьями 86 и 137 настоящего Кодекса, уведомление о погашении задолженности по таможенным пошлинам, таможенным сборам, налогам, пеням, процентам направляется декларанту и таможенному представителю с указанием об этом в данных уведомлениях.
4. Уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов направляется плательщику независимо от привлечения его к административной или уголовной ответственности.
5. Уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов направляется до принятия мер по взысканию задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов.
6. В уведомлении о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов должны быть указаны:
1) идентификационный номер плательщика;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии) или полное наименование и юридический адрес плательщика;
3) наименование таможенного органа;
4) дата уведомления;
5) сумма задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам;
6) сумма пеней, процентов на дату выставления уведомления;
7) требование об уплате таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
8) основание для направления уведомления;
9) порядок расчета пеней, процентов при погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлин, пеней, процентов;
10) порядок обжалования.
7. При погашении плательщиком задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам без учета пеней, подлежащих начислению за период с даты регистрации уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов до даты погашения такой задолженности включительно, таможенным органом направляется дополнение к ранее выставленному уведомлению о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов.

8. Осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөнінде төлеушімен ортақ міндетте болатын төлеуші және тұлға кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарламаға осы Кодекстің 21-бабына сәйкес уәкілетті органға немесе Қазақстан Республикасында көзделген тәртіпте сотқа шағымдануына құқылы.
118-бап. Кеден төлемдері, салықтар арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарламаны тапсыру және орындау тәртібі
1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, кеден төлемдері, салықтар арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама төлеушiге өзiнiң қолын қойғызып немесе жөнелту мен алу фактiсiн растайтын өзге де тәсiлмен тапсырылуға тиiс.
Бұл ретте төменде келтірілген тәсілдердің бірімен жолданған хабарлама мынадай жағдайларда:
1) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен жiберiлгенде - төлеушiнiң поштаның немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына белгi қойған күнінен бастап;
2) электрондық тәсiлмен жiберiлгенде - веб-қосымшада хабарлама жеткізілген күннен бастап төлеушіге берілген болып саналады. Бұл тәсiл Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен электрондық салық төлеушi ретiнде тiркелген төлеушiге қолданылады.
2. Кеден төлемдері, салықтар арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарламаны пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қайтарған жағдайда осы Кодекстің 116-бабының 6-тармағында белгіленген тәртіппен зерттеп-тексеру актісі жасалған күн осындай хабарламаны берген күн болып табылады.
3. Кеден төлемдері, салықтар арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарламаға шағымдану Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 116-бабының 3-тармағында көзделген шараларды жүзеге асыруды тоқтата тұрмайды.
119-бап. Кеден төлемдері, салықтар арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы
1. Кеден төлемдері, салықтар арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларды шығару жүргізілген кеден органы өндіріп алады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілген тауарларға қатысты, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы дұрыс емес кедендік декларациялаумен өткізілген тауарларды қоспағанда, кедендік баждарды, салықтарды аумағында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды осындай заңсыз өткізу фактісі анықталған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органы өндіріп алады.

8. Плательщик и лицо, которое в соответствии с настоящим Кодексом несет с плательщиком солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов вправе обжаловать уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в соответствии со статьей 21 настоящего Кодекса в уполномоченный орган или в суд в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Статья 118. Порядок вручения и исполнения уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам
1. Уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам должно быть вручено плательщику лично под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения, если иное не установлено настоящей статьей.
При этом уведомление, направленное одним из нижеперечисленных способов, считается врученным плательщику в следующих случаях:
1) по почте заказным письмом с уведомлением – с даты отметки плательщиком в уведомлении почтовой или иной организации связи;
2) электронным способом – с даты доставки уведомления в веб-приложение. Указанный способ распространяется на плательщика, зарегистрированного в качестве электронного налогоплательщика в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. В случае возврата почтовой или иной организацией связи уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам, датой вручения такого уведомления является дата составления акта обследования в порядке, установленном пунктом 6 статьи 116 настоящего Кодекса.
3. Обжалование уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам не приостанавливает осуществление мер, предусмотренных пунктом 3 статьи 116 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Статья 119. Таможенный орган, осуществляющий взыскание задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов
1. Задолженность по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам взыскивается таможенным органом, которым произведен выпуск товаров, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи.
В отношении товаров, незаконно перемещенных через таможенную границу Евразийского экономического союза, за исключением незаконного перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза с недостоверным таможенным декларированием, таможенные пошлины, налоги взыскиваются таможенным органом государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого выявлен факт такого незаконного перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.

Осы Кодекстің 157-бабының 4-тармағында, 163-бабының 3-тармағында, 174-бабының 4-тармағында, 362-бабының 8-тармағында, 363-бабының 4-тармағында және 371-бабының 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде кедендік баждарды, салықтарды аумағында осындай мән-жайлар анықталған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органы өндіріп алады.
2. Осы Кодекстің 94-бабы 2-тармағының екінші абзацында және 3-тармағында көрсетілген жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды, егер осы баптың 3-тармағында өзгеше белгіленбесе, осы Кодекстің 94-бабы 2-тармағының екінші абзацына және 3-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеуге жататын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органы өндіріп алады.
3. Егер кедендік транзит кедендік рәсімге сәйкес тауарларды тасыған (тасымалдаған) кездегі жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету берілсе, онда осы Кодекстің 233-бабының 5-тармағында және 392-бабының 3-тармағында көзделген мән-жайлар басталған кезде төленбеген кедендік баждарды, салықтарды осындай қамтамасыз ету есебінен кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету берілген кеден органы өндіріп алады.
Егер кедендік транзит кедендік рәсімге сәйкес тауарларды тасымалдаған (тасыған) кезде осындай тауарлардың декларанты ретінде уәкілетті экономикалық оператор немесе кедендік тасымалдаушы әрекет етсе, онда осы Кодекстің 233-бабының 5-тармағында және 392-бабының 3-тармағында көзделген мән-жайлар басталған кезде төленбеген кедендік баждарды, салықтарды кедендік транзит кедендік рәсімге орналастырылған тауарлардың декларанты әрекет етсе, уәкілетті экономикалық операторлар тізбесіне не кедендік тасымалдаушы тізбесіне кіретін кеден органы өндіріп алады.
4. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды осы тармақта көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, осы бапқа сәйкес кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы өндіріп алады.
Егер кедендік транзит кедендік рәсімге сәйкес тауарларды тасыған (тасымалдаған) кездегі жағдайларда арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету берілсе, онда осы Кодекстің 233-бабының 5-тармағында көзделген мән-жайлар басталған кезде төленбеген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын кеден органына арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын осындай қамтамасыз ету есебінен төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету берілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын кеден органы өндіріп алады.
Осы Кодекстің 233-бабының 5-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде төленбеген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалатын кеден органы, егер орындалуы қамтамасыз етілген кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет толық көлемде орындалса, осындай қамтамасыз ету берілген кеден органына кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету есебінен де өндіріп алады.
Егер кедендік транзит кедендік рәсімге сәйкес тауарларды тасымалдаған (тасыған) кезде осындай тауарлардың декларанты ретінде уәкілетті экономикалық оператор немесе кедендік тасымалдаушы әрекет етсе, онда осы Кодекстің 233-бабының 5-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде төленбеген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалатын тұлғасы кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлардың декларанты болып әрекет етсе, уәкілетті экономикалық операторлар тізбесіне не кедендік тасымалдаушылар тізбесіне енгізілген кеден органы өндіріп алады.
Кеден органдарының арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды осы тармақтың екінші – төртінші абзацтарына сәйкес өндірген кездегі және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың өндіріп алынған сомаларын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар төлеуге жататын мүше мемлекетке аударған кездегі өзара іс-қимылы Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексіне 1-қосымшада көзделген тәртіппен, ал көрсетілген қосымшамен реттелмейтін бөлігінде – Комиссия айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.

При возникновении обстоятельств, указанных в пункте 4 статьи 157, пункте 3 статьи 163, пункте 4 статьи 174, пункте 8 статьи 362, пункте 4 статьи 363 и пункте 4 статьи 371 настоящего Кодекса, таможенные пошлины, налоги взыскиваются таможенным органом государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого выявлены такие обстоятельства.
2. В случаях, указанных в абзаце втором пункта 2 и пункте 3 статьи 94 настоящего Кодекса, таможенные пошлины, налоги взыскиваются таможенным органом государства-члена Евразийского экономического союза, в котором в соответствии с абзацем вторым пункта 2 и пунктом 3 статьи 94 настоящего Кодекса подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, если иное не установлено пунктом 3 настоящей статьи.
3. В случае, если при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита предоставлялось обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, то таможенные пошлины, налоги, не уплаченные при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 5 статьи 233 и пункте 3 статьи 392 настоящего Кодекса, взыскиваются таможенным органом, которому предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, за счет такого обеспечения.
Если при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита декларантом таких товаров выступает уполномоченный экономический оператор или таможенный перевозчик, то таможенные пошлины, налоги, не уплаченные при наступлении обстоятельств, предусмотренных пунктом 5 статьи 233 и пунктом 3 статьи 392 настоящего Кодекса, взыскиваются таможенным органом, в котором лицо, выступающее декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, включено в реестр уполномоченных экономических операторов либо в реестр таможенных перевозчиков.
4. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины взыскиваются таможенным органом, который осуществляет взыскание таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящей статьей, с учетом особенностей, предусмотренных настоящим пунктом.
В случае, если при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита предоставлялось обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, то специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, не уплаченные при наступлении обстоятельства, указанного в пункте 5 статьи 233 настоящего Кодекса, взыскиваются таможенным органом, определяемым законодательством государства-члена Евразийского экономического союза о таможенном регулировании, таможенному органу которого предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, за счет такого обеспечения.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, не уплаченные при наступлении обстоятельства, указанного в пункте 5 статьи 233 настоящего Кодекса, взыскиваются также за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов таможенным органом, определяемым законодательством государства-члена Евразийского экономического союза о таможенном регулировании, таможенному органу которого предоставлено такое обеспечение, если обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, исполнение которой обеспечивалось, исполнена в полном объеме.
Если при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита декларантом таких товаров выступает уполномоченный экономический оператор или таможенный перевозчик, то специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, не уплаченные при наступлении обстоятельства, указанного в пункте 5 статьи 233 настоящего Кодекса, взыскиваются таможенным органом, определяемым законодательством государства-члена Евразийского экономического союза о таможенном регулировании, таможенным органом которого лицо, выступающее декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, включено в реестр уполномоченных экономических операторов либо в реестр таможенных перевозчиков.
Взаимодействие таможенных органов при взыскании специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с абзацами вторым – четвертым настоящего пункта и перечислении взысканных сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в государство-член Евразийского экономического союза, в котором подлежат уплате специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, осуществляется в порядке, предусмотренном приложением 1 к Таможенному кодексу Евразийского экономического союза, а в части, не урегулированной указанным приложением, – в порядке, определяемом Комиссией.

5. Осы баптың 3-тармағына сәйкес кеден органдарының кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алған кезде және кедендік баждардың, салықтардың өндіріп алынған сомаларын кедендік баждарды, салықтарды төлеуге жататын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетке аударған кезде өзара іс-қимылы Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексіне 1-қосымшада көзделген тәртіпте, ал Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексімен реттелмейтін бөлігінде – Комиссия айқындайтын тәртіпте жүзеге асырылады.
120-бап. Кеден төлемдері, салықтар арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу тәртібі
Кеден төлемдері, салықтар арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу мынадай кезектілікте жүргізіледі:
1) кеден төлемдері, салықтар арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, пайыздар сомасы;
2) өсімпұлдар.
121-бап. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектің сомаларын өндіріп алуды және есептен шығаруды үмітсіз деп тану
1. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектің сомаларын өндіріп алу мүмкін емес болғандықтан, мынадай негіздемелердің бірі:
1) ұйымды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тарату;
2) банкрот деп тану;
3) жеке тұлғаның қайтыс болуы немесе соттың қайтыс болды деп жариялауы өндіріп алу үмітсіз деп танылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрссетілген берешектің сомасы уәкілетті органы белгілеген тәртіпте есептен шығаруға жатады.
122-бап. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті аванстық төлемдердің, артық төленген кеден төлемдерінің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары есебінен, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерін орындауды қамтамасыз ету есебінен өндіріп алу
1. Кеден органы кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарламаны төлеушіге табыс еткен күннен кейінгі бес жұмыс күні өткеннен кейін көрсетілген берешекті аванстық төлемдердің, артық төленген кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары есебінен, не кеден төлемдері, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарын төлеу жөніндегі міндеттерін орындауды қамтамасыз ету есебінен өндіріп алады.

5. Взаимодействие таможенных органов при взыскании таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи и перечислении взысканных сумм таможенных пошлин, налогов в государство-член Евразийского экономического союза, в котором подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, осуществляется в порядке, предусмотренном Таможенным кодексом Евразийского экономического союза, а в части, не урегулированной Таможенным кодексом Евразийского экономического союза, – в порядке, определяемом Комиссией.
Статья 120. Порядок погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам пеней, процентов
Погашение задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов производится в следующей очередности:
1) сумма таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов;
2) пени.
Статья 121. Признание сумм задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов безнадежными к взысканию и их списание
1. Суммы задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов, взыскание которых оказалось невозможным, признаются безнадежными к взысканию по одному из следующих оснований:
1) ликвидация организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) признание банкротом;
3) смерть или объявление судом умершим физического лица.
2. Суммы задолженности, указанные в пункте 1 настоящей статьи, подлежат списанию в порядке, установленном уполномоченным органом.
Статья 122. Взыскание задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов за счет сумм авансовых платежей, излишне уплаченных таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. Таможенный орган по истечении пяти рабочих дней, следующих за днем вручения плательщику уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам, взыскивает указанную задолженность за счет сумм авансовых платежей, излишне уплаченных таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, по соответствующим видам таможенных платежей, налогов, либо за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, плательщика.

Бұл ретте кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті кеден төлемдері және (немесе) салықтың өзге түрі бойынша кеден төлемдерінің және (немесе) салықтардың артық төленген сомалары есебінен кеден органы осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес есепке жатқызу жолымен өндіріп алады.
2. Осы бапқа сәйкес кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар төлемдер мен салықтар бойынша берешектің өндіріп алынған сомасы туралы кеден органы оларды өндіріп алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде төлеушіге жазбаша хабарлайды.
2-параграф. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеуді қамтамасыз ету тәсілдері
123 -бап. Жалпы ережелер
1. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу мынадай тәсілдермен қамтамасыз етіледі:
1) кеден төлемдерінің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мерзімінде төленбеген сомасына өсімпұлды есептеумен;
2) төлеушінің банктік шоттары бойынша (корреспонденттiк шоттарын қоспағанда) шығыс операцияларын тоқтата тұру;
3) төлеушінің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
4) төлеушінің мүлікке билік етуін шектеу.
2. Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы оған хабарламаны табыс еткен күннен кейін отыз жұмыс күні ішінде өтемеген жағдайда, кеден органы осы құрылымдық бөлімшені құрған заңды тұлғаға осы баптың 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеуді қамтамасыз етудің тәсілдерін қолданады.
Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі, оған осы баптың тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеудің тәсілдері қолданылғаннан кейін кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтемеген жағдайда, заңды тұлғада біреуден артық құрылымдық бөлімшесі бар болған кезде, кеден органы осындай заңды тұлғаның барлық құрылымдық бөлімшелеріне бір мезгілде осы баптың 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген, кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеуді қамтамасыз етудің тәсілдерін қолданады.
Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті заңды тұлға кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы оған хабарламаны табыс еткеннен кейін отыз жұмыс күні ішінде өтемеген жағдайда, кеден органы осы құрылымдық бөлімшені құрған заңды тұлғаға осы баптың 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген, бюджетке кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеуді қамтамасыз етудің тәсілдерін заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелеріне қолданады.

При этом задолженность по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам за счет излишне уплаченных сумм таможенных платежей и (или) налогов по иному виду таможенного платежа и (или) налога взыскиваются таможенным органом путем проведения зачета в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
2. О взысканной сумме задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам в соответствии с настоящей статьей таможенный орган письменно информирует плательщика в течение двух рабочих дней с даты их взыскания.
Параграф 2. Способы обеспечения погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам
Статья 123. Общие положения
1. Погашение задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам обеспечивается следующими способами:
1) начислением пени на неуплаченную в срок сумму таможенных платежей, налогов специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
2) приостановлением расходных операций по банковским счетам (за исключением корреспондентских) плательщика;
3) приостановлением расходных операций по кассе плательщика;
4) ограничением в распоряжении имуществом плательщика.
2. В случае непогашения структурным подразделением юридического лица задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам в течение тридцати рабочих дней после вручения ему уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам таможенный орган применяет способы обеспечения погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам, указанные в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 1 настоящей статьи, к юридическому лицу, создавшему данное структурное подразделение.
В случае непогашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам структурного подразделения юридического лица после применения к нему способов погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам, в порядке, указанном в части первой настоящего пункта, при наличии у юридического лица более одного структурного подразделения таможенный орган применяет способы обеспечения исполнения погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам, указанные в подпунктах 2) 3) и 4) пункта 1 настоящей статьи, одновременно ко всем структурным подразделениям такого юридического лица.
В случае непогашения юридическим лицом задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам в течение тридцати рабочих дней после вручения ему уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам таможенный орган применяет способы обеспечения погашения задолженности в бюджет, указанные в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 1 настоящей статьи, к плательщикам - структурным подразделениям юридического лица.

3. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеуді қамтамасыз етудің тәсілдері төлеушіге осы тарауда көзделген мерзiмдерде қолданады.
4. Егер осы тарауда өзгеше белгіленбесе, кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеуді қамтамасыз етудің тәсілдері мынадай жағдайларда:
1) банкрот деп тану - төлеушіні банкрот деп тану туралы соттың шешімі заңды күшіне енген күннен бастап;
2) оңалту рәсімін қолдану - оңалту жоспарын бекіту туралы соттың ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап;
3) төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді соттың бекітуі - осындай келісімді бекіту туралы соттың ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап қолданылмайды.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында айқындалған жағдайларда, төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімі қолданылғаннан кейін туындаған, Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілмеген кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектің сомалары бойынша осы тараудың ережелеріне сәйкес кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеуді қамтамасыз етудің тәсілдері қолданылады;
4) мәжбүрлеп тарату туралы соттың шешімі заңды күшіне енген күннен бастап - банктерді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда қолданылмайды.
124-бап. Кеден төлемдерінің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мерзiмiнде төленбеген сомасына өсiмпұл
1. Кеден төлемдері, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасын мерзiмiнде төлемеген, сондай-ақ кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары бойынша берешек туындаған жағдайда өсiмпұл төленеді. Осы баптың 2-тармағында белгiленген кеден төлемдерінің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мерзiмiнде төленбеген сомасына, сондай-ақ кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары бойынша берешекке есептелетін мөлшер өсiмпұл болып танылады.
2. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, кеден төлемдері, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімінің аяқталған күнінен кейінгі күннен бастап, кедендік төлемдердiң, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мерзімі өткен әрбір күні үшін төлеу күнін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесінің 1,25 еселенген мөлшерінде өсiмпұл есептеледі.
Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеуді қамтамасыз етудің тәсілдерін және кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жауаптылық шараларын қолдануға қарамастан өсiмпұл есептеледі және төленедi.

3. Способы обеспечения погашения задолженности по таможенным платежам и налогам специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам применяются к плательщику в сроки, предусмотренные настоящей главой.
4. Если иное не установлено настоящим Кодексом, способы обеспечения погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам не применяются в следующих случаях:
1) признания банкротом - со дня вступления в законную силу решения суда о признании плательщика банкротом;
2) применения реабилитационной процедуры - со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении плана реабилитации;
3) утверждения судом соглашения об урегулировании неплатежеспособности – со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении такого соглашения.
При этом в случаях, определенных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта, по сумме задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам, которая не включена в реестр требований кредиторов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве, возникшим после применения процедуры урегулирования неплатежеспособности, применяются способы обеспечения погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам в соответствии с положениями настоящей главы;
4) принудительной ликвидации банков, страховых (перестраховочных) организаций – с даты вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации.
Статья 124. Пеня на не уплаченную в срок сумму таможенных платежей, налогов специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам
1. В случае неуплаты в установленный срок сумм таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также возникновении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, уплачивается пеня. Пеней признается установленный пунктом 2 настоящей статьи размер, начисляемый на не уплаченную в установленный срок сумму таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также на задолженность по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам.
2. Пеня начисляется за каждый день просрочки уплаты таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, начиная со дня, следующего за днем окончания сроков уплаты таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, включая день уплаты, в размере 1,25-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, за каждый день просрочки.
Пеня начисляется и уплачивается независимо от применения способов обеспечения погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам и мер принудительного взыскания задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам, а также иных мер ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан.

3. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаны, бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны және (немесе) кеден төлемдерінің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың мерзiмiнде төлемеген сомалары туралы хабарламаларды шығарған күннен, жоғарыда аталған хабарламаларда көрсетілген орындау мерзімі шегінде толықтай өтегенге дейін кеден төлемдерінің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың төленбеген сомасына өсiмпұл есептелмейді.
3-1. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға, камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықты жою туралы хабарламаға, белгіленген мерзімде кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өмімпұлдардың, пайыздардың төленбеген сомалары туралы хабарламаға шағым келтірілген жағдайда, егер осындай кеден органы не жоғары тұрған кеден органы кейін күшін жойған және кері қайтарып алған, алдын ала алынған кеден органының жеке жазбаша түсіндірмесіне сәйкес тауарларды кедендік декларациялау жүзеге асырылған жағдайда кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары бойынша берешектер сомасына өсімпұл есептелмейді.
Егер кеден органы мәлімдеушінің алдын ала жеке жазбаша түсіндірмені алуы үшін кеден органына сәйкесіз және (немесе) толық емес мәліметтер бар құжаттарды, жалған құжаттарды не сәйкесіз және (немесе) толық емес мәліметтерді табыс еткенін анықтаған жағдайда осы тармақтың бірінші абзацының ережелері қолданылмайды.
Тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы қабылданған шешімдеріне мен түсіндірулеріне, алдын ала сыныптау туралы шешіміне, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрінде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы шешімдеріне, тауарлардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерге, әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолдану мәселелері бойынша алдын ала шешімдерге қатысты осы тармақтың бірінші абзацының ережелері қолданылмайды.
4. Банкрот деп танылған төлеушіде кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары бойынша пайда болған берешек сомасына сот шешім қабылдаған күннен бастап не оған қатысты мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылданған, не оңалту рәсімін қолдану туралы ұйғарым қабылданғанда, осындай шешім немесе ұйғарым күшіне енген күннен бастап өсiмпұл есептелмейді.
5. Жеке тұлғаны хабарсыз жоғалып кеткен деп тану туралы соттың шешімі күшіне енген күннен бастап осы шешімнің күші жойылған күнге дейін кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары бойынша берешек сомасына өсiмпұл есептелмейді.

3. Пеня не начисляется на сумму неуплаченных таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, с даты вынесения уведомления о результатах проверки, уведомления об устранении нарушений и (или) уведомления о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов до полного погашения в пределах срока исполнения, указанных в вышеуказанных уведомлениях.
3-1. Пеня не начисляется на сумму задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам в случае обжалования уведомления о результатах проверки, уведомления об устранении нарушений по результатам камеральной таможенной проверки, уведомления о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, в случае, если таможенное декларирование товаров осуществлено в соответствии с предварительно полученным индивидуальным письменным разъяснением таможенного органа, которое впоследствии отменено и отозвано таким таможенным органом либо вышестоящим таможенным органом.
Положения абзаца первого настоящего пункта не применяются, в случае, если таможенным органом установлено, что заявитель для получения предварительного индивидуального письменного разъяснения представил таможенному органу документы, содержащие недостоверные и (или) неполные сведения, подложные документы либо недостоверные и (или) неполные сведения.
Положения абзаца первого настоящего пункта не применяются в отношении принятых решений и разъяснений о классификации отдельных видов товаров, предварительных решений о классификации товаров, решений о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, предварительных решений о происхождении товаров, предварительных решений по вопросам применения методов определения таможенной стоимости ввозимых товаров.
4. Пеня не начисляется на сумму задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей у плательщика, признанного банкротом с даты принятия судом решения либо в отношении которого принято решение о принудительной ликвидации либо принято определение о применении реабилитационной процедуры со дня вступления в силу такого решения или определения.
5. Пеня не начисляется на сумму задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, с даты вступления в силу решения суда о признании физического лица безвестно отсутствующим до даты отмены указанного решения.

6.  Өсімпұл өсімпұлдарға, пайыздарға есептелмейді.
7. Артық төленген кеден төлемдерінің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасына есепке жатқызуды жүргізу жолымен өтелген кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары бойынша берешек сомасына есепке жатқызуды жүргізуге арналған төлем құжатының күнінен бастап өсiмпұл есептелмейді.
8. Кеден төлемдерінің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын бюджетке аударған кезде өсiмпұл:
1) банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар төлеушінің банк шотынан ақшаны есептен шығарған күннен;
2) төлеуші банкоматтар немесе өзге де электронды құрылғылар арқылы төлемді жүзеге асырған күннен бастап;
3) төлеуші қолма-қол ақшаны банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға енгізген күннен бастап есептелмейді.
9. Төлеушінің дербес шотында артық төленген сома пайда болуының негізінде, төлеушінің дербес шотындағы кеден төлемдерінің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының осы түрі бойынша кеден төлемдері, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, кеден төлемдерінің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген сомасына белгіленген мерзімінде төленбеген кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасына төлем құжатының күнінен бастап есептелмейді.
125-бап. Төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру
1. Төлеуші кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтемеген жағдайда кеден органы кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарламаны табыс еткен күннен кейінгі он жұмыс күні өткеннен кейін төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы кеден органының өкімін шығарады.
2. Банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру мыналардан:
1) төлеушінің кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті дербес өтеуі жөніндегі операциялардан;

6. Пеня не начисляется на пени, проценты.
7. Пеня не начисляется на сумму задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, погашенную путем проведения зачета излишне уплаченной суммы таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, с даты платежного документа на проведение зачета.
8. Пеня не начисляется при зачислении сумм таможенных платежей, налогов специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в бюджет:
1) со дня списания денег банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, с банковского счета плательщика;
2) со дня осуществления платежа плательщиком через банкоматы или иные электронные устройства;
3) со дня внесения плательщиком наличных денег в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций.
9. Пеня не начисляется на неуплаченную в установленный срок сумму таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, на сумму задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам пропорциональную сумме авансовых платежей, излишне уплаченной сумме таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин по данному виду таможенного платежа, налога, специальной, антидемпинговой, компенсационной пошлины, имеющейся на лицевом счете плательщика, с даты платежного документа, на основании которого образовалась излишне уплаченная сумма на лицевом счете плательщика.
Статья 125. Приостановление расходных операций по банковским счетам плательщика
1. В случае непогашения плательщиком задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам таможенный орган по истечении десяти рабочих дней, следующих за днем вручения уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам выносит распоряжение таможенного органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика.
2. Приостановление расходных операций по банковским счетам распространяется на все расходные операции плательщика в пределах суммы задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам, кроме:
1) операций по погашению задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам плательщиком самостоятельно;

2) ақшаны:
адам өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу туралы талаптарды, сондай-ақ алименттерді өндіріп алу жөніндегі талаптарды қанағаттандыруды көздейтін атқару құжаттары бойынша;
еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін адамдарға жұмыстан шығу жәрдемақыларын төлеу және еңбегіне ақы төлеу, авторлық шарт бойынша сыйақылар төлеу, клиенттің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару жөніндегі міндеттемелері және әлеуметтік аударымдарды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлеу бойынша есеп айырысулар үшін ақшаны алып қоюды көздейтін атқару құжаттары бойынша;
кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша өтеу бойынша, сондай-ақ мемлекет кірісіне өндіріп алу туралы атқару құжаттары бойынша алып қою жағдайларынан басқа, кеден төлемдері мен салықтар бойынша берешек сомасы шегінде төлеушінің барлық шығыс операцияларына қолданылады.
Банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың тыйым салу туралы шешімдерінің негізінде тыйым салынған ақша сомасына қолданылмайды.
3. Төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім кеден ісі саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісім бойынша бекіткен нысан шығарылады және оны банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым алған күннен бастап күшіне енеді.
Кеден органы мұндай өкімді банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қағаз жеткізгіште немесе телекоммуникациялар желісі бойынша беру арқылы электрондық нысанда жібереді. Төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы кеден органының өкімі электрондық нысанда жіберілген кезде, мұндай өкім Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісілген пішімде қалыптастырылады.
4. Төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімді банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар бұлжытпай орындауға тиіс.
5. Төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімнің күшін банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрудың себебі жойылған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей осындай өкімді шығарған кеден органы жояды.
126-бап. Төлеушінің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру
1. Төлеуші кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтемеген жағдайда кеден органы кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама берілген күннен кейінгі он жұмыс күні өткеннен кейін төлеушінің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруды жүргізеді.
Төлеушінің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру, банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға кейіннен оларды кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті, өсімпұлдарды өтеу есебіне аудару үшін ақша тапсыру бойынша операциялардан басқа, кассадағы қолма-қол ақшалардың барлық шығыс операцияларына қолданылады.
Төлеушінің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша екі дана етіп жасалады, оның бір данасы төлеушіге қол қойғызып немесе жіберу мен алу фактiсiн растайтын өзге де тәсiлмен тапсырылады.

2) случаев изъятия денег:
по исполнительным документам, предусматривающим удовлетворение требований о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью, а также требований по взысканию алиментов;
по исполнительным документам, предусматривающим изъятие денег для расчетов по выплате выходных пособий и оплате труда с лицами, работающими по трудовому договору, выплате вознаграждений по авторскому договору, обязательствам клиента по перечислению обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и уплате социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
по погашению задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам, а также по исполнительным документам о взыскании в доход государства.
Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам не распространяется на сумму денег, на которую наложен арест на основании решений о наложении ареста уполномоченных государственных органов или должностных лиц.
3. Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика выносится по форме, утвержденной уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, и вступает в силу со дня его получения банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Таможенный орган направляет такое распоряжение в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронной форме посредством передачи по сети телекоммуникаций. При направлении распоряжения таможенного органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика в электронной форме такое распоряжение формируется в формате, согласованном с Национальным Банком Республики Казахстан.
4. Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика подлежит безусловному исполнению банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
5. Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика отменяется таможенным органом, вынесшим такое распоряжение, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем устранения причин приостановления расходных операций по банковским счетам.
Статья 126. Приостановление расходных операций по кассе плательщика
1. В случае непогашения плательщиком задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам таможенный орган по истечении десяти рабочих дней, следующих за днем вручения уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам, производит приостановление расходных операций по кассе плательщика.
Приостановление расходных операций по кассе плательщика распространяется на все расходные операции наличных денег в кассе, кроме операций по сдаче денег в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, для последующего их перечисления в счет погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам.
Распоряжение о приостановлении расходных операций по кассе плательщика составляется в двух экземплярах по форме, утвержденной уполномоченным органом, один из которых вручается плательщику под роспись или иным способом, подтверждающим факты отправки и получения.

2. Төлеушінің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімді пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қайтарған жағдайда осы Кодекстің 116-бабы 3-тармағында белгіленген тәртіппен зерттеп-қарау актісі жасалған күн осындай өкімді берген күн болып табылады.
3. Кеден органының касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімін төлеуші бұлжытпай орындауға тиiс.
4. Төлеуші осы баптың талаптарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
5. Кеден органы төлеушінің кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтегеннен кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей кеден органының касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімінің күшін жояды.
127-бап. Төлеушінің мүлікке билік етуін шектеу
1. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген шешімнің негізінде төлеушінің мүлкіне билік етуіне шектеу мынадай:
1) кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарламаны алған күннен кейінгі он бес жұмыс күнi өткен соң – кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары бойынша берешектер, өсімпұлдар өтелмеген;
2) тексеру нәтижелері бойынша төлеушіге кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша сомалар есепке жазылған жағдайларда қойылады.
Бұл ретте осы тармақшада көрсетілген жағдайда шектеу кеден органы тексеру нәтижелері туралы хабарламаны төлеушіге табыс еткен күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей шектеу қояды.
2. Төлеушінің мүлкіне билік етуін шектеу туралы шешімді уәкілетті орган Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген нысан бойынша кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектің сомасына шығарады.
3. Төлеушінің мүлкіне билік етуін шектеу туралы шешім меншік немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы, сондай-ақ аталған төлеушінің балансында тұрған мүлікке қатысты шығарылады.
Билік етуге шектеуге:
тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету объектілері;
электр, жылу және өзге де энергия түрлері;
сақтау және (немесе) жарамдылық мерзімі бір жылдан аспайтын тамақ өнімдері немесе шикізат жатпайды.
Төлеушінің билік етуі шектелген, қаржы лизингіне берілген (алынған) не кепілге қойылған мүлкін кеден органының лизинг және (немесе) кепіл шартының қолданылуы тоқтағанға дейін алып қоюына тыйым салынады.
Төлеушіге:
кеден органы мүлікке билік етуіне шектеу қойған күннен бастап және оны алып тастағанға дейін төлеушінің шарт талаптарын (шарттың қолданылу мерзімін ұзарту, қосалқы лизинг және (немесе) қайта кепілдендіру) өзгертуіне;
қаржы лизингі мен кепілді қоса алғанда, төлеушінің жалға берілген мүлкіне билік етуін шектеу туралы шешім шығарылған кезде осы мүлікке қатысты кеден органы шешім шығарған кезден бастап және ол жойылғанға дейін жалға алушы мен кепілді ұстаушыға мұндай мүлікке меншік құқығын беруге тыйым салынады.

2. В случае возврата почтовой или иной организацией связи распоряжения о приостановлении расходных операций по кассе плательщика датой вручения такого распоряжения является дата составления акта обследования в порядке, установленном пунктом 6 статьи 116 настоящего Кодекса.
3. Распоряжение таможенного органа о приостановлении расходных операций по кассе подлежит безусловному исполнению плательщиком.
4. Плательщик несет ответственность установленную законами Республики Казахстан за нарушение требований настоящей статьи.
5. Распоряжение таможенного органа о приостановлении расходных операций по кассе отменяется таможенным органом не позднее одного рабочего дня, следующего за днем погашения плательщиком задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам.
Статья 127. Ограничение в распоряжении имуществом плательщика
1. Ограничение в распоряжении имуществом плательщика производится на основании решения, указанного в пункте 2 настоящей статьи, в случаях:
1) непогашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам, пеней – по истечении пятнадцати рабочих дней, следующих за днем вручения уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам;
2) начисления плательщику сумм по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней по результатам проверки.
При этом в случае, указанном в настоящем подпункте, ограничение производится таможенным органом в срок не позднее десяти рабочих дней со дня вручения плательщику уведомления о результатах проверки.
2. Решение об ограничении в распоряжении имуществом плательщика выносится таможенным органом по форме, установленной уполномоченным органом, на сумму задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов.
3. Решение об ограничении в распоряжении имуществом плательщика выносится в отношении имущества, принадлежащего на праве собственности или хозяйственного ведения, а также состоящего на балансе данного плательщика.
Не подлежат ограничению в распоряжении:
объекты жизнеобеспечения;
электрическая, тепловая и иные виды энергии;
продукты питания или сырье, срок хранения и (или) годности которых не превышает одного года.
Таможенному органу запрещается изъятие ограниченного в распоряжении имущества плательщика, переданного (полученного) в финансовый лизинг либо предоставленного в залог, до прекращения действия договора лизинга и (или) залога.
Плательщику запрещаются:
изменение условий договора (продление срока действия договора, сублизинг и (или) перезалог) со дня ограничения таможенным органом распоряжения имуществом и до его отмены;
передача права собственности на имущество, переданного внаем, включая финансовый лизинг и залог, арендатору и залогодержателю с момента вынесения таможенным органом решения в отношении этого имущества и до его отмены при вынесении решения об ограничении в распоряжении имуществом плательщика.

4. Егер мүлікке билік етуді шектеу туралы шешім оған құқық немесе ол бойынша мәміле мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікке не мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікке қатысты қабылданған жағдайда, кеден органы мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімді төлеушіге табыс еткен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімнің көшірмесін мүлікке құқық ауыртпалығын тіркеу үшін уәкілетті мемлекеттік органдарға жібереді.
Кеден органы мұндай шешімді қағаз жеткізгіште немесе телекоммуникациялар желісі бойынша беру арқылы электрондық нысанда уәкілетті мемлекеттік органдарға жібереді.
5. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген шешім төлеушіге тапсырылған күннен бастап он жұмыс күні өткеннен кейін кеден органы төлеушіге мүлікке иелік ету, пайдалану және билік ету шарттарын бұзғаны үшін жауапкершілік туралы ескерте отырып, уәкілетті мемлекеттік органдарға белгіленген нысан бойынша мүлік тізімдемесінің актісін жасау арқылы төлеушінің қатысуымен, билік етуі шектелген мүлікке тізімдеме жүргізеді.
Төлеушіде мүлікке меншік құқығы, оған немесе ол бойынша мәміле мемлекеттік тіркеуге жататын не мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікке құқығы бар болған кезде, бірінше кезекте осындай мүлікке тізімдеме жасалады.
Билік етуі шектелген мүліктің тізімдемесі төлеушінің бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде айқындалатын баланстық құны немесе нарықтық құны мүлік тізімдемесінің актісінде көрсетіле отырып жүргізіледі. Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүргізілген бағалау туралы есепте айқындалған құн нарықтық құн болып табылады.
6. Төлеуші билік етуі шектелген мүлік тізімдемесінің актісін жасау кезінде кеден органының лауазымды адамдарына танысу үшін осындай мүлікке меншік және (немесе) шаруашылық жүргізу құқығын, балансын растайтын құжаттардың түпнұсқасын немесе нотариат куәландырған көшірмелерін беруге міндетті. Осы тармақта көрсетілген құжаттардың көшірмелері билік етуі шектелген мүлік тізімдемесінің актісіне қоса беріледі.
Төлеуші осы тармақта көрсетілген құжаттарды табыс етпеген жағдайда, осы баптың 2-тармағында көрсетілген шешімді шығарған кеден органы уәкілетті мемлекеттік органдарға осындай төлеушінің меншік және (немесе) шаруашылық жүргізу құқығында осы баптың 4-тармағында көрсетілген мүліктің бар немесе жоқ болу фактісін растау туралы сұрау салу жібереді. Уәкілетті мемлекеттік органдардың осы тармақта көрсетілген сұрау салуға жауаптарының көшірмелері билік етуі шектелген мүлік тізімдемесінің актісіне қоса беріледі.
Билік етуі шектелген мүлік тізімдемесінің актісі екі данада жасалады және оған оны жасаған тұлға, сондай-ақ төлеуші және (немесе) оның лауазымды тұлғасы қол қояды. Бұл ретте осындай актінің бір данасы осы баптың 9-тармағында белгіленген тәртіппен төлеушіге табыс етіледі.

4. Если решение об ограничении в распоряжении имуществом принято в отношении имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации либо подлежащего государственной регистрации, таможенный орган не позднее пяти рабочих дней со дня вручения плательщику решения об ограничении в распоряжении имуществом направляет копию такого решения в уполномоченные государственные органы для регистрации обременения прав на имущество.
Таможенный орган направляет такое решение в уполномоченные государственные органы на бумажном носителе или в электронной форме посредством передачи по сети телекоммуникаций.
5. По истечении десяти рабочих дней со дня вручения плательщику решения, указанного в пункте 2 настоящей статьи, таможенным органом производится опись ограниченного в распоряжении имущества в присутствии плательщика путем составления акта описи имущества по форме, установленной уполномоченным органом, с предупреждением плательщика об ответственности за нарушение условий владения, пользования и распоряжения имуществом.
При наличии у плательщика на праве собственности имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации, либо имущества, подлежащего государственной регистрации, описи, в первую очередь, подвергается такое имущество.
Опись ограниченного в распоряжении имущества производится с указанием в акте описи имущества балансовой стоимости, определяемой на основании данных бухгалтерского учета плательщика, или рыночной стоимости. Рыночной стоимостью является стоимость, определенная в отчете об оценке, проведенной в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
6. Плательщик при составлении акта описи ограниченного в распоряжении имущества обязан представить должностным лицам таможенного органа для ознакомления оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающих право собственности и (или) хозяйственного ведения на такое имущество, бухгалтерского баланса. Копии документов, указанных в настоящем пункте, прилагаются к акту описи ограниченного в распоряжении имущества.
В случае непредставления плательщиком документов, указанных в настоящем пункте, таможенный орган, вынесший решение, указанное в пункте 2 настоящей статьи, направляет в уполномоченные государственные органы запрос о подтверждении факта наличия или отсутствия у такого плательщика на праве собственности и (или) хозяйственного ведения имущества, указанного в пункте 4 настоящей статьи. Копии ответов уполномоченных государственных органов на запрос, указанный в настоящем пункте, прилагаются к акту описи ограниченного в распоряжении имущества.
Акт описи ограниченного в распоряжении имущества составляется в двух экземплярах и подписывается лицом, его составившим, а также плательщиком и (или) его должностным лицом. При этом один экземпляр такого акта вручается плательщику в порядке, установленном пунктом 9 настоящей статьи.

7. Төлеуші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес билік етуі шектелген мүліктің шектеу алып тасталғанға дейін табиғи тозу салдарынан болған өзгерістерді және (немесе) қалыпты сақтау жағдайында табиғи кему салдарынан болған өзгерістерді қоспағанда, билік етуіндегі мүліктің өзгеріссіз жай-күйнің сақталуын қамтамасыз етуге міндетті. Бұл ретте төлеуші аталған мүлікке қатысты заңсыз әрекеттері үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
Осы талаптарды сақтамаған кезде төлеуші билік етуі шектелген мүлікті аукционға дайындау бойынша нақты шеккен шығындарды аукционды ұйымдастырушыға өтеуге міндетті.
8. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешегі өтелмеген және екі аукцион өткізілгеннен кейін билік етуі шектелген мүлік өткізілмеген жағдайда, сондай-ақ мүліктің есептен шығып қалған жағдайында, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен кеден органы тізімдеменің бастапқы актісін жою және жаңа мүлік тізімдемесінің актісі жасалған күнгі төлеушінің жеке шотында бар кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешегінің сомасы туралы деректерді ескере отырып, бастапқы жасалған тізімдеменің актісін бір мезгілде кері қайтарумен жаңа мүлік тізімдемесінің актісін жасау жолымен төлеушінің басқа мүлкіне тізімдеме жүргізуге құқылы.
9. Кеден органы мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімнің және мүлік тізімдемесі актісінің бір данасын төлеушіге қол қойғызып немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жібереді.
10. Мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімді және (немесе) мүлік тізімдемесінің актісін пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қайтарған жағдайда осы Кодекстің 116-бабы 6-тармағында белгіленген тәртіппен зерттеу актісін жасаған күн осындай шешімді және (немесе) актіні тапсырған күн болып табылады.
11. Кеден органы мынадай:
1) төлеуші кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектің сомаларын өтеген жағдайда - осындай берешекті, өсімпұлды, пайызды өтеген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) төлеушінің шағымын қараған жоғары тұрған кеден органы шешім шығарған немесе шағым жасалған тексеру нәтижелері туралы хабарламаның күшін жоятын сот актісі заңды күшіне енген жағдайда - осындай шешім шыққан немесе осындай сот актісі күшіне енген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, мүлiкке билiк етудi шектеу туралы шешiм мен осындай шешімнің негізінде жасалған мүлік тізімдемесі актісінің күшін жояды.

7. Плательщик обязан обеспечить сохранность в неизменном состоянии, за исключением изменений вследствие естественного износа и (или) изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях хранения, ограниченного в распоряжении имущества до снятия ограничения в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом плательщик несет ответственность за незаконные действия в отношении указанного имущества в соответствии с законами Республики Казахстан.
При несоблюдении данных требований плательщик обязан возместить организатору аукциона фактически понесенные затраты по подготовке ограниченного в распоряжении имущества к аукциону.
8. В случае непогашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов и нереализации ограниченного в распоряжении имущества после проведения двух аукционов, а также в случаях выбытия имущества в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан таможенный орган вправе подвергнуть описи другое имущество плательщика путем отмены первоначального акта описи и составления нового акта описи имущества с учетом имеющихся на лицевом счете плательщика данных о сумме задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов на дату составления нового акта описи имущества с одновременным отзывом первоначально составленного акта описи.
9. Таможенный орган вручает плательщику один экземпляр решения об ограничении в распоряжении имуществом и акта описи имущества под роспись или по почте заказным письмом с уведомлением.
10. В случае возврата почтовой или иной организацией связи решения об ограничении в распоряжении имуществом и (или) акта описи имущества датой вручения такого решения и (или) акта является дата составления акта обследования в порядке, установленном пунктом 6 статьи 116 настоящего Кодекса.
11. Таможенный орган отменяет решение об ограничении в распоряжении имуществом и акт описи имущества, составленный на основании такого решения, в случаях:
1) погашения плательщиком сумм задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов не позднее одного рабочего дня со дня погашения такой задолженности, пени, процентов;
2) вынесения решения уполномоченным органом, рассматривавшим жалобу плательщика, или вступления в законную силу судебного акта, отменяющих обжалуемые уведомления о результатах проверки, не позднее одного рабочего дня со дня вынесения такого решения или вступления в силу такого судебного акта.

12. Кеден органы осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларда, уәкілетті мемлекеттік органға:
1) мүлікті түгендеу актісін жасаған күннен бастап осындай актінің көшірмесін қоса бере отырып, бес жұмыс күнінен кешіктірмей - түгендеу актісінде көрсетілмеген;
2) мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімнің күшін жою туралы шешім қабылданған күннен бастап осындай шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, бес жұмыс күнінен кешіктірмей - осы баптың 11-тармағында көзделген жағдайларда күші жойылған билік етуді шектеу туралы шешімді;
3) уәкілетті заңды тұлға өткізген оның ішінде салықтық бершекті - сатып алу-сату шартына қол қойған күннен бастап осындай шарттың көшірмесін қоса бере отырып бес жұмыс күнінен кешіктірмей;
4) мүлікті өткізуді және түскен сомаларды бөлуді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сот орындаушылардың кеден органына жүгінген күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей - Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген мүлікті өндіріп алуды қолдану кезектілігі және Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мүлікті өткізуден түскен ақшаны бөлу тәртібі сақталған кезде сот актілерін орындау үшін көзделген тәртіпте атқарушылық iс жүргiзу органдары өткізген мүлікке құқықтардың ауыртпалығын тоқтату үшін телекоммуникация желісі бойынша беру арқылы қағаз тасығышта немесе электрондық нысанда хабарламаны жібереді.
3-параграф. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары
128-бап. Берешекті мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары
1. Кеден органдары төлеушi - заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің, Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезиденттің кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерін мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын қолданады.
2. Мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары:
1) банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау – банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы сот ұйғарым шығарған күннен бастап;
2) төлеушiге қатысты оңалту рәсімін қолдану – оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы сот ұйғарым шығарған күннен бастап;
3) банктерді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын мәжбүрлеп тарату – соттың мәжбүрлеп тарату туралы шешімі заңды күшіне енген күнінен бастап;

12. Таможенный орган в случаях, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, направляет сообщение в уполномоченные государственные органы на бумажном носителе или в электронной форме посредством передачи по сети телекоммуникаций для прекращения обременения прав на имущество:
1) не указанное в акте описи, - не позднее пяти рабочих дней со дня составления акта описи имущества с приложением копии такого акта;
2) решение об ограничении в распоряжении которого отменено в случаях, предусмотренных пунктом 11 настоящей статьи, - не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения об отмене решения об ограничении в распоряжении имуществом с приложением копии такого решения;
3) реализованное уполномоченным юридическим лицом, в том числе в счет налоговой задолженности, - не позднее пяти рабочих дней со дня подписания договора купли-продажи имущества с приложением копии такого договора;
4) реализованное органами исполнительного производства в порядке, предусмотренном для исполнения судебных актов, при условии соблюдения очередности обращения взыскания на имущество, предусмотренной Гражданским кодексом Республики Казахстан, и порядка распределения денег от реализации имущества, предусмотренного законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей, - не позднее пяти рабочих дней со дня обращения в таможенный орган судебного исполнителя с приложением документов, подтверждающих реализацию имущества и распределения вырученной суммы.
Параграф 3. Меры принудительного взыскания задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеням, процентам
Статья 128. Меры принудительного взыскания задолженности
1. Таможенные органы применяют меры принудительного взыскания задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов плательщика – юридического лица, структурного подразделения юридического лица, нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, индивидуального предпринимателя.
2. Меры принудительного взыскания не применяются в следующих случаях:
1) возбуждения производства по делу о банкротстве – со дня вынесения судом определения о возбуждении производства по делу о банкротстве;
2) применения реабилитационной процедуры в отношении налогоплательщика – со дня вынесения судом определения о возбуждении производства по делу о реабилитации;
3) принудительной ликвидации банков, страховых (перестраховочных) организаций – с даты вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации;

4) төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді соттың бекітуі – осындай келісімді бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап қолданылмайды.
3. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті мәжбүрлеп өндіріп алу мынадай тәртіппен:
1) банк шоттарындағы ақша есебінен;
2) дебиторлар шоттарынан;
3) билік етуі шектелген мүлікті өткізу есебінен жүргiзiледi.
4. Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі оған кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама тапсырылғаннан кейін қырық жұмыс күні ішінде берешекті өтемеген жағдайда, осы құрылымдық бөлімшені құрған төлеушi заңды тұлғаға мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын қолдану жолымен өндіріп алады.
Заңды тұлғада біреуден көп құрылымдық бөлімше болған кезде заңды тұлғаға осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тәртіппен мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын қолданғаннан кейін оның құрылымдық бөлімшесінің берешектерді өтемеген жағдайда, кеден органы мұндай заңды тұлғаның барлық құрылымдық бөлімшелеріне бір мезгілде осы баптың 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мәжбүрлеп өндіріп алу шарасын қолданады.
5. Заңды тұлға оған берешекті өтеу туралы хабарлама тапсырылғаннан кейін қырық жұмыс күні ішінде берешекті өтемеген жағдайда, кеден органы заңды тұлғаның төлеушi құрылымдық бөлімшелеріне мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын қолдану жолымен кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектің сомасын өндіріп алады.
129-бап. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті банк шоттарындағы ақша есебінен өндіріп алу
1. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама табыс етілген күннен бастап жиырма жұмыс күні өткен соң салық берешегi сомалары төленбеген немесе толық төленбеген жағдайда, кеден органы кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерінiң сомасын банк шоттарынан мәжбүрлеу тәртiбiмен өндіріп алады.
Осы тармақтың ережелері банк берген қарыздар бойынша қамтамасыз ету болып табылатын, көрсетілген қарыздың өтелмеген негізгі борышы мөлшеріндегі ақша сомасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру, жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру, банктер және банктік қызметі, сақтандыру қызметі, атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі, төлемдер және төлем жүйелері, міндетті әлеуметтік сақтандыру, инвестициялық қорлар туралы заңнамалық актілерге сәйкес өндіріп алуға жол берілмейтін банктік шоттарға қолданылмайды.

4) утверждения судом соглашения об урегулировании неплатежеспособности – со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении такого соглашения.
3. Принудительное взыскание задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов производится в следующем порядке:
1) за счет денег, находящихся на банковских счетах;
2) со счетов дебиторов;
3) за счет реализации ограниченного в распоряжении имущества.
4. В случае непогашения структурным подразделением юридического лица задолженности в течение сорока рабочих дней после вручения ему уведомления о погашении задолженности таможенный орган взыскивает сумму задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов путем применения мер принудительного взыскания к плательщику – юридическому лицу, создавшему данное структурное подразделение.
В случае непогашения задолженности структурного подразделения юридического лица после применения к нему мер принудительного взыскания в порядке, указанном в части первой настоящего пункта, при наличии у юридического лица более одного структурного подразделения таможенный орган применяет меру принудительного взыскания, указанную в подпункте 1) пункта 3 настоящей статьи, одновременно ко всем структурным подразделениям такого юридического лица.
5. В случае непогашения юридическим лицом задолженности в течение сорока рабочих дней после вручения ему уведомления о погашении задолженности, таможенный орган взыскивает сумму задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов путем применения мер принудительного взыскания к плательщикам – структурным подразделениям юридического лица.
Статья 129. Взыскание задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам за счет денег, находящихся на банковских счетах плательщика
1. В случае непогашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам таможенный орган по истечении двадцати рабочих дней, следующих за днем вручения уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам, взыскивает в принудительном порядке с банковских счетов плательщика суммы задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам.
Положения настоящего пункта не распространяются на суммы денег, являющихся обеспечением по займам, выданным банком, в размере непогашенного основного долга указанного займа, а также на банковские счета, по которым в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, проектном финансировании и секьюритизации, банках и банковской деятельности, страховой деятельности, исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей, платежах и платежных системах, обязательном социальном страховании, инвестиционных фондах наложение взыскания не допускается.

2. Даусыз өндіріп алу туралы шешім қажетті ақшаны төлеушінің банктік шотынан есептен шығаруға және бюджетке аударуға кеден органының инкассолық өкімін төлеушінің шоты ашылған банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жіберу нысанында қабылданады.
Кеден органы инкассолық өкімді банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қағаз жеткізгіште немесе телекоммуникациялар желісі бойынша беру арқылы электрондық нысанда жібереді. Инкассолық өкім электрондық нысанда жіберілген кезде, мұндай инкассолық өкім Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісілген пәшімде қалыптастырылады.
3. Банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеушiнің бір банк шотынан берешектің сомасын өндіріп алу туралы кеден органының инкассалық өкімін орындаған кезде банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеушiнің аталған банкте немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда ашқан басқа банк шоттарына кеден органы шығарған инкассалық өкімдерді, егер кеден органы төлеушінің көрсетілген банкте ашқан басқа банк шоттарына дәл осы сомаға және берешек түріне инкассолық өкім шығарған болса, банк кеден органының инкассолық шешімін орындау фактісін растайтын төлем құжатын қоса тіркей отырып, мұндай инкассолық шешімді орындамай, кеден органына қайтарады.
4. Шоттардан даусыз тәртіппен кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өндіріп алу Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен және шетел валютасымен жүргізіледі. Шоттардан кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті шетел валютасымен өндіріп алу Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес төлеушінің шотынан кеден төлемдері, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздар бойынша берешекті өндіріп алған күнгі нарықтық бағамы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында, кеден төлемдері, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдардың, пайыздардың төленуге тиісті барабар сомада жүргізіледі.
5. Кеден органының инкассолық өкімін орындауды банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде жүзеге асырады.

2. Решение о взыскании в бесспорном порядке принимается в форме направления в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, где открыты банковские счета плательщика, инкассового распоряжения таможенного органа на списание со банковских счетов плательщика и перечисление в бюджет необходимых денег.
Таможенный орган направляет инкассовое распоряжение в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронной форме посредством передачи по сети телекоммуникаций. При направлении инкассового распоряжения в электронной форме такое инкассовое распоряжение формируется в формате, согласованном с Национальным Банком Республики Казахстан.
3. При исполнении банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, инкассового распоряжения таможенного органа о взыскании задолженности с одного банковского счета плательщика инкассовые распоряжения, выставленные таможенным органом на другие банковские счета плательщика, открытые им в указанном банке или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, возвращаются банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в таможенный орган без исполнения с приложением платежного документа, подтверждающего факт исполнения инкассового распоряжения таможенного органа, если такие инкассовые распоряжения выставлены таможенным органом на ту же сумму и вид задолженности.
4. Взыскание задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам в бесспорном порядке производится со счетов в национальной валюте Республики Казахстан и иностранной валюте. Взыскание задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам со счетов в иностранной валюте производится в сумме, эквивалентной сумме подлежащих уплате таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, в национальной валюте Республики Казахстан по рыночному курсу на день взыскания задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам со счетов плательщика в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
5. Исполнение инкассового распоряжения таможенного органа осуществляется банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в порядке и сроки, которые установлены законодательством Республики Казахстан.

130-бап. Төлеушiнің кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектің сомаларын оның дебиторларының шоттарынан өндiрiп алу
1. Төлеушiнің банк шоттарында ақшасы болмаған немесе жеткiлiксiз болған не оның банк шоттары болмаған жағдайда кеден органы жиналып қалған кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектің шегiнде төлеушiге берешегi бар үшiншi бiр тұлғалардың (бұдан әрi - дебиторлардың) банк шоттарындағы ақшадан өндіріп алады.
Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерін өтеу туралы хабарлама алған күннен бастап төлеушi он жұмыс күнiнен кешiктiрмей хабарлама жiберген кеден органына дебиторлық берешек сомасын көрсете отырып, дебиторлар тiзiмiн және олар болған жағдайда - дебиторлармен бірлесіп жасалған және дебиторлық берешек сомасын растайтын өзара есеп айырысуларды салыстырып-тексеру актілерін табыс етуге мiндеттi.
Төлеушi кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерін өтемген жағдайда, дебиторлар тiзiмiнiң немесе өзара есеп айырысулардың салыстырып-тексеру актілері табыс етілмейді.
Өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеру актілері бар болған кезде кеден органы дебиторлар хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күні өткеннен кейін дебиторлардың банктік шотына төлеушiнің кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өндіріп алу туралы инкассолық өкімдер шығарады.
Төлеушi дебиторлар тiзiмiн не дебиторлардың жоқ екендігі туралы мәліметтерді және (немесе) өзара есеп айырысулардың салыстырып-тексеру актілерін табыс етпеген жағдайда, кеден органы аталған төлеушiге тексеру жүргiзедi. Бұл ретте кеден органы сотта дау айтылатын дебиторлық берешек сомасын растауға құқылы емес.
2. Ұсынылған дебиторлық берешек сомасын растайтын дебиторлар тiзiмiнiң негiзiнде кеден органы дебиторларға дебиторлық берешек сомасы шегiнде төлеушiнің кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерін өтеу шотына олардың банк шоттарындағы ақшадан өндiрiп алуы туралы хабарлама жiбередi. Дебиторлардың банк шоттарындағы ақшадан өндiрiп алуы туралы хабарламаның нысанын уәкілетті орган белгілейді.
Дебиторлар хабарламаны алған күннен бастап жиырма жұмыс күнiнен кешiктiрмей, хабарлама жiберушi кеден органына хабарлама алған күнге төлеушiмен бiрлесiп жасалған өзара есеп айырысудың салыстырып тексеру актiсiн табыс етуге мiндеттi.

Статья 130. Взыскание задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам плательщика со счетов его дебиторов
1. В случае отсутствия денег на банковских счетах и наличных денег у плательщика таможенный орган имеет право в пределах образовавшейся задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам обращать взыскание на деньги на банковских счетах третьих лиц, имеющих задолженность перед плательщиком (далее – дебиторы).
Плательщик не позднее десяти рабочих дней, следующих за днем вручения уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам обязан представить в таможенный орган, направивший уведомление, список дебиторов с указанием сумм дебиторской задолженности и, при наличии, акты сверок взаиморасчетов, составленные совместно с дебиторами и подтверждающие суммы дебиторской задолженности.
В случае погашения плательщиками задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам список дебиторов или акт сверки взаиморасчетов не предоставляется.
При наличии актов сверок взаиморасчетов таможенный орган выставляет на банковские счета дебиторов инкассовые распоряжения о взыскании задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам по истечении пяти рабочих дней со дня получения дебиторами уведомления об обращении взыскания на деньги на банковских счетах дебиторов.
В случае непредставления плательщиком списка дебиторов либо сведений об отсутствии дебиторов и (или) актов взаиморасчетов таможенным органом проводится проверка указанного плательщика. При этом таможенный орган не вправе подтверждать суммы дебиторской задолженности, оспариваемые в суде.
2. На основании представленного списка дебиторов, подтверждающего сумму дебиторской задолженности, таможенным органом направляются дебиторам уведомления об обращении взыскания на деньги с их банковских счетов в счет погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам в пределах дебиторской задолженности. Форма уведомления об обращении взыскания на деньги на банковских счетах дебиторов устанавливается уполномоченным органом.
Не позднее двадцати рабочих дней с момента получения уведомления дебитор обязан предоставить в таможенный орган, направивший уведомление, акт сверки взаиморасчетов, составленный совместно с плательщиком на дату получения уведомления.

3. Төлеушi мен оның дебиторының арасындағы өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актiсiнде мынадай мәлiметтер болуға тиiс:
1) төлеушi мен оның дебиторының атауы, олардың сәйкестендіру нөмiрлерi;
2) төлеушi мен оның дебиторы тұрған жері бойынша тiркеу есебiнде тұрған кеден органының атауы;
3) төлеушi мен оның дебиторының банк шоттарының деректемелерi;
4) дебитордың төлеушiнің алдындағы берешек сомасы;
5) заңды мекенжайы, мөрi (ол болған кезде), сондай-ақ төлеушiнің және оның дебиторының қолтаңбалары;
6) салыстырып тексеру актiсiнiң жасалған күнi.
4. Өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісінің немесе дебиторлық берешек сомасын растайтын дебиторды салықтық тексеру актісінің негізінде кеден органы дебитордың банк шоттарына төлеушiнің кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектері сомасын өндіріп алу туралы инкассолық өкімдер шығарады.
5. Төлеушi дебитордың банкi немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымы осы Кодекстiң 129-бабында белгiленген талаптарға сәйкес төлеушiнің кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектің сомаларын өндiрiп алу туралы кеден органы шығарған инкассолық өкiмдi орындауға мiндеттi.
131-бап. Төлеушiнің билік етуі шектелген мүлкін өткізу есебінен кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектері есебіне өндіріп алу
1. Егер төлеушiнің бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде айқындалатын, мүлік тізімдемесі актісінде көрсетілген, билік ету шектелген мүліктің жалпы теңгерімдік құны, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 6 еселенген мөлшерінен аз болатын жағдайларды қоспағанда, төлеушiнің банктік шоттарында және оның дебиторларының банктік шоттарында ақшасы болмаған немесе жеткiлiксiз болған не оның және (немесе) оның дебиторларының банктік шоттары болмаған жағдайларда кеден органы оның келісімісіз төлеушiнің билік ету шектелген мүлкін өндіріп алу туралы қаулы шығарады.
2. Төлеушiнің билік етуі шектелген мүлкін өндіріп алу туралы қаулы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша екі данада жасалады, оның біреуі мүлікке билік етуін шектеу туралы шешімнің және мүлік тізімдемесі актісінің көшірмелерімен қоса уәкілетті заңды тұлғаға жіберіледі.
132-бап. Төлеушiнің билік ету шектелген мүлкін кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектері есебіне өткізу тәртібі

3. Акт сверки взаиморасчетов между плательщиком и его дебитором должен содержать следующие сведения:
1) наименование плательщика и его дебитора, их идентификационные номера;
2) наименование таможенного органа, где состоит на учете плательщик и его дебитор, состоящий на регистрационном учете по месту нахождения;
3) реквизиты банковских счетов плательщика и его дебитора;
4) сумму задолженности дебитора перед плательщиком;
5) юридические адреса, печати (при ее наличии), а также подписи плательщика и его дебитора;
6) дату составления акта сверки.
4. На основании акта сверки взаиморасчетов, подтверждающего сумму дебиторской задолженности, таможенный орган выставляет на банковский счет дебитора инкассовое распоряжение о взыскании задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам плательщика.
5. Банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций дебитора-плательщика, обязаны исполнить выставленное таможенным органом инкассовое распоряжение о взыскании суммы задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов плательщика в соответствии с требованиями, определенными статьей 129 настоящего Кодекса.
Статья 131. Взыскание за счет реализации ограниченного в распоряжении имущества плательщика
1. В случаях отсутствия или недостаточности у плательщика денег на его банковских счетах, наличных денег и денег на банковских счетах его дебиторов таможенными органами выносится постановление об обращении взыскания на ограниченное в распоряжении имущество плательщика, за исключением случаев, если общая балансовая стоимость ограниченного в распоряжении имущества, определяемая на основании данных бухгалтерского учета плательщика, указанная в акте описи имущества, составляет менее 6-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
2. Постановление об обращении взыскания на ограниченное в распоряжении имущество плательщика составляется в двух экземплярах по форме, установленной уполномоченным органом, один из которых с приложением копии решения об ограничении в распоряжении имуществом и акта описи имущества направляется уполномоченному юридическому лицу.
Статья 132. Порядок реализации ограниченного в распоряжении имущества плательщика в счет задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам

1. Төлеушiнің билік ету шектелген мүлкін өткізуді уәкілетті заңды тұлға жүзеге асырады.
2. Төлеуші билік ету шектелген мүлкін кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектері есебіне өткізу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
133-бап. Төлеушiні банкрот деп тану
1. Төлеуші, осы бапта көзделген барлық шараларды қабылдағаннан кейін кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектер сомасын өтемеген жағдайда, кеден органы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес оны банкрот деп тану жөнінде шаралар қолдануға құқылы.
2. Банкрот деп танылған төлеушiнi тарату тәртiбi Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
134-бап. Кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектері бар төлеушiлердің тізімін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау
1. Кеден органдары кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектері туындаған күннен бастап төрт ай ішінде өтемеген төлеушiлердің тізімін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.
Бұл ретте тізімдерде төлеушiнің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басының куәлігінде көрсетілген болса) не төлеушінің атауы, төлеушінің сәйкестендіру нөмірі, төлеушi басшысының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басының куәлігінде көрсетілген болса) және кеден төлемдері, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектің жалпы сомасы көрсетіледі.
2. Уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған төлеушiлер тізімі есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасы күнінен кешіктірмей тоқсан сайын жаңартылады.
13-тарау. Ішкі нарықты қорғау мақсатында қолданылатын арнайы, демпингке қарсы, өтем және өзге де баждар
135-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем және өзге де баждарды ішкі нарықты қорғау мақсатында қолдану
1. Еуразиялық экономикалық одақта арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары түрінде ішкі нарықты қорғау шаралары енгізілген кезде, мұндай баждар осы Кодексте белгіленген тәртіппен төленуге жатады.
Квота енгізу арқылы арнайы қорғау шаралары белгіленген тауарлар осындай квотадан тыс не осындай квотадан артық көлемде әкелінген жағдайда, Еуразиялық экономикалық одақта ішкі нарықты қорғау шаралары енгізілген кезде арнайы баж осы Кодексте белгіленген тәртіппен төленуге жатады.
Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақта баж түрінде ішкі нарықты қорғау шаралары енгізілген кезде, мұндай баждар, егер Комиссия өзгеше айқындамаса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтар төлеуші болып табылатын тұлғалар төлеу үшін осы Кодексте көзделген жағдайларда және тәртіппен төленуге жатады.

1. Реализация ограниченного в распоряжении имущества осуществляется уполномоченным юридическим лицом.
2. Порядок реализации ограниченного в распоряжении имущества плательщика в счет задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам, пеней устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Статья 133. Признание плательщика банкротом
1. В случае непогашения плательщиком суммы задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам после принятия всех мер, предусмотренных настоящей главой, таможенный орган вправе принять меры по признанию его банкротом согласно законодательным актам Республики Казахстан.
2. Порядок ликвидации плательщика, признанного банкротом, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.
Статья 134. Публикация в средствах массовой информации списков плательщиков, имеющих задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, пеням, процентам
1. Таможенные органы публикуют в средствах массовой информации список плательщиков, имеющих задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам, не погашенную в течение четырех месяцев со дня ее возникновения.
При этом в списках указываются фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) либо наименование плательщика, идентификационный номер плательщика, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководителя плательщика и общая сумма задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам.
2. Список плательщиков, размещенный на интернет-ресурсе уполномоченного органа, обновляется ежеквартально, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Глава 13. Специальные, антидемпинговые, компенсационные и иные пошлины, применяемые в целях защиты внутреннего рынка
Статья 135. Применение специальных, антидемпинговых, компенсационных и иных пошлин в целях защиты внутреннего рынка
1. При введении в Евразийском экономическом союзе мер защиты внутреннего рынка в виде специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин такие пошлины подлежат уплате в порядке, установленном настоящим Кодексом.
При введении в Евразийском экономическом союзе мер защиты внутреннего рынка посредством введения специальной квоты в случае ввоза товаров, в отношении которых установлена специальная защитная мера, вне такой квоты либо в объемах, превышающих такую квоту, специальная пошлина подлежит уплате в порядке, установленном настоящим Кодексом.
При введении в Евразийском экономическом союзе мер защиты внутреннего рынка в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе в виде пошлин такие пошлины, если иное не определено Комиссией, подлежат уплате в случаях и порядке, предусмотренных настоящим Кодексом для уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, лицами, являющимися в соответствии с настоящим Кодексом плательщиками таможенных пошлин, налогов.

2. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеушілер декларант немесе арнайы, демпингке қарсы немесе өтем баждарын, арнайы квота енгізу жолымен ішкі нарықты қорғау шарасын қолданылатын тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеті туындаған өзге де тұлғалар болып табылады.
3. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу және төлеу, осы тарауда және Одақ туралы шартта көзделген ерекшеліктерін ескере отырып, кедендік әкелу баждарын есептеу және төлеу үшін осы тарауда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Осы тараудың ережелері Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасына әкелінген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты қолданылмайды.
136-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттеменің туындауы және тоқтатылуы. арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбейтін жағдайлар
1. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 5-тармағына, осы Кодекстің 157, 163, 174, 216, 217, 233, 242, 254, 278, 288, 297, 306, 322, 328, 362, 367 және 378-баптарына сәйкес, сондай-ақ Кодекстің 337-бабына сәйкес Комиссия және Комиссияда көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған мән-жайлар басталған кезде туындайды.
2. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттер:
1) осы Кодекстің 157, 163, 174, 216, 217, 233, 242, 254, 278, 288, 297, 306, 322, 328, 362, 367 және 378-баптарында көзделген мән-жайлар басталған және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттемені тоқтатуға байланысты шарттар сақталған кезде;
2) осы баптың 5-тармағына сәйкес;
3) осы Кодекстің 337-бабына сәйкес Комиссия және Қазақстан Республикасының Үкіметі Комиссияда көзделген жағдайларда мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалған мән-жайлар басталған кезде;
4) осы Кодекстің 137-бабының 9-тармағында көрсетілген жағдайларда;
5) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын өндіріп алу жөніндегі шаралар осы Кодекстің 116-бабының 10-тармағының 4) тармақшасына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес өндіріп алуға үмітсіз деп танылған арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомаларына қатысты қабылданбаған жағдайда тоқтатылады.
3. Комиссия арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет бір тауарға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет әртүрлі тұлғаларда, әртүрлі мән-жайларда және (немесе) бірнеше рет туындаған жағдайларда, оның ішінде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бір мемлекетте туындаған, ал арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет Еуразиялық экономикалық одаққа мүше өзге мемлекетте туындаған мән-жайларда тоқтатылатын мән-жайларды айқындауға, сондай-ақ кеден органдарының осындай мән-жайлардың басталуын растау бойынша өзара іс-қимыл тәртібін айқындауға құқылы.

2. Плательщиками специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин являются декларант или иные лица, у которых возникла обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, к которым применяется мера защиты внутреннего рынка посредством введения специальной, антидемпинговой или компенсационной пошлины, специальной квоты.
3. Исчисление и уплата специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин осуществляются в порядке, установленном настоящим Кодексом для исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, с учетом особенностей, предусмотренных настоящей главой и Договором о Союзе.
4. Положения настоящей главы не применяются в отношении товаров для личного пользования, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
Статья 136. Возникновение и прекращение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Случаи, когда специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины не уплачиваются
1. Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникает в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, статьями 157, 163, 174, 216, 217, 233, 242, 254, 278, 288, 297, 306, 322, 328, 362, 367 и 378 настоящего Кодекса, а также при наступлении обстоятельств, определенных в соответствии со статьей 337 настоящего Кодекса Комиссией и Правительством Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Комиссией.
2. Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается:
1) при наступлении обстоятельств и при соблюдении условий, связанных с прекращением обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, предусмотренных статьями со статьями 157, 163, 174, 216, 217, 233, 242, 254, 278, 288, 297, 306, 322, 328, 362, 367 и 378 настоящего Кодекса;
2) в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
3) при наступлении обстоятельств, определенных в соответствии со статьей 337 настоящего Кодекса Комиссией и Правительством Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Комиссией;
4) в случаях, указанных в пункте 9 статьи 137 настоящего Кодекса;
5) в случае, когда меры по взысканию специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не принимаются в соответствии с подпунктом 4) пункта 10 статьи 116 настоящего Кодекса в отношении суммы специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, признанной в соответствии с настоящим Кодексом безнадежной к взысканию.
3. Комиссия вправе определять обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, когда в отношении одних и тех же товаров обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникла у разных лиц, по разным обстоятельствам и (или) неоднократно, в том числе в случае, когда обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникла в одном государстве-члене Евразийского экономического союза, а обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин наступили в ином государстве-члене Евразийского экономического союза, а также порядок взаимодействия таможенных органов по подтверждению наступления таких обстоятельств.

4. Арнайы, демпингке қарсы, өтемк баждары:
1) орналастыру шарттары арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардын төлеуді көздемейтін, осындай кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталғанға немесе тоқтатылғанға дейін және осы тауарлардың осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары сақталған кезде, кедендік рәсімге орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты;
2) Осы Кодекстің 355-бабының 4-тармағына және 364-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік рәсімге орналастыруға жатпайтын тауарлардың, осы Кодексте осы тауарлар санаттарына белгіленген пайдалану шарттарын сақтаған кезде, жекелеген тауарлар санатына қатысты төленбейді.
5. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізген кезде төлеу жөніндегі міндет кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндеттеменің туындауы, тоқтатылуы мен орындалуы үшін, Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Кодекстің 88-бабында белгіленген мән-жайлар басталған кезде туындайды, тоқтатылады және орындауға жатады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждар тауарларды ішкі тұтынуға шығару кедендік рәсіміне орналастырылған сияқты мөлшерде төлеуге жатады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы тарауға сәйкес есептеледі.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін тауар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өткен күнге қолданылатын, ал егер ол күн анықталмаса – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу фактісі анықталған күнге қолданылатын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер тауардың кедендік құнын анықтау үшін, сондай-ақ арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін шетел валютасын мүше мемлекеттің валютасына қайта есептеу талап етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу тауардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өткен күнге қолданылатын, ал егер бұл күн анықталмаса – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу фактісі айқындалған күнге қолданылатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.

4. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины не уплачиваются:
1) в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру, условия помещения под которую не предусматривают уплату специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, до завершения или прекращения действия такой таможенной процедуры и при соблюдении условий использования этих товаров в соответствии с такой таможенной процедурой;
2) в отношении отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с пунктом 4 статьи 355 и пунктом 2 статьи 364 настоящего Кодекса помещению под таможенные процедуры, при соблюдении установленных настоящим Кодексом для этих категорий товаров условий их использования.
5. Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза возникает, прекращается и подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, которые установлены статьей 88 настоящего Кодекса для возникновения, прекращения и исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, с учетом особенностей, предусмотренных международными договорами в рамках Евразийского экономического союза.
При незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в размере, как если бы товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза исчисляются в соответствии с настоящей главой с учетом особенностей, предусмотренных международными договорами в рамках Евразийского экономического союза.
Для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день пересечения товарами таможенной границы Евразийского экономического союза, а если этот день не установлен, – на день выявления факта незаконного перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.
В случае, если для определения таможенной стоимости товаров, а также для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена Евразийского экономического союза, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день пересечения товарами таможенной границы Евразийского экономического союза, а если этот день не установлен, – на день выявления факта незаконного перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.

Егер кеден органында тауар туралы дәл ақпарат (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) болмаса, төлеуге жататын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеуге арналған база кеден органындағы қолда бар мәліметтің негізінде айқындалады, ал тауарлар сыныптамасы осы Кодекстің 40-бабының 4-тармағының ережелері ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
Егер тауар коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес белгілер саны оннан кем топтама деңгейінде айқындалған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды есептеу үшін осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең үлкен мөлшерлемесі қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 4-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығарылған жеріне және (немесе) көрсетілген баждарды анықтау үшін қажет өзге де мәліметтерге сүйене отырып, есептеледі. Егер тауардың шығарылған жері және (немесе) көрсетілген баждарды анықтауға өзге де мәліметтер расталмаған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер тауар сыныптамасы он белгі деңгейінде жүзеге асырылса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол кодындағы тауарларға не егер Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауар кодтары белгісінің саны оннан аз топтастыру деңгейінде анықталған топтамаға кіретін тауарларға қатысты белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең үлкен мөлшерлемесіне сүйене отырып, есептеледі.
Кейін тауарлар туралы дәл мәліметтер анықталған кезде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осындай дәл мәліметтерге сүйене отырып есептеледі және осы Кодекстің 141-бабына сәйкес артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есепке жатқызу (қайтару) жүзеге асырылады, не осы Кодекстің 87-бабына сәйкес, не іс-қимыл осы Кодекстің 12-тарауына сәйкес төленбеген сомаларды өндіріп алу жүзеге асырылады.
6. Осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарлар тәркіленген немесе мүше мемлекеттің меншігіне айналдырылған, осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдары ұстап алған, уақытша сақтауға орналастырылған, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттер орындалғаннан және (немесе) оларды өндіріп алғаннан (толық немесе ішінара) кейін тауарларды кедендік рәсімдерге орналастырған жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріліп алынған арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 141-бабына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.

В случае, если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 4 статьи 40 настоящего Кодекса.
В случае, если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее 10, для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 4 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае, если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне десяти знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти.
При установлении в последствии точных сведений о товарах специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, и осуществляется зачет (возврат) сумм излишне уплаченных и (или) излишне взысканных специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 141 настоящего Кодекса либо осуществляются действия в соответствии со статьей 87 настоящего Кодекса, взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главой 12 настоящего Кодекса.
6. В случаях конфискации или обращения товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан, задержания таможенными органами товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса, размещения на временное хранение, помещения товаров под таможенные процедуры после исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии со статьей 141 настоящего Кодекса.

7. Осы баптың 5-тармағының ережелері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды кедендік дұрыс декларацияламай заңсыз өткізген кезде қолданылмайды.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды кедендік дұрыс декларациялаусыз заңсыз өткізген кезде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекске сәйкес есептеледі. Бұл ретте тауарларды кедендік декларациялау кезінде іс жүзінде төленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары қайтадан төленбейді (өндіріліп алынбайды), ал арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған сомалары осы Кодекске сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.
137-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттемені орындау
1. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті осы Кодекске сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеуші, төлеушімен бірге арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі ортақ міндет алатын тұлғалар орындайды.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті үшінші тұлға осы Кодекстің 94-бабы 11-тармағында белгіленген тәртіппен орындауы мүмкін.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті осы Кодекстің 494-бабын ескере отырып, кеден өкілі орындайды.
2. Арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу жөніндегі міндетті оларды осы Кодекстің 138-бабында белгіленген тәртіппен және мерзімде, осы Кодекске сәйкес есептелген және төлеуге жататын сомалардың мөлшерінде төлеу жолымен орындалады.
3. Осы Кодекстің 194-бабына сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау осы Кодекстің 10-тарауында көзделген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындаған жағдайда, осы Кодекстің 194-бабында көзделгентәсілдермен қамтамасыз етіледі, кеден органы арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттемені орындау мерзімі басталғанға дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей төлеушіге еркін нысанда арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау мерзімінің басталғаны туралы хабарлама жібереді.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау мерзімінің өтуі бойынша, осы тармақтың бірінші абзацында белгіленген жағдайда, сондай-ақ өзге де жағдайларда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау осы Кодекстің 10-тарауында көзделген тәсілдермен қамтамасыз етіледі, кеден органы осы Кодекстің 10-тарауында белгіленген тәртіпте арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардының тиесілі сомаларын төлеу туралы талапты жібереді.

7. Положения пункта 5 настоящей статьи не применяются при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза с недостоверным таможенным декларированием.
При незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза с недостоверным таможенным декларированием специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в соответствии с настоящим Кодексом. При этом фактически уплаченные при таможенном декларировании товаров специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины повторно не уплачиваются (не взыскиваются), а суммы излишне уплаченных и (или) излишне взысканных специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежат зачету (возврату) в соответствии с настоящим Кодексом.
Статья 137. Исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
1. Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин исполняется плательщиком специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, лицами, которые в соответствии с настоящим Кодексом несут с плательщиком специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин солидарную обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин может исполняться третьим лицом, в порядке, установленном пунктом 11 статьи 94 настоящего Кодекса.
Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин исполняется таможенным представителем с учетом статьи 494 настоящего Кодекса.
2. Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин исполняется путем их уплаты в порядке и сроки, которые установлены статьей 138 настоящего Кодекса, в размерах сумм, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом.
3. В случае, когда в соответствии со статьей 194 настоящего Кодекса исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин обеспечивается способами, предусмотренными главой 10 настоящего Кодекса, таможенный орган не позднее пяти рабочих дней до наступления срока исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, направляет плательщику извещение о наступлении срока исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в произвольной форме.
По истечении срока исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случае, установленном абзацем первым настоящего пункта, а также в иных случаях, когда исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, обеспечивается способами, предусмотренными главой 10 настоящего Кодекса, таможенным органом направляется требование об уплате причитающихся сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в порядке, установленном главой 10 настоящего Кодекса.

4. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда кеден органы арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау мерзімі басталғанға дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей төлеушіге және осы Кодекске сәйкес белгіленген мерзімінде төленбеген кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша төлеу жөніндегі төлеушімен бірге ортақ міндет алатын тұлғаларға:
1) осы баптың 3-тармағында көзделген;
2) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау осы Кодекстің 10-тарауында көзделген тәсілдермен қамтамасыз етілген жағдайларды қоспағанда, кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың мерзімде төленбеген сомалары туралы хабарламаны жолдайды.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар Еуразиялық экономикалық одақ мүше бір мемлекеттің бір мүше мемлекетте төлеуге жататын, ал арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын өндіріп алуды осы Кодекстің 119-бабының 4-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақ мүше басқа мемлекеттің кеден органы жүзеге асыратын жағдайларда, аталған хабарламаны арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын өндіріп алуды жүзеге асырған кеден органы арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын өндіріп алуға қажетті құжаттарды алғаннан кейін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің Кеден кодексіне 1-қосымшада көзделген тәртіпте жібереді.
5. Өсімпұлды есептеу осы Кодекстің 124-бабында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
6. Кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың мерзімде төленбеген сомалары туралы хабарлама оны табыс еткен күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей орындалуға жатады. Кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың мерзімде төленбеген сомалары туралы хабарламаның нысанын осы Кодекстің 86-бабы 6-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекітеді.
Аталған хабарламаны табыс ету тәртібі осы Кодекстің 84-1-бабына сәйкес белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
7. Төлеуші кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың мерзімде төленбеген сомалары туралы хабарламада көрсетілген талаптарды орындау кезінде, кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың мерзімде төленбеген сомалары туралы осындай хабарламаны тіркеу күнінен басталатын кезең үшін өсімпұлды төлеусіз есептеуге жататын, осындай талаптарды орындау күніне дейін, кеден органы кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың мерзімде төленбеген сомалары туралы бұын берілген хабарламаға қосымша хабарлама жібереді.

4. В случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин таможенный орган в течение десяти рабочих дней со дня наступления срока уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, направляет уведомление о неуплаченных в установленный срок суммах специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов плательщику и лицам, которые в соответствии с настоящим Кодексом несут с плательщиком солидарную обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов за исключением случаев:
1) предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи;
2) когда исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин обеспечивается способами, предусмотренными главой 10 настоящего Кодекса.
В случаях, когда специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в одном государстве-члене Евразийского экономического союза, а взыскание специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 4 статьи 119 настоящего Кодекса осуществляется таможенным органом другого государства-члена Евразийского экономического союза, указанное уведомление направляется таможенным органом, осуществляющим взыскание специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, после получения документов, необходимых для взыскания специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, в порядке, предусмотренном приложением 1 к Таможенному кодексу Евразийского экономического союза.
5. Начисление пеней производится в порядке, предусмотренном статьей 124 настоящего Кодекса.
6. Уведомление о неуплаченных в установленный срок суммах специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов подлежит исполнению в срок, не позднее десяти рабочих дней со дня его вручения. Форма уведомления о неуплаченных в срок суммах специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов утверждается уполномоченным органом в соответствии с пунктом 6 статьи 86 настоящего Кодекса.
Порядок вручения указанного уведомления производится в порядке, установленном в соответствии со статьей 87 настоящего Кодекса.
7. При исполнении плательщиком требований, указанных в уведомлении о неуплаченных в установленный срок суммах специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, без уплаты пеней, подлежащих начислению за период с даты регистрации такого уведомления о неуплаченных в установленный срок суммах специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов до даты исполнения таких требований включительно, таможенным органом направляется дополнение к ранее выставленному уведомлению о неуплаченных в установленный срок суммах специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов.

8. Кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың мерзімде төленбеген сомалары туралы хабарламада көрсетілген кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың сомаларын өзгертуге алып келген негізделген фактілер анықталған жағдайда, кеден органы кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың мерзімде төленбеген сомалары туралы бастапқыда жіберген хабарламаны бір мезгілде қайтарумен, кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың мерзімде төленбеген сомалары туралы жаңа хабарлама жібереді.
9. Кеден органы:
1) тауарларды шығарғаннан кейін, ал тауарға декларация берілгенге дейін жасалған тауарларға қатысты – электрондық құжатты жібергеннен кейін не осы Кодекстің 194-бабының 17-тармағында көзделген тиісті белгілерді қойғаннан кейін, тауарға бір декларацияда осы Кодекске сәйкес кедендік төлемдерді, баждарды есептеу үшін валюта бағамы қолданылған күнгі қолданыстағы валюта бағамы бойынша жиынтығында бес еуроға баламалы сомадан аспайтын мөлшердегі кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемеу фактісі анықталған жағдайларда;
2) кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын осы Кодекстің 83-бабының 4-тармағында көрсетілген кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары бір есептемеде есептелген, осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін валюта бағамы қолданылған күнгі қолданыстағы валюта бағамы бойынша жиынтығында бес еуроға баламалы сомадан аспайтын мөлшердегі кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының төленбеу фактісі анықталған жағдайларда осы баптың 4-тармағында көрсетілген хабарламаны жібермейді.
10. Осы баптың 9-тармағында көрсетілген жағдайларда арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет тоқтатылады.
11. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттер осы баптың 6-тармағына сәйкес жіберілген хабарламада көрсетілген мерзімде орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы осы Кодекстің 12-тарауына сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын өндіріп алу бойынша шараларды қабылдайды.
12. Комиссия бір тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу жөніндегі міндет әртүрлі тұлғаларда, түрлі мән-жайларда және (немесе) бірнеше рет туындаған кездегі жағдайларда арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттеменің орындалу ерекшеліктерін анықтауға құқылы.

8. В случае выявления обоснованных фактов, повлекших изменение суммы специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, указанных в уведомлении о неуплаченных в установленный срок суммах специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, таможенный орган направляет новое уведомление о неуплаченных в установленный срок суммах специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, с одновременным отзывом первоначально направленного уведомления о неуплаченных в установленный срок суммах специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов.
9. Таможенный орган не направляет указанное в пункте 4 настоящей статьи уведомление в случаях:
1) выявления после выпуска товаров, а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, – после направления электронного документа либо проставления соответствующих отметок, предусмотренных пунктом 17 статьи 194 настоящего Кодекса, факта неуплаты таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, исчисленных в одной декларации на товары, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную пяти евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом;
2) выявления факта неуплаты таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, исчисленных в одном расчете таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, указанном в пункте 4 статьи 83 настоящего Кодекса, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную пяти евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом.
10. В случаях, указанных в пункте 9 настоящей статьи, обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается.
11. В случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в срок, указанный в пункте 6 настоящей статьи, таможенный орган, осуществляющий взыскание специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин принимает меры по взысканию специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с главой 12 настоящего Кодекса.
12. Комиссия вправе определять особенности исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, когда в отношении одних и тех же товаров обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникла у разных лиц по разным обстоятельствам и (или) неоднократно.

138-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеудің мерзімдері мен тәртібі
1. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімдері, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеудің өзге мерзімі осы баптың 3-тармағында белгіленген жағдайды қоспағанда, осы баптың 2-тармағына, осы Кодекстің 157, 163, 174, 216, 217, 233, 242, 254, 278, 288, 297, 306, 322, 328, 362, 367 және 378-баптарына сәйкес айқындалады.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 88-бабында кедендік әкелу баждарын төлеу үшін белгіленген мерзімдерде төленуге жатады.
Арнайы кедендік рәсімге орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімдерді осы Кодекстің 337-бабына сәйкес Комиссия және Комиссияда көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындалады.
3. Демпингке қарсы немесе өтем баждары қолданылған кезде Арнайы қорғаныс, демпингке қарсы және өтем шараларын үшінші елдерге қатысты қолдану туралы хаттаманың (Одақ туралы Шартқа 8-қосымша) 104 және 169-тармақтарына сәйкес демпингке қарсы, өтем баждары Комиссияның демпингке қарсы немесе өтем шараларын қолдану туралы шешімі күшіне енген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей төленуге жатады.
4. Кедендік декларациялау ерекшеліктері осы Кодекстің 189-бабына белгіленетін тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 189-бабының 8-тармағына сәйке кедендік баждарды, салықтарды төлеу үшін белгіленген мерзімде төленуге жатады.
5. Арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу мерзімдерін өзгерту кейінгі қалдыру немесе бөліп төлеу нысанында жүргізілмейді.
6. Осы Кодексте белгіленген мерзімде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттемені орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде, осы тармақтың үшінші абзацында көрсетілген жағдайды қоспағанда, өсімпұл төленеді.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын бойынша өсімпұлдарды төлеу, өндіріп алу мен қайтарып алу арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу үшін осы Кодексте белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
Өсімпұлдар арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы осы Кодекстің 136-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған тәртіпте арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайлар басталғанын растауды алған жағдайда төленбейді.

Статья 138. Сроки и порядок уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
1. Сроки уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяются в соответствии со статьями 157, 163, 174, 216, 217, 233, 242, 254, 278, 288, 297, 306, 322, 328, 362, 367 и 378 настоящего Кодекса, пунктом 2 настоящей статьи, за исключением случая, когда иной срок уплаты антидемпинговых, компенсационных пошлин установлен пунктом 3 настоящей статьи.
2. При незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в сроки, установленные статьей 88 настоящего Кодекса для уплаты ввозных таможенных пошлин.
В отношении товаров, помещаемых (помещенных) под специальную таможенную процедуру, сроки уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяются в соответствии со статьей 337 настоящего Кодекса Комиссией и Правительством Республики Казахстан, в случаях, предусмотренных Комиссией.
3. При применении антидемпинговой или компенсационной пошлины в соответствии с пунктами 104 и 169 Протокола о применении специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам (приложение 8 к Договору о Союзе) антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате не позднее тридцати рабочих дней со дня вступления в силу решения Комиссии о применении антидемпинговой или компенсационной меры.
4. В отношении товаров, особенности таможенного декларирования которых установлены настоящим Кодексом в соответствии со статьей 189 настоящего Кодекса, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в сроки, установленные для уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 8 статьи 189 настоящего Кодекса.
5. Изменение сроков уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в форме отсрочки или рассрочки не производится.
6. При неисполнении или ненадлежащем исполнении обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в установленный настоящим Кодексом срок уплачиваются пени, за исключением случая, указанного в абзаце третьем настоящего пункта.
Уплата, взыскание и возврат пеней по специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам производятся в порядке, установленном настоящим Кодексом для уплаты, взыскания и возврата пеней по ввозным таможенным пошлинам.
Пени не уплачиваются в случае, когда таможенным органом, осуществляющим взыскание специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, в порядке, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 136 настоящего Кодекса, получено подтверждение наступления обстоятельств, при которых обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается.

7. Арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждар Одақ туралы Шартта өзгеше белгіленбесе, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждар төленуге жататын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында төленеді.
8. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар Одақ туралы шартта айқындалған шоттарға төленеді.
9. Одақ туралы Шартта көзделген жағдайларда, алдын ала арнайы, алдын ала демпингке қарсы, алдын ала өтем баждарының төленген және (немесе) өндіріліп алынған сомалары, сондай-ақ алдын ала баждардың тиісті түрін өндіріп алу үшін белгіленген тәртіпте төленген демпингке қарсы, өтем баждары сомалары арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарына есепке жатқызуға және Одақ туралы шартта белгіленген тәртіпте Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында бөлу үшін Одақ туралы шартта айқындалған шоттарға есепке жатқызуға жатады.
10. Осы Кодекске сәйкес, егер осы сомаларға қатысты оларды төлеуді кейінге қалдыру берілген сияқты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомаларынан пайыздар төленуге жататын жағдайларда, мұндай пайыздар кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуге арналған пайыздарды есептеу мен төлеу осы Кодекстің 93-бабында белгіленген тәртіпте есептеледі және төленеді.
139-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету
1. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау осы Кодекстің 194, 195 және 196-баптарында көзделген жағдайларда, сондай-ақ егер көрсетілген баптарға сәйкес өзгеше белгіленбесе, осы Кодекстің 223-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайларда қамтамасыз етіледі.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау кедендік әкелу баждарын, салықтардың төлеу жөніндегі міндеттемені орындауды қамтамасыз ету үшін осы Кодексте көзделген тәсілдермен және тәртіпте қамтамасыз етіледі.
2. Еуразиялық экономикалық одақта Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес баждар түрінде ішкі нарықты қорғау шаралары енгізілген кезде, мұндай баждарды төлеу жөніндегі міндетті орындау кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету үшін осы Кодексте көзделген тәсілдермен және тәртіппен, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету осы Кодексте көзделген жағдайларда, қамтамасыз етіледі.
3. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз етудің мөлшері тауарларды ішкі тұтыну үшін кедендік рәсіміне орналастыру кезінде, осы бапқа сәйкес, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау өзге мөлшерде қамтамасыз етілетін жағдайларды қоспағанда, төлеуге жататын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомаларына сүйене отырып, айқындалады.
Егер арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету мөлшерін айқындаған кезде тауар туралы нақты ақпарат (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) болмағандықтан, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеуге жататын соманы анықтау мүмкін болмаған жағдайларда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың мұндай сомасы тауарлардың құны және (немесе) олардың заттай мәніндегі (саны, салмағы, көлемі немесе өзге сипаттары) физикалық сипаттарына сүйене отырып, пайдалану тәртібін Комиссия айқындайтын қолданыстағы мәліметтер негізінде айқындалуы мүмкін болатын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшерлемесінің ең үлкен шамасымен айқындалады.

7. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, уплачиваются в национальной валюте Республики Казахстан, если иное не установлено Договором о Союзе.
8. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины уплачиваются на счета, определенные Договором о Союзе.
9. В случаях, предусмотренных Договором о Союзе, суммы уплаченных и (или) взысканных предварительных специальных, предварительных антидемпинговых, предварительных компенсационных пошлин, а также антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченных в порядке, установленном для взимания соответствующих видов предварительных пошлин, подлежат зачету в специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и зачислению на счета, определенные Договором о Союзе для распределения между государствами-членами Евразийского экономического союза, в порядке, установленном Договором о Союзе.
10. В случаях, когда в соответствии с настоящим Кодексом с сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежат уплате проценты, как если бы в отношении этих сумм была предоставлена отсрочка их уплаты, такие проценты начисляются и уплачиваются в порядке, установленном статьей 93 настоящего Кодекса для начисления и уплаты процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин.
Статья 139. Обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
1. Исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин обеспечивается в случаях, предусмотренных статьями 194, 195 и 196 настоящего Кодекса, а также в случаях, определенных Комиссией в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 223 настоящего Кодекса, если иное не установлено в соответствии с указанными статьями.
Исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин обеспечивается способами и в порядке, которые предусмотрены настоящим Кодексом для обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
2. При введении в Евразийском экономическом союзе мер защиты внутреннего рынка в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе в виде пошлин исполнение обязанности по уплате таких пошлин обеспечивается в случаях, когда настоящим Кодексом предусмотрено обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, способами и в порядке, которые предусмотрены настоящим Кодексом для обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин.
3. Размер обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется исходя из сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, за исключением случаев, когда в соответствии с настоящей статьей исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин обеспечивается в ином размере.
В случае, если при определении размера обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин невозможно точно определить сумму подлежащих уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в силу отсутствия точных сведений о товарах,
их характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости, такая сумма специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется исходя из стоимости товаров и (или) их физических характеристик в натуральном выражении (количества, массы, объема или иных характеристик), наибольшей величины ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, которые могут быть определены на основании имеющихся сведений, порядок использования которых определяется Комиссией.

4. Осы Кодекстің 195 және 196-баптарымен көзделген ерекшеліктері бар тауарларды шығару кезінде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету мөлшері кедендік бақылау, кедендік сараптама нәтижелері бойынша осы баптың 3-тармағының екінші абзацы және 7-тармағы ескеріле отырып, қосымша төленуге жатуы мүмкін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомасы ретінде айқындалады.
5. Егер арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 195-бабында көзделген жағдайда, мөлшерін анықтау үшін тауарлардың кедендік құнына кедендік бақылау жүргізілген жағдайда, осы Кодекстің 193-бабында белгіленген тауарларды шығару мерзімінде мұндай қамтамасыз етуді тіркеу жүргізіледі.
Осы Кодекстің 410-бабы 4-тармағына сәйкес құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұрату кезінде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша орындауды қамтамасыз ету мөлшерінің есептемесін кеден органы жүргізеді және осы Кодекстің 410-бабы 6-тармағына сәйкес декларантқа жолдайды.
6. Осы Кодекстің 194-бабының 13-тармағының 3) тармақшасына сәйкес тауар декларациясы берілгенге дейін тауарды шығару шарты арнайы демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз етуді ұсыну болып табылған жағдайда, арнайы демпингке қарсы, өтем баждары сомасы осындай қамтамасыз ету мөлшерін анықтаған кезде тауар декларациясы берілгенге дейін тауарды шығару туралы өтініштегі және осы баптың 3-тармағы ескеріле отырып, осы өтінішпен бірге берілетін құжаттардағы мәліметтерге сүйене отырып айқындалады.
Оларға сүйене отырып, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етудің мөлшері айқындалатын арнайы демпингке қарсы, өтем баждарының сомасын айқындау үшін тауар декларациясы берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш тіркелген күні қолданыстағы арнайы демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемесі қолданылады.
Егер арнайы демпингке қарсы, өтем баждарының көрсетілген сомасын айқындау үшін шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеу талап етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш тіркелген күні қолданыстағы валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
7. Осы Кодекстің 195-бабында көзделген ерекшеліктері бар тауарларды шығару кезінде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету мөлшерін анықтау үшін тауарлардың кедендік құнына кедендік бақылау жүргізілген жағдайда, атап айтқанда:

4. При выпуске товаров с особенностями, предусмотренными статьями 195 и 196 настоящего Кодекса, размер обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется как сумма специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, которые могут дополнительно подлежать уплате по результатам таможенного контроля, таможенной экспертизы, с учетом абзаца второго пункта 3 и пункта 7 настоящей статьи.
5. Если обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин предоставляется в случае, предусмотренном статьей 195 настоящего Кодекса, регистрация такого обеспечения производится в сроки выпуска товаров, установленные статьей 193 настоящего Кодекса.
При запросе документов и (или) сведений в соответствии с пунктом 4 статьи 410 настоящего Кодекса расчет размера обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин производится таможенным органом и направляется декларанту в соответствии с пунктом 6 статьи 410 настоящего Кодекса.
6. В случае, когда в соответствии с подпунктом 3) пункта 13 статьи 194 настоящего Кодекса условием выпуска товаров до подачи декларации на товары является предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, сумма специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при определении размера такого обеспечения определяется исходя из сведений, содержащихся в заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары и документах, представляемых совместно с таким заявлением, с учетом пункта 3 настоящей статьи.
Для определения суммы специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, исходя из которой определяется размер обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, применяются ставки специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
В случае, если для определения указанной суммы специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
7. В случае проведения таможенного контроля таможенной стоимости товаров для определения размера обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при выпуске товаров с особенностями, предусмотренными статьей 195 настоящего Кодекса, может быть, в частности, использована:

1) белгілі бір сыныптағы немесе түрдегі тауарлардың құны туралы кеден органындағы қолда бар ақпарат;
2) егер кеден органының олардың негізділігіне күмәні бар болса, тауарлардың мәлімделген шегерулер мен жеңілдіктер есепке алынбайтын кедендік құны;
3) егер кеден органының мәлімделген қосымша есепке жатқызулардың негізділігіне күмәні бар болса, нақты төленген немесе төленуге жататын бағасына қосымша есепке жатқызулардың ықтимал шамалары ескеріле отырып, тауарлардың кедендік құны пайдаланылуы мүмкін.
8. Тауарлардың жекелеген түрлеріне қатысты Комиссия арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз етудің бекітілген мөлшерлерін, осы баптың 3-тармағында көзделген талаптарды ескере отырып, белгілеуге құқылы.
9. Одақ туралы шартта көзделген жағдайларда, демпингке қарсы баждарды төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету, кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету үшін осы Кодексте айқындалған тәртіпте, Одақ туралы шартта белгіленген мөлшерлерде және тәсілдермен беріледі.
Одақ туралы Шартта көзделген мән-жайлар басталған кезде, демпингке қарсы баждарды төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету демпингке қарсы баждарды төлеу шотына есепке алуға және мүше мемлекеттер арасында бөлу үшін Одақ туралы шартта айқындалған шотқа Одақ туралы шартта белгіленген тәртіппен және мөлшерлерде есепке алуға жатады.
10. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды осы Кодекстің 96-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлғалар қамтамасыз етеді.
Кеден өкілі осы тарауға сәйкес, егер осы Кодекстің 494-бабына сәйкес кеден өкілі арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеушімен бірге арнайы, демпингке қарсы, өтемк баждарын төлеу жөніндегі ортақ міндет алатын жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз етуге құқылы. Егер арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды кеден өкілі осы Кодекске сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындауға жататын кездегі көзделген мән-жайлар басталған кезде қамтамасыз еткен жағдайда, мұндай арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті кеден өкілі өзі ұсынған тұлғамен осы Кодекстің 494-бабының
5-тармағының ережелеріне қарамастан, бірлесіп орындайды.

1) информация о стоимости товаров того же класса или вида, имеющаяся в распоряжении у таможенного органа;
2) таможенная стоимость товаров без учета заявленных вычетов, скидок, если у таможенного органа имеются сомнения в их обоснованности;
3) таможенная стоимость товаров с учетом возможной величины дополнительных начислений к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате, если у таможенного органа имеются сомнения
в обоснованности заявленных дополнительных начислений.
8. В отношении отдельных видов товаров Комиссия вправе устанавливать фиксированные размеры обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин с учетом требований, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
9. В случаях, предусмотренных Договором о Союзе, обеспечение исполнения обязанности по уплате антидемпинговой пошлины предоставляется в порядке, определенном настоящим Кодексом для обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, в размерах и способами, которые установлены Договором о Союзе.
При наступлении обстоятельств, предусмотренных Договором о Союзе, обеспечение исполнения обязанности по уплате антидемпинговой пошлины подлежит зачету в счет уплаты антидемпинговой пошлины и зачислению на счет, определенный Договором о Союзе для распределения между государствами-членами Евразийского экономического союза, в порядке и размерах, которые установлены Договором о Союзе.
10. Исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин обеспечивается лицами, указанными в пункте 3 статьи 96 настоящего Кодекса.
Таможенный представитель вправе обеспечить исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с настоящей главой в случае, если в соответствии со статьей 494 настоящего Кодекса таможенный представитель несет с плательщиком специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин солидарную обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. В случае, если исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин обеспечено таможенным представителем, при наступлении предусмотренных в соответствии с настоящим Кодексом обстоятельств, при которых обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению, такая обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин исполняется таможенным представителем солидарно с представляемым им лицом вне зависимости от положений пункта 5 статьи 494 настоящего Кодекса.

11. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету үшін осы Кодекстің 103-бабында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемені орындауды қамтамасыз ету үшін көзделген жағдайларда және тәртіппен арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды бас қамтамасыз ету қолданылуы мүмкін.
140-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың және пайыздардың есептелген, есепке жатқызылған, төленген сомаларын есепке алу
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың және пайыздардың есептелген, есепке жатқызылған, төленген сомаларын есепке алуды кеден органы осы Кодекстің 106-бабына сәйкес төлеушінің дербес шотын жүргізу жолымен жүзеге асырады.
141-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын, арнайы, демпингке қарсы, өтемк баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақша қаражатын (ақшаны) есепке жатқызу (қайтару)
1. Алдын ала арнайы, алдын ала демпингке қарсы, алдын ала өтем баждарының сомаларын, сондай-ақ алдын ала баждардың тиісті түрлерін өндіріп алу үшін белгіленген тәртіппен төленген демпингке қарсы, өтемдік баждарының сомаларын есепке жатқызу (қайтару), осы Кодекстің 138-бабының 9-тармағына сәйкес оларды арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарына есепке жатқызуды қоспағанда, Одақ туралы шартпен айқындалған жағдайларда жүзеге асырылады.
Көрсетілген сомалар кеден органының ақшаны уақытша орналастыру шотына ұлттық валютада енгізіледі және (немесе) осы Кодекстің 98-бабына сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде аванстық төлемдер қолданылады.
2. Одақ туралы шартта белгіленген жағдайларда, алдын ала арнайы, алдын ала демпингке қарсы, алдын ала өтем баждарының сомалары, сондай-ақ алдын ала баждардың тиісті түрлерін өндіріп алу үшін белгіленген тәртіппен төленген демпингке қарсы, өтем баждарының сомалары Комиссияның арнайы қорғау, демпингке қарсы, өтемақы шарасын қолдану (тауардың құрамдас бөлігіне және (немесе) туындыларына ұзарту, қолдану) туралы тиісті шешімі күшіне енген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей төлеушінің өтінішінсіз бюджетке аударуға және (немесе) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарына есепке жатқызылуы тиіс.
3. Одақ туралы шартпен белгіленген жағдайларда, алдын ала арнайы, алдын ала демпингке қарсы, алдын ала өтем баждарының енгізілген сомалары, сондай-ақ алдын ала баждардың тиісті түрлерін өндіріп алу үшін белгіленген тәртіппен төленген демпингке қарсы, өтем баждарының сомалары, осы баптың 10-тармағының ережелерін ескере отырып, аталған өтініштің кеден органына келіп түскен күннен бастап мерзімі он жұмыс күнінен кешіктірмей төлеушінің өтініші бойынша есепке жатқызылуға және (немесе) қайтарылуға жатады.

11. Для обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин может применяться генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях и порядке, предусмотренных статьей 103 настоящего Кодекса для обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
Статья 140. Учет исчисленных, начисленных, уплаченных сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов
Учет исчисленных, начисленных, уплаченных сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней и процентов осуществляется таможенным органом путем ведения лицевого счета плательщика в соответствии со статьей 106 настоящего Кодекса.
Статья 141. Зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
1. Зачет (возврат) сумм предварительных специальных, предварительных антидемпинговых, предварительных компенсационных пошлин, а также антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченных в порядке, установленном для взимания соответствующих видов предварительных пошлин, за исключением их зачета в специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в соответствии с пунктом 9 статьи 138 настоящего Кодекса, осуществляется в случаях, определенных Договором о Союзе.
Указанные суммы вносятся в национальной валюте на счет временного размещения денег таможенного органа и (или) в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются авансовые платежи в соответствии со статьей 98 настоящего Кодекса.
2. В случаях, установленных Договором о Союзе, суммы внесенных предварительных специальных, предварительных антидемпинговых, предварительных компенсационных пошлин, а также суммы антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченных в порядке, установленном для взимания соответствующих видов предварительных пошлин, подлежат перечислению в бюджет и (или) зачету в специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в срок не позднее 30 рабочих дней с даты вступления в силу соответствующего решения Комиссии о применении (продлении, распространении на составные части и (или) производные товара) специальной защитной, антидемпинговой, компенсационной меры без заявления плательщика.
3. В случаях, установленных Договором о Союзе, суммы внесенных предварительных специальных, предварительных антидемпинговых, предварительных компенсационных пошлин, а также суммы антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченных в порядке, установленном для взимания соответствующих видов предварительных пошлин, подлежат зачету и (или) возврату по заявлению плательщика в срок не позднее десяти рабочих дней со дня поступления указанного заявления в таможенный орган с учетом положений пункта 7 настоящей статьи.

4. Арнайы қорғау, демпингке қарсы, өтем баждары шараларын қолдану (құрамдас бөлігіне және (немесе) өндірілген тауарларға ұзарту, қолдану) немесе арнайы қорғау, демпингке қарсы, өтем баждары шараларын енгізу, ұзарту үшін негіздің болмауы немесе осындай шараларды қолданбау туралы шешімді қабылдау туралы жүргізілген тергеудің нәтижелері бойынша ақпараттарды орналастыру тәртібі үшінші елдермен қарым-қатынас бойынша Қазақстан Республикасының арнайы қорғау, демпингке қарсы, өтем баждары шаралары туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Алдын ала арнайы, алдын ала демпингке қарсы, алдын ала өтем баждарының, сондай-ақ кеден органының ақшаны уақытша орналастыру шотынан алдын ала баждардың тиісті түрлерін алу үшін белгіленген тәртіппен төленген демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын қайтару және (немесе) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде пайдаланылатын аванстық төлемдер сомаларын есепке жатқызу және (немесе) қайтару туралы өтінішті төлеуші кеден органына Одақ туралы шартта белгіленген жағдайлар басталғаннан кейін, бірақ осы Кодекстің 143-бабында көрсетілген күннен бастап бес жылдан кешіктірмей, осы баптың 7-тармағының ережелерін ескере отырып табыс етеді.
6. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындау қамтамасыз ету ретінде енгізілген аванстық төлемдер сомаларын есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды, сондай-ақ кеден органының ақшаны уақытша орналастыру шотынан ақша қаражатының (ақшаның) сомасын аударуды және (немесе) қайтаруды кеден органы төлеушінің өтініші бойынша:
1) орындалуы арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақша қаражатымен (ақшамен) қамтамасыз етілген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет толық көлемде орындалса, тоқтатылса не туындамаса;
2) өсімпұлдар, пайыздар бюджетке төленген;
3) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақша қаражатының (ақшаның) орнына арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі жөніндегі міндеттерді орындауды басқа тәсілмен қамтамасыз ету ұсынылған;
4) осы Кодекстің 143-бабы 2-тармағының 3) тармақшасында белгіленген талап қою мерзімі басталмаған жағдайларда жүзеге асырылады.
7. Төлеушіде кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздарды төлеу жөніндегі белгіленген мерзімде орындамаған міндеттер (толықтай немесе ішінара) болған кезде, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, ақша қаражатын (ақша) қайтару осындай орындалмаған міндеттер мөлшерінде жүзеге асырылмайды.

4. Порядок размещения информации по результатам проведенного расследования о применении (продлении, распространении на составные части и (или) производные товара) специальной защитной, антидемпинговой, компенсационной меры или отсутствия оснований для введения, продления специальных защитных, антидемпинговых, компенсационных мер, или принятия решения о неприменении таких мер осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мерах по отношению к третьим странам.
5. Заявление о и (или) возврате сумм предварительных специальных, предварительных антидемпинговых, предварительных компенсационных пошлин, а также антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченных в порядке, установленном для взимания соответствующих видов предварительных пошлин со счета временного размещения денег таможенного органа и (или) о зачете и (или) возврате сумм авансовых платежей, используемых в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подается плательщиком в таможенный орган после наступления случаев, установленных Договором о Союзе, с учетом положений пункта 7 настоящей статьи, но не позднее пяти лет со дня, указанного в статье 143 настоящего Кодекса.
6. Зачет (возврат) авансовых платежей, внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также перечисление и (или) возврат сумм денежных средств (денег) со счета временного размещения денег таможенного органа осуществляется таможенным органом по заявлению плательщика в следующих случаях:
1) обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, исполнение которой обеспечено денежными средствами (деньгами), внесенными в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, исполнена в полном объеме, прекращена либо не возникла;
2) пени, проценты плачены в бюджет;
3) взамен денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин другим способом;
4) не наступил срок исковой давности, установленный подпунктом 3) пункта 2 статьи 143 настоящего Кодекса.
7. При наличии у плательщика не исполненной (полностью или частично) в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов возврат сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, в размере такой неисполненной обязанности не осуществляется.

Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомаларын есепке жатқызу, сондай-ақ осы Кодекстің 139-бабының 9-тармағының екінші абзацына сәйкес демпингке қарсы бажды төлеу шотына осындай соманы есепке жатқызуды қоспағанда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақша қаражаты (ақша) сомаларын есепке жатқызу, төлеушіде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының осындай сомаларын көрсетілген міндеттерді орындау шотына есепке жатқызуды қоспағанда, кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздарды төлеу бойынша белгіленген мерзімде орындамаған міндеттер (толықтай немесе ішінара) болған кезде жүргізілмейді.
8. Кеден органының ақшаны уақытша орналастырушотынан арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетін орындауды қамтамасыз ету сомасын қайтаруды аталған сома ақшаны шотына уақытша орналастырған кеден органы төлеушінің банктік шотына жүзеге асырады.
9. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетін орындауды қамтамасыз ету сомасын қайтарған кезде, ақшаны уақытша орналастыру шотынан ол бойынша сыйақы төленбейді, сомалар индекстелмейді, банк қызметтерін көрсету жөніндегі тарифтерді кеден органы аударылатын ақша есебінен төлейді.
10. Қамтамасыз ету сомасын қайтаруға төлеушінің уақытша орналастыру шотынан немесе алдағы кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу есебіне есептеуге өтініші болмаған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган көзделген тәртіппен, бір мезгілде мынадай шарттар сақталған жағдайда:
төлеушіде кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды белгіленген мерзімде төлеу жөніндегі орындамаған (толық немесе ішінара) міндеттемесінің, сондай-ақ кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі берешектері жоқ болған;
осы Кодекстің 143-бабында белгіленген талап қоюдың өту мерзімі аяқталған жағдайда кеден органы қамтамасыз ету сомасын бюджетке ақшаны уақытша сақтау шотынан аударады.
11. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген аванстық төлемдердің сомаларын есепке жатқызу, қайтару уәкілетті орган көздеген тәртіппен және мерзімдерде жүзеге асырылады.

Зачет сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также зачет сумм денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, за исключением зачета таких сумм в счет уплаты антидемпинговой пошлины в соответствии с абзацем вторым пункта 9 статьи 139 настоящего Кодекса, сумм денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, не производится при наличии у плательщика не исполненной (полностью или частично) в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, за исключением зачета сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в счет исполнения указанной обязанности.
8. Возврат суммы обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин со счета временного размещения денег таможенного органа, осуществляется на банковский счет плательщика таможенным органом, на счет временного размещения денег которого была внесена указанная сумма.
9. При возврате суммы обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин со счета временного размещения денег вознаграждение по нему не выплачивается, суммы не индексируются, тарифы по оказанию банковских услуг оплачиваются таможенным органом за счет переводимых средств.
10. В случае отсутствия заявления плательщика на возврат суммы обеспечения со счета временного размещения денег или перечисления такой суммы в счет уплаты предстоящих таможенных пошлин, налогов. специальных, антидемпинговых, компенсационных, пеней, процентов, таможенный орган перечисляет сумму обеспечения со счета временного размещения денег в бюджет в порядке, предусмотренном уполномоченным органом по исполнению бюджета, при одновременном соблюдении следующих условий:
отсутствие у плательщика не исполненной (полностью или частично) в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, а также задолженности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
окончания срока исковой давности, установленного статьей 143 настоящего Кодекса.
11. Зачет, возврат сумм авансовых платежей, внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, осуществляются порядке и сроки, предусмотренные уполномоченным органом.

12. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары ретінде төленген немесе өндіріліп алынған, нақты тауарларға қатысты және олардың мөлшері Одақ туралы Шартқа сәйкес төленуге тиіс арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерінен асатын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының нақты түрінде және сомалары ретінде идентификатталған ақша қаражаты (ақша) артық төленген немесе артық өндіріліп алынған арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары болып табылады.
13. Осы бапқа сәйкес мынадай жағдайларда:
1) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы баптың 2-тармағына сәйкес артық төленген немесе артық өндіріліп алынған арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждар болып табылса;
2) Одақ туралы шартқа сәйкес айқындалған шоттарға төленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар нақты тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың сомалары ретінде идентификатталмаған;
3) егер арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардын төлеу жөніндегі міндет осы тауарларға қатысты бұрын орындалған болса, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарлар тәркіленсе немесе мемлекеттің меншігіне айналдырылса;
4) егер кедендік декларациялауды не тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген кезде туындайтын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет бұрын орындалса, мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарларды шығарудан бас тартылса;
5) егер кедендік декларацияны тіркеген кезде туындайтын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет бұрын орындалған болса, осы Кодекстің 184-бабына сәйкес кедендік декларация кері қайтарылса және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 5-тармағына сәйкес тауарларды шығару күшін жойса;
6) осы Кодекстің 323-бабында көзделген жағдайларда;
7) осы Кодекстің 175-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік декларациялаудың ерекшеліктерін қолдануға байланысты осы Кодексте көзделген жағдайларда;
8) осы Кодексте және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда көзделген өзге де жағдайларда арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждар сомалары қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.
14. Артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждар сомаларын қайтаруды (есепке жатқызуды) белгіленген тәртіпте тауарларға арналған декларацияда мәлімделген есептелген арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждар туралы мәліметке өзгерістер (толықтырулар) не осы Кодекстің 83-бабының 4-тармағында көрсетілген кеден құжаттарындағы есептелген арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждар туралы мәліметтерге белгіленген тәртіппен түзетулер енгізу шарттарда, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу және (немесе) өндіріп алу жүргізілген осы Кодексте белгіленген артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждар сомаларын қайтару (есепке жатқызу) үшін өзге де шарттарды сақтаған кезде кеден органы жүзеге асырады.

12. Излишне уплаченными или излишне взысканными специальными, антидемпинговыми, компенсационными пошлинами являются уплаченные или взысканные в качестве специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин денежные средства (деньги), идентифицированные в качестве конкретных видов и сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении конкретных товаров и размер которых превышает размер специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подлежащих уплате в соответствии с Договором о Союзе.
13. Суммы специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежат зачету (возврату) в соответствии с настоящей статьей в следующих случаях:
1) специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины являются излишне уплаченными или излишне взысканными специальными, антидемпинговыми, компенсационными пошлинами в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи;
2) специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, уплаченные на счета, определенные в соответствии с Договором о Союзе, не идентифицированы в качестве сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении конкретных товаров;
3) товары конфискованы или обращены в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении этих товаров ранее была исполнена;
4) в выпуске товаров соответствии с заявленной таможенной процедурой отказано, если обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшая при регистрации таможенной декларации либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, ранее была исполнена;
5) таможенная декларация отозвана в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса, и (или) выпуск товаров аннулирован в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса, если ранее обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшая при регистрации таможенной декларации, ранее была исполнена;
6) в случае, предусмотренном статьей 323 настоящего Кодекса;
7) в случае, предусмотренном настоящим Кодексом в связи с применением особенностей таможенного декларирования, установленных в соответствии с пунктом 7 статьи 175 настоящего Кодекса;
8) в иных случаях, предусмотренных настоящим Кодексом и (или) международными договорами в рамках Евразийского экономического союза.
14. Зачет (возврат) сумм излишне уплаченных и (или) излишне взысканных специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин осуществляется таможенным органом при условии внесения в установленном порядке изменений (дополнений) в сведения об исчисленных специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлинах, заявленные в декларации на товары, либо корректировки в установленном порядке сведений об исчисленных специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлинах в таможенном документе, указанном в пункте 4 статьи 83 настоящего Кодекса, и при соблюдении иных условий для зачета (возврата) сумм излишне уплаченных и (или) излишне взысканных специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных настоящим Кодексом.

15. Арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждар сомаларын (есепке жатқызу) осы баптың 13-тармағының 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган бекіткен тәртіппен арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждар сомаларын қайтаруға (есепке жатқызуға) әкеп соқтыратын мән-жайлардың басталуын растаған кезде және осы Кодексте белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждар сомаларын қайтару (есепке жатқызу) үшін өзге де шарттарды сақтаған кезде жүзеге асырылады.
16. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомаларын есепке жатқызу (қайтару) Одақ туралы шарттың ережелерін ескере отырып, кедендік әкелу баждарын есепке жатқызу (қайтару) үшін көзделген тәртіппен және мерзімде жүзеге асырылады.
142-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын өндіріп алу
Осы Кодекстің 137-бабының 6-тармағында көрсетілген жағдайларда, кеден органы осы тарауға сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын өндіріп алу жөніндегі шараларды қабылдайды. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, салықтарды өндіріп алу кезінде осы Кодекстің 12-тарауында көзделген өндіріп алу жөніндегі шаралар қолданады.
143-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары бойынша талап қою мерзімі
1. Кеден органдарының талаптары бойынша немесе төлеушінің талаптары бойынша:
1) кеден органы төлеушінің есептеген кедендік баждарының, салықтардың, кедендік алымдардың сомасын, сондай-ақ өсімпұлдардың, пайыздардың сомасын қайта қарауға немесе төлеушіге есептеуге (қоса есептеуге) құқылы;
2) төлеуші Еуразиялық экономикалық одақтың ережелерін ескере отырып, кеден органдарынан арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың, аванстық төлемдердің, оның ішінде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау ретінде енгізілген аванстық төлемдердің сомасын есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды талап етуге құқылы;
3) төлеуші кеден органдарынан төленетін алдағы кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар есебінен кеден органының шотына уақытша орналастыруға енгізілген ақшасын қайтаруды және (немесе) бюджетке аударуды талап етуге құқылы;
4) төлеуші кеден органдарының талап етуі бойынша арнайы, демпингке қарсы салықтардың, кедендік алымдардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомасын төлеуге міндетті;
5) төлеуші Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына сәйкес кедендік декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы өтініш беруге құқылы болатын уақыт кезеңі талап қоюдың мерзімі болып табылады.

15. Зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 13 настоящей статьи, осуществляется при подтверждении таможенному органу в порядке, утвержденном уполномоченным органом, наступления обстоятельств, влекущих за собой зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, и при соблюдении иных условий для зачета (возврата) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных настоящим Кодексом.
16. Зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин осуществляется в порядке и сроки, предусмотренные для зачета (возврата) ввозных таможенных пошлин с учетом положений Договора о Союзе.
Статья 142. Взыскание специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
В случаях, указанных в пункте 6 статьи 137 настоящего Кодекса, таможенный орган принимает меры по взысканию специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. При взыскании специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются меры по взысканию, предусмотренные главой 12 настоящего Кодекса.
Статья 143. Срок исковой давности по специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам
1. Исковая давность по требованиям таможенных органов или по требованию плательщика является периодом времени, в течение которого:
1) таможенный орган вправе исчислить (начислить) плательщику или пересмотреть исчисленную плательщиком сумму специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также сумму начисленных пеней, процентов;
2) плательщик вправе потребовать от таможенных органов проведения зачета и (или) возврата сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов с учетом положений Договора о Евразийском экономическом союза, том числе авансовых платежей, внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
3) плательщик вправе потребовать от таможенных органов вернуть и (или) перечислить в бюджет в счет уплаты предстоящих таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, денежные средства (деньги), внесенные на счет временного размещения денег таможенного органа;
4) плательщик обязан по требованию таможенных органов уплатить суммы специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
5) плательщик вправе обратиться с заявлением о внесении изменений и дополнений в таможенную декларацию в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза.

2. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, кеден органдарының және төлеушілердің талаптары бойынша талап қою мерзімі үш жылды құрайды.
Мынадай санаттағы:
1) Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес салықтық мониторингке жататын;
2) жер қойнауын пайдалану саласына (отын-энергетика секторына) арналған келісімшартқа сәйкес қызметті жүзеге асыратын;
3) уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілген төлеушілер үшін кеден органдарының және төлеушілердің талаптары бойынша талап қою мерзімі бес жылды құрайды.
3. Кеден органдарының және төлеушілердің талаптары бойынша талап қою мерзімі:
1) осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларды кедендік декларациялау және шығару аяқталған күннен бастап;
2) арнайы демпингке қарсы өтем баждарын, салықтарды ақша қаражатымен (ақшалай) төлеуді орындау міндетін қамтамасыз ету, оның ішінде аванстық төлемдердің есебінен қамтамасыз ету кеден органында тіркелген күннен бастап есептеледі.
4. Кеден органы таңдап алынған кедендік рәсімге сәйкес кедендік бақылауда тұрған тауарлар бойынша тауарлардың кедендік бақылауда тұру мерзімі ішінде және үш жыл ішінде, егер осы баптың 2-тармақтарында өзге мерзім белгіленбесе, тауарлардың кедендік бақылауда тұрған кезеңі аяқталғаннан кейін төленуге тиіс арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомаларын есептеуге немесе қайта қарауға құқылы.
5. Осы баптың 1-тармағында белгіленген талаптар бойынша талап қою мерзімі өтіп кеткен жағдайда:
1) кедендік бақылау жүргізу кезеңінде, оның ішінде тауар шығарылғаннан кейін – талап қою мерзімі, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектерді өтеу кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша осындай кедендік бақылау жүргізу мерзіміне ұзартылады.
2) төлеуші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кедендік тексеру нәтижелеріне және (немесе) уәкілетті органның шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарған шешіміне, сондай-ақ кеден органының және (немесе) кеден органы лауазымды адамының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымданған жағдайда талап қою шағым қаралғанға және кеден органының кедендік бақылау нәтижелері бойынша шығарған шешімі орындалғанға дейінгі, ал сот тәртібінде шағымданған жағдайда сот талқылауы жүргізілген және сот актісі заңды күшіне енген мерзімге ұзартылады.
3-БӨЛІМ. КЕДЕНДІК ОПЕРАЦИЯЛАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫ ЖАСАЙТЫН ТҰЛҒАЛАР 14-тарау. Кедендік операциялар және оларды жасайтын тұлғалар туралы жалпы ережелер

2. Срок исковой давности по требованиям таможенных органов и плательщиков составляет три года, если иное не предусмотрено настоящей статьей.
Для следующих категорий плательщиков срок исковой давности по требованиям таможенных органов и плательщиков составляет пять лет:
1) подлежащих налоговому мониторингу в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан;
2) осуществляющих деятельность в сфере недропользования (топливно-энергетического сектора);
3) включенных в реестр уполномоченных экономических операторов.
3. Срок исковой давности по требованиям таможенных органов и плательщиков, исчисляется:
1) с даты завершения таможенного декларирования и выпуска товаров, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи;
2) с даты регистрации в таможенном органе обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин денежными средствами (деньгами), в том числе за счет авансовых платежей;
4. По товарам, находящимся под таможенным контролем в соответствии с выбранной таможенной процедурой, таможенный орган вправе исчислить или пересмотреть суммы специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, подлежащие уплате, в течение срока нахождения товаров под таможенным контролем и трех лет, если иной срок не установлен пунктом 2 настоящей статьи - после окончания срока нахождения товаров под таможенным контролем.
5. В случае истечения срока исковой давности по требованиям, установленным пунктом 1 настоящей статьи:
1) в период проведения таможенного контроля, в том числе после выпуска товаров – срок исковой давности продлевается на срок проведения такого таможенного контроля, исполнения решения таможенного органа, принятого по результатам проведения таможенного контроля до погашения задолженности по специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пени, процентов;
2) обжалования плательщиком в установленном законодательством Республики Казахстан порядке результатов таможенной проверки и (или) решения уполномоченного органа, вынесенного по результатам рассмотрения жалобы, а также решения, действия (бездействия) таможенного органа и (или) должностного лица таможенного органа – срок исковой продлевается на срок рассмотрения жалобы и исполнения решения таможенного органа, вынесенного по результатам, рассмотрения жалобы, а в случае обжалования в судебном порядке – на срок проведения судебного разбирательства и вступления в законную силу судебного акта.
РАЗДЕЛ 3. ТАМОЖЕННЫЕ ОПЕРАЦИИ И ЛИЦА, ИХ СОВЕРШАЮЩИЕ Глава 14. Общие положения о таможенных операциях и лицах, их совершающих

144-бап. Кедендік операцияларды жасау тәртібі
1. Кедендік, оның ішінде тауарларды кедендік тазартумен байланысты операциялар және оларды жасау тәртібі осы Кодексте, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында, ал Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында айқындалмаған бөлігінде не Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында көзделген жағдайларда - Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына сәйкес айқындалады.
Тауарларды кедендік тазарту деп Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларында белгіленген, тауарларды ішкі тұтынуға енгізу үшін, олардың экспорты үшін немесе тауарларға өзге кедендік рәсімді қолдану үшін қажетті кедендік операцияларды жасау түсініледі.
Кеден органдарының лауазымды тұлғаларының тауарларды кедендік тазартуды жасау тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
2. Кедендік операцияларды жасау тәртібі мен нұсқаулығы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар санаттарына, тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетін тауарларды, тұлғаларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көлік түріне, кедендік декларациялау ерекшеліктері мен тауарларды шығаруға, сондай-ақ тауарлар орналастырылатын кедендік рәсімдерге байланысты айқындалады.
Қазақстан Республикасының кеден заңнамасымен белгіленетін кедендік операцияларды жасау тәртібі мен нұсқаулығы кедендік-тарифтік реттеу шараларын толық не ішінара қолданбауға, тыйым салулар мен шектеулер, ішкі нарықты қорғау шараларына әкеп соқпауға тиіс.
3. Кедендік операциялар тауарлардың шығуына, тауарларды жөнелтуші еліне және межелі еліне қарамастан бірдей жасалады.
4. Кедендік операциялар жасаған кездегі кеден органдарының талаптары негізделген болуы және Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларының сақталуын қамтамасыз етуге қажет талаптармен шектелуі тиіс.
145-бап. Кеден органының кедендік операцияларды жасау орны мен уақыты
1. Кедендік операцияларды кеден органдары өздері орналасқан орындарда және жұмыс уақытында жасайды.
2. Осы Кодексте не уәкілетті орган көздеген жағдайларда, мүдделі тұлғаның дәлелді сұрау салуы бойынша жекелеген кедендік операцияларды кеден органдары кеден органының орналасқан орнынан тыс және (немесе) жұмыс уақытынан тыс жасауы мүмкін.
Осы тармақта көзделген жекелеген кедендік операциялардың тізбесін, оларды жасаудың тәртібін, сондай-ақ кедендік операцияларды жасау орнын уәкілетті орган бекітеді.

Статья 144. Порядок совершения таможенных операций
1. Таможенные операции, в том числе связанные с таможенной очисткой товаров, и порядок их совершения определяются настоящим Кодексом, таможенным законодательством Евразийского экономического союза, а в части, не определенной таможенным законодательством Евразийского экономического союза либо в случаях, предусмотренных таможенным законодательством Евразийского экономического союза, – в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
Под таможенной очисткой товаров понимается совершение таможенных операций, установленных таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, необходимых для введения товаров во внутреннее потребление, для их экспорта или для применения к товарам иной таможенной процедуры.
Порядок совершения таможенной очистки товаров должностными лицами таможенных органов определяется уполномоченным органом.
2. Порядок и инструкции совершения таможенных операций определяются в зависимости от категорий товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, лиц, перемещающих товары через таможенную границу Евразийского экономического союза, особенностей таможенного декларирования и выпуска товаров, а также таможенных процедур, под которые помещаются товары.
Порядок и инструкции совершения таможенных операций, устанавливаемые таможенным законодательством Республики Казахстан, не должны приводить к полному либо частичному неприменению мер таможенно-тарифного регулирования, запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка.
3. Таможенные операции совершаются одинаково независимо от происхождения товаров, страны отправления и страны назначения товаров.
4. Требования таможенных органов при совершении таможенных операций должны быть обоснованы и ограничены требованиями, необходимыми для обеспечения соблюдения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
Статья 145. Место и время совершения таможенными органами таможенных операций
1. Таможенные операции совершаются таможенными органами в местах их нахождения и во время их работы.
2. В случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, либо уполномоченным органом по мотивированному запросу заинтересованного лица отдельные таможенные операции могут совершаться таможенными органами вне места нахождения и (или) вне времени работы таможенных органов.
Перечень отдельных таможенных операций, предусмотренных настоящим пунктом, порядок их совершения, а также места совершения таможенных операций, утверждаются уполномоченным органом.

146-бап. Кедендік операцияларды жасау үшін қажетті құжаттар және (немесе) мәліметтер
1. Осы Кодексте айқындалған тұлғалар кеден органдарына осы Кодекске сәйкес кедендік операцияларды жасау үшін қажетті құжаттар мен (немесе) мәліметтерді беруге міндетті.
Кеден органдары осы Кодексте айқындалған тұлғалардан сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелген Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларының сақтауды қамтамасыз ету үшін қажетті, табыс етілуі осы Кодекске сәйкес көзделген құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ғана табыс етуді талап етуге құқылы.
2. Кедендік операциялар жасау үшін қажетті құжаттар және (немесе) мәліметтер оларды жасалған кезде, егер мұндай құжаттар туралы мәліметтер және (немесе) олардан алынатын мәліметтер және (немесе) кеден органдарына кедендік операцияларды жасауға қажетті өзге де мәліметтерді кеден органдарының ақпараттық жүйелерінен, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық жүйелерінен кеден органы мен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде алу мүмкін болса, кеден органына берілмеуі мүмкін. Мұндай жағдайда осы Кодексте айқындалған тұлғалар осы құжаттарды және (немесе) кедендік декларациядағы мәліметтер туралы мәліметтерді көрсетеді немесе оларды кеден органдарына осы Кодекске сәйкес өзге тәсілмен ұсынады.
Осы тармақтың ережелерін іске асыру мақсатында кеден органдарының кедендік операцияларды жасау үшін қажетті құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) осындай құжаттардан мәлімет алу мүмкіндігі және (немесе) кеден органдарына кедендік операциялар жасау үшін қажетті өзге де мәліметтерді кеден органдарының ақпараттық жүйелерінен, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық жүйелерінен ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде алу мүмкіндігі туралы ақпарат кеден органдарының ресми интернет-ресурстарына орналастыру жолымен және (немесе) ақпаратты таратудың өзге де тәсілімен жалпының назарына жеткізіледі.
3. Кедендік операцияларды жасау үшін қажетті құжаттар және (немесе) мәліметтер тізбесі, оларды табыс ету тәсілдері мен мерзімдері осы Кодекске сәйкес белгіленеді.
4. Кеден органдары кеден органдарының ақпараттық жүйелерінен және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық жүйелерінен ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде алуы мүмкін мәліметтер құрамы мен осындай мәліметтерді алу тәртібін Комиссия айқындайды, ал ақпараттық өзара іс-қимыл кеден органы мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) арасында жүзеге асырылатын жағдайларда – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленеді.

Статья 146. Документы и (или) сведения, необходимые для совершения таможенных операций
1. Лица, определенные настоящим Кодексом, обязаны представлять таможенным органам документы и (или) сведения, необходимые в соответствии с настоящим Кодексом для совершения таможенных операций.
Таможенные органы вправе требовать от лиц, определенных настоящим Кодексом, представления только тех документов и (или) сведений, которые необходимы для обеспечения соблюдения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы, и представление которых предусмотрено в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Документы и (или) сведения, необходимые для совершения таможенных операций, могут не представляться таможенному органу при их совершении, если сведения о таких документах, и (или) сведения из них, и (или) иные сведения, необходимые таможенным органам для совершения таможенных операций, могут быть получены таможенными органами из информационных систем таможенных органов, а также из информационных систем государственных органов (организаций) государств-членов Евразийского экономического союза в рамках информационного взаимодействия таможенных органов и государственных органов (организаций) государств-членов Евразийского экономического союза. В таком случае лица, определенные настоящим Кодексом, указывают сведения об этих документах и (или) сведениях в таможенной декларации или представляют их таможенным органам иным способом в соответствии с настоящим Кодексом.
В целях реализации положений настоящего пункта информация о возможности получения таможенными органами сведений о документах, необходимых для совершения таможенных операций, и (или) сведений из таких документов, и (или) иных сведений, необходимых таможенным органам для совершения таможенных операций, из информационных систем таможенных органов, а также из информационных систем государственных органов (организаций) государств-членов Евразийского экономического союза в рамках информационного взаимодействия доводится до общего сведения путем размещения на официальных интернет-ресурсах таможенных органов и (или) распространения информации иным способом.
3. Перечень документов и (или) сведений, необходимых для совершения таможенных операций, способ и сроки их представления устанавливаются в соответствии с настоящим Кодексом.
4. Состав сведений, которые могут быть получены таможенными органами из информационных систем таможенных органов и государственных органов (организаций) государств-членов Евразийского экономического союза в рамках информационного взаимодействия, и порядок получения таких сведений определяются Комиссией, а в случаях, когда информационное взаимодействие осуществляется между таможенным органом и государственными органами (организациями) Республики Казахстан, – устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5. Кеден органдары құжаттардағы қате басылу немесе кеден органының шешімдер қабылдауына әсер етпейтін, құжаттардағы мәліметтерді өзгертпейтін грамматикалық қателердің болу себебінен құжаттарды қабылдаудан бас тартуға құқығы жоқ.
6. Кедендік операцияларды жасау үшін қажетті құжаттар электрондық құжат түрінде немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ұсынылады. Көрсетілген құжаттардың, егер Одақ туралы шартта, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарда мұндай құжаттардың міндетті түрде түпнұсқаларын табыс ету белгіленбесе, көшірмелерін (оның ішінде электрондық құжаттардың қағаз көшірмелері) беруге рұқсат етіледі.
7. Кедендік операцияларды жасау үшін кеден органына қазақ тілінде, орыс тілінде немесе шетел тілдерінде жасалған құжаттар ұсынылуы мүмкін.
Кеден органы қазақ тілі немесе орыс тілі болып табылмайтын тілде жасалған құжаттардағы кедендік операцияларды жасау үшін қажетті мәліметтердің аудармасын талап етуге құқылы.
8. Осы Кодекске және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес кедендік операцияларды жасау үшін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттерде жасалған және қолданылатын кеден құжаттары қолданылуы мүмкін.
147-бап. Тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кедендік операцияларды жасаудың бірінші кезектегі тәртібі
1. Дүлей зілзалалар, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарын жою үшін қажетті тауарларға, бейбітшілікті қолдау бойынша акцияларды орындауға не оқу-жаттығу өткізу үшін қажетті әскери өнімдерге, тез бұзылатын тауарларға қатысты, сондай-ақ жануарлар, радиоактивті материалдар, жарылғыш заттарға қатысты, халықаралық пошта жөнелтілімдерінің, экспресс-жүктердің, халықаралық көрме іс-шараларында көрсетуге арналған тауарлардың, гуманитарлық және техникалық көмектің, бұқаралық ақпарат құралдарына арналған хабарламалар мен материалдардың, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарының қауіпсіз пайдаланылуына қажет қосалқы бөлшектердің, қозғалтқыштардың, шығыс материалдарының, жабдықтардың, құрал-саймандардың, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы, шетел валютасы, өзге валюталық құндылықтар, қымбат бағалы металдар, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және оның филиалдарының әкелетін алтыны және басқа осыған ұқсас тауарлардың кедендік операциялары бірінші кезектегі тәртіпте жасалады.
2. Комиссия кедендік операциялар бірінші кезектегі тәртіппен жасалатын өзге де тауарларды айқындауға құқылы.

5. Таможенные органы не вправе отказывать в принятии документов по причине наличия опечаток или грамматических ошибок, которые не изменяют содержащиеся в документах сведения, влияющие на принятие таможенным органом решений.
6. Документы, необходимые для совершения таможенных операций, представляются в виде электронных документов или документов на бумажном носителе. Допускается представление копий (в том числе бумажных копий электронных документов) указанных документов, если Договором о Союзе, таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) международными договорами Республики Казахстан не установлено обязательное представление оригиналов таких документов.
7. Для совершения таможенных операций таможенным органам могут представляться документы, составленные на казахском языке, русском языке или на иностранных языках.
Таможенный орган вправе потребовать перевод сведений, содержащихся в необходимых для совершения таможенных операций документах, составленных на языке, не являющимся казахским языком или русским языком.
8. В соответствии с настоящим Кодексом и международными договорами Республики Казахстан для совершения таможенных операций могут применяться таможенные документы, составленные и применяемые в государствах, не являющихся членами Евразийского экономического союза.
Статья 147. Первоочередной порядок совершения таможенных операций в отношении отдельных категорий товаров
1. В отношении товаров, необходимых для ликвидации последствий стихийных бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, продукции военного назначения, необходимой для выполнения акций по поддержанию мира либо для проведения учений, товаров, подвергающихся быстрой порче, а также в отношении животных, радиоактивных материалов, взрывчатых веществ, международных почтовых отправлений, экспресс-грузов, товаров, предназначенных для показа на международных выставочных мероприятиях, гуманитарной и технической помощи, сообщений и материалов для средств массовой информации, необходимых для ремонта и (или) поддержания безопасной эксплуатации транспортных средств международной перевозки запасных частей, двигателей, расходных материалов, оборудования, инструментов, национальной валюты Республики Казахстан, иностранной валюты, иных валютных ценностей, драгоценных металлов, в том числе золота, ввозимых Национальным Банком Республики Казахстан и его филиалами, и других подобных товаров таможенные операции совершаются в первоочередном порядке.
2. Комиссия вправе определять иные товары, в отношении которых таможенные операции совершаются в первоочередном порядке.

3. Осы бапты қолдану мақсаттары үшін тез бұзылатын тауарлар санатының тізбесін Комиссия айқындайды, ал оны Комиссия айқындағанға дейін – мүдделі уәкілетті органдармен келісім бойынша уәкілетті орган айқындайды.
148-бап. Кеден органдарының және тұлғалардың кедендік операцияларды жасауы
1. Кедендік операцияларды кеден органдары, декларанттар, тасымалдаушылар, тауарға қатысты өкілеттігі бар тұлғалар, өзге де мүдделі тұлғалар жасайды.
2. Кеден органдарының атынан кедендік операцияларды осындай кедендік операцияларды жасауға уәкілетті кеден органының лауазымды тұлғалары өзінің лауазымдық (қызметтік) міндеттеріне сәйкес жасайды.
3. Жекелеген кедендік операцияларды кеден органдары кеден органдарының ақпараттық жүйелері арқылы кеден органдарының лауазымдық тұлғасының қатысуынсыз жасай алады.
Кеден органдарының кедендік операцияларды кеден органдарының лауазымды тұлғаларының қатысуынсыз кеден органдарының ақпараттық жүйелері арқылы жасау тәртібін Комиссия айқындайды, ал оны Комиссия анықтағанға дейін – уәкілетті орган айқындайды.
4. Декларанттар, тасымалдаушылар, тауарға қатысты өкілеттігі бар тұлғалар, өзге де мүдделі тұлғалар кедендік операцияларды тікелей немесе осындай тұлғалармен еңбек қатынасында тұрған қызметкерлер арқылы жасайды.
Декларанттар, тасымалдаушылар, тауарға қатысты өкілеттігі бар тұлғалар, өзге де мүдделі тұлға атынан кедендік операцияларды кеден өкілі жасай алады, ал осы Кодексте көзделген жағдайларда – осы тұлғалардың тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге тұлға жасай алады.
149-бап. Декларант
1. Кедендік рәсімдермен орналастырылатын тауарлардың:
1) мыналар:
тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін, шетелдік тұлға мәміленің тарапы болып табылатын;
оның атынан және (немесе) тапсырмасы бойынша осы тармақшаның екінші абзацында көрсетілген мәмілені жасаған;
егер тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тараптардың бірі шетел тұлға болып табылатын мәміле шеңберінен тыс өткізілсе, тауарларды иеленуге, пайдалануға және (немесе) билік етуге құқығы бар;
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тұрған шетелдік тауарларға қатысты шетелдік тұлға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы жасаған мәміленің тарапы болып табылатын;
кедендік транзит кедендік рәсімін мәлімдеген кезде – экспедитор болып табылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы;
Тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін, Еуразиялық экономикалық одақтың бір мүше мемлекетінің тұлғалары арасында жасалған мәміленің тарапы болып табылатын;

3. Для целей применения настоящей статьи перечень категорий товаров, подвергающихся быстрой порче, определяется Комиссией, а до его определения Комиссией – уполномоченным органом по согласованию с заинтересованными уполномоченными органами.
Статья 148. Совершение таможенными органами и лицами таможенных операций
1. Таможенные операции совершаются таможенными органами, декларантами, перевозчиками, лицами, обладающими полномочиями в отношении товаров, иными заинтересованными лицами.
2. От имени таможенных органов таможенные операции совершаются должностными лицами таможенных органов, уполномоченными на совершение таких таможенных операций в соответствии со своими должностными (функциональными) обязанностями.
3. Отдельные таможенные операции могут совершаться таможенными органами посредством информационной системы таможенных органов без участия должностных лиц таможенных органов.
Порядок совершения таможенными органами таможенных операций посредством информационной системы таможенных органов без участия должностных лиц таможенных органов определяется Комиссией, а до его определения Комиссией – уполномоченным органом.
4. Декларанты, перевозчики, лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, иные заинтересованные лица совершают таможенные операции непосредственно или через работников, состоящих в трудовых отношениях с такими лицами.
От имени декларанта, перевозчика, лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, иного заинтересованного лица таможенные операции могут совершаться таможенным представителем, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, – иным лицом, действующим по поручению этих лиц.
Статья 149. Декларант
1. Декларантами товаров, помещаемых под таможенные процедуры, могут выступать:
1) лицо государства-члена Евразийского экономического союза:
являющееся стороной сделки с иностранным лицом, на основании которой товары перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза;
от имени и (или) по поручению которого заключена сделка, указанная в абзаце втором настоящего подпункта;
имеющее право владения, пользования и (или) распоряжения товарами, – если товары перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза не в рамках сделки, одной из сторон которой является иностранное лицо;
являющееся стороной сделки, заключенной с иностранным лицом или с лицом государства-члена Евразийского экономического союза в отношении иностранных товаров, находящихся на таможенной территории Евразийского экономического союза;
являющееся экспедитором – при заявлении таможенной процедуры таможенного транзита;
являющееся стороной сделки, заключенной между лицами одного государства-члена Евразийского экономического союза, на основании которой товары вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза;

2) мыналар:
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет аумағында белгіленген тәртіпте құрылған және (немесе) тіркелген өкілеттігі бар ұйым болып табылатын – осындай өкілдіктің немесе филиалдың жеке қажеттілігі үшін өткізілетін тауарларға ғана қатысты кедендік рәсімді мәлімдеген кезде;
егер тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы шетелдік тұлға мен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы арасындағы мәміле шеңберінен тыс өткізілсе, тауарлардың меншік иесі болып табылатын;
кедендік қойма кедендік рәсімін, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімін, кері экспорт кедендік рәсімін, арнайы кедендік рәсімді мәлімдеген кезде – егер тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы шетелдік тұлға мен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы арасындағы мәміле шеңберінен тыс өткізілсе, тауарларды иеленуге және пайдалануға құқығы бар шетелдік тұлға;
3) дипломатиялық өкілдік, консулдық мекемелер, халықаралық ұйымдар жанындағы мемлекеттер өкілдігі, халықаралық ұйымдар немесе олардың өкілдіктері, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан өзге де ұйымдар немесе олардың өкілдіктері;
4) кедендік транзиттің кедендік рәсімін мәлімдеген кезде – тасымалдаушы, оның ішінде кедендік тасымалдаушы;
5) кедендік қойма кедендік рәсімін, кері экспорт кедендік рәсімін, экспорт кедендік рәсімін мәлімдеген кезде – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің үшінші тараппен халықаралық шартқа сәйкес осындай халықаралық шартта көзделген, осындай тұлғаға Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тұрған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге құқық беретін құжатты алған шетелдік тұлға;
6) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық төлеуші ретінде Қазақстан Республикасында тіркелген филиалы бар, шетелдік тұлға декларанты болып әрекет ете алады.
2. Комиссия осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген шетелдік тұлға тауарлардың декларанты бола алмайтын жағдайларды айқындауға құқылы.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалар қосымша шарттарды сақтаған кезде, жекелеген кедендік рәсіммен орналастырылатын тауарлардың декларанты бола алады, сондай-ақ өзге тұлғалар және көрсетілген тауарлардың декларанты бола алатын мұндай тұлғалар сақтайтын шарттар осы Кодексте айқындалады. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалар қосымша шарттарды сақтаған кезде, арнайы кедендік рәсімге орналастырылатын тауарлардың декларанты бола алады, сондай-ақ өзге тұлғалар және көрсетілген тауарлардың декларанты бола алатын мұндай тұлғалар сақтайтын шарттарды Комиссия және Комиссия көздеген жағдайларда Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.

2) иностранное лицо:
являющееся организацией, имеющей представительство, созданного и (или) зарегистрированного на территории государства-члена Евразийского экономического союза в установленном порядке, – при заявлении таможенных процедур только в отношении товаров, перемещаемых для собственных нужд такого представительства или филиала;
являющееся собственником товаров, если товары перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза не в рамках сделки между иностранным лицом и лицом государства-члена Евразийского экономического союза;
имеющее право владения и пользования товарами, если товары перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза не в рамках сделки между иностранным лицом и лицом государства-члена Евразийского экономического союза, – при заявлении таможенной процедуры таможенного склада, таможенной процедуры временного ввоза (допуска), таможенной процедуры реэкспорта, специальной таможенной процедуры;
3) дипломатические представительства, консульские учреждения, представительства государств при международных организациях, международные организации или их представительства, иные организации или их представительства, расположенные на таможенной территории Евразийского экономического союза а;
4) перевозчик, в том числе таможенный перевозчик, – при заявлении таможенной процедуры таможенного транзита;
5) иностранное лицо, получившее в соответствии с международным договором государства-члена Евразийского экономического союза с третьей стороной документ, предусмотренный таким международным договором, предоставляющий такому лицу право на вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, находящихся на таможенной территории Евразийского экономического союза, – при заявлении таможенной процедуры таможенного склада, таможенной процедуры реэкспорта, таможенной процедуры экспорта;
6) иностранное лицо, имеющее филиал, зарегистрированный в Республике Казахстан в качестве налогоплательщика в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. Комиссия вправе определять случаи, когда иностранное лицо, указанное в абзаце третьем подпункта 2) пункта 1 настоящей статьи, не может выступать декларантом товаров.
3. Дополнительные условия, при соблюдении которых лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, могут выступать декларантами товаров, помещаемых под отдельные таможенные процедуры, а также иные лица и условия, при соблюдении которых такие лица могут выступать декларантами указанных товаров, определяются настоящим Кодексом. Дополнительные условия, при соблюдении которых лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, могут выступать декларантами товаров, помещаемых под специальную таможенную процедуру, а также иные лица и условия, при соблюдении которых такие лица могут выступать декларантами указанных товаров, определяются Комиссией и Правительством Республики Казахстан, в случаях, предусмотренных Комиссией.

4. Осы Кодекстің 343-бабының 6, 7 және 8-тармақтарында, 361-бабының 2-тармағында, 364-бабының 8-тармағында көзделген тұлғалар осы Кодекске сәйкес кедендік декларациялауға және (немесе) кедендік рәсімдерге орналастырылмай шығаруға жататын тауарлардың декларанттары бола алады.
150-бап. Декларанттың құқығы, міндеттері және жауапкершілігі
1. Декларант:
1) кедендік бақылаудағы тауарларды қарауға, өлшеуге және олармен жүк операцияларын орындауға;
2) кедендік бақылаудағы тауарлардың сынамасын және (немесе) үлгілерін, осы Кодекстің 37-бабына сәйкес берілген кеден органының рұқсатымен іріктеуге;
3) кеден органдарының лауазымды тұлғаларының кедендік қарап тексеру мен кедендік жете тексеру формасында кедендік бақылау жүргізген кезде және осы тұлғалардың тауарлардың сынамасын және (немесе) үлгілерін іріктеу кезінде қатысуға;
4) өздері декларациялайтын тауарлардың кеден органдарында бар сынамаларын және (немесе) үлгілерін зерттеу нәтижелерімен танысуға;
5) кеден органдарының немесе олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдануға;
6) өздері декларациялайтын тауарлар туралы мәліметтерді нақтылау үшін сарапшыларды тартуға;
7) осы Кодексте көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
2. Декларант:
1) тауарларды кедендік декларациялауды жүргізуге;
2) кеден органына, осы Кодексте көзделген жағдайларда кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды беруге;
3) декларациялайтын тауарларды осы Кодексте көзделген жағдайларда не кеден органының талабы бойынша көрсетуге;
4) кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеуге және (немесе) осы Кодекске сәйкес оларды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуге;
5) тауарларды пайдалану шарттарын кедендік рәсімге сәйкес сақтауға немесе осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімге орналастыруға жатпайтын тауарлардың жекелеген санаттарын пайдалану үшін белгіленген шарттарды сақтауға;
6) осы Кодексте көзделген өзге де талаптарды орындауға міндетті.
3. Декларант Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы баптың 2-тармағында көзделген міндеттерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны, кедендік декларацияда дәйексіз мәліметтерді мәлімдегені, сондай-ақ кеден өкіліне жарамсыз құжаттарды, оның ішінде қолдан жасалған және (немесе) көрінеу дәйексіз (жалған) мәліметтері бар құжаттарды бергені үшін жауапты болады.
Декларант Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде көзделген мынадай жағдайларда:

4. Декларантами товаров, подлежащих в соответствии с настоящим Кодексом таможенному декларированию и (или) выпуску без помещения под таможенные процедуры, могут выступать лица, предусмотренные пунктами 6, 7 и 8 статьи 343, пунктом 2 статьи 361, пунктом 8 статьи 364 настоящего Кодекса.
Статья 150. Права, обязанности и ответственность декларанта
1. Декларант вправе:
1) осматривать, измерять товары, находящиеся под таможенным контролем, и выполнять с ними грузовые операции;
2) отбирать пробы и (или) образцы товаров, находящихся под таможенным контролем, с разрешения таможенного органа, выданного в соответствии со статьей 37 настоящего Кодекса;
3) присутствовать при проведении таможенного контроля в форме таможенного осмотра и таможенного досмотра должностными лицами таможенных органов и при отборе этими лицами проб и (или) образцов товаров;
4) знакомиться с имеющимися в таможенных органах результатами исследований проб и (или) образцов декларируемых им товаров;
5) обжаловать решения, действия (бездействие) таможенных органов или их должностных лиц;
6) привлекать экспертов для уточнения сведений о декларируемых им товарах;
7) пользоваться иными правами, предусмотренными настоящим Кодексом.
2. Декларант обязан:
1) произвести таможенное декларирование товаров;
2) представить таможенному органу в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, документы, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации;
3) предъявить декларируемые товары в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, либо по требованию таможенного органа;
4) уплатить таможенные платежи, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) обеспечить исполнение обязанности по их уплате в соответствии с настоящим Кодексом;
5) соблюдать условия использования товаров в соответствии с таможенной процедурой или условия, установленные для использования отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с настоящим Кодексом помещению под таможенные процедуры;
6) выполнять иные требования, предусмотренные настоящим Кодексом.
3. Декларант несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязанностей, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, за заявление в таможенной декларации недостоверных сведений, а также за представление таможенному представителю недействительных документов, в том числе поддельных, и (или) содержащих заведомо недостоверные (ложные) сведения, за исключением случаев, предусмотренных частью второй настоящего пункта.
Декларант не привлекается к ответственности, предусмотренной Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях, в следующих случаях при:

1) егер кеден органы кедендік бақылау нысанын және тәуекелдерді басқару жүйесінің ұсынымына сәйкес кедендік бақылауды жүргізуді қамтамасыз ету шараларын қолданудың қажеттілігі туралы хабардар етпеген жағдайда тауарларды шығарғанға дейін бұзушылықтарды дербес анықтаған және жойған;
2) кеден органының лауазымды тұлғасы тауарларды дәйексіз сыныптау фактін белгілеген жағдайда оларды шығарғаннан кейін тауарларды сыныптау бойынша шешімді қайта қарау кезінде тауарлар кодын өзгерткен;
3) алдын ала шешімді берген кеден органының лауазымды тұлғасы тауарларды дәйексіз сыныптау фактін белгілеген жағдайда тауарларды шығарғанға дейін де, сондай-ақ кейін де алдын ала шешімде көрсетілген тауарлар кодын өзгерткен;
4) камералдық кедендік тексерудің нәтижесі немесе көшпелі кедендік тексерудің нәтижесі туралы хабарлама бойынша бұзушылықты жою туралы хабарламаны тексерілуші тұлғаға берген күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде бұзушылықты дербес жойған;
5) егер мұндай бұзушылық кеденді төлемдерді және салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мөлшеріне ықпал етсе және (немесе) тіркелген тауарларға арналған декларацияда көрсетілген тауарларға қарағанда өзге тауарлар туралы мәліметтерді мәлімдеуге әкеп соқтырса, тауарлар шығарылғаннан кейін бір жыл ішінде көшпелі кедендік тексеруді жүргізуді бастағанға дейін бұзушылықты дербес анықтаған және ерікті түрде жойыған;
6) егер енгізілетін өзгерту кедендік төлемдерді және салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мөлшеріне, тыйым салулар мен шектеулерді сақтауға ықпал етсе, осындай өзгерту тіркелген тауарларға арналған декларацияда көрсетілген тауарларға қарағанда өзге тауарлар туралы мәліметтерді мәлімдеуге әкеп соқтырмаса, бұзушылық туралы талапты қойғанға дейін, шығарғаннан кейін тауарларға арналған декларацияға өзгерістер енгізу арқылы бұзушылықты дербес жойған;
7) бес жүз айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде бюджетке төлеуге жататын, кедендік төлемдерді, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының төленуге тиіс сомасын толықтырып есептеуге әкеп соқтырған бұзушылықты тауралар шығарылғанға дейін кеден органы анықтаған кезде, осындай бұзушылықты кеден органы анықтаған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей декларант төленуге тиіс кедендік төлемдерді, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын толық көлемде төлеген кезде жауапкершілікке тартылмайды.
4. Осы Кодекстің 149-бабының 2) тармақшасының екінші абзацында және 6) тармақшасында көзделген тұлға осы баптың 2-тармағында көзделген міндеттерді орындамағаны немесе тиістінше орындамағаны үшін, сондай-ақ кедендік декларацияда дәйексіз мәліметтерді мәлімдегені, сондай-ақ кеден өкіліне жарамсыз құжаттарды, оның ішінде қолдан жасалған және (немесе) көрінеу дәйексіз (жалған) мәліметтері бар құжаттарды бергені үшін заңды тұлға ретінде Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.

1) самостоятельном выявлении и устранении нарушений до выпуска товаров при условии, если таможенный орган не уведомил о необходимости применения форм таможенного контроля и мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля в соответствии с рекомендациями системы управления рисками;
2) изменении кода товаров при пересмотре решений по классификации товаров после их выпуска в случае, когда установлен факт неверной классификации товаров должностным лицом таможенного органа;
3) изменении кода товаров, указанных в предварительных решениях, как до, так и после выпуска товаров в случае, когда установлен факт неверной классификации товаров должностным лицом таможенного органа, выдавшим предварительное решение;
4) самостоятельном устранении нарушений в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем вручения проверяемому лицу уведомления об устранении нарушений по результатам камеральной таможенной проверки или уведомления о результатах выездной таможенной проверки;
5) самостоятельном выявлении и добровольном устранении нарушений, если нарушения влияют на размер подлежащих к уплате таможенных платежей и налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, за исключением случаев, когда вносимые изменения влекут за собой заявление сведений об иных товарах, чем товары, которые были указаны в зарегистрированной декларации на товары в течение одного года после выпуска товаров до начала проведения выездной таможенной проверки;
6) самостоятельном устранении нарушений путем внесения изменений в декларацию на товары после выпуска, если вносимые изменения не влияют на размер подлежащих к уплате таможенных платежей и налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соблюдение запретов и ограничений, и не влекут за собой заявление сведений об иных товарах, чем товары, которые были указаны в зарегистрированной декларации на товары, до выставления требования о нарушении;
7) выявлении таможенным органом до выпуска товаров нарушений, которые привели к доначислению сумм причитающихся к уплате таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подлежащих уплате в бюджет, в размере, не превышающем пятисот месячных расчетных показателей, при условии уплаты декларантом в полном объеме причитающихся таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не позднее одного рабочего дня следующего за днем выявления таможенным органом таких нарушений.
4. Лица, предусмотренные абзацем вторым подпункта 2) и подпунктом 6) статьи 149 настоящего Кодекса за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязанностей, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, а также за заявление в таможенной декларации недостоверных сведений, а также за представление таможенному представителю недействительных документов, в том числе поддельных, и (или) содержащих заведомо недостоверные (ложные) сведения, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, как юридические лица.

151-бап. Кедендік операцияларды жасаған кезінде мүдделі тұлғалардың қатысуы
1. Мүдделі тұлғалар кедендік операцияларды жасау кезінде қатысуға құқылы.
2. Кеден органының талап етуі бойынша мүдделі тұлғалар кедендік операцияларды жасау кезінде кеден органдарына оларды жасауға жәрдем көрсету мақсатында қатысуға міндетті.
152-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілген тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілген не шығарылуын кеден органдары осы Кодекске сәйкес жүргізбеген, кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың төленбеуіне немесе тыйым салулар мен шектеулерді, ішкі нарықты қорғау шараларының сақталмауына әкеп соқтырған тауарларға қатысты кеден органдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында осы тауарларды алған тұлғаларды анықтағанда, осы тұлғалардың қалауы бойынша кедендік декларациялау жүзеге асырылуы мүмкін не осындай тауарларға қатысты уәкілетті орган бекіткен тәртіппен өзге де кедендік операциялар жасалуы және кедендік төлемдер, салықтар төленуі мүмкін.
15-тарау. Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуі және олардың келуімен байланысты кедендік операциялар
153-бап. Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуі
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өткеннен кейін тауарларды тасымалдаушы немесе жеке пайдалануға арналған тауарларды келу орнына немесе осы Кодекстің 30-бабының 3-тармағында көрсетілген өзге де жерлерге алып өтуші тұлғалар жеткізуі тиіс. Бұл ретте тауарлардың қаптамасының бұзылуына, сондай-ақ салынған пломбалар, мөрлер және өзге де идентификаттау құралдарын өзгертуге, алып тастауға, жоюға немесе зақымдануға жол берілмейді.
2. Егер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өткеннен кейін тауарларды келу орнына немесе осы Кодекстің 30-бабының 3-тармағында көрсетілген өзге де жерлерге жеткізу доғарылса, сондай-ақ егер су немесе әуе кемесі авария, еңсерілмейтін күш әсері не тауарларды жеткізуге, белгіленген орындарға тоқтауды немесе қонуды жүзеге асыруға кедергі келтіретін өзге де мән-жайлар салдарынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына мәжбүрлі тоқтаса немесе қонса, тасымалдаушы немесе жеке пайдалануға арналған тауарларды алып өтуші тұлғалар тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету үшін барлық шараларды қолдануға, жақын кеден органына осы мән-жайлар туралы және тауарлардың тұрған жері туралы дереу хабарлауға, сондай-ақ көлік құралдары бұзылған кезде тауарды апаруға немесе оларды жақын кеден органына не кеден органы көрсеткен өзге орынға тасуды (тасымалдауды) қамтамасыз етуге міндетті.
Осы тармақтың талаптарын сақтауға байланысты тасымалдаушыда немесе өзге де тұлғаларда болған шығыстарды кеден органдары өтемейді.

Статья 151. Присутствие заинтересованных лиц при совершении таможенных операций
1. Заинтересованные лица вправе присутствовать при совершении таможенных операций.
2. По требованию таможенного органа заинтересованные лица обязаны присутствовать при совершении таможенных операций в целях оказания содействия таможенным органам в их совершении.
Статья 152. Совершение таможенных операций в отношении товаров, которые незаконно перемещены через таможенную границу Евразийского экономического союза
В отношении товаров, которые незаконно перемещены через таможенную границу Евразийского экономического союза либо выпуск которых не произведен таможенными органами в соответствии с настоящим Кодексом, что повлекло за собой неуплату таможенных пошлин, налогов или несоблюдение запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка, и которые обнаружены таможенными органами у лиц, которые приобрели эти товары на таможенной территории Евразийского экономического союза по желанию таких лиц может быть осуществлено таможенное декларирование либо в отношении таких товаров могут быть совершены иные таможенные операции и уплата таможенных платежей, налогов в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Глава 15. Прибытие товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза и таможенные операции, связанные с таким прибытием
Статья 153. Прибытие товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза
1. После пересечения таможенной границы Евразийского экономического союза товары должны быть доставлены перевозчиком или лицом, перемещающим товары для личного пользования, в место прибытия или иные места, указанные в пункте 3 статьи 30 настоящего Кодекса. При этом не допускаются нарушение упаковки товаров, а также изменение, удаление, уничтожение, повреждение или замена наложенных пломб, печатей и иных средств идентификации.
2. В случае, если после пересечения таможенной границы Евразийского экономического союза доставка товаров в место прибытия или иные места, указанные в пункте 3 статьи 30 настоящего Кодекса, прерывается, а также если водное или воздушное судно делает вынужденную остановку или посадку на таможенной территории Евразийского экономического союза вследствие аварии, действия непреодолимой силы либо иных обстоятельств, препятствующих доставке товаров, осуществлению остановки или посадки в установленных местах, перевозчик или лицо, перемещающее товары для личного пользования, обязаны принять все меры для обеспечения сохранности товаров, незамедлительно сообщить в ближайший таможенный орган об этих обстоятельствах и о месте нахождения товаров, а также при повреждении транспортного средства перевезти товары или обеспечить их перевозку (транспортировку) в ближайший таможенный орган либо в иное место, указанное таможенным органом.
Расходы, возникшие у перевозчика или иных лиц в связи с соблюдением требований настоящего пункта, таможенными органами не возмещаются.

3. Тауарларды келу орнына немесе осы Кодекстің 30-бабының 3-тармағында көрсетілген өзге де жерлерге жеткізгеннен кейін, су кемелерімен тасымалдайтын тауарларды қоспағанда, тауарлар кедендік бақылау аймағында болуға тиіс.
4. Осы Кодекстің 154, 155, 156 және 157-баптарының ережелері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке тұлғалар әкелген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты қолданылмайды.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке тұлғалар әкелген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты олар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келгеннен кейін кедендік операциялар осы Кодекстің 39-тарауына сәйкес жасалады.
5. Осы тараудың ережелері:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан портқа кірмей немесе әуежайға қонбай, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағын кесіп өтетін су және әуе кемелерімен тасымалданатын тауарларға;
2) Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары және осы Кодекстің 389-бабының 4-тармағында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне Еуразиялық экономикалық одаққа мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекет аумағына қонбай теңізбен не су кемесінің Еуразиялық экономикалық одаққа мүшесі болып табылмайтын мемлекет портына кірмей, су және әуе кемелерімен тасымалданатын шетел тауарларына;
3) құбыржол көлігімен немесе электр тарату желілері арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты қолданылмайды.
154-бап. Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуіне байланысты кедендік операциялар және оларды жасаудың тәртібі
1. Тасымалдаушы кеден органын тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне қарай осы Кодекстің 155-бабында көзделген құжаттар мен мәліметтерді табыс ету арқылы не электрондық құжат түріндегі ұсынылған алдын ала ақпараттың тіркелген нөмірі туралы мәлімет бар құжатты табыс ету арқылы мынадай мерзімдерде:
1) автомобиль көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты – тауарлардың келу орнына жеткізілген кезінен бастап бір сағат ішінде, ал тауарлар келу орнына кеден органының жұмыс уақытынан тыс уақытта жеткізілген жағдайда – кеден органының жұмыс уақытының басталған кезінен бастап бір сағат ішінде;

3. После доставки товаров в место прибытия или иные места, указанные в пункте 3 статьи 30 настоящего Кодекса, товары должны находиться в зоне таможенного контроля, за исключением товаров, перевозимых водными судами.
4. Положения статей 154, 155, 156 и 157 настоящего Кодекса не применяются в отношении ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза физическими лицами товаров для личного пользования.
В отношении ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза физическими лицами товаров для личного пользования после их прибытия на таможенную территорию Евразийского экономического союза таможенные операции совершаются в соответствии с главой 39 настоящего Кодекса.
5. Положения настоящей главы не применяются в отношении:
1) товаров, перевозимых водными и воздушными судами, пересекающими таможенную территорию Евразийского экономического союза без захода в порт или посадки в аэропорту, которые расположены на таможенной территории Евразийского экономического союза;
2) товаров Евразийского экономического союза и указанных в пункте 4 статьи 389 настоящего Кодекса иностранных товаров, перевозимых водными и воздушными судами с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем без совершения посадки на территории государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, либо захода водного судна в порт государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза;
3) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи.
Статья 154. Таможенные операции, связанные с прибытием товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, и порядок их совершения
1. Перевозчик обязан уведомить таможенный орган о прибытии товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза путем представления документов и сведений, предусмотренных статьей 155 настоящего Кодекса, в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, либо путем представления документа, содержащего сведения о номере регистрации предварительной информации, представленной в виде электронного документа, в следующие сроки:
1) в отношении товаров, перевозимых автомобильным транспортом, – в течение одного часа с момента доставки товаров в место прибытия, а в случае доставки товаров в место прибытия вне времени работы таможенного органа – в течение одного часа с момента наступления времени начала работы таможенного органа;

2) су, әуе немесе теміржол көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты – халықаралық тасымалдауды жүзеге асырған кездегі порттың, әуежайдың немесе теміржол стансасының технологиялық процесімен (кестесімен) белгіленген уақыт ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуі тауарлардың туралы хабардар етуге міндетті.
2. Тасымалдаушының атынан осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді кеден өкілі не тасымалдаушының тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге тұлғалар ұсынуы мүмкін.
3. Қазақ тілі немесе орыс тілі болып табылмайтын тілде жасалған құжаттар ұсынылған кезде осындай құжаттардағы бар мәліметтерді аударуды тасымалдаушы немесе өзге мүдделі тұлға қамтамасыз етеді.
4. Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуі туралы хабардар ету күні мен уақыты уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органында тіркеледі.
5. Осы Кодекстің 149-бабында көрсетілген тасымалдаушы немесе өзге тұлға тауарлардың келуі туралы хабардар етілген кезден бастап кеден органының жұмыс уақытының үш сағаты ішінде:
1) тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға;
2) осы баптың 6-тармағанда белгіленген тәртіппен тауарларды келген орындарынан уақытша сақтау орнына дейін тасуға (тасымалдауға);
3) тауарларды кедендік декларациялауға;
4) порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағында тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсіміне орналастыруға;
5) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шығаруға байланысты кедендік операциялардың біреуін жасауға міндетті.
6. Егер осындай қолдану қажеттілігі тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде айқындалған жағдайларды қоспағанда, егер бір елді мекеннің келу орны бар әкімшілік-аумақтық шекарасы шегінде орналасқан уақытша сақтау орнына тауарларды орналастыру жоспарланса, осы баптың 4-тармағының 2) тармақшасында белгіленген жағдайларда тауарларды тасу (тасымалдау) кедендік транзит кедендік рәсімін қолданбастан жүзеге асырылады.
7. Осы баптың 5-тармағының ережелері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген тауарларға:
1) осы Кодекстің 32-бабының 1-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан дереу шығарылуы тиісті тауарларға;
2) су немесе әуе кемелерінде тұрған және осы кемелерден Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына түсірілуге жатпайтын тауарларға;
3) бір әуе кемесінен басқа әуе кемесіне ауыстырылып, тиелетін және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шығарылуға жататын тауарларға;

2) в отношении товаров, перевозимых водным, воздушным или железнодорожным транспортом, – в течение времени, установленного технологическим процессом (графиком) порта, аэропорта или железнодорожной станции при осуществлении международной перевозки.
2. От имени перевозчика документы и сведения, указанные в пункте 1 настоящей статьи, могут быть представлены таможенным представителем либо иными лицами, действующими по поручению перевозчика.
3. При представлении документов, составленных на языке, не являющемся казахским языком или русским языком, перевод сведений, содержащихся в таких документах, обеспечивается перевозчиком или иным заинтересованным лицом.
4. Дата и время уведомления о прибытии товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза фиксируются таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
5. Перевозчик или иные лица, указанные в статье 149 настоящего Кодекса, в течение трех часов рабочего времени таможенного органа с момента уведомления о прибытии товаров, обязаны совершить одну из таможенных операций, связанных с:
1) помещением товаров на временное хранение;
2) перевозкой (транспортировкой) товаров из мест прибытия до места временного хранения в порядке установленном пунктом 6 настоящей статьи.
3) таможенным декларированием товаров;
4) помещением товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ;
5) вывозом товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза.
6. Перевозка (транспортировка) товаров в случае, установленном в подпункте 2) пункта 5 настоящей статьи осуществляется без применения таможенной процедуры таможенного транзита, если товары планируются к помещению в место временного хранения, расположенное в пределах административно-территориальной границы одного населенного пункта с местом прибытия, за исключением случаев, если необходимость такого применения определена на основе системы управления рисками.
7. Положения пункта 5 настоящей статьи не применяются в отношении прибывших на таможенную территорию Евразийского экономического союза:
1) товаров, которые в соответствии с пунктом 1 статьи 32 настоящего Кодекса должны быть незамедлительно вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза;
2) товаров, находящихся на водных или воздушных судах и не подлежащих выгрузке на таможенной территории Евразийского экономического союза с этих судов;
3) товаров, перегружаемых с одного воздушного судна на другое воздушное судно и подлежащих вывозу с таможенной территории Евразийского экономического союза;

4) Еуразиялық экономикалық одақ тауарларына және осы Кодекстің 385-бабының 4-тармағында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың басқа бөлігіне Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізбен тасыған (тасымалдаған) кезде кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға;
5) Еуразиялық экономикалық одақ тауарларына және шетелдік тауарларды осы Кодекстің 385-бабының 5-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың басқа бөлігіне Еуразиялық экономикалық одаққа мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы су және әуе кемелерімен тасымалданатын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағына әуе кемесінің мәжбүрлі қонуынан кейін не су кемесінің Еуразиялық экономикалық одаққа мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің портына аварияның, еңсерілмейтін күш әсері салдарынан не өзге мән-жайлар салдарынан кіруінен кейін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген шетелдік тауарларға;
6) осы Кодекстің 385-бабының 5-тармағының 2), 3) және 4-тармақшаларында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақ тауарларына;
7) осы Кодекстің 384-бабында көрсетілген тауарларға қатысты қолданылмайды.
8. Кеден органы кедендік декларацияны осы баптың 5-тармағының бірінші абзацында белгіленген мерзімде тіркеген жағдайда, осы Кодекстің 149-бабында көрсетілген тұлғалар тауарларды уақытша сақтауға байланысты кедендік операцияларды мыналарды:
осы Кодекстің 184-бабына сәйкес кедендік декларацияны қайтарып алуға кеден органының рұқсатын;
осы Кодекстің 193-бабының 4, 5, 6, 7 және 8-тармақтарына сәйкес тауарларды шығару мерзімдерін ұзарту туралы кеден органының шешімін;
осы Кодекстің 198-бабына сәйкес тауарларды шығару мерзімдерін тоқтата тұру туралы кеден органының шешімін;
осы Кодекстің 201-бабына сәйкес тауарларды шығарудан бас тартуды алған кезден бастап кеден органының жұмыс уақытының үш сағаты ішінде жасауға міндетті.
9. Осы Кодекстің 201-бабының 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес тауарларды шығарудан бас тартылған жағдайда, декларант тауарларды декларациялау, тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға байланысты кедендік операцияларды жасауға, егер олар келу орындарынан кетпеген болса, тауарларды шығарудан бас тартуды алған кезден бастап кеден органының жұмыс уақытының үш сағаты ішінде оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге міндетті.

4) товаров Евразийского экономического союза и указанных в пункте 4 статьи 385 настоящего Кодекса иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита при перевозке (транспортировке) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем;
5) товаров Евразийского экономического союза и иностранных товаров, перевозимых водными и воздушными судами с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, в случаях, предусмотренных подпунктом 1) пункта 5 статьи 385 настоящего Кодекса, прибывших на таможенную территорию Евразийского экономического союза после вынужденной посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, либо после захода водного судна вследствие аварии, действия непреодолимой силы либо иных обстоятельств в порт государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза;
6) товаров Евразийского экономического союза, указанных в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 5 статьи 385 настоящего Кодекса;
7) товаров, указанных в статье 384 настоящего Кодекса.
8. В случае регистрации таможенным органом таможенной декларации в срок, установленный абзацем первым пункта 5 настоящей статьи, лица, указанные в статье 149 настоящего Кодекса, обязаны совершить таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение, в течение трех часов рабочего времени таможенного органа с момента получения:
разрешения таможенного органа на отзыв таможенной декларации в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса;
решения таможенного органа о продлении сроков выпуска товаров в соответствии с пунктами 4, 5, 6, 7 и 8 статьи 193 настоящего Кодекса;
решения таможенного органа о приостановлении срока выпуска товаров в соответствии со статьей 198 настоящего Кодекса;
отказа в выпуске товаров в соответствии со статьей 201 настоящего Кодекса.
9. В случае отказа в выпуске товаров в соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 201 настоящего Кодекса декларант обязан совершить таможенные операции, связанные с таможенным декларированием товаров, помещением товаров на временное хранение или их вывозом с таможенной территории Евразийского экономического союза, если они не покидали места прибытия, в течение трех часов рабочего времени таможенного органа с момента получения отказа в выпуске товаров.

10. Келу орнында уақытша сақтауға орналастырылған тауарлар келу орнындағы уақытша сақтау орындарында сақталады немесе осы Кодексте көзделген жағдайларда – өзге де уақытша сақтау орындарында сақталады.
Егер шетелдік тауарларды уақытша сақтау келу орнында орналастырылмаған уақытша сақтау орындарында жүзеге асырылатын болса, шетелдік тауарларды келу орнынан осындай уақытша сақтау орнына дейін тасу кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес не осы баптың 6-тармағында көзделген жағдайларда кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылмастан жүзеге асырылады.
11. Осы баптың 5, 7-тармақтарында және 8-тармағының бірінші абзацында оларға қатысты мерзімі айқындалған немесе осы тармақтарда көзделген кедендік операциялар жасалмаған тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртеді.
155-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуі туралы кеден органын хабардар еткен кезде ұсынылатын құжаттар мен мәліметтер
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуі туралы кеден органын хабардар еткен кезде тасымалдаушы мынадай құжаттар:
1) автомобиль көлігімен халықаралық тасымалдау кезінде:
халықаралық тасымалдау көлік құралына арналған құжаттар;
көліктік (тасымалдау) құжаттары;
Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде айқындалған, халықаралық пошта жөнелтілімдерін тасымалдау кезінде олармен ілесіп жүретін құжат;
тасымалданатын тауарларға арналған тасымалдаушыда бар коммерциялық құжаттар;
мыналар:
халықаралық тасымалдау көлік құралын мемлекеттік тіркеу;
тауарларды тасымалдаушы (атауы және мекенжайы);
тауарларды жөнелтуші ел және тауарлардың межелі елінің (атауы);
тауарларды жөнелтуші және алушы (атауы және мекенжайы);
тасымалдаушыда бар коммерциялық құжаттарға сәйкес тауарларды сатушы және сатып алушы;
жүк орындарының саны, оларды таңбалау және тауарлар орамаларының түрлері;
тауарлар (Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесіне немесе Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес бірінші алты белгіден кем емес деңгейдегі тауарлардың атаулары және кодтары);
тауарлардың брутто салмағы (килограммен) не тауарлардың көлемі (текше метрмен);
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған немесе шектеу қойылған тауарлардың болуы (болмауы);
халықаралық тауар-көліктік жүкқұжат жасау орны және күні;
контейнерлердің идентификаттау нөмірлері туралы мәліметтер;
2) су көлігімен халықаралық тасымалдау кезінде:
жалпы декларация;
жүк туралы декларация;
кеме керек-жарақтары туралы декларация;
кеме экипажының жеке заттары туралы декларация;
кеменің рөлі;
жолаушылардың тізімі;
егер осы тармақшада көзделген тауарлар туралы мәліметтер жүк туралы декларацияда болмаса, көлік (тасымалдау) құжаттары;
Дүниежүзілік пошта одағының актілерімен айқындалған, халықаралық пошта жөнелтілімдерін тасымалдау кезінде олармен ілесіп жүретін құжаттар;
мәліметтер:
кемені және оның ұлттық тиесілілігін тіркеу туралы;
кеме туралы (атауы және сипаттамасы);
кеме капитаны туралы (тегі);
кеме агенті туралы (тегі және мекенжайы);
кемедегі жолаушылар туралы (саны, олардың тегі, азаматтығы (бодандығы), туған күні және жері, отырғызу және түсіру порты);
кеме экипажы мүшелерінің саны және құрамы;
кемені жөнелтуші порт және кіргізуші порт туралы (атаулары);
жүк орындарының саны, тауарларды таңбалау және тауарлар орамасының түрлері туралы;
тауарлар туралы (атаулары, жалпы саны және сипаттамасы);
тауарларды тиейтін порт және түсіретін порт туралы (атаулары);
осы портта түсіруге жататын тауарларға арналған көліктік (тасымалдау) құжаттардың нөмірлері туралы;
бортта қалатын тауарларды түсіретін порттар туралы (атаулары);
тауарларды жөнелтуші бірінші порттар туралы (атаулары);
кемедегі кеме керек-жарақтар туралы (атаулары және саны);
тауарлардың кемеде орналасуын сипаттау;
кеме бортында халықаралық пошта жөнелтілімдерінің болуы (болмауы) туралы;
кеме бортында құрамында есірткі, қатты әсер ететін құралдар, психотроптық және улы заттар бар дәрілік заттардың болуы (болмауы) туралы;
кеме бортында, қару-жарақ, оқ-дәрілерді қоса алғанда, қауіпті тауарлардың болуы (болмауы) туралы;
контейнерлердің идентификаттау нөмірлері туралы;

10. Товары, помещенные на временное хранение в месте прибытия, хранятся в местах временного хранения, находящихся в месте прибытия, или в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, – в иных местах временного хранения.
Если временное хранение иностранных товаров будет осуществляться в месте временного хранения, не находящемся в месте прибытия, перевозка иностранных товаров из места прибытия до такого места временного хранения осуществляется в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита либо без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита в случаях, предусмотренных пунктом 6 настоящей статьи.
11. Товары, в отношении которых в сроки, определенные пунктами 5, 7 и абзацем первым пункта 8 настоящей статьи, не совершены таможенные операции, предусмотренные этими пунктами, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
Статья 155. Документы и сведения, представляемые при уведомлении таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза
1. При уведомлении таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза перевозчик представляет следующие документы и сведения:
1) при международной перевозке автомобильным транспортом:
документы на транспортное средство международной перевозки;
транспортные (перевозочные) документы;
документы, сопровождающие международные почтовые отправления при их перевозке, определенные актами Всемирного почтового союза;
имеющиеся у перевозчика коммерческие документы на перевозимые товары;
сведения о:
государственной регистрации транспортного средства международной перевозки;
перевозчике товаров (наименование и адрес);
стране отправления и стране назначения товаров (наименования);
отправителе и получателе товаров (наименования и адреса);
продавце и покупателе товаров в соответствии с имеющимися у перевозчика коммерческими документами;
количестве грузовых мест, их маркировке и видах упаковок товаров;
товарах (наименования и коды товаров в соответствии с Гармонизированной системой описания и кодирования товаров или Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне не менее первых шести знаков);
весе брутто товаров (в килограммах) либо объеме товаров (в кубических метрах);
наличии (отсутствии) товаров, ввоз которых на таможенную территорию Евразийского экономического союза запрещен или ограничен;
месте и дате составления международной товаротранспортной накладной;
идентификационных номерах контейнеров;
2) при международной перевозке водным транспортом:
общая декларация;
декларация о грузе;
декларация о судовых припасах;
декларация о личных вещах экипажа судна;
судовая роль;
список пассажиров;
транспортные (перевозочные) документы, если сведения о товаре, предусмотренные настоящим подпунктом, не содержатся в декларации о грузе;
документы, сопровождающие международные почтовые отправления при их перевозке, определенные актами Всемирного почтового союза;
сведения о:
регистрации судна и его национальной принадлежности;
судне (наименование и описание);
капитане судна (фамилия);
судовом агенте (фамилия и адрес);
пассажирах на судне (количество, фамилии, имена, гражданство (подданство), даты и места рождения, порты посадки и высадки);
количестве и составе членов экипажа судна;
порте отправления и порте захода судна (наименования);
количестве грузовых мест, их маркировке и видах упаковок товаров;
товарах (наименования, общее количество и описание);
порте погрузки и порте выгрузки товаров (наименования);
номерах транспортных (перевозочных) документов на товары, подлежащие выгрузке в данном порту;
портах выгрузки остающихся на борту товаров (наименования);
первоначальных портах отправления товаров (наименования);
судовых припасах, имеющихся на судне (наименования и количество);
наличии (отсутствии) на борту судна международных почтовых отправлений;
наличии (отсутствии) на борту судна лекарственных средств, в составе которых содержатся наркотические, сильнодействующие средства, психотропные и ядовитые вещества;
наличии (отсутствии) на борту судна опасных товаров, включая оружие, боеприпасы;
идентификационных номерах контейнеров;

3) әуе көлігімен халықаралық тасымалдау кезінде:
азаматтық авиация саласындағы халықаралық шарттарда көзделген тасымалдаушының стандарттық құжаты (бас декларация);
әуе кемесінің бортында тасымалданатын тауарлар туралы мәліметтер бар құжат (жүк ведомосы);
борт керек-жарақтары туралы мәліметтер бар құжат;
көлік (тасымалдау) құжаттары;
бортта тасымалданатын жолаушылар және олардың багажы туралы мәліметтер бар құжат (жолаушы ведомосы);
Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде айқындалған, халықаралық пошта жөнелтілімдерін тасымалдау кезінде олармен ілесіп жүретін құжат;
тасымалдаушыда тасымалданатын тауарларға арналған коммерциялық құжаттың болуы;
мәліметтер:
кеменің ұлттық тиесілік белгілері және тіркеу белгілері туралы;
рейстің нөмірі, ұшу бағыты, кеменің ұшып кету пункті және келу пункті туралы;
кеме пайдаланушысы туралы (атауы);
кеме экипажы мүшелерінің саны және құрамы;
кемедегі жолаушылар туралы (саны, тегі мен аты-жөні, отырғызу және түсіру пункттерінің атауы);
тауарлар туралы (атаулары);
жүк жүкқұжатының нөмірі, әрбір жүк жүкқұжаты бойынша орындардың саны туралы;
тауарларды тиеу пункті және түсіру пункті туралы (атаулары);
кемеге тиелетін немесе одан түсірілетін борт керек-жарақтарының саны туралы;
кеме бортында халықаралық пошта жөнелтілімдерінің болуы (болмауы) туралы;
кеме бортында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған немесе шектеу қойылған тауарлардың, құрамында есірткі, қатты әсер ететін құралдар, психотроптық және улы заттар бар дәрілік заттардың, қару-жарақтардың, оқ-дәрілердің болуы (болмауы) туралы;
контейнерлердің идентификаттау нөмірлері туралы;
4) теміржол көлігімен халықаралық тасымалдау кезінде:
көлік (тасымалдау) құжаттары;
теміржол жылжымалы құрамына арналған берілетін ведомость;
керек-жарақтар туралы мәліметтер бар құжат;
Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде айқындалған халықаралық пошта жөнелтілімдерін тасымалдау кезінде олармен ілесіп жүретін құжат;
тасымалдаушыда тасымалданатын тауарларға арналған коммерциялық құжаттың болуы;
мәліметтер:
тауарларды жөнелтуші және алушы туралы (атаулары және мекенжайы);
тауарларды жөнелтуші стансасы және тауарлардың межелі стансасы туралы (атаулары);
жүк орындарының саны, тауарларды таңбалау және тауарлар орамасының түрлері туралы;
тауарлар туралы (Тауарларды сипаттау және кодтаудың үйлестірілген жүйесіне немесе Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес бірінші алты белгіден аз емес деңгейдегі тауарлардың атаулары және кодтары);
тауарлардың брутто салмағы (килограммен);
контейнерлердің идентификаттау нөмірлері туралы мәліметтерді ұсынады.

3) при международной перевозке воздушным транспортом:
стандартный документ перевозчика, предусмотренный международными договорами в области гражданской авиации (генеральная декларация);
документ, содержащий сведения о перевозимых на борту воздушного судна товарах (грузовая ведомость);
документ, содержащий сведения о бортовых припасах;
транспортные (перевозочные) документы;
документ, содержащий сведения о перевозимых на борту пассажирах и их багаже (пассажирская ведомость);
документы, сопровождающие международные почтовые отправления при их перевозке, определенные актами Всемирного почтового союза;
имеющиеся у перевозчика коммерческие документы на перевозимые товары;
сведения о:
знаках национальной принадлежности и регистрационных знаках судна;
номере рейса, маршруте полета, пункте вылета и пункте прибытия судна;
эксплуатанте судна (наименование);
количестве и составе членов экипажа судна;
пассажирах на судне (количество, фамилии и инициалы, наименования пунктов посадки и высадки);
товарах (наименования);
номере грузовой накладной, количестве мест по каждой грузовой накладной;
пункте погрузки и пункте выгрузки товаров (наименования);
количестве бортовых припасов, погружаемых на судно или выгружаемых с него;
наличии (отсутствии) на борту судна международных почтовых отправлений;
наличии (отсутствии) на борту судна товаров, ввоз которых на таможенную территорию Евразийского экономического союза запрещен или ограничен, лекарственных средств, в составе которых содержатся наркотические, сильнодействующие средства, психотропные и ядовитые вещества, оружия, боеприпасов;
идентификационных номерах контейнеров;
4) при международной перевозке железнодорожным транспортом:
транспортные (перевозочные) документы;
передаточная ведомость на железнодорожный подвижной состав;
документ, содержащий сведения о припасах;
документы, сопровождающие международные почтовые отправления при их перевозке, определенные актами Всемирного почтового союза;
имеющиеся у перевозчика коммерческие документы на перевозимые товары;
сведения о:
отправителе и получателе товаров (наименования и адреса);
станции отправления и станции назначения товаров (наименования);
количестве грузовых мест, их маркировке и видах упаковок товаров;
товарах (наименования и коды товаров в соответствии с Гармонизированной системой описания и кодирования товаров или Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне не менее первых шести знаков);
весе брутто товаров (в килограммах);
идентификационных номерах контейнеров.

2. Тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көлік түріне қарамастан, кеден органын осы бапта көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді табыс ету арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуі туралы хабардар еткен кезде, тасымалдаушы:
1) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттарды және (немесе) мәліметтерді;
2) егер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген тауарларға қатысты кеден органына осы Кодекстің 31-бабына сәйкес алдын ала ақпарат ұсынылған болса – алдын ала ақпараттың тіркеу нөмірін көрсете отырып, алдын ала ақпараттың тіркелуі туралы мәліметтерді;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген Еуразиялық экономикалық одақ тауарларына және осы Кодекстің 385-бабының 4-тармағында көрсетілген, Еуразиялық экономикалық одаққа мүшесі болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары және (немесе) теңіз арқылы тасу (тасымалдау) үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларына қатысты – транзиттік декларацияны ұсынады.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес ұсынылуға жататын мәліметтер тасымалдаушы ұсынған құжаттарда болмаған жағдайда не егер тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар осы Кодекстің 146-бабының 2-тармағына сәйкес ұсынылмаса, тасымалдаушы жетпейтін мәліметтері бар өзге құжаттарды ұсынуға міндетті не жетпейтін мәліметтер және (немесе) ұсынылмайтын құжаттар туралы мәліметтерді еркін нысанда өтініш беру арқылы мәлімдеуге міндетті.
4. Кеден органын халықаралық пошта жөнелтілімдерінің Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуі туралы хабардар еткен кезде, тасымалдаушы осындай пошта жөнелтілімдеріне қатысты оларды тасымалдаған кезде Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде белгіленген халықаралық пошта жөнелтілімдерінің ілеспе құжаттарын және осы Кодекстің 369-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес мәліметтерді ұсынады.
5. Тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне қарай Комиссия кеден органы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды белгілі бір кезең ішінде халықаралық тасымалаудың белгілі бір көлік түрімен тұрақты түрде тасымалдаған кезде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуі туралы хабарлама берудің ерекшеліктерін айқындауға құқылы.

2. Независимо от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, при уведомлении таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза путем представления документов и сведений, указанных в настоящей статье, перевозчиком представляются:
1) документы и (или) сведения, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса;
2) сведения о регистрации предварительной информации с указанием регистрационного номера предварительной информации – если в отношении товаров, прибывших на таможенную территорию Евразийского экономического союза, таможенному органу в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса была представлена предварительная информация;
3) транзитная декларация – в отношении прибывших на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров Евразийского экономического союза и указанных в пункте 4 статьи 385 настоящего Кодекса иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки (транспортировки) через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем.
3. В случае, если сведения, подлежащие представлению в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не содержатся в представленных перевозчиком документах, либо если документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, не представляются в соответствии с пунктом 2 статьи 146 настоящего Кодекса, перевозчик обязан представить иные документы, содержащие недостающие сведения, либо заявить недостающие сведения и (или) сведения о документах, которые не представляются, путем подачи заявления в произвольной форме.
4. При уведомлении таможенного органа о прибытии на таможенную территорию Евразийского экономического союза международных почтовых отправлений в отношении таких почтовых отправлений перевозчик представляет документы, сопровождающие международные почтовые отправления при их перевозке, определенные актами Всемирного почтового союза, и сведения в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 369 настоящего Кодекса.
5. В зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, Комиссия вправе определять особенности уведомления таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза при регулярном перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров одним и тем же транспортным средством международной перевозки в течение определенного периода.

156-бап. Тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және тауарлармен өзге де жүк операциялары, сондай-ақ келу орындарында жүзеге асырылатын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын өткізу
1. Келу орнында тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және тауарлармен өзге де жүк операциялары, сондай-ақ тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеткізген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын басқа көлік құралдарымен ауыстыру жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және тауарлармен өзге де жүк операциялары, сондай-ақ тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеткізген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын басқа көлік құралдарымен ауыстыру кеден органының жұмыс уақытында және мүдделі тұлғаның сұрау салуы бойынша берілетін кеден органының рұқсатымен арнайы осы мақсаттарға арналған орындарда, ал егер тауарлар мен көлік құралдарына қатысты осындай операциялар салынған кедендік пломбалар мен мөрлерді бұзбай жасалған не егер тауарға кедендік пломбалар мен мөрлер салынбаған жағдайларда не Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында айқындалған жағдайларда – кеден органын электрондық немесе жазбаша нысанда хабардар еткеннен кейін жүзеге асырылады.
3. Келген орнында авария, еңсерілмейтін күштің әсері немесе өзге де мән-жайлар болған кезде тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және тауарлармен өзге де жүк операциялары, сондай-ақ тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеткізген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын басқа көлік құралдарымен ауыстыруды жүзеге асыру осы баптың 2-тармағында көрсетілген, егер мұндай операцияларды орындамау тауарлардың біржола жоғалуына және (немесе) жойылуына алып келсе, кеден органының рұқсатынсыз немесе оны хабардар етусіз жасалуы мүмкін. Бұл жағдайда осындай операцияларды жасаған тұлға олардың жасалғаны туралы кеден органын осындай операциялар жасалған кезден бастап екі сағаттан кешіктірмей хабарлайды.
157-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлар келген кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімдері
1. Тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген кезде тасымалдаушыда кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өткен кезде туындайды.

Статья 156. Разгрузка, перегрузка (перевалка) товаров и иные грузовые операции с товарами, а также замена транспортных средств международной перевозки, осуществляемые в месте прибытия
1. В месте прибытия могут осуществляться разгрузка, перегрузка (перевалка) товаров и иные грузовые операции с товарами, а также замена транспортных средств международной перевозки, доставивших товары на таможенную территорию Евразийского экономического союза, другими транспортными средствами.
2. Разгрузка, перегрузка (перевалка) товаров и иные грузовые операции с товарами, а также замена транспортных средств международной перевозки, доставивших товары на таможенную территорию Евразийского экономического союза, другими транспортными средствами осуществляются во время работы таможенного органа и в местах, специально предназначенных для этих целей, с разрешения таможенного органа, выдаваемого по запросу заинтересованного лица, а в случае, если такие операции в отношении товаров и транспортных средств могут быть совершены без повреждения наложенных таможенных пломб и печатей либо если на товары таможенные пломбы и печати не были наложены, либо в случаях, определенных международными договорами Республики Казахстан, – после уведомления таможенного органа в электронной или письменной форме.
3. При аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших в месте прибытия, разгрузка, перегрузка (перевалка) товаров и иные грузовые операции с товарами, а также замена транспортных средств международной перевозки, доставивших товары на таможенную территорию Евразийского экономического союза, другими транспортными средствами могут быть совершены без разрешения или уведомления таможенного органа, указанных в пункте 2 настоящей статьи, если несовершение таких операций может привести к безвозвратной утрате и (или) уничтожению товаров. В этом случае лицо, совершившее такие операции, информирует таможенный орган об их совершении не позднее двух часов с момента совершения таких операций.
Статья 157. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при прибытии товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, срок их уплаты и исчисление
1. При прибытии товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникает у перевозчика с момента пересечения товарами таможенной границы Евразийского экономического союза.

2. Тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген кезде тасымалдаушыда кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) тауарларды келу орнына жеткізген және уақытша сақтауға орналастырған немесе келу орнында кеден органының тауарларды шығарған кезінде;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуі, егер осы тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келгеннен кейін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының тауарлар өткізу орнынан шықпаса;
3) осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін тауарларды шетел тауарларына қолданылатын кедендік рәсімдерге орналастырған кезде;
4) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындаған және (немесе) осы баптың 5-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде оларды өндіріп алған кезде;
5)  осы Кодекске сәйкес осындай жойылған және (немесе) біржола жоғалғанға дейін осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы шетелдік тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күштің салдарынан жойылған және (немесе) біржола жоғалған не осы тауарларды тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде біржола жоғалған фактісін тануы;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілегенде немесе мемлекеттің меншігіне айналдырғанда;
7) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды кідірткен;
8) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алынған немесе қамауға алынған тауарларды уақытша сақтауға қойған немесе кедендік ресімдердің біреуіне орналастырған кезде және егер бұрын осындай тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларға қатысты оларды қайтару туралы шешім қабылданған кезде тоқтатылады.
3. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
4. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:

2. При прибытии товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается у перевозчика при наступлении следующих обстоятельств:
1) доставка товаров в место прибытия и помещение на временное хранение или выпуск товаров таможенным органом в месте прибытия;
2) убытие товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, если эти товары после прибытия на таможенную территорию Евразийского экономического союза не покидали места перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза;
3) помещение товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, после наступления обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи;
4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
5) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
6) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
8) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:

1) тауарларды келу орнына жеткізбеген кезде – тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өткен күні, ал егер бұл күн анықталмаса – тауарларды келу орнына жеткізбеу фактісі анықталған күн;
2) авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылған және (немесе) біржола жоғалған не осы тауарларды тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему нәтижесінде біржола жоғалуды қоспағанда, тауарлардың келу орнында жоғалуы кезінде, ал егер бұл күн анықталмаса – тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өткен күні;
3) кеден органы келу онында сақтауға қоймастан немесе тауарларды шығармастан, тауарларды келу орнынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкету кезінде – осындай әкеткен күні, ал бұл күн анықталмаса – тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өткен күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып саналады.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, егер тауарлар кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді қолданусыз ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын болса, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 8 және 13-тарауларына сәйкес есептеледі.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы баптың 4-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыстағы кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемесі қолданылады.
Егер тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасында төлеуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін шетелдік валютаны Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептеу талап етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу осы баптың 4-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыстағы валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
Егер кеден органында тауарлар туралы (сипаты, атауы, саны, шығатын жері және (немесе) кедендік құны) нақты мәліметтер болмаған жағдайда төленуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу базасы кеден органында бар мәліметтер негізінде айқындалады, ал тауарларды сыныптау осы Кодекстің 40-бабының 4-тармағы ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
Егер тауардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес оннан кем белгі санымен топтастыру деңгейінде белгіленген жағдайда:
кедендік әкелу баждарын есептеу үшін осындай топтастыруға кіретін тауарларға сәйкес келетін, кедендік әкелу баждарының ең жоғарғы мөлшерлемесі қолданылады;
салықтарды есептеу үшін кедендік әкелу баждарының ең жоғарғы мөлшерлемесі белгіленген осындай топтастыруға кіретін тауарларға сәйкес келетін, қосылған құн салығына салықтың ең жоғарғы мөлшерлемесі, акциздердің ең жоғарғы мөлшерлемесі қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы тармақтың оныншы абзацы ескеріле отырып, осындай топтастыруға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең жоғарғы мөлшерлемесі қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 5-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығуы және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге мәліметтер негізге алынып есептеледі. Егер тауарлардың шығуы және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге мәліметтер расталмаған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол кодындағы тауарларға қатысты белгіленген, егер тауарлардың сыныптамасы он белгі деңгейінде жүзеге асырылса не осы топтамаға кіретін тауарлар, егер тауарлардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес оннан кем белгі санымен топтама деңгейінде айқындалған болса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең жоғарғы мөлшерлемесіне негізделіп, есептеледі.

1) при недоставке товаров в место прибытия – день пересечения товарами таможенной границы Евразийского экономического союза, а если этот день не установлен, – день выявления факта недоставки товаров в место прибытия;
2) при утрате товаров в месте прибытия, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день такой утраты, а если этот день не установлен, – день пересечения товарами таможенной границы Евразийского экономического союза;
3) при вывозе товаров из места прибытия на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза без помещения на временное хранение или без выпуска товаров таможенным органом в месте прибытия – день такого вывоза, а если этот день не установлен, – день пересечения товарами таможенной границы Евразийского экономического союза.
5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в соответствии с главами 8 и 13 настоящего Кодекса.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
В случае, если для определения таможенной стоимости товаров, а также для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подлежащих уплате в Республике Казахстан, требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
В случае, если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 4 статьи 40 настоящего Кодекса.
В случае, если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее десяти:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок ввозных таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок ввозных таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца десятого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 5 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае, если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне десяти знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти.

Кейіннен тауарлар туралы нақты мәліметтер белгіленген кезде, кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осындай нақты мәліметтерге негізделіп есептеледі, осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есепке жатқызу (қайтару) жүзеге асырылады, не осы Кодекстің 87 және 137-баптарына сәйкес, не іс-қимыл осы Кодекстің 12-тарауына және 142-бабына сәйкес төленбеген сомаларды өндіріп алу жүзеге асырылады.
6. Тауарларды шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік ресімдерге орналастырған жағдайда, осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдарының тауарларды кідірту, кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және (немесе) оларды (толық немесе ішінара) өндіріп алу жөніндегі міндет орындалғаннан кейін уақытша сақтауға орналастыру осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріліп алынған кедендік әкелу баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес есепке жатқызуға (қайтаруға) жатады.
16-тарау. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуі және осындай кетуге байланысты кедендік операциялар
158-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуіне байланысты кедендік операциялар және оларды жасаудың тәртібі
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуі үшін тасымалдаушы тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне байланысты осы Кодекстің 155-бабының 1-тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтерді, егер осы Кодекспен өзгеше белгіленбесе, кеден органына ұсынуға міндетті.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуі үшін тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне қарамастан, тасымалдаушы не осы баптың 8-тармағына сәйкес өзге тұлға:
1) тауарларға арналған декларацияны немесе оның көшірмесін, осы баптың 3-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты транзиттік декларацияны не, егер осы Кодекстің 146-бабының 2-тармағына сәйкес осындай тауарларға арналған декларация немесе транзиттік декларация ұсынылмайтын болса, тауарларға арналған декларация немесе транзиттік декларация туралы мәліметтерді не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкетуге рұқсат ететін өзге құжатты;

При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, осуществляется зачет (возврат) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса, либо осуществляются действия в соответствии со статьями 87 и 137 настоящего Кодекса, взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главой 12 и статьей 142 настоящего Кодекса.
6. В случае помещения товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, задержания таможенными органами товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса, размещения на временное хранение после исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
Глава 16. Убытие товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза и таможенные операции, связанные с таким убытием
Статья 158. Таможенные операции, связанные с убытием товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, и порядок их совершения
1. Для убытия товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза перевозчик обязан представить таможенному органу документы и сведения, предусмотренные пунктом 1 статьи 155 настоящего Кодекса, в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, если иное не установлено настоящим Кодексом.
2. Независимо от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, для убытия товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза перевозчиком либо иным лицом в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи представляются:
1) декларация на товары или ее копия, транзитная декларация в отношении товаров, указанных в пункте 3 настоящей статьи, либо сведения о декларации на товары или транзитной декларации, если такая декларация на товары или транзитная декларация не представляется в соответствии с пунктом 2 статьи 146 настоящего Кодекса, либо иной документ, допускающий вывоз товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза;

2) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуі үшін транзиттік декларация:
1) кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша келу орнында орналасқан жөнелтуші кеден органынан кету орнында орналасқан межелі кеден органына дейін тасымалданған;
2) осы Кодекстің 225-бабының 7-тармағына сәйкес тауарларды жеткізу орындарының өзгеруіне байланысты кету орнында орналасқан кеден органына жеткізілген;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) осы Кодекстің 45-тарауына сәйкес теңізбен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне тасу (тасымалдау) үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға беріледі.
4. Осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттар немесе мәліметтер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шетелдік тауарлардың кетуі үшін:
1) бұл шетелдік тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келгеннен кейін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлардың өткізілу орындарынан кетпеген;
2) бұл шетелдік тауарлар әуе кемесінде тұрған және осы Кодекстің 222-бабының 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмаған жағдайларда ұсынылмайды.
5. Егер осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес ұсынылуға тиіс мәліметтер тасымалдаушы табыс еткен құжаттарда болмаса, не, егер тауарларға арналған декларация, транзиттік декларация және (немесе) тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар осы Кодекстің 146-бабының 2-тармағына сәйкес ұсынылмаса, тасымалдаушы еркін түрде өтініш беру арқылы жетіспейтін мәліметтер бар өзге құжаттарды табыс етуге не жетіспейтін мәліметтерді және (немесе) ұсынылмайтын құжаттар туралы мәліметтерді мәлімдеуге құқылы.
6. Халықаралық пошта жөнелтілімдері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кеткен кезде тасымалдаушы осындай халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты оларды тасымалдаған кезде халықаралық пошта жөнелтілімдерімен ілесіп жүретін, Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде айқындалған құжаттарды және осы Кодекстің
369-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес мәліметтерді ұсынады.

2) документы и (или) сведения, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса.
3. Для убытия с таможенной территории Евразийского экономического союза транзитная декларация представляется в отношении товаров, которые:
1) перевозились по таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита от таможенного органа отправления, расположенного в месте прибытия, до таможенного органа назначения, расположенного в месте убытия;
2) доставлены в таможенный орган, расположенный в месте убытия, в связи с изменением места доставки товаров в соответствии с пунктом 7 статьи 225 настоящего Кодекса;
3) помещены под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки (транспортировки) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем в соответствии с главой 45 настоящего Кодекса.
4. Документы или сведения, указанные в подпункте 1) пункта 2 настоящей статьи, не представляются для убытия иностранных товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза в следующих случаях:
1) эти иностранные товары после прибытия на таможенную территорию Евразийского экономического союза не покидали места перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза;
2) эти иностранные товары находятся на воздушном судне и не помещались под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с подпунктом 1) пункта 6 статьи 222 настоящего Кодекса.
5. В случае, если сведения, подлежащие представлению в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не содержатся в представленных перевозчиком документах, либо если декларация на товары, транзитная декларация и (или) документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, не представляются в соответствии с пунктом 2 статьи 146 настоящего Кодекса, перевозчик вправе представить иные документы, содержащие недостающие сведения, либо заявить недостающие сведения и (или) сведения о документах, которые не представляются, путем подачи заявления в произвольной форме.
6. При убытии международных почтовых отправлений с таможенной территории Евразийского экономического союза в отношении таких почтовых отправлений перевозчик представляет документы, сопровождающие международные почтовые отправления при их перевозке, определенные актами Всемирного почтового союза, и сведения в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 369 настоящего Кодекса.

7. Тасымалдаушының атынан осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді кеден өкілі не, тасымалдаушының тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге тұлғалар ұсынуы мүмкін.
8. Тауарларды су кемесімен тасымалдаған кезде осы баптың 2-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді декларант немесе экспедитор ұсынуы мүмкін.
9. Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуі кеден органының рұқсатымен жүргізіледі.
Жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуіне кеден органының рұқсаты кеден органының ақпараттық жүйесін пайдаланумен және кедендік декларацияда не оның көшірмесінде не тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге рұқсат ететін өзге құжатта және көліктік (тасымалдау) құжаттарында кеден органының тиісті белгілерін қою арқылы ресімделеді.
Егер тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуі үшін кедендік декларация осы Кодекстің 146-бабының 2-тармағына сәйкес ұсынылмайтын болса, тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуіне кеден органының рұқсаты кеден органының ақпараттық жүйесін пайдаланумен және көліктік (тасымалдау) құжаттарда кеден органының тиісті белгілерін қою арқылы ресімделеді.
Көліктік (тасымалдау) құжаттарды электрондық түрде ұсынған кезде кеден органының ақпараттық жүйесі мен тасымалдаушының ақпараттық жүйесінің өзара іс-қимылы болған жағдайда, тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуіне кеден органының рұқсатын ресімдеу тасымалдаушыға электрондық нысанда осындай рұқсат берілгені туралы хабарлама жолдау арқылы жүзеге асырылады.
Иесімен бірге жөнелтілетін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуіне кеден органының рұқсаты осындай тауарларды шығару болып табылады.
10. Иесімен бірге жөнелтілетін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуіне кеден органының рұқсат беруі туралы мәліметтер кеден органдарының ақпараттық жүйелеріне енгізіледі.
11. Тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне байланысты, Комиссия белгілі бір кезең ішінде бір және сол халықаралық тасымалдау көлік құралымен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тұрақты өткізілген кезде тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуі үшін тасымалдаушының құжаттар мен мәліметтерді табыс ету ерекшеліктерін айқындауға құқылы.

7. От имени перевозчика документы и сведения, указанные в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, могут быть представлены таможенным представителем либо иными лицами, действующими по поручению перевозчика.
8. При перевозке товаров водным транспортом документы и сведения, указанные в пункте 2 настоящей статьи, могут быть представлены декларантом или экспедитором.
9. Убытие товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза допускается с разрешения таможенного органа.
Разрешение таможенного органа на убытие товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, за исключением товаров для личного пользования, оформляется с использованием информационной системы таможенного органа и путем проставления соответствующих отметок таможенного органа на таможенной декларации, либо на ее копии, либо на ином документе, допускающем вывоз товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, и на транспортных (перевозочных) документах.
Если для убытия товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза таможенная декларация не представляется в соответствии с пунктом 2 статьи 146 настоящего Кодекса, разрешение таможенного органа на убытие товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза оформляется с использованием информационной системы таможенного органа и путем проставления соответствующих отметок таможенного органа на транспортных (перевозочных) документах.
В случае наличия взаимодействия информационной системы таможенного органа и информационной системы перевозчика, при предоставлении транспортных (перевозочных) документов в электронном виде, оформление разрешения таможенного органа на убытие товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза осуществляется путем направления перевозчику уведомления о таком разрешении в электронной форме.
Разрешением таможенного органа на убытие с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров для личного пользования, перемещаемых в сопровождаемом багаже, является выпуск таких товаров.
10. Сведения о разрешении таможенного органа на убытие с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, за исключением товаров для личного пользования, перемещаемых в сопровождаемом багаже, вносятся в информационные системы таможенных органов.
11. В зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, Комиссия вправе определять особенности представления перевозчиком документов и сведений для убытия с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров при регулярном перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза одним и тем же транспортным средством международной перевозки в течение определенного периода.

12. Осы баптың 9-тармағын қоспағанда, осы тараудың ережелері жеке тұлғалар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты қолданылмайды.
Жеке тұлғалар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін жеке пайдалануға арналған тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуі үшін осындай тауарларға қатысты кедендік операциялар осы Кодекстің 39-тарауына сәйкес жүргізіледі.
13. Осы тараудың ережелері:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан портқа кірмей немесе әуежайға қонбай, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағын кесіп өтетін су және әуе кемелерімен тасымалданатын тауарларға;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен осы Кодекстің 385-бабының 5-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда, Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының екінші бөлігіне су және әуе кемелерімен тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына және шетелдік тауарларға;
3) құбыржол көлігімен немесе электр тарату желілері арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты қолданылмайды.
159-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың іс жүзінде әкетілуін растау
Кеден органдарының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың іс жүзінде әкетілуін растау тәртібін Комиссия айқындайды.
160-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлар кеткен кезде оларға қойылатын талаптар
1. Шетелдік тауарлар, белгілі бір кедендік ресіммен орналастырылған кезде не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген кездегідей күйінде және санымен, егер, осы тармақтың екінші абзацымен көзделген жағдайларды қоспағанда, бұл тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін орындардан кетпеген болса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілуге тиіс.
Мұндай шетелдік тауарлардың табиғи тозу немесе залалды болу салдарынан не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақталу жағдайларында тауарлардың табиғи қасиеттерінің өзгеруі салдарынан немесе көлік құралында төгілмейтін қалдықтың болуы салдарынан олардың санының өзгеруі салдарынан санын және (немесе) күйін өзгертуге рұқсат етіледі.

12. Положения настоящей главы, за исключением пункта 9 настоящей статьи, не применяются в отношении товаров для личного пользования, вывозимых физическими лицами с таможенной территории Евразийского экономического союза.
Для убытия с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров для личного пользования, вывозимых физическими лицами с таможенной территории Евразийского экономического союза, таможенные операции в отношении таких товаров совершаются в соответствии с главой 39 настоящего Кодекса.
13. Положения настоящей главы не применяются в отношении:
1) товаров, перевозимых водными и воздушными судами, пересекающими таможенную территорию Евразийского экономического союза без захода в порт или посадки в аэропорту, которые расположены на таможенной территории Евразийского экономического союза;
2) товаров Евразийского экономического союза и иностранных товаров, перевозимых водными и воздушными судами с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, в случаях, предусмотренных подпунктом 1) пункта 5 статьи 385 настоящего Кодекса;
3) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи.
Статья 159. Подтверждение фактического вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза
Порядок подтверждения таможенными органами фактического вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза определяется Комиссией.
Статья 160. Требования к товарам при их убытии с таможенной территории Евразийского экономического союза
1. Иностранные товары должны быть фактически вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза в том же количестве и том же состоянии, в которых они находились в момент их помещения под определенную таможенную процедуру либо в момент прибытия на таможенную территорию Евразийского экономического союза, если эти товары не покидали места перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, за исключением случаев, предусмотренных абзацем вторым настоящего пункта.
Допускается изменение количества и (или) состояния таких иностранных товаров вследствие естественного износа или убыли либо изменения естественных свойств товаров при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения или изменения их количества вследствие наличия несливаемых остатков в транспортном средстве.

2. Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары, осы тармақтың 3 және 5-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, белгілі бір кедендік ресіммен орналастырылған кезде болған күйінде және санымен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілуге тиіс.
3. Мына жағдайларда:
1) табиғи тозу немесе залалды болу салдарынан не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақталған жағдайда тауарлардың табиғи қасиеттерінің өзгеруі немесе көлік құралында төгілмейтін қалдықтың болуы себепті олардың санының өзгеруі салдарынан;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан үйінді ретінде, үю, құю арқылы су кемелерімен тасымалданатын, Еуразиялық экономикалық одақтың осындай тауарларын су кемесінің жүк тиейтін орынжайларына (бөліктеріне, ыдыстарына) тиеу кезінде араластыру нәтижесінде орын алған Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының санын және (немесе) күйін өзгертуге рұқсат етіледі.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан үйінді ретінде, үю, құю арқылы тасымалданатын, су кемелерімен әкетілетін және оларға қатысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кеткен кезде осындай тауарларды су кемесінің жүк тиейтін орынжайларына (бөліктеріне, ыдыстарына) тиеу кезінде араласу нәтижесінде орын алған олардың санын және (немесе) күйін өзгертуге рұқсат етілетін Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының тізбесін Комиссия айқындайды.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары, тауарлар санының кемуі орын алған себептерге қарамастан, оларды белгілі бір кедендік ресіммен орналастыру кезінде мәлімделген санға қарағанда, аз санмен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілуі мүмкін.
Осы тармақтың бірінші абзацы осы Кодекстің 287-бабының 5-тармағы 2) тармақшасының төртінші абзацында және 296-бабының 4-тармағы 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарларға қатысты қолданылмайды.
6.  Егер тауарларды қайтарымсыз жоғалту және (немесе) санының және (немесе) күйінің өзгеруі аварияның немесе еңсерілмес күш әсерінің салдарынан болған жағдайда, тұлғалар осы баптың 1-тармағының бірінші абзацы және 2-тармағының ережелерін сақтамағаны үшін жауапты болмайды.
161-бап. Тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және тауарлармен жүргізілетін өзге де жүк операциялары, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлар кеткенге дейін жүзеге асырылатын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын өткізу
1. Тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және кедендік бақылаудағы және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлармен өзге де жүк операциялары, сондай-ақ осындай тауарларды тасымалдайтын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын басқа көлік құралдарымен ауыстыру қызмет аймағында тиісті операция жасалатын кеден органының рұқсатымен жол беріледі, ал егер тауарларға және халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты мұндай операциялар салынған кедендік пломбаларға және мөрлерге зақым келтірілмей жасалатын болса не тауарларға кедендік пломбалар және мөрлер салынбаған жағдайда – кеден органына электронды немесе жазбаша нысанда хабарланғаннан кейін жасалуы мүмкін.

2. Товары Евразийского экономического союза должны быть фактически вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза в том же количестве и том же состоянии, в которых они находились в момент их помещения под определенную таможенную процедуру за исключением случаев, предусмотренных пунктами 3 и 5 настоящей статьи.
3. Допускается изменение количества и (или) состояния товаров Евразийского экономического союза:
1) вследствие естественного износа или убыли либо вследствие изменения естественных свойств товаров при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения или изменения их количества вследствие наличия несливаемых остатков в транспортном средстве;
2) перевозимых насыпью, навалом, наливом, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза водными судами, произошедшее в результате смешивания таких товаров Евразийского экономического союза при их загрузке в грузовое помещение (отсек, емкость) водного судна.
4. Перечень товаров Евразийского экономического союза, которые перевозятся насыпью, навалом, наливом, вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза водными судами и в отношении которых при убытии с таможенной территории Евразийского экономического союза допускается изменение количества и (или) состояния, произошедшее в результате смешивания таких товаров при их загрузке в грузовое помещение (отсек, емкость) водного судна, определяется Комиссией.
5. Товары Евразийского экономического союза могут быть вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза в меньшем количестве, чем количество, заявленное при их помещении под определенную таможенную процедуру, вне зависимости от причин, по которым произошло уменьшение количества товаров.
Абзац первый настоящего пункта не применяется в отношении товаров, указанных в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 5 статьи 287 и абзаце четвертом подпункта 2) пункта 4 статьи 296 настоящего Кодекса.
6. Лица не несут ответственность за несоблюдение положений абзаца первого пункта 1 и пункта 2 настоящей статьи в случае, если безвозвратная утрата либо изменение количества и (или) состояния товаров произошли вследствие аварии или действия непреодолимой силы.
Статья 161. Разгрузка, перегрузка (перевалка) товаров и иные грузовые операции с товарами, а также замена транспортных средств международной перевозки, осуществляемые до убытия товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза
1. Разгрузка, перегрузка (перевалка) товаров и иные грузовые операции с товарами, находящимися под таможенным контролем и вывозимыми с таможенной территории Евразийского экономического союза, а также замена транспортных средств международной перевозки, перевозящих такие товары, другими транспортными средствами допускаются с разрешения таможенного органа, в зоне деятельности которого совершается соответствующая операция, а в случае, если такие операции в отношении товаров и транспортных средств международной перевозки могут быть совершены без повреждения наложенных таможенных пломб и печатей либо если на товары таможенные пломбы и печати не были наложены, – после уведомления таможенного органа в электронной или письменной форме.

2. Егер осындай операцияларды бірінші және үшінші түрдегі куәліктері бар уәкілетті экономикалық операторлар жасайтын болса, осы баптың 1-тармағында көрсетілген операциялар кеден органының рұқсатын алмай немесе оны хабардар етпестен жасалуы мүмкін.
3. Кеден органы көліктік (тасымалдау) құжаттарда, тыйым салулар мен шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттарда не Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары берген өзге де құжаттарда осындай операцияларды жүргізуға тыйым салынған болса, осы баптың 1-тармағында көрсетілген операцияларды жасауға рұқсат беруден бас тартуға құқылы.
4. Тұлғаның өтініші бойынша кеден органы осы баптың 3-тармағын ескере отырып, кеден органының жұмыс уақытынан тыс, кедендік бақылаудағы тауарлармен жүк операцияларын жасауға рұқсат етеді.
5. Осы тарауды қолдану мақсаттары үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы шегінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тауарлар тасымалдайтын көлік құралы да халықаралық тасымалдаудың көлік құралы деп түсініледі.
6. Кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасылатын (тасымалданатын) тауарларға қатысты осы баптың 1-тармағында көрсетілген операциялар осы Кодекстің 228-бабына сәйкес жасалады.
162-бап. Авария, еңсерілмейтін күштің әсер етуі немесе өзге де мән-жайлар кезінде қолданылатын шаралар
1. Егер тауарларды кету орнынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын іс жүзінде кесіп өтетін жерге дейін жеткізу аварияның, еңсерілмейтін күш әсерінің не тауарларды осылайша жеткізуге кедергі келтіретін өзге де мән-жайлардың салдарынан тоқтап қалған жағдайда, тасымалдаушы тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету үшін барлық шараларды қолдануға, және осындай мән-жайлар туралы және тауарлардың орналасқан орны туралы жақын жердегі кеден органына дереу хабарлауға, сондай-ақ кеден органы көрсеткен жақын жердегі кеден органына не өзге орынға тасымалдауға немесе оларды тасуды (тасымалдауды) (көлік құралы бұзылған кезде) қамтамасыз етуге міндетті.
2. Осы баптың 1-тармағының талаптарын сақтауға байланысты тасымалдаушыда немесе өзге де тұлғаларда туындаған шығыстарды кеден органы өтемейді.
163-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шетелдік тауарлардың кетуі кезінде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және оны есептеу
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шетелдік тауарлардың кетуі кезінде тасымалдаушыда кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет кеден органы тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуіне рұқсат берген кезден бастап туындайды.

2. Операции, указанные в пункте 1 настоящей статьи, могут совершаться без получения разрешения таможенного органа или его уведомления, если такие операции совершаются уполномоченными экономическими операторами, имеющими свидетельство первого или третьего типа.
3. Таможенный орган вправе отказать в выдаче разрешения на совершение операций, указанных в пункте 1 настоящей статьи, при наличии запрета на совершение таких операций в транспортных (перевозочных) документах, документах, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений, либо в иных документах, выданных государственными органами Республики Казахстан.
4. По заявлению лица таможенный орган разрешает совершение грузовых операций с товарами, находящимися под таможенным контролем, вне времени работы таможенного органа с учетом пункта 3 настоящей статьи.
5. Для целей применения настоящей главы под транспортным средством международной перевозки понимается также транспортное средство, на котором товары перевозятся по таможенной территории Евразийского экономического союза в пределах таможенной территории Евразийского экономического союза.
6. Операции, указанные в пункте 1 настоящей статьи, в отношении товаров, перевозимых (транспортируемых) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, совершаются в соответствии со статьей 228 настоящего Кодекса.
Статья 162. Меры, принимаемые при аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах
1. В случае, если доставка товаров от места убытия до места фактического пересечения таможенной границы Евразийского экономического союза прерывается вследствие аварии, действия непреодолимой силы либо иных обстоятельств, препятствующих такой доставке товаров, перевозчик обязан принять все меры для обеспечения сохранности товаров, незамедлительно сообщить в ближайший таможенный орган об этих обстоятельствах и о месте нахождения товаров, а также перевезти товары или обеспечить их перевозку (транспортировку) (при повреждении транспортного средства) в ближайший таможенный орган либо иное место, указанное таможенным органом.
2. Расходы, возникшие у перевозчика или иных лиц в связи с соблюдением требований пункта 1 настоящей статьи, таможенными органами не возмещаются.
Статья 163. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при убытии иностранных товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, срок их уплаты и исчисление
1. При убытии иностранных товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникает у перевозчика с момента выдачи таможенным органом разрешения на убытие товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза.

2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шетелдік тауарлардың кетуі кезінде тасымалдаушыда кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеті мынадай мән-жайлар:
1) тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын іс жүзінде кесіп өтуі;
2) осы баптың 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін тауарларды шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастыру;
3) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау және (немесе) осы баптың
4-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде өндіріп алу;
4) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органының, осындай жойылуға немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін осы Кодекске сәйкес осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі туындаған жағдайларды қоспағанда, аварияның немесе еңсерілмес күш әсерінің салдарынан шетелдік тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайларын бұл тауарлардың табиғи түрде кемуі нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін мойындауы;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілеу немесе мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдыру;
6) кеден органының осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес тауарларды кідіртуі;
7) қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру кезінде алып қойылған немесе тыйым салынған және егер бұрын мұндай тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларға қатысты қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біреуімен орналастыру туындаған кезде тоқтатылады.
3. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет, аварияның немесе еңсерілмес күштің әсер етуі салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайларында табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын іс жүзінде кесіп өткенге дейін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуі кезінде шетелдік тауарлар жоғалған жағдайда орындауға жатады.
Көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі тауарлар жоғалған күн болып есептеледі, егер ол күн белгіленбесе – кеден органы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуіне рұқсат беру күні болып есептеледі.

2. При убытии иностранных товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается у перевозчика при наступлении следующих обстоятельств:
1) фактическое пересечение товарами таможенной границы Евразийского экономического союза;
2) помещение товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, после наступления обстоятельств, указанных в пункте 3 настоящей статьи;
3) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
4) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
5) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
7) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению в случае утраты иностранных товаров при убытии с таможенной территории Евразийского экономического союза до фактического пересечения таможенной границы Евразийского экономического союза, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается день утраты товаров, а если этот день не установлен, – день выдачи таможенным органом разрешения на убытие товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза.

4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, егер тауарлар, кедендік әкелу баждарын, салықтар төлеу жөніндегі тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді қолданбай ішкі тұтынуға шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған болса, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 8 және 13-тарауларына сәйкес есептеледі.
Кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары есептеу үшін осы баптың 3-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемесі қолданылады.
Егер тауарлардың кедендік құнын анықтау үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасында төленуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін шетелдік валютаны Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеу талап етілетін жағдайда, мұндай қайта есептеу осы баптың 3-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыстағы валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
Егер кеден органының тауарлар туралы дәл мәліметтері (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) болмаса, төлеуге жататын кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеуге арналған база кеден органының қолда бар мәліметтері негізінде айқындалады, ал тауарларды сыныптау осы Кодекстің 40-бабының 4-тармағы ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
Егер тауар коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес оннан кем белгі саны бар топтамалар деңгейінде айқындалған жағдайда:
кедендік әкелу баждарын есептеу үшін осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік баждың ең жоғарғы мөлшерлемесі қолданылады;
салықтарды есептеу үшін қосылған құн салығының ең жоғарғы мөлшерлемесі, кедендік баждың ең жоғарғы мөлшерлемесі белгіленген осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін акциздердің ең жоғарғы мөлшерлемесі қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы баптың оныншы абзацын ескере отырып, осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем бажының ең жоғарғы мөлшерлемесі қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 5-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шыққан жерін және (немесе) көрсетілген баждарды анықтау үшін қажет мәліметтерге сүйене отырып есептеледі. Егер тауарлардың шыққан жерін және (немесе) көрсетілген баждарды анықтау үшін қажет өзге мәліметтер расталмаса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер тауарды сыныптау он белгі деңгейінде жүзеге асырылатын болса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды бар тауарларға не топтамаға кіретін тауарларға қатысты, егер тауарлардың кодтары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес он белгі санынан кем топтама деңгейінде белгіленген болса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең жоғарғы мөлшерлемесіне сүйене отырып есептеледі.

4. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 3 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в соответствии с главами 8 и 13 настоящего Кодекса.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи.
В случае, если для определения таможенной стоимости товаров, а также для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подлежащих уплате в Республике Казахстан, требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи.
В случае, если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 4 статьи 40 настоящего Кодекса.
В случае, если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее десяти:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующая товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца десятого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 5 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае, если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне десяти знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти.

Тауарлар туралы дәл мәліметтер кейін анықталған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осындай дәл мәліметтерге сүйене отырып есептеледі, кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын есепке жатқызу (қайтару) осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес жүзеге асырылады, не осы Кодекстің 87 және 137-баптарына сәйкес әрекет, осы Кодекстің 12-тарауына және 142-бабына сәйкес төленбеген сомаларды өндіріп алу жүргізіледі.
5. Тауарлар шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылған жағдайда кеден органдарының осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес тауарларды кідіртуі, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндетін орындағаннан кейін уақытша сақтауға қою және (немесе) осы бапқа сәйкес кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасын (толық немесе ішінара) өндіріп алулары, төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 11-тарауына және 142-бабына сәйкес есепке жатқызылуға (қайтаруға) жатады.
17-тарау. Тауарларды уақытша сақтау және тауарларды уақытша сақтауға қоюға байланысты кедендік операциялар
164-бап. Тауарларды уақытша сақтау туралы жалпы ережелер
1. Уақытша сақтау орындарында шетелдік тауарларды кеден органы оларды шығарғанға дейін не егер шетелдік тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін орындарда сақталған болса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуіне кеден органының рұқсатын алғанға дейін не қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру кезінде алып қою немесе тыйым салу қолданылатын күнге дейін сақтау тауарларды уақытша сақтау деп түсініледі.
2. Осы баптың 4-тармағында, осы Кодекстің 154-бабының 7 және 8-тармақтарында, 185-баптың 8-тармағында, 209-баптың 6-тармағында, 232-бапта, 321-баптың 3-тармағында, 342-бапта және 369-баптың 11-тармағында көзделген жағдайлар мен мерзімдерде тауарлар уақытша сақтауға орналастыруға жатады.
3. Тауарларды уақытша сақтау құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларға қатысты, сондай-ақ осы Кодексте көзделген жағдайларда қолданылмайды.
4. Қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру кезінде алып қойылған немесе тыйым салынған және кедендік декларациялауға жататын, оларға қатысты қайтару туралы шешім қабылданған тауарлар, оның ішінде тауарларды тәркілеу туралы шешім жойылған не тәркілеу түріндегі жаза (өндіріп алу) өзге жаза түрімен (өндіріп алу) ауыстырылған жағдайда, мыналар:

При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, осуществляется зачет (возврат) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса, либо осуществляются действия в соответствии со статьями 87 и 137 настоящего Кодекса, взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главой 12 и статьей 142 настоящего Кодекса.
5. В случаях помещения товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, задержания таможенными органами товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса, размещения на временное хранение после исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 и статьей 142 настоящего Кодекса.
Глава 17. Временное хранение товаров и таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение
Статья 164. Общие положения о временном хранении товаров
1. Под временным хранением товаров понимается хранение иностранных товаров в местах временного хранения до их выпуска таможенным органом, либо до получения разрешения таможенного органа на убытие товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, если иностранные товары хранятся в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, либо до дня применения изъятия или ареста в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или по делу об административном правонарушении.
2. Товары подлежат помещению на временное хранение в случаях и сроки, которые предусмотрены пунктом 4 настоящей статьи, пунктами 8 и 9 статьи 154, пунктом 8 статьи 185, пунктом 6 статьи 209, статьей 232, пунктом 3 статьи 321, статьей 342 и пунктом 11 статьи 369 настоящего Кодекса.
3. Временное хранение товаров не применяется в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, а также в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом.
4. Товары, изъятые или арестованные в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или по делу об административном правонарушении и подлежащие таможенному декларированию, в отношении которых было принято решение об их возврате, в том числе в случае отмены решения о конфискации товаров либо замены наказания (взыскания) в виде конфискации иным видом наказания (взыскания), должны быть помещены на временное хранение не позднее десяти календарных дней со дня, следующего за днем вступления в силу:

1) қылмыстық не әкімшілік жауапкершіліктен босату туралы соттың немесе өзге уәкілетті мемлекеттік органның (лауазымды тұлғаның) шешімі;
2) қылмыстық іс қозғаудан бас тарту туралы уәкілетті мемлекеттік органның (лауазымды тұлға) шешімі;
3) қылмыстық істі не әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тоқтату туралы соттың немесе уәкілетті мемлекеттік органның (лауазымды тұлғаның) шешімі;
4) соттың айыптау (ақтау) үкімі;
5) әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы соттың немесе уәкілетті мемлекеттік органның (лауазымды тұлғаның) шешімі;
6) тауарларды тәркілеу туралы шешімді жою не тәркілеу түріндегі жазаны (өндіріп алуды) өзге жаза түрімен (өндіріп алу) ауыстыру туралы соттың шешімі күшіне енген күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмей уақытша сақтауға қойылуға тиіс.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мерзімде уақытша сақтауға орналастырылмаған тауарларды кеден органы осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес ұстап қалады.
6. Осы баптың 4-тармағының ережелері, егер осы тармақта көрсетілген тауарларға қатысты тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға арналған осы тармақта көзделген мерзім аяқталғанға дейін кедендік декларация берілген болса, қолданылмайды.
7. Уақытша сақтауда тұрған тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлғалар осындай тауарларды пайдалануға, оның ішінде олар шығарылғанға дейін уақытша сақтау орнының аумағынан әкетуге құқығы жоқ, ал егер шетелдік тауарлар – олар шығарылғанға дейін не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуіне кеден органының рұқсатын алғанға дейін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орнында уақытша сақтауда тұрған болса, оларды пайдалануға құқығы жоқ.
Осы тармақтың бірінші абзацының ережелері Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте тұрақты тұруға қоныс аудару, уақытша сақталуы осы Кодекстің 342-бабына сәйкес жүзеге асырылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес босқын, мәжбүрлі қоныс аударушы мәртебесін алуға ниеті бар шетелдік жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған тауарларына қатысты қолданылмайды.
8. Тауарлар шығарылғанға дейін, егер уақытша сақтау мерзімінің аяқталу күніне кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру аяқталмаса және (немесе) кедендік сараптама нәтижелері алынбаса, 193-баптың 7 және 8-тармақтарында көзделген жағдайларда тауарларды уақытша сақтау орнын өзгертуге жол беріледі.
Шетелдік тауарларды бір уақытша сақтау орнынан басқа уақытша сақтау орнына тасу (тасымалдау) кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес, не осы Кодекстің 222-бабының 6-тармағында көзделген жағдайларда кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмай-ақ жүзеге асырылады.

1) решения суда или иного уполномоченного государственного органа (должностного лица) об освобождении от уголовной либо административной ответственности;
2) решения уполномоченного государственного органа (должностного лица) об отказе в возбуждении уголовного дела;
3) решения суда или уполномоченного государственного органа (должностного лица) о прекращении уголовного дела либо дела об административном правонарушении;
4) обвинительного (оправдательного) приговора суда;
5) решения суда или уполномоченного государственного органа (должностного лица) о привлечении к административной ответственности;
6) решения суда об отмене решения о конфискации товаров либо о замене наказания (взыскания) в виде конфискации иным видом наказания (взыскания).
5. Товары, не помещенные на временное хранение в срок, указанный в пункте 4 настоящей статьи, задерживаются таможенным органом в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
6. Положения пункта 4 настоящей статьи не применяются, если в отношении указанных в этом пункте товаров до истечения срока, предусмотренного этим пунктом для помещения товаров на временное хранение, подана таможенная декларация.
7. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, находящихся на временном хранении, не вправе пользоваться такими товарами, в том числе вывозить с территории места временного хранения, до их выпуска, а если иностранные товары находятся на временном хранении в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза – до их выпуска либо до получения разрешения таможенного органа на убытие товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза.
Положения абзаца первого настоящего пункта не применяется в отношении товаров для личного пользования иностранного физического лица, имеющего намерение переселиться на постоянное место жительства в государство-член Евразийского экономического союза, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством этого государства-члена Евразийского экономического союза, временное хранение которых осуществляется в соответствии со статьей 342 настоящего Кодекса.
8. Допускается до выпуска товаров изменять место временного хранения товаров в случаях, предусмотренных пунктами 7 и 8 статьи 193, если ко дню истечения сроков временного хранения не завершена проверка таможенных, иных документов и (или) сведений и (или) не получены результаты таможенной экспертизы.
Перевозка (транспортировка) иностранных товаров из одного места временного хранения товаров в другое место временного хранения товаров осуществляется в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита либо без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита в случаях, предусмотренных пунктом 6 статьи 222 настоящего Кодекса.

9. Егер көлік құралдарында уақытша сақтауға орналастырылған (орналастырылатын) шетелдік тауарлар болған жағдайда, осындай көлік құралдары уақытша сақтау орындарда бола алады.
165-бап. Тауарларды уақытша сақтау орындары
1.  Осы баптың 2-тармағына сәйкес тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асыруға болатын (бұдан әрі – уақытша сақтау орындары) уақытша сақтау қоймалары мен өзге де орындар тауарларды уақытша сақтау орындары болып табылады.
2. Тауарларды уақытша сақтауды:
1) өз тауарларын сақтау қоймасында;
2) мынадай орындардың:
кеден қоймасының;
еркін қойманың;
арнайы экономикалық аймақтың
бажсыз сауда дүкендерінің аумақтарында (орынжайларда) жүзеге асыруға болады.
Осы тармақтың 1-бөлігінде көрсетілген орындарда уақытша сақтау, өз тауарларын сақтау қоймасы ретінде ғана пайдаланылатын кеден қоймасы, еркін қойма, арнайы экономикалық аймақ, бажсыз сауда дүкені. аумағының (үй-жайының) бөлігінде жүзеге асырылады. Кеден қоймасы, еркін қойма, арнайы экономикалық аймақ аумағының (орынжайының) бөлігін өз тауарларын сақтау қоймасы ретінде пайдаланған жағдайда, аумақтың (орынжайдың) осындай бөлігі аумақтың (орынжайдың) қалған бөлігінен тұтас қоршаумен оқшаулануға тиіс;
3) құрылысжайларда, орынжайларда (орынжайлардың бөліктерінде) және (немесе) екінші немесе үшінші типтегі куәліктерін алған уәкілетті экономикалық оператордың ашық алаңдарында (ашық алаңдар бөліктерінде);
4) осы Кодекстің 170-бабына сәйкес тауарларға қатысты өкілеттігі бар адамның өтініші бойынша орындарда жүзеге асыруға болады.
3. Тауар иесінің өз тауарларын уақытша сақтауға арналған, кедендік бақылаудағы орынжайы және (немесе) ашық алаңы өз тауарларының уақытша сақтау қоймасы болып табылады. Бұл ретте өз тауарларын сақтау қоймалары мынадай талаптарға сай болуға тиіс:
1) меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалдауында орынжайлар және (немесе) ашық алаңдар болуға, бұл ретте жалдау мерзімі өтінішті берген күннен бастап 6 айдан кем емес болуы тиіс;
2) қажетті тиеу-түсіру механизмдері және арнаулы техникасы болуға, сондай-ақ орналастырылатын тауарлар мен көлік құралдарының сипатына сәйкес келетін сертификатталған таразы жабдығы, ал арнаулы сақтау орнына газ орналастырылатын жағдайда тиісті есепке алу аспаптары болуға;
3) тиеу-түсіру алаңдарын қоса алғанда, аумақ осы Кодекстің 404-бабына сәйкес белгіленуі;

9. Транспортные средства могут находиться в местах временного хранения при условии, что на (в) таких транспортных средствах находятся иностранные товары, помещенные (помещаемые) на временное хранение.
Статья 165. Места временного хранения товаров
1. Местами временного хранения товаров являются склады временного хранения и иные места, в которых в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи может осуществляться временное хранение товаров (далее – места временного хранения).
2. Временное хранение товаров также может осуществляться в следующих местах:
1) на складе хранения собственных товаров;
2) на территориях (в помещениях):
таможенного склада;
свободного склада;
специальной экономической зоны;
магазина беспошлинной торговли.
Временное хранение в местах, указанных в части 1 настоящего пункта, осуществляется на части территории (помещения) таможенного склада, свободного склада, специальной экономической зоны, магазина беспошлинной торговли, и которые используются исключительно в качестве склада хранения собственных товаров. В случае использования в качестве склада хранения собственных товаров части территории (помещения) таможенного склада, свободного склада, специальной экономической зоны, магазина беспошлинной торговли такая часть территории (помещения) должна быть изолирована от остальной части территории (помещения) непрерывным ограждением;
3) в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченных экономических операторов, получивших свидетельства второго и третьего типов;
4) в местах по заявлению лица, обладающего полномочиями в отношении товара в соответствии со статьей 170 настоящего Кодекса.
3. Складом хранения собственных товаров являются помещение и (или) открытая площадка владельца товаров, предназначенные для временного хранения собственных товаров, находящихся под таможенным контролем. При этом склады хранения собственных товаров должны отвечать следующим требованиям:
1) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде помещений и (или) на открытых площадках, при этом срок аренды должен быть не менее 6 месяцев со дня подачи заявления;
2) наличие необходимых погрузочно-разгрузочных механизмов и специальной техники, а также сертифицированного весового оборудования, соответствующего характеру помещаемых товаров и транспортных средств, а в случае помещения газа в специальные хранилища - наличие соответствующих приборов учета;
3) территория, включая погрузочно-разгрузочные площадки, должна быть обозначена в соответствии со статьей 404 настоящего Кодекса;

4) техникалық жарамды кіреберіс жолдар, сондай-ақ қатты төсемі (бетон, асфальт, резеңке не өзге де қатты төсемі), оның ішінде электр жарығымен жарақтандырылған жабық алаңдары бар тауарларды тексеріп қарауға арналған орындар болуға;
5) аумақ, тиеу-түсіру алаңдарын (бір немесе бірнеше қойма үй-жайлары және алаңдарды) қоса алғанда, бір почта мекенжайы бойынша орналастырылуы және өз тауарларын сақтау қоймасының барлық периметрі бойынша тұтас қоршауы болуға тиіс.
Өз тауарларын сақтау қоймалары осы Кодексте белгіленген талаптарға сәйкес қана пайдаланылуға тиіс. Көрсетілген қоймаларды өзге мақсаттарда пайдалануға жол берілмейді.
Өз тауарларын сақтау қоймалары ретінде осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген аумақтарды (орынжайларды) пайдаланған кезде өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу талап етілмейді.
4. Уақытша сақтау орындары кедендік бақылау аймағы болып табылады.
5. Басқа тауарларға зиян келтіруі мүмкін немесе ерекше сақтау жағдайларын талап ететін тауарлар осындай тауарларды сақтауға арнайы бейімделген уақытша сақтау орындарында сақталуға тиіс.
6. Уақытша сақтау орындарына тауарларды орналастыру уәкілетті орган бекіткен тәртіппен расталады.
166-бап. Өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу тәртібі
1. Заңды тұлға өз тауарлары сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілгеннен кейін өз тауарларын сақтау қоймасының иесі болып танылады.
2. Орынжайларды немесе ашық алаңдарды өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу үшін заңды тұлға уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша, қызмет аймағында өз тауарларын сақтау қоймасы құрылатын аумақтық кеден органына өтініш береді.
3. Аумақтық кеден органы өтінішті оның тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қарайды.
Аумақтық кеден органының лауазымды адамы осы Кодекстің 415-бабына сәйкес өтініш берушінің орынжайлары мен аумақтарының осы Кодекстің 165-бабының 3-тармағында айқындалған талаптарға сәйкестігін қарайды.
Өтініш беруші қарап-тексеру жүргізілген кезде аумақтық кеден органының лауазымды адамына мынадай:
1) осы Кодекстің 165-бабының 3-тармағында айқындалған талаптардың орындалуын растайтын құжаттардың;
2) өз тауарларын сақтау қоймасын құруға арналған аумақтар жоспарларының, орынжайдың немесе ашық алаңның жоспарлары мен сызбаларының көшірмелерін табыс етеді.
Осы тармақтың үшінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген құжаттар тұпнұсқалары көрсетіле отырып, көшірмелер түрінде ұсынылады.
Бұл ретте ұсынылған құжаттардың көшірмелері орынжайларды және аумақтарды кедендік қарап-тексеру актісіне қоса беріледі, ол аумақтық кеден органында қалады.

4) наличие технически исправных подъездных путей, а также мест для досмотра товаров, имеющих твердое покрытие (бетонное, асфальтовое, резиновое либо иное твердое покрытие), в том числе крытых площадок, оснащенных электрическим освещением;
5) территория, включая погрузочно-разгрузочные площадки (одно или несколько складских помещений и площадок), должна располагаться по одному почтовому адресу и иметь непрерывное ограждение по всему периметру склада хранения собственных товаров.
Склады хранения собственных товаров должны использоваться исключительно в соответствии с требованиями, установленными настоящим Кодексом. Использование указанных складов в иных целях не допускается.
При использовании в качестве склада хранения собственных товаров территорий (помещений), предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи, включение в реестр владельцев складов хранения собственных товаров не требуется.
4. Места временного хранения являются зоной таможенного контроля.
5. Товары, которые могут причинить вред другим товарам или требующие особых условий хранения, должны храниться в местах временного хранения, специально приспособленных для хранения таких товаров.
6. Размещение товаров в местах временного хранения подтверждается в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Статья 166. Порядок включения в реестр владельцев складов хранения собственных товаров
1. Юридическое лицо признается владельцем склада хранения собственных товаров после включения в реестр владельцев складов хранения собственных товаров.
2. Для включения в реестр владельцев складов хранения собственных товаров помещений или открытых площадок юридическое лицо представляет заявление по форме, утвержденной уполномоченным органом, в территориальный таможенный орган, в зоне деятельности которого учреждается склад хранения собственных товаров.
3. Заявление рассматривается территориальным таможенным органом в течение десяти рабочих дней со дня его регистрации.
Должностное лицо территориального таможенного органа производит осмотр помещений и территорий заявителя согласно статье 415 настоящего Кодекса на соответствие требованиям, определенным пунктом 3 статьи 165 настоящего Кодекса.
При проведении осмотра заявитель предоставляет должностному лицу территориального таможенного органа копии следующих документов:
1) подтверждающих выполнение требований, определенных пунктом 3 статьи 165 настоящего Кодекса;
2) планов территорий, планов и чертежей помещения или открытой площадки, предназначенных для учреждения склада хранения собственных товаров.
Документы, указанные в подпункте 2) части третьей настоящего пункта, представляются в виде копий с предъявлением оригиналов.
При этом копии представленных документов прилагаются к акту таможенного осмотра помещений и территорий, который остается в территориальном таможенном органе.

4. Тізілімге енгізу туралы шешім аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның немесе аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді және бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
5. Өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізуден бас тарту туралы шешім осы баптың 3-тармағында көрсетілген барлық құжаттар толық ұсынылмаған немесе өтініш беруші осы Кодексте белгіленген талаптарға сай келмеген жағдайда қабылданады. Өтініш беруші осы бұзушылықтарды жойғаннан кейін өтініш осы Кодексте белгіленген тәртіппен қаралады.
6. Өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім немесе енгізуден бас тарту туралы шешім осы баптың 3-тармағында белгіленген мерзімде қабылданады.
7. Тұлға өз тауарлары сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген немесе енгізуден бас тартылған жағдайда, аумақтық кеден органы өтініш берушіні жазбаша және (немесе) электрондық нысанда хабардар етеді.
8. Заңды тұлғаны қайта тіркеген кезде өз тауарларын сақтау қоймасының иесі аумақтық кеден органын қайта тіркеу фактісі туралы осындай қайта тіркеу өткен күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмейтін мерзімде хабардар етуге міндетті.
167-бап. Өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің міндеттері
Өз тауарларын сақтау қоймаларының иелері:
1) үй-жайды немесе ашық алаңды тиісінше, осы Кодекстің 165-бабында белгіленген талаптарға сәйкес кедендік бақылауды қамтамасыз ету үшін қажетті түрде жайластыруға;
2) кедендік бақылаудан басқа, үй-жайдан немесе ашық алаңнан уақытша сақтауда тұрған тауарларды алу мүмкіндігін жоюға;
3) үй-жайдағы немесе ашық алаңдағы тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге;
4) кедендік бақылауды жүзеге асыруға жәрдемдесуге;
5) есепке алуды (оның ішінде бақылаудың және есепке алудың автоматтандырылған нысанын пайдалана отырып) жүргізуге және келіп түсетін, сақталатын, әкетілетін тауарлар және (немесе) көлік құралдары туралы есептілікті уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органына ұсынуға;
6) есепке алуды (оның ішінде бақылаудың және есепке алудың автоматтандырылған нысанын пайдалана отырып) жүргізуге және өз тауарларын сақтау қоймасына шетелдік тауарлардың әкелінуін, одан әкетілуін жүзеге асыратын көлік құралдары бойынша есептілікті уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органына ұсынуға;
7) сақталатын тауарларға кеден органдарының рұқсатынсыз бөтен тұлғалардың қолжетімділігін болдырмауға;
8) кеден органдары лауазымды адамдарын олардың талабы бойынша сақталатын тауарларға қолжетімділігін қамтамасыз етуді қоса алғанда, кеден органдарының талаптарын орындауға;

4. Решение о включении в реестр оформляется приказом руководителя, территориального таможенного органа либо лица, его замещающего, или заместителя руководителя территориального таможенного органа и вступает в силу со дня принятия приказа.
5. Решение об отказе во включении в реестр владельцев складов хранения собственных товаров принимается в случаях непредставления документов, указанных в пункте 3 настоящей статьи в полном объеме, или несоответствия заявителя требованиям, установленным настоящим Кодексом. После устранения заявителем данных нарушений заявление рассматривается в порядке, установленном настоящим Кодексом.
6. Решение о включении или решение об отказе во включении лица в реестр владельцев складов хранения собственных товаров принимается в сроки, установленные пунктом 3 настоящей статьи.
7. В случаях включения или отказа во включении лица в реестр владельцев складов хранения собственных товаров территориальный таможенный орган уведомляет заявителя в письменной и (или) электронной форме.
8. При перерегистрации юридического лица владелец склада хранения собственных товаров обязан уведомить территориальный таможенный орган о факте перерегистрации в срок не позднее тридцати календарных дней со дня такой перерегистрации.
Статья 167. Обязанности владельца склада хранения собственных товаров
Владелец склада хранения собственных товаров обязаны:
1) обустроить помещение или открытую площадку надлежащим образом, необходимым для обеспечения таможенного контроля в соответствии с требованиями, установленными статьей 165 настоящего Кодекса;
2) исключить возможность изъятия из помещения или открытой площадки, помимо таможенного контроля, товаров, находящихся на временном хранении;
3) обеспечить сохранность товаров, находящихся в помещении или на открытой площадке;
4) содействовать осуществлению таможенного контроля;
5) вести учет (в том числе с использованием автоматизированной формы контроля и учета) и представлять таможенному органу отчетность о поступающих, хранящихся, вывозимых товарах и (или) транспортных средствах в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
6) вести учет (в том числе с использованием автоматизированной формы контроля и учета) и представлять таможенному органу отчетность по транспортным средствам, осуществляющих ввоз, вывоз иностранных товаров на склад хранения собственных товаров в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
7) исключить доступ посторонних лиц к хранимым товарам без разрешения таможенных органов;
8) выполнять требования таможенных органов, включая обеспечение доступа к хранимым товарам должностных лиц таможенных органов по их требованию;

9) тауарларды жоғалтқан не кеден органының рұқсатынсыз басқа тұлғаларға берген кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндетті орындауға;
10) кеден органын жөндеу жұмыстарын жүргізу, өз тауарларын сақтау қоймасы алаңының ұлғаюы не азаюы туралы, осы жұмыстарды, оның ішінде орындау жоспарланған мерзімді көрсете отырып, жазбаша немесе электрондық нысанда хабардар етуге міндетті.
168-бап. Өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру
1. Өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін қызмет аймағында қойма құрылған аумақтық кеден органы:
1) өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің жөндеу жұмыстарын жүргізу туралы, өз тауарларын сақтау қоймасы алаңының ұлғаюы не азаюы туралы өтініші бойынша - өз тауарларын сақтау қоймасының иесі айқындаған мерзімге;
2) өз тауарларын сақтау қоймасының иесі өз тауарларын сақтау қоймасына осы Кодексте белгіленген талаптар мен міндеттерді сақтамаған кезде - бір айға дейінгі мерзімге тоқтата тұрады.
2. Өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім, мұндай тоқтата тұрудың себептері көрсетіле отырып, қызмет аймағында қойма құрылған аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді.
3. Өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметі оның іс-әрекетін тоқтата тұрған себептер жойылған кезде қайта жаңғыртылады.
4. Өз тауарларын сақтау қоймасының иесі осы баптың 1-тармағының
1) тармақшасына сәйкес өз тауарларын сақтау қоймасының иесі айқындаған мерзім өткенге дейін қызмет аймағында қойма құрылған аумақтық кеден органына өз тауарларын сақтау қоймасының қызметін тоқтата тұру мерзімін ұзарту туралы не жаңғырту туралы өтінішін табыс етеді.
169-бап. Өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару
1. Өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару үшін:
1) осы Кодексте белгіленген талаптар мен міндеттерді қатарынан алты ай ішінде бірнеше рет бұзу;
2) заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес таратылуы;
3) қайта құру нысанындағы қайта ұйымдастыруды қоспағанда, заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы;
4) шешімнің қолданылуын бұрын тоқтата тұрған себептердің осы Кодекстің 168-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында белгіленген мерзім ішінде жоймауы;

9) исполнить обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов при утрате товаров либо передаче другим лицам без разрешения таможенного органа;
10) уведомлять в письменной или электронной форме таможенный орган о производстве ремонтных работ, об увеличении либо уменьшении площади склада хранения собственных товаров с указанием срока, в течение которого они планируют выполнять эти работы.
Статья 168. Приостановление деятельности владельца склада хранения собственных товаров
1. Деятельность владельца склада хранения собственных товаров приостанавливается территориальным таможенным органом, в зоне деятельности которого учрежден склад:
1) по заявлению владельца склада хранения собственных товаров о производстве ремонтных работ, об увеличении либо уменьшении площади склада хранения собственных товаров - на срок, определенный владельцем склада хранения собственных товаров;
2) при несоблюдении владельцем склада хранения собственных товаров требований и обязанностей, установленных настоящим Кодексом к складам хранения собственных товаров, - на срок до одного месяца.
2. Решение о приостановлении деятельности владельца склада хранения собственных товаров оформляется приказом руководителя территориального таможенного органа либо лицом, его замещающим, либо заместителем руководителя территориального таможенного органа, в зоне деятельности которого учрежден склад, с указанием причины такого приостановления.
3. Деятельность владельца склада хранения собственных товаров возобновляется при устранении причин, по которым его действие было приостановлено.
4. Владелец склада хранения собственных товаров до истечения срока, определенного владельцем склада хранения собственных товаров в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи представляет заявление в территориальный таможенный орган, в зоне деятельности которого учрежден склад, о продлении срока приостановления либо о возобновлении деятельности склада хранения собственных товаров.
Статья 169. Исключение из реестра владельцев складов хранения собственных товаров
1. Основаниями для исключения из реестра владельцев складов хранения собственных товаров являются:
1) неоднократные нарушения в течение шести последовательных месяцев требований и обязанностей, установленных настоящим Кодексом;
2) ликвидация юридического лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) реорганизация юридического лица, за исключением реорганизации в форме преобразования;
4) неустранение причин, по которым действие решения ранее было приостановлено, в течение срока, установленного в подпункте 2) пункта 1 статьи 168 настоящего Кодекса;

5) өз тауарларын сақтау қоймасына қатысты мүліктік құқықтардың тоқтатылуы немесе өзгеруі;
6) өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің өтініші;
7) осы Кодекстің 168-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өз тауарларын сақтау қоймасының иесі айқындаған мерзім өткенге дейін өз тауарларын сақтау қоймасының қызметін тоқтата тұру мерзімін ұзарту туралы не жаңғырту туралы жазбаша өтініштің болмауы негіздемелер болып табылады.
2. Өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару туралы шешім, мұндай тоқтатудың себептері көрсетіле отырып, қызмет аймағында қойма құрылған аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді
Бұйрық қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті ақпарат жазбаша нысанда иесінің назарына жеткізіледі.
3. Тұлға өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығарылған кезде оларда сақтаудағы тауарлар осы баптың 2-тармағында айқындалған бұйрық қабылданған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей уақытша сақтау қоймасына не осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастырылуға тиіс.
4. Тұлға осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасының негіздемелері бойынша өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығарылған кезде көрсетілген тұлғаның тиісті тізілімге енгізу туралы қайталама өтінішін аумақтық кеден органы тұлғаны осындай тізілімнен шығару туралы бұйрық қабылданған күннен бастап бір жыл аяқталған соң қарайды.
170-бап. Тауарға қатысты өкілеттіктерге ие тұлғаның өтініші бойынша орындарда тауарларды уақытша сақтау
1. Тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие тұлғаның өтініші бойынша тауарларды уақытша сақтау:
1) уақытша сақтау орындары немесе қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілмеген алушының қоймасында;
2) алушының меншігіндегі, шаруашылық жүргізуіндегі, жедел басқаруындағы үй-жайларда немесе ашық алаңдарда немесе ол жалдау құқығында пайдаланатын көлік құралының болу шартымен автомобиль көлік құралдарында;
3) алушының меншігіндегі, шаруашылық жүргізуіндегі, жедел басқаруындағы үй-жайларда немесе ашық алаңдарда немесе ол жалдау құқығында пайдаланатын теміржол жолының учаскесіндегі теміржол көлік құралдарында;
4) алушы немесе ірі габаритті тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге тұлға айқындаған орындарда өздерінің габариттері бойынша 165-баптың 1-тармағында және осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген уақытша сақтау орындарда орналастырылуы мүмкін емес көрсетілген тауарларды мұндай орындарда сақтау мүмкіндігін растайтын құжаттарды ұсынумен жүзеге асырылады.

5) прекращение или изменение имущественных прав в отношении склада хранения собственных товаров;
6) заявление владельца склада хранения собственных товаров.
7) отсутствие письменного заявления о продлении срока приостановления либо о возобновлении деятельности склада хранения собственных товаров до истечения срока, определенного владельцем склада хранения собственных товаров в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 168 настоящего Кодекса.
2. Решение об исключении из реестра владельцев складов хранения собственных товаров оформляется приказом руководителя территориального таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя территориального таможенного органа, в зоне деятельности которого учрежден склад, с указанием причины такого прекращения.
В течение пяти рабочих дней со дня принятия приказа соответствующая информация в письменной форме доводится до сведения владельца.
3. При исключении лица из реестра владельцев складов хранения собственных товаров, хранящиеся в них товары, не позднее тридцати календарных дней со дня, следующего за днем принятия приказа, определенного пунктом 2 настоящей статьи, должны быть размещены на складе временного хранения либо помещены под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом.
4. При исключении лица из реестра владельцев складов хранения собственных товаров по основаниям подпункта 1) пункта 1 настоящей статьи, повторное заявление указанного лица о включении в соответствующий реестр рассматривается территориальным таможенным органом по окончании одного года со дня принятия приказа об исключении лица из такого реестра.
Статья 170. Временное хранение в местах по заявлению лица, обладающего полномочиями в отношении товара
1. По заявлению лица, обладающего полномочиями в отношении товара, временное хранение товаров осуществляется на:
1) складе получателя не включенного в реестр владельцев мест или складов временного хранения;
2) автомобильных транспортных средствах при условии нахождения транспортного средства в помещении или на открытых площадках, находящихся в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении получателя или используемых им на праве аренды;
3) железнодорожных транспортных средствах, находящихся на участке железнодорожного пути, который находится в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении получателя или используемых им на праве аренды;
4) в местах, определенных получателем, или иным лицом, обладающим полномочиями в отношении крупногабаритных товаров, которые из-за своих габаритов не могут быть помещены в местах временного хранения, указанных в пункте 1 статьи 165 и подпунктах 1), 2), 3) настоящего пункта с представлением документов, подтверждающих возможность хранения указанных товаров в таких местах.

2. Тауарларды уақытша сақтау осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттің орындалуын міндетті қамтамасыз ете отырып, осы баптың 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Осы Кодекстің 28-бабының талаптарына сәйкес келетін көлік құралдарындағы тауарларды уақытша сақтау мұндай тауарларды уақытша сақтаудың бүкіл мерзімі ішінде идентификаттау құралдарының тұтастығы қамтамасыз етілген жағдайда жүзеге асырылады.
4. Осы баптың 1-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларына сәйкес тауарларды уақытша сақтау кезінде тауарға қатысты өкілеттіктерге ие тұлға осы Кодекстің 165-бабы 3-тармағының 1), 4), 5) тармақшаларында және
5-тармағында белгіленген талаптардың сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
Осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес тауарларды уақытша сақтау кезінде тауарға қатысты өкілеттіктерге ие тұлға осы Кодекстің 165-бабының 5-тармағында белгіленген талаптардың сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
171-бап. Тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға байланысты кедендік операциялар және оларды жүргізу тәртібі
1. Тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін тасымалдаушы немесе тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге тұлға кеден органына көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) тауарлар, тауарларды жөнелтуші және алушы, оларды жөнелтуші елі және межелі елі туралы мәліметтер қамтылған кедендік құжаттарды не электрондық құжат түрінде ұсынылған алдын ала ақпараттың тіркеу нөмірі туралы мәліметтер бар құжатты ұсынады.
Кеден органына құжаттарды беру электрондық нысанда жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Кеден органы тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды, кеден органына осындай құжаттар берілген кезден бастап бір сағаттан кешіктірмей тіркейді және тұлғаға осы баптың
1-тармағында көрсетілген құжаттардың тіркелгені туралы растауды береді.
Кеден органының тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды тіркеуге байланысты кедендік операцияларды жасау және олардың тіркелгені туралы растауды беру тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
3. Тауарлар, кеден органы тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды тіркегеннен кейін, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, уақытша сақтауда тұрған болып есептеледі.
4. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға қоныс аудару, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес босқын, мәжбүрлі қоныс аударушы мәртебесін алу ниеті бар шетелдік жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған тауарларын уақытша сақтауға орналастыруға байланысты кедендік операциялар осы Кодекстің 342-бабына сәйкес жасалады.

2. Временное хранение товаров в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи осуществляется при обязательном обеспечении исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса.
3. Временное хранение товаров на транспортных средствах, соответствующих требованиям статьи 28 настоящего Кодекса, осуществляется при обеспечении целостности средств идентификации на протяжении всего срока временного хранения таких товаров.
4. При временном хранении товаров в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) пункта 1 настоящей статьи лицо, обладающее полномочиями в отношении товара, обязано обеспечить соблюдение требований, установленных подпунктами 1), 4), 5) пункта 3 и пункта 5 статьи 165 настоящего Кодекса.
При временном хранении товаров в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 настоящей статьи лицо, обладающее полномочиями в отношении товара, обязано обеспечить соблюдение требований, установленных пунктом 5 статьи 165 настоящего Кодекса.
Статья 171. Таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение, и порядок их совершения
1. Для помещения товаров на временное хранение перевозчик или иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, представляет таможенному органу транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) таможенные документы, содержащие сведения о товарах, отправителе и получателе товаров, стране их отправления и стране назначения, либо документ, содержащий сведения о номере регистрации предварительной информации, представленной в виде электронного документа.
Подача документов таможенному органу может быть осуществлена в электронной форме.
2. Таможенный орган регистрирует документы, представленные для помещения товаров на временное хранение, не позднее одного часа с момента подачи таких документов таможенному органу и выдает лицу, указанному в пункте 1 настоящей статьи, подтверждение о регистрации документов.
Порядок совершения таможенным органом таможенных операций, связанных с регистрацией документов, представленных для помещения товаров на временное хранение, и выдачей подтверждения об их регистрации, утверждается уполномоченным органом.
3. Товары считаются находящимися на временном хранении после регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение, если иное не установлено настоящим Кодексом.
4. Таможенные операции, связанные с помещением на временное хранение товаров для личного пользования иностранного физического лица, имеющего намерение переселиться на постоянное место жительства в Республику Казахстан, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Казахстан, совершаются с учетом статьи 342 настоящего Кодекса.

5. Тауарларды ғимараттарға, үй-жайларға (үй-жайлардың бөлімдеріне) және (немесе) екінші немесе үшінші типтегі куәліктері бар уәкілетті экономикалық оператордың кедендік бақылау аймағы болып табылатын ашық алаңдарға (ашық алаңдар бөлімдеріне) жеткізу кезінде тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға байланысты кедендік операциялар осы Кодекстің 539-бабы ескеріле отырып жасалады.
172-бап. Тауарларды уақытша сақтау мерзімі
1. Тауарларды уақытша сақтау мерзімі кеден органы уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды тіркеген күннен кейінгі күннен бастап есептеледі және осы Кодекстің осы бабының 2-тармағында және 342-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, төрт айды құрайды.
Комиссия тауарлардың жекелеген санаттары үшін осы тармақтың бірінші абзацында белгілеген мерзімнен аз уақытша сақтау мерзімін белгілеуге құқылы.
2. Халықаралық пошта алмасу орындарында (мекемелерде) сақтаудағы халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы әуе көлігімен өткізілген жолаушы алмаған немесе талап етпеген жүкке қатысты уақытша сақтау мерзімі 6 айды құрайды.
3. Тауарлардың уақытша сақтау мерзімі аяқталған соң шығару жүргізілмеген тауарларды не оларға қатысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың шығарылуына кеден органының рұқсаты алынбаған, егер шетелдік тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін орындарда сақталса кеден органы, осы баптың екінші абзацында көрсетілген жағдайды қоспағанда, Кодекстің 52-тарауына сәйкес кідіртеді.
Егер уақытша сақтау мерзімі аяқталғанға дейін кеден органы кедендік декларацияны тіркеген болса, бірақ кеден органы тауарларды уақытша сақтау мерзімінің өтуі бойынша тауарларды шығармаған не тауарларды шығарудан бас тартпаған жағдайда, кеден органы көрсетілген тауарларды кідіртпейді. Тауарларды шығарудан бас тартылған жағдайда, кеден органы уақытша сақтау мерзімі өткен тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кідіртеді.
173-бап. Уақытша сақтауда тұрған тауарлармен операциялар
1. Уақытша сақтауда тұрған тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлғалар осындай тауарлармен оларды өзгермейтін қалпында сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті операцияларды жасауға, оның ішінде тауарларды қарауға және өлшеуге, оларды уақытша сақтау орны шегінде ауыстыруға құқылы.

5. При доставке товаров в сооружения, помещения (части помещений) и (или) на открытые площадки (части открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, имеющего свидетельства второго или третьего типа, являющиеся зоной таможенного контроля, таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение, совершаются с учетом статьи 539 настоящего Кодекса.
Статья 172. Срок временного хранения товаров
1. Срок временного хранения товаров исчисляется со дня, следующего за днем регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение, и составляет четыре месяца, за исключением случаев, указанных в пункте 2 настоящей статьи и статье 342 настоящего Кодекса.
Комиссия вправе определять для отдельных категорий товаров срок временного хранения менее срока, установленного абзацем первым настоящего пункта.
2. В отношении международных почтовых отправлений, хранящихся в местах (учреждениях) международного почтового обмена, а также в отношении не полученного или не востребованного пассажиром багажа, перемещаемого через таможенную границу Евразийского экономического союза воздушным транспортом, срок временного хранения составляет 6 месяцев.
3. По истечении срока временного хранения товаров товары, выпуск которых не произведен либо в отношении которых не получено разрешение таможенного органа на убытие товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, если иностранные товары хранятся в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, задерживаются таможенным органом в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса, за исключением случая, указанного в абзаце втором настоящего пункта.
Указанные товары не задерживаются таможенным органом в случае, если таможенная декларация зарегистрирована таможенным органом до истечения срока временного хранения, но таможенным органом по истечении срока временного хранения товаров не произведен выпуск товаров либо не отказано в выпуске товаров. В случае отказа в выпуске товаров товары, срок временного хранения которых истек, задерживаются таможенным органом в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
Статья 173. Операции с товарами, находящимися на временном хранении
1. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, находящихся на временном хранении, вправе совершать с такими товарами операции, необходимые для обеспечения их сохранности в неизменном состоянии, в том числе осматривать и измерять товары, перемещать их в пределах места временного хранения.

2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілмеген операциялар, оның ішінде тауарлардың сынамасын және (немесе) үлгілерін алу, зақымданған орамасын түзету, тауарлардың санын және (немесе) сипаттамасын анықтау үшін орамды ашу, сондай-ақ тауарларды кейіннен тасуға (тасымалдауға) дайындау үшін қажетті операциялар кеден органының рұқсатымен жасалады.
Көрсетілген рұқсатты алу үшін уақытша сақтауда тұрған тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлға қызмет аймағында осындай уақытша сақтау орны орналасқан кеден органының уәкілетті лауазымды адамына еркін нысанда жасалған өтінішті табыс етеді.
Осындай өтінішті қарау мерзімі көрсетілген өтінішті кеден органының уәкілетті лауазымды адамы алған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен аспауы тиіс.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген операцияларды жүргізуге арналған рұқсатты не мұндай рұқсаттан бас тартуды өтінішке белгі қою жолымен кеден органының уәкілетті лауазымды адамы ресімдейді.
Егер оларды жүзеге асыру тауарларды жоюға немесе олардың жай-күйін өзгертуге әкеп соғатын болса, кеден органы мұндай операцияларды жүргізуге рұқсат беруден бас тартады.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген операцияларды жүргізуге бас тартылған жағдайда, кеден органының уәкілетті лауазымды адамы мұндай бас тартудың себебін көрсетеді.
3. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қоныс аударуға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес босқын, мәжбүрлі қоныс аударушы мәртебесін алуға ниеті бар шетелдік жеке тұлғаның уақытша сақтауда тұрған жеке пайдалануға арналған тауарларымен операциялар осы Кодекстің 342-бабына сәйкес жасалады.
174-бап. Тауарларды уақытша сақтау кезінде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндетінің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және есептеу
1. Уақытша сақтауға орналастырылатын шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет:
1) тасымалдаушыда немесе тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін құжаттар ұсынылған тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге тұлғада – кеден органы осы құжаттарды тіркеген кезден;
2) уақытша сақтау қоймасының иесінде – уақытша сақтау қоймасында тауарларды орналастырған кезден;
3) уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асырушы тұлғада – кеден органы тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды тіркеген кезден бастап туындайды.

2. Операции, не указанные в пункте 1 настоящей статьи, в том числе отбор проб и (или) образцов товаров, исправление поврежденной упаковки, вскрытие упаковки для определения количества и (или) характеристик товаров, а также операции, необходимые для подготовки товаров к последующей перевозке (транспортировке), совершаются с разрешения таможенного органа.
Для получения указанного разрешения лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, находящихся на временном хранении, представляет заявление, составленное в произвольной форме, уполномоченному должностному лицу таможенного органа, в зоне деятельности которого расположено такое место временного хранения.
Срок рассмотрения такого заявления не должен превышать одного рабочего дня, следующего за днем получения уполномоченным должностным лицом таможенного органа указанного заявления.
Разрешение на проведение операций, указанных в абзаце первом настоящего пункта, либо отказ в таком разрешении оформляются уполномоченным должностным лицом таможенного органа путем проставления отметок на заявлении.
Таможенный орган отказывает в выдаче разрешения на проведение таких операций, если их осуществление повлечет за собой утрату товаров или изменение их состояния.
В случае отказа на проведение операций, указанных в абзаце первом настоящего пункта, уполномоченное должностное лицо таможенного органа указывает причины такого отказа.
3. Операции с товарами для личного пользования иностранного физического лица, имеющего намерение переселиться на постоянное место жительства в Республику Казахстан, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Казахстан, находящимися на временном хранении, совершаются в соответствии со статьей 342 настоящего Кодекса.
Статья 174. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при временном хранении товаров, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых на временное хранение, возникает:
1) у перевозчика или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, которые представили документы для помещения товаров на временное хранение, – с момента регистрации таможенным органом этих документов;
2) у владельца склада временного хранения – с момента размещения товаров на складе временного хранения;
3) у лица, осуществляющего временное хранение товаров в месте, не являющемся складом временного хранения, – с момента регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение.

2. Уақытша сақтауға орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет:
1) тасымалдаушыда немесе тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін құжаттар ұсынылған тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге тұлғада:
тауарларды уақытша сақтау қоймасына орналастыру не уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында уақытша сақтауға өзге тұлғаның оларды қабылдауы;
осы баптың 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мән-жайлар туындағаннан кейін тауарларды шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастыру;
2) уақытша сақтау қоймасының иесінде:
тауарларды уақытша сақтау қоймасынан оларды кедендік рәсімдермен орналастыруға байланысты беру;
тауарларды осы баптың 4-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген мән-жайлар туындағаннан кейін шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастыру;
3) уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асырушы тұлғада – тауарларды осы баптың 4-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастыру;
4) осы баптың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларда:
кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау және (немесе) осы баптың 5-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде өндіріп алу;
осы Кодекске сәйкес осындай жойылу немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі туындаған жағдайларды қоспағанда, уәкілетті орган бекіткен тәртіпте кеден органы аварияның салдарынан немесе еңсерілмейтін күштің әсерінен шетелдік тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактін не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайларында табиғи кему нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактін мойындаған;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілеу немесе мемлекет меншігіне айналдыру;
кеден органының осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес тауарларды кідіртуі;
қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру кезінде алып қойылған немесе тыйым салынған және егер бұрын мұндай тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларға қатысты қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастыру мән-жайлары туындаған кезде тоқтатылады.

2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) на временное хранение, прекращается при наступлении следующих обстоятельств:
1) у перевозчика или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, которые представили документы для помещения товаров на временное хранение:
размещение товаров на складе временного хранения либо принятие их иным лицом на временное хранение в месте, не являющемся складом временного хранения;
помещение товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, после наступления обстоятельств, указанных в подпункте 1) пункта 4 настоящей статьи;
2) у владельца склада временного хранения:
выдача товаров со склада временного хранения в связи с помещением их под таможенную процедуру;
помещение товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, после наступления обстоятельств, указанных в подпункте 3) пункта 4 настоящей статьи;
3) у лица, осуществляющего временное хранение товаров в месте, не являющемся складом временного хранения, - помещение товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, после наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 4 настоящей статьи;
4) у лиц, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта:
исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
конфискация или обращение товаров в собственность государства соответствии с законодательством Республики Казахстан;
задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.

3. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалуға жатады.
4. Мынадай мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып:
1) тасымалдаушы немесе тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін құжаттар ұсынылған тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге тұлға үшін:
аварияның салдарынан немесе еңсерілмейтін күштің әрекетінен жойылған және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайларында табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, уақытша сақтауға орналастырылған тауарлар, оларды уақытша сақтау қоймасына орналастырғанға дейін жоғалған немесе уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында оларды уақытша сақтауға өзге тұлға қабылдаған жағдайда, – осындай жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса – тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды кеден органы тіркеген күн;
тауарларды уақытша сақтау қоймасына орналастырғанға дейін уақытша сақтауға орналастырылған тауарларды алушыға немесе өзге тұлғаға кеден органының рұқсатынсыз берген не уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында уақытша сақтауға оларды өзге тұлға қабылдаған жағдайда – осындай беру күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса, – тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды кеден органы тіркеген күн;
2) уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асырушы тұлға үшін:
аварияның салдарынан немесе еңсерілмейтін күштің әрекетінен жойылған және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайларында табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, уақытша сақтауға орналастырылған тауарлар, уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында оларды орналастырғанға дейін жоғалған жағдайда – осындай жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса – тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды кеден органы тіркеген күн;
уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарларды орналастырғанға дейін кеден органының рұқсатынсыз алушыға немесе өзге тұлға уақытша сақтауға орналастырылған берген жағдайда, – осындай беру күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса – тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды кеден органы тіркеген күн;

3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
1) для перевозчика или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, которые представили документы для помещения товаров на временное хранение:
в случае утраты товаров, помещенных на временное хранение, до размещения их на складе временного хранения или принятия их иным лицом на временное хранение в месте, не являющемся складом временного хранения, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день такой утраты, а если этот день не установлен, – день регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение;
в случае передачи товаров, помещенных на временное хранение, получателю или иному лицу без разрешения таможенного органа до размещения их на складе временного хранения либо принятия их иным лицом на временное хранение в месте, не являющемся складом временного хранения, – день такой передачи, а если этот день не установлен, – день регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение;
2) для лица, осуществляющего временное хранение товаров в месте, не являющемся складом временного хранения:
в случае утраты товаров, помещенных на временное хранение, до размещения их в месте, не являющемся складом временного хранения, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день такой утраты, а если этот день не установлен, – день регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение;
в случае передачи товаров, помещенных на временное хранение, получателю или иному лицу без разрешения таможенного органа до размещения их в месте, не являющемся складом временного хранения, – день такой передачи, а если этот день не установлен, – день регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение;

3) уақытша сақтау қоймасының иесі үшін не уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асырушы тұлға үшін:
аварияның салдарынан немесе еңсерілмейтін күштің әсерінен жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайларында табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, уақытша сақтау қоймасында сақталуда немесе уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарлар жоғалған жағдайда, – осындай жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса – уақытша сақтау қоймасында не уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарлар орналастырылатын күн;
уақытша сақтау қоймасында немесе уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында сақталудағы тауарларды кеден органының рұқсатынсыз алушыға немесе өзге тұлғаға беру жағдайында, – осындай беру күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса – уақытша сақтау қоймасында не уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарлар орналастырылатын күн;
тауарларды алушының қоймасында сақтаудағы тауарлар, тауарларды уақытша сақтау мақсатында пайдаланылмаған жағдайда, – осындай пайдалану күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса, – тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды кеден органы тіркеген күн есептеледі.
5. Егер кедендік әкелу баждарын, салықтар төлеу жөніндегі тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді қолданбай, тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған болса, осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеуге жатады.
Кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 8 және 13-тарауларына сәйкес есептеледі.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы баптың 4-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтарының, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер тауарлардың кедендік құнын анықтау үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасында төлеуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін шетелдік валютаны Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеу талап етілетін жағдайда, мұндай қайта есептеу осы баптың 4-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.

3) для владельца склада временного хранения либо лица, осуществляющего временное хранение товаров в месте, не являющемся складом временного хранения:
в случае утраты товаров, хранящихся на складе временного хранения или в месте, не являющемся складом временного хранения, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день такой утраты, а если этот день не установлен, – день размещения товаров на складе временного хранения либо в месте, не являющемся складом временного хранения;
в случае передачи товаров, хранящихся на складе временного хранения или в месте, не являющемся складом временного хранения, получателю или иному лицу без разрешения таможенного органа – день такой передачи, а если этот день не установлен, – день размещения товаров на складе временного хранения либо в месте, не являющемся складом временного хранения;
в случае использования товаров, хранящихся на складе получателя товаров, не в целях временного хранения товаров – день такого использования, а если этот день не установлен, – день регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение.
5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в соответствии с главами 8 и 13 настоящего Кодекса.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
В случае, если для определения таможенной стоимости товаров, а также для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подлежащих уплате в Республике Казахстан, требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.

Егер кеден органының тауарлар туралы дәл мәліметтері (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) болмаса, төлеуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеуге арналған база кеден органының қолда бар мәліметтері негізінде айқындалады, ал тауарларды жіктеу осы Кодекстің 40-бабының 4-тармағы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Егер тауар коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кемінде он белгі саны бар топтамалар деңгейінде айқындалған жағдайда:
кедендік әкелу баждарын есептеу үшін осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік баждардың ең жоғары мөлшерлемесі қолданылады;
салықтарды есептеу үшін қосылған құн салығының ең жоғары мөлшерлемесі, кедендік баждардың ең жоғары мөлшерлемесі белгіленген осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін акциздердің (акциз салығы немесе акциздік алымның) ең жоғары мөлшерлемесі қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы баптың оныншы абзацын ескере отырып, осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең жоғары мөлшерлемесі қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 5-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығарылған жерін және (немесе) көрсетілген баждарды анықтау үшін қажет мәліметтерге сүйене отырып есептеледі. Егер тауарлардың шығарылған жері және (немесе) көрсетілген баждарды анықтау үшін қажет өзге мәліметтер расталмаса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер тауарды жіктеу он белгі деңгейінде жүзеге асырылатын болса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол кодындағы тауарларға не топтамаға кіретін тауарларға қатысты, егер тауарлардың кодтары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес белгі саны оннан кем топтама деңгейінде анықталған болса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең жоғары мөлшерлемесін есепке ала отырып есептеледі.
Тауарлар туралы нақты мәліметтердің салдарын белгілеген кезде, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждары осындай нақты мәліметтер негізге алына отырып есептеледі, кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын қайтару (есепке жатқызу) осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес жүзеге асырылады, не осы Кодекстің 87 және 137-баптарына сәйкес әрекеттер, осы Кодекстің 12-тарауына және 142-бабына сәйкес төленбеген сомаларын өндіріп алу жүзеге асырылады.

В случае, если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 4 статьи 40 настоящего Кодекса.
В случае, если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее десяти:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующая товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов (акцизного налога или акцизного сбора), соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца десятого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 5 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае, если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне десяти знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти.
При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, осуществляется зачет (возврат) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса, либо осуществляются действия в соответствии со статьями 87 и 137 настоящего Кодекса, взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главой 12 и статьей 142 настоящего Кодекса.

6. Тауарлар шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылған жағдайда, кеден органдарының осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес тауарларды кідіртуі, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндетін орындағаннан кейін уақытша сақтауға орналастыру және (немесе) осы бапқа сәйкес кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасын (толық немесе ішінара) өндіріп алуы, төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес есепке жатқызылуға (қайтарылуға) жатады.
18-тарау. Кедендік декларация және кедендік декларацияны берумен, тіркеумен және кері қайтарып алумен, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтердің өзгеруімен (толықтырылуымен) байланысты кедендік операциялар
175-бап. Кедендік декларация туралы жалпы ережелер
1. Тауарлар кедендік рәсіммен орналастырылған кезде не осы Кодекстің 341-бабының 4-тармағында, 355-бабының 4-тармағында және 364-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда олар кедендік декларациялауға жатады.
Тауарларды осы Кодекстің 284-бабының 4-тармағына сәйкес еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастыру кезінде, сондай-ақ осы Кодекстің 369-бабының 3, 14, 15, 16 және 17-баптарында және 384-бабының 7-тармағында көзделген жағдайларда олар кедендік декларациялауға жатпайды.
2. Егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, кедендік декларациялауды декларант не кеден өкілі жүзеге асырады.
3. Кедендік декларациялау электрондық нысанда жүзеге асырылады.
4. Жазбаша нысандағы кедендік декларациялауға:
1) тауарларды кеден транзитінің кедендік рәсімімен орналастыру кезінде;
2) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты;
3) халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін тауарларға қатысты;
4) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты;
5) кедендік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге құжаттарды, оның ішінде осы Кодекстің 176-бабы 6-тармағының екінші абзацына сәйкес Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген құжаттарды пайдалану кезінде;
6) Комиссия және Комиссияда көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы айқындайтын өзге де жағдайларда жол беріледі.
5. Осы баптың 4-тармағының ережесіне қарамастан, егер кеден органында, байланыс құралдары (телекоммуникациялық желілер және Интернет желісі) жұмысының бұзылуынан, электр энергиясының сөндірілуінен әкеліп соққан авария немесе өзге де еңсерілмейтін күштің әсерінен туындаған кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелердің техникалық істен шығуына немесе кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелердің жарамсыз болуына әкеп соқтырған өзге де мән-жайларға байланысты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленетін өзге де жағдайларда декларанттың кедендік декларациялауды электрондық нысанда іске асыруды қамтамасыз ету мүмкіндігі болмаса, кедендік декларациялау жазбаша нысанда жүзеге асырылуы мүмкін.

6. В случае помещения товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, задержания таможенными органами товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса, размещения на временное хранение, после исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
Глава 18. Таможенное декларирование и таможенные операции, связанные с подачей, регистрацией и отзывом таможенной декларации, изменением (дополнением) сведений, заявленных в таможенной декларации
Статья 175. Общие положения о таможенном декларировании
1. Товары подлежат таможенному декларированию при их помещении под таможенную процедуру либо в случаях, предусмотренных пунктом 4 статьи 341, пунктом 4 статьи 355 и пунктом 2 статьи 364 настоящего Кодекса.
Товары не подлежат таможенному декларированию при их помещении под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в соответствии с пунктом 4 статьи 284 настоящего Кодекса, а также в случаях, предусмотренных пунктами 3, 14, 15, 16 и 17 статьи 369 и пунктом 7 статьи 384 настоящего Кодекса.
2. Таможенное декларирование осуществляется декларантом либо таможенным представителем, если иное не установлено настоящим Кодексом.
3. Таможенное декларирование осуществляется в электронной форме.
4. Таможенное декларирование в письменной форме допускается:
1) при помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита;
2) в отношении товаров для личного пользования;
3) в отношении товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях;
4) в отношении транспортных средств международной перевозки;
5) при использовании в качестве таможенной декларации транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами Республики Казахстан, в соответствии с абзацем вторым пункта 6 статьи 176 настоящего Кодекса;
6) в иных случаях, определяемых Комиссией и таможенным законодательством Республики Казахстан, в случаях, предусмотренных Комиссией.
5. Вне зависимости от положения пункта 4 настоящей статьи таможенное декларирование в письменной форме может быть осуществлено, если у таможенного органа отсутствует возможность обеспечить реализацию декларантом таможенного декларирования в электронной форме в связи с неисправностью используемых таможенными органами информационных систем, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и сети Интернет), отключением электроэнергии, аварией, действием непреодолимой силы, или иными обстоятельствами, приведшими к неисправности используемых таможенными органами информационных систем, а также в иных случаях, устанавливаемых законодательством Республики Казахстан.

6. Кедендік декларациялау нысанына қарай электрондық құжат түріндегі кедендік декларация (бұдан әрі – электрондық кедендік декларация) немесе қағаз тасымалдағыштағы құжат түріндегі кедендік декларация (бұдан әрі қағаз тасымалдағыштағы кедендік декларация) пайдаланылады.
7. Егер шетелдік тауарлар кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданған жағдайларда, кедендік декларация мұндай шетелдік тауарларға қатысты олар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінгенге дейін немесе тауарларды кедендік жөнелтуші органы айқындаған жеткізу орнына жеткізгенге дейін берілгенде кедендік декларациялаудың (бұдан әрі – алдын ала кедендік декларациялау) ерекшеліктері осы Кодекстің 185-бабында айқындалады.
Егер декларантта тауарларға декларация беру кезінде тауарларға осындай декларацияда мәлімдеу үшін қажетті нақты мәліметтер болмаған жағдайда кедендік декларациялаудың (бұдан әрі – толық емес кедендік декларациялау) ерекшеліктері осы Кодекстің 186-бабында айқындалады.
Егер тұлға Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды жеткізу кезеңі ішінде екі немесе одан көп партиямен бір шарттармен өткізуді жүзеге асырған жағдайда кедендік декларациялаудың (бұдан әрі – кезеңдік кедендік декларациялау) ерекшеліктері осы Кодекстің 187-бабында айқындалады.
Егер Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын Қазақстан Республикасының аумағының қалған бөлігінен ЕЭА аумағындағы еркін қоймаға әкелу және Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын Қазақстан Республикасының аумағының қалған бөлігіне ЕЭА аумағындағы еркін қоймадан әкету жеткізу кезеңі ішінде бір және сол шартта екі немесе одан көп партиямен жүзеге асырылса (бұдан әрі – ЕЭА аумағындағы еркін қоймаға әкелінетін немесе ЕЭА аумағындағы еркін қоймадан әкетілетін Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын мерзімдік кедендік декларациялау) тауарларды кедендік декларациялаудың ерекшеліктері осы Кодекстің 188-бабында айқындалады.
Құбыржол көлігімен өткізілетін, сондай-ақ оның кедендік саны және (немесе) құны туралы мәліметті нақты беру мүмкін емес тауарларға қатысты кедендік декларациялау ерекшеліктері (бұдан әрі – уақытша кедендік декларациялау) осы Кодекстің 189-бабында айқындалады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жиналмаған немесе бөлшектелген түрінде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауарларды кедендік декларациялаудың ерекшеліктері осы Кодекстің 190-бабында айқындалады.

6. В зависимости от формы таможенного декларирования используется таможенная декларация в виде электронного документа (далее – электронная таможенная декларация) или таможенная декларация в виде документа на бумажном носителе (далее – таможенная декларация на бумажном носителе).
7. Особенности таможенного декларирования, когда таможенная декларация в отношении иностранных товаров подается до их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза или до доставки товаров в место доставки, определенное таможенным органом отправления, в случаях, если такие товары перевозятся в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита (далее – предварительное таможенное декларирование), определяются статьей 185 настоящего Кодекса.
Особенности таможенного декларирования в случае, если декларант не располагает на момент подачи декларации на товары точными сведениями, необходимыми для заявления в такой декларации на товары (далее – неполное таможенное декларирование), определяются статьей 186 настоящего Кодекса.
Особенности таможенного декларирования в случае, если лицо осуществляет перемещение через таможенную границу Евразийского экономического союза, товаров двумя или более партиями на одних и тех же условиях в течение периода поставки (далее – периодическое таможенное декларирование), определяются статьей 187 настоящего Кодекса.
Особенности таможенного декларирования товаров, в случае, если ввоз товаров Евразийского экономического союза на территорию СЭЗ, свободного склада с остальной части территории Республики Казахстан, и вывоз товаров Евразийского экономического союза с территории СЭЗ, свободного склада на остальную часть территории Республики Казахстан, осуществляются двумя или более партиями на одних и тех же условиях в течение периода поставки (далее - периодическое таможенное декларирование товаров Евразийского экономического союза, ввозимых на территорию СЭЗ, свободного склада или вывозимых с территории СЭЗ, свободного склада), определяются статьей 188 настоящего Кодекса.
Особенности таможенного декларирования товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, а также товаров, в отношении которых не могут быть представлены точные сведения о количестве и (или) таможенной стоимости (далее – временное таможенное декларирование), определяются статьей 189 настоящего Кодекса.
Особенности таможенного декларирования товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, определяются статьей 190 настоящего Кодекса.

8. Комиссия егер тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу міндеті осы Кодекстің 216-бабы 2-тармағының бірінші абзацына және 306-бабы 2-тармағының бірінші абзацына сәйкес туындамайтын болса, оларды кедендік декларациялау ерекшелігін айқындауға құқылы.
176-бап. Кедендік декларация
1. Кедендік декларациялау кезінде кедендік декларацияның мынадай түрлері:
1) тауарларға арналған декларация;
2) транзиттік декларация;
3) жолаушының кедендік декларациясы;
4) көлік құралына арналған декларация қолданылады.
2. Комиссия айқындайтын жағдайларда кедендік құн декларациясы толтырылады, онда тауарлардың кедендік құны туралы мәліметтер, оның ішінде тауарлардың кедендік құнын айқындау әдісі, тауарлардың кедендік құнының шамасы туралы, тауарлардың кедендік құнын айқындауға қатысы бар тауарлармен мәмілелердің шарттары мен жағдайлары туралы мәлімделеді.
Кедендік құн декларациясы тауарларға арналған декларацияның ажырамас бөлігі болып табылады.
Электрондық құжат түріндегі және қағаз тасымалдағыштағы кедендік құн декларациясының электрондық түріндегі кедендік құн декларациясының нысанын, кедендік құн декларациясының құрылымы мен форматын, оларды толтыру тәртібін Комиссия айқындайды.
3. Тауарларға арналған декларация кедендік транзиттің кедендік рәсімін қоспағанда, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде, ал осы Кодексте көзделген жағдайларда – керек-жарақтарды кедендік декларациялау кезінде пайдаланылады.
Транзиттік декларация тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастыру кезінде пайдаланылады.
Жолаушының кедендік декларациясы жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде, ал осы Кодексте көзделген жағдайларда – жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастыру кезінде пайдаланылады.
Көлік құралына арналған декларация халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялау кезінде, ал осы Кодексте көзделген жағдайларда – керек-жарақтарды кедендік декларациялау кезінде пайдаланылады.
4. Кедендік декларацияда көрсетуге жататын мәліметтер тізбесі кедендік төлемдерді, салықтарды есептеу және төлеу, ішкі нарықты қорғау шараларын қолдану, кедендік статистиканы қалыптастыру, тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын бақылау, кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау бойынша шаралар қабылдауы үшін, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасының, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасының сақталуын бақылау үшін қажетті мәліметтермен ғана шектеледі.

8. Комиссия вправе определять особенности таможенного декларирования товаров, в отношении которых обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов не возникает в соответствии с абзацем первым пункта 2 статьи 216 и абзацем первым пункта 2 статьи 306 настоящего Кодекса.
Статья 176. Таможенная декларация
1. При таможенном декларировании применяются следующие виды таможенной декларации:
1) декларация на товары;
2) транзитная декларация;
3) пассажирская таможенная декларация;
4) декларация на транспортное средство.
2. В случаях, определяемых Комиссией, заполняется декларация таможенной стоимости, в которой заявляются сведения о таможенной стоимости товаров, в том числе о методе определения таможенной стоимости товаров, величине таможенной стоимости товаров, об условиях и обстоятельствах сделки с товарами, имеющих отношение к определению таможенной стоимости товаров.
Декларация таможенной стоимости является неотъемлемой частью декларации на товары.
Форма декларации таможенной стоимости, структура и формат декларации таможенной стоимости в виде электронного документа и электронного вида декларации таможенной стоимости на бумажном носителе, порядок их заполнения определяются Комиссией.
3. Декларация на товары используется при помещении товаров под таможенные процедуры, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, – при таможенном декларировании припасов.
Транзитная декларация используется при помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита.
Пассажирская таможенная декларация используется при таможенном декларировании товаров для личного пользования, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, – при помещении товаров для личного пользования под таможенную процедуру таможенного транзита.
Декларация на транспортное средство используется при таможенном декларировании транспортных средств международной перевозки, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, – при таможенном декларировании припасов.
4. Перечень сведений, подлежащих указанию в таможенной декларации, ограничивается только сведениями, которые необходимы для исчисления и уплаты таможенных платежей, налогов, применения мер защиты внутреннего рынка, формирования таможенной статистики, контроля соблюдения запретов и ограничений, принятия таможенными органами мер по защите прав на объекты интеллектуальной собственности, а также для контроля соблюдения таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан.

5. Кедендік декларацияның, оның құрылымының нысанын және электрондық кедендік декларацияның және қағаз тасымалдағыштағы кедендік декларацияның электрондық түрлерінің форматтарын және оларды толтыру тәртіптерін Комиссия осы баптың 1-тармағында көзделген кедендік декларация түрлеріне, кедендік рәсімдерге, тауарлар санаттарына, оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетін тұлғаларға байланысты айқындайды.
6. Тауарларға арналған декларация және транзиттік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарды, оның ішінде Қазақстан Республикасының осы Кодексте айқындалатын жағдайларда және тәртіппен тауарлар шығару үшін қажетті мәліметтерді қамтитын халықаралық шарттарында, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында және (немесе) Комиссия және Комиссия көздеген жағдайларда Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттарды пайдалануға рұқсат етіледі.
Комиссия көздеген жағдайларда, тауарларға арналған декларация және транзиттік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарды, оның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген құжаттарды пайдалану тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
Тауарларға арналған декларация және транзиттік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарды, оның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген құжаттарды пайдалану кезінде кедендік декларациялау, егер Комиссия және (немесе) осы Кодексте өзгеше айқындалмаған болса, жазбаша нысанда жүзеге асырылады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша тауарларды тасуды (тасымалдау) жүзеге асыратын көлік түріне қарай Комиссия транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттардың, оның ішінде оларды пайдалану жағдайлары мен тәртібін айқындауға құқылы.
7. Транзиттік декларация ретінде Комиссия айқындайтын тәртіппен электрондық құжат түрінде ұсынылған алдын ала ақпаратты пайдалануға рұқсат етіледі.
177-бап. Тауарларға арналған декларацияда көрсетілуі тиіс мәліметтер
1. Тауарларға арналған декларацияда мынадай:
1) мәлімделетін кедендік рәсім туралы;
2) декларант, кеден өкілі, тауарларды жөнелтуші, алушы, сатушы және сатып алушы туралы;
3) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша тауарлар тасымалданған (тасымалданатын) көлік құралдары туралы;

5. Формы таможенной декларации, структуры и форматы электронной таможенной декларации и электронных видов таможенной декларации на бумажном носителе и порядки их заполнения определяются Комиссией в зависимости от видов таможенной декларации, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, таможенных процедур, категорий товаров, лиц, их перемещающих через таможенную границу Евразийского экономического союза.
6. В качестве декларации на товары и транзитной декларации допускается использование транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами Республики Казахстан, содержащих сведения, необходимые для выпуска товаров, в случаях и порядке, определяемых настоящим Кодексом, международными договорами Республики Казахстан и (или) Комиссией и законодательством Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Комиссией.
В случаях предусмотренных Комиссией, порядок использования в качестве декларации на товары и транзитной декларации транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами Республики Казахстан, утверждается уполномоченным органом.
При использовании в качестве декларации на товары и транзитной декларации транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами Республики Казахстан, таможенное декларирование осуществляется в письменной форме, если иное не определено Комиссией и (или) настоящим Кодексом.
В зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров по таможенной территории Евразийского экономического союза, Комиссия вправе определять перечень транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами Республики Казахстан, используемых в качестве транзитной декларации, а также случаи и порядок их использования.
7. В качестве транзитной декларации допускается использование предварительной информации, представленной в виде электронного документа, в порядке, определяемом Комиссией.
Статья 177. Сведения, подлежащие указанию в декларации на товары
1. В декларации на товары подлежат указанию сведения:
1) о заявляемой таможенной процедуре;
2) о декларанте, таможенном представителе, отправителе, получателе, продавце и покупателе товаров;
3) о транспортных средствах международной перевозки, а также транспортных средствах, которыми товары перевозились (будут перевозиться) по таможенной территории Евразийского экономического союза;

4) тауарлар туралы:
кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын және тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын, ішкі нарықты қорғау шараларын, кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау бойынша шараларды қабылдауын қамтамасыз ету, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының он таңбалық кодына идентификаттау, жатқызу үшін өндіріп алу кеден органдарына жүктелген өзге де төлемдерді есептеу және өндіріп алу үшін қажетті атау, сипаттама;
Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарлар коды;
тауарлар шығарылған ел;
жөнелтуші елдің және межелі ел атауы;
тауарларды өндіруші;
тауар белгісі;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне және (немесе) Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне қосылған зияткерлік меншік объектісі болып табылатын тауар шығарылған жердің атауы;
орамалардың сипаттамасы;
килограмының (брутто салмағы және нетто салмағы) және қосымша өлшем бірліктерінің бағасы, саны;
тауарлардың кедендік құны (тауарлардың кедендік құнының шамасы, айқындау әдісі);
статистикалық құны;
5) кедендік, салықтық төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу туралы:
кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері;
кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер;
тарифтік преференциялар;
есептелген кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомалары;
осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін қолданылатын валюталар бағамы;
6) тауарлармен мәміле және оның шарттары туралы;
7) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы туралы;
8) тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру шарттарының сақталуы туралы;
9) осы Кодекстің 179-бабында көрсетілген тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар туралы;
10) сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының заңнамасының сақталуын растайтын құжаттар туралы;
11) тауарларға арналған декларацияны толтырған адам туралы және оның жасалған күні;
12) Комиссия айқындайтын өзге де мәліметтер көрсетілуі тиіс.
2. Тауарларға арналған декларация нысанын толтыру тәртібін айқындау кезінде Комиссия кедендік рәсімге, тауарлардың, оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетін адамдардың санаттарына және (немесе) тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне қарай тауарларға арналған декларацияда көрсетілуі тиіс мәліметтерді қысқартуға құқылы.

4) о товарах:
наименование, описание, необходимое для исчисления и взимания таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы, для обеспечения соблюдения запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка, принятия таможенными органами мер по защите прав на объекты интеллектуальной собственности, идентификации, отнесения к одному десятизначному коду Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
код товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности;
происхождение товаров;
наименование страны отправления и страны назначения;
производитель товаров;
товарный знак;
наименование места происхождения товара, являющееся объектом интеллектуальной собственности, включенным в Единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза и (или) таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности Республики Казахстан;
описание упаковок;
цена, количество в килограммах (вес брутто и вес нетто) и в дополнительных единицах измерения;
таможенная стоимость товаров (величина, метод определения таможенной стоимости товаров);
статистическая стоимость;
5) об исчислении таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин:
ставки таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
льготы по уплате таможенных платежей, налогов;
тарифные преференции;
суммы исчисленных таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
курс валют, применяемый для исчисления таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с настоящим Кодексом;
6) о сделке с товарами и ее условиях;
7) о соблюдении запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса;
8) о соблюдении условий помещения товаров под таможенную процедуру;
9) о документах, подтверждающих сведения, заявленные в декларации на товары, указанных в статье 179 настоящего Кодекса;
10) о документах, подтверждающих соблюдение законодательства Республики Казахстан, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы;
11) о лице, заполнившем декларацию на товары, и дата ее составления.
12) иные сведения, определяемые Комиссией.
2. При определении порядка заполнения формы декларации на товары Комиссия вправе сокращать сведения, подлежащие указанию в декларации на товары, в зависимости от таможенной процедуры, категорий товаров, лиц, их перемещающих через таможенную границу Евразийского экономического союза, и (или) вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров.

178-бап. Транзиттік декларацияда көрсетілуі тиіс мәліметтер
1. Транзиттік декларацияда мынадай:
1) көліктік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес тауарларды жөнелтуші мен алушы, декларант, тасымалдаушы туралы;
2) тауарларды жөнелтуші ел және тауарлардың межелі елі туралы;
3) тауарлар тасымалданатын көлік құралы туралы;
4) коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес тауарлардың атауы, саны және құны туралы;
5) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кемінде алғашқы алты белгі деңгейіндегі тауарлар коды туралы мәлімет көрсетілуге тиіс.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде белгілі бір кезең ішінде бір немесе бірнеше көлік құралымен өткізілетін тауарларға (тауарлар құрамбөліктеріне) қатысты осындай тауарларға қатысты қабылданған тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімге не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы шешімге сәйкес он белгі деңгейінде Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды туралы мәліметтер көрсетілуі мүмкін;
6) тауарлардың брутто салмағы немесе көлемі, сондай-ақ тауарлардың қосымша өлшем бірліктеріндегі саны туралы, егер Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінде декларацияланатын тауарға қатысты қосымша өлшем бірлігі белгіленген болса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының әрбір коды бойынша;
7) жүк орындарының саны туралы;
8) көліктік (тамсымалдау) құжаттарына сәйкес тауарлардың межелі пункті туралы;
9) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы туралы;
10) тауарлардың жоспарланатын ауыстырылып тиелуі немесе жолдағы жүк операциялары туралы мәліметтер көрсетілуі тиіс.
2. Транзиттік декларация нысанын толтыру тәртібін айқындау кезінде Комиссия тауарлардың, оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетін адамдардың санатына және (немесе) тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне қарай транзиттік декларацияда көрсетілуі тиіс мәліметтерді қысқартуға құқылы.
3. Транзиттік декларация ретінде осы Кодекстің 388-бабының 2-тармағында және 389-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарды, оның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген құжаттарды пайдалануға жол беріледі.
Транзиттік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарды, оның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген құжаттарды пайдалану кезінде мұндай құжаттарда осы баптың 1-тармағында көрсетілген мәліметтер қамтылуы тиіс.
Егер транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын аталған құжаттарда осы баптың 1-тармағында көзделген мәліметтер болмаса, жетіспейтін мәліметтер осындай транзиттік декларацияға қоса берілетін не кеден органына ұсынылатын, онымен бірге жүретін құжаттарда қамтылуы тиіс.

Статья 178. Сведения, подлежащие указанию в транзитной декларации
1. В транзитной декларации подлежат указанию сведения:
1) об отправителе и получателе товаров в соответствии с транспортными (перевозочными) документами, декларанте, перевозчике;
2) о стране отправления и стране назначения товаров;
3) о транспортном средстве, которым перевозятся товары;
4) о наименовании, количестве и стоимости товаров в соответствии с коммерческими, транспортными (перевозочными) документами;
5) о коде товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне не менее первых шести знаков. В отношении товаров (компонентов товаров), перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, в течение определенного периода одним или несколькими транспортными средствами, могут указываться сведения о коде товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне десяти знаков в соответствии с принятым в отношении таких товаров предварительным решением о классификации товаров либо решением о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде;
6) о весе товаров брутто или объеме, а также количестве товаров в дополнительных единицах измерения, если Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза в отношении декларируемого товара установлена дополнительная единица измерения, по каждому коду Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
7) о количестве грузовых мест;
8) о пункте назначения товаров в соответствии с транспортными (перевозочными) документами;
9) о соблюдении запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса;
10) о планируемой перегрузке товаров или грузовых операциях в пути.
2. При определении порядка заполнения формы транзитной декларации Комиссия вправе сокращать сведения, подлежащие указанию в транзитной декларации, в зависимости от категорий товаров, лиц, их перемещающих через таможенную границу Евразийского экономического союза, и (или) вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров.
3. В качестве транзитной декларации допускается использование транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 статьи 388 и пунктом 3 статьи 389 настоящего Кодекса.
При использовании в качестве транзитной декларации транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами Республики Казахстан, такие документы должны содержать сведения, указанные в пункте 1 настоящей статьи.
Если используемые в качестве транзитной декларации указанные документы не содержат всех сведений, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, недостающие сведения должны содержаться в прилагаемых к такой транзитной декларации либо следующих вместе с ней документах, представляемых таможенному органу.

4. Транзиттік декларацияда Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы туралы, осындай тауарлардың құны туралы мәліметтерді және егер бұл осы Кодекске сәйкес белгіленген болса, өзге де мәліметтерді қоспағанда, осы баптың 1-тармағында көрсетілген мәліметтер мәлімделеді. Комиссия транзиттік декларацияда Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты тауарлардың құны туралы мәліметтерді көрсетуге не жататынын айқындауға құқылы.
5. Транзиттік декларацияда осы баптың 1-тармағында көрсетілген мәліметтерге қосымша осы Кодекстің 385-бабының 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларға қатысты оларға сәйкес тауарлар кедендік аумақта қайта өңдеудің кедендік рәсімімен немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеудің кедендік рәсімімен немесе уақытша әкелу (жол беру) кедендік рәсімімен орналастырылған кедендік декларациялар туралы мәліметтер мәлімделеді.
6. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тауарларды өткізу кезінде транзиттік декларацияда мәліметтерді мәлімдеудің ерекшеліктерін және оның қолдану тәртібін уәкілетті органы бекітеді.
179-бап. Кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар
1. Кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарға:
1) тауарлармен мәмілелер жасалғанын растайтын құжаттар, ал мұндай мәміле болмаған жағдайда – тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын растайтын өзге құжаттар, сондай-ақ декларанттың иелігіндегі өзге де коммерциялық құжаттар;
2) көліктік (тасымалдау) құжаттары;
3) кедендік декларацияны беруші адамның өкілеттіктерін растайтын құжаттар;
4) тыйым салулар мен шектеулердің, ішкі нарықты қорғау шараларының сақталуын растайтын құжаттар;
5) тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттар;
6) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес сыныптау кезінде пайдаланылған тауарлардың сипаттамасын растайтын құжаттар, ол болған жағдайда тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешім, ал кез келген Еуразиялық экономикалық одаққамүше мемлекеттің кеден органы қабылдаған – кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарларды (тауарлар құрамбөліктерін) кедендік декларациялаған жағдайда – осындай тауарларға қатысты тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешім не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы шешім;

4. В транзитной декларации в отношении товаров Евразийского экономического союза, перевозимых через территорию государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, заявляются сведения, указанные в пункте 1 настоящей статьи, за исключением сведений о соблюдении запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса, о стоимости таких товаров и иных сведений, если это установлено в соответствии с настоящим Кодексом. Комиссия вправе определять, что в транзитной декларации в отношении товаров Евразийского экономического союза, перевозимых через территорию государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, подлежат указанию сведения о стоимости товаров.
5. В транзитной декларации в отношении иностранных товаров, указанных в пункте 4 статьи 385 настоящего Кодекса, дополнительно к сведениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, заявляются сведения о таможенных декларациях, в соответствии с которыми товары были помещены под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, или таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, или таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
6. Особенности заявления сведений в транзитной декларации и порядок ее использования при перемещении товаров по территории Республики Казахстан утверждаются уполномоченным органом.
Статья 179. Документы, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации
1. К документам, подтверждающим сведения, заявленные в таможенной декларации, относятся:
1) документы, подтверждающие совершение сделки с товарами, а в случае отсутствия такой сделки – иные документы, подтверждающие право владения, пользования и (или) распоряжения товарами, а также иные коммерческие документы, имеющиеся в распоряжении декларанта;
2) транспортные (перевозочные) документы;
3) документы, подтверждающие полномочия лица, подающего таможенную декларацию;
4) документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка;
5) документы о происхождении товаров;
6) документы, подтверждающие характеристики товаров, использованные при их классификации в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, предварительное решение о классификации товаров, при его наличии, а в случае таможенного декларирования товаров (компонентов товаров), перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита – принятое таможенным органом любого государства-члена Евразийского экономического союза в отношении таких товаров предварительное решение о классификации товаров либо решение о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде;

7) кедендік төлемдердің, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың төленгенін және (немесе) кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуді растайтын құжаттар;
8) кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктер берудің мақсаттары мен шарттарының сақталуын растайтын құжаттар;
9) кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдерінің өзгергенін растайтын құжаттар;
10) тауарлардың мәлімделген кедендік құнын, оның ішінде оның шамасын және тауарлардың кедендік құнын айқындау әдісін растайтын құжаттар;
11) тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырған кезде оларды автомобиль көлігімен тасымалдаған жағдайда – халықаралық тасымалдаудың көлік құралының тіркелуі және ұлттық тиесілілігі туралы құжат;
12) тауарларды мәлімделген кедендік рәсімдермен орналастырудың шарттарын растайтын құжаттар;
13) кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялардың мәлімделген құнын растайтын құжаттар;
14) осы Кодекстің 344-бабында көрсетілген құжаттар жатады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарда кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын мәліметтер болмаған жағдайда, мұндай мәліметтер өзге құжаттармен расталады.
3. 185, 186, 187, 188, 189, 190-баптарда айқындалған тауарларды кедендік декларациялаудың ерекшеліктеріне қарай кедендік декларацияны беру кезінде осындай құжаттар болмауы мүмкін жағдайларды қоспағанда, кедендік декларация беру кезінде декларантта кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар болуы тиіс.
180-бап. Кедендік декларацияны берумен байланысты кедендік операциялар және оларды жасау тәртібі
1. Кедендік декларация Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес кедендік декларацияларды тіркеуге құқылы кеден органына беріледі.
2. Кедендік декларацияны кеден органына тапсыру кезінде мынадай:
1) оларға қатысты осы Кодекске сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелмей, кедендік рәсіммен орналастыру рұқсат етілген, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген тауарларды;
2) құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды;

7) документы, подтверждающие уплату таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
8) документы, подтверждающие соблюдение целей и условий предоставления льгот по уплате таможенных платежей;
9) документы, подтверждающие изменение срока уплаты таможенных пошлин, налогов;
10) документы, подтверждающие заявленную таможенную стоимость товаров, в том числе ее величину и метод определения таможенной стоимости товаров;
11) документ о регистрации и национальной принадлежности транспортного средства международной перевозки – в случае перевозки товаров автомобильным транспортом при их помещении под таможенную процедуру таможенного транзита;
12) документы, подтверждающие условия помещения товаров под заявленные таможенные процедуры;
13) документы, подтверждающие заявленную стоимость операций по переработке товаров при помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления продуктов переработки товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории;
14) документы, указанные в статье 344 настоящего Кодекса.
2. В случае, если в документах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, не содержатся сведения, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации, такие сведения подтверждаются иными документами.
3. Документы, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации, должны быть у декларанта на момент подачи таможенной декларации, за исключением случаев, когда исходя из особенностей таможенного декларирования товаров, определенных статьями 185, 186, 187, 188, 189, 190, такие документы могут отсутствовать на момент подачи таможенной декларации.
Статья 180. Таможенные операции, связанные с подачей таможенной декларации, и порядок их совершения
1. Таможенная декларация подается таможенному органу, правомочному в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан регистрировать таможенные декларации.
2. При подаче таможенной декларации таможенному органу товары должны находиться на территории Республики Казахстан, за исключением:
1) товаров, вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза, в отношении которых в соответствии с настоящим Кодексом допускается помещение под таможенную процедуру без их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
2) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи;

3) кедендік декларациялау осы Кодекстің 185, 187 және 189-баптарында айқындалған ерекшеліктермен жүзеге асырылатын шетелдік тауарларды қоспағанда, тауарлар Қазақстан Республикасының аумағында болуы тиіс.
3. Комиссия Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларының кеден органына осындай тауарларға қатысты кедендік декларация берілетін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағында бола алмайтын жағдайларды, сондай-ақ осындай жағдайларда кедендік операциялар жасаудың ерекшеліктерін айқындауға құқылы.
4. Кедендік декларация тапсыру күні мен уақытын кеден органы тіркейді.
5. Кедендік декларацияны қағаз тасымалдағышта беру, егер Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында өзгеше белгіленбесе, кеден органына оның электрондық түрін ұсынумен сүйемелденеді.
6. Егер кедендік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттардың, оның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген құжаттар пайдаланылса және осы Кодекстің 31-бабына сәйкес осы Кодекстің 178-бабының 1-тармағында көрсетілген мәліметтер қамтылған алдын ала ақпарат ұсынылса, алдын ала ақпарат пен көрсетілген құжаттарда қамтылған мәліметтердің арасында айырмашылық болмаса, мұндай транзиттік декларацияны тапсыру кеден органына оның электрондық түрін ұсынумен сүйемелденбейді.
7. Тауарларға арналған декларацияны беру кеден органына осы тармақтың екінші абзацында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды ұсынумен сүйемелденбейді.
Кеден органына тауарларға арналған декларацияны қағаз тасымалдағышта беру кезінде, тауарларға арналған декларацияны беруші адамның өкілеттігін растайтын құжаттар талап етілмейді. Көрсетілген мәліметтерді уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органының ақпараттық жүйесі арқылы кеден органы тексереді.
Егер осы Кодекстің 146-бабының 2-тармағына сәйкес кеден органы тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін немесе тауарлар шығарылғанға дейін тауарларға арналған декларацияны бергеннен кейін тауарлардың шығарылған жері, тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы туралы мәліметтерді растайтын құжаттарды ала алмаса, уәкілетті орган бекіткен тәртіппен осындай құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) олардан алынатын мәліметтерді декларант ұсыну құқылы.
8. Транзиттік декларацияны беру кеден органына осы тармақтың екінші және үшінші абзацтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, транзиттік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды ұсынумен сүйемелденбейді.

3) иностранных товаров, таможенное декларирование которых осуществляется с особенностями, определенными статьями 185, 187 и 189 настоящего Кодекса.
3. Комиссия вправе определять случаи, когда товары Евразийского экономического союза могут не находиться на территории государства-члена Евразийского экономического союза, таможенному органу которого подается таможенная декларация в отношении таких товаров, а также особенности совершения таможенных операций в этих случаях.
4. Дата и время подачи таможенной декларации фиксируются таможенным органом.
5. Подача таможенной декларации на бумажном носителе сопровождается представлением таможенному органу ее электронного вида, если иное не установлено таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
6. Если в качестве транзитной декларации используются транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе предусмотренные международными договорами Республики Казахстан, и в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса была представлена предварительная информация, содержащая сведения, указанные в пункте 1 статьи 178 настоящего Кодекса, то при отсутствии расхождения между предварительной информацией и сведениями, содержащимися в указанных документах, подача такой транзитной декларации не сопровождается представлением таможенному органу ее электронного вида.
7. Подача декларации на товары не сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих сведения, заявленные в декларации на товары, за исключением случаев, предусмотренных абзацем вторым настоящего пункта.
При подаче декларации на товары на бумажном носителе представление таможенному органу документов, подтверждающих полномочия лица, подающего декларацию на товары, не требуется. Указанные сведения проверяются таможенным органом посредством информационных систем таможенного органа в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Декларант вправе предоставлять до подачи декларации на товары или после подачи декларации на товары до выпуска товаров документы, подтверждающие сведения о происхождении товаров, соблюдении запретов и ограничений, если сведения о таких документах и (или) сведения из них не могут быть получены таможенным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 146 настоящего Кодекса в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
8. Подача транзитной декларации не сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих сведения, заявленные в транзитной декларации, за исключением случаев, предусмотренных абзацами вторым и третьим настоящего пункта.

Транзиттік декларацияны кеден органына беру, егер осы Кодекстің 146-бабының 2-тармағына сәйкес осындай құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) олардан алынатын мәліметтерді кеден органы ала алмайтын болса, тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттарды, кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттердің орындалуын қамтамасыз етудің ұсынылғанын растайтын құжаттарды, сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының заңнамасының сақталуын растайтын құжаттарды ұсынумен сүйемелденеді.
Транзиттік декларацияны қағаз тасымалдағышта беру, көрсетілген мәліметтерді кеден органының ақпараттық жүйесі арқылы тексерілуі мүмкін жағдайларды қоспағанда, транзиттік декларацияны беруші адамның өкілеттігін растайтын құжаттарды кеден органына ұсынумен сүйемелденеді.
9. Жолаушының кедендік декларациясын беру кеден органына онда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды ұсынумен сүйемелденеді.
Жолаушының кедендік декларациясында мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар тізбесін Комиссия және Комиссия көздеген жағдайларда, Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында қысқартылуы мүмкін.
10. Тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар, егер мұндай құжаттар бұрын осындай кеден органына кедендік операцияларды жасау кезінде немесе осы кеден органының кедендік бақылау жүргізуі кезінде берілген болса және осы Кодекстің 405-бабына сәйкес осы кеден органында сақталып тұрған болса, кеден органына ұсынылмауы мүмкін.
Мұндай жағдайда, осы Кодексте айқындалған адамдар бұл құжаттар туралы мәліметтерді тауарларға арналған декларацияда көрсетеді немесе оларды кеден органдарына уәкілетті орган бекіткен тәртіппен өзге тәсілмен ұсынады.
181-бап. Кедендік декларацияны беру мерзімі
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларға қатысты кедендік декларация тауарларды уақытша сақтау мерзімі аяқталғанға дейін не осы Кодексте белгіленген өзге мерзімде беріледі.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарларға қатысты кедендік декларация егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, олар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шыққанға дейін беріледі.
182-бап. Берілген кедендік декларацияны тексеру, берілген кедендік декларацияны тіркеумен не тіркеуден бас тартумен байланысты кедендік операциялар және оларды жасау тәртібі
1. Кеден органы берілген кедендік декларацияны тексеруді осы баптың 5-тармағында көзделген оны тіркеуден бас тарту үшін негіздердің жоқтығын белгілеу мақсатында жүргізеді.

Подача таможенному органу транзитной декларации сопровождается представлением документов, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений, документов, подтверждающих предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, соблюдение законодательства Республики Казахстан, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы, если сведения о таких документах и (или) сведения из них не могут быть получены таможенным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 146 настоящего Кодекса.
Подача транзитной декларации на бумажном носителе сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих полномочия лица, подающего транзитную декларацию, за исключением случаев, когда указанные сведения могут быть проверены таможенным органом посредством информационных систем.
9. Подача пассажирской таможенной декларации сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих заявленные в ней сведения.
Перечень документов, подтверждающих сведения, заявленные в пассажирской таможенной декларации, может сокращаться Комиссией и таможенным законодательством Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Комиссией.
10. Документы, подтверждающие сведения, заявленные в декларации на товары, могут не представляться таможенному органу, если такие документы ранее были представлены такому таможенному органу при совершении таможенных операций или по запросу этого таможенного органа при проведении таможенного контроля и хранятся в этом таможенном органе в соответствии со статьей 405 настоящего Кодекса.
В таком случае лица, определенные настоящим Кодексом, указывают сведения об этих документах в декларации на товары или представляют их таможенным органам иным способом в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Статья 181. Срок подачи таможенной декларации
1. Таможенная декларация в отношении товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза, подается до истечения срока временного хранения товаров либо в иной срок, установленный настоящим Кодексом.
2. Таможенная декларация в отношении товаров, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза, подается до их убытия с таможенной территории Евразийского экономического союза, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Статья 182. Проверка поданной таможенной декларации, таможенные операции, связанные с регистрацией либо отказом в регистрации поданной таможенной декларации, и порядок их совершения
1. Таможенный орган проводит проверку поданной таможенной декларации в целях установления отсутствия оснований для отказа в ее регистрации, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи.

2. Кедендік декларацияны тіркеумен немесе тіркеуден бас тартумен байланысты кедендік операцияларды кеден органы кедендік декларацияны берген кезден бастап кеден органы жұмыс уақытының бір сағатынан кешіктірмей жасайды.
3. Тауарларға арналған декларацияны, транзиттік декларацияны және көлік құралдарына арналған декларацияны тіркеу немесе тіркеуден бас тарту Комиссия айқындайтын тәртіппен, ал Комиссия реттемеген бөлікте – уәкілетті орган бекіткен тәртіппен ресімделеді.
4. Жолаушының кедендік декларациясын тіркеу немесе тіркеуден бас тарту уәкілетті орган бекіткен тәртіппен ресімделеді.
Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және халықаралық пошта жөнелтімдерін сүйемелдейтін құжаттар жолаушы кедендік декларациясы ретінде пайдаланылатын, халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жолаушы кедендік декларациясын тіркеу немесе тіркеуден бас тарту жүргізілмейді.
5. Кеден органы мына:
1) кедендік декларация кедендік декларацияны тіркеуге құқылы емес кеден органына берілген;
2) уәкілеттігі жоқ адам және (немесе) қол қойылмаған не тиісінше куәландырылмаған кедендік декларацияны берген;
3) кедендік декларациялау нысаны сақталмаған;
4) кедендік декларацияда Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына сәйкес көрсетілуге тиіс мәліметтер көрсетілмеген және (немесе) кедендік декларация оны толтырудың белгіленген тәртібіне сәйкес толтырылмаған;
5) қағаз тасымалдағыштағы кедендік декларация белгіленген нысан бойынша жасалмаған және (немесе) электрондық кедендік декларацияның немесе қағаз тасымалдағыштағы кедендік декларацияның электрондық түрінің құрылымы мен форматы осындай құжаттардың белгіленген құрылымдары мен форматтарына сәйкес келмеген;
6) осы Кодекстің 180-бабының 2-тармағында көрсетілген тауарларды қоспағанда, оларға қатысты кедендік декларация берілетін тауарлар не осы Кодекстің 180-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайларда Қазақстан Республикасының аумағында тауарлар болмаған;
7) осы Кодекске және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кедендік декларацияны бергенге дейін немесе берумен бір уақытта жасалуы тиіс әрекеттер жасалмаған;
8) олар кедендік декларацияны бергенге дейін немесе берумен бір уақытта сақталуға тиіс, осы Кодекстің 188, 189-баптарында айқындалған тауарларда кедендік декларациялау ерекшеліктері сақталмаған;

2. Таможенные операции, связанные с регистрацией или отказом в регистрации таможенной декларации, совершаются таможенным органом не позднее одного часа рабочего времени таможенного органа с момента подачи таможенной декларации.
3. Регистрация или отказ в регистрации декларации на товары, транзитной декларации и декларации на транспортное средство оформляются в порядке, определяемом Комиссией, а в части, не урегулированной Комиссией, – в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
4. Регистрация или отказ в регистрации пассажирской таможенной декларации оформляется в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Регистрация или отказ в регистрации пассажирской таможенной декларации в отношении товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, в отношении которых в качестве пассажирской таможенной декларации используются документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие международные почтовые отправления, не производятся.
5. Таможенный орган отказывает в регистрации таможенной декларации по следующим основаниям:
1) таможенная декларация подана таможенному органу, неправомочному регистрировать таможенные декларации;
2) таможенная декларация подана неуполномоченным лицом и (или) не подписана либо не удостоверена надлежащим образом;
3) не соблюдена форма таможенного декларирования;
4) в таможенной декларации не указаны сведения, подлежащие указанию в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза, и (или) таможенная декларация заполнена не в соответствии с установленным порядком ее заполнения;
5) таможенная декларация на бумажном носителе составлена не по установленной форме, и (или) структура и формат электронной таможенной декларации или электронного вида таможенной декларации на бумажном носителе не соответствуют установленным структурам и форматам таких документов;
6) товары, в отношении которых подается таможенная декларация, за исключением товаров, указанных в пункте 2 статьи 180 настоящего Кодекса, либо товаров в случаях, определенных Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 180 настоящего Кодекса, не находятся на территории Республики Казахстан;
7) не совершены действия, которые в соответствии с настоящим Кодексом и (или) законодательством Республики Казахстан должны совершаться до подачи или одновременно с подачей таможенной декларации;
8) не соблюдены особенности таможенного декларирования товаров, определенные статьи 188, 189 настоящего Кодекса, которые должны соблюдаться до подачи или одновременно с подачей таможенной декларации.

9) осы Кодекстің 80-бабына сәйкес кедендік алымдар төленбейтін кедендік алымдарды төлеу бойынша жеңілдіктер берілген жағдайларды қоспағанда, кедендік декларация үшін кедендік алым төленбеген негіздер бойынша кедендік декларацияны тіркеуден бас тартады.
6. Кедендік декларацияны тіркеуден бас тартуды ресімдеу кезінде кеден органы осы баптың 5-тармағына сәйкес бас тарту үшін негіз болып табылатын барлық себептерді көрсетеді.
Қағаз тасымалдағыштағы кедендік декларацияны тіркеуден бас тартқан жағдайда, егер кедендік декларацияны беру құжаттар ұсынумен сүйемелденсе, мұндай кедендік декларация және оны беру кезінде ұсынылған құжаттар, декларантқа немесе кеден өкіліне қайтарылады, бұл ретте кедендік декларацияның бір данасы кеден органында қалады.
7. Егер кедендік декларацияны кеден органы тіркемеген болса, кедендік мақсаттар үшін мұндай декларация берілмеген болып есептеледі.
8. Кедендік декларация тіркелген кезден бастап заңдық маңызы бар фактілер туралы куәландыратын құжат болады.
9. Кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелердің техникалық істен шығуынан, байланыс құралдары (телекоммуникациялық желілер және Интернет желісі) жұмысының бұзылуынан, электр энергиясының сөндірілуінен туындаған жарамсыздығы жағдайында кеден органы қағаз тасымалдағыштағы кедендік декларацияның электрондық түрінің құрылымы мен форматының белгіленген құрылым мен форматқа сәйкестігіне қатысты осы баптың 5-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген негіздемені қоспағанда, тіркеуден бас тарту үшін негіздемелер болмаған кезде берілген кедендік декларацияны ақпараттық жүйелерді пайдаланбай, қағаз тасымалдағышта тіркеуді жүзеге асырады.
Кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелердің жарамсыздығы кезінде кедендік декларацияны тіркеумен не тіркеуден бас тартумен байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібінің ерекшеліктерін уәкілетті орган бекітеді.
183-бап. Кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтердің өзгеруімен (толықтырылуымен) байланысты кедендік операциялар және оларды жасау тәртібі
1. Тауарлар шығарылғанға дейін кеден органының рұқсатымен электрондық құжат немесе қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген декларанттың дәлелді өтініші бойынша кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтер, егер декларанттың өтінішін алған кезге қарай кеден органы осы Кодекстің 410-бабына сәйкес құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратпаған, оны кедендік тексеріп қарауды жүргізу орны мен уақыты туралы хабарламаған, кедендік қарап тексеруді жүргізу туралы шешім қабылдамаған және (немесе) кедендік сараптама жүргізуді тағайындамаған болса, өзгертілуі (толықтырылуы) мүмкін.
Осы баптың бірінші абзацының ережелеріне қарамастан, тауарлар шығарылғанға дейін кеден органының рұқсатымен электрондық құжат немесе қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген декларанттың дәлелді өтініші бойынша кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға), егер мұндай өзгертулер (толықтырулар) декларацияланатын тауарлардың тұрған орны туралы мәліметтерді өзгертумен не тауарларды шығаруға әсер етпейтін жаңсақ жазылуларды немесе грамматикалық қателерді түзетуге байланысты болса рұқсат етіледі.
Тіркелген кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) осы тіркелген кедендік декларацияда көрсетілген тауарлардан өзге тауарлар туралы мәліметтерді мәлімдеуге әкеп соқпайды.
Тауарлар шығарылғанға дейін кедендік декларацияда және қағаз тасымалдағыштағы кедендік декларацияның электрондық түрінде мәлімделген мәліметтерді өзгертумен (толықтырумен) байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды.

9) не уплачен таможенный сбор за таможенное декларирование, за исключением случаев предоставления льгот по уплате таможенных сборов, случаев, когда таможенные сборы не уплачиваются в соответствии со статьей 80 настоящего Кодекса.
6. При оформлении отказа в регистрации таможенной декларации таможенный орган указывает все причины, послужившие в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи основанием для отказа.
В случае отказа в регистрации таможенной декларации на бумажном носителе такая таможенная декларация и представленные при ее подаче документы, если подача таможенной декларации сопровождалась представлением документов, возвращаются декларанту или таможенному представителю, при этом один экземпляр таможенной декларации остается в таможенном органе.
7. В случае, если таможенная декларация не зарегистрирована таможенным органом, такая декларация считается для таможенных целей неподанной.
8. С момента регистрации таможенная декларация становится документом, свидетельствующим о фактах, имеющих юридическое значение.
9. В случае неисправности используемых таможенными органами информационных систем, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и сети Интернет), отключением электроэнергии, таможенный орган при отсутствии оснований для отказа в регистрации, за исключением основания, указанного в подпункте 5) пункта 5 настоящей статьи, в отношении соответствия структуры и формата электронного вида таможенной декларации на бумажном носителе установленным структуре и формату, осуществляет регистрацию поданной таможенной декларации на бумажном носителе без использования информационных систем.
Особенности порядка совершения таможенных операций, связанных с регистрацией таможенной декларации либо отказом в такой регистрации при неисправности информационных систем, используемых таможенными органами, утверждаются уполномоченным органом.
Статья 183. Таможенные операции, связанные с изменением (дополнением) сведений, заявленных в таможенной декларации, и порядок их совершения
1. По мотивированному обращению декларанта, поданному в виде электронного документа или документа на бумажном носителе, с разрешения таможенного органа сведения, заявленные в таможенной декларации, могут быть изменены (дополнены) до выпуска товаров, если к моменту получения обращения декларанта таможенный орган не запросил документы и (или) сведения в соответствии со статьей 410 настоящего Кодекса, не уведомил его о месте и времени проведения таможенного досмотра, не принял решения о проведении таможенного осмотра и (или) не назначил проведение таможенной экспертизы.
Вне зависимости от положений абзаца первого настоящего пункта по мотивированному обращению декларанта, поданному в виде электронного документа или документа на бумажном носителе, с разрешения таможенного органа до выпуска товаров допускается изменение (дополнение) сведений, заявленных в таможенной декларации, если такие изменения (дополнения) связаны с изменением сведений о месте нахождения декларируемых товаров либо с исправлением опечаток или грамматических ошибок, которые не влияют на выпуск товаров.
Изменение (дополнение) сведений, заявленных в зарегистрированной таможенной декларации, не может повлечь за собой заявление сведений об иных товарах, чем товары, которые были указаны в этой зарегистрированной таможенной декларации.
Порядок совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в таможенной декларации, и сведений в электронном виде таможенной декларации на бумажном носителе, до выпуска товаров, определяется Комиссией.

2. Егер кедендік бақылау жүргізу кезінде осы Кодекстің 201-бабы 1-тармағының 9) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасының бұзылуы анықталған жағдайда, олар жойылған жағдайда тауарлар шығарудан бас тарту үшін негіз болып табылмайтын болса және кеден органы осындай бұзылуларды жою үшін кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) қажеттігін белгілеген болса, мұндай мәліметтерді осы Кодекстің 193-бабының 3 және 6-тармақтарында белгіленген тауарларды шығару мерзімі шегінде, кеден органының талап етуі бойынша декларант өзгертуі (толықтыруы) тиіс.
Тауарлар шығарылғанға дейін кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгертулер (толықтырулар) енгізу туралы талаптың нысанын Комиссия айқындайды.
3. Тауарлар шығарылғаннан кейін тауарларға арналған декларацияда және қағаз тасымалдағыштағы тауарларға арналған декларацияның электрондық түрінде мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) осы Кодексте көзделген және (немесе) кеден органының шешімі бойынша не кеден органының рұқсатымен Комиссия айқындайтын жағдайларда жүргізіледі.
Тауарлар шығарылғаннан кейін тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгертулер (толықтырулар) енгізу туралы кеден органы шешімінің нысанын Комиссия айқындайды.
Тауарлар шығарылғаннан кейін тауарларға арналған декларацияда және қағаз тасымалдағыштағы тауарларға арналған декларацияның электрондық түрінде мәлімделген мәліметтерді өзгертумен (толықтырумен) байланысты кедендік операцияларды жасау мерзімдері мен тәртібін Комиссия айқындайды.
4. Тауарларға арналған декларацияда мәлімделген және қағаз тасымалдағыштағы тауарларға арналған декларацияның электрондық түрінде қамтылған мәліметтерді өзгерту (толықтыру) үшін, Комиссия айқындайтын, мәліметтердің осы кедендік құжат қолданылмай өзгертілуі (толықтырылуы) мүмкін жағдайларды қоспағанда, тауарларға арналған декларацияны түзету қолданылады.
Тауарларға арналған декларацияны түзету нысанын, электрондық құжат түріндегі тауарларға арналған декларацияны түзету құрылымы мен форматын және қағаз тасымалдағыштағы тауарларға арналған декларацияны түзетудің электрондық түрін, оларды толтыру тәртібін Комиссия айқындайды.
5. Тауарларға арналған декларацияны түзету осындай тауарларға арналған декларацияның ажырамас бөлігі болып табылады.
Қағаз тасымалдағыштағы тауарларға арналған декларацияны түзетуді беру, егер Комиссия өзгеше айқындамаса, кеден органына оның электрондық түрін ұсынумен сүйемелденеді.
6. Комиссия тауарлар шығарылғаннан кейін транзиттік декларацияда, жолаушының кедендік декларациясында және көлік құралына арналған декларацияда және қағаз тасымалдағыштағы осындай кедендік декларациялардың электрондық түрлерінде мәлімделген мәліметтерге өзгерту (толықтыру) жүргізілетін жағдайларды, сондай-ақ осындай кедендік декларацияларда мәлімделген мәліметтерге өзгертулер (толықтырулар) енгізу мерзімдері мен тәртібін, осындай кедендік декларацияларда мәлімделген мәліметтерді өзгертетін (толықтыратын) кедендік құжаттардың нысандарын, электрондық құжаттар түріндегі осындай кедендік құжаттардың және қағаз тасымалдағыштағы осындай кедендік құжаттардың электрондық түрлерінің құрылымы мен форматтарын, сондай-ақ оларды толтыру тәртібін айқындауға құқылы.
Кедендік декларацияның көрсетілген түрлерінде мәлімделген мәліметтер өзгертілетін (толықтырылатын) қағаз тасымалдағыштағы кедендік құжатты беру, егер Комиссия өзгеше айқындамаса, кеден органына оның электрондық түрін ұсынумен сүйемелденеді.
Транзиттік декларацияда, жолаушының кедендік декларациясында және көлік құралына арналған декларацияда мәлімделген мәліметтер өзгертілетін (толықтырылатын) кедендік құжаттар кедендік декларацияның аталған түрлерінің ажырамас бөлігі болып табылады.

2. В случае, если при проведении таможенного контроля выявлены нарушения таможенного законодательства Евразийского экономического союза, которые в соответствии с абзацами вторым и третьим подпункта 9) пункта 1 статьи 201 настоящего Кодекса при их устранении не будут являться основанием для отказа в выпуске товаров, и таможенным органом для устранения таких нарушений установлена необходимость изменения (дополнения) сведений, заявленных в таможенной декларации, такие сведения должны быть изменены (дополнены) декларантом по требованию таможенного органа, в пределах срока выпуска товаров, установленного пунктами 3 и 6 статьи 193 настоящего Кодекса.
Форма требования о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в таможенной декларации, до выпуска товаров определяется Комиссией.
3. После выпуска товаров изменение (дополнение) сведений, заявленных в декларации на товары, и сведений в электронном виде декларации на товары на бумажном носителе, производится в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом и (или) определяемых Комиссией, по решению таможенного органа либо с разрешения таможенного органа.
Форма решения таможенного органа о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в декларации на товары, после выпуска товаров определяется Комиссией.
Сроки и порядок совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в декларации на товары, и сведений в электронном виде декларации на товары на бумажном носителе, после выпуска товаров определяются Комиссией.
4. Для изменения (дополнения) сведений, заявленных в декларации на товары, и сведений содержащихся в электронном виде декларации на товары на бумажном носителе, применяется корректировка декларации на товары, за исключением определяемых Комиссией случаев, когда сведения могут быть изменены (дополнены) без применения этого таможенного документа.
Форма корректировки декларации на товары, структура и формат корректировки декларации на товары в виде электронного документа и электронного вида корректировки декларации на товары на бумажном носителе, порядок их заполнения определяются Комиссией.
5. Корректировка декларации на товары является неотъемлемой частью такой декларации на товары.
Подача корректировки декларации на товары на бумажном носителе сопровождается представлением таможенному органу ее электронного вида, если иное не определено Комиссией.
6. Комиссия вправе определять случаи, когда после выпуска товаров производится изменение (дополнение) сведений, заявленных в транзитной декларации, пассажирской таможенной декларации и декларации на транспортное средство, и сведений в электронных видах таких таможенных деклараций на бумажных носителях, а также сроки и порядок внесения изменений (дополнений) в сведения, заявленные в таких таможенных декларациях, формы таможенных документов, которыми изменяются (дополняются) сведения, заявленные в таких таможенных декларациях, структуры и форматы таких таможенных документов в виде электронных документов и электронных видов таких таможенных документов на бумажных носителях, а также порядок их заполнения.
Подача таможенного документа на бумажном носителе, которым изменяются (дополняются) сведения, заявленные в указанных видах таможенной декларации, сопровождается представлением таможенному органу его электронного вида, если иное не определено Комиссией.
Таможенные документы, которыми изменяются (дополняются) сведения, заявленные в транзитной декларации, пассажирской таможенной декларации и декларации на транспортное средство, являются неотъемлемой частью указанных видов таможенной декларации.

184-бап. Кедендік декларацияны кері қайтарып алумен байланысты кедендік операциялар және оларды жасау тәртібі
1. Декларанттың электрондық құжат немесе қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген өтініші бойынша, осы Кодекстің 389-бабының 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларға арналған транзиттік декларацияны қоспағанда, шетелдік тауарларға арналған тіркелген кедендік декларацияны ол кеден органы тауарларды шығарғанға дейін кері қайтарып алуы мүмкін.
2. Кедендік декларацияны кері қайтарып алу кезінде жаңа кедендік декларация тауарларды уақытша сақтау мерзімінің шегінде берілуі тиіс.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген мерзімде кедендік декларация берілмеген кезде тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдары ұстайды.
4. Декларанттың электрондық құжат немесе қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген өтініші бойынша, осы Кодекстің 389-бабының 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларға арналған тіркелген транзиттік декларацияны ол кеден органы тауарларды шығарғанға дейін не кеден органы тауарларды шығарғаннан кейін осындай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан нақты шыққанға дейін кері қайтарып алуы мүмкін.
5. Декларанттың электрондық құжат немесе қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген өтініші бойынша, Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына арналған тіркелген кедендік декларацияны ол Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлар нақты шыққанға дейін, оның ішінде осы баптың 6-тармағын ескере отырып, кеден органы тауарларды шығарғаннан кейін кері қайтарып алуы мүмкін.
6. Декларанттың электрондық құжат немесе қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген өтініші бойынша, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімін немесе еркін қойманың кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау мақсатында экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына арналған кедендік декларацияны ол:
1) егер мұндай тауарлар ЕЭА аумағында немесе еркін қойма аумағында болса, оның ішінде кеден органы тауарларды шығарғаннан кейін болса;
2) егер мұндай тауарлар осы Кодекстің 287-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына, 296-бабы 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес осындай тауарларды өзге кедендік рәсіммен орналастыруға кедендік декларацияны бір уақытта берген жағдайда, ЕЭА аумағынан тыс немесе еркін қойма аумағынан тыс жерлерде болса және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде шықпаған болса кері қайтарып алуы мүмкін.
7. Кедендік декларацияны кері қайтарып алуға кеден органының рұқсатымен жол беріледі. Кеден органының рұқсаты не осындай рұқсатты беруден бас тартуы электрондық құжат немесе қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде ресімделеді.
Кедендік декларацияны кері қайтарып алуға егер декларанттың өтінішін алғанға дейін кеден органы оған кедендік декларацияда мәлімделген тауарларға кедендік тексеріп қарауды жүргізу орны мен уақыты туралы хабарламаған, кедендік декларацияда мәлімделген тауарларға кедендік қарап тексеруді жүргізу туралы шешім қабылдамаған, кедендік сараптама жүргізуді тағайындамаған және (немесе) әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілікке алып келетін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік заңнамасын және (немесе) сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының кедендік және (немесе) өзге де заңнамасын бұзылуы анықтамаса, рұқсат етіледі.
Тауарларға кедендік қарап тексеру, тауарларды кедендік тексеріп қарау жүргізілгеннен, кедендік сараптама нәтижелері алынғаннан кейін кедендік декларация, егер оларды жүргізу нәтижелері бойынша әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілікке алып келетін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік заңнамасы және (немесе) сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының кедендік және (немесе) өзге де заңнамасын бұзылуы анықтамаса, кері қайтарылып алынуы мүмкін.

Статья 184. Таможенные операции, связанные с отзывом таможенной декларации, и порядок их совершения
1. По обращению декларанта, поданному в виде электронного документа или документа на бумажном носителе, зарегистрированная таможенная декларация на иностранные товары, за исключением транзитной декларации на иностранные товары, указанные в пункте 4 статьи 389 настоящего Кодекса, может быть отозвана им до выпуска товаров таможенным органом.
2. При отзыве таможенной декларации новая таможенная декларация должна быть подана в пределах срока временного хранения товаров.
3. При неподаче таможенной декларации в срок, указанный в пункте 2 настоящей статьи, товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
4. По обращению декларанта, поданному в виде электронного документа или документа на бумажном носителе, зарегистрированная транзитная декларация на иностранные товары, указанные в пункте 4 статьи 389 настоящего Кодекса, может быть отозвана им до выпуска товаров таможенным органом либо после выпуска товаров таможенным органом до фактического убытия таких товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза.
5. По обращению декларанта, поданному в виде электронного документа или документа на бумажном носителе, зарегистрированная таможенная декларация на товары Евразийского экономического союза может быть отозвана им до фактического убытия товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, в том числе после выпуска товаров таможенным органом, с учетом пункта 6 настоящей статьи.
6. По обращению декларанта, поданному в виде электронного документа или документа на бумажном носителе, таможенная декларация на товары Евразийского экономического союза, помещенные под таможенную процедуру экспорта в целях завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны или таможенной процедуры свободного склада, может быть отозвана им:
1) если такие товары находятся на территории СЭЗ или на территории свободного склада, в том числе после выпуска товаров таможенным органом;
2) если такие товары находятся за пределами территории СЭЗ или за пределами территории свободного склада и фактически не убыли с таможенной территории Евразийского экономического союза, при условии одновременной подачи таможенной декларации на помещение таких товаров под иную таможенную процедуру в соответствии с подпунктом 1) пункта 6 статьи 287, подпунктом 1) пункта 5 статьи 296 настоящего Кодекса.
7. Отзыв таможенной декларации допускается с разрешения таможенного органа. Разрешение таможенного органа либо отказ в выдаче такого разрешения оформляется в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
Отзыв таможенной декларации допускается, если до получения обращения декларанта таможенный орган не уведомил декларанта о месте и времени проведения таможенного досмотра товаров, заявленных в таможенной декларации, не принял решение о проведении таможенного осмотра товаров, заявленных в таможенной декларации, не назначил проведение таможенной экспертизы и (или) не установил влекущих административную или уголовную ответственность нарушений таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) таможенного и (или) иного законодательства Республики Казахстан, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы.
После проведения таможенного осмотра товаров, таможенного досмотра товаров, получения результатов таможенной экспертизы таможенная декларация может быть отозвана, если по результатам их проведения не были установлены влекущие административную или уголовную ответственность нарушения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) таможенного и (или) иного законодательства Республики Казахстан, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы.

8. Осы баптың 1, 2, 3, 5, 6 және 7-тармақтарының ережелері осы Кодекстің 187-бабының 7-тармағында көзделген жағдайларда тауарларға арналған декларацияны кері қайтарып алу кезінде қолданылмайды.
Осы Кодекстің 187-бабының 7-тармағында көзделген жағдайларда тауарларға арналған декларация декларанттың электрондық құжат немесе қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берген өтініші бойынша кері қайтарып алынады.
185-бап. Алдын ала кедендік декларациялау
1. Алдын ала декларациялау кезінде шетелдік тауарларға қатысты тауарларға арналған декларация, егер мұндай тауарлар кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданған жағдайларда, олар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінгенге дейін немесе тауарларды кедендік жөнелтуші органы айқындаған жеткізу орнына жеткізгенге дейін беріледі.
2. Алдын ала кедендік декларациялау кезінде өзінің сипаты бойынша кедендік декларацияны беру кезінде декларантқа белгісіз болуы мүмкін мынадай:
1) тауарлар тасымалданатын көліктің түрі туралы мәліметтерден басқа, тауарлар тасымалданатын көлік құралдары туралы;
2) кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын жекелеген құжаттар туралы;
3) кедендік декларацияның түріне және (немесе) тауарлар санаттарына және олар тасымалданатын көліктің түріне байланысты Комиссия айқындайтын өзге де мәліметтерді қоспағанда, кедендік декларацияда көрсетуге жататын мәліметтер мәлімделуге тиіс.
3. Осы баптың 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген, алдын ала кедендік декларациялау кезінде мәлімделмеген не мәлімделген, бірақ нақтылауға жататын мәліметтер осы Кодекстің 183-бабының 1-тармағына сәйкес тауарлар шығарылғанға дейін өзгертілуі (толықтырылуы) тиіс.
4. Тауарлар кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын жағдайларда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінгеннен кейін не жөнелту кеден органы айқындаған жеткізу орнына жеткізілгеннен кейін – оларға қатысты алдын ала кедендік декларациялау жүзеге асырылған тауарлар кедендік декларацияда көрсетілген кедендік бақылау аймағында орналастырылуы, ал су кемелерімен өткізілетін тауарлар кедендік декларацияда көрсетілген тауарлардың келу орнында болуы тиіс.
Декларант кедендік декларацияны тіркеген кеден органын тауарлардың кедендік декларацияда көрсетілген кедендік бақылау аймағында орналастырылуы туралы не су көлігімен өткізілетін тауарлардың келу орнында тұрғаны туралы хабардар етуге, кеден органына мәлімделмеген не кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) арқылы не нақтыланған мәліметтерді ұсынуға немесе кеден органын осындай өзгерістерді (толықтыруларды) енгізу қажеттігі жоқ екені туралы хабардар етуге міндетті.
Егер оларға қатысты алдын ала кедендік декларациялау жүзеге асырылған тауарлар кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша тасымалданған болса, декларант тауарлардың кедендік декларацияны тіркеген кеден органын кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғаннан кейін кедендік бақылау аймағында орналастырылғаны туралы хабардар етеді.

8. Положения пунктов 1, 2, 3, 5, 6 и 7 настоящей статьи не применяются при отзыве декларации на товары в случаях, предусмотренных пунктом 7 статьями 187 настоящего Кодекса.
В случаях, предусмотренных пунктом 7 статьи 187 настоящего Кодекса, декларация на товары отзывается по обращению декларанта, поданному в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
Статья 185. Предварительное таможенное декларирование
1. Декларация на товары в отношении иностранных товаров при предварительном декларировании подается до их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза или до доставки товаров в место доставки, определенное таможенным органом отправления, в случаях, если такие товары перевозятся в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
2. При предварительном таможенном декларировании должны быть заявлены сведения, подлежащие указанию в таможенной декларации, за исключением следующих сведений, которые по своему характеру могут быть не известны декларанту на момент подачи таможенной декларации:
1) о транспортных средствах, на которых будут перевозиться товары, кроме сведений о виде транспорта, которым будут перевозиться товары;
2) об отдельных документах, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации;
3) иные сведения, определяемые Комиссией в зависимости от вида таможенной декларации и (или) категорий товаров и вида транспорта, которым они перевозятся.
3. Сведения, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 2 настоящей статьи, не заявленные при предварительном таможенном декларировании, либо заявленные, но подлежащие уточнению, должны быть изменены (дополнены) в соответствии с пунктом 1 статьи 183 настоящего Кодекса до выпуска товаров.
4. После ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза либо после доставки в место доставки, определенное таможенным органом отправления, в случаях, когда товары перевозятся в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, товары, в отношении которых осуществлено предварительное таможенное декларирование, должны быть размещены в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации, а товары, перемещаемые водными судами, – находиться в месте прибытия товаров, указанном в таможенной декларации.
Декларант обязан уведомить таможенный орган, зарегистрировавший таможенную декларацию, о размещении товаров в указанной в таможенной декларации зоне таможенного контроля либо о нахождении в месте прибытия товаров, перемещаемых водным транспортом, представить таможенному органу незаявленные либо уточненные сведения путем изменения (дополнения) сведений, заявленных в таможенной декларации, или уведомить таможенный орган об отсутствии необходимости внесения таких изменений (дополнений).
В случае, если товары, в отношении которых осуществлено предварительное таможенное декларирование, перевозились по таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, декларант уведомляет таможенный орган, зарегистрировавший таможенную декларацию, о размещении товаров в зоне таможенного контроля после завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита.

5. Алдын ала кедендік декларациялау жүзеге асырылған тауарлар, мынадай жағдайларда:
1) осы Кодекстің 192-бабы 3-тармағына сәйкес келу орнына тауарларды шығарумен байланысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктерін қолдану;
2) уәкілетті орган айқындаған өзге де жағдайларда кедендік декларацияны тіркеген кеден органынан ерекшеленетін кеден органы қызметінің өңірінде тұрған кедендік бақылау аймағында орналастырылуы (болуы) мүмкін.
6. Алдын ала кедендік декларациялау кезінде кеден органы кедендік декларацияларда мәлімделген мәліметтер өзгеретін (толықтыратын) кедендік құжатты тіркеген не кеден органы тауарларға арналған декларацияға өзгерістер (толықтырулар) енгізу қажеттігінің жоқтығы туралы хабарламаны тіркеген күні қолданыста болған тыйым салулар мен шектеулер, ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылады.
7. Кеден органы, егер кедендік декларация тіркелген күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде:
1) тауарлар кедендік декларацияда көрсетілген кедендік бақылау аймағында орналастырылмаған;
2) су кемелерімен тасымаланатын тауарларға қатысты кеден органы осы баптың 4-тармағына сәйкес кедендік декларацияда көрсетілген келу орнында оларды түсіруге рұқсат бермеген;
3) кедендік декларацияны тіркеген кеден органы тауарлардың кедендік декларацияда көрсетілген кедендік бақылау аймағында орналастырылуы туралы хабардар етілмеген;
4) кеден органына кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) арқылы жетіспейтін мәліметтерді ұсынбаған не кеден органы осындай өзгертулерді (толықтыруларды) енгізу қажеттігі жоқ екені туралы хабардар етілмеген болса, тауарларды шығарудан бас тартады.
8. Егер тауарларды шығару мерзімі ұзартылған не тауарларды шығарудан бас тартылған жағдайда, декларант осы Кодекстің 17-тарауына сәйкес тауарларды уақытша сақтауға орналастырумен байланысты кедендік операцияларды жасауға міндетті.
9. Комиссия осы бапта реттелмеген бөлігінде, жеке пайдалануға арналған тауарларды, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын, сондай-ақ кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды алдын ала кедендік декларациялау кезінде кедендік операцияларды жасау тәртібін айқындауға құқылы.
186-бап. Толық емес кедендік декларациялау
1. Толық емес кедендік декларациялау Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарларға қатысты жүзеге асырылады.
2. Толық емес кедендік декларациялау кезінде көрсетілмеуі мүмкін мынадай:

5. Товары, в отношении которых осуществлено предварительное таможенное декларирование, могут размещаться (находиться) в зоне таможенного контроля, находящейся в регионе деятельности таможенного органа, отличного от таможенного органа, зарегистрировавшего таможенную декларацию, в случаях:
1) применения особенностей совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров в местах прибытия в соответствии с пунктом 3 статьи 192 настоящего Кодекса;
2) иных, определяемых уполномоченных органом.
6. При предварительном таможенном декларировании применяются запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка, действующие на день регистрации таможенным органом таможенного документа, которым изменяются (дополняются) сведения, заявленные в таможенной декларации, либо регистрации таможенным органом уведомления об отсутствии необходимости внесения изменений (дополнений) в декларацию на товары.
7. Таможенный орган отказывает в выпуске товаров, если в течение тридцати календарных дней со дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации:
1) товары не размещены в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации;
2) в отношении товаров, перевозимых водными судами, таможенным органом не выдано разрешение на их выгрузку в месте прибытия, указанном в таможенной декларации в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
3) таможенный орган, зарегистрировавший таможенную декларацию, не уведомлен о размещении товаров в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации;
4) таможенному органу не представлены недостающие сведения путем изменения (дополнения) сведений, заявленных в таможенной декларации, либо таможенный орган не уведомлен об отсутствии необходимости внесения таких изменений (дополнений).
8. В случае, если срок выпуска товаров продлен либо отказано в выпуске товаров, декларант обязан совершить таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение в соответствии с главой 17 настоящего Кодекса.
9. Комиссия вправе определять порядок совершения таможенных операций при предварительном таможенном декларировании товаров для личного пользования, транспортных средств международной перевозки, а также товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, в части, не урегулированной настоящей статьей.
Статья 186. Неполное таможенное декларирование
1. Неполное таможенное декларирование осуществляется в отношении товаров, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза.
2. При неполном таможенном декларировании должны быть заявлены сведения, подлежащие указанию в декларации на товары в соответствии со статьей 177 настоящего Кодекса, за исключением следующих сведений, которые могут не указываться:

1) тауарларды алушы туралы;
2) тауарлардың межелі елі және (немесе) сауда жасаушы ел туралы;
3) декларацияланатын тауарларды тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдары туралы;
4) тауарлардың орамасы (саны, түрі, таңбалануы және реттік нөмірлері) туралы мәліметтерді қоспағанда, осы Кодекстің 177-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияда көрсетуге жататын мәліметтер мәлімделуі тиіс.
3. Кедендік декларациялануы осы бапқа сәйкес жүзеге асырылған тауарлар шығарылғаннан кейін декларант кеден органына тауарлар шығарылған күннен бастап сегіз айдан кешіктірмей, тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) арқылы жетіспейтін мәліметтерді ұсынуға міндетті.
4. Осы баптың ережелері уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты қолданылмайды.
187-бап. Мерзімдік кедендік декларациялау
1. Мерзімдік кедендік декларациялау мынадай шарттардың жиынтығын сақтаған кезде жүзеге асырылады:
1) тауарларға арналған лекларация бір мәміле бойынша міндеттемелерді орындау есебінен, жеткізу кезеңі ішінде екі немесе одан да көп партиямен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін барлық тауарларға қатысты, ал мәміле болмаған кезде – тауарларға иелік ету, пайдалану немесе билік ету құқығын растайтын бір құжат бойынша немесе қайта өңдеу өнімдерін кедендік декларациялау кезінде тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы бір құжат бойынша беріледі;
2) екі немесе одан да көп партиямен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың жеткізу кезеңі ішінде әрбір келесі партияда Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына сәйкес он белгі деңгейінде бірдей коды (бірдей кодтары) болса;
3) жеткізу кезеңі ішінде екі немесе одан да көп партиямен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін барлық тауарлар:
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген кезде – белгілі бір өткізу пункті арқылы өткізіледі және мұндай тауарларды кедендік декларациялау белгілі бір кеден органында жүргізіледі;
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген кезде –мұндай тауарларды кедендік декларациялау белгілі бір кеден органында жүргізіледі.
2. Тауарларға арналған декларация мәлімделетін жеткізу кезеңі басталғанға дейін беріледі. Жеткізу кезеңі деп декларант мәлімдейтін кезең түсініледі, ол күнтізбелік отыз бір күннен аспайды және ол кезеңде:
1) кеден органына Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларды ұсыну;

1) о получателе товаров;
2) о стране назначения товаров и (или) торгующей стране;
3) о транспортных средствах, используемых для перевозки декларируемых товаров;
4) об упаковках товаров (количество, вид, маркировка и порядковые номера).
3. После выпуска товаров, таможенное декларирование которых осуществлялось в соответствии с настоящей статьей, декларант обязан представить таможенному органу недостающие сведения путем изменения (дополнения) сведений, заявленных в декларации на товары, не позднее восьми месяцев со дня выпуска товаров.
4. Положения настоящей статьи не применяется в отношении отдельных категорий товаров согласно перечню, утвержденному уполномоченным органом.
Статья 187. Периодическое таможенное декларирование
1. Периодическое таможенное декларирование осуществляется при совокупном соблюдении следующих условий:
1) декларация на товары подается в отношении всех товаров, которые будут перемещаться через таможенную границу Евразийского экономического союза двумя или более партиями в течение периода поставки в счет исполнения обязательств по одной сделке, а при отсутствии сделки – по одному документу, подтверждающему право владения, пользования или распоряжения товарами, или по одному документу об условиях переработки товаров при таможенном декларировании продуктов переработки;
2) товары, которые будут перемещаться через таможенную границу Евразийского экономического союза двумя или более партиями, имеют одинаковый код (одинаковые коды) на уровне десяти знаков в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза в каждой последующей партии в течение периода поставки;
3) все товары, которые будут перемещаться через таможенную границу Евразийского экономического союза двумя или более партиями в течение периода поставки:
при вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза – перемещаются через один и тот же пункт пропуска, и таможенное декларирование таких товаров производится в одном и том же таможенном органе;
при ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза - таможенное декларирование таких товаров производится в одном и том же таможенном органе.
2. Декларация на товары подается до начала заявляемого периода поставки. Под периодом поставки понимается заявляемый декларантом период, который не превышает тридцать один календарных дней и в течение которого планируется:
1) предъявить таможенному органу товары, ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза;

2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарларды жөнелту (тауарларды оларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушыға не тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету мақсатында басқа көлік құралына тиеумен (ауыстырып тиеумен) тауарларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын бірінші тасымалдаушыға тапсыру) жоспарланады.
3. Мерзімдік кедендік декларациялау кезінде Комиссия айқындайтын жағдайларды қоспағанда, тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мөлшерден асатын мөлшерде тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге жол берілмейді.
4. Мерзімдік кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларацияны беру сәтінде өзінің сипаты бойынша декларантқа белгісіз болуы мүмкін мынадай:
1) тауарлар тасымалданатын көліктің түрі туралы мәліметтерден басқа, тауарлар тасымалданатын көлік құралдары туралы;
2) кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын жекелеген құжаттар туралы;
3) тауарлар санаттарына және олар тасымалданатын көліктің түріне байланысты Комиссия айқындайтын өзге де мәліметтерді қоспағанда, мәлімделген жеткізу кезеңі ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу жоспарланған тауарлардың мөлшеріне сүйене отырып, осы Кодекстің 177-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияда көрсетуге жататын мәліметтер мәлімделуі тиіс.
5. Кедендік декларациялау осы бапқа сәйкес жүзеге асырылған тауарларды жеткізудің мәлімделген кезеңі аяқталғаннан кейін декларант кеден органына мына мерзімдерде:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлар әкелінген жеткізу кезеңі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап бір айдан кешіктірмей;
2) тауарларға арналған декларацияда мәлімделген тауарлардың барлық партиясы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілген күннен кейінгі күннен бастап бір айдан кешіктірмей тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) арқылы жетіспейтін мәліметтерді, сондай-ақ тауарлардың іс жүзіндегі мөлшері туралы мәліметтерді ұсынуға міндетті.
Тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) әкелінген немесе әкетілген тауарлардың нақты санын ескере отырып, жүзеге асырылады.
6. Оларға қатысты мерзімдік кедендік декларациялау жүзеге асырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге арналған тауарлар жеткізу кезеңі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап алты ай ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілуі тиіс.
Тауарларды шығаруды жүргізген кеден органы декларанттың дәлелді өтініші бойынша көрсетілген мерзімді ол өткен күннен бастап үш айдан көп емес мерзімге ұзартады.

2) отгрузить товары, вывозимые с таможенной территории Евразийского экономического союза (сдать товары перевозчику, который будет осуществлять международную перевозку товаров, либо первому перевозчику при осуществлении международной перевозки товаров с перегрузкой (перевалкой) на другое транспортное средство в целях вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза).
3. При периодическом таможенном декларировании ввоз товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза или вывоз товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза в количестве, превышающем количество, заявленное в декларации на товары, не допускается, за исключением случаев, определяемых Комиссией.
4. При периодическом таможенном декларировании должны быть заявлены сведения, подлежащие указанию в декларации на товары в соответствии со статьей 177 настоящего Кодекса, исходя из количества товаров, планируемых к перемещению через таможенную границу Евразийского экономического союза в течение заявленного периода поставки, за исключением следующих сведений, которые по своему характеру могут быть не известны декларанту на момент подачи декларации на товары:
1) о транспортных средствах, на которых будут перевозиться товары, кроме сведений о виде транспорта, которым будут перевозиться товары;
2) об отдельных документах, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации;
3) иные сведения, определяемые Комиссией в зависимости от категорий товаров и вида транспорта, которым они перевозятся.
5. После окончания заявленного периода поставки товаров, таможенное декларирование которых осуществлялось в соответствии с настоящей статьей, декларант обязан представить таможенному органу недостающие сведения, а также сведения о фактическом количестве товаров, путем изменения (дополнения) сведений, заявленных в декларации на товары, в следующие сроки:
1) не позднее одного месяца со дня, следующего за днем окончания периода поставки, в течение которого товары ввозились на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
2) не позднее одного месяца со дня, следующего за днем фактического вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза всей партии товаров, заявленной в декларации на товары.
Изменение (дополнение) сведений, заявленных в декларации на товары осуществляется с учетом фактического количества ввезенного или вывезенного товара.
6. Товары, в отношении которых осуществлено периодическое таможенное декларирование и которые предназначены для вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза, должны быть фактически вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза в течение шести месяцев со дня, следующего за днем окончания периода поставки.
Указанный срок продлевается таможенным органом, который произвел выпуск товаров, по мотивированному обращению декларанта на срок не более трех месяцев со дня его истечения.

7. Егер мерзімдік кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларацияда мәлімделген тауарлар мәлімделген кезең ішінде осындай тауарларға арналған декларацияны тіркеген кеден органына ұсынылмаса, не осы баптың 6-тармағында белгіленген мерзім ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілмеген жағдайда мұндай тауарларға арналған декларация осы Кодекстің 184-бабының 8-тармағына сәйкес қайтарылып алынуға тиіс.
8. Осы баптың 7-тармағына сәйкес декларацияны қайтарып алу бойынша әрекеттерді декларант белгіленген мерзімде жүзеге асырмаған жағдайда, кеден органы осы Кодекстің 192-бабының 4-тармағына сәйкес тауарларды шығарудың күшін жояды.
9. Кеден органы мерзімдік декларациялауды қолданудан:
1) тауарларды өткізуді болжау мерзімдік кедендік декларациялау үшін осы бапта белгіленген талаптарға жауап бермесе;
2) кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар бойынша берешегі бар тұлғаларға;
3) банкроттық туралы іс қозғалған тұлғаларға қатысты бас тартады.
10. Мерзімдік кедендік декларациялау кезінде кедендік баждар, салықтар жеткізу кезеңі басталғанға дейін ұсынылған тауарларға арналған декларация бойынша тауарлар шығарылғанға дейін төленеді.
12. Кеден органы мәлімделген жеткізудің барлық кезеңі ішінде тауарлардың әрбір жеткізу партиясының өткізілуін нақты есепке алады және бақылауды жүзеге асырады.
Мерзімдік кедендік декларациялау кезінде мәлімделген тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізудің ерекшеліктерін уәкілетті орган бекітеді.
188-бап. Еркін қойманың ЕЭА аумағына әкелінетін немесе еркін қойманың ЕЭА аумағынан әкетілетін Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын мерзімдік кедендік декларациялау
1. Еркін қойманың ЕЭА аумағына әкелінетін немесе еркін қойманың ЕЭА аумағынан әкетілетін Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын мерзімдік кедендік декларациялау мынадай шарттардың жиынтығын сақтаған кезде:
1) тауарларға арналған декларация бір мәміле бойынша міндеттемелерді орындау есебінен, жеткізу кезеңі ішінде екі немесе одан да көп партиямен еркін қойманың ЕЭА аумағына әкелінетін немесе еркін қойманың ЕЭА аумағынан әкетілетін Еуразиялық экономикалық одақтың барлық тауарларына қатысты, ал мәміле болмаған кезде – тауарларға иелік ету, пайдалану немесе билік ету құқығын растайтын бір құжат бойынша беріледі;
2) екі немесе одан да көп партиямен еркін қойманың ЕЭА аумағына әкелінетін немесе еркін қойманың ЕЭА аумағынан әкетілетін Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының жеткізу кезеңі ішінде әрбір келесі партияда Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына сәйкес он белгі деңгейінде бірдей коды (бірдей кодтары) болса;

7. В случае, если при периодическом таможенном декларировании товары, заявленные в декларации на товары, не были предъявлены таможенному органу, зарегистрировавшему такую декларацию на товары, в течение заявленного периода либо фактически не вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза в течение срока, установленного пунктом 6 настоящей статьи, такая декларация на товары должна быть отозвана в соответствии с пунктом 8 статьи 184 настоящего Кодекса.
8. В случае неосуществления декларантом в установленные сроки действий по отзыву декларации в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи таможенный орган аннулирует выпуск товаров в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса.
9. Таможенный орган отказывает в применении периодического таможенного декларирования в случаях:
1) когда предполагаемое перемещение товаров не отвечает требованиям, установленным настоящей статьей для периодического таможенного декларирования;
2) лицам, имеющим задолженность по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам;
3) лицам, в отношении которых возбуждено дело о банкротстве.
10. При периодическом таможенном декларировании таможенные пошлины, налоги уплачиваются до выпуска товаров по декларации на товары, поданной до начала периода поставки.
12. Таможенный орган осуществляет фактический учет и контроль за перемещением каждой поставки партии товаров в течение всего заявленного периода поставки.
Особенности проведения таможенного контроля в отношении товаров, заявленных при периодическом таможенном декларировании утверждаются уполномоченным органом.
Статья 188. Периодическое таможенное декларирование товаров Евразийского экономического союза, ввозимых на территорию СЭЗ, свободного склада или вывозимых с территории СЭЗ, свободного склада
1. Периодическое таможенное декларирование товаров Евразийского экономического союза, ввозимых на территорию СЭЗ, свободного склада или вывозимых с территории СЭЗ, свободного склада допускается при совокупном соблюдении следующих условий:
1) декларация на товары подается в отношении всех товаров Евразийского экономического союза, которые ввозятся на территорию СЭЗ, свободного склада или вывозятся с территории СЭЗ, свободного склада двумя или более партиями в течение периода поставки в счет исполнения обязательств по одной сделке, а при отсутствии сделки – по одному документу, подтверждающему право владения, пользования или распоряжения товарами;
2) товары Евразийского экономического союза, которые ввозятся на территорию СЭЗ, свободного склада или вывозятся с территории СЭЗ, свободного склада двумя или более партиями имеют одинаковый код (одинаковые коды) на уровне десяти знаков в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза в каждой последующей партии в течение поставки;

3) Еуразиялық экономикалық одақтың барлық тауарлары бір еркін қойманың ЕЭА аумағына әкелінсе немесе бір еркін қойманың ЕЭА аумағынан әкетілсе;
4) еркін қойманың ЕЭА аумағына әкелінетін немесе еркін қойманың ЕЭА аумағынан әкетілетін Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын кедендік декларациялау белгілі бір кеден органында жүргізілсе жол беріледі.
2. Тауарларға арналған декларация мәлімделетін жеткізу кезеңі басталғанға дейін беріледі. Жеткізу кезеңі деп декларант мәлімдейтін кезең түсініледі, ол күнтізбелік отыз бір күннен аспайды және ол кезеңде:
1) кеден органына Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларды ұсыну;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарларды жөнелту (тауарларды оларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушыға не тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету мақсатында басқа көлік құралына тиеумен (ауыстырып тиеумен) тауарларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын бірінші тасымалдаушыға тапсыру) жоспарланады.
3. Мерзімдік кедендік декларациялау кезінде ЕЭА аумағындағы еркін қоймаға Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын әкелуге немесе ЕЭА аумағындағы еркін қоймадан тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мөлшерден асатын мөлшерде әкетуге жол берілмейді.
4. Мерзімдік кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларацияны беру сәтінде өзінің сипаты бойынша декларантқа белгісіз болуы мүмкін мынадай:
1) тауарлар тасымалданатын көліктің түрі туралы мәліметтерден басқа, тауарлар тасымалданатын көлік құралдары туралы;
2) кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын жекелеген құжаттар туралы мәліметтерді қоспағанда, мәлімделген жеткізу кезеңі ішінде еркін қойманың ЕЭА аумағына әкелуге немесе еркін қойманың ЕЭА аумағынан әкетуге жоспарланған тауарлардың мөлшеріне сүйене отырып, осы Кодекстің 177-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияда көрсетуге жататын мәліметтер мәлімделуі тиіс.
5. Осы бапқа сәйкес кедендік декларациялау жүзеге асырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын жеткізудің мәлімделген кезеңі аяқталғаннан кейін декларант кеден органына жетіспейтін мәліметтерді, сондай-ақ тауарлар ЕЭА аумағындағы еркін қоймаға әкелінген немесе ЕЭА аумағындағы еркін қоймаден әкетілген жеткізу кезеңі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларының іс жүзіндегі мөлшері туралы мәліметтерді ұсынуға міндетті.

3) все товары Евразийского экономического союза ввозятся на территорию одной СЭЗ, одного свободного склада или вывозятся с территории одной СЭЗ, одного свободного склада;
4) таможенное декларирование товаров Евразийского экономического союза, которые ввозятся на территорию СЭЗ, свободного склада или вывозятся с территории СЭЗ, свободного склада производится в одном и том же таможенном органе.
2. Декларация на товары подается до начала заявляемого периода поставки. Под периодом поставки понимается заявляемый декларантом период, который не превышает тридцать один календарных дней и в течение которого планируется:
1) предъявить таможенному органу товары, ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
2) отгрузить товары, вывозимые с таможенной территории Евразийского экономического союза (сдать товары перевозчику, который будет осуществлять международную перевозку товаров, либо первому перевозчику при осуществлении международной перевозки товаров с перегрузкой (перевалкой) на другое транспортное средство в целях вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза).
3. При периодическом таможенном декларировании товаров Евразийского экономического союза, ввоз на территорию СЭЗ, свободного склада или вывоз с территории СЭЗ, свободного склада в количестве, превышающем количество, заявленное в декларации на товары, не допускается.
4. При периодическом таможенном декларировании должны быть заявлены сведения, подлежащие указанию в декларации на товары в соответствии со статьей 177 настоящего Кодекса, исходя из количества товаров, планируемых к ввозу на территорию СЭЗ, свободного склада или вывозу с территории СЭЗ, свободного склада в течение заявленного периода поставки, за исключением следующих сведений, которые по своему характеру могут быть не известны декларанту на момент подачи декларации на товары:
1) о транспортных средствах, на которых будут перевозиться товары, кроме сведений о виде транспорта, которым будут перевозиться товары;
2) об отдельных документах, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации.
5. После окончания заявленного периода поставки товаров Евразийского экономического союза, таможенное декларирование которых осуществлялось в соответствии с настоящей статьей, декларант обязан представить таможенному органу недостающие сведения, а также сведения о фактическом количестве товаров Евразийского экономического союза, путем изменения (дополнения) сведений, заявленных в декларации на товары не позднее десяти календарных дней со дня, следующего за днем окончания периода поставки, в течение которого товары ввозились на территорию СЭЗ, свободного склада или вывозились с территории СЭЗ, свободного склада.

6. Егер мерзімдік кедендік декларациялау кезінде берілген тауарларға арналған декларация мәлімделген кезең ішінде:
1) еркін қойманың ЕЭА аумағына әкелу кезінде – кеден органына ұсынылмаса;
2) еркін қойманың ЕЭА аумағынан әкету кезінде – еркін қойманың ЕЭА аумағынан іс жүзінде әкетілмесе, Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәлімделген жеткізу кезеңі аяқталғаннан кейін күнтізбелік он күннің ішінде осы Кодекстің 184-бабының 5-тармағына сәйкес қайтарылып алынуға тиіс.
7. Осы баптың 6-тармағына сәйкес декларацияны қайтарып алу бойынша әрекеттерді декларант белгіленген мерзімде жүзеге асырмаған жағдайда, кеден органы осы Кодекстің 192-бабының 5-тармағына сәйкес тауарларды шығарудың күшін жояды.
8. Кеден органы осы бапқа сәйкес:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын болжамды өткізу мерзімдік кедендік декларациялау үшін белгіленген талаптарға сәйкес келмесе;
2) кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар бойынша берешегі бар тұлғаларға;
3) банкроттық туралы іс қозғалған тұлғаларға қатысты жағдайларда мерзімдік декларациялауды қолданудан бас тартады.
9. Еркін қойманың ЕЭА аумағына әкелінген немесе еркін қойманың ЕЭА аумағынан әкетілген Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын мерзімдік кедендік декларациялау кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындау осы Кодекстің 29, 30-тарауларына сәйкес жүргізіледі.
10. Мерзімдік кедендік декларациялау кезінде жеткізу кезеңі басталғанға дейін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күнгі қолданыстағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері қолданылады.
11. Кеден органы мәлімделген жеткізудің барлық кезеңі ішінде тауарлардың әрбір жеткізу партиясының өткізілуін нақты есепке алады және бақылауды жүзеге асырады.
189-бап. Уақытша кедендік декларациялау
1. Мынадай:
1) тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы құбыржол көлігімен өткізілген;
2) тауарларға қатысты саны және (немесе) кедендік құны туралы дәл мәліметтерді ұсыну мүмкін болмайтын жағдайларда, тауарларға уақытша декларация беру арқылы уақытша кедендік декларациялауға жол беріледі.
2. Қазақстан Республикасының аумағынан әкету кезінде кедендік операциялар жүргізілетін немесе тауарлар жөнелтілетін орыннан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына келетін немесе әкелінетін орыннан мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес шығарылған тауарлар жеткізілімі жүзеге асырылатын уақыт кезеңі күнтізбелік айдан (бұдан әрі осы бапта – жеткізу кезеңі) аспауға тиіс. Бұл ретте құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды жөнелту немесе әкелу орындары осы Кодекстің 375-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында немесе одан тысқары орналасқан есептеу аспаптарын орнату орындары болып табылады.
Тауарлардың жекелеген санаттары үшін кеден ісі саласындағы уәкілетті орган индустрия және индустриалды-инновациялық даму саласындағы және мұнай және газ саласындағы уәкілетті органдардың келісімі бойынша күнтізбелік отыз бір күннен аспайтын жеткізу кезеңін белгілейді.
Кеден органдары жеткізу басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен ерте уақытша тауарларға арналған декларацияны қабылдамайды.

6. Декларация на товары, поданная при периодическом таможенном декларировании в соответствии с настоящей статьей, должна быть отозвана в соответствии с пунктом 5 статьи 184 настоящего Кодекса, если в течение десяти календарных дней после окончания заявленного периода поставки, товары Евразийского экономического союза в течение заявленного периода:
1) при ввозе на территорию СЭЗ, свободного склада - не были предъявлены таможенному органу;
2) при вывозе с территории СЭЗ, свободного склада - фактически не вывезены с территории СЭЗ, свободного склада.
7. В случае неосуществления декларантом в установленные сроки действий по отзыву декларации в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи таможенный орган аннулирует выпуск товаров в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса.
8. Таможенный орган отказывает в применении периодического таможенного декларирования в соответствии с настоящей статьей в случаях:
1) когда предполагаемое перемещение товаров Евразийского экономического союза не отвечает требованиям, установленным для периодического таможенного декларирования;
2) лицам, имеющим задолженность по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам;
3) лицам, в отношении которых возбуждено дело о банкротстве.
9. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов производится при периодическом таможенном декларировании товаров Евразийского экономического союза ввозимых на территорию СЭЗ, свободного склада или вывозимых с территории СЭЗ, свободного склада производится в соответствии с главами 29, 30 настоящего Кодекса.
10. При периодическом таможенном декларировании применяются нормативные правовые акты Республики Казахстан, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной до начала периода поставки.
11. Таможенный орган осуществляет фактический учет и контроль за перемещением каждой поставки партии товаров в течение всего заявленного периода поставки.
Статья 189. Временное таможенное декларирование
1. Временное таможенное декларирование путем подачи временной декларации на товары допускается в следующих случаях:
1) перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза трубопроводным транспортом;
2) на товары, в отношении которых не могут быть представлены точные сведения о количестве и (или) таможенной стоимости.
2. Период времени, в течение которого осуществляется поставка товаров, выпущенных в соответствии с заявленной таможенной процедурой, из места совершения таможенных операций или отправления при вывозе с территории Республики Казахстан, а также из места прибытия или ввоза на территорию Республики Казахстан, не должен превышать календарный месяц (далее в настоящей статье – период поставки). При это местами отправления и ввоза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, являются места установки приборов учета, находящиеся на территории Республики Казахстан или за ее пределами в соответствии со статьей 375 настоящего Кодекса.
Для отдельных категорий товаров уполномоченным органом в сфере таможенного дела по согласованию с уполномоченными органами в сфере индустрии и индустриально-инновационного развития и в области нефти и газа устанавливается период поставки, который не должен превышать тридцать один календарный день.
Временная декларация на товары принимается таможенными органами не ранее чем за пятнадцать календарных дней до начала поставки.

3. Тауарлар жеткізілгеннен кейін декларант осы тармаққа сәйкес тауарларға арналған толық декларацияны беруге міндетті.
Тауарларға арналған толық декларацияны беру тауарларға уақытша декларацияда мәлімделген тауарлар жеткізу кезеңі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Осы баптың 2-тармағының екінші абзацына сәйкес айқындалған тауарлардың жекелеген санаттары үшін декларанттың уәжделенген жүгінуі бойынша осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген тауарларға арналған толық декларацияны (толық декларацияларды) беру мерзімін кеден органы жеткізуді аяқтау үшін қажетті, бірақ күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімге ұзартады.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан құбыржол көлігімен өткізілген тауарларды нақты әкетуді немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына құбыржол көлігімен өткізілген тауарларды нақты әкелуді, мұндай тауарларға кедендік декларациялауды жүргізген кеден органының белгілерімен тауарларға арналған толық декларация растайтын құжат болып табылады.
5. Тауарларға уақытша декларацияда тауарлардың болжамды саны, тауарлар өткізуді жүзеге асыру үшін негізге алынатын сыртқы сауда шартында (келісімшартында) көзделген тауарлардың есептік бағасы негізінде анықталған, беру күніне олардың алдын ала кедендік құны туралы мәліметтерді мәлімдеуге жол беріледі.
Егер көлік құралдары туралы мәліметтер уақытша кедендік декларацияны беру кезінде осындай мәліметтер белгісіз болса, уақытша кедендік декларациялау кезінде көрсетілмейді.
Өткізілген тауарлардың саны тауарларға уақытша декларацияда мәлімделген саннан аспауға тиіс.
6. Уақытша кедендік декларациялау кезінде кеден органы тауарларға уақытша декларацияны тіркеген күнгі қолданыстағы Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының заңнамасы, оның ішінде кедендік-тарифтік реттеу шаралары, кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері, кедендік декларациялау үшін кедендік алымдардың мөлшерлемелері, салықтардың мөлшерлемелері, кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктер, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер, тыйым салулар мен шектеулер, ішкі нарықты қорғау шаралары, валюта бағамы қолданылады.
7. Егер уақытша кедендік декларацияны беру кезінде нақты сатып алушы (алушы) анықталмаса, онда декларант нақты сатып алушылардың (алушылардың) саны бойынша бірнеше толық кедендік декларацияны кейіннен табыс ете отырып, бір сыртқы сауда шарты (келісімшарт) шеңберінде тауарлар жеткізіліміне арналған бір уақытша кедендік декларацияны береді.

3. После поставки товаров декларант обязан подать полную декларацию на товары в соответствии с настоящим пунктом.
Подача полной декларации на товары осуществляется не позднее девяноста календарных дней со дня, следующего за днем окончания периода поставки товаров, заявленных во временной декларации на товары.
Для отдельных категорий товаров, определяемых в соответствии с абзацем вторым пункта 2 настоящей статьи, по мотивированному обращению декларанта срок подачи полной декларации (полных деклараций) на товары, указанный в абзаце втором настоящего пункта продлевается таможенным органом на срок, необходимый для завершения поставки, но не более чем на девяносто календарных дней.
4. Документом, подтверждающим фактический вывоз товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, с таможенной территории Евразийского экономического союза, или фактический ввоз товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, на территорию Евразийского экономического союза, является полная декларация на товары с отметками таможенного органа, производившего таможенное декларирование таких товаров.
5. Во временной декларации на товары допускается заявление сведений об ориентировочном количестве товаров, их предварительной таможенной стоимости на день подачи, определенной на основе расчетной цены товаров, предусмотренной внешнеторговым договором (контрактом), на основании которого осуществляется перемещение товаров.
Сведения о транспортных средствах при временном таможенном декларировании не указываются, если на момент подачи временной таможенной декларации, такие сведения не известны.
Количество перемещенных товаров не должно превышать количества, заявленного во временной декларации на товары.
6. При временном таможенном декларировании применяется законодательство Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, в том числе меры таможенно-тарифного регулирования, ставки вывозных таможенных пошлин, ставки таможенных сборов за таможенное декларирование, ставки налогов, льготы по уплате вывозных таможенных пошлин, льготы по уплате налогов, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка, курсы валют, действующие на день регистрации таможенным органом временной декларации на товары.
7. В случае, если на момент подачи временной таможенной декларации не определен конкретный покупатель (получатель), то декларант подает одну временную таможенную декларацию на поставку товаров в рамках одного внешнеторгового договора (контракта) с последующим представлением нескольких полных таможенных деклараций по количеству фактических покупателей (получателей).

8. Кедендік баждар, салықтар уақытша кедендік декларацияны беру кезінде кеден органдары тауарларды шығарғанға дейін төленеді. Егер төлеуге жататын кедендік баждардың, салықтардың сомасы осы баптың 4-тармағында көрсетілген мәліметтерді нақтылау нәтижесінде көбейтілсе, қосымша ақы төлеу тауарларға толық декларацияны берген кезде, оларды кеден органдары шығарғанға дейін жүзеге асырылады. Көрсетілген жағдайда өсімпұлдар есептелмейді. Кедендік баждар мен кедендік алымдардың, салықтардың артық немесе қате төленген сомаларын қайтару осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Егер осы баптың 3-тармағының екінші немесе үшінші абзацында көрсетілген мерзімнің өтуі бойынша жеткізу кезеңі аяқталғаннан кейін тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілмесе, осындай тауарлар мәлімделген уақытша тауарларға арналған декларация осы Кодекстің 184-бабында анықталған тәртіппен кері қайтарып алуға жатады.
190-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарды кедендік декларациялау ерекшеліктері
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы белгіленген кезең ішінде жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде жекелеген құрамбөліктер түрінде өткізілетін тауар Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес жиынтықталған немесе жасалып біткен түрдегі тауардың кодына сәйкес келетін коды көрсетіле отырып, мұндай тауардың құрамбөліктеріне қатысты бірнеше тауарларға арналған декларацияны беру арқылы декларациялануы мүмкін.
Осы Кодекстің 41-бабының 3-тармағына сәйкес қабылданатын жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталған немесе жасалып біткен түрде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды жіктеу туралы шешімде (бұдан әрі осы бапта – тауарларды жіктеу туралы шешім) осындай бөлік ретінде көрсетілген жиынтық немесе жасалып біткен түрдегі тауардың бөлігі тауардың құрамбөлігі деп түсініледі.
2. Осы бапта белгіленген тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен, экспорттың кедендік рәсімімен, кедендік қойманың кедендік рәсімімен, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен, еркін қойманың кедендік рәсімімен, кері экспорттың кедендік рәсімімен және кері импорттың кедендік рәсімімен орналастырылған кезде қолданылады.
3. Осы бапта белгіленген тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері бір мезгілде мынадай шарттар сақталған жағдайда қолданылады:

8. Таможенные пошлины, налоги уплачиваются до выпуска товаров таможенными органами при подаче временной таможенной декларации. Если сумма подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов увеличивается в результате уточнения сведений, указанных в пункте 4 настоящей статьи, доплата осуществляется при подаче полной декларации на товары, до их выпуска таможенными органами. Пени в указанном случае не начисляются. Возврат излишне или ошибочно уплаченных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов осуществляется в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса.
9. Если по истечении сроков, указанных в абзаце втором или третьем пункта 3 настоящей статьи после окончания периода поставки товары не будут перемещены через таможенную границу Евразийского экономического союза, то временная декларация на товары, в которой такие товары были заявлены, подлежит отзыву в порядке, определенном статьей 184 настоящего Кодекса.
Статья 190. Особенности таможенного декларирования товара, перемещаемого через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
1. Товар в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перемещаемый через таможенную границу Евразийского экономического союза в виде отдельных компонентов в течение установленного периода, может декларироваться путем подачи нескольких деклараций на товары в отношении компонентов такого товара с указанием кода в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, соответствующего коду товара в комплектном или завершенном виде.
Под компонентом товара понимается составная часть товара в комплектном или завершенном виде, которая указана в качестве такой части в решении о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, принимаемом в соответствии с пунктом 3 статьи 41 настоящего Кодекса (далее в настоящей статье – решение о классификации товаров).
2. Особенности таможенного декларирования товаров, установленные настоящей статьей, применяются при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, таможенную процедуру экспорта, таможенную процедуру таможенного склада, таможенную процедуру свободной таможенной зоны, таможенную процедуру свободного склада, таможенную процедуру реэкспорта и таможенную процедуру реимпорта.
3. Особенности таможенного декларирования товаров, установленные настоящей статьей, применяются при одновременном соблюдении следующих условий:

1) тауарларға қатысты тауарларды жіктеу туралы шешім берілген;
2) тауарларды жіктеу туралы шешім берілген тұлға тауар құрамбөліктерінің декларанты болып табылады;
3) тауардың барлық құрамбөліктерін кедендік декларациялау бір кеден органына қатысты жүзеге асырылады;
4) тауардың құрамбөліктері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына бір алушының мекенжайына әкелінеді немесе мұндай аумақтан бір жөнелтушіден әкетіледі.
5) тауардың құрамбөліктері бір мәміленің шеңберінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінеді немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетіледі.
4. Тауардың бірінші құрамбөліктеріне қатысты тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды жіктеу туралы шешімді алғаннан кейін декларант уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша және тәртіппен тауар құрамбөліктерінің жоспарланып отырған жеткізілімдері туралы хабарламаны кеден органына береді.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына шетелдік тауарлар әкелінген кезде тауар құрамбөліктерін кедендік декларациялау осы Кодекстің 185-бабында айқындалған ерекшеліктермен жүзеге асырылуы мүмкін.
6. Тауар құрамбөліктерін кедендік декларациялау кезінде осы бапқа сәйкес кедендік-тарифтік реттеу шаралары, кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері, салық мөлшерлемелері, кедендік әкету баждарын, салықтар төлеу бойынша жеңілдіктер, тыйым салулар мен шектеулер, жиынтықталған немесе жасалып біткен түрдегі тауарға қатысты белгіленген және тауар құрамбөліктеріне қатысты тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күнге қолданылып жүрген ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылады.
7. Жиынтықталған немесе жасалып біткен түрдегі тауардың соңғы құрамбөлігіне қатысты тауарларға арналған декларация, көрсетілген мерзімді ұзарту жағдайларын қоспағанда, осындай тауардың бірінші құрамбөлігіне қатысты тауарларға арналған декларациялар тіркелген күннен бастап екі жылдан аспайтын мерзімде берілуге тиіс.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген мерзімді кеден органы деклараттың жазбаша өтініші бойынша тауардың барлық құрамбөліктерінің толық жеткізілімдері үшін қажетті, бірақ бір жылдан аспайтын мерзімге (бұдан әрі осы бапта – мерзімін ұзарту туралы өтініш) ұзартуы мүмкін.
Декларант көрсетілген өтініш осы тармақтың бірінші абзацында көзделген мерзім өткенге дейін береді
Мерзімін ұзарту туралы өтінішке осындай ұзарту қажеттілігін растайтын құжаттар, сондай-ақ жіктеу туралы шешімді берген уәкілетті органның, осындай шешімді қолдану мерзімін ұзарту туралы мәлімет қоса берілуі тиіс.
Кеден органы мерзімін ұзарту туралы өтінішті қарау мерзімі кеден органы көрсетілген өтінішті тіркеген күннен бастап есептелетін он жұмыс күнінен аспауға тиіс.

1) в отношении товаров выдано решение о классификации товаров;
2) декларантом компонентов товара является лицо, которому выдано решение о классификации товаров;
3) таможенное декларирование всех компонентов товара осуществляется одному таможенному органу;
4) компоненты товара ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза в адрес одного получателя или вывозятся с такой территории от одного отправителя.
5) компоненты товара ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза или вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза в рамках одной сделки.
4. После получения решения о классификации товаров до подачи декларации на товары в отношении первого компонента товара декларантом подается таможенному органу уведомление о планируемых поставках компонентов товара по форме и в порядке, утверждаемых уполномоченным органом.
5. При ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза иностранных товаров таможенное декларирование компонентов товара может осуществляться с особенностями, определенными статьей 185 настоящего Кодекса.
6. При таможенном декларировании компонентов товара в соответствии с настоящей статьей применяются меры таможенно-тарифного регулирования, ставки вывозных таможенных пошлин, ставки налогов, льготы по уплате вывозных таможенных пошлин, налогов, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка, установленные в отношении товара в комплектном или завершенном виде и действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары в отношении компонентов товара.
7. Декларация на товары в отношении последнего компонента товара в комплектном или завершенном виде должна быть подана в срок, не превышающий два года со дня регистрации декларации на товары в отношении первого компонента такого товара, за исключением случаев продления указанного срока.
Срок, указанный в абзаце первом настоящего пункта, может быть продлен таможенным органом по письменному заявлению декларанта на срок необходимый для полной поставки всех компонентов товара, но не более одного года (далее в настоящей статье – заявление о продлении срока). Указанное заявление подается декларантом до истечения срока, предусмотренного абзацем первым настоящего пункта.
К заявлению о продлении срока должны быть приложены документы, подтверждающие необходимость такого продления, а также сведения о продлении уполномоченным органом, выдавшим решение о классификации, срока действия такого решения.
Срок рассмотрения заявления о продлении срока таможенным органом не должен превышать десяти рабочих дней, исчисляемых со дня регистрации указанного заявления в таможенный орган.

8. Егер осы баптың 7-тармағына сәйкес белгіленген тауардың соңғы құрамбөлігіне қатысты тауарларға арналған декларацияны беру мерзімі бұзылған және (немесе) егер мұндай мерзім аяқталғанға дейін тауарларды жіктеу туралы шешімнің қолданысы тоқтатылған не кері қайтарып алынған жағдайда, мұндай шешімнің қолданысы тоқтатылғанға дейін не кері қайтарып алынғанға шейін шығарылған тауар құрамбөліктеріне қатысты тауарларға арналған декларацияларда қамтылған мәліметтерге Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес жиынтықталған немесе жасалып біткен түрдегі тауардың кодын Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауар құрамбөліктерінің кодтарымен алмастыруға байланысты тиісті өзгерістер (толықтырулар) енгізіледі.
Тауар құрамбөліктеріне қатысты тауарларға арналған декларацияда қамтылған мәліметтерге өзгерістерді (толықтыруларды) декларант осы Кодекстің 183-бабына сәйкес белгіленген тәртіппен, осы баптың 7-тармағына сәйкес белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде немесе декларантқа, егер тауарларды жіктеу туралы шешімнің қолданысы тоқтатылған немесе мұндай шешім осы баптың
7-тармағына сәйкес белгіленген мерзім аяқталғаннан басқа өзге негіздер бойынша кері қайтарып алынған болса, тауарларды жіктеу туралы шешімнің қолданысы тоқтатылатыны не кері қайтарып алынатыны туралы хабарланған жағдайда енгізеді.
9. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарларды кедендік тазартуды жасаудың тәртібі мен кедендік бақылау жүргізудің ерекшеліктерін уәкілетті орган бекітеді.
191-бап. Кеден органы лауазымды тұлғасының кедендік декларацияны толтыруы
Осы бапқа сәйкес кеден органының лауазымды тұлғасы тауарларды кедендік декларациялау мақсатында тұлғаның таңдауы бойынша транзиттік декларацияны, жолаушыларға арналған кедендік декларацияны немесе көлік құралына арналған декларацияны толтыруына жол береді.
Кеден органы лауазымды тұлғасының көрсетілген кедендік декларацияны толтыру тәртібін, сондай-ақ осындай толтырумен байланысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктерін уәкілетті орган бекітеді.
19-тарау. Тауарларды шығару және тауарларды шығарумен байланысты кедендік операциялар
192-бап. Тауарларды шығару және тауарларды шығарумен және оларды жоюмен байланысты кедендік операциялар жасау тәртібі туралы жалпы ережелер
1. Тұлға тауарларды мәлімделген кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын немесе Одақ туралы шартқа және (немесе) осы Кодекске сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау ретінде, осындай шарттар тауарлар шығарылғаннан кейін расталуы мүмкін жағдайларды қоспағанда, осы Кодекске сәйкес кедендік рәсіммен орналастыруға жатпайтын тауарлардың жекелеген санаттарын пайдалану үшін белгіленген шарттарды сақтаған кезде кеден органы тауарларды шығаруды жүргізеді.

8. В случае, если нарушен установленный в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи срок подачи декларации на товары в отношении последнего компонента товара и (или) если до истечения такого срока решение о классификации товаров прекратило действие либо было отозвано, в сведения, содержащиеся в декларациях на товары в отношении компонентов товара, выпуск которых был произведен до прекращения действия либо отзыва такого решения, вносятся соответствующие изменения (дополнения), связанные с заменой кода товара в комплектном или завершенном виде в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности кодами компонентов товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
Изменения (дополнения) в сведения, содержащиеся в декларации на товары в отношении компонентов товара, вносятся декларантом в порядке, установленном в соответствии со статьей 183 настоящего Кодекса, в срок, не превышающий тридцати календарных дней со дня истечения срока, установленного в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи, или уведомления декларанта о прекращении действия либо об отзыве решения о классификации товаров, если действие решения о классификации товаров прекращается или такое решение отзывается по иным основаниям, чем истечение срока, установленного в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи.
9. Порядок совершения таможенной очистки и особенности проведения таможенного контроля товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, утверждаются уполномоченным органом.
Статья 191. Заполнение таможенной декларации должностным лицом таможенного органа
Для целей таможенного декларирования товаров, по выбору лица допускается заполнение транзитной декларации, пассажирской таможенной декларации или декларации на транспортное средство должностным лицом таможенного органа в соответствии с настоящей статьей.
Порядок заполнения должностным лицом таможенного органа указанных таможенных деклараций, а также особенности совершения таможенных операций, связанных с таким заполнением, утверждается уполномоченным органом.
Глава 19. Выпуск товаров и таможенные операции, связанные с выпуском товаров
Статья 192. Общие положения о выпуске товаров и порядке совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров и его аннулированием
1. Выпуск товаров производится таможенным органом при условии, что лицом соблюдены условия помещения товаров под заявленную таможенную процедуру или условия, установленные для использования отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с настоящим Кодексом помещению под таможенные процедуры, за исключением случаев, когда такое условие, как соблюдение запретов и ограничений в соответствии с Договором о Союзе и (или) настоящим Кодексом, может быть подтверждено после выпуска товаров.

2. Тауарларды шығару, кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, электрондық құжатты қалыптастыру арқылы не қағаз тасымалдағышындағы кедендік декларацияда немесе қағаз тасымалдағышында берілген тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініште тиісті белгілер қою арқылы ресімделеді.
3. Тауарларды шығарумен байланысты кедендік операцияларды осы Кодекстің 193-бабында көзделген мерзімдерде немесе осы баптың
10-тармағына сәйкес Комиссия және (немесе) уәкілетті орган белгілеген мерзімде Комиссия айқындаған тәртіппен, ал Комиссия реттемеген бөлігінде – уәкілетті орган бекіткен тәртіпте кеден органы жасайды.
4. Осы Кодекстің 185-бабына сәйкес электрондық құжат түрінде берілген тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді пайдалану кезінде осы Кодекстің 31-бабына сәйкес алдын ала ақпарат ретінде тәуекелдерді басқару жүйесі айқындаған жағдайларда, келу орнында осындай тауарларға арналған декларация бойынша тауарларды шығаруға және тауарларды шығарумен байланысты кедендік операцияларды жасауға жол беріледі.
Осы Кодекстің 185-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны беру кезінде тауарларды шығаруға және осы Кодекстің 185-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган белгілейтін өзге де жағдайларда, тауарларға арналған декларацияны тіркеген кеден органынан бөлек кеден органының қызмет аймағындағы тауарларға қатысты тауарларға арналған осындай декларация бойынша тауарларды шығарумен байланысты кедендік операцияларды жасауға жол беріледі.
Осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында көрсетілген тауарларды шығарумен байланысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктерін уәкілетті орган бекітеді.
5. Осы Кодекстің 184-бабының 4, 5 және 6-тармақтарында, 187-бабының 7-тармағында көзделген жағдайларда, сондай-ақ осы Кодекстің 187-бабының 8-тармағында көзделген жағдайда кедендік декларацияны кері қайтарып алған кезде кеден органы тауарлардың шығарылуын жояды.
Комиссия және Комиссия көздеген жағдайларда уәкілетті орган декларанттың уәжделенген өтініші бойынша кеден органы тауарларды шығарудың күшін жоюы мүмкін жағдайлар мен шарттарды айқындауы мүмкін.
Кеден органының ақпараттық жүйесін пайдаланыла отырып, тауарларды шығарудың күшін жою электрондық құжатты қалыптастыру арқылы не қағаз тасымалдағыштағы кедендік декларацияда тиісті белгілер қою арқылы ресімделеді.
Тауарларды шығарудың күшін жоюға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия, ал Комиссия реттемеген бөлігінде – уәкілетті орган айқындайды.

2. Выпуск товаров оформляется с использованием информационной системы таможенного органа путем формирования электронного документа либо путем проставления соответствующих отметок на таможенной декларации на бумажном носителе или на заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары, поданном на бумажном носителе.
3. Таможенные операции, связанные с выпуском товаров, совершаются таможенным органом в сроки, предусмотренные статьей 193 настоящего Кодекса, или установленные Комиссией и (или) уполномоченным органом в соответствии с пунктом 10 указанной статьи, в порядке, определяемом Комиссией, а в части, не урегулированной Комиссией - в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
4. При использовании сведений, заявленных в декларации на товары в виде электронного документа, поданной в соответствии со статьей 185 настоящего Кодекса в качестве предварительной информации в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса, допускается выпуск и совершение таможенных операций, связанных с выпуском товаров по такой декларации на товары в местах прибытия в случаях, определенных системой управления рисками.
При подаче декларации на товары в соответствии со статьей 185 настоящего Кодекса допускается выпуск товаров и совершение таможенных операций, связанных с выпуском товаров по такой декларации на товары в отношении товаров, находящихся в зоне деятельности таможенного органа, отличного от таможенного органа, зарегистрировавшего декларацию на товары, в иных случаях, устанавливаемых уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 185 настоящего Кодекса.
Особенности совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров, указанных в абзацах первом и втором настоящего пункта утверждается уполномоченным органом.
5. При отзыве таможенной декларации в случаях, предусмотренных пунктами 4, 5 и 6 статьи 184, пунктом 7 статьи 187 настоящего Кодекса, а также в случае, предусмотренном пунктом 8 статьи 187 настоящего Кодекса, таможенный орган аннулирует выпуск товаров.
Комиссией и уполномоченным органом, в случаях, предусмотренных Комиссией, могут определяться случаи и условия, когда выпуск товаров может быть аннулирован таможенным органом по мотивированному обращению декларанта.
Аннулирование выпуска товаров оформляется с использованием информационной системы таможенного органа путем формирования электронного документа либо путем проставления соответствующих отметок на таможенной декларации на бумажном носителе.
Порядок совершения таможенных операций, связанных с аннулированием выпуска товаров, определяется Комиссией, а в части, не урегулированной Комиссией, – уполномоченным органом.

6. Егер тауарларға арналған декларацияда екі және одан көп тауарлар туралы мәліметтер мәлімделген жағдайда, кеден органы осы баптың 1-тармағында көзделген шығару шарттары сақталған тауарларды шығарады.
7. Кеден органы осы Кодексте белгіленген жағдайларда, тауарларды шығару жүргізілген, тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асыратын адамға, – кеден органының ақпараттық жүйесімен осындай адамдардың ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимыл жасауы болған кезде өзге тұлғаларға тауарларды шығару сәтінен бастап есептелетін кеден органының жұмыс уақытында үш сағаттан кеш емес мерзімде электрондық нысанда тауарларды шығару туралы хабарлайды.
8. Осы Кодекстің 194, 195, 196 және 202-баптарында көзделген жағдайларда, сондай-ақ жеке пайдалануға арналған тауарларға, халықаралық көлікпен тасымалдау құралдары мен керек-жарақтарға қатысты осы Кодекстің 194, 195, 196 және 202-баптарында және 39, 40 және 41-тарауларында белгіленген тауарларды шығару бойынша кедендік операцияларды жасаудың шарттары және (немесе) ерекшеліктері ескеріле отырып, осы бапқа сәйкес тауарларды шығару жүргізіледі.
9. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген жағдайларда, кеден органы осы бапқа сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының осындай халықаралық шарттарында көзделген коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарға тауарларды шығару туралы не тауарларды шығару туралы белгі қойылған коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарға тауарларды шығаруды жою туралы белгілер қою жолымен тауарларды шығаруды жүргізеді.
193-бап. Тауарларды шығару мерзімдері
1. Тауарларды шығаруды кеден органы кедендік декларация тіркелген сәттен бастап не осы баптың 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың біреуі басталған кезден бастап төрт сағаттың ішінде, ал, егер кедендік декларация кеден органының жұмыс уақыты аяқталғанға дейін кемінде төрт сағат бұрын тіркелген не осы баптың 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың біреуі кеден органының жұмыс уақыты аяқталғанға дейін кемінде төрт сағат бұрын басталған жағдайларда,– осы бапта көзделген жағдайларды қоспағанда, осы кеден органының жұмыс уақыты басталған кезден бастап төрт сағаттың ішінде аяқтауға тиіс.
2. Тауарларды кедендік алдын ала декларациялау кезінде осы бапта көзделген тауарларды шығару мерзімдері мынадай мән-жайлардың бірі:
1) кедендік декларацияны тіркеген кеден органы кедендік декларацияда мәлімделген кедендік бақылау аймағына тауарларды орналастыру туралы хабарламаны алған, ал су кемелері тасымалдайтын тауарларға қатысты, – кеден органы осы Кодекстің 185-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік декларацияда көрсетілген тауар келген жерде оны түсіруге рұқсат берген болса, – кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтер өзгерген (толықтырылған);

6. В случае, если в декларации на товары заявлены сведения о двух и более товарах, таможенный орган производит выпуск товаров, в отношении которых соблюдены условия выпуска, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи.
7. Таможенный орган в электронной форме уведомляет о выпуске товаров лицо, осуществляющее временное хранение товаров, в отношении которых произведен выпуск товаров, а в случаях, установленных настоящим Кодексом, – и иных лиц при наличии взаимодействия информационной системы таможенного органа и информационных систем таких лиц, в срок, не позднее трех часов рабочего времени таможенного органа, исчисляемых с момента выпуска товаров.
8. В случаях, предусмотренных статьями 194, 195, 196 и 202 настоящего Кодекса, а также в отношении товаров для личного пользования, транспортных средств международной перевозки и припасов выпуск товаров производится в соответствии с настоящей статьей с учетом условий и (или) особенностей совершения таможенной операции по выпуску товаров, определенных статьями 194, 195, 196 и 202 и главами 39, 40 и 41 настоящего Кодекса.
9. В случаях, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан, таможенный орган производит выпуск товаров в соответствии с настоящей статьей, а также путем проставления отметок о выпуске товаров на коммерческих, транспортных (перевозочных) документах, предусмотренными такими международными договорами Республики Казахстан либо об аннулировании выпуска товаров на коммерческих, транспортных (перевозочных) документах, на которых проставлены отметки о выпуске товаров.
Статья 193. Сроки выпуска товаров
1. Выпуск товаров должен быть завершен таможенным органом в течение четырех часов с момента регистрации таможенной декларации либо с момента наступления одного из обстоятельств, указанных в пункте 2 настоящей статьи, а в случаях, если таможенная декларация зарегистрирована менее чем за четыре часа до окончания времени работы таможенного органа либо одно из обстоятельств, указанных в пункте 2 настоящей статьи, наступило менее чем за четыре часа до окончания времени работы таможенного органа, – в течение четырех часов с момента начала времени работы этого таможенного органа, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей.
2. При предварительном таможенном декларировании товаров сроки выпуска товаров, предусмотренные настоящей статьей, исчисляются с момента наступления одного из следующих обстоятельств:
1) изменение (дополнение) сведений, заявленных в таможенной декларации, – при условии, что таможенным органом, зарегистрировавшим таможенную декларацию, получено уведомление о размещении товаров в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации, а в отношении товаров, перевозимых водными судами, – таможенным органом выдано разрешение на их выгрузку в месте прибытия, указанном в таможенной декларации в соответствии с пунктом 4 статьи 185 настоящего Кодекса;

2) кедендік декларацияны тіркеген кеден органы су кемелерімен тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік декларацияда көрсетілген кедендік бақылау аймағына тауарларды орналастыру туралы хабарламаны алған, – осы Кодекстің 185-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік декларацияда көрсетілген келу орнында оларды түсіруге рұқсатты кеден органы берген, – су кемелерімен тасымалданатын тауарларға қатысты осы Кодекстің 185-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік декларацияда көрсетілген кедендік бақылау аймағына тауарларды орналастыру немесе кедендік декларацияда көрсетілген келу орнында оларды түсіруге рұқсатты алғаны туралы хабарламаны кеден органы алғанға дейін берілген кедендік декларацияға өзгерістерді (толықтыруларды) енгізу қажеттігінің болмауы не кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге енгізілген өзгерістер (толықтырулар) туралы кеден органы хабардар етілген кезде есептеледі.
3. Тауарларды шығару кедендік декларация тіркеген күннен кейінгі күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмей, не егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген уақыттың ішінде мына мән-жайлардың бірі:
1) кеден органы осы Кодекстің 410-бабының 1 және 4-тармақтарына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарға сұрау салған және (немесе) кедендік бақылауды өзге нысандарда жүргізу туралы не кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолдану туралы шешім қабылданған;
2) декларант кеден органына осы Кодекстің 183-бабының 1-тармағына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы уәжді өтінішпен жүгінген;
3) декларант кеден органының осы Кодекстің 183-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы талабын орындамау жағдайы басталған болса, осы баптың 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың бірі басталғаннан бір күн бұрын аяқталуға тиіс.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген тауарларды шығару мерзімі мыналар үшін:
1) осы Кодексте көзделген кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолдана отырып, басталған кедендік бақылауды жүргізуге немесе аяқтауға;
2) кеден органының осы Кодекстің 183-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы талабын орындауға;
3) осы Кодекстің 195 және 196-баптарына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынуға қажет уақытқа ұзартылуы мүмкін.

2) получение таможенным органом, зарегистрировавшим таможенную декларацию, уведомления о размещении товаров в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации, а в отношении товаров, перевозимых водными судами, – выдача таможенным органом разрешения на их выгрузку в месте прибытия, указанном в таможенной декларации в соответствии с пунктом 4 статьи 185 настоящего Кодекса, – при условии, что таможенный орган уведомлен об отсутствии необходимости внесения изменений (дополнений) в поданную таможенную декларацию либо изменения (дополнения) внесены в сведения, заявленные в таможенной декларации до получения таможенным органом уведомления о размещении товаров в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации, или получения разрешения на выгрузку в месте прибытия, указанном в таможенной декларации в соответствии с пунктом 4 статьи 185 настоящего Кодекса в отношении товаров, перевозимых водными судами.
3. Выпуск товаров должен быть завершен не позднее одного рабочего дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации либо за днем наступления одного из обстоятельств, указанных в пункте 2 настоящей статьи, если в течение времени, указанного в пункте 1 настоящей статьи, наступило одно из следующих обстоятельств:
1) таможенным органом в соответствии с пунктами 1 и 4 статьи 410 настоящего Кодекса запрошены документы, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации, и (или) принято решение о проведении таможенного контроля в иных формах либо о применении мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля;
2) декларант обратился в таможенный орган с мотивированным обращением об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в соответствии с пунктом 1 статьи 183 настоящего Кодекса;
3) декларантом не выполнено требование таможенного органа об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в соответствии с пунктом 2 статьи 183 настоящего Кодекса.
4. Срок выпуска товаров, указанный в пункте 3 настоящей статьи, может быть продлен на время, необходимое для:
1) проведения или завершения начатого таможенного контроля с применением предусмотренных настоящим Кодексом форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля;
2) выполнения требования таможенного органа об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в соответствии с пунктом 2 статьи 183 настоящего Кодекса;
3) предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьями 195 и 196 настоящего Кодекса.

5. Тауарларды шығару мерзімі кеден органы басшысының, ол уәкілеттік берген басшы орынбасарының не оларды алмастыратын тұлғалардың рұқсатымен ұзартылады.
6. Тауарларды шығару мерзімі ұзартылған кезде, тауарларды шығаруды кеден органы кедендік декларация тіркелген күннен не, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, осы баптың 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың бірі басталған күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей аяқтауға тиіс.
Кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды шығару мерзімі ұзартылған кезде, тауарларды шығаруды кеден органы транзиттік декларация тіркелген күннен не осы баптың 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың бірі басталған күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей аяқтауға тиіс.
7. Егер кедендік құжаттарды, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру осы баптың 6-тармағында белгіленген мерзімде аяқталмайтын болса және осы Кодекстің 195-бабына сәйкес тауарларды шығару осы Кодекстің 195-бабының 5-тармағында көзделген жағдайда жүргізілмейтін болса, тауарларды шығару мерзімі кеден органы басшысының, ол уәкілеттік берген кеден органы басшысы орынбасарының не оларды алмастыратын тұлғалардың рұқсатымен осы баптың 6-тармағында белгіленген мерзім аяқталған күннен кейінгі күннен бастап осындай тексеру жүргізілу мерзіміне ұзартылады.
8. Егер кедендік сараптама тағайындалса және оны аяқтау үшін осы баптың 6-тармағында белгіленген мерзімге қарағанда, неғұрлым ұзақ мерзім қажет болса және осы Кодекстің 196-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылмаса не осы Кодекстің 196-бабына сәйкес тауарларды шығару осы Кодекстің 196-бабының 5-тармағында көзделген жағдайда жүргізілмейтін болса, тауарларды шығару мерзімі кеден органы басшысының, ол уәкілеттік берген кеден органы басшысы орынбасарының не оларды алмастыратын тұлғалардың рұқсатымен осы баптың 6-тармағында белгіленген мерзім аяқталған күннен кейінгі күннен бастап кедендік сараптама жүргізілу мерзіміне ұзартылады.
9. Осы баптың 4, 5, 6, 7 және 8-тармақтарына сәйкес тауарларды шығару мерзімі ұзартылған кезде кеден органы декларантқа немесе кеден өкіліне себебін көрсете отырып, осындай ұзарту туралы хабарлама жібереді, оның негізінде рұқсат берілген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей тауарларды шығару мерзімі ұзартылады.

5. Срок выпуска товаров продлевается с разрешения руководителя таможенного органа, уполномоченного им заместителя руководителя таможенного органа либо лиц, их замещающих.
6. При продлении срока выпуска товаров выпуск товаров должен быть завершен таможенным органом не позднее десяти рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации либо за днем наступления одного из обстоятельств, указанных в пункте 2 настоящей статьи, если иное не установлено настоящим Кодексом.
При продлении срока выпуска товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, выпуск товаров должен быть завершен таможенным органом не позднее пяти рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации транзитной декларации либо за днем наступления одного из обстоятельств, указанных в пункте 2 настоящей статьи.
7. В случае, если проверка таможенных, иных документов и (или) сведений не может быть завершена в срок, установленный пунктом 6 настоящей статьи, и выпуск товаров в соответствии со статьей 195 настоящего Кодекса не может быть произведен в случае, предусмотренном пунктом 5 статьи 195 настоящего Кодекса, срок выпуска товаров продлевается с разрешения руководителя таможенного органа, уполномоченного им заместителя руководителя таможенного органа либо лиц, их замещающих, со дня, следующего за днем истечения срока, установленного пунктом 6 настоящей статьи, на срок проведения такой проверки.
8. В случае, если назначена таможенная экспертиза и для ее завершения необходим более продолжительный срок, чем срок, установленный пунктом 6 настоящей статьи, и не предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 196 настоящего Кодекса, либо выпуск товаров в соответствии со статьей 196 настоящего Кодекса не может быть произведен в случае, предусмотренном пунктом 5 статьи 196 настоящего Кодекса, срок выпуска товаров продлевается с разрешения руководителя таможенного органа, уполномоченного им заместителя руководителя таможенного органа либо лиц, их замещающих, со дня, следующего за днем истечения срока, установленного пунктом 6 настоящей статьи, на срок проведения таможенной экспертизы.
9. При продлении срока выпуска товаров в соответствии с пунктами 4, 5, 6, 7 и 8 настоящей статьи таможенный орган направляет декларанту или таможенному представителю уведомление о таком продлении с указанием причин, на основании которых продлевается срок выпуска товаров, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем выдачи разрешения.

10. Комиссия осы баптың 1 және 3-тармағында көрсетілген мерзімдерге қарағанда, тауарларды шығарудың аса ұзақ емес мерзімдерін белгілеуі мүмкін.
11. Тауарларды шығару мерзімі осы Кодекстің 198-бабына және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға сәйкес тоқтатылуы мүмкін.
194-бап. Тауарларға арналған декларацияларды бергенге дейін кедендік операцияларды жасаудың және тауарларды шығарудың ерекшеліктері
1. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес:
1) осы Кодекстің 147-бабының 1-тармағында көрсетілген, сондай-ақ Комиссия осы Кодекстің 147-бабының 2-тармағына сәйкес айқындаған тауарлар;
2) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес айқындалатын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде әкелінетін тауарлар. Осы тармақшаның мақсаттары үшін инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган, осындай уәкілетті органдар бірлескен актімен белгілеген тәртіппен және мерзімдерде инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде әкелінетін тауарлардың тізбесін уәкілетті органға жолдайды;
3) Комиссия айқындайтын өлшемшарттарға сәйкес келетін, заңды тұлғалардың жекелеген санаттары әкелетін, Комиссия бекітетін тізбе бойынша тауарлардың санаттары тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығаруға мәлімделуі мүмкін.
2. Тауарлар кеден аумағындағы кедендік қайта өңдеу рәсіміне, еркін кеден аймағы кедендік рәсіміне, еркін қойма кедендік рәсіміне, кедендік баждарды, салықтарды төлемей, кедендік уақытша әкелу (рұқсат етілу) рәсіміне сәйкес, сондай-ақ Комиссия айқындайтын өзге де кедендік рәсімдерге сәйкес тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығаруға мәлімделуі мүмкін.
3. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарлардың шығарылуына тауарларды мәлімдеген кезде тауарларға арналған декларацияны беру кезінде тауарлар декларанты болып әрекет ететін тұлға кеден органына тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін электрондық құжат немесе қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде тауарларды шығару туралы өтініш береді.
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тауарлар декларанты болып әрекет ететін тұлға (осы бапта бұдан әрі – тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлға) береді.
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш декларант болып әрекет ететін тұлға, таңдалған кедендік рәсім туралы мәліметтерді және декларант болып әрекет ететін тұлғаның тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішінің түріне, тауарлардың санаттарына және кедендік рәсімдерге байланысты Комиссия айқындайтын тауарларды шығару үшін қажетті өзге де мәліметтерді қамтуға тиіс.
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініштің нысанын, мұндай өтініштің құрылымы мен электрондық құжат түріндегі форматын, оларды толтыру тәртібін Комиссия айқындайды.

10. Комиссией могут устанавливаться менее продолжительные сроки выпуска товаров, чем сроки, указанные в пунктах 1 и 3 настоящей статьи.
11. Срок выпуска товаров может быть приостановлен в соответствии со статьей 198 настоящего Кодекса и (или) международными договорами в рамках Евразийского экономического союза.
Статья 194. Особенности совершения таможенных операций и выпуска товаров до подачи декларации на товары
1. К выпуску товаров до подачи декларации на товары могут быть заявлены в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления:
1) товары, указанные в пункте 1 статьи 147 настоящего Кодекса, а также определенные Комиссией в соответствии с пунктом 2 статьи 147 настоящего Кодекса;
2) товары, ввозимые в рамках реализации инвестиционных проектов, определяемых в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан. Для целей настоящего подпункта уполномоченный орган по инвестициям направляет уполномоченному органу перечень товаров, ввозимых в рамках реализации инвестиционных проектов в порядке и сроки, установленных совместным актом таких уполномоченных органов;
3) категории товаров по перечню, утверждаемому Комиссией, ввозимые отдельными категориями юридических лиц, которые отвечают критериям, определяемым Комиссией.
2. Товары могут быть заявлены к выпуску до подачи декларации на товары в соответствии с таможенной процедурой переработки на таможенной территории, таможенной процедурой свободной таможенной зоны, таможенной процедурой свободного склада, таможенной процедурой временного ввоза (допуска) без уплаты таможенных пошлин, налогов, а также в соответствии с иными таможенными процедурами, которые определяются Комиссией.
3. При заявлении товаров к выпуску товаров до подачи декларации на товары лицо, которое будет выступать декларантом товаров при подаче декларации на товары, подает таможенному органу заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
Заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары подается лицом, которое может выступать декларантом товаров (далее в настоящей статье – лицо, подавшее заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары).
Заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары должно содержать сведения о лице, которое будет выступать декларантом, избранной таможенной процедуре и иные сведения, необходимые для выпуска товаров, определяемые Комиссией в зависимости от вида заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, лица, которое будет выступать декларантом, категорий товаров и таможенных процедур.
Форма заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, структура и формат такого заявления в виде электронного документа, порядок их заполнения определяются Комиссией.

4. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілетін өтінішпен бірге:
1) шарттарды сақтаған жағдайда осы баптың 13-тармағына сәйкес кеден органы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығаруды жүргізетін, осы шарттардың сақталуын растайтын құжаттар;
2) тауарларды жөнелтуші және алушы туралы, тауарларды жөнелтуші ел және межелі ел, тауарлар туралы (атауы, тауар белгісі, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілген зияткерлік меншік объектісі болып табылатын тауардың шығарылған жерінің атауы және (немесе) Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізілімі, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес сипаттамасы, бірінші алты белгіден кем емес деңгейдегі коды, саны, брутто салмағы және құны) мәліметтерді қамтитын коммерциялық немесе өзге де құжаттар ұсынылуы керек. Осы тармақшада көрсетілген құжаттарда қажетті мәліметтер болмаған кезде, мұндай мәліметтер тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініште көрсетіледі.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілетін құжаттар, егер мұндай құжаттар туралы мәліметтер және (немесе) олардан алынатын мәліметтер осы Кодекстің 146-бабының 2-тармағына сәйкес алынуы мүмкін болса, кеден органына ұсынылмайды.
6. Егер мұндай құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) олардан алынатын мәліметтерді осы Кодекстің 146-бабының 2-тармағына сәйкес кеден органы ала алмайтын болса, тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы электрондық құжат түрінде берілетін өтінішті беру тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттарды, кедендік баждарды, салықтарды төлеу міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз етудің ұсынылуын растайтын құжаттарды ұсынумен сүйемелденеді.
7. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш кедендік декларацияларды тіркеуге құқылы және кейіннен тауарларға арналған декларация берілетін кеден органына беріледі.
8. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарлар шығаруға мәлімделген кезде мұндай тауарлар Қазақстан Республикасының аумағында болуға тиіс.
9. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті берген тұлға Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасының талаптарын сақтамағаны үшін, оның ішінде тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініште анық емес мәліметтерді көрсеткені, жарамсыз құжаттарды, оның ішінде қолдан жасалған және (немесе) көрінеу анық емес (жалған) мәліметтері бар құжаттарды ұсынғаны, белгіленген мерзімде тауарларға арналған декларацияны бермегені үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жауаптылықта болады.

4. Совместно с заявлением о выпуске товаров до подачи декларации на товары, подаваемым в виде документа на бумажном носителе, должны быть представлены:
1) документы, подтверждающие соблюдение условий, при соблюдении которых в соответствии с пунктом 13 настоящей статьи таможенным органом производится выпуск товаров до подачи декларации на товары;
2) коммерческие или иные документы, содержащие сведения об отправителе и получателе товаров, стране отправления и стране назначения товаров, о товарах (наименование, товарный знак, наименование места происхождения товара, являющееся объектом интеллектуальной собственности, включенным в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза и (или) таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности Республики Казахстан, описание, код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне не менее первых шести знаков, количество, вес брутто и стоимость). При отсутствии необходимых сведений в документах, указанных в настоящем подпункте, такие сведения указываются в заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
5. Документы, указанные в пункте 4 настоящей статьи, могут не представляться таможенному органу, если сведения о таких документах и (или) сведения из них могут быть получены в соответствии с пунктом 2 статьи 146 настоящего Кодекса.
6. Подача заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, подаваемого в виде электронного документа, сопровождается представлением документов, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений, документов, подтверждающих предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, если сведения о таких документах и (или) сведения из них не могут быть получены таможенным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 146 настоящего Кодекса.
7. Заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары подается таможенному органу, правомочному регистрировать таможенные декларации и которому впоследствии будет подана декларация на товары.
8. При заявлении товаров к выпуску товаров до подачи декларации на товары такие товары должны находиться на территории Республики Казахстан.
9. Лицо, подавшее заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за несоблюдение требований таможенного законодательства Евразийского экономического союза, в том числе за указание недостоверных сведений в заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары, представление недействительных документов, в том числе поддельных и (или) содержащих заведомо недостоверные (ложные) сведения, неподачу декларации на товары в установленный срок.

10. Кеден органы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркейді немесе Комиссия айқындайтын тәртіппен, Комиссия реттемейтін бөлігінде – уәкілетті орган белгілеген тәртіппен осындай өтініш берілген кезден бастап кеден органының жұмыс уақытынан бір сағатқа кешіктірмей, оны тіркеуден бас тартады.
11. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш тіркелген сәтінен бастап заңды мәні бар фактілер туралы куәландыратын құжат болады.
12. Кеден органы мынадай негіздер бойынша:
1) тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш кедендік декларацияларды тіркеуге құқылы емес кеден органына берілсе;
2) тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті уәкілеттік берілмеген адам берсе не қол қойылмаса немесе тиісінше куәландырылмаса;
3) қағаз тасымалдағыштағы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш белгіленген нысанда жасалмаса, электрондық құжат түріндегі өтініштің құрылымы мен форматы осындай өтініштің белгіленген құрылымы мен форматына сәйкес келмесе;
4) тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініште осы баптың 3-тармағының үшінші абзацына сәйкес көрсетуге жататын мәліметтер көрсетілмесе;
5) қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілетін тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішпен бірге осы баптың 4-тармағында көрсетілген құжаттар берілмесе;
6) электрондық құжат түрінде берілетін тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішпен бірге құжаттар осы баптың 6-тармағына сәйкес берілмесе;
7) тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті берген күнге, осындай өтініш берген адамда, осы баптың 16-тармағында және осы Кодекстің 540-бабының 4-тармағында белгіленген мерзімде тауарларға арналған декларация берілгенге дейін бұрын шығарылған тауарларға қатысты тауарларға арналған декларацияны беру жөнінде орындалмаған міндеттемесінің болуы;
8)  тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берілген тауарлар Қазақстан Республикасының аумағында болмаса, тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеуден бас тартады.
13. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлға:
1) егер тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті уәкілетті экономикалық оператор берген болса, осы баптың 1 және 2-тармақтарының ережелерін немесе осы Кодекстің 540-бабының 1-тармағының ережелерін сақтаған;

10. Таможенный орган регистрирует заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары или отказывает в его регистрации не позднее одного часа рабочего времени таможенного органа с момента подачи такого заявления в порядке, определяемом Комиссией, а в части, не урегулированной Комиссией, – в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
11. С момента регистрации заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары становится документом, свидетельствующим о фактах, имеющих юридическое значение.
12. Таможенный орган отказывает в регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары по следующим основаниям:
1) заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары подано таможенному органу, не правомочному регистрировать таможенные декларации;
2) заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары подано не уполномоченным лицом либо не подписано или не заверено надлежащим образом;
3) заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары на бумажном носителе составлено не по установленной форме, структура и формат заявления в виде электронного документа не соответствуют установленным структуре и формату такого заявления;
4) в заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары не указаны сведения, подлежащие указанию в соответствии с абзацем третьим пункта 3 настоящей статьи;
5) вместе с заявлением о выпуске товаров до подачи декларации на товары, подаваемым в виде документа на бумажном носителе, не представлены документы, указанные в пункте 4 настоящей статьи;
6) вместе с заявлением о выпуске товаров до подачи декларации на товары, подаваемом в виде электронного документа, не представлены документы в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи;
7) наличие на день подачи заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары у лица, подавшего такое заявление, неисполненной в установленный пунктом 16 настоящей статьи и пунктом 4 статьи 540 настоящего Кодекса срок обязанности по подаче декларации на товары в отношении товаров, выпуск которых ранее был произведен до подачи декларации на товары;
8) товары, в отношении которых подано заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, не находятся на территории Республики Казахстан.
13. Выпуск товаров до подачи декларации на товары производится таможенным органом при условии, что лицом, подавшим заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары:
1) соблюдены положения пунктов 1 и 2 настоящей статьи или положения пункта 1 статьи 540 настоящего Кодекса, если заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары подано уполномоченным экономическим оператором;

2) кедендік төлемдерді, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу шарттарын, сондай-ақ Одақ туралы шартқа және (немесе) осы Кодекске сәйкес, тыйым салулар мен шектеулерді сақтау сияқты шарт тауарларды шығарғаннан кейін расталуы мүмкін жағдайларды қоспағанда, тауарларды мәлімделген кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын сақтаған;
3) осы баптың 14-тармағында көрсетілген тауарларды қоспағанда, сондай-ақ осы Кодекстің 540-бабының 5-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарын төлеу міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну талап етілмейтін жағдайды қоспағанда, осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарын төлеу жөніндегі міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынған ретте, кеден органы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығаруды жүргізеді.
14. Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарын төлеу жөніндегі міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну мыналарға қатысты:
1) дүлей апаттардың, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарларын жою үшін қажетті тауарларға;
2) бейбітшілікті сақтап қалу акцияларын орындауға не оқу-жаттығулар жүргізуге қажетті соғыс мақсатындағы өнімдерге;
3) гуманитарлық және техникалық көмекке;
4) Қазақстан Республикасының валютасына, шетелдік валютаға, өзге де валюталық құндылықтарға, бағалы металлдарға, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен олардың филиалдары әкелетін алтынға;
5) авиациялық қозғалтқыштарға, азаматтық жолаушылар ұшақтарды және (немесе) азаматтық жолаушылар ұшақтардың және (немесе) оларға авиациялық қозғалтқыштарды жөндеуге және (немесе) техникалық қызмет көрсетуге қажетті қосалқы бөлшектер мен жабдықтарға, егер мұндай тауарлар Одақ туралы Шартқа сәйкес кедендік әкелу бажын төлеуден босатылған жағдайда;
6) тәуекелдерді басқару жүйесінде айқындалған өзге де тауарларға қатысты талап етілмейді.
15. Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарын төлеу жөніндегі міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету осы Кодекстің 10-тарауына және 139-бабына сәйкес ұсынылады.
16. Осы бапқа сәйкес шығарылған тауарларға қатысты тауарларға арналған декларацияны тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлға тауарлар шығарылған айдан кейінгі айдың онынан кешіктірмей не осы Кодекстің 540-бабының 4-тармағында айқындалған мерзімде беруге тиіс.

2) соблюдены условия помещения товаров под заявленную таможенную процедуру, за исключением условий уплаты таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также случаев, когда такое условие, как соблюдение запретов и ограничений в соответствии с Договором о Союзе и (или) настоящим Кодексом, может быть подтверждено после выпуска товаров;
3) предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, за исключением товаров, указанных в пункте 14 настоящей статьи, а также за исключением случая, когда предоставление обеспечения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не требуется в соответствии с пунктом 5 статьи 540 настоящего Кодекса.
14. Предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не требуется в отношении:
1) товаров, необходимых для ликвидации последствий стихийных бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
2) продукции военного назначения, необходимой для выполнения акций по поддержанию мира либо для проведения учений;
3) гуманитарной и технической помощи;
4) национальной валюты Республики Казахстан, иностранной валюты, иных валютных ценностей, драгоценных металлов, в том числе золота, ввозимых Национальным Банком Республики Казахстан и его филиалами;
5) авиационных двигателей, запасных частей и оборудования, необходимых для ремонта и (или) технического обслуживания гражданских пассажирских самолетов и (или) авиационных двигателей к ним, в случае, если такие товары в соответствии с Договором о Союзе освобождаются от уплаты ввозной таможенной пошлины;
6) иных товаров, определенных системой управления рисками.
15. Обеспечение исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин предоставляется в соответствии с главой 10 и статьей 139 настоящего Кодекса.
16. Декларация на товары в отношении товаров, выпуск которых произведен в соответствии с настоящей статьей, должна быть подана лицом, подавшим заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, не позднее десятого числа месяца, следующего за месяцем выпуска товаров, либо в срок, определенный пунктом 4 статьи 540 настоящего Кодекса.

Осы тармақта көрсетілген мерзімді есептеу осы Кодекстің 6-бабы 6-тармағының ережелері ескеріле отырып жүргізіледі.
17. Кеден органы осы Кодекстің 182-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны тексеру және осы баптың 13-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тауарларды шығарған кезде сақталмаған тауарларды мәлімделген кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын сақтау, сондай-ақ осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген шарттарды сақтау нәтижелері бойынша электрондық құжат жасайды және оны декларантқа жібереді не қағаз тасымалдағышта берілген тауарларға арналған декларацияда және (немесе) тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы мәліметтерді қамтитын коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарға тиісті белгілер қояды.
18. Кедендік операцияларды жасау және тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару кезінде кедендік-тарифтік реттеу шаралары, Қазақстан Республикасының салық заңнамасы, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері және кеден органы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген күнге әрекет ететін валюталар бағамы қолданылады.
19. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару осы Кодекстің 193-бабында белгіленген мерзімдерде жүргізіледі. Бұл ретте тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару мерзімдері тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш тіркелген күннен бастап есептеледі.
20. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығарумен байланысты кедендік операциялар жасау тәртібін, егер Комиссия өзгеше көздемесе, уәкілетті орган бекітеді.
21. Декларанты уәкілетті экономикалық оператор болатын тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығарумен байланысты кедендік операциялар осы Кодекстің 540-бабы ескеріле отырып жасалады.
195-бап. Кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді аяқтағанға дейінгі тауарларды шығарудың ерекшеліктері
1. Тауарларды шығару мерзімінде аяқтау мүмкін болмаса, кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді аяқтағанға дейінгі тауарларды шығаруды осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден органы тауарларға арналған декларацияда есептелген мөлшерде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарын төлеген және осы Кодекстің 104-бабының 3 және 4-тармақтарына және 139-бабының 4 және 7-тармақтарына сәйкес айқындалған мөлшерде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда жүргізеді.

Исчисление срока, указанного в настоящем пункте, производится с учетом положения пункта 6 статьи 6 настоящего Кодекса.
17. Таможенный орган по результатам проверки декларации на товары в соответствии со статьей 182 настоящего Кодекса и соблюдения условий помещения товаров под заявленную таможенную процедуру, которые в соответствии с подпунктом 2) пункта 13 настоящей статьи не соблюдались при выпуске товаров, а также соблюдения условия, предусмотренного подпунктом 2) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, формирует и направляет декларанту электронный документ либо проставляет соответствующие отметки на декларации на товары, поданной на бумажном носителе, и (или) коммерческих, транспортных (перевозочных) документах, содержащие сведения о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
18. При совершении таможенных операций и выпуске товаров до подачи декларации на товары применяются меры таможенно-тарифного регулирования, налоговое законодательство Республики Казахстан, ставки специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и курс валют, действующие на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
19. Выпуск товаров до подачи декларации на товары производится в сроки, установленные статьей 193 настоящего Кодекса. При этом сроки выпуска товаров до подачи декларации на товары исчисляются со дня регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
20. Порядок совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров до подачи декларации на товары, утверждается уполномоченным органом, если иное не предусмотрено Комиссией.
21. Таможенные операции, связанные с выпуском товаров до подачи декларации на товары, декларантом которых будет выступать уполномоченный экономический оператор, совершаются с учетом статьи 540 настоящего Кодекса.
Статья 195. Особенности выпуска товаров до завершения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений
1. Выпуск товаров до завершения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, которая не может быть завершена в сроки выпуска товаров, производится таможенным органом при условии, что уплачены таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в размере, исчисленном в декларации на товары, и предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в размере, определенном в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 104 и пунктами 4 и 7 статьи 139 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи.

2. Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету мынадай жағдайларда:
1) тауарлардың декларанты болып уәкілетті экономикалық оператор әрекет еткенде;
2) тәуекелдерді басқару жүйесінде айқындалған өзге де жағдайларда берілмейді.
3. Егер кеден өкілі кедендік операцияларды декларанттың атынан және оның тапсырмасы бойынша жасаған болса және мұндай кеден өкілі осы Кодекстің 494-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша декларантпен ортақ міндетті атқаратын болса, кеден өкілі мынадай:
1) тауарларды шығару күніне кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу бойынша берешектерінің және (немесе) тауарларға арналған декларацияны тіркеу күніне арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша берешектерінің болмауы, сондай-ақ кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлға кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттемені орындауды қамтамасыз ету есебінен кеден органының кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша берешекті және (немесе) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша берешектерін өндіріп алуға жүгіну фактілерінің болмауы;
2) декларант құжаттар мен мәліметтерді және (немесе) кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттеменің орындалу қажеттігіне әкеп соғатын кеден органы қабылдаған шешімді ұсынбаған жағдайда, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлға кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттемені орындауды қамтамасыз ету есебінен кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттемесін орындау туралы міндеттемені кеден органына ұсыну шарттарын;
3) Комиссия айқындайтын өзге де шарттарды сақтаған кезде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттемені орындауды қамтамасыз ету ұсынылмауы мүмкін.
4. Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 10-тарауына және 139-бабына сәйкес беріледі.
5. Осы баптың 1-тармағының ережелері кеден органы тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарына қарағанда, өзге түрде белгіленген тыйым салулар мен шектеулерді және (немесе) ішкі нарықты қорғау шараларын және (немесе) Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген өзге де баждарды қолдану мүмкіндігін көрсететін белгілерді анықтаған және декларанттың оларды сақталуын растамаған жағдайда, қолданылмайды.

2. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не предоставляется в случаях:
1) декларантом товаров выступает уполномоченный экономический оператор;
2) иных, определяемых системой управления рисками.
3. В случае, если таможенные операции от имени и по поручению декларанта совершает таможенный представитель и такой таможенный представитель в соответствии со статьей 494 настоящего Кодекса несет с декларантом солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не предоставляется при соблюдении таможенным представителем следующих условий:
1) отсутствие на день выпуска товаров задолженности по таможенным платежам, налогам и (или) задолженности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов на дату регистрации декларации на товары, а также отсутствие фактов обращения таможенным органом взыскания задолженности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) задолженности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела;
2) предоставления таможенному органу обязательства об исполнении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, в случаях непредставления декларантом документов и сведений и (или) принятия таможенным органом решения, влекущего необходимость исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
3) иные условия, определяемые Комиссией.
4. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин предоставляется в соответствии с главой 10 и статьей 139 настоящего Кодекса.
5. Положения пункта 1 настоящей статьи не применяются в случае обнаружения таможенным органом признаков, указывающих на возможность применения в отношении товаров запретов и ограничений и (или) мер защиты внутреннего рынка, установленных в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины и не подтверждения декларантом их соблюдения.

196-бап. Кедендік сараптаманы тағайындау кезінде тауарларды шығарудың ерекшеліктері
1. Тауарға арналған декларацияда есептелген мөлшерде кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленген және осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 104-бабының 3 және 4-тармақтарына және 139-бабының 4 және 7-тармақтарына сәйкес айқындалған мөлшерде кедендік бажды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда кеден органы тауарларды шығарғанға дейін тағайындалған кедендік сараптама нәтижелерін алғанға дейін тауарларды шығаруды жүргізеді.
2. Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарын төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету мынадай жағдайларда:
1) тауарлардың декларанты болып уәкілетті экономикалық оператор әрекет еткенде;
2) тәуекелдерді басқару жүйесінде айқындалған өзге де жағдайларда берілмейді.
3. Егер кеден өкілі кедендік операцияларды декларанттың атынан және оның тапсырмасы бойынша жасаған жағдайда және мұндай кеден өкілі осы Кодекстің 494-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша декларантпен ортақ міндетті атқаратын болса, кеден өкілі мынадай:
1) тауарларды шығару күніне кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу бойынша берешектерінің және (немесе) тауарларға арналған декларацияны тіркеу күніне арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша берешектерінің болмауы, сондай-ақ кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлға кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету есебінен кеден органының кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша берешекті және (немесе) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша берешектерін өндіріп алуға жүгіну фактілерінің болмауы;
2) декларант құжаттар мен мәліметтерді және (немесе) кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары төлеу жөніндегі міндетті орындау қажеттігіне әкеп соғатын кеден органы қабылдаған шешім ұсынылмаған жағдайда, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлға кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттемені орындауды қамтамасыз ету есебінен кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындау туралы міндеттемені кеден органына ұсыну;

Статья 196. Особенности выпуска товаров при назначении таможенной экспертизы
1. Выпуск товаров до получения результатов таможенной экспертизы, назначенной до выпуска товаров, производится таможенным органом при условии, что уплачены таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в размере, исчисленном в декларации на товары, и предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в размере, определенном в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 104 и пунктами 4 и 7 статьи 139 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи.
2. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не предоставляется в случаях:
1) декларантом товаров выступает уполномоченный экономический оператор;
2) иных, определяемых системой управления рисками.
3. В случае, если таможенные операции от имени и по поручению декларанта совершает таможенный представитель и такой таможенный представитель в соответствии со статьей 494 настоящего Кодекса несет с декларантом солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не предоставляется при соблюдении таможенным представителем следующих условий:
1) отсутствие на день выпуска товаров задолженности по таможенным платежам и налогам и (или) задолженности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин на дату регистрации декларации на товары, а также отсутствие фактов обращения таможенным органом взыскания задолженности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) задолженности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела;
2) предоставления таможенному органу обязательства об исполнении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, в случаях непредставления декларантом документов и сведений и (или) принятия таможенным органом решения, влекущего необходимость исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;

3) Комиссия айқындайтын өзге де шарттар сақтаған кезде кедендік бажды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылмайды.
4. Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 10-тарауына және 139-бабына сәйкес беріледі.
5. Осы баптың 1-тармағының ережелері кеден органы тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарына қарағанда, өзге түрде белгіленген тыйым салулар мен шектеулерді және (немесе) ішкі нарықты қорғау шараларын және (немесе) Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген өзге де баждарды қолдану мүмкіндігін көрсететін белгілерді анықтаған және декларанттың оларды сақтауы расталмаған жағдайда, қолданылмайды.
197-бап. Әкімшілік немесе қылмыстық құқық бұзушылықтар анықталған кезде тауарларды шығарудың ерекшеліктері
Әкімшілік немесе қылмыстық құқық бұзұшылықтар анықталған жағдайда тауарларды шығаруды әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өндіріс аяқталғанға немесе қылмыстық іс бойынша өндіріс аяқталғанға дейін, мұндай тауарлар алынбаса немесе оларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тыйым салынбаса, кеден органы жүргізеді.
198-бап. Зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру және мұндай тауарларды шығару мерзімін қайта жаңғырту
1. Егер мүше мемлекеттің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне немесе аумағында тауарлар кедендік рәсіммен орналасатын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне немесе Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілген, зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды кедендік рәсіммен орналастыруға байланысты кедендік операцияларды жасау кезінде кеден органы зияткерлік меншік объектілеріне құқық иеленушінің құқықтарын бұзушылық белгілерін анықтаған жағдайда, мұндай тауарларды шығару мерзімі он жұмыс күніне дейінгі тоқтатыла тұрады.
2. Бұл мерзім құқық иеленушінің немесе оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлғаның сұрау салуы бойынша кеден органымен құқық иеленушінің немесе оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқық иеленушінің құқықтарын қорғау үшін сот органдарына жүгінсе, ол он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Құқық иеленуші және (немесе) оның мүдделерін немесе бірнеше құқық иеленушілердің мүдделерін білдіретін тұлға тауарларды шығару мерзімін ұзарту туралы өтінішті, тауарларды шығаруды тоқтата тұру туралы шешімнің күшін жою туралы өтінішті кеден органына электрондық поштаны және факсимильдік байланысты пайдалана отырып электронды түрде (скан-көшірмесін), кейіннен құжаттың түпнұсқасын міндетті түрде ұсына отырып, табыс етуге жол беріледі.

3) иные условия, определяемые Комиссией.
4. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин предоставляется в соответствии с главой 10 и статьей 139 настоящего Кодекса.
5. Положения пункта 1 настоящей статьи не применяются в случае обнаружения таможенным органом признаков, указывающих на возможность применения в отношении товаров запретов и ограничений и (или) мер защиты внутреннего рынка, установленных в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины и не подтверждения декларантом их соблюдения.
Статья 197. Особенности выпуска товаров при выявлении административного или уголовного правонарушения
В случае выявления административного или уголовного правонарушения выпуск товаров до завершения производства по делу об административном правонарушении или завершения производства по уголовному делу производится таможенным органом при условии, что такие товары не изъяты или на них не наложен арест в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 198. Приостановление срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, и возобновление срока выпуска таких товаров
1. В случае, если при совершении таможенных операций, связанных с помещением под таможенные процедуры товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, включенные в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза или таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности Республики Казахстан, таможенным органом обнаружены признаки нарушения прав правообладателя на объекты интеллектуальной собственности, срок выпуска таких товаров приостанавливается на десять рабочих дней.
2. По запросу правообладателя или лица, представляющего его интересы или интересы нескольких правообладателей, этот срок продлевается таможенным органом, но не более чем на десять рабочих дней в случае, если правообладатель или лицо, представляющее его интересы или интересы нескольких правообладателей, обратились в судебные органы за защитой прав правообладателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Допускается представление правообладателем и (или) лицом, представляющим его интересы или интересы нескольких правообладателей, заявления о продлении срока приостановления выпуска товаров, заявления об отмене решения о приостановлении выпуска товаров в таможенный орган в электронном виде (скан-копия) с использованием электронной почты и факсимильной связи с обязательным представлением в дальнейшем оригинала документа.

3. Тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы және тауарларды шығаруды тоқтата тұру мерзімін ұзарту туралы шешімдерді кеден органының басшысы немесе ол өкілдік берген тұлға қабылдайды.
4. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген мерзімдер осы Кодекстің 6-бабының 8-тармағына сәйкес есептеледі.
5. Кеден органы зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы шешім қабылдаған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей, декларантты және құқық иеленушіні немесе оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлғаны мұндай тоқтата тұру себептері және тоқтата тұру мерзімі туралы хабардар етеді, сондай-ақ декларантқа құқық иеленушінің және (немесе) оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлғаның атын (аты-жөні, тегі (бар болған жағдайда)) және орналасқан жерін (мекенжайын), ал құқық иеленушіге немесе оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлғаға декларанттың атын (аты-жөні, тегі (бар болған жағдайда)) және орналасқан жерін (мекенжайын) хабарлайды.
6. Зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығаруды тоқтата тұру мерзімі өткеннен кейін мұндай тауарларды шығару, кеден органына тауарларды алып қоюды, оларға тыйым салуды не оларды тәркілеуді растайтын құжаттар не зияткерлік меншік объектілеріне құқық иеленуші құқықтарының бұзылғаны туралы талап қою бойынша азаматтық іс қозғау туралы судьяның анықтамасын кеден органына табыс еткен жағдайларды қоспағанда, осы Кодексте белгіленген тәртіппен жаңартылады және жүргізіледі. Зияткерлік меншік объектілеріне құқық иеленуші құқықтарының бұзылғаны туралы талап қою бойынша азаматтық іс қозғау туралы судьяның анықтамасы табыс етілген жағдайда, осы баптың 1-тармағында белгіленген зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығаруды тоқтата тұру мерзімі, сондай-ақ көрсетілген тауарларды уақытша сақтау мерзімі талап қою бойынша соттың шешімі заңды күшіне енгенге дейін ұзартылады.
7. Осы бапқа сәйкес тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру нәтижесінде декларантқа, меншік иесіне, зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды алушыға келтірген мүліктік зиянды (шығынды), егер сот құқық иеленуші құқығының бұзылғандығын анықтамаған жағдайда, құқық иеленуші өтейді.
8. Тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру мерзімі өткенге дейін мынадай:
1) кеден органына мұндай шешімді жою туралы құқық иеленушіден немесе оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін адамнан өтініш түссе. Құқық иеленуші немесе оның мүдделерін немесе бірнеше құқық иеленушілердің мүдделерін білдіретін тұлға тауарларды шығару мерзімін ұзарту туралы өтінішті, тауарларды шығаруды тоқтата тұру туралы шешімнің күшін жою туралы өтінішті кеден органына электрондық поштаны және факсимильдік байланысты пайдалана отырып электронды түрде (скан-көшірмесін), кейіннен құжаттың түпнұсқасын міндетті түрде ұсына отырып, табыс етуге жол беріледі;

3. Решения о приостановлении срока выпуска товаров и продлении срока приостановления срока выпуска товаров принимаются руководителем таможенного органа или уполномоченным им лицом.
4. Сроки, установленные в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, исчисляются в соответствии с пунктом 8 статьи 6 настоящего Кодекса.
5. Таможенный орган не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия решения о приостановлении срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, уведомляет декларанта и правообладателя или лицо, представляющее его интересы или интересы нескольких правообладателей, о таком приостановлении, причинах и сроках приостановления, а также сообщает декларанту наименование (фамилию, имя, отчество (при наличии)) и место нахождения (адрес) правообладателя и (или) лица, представляющего его интересы или интересы нескольких правообладателей, а правообладателю или лицу, представляющему его интересы или интересы нескольких правообладателей, – наименование (фамилию, имя, отчество (при наличии)) и место нахождения (адрес) декларанта.
6. По истечении срока приостановления срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, выпуск таких товаров возобновляется и производится в порядке, установленном настоящим Кодексом, за исключением случаев, когда таможенному органу представлены документы, подтверждающие изъятие товаров, наложение на них ареста либо их конфискацию, либо определение судьи о возбуждении гражданского дела по иску о нарушении прав правообладателя на объекты интеллектуальной собственности. При представлении определения судьи о возбуждении гражданского дела по иску о нарушении прав правообладателя на объекты интеллектуальной собственности сроки приостановления выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, установленные пунктом 1 настоящей статьи, а также сроки временного хранения указанных товаров продлеваются до вступления в законную силу решения суда по иску правообладателя.
7. Имущественный вред (ущерб), причиненный декларанту, собственнику, получателю товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в результате приостановления срока выпуска товаров в соответствии с настоящей статьей возмещается правообладателем в случае, если судом не будет установлено нарушение прав правообладателя.
8. Решение о приостановлении срока выпуска товаров подлежит отмене до истечения срока приостановления срока выпуска товаров в следующих случаях:
1) в таможенный орган поступило заявление правообладателя или лица, представляющего его интересы или интересы нескольких правообладателей, об отмене такого решения. Допускается представление правообладателем и (или) лицом, представляющим его интересы или интересы нескольких правообладателей, заявления о продлении срока приостановления выпуска товаров, заявления об отмене решения о приостановлении выпуска товаров в таможенный орган в электронном виде (скан-копия) с использованием электронной почты и факсимильной связи с обязательным представлением в дальнейшем оригинала документа;

2) зияткерлік меншік объектісі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімінен немесе Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізілімінен алынып тасталса;
3) құқық иеленуші немесе оның өкілі зияткерлік меншік объектілеріне құқықтардың бұзылғандығы туралы талап қою бойынша азаматтық іс қозғау туралы судьяның ұйғарымын табыс етпеген жағдайларда тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы шешім күшін жоюға жатады.
Аталған жағдайларда мұндай тауарларды шығару жаңартылады.
9. Тауарларды шығаруды тоқтата тұру туралы шешімнің күшін кеден органының басшысы немесе ол уәкілдік берген тұлға жояды.
10. Зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығару құқық иеленушінің зияткерлік меншік объектілеріне құқыұтарын қорғау туралы Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті мемлекеттік органына немесе сотқа өтініш білдіруіне кедергі бола алмайды.
11. Тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы шешім күшін жойғаннан кейін мұндай тауарларды шығару мерзімі жаңғыртылады.
12. Кеден органы декларантқа, құқық иеленушіге немесе оның мүдделерін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін тұлғаға Комиссия анықтаған тәртіпте, тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы шешім қабылданған тауарлар туралы ақпаратты ұсынады.
13. Осы бапқа сәйкес декларант, құқық иеленуші немесе оның мүдделерін немесе бірнеше құқық иеленушілердің мүдделерін білдіретін тұлға алған ақпарат құпия болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, олар мұны жария етпеуге, үшінші тұлғаға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің мемлекеттік органдарына бермеуге тиіс.
14. Кеден органының рұқсатымен декларанттың, құқық иеленушінің, немесе олардың мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушілердің мүдделерін білдіретін тұлғаның оларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы шешім қабылданған тауарлардың сынамалары мен (немесе) үлгілерін алуға, оларға зерттеу жүргізуге, сондай-ақ мұндай тауарларды қарауға, суретке түсіруге немесе өзге де тәсілмен белгілеп қоюға құқығы бар. Аталған тауарлардан сынама және (немесе) үлгілерді алу осы Кодекстің 37-бабына сәйкес кеден органының лауазымды тұлғасының қатысуымен жүргізіледі.
15. Тауарларды шығару мерзімін тоқтату туралы және тауарларды шығару мерзімін тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешімдерді рәсімдеу тәртібі, декларанттың, құқық иеленушінің немесе оның мүдделерін немесе бірнеше құқық иеленушілердің мүдделерін білдіретін тұлғаның мәлімдемелері, осындай шешімдерді қабылдау туралы, сондай-ақ тауарларды шығару мерзімін тоқтату туралы шешімді жоюды рәсімдеу тәртібін Комиссия анықтайды.

2) объект интеллектуальной собственности исключен из единого таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза или таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности Республики Казахстан;
3) правообладателем или его представителем не представлено определение судьи о возбуждении гражданского дела по иску о нарушении прав на объекты интеллектуальной собственности.
В указанных случаях выпуск таких товаров возобновляется.
9. Решение о приостановлении срока выпуска товаров отменяется руководителем таможенного органа или уполномоченным им лицом.
10. Выпуск товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, не исключает обращения правообладателя о защите своих прав на объекты интеллектуальной собственности в соответствующий уполномоченный государственный орган Республики Казахстан или суд.
11. После отмены решения о приостановлении срока выпуска товаров срок выпуска таких товаров возобновляется.
12. Таможенный орган представляет декларанту, правообладателю или лицу, представляющему его интересы или интересы нескольких правообладателей, информацию о товарах, в отношении которых принято решение о приостановлении срока выпуска товаров в порядке, определяемом Комиссией.
13. Информация, полученная декларантом, правообладателем или лицом, представляющим его интересы или интересы нескольких правообладателей, в соответствии с настоящей статьей, является конфиденциальной и не должна ими разглашаться, передаваться третьим лицам, а также государственным органам Республики Казахстан и государственным органам государств-членов Евразийского экономического союза, за исключением случаев, устанавливаемых законодательством Республики Казахстан.
14. С разрешения таможенного органа декларант, правообладатель или лицо, представляющее его интересы или интересы нескольких правообладателей, имеют право отбирать пробы и (или) образцы товаров, в отношении которых принято решение о приостановлении срока их выпуска, в том числе для проведения их исследования, а также право осматривать, фотографировать или иным образом фиксировать такие товары. Отбор проб и (или) образцов указанных товаров производится в присутствии должностного лица таможенного органа в соответствии со статьей 37 настоящего Кодекса.
15. Порядок оформления решений о приостановлении срока выпуска товаров и о продлении срока приостановления срока выпуска товаров, уведомления декларанта, правообладателя или лица, представляющего его интересы или интересы нескольких правообладателей, о принятии таких решений, а также порядок оформления отмены решения о приостановлении срока выпуска товаров определяются Комиссией.

199-бап. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне немесе Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізілген зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру және мұндай тауарларды шығару мерзімін қайта жаңғырту
1. Кеден органдары Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне немесе Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік объектілерінің (тауар таңбалары) кедендік тізіліміне енгізілмеген зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығару мерзімін Қазақстан Республикасының аумағындағы құқық иеленуші мен оның өкілі туралы мәліметтер бар болған кезде, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың зияткерлiк меншiк құқықтары бұзылған тауарлар болып табылатын белгiлерiн анықтаған кезде, құқық иеленушінің өтінішісіз тауарларды шығаруды тоқтата тұруға құқылы.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген тауарларды шығаруды тоқтата тұру туралы, осы бапқа сәйкес және тауарларды шығаруды тоқтата тұру туралы шешімді жою туралы шешімдерді кеден органының басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам қабылдайды.
2. Кеден органдары зияткерлiк меншiк құқықтарын қорғау жөніндегі өз өкілеттіктерін іске асыру мақсатында зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органының мемлекеттік тіркеу тізілімдерінен немесе халықаралық тіркеу туралы деректер қорынан алынатын мәліметтерді пайдаланады.
3. Тауарларды кедендік рәсімдермен орналастыруға байланысты кедендік операцияларды жасау кезінде зияткерлік меншік объектілеріне құқық иеленуші құқықтарының бұзылу белгілерін анықтаған кезде, кеден органы зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығаруды үш жұмыс күніне дейінгі мерзімге тоқтата тұрады және құқық иеленуші және (немесе) оның мүддесін білдіретін, немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін белдіретін тұлғаны және декларантты мұндай тоқтата тұру, тоқтата тұру себептері және мерзімдері туралы тез арада хабардар етеді, сондай-ақ декларантқа құқық иеленушінің және (немесе) оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлғаның атын (аты-жөні, тегі (бар болған жағдайда)) және орналасқан жерін (мекенжайын), ал құқық иеленуші және оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлғаға декларанттың атын (аты-жөні, тегі (бар болған жағдайда)) және орналасқан жерін (мекенжайын) хабарлайды.

Статья 199. Приостановление срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, не включенные в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза или таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности Республики Казахстан и возобновление срока выпуска таких товаров
1. Таможенные органы вправе приостановить срок выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, не включенные в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза или таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности Республики Казахстан (товарных знаков), без заявления правообладателя, при обнаружении признаков того, что перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза товары являются товарами с нарушением прав интеллектуальной собственности, при наличии сведений о правообладателе или его представителе на территории Республики Казахстан.
Решения о приостановлении срока выпуска товаров, указанных в абзаце первом настоящего пункта, в соответствии с настоящей статьей и об отмене решения о приостановлении выпуска товаров принимается руководителем таможенного органа или уполномоченным им лицом.
2. Таможенные органы в целях реализации своих полномочий по защите прав на объекты интеллектуальной собственности в виде товарных знаков используют сведения из государственных реестров регистрации уполномоченного государственного органа в области охраны прав интеллектуальной собственности или из базы данных о международной регистрации.
3. При обнаружении признаков нарушения прав правообладателя на объекты интеллектуальной собственности при совершении таможенных операций, связанных с помещением товаров под таможенные процедуры, таможенный орган приостанавливает срок выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности на срок до трех рабочих дней, и незамедлительно уведомляет правообладателя и (или) лицо, представляющее его интересы или интересы нескольких правообладателей, и декларанта о таком приостановлении, причинах и сроках приостановления, а также сообщает декларанту наименование, (фамилию, имя, отчество (при его наличии)) и место нахождения (адрес) правообладателя и (или) лица, представляющего его интересы или интересы нескольких правообладателей, а правообладателю и (или) лицу, представляющему его интересы или интересы нескольких правообладателей, - наименование (фамилию, имя, отчество (при его наличии)) и место нахождения (адрес) декларанта.

4. Тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы шешім күшін жоюға жатады, ал егер осы баптың 3-тармағында көрсетілген мерзім ішінде құқық иеленуші кеден органына:
тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру мерзiмiн он жұмыс күнiне дейiн ұзарту туралы жазбаша өтiнiштi табыс етпесе;
тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру туралы шешiмнiң күшiн жою туралы жазбаша өтiнiштi табыс етсе, тауарларды шығару жаңғыртылады.
Құқық иеленушінің және (немесе) оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлғаның тауарларды шығаруды тоқтата тұру мерзімін ұзарту туралы өтінішті, тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру туралы шешiмнiң күшiн жою туралы өтiнiштi кеден органына алдағы уақытта құжаттың түпнұсқасын міндетті түрде ұсына отырып, электронды почтаны және факсимильді байланысты пайдаланып, электронды түрде (скан-көшірме) ұсынға жол беріледі.
5. Егер осы баптың 3-тармағында көрсетілген мерзім ішінде кеден органына құқық иеленушіден тауарларды шығаруды тоқтата тұру мерзімін ұзарту туралы өтініш түссе, тауарларды шығару алғашқы тоқтата тұрған күннен бастап, он жұмыс күніне дейін тауарларды шығару тоқтатыла тұрады. Бұл жағдайда құқық иеленушінің және (немесе) оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлға тауарларды шығаруды алғашқы тоқтата тұрған күнінен бастап, он жұмыс күніне дейін кеден органына мына құжаттарды:
1) шығарылуы тоқтатыла тұрған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу фактісіне байланысты зияткерлік меншiк объектілеріне құқықтардың бұзылғандығы туралы талап қою бойынша азаматтық іс қозғау туралы судьяның анықтамасын;
2) егер сот құқық иеленушінің құқығы бұзылды деп белгілемеген жағдайда, - осы бапқа сәйкес тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру нәтижесінде декларантқа, меншік иесіне, зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды алушыға келтірген мүліктік зиянды (шығынды) өтеу туралы міндеттемесін;
3) уәкілетті органға құқық иеленуші көрсетілген тауарларды осы Кодекстің 460-бабында белгіленген тәртіпке сәйкес зияткерлік меншiк объектілерінің кедендік тізіліміне енгізу туралы өтінішін растайтын жазбаша дәлелдемелерін табыс етуге міндетті.
Бұл жағдайда құқық иеленушінің және (немесе) оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлға тауарларды шығару мерзімінің алғашқы тоқтатылған күнінен бастап, он жұмыс күніне дейін кеден органына осы тармақта көрсетілген құжаттарды табыс етпесе, тауарларды шығару мерзімі жаңғыртылады.
Бұл ретте тауарлардың шығарылуын он жұмыс күніне дейін тоқтата тұру нәтижесінде декларантқа, меншік иесіне, зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды алушыға келтірген мүліктік зиянды (шығынды) құқық иеленуші өтейді.

4. Решение о приостановлении выпуска товаров подлежит отмене, а выпуск товаров возобновляется, если в течение срока, указанного в пункте 3 настоящей статьи, в таможенный орган правообладатель:
не представит письменное заявление о продлении срока приостановления выпуска товаров до десяти рабочих дней;
представит письменное заявление об отмене решения о приостановлении выпуска товаров.
Допускается представление правообладателем и (или) лицом, представляющим его интересы или интересы нескольких правообладателей, заявления о продлении срока приостановления выпуска товаров, заявления об отмене решения о приостановлении выпуска товаров в таможенный орган в электронном виде (скан-копия) с использованием электронной почты и факсимильной связи с обязательным представлением в дальнейшем оригинала документа.
5. В случае, если в течение срока, указанного в пункте 3 настоящей статьи, в таможенный орган поступит заявление от правообладателя о продлении срока приостановления выпуска товаров, выпуск товаров приостанавливается до десяти рабочих дней с даты первоначального приостановления выпуска товаров. В таком случае правообладатель и (или) лицо, представляющее его интересы или интересы нескольких правообладателей, обязан представить в таможенный орган в течение десяти рабочих дней с даты первоначального приостановления срока выпуска товаров следующие документы:
1) определение судьи о возбуждении гражданского дела по иску о нарушении прав на объекты интеллектуальной собственности, связанного с фактом перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, выпуск которых приостановлен;
2) обязательство о возмещении имущественного вреда (ущерба), причиненного декларанту, собственнику, получателю товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в результате приостановления срока выпуска товаров в соответствии с настоящей статьей, - в случаях, если судом не будет установлено нарушение прав правообладателя;
3) письменные доказательства, подтверждающие обращение правообладателя в уполномоченный орган о включении указанных товаров в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности в соответствии с порядком, установленным статьей 460 настоящего Кодекса.
В случае, если правообладатель и (или) лицо, представляющее его интересы или интересы нескольких правообладателей, не представил в таможенный орган в течение десяти рабочих дней с даты первоначального приостановления срока выпуска товаров документы, указанные в настоящем пункте, срок выпуска товаров возобновляется.
При этом имущественный вред (ущерб), причиненный декларанту, собственнику, получателю товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в результате приостановления срока выпуска товаров до десяти рабочих дней возмещается правообладателем.

6. Құқық иеленушінің және (немесе) оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлға осы баптың 5-тармағында белгіленген құжаттарды табыс еткеннен кейін тауарларды шығарудың тоқтата тұру мерзімі, сондай-ақ көрсетілген тауарларды уақытша сақтау мерзімі құқық иеленушінің талап қоюы бойынша соттың шешімі заңды күшіне енгенге дейін ұзартылады.
7. Тауарлардың шығарылуын осы бапқа сәйкес тоқтата тұру нәтижесінде декларантқа, меншік иесіне, зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды алушыға келтірген мүліктік зиянды (шығынды), егер сот құқық иеленушінің құқығын бұзушылықты белгілемеген жағдайда құқық иеленуші өтейді.
200-бап. Кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғауына қатысты қосымша ережелер
Кеден органдары сот шешіміне сәйкес жойылуға жататын зияткерлік меншік құқықтары бұзылған тауарларды Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті мемлекеттік органына беруге міндетті.
Зияткерлік меншік құқықтары бұзылған тауарларды жою мәселесі бойынша сот шешімі шығарылған жағдайда Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті мемлекеттік органы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік қаулыларына сәйкес оларды жою жөніндегі шараларды дереу қолдануға міндетті.
201-бап. Тауарларды шығарудан бас тарту және тауарларды шығарудан бас тартуға байланысты кедендік операциялар жасасу тәртібі
1. Кеден органына мына негіздер бойынша:
1) кеден органы тауарларды шығарған кездегі шарттардың, оның ішінде осы Кодекстің 194, 195, 196 және 197-баптарында көзделген, сондай-ақ жеке басы үшін пайдаланатын тауарларға, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына және керек-жарақтарға қатысты шарттардың орындалмауы;
2) кеден органының осы Кодекстің 183-бабының 2-тармағында қарстырылған жағдайда кеден декларациясында мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы талаптарының орындалмауы;
3) осы Кодекстің 185-бабының 7-тармағында көзделген міндеттер алдын ала кедендік декларациялау басталған кезде;
4) мерзімді кедендік декларациялау кезінде осы Кодекстің 187-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген осындай кедендік декларациялау ерекшеліктері сақталмағанда және (немесе) декларанттың кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы және өтемақы баждарды, пайыздарды және (немесе) өсімпұлдарды төлеу жөніндегі міндетін белгіленген мерзімде орындамауы болғанда;

6. После представления правообладателем и (или) лицом, представляющим его интересы или интересы нескольких правообладателей документов, установленных пунктом 5 настоящей статьи, сроки приостановления выпуска товаров, а также сроки временного хранения указанных товаров продлеваются до вступления в законную силу решения суда по иску правообладателя.
7. Имущественный вред (ущерб), причиненный декларанту, собственнику, получателю товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в результате приостановления срока выпуска товаров в соответствии с настоящей статьей возмещается правообладателем в случае, если судом не будет установлено нарушение прав правообладателя.
Статья 200. Дополнительные положения, относящиеся к защите прав на объекты интеллектуальной собственности таможенными органами
Таможенные органы обязаны передать товары с нарушением прав интеллектуальной собственности, подлежащие уничтожению согласно решению суда, соответствующему уполномоченному государственному органу Республики Казахстан.
В случае вынесения решения суда по вопросу уничтожения товаров с нарушением прав интеллектуальной собственности соответствующий уполномоченный государственный орган Республики Казахстан обязан незамедлительно принять меры по их уничтожению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, нормативными постановлениями Правительства Республики Казахстан.
Статья 201. Отказ в выпуске товаров и порядок совершения таможенных операций, связанных с отказом в выпуске товаров
1. Таможенный орган отказывает в выпуске товаров по следующим основаниям:
1) невыполнение условий, при которых таможенный орган производит выпуск товаров, в том числе условий, предусмотренных статьями 194, 195, 196 и 197 настоящего Кодекса, а также в отношении товаров для личного пользования, транспортных средств международной перевозки и припасов;
2) невыполнение требований таможенного органа об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 183 настоящего Кодекса;
3) наступление при предварительном таможенном декларировании обстоятельств, предусмотренных пунктом 7 статьи 185 настоящего Кодекса;
4) несоблюдение при периодическом таможенном декларировании особенностей такого таможенного декларирования, предусмотренных пунктами 1 и 2 статьи 187 настоящего Кодекса, и (или) наличие у декларанта не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов и (или) пеней;

5) кеден органының талап етуі бойынша тауарларды осы Кодекстің 193-бабының 3 және 6-тармақтарында белгіленген тауарларды шығару мерзімдері шегінде бермеуі;
6) осы Кодекстің 198-бабының 6 және 11-тармақтарында көзделген жағдайларда тауарларды шығару мерзімінің жаңартылмауы;
7) осы Кодекстің 410-бабының 2 және 7-тармақтарында қарастырылған талаптардың орындалмауы;
8) жолаушы кедендік декларациясында мәлімделген тауарлардың осы Кодекстің 339-бабының 4-тармағына сәйкес жеке басы үшін пайдаланатын тауарларға жатқызылмауы;
9)  мынадай:
әкімшілік немесе қылмыстық іс қозғауға негіз болып табылмайтын анықталған бұзушылықтар жойылған,
анықталған бұзушылықтар жойылған және декларацияланған тауарлар алып қойылмаған және оларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тыйым салынбаған;
декларантқа қатысты банкроттық туралы іс қозғау жағдайларын қоспағанда, кеден органдары кедендік бақылауды жүргізген кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамаларын бұзушылықты анықтау негіздері бойынша тауарларды шығарудан бас тартады.
2. Тауарларды шығарудан бас тарту электрондық құжатты қалыптастыру жолымен не қағаз тасығыштағы кедендік декларацияға немесе қағаз тасығышта берілген тауарларға декларациялар берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішке тиісті белгілер қою жолымен кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып ресімделеді. Тауарларды шығарудан бас тартуды ресімдеу кезінде осындай бас тарту үшін негіз болып табылатын барлық себептер көрсетіледі.
3. Тауарларды шығарудан бас тартуға байланысты операцияларды кеден органы Комиссия айқындаған тәртіппен, тауарларды шығару мерзімі өткенге дейін жасайды.
202-бап. Шартты түрде шығарылған тауарлар
1. Ішкі тұтыну үшін кедендік шығару рәсімімен орналастырылған тауарлар, оларға қатысты:
1) кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі тауарларды пайдалану және (немесе) оларға иелік ету жөніндегі шектеулермен байланысты жеңілдіктер қолданылған;
2) Одақ туралы шартқа және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау тауарды шығарғаннан кейін расталуы мүмкін;
3)  Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа кіру туралы халықаралық шарттарға сәйкес (Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа мемлекеттің қосылуы туралы халықаралық шарттар) (бұдан әрі – Еуразиялық экономикалық одаққа кіру туралы халықаралық шарттар) Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінде белгіленгенге қарағанда кедендік әкелу баждарының неғұрлым төмен мөлшерлемелері қолданылған болса, шартты түрде шығарылған деп саналады.

5) не предъявление товара по требованию таможенного органа в пределах сроков выпуска товаров, установленных пунктами 3 и 6 статьи 193 настоящего Кодекса;
6) невозобновление срока выпуска товаров в случаях, предусмотренных пунктами 6 и 11 статьи 198 настоящего Кодекса;
7) невыполнение требований, предусмотренных пунктами 2 и 7 статьи 410 настоящего Кодекса;
8) неотнесение товаров, заявленных в пассажирской таможенной декларации, к товарам для личного пользования в соответствии с пунктом 4 статьи 339 настоящего Кодекса;
9) выявление при проведении таможенного контроля товаров таможенными органами нарушений таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, за исключением случаев, когда:
выявленные нарушения, не являющиеся основаниями для возбуждения административного или уголовного дела, устранены,
выявленные нарушения устранены, и декларируемые товары не изъяты и на них не наложен арест в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
возбуждение в отношении декларанта дела о банкротстве.
2. Отказ в выпуске товаров оформляется с использованием информационной системы таможенного органа путем формирования электронного документа либо путем проставления соответствующих отметок на таможенной декларации на бумажном носителе или на заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары, поданном на бумажном носителе. При оформлении отказа в выпуске товаров указываются все причины, послужившие основанием для такого отказа.
3. Таможенные операции, связанные с отказом в выпуске товаров, совершаются таможенным органом до истечения срока выпуска товаров, в порядке, определяемом Комиссией.
Статья 202. Условно выпущенные товары
1. Условно выпущенными считаются товары, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, в отношении которых:
1) применены льготы по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженные с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;
2) соблюдение запретов и ограничений в соответствии с Договором о Союзе и (или) законодательством Республики Казахстан может быть подтверждено после выпуска товаров;
3) в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз (международными договорами о присоединении государства к договору о Евразийском экономическом союзе) (далее – международные договоры о вступлении в Евразийский экономический союз) применены более низкие ставки ввозных таможенных пошлин, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза.

2. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген шартты шығарылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктерді ұсыну мақсаттары және шарттары, сондай-ақ осы жеңілдіктерді пайдаланумен байланысты осындай тауарларды пайдалану және (немесе) иелену бойынша шектеулер сақталуы қажет.
Осы Кодекстің 40-тарауына сәйкес халықаралық тасымалдау көлік құралы ретінде, көлік құралы болып табылатын, осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген шартты түрінде шығарылған тауарларды, бұл пайдалану кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді ұсыну мақсаттары мен шарттарын бұзбайтын болса, сондай-ақ осындай жеңілдіктерді пайдаланумен байланысты осындай тауарларды пайдалану және (немесе) иелену бойынша белгіленген шектеулерді сақтамауға әкеп соқпаса пайдалануға болады.
3. Шартты түрде шығаруға рұқсат етілмейтін тауарлардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
Көрсетілген тізбе уақытша немесе тұрақты негізде айқындалуы мүмкін.
4. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген, арнайы инвестициялық келісімшарттарды іске асыру шеңберінде Кеден одағының кедендік аумағына әкелінген тауарлар оларды нысаналы пайдалану тоқтатылған кезге дейін шартты түрде шығарылған болып есептеледі.
Мерзімдерін қоса алғанда, осындай тауарларды нысаналы пайдалануды тану тәртібін кеден ісі саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша индустрия және индустриялық-инновациялық даму және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту салаларындағы Қазақстан Республикасының уәкілетті органдары айқындайды.
5. Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген шартты шығарылған тауарларды үшінші тұлғаға, оның ішінде оларды сату немесе өзге де тәсілдермен иеліктен айыру арқылы беруге тыйым салынады, ал осы тауарлардың қауіпсіздігін тексерумен байланысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына көрсетілген тауарларды әкелуге шектеу белгіленген жағдайда, – оларды кез-келген нысанда қолдануға (пайдалануға, тұтынуға) тыйым салынады.
6.  Егер Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарда өзгеше белгіленбесе, оларды шығаруды жүргізген кеден органы осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген, шартты түрде шығарылған тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағы шегінде ғана пайдалануы мүмкін.
7. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тауарлар олар Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесін алғанға дейін олар:

2. В отношении условно выпущенных товаров, указанных в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, должны соблюдаться цели и условия предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а также ограничения по пользованию и (или) распоряжению такими товарами в связи с применением таких льгот.
Допускается использование условно выпущенных товаров, указанных в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, являющихся транспортными средствами, в качестве транспортных средств международной перевозки в соответствии с главой 40 настоящего Кодекса при условии, что такое использование не нарушает целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а также не влечет несоблюдение установленных ограничений по пользованию и (или) распоряжению такими товарами в связи с применением таких льгот.
3. Перечень товаров, в отношении которых условный выпуск не допускается, устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Указанный перечень может определяться на временной или постоянной основе.
4. Товары, указанные в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза в рамках реализации специальных инвестиционных контрактов, считаются условно выпущенными до момента прекращения их целевого использования.
Порядок признания целевого использования таких товаров, включая сроки, определяется уполномоченными органами Республики Казахстан в сферах индустрии и индустриально-инновационного развития и развития агропромышленного комплекса по согласованию с уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
5. Условно выпущенные товары, указанные в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, запрещены к передаче третьим лицам, в том числе путем их продажи или отчуждения иным способом, а в случаях если ограничения на ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза указанных товаров установлены в связи с проверкой безопасности этих товаров, – также запрещены к их использованию (эксплуатации, потреблению) в любой форме.
6. Условно выпущенные товары, указанные в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи, могут использоваться только в пределах территории государства-члена Евразийского экономического союза, таможенным органом которого произведен их выпуск, если иное не установлено международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз.
7. Товары, указанные в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, до приобретения ими статуса товаров Евразийского экономического союза остаются условно выпущенными в соответствии с настоящей статьей при их помещении:

1) осы Кодекстің 256-бабының 3-тармағына сәйкес кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен;
2) осы Кодекстің 264-бабына сәйкес не осы Кодекстің 360-бабының 3-тармағының екінші абзацында көзделген жағдайда кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысын аяқтау үшін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған кезде осы бапқа сәйкес шартты түрде шығарылған болып қалады.
8. Шартты түрде шығарылған тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесіне ие болады және мұндай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесін алғанға дейін кедендік бақылауда болады.
9. Шартты түрде шығарылған тауарлар:
1) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тауарларға қатысты – кедендік әкелу баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылғаннан кейін Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесін алады. Бұл ретте осы баптың 3-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты мұндай тауарлар олардың мақсатты пайдаланылуы тоқталыған кезден бастап Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесін алады.
2) осы баптың 1-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген, тауарларға қатысты – тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы расталғаннан;
3) егер Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес кедендік әкелу бажын осындай мөлшерде төлеу не осы Кодекстің 216-бабының 6-тармағында көзделген өзге де мән-жайлардың басталуына байланысты кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетті тоқтату көзделсе, – осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі және (немесе) оларды Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленген, кедендік әкелу баждарының мөлшерлемелері бойынша есептелген кедендік әкелу баждары сомасының және тауарларды шығару кезінде төленген кедендік әкелу баждары сомасының айырмасы мөлшерінде не Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес белгіленген өзге мөлшерде өндіріп алу бойынша міндетті орындағаннан кейін Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесін алады.
10. Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесін алу үшін шартты түрде шығарылған тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен қайтадан орналастыруға жатпайды.
Осы баптың 9-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда, тауарлар шығарылғаннан кейінгі тиым салулар мен шектеулердің сақталуын растау тәртібі мен мерзімін техникалық реттеу, қоғамдық денсаулық қорғау және кеден ісісаласындағы уәкілетті органның бірлескен бұйрығымен бекітіледі.

1) под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории в соответствии с пунктом 3 статьи 256 настоящего Кодекса;
2) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории в соответствии со статьей 264 настоящего Кодекса либо в случае, предусмотренном абзацем вторым пункта 3 статьи 360 настоящего Кодекса.
8. Условно выпущенные товары имеют статус иностранных товаров и находятся под таможенным контролем до приобретения такими товарами статуса товаров Евразийского экономического союза.
9. Условно выпущенные товары приобретают статус товаров Евразийского экономического союза после:
1) прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов – в отношении товаров, указанных в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи. При этом в отношении товаров, указанных в пункте 3 настоящей статьи такие товары приобретают статус Евразийского экономического союза с момента прекращения их целевого использования;
2) подтверждения соблюдения запретов и ограничений – в отношении товаров, указанных в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи;
3) исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) их взыскания в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных по ставкам ввозных таможенных пошлин, установленных Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, и сумм ввозных таможенных пошлин, уплаченных при выпуске товаров, либо в ином размере, установленном в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз, если уплата ввозных таможенных пошлин в таком размере предусматривается в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский, либо прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин в связи с наступлением иных обстоятельств, предусмотренных пунктом 6 статьи 216 настоящего Кодекса, - в отношении товаров, указанных в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи.
10. Для приобретения статуса товаров Евразийского экономического союза условно выпущенные товары не подлежат повторному помещению под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Порядок и сроки подтверждения соблюдения запретов и ограничений после выпуска товаров в случае, указанном в подпункте 2) пункта 9 настоящей статьи в части технического регулирования, утверждаются совместным приказом уполномоченного органа в области технического регулирования, охраны общественного здоровья и таможенного дела.

203-бап. Жер қойнауын пайдалану саласында (отын-энергетикалық сектор) шартты түрде шығарылған тауарлармен операциялар жасаудың ерекшеліктері
1. Жер қойнауын пайдалануға келісімшарттар шеңберінде кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып, ішкі тұтынуға шығару үшін кедендік рәсімі мен орналастырылған тауарларға қатысты осындай тауарларды табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және (немесе) және олардың салдарларын жою жөніндегі іс-шараларда, сондай-ақ оларға дайындықты (оқу-жаттығуларда, жаттығуларда) арттыру жөніндегі іс-шараларда пайдалануға жол беріледі.
2. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберінде кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып, ішкі тұтыну үшін кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар, осы баптың 1-тармағында көрсетілген операцияларды жасау үшін мынадай шарттар сақталған:
1) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшесінің және жергілікті атқарушы органның, осы баптың 1-тармағында көрсетілген мақсаттар үшін тауарлардың қажеттілгін жазбаша растауын ұсынған;
2) осы баптың 1-тармағында көрсетілген мақсаттар үшін атауын және мөлшерін қамтитын тауарлардың тізбесін қоса, осындай тауарларды беру туралы декларанттың жазбаша хабарламаларын ұсынған кезде декларант сұрау салушы тұлғаға көмек көрсету үшін пайдалануы және (немесе) сұрау салушы тұлғаға уақытша пайдалануға беруі мүмкін.
3. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың және олардың салдарлары туындаған жағдайда азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің және жергілікті атқарушы органның сұрау салуларына жедел ден қою мақсатында, осы баптың 2-тармағында көрсетілген құжаттар төтенше жағдайлар мен табиғи және техногендік сипаттағы және олардың салдарын жою жөніндегі іс-шаралар аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кеден органына ұсынылады.
4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарларды сұрау салушы тұлғаға жәрдемдеу үшін және (немесе) уақытша пайдалануға беруді декларанттың пайдалануы, осы бапта көзделген жағдайларда, осындай жеңілдіктерді қолданумен байланысты осы тауарларды пайдалану бойынша кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу және (немесе) шектеулер жеңілдіктерді беру мақсаттары мен шарттарын бұзу болып табылмайды.
5. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарларды сұрау салушы тұлғаға жәрдемдеу үшін және (немесе) уақытша пайдалануға беруді декларанттың пайдалану мерзімі осы баптың мақсаттары үшін мұндай тауарларды тасымалдаудыескере отырып, осы баптың 1-тармағында көзделген іс-шаралардың мерзімінен аспауы тиіс.

Статья 203. Особенности совершения операций с условно выпущенными товарами в сфере недропользования (топливно-энергетического сектора).
1. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в рамках контрактов на недропользование, допускается использование таких товаров в мероприятиях по предупреждению и (или) ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий, а также в мероприятиях по повышению готовности к ним (учениях, тренировках).
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в рамках контрактов на недропользование, для совершения операций, указанных в пункте 1 настоящей статьи могут быть использованы декларантом для оказания содействия запрашивающему лицу и (или) переданы во временное пользование запрашивающему лицу при соблюдении следующих условий:
1) представление письменного подтверждения территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и местного исполнительного органа в таможенный орган о том, что товары необходимы для целей, указанных в пункте 1 настоящей статьи.
2) при представлении письменного уведомления декларанта таких товаров о предоставлении товаров для целей, указанных в пункте 1 настоящей статьи с приложением перечня товаров, содержащего наименование и количество.
3. Для целей оперативного реагирования на запросы территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и местного исполнительного органа в случае наступления чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий, документы, указанные в пункте 2 настоящей статьи, представляются в таможенный орган в течение пяти рабочих дней со дня завершения мероприятий по ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий.
4. Использование декларантом для оказания содействия запрашивающему лицу и (или) передача во временное пользование запрашивающему лицу, товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в случаях, предусмотренных настоящей статьей, не является нарушением целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию этими товарами в связи с применением таких льгот.
5. Срок использования декларантом для оказания содействия запрашивающему лицу и (или) передачи во временное пользование запрашивающему лицу, товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи для целей настоящей статьи, не должен превышать срок мероприятий, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи с учетом транспортировки таких товаров.

20-тарау. Тауарларды және (немесе) көлік құралдарын мемлекет меншігіне айналдыру
204-бап. Тауарларды және (немесе) көлік құралдарын мемлекет меншігіне айналдыру
Тауарлар және (немесе) көлік құралдары:
1) тауарларды және (немесе) көлік құралдарын кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша тәркілеу туралы сот шешімінің;
2) мемлекеттің пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты тауарларға арналған декларацияның және осындай тауарларды қабылдап алу-беру актісінің негізінде мемлекет меншігіне айналдырылады.
205-бап. Тауарларды және (немесе) көлік құралдарын сот шешімі бойынша мемлекет меншігіне айналдыру тәртібі
1. Тауарлар және (немесе) көлік құралдары тауарларды және (немесе) көлік құралдарын тәркілеу туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап мемлекет меншігіне айналады.
2. Кеден органы сот шешімінің негізінде қабылдап алу-беру актісі бойынша тәркіленген тауарларды және (немесе) көлік құралдарын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті мемлекеттік органына береді.
3. Сот шешімі бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған тауарлар және (немесе) көлік құралдары Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлар мәртебесін алады.
206-бап. Мемлекеттің пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды мемлекет меншігіне айналдыру тәртібі
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес декларант Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті мемлекеттік органына тауарларға арналған декларация және қабылдап алу-беру актісі бойынша тауарларды берген күннен бастап мемлекеттің пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар мемлекет меншігіне айналады.
4-БӨЛІМ. КЕДЕНДІК РӘСІМДЕР 21-тарау. Кедендік рәсімдер туралы жалпы ережелер
207-бап. Кедендік рәсімдерді қолдану
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар және өзге де тауарлар, осы Кодексте белгіленген жағдайларда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болуы және пайдалану, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде болуы және пайдалану үшін, осы Кодексте өзгеше белгіленбеса, кедендік рәсімдермен орналастыруға жатады.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тауарлардың болуы және пайдалану, оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде болуы және пайдалану мақсатына байланысты тауарларға қатысты мынадай:

Глава 20. Обращение товаров и (или) транспортных средств в собственность государства
Статья 204. Обращение товаров и (или) транспортных средств в собственность государства
Товары и (или) транспортные средства обращаются в собственность государства на основании:
1) решения суда о конфискации товаров и (или) транспортных средств по правонарушениям в сфере таможенного дела;
2) декларации на товары в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру отказа в пользу государства, и акта приема-передачи таких товаров
Статья 205. Порядок обращения товаров и (или) транспортных средств в собственность государства по решению суда
1. Товары и (или) транспортные средства обращаются в собственность государства со дня вступления в законную силу решения суда о конфискации товаров и (или) транспортных средств.
2. Таможенный орган на основании решения суда передает по акту приема-передачи конфискованные товары и (или) транспортные средства соответствующему уполномоченному государственному органу Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Товары и (или) транспортные средства, обращенные в собственность государства по решению суда, приобретают статус товаров Евразийского экономического союза.
Статья 206. Порядок обращения в собственность государства товаров, помещенных под таможенную процедуру отказа в пользу государства
Товары, помещенные под таможенную процедуру отказа в пользу государства, обращаются в собственность государства по декларации на товары и акту приема-передачи с даты передачи товаров декларантом соответствующему уполномоченному государственному органу Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
РАЗДЕЛ 4. ТАМОЖЕННЫЕ ПРОЦЕДУРЫ Глава 21. Общие положения о таможенных процедурах
Статья 207. Применение таможенных процедур
1. Товары, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза, и иные товары в случаях, установленных настоящим Кодексом, для нахождения и использования на таможенной территории Евразийского экономического союза, вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза и (или) нахождения и использования за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза подлежат помещению под таможенные процедуры, если иное не установлено настоящим Кодексом.
2. В зависимости от целей нахождения и использования товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза, их вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза и (или) нахождения и использования за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза в отношении товаров применяются следующие таможенные процедуры:

1) ішкі тұтыну үшін шығару;
2) экспорт;
3) кедендік транзит;
4) кедендік қойма;
5) кедендік аумақта қайта өңдеу;
6) кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу;
7) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу;
8) еркін кедендік аймақ;
9) еркін қойма;
10) уақытша әкелу (жіберу);
11) уақытша әкету;
12) кері импорт;
13) кері экспорт;
14) бажсыз сауда;
15) жою;
16) мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімдері;
17) арнайы кедендік рәсім қолданылады.
3. Кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлар өзге кедендік рәсімдермен, не осындай кедендік рәсіммен:
1) тауарлар орналастырылған кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін;
2) тауарлар орналастырылған кедендік рәсімнің қолданысын тоқтата тұру үшін;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша тауарларды тасымалдау (тасу) үшін және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы және (немесе) осы Кодекске сәйкес теңіз арқылы тасымалдау үшін орналастырылуы мүмкін.
4. Тауарларды кедендік рәсімдермен орналастыру шарттарын, оларды осындай кедендік рәсімдермен орналастырғаннан кейін кедендік рәсімдерге сәйкес тауарларды пайдалану шарттары мен тәртібін, кедендік рәсімдердің қолданысын аяқтау, тоқтату, тоқтата тұру және жаңғырту тәртібін, сондай-ақ кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды оларды есептеу және төлеу жөніндегі міндеттердің туындау және тоқтатылу мән-жайын, кедендік рәсімдермен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға, не кедендік рәсімді қолдану шеңберінде алынған (қалыптасқан), жасалған (алынған) тауарларға қатысты оларды төлеу мерзімін және (немесе) ерекшеліктерін қоса, кедендік рәсімдердің мазмұны және кедендік рәсімдерді қолдану тәртібін реттейтін ережелер осы бөлімнің тиісті тарауларында, ал осы Кодексте көзделген жағдайларда, – Комиссия, Қазақстан Республикасының кеден және өзге заңнамасында айқындалады.
208-бап. Тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру
1. Осы Кодекстің 149-бабында көрсетілген тұлғалар, осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдерді, тауарларды кедендік декларациялау кезінде оны мәлімдеу жолымен не тауарға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығаруға мәлімдеген кезде не порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағына тауарларды әкелу жолымен таңдауға құқылы.
2. Кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кеден органына кедендік декларацияны немесе тауарға арналған декларацияны бергенге дейін тауарлар шығару туралы өтінішті берген кезден бастап басталады және осы Кодекстің 284-бабының 1-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, тауарларды шығарумен аяқталады.

1) выпуск для внутреннего потребления;
2) экспорт;
3) таможенный транзит;
4) таможенный склад;
5) переработка на таможенной территории;
6) переработка вне таможенной территории;
7) переработка для внутреннего потребления;
8) свободная таможенная зона;
9) свободный склад;
10) временный ввоз (допуск);
11) временный вывоз;
12) реимпорт;
13) реэкспорт;
14) беспошлинная торговля;
15) уничтожение;
16) отказ в пользу государства;
17) специальная таможенная процедура.
3. Товары, помещенные под таможенную процедуру, могут помещаться под иные таможенные процедуры, либо такую же таможенную процедуру:
1) для завершения действия таможенной процедуры, под которую помещены товары;
2) для приостановления действия таможенной процедуры, под которую помещены товары;
3) для перевозки (транспортировки) товаров по таможенной территории Евразийского экономического союза и (или) для перевозки с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза и (или) морем в соответствии с настоящим Кодексом.
4. Содержание таможенных процедур и положения, регулирующие порядок применения таможенных процедур, включая условия помещения товаров под таможенные процедуры, условия и порядок использования товаров в соответствии с таможенными процедурами после их помещения под такие таможенные процедуры, порядок завершения, прекращения, приостановления и возобновления действия таможенных процедур, а также обстоятельства возникновения и прекращения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, срок и (или) особенности их исчисления и уплаты в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенные процедуры, либо товаров, полученных (образовавшихся), изготовленных (полученных) в рамках применения таможенных процедур, определяются соответствующими главами настоящего раздела, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, – Комиссией, таможенным и иным законодательством Республики Казахстан.
Статья 208. Помещение товаров под таможенную процедуру
1. Лица, указанные в статье 149 настоящего Кодекса, вправе выбрать таможенную процедуру, предусмотренную настоящим Кодексом, путем ее заявления при таможенном декларировании товаров либо при заявлении товаров к выпуску до подачи декларации на товары либо путем ввоза товаров на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ.
2. Помещение товаров под таможенную процедуру начинается с момента подачи таможенному органу таможенной декларации или заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, если иное не установлено настоящим Кодексом, и завершается выпуском товаров, за исключением случая, предусмотренного пунктом 1 статьи 284 настоящего Кодекса.

3. Тауарларды мәлімделген кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын сақтауды растау бойынша міндеттеме декларантқа жүктеледі.
4. , осы Кодекстің 284-бабы 1-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, тауарлар шығарылған Тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру күні болып күн саналады.
5. Санитариялық-карантиндік, ветеринариялық, карантиндік фитосанитариялық және басқа да мемлекеттік бақылау (қадағалау) түрлеріне жататын тауарлар мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) тиісті түрі жүзеге асырылғаннан кейін ғана кедендік рәсіммен орналастырылады.
6. Егер тарифтік емес реттеу шараларын енгізу кезінде, оларға қатысты осындай шара енгізілетін тауарларды орналастыруға жол берілмейтін кедендік рәсімдер айқындалса, онда көрсетілген тауарлар осы бөлімнің ережелеріне қарамастан мұндай кедендік рәсімдермен орналастыруға жатпайды.
209-бап. Кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау, тоқтату, тоқтата тұру және жаңғырту
1.  Осы Кодексте, ал егер бұл осы Кодексте көзделген жағдайларда, – Комиссия белгіленген тәртіппен және мерзімдерде кедендік рәсімдердің қолданысы аяқталуға жатады.
2. Кедендік рәсімнің қолданысы, егер осы кедендік рәсіммен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны кеден органы кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін көзделген мерзімде тіркеген жағдайда, кеден органы мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарлар шығарудан бас тартқан не кедендік декларация осы Кодекстің 184-бабына сәйкес кері қайтарылған жағдайды қоспағанда, кеден органы белгілеген кедендік рәсім қолданысының мерзімі өткенге дейін аяқталған болып саналады.
3. Кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлардың декларанты болып табылатын тұлғалар ерікті түрде таратылған жағдайда, осындай тұлға Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында немесе Комиссия көздеген тиісті кедендік рәсімнің қолданыс мерзімі өткенге дейін кедендік рәсімді аяқтау бойынша шараларды қабылдауға міндетті.
Кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлардың декларанты болып табылатын тұлғалар мәжбүрлі түрде таратылған жағдайда, кедендік рәсімді аяқтау бойынша міндет Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тәртіпте және мерзімде тарату комиссиясына жүктеледі, бірақ Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында немесе Комиссия көздеген тиісті кедендік рәсімнің қолданыс мерзімінің өтуінен кеш емес.
Кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлардың декларанты болып табылатын тұлғалар банкрот болған жағдайда, кедендік рәсімді аяқтау бойынша міндет Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында немесе Комиссия көздеген тиісті кедендік рәсім қолданысының өтуінен кеш емес мерзімде оңалту және банкрот туралы заңнамада белгіленген тәртіпте әкімшіге жүктеледі.
Осы тармақтың екінші, үшінші абзацтарында көрсетілген міндеттерді, осы тармақтың екінші, үшінші абзацтарына сәйкес мерзімде тұлғалар орындамаған кезде осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органы аяқтауға жататын кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды кідіртеді.

3. Обязанность по подтверждению соблюдения условий помещения товаров под заявленную таможенную процедуру возлагается на декларанта.
4. Днем помещения товаров под таможенную процедуру считается день выпуска товаров, за исключением случая, предусмотренного пунктом 1 статьи 284 настоящего Кодекса.
5. Товары, подлежащие санитарно-карантинному, ветеринарному, карантинному фитосанитарному и другим видам государственного контроля (надзора), помещаются под таможенную процедуру только после осуществления соответствующего вида государственного контроля (надзора).
6. Если при введении меры нетарифного регулирования определены таможенные процедуры, под которые не допускается помещение товаров, в отношении которых вводится такая мера, то указанные товары не подлежат помещению под такие таможенные процедуры независимо от положений настоящего раздела.
Статья 209. Завершение, прекращение, приостановление и возобновление действия таможенной процедуры
1. Действие таможенных процедур подлежит завершению в случаях, порядке и сроки, которые установлены настоящим Кодексом, а если это предусмотрено настоящим Кодексом, – Комиссией.
2. Действие таможенной процедуры считается завершенным до истечения срока действия таможенной процедуры, установленного таможенным органом, если таможенная декларация, поданная для помещения товаров под таможенную процедуру с целью завершения действия этой таможенной процедуры, зарегистрирована таможенным органом в предусмотренный для завершения действия таможенной процедуры срок, за исключением случая, когда таможенным органом отказано в выпуске товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой либо таможенная декларация отозвана в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса.
3. В случае добровольной ликвидации лица, являющегося декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру, такое лицо обязано принять меры по завершению таможенной процедуры до истечения сроков действия соответствующей таможенной процедуры, предусмотренных таможенным законодательством Республики Казахстан или Комиссией
В случае принудительной ликвидации лица, являющегося декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру, обязанность по завершению таможенной процедуры возлагается на ликвидационную комиссию в порядке и сроки в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, но не позднее истечения сроков действия соответствующей таможенной процедуры, предусмотренных таможенным законодательством Республики Казахстан или Комиссией.
В случае банкротства лица, являющегося декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру, обязанность по завершению таможенной процедуры возлагается на администратора в порядке, установленном законодательством о реабилитации и банкротстве, не позднее истечения сроков действия соответствующей таможенной процедуры, предусмотренных таможенным законодательством Республики Казахстан или Комиссией.
При неисполнении лицом обязанностей, указанных в абзацах втором, третьем настоящего пункта, в сроки в соответствии с абзацами вторым, третьим настоящего пункта товары, помещенные под таможенную процедуру, подлежащую завершению, задерживаются таможенным органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.

4. Кедендік рәсімдердің қолданысы, егер бұл осы Кодексте көзделген жағдайларда, – осы Кодексте Комиссия белгіленген тәртіппен және мерзімдерде тоқтатылады.
5. Осы Кодекспен көзделген жағдайларда, қолданысы тоқтатылған кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды, сондай-ақ осындай кедендік рәсімдерді қолдану шеңберінде алынған (туындаған), жасалған (алынған) тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кідіртеді.
6. Қолданысы тоқтатылған кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлар, сондай-ақ осындай кедендік рәсімдерді қолдану шеңберінде алынған (туындаған), жасалған (алынған), кеден органдары осы баптың 5-тармағына сәйкес кідіртпеген тауарлар, осы Кодекстің 17-тарауына сәйкес уақытша сақтауға орналастыруға жатады.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тұрған, оларға қатысты кедендік рәсім қолданысы тоқтатылған шетелдік тауарлар, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында одан әрі болуы және пайдалану не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету үшін осы Кодекспен көзделген жағдайларды қоспағанда, шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастыруға жатады. Қолданысы тоқтатылған кедендік рәсімдерді қолдану шеңберінде алынған (пайда болған), жасалған (алынған) тауарлар, одан әрі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болуы және пайдаланылуы, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету немесе осындай аумаққа әкелу үшін осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, олардың кедендік рәсімдердің қолданысы кезеңінде алған мәртебесіне байланысты осы тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылуға жатады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде тұрған, оларға қатысты кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылған тауарлар одан әрі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде болуы үшін Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсімдермен, ал Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу үшін – шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылуға жатады.
8. Осы баптың 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру кезінде осындай тауарларға қатысты кедендік рәсім қолданысы тоқтатылғаннан кейін осы Кодекстің 307-бабында көзделген ерекшеліктерді қоспағанда, тиісті кедендік рәсімдер қолданысын аяқтау үшін тауарларды кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде қолданылатын осы Кодексте көзделген кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері есепке алынбастан, осы Кодекстің ережелері қолданылады.

4. Действие таможенных процедур прекращается в случаях, порядке и сроки, которые установлены настоящим Кодексом, а если это предусмотрено настоящим Кодексом, – Комиссией.
5. В случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, товары, помещенные под таможенную процедуру, действие которой прекращено, а также товары, полученные (образовавшиеся), изготовленные (полученные) в рамках применения такой таможенной процедуры, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
6. Товары, помещенные под таможенную процедуру, действие которой прекращено, а также товары, полученные (образовавшиеся), изготовленные (полученные) в рамках применения такой таможенной процедуры, не задержанные таможенными органами в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, подлежат помещению на временное хранение в соответствии с главой 17 настоящего Кодекса.
7. Находящиеся на таможенной территории Евразийского экономического союза иностранные товары, в отношении которых действие таможенной процедуры прекращено, для дальнейшего нахождения и использования на таможенной территории Евразийского экономического союза либо вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза подлежат помещению под таможенные процедуры, применимые в отношении иностранных товаров, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом. Товары, полученные (образовавшиеся), изготовленные (полученные) в рамках применения таможенных процедур, действие которых прекращено, для дальнейшего нахождения и использования на таможенной территории Евразийского экономического союза, вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза или ввоза на такую территорию подлежат помещению под таможенные процедуры, применимые в отношении этих товаров в зависимости от статуса, который они приобрели в период действия таможенных процедур, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
Находящиеся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза товары, в отношении которых действие таможенной процедуры прекращено, для дальнейшего нахождения за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза подлежат помещению под таможенные процедуры, применимые в отношении товаров Евразийского экономического союза, а для ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза – под таможенные процедуры, применимые в отношении иностранных товаров.
8. При помещении товаров под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи после прекращения действия таможенных процедур в отношении таких товаров применяются положения настоящего Кодекса без учета особенностей исчисления и уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, предусмотренных настоящим Кодексом, которые применяются при помещении товаров под таможенные процедуры для завершения действия соответствующих таможенных процедур, за исключением особенностей, предусмотренных статьей 307 настоящего Кодекса.

9. Кедендік рәсімнің қолданысы кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды не кедендік рәсіммен осындай тауарларды қайта өңдеу өнімдерін орналастыру жолымен, сондай-ақ осы Кодекстің 213-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда тоқтатыла тұруы мүмкін.
Өзге кедендік рәсімдер қолданысын тоқтата тұру үшін қолданылатын кедендік рәсімдер, сондай-ақ кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатыла тұруы мүмкін жағдайлар, осы Кодексте, ал егер бұл осы Кодексте көзделген болса, – Комиссия айқындайды.
Белгіленген жағдайларда кедендік рәсімдердің қолданысын тоқтата тұру және жаңғырту тәртібін Комиссия айқындайды.
210-бап. Кедендік рәсімдердің қолданылу мерзімдерін ұзарту
1. Кеден органы белгілеген кедендік рәсімдердің қолданылу мерзімін кеден органы ол аяқталғанға дейін, ал осы Кодекстің 245-бабы 3-тармағына, 258-бабының 3-тармағына және 270-бабының 3-тармағына сәйкес осы Кодексте көзделген жағдайларда, – осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдердің қолданылу мерзімдері немесе осы Кодекске сәйкес Комиссия айқындаған кедендік рәсімдердің қолданылу мерзімдері шегінде ол аяқталғаннан кейін ұзартады.
2. Кеден органы белгілеген кедендік рәсімдердің қолданылу мерзімін ұзарту тәртібі осы бөлімнің тиісті тарауында белгіленеді.
211-бап. Ішкі нарықты арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарға қарағанда өзге түрде белгіленген қорғау шараларын сақтау және (немесе) Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру кезіндегі өзге де баждар
Ішкі нарықты арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарға қарағанда өзге түрде белгіленген қорғау шараларын сақтау және (немесе) Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру кезіндегі өзге де баждар тауарларды кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде расталады, олармен орналастыру жағдайларын, егер осы Кодекспен, Одақ туралы шартпен немесе осындай шараларды енгізетін Комиссия актілерімен өзгеше көзделмесе, осындай шараларды сақтау көзделеді.
212-бап. Мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтау
1. Тауарларды кедендік рәсіммен орналастырғаннан кейін сақталуға жататын мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтау бойынша міндеттеме декларантқа, сондай-ақ осы Кодекске сәйкес өзге тұлғаларға жүктеледі.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген тұлғалар мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жауапкершілікте болады.
Тұлғалар, кедендік рәсімнің шарттары мен талаптары кедендік бақылаудағы тауарлар шығарылғанға дейін не олар Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерге іс жүзінде әкетілгенге дейін аварияның не еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан біржола жоғалуы, зақымдануы немесе жойылуы салдарынан сақталмаған, сондай-ақ көрсетілген тауарлардың саны немесе жай-күйі тасымалдаудың, көлікпен тасудың, сақтаудың және қолданудың (пайдаланудың) қалыпты жағдайлары кезінде олардың табиғи тозуының немесе табиғи кемуінің салдарынан өзгерген жағдайларда, жауапты болмайды.

9. Действие таможенной процедуры может быть приостановлено путем помещения товаров, помещенных под таможенную процедуру, либо продуктов переработки таких товаров под иную таможенную процедуру, а также в случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 213 настоящего Кодекса.
Таможенные процедуры, которые применяются для приостановления действия иных таможенных процедур, а также случаи, когда действие таможенной процедуры может быть приостановлено, определяются настоящим Кодексом, а если это предусмотрено настоящим Кодексом, – Комиссией.
Порядок приостановления и возобновления действия таможенных процедур в установленных случаях определяется Комиссией.
Статья 210. Продление сроков действия таможенных процедур
1. Срок действия таможенных процедур, установленный таможенным органом, продлевается таможенным органом до его истечения, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, в соответствии с пунктом 3 статьи 245, пунктом 3 статьи 258 и пунктом 3 статьи 270 настоящего Кодекса, – после его истечения в пределах сроков действия таможенных процедур, предусмотренных настоящим Кодексом, или сроков действия таможенных процедур, определяемых Комиссией в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Порядок продления установленного таможенным органом срока действия таможенных процедур устанавливается соответствующими главами настоящего раздела
Статья 211. Соблюдение мер защиты внутреннего рынка, установленных в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины при помещении товаров под таможенную процедуру
Соблюдение мер защиты внутреннего рынка, установленных в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины подтверждается при помещении товаров под таможенные процедуры, условия помещения под которые предусматривают соблюдение таких мер, если иное не установлено настоящим Кодексом, Договором о Союзе или актами Комиссии, которыми вводятся такие меры.
Статья 212. Соблюдение условий использования товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой
1. Обязанность по соблюдению условий использования товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой, подлежащих соблюдению после помещения товаров под таможенную процедуру, возлагается на декларанта, а также на иных лиц в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан за нарушение условий использования товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой.
Лица не несут ответственности в случаях, когда условия и требования таможенной процедуры не соблюдаются по причине того, что товары, находящиеся под таможенным контролем, до их выпуска либо до их фактического вывоза за пределы территории Республики Казахстан безвозвратно утеряны, повреждены или уничтожены вследствие аварии либо действия непреодолимой силы, а также когда количество или состояние указанных товаров изменилось вследствие их естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях перевозки, транспортировки, хранения и использования (эксплуатации).

3. Тұлғалар Еуразиялыө экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерге қайта өңдеу үшін әкетілген тауарларға немесе олардың қайта өңдеу өнімдеріне қатысты:
1) тауарлардың немесе олардың қайта өңделген өнімдерінің аварияның немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан біржола жоғалуы немесе жойылуы себепті қайтарылмаған;
2) тауарлар немесе олардың қайта өңделген өнімдерінің саны тасымалдаудың, сақтаудың және қолданудың (пайдаланудың) қалыпты жағдайлары кезінде олардың табиғи тозуының немесе табиғи кемуінің салдарынан өзгерген;
3) тауарлар немесе олардың қайта өңделген өнімдері мемлекеттік органдардың немесе шет мемлекеттің лауазымды адамдарының іс-әрекеттері салдарынан иеліктен шыққан жағдайларда жауапты болмайды.
4. Тауарлардың біржола жоғалуына, зақымдануы немесе жойылуына, олардың саны мен жай-күйінің өзгеруіне әкеп соққан мән-жайларды растау міндеті осы бөлімде айқындалған тұлғаларға жүктеледі. Шет мемлекеттердің аумағында болған мән-жайларды Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктері немесе консулдық мекемелері, сондай-ақ жоғарыда аталған мән-жайлар болған мемлекеттің құзыретті органдары растайды.
213-бап. Кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды алып қою (тыйым салу), тәркілеу немесе мемлекет меншігіне айналдыру салдарлары, белгіленген мерзімде кедендік рәсімді аяқтамау
1. Кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды алып қойған не осындай тауарларға тыйым салынған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұл тауарларға қатысты кедендік рәсім қолданысы тоқтатыла тұрады.
2. Егер тауарларды алып қоюды жою не оларға тыйым салуды жою туралы шешім қабылданған жағдайда, кедендік рәсім қолданысы осындай шешім заңды күшіне енген күннен кейінгі күннен бастап немесе осындай шешімде көрсетілген күннен бастап жаңғыртылады.
3. Кедендік рәсім қолданысын жаңғыртқан кезде осы бөлімге сәйкес есептеу және төлеу көзделген пайыздар кедендік рәсім қолданысы тоқтатыла тұрған кезеңде есептелмейді және төленбейді.
4. Кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлар соттың шешімі бойынша тәркіленген немесе мемлекеттің меншігіне айналдырылған кезде бұл тауарларға қатысты кедендік рәсім қолданысы тоқтатылады.
5. Егер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тұлғаны әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілікке тарту олардың тауарларды кедендік рәсімге сәйкес пайдалану жағдайларын сақтамауына байланысты болса және жол берілген сақтамау осы кедендік рәсімді одан әрі қолдануға мүмкіндіктің болмауына әкеп соқса, кедендік рәсім қолданысы тұлғаны жауапкершілікке тарту жөніндегі тиісті шешім күшіне енген күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде аяқталуы тиіс.
Кедендік рәсім қолданысы осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген мерзімде аяқталмаған кезде кедендік рәсім қолданысы тоқтатылады, ал тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртеді.

3. В отношении товаров, вывезенных для переработки за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза, или продуктов их переработки лица не несут ответственности при следующих обстоятельствах:
1) невозвращение товаров или продуктов их переработки по причине их безвозвратной утери или уничтожения вследствие аварии или действия непреодолимой силы;
2) изменение количества товаров или продуктов их переработки вследствие их естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях транспортировки, хранения и использования (эксплуатации);
3) выбытие товаров или продуктов их переработки из владения вследствие действий государственных органов или должностных лиц иностранного государства.
4. Обязанность подтверждения обстоятельств, повлекших безвозвратную утерю, повреждение или уничтожение товаров, изменение их количества и состояния, возлагается на лиц, определяемых настоящим разделом. Обстоятельства, произошедшие на территории иностранных государств, подтверждаются дипломатическими представительствами или консульскими учреждениями Республики Казахстан, а также компетентными органами государства, в котором вышеуказанные обстоятельства произошли.
Статья 213. Последствия изъятия (ареста), конфискации или обращения в собственность государства товаров, помещенных под таможенную процедуру, незавершения таможенной процедуры в установленные сроки.
1. В случае изъятия товаров, помещенных под таможенную процедуру, либо наложения ареста на такие товары в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действие таможенной процедуры в отношении этих товаров приостанавливается.
2. В случае, если принято решение об отмене изъятия товаров либо об отмене наложения на них ареста, действие таможенной процедуры возобновляется со дня, следующего за днем вступления такого решения в законную силу, или дня, указанного в таком решении.
3. При возобновлении действия таможенной процедуры проценты, начисление и уплата которых предусмотрены в соответствии с настоящим разделом, за период приостановления действия таможенной процедуры не начисляются и не уплачиваются.
4. При конфискации или обращении в собственность государства по решению суда товаров, помещенных под таможенную процедуру, действие таможенной процедуры в отношении этих товаров прекращается.
5. В случае, если привлечение лица к административной или уголовной ответственности в соответствии с законами Республики Казахстан связано с несоблюдением им условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой и допущенное несоблюдение влечет за собой невозможность дальнейшего применения данной таможенной процедуры, действие таможенной процедуры должно быть завершено в течение пятнадцати календарных дней со дня, следующего за днем вступления в силу соответствующего решения по привлечению лица к ответственности.
При незавершении действия таможенной процедуры в срок, указанный в абзаце первом настоящего пункта, действие таможенной процедуры прекращается, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса

22-тарау. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімі
214-бап. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
1. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімі – шетел тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағында, осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, шетел тауарларына қатысты Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында көзделген иелену, пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеусіз орналасады және пайдаланылады.
2. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар осы Кодекстің 202-бабының 1-тармағында көрсетілген, шартты түрде шығарылған тауарларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесін алады.
3.  Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімін:
1) кедендік аумақта кедендік қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылған тауарларды қайта өңдеу өнімдері болып табылатын және кері экспорт кедендік рәсіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген тауарларға;
2) осы Кодекстің 264-бабына сәйкес кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау үшін осы Кодекстің 360-бабы 3-тармағының бірінші абзацына сәйкес кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсіміне түскен уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына;
3) осы Кодекстің 360-бабы 3-тармағының екінші абзацында көзделген жағдайда уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты қолдануға жол беріледі.
215-бап. Тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
1. Тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) осы Кодекске сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу;
2) осы Кодекске сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу;
3) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау;
4) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарына және (немесе) Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген өзге де баждарға қарағанда өзгеше түрде белгіленген ішкі нарықты қорғау шараларын сақтау болып табылады.
2. Осы Кодекстің 214-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:

Глава 22. Таможенная процедура выпуска для внутреннего потребления
Статья 214. Содержание и применение таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления
1. Таможенная процедура выпуска для внутреннего потребления – таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой товары находятся и используются на таможенной территории Евразийского экономического союза без ограничений по владению, пользованию и (или) распоряжению ими, предусмотренных таможенным законодательством Евразийского экономического союза в отношении иностранных товаров, если иное не установлено настоящим Кодексом
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, приобретают статус товаров Евразийского экономического союза, за исключением условно выпущенных товаров, указанных в пункте 1 статьи 202 настоящего Кодекса.
3. Допускается применение таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления в отношении:
1) товаров, являющихся продуктами переработки товаров, к которым применялась таможенная процедура переработки на таможенной территории, и вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с таможенной процедурой реэкспорта;
2) временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории в соответствии с абзацем первым пункта 3 статьи 360 настоящего Кодекса для завершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории в соответствии со статьей 264 настоящего Кодекса;
3) временно вывезенных транспортных средств международной перевозки в случае, предусмотренном абзацем вторым пункта 3 статьи 360 настоящего Кодекса.
Статья 215. Условия помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления являются:
1) уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом;
2) уплата специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с настоящим Кодексом;
3) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса;
4) соблюдение мер защиты внутреннего рынка, установленных в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины.
2. Условиями помещения товаров, указанных в подпункте 1) пункта 3 статьи 214 настоящего Кодекса, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления являются:

1) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан нақты әкету күнінен кейінгі күннен бастап үш жыл ішінде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру;
2) табиғи тозу салдарынан өзгеруді, сондай-ақ қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайлары кезінде табиғи жойылу салдарынан өзгеруді қоспағанда, тауарларды өзгеріссіз күйде сақтау;
3) кеден органдарының тауарларды идентификаттау мүмкіндігі;
4) кеден органына Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкетудің мән-жайлары туралы, кедендік және (немесе) өзге де құжаттарды немесе осындай құжаттар туралы мәліметтерді табыс ету расталатын мәліметтерді табыс ету;
5) осы баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген шарттарды сақтау болып табылады.
216-бап. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Декларанттың ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеті кеден органы тауарларға декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын, бір алушының мекенжайына бір жөнелтушіден бір көлік (тасымалдау) құжаты бойынша әкелінетін және жалпы кедендік құны екі жүз еуроға балама сомадан, ал егер Комиссия осындай соманың өзгеше мөлшерін белгілеген болса – Комиссия кеден органы тауарларға декларацияны тіркеу күні қолданылатын валюта бағамы бойынша белгілеген сома мөлшерінен аспайтын тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет туындамайды. Бұл ретте осы тармақтың мақсаты үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларды келетін орнына дейін тасуға (тасымалдауға) жұмсалатын шығыстар, осындай тауарларды тиеуге, түсіруге немесе қайта тиеуге жұмсалатын шығыстар және мұндай тауарларды осылай тасуға (тасымалдауға), тиеуге, түсіруге немесе қайта тиеуге байланысты сақтандыру шығыстары кеден құнына қосылмайды.
Осы Кодекстің 279 және 280-баптарында көрсетілген және ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет туындамайды.
Комиссия осы тармақтың бірінші абзацында көзделген сомаға қарағанда өзгеше сома мөлшерін белгілеуге құқылы, оның шегінде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын, бір жөнелтушіден бір көлік (тасымалдау) құжаты бойынша бір алушының мекенжайына әкелінетін тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет туындамайды.

1) помещение товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в течение трех лет со дня, следующего за днем их фактического вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза;
2) сохранение неизменного состояния товаров, за исключением изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
3) возможность идентификации таможенными органами товаров;
4) представление в таможенный орган сведений об обстоятельствах вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, которые подтверждаются представлением таможенных и (или) иных документов или сведений о таких документах;
5) соблюдение условий, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 1 настоящей статьи.
Статья 216. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления товаров, которые ввозятся в адрес одного получателя от одного отправителя по одному транспортному (перевозочному) документу и общая таможенная стоимость которых не превышает суммы, эквивалентной двумстам евро, а если Комиссией определен иной размер такой суммы, – размера суммы, определенного Комиссией, по курсу валют, действующему на день регистрации таможенным органом декларации на товары, не возникает. При этом для целей настоящего пункта в таможенную стоимость не включаются расходы на перевозку (транспортировку) ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров до места прибытия, расходы на погрузку, разгрузку или перегрузку таких товаров и расходы на страхование, в связи с такой перевозкой (транспортировкой), погрузкой, разгрузкой или перегрузкой таких товаров.
Обязанность по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, указанных в статьях 279 и 280 настоящего Кодекса и помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, не возникает.
Комиссия вправе определять иной размер суммы, чем сумма, предусмотренная абзацем первым настоящего пункта, в пределах которой обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, ввозимых в адрес одного получателя от одного отправителя по одному транспортному (перевозочному) документу, не возникает.

3. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты декларантта кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету жөніндегі шектеулермен ұштаспаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді қолдана отырып, осы тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес шығарғанда;
2) егер осы баптың 5-тармағында өзгеше көзделмесе, осы баптың 14-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу және (немесе) есептелген және төленуге жататын мөлшерде өндіріп алу жөніндегі міндет орындалғанда;
3) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы осы Кодекске сәйкес осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі осындай жоюға немесе біржола жоғалуға дейін басталған жағдайларды қоспағанда, авария немесе еңсерілмейтін күштің салдарынан шетел тауарларының жойылу және (немесе) біржола жоғалу фактісін не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайлары кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде осы тауарлардың біржола жоғалу фактісін танығанда;
4) тауарларға декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндетке қатысты – ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тартқанда;
5) тауарларға декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндетке қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес кедендік декларацияны қайтарып алғанда және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 5-тармағына сәйкес тауарларды шығаруды жойғанда;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілегенде немесе мемлекеттің меншігіне айналдырғанда;
7) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды кідірткенде;
8) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алып қойылған немесе тыйым салынған және егер бұрын мұндай тауарлар шығарылмаған болса, оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды уақытша сақтауға қойғанда немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырғанда тоқтатылады.
4. Тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулермен ұштасқан кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді қолдана отырып, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған осындай тауарларға қатысты декларанттың кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеті мынадай мән-жайлар басталған кезде:

3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, не сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;
2) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с подпунктом 1) пункта 14 настоящей статьи, если иное не предусмотрено пунктом 5 настоящей статьи;
3) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
4) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, возникшей при регистрации декларации на товары;
5) отзыв таможенной декларации в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, возникшей при регистрации декларации на товары;
6) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
8) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
4. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:

1) егер осы кезеңде осы баптың 11-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, көрсетілген тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулерді қолданудың өзге де мерзімі белгіленбесе, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылған күннен бастап бес жыл өткенде;
2) осы кезеңде осы баптың 11-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулер қолданылуының өзге де белгіленген мерзімі аяқталғанда;
3) ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауар шығыру күнінен бастап бес жыл өткенген дейін не осы кезеңде осы баптың 11-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, көрсетілген тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулер қолданылуының өзге де белгіленген мерзімі өткенге дейін тауарларды кедендік жою рәсімімен орналастырғанда;
4) кедендік әкелу баждарын төлеу және (немесе) оларды осы баптың 11-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде осы баптың 14-тармағының 2) тармақшасына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде өндіріп алу жөніндегі міндет орындалғанда;
5) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы шетел тауарларының авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылу және (немесе) біржола жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде осы тауарлардың біржола жоғалу фактісін, осы шетелдік тауарларына қатысты осы баптың 11-тармағында белгіленген кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі осы Кодекске сәйкес осындай жоюға немесе біржола жоғалуға дейін басталған жағдайларды қоспағанда, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару күнінен бастап бес жыл өткенге дейін не тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулер қолданудың өзге де белгіленген мерзімі өткенге дейін танығанда;
6) ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылған күннен бастап бес жыл өткенге дейін не тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулер қолданудың өзге де белгіленген мерзімі өткенге дейін тауарларды мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастырғанда;
7) тауарларды кері экспорт рәсімімен орналастырғанға дейін осы баптың 11-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған жағдайда тауарларды осындай кедендік рәсіммен орналастырғанда;

1) истечение пяти лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления, если не установлен иной срок действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению указанными товарами, при условии, что в этот период не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, установленный пунктом 11 настоящей статьи;
2) истечение иного установленного срока действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами при условии, что в этот период не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, установленный пунктом 11 настоящей статьи;
3) помещение товаров под таможенную процедуру уничтожения до истечения пяти лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления либо до истечения иного установленного срока действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению указанными товарами при условии, что в этот период не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, установленный пунктом 11 настоящей статьи;
4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с подпунктом 2) пункта 14 настоящей статьи при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 11 настоящей статьи;
5) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом до истечения пяти лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления либо до истечения иного установленного срока действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов, установленный пунктом 11 настоящей статьи;
6) помещение товаров под таможенную процедуру отказа в пользу государства до истечения пяти лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления либо до истечения иного установленного срока действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами;
7) помещение товаров под таможенную процедуру реэкспорта при условии, что до помещения под такую таможенную процедуру не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, установленный пунктом 11 настоящей статьи;

8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілегенде немесе мемлекет меншігіне айналдырғанда тоқтатылады.
5. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленгенге қарағанда кедендік әкелу баждарын неғұрлым төмен мөлшерлеме бойынша төлей отырып ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеу және (немесе) осы баптың 14-тармағының 1) тармақшасына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерлерде оларды өндіріп алу жөніндегі міндеттің орындалуы Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленген мөлшерлеме бойынша есептелген кедендік әкелу баждары сомалары мен тауарларды шығару кезінде төленген кедендік әкелу баждары сомаларының айырмасы мөлшерінде не Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес белгіленген өзге де мөлшерде кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетті тоқтатпайды.
6. Осы тармақта көрсетілген мөлшерде осы баптың 5-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндет мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) кедендік әкелу баждарын төлеу және (немесе) осы баптың 14-тармағының 3) тармақшасына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде өндіріп алу жөніндегі міндет орындалғанда;
2) егер Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде халықаралық шарттарда немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарда не Комиссия осы кезең ішінде осы баптың
13-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, осы баптың 7-тармағының екінші абзацына сәйкес тауарлар шетел тауарлары мәртебесін сақтайтын өзге мерзімді белгілемесе, осы баптың 7-тармағының бірінші абзацына сәйкес Комиссия айқындаған тізбеге енгізілген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес шығарған күннен бастап бес жыл өткенде;
3) Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде халықаралық шарттарда немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарда осы кезеңде осы баптың 13-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайтын өзге мерзім өткенде;

8) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с подпунктом 1) пункта 14 настоящей статьи, в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с уплатой в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз ввозных таможенных пошлин по более низким ставкам, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, не прекращает обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных по ставкам, установленным Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, и сумм ввозных таможенных пошлин, уплаченных при выпуске товаров, либо в ином размере, установленном в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз.
6. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин в отношении товаров, указанных в пункте 5 настоящей статьи, в указанном в этом пункте размере прекращается при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с подпунктом 3) пункта 14 настоящей статьи;
2) истечение пяти лет со дня выпуска в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления товаров, включенных в перечень, определенный Комиссией в соответствии с абзацем первым пункта 7 настоящей статьи, если международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз либо Комиссией в соответствии с абзацем вторым пункта 7 настоящей статьи не установлен иной срок, в течение которого товары сохраняют статус иностранных товаров, при условии, что в этот период не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, установленный пунктом 13 настоящей статьи;
3) истечение иного срока, установленного международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз, в течении которого товары сохраняют статус иностранных товаров, при условии, что в этот период не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, установленный пунктом 13 настоящей статьи;

4) осы кезеңде осы баптың 13-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, Комиссия осы баптың 7-тармағының екінші абзацына сәйкес айқындаған тізбеге (тізбелерге) енгізілген тауарларға қатысты Комиссия осы баптың 7-тармағының екінші абзацына сәйкес айқындаған мерзім өткенде;
5) тауарларды мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастырғанда;
6) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы шетелдік тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылу және (немесе) біржола жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде осы тауарлардың біржола жоғалу фактісін, осы шетелдік тауарларға қатысты осы баптың 13-тармағында белгіленген кедендік баждарды төлеу мерзімі осы Кодекске сәйкес осындай жоюға немесе біржола жоғалуға дейін басталғанған жағдайларды қоспағанда, осы тармақтың 2), 3) және 4-тармақшаларында көзделген мән-жайлар басталғанға дейін танығанда;
7) тауарларды кедендік жою рәсімімен осындай орналастырғанға дейін осы баптың 13-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, кедендік жою рәсімімен орналастырғанда;
8) тауарларды осындай кедендік рәсіммен орналастырғанға дейін осы баптың 13-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, кедендік кері экспорт рәсімімен орналастырғанда;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілегенде немесе мемлекет меншігіне айналдырғанда тоқтатылады.
7. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес оларға қатысты Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленгенге қарағанда кедендік әкелу бажының неғұрлым төмен мөлшерлемесін қолдану көзделген тауарлардан Комиссия ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылған күннен бастап бес жыл өткен соң Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесін алатын тауарлар тізбесін (тізбелерін) айқындайды.
Комиссия көрсетілген тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілгенге қарағанда неғұрлым ұзақ өзге мерзім өткен соң Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесін алатын тауарлар тізбесін (тізбелерін) айқындауға, сондай-ақ осындай мерзімді белгілеуге құқылы.

4) истечение срока, определенного Комиссией в соответствии с абзацем вторым пункта 7 настоящей статьи, в отношении товаров, включенных в перечень (перечни), определенный Комиссией в соответствии абзацем вторым пункта 7 настоящей статьи, при условии, что в этот период не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, установленный пунктом 13 настоящей статьи;
5) помещение товаров под таможенную процедуру отказа в пользу государства;
6) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, до наступления обстоятельств, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты таможенных пошлин, установленный пунктом 13 настоящей статьи;
7) помещение товаров под таможенную процедуру уничтожения при условии, что до такого помещения под таможенную процедуру уничтожения не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, установленный пунктом 13 настоящей статьи;
8) помещение товаров под таможенную процедуру реэкспорта при условии, что до помещения под такую таможенную процедуру не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, установленный пунктом 13 настоящей статьи;
9) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Из товаров, в отношении которых в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз предусмотрено применение более низких ставок ввозных таможенных пошлин, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, Комиссия определяет перечень (перечни) товаров, которые приобретают статус товаров Евразийского экономического союза по истечении пяти лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления.
Комиссия в отношении отдельных категорий из указанных товаров вправе определять перечень (перечни) товаров, которые приобретают статус товаров Евразийского экономического союза по истечении иного более продолжительного срока, чем указанный в абзаце первом настоящего пункта, а также устанавливать такой срок.

8. Декларанттың ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеті мынадай:
1) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау және (немесе) оларды осы баптың 16-тармағына сәйкес есептелген және төленуге тиіс мөлшерде өндіріп алу;
2) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы шетелдік тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі осы Кодекске сәйкес жоюға немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін басталған жағдайларды қоспағанда, осы шетелдік тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін тану;
3) тауарға декларацияны тіркеу кезінде туындаған арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тарту;
4) кедендік декларацияны тіркеу кезінде туындайтын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес кедендік декларацияны қайтарып алу және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 5-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылымын жою;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілеу немесе мемлекет меншігіне айналдыру;
6) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органының тауарларды кідірту;
7) қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алып қойылған немесе тыйым салынған және бұрын мұндай тауарлар шығарылмаған болса, оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды уақытша сақтауға қою немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастыру мән-жайлары басталған кезде тоқтатылады.
9. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет, егер осы Кодекске сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеудің өзге мерзімі белгіленбесе, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылғанға дейін орындауға жатады (кедендік әкелу баждары, салықтар төленуге жатады).

8. Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 16 настоящей статьи;
2) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
3) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления – в отношении обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
4) отзыв таможенной декларации в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации таможенной декларации;
5) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
7) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
9. В отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению (ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате) до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления, если иной срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов не установлен в соответствии с настоящим Кодексом.

10. Осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулермен ұштасқан кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді қолдана отырып, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы баптың 11-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындауға жатады.
11. Осы баптың 10-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) декларант осындай жеңілдіктерден бас тартқан жағдайда – тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияның кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерден бас тарту бөлігінде өзгерістер енгізу күні;
2) осындай жеңілдіктерді қолдануға байланысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша кедендік әкелу баждарын, салықтарды және (немесе) шектеулерді төлеу жөніндегі жеңілдіктерді ұсыну мақсаттары мен шарттарын бұзатын әрекеттер жасалған жағдайда, оның ішінде осындай әрекеттердің жасалуы осы тауарлардың жоғалуына алып келсе, – көрсетілген әрекеттердің жасалуының бірінші күні, ал егер ол күн белгіленбесе, – тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастыру күні;
3) авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан не табиғи кему нәтижесінде қалыпты тасымалдау (тасу) және (немесе) сақтау жағдайларында біржола жоғалу салдарынан жойылуды және (немесе) біржола жоғалуды қоспағанда, тауарлар жоғалған жағдайда – тауарларды жоғалту күні, егер ол күн белгіленбесе – тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру күні;
4) кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді ұсыну мақсаттары мен шарттарын сақтау және (немесе) осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулер сақталған жағдайда, осы Кодекстің 400-бабына сәйкес осындай жеңілдіктерді қолданумен байланысты расталмаған болып есептелсе – тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастыру күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі болып есептеледі.
12. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленгенге қарағанда неғұрлым төмен мөлшерлеме бойынша кедендік әкелу баждарын төлеуге қатысты кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 13-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.

10. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 11 настоящей статьи.
11. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, указанных в пункте 10 настоящей статьи, считается:
1) в случае отказа декларанта от таких льгот – день внесения в декларацию на товары, поданную для помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, изменений в части отказа от льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов;
2) в случае совершения действий в нарушение целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением таких льгот, в том числе если совершение таких действий привело к утрате таких товаров, – первый день совершения указанных действий, а если этот день не установлен, – день помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
3) в случае утраты товаров, за исключением их уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день утраты товаров, а если этот день не установлен, – день помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
4) в случае, если соблюдение целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) соблюдение ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением таких льгот считается неподтвержденным в соответствии со статьей 400 настоящего Кодекса – день помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
12. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с уплатой в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз ввозных таможенных пошлин по более низким ставкам ввозных таможенных пошлин, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 13 настоящей статьи.

13. Осы баптың 12-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) кедендік әкелу баждарын ерікті төлеу жағдайында – тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға декларацияға кедендік әкелу баждарын есептеу бөлігінде өзгерістер енгізу күні не Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес Комиссия белгілеген өзге күн;
2) осы Кодекстің 202-бабының 6-тармағында көрсетілген тауарларды пайдалану бойынша шектеулерді бұзу іс-әрекеттерін және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарда белгіленген өзге талаптарды бұзуды жасаған жағдайда – көрсетілген іс-әрекеттерді жасаудың бірінші күні, егер ол күн белгіленбесе – тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастыру күні кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.
14. Егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кедендік әкелу баждары, салықтар:
1) осы баптың 9-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты – тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді ескере отырып, тауарға декларацияда осы Кодекске сәйкес есептелген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомалары мөлшерінде;
2) осы баптың 10-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты – тарифтік преференцияларды ескере отырып, тауарға декларацияда осы Кодекске сәйкес есептелген және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді қолдануға байланысты төленбеген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомалары мөлшерінде, ал егер мұндай тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарған күннен бастап бес жыл өткенге дейін не осы Кодекстің 256-бабының 3-тармағына сәйкес тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулердің өзге белгіленген мерзімі аяқталғанға дейін оларды жөндеу үшін кедендік аумақтан тыс жерде қайта өндеу кедендік рәсімімен орналастырылған жағдайда – сондай-ақ осы Кодекстің 266-бабының 1, 2, 3, 4, 5 және 6-тармақтарына сәйкес есептелген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомасы мөлшерінде;
3) осы баптың 12-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты, –Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленген кедендік әкелу баждарының мөлшерлемесі бойынша осы Кодекске сәйкес есептелген кедендік әкелу баждары сомаларының айырмасы мөлшерінде және тауарларды шығару кезінде кедендік әкелу баждарының сомалары не Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес белгіленген өзге мөлшерде төленуге жатады.

13. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин в отношении товаров, указанных в пункте 12 настоящей статьи, считается:
1) в случае добровольной уплаты ввозных таможенных пошлин – день внесения в декларацию на товары, поданную для помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, изменений в части исчисления ввозных таможенных пошлин, либо иной день, определенный Комиссией в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз;
2) в случае совершения действий в нарушение ограничений по использованию товаров, установленных пунктом 6 статьи 202 настоящего Кодекса, и (или) в нарушение иных условий, установленных международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз, – первый день совершения указанных действий, а если этот день не установлен, – день помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
14. Если иное не установлено настоящим Кодексом, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате:
1) в отношении товаров, указанных в пункте 9 настоящей статьи, – в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары, с учетом тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов;
2) в отношении товаров, указанных в пункте 10 настоящей статьи, – в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары с учетом тарифных преференций и не уплаченных в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а в случае, если такие товары до истечения пяти лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления либо до истечения иного установленного срока действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами помещались под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории для их ремонта в соответствии с пунктом 3 статьи 256 настоящего Кодекса, - также в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с пунктами 1, 2, 3, 4, 5 и 6 статьи 266 настоящего Кодекса;
3) в отношении товаров, указанных в пункте 12 настоящей статьи, – в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом по ставкам ввозных таможенных пошлин, установленных Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, и сумм ввозных таможенных пошлин, уплаченных при выпуске товаров, либо в ином размере, установленном в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз.

15. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет (арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады) ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылғанға дейін орындалуға тиіс.
16. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 13-тарауында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, тауарға декларацияда есептелген мөлшерде төленуге жатады.
17. Тауарларға декларация бергенге дейін оларды шығару кезінде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты осы Кодекстің 217-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, осы бап қолданылады.
217-бап. Тауарларды шығару кезінде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындау және тоқтатылу ерекшеліктері, тауарларға арналған декларация берілгенге дейін оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығаруға өтініш берілген, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарлар шығару туралы өтініш берген тұлғада осы тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндеті кеден органының тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген кезінен бастап туындайды.
2. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығаруға өтініш берілген ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлғада осы тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндеті мынадай:
1) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы шетелдік тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему нәтижесінде, егер мұндай жою немесе қайтарымсыз жоғалу осындай тауарлар шыққанға дейін басталса, осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін танығанда;

15. В отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению (специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате) до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления.
16. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, подлежат уплате в размере, исчисленном в декларации на товары с учетом особенностей, предусмотренных главой 13 настоящего Кодекса.
17. В отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления при их выпуске до подачи декларации на товары, настоящая статья применяется с учетом особенностей, установленных статьей 217 настоящего Кодекса.
Статья 217. Особенности возникновения и прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, срок их уплаты и исчисление в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, при выпуске товаров до подачи декларации на товары
1. В отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, заявленных к выпуску товаров до подачи декларации на товары, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении этих товаров возникает у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, с момента регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
2. В отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, заявленных к выпуску до подачи декларации на товары, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, при наступлении следующих обстоятельств:
1) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, если такие уничтожение или безвозвратная утрата наступили до выпуска таких товаров;

2) тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығарудан бас тартылған;
3)  Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілегенде немесе мемлекеттің меншігіне айналдырған;
4) кеден органы осы Кодестің 52-тарауына сәйкес тауарларды кідірткенде;
5) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында және бұрын осындай тауарлар шығарылмаған болса, қайтару туралы шешім қабылданған тауарларға қатысты уақытша сақтауға орналастырған немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырған мән-жайлар басталған кезде тоқтатылады.
3. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығарылған тауарларға қатысты тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлғаның кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеті мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) егер тауарларға қатысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулермен ұштаспаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданылса, осы Кодекстің 194-бабының 17-тармағында көрсетілген электрондық құжатты кеден органы жолдаған немесе кеден органы тиісті белгілер қойған;
2) егер осы баптың 4 және 5-тармақтарында өзгеше көзделмесе, осы баптың 12-тармағының 1) тармақшасына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындаған және (немесе) оларды өндіріп алған, сондай-ақ электрондық құжатты кеден органы жолдаған не кеден органы осы Кодекстің 190-бабының 17-тармағында көрсетілген тиісті белгілер қойған;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілегенде немесе мемлекеттің меншігіне айналдырған тоқтатылады.
4. Егер ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығарылған және электрондық құжатты кеден органы осы Кодекстің 194-бабының 17-тармағында көрсетілген жолдаған не тиісті белгілер қойылған тауарларға қатысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулермен ұштасқан кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданылса, тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарлар шығару туралы өтініш берген тұлғаның кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеті осы Кодекстің 211-бабының 4-тармағында көзделген мән-жайлар басталған кезде тоқтатылады.

2) отказ в выпуске товаров до подачи декларации на товары;
3) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
5) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов прекращается у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, при наступлении следующих обстоятельств:
1) направление таможенным органом электронного документа либо проставление таможенным органом соответствующих отметок, указанных в пункте 17 статьи 194 настоящего Кодекса, если в отношении товаров применены льготы по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, не сопряженные с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;
2) исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с подпунктом 1) пункта 12 настоящей статьи, если иное не предусмотрено пунктами 4 и 5 настоящей статьи, а также направление таможенным органом электронного документа либо проставление таможенным органом соответствующих отметок, указанных в пункте 17 статьи 194 настоящего Кодекса;
3) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Если в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых таможенным органом направлен электронный документ либо проставлены соответствующие отметки, указанные в пункте 17 статьи 194 настоящего Кодекса, применены льготы по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженные с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении таких товаров прекращается у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, при наступлении обстоятельств, предусмотренных пунктом 4 статьи 216 настоящего Кодекса.

5. Егер ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығарылған және электрондық құжатты кеден органы жолдаған не осы Кодекстің 194-бабының 17-тармағында көрсетілген тиісті белгілер қойылған тауарларға қатысты, Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес кедендік әкелу баждары Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленгеннен неғұрлым төмен мөлшерлеме бойынша төленген болса, кедендік әкелу баждарын төлеу және (немесе) оларды осы баптың 12-тармағының 1) тармақшасына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде өндіріп алу жөніндегі міндетті орындау Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленген кедендік әкелу баждарының мөлшерлемесі бойынша есептелген кедендік әкелу баждары сомалары мен тауарларды шығару кезінде төленген кедендік әкелу баждары сомаларының айырмасы мөлшерінде не Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес белгіленген өзге мөлшерде кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетті тоқтатпайды. Кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі мұндай міндет тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарлар шығару туралы өтініш берген тұлғада осы Кодекстің 216-бабының 6-тармағында көзделген мән-жайлар басталған жағдайда тоқтатылады.
6. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығарылған тауарларға қатысты тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарлар шығару туралы өтініш берген тұлғада арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет мынадай:
1) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және (немесе) оларды осы баптың 13-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде өндіріп алу жөніндегі міндет орындалған және электрондық құжатты кеден органы жолдағанда не кеден органы осы Кодекстің 194-бабының 17-тармағында көрсетілген тиісті белгілер қойған;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілегенде немесе мемлекеттің меншігіне айналдырған мән-жайлар басталған кезде тоқтатылады.
7. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығарылған және тауарларға арналған декларация осы Кодекстің 194-бабының 16-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірілмей берілген, ал декларанты уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тауарларға қатысты – осы Кодекстің 540-бабының 4-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірілмей берілген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет (кедендік әкелу баждары, салықтар төленуге жатады), егер осы Кодекске сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеудің өзге мерзімі белгіленбесе, тауарларға арналған декларация берілгенге дейін орындалуға жатады.

5. Если в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых таможенным органом направлен электронный документ либо проставлены соответствующие отметки, указанные в пункте 17 статьи 194 настоящего Кодекса, в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз, ввозные таможенные пошлины уплачены по более низким ставкам ввозных таможенных пошлин, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с подпунктом 1) пункта 12 настоящей статьи, не прекращает обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных по ставкам ввозных таможенных пошлин, установленных Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, и сумм ввозных таможенных пошлин, уплаченных при выпуске товаров, либо в ином размере, установленном в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз. Такая обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин прекращается у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, при наступлении обстоятельств, предусмотренных пунктом 6 статьи 216 настоящего Кодекса.
6. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 13 настоящей статьи и направление электронного документа либо проставление таможенным органом соответствующих отметок, указанных в пункте 17 статьи 194 настоящего Кодекса;
2) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых декларация на товары подана не позднее срока, указанного в пункте 16 статьи 194 настоящего Кодекса, а в отношении товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, – не позднее срока, указанного в пункте 4 статьи 540 настоящего Кодекса, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению (ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате) до подачи декларации на товары, если иной срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов не установлен в соответствии с настоящим Кодексом.

8. Егер ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығарылған және электрондық құжатты кеден органы жолдаған не осы Кодекстің 194-бабының 17-тармағында көрсетілген тиісті белгілер қойылған тауарларға қатысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулермен ұштасқан кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданылса, осындай тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 216-бабының 11-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде және мерзімде тоқтатылады.
9. Егер ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығарылған және осы Кодекстің 194-бабының 17-тармағында көрсетілген электрондық құжатты кеден органы жолдаған не тиісті белгілер қойылған тауарларға қатысты Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес кедендік әкелу баждары Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленгеннен неғұрлым төмен мөлшерлеме бойынша төленген болса, кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 216-бабының 13-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде және мерзімде орындалуға жатады.
10. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығарылған және тауарларға арналған декларация осы Кодекстің 194-бабының 16-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірілмей берілген, ал декларанты уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тауарларға қатысты – осы Кодекстің 540-бабының 4-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірілмей берілген тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын (арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады) төлеу жөніндегі міндет тауарларға арналған декларация берілгенге дейін орындалуға жатады.
11. Егер ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығарылған және тауарларға арналған декларация осы Кодекстің 194-бабының 16-тармағында көрсетілген мерзім өткенге дейін, ал декларанты уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тауарларға қатысты – осы Кодекстің 540-бабының 4-тармағында көрсетілген мерзім өткенге дейін берілмеген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалуға жатады. Осы Кодекстің 194-бабының 16-тармағында көрсетілген мерзімнің соңғы күні, ал декларанты уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тауарларға қатысты – осы Кодекстің 540-бабының 4-тармағында көрсетілген мерзімнің соңғы күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.

8. Если в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых таможенным органом направлен электронный документ либо проставлены соответствующие отметки, указанные в пункте 17 статьи 194 настоящего Кодекса, применены льготы по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженные с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении таких товаров подлежит исполнению при наступлении обстоятельств и в сроки, указанные в пункте 11 статьи 216 настоящего Кодекса.
9. Если в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых таможенным органом направлен электронный документ либо проставлены соответствующие отметки, указанные в пункте 17 статьи 194 настоящего Кодекса, в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз, ввозные таможенные пошлины уплачены по более низким ставкам ввозных таможенных пошлин, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств и в сроки, указанные в пункте 13 статьи 216 настоящего Кодекса.
10. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых декларация на товары подана не позднее срока, указанного в пункте 16 статьи 194 настоящего Кодекса, а в отношении товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, – не позднее срока, указанного в 4 статьи 540 настоящего Кодекса, обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению (специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате) до подачи декларации на товары.
11. Если в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, декларация на товары не подана до истечения срока, указанного в пункте 16 статьи 194 настоящего Кодекса, а в отношении товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, – до истечения срока, указанного в пункте 4 статьи 540 настоящего Кодекса, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению. Сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается последний день срока, указанного в пункте 16 статьи 194 настоящего Кодекса, а в отношении товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, – последний день срока, указанного в пункте 4 статьи 540 настоящего Кодекса.

12. Кедендік әкелу баждары, салықтар:
1) осы баптың 7-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты – осы Кодекске сәйкес тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді ескере отырып тауарларға арналған декларацияда есептелген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомалары мөлшерінде;
2) осы баптың 8-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты – осы Кодекске сәйкес тарифтік преференцияларды ескере отырып, тауарларға арналған декларацияда есептелген және кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктердің қолданылуына байланысты төленбеген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомалары мөлшерінде, ал егер мұндай тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылған күннен бастап бес жыл өткенге дейін не тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулерді қолданудың белгіленген өзге мерзімі өткенге дейін олар осы Кодекстің 256-бабының 3-тармағына сәйкес жөндеу үшін кеден аумағынан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылса – сондай-ақ осы Кодекстің 266-бабының 1, 2, 3, 4, 5 және 6-тармақтарына сәйкес есептелген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомалары мөлшерінде;
3) осы баптың 9-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты –Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленген кедендік әкелу баждарының мөлшерлемесі бойынша осы Кодекске сәйкес есептелген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомасы мен тауарларды шығару кезінде төленген кедендік әкелу баждары сомасының айырмасы мөлшерінде Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарда белгіленген өзге де мөлшерде төленуге жатады.
13. Осы баптың 10-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 13-тарауында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, тауарларға арналған декларацияда есептелген мөлшерде төленуге жатады.
14. Осы баптың 11-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты төленуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу базасы тауарлар шығару туралы өтініште және мұндай өтінішпен бірге ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтер негізінде айқындалады.
Тауарлардың кодтары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес саны оннан аз белгілер мөлшеріндегі топтама деңгейінде айқындалған жағдайда:
кедендік баждарды есептеу үшін осы топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік баждардың ең жоғары мөлшерлемесі қолданылады;
салықтарды есептеу үшін қосылған құн салығының ең жоғары мөлшерлемесі осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін, кедендік баждардың ең жоғары мөлшерлемесі белгіленген акциздердің ең жоғары мөлшерлемесі қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы тармақтың алтыншы абзацын ескере отырып, осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең жоғары мөлшерлемесі қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 5-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығарылған жерін және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтерді негізге ала отырып есептеледі. Егер тауарлардың шығарылған жері және (немесе) көрсетілген баждарды айқындауға қажетті өзге де мәліметтер расталмаса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер тауардың жіктемесі он белгі деңгейінде жүзеге асырылса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол кодындағы тауарларға, не егер тауарлар коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес саны оннан кем белгі мөлшеріндегі топтама деңгейінде айқындалса, топтамаға кіретін тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең жоғары мөлшерлемесі негізге алына отырып есептеледі.

12. Ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате:
1) в отношении товаров, указанных в пункте 7 настоящей статьи, – в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары с учетом тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов;
2) в отношении товаров, указанных в пункте 8 настоящей статьи, – в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары с учетом тарифных преференций, и не уплаченных в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а в случае, если такие товары до истечения пяти лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления либо до истечения иного установленного срока действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами помещались под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории для их ремонта в соответствии с пунктом 3 статьи 256 настоящего Кодекса, - также в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с пунктами 1, 2, 3, 4, 5 и 6 статьи 266 настоящего Кодекса;
3) в отношении товаров, указанных в пункте 9 настоящей статьи, – в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом по ставкам ввозных таможенных пошлин, установленных Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, и сумм ввозных таможенных пошлин, уплаченных при выпуске товаров, либо в ином размере, установленном международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз.
13. В отношении товаров, указанных в пункте 10 настоящей статьи, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в размере, исчисленном в декларации на товары с учетом особенностей, предусмотренных главой 13 настоящего Кодекса.
14. В отношении товаров, указанных в пункте 11 настоящей статьи, база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании сведений, указанных в заявлении о выпуске товаров и документах, представленных совместно с таким заявлением.
В случае, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти:
для исчисления таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца шестого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 5 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае, если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне десяти знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти.

15. Егер осы баптың 11-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кейіннен тауарларға арналған декларация берілсе, кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекске сәйкес тауарларға арналған декларацияда көрсетілген мәліметтерге негізделе отырып, тауарларға арналған декларацияда есептелген сомалар мөлшерінде төленеді. Кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өтелген сомаларын есепке алу (қайтару) осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
218-бап. Осы Кодекстің 214-бабының 3-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу ерекшеліктері
Осы Кодекстің 214-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 214-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және тауарларды жасау үшін пайдаланылған шетелдік тауарларды шығару нормаларына сәйкес ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған сияқты төленуге жататындай кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомалары мөлшерінде төленуге жатады.
Көрсетілген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 255-бабының 1-тармағына сәйкес есептеледі.
2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес төленетін (өндіріліп алынатын) кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомаларынан көрсетілген сомаларға қатысты тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырған күннен бастап кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің тоқтатылған күніне дейін төлемде шегеру ұсынылған жағдайдағыдай пайыздардың төленуіне жатады.
Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 93-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімнің қолданылуы осы Кодекстің 253-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған жағдайда, осы тармақта көзделген пайыздар, кедендік рәсім қолданысы тоқтатыла тұрған кезең үшін есептелмейді және төленбейді.

15. В случае, если в отношении товаров, указанных в пункте 11 настоящей статьи, впоследствии подана декларация на товары, таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины уплачиваются в размере сумм, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары, исходя из сведений, указанных в декларации на товары. Зачет (возврат) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин осуществляется в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
Статья 218. Особенности уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, указанных в пункте 3 статьи 214 настоящего Кодекса
1. При помещении товаров, указанных в подпункте 1) пункта 3 статьи 214 настоящего Кодекса, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, которые подлежали бы уплате, как если бы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и использованные для изготовления товаров, указанных в подпункте 1 пункта 3 статьи 214 настоящего Кодекса, в соответствии с нормами их выхода, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в отношении указанных товаров исчисляются в соответствии с пунктом 1 статьи 255 настоящего Кодекса
2. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории по день прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса.
В случае, если действие таможенной процедуры переработки на таможенной территории в соответствии с пунктом 3 статьи 253 настоящего Кодекса приостанавливалось, проценты, предусмотренные настоящим пунктом, за период приостановления действия таможенной процедуры не начисляются и не уплачиваются.

3. Осы Кодекстің 214-бабы 3-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, егер мұндай тауарлар қайта өңдеу өнімдері болып табылса, осы Кодекстің 266-бабына сәйкес есептелуге және төленуге жатады.
23-тарау. Экспорт кедендік рәсімі
219-бап. Экспорт кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
1. Экспорт кедендік рәсімі – Еуразиялық экономикалық одақ тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес осындай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан оның шегінен тысқары жерлерде тұрақты болуы үшін әкетіледі.
2. Экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілген тауарлар осы Кодекстің 386-бабының 4 және 7-тармақтарына сәйкес осындай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесін сақтайтын жағдайларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесін жоғалтады.
3. Мыналарға:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шығарылған:
осы Кодекстің 264-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кедендік аумақтан тыс кедендік қайта өңдеу рәсімінің қолданысын аяқтау үшін осы Кодекстің 256-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тауарларды қоспағанда, кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға;
осы Кодекстің 312-бабының 2-тармағына сәйкес уақытша кедендік әкету рәсімінің қолданысын аяқтау үшін уақытша кедендік әкету рәсімімен орналастырылған тауарларға;
осы Кодекстің 337-бабына сәйкес Комиссия және Комиссия көздеген жағдайларда Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындалған жағдайларда арнайы кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін арнай кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларға;
осы Кодекстің 359-бабының 5-тармағына сәйкес халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына;
осы Кодекстің 386-бабы 5-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақ тауарларына;
2) осы Кодекстің 264-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес кедендік аумақтан тыс кедендік қайта өңдеу рәсімінің қолданысын аяқтау үшін қайта өңдеу өнімдеріне;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету үшін осы Кодекстің 312-бабының 5-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты экспорт кедендік рәсімін қолдануға жол беріледі.

3. При помещении товаров, указанных в подпункте 3) пункта 3 статьи 214 настоящего Кодекса, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины, налоги исчисляются и подлежат уплате в соответствии со статьей 266 настоящего Кодекса, как если бы такие товары являлись продуктами переработки.
Глава 23. Таможенная процедура экспорта
Статья 219. Содержание и применение таможенной процедуры экспорта
1. Таможенная процедура экспорта – таможенная процедура, применяемая в отношении товаров Евразийского экономического союза, в соответствии с которой такие товары вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза для постоянного нахождения за ее пределами.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру экспорта и фактически вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза, утрачивают статус товаров Евразийского экономического союза, за исключением случаев, когда в соответствии с пунктами 4 и 7 статьи 386 настоящего Кодекса такие товары сохраняют статус товаров Евразийского экономического союза.
3. Допускается применение таможенной процедуры экспорта в отношении:
1) вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза:
товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, за исключением товаров, указанных в подпункте 1) пункта 3 статьи 256 настоящего Кодекса, для завершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 264 настоящего Кодекса;
товаров, помещенных под таможенную процедуру временного вывоза, для завершения действия таможенной процедуры временного вывоза в соответствии с пунктом 2 статьи 312 настоящего Кодекса;
товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, для завершения действия специальной таможенной процедуры в случаях, определенных в соответствии со статьей 337 настоящего Кодекса Комиссией и Правительством Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Комиссией;
транспортных средств международной перевозки в соответствии с пунктом 5 статьи 359 настоящего Кодекса;
товаров Евразийского экономического союза, указанных в подпункте 2) пункта 5 статьи 386 настоящего Кодекса;
2) продуктов переработки для завершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 264 настоящего Кодекса;
3) товаров, указанных в пункте 5 статьи 312 настоящего Кодекса, для вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза.

4. Осы баптың 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына оларды әкелместен экспорт кедендік рәсімімен орналастырылады.
5. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің немесе еркін қойма кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған, осы Кодекстің 287-бабының 5-тармағының 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарлар және 296-бабының 4-тармағы 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан экспорт кедендік рәсімімен осындай тауарларды орналастырған күннен кейінгі күннен бастап бір жылдан аспайтын мерзімде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шығарылуы тиіс.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылуды және (немесе) өтеусіз жоғалтуды не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему нәтижесінде өтеусіз жоғалтуды қоспағанда, көрсетілген тауарлар әкетілмеген кезде, осы тармақтың бірінші абзацында көзделген мерзім өткенге дейін экспорт кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылады, ал мұндай тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 52-бабына сәйкес кідіртеді.
Көрсетілген тауарларды кеден органдары, егер экспорт кедендік рәсімнің қолданылуы тоқтатылған кезде, олар АЭА аумағында не еркін қоймада болса, кідіртпейді.
220-бап. Тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
Тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
осы Кодекске сәйкес кедендік әкету баждарын төлеу;
осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау;
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары арасындағы екіжақты халықаралық шарттарда көзделген өзге де шарттарды сақтау болып табылады.
221-бап. Экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты декларантта кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет мынадай:

4. Товары, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 3 настоящей статьи, помещаются под таможенную процедуру экспорта без их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
5. Товары, указанные в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 5 статьи 287 настоящего Кодекса, и товары, указанные в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 4 статьи 296 настоящего Кодекса, помещенные под таможенную процедуру экспорта для завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны или таможенной процедуры свободного склада, должны быть вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза в срок, не превышающий одного года со дня, следующего за днем помещения таких товаров под таможенную процедуру экспорта.
При невывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза указанных товаров, за исключением случаев их уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, до истечения срока, предусмотренного абзацем первым настоящего пункта, действие таможенной процедуры экспорта прекращается, а такие товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
Указанные товары не задерживаются таможенными органами, если на момент прекращения действия таможенной процедуры экспорта они находятся на территории СЭЗ либо на свободном складе.
Статья 220. Условия помещения товаров под таможенную процедуру экспорта
Условиями помещения товаров под таможенную процедуру экспорта являются:
уплата вывозных таможенных пошлин в соответствии с настоящим Кодексом;
соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса;
соблюдение иных условий, предусмотренных международными договорами в рамках Евразийского экономического союза, двусторонними международными договорами между государствами-членами Евразийского экономического союза и международными договорами Республики Казахстан.
Статья 221. Возникновение и прекращение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру экспорта, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру экспорта, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары.
2. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру экспорта, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:

1) кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктерді қолдана отырып экспорт кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарған;
2) кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындағанда және (немесе) оларды осы баптың 4-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде өндіріп алған;
3) экспорт кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан – тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты бас тартқан;
4) осы Кодекстің 184-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны қайтарып алу және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 5-тармағына сәйкес – тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты тауарлар шығарылымын жойған;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарлар тәркілеген немесе мемлекеттің меншігіне айналдырған;
6) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды кідірткен;
7) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алып қойылған немесе тыйым салынған және, егер бұрын мұндай тауарлар шығарылмаған болса, оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды уақытша сақтауға орналастырған немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырған мән-жайлар басталған кезде тоқтатылады.
3. Кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет, егер осы Кодексте өзгеше мерзім белгіленбесе, экспорт кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарғанға дейін орындауға (кедендік әкету баждары төленуге жатады) жатады.
4. Кедендік әкету баждары, кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктерді ескере отырып, тауарларға арналған декларацияда есептелген кедендік әкету баждары сомаларының мөлшерінде төлеуге жатады.
24-тарау. Кедендік транзит кедендік рәсімі
222-бап. Кедендік транзит кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
1. Кедендік транзит кедендік рәсімі – тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын сақтау кезінде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеусіз жөнелтілетін кеден органынан межелі кеден органына дейін тауарлар тасылатын (тасымалданатын) кедендік ресім.
2. Кедендік транзит кедендік рәсімі:
1) өзге де кедендік рәсіммен орналастырылмаған шетелдік тауарларды, сондай-ақ:
Комиссия айқындайтын жағдайларда экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған;

1) выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой экспорта с применением льгот по уплате вывозных таможенных пошлин;
2) исполнение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
3) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой экспорта – в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
4) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
5) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
7) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин подлежит исполнению (вывозные таможенные пошлины подлежат уплате) до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой экспорта, если иной срок не установлен настоящим Кодексом.
4. Вывозные таможенные пошлины подлежат уплате в размере сумм вывозных таможенных пошлин, исчисленных в декларации на товары с учетом льгот по уплате вывозных таможенных пошлин.
Глава 24. Таможенная процедура таможенного транзита
Статья 222. Содержание и применение таможенной процедуры таможенного транзита
1. Таможенная процедура таможенного транзита – таможенная процедура, в соответствии с которой товары перевозятся (транспортируются) от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения без уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру.
2. Таможенная процедура таможенного транзита применяется:
1) для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Евразийского экономического союза иностранных товаров, не помещенных под иные таможенные процедуры, а также товаров Евразийского экономического союза:
помещенных под таможенную процедуру экспорта в случаях, определяемых Комиссией;

осы Кодекстің 287-бабының 8-тармағында көзделген жағдайда, АЭА-ның бір аумағынан АЭА-ның басқа аумағына тасымалданатын еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақ тауарларын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша тасу (тасымалдау) үшін;
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы және (немесе) теңіз арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мен осы Кодекстің 385-бабының 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды тасу (тасымалдау) үшін қолданылады.
3. Кедендік транзит кедендік рәсімі:
1) келу орнындағы кеден органынан кету орнындағы кеден органына дейін;
2) келу орнындағы кеден органынан ішкі кеден органына дейін;
3) ішкі кеден органынан кету орнындағы кеден органына дейін;
4) бір ішкі кеден органынан басқа ішкі кеден органына дейін;
5) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары және (немесе) теңіз арқылы кеден органдары арасында тасу (тасымалдау) кезінде қолданылады.
4. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар шетел тауарлары мәртебесін сақтайды.
5. Осы Кодекстің 390-бабының 3-тармағында көрсетілген жағдайды және осы Кодекстің 387-бабының 17-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайларды қоспағанда, кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының мәртебесін сақтайды.
6. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша тасу (тасымалдау) үшін мынадай шетелдік тауарлар:
1) халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тауарларын тиемей (түсірмей), Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына аралық, мәжбүрлі немесе техникалық түрде қонған әуе кемесіндегі тауарлар;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген соң Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарынан қозғалмаған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кететін тауарлар;
3) электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарлар;
4) осы Кодексте көзделген жағдайлардағы өзге де тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмайды.
7. Осы Кодексте көзделген жағдайларда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша тасу (тасымалдау) үшін кедендік рәсіммен орналастырылған шетелдік тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылады.

помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, перевозимых с одной территории СЭЗ на другую территорию СЭЗ в случае, предусмотренном пунктом 8 статьи 287 настоящего Кодекса;
2) для перевозки (транспортировки) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем товаров Евразийского экономического союза и указанных в пункте 4 статьи 385 настоящего Кодекса иностранных товаров.
3. Таможенная процедура таможенного транзита применяется при перевозке (транспортировке) товаров:
1) от таможенного органа в месте прибытия до таможенного органа в месте убытия;
2) от таможенного органа в месте прибытия до внутреннего таможенного органа;
3) от внутреннего таможенного органа до таможенного органа в месте убытия;
4) от одного внутреннего таможенного органа до другого внутреннего таможенного органа;
5) между таможенными органами через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем.
4. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, сохраняют статус иностранных товаров.
5. Товары Евразийского экономического союза, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, сохраняют статус товаров Евразийского экономического союза, за исключением случая, указанного в пункте 3 статьи 390 настоящего Кодекса, и случаев, определенных Комиссией в соответствии с пунктом 17 статьи 387 настоящего Кодекса.
6. Для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Евразийского экономического союза не помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита следующие иностранные товары:
1) товары, находящиеся на воздушном судне, которое во время осуществления международной перевозки совершило промежуточную, вынужденную или техническую посадку на таможенной территории Евразийского экономического союза без разгрузки (выгрузки) этих товаров;
2) товары, которые после прибытия на таможенную территорию Евразийского экономического союза не покидали места перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза и убывают с таможенной территории Евразийского экономического союза;
3) товары, перемещаемые по линиям электропередачи;
4) иные товары в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом.
7. Иностранные товары, помещенные под таможенные процедуры, для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Евразийского экономического союза помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом.

8. Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мен осы Кодекстің 385-бабының 4-тармағында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне тасымалданатын шетелдік тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімі осы Кодекстің 45-тарауында айқындалған ерекшеліктер ескеріле отырып қолданылады.
9. Жеке пайдалануға арналған тауарларға, халықаралық пошта жөнелтімдеріне, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімі осы Кодекстің 346, 368 және 377-баптарында айқындалған ерекшеліктер ескеріле отырып қолданылады.
10. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктерін уәкілетті орган айқындайды.
11. Халықаралық тасымалдаудың бір немесе бірнеше көлік құралдарымен белгілі бір кезең ішінде екі немесе одан да көп Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтары бойынша тасымалданатын, құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жинақталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктерін Комиссия айқындайды.
12. Көліктің әртүрлі (екі және одан да көп) түрлерімен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктерін Комиссия айқындайды.
223-бап. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша тауарларды оларды тасу (тасымалдау) үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) шетелдік тауарларға қатысты – осы Кодекстің 226-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету;
2) шетелдік тауарларға қатысты – Комиссия айқындайтын жағдайларда осы Кодекстің 226-бабына сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету;
3) осы Кодекстің 427-бабында көзделген тәсілдермен тауарларды идентификаттау мүмкіндігін қамтамасыз ету;
4) егер тауарлар кедендік пломбалар салынған және мөр басылған көлік құралдарының жүк тиеу орынжайларында (бөліктерінде) тасымалданса, осы Кодекстің 28-бабында көрсетілген көлік құралының халықаралық тасымалдау талаптарына сәйкестігі;

8. В отношении товаров Евразийского экономического союза и указанных в пункте 4 статьи 385 настоящего Кодекса иностранных товаров, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, таможенная процедура таможенного транзита применяется с учетом особенностей, определенных главой 45 настоящего Кодекса.
9. В отношении товаров для личного пользования, международных почтовых отправлений, товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, таможенная процедура таможенного транзита применяется с учетом особенностей, определенных статьями 346, 368 и 377 настоящего Кодекса.
10. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перевозимых по территории Республики Казахстан, определяются уполномоченным органом.
11. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перевозимых по территориям двух и более государств-членов Евразийского экономического союза в течение определенного периода одним или несколькими транспортными средствами международной перевозки, определяются Комиссией.
12. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перевозимых по таможенной территории Евразийского экономического союза различными (двумя и более) видами транспорта, определяются Комиссией.
Статья 223. Условия помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита для их перевозки (транспортировки) по таможенной территории Евразийского экономического союза являются:
1) обеспечение исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 226 настоящего Кодекса – в отношении иностранных товаров;
2) обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 226 настоящего Кодекса в случаях, определяемых Комиссией, – в отношении иностранных товаров;
3) обеспечение возможности идентификации товаров способами, предусмотренными статьей 427 настоящего Кодекса;
4) соответствие транспортного средства международной перевозки требованиям, указанным в статье 28 настоящего Кодекса, если товары перевозятся в грузовых помещениях (отсеках) транспортного средства, на которые налагаются таможенные пломбы и печати;

5) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау болып табылады.
2. Еуразиялық экономикалық одақ тауарларын, оның ішінде пошта жөнелтілімдерімен жөнелтілетін Еуразиялық экономикалық одақ тауарларын және осы Кодекстің 385-бабының 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүшесі болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары және (немесе) теңіз арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне тасымалдау үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру шарттары осы Кодекстің 387, 388 және 389-баптарында айқындалған.
3. Осы Кодекстің 149-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалар не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көліктің екі және одан да көп түрлерін пайдалану арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие болатын және тауарлардың осылай тасымалдануын ұйымдастыруды қамтамасыз ететін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған, көліктің бір және одан да көп түрлерін пайдалану арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша тасымалданатын тауарлардың декларанты болып әрекет ете алады.
4. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде жөнелтуші кеден органы осы Кодекстің 224-бабына сәйкес кедендік транзит мерзімін белгілейді, осы Кодекстің 225, 346, 387-баптарына сәйкес тауарларды жеткізу орнын айқындайды, осы Кодекстің 427-бабына сәйкес тауарларды, оларға арналған құжаттарды идентификаттауды жүзеге асырады.
Тауарларды су немесе әуе кемелерімен тасымалдауды қоспағанда, тауарларды тасымалдау осы Кодекстің 28-бабында көрсетілген тиісті талаптарға сәйкес келетін көлік құралының жүк тиеу орынжайларында (бөліктерінде) немесе оның бөліктерінде жүзеге асырылады, осы Кодекстің 427-бабында көзделген идентификаттаудың өзге де тәсілдерінен басқа идентификаттау, осы тармақтың үшінші абзацында көзделген жағдайларды қоспағанда, көлік құралының осындай жүк тиеу орынжайларына (бөліктеріне) немесе оның бөліктеріне пломбалар салу арқылы қамтамасыз етілуге тиіс.
Тірі жануарларды, пошта ыдыстарындағы (пошта қаптарындағы, пошта контейнерлеріндегі) халықаралық пошта жөнелтімдерін тасымалдау кезінде, сондай-ақ кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмайтын тауарлармен бірге кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды көлік құралының бір жүк тиеу орынжайларында (бөліктерінде) немесе оның бөлігінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы бойынша тасымалдау кезінде көлік құралдарының жүк тиеу орынжайларына (бөліктеріне) немесе оның бөліктеріне пломбалар салу талап етілмейді.

5) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса.
2. Условия помещения товаров Евразийского экономического союза, в том числе товаров Евразийского экономического союза, пересылаемых в почтовых отправлениях и указанных в пункте 4 статьи 385 настоящего Кодекса иностранных товаров под таможенную процедуру таможенного транзита для их перевозки (транспортировки) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, определены статьями 387, 388 и 389 настоящего Кодекса.
3. Декларантом товаров, перевозимых по таможенной территории Евразийского экономического союза с использованием двух и более видов транспорта, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, могут выступать лица, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, либо лицо государства-члена Евразийского экономического союза, которое в соответствии с законодательством Республики Казахстан обладает полномочиями в отношении товаров, перевозимых с использованием двух и более видов транспорта, и обеспечивает организацию такой перевозки товаров.
4. При помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита таможенный орган отправления устанавливает срок таможенного транзита в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса, определяет место доставки товаров в соответствии со статьями 225, 346, 387 настоящего Кодекса, осуществляет идентификацию товаров, документов на них в соответствии со статьей 427 настоящего Кодекса.
В случае, если перевозка товаров, за исключением перевозки товаров водными или воздушными судами, осуществляется в грузовом помещении (отсеке) транспортного средства, соответствующего требованиям, указанным в статье 28 настоящего Кодекса, или его части, идентификация, помимо иных способов идентификации, предусмотренных статьей 427 настоящего Кодекса, должна быть обеспечена путем наложения пломб на такие грузовые помещения (отсеки) транспортного средства или его части, за исключением случаев, предусмотренных абзацем третьим настоящего пункта.
Наложение пломб на грузовые помещения (отсеки) транспортного средства или его части не требуется при перевозке живых животных, международных почтовых отправлений, находящихся в почтовых емкостях (почтовых мешках, почтовых контейнерах), а также при перевозке по территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, в одном грузовом помещении (отсеке) транспортного средства или его части товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, совместно с товарами, не помещаемыми под таможенную процедуру таможенного транзита.

224-бап. Кедендік транзит мерзімі
1. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде жөнелтуші кеден органы жөнелтуші кеден органынан межелі кеден органына тауарлар жеткізілуге тиіс мерзімді (бұдан әрі – кедендік транзит мерзімі) белгілейді.
2. Теміржол көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит мерзімі бір айға екі мың километр есебінен белгіленеді, бірақ ол күнтізбелік жеті күннен кем болмауға тиіс.
Көліктің өзге де түрлерімен тасылатын (тасымалданатын) тауарларға қатысты кедендік транзит мерзімі көліктің түрі және көлік құралының мүмкіндіктері, тауарлар тасымалдаудың белгіленген маршруты, басқа да тасымалдау шарттары және (немесе) декларанттың немесе тасымалдаушының өтініші негізге алына отырып, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес көлік құралы жүргізушісінің еңбек пен демалыс режимінің талаптары ескеріле отырып, тауарлар тасудың (тасымалдаудың) қалыпты мерзіміне сәйкес белгіленеді, бірақ ол кедендік транзиттің шекті мерзімінен аспауға тиіс.
3. Кедендік транзиттің шекті мерзімі бір айға екі мың километр есебімен айқындалатын мерзімнен, не кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды тасымалдау ерекшеліктерін негізге ала отырып, Комиссия айқындайтын мерзімнен аспауы тиіс.
4. Кеден органы белгілеген кедендік транзит мерзімі декларанттың немесе тасымалдаушының дәлелді өтініші бойынша осы баптың 3 тармағында белгіленген мерзімнің шегінде ұзартылуы мүмкін.
Кедендік транзит мерзімін ұзартуға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
225-бап. Тауарларды жеткізу орны. Тауарлардың жеткізу орнын өзгерту
1. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде жеткізуші кеден органы кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарлар жеткізілуге тиіс орынды (бұдан әрі – тауарларды жеткізу орны) айқындайды.
2. Тауарларды жеткізу орны, егер осы баптың 3, 4 және 5-тармақтарында өзгеше көзделмесе, көліктік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген межелі пункт туралы мәліметтердің негізінде айқындалады.
Межелі кеден органының қызмет аймағында орналасқан кедендік бақылау аймағы тауарларды жеткізу орны болып табылады. Бұл ретте, егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, олардың келу орнынан тасымалданатын тауарлар кеден органы орналасқан орынға жеткізіледі.
Осы Кодекстің 404-бабына сәйкес құрылған межелі станциядағы, межелі станцияның кірме жолдарындағы немесе межелі станцияға тікелей жапсарлас жатқан жалпы пайдаланыламайтын теміржолдағы кедендік бақылау аймағы теміржол көлігімен тасымалданатын тауарлардың жеткізу орны болып табылады.

Статья 224. Срок таможенного транзита
1. При помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита таможенный орган отправления устанавливает срок, в течение которого товары должны быть доставлены от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения (далее – срок таможенного транзита).
2. В отношении товаров, перевозимых железнодорожным транспортом, срок таможенного транзита устанавливается из расчета две тысячи километров за один месяц, но не менее семи календарных дней.
В отношении товаров, перевозка (транспортировка) которых осуществляется иными видами транспорта, срок таможенного транзита устанавливается в соответствии с обычным сроком перевозки (транспортировки) товаров исходя из вида транспорта и возможностей транспортного средства, установленного маршрута перевозки товаров, других условий перевозки и (или) заявления декларанта или перевозчика, а также с учетом требований режима труда и отдыха водителя транспортного средства в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, но не более предельного срока таможенного транзита.
3. Предельный срок таможенного транзита не может превышать срок, определяемый из расчета две тысячи километров за один месяц, либо срок, определяемый Комиссией исходя из особенностей перевозки товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита.
4. Установленный таможенным органом срок таможенного транзита по мотивированному обращению декларанта или перевозчика может быть продлен в пределах срока, установленного пунктом 3 настоящей статьи.
Порядок совершения таможенных операций, связанных с продлением срока таможенного транзита, определяется Комиссией.
Статья 225. Место доставки товаров. Изменение места доставки товаров
1. При помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита таможенный орган отправления определяет место, куда должны быть доставлены товары, помещаемые под таможенную процедуру таможенного транзита (далее – место доставки товаров).
2. Место доставки товаров определяется на основании сведений о пункте назначения, указанных в транспортных (перевозочных) документах, если иное не установлено абзацами пунктами 3, 4 и 5 настоящей статьи.
Местом доставки товаров является зона таможенного контроля, находящаяся в зоне деятельности таможенного органа назначения. При этом товары, перевозимые из места их прибытия, доставляются в место нахождения таможенного органа, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Местом доставки товаров, перемещаемых железнодорожным транспортом, является зона таможенного контроля на станции назначения, на подъездных путях станции назначения или на железнодорожных путях необщего пользования, примыкающих непосредственно к станции назначения, созданная в соответствии со статьей 404 настоящего Кодекса.

3. Қазақстан Республикасының аумағы шегінде тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде жөнелтуші кеден органы:
1) тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие тұлғаның дәлелді сұрау салуы бойынша көлік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген мәліметтерге тәуелсіз жеткізу орнын белгілеу үшін негізді растайтын құжаттарды табыс еткен жағдайда;
2) тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде айқындалатын жағдайларда көлік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген мәліметтерге қарамастан, тауарларды жеткізу орнын белгілеуге құқылы. Бұл ретте, жөнелтуші кеден органы белгілеген жеткізу орнына дейін тауарларды жеткізу жөніндегі тасымалдаушының шығындары көліктік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген жеткізу орнына дейін тауарларды жеткізу жөніндегі шығындарға сәйкес болуы тиіс.
4.  Еуразиялық экономикалық одаққа мүше екі және одан да көп мемлекеттердің аумақтары бойынша тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде жөнелтуші кеден органы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда көзделген жағдайларда және (немесе) Комиссия айқындайтын өзге де жағдайларда көліктік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген мәліметтерге қарамастан, тауарларды жеткізу орнын айқындауға құқылы.
5.  Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары және (немесе) теңіз арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың бір кедендік аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың басқа кедендік аумағына тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде жөнелтуші кеден органы осы Кодекстің 387-бабының 9 және 10-тармақтарында көзделген және (немесе) Комиссия айқындайтын өзге де жағдайларда көліктік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген мәліметтерге қарамастан, тауарларды жеткізу орнын айқындауға құқылы.
6. Кедендік бақылау аймағы болып табылатын, екінші немесе үшінші типтегі куәлігі бар, уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайлары, орынжайлары (орынжайлардың бөліктері) және (немесе) ашық алаңқайлары, егер мұндай тауарлар көліктік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес осындай уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларына, орынжайларына (орынжайлардың бөліктеріне) және (немесе) ашық алаңқайларына жіберілетін болса, келу орнынан тасымалданатын тауарларды жеткізу орны ретінде белгіленуі мүмкін.
7. Кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде Қазақстан Республикасының көлік саласындағы заңнамасына сәйкес межелі пункт өзгерген жағдайда, тауарларды жеткізу орны кеден органының рұқсатымен өзгертілуі мүмкін. Жеткізу орнын өзгертуге кеден органының рұқсатын алу үшін тасымалдаушы тауарларды жеткізу орнын өзгерту туралы еркін түрде құрастырылған өтінішпен өзі жүретін жолда орналасқан кез келген кеден органына жүгініс жасауға құқылы. Тауарларды жеткізу орнын өзгерту туралы өтінішпен бірге межелі пункттің өзгеруін растайтын құжаттар, транзиттік декларация және тауарларға арналған өзге де құжаттар ұсынылады.
Тауарларды жеткізу орнын өзгертуге арналған рұқсатты кеден органы осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген өтінішті және құжаттарды алу күнінен кейінгі күннен кешіктірмей қабылдайды. Жеткізу орнын өзгертуге арналған рұқсатты бергеннен кейін жеткізу орны өзгертілген тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталады және тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыруға жатады.
Тауарларды жеткізу орнын өзгертуге кеден органының рұқсатын алумен байланысты кеден операцияларын жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
Егер бастапқыда жөнелтуші кеден органы белгілеген тауарларды жеткізу орны орналасқандай кеден органы қызметінің сол бір аймағында орналасқан жеткізу орнында орналасса, уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысын аяқтамай, тауарлардың жеткізу орнын өзгертуге жол беріледі.

3. При перевозке (транспортировке) товаров в пределах территории Республики Казахстан таможенный орган отправления вправе устанавливать место доставки товаров независимо от сведений, указанных в транспортных (перевозочных) документах, в случаях:
1) по мотивированному запросу лица, обладающего полномочиями в отношении товара, при условии представления документов, подтверждающих основание для установления места доставки вне зависимости от сведений, указанных в транспортных (перевозочных) документах;
2) определяемых на основе системы управления рисками. При этом, затраты перевозчика по доставке товаров до места доставки, установленного таможенным органом отправления, должны соответствовать затратам по доставке товаров до места доставки, указанного в транспортных (перевозочных) документах.
4. При перевозке (транспортировке) товаров по территориям двух и более государств-членов Евразийского экономического союза таможенный орган отправления вправе определять место доставки товаров независимо от сведений, указанных в транспортных (перевозочных) документах, в случаях, предусмотренных международными договорами в рамках и (или) в иных случаях, определяемых Комиссией.
5. При перевозке (транспортировке) товаров с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, таможенный орган отправления вправе определять место доставки товаров независимо от сведений, указанных в транспортных (перевозочных) документах, в случаях, предусмотренных пунктами 9 и 10 статьи 387 настоящего Кодекса и (или) в иных случаях, определяемых Комиссией.
6. Сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки (части открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, имеющего свидетельства второго или третьего типа, являющиеся зоной таможенного контроля, могут быть определены в качестве места доставки товаров, перевозимых из места их прибытия, если в соответствии с транспортными (перевозочными) документами такие товары следуют в сооружения, помещения (части помещений) и (или) на открытые площадки (части открытых площадок) такого уполномоченного экономического оператора.
7. В случае, если при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита пункт назначения изменяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области транспорта, место доставки товаров может быть изменено с разрешения таможенного органа. Для получения разрешения таможенного органа на изменение места доставки перевозчик вправе обратиться в любой таможенный орган, находящийся по пути его следования, с заявлением об изменении места доставки товаров, составленным в произвольной форме. Совместно с заявлением об изменении места доставки товаров представляются документы, подтверждающие изменение пункта назначения, транзитная декларация и иные документы на товары.
Разрешение на изменение места доставки товаров принимается таможенным органом не позднее дня, следующего за днем получения заявления и документов, указанных в абзаце втором настоящего пункта. После выдачи разрешения на изменение места доставки действие таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, место доставки которых изменено, завершается и товары подлежат помещению под таможенную процедуру таможенного транзита.
Порядок совершения таможенных операций, связанных с получением разрешения таможенного органа на изменение места доставки товаров, определяется Комиссией.
Допускается изменение места доставки товаров без завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита, если такое место доставки расположено в той же зоне деятельности таможенного органа, где и первоначально установленное таможенным органом отправления место доставки товаров, в порядке, утвержденном уполномоченным органом.

226-бап. Кедендік транзит кедендік рәсімі кезінде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету
1. Кедендік транзит кедендік рәсімі кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету осы баптың және осы Кодекстің 354 және 370-баптардың ережелері ескеріле отырып, осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес ұсынылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету осы Кодекстің 223-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырудың шарты болған жағдайда, мұндай қамтамасыз ету осы баптың ережелерін ескере отырып осы Кодекстің 139-бабына сәйкес ұсынылады.
2. Жеке пайдалануға арналған тауарларды және халықаралық пошта жөнелтімдерін қоспағанда, тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшері, егер транзиттік декларацияны тіркеген күні тауар тарифтік преференцияларды және тиісінше кедендік әкелу баждарын төлеу бойынша жеңілдіктерді немесе кедендік әкету баждарын төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданбай ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен немесе экспорт кедендік рәсімімен басқа мемлекеттердің аумағына орналастырылса, тауарларды өзінің кеден органы шығаратын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте төленуге жататын кедендік баждар, салықтар сомасы негізге алына отырып айқындалады, бірақ бұл сомалар, егер тауар тарифтік преференцияларды және тиісінше кедендік әкелу баждарын төлеу бойынша жеңілдіктерді немесе кедендік әкету баждарын төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданбай ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен немесе экспорт кедендік рәсімімен басқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағына орналастырылса, аумағында кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде төленуге жататын кедендік баждардың, салықтардың сомаларынан кем болмауға тиіс.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген кедендік баждардың, салықтардың сомалары осы Кодексте пайдалану тәртібі белгіленетін қолда бар мәліметтердің негізінде айқындалуы ықтимал кедендік баждар, салықтар мөлшерлемесінің ең үлкен шамасы, тауарлардың құны және (немесе) олардың заттай мәндегі физикалық сипаттамалары (саны, массасы, көлемі немесе өзге де сипаттамалары) негізге алына отырып айқындалады.

Статья 226. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при таможенной процедуре таможенного транзита
1. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов при таможенной процедуре таможенного транзита предоставляется в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса с учетом положений настоящей статьи и статей 354 и 370 настоящего Кодекса.
В случаях, когда обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин является условием помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 223 настоящего Кодекса, такое обеспечение предоставляется в соответствии со статьей 139 настоящего Кодекса с учетом положений настоящей статьи.
2. При помещении товаров, за исключением товаров для личного пользования и международных почтовых отправлений, под таможенную процедуру таможенного транзита размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов определяется исходя из сумм таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате в государстве-члене Евразийского экономического союза, таможенный орган которого производит выпуск товаров, если бы на дату регистрации транзитной декларации товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или таможенную процедуру экспорта без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов или льгот по уплате вывозных таможенных пошлин соответственно, но не менее сумм таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате в других государствах-членах Евразийского экономического союза, по территориям которых будет осуществляться перевозка (транспортировка) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, если бы товар помещался на территориях этих государств-членов Евразийского экономического союза под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или таможенную процедуру экспорта без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов или льгот по уплате вывозных таможенных пошлин соответственно.
Суммы таможенных пошлин, налогов, указанные в абзаце первом настоящего пункта, определяются исходя из наибольшей величины ставок таможенных пошлин, налогов, стоимости товаров и (или) их физических характеристик в натуральном выражении (количество, масса, объем или иные характеристики), которые могут быть определены на основании имеющихся сведений, порядок использования которых устанавливается настоящим Кодексом.

3. Комиссия жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды (тауарлардың құрамбөліктерін) кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерін және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерін анықтау ерекшеліктерін айқындауға құқылы.
4. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мынадай жағдайларда:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшері және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшері, егер мұндай қамтамасыз етуді ұсыну осы Кодекстің 223-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырудың шарты болып табылса, жиынтығында транзиттік декларацияны тіркеу күні қолданыста болған валютаның бағамы бойынша бес жүз еуро балама сомасынан аспаса;
2) декларацияланатын тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыратын кедендік тасымалдаушы немесе бірінші немесе үшінші типтегі уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлігі бар уәкілетті экономикалық оператор декларант ретінде әрекет еткен болса;
3) көліктің екі және одан да көп түрін пайдаланумен тауарларды тасу (тасымалдау) осындай тасудың (тасымалдаудың) бөлігі болып табылған жағдайды қоспағанда, тауарлар теміржол, әуе көлігімен тасымалданса немесе құбыржол көлігімен өткізілсе;
4) көліктің екі және одан да көп түрлерін пайдалану арқылы тауарларды тасымалдау осындай тасымалдаудың бөлігі болып табылған жағдайды қоспағанда, шетелдік тауарларды суда жүзетін кемелермен, оның ішінде аралас жүзу (өзен-теңіз) кемелерімен, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ішкі су жолдарына кірмей Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің және (немесе) мүше мемлекеттердің теңіз порттары арасында тасымалданса;
5) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде тәуекелдерді басқару жүйесі айқындаған жағдайларда;
6) осы Кодекстің 387-бабының 1-тармағы 1) тармақшасының екінші абзацында белгіленген жағдайларда, сондай-ақ осы Кодекстің 387-бабының 1-тармағы 1) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайларда;

3. Комиссия вправе определять особенности определения размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и размера обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при помещении под таможенную процедуру таможенного транзита товаров (компонентов товаров), перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.
4. В отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не предоставляется в следующих случаях:
1) размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и размер обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, если предоставление такого обеспечения является условием помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 223 настоящего Кодекса, в совокупности не превышает суммы, эквивалентной пятистам евро по курсу валют, действующему на день регистрации транзитной декларации;
2) в качестве декларанта выступает таможенный перевозчик, осуществляющий перевозку (транспортировку) декларируемых товаров, или уполномоченный экономический оператор, имеющий свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов первого или третьего типа;
3) товары перевозятся железнодорожным, воздушным или перемещаются трубопроводным транспортом, за исключением случая, когда такая перевозка (транспортировка) является частью перевозки (транспортировки) товаров с использованием двух и более видов транспорта;
4) иностранные товары перевозятся водными судами, в том числе судами смешанного (река – море) плавания, между морскими портами государства-члена и (или) государств-членов Евразийского экономического союза без захода во внутренние водные пути государства-члена Евразийского экономического союза и (или) государств-членов Евразийского экономического союза, за исключением случая, когда такая перевозка является частью перевозки товаров с использованием двух и более видов транспорта;
5) в случаях, определяемых системой управления рисками, при перевозке (транспортировке) товаров по территории Республики Казахстан;
6) в случаях, установленных абзацем вторым подпункта 1) пункта 1 статьи 387 настоящего Кодекса, а также в случаях, определенных Комиссией в соответствии с абзацем третьим подпункта 1) пункта 1 статьи 387 настоящего Кодекса;

7) Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген жағдайларда;
8) кеден органы кедендік алып жүруді қолдану туралы шешім қабылдаса;
9) кеден органы осы Кодекстің 437-бабына сәйкес электрондық кедендік алып жүруді қолдану туралы шешім қабылдаса;
10) тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелердің жеке пайдалануына арналса, ол жөнінде жөнелтуші кеден органында жөнелтуші кеден органы орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігінің әрбір нақты тасымалдау бойынша ақпараты болса, ұсынылмайды. Көрсетілген ақпарат жөнелтуші кеден органы орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігі кеден органына оны:
тауарларды алушы болып табылатын дипломатиялық өкілдіктердің немесе консулдық мекемелердің келу мемлекеті болып табылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігінен;
не жөнелтуші кеден органы тұрған және мемлекеттің дипломатиялық өкілдігі немесе консулдық мекемесі болып табылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктен немесе консулдық мекемеден және тауарларды алушы болып табылатын дипломатиялық өкілдіктен немесе консулдық мекемеден алған кезде береді.
11) тауарларды мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдарының немесе олардың өкілдіктерінің, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан өзге де ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің жеке пайдалануына арналса, бұл туралы жөнелтуші кеден органында жөнелтуші кеден органы орналасқан мүше мемлекеттердің сыртқы істер министрлігінің әрбір нақты тасымалдау бойынша ақпараты болса, ұсынылмайды. Көрсетілген ақпарат тауарларды алушы болып табылатын мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдарының немесе олардың өкілдіктерінің, өзге де ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің болу мемлекеті болып табылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетінің сыртқы істер министрлігінен оны алған кезде жөнелтуші кеден органы орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігі кеден органына береді;

7) в случаях, предусмотренных международными договорами в рамках Евразийского экономического союза и (или) международными договорами Республики Казахстан;
8) таможенным органом принято решение о применении таможенного сопровождения;
9) таможенным органом принято решение о применении электронного таможенного сопровождения в соответствии со статьей 437 настоящего Кодекса;
10) товары предназначены для официального пользования дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, расположенными на таможенной территории Евразийского экономического союза, о чем в таможенном органе отправления по каждой конкретной перевозке имеется информация министерства иностранных дел государства-члена Евразийского экономического союза, в котором находится таможенный орган отправления. Указанная информация передается в таможенный орган министерством иностранных дел государства-члена Евразийского экономического союза, в котором находится таможенный орган отправления, при ее получении:
от министерства иностранных дел государства-члена Евразийского экономического союза, являющегося государством пребывания дипломатического представительства или консульского учреждения, являющегося получателем товаров;
либо от дипломатического представительства или консульского учреждения, расположенного на территории государства-члена Евразийского экономического союза, в котором находится таможенный орган отправления, и являющегося дипломатическим представительством или консульским учреждением государства, дипломатическое представительство или консульское учреждение которого является получателем товаров;
11) товары предназначены для официального пользования представительствами государств при международных организациях, международными организациями или их представительствами, иными организациями или их представительствами, расположенными на таможенной территории Евразийского экономического союза, о чем в таможенном органе отправления по каждой конкретной перевозке имеется информация министерства иностранных дел государства-члена Евразийского экономического союза, в котором находится таможенный орган отправления. Указанная информация передается в таможенный орган министерством иностранных дел государства-члена Евразийского экономического союза, в котором находится таможенный орган отправления, при ее получении от министерства иностранных дел государства-члена Евразийского экономического союза, являющегося государством пребывания представительств государств при международных организациях, международных организаций или их представительств, иных организаций или их представительств, которые являются получателями товаров;

12) дипломатиялық өкілдіктер қызметкерлерінің, консулдық мекемелер қызметшілердің, мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдары немесе олардың өкілдіктері, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан өзге де ұйымдар немесе олардың өкілдіктерінің персоналдары (қызметкерлері, лауазымды адамдары), сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің бастапқы жайласуға қажетті тауарларын қоса алғанда, тауарлар жеке пайдалануға арналса, бұл туралы жөнелтуші кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігінің әрбір нақты тасымалдау бойынша ақпараты жөнелтуші кеден органында болса, ұсынылмайды. Көрсетілген ақпарат тауарларды алушы болып табылатын дипломатиялық өкілдіктер, консулдық мекемелер, мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктері, халықаралық ұйымдар немесе олардың өкілдіктері, өзге де ұйымдар немесе олардың өкілдіктері, қызметкерлер, қызметшілер, персонал (қызметкерлер, лауазымды адамдар) келу мемлекеті болып табылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігінен ақпаратты алған кезде болу мемлекеті болып табылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігінен не тауарларды алушы болып табылатын мемлекеттің дипломатиялық өкілдіктері немесе консулдық мекемелері, дипломатиялық өкілдіктерінің немесе консулдық мекемелердің қызметкерлері, қызметшілері болып табылатын жөнелтуші кеден органы орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктерден немесе консулдық мекемелерден оны алған кезде жөнелтуші кеден органы орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігінің кеден органына беріледі;
13) тауарлар мәдени, ғылыми-зерттеу мақсаттарына, спорттық жарыстарды өткізуге не оларға дайындыққа, дүлей апаттар, авариялар, апаттар салдарын жоюға, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қорғаныс қабілеттілігін және мемлекеттік (ұлттық) қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, олардың қарулы күштерін қайта жарақтандыруға, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік шекараларын қорғауға, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының пайдалануына арналса, бұл туралы Комиссия айқындаған, аумағында межелі кеден органы орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органы Комиссия айқындаған, аумағында жөнелтуші кеден органы орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органына табыс еткен мұндай тауарларды кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынбай және (немесе) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынбай шығару туралы өтінішхат берген мүдделі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тиісті мемлекеттік органының растауы болса;

12) товары предназначены для личного пользования, включая товары для первоначального обзаведения, сотрудников дипломатических представительств, работников консульских учреждений, персонала (сотрудников, должностных лиц) представительств государств при международных организациях, международных организаций или их представительств, иных организаций или их представительств, расположенных на таможенной территории Евразийского экономического союза, а также членов их семей, о чем в таможенном органе отправления по каждой конкретной перевозке имеется информация министерства иностранных дел государства-члена Евразийского экономического союза, в котором находится таможенный орган отправления. Указанная информация передается в таможенный орган министерством иностранных дел государства-члена Евразийского экономического союза, в котором находится таможенный орган отправления, при ее получении от министерства иностранных дел государства-члена Евразийского экономического союза, являющегося государством пребывания дипломатического представительства, консульского учреждения, представительств государств при международных организациях, международных организаций или их представительств, иных организаций или их представительств, сотрудники, работники, персонал (сотрудники, должностные лица) которых являются получателями товаров, либо от дипломатического представительства или консульского учреждения, расположенного на территории государства-члена Евразийского экономического союза, в котором находится таможенный орган отправления, которое является дипломатическим представительством или консульским учреждением государства, сотрудники, работники дипломатического представительства или консульского учреждения которого являются получателями товаров;
13) товары предназначены для использования в культурных, научно-исследовательских целях, проведения спортивных соревнований либо подготовки к ним, ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий, катастроф, обеспечения обороноспособности и государственной (национальной) безопасности государств-членов Евразийского экономического союза, переоснащения их вооруженных сил, защиты государственных границ государств-членов Евразийского экономического союза, использования государственными органами государств-членов Евразийского экономического союза, о чем имеется подтверждение соответствующего государственного органа заинтересованного государства-члена Евразийского экономического союза, ходатайствующего о выпуске таких товаров без предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) без предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, представленное, определенным Комиссией, таможенным органом государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого находится таможенный орган назначения, в определенный Комиссией, таможенный орган государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого расположен таможенный орган отправления;

14) автомобиль көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты, кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалдау тауарларға арналған декларация берілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағы арқылы ғана жүзеге асырылған және кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты және ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарлардың декларанты бір тұлға болған жағдайда, оларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру мақсатында және осы Кодекстің 185-бабында айқындалған ерекшеліктерімен кедендік декларациялау жүзеге асырылса және мұндай тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленсе, ұсынылмайды.
5. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етудің белгілі бір мөлшері және кедендік баждар, салықтар және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшері, егер осындай қамтамасыз етуді табыс ету осы Кодекстің 223-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру шарты болып табылса, жиынтығында осы Кодекстің 227-бабында айқындалған құжаттарда көрсетілген сомадан асып түсіп, бірақ транзиттік декларацияны тіркеген күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша баламалы бес жүз еуро сомасынан аспаса, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қосымша қамтамасыз етуді және (немесе) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну талап етілмейді.
6. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету бір транзиттік декларация бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты ұсынылады. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз ету бірнеше транзиттік декларациялар бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты ұсынылуы мүмкін.
7. Бір транзиттік декларация бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету жөнелтуші кеден органына немесе межелі кеден органына ұсынылуы мүмкін.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз ету жөнелтуші кеден органына, межелі кеден органына не аумағында жөнелтуші кеден органы немесе межелі кеден органы орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің өзге де кеден органына және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы осындай заңнамасында айқындалатын кеден органына ұсынылуы мүмкін.

14) в отношении товаров, перевозимых автомобильным транспортом, осуществлено таможенное декларирование с особенностями, определенными статьей 185 настоящего Кодекса, с целью их помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления и в отношении таких товаров уплачены таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, в случае, если перевозка в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита будет осуществляться только по территории государства-члена Евразийского экономического союза, в котором подана декларация на товары, и декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, и декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, является одно и то же лицо.
5. В случае, если в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, определенный размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и размер обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, если предоставление такого обеспечения является условием помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 223 настоящего Кодекса, в совокупности превышают сумму, указанную в документах, определенных статьей 227 настоящего Кодекса, не более чем на сумму, эквивалентную пятистам евро по курсу валют, действующему на день регистрации транзитной декларации, предоставление дополнительного обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не требуется.
6. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов предоставляется в отношении товаров, перевозимых по одной транзитной декларации. Генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов может быть предоставлено в отношении товаров, перевозимых по нескольким транзитным декларациям.
7. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, перевозимых по одной транзитной декларации, может быть предоставлено таможенному органу отправления либо таможенному органу назначения.
Генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов может быть предоставлено таможенному органу отправления, таможенному органу назначения либо иному таможенному органу государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого находится таможенный орган отправления или таможенный орган назначения и определяемому законодательством такого государства-члена Евразийского экономического союза о таможенном регулировании.

8. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыруды бір мүше мемлекеттің кеден органы жүзеге асырған, ал кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз ету басқа мүше мемлекеттің кеден органына ұсынылған жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз етуді қолдану ерекшеліктері Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда айқындалады.
Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыруды өзінің кеден органына, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз ету ұсынылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органы жүзеге асырған жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз етуді қолдану ерекшеліктері осы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленеді.
227-бап. Кедендік транзит кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынуды растау ерекшеліктері
1. Егер тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыруды бір Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органы жүзеге асыратын болса, ал кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету межелі кеден органы орналасқан басқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органына ұсынылса, мұндай қамтамасыз етудің ұсынылуын растау мақсатында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету сертификаты (бұдан әрі – қамтамасыз ету сертификаты) қолданылады.
2. Қамтамасыз ету сертификаты электрондық құжат түрінде ресімделеді.
Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету кезінде, сондай-ақ кеден органында байланыс құралдары (телекоммуникациялық желілер және Интернет желілері) жұмысындағы техникалық іркілістер, бұзылулар салдарынан туындаған кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелердің ақауларына, электр энергиясының өшіп қалуына байланысты электрондық құжат түрінде қамтамасыз ету сертификатын ұсыну мүмкіндігі болмаған жағдайда, қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде қамтамасыз ету сертификатын ресімдеуге жол беріледі.
3. Қамтамасыз ету сертификаты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етудің ұсынылған мөлшері шегінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынған тұлға айқындаған сомада ресімделеді. Осы Кодекстің 226-бабының 8-тармағында көзделген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шартта кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз ету кезінде қамтамасыз ету сертификатын (қамтамасыз ету сертификаттарын) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етудің ұсынылған мөлшерінен асатын сомаға ресімдеу жағдайлары мен шарттары айқындалуы мүмкін.

8. Особенности применения генерального обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в случаях, когда помещение товаров под таможенную процедуру таможенного транзита будет осуществляться таможенным органом одного государства-члена Евразийского экономического союза, а генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов предоставлено таможенному органу другого государства-члена Евразийского экономического союза, определяются международным договором в рамках Евразийского экономического союза.
Особенности применения генерального обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в случаях, когда помещение товаров под таможенную процедуру таможенного транзита будет осуществляться таможенным органом государства-члена Евразийского экономического союза, таможенному органу которого предоставлено генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, устанавливаются законодательством этого государства-члена Евразийского экономического союза
Статья 227. Особенности подтверждения предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов при таможенном транзите
1. Если помещение товаров под таможенную процедуру таможенного транзита будет осуществляться таможенным органом одного государства-члена Евразийского экономического союза, а обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов предоставлено таможенному органу другого государства-члена Евразийского экономического союза, в котором находится таможенный орган назначения, в целях подтверждения предоставления такого обеспечения применяется сертификат обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов (далее – сертификат обеспечения).
2. Сертификат обеспечения оформляется в виде электронного документа.
Допускается оформление сертификата обеспечения в виде документа на бумажном носителе при обеспечении исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, а также в случае, если у таможенного органа отсутствует возможность обеспечить представление сертификата обеспечения в виде электронного документа в связи с неисправностью используемых таможенными органами информационных систем, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и сети Интернет), отключением электроэнергии.
3. Сертификат обеспечения оформляется на сумму, определенную лицом, предоставившим обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, в пределах размера предоставленного обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов. Международным договором в рамках Евразийского экономического союза, предусмотренными пунктом 8 статьи 226 настоящего Кодекса, могут быть определены случаи и условия, когда при генеральном обеспечении исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов сертификат обеспечения (сертификаты обеспечения) оформляется (оформляются) на сумму, превышающую размер предоставленного обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.

4. Бір транзиттік декларация бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну бір немесе бірнеше қамтамасыз ету сертификаттарымен расталады.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз ету кезінде бірнеше транзиттік декларациялар бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету бір қамтамасыз ету сертификатымен расталуы мүмкін.
5. Қамтамасыз ету сертификатының нысанын, электрондық құжат түріндегі осындай сертификаттың құрылымы мен форматын, оларды толтыру және қамтамасыз ету сертификатына өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібін, оның қолданылу мерзімін айқындау тәртібін, қамтамасыз ету сертификатын пайдалану тәртібін, оның ішінде оны кеден органына табыс ету, тіркеу, тіркеуден бас тарту, тіркеуді жою, қолданысын тоқтату (жабу) тәртібін, сондай-ақ қамтамасыз ету сертификатын тіркеуден бас тартудың, тіркеуді жоюдың, қолданысын тоқтатудың (жабудың) негіздерін Комиссия айқындайды.
6. Жөнелтуші кеден органы үшін:
1) кеден органы тіркеген және жөнелтуші кеден органы кеден органының ақпараттық жүйелерін пайдалану арқылы алған электрондық құжат түрінде ресімделген қамтамасыз ету сертификаты;
2) қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ресімделген қамтамасыз ету сертификаты және кеден органы тіркеген және кеден органдарының ақпараттық жүйелерін пайдалану арқылы жөнелтуші кеден органы алған осындай қамтамасыз ету сертификаты туралы және осындай қамтамасыз ету сертификатынан алынған мәліметтер кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынуды растау болып табылады.
7. Осы Кодекстің 226-бабының 8-тармағында көзделген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шартта кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз етуді ұсынуды растаудың ерекшеліктері айқындалуы мүмкін.
8. Жөнелтуші кеден органы мынадай:
1) транзиттік декларацияны беру кезінде қамтамасыз ету сертификатының қолданылу мерзімі өткен;
2) электрондық құжат түрінде ресімделген қамтамасыз ету сертификатында көрсетілген мәліметтер не қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ресімделген және (немесе) кеден органдарының ақпараттық жүйелерінде бар осындай қамтамасыз ету сертификатынан мәліметтер транзиттік декларацияда көрсетілген мәліметтерге сәйкес келмеген;

4. Предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, перевозимых по одной транзитной декларации, подтверждается одним или несколькими сертификатами обеспечения.
При генеральном обеспечении исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов одним сертификатом обеспечения может быть подтверждено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, перевозимых по нескольким транзитным декларациям.
5. Форма сертификата обеспечения, структура и формат такого сертификата обеспечения в виде электронного документа, порядок их заполнения и внесения в сертификат обеспечения изменений (дополнений), порядок определения срока его действия, порядок использования сертификата обеспечения, в том числе порядок его представления в таможенный орган, регистрации, отказа в регистрации, аннулирования регистрации, прекращения действия (погашения), а также основания для отказа в регистрации, аннулирования регистрации, прекращения действия (погашения) сертификата обеспечения определяются Комиссией.
6. Для таможенного органа отправления подтверждением предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов являются:
1) сертификат обеспечения, оформленный в виде электронного документа, зарегистрированный таможенным органом и полученный таможенным органом отправления с использованием информационных систем таможенных органов;
2) сертификат обеспечения, оформленный в виде документа на бумажном носителе и зарегистрированный таможенным органом, и сведения о таком сертификате обеспечения и из такого сертификата обеспечения, полученные таможенным органом отправления с использованием информационных систем таможенных органов.
7. Международным договором в рамках Евразийского экономического союза, предусмотренным пунктом 8 статьи 226 настоящего Кодекса, могут быть определены особенности подтверждения предоставления генерального обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
8. Таможенный орган отправления не признает в качестве подтверждения предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов сертификат обеспечения, сведения о котором заявлены в транзитной декларации, в следующих случаях:
1) срок действия сертификата обеспечения истек на момент подачи транзитной декларации;
2) сведения, указанные в сертификате обеспечения, оформленном в виде электронного документа, либо сведения о сертификате обеспечения, оформленном в виде документа на бумажном носителе и (или) из такого сертификата обеспечения, содержащиеся в информационной системе таможенных органов, не соответствуют сведениям, указанным в транзитной декларации;

3) жөнелтуші кеден органы қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ресімделген қамтамасыз ету сертификатын қолдану кезінде қамтамасыз ету сертификаты туралы мәліметтерді және (немесе) осы баптың 6-тармағына сәйкес олардан мәліметтерді алмаған жағдайларда қамтамасыз ету сертификатын, ол туралы транзиттік декларацияда мәлімделген мәліметтерді кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынуды растау ретінде қабылдамайды.
9. Осы Кодекстің 442-бабына сәйкес кеден органдары электрондық құжат түрінде ресімделген қамтамасыз ету сертификаттарымен, қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ресімделген, тіркелген қамтамасыз ету сертификаттары туралы мәліметтермен және олардағы мәліметтермен, сондай-ақ қолданысы тоқтатылған қамтамасыз ету сертификаттары туралы (жабылған қамтамасыз ету сертификаттары туралы), қамтамасыз ету сертификатын пайдаланбау, қамтамасыз ету сертификатын тіркеуді жою туралы, қамтамасыз ету сертификатының қолданысын тоқтату (жабу) мүмкіндігі туралы ақпараттармен алмасады.
228-бап. Тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және олармен жасалатын өзге де жүк операциялары, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде көлік құралдарын өткізу
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарларды түсіруге, қайта тиеуге (ауыстырып тиеуге), оның ішінде бір көлік түрінің көлік құралынан көліктің басқа түрінің көлік құралына және олармен тасымалданатын өзге де жүк операцияларына, сондай-ақ мұндай тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын өткізуге осы баптың 2-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, қызмет аймағында осындай операциялар жасалатын кеден органының рұқсатымен жол беріледі.
2. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарлар мен көлік құралдарына қатысты операциялар салынған кедендік пломбалар мен мөрлерді алусыз жасалса не, егер тауарларға кедендік пломбалар мен мөрлер салынбаса, қызмет аймағында осындай операциялар жасалатын кеден органын электрондық немесе жазбаша нысанда тиісті түрде хабардар еткеннен кейін мұндай операцияларды жасауға жол беріледі.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарларды түсіруге, қайта тиеуге (ауыстырып тиеуге) және олармен жасалатын өзге де жүк операцияларына, сондай-ақ осындай тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстыруға кеден органынан рұқсат алуға байланысты кедендік операцияларды жасау немесе осындай операцияларды жасау туралы кеден органын хабардар ету тәртібін Комисссия айқындайды.

3) таможенным органом отправления не получены сведения о сертификате обеспечения и (или) сведения из него в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи при применении сертификата обеспечения, оформленного в виде документа на бумажном носителе.
9. Таможенные органы в соответствии со статьей 442 настоящего Кодекса обмениваются сертификатами обеспечения, оформленными в виде электронного документа, сведениями о зарегистрированных сертификатах обеспечения, оформленными в виде документа на бумажном носителе, и сведениями из них, а также информацией о сертификатах обеспечения, действие которых прекращено (о погашенных сертификатах обеспечения), неиспользовании сертификата обеспечения, об аннулировании регистрации сертификата обеспечения, о возможности прекращения действия (погашения) сертификата обеспечения.
Статья 228. Разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с товарами, а также замена транспортных средств при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита по таможенной территории Евразийского экономического союза
1. Разгрузка, перегрузка (перевалка), в том числе с транспортного средства одного вида транспорта на транспортное средство другого вида транспорта, и иные грузовые операции с товарами, перевозимыми в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита по таможенной территории Евразийского экономического союза, а также замена транспортных средств, перевозящих такие товары, допускаются с разрешения таможенного органа, в зоне деятельности которого совершаются такие операции, за исключением случаев, указанных в пункте 2 настоящей статьи.
2. В случае, если операции, указанные в пункте 1 настоящей статьи, в отношении товаров и транспортных средств могут быть совершены без удаления наложенных таможенных пломб и печатей либо если на товары таможенные пломбы и печати не наложены, совершение таких операций допускается после соответствующего уведомления таможенного органа, в зоне деятельности которого совершаются такие операции, в электронной или письменной форме.
3. Порядок совершения таможенных операций, связанных с получением разрешения таможенного органа на разгрузку, перегрузку (перевалку) и иные грузовые операции с товарами, перевозимыми в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита по таможенной территории Евразийского экономического союза, а также на замену транспортных средств, перевозящих такие товары, или с уведомлением таможенного органа о совершении таких операций, определяется Комиссией.

4. Кеден органы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарлармен жүк операцияларын жасауға рұқсат беруден көлік (тасымалдау) құжаттарында, шектеулердің сақталуын растайтын құжаттарда не Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары берген өзге де құжаттарда осындай операцияларды жасауға тыйым болған кезде бас тартуға құқылы.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарлармен жүк операциялары кеден органының рұқсатымен тұлғаның өтініші бойынша кеден органының жұмыс уақытынан тыс кезде жасалуы мүмкін.
229-бап. Кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде туындаған болған авария, еңсерілмейтін күштің әсері немесе өзге де мән-жайлар кезінде қолданылатын шаралар
1. Тасымалдаушының осы Кодекстің 230-бабында көзделген міндеттерді сақтауына кедергі келтіретін авария, еңсерілмейтін күштің әсері немесе өзге де мән-жайлар кезінде тасымалдаушы тауарлар мен көлік құралдарының сақталуын қамтамасыз ету үшін барлық шараларды қабылдауға, осы мән-жайлар және тауарлардың тұрған жері туралы жақын кеден органына дереу хабарлауға, сондай-ақ тауарлардың орнын ауыстыруға немесе оларды жақын кеден органына не кеден органы көрсеткен өзге жерге тасуды (тасымалдауды) қамтамасыз етуге (егер оның көлік құралы бұзылған болса) міндетті.
Осы мән-жайлар туралы хабар алған кеден органы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасуға (тасымалдауға) кедергі болатын мән-жайлар туралы жөнелтуші кеден органын және межелі кеден органын хабардар етуге міндетті.
2. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасу (тасымалдау) кезінде туындаған болған авария, еңсерілмейтін күштің әсері немесе өзге де мән-жайлар кезінде кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
3. Осы баптың 1-тармағының талаптарын сақтауға байланысты тасымалдаушы шеккен шығыстарды кеден органдары өтемейді.
230-бап. Тасымалдаушының тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасу (тасымалдау) кезіндегі міндеттері
1. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалдау кезінде тасымалдаушы осы баптың 2-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, өзінің осындай кедендік рәсіммен орналасқан тауарлардың декларанты болу-болмауына қарамастан:

4. Таможенный орган вправе отказать в выдаче разрешения на совершение грузовых операций с товарами, перевозимыми в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита по таможенной территории Евразийского экономического союза, при наличии запрета на совершение таких операций в транспортных (перевозочных) документах, документах, подтверждающих соблюдение ограничений, либо иных документах, выданных государственными органами Республики Казахстан.
5. По заявлению лица с разрешения таможенного органа грузовые операции с товарами, перевозимыми в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита по таможенной территории Евразийского экономического союза, могут совершаться вне времени работы таможенного органа.
Статья 229. Меры, принимаемые при аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
1. При аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, препятствующих соблюдению перевозчиком обязанностей, предусмотренных статьей 230 настоящего Кодекса, перевозчик обязан принять все меры для обеспечения сохранности товаров и транспортных средств, незамедлительно сообщить в ближайший таможенный орган об этих обстоятельствах и месте нахождения товаров, а также перевезти товары или обеспечить их перевозку (транспортировку) (если его транспортное средство повреждено) в ближайший таможенный орган либо иное место, указанное таможенным органом.
Таможенный орган, получивший сообщение об этих обстоятельствах, обязан известить таможенный орган отправления и таможенный орган назначения о возникших обстоятельствах, препятствующих перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
2. Порядок совершения таможенных операций при аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, определяется Комиссией.
3. Расходы, понесенные перевозчиком в связи с соблюдением требований пункта 1 настоящей статьи, таможенными органами не возмещаются.
Статья 230. Обязанности перевозчика при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
1. При перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита перевозчик, независимо от того, является ли он декларантом товаров, помещенных под такую таможенную процедуру, за исключением случая, указанного в пункте 2 настоящей статьи, обязан:

1) тауарларды және оларға арналған құжаттарды жөнелтуші кеден органы белгілеген мерзімде, егер белгіленген болса, тауарларды тасудың (тасымалдаудың) белгілі бір маршруты бойынша жүре отырып, тауарларды жеткізу орнына жеткізуге;
2) тауарлардың, кедендік пломбалар мен мөрлердің не, егер қолданылған болса, өзге де идентификаттау құралдарының сақталуын қамтамасыз етуге;
3) осы Кодекстің 228-бабының 2-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасылатын (тасымалданатын) тауарларды түсіруге, қайта тиеуге (ауыстырып тиеуге) және олармен жасалатын өзге де жүк операцияларына, сондай-ақ осындай тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстыруға кеден органдарының рұқсатынсыз жол бермеуге міндетті.
2. Егер тауарларды тасу (тасымалдау) екі және одан да көп көлік түрлерін пайдалана отырып жүзеге асырылса, осы баптың 1-тармағында көрсетілген міндеттер кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларантына жүктеледі.
3. Теміржол көлігімен тасымалданатын кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар жөнелтуші кеден органы айқындаған тауарларды жеткізу орнына жеткізілмеген кезде көрсетілген тауарларды тасымалдауға қабылдаған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің әрбір теміржол тасымалдаушысы кеден органының талап етуі бойынша осы жеткізілмеген тауарлар туралы ақпаратты табыс етуге міндетті. Тиісті талап және ақпарат жазбаша нысанда да, ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологияларды пайдалану арқылы да берілуі мүмкін.
231-бап. Кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы мен тоқтатылуы
1. Кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысы жөнелтуші кеден органы айқындаған тауарларды жеткізу орнына тауарлар жеткізілгеннен кейін аяқталады.
2. Тауарларды жеткізу орнында кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысы аяқталғанға дейін тауарлар кедендік бақылау аймағында, оның ішінде тауарлар олар жеткізілген көлік құралынан түсірмей орналастырылады.
Тауарлар кедендік бақылау аймағына тәуліктің кез келген уақытында орналастырылады.
3. Кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін тасымалдаушы не кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар декларанты межелі кеден органына транзиттік декларацияны, сондай-ақ өзінде бар басқа дақұжаттарды:
1) автомобиль көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты – олардың тауарларды жеткізу орнына келген кезінен бастап үш сағат ішінде, ал тауарлар кеден органының жұмыс уақытынан тыс кезде келген жағдайда – осы кеден органының жұмыс уақыты басталған кезден бастап үш сағат ішінде;

1) доставить товары и документы на них в установленный таможенным органом отправления срок в место доставки товаров, следуя по определенному маршруту перевозки (транспортировки) товаров, если он установлен;
2) обеспечить сохранность товаров, таможенных пломб и печатей либо иных средств идентификации, если они применялись;
3) не допустить разгрузку, перегрузку (перевалку) и совершение иных грузовых операций с товарами, перевозимыми (транспортируемыми) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, а также замену транспортных средств, перевозящих такие товары, без разрешения таможенных органов, за исключением случая, предусмотренного пунктом 2 статьи 228 настоящего Кодекса.
2. В случае, если перевозка (транспортировка) товаров осуществляется с использованием двух и более видов транспорта, указанные в пункте 1 настоящей статьи обязанности возлагаются на декларанта товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита.
3. При недоставке перевозимых железнодорожным транспортом товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, в место доставки товаров, определенное таможенным органом отправления, каждый железнодорожный перевозчик государств-членов Евразийского экономического союза, принявший указанные товары к перевозке, обязан предоставить по требованию таможенного органа информацию об этих недоставленных товарах. Соответствующие требование и информация могут передаваться как в письменной форме, так и с использованием информационных систем и информационных технологий.
Статья 231. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры таможенного транзита
1. Действие таможенной процедуры таможенного транзита завершается после доставки товаров в место доставки товаров, определенное таможенным органом отправления.
2. В месте доставки товаров до завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита товары размещаются в зоне таможенного контроля, в том числе без выгрузки товаров из транспортного средства, на котором они доставлены.
Товары размещаются в зоне таможенного контроля в любое время суток.
3. Для завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита перевозчик либо декларант товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, обязан представить таможенному органу назначения транзитную декларацию, а также имеющиеся у него другие документы:
1) в отношении товаров, перевозимых автомобильным транспортом, – в течение трех часов с момента их прибытия в место доставки товаров, а в случае прибытия товаров вне времени работы таможенного органа – в течение трех часов с момента наступления времени начала работы этого таможенного органа;

2) су, әуе және теміржол көлігін пайдалана отырып тасымалданатын тауарларға қатысты – халықаралық тасымалды жүзеге асыру кезінде порттың, әуежайдың немесе теміржол станциясының технологиялық процесінде (кестесінде) белгіленген уақыт ішінде, бірақ көлік құралының тауарларды жеткізу орнына келу кезінен бастап межелі кеден органының келесі жұмыс күнінің аяқталу уақытынан кешіктірмей табыс етуге міндетті.
4. Тасымалдаушы атынан осы баптың 3-тармағында көзделген әрекеттерді, осындай тасымалдаушының тапсырмасы бойынша әрекет ететін тұлғалар жасауы мүмкін.
5. Кеден органының талабы бойынша тасымалдаушы тауарларды көрсетуге тиіс.
6. Межелі кеден органы осы баптың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынған кезден бастап бір сағат ішінде олардың берілуін уәкілетті орган бекіткен тәртіппен тіркейді.
7. Межелі кеден органы кедендік транзит кедендік рәсімін мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ осы баптың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды беруді тіркеген кезден бастап кеден органы жұмысының төрт сағатынан кешіктірмей, ал егер мұндай құжаттарды беру кеден органы жұмысының аяқталуына дейін төрт сағаттан аз уақыт қалған кезде тіркелген болса – осы кеден органының жұмысы басталған кезден бастап төрт сағат ішінде аяқтайды.
8. Кеден органы кедендік тексеріп қарауды өткізу туралы шешім қабылдаған жағдайда кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау мерзімі межелі кеден органы басшысының, ол уәкілеттік берген межелі кеден органы басшысы орынбасарының не оларды алмастыратын адамдардың жазбаша рұқсатымен кедендік тексеріп қарау өткізу үшін қажетті уақытқа, бірақ осы баптың 3-тармағында көрсетілген құжаттардың берілуін тіркеу күнінен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.
9. Кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, электрондық құжат жасау не транзиттік декларацияда немесе транзиттік декларация ретінде пайдаланатын өзге де құжаттарда тиісті белгілер қою арқылы ресімделеді.
10. Кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталуына байланысты кедендік операцияларды, оның ішінде тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көлік түріне байланысты жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
11. Кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысы тауарларды уақытша сақтауға орналастырумен, тауарларды шығарумен аяқталған жағдайларды, сондай-ақ кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталуына байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін, оның ішінде көлік түріне байланысты тәртіпті бұл жағдайларда уәкілетті орган бекітеді.

2) в отношении товаров, перевозимых с использованием водного, воздушного или железнодорожного транспорта, – в течение времени, установленного технологическим процессом (графиком) порта, аэропорта или железнодорожной станции при осуществлении международной перевозки, но не позднее времени окончания следующего рабочего дня таможенного органа назначения с момента прибытия транспортного средства в место доставки товаров.
4. От имени перевозчика действия, предусмотренные пунктом 3 настоящей статьи, могут быть совершены лицами, действующими по поручению такого перевозчика.
5. По требованию таможенного органа перевозчик обязан предъявить товары.
6. Таможенный орган назначения в течение одного часа с момента представления документов, указанных в пункте 3 настоящей статьи, регистрирует их подачу в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
7. Таможенный орган назначения завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита в возможно короткие сроки, но не позднее четырех часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации подачи документов, указанных в пункте 3 настоящей статьи, а в случае, если подача таких документов зарегистрирована менее чем за четыре часа до окончания времени работы таможенного органа, – в течение четырех часов с момента начала времени работы этого таможенного органа.
8. В случае принятия решения таможенным органом о проведении таможенного досмотра срок завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита с письменного разрешения руководителя таможенного органа назначения, уполномоченного им заместителя руководителя таможенного органа назначения либо лиц, их замещающих, может быть продлен на время, необходимое для проведения таможенного досмотра, но не более чем на пять рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации подачи документов, указанных в пункте 3 настоящей статьи.
9. Завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита оформляется с использованием информационной системы таможенного органа путем формирования электронного документа либо путем проставления соответствующих отметок на транзитной декларации или иных документах, используемых в качестве транзитной декларации.
10. Порядок совершения таможенных операций, связанных с завершением действия таможенной процедуры таможенного транзита, в том числе в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, определяется Комиссией.
11. Случаи, когда действие таможенной процедуры таможенного транзита завершается помещением товаров на временное хранение, выпуском товаров, а также порядок совершения таможенных операций, связанных с завершением действия таможенной процедуры таможенного транзита в таких случаях, в том числе в зависимости от вида транспорта, утверждаются уполномоченным органом.

12. Осы Кодекстің 225-бабының 7-тармағында көзделген жағдайда, сондай-ақ, егер тауарлар межелі кеден органынан ерекшеленетін кеден органына жеткізілген болса, кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысы осы бапта белгіленген тәртіппен аяқталады.
13. Егер тауарларды жеткізу орнына тауарлар толықтай немесе ішінара жеткізілмесе және кедендік рәсімнің қолданысы осы баптың 12-тармағында көзделген жағдайларда аяқталмаса, кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылады.
Кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының тоқтатылуына байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін, кедендік транзит кедендік рәсімі тоқтатылуға жататын мерзімдерді, сондай-ақ кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының тоқтатылуын ресімдеу тәртібін Комиссия айқындайды.
14. Екінші немесе үшінші типтегі куәлігі бар уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңқайларда (ашық алаңқайлардың бөліктерінде) құрылған кедендік бақылау аймағына тауарларды жеткізу кезінде кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысы осы Кодекстің 538-бабында белгіленген ерекшеліктермен аяқталады.
232-бап. Тауарларды жеткізу орнына тауарларды жеткізгеннен кейін жасалатын кедендік операциялар
1. Межелі кеден органы осы Кодекстің 231-бабының 3-тармағында көрсетілген құжаттардың берілуін тіркегеннен кейін осы Кодекстің 149-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында аталған адамдар тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға немесе оларды:
1) автомобиль көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты – межелі кеден органы құжаттардың берілуін тіркегеннен кейін кеден органы жұмыс уақытының сегіз сағатынан кешіктірмей;
2) су, әуе кемелерін немесе теміржол көлігін пайдалана отырып тасымалданатын тауарларға қатысты – халықаралық тасымалды жүзеге асыру кезінде порттың, әуежайдың немесе теміржол станциясының технологиялық процесінде (кестесінде) белгіленген уақыт ішінде, бірақ көлік құралының тауарларды жеткізу орнына келу кезінен бастап межелі кеден органының келесі жұмыс күні аяқталатын уақытынан кешіктірмей кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жасауға міндетті.
2. Су кемелері пайдаланылып тасымалданатын тауарларға қатысты тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға байланысты кедендік операцияларды осы Кодекстің 149-бабының 1-тармағы 1) тармақшасының алтыншы абзацында және 4) тармақшасында көрсетілген адамдар жасауға міндетті.

12. В случае, предусмотренном пунктом 7 статьи 225 настоящего Кодекса, а также если товары доставлены в таможенный орган, отличный от таможенного органа назначения, действие таможенной процедуры таможенного транзита завершается в порядке, установленном настоящей статьей.
13. В случае, если товары полностью или частично не доставлены в место доставки товаров и действие таможенной процедуры не завершено в случаях, предусмотренных пунктом 12 настоящей статьи, действие таможенной процедуры таможенного транзита прекращается.
Порядок совершения таможенных операций, связанных с прекращением действия таможенной процедуры таможенного транзита, сроки, в которые таможенная процедура таможенного транзита подлежит прекращению, а также порядок оформления прекращения действия таможенной процедуры таможенного транзита определяются Комиссией.
14. При доставке товаров в зону таможенного контроля, созданную в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, имеющего свидетельства второго или третьего типа, действие таможенной процедуры таможенного транзита завершается с особенностями, установленными статьей 538 настоящего Кодекса.
Статья 232. Таможенные операции, совершаемые после доставки товаров в место доставки товаров
1. После регистрации таможенным органом назначения подачи документов, указанных в пункте 3 статьи 231 настоящего Кодекса, лица, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, обязаны совершить таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение или их таможенным декларированием:
1) в отношении товаров, перевозимых автомобильным транспортом, – не позднее восьми часов рабочего времени таможенного органа после регистрации подачи документов таможенным органом назначения;
2) в отношении товаров, перевозимых с использованием водных, воздушных судов или железнодорожного транспорта, – в течение времени, установленного технологическим процессом (графиком) порта, аэропорта или железнодорожной станции при осуществлении международной перевозки, но не позднее времени окончания следующего рабочего дня таможенного органа назначения с момента прибытия транспортного средства в место доставки товаров.
2. В отношении товаров, перевозимых с использованием водных судов, таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение, обязаны совершить лица, указанные в абзаце шестом подпункта 1 и подпункте 4) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса.

3. Кеден органы осы баптың 1-тармағында көрсетілген мерзім өткен кезден бастап кеден органының жұмыс уақытының үш сағаты ішінде осы Кодекстің 149-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген адамдар осы баптың 1-тармағының бірінші абзацында көзделген кедендік операцияларды жасамағаны туралы тасымалдаушыға еркін нысандағы хабарламаны жолдайды.
Осы Кодекстің 144-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген адамдар осы баптың 1-тармағының бірінші абзацында көзделген кедендік операцияларды жасамаған жағдайда, тасымалдаушы осы Кодекстің 17-тарауына сәйкес тауарларды уақытша сақтауға орналастырумен байланысты кедендік операцияларды осы баптың 1-тармағында көрсетілген мерзім өткен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жасауға міндетті.
4. Осы баптың 1, 2 және 3-тармақтарының ережелері, егер тауарларға қатысты алдын ала кедендік декларациялау жүзеге асырылған болса, қолданылмайды.
5. Осы баптың 1-тармағына сәйкес тауарларды декларациялаумен байланысты кедендік операцияларды жасау кезінде осы Кодекстің 149-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар тауарларды осы Кодекстің 17-тарауына сәйкес уақытша сақтауға орналастырумен байланысты кедендік операцияларды:
1) осы Кодекстің 184-бабына сәйкес кедендік декларацияны қайтарып алуға кеден органының рұқсатын;
2) осы Кодекстің 198-бабына сәйкес тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы кеден органының шешімін;
3) осы Кодекстің 201-бабына сәйкес тауарларды шығарудан бас тартуды алған кезден бастап үш сағат ішінде жасауға міндетті.
6. Осы баптың 1 және 5-тармақтарында көрсетілген мерзімде осы бапта белгіленген кедендік операциялар жасалмаған тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кідіртеді.
7. Осы баптың ережелері:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына және осы Кодекстің 385-бабының 4-тармағында көрсетілген, Еуразиялық экономикалық одақ мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы тасу (тасымалдау) үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты;
2) халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарларға қатысты кету орнында кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысы аяқталған кезде;

3. Таможенный орган в течение трех часов рабочего времени таможенного органа с момента истечения сроков, указанных в пункте 1 настоящей статьи направляет перевозчику уведомление в произвольной форме о не совершении лицами, указанными в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, таможенных операций, предусмотренных абзацем первым пункта 1 настоящей статьи.
В случае несовершения лицами, указанными в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, таможенных операций, предусмотренных абзацем первым пункта 1 настоящей статьи, перевозчик обязан совершить таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение в соответствии с главой 17 настоящего Кодекса, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем истечения сроков, указанных в пункте 1 настоящей статьи.
4. Положения пунктов 1, 2 и 3 настоящей статьи не применяются, если в отношении товаров осуществлено предварительное таможенное декларирование.
5. При совершении в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи таможенных операций, связанных с таможенным декларированием товаров, лица, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, обязаны совершить таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение в соответствии с главой 17 настоящего Кодекса, в течение трех часов с момента получения:
1) разрешения таможенного органа на отзыв таможенной декларации в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса;
2) решения таможенного органа о приостановлении срока выпуска товаров в соответствии со статьей 198 настоящего Кодекса;
3) отказа в выпуске товаров в соответствии со статьей 201 настоящего Кодекса.
6. Товары, в отношении которых в сроки, указанные в пунктах 1 и 5 настоящей статьи, не совершены таможенные операции, установленные настоящей статьей, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
7. Положения настоящей статьи не применяются:
1) в отношении прибывших на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров Евразийского экономического союза и указанных в пункте 4 статьи 385 настоящего Кодекса иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки (транспортировки) через территорию государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза;
2) в отношении международных почтовых отправлений;
3) при завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в месте убытия в отношении товаров, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза;

4) екінші немесе үшінші типтегі куәлігі бар уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңқайларында (ашық алаңқайлардың бөлітерінде) құрылған кедендік бақылау аймағына жеткізілген тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысы аяқталған кезде қолданылмайды.
233-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша тасу (тасымалдау) кезінде кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және есептеу
1. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет:
1) декларантта – кеден органы транзиттік декларацияны тіркеген кезден бастап;
2) егер тауарларды беру Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушылары арасында жүзеге асырылса, теміржол көлігі саласындағы халықаралық шарттарда және Тәуелсіз Мемлекеттер Достығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі кеңесінің актілерінде белгіленген тәртіппен не, егер тауарларды беру Қазақстан Республикасының теміржол тасымалдаушылары арасында жүзеге асырылса, Қазақстан Республикасының көлік саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды Қазақстан Республикасының аумағы шегінде теміржол көлігімен тасымалдауға қабылдаған Қазақстан Республикасының теміржол тасымалдаушысында – тауарларды белгіленген тәртіппен тасымалдауға қабылдаған кезден бастап туындайды.
2. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет жеке пайдалануға және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне арналған тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде туындамайды.
3. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет:
декларантта, сондай-ақ жөнелтуші кеден органы айқындаған тауарларды жеткізу орнына дейін тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыратын, осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысында мынадай мән-жайлар басталған кезде:

4) при завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, доставленных в зону таможенного контроля, созданную в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, имеющего свидетельства второго или третьего типа.
Статья 233. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, при перевозке (транспортировке) по таможенной территории Евразийского экономического союза, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, возникает:
1) у декларанта – с момента регистрации таможенным органом транзитной декларации;
2) у железнодорожного перевозчика Республики Казахстан, принявшего товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, к перевозке железнодорожным транспортом в пределах территории Республики Казахстан в порядке, установленном международными договорами в области железнодорожного транспорта и актами Совета по железнодорожному транспорту государств – участников Содружества Независимых Государств, если передача товаров осуществляется между железнодорожными перевозчиками государств-членов Евразийского экономического союза, либо в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области транспорта, если передача товаров осуществляется между железнодорожными перевозчиками Республики Казахстан, – с момента принятия товаров к перевозке в установленном порядке.
2. Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не возникает при помещении под таможенную процедуру таможенного транзита товаров для личного пользования и международных почтовых отправлений.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, прекращается у декларанта, а также у железнодорожного перевозчика государства-члена Евразийского экономического союза, указанного в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, осуществляющего перевозку (транспортировку) товаров до места доставки товаров, определенного таможенным органом отправления, при наступлении следующих обстоятельств:

1) осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 231-бабына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталған;
2) уәкілетті экономикалық оператор тауарларды осы Кодекстің 539-бабына сәйкес қабылдағанда;
3) кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысы аяқталған тауарларды осы Кодекстің 209-бабының 6-тармағына сәйкес уақытша сақтауға орналастырған;
4) кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысы аяқталған тауарларды осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырған;
5) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындаған және (немесе) оларды осы баптың 6-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерлерде өндіріп алған;
6) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы, осы Кодекске сәйкес осындай жойылғанға дейін немесе қайтарымсыз жоғалғанға дейін осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, осындай шетелдік тауарлардың осындай жойылу фактісін және (немесе) авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күштің әсерінен не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезіндегі табиғи кему нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін таныған;
7) транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес шығарудан бас тартқан;
8) транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес транзиттік декларациядан бас тартқан және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 5-тармағына сәйкес тауарларды шығарудың күшін жойған;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілегенде және мемлекеттің меншігіне айналдырған;
10) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес тауарларды кеден органы кідірткенде;
11) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алынған немесе тыйым салынған және бұрын мұндай тауарлар шығарылмаған болса, оларға қатысты қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды уақытша сақтауға орналастырған немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырған мән-жайлар басталған кезде тоқтатылады.

1) завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии со статьей 231 настоящего Кодекса за исключением случая, указанного в подпункте 2) настоящего пункта;
2) принятие товаров уполномоченным экономическим оператором в соответствии со статьей 539 настоящего Кодекса;
3) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры таможенного транзита прекращено, на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 209 настоящего Кодекса;
4) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры таможенного транзита прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса;
5) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи;
6) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
7) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации;
8) отзыв транзитной декларации в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации;
9) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
11) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.

4. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет теміржол көлігі саласындағы халықаралық шарттарда және Тәуелсіз Мемлекеттер Достығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі кеңесінің актілерінде белгіленген тәртіппен теміржол көлігімен тасымалданатын кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің басқа теміржол тасымалдаушысына не көлік саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының басқа теміржол тасымалдаушысы берген Қазақстан Республикасының теміржол тасымалдаушысында – тауарларды белгіленген тәртіппен берген кезде тоқтатылады.
5. Тауарлар кеден органы белгілеген кедендік транзит мерзімінде жеткізу орнына жеткізілмесе және осы Кодекстің 231-бабының 12-тармағында көзделген жағдайларда кедендік рәсімнің қолданысы аяқталмаса, кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалуға жатады.
Көрсетілген мән-жайлар басталған кезде тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.
6. Осы баптың 5-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, егер кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастылыған шетел тауарлары тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді қолданбай ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылса, ал жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты – егер жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығару жүргізілсе, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін кеден органы транзиттік декларацияны тіркеу күні қолданылатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Кеден органында тауарлар (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) туралы нақты мәліметтері болмаған жағдайда, төленуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеуге арналған база кеден органында бар мәліметтер негізінде айқындалады, ал тауарларды сыныптау осы Кодекстің 40-бабының 4-тармағын ескере отырып жүзеге асырылады.
Егер Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарлар коды оннан аз белгілер санымен топтама деңгейінде айқындалса:
осындай топтамаға кіретін тиісті тауарларға сәйкес келетін кедендік әкелу баждарының ең көп мөлшерлемесі кедендік әкелу баждарын есептеу үшін қолданылады;
кедендік әкелу баждарының ең көп мөлшерлемесі белгіленген осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін акциздердің ең көп мөлшерлемесі және қосылған құн салығының ең көп мөлшерлемесі салықтарды есептеу үшін қолданылады;
осы тармақтың сегізінші абзацы ескеріле отырып, осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең көп мөлшерлемесі арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 5-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығарылған жері және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтер негізге алына отырып есептеледі. Тауарлардың шығарылған жері және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтер расталмаған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер тауардың сыныптамасы он белгі деңгейінде жүзеге асырылса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол бір кодындағы тауарларға не, егер Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарлардың кодтары оннан кем белгілері бар топтама деңгейінде айқындалса, топтамаға кіретін тауарларға қатысты белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең көп мөлшерлемесі негізге алына отырып есептеледі.

4. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, прекращается у железнодорожного перевозчика Республики Казахстан, передавшего товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, перевозимые железнодорожным транспортом, железнодорожному перевозчику другого государства-члена Евразийского экономического союза в порядке, установленном международными договорами в области железнодорожного транспорта и актами Совета по железнодорожному транспорту государств – участников Содружества Независимых Государств, либо другому железнодорожному перевозчику Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области транспорта, при передаче товаров в установленном порядке.
5. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению в случае, если товары не доставлены в место доставки товаров в установленный таможенным органом срок таможенного транзита и действие таможенной процедуры не завершено в случаях, предусмотренных пунктом 12 статьи 231 настоящего Кодекса.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается день помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита.
6. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 5 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а в отношении товаров для личного пользования – как если бы был произведен выпуск товаров для личного пользования в свободное обращение.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующих на день регистрации таможенным органом транзитной декларации.
В случае, если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 4 статьи 40 настоящего Кодекса.
В случае, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок ввозных таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяются наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость и наибольшая из ставок акцизов, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которой установлена наибольшая из ставок ввозных таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца восьмого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 5 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае, если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне десяти знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти.

Тауарлар туралы дәл мәліметтерді кейіннен анықтаған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осындай дәл мәліметтерді негізге ала отырып есептеледі және кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын есепке жатқызу (қайтару) осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес жүзеге асырылады, не осы Кодекстің 87 және 137-баптарына сәйкес әрекет, осы Кодекстің 12-тарауына және 142-бабына сәйкес төленбеген сомаларды өндіріп алу жүргізіледі.
Халықаралық пошта жөнелтімдеріне қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар осы Кодекстің 370-бабының 7-тармағында белгіленген мөлшерде төленуге жатады.
7. Осы Кодекстің 209-бабының 6-тармағына сәйкес тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен уақытша сақтауға орналастырған не осындай тауарларды осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырған не кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толықтай немесе ішінара) жөніндегі міндет орындалғаннан кейін кеден органдары тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кідірткен жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомалары осы Кодекстің 1-тарауына және 141-бабына сәйкес есепке жатқызуға (қайтаруға) жатады.
8. Осы Кодекстің 96-бабының 3-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларантынан өзге тұлға табыс еткен жағдайда, мұндай өзге тұлға кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша декларантпен ортақ міндетті көтереді.
9. Тауарларды теміржол көлігімен тасымалдаған кезде кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты теміржол көлігі саласындағы халықаралық шарттарда және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі кеңесінің актілерінде не Қазақстан Республикасының көлік саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды тасымалдауға қабылдаған Қазақстан Республикасының теміржол тасымалдаушысы болып табылмаса, мұндай теміржол тасымалдаушысы кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша декларантпен ортақ міндетті көтереді.

При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, и осуществляется зачет (возврат) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса, либо осуществляются действия в соответствии со статьями 87 и 137 настоящего Кодекса, взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главой 12 и статьей 142 настоящего Кодекса.
Ввозные таможенные пошлины, налоги в отношении международных почтовых отправлений подлежат уплате в размере, установленном пунктом 7 статьи 370 настоящего Кодекса.
7. В случае помещения товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 209 настоящего Кодекса, либо помещения таких товаров под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса, либо задержания таких товаров таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
8. В случае, если обеспечение исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 3 статьи 96 настоящего Кодекса предоставлено иным лицом, чем декларант товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, такое иное лицо несет солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин с декларантом.
9. В случае, если при перевозке товаров железнодорожным транспортом декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, не являлся железнодорожный перевозчик Республики Казахстан, принявший товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, к перевозке в порядке, установленном международными договорами в области железнодорожного транспорта и актами Совета по железнодорожному транспорту государств – участников Содружества Независимых Государств либо законодательством Республики Казахстан в области транспорта, такой железнодорожный перевозчик несет солидарную обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин с декларантом.

234-бап. Тұлғалардың кедендік транзит кедендік рәсімін бұзған кездегі жауапкершілігі
1. Осы Кодекстің 230-бабында көрсетілген тұлғалар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған барлық тауарларды және оларға арналған құжаттарды тауарларды жеткізу орнына жеткізбеген кезде, Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жауаптылықта болады.
Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасу (тасымалдау) кезінде міндеттер орындалмаған өзге жағдайларда, оның ішінде кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың бір бөлігі жеткізілмеген жағдайда, осы Кодекстің 230-бабында көрсетілген тұлғалар аумағында бұзушылықтар анықталған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген жауаптылықта болады.
2. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес теміржол көлігімен тасымалдау кезінде тасымалдаушының міндеттерді орындамағаны үшін теміржол көлігі саласындағы халықаралық шарттарда және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі кеңесінің актілерінде не, егер тауарларды беру Қазақстан Республикасының теміржол тасымалдаушылары арасында жүзеге асырылса, Қазақстан Республикасының көлік саласындағы заннамасында белгіленген тәртіппен тауарларды Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тасымалдауға қабылдаған теміржол тасымалдаушысы жауаптылықта болады.
Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес теміржол көлігімен тасымалдау кезінде міндеттерін орындамағаны үшін осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген теміржол тасымалдаушысы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
25-тарау. Кеден қоймасы кедендік рәсімі
235-бап. Кеден қоймасы кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
1. Кеден қоймасы кедендік рәсімі – шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес мұндай тауарлар, оларды осындай кедендік рәсіммен орналастырудың және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдаланудың шарттары сақталған жағдайда кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбей кеден қоймасында сақталады.
2. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
3. Кеден қоймасы кедендік рәсімін қолдануға:
1) бұрын уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру арқылы уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің;

Статья 234. Ответственность лиц при нарушении таможенной процедуры таможенного транзита
1. При недоставке всех товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, и документов на них в место доставки товаров лица, указанные в статье 230 настоящего Кодекса, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
В иных случаях неисполнения обязанностей при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, в том числе в случае недоставки части товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, лица, указанные в статье 230 настоящего Кодекса, несут ответственность, установленную законодательством государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого выявлено нарушение.
2. Ответственность за неисполнение обязанностей перевозчика при перевозке товаров железнодорожным транспортом в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита несет железнодорожный перевозчик, принявший товары к перевозке по территории Республики Казахстан в порядке, установленном международными договорами в области железнодорожного транспорта и актами Совета по железнодорожному транспорту государств – участников Содружества Независимых Государств либо законодательством Республики Казахстан в области транспорта, если передача товаров осуществляется между железнодорожными перевозчиками Республики Казахстан.
За неисполнение своих обязанностей при перевозке товаров железнодорожным транспортом в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита железнодорожный перевозчик, указанный в абзаце первом настоящего пункта, несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Глава 25. Таможенная процедура таможенного склада
Статья 235. Содержание и применение таможенной процедуры таможенного склада
1. Таможенная процедура таможенного склада – таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой такие товары хранятся на таможенном складе без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, сохраняют статус иностранных товаров.
3. Допускается применение таможенной процедуры таможенного склада для приостановления действия:
1) таможенной процедуры временного ввоза (допуска) путем помещения под таможенную процедуру таможенного склада товаров, ранее помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);

2) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) бұрын кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу өнімдерін кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру арқылы кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің;
3) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) бұрын ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу өнімдерін кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру арқылы ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімнің қолданысын тоқтата тұруға жол беріледі.
4. Кеден қоймасы кедендік рәсімін өздерінің үлкендігіне көлемінің немесе тиеудің, түсірудің және (немесе) сақтаудың ерекше шарттарына байланысты кеден қоймасында орналастыруға болмайтын тауарларға қатысты қолдануға жол беріледі.
Мұндай тауарларды сақтау уәкілетті орган бекіткен тәртіппен, сондай-ақ осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету шартында берілетін, осындай орындарда сақтауға кеден органының рұқсаты болған жағдайда, кеден қоймалары болып табылмайтын орындарда жүзеге асырылуы мүмкін.
5. Комиссия кеден қоймасы кедендік рәсімі қолданылмайтын тауарлар тізбесін айқындауға құқылы.
236-бап. Тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
1. Тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) тауарлардың жарамдылық және (немесе) өткізілу мерзімі оларды кеден қоймасы кедендік рәсіміне кедендік декларациялау күніне күнтізбелік бір жүз сексен күннен астатын күннен мерзімді құрауы;
2) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру шарттары болып табылады.
2. Мыналар:
1) тауарлардың кеден қоймасында, ал осы Кодекстің 235-бабының 4-тармағында көрсетілген тауарлардың – кеден органының тауарларды кеден қоймасы болып табылмайтын орында сақтауға берілген рұқсатында көрсетілген орындарда орналастырылуы және болуы;
2) кеден қоймасы кедендік рәсімін қолдану мерзімінің сақталуы;
3) кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен операциялар жасау кезінде осы Кодекстің 238-бабы ережелерінің сақталуы тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсіміне сәйкес пайдалану шарттары болып табылады.
237-бап. Кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
1. Кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі осы баптың 3 және 4-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларды осындай кедендік рәсіммен орналастырған күннен бастап үш жылдан аспайды.

2) таможенной процедуры переработки на таможенной территории путем помещения под таможенную процедуру таможенного склада товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, и (или) продуктов переработки товаров, ранее помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории;
3) таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления путем помещения под таможенную процедуру таможенного склада товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, и (или) продуктов переработки товаров ранее помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления.
4. Допускается применение таможенной процедуры таможенного склада в отношении товаров, которые из-за своих больших габаритов или особых условий погрузки, разгрузки и (или) хранения не могут быть размещены на таможенном складе.
Хранение таких товаров может осуществляться в местах, не являющихся таможенными складами, при наличии разрешения таможенного органа на хранение в таких местах, выдаваемого в порядке, утвержденном уполномоченным органом, а также при условии обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса.
5. Комиссия вправе определять перечень товаров, в отношении которых не применяется таможенная процедура таможенного склада.
Статья 236. Условия помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада являются:
1) срок годности и (или) реализации товаров на день их таможенного декларирования в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада составляет более ста восьмидесяти календарных дней;
2) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса.
2. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада являются:
1) размещение и нахождение товаров на таможенном складе, а товаров, указанных в пункте 4 статьи 235 настоящего Кодекса, – в местах, указанных в разрешении таможенного органа на хранение товаров в месте, не являющемся таможенным складом;
2) соблюдение срока действия таможенной процедуры таможенного склада;
3) соблюдение положений статьи 238 настоящего Кодекса при совершении операций с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада.
Статья 237. Срок действия таможенной процедуры таможенного склада
1. Срок действия таможенной процедуры таможенного склада не может превышать три года со дня помещения товаров под такую таможенную процедуру, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 3 и 4 настоящей статьи.

2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тұрған шетелдік тауарларға қатысты кеден қоймасы кедендік рәсімі бірнеше рет қолданылған, оның ішінде осы тауарлардың декларанттары әртүрлі тұлғалар болып табылған жағдайда, кеден қоймасы кедендік рәсімінің жалпы қолданылу мерзімі осы баптың 1-тармағында көзделген мерзімнен аспайды.
3. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар осы баптың 1-тармағында көзделген мерзім өткенге дейін осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылуға не осы Кодекстің 41-тарауына сәйкес керек-жарақтар ретінде шығарылуға тиіс.
Жарамдылық және (немесе) өткізілу мерзімі шектеулі тауарлар жарамдылық және (немесе) өткізілу мерзімі өткенге дейін күнтізбелік бір жүз сексен күннен кешіктірілмей, өзге кедендік рәсіммен орналастырылуға тиіс.
4. Кеден қоймасы жұмыс істеуін тоқтатқан жағдайда, кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған және осындай кеден қоймасында тұрған тауарлар осы кеден қоймасы жұмыс істеуін тоқтатқан күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірілмей басқа кеден қоймасына орналастырылуға не осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылуға не осы Кодекстің 41-тарауына сәйкес керек-жарақтар ретінде шығарылуға тиіс.
238-бап. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен жасалатын операциялар
1. Тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адамдар немесе олардың өкілдері осы операциялар тауарлар жай-күйінің өзгеруіне, олардың орамаларының және (немесе) идентификаттау құралдарының бұзылуына алып келмейтін жағдайда, кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен олардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті әдеттегі операцияларды жасауға, оның ішінде тауарларды қарап-тексеруге және өлшеуге, кеден қоймасы шегінде олардың орнын ауыстыруға, ал осы Кодекстің 235-бабының 4-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты – осындай тауарларды сақтау орындары шегінде олардың орнын ауыстыруға құқылы.
2. Кеден органының рұқсатымен кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен қарапайым жинақтау операциялары, сондай-ақ:
1) тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін алу;
2)  партияларды бөлшектеуді, жөнелтілімдерді, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды, қалыптастыруда тауардың сыртқы пішінін жақсарту жөніндегі операцияларды қоса алғанда, тауарларды сатуға және тасуға (тасымалдауға) дайындау;
3) сақтау мерзімі ішінде осындай операцияларды жасау талап етілетін тауарларға қатысты техникалық қызмет көрсету жөніндегі операциялар жасалуы мүмкін.

2. При неоднократном применении таможенной процедуры таможенного склада в отношении иностранных товаров, находящихся на таможенной территории Евразийского экономического союза, в том числе когда декларантами этих товаров выступают разные лица, общий срок действия таможенной процедуры таможенного склада не может превышать срок, предусмотренный пунктом 1 настоящей статьи.
3. Товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, до истечения срока, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи, должны быть помещены под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, либо выпущены в качестве припасов в соответствии с главой 41 настоящего Кодекса.
Товары, имеющие ограниченный срок годности и (или) реализации, должны быть помещены под иную таможенную процедуру не позднее чем за сто восемьдесят календарных дней до истечения срока годности и (или) реализации.
4. В случае прекращения функционирования таможенного склада товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада и находящиеся на таком таможенном складе, не позднее шестидесяти календарных дней со дня, следующего за днем прекращения функционирования этого таможенного склада, должны быть размещены на другом таможенном складе либо помещены под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, либо выпущены в качестве припасов в соответствии с главой 41 настоящего Кодекса.
Статья 238. Операции, совершаемые с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада
1. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, или их представители вправе совершать с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада, обычные операции, необходимые для обеспечения их сохранности, в том числе осматривать и измерять товары, перемещать их в пределах таможенного склада, а в отношении товаров, указанных в пункте 4 статьи 235 настоящего Кодекса, – в пределах места хранения таких товаров, при условии, что эти операции не повлекут за собой изменения состояния товаров, нарушения их упаковки и (или) средств идентификации.
2. С разрешения таможенного органа с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада, могут совершаться простые сборочные операции, а также операции по:
1) отбору проб и (или) образцов товаров;
2) подготовке товаров к продаже и перевозке (транспортировке), включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, операции по улучшению товарного вида;
3) техническому обслуживанию – в отношении товаров, в течение срока хранения которых требуется совершение таких операций.

3. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен жасалатын операциялар осы тауарлардың Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кодын өзгертумен байланысты сипаттамасын өзгертпеуге тиіс.
4. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды олардың функционалдық нысанасы бойынша пайдалануға жол берілмейді.
5. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың барлығына немесе бір бөлігіне қатысты осы тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын беруді көздейтін мәмілелер жасалуы мүмкін.
239-бап. Тауарларды кеден қоймасында сақтау
1. Тауарлар кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде олар кеден қоймасында не кеден органының тауарларды кеден қоймасы болып табылмайтын орында сақтауға берілген рұқсатында көрсетілген орындарда орналастырылуға тиіс.
2. Басқа тауарларға зиян келтіруі мүмкін немесе сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететін тауарлар, осындай тауарларды сақтау талаптарына сәйкес жабдықталған кеден қоймаларында орналастырылуға тиіс.
240-бап. Кеден қоймасында сақтаған кезеңде жарамсыз болған, бүлінген немесе зақымданған тауарлар
Кеден қоймасында сақталған кезеңде, оларды декларант таңдаған кедендік рәсіммен орналастыру кезінде аварияның немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жарамсыз болған, бүлінген немесе зақымданған тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жарамсыз болған, бүлінген немесе зақымданған күйде әкелінгендей қаралады.
241-бап. Кеден қоймасы кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы және тоқтатылуы
1. Осы Кодекстің 237-бабында көзделген кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы:
1) егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген шарттарда тауарларды шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырумен;
2) қолданылуы осы Кодекстің 253-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуын жаңартумен;
3) қолданылуы осы Кодекстің 277-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуын жаңартумен;
4) қолданылуы осы Кодекстің 305-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуын жаңартумен;

3. Операции, совершаемые с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада, не должны изменять характеристики этих товаров, связанные с изменением кода в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности
4. Не допускается использование товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, по их функциональному назначению.
5. В отношении всех или части товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, могут совершаться сделки, предусматривающие передачу прав владения, пользования и (или) распоряжения этими товарами.
Статья 239. Хранение товаров на таможенном складе
1. Товары должны быть размещены на таможенном складе либо в местах, указанных в разрешении таможенного органа на хранение товаров в месте, не являющемся таможенным складом, в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем их помещения под таможенную процедуру таможенного склада.
2. Товары, которые могут причинить вред другим товарам или требуют особых условий хранения, должны размещаться на таможенных складах, оборудованных в соответствии с условиями хранения таких товаров.
Статья 240. Товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные в период их хранения на таможенном складе
Товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные вследствие аварии или действия непреодолимой силы в период их хранения на таможенном складе, при их помещении под выбранную декларантом таможенную процедуру рассматриваются как ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза в негодном, испорченном или поврежденном состоянии.
Статья 241. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры таможенного склада
1. До истечения срока действия таможенной процедуры таможенного склада, предусмотренного статьей 237 настоящего Кодекса, действие этой таможенной процедуры завершается:
1) помещением товаров под таможенные процедуры, применимые в отношении иностранных товаров, на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, если иное не установлено настоящим пунктом;
2) возобновлением действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории, действие которой было приостановлено в соответствии с пунктом 3 статьи 253 настоящего Кодекса;
3) возобновлением действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления, действие которой было приостановлено в соответствии с пунктом 3 статьи 277 настоящего Кодекса;
4) возобновлением действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), действие которой было приостановлено в соответствии с пунктом 3 статьи 305 настоящего Кодекса;

5) егер тауарлар осы кедендік рәсіммен тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кеден органы тауарлар шығаруды жүргізген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына тасымалдау үшін орналастырылған болса, осындай тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырумен;
6) осы Кодекстің 41-тарауына сәйкес тауарлардың керек-жарағы ретінде шығарылуымен;
7) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органдарының авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не осы тауарларды (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін тануымен;
8) олар басталғанға дейін тауарлар кедендік бақылауда тұратын, Комиссия айқындайтын және (немесе) осы Кодексте айқындалатын мән - жағдайлардың басталуымен аяқталады.
2. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар кедендік рәсімге бір немесе бірнеше партиямен орналастырылуы мүмкін.
3. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен жинақталмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде орналастырылған тауарлар, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының XVI бөліміне ескертпелерді және (немесе) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын түсіндіру қағидаларын 2 а) қолдану мүмкін болған жағдайда, мынадай шарттар сақталған кезде:
1) кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың және кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау үшін кедендік рәсімдермен орналастырылатын тауарлардың декларанты бір және сол бір тұлға болып табылғанда;
2) тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы бір мәміле шеңберінде өткізілгенде;
3) Комиссия айқындайтын жағдайларда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жинақталмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде орналастырылатын тауарларды сыныптау туралы шешім ұсынылғанда;
4) Комиссия айқындайтын өзге де шарттар сақталғанда Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес жиынтықталған немесе жасалып біткен түрдегі тауардың кодына сәйкес келетін тауардың кодын мәлімдеу арқылы кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау үшін өзге де кедендік рәсімдермен орналастырылуы мүмкін.
4. Кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғаннан кейін тауарлар осы баптың 1-тармағы 1), 2), 3), 4), 5), 6) және 8) тармақшаларында көзделген мән-жайлар басталған күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей кеден қоймасынан әкетілуге жатады.

5) помещением товаров под таможенную процедуру таможенного транзита, если такие товары помещены под эту таможенную процедуру для перевозки с территории государства-члена Евразийского экономического союза, таможенным органом которого произведен выпуск товаров при их помещении под таможенную процедуру таможенного склада, на территорию другого государства-члена Евразийского экономического союза;
6) выпуском товаров в качестве припасов в соответствии с главой 41 настоящего Кодекса.
7) признанием таможенными органами в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
8) наступлением обстоятельств, определяемых Комиссией и (или) настоящим Кодексом, до наступления которых товары находятся под таможенным контролем.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, могут помещаться под таможенные процедуры одной или несколькими партиями.
3. Товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, могут помещаться под иные таможенные процедуры для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада с заявлением кода товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности соответствующего коду товара в комплектном или завершенном виде, когда в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности возможно применение примечаний к разделу XVI Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и (или) правила интерпретации Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности 2 а) при соблюдении следующих условий:
1) декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, и товаров, помещаемых под таможенные процедуры для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада, является одно и то же лицо;
2) товары перемещались через таможенную границу Евразийского экономического союза в рамках одной сделки;
3) представление решения о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе некомплектном или незавершенном виде, – в случаях, определяемых Комиссией;
4) соблюдены иные условия, определяемые Комиссией.
4. После завершения действия таможенной процедуры таможенного склада товары подлежат вывозу с таможенного склада не позднее пяти рабочих дней со дня, следующего за днем наступления обстоятельств, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6) и 8) пункта 1 настоящей статьи.

5. Кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталмаған кезде осы баптың 1-тармағына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы осы Кодекстің 237-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетілген мерзімдер өткеннен кейін тоқтатылады, ал мұндай тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртеді.
6. Осы Кодекстің 237-бабы 3-тармағының екінші абзацында және 4-тармағында көрсетілген әрекеттер, онда көрсетілген мерзім аяқталмаған жағдайда, кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы осы мерзімдер өткеннен кейін тоқтатылады, ал мұндай тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртеді.
242-бап. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және есептеу
1. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет:
1) декларантта – кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап;
2) кеден қоймасы иесінде – тауарларды кеден қоймасында орналастырған кезден бастап туындайды.
2. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта мынадай:
1) тауарларды кеден қоймасында орналастырған;
2) кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы, егер тауарларды сақтау кеден қоймасында жүзеге асырылмаса, осы Кодекстің 241-бабына сәйкес аяқталған, оның ішінде кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы осы баптың 6-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде тоқтатылады.
3. Кеден қоймасы иесінде кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 241-бабына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған кезде, оның ішінде кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы осы баптың 6-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін аяқталған кезде тоқтатылады.
4. Осы баптың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларда кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет мынадай:

5. При незавершении действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи действие таможенной процедуры таможенного склада прекращается по истечении сроков, указанных в пунктах 1 и 2 статьи 237 настоящего Кодекса, а такие товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
6. В случае, если действия, указанные в абзаце втором пункта 3 и пункте 4 статьи 237 настоящего Кодекса, в указанные в них сроки не совершены, действие таможенной процедуры таможенного склада по истечении этих сроков прекращается, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
Статья 242. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, возникает:
1) у декларанта – с момента регистрации таможенным органом декларации на товары;
2) у владельца таможенного склада – с момента размещения товаров на таможенном складе.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) размещение товаров на таможенном складе;
2) завершение действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии со статьей 241 настоящего Кодекса, если хранение товаров осуществлялось не на таможенном складе, в том числе завершение действия таможенной процедуры таможенного склада после наступления обстоятельств, указанных в подпункте 1) пункта 6 настоящей статьи.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, прекращается у владельца таможенного склада при завершении действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии со статьей 241 настоящего Кодекса, в том числе при завершении действия таможенной процедуры таможенного склада после наступления обстоятельств, указанных в подпункте 2) пункта 6 настоящей статьи.
4. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, прекращается у лиц, указанных в пунктах 2 и 3 настоящей статьи при наступлении следующих обстоятельств:

1) кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы тоқтатылған тауарлар осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырылған;
2) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындаған және (немесе) оларды осы баптың 7-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерлерде өндіріп алған;
3) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен шетелдік тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін кеден органы, осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі осы Кодекске сәйкес осындай жоюға немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін басталған жағдайларды қоспағанда, таныған;
4) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – кеден қоймасы кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тартылған
5) осы Кодекстің 184-бабына сәйкес тауарларға арналған декларация қайтарып алынған және (немесе) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – осы Кодекстің 192-бабының 4-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылымы жойылған;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілеген немесе мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырған;
7) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды кідірткен;
8) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алынған немесе тыйым салынған, егер бұрын мұндай тауарлар шығарылмаған болса, олардың жасы туралы шешім қабылданған тауарларды уақытша сақтауға қою немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастыру мән-жайлары басталған кезде тоқтатылады.
5. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
6. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:

1) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры таможенного склада прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса;
2) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи;
3) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
4) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
5) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
6) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
8) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
5. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи.
6. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:

1) декларантта:
авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, тауарлар кеден қоймасына орналастырылғанға дейін жоғалған жағдайда – осындай жоғалу күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса – тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру күні;
авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, егер тауарларды сақтау кедендік емес қоймада жүзеге асырылса, кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғанға дейін тауарлар жоғалған немесе өзге адамға берілген жағдайда – осындай жоғалту немесе беру күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса – тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру күні;
егер тауарларды сақтау осы Кодекстің 235-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік емес қоймада жүзеге асырылса, тауарлар сақтау орнынан тыс жерлерге әкетілген жағдайда – осындай әкету күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса – тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру күні;
2) кеден қоймасының иесінде:
авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, тауарлар жоғалған жағдайда – тауарларды жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса – тауарларды кеден қоймасында орналастыру күні;
кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғанын растайтын құжаттарды оның иесіне берместен, кеден қоймасынан тауарлар берілген жағдайда – тауарларды беру күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса – тауарларды кеден қоймасында орналастыру күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.
7. Осы баптың 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі тарифтік преференциялар мен жеңілдіктер төленбей орналастырылса, төлеуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күнгі қолданыста болған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кеден органында тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін қажетті нақты мәліметтер болмаса, тауарлардың кедендік құны кеден органының қолында бар мәліметтердің негізінде айқындалады.

1) у декларанта:
в случае утраты товаров до размещения их на таможенном складе, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день такой утраты, а если этот день не установлен, – день помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада;
в случае утраты или передачи товаров иному лицу до завершения действия таможенной процедуры таможенного склада, если хранение товаров осуществлялось не на таможенном складе, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день такой утраты или передачи, а если этот день не установлен, – день помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада;
в случае вывоза товаров за пределы места хранения, если хранение товаров осуществлялось не на таможенном складе в соответствие с пунктом 4 статьи 235 настоящего Кодекса, – день такого вывоза, а если этот день не установлен, – день помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада;
2) у владельца таможенного склада:
в случае утраты товаров, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях хранения, – день утраты товаров, а если этот день не установлен, – день размещения товаров на таможенном складе;
в случае выдачи товаров с таможенного склада без представления ему документов, подтверждающих завершение действия таможенной процедуры таможенного склада, – день выдачи товаров, а если этот день не установлен, – день размещения товаров на таможенном складе.
7. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада.
В случае, если таможенный орган не располагает точными сведениями, необходимыми для определения таможенной стоимости товаров, таможенная стоимость товаров определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений.

Кейіннен тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін қажетті нақты мәліметтер белгіленген кезде тауарлардың кедендік құны осындай нақты мәліметтер негізге алына отырып айқындалады және кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын есепке жатқызу (қайтару) осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес жүзеге асырылады, не осы Кодекстің 87 және 137-баптарына сәйкес әрекет, осы Кодекстің 12-тарауына және 142-бабына сәйкес төленбеген сомаларды өндіріп алу жүргізіледі.
8. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалғаннан және (немесе) кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын (толығымен немесе ішінара) өндіріп алғаннан кейін осы Кодекстің 241-бабына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған не осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылған не осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдары мұндай тауарларды кідірткен жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған сомалар осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес есепке жатқызуға (қайтаруға) жатады.
26-тарау. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі
243-бап. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
1. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі – шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарты сақталған кезде осындай шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кейіннен әкетілуге арналған осы тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде алу мақсатында осындай тауарлармен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасалады.
2. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды, ал кедендік аумақта қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлар (қайта өңдеу өнімдері, қалдықтар, қалған қалдықтар) шетелдік тауарлар мәртебесіне ие болады.

При установлении впоследствии точных сведений, необходимых для определения таможенной стоимости товаров, таможенная стоимость товаров определяется исходя из таких точных сведений, и осуществляется зачет (возврат) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса, либо осуществляются действия в соответствии со статьями 87 и 137 настоящего Кодекса, взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главой 12 и статьей 142 настоящего Кодекса.
8. В случаях завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии со статьей 241 настоящего Кодекса либо помещения в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, либо задержания таких товаров таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
Глава 26. Таможенная процедура переработки на таможенной территории
Статья 243. Содержание и применение таможенной процедуры переработки на таможенной территории
1. Таможенная процедура переработки на таможенной территории – таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой с такими товарами совершаются операции по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза в целях получения продуктов их переработки, предназначенных для последующего вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза, без уплаты в отношении таких иностранных товаров ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, сохраняют статус иностранных товаров, а товары, полученные (образовавшиеся) в результате операций по переработке на таможенной территории (продукты переработки, отходы и остатки), приобретают статус иностранных товаров.

3. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданысын оған уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды орналастыру арқылы тоқтата тұру үшін кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімін қолдануға жол беріледі.
4. Комиссия кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылмайтын тауарлардың тізбесін айқындауға құқылы.
244-бап. Тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырудың және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдаланудың шарттары
1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы берген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тауарларды қайта өңдеудің шарттары туралы және осы Кодекстің 248-бабында айқындалған мәліметтері бар құжаттың бар-жоғы болып табылады. Егер кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімін қолданудың мақсаты тауарларды жөндеу болып табылса, сондай-ақ Комиссия айқындайтын өзге де жағдайларда, тауарларға арналған декларация осындай құжат ретінде пайдаланылуы мүмкін;
2) осы Кодекстің 252-бабына сәйкес шетелдік тауарларды балама тауарлармен өткізу жағдайларын қоспағанда, кеден органдарының кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды идентификаттау мүмкіндігі;
3) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру шарттары болып табылады.
2. Мыналар:
1) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің белгіленген қолданылу мерзімін сақтау;
2) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен операциялар жасаған кезде осы Кодекстің 246-бабының ережелерін сақтау;
3) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеудің шарттары туралы құжатта көрсетілген тұлғаларда орналасуы және осындай тауарларды осы тұлғалардың тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау үшін пайдалануы тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес пайдалану шарттары болып табылады.
3. Осы тарауды қолдану мақсаттары үшін кеден органының шетелдік тауарларды олардың қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау деп қайта өңдеу өнімдерін алу мақсатында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларға кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ғана ұшырайтыны жөнінде осы Кодекстің 247-бабында айқындалған тәсілдердің бірін белгілеу түсініледі.

3. Допускается применение таможенной процедуры переработки на таможенной территории для приостановления действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) путем помещения под нее товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
4. Комиссия вправе определять перечень товаров, в отношении которых не применяется таможенная процедура переработки на таможенной территории.
Статья 244. Условия помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории являются:
1) наличие документа об условиях переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза, выданного уполномоченным государственным органом Республики Казахстан и содержащего сведения, определенные статьей 248 настоящего Кодекса. В качестве такого документа может использоваться декларация на товары, если целью применения таможенной процедуры переработки на таможенной территории является ремонт товаров, а также в иных случаях, определяемых Комиссией;
2) возможность идентификации таможенными органами иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, в продуктах их переработки, за исключением случаев замены таких иностранных товаров эквивалентными товарами, в соответствии со статьей 252 настоящего Кодекса;
3) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса.
2. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки на таможенной территории являются:
1) соблюдение установленного срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории;
2) соблюдение положений статьи 246 настоящего Кодекса при совершении операций с товарами, помещенными под таможенную процедуру переработки на таможенной территории;
3) нахождение товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, у лиц, указанных в документе об условиях переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза, и использование таких товаров для совершения операций по переработке товаров этими лицами.
3. Для целей применения настоящей главы под идентификацией таможенным органом иностранных товаров в продуктах их переработки понимается установление одним из определенных статьей 247 настоящего Кодекса способов того, что операциям по переработке товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза в целях получения продуктов переработки подвергались именно товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории.

245-бап. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
1. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатта айқындалған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тауарларды қайта өңдеу мерзімі негізінде белгіленеді.
2. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің белгіленген қолданылу мерзімі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзарту кезінде тұлғаның өтініші бойынша ұзартылады.
3.  Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тауарлардың қайта өңдеу мерзімін ұзарту кезінде декларант көрсетілген кедендік рәсімнің қолданылу мерзімінің аяқталуынан кешіктірмей тауарлардың кедендік рәсімге орналасуы жүргізілген кеден органына осындай құжатта көрсетілген Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағына тауарлардың қайта өңдеу мерзімінің ұзартылуын растайтын уәкілетті мемлекеттік органның құжатын қоса бере отырып осындай ұзарту қажеттілігі туралы өтінішін табыс етеді.
Декларанттың кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішін кеден органы көрсетілген өтініштің кеден органында тіркелген күнінен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей қарауы тиіс. Өтінішті қарау нәтижелері бойынша кеден органы кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту туралы не осындай ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Көрсетілген кезеңде кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі тоқтатыла тұрады. Кеден органы кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдаған жағдайда, көрсетілген мерзім осындай шешімді қабылдаған күнге қарамастан алдыңғы мерзімнің аяқталған күнінен бастап ұзартылады.
Декларант Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тауарларды қайта өңдеу мерзімінің ұзартылуын растайтын уәкілетті мемлекеттік органның құжатын ұсынбаған жағдайда, кеден органы кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзартудан бас тартады.
Көрсетілген жағдайда, кеден органының лауазымды тұлғасы, кеден органының кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзартудан бас тарту туралы шешімін декларантқа жолдайды.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тауарларды қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ұзартылған жағдайда, кедендік бақылауды жүзеге асыратын кеден органының лауазымды тұлғасы тауарларға арналған декларацияға, осындай өзгерістердің енгізілгені туралы декларантқа хабарлай отырып, тиісті өзгерістерді енгізеді.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тауарларды қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзартудан бас тартылған жағдайда, осындай кедендік рәсімнің қолданысы осы Кодекстің 253-бабына сәйкес аяқталуға жатады.

Статья 245. Срок действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории
1. Срок действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории устанавливается на основании срока переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза, определенного в документе об условиях переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза
2. Установленный срок действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории продлевается по заявлению лица при продлении срока переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза.
3. При продлении срока переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза для продления срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории декларант не позднее окончания срока действия указанной таможенной процедуры представляет в таможенный орган, в котором производилось помещение товаров под таможенную процедуру, заявление о необходимости такого продления с приложением документа уполномоченного государственного органа, подтверждающего продление срока переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза, указанного в таком документе.
Заявление декларанта о продлении срока действия таможенной процедуры переработки товаров на таможенной территории должно быть рассмотрено таможенным органом не позднее десяти рабочих дней с даты регистрации указанного заявления в таможенном органе. По результатам рассмотрения заявления таможенный орган принимает решение о продлении срока действия таможенной процедуры переработки товаров на таможенной территории либо отказе в таком продлении.
На указанный период течение срока действия таможенной процедуры переработки товаров на таможенной территории приостанавливается. В случае принятия таможенным органом решения о продлении срока действия таможенной процедуры переработки товаров на таможенной территории, указанный срок продлевается с даты окончания предыдущего срока независимо от даты принятия такого решения.
Таможенный орган отказывает в продлении срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории в случае непредставления декларантом документа уполномоченного государственного органа, подтверждающего продление срока переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза, указанного в документе об условиях переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза.
В указанном случае, должностное лицо таможенного органа, направляет декларанту решение таможенного органа об отказе в продлении срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории.
В случае продления срока действия таможенной процедуры переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза, должностным лицом таможенного органа, осуществляющего таможенный контроль, вносятся соответствующие изменения в декларацию на товары, с уведомлением декларанта о внесении таких изменений.
В случае отказа в продлении срока действия таможенной процедуры переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза, действие такой таможенной процедуры подлежит завершению в соответствии со статьей 253 настоящего Кодекса.

246-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар:
1) тауарларды қайта өңдеуді және өңдеуді;
2) монтаждауды, жинауды, бөлшектеуді және шақтауды қоса алғанда, тауарларды дайындауды;
3) қалпына келтіруді, құрамдас бөлшектерді ауыстыруды, жаңартуды қоса алғанда, тауарларды жөндеуді;
4) тауарлардың қайта өңдеу процесінде толық немесе ішінара тұтынылатынына қарамастан, қайта өңдеу өнімдерінің өндірісіне жәрдемдесетін немесе оны жеңілдететін осы тауарларды пайдалануды қамтиды. Бұл операция осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген операциялардың бірімен бір мезгілде жасалуға тиіс.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларға:
1) тауарларды сатуға және тасуға (тасымалдауға) дайындау кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі операциялар, оның ішінде тауарлар өз дербес сипаттамаларын жоғалтпайтын тауарларды буып-түю, өлшеп орау және сұрыптау;
2) төл алу, құстарды, балықтарды қоса алғанда, жануарларды өсіру және бордақылау, сондай-ақ шаян тектестер мен моллюскілер өсіру;
3) ағаштар мен өзге де өсімдіктер өсіру;
4) ақпаратты, дыбыс және бейне жазбаларды ақпарат жеткізгіштердің кез келген түрлеріне көшіру және көбейту;
5) технологиялық процесте шетелдік тауарларды көмекші құралдар (жабдық, станоктар, керек-жарақтар және басқасы) ретінде пайдалану;
6) Комиссия айқындайтын өзге де операциялар жатпайды.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері белгіленген және Комиссия айқындайтын тізбеге кірген тауарларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақ тауарларын пайдалануға жол беріледі.
Комиссия Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері белгіленген және осы тармақтың бірінші абзацында көзделген тізбеге кірген Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасау кезінде пайдаланылуы ықтимал жағдайларды айқындауға құқылы.
247-бап. Шетелдік тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау
Шетелдік тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау мақсатында мынадай тәсілдер пайдаланылуы мүмкін:
декларанттың, қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасайтын тұлғаның немесе кеден органдары лауазымды адамдарының шетелдік тауарларға мөрлерді, мөртабандарды қоюы, цифрлық және басқа да таңбаларды салуы;
шетелдік тауарлардың ауқымын егжей-тегжейлі сипаттау, фотосуретке түсіру, бейнелеу;
шетелдік тауарлардың және оларды қайта өңдеу өнімдерінің алдын ала іріктеп алынған сынамаларын және (немесе) үлгілерін салыстыру;
тауарларда бар таңбаларды, оның ішінде сериялық нөмірлер түрінде пайдалану;
тауарлар сипатын және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөнінде жасалатын операцияларды негізге ала отырып, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияны жасаудың технологиялық процесінде шетелдік тауарларды пайдалану туралы, сондай-ақ қайта өңдеу өнімдері өндірісінің технологиясы туралы егжей-тегжейлі мәліметтерді қамтитын құжаттарды зерттеу арқылы немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау уақытында кедендік бақылауды жүзеге асыру арқылы қолданылуы ықтимал өзге де тәсілдер.

Статья 246. Операции по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза
1. Операции по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза включают в себя:
1) переработку или обработку товаров;
2) изготовление товаров, включая монтаж, сборку, разборку и подгонку;
3) ремонт товаров, включая их восстановление, замену составных частей, модернизацию;
4) использование товаров, которые содействуют производству продуктов переработки или облегчают его, даже если эти товары полностью или частично потребляются в процессе переработки. Данная операция должна быть совершена одновременно с одной из операций, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта.
2. К операциям по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза не относятся:
1) операции по обеспечению сохранности товаров при подготовке их к продаже и перевозке (транспортировке), в том числе упаковка, расфасовка и сортировка товаров, при которых товары не теряют своих индивидуальных характеристик;
2) получение приплода, выращивание и откорм животных, включая птиц, рыб, а также выращивание ракообразных и моллюсков;
3) выращивание деревьев и иных растений;
4) копирование и размножение информации, аудио- и видеозаписей на любые виды носителей информации;
5) использование иностранных товаров как вспомогательных средств в технологическом процессе (оборудование, станки, приспособления и другое);
6) иные операции, определяемые Комиссией.
3. При совершении операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза допускается использование товаров Евразийского экономического союза, за исключением товаров, в отношении которых законодательством государств-членов Евразийского экономического союза установлены ставки вывозных таможенных пошлин и которые включены в перечень, определяемый Комиссией.
Комиссия вправе определять случаи, когда товары Евразийского экономического союза, в отношении которых законодательством государств-членов Евразийского экономического союза установлены ставки вывозных таможенных пошлин и которые включены в перечень, предусмотренный абзацем первым настоящего пункта, могут использоваться при совершении операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза.
Статья 247. Идентификация иностранных товаров в продуктах их переработки
В целях идентификации иностранных товаров в продуктах их переработки могут использоваться следующие способы:
проставление декларантом, лицом, совершающим операции по переработке, или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, нанесение цифровой и другой маркировки на иностранные товары;
подробное описание, фотографирование, изображение в масштабе иностранных товаров;
сопоставление предварительно отобранных проб и (или) образцов иностранных товаров и продуктов их переработки;
использование имеющейся маркировки товаров, в том числе в виде серийных номеров;
иные способы, которые могут быть применены исходя из характера товаров и совершаемых операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза, в том числе путем исследования представленных документов, содержащих подробные сведения об использовании иностранных товаров в технологическом процессе совершения операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза, а также о технологии производства продуктов переработки, или путем проведения таможенного контроля во время совершения операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза.

248-бап. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу шарттары туралы құжат
1. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу шарттары туралы Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы беретін құжатты, оның ішінде қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын немесе тікелей осындай операцияларды жасамайтын Қазақстан Республикасының кез келген тұлғасы ала алады.
2. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу шарттары туралы құжатта:
1) құжатты берген Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы;
2) құжат берілген тұлға;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларды тікелей жасайтын тұлға (тұлғалар) ;
4) шетел тауарлары және оларды қайта өңдеу өнімдері туралы (Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атауы, коды, саны мен құны);
5)  Қазақстан Республикасының заңнамасында шетелдік тауарларды қайта өңдеудің технологиялық процесін жүзеге асыруды қамтамасыз ететін (Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атауы, коды, саны мен құны) кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері белгіленген Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары;
6) тауарларды иемдену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын растайтын құжаттар;
7) қайта өңдеу өнімдерінің сандық және (немесе) пайыздық көріністегі шығу нормалары;
8) кедендік аумақта қайта өңдеу жөніндегі операциялар, оларды жасау тәсілдері;
9) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау тәсілдері;
10) қалдықтар мен қалған қалдықтар туралы (Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атауы, коды, саны мен құны);
11) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу мерзімі;
12) тауарларды осы Кодекстің 252-бабында айқындалғандай, егер мұндай өткізуге жол берілсе, балама тауарлармен өткізу;
13) қалдықтарды одан әрі коммерциялық пайдалану мүмкіндіктері;
14) тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру және осы кедендік рәсімнің қолданылуын аяқтау болжанатын кеден органы (кеден органдары);
15) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды пайдалану шарттарын сақтау;
16) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өзге де мәліметтер қамтылуға тиіс.

Статья 248. Документ об условиях переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза
1. Документ об условиях переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза, выдаваемый уполномоченным государственным органом Республики Казахстан, может получить любое лицо Республики Казахстан, в том числе совершающее операции по переработке или не совершающее непосредственно такие операции.
2. Документ об условиях переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза должен содержать сведения:
1) об уполномоченном государственном органе Республики Казахстан, выдавшем документ;
2) о лице, которому выдан документ;
3) о лице (лицах), которое будет непосредственно совершать операции по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза;
4) об иностранных товарах и продуктах их переработки (наименование, код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, количество и стоимость);
5) о товарах Евразийского экономического союза, в отношении которых законодательством Республики Казахстан установлены ставки вывозных таможенных пошлин, обеспечивающих осуществление технологического процесса переработки иностранных товаров (наименование, код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности и количество);
6) о документах, подтверждающих право владения, пользования и (или) распоряжения товарами;
7) нормы выхода продуктов переработки в количественном и (или) процентном выражении;
8) об операциях по переработке на таможенной территории, способах их совершения;
9) о способах идентификации иностранных товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, в продуктах их переработки;
10) об отходах и остатках (наименование, код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, количество и стоимость);
11) срок переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза;
12) о замене товаров эквивалентными товарами, как они определены в статье 252 настоящего Кодекса, если такая замена допускается;
13) о возможности дальнейшего коммерческого использования отходов;
14) о таможенном органе (таможенных органах), в котором предполагается помещение товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и завершение действия этой таможенной процедуры;
15) о соблюдении условий использования товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории;
16) иные сведения, определяемые Правительством Республики Казахстан.

3. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу мерзімі үш жылдан не тауарлардың жекелеген санаттары үшін Комиссия айқындайтын неғұрлым ұзақ мерзімнен аспауға тиіс.
4. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу мерзімі:
1) тауарларды қайта өңдеудің өндірістік процесінің ұзақтығын;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан қайта өңдеу өнімдерін нақты әкету және шетелдік тауарлардың қалдықтары мен қалған қалдықтарын қолдануға байланысты кедендік операцияларды жасау үшін қажетті уақытты қамтиды.
5. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу мерзімі – тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап, ал тауарларды бірнеше партиямен кедендік декларациялаған кезде кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың бірінші партиясын орналастырған күннен бастап есептеледі.
6. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу мерзімі осы баптың 3-тармағында көрсетілген мерзім шегінде ұзартылуы мүмкін.
7. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеудің шарттары туралы уәкілетті мемлекеттік органдар беретін құжат нысанын, оны толтыру тәртібі мен осындай құжаттың берілу тәртібін, оған өзгерістер (толықтырулар) енгізу, тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеудің мерзімін ұзарту, сондай-ақ оны қайтарып алу (жою) және (немесе) оның қолданысын қалпына келтіру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
8. Тауарларға арналған декларацияны тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу шарттары туралы құжат ретінде пайдаланған жағдайда, тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу шарттары туралы мәліметтерді декларант тауарларға арналған декларацияда көрсетеді.
249-бап. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормалары
1. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормасы деп шетелдік тауарлардың белгілі бір санын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған қайта өңдеу өнімдерінің саны және (немесе) пайыздық құрамы түсініледі.
2. Егер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар сипаттамалары белгіленген техникалық талаптарға сәйкес іс жүзінде тұрақты күйінде қалатын және қайта өңдеудің өзгермеген сападағы өнімдерін алуға әкеп соғатын тауарларға қатысты жасалса, Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдары қайта өңдеу өнімдерінің стандартты шығу нормаларын белгілеуі мүмкін.

3. Срок переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза не может превышать три года либо более продолжительный срок, определяемый Комиссией для отдельных категорий товаров.
4. Срок переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза включает в себя:
1) продолжительность производственного процесса переработки товаров;
2) время, необходимое для фактического вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза продуктов переработки и совершения таможенных операций, связанных с распоряжением отходами и остатками иностранных товаров.
5. Срок переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза исчисляется со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, а при таможенном декларировании товаров несколькими партиями – со дня помещения первой партии товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории.
6.Срок переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза может быть продлен в пределах срока, указанного в пункте 3 настоящей статьи.
7. Форма документа об условиях переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза, выдаваемого уполномоченными государственными органами, порядок ее заполнения и порядок выдачи такого документа, внесения в него изменений (дополнений), порядок продления срока переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза, а также его отзыва (аннулирования) и (или) возобновления его действия устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
8. В случае использования декларации на товары в качестве документа об условиях переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза сведения об условиях переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза указываются декларантом в декларации на товары.
Статья 249. Нормы выхода продуктов переработки
1. Под нормой выхода продуктов переработки понимается количество и (или) процентное содержание продуктов переработки, образовавшихся в результате совершения операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза определенного количества иностранных товаров.
2. В случае, если операции по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза совершаются в отношении товаров, характеристики которых остаются практически постоянными в соответствии с установленными техническими требованиями, и приводят к получению продуктов переработки неизменного качества, уполномоченными государственными органами Республики Казахстан могут устанавливаться стандартные нормы выхода продуктов переработки.

250-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтар және өндірістік ысыраптар
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтар, көрсетілген қалдықтар Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз деп танылған жағдайда не мұндай қалдықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көмілуге, залалсыздандырылуға, кәдеге жаратылуға немесе өзге де тәсілмен жойылуға жататын жағдайларды қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастырылуға жатады.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтар декларант таңдаған кедендік рәсіммен орналастырылған кезде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына осы күйінде әкелінгендей қарастырылады.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген, кедендік рәсіммен орналастыруға жатпайтын қалдықтар Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесіне ие болады және одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз деп танылған күнінен бастап не кеден органына пайда болған қалдықтарды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою фактісін не осындай операцияларды жүзеге асыру үшін олардың тапсырылу фактісін растайтын құжаттарды табыс еткен күннен бастап кедендік бақылауда емес деп есептеледі.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтарды, одан әрі коммерциялық пайдалануға жарамсыз деп тану тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
4. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жүзеге асыру нәтижесінде қайтарымсыз жоғалған және кеден органдары өндірістік ысыраптар деп таныған шетелдік тауарлар кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған кезде кедендік рәсіммен орналастыруға жатпайды.
251-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болатын шетелдік тауарлардың қалған қалдықтары
Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормаларына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған шетелдік тауарлардың қалған қалдықтары осы Кодекстің 253-бабына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылуға жатады. Бұл ретте шетелдік тауарлардың қалған қалдықтары болып қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасалған кезде пайдаланылмаған тауарлар түсініледі.

Статья 250. Отходы, образовавшиеся в результате операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза, и производственные потери
1. Отходы, образовавшиеся в результате операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза, подлежат помещению под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением случаев, когда указанные отходы в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, признаны непригодными для их дальнейшего коммерческого использования либо такие отходы в соответствии с законодательством Республики Казахстан подлежат захоронению, обезвреживанию, утилизации или уничтожению иным способом.
2. Отходы, образовавшиеся в результате операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза, при помещении под выбранную декларантом таможенную процедуру рассматриваются как ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза в этом состоянии.
3. Отходы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, не подлежащие помещению под таможенные процедуры, приобретают статус товаров Евразийского экономического союза и считаются не находящимися под таможенным контролем со дня их признания непригодными для дальнейшего коммерческого использования либо со дня представления таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения образовавшихся отходов иным способом либо факт их передачи для совершения таких операций.
Порядок признания отходов, образовавшихся в результате операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза, непригодными для дальнейшего коммерческого использования устанавливается Правительством Республики Казахстан.
4. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, безвозвратно утраченные в результате совершения операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза и признанные таможенными органами производственными потерями, не подлежат помещению под таможенные процедуры при завершении действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории.
Статья 251. Остатки иностранных товаров, образовавшиеся в результате совершения операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза
Остатки иностранных товаров, образовавшиеся в результате совершения операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с нормами выхода продуктов переработки, подлежат помещению под таможенные процедуры в соответствии со статьей 253 настоящего Кодекса. При этом под остатками иностранных товаров понимаются товары, которые не использовались при совершении операций по переработке товаров.

252-бап. Шетелдік тауарларды балама тауарлармен ауыстыру
1. Кеден органының рұқсатымен кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған не тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу шарттары туралы құжатқа сәйкес кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру жоспарланған шетелдік тауарларды өздерінің сипаты, сапасы және техникалық сипаттамалары бойынша осындай шетелдік тауарларға сәйкес келетін Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларымен (осы бапта бұдан әрі – балама тауарлар) ауыстыруға жол беріледі.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына бұрын экспорт кедендік рәсіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген, тауарлардың құрамына кіретін бөліктердің, тораптардың, агрегаттардың ақаулы түрлерін жөндеу үшін әкелінген жағдайда, өздерінің сипаты, сапасы және техникалық сипаттамалары бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген осындай бөліктерге, тораптарға, агрегаттарға сәйкес келетін Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары, олардың жарамдылық және (немесе) тозу жай-күйі ескерілмей, балама тауарлар ретінде қарастырылады.
2. Балама тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған қайта өңдеу өнімдері осы тараудың ережелеріне сәйкес шетелдік тауарларды қайта өңдеу өнімдері ретінде қарастырылады.
3. Балама тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін алады, ал оларға ауыстырған тауарлар Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесін алады.
4. Егер шетелдік тауарларды балама тауарлармен ауыстыруға рұқсат етілсе, балама тауарлардан алынған қайта өңдеу өнімдерін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге шетелдік тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінгенге дейін жол беріледі.
Егер кеден органы шетелдік тауарларды балама тауарларға ауыстыруға рұқсат берген жағдайда, Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына шетелдік тауарлар әкелінгенге дейін кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылады. Балама тауарлардан алынған қайта өңдеу өнімдері шетелдік тауарларды қайта өңдеу өнімдері ретінде қарастырылады.
5. Шетелдік тауарлар сипаты, сапасы, саны және техникалық сипаттамалары бойынша балама тауарларға сәйкес келуге тиіс. Бұл ретте осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес кедендік әкелу баждарын төлеуді қамтамасыз ету мұндай ауыстырудың міндетті шарты болып табылады.

Статья 252. Замена иностранных товаров эквивалентными товарами
1. С разрешения таможенного органа допускается замена иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории либо планируемых к помещению под таможенную процедуру переработки на таможенной территории в соответствии с документом об условиях переработки товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза, товарами Евразийского экономического союза, которые по своим описанию, качеству и техническим характеристикам совпадают с такими иностранными товарами (далее в настоящей статье – эквивалентные товары).
В случае ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза для ремонта в неисправном виде частей, узлов, агрегатов, входивших в состав товаров, ранее вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с таможенной процедурой экспорта, товары Евразийского экономического союза, которые по своим описанию, качеству и техническим характеристикам совпадают с ввезенными на таможенную территорию Евразийского экономического союза такими частями, узлами, агрегатами, рассматриваются как эквивалентные товары без учета состояния их исправности и (или) изношенности.
2. Продукты переработки, полученные в результате операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза, эквивалентных товаров, рассматриваются в качестве продуктов переработки иностранных товаров в соответствии с положениями настоящей главы.
3. Эквивалентные товары приобретают статус иностранных товаров, а замененные ими товары – статус товаров Евразийского экономического союза.
4. В случае, если разрешается замена иностранных товаров эквивалентными товарами, вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза продуктов переработки, полученных из эквивалентных товаров, допускается до ввоза иностранных товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
В случае, если таможенным органом разрешена замена иностранных товаров эквивалентными товарами, товары Евразийского экономического союза помещаются под таможенную процедуру переработки на таможенной территории до ввоза иностранных товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза. Продукты переработки, полученные из эквивалентных товаров, рассматриваются в качестве продуктов переработки иностранных товаров.
5. Иностранные товары должны соответствовать описанию, качеству, количеству и техническим характеристикам эквивалентным товарам. При этом обязательным условием такой замены является обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса.

6. Балама тауарлардан алынған қайта өңдеу өнімдері кері импорттың кедендік рәсімімен, ал әкелінетін шетелдік тауарлар кері импорттың кедендік рәсімімен әкетіледі.
7. Шетелдік тауарларды әкелу кезінде кеден органы балама тауарлардан алынған қайта өңдеу өнімдерінің сапасымен, мөлшерімен және техникалық сипаттамаларымен салыстырады.
253-бап. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы, тоқтатыла тұруы және тоқтатылуы
1. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының белгіленген мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялардың нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларды (қайта өңдеу өнімдерін, қалдықтарды осы Кодекстiң 250-бабының 3-тармағында көрсетілген қалдықтарды қоспағанда,) және (немесе) қалған қалдықтарды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарларды кері экспорт кедендік рәсімімен орналастыру арқылы аяқталады.
2. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылуының белгіленген мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялардың нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларды (қайта өңдеу өнімдерін, осы Кодекстiң 250-бабының 3-тармағында көрсетілген қалдықтарды қоспағанда, қалдықтарды және (немесе) қалған қалдықтарды) және (немесе) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарларды ішкі тұтынуға арналған шығару кедендік рәсімімен немесе кедендік транзит кедендік рәсімін, уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген шарттарда шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын өзге де кедендік рәсіммен орналастырғанда аяқталуы мүмкін. Бұл ретте қайта өңдеу өнімдеріне қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбейді және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарына және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген өзге де баждарға қарағанда, өзгеше түрде ішкі нарықты қорғау шараларының сақталуын растайтын құжаттарды ұсыну талап етілмейді;
2) қолданысы осы Кодекстiң 305-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданысын қайта қалпына келтіргенде;

6. Продукты переработки, полученные из эквивалентных товаров, вывозятся в таможенной процедуре реэкспорта, а ввозимые иностранные товары - в таможенной процедуре реимпорта.
7. При ввозе иностранных товаров таможенным органом производится сопоставление качества, количества и технических характеристик к продуктам переработки, полученным из эквивалентных товаров.
Статья 253. Завершение, приостановление и прекращение действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории
1. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории действие этой таможенной процедуры завершается помещением товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза (продуктов переработки, отходов, за исключением отходов, указанных в пункте 3 статьи 250 настоящего Кодекса, и (или) остатков), и (или) иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и не подвергшихся операциям по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза, под таможенную процедуру реэкспорта.
2. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории действие этой таможенной процедуры может быть завершено:
1) помещением товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза (продуктов переработки, отходов, за исключением отходов, указанных в пункте 3 статьи 250 настоящего Кодекса, и (или) остатков), и (или) иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и не подвергшихся операциям по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или под иную таможенную процедуру, применимую в отношении иностранных товаров на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, таможенной процедуры временного ввоза (допуска). При этом в отношении продуктов переработки не уплачиваются специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и не требуется представление документов, подтверждающих соблюдение мер защиты внутреннего рынка в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины;
2) возобновлением действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), действие которой было приостановлено в соответствии с пунктом 3 статьи 305 настоящего Кодекса;

3) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлардың (қайта өңдеу өнімдерінің, қалдықтардың және (немесе) қалған қалдықтардың) және (немесе) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарларды авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін танығанда;
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу операциялары нәтижесінде пайда болған қалдықтарды одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз деп танығанда не кеден органына өзге тәсілмен пайда болған қалдықтарды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе жою фактісін не оларды осындай операциялар жасау үшін беру фактісін растайтын құжаттар табыс етілгенде;
5) кеден органдары кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардың бір бөлігін өндірістік ысыраптар деп танығанда;
6) Комиссия және (немесе) осы Кодексте айқындалатын мән-жайлар басталғанға дейін тауарлар кедендік бақылауда болса, осындай мән-жайлар басталған кезде аяқталуы мүмкін.
3. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылуының белгіленген мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) оларды қайта өңдеу өнімдерін кедендік қойма кедендік рәсімімен немесе оларды қайта өңдеу өнімдерін уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырған жағдайда тоқтатыла тұруы мүмкін.
4. Қайта өңдеу өнімдері кедендік рәсімдермен бір немесе бірнеше партиялармен орналастырылуы мүмкін.
5. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылуының белгіленген мерзімі өткеннен кейін осы кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылады.
6. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен тауарларды орналастырушы тұлға бақылауды жүзеге асырушы кеден органына Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімнің қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімін қолдану туралы есеп беруге міндетті.
Кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімін қолдану туралы есептің нысанын уәкілетті орган бекітеді.

3) признанием таможенными органами в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза (продуктов переработки, отходов и (или) остатков), и (или) иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и не подвергшихся операциям по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза;
4) признанием в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, отходов, образовавшихся в результате совершения операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза, непригодными для их дальнейшего коммерческого использования, либо представлением таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения образовавшихся отходов иным способом либо факт их передачи для совершения таких операций;
5) признанием таможенными органами части иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, производственными потерями;
6) наступлением обстоятельств, определяемых Комиссией и (или) настоящим Кодексом, до наступления которых товары находятся под таможенным контролем.
3. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории действие этой таможенной процедуры может быть приостановлено в случае помещения товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, и (или) продуктов их переработки под таможенную процедуру таможенного склада или продуктов их переработки под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
4. Продукты переработки могут помещаться под таможенные процедуры одной или несколькими партиями
5. По истечении установленного срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории действие этой таможенной процедуры прекращается.
6. Лицо, поместившее товары под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, в течение тридцати календарных дней со дня истечения срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории Евразийского экономического союза обязано представить в таможенный орган, осуществляющий контроль, отчет о применении таможенной процедуры переработки на таможенной территории.
Форма отчета о применении таможенной процедуры переработки на таможенной территории утверждается уполномоченным органом.

254-бап. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта – тауарларға декларацияны кеден органы тіркеген кезден бастап, ал тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарлар шығару туралы өтініш берілген тауарларға қатысты тауарлар шығару туралы өтініш берген тұлғада – тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарлар шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта мынадай:
1) кеден органы белгілеген кедендік аумақтағы қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін, оның ішінде осы баптың 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін осы Кодекстің 253-бабының 1-тармағына және 2-тармағының 1, 2, 4, 5) және 6) тармақшаларына сәйкес кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған;
2) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарларды және (немесе) қолданысы тоқтатылған осындай кедендік рәсімді қолдану шеңберінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларды осы Кодекстің 209-бабының 6-тармағына сәйкес уақытша сақтауға орналастырған;
3) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарларды және (немесе) қолданысы тоқтатылған осындай кедендік рәсімді қолдану шеңберінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларды осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырған;
4) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындаған және (немесе) оларды осы баптың 5-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерлерде өндіріп алған;

Статья 254. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары, а в отношении товаров, заявленных к выпуску до подачи декларации на товары, у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, – с момента регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории в соответствии с пунктом 1 и подпунктами 1), 2), 4), 5) и 6) пункта 2 статьи 253 настоящего Кодекса до истечения срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории, установленного таможенным органом, в том числе после наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 4 настоящей статьи;
2) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры переработки на таможенной территории прекращено, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза в рамках применения такой таможенной процедуры, действие которой прекращено, на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 209 настоящего Кодекса;
3) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры переработки на таможенной территории прекращено, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза в рамках применения такой таможенной процедуры, действие которой прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса;
4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;

5) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды және (немесе) кедендік аумақта қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не осы Кодекске сәйкес осындай жоюға немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін бұл тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін танығанда;
6) тауарларға арналған декларация не тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарлар шығару туралы өтінішті тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тартқан;
7) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны қайтарып алу және (немесе) осы Кодекстің 192-бабы 5-тармағына сәйкес тауарлар шығарылымының күшін жойған;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілеген немесе мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырған;
9) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды кідірткен;
10) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алынған немесе тыйым салынған және оларға қатысты оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды, егер бұрын мұндай тауарлар шығарылмаған болса, уақытша сақтауға орналастырған немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырған мән-жайлар басталған кезде тоқтатылады.
3. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
4. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды осындай кедендік рәсімнің қолданысы аяқталғанға дейін кедендік аумақта қайта өңдеу шарттары туралы құжатта көрсетілмеген тұлғаға (тұлғаларға) берген жағдайда – тауарларды беру күні, ал егер бұл күн белгіленбесе – тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру күні;

5) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
6) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки на таможенной территории – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;
7) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
8) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
10) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считаются:
1) в случае передачи иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, до завершения действия такой таможенной процедуры лицу (лицам), не указанному в документе об условиях переработки на таможенной территории, – день передачи товаров, а если этот день не установлен, – день помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории;

2) авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды немесе тасудың (тасымалдаудың) және сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды осындай кедендік рәсімнің қолданысы аяқталғанға дейін жоғалған жағдайда – тауарларды жоғалту күні, ал бұл күн белгіленбесе – тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру күні;
3) кеден органы белгілеген кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының мерзімі өткенге дейін кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінінің қолданысы аяқталмаған жағдайда – кеден органы белгілеген кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының мерзімі өткен күн кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждары, егер кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді қолданбай ішкі тұтынуға арналған шығару кедендік рәсімімен орналастырылған болса, төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін кеден органы кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру үшін берген тауарларға арналған декларацияны тіркеген күні, ал тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығарылған тауарларға қатысты – кеден органы тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарлар шығару туралы өтінішті тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
6. Осы баптың 5-тармағына сәйкес төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарының сомаларынан тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырған күннен бастап, егер көрсетілген сомаларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі өткен күн аралығында оларды төлеу мерзімін кейінге қалдырылғандай пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 93-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
Егер кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 253-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған болса, осы тармақта көзделген пайыздар кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатыла тұрған кезде есептелмейді және төленбейді.

2) в случае утраты иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, до завершения действия такой таможенной процедуры, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день утраты товаров, а если этот день не установлен, – день помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории;
3) в случае незавершения действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории до истечения срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории, установленного таможенным органом, – день истечения срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории, установленного таможенным органом.
5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, – на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
6. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории по день истечения срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса.
В случае, если действие таможенной процедуры переработки на таможенной территории в соответствии с пунктом 3 статьи 253 настоящего Кодекса приостанавливалось, проценты, предусмотренные настоящим пунктом, за период приостановления действия таможенной процедуры не начисляются и не уплачиваются.

7. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған не кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) кедендік аумақта қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларды осы Кодекстің 209-бабының 6-тармағына сәйкес уақытша сақтауға орналастырған немесе мұндай тауарларды осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес орналастырған не кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындағаннан және (немесе) оларды (толығымен немесе ішінара) өндіріп алғаннан кейін мұндай тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кідірткен жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарының сомалары осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес қайтарылуға (есепке жатқызуға) жатады.
255-бап. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде оларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
1. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормаларына сәйкес қайта өңдеу өнімдерін дайындау үшін пайдаланылған шетелдік тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылғандай төленуге жататын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомалары мөлшерінде төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін кеден органы кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру үшін берген тауарларға арналған декларацияны тіркеген күні, ал тауарларға декларация бергенге дейін шығарылған тауарларға қатысты – кеден органы тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарлар шығару туралы өтінішті тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына шетел валютасын қайта есептеуді жүргізу қажет болса, мұндай қайта есептеу осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша жүргізіледі.

7. В случае завершения действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории, либо помещения на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 209 настоящего Кодекса товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории, либо помещения в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса таких товаров под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, либо задержания таких товаров таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
Статья 255. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении продуктов переработки при их помещении под таможенную процедуру выпуск для внутреннего потребления
1. При помещении продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, которые подлежали бы уплате, как если бы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории Евразийского экономического союза и использованные для изготовления продуктов переработки в соответствии с нормами выхода продуктов переработки, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, – на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
В случае, если для исчисления таможенных пошлин, налогов требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, указанный в абзаце первом настоящего пункта.

2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларынан тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырған күннен бастап, егер көрсетілген сомаларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі өткен күн аралығында оларды төлеу мерзімі кейінге қалдырылғандай пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 93-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
Егер кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 253-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған болса, осы тармақта көзделген пайыздар кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатыла тұрған жағдайда есептелмейді және төленбейді.
27-тарау. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі
256-бап. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
1. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі – Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары сақталған кезде Еуразиялық экономикалық одақтың осындай тауарларға қатысты кедендік баждарды төлемей, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кейіннен әкелуге арналған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде оларды қайта өңдеу өнімдерінде алу мақсатында осындай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетіледі.
2. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан нақты әкетілген тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесін жоғалтады.
3. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімін:
1) осындай тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулермен байланысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді қолдана отырып ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен бұрын орналастырылған тауарларға, не олардың бөліктеріне осындай тауарлар не олардың бөліктері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан оларды жөндеу үшін әкетілетін және кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылу кезінде шетелдік тауарлар мәртебесі бар тауарларға қатысты;

2. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории по день прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса.
В случае, если действие таможенной процедуры переработки на таможенной территории в соответствии с пунктом 3 статьи 253 настоящего Кодекса приостанавливалось, проценты, предусмотренные настоящим пунктом, за период приостановления действия таможенной процедуры не начисляются и не уплачиваются.
Глава 27. Таможенная процедура переработки вне таможенной территории
Статья 256. Содержание и применение таможенной процедуры переработки вне таможенной территории
1. Таможенная процедура переработки вне таможенной территории – таможенная процедура, применяемая в отношении товаров Евразийского экономического союза, в соответствии с которой такие товары вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза в целях получения в результате совершения операций по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза продуктов их переработки, предназначенных для последующего ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза, без уплаты в отношении таких товаров Евразийского экономического союза вывозных таможенных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории и фактически вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза, утрачивают статус товаров Евразийского экономического союза.
3. Допускается применение таможенной процедуры переработки вне таможенной территории:
1) в отношении товаров, ранее помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, либо части таких товаров, если такие товары либо их части вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза для их ремонта и на момент помещения под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории имеют статус иностранных товаров;

2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген:
осы Кодекстің 312-бабының 2-тармағына сәйкес уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға;
осы Кодекстің 360-бабы 3-тармағының бірінші абзацында көзделген жағдайда халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты қолдануға жол беріледі.
4. Осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінбестен кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылады.
5. Комиссия кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылмайтын тауарлардың тізбесін айқындауға құқылы.
257-бап. Тауарларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы берген және осы Кодекстің 261-бабында айқындалған мәліметтер қамтылған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу шарттары туралы құжаттың болуы тауарларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру шарттары болып табылады. Егер тауарларды жөндеу кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімін қолданудың мақсаты болып табылса, осындай құжат ретінде тауарларға арналған декларация пайдаланылуы мүмкін;
2) осы Кодекстің көрсетілген бабына сәйкес осы Кодекстің 263-бабында айқындалғандай қайта өңдеу өнімдерін балама тауарлармен ауыстыру жағдайын қоспағанда, кеден органдарының кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын оларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау мүмкіндігі;
3) тәуекелдерді басқару жүйесімен айқындалған жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын ұсыну;
4) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы тауарларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру шарттары болып табылады.
2. Мыналар:
1) кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының белгіленген мерзімінің сақталуы;
2) кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасаған кезде осы Кодекстің 259-бабының ережелерінің сақталуы тауарларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес пайдалану шарттары болып табылады.

2) в отношении вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза:
товаров, помещенных под таможенную процедуру временного вывоза, для завершения действия таможенной процедуры временного вывоза в соответствии с пунктом 2 статьи 312 настоящего Кодекса;
транспортных средств международной перевозки в случае, предусмотренном абзацем первым пункта 3 статьи 360 настоящего Кодекса.
4. Товары, указанные в подпункте 2) пункта 3 настоящей статьи, помещаются под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории без их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
5. Комиссия вправе определять перечень товаров, в отношении которых не применяется таможенная процедура переработки вне таможенной территории.
Статья 257. Условия помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории являются:
1) наличие документа об условиях переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза, выданного уполномоченным государственным органом Республики Казахстан и содержащего сведения, определенные статьей 261 настоящего Кодекса. В качестве такого документа может использоваться декларация на товары, если целью применения таможенной процедуры переработки вне таможенной территории является ремонт товаров;
2) возможность идентификации таможенными органами товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, в продуктах их переработки, за исключением случаев замены продуктов переработки эквивалентными иностранными товарами, как они определены в статье 263 настоящего Кодекса, в соответствии с указанной статьей настоящего Кодекса;
3) предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса, за исключением случаев, определяемых системой управления рисками;
4) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса.
2. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки вне таможенной территории является соблюдение:
1) установленного срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории;
2) положений статьи 259 настоящего Кодекса при совершении операций с товарами, помещенными под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, операций по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза.

3. Осы тарауды қолдану мақсаттары үшін кеден органының Еуразиялық экономикалық одақ тауарларын оларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау деп осы Кодекстің 260-бабында айқындалған тәсілдердің бірінде белгіленген, қайта өңдеу өнімдерін алу мақсатында кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырауы түсініледі.
258-бап. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
1. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатта айқындалған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімі негізінде белгіленеді.
2. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуының белгіленген мерзімі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзарту кезінде тұлғаның өтініші бойынша ұзартылады.
3. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолдану мерзімін ұзарту үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзарту кезінде, декларант көрсетілген кедендік рәсімнің қолдану мерзімінің аяқталуынан кешіктірмей тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру жүргізілген кеден органына Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерлерде тауарларды қайта өңдеу мерзімін растайтын уәкілетті мемлекеттік органның құжатын қоса бере отырып, осы құжатта көрсетілген осындай ұзартудың қажеттігі туралы өтінішті ұсынады.
Декларанттың тауарларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеуге кедендік рәсімінің қолдану мерзімін ұзарту туралы өтініші кеден органына көрсетілген өтінішті тіркеген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей кеден органында қаралуы тиіс. Өтінішті қарау нәтижелері бойынша кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолдану мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданады не осындай ұзартудан бас тартылады.
Көрсетілген кезеңге кедендік аумақтан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолдану мерзімінің өтуі тоқтатыла тұрады. Кеден органы кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдаған жағдайда, көрсетілген мерзім осындай шешімді қабылдаған күнге қарамастан алдыңғы мерзім аяқталған күннен бастап ұзартылады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы көрсетілген құжатты, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзартуды растайтын уәкілетті мемлекеттік органның құжатын декларант тапсырмаған жағдайда кеден органы кедендік аумақтан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзартудан бас тартады.
Көрсетілген жағдайда, кеден органының лауазымды тұлғасы кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолдану мерзімін ұзартудан бас тарту туралы кеден органының шешімін декларантқа жолдайды.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолдану мерзімін тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру жүргізілген кеден органының лауазымды тұлғасы ұзартқан жағдайда, тауарларға арналған декларацияға осындай өзгерістер енгізілгені туралы декларантқа хабарлана отырып, тиісті өзгертулер енгізіледі.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолдану мерзімін ұзартудан бас тартылған жағдайда, осындай кедендік рәсімнің қолдануы осы Кодекстің 264-бабына сәйкес аяқталуға жатады.

3. Для целей применения настоящей главы под идентификацией таможенным органом товаров Евразийского экономического союза в продуктах их переработки понимается установление одним из определенных статьей 260 настоящего Кодекса способов того, что операциям по переработке товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза в целях получения продуктов переработки подвергались товары, помещенные под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.
Статья 258. Срок действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории
1. Срок действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории устанавливается на основании срока переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза, определенного в документе об условиях переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза.
2. Установленный срок действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории продлевается по заявлению лица при продлении срока переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза.
3. При продлении срока переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза для продления срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории декларант не позднее окончания срока действия указанной таможенной процедуры представляет в таможенный орган, в котором производилось помещение товаров под таможенную процедуру, заявление о необходимости такого продления с приложением документа уполномоченного государственного органа, подтверждающего продление срока переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза, указанного в таком документе.
Заявление декларанта о продлении срока действия таможенной процедуры переработки товаров вне таможенной территории должно быть рассмотрено таможенным органом не позднее десяти рабочих дней с даты регистрации указанного заявления в таможенном органе. По результатам рассмотрения заявления таможенный орган принимает решение о продлении срока действия таможенной процедуры переработки товаров вне таможенной территории либо об отказе в таком продлении.
На указанный период течение срока действия таможенной процедуры переработки товаров вне таможенной территории приостанавливается. В случае принятия таможенным органом решения о продлении срока действия таможенной процедуры переработки товаров вне таможенной территории, указанный срок продлевается с даты окончания предыдущего срока независимо от даты принятия такого решения.
Таможенный орган отказывает в продлении срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории в случае непредставления декларантом документа уполномоченного государственного органа, подтверждающего продление срока переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза, указанного в документе об условиях переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза.
В указанном случае должностное лицо таможенного органа направляет декларанту решение таможенного органа об отказе в продлении срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории.
В случае продления срока действия таможенной процедуры переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза должностным лицом таможенного органа, в котором производилось помещение товаров под таможенную процедуру, вносятся соответствующие изменения в декларацию на товары, с уведомлением декларанта о внесении таких изменений.
В случае отказа в продлении срока действия таможенной процедуры переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза, действие такой таможенной процедуры подлежит завершению в соответствии со статьей 264 настоящего Кодекса.

259-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар:
тауарларды қайта өңдеуді немесе өңдеуді;
монтаждауды, жинақтауды, бөлшектеуді және шақтауды қоса алғанда, тауарларды дайындауды;
тауарларды қалпына келтіруді, құрамдас бөлшектерді ауыстыруды, жаңартуды қоса алғанда, оларды жөндеуді қамтиды.
260-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын оларды қайта өңдеу өнімдеріне идентификаттау
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын оларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау мақсатында мынадай тәсілдер:
декларанттың, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасайтын тұлғаның немесе кеден органдары лауазымды адамдарының Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына мөрлерді, мөртабандарды қоюы, цифрлық және басқа да таңбалауды салуы;
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары ауқымында егжей-тегжейлі сипаттау, фотосуретке түсіру, бейнелеу;
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларының және оларды қайта өңдеу өнімдерінің алдын ала іріктеп алынған сынамаларын және (немесе) үлгілерін салыстыру;
тауарлардағы таңбалауды, оның ішінде сериялық нөмірлер түрінде пайдалану;
тауарлар сипатын және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу бойынша жасалатын операцияларды негізге ала отырып, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасаудың технологиялық процесінде Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын пайдалану туралы, сондай-ақ қайта өңдеу өнімдері өндірісінің технологиясы туралы толық мәліметтері бар, ұсынылған құжаттарды зерттеу жолымен қолданылуы мүмкін өзге де тәсілдер пайдаланылуы мүмкін.
261-бап. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу шарттары туралы құжат
1. Қазақстан Республикасының уәкілетті органы беретін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу шарттары туралы құжатты Қазақстан Республикасының кез келген тұлғасы ала алады.
2. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу шарттары туралы құжатта:
1) құжатты берген Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы туралы;
2) құжат берілген тұлға туралы;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларды тікелей жасайтын тұлға (тұлғалар) туралы;
4) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары және оларды қайта өңдеу өнімдері туралы (Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атауы, коды, саны мен құны);

Статья 259. Операции по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза
Операции по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза включают в себя:
переработку или обработку товаров;
изготовление товаров, включая монтаж, сборку, разборку и подгонку;
ремонт товаров, включая их восстановление, замену составных частей, модернизацию.
Статья 260. Идентификация товаров Евразийского экономического союза в продуктах их переработки
В целях идентификации товаров Евразийского экономического союза в продуктах их переработки могут использоваться следующие способы:
проставление декларантом, лицом, совершающим операции по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза, или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, нанесение цифровой и другой маркировки на товары Евразийского экономического союза;
подробное описание, фотографирование, изображение в масштабе товаров Евразийского экономического союза;
сопоставление предварительно отобранных проб и (или) образцов товаров Евразийского экономического союза и продуктов их переработки;
использование имеющейся маркировки товаров, в том числе в виде серийных номеров;
иные способы, которые могут быть применены исходя из характера товаров и совершаемых операций по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза, в том числе путем исследования представленных документов, содержащих подробные сведения об использовании товаров Евразийского экономического союза в технологическом процессе совершения операций по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза, а также о технологии производства продуктов переработки.
Статья 261. Документ об условиях переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза
1. Документ об условиях переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза, выдаваемый уполномоченным государственным органом Республики Казахстан, может получить любое лицо Республики Казахстан.
2. Документ об условиях переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза должен содержать сведения:
1) об уполномоченном государственном органе Республики Казахстан, выдавшем документ;
2) о лице, которому выдан документ;
3) о лице (лицах), которое будет непосредственно совершать операции по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза;
4) о товарах Евразийского экономического союза и продуктах их переработки (наименование, код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, количество и стоимость);

5) тауарларды иемдену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын растайтын құжаттар туралы;
6) қайта өңдеу өнімдерінің сандық және (немесе) пайыздық мәнде шығу нормалары туралы;
7) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар және оларды жасау тәсілдері туралы;
8) кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын оларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау тәсілдері туралы;
9) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімі;
10) осы Кодекстің 263-бабында айқындалғандай, егер осылай ауыстыруға жол берілсе, қайта өңдеу өнімдерін баламалы шетелдік тауарлармен ауыстыру туралы;
11) тауарларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру және осы кедендік рәсімді аяқтау болжанатын кеден органы (кеден органдары) туралы мәліметтер болуға тиіс.
12) қалдық, қалдықтар және өндірістік ысыраптар туралы (атауы, тауарлар позициясы деңгейіндегі Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасын сәйкес код, саны және құны);
13) кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімін жасауға орналастырылған тауарларды пайдалану шарттарының сақталуы туралы;
14) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған басқа да мәліметтер.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімі екі жылдан аспауға тиіс.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімі:
1) тауарларды қайта өңдеудің өндірістік процесінің ұзақтығы;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына қайта өңдеу өнімдерін іс жүзінде әкелу үшін және оларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімнің қолданысын аяқтайтын кедендік рәсімдермен орналастыруға қажетті уақытты қамтиды.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімі тауарларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап, ал тауарлардың бірнеше партиямен кедендік декларациялануы кезінде – кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың бірінші партиясын орналастырған күннен бастап есептеледі.
6. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімі осы баптың 3-тармағында көрсетілген мерзім шегінде ұзартылуы мүмкін.
7. Уәкілетті мемлекеттік органдар беретін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу шарттары туралы құжат нысанын, оны толтыру тәртібі мен осындай құжатты беру тәртібін, оған өзгерістер (толықтырулар) енгізу, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзарту тәртібі, сондай-ақ оны кері қайтарып алуды (жоюды) және (немесе) оның қолданысын қайта жаңғырту тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.

5) о документах, подтверждающих право владения, пользования и (или) распоряжения товарами;
6) нормы выхода продуктов переработки в количественном и (или) процентном выражении;
7) об операциях по переработке товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза и способах их совершения;
8) о способах идентификации товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, в продуктах их переработки;
9) срок переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза;
10) о замене продуктов переработки эквивалентными иностранными товарами, как они определены в статье 263 настоящего Кодекса, если такая замена допускается;
11) о таможенном органе (таможенных органах), в котором предполагается помещение товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории и завершение действия этой таможенной процедуры;
12) об отходах, остатках и производственных потерях (наименование, код в соответствии Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности на уровне товарной позиции, количество и стоимость);
13) о соблюдении условий использования товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории;
14) иные сведения, определяемые Правительством Республики Казахстан.
3. Срок переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза не может превышать два года.
4. Срок переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза включает в себя:
1) продолжительность производственного процесса переработки товаров;
2) время, необходимое для фактического ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза продуктов переработки и их помещения под таможенные процедуры, завершающие действие таможенной процедуры переработки вне таможенной территории.
5. Срок переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза исчисляется со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, а при таможенном декларировании товаров несколькими партиями – со дня помещения под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории первой партии товаров.
6. Срок переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза может быть продлен в пределах срока, указанного в пункте 3 настоящей статьи.
7. Форма документа об условиях переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза, выдаваемого уполномоченными государственными органами, порядок ее заполнения и порядок выдачи такого документа, внесения в него изменений (дополнений), порядок продления срока переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза, а также его отзыва (аннулирования) и (или) возобновления его действия устанавливаются Правительством Республики Казахстан.

8. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжат ретінде тауарларға арналған декларацияны пайдаланған жағдайда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы мәліметтерді декларант тауарларға арналған декларацияда көрсетеді.
262-бап. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормалары
1. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормасы деп Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларының белгілі бір санын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған қайта өңдеу өнімдерінің саны және (немесе) пайыздық құрамы түсініледі.
2. Егер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар белгіленген техникалық талаптарға сәйкес сипаттамалары негізінен тұрақты болып қалатын және қайта өңдеудің өзгермеген сападағы өнімдерін алуға әкелетін тауарларға қатысты жасалған жағдайда, Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдар қайта өңдеу өнімдерінің стандартты шығу нормалары белгілеуі мүмкін.
263-бап. Қайта өңдеу өнімдерін шетелдік балама тауарлармен ауыстыру
1. Егер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар жөндеу болып табылған, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар құбыржолмен тасымалданатын тауарларға қатысты жүзеге асырылған жағдайда кеден органының рұқсатымен өз сипаты, сапасы және техникалық сипаттамалары бойынша қайта өңдеу өнімдеріне сәйкес келетін қайта өңдеу өнімдерін шетелдік тауарлармен (осы бапта бұдан әрі – шетелдік балама тауарлар) ауыстыруға жол беріледі.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына бұрын әкелінген және ішкі тұтыну үшін арналған шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың құрамына енетін бөліктердің, тораптардың, агрегаттардың ақаулы түрлері кепілдік беріліп жөндеу үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген жағдайда, өздерінің сипаты, сапасы және техникалық сипаттамалары бойынша қайта өңдеу өнімдеріне сәйкес келетін шетелдік тауарлар олардың жарамдылық және (немесе) тозу жай-күйі ескерілместен шетелдік балама тауарлар ретінде қаралады.
2. Егер қайта өңдеу өнімдерін шетелдік балама тауарлармен ауыстыруға рұқсат етілген жағдайда, осы шетелдік балама тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілгенге дейін жол беріледі.

8. В случае использования декларации на товары в качестве документа об условиях переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза сведения об условиях переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза указываются декларантом в декларации на товары
Статья 262. Нормы выхода продуктов переработки
1. Под нормой выхода продуктов переработки понимается количество и (или) процентное содержание продуктов переработки, образовавшихся в результате совершения операций по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза определенного количества товаров Евразийского экономического союза.
2. В случае, если операции по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза совершаются в отношении товаров, характеристики которых остаются практически постоянными, в соответствии с установленными техническими требованиями и приводят к получению продуктов переработки неизменного качества, уполномоченными государственными органами Республики Казахстан могут устанавливаться стандартные нормы выхода продуктов переработки.
Статья 263. Замена продуктов переработки эквивалентными иностранными товарами
1. С разрешения таможенного органа допускается замена продуктов переработки иностранными товарами, которые по своим описанию, качеству и техническим характеристикам совпадают с такими продуктами переработки (далее в настоящей статье – эквивалентные иностранные товары), в случае, если операцией по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза является ремонт, а также если операции по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза осуществляются в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом.
В случае вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза для гарантийного ремонта в неисправном виде частей, узлов, агрегатов, входивших в состав товаров, ранее ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза и помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, иностранные товары, которые по своим описанию, качеству и техническим характеристикам совпадают с продуктами переработки, рассматриваются как эквивалентные иностранные товары без учета состояния их исправности и (или) изношенности.
2. В случае, если разрешается замена продуктов переработки эквивалентными иностранными товарами, ввоз этих эквивалентных иностранных товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза допускается до вывоза товаров Евразийского экономического союза с таможенной территории Евразийского экономического союза.

3. Тауарларды жөндеу кезінде қайта өңдеу өнімдерін ауыстыруға қайта өңдеу өнімдерін ауыстыратын тауарлар кедендік аумақтан тыс қайта өңдеудің кедендік рәсіміне сәйкес жөндеуге арналған тауарларға қатысты ұқсас немесе біртекті болып табылған жағдайда жол беріледі. Бұл ретте тауарлардың ауыстырылатын бөліктері жаңа болуы да, бұрын қолданылған болуы да мүмкін.
4. Тауарларды жөндеу кезінде, мұндай жөндеу алынған өнімге бастапқы өнімнен елеулі айырмашылығы бар сипат беретін болса, қайта өңдеу өнімдерін ауыстыруға жол берілмейді.
5. Шарттың (келісімшарттың) тиісті ережелері және тауарларды жөндеуді жүзеге асыратын тұлғаның кепілдік берілген міндеттемелері тауарларды жөндеу кезінде қайта өңдеу өнімдерін ауыстыруға негіздеме болып табылады.
264-бап. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы және тоқтатылуы
1. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының белгіленген мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы қайта өңдеу өнімдерін – ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру, осы тармақтың екінші абзацында көзделген жағдайды қоспағанда, ал Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан өтеусіз (кепілдік беріп) жөндеу үшін шығарылған тауарлардың қайта өңдеу өнімдерін – кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру арқылы аяқталады.
Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімнің қолданылуы, егер осындай қайта өңдеу өнімдері ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес шығарылуы кезінде осы тауарларды өтеусіз (кепілдік беріп) жөндеу себебі болып табылатын ақаудың (ақаулардың) болуы ескерілген тауарлардың қайта өңдеу өнімдері болып табылса, кері импорт кедендік рәсімімен қайта өңдеу өнімдерін орналастыру арқылы аяқтала алмайды.
2. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының белгіленген мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы:
1) осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген тауарларды қоспағанда, кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған экспорт кедендік рәсімімен немесе кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды орналастыру;
2) осы Кодекстің 256-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, кері экспорт кедендік рәсімімен орналастыру;
3) Комиссия айқындайтын жағдайларда, шарттарда және тәртіппен қайта өңдеу өнімдерін экспорт кедендік рәсімімен орналастыру арқылы аяқталуы мүмкін.

3. Замена продуктов переработки при ремонте товаров допускается при условии, что товары, заменяющие продукты переработки, являются идентичными либо однородными по отношению к товарам, предназначенным для ремонта, в соответствии с таможенной процедурой переработки вне таможенной территории. При этом заменяющие части товаров могут быть как новыми, так и бывшими в употреблении.
4. Не допускается замена продуктов переработки при ремонте товаров, когда такой ремонт может придать полученной продукции характеристики, существенно отличающиеся от характеристики первоначальной продукции.
5. Основаниями для замены продуктов переработки при ремонте товаров являются соответствующие положения договора (контракта) и гарантийные обязательства лица, осуществляющего ремонт товаров.
Статья 264. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории
1. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории действие этой таможенной процедуры завершается помещением продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, а продуктов переработки товаров, которые вывозились с таможенной территории Евразийского экономического союза для их безвозмездного (гарантийного) ремонта, – под таможенную процедуру реимпорта, за исключением случая, предусмотренного абзацем вторым настоящего пункта.
Действие таможенной процедуры переработки вне таможенной территории не может быть завершено помещением продуктов переработки под таможенную процедуру реимпорта, если такие продукты переработки являются продуктами переработки товаров, при выпуске которых в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления учитывалось наличие дефекта (дефектов), явившегося причиной безвозмездного (гарантийного) ремонта этих товаров.
2. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории действие этой таможенной процедуры может быть завершено:
1) помещением товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, под таможенную процедуру экспорта, за исключением товаров, указанных в подпункте 2 настоящего пункта, или таможенную процедуру реимпорта;
2) помещением товаров, указанных в подпункте 1) пункта 3 статьи 256 настоящего Кодекса, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, под таможенную процедуру реэкспорта;
3) помещением продуктов переработки под таможенную процедуру экспорта в случаях, на условиях и в порядке, которые определяются Комиссией.

3. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және (немесе) оларды қайта өңдеу өнімдері Қазақстан Республикасының аумағына міндетті түрде қайтарылуға жататыны белгіленсе, кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімнің қолданылуы тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырумен аяқтала алмайды.
4. Қайта өңдеу өнімдері кедендік рәсімдермен бір немесе бірнеше партиямен орналастырылуы мүмкін.
5. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің белгіленген қолдану мерзімі өткеннен кейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы тоқтатылады.
6. Кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу нәтижесінде пайда болған қалдықтар, олар кейін коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз күйге қайта өңделетін жағдайларды қоспағанда, өзге де кедендік рәсіммен орналастырылуға жатады. Бұл ретте тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған қалдықтар деп түсініледі.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған, кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі жасалған операциялардың нәтижесінде қайтарымсыз жоғалған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу шарттары туралы құжатта көрсетілген құны мен саны шегінде кеден органдары өндірістік ысыраптар деп таныған тауарларды кедендік аумақтан және қайта өңдеу кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталған кезде кедендік рәсіммен орналастырылуға жатпайды.
8. Қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған тауарлардың қалдықтары шығу нормаларына сәйкес өзге кедендік рәсіммен орналастырылуға жатады. Бұл ретте тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау кезінде пайдаланылмаған тауарлар тауарлардың қалдықтары деп түсініледі.
9. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен тауарларды орналастырушы тұлға бақылауды жүзеге асырушы кеден органына қайта өңдеу мерзімі аяқталған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімін қолдану туралы есеп беруге міндетті.
Есептің нысанын уәкілетті орган белгілейді.
265-бап. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеттердің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі

3. Действие таможенной процедуры переработки вне таможенной территории не может быть завершено помещением товаров под таможенную процедуру экспорта, если законодательством Республики Казахстан установлено, что товары, помещенные под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, и (или) продукты их переработки подлежат обязательному возврату на территорию Республики Казахстан.
4. Продукты переработки могут помещаться под таможенные процедуры одной или несколькими партиями.
5. По истечении установленного срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории действие этой таможенной процедуры прекращается.
6. Отходы, образовавшиеся в результате переработки вне таможенной территории, подлежат помещению под иную таможенную процедуру, за исключением случая, когда указанные отходы переработаны в состояние, не пригодное для их дальнейшего коммерческого использования. При этом под отходами понимаются товары, которые образовались в результате совершения операции по переработке товаров вне таможенной территории.
7. Товары Евразийского экономического союза, помещенные под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, безвозвратно утраченные в результате совершения операций по переработке вне таможенной территории и признанные таможенными органами производственными потерями в пределах количества и стоимости, указанных в документе об условиях переработки товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза, не подлежат помещению под таможенные процедуры при завершении действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории.
8. Остатки товаров, образовавшиеся в результате совершения операций по переработке, в соответствии с нормами выхода подлежат помещению под иную таможенную процедуру. При этом под остатками товаров понимаются товары, которые не использовались при совершении операций по переработке товаров.
9. Лицо, поместившее товары под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, в течение тридцати календарных дней со дня окончания срока переработки обязано представить в таможенный орган, осуществляющий контроль, отчет о применении таможенной процедуры переработки вне таможенной территории.
Форма отчета утверждается уполномоченным органом.
Статья 265. Возникновение и прекращение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Евразийского экономического союза, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, срок их уплаты и исчисление

1. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезінен бастап туындайды.
2. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта мынадай:
1) осы Кодекстің 264-бабына сәйкес кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының аяқталған, оның ішінде осы баптың 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін;
2) оларға қатысты кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарларды және (немесе) қолданысы тоқтатылған осындай кедендік рәсімді қолдану шеңберінде Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялары нәтижесінде алынған (қалыптасқан) тауарларды осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырған;
3) кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалған және (немесе) оларды осы баптың 5-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде өндіріп алған;
4) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарудан бас тартылған;
5) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны қайтарып алған және (немесе) осы Кодекстің 192-бабы 5-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылуын жойған;
6) осы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарлар тәркіленген немесе мемлекеттің меншігіне айналдырылған;
7) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды ұстаған;
8) егер бұрын осындай тауарларды шығару жүзеге асырылмаған болса, қылмыстық құқық бұзушылық туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алынған немесе тыйым салынған және оларға қатысты оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарлар уақытша сақтауға орналастырылған немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырылған мән-жайлар басталған кезде тоқтатылады.
3. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақ тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде орындалуға жатады.

1. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Евразийского экономического союза, помещаемых под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары.
2. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Евразийского экономического союза, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории в соответствии со статьей 264 настоящего Кодекса, в том числе после наступления обстоятельств, указанных в подпункте 1) пункта 4 настоящей статьи;
2) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры переработки вне таможенной территории прекращено, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза в рамках применения такой таможенной процедуры, действие которой прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса;
3) исполнение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
4) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки вне таможенной территории – в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
5) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
6) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
8) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, подлежит исполнению при наступлении указанных в настоящем пункте обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.

4. Мынадай мән-жайлар туындаған кезде:
1) осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарлар кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталғанға дейін жоғалған жағдайда – осы тауарлардың жоғалған күні, ал егер бұл күн анықталмаса – кеден органының осы тауарларды жоғалту фактісін анықтаған күн;
2) осы Кодекстің 264-бабына сәйкес кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталмаған жағдайда – кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткен күн кедендік әкету баждарын төлеу мерзімі болып саналады.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде кедендік әкету баждары кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктерді қолданбай, экспорт кедендік рәсімімен орналастырылғанындай төленуге жатады.
Кедендік әкету баждарын есептеу үшін кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
6. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған не тауарлары осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылған не тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындағаннан кейін ұстаған және (немесе) оларды осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкету баждарының сомаларынан (толық немесе ішінара) өндіріп алған жағдайда осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес қайтарылуға (есепке алынуға) жатады.
266-бап. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде оларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды есептеу және төлеу ерекшеліктері
1. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған кезде кедендік әкелу баждары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар құнына негізделе отырып есептеледі.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялардың құны мыналарға:
1) қайта өңдеу (жөндеу) жөніндегі операцияларға;
2) егер олар қайта өңдеу (жөндеу) жөніндегі операциялар шығыстарына қосылмаған болса, қайта өңдеу (жөндеу) процесінде пайдаланылған шетелдік тауарлар нақты жұмсалған шығыстар жиынтығы ретінде айқындалады.

4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты вывозных таможенных пошлин считается:
1) в случае утраты товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, до завершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории – день утраты таких товаров, а если этот день не установлен, – день выявления таможенным органом факта утраты таких товаров
2) в случае незавершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории в соответствии со статьей 264 настоящего Кодекса – день истечения срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории.
5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, вывозные таможенные пошлины подлежат уплате, как если бы товары Евразийского экономического союза, помещенные под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, помещались под таможенную процедуру экспорта без применения льгот по уплате вывозных таможенных пошлин.
Для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.
6. В случае завершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории либо помещения в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса товаров под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, либо задержания товаров таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы вывозных таможенных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса.
Статья 266. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении продуктов переработки при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
1. При помещении продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины исчисляются исходя из стоимости операций по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза.
2. Стоимость операций по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза определяется как совокупность фактически понесенных расходов на:
1) операции по переработке (ремонту);
2) иностранные товары, использованные в процессе переработки (ремонта), если они не включены в расходы на операции по переработке (ремонту).

3. Егер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялардың қайта өңдеу өнімдерін кедендік декларациялау кезінде мәлімделген құны құжат түрінде расталмаған не ұсынылған құжаттар мұндай операциялардың құны туралы мәлімделген мәліметтерді растамаған жағдайда, ол қайта өңдеу өнімдерінің кедендік құны мен кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар құнының айырмасы ретінде айқындалады.
4. Егер қайта өңдеу өнімдеріне кедендік әкелу баждарының ерекшелікті мөлшерлемелері қолданылған жағдайда, төленуге жататын кедендік әкелу баждарының сомасы қайта өңдеу өнімдерінің кедендік құнының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар құнының арақатынасына қайта өңдеу өнімдеріне қатысты ерекшелікті мөлшерлеме бойынша есептелген кедендік әкелу баждарының сомасын көбейту ретінде, қайта өңдеу өнімдері ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылғандай айқындалады.
5. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде қайта өңдеу өнімдеріне қатысты салықтар Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес есептеледі.
Егер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциясы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген тауарларды жөндеу болып табылған жағдайда, акциздер (акциздік салық немесе акциздік алым) есептелмейді және төленбейді.
6. Осы баптың 7-тармағында өзгеше белгіленбесе, қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар осы баптың 1, 2, 3, 4 және 5-тармақтарына сәйкес есептелген кедендік әкелу баждары, салықтар сомаларының мөлшерінде төленуге тиіс.
7. Осы Кодекстің 256-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген шетелдік тауарларға қатысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасау нәтижесінде алынған қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде осы Кодекстің 216-бабының 11-тармағына сәйкес осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталатын жағдайларды қоспағанда, осы баптың 1, 2, 3, 4 және 5-тармақтарына сәйкес есептелген кедендік әкелу баждары, салықтар төленбейді.
Осы Кодекстің 256-бабының 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген шетелдік тауарларға қатысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасау нәтижесінде алынған қайта өңдеу өнімдеріне қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылған кезде тоқтатылады.

3. В случае, если заявленная при таможенном декларировании продуктов переработки стоимость операций по переработке товаров вне таможенной территории Евразийского экономического союза не подтверждена документально либо представленные документы не подтверждают заявленные сведения о стоимости таких операций, она определяется как разность таможенной стоимости продуктов переработки и стоимости товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.
4. В случае, если к продуктам переработки применяются специфические ставки ввозных таможенных пошлин, сумма подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин определяется как произведение суммы ввозной таможенной пошлины, исчисленной по специфической ставке в отношении продуктов переработки, на соотношение стоимости операций по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза к таможенной стоимости продуктов переработки, как если бы продукты переработки помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
5. При помещении продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления налоги в отношении продуктов переработки исчисляются в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
В случае, если операцией по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза являлся ремонт вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, акцизы не исчисляются и не уплачиваются.
6. При помещении продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с пунктами 1, 2, 3, 4 и 5 настоящей статьи, если иное не установлено пунктом 7 настоящей статьи.
7. При помещении продуктов переработки, полученных в результате совершения операций по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза в отношении иностранных товаров, указанных в подпункте 1) пункта 3 статьи 256 настоящего Кодекса, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины, налоги, исчисленные в соответствии с пунктами 1, 2, 3, 4 и 5 настоящей статьи, не уплачиваются, за исключением случаев, когда в соответствии с пунктом 11 статьи 216 настоящего Кодекса в отношении этих иностранных товаров наступает срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов.
Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении продуктов переработки, полученных в результате совершения операций по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза в отношении иностранных товаров, указанных в подпункте 1) пункта 3 статьи 256 настоящего Кодекса, прекращается при прекращении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении этих иностранных товаров.

267-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған тауарларға және оларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырған кезде қайта өңдеу өнімдеріне қатысты кедендік әкелу баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырған кезде кедендік әкету баждарын есептеу үшін кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органының тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кедендік әкету баждарын есептеу үшін Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына шетел валютасын қайта есептеу жүргізу талап етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
2. Осы Кодекстің 264-бабының 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес белгіленген жағдайларда экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатын қайта өңдеу өнімдеріне қатысты кедендік әкету баждарын, салықтарды есептеу және төлеу ерекшеліктерін Комиссия осындай жағдайлар анықталған кезде айқындайды.
28-тарау. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімі
268-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімінің мазмұны және оның қолданылуы
1. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімі – шетелдік тауарларға қатысты пайдаланылатын кедендік рәсім, оған сәйкес тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру шарттары сақталған және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдаланған кезде осындай шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждары төленбей, кейіннен ішкі тұтынуға арналған шығару кедендік рәсімімен орналастыруға арналған оларды қайта өңдеу өнімдерінде алу мақсатында осындай тауарлармен ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасалады.
2. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды, ал ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлар (қайта өңдеу өнімдері, қалдықтар мен ұсақ-түйек қалдықтар) шетелдік тауарлар мәртебесін алады.
3. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімі, тізбесі Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілетін тауарларға қатысты қолданылады.
269-бап. Тауарларды ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осы кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары

Статья 267. Особенности исчисления и уплаты вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, не подвергшихся операциям по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза, и продуктов переработки при их помещении под таможенную процедуру экспорта
1. При помещении товаров, не подвергшихся операциям по переработке вне таможенной территории Евразийского экономического союза, под таможенную процедуру экспорта для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.
В случае, если для исчисления вывозных таможенных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, указанный в абзаце первом настоящей статьи.
2. Особенности исчисления и уплаты вывозных таможенных пошлин, налогов в отношении продуктов переработки, помещаемых под таможенную процедуру экспорта, в случаях, установленных в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 264 настоящего Кодекса, определяются Комиссией при установлении таких случаев.
Глава 28. Таможенная процедура переработки для внутреннего потребления
Статья 268. Содержание и применение таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления
1. Таможенная процедура переработки для внутреннего потребления – таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой с такими товарами совершаются операции по переработке для внутреннего потребления в целях получения продуктов их переработки, предназначенных для последующего помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, без уплаты в отношении таких иностранных товаров ввозных таможенных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, сохраняют статус иностранных товаров, а товары, полученные (образовавшиеся) в результате операции по переработке для внутреннего потребления (продукты переработки, отходы и остатки), приобретают статус иностранных товаров.
3. Таможенная процедура переработки для внутреннего потребления применяется в отношении товаров, перечень которых определяется законодательством Республики Казахстан.
Статья 269. Условия помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой

1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы берген және осы Кодекстің 273-бабында анықталған мәліметтер қамтылған тауарларды ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу шарттары туралы құжаттың болуы;
2) кеден органдарының ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды олардың қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау мүмкіндігі;
3) тауарлар ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған күні қайта өңдеу өнімдеріне қатысты есептелген, ішкі тұтыну үшін тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатта көрсетілген қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормалары ескеріле отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде ішкі тұтынуға арналған шығару кедендік рәсімімен орналастырылғандай кедендік әкелу баждарының сомалары ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу рәсімімен орналастырылатын тауарлар ішкі тұтынуға арналған шығару кедендік рәсімімен орналастырылғандай есептелген кедендік әкелу баждарының сомаларынан аз болса;
4) қайта өңдеу өнімдерін экономикалық тиімді тәсілмен бастапқы жай-күйіне келтіре алмау;
5) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу;
6) салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер ұсынылмаса, салықтарды төлеу;
7) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын және (немесе) Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген өзге де баждармен салыстырғанда, өзгеше белгіленген ішкі нарықты қорғау шараларының сақталуы;
8) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақталуы тауарларды ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру шарттары болып табылады:
2. Мыналар:
1) ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының белгіленген мерзімінің сақталуы;
2) ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен операциялар жасаған кезде осы Кодекстің 271-бабының ережелерінің сақталуы;
3) ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу шарттары туралы құжатта көрсетілген тұлғаларда орналасуы және осы тұлғалардың тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау үшін осындай тауарларды пайдалануы тауарларды ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес пайдалану шарттары болып табылады.
3. Осы тарауды қолдану мақсаттары үшін кеден органының шетелдік тауарларды оларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттауы деп осы Кодекстің 272-бабында айқындалған тәсілдердің бірінде белгіленген, қайта өңдеу өнімдерін алу мақсатында ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың, ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырауы түсініледі.

1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления являются:
1) наличие документа об условиях переработки товаров для внутреннего потребления, выданного уполномоченным государственным органом Республики Казахстан и содержащего сведения, определенные статьей 273 настоящего Кодекса;
2) возможность идентификации таможенными органами иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, в продуктах их переработки;
3) если на день помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления суммы ввозных таможенных пошлин, исчисленные в отношении продуктов переработки, как если бы они помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления при их ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза, с учетом норм выхода продуктов переработки, содержащихся в документе об условиях переработки товаров для внутреннего потребления, меньше сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, как если бы такие товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
4) невозможность восстановления продуктов переработки до первоначального состояния экономически выгодным способом;
5) уплата специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
6) уплата налогов, если не предоставлены льготы по уплате налогов;
7) соблюдение мер защиты внутреннего рынка, установленных в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины;
8) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса.
2. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки для внутреннего потребления являются:
1) соблюдение установленного срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления;
2) соблюдение положений статьи 271 настоящего Кодекса при совершении операций с товарами, помещенными под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления;
3) нахождение товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, у лиц, указанных в документе об условиях переработки товаров для внутреннего потребления, и использование таких товаров для совершения операций по переработке товаров этими лицами.
3. Для целей применения настоящей главы под идентификацией таможенным органом иностранных товаров в продуктах их переработки понимается установление одним из определенных статьей 272 настоящего Кодекса способов того, что операциям по переработке товаров для внутреннего потребления в целях получения продуктов переработки подвергались товары, помещенные под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления

270-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
1. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатта айқындалған ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеу мерзімі негізінде белгіленеді.
2. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылуының белгіленген мерзімі ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзарту кезінде тұлғаның өтініші бойынша ұзартылады.
3. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту үшін ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзарту кезінде декларант көрсетілген кедендік рәсімнің қолданылу мерзімінің аяқталуынан кешіктірмей тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру жүргізілген кеден органына, ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзартуды растайтын уәкілетті мемлекеттік органның құжатын қоса бере отырып, құжатта көрсетілген осындай ұзартудың қажеттілігі туралы өтінішті ұсынады.
Декларанттың ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзарту туралы өтініші көрсетілген өтінішті кеден органына тіркеген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей кеден органында қаралуға тиіс. Өтінішті қарау нәтижелері бойынша кеден органы ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту туралы не осындай ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Көрсетілген кезеңге ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ішінде тоқтатыла тұрады. Кеден органы ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдаған жағдайда, көрсетілген мерзім осындай шешімді қабылдаған күнге қарамастан алдыңғы мерзім аяқталған күннен бастап ұзартылады.
Кеден органы декларант ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатта көрсетілген ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзартуды растайтын уәкілетті мемлекеттік органның құжатын тапсырмаған жағдайда ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзартутан бас тартады.
Көрсетілген жағдайда, кеден органының лауазымды тұлғасы ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзартудан бас тартылғаны туралы кеден органының шешімін декларантқа жолдайды.
Тауарларды кедендік рәсіммен орналастыруды жүргізген кеден органының лауазымды тұлғасы ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзартқан жағдайда, тауарларға арналған декларацияға осындай өзгертулер енгізілгені туралы декларантқа хабарлай отырып, тиісті өзгертулерді енгізеді.
Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзартудан бас тартылған жағдайда, осындай кедендік рәсімнің қолданылуы осы Кодекстің 277-бабына сәйкес аяқталуға жатады.

Статья 270. Срок действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления
1. Срок действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления устанавливается на основании срока переработки товаров для внутреннего потребления, определенного в документе об условиях переработки товаров для внутреннего потребления.
2. Установленный срок действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления продлевается по заявлению лица при продлении срока переработки товаров для внутреннего потребления.
3. При продлении срока переработки товаров для внутреннего потребления для продления срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления декларант не позднее окончания срока действия указанной таможенной процедуры представляет в таможенный орган, в котором производилось помещение товаров под таможенную процедуру, заявление о необходимости такого продления с приложением документа уполномоченного государственного органа, подтверждающего продление срока переработки товаров для внутреннего потребления, указанного в таком документе.
Заявление декларанта о продлении срока действия таможенной процедуры переработки товаров для внутреннего потребления должно быть рассмотрено таможенным органом не позднее десяти рабочих дней с даты регистрации указанного заявления в таможенном органе. По результатам рассмотрения заявления таможенный орган принимает решение о продлении срока действия таможенной процедуры переработки товаров для внутреннего потребления либо об отказе в таком продлении.
На указанный период течение срока действия таможенной процедуры переработки товаров для внутреннего потребления приостанавливается. В случае принятия таможенным органом решения о продлении срока действия таможенной процедуры переработки товаров для внутреннего потребления, указанный срок продлевается с даты окончания предыдущего срока независимо от даты принятия такого решения.
Таможенный орган отказывает в продлении срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления в случае непредставления декларантом документа уполномоченного государственного органа, подтверждающего продление срока переработки товаров для внутреннего потребления, указанного в документе об условиях переработки товаров для внутреннего потребления.
В указанном случае, должностное лицо таможенного органа, направляет декларанту решение таможенного органа об отказе в продлении срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления.
В случае продления срока действия таможенной процедуры переработки товаров для внутреннего потребления должностным лицом таможенного органа, в котором производилось помещение товаров под таможенную процедуру, вносятся соответствующие изменения в декларацию на товары, с уведомлением декларанта о внесении таких изменений.
В случае отказа в продлении срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления, действие такой таможенной процедуры подлежит завершению в соответствии со статьей 277 настоящего Кодекса.

271-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар
1. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар:
1) тауарларды қайта өңдеуді және өңдеуді;
2) монтаждауды, жинауды, бөлшектеуді және шақтауды қоса алғанда, тауарларды дайындауды қамтиды.
2. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операцияларға:
1) тауарларды сатуға және тасымалдауға (тасымалға) дайындау кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі операциялар, оның ішінде тауарлар өзінің дербес сипаттамаларын жоғалтпайтын тауарларды орау, қаптау және сұрыптау;
2) төл алу, құстарды, балықтарды қоса алғанда, жануарларды өсіру және бордақылау, сондай-ақ шаян тәріздестер мен моллюскілер өсіру;
3) ағаштар мен өзге де өсімдіктерді өсіру;
4) ақпаратты, дыбыс және бейне жазбаларды ақпарат жеткізгіштердің кез келген түрлеріне көшіру және көбейту;
5) Комиссия айқындайтын өзге де операциялар жатпайды.
3. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасаған кезде Еуразиялық экономикалық одақ тауарларын пайдалануға жол беріледі.
272-бап. Шетелдік тауарлардың қайта өңдеу өнімдерінде идентификатталуы
Шетелдік тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау мақсатында мынадай тәсілдер пайдаланылуы мүмкін:
декларанттың, қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын тұлғаның немесе кеден органдары лауазымды адамдарының шетелдік тауарларға мөрлерді, мөртабандарды қоюы, цифрлық және басқа да таңбалауды салуы;
шетелдік тауарлар ауқымында егжей-тегжейлі сипаттау, фотосуретке түсіру, бейнелеу;
шетелдік тауарлардың және оларды қайта өңдеу өнімдерінің алдын ала іріктеп алынған сынамаларын және (немесе) үлгілерін салыстыру;
тауарлардағы таңбалауды, оның ішінде сериялық нөмірлер түрінде пайдалану;
ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу бойынша жасалатын операцияларды және тауарлар сипатын негізге ала отырып, оның ішінде ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу бойынша операциялар жасаудың технологиялық процесінде шетелдік тауарларды пайдалану туралы, сондай-ақ қайта өңдеу өнімдерін өндіру технологиясы туралы егжей-тегжейлі мәліметтер қамтылған құжаттарды зерттеу немесе ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу бойынша операцияларды жасау кезінде кедендік бақылау жүргізу жолымен қолданылуы мүмкін өзге де тәсілдер.
273-бап. Тауарларды ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу шарттары туралы құжат
1. Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы беретін тауарларды ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу шарттары туралы құжатты осы құжат берілетін Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген тұлға, оның ішінде тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды тікелей жасамайтын тұлға ала алады.

Статья 271. Операции по переработке для внутреннего потребления
1. Операции по переработке для внутреннего потребления включают в себя:
1) переработку или обработку товаров;
2) изготовление товаров, включая монтаж, сборку, разборку и подгонку.
2. К операциям по переработке для внутреннего потребления не относятся:
1) операции по обеспечению сохранности товаров при подготовке их к продаже и перевозке (транспортировке), в том числе упаковка, расфасовка и сортировка товаров, при которых товары не теряют своих индивидуальных характеристик;
2) получение приплода, выращивание и откорм животных, включая птиц, рыб, а также выращивание ракообразных и моллюсков;
3) выращивание деревьев и иных растений;
4) копирование и размножение информации, аудио- и видеозаписей на любые виды носителей информации;
5) иные операции, определяемые Комиссией.
3. При совершении операций по переработке для внутреннего потребления допускается использование товаров Евразийского экономического союза.
Статья 272. Идентификация иностранных товаров в продуктах их переработки
В целях идентификации иностранных товаров в продуктах их переработки могут использоваться следующие способы:
проставление декларантом, лицом, совершающим операции по переработке, или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, нанесение цифровой и другой маркировки на иностранные товары;
подробное описание, фотографирование, изображение в масштабе иностранных товаров;
сопоставление предварительно отобранных проб и (или) образцов иностранных товаров и продуктов их переработки;
использование имеющейся маркировки товаров, в том числе в виде серийных номеров;
иные способы, которые могут быть применены исходя из характера товаров и совершаемых операций по переработке для внутреннего потребления, в том числе путем исследования представленных документов, содержащих подробные сведения об использовании иностранных товаров в технологическом процессе совершения операций по переработке для внутреннего потребления, а также о технологии производства продуктов переработки, или путем проведения таможенного контроля во время совершения операций по переработке для внутреннего потребления.
Статья 273. Документ об условиях переработки товаров для внутреннего потребления
1. Документ об условиях переработки товаров для внутреннего потребления, выдаваемый уполномоченным государственным органом Республики Казахстан, может получить любое лицо Республики Казахстан, в том числе не совершающее непосредственно операции по переработке товаров.

2. Тауарларды ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу шарттары туралы құжатта:
1) құжатты берген Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы туралы;
2) құжат берілген тұлға туралы;
3) ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операцияларды тікелей жасайтын тұлға (тұлғалар) туралы;
4) шетелдік тауарлар және оларды қайта өңдеу өнімдері туралы (Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атауы, коды, саны және құны);
5) тауарларды иемдену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын растайтын құжаттар туралы;
6) қайта өңдеу өнімдерінің сандық және (немесе) пайыздық тұрғыдан шығу нормалары туралы;
7) кедендік аумақта қайта өңдеу жөніндегі операциялар және оларды жасау тәсілдері туралы;
8) ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде сәйкестендіру тәсілдері туралы;
9) қалдықтар мен ұсақ-түйек қалдықтар туралы (Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атауы, коды, саны мен құны);
10) ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеу мерзімі;
11) қалдықтарды одан әрі коммерциялық пайдалану мүмкіндіктері туралы;
12) тауарларды кедендік аумақта ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру және осы кедендік рәсімді аяқтау болжанатын кеден органы (кеден органдары) туралы;
13) қайта өңдеу өнімдері экономикалық тиімді тәсілмен бастапқы жай-күйіне дейін келтіре алмау мүмкіндігі туралы мәліметтер болуға тиіс.
14) ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды пайдалану шарттарын сақтау туралы;
15) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өзге де мәліметтер қамтылуға тиіс.
3. Тауарларды ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу мерзімі бір жылдан не Комиссия тауарлардың жекелеген санаттары үшін белгілейтін неғұрлым ұзақ мерзімнен аспауы мүмкін.
4. Тауарларды ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу мерзімі:
1) тауарларды қайта өңдеудің өндірістік процесінің ұзақтығын;
2) қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтынуға арналған шығару кедендік рәсімімен орналастыру үшін қажетті уақытты қамтиды.
5. Тауарларды ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу мерзімі тауарларды ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырған күннен бастап, ал тауарларды бірнеше партиямен кедендік декларациялау кезінде – ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың бірінші партиясын орналастырған күннен бастап есептеледі.
6. Тауарларды ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу мерзімі осы баптың 3-тармағында көрсетілген мерзім шегінде ұзартылуы мүмкін.

2. Документ об условиях переработки товаров для внутреннего потребления должен содержать сведения:
1) об уполномоченном государственном органе Республики Казахстан, выдавшем документ;
2) о лице, которому выдан документ;
3) о лице (лицах), которое будет непосредственно совершать операции по переработке для внутреннего потребления;
4) об иностранных товарах и продуктах их переработки (наименование, код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, их количество и стоимость);
5) о документах, подтверждающих право владения, пользования и (или) распоряжения товарами;
6) нормы выхода продуктов переработки в количественном и (или) процентном выражении;
7) об операциях по переработке для внутреннего потребления и способах их совершения;
8) о способах идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, в продуктах их переработки;
9) об отходах и остатках (наименование, код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, их количество и стоимость);
10) срок переработки товаров для внутреннего потребления;
11) о возможности дальнейшего коммерческого использования отходов;
12) о таможенном органе (таможенных органах), в котором предполагается помещение товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления и завершение действия этой таможенной процедуры;
13) о невозможности восстановления продуктов переработки до первоначального состояния экономически выгодным способом;
14) о соблюдении условий использования товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления;
15) иные сведения определенные Правительством Республики Казахстан.
3. Срок переработки товаров для внутреннего потребления не может превышать один год либо более продолжительный срок, определяемый Комиссией для отдельных категорий товаров.
4. Срок переработки товаров для внутреннего потребления включает в себя:
1) продолжительность производственного процесса переработки товаров;
2) время, необходимое для помещения продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
5. Срок переработки товаров для внутреннего потребления исчисляется со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, а при таможенном декларировании товаров несколькими партиями – со дня помещения первой партии товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления.
6. Срок переработки товаров для внутреннего потребления может быть продлен в пределах срока, указанного в пункте 3 настоящей статьи.

7. Уәкілетті мемлекеттік орган беретін ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеудің шарттары туралы құжат нысанын, оны толтыру тәртібін және ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзарту тәртібін, сондай-ақ оны қайтарып алу (жою) және (немесе) қалпына келтіру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
274-бап. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормалары
1. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормасы деп шетелдік тауарлардың белгілі бір санын ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасау нәтижесінде пайда болған қайта өңдеу өнімдерінің саны және (немесе) пайыздық құрамы түсініледі.
2. Егер ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар сипаттамалары белгіленген техникалық талаптарға сәйкес негізінен тұрақты болып қалатын және қайта өңдеудің өзгермеген сападағы өнімдерін алуға әкелетін тауарларға қатысты жасалса, Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы қайта өңдеу өнімдерінің стандартты шығу нормаларын белгілеуі мүмкін.
275-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтар және өндірістік ысыраптар
1. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтар, аталған қалдықтар Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіпте одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз күйде деп танылған не осындай қалдықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көмілуге, залалсыздандырылуға, кәдеге жаратылуға немесе өзге де тәсілмен жойылуға тиіс жағдайларды қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастырылуға жатады.
2. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтар декларант таңдаған кедендік рәсіммен орналастырылған кезде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына осы күйінде әкелінгендей қарастырылады.
3. Кедендік рәсіммен орналастырылуға жатпайтын, осы баптың 1-тармағында көрсетілген қалдықтар Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесіне ие болады және одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз күйде деп танылған күннен бастап не кеден органына пайда болған қалдықтарды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою фактісін не осындай операцияларды жасау үшін оларды беру фактісін растайтын құжаттар ұсынылған күннен бастап кедендік бақылауда болмайды деп есептеледі.
Одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтарды тану тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.

7. Форма документа об условиях переработки товаров для внутреннего потребления, выдаваемого уполномоченными государственными органами, порядок ее заполнения и порядок выдачи такого документа, внесения в него изменений (дополнений), порядок продления срока переработки для внутреннего потребления товаров, а также его отзыва (аннулирования) и (или) возобновления его действия устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Статья 274. Нормы выхода продуктов переработки
1. Под нормой выхода продуктов переработки понимаются количество и (или) процентное содержание продуктов переработки, образовавшихся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления определенного количества иностранных товаров.
2. В случае, если операции по переработке для внутреннего потребления совершаются в отношении товаров, характеристики которых остаются практически постоянными, в соответствии с установленными техническими требованиями, и приводят к получению продуктов переработки неизменного качества, уполномоченными государственными органами Республики Казахстан могут устанавливаться стандартные нормы выхода продуктов переработки.
Статья 275. Отходы, образовавшиеся в результате операций по переработке для внутреннего потребления, и производственные потери
1. Отходы, образовавшиеся в результате операций по переработке для внутреннего потребления, подлежат помещению под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением случаев, когда указанные отходы в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан, признаны непригодными для их дальнейшего коммерческого использования либо такие отходы в соответствии с законодательством Республики Казахстан подлежат захоронению, обезвреживанию, утилизации или уничтожению иным способом.
2. Отходы, образовавшиеся в результате операций по переработке для внутреннего потребления, при помещении под выбранную декларантом таможенную процедуру рассматриваются как ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза в этом состоянии.
3. Отходы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, не подлежащие помещению под таможенные процедуры, приобретают статус товаров Евразийского экономического союза и считаются не находящимися под таможенным контролем со дня их признания непригодными для дальнейшего коммерческого использования либо со дня представления таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения образовавшихся отходов иным способом либо факт их передачи для совершения таких операций.
Порядок признания отходов, образовавшихся в результате операций по переработке для внутреннего потребления, непригодными для дальнейшего коммерческого использования устанавливается Правительством Республики Казахстан.

4. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған, ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде біржола жоғалған және кеден органдары өндірістік ысырап деп таныған шетелдік тауарлар ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған кезде кедендік рәсіммен орналастыруға жатпайды.
276-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болатын шетелдік тауарлардың қалдықтары
Шығу нормаларына сәйкес ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған шетелдік тауарлардың қалдықтары осы Кодекстің 201-бабына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылуға жатады.
277-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімдері қолданысының аяқталуы, тоқтатыла тұруы және тоқтатылуы
1. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімін қолданудың белгіленген мерзімі өткенге дейін осындай кедендік рәсімнің қолданылуы ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларды (қайта өңдеу өнімдерін, осы Кодекстiң 275-бабының 3-тармағында көрсетілген қалдықтарды қоспағанда, қалдықтар және (немесе) ұсақ-түйек қалдықтар) және (немесе) ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарлардың орналастырылуымен аяқталады. Бұл ретте қайта өңдеу өнімдеріне қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбейді және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарына және (немесе) Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген өзге де баждарға қарағанда өзге түрде ішкі нарықты қорғау шараларын сақтауды растайтын құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
2. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының белгіленген мерзімі өткенге дейін бұл кедендік рәсімнің қолданылуы мынадай:
1) ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарларды, осы Кодекстiң 275-бабының 3-тармағында көрсетілген қалдықтарды қоспағанда, қалдықтарды және (немесе) ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде қалыптасқан ұсақ-түйек қалдықтарды кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген шарттарда шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын өзге кедендік рәсіммен орналастырған;

4. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, безвозвратно утраченные в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления и признанные таможенными органами производственными потерями, не подлежат помещению под таможенные процедуры при завершении действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления.
Статья 276. Остатки иностранных товаров, образовавшиеся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления
Остатки иностранных товаров, образовавшиеся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления в соответствии с нормами выхода продуктов переработки, подлежат помещению под таможенные процедуры в соответствии со статьей 201 настоящего Кодекса.
Статья 277. Завершение, приостановление и прекращение действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления
1. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления действие этой таможенной процедуры завершается помещением товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке для внутреннего потребления (продуктов переработки, отходов, за исключением отходов, указанных в пункте 2 статьи 275 настоящего Кодекса, и (или) остатков) и (или) иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления и не подвергшихся операциям по переработке для внутреннего потребления, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления. При этом в отношении продуктов переработки не уплачиваются специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и не требуется подтверждение соблюдения мер защиты внутреннего рынка в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины.
2. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления действие этой таможенной процедуры может быть завершено:
1) помещением иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления и не подвергшихся операциям по переработке для внутреннего потребления, отходов, за исключением отходов, указанных в пункте 2 статьи 275 настоящего Кодекса, и (или) остатков, образовавшихся в результате операций по переработке для внутреннего потребления, под иную таможенную процедуру, применимую к иностранным товарам, на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита;

2) уәкілетті орган бекіткен тәртіпте, авария немесе еңсерілмейтін күш әсері салдарынан жойылу және (немесе) біржола жоғалу фактісін не ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларды (қайта өңдеу өнімдерін, қалдықтарды және (немесе) ұсақ-түйек қалдықтарды) және (немесе) ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарларды тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему нәтижесінде біржола жоғалу фактісін кеден органдары мойындаған;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіпте, ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу операциялары нәтижесінде пайда болған қалдықтарды одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз деп танылған не кеден органына өзгеше жолмен пайда болған қалдықтарды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе жою фактісін не оларды осындай операцияларды жүзеге асыру үшін беру фактісін растайтын құжаттарды ұсынған;
4) кеден органдары ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардың бөлігін өндірістік ысыраптар деп таныған;
5) осы Кодексте және (немесе) Комиссия айқындаған мән-жайлар туындағаннан, тауарлар кедендік бақылауда болатын мән-жайлар туындағанға дейін аяқталуы мүмкін.
3. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімін қолданудың белгіленген мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырған жағдайда тоқтатыла тұруы мүмкін.
4. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімінің белгіленген қолданылу мерзімі өткеннен кейін осы кедендік рәсімінің қолданылуы тоқтатылады.
5. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен тауарларды орналастырушы тұлға бақылауды жүзеге асырушы кеден органына қайта өңдеу мерзімі аяқталған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімін қолдану туралы есеп беруге міндетті. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімін қолдану туралы есептің нысанын уәкілетті орган бекітеді.
278-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімдері

2) признанием таможенными органами в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке для внутреннего потребления (продуктов переработки, отходов и (или) остатков), и (или) иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления и не подвергшихся операциям по переработке для внутреннего потребления;
3) признанием в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан отходов, образовавшихся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления, непригодными для их дальнейшего коммерческого использования либо представлением таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения образовавшихся отходов иным способом либо факт их передачи для совершения таких операций;
4) признанием таможенными органами части иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, производственными потерями;
5) наступлением обстоятельств, определяемых Комиссией и (или) настоящим Кодексом, до наступления которых товары находятся под таможенным контролем.
3. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления действие этой таможенной процедуры может быть приостановлено в случае помещения товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, и (или) продуктов их переработки под таможенную процедуру таможенного склада.
4. По истечении установленного срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления действие этой таможенной процедуры прекращается.
5. Лицо, поместившее товары под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, в течение тридцати календарных дней со дня окончания срока переработки обязано представить в таможенный орган, осуществляющий контроль, отчет о применении таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления. Форма отчета о применении таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления утверждается уполномоченным органом.
Статья 278. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, срок их уплаты и исчисление

1. Декларантта ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап, ал тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлғада тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін шығарылуы мәлімделген тауарларға қатысты, – кеден органы тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген кезден бастап кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет туындайды.
2. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта мынадай:
1) осы Кодестің 277-бабының 1-тармағына және 2-тармағының 1), 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы, оның ішінде осы баптың 6-тармағының 1 және 2) тармақшаларында көзделген жағдайлар басталғаннан кейін;
2) ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы оларға қатысты тоқтатылған тауарлар және (немесе) осындай кедендік рәсімді қолдану шеңберінде оларға қатысты қолданылуы тоқтатылған, ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлар осы Кодекстің 209-бабының 6-тармағына сәйкес уақытша сақтауға орналастырылған;
3) ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы оларға қатысты тоқтатылған тауарлар және (немесе) осындай кедендік рәсімді қолдану шеңберінде оларға қатысты қолданысы тоқтатылған, ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлар осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылған;
4) кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындаған және (немесе) оларды осы баптың 7-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерлерде өндіріп алынған;
5) уәкілетті орган бекіткен тәртіпте, кеден органының авария немесе еңсерілмейтін күш әсері салдарынан кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардың және (немесе) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлардың жойылуы және (немесе) біржола жоғалу фактісін не осы Кодекске сәйкес осындай жою немесе біржола жоғалтуға дейін бұл тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, осы тауарларды тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему нәтижесінде біржола жоғалу фактісін мойындаған;

1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары, а в отношении товаров, заявленных к выпуску до подачи декларации на товары, у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, – с момента регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления в соответствии с пунктом 1 и подпунктами 1), 3), 4) и 5) пункта 2 статьи 277 настоящего Кодекса, в том числе после наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 6 настоящей статьи;
2) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления прекращено, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке для внутреннего потребления в рамках применения такой таможенной процедуры, действие которой прекращено, на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 209 настоящего Кодекса;
3) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления прекращено, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке для внутреннего потребления в рамках применения такой таможенной процедуры, действие которой прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса;
4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи;
5) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке для внутреннего потребления, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин;

6) тауарларға арналған декларацияны не тауарларға арналған декларацияны тапсырғанға дейін тауарлар шығару туралы өтінішті тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты - кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тартылған;
7) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес тауарларға арналған декларация қайтарып алынған және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 4-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылуының күші жойылған;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарлар тәркіленген немесе мемлекеттің меншігіне айналдырылған;
9) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды кідірткен;
10) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алып қойған немесе тыйым салынған тауарлар уақытша сақтауға орналастырылған немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастырылған және егер осындай тауарларды шығару бұрын жүргізілмесе, оларды қайтару туралы оларға қатысты шешім қабылданған мән-жайлар туындаған кезде тоқтатылады.
3. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет осы баптың 4-тармағында өзгеше белгіленбесе, декларантта мынадай:
1) салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау және (немесе) оларды осы баптың 13-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерлерде өндіріп алу;
2) уәкілетті орган бекіткен тәртіпте, кеден органының авария немесе еңсерілмейтін күш әсері салдарынан ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын шетелдік тауарлардың жойылуы және (немесе) біржола жоғалуы фактісін немесе осындай жою немесе біржола жоғалтуға дейін осы Кодекске сәйкес бұл тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, осы тауарларды тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему нәтижесінде біржола жоғалту фактісін мойындау;
3) тауарларға арналған декларацияны не тауарларға арналған декларацияны тапсырғанға дейін тауарлар шығару туралы өтінішті тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты – ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тарту;

6) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки вне таможенной территории, – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;
7) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
8) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
10) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, если иное не установлено пунктом 4 настоящей статьи, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 13 настоящей статьи;
2) признание таможенным органом в порядке утвержденном уполномоченным органом факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих товаров наступил срок уплаты налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
3) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки для внутреннего потребления – в отношении обязанности по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;

4) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны қайтарып алу және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 4-тармағына сәйкес тауарлар шығарылуының күшін жою;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарлар тәркіленген немесе мемлекеттің меншігіне айналдырылған;
6) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды ұстаған;
7) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алып қойған немесе тыйым салынған тауарлар уақытша сақтауға орналастырылған немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастырылған және егер осындай тауарларды шығару бұрын жүгізілмесе, оларды қайтару туралы оларға қатысты шешім қабылданған мән-жайлар туындаған кезде тоқтатылады.
4. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылып, шығарылуы тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет декларантта мынадай мән-жайлар басталған:
1) салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндетті орындау, сондай-ақ осы Кодекстің 194-бабының 17-тармағында көрсетілген электрондық құжатты кеден органы жолдаған не кеден органы тиісті белгілер қойған;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілеу немесе мемлекеттің меншігіне айналдырған кезде тоқтатылады.
5. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға тиіс.
6. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін шетелдік тауарларды, тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу шарттары туралы құжатта көрсетілмеген тұлғаға (тұлғаларға) берген жағдайда – тауарларды берген күн, ал егер бұл күн белгіленбесе – тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырған күн;
2) авария немесе еңсерілмейтін күш әсерi салдарынан жойылуды (біржола жоғалтуды) не тасудың (тасымалдаудың) және сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему нәтижесінде біржола жоғалтуды қоспағанда, ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлар және (немесе) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар жоғалған жағдайда – тауарлардың жоғалған күні, ал егер бұл күн анықталмаса, тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырған күн;

4) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
5) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
7) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
4. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, обязанность по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также направление таможенным органом электронного документа либо проставление таможенным органом соответствующих отметок, указанных в пункте 17 статьи 194 настоящего Кодекса;
2) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи.
6. При наступлении следующих обстоятельств, сроком уплаты ввозных таможенных пошлин считается:
1) в случае передачи иностранных товаров до завершения действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления лицу (лицам), не указанному в документе об условиях переработки товаров для внутреннего потребления, – день передачи товаров, а если этот день не установлен, – день помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления;
2) в случае утраты товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке для внутреннего потребления, и (или) иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, до завершения действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день утраты товаров, а если этот день не установлен, – день помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления;

3) осы Кодекстің 277-бабына сәйкес ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмаған жағдайда – кеден органы белгілеген ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткен күн кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.
7. Осы баптың 6-тармағында көрсетілген жағдайлар туындаған кезде кедендік әкелу баждары ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі тарифтік преференциялар мен жеңілдіктер қолданылмай, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылғандай болып төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын есептеу үшін кеден органы ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны тіркеген күні, ал шығарылуы тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты – кеден органы тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкелу бажының мөлшерлемелері қолданылады.
8. Осы баптың 7-тармағына сәйкес төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкелу баждары сомасынан тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырған күннен бастап кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі өткен күн аралығындағы мерзімге көрсетілген сомаға қатысты олардың төлеу мерзіміне ұзарту берілген ретінде пайыздар төленуге тиіс. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 93-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
Егер ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 277-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған жағдайда осы тармақта көзделген пайыздар кедендік рәсімнің қолданысын тоқтата тұру кезеңінде есептелмейді және төленбейді.
9. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған не ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларды осы Кодекстің 209-бабының 6-тармағына сәйкес уақытша сақтауға орналастырған не осындай тауарларды осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес орналастырған, не кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындағаннан және (немесе) оларды (толығымен немесе ішінара) өндіріп алғаннан кейін осындай тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес ұстаған жағдайда осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкелу баждарының сомалары осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес есепке алынуға (қайтарылуға) жатады.

3) в случае незавершения действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления в соответствии со статьей 277 настоящего Кодекса – день истечения срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления, установленного таможенным органом.
7. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины подлежат уплате, как если бы товары, помещенные под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, – на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
8. С сумм ввозных таможенных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления по день истечения срока уплаты ввозных таможенных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса.
В случае, если действие таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления в соответствии с пунктом 3 статьи 277 настоящего Кодекса приостанавливалось, проценты, предусмотренные настоящим пунктом, за период приостановления действия таможенной процедуры не начисляются и не уплачиваются.
9. В случае завершения действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления, либо помещения на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 209 настоящего Кодекса товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке для внутреннего потребления, либо помещения в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса таких товаров под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, либо задержания таких товаров таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы ввозных таможенных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса.

10. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығарылуы мәлімделген тауарларды қоспағанда, ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылғанға дейін (салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге тиіс) орындалуға тиіс.
11. Шығарылуы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін жүргізілген ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған және тауарларға арналған декларация осы Кодекстің 194-бабының 16-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірілмей берілген тауарларға қатысты, ал декларанты уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тауарларға қатысты – осы Кодекстің 540-бабының 4-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірмей салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет тауарларға арналған декларация берілгенге дейін (салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге тиіс) орындалуға тиіс.
12. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған, оларды шығару тауарларға арналған декларация берілгенге дейін жүргізілген және осы Кодекстің 194-бабының 16-тармағында көрсетілген мерзім өткенге дейін тауарларға арналған декларация берілмеген тауарларға қатысты, ал уәкілетті экономикалық оператор декларант болатын тауарларға қатысты, – осы Кодекстің 540-бабының 4-тармағында көрсетілген мерзім өткенге дейін осы Кодекстің 194-бабының 16-тармағында көрсетілген мерзімнің соңғы күні, ал уәкілетті экономикалық оператор декларант болатын тауарларға қатысты, – осы Кодекстің 540-бабының 4-тармағында көрсетілген мерзімнің соңғы күні салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу мерзімі болып саналады.
13. Осы баптың 10 және 11-тармақтарында көрсетілген тауарларға қатысты салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы Кодекстің 13-тарауында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Кодекске сәйкес тауарларға арналған декларацияда есептелген мөлшерде төленуге тиіс.
14. Осы баптың 12-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты төленуге тиіс салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды есептеу базасы тауарлар шығарылымы туралы өтініште және осы өтінішпен бірге ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтер негізінде анықталады.
Егер тауарлар кодтары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес он белгіден аз мөлшердегі топтама деңгейінде анықталған болса:
салықтарды есептеу үшін кедендік баждар мөлшерлемелерінің ең жоғарысы белгіленген топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін қосылған құн салығының ең көп мөлшерлемесі, акциздердің ең көп мөлшерлемесі қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды есептеу үшін осы тармақтың бесінші абзацы ескеріле отырып, осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың ең көп мөлшерлемесі қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы Кодекстің 5-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығарылған жеріне және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтерге негізделе отырып есептеледі. Егер тауарлардың шығарылған жері және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтер расталмаған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер тауардың сыныптамасы он белгі деңгейінде жүзеге асырылған болса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол кодындағы тауарларға, не егер Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарлардың коды он белгіден аз мөлшердегі топтама деңгейінде анықталса, топтамаға кіретін тауарларға қатысты белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең көп мөлшерлемесіне негізделе отырып есептеледі.

10. В отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, за исключением товаров, заявленных к выпуску до подачи декларации на товары, обязанность по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению (налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате) до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки для внутреннего потребления.
11. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых декларация на товары подана не позднее срока, указанного в пункте 16 статьи 194 настоящего Кодекса, а в отношении товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, – не позднее срока, указанного в пункте 4 статьи 540 настоящего Кодекса, обязанность по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению (налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате) до подачи декларации на товары.
12. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых декларация на товары не подана до истечения срока, указанного в пункте 16 статьи 194 настоящего Кодекса, а в отношении товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, – до истечения срока, указанного в пункте 4 статьи 540 настоящего Кодекса, сроком уплаты налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается последний день срока, указанного в пункте 16 статьи 194 настоящего Кодекса, а в отношении товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, – последний день срока, указанного в пункте 4 статьи 540 настоящего Кодекса.
13. В отношении товаров, указанных в пунктах 10 и 11 настоящей статьи, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в размере, исчисленном в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары с учетом особенностей, предусмотренных главой 13 настоящего Кодекса.
14. В отношении товаров, указанных в пункте 12 настоящей статьи, база для исчисления подлежащих уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании сведений, указанных в заявлении о выпуске товаров, и документах, представленных совместно с таким заявлением.
В случае, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти:
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца пятого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 5 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае, если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне десяти знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти.

Егер осы баптың 12-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кейіннен тауарларға арналған декларация берілген жағдайда салықтар, кедендік баждар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы Кодекске сәйкес тауарларға арналған декларацияда көрсетілген мәліметтерге негізделе отырып есептелген сомалар мөлшерінде төленеді. Салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын есепке алу (қайтару) осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
279-бап. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде оларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды есептеу және төлеу ерекшеліктері
1. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кедендік әкелу баждары осы Кодекстің 216-бабына сәйкес қайта өңдеу өнімдеріне қатысты есептеледі және төленеді.
2. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде декларантта салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу міндеті туындамайды.
280-бап. Қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарларға, ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған қалдықтар мен ұсақ қалдықтарға қатысты оларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу ерекшеліктері
Қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарларды, сондай-ақ ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған қалдықтар мен ұсақ қалдықтарды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде декларантта салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу міндеті туындамайды.
29-тарау. Еркiн кедендiк аймақтың кедендiк рәсiмi
281-бап. Еркiн кедендiк аймақтың кедендiк рәсiмiнің мазмұны мен қолданысы
1. Еркiн кедендiк аймақтың кедендiк рәсiмi – шетелдік тауарларға және Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес осы кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру және осындай кедендік рәсімге сәйкес оларды пайдалану шарттары сақталған кезде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлемей, осындай тауарлар ЕЭА аумағының шегінде немесе оның бөлігінде орналастырылады және пайдаланылады.

В случае, если в отношении товаров, указанных в пункте 12 настоящей статьи, впоследствии подана декларация на товары, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины уплачиваются в размере сумм, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары, исходя из сведений, указанных в декларации на товары. Зачет (возврат) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин осуществляется в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
Статья 279. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении продуктов переработки при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
1. При помещении продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины исчисляются в отношении продуктов переработки и уплачиваются в соответствии со статьей 216 настоящего Кодекса.
2. При помещении продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления обязанность по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин у декларанта не возникает.
Статья 280. Особенности уплаты налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, не подвергшихся операциям по переработке, остатков и отходов, образовавшихся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления, при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
При помещении иностранных товаров, не подвергшихся операциям по переработке, а также остатков и отходов, образовавшихся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления обязанность по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин у декларанта не возникает.
Глава 29. Таможенная процедура свободной таможенной зоны
Статья 281. Содержание и применение таможенной процедуры свободной таможенной зоны
1. Таможенная процедура свободной таможенной зоны – таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров и товаров Евразийского экономического союза, в соответствии с которой такие товары размещаются и используются в пределах территории СЭЗ или ее части без уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.

2. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен, ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы келісімшартқа, ЕЭА-дағы қызметтің шарттары туралы келісімшартқа сәйкес ЕЭА қатысушылары кәсіпкерлік және өзге де қызметті жүзеге асыру мақсатында, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақ туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де мақсатта ЕЭА қатысушылары ЕЭА аумағында орналастыруға және (немесе) пайдалануға арналған тауарлар орналастырылады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары болып табылатын, осы баптың 2-тармағында көрсетілген тауарлар, порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағында орналастыру және (немесе) пайдалану үшін әкелінетіндерін қоспағанда, сондай-ақ осы тармақтың екінші және үшінші абзацтарында көзделген жағдайларды қсопағанда, ЕЭА қатысушысының таңдауы бойынша еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылады.
Осы Кодекстің 291-бабында көзделген жағдайда Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары міндетті тәртіпте еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылады.
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары, оларға қатысты осы Кодекстің 285-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген операциялар жасалса, міндетті тәртіпте еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылады.
4. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА резиденттері (қатысушылары, субъектілері) болып табылмайтын және порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушыларымен тауарларды жинау (сақтау), тиеу (түсіру) бойынша және тауарларды сақтауға, сондай-ақ сақталуын қамтамасыз етуге байланысты өзге де жүк операциялары бойынша қызметтер көрсетуге, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кодтың өзгеруіне байланысты тауарлардың сипаттамаларын өзгертпейтін осындай қызметтерді көрсету кезінде тауарлармен жасалатын операциялар жағдайында партияларды ұсақтауды, жөнелтілімдерді қалыптастыруды, сұрыптауды, буып-түюді, қайта буып-түюді, таңбалауды (осы тарауда бұдан әрі – қызметтерді көрсету туралы шарт) қоса алғанда, тауарларды тасуға (тасымалдауға) дайындау жөніндегі шарт жасасқан тұлғалардың порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына орналастыруға арналған тауарлар орналастырылады.
5. ЕЭА аумағындағы және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылмаған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты кез келген, оның ішінде осы Кодекстің 285-бабының 1-тармағында көзделген операцияларды жасауға жол беріледі.
6. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен ЕЭА аумағына жүктерді, жолаушыларды және (немесе) багажды тасымалдауды жүзеге асыратын және (немесе) осындай ЕЭА аумағынан тауарларды, сондай-ақ осындай көлік құралдарындағы керек-жарақтарды тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралдары орналастырылмайды.

2. Под таможенную процедуру свободной таможенной зоны помещаются товары, предназначенные для размещения и (или) использования участниками, СЭЗ на территории СЭЗ в целях осуществления участниками СЭЗ предпринимательской и иной деятельности в соответствии с договором об осуществлении деятельности на территории СЭЗ договором об условиях деятельности в СЭЗ, а также в иных целях в соответствии с законодательством Республики Казахстан о специальных экономических зонах.
3. Товары, указанные в пункте 2 настоящей статьи, являющиеся товарами Евразийского экономического помещаются под таможенную процедуру свободной таможенной зоны по выбору участника СЭЗ, за исключением ввозимых для размещения и (или) использования на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, а также за исключением случаев, предусмотренных абзацами вторым и третьим настоящего пункта.
В случае, предусмотренном статьей 291 настоящего Кодекса, товары Евразийского экономического помещаются под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в обязательном порядке.
Товары Евразийского экономического союза, в отношении которых совершаются операции, предусмотренные подпунктом 4) пункта 1 статьи 285 настоящего Кодекса, подлежат помещению под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в обязательном порядке.
4. Под таможенную процедуру свободной таможенной зоны помещаются товары, предназначенные для размещения на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ лицами, не являющимися резидентами (участниками, субъектами) портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и заключившими с участниками портовой СЭЗ или логистической СЭЗ договор об оказании услуг по складированию (хранению) товаров, погрузке (разгрузке) товаров и иным грузовым операциям, связанным с хранением, а также по обеспечению сохранности товаров и подготовке товаров к перевозке (транспортировке), включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку (далее в настоящей главе – договор об оказании услуг), при условии, что операции, совершаемые с товарами при оказании таких услуг, не изменяют характеристики товаров, связанные с изменением кода в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
5. В отношении товаров Евразийского экономического союза, находящихся на территории СЭЗ и не помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, допускается совершение любых операций, в том числе предусмотренных пунктом 1 статьи 285 настоящего Кодекса.
6. Не помещаются под таможенную процедуру свободной таможенной зоны транспортные средства, осуществляющие перевозку грузов, пассажиров и (или) багажа на территорию СЭЗ и (или) осуществляющие перевозку товаров с территории такой СЭЗ, а также припасы, находящиеся на таких транспортных средствах.

7. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды, ал еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесін сақтайды.
8. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар, сондай-ақ еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларынан және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылмаған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларынан жасалған (алынған) тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесін алады.
9. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар мен еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан және Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар (бұдан әрі - еркін кедендік аумақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар) осы тармақтың екінші абзацы ескеріле отырып, шетелдік тауарлар мәртебесін алады.
Егер еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары кеден аумағынан әкетілген жағдайда, мұндай тауарлардың мәртебесі осы Кодекстің 290-бабына сәйкес айқындалады.
10. Егер ЕЭА аумағындағы тауарларды кеден органы ЕЭА аумағындағы, ол құрылғанға дейінгі тауарлар ретінде немесе ЕЭА аумағына әкелінген немесе ЕЭА аумағында жасалған (алынған) тауарлар ретінде идентификаттай алмаса, онда мұндай тауарлар оларды ЕЭА аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету мақсаттары үшін Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары, ал өзге мақсаттарда – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін шетелдік тауарлар ретінде қарастырылады.
11. Бұрын ЕЭА аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкетілген, осы баптың 10-тармағында көрсетілген тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде осындай тауарларға қатысты кері импорт кедендік рәсімі қолданылмайды.
12. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған, ішкі нарықты қорғау шараларының әсеріне жатқызылатын шетелдік тауарлар ЕЭА аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) шетелдік тауарларды әкету үшін осындай тауарлар да идентификатталуы тиіс.
Егер еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған, ішкі нарықты қорғау шараларының әсеріне жатқызылатын шетелдік тауарлар еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды жасау үшін пайдаланылған жағдайда, бірақ мұндай тауарларды идентификаттай алмаса, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған мұндай шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілуге тиіс.

7. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, сохраняют статус иностранных товаров, а товары Евразийского экономического союза, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, сохраняют статус товаров Евразийского экономического союза.
8. Товары, изготовленные (полученные) из товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также товары, изготовленные (полученные) из товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров Евразийского экономического союза, не помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, приобретают статус товаров Евразийского экономического союза.
9. Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров Евразийского экономического союза (далее в настоящей главе – товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны), приобретают статус иностранных товаров с учетом абзаца второго настоящего пункта.
В случае, если товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза, статус таких товаров определяется в соответствии со статьей 290 настоящего Кодекса.
10. В случае, если товары, находящиеся на территории СЭЗ, не могут быть идентифицированы таможенным органом как товары, находившиеся на территории СЭЗ до ее создания, или как товары, ввезенные на территорию СЭЗ или изготовленные (полученные) на территории СЭЗ, то такие товары для целей их вывоза с территории СЭЗ за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза рассматриваются как товары Евразийского экономического союза, а в иных целях – как иностранные товары, ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
11. При ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров, указанных в пункте 10 настоящей статьи, ранее вывезенных с территории СЭЗ за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза в отношении таких товаров не применяется таможенная процедура реимпорта.
12. Иностранные товары, подпадающие под действие мер защиты внутреннего рынка, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, должны быть идентифицированы в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, для вывоза таких товаров с территории СЭЗ на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза.
В случае, если иностранные товары, подпадающие под действие мер защиты внутреннего рынка, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, использованы для изготовления товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, но не могут быть идентифицированы в таких товарах, товары, изготовленные (полученные) из таких иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, должны быть вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза.

13. Комиссия еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастыруға жатпайтын тауарлардың тізбесін және (немесе) тауарлардың санатын айқындауға құқылы.
Қазақстан Республикасының аумағында құрылған (құрылатын) ЕЭА-да немесе жекелеген ЕЭА-да еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастыруға жатпайтын тауарлардың тізбесін және (немесе) тауарлардың санатын уәкілетті органмен келісу бойынша арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және оларды тарату саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
14. Кеден органы еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың құрамына кіретіндей (кіргендей) идентификатталуы мүмкін бөлшектер, тораптар, агрегаттар, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ретінде оларды ЕЭА аумағынан әкету мақсатында қарастырылады және оларға қатысты осы Кодекстің ережелері қолданылады.
282-бап. Тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
1. Мыналар:
1) ЕЭА қатысушылары ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы келісімге сәйкес кәсіпкерлік және өзге де қызметті жүзеге асыру мақсатында, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақ туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған өзге де мақсатта ЕЭА қатысушылары ЕЭА аумағында орналастырылуға және (немесе) пайдалануға арналған тауарлар;
2) тауарлардың порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушылары болып табылмайтын және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кодтың өзгеруіне байланысты тауарлармен осындай қызметті көрсету кезінде жасалатын операциялар тауарлардың сипаттамаларын өзгертпейтін жағдайда, порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушыларымен қызмет көрсету туралы келісімшарт жасасқан тұлғалар порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына орналастырылуға арналған тауарлар;
3) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес шетелдік тауарларға қатысты тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастыру шарттары болып табылады.
2. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарлардың декларанттары, аумақтарында осы тауарлар орналастырылатын ЕЭА қатысушылары болып табылатын тұлғалар, ал осы баптың 3 және 4-тармақтарында көзделген жағдайларда – осы баптың 3-тармағында көрсетілген немесе осы баптың 4-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған өзге де тұлғалар бола алады.
3. Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін немесе порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне немесе оның шегінен тысқары әкетілетін тауарлардың декларанттары қызмет көрсету туралы шарттың негізінде осы Кодекстің 149-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында және 2) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген тұлғалар болуы мүмкін.

13. Комиссия вправе определять перечень товаров и (или) категорий товаров, которые не подлежат помещению под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
Перечень товаров и (или) категорий товаров, не подлежащих помещению под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в СЭЗ или в отдельных СЭЗ, созданных (создаваемых) на территории Республики Казахстан, утверждается уполномоченным органом в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон по согласованию с уполномоченным органом.
14. Части, узлы, агрегаты, которые могут быть идентифицированы таможенным органом как входящие (входившие) в состав товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, рассматриваются в целях их вывоза с территории СЭЗ как товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и в отношении их применяются положения настоящего Кодекса.
Статья 282. Условия помещения товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны являются:
1) товары предназначены для размещения и (или) использования участниками, СЭЗ на территории СЭЗ в целях осуществления участниками, СЭЗ предпринимательской и иной деятельности в соответствии с договором об осуществлении деятельности на территории СЭЗ, а также, в иных целях определенных законодательством Республики Казахстан о специальных экономических зонах;
2) товары предназначены для размещения на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ лицами, не являющимися участниками портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и заключившими с участниками портовой СЭЗ или логистической СЭЗ договор об оказании услуг, при условии, что операции, совершаемые с товарами при оказании таких услуг, не изменяют характеристики товаров, связанные с изменением кода в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности;
3) соблюдение в отношении иностранных товаров запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса.
2. Декларантами товаров, помещаемых под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, могут выступать лица, являющиеся участниками СЭЗ, на территории которой будут размещаться эти товары, а в случаях, предусмотренных пунктами 3 и 4 настоящей статьи, – также иные лица, указанные в пункте 3 настоящей статьи или определенные Комиссией в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
3. Декларантами товаров, указанных в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, ввозимых на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ или вывозимых с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза или за ее пределы, могут выступать лица, указанные в подпункте 1) и абзаце третьем подпункта 2) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, на основании договора об оказании услуг.

4. Комиссия ЕЭА резиденттері (қатысушылары, субъектілері) болып табылмайтын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тұлғаларын, осы тұлғалардың еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарлардың декларанттары болуы мүмкін жағдайларды да айқындауға құқылы.
5. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне сәйкес:
1) ЕЭА аумағында ЕЭА жұмыс істеген мерзім немесе ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ішінде не тұлғаның осы Кодекстің 285-бабының 4-тармағы ескеріле отырып, ЕЭА қатысушы мәртебесін жоғалтқанға дейін еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды орналастыру және табу;
2) ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды:
ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы келісімде не арнайы экономикалық аймақ туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де мақсаттарға;
егер тауарлар осындай қызметтерді көрсету үшін порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылса, порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушысы болып табылмайтын тұлға мен порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушысы арасында жасалған қызмет көрсету туралы келісімге сәйкес пайдалану;
3) мыналар:
осындай тауарлардың декларанты не осы Кодексте айқындалған өзге де тұлғалар;
егер ол қызмет көрсету туралы келісім бойынша тауарларды сақтауды жүзеге асыратын және осындай тауарлардың декларанты болып табылмаса, порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушысы жүзеге асыратын ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды орналастыру және пайдалану тауарларды пайдалану шарттары болып табылады.
6. ЕЭА жұмыс істеуін тоқтатқан немесе ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданған кезде не тұлғаның ЕЭА қатысушысы мәртебесін жоғалтқан кезде осы баптың 5-тармағында айқындалған еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттары осы Кодекстің 287-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес осы кедендік рәсім аяқталғанға немесе оның қолданысы тоқтатылғанға дейін сақталуға тиіс.
7. Егер порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушысы қызмет көрсету туралы шарт бойынша өзі декларанты болып табылмайтын тауарлардың сақталуын жүзеге асырған жағдайда, ол еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шартын сақтауға тиіс.
283-бап. ЕЭА аумағы және ЕЭА аумағында жасалатын кедендік операциялар

4. Комиссия вправе определять лиц государств-членов Евразийского экономического союза, не являющихся резидентами (участниками, субъектами) СЭЗ, и случаи, когда эти лица могут выступать декларантами товаров, помещаемых под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
5. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны являются:
1) размещение и нахождение товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, на территории СЭЗ в течение срока функционирования СЭЗ или срока применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории СЭЗ либо до утраты лицом статуса участника СЭЗ, с учетом пункта 4 статьи 285 настоящего Кодекса;
2) использование товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, на территории СЭЗ, в соответствии с:
договором об осуществлении деятельности на территории СЭЗ либо иными целями, установленными законодательством Республики Казахстан о специальных экономических зонах;
договором об оказании услуг, заключенным между лицом, не являющимся участником портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, и участником портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, если товары помещены под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ для оказания таких услуг;
3) размещение и использование товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, на территории СЭЗ, осуществляемые:
декларантом таких товаров либо иными лицами, определенными настоящим Кодексом;
участником портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, если он осуществляет хранение товаров по договору об оказании услуг и не является декларантом таких товаров.
6. При прекращении функционирования СЭЗ или принятии решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории СЭЗ либо при утрате лицом статуса участника СЭЗ условия использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны, определенные пунктом 5 настоящей статьи, должны соблюдаться до завершения или прекращения действия этой таможенной процедуры в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 287 настоящего Кодекса.
7. В случае, если участник портовой СЭЗ или логистической СЭЗ осуществляет по договору об оказании услуг хранение товаров, декларантом которых он не является, он обязан соблюдать условия использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны.
Статья 283. Территория СЭЗ и таможенные операции, совершаемые на территории СЭЗ

1. ЕЭА аумағы осы тармақтың екінші абзацының ережелері ескеріле отырып, кедендік бақылау аймағы болып табылады.
Қазақстан Республикасының аумағында құрылған жекелеген ЕЭА-ның аумақтарында кедендік операцияларды жасауға және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды пайдалануға арналған ЕЭА аумағының бөлігі (бөліктері) кедендік бақылау аймағы болып табылады.
2. ЕЭА аумағы кедендік бақылауды жүргізу мақсатында жайластырылуға тиіс.
ЕЭА аумағын жайластыруға қойылатын талаптарды, осындай аумақтың периметрін қоршау және бейнебақылау жүйесімен жарақтандыру бойынша талаптарды қоса алғанда, уәкілетті орган анықтайды.
ЕЭА аумағында бақылау-өткізу режимін қамтамасыз ету, осындай аумаққа адамдардың кіру тәртібін айқындауды қоса алғанда, уәкілетті орган бекіткен тәртіпте жүзеге асырылады.
3. ЕЭА аумағында орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік операциялар осы бапта көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
4. Порттық ЕЭА және логистикалық ЕЭА-ны қоспағанда, ЕЭА аумағына тауарларды әкелу осындай әкелу туралы кеден органын хабардар ете отырып жүзеге асырылады, ал ЕЭА аумағынан тауарларды әкету кеден органының рұқсатымен жүзеге асырылады.
Порттық ЕЭА және логистикалық ЕЭА аумағына тауарларды әкелу кеден органының рұқсатымен жүзеге асырылады.
ЕЭА аумағына тауарларды әкелу туралы көрсетілген хабарламаны беру және ЕЭА аумағынан тауарларды әкетуге және порттық ЕЭА және логистикалық ЕЭА-ны әкелуге көрсетілген рұқсаттарды беру тәртібін, сондай-ақ мұндай хабарлама мен рұқсаттардың нысандарын уәкілетті орган бекітеді.
Экспорт кедендік рәсімімен, кері экспорт кедендік рәсімімен, кедендік аумақтан тыс қайта өңдеудің кедендік рәсімімен, уақытша әкету кедендік рәсімімен, арнайы кедендік рәсіммен осындай ЕЭА аумағынан тысқары орналастырылған тауарларды порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан әкеткен кезде, порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушысы кеден органына түсіру орны (порт, әуежай) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орналасқан орын болып табылатынын растайтын көліктік (тасымалдау) құжатын ұсынады.
5. Осы Кодекстің 284-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік декларациялауға жатпайтын тауарларға қатысты порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелу кезінде, осы Кодекстің 154-бабының 1, 2, 3, 4 және 5-тармақтарында көзделген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуімен байланысты кедендік операциялар ғана жасалады.

1. Территория СЭЗ является зоной таможенного контроля с учетом положений абзаца второго настоящего пункта.
На территориях отдельных СЭЗ, созданных на территории Республики Казахстан, зоной таможенного контроля является часть (части) территории СЭЗ, предназначенной для совершения таможенных операций и (или) для использования (хранения) товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
2. Территория СЭЗ должна быть обустроена в целях проведения таможенного контроля.
Требования к обустройству территории СЭЗ, включая требования по ограждению и оснащению периметра такой территории системой видеонаблюдения, устанавливаются уполномоченным органом.
Обеспечение контрольно-пропускного режима на территории СЭЗ, включая доступ лиц на такую территорию, осуществляется в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
3. Таможенные операции в отношении товаров, размещаемых на территории СЭЗ, совершаются в соответствии с настоящим Кодексом с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
4. Ввоз товаров на территорию СЭЗ, за исключением портовой СЭЗ и логистической СЭЗ, осуществляется с уведомлением таможенного органа о таком ввозе, а вывоз товаров с территории СЭЗ осуществляется с разрешения таможенного органа.
Ввоз товаров на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ осуществляется с разрешения таможенного органа.
Порядок подачи указанного уведомления о ввозе товаров на территорию СЭЗ и выдачи указанных разрешений на вывоз товаров с территории СЭЗ и на ввоз в портовую СЭЗ или логистическую СЭЗ, а также формы таких уведомления и разрешений, утверждаются уполномоченным органом.
При убытии с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ товаров, помещенных за пределами территорий таких СЭЗ под таможенную процедуру экспорта, таможенную процедуру реэкспорта, таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, таможенную процедуру временного вывоза, специальную таможенную процедуру участник портовой СЭЗ или логистической СЭЗ представляет таможенному органу транспортные (перевозочные) документы, подтверждающие, что местом разгрузки (портом, аэропортом) является место, находящееся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза.
5. При ввозе на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ в отношении товаров, не подлежащих таможенному декларированию в соответствии с пунктом 4 статьи 284 настоящего Кодекса, совершаются только таможенные операции, связанные с прибытием товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, предусмотренные пунктами 1, 2, 3, 4 и 5 статьи 154 настоящего Кодекса.

6. Кеден органдары ЕЭА аумағына әкелінетін тауарларды сәйкестендіруді жүзеге асыруға құқылы. Кеден органының ЕЭА аумағына әкелінетін тауарларды сәйкестендіруді жүзеге асырудың тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
7. Декларант еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың есебін жүргізеді және кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру жүргізілген кеден органына осындай тауарлар туралы есептілікті ұсынады.
Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларда болған кез келген өзгерістер есеп құжаттарында көрсетілуге тиіс.
Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың есебін жүргізу тәртібін, сондай-ақ кеден органына осындай тауарлар туралы есептілікті ұсыну тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
284-бап. Порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастыру ерекшеліктері
1. Порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін тауарлар осы баптың 3-тармағына сәйкес еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылуға жатпайтын тауарларды қоспағанда, оларды порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелген күннен бастап еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған болып саналады.
2. Осы баптың 1-тармағының ережелері порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінген халықаралық пошта жөнелтілімдері мен халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін тауарларға қатысты қолданылмайды. Мұндай халықаралық пошта жөнелтілімдері мен халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін тауарларға қатысты кедендік операциялар осы Кодекске сәйкес порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағында орналасқан халықаралық пошталық алмасу орнында (мекемесінде) жасалады.
3. Мыналар:
1) порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін халықаралық тасымалдың көлік құралдары немесе осы көлік құралдарымен тауарларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға байланысты порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан әкетілетін көлік құралдары, сондай-ақ порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін және порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан әкетілетін және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы тауарларды осы аумақтан шықпай тасымалдауды жүзеге асыруға арналған көлік құралдары;

6. Таможенные органы вправе осуществлять идентификацию товаров, ввозимых на территорию СЭЗ. Порядок осуществления таможенным органом идентификации товаров, ввозимых на территорию СЭЗ, утверждается уполномоченным органом.
7. Декларант ведет учет товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и представляет отчетность о таких товарах в таможенный орган, в котором производилось помещение товаров под таможенную процедуру.
Любые изменения, происходящие с товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, подлежат отражению в учетных документах.
Порядок ведения учета товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также представления отчетности о таких товарах таможенному органу утверждается уполномоченным органом.
Статья 284. Особенности помещения под таможенную процедуру свободной таможенной зоны товаров, ввозимых на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ
1. Товары, ввезенные на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, считаются помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны со дня их ввоза на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, за исключением товаров, которые в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи не подлежат помещению под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
2. Положения пункта 1 настоящей статьи не применяются в отношении международных почтовых отправлений и товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, ввезенных на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ. Таможенные операции в отношении таких международных почтовых отправлений и товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, совершаются в месте (учреждении) международного почтового обмена, расположенном на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, в соответствии с настоящим Кодексом.
3. Не подлежат помещению под таможенную процедуру свободной таможенной зоны:
1) транспортные средства международной перевозки, ввозимые на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и вывозимые с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ в связи с осуществлением этими транспортными средствами международной перевозки товаров, а также транспортные средства, ввозимые на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и вывозимые с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, осуществляющие перевозку товаров по таможенной территории Евразийского экономического союза не покидая этой территории;

2) теңіз порты, өзен порты, әуежай әкімшілігі, сондай-ақ ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) болып табылмайтын және теңіз портында, өзен портында, әуежайда кеме қатынасының қауіпсіздігін, әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін, теңіз портының, өзен портының, әуежайдың инфрақұрылым объектілерін пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды не теңіз портында, өзен портында, әуежайда қызметті жүзеге асыруға байланысты өзге де функцияларды жүзеге асыратын тұлғалар порттық ЕЭА аумағына әкелінетін немесе порттық ЕЭА аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкетілетін Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары;
3) осы ЕЭА-ның жұмыс істеуін қамтамасыз етуге байланысты порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА әкімшілігі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне порттық ЕЭА аумағына немесе логистикалық ЕЭА аумағынан әкелінетін порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан әкетілетін Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары;
4) порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін және кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен, уақытша әкету кедендік рәсімімен, кері экспорт кедендік рәсімімен арнайы кедендік рәсімімен осындай әкелуге дейін одан тысқары жерлерде орналастырылған тауарлар;
5) теміржол табанының енін өзгертудің технологиялық қажеттілігіне байланысты теміржол көлігімен тауарлар тасымалданған жағдайларда порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін және экспорт кедендік рәсімімен немесе кедендік транзит кедендік рәсімімен осындай әкелуге дейін одан тысқары жерлерде орналастырылған тауарлар;
6) порттық ЕЭА аумағына әкелінетін және порттық ЕЭА аумағынан әкетілетін, осындай кемелердің ауланған су биологиялық ресурстарын, балықты және (немесе) аталған кемелерде су биологиялық ресурстарынан өндірілген өзге де өнімді түсіру және (немесе) осындай кемелердің керек-жарақтары болып табылатын тауарларды бортына тиеу мақсатында жүзеге асыруға байланысты балық кәсіпшілігі флотының кемелері;
7) осы тармақтың 1) және 6) тармақшаларында көрсетілген көлік құралдарымен өткізілген керек-жарақтар еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылуға жатпайды.
4. Осы тармақтың екінші абзацында белгіленген жағдайларды қоспағанда, порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінген тауарлар кедендік декларациялауға жатпайды.
Кедендік декларациялауға порттық ЕЭА аумағында орналасқан теңіз портының, өзен портының, әуежайдың инфрақұрылым объектілерін немесе логистикалық ЕЭА инфрақұрылым объектілерін салу, қайта құру мақсатында ЕЭА қатысушылары әкелген тауарлар жатады.

2) товары Евразийского экономического союза, ввозимые на территорию портовой СЭЗ или вывозимые с территории портовой СЭЗ на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза администрацией морского порта, речного порта, аэропорта, а также лицами, не являющимися резидентами (участниками, субъектами) СЭЗ и осуществляющими в морском порту, речном порту, аэропорту функции по обеспечению безопасности судоходства, безопасности полетов воздушных судов, безопасности эксплуатации объектов инфраструктуры морского порта, речного порта, аэропорта либо иные функции, связанные с осуществлением деятельности в морском порту, речном порту, аэропорту;
3) товары Евразийского экономического союза, ввозимые на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ или вывозимые с территорий портовой СЭЗ или логистической СЭЗ на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза администрацией портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, связанные с обеспечением функционирования этих СЭЗ;
4) товары, ввозимые на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и помещенные за ее пределами до такого ввоза под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, таможенную процедуру временного вывоза, таможенную процедуру реэкспорта, специальную таможенную процедуру;
5) товары, ввозимые на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и помещенные за ее пределами до такого ввоза под таможенную процедуру экспорта или таможенную процедуру таможенного транзита в случаях перевозки товаров железнодорожным транспортом, связанной с технологической необходимостью изменения ширины железнодорожной колеи;
6) суда рыбопромыслового флота, ввозимые на территорию портовой СЭЗ и вывозимые с территории портовой СЭЗ в
связи с осуществлением такими судами выгрузки уловов водных биологических ресурсов, рыбной и (или) иной продукции, произведенной из водных биологических ресурсов на указанных судах, и (или) в целях погрузки на борт таких судов товаров, являющихся припасами;
7) припасы, перемещаемые транспортными средствами, указанными в подпунктах 1) и 6) настоящего пункта.
4. Товары, ввезенные на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, не подлежат таможенному декларированию, за исключением случаев, установленных абзацем вторым настоящего пункта.
Подлежат таможенному декларированию товары, которые ввезены участниками СЭЗ в целях строительства, реконструкции объектов инфраструктуры морского порта, речного порта, аэропорта, расположенных на территории портовой СЭЗ, или объектов инфраструктуры логистической СЭЗ.

285-бап. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты жасалатын іс-әрекеттер
1. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты ЕЭА аумағында кез келген операцияларды жасауға, оның ішінде:
1) сақтауға;
2) тауарларды тиеу (түсіру) жөніндегі операциялар және сақтауға байланысты өзге де жүк операциялары;
3) тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге қажетті операциялар, сондай-ақ партияларды бөлшектеуді, жөнелтімдерді қалыптастыруды, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды, тауар сапасын жақсарту жөніндегі операцияларды қоса алғанда, тауарларды тасуға (тасымалдауға) және сатуға дайындау жөніндегі жай операциялар;
4) тауарларды қайта өңдеу (өңдеу), тауарларды дайындау (жинақтауды, бөлшектеуді, монтаждауды, шақтауды қоса алғанда), тауарларды жөндеу немесе тауарларға техникалық қызмет көрсету, оның ішінде оларды жасаған кезде еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар осындай шетелдік тауарлар тауарларды дайындау (алу) процесінде толық немесе ішінара жұмсалса да (тұтынылса да) және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың құрамында болмаса да (осы тарауда бұдан әрі – еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырған қайта өңдеу жөніндегі операциялар) тауарларды дайындауға (алуға) қатысады немесе жәрдемдеседі. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасаған кезде тауарларды дайындауға (алуға) қатысатын немесе жәрдемдесетін шетелдік тауарларға технологиялық процесте қосалқы құралдар болып табылатын тауарлар (мысалы, жабдықтар, станоктар, керек-жарақтар) жатқызылмайды;
5) Комиссия айқындаған жағдайларда, тауарлардың тұтынылуы осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау кезінде тауарлардың жұмсалуынан (тұтынылуынан) өзгеше;
6) осы Кодекстің 37-бабына сәйкес тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілерін алуға рұқсат беріледі.
2. Тауарларды толық немесе ішінара тұтыну, оның ішінде тауарларды дайындау (алу) процесінде жұмсау (тұтыну) кезінде ЕЭА аумағында жылжымайтын мүлік объектілерін салу, өндірістік процестерді қамтамасыз ету, ЕЭА аумағында пайдаланылатын жабдықтарды, машиналар мен агрегаттарды күтіп ұстау және пайдалану фактісі осы Кодекстің 283-бабының 7-тармағына сәйкес кеден органына ұсынылатын есептілікте көрсетілуге тиіс.

Статья 285. Действия, совершаемые в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и в отношении товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
1. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, на территории СЭЗ допускается совершение любых операций, включая:
1) хранение;
2) операции по погрузке (разгрузке) товаров и иные грузовые операции, связанные с хранением;
3) операции, необходимые для обеспечения сохранности товаров, а также обычные операции по подготовке товаров к перевозке (транспортировке), включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, операции по улучшению товарных качеств;
4) операции по переработке (обработке) товаров, изготовлению товаров (включая сборку, разборку, монтаж, подгонку), ремонту или техническому обслуживанию товаров, в том числе при совершении которых иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, участвуют или содействуют изготовлению (получению) товаров, даже если такие иностранные товары полностью или частично расходуются (потребляются) в процессе изготовления (получения) товаров и (или) не содержатся в товарах, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны (далее в настоящей главе – операции по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны). К иностранным товарам, которые участвуют или содействуют изготовлению (получению) товаров при совершении операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, не относятся товары, являющиеся вспомогательными средствами в технологическом процессе (например, оборудование, станки, приспособления);
5) потребление товаров иное, чем расходование (потребление) товаров при совершении операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, указанных в подпункте 4) настоящего пункта, в случаях определяемых Комиссией;
6) отбор проб и (или) образцов товаров в соответствии со статьей 37 настоящего Кодекса.
2. Факт полного или частичного потребления товаров, в том числе при расходовании (потреблении) в процессе изготовления (получения) товаров, создания объектов недвижимости на территории СЭЗ, обеспечения производственных процессов, содержания и эксплуатации оборудования, машин и агрегатов, используемых на территории СЭЗ, подлежит отражению в отчетности, представляемой таможенному органу в соответствии с пунктом 7 статьи 283 настоящего Кодекса.

3. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға және (немесе) ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты, егер осындай операциялар ЕЭА аумағында қызметін жүзеге асыру туралы келісімнің шарттарына сәйкес келсе, осы баптың 1-тармағында көрсетілген операцияларды жасауға жол беріледі.
4. Кеден органының рұқсатымен еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды ЕЭА аумағынан еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамай мынадай:
1) ЕЭА қатысушысы пайдалануға енгізген және қолданатын жабдық, өзге де негізгі өндірістік құралдар, не аталған негізгі өндірістік құралдардың бөлшектері болып табылатын көрсетілген тауарлар (күрделі жөндеу, жаңартуды қоспағанда) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне оларды жөндеу,техникалық қызмет көрсету немесе осындай тауарларды қалыпты (жұмыс) күйінде ұстау үшін қажетті басқа да операцияларды жасау үшін әкетілетін;
2) көрсетілген тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне оларды техникалық сынау, зерттеу, тестілеу, тексеру, оның ішінде өндірістік процесте көзделген тексеру бойынша операциялар жасау үшін, сондай-ақ оларды үлгілер ретінде көрсету үшін әкетілетін;
3) көрсетілген тауарлар Қазақстан Республикасы аумағының қалған бөлігіне осындай тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасауға құқығы бар кеден органында еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау жөніндегі кедендік операцияларды жасау үшін әкетілетін;
4) көрсетілген тауарлар Қазақстан Республикасы аумағының қалған бөлігіне өзінің өндірістік және технологиялық мұқтаждықтары үшін әкетілетін жағдайларда әкетуге жол беріледі. Бұл жағдайда көрсетілген тауарларды ЕЭА аумағынан әкетуге жол беретін шарттар, сондай-ақ мұндай әкетуге жол берілетін Қазақстан Республикасы аумағының бір бөлігін Комиссия айқындайды;
5) осы ЕЭА аумағында осындай тауарларға қатысты осындай операцияларды жасауға жағдайлар мен мүмкіндіктер болмаған жағдайда, көрсетілген тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне тауарларды қайта өңдеу (өңдеу), жинауды, монтаждауды, шақтауды және Комиссия айқындайтын өзге де операцияларды қоса алғанда, тауарларды дайындау жөніндегі операцияларды жасау үшін әкетілетін жағдайларда әкетуге жол беріледі. Бұл жағдайда көрсетілген тауарларды ЕЭА аумағынан әкетуге жол берілетін жағдайлар мен шарттарды Комиссия айқындайды.

3. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, на территории СЭЗ допускается совершение операций, указанных в пункте 1 настоящей статьи, если такие операции соответствуют условиям договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ.
4. С разрешения таможенного органа допускается вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, с территории СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в следующих случаях:
1) указанные товары, являющиеся оборудованием, иными основными производственными средствами, введенными в эксплуатацию и используемыми участником СЭЗ, либо частями указанных основных производственных средств, вывозятся на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза для их ремонта (за исключением капитального ремонта, модернизации), технического обслуживания или совершения других операций, необходимых для поддержания таких товаров в нормальном (рабочем) состоянии;
2) указанные товары вывозятся на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза для совершения операций по их техническому испытанию, исследованию, тестированию, проверке, в том числе предусмотренных производственным процессом, а также для их демонстрации в качестве образцов;
3) указанные товары вывозятся на остальную часть территории Республики Казахстан для совершения таможенных операций по завершению действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в таможенном органе, правомочном совершать таможенные операции в отношении таких товаров;
4) указанные товары вывозятся на остальную часть территории Республики Казахстан для собственных производственных и технологических нужд. Условия, при которых допускается вывоз указанных товаров с территории СЭЗ в этом случае, а также часть территории Республики Казахстан, на которую допускается такой вывоз, определяются Комиссией;
5) указанные товары вывозятся на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза для совершения операций по переработке (обработке) товаров, изготовлению товаров, включая сборку, монтаж, подгонку и иные операции, определяемые Комиссией, при условии, что на территории этой СЭЗ в отношении таких товаров отсутствуют условия и возможность совершения таких операций. Случаи и условия, когда допускается вывоз указанных товаров с территории СЭЗ в этом случае, определяются Комиссией.

5. Осы баптың 4-тармағының 1) 2) 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген тауарлар ЕЭА аумағына осындай операциялар жасаудың мақсаттары мен мән-жайлары негізінде кеден органы белгілеген мерзім өткенге дейін кері әкелуге жатады. Кеден органы белгілеген мерзім ЕЭА қатысушысының уәжді өтініші бойынша ұзартылуы мүмкін.
Осы баптың 4-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тауарларға қатысты еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданылуы кеден органы белгілеген мерзім өткенге дейін аяқталуға тиіс. Кеден органы белгілеген мерзім ЕЭА қатысушысының уәжді өтініші бойынша ұзартылуы мүмкін.
6. Кеден органының осы баптың 4-тармағында көрсетілген рұқсатты беру тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
7. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың бәріне немесе бөлігіне қатысты ЕЭА аумағында осы тауарларды иелену, оларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын беруді көздейтін мәмілелер жасалуы мүмкін. Бұл ретте еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы осы баптың 8 және 10-тармақтарына сәйкес еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамай, көрсетілген тауарларды беруге жол берілетін жағдайларды қоспағанда, осы Кодексте белгіленген тәртіпте аяқталуға тиіс.
8. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамастан:
1) мердігерге (қосалқы мердігерлерге) немесе өзге де, оның ішінде ЕЭА аумағында құрылыс және (немесе) монтаждаудың мердігерлік жұмыстарын жүзеге асыру үшін ЕЭА қатысушысы болып табылмайтын тұлғаларға беруге;
2) тасымалдаушыға оларды тасымалдау үшін;
3) жөндеуді (күрделі жөндеуді, қайта жаңғыртуды қоспағанда), техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын және (немесе) осындай тауарларды қалыпты (жұмыс) күйінде ұстауға қажетті басқа да операцияларды жасайтын тұлғаларға;
4) өндірістік процесте көзделген осындай тауарларды техникалық сынау, зерттеу, тестілеу, тексеру жөніндегі операцияларды, сондай-ақ оларды үлгілер ретінде көрсететін тұлғаларға;
5) порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағында, ал мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларда – порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА болып табылмайтын ЕЭА аумақтарында да осы баптың 1-тармағының 2-тармақшасында көзделген операцияларды жасайтын тұлғаларға;

5. Товары, указанные в подпунктах 1), 2), 4) и 5) пункта 4 настоящей статьи, подлежат обратному ввозу на территорию СЭЗ до истечения срока, установленного таможенным органом исходя из целей и обстоятельств совершения таких операций. Установленный таможенным органом срок может быть продлен по мотивированному обращению участника СЭЗ.
В отношении товаров, указанных в подпункте 3) пункта 4 настоящей статьи, действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны должно быть завершено до истечения срока, установленного таможенным органом. Установленный таможенным органом срок может быть продлен по мотивированному обращению участника СЭЗ.
6. Порядок выдачи таможенным органом разрешения, указанного в пункте 4 настоящей статьи, утверждается уполномоченным органом.
7. В отношении всех или части товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, на территории СЭЗ могут совершаться сделки, предусматривающие передачу прав владения, пользования и (или) распоряжения этими товарами. При этом действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны должно быть завершено в порядке, установленном настоящим Кодексом, за исключением случаев, когда в соответствии с пунктами 8 и 10 настоящей статьи допускается передача указанных товаров без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны.
8. Допускается передача товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны во владение и (или) пользование:
1) подрядчику (субподрядчику) или иному лицу, в том числе не являющемуся участником СЭЗ, для осуществления строительных и (или) монтажных подрядных работ на территории СЭЗ;
2) перевозчику для их перевозки;
3) лицам, которые будут осуществлять ремонт (за исключением капитального ремонта, модернизации), техническое обслуживание и (или) совершать другие операции, необходимые для поддержания таких товаров в нормальном (рабочем) состоянии;
4) лицам, которые будут совершать операции по техническому испытанию, исследованию, тестированию, проверке таких товаров, предусмотренные производственным процессом, а также их демонстрацию в качестве образцов;
5) лицам, которые будут совершать операции, предусмотренные подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи, на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом – также на территориях СЭЗ, не являющихся портовыми СЭЗ или логистическими СЭЗ;

6) осы баптың 4-тармағының 1, 2, 4 және 5-тармақшаларында көзделген жағдайларда, ЕЭА аумағынан әкетілетін тауарларға қатысты операцияларды жасайтын тұлғаларға иеленуге және (немесе) пайдалануға беруге жол беріледі.
9. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген тұлғаларға тауарларды иеленуге және (немесе) пайдалануға беру еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларантын осы тарауда көзделген, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтаудан босатпайды.
10. Уәкілетті орган белгілеген жағдайларда, ЕЭА қатысушысының еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамай, осы ЕЭА-ның өзге қатысушысына беруге жол беріледі.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген жағдайларда тауарларды берудің тәртібі мен шартын уәкілетті орган бекітеді.
Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтау бойынша декларанттың міндеттемесі мен осындай кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау бойынша міндеттемесі ЕЭА қатысушысына еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) иелік ету құқығын беру туралы хабарлама тауарларды шығаруды жүзеге асыратын кеден органында тіркелген сәттен бастап көрсетілген тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқықтары берілген тұлғаларға, осы ЕЭА өзге қатысушысына жүктеледі.
Осы тармақтың ережелері Қазақстан Республикасының аумағында құрылған, шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА қатысты қолданылмайды.
11. Тұлға порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушысы мәртебесін жоғалтқан жағдайда, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар тұлға осындай мәртебесін жоғалтқан күннен бастап төрт ай ішінде ЕЭА осындай қатысушысымен қызмет көрсету туралы шартты жасасқан тұлғалар порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА өзге қатысушысына ЕЭА осындай өзге қатысушысымен жасасқан қызмет көрсету туралы шарттың негізінде беруі не осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылуы мүмкін.
Егер осындай іс-әрекеттер көрсетілген мерзімде жасалмаған жағдайда, осы мерзімнің өтуі бойынша еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылады, ал тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес ұстайды.

6) лицам, которые будут совершать операции в отношении товаров, вывозимых с территории СЭЗ, в случаях предусмотренных подпунктами 1), 2), 4) и 5) пункта 4 настоящей статьи.
9. Передача товаров во владение и (или) пользование указанным лицам, указанным в пункте 8 настоящей статьи, не освобождает декларанта товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, от соблюдения условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны, предусмотренных настоящей главой.
10. Допускается передача участником СЭЗ прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в случаях, установленных уполномоченным органом.
Порядок и условия передачи товаров в случаях, указанных в абзаце первом настоящего пункта утверждается уполномоченным органом.
Обязанность декларанта по соблюдению условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны и обязанность по завершению действия такой таможенной процедуры возлагаются на лиц, которым переданы права владения, пользования и (или) распоряжения указанными товарами с момента регистрации в таможенном органе, осуществившим выпуск товаров, уведомления о передаче участником СЭЗ прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой СЭЗ.
Положения настоящего пункта не применяются в отношении СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, созданной на территории Республики Казахстан.
11. В случае утраты лицом статуса участника портовой СЭЗ или логистической СЭЗ товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в течение четырех месяцев со дня утраты лицом такого статуса могут быть переданы лицами, заключившими с таким участником СЭЗ договор об указании услуг, иному участнику портовой СЭЗ или логистической СЭЗ на основании договора об оказании услуг, заключаемого с таким иным участником СЭЗ, либо помещены под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом.
В случае, если такие действия в указанный срок не совершены, действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны по истечении этого срока прекращается, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.

12. Комиссия іс-қимылдардың, оның ішінде еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен жасалуы мүмкін емес операциялардың тізбесін айқындауға құқылы.
286-бап. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларда идентификаттау
1. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларда идентификаттау мақсатында мынадай тәсілдер:
1) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға мөрлерді, мөртаңбаларды қою, цифрлық және басқа да таңбаларды салу;
2) шетелдік тауарлардың ауқымында егжей-тегжейлі сипаттау, фотосуретке түсіру, бейнелеу;
3) шетелдік тауарлардың және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың алдын ала іріктеп алынған сынамаларын және (немесе) үлгілерін салыстырып тексеру;
4) тауарларда бар таңбалауды, оның ішінде сериялық нөмірлер түрінде пайдалану;
5) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың сипатын және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша жасалатын операцияларды негізге ала отырып, оның ішінде еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды жасаудың технологиялық процесінде пайдалану туралы, сондай-ақ оларды өндірудің технологиялары туралы егжей-тегжейлі мәліметтерден тұратын ұсынылған құжаттарды зерттеу жолымен немесе еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялар жасау кезінде кедендік бақылау жүргізу жолымен өзге де тәсілдер қолданылуы мүмкін өзге тәсілдер пайдаланылуы мүмкін.
2. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларда идентификаттауды жүзеге асыру тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
287-бап. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы және тоқтатылуы
1. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы мынадай:
1) ЕЭА-ның жұмыс істеуін тоқтатқан немесе ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысын тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда – ЕЭА-ның жұмыс істеуін тоқтатқан немесе осындай шешім қабылдаған күннен бастап алты ай ішінде;

12. Комиссия вправе определять перечень действий, в том числе операций, которые не могут совершаться с товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
Статья 286. Идентификация иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
1. В целях идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, могут использоваться следующие способы:
1) проставление печатей, штампов, нанесение цифровой и другой маркировки на иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
2) подробное описание, фотографирование, изображение в масштабе иностранных товаров;
3) сопоставление предварительно отобранных проб и (или) образцов иностранных товаров и товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
4) использование имеющейся маркировки товаров, в том числе в виде серийных номеров;
5) иные способы, которые могут быть применены исходя из характера товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и совершаемых операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в том числе путем исследования представленных документов, содержащих подробные сведения об использовании иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в технологическом процессе совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также о технологии их производства, или путем проведения таможенного контроля во время совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
2. Порядок осуществления идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, утверждается уполномоченным органом.
Статья 287. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны
1. Действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны должно быть завершено в следующих случаях:
1) прекращение функционирования СЭЗ или принятие решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории СЭЗ – в течение шести месяцев со дня прекращения функционирования СЭЗ или принятия такого решения;

2) тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырған тұлға ЕЭА қатысушысы мәртебесін жоғалтқан жағдайда – тұлға осы мәртебені жоғалтқан күннен бастап алты ай ішінде;
3) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды:
осы Кодекстің 285-бабының 4-тармағында көрсетілген мақсаттарда;
осы баптың 8-тармағында белгіленген жағдайда кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес оларды бір ЕЭА аумағынан екінші ЕЭА аумағына тасымалдау үшін;
егер мұндай тауарлар өзінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан және олардың сапасы түпкі мақсаттары үшін пайдалануға жарамсыз болса, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе оларды өзге де тәсілмен жою үшін осындай тауарларды әкету жағдайларын қоспағанда, осындай тауарларды ЕЭА аумағынан әкеткен жағдайда;
4) осы Кодекстің 285-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес тауарларды тұтынған жағдайда;
5) ЕЭА қатысушысы еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын ЕЭА-ның өзге қатысушына осы Кодекстің 285-бабының 8 және 10-тармақтарында көрсетілген жағдайларда тауарларды беруді қоспағанда, осы баптың 8 және 9-тармақтарына сәйкес ЕЭА қатысушысы болып табылмайтын тұлғаға берген жағдайда аяқталуға тиіс.
2. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған кезде мыналар:
1) тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырған кезде, олардың декларанты болып табылатын тұлға;
2) осы Кодекстің 285-бабының 10-тармағына сәйкес еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтары берілген ЕЭА қатысушысы;
3) порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағындағы тауарларға қатысты – ЕЭА қатысушысы немесе осы Кодекстің 282-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлға;
4) егер еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы осы баптың 5-тармағының 3) тармақшасына немесе 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес аяқталса, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтары берілген, ЕЭА қатысушысы болып табылмайтын тұлға тауарлардың декларанты бола алады.

2) утрата лицом, поместившим товары под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, статуса участника СЭЗ – в течение шести месяцев со дня утраты лицом этого статуса;
3) вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, с территории СЭЗ, за исключением случаев вывоза таких товаров:
в целях, указанных в пункте 4 статьи 285 настоящего Кодекса;
для их перевозки с одной территории СЭЗ на другую территорию СЭЗ в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита в случае, установленном пунктом 8 настоящей статьи;
для захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения их иным способом в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если такие товары утратили свои потребительские свойства и стали непригодны для использования в том качестве, для которого они предназначены;
4) потребление товаров в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 280 настоящего Кодекса;
5) передача участником СЭЗ прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику СЭЗ либо лицу, не являющемуся участником СЭЗ, в соответствии с пунктами 8 и 9 настоящей статьи, за исключением передачи товаров в случаях, указанных в пунктах 8 и 10 статьи 285 настоящего Кодекса.
2. При завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны декларантом товаров может выступать:
1) лицо, являвшееся декларантом товаров при их помещении под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
2) участник СЭЗ, которому в соответствии с пунктом 10 статьи 285 настоящего Кодекса переданы права владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
3) участник СЭЗ или лица, указанные в пункте 3 статьи 282 настоящего Кодекса, – в отношении товаров, находящихся на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ;
4) не являющееся участником СЭЗ лицо, которому переданы права владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, если действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается в соответствии с подпунктом 3) пункта 5 или подпунктом 1) пункта 6 настоящей статьи.

3. ЕЭА-ның жұмыс істеуі тоқтатылған немесе ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы, осы баптың 5, 6, 8 және 9-тармақтары ескеріле отырып, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар, оның аумағындағы кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастырумен аяқталады не осы баптың 10 және 12-тармақтарына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырылмастан аяқталады.
Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА жұмыс істеуі тоқтатылған кезде немесе осындай ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде, Комиссия еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысын аяқтаудың өзге де тәртібін айқындауға құқылы.
Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталмаған кезде осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мерзім өткеннен кейін осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес осы кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылады, ал кеден органдары тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кідіртеді.
4. Тұлға ЕЭА қатысушысы мәртебесін жоғалтқан кезде еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы, кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, осы баптың 5, 6, 8 және 9-тармақтары ескеріле отырып, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастырумен аяқталады не осы баптың 10 және 13-тармақтарына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырылмастан аяқталады.
Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмаған кезде осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мерзім өткеннен кейін осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес осы кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылады, ал кеден органдары тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес ұстайды.
5. ЕЭА аумағынан тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету үшін еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы:

3. При прекращении функционирования СЭЗ или принятии решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории СЭЗ действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается помещением под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, находящихся на ее территории товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, с учетом пунктов 5, 6, 8 и 9 настоящей статьи либо завершается без помещения под таможенные процедуры в соответствии с пунктами 10 и 12 настоящей статьи.
Комиссия вправе определять иной порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны при прекращении функционирования СЭЗ, пределы которых полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, или при принятии решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территориях таких СЭЗ.
При незавершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в соответствии с абзацем первым настоящего пункта действие этой таможенной процедуры прекращается по истечении срока, указанного в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
4. При утрате лицом статуса участника СЭЗ действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается помещением под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, с учетом пунктов 5, 6, 8 и 9 настоящей статьи либо завершается без помещения под таможенные процедуры в соответствии с пунктами 10 и 13 настоящей статьи.
При незавершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в соответствии с абзацем первым настоящего пункта действие этой таможенной процедуры прекращается по истечении срока, указанного в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
5. Для вывоза товаров с территории СЭЗ за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается помещением:

1) мыналардың:
еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған және тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи тозу салдарынан болған өзгерістерден, сондай-ақ табиғи кему салдарынан болған өзгерістерден басқа, өзгеріссіз күйде әкетілетін шетелдік тауарларды;
егер еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар осы Кодекстің 290-бабына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары болып танылмаған жағдайда, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар кері экспорт кедендік рәсімімен;
2) мыналар:
еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары;
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларынан жасалған (алынған), оның ішінде еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылмаған тауарлар;
егер еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар осы Кодекстің 290-бабына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары болып танылған жағдайда, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар экспорт кедендік рәсімімен;
3) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен және тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи тозу салдарынан болған өзгерістерден немесе табиғи кему салдарынан болған өзгерістерден басқа, өзгеріссіз күйде порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан әкетілетін, орналастырылған шетелдік тауарларды осы Кодекстің 222-бабы 3-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмай аяқталады.
6. ЕЭА аумағынан тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағының қалған бөлігіне әкету үшін еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданылуы:
1) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасалмаған шетелдік тауарларды және осы баптың 7-тармағын ескере отырып, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды осы Кодекстің 207-бабы 2-тармағының 1), 4), 5), 7), 10), 14), 15) және 16) тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімдермен;
2) мыналарды:
тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи тозу салдарынан болған өзгерістердің, сондай-ақ табиғи кему салдарынан болған өзгерістерден басқа, өзгеріссіз күйде әкетілетін еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары;
еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған, тек қана Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларынан, оның ішінде еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылмаған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары пайдаланыла отырып жасалған (алынған) тауарлар кері импорт кедендік рәсімімен;

1) под таможенную процедуру реэкспорта:
иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и вывозимых в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в случае, если товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, не признаны товарами Евразийского экономического союза в соответствии со статьей 290 настоящего Кодекса;
2) под таможенную процедуру экспорта:
товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
товаров, изготовленных (полученных) из товаров Евразийского экономического союза, в том числе не помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в случае, если товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, признаны товарами Евразийского экономического союза в соответствии со статьей 290 настоящего Кодекса;
3) под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с подпунктами 1) и 3) пункта 3 статьи 222 настоящего Кодекса иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и вывозимых в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ.
6. Для вывоза товаров с территории СЭЗ на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается помещением:
1) под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1), 4), 5), 7), 10), 14), 15) и 16) пункта 2 статьи 207 настоящего Кодекса, иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и не подвергшихся операциям по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, с учетом пункта 7 настоящей статьи;
2) под таможенную процедуру реимпорта:
товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, которые остались в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
товаров, изготовленных (полученных) исключительно из товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в том числе с использованием товаров Евразийского экономического союза, не помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;

3) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған және тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи тозу салдарынан болған өзгерістердің, сондай-ақ табиғи кему салдарынан болған өзгерістерден басқа, өзгеріссіз күйде Еуразиялық экономикалық одаққа бір мүше мемлекеттің порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа екінші мүше мемлекеттің аумағына әкетілетін шетелдік тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталады.
7. Егер еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың құрамына ішкі нарықты қорғау шараларының қолданылу аясына жататын шетелдік тауарлар кіретін болса, мұндай тауарлар ЕЭА-ның аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа кедендік аумағының қалған бөлігіне әкету үшін осы тауарларда еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар идентификатталған жағдайда осы Кодекстің 207-бабы 2-тармағының 1) және
7) тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімдермен орналастырылуы мүмкін.
8. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырған ЕЭА қатысушысы көрсетілген тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын ЕЭА-ның өзге қатысушысына берген кезде еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы мұндай таураларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығы берілген ЕЭА қатысушысының осындай тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастыруымен аяқталады.
Егер көрсетілген жағдайда тауарларды ЕЭА бір аумағынан ЕЭА басқа аумағына тасымалдау қажет болғанда, мұндай тасымалдау осы тармақтың үшінші абзацында көзделген жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 24-тарауында көзделген тәртіппен және шарттарда кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес жүзеге асырылады.
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары, Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы және (немесе) теңіз арқылы тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын қоспағанда, ЕЭА-ның бір аумағынан ЕЭА басқа аумағына, егер осындай ЕЭА Еуразиялық экономикалық одаққа бір мүше мемлекеттің аумағында орналасқан болса, мұндай тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмай тасымалданады.

3) под таможенную процедуру таможенного транзита иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и вывозимых в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ одного государства-члена Евразийского экономического союза на территорию другого государства-члена Евразийского экономического союза.
7. Если в состав товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, входят иностранные товары, подпадающие под действие мер защиты внутреннего рынка, такие товары для вывоза с территории СЭЗ на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза могут быть помещены под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1 и 7 пункта 2 статьи 207 настоящего Кодекса, при условии идентификации в этих товарах иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
8. При передаче прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны участником СЭЗ, поместившим указанные товары под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику СЭЗ действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается помещением таких товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны участником СЭЗ, которому переданы права владения, пользования и (или) распоряжения такими товарами.
Если в указанном случае необходима перевозка товаров с одной территории СЭЗ на другую территорию СЭЗ такая перевозка осуществляется в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита в порядке и на условиях, которые предусмотрены главой 24 настоящего Кодекса, за исключением случая, предусмотренного абзацем третьим настоящего пункта.
Товары Евразийского экономического союза перевозятся с одной территории СЭЗ на другую территорию СЭЗ без помещения таких товаров под таможенную процедуру таможенного транзита, если такие СЭЗ расположены на территории одного государства-члена Евразийского экономического союза, за исключением товаров Евразийского экономического союза, перевозимых через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем.

9. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырған ЕЭА қатысушысы көрсетілген тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын ЕЭА қатысушысы болып табылмайтын тұлғаға берген кезде оларды ЕЭА аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкету үшін еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес тауарлар еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмай, ЕЭА аумағынан әкетілуі мүмкін жағдайды қоспағанда, осындай тауарларды осы баптың 6-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген кедендік рәсіммен орналастырумен аяқталады.
10. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы осы баптың 12 және 13-тармақтарында көзделген жағдайларда, сондай-ақ мынадай:
1) 10. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы осы баптың 12 және 13-тармақтарында көзделген жағдайларда, сондай-ақ мынадай:
1) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған және (немесе) еркін кедендік аумақтың кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар өздерінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтып және өздері арналған сапада пайдалану үшін жарамсыз болып қалған тауарлар көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес өзге де тәсілмен жою үшін СЭҚ аумағына шығарылады. Бұл ретте еркін кеден аумағының кеден рәсімінің қолданысы көмілген, залалсыздандырылған, кәдеге жаратылған және (немесе) өзге тәсілмен жойылған тауар санына сәйкес және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын еркін кеден аумағының кеден рәсіміне орналастырылған тауарлардың бір бөлігіне қатысты, көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге тәсілмен жою мүмкіндігі туралы мемлекеттік экологиялық сараптамалық қорытынды беру тәртібімен аяқталады, онда көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге тәсілмен жою тәсілі мен орны көрсетіледі. Еркін кеден аумағының кеден рәсіміне орналастырылған тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге тәсілмен жою туралы экологиялық сараптама қорытындысын беру Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы тауар авария немесе еңсерілмейтін күш салдарынан қалпына келмейтіндей жойылғанда талап етілмейді. Осындай тауарларға қатысты еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімін аяқтау үшін авария немесе еңсерілмейтін күш салдарынан қалпына келмейтіндей жойылу фактісін растайтын құжаттар ұсынылуы тиіс.
Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге тәсілмен жою кеден органы осы тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге тәсілмен жою үшін қажетті уақытқа, көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге тәсілмен жою тәсілі мен орнына, сондай-ақ көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге тәсілмен жою мүмкіндігі туралы мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысында көрсетілген мерзімдерді есепке алып, егер онда осындай мерзімдер болса, жүргізіледі.
Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату (және) немесе өзге де тәсілмен жою еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларантының есебінен жүргізіледі.
Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату (және) немесе өзге де тәсілмен жою еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға бақылауды жүзеге асыратын кеден органы кеден органының, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органнның аумақтық бөлімшесінің өкілдерінен құрған комиссияның қатысуымен және декларанттың қатысуымен жүргізіледі. Қажет болған жағдайда, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға бақылауды жүзеге асыратын кеден органы өзге мемлекеттік органдардың мамандарын және тәуелсіз сарапшыларды тартуға құқылы.
Тауарлар нақты көмілгеннен, залалсыздандырылғаннан, кәдеге жаратылғаннан (және) немесе өзге де тәсілмен жойылғаннан кейін мынадай негізгі мәліметтерді:
тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату (және) немесе өзге де тәсілмен жою күні мен орнын;
еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне өтініш берген тұлға туралы мәліметтерді;
тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату (және) немесе өзге де тәсілмен жою кезінде қатысқан тұлғалар туралы мәліметтерді;
көмілген, залалсыздандырылған, кәдеге жаратылған (және) немесе өзге де тәсілмен жойылған тауарлардың атауы және олардың өлшем бірлігінде саны;
уәкілетті орган бекіткен нысанға сәйкес өзге де мәліметтер;
уәкілетті орган бекіткен нысанға сәйкес өзге де мәліметтерді қамтитын уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату (және) немесе өзге де тәсілмен жою актісі жасалады.
Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату (және) немесе өзге де тәсілмен жою актісі барлық комиссия мүшелерінің және қатысушы адамдардың қолымен расталады, үш данада ресімделеді: бірінші дана кеден органында сақталады; екінші дана қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органының аумақтық бөлімшесіне беріледі; үшінші дана декларантта қалады.
Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату (және) немесе өзге де тәсілмен жою фактісі фото - және (немесе) бейне түсірілімдер қолданыла отырып тіркеледі, нәтижесі кеден органында сақталатын тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату (және) немесе өзге де тәсілмен жою актісіне қоса тіркеледі.
Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі осы тармақшаның ережелері ескеріле отырып, тауарлардың нақты көмілуі, залалсыздандырылуы, кәдеге жаратылуы (және) немесе өзге де тәсіл арқылы жойылуымен аяқталады.

9. При передаче прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, участником СЭЗ, поместившим указанные товары под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, лицу, не являющемуся участником СЭЗ, для их вывоза с территории СЭЗ на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается помещением таких товаров под таможенные процедуры, указанные в подпункте 1) пункта 6 настоящей статьи, за исключением случаев, когда в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 настоящей статьи товары могут быть вывезены с территории СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны.
10. Действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается без помещения товаров под таможенные процедуры, в случаях, предусмотренных пунктами 12 и 13 настоящей статьи, а также в следующих случаях:
1) товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, утратили свои потребительские свойства и стали непригодны для использования в том качестве, для которого они предназначены, вывозятся с территории СЭЗ для захоронения, обезвреживания, утилизации или их уничтожения иным способом в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается в отношении части товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, соответствующей количеству товаров, захороненных, обезвреженных, утилизированных и (или) уничтоженных иным способом, и определяемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан путем предоставления заключения государственной экологической экспертизы о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом, в котором указываются способ и место захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом. Выдача заключения государственной экологической экспертизы о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны осуществляется в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.
Заключение государственной экологической экспертизы не требуется в случаях, когда товары безвозвратно утрачены вследствие аварии или действия непреодолимой силы. Для завершения таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении таких товаров должны быть представлены документы, подтверждающие факт безвозвратной утери товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы.
Захоронение, обезвреживание, утилизация и (или) уничтожение иным способом товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, производится в сроки, установленные таможенным органом исходя из времени, необходимого для фактического захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом этих товаров, способа и места их захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом, а также с учетом сроков, указанных в заключении государственной экологической экспертизы о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров, при наличии в нем таких сроков.
Захоронение, обезвреживание, утилизация и (или) уничтожение иным способом товаров производятся за счет декларанта товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
Захоронение, обезвреживание, утилизация и (или) уничтожение иным способом товаров производятся в присутствии комиссии, создаваемой таможенным органом, осуществляющим контроль за помещенными товарами под таможенную процедуру свободной таможенной зоны из представителей таможенного органа, территориального подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, и с участием декларанта. В случае необходимости таможенный орган, осуществляющий контроль за помещенными товарами под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, вправе привлекать специалистов иных государственных органов и независимых экспертов.
После фактического захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров составляется акт захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров по форме, утвержденной уполномоченным органом, содержащего следующие основные сведения:
дата и место захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров;
сведения о лице, заявлявшем таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
сведения о лицах, присутствовавших при захоронении, обезвреживании, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров;
наименования захороненных, обезвреженных, утилизированных и (или) уничтоженных иным способом товаров, их количество в единицах измерения;
способ захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров;
иные сведения согласно форме, утвержденной уполномоченным органом.
Акт захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров заверяется подписями всех членов комиссии и присутствовавших лиц, оформляется в трех экземплярах: первый экземпляр хранится в таможенном органе; второй экземпляр передается территориальному подразделению уполномоченного органа в области охраны окружающей среды; третий экземпляр остается у декларанта.
Факт захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров фиксируется с применением фото- и (или) видеосъемки, результаты которой прилагаются к акту захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров, хранящемуся в таможенном органе.
Таможенная процедура свободной таможенной зоны завершается фактическим захоронением, обезвреживанием, утилизацией и (или) уничтожением иным способом товаров, с учетом положений настоящего подпункта.

2) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар авария немесе еңсерілмейтін күш әсері салдарынан жойылған және (немесе) біржола жоғалған не тасудың (тасымалдаудың) және сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему салдарынан біржола жоғалған және осындай жойылу немесе біржола жоғалу фактісін кеден органы уәкілетті орган бекіткен тәртіпте мойындаған;
3) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар осы Кодекстің 285-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес тұтынылған;
4) тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи тозу салдарынан болған өзгерістерден, сондай-ақ табиғи кему салдарынан болған өзгерістерден басқа, өзгеріссіз күйде порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерге осындай порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА шектесетін әкету орны арқылы әкетілген жағдайларда тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырмай аяқталады.
11. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданысының аяқталу тәртібін осы баптың 10-тармағы 1), 2) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда, уәкілетті орган бекітеді.
Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау тәртібін осы баптың 10-тармағы 3) тармақшасында көзделген жағдайларда, Комиссия айқындайды.
12. ЕЭА жұмыс істеуі тоқтатылған немесе ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданған кезде еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған және ЕЭА қатысушысы ЕЭА аумағында қызметін жүзеге асыру (жүргізу) туралы келісімді (шартты) (ЕЭА-дағы қызметтің шарттары туралы шартты, инвестициялық декларацияны, кәсіпкерлік бағдарламаны) жүзеге асыру үшін пайдалануға енгізген жабдық немесе ЕЭА аумағында жылжымайтын мүлік объектілерін салу үшін пайдаланылатын және осындай объектілерінің құрамдас бөлігі болып табылатын тауарлар болып табылатын тауарларға қатысты еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы уәкілетті орган бекіткен тәртіпте көрсетілген тауарлар кедендік рәсіммен орналастырылмай аяқталады.
Комиссия көрсетілген тауарларға қатысты еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау тәртібін айқындауға құқылы.
Көрсетілген тауарлар еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған күннен бастап Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесіне ие болады.

2) товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, уничтожены и (или) безвозвратно утрачены вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратно утрачены в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, и факт такого уничтожения или безвозвратной утраты признан таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
3) товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, потреблены в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 285 настоящего Кодекса;
4) иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, которые остались в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, вывозятся за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза через место убытия, к которому примыкает такая портовая СЭЗ или логистическая СЭЗ.
11. Порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 4) пункта 10 настоящей статьи, утверждается уполномоченным органом.
Порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 10 настоящей статьи, определяется Комиссией.
12. При прекращении функционирования СЭЗ или принятии решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории СЭЗ действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым участником СЭЗ для реализации соглашения (договора) об осуществлении (ведении) деятельности на территории СЭЗ (договора об условиях деятельности в СЭЗ, инвестиционной декларации, предпринимательской программы), или товарами, использованными для создания объектов недвижимости на территории СЭЗ и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, завершается без помещения указанных товаров под таможенные процедуры в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Комиссия вправе определять порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении указанных товаров.
Указанные товары приобретают статус товаров Евразийского экономического союза со дня завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны.

13. Тұлға ЕЭА аумағында қызметін жүзеге асыру (жүргізу) туралы келісімнің (шарттың) (ЕЭА-дағы қызметтің шарттары туралы шарттың, инвестициялық декларацияның,кәсіпкерлік бағдарламаның) қолданылу мерзімінің өтуіне және осы келісімшарттың талаптарын орындауға байланысты ЕЭА қатысушысы мәртебесін жоғалтқан жағдайда еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған және ЕЭА аумағында қызметін жүзеге асыру (жүргізу) туралы келісімді (шартты) (ЕЭА-дағы қызметтің шарттары туралы шартты, инвестициялық декларацияны, кәсіпкерлік бағдарламаны) іске асыру үшін ЕЭА қатысушысы пайдалануға енгізген және қолданатын жабдық немесе ЕЭА аумағында жылжымайтын мүлік объектілерін салу үшін пайдаланылған және осындай жылжымайтын мүлік объектілерінің құрамдас бөлігі болып табылатын тауарлар болып табылатын тауарларға қатысты еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы көрсетілген тауарлар уәкілетті орган бекіткен тәртіпте кедендік рәсіммен орналастырылмай аяқталады.
Комиссия көрсетілген тауарларға қатысты еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау тәртібін айқындауға құқылы.
Көрсетілген тауарлар еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған күннен бастап Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесіне ие болады.
14. ЕЭА қатысушысы болып табылатын тұлға таратылған (қызметі тоқтатылған) кезде еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің аяқталуы, уәкілетті орган бекіткен тәртіпте жүзеге асырылады.
288-бап. Еркін кедендік аймақтық кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет декларантта осы тармақтың екінші және үшінші абзацтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден органы тауарларға арналған декларацияларды тіркеген кезден бастап туындайды.
Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін шығаруға мәлімделген шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлғада тауарларға арналған декларация берілгенге дейін кеден органы тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген кезден бастап туындайды.
Порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет декларанттың оларды порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелген кезінен бастап туындайды.

13. В случае утраты лицом статуса участника СЭЗ в связи с истечением срока действия соглашения (договора) об осуществлении (ведении) деятельности на территории СЭЗ (договора об условиях деятельности в СЭЗ, инвестиционной декларации, предпринимательской программы) и выполнением условий этого соглашения действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым участником СЭЗ для реализации соглашения (договора) об осуществлении (ведении) деятельности на территории СЭЗ (договора об условиях деятельности в СЭЗ, инвестиционной декларации предпринимательской программы), или товарами, использованными для создания объектов недвижимости на территории СЭЗ и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, завершается без помещения указанных товаров под таможенные процедуры в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Комиссия вправе определять порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении указанных товаров.
Указанные товары приобретают статус товаров Евразийского экономического союза со дня завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны.
14. Завершение действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны при ликвидации (прекращении деятельности) лица, являющегося участником СЭЗ, осуществляется в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Статья 288. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары, за исключением случаев, предусмотренных абзацами вторым и третьим настоящего пункта.
Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, заявленных к выпуску до подачи декларации на товары, возникает у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, с момента регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, возникает у декларанта с момента их ввоза на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ.

2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағынан порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін және осы Кодекстің 284-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік декларациялауға жатпайтын шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет қызметтер көрсету туралы шарт жасасқан порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушысында осындай тауарлар порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінген кезде туындайды.
3. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 285-бабының 10-тармағына сәйкес осындай тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқықтары берілген және оларға осы Кодекске сәйкес еркiн кеден аймақтың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтау жөніндегі декларанттың міндеті және осындай кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау жөніндегі міндет жүктелген тұлғаларда осындай тұлғаларға декларанттың көрсетілген міндеттері жүктелетін кезден бастап туындайды.
4. Еркiн кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет осы баптың 1, 2 және 3-тармақтарында көрсетілген тұлғаларда мынадай:
1) осы Кодекстің 287-бабының 5-тармағы 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырумен еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысын аяқтауды қоспағанда, осы Кодекстің 287-бабына сәйкес, оның ішінде осы баптың 7-тармағында көрсетілген жағдайлар басталғаннан кейін еркін кедендік аймақтың кедендік рәсім қолданысын аяқтаған;
2) экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған, осы Кодекстің 287-бабының 5-тармағы 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкеткен;
3) оларға қатысты еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарларды және (немесе) осындай кедендік рәсімді қолдану шеңберінде қолданысы тоқтатылған, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырған;

2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, которые ввозятся на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ с территории государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, и которые в соответствии с пунктом 4 статьи 284 настоящего Кодекса не подлежат таможенному декларированию, возникает у участника портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, заключившего договор об оказании услуг, с момента ввоза таких товаров на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, возникает у лиц, которым в соответствии с пунктом 10 статьи 285 настоящего Кодекса переданы права владения, пользования и (или) распоряжения такими товарами и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и на которых в соответствии с настоящим Кодексом возложены обязанность декларанта по соблюдению условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны и обязанность по завершению действия такой таможенной процедуры, с момента, с которого указанные обязанности декларанта возлагаются на таких лиц.
4. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, прекращается у лиц, указанных в пунктах 1, 2 и 3 настоящей статьи, при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в соответствии со статьей 287 настоящего Кодекса, в том числе после наступления обстоятельств, указанных в пункте 7 настоящей статьи, за исключением завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны помещением под таможенную процедуру экспорта товаров, указанных в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 5 статьи 287 настоящего Кодекса;
2) вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, указанных в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 5 статьи 287 настоящего Кодекса, помещенных под таможенную процедуру экспорта;
3) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны прекращено, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в рамках применения такой таможенной процедуры, действие которой прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса;

4) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндетті орындаған және (немесе) осы баптың 8-тармағына сәйкес оларды есептелген және төлеуге жататын мөлшерде өндіріп алған;
5) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың жойылу және (немесе) біржола жоғалу, авария немесе еңсерілмейтін күш әсері салдарынан не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему нәтижесінде олардың жойылу немесе біржола жоғалу фактісін, осы Кодекске сәйкес осындай жойылған немесе біржола жоғалған осы тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, кеден органы уәкілетті орган бекітілген тәртіпте мойындаған;
6) тауарларға арналған декларацияны не тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген кезде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттемеге қатысты еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тартқан;
7) тауарларға арналған декларацияларды тіркеу кезінде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттемеге қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны кері қайтару және (немесе) осы Кодекстің 192-бабы 5-тармағына сәйкес тауарларды шығарудың күші жойылған;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тәркілеу немесе тауарларды мемлекеттің меншігіне (пайдасына) айналдыру;
9) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органының тауарларды ұстауы;
10) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізу кезінде алып қойылған немесе тыйым салынған тауарларды уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастыру және оларға қатысты, егер осындай тауарларды шығару бұрын жүргізілмесе, оларды қайтару туралы шешім қабылданған жағдайларда тоқтатылады.
5. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет, осы баптың 1 және 3-тармақтарында көрсетілген тұлғаларда, егер осындай тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқықтарын беру кезінде осындай құқықтар берілген тұлғаға еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтау бойынша декларанттың міндеті және осындай кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау бойынша декларанттың міндеті жүктелген кезде, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын беру кезінде осы Кодекстің 280-бабының 10-тармағына сәйкес еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмай тоқтатылады.

4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи;
5) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
6) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;
7) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
8) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
10) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
5. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, прекращается у лиц, указанных в пунктах 1 и 3 настоящей статьи, при передаче прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в соответствии с пунктом 10 статьи 285 настоящего Кодекса, если при передаче прав владения, пользования и (или) распоряжения такими товарами обязанность декларанта по соблюдению условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны и обязанность декларанта по завершению действия такой таможенной процедуры возложены на лиц, которым переданы такие права.

6. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет осы баптың 7-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
7. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды осы Кодекстің 287-бабы 1-тармағының 3) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарында көзделген жағдайларда, осындай тауарлар еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі аяқталмай әкетілуі мүмкін жағдайларды қоспағанда, осындай тауарларға қатысты еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін не осы Кодекстің 285-бабының 4-тармағында көрсетілген жағдайларда кеден органының рұқсатынсыз ЕЭА аумағынан әкеткен жағдайда – ЕЭА аумағынан әкету күні, ал егер бұл күн анықталмаса, – еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА аумағынан осындай әкету фактісі анықталатын күн;
2) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамастан өзге тұлғаға берген жағдайда, осы Кодекстің 285-бабының 8 және 10-тармақтарына сәйкес осындай тауарларды беруді қоспағанда – тауарларды беру күні, ал егер бұл күн анықталмаса, – осындай беру фактісі анықталған күн;
3) осы Кодекстің 285-бабы 4-тармағының 1) 2) 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда, ЕЭА-ның аумағынан әкетілген тауарлар, осы Кодекстің 285-бабы 5-тармағының бірінші абзацына сәйкес кеден органы белгілеген мерзім өткенге дейін ЕЭА аумағына қайтарылмаған жағдайда – осы мерзім аяқталған күн;
4) осы Кодекстің 285-бабы 5-тармағының екінші абзацына сәйкес кеден органы белгілеген мерзім өткенге дейін еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмаған жағдайда, осы Кодекстің 285-бабы 4-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жағдайларда, ЕЭА аумағынан әкетілген тауарларға қатысты, – осы мерзім өткен күн;
5) авария немесе еңсерілмейтін күш салдарынан осындай тауарлардың жойылуын және (немесе) біржола жоғалуын не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему нәтижесінде біржола жоғалуды қоспағанда, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды жоғалтқан жағдайда – тауарларды жоғалтқан күн, ал ол күн белгіленбесе - осындай жоғалу фактісі анықталған күн;

6. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 7 настоящей статьи.
7. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
1) в случае вывоза с территории СЭЗ иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, до завершения в отношении таких товаров действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны либо без разрешения таможенного органа в случаях, указанных в пункте 4 статьи 285 настоящего Кодекса, за исключением случаев, когда такие товары могут быть вывезены без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в случаях, предусмотренных абзацами третьим и четвертым подпункта 3) пункта 1 статьи 287 настоящего Кодекса, – день вывоза с территории СЭЗ, а если этот день не установлен, – день выявления факта такого вывоза с территории СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны;
2) в случае передачи товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному лицу без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны, за исключением передачи таких товаров в соответствии с пунктами 8 и 10 статьи 285 настоящего Кодекса – день передачи товаров, а если этот день не установлен, – день выявления факта такой передачи;
3) в случае невозврата на территорию СЭЗ до истечения срока, установленного таможенным органом в соответствии с абзацем первым пункта 5 статьи 285 настоящего Кодекса, товаров, вывезенных с территории СЭЗ в случаях, указанных в подпунктах 1), 2), 4) и 5) пункта 4 статьи 285 настоящего Кодекса, – день истечения этого срока;
4) в случае незавершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны до истечения срока, установленного таможенным органом в соответствии с абзацем вторым пункта 5 статьи 285 настоящего Кодекса, в отношении товаров, вывезенных с территории СЭЗ в случае, указанном в подпункте 3) пункта 4 статьи 285 настоящего Кодекса, – день истечения этого срока;
5) в случае утраты иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты таких товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день утраты товаров, а если этот день не установлен, – день выявления факта такой утраты;

6) осы Кодекстің 287-бабы 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою фактісін растайтын құжаттарды кеден органына уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсынбаған жағдайда – мұндай тауарларды ЕЭА аумағынан тыс жерге әкеткен күн;
7) осындай кедендік рәсім тоқтатылған кезде ЕЭА аумағындағы көрсетілген тауарларға қатысты экспорт кедендік рәсімінің қолданысының тоқтатылуын қоспағанда, осы Кодекстің 287-бабының 5-тармағы 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарларға қатысты экспорт кедендік рәсімінің қолданылуы осы Кодекстің 219-бабы 5-тармағының үшінші абзацына сәйкес тоқтатылған жағдайда, – осы Кодекстің 219-бабының 5-тармағының бірінші абзацында белгіленген мерзім өткен күннен кейінгі күн кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу мерзімі болып саналады.
8. Егер осы баптың 7-тармағында көрсетілген жағдайлар еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты мән-жайлар туындаған жағдайда, егер осындай шетелдік тауарлар тарифтік преференциялар және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылмай ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылғандай, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Егер осы баптың 7-тармағында көрсетілген мән-жайлар еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты туындаған және осы Кодекстің 286-бабына сәйкес осындай тауарларға еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар идентификатталған жағдайда, егер осындай шетелдік тауарлар тарифтік преференциялар және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылмастан ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылғандай, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды дайындау үшін пайдаланылған шетел тауарларына қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында көрсетілген жағдайларда кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін, тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген осындай тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні, тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастыру кезінде тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін шығарылуы жүргізілген тауарларға қатысты, – тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген күні, ал егер осы Кодекске сәйкес еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру кедендік декларациялаусыз жүзеге асырылса, – порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына тауарларды әкелу күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.

6) в случае непредставления в таможенный орган в установленный им срок определенных уполномоченным органом документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом товаров, указанных в подпункте 1) пункта 10 статьи 287 настоящего Кодекса, – день вывоза таких товаров за пределы территории СЭЗ;
7) в случае прекращения в соответствии с абзацем третьим пункта 5 статьи 219 настоящего Кодекса действия таможенной процедуры экспорта в отношении товаров, указанных в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 5 статьи 287 настоящего Кодекса, за исключением прекращения действия таможенной процедуры экспорта в отношении указанных товаров, которые на момент прекращения действия такой таможенной процедуры находятся на территории СЭЗ – день, следующий за днем истечения срока, установленного абзацем первым пункта 5 статьи 219 настоящего Кодекса.
8. В случае, если обстоятельства, указанные в пункте 7 настоящей статьи, наступили в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы такие иностранные товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
В случае, если обстоятельства, указанные в пункте 7 настоящей статьи, наступили в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и в таких товарах в соответствии со статьей 286 настоящего Кодекса идентифицированы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободой таможенной зоны, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и использованных для изготовления товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, как если бы такие иностранные товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
В случаях, указанных в абзацах первом и втором настоящего пункта, для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения этих товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в отношении товаров, выпуск которых при их помещении под таможенную процедуру свободной таможенной зоны произведен до подачи декларации на товары, – на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, а если помещение товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в соответствии с настоящим Кодексом осуществлялось без таможенного декларирования, – на день ввоза товаров на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ.

9. Егер осы баптың 7-тармағында көрсетілген мән-жайлар еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты туындаған және осындай тауарларда осы Кодекстің 286-бабына сәйкес еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар идентификатталмаған жағдайда, егер осындай кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылмай ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылғандай, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Көрсетілген жағдайда кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 8 және 13-тарауларына сәйкес есептеледі.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты осы баптың 7-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін, сондай-ақ кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептеуді жүргізу талап етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу осы баптың 7-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыстағы валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
Егер кеден органында тауарлар туралы (сипаты, атауы, мөлшері, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) нақты мәліметтер болмаған жағдайда, төленуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін база кеден органының қолда бар мәліметтерінің негізінде айқындалады, тауарларды жіктеу осы Кодекстің 40-бабының 4-тармағы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Егер тауардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес белгілер саны оннан аз топтама деңгейінде анықталған жағдайда:
кедендік әкелу баждарын есептеу үшін осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік баждың ең көп мөлшерлемесі қолданылады;
салықтарды есептеу үшін оларға қатысты кедендік баж мөлшерлемесінің ең көбі белгіленген, осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін акциздердің (акциздік салық немесе акциздік алым) ең көп мөлшерлемесі, қосылған құн салығының ең көп мөлшерлемесі қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы тармақтың оныншы абзацы ескеріле отырып, осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең көп мөлшерлемесі қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, осы Кодекстің 5-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шыққан жері және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтерді негізге ала отырып есептеледі. Егер тауарлардың шыққан жері және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтер расталмаған жағдайда, егер тауарды жіктеу он белгі деңгейінде жүзеге асырылса, не тауарлар топтауға кірсе, егер тауарлардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес белгілер саны оннан аз топтама деңгейінде айқындалса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол кодындағы тауарларға қатысты белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең көп мөлшерлемесіне негізделе отырып есептеледі.

9. В случае, если обстоятельства, указанные в пункте 7 настоящей статьи, наступили в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и в таких товарах в соответствии со статьей 286 настоящего Кодекса не идентифицированы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободой таможенной зоны, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы такие товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
В указанном случае ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в соответствии с главами 8 и 13 настоящего Кодекса.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи, в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
В случае, если для определения таможенной стоимости товаров, а также для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи.
В случае, если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 4 статьи 40 настоящего Кодекса.
В случае, если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее десяти:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующая товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца десятого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 5 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае, если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне десяти знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти.

Тауарлар туралы нақты мәліметтерді кейіннен белгілеген кезде, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осындай нақты мәліметтер негізге ала отырып есептеледі және кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын қайтару (есепке жатқызу) осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес жүзеге асырылады, не осы Кодекстің 87 және 137-баптарына сәйкес әрекеттер және осы Кодекстің 12-тарауына және 142-бабына сәйкес төленбеген сомаларын өндіріп алу жүзеге асырылады.
10. Осы баптың 8-тармағына сәйкес төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасынан, егер көрсетілген сомаларға қатысты тауарлар еркін кеден аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі өткен күні бойынша оларды төлеуді кейінге қалдыру ұсынылғандай пайызын төлеуге жатады. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 93-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
11. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған жағдайда, не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан осы Кодекстің 287-бабының 5-тармағы 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген, экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды әкеткен, не осы Кодекстің 209-бабы 7-тармағына сәйкес тауарларды шетелдік тауарларға қолданатын, кедендік рәсіммен орналастырған, не кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толығымен немесе ішінара) жөніндегі міндет орындалғаннан кейін мұндай тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес ұстаған жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасы, осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес қайтарылуға (есепке жатқызуға) жатады.
289-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты, оларды жекелеген кедендік рәсімдермен орналастырған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
1. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар қайта өңдеу бойынша операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде, кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін, кеден органы еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны тіркеген күні, оларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастыру кезінде, шығарылуы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты, – осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген жағдайды қоспағанда, кеден органы тауарға арналған декларацияны табыс еткенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
ЕЭА аумағында қызметін жүзеге асыру туралы келісімді (шартты) іске асыру үшін қолданатын және пайдалануға енгізілген жабдықты, сондай-ақ порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағындағы еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде, сондай-ақ кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін, кеден органы ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру үшін табыс етілген тауарға арналған декларацияларды тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы және өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.

При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, и осуществляется зачет (возврат) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса, либо осуществляются действия в соответствии со статьями 87 и 137 настоящего Кодекса, взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главой 12 и статьей 142 настоящего Кодекса.
10. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны по день истечения срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса.
11. В случае завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны, либо вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, указанных в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 5 статьи 287 настоящего Кодекса, помещенных под таможенную процедуру экспорта, либо помещения в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, либо задержания таких товаров таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
Статья 289. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, при их помещении под отдельные таможенные процедуры
1. При помещении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и не подвергшихся операциям по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а в отношении товаров, выпуск которых при их помещении под таможенную процедуру свободной таможенной зоны произведен до подачи декларации на товары, – на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, за исключением случая, указанного в абзаце втором настоящего пункта.
При помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления оборудования, помещенного под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, введенного в эксплуатацию и используемого участником СЭЗ для реализации договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ, а также товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.

2. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды, осы Кодекстің 207-бабы 2-тармағының 1), 5), 7), 10) және 14) тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде:
1) осы Кодекстің 286-бабына сәйкес жүзеге асырылатын еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, көрсетілген тауарларда сәйкестендіру шарты кезінде, еркiн кедендiк аймақ кедендiк рәсiмiмен орналастырылған және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды дайындау үшін пайдаланылған шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары есептеледі. Бұл ретте кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшерлемелерін есептеу үшін, кеден органы еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру үшін табыс етілген тауарға арналған декларацияларды тіркеген күні, оларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастыру кезінде, шығару жүргізілген тауарларға қатысты, – кеден органы тауарға арналған декларацияны табыс еткенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы және өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады;
3. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды орналастыра отырып еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған кезде, осы Кодекстің 287-бабы 8 және 9-тармақтарына сәйкес еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар есептеледі. Бұл ретте, кедендік әкелу баждарын, салықтарды есептеу үшін, кеден органы осы Кодекстің 207-бабы 1, 4, 5, 7, 10 және 14) тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру үшін табыс етілген, тауарға арналған декларацияларды тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың мөлшерлемелері қолданылады.
4. Осы баптың 1, 2 және 3-тармақтарында көрсетілген жағдайларда, кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін шетелдік валютаны Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептеуді жүргізу талап етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу әрбір жағдай үшін белгіленген, кедендік әкелу баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелерін қолдану күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.

2. При помещении под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1), 5), 7), 10) и 14) пункта 2 статьи 207 настоящего Кодекса, товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны:
при условии идентификации в указанных товарах иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, осуществляемой в соответствии со статьей 286 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и использованных для изготовления товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны. При этом для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а в отношении товаров, выпуск которых при их помещении под таможенную процедуру свободной таможенной зоны произведен до подачи декларации на товары, – на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;
3. При завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны помещением товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, под таможенные процедуры в соответствии с пунктами 8 и 9 статьи 287 настоящего Кодекса ввозные таможенные пошлины, налоги исчисляются в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны. При этом для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1), 4), 5), 7), 10) и 14) пункта 2 статьи 207 настоящего Кодекса.
4. В случае, если для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, указанных в пунктах 1, 2 и 3 настоящей статьи, требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день применения ставок ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленный для каждого случая.

290-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың мәртебесін айқындау
1 Егер еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін жағдайда, мұндай тауарлардың мәртебесі тауарлардың жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес айқындалады, олар:
1) тауарлар кодын Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кезкелген алғашқы төрт белгісінің деңгейіндегі өзгерісі;
2) пайдаланылатын материалдар құнының пайыздық үлесі немесе қосылған құны түпкілікті өнімнің бағасындағы белгіленген үлеске жеткен кездегі, тауар құнының өзгерісінен (адвалорлық үлес ережесі);
3) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың тауары деп тану үшін жеткілікті өндірістік және технологиялық операциялар жасаудың қажетті шарттарын орындаудан көрінуі мүмкін.
2. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету мақсаты үшін, егер тауарлары жасау (алу) бойынша операцияларды жасау нәтижесінде мына шарттардың бірі орындалса:
1) осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, тауарлардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кез келген алғашқы төрт белгісі деңгейінде өзгертілгенде;
2) осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар құнының пайыздық үлесі түпкілікті өнімнің бағасындағы белгіленген үлестен аспаса немесе қосылған құн түпкілікті өнімнің бағасындағы белгіленген үлеске жететін болса;
3) осы баптың 3-тармағының бірінші абзацында көрсетілген жағдайды қоспағанда, тауарларға қатысты, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың тауары деп тану үшін жеткілікті шарттар орындалғанда, өндірістік және технологиялық операциялар жасалғанда, Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары деп танылады.
3. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар, тауарға қатысты өзге шарттардың орындалуына қарамай, егер жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына жауап бермейтін операциялар ғана жасалса, Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары деп танылмайды.
Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кез келген алғашқы төрт белгісі деңгейінде тауарлар кодының өзгеруі және адвалорлық үлес қағидасы, егер еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары деп тану үшін жеткілікті шарттардың, өндірістік және технологиялық операциялардың тізбесі белгіленген жағдайда, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары ретінде қолданылмайды.

Статья 290. Определение статуса товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
1. В случае, если товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза, статус таких товаров определяется в соответствии с критериями достаточной переработки товаров, которые могут выражаться в:
1) изменении кода товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков;
2) изменении стоимости товаров, когда процентная доля стоимости используемых материалов или добавленная стоимость достигает фиксированной доли в цене конечной продукции (правило адвалорной доли);
3) выполнении необходимых условий, совершении производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров товарами Евразийского экономического союза.
2. Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, для целей вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза признаются товарами Евразийского экономического союза, если в результате совершения операций по изготовлению (получению) товаров выполняется одно из следующих условий:
1) произошло изменение кода товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков, за исключением случаев, указанных в пункте 3 настоящей статьи;
2) процентная доля стоимости иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, не превышает фиксированной доли в цене конечной продукции, или добавленная стоимость достигает фиксированной доли в цене конечной продукции, за исключением случаев, указанных в пункте 3 настоящей статьи;
3) в отношении товаров выполнены условия, совершены производственные и технологические операции, достаточные для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товарами Евразийского экономического союза, за исключением случая, указанного в абзаце первом пункта 3 настоящей статьи.
3. Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, не признаются товарами Евразийского экономического союза, если в отношении таких товаров совершены только те операции, которые не отвечают критериям достаточной переработки, независимо от выполнения иных условий.
Изменение кода товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков и правило адвалорной доли не применяются в качестве критериев достаточной переработки товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в случае, если в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, определен перечень условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товарами Евразийского экономического союза.

4. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың тауары деп тану үшін жеткілікті шарттардың, өндірістік және технологиялық операциялардың тізбесін, сондай-ақ еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың мәртебесін айқындау кезінде жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына жауап бермейтін операциялар тізбесін Комиссия айқындайды.
5. Адвалорлық үлес қағидасын еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары ретінде пайдалану тәртібін Комиссия айқындайды.
Адвалорлық үлес қағидасы Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын жөндеу жөніндегі операцияларды жасау кезінде жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары ретінде пайдаланылмайды.
6. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың мәртебесін уәкілетті мемлекеттік орган немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті ұйымы айқындайды.
7. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауардың мәртебесін растайтын құжат ретінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті мемлекеттік органы немесе уәкілетті ұйымы еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған, шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары деп тану туралы қорытындыны немесе еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары болып табылмайды деп тану туралы қорытынды береді.
Көрсетілген қорытындылардың нысандарын, осындай қорытындылардың электрондық құжаттар түріндегі құрылымы мен форматын, оларды толтыру тәртібін, сондай-ақ оларды беру және қолдану тәртібін Комиссия айқындайды.
8. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған, шетелдік тауарлардан жасалған (алынған), тауарлардың мәртебесін растайтын құжат жоқ болған, жойылған немесе жарамсыз деп танылған кезде мұндай тауар еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған кезде - оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шығару мақсатында Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары ретінде, ал өзге мақсаттарда - шетелдік тауарлар ретінде қаралады.

4. Перечень условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товарами Евразийского экономического союза, а также перечень операций, совершение которых не отвечает критериям достаточной переработки при определении статуса товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, определяются Комиссией.
5. Порядок использования правила адвалорной доли в качестве критерия достаточной переработки товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, определяется Комиссией.
Правило адвалорной доли не применяется в качестве критерия достаточной переработки при совершении операций по ремонту товаров Евразийского экономического союза.
6. Статус товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, определяется уполномоченным государственным органом или уполномоченной организацией государства-члена Евразийского экономического союза.
7. В качестве документа, подтверждающего статус товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, уполномоченным государственным органом или уполномоченной организацией государства-члена Евразийского экономического союза выдается заключение о признании товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товарами Евразийского экономического союза или заключение о признании товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, не являющимися товарами Евразийского экономического союза.
Формы указанных заключений, структура и формат таких заключений в виде электронных документов, порядок их заполнения, а также порядок их выдачи и применения определяются Комиссией.
8. При отсутствии, аннулировании или признании недействительным документа, подтверждающего статус товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, такие товары при завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в целях их вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза рассматриваются как товары Евразийского экономического союза, а в иных целях – как иностранные товары.

291-бап. Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері
1. Осы бапта көзделген, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері арнайы экономикалық аймақтар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған, шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін бір ЕЭА қатысты қолданылады.
2. Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың кедендік бақылау аймақтары уәкілетті орган белгілеген тәртіпте айқындалатын, кедендік операцияларды жасауға және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды пайдалануға (сақтауға) арналған арнайы экономикалық аймақтың аумағының бөлігі болып табылады.
3. Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА аумағын жайластыру, мұндай аумақты бейне бақылау жүйесімен қоршау және жайластыру ерекшеліктерін уәкілетті орган бекітеді.
4. Осындай аумаққа адамдардың кіру тәртібін белгілеуді коса алғанда, шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА аумағында бақылау-өткізу режимін қамтамасыз етуді мемлекеттік шекараны қорғау мен күзетуді жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган бекіткен тәртіпте жүзеге асырылады.
5. Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА аумағына әкелінген тауарлар, оларды осындай ЕЭА аумағына әкелген сәттен бастап еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне орналастырылды деп саналады.
6. Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін шет мемлекеттің аумағымен шектесетін ЕЭА аумағына әкелінген тауарлар, мыналарды: оларды осындай ЕЭА аумағына әкелген сәттен бастап еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне орналастырылды деп саналады
1) шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА аумағына осындай тауарлар әкетілген;
2) осындай тауарлар декларанттың таңдауы бойынша декларацияланған;

Статья 291. Особенности применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны в СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза
1. Особенности применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны, предусмотренные настоящей статьей, применяются в отношении одной СЭЗ, определенной законодательством Республики Казахстан о специальных экономических зонах, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза.
2. Зонами таможенного контроля специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза являются части территории специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, предназначенные для совершения таможенных операций и (или) для использования (хранения) товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, определяемые в порядке, установленном уполномоченным органом.
3. Особенности обустройства территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, включая требования по ограждению и оснащению такой территории системой видеонаблюдения утверждается уполномоченным органом.
4. Обеспечение контрольно-пропускного режима на территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, включая доступ лиц на такую территорию, осуществляется в порядке, утвержденном уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим защиту и охрану государственной границы.
5. Товары, ввезенные на территорию СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, считаются помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны со дня их ввоза на территорию такой СЭЗ.
6. Товары, ввозимые на территорию СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, с территории сопредельного иностранного государства не подлежат таможенному декларированию, за исключением случаев:
1) вывоза таких товаров с территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза;
2) декларирования таких товаров по выбору декларанта;

3) тауарларды арнайы экономикалық аймақ туралы заңнамаға сәйкес жылжымайтын мүлік объектілерін және (немесе) инфрақұрылым объектілерін салу және (немесе) қайта құру үшін әкелген;
4) ЕЭА аумағына тауарлар осы Кодекстің 285-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында айқындалған операцияларды жасау үшін әкелінген жағдайларды қоспағанда, кедендік декларациялауға жатпайды.
7. Осы баптың 6-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты осы Кодекстің 285-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында айқындалған операцияларды жасауға, сондай-ақ халықаралық пошта жөнелтілімдерінің партиясын қалыптастыруға рұқсат етіледі.
8. Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА аумағына еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, сондай-ақ кедендік транзиттің кедендік рәсімін қоспағанда, өзге де кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды орналастыруы және пайдалануы мүмкін.
Уәкілетті орган еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастыруға жатпайтын тауарлардың тізбесін шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА аумағына әкелу кезінде бекітуі мүмкін.
9. Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА аумағында тауарларды пайдалану және (немесе) иелік ету, осындай тауарларды өткізуді қоса алғанда, шектелмей жүзеге асырылады.
Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА аумағына әкелінген шетелдік тауарларды өткізу осындай ЕЭА аумағындағы бажсыз сауда дүкендерінде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың екінші абзацында және осы баптың 14-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, жеке тұлғалардың шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА аумағына шетелдік тауарларды өткізуіне тыйым салынады.
10. Шет мемлекеттің шектесаумағынан шегі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА тауарларды әкелу кезінде, осы баптың 6-тармағында айқындалған жағдайларда кедендік декларциялауға жататын тауарларды тасымалдаушылар Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған келу орнына немесе осындай ЕЭА аумағында орналасқан кедендік бақылау аймағына жеткізуі тиіс.
Бұл ретте тауарлардың орамын бұзуға, сондай-ақ салынған пломбаларды, мөрлерді және өзге де сәйкестендіру құралдарын өзгертуге, алып тастауға, жоюға зақымдауға немесе алмастыруға жол берілмейді.

3) ввоза товаров для строительства и (или) реконструкции объектов недвижимости и (или) объектов инфраструктуры в соответствии с законодательством о специальных экономических зонах;
4) ввоза товаров на территорию такой СЭЗ, для совершения операций, определенных подпунктом 4) пункта 1 статьи 285 настоящего Кодекса.
7. В отношении товаров, указанных в пункте 6 настоящей статьи допускается совершение операций, определенных подпунктами 1), 2), 3) пункта 1 статьи 285 настоящего Кодекса, а также формирование партий международных почтовых отправлений.
8. На территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, могут размещаться и использоваться товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также товары, помещенные под иные таможенные процедуры, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита.
Уполномоченным органом может быть утвержден перечень товаров, которые не подлежат помещению под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, при ввозе в СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза.
9. Пользование и (или) распоряжение товарами на территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, включая реализацию таких товаров, осуществляется без ограничений.
Реализация иностранных товаров, ввезенных на территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, осуществляется в магазинах беспошлинной торговли, на территории такой СЭЗ.
Реализация иностранных товаров физическим лицам на территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, за исключением случаев, указанных в абзаце втором настоящего пункта и пункта 14 настоящей статьи, запрещена.
10. При ввозе товаров с территории сопредельного иностранного государства в СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, товары, подлежащие таможенному декларированию в случаях, определенных пунктом 6 настоящей статьи, должны быть доставлены перевозчиком в место прибытия, определенное Правительством Республики Казахстан, или в зону таможенного контроля, расположенную на территории такой СЭЗ.
При этом не допускаются нарушение упаковки товаров, а также изменение, удаление, уничтожение, повреждение или замена наложенных пломб, печатей и иных средств идентификации.

11. Тасымалдаушы осы баптың 6-тармағында айқындалған жағдайларда осы баптың 12-тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтерді ұсыну арқылы кеден органын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуі және келу орнына немесе осындай ЕЭА аумағында орналасқан кедендік бақылау аймағына тауарлардың және көлік құралдарының жеткізілуі туралы келу орнына немесе осындай ЕЭА аумағында орналасқан кедендік бақылау аймағына тауарлар жеткізілген кезден бастап - бір сағаттың ішінде, ал тауарлар кеден органының жұмыс уақытынан тыс жеткізілген жағдайда кеден органының жұмыс уақыты басталған кезден бастап - бір сағат ішінде хабардар етуге міндетті.
12. Тауарлар және көлік құралдары келу орнына немесе шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА аумағында орналасқан кедендік бақылау аймағына келген кезде тасымалдаушы мынадай:
құжаттар:
көлік құралына арналған құжаттар;
көлік (тасымалдау) құжаттары;
тасымалданатын тауарларға арналған тасымалдаушыда бар коммерциялық құжаттар;
мәліметтер:
тауарларды жөнелтуші елдің және межелі елдің атауы;
тауарларды жөнелтуші мен алушының атауы және мекенжайы;
жүк орындарының саны, оларды таңбалау және тауарлар орамаларының түрлері туралы;
тауарлардың атауы, тауарлардың брутто салмағы (килограммен) не өте ауқымды жүктерді қоспағанда, тауарлардың көлемі (текше метрмен);
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған немесе шектеу қойылған тауарлардың болуы туралы құжаттар мен мәліметтерді ұсынады.
13. Тасымалдаушы немесе осы Кодекстің 149-бабында көрсетілген өзге де мүдделі тұлға осы баптың 6-тармағында айқындалған жағдайларда кеден органының жұмыс уақытында келу туралы хабарланған кезден бастап үш сағаттың ішінде кедендік декларациялауға жататын тауарларға қатысты:
1) тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға;
2) тауарларды келу орнынан уақытша сақтау орнына дейін тасуға (тасымалдауға);
3) тауарлардың кедендік декларациялануына;
4) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге байланысты кедендік операциялардың бірін орындауға міндетті.
14. Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА аумағында орналасқан кедендік бақылау аймағына тауарларды әкелген кезде, осы баптың 8-тармағына сәйкес берілген хабарлама осындай ЕЭА тауарларды әкелу туралы хабарлама болып табылады.

11. В случаях, определенных пунктом 6 настоящей статьи, перевозчик обязан уведомить таможенный орган о прибытии товаров, подлежащих таможенному декларированию, на таможенную территорию Евразийского экономического союза и доставке таких товаров и транспортных средств в место прибытия или в зону таможенного контроля, расположенную на территории такой СЭЗ, путем представления документов и сведений, предусмотренных пунктом 12 настоящей статьи, в течение одного часа с момента доставки товаров в место прибытия или в зону таможенного контроля, расположенную на территории такой СЭЗ, а в случае доставки товаров вне времени работы таможенного органа – в течение одного часа с момента наступления времени начала работы таможенного органа.
12.При прибытии товаров и транспортных средств в место прибытия или в зону таможенного контроля, расположенную на территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, перевозчик представляет следующие документы и сведения:
документы:
документы на транспортное средство;
транспортные (перевозочные) документы;
имеющиеся у перевозчика коммерческие документы на перевозимые товары;
сведения:
наименование страны отправления и страны назначения товаров;
наименование и адрес отправителя и получателя товаров;
о количестве грузовых мест, об их маркировке и о видах упаковок товаров;
наименование товаров, вес брутто товаров (в килограммах) либо объем товаров (в кубических метрах), за исключением крупногабаритных грузов;
о наличии товаров, ввоз которых на таможенную территорию Евразийского экономического союза запрещен или ограничен.
13. В случаях, определенных пунктом 6 настоящей статьи, перевозчик или иное заинтересованное лицо, указанные в статье 149 настоящего Кодекса, в течение трех часов рабочего времени таможенного органа с момента уведомления о прибытии, обязаны совершить в отношении товаров, подлежащих таможенному декларированию, одну из таможенных операций, связанных с:
1) помещением товаров на временное хранение;
2) перевозкой (транспортировкой) товаров из места прибытия до места временного хранения;
3) таможенным декларированием товаров;
4) вывозом товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза.
14. При ввозе товаров в зону таможенного контроля, расположенную на территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, уведомление, поданное в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи, является уведомлением о ввозе товаров в такую СЭЗ.

15. Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА аумағында:
1) радиациялық және мемлекеттік бақылаудың өзге де түрлерін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте тиісті уәкілетті органдар жүзеге асырады;
2) осы Кодекске сәйкес кеден органдарына жүктелген радиациялық бақылауды келу (кету) орны болып табылатын бақылау – өткізу пункті арқылы тауарларды өткізген кезде кеден органдары жүзеге асырады;
16. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларға қатысты шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА аумағында басқа да операциялармен қатар осы Кодекстің 280-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды жасаған кездегі тауарларды шығындауға (тұтынуға) қарағанда, өзгеше тауарларды тұтынуға жол беріледі.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген тауарларды өзге де тұтыну деп ЕЭА қатысушы осындай ЕЭА аумағының шегінде АЭА мынадай жағдайларда:
1) осы тармақтың 3) тармақшасының ережелері ескеріле отырып, ЕЭА қызметтің шарттары туралы келімге сәйкес тауарларды тұтыну;
2) жеке тұлғаларға Еуразиялық экономикалық одақтың қатысушысының тауарларды өткізуі;
3) ЕЭА қызметтің шарттары туралы келімге сәйкес АЭА қатысушысының негізгі кәсіпкерлік қызметі болып табылатын жағдайларды қоспағанда,, осындай тауарларды АЭА қатысушысы шетелдік тауарларды жеке тұлғаларға өткізу түсініледі.
Осы тармақта көзделген еркін кеден аймағының кедендік рәсімдерінің қолданысы уәкілетті орган бекіткен тәртіпте есептілікті ұсынған жағдайларда аяқталады
17. Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың аумағына орналастыру және (немесе) пайдалану үшін еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы боған жағдайда уәкілетті орган айқындайды.

15. На территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза:
1) радиационный и иные виды государственного контроля осуществляются соответствующими уполномоченными органами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) радиационный контроль, возложенный на таможенные органы в соответствии с настоящим Кодексом, осуществляется таможенными органами при перемещении товаров через контрольно – пропускной пункт, являющегося местом прибытия (убытия).
16. На территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) с использованием товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, наряду с другими операциями допускается потребление товаров иное, чем расходование (потребление) товаров при совершении операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, указанных в подпункте 4) пункта 1 статьи 285 настоящего Кодекса.
Под иным потреблением товаров, указанным в абзаце первом настоящего пункта понимается потребление участником СЭЗ в пределах территории такой СЭЗ в следующих случаях:
1) потребление товаров в соответствии с договором об условиях деятельности в СЭЗ, с учетом положений подпункта 3) настоящего пункта;
2) реализация участником СЭЗ товаров Евразийского экономического союза физическим лицам;
3) реализация участником СЭЗ иностранных товаров физическим лицам, за исключением случаев, когда реализация таких товаров является основной предпринимательской деятельностью участника СЭЗ в соответствии с договором об условиях деятельности в СЭЗ.
Действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны в случаях, предусмотренных настоящим пунктом завершается путем предоставления отчетности в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
17. Случаи, когда декларантами товаров, помещаемых под таможенную процедуру свободной таможенной зоны для размещения и (или) использования на территории специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, могут выступать юридические лица Республики Казахстан, не являющиеся участниками, специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза определяются уполномоченным органом.

18. Уәкілетті орган шегі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскесімен толық немесе шінара тұспа-тұс келетін ЕЭА аумағына тауарларды өткізу орнында жеке тұлға кесіп өткен кезде ақпараттық жүйені пайдалан отырып кедендік бақылауды жүргізу тәртібін бекітуі мүмкін.
19. Уәкілетті орган шегі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскесімен толық немесе шінара тұспа-тұс келетін ЕЭА аумағына тауарларды өткізу кезінде оны қолдану тәртібін және ақпараттық жүйені пайдалан отырып тауарларды есепке алу жүйесіне талаптарды белгілеуі мүмкін.
30-тарау. Еркін қойма кедендік рәсімі
292-бап. Еркін қойма кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
1. Еркін қойма кедендік рәсімі – шетелдік тауарларға және Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес осы кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру және осындай кедендік рәсімге сәйкес оларды пайдалану шарттары сақталған кезде, мұндай тауарлар кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей, еркін қоймада орналастырылады және пайдаланылады.
2. Еркін қоймада еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар, сондай-ақ еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылмаған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары және өзге де кедендік рәсімдермен орналастырылған шетелдік тауарлар орналастырылуы және пайдаланылуы мүмкін.
3. осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары еркін қойма кедендік рәсімімен декларанттың таңдауы бойынша орналастырылады.
Қазақстан Республикасының аумағында құрылған еркін қоймаға орналастыру үшін еркін қойма кедендік рәсімімен міндетті түрде орналастыруға жататын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларының жекелеген тізбесін уәкілетті орган бекітеді.
4. Еркін қоймада орналасқан және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылмаған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты кез келген, оның ішінде осы Кодекстің 294-бабының 1-тармағында көзделген операцияларды жасауға жол беріледі.
5. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды, ал еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесін сақтайды.

18. Уполномоченным органом может быть утвержден порядок проведения таможенного контроля с использованием информационных систем при пересечении физическими лицами места перемещения товаров на территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза.
19. Уполномоченным органом могут быть установлены требования к системе учета товаров с использованием информационной системы и порядок ее применения при реализации товаров на территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза для целей таможенного контроля.
Глава 30. Таможенная процедура свободного склада
Статья 292. Содержание и применение таможенной процедуры свободного склада
1. Таможенная процедура свободного склада – таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров и товаров Евразийского экономического союза, в соответствии с которой такие товары размещаются и используются на свободном складе без уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. На свободном складе могут размещаться и использоваться товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, а также товары Евразийского экономического союза, не помещенные под таможенную процедуру свободного склада, и иностранные товары, помещенные под иные таможенные процедуры.
3. Товары Евразийского экономического союза помещаются под таможенную процедуру свободного склада по выбору декларанта, за исключением товаров, указанных в абзаце втором настоящего пункта.
Перечень отдельных категорий товаров Евразийского экономического союза, подлежащих обязательному помещению под таможенную процедуру свободного склада для размещения на свободном складе, учрежденном на территории Республики Казахстан утверждается уполномоченным органом.
4. В отношении товаров Евразийского экономического союза, находящихся на свободном складе и не помещенных под таможенную процедуру свободного склада, допускается совершение любых операций, в том числе предусмотренных пунктом 1 статьи 294 настоящего Кодекса.
5. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, сохраняют статус иностранных товаров, а товары Евразийского экономического союза, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, сохраняют статус товаров Евразийского экономического союза.

6. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған, Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесін алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылмаған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын орналастыру мен пайдалануға жол берілсе, онда еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылмаған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар мен еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылмаған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесін алады.
7. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған шетелдік тауарлардан және Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар (бұдан әрі – еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар) осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, шетел тауарлары мәртебесін алады.
Егер еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларынан жасалған (алынған) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары кеден аумағынан әкетілетін болса, мұндай тауарлардың мәртебесі осы Кодекстің 299-бабына сәйкес айқындалады.
8. Егер еркін қоймада орналасқан тауарларды оны құрғанға дейін кеден органы еркін қойма аумағында орналасқан тауарлар ретінде немесе еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ретінде немесе еркін қоймада жасалған (алынған) тауарлар ретінде идентификаттай алмаса, онда мұндай тауарлар оларды еркін қойма аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары әкету мақсатында Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары ретінде, ал өзге мақсаттарда – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлар ретінде қарастырылады.
9. Бұрын экспорт кедендік рәсіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген, осы баптың 8-тармағында көрсетілген тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде мұндай тауарларға кері импорт кедендік рәсімі қолданылмайды.
10. Ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылатын, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар, мұндай тауарларды еркін қойманың аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкету үшін еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) шетелдік тауарларда идентификатталуға тиіс.
Егер ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылатын, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарлары еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларынан жасалған (алынған) тауарларды дайындау үшін пайдаланылған, бірақ еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған осындай шетел тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар, осындай тауарларда идентификатталмаса Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілуі тиіс.

6. Товары, изготовленные (полученные) из товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, приобретают статус товаров Евразийского экономического союза.
При размещении и использовании на свободном складе товаров Евразийского экономического союза, не помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товары, изготовленные (полученные) из товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров Евразийского экономического союза, не помещенных под таможенную процедуру свободного склада, приобретают статус товаров Евразийского экономического союза.
7. Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров Евразийского экономического союза (далее – товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада), приобретают статус иностранных товаров, за исключением случая, указанного в абзаце втором настоящего пункта.
В случае, если товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза, статус таких товаров определяется в соответствии со статьей 299 настоящего Кодекса.
8. В случае, если товары, находящиеся на свободном складе, не могут быть идентифицированы таможенным органом как товары, находившиеся на территории свободного склада до его создания, или как товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада или изготовленные (полученные) на свободном складе, то такие товары в целях их вывоза с территории свободного склада за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза рассматриваются как товары Евразийского экономического союза, а в иных целях – как иностранные товары, ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
9. При ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров, указанных в пункте 8 настоящей статьи, ранее вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с таможенной процедурой экспорта, к таким товарам не может быть применена таможенная процедура реимпорта.
10. Иностранные товары, подпадающие под действие мер защиты внутреннего рынка, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, должны быть идентифицированы в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, для вывоза таких товаров с территории свободного склада на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза.
В случае, если иностранные товары, подпадающие под действие мер защиты внутреннего рынка, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, использованы для изготовления товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, но не могут быть идентифицированы в таких товарах, товары, изготовленные (полученные) из таких иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, должны быть вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза.

11. Еркін қойманың иесі Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын осы баптың 3-тармағын ескере отырып, оларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырмай еркін қойма аумағына орналастыра және (немесе) пайдалана алады.
12. Комиссия оларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімі қолданылмайтын тауарлар тізбесін және (немесе) тауарлар санатын айқындауға құқылы.
Қазақстан Республикасының аумағында еркін қойма кедендік рәсімі қолданылмайтын шетел тауарларының тізбесі және (немесе) шетел тауарларының санаттарын уәкілетті орган бекітеді.
13. Кеден органы еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың құрамына кіретін (кірген) ретінде идентификатталуы мүмкін бөлшектер, тораптар, агрегаттар, оларды еркін қойманың аумағынан әкету мақсатында еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ретінде қарастырылады және оларға қатысты осы Кодекстің ережелері қолданылады.
293-бап. Тауарларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастыру шарттары және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану
1. Тауарларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастыру шарттары осы Кодекстің 8-бабына сәйкес шетелдік тауарларға қатысты тыйым салулар мен шектеулерді сақтау болып табылады.
2. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастыратын тауарлардың декларанты болып еркін қойманың иесі болып табылатын тұлға, сондай-ақ мұндай тұлғалар:
еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды еркін қойманың кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамай, осы Кодекстің 294-бабы 8-тармағының 1), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес иеленуге және (немесе) пайдалануға беруге жол беріледі;
еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарларға және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты еркін қойма аумағында осы Кодекстің 294-бабы 1-тармағының 6) және 7) тармақшаларына сәйкес операцияларды жасауға жол беріледі.
3. Еркін қойма кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды қолданудың шарттары:
1) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың еркін қойма аумағында осы баптың 5-тармағын және осы Кодекстің 294-бабының 5-тармағы ескеріле отырып, оның қызмет ету мерзімі ішінде орналастырылуы және жайғастырылуы;

11. Владелец свободного склада может размещать и (или) использовать товары Евразийского экономического союза на территории свободного склада без их помещения под таможенную процедуру свободного склада с учетом пункта 3 настоящей статьи.
12. Комиссия вправе определять перечень товаров и (или) категорий товаров, в отношении которых не применяется таможенная процедура свободного склада.
Перечень иностранных товаров и (или) категорий иностранных товаров, в отношении которых на территории Республики Казахстан не применяется таможенная процедура свободного склада утверждается уполномоченным органом.
13. Части, узлы, агрегаты, которые могут быть идентифицированы таможенным органом как входящие (входившие) в состав товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, рассматриваются в целях их вывоза с территории свободного склада как товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, и в отношении их применяются положения настоящего Кодекса.
Статья 293. Условия помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условием помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада является соблюдение в отношении иностранных товаров запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса.
2. Декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру свободного склада, может выступать лицо, являющееся владельцем свободного склада, а также иные лица, в случаях, когда таким лицам:
допускается передача товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, без завершения действия таможенной процедуры свободного склада во владение и (или) пользование, в соответствии с подпунктами 1), 3), 4) пункта 8 статьи 294 настоящего Кодекса;
допускается совершение операций, предусмотренных подпунктами 6) и 7) пункта 1 статьи 294 настоящего Кодекса в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, на территории свободного склада.
3. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободного склада являются:
1) размещение и нахождение товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, на территории свободного склада в течение срока его функционирования с учетом пункта 5 настоящей статьи и пункта 5 статьи 294 настоящего Кодекса;

2) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды осы кедендік рәсімімен орналастырған декларанттың не осы тарауға сәйкес айқындалған өзге де тұлғалардың пайдалануы;
3) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты осы Кодекстің 294-бабына сәйкес әрекеттерді жасау болып табылады.
4. Еркін қойманың жұмыс істеуі тоқтатылған кезде, осы баптың 3-тармағында айқындалған еркін қойма кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттары, осы Кодекстің 296-бабының 3-тармағына сәйкес осы кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталғанға немесе тоқтатылғанға дейін сақталуы тиіс.
5. Қазақстан Республикасының заңнамасында, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауардың декларанты болып табылатын заңды тұлға, еркін қойманың иесі болып табылатын, бірнеше еркін қойманың аумағында орналасуы және болуы мүмкін жағдайлар, мұндай тауарларды, осындай қоймалардың арасында, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды ауыстыру, сондай-ақ мұндай жағдайда кедендік операцияларды жасаудың ерекшеліктері мен мұндай тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізудің ерекшеліктерін уәкілетті орган бекітеді.
294-бап. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты жасалатын іс-қимылдар
1. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарларға және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты еркін қойма аумағында мынадай операцияларды жасауға жол беріледі:
1) сақтау;
2) тауарларды тиеу (түсіру) бойынша операциялар және сақтаумен байланысты өзге де жүк операциялары;
3) тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті операциялар, сондай-ақ партияларды бөлшектеуді, жөнелтімдерді құруды, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды, тауарлық сапаларын жақсарту бойынша операцияларды қоса алғанда, тауарларды тасуға (тасымалдауға) және сатуға дайындау бойынша қарапайым операциялар;
4) тауарларды қайта өңдеу (өңдеу), тауарларды жасау (жинау, бұзу, монтаждау, қиыстыруды қоса алғанда) тауарларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша операциялар, оның ішінде оны жасағанда еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар, тіпті егер мұндай шетелдік тауарлар жасау (алу) процесінде толық не ішінара шығындалса (тұтынылса) және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың құрамында жоқ болса да (бұдан әрі осы тарауда – еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша әрекеттер), тауарларды жасауға (алуға) қатысады немесе ықпал етеді. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды жасау кезінде тауарларды жасауға (алуға) қатысатын немесе ықпал ететін шетелдік тауарларға технологиялық процесте көмекші құралдар болып табылатын тауарлар (мысалы, жабдықтар, станоктар, жабдықтар) жатқызылмайды;

2) использование товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, декларантом, поместившим их под такую таможенную процедуру, либо иными лицами, определенными в соответствии с настоящей главой;
3) совершение в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, действий в соответствии со статьей 294 настоящего Кодекса.
4. При прекращении функционирования свободного склада условия использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободного склада, определенные пунктом 3 настоящей статьи, должны соблюдаться до завершения или прекращения действия этой таможенной процедуры в соответствии с пунктом 3 статьи 296 настоящего Кодекса.
5. В случаях когда товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, могут размещаться и находиться на территориях нескольких свободных складов, владельцем которых является юридическое лицо, являющееся декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, перемещение таких товаров и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, между такими складами, а также особенности совершения таможенных операций в этих случаях и особенности проведения таможенного контроля в отношении таких товаров утверждаются уполномоченным органом.
Статья 294. Действия, совершаемые в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и в отношении товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада
1. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, на территории свободного склада допускается совершение следующих операций:
1) хранение;
2) операции по погрузке (разгрузке) товаров и иные грузовые операции, связанные с хранением;
3) операции, необходимые для обеспечения сохранности товаров, а также обычные операции по подготовке товаров к перевозке (транспортировке) и продаже, включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, операции по улучшению товарных качеств;
4) операции по переработке (обработке) товаров, изготовлению товаров (включая сборку, разборку, монтаж, подгонку), ремонту или техническому обслуживанию товаров, в том числе при совершении которых иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, участвуют или содействуют изготовлению (получению) товаров, даже если такие иностранные товары полностью или частично расходуются (потребляются) в процессе изготовления (получения) товаров и (или) не содержатся в товарах, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада (далее в настоящей главе – операции по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада). К иностранным товарам, которые участвуют или содействуют изготовлению (получению) товаров при совершении операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, не относятся товары, являющиеся вспомогательными средствами в технологическом процессе (например, оборудование, станки, приспособления);

5) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды, сондай-ақ еркін қойманы пайдалану мен қызмет етуіне байланысты өзге операцияларды жасау мақсатында жабдықтарды, машиналар мен агрегаттарды қолдану (пайдалану);
6) тауарларды еркін қойма аумағында өндірістік бағыттағы және көмекші инфрақұрылымның жылжымайтын объектілері (бұдан әрі осы тарауда – жылжымайтын объектілер) құру мақсатында пайдалану;
7) осы Кодекстің 37-бабына сәйкес тауарлар сынамасын және (немесе) үлгісін іріктеу;
8) еркін қойма қызмет аймағында орналасқан кеден органының рұқсатымен жүзеге асырылатын еркін қойманы пайдалану мен қызмет етуіне байланысты өзге де операциялар.
2. Тауарларды толық не ішінара тұтыну фактісі, оның ішінде тауарды жасау (алу) процесінде шығындалу (тұтынылу), өндірістік процестерді қамтамасыз ету, еркін қойманың аумағында қолданылатын жабдықтарды, машиналар мен агрегаттарды ұсату және пайдалану кезінде, сондай-ақ жылжымайтын объектілерді құру мақсатында осы Кодекстің 514-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес кеден органына ұсынылатын есептілікте көрсетілуге тиіс.
3. Осы баптың 1-тармағы 1), 2), 3), және 5) тармақшаларында көзделген операциялар тек еркін қойма иесінің рұқсатымен ғана жасалады.
Уәкілетті орган осы баптың 1-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларында көзделген операцияларды өзге де адамдардың, еркін қойманың иесіне қарағанда жасауға уәкілетті орган белгілейтін шарттарда және тәртіппен белгілеуі мүмкін.
4. Кеден органының рұқсатымен еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды еркін қойманың аумағынан еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамай әкетуге мынадай жағдайларда жол беріледі:
1) еркін қойманың иесі қолдануға енгізген және пайдаланылатын жабдықтар немесе өзге де негізгі өндірістік құрал, не болмаса аталған негізгі өндірістік құралдардың бөлшектері болып табылатын көрсетілген тауарлар, оларды жөндеу (күрделі жөндеуді, жаңартуды қоспағанда), техникалық қызмет көрсету немесе қалыпты (жұмыс) күйінде ұстау үшін қажетті өзге де операцияларды жасау үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан қалған бөлігіне әкетіледі;

5) использование (эксплуатация) оборудования, машин и агрегатов, запасных частей к ним в целях совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, а также иных операций, связанных с эксплуатацией и функционированием свободного склада;
6) использование товаров в целях строительства объектов недвижимости производственного назначения и вспомогательной инфраструктуры (далее в настоящей главе – объекты недвижимости) на территории свободного склада;
7) отбор проб и (или) образцов товаров в соответствии со статьей 37 настоящего Кодекса;
8) иные операции, связанные с эксплуатацией и функционированием свободного склада, осуществляемые с разрешения таможенного органа, в зоне деятельности которого находится свободный склад.
2. Факт полного или частичного потребления товаров, в том числе при расходовании (потреблении) в процессе изготовления (получения) товара, обеспечения производственных процессов, содержания и эксплуатации оборудования, машин и агрегатов, используемых на территории свободного склада, а также в целях строительства объектов недвижимости подлежит отражению в отчетности, представляемой таможенному органу в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 514 настоящего Кодекса.
3. Совершение операций, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 5) пункта 1 настоящей статьи, допускается только владельцем свободного склада.
Уполномоченным органом может быть установлено, что совершение операций, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 5) пункта 1 настоящей статьи, допускается иными лицами, чем владелец свободного склада, на условиях и в порядке, устанавливаемых уполномоченным органом.
4. С разрешения таможенного органа допускается вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, с территории свободного склада без завершения действия таможенной процедуры свободного склада в следующих случаях:
1) указанные товары, являющиеся оборудованием или иными основными производственными средствами, введенными в эксплуатацию и используемыми владельцем свободного склада, либо частями указанных основных производственных средств, вывозятся на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза для их ремонта (за исключением капитального ремонта, модернизации), технического обслуживания или совершения других операций, необходимых для поддержания таких товаров в нормальном (рабочем) состоянии;

2) көрсетілген тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан қалған бөлігіне оларды техникалық сынау, зерттеу, тестілеу, тексеру, соның ішінде өндірістік процесте көзделген тексеру бойынша операциялар іске асыру үшін, сондай-ақ үлгілер ретінде көрсету үшін әкетіледі;
3) көрсетілген тауарлар Қазақстан Республикасының қалған бөлігіне, осындай тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасауға құқылы кеден органында еркін қоймадан тысқары еркін қойманың кедендік рәсіміннің қолданысын аяқтау бойынша кедендік операцияларды жасау үшін әкетіледі;
4) көрсетілген тауарлар осы Кодекстің 293-бабы 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, өзге еркін қойманың аумағына орналастыру және сонда болуы үшін әкетіледі.
5. Осы Кодекстің 4-тармағы 1 және 2) тармақшаларында көрсетілген тауарлар осындай операцияларды жасау мақсаттары мен жағдайларына негізделе отырып, кеден органы белгілеген мерзім аяқталғанға дейін еркін қойманың аумағына кері әкелуге жатады. Кеден органы белгілеген мерзім осы тауарлар декларантының дәйекті өтініші бойынша ұзартылуы мүмкін.
Осы баптың 4-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген тауарларға қатысты еркін қойманың кедендік рәсімінің қолданысы кеден органы белгілеген мерзім біткенге дейін аяқталуы тиіс. Кеден органы белгілеген мерзім осы тауарлар декларантының дәйекті өтініші бойынша ұзартылуы мүмкін.
Осы баптың 4-тармағы 4) тармақшасында көрсетілген тауарлар өзге еркін қойма аумағында кеден органы белгілеген мерзім біткенге дейін өзге еркін қойманың аумағына орналастырылуы тиіс. Кеден органы белгілеген мерзім осы тауарлар декларантының дәйекті өтініші бойынша ұзартылуы мүмкін.
6. Осы баптың 5-тармағында көрсетілген кеден органының рұқсат беру тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
7. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың барлығына немесе бөлігіне және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты осы тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) иелік ету құқықтарын беруді көздейтін мәмілелердің жасалуы мүмкін. Бұл ретте осы баптың 9-тармағына сәйкес еркін қойманың кедендік рәсім қолданысын аяқтамастан көрсетілген тауарларды беруге жол берілетін жағдайларды қоспағанда, осы Кодексте белгіленген тәртіпте еркін қойманың кедендік рәсім қолданысы аяқталуы тиіс.
8. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды еркін қойманың кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамай:

2) указанные товары вывозятся на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза для совершения операций по их техническому испытанию, исследованию, тестированию, проверке, в том числе предусмотренных производственным процессом, а также для их демонстрации в качестве образцов;
3) указанные товары вывозятся на остальную часть территории Республики Казахстан для совершения таможенных операций по завершению действия таможенной процедуры свободного склада за пределами свободного склада в таможенном органе, правомочном совершать таможенные операции в отношении таких товаров.
4) указанные товары вывозятся для размещения и нахождения на территории иного свободного склада, в случаях, предусмотренных пунктом 5 статьи 293 настоящего Кодекса.
5. Товары, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 4 настоящей статьи, подлежат обратному ввозу на территорию свободного склада до истечения срока, установленного таможенным органом, исходя из целей и обстоятельств совершения таких операций. Установленный таможенным органом срок может быть продлен по мотивированному обращению декларанта этих товаров.
В отношении товаров, указанных в подпункте 3) пункта 4 настоящей статьи, действие таможенной процедуры свободного склада должно быть завершено до истечения срока, установленного таможенным органом. Установленный таможенным органом срок может быть продлен по мотивированному обращению декларанта этих товаров.
Товары, указанные в подпункте 4) пункта 4 настоящей статьи, должны быть размещены на территории иного свободного склада до истечения срока, установленного таможенным органом. Установленный таможенным органом срок может быть продлен по мотивированному обращению декларанта этих товаров.
6. Порядок выдачи таможенным органом разрешения, указанного в пункте 5 настоящей статьи, утверждается уполномоченным органом.
7. В отношении всех или части товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, могут совершаться сделки, предусматривающие передачу прав владения, пользования и (или) распоряжения этими товарами. При этом действие таможенной процедуры свободного склада должно быть завершено в порядке, установленном настоящим Кодексом, за исключением случаев, когда в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи допускается передача указанных товаров без завершения действия таможенной процедуры свободного склада.
8. Допускается передача товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, без завершения действия таможенной процедуры свободного склада во владение и (или) пользование:

1) мердігер (қосалқы мердігер) немесе өзге де, оның ішінде еркін қойманың аумағында құрылыс және (немесе) мердігерлік монтаж жұмыстарын жүзеге асыратын тұлғаларға;
2) тасымалдаушыға оларды тасымалдау үшін;
3) жөндеу (күрделі жөндеуді, қайта жаңғыртуды қоспағанда), техникалық қызмет көрсету және (немесе) осындай тауарларды қалыпты (жұмыс) күйінде ұстауға қажетті басқа да операцияларды жүзеге асыратын тұлғаларға;
4) өндірістік процесте көзделген осындай тауарларды техникалық сынау, зерттеу, тестілеу, тексеру бойынша операцияларды, сондай-ақ оларды үлгі ретінде көрсететін тұлғаларға;
5) осы баптың 4-тармағы 1 және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда еркін қойма аумағынан әкетілетін тауарларға қатысты операцияларды жасайтын тұлғаларға иеленуге және (немесе) пайдалануға беруге жол беріледі.
9. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген тұлғаларға иеленуге және (немесе) пайдалануға тауарларды беру, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларантын осы тарауда көзделген, еркін қойма кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтаудан босатпайды.
295-бап. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларда идентификаттау
1. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларда идентификаттау мақсатында, мынадай тәсілдер пайдаланылуы мүмкін:
1) еркін қойма иесінің немесе кеден органының лауазымды тұлғасының еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларына мөрлер, мөртаңбалар қоюы, цифрлық және басқа да таңбалау жүргізу;
2) шетелдік тауарлар масштабында егжей-тегжейлі сипаттау, суретке түсіру, бейнелеу;
3) шетелдік тауарлардың және шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың алдын ала іріктеп алынған сынамаларын және (немесе) үлгілерін салыстыру;
4) тауарлардағы, оның ішінде сериялық нөмірлер түрінде таңбалауды пайдалану;
5) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың сипатына және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарларды қайта өңдеу бойынша жасалатын операцияларға, оның ішінде еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалану туралы егжей-тегжейлі мәліметтен тұратын ұсынылған құжаттарды зерттеу жолымен, сондай-ақ оларды өндіру технологиясы туралы немесе еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды жасау кезінде кедендік бақылау жүргізу жолымен өзге де тәсілдер қолданылуы мүмкін.

1) подрядчику (субподрядчику) или иному лицу, которые будут осуществлять строительные и (или) монтажные подрядные работы на территории свободного склада;
2) перевозчику для их перевозки;
3) лицам, которые будут осуществлять ремонт (за исключением капитального ремонта, модернизации), техническое обслуживание и совершать другие операции, необходимые для поддержания таких товаров в нормальном (рабочем) состоянии;
4) лицам, которые будут совершать операции по техническому испытанию, исследованию, тестированию, проверке таких товаров, предусмотренные производственным процессом, а также их демонстрацию в качестве образцов;
5) лицам, которые будут совершать операции в отношении товаров, вывозимых с территории свободного склада, в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей статьи.
9. Передача товаров во владение и (или) пользование лицам, указанным в пункте 8 настоящей статьи, не освобождает декларанта товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, от соблюдения условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободного склада, предусмотренных настоящей главой.
Статья 295. Идентификация иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада
1. В целях идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, могут использоваться следующие способы:
1) проставление владельцем свободного склада или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, нанесение цифровой и другой маркировки на иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада;
2) подробное описание, фотографирование, изображение в масштабе иностранных товаров;
3) сопоставление предварительно отобранных проб и (или) образцов иностранных товаров и товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров;
4) использование имеющейся маркировки товаров, в том числе в виде серийных номеров;
5) иные способы, которые могут применяться исходя из характера товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и совершаемых операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в том числе путем исследования представленных документов, содержащих подробные сведения об использовании иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в технологическом процессе совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, а также о технологии их производства, или путем проведения таможенного контроля во время совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада.

2. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларынан жасалған (алынған) тауарларда идентификаттауды жүзеге асыру тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
296-бап. Еркін қойма кедендік рәсім қолданысын аяқтау және тоқтату
1. Еркін қойма кедендік рәсім қолданысы мынадай жағдайларда аяқталуы тиіс:
1) еркін қойманың жұмыс істеуін тоқтатқан күннен бастап алты ай ішінде еркін қойманың жұмыс істеуін тоқтату;
2) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды, мұндай тауарларды әкету жағдайларын қоспағанда әкету:
осы Кодекстің 294-бабы 4-тармағында көрсетілген мақсаттарда;
егер мұндай тауарлар өзінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан және олардың сапасы түпкі мақсаттары үшін пайдалануға жарамсыз болса, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе оларды өзге де тәсілдермен жою үшін;
3) осы Кодекстің 294-бабы 8-тармағында көрсетілген жағдайларда тауарларды беруді қоспағанда, декларант еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқықтарын осы баптың 10-тармағына сәйкес өзге тұлғаға береді.
2. Еркін қойманың кедендік рәсімін аяқтаған кезде тауарлардың декларанты болып оларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған кезінде тауарлардың декларанты болып табылған тұлға бола алады.
3. Еркін қойманың қызмет етуінің тоқталуы кезінде еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуы еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар орналастырылған еркін қоймалар аумағындағы кедендік транзиттік кедендік рәсімдеуді қоспағанда, осы баптың 4 және 5-тармақтарын ескере отырып, осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастырумен аяқталады не осы баптың 7 және 9-тармақтарына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырмай аяқталады.
Еркін қойма кедендік рәсім қолданысы аяқталмаған жағдайда, осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес осы баптың 1-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген мерзімнің өтуі бойынша осы кедендік рәсім қолданысы тоқтатылады, ал тауарларды кеден органы осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кідіртеді.

2. Порядок осуществления идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, утверждается уполномоченным органом.
Статья 296. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры свободного склада
1. Действие таможенной процедуры свободного склада должно быть завершено в следующих случаях:
1) прекращения функционирования свободного склада в течение шести месяцев со дня прекращения функционирования свободного склада;
2) вывоза товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, с территории свободного склада, за исключением случаев вывоза таких товаров:
в целях, указанных в пункте 4 статьи 294 настоящего Кодекса;
для захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения их иным способом в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если такие товары утратили свои потребительские свойства и стали непригодны для использования в том качестве, для которого они предназначены;
3) передачи декларантом прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, иному лицу в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи, за исключением передачи товаров в случаях, указанных в пункте 8 статьи 294 настоящего Кодекса.
2. При завершении действия таможенной процедуры свободного склада декларантом товаров может выступать лицо, являвшееся декларантом товаров при их помещении под таможенную процедуру свободного склада.
3. При прекращении функционирования свободного склада действие таможенной процедуры свободного склада завершается помещением под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, находящихся на территории свободного склада товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, с учетом пунктов 4 и 5 настоящей статьи либо завершается без помещения под таможенные процедуры в соответствии с пунктами 7 и 9 настоящей статьи.
При незавершении действия таможенной процедуры свободного склада в соответствии с абзацем первым настоящего пункта действие этой таможенной процедуры прекращается по истечении срока, указанного в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.

4. Тауарларды еркін қойманың аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету үшін:
1) кері экспорт кедендік рәсімімен:
табиғи тозу салдарынан өзгеруден басқа, сондай-ақ тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи шығындар салдарынан болған өзгерістерден басқа, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды және еркін қойма аумағынан өзгертілмеген күйде шығарылатын тауарларды;
еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардан және осы Кодекстің 299-бабына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары деп танылмаған тауарларды;
2) экспорт кедендік рәсімімен:
еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын;
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларынан жасалған (алынған) тауарларды;
еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардан және осы Кодекстің 299-бабына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары деп танылған тауарларды орналастыра отырып еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталады.
5. Еркін қойма аумағынан тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкету үшін:
1) осы Кодекстің 207-бабы 2-тармағының 1), 4), 5), 7), 10), 14), 15) және 16) тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімдерге, өзгертілмеген күйде еркін қойманың аумағынан әкетілетін еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, табиғи тозу салдарынан өзгеруден, сондай-ақ тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи шығындар салдарынан болған өзгерістерден басқа, осы баптың 6-тармағын ескере отырып, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды;
2) кері импорт кедендік рәсімімен:
табиғи тозу салдарынан өзгеруден, сондай-ақ тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи шығындар салдарынан болған өзгерістерден басқа, өзгертілмеген күйде қалған еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын;
еркін қойма кедендік рәсіміне орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларынан ғана, оның ішінде еркін қойма кедендік рәсіміне орналастырылмаған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын пайдаланумен жасалған (алынған) тауарлар, Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтаған кезде еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталады.

4. Для вывоза товаров с территории свободного склада за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза действие таможенной процедуры свободного склада завершается помещением:
1) под таможенную процедуру реэкспорта:
иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и вывозимых с территории свободного склада в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и не признанных в соответствии со статьей 299 настоящего Кодекса товарами Евразийского экономического союза;
2) под таможенную процедуру экспорта:
товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада;
товаров, изготовленных (полученных) из товаров Евразийского экономического союза;
товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и признанных в соответствии со статьей 299 настоящего Кодекса товарами Евразийского экономического союза.
5. Для вывоза товаров с территории свободного склада на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза действие таможенной процедуры свободного склада завершается помещением:
1) под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1), 4), 5), 7), 10), 14), 15) и 16) пункта 2 статьи 207 настоящего Кодекса, иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, вывозимых с территории свободного склада в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, и товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, с учетом пункта 6 настоящей статьи;
2) под таможенную процедуру реимпорта:
товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, которые остались в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
товаров, изготовленных (полученных) исключительно из товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в том числе с использованием товаров Евразийского экономического союза, не помещенных под таможенную процедуру свободного склада, при завершении действия таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров Евразийского экономического союза;

6. Егер де еркін қойма кедендік рәсіммен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар құрамына ішкі нарықты қорғау шараларының әрекеті қолданылатын шетелдік тауарлар кірсе, мұндай тауарларды еркін қойманың аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне әкету үшін, осы тауарларда еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды идентификаттау шартымен осы Кодекстің 207-бабының 2-тармағы 1) және 7) тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсіммен орналасуы мүмкін.
7. Осы баптың 9-тармағында көзделген жағдайда, сондай-ақ мынадай:
1) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар, оның ішінде қалдықтар өздерінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқанда және олар тағайындалған сапада қолдану үшін жарамсыз болғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мұндай көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге де тәсілмен жою мүмкіндігі туралы мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы болған жағдайда, қоршаған орта саласындағы уәкілетті органның тиісті бөлімшелерінің қорытындысы болған жағдайда еркін қойманың аумағынан көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге де тәсілмен жою үшін әкетіледі. Бұл ретте, көмілген, залалсыздандырылған, кәдеге жаратылған және (немесе) өзге де тәсілдермен жойылған және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мұндай көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге де тәсілмен жою мүмкіндігі туралы мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын беру арқылы қоршаған орта саласындағы уәкілетті органның тиісті бөлімшелерінің қорытындысын ұсыну арқылы айқындалған тауарлардың санына сәйкес келетін, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсім қолданысы аяқталады, онда көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе)өзге тәсілмен жою тәсілі мен орны көрсетіледі. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге де тәсілмен жою мүмкіндігі туралы қорытындыларды беру Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы тауарлар аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан біржола жоғалған жағдайларда талап етілмейді. Мұндай тауарларды жою кедендік рәсімімен орналастыру үшін тауарларды аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан біржола жоғалту фактілерін растайтын құжаттар табыс етілуге тиіс.
Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге де тәсілмен жою осы тауарларды іс жүзінде көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге де тәсілмен жоюға қажетті уақыт, оларды жою тәсілі мен орны негізге алынып, кеден органы белгілеген мерзімде жүргізіледі, сондай-ақ көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге де тәсілмен жою мүмкіндігі туралы мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысында көрсетілеген мерзімде, егер онда осындай мерзімдер болса жүргізіледі.
Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге де тәсілмен жою тауарларды еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырған декларанттың есебінен жүргізіледі.
Көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге де тәсілмен жою кеден органының, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органы аумақтық бөлімшесі өкілдерінің және декларанттың қатысуымен көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге де тәсілмен жою еркін қойманың кедендік рәсімімен тауарды орналастыруға бақылауды жүзеге асырушы кеден органы құратын комиссияның қатысуымен жүргізіледі. Кедендік рәсімімен тауарды орналастыруға бақылауды жүзеге асырушы кеден органы қажет болған жағдайда өзге мемлекеттік органдардың мамандары мен тәуелсіз сарапшыларды тартуға құқылы.
Тауарларды нақты көмуден, залалсыздандырудан, кәдеге жаратудан және (немесе) өзге де тәсілмен жоюдан кейін, мынадай негізгі мәліметтерден тұратын:
көмудің, залалсыздандырудың, кәдеге жаратудың және (немесе) өзге де тәсілмен жоюдың күні мен орнын;
еркін қойма кедендік рәсімін мәлімдеген адам туралы мәліметті;
көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге де тәсілмен жою кезінде қатысқан адамдар туралы мәліметтерді;
көмуілген, залалсыздандырған, кәдеге жаратқан және (немесе) өзге де тәсілмен жойылған тауарлардың атауларын, олардың өлшем бірлігіндегі санын;
көмудің, залалсыздандырудың, кәдеге жаратудың және (немесе) өзге де тәсілмен жоюдың тәсілін уәкілетті орган бекіткен нысанға сәйкес көмудің, залалсыздандырудың, кәдеге жаратудың және (немесе) өзге де тәсілмен жоюдың актісі жасалады.
Тауарларды көмудің, залалсыздандырудың, кәдеге жаратудың және (немесе) өзге де тәсілмен жоюдың актісі барлық комиссия мүшелерінің және қатысушы адамдардың қолымен расталады, үш данада ресімделеді: бірінші дана кеден органында сақталады; екінші дана қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органының аумақтық бөлімшесіне беріледі; үшінші дана декларантта қалады.
Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге де тәсілмен жою фактісі фото - және (немесе) бейне түсірілімдер қолданыла отырып тіркеледі, оның нәтижесі кеден органында сақталатын көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге де тәсілмен жою актісіне қоса тіркеледі.
Еркін қойма кедендік рәсімі осы тармақшаның ережелерін ескере отырып, тауарларды нақты көмумен, залалсыздандырумен, кәдеге жаратумен және (немесе) өзге де тәсіл арқылы жоюмен аяқталады.

6. Если в состав товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, входят иностранные товары, подпадающие под действие мер защиты внутреннего рынка, такие товары для вывоза с территории свободного склада на остальную часть таможенной территории Евразийского экономического союза могут быть помещены под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1) и 7) пункта 2 статьи 207 настоящего Кодекса, при условии идентификации в этих товарах иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада.
7. Действие таможенной процедуры свободного склада завершается без помещения под таможенные процедуры в случае, предусмотренном пунктом 9 настоящей статьи, а также в следующих случаях:
1) товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, и товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, утратили свои потребительские свойства и стали непригодны для использования в том качестве, для которого они предназначены, в том числе отходы, вывозятся с территории свободного склада или остаются на территории свободного склада для захоронения, обезвреживания, утилизации или их уничтожения иным способом в соответствии с законодательством Республики Казахстан в случае наличия заключения государственной экологической экспертизы о возможности такого захоронения, обезвреживания, утилизации или их уничтожения иным способом. При этом действие таможенной процедуры свободного склада завершается в отношении части товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, соответствующей количеству товаров, захороненных, обезвреженных, утилизированных и (или) уничтоженных иным способом, и определяемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан путем предоставления заключения государственной экологической экспертизы о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом, в котором указываются способ и место захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом. Выдача заключения о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада осуществляется в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.
Заключение государственной экологической экспертизы не требуется в случаях, когда товары безвозвратно утрачены вследствие аварии или действия непреодолимой силы. Для завершения таможенной процедуры свободного склада в отношении таких товаров должны быть представлены документы, подтверждающие факт безвозвратной утери товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы.
Захоронение, обезвреживание, утилизация и (или) уничтожение иным способом товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, производятся в сроки, установленные таможенным органом исходя из времени, необходимого для фактического захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом этих товаров, способа и места их захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом, а также с учетом сроков, указанных в заключении государственной экологической экспертизы о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров, при наличии в нем таких сроков.
Захоронение, обезвреживание, утилизация и (или) уничтожение иным способом товаров производятся за счет декларанта товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада.
Захоронение, обезвреживание, утилизация и (или) уничтожение иным способом товаров производятся в присутствии комиссии, создаваемой таможенным органом, в зоне деятельности которого производятся захоронение, обезвреживание, утилизация и (или) уничтожение иным способом, из представителей таможенного органа, территориального подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, и с участием декларанта. В случае необходимости таможенный орган, осуществляющий контроль за помещенными товарами под таможенную процедуру свободного склада, вправе привлекать специалистов иных государственных органов и независимых экспертов.
После фактического захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров составляется акт захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров по форме, утвержденной уполномоченным органом, содержащего следующие основные сведения:
дату и место захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров;
сведения о лице, заявлявшем таможенную процедуру свободного склада;
сведения о лицах, присутствовавших при захоронении, обезвреживании, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров;
наименования захороненных, обезвреженных, утилизированных и (или) уничтоженных иным способом товаров, их количество в единицах измерения;
способ захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров;
иные сведения согласно форме, утвержденной уполномоченным органом.
Акт захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров заверяется подписями всех членов комиссии и присутствовавших лиц, оформляется в трех экземплярах: первый экземпляр хранится в таможенном органе; второй экземпляр передается территориальному подразделению уполномоченного органа в области охраны окружающей среды; третий экземпляр остается у декларанта.
Факт захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров фиксируется с применением фото- и (или) видеосъемки, результаты которой прилагаются к акту захоронения, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения иным способом товаров, хранящемуся в таможенном органе.
Таможенная процедура свободного склада завершается фактическим захоронением, обезвреживанием, утилизацией и (или) уничтожением иным способом товаров, с учетом положений настоящего подпункта.

2) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар авария немес еңсерілмейтін күш салдарынан жойылған және (немесе) біржола жоғалғанда не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи шығындалу нәтижесінде біржола жоғалғанда және осындай жойылу немесе біржола жоғалу фактісін уәкілетті орган бекіткен тәртіпте кеден органы таныған жағдайларда еркін қойма кедендік рәсімінің қолдануы, кедендік рәсімімен орналастырмастан аяқталады.
Мұндай жағдайларда еркін қойманың кедендік рәсімін аяқтау тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
3) еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды толық немесе ішінара жұмсау (тұтыну) (өндірістік шығындар), тауарларды дайындауға (алуға) қатысатын немесе жәрдемдесетін, тауарларды дайындау (алу) процесінде біржола жоғалған, өндірістік процестерді қамтамасыз ету, еркін қойма аумағында жабдықтарды, машиналар мен агрегаттарды күтіп ұстау және пайдалану, сондай-ақ жылжымайтын мүлік объектілерінің құрылысы мақсатында.
Бұл реттееркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар, өндірістік шығындар санына сәйкес келетін және еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасаудың технологиялық процесіне, сондай-ақ оларды өндіру технологиясына сәйкес анықталатын бөлігінде осы Кодекстің 514-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көрсетілуі тиіс.
Еркін қойманың кедендік рәсімін қолданылуды аяқтау тәртібі осы тармақшада көзделген жағдайда, уәкілетті орган айқындайды.
8. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған, пайдалануға енгізілген және еркін қойманың иесі пайдаланатын жабдықтар немесе еркін қойманың аумағында жылжымайтын объектілерді құру үшін еркін қойманың иесі пайдаланған тауарлар және осындай жылжымайтын объектілердің құрамды бөлігі болып табылатын тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсім қолданысы, көрсетілген тауарларды уәкілетті орган бекіткен тәртіпте кедендік рәсіммен орналастырмай аяқталады.
Көрсетілген тауарлар еркін қойма кедендік рәсімін қолдану аяқталған күннен бастап Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларының мәртебесін алады.
9. Декларанттың еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқығын өзге тұлғаға берген кезде осы баптың 5-тармағы 1) тармақшасына сәйкес еркін қойма кедендік рәсімін қолдану аяқталады.

2) товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, уничтожены и (или) безвозвратно утрачены вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратно утрачены в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, и факт такого уничтожения или безвозвратной утраты признан таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Порядок завершения действия таможенной процедуры свободного склада в таком случае утверждается уполномоченным органом.
3) полного или частичного расходования (потребления) товаров (производственные потери), помещенных под таможенную процедуру свободного склада, участвующих или содействующих изготовлению (получению) товаров, безвозвратно утраченных в процессе изготовления (получения) товара, обеспечения производственных процессов, содержания и эксплуатации оборудования, машин и агрегатов, используемых на территории свободного склада, а также в целях строительства объектов недвижимости.
При этом товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, в части, соответствующей количеству производственных потерь и определяемой в соответствии с технологическим процессом совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, а также технологией их производства, подлежат отражению в отчетности, представляемой таможенному органу в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 514 настоящего Кодекса.
Порядок завершения действия таможенной процедуры свободного склада в случае, предусмотренном настоящим подпунктом, определяется уполномоченным органом.
8. При прекращении функционирования свободного склада действие таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым владельцем свободного склада, или товарами, использованными владельцем свободного склада для создания объектов недвижимости на территории свободного склада и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, завершается без помещения указанных товаров под таможенные процедуры в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Указанные товары приобретают статус товаров Евразийского экономического союза со дня завершения действия таможенной процедуры свободного склада.
9. При передаче декларантом прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, иному лицу действие таможенной процедуры свободного склада завершается в соответствии с подпунктом 1) пункта 5 настоящей статьи.

10. Еркін қойма иесін тарату кезінде еркін қойма кедендік рәсім қолданысын аяқтау уәкілетті орган бекіткен тәртіпте жүзеге асырылады.
297-бап. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімдері және есептеу
1. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап, ал тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті берген тұлғаға, тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін шығаруға мәлімделген тауарларға қатысты – кеден органы тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарына қатысты баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттер декларантта мынадай мән-жайлар болған кезде:
1) осы Кодекстің 296-бабының 4-тармағы 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырумен еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтауды қоспағанда, осы Кодекстің 296-бабына сәйкес еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау, оның ішінде осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін;
2) экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды осы Кодекстің 296-бабы 4-тармағының 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету;
3) осы Кодекстің 207-бабы 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен әрекеттері тоқтатылған, осындай кедендік рәсімдерді қолдану шеңберінде еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды және (немесе) оларға еркін қойма кедендік рәсімінің әрекеттері тоқтатылғандарға қатысты, тауарларды орналастырылған;
4) осы баптың 5-тармағына сәйкес төленуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын және (немесе) есептелген мөлшерде оларды өндіріп алу жөніндегі міндеттеме орындалған;
5) осы Кодекске сәйкес мұндай жойылуға немесе біржолғы жоғалуға дейін осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайды қоспағанда, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күш әрекетінен жойылу және (немесе) біржолғы жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи шығындалу нәтижесінде осындай тауарлардың өтеусіз жоғалу фактісін уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы тануы;

10. Завершение действия таможенной процедуры свободного склада при ликвидации владельца свободного склада осуществляется в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Статья 297. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободного склада, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободного склада, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары, а в отношении товаров, заявленных к выпуску до подачи декларации на товары, у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, – с момента регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободного склада, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры свободного склада в соответствии со статьей 296 настоящего Кодекса, в том числе после наступления обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, за исключением завершения действия таможенной процедуры свободного склада помещением под таможенную процедуру экспорта товаров, указанных в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 4 статьи 296 настоящего Кодекса;
2) вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза указанных в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 4 статьи 296 настоящего Кодекса товаров, помещенных под таможенную процедуру экспорта;
3) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры свободного склада прекращено, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в рамках применения такой таможенной процедуры, действие которой прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 207 настоящего Кодекса;
4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
5) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;

6) тауарларға арналған декларацияны тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеу туындаған кезінде, кедендік әкелудің баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттемеге қатысты – еркін қойманың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тарту;
7) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттемеге қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны қайтарып алу және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 4-тармағына сәйкес тауарларды шығаруды жою;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды мемлекет меншігіне айналдыру немесе тәркілеу;
9) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органының тауарларды ұстауы;
10) қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы (әкімшілік процесті жүргізу) іс жүргізу барысында алып қойылған немесе тыйым салынған және оларға қатысты, егер бұрын осындай тауарлар шығарылмаған болса, оларды қайтару туралы шешім қабылданған жағдайларда тауарларды уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастыру тоқтатылады.
3. Кедендік әкелу баждарын, баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде орындалуға тиіс.
4. Кедендік әкелу баждарын, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемлық баждарды төлеу мерзімі көрсетілген жағдайлар туындаған кезде деп есептеледі:
1) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды, осы Кодекстің 296-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда мұндай тауарлар еркін қойма кедендік рәсімі аяқталмастан еркін қойманың аумағынан әкетуі мүмкін жағдайларды қоспағанда, еркін қойманың аумағынан осындай тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімі аяқталғанға дейін не осы Кодекстің 294-бабының 4-тармағында көрсетілген жағдайларда кеден органының рұқсатынсыз әкетілген жағдайда – еркін қойманың аумағынан әкету күні, ал егер бұл күн анықталмаса – еркін қойманың аумағынан осындай әкету фактісі анықталған күн;
2) осы Кодекстің 294-бабының 8-тармағында көзделген жағдайларда, мұндай тауарлар берілуі мүмкін жағдайларды қоспағанда, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды осындай тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімі аяқталғанға дейін өзге тұлғаға берілген жағдайда – тауарларды беру күні, ал егер бұл күн анықталмаса – осындай беру фактісі анықталған күн;

6) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой свободного склада – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;
7) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
8) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
10) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
1) в случае вывоза с территории свободного склада иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, до завершения в отношении таких товаров действия таможенной процедуры свободного склада либо без разрешения таможенного органа в случаях, указанных в пункте 4 статьи 294 настоящего Кодекса, за исключением случаев, когда такие товары могут быть вывезены с территории свободного склада без завершения действия таможенной процедуры свободного склада в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 296 настоящего Кодекса, – день вывоза с территории свободного склада, а если этот день не установлен, – день выявления факта такого вывоза с территории свободного склада;
2) в случае передачи иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, иному лицу до завершения в отношении таких товаров действия таможенной процедуры свободного склада, за исключением случаев, когда такие товары могут быть переданы в случаях, предусмотренных пунктом 8 статьи 294 настоящего Кодекса, – день передачи товаров, а если этот день не установлен, – день выявления факта такой передачи;

3) осы Кодекстің 294-бабы 4-тармағының 1 және 2) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда еркін қойманың кедендік аумағынан әкетілген тауарлар осы Кодекстің 294-бабы 5-тармағының бірінші абзацына сәйкес кеден органы белгілеген мерзім аяқталғанға дейін еркін қойманың аумағына қайтарылмаған жағдайда – осы Кодекстің 294-бабы 5-тармағының бірінші абзацына сәйкес кеден органы белгілеген мерзім аяқталған күн;
4) осы Кодекстің 294-бабы 4-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жағдайда еркін қойманың кедендік аумағынан әкетілген тауарларға қатысты, еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталмаған жағдайда, осы Кодекстің 294-бабы 5-тармағының екінші абзацына сәйкес кеден органы белгілеген мерзім аяқталғанға дейін – осы мерзім аяқталған күн;
5) осы Кодекстің 294-бабы 4-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген жағдайда еркін қойманың аумағынан әкетілген тауарлар осы Кодекстің 288-бабы 5-тармағының үшінші абзацына сәйкес кеден органы белгілеген мерзім аяқталғанға дейін өзге еркін қойманың аумағында орналастырылмаған жағдайда – осы Кодекстің 294-бабы 5-тармағының үшінші абзацына сәйкес кеден органы белгілеген мерзім аяқталған күн;
6) авария немесе еңсерілмейтін күштің әрекеті салдарынан не тасымалдаудың (тасымалдың) және сақтаудың және (немесе) пайдаланудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде біржола жойылуын және (немесе) жоғалуын қоспағанда, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды жоғалтқан жағдайда – тауарларды жоғалтқан күн, ал егер бұл күн анықталмаса – мұндай жоғалу фактісі анықталған күн;
7) осы Кодекстің 296-бабы 1-тармағы 2) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) өзге де тәсілмен жою фактісін растайтын, уәкілетті орган айқындаған құжаттарды кеден органына, ол белгілеген мерзімде ұсынылмаған жағдайда – мұндай тауарлар еркін қойманың аумағынан тыс жерлерге әкетілген күн;
8) осы Кодекстің 296-бабы 4-тармағы 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарларға қатысты экспорттық кедендік рәсімінің қолданылуын осы Кодекстің 219-бабы 5-тармағының үшінші абзацына сәйкес тоқтатылған жағдайда, осындай тоқтату кезінде еркін қойманың аумағындағы көрсетілген тауарларға қатысты экспорттық кедендік рәсімінің қолданылуының тоқтатылуын қоспағанда, – осы Кодекстің 219-бабы 5-тармағының бірінші абзацында белгіленген мерзім аяқталғаннан күннен кейінгі күн кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.

3) в случае невозврата на территорию свободного склада до истечения срока, установленного таможенным органом в соответствии с абзацем первым пункта 5 статьи 294 настоящего Кодекса, товаров, вывезенных с территории свободного склада в случаях, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса, – день истечения срока, установленного таможенным органом в соответствии с абзацем первым пункта 5 статьи 294 настоящего Кодекса;
4) в случае незавершения действия таможенной процедуры свободного склада до истечения срока, установленного таможенным органом в соответствии с абзацем вторым пункта 5 статьи 294 настоящего Кодекса, в отношении товаров, вывезенных с территории свободного склада в случае, указанном в подпункте 3) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса, – день истечения этого срока;
5) в случае неразмещения на территории иного свободного склада до истечения срока, установленного таможенным органом в соответствии с абзацем третьим пункта 5 статьи 294 настоящего Кодекса, товаров вывезенных с территории свободного склада в случае, указанном в подпункте 4) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса, – день истечения срока, установленного таможенным органом в соответствии с абзацем третьим пункта 5 статьи 294 настоящего Кодекса;
6) в случае утраты иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день утраты товаров, а если этот день не установлен, – день выявления факта такой утраты;
7) в случае непредставления таможенному органу в установленный им срок определенных уполномоченным органом документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом товаров, указанных в абзаце третьем подпункта 2) пункта 1 статьи 296 настоящего Кодекса, – день вывоза таких товаров за пределы территории свободного склада;
8) в случае прекращения в соответствии с абзацем третьим пункта 5 статьи 219 настоящего Кодекса действия таможенной процедуры экспорта в отношении товаров, указанных в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 4 статьи 296 настоящего Кодекса, за исключением прекращения действия таможенной процедуры экспорта в отношении указанных товаров, которые на момент такого прекращения находятся на территории свободного склада, – день, следующий за днем истечения срока, установленного абзацем первым пункта 5 статьи 219 настоящего Кодекса.

5. Егер осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты басталған жағдайда, егер мұндай шетелдік тауарлар тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылмай, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған болса, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Егер осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты басталған және осы Кодекстің 295-бабына сәйкес осындай тауарларда еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар идентификатталған жағдайда, егер мұндай шетелдік тауарлар тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылмай, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған болса, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды дайындау үшін пайдаланылған шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында көрсетілген жағдайларда, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары үшін еркін қойманың кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру үшін берілген, тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеу күніне қолданыстағы кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады, ал шығару тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін еркін қойма кедендік рәсімімен оларды орналастыру кезінде жүргізілген тауарларға қатысты, – тауарларға арналған декларация бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген күнінен есептеледі.
6. Егер осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты басталған және осындай тауарларда осы Кодекстің 295-бабына сәйкес еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар идентификатталмаған жағдайда, егер еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) мұндай тауарлар тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылмай ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған болса, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.

5. В случае, если обстоятельства, указанные в пункте 4 настоящей статьи, наступили в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы такие иностранные товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
В случае, если обстоятельства, указанные в пункте 4 настоящей статьи, наступили в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и в таких товарах в соответствии со статьей 295 настоящего Кодекса идентифицированы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и использованных для изготовления товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, как если бы такие иностранные товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
В случаях, указанных в абзацах первом и втором настоящего пункта, для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада, а в отношении товаров, выпуск которых при их помещении под таможенную процедуру свободного склада произведен до подачи декларации на товары, – на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
6. В случае, если обстоятельства, указанные в пункте 4 настоящей статьи, наступили в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и в таких товарах в соответствии со статьей 295 настоящего Кодекса не идентифицированы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы такие товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.

Көрсетілген жағадайларда кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 8 және 13-тарауларына сәйкес есептеледі.
Кедендік әкелу баждарын, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалынған (алынған) тауарларға қатысты осы баптың 4-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыстағы, кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін, сондай-ақ кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептеу талап етілген жағдайда, осындай қайта есептеу осы баптың 4-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
Егер кеден органында тауарлар туралы нақты мәліметтер (сипаты, атауы, мөлшері, шығу жері және (немесе) кедендік құны) болмаған жағдайда, төленуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін база кеден органының қолда бар мәліметтерінің негізінде айқындалады, тауарларды сыныптау осы Кодекстің 40-бабының 4-тармағы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Егер тауардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес оннан кем белгі санымен топтау деңгейінде айқындалған жағдайда:
кедендік әкелу баждарын есептеу үшін осындай топқа кіретін тиісті тауарларға кедендік баждар мөлшерлемелерінің ең үлкені қолданылады;
осындай топқа кіретін тиісті тауарларға, оларға қатысты кедендік баж мөлшерлемелерінің ең үлкені белгіленген, салықтарды есептеу үшін қосылған құн салығының ең үлкен мөлшерлемелерді, акциздер (акциздік салық немесе акциздік алым) мөлшерлемелерінің ең үлкені қолданылады;
осындай топқа кіретін тиісті тауарларға, оған қатысты кедендік баж мөлшерлемелерінің ең үлкені белгіленген, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшерлемелерінің ең үлкені қолданылады;
осындай топқа кіретін тиісті тауарларға, осы тармақтың оныншы абзацын есепке ала отырып, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшерлемелерінің ең үлкені қолданылады;
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, осы Кодекстің 5-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығу және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтер негізге алына отырып есептеледі. Егер тауарлардың шығу және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтер расталмаған жағдайда, егер тауарды не топқа кіретін тауарларды сыныптау он белгі деңгейінде жүзеге асырылса, егер тауарлардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес оннан кем белгі санымен топтау деңгейінде айқындалса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол кодының тауарларына қатысты белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең үлкен мөлшерлемелеріне негізделе отырып есептеледі.

В указанном случае ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в соответствии с главами 8 и 13 настоящего Кодекса.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующих на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада.
В случае, если для определения таможенной стоимости товаров, а также для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
В случае, если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 4 статьи 40 настоящего Кодекса.
В случае, если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее десяти:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующая товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца десятого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 5 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае, если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне десяти знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти.

Тауарлар туралы нақты мәліметтердің салдарын белгілеген кезде, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осындай нақты мәліметтер негізге алына отырып есептеледі, кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын қайтару (есепке жатқызу) осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес жүзеге асырылады, не осы Кодекстің 87 және 137-баптарына сәйкес әрекеттер және осы Кодекстің 12-тарауына және 142-бабына сәйкес төленбеген сомаларын өндіріп алу жүзеге асырылады.
7. Осы баптың 5-тармағына сәйкес төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларынан, егер көрсетілген сомаларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі аяқталған күні аралығында оларды төлеудің мерзімін кейінге қалдыру ұсынылған болса, пайыздары төленуге тиіс. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 93-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
8. Еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтаған жағдайда не экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар осы Кодекстің 296-бабы 4-тармағы 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген не шетелдік тауарларға қолданылатын, осы Кодекстің 207-бабының 7-тармағына сәйкес орналастырылған, не кеден органдары осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес осындай тауарларды ұстаған кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толығымен немесе ішінара) жөніндегі міндет орындалғаннан кейінгі жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомалары, осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес есепке жатқызылуға (қайтарылуға) жатады.
298-бап. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды жекелеген кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде, кедендік әкелудің баждарын, салықтарды, арнайы демпингке қарсы, өтем баждарын есептеудің және төлеудің ерекшеліктері
1. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған және еркін қойманың аумағында тауарларды қайта өңдеу операцияларына ұшырамаған, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырған кезде кедендік әкелу баждарына, салықтарға, арнайы демпингке қарсы және өтем баждарына тауарларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған кеден органы декларацияны тіркеу күні қолданыстағы кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы демпингке қарсы және өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады, еркін қойма кедендік рәсімімен оларды орналастыру кезінде жүргізілген тауарларға қатысты, – осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген күніне есептеледі.

При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, и осуществляется зачет (возврат) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса, либо осуществляются действия в соответствии со статьями 87 и 137 настоящего Кодекса, взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главой 12 и статьей 142 настоящего Кодекса.
7. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада по день истечения срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса.
8. В случае завершения действия таможенной процедуры свободного склада, либо вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза указанных в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 4 статьи 296 настоящего Кодекса товаров, помещенных под таможенную процедуру экспорта, либо помещения в соответствии с пунктом 7 статьи 207 настоящего Кодекса товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, либо задержания таких товаров таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
Статья 298. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при помещении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, под отдельные таможенные процедуры
1. При помещении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и не подвергшихся на территории свободного склада операциям по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада, а в отношении товаров, выпуск которых при их помещении под таможенную процедуру свободного склада произведен до подачи декларации на товары, – на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, за исключением случая, указанного в абзаце втором настоящего пункта.

Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған, пайдалануға берілген және осы Кодекстің 294-бабының 1-тармағында көзделген операцияларды жасау үшін еркін қойма иесі пайдаланатын жабдықты ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы демпингке қарсы және өтем баждарын есептеу үшін, өтем баждарының мөлшерлемері кеден органы жабдықты ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны тіркеген күні қолданыста болған валюта бағамы қолданылады.
2. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды осы Кодекстің 207-бабы 2-тармағының 1), 5), 7), 10) және 14) тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде:
1) осы Кодекстің 295-бабына сәйкес жүзеге асырылатын көрсетілген тауарларда еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды идентификаттаған жағдайда, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды дайындау кезінде пайдаланылған шетелдік тауарларға қатысты есептеледі. Бұл ретте кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы және өтем баждарын есептеу үшін тауарларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемері және валюта бағамы, ал шығару тауарға арналған декларацияны бергенге дейін, еркін қойма кедендік рәсімімен оларды орналастыру кезінде жүргізілген тауарларға қатысты, – тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген күніне қолданылады;
2) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға қатысты кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген күні осы Кодекстің 295-бабына сәйкес жүзеге асырылатын еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды идентификаттау болмаған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға қатысты есептеледі. Бұл ретте осы Кодекстің 207-бабы 2-тармағының 1), 5), 7), 10) және 14) тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсіммен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болған, кедендік әкелу баждары, салықтар есептеу үшін, кедендік әкелу баждары, салықтар мөлшерлемелері қолданылады. Бұл жағдайда адвалорлық мөлшерлеме бойынша кедендік әкелу баждарын есептеу үшін еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың есептік құны база болып табылады, оны айқындау тәртібін Комиссия белгілейді.

При помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления оборудования, помещенного под таможенную процедуру свободного склада, введенного в эксплуатацию и используемого владельцем свободного склада для совершения операций, предусмотренных пунктом 1 статьи 294 настоящего Кодекса, для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения оборудования под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
2. При помещении под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1), 5), 7), 10) и 14) пункта 2 статьи 207 настоящего Кодекса, товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада:
1) при условии идентификации в указанных товарах иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, осуществляемой в соответствии со статьей 295 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и использованных при изготовлении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада. При этом для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада, а в отношении товаров, выпуск которых при их помещении под таможенную процедуру свободного склада произведен до подачи декларации на товары, – на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;
2) при отсутствии на день регистрации таможенным органом декларации на товары в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, осуществляемой в соответствии со статьей 295 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги исчисляются в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада. При этом для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1), 5), 7), 10) и 14) пункта 2 статьи 207 настоящего Кодекса. Базой для исчисления ввозных таможенных пошлин по адвалорной ставке в этом случае является расчетная стоимость товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, порядок определения которой устанавливается Комиссией.

3. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімін аяқтау кезінде осы Кодекстің 296-бабы 10-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждары, салықтар еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға қатысты есептеледі. Бұл ретте кедендік әкелу баждары, салықтар, есептеу үшін кедендік әкелу баждары мен салықтардың мөлшерлемелері осы Кодекстің 207-бабы 2-тармағының 1), 5), 7), 10) және 14) тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімдерге орналастыру үшін берілген тауарға арналған декларацияны кеден органы тіркелген күніне қолданылады.
4. Егер кедендік әкелу баждарын, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы баптың 1 – 3-баптарында көрсетілген жағдайларда, шетелдік валютаны Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептеу жүргізу талап етіледі, ондай қайта есептеу әрбір жағдай үшін белгіленген кедендік әкелу баждарының, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелерін қолдану күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
299-бап. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың мәртебесін айқындау
1. Егер еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген жағдайда, мұндай тауарлардың мәртебесі жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес айқындалады, олар:
1) тауарлар кодының Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кез келген алғашқы төрт белгі деңгейінде өзгеруінен;
2) пайдаланылатын материалдар құнының пайыздық үлесі немесе қосылған құны түпкілікті өнімнің бағасындағы белгіленген үлеске жеткен кезде, тауарлар құнының өзгеруінен (адвалорлық үлес қағидасы);
3) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары деп тану үшін жеткілікті өндірістік және технологиялық операцияларды жасаудың қажетті шарттарын орындаудан көрінуі мүмкін.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету мақсаттары үшін, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар, егер тауарлары дайындау (алу) жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде мына шарттардың бірі орындалса:

3. При завершении действия таможенной процедуры свободного склада помещением товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 10 статьи 296 настоящего Кодекса ввозные таможенные пошлины, налоги исчисляются в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада. При этом для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1), 5), 7), 10) и 14) пункта 2 статьи 207 настоящего Кодекса.
4. В случае, если для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, указанных в пунктах 1, 2 и 3 настоящей статьи, требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день применения ставок ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленный для каждого случая.
Статья 299. Определение статуса товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада
1. В случае, если товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза, статус таких товаров определяется в соответствии с критериями достаточной переработки товаров, которые могут выражаться в:
1) изменении кода товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков;
2) изменении стоимости товаров, когда процентная доля стоимости используемых материалов или добавленная стоимость достигает фиксированной доли в цене конечной продукции (правило адвалорной доли);
3) выполнении необходимых условий, совершении производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров товарами Евразийского экономического союза.
2. Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, для целей вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза признаются товарами Евразийского экономического союза, если в результате совершения операций по изготовлению (получению) товаров выполняется одно из следующих условий:

1) осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, тауарлардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кез келген алғашқы төрт белгі деңгейінде өзгергенде;
2) осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар құнының пайыздық үлесі түпкілікті өнімнің бағасында белгіленген үлестен аспаса немесе қосылған құны түпкілікті өнімнің бағасындағы белгіленген үлеске жетсе;
3) осы баптың 3-тармағынның бірінші абзацында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары деп тану үшін жеткілікті шарттар орындалса, өндірістік және технологиялық операциялар жасалса, Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары деп танылады.
3. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар, егер осындай тауарларға қатысты өзге шарттардың орындалуына қарамастан, жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сай келмейтін операциялар ғана жүзеге асырылса, Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары деп танылмайды.
Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кез келген алғашқы төрт белгі деңгейінде тауарлар кодының өзгеруі және адвалорлық үлес қағидасы, егер еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары деп тану үшін жеткілікті шарттардың, өндірістік және технологиялық операциялардың тізбесі айқындалған жағдайда, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары ретінде қолданылмайды.
4. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары деп тану үшін жеткілікті шарттардың, өндірістік және технологиялық операциялардың тізбесін, сондай-ақ жасалуы еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың мәртебесін айқындау кезінде жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сай келмейтін операциялар тізбесін Комиссия айқындайды.
5. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары ретінде адвалорлық үлес қағидасын пайдалану тәртібін Комиссия айқындайды.
Адвалорлық үлес қағидасы еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған, Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын жөндеу жөніндегі операцияларды жасау кезінде жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары ретінде пайдаланылмайды.

1) произошло изменение кода товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков, за исключением случаев, указанных в пункте 3 настоящей статьи;
2) процентная доля стоимости иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, не превышает фиксированной доли в цене конечной продукции, или добавленная стоимость достигает фиксированной доли в цене конечной продукции, за исключением случаев, указанных в пункте 3 настоящей статьи;
3) в отношении товаров выполнены условия, совершены производственные и технологические операции, достаточные для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товарами Евразийского экономического союза, за исключением случая, указанного в абзаце первом пункта 3 настоящей статьи.
3. Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, не признаются товарами Евразийского экономического союза, если в отношении таких товаров совершены только те операции, которые не отвечают критериям достаточной переработки, независимо от выполнения иных условий.
Изменение кода товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков и правило адвалорной доли не применяются в качестве критериев достаточной переработки товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в случае, если в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, определен перечень условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товарами Евразийского экономического союза.
4. Перечень условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товарами Евразийского экономического союза, а также перечень операций, совершение которых не отвечает критериям достаточной переработки при определении статуса товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, определяются Комиссией.
5. Порядок использования правила адвалорной доли в качестве критерия достаточной переработки товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, определяется Комиссией.
Правило адвалорной доли не применяется в качестве критерия достаточной переработки при совершении операций по ремонту товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада.

6. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың мәртебесін осындай Еуразиялық экономикалық одақтың уәкілетті мемлекеттік органы немесе уәкілетті ұйымы айқындайды.
7. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың мәртебесін растайтын құжат ретінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті мемлекеттік органы немесе уәкілетті ұйымдармен еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары деп тану туралы қорытындыны немесе еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары болып табылмайды деп тану туралы қорытынды береді.
Көрсетілген қорытындылардың нысандарын, мұндай қорытындылардың электрондық құжаттар түріндегі құрылымы мен форматын, оларды толтыру тәртібін, сондай-ақ оларды беру және қолдану тәртібін Комиссия айқындайды.
8. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың мәртебесін растайтын құжат болмаған, жойылған немесе жарамсыз деп танылған кезде мұндай тауарлар еркін қойма кедендік рәсімі аяқталған кезде – оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету мақсатында Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары ретінде, ал өзге мақсаттарда шетелдік тауар ретінде қаралады.
31-тарау. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімі
300-бап. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
1. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімі –шетелдік тауарларға, оған сәйкес, тауарларды осы кедендік рәсімімен орналастыру және оларды, ішінара әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлей отырып және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей не әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлемей және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей пайдалану шарттары сақталған кезде Еуразиялық экономикалық одақтың аумағында уақытша болатын және пайдаланылатын тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсім.
2. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар (бұдан әрі осы тарауда – уақытша әкелінген тауарлар) шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.

6. Статус товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, определяется уполномоченным государственным органом или уполномоченной организацией государства-члена Евразийского экономического союза.
7. В качестве документа, подтверждающего статус товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, уполномоченным государственным органом или уполномоченной организацией государства-члена Евразийского экономического союза выдается заключение о признании товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товарами Евразийского экономического союза или заключение о признании товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, не являющимися товарами Евразийского экономического союза.
Формы указанных заключений, структура и формат таких заключений в виде электронных документов, порядок их заполнения, а также порядок их выдачи и применения определяются Комиссией.
8. При отсутствии, аннулировании или признании недействительным документа, подтверждающего статус товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, такие товары при завершении действия таможенной процедуры свободного склада в целях их вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза рассматриваются как товары Евразийского экономического союза, а в иных целях – как иностранные товары.
Глава 31. Таможенная процедура временного ввоза (допуска)
Статья 300. Содержание и применение таможенной процедуры временного ввоза (допуска)
1. Таможенная процедура временного ввоза (допуска) – таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой такие товары временно находятся и используются на таможенной территории Евразийского экономического союза при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой, с частичной уплатой ввозных таможенных пошлин, налогов и без уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов и без уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) (далее в настоящей главе – временно ввезенные товары), сохраняют статус иностранных товаров.

3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша болуы мен пайдалануы уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіміне сәйкес әкелу кедендік баждарын және салықтарды төлеместен жол берілетін тауарлар санаттарын, осындай уақытша болу және пайдалану шарттарын, сондай-ақ осындай уақытша болу және пайдаланудың шекті мерзімдерін Комиссия және (немесе) Қазақстан Республикасының халықраралық шарттарында айқындайды.
4. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімі мынадай тауарлар санаттарына:
1) оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жарнамалық және (немесе) көрсету мақсатында немесе көрме жәдігерлері не өнеркәсіп үлгілері ретінде бірлі-жарым даналарда әкелу жағдайларын қоспағанда, алкоголь, темекі және темекі бұйымдарын, шикізат пен жартылай фабрикаттарды, жұмсалатын материалдар мен үлгілерді қоса алғанда, тамақ өнімдеріне, сусындарға;
2) қалдықтарға, оның ішінде өнеркәсіп қалдықтарына;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған тауарларға қатысты қолданылмайды.
5. Бұрын кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды өңдеу өнімдерін осы кедендік рәсімімен орналастыру арқылы кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысын тоқтата тұру үшін уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімін қолдануға жол беріледі.
301-бап. Тауарларды уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
1. Тауарларды уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастыру:
1) осы кедендік рәсімді аяқтау мақсатында оларды кейін кедендік рәсімімен орналастырған кезде уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды идентификаттау мүмкіндігі:
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес уақытша әкелінген тауарларды ауыстыруға жол берілген кездегі жағдайларда тауарларды идентификаттау талап етілмейді;
2) осы Кодекстің 300-бабының 3-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тауарлардың уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіміне сәйкес әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлемей уақытша болуына және пайдаланылуына жол берілетін жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 304-бабына сәйкес әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара төлеу;
3) егер мұндай шарттарды осы Кодекстің 300-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаса және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделсе, тауарлардың уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіміне сәйкес әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлемей уақытша болуы және пайдаланылуы шарттарын сақтау;

3. Категории товаров, временное нахождение и использование которых на таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) допускаются без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, условия такого временного нахождения и использования, а также предельные сроки такого временного нахождения и использования определяются Комиссией и (или) международными договорами Республики Казахстан.
4. Таможенная процедура временного ввоза (допуска) не применяется в отношении следующих категорий товаров:
1) пищевые продукты, напитки, включая алкогольные, табак и табачные изделия, сырье и полуфабрикаты, расходуемые материалы и образцы, за исключением случаев их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза в единичных экземплярах в рекламных и (или) демонстрационных целях или в качестве выставочных экспонатов либо промышленных образцов;
2) отходы, в том числе промышленные;
3) товары, запрещенные к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
5. Допускается применение таможенной процедуры временного ввоза (допуска) для приостановления действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории путем помещения под эту таможенную процедуру продуктов переработки товаров, ранее помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории.
Статья 301. Условия помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) являются:
1) возможность идентификации товаров, помещаемых под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), при их последующем помещении под таможенную процедуру в целях завершения действия этой таможенной процедуры.
Идентификация товаров не требуется в случаях, когда в соответствии с международными договорами Республики Казахстан допускается замена временно ввезенных товаров;
2) частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 304 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда в соответствии с пунктом 3 статьи 300 настоящего Кодекса временное нахождение и использование товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) допускаются без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
3) соблюдение условий временного нахождения и использования товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) без уплаты таможенных пошлин, налогов, если такие условия определены Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 300 настоящего Кодекса и (или) предусмотрены международными договорами Республики Казахстан;

4) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау болып табылады.
2. Тауарларды уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіміне сәйкес пайдалану шарттары:
1) кеден органы белгілеген, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін сақтау;
2) осы Кодекстің 303-бабында белгіленген уақытша әкелінген тауарларды иелену және пайдалану бойынша шектеулерді сақтау;
3) осы Кодекстің 300-бабының 3-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тауарлардың уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіміне сәйкес әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлемей уақытша болуына және пайдаланылуына жол берілетін жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 304-бабына сәйкес әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара төлеу;
4) егер мұндай шарттарды осы Кодекстің 300-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген, тауарлардың уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіміне сәйкес әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлемей уақытша болу және пайдаланылу шарттарын сақтау болып табылады.
302-бап. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
1. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі тауарлар уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап екі жылдан не осы баптың 2-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған мерзімнен аспауы мүмкін.
2. Оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу мақсатына қарай жекелеген тауарлардың санаттары үшін Комиссия екі жылға қарағанда неғұрлым қысқа немесе неғұрлым ұзақ уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін айқындауға құқылы.
3. Тауарларды уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кеден органы декларанттың өтініші негізінде, тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу мақсатына және мән-жайларына қарай, осы баптың 4-тармағын ескере отырып, осы баптың 1-тармағында көзделген мерзімнен немесе осы баптың 2-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған мерзімнен аса алмайтын мерзімді белгілейді.
4. Кеден органы белгілеген, тұлғаның өтініші бойынша тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру жүргізілген кеден органына уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі осы мерзім өткенге дейін не ол өткеннен кейін бір айдан кешіктірілмей, осы баптың 1-тармағында көзделген осы кедендік рәсімнің қолданылу мерзімі шегінде немесе осы баптың 2-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған осы кедендік рәсімнің қолданылу мерзіміне ұзартылуы мүмкін.
Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішті қарау мерзімі өтінішіті кеден органында тіркелген күннен бастап он жұмыс күнінен аса алмайды. Көрсетілген мерзімге кедендік рәсімнің қолданылуы тоқтатыла тұрады.

4) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса.
2. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) являются:
1) соблюдение срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом;
2) соблюдение ограничений по владению и пользованию временно ввезенными товарами, установленных статьей 303 настоящего Кодекса;
3) частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 304 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда в соответствии с пунктом 3 статьи 300 настоящего Кодекса временное нахождение и использование товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) допускаются без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
4) соблюдение условий временного нахождения и использования товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) без уплаты таможенных пошлин, налогов, определенных Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 300 настоящего Кодекса и (или) предусмотренных международным договором Республики Казахстан.
Статья 302. Срок действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска)
1. Срок действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) не может превышать два года со дня помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) либо срок, определенный Комиссией в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
2. Для отдельных категорий товаров в зависимости от целей их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза Комиссия вправе определять более короткий или более продолжительный, чем два года, срок действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска).
3. При помещении товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) таможенный орган на основании заявления декларанта исходя из целей и обстоятельств ввоза товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза устанавливает срок действия этой таможенной процедуры, который с учетом пункта 4 настоящей статьи не может превышать срок, предусмотренный пунктом 1 настоящей статьи, или срок, определенный Комиссией в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
4. Установленный таможенным органом срок действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) по заявлению лица в таможенный орган, в котором производилось помещение товаров под таможенную процедуру, может быть продлен до истечения этого срока либо не позднее одного месяца после его истечения в пределах срока действия данной таможенной процедуры, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи, или срока действия данной таможенной процедуры, определенного Комиссией в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
Срок рассмотрения заявления о продлении срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) не может превышать десять рабочих дней с даты регистрации заявления в таможенном органе. На указанный период действие таможенной процедуры приостанавливается.

Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзартуды осы баптың 1-тармағында көзделген немесе осы баптың 2-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған осы кедендік рәсімнің қолданылу мерзімі шегінде кеден органы жүзеге асырады.
Кеден органы уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдаған жағдайда көрсетілген мерзім осындай шешім қабылданған күнге қарамастан, алдыңғы мерзім аяқталған күннен бастап ұзартылады. Бұл жағдайда, кеден органының лауазымды тұлғасы, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту туралы және тауарларға арналған декларацияға осындай өзгерістер енгізілетіні туралы декларантқа хабарлай отырып, тауарларға арналған декларацияға тиісті өзгерістерді енгізеді.
Кеден органы белгілеген уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ұзартылған кезде ол өткеннен кейін мұндай кедендік рәсімнің қолданылу мерзімі осы кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылған күннен бастап қайтадан жаңартылады.
5. Кеден органы белгілеген уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзартудан бас тарту туралы шешімді кеден органы декларант осы Кодекстің 301-бабының 2-тармағында көзделген уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтамаған жағдайда қабылдайды. Көрсетілген жағдайда кеден органының лауазымды тұлғасы декларантқа мұндай бас тартудың себептерін көрсете отырып, кеден органының уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзартудан бас тарту туралы шешімін жібереді.
Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзартудан бас тартқан жағдайда, кеден органы мерзімін ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдаған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде мұндай кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлар өзге кедендік рәсіммен орналастырылуға жатады. Өзге кедендік рәсіммен орналастырылмаған тауарларды көрсетілген мерзімде уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімін аяқтау не тоқтата тұру мақсатында осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органы кідіртеді.
6. Декларант кеден органы белгілеген уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш берген кезде кедендік қарау актісін жасай отырып, кеден органы өзгермеген күйінде тауарлардың болуын анықтау мақсатында кедендік қарауды жүргізуі тиіс. Тауарлар тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру жүргізілген кеден органының қызметі аймағынан тыс жерде болған жағдайда, көрсетілген тауарлар қызметі аймағында тұрған кеден органы кедендік қарау актісін жасайды.
Тауарлар тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру жүргізілген кеден органының қызметі аймағынан тыс жерде болған жағдайда, осы баптың 4-тармағының екінші абзацында көрсетілген уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішті қарау мерзімі он жұмыс күніне ұзартылады.

Продление срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) осуществляется таможенным органом в пределах срока действия данной таможенной процедуры, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи или определенного Комиссией в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
В случае принятия таможенным органом решения о продлении срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) указанный срок продлевается с даты окончания предыдущего срока независимо от даты принятия такого решения. В указанном случае должностным лицом таможенного органа вносятся соответствующие изменения в декларацию на товары, с уведомлением декларанта о продлении срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) и о внесении таких изменений в декларацию на товары.
При продлении срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, после его истечения действие такой таможенной процедуры возобновляется со дня прекращения действия этой таможенной процедуры.
5. Решение об отказе в продлении срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, принимается таможенным органом в случае несоблюдения декларантом условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска), предусмотренных пунктом 2 статьи 301 настоящего Кодекса. В указанном случае должностное лицо таможенного органа направляет декларанту решение таможенного органа об отказе в продлении срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, с указанием причин такого отказа.
В случае отказа в продлении срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), товары, помещенные под такую таможенную процедуру, подлежат помещению под иную таможенную процедуру в течение пятнадцати рабочих дней с даты принятия таможенным органом решения об отказе в продлении. Товары, не помещенные под иную таможенную процедуру в целях завершения либо приостановления таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в указанный срок, задерживаются таможенным органом в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
6. При подаче декларантом заявления о продлении срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, таможенный орган должен произвести таможенный осмотр в целях установления наличия товаров в неизменном состоянии с составлением акта таможенного осмотра. В случае нахождения товаров вне зоны деятельности таможенного органа, в котором производилось помещение товаров под таможенную процедуру, составляется акт таможенного осмотра таможенным органом, в зоне деятельности которого находятся указанные товары.
В случае нахождения товаров вне зоны деятельности таможенного органа, в котором производилось помещение товаров под таможенную процедуру, срок рассмотрения заявления о продлении срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), указанный в абзаце втором пункта 4 настоящей статьи, продлевается на десять рабочих дней.

7. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тұрған шетелдік тауарларға қатысты уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімі бірнеше рет қолданылған, оның ішінде бұл тауарлардың декларанттары әртүрлі адамдар болған кезде уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімі қолданылуының жалпы мерзімі осы баптың 1-тармағында көзделген мерзімнен немесе осы баптың 2-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған мерзімнен асуы мүмкін емес.
303-бап.  Уақытша әкелінген тауарларды иелену және пайдалану бойынша шектеулер
1. Уақытша әкелінген тауарлар табиғи тозу немесе тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезіндегі табиғи кему салдарынан болған өзгерістерден басқа, өзгеріссіз күйінде қалуға тиіс.
Осы Кодекстің 305-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкелу (жіберу) кедедік рәсімін жасаған кезде кеден органы тауарларды идентификаттауды қамтамасыз еткен кезде уақытша әкелінген тауарлармен оларды сақтауды қамтамасыз ету үшін қажет (күрделі жөндеуді, жаңғыртуды қоспағанда) операцияларды жасауға, техникалық қызмет көрсетуге және тауарларды қалыпты жағдайда ұстау үшін қажет басқа да операцияларды жасауға жол беріледі.
Уақытша әкелінген тауарлармен сынақтар жүргізуге, зерттеуге, тестілеулерге, тексерулерге, тәжірибелер немесе эксперименттер жүргізуге не оларды сынақтар, зерттеулер, тестілеулер, тексерулер, тәжірибелер немесе эксперименттер жүргізу барысында пайдалануға жол беріледі.
2. Уақытша әкелінген тауарлар, осы баптың 3 және 4-тармақтарына сәйкес оларды өзге тұлғалардың иеленуіне және пайдалануына жол берілетін жағдайларды қоспағанда,  декларанттың іс жүзінде иелегінде және пайдалануында болуы тиіс.
3. Декларанттың кеден органының рұқсатынсыз өзге тұлғаларға:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарларды орауға және қорғауға арналған, уақытша әкелінген көп айналымды (қайтарымды) ыдысты;
2) оларға техникалық қызмет көрсету, жөндеу (күрделі жөндеуді, жаңғыртуды қоспағанда), сақтау, тасу (тасымалдау) мақсатында уақытша әкелінген тауарларды;
3) сынақтар жүргізуге, зерттеуге, тестілеулерге, тексерулерге, тәжірибелер немесе эксперименттер жүргізу мақсатында уақытша әкелінген тауарларды;
4) Комиссия айқындайтын және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген жағдайларда өзге де мақсаттарда уақытша әкелінген тауарларды өзге тұлғалардың иеленуіне және пайдалануына беруіне жол беріледі.
4. Осы баптың 3-тармағында белгіленгеннен өзге жағдайларда, декларанттың уақытша әкелінген тауарларды өзге тұлғалардың иеленуіне және пайдалануына кеден органының рұқсатымен не кеден органына хабарлағаннан кейін Комиссия айқындаған жағдайларда, тәртіппен және мерзімдерде жол беріледі.

7. При неоднократном применении таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в отношении иностранных товаров, находящихся на таможенной территории Евразийского экономического союза, в том числе когда декларантами этих товаров выступают разные лица, общий срок действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) не может превышать срок, предусмотренный пунктом 1 настоящей статьи, или срок, определенный Комиссией в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
Статья 303. Ограничения по владению и пользованию временно ввезенными товарами
1. Временно ввезенные товары должны оставаться в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения.
Допускаются совершение с временно ввезенными товарами операций, необходимых для обеспечения их сохранности, включая ремонт (за исключением капитального ремонта, модернизации), техническое обслуживание и другие операции, необходимые для поддержания товаров в нормальном состоянии, при условии обеспечения идентификации товаров таможенным органом при завершении действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 305 настоящего Кодекса.
Допускается проведение испытаний, исследований, тестирования, проверки, проведение опытов или экспериментов с временно ввезенными товарами либо их использование в ходе испытаний, исследований, тестирования, проверки, проведения опытов или экспериментов.
2. Временно ввезенные товары должны находиться в фактическом владении и пользовании декларанта, за исключением случаев, когда допускается их передача во владение и пользование иным лицам в соответствии с пунктами 3 и 4 настоящей статьи.
3. Допускается передача декларантом во владение и пользование иным лицам без разрешения таможенного органа:
1) временно ввезенной многооборотной (возвратной) тары, предназначенной для упаковки и защиты товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
2) временно ввезенных товаров в целях их технического обслуживания, ремонта (за исключением капитального ремонта, модернизации), хранения, перевозки (транспортировки);
3) временно ввезенных товаров в целях проведения испытаний, исследований, тестирования, проверки, опытов или экспериментов;
4) временно ввезенных товаров в иных целях в случаях, определяемых Комиссией и (или) предусмотренных международными договорами Республики Казахстан.
4. В иных случаях, чем установленные пунктом 3 настоящей статьи, передача декларантом временно ввезенных товаров во владение и пользование иным лицам допускается с разрешения таможенного органа либо в случаях, в порядке и сроки, которые определяются Комиссией, – после уведомления таможенного органа.

5. Уақытша әкелінген тауарларды өзге тұлғалардың иеленуіне және пайдалануына беруге кеден органының рұқсатын алу мақсатында декларант кедендік рәсіммен орналастыру жүргізілген кеден органына уақытша әкелінген тауарларды беру себептері мен осы тұлға туралы мәліметтерді көрсете отырып, өтініш береді.
6. Уақытша әкелінген тауарларды өзге тұлғалардың иеленуіне және пайдалануына беру осы тауарлардың декларантын осы тарауда белгіленген уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдаланудың өзге де шарттарын сақтаудан босатпайды, сондай-ақ уақытша әкелу мерзімін тоқтата тұрмайды және ұзартпайды.
7. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімі әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлемей қолданылатын, осы Кодекстің 300-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген тауарлар, егер Комиссия өзгеше айқындамаса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы шегінде пайдаланылады.
8. Көлік құралы болып табылатын, уақытша әкелінген тауарларды, егер олар халықаралық тасымалдау көлік құралы ретінде пайдаланылса және оларға осы Кодекстің 40-тарауының ережелері қолданылса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерлерде пайдалануға жол беріледі.
Көлік құралы болып табылатын, уақытша әкелінген тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерлерде пайдаланған кезде мұндай тауарларға қатысты осы Кодекстің 360-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген операцияларды жасауға жол беріледі.
Кодекстің 360-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделмеген операцияларды жасауға Кодекстің 360-бабының 4-тармағына сәйкес жол беріледі.
Көлік құралы болып табылатын, уақытша әкелінген тауарларды, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерлерде халықаралық тасымалдау көлік құралы ретінде пайдалану уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысын тоқтатпайды және тоқтата тұрмайды.
304-бап. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімін қолдану кезіндегі әкелу кедендік баждарын, салықтарды есептеу мен төлеудің ерекшеліктері
1. Әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара төлей отырып, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты әкелу кедендік баждары, салықтар оларды уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырған күнінен бастап оның қолданылуы аяқталған күнге дейін төленуі тиіс.

5. В целях получения разрешения таможенного органа на передачу временно ввезенных товаров во владение и пользование иным лицам декларант этих товаров подает таможенному органу, в котором производилось их помещение под таможенную процедуру, заявление с указанием в нем причины передачи временно ввезенных товаров другому лицу и сведения об этом лице.
6. Передача временно ввезенных товаров во владение и пользование иным лицам не освобождает декларанта этих товаров от соблюдения иных условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска), установленных настоящей главой, а также не приостанавливает и не продлевает срока временного ввоза.
7. Товары, определенные Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 300 настоящего Кодекса и (или) предусмотренные международными договорами Республики Казахстан, в отношении которых таможенная процедура временного ввоза (допуска) применяется без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, используются в пределах таможенной территории Евразийского экономического союза, если иное не определено Комиссией.
8. Допускается использование временно ввезенных товаров, являющихся транспортными средствами, за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза, если они используются в качестве транспортных средств международной перевозки и к ним применяются положения главы 40 настоящего Кодекса.
При использовании временно ввезенных товаров, являющихся транспортными средствами, за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза в отношении таких товаров допускается совершение операций, предусмотренных пунктами 1 и 2 статьи 360 настоящего Кодекса.
Совершение операций, не предусмотренных пунктами 1 и 2 статьи 360 настоящего Кодекса, допускается в соответствии с пунктом 4 статьи 360 настоящего Кодекса.
Использование временно ввезенных товаров, являющихся транспортными средствами, в качестве транспортных средств международной перевозки за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза не прекращает и не приостанавливает действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска).
Статья 304. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов при применении таможенной процедуры временного ввоза (допуска)
1. В отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с частичной уплатой ввозных таможенных пошлин, налогов, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате за период со дня их помещения под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) по день завершения ее действия.

2. Әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлемей, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты декларанттың өтініші бойынша декларанттың өтінішінде көрсетілген күннен бастап уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған күнді қоса алған күнгі кезеңге әкелу кедендік баждары, салықтарды ішінара төлеу жүргізіледі. Көрсетілген декларанттың өтініші осы Кодекстің 300-бабының 3-тармағына сәйкес белгіленген шекті мерзім өткенге дейін, оларды уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырған кезде тауарларды шығару жүргізілген кеден органына беріледі.
Декларанттың өтініші ретінде тауарларға арналған декларацияны түзету – кедендік құжаты пайдаланылады.
3. Әкелу кедендік баждары, салықтар ішінара төленген кезде осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес айқындалған уақыт кезеңінің әрбір күнтізбелік (толық немесе толық емес) айы үшін (бұдан әрі осы тарауда - әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара қолдану кезеңі) мұндай тауарларды уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны тіркеген күнге есептелген үш пайыз төленуі тиіс, ал шығарылуы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты - тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген күнге, егер уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған кездегідей төленуге жататындай сома төленуі тиіс.
4. Осы Кодекстің 305-бабының 3-тармағына сәйкес уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылуы тоқтатыла тұрған кезде осындай тоқтатыла тұру кезеңіне әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара төлеу жүргізілмейді.  Осы тармақты қолдану мақсатында кедендік рәсімнің қолданысын тоқтата тұру кезеңі уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылуы тоқтатыла тұратын толық күнтізбелік айдың санымен айқындалады.
5. Әкелу кедендік баждары, салықтар ішінара төленген кезде әкелу кедендік баждарының, салықтардың сомасы декларанттың таңдауы бойынша әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара төлеуді қолданудың бүкіл кезеңіне (осы тарауда - әкелу кедендік баждарын, салықтарды біржолғы төлеу) немесе мерзімді (бұдан әрі осы тарауда - әкелу кедендік баждарды, салықтарды мерзімді төлеу) төленеді. Әкелу кедендік баждар, салықтар мерзімді төленген кезде мұндай төлеу кемінде бір күнтізбелік (толық немесе толық емес) ай бұрын осы баптың 3-тармағына сәйкес төленуі тиіс мөлшерде жүргізіледі. Әкелу кедендік баждарды, салықтарды төлеудің мерзімділігін тауарларға арналған декларацияда декларант айқындайды.
Мерзімді төленетін әкелу кедендік баждары, салықтар сомасы осы Кодекстің 306-бабының 7-тармағының 2) және 3) тармақшаларында белгіленген мерзімдерде төленбеген немесе толық төленбеген жағдайда әкелу кедендік баждары, салықтар әкелу кедендік баждарды, салықтарды ішінара төлеуді қолданудың бүкіл қалған кезеңі үшін біржолғы төленуі тиіс.

2. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, по обращению декларанта производится частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов за период со дня, указанного в обращении декларанта, по день завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска). Указанное обращение декларанта подается таможенному органу, которым произведен выпуск товаров при их помещении под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), до истечения предельного срока, установленного в соответствии с пунктом 3 статьи 300 настоящего Кодекса.
В качестве обращения декларанта используется таможенный документ – корректировка декларации на товары.
3. При частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов за каждый календарный месяц (полный или неполный) периода времени, определенного в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи (далее в настоящей главе – период применения частичной уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов), подлежат уплате три процента исчисленной на день регистрации таможенной декларации, поданной для помещения таких товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, – на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате, если бы товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
4. При приостановлении действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктом 3 статьи 305 настоящего Кодекса частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов за период такого приостановления не производится. В целях применения настоящего пункта период приостановления действия таможенной процедуры определяется количеством полных календарных месяцев, в течение которых действие таможенной процедуры временного ввоза (допуска) приостановлено.
5. При частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов сумма ввозных таможенных пошлин, налогов уплачивается по выбору декларанта за весь период применения частичной уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов (далее в настоящей главе – единовременная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов) или периодически (далее в настоящей главе – периодическая уплата ввозных таможенных пошлин, налогов). При периодической уплате ввозных таможенных пошлин, налогов такая уплата производится в размере, подлежащем уплате в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, не менее чем за один календарный месяц (полный или неполный). Периодичность уплаты сумм ввозных таможенных пошлин, налогов определяется декларантом в декларации на товары.
В случае неуплаты или неполной уплаты сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, уплачиваемых периодически, в сроки, установленные в соответствии с пунктом 4 и подпунктами 2) и 3) пункта 7 статьи 306 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате единовременно за весь оставшийся период применения частичной уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов.

6. Әкелу кедендік баждарды, салықтарды ішінара төлеуді қолдану кезеңінде төленген және (немесе) өндіріліп алынған әкелу кедендік баждарының, салықтардың жалпы сомасы уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны тіркеген күнге есептелген, ал шығарылуы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты - тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген күнге, егер уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған кездегідей төленуге жататындай сомадан аспауы тиіс.
7. Осы Кодекстің 305-бабының 1, 2 және 5 -тармақтарына сәйкес уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған не тоқтатыла тұрған кезде, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, Әкелу кедендік баждары, салықтар ішінара төлеуді қолдану кезеңінде төленген және немесе өндіріліп алынған әкелу кедендік баждарының, салықтардың сомалары есепке жатқызылуға (қайтаруға) жатпайды.
305-бап.  Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімін аяқтау, тоқтата тұру және қолданысын тоқтату
1. Кеден органы белгілеген уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін бұл кедендік рәсімнің қолданысы:
1) уақытша әкелінген тауарларды кері экспорт кедендік рәсімімен, оның ішінде осы Кодекстің 359-бабының 7-тармағына сәйкес орналастырумен;
2) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органдарының аварияның немесе еңсерілмес күш әсерінің салдарынан уақытша әкелінген тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не бұл тауарлардың тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезіндегі табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жойылу фактісін тануымен;
3) мән-жайлар туындағанға дейін тауарлар кедендік бақылауда болатын, Комиссия айқындайтын және (немесе) осы Кодексте айқындалатын мән-жайлардың туындауымен аяқталады.
2. Кеден органы белгілеген уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін бұл кедендік рәсімнің қолданысы:
1) егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, уақытша әкелінген тауарларды осы Кодексте көзделген шарттармен шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырумен;
2) қолданысы осы Кодекстің 253-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған, кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының қайта басталуымен;

6. Общая сумма ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченных и (или) взысканных за период применения частичной уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, не должна превышать исчисленную на день регистрации таможенной декларации, поданной для помещения таких товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, – на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, сумму ввозных таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате, если бы товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
7. При завершении либо прекращении действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктами 1, 2 и 5 статьи 305 настоящего Кодекса суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченные и (или) взысканные за период применения частичной уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, зачету (возврату) не подлежат, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Статья 305. Завершение, приостановление и прекращение действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска)
1. До истечения срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, действие этой таможенной процедуры завершается:
1) помещением временно ввезенных товаров под таможенную процедуру реэкспорта, в том числе в соответствии с пунктом 7 статьи 359 настоящего Кодекса;
2) признанием таможенными органами в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты временно ввезенных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
3) наступлением обстоятельств, определяемых Комиссией и (или) настоящим Кодексом, до наступления которых товары находятся под таможенным контролем.
2. До истечения срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, действие этой таможенной процедуры может быть завершено:
1) помещением временно ввезенных товаров под таможенные процедуры, применимые в отношении иностранных товаров, на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, если иное не установлено настоящим пунктом;
2) возобновлением действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории, действие которой было приостановлено в соответствии с пунктом 3 статьи 253 настоящего Кодекса;

3) егер бұл тауарлар Еуразиялық экономикалық одаққа өзге мүше мемлекеттің аумағында оларды уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырған кезде кеден органы тауарларды шығаруды жүргізген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша тасу (тасымалдау) үшін осы кедендік рәсіммен орналастырылса, уақытша әкелінген тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталуы мүмкін.
3. Кеден органы белгілеген уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданылу уақытша әкелінген тауарлар кеден қоймасы кедендік рәсімімен, кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімімен не Комиссия айқындаған жағдайларда - арнайы кедендік рәсіммен орналастырылған жағдайда тоқтатыла тұруы мүмкін.
Уақытша әкелінген тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру нәтижесінде уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылуын тоқтата тұру жағдайын айқындау кезінде Комиссия әкелу кедендік баждарын, салықтарды есептеу және төлеу ерекшеліктерін, сондай-ақ уақытша әкелінген тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу мерзімін айқындауға құқылы.
4. Уақытша әкелінген тауарлар кері экспорт кедендік рәсімімен не өзге кедендік рәсіммен бір немесе бірнеше партиямен орналастырылуы мүмкін.
5. Кеден органы белгілеген уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткен соң кедендік рәсімнің қолданысы тоқтайды.
6. Кеден органы мұндай тауарларды уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетке қарағанда Еуразиялық экономикалық одаққа мүше өзге мемлекеттің аумағында уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау жағдайларын, шарттары мен тәртібін Комиссия айқындайды.
306-бап. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі мен есептеу
1. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап, ал тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлғада тауарларға арналған декаларацияны бергенге дейін шығару мәлімделген тауарларға қатысты – кеден органы тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген кезден туындайды.

3) помещением временно ввезенных товаров под таможенную процедуру таможенного транзита, если эти товары помещены под эту таможенную процедуру для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Евразийского экономического союза с территории государства-члена Евразийского экономического союза, таможенным органом которого произведен выпуск товаров при их помещении под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), на территорию иного государства-члена Евразийского экономического союза.
3. До истечения срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, действие этой таможенной процедуры может быть приостановлено в случае помещения временно ввезенных товаров под таможенную процедуру таможенного склада, таможенную процедуру переработки на таможенной территории либо в определяемых Комиссией случаях – под специальную таможенную процедуру.
При определении случая приостановления действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в результате помещения временно ввезенных товаров под специальную таможенную процедуру Комиссия вправе определять особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, а также срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении временно ввезенных товаров.
4. Временно ввезенные товары могут помещаться под таможенную процедуру реэкспорта либо иную таможенную процедуру одной или несколькими партиями.
5. По истечении срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, действие таможенной процедуры прекращается.
6. Случаи, условия и порядок завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) на территории иного государства-члена Евразийского экономического союза, чем государство-член Евразийского экономического союза, таможенным органом которого такие товары были помещены под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), определяются Комиссией.
Статья 306. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары, а в отношении товаров, заявленных к выпуску до подачи декларации на товары у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, – с момента регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.

2. Бір көліктік (тасымалдау) құжаты бойынша бір жөнелтушіден бір алушының атына әкелінетін, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылатын, жалпы кедендік құны екі жүз еуроға баламалы сомадан, ал егер Комиссия мұндай соманың өзге мөлшерін айқындаса - кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша Комиссия айқындаған соманың мөлшерінен аспайтын тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет туындамайды. Бұл ретте, осы тармақтың мақсаттары үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларды межелі жеріне дейін тасуға (тасымалдауға) жұмсалған шығыстар, осындай тауарларды тиеуге, түсіруге немесе қайта тиеуге жұмсалған шығыстар мен осындай тауарларды осылай тасуға (тасымалдауға), тиеуге, түсіруге, қайта тиеуге байланысты сақтандыруға жұмсалған шығыстар кедендік құнға қосылмайды.
Комиссия шегінде бір көліктік (тасымалдау) құжаты бойынша бір жөнелтушіден бір алушының атына әкелінетін, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды жөніндегі төлеу міндет туындамайтын, осы тармақтың екінші абзацында көзделген сомаға қарағанда өзге сома мөлшерін айқындауға құқылы.
3. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет Декларантта мынадай мән-жайлар басталған:
1) осы кедендік рәсімді қолдану мерзімі аяқталғанға дейін әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 300-бабының 3-тармағына сәйкес белгіленген шекті мерзім өткенге дейін осы Кодекстің 305-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған;
2) егер осы кедендік рәсімді қолдану мерзімі өткенге дейін әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайды қоспағанда, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылса, осы Кодекстің 305-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған;

2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении помещаемых под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) товаров, которые ввозятся в адрес одного получателя от одного отправителя по одному транспортному (перевозочному) документу, общая таможенная стоимость которых не превышает суммы, эквивалентной двумстам евро, а если Комиссией определен иной размер такой суммы, – размера суммы, определенного Комиссией, по курсу валют, действующему на день регистрации таможенным органом декларации на товары, не возникает. При этом для целей настоящего пункта в таможенную стоимость не включаются расходы на перевозку (транспортировку) ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров до места прибытия, расходы на погрузку, разгрузку или перегрузку таких товаров и расходы на страхование в связи с такой перевозкой (транспортировкой), погрузкой, разгрузкой или перегрузкой таких товаров.
Комиссия вправе определять иной размер суммы, чем сумма, предусмотренная абзацем вторым настоящего пункта, в пределах которой обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), ввозимых в адрес одного получателя от одного отправителя по одному транспортному (перевозочному) документу, не возникает.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 305 настоящего Кодекса до истечения предельного срока, установленного в соответствии с пунктом 3 статьи 300 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда до истечения срока действия этой таможенной процедуры наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
2) завершение действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 305 настоящего Кодекса, если в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), применены льготы по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, за исключением случая, когда до истечения срока действия этой таможенной процедуры наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;

3) осы Кодекстің 305-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған және әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет орындалған және (немесе) олар осы бапқа сәйкес төленуі тиіс мөлшерлерде өндіріп алынған;
4) әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалған және (немесе) олар осы баптың 7-тармағының 6), 7) және 8) тармақшаларында және 13-тармағында көзделген мән-жайлар басталған кезде төленуі тиіс мөлшерде өндіріп алынған;
5) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы аварияның немесе еңсерілмес күш әсерінің салдарынан шетелдік тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не бұл тауарлардың тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде қайтарымсыз жойылу фактісін таныған және әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет орындалған және (немесе) олар осындай мән-жайлар басталғанға дейінгі кезең үшін осы бапқа сәйкес төленуі тиіс мөлшерлерде өндіріп алынған;
6) тауарларға арналған декларация не тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеу кезінде туындаған, әкелу кедендік баждарын, салықтарды арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тартылған;
7) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған әкелу кедендік баждарын, салықтарды арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес тауарларға арналған декларация кері қайтарып алынған және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 4-тармағына сәйкес тауарларды шығарудың күші жойылған;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілеген немесе мемлекет меншігіне айналдырған және әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет орындалған және (немесе) олар осындай мән-жайлар басталғанға дейінгі кезең үшін осы бапқа сәйкес төленуі тиіс мөлшерлерде өндіріп алынған;
9) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес тауарларды кеден органы кідірткен және әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет орындалған және (немесе) олар осындай мән-жайлар басталғанға дейінгі кезең үшін осы бапқа сәйкес төленуі тиіс мөлшерде өндіріп алынған;
10) егер бұрын мұндай тауарларды шығару жүргізілмесе, қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алып қойылған немесе тыйым салынған тауарлар уақытша сақтауға қойылған немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырылған және әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет орындалған және (немесе) олар қылмыс туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында мұндай тауарлар алып қойылған немесе тыйым салынғанға дейінгі кезең үшін осы бапқа сәйкес төленуі тиіс мөлшерде өндіріп алынған кезде тоқтайды.

3) завершение действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 305 настоящего Кодекса и исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, подлежащих уплате в соответствии с настоящей статьей;
4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, подлежащих уплате при наступлении обстоятельств, предусмотренных подпунктами 6), 7) и 8) пункта 7 и пунктом 13 настоящей статьи;
5) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения до завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), и исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, подлежащих уплате в соответствии с настоящей статьей за период до наступления таких обстоятельств;
6) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;
7) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
8) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан и исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, подлежащих уплате в соответствии с настоящей статьей за период до наступления таких обстоятельств;
9) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса и исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, подлежащих уплате в соответствии с настоящей статьей за период до такого задержания;
10) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен, и исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, подлежащих уплате в соответствии с настоящей статьей за период до изъятия или ареста таких товаров в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении.

4. Әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара төлей отырып, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет:
1) әкелу кедендік баждарын, салықтарды біржолғы төлеу кезінде не әкелу кедендік баждарын, салықтарды мерзімді төлеу кезінде әкелу кедендік баждары, салықтар сомасының бірінші бөлігін төлеу кезінде – уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылғанға дейін;
2) әкелу кедендік баждарын, салықтарды мерзімді төлеу кезінде әкелу кедендік баждары, салықтар сомасының екінші және кейінгі бөліктерін төлеу кезінде – әкелу кедендік баждары, салықтары сомасының кезекті бөлігі төленетін кезең басталғанға дейін орындалуы тиіс (әкелу кедендік баждары, салықтар төленуге жатады).
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты әкелу кедендік баждары, салықтар осы Кодекстің 304-бабына сәйкес айқындалған мөлшерлерде төленуге жатады.
6. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы баптың 7-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
7. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) осы Кодекстің 300-бабының 3-тармағына сәйкес белгіленген, тауарлардың уақытша болу және пайдаланылу шарттары сақталмаған жағдайда – көрсетілген тауарлар уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған күн;
2) осы Кодекстің 300-бабының 3-тармағына сәйкес белгіленген шекті мерзім өткен жағдайда:
әкелу кедендік баждарын, салықтарды мерзімді төлеу кезінде әкелу кедендік баждарын, салықтарды біржолғы төлеу кезінде әкелу кедендік баждары, салықтар сомасының бірінші бөлігін төлеу кезінде – осындай шекті мерзім өткен күн;
әкелу кедендік баждарын, салықтарды мерзімді төлеу кезінде әкелу кедендік баждары, салықтар сомасының екінші және кейінгі бөліктерін төлеу кезінде – әкелу кедендік баждары, салықтар сомасының кезекті бөлігі төленетін кезең басталған күннің алдындағы күн;
3) Кодекстің 304-бабының 2-тармағына сәйкес декларант өтініш берген жағдайда:
әкелу кедендік баждарын, салықтарды біржолғы төлеу кезінде не әкелу кедендік баждарын, салықтарды мерзімді төлеу кезінде әкелу кедендік баждары, салықтар сомасының бірінші бөлігін төлеу кезінде – декларанттың өтінішінде көрсетілген күннің алдындағы күн;
әкелу кедендік баждарын, салықтарды мерзімді төлеу кезінде әкелу кедендік баждары, салықтар сомасының екінші және кейінгі бөліктерін төлеу кезінде – әкелу кедендік баждарының, салықтар сомасының кезекті бөлігі төленетін кезең басталған күннің алдындағы күн;

4. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов
в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с частичной уплатой ввозных таможенных пошлин, налогов, подлежит исполнению (ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате):
1) при единовременной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов либо при уплате первой части суммы ввозных таможенных пошлин, налогов при периодической уплате ввозных таможенных пошлин, налогов – до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска);
2) при уплате второй и последующих частей суммы ввозных таможенных пошлин, налогов при периодической уплате ввозных таможенных пошлин, налогов – до начала периода, за который производится уплата очередной части суммы ввозных таможенных пошлин, налогов.
5. В отношении товаров, указанных в пункте 4 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, определенных в соответствии со статьей 304 настоящего Кодекса.
6. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 7 настоящей статьи.
7. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов считается:
1) в случае несоблюдения условий временного нахождения и использования товаров, установленных в соответствии с пунктом 3 статьи 300 настоящего Кодекса, – день помещения указанных товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
2) в случае истечения предельного срока, установленного в соответствии с пунктом 3 статьи 300 настоящего Кодекса:
при единовременной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов либо при уплате первой части суммы ввозных таможенных пошлин, налогов при периодической уплате ввозных таможенных пошлин, налогов – день истечения такого предельного срока;
при уплате второй и последующих частей суммы ввозных таможенных пошлин, налогов при периодической уплате ввозных таможенных пошлин, налогов – день, предшествующий началу периода, за который производится уплата очередной части суммы ввозных таможенных пошлин, налогов;
3) в случае подачи декларантом обращения в соответствии с пунктом 2 статьи 304 настоящего Кодекса:
при единовременной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов либо при уплате первой части суммы ввозных таможенных пошлин, налогов при периодической уплате ввозных таможенных пошлин, налогов – день, предшествующий дню, указанному в обращении декларанта;
при уплате второй и последующих частей суммы ввозных таможенных пошлин, налогов при периодической уплате ввозных таможенных пошлин, налогов – день, предшествующий началу периода, за который производится уплата очередной части суммы ввозных таможенных пошлин, налогов;

4) осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға иелік ету бойынша шектеулермен ұштасатын әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерден декларант бас тартқан жағдайда – тауарларды уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияға әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерден бас тарту бөлігінде өзгерістер енгізілген күн;
5) осындай іс-қимылдарды жасау осы тармақтың 6) және 7) тармақшаларында көзделген мән-жайлардың басталуына әкеп соқтыратын жағдайларды қоспағанда, әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер және (немесе) осындай жеңілдіктерді қолдануға байланысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға иелік ету бойынша шектеулер беру мақсаттары мен шарттары бұзылып, іс-қимылдар жасалған жағдайда – көрсетілген іс-қимылдар жасалған бірінші күн, ал бұл күн анықталмаса – көрсетілген тауарлар уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған күн;
6) уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін уақытша әкелінген тауарлар кеден органдарының рұқсатынсыз өзге тұлғаларға берілген жағдайда – тауарлар берілген күн, ал бұл күн анықталмаса – көрсетілген тауарлар уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған күн;
7) уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін уақытша әкелінген тауарлар жоғалған (аварияның немесе еңсерілмес күш әсерінің салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда) жағдайда – тауарлар жоғалған күн, ал бұл күн анықталмаса – көрсетілген тауарлар уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған күн;
8) кеден органы белгілеген уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы Кодекстің 305-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмаған жағдайда – осы кедендік рәсімнің қолданысы осы Кодекстің 302-бабының 4-тармағына сәйкес ұзартылатын жағдайды қоспағанда, кеден органы белгілеген уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткен күн әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу мерзімі болып есептеледі.
8. Осы баптың 7-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, әкелу кедендік баждары, салықтар:
1) осы баптың 7-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде – туарлар уақытша әкелу (жіберу) рәсімімен орналастырылған күннен бастап оның қолданысы аяқталған күн аралығындағы кезеңге, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты осы Кодекстің 304-бабына сәйкес әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара төлеу қолданылған сияқты;

4) в случае отказа декларанта от льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, – день внесения в декларацию на товары, поданную для помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), изменений в части отказа от льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов;
5) в случае совершения действий в нарушение целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением таких льгот, за исключением случаев, когда совершение таких действий влечет наступление обстоятельств, предусмотренных подпунктами 6) и 7) настоящего пункта, – первый день совершения указанных действий, а если этот день не установлен, – день помещения указанных товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
6) в случае передачи временно ввезенных товаров до завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) иным лицам без разрешения таможенных органов – день передачи товаров, а если этот день не установлен, – день помещения указанных товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
7) в случае утраты временно ввезенных товаров до завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) (за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения), – день утраты товаров, а если этот день не установлен, – день помещения указанных товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
8) в случае незавершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 305 настоящего Кодекса до истечения срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, – день истечения срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, за исключением случая, когда действие этой таможенной процедуры продлевается в соответствии с пунктом 4 статьи 302 настоящего Кодекса.
8. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 7 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате:
1) при наступлении обстоятельств, указанных в подпункте 1) пункта 7 настоящей статьи, – как если бы в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), применялась частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 304 настоящего Кодекса за период со дня помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) по день завершения ее действия;

2) осы баптың 7-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде – осы Кодекстің 304-бабының 3-тармағына сәйкес белгіленген шекті мерзім өткен күннен кейінгі күннен бастап уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімі аяқталған күн күн аралығындағы кезеңге уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты осы Кодекстің 304-бабына сәйкес әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара төлеу қолданылған сияқты;
3) осы баптың 7-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде – осы Кодекстің 304-бабына сәйкес айқындалған мөлшерде;
4) осы баптың 7-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде – осы Кодекстің 304-бабына сәйкес айқындалған және осы баптың 7-тармағының 4) және 5) тармақшаларында айқындалған әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталған күннен бастап уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған күн аралығындағы кезеңге әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолдануға байланысты төленбеген мөлшерде;
5) осы баптың 7-тармағының 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде – егер осы баптың 10-тармағында өзге мөлшер көзделмесе, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара төлеу кезінде төленген және (немесе) өндіріліп алынған әкелу кедендік баждарының, салықтардың сомасын шегере отырып, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған сияқты төленуге жатады. Әкелу кедендік баждарын, салықтарды есептеу үшін тауарларды уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні, ал шығарылуы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты – кеден органы тауарларды шығару туралы өтінішті тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тіркеген күні қолданыста болатын әкелу кедендік баждарының, салықтардың мөлшерлемелері қолданылады.
9. Осы баптың 8-тармағының 5) тармақшасына сәйкес тауарларға қатысты төленетін (өндіріліп алынатын) әкелу кедендік баждарының, салықтардың сомасынан, сондай-ақ әкелу кедендік баждары, салықтар ішінара төлеу кезінде осы тауарларға қатысты төленген әкелу кедендік баждарының, салықтардың сомасынан тауарлар уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап осы баптың 7-тармағының 6), 7) және 8) тармақшаларында белгіленген әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу мерзімдері өтетін күн аралығындағы көрсетілген сомаға қатысты оларды төлеуді кейінге қалдыру (бөліп төлеу) ұсынылған сияқты пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 93-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.

2) при наступлении обстоятельств, указанных в подпункте 2) пункта 7 настоящей статьи, – как если бы в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), применялась частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 304 настоящего Кодекса за период со дня, следующего за днем истечения предельного срока, установленного в соответствии с пунктом 3 статьи 304 настоящего Кодекса, по день завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска);
3) при наступлении обстоятельств, указанных в подпункте 3) пункта 7 настоящей статьи, – в размерах, определенных в соответствии со статьей 304 настоящего Кодекса;
4) при наступлении обстоятельств, указанных в подпунктах 4) и 5) пункта 7 настоящей статьи, – в размерах, определенных в соответствии со статьей 304 настоящего Кодекса и не уплаченных в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов за период со дня наступления срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, определенного подпунктами 4) и 5) пункта 7 настоящей статьи, по день завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска);
5) при наступлении обстоятельств, указанных в подпунктах 6), 7) и 8) пункта 7 настоящей статьи, – как если бы товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления за вычетом сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченных и (или) взысканных при частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, если иной размер не предусмотрен пунктом 10 настоящей статьи. Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, – на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
9. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, уплачиваемых (взыскиваемых) в отношении товаров в соответствии с подпунктом 5) пункта 8 настоящей статьи, а также с сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченных в отношении этих товаров при частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка (рассрочка) их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) по день истечения установленных подпунктами 6), 7) и 8) пункта 7 настоящей статьи сроков уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса.

10. Егер осы баптың 7-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 305-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес аяқталса, әкелу кедендік баждары, салықтар осы баптың 7-тармағының 6) және 7) тармақшаларына сәйкес айқындалған әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталған күннен бастап әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған күн аралығындағы кезеңге осы Кодекстің 304-бабына сәйкес әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара төлеу қолданылған сияқты төленуге жатады. Бұл ретте, осы баптың 7-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталғанға дейінгі кезеңге әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара төлеу кезінде төленген және (немесе) өндіріліп алынған әкелу кедендік баждарының, салықтардың сомасы есепке алынбауы (қайтарылмауы) тиіс.
11. Егер осы баптың 7-тармағының 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін оларға қатысты уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы тоқтаған тауарлар осы Кодекстің 209-бабының 6-тармағына сәйкес уақытша сақтауға орналастырылса немесе осы Кодекстің 209-бабының 6-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырылса, әкелу кедендік баждары, салықтар уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты осы Кодекстің 304-бабына сәйкес әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара төлеу қолданылған сияқты төленуге жатады.
Көрсетілген жағдайда әкелу кедендік баждары, салықтар осы баптың 7-тармағының 6), 7) және 8) тармақшаларында айқындалған әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталған күннен бастап мұндай тауарларды уақытша сақтауға қою немесе оларды кедендік рәсіммен орналастыру күні аралығындағы кезеңге төленуге жатады. Бұл ретте әкелу кедендік баждары, салықтар, егер уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылса және кеден органы тауарларды уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны тіркеген күнге төленуге тиіс, ал шығарылуы тауарларға арналған декларация берілген күнге дейін жүргізілген тауарларға қатысты – тауарларды кеден органы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығару туралы өтінішті тіркеген күні есептелген әкелу кедендік баждары, салықтардың сомасынан аспайтын мөлшерлерде төленуге жатады.
Бұл ретте, осы баптың 7-тармағының 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталғанға дейінгі кезеңге әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара төлеу кезінде төленген және (немесе) өндіріліп алынған әкелу кедендік баждарының, салықтардың сомасы есепке алынбауы (қайтарылмауы) тиіс.

10. Если после наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 6) и 7) пункта 7 настоящей статьи, действие таможенной процедуры временного ввоза (допуска) завершается в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 305 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате, как если бы в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), применялась частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 304 настоящего Кодекса за период со дня наступления срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, определенного в соответствии с подпунктами 6) и 7) пункта 7 настоящей статьи, по день завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска). При этом суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченные и (или) взысканные при частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов за период до наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 6) и 7) пункта 7 настоящей статьи, зачету (возврату) не подлежат.
11. Если после наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 6), 7) и 8) пункта 7 настоящей статьи, товары, в отношении которых действие таможенной процедуры временного ввоза (допуска) прекращено, размещаются на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 209 настоящего Кодекса или помещаются под таможенную процедуру в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате, как если бы в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), применялась частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 304 настоящего Кодекса.
В указанном случае ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате за период со дня наступления срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, определенного подпунктами 6), 7) и 8) пункта 7 настоящей статьи, по день размещения таких товаров на временное хранение или их помещения под таможенную процедуру. При этом ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, не превышающих суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали уплате, если бы товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления и которые были исчислены на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, – на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товар. При этом суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченные и (или) взысканные при частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов за период до наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 6), 7) и 8) пункта 7 настоящей статьи, зачету (возврату) не подлежат.

12. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 13-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуы тиіс.
13. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін уақытша әкелінген тауарлар кеден органдарының рұқсатынсыз өзге тұлғаларға берілген жағдайда – тауарлар берілген күн, ал бұл күн анықталмаса – көрсетілген тауарлар уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған күн;
2) аварияның немесе еңсерілмес күш әсерінің салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін уақытша әкелінген тауарлар жоғалған жағдайда – тауарлар жоғалған күн, ал бұл күн анықталмаса – көрсетілген тауарлар уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған күн;
3) кеден органы белгілеген уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы Кодекстің 305-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмаған жағдайда – осы кедендік рәсімнің қолданысы осы Кодекстің 304-бабының 4-тармағына сәйкес ұзартылатын жағдайды қоспағанда, кеден органы белгілеген уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткен күн арнайы, демпингке қарсы өтем баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.
14. Осы баптың 13-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ішкі тұтыну үшін кедендік шығару рәсімімен орналастырылғандай мөлшерде төленуге жатады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін тауарларды уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні, ал шығарылуы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты – кеден органы тауарларды шығару туралы өтінішті тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тіркеген күнге қолданыста болатын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
15. Осы баптың 14-тармағына сәйкес төленетін (өндіріліп алынатын) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасынан, егер көрсетілген сомаларға қатысты тауарлар уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен тауарлар орналастырылған күннен бастап осы баптың 13-тармағында белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімдері өткен күн аралығындағы оларды төлеу мерзімін кейінге қалдыру ұсынылғандай пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 93-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.

12. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 13 настоящей статьи.
13. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
1) в случае передачи временно ввезенных товаров до завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) иным лицам без разрешения таможенных органов – день передачи товаров, а если этот день не установлен, – день помещения указанных товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
2) в случае утраты временно ввезенных товаров до завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день утраты товаров, а если этот день не установлен, – день помещения указанных товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
3) в случае незавершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 305 настоящего Кодекса до истечения срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, – день истечения срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, за исключением случая, когда действие этой таможенной процедуры продлевается в соответствии с пунктом 4 статьи 304 настоящего Кодекса.
14. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 13 настоящей статьи, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в размерах, как если бы товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, – день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
15. С сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 14 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) по день истечения установленных пунктом 13 настоящей статьи сроков уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса.

307-бап. Уақытша әкелінген тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған кезде әкелу оларға қатысты кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
1. Уақытша әкелінген тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін кеден органы тауарларды уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны тіркеген күні қолданыста болатын әкелу кедендік баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеу талап етілген жағдайда мұндай қайта есептеу осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
2. Уақытша әкелінген тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған кезде әкелу кедендік баждары, салықтар осы Кодекстің 216-бабына сәйкес осындай тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде төленуі тиіс әкелу кедендік баждары, салықтар мен ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған тауарлардың декларанты әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара төлеу кезінде төлеген әкелу кедендік баждарының, салықтардың және (немесе) кеден органы осы декларанттан өндіріп алған соманың айырмасы мөлшерінде төленуге жатады.
3. Осы баптың 2-тармағына сәйкес төленетін (өндіріліп алынатын) әкелу кедендік баждарының, салықтардың сомасынан, сондай-ақ әкелу кедендік баждарын, салықтарды ішінара төлеу кезінде төленген (өндіріліп алынған) әкелу кедендік баждарының, салықтардың сомасынан, егер көрсетілген сомаға қатысты тауарлар уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндетті тоқтату аралығында оларды төлеу мерзімін кейінге қалдыру ұсынылғандай пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 93-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты төленетін (өндіріліп алынатын) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларынан, егер көрсетілген сомаға қатысты тауарлар уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен тауарлар орналастырылған күннен бастап арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті тоқтату аралығында оларды төлеу мерзімін кейінге қалдыру ұсынылғандай пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 93-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
Тауарлар уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіміне сәйкес шығарылғанға дейін төленген уақытша әкелу кедендік баждарының, салықтардың сомасынан осы тармақтың бірінші абзацында көзделген пайыздар есептелмейді және төленбейді.

Статья 307. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввезенных товаров при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
1. При помещении временно ввезенных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
В случае, если для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, указанный в абзаце первом настоящего пункта.
2. При помещении временно ввезенных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате при помещении таких товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в соответствии со статьей 216 настоящего Кодекса, и ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченных при частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, и (или) взысканных таможенным органом у этого декларанта.
3. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, а также с сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченных (взысканных) при частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка (рассрочка) их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) по день прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса.
С сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) по день прекращения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса.
С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченных до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска), проценты, предусмотренные абзацем первым настоящего пункта, не начисляются и не уплачиваются.

Егер осы Кодекстің 305-бабының 3-тармағына сәйкес уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатыла тұрса, кедендік рәсімнің қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңге осы тармақта көзделген пайыздар есептелмейді және төленбейді.
4. Егер осы Кодекстің 305-бабының 5-тармағына сәйкес уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған кезде не уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылуы тоқтағаннан кейін уақытша әкелінген тауарларды уақытша әкелінген тауарлардың декларанты ішкі тұтыну үшін шығару рәсімімен орналастырған жағдайда осы баптың ережелері қолданылады.
Осы баптың ережелері егер уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімінің қолданылуы уақытша әкелінген тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталған жағдайда да қолданылады.
32-тарау. Уақытша әкету кедендік рәсімі
308-бап. Уақытша әкету кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
1. Уақытша әкету кедендік рәсімі – Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты қолданылатын, оған сәйкес мұндай тауарлар олардың уақытша болуы және тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру және оларды мұндай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары сақталған кезде кедендік әкету баждары төленбестен оларды шегінен тыс жерде пайдалану үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін кедендік рәсім.
2. Уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілген тауарлар (бұдан әрі осы тарауда - уақытша әкетілген тауарлар) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларының мәртебесін жоғалтады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген:
1) осы Кодекстің 312-бабының 2-тармағына сәйкес уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға;
2) осы Кодекстің 386-бабының 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты уақытша әкету кедендік рәсімін қолдануға жол беріледі.
4. Уақытша әкету кедендік рәсімі мынадай тауарларға қатысты:
1) алкогольді, темекі және темекі бұйымдарын, шикізатты және жартылай фабрикаттарды, жұмсалатын материалдар мен үлгілерді қоса алғанда, оларды жарнама және (немесе) көрсету мақсатында немесе көрме жәдігерлері не өнеркәсіптік үлгілер ретінде санаулы данада Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкеткен жағдайларды қоспағанда, тамақ өнімдеріне, сусындарға;

В случае, если действие таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктом 3 статьи 305 настоящего Кодекса приостанавливалось, проценты, предусмотренные настоящим пунктом, за период приостановления действия таможенной процедуры не начисляются и не уплачиваются.
В отношении отдельных категорий временно ввозимых товаров Комиссия вправе определять случаи, когда проценты, предусмотренные абзацами первым и вторым настоящего пункта, не начисляются и не уплачиваются.
4. Положения настоящей статьи применяются в случае, если при завершении действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) либо после прекращения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктом 5 статьи 305 настоящего Кодекса временно ввезенные товары помещаются под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления декларантом временно ввезенных товаров.
Положения настоящей статьи применяются также в случае, если действие таможенной процедуры временного ввоза (допуска) было завершено помещением временно ввезенных товаров под таможенную процедуру таможенного склада.
Глава 32. Таможенная процедура временного вывоза
Статья 308. Содержание и применение таможенной процедуры временного вывоза
1.Таможенная процедура временного вывоза – таможенная процедура, применяемая в отношении товаров Евразийского экономического союза, в соответствии с которой такие товары вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза для их временного нахождения и использования за ее пределами без уплаты вывозных таможенных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру временного вывоза и фактически вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза (далее в настоящей главе – временно вывезенные товары), утрачивают статус товаров Евразийского экономического союза.
3. Допускается применение таможенной процедуры временного вывоза в отношении вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза:
1) товаров, помещенных под таможенную процедуру временного вывоза, для завершения действия таможенной процедуры временного вывоза в соответствии с пунктом 2 статьи 312 настоящего Кодекса;
2) товаров Евразийского экономического союза, указанных в подпункте 2) пункта 5 статьи 386 настоящего Кодекса.
4. Таможенная процедура временного вывоза не применяется в отношении следующих товаров:
1) пищевых продуктов, напитков, включая алкогольные, табак и табачные изделия, сырье, полуфабрикаты, расходуемые материалы и образцы, за исключением случаев их вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза в единичных экземплярах в рекламных и (или) демонстрационных целях или в качестве выставочных экспонатов либо промышленных образцов;

2) қалдықтарға, оның ішінде өнеркәсіптік қалдықтарға қолданылмайды.
5. Комиссия оларға қатысты оларды шетелдік тауарлармен ауыстыруға жол берілетін уақытша әкетілетін тауарлардың санаттарын, сондай-ақ осындай ауыстыру жағдайларын айқындауға құқылы.
309-бап. Тауарларды уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
1. Тауарларды уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды осы кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау мақсатында оларды кейіннен кедендік рәсіммен орналастыру кезінде сәйкестендіру мүмкіндігі.
Тауарларды сәйкестендіру Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жағдайларда немесе осы Кодекстің 308-бабының 5-тармағына сәйкес айқындалған жағдайларда уақытша әкетілген тауарларды ауыстыруға жол берілетін жағдайларда талап етілмейді;
2) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау болып табылады.
2. Уақытша әкету кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттары:
1) кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін сақтау;
2) осы Кодекстің 311-бабында белгіленген уақытша әкетілген тауарларды пайдалану және иелік ету бойынша шектеулерді сақтау болып табылады.
310-бап. Уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
1. Осы баптың екінші тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі шектелмеген.
Бұл ретте, тауарлар уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылған кезде кеден органы тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету мақсаттары мен мән-жайларына сүйене отырып, декларанттың өтініші негізінде осы кедендік рәсімнің қолданылу мерзімін белгілейді.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларға қатысты Қазақстан Республикасының аумағына қайтару міндеттілігі және осындай тауарларды қайтару мерзімі белгіленген тауарлар үшін уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін мұндай тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына қайтару үшін көзделген мерзімдер шегінде кеден органы белгілейді.
Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктерінің, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, олардың қызметкерлерінің ресми және жеке пайдалануы үшін әкетілетін тауарларды осындай өкілдіктер мен көрсетілген адамдардың шет мемлекетте аккредиттелуінің бүкіл мерзімінің Қазақстан Республикасынан уақытша әкетуге жол беріледі.
Осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында белгіленген жағдайларда тауарларды уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырған кезде кеден органы декларанттың өтініші негізінде, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мұндай тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына қайтару үшін көзделген шекті мерзімнен немесе Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктерінің, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, олардың қызметкерлерінің шет мемлекетте аккредиттелу мерзімінен аспайтын, осы кедендік рәсімнің қолданылу мерзімін белгілейді.

2) отходов, в том числе промышленных.
5. Комиссия вправе определять категории временно вывезенных товаров, в отношении которых допускается их замена иностранными товарами, а также случаи такой замены.
Статья 309. Условия помещения товаров под таможенную процедуру временного вывоза и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру временного вывоза являются:
1) возможность идентификации товаров, помещаемых под таможенную процедуру временного вывоза, при их последующем помещении под таможенную процедуру в целях завершения действия этой таможенной процедуры.
Идентификация товаров не требуется в случаях, когда в соответствии с международными договорами Республики Казахстан или в случаях, определенных в соответствии с пунктом 5 статьи 308 настоящего Кодекса, допускается замена временно вывезенных товаров;
2) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса.
2. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой временного вывоза являются:
1) соблюдение срока действия таможенной процедуры временного вывоза, установленного таможенным органом;
2) соблюдение ограничений по пользованию и распоряжению временно вывезенными товарами, установленных статьей 311 настоящего Кодекса.
Статья 310. Срок действия таможенной процедуры временного вывоза
1. Срок действия таможенной процедуры временного вывоза не ограничен, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
При этом при помещении товаров под таможенную процедуру временного вывоза таможенный орган на основании заявления декларанта исходя из целей и обстоятельств вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза устанавливает срок действия этой таможенной процедуры.
2. Для товаров, в отношении которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан установлена обязательность их возврата на территорию Республики Казахстан и срок возврата таких товаров, срок действия таможенной процедуры временного вывоза устанавливается таможенным органом в пределах сроков, предусмотренных для возврата таких товаров на территорию Республики Казахстан.
Товары, вывозимые для официального и личного пользования дипломатическими представительствами Республики Казахстан, а также их сотрудниками, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, допускаются к временному вывозу из Республики Казахстан на весь срок аккредитации в иностранном государстве таких представительств и указанных лиц.
При помещении товаров под таможенную процедуру временного вывоза, в случаях, установленных абзацами первым и вторым настоящего пункта, таможенный орган устанавливает срок действия этой таможенной процедуры на основании заявления декларанта, который не может превышать предельный срок, предусмотренный в соответствии с законодательством Республики Казахстан для возврата таких товаров на территорию Республики Казахстан или срок аккредитации в иностранном государстве дипломатических представительств Республики Казахстан, а также сотрудников, включая членов их семей, проживающих вместе с ними.

3. Кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі декларанттың өтініші бойынша осы мерзім өткенге дейін не ол өткеннен кейін бір айдан кешіктірмей ұзартылуы мүмкін.
Кеден органы осы баптың 2-тармағының үшінші абзацына сәйкес белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін кеден органы декларанттың өтініші бойынша осы баптың 2-тармағының бірінші және екінші абзацтарына сәйкес шекті мерзімнен аспайтын мерзімге ұзартады.
4. Уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту үшін декларант кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімінің аяқталуынан кешіктірмей тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру жүргізілген кеден органына осындай ұзартудың қажеттігі туралы өтініш береді.
Уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішті кеден органы көрсетілген өтініш кеден органында тіркелген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей қарауы тиіс. Кедендік рәсімнің қолданысы көрсетілген кезеңге тоқтатыла тұрады.
Уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін кеден органы осы баптың 2-тармағына сәйкес мерзім шегінде, ал егер уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі осы баптың 1-тармағына сәйкес шектелмеген болса, декларанттің уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішінде көрсетілген мерзімге ұзартуды жүзеге асырады.
Кеден органы уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдаған жағдайда, көрсетілген мерзім осындай шешім қабылданған күнге қарамастан, алдыңғы мерзім ақяталған күннен бастап ұзартылады. Көрсетілген жағдайда, кеден органының лауазымды тұлғасы уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзартылуы туралы және тауарларға арналған декларацияға осындай өзгерістер енгізу туралы декларантты хабардар ете отырып, тауарларға арналған декларацияға тиісті өзгерістер енгізеді.
Кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзартылуы кезінде ол өткеннен кейін мұндай кедендік рәсімнің қолданысы осы кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылған күннен бастап қайтадан басталады.
5. Декларант осы Кодекстің 303-бабының 2-тармағында көзделген уақытша әкету кедендік рәсіміне сйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтамаған жағдайда кеден органы уақытша әкету мерзімін ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
6. Шетелдік тұлғаға уақытша әкелінетін тауарларға қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасымен оларды осы мемлекеттің аумағына қайтару міндеттілігі белгіленбеген, уақытша әкелінетін тауарларға меншік құқығы берілген жағдайда, осы тауарларды уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ұзартылуға жатпайды, ал көрсетілген тауарлар экспорттың кедендік рәсімімен орналастыруға жатады.

3. Установленный таможенным органом срок действия таможенной процедуры временного вывоза по заявлению декларанта может быть продлен до истечения этого срока либо не позднее одного месяца после его истечения.
Установленный таможенным органом срок действия таможенной процедуры временного вывоза в соответствии с абзацем третьим пункта 2 настоящей статьи, продлевается таможенным органом по заявлению декларанта на срок, который не может превышать предельный срок в соответствии с абзацами первым и вторым пункта 2 настоящей статьи.
4. Для продления срока действия таможенной процедуры временного вывоза декларант не позднее окончания срока временного вывоза, установленного таможенным органом, представляет в таможенный орган, в котором производилось помещение товаров под таможенную процедуру заявление о необходимости такого продления.
Заявление о продлении срока действия таможенной процедуры временного вывоза должно быть рассмотрено таможенным органом не позднее десяти рабочих дней с даты регистрации указанного заявления в таможенном органе. На указанный период действие таможенной процедуры приостанавливается.
Продление срока действия таможенной процедуры временного вывоза осуществляется таможенным органом в пределах срока в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, а если срок действия таможенной процедуры временного вывоза не ограничен в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, - на срок, указанный в заявлении декларанта о продлении срока действия таможенной процедуры временного вывоза.
В случае принятия таможенным органом решения о продлении срока действия таможенной процедуры временного вывоза указанный срок продлевается с даты окончания предыдущего срока независимо от даты принятия такого решения. В указанном случае, должностным лицом таможенного органа вносятся соответствующие изменения в декларацию на товары, с уведомлением декларанта о продлении срока действия таможенной процедуры временного вывоза и внесении таких изменений в декларацию на товары.
При продлении срока действия таможенной процедуры временного вывоза, установленного таможенным органом, после его истечения действие такой таможенной процедуры возобновляется со дня прекращения действия этой таможенной процедуры.
5. Решение об отказе в продлении срока временного вывоза принимается таможенным органом в случае несоблюдения декларантом условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой временного вывоза, предусмотренных пунктом 2 статьи 309 настоящего Кодекса.
6. В случае передачи иностранному лицу права собственности на временно вывезенные товары, в отношении которых законодательством Республики Казахстан не установлена обязательность их возврата на территорию этого государства, срок действия таможенной процедуры временного вывоза в отношении этих товаров не продлевается, а указанные товары подлежат помещению под таможенную процедуру экспорта.

311-бап. Уақытша әкетілген тауарларды пайдалану және иелік ету бойынша шектеулер
1. Уақытша әкетілген тауарлар табиғи тозу салдарынан болған өзгерістерден, сондай-ақ тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайында табиғи кему салдарынан болған өзгерістерден басқа, өзгеріссіз күйде қалуға тиіс.
2. Күрделі жөндеуді, жаңғыртуды қоспағанда, жөндеуге техникалық қызмет көрсетуді және кеден органы оларды кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру кезінде тауарларды идентификаттауды қамтамасыз еткен жағдайда, тауарларды қалыпты күйде ұстау үшін қажетті басқа да операцияларды қоса алғанда, уақытша әкелінген тауарлармен олардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажет операцияларды жасауға жол беріледі.
312-бап.  Уақытша әкету кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы
және тоқтатуы
1. Кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданысы осы баптың 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, уақытша әкетілген тауарларды кері импорт кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталады.
2. Кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданысы осы баптың 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген, сонда-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көзделген жағдайды қоспағанда, уақытша әкетілген тауарларды экспорт кеден аумағынан тыс жерде қайта өңдеу, уақытша әкету кедендік рәсімдерімен орналастыру арқылы аяқталуы мүмкін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасы уақытша әкетілген тауарлар міндетті түрде Қазақстан Республикасының аумағына қайтарылуға жатады.
3. Уақытша әкетілген тауарлар осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген кедендік рәсімдермен бір немесе бірнеше партиямен орналастырылуы мүмкін.
4. Кедендік рәсімнің қолданысы:
1) егер мұндай кедендік рәсімнің қолданысы ұзартылмаса, кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткен соң;
2) кедендік рәсімнің қолданысы аяқталғанға дейін уақытша әкетілген тауарларға қатысты, осы Кодекстің 311-бабының 2-тармағын бұзып, күрделі жөндеу, жаңғырту бойынша операциялар жасау фактісі анықталған кезде тоқтатылады.
5. Осы баптың 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген негіз бойынша оларға қатысты уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарлар, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болуы үшін, кері импорт кедендік рәсімін қоспағанда, шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсімдермен, ал Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету үшін – экспорт кедендік рәсімімен ораналастыруға жатады.

Статья 311. Ограничения по пользованию и распоряжению временно вывезенными товарами
1. Временно вывезенные товары должны оставаться в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения.
2. Допускается совершение с временно вывезенными товарами операций, необходимых для обеспечения их сохранности, включая ремонт, за исключением капитального ремонта, модернизации, техническое обслуживание и другие операции, необходимые для поддержания товаров в нормальном состоянии, при условии обеспечения идентификации товаров таможенным органом при их помещении под таможенную процедуру реимпорта.
Статья 312. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры временного вывоза
1. До истечения срока действия таможенной процедуры временного вывоза, установленного таможенным органом, действие этой таможенной процедуры завершается помещением временно вывезенных товаров под таможенную процедуру реимпорта, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 2) пункта 4 настоящей статьи.
2. До истечения срока действия таможенной процедуры временного вывоза, установленного таможенным органом, действие этой таможенной процедуры может быть завершено помещением временно вывезенных товаров под таможенные процедуры экспорта, переработки вне таможенной территории, временного вывоза, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 2) пункта 4 настоящей статьи, а также если в соответствии с законодательством Республики Казахстан временно вывезенные товары подлежат обязательному возврату на территорию Республики Казахстан.
3. Временно вывезенные товары могут помещаться под таможенные процедуры, указанные в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, одной или несколькими партиями.
4. Действие таможенной процедуры прекращается:
1) по истечении срока действия таможенной процедуры временного вывоза, установленного таможенным органом, если действие такой таможенной процедуры не было продлено;
2) при выявлении до завершения действия таможенной процедуры факта совершения в отношении временно вывезенных товаров операций по капитальному ремонту, модернизации в нарушение пункта 2 статьи 311 настоящего Кодекса.
5. Ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза товары, в отношении которых действие таможенной процедуры временного вывоза прекращено по основанию, предусмотренному подпунктом 2) пункта 4 настоящей статьи, для нахождения на таможенной территории Евразийского экономического союза подлежат помещению под таможенные процедуры, применимые в отношении иностранных товаров, за исключением таможенной процедуры реимпорта, а для вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза – помещению под таможенную процедуру экспорта.

313-бап. Уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі мен есептеу
1. Уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Декларанттың уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеті мынадай мән-жайлар басталған:
1) осы Кодекстің 312-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған;
2) оларға қатысты уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарлар осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына немесе 312-бабының 5-тармағына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылған;
3) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – уақытша әкету кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тартылған;
4) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес тауарларға арналған декларация кері қайтарып алынған және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 5-тармағына сәйкес тауарларды шығарудың күші жойылған;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарлар тәркіленген немесе мемлекет меншігіне айналдырылған;
6) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес тауарларды кеден органдары кідірткен;
7) қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алып қойылған немесе тыйым салынған және егер бұрын тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарлар уақытша сақтауға қойылған немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырылған кезде тоқтатылады.
3. Кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы Кодекстің 312-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмаған жағдайда кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалуы тиіс.
Көрсетілген мән-жай басталған кезде кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткен күн кедендік әкету баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.

Статья 313. Возникновение и прекращение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного вывоза, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин
в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру временного вывоза, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары.
2. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин
в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного вывоза, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры временного вывоза в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 312 настоящего Кодекса;
2) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры временного вывоза прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 209 или пунктом 5 статьи 312 настоящего Кодекса;
3) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой временного вывоза – в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
4) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
5) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
7) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин подлежит исполнению в случае незавершения действия таможенной процедуры временного вывоза в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 312 настоящего Кодекса до истечения срока действия таможенной процедуры временного вывоза, установленного таможенным органом.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты вывозных таможенных пошлин считается день истечения срока действия таможенной процедуры временного вывоза, установленного таможенным органом.

4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкету баждары уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар кедендік әкету баждарын төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылмай экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған сияқты төленуге жатады.
Әкету кедендік баждарын есептеу үшін тауарларды уақытша әкету кедендік рәсіммен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күнге қолданыста болатын әкету кедендік баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
5. Әкету кедендік баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толық немесе ішінара) жөніндегі міндеттер орындалғаннан кейін тауарлар осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағының үшінші абзацына немесе 312-бабының 5-тармағына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылған жағдайда осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріліп алынған әкету кедендік баждарының сомасы осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес есепке алынуға (қайтарылуға) жатады.
314-бап.  Уақытша әкетілген тауарларға қатысты экспорт кедендік
рәсімімен орналастырылған кезде оларға әкету кедендік баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
Уақытша әкетілген тауарлар экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған кезде әкету кедендік баждарын есептеу үшін, егер осы Кодекстің 84-бабының 1-тармағының екінші абзацына сәйкес осы Кодексте өзге күн белгіленбесе, тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болатын әкету кедендік баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер әкету кедендік баждарын есептеу үшін шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеу талап етілсе, мұндай қайта есептеу осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
315-бап. Оларға қатысты уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарлар экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған кезде әкету кедендік баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
Оларға қатысты уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарлар экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған кезде әкету кедендік баждарын есептеу үшін егер осы Кодекстің 84-бабының 1-тармағының екінші абзацына сәйкес осы Кодексте өзге күн белгіленбесе, тауарларды уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болатын әкету кедендік баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер әкету кедендік баждарын есептеу үшін шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеу талап етілсе, мұндай қайта есептеу осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген күнге қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.

4. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 3 настоящей статьи, вывозные таможенные пошлины подлежат уплате, как если бы товары, помещенные под таможенную процедуру временного вывоза, помещались под таможенную процедуру экспорта без применения льгот по уплате вывозных таможенных пошлин.
Для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного вывоза.
5. В случае помещения товаров под таможенные процедуры в соответствии с абзацем третьим пункта 7 статьи 209 или пунктом 5 статьи 312 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы вывозных таможенных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса.
Статья 314. Особенности исчисления и уплаты вывозных таможенных пошлин в отношении временно вывезенных товаров при их помещении под таможенную процедуру экспорта
При помещении временно вывезенных товаров под таможенную процедуру экспорта для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру экспорта, если иной день не установлен настоящим Кодексом в соответствии с абзацем вторым пункта 1 статьи 84 настоящего Кодекса.
В случае, если для исчисления вывозных таможенных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, указанный в абзаце первом настоящего пункта.
Статья 315. Особенности исчисления и уплаты вывозных таможенных пошлин при помещении под таможенную процедуру экспорта товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры временного вывоза прекращено
При помещении под таможенную процедуру экспорта товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры временного вывоза прекращено, для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действовавшие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного вывоза, если иной день не установлен настоящим Кодексом в соответствии с абзацем вторым пункта 1 статьи 84 настоящего Кодекса.
В случае, если для исчисления вывозных таможенных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, указанный в абзаце первом настоящего пункта.

33-тарау. Кері импорт кедендік рәсімі
316-бап.  Кері импорт кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
1. Кері импорт кедендік рәсімі – шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес бұрын Еуразиялық экономикалық одақтың аумағынан әкетілген мұндай тауарлар тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру шарттары сақталған кезде әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбей Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінеді.
2. Кері импорт кедендік рәсімі бұрын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген, оларға қатысты:
1) экспорт кедендік рәсімі;
2) осы Кодекстің 264-бабының 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес осы кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімі;
3) осы Кодекстің 312-бабының 1-тармағына сәйкес осы кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін уақытша әкету кедендік рәсімі қолданылған тауарларға қатысты қолданылады.
3. Бұрын Еуразиялық экономикалық одақтың аумағынан әкетілген, оларға қатысты уақытша әкету кедендік рәсімі немесе кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылған және осы Кодекстің 256-бабының 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тауарлар не оларды қайта өңдеу өнімдері болып табылатын тауарларды қоспағанда, кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесіне ие болады.
4. Мынадай:
1)  осы Кодекстің 287-бабының 6-тармағының 2) тармақшасына сәйкес еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің немесе осы Кодекстің 296-бабының 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына;
2) осы Кодекстің 264-бабының 1-тармағының екінші абзацында көрсетілген тауарларды қайта өңдеу өнімдерін қоспағанда, оларды өтеусіз (кепілдендірілген) жөндеу үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген, кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу өнімдеріне қатысты кері импорт кедендік рәсімін қолдануға жол беріледі.
5. Осы Кодекстің 281-бабының 11-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кері импорт кедендік рәсімін қолдануға жол берілмейді.
317-бап. Тауарларды кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
1. Тауарларды кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:

Глава 33. Таможенная процедура реимпорта
Статья 316. Содержание и применение таможенной процедуры реимпорта
1. Таможенная процедура реимпорта – таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой такие товары, ранее вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза, ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру.
2. Таможенная процедура реимпорта применяется в отношении ранее вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, в отношении которых применялась:
1) таможенная процедура экспорта;
2) таможенная процедура переработки вне таможенной территории для завершения действия этой таможенной процедуры в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 264 настоящего Кодекса;
3) таможенная процедура временного вывоза для завершения действия этой таможенной процедуры в соответствии с пунктом 1 статьи 312 настоящего Кодекса.
3. Товары, помещенные под таможенную процедуру реимпорта, приобретают статус товаров Евразийского экономического союза, за исключением ранее вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, в отношении которых применялась таможенная процедура временного вывоза или таможенная процедура переработки вне таможенной территории и которые являются товарами, указанными в подпункте 1) пункта 3 статьи 256 настоящего Кодекса, либо продуктами их переработки.
4. Допускается применение таможенной процедуры реимпорта в отношении:
1) товаров Евразийского экономического союза для завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в соответствии с подпунктом 2) пункта 6 статьи 287 настоящего Кодекса или таможенной процедуры свободного склада в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 296 настоящего Кодекса;
2) продуктов переработки товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, которые вывозились с таможенной территории Евразийского экономического союза для их безвозмездного (гарантийного) ремонта, за исключением продуктов переработки товаров, указанных в абзаце втором пункта 1 статьи 264 настоящего Кодекса.
5. Не допускается применение таможенной процедуры реимпорта в отношении товаров, указанных в пункте 11 статьи 281 настоящего Кодекса.
Статья 317. Условия помещения товаров под таможенную процедуру реимпорта
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру реимпорта являются:

1) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау;
2) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетудің мән-жайлары, егер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларға жөндеу операциялары жасалса және кедендік және (немесе) өзге де құжаттарды немесе осындай құжаттар туралы мәліметтерді ұсынумен расталса, осындай операциялар туралы мәліметтерді кеден органына ұсыну;
3) тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты осы баптың 2, 4, 5 және 6-тармақтарында белгіленген өзге де шарттар болып табылады.
2. Бұрын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген, оларға қатысты экспорт кедендік рәсімі қолданылған тауарларды кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкеткен күннен кейін күннен бастап үш жыл өткенге дейін немесе осы баптың 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған өзге мерзім өткенге дейін тауарларды кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру;
2) табиғи тозу салдарынан болған өзгерістерді, сондай-ақ тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему салдарынан болған өзгерістерді қоспағанда, тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген өзгеріссіз күйінде сақтау;
3) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге байланысты мұндай салықтардың сомасы төленбесе не Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және шарттармен тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастыруға байланысты қайтарса, салықтардың өтелуін растау болып табылады.
3. Тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты Комиссия осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мерзімнен асатын мерзімді айқындауға құқылы.
4. Бұрын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген, оларға қатысты уақытша әкету кедендік рәсімі қолданылған тауарларды кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ішінде тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу;
2) табиғи тозу салдарынан болған өзгерістерді, сондай-ақ тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему салдарынан болған өзгерістерді, сондай-ақ оларды уақытша әкету кедендік рәсіміне сәйкес пайдалану кезінде мұндай тауарларға қатысты жол берілетін өзгерістерді қоспағанда, тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген күйінен өзгеріссіз күйінде сақтау болып табылады.

1) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса;
2) представление в таможенный орган сведений об обстоятельствах вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, ремонтных операциях, если такие операции производились с товарами за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза и подтверждаются представлением таможенных и (или) иных документов или сведений о таких документах;
3) иные условия, установленные пунктами 2, 4, 5 и 6 настоящей статьи в отношении отдельных категорий товаров.
2. Условиями помещения ранее вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, в отношении которых применялась таможенная процедура экспорта, под таможенную процедуру реимпорта являются:
1) помещение товаров под таможенную процедуру реимпорта до истечения трех лет со дня, следующего за днем их фактического вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза, или до истечения иного срока, определенного Комиссией в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи;
2) сохранение неизменным состояния товаров, в котором они были вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза, за исключением изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
3) подтверждение возмещения налогов, когда суммы таких налогов в связи с вывозом товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза не уплачивались либо были возвращены в связи с помещением товаров под таможенную процедуру экспорта в порядке и на условиях, которые установлены налоговым законодательством Республики Казахстан.
3. В отношении отдельных категорий товаров Комиссия вправе определять срок, превышающий срок, указанный подпункте 1) пункта 2 настоящей статьи.
4. Условиями помещения ранее вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, в отношении которых применялась таможенная процедура временного вывоза, под таможенную процедуру реимпорта являются:
1) ввоз товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза в течение срока действия таможенной процедуры временного вывоза;
2) сохранение неизменным состояния товаров, в котором они были вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза, за исключением изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, а также изменений, которые допускаются в отношении таких товаров при их использовании в соответствии с таможенной процедурой временного вывоза.

5. Бұрын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген, оларға қатысты кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылған тауарларды кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) кеден органы белгілеген кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ішінде тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу;
2) табиғи тозу салдарынан болған өзгерістерді, сондай-ақ тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему салдарынан болған өзгерістерді қоспағанда, тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген күйінен өзгеріссіз күйінде сақтау болып табылады.
6. Оларға қатысты кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылған тауарларды өңдеу өнімдерін кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды оларды өтеусіз (кепілдендерілген) жөндеу үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету;
2) кеден органы белгілеген кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ішінде қайта өңдеу өнімдерін кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру болып табылады.
7. Осы баптың 2, 4, 5 және 6-тармақтарында көрсетілген кеден рәсімдерінің біріне сәйкес тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген, соның біріне орналастырылған тауарлардың декларанты болып табылатын тұлға кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты болып әркет етуі мүмкін.
318-бап. Әкету кедендік баждарының сомасы есепке жатқызу (қайтару)
1. Осы Кодекстің 317-бабының 2-тармағында көрсетілген, кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға әкету кедендік баждарының төленген сомасын мұндай тауарлар экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған күннен кейінгі күннен бастап алты айдан кешіктірілмей көрсетілген тауарлар кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылған жағдайда есепке жатқызу (қайтару) жүзеге асырылады.
2. Егер тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастыру кезінде тауарларды кедендік декларациялау осы Кодекстің 186, 187, 189 және 190-баптарында айқындалған ерекшеліктермен жүзеге асырылса, мұндай тауарлар экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған күннен кейінгі күннен бастап тоғыз ай мерзімінен кешіктірілмей көрсетілген тауарлар кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылған жағдайда кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылған мұндай тауарларға әкету кедендік баждарының сомасын есепке жатқызу (қайтару) жүзеге асырылады.

5. Условиями помещения ранее вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, в отношении которых применялась таможенная процедура переработки вне таможенной территории, под таможенную процедуру реимпорта являются:
1) ввоз товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза в течение срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории, установленного таможенным органом;
2) сохранение неизменным состояния товаров, в котором они были вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза, за исключением изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения.
6. Условиями помещения продуктов переработки товаров, в отношении которых применялась таможенная процедура переработки вне таможенной территории, под таможенную процедуру реимпорта являются:
1) вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, с таможенной территории Евразийского экономического союза для их безвозмездного (гарантийного) ремонта;
2) помещение продуктов переработки под таможенную процедуру реимпорта в течение срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории, установленного таможенным органом.
7. Декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру реимпорта, может выступать лицо, являвшееся декларантом товаров, помещенных под одну из таможенных процедур, указанных в пунктах 2, 4, 5 и 6 настоящей статьи, в соответствии с которой товары были вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза.
Статья 318. Зачет (возврат) сумм вывозных таможенных пошлин
1. В отношении указанных в пункте 2 статьи 317 настоящего Кодекса товаров, помещенных под таможенную процедуру реимпорта, осуществляется зачет (возврат) уплаченных сумм вывозных таможенных пошлин при условии, что указанные товары помещены под таможенную процедуру реимпорта не позднее шести месяцев со дня, следующего за днем помещения таких товаров под таможенную процедуру экспорта.
2.      В случае, если при помещении товаров под таможенную процедуру экспорта таможенное декларирование товаров осуществлялось с особенностями, определенными статьями 186, 187, 189 и 190 настоящего Кодекса, в отношении таких товаров, помещенных под таможенную процедуру реимпорта, осуществляется зачет (возврат) уплаченных сумм вывозных таможенных пошлин при условии, что указанные товары помещены под таможенную процедуру реимпорта не позднее срока девяти месяцев со дня, следующего за днем помещения таких товаров под таможенную процедуру экспорта.

34-тарау. Кері экспорт кедендік рәсімі
319-бап. Кері экспорт кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
1. Кері экспорт кедендік рәсімі – шетелдік тауарларға және Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, соған сәйкес шетелдік тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбей және (немесе) Кодекстің 323-бабына сәйкес осы баждар мен салықтардың сомасы есепке жатқызылып (қайтарылып), ал Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары – тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру шарттары сақталған кезде әкету кедендік баждары төленбей әкелінеді.
2. Кері экспорт кедендік рәсімі:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тұрған шетелдік тауарларға. оның ішінде кедендік рәсімдермен орналастырылған шетелдік тауарларға;
2) осы Кодекстің 253-бабының 1-тармағына сәйкес кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу бойынша жасалған операциялардың нәтижесінде алынған (қалыптасқан) тауарларға (қайта өңдеу өнімдерін, осы Кодекстің 250-бабының 3-тармағында көрсетілген ысыраптарды қоспағанда, ысыраптарға және (немесе) қалдықтарға);
3) осы Кодекстің 277-бабының 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін, осы Кодекстің 275-бабының 3-тармағында көрсетілген ысыраптарды қоспағанда, ысырыптарға және (немесе) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу бойынша операцияларды жасау нәтижесінде қалыптасқан ысырыптарға;
4) осы Кодекстің 287-бабының 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға;
5) осы Кодекстің 296-бабының 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға;
6) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге негіз болған мәміленің талаптары орындалмауы себебінен, оның ішінде саны, сапасы, сипаттамасы немесе орауышы бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін болса, осы Кодекстің 320-бабының 2-тармағында белгіленген шарттар сақталған жағдайда, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімі қолданылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына;

Глава 34. Таможенная процедура реэкспорта
Статья 319. Содержание и применение таможенной процедуры реэкспорта
1. Таможенная процедура реэкспорта – таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров и товаров Евразийского экономического союза, в соответствии с которой иностранные товары вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) с зачетом (возвратом) сумм таких пошлин и налогов в соответствии со статьей 323 настоящего Кодекса, а товары Евразийского экономического союза – без уплаты вывозных таможенных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру.
2. Таможенная процедура реэкспорта применяется в отношении:
1) иностранных товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза и находящихся на таможенной территории Евразийского экономического союза, в том числе иностранных товаров, помещенных под таможенные процедуры;
2) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза (продуктов переработки, отходов, за исключением отходов, указанных в пункте 3 статьи 250 настоящего Кодекса, и (или) остатков), для завершения действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории в соответствии с пунктом 1 статьи 253 настоящего Кодекса;
3) отходов, за исключением отходов, указанных в пункте 3 статьи 275 настоящего Кодекса, и (или) остатков, образовавшихся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления, для завершения действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 277 настоящего Кодекса;
4) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, для завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в соответствии с подпунктом 1) пункта 5 статьи 287 настоящего Кодекса;
5) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, для завершения действия таможенной процедуры свободного склада в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 296 настоящего Кодекса;
6) товаров Евразийского экономического союза, в отношении которых применена таможенная процедура выпуска для внутреннего потребления, если товары вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза по причине неисполнения условий сделки, на основании которой товары перемещались через таможенную границу Евразийского экономического союза, в том числе по количеству, качеству, описанию или упаковке, при соблюдении условий, установленных пунктом 2 статьи 320 настоящего Кодекса;

7) осы Кодекстің 320-бабының 2-тармағында белгіленген шарттар сақталған жағдайда, егер тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге негіз болған мәміленің талаптары орындалмауы себебінен, оның ішінде саны, сапасы, сипаттамасы немесе орауышы бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан көрсетілген тауарлар әкетілетін болса, оларға қатысты Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа кіру туралы халықаралық шарттарға сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінде белгіленгендерге қарағанда әкелу кедендік баждарының неғұрлым төмен мөлшерлемелері қолданылған, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты қолданылады.
3. Осы баптың 2-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген, кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілген Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының мәртебесін жоғалтады.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген тауарларға:
1) осы Кодекстің 264-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін Кодекстің 256-бабының 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген, кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған осы тауарларға;
2) Комиссия айқындайтын жағдайларда арнайы кедендік рәсіммен орналастырылған;
3) Кодекстің 359-бабының 7-тармағына сәйкес халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына;
4) осы Кодекстің 386-бабының 5-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген шетелдік тауарларға  қатысты кері экспорт кедендік рәсімін қолдануға жол беріледі.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген тауарлар оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелместен кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылады.
320-бап. Тауарларды кері экспорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
1. Осы Кодекстің 319-бабының 2-тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген тауарларды кері экспорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау;
2) кедендік және (немесе) өзге құжаттарды немесе осындай құжаттар туралы мәліметтерді ұсынумен расталатын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелудің мән-жайлары, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкетудің мән-жайлары туралы мәліметтерді кеден органына ұсыну болып табылады.

7) товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, в отношении которых в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз применены более низкие ставки ввозных таможенных пошлин, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, если указанные товары вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза по причине неисполнения условий сделки, на основании которой товары перемещались через таможенную границу Евразийского экономического союза, в том числе по количеству, качеству, описанию или упаковке, при соблюдении условий, установленных пунктом 2 статьи 320 настоящего Кодекса.
3. Товары Евразийского экономического союза, указанные в подпункте 6) пункта 2 настоящей статьи, помещенные под таможенную процедуру реэкспорта и фактически вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза, утрачивают статус товаров Евразийского экономического союза.
4. Допускается применение таможенной процедуры реэкспорта в отношении вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза:
1) товаров, указанных в подпункте 1) пункта 3 статьи 256 настоящего Кодекса, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, для завершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 264 настоящего Кодекса;
2) товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, в случаях, определяемых Комиссией;
3) транспортных средств международной перевозки в соответствии с пунктом 7 статьи 359 настоящего Кодекса;
4) иностранных товаров, указанных в подпункте 2) пункта 5 статьи 386 настоящего Кодекса.
5. Товары, указанные в пункте 4 настоящей статьи, помещаются под таможенную процедуру реэкспорта без их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
Статья 320. Условия помещения товаров под таможенную процедуру реэкспорта
1. Условиями помещения товаров, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 2 статьи 319 настоящего Кодекса, под таможенную процедуру реэкспорта являются:
1) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса;
2) представление таможенному органу сведений об обстоятельствах ввоза товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, которые подтверждаются представлением таможенных и (или) иных документов либо сведений о таких документах.

2. Осы Кодекстің 319-бабының 2-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген тауарларды кері экспорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) олар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған күннен кейінгі күннен кейінгі күннен бастап бір жыл бойы кері экспорт кедендік рәсімімен орналастыру;
2) кедендік және (немесе) өзге құжаттарды немесе осындай құжаттар туралы мәліметтерді ұсынумен расталатын, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелудің мән-жайлары, тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге негіз болған мәміле талаптарының орындалмауы, осы тауарлардың ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылуы, осы тауарлардың ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылғаннан кейін пайдаланылуы туралы мәліметтерді кеден органына ұсыну. Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасынан өткізуге негіз болған мәміле талаптарының орындалмауын растау мақсаттары үшін кеден органына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті ұйымдар беретін құжаттар ұсынылуы мүмкін;
3) тауарларды пайдалану тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге әкеп соқтырған ақаулықтарды немесе өзге мән-жайларды анықтау үшін қажет болған жағдайларды қоспағанда, тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында пайдаланбау және оларды жөндеуді жүргізбеу;
4) кеден органының тауарларды идентификаттау мүмкіндігі;
5) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау болып табылады.
321-бап. Кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен жасалатын іс-қимылдар
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы тасу (тасымалдау) үшін кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар:
1) осы Кодекстің 319-бабының 2-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген тауарларды;
2) порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан әкетілетін және мұндай тауарлардың кету орны осындай порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА іргелес жатқан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін жер болып табылатын тауарларды;
3) Комиссия айқындайтын өзге де тауарлар санаттарын қоспағанда, кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылады.
2. Кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінген тауарларды қоспағанда, мұндай тауарлар осындай кедендік рәсіммен орналастырылған күннен кейінгі күннен бастап төрт айдан аспайтын мерзімде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілуге тиіс.

2. Условиями помещения товаров, указанных в подпунктах 6) и 7) пункта 2 статьи 319 настоящего Кодекса, под таможенную процедуру реэкспорта являются:
1) помещение товаров под таможенную процедуру реэкспорта в течение одного года со дня, следующего за днем их помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
2) представление таможенному органу сведений об обстоятельствах ввоза товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, неисполнении условий сделки, на основании которой товары перемещались через таможенную границу Евразийского экономического союза, помещении этих товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, использовании этих товаров после помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, которые подтверждаются представлением таможенных и (или) иных документов либо сведений о таких документах. Для целей подтверждения неисполнения условий сделки, на основании которой товары перемещались через таможенную границу Евразийского экономического союза, таможенному органу могут представляться документы, выдаваемые уполномоченными организациями в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) неиспользование товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза и непроведение их ремонта, за исключением случаев, когда использование товаров было необходимо для обнаружения дефектов или иных обстоятельств, повлекших вывоз товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза;
4) возможность идентификации товаров таможенным органом;
5) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса.
Статья 321. Действия с товарами, помещенными под таможенную процедуру реэкспорта
1. Для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Евразийского экономического союза товары, помещенные под таможенную процедуру реэкспорта, помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита, за исключением:
1) товаров, которые указаны в подпункте 6) пункта 2 статьи 319 настоящего Кодекса;
2) товаров, которые вывозятся с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и местом убытия таких товаров является место перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, к которому примыкает такая портовая СЭЗ или логистическая СЭЗ;
3) иных категорий товаров, определяемых Комиссией.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру реэкспорта, должны быть вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза в срок, не превышающий четырех месяцев со дня, следующего за днем помещения таких товаров под такую таможенную процедуру, за исключением товаров, ввезенных на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ.

3. Шетелдік тауарлар кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған күннен кейінгі үш жұмыс күні ішінде мұндай тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмаған не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетпеген жағдайда олар уақытша сақтауға орналастырылуы тиіс.
4. Осы баптың 2-тармағында белгіленген мерзім өткенге дейін кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілмеген кезде, оларды жою және (немесе) аварияның немесе еңсерілмес күш әсерінің салдарынан қайтарымсыз жойылу не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жойылу жағдайларын қоспағанда, кері экспорт кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылады, ал мұндай шетелдік тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртеді.
322-бап. Кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі мен есептеу
1. Кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған)шетелдік тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларанттакеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Декларанттың кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеті мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) осы Кодекстің 159-бабына сәйкес Комиссия айқындаған тәртіппен бекіткен кету орнына кеден органы растаған шетелдік тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілген;
2) оларға қатысты кері экспорт кедендік рәсімінің қолданылуы тоқтатылған тауарлар осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылған;
3) әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалған және (немесе) оларды осы баптың 4, 5 және 6-тармақтарына сәйкес есептелген және төленуі тиіс мөлшерде өндіріп алынған;
4) осы Кодекске сәйкес осындай жою немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін мұндай шетелдік тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған қоспағанда, уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы аварияның немесе еңсерілмес күш әсерінің салдарынан шетелдік тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін таныған;

3. В случае, если в течение трех рабочих дней, следующих за днем помещения иностранных товаров под таможенную процедуру реэкспорта, такие товары не были помещены под таможенную процедуру таможенного транзита либо не убыли с таможенной территории Евразийского экономического союза, они должны быть помещены на временное хранение.
4. При невывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру реэкспорта, за исключением случаев их уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, до истечения срока, установленного пунктом 2 настоящей статьи, действие таможенной процедуры реэкспорта прекращается, а такие иностранные товары задерживаются таможенным органом в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
Статья 322. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру реэкспорта, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых под таможенную процедуру реэкспорта, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру реэкспорта, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) фактический вывоз иностранных товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, подтвержденный таможенным органом места убытия в порядке, определенном Комиссией в соответствии со статьей 159 настоящего Кодекса;
2) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры реэкспорта прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса;
3) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктами 4, 5 и 6 настоящей статьи;
4) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;

5) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – кері экспорт кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тартылған;
6) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны кері қайтарып алу және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 5-тармағына сәйкес тауарларды шығарудың күші жойылған;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды тәркіленген немесе мемлекет меншігіне айналдырылған;
8) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес тауарларды кеден органы кідірткен;
9) қылмыстық құқық бұзушылық туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алып қойылған немесе тыйым салынған және егер бұрын мұндай тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларға қатысты оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарлар уақытша сақтауға қойылған немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырылған кезде тоқтатылады.
3. Осы Кодекстің 321-бабының 2-тармағында белгіленген мерзім өткенге дейін кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілмеген жағдайда туындаған әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалуға тиіс.
Көрсетілген мән-жай басталған кезде тауарлар кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған күн әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.
4. Осы баптың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, осы баптың 3-тармағында көрсетілген мән-жай басталған кезде әкелу кедендік баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар әкелу кедендік баждары, салықтарды төлеу бойынша тарифтік преференциялар мен жеңілдіктері қолданылмай, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған сияқты төленуге жатады.
5. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген мән-жай осы Кодекстің 202-бабының 1-тармағында 1) тармақшасында көрсетілген шартты түрде шығарылған тауарларға қатысты басталған жағдайда, әкелу кедендік баждары, салықтар әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолдануға байланысты ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару кезінде төленбеген әкелу кедендік баждарының, салықтардың сомасы мөлшерінде төленуге жатады. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары көрсетілген тауарларға қатысты төленуге жатпайды.

5) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой реэкспорта – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
6) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
7) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
9) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению в случае невывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру реэкспорта, до истечения срока, установленного пунктом 2 статьи 321 настоящего Кодекса.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается день помещения товаров под таможенную процедуру реэкспорта.
4. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 3 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру реэкспорта, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, за исключением случаев, указанных в пунктах 5 и 6 настоящей статьи.
5. В случае, если обстоятельство, указанное в пункте 3 настоящей статьи, наступило в отношении условно выпущенных товаров, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 202 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, не уплаченных при выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в отношении указанных товаров уплате не подлежат.

6. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген мән-жай кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың қайта өңдеу өнімдеріне қатысты басталған жағдайда, әкелу кедендік баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және қайта өңдеу өнімдерін шығару нормаларына сәйкес қайта өңдеу өнімдерін дайындау үшін пайдаланылған шетелдік тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылғандай төленуге жататын әкелу кедендік баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерінде төленуге жатады.
Әкелу кедендік баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден оганы тіркеген күні, ал шығарылуы оларды кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру кезінде тауарларға арналған декларация берілгенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты –тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарлардышығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген күні қолданыста болатын әкелу кедендік баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер әкелу кедендік баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеу талап етілсе, мұндай қайта есептеу осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
7. Осы баптың 6-тармағына сәйкес әкелу кедендік баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасынан көрсетілген сомаға қатысты тауарлар кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап тауарлар кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған күн аралығында оларды төлеу мерзімін кейінге қалдыру ұсынылғандай пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 93-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
Егер осы Кодекстің 253-бабының 3-тармағына сәйкес кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуы тоқтатыла тұрса, осы тармақта көзделген пайыздар кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатыла тұрған кезеңге есептелмейді және төленбейді.

6. В случае, если обстоятельство, указанное в пункте 3 настоящей статьи, наступило в отношении продуктов переработки товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, которые подлежали бы уплате, как если бы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и использованные для изготовления продуктов переработки, в соответствии с нормами выхода продуктов переработки, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, а в отношении товаров, выпуск которых при их помещении под таможенную процедуру переработки на таможенной территории был произведен до подачи декларации на товары, – на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
В случае, если для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, указанный в абзаце втором настоящего пункта.
7. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории по день помещения товаров под таможенную процедуру реэкспорта. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса.
В случае, если действие таможенной процедуры переработки на таможенной территории в соответствии с пунктом 3 статьи 253 настоящего Кодекса приостанавливалось, проценты, предусмотренные настоящим пунктом, за период приостановления действия таможенной процедуры не начисляются и не уплачиваются.

8. Шетелдік тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан Комиссия айқындаған тәртіппен кеден органы бекіткен кету орнына іс жүзінде әкетілген не осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес мұндай тауарлар шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылған не осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес мұндай тауарларды кеден органдары кідірткен жағдайда әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толық немесе ішінара) жөніндегі міндет орындалғаннан кейін осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріліп алынған әкелу кедендік баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес қайтарылуға жатады.
9. Кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта туындамайды.
323-бап. Әкелу кедендік баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасын есепке жатқызу (қайтару)
1. Осы Кодекстің 319-бабының 2-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген, кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілген тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарының, салықтардың сомасы әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер беру мақсаттары мен шарттары бұзылып және (немесе) осындай жеңілдіктерді қолдануға байланысты мұндай тауарларды пайдалану және (немесе) оларға иелік ету бойынша шектеулер бұзылып іс-қимылдар жасауға байланысты төленген (өндіріліп алынған) жағдайды қоспағанда, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімін қолдануға байланысты төленген (өндіріп алынған) әкелу кедендік баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасын есепке жатқызу (қайтару) жүзеге асырылады.
2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес әкелу кедендік баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын есепке жатқызу (қайтару) осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
35-тарау. Бажсыз сауда кедендік рәсімі
324-бап. Бажсыз сауда кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
1. Бажсыз сауда кедендік рәсімі – шетелдік тауарларға және Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, соған сәйкес тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру шарттары сақталған және олар осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдаланылған кезде мұндай тауарлар баждары төленбей бажсыз сауда дүкендерінде болады және шетелдік тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем бөлшек саудада өткізіледі.

8. В случае фактического вывоза иностранных товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, подтвержденного таможенным органом места убытия в порядке, определяемом Комиссией, либо помещения в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса таких товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, либо задержания таможенными органами таких товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
9. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру реэкспорта, у декларанта не возникает.
Статья 323. Зачет (возврат) сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
1. В отношении указанных в подпунктах 6) и 7) пункта 2 статьи 319 настоящего Кодекса товаров, помещенных под таможенную процедуру реэкспорта и фактически вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза, осуществляется зачет (возврат) сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченных (взысканных) в связи с применением таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления, за исключением случая, когда суммы ввозных таможенных пошлин, налогов уплачены (взысканы) в связи с совершением действий в нарушение целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) в нарушение ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением таких льгот.
2. Зачет (возврат) сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи осуществляется в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
Глава 35. Таможенная процедура беспошлинной торговли
Статья 324. Содержание и применение таможенной процедуры беспошлинной торговли
1. Таможенная процедура беспошлинной торговли – таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров и товаров Евразийского экономического союза, в соответствии с которой такие товары находятся и реализуются в розницу в магазинах беспошлинной торговли без уплаты в отношении иностранных товаров ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.

2. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кететін жеке тұлғаларға;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келетін жеке тұлғаларға;
3) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бір мемлекеттен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекетке кететін жеке тұлғаларға және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бір мемлекеттен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекетке келетін жеке тұлғаларға;
4)  дипломатиялық өкілдіктерге, консулдық мекемелерге, мемлекеттердің халықаралық ұйымдардың жанындағы өкілдіктеріне, халықаралық ұйымдарға немесе олардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан өкілдіктеріне, сондай-ақ дипломатиялық өкілдіктің дипломатиялық персоналының мүшелеріне, консулдық лауазымды тұлғаларға және олармен бірге тұратын отбасы мүшелеріне, мемлекеттердің халықаралық ұйымдардың жанындағы өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің персоналына (қызметкерлеріне, лауазымды тұлғаларына) өткізіледі.
3. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар осы баптың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларға Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін орындарда жұмыс істейтін бажсыз сауда дүкендерінде сатылады.
4. Осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар әуе және су көлігі түрлерімен өткізілетін орындарда, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін өзге де жерлерде және шектері толық немесе ішінара Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен сәйкес келетін ЕЭА аумағында жұмыс істейтін бажсыз сауда дүкендерінде сатуға жол беріледі.
5. Осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар әуе көлігі түрлерімен өткізілетін орындарда жұмыс істейтін бажсыз сауда дүкендерінде сатуға жол беріледі.
6. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар осы баптың 2-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға уәкілетті органмен келісім бойынша сыртқы саясат саласындағы уәкілетті орган айқындаған бажсыз сауда дүкендерінде сатылады.
7. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған, осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жеке тұлғаларға сатылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының мәртебесін жоғалтады.

2. Товары, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, реализуются:
1) физическим лицам, убывающим с таможенной территории Евразийского экономического союза;
2) физическим лицам, прибывающим на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
3) физическим лицам, выезжающим из одного государства-члена Евразийского экономического союза в другое государство-член Евразийского экономического союза, и физическим лицам, въезжающим в одно государств-член Евразийского экономического союза из другого государства-члена Евразийского экономического союза;
4) дипломатическим представительствам, консульским учреждениям, представительствам государств при международных организациях, международным организациям или их представительствам, расположенным на таможенной территории Евразийского экономического союза, а также членам дипломатического персонала дипломатического представительства, консульским должностным лицам и членам их семей, которые проживают вместе с ними, персоналу (сотрудникам, должностным лицам) представительств государств при международных организациях, международных организаций или их представительств.
3. Товары, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, реализуются лицам, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 2 настоящей статьи, в магазинах беспошлинной торговли, функционирующих в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.
4. Реализация товаров лицам, указанным в подпункте 2) пункта 2 настоящей статьи, допускается в магазинах беспошлинной торговли, функционирующих в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза воздушным и водным видом транспорта, а также в иных местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза и на территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза.
5. Реализация товаров лицам, указанным в подпункте 3) пункта 2 настоящей статьи, допускается в магазинах беспошлинной торговли, функционирующих в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза воздушным видом транспорта.
6. Товары, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, реализуются лицам, указанным в подпункте 4) пункта 2 настоящей статьи, в магазинах беспошлинной торговли, определенных уполномоченным органом в области внешней политики по согласованию с уполномоченным органом.
7. Товары Евразийского экономического союза, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, реализованные физическим лицам, указанным в подпункте 1) пункта 2 настоящей статьи, утрачивают статус товаров Евразийского экономического союза.

8. Бажсыз сауда кедендік рәсімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айналымына тыйым салынған тауарларға қатысты қолданылмайды.
Комиссия оларға қатысты бажсыз сауда кедендік рәсімі қолданылмайтын өзге тауарлардың тізбесін айқындауға құқылы.
9. Бажсыз сауда дүкендерінде бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылмай осы бажсыз сауда дүкендерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажет тауарлар орналастырылуы және пайдаланылуы мүмкін.
325-бап. Тауарларды бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастыру және осындай кедендік рәсімге сәйкес оларды пайдалану шарттары
1. Тауарларды бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастыру шарттары осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау болып табылады.
2. Осы тауарлар тұратын және сатылатын бажсыз сауда дүкенінің иесі болып табылатын тұлға ғана бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты болып әрекет ете алады.
3. Тауарларды бажсыз сауда кедендік рәсіміне сәйкес пайдалану шарттары:
1) тауарлардың бажсыз сауда дүкендерінде болуы;
2) бажсыз сауда дүкендерінде тауарларды осы Кодекстің 324-бабының 2-тармағында көрсетілген тұлғаларға сату;
3) осы Кодекстің 326-бабында көзделген бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардың жекелеген санаттарын сату шарттарын сақтау болып табылады.
326-бап. Бажсыз сауда дүкендерінде бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың жекелеген санаттарын сату шарты
Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған алкогольдік ішімдіктер және сыра, темекі және темекі бұйымдары сияқты тауарлар бажсыз сауда дүкендерінде осы Кодекстің 324-бабының 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға оның шегінде жеке пайдалануға арналған тауарлар кедендік баждарды, салықтарды төлемей, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін сандық нормалармен сатылады.
Уәкілетті орган шектері кедендік бақылау мақсаттары үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара сәйкес келетін АЭА аумағында орналасқан бажсыз сауда дүкендерінде тауарларды өткізу кезінде ақпараттық жүйесін пайдалана отырып тауарларды есепке алу тәртібіне қойылатын талаптарды және оны қолдану тәртібін белгілеуі мүмкін.
327-бап. Бажсыз сауда кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау және тоқтату

8. Таможенная процедура беспошлинной торговли не применяется в отношении товаров, запрещенных к обороту в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Комиссия вправе определять перечень иных товаров, в отношении которых не применяется таможенная процедура беспошлинной торговли.
9. Без помещения под таможенную процедуру беспошлинной торговли в магазинах беспошлинной торговли могут размещаться и использоваться товары, необходимые для обеспечения функционирования этих магазинов беспошлинной торговли.
Статья 325. Условия помещения товаров под таможенную процедуру беспошлинной торговли и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условием помещения товаров под таможенную процедуру беспошлинной торговли является соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса.
2. Декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру беспошлинной торговли, может выступать только лицо, являющееся владельцем магазина беспошлинной торговли, в котором будут находиться и реализовываться эти товары.
3. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой беспошлинной торговли являются:
1) нахождение товаров в магазинах беспошлинной торговли;
2) реализация товаров в магазинах беспошлинной торговли лицам, указанным в пункте 2 статьи 324 настоящего Кодекса;
3) соблюдение условия реализации отдельных категорий иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли, предусмотренного статьей 326 настоящего Кодекса.
Статья 326. Условие реализации в магазинах беспошлинной торговли отдельных категорий товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли
Такие товары, как алкогольные напитки и пиво, табак и табачные изделия, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, реализуются в магазинах беспошлинной торговли лицам, указанным в подпункте 2) пункта 2 статьи 324 настоящего Кодекса, в количественных нормах, в пределах которых товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов.
Уполномоченным органом могут быть установлены требования к системе учета товаров с использованием информационной системы и порядок ее применения при реализации товаров в магазинах беспошлинной торговли, расположенных на территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза для целей таможенного контроля.
Статья 327. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры беспошлинной торговли

1. Бажсыз сауда кедендік рәсімінің қолданысы шетелдік тауарларды осы Кодекстің 324-бабының 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға сатуды қоспағанда, осы кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды бажсыз сауда дүкендерінде осы Кодекстің 324-бабының 2-тармағында көрсетілген тұлғаларға сатумен аяқталады.
2. Бажсыз сауда дүкендерінде бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды осы Кодекстің 324-бабының 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға өткізу кезінде, бажсыз сауда кедендік рәсімінің қолданысы ішкі тұтыну үшін осы шетелдік тауарларды шығару кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталады.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларға қатысты тауарларға арналған декларацияны ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен оларды орналастыру үшін бажсыз сауда дүкенінің иесі осы тауарларды өткізген айдан кейінгі айдың оны күнінен кешіктірмей беруге тиіс.
Тауарларды шығарудан бас тартылған кезде көрсетілген тауарларға қатысты тауарларға арналған декларацияны ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру үшін оларды бажсыз сауда дүкенінің иесі тауарларды шығарудан бас тартқан күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей беруге тиіс.
4. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты бажсыз сауда кедендік рәсімінің қолданылуы:
1) осы Кодексте көзделген жағдайларда тауарларды шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырумен;
2) осы Кодекстің 41-тарауына сәйкес әуе немесе су кемелерінің борттарында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін керек-жарақтар ретінде пайдалану үшін тауарларды шығарумен аяқталуы мүмкін.
5. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты бажсыз сауда кедендік рәсімінің қолданылуы:
1) тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырумен;
2) осындай тауарлар декларантының өтініші негізінде тауарларды бажсыз сауда дүкенінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкетумен аяқталуы мүмкін.
6. Бажсыз сауда дүкені жұмыс істеуін тоқтатқан жағдайда көрсетілген бажсыз сауда дүкені жұмыс істеуін тоқтатқан күннен кейінгі күннен бастап үш ай ішінде бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылуға, ал Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары – экспорт кедендік рәсімімен орналастырылуға немесе бажсыз сауда дүкенінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкетуге жатады.
Егер мұндай іс-қимылдар көрсетілген мерзімде жасалмаған жағдайда, бажсыз сауда кедендік рәсімінің қолданысы осы мерзім өткен соң тоқтатылады, ал тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртеді.

1. Действие таможенной процедуры беспошлинной торговли завершается реализацией товаров, помещенных под эту таможенную процедуру, в магазинах беспошлинной торговли лицам, указанным в пункте 2 статьи 324 настоящего Кодекса, за исключением реализации иностранных товаров лицам, указанным в подпункте 3) пункта 2 статьи 324 настоящего Кодекса.
2. При реализации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли, в магазинах беспошлинной торговли лицам, указанным в подпункте 3) пункта 2 статьи 324 настоящего Кодекса, действие таможенной процедуры беспошлинной торговли завершается помещением этих иностранных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
3. Декларация на товары в отношении иностранных товаров, указанных в пункте 2 настоящей статьи, для их помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления должна быть подана владельцем магазина беспошлинной торговли не позднее десятого числа месяца, следующего за месяцем реализации этих товаров.
При отказе в выпуске товаров декларация на товары в отношении указанных товаров для их помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления должна быть подана владельцем магазина беспошлинной торговли не позднее пяти рабочих дней со дня, следующего за днем отказа в выпуске товаров.
4. Действие таможенной процедуры беспошлинной торговли в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли, может быть завершено:
1) помещением товаров под таможенные процедуры, применимые в отношении иностранных товаров, на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом;
2) выпуском товаров для использования в качестве припасов, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза на бортах водных или воздушных судов, в соответствии с главой 41 настоящего Кодекса.
5. Действие таможенной процедуры беспошлинной торговли в отношении товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли, может быть завершено:
1) помещением товаров под таможенную процедуру экспорта;
2) вывозом товаров из магазина беспошлинной торговли на таможенную территорию Евразийского экономического союза на основании заявления декларанта таких товаров.
6. В случае прекращения функционирования магазина беспошлинной торговли в течение трех месяцев со дня, следующего за днем прекращения функционирования указанного магазина беспошлинной торговли, иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, подлежат помещению под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, а товары Евразийского экономического союза – помещению под таможенную процедуру экспорта или вывозу из магазина беспошлинной торговли на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
В случае, если такие действия в указанный срок не совершены, действие таможенной процедуры беспошлинной торговли по истечении этого срока прекращается, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.

328-бап. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі мен есептеу
1. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылатын шетелдік тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Декларанттың бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеті мынадай мән-жайлар басталған:
1) осы тауарлар осы Кодекстің 324-бабының 2-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларға өткізілген;
2) осы Кодекстің 324-бабының 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға өткізілген осы тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған;
3) осы тауарларды осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылған, оның ішінде осы тауарлар осы баптың 4-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін кедендік рәсімдермен орналастырылған және (немесе) осы Кодекстің 41-тарауына сәйкес әуе немесе су кемелерінің борттарында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін керек-жарақтар ретінде оларды пайдалану үшін шығарылған;
4) оларға қатысты бажсыз сауда кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарлар осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылған;
5) әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалған және (немесе) оларды осы баптың 5-тармағына сәйкес есептелген және төленуі тиіс мөлшерде өндіріп алынған;
6) осы Кодекске сәйкес осындай жою немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін мұндай шетелдік тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы аварияның немесе еңсерілмес күш әсерінің салдарынан шетелдік тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін таныған;

Статья 328. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру беспошлинной торговли, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых под таможенную процедуру беспошлинной торговли, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру беспошлинной торговли, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) реализация этих товаров лицам, указанным в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 2 статьи 324 настоящего Кодекса;
2) помещение этих товаров, реализованных лицам, указанным в подпункте 3) пункта 2 статьи 324 настоящего Кодекса, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
3) помещение этих товаров под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, в том числе помещение этих товаров под таможенные процедуры после наступления обстоятельств, указанных в подпункте 2) пункта 4 настоящей статьи, и (или) их выпуск для использования в качестве припасов, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза на бортах водных или воздушных судов, в соответствии с главой 41 настоящего Кодекса;
4) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры беспошлинной торговли прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса;
5) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
6) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;

7) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – бажсыз сауда кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тартылған;
8) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес тауарларға арналған декларация кері қайтарып алынған және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 4-тармағына сәйкес тауарларды шығарудың күші жойылған;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарлар тәркіленген немесе мемлекет меншігіне айналдырылған;
10) осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды кідірткен;
11) қылмыстық құқық бұзушылық туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алып қойылған немесе тыйым салынған және егер бұрын мұндай тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарлар уақытша сақтауға қойылған немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырылған кезде тоқтатылады.
3. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде әкету кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалуға жатады.
4. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) бажсыз сауда кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттары бұзылған жағдайда – тауарларды пайдаланудың белгіленген шарттарын бұзатын іс-әрекеттер жасалған күн, ал бұл күн анықталмаса – тауарлар бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған күн;
2) аварияның немесе еңсерілмес күш әсерінің салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымыз жоғалуды қоспағанда, шетелдік тауарлар жоғалған жағдайда – тауарлар жоғалған күн, ал бұл күн анықталмаса – тауарлар бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған күн;
3) осы Кодекстің 327-бабының 3-тармағының бірінші абзацында көрсетілген мерзім ішінде осы Кодекстің 324-бабының 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға сатылған шетелдік тауарларға қатысты тауарларға арналған декларация берілмеген жағдайда – осы Кодекстің 327-бабының 3-тармағының бірінші абзацында көрсетілген мерзімнің соңғы күні;

7) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой беспошлинной торговли – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
8) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 5 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
9) конфискация или обращение товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
11) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
1) в случае нарушения условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой беспошлинной торговли – день совершения действий, нарушающих установленные условия использования товаров, а если этот день не установлен, – день помещения товаров под таможенную процедуру беспошлинной торговли;
2) в случае утраты иностранных товаров, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день утраты товаров, а если этот день не установлен, – день помещения товаров под таможенную процедуру беспошлинной торговли;
3) в случае, если в течение срока, указанного в абзаце первом пункта 3 статьи 327 настоящего Кодекса, в отношении иностранных товаров, реализованных лицам, указанным в подпункте 3) пункта 2 статьи 324 настоящего Кодекса, не подана декларация на товары, – последний день срока, указанного в абзаце первом пункта 3 статьи 327 настоящего Кодекса;

4) осы Кодекстің 327-бабының 3-тармағының екінші абзацында көрсетілген мерзім ішінде осы Кодекстің 324-бабының 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға сатылған шетелдік тауарларға қатысты тауарларға арналған декларация берілмеген жағдайда – осы Кодекстің 327-бабының 3-тармағының екінші абзацында көрсетілген мерзімнің соңғы күні әкету кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде әкелу кедендік баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу бойынша тарифтік преференциялар мен жеңілдіктер қолданылмай, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған сияқты төленуге жатады.
Әкету кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін тауарларды бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болатын әкелу кедендік баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
6. Осы баптың 5-тармағына сәйкес төленетін (өндіріліп алынатын) әкелу кедендік баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасынан, көрсетілген сомаға қатысты тауарлар бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап әкелу кедендік баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімдері өткен күн аралығында оларды төлеуді мерзімін кейінгі қалдыру ұсынылған сияқты пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 93-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
7. Тауарлар осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылған және (немесе) осы Кодекстің 41-тарауына сәйкес, әуе немесе су кемелерінің борттарында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін керек-жарақтар ретінде олар пайдалану үшін шығарылған жағдайда, әкелу кедендік баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толық немесе ішінара) жөніндегі міндет орындалғаннан кейін осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріліп алынған әкелу кедендік баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес есепке жатқызылуға (қайтарылуға) тиіс.
36-тарау. Жою кедендік рәсімі
329-бап. Жою кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы

4) в случае, если в течение срока, указанного в абзаце втором пункта 3 статьи 327 настоящего Кодекса, в отношении иностранных товаров, реализованных лицам, указанным в подпункте 3) пункта 2 статьи 324 настоящего Кодекса, не подана декларация на товары, – последний день срока, указанного в абзаце втором пункта 3 статьи 327 настоящего Кодекса.
5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру беспошлинной торговли.
6. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру беспошлинной торговли по день истечения срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса.
7. В случае помещения товаров под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, и (или) их выпуска для использования в качестве припасов, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза на бортах водных или воздушных судов, в соответствии с главой 41 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
Глава 36. Таможенная процедура уничтожения
Статья 329. Содержание и применение таможенной процедуры уничтожения

1. Жою кедендік рәсімі – шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсім, соған сәйкес тауарларды осындай кедендік рәсіммен орналастыру шарттары сақталған кезде мұндай тауарлар әкелу кедендік баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбей жойылады.
Тауарларды жою деп тауарлар ішінара немесе толығымен жойылатын не өзінің тұтыну және (немесе) өзге де қасиеттерін жоғалтатын және экономикалық жағынан тиімді тәсілмен бастапқы күйіне келтіру мүмкін болатын күйге келтіру түсініледі.
2. Жою кедендік рәсімі мынадай тауарларға:
1) мәдени, археологиялық, тарихи құндылықтарға;
2) індеттердің, эпизоотиялардың және карантиндік объектілердің таралуының болдырмау мақсатында жоюды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес қорғалатын түрлерге жататын жануарлар мен өсімдіктерге;
3) кепіл қатынасы тоқтатылғанға дейін кеден органадары кепіл заты ретінде қабылдаған тауарларға;
4) алып қойылған тауарларға немесе тыйым салынған, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заттай дәлелдемелер болып табылатын тауарларға қатысты қолданылмайды.
3. Комиссия осы баптың 2-тармағында көзделгендерге қарағанда, оларға қатысты жою кедендік рәсімі қолданылмайтын өзге тауарлардың тізбесін айқындауға құқылы.
4. Егер тауарларды жою:
1) қоршаған ортаға зиян келтіретін болса немесе адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндірсе;
2) тауарларды әдеттегі мақсатына сәйкес тұтыну арқылы жүргізілсе;
3) Казақстан Республикасының мемлекеттік органдарын шығыстарға әкеп соқтыратын болса, жою кедендік рәсімі қолданылмайды.
330-бап. Тауарларды жою кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
Тауарларды жою кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілетін мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысының болуы, онда жоюдың тәсілі мен орны көрсетіледі. Жоюдың кедендік рәсіміне орналастырылатын тауарларды жою мүмкіндігі туралы мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысының беру Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Тауарлар авария немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан қайтарымсыз жоғалған жағдайларда мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы талап етілмейді. Мұндай тауарларды жоюдың кедендік рәсіміне орналастыру үшін аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан қайтарымсыз жоғалу фактісін растайтын құжаттар ұсынылуға тиіс;

1. Таможенная процедура уничтожения – таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой такие товары уничтожаются без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под такую таможенную процедуру.
Под уничтожением товаров понимается приведение товаров в состояние, при котором они частично или полностью уничтожаются либо утрачивают свои потребительские и (или) иные свойства и не могут быть восстановлены в первоначальном состоянии экономически выгодным способом.
2. Таможенная процедура уничтожения не применяется в отношении следующих товаров:
1) культурные, археологические, исторические ценности;
2) животные и растения, относящиеся к видам, охраняемым в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами Республики Казахстан, их части и дериваты, за исключением случаев, когда требуется их уничтожение в целях пресечения эпидемий, эпизоотий и распространения карантинных объектов;
3) товары, принятые таможенными органами в качестве предмета залога, до прекращения отношений залога;
4) изъятые товары или товары, на которые наложен арест, в том числе являющиеся вещественными доказательствами, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Комиссия вправе определять перечень иных товаров, чем предусмотренные пунктом 2 настоящей статьи, в отношении которых не применяется таможенная процедура уничтожения.
4. Таможенная процедура уничтожения не применяется, если уничтожение товаров:
1) может причинить вред окружающей среде или представляет опасность для жизни и здоровья людей;
2) производится путем потребления товаров в соответствии с их обычным предназначением;
3) может повлечь расходы для государственных органов Республики Казахстан.
Статья 330. Условия помещения товаров под таможенную процедуру уничтожения
Условиями помещения товаров под таможенную процедуру уничтожения являются:
1) наличие выдаваемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан положительного заключения государственной экологической экспертизы, в котором указываются способ и место уничтожения. Выдача заключения государственной экологической экспертизы о возможности уничтожения товаров, помещаемых под таможенную процедуру уничтожения, осуществляется в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан. Заключение государственной экологической экспертизы не требуется в случаях, когда товары безвозвратно утрачены вследствие аварии или действия непреодолимой силы. Для помещения таких товаров под таможенную процедуру уничтожения должны быть представлены документы, подтверждающие факт безвозвратной утери товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы;

2) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау болып табылады.
331-бап. Жою кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктері
1. Жою кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды жою осы тауарларды іс жүзінде жою үшін қажет уақытты негізге ала отырып, оларды жою тәсілі мен орнына, сондай-ақ мұндай мерзімдер болған кезде тауарларды жою мүмкіндігі туралы қорытындысында көрсетілген мерзімдерді есепке ала отырып, кеден органы белгілеген мерзімде жүргізіледі.
2. Жою кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты есебінен тауарларды жою жүргізіледі.
3. Жою тауардың жою кедендік рәсімімен орналастырылуын бақылауды жүзеге асыратын кеден органы кеден органының, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің өкілдерінің ішінен құрайтын комиссияның қатысуымен және декларанттың қатысуымен жүргізіледі. Қажет болған жағдайда тауардың жою кедендік рәсімімен орналастырылуын бақылауды жүзеге асыратын, кеден органы өзге мемлекеттік органдардан мамандарды және тәуелсіз сарапшыларды тартуға құқылы.
Жою:
1) нәтижесінде тауарлар толығымен жойылатын термиялық, химиялық, механикалық не өзге де әсер ету (өртеу, бұзу, көму және тағы басқа) жолмен жүргізіледі. Тауарларды жою тәсілі оларды мақсаты бойынша пайдалану үшін қалпына келтіру бастапқы күйіне келтіру мүмкіндіктерін болдырмауды қамтамасыз етуі тиіс;
2) тауарларды кейіннен қалпына келтіруді және оларды пайдалану мүмкіндігін болдырмайтындай жағдайда, мұндай зақымдаулар тесіп тастауды, жарықтар салуды, өзге де тәсілдермен зақымдауды қоса алғанда, бөлшектеу, бұзу механикалық зақымдау жолымен жүргізіледі.
Сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететін, технологиялық себептерге байланысты сақталу орындарынан алынуы және пайдаланылуы мүмкін болмайтын тауарларды жою комиссияның тауарларды сақталу орындарынан алудың және оларды одан әрі пайдаланудың мүмкін еместігі туралы актісі негізінде жүргізілген болып есептеледі.
4. Тауарлар іс жүзінде жойылғаннан кейін мынадай негізгі мәліметтер:
тауарларды жою күні мен орны;
жою кедендік рәсімін мәлімдеген тұлға туралы мәліметтер;
жою кезінде қатысқан тұлғалар туралы мәліметтер;
жойылатын тауарлардың атаулары, бірлік өлшемдерімен олардың саны; тауарларды жою тәсілі; жойылғаннан кейінгі қалдықтардың болуы мен саны, оларды одан әрі пайдалану мүмкіндігі; уәкілетті орган бекіткен нысанға сәйкес өзге де мәліметтер қамтылатын уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша акт жасалады.

2) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса.
Статья 331. Особенности применения таможенной процедуры уничтожения
1. Уничтожение товаров, помещенных под таможенную процедуру уничтожения, производится в сроки, установленные таможенным органом исходя из времени, необходимого для фактического уничтожения этих товаров, способа и места их уничтожения, а также с учетом сроков, указанных в заключении государственной экологической экспертизы о возможности уничтожения товаров, при наличии в нем таких сроков.
2. Уничтожение товаров производится за счет декларанта товаров, помещенных под таможенную процедуру уничтожения.
3. Уничтожение производится в присутствии комиссии, создаваемой таможенным органом, осуществляющим контроль за помещением товара под таможенную процедуру уничтожения из представителей таможенного органа, территориального подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, и с участием декларанта. В случае необходимости, таможенный орган, осуществляющий контроль за помещением товара под таможенную процедуру уничтожения, вправе привлекать специалистов иных государственных органов и независимых экспертов.
Уничтожение производится путем:
1) термического, химического, механического либо иного воздействия (сжигания, разрушения, захоронения и другого), в результате которого товары полностью уничтожаются. Способ уничтожения товаров должен обеспечивать невозможность их восстановления, приведения в первоначальное состояние для использования по назначению;
2) демонтажа, разборки, механического повреждения, включая пробивание отверстий, разрывы, нанесение повреждений иными способами при условии, что такие повреждения исключают последующее восстановление товаров и возможность их использования.
В отношении товаров, требующих особых условий хранения, которые в силу технологических причин не могут быть извлечены из мест хранения и быть использованы, уничтожение считается произведенным на основании акта комиссии о невозможности изъятия товаров из мест хранения и их дальнейшего использования.
4. После фактического уничтожения товаров составляется акт уничтожения по форме, утвержденной уполномоченным органом, содержащий следующие основные сведения:
дату и место уничтожения товаров;
сведения о лице, заявившем таможенную процедуру уничтожения;
сведения о лицах, присутствовавших при уничтожении;
наименования уничтожаемых товаров, их количество в единицах измерения;
способ уничтожения товаров;
наличие и количество отходов после уничтожения, возможность их дальнейшего использования;
иные сведения согласно форме, утвержденной уполномоченным органом.

5. Жою актісі барлық комиссия мүшелерінің және қатысқан адамдардың қолымен расталады, үш данада ресімделеді: бірінші данасы кеден органында сақталады; екінші данасы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне беріледі; үшінші данасы декларантта қалады.
6. Тауарларды жою фактісі нәтижесі кеден органында сақталатын жою актісіне қоса тіркелетін фото және (немесе) бейне түсірілімдер қолданыла отырып тіркеледі.
332-бап. Жою кедендік рәсімінің аяқталуы
1. Жою кедендік рәсімі осы баптың ережелері ескеріле отырып, осы Кодекстің 331-бабының 4-тармағында көзделген жою актісінің негізінде тауарларды іс жүзінде жоюмен аяқталады.
2. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген ысыраптарды қоспағанда, тауарларды жою нәтижесінде ысыраптар шетелдік тауарлар мәртебесіне ие болады.
3. Қалыптасқан қалдықтар оларды одан әрі коммерциялық пайдалануға жарамсыз не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көмуге, залалсыздандырылуға немесе өзге тәсілмен кәдеге жаратылуға, жойылуға тиіс болатын жағдайларды қоспағанда, жою нәтижесінде қалыптасқан қалдықтар осы Кодексте көзделген жағдайларда шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылуға жатады.
Жою нәтижесінде қалыптасқан ысыраптар декларант таңдаған кедендік рәсіммен орналастырылған кезде сол күйінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарлар ретінде қарастырылады.
4. Кедендік рәсімдермен орналастырылуға жатпайтын, жою нәтижесінде қалыптасқан ысыраптар Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесін алады және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен қалыптасқан ысыраптарды оларды одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз деп танылған күннен бастап не көму, залалсыздандырылу өзге тәсілмен кәдеге жарату немесе жойылу фактісін не оларды осындай операциялар жасау үшін беру фактісін растайтын құжаттар кеден органына берілген күннен бастап кедендік бақылауда емес деп саналады.
37-тарау. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімі
333-бап. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
1. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімі – шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсім, соған сәйкес тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру шарттары сақталған кезде мұндай тауарлар әкелу кедендік баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбей мемлекет меншігіне өтеусіз беріледі.

5. Акт уничтожения заверяется подписями всех членов комиссии и присутствовавших лиц, оформляется в трех экземплярах: первый экземпляр хранится в таможенном органе; второй экземпляр передается территориальному подразделению уполномоченного органа в области охраны окружающей среды; третий экземпляр остается у декларанта.
6. Факт уничтожения товаров фиксируется с применением фото- и (или) видеосъемки, результаты которой прилагаются к акту уничтожения, хранящемуся в таможенном органе.
Статья 332. Завершение таможенной процедуры уничтожения
1. Таможенная процедура уничтожения завершается фактическим уничтожением товаров, с учетом положений настоящей статьи, на основании акта уничтожения, предусмотренного пунктом 4 статьи 331 настоящего Кодекса.
2. Отходы, образовавшиеся в результате уничтожения товаров, за исключением отходов, указанных в пункте 4 настоящей статьи, приобретают статус иностранных товаров.
3. Отходы, образовавшиеся в результате уничтожения товаров, подлежат помещению под таможенные процедуры, применимые в отношении иностранных товаров, на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом, за исключением случаев, когда образовавшиеся отходы непригодны для их дальнейшего коммерческого использования либо в соответствии с законодательством Республики Казахстан подлежат захоронению, обезвреживанию, утилизации или уничтожению иным способом.
Отходы, образовавшиеся в результате уничтожения, при помещении под выбранную декларантом таможенную процедуру рассматриваются как ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза в этом состоянии.
4. Отходы, образовавшиеся в результате уничтожения, не подлежащие помещению под таможенные процедуры, приобретают статус товаров Евразийского экономического союза и считаются не находящимися под таможенным контролем со дня признания в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан, образовавшихся отходов непригодными для их дальнейшего коммерческого использования либо со дня представления таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения образовавшихся отходов иным способом либо факт их передачи для совершения таких операций.
Глава 37.Таможенная процедура отказа в пользу государства
Статья 333. Содержание и применение таможенной процедуры отказа в пользу государства
1. Таможенная процедура отказа в пользу государства – таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой такие товары безвозмездно передаются в собственность государства без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру.

2. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының мәртебесіне ие болады.
3. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімі мына тауарларға:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айналымына тыйым салынған тауарларға;
2) жарамдылық (тұтыну, сату) мерзімі өткен тауарларға қатысты қолднылмайды.
4. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімін қолдану тәртібі осы Кодекстің 335-бабына сәйкес белгіленеді.
334-бап. Тауарларды мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
Тауарларды мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау;
көрсетілген кедендік рәсімді қолдану нәтижесінде кеден органдары үшін қандай да бір шығыстардың болмауы;
осы Кодекстің 335-бабында белгіленген талаптардың сақталуы болып табылады.
335-бап. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімінің аяқталуы және тауарлардан мемлекет пайдасы үшін бас тарту тәртібі
1. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарларды декларанттың Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті мемлекеттік органына беруімен аяқталады. Бұл ретте, көшірмесі кедендік декларацияға қоса тіркелетін қабылдау-тапсыру актісі жасалады. Кедендік декларациялау аяқталғаннан кейін көрсетілген кедендік рәсімді өзгертуге жол берілмейді.
Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды кедендік декларациялау аяқталғаннан мұндай тауарлар осы Кодекстің 20-тарауына сәйкес мемлекет меншігіне айналады.
38-тарау. Арнайы кедендік рәсім
336-бап. Арнайы кедендік рәсімнің мазмұны мен қолданылуы
1. Арнайы кедендік рәсім – шетелдік тауарлардың жекелеген санаттарына және Еуразиялық экономикалық одақ тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, соған сәйкес тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру және (немесе) оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары сақталған кезде мұндай тауарлар әкелу кедендік баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбей Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізіледі, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында немесе оның шегінен тыс жерде болады және (немесе) пайдаланылады.
2. Арнайы кедендік рәсім мынадай тауарлар санаттарына қатысты:

2. Товары, помещенные под таможенную процедуру отказа в пользу государства, приобретают статус товаров Евразийского экономического союза.
3. Таможенная процедура отказа в пользу государства не применяется в отношении следующих товаров:
1) товаров, запрещенных к обороту в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) товаров с истекшим сроком годности (потребления, реализации).
4. Порядок применения таможенной процедуры отказа в пользу государства устанавливается в соответствии со статьей 335 настоящего Кодекса.
Статья 334. Условия помещения товаров под таможенную процедуру отказа в пользу государства
Условиями помещения товаров под таможенную процедуру отказа в пользу государства являются:
соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса;
отсутствие в результате применения указанной таможенной процедуры каких-либо расходов для таможенных органов;
соблюдение требований, установленных статьей 335 настоящего Кодекса.
Статья 335. Завершение таможенной процедуры отказа в пользу государства и порядок отказа от товаров в пользу государства
1. Таможенная процедура отказа в пользу государства завершается передачей товаров декларантом соответствующему уполномоченному государственному органу Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом составляется акт приема-передачи, копия которого прилагается к таможенной декларации. После завершения таможенного декларирования изменение указанной таможенной процедуры не допускается.
После завершения таможенного декларирования товаров, помещенных под таможенную процедуру отказа в пользу государства, такие товары обращаются в собственность государства в соответствии с главой 20 настоящего Кодекса.
Глава 38. Специальная таможенная процедура
Статья 336. Содержание и применение специальной таможенной процедуры
1. Специальная таможенная процедура – таможенная процедура, применяемая в отношении отдельных категорий иностранных товаров и товаров Евразийского экономического союза, в соответствии с которой такие товары перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза, находятся и (или) используются на таможенной территории Евразийского экономического союза или за ее пределами без уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и (или) их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. Специальная таможенная процедура применяется в отношении следующих категорий товаров:

1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін, дипломатиялық өкілдіктердің, консулдық мекемелердің, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы шегінен тыс орналасқан халықаралық ұйымдар жанындағы Қазақстан Республикасы өкілдіктерінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге арналған тауарларға;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін, құрметті консулдық лауазымды тұлғалар басқаратын консулдық мекемелерді қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан димпломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелер ресми пайдалануына арналған тауарларға;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін, құрметті консулдық лауазымды тұлғалар басқаратын, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан консулдық мекемелер ресми пайдалануына арналған, консулдық мекемелер өздері білдіретін мемлекеттен немесе өздері білдіретін мемлекеттің талабы бойынша алатын мемлекеттік елтаңбаларға, туларға, маңдайшаларға, мөрлер мен мөртабандарға, кітаптарға, ресми баспа материалдарға, кеңсе жиһазына, кеңсе жабдығы мен басқа да ұқсас тауарларға;
4) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес оларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босату көзделген, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін, халықаралық ұйымдардың жанындағы өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың немесе олардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан өкілдіктерінің ресми түрде пайдалануына арналған тауарларға;
5) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес оларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босату көзделген, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін, өзге де ұйымдардың немесе олардың Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан өкілдіктерінің ресми түрде пайдалануына арналған тауарларға қолданылады. Комиссия осы тауарлар санатына жатпайтын тауарларды айқындауға құқылы;
6) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында және (немесе) оның шегінен тыс орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің әскери бөлімшелерінің (мекемелерінің, жасақтарының) қойылған міндеттерін орындау үшін әскери даярлығын сақтау, қолайлы жағдайлар жасау мақсатында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін, Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары болып табылатын қару-жарақ, әскери техника, оқ-дәрілер мен өзге де материалдық құралдарға;

1) вывозимые с таможенной территории Евразийского экономического союза товары, предназначенные для обеспечения функционирования дипломатических представительств, консульских учреждений, представительств Республики Казахстан при международных организациях, расположенных за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза;
2) перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза товары, предназначенные для официального пользования дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, расположенными на таможенной территории Евразийского экономического союза, за исключением консульских учреждений, возглавляемых почетными консульскими должностными лицами;
3) ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза государственные гербы, флаги, вывески, печати и штампы, книги, официальный печатный материал, канцелярская мебель, канцелярское оборудование и другие подобные товары, получаемые консульскими учреждениями из представляемого государства или по требованию представляемого государства, предназначенные для официального пользования консульскими учреждениями, расположенными на таможенной территории Евразийского экономического союза, возглавляемыми почетными консульскими должностными лицами;
4) перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза товары, предназначенные для официального пользования представительствами государств при международных организациях, международными организациями или их представительствами, расположенными на таможенной территории Евразийского экономического союза, в отношении которых предусмотрено освобождение от уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с международными договорами Республики Казахстан;
5) перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза товары, предназначенные для официального пользования иными организациями или их представительствами, расположенными на территории Республики Казахстан, в отношении которых предусмотрено освобождение от уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с международными договорами Республики Казахстан. Комиссия вправе определять товары, которые не относятся к этой категории товаров;
6) вооружение, военная техника, боеприпасы и иные материальные средства, являющиеся товарами Евразийского экономического союза, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза в целях поддержания боевой готовности, создания благоприятных условий для выполнения поставленных задач воинских частей (учреждений, формирований) государств-членов Евразийского экономического союза, дислоцированных на таможенной территории Евразийского экономического союза и (или) за ее пределами;

7) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің қарулы күштерінің (басқа да әскерлерінің және әскери құралымдарының, уәкілетті ұйымдарының) бірлескен (халықаралық) оқу-жаттығуларға, жарыстарға, сондай-ақ шерулер мен өзге де салтанатты іс-шараларға қатысуы үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін қару-жарақ, әскери техника, оқ-дәрілер мен өзге де материалдық құралдарға;
8) алкоголь өнімдерін (этил спиртінен басқа), сыраны, темеке өнімін, бағалы металдар мен асыл тастарды, сондай-ақ олардан жасалатын бұйымдарды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін, табиғи зілзалалар мен өзге де төтенше жағдайлардың алдын алу мен олардың зардаптарын жоюға арналған тауарлар мен көлік құралдарына, оның ішінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының, олардың құрылымдық бөлімшелерінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген ұйымдардың төтенше жағдайлардың салдарынан зардап шеккен адамдарға тегін таратуына арналған тауарларға, сондай-ақ авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу және құзыретіне төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық зардаптарын жою, медициналық эвакуациялауды қоса алғанда, медициналық көмекті ұйымдастыру мен көрсету саласындағы мәселелерді шешу кіретін авариялық-құтқару құралымдарының, медициналық қызметтер мен ұйымдардың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін қажет тауарлар мен көлік құралдарына;
9) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мүддесінде Арктика мен Антарктикада Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер тұлғаларының ғылыми-зерттеу жұмыстарын коммерциялық емес негізде жүргізуіне, сондай-ақ көрсетілген жұмыстарды жүргізу үшін ұйымдастырылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ғылыми-зерттеу экспедицияларының қызметін қамтамасыз етуге арналған тауарларға;
10) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін, допинг-бақылау мақсаттарына арналған тауарларға қолданылады. Осы санатқа жататын тауарларды Комиссия айқындайды;
11) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мүддесінде спорт түрлері бойынша ұлттық және құрама командаларға кандитаттарға, мұндай командалардың мүшелеріне қатысты емдеу және қалпына келтіру іс-шараларын коммерциялық емес негізде өткізуге, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер министрліктері қатысатын жоғарғы (жоғары) жетістікті спорт саласындағы ғылыми-зерттеу топтарының қызметін қамтамасыз етуге арналған шетелдік тауарларға (дәрілік препараттар (дәрілік заттар), арнайы спорт тағамы, тамаққа биологиялық белсенді қоспалар);

7) вооружение, военная техника, боеприпасы и иные материальные средства, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза для участия вооруженных сил (других войск и воинских формирований, уполномоченных организаций) государств-членов Евразийского экономического союза и государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, в совместных (международных) учениях, соревнованиях, а также парадах и иных торжественных мероприятиях;
8) перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза товары и транспортные средства, предназначенные для предупреждения стихийных бедствий и иных чрезвычайных ситуаций и ликвидации их последствий, в том числе товары, предназначенные для бесплатной раздачи государственными органами Республики Казахстан, их структурными подразделениями или организациями, уполномоченными в соответствии с законодательством Республики Казахстан, лицам, пострадавшим в результате чрезвычайных ситуаций, а также товары и транспортные средства, необходимые для проведения аварийно-спасательных и других неотложных работ и обеспечения жизнедеятельности аварийно-спасательных формирований, медицинских служб и организаций, в полномочия которых входит решение вопросов в области ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций, организации и оказания медицинской помощи, включая медицинскую эвакуацию, за исключением алкогольной продукции (кроме спирта этилового), пива, табачной продукции, драгоценных металлов и драгоценных камней, а также изделий из них;
9) перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза товары, предназначенные для проведения лицами государств-членов Евразийского экономического союза научно-исследовательских работ в Арктике и Антарктике в интересах государств-членов Евразийского экономического союза на некоммерческой основе, а также для обеспечения деятельности научно-исследовательских экспедиций государств-членов Евразийского экономического союза, организованных для проведения указанных работ;
10) перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза товары, предназначенные для целей допинг-контроля. Товары, относящиеся к этой категории товаров, определяются Комиссией;
11) перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза иностранные товары (лекарственные препараты (лекарственные средства), специальное спортивное питание, биологически активные добавки к пище), предназначенные для проведения лечебных и восстановительных мероприятий в отношении кандидатов в национальные и сборные команды по видам спорта и членов таких команд в интересах государств-членов Евразийского экономического союза на некоммерческой основе, а также для обеспечения деятельности научно-исследовательских групп в области спорта высших (высоких) достижений, задействованных министерств государств-членов Евразийского экономического союза;

12) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін (өткізілген) спорт жарақтары мен жабдығы, ресми халықаралық спорттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу немесе жаттығу іс-шараларын өткізу кезінде оған дайындалу кезінде пайдалануға ғана арналған өзге де тауарларға қолданылады. Тауарлардың осы санатына жататын тауарларды Комиссия айқындайды;
13) Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан, Қазақстан Республикасының айрықша юрисдикциясына ие, жасанды аралдар, қондырғыларды, құрылысжайларды немесе өзге объектілерді салуға (жасауға, тұрғызуға), жұмыс істеуін қамтамасыз етуге арналған шетелдік тауарларға қолданылады. Тауарлардың осы санатына жатпайтын тауарларды Комиссия айқындайды;
14) ғарыш кеңістігін зерттеу және пайдалану, оның ішінде ғарыш аппараттарын ұшыру бойынша қызметтер көрсету саласында халықаралық ынтымақтастық шеңберінде пайдалануға арналған тауарларға қолданылады. Тауарлардың осы санатына жататын тауарларды Комиссия айқындайды;
15) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін, сипаттамасын Комиссия айқындайтын, ресми халықаралық көрмелерді ұйымдастыруға және өткізуге арналған, шетелдік тауарларға қолданылады. Тауарлардың осы санатына жатпайтын тауарларды Комиссия айқындайды.
3. Тауарлардың осы санатына жататын немесе жатпайтын тауарларды қоса алғанда, оларға қатысты арнайы кедендік рәсім қолданылатын тауарлардың өзге санатын Комиссия айқындауға құқылы.
337-бап. Арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарттары және арнайы кедендік рәсім қолданылатын тауарлар санатына қарай оны қолдану тәртібі
Арнайы кедендік рәсім қолданылатын тауарлар санатына қарай Комиссия және Комиссия көздеген жағдайларда Қазақстан Републикасының кедендік заңнамасында (Үкімет) тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру, оның ішінде тарифтік емес реттеу, техникалық реттеу шараларын, санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану шарттары және мыналарды:
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың мәртебесін айқындауды;
арнайы кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану мерзімі мен өзге де шарттарды;
арнайы кедендік рәсімнің қолданылуын аяқтау тәртібін;
арнайы кедендік рәсімді тоқтата тұру және қолданысын қайта бастау жағдайлары мен тәртібін;
арнайы кедендік рәсіммен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалуы тиіс кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылу мән-жайларын және оларды төлеу мерзімін;
арнайы кедендік рәсімді аяқтау және қолданылуын тоқтата тұру үшін тауарлар орналастырылуы мүмкін кедендік рәсімдерді, тауарлар осы кедендік рәсімдермен орналастырылған кезде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу мен төлеу ерекшеліктерін және оларды төлеу мерзімін;
Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілетін тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыруға құқығы бар тұлғалардың тізбесін қоса алғанда, арнайы кедендік рәсімнің қолдану тәртібін айқындайды.

12) перемещаемые (перемещенные) через таможенную границу Евразийского экономического союза спортивное снаряжение и оборудование, иные товары, предназначенные исключительно для использования при организации и проведении официальных международных спортивных мероприятий или по подготовке к ним при проведении тренировочных мероприятий. Товары, относящиеся к этой категории товаров, определяются Комиссией;
13) иностранные товары, предназначенные для строительства (создания, сооружения), обеспечения функционирования (эксплуатации, использования) искусственных островов, установок, сооружений или иных объектов, находящихся за пределами территории Республики Казахстан, в отношении которых Республика Казахстан обладает исключительной юрисдикцией. Товары, не относящиеся к этой категории товаров, определяются Комиссией;
14) товары, предназначенные для использования в рамках международного сотрудничества в области исследования и использования космического пространства, в том числе оказания услуг по запуску космических аппаратов. Товары, относящиеся к этой категории товаров, определяются Комиссией;
15) перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза иностранные товары, предназначенные для организации и проведения официальных международных выставок, характеристики которых определяются Комиссией. Товары, не относящиеся к этой категории товаров, определяются Комиссией.
3. Комиссия вправе определять иные категории товаров, в отношении которых применяется специальная таможенная процедура, включая товары, относящиеся или не относящиеся к этим категориям товаров.
Статья 337. Условия помещения под специальную таможенную процедуру и порядок применения специальной таможенной процедуры в зависимости от категорий товаров, в отношении которых она применяется
В зависимости от категорий товаров, в отношении которых применяется специальная таможенная процедура, Комиссией и Правительством Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Комиссией, определяются условия помещения товаров под специальную таможенную процедуру, в том числе применение мер нетарифного регулирования, технического регулирования, санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер, и порядок применения специальной таможенной процедуры, включая:
определение статуса товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза;
срок и иные условия использования товаров в соответствии со специальной таможенной процедурой;
порядок завершения действия специальной таможенной процедуры;
случаи и порядок приостановления и возобновления действия специальной таможенной процедуры;
обстоятельства возникновения и прекращения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, обстоятельства, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению, и срок их уплаты в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под специальную таможенную процедуру;
таможенные процедуры, под которые могут помещаться товары для завершения и приостановления действия специальной таможенной процедуры, особенности исчисления и уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при помещении товаров под эти таможенные процедуры и срок их уплаты;
перечень лиц, правомочных помещать под специальную таможенную процедуру товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан и (или) вывозимые с территории Республики Казахстан.

5-БӨЛІМ. ТАУАРЛАРДЫҢ ЖЕКЕЛЕГЕН САНАТТАРЫН ЕУРАЗИЯЛЫҚ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ОДАҚТЫҢ КЕДЕНДІК ШЕКАРАСЫ АРҚЫЛЫ ӨТКІЗУ ШАРТТАРЫ МЕН ТӘРТІБІНІҢ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ 39-тарау. Жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері
338-бап. Осы тарауда пайдаланылатын анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босата отырып әкелу – Комиссия айқындаған жағдайларда және шарттар сақталған кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелу;
2) иесімен бірге жөнелтілмейтін багаж – жеке тұлғаға тиесілі, осы жеке тұлғаның Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кіруі немесе оның Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуіне байланысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы іс жүзінде өткізу үшін көліктік (тасымалдау) құжаттармен расталатын халықаралық тасымалдау (көлік экспедициясы) шарты бойынша тасымалдаушыға берілген немесе берілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;
3) қос дәліз жүйесі –Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін жеке тұлғаларға "жасыл" және "қызыл" дәліздер арасында дербес таңдауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, кедендік бақылау жүргізудің оңайлатылған жүйесі;
4) иесімен бірге жөнелтілетін багаж – жеке тұлға іс жүзінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кірген немесе ол Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шыққан кезде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілген қолжүгін қоса алғанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар;
5) тасымалдаушы жеткізетін жеке пайдалануға арналған тауарлар – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өтпеген жеке тұлғаның атына не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өтпеген жеке тұлғаның атынан көліктік (тасымалдау) құжаттармен расталатын халықаралық тасымалдау шарты бойынша тасымалдаушы (көлік экспедициясы) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетін, жеке пайдалануға арналған тауарлар.
339-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шарттары туралы жалпы ережелер
1. Осы тарау жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шарттарының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында немесе одан тыс жерде олардың болу және пайдалану ерекшеліктерін, жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтауға кедендік декларациялау және шығаруға байланысты кедендік операциялар жасау тәртібінің ерекшеліктерін, жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктерін,сондай-ақ жеке пайдалануға арналған тауарлардың құнын анықтау және осындай тауарларға қатысты кедендік төлемдерді қолдану тәртібін айқындайды.

РАЗДЕЛ 5. ОСОБЕННОСТИ ПОРЯДКА И УСЛОВИЙ ПЕРЕМЕЩЕНИЯ ЧЕРЕЗ ТАМОЖЕННУЮ ГРАНИЦУ ЕВРАЗИЙСКОГО ЭКОНОМИЧЕСКОГО СОЮЗА ОТДЕЛЬНЫХ КАТЕГОРИЙ ТОВАРОВ Глава 39. Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров для личного пользования
Статья 338. Определения, используемые в настоящей главе
Для целей настоящей главы используются понятия, которые означают следующее:
1) ввоз с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов – ввоз товаров для личного пользования на таможенную территорию Евразийского экономического союза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в случаях и при соблюдении условий, определенных Комиссией;
2) несопровождаемый багаж – товары для личного пользования, принадлежащие физическому лицу, переданные или передаваемые перевозчику по договору международной перевозки (транспортной экспедиции), подтверждаемому транспортными (перевозочными) документами, для фактического перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза в связи с въездом этого физического лица на таможенную территорию Евразийского экономического союза или его выездом с таможенной территории Евразийского экономического союза;
3) система двойного коридора – упрощенная система проведения таможенного контроля, позволяющая физическим лицам, следующим через таможенную границу Евразийского экономического союза, осуществлять самостоятельный выбор между "красным" и "зеленым" коридорами;
4) сопровождаемый багаж – товары для личного пользования, включая ручную кладь, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза при фактическом въезде физического лица на таможенную территорию Евразийского экономического союза или его выезде с таможенной территории Евразийского экономического союза;
5) товары для личного пользования, доставляемые перевозчиком, – товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза перевозчиком по договору международной перевозки (транспортной экспедиции), подтверждаемому транспортными (перевозочными) документами, в адрес физического лица, не пересекавшего таможенную границу Евразийского экономического союза, либо от физического лица, не пересекавшего таможенную границу Евразийского экономического союза.
Статья 339. Общие положения о порядке и условиях перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров для личного пользования
1. Настоящей главой определяются особенности порядка и условий перемещения товаров для личного пользования через таможенную границу Евразийского экономического союза, их нахождения и использования на таможенной территории Евразийского экономического союза или за ее пределами, особенности порядка совершения таможенных операций, связанных с временным хранением, таможенным декларированием и выпуском товаров для личного пользования, особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров для личного пользования, а также порядок определения стоимости товаров для личного пользования и применения таможенных платежей в отношении таких товаров.

2. Осы тараудың ережелері жеке тұлғалар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетін қолма-қол ақша қаражаты мен ақшалай құралдарға қатысты, сондай-ақ осы Кодекстің 35-тарауына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан бажсыз сауда дүкендерінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген жеке тұлғалар сатып алған тауарларға қатысты қолданылады.
3. Жеке пайдалануға арналған тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы мынадай тәсілдермен:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке тұлға өтетін кезде иесімен бірге жөнелтілетін немесе иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда;
2) халықаралық пошта жөнелтілімдерімен;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өтетін жеке тұлғаның атына не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өтпеген жеке тұлғаның атынан тасымалдаушы арқылы өткізілуі мүмкін.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызуды кеден органдары мынадай:
1) жеке тұлғаның тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар туралы ауызша нысанда немесе жолаушыларға арналған кедендік декларацияны пайдалана отырып жазбаша нысанда жазған өтінішін;
2) тауарлардың сипаты мен санын;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын жеке тұлғаның кесіп өту және (немесе) осы жеке тұлғаның немесе оның атына Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу жиілігін негізге ала отырып жүзеге асырады.
5. осы баптың 4-тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген өлшемшарттардың сандық сипаттамалары және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызудың қосымша өлшемшарттарын Комиссия айқындайды.
6. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға қарамастан, жеке пайдалануға арналған тауарларға мынадай:
1) осы Кодекстің 346-бабы 1-тармағында көзделген жағдайларда мәлімделген кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастыру үшін кедендік декларациялауды жүзеге асыратын жеке тұлғаларға қатысты тауарлар;
2) Комиссия айқындаған тауарлардың санаты жатпайды.
7. Осы тарауға сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызылмаған жеке тұлғаның Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларына қатысты осы тараудың ережелері қолданылмайды. Осындай тауарлар осы Кодекстің өзге де тарауларында белгіленген тәртіппен және шарттармен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге жатады.

2. Положения настоящей главы применяются в отношении денежных инструментов и наличных денежных средств, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза физическими лицами, а также в отношении товаров, приобретенных физическими лицами, прибывшими на таможенную территорию Евразийского экономического союза, в магазинах беспошлинной торговли, расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в соответствии с главой 35 настоящего Кодекса.
3. Товары для личного пользования могут перемещаться через таможенную границу Евразийского экономического союза следующими способами:
1) в сопровождаемом или несопровождаемом багаже при следовании физического лица через таможенную границу Евразийского экономического союза;
2) в международных почтовых отправлениях;
3) перевозчиком в адрес физического лица, не пересекавшего таможенную границу Евразийского экономического союза, либо от физического лица, не пересекавшего таможенную границу Евразийского экономического союза.
4. Отнесение товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, к товарам для личного пользования осуществляется таможенным органом исходя из:
1) заявления физического лица о перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза товарах в устной форме или в письменной форме с использованием пассажирской таможенной декларации;
2) характера и количества товаров;
3) частоты пересечения физическим лицом таможенной границы Евразийского экономического союза и (или) перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза этим физическим лицом или в его адрес.
5. Количественные характеристики критериев, указанных подпунктах 2) и 3) пункта 4 настоящей статьи, и (или) дополнительные критерии отнесения товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, к товарам для личного пользования, определяются Комиссией.
6. Независимо от критериев, указанных в пункте 4 настоящей статьи, к товарам для личного пользования не относятся следующие товары:
1) товары, в отношении которых физическим лицом осуществляется таможенное декларирование для помещения под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, заявляемой в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 346 настоящего Кодекса;
2) категории товаров, определяемые Комиссией.
7. В отношении перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза физическими лицами товаров, не отнесенных в соответствии с настоящей главой к товарам для личного пользования, положения настоящей главы не применяются. Такие товары подлежат перемещению через таможенную границу Евразийского экономического союза в порядке и на условиях, которые установлены иными главами настоящего Кодекса.

8. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан бажсыз сауда дүкендеріндегі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген жеке тұлғалар сатып алған тауарлар, осы тарауды қолдану мақсаттары үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке тұлға өткен кезде өзімен бірге багажында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде қаралады.
9. Комиссия тыйым салулар мен шектеулерді белгілейтін Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін актілердің негізінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу кезінде тыйым салулар мен шектеулер салуларды сақтауға тиіс жеке пайдалануға арналған тауарлардың жиынтық тізбесін қалыптастырады және Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында оны орналастыруды қамтамасыз етеді.
340-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу кезінде қос дәліз жүйесін қолдану
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында қос дәліз жүйесі қолданылуы мүмкін.
"Жасыл" дәліз Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында арнайы белгіленген, кедендік декларациялауға жатпайтын, иесімен бірге жөнелтілетін багаждағы жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге арналған орын болып табылады.
"Қызыл" дәліз Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында арнайы белгіленген, кедендік декларациялауға жататын, иесімен бірге жөнелтілетін багаждағы жеке пайдалануға арналған тауарларды, сондай-ақ жеке тұлғаның қалауы бойынша кедендік декларациялау жүзеге асырылатын тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге арналған орын болып табылады.
2. Қос дәліз жүйесін қолдану Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жасау (жасамау) үшін тиісті дәлізді ("қызыл" немесе "жасыл") дербес таңдауын көздейді.
3. "Жасыл" дәлізге кіру (келу) сызығынан жеке тұлғаның өтуі кедендік декларациялауға жататын тауарлардың жоқтығы туралы жеке тұлғаның мәлімдеуі болып табылады.

8. Товары, приобретенные физическими лицами, прибывшими на таможенную территорию Евразийского экономического союза, в магазинах беспошлинной торговли, расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, для целей применения настоящей главы рассматриваются как товары для личного пользования, ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза в сопровождаемом багаже физического лица при его следовании через таможенную границу Евразийского экономического союза.
9. Комиссия на основании актов, входящих в право Евразийского экономического союза, устанавливающих запреты и ограничения, формирует сводный перечень товаров для личного пользования, в отношении которых при перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза подлежат соблюдению запреты и ограничения, и обеспечивает его размещение на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Статья 340. Применение системы двойного коридора при перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров для личного пользования
1. В местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза может применяться система двойного коридора.
"Зеленый" коридор является специально обозначенным в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза местом, предназначенным для перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом багаже товаров для личного пользования, не подлежащих таможенному декларированию.
"Красный" коридор является специально обозначенным в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза местом, предназначенным для перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом багаже товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию, а также товаров, в отношении которых осуществляется таможенное декларирование по желанию физического лица.
2. Применение системы двойного коридора предусматривает самостоятельный выбор физическим лицом, следующим через таможенную границу Евразийского экономического союза, соответствующего коридора ("красного" или "зеленого") для совершения (несовершения) таможенных операций, связанных с таможенным декларированием товаров для личного пользования.
3. Пересечение физическим лицом линии входа (въезда) в "зеленый" коридор является заявлением физического лица об отсутствии товаров, подлежащих таможенному декларированию.

4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарындағы қос дәліз жүйесіне жағдай жасау талаптарын Комиссия айқындайды.
5. Қос дәліз жүйесі қолданылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарының тізбесін, сондай-ақ осындай тізбені қалыптастыру тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
6. Қос дәліз жүйесі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында ұйымдастырылған ресми тұлғалар мен делегациялар залдарында қолданылмауы мүмкін.
7.  Кедендік бақылаудың жекелеген нысандарын "жасыл" дәлізде қолданбау жеке тұлғаның Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау міндетінен босатылатынын білдірмейді.
8. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында қалыптасқан жедел жағдайлар ескеріле отырып, кеден органының шешімі бойынша айрықша жағдайларда қос дәліз жүйесі уақытша қолданылмауы мүмкін.
9. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында қос дәліз жүйесін қолданбау осы тарауға сәйкес кедендік декларациялауға жатпайтын тауарларды кедендік декларациялауды жүзеге асыруға жеке тұлғаны міндеттеуге әкеліп соқпайды, сондай-ақ кедендік декларациялауға жататын тауарларды декларациялау қажеттілігінен жеке тұлғаны босатпайды.
341-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жасалатын кедендік операциялар
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операциялар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы оларды өткізу тәсілдеріне қарай Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында не қызмет аймағында мұндай тауарлардың декларанты болып әрекет ете алатын жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын не уақытша келетін кеден органда жасалады.
Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операциялар теміржол көлігімен оларды тасымалдау кезінде жолаушылар пойыздарының жол жүруі кезінде жасалуы мүмкін.
2. Жеке тұлғалар жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы әуе және су кемелерін қоспағанда, көлік құралдарымен өткізуі кезінде кеден органдары, Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын сақтау үшін қажет болатын жағдайларды қоспағанда, осы тұлғаларға осындай көлік құралдарынан шықпай, кедендік операцияларды жасауға мүмкіндік береді.

4. Требования к обустройству системы двойного коридора в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза определяются Комиссией.
5. Перечень мест перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в которых применяется система двойного коридора, а также порядок формирования такого перечня утверждаются уполномоченным органом.
6. Система двойного коридора может не применяться в залах официальных лиц и делегаций, организованных в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.
7. Неприменение отдельных форм таможенного контроля в "зеленом" коридоре не означает, что физическое лицо освобождается от обязанности соблюдать таможенное законодательство Евразийского экономического союза и (или) законодательство Республики Казахстан.
8. С учетом оперативной обстановки, сложившейся в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в исключительных случаях по решению таможенного органа система двойного коридора может временно не применяться.
9. Неприменение в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза системы двойного коридора не влечет обязанности физического лица осуществлять таможенное декларирование товаров, не подлежащих таможенному декларированию в соответствии с настоящей главой, а также не освобождает физическое лицо от необходимости декларирования товаров, подлежащих таможенному декларированию.
Статья 341. Таможенные операции, совершаемые в отношении товаров для личного пользования
1. Таможенные операции в отношении товаров для личного пользования в зависимости от способов их перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза совершаются в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза либо в таможенном органе, в зоне деятельности которого постоянно или временно проживает либо временно пребывает физическое лицо, которое может выступать декларантом таких товаров.
Таможенные операции в отношении товаров для личного пользования при их перевозке железнодорожным транспортом, могут совершаться в пути следования пассажирских поездов.
2. При перемещении физическими лицами через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров для личного пользования на транспортных средствах, за исключением водных и воздушных судов, таможенные органы предоставляют этим лицам возможность совершать таможенные операции, не покидая такие транспортные средства, за исключением случаев, когда это необходимо для соблюдения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.

3. Кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, осындай тауарларды кедендік рәсіммен орналастырмай, осы тарауда көзделген тәртіппен және шарттармен осы Кодекстің 345-бабы 5-тармағында көзделген оқиғалар туындаған кезде жеке пайдалануға арналған осындай тауарлар шығарылған деп есептелетін жағдайларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар, оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында немесе одан тыс жерде орналастыру және пайдалану үшін кеден органдары шығаруы керек.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы иесімен бірге жөнелтілетін және иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда өткізілетін не тасымалдаушы жеткізетін кедендік декларациялауға жататын жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты осы Кодекске сәйкес жеке пайдалануға арналған осындай тауарлардың декларанты әрекет ете алатын жеке тұлғалар оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелгеннен кейін не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету үшін егер осы Кодекстің 346-бабына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылуы мүмкін болса, еркін айналымға шығару, уақытша әкелу, әкету, уақытша әкету үшін не кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру үшін оларды кедендік декларациялауға байланысты кедендік операциялар жасалуға тиіс.
Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты, еркін айналымға шығару немесе уақытша әкелу үшін оларды кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғаннан кейін, осы Кодекске сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға декларант болып әрекет ете алатын жеке тұлғалар жасалға тиіс.
Кедендік декларациялауға байланысты кедендік операциялар жасалғанға дейін не жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден органдары шығарудан бас тартқан кезде, ал Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарындағы жеке пайдалануға арналған тауарлар, егер осындай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелгеннен кейін келген орнынан әкетілмесе не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кету орнынан кері әкелінсе, сол сияқты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілсе, жеке пайдалануға арналған тауарлар уақытша сақтауға орналастыруы мүмкін.

3. Товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза, для их нахождения и использования на таможенной территории Евразийского экономического союза или за ее пределами должны быть выпущены таможенными органами, за исключением случаев, когда такие товары для личного пользования считаются выпущенными при наступлении событий, предусмотренных пунктом 5 статьи 345 настоящего Кодекса, в порядке и на условиях, которые предусмотрены настоящей главой, без помещения таких товаров под таможенные процедуры, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита.
4. В отношении товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом и несопровождаемом багаже либо доставляемых перевозчиком, после их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза либо для вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза физическими лицами, которые в соответствии с настоящим Кодексом могут выступать декларантами таких товаров для личного пользования, должны быть совершены таможенные операции, связанные с их таможенным декларированием для выпуска в свободное обращение, временного ввоза, вывоза, временного вывоза либо для помещения под таможенную процедуру таможенного транзита, если в соответствии со статьей 346 настоящего Кодекса товары для личного пользования могут быть помещены под таможенную процедуру таможенного транзита.
В отношении товаров для личного пользования, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, таможенные операции, связанные с их таможенным декларированием для выпуска в свободное обращение или временного ввоза, должны быть совершены физическими лицами, которые в соответствии с настоящим Кодексом могут выступать декларантами таких товаров для личного пользования, после завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита.
До совершения таможенных операций, связанных с таможенным декларированием, либо при отказе таможенным органом в выпуске товаров для личного пользования указанные товары для личного пользования могут быть помещены на временное хранение, а товары для личного пользования, которые находятся в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, – также вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза, если такие товары после ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза не покидали место прибытия, либо ввезены из места убытия обратно на таможенную территорию Евразийского экономического союза.

Осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында көрсетілген кедендік операцияларды осы Кодекстің 343-бабының 11-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайларда өзге тұлғалар жасайды.
5. Осы баптың 4-тармағында көзделген жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару шарттарының сақталмауы және оларға қатысты кедендік операциялардың жасалмауы себебінен кеден органы жеке пайдалануға арналған тауарларды шығаруы мүмкін болмаған жағдайда, осындай тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртеді.
6. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген (бұдан әрі осы тарауда – уақытша әкелінген) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау осындай тауарларды шығару және оларды кедендік бақылаудағы емес деп тану фактілерін көрсету тәртібін Комиссия және Комиссия көздеген немесе Комиссия реттемеген бөлігінде жағдайларда уәкілетті орган айқындайды.
Халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операциялар осы Кодекстің 42-тарауында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, ал осы Кодекстің 42-тарауында реттелмеген бөлігінде – уәкілетті орган бекіткен тәртіппен және ерекшеліктер ескеріле отырып жасалады.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілуін кедендік декларациялаусыз жеке тұлғалар жүзеге асыратын тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден органының лауазымды тұлғасы жеке тұлғадан осындай тауарларды көрсетуді, сондай-ақ жеке тұлға мәлімдеген мәліметтердің дұрыстығын растайтын, оның ішінде ауызша сауалнамасының нәтижелері бойынша қолында бар құжаттарын беруді талап етуге құқылы.
8. Қос дәліз жүйесі қолданылмайтын, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жасау орындары жүру жолағында кедендік операциялардың басталу және аяқталу сызықтарымен белгіленеді.
Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны ұсынбай жеке тұлғаның кедендік операциялардың аяқталу сызығын кесіп өтуі жеке тұлғаның кедендік декларациялауға жататын тауарлардың жоқтығы туралы өтініші болып табылады.
Жеке тұлға көлік құралымен келген және оған көлiк құралынан шықпай өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операциялар жасау мүмкіндіктері берілген жағдайда, жеке тұлғаның кедендік декларациялауға жататын тауарлардың жоқтығы туралы мәлімдеуі, кеден органының лауазымды тұлғасына ауызша сауалнама нәтижелері бойынша жолаушыларға арналған кедендік декларация ұсынбауы болып табылады.

Таможенные операции, указанные в абзацах первом и втором настоящего пункта, также совершаются иными лицами в случаях, определенных Комиссией в соответствии с пунктом 11 статьи 343 настоящего Кодекса.
5. В случае невозможности выпуска товаров для личного пользования таможенным органом по причине несоблюдения условий выпуска и несовершения в отношении товаров для личного пользования таможенных операций, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, такие товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
6. Порядок совершения таможенных операций в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, либо товаров для личного пользования, временно ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее в настоящей главе – временный ввоз), выпуска таких товаров и отражения факта их признания не находящимися под таможенным контролем определяется Комиссией и уполномоченным органом в случаях, предусмотренных Комиссией, или в части, не урегулированной Комиссией.
Таможенные операции в отношении товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, совершаются с учетом особенностей, определенных главой 42 настоящего Кодекса, а в части, не урегулированной главой 42 настоящего Кодекса, – с учетом особенностей и в порядке, утвержденных уполномоченным органом.
7. При проведении таможенного контроля в отношении товаров, перемещение которых через таможенную границу Евразийского экономического союза осуществляется физическим лицом без таможенного декларирования, должностное лицо таможенного органа вправе потребовать у физического лица предъявления таких товаров, а также представления имеющихся у него документов, подтверждающих достоверность заявленных физическим лицом сведений, в том числе по результатам его устного опроса.
8. В местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в которых система двойного коридора не применяется, места совершения таможенных операций, связанных с таможенным декларированием, обозначаются на полосах движения линиями начала и завершения таможенных операций.
Пересечение физическим лицом линии завершения таможенных операций без подачи пассажирской таможенной декларации является заявлением физического лица об отсутствии товаров, подлежащих таможенному декларированию.
В случае, если физическое лицо следует в транспортном средстве и ему предоставлена возможность совершать таможенные операции в отношении перемещаемых товаров для личного пользования, не покидая транспортные средства, заявлением физического лица об отсутствии товаров, подлежащих таможенному декларированию, является непредставление по результатам устного опроса должностному лицу таможенного органа пассажирской таможенной декларации.

9. Комиссия осындай тауарларға қатысты кедендік операциялар жасау үшін кету орындарын (келу орындарын) жабдықтауға және техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптарды келу орнындағы аралық қонған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағындағы межелі орынға Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлердегі жөнелту орнынан немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлердегі межелі орынға Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлердегі жөнелту орнынан әуе тасымалдаушылар алып жүретін багажда тасымалдауға қабылданған жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік бақылау жүргізу және кедендік операциялар жасау, сондай-ақ осындай ерекшеліктеріне кедендік бақылау жүргізу және кедендік операциялар жасау үшін қажетті кеден органдарының, әуе тасымалдаушыларының және жеке тұлғалардың өзара іс-қимыл жасау шарттарының ерекшеліктерін айқындауға құқылы.
342-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтау
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтау осы бапты ескере отырып, осы Кодекстің 17-тарауында белгіленген тәртіппен және шарттармен жүзеге асырылады.
2.  Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға қоныс аударуға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, босқын, мәжбүрлі қоныс аударушы мәртебесін алуға ниеті бар шетелдік жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған тауарларын уақытша сақтау осындай тұлғаның тұрақты немесе уақытша (келген) тұратын жерінде жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген шетелдік жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған тауарларын уақытша сақтауға орналастыру үшін мұндай тұлға кеден органына Комиссия айқындайтын мәліметтерді көрсете отырып, мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, еркін нысанда өтінішті, сондай-ақ шетелдік жеке тұлғаның Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға қоныс аудару, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мәжбүрлі босқын, қоныс аударушы мәртебесін алу ниетін растайтын құжаттарды ұсынады.
Комиссия шетелдік жеке тұлғаның Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға қоныс аудару Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес босқын, мәжбүрлі қоныс аударушы мәртебесін алу ниетін растайтын құжаттар тізбесін қалыптастырады және Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтына орналастыруды қамтамасыз етеді.

9. Комиссия вправе определять особенности совершения таможенных операций и проведения таможенного контроля в отношении товаров для личного пользования, которые приняты авиаперевозчиком к перевозке в сопровождаемом багаже с местом отправления на таможенной территории Евразийского экономического союза в место назначения за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза с промежуточной посадкой в месте убытия либо с местом отправления за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза в место назначения на таможенной территории Евразийского экономического союза с промежуточной посадкой в месте прибытия, требования к оборудованию и техническому оснащению мест убытия (мест прибытия) для совершения таможенных операций в отношении таких товаров, а также условия взаимодействия таможенных органов, авиаперевозчиков и физических лиц, необходимые для совершения таможенных операций и проведения таможенного контроля с такими особенностями.
Статья 342. Временное хранение товаров для личного пользования
1. Временное хранение товаров для личного пользования осуществляется в порядке и на условиях, которые установлены главой 17 настоящего Кодекса с учетом настоящей статьи.
2. Временное хранение товаров для личного пользования иностранного физического лица, имеющего намерение переселиться на постоянное место жительства в Республику Казахстан, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Казахстан, может осуществляться в месте постоянного или временного проживания (пребывания) такого лица.
3. Для помещения товаров для личного пользования иностранного физического лица, указанного в пункте 2 настоящей статьи, на временное хранение такое лицо представляет таможенному органу заявление в произвольной форме с указанием в нем сведений, определяемых Комиссией, с приложением документов, подтверждающих заявленные сведения, а также документов, подтверждающих намерение иностранного физического лица переселиться на постоянное место жительства в Республику Казахстан, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Комиссия формирует и обеспечивает размещение на официальном сайте Евразийского экономического союза перечня документов, подтверждающих намерение иностранного физического лица переселиться на постоянное место жительства в Республику Казахстан, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған тауарлары осындай тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға ұсынылған өтінішті кеден органы тіркеген күннен кейінгі күннен бастап есептелетін мерзімге:
1)  егер осы мерзім өткенге дейін шетелдік жеке тұлға осы баптың 3-тармағының бірінші абзацында көрсетілген өтінішті тіркеген кеден органын осы тұлғаны Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға қоныс аударушы деп тануды растайтын құжатты не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес босқын, мәжбүрлі қоныс аударушы мәртебесін осы тұлғаның алғанын растайтын құжатты алуға бағытталған іс-қимылдар жасағаны туралы хабардар етпесе, осы баптың 5-тармағында көрсетілген мерзім өтетін күнге дейін,
2) шетелдік жеке тұлғаны Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға қоныс аударушы деп тануды растайтын құжатты не осы тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес босқын, мәжбүрлі қоныс аударушы мәртебесін алғанын растайтын құжатты алған күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні өткен күнге дейін;
3) осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжаттарды беруден бас тарту алған күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні өткен күнге дейін уақытша сақтауға орналастырылады.
5.  Осы баптың 3-тармағының бірінші абзацында көрсетілген өтінішті кеден органы тіркеген күннен кейінгі күннен бастап екі ай өткенге дейін осы баптың 2-тармағында көрсетілген шетелдік жеке тұлға осы баптың 3-тармағының бірінші абзацында көрсетілген өтінішті тіркеген кеден органын осындай тұлғаны Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға қоныс аударушы деп тануды растайтын құжатты не Қазақстан Республикасының азаматтық, халқының көшi-қоны және босқындар саласындағы уәкілетті органы берген құжатты ұсыну арқылы осы тұлғаның босқын, мәжбүрлі қоныс аударушы мәртебесін алғанын растайтын құжатты алуға бағытталған іс-қимылдар жасағаны туралы хабардар етуге міндетті.
6.  Жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтау мерзімі өткенге дейін осы баптың 2-тармағында көрсетілген шетелдік жеке тұлға уақытша сақтауда тұрған жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығару, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету не осы Кодексте белгіленген кедендік рәсімдермен орналастыру үшін кедендік декларациялауды жүзеге асыруға міндетті. Уақытша сақтау мерзімі өткен соң кедендік декларациялау жүзеге асырылмаған жеке пайдалануға арналған тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртеді.

4. Товары для личного пользования физического лица, указанного в пункте 2 настоящей статьи, помещаются на временное хранение на срок, исчисляемый со дня, следующего за днем регистрации таможенным органом заявления, представленного для помещения таких товаров на временное хранение:
1) до дня истечения срока, указанного в пункте 5 настоящей статьи, если до истечения этого срока иностранное физическое лицо не уведомило таможенный орган, зарегистрировавший заявление, указанное в абзаце первом пункта 3 настоящей статьи, о совершении действий, направленных на получение документа, подтверждающего признание такого лица переселившимся на постоянное место жительства в Республику Казахстан, либо документа, подтверждающего получение таким лицом статуса беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) до дня истечения пяти рабочих дней со дня, следующего за днем получения документа, подтверждающего признание иностранного физического лица переселившимся на постоянное место жительства в Республику Казахстан, либо документа, подтверждающего получение таким лицом статуса беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) до дня истечения десяти рабочих дней со дня, следующего за днем получения отказа в выдаче документов, указанных в подпункте 2) настоящего пункта.
5. До истечения двух месяцев со дня, следующего за днем регистрации таможенным органом заявления, указанного в абзаце первом пункта 3 настоящей статьи, иностранное физическое лицо, указанное в пункте 2 настоящей статьи, обязано уведомить таможенный орган, зарегистрировавший заявление, указанное в абзаце первом пункта 3 настоящей статьи, о совершении действий, направленных на получение документа, подтверждающего признание такого лица переселившимся на постоянное место жительства в Республику Казахстан, либо документа, подтверждающего получение таким лицом статуса беженца, вынужденного переселенца, путем представления документа, выданного уполномоченным органом в области гражданства, миграции населения и беженцев Республики Казахстан.
6. До истечения срока временного хранения товаров для личного пользования иностранное физическое лицо, указанное в пункте 2 настоящей статьи, обязано осуществить таможенное декларирование товаров для личного пользования, находящихся на временном хранении, для их выпуска в свободное обращение, вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза либо помещения под таможенные процедуры, установленные настоящим Кодексом. Товары для личного пользования, в отношении которых не осуществлено таможенное декларирование, по истечении срока временного хранения задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.

7. Уақытша сақтауда тұрған жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығарғанға дейін, жеке пайдалануға арналған осындай тауарлар осы баптың 2-тармағында көрсетілген шетелдік жеке тұлғаның іс жүзінде иелігінде болуға тиіс және осы тармақтың екінші абзацына сәйкес оларды тапсыруды қоспағанда, өзге тұлғаларға иеленуге, пайдалануға және (немесе) иелік етуге берілмейді.
Уақытша сақтауда тұрған жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден органының рұқсатынсыз жөндеуге, техникалық қызмет көрсетуге және жеке пайдалануға арналған тауарларды қалыпты жай-күйде ұстау үшін қажетті басқа да операциялар жасауға беруге жол беріледі.
8. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген шетелдік жеке тұлғаның уақытша сақтауда тұрған, оның ішінде оларды уақытша сақтау орнынан тыс жердегі жеке пайдалануға арналған тауарларды осы тармақтың екінші абзацын ескере отырып пайдалануға құқығы бар.
Уақытша сақтауда тұрған жеке пайдалануға арналған көлік құралдары болып табылатын авто және мотокөлік құралдарын және (немесе) авто және мотокөлік құралдарының тіркемелерін пайдалануға осы Кодекстің 3-бабына сәйкес кедендік баж, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуы қамтамасыз етілген жағдайда кеден органының жазбаша рұқсатымен жол беріледі.
343-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау
1. Мыналар:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін иесімен бірге жөнелтілмейтін багаждағы жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар немесе тасымалдаушы жеткізетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;
2) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулер сақталуы тиіс және осындай тыйым салулар мен шектеулер сақталғанын растайтын құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну талап етілетін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы кез келген тәсілмен өткізілетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар;
3) кедендік баждар, салықтар төлеуге жататын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін иесімен бірге жөнелтілетін багаждағы жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар;
4) кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып, иесімен бірге жөнелтілетін багажда әкелінетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар;

7. До выпуска в свободное обращение товаров для личного пользования, находящихся на временном хранении, такие товары для личного пользования должны находиться в фактическом владении иностранного физического лица, указанного в пункте 2 настоящей статьи, и не могут передаваться во владение, пользование и (или) распоряжение иным лицам, за исключением их передачи в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта.
Допускается передача без разрешения таможенного органа товаров для личного пользования, находящихся на временном хранении, для ремонта, технического обслуживания и совершения других операций, необходимых для поддержания товаров для личного пользования в нормальном состоянии.
8. Иностранное физическое лицо, указанное в пункте 2 настоящей статьи, вправе пользоваться товарами для личного пользования, находящимися на временном хранении, в том числе за пределами мест их временного хранения, с учетом абзаца второго настоящего пункта.
Пользование находящимися на временном хранении авто- и мототранспортными средствами и (или) прицепами к авто- и мототранспортным средствам, являющимися транспортными средствами для личного пользования, допускается с письменного разрешения таможенного органа при условии обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 354 настоящего Кодекса.
Статья 343. Таможенное декларирование товаров для личного пользования
1. Таможенному декларированию подлежат:
1) товары для личного пользования, за исключением транспортных средств для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза в несопровождаемом багаже, или товары для личного пользования, доставляемые перевозчиком;
2) товары для личного пользования, за исключением транспортных средств для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза любым способом, в отношении которых подлежат соблюдению запреты и ограничения в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса и требуется представление документов и (или) сведений, подтверждающих соблюдение таких запретов и ограничений;
3) товары для личного пользования, за исключением транспортных средств для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом багаже, в отношении которых подлежат уплате таможенные пошлины, налоги;
4) товары для личного пользования, за исключением транспортных средств для личного пользования, ввозимые с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в сопровождаемом багаже;

5) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы кез келген тәсілмен өткізілетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары;
6) осы Кодекстің 347-бабы 5, 7 және 12-тармақтарында көзделген жағдайларда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағындағы уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары;
7) егер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына бір уақытта әкелу немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан бір уақытта әкету кезінде мұндай қолма-қол ақша қаражатының және (немесе) жол чектерінің жалпы сомасы кеден органына жолаушыларға арналған кедендік декларацияны ұсынған күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша он мың АҚШ долларына балама сомадан асатын болса, қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) жол чектері;
8) жол чектерін қоспағанда, ақша құралдары;
9) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақталуы тиіс мәдени құндылықтар;
10) халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;
11) осы Кодекстің 348-бабы 3-тармағының екінші абзацында көрсетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының бөлшектері;
12) осы баптың 18-тармағында көрсетілген тауарлар кедендік декларациялауға жатады.
2. Егер осындай тұлға Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келгеннен кейін халықаралық әуежайдың транзиттік аймағынан кетпей, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кететін болса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы әуе көлігі транзитімен жеке тұлғамен бірге жөнелтілетін багажда өткізілетін, осы баптың 1-тармағында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарлар кедендік декларациялауға жатпайды.
3. Жеке пайдалануға арналған, оның ішінде осы Кодекстің 346-бабына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды кедендік декларациялау жолаушыларға арналған кедендік декларация пайдаланылып жүргізіледі.
Жолаушыларға арналған кедендік декларацияда көрсетілуге тиіс мәліметтерді осы баптың 8-тармағын ескере отырып, осындай кедендік декларацияны толтыру тәртібін айқындау кезінде Комиссия айқындайды.
Жолаушыларға арналған кедендік декларация қазақ тілінде немесе орыс тілінде не ағылшын тілінде, ал кеден органының рұқсатымен осындай кедендік декларация берілетін кеден органының лауазымды тұлғасы меңгерген басқа шет тілінде толтырылады.
Жолаушыларға арналған кедендік декларация ретінде Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген халықаралық пошта жөнелтілімдерімен бірге жіберілетін және құжаттар пайдаланылған жағдайда, онда мұндай құжаттар осындай актілерде айқындалған тілдерде толтырылады.
Жолаушыларға арналған кедендік декларация ретінде осы Кодексте, Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарда белгіленген және (немесе) Комиссия айқындайтын жағдайларда және тәртіппен жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару үшін қажетті мәліметтерді қамтитын құжаттар пайдаланылуы мүмкін.

5) транспортные средства для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза любым способом, за исключением транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных в государствах-членах Евразийского экономического союза;
6) временно ввезенные транспортные средства для личного пользования, находящиеся на таможенной территории Евразийского экономического союза, в случаях, предусмотренных пунктами 5, 7 и 12 статьи 347 настоящего Кодекса;
7) наличные денежные средства и (или) дорожные чеки, если общая сумма таких наличных денежных средств и (или) дорожных чеков при их единовременном ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза или единовременном вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза превышает сумму, эквивалентную десяти тысячам долларов США по курсу валют, действующему на день подачи таможенному органу пассажирской таможенной декларации;
8) денежные инструменты, за исключением дорожных чеков;
9) культурные ценности, в отношении которых подлежат соблюдению запреты и ограничения в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса;
10) товары для личного пользования, пересылаемые в международных почтовых отправлениях;
11) части транспортного средства для личного пользования, указанные в абзаце втором пункта 3 статьи 348 настоящего Кодекса;
12) товары, указанные в пункте 18 настоящей статьи.
2. Не подлежат таможенному декларированию товары для личного пользования, указанные в пункте 1 настоящей статьи, перемещаемые в сопровождаемом багаже физического лица, следующего воздушным транспортом транзитом через таможенную территорию Евразийского экономического союза, если такое лицо, после прибытия на таможенную территорию Евразийского экономического союза, не покидая транзитной зоны международного аэропорта, убывает с таможенной территории Евразийского экономического союза.
3. Таможенное декларирование товаров для личного пользования, в том числе помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии со статьей 346 настоящего Кодекса, производится с использованием пассажирской таможенной декларации.
Сведения, подлежащие указанию в пассажирской таможенной декларации, определяются Комиссией при определении порядка заполнения такой таможенной декларации, с учетом пункта 8 настоящей статьи.
Пассажирская таможенная декларация заполняется на казахском или русском языке, либо на английском языке, а с разрешения таможенного органа – на другом иностранном языке, которым владеют должностные лица таможенного органа, которому будет подана такая таможенная декларация.
В случае, если в качестве пассажирской таможенной декларации используются документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие международные почтовые отправления, то такие документы заполняются на языках, определенных такими актами.
В качестве пассажирской таможенной декларации могут использоваться документы, содержащие сведения, необходимые для выпуска товаров для личного пользования, в случаях и порядке, которые установлены настоящим Кодексом, международными договорами в рамках Евразийского экономического союза и (или) определяются Комиссией.

4. Халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау осы Кодекстің 369-бабы ескеріле отырып жүргізіледі.
5. Қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын кедендік декларациялау осы баптың 16 және 17-тармақтары ескеріле отырып жүргізіледі.
6. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы иесімен бірге жөнелтілетін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялауды жеке тұлғалар осы тауарларды кеден органына бір уақытта бере отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өту кезінде жүргізеді.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы әуе көлігімен иесімен бірге жөнелтілетін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялауды осы тұлғаға иесімен бірге жөнелтілетін багаж берілген халықаралық әуежай орналасқан және тұлға осы халықаралық әуежайдың кедендік бақылау аймағынан кететін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет аумағындағы жеке тұлғалар жүргізеді.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялауды жеке тұлғаның тұрақты немесе уақытша тұратын не осындай жеке тұлғалар уақытша келетін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттегі жеке тұлғалар жүргізеді.
8. Тасымалдаушы жеткізетін не халықаралық пошта жөнелтілімдерімен өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау жеке пайдалануға арналған осындай тауарларды жөнелтуші немесе алушы болып табылатын жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын не уақытша келген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте жүзеге асырылады.
9. Халықаралық пошта жөнелтілімдерімен өткізілетін немесе кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болу не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету мақсаттардың бірі мәлімделеді:
1) еркін айналым;
2) уақытша әкелу. Уақытша әкелу тек осы Кодекстің 341-бабында көрсетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты мәлімделуі мүмкін.
3) әкету;
4) уақытша әкету.
10. Жеке тұлға кедендік декларациялауға жатпайтын жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялауды өз еркімен жүзеге асыруға құқылы.
Жеке тұлға Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке пайдалануға арналған тауарларды иесімен бірге жөнелтілетін және иесімен бірге жөнелтілмейтін багаждарда өткізген жағдайда, осындай тұлға өзімен бірге алып жүретін багажда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кедендік баждарды, салықтарды төлемей әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлардың шегінде құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларын есепке алу мақсатында кедендік декларациялауға жатпайтын жеке пайдалануға арналған тауарларға кедендік декларациялауды жүргізуге құқығы бар.

4. Таможенное декларирование товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, производится с учетом статьи 369 настоящего Кодекса.
5. Таможенное декларирование наличных денежных средств и (или) денежных инструментов производится с учетом пунктов 16 и 17 настоящей статьи.
6. Таможенное декларирование товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом багаже, производится физическими лицами при их следовании через таможенную границу Евразийского экономического союза с одновременным представлением таможенному органу этих товаров.
Таможенное декларирование товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом багаже воздушным транспортом, производится физическими лицами на территории государства-члена Евразийского экономического союза, в котором расположен международный аэропорт, в котором этому лицу выдан сопровождаемый багаж и лицо покидает зону таможенного контроля этого международного аэропорта.
7. Таможенное декларирование товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несопровождаемом багаже, производится физическими лицами в государстве-члене Евразийского экономического союза, в котором постоянно или временно проживают либо временно пребывают такие физические лица.
8. Таможенное декларирование товаров для личного пользования, доставляемых перевозчиком либо перемещаемых в международных почтовых отправлениях, осуществляется в государстве-члене Евразийского экономического союза, в котором постоянно или временно проживает либо временно пребывает физическое лицо, являющееся отправителем или получателем таких товаров для личного пользования.
9. При таможенном декларировании товаров для личного пользования, за исключением товаров для личного пользования, перемещаемых в международных почтовых отправлениях либо помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, заявляется одна из следующих целей их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) нахождения на таможенной территории Евразийского экономического союза либо вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза:
1) свободное обращение;
2) временный ввоз. Временный ввоз может быть заявлен только в отношении транспортных средств для личного пользования, указанных в статье 341 настоящего Кодекса.
3) вывоз;
4) временный вывоз.
10. Физическое лицо вправе по своему желанию осуществить таможенное декларирование товаров для личного пользования, не подлежащих таможенному декларированию.
В случае перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза физическим лицом товаров для личного пользования в сопровождаемом и несопровождаемом багаже, такое лицо вправе осуществить таможенное декларирование не подлежащих таможенному декларированию товаров для личного пользования, ввозимых в сопровождаемом багаже, для целей учета стоимостных, весовых и (или) количественных норм, в пределах которых товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов.

11. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялауды декларант не кеден өкілі, ал Комиссия анықтайтын жағдайларда – декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге тұлға жүзеге асырады.
12. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы иесімен бірге жөнелтілетін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты, жолаушыларға арналған кедендік декларация Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізетін орында орналасқан кеден органына, оның ішінде кедендік транзит кедендік рәсімімен жеке пайдалануға арналған тауарларды орналастыру үшін беріледі.
Егер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы иесімен бірге жөнелтілетін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған болса, осындай тауарларды еркін айналымға шығару үшін немесе уақытша әкелу үшін жолаушыларға арналған кедендік декларация осы тармақтың үшінші абзацында көзделген жағдайларды қоспағанда, жеткізу орнындағы кеден органына беріледі.
Осы Кодекстің 342-бабына сәйкес уақытша сақтауға орналастырылған жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты осындай тауарларды еркін айналымға шығару үшін жолаушыларға арналған кедендік декларация осы Кодекстің 342-бабы 4-тармағының бірінші абзацында көрсетілген өтінішті тіркеген кеден органына беріледі.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда өткізілетін не тасымалдаушы жеткізетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жолаушыларға арналған кедендік декларация Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеуге құқылы кеден органына беріледі.
13. Егер жеке пайдалануға арналған тауарлар уақытша сақтауға орналастырылған болса, жолаушыларға арналған кедендік декларация осы Кодекстің 181-бабы 1-тармағына сәйкес беріледі.
14. Жеке пайдалануға арналған тауарлардың декларанттары болып Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің он алты жасқа толған жеке тұлғалары немесе мынадай:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасынан өткен кезде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы иесімен бірге жөнелтілетін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты иелену, пайдалану және (немесе) иелік ету құқығы бар;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды, оның ішінде жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын тасымалдаушыға тапсырған (тапсыратын);

11. Таможенное декларирование товаров для личного пользования осуществляется декларантом либо таможенным представителем, а в случаях, определяемых Комиссией, – иным лицом, действующим от имени и по поручению декларанта.
12. В отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом багаже, пассажирская таможенная декларация подается таможенному органу, расположенному в месте перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в том числе для помещения товаров для личного пользования под таможенную процедуру таможенного транзита.
Если товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом багаже, помещены под таможенную процедуру таможенного транзита, пассажирская таможенная декларация для выпуска таких товаров в свободное обращение или для временного ввоза подается таможенному органу места доставки, за исключением случая, предусмотренного абзацем третьим настоящего пункта.
В отношении товаров для личного пользования, помещенных на временное хранение в соответствии со статьей 342 настоящего Кодекса, пассажирская таможенная декларация для выпуска таких товаров в свободное обращение подается таможенному органу, зарегистрировавшему заявление, указанное в абзаце первом пункта 4 статьи 342 настоящего Кодекса.
В отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несопровождаемом багаже либо доставляемых перевозчиком, пассажирская таможенная декларация подается таможенному органу, правомочному в соответствии с законодательством Республики Казахстан регистрировать пассажирскую таможенную декларацию.
13. В случае, если товары для личного пользования помещены на временное хранение, пассажирская таможенная декларация подается в соответствии с пунктом 1 статьи 181 настоящего Кодекса.
14. Декларантами товаров для личного пользования могут выступать достигшие шестнадцатилетнего возраста физические лица государств-членов Евразийского экономического союза или иностранные физические лица:
1) имеющие на момент пересечения таможенной границы Евразийского экономического союза право владения, пользования и (или) распоряжения в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом багаже;
2) передавшие (передающие) перевозчику товары для личного пользования, в том числе транспортные средства для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза в несопровождаемом багаже;

3) жеке пайдалануға арналған тауарларды жөнелтуші немесе халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды алушы болып табылатын;
4) жеке пайдалануға арналған тауарларды, оның ішінде жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын оның атына немесе атынан тауарларды тасымалдаушы жеткізетін;
5)  еркін айналымға шығару үшін кедендік декларациялау жүзеге асырылатын жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты меншік құқығы бар;
6) егер осы тарауда өзгеше белгіленбесе, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өзіне иелену, пайдалану және (немесе) иелік ету құқығы тиесілі жеке пайдалануға арналған көлік құралымен өтетін;
7)  Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағындағы кедендік бақылаудағы жеке пайдалануға арналған көлік құралын иелену, пайдалану және (немесе) иелік ету құқығын, оның ішінде сот шешімімен не мұрагерлік құқық бойынша иеленген;
8) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағындағы кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын кедендік бақылаудағы жеке пайдалануға арналған көлік құралын иелену, пайдалану және (немесе) оларға иелік ету құқығын иеленген;
9)  осы Кодекстің 347-бабы 8-тармағының 2) және 3) тармақшаларына және 9-тармағына сәйкес оларға берілген жеке пайдалануға арналған уақытша әкелінген көлік құралын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шығаруды жүзеге асыратын;
10) он алты жасқа толмаған жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларына қатысты – он алты жасқа толмаған жеке тұлғаларды алып жүретін (ата-анасының, осы тұлғаны асырап алушылардың, қорғаншыларының немесе қамқоршыларының бірі, оны алып жүретін өзге де тұлға не алып жүретін тұлғалар болмаған кезде тасымалдаушының өкілі, ал ата-аналарының, асырап алушылары, қорғаншылары немесе қамқоршылары алып жүрмей, кәмелеттік жасқа толмаған адамдар тобының ұйымдасып шығуы (кіруі) кезінде – топ жетекшісі не тасымалдаушының өкілі);
11) осы баптың 18-тармағы бірінші абзацында көрсетілген жеке тұлғалар әрекет ете алады.
15. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағындағы жеке тұлғалардың атына халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жеке пайдалануға арналған тауарларды жіберу кезінде осындай тауарларды жөнелтуші болып табылатын заңды тұлғалар осындай тауарлардың декларанттары болып әрекет ете алады.
16. Жол чектерін қоспағанда, ақша құралдарын кедендік декларациялау кезінде жолаушыларға арналған кедендік декларацияда номиналдық құны не Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы немесе ақша құралы алу құқығын куәландыратын шетел валютасындағы тиісті сома көрсетіледі. Номиналдық құны болмаған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы немесе ақша құралын алу құқығын куәландыратын шетел валютасындағы соманы айқындау мүмкін болмаған жағдайда, жолаушыларға арналған кедендік декларацияда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін ақша құралының саны көрсетіледі.

3) являющиеся отправителями товаров для личного пользования или получателями товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях;
4) в адрес которых или от которых товары для личного пользования, в том числе транспортные средства для личного пользования, доставляются перевозчиком;
5) обладающие правом собственности в отношении транспортного средства для личного пользования, таможенное декларирование которого осуществляется для выпуска в свободное обращение;
6) следующие через таможенную границу Евразийского экономического союза в транспортном средстве для личного пользования, принадлежащем им на праве владения, пользования и (или) распоряжения, если иное не установлено настоящей главой;
7) приобретшие право владения, пользования и (или) распоряжения транспортным средством для личного пользования, находящимся на таможенной территории Евразийского экономического союза под таможенным контролем, в том числе по решению суда либо праву наследования;
8) обладающие правом владения, пользования и (или) распоряжения транспортным средством для личного пользования, находящимся на таможенной территории Евразийского экономического союза под таможенным контролем, помещаемым под таможенную процедуру таможенного транзита;
9) осуществляющие вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввезенного транспортного средства для личного пользования, переданного им в соответствии с подпунктами 2) и 3) пункта 8 и пунктом 9 статьи 347 настоящего Кодекса;
10) сопровождающие физических лиц, не достигших шестнадцатилетнего возраста (один из родителей, усыновителей, опекунов или попечителей этих лиц, иное сопровождающее лицо либо представитель перевозчика при отсутствии сопровождающих лиц, а при организованном выезде (въезде) группы несовершеннолетних лиц без сопровождения родителей, усыновителей, опекунов или попечителей, иных лиц – руководитель группы либо представитель перевозчика), – в отношении товаров для личного пользования физических лиц, не достигших шестнадцатилетнего возраста;
11) указанные в абзаце первом пункта 18 настоящей статьи.
15. При пересылке товаров для личного пользования в международных почтовых отправлениях в адрес физического лица, находящегося на таможенной территории Евразийского экономического союза, декларантами таких товаров также могут выступать юридические лица, являющиеся отправителями таких товаров.
16. При таможенном декларировании денежных инструментов, за исключением дорожных чеков, в пассажирской таможенной декларации указывается номинальная стоимость либо соответствующая сумма в национальной валюте Республики Казахстан или иностранной валюте, право на получение которой удостоверяет денежный инструмент. В случае, если номинальная стоимость отсутствует и невозможно определить сумму в национальной валюте Республики Казахстан или иностранной валюте, право на получение которой удостоверяет денежный инструмент, в пассажирской таможенной декларации указывается количество перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза денежных инструментов.

17. Жеке тұлғалардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы кедендік декларациялауға жататын қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуі кезде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында жолаушыларға арналған кедендік декларациясында мынадай мәліметтер:
1) шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында болу (тұру) құқығын растайтын құжаттың деректемелері, тұрғылықты (тіркелген) жерінің немесе Қазақстан Республикасының аумағында болу орнының мекенжайы;
2) жол чектерін қоспағанда, ақша құралдары туралы мәліметтер (ақша құралының түрі, эмитенттің атауы, шығарылған күні және (болған жағдайда) идентификаттау нөмірі;
3) егер өткізілетін қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) ақша құралдары декларанттың меншігі болып табылмаса, қолма-қол ақша қаражатының және (немесе) ақша құралдарының көзі туралы, олардың иелері туралы мәліметтер, сондай-ақ осындай қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын болжамды пайдалану туралы мәліметтер;
4) қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын тасымалдау маршруты және тәсілі туралы (тасымалдау жүзеге асырылатын көліктің түрі) мәліметтер көрсетілуі керек.
18. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы қайтыс болғандардың денесі (сүйектері) салынған табыттарды және мәйіті (күлі) салынған сауыттарды өткізу кезінде жолаушыларға арналған кедендік декларация ретінде қайтыс болған адамның денесі (сүйектері) салынған табытты немесе мәйіті (күлі) салынған сауыттарды алып жүретін адам берген еркін нысандағы өтініш пайдаланыла алады.
19. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін қайтыс болғандардың денесі (сүйектері) салынған табыттарды және мәйіті (күлі) салынған сауыттарды кедендік декларациялау кезінде мынадай құжаттар:
1) Қазақстан Республикасында азаматтық хал актілерін тіркеу үшін белгіленген тәртіппен азаматтық хал актілерінің жазу бөлімдері беретін қайтыс болуы туралы куәлік не қайтыс болуы туралы медициналық куәлік не көрсетілген құжаттардың нотариалды расталған көшірмелері, ал жерленгеніне ұзақ уақыт өтуіне байланысты осындай құжаттары болмаған кезде - шығарылған сүйектерді идентификаттауға мүмкіндік беретін өзге де құжаттар;
2) қайта жерленген жағдайда, эксгумация өткізу мүмкіндігі туралы жергілікті мемлекеттік санитарлық қадағалау органдарының еркін нысандағы қорытындысы;
3) мырыш табыттарды дәнекерлеумен жерлеу қызметтерін көрсетуді жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымның оларда бөгде салынымдардың жоқтығын көрсете отырып және қайтыс болған адамның заттары мен құндылықтары қайтыс болған адамның денесімен (сүйектерімен) бірге жөнелтілген жағдайда, олардың тізімдемесі қоса беріле отырып, еркін нысандағы актісі (анықтамасы) табыс етіледі.

17. В целях обеспечения противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при перемещении физическими лицами через таможенную границу Евразийского экономического союза наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, подлежащих таможенному декларированию, в пассажирской таможенной декларации должны быть указаны следующие сведения:
1) реквизиты документа, подтверждающего право иностранного гражданина или лица без гражданства на пребывание (проживание) на территории Республики Казахстан, адрес места жительства (регистрации) или места пребывания на территории Республики Казахстан;
2) сведения о денежных инструментах, за исключением дорожных чеков (вид денежного инструмента, наименование эмитента, дата выпуска и идентифицирующий номер (при наличии));
3) сведения об источнике происхождения наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, об их владельцах, если перемещаемые наличные денежные средства и (или) денежные инструменты не являются собственностью декларанта, а также сведения о предполагаемом использовании таких наличных денежных средств и (или) денежных инструментов;
4) сведения о маршруте и способе перевозки (вид транспорта, которым осуществляется перевозка) наличных денежных средств и (или) денежных инструментов.
18. При перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза гробов с телами (останками) и урн с прахом (пеплом) умерших в качестве пассажирской таможенной декларации может использоваться заявление в произвольной форме, поданное лицом, сопровождающим гроб с телом (останками) или урну с прахом (пеплом) умершего.
19. При таможенном декларировании вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза гробов с телами (останками) и урн с прахом (пеплом) умерших представляются следующие документы:
1) свидетельство о смерти, выдаваемое отделами записи актов гражданского состояния в порядке, установленном для регистрации актов гражданского состояния в Республике Казахстан, либо медицинское свидетельство о смерти, либо нотариально заверенные копии указанных документов, а при отсутствии таких документов в связи с давностью захоронения – иные документы, позволяющие идентифицировать вывозимые останки;
2) заключение в произвольной форме местных органов государственного санитарного надзора о возможности проведения эксгумации в случае перезахоронения;
3) акт (справка) в произвольной форме специализированной организации, осуществлявшей ритуальные услуги по запайке цинковых гробов, с указанием, что в них отсутствуют посторонние вложения, и с приложением описи вещей и ценностей умершего в случае их отправки вместе с телом (останками) умершего.

20. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін қайтыс болғандардың денелері (сүйектері) салынған табыттарды және мәйіті (күлі) салынған сауыттарды кедендік декларациялау кезінде мынадай құжаттар:
1) жөнелтуші елдің уәкілетті мекемесі берген қайтыс болуы туралы куәлік не қайтыс болуы туралы медициналық куәлік не осы құжаттардың көшірмесі, ал мәйіттің жерленгеніне ұзақ уақыт өтуіне байланысты ондай құжаттар болмаған кезде – әкелінетін сүйекті идентификаттауға мүмкіндік беретін өзге де құжаттар;
2) мырыш табыттарды дәнекерлеумен жерлеу қызметтерін көрсетуді жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымның оларда бөгде салынымдардың жоқтығын көрсете отырып және қайтыс болған адамның заттары мен құндылықтары қайтыс болған адамның денесімен (сүйектерімен) бірге жөнелтілген жағдайда, олардың тізімдемесі қоса беріле отырып, еркін нысандағы актісі (анықтамасы) табыс етіледі.
344-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде құжаттарды ұсыну
1. Жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарға мыналар:
1) жеке басын (оның ішінде кәмелетке толмаған адамның) куәландыратын құжаттар;
2) жеке тұлғада бар кедендік декларациялау жүзеге асырылатын жеке пайдалануға арналған тауарлардың құнын растайтын құжаттар;
3) егер тыйым салулар мен шектеулерді сақтау осындай құжаттарды ұсынумен расталса, осы Кодекстің 8-бабына сәйкес жеке тұлғалар сақтауға тиіс тыйым салулар мен шектеулер сақталғанын растайтын құжаттар;
4) көлік (тасымалдау) құжаттары;
5) кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып әкелу шартарының сақталуын растайтын, оның ішінде шетелдік жеке тұлғаны Қазақстан Ресепубликасына тұрақты тұруға қоныс аударушы деп тануды не шетелдік жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес босқын, мәжбүрлі қоныс аударушы мәртебесін алуын растайтын құжаттар;
6) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған көлік құралын әкелу кезінде рәсімделген және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша болатын осындай көлік құралының шығуын растайтын жолаушыларға арналған кедендік декларациясы;
7) осы Кодекстің 343-бабы 1-тармағының 11) тармақшасына сәйкес кедендік декларациялауға жататын жеке пайдалануға арналған көлік құралын немесе жеке пайдалануға арналған осындай көлік құралының бір бөлігін идентификаттауға мүмкіндік беретін мәліметтер қамтылған құжаттар;
8) жеке пайдалануға арналған көлік құралын иелену, пайдалану және (немесе) оған иелік ету құқығын растайтын құжаттар;

20. При таможенном декларировании ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза гробов с телами (останками) и урн с прахом (пеплом) умерших представляются следующие документы:
1) свидетельство о смерти, выданное уполномоченным учреждением страны отправления, либо медицинское свидетельство о смерти, либо копии этих документов, а при отсутствии таких документов в связи с давностью захоронения – иные документы, позволяющие идентифицировать ввозимые останки;
2) акт (справка) в произвольной форме специализированной организации, осуществлявшей ритуальные услуги по запайке цинковых гробов, с указанием, что в них отсутствуют посторонние вложения, и с приложением описи вещей и ценностей умершего в случае их отправки вместе с телом (останками) умершего.
Статья 344. Представление документов при таможенном декларировании товаров для личного пользования
1. К документам, подтверждающим сведения, заявленные в пассажирской таможенной декларации, относятся:
1) документы, удостоверяющие личность (в том числе несовершеннолетнего лица);
2) имеющиеся у физического лица документы, подтверждающие стоимость товаров для личного пользования, в отношении которых осуществляется таможенное декларирование;
3) документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, подлежащих соблюдению физическими лицами в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса, если соблюдение запретов и ограничений подтверждается представлением таких документов;
4) транспортные (перевозочные) документы;
5) документы, подтверждающие соблюдение условий ввоза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, в том числе подтверждающие признание иностранного физического лица переселившимся на постоянное место жительства в Республику Казахстан, либо получение иностранным физическим лицом статуса беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) пассажирская таможенная декларация, оформленная при ввозе транспортного средства для личного пользования на таможенную территорию Евразийского экономического союза и подтверждающая выпуск такого транспортного средства для временного нахождения на таможенной территории Евразийского экономического союза;
7) документы, содержащие сведения, позволяющие идентифицировать транспортное средство для личного пользования или части такого транспортного средства для личного пользования, подлежащие таможенному декларированию в соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 343 настоящего Кодекса;
8) документы, подтверждающие право владения, пользования и (или) распоряжения транспортным средством для личного пользования;

9) Комиссия айқындайтын жағдайларда қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралының шығу тегін растайтын құжаттар;
10) осы Кодекстің 343-бабы 19 және 20-тармақтарында көрсетілген құжаттар;
11) осы Кодекстің 343-бабының 11-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайларда, атынан декларант және тапсырмасы бойынша әрекет ететін тұлғаның өкілеттігін растайтын сенімхат немесе өзге құжат жатады.
2. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарда жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын мәліметтер қамтылмаған жағдайда, мұндай мәліметтер өзге құжаттармен расталуы мүмкін.
3. Кеден органдары жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасауы кезінде мәліметтерді шет тілінен аударуды талап етпейтін құжаттар тізбесін Комиссия айқындайды.
4. Жеке тұлға Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке пайдалануға арналған тауарларды иесімен бірге жөнелтілетін және иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда не иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда ғана өткізу кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде осы баптың 1-тармағында көзделген құжаттарға қосымша осы Кодекстің 343-бабы
10-тармағына сәйкес берілген жолаушыларға арналған кедендік декларацияның данасы табыс етіледі.
Кеден органына көрсетілетін жолаушыларға арналған кедендік декларация ұсынылмаған кезде, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда әкелінген жеке пайдалануға арналған тауарлар, егер жеке тұлға басқаша дәлелдей алмаса, шегінде кедендік баждарды, салықтар төленбей Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарлар әкелінетін, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормалардан асыра әкелінген таарлар ретінде қарастырылады.
5. Егер оларды кеден органдары мен декларанттың немесе декларанттың тапсырмасы бойынша және атынан әрекет ететін адамның жолға қойылған ақпараттық өзара іс-қимылы шеңберінде кеден органы алуы мүмкін болса, осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттар, ұсынылмауы мүмкін. Ақпараттық өзара іс-қимыл тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
6. Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны қабылдауды мен оны тіркеуді кеден органы өтеусіз негізде жүзеге асырады.
345-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару
1. Халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетіндерді қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде мәлімделген оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болу не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету мақсатына байланысты мынадай тауарлар:

9) документы, подтверждающие происхождение наличных денежных средств и (или) денежных инструментов в случаях, определяемых Комиссией;
10) документы, указанные в пунктах 19 и 20 статьи 343 настоящего Кодекса;
11) доверенность или иной документ, подтверждающие полномочия лица, действующего от имени и по поручению декларанта, в случаях, определенных Комиссией в соответствии с пунктом 11 статьи 343 настоящего Кодекса.
2. В случае, если в документах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, не содержатся сведения, подтверждающие сведения, заявленные в пассажирской таможенной декларации, такие сведения могут быть подтверждены иными документами.
3. Перечень документов, по которым таможенные органы при совершении таможенных операций в отношении товаров для личного пользования не требуют перевода сведений с иностранного языка, определяется Комиссией.
4. В случае перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза физическим лицом товаров для личного пользования в сопровождаемом и несопровождаемом багаже либо только в несопровождаемом багаже при таможенном декларировании товаров для личного пользования, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза в несопровождаемом багаже, дополнительно к документам, предусмотренным пунктом 1 настоящей статьи, представляется экземпляр пассажирской таможенной декларации, поданной в соответствии с пунктом 10 статьи 343 настоящего Кодекса.
При непредставлении таможенному органу указанной пассажирской таможенной декларации товары для личного пользования, ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза в несопровождаемом багаже, рассматриваются как ввезенные на таможенную территории Евразийского экономического союза с превышением стоимостных, весовых и (или) количественных норм, в пределах которых товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов, если физическое лицо не докажет обратное.
5. Документы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, могут не предоставляться, если они могут быть получены таможенным органом в рамках налаженного информационного взаимодействия таможенных органов и декларанта или лица, действующего от имени и по поручению декларанта. Порядок информационного взаимодействия утверждается уполномоченным органом.
6. Прием и регистрация пассажирской таможенной декларации осуществляются таможенным органом на безвозмездной основе.
Статья 345. Выпуск товаров для личного пользования
1. В зависимости от заявленной при таможенном декларировании товаров для личного пользования, за исключением пересылаемых в международных почтовых отправлениях, цели их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) нахождения на таможенной территории Евразийского экономического союза либо вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза такие товары подлежат выпуску:

1) еркін айналымға;
2) шығару үшін;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша болуы үшін;
4) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде уақытша болуы үшін шығарылуға жатады.
2. Кедендік декларациялауға жататын жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға немесе әкету үшін шығаруды:
1) осы баптың 3-тармағын ескере отырып, осы тарауға сәйкес кедендік баждар, салықтар төленген;
2) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйымдар мен шектеулер сақталған жағдайда кеден органы жүргізеді.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы иесімен бірге жөнелтілетін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды шығаруды кеден органы тиісті шоттарға жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты төленген кедендік баждар, салықтар сомасы аударылғанға дейін жүргізеді.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды шығаруды кедендік баждар, салықтар төленгенге дейін кеден органы жүргізеді.
4. Кедендік декларациялауға жататын жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша болуы не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде уақытша болуы үшін шығаруды кеден органы мынадай:
1) жеке пайдалануға арналған тауарлар осы Кодекстің 347 және 348-баптарына сәйкес уақытша әкелінуі не уақытша әкетілуі мүмкін болатын;
2) осы Кодекстің 354-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттемелерді орындау қамтамасыз етілген;
3) осы Кодекстің 8-бабына сәйкес тыйымдар мен шектеулер сақталған жағдайда жүргізеді.
5. Кедендік декларациялауға жатпайтын, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар еркін айналымға шығарылған немесе "жасыл" дәлізден шығу (кіру) сызығын не келу немесе кету орындарында кедендік операцияларды аяқтау сызығын кесіп өткен кезден бастап әкету үшін шығарылған деп есептеледі.
Кедендік декларациялауға жатпайтын және оларға қатысты кедендік операцияларды көлік құралынан шықпай жасау мүмкіндігі берілетін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар осындай тауарларға қатысты келу немесе кету орындарында кедендік бақылауды жүргізу аяқталған кезден бастап еркін айналымға шығарылған немесе әкету үшін шығарылған болып есептеледі.
6. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару осы Кодекстің 192-бабына сәйкес белгіленген шарттар сақтаған кезде және тәртіппен жүргізіледі.

1) в свободное обращение;
2) для вывоза;
3) для временного нахождения на таможенной территории Евразийского экономического союза;
4) для временного нахождения вне таможенной территории Евразийского экономического союза.
2. Выпуск товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию, в свободное обращение или для вывоза производится таможенным органом при условии, что:
1) уплачены таможенные пошлины, налоги в соответствии с настоящей главой с учетом пункта 3 настоящей статьи;
2) соблюдены запреты и ограничения в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса;
3. Выпуск товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом багаже, производится таможенным органом до зачисления сумм таможенных пошлин, налогов, уплаченных в отношении товаров для личного пользования, на соответствующие счета.
Выпуск товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, производится таможенным органом до уплаты таможенных пошлин, налогов.
4. Выпуск товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию, для временного нахождения на таможенной территории Евразийского экономического союза либо временного нахождения вне таможенной территории Евразийского экономического союза производится таможенным органом при условии, что:
1) товары для личного пользования могут быть временно ввезены либо временно вывезены в соответствии со статьями 347 и 348 настоящего Кодекса;
2) обеспечено исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 354 настоящего Кодекса;
3) соблюдены запреты и ограничения в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса.
5. Товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза, не подлежащие таможенному декларированию, считаются выпущенными в свободное обращение или выпущенными для вывоза с момента пересечения линии выхода (выезда) из "зеленого" коридора либо линии завершения таможенных операций в местах прибытия или убытия.
Товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза, которые не подлежат таможенному декларированию и в отношении которых предоставляется возможность совершения таможенных операций, не покидая транспортные средства, считаются выпущенными в свободное обращение или выпущенными для вывоза с момента завершения в отношении таких товаров проведения таможенного контроля в местах прибытия или убытия.
6. Выпуск товаров для личного пользования, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, производится при соблюдении условий и в порядке, которые установлены в соответствии со статьей 192 настоящего Кодекса.

7. Жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару, осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 193-бабында белгіленген мерзімде аяқталуы керек.
Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетін орындарда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы иесімен бірге жөнелтілетін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару, кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, декларант жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару шарттарының сақталғанын растағаннан кейін және кедендік бақылау жүргізілгеннен кейін тез арада аяқталуға тиіс.
8. Санитариялық-карантиндік, ветеринариялық, карантиндік фитосанитариялық және мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) басқа да түрлеріне жататын жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) тиісті түрі жүзеге асырылғаннан кейін жүргізіледі.
9. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген жеке пайдалануға арналған тауарлар мынадай тауарлар санаттарын:
1) осы Кодекстің 381 және 382-баптарына сәйкес әкелінетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын;
2) осы Кодекстің 349-бабы 8-тармағына сәйкес пайдалану және (немесе) иелік ету бойынша оларға қатысты шектеулер қойылған тауарларды қоспағанда, олар еркін айналымға шығарылған кезден бастап Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының мәртебесіне ие болады.
10. Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының мәртебесіне ие болған жеке пайдалануға арналған тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болады және пайдалануы және (немесе) иелік ету бойынша шектеулерсіз пайдаланылады.
346-бап. Иесімен бірге жөнелтілетін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімдерін қолдану ерекшеліктері
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы тасымалдау үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы иесімен бірге жөнелтілетін багажда өткізілетін мынадай:
1) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде немесе Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттерде тіркелмеген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары;
2) осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген тауарларды қоспағанда, оларды келу орнынан кеден органына дейін тасымалдау үшін жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын қызмет аймағында осындай тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуді жүзеге асыратын, кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;

7. Выпуск товаров для личного пользования должен быть завершен в сроки, установленные статьей 193 настоящего Кодекса, за исключением случая, указанного в абзаце втором настоящего пункта.
В местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза выпуск товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом багаже, за исключением товаров для личного пользования, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, должен быть завершен незамедлительно после подтверждения декларантом соблюдения условий выпуска товаров для личного пользования и проведения таможенного контроля.
8. Выпуск товаров для личного пользования, подлежащих санитарно-карантинному, ветеринарному, карантинному фитосанитарному и другим видам государственного контроля (надзора), производится после осуществления соответствующего вида государственного контроля (надзора).
9. Товары для личного пользования, ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза, приобретают статус товаров Евразийского экономического союза с момента их выпуска в свободное обращение, за исключением следующих категорий товаров:
1) транспортные средства для личного пользования, ввозимые в соответствии со статьями 381 и 382 настоящего Кодекса;
2) товары, в отношении которых установлены ограничения по пользованию и (или) распоряжению в соответствии с пунктом 8 статьи 349 настоящего Кодекса.
10. Товары для личного пользования, которые приобрели статус товаров Евразийского экономического союза, находятся и используются на таможенной территории Евразийского экономического союза без ограничений по пользованию и (или) распоряжению.
Статья 346. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых в сопровождаемом багаже
1. Под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки по таможенной территории Евразийского экономического союза могут помещаться перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом багаже:
1) транспортные средства для личного пользования, не зарегистрированные в государствах-членах Евразийского экономического союза или государствах, не являющихся членами Евразийского экономического союза;
2) товары для личного пользования, ввозимые с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, за исключением товаров, указанных в подпункте 3) настоящего пункта, для их перевозки от места прибытия до таможенного органа, в зоне деятельности которого постоянно или временно проживает либо будет проживать физическое лицо, осуществляющее ввоз таких товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза;

3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар, дипломатиялық өкілдік басшылары, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің дипломатиялық өкілдігінің дипломатиялық мүшелері және әкімшілік-техникалық қызметкерлері, консулдық мекеме басшылары және басқа да консулдық лауазымды тұлғалар, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің консулдық мекемелерінің консулдық қызметкерлері, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс орналасқан халықаралық ұйымдардың жанындағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өкілдік қызметкерлері, солардың бірге тұратын отбасы мүшелері не осындай тұлғалардың атынан және тапсырмасы бойынша өзге адамдармен тауарларды келу орнынан кеден органына дейін тасымалдау үшін осындай тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуді жүзеге асыратын тұлғалардың арызы бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;
4) бастапқы жайғасуға арналған тауарларды қоса алғанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына дипломатиялық өкілдік қызметкерлері, консулдық мекеме жұмысшылары, халықаралық ұйымдардағы мемлекеттер өкілдіктерінің жұмысшылары (қызметкерлері, лауазымды тұлғалары), халықаралық ұйымдар немесе олардың өкілдіктері, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан өзге де ұйымдар мен олардың өкілдіктері солармен бірге тұратын отбасы мүшелері әкелетін тауарларды әкелу орнынан кеден органына дейін тасымалдау үшін қызмет өңірінде орналасқан дипломатиялық өкілдіктер, консулдық мекемелер, халықаралық ұйымдар жанындағы мемлекеттер өкілдіктері, халықаралық ұйымдар немесе олардың өкілдіктері, басқа да ұйымдар мен олардың өкілдіктерінің қызметкерлері, жұмысшылары, персоналы (қызметкерлері, лауазымды тұлғалары) болып табылатын жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарлары;
5) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына дипломатиялық өкілдік және консулдық мекеме басшылары, дипломатиялық өкілдіктің дипломатиялық қызметкерлер мүшелері және консулдық мекемелердің консулдық лауазымды тұлғалары, солармен бірге тұратын отбасы мүшелері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша оларды келу орнынан кету орнына дейін тасымалдау үшін әкелетін жеке пайдалануға арналған тауарлар.
2. Кедендік транзит кедендік рәсімімен жеке пайдалануға арналған тауарларды орналастыру кезінде жолаушыларға арналған кедендік декларациясында көрсетілуге тиіс мәліметтерді Комиисия белгілейді.

3) товары для личного пользования, ввозимые с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов главами дипломатических представительств, членами дипломатического и административно-технического персонала дипломатических представительств государств-членов Евразийского экономического союза, главами консульских учреждений и иными консульскими должностными лицами, консульскими служащими консульских учреждений государств-членов Евразийского экономического союза, сотрудниками представительств государств-членов Евразийского экономического союза при международных организациях, расположенных за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза, проживающими вместе с ними членами их семей либо действующими от имени и по поручению таких лиц иными лицами для их перевозки от места прибытия до таможенного органа, определяемого по заявлению лиц, осуществляющих ввоз таких товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
4) товары для личного пользования, включая товары для первоначального обзаведения, ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза сотрудниками дипломатических представительств, работниками консульских учреждений, персоналом (сотрудниками, должностными лицами) представительств государств при международных организациях, международных организаций или их представительств, иных организаций или их представительств, расположенных на таможенной территории Евразийского экономического союза, проживающими вместе с ними членами их семей, для их перевозки от места прибытия до таможенного органа, в регионе деятельности которого находятся дипломатические представительства, консульские учреждения, представительства государств при международных организациях, международные организации или их представительства, иные организации или их представительства, сотрудниками, работниками, персоналом (сотрудниками, должностными лицами) которых они являются;
5) товары для личного пользования, ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза главами дипломатических представительств и консульских учреждений, членами дипломатического персонала дипломатических представительств и консульскими должностными лицами консульских учреждений, проживающими вместе с ними членами их семей, для их перевозки по таможенной территории Евразийского экономического союза от места прибытия до места убытия.
2. При помещении под таможенную процедуру таможенного транзита товаров для личного пользования сведения, подлежащие указанию в пассажирской таможенной декларации, определяются Комиссией.

3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарлардың жеткізілу орнын кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырған кезде:
1) осындай көлік құралдары иеленушісінің тапсырмасы бойынша әкелінетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты – жеке тұлғаның – жеке пайдалануға арналған көлік құралының меншік иесінің тұрақты не уақытша тұрғылықты жері туралы мәліметтері негізінде, ал өзге де жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты – жеке пайдалануға арналған көлік құралын әкелетін жеке тұлғаның өтініші негізінде;
2) осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тауарларды қоспағанда, кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты – осындай тауарлар декларанттың орны немесе болжамды тұрақты не уақытша тұрғылықты жері туралы мәліметтері негізінде;
3) осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты – осындай тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуді жүзеге асыратын тұлға мәлімдеген мәліметтері негізінде;
4) осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалану үшін әкелінетін тауарлардың дипломатиялық өкілдіктердің, консулдық мекемелердің, халықаралық ұйымдар жанындағы мемлекет өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің, өзге де ұйымдар мен олардың өкілдіктерінің қызметкерлері, жұмысшылары, персоналы (қызметкерлері, лауазымды тұлғалары) болып табылатын жеке тұлғалардың орналасқан жері туралы мәліметтер негізінде;
5) осы баптың 1-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты – кету орны туралы мәліметтер негізінде жөнелтуші кеден органы айқындайды.
4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларды тасымалдау кезінде кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес декларант ретінде шығатын жеке тұлға осы Кодекстің 230-бабында тасымалдаушы үшін көзделген міндеттерді орындайды.
5. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету осы Кодекстің 354-бабын ескере отырып, осы Кодекстің 226-бабына сәйкес ұсынылады.
347-бап. Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын уақытша әкелу

3. Место доставки товаров для личного пользования, указанных в пункте 1 настоящей статьи, при их помещении под таможенную процедуру таможенного транзита определяется таможенным органом отправления:
1) в отношении транспортных средств для личного пользования, ввозимых по поручению собственника таких транспортных средств, – на основании сведений о месте постоянного либо временного проживания физического лица – собственника транспортного средства для личного пользования, а в отношении иных транспортных средств для личного пользования – на основании заявления физического лица, ввозящего транспортное средство для личного пользования;
2) в отношении товаров для личного пользования, ввозимых с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, за исключением товаров, указанных в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи, – на основании сведений о месте или предполагаемом месте постоянного либо временного проживания декларанта таких товаров;
3) в отношении товаров для личного пользования, указанных в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи, – на основании сведений, заявленных лицом, осуществляющим ввоз таких товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
4) в отношении товаров для личного пользования, указанных в подпункте 4) пункта 1 настоящей статьи, – на основании сведений о месте нахождения дипломатического представительства, консульского учреждения, представительства государства при международных организациях, международной организации или ее представительства, иной организации или ее представительства, сотрудником, работником, персоналом (сотрудником, должностным лицом) которого является лицо, товары для личного пользования которого ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
5) в отношении товаров для личного пользования, указанных в подпункте 5) пункта 1 настоящей статьи, – на основании сведений о месте убытия.
4. При перевозке товаров для личного пользования, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита физическое лицо, выступающее в качестве декларанта, выполняет обязанности, предусмотренные для перевозчика статьей 230 настоящего Кодекса.
5. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, предоставляется в соответствии со статьей 226 настоящего Кодекса с учетом статьи 354 настоящего Кодекса.
Статья 347. Временный ввоз транспортных средств для личного пользования

1. Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекетте тіркелген шетелдік жеке тұлғалардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша бір жылдан аспайтын мерзімге әкелуіне рұқсат етіледі.
Осы Кодекстің 342-бабы 2-тармағында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүшесі болып табылмайтын мемлекетте және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелмеген шетелдік жеке тұлғалардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын уақытша бір жылдан аспайтын мерзімге әкелуге рұқсат етіледі.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүшесі болып табылмайтын мемлекетте тіркелген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жеке тұлғалары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша 1 жылдан аспайтын мерзімге әкелуіне рұқсат етіледі.
2. Осы баптың 1 және 4-тармақтарындағы ережелер осы Кодекстің 381 және 382-баптарына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын кедендік баждар, салықтар төлеуден босата отырып әкелуге құқығы бар, жеке тұлғалардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінетін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекетте және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелмеген және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттерде тіркелген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты қолданылмайды.
Көрсетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес расталатын көрсетілген жеке тұлғаларға келу мемлекетінде ұсынылған артықшылықтарды ұсыну мерзімінде рұқсат етіледі.
Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелу мерзімін көрсетілген мерзімнен ұзарту жағдайында осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген осындай ұзарту кезеңіне тұлғалардың кеден органына жүгінуі бойынша ұзартылады.
3. Осы баптың 1-тармағының екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің қызметкерлері, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің консулдық мекемелерінің жұмысшылары, халықаралық ұйымдар жанындағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттері өкілдіктерінің қызметкерлері болып табылатын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жеке тұлғалары уақытша әкелетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын уақытша әкелу осы Кодекстің 354-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттердің орындалуы қамтамасыз етілген жағдайда рұқсат етіледі.

1. Допускается временный ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза иностранными физическими лицами транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных в государстве, не являющемся членом Евразийского экономического союза, на срок не более одного года.
Допускается временный ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза иностранными физическими лицами, указанными в пункте 2 статьи 342 настоящего Кодекса, транспортных средств для личного пользования, не зарегистрированных в государствах-членах Евразийского экономического союза и в государстве, не являющемся членом Евразийского экономического союза, на срок не более одного года.
Допускается временный ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза физическими лицами государств-членов Евразийского экономического союза транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных в государстве, не являющемся членом Евразийского экономического союза, на срок не более одного года.
2. Положения пунктов 1 и 4 настоящей статьи не применяются в отношении транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных в государстве, не являющемся членом Евразийского экономического союза, и не зарегистрированных в государствах-членах Евразийского экономического союза и государстве, не являющемся членом Евразийского экономического союза, временно ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза физическими лицами, которые в соответствии со статьями 381 и 382 настоящего Кодекса вправе ввозить на таможенную территорию Евразийского экономического союза транспортные средства для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов.
Временный ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза указанных транспортных средств для личного пользования допускается на срок предоставления указанным физическим лицам привилегий в государстве пребывания, подтверждаемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случае продления указанного срока, срок временного ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза транспортных средств для личного пользования продлевается таможенным органом по обращению лиц, указанных в абзаце первом настоящего пункта, на период такого продления.
3. Временный ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза транспортных средств для личного пользования, указанных в абзацах втором и третьем пункта 1 настоящей статьи, за исключением транспортных средств для личного пользования, временно ввозимых физическими лицами государств-членов Евразийского экономического союза, являющимися сотрудниками дипломатических представительств государств-членов Евразийского экономического союза, работниками консульских учреждений государств-членов Евразийского экономического союза, сотрудниками представительств государств-членов Евразийского экономического союза при международных организациях, расположенных за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза, допускается при условии предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 354 настоящего Кодекса.

4. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттерде тіркелген шетелдік жеке тұлғалардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған екінші және келесі көлік құралдарын уақытша әкелу осындай тұлғалардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілмеген, бұрын уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының болуы жағдайында осы Кодекстің 354-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттердің орындалуы қамтамасыз етілген жағдайда рұқсат етіледі.
Осы тармақтың қолдану мақсаттары үшін екінші және келесі жеке пайдалануға арналған көлік құралдары ретінде жеке пайдалануға арналған сол типтес жеке пайдалануға арналған көлік құралдары (авто- және мотокөлік құралдары, авто- және мотокөлік құралдарының тіркемелері, су немесе әуе кемелері) сияқты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына бұрын уақытша әкелінген және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілмеген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары түсініледі.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары мерзімі өткенге дейін, көрсетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары тәркіленген немесе сот шешімі бойынша мемлекет меншігіне берілген не 456-бабының 6-тармағына және 36-баптың 2-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының мәртебесін алған не көрсетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты осы Кодекстің 34-бабы 7-тармағының 8) тармақшасында көзделген жағдайлар басталған жағдайларды қоспағанда, осындай көлік құралдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша болу мерзімі ішінде осы бапқа сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан еркін айналымға шығару немесе өзге де мақсаттарда кедендік декларациялауға жатады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары мерзімі өткенге дейін декларант осы Кодексте белгіленген тәртіпте осындай көлік құралдарын кедендік рәсімдерге орналастыруға құқылы.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары мерзімі өткенге дейін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша бола алады, мұндай көлік құралдары осы Кодексте белгіленген тәртіпте кедендік рәсімдерге орналастырылады не осындай көлік құралдарына қатысты әкету, еркін айналымға шығару мақсатында немесе осы бапқа сәйкес өзге де мақсаттарда кедендік декларациялау жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары алып қойылған не оларға тыйым салынған жағдайда уақытша әкелу мерзімі ішінде осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты тыйым тоқтатылады.
Уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары алып қойылған не оларға тыйым салу тоқтатылған жағдайда, осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты тыйым, осы баптың 9-тармағында көзделген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын алып қою не оларға тыйым салу Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында декларант тапсырған кездегі бұзушылықтарға байланысты болған жағдайларды қоспағанда, осындай шешім заңды күшіне енген күнінен бастап жаңғыртылады.

4. Временный ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза иностранными физическими лицами второго и последующих транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных в государствах, не являющихся членами Евразийского экономического союза, при наличии невывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза ранее временно ввезенных такими лицами транспортных средств для личного пользования допускается при условии обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 354 настоящего Кодекса.
Для целей применения настоящего пункта под вторым и последующими транспортными средствами для личного пользования понимаются транспортные средства для личного пользования того же типа (авто- и мототранспортное средство, прицеп к авто- и мототранспортному средству, водное судно или воздушное судно), что и транспортное средство для личного пользования ранее временно ввезенное на таможенную территорию Евразийского экономического союза и не вывезенное с таможенной территории Евразийского экономического союза.
5. Временно ввезенные транспортные средства для личного пользования до истечения срока, в течение которого такие транспортные средства могут временно находиться на таможенной территории Евразийского экономического союза, подлежат таможенному декларированию в целях вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза, выпуска в свободное обращение или иных целях в соответствии с настоящей статьей, за исключением случаев, когда указанные транспортные средства для личного пользования конфискованы или обращены в собственность государства по решению суда, либо приобрели статус товаров Евразийского экономического союза в соответствии с пунктом 2 статьи 36 или пунктом 6 статьи 456 настоящего Кодекса, либо в отношении указанных транспортных средств для личного пользования наступили обстоятельства, предусмотренные подпунктом 8) пункта 7 статьи 34 настоящего Кодекса.
До истечения срока, в течение которого временно ввезенные транспортные средства для личного пользования могут временно находиться на таможенной территории Евразийского экономического союза, декларант вправе поместить такие транспортные средства под таможенные процедуры в порядке, установленном настоящим Кодексом.
По истечении срока, в течение которого временно ввезенные транспортные средства для личного пользования могут временно находиться на таможенной территории Евразийского экономического союза, такие транспортные средства помещаются под таможенные процедуры в порядке, установленном настоящим Кодексом, либо в отношении таких транспортных средств осуществляется таможенное декларирование в целях вывоза, выпуска в свободное обращение или иных целях в соответствии с настоящей статьей.
В случае изъятия временно ввезенных транспортных средств для личного пользования либо наложения на них ареста в соответствии с законодательством Республики Казахстан, течение срока временного ввоза в отношении таких транспортных средств для личного пользования приостанавливается.
В случае принятия решения об отмене изъятия временно ввезенных транспортных средств для личного пользования либо наложения на них ареста, течение срока временного ввоза в отношении таких транспортных средств для личного пользования возобновляется с даты вступления такого решения в законную силу, за исключением случаев, когда изъятие либо наложение ареста на такие транспортные средства для личного пользования было связано с нарушением условия передачи декларантом на таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввезенных транспортных средств для личного пользования, предусмотренного пунктом 9 настоящей статьи.

Осы баптың 1-тармағында немесе 2-тармағында көзделген уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты мерзімі өткенге дейін осы тармақта көзделген әрекеттер жасалмаса, осы Кодекстің 351-бабы 2-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген мән-жайлар басталғанға дейін болған осындай кідірту жағдайын қоспағанда, осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес қызмет аймағында осындай көлік құралдары болатын кеден органы ұстайды.
6. Жеке пайдалануға арналған уақытша әкелінген көлік құралдары, егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағындағы декларанттың іс жүзіндегі иелігінде және пайдаланылуында болуы тиіс.
Уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын декларант өзге тұлғаға, оның ішінде осындай көлік құралы меншік құқығы бойынша тиесілі тұлғаға осы бапта белгіленген жағдайлар мен шарттарда тапсыруы мүмкін.
7. Егер осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын беруге болатын болса, осы баптың 2-тармағында көрсетілген уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын:
1) осы Кодекстің 381 және 382-баптарына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелуге құқығы бар жеке тұлғаларға – осындай тапсыру жүзеге асырылатын жеке тұлғаларға осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелу мақсатында кедендік декларацияны жүргізгеннен кейін;
2) осы тармақтың 1-тармақшасында көрсетілген тұлғаларға – осындай тапсыру жүзеге асырылатын жеке тұлғаларға осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын еркін айналымға шығару мақсатында кедендік декларацияны жүргізгеннен кейін беруге рұқсат етіледі.
8. Кеден органының рұқсатынсыз және кедендік декларациялаусыз декларанттың мынадай:
1) уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары – техникалық қызмет көрсету, жөндеу жүргізу және (немесе) сақтау үшін (күрделі жөндеу, түрлендіруді қоспағанда) өзге тұлғаға иелік етуіне;
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің жеке тұлғасы уақытша әкелген жеке пайдалануға арналған көлік құралы – оның ата-анасына, балаларына, тіркелген некеде тұрған жұбайына (зайыбына);

Временно ввезенные транспортные средства для личного пользования, в отношении которых до истечения срока, указанного в пункте 1 или 2 настоящей статьи, не совершены действия, предусмотренные настоящим пунктом, задерживаются таможенным органом, в зоне деятельности которого находятся такие транспортные средства, в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда до такого задержания наступили обстоятельства, указанные в подпункте 5) пункта 2 статьи 351 настоящего Кодекса.
6. Временно ввезенные транспортные средства для личного пользования должны находиться на таможенной территории Евразийского экономического союза в фактическом владении и пользовании декларанта, если иное не установлено настоящей статьей.
Временно ввезенные транспортные средства для личного пользования могут быть переданы декларантом иному лицу, в том числе лицу, которому такое транспортное средство принадлежит на праве собственности, в случаях и на условиях, которые установлены настоящей статьей.
7. Допускается передача временно ввезенных транспортных средств для личного пользования, указанных в пункте 2 настоящей статьи, если такие транспортные средства для личного пользования передаются:
1) физическим лицам, которые в соответствии со статьями 381 и 382 настоящего Кодекса вправе ввозить на таможенную территорию Евразийского экономического союза транспортные средства для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, – после осуществления таможенного декларирования в целях временного ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза таких транспортных средств для личного пользования физическими лицами, которым осуществляется такая передача;
2) лицам, не указанным в подпункте 1) настоящего пункта, – после осуществления таможенного декларирования в целях свободного обращения таких транспортных средств для личного пользования физическими лицами, которым осуществляется такая передача.
8. Без разрешения таможенного органа и без таможенного декларирования допускается передача декларантом следующих транспортных средств для личного пользования:
1) временно ввезенное транспортное средство для личного пользования – во владение иному лицу для проведения технического обслуживания, ремонта (за исключением капитального ремонта, модернизации) и (или) для хранения;
2) транспортное средство для личного пользования, временно ввезенное физическим лицом государства-члена Евразийского экономического союза, – его родителям, детям, супругу (супруге), состоящему (состоящей) в зарегистрированном браке;

3) шетелдік жеке тұлға уақытша әкелген жеке пайдалануға арналған көлік құралы – өзге шетелдік жеке тұлғаларға;
4) уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған су немесе әуе кемесі – су кемесінің капитанына, әуе кемесінің командиріне, экипаж мүшелеріне осы көлік құралдарын пайдалану мақсатында басқару үшін, техникалық құрылғыны көрсетілген тұлғалардың қатысуынсыз пайдаланылуы мүмкін болмаған жағдайда;
5) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктеріне және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің консулдық мекемесіне, халықаралық ұйымдар жанындағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өкілдіктеріне тіркелген жеке пайдалануға арналған көлік құралы, осындай Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің дипломатиялық өкілдіктерінде және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің консулдық мекемесінде, халықаралық ұйымдар жанындағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттері өкілдіктерінде жұмыс істейтін жеке тұлға уақытша әкелген жеке пайдалануға арналған көлік құралы – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары орналасқан осындай Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктеріне және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің консулдық мекемесіне, халықаралық ұйымдар жанындағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттері өкілдіктерінің өзге қызметкерлеріне жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын беруіне рұқсат етіледі.
9. Кеден органының рұқсатымен және кедендік декларациялаусыз декларантқа мынадай көлік құралдарын беруге:
1) шетелдік жеке тұлға уақытша әкелген жеке пайдалануға арналған көлік құралы – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің жеке тұлғасына осы Кодекстің 354-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттерін орындауды қаматамасыз еткен жағдайда;
2) уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралы – егер осындай әкету декларанттың қайтыс болуы, ауыр науқасы немесе өзге де нақты себепке байланысты жүзеге асуы мүмкін болмаған жағдайда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан жеке пайдалануға арналған көлік құралын әкету үшін өзге тұлғаға рұқсат етіледі.
10. Осы баптың 9-тармағының бірінші абзацында көрсетілген кеден органының рұқсат беру нысанын және оны кеден органының беру тәртібін Комиссия айқындайды.
11. Осы баптың 8 және 9-тармақтарында белгіленген жағдайларда уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралы тапсырылған жеке тұлғалар декларантты қоспағанда, осындай көлік құралын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағындағы өзге тұлғаларға тапсыруға құқығы жоқ.

3) транспортное средство для личного пользования, временно ввезенное иностранным физическим лицом, – иным иностранным физическим лицам;
4) временно ввезенное водное или воздушное судно для личного пользования – капитану водного судна, командиру воздушного судна, членам экипажа для управления в целях эксплуатации данного транспортного средства в случаях, когда техническое устройство судна не предполагает его эксплуатацию без участия указанных лиц;
5) транспортное средство для личного пользования, зарегистрированное на дипломатическое представительство и (или) консульское учреждение государства-члена Евразийского экономического союза, представительство государства-члена Евразийского экономического союза при международной организации, расположенное за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза, временно ввезенное физическим лицом государства-члена Евразийского экономического союза, работающим в таких дипломатическом представительстве и (или) консульском учреждении, представительстве государства-члена Евразийского экономического союза при международной организации, – иному сотруднику таких дипломатического представительства и (или) консульского учреждения государства-члена Евразийского экономического союза, представительства государства-члена Евразийского экономического союза при международной организации, расположенного за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза.
9. С разрешения таможенного органа и без таможенного декларирования допускается передача декларантом следующих транспортных средств:
1) транспортное средство для личного пользования, временно ввезенное иностранным физическим лицом, – физическому лицу государства-члена Евразийского экономического союза при условии обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 354 настоящего Кодекса;
2) временно ввезенное транспортное средство для личного пользования – иному лицу для вывоза такого транспортного средства для личного пользования с таможенной территории Евразийского экономического союза, если такой вывоз не может быть осуществлен декларантом по причине его смерти, тяжелой болезни или иной объективной причине.
10. Форма указанного разрешения таможенного органа, указанного в абзаце первом пункта 9 настоящей статьи, и порядок его выдачи таможенным органом определяются Комиссией.
11. Физические лица, которым временно ввезенное транспортное средство для личного пользования было передано на условиях, установленных пунктами 8 и 9 настоящей статьи, не вправе передавать такое транспортное средство на таможенной территории Евразийского экономического союза иным лицам, за исключением декларанта.

12. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралын декларант осы баптың 7, 8 және 9-тармақтарында белгіленген жағдайларда еркін айналымға шығару мақсатында оларды кедендік декларациялау жүргізгеннен кейін береді.
Уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралын осы баптың 7, 8 және 9-тармақтарында белгіленген жағдайлардан өзге фактілер айқындалған жағдайда, еркін айналымға шығару мақсатында оларға кедендік декларациялау жүргізгенге дейін осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес осындай аталған бұзушылықтар анықталған және осындай көлік құралдары тұрған кеден органы кідіртеді.
13. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын декларант осы баптың 8 және 9-тармақтарында белгіленген тұлғалардан өзге тұлғаларға тапсырған жағдайларда, декларант осы бапта белгіленген талаптарды сақтау міндеттерінен босатылмайды, сондай-ақ осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының әкелу мерзімін тоқтата тұрмайды және ұзартпайды.
348-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды жеке тұлғалардың уақытша әкетуі
1. Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары болып табылатын жеке пайдалануға арналған тауарларды жеке тұлғалардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан уақытша әкетуі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде уақытша болу кезеңінде рұқсат етіледі.
2. Егер уақытша әкетілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды идентификаттау оларды кедендік баждарын, салықтарды төлемей Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына қайта әкелуге жағдай жасайтын болса, жеке тұлғаның өтініші бойынша кеден органы осындай тауарлардың идентификаттауын жүргізеді. Жеке пайдалануға арналған тауарларды идентификаттау туралы жолаушыларға арналған кедендік декларациясында көрсетіледі, оның бір данасы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан осындай тауарлардың уақытша әкетілуін жүзеге асыратын жеке тұлғаға беріледі.
Осындай идентификаттаудың болмауы жеке тұлғалар жеке пайдалануға арналған тауарларды уәкілетті орган бекіткен тәртіпте кедендік баждарды, салықтарды төлемей кеден органына бұл тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан оларды әкеткеннен кейін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына қайта әкелінетінін растаған жағдайда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына қайта әкелуіне кедергі болмайды.
3. Уақытша әкетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу бойынша операциялар жүргізуге осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде болған кезде қажет болғанда рұқсат етіледі.
Осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес жеке пайдалануға арналған көлік құралына Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті мемлекеттік органдарда есепке алуға (тіркелуге) жататын оның бөлшегін ауыстыруға байланысты жөндеу жүргізу кезінде, ауыстырылған бөлшегі мұндай жеке пайдалануға арналған көлік құралын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына қайта әкелу кезінде еркін айналымға шығару мақсатында кедендік декларациялауға жатады.

12. Передача декларантом на таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввезенных транспортных средств для личного пользования в иных случаях, чем установленные пунктами 7, 8 и 9 настоящей статьи, допускается после осуществления их таможенного декларирования в целях свободного обращения.
В случае выявления фактов передачи временно ввезенных транспортных средств для личного пользования в иных случаях, чем установленные пунктами 7, 8 и 9 настоящей статьи, до осуществления их таможенного декларирования в целях свободного обращения такие транспортные средства задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
13. Передача декларантом на таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввезенных транспортных средств для личного пользования иному лицу в случаях, установленных пунктами 8 и 9 настоящей статьи, не освобождает декларанта от обязанности соблюдать требования, установленные настоящей статьей, а также не приостанавливает и не продлевает срок временного ввоза таких транспортных средств для личного пользования.
Статья 348. Временный вывоз физическими лицами товаров для личного пользования
1. Допускается временный вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза физическими лицами товаров для личного пользования, являющихся товарами Евразийского экономического союза, на период своего временного пребывания за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза.
2. По заявлению физического лица таможенный орган проводит идентификацию временно вывозимых товаров для личного пользования, если такая идентификация будет способствовать их обратному ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов. Об идентификации товаров для личного пользования указывается в пассажирской таможенной декларации, один экземпляр которой передается физическому лицу, осуществляющему временный вывоз таких товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза.
Отсутствие такой идентификации не препятствует обратному ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза физическими лицами товаров для личного пользования без уплаты таможенных пошлин, налогов при условии подтверждения в порядке, утвержденном уполномоченным органом, таможенному органу того, что эти товары ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза обратно после их вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза.
3. Допускается совершение операций по техническому обслуживанию или ремонту с временно вывезенными транспортными средствами для личного пользования, потребовавшихся при нахождении таких транспортных средств для личного пользования за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза.
При совершении в соответствии с абзацем первым настоящего пункта ремонта транспортного средства для личного пользования, связанного с заменой его частей, подлежащих учету (регистрации) в соответствующих уполномоченных государственных органах Республики Казахстан, замененная часть при обратном ввозе такого транспортного средства для личного пользования на таможенную территорию Евразийского экономического союза подлежит таможенному декларированию в целях выпуска в свободное обращение.

349-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік төлемдерді қолдану
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты бірыңғай мөлшерлеме бойынша өндіріп алынатын кедендік баждар, салықтар не осы бапта осындай жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар қолданудың өзгеше тәртібі белгіленген жағдайларды қоспағанда, жиынтық кедендік төлем түрінде өндіріліп алынатын кедендік баждар, салықтар төленуге жатады.
2. Жеке пайдалануға арналған тауарлардың санаттарына байланысты кедендік баждардың, салықтардың бірыңғай мөлшерлемесін, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелудің құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормалары мен әдістерін, сондай-ақ оларға қатысты жиынтық кедендік төлем түрінде өндіріліп алынатын кедендік баждарды, салықтарды төлеуге жататын жеке пайдалануға арналған тауарлардың санаттарын Комиссия айқындайды.
3. Осы бапта Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды қолданудың өзгеше тәртібі белгіленген жағдайларды қоспағанда, кедендік баждарды, салықтарды төлемей, жеке пайдалануға арналған тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына Комиссия айқындайтын құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормалары шегінде әкелінеді.
Кедендік баждарды, салықтарды төлемей Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлардың құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелу тәсіліне байланысты Комиссия айқындайды. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына иесімен бірге жөнелтілетін және (немесе) иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелудің осындай нормалары бұрын қолданыста болған және жүру жолы мен межелі орнында қажетті жеке пайдалануға арналған тауарларға, Комиссия айқындайтын тауарларды жатқызу өлшемшарттарын есепке алмай анықталады.
Комиссияның уәкілетті орган Комиссия анықтағаннан да анағұрлым қатаң кедендік баждарды, салықтарды төлемей жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелудің құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларын белгілеуі мүмкін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу тәсіліне байланысты болатын тауарлар санаттарын анықтауға құқығы бар.
Кедендік баждарды, салықтарды төлемей, жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу шегінде құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларын анықтау кезінде Комиссия осындай нормаларды қолдану тәртібін, оның ішінде көрсетілген нормалар шегінде әкелінетін осындай тауарларды есепке алу мақсатында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу күнін анықтау тәртібін айқындауға құқылы.

Статья 349. Применение таможенных платежей в отношении товаров для личного пользования
1. В отношении товаров для личного пользования, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза, подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, за исключением случаев, когда настоящей статьей в отношении таких товаров для личного пользования установлен иной порядок применения таможенных пошлин, налогов.
2. Единые ставки таможенных пошлин, налогов в зависимости от категорий товаров для личного пользования, стоимостных, весовых и (или) количественных норм и способа ввоза товаров для личного пользования на таможенную территорию Евразийского экономического союза, а также категории товаров для личного пользования, в отношении которых подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, определяются Комиссией.
3. Без уплаты таможенных пошлин, налогов товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза в пределах стоимостных, весовых и (или) количественных норм, определяемых Комиссией, за исключением случаев, когда настоящей статьей в отношении товаров для личного пользования, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза, установлен иной порядок применения таможенных пошлин, налогов.
Стоимостные, весовые и (или) количественные нормы ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования без уплаты таможенных пошлин, налогов определяются Комиссией в зависимости от способов ввоза таких товаров для личного пользования на таможенную территорию Евразийского экономического союза. Такие нормы ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования в сопровождаемом и (или) несопровождаемом багаже определяются без учета товаров для личного пользования, бывших в употреблении и необходимых в пути следования и месте назначения, критерии отнесения к которым определяются Комиссией.
Комиссия вправе определять категории товаров, в отношении которых в зависимости от способа их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза уполномоченным органом могут устанавливаться более жесткие, чем определенные Комиссией, стоимостные, весовые и (или) количественные нормы ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования без уплаты таможенных пошлин, налогов.
При определении стоимостных, весовых и (или) количественных норм, в пределах которых товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов, Комиссия вправе определять порядок применения таких норм, в том числе порядок определения даты ввоза товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза в целях учета таких товаров, ввозимых в пределах указанных норм.

4. Жеке пайдалануға арналған тауарлар олардың құнына, салмағына және (немесе) санына қарамастан, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кедендік баждарды, салықтарды төлемей шығарылады.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген жеке пайдалануға арналған тауарлар, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан оларды уақытша әкеткеннен кейін, табиғи тозу салдарынан өзгерген, сондай-ақ қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайларында табиғи кемусалдарынан өзгергенін қоспағанда, оларды өзгермеген жағдайында сақтау және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кедендік баждарды, салықтарды төлемей уақытша әкетілгеннен кейін қайта Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына осы Кодекстің 348-бабының 2-тармағына сәйкес белгіленген тәртіпте әкелінетінін кеден органы растаған жағдайда құнына, салмағына және (немесе) санына қарамастан әкелінеді.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген жеке пайдалануға арналған тауарларды, жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, кеден органында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан уақытша әкетілгеннен кейін қайта әкелінуі расталмаған кезде, осындай тауарларға осы баптың 1, 3 және 8-тармақтарында белгіленген кедендік баждарды, салықтарды қолданудың тәртібі қолданылады.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан уақытша әкетілгеннен кейін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кедендік баждарды, салықтарды төлемей әкелінеді.
6. Тізбесі мен санын Комиссия айқындайтын бұрын қолданыста болған жеке пайдалануға арналған тауарларды шетелдік жеке тұлғалар осындай тауарлардың құнына және (немесе) салмағына қарамастан өздері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болу кезеңінде кедендік баждарды, салықтарды төлемей әкелуі мүмкін.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілмеген шетелдік жеке тұлғалар өздері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болу кезеңінде әкелетін жеке пайдалануға арналған тауарларға 1 және 3-тармақтарында, 7-тармақтың бірінші абзацында, сондай-ақ осы баптың 8-тармағында белгіленген кедендік баждарды, салықтарды қолдану тәртібін қолданады.

4. Товары для личного пользования независимо от их стоимости, веса и (или) количества вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов.
5. Товары для личного пользования, за исключением транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных в государствах-членах Евразийского экономического союза, ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза после их временного вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза, ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов независимо от их стоимости, веса и (или) количества при условии сохранения их неизменного состояния, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, и подтверждения таможенному органу в порядке, установленном в соответствии с пунктом 2 статьи 348 настоящего Кодекса, того, что эти товары ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза обратно после их временного вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза.
При неподтверждении таможенному органу того, что товары для личного пользования, за исключением транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных в государствах-членах Евразийского экономического союза, ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза после их временного вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза, на такие товары распространяется порядок применения таможенных пошлин, налогов, установленный пунктами 1, 3 и 8 настоящей статьи.
Транспортные средства для личного пользования, зарегистрированные в государствах-членах Евразийского экономического союза, ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза после их временного вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза, ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов.
6. Бывшие в употреблении товары для личного пользования, перечень и количество которых определяются Комиссией, могут ввозиться иностранными физическими лицами на период своего пребывания на таможенной территории Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов независимо от стоимости и (или) веса таких товаров.
На товары для личного пользования, не указанные в абзаце первом настоящего пункта, ввозимые иностранными физическими лицами на период своего пребывания на таможенной территории Евразийского экономического союза, распространяется порядок применения таможенных пошлин, налогов, установленный пунктами 1 и 3, абзацем первым пункта 7, а также пунктом 8 настоящей статьи.

7. Еуразиялық экономикалық одақтың мүше болып табылмайтын мемлекетте тіркелген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын шетелдік жеке тұлғалар және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жеке тұлғалары кедендік баждарды, салықтарды төлемей бір жылдан аспайтын мерзімге әкелуі мүмкін.
Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты осы Кодекстің 347-бабы 7-тармағының 2) тармақшасында және 12-тармағында белгіленген жағдайларда осы тарауға сәйкес кедендік баждар, салықтар төленеді.
8. Комиссия жеке пайдалануға арналған тауарлар санаттарына, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына осындай тауарларды әкелетін тұлғаларға, және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелу тәсілдеріне қарамастан, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелу жағдайлары мен шарттарын, сондай-ақ осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулерді анықтауға құқылы.
Жеке пайдалануға арналған тауарларды, соның ішінде жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын осы Кодекстің 381 және 382-баптарында көрсетілген тұлғалардың кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелу жағдайлары мен шарттары осы Кодекстің аталған баптарында, ал осы Кодекстің 379-бабының 2-тармағында көрсетілген тұлғалар – Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттарында анықталады.
9. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды қолдану тәртібі, осындай тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттердің туындауы мен тоқтатылуы, сондай-ақ оларды төлеу мерзімі осы Кодекстің 24-тарауына сәйкес айқындалады.
10. Жеке пайдалануға арналған тауарлар бірыңғай мөлшерлемелер не жиынтық кедендік төлем түрінде өндіріліп алынатын кедендік баждар, салықтар бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды салу объектісі болып табылады.
11. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды есептеу мақсаттары үшін жеке пайдалануға арналған тауарлардың санатына және қолданылатын мөлшерлемелер түрлеріне байланысты оларды есептеу базасы болып жеке пайдалануға арналған тауарлар құны және (немесе) олардың табиғи сипаттағы физикалық сипаттамалары (саны, соның ішінде бөлшектеп сату үшін ұсынылатын тауар және (немесе) оны тұтынуға дейінгі тауардың бастапқы орамасын есепке ала отырып салмағы, көлемі немесе тауардың өзге де сипаттамалары) болып табылады.

7. Транспортные средства для личного пользования, зарегистрированные в государстве, не являющемся членом Евразийского экономического союза, могут ввозиться иностранными физическими лицами и физическими лицами государств-членов Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов на срок не более одного года.
В отношении транспортных средств для личного пользования в случаях, установленных подпунктом 2) пункта 7 и пунктом 12 статьи 347 настоящего Кодекса, уплачиваются таможенные пошлины, налоги в соответствии с настоящей главой.
8. Комиссия в зависимости от категорий товаров для личного пользования, лиц, ввозящих такие товары на таможенную территорию Евразийского экономического союза, и (или) способов ввоза таких товаров для личного пользования на таможенную территорию Евразийского экономического союза вправе определять случаи и условия ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, а также ограничения по пользованию и (или) распоряжению такими товарами для личного пользования.
Случаи и условия ввоза товаров для личного пользования, в том числе транспортных средств для личного пользования, с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов лицами, указанными в статьях 381 и 382 настоящего Кодекса, определяются данными статьями настоящего Кодекса, а лицами, указанными в пункте 2 статьи 379 настоящего Кодекса, – международными договорами Республики Казахстан и международными договорами между государствами-членами Евразийского экономического союза.
9. Порядок применения таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении таких товаров, а также сроки их уплаты определяются в соответствии с главой 24 настоящего Кодекса.
10. Объектом обложения таможенными пошлинами, налогами, взимаемыми по единым ставкам, либо таможенными пошлинами, налогами, взимаемыми в виде совокупного таможенного платежа, являются товары для личного пользования.
11. Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, базой для их исчисления в зависимости от категорий товаров для личного пользования и применяемых видов ставок являются стоимость товаров для личного пользования и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, в том числе с учетом первичной упаковки товара, которая неотделима от товара до его потребления и (или) в которой товар представляется для розничной продажи, объем или иные характеристики товара).

Жиынтық кедендік төлем түрінде өндіріп алынатын кедендік баждарды, салықтарды есептеу мақсаттары үшін тауарлардың түріне және қолданылатын мөлшерлемелер түріне байланысты жиынтық кедендік төлем құрамына кіретін кедендік баждарды есептеу базасы болып жеке пайдалануға арналған тауарлардың құны және (немесе) олардың табиғи сипаттағы физикалық сипаттамалары (саны, соның ішінде бөлшектеп сату үшін ұсынылатын тауар және (немесе) оны қолдануға дейінгі тауардың бастапқы қаптамасын есепке ала отырып салмағы, көлемі немесе тауардың өзге де сипаттамалары) болып табылады. Жиынтық кедендік төлем құрамына кіретін салықтарды есептеу базасы осы Кодекстің 82-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалады.
Кедендік баждарды, салықтарды есептеу мақсаттары үшін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары болып табылатын авто- және мотокөлік құралдарын шығару сәті мен қозғалтқышының жұмыс көлемін айқындау тәртібін Комиссия айқындайды.
12. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды есептеу, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жүзеге асырылады.
13. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды есептеу мақсаттары үшін егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, жолаушыларға арналған кедендік декларациясы кеден органында тіркелген күніне қолданылатын мөлшерлемелер қолданылады.
14. Кедендік баждардың, салықтардың бірыңғай мөлшерлемелерін қолдану арқылы төлеуге және (немесе) өндіріп алуға жататын кедендік баждардың, салықтардың сомасы кедендік баждарды, салықтарды есептеу базасын және кедендік баждардың, салықтардың тиісті бірыңғай мөлшерлемесін қолдану арқылы анықталады.
15. Жиынтық кедендік төлем түрінде өндіріп алынатын кедендік баждарды, салықтарды төлеуге және (немесе) өндіріп алуға жататын сомасы есептелген кедендік баждардың сомасы мен есептелген салықтардың сомасын қосу арқылы анықталады. Жиынтық кедендік төлем түрінде өндіріп алынатын кедендік баждардың, салықтардың сомасын есептеу мынадай тәсілдермен:
1) кедендік баждар сомасын есептеу кедендік баждарды есептеу үшін базаны және кедендік баждар мөлшерлемелерінің тиісті түрін қолдану арқылы;
2) салықтар сомасын есептеу Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
16. Декларант немесе кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет туындаған өзге де тұлғалар жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждардың, салықтардың төлеушісі болып табылады.

Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа, базой для исчисления таможенных пошлин, входящих в состав совокупного таможенного платежа, в зависимости от вида товара и применяемых видов ставок являются стоимость товаров для личного пользования и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, в том числе с учетом первичной упаковки товара, которая неотделима от товара до его потребления и (или) в которой товар представляется для розничной продажи, объем или иные характеристики товара). База для исчисления налогов, входящих в состав совокупного таможенного платежа, определяется в соответствии с пунктом 3 статьи 82 настоящего Кодекса.
Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов порядок определения момента выпуска и рабочего объема двигателя авто- и мототранспортных средств, являющихся транспортными средствами для личного пользования, определяется Комиссией.
12. Исчисление таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, либо таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа, осуществляется в национальной валюте Республики Казахстан.
13. Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, либо таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа, применяются ставки, действующие на день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, если иное не установлено настоящим Кодексом.
14. Сумма таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате и (или) взысканию с применением единых ставок таможенных пошлин, налогов, определяется путем применения базы для исчисления таможенных пошлин, налогов и соответствующей единой ставки таможенных пошлин, налогов.
15. Сумма подлежащих уплате и (или) взысканию таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа, определяется путем сложения исчисленной суммы таможенных пошлин и исчисленных сумм налогов. Исчисление суммы таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа, производится следующими способами:
1) исчисление суммы таможенных пошлин производится путем применения базы для исчисления таможенных пошлин и соответствующего вида ставки таможенных пошлин;
2) исчисление сумм налогов производится в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
16. Плательщиками таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования являются декларант или иные лица, у которых возникла обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов.

17. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды есептеу мақсаты үшін шетелдік валютаны қайта есептеу тәртібі, оларды төлеу бойынша міндеттерді орындау сәті (төлем күні), кедендік баждар, салықтар сомасы мен өзге де ақша қаражатын (ақша) есепке жатқызу (қайтару) тәртібі осы Кодекстің 8, 9, 10 және 11-тарауларына сәйкес айқындалады.
Егер халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты шетелдік валютаны Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеу жүргізу талап етілсе, мұндай қайта есептеу жолаушыларға арналған кедендік декларация тіркелген күніне қолданатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
18. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждар, салықтар не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждар, салықтар осы тармақтың екінші абзацын ескере отырып осы Кодекстің 94-бабының 1, 2, 3-тармақтарына сәйкес төленуге жатады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына шетелдік жеке тұлғалар уақытша әкелетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждар, салықтар не жиынтық кедендік төлемдер түрінде өндірілетін кедендік баждар, салықтар, аумағында осы Кодекстің 351-бабы 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар анықталған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте төленуге жатады.
19. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждар, салықтар не жиынтық кедендік төлемдер түрінде өндірілетін кедендік баждар, салықтар Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында төленуге жатады.
20. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждар, салықтар не жиынтық кедендік төлемдер түрінде өндірілетін кедендік баждар, салықтар осы баптың 17-тармағына сәйкес кедендік баждар төленуге жататын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес айқындалған шотта төленеді.
21. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолма-қол ақшасыз тәртіпте не қолма-қол ақша қаражатында (ақшада) жүзеге асырылады.
22. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждар, салықтар не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждар, салықтар осы тармақтың екінші абзацымен айқындалған жағдайды қоспағанда, осы баптың 17-тармағына сәйкес кедендік баждар төленуге жататын мүше мемлекеттің валютасында төленеді.

17. Порядок пересчета иностранной валюты для целей исчисления таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, момент исполнения обязанности по их уплате (дата уплаты), порядок зачета (возврата) сумм таможенных пошлин, налогов и иных денежных средств (денег) определяются в соответствии с главами 8, 9, 10 и 11 настоящего Кодекса.
Если в отношении товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день регистрации пассажирской таможенной декларации.
18. Таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, подлежат уплате в соответствии с пунктами 1, 2, 3 статьи 94 настоящего Кодекса с учетом абзаца второго настоящего пункта.
Таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, в отношении транспортных средств для личного пользования, временно ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза иностранными физическими лицами, подлежат уплате в государстве-члене Евразийского экономического союза, на территории которого выявлены обстоятельства, указанные в пункте 6 статьи 351 настоящего Кодекса.
19. Таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, подлежат уплате в национальной валюте Республики Казахстан.
20. Таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, уплачиваются на счета, определенные в соответствии с законодательством государства-члена Евразийского экономического союза, в котором в соответствии с пунктом 18 настоящей статьи подлежат уплате такие таможенные платежи.
21. Таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, уплачиваются в валюте государства-члена Евразийского экономического союза, в котором в соответствии с пунктом 18 настоящей статьи подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, за исключением случая, определенного абзацем вторым настоящего пункта.
22. Уплата таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, либо таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа, осуществляется в безналичном порядке либо наличными денежными средствами (деньгами) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

23. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды төлеу кезінде осы Кодекстің 74-бабының 1-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген кедендік баждар төленбейді.
24. Кедендік декларациялау осы тарауға сәйкес жүгізілетін тауарларға қатысты бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды жеке тұлғалар кедендік кіріс ордері негізінде не Комиссия айқындайтын өзге де кедендік құжат негізінде төлейді.
25. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік төлемдерді осындай тауарлардың шығаруын жүргізетін кеден органы кедендік декларациялау кезінде декларант мәлімдеген мәліметтер негізінде, сондай-ақ кедендік бақылауды жүргізу нәтижелері бойынша есептейді.
Кеден органының төленуге жататын кедендік төлемдер сомасын анықтау үшін қажетті жеке пайдалануға арналған тауарлар туралы толық және дәйекті мәліметтерді мәлімдеу міндеті декларантқа жүктеледі.
26. Осы Кодекстің 351-бабы 6, 7 және 15-тармақтарында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды кеден органы бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждар, салықтар не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждар, салықтар есебінде есептейді.
Көрсетілген есеп нысанын, оны толтыру тәртібі мен осындай есепке өзгерістер (толықтырулар) енгізуді уәкілетті орган белгілейді.
350-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарлар құны
1. Жеке пайдалануға арналған тауарлар құны жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде жолаушыларға арналған кедендік декларациясында чектерде, шоттарда, биркаларда және зат белгілерде немесе жолаушыларға арналған кедендік декларациясы ретінде Дүниежүзілік пошта одағының және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе актілерде көзделген құжаттар пайдаланылатын халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлардың құны туралы мәліметті қамтитын осындай тауарларды сатып алу туралы өзге де құжаттарда көрсетілген құн негізінде мәлімденеді.
Жеке пайдалануға арналған тауарлар құнын растау үшін жеке тұлға оның негізінде жеке пайдалануға арналған тауар құны мәлімделген құжаттардың түпнұсқаларын, ал тасымалдаушы жеткізетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты – құжаттар түпнұсқаларын не олардың көшірмелерін ұсынады.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар құны Дүниежүзілік пошта одағының және мұндай халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін актілерде көзделген құжаттарда мәлімденеді. Бұл ретте жеке пайдалануға арналған тауарлар құны ретінде, егер Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттарда көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарлар құнынан асатын болған жағдайда ғана, халықаралық пошта жөнелтілімдер жариялаған құндылық қарастырылады.
Жеке пайдалануға арналған тауарлар құнына оларды тасымалдау мен сақтандыру бойынша шығындар кірмейді.

23. При уплате таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, либо таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа, таможенные платежи, указанные в подпунктах 1, 2, 3 и 4 пункта 1 статьи 74 настоящего Кодекса, не уплачиваются.
24. В отношении товаров, таможенное декларирование которых осуществляется в соответствии с настоящей главой, таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, уплачиваются физическими лицами на основании таможенного приходного ордера либо иного таможенного документа, определяемого Комиссией.
25. Таможенные платежи в отношении товаров для личного пользования исчисляются таможенным органом, производящим выпуск таких товаров, на основании сведений, заявленных декларантом при таможенном декларировании, а также по результатам проведения таможенного контроля.
Обязанность заявления таможенному органу полных и достоверных сведений о товарах для личного пользования, необходимых для определения суммы таможенных платежей, подлежащих уплате, возлагается на декларанта.
26. При наступлении обстоятельств, указанных в пунктах 6, 7 и 15 статьи 351 настоящего Кодекса, таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, исчисляются таможенным органом в расчете таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, либо таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа.
Форма указанного расчета, порядок ее заполнения и внесения в такой расчет изменений (дополнений) устанавливаются уполномоченным органом.
Статья 350. Стоимость товаров для личного пользования
1. Стоимость товаров для личного пользования заявляется в пассажирской таможенной декларации при таможенном декларировании товаров для личного пользования на основании стоимости, указанной в чеках, счетах, на бирках и ярлыках или иных документах о приобретении таких товаров, содержащих сведения о стоимости товаров для личного пользования, за исключением товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, в отношении которых в качестве пассажирской таможенной декларации используются документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие международные почтовые отправления.
Для подтверждения стоимости товаров для личного пользования физическим лицом представляются оригиналы документов, на основании которых заявлена стоимость товаров для личного пользования, а в отношении товаров для личного пользования, доставляемых перевозчиком, – оригиналы документов либо их копии.
Стоимость товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, заявляется в документах, предусмотренных актами Всемирного почтового союза и сопровождающих такие международные почтовые отправления. При этом в качестве стоимости товаров для личного пользования рассматривается объявленная ценность международного почтового отправления только в случае, если она превышает стоимость товаров для личного пользования, указанную в документах, предусмотренных актами Всемирного почтового союза.
В стоимость товаров для личного пользования не включаются расходы по их перевозке и страхованию.

2. Жеке тұлға жеке пайдалануға арналған тауарлар құнын растауға ұсынылған құжаттардағы мәліметтердің дәйектілігін дәлелдеуге құқылы.
Жеке тұлға баламалы тауарлардың бөлшек саудамен сатуды жүзеге асыратын шетелдік ұйымдардың прайс-парақтарын, каталогтарын, жарнамалық проспектілерін және бүктемелерін қосымша ұсынуы мүмкін.
3. Кеден органы жеке пайдалануға арналған тауарлар құнын баламалы тауарларға арналған баға туралы оның билік етуіндегі ақпараттың негізінде мынадай:
1) жеке тұлғада осы баптың 1-тармағында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарлар құны туралы мәлімет қамтылған қажетті құжаттар болмаған;
2) халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттарда жеке пайдалануға арналған тауарлар құны туралы мәліметтердің болмауы және осындай тауарлармен ілесіп жүретін және халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жеке пайдалануға арналған тауарлар құны туралы мәліметтер қамтылған құжаттар болмаған;
3) жеке пайдалануға арналған тауарлар декларацияланатын жеке пайдалануға арналған тауарлар құнын растауда мәліметі жеке тұлға ұсынатын құжаттарда қамтылған жеке пайдалануға арналған тауарларды сәйкестендіру мүмкіндігі болмаған;
4) егер жеке тұлға осы баптың 2-тармағына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарлар құнын растауға ұсынған құжаттарда қамтылған мәліметтердің дәйектілігін дәлелдемесе, осы баптың 1-тармағында көрсетілген жеке тұлға ұсынған құжаттарда немесе халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттарда дұрыс емес мәліметтер барлығын пайымдауға негізделген себептер болған;
5) сол бойынша осындай баламалы тауарлар қалыпты (нарықтық) сауда жағдайларында сатылатын немесе ұсынылатын сатып алу елінде баламалы тауарлардың нарықтық құнының мәлімделген жеке пайдалануға арналған тауарлар құнымен сәйкессіздігі жағдайларында анықтайды.
4. Жеке пайдалануға арналған тауарлар құны туралы ақпарат ретінде кеден органы, оның ішінде жеке тұлға ұсынған мәліметтерді есепке ала отырып, баламалы тауарлардың бөлшек сауданы жүзеге асыратын шетелдік ұйымдардың каталогтары мен сайттарында көрсетілген мәліметтерді пайдалана алады.
5. Осы бапты қолдану мақсаттары үшін баламалы тауар ретінде әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлардың сипаттамасына жақын сипаттамалары бар тауар түсініледі, яғни жеке пайдалануға арналған декларацияланатын тауармен өзінің мақсаты, қолданылуы, сапалық, техникалық және өзге де сипаттамалары бойынша салыстырамыз.

2. Физическое лицо вправе доказать достоверность сведений, содержащихся в документах, представленных в подтверждение стоимости товаров для личного пользования.
Дополнительно физическим лицом могут быть представлены прайс-листы, каталоги, рекламные проспекты и буклеты иностранных организаций, осуществляющих розничную продажу аналогичных товаров.
3. Таможенный орган определяет стоимость товаров для личного пользования на основании имеющейся в его распоряжении информации о цене на аналогичные товары в следующих случаях:
1) отсутствия у физического лица необходимых документов, содержащих сведения о стоимости товаров для личного пользования, указанных в пункте 1 настоящей статьи;
2) отсутствия в документах, предусмотренных актами Всемирного почтового союза, сопровождающих международные почтовые отправления, сведений о стоимости товаров для личного пользования и отсутствия документов, сопровождающих такие товары и содержащих сведения о стоимости товаров для личного пользования, в международном почтовом отправлении;
3) невозможности идентифицировать товары для личного пользования, сведения о которых содержатся в документах, представленных физическим лицом в подтверждение стоимости товаров для личного пользования, с декларируемыми товарами для личного пользования;
4) наличия обоснованных причин полагать, что представленные физическим лицом документы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, или документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза, сопровождающие международные почтовые отправления, содержат недостоверные сведения, если физическое лицо в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи не докажет достоверность сведений, содержащихся в документах, представленных в подтверждение стоимости товаров для личного пользования;
5) несоответствия заявленной стоимости товаров для личного пользования рыночной стоимости аналогичных товаров в стране приобретения, по которой такие аналогичные товары продаются или предлагаются для продажи при обычных (рыночных) условиях торговли.
4. В качестве информации о стоимости товаров для личного пользования таможенный орган может использовать в том числе сведения, указанные в каталогах и на сайтах иностранных организаций, осуществляющих розничную продажу аналогичных товаров, с учетом сведений, представленных физическим лицом.
5. Для целей применения настоящей статьи под аналогичным товаром понимается товар, который имеет характеристики, близкие к характеристикам ввозимого товара для личного пользования, то есть сопоставим с декларируемым товаром для личного пользования по своему назначению, применению качественным, техническим и иным характеристикам.

351-бап. Халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкелінген) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды есептеу және төлеу мерзімдері
1. Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны қолдана отырып, кедендік декларациялауға жататын, халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкелінген) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет, декларантта кеден органы жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеген кезден бастап пайда болады.
2. Халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, жолаушыларға арналған кедендік декларацияны қолдана отырып, кедендік декларациялауға жататын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкелінген) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет декларантта мынадай:
1) осы Кодекске сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша және (немесе) кедендік баждарды, салықтарды өндіру бойынша міндеттерді орындаған;
2) егер жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты осы Кодекстің 349-бабы 8-тармағына сәйкес оларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулер белгіленбесе, кедендік баждар, салықтар төлемей не кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін осы жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығару;
3) осы баптың 7-тармағында белгіленген кедендік баждар, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, осы Кодекстің 349-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған жеке пайдалануға арналған тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулердің қолданылу мерзімі өткен;
4) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында осындай көлік құралдарының уақытша болу мерзімі өткенге дейін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын шығарған;
5) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында осындай көлік құралдарының уақытша болу мерзімі өткенге дейін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын мынадай:
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шығару мақсатында осындай көлік құралдарын кедендік декларациялау уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша бола алатын мерзім өткен күннен бастап алты айдан кешіктірілмей немесе Комиссия айқындауға құқылы неғұрлым ұзақ мерзімнен кешіктірілмей жүзеге асырылатын;

Статья 351. Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования, за исключением товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования, за исключением товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, подлежащих таможенному декларированию с применением пассажирской таможенной декларации, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации.
2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию с применением пассажирской таможенной декларации, за исключением товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом;
2) выпуск в свободное обращение товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов либо ввозимых с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, если в отношении таких товаров в соответствии с пунктом 8 статьи 349 настоящего Кодекса не установлены ограничения по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;
3) истечение срока действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами для личного пользования, определенного в соответствии с пунктом 8 статьи 349 настоящего Кодекса, при условии, что в этот период не наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов, установленный пунктом 7 настоящей статьи;
4) вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввезенных транспортных средств для личного пользования до истечения срока, в течение которого такие транспортные средства могут временно находиться на таможенной территории Евразийского экономического союза;
5) вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввезенных транспортных средств для личного пользования, по истечении срока, в течение которого такие транспортные средства могут временно находиться на таможенной территории Евразийского экономического союза, при одновременном соблюдении следующих условий:
таможенное декларирование таких транспортных средств с целью вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза осуществляется не позднее шести месяцев со дня истечения срока, в течение которого временно ввезенные транспортные средства для личного пользования могут временно находиться на таможенной территории Евразийского экономического союза, или не позднее более продолжительного срока, который вправе определять Комиссия;

осындай көлік құралдарына қатысты осы баптың 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кедендік баждар, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған төмендегі шарттарды бір мезгілде сақтай отыра шығарған:
6) жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын осы Кодекстің 347-бабының 5-тармағының екінші абзацына сәйкес кедендік рәсімдерге орналастыру, осындай орналастыруға дейін осы баптың 6-тармағында белгіленген кедендік баждар, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған жағдайда;
7) осындай жойылған немесе өтеусіз жоғалғанға дейін осы бапқа сәйкес осындай тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімінің басталуын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарларды авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күш әрекеті салдарынан не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему нәтижесінде жеке пайдалануға арналған тауарлардың жойылу және (немесе) өтеусіз жоғалу фактілерін уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы таныған;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарлар мемлекеттің меншігіне тәркілеген немесе айналымға шығарған;
9) жолаушының кедендік декларациясын кеден органы тіркеген кезде туындаған кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты – жеке пайдалануға арналған тауарларды шығарудан кеден органы бас тартқан;
10) осы Кодекстің 184-бабына сәйкес осындай жолаушының кедендік декларациясын кеден органы тіркеген кезде туындаған кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндетке қатысты жолаушының кедендік декларациясы қайтарылған;
11) осындай кідірту туындағанға дейін кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты – осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден органы кідірткен;
12) егер бұрын осындай тауарлар еркін айналымға шығарылмаған, – мұндай шешім қабылданғанға дейін туындаған кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты оларды қайтару туралы шешім қабылданған, қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алынған немесе тыйым салынған жеке пайдалануға арналған тауарлар осы Кодекске сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген, уақытша сақтауға орналастырылған не шығарылған;
13) осы Кодекстің 353-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайларда;
14) осы Кодекстің 353-бабының 8-тармағында көрсетілген жағдайларда;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өндіріп алу үмітсіз деп танылған кедендік баждар, салықтар сомасына қатысты – осы Кодекстің 353-бабы 10-тармағының 4) тармақшасына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу бойынша шаралар қолданылмайтын;

в отношении таких транспортных средств не наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с подпунктом 1) пункта 6 настоящей статьи;
6) помещение транспортных средств для личного пользования под таможенные процедуры в соответствии с абзацем вторым пункта 5 статьи 347 настоящего Кодекса при условии, что до такого помещения не наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов, установленный пунктом 6 настоящей статьи;
7) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров для личного пользования вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящей статьей в отношении этих товаров наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;
8) конфискация или обращение товаров для личного пользования в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) отказ таможенного органа в выпуске товаров для личного пользования – в отношении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшей при регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации;
10) отзыв пассажирской таможенной декларации в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшей при регистрации такой пассажирской таможенной декларации;
11) задержание таможенным органом товаров для личного пользования в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшей до такого задержания;
12) вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза, размещение на временное хранение либо выпуск в соответствии с настоящим Кодексом товаров для личного пользования, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении, в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров в свободное обращение не был произведен – в отношении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшей до принятия такого решения;
13) в случаях, указанных в пункте 5 статьи 353 настоящего Кодекса;
14) в случае, указанном в пункте 8 статьи 353 настоящего Кодекса;
15) меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования не принимаются в соответствии с подпунктом 4) пункта 9 статьи 353 настоящего Кодекса – в отношении суммы таможенных пошлин, налогов, признанной в соответствии с законодательством Республики Казахстан безнадежной к взысканию;

16) осы Кодекстің 353-бабы 9-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу бойынша шаралар қабылданбайтын жағдайлар басталған кезде тоқтатылады.
3. Комиссия бір және сол жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет әртүрлі тұлғаларда әр түрлі мән-жайлар бойынша және (немесе) бірнеше рет, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одаққа бір мүше мемлекетте кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет туындаған, ал кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайлар Еуразиялық экономикалық одаққа өзге мүше мемлекетте басталған жағдайларда, кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайларды, сондай-ақ кеден органдарының осындай мән-жайлардың басталғанын растау жөніндегі өзара іс-қимыл тәртібін айқындауға құқылы.
4. Еркін айналым мақсатында декларацияланатын жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты, халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін тауарларды қоспағанда, кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттер (кедендік баждар, салықтар төленуге жатады) жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығарғанға дейін орындалуы тиіс.
5. Уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттер осы Кодекстің 6-тармағанда көрсетілген мән-жайлар басталған кезде төленуге жатады.
6. Осы баптың 5-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі мынадай жағдайлар басталған кезде:
1) осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының осы Кодекстің 347-бабының талаптарын бұза отырып, өзге тұлғаларға берген жағдайда – беру күні, егер бұл күн белгіленбесе, – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша болу үшін жеке пайдалануға арналған көлік құралының шығу күні;
2) осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын олардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша болу мерзімі шегінде жоғалту жағдайында, авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жойылған және (немесе) өтеусіз жоғалған жағдайларды қоспағанда, – жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбесе – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша болу үшін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының шығу күні;

16) меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования не принимаются в соответствии с подпунктом 5) пункта 9 статьи 353 настоящего Кодекса.
3. Комиссия вправе определять обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в случаях, когда в отношении одних и тех же товаров для личного пользования обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникла у разных лиц, по разным обстоятельствам и (или) неоднократно, в том числе, когда обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникла в одном государстве-члене Евразийского экономического союза, а обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов наступили в ином государстве-члене Евразийского экономического союза, а также порядок взаимодействия таможенных органов по подтверждению наступления таких обстоятельств.
4. В отношении товаров для личного пользования, декларируемых с целью свободного обращения, за исключением товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению (таможенные пошлины, налоги подлежат уплате) до выпуска товаров для личного пользования в свободное обращение.
5. В отношении временно ввезенных транспортных средств для личного пользования обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи.
6. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, указанных в пункте 5 настоящей статьи, считается:
1) в случае передачи таких транспортных средств для личного пользования иным лицам в нарушение требований статьи 347 настоящего Кодекса – день передачи, а если этот день не установлен, – день выпуска транспортных средств для личного пользования для временного нахождения на таможенной территории Евразийского экономического союза;
2) в случае утраты таких транспортных средств для личного пользования в пределах срока, в течение которого такие транспортные средства могут временно находиться на таможенной территории Евразийского экономического союза, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы, – день утраты транспортных средств для личного пользования, а если этот день не установлен, – день выпуска транспортных средств для личного пользования для временного нахождения на таможенной территории Евразийского экономического союза;

3) осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілмеуіне байланысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болған жағдайда – осы Кодекстің 347-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша болу мерзімінің өту күні боп есептеледі.
7. Кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып әкелінген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты, кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 349-бабының 8-тармағына сәйкес белгіленген кедендік баждар, салықтарды төлеуден босата отырып әкелу және (немесе) осындай тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулер талаптарын бұзу әрекеттері жасалған жағдайда орындауға жатады.
Көрсетілген мән-жайлар болған кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі болып осындай әрекеттерді жасаудың бірінші күні, ал егер бұл күн белгіленбесе – жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығару күні есептеледі.
8. Осы Кодекстің 347-бабы 9-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету үшін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын берген жағдайда осындай уақытша әкелінген көлік құралы берілген тұлғаға декларантпен бірге кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі ортақ міндеттер жүктеледі.
9. Осы Кодекстің 347-бабының талаптарын бұза отырып, уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын өзге тұлғаларға берген жағдайда, осындай тұлғада осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының декларантымен бірге кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі ортақ міндет жүктеледі.
10. Егер жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын еркін айналымға шығару жүргізілген болса, уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын еркін айналымға шығару мақсатында кедендік декларациялау кезінде, сондай-ақ осы баптың 6-тармағында көрсетілген жағдайлар басталған кезде кедендік баждар, салықтар төленуге жатады.
Осындай көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелу мақсатында шығарылған көрсетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына жолаушының кедендік декларациясын кеден органында тіркеу күніне қолданылатын кедендік баждардың, салықтардың мөлшерлемелері қолданылады.

3) в случае нахождения таких транспортных средств для личного пользования на таможенной территории Евразийского экономического союза в связи с невывозом с таможенной территории Евразийского экономического союза – день истечения срока, в течение которого такие транспортные средства могут временно находиться на таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 347 настоящего Кодекса.
7. В отношении товаров для личного пользования, ввезенных с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению в случае совершения действий в нарушение установленных в соответствии с пунктом 8 статьи 349 настоящего Кодекса условий ввоза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты таможенных пошлин, налогов считается первый день совершения указанных действий, а если этот день не установлен, – день выпуска товаров для личного пользования в свободное обращение.
8. В случае передачи транспортного средства для личного пользования для осуществления его вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с подпунктом 2) пункта 9 статьи 347 настоящего Кодекса лицо, которому передано такое временно ввезенное транспортное средство, несет солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов с декларантом.
9. В случае передачи временно ввезенных транспортных средств для личного пользования иным лицам в нарушение требований статьи 347 настоящего Кодекса, такие лица несут с декларантом таких транспортных средств для личного пользования солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов.
10. При таможенном декларировании временно ввезенных транспортных средств для личного пользования с целью свободного обращения, а также при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи, таможенные пошлины, налоги подлежат уплате, как если бы был произведен выпуск транспортных средств для личного пользования в свободное обращение.
Для исчисления таможенных пошлин, налогов в отношении таких транспортных средств применяются ставки таможенных пошлин, налогов, действующие на день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, в соответствии с которой указанные транспортные средства для личного пользования были выпущены с целью временного ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза.

11. Осы баптың 7-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып әкелінген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жолаушының кедендік декларациясын кеден органда тіркеген күні есептелген соған сәйкес аталған жеке пайдалануға арналған тауарлар еркін айналым үшін шығарылған және кедендік баждар, салықтар төлеуден босатылуына байланысты төленбеген кедендік баждар, салықтар сомасы мөлшерінде төленуге жатады.
12. Осы Кодекстің 342-бабының 2-тармағында көрсетілген жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларына қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды өзінің тұрақты немесе уақытша тұру орнында уақытша сақтауды жүзеге асыратын тұлғада жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін өтінішті кеден органы тіркеген кезден бастап пайда болады.
13. Осы Кодекстің 342-бабының 2-тармағында көрсетілген жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларына қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет өзінің тұрақты және уақытша тұратын орындарында осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтау жүзеге асыратын тұлғада мынадай:
1) осы Кодекске сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде кедендік баждар, салықтар төлеу бойынша және (немесе) кедендік баждар, салықтарды өндіру жөніндегі міндеттерді орындау;
2)  егер жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты осы Кодекстің 349-бабының 8-тармағына сәйкес осындай тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулер белгіленбесе, кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып, жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығару;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтау мерзімі өткенге дейін шығару;
4) осы бапқа сәйкес осындай жойылу немесе өтеусіз жоғалуға дейінгі осындай тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу мерзімінің басталуын қоспағанда, авария немесе еңсерілмейтін күш салдарынан не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему салдарынан жеке пайдалануға арналған тауарлар жойылған және (немесе) өтеусіз жоғалған фактілерді уәкілетті орган бекітген тәртіппен кеден органы таныған;

11. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 7 настоящей статьи, таможенные пошлины, налоги в отношении товаров для личного пользования, ввезенных с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, подлежат уплате в размере сумм таможенных пошлин, налогов, исчисленных на день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, в соответствии с которой указанные товары для личного пользования были выпущены для свободного обращения, и не уплаченных в связи с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов.
12. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования физических лиц, указанных в пункте 2 статьи 342 настоящего Кодекса, у лица, осуществляющего временное хранение таких товаров для личного пользования в месте его постоянного или временного проживания, возникает с момента регистрации таможенным органом заявления, представленного для помещения товаров для личного пользования на временное хранение.
13. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования физических лиц, указанных в пункте 2 статьи 342 настоящего Кодекса, у лица, осуществляющего временное хранение таких товаров для личного пользования в месте его постоянного или временного проживания, прекращается при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом;
2) выпуск в свободное обращение товаров для личного пользования, ввозимых с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, если в отношении таких товаров для личного пользования в соответствии с пунктом 8 статьи 349 настоящего Кодекса не установлены ограничения по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;
3) вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза таких товаров для личного пользования до истечения срока временного хранения;
4) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров для личного пользования вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до такого уничтожения или такой безвозвратной утраты в соответствии с настоящей статьей в отношении этих товаров наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;

5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарлар мемлекеттің меншігіне тәркіленген немесе айналымға шығарған;
6) тауарларды жою кедендік рәсімімен немесе мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастырған;
7)  осындай кідіртуге дейінгі туындаған кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдарының жеке пайдалануға арналған тауарларды кідірту;
8) осы Кодекстің 353-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайларда;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өндіріп алу үмітсіз деп танылған кедендік баждар, салықтар сомасына қатысты – осы Кодекстің 353-бабы 9-тармағының 4) тармақшасына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу бойынша шаралар қабылданбайтын;
10) осы Кодекстің 353-бабы 9-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу бойынша шаралар қабылданбайтын мән-жайлар басталған кезде тоқтатылады.
14. Осы Кодекстің 342-бабының 2-тармағында көрсетілген жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты уақытша сақтау кезінде кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндеті осы баптың 15-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
15. Осы баптың 14-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі, мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарусыз жоғалуды не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему нәтижесінде қайтарусыз жоғалтуды қоспағанда, осындай жеке пайдалануға арналған тауарлар жоғалған жағдайда, – осындай жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбесе, – жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтауға ұсынылған өтінішті кеден органы тіркеген күні;
2) осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды өзге тұлғаға берген жағдайда – осындай беру күні, ал егер бұл күн белгіленбесе, – жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтауға ұсынылған өтінішті кеден органы тіркеген күні есептеледі.
16. Егер жеке пайдалануға арналған тауарлар еркін айналымға шығарылған болса, осы баптың 15-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік баждар, салықтар төленуге жатады.
Кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін осындай көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыста болатын кедендік баждардың, салықтардың мөлшерлемелері қолданылады.

5) конфискация или обращение товаров для личного пользования в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) помещение товаров под таможенную процедуру уничтожения или таможенную процедуру отказа в пользу государства;
7) задержание таможенными органами товаров для личного пользования в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшей до такого задержания;
8) в случаях, указанных в пункте 5 статьи 353 настоящего Кодекса;
9) меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования не принимаются в соответствии с подпунктом 4) пункта 9 статьи 353 настоящего Кодекса – в отношении суммы таможенных пошлин, налогов, признанной в соответствии с законодательством Республики Казахстан безнадежной к взысканию;
10) меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования не принимаются в соответствии с подпунктом 5) пункта 9 статьи 353 настоящего Кодекса;
14. В отношении товаров для личного пользования физических лиц, указанных в пункте 2 статьи 342, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов при временном хранении товаров, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 15 настоящей статьи.
15. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, указанных в пункте 14 настоящей статьи, считается:
1) в случае утраты таких товаров для личного пользования, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день такой утраты, а если этот день не установлен, – день регистрации таможенным органом заявления, представленного для помещения товаров для личного пользования на временное хранение;
2) в случае передачи таких товаров для личного пользования иному лицу – день такой передачи, а если этот день не установлен, – день регистрации таможенным органом заявления, представленного для помещения товаров для личного пользования на временное хранение.
16. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 15 настоящей статьи, таможенные пошлины, налоги подлежат уплате, как если бы был произведен выпуск товаров для личного пользования в свободное обращение.
Для исчисления таможенных пошлин, налогов в отношении таких транспортных средств применяются ставки таможенных пошлин, налогов, действующие на день, являющийся сроком уплаты таможенных пошлин, налогов.

17. Осы Кодекстің 174-бабының ережелері Қазақстан Республикасына тұрғылықты тұруға қоныс аударуға ниеті бар, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес босқын мәжбүрлі қоныс аударушы, мәртебесін алушы шетелдік жеке тұлға өткізетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты қолданылмайды.
18. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке пайдалануға арналған тауарларды дәйексіз кедендік декларациялай отырып, заңсыз өткізу кезінде кедендік баждар, салықтар осы тармақтың екінші абзацында белгіленген жағдайларды қоспағанда, осы тарауға сәйкес есептеледі. Бұл ретте жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде нақты төленген кедендік баждар, салықтар сомасы қайтадан төленбейді (өндіріліп алынбайды), ал артығымен төленген және (немесе) өндірілген кедендік баждар, салықтар сомалары осы Кодекске сәйкес қайтаруға жатады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына әкелу кезінде осы тараудың ережелеріне сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға жатпайтын тауар ретінде осындай әкелу кезінде мәлімделген жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелу және еркін айналымға шығару фактілері анықталған кезде кедендік баждар, салықтар осы Кодекстің 2-бөліміне сәйкес есептеледі.
352-бап. Халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкелінген) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды есептеу және төлеу мерзімдері
1. Халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкелінген) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет:
1) тағайындалған пошта байланысының операторында – халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жолаушының кедендік декларациясын кеден органы тіркеу сәтінен бастап;
2) халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды алушыда – тағайындалған пошта байланысы операторы аталған тұлғаның мекенжайына оның атында жеке пайдалануға арналған тауарлардың түскені туралы хабарлама жіберген кезден бастап туындайды.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкетілетін) халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тағайындалған пошта байланысының операторында мынадай:

17. В отношении товаров для личного пользования, перемещаемых иностранным физическим лицом, имеющим намерение переселиться на постоянное место жительства в Республику Казахстан, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Казахстан, положения статьи 174 настоящего Кодекса не применяются.
18. При незаконном перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров для личного пользования с недостоверным таможенным декларированием таможенные пошлины, налоги исчисляются в соответствии с настоящей главой, за исключением случая, установленного абзацем вторым настоящего пункта. При этом фактически уплаченные при таможенном декларировании товаров для личного пользования суммы таможенных пошлин, налогов повторно не уплачиваются (не взыскиваются), а излишне уплаченные и (или) взысканные суммы таможенных пошлин, налогов подлежат возврату в соответствии с настоящим Кодексом.
При выявлении фактов ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров, заявленных физическим лицом при их ввозе в качестве товаров для личного пользования и выпущенных в свободное обращение, которые на момент такого ввоза в соответствии с положениями настоящей главы не относились к товарам для личного пользования, таможенные пошлины, налоги исчисляются в соответствии с разделом 2 настоящего Кодекса.
Статья 352. Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, возникает:
1) у назначенного оператора почтовой связи – с момента регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации в отношении товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях;
2) у получателя товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, – с момента направления в адрес указанного лица назначенным оператором почтовой связи уведомления о поступлении в его адрес товаров для личного пользования.
2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, прекращается у назначенного оператора почтовой связи при наступлении следующих обстоятельств:

1) осы баптың 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде осы тарауға сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде кедендік баждар, салықтар төлеу және (немесе) кедендік баждар, салықтар өндіріп алу жөніндегі міндетті орындау;
2) кедендік баждар, салықтар төлемей, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін не кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып, әкелінетін тауарларды алушыға оларды еркін айналымға шығарғаннан кейін беру;
3) жеке пайдалануға арналған тауарлардың алушысы төлеген кедендік баждар, салықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықталған шотқа аударылған;
4) осы бапқа сәйкес осындай жоюға немесе осындай қайтарусыз жоғалтуға дейін осы тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, авария немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жеке пайдалануға арналған тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарусыз жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде осындай тауарлардың қайтарусыз жоғалту фактісін уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы таныған;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттің меншігіне жеке пайдалануға арналған тауарлар тәркіленген немесе айналымға шығарылған;
6) осы Кодекстің 369-бабының 14-тармағына немесе 17-тармағына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарлар оның жөнелтушісіне қайтарылған мән-жайлары басталған кезде тоқтатылады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкелінген) халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндет халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды алушыларда мынадай:
1) осы тарауға сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде кедендік баждар, салықтар төлеу және (немесе) кедендік баждар, салықтар өндіріп алу жөніндегі міндетті орындау;
2) егер осы Кодекстің 349-бабының 8-тармағына сәйкес мұндай тауарларға қатысты осындай тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулер белгіленбесе, кедендік баждар, салықтарды төлемей Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін не кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып әкелінетін тауарларды алушыға оларды еркін айналымға шығарғаннан кейін беру;
3) осы бапқа сәйкес осындай жоюға немесе осындай қайтарусыз жоғалуға дейін осы тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жеке пайдалануға арналған тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарусыз жоғалту фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде осындай тауарлардың қайтарусыз жоғалту фактісін уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органы таныған;

1) исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящей главой при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи;
2) выдача товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов либо ввозимых с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, получателю после их выпуска в свободное обращение;
3) зачисление на счет, определенный законодательством Республики Казахстан, таможенных пошлин, налогов, уплаченных получателем товаров для личного пользования;
4) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров для личного пользования вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до такого уничтожения или такой безвозвратной утраты в соответствии с настоящей статьей в отношении этих товаров наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;
5) конфискация или обращение товаров для личного пользования в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) возврат товаров для личного пользования их отправителю в соответствии с пунктом 14 или 17 статьи 369 настоящего Кодекса.
3. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, прекращается у получателя товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящей главой;
2) выдача товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов либо ввозимых с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, получателю после их выпуска в свободное обращение, если в отношении таких товаров в соответствии с пунктом 8 статьи 349 настоящего Кодекса не установлены ограничения по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;
3) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров для личного пользования вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до такого уничтожения или такой безвозвратной утраты в соответствии с настоящей статьей в отношении этих товаров наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;

4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттің меншігіне жеке пайдалануға арналған тауарлар тәркіленген немесе айналымға шығарылған;
5) осы Кодекстің 369-бабының 14-тармағына немесе 17-тармағына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарлар оның жөнелтушісіне қайтарылған мән-жайлары басталған кезде:тоқтатылады.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкетілетін) халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндетті осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды алушыға бергенге дейін осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды алушы орындауға тиіс (кедендік баждар, салықтарды төлеуге тиіс).
5. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкетілетін) халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті осы баптың 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде пошта байланысын тағайындаған оператор орындауға тиіс.
6. Осы баптың 5-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жойылу және (немесе) қайтарусыз жоғалту не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарусыз жоғалтуды қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар жоғалған жағдайда, – осындай жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбесе – осындай жоғалтуды кеден органы анықтаған күні;
2) кедендік баждар, салықтарды төлемей жеке пайдалануға арналған тауарларды берген жағдайда – осындай тауарларды беру күні, ал егер бұл күн белгіленбесе, – осындай беруді кеден органы анықтаған күні есептеледі.
7. Егер жеке пайдалануға арналған тауарлары еркін айналымға шығарылған болса, осы баптың 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік баждар, салықтар төленуге тиіс.
Кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жолаушының кедендік декларациясын кеден органы тіркеген күні қолданыста болатын кедендік баждардың, салықтардың мөлшерлемелері қолданылады.
353-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеті орындау және сондай кедендік баждар, салықтар өндіру тәртібі
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті кедендік баждарды, салықтарды төлеуші осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтарды төлеу бойынша ортақ міндетті кедендік баждарды, салықтарды төлеушімен бірге көтеретін тұлғалар орындайды.

4) конфискация или обращение товаров для личного пользования в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) возврат товаров для личного пользования их отправителю в соответствии с пунктом 14 или 17 статьи 369 настоящего Кодекса.
4. В отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению (таможенные пошлины, налоги подлежат уплате) получателем таких товаров для личного пользования до выдачи товаров для личного пользования получателю таких товаров.
5. В отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению назначенным оператором почтовой связи при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи.
6. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, указанных в пункте 5 настоящей статьи, считается:
1) в случае утраты товаров для личного пользования, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день такой утраты, а если этот день не установлен, – день обнаружения таможенным органом такой утраты;
2) в случае выдачи товаров для личного пользования без уплаты таможенных пошлин, налогов – день выдачи таких товаров, а если этот день не установлен, – день обнаружения таможенным органом такой выдачи.
7. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи, таможенные пошлины, налоги подлежат уплате, как если бы был произведен выпуск товаров для личного пользования в свободное обращение.
Для исчисления таможенных пошлин, налогов применяются ставки таможенных пошлин, налогов, действующие на день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации в отношении товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях.
Статья 353. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования и порядок взыскания таких таможенных пошлин, налогов
1. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования исполняется плательщиком таможенных пошлин, налогов лицами, которые в соответствии с настоящим Кодексом несут с плательщиком таможенных пошлин, налогов солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов.

2. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 349, 351 және 352-баптарында белгіленген тәртіппен және мерзімде осы Кодекске сәйкес есептелген және төлеуге жататын сомалар мөлшерінде төлеу арқылы орындалады.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке тұлғаны хабарсыз кеткен немесе әрекетке қабілетсіз деп таныған жағдайда жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орындалады.
3. Осы Кодексте белгіленген мерзімде кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндетті төлеуші орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде өсімпұл төленеді.
Осы Кодекстің 349-бабының 18-тармағына сәйкес осы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес кедендік баждар, салықтар төлеуге жататын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте өсімпұлды есептеу, төлеу, өндіріп алу мен қайтару жүргізіледі.
Осы Кодекстің 351-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған тәртіпте кедендік баждар, салықтар өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайлардың басталғаны туралы растау алған жағдайда өсімпұлдар төленбейді.
Осы Кодекстің 124-бабына сәйкес өсімпұлды есептеу, осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес – өсімпұлды төлеу, есепке жатқызу (қайтару) жүзеге асырылады.
4. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, кеден органы кедендік баждар, салықтар төлеушіге, сондай-ақ осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтар төлеу бойынша ортақ міндетті кедендік баждар, салықтарды төлеушімен бірге көтеретін тұлғаларға, осы баптың 5-тармағымен көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 86-бабына сәйкес белгіленген мерзімде төленбеген кедендік баждардың, салықтардың сомалары туралы хабарлама жолдайды.
Осы Кодекстің 349-бабының 18-тармағына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар Еуразиялық экономикалық одаққа бір мүше мемлекетте төленуге тиіс, ал осы баптың 12-тармағының екінші абзацына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды Еуразиялық экономикалық одаққа басқа мүше мемлекеттің кеден органы жүргізген жағдайларда, көрсетілген хабарламаны Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексіне 1-қосымшада көзделген тәртіпте кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу үшін қажетті құжаттарды алғаннан кейін, кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы жолдайды.

2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования исполняется путем их уплаты в порядке и сроки, которые установлены статьями 349, 351 и 352 настоящего Кодекса, в размерах сумм, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом.
Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования в случае признания в соответствии с законодательством Республики Казахстан физического лица безвестно отсутствующим или недееспособным исполняется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. При неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в установленный настоящим Кодексом срок уплачиваются пени.
Начисление, уплата, взыскание и возврат пеней производятся в государстве-члене Евразийского экономического союза, в котором в соответствии с пунктом 18 статьи 349 настоящего Кодекса подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, в соответствии с законодательством этого государства-члена Евразийского экономического союза.
Пени не уплачиваются в случае, когда таможенным органом, осуществляющим взыскание таможенных пошлин, налогов, в порядке, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 351 настоящего Кодекса, получено подтверждение о наступлении обстоятельств, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекращается.
Начисление пеней осуществляется в соответствии со статьей 124 настоящего Кодекса, уплата, зачет (возврат) пеней - в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса.
4. В случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, таможенный орган направляет плательщику таможенных пошлин, налогов, а также лицам, которые в соответствии с настоящим Кодексом несут с плательщиком таможенных пошлин, налогов солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, уведомление о неуплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, в соответствии со статьей 86 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи.
В случаях, когда таможенные пошлины, налоги в отношении товаров для личного пользования в соответствии с пунктом 18 статьи 349 настоящего Кодекса подлежат уплате в одном государстве-члене Евразийского экономического союза, а взыскание таможенных пошлин, налогов в соответствии с абзацем вторым пункта 12 настоящей статьи осуществляется таможенным органом другого государства-члена Евразийского экономического союза, указанное уведомление направляется таможенным органом, осуществляющим взыскание таможенных пошлин, налогов, после получения документов, необходимых для взыскания таможенных пошлин, налогов, в порядке, предусмотренном приложением 1 к Таможенному кодексу Евразийского экономического союза.

5. Кеден органы осы баптың 4-тармағында көрсетілген хабарламаны мынадай:
1)  осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтар есептеу үшін валюта бағамын қолдану күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша екі евроға барабар жиынтық сомадан аспайтын мөлшерде осы Кодекстің 349-бабының 24-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған бір кедендік кіріс ордерінде не басқа кедендік құжатта есептелген кедендік баждар, салықтар төлемеу фактісі жеке пайдалануға арналған тауарларды шығарғаннан кейін анықталған;
2) осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін валюта бағамын қолдану күніне қолданыста болатын валюта бағамы бойынша екі евроға барабар жиынтық сомадан аспайтын мөлшерде осы Кодекстің 349-бабының 26-тармағында көрсетілген кедендік баждар, салықтар бір есепте есептелген кедендік баждар, салықтар төлемеу фактісі анықталған жағдайларда жолдамайды.
6. Осы баптың 5-тармағына көрсетілген жағдайларда жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет тоқтатылады.
7. Осы баптың 4-тармағына сәйкес жолданған хабарламада көрсетілген мерзімде жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, кеден органы осы Кодекстің 116-бабының 7-1-тармағында көзделген іс-қимылды жүзеге асырады.
8. Кедендік баждар, салықтар төленбеген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты өндіріп алуға жүгіну осындай тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндетті тоқтатады.
9. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу бойынша шаралар мынадай:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген кедендік баждар, салықтар өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органының жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты төленбеген кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу мерзімі өткен;
2) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет кедендік баждарды, салықтарды төлеуге байланысты не осы Кодекстің 351-бабының 2 және 13-тармақтарында және 352-бабының 2 және 3-тармақтарында көзделген өзге мән-жайларға байланысты тоқтатылған;
3) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет осы баптың 9-тармағына сәйкес белгіленген кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу бойынша шараларды қолдануға байланысты тоқтатылған;

5. Таможенный орган не направляет указанное в пункте 4 настоящей статьи уведомление в следующих случаях:
1) выявление после выпуска товаров для личного пользования факта неуплаты таможенных пошлин, налогов, исчисленных в одном таможенном приходном ордере либо ином таможенном документе, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 24 статьи 349 настоящего Кодекса, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную двум евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом;
2) выявление факта неуплаты таможенных пошлин, налогов, исчисленных в одном расчете таможенных пошлин, налогов, указанном в пункте 26 статьи 349 настоящего Кодекса, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную двум евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом.
6. В случаях, указанных в пункте 5 настоящей статьи, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования прекращается.
7. В случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования в срок, указанный в уведомлении, направленном в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, таможенный орган осуществляет действия, предусмотренные пунктом 7-1 статьи 116 настоящего Кодекса.
8. Обращение взыскания на товары для личного пользования, в отношении которых таможенные пошлины, налоги не уплачены, прекращает обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении таких товаров.
9. Меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования не принимаются в следующих случаях:
1) срок взыскания неуплаченных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, установленный законодательством Республики Казахстан, таможенным органом которого осуществляется взыскание таможенных пошлин, налогов, истек;
2) обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования прекратилась в связи с уплатой таможенных пошлин, налогов либо в связи с иными обстоятельствами, предусмотренными пунктами 2 и 13 статьи 351 и пунктами 2 и 3 статьи 352 настоящего Кодекса;
3) обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования прекратилась в связи с применением мер по взысканию таможенных пошлин, налогов, установленных в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи;

4) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес кедендік баждар, салықтар сомасын өндіріп алу мүмкін болмаған, осы сомаларды өндіріп алуды жүзеге асырған кеден органы өндіріп алу үмітсіз деп танылған;
5) осы Кодекске сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеті туындаған жеке тұлғаның өлімі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның қайтыс болғаны жарияланған;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге жағдайларда қолданбайды.
10. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды осы тармақтың екінші абзацындағы ережелерді ескере отырып, осы Кодекстің 119-бабында көрсетілген кеден органдары өндіріп алады.
Осы Кодекстің 351-бабының 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, аумағында осындай мән-жайлар анықталған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органы кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алады, ол Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына шетелдік жеке тұлғалар уақытша әкелген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамсыздандыру ұсынылған жағдайда, - осындай қамсыздандыру есебінен кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету ұсынылған кеден органына Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органы өндіреді.
Кедендік баждар, салықтар төлеу бойынша міндетті орындауды қамтамасыз ету және кедендік баждар, салықтар төленуге жататын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетке өндірілген кеден баждарының, салықтардың сомасын аудару есебінен кеден органдарының кедендік баждары кедендік баждарды, салықтарды өндіру кезіндегі өзара іс-қимылы Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексіне 1-қосымшада көзделген тәртіпте, ал Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінде реттелмеген бөлігі, – Комиссия айқындаған тәртіпте жүзеге асырылады.
11. Өндіріп алу мүмкін болмаған жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар, өсімпұлдар сомасы өндіріп алуға үмітсіз деп танылады және осы Кодекстің 121-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес есептен шығарылады.
12. Комиссия бір және сол жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет әр түрлі мән-жайлар бойынша және (немесе) бірнеше рет туындаған жағдайда, кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттің орындалу ерекшеліктерін, сондай-ақ егер осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтар Еуразиялық экономикалық одаққа әртүрлі мүше мемлекеттерде әртүрлі мән-жайлар бойынша төленуге тиіс жағдайларда кеден органдарының өзара іс-қимыл тәртібін айқындауға құқылы.

4) суммы таможенных пошлин, налогов, взыскание которых оказалось невозможным, в соответствии с законодательством государства-члена Евразийского экономического союза, таможенный орган которого осуществлял взыскание этих сумм, признаны безнадежными к взысканию;
5) наступление смерти физического лица, у которого в соответствии с настоящим Кодексом возникла обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, или объявление его умершим в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) иные случаи, установленные законодательством Республики Казахстан.
10. Таможенные пошлины, налоги в отношении товаров для личного пользования взыскиваются таможенными органами, указанными в статье 119 настоящего Кодекса с учетом положений абзаца второго настоящего пункта.
При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 статьи 351 настоящего Кодекса, таможенные пошлины, налоги взыскиваются таможенным органом государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого выявлены такие обстоятельства, а в случае, если в отношении транспортных средств для личного пользования, временно ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза иностранными физическими лицами, предоставлялось обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, – таможенным органом государства-члена Евразийского экономического союза, таможенному органу которого предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, за счет такого обеспечения.
Взаимодействие таможенных органов при взыскании таможенных пошлин, налогов за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и перечисления взысканных сумм таможенных пошлин, налогов в государство-член Евразийского экономического союза, в котором подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, осуществляется в порядке, предусмотренном приложением 1 к Таможенному кодексу Евразийского экономического союза, а в части, не урегулированной Таможенном кодексом Евразийского экономического союза, – в порядке, определяемом Комиссией.
11. Суммы таможенных пошлин, налогов, в отношении товаров для личного пользования, пеней, взыскание которых оказалось невозможным, признаются безнадежными к взысканию и списываются в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 121 настоящего Кодекса.
12. Комиссия вправе определять особенности исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в случаях, когда в отношении одного и того же товара для личного пользования обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникла по разным обстоятельствам и (или) неоднократно, а также порядок взаимодействия таможенных органов в случаях, если в соответствии с настоящим Кодексом таможенные пошлины, налоги подлежат уплате по различным обстоятельствам в разных государствах-членах Евразийского экономического союза.

354-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамсыз ету
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуы, осы Кодекстің 342-бабының 8-тармағының екінші абзацында, 347-баптың 3, 4 және 9-тармақтарында көзделген жағдайларда осындай тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастыру кезінде қамтамсыз етіледі.
2. Осы Кодекстің 346-бабына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 226-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларда, сондай-ақ мынадай:
1) жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына Қазақстан Республикасына тұрақты қоныс аударған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес босқын мәжбүрлі қоныс аударушы, мәртебесін алған, осындай тануды не осындай мәртебені растайтын құжаттарды ұсынуы шартымен шетелдік жеке тұлғалар әкелген;
2) жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына Қазақстан Республикасына тұрақты қоныс аударуға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес босқын мәжбүрлі қоныс аударушы, мәртебесін алған, осындай ниетін растайтын құжаттарды ұсынуы шартымен шетелдік жеке тұлғалар әкелген;
3) осы Кодекстің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына дипломатиялық өкілдік басшылары, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің дипломатиялық өкілдіктерінің дипломатиялық және әкімшілік-техникалық персонал мүшелері, консулдық мекеме басшылары және өзге консулдық лауазымды тұлғалар, мүше мемлекеттің консулдық мекемелерінің консулдық қызметкерлері, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орналасқан халықаралық ұйымдар жанындағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өкілдіктері қызметкерлері, олармен бірге тұратын отбасы мүшелері не осындай тұлғалардың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге де тұлғалар кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып, әкелу шарттарын сақтауды растайтын Еуразиялық экономикалық одақтың мүше-мемлекеттердің заңнамасына сәйкес берілетін құжаттарды ұсынған жағдайларда әкелінеді.
Комиссия көрсетілген тұлғалар кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып, әкелу шарттарын сақтауды растайтын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес берілген құжаттардың тізбесін Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтына Интернет желісінде орналастыруды және қалыптастыруды қамтамасыз еткен;

Статья 354. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования
1. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования обеспечивается при помещении таких товаров под таможенную процедуру таможенного транзита, в случаях, предусмотренных абзацем вторым пункта 8 статьи 342, пунктами 3, 4 и 9 статьи 347 настоящего Кодекса
2. При помещении товаров для личного пользования под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии со статьей 346 настоящего Кодекса обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования не предоставляется в случаях, предусмотренных пунктом 4 статьи 226 настоящего Кодекса, а также в следующих случаях:
1) товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза иностранными физическими лицами, переселившимися на постоянное место жительства в Республику Казахстан либо получившими статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при условии представления документов, подтверждающих такое признание либо такой статус;
2) товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза иностранными физическими лицами, имеющими намерение переселиться на постоянное место жительства в Республику Казахстан, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при условии представления документов, подтверждающих такое намерение;
3) товары для личного пользования, указанные в подпункте 3) пункта 1 статьи 346 настоящего Кодекса, ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза главами дипломатических представительств, членами дипломатического и административно-технического персонала дипломатических представительств государств-членов Евразийского экономического союза, главами консульских учреждений и иными консульскими должностными лицами, консульскими служащими консульских учреждений государств-членов Евразийского экономического союза, сотрудниками представительств государств-членов Евразийского экономического союза при международных организациях, расположенных за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза, проживающими вместе с ними членами их семей либо действующими от имени и по поручению таких лиц иными лицами при условии представления документов, выдаваемых в соответствии с законодательством государств-членов Евразийского экономического союза, подтверждающих соблюдение условий ввоза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов.
Комиссия формирует и обеспечивает размещение на официальном сайте Евразийского экономического союза перечня документов, выдаваемых в соответствии с законодательством государств-членов Евразийского экономического союза, подтверждающих соблюдение условий ввоза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов указанными лицами;

4) осы Кодекстің 346-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына дипломатиялық өкілдік қызметкерлері, консулдық мекеме қызметшілері, халықаралық ұйымдар жанындағы мемлекеттік өкілдіктер персоналдары (қызметкерлері, лауазымды тұлғалары), Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан халықаралық ұйымдар немесе олардың өкілдіктері, өзге ұйымдар немесе олардың өкілдіктері, олармен бірге тұратын отбасы мүшелері, олардың осындай қызметкерлер, жұмысшылар, персонал немесе олардың отбасы мүшелері болып табылатынын растаған кезде әкелінетін;
5) осы Кодекстің 346-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік аумағына дипломатиялық өкілдіктердің және консулдық мекемелердің басшылары, дипломатиялық өкілдіктің дипломатиялық персонал мұшелері және консулдық мекеменің консулдық лауазымды тұлғалары, олармен бірге тұратын отбасы мүшелері олар осындай тұлғалар немесе олардың отбасы мүшелері болып табылатынын растаған кезде әкелінетін жағдайларда ұсынылмайды.
3. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды кедендік баждар, салықтарды төлеуші, не өзге тұлғалар қамтамасыз етеді.
Егер жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндетті орындауды кедендік баждар, салықтар төлеуші болып табылмайтын тұлғалар қамтамасыз ететін болса, онда мұндай тұлғалар кедендік баждар, салықтар төлеушімен бірге кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі ортақ міндетте болады.
4. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 226-бабының 7-тармағында көрсетілген жағдайларды, сондай-ақ осы тармақтың екінші және үшінші абзацтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларды шығаруды жүргізетін кеден органына ұсынылады.
Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 342-бабының 8-тармағының екінші абзацына сәйкес уақытша сақтауда тұрған жеке пайдалануға арналған көлік құралдары болып табылатын авто және мотокөлік құралдары және (немесе) авто және мотокөлік құралдарына тіркемелерді пайдалануға рұқсат беретін кеден органына беріледі.
Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 347-бабының 9-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын беруге рұқсаты бар кеден органына ұсынылады.

4) товары для личного пользования, указанные в подпункте 4) пункта 1 статьи 346 настоящего Кодекса, ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза сотрудниками дипломатических представительств, работниками консульских учреждений, персоналом (сотрудниками, должностными лицами) представительств государств при международных организациях, международных организаций или их представительств, иных организаций или их представительств, расположенных на таможенной территории Евразийского экономического союза, проживающими вместе с ними членами их семей, при условии подтверждения, что они являются такими сотрудниками, работниками, персоналом или членами их семей;
5) товары для личного пользования, указанные в подпункте 5) пункта 1 статьи 346 настоящего Кодекса, ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза главами дипломатических представительств и консульских учреждений, членами дипломатического персонала дипломатических представительств и консульскими должностными лицами консульских учреждений, проживающими вместе с ними членами их семей, при условии подтверждения, что они являются такими лицами или членами их семей.
3. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования обеспечивается плательщиком таможенных пошлин, налогов, либо иными лицами.
Если исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования обеспечивается лицами, не являющимися плательщиками таможенных пошлин, налогов, то такие лица несут с плательщиком таможенных пошлин, налогов солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов.
4. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования предоставляется таможенному органу, производящему выпуск товаров, за исключением случаев, указанных в пункте 7 статьи 226 настоящего Кодекса, а также случаев, предусмотренных абзацами вторым и третьим настоящего пункта.
Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования в соответствии с абзацем вторым пункта 8 статьи 342 настоящего Кодекса предоставляется таможенному органу, которым выдается разрешение на пользование авто- и мототранспортными средствами и (или) прицепами к авто- и мототранспортным средствам, являющимися транспортными средствами для личного пользования, находящимися на временном хранении.
Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования в соответствии с подпунктом 1) пункта 9 статьи 347 настоящего Кодекса предоставляется таможенному органу, которым выдается разрешение на передачу транспортных средств для личного пользования.

5. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндетті орындау осы Кодекстің 97-бабының 1-тармағында көрсетілген тәсілдермен және кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындау үшін осы Кодекске сәйкес белгіленген тәртіпте қамтамасыз етіледі.
6. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету мөлшері осындай тауарларды еркін айналымға шығарған кезде төленуге тиіс болатын кедендік баждар, салықтар сомасы ретінде анықталады.
7. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету ретінде салынған ақша қаражатын (ақшаны) қайтару (есептеу) осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес айқындалған жағдайлар мен тәртіпте жүзеге асырылады.
40-тарау. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын өткізу тәртібінің шарттары мен ерекшеліктері
355-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын өткізу тәртібі мен шарттары туралы жалпы ережелер
1. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізіледі және осы тарауда белгіленген тәртіпте Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында немесе оның шегінен тысқары жерлерде, ал осы тарауда реттелмеген бөлігінде, - осы Кодекстің өзге де тарауларында белгіленген тәртіпте пайдаланылады.
2. Осы тараудың ережелері мыналарға:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттерде шетелдік тұлғаларға тіркелген осындай аумақта және (немесе) одан тысқары жерлерде халықаралық тасымалдауды аяқтау және (немесе) бастау үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына (бостарын қоса алғанда);
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде халықаралық тасымалдауды аяқтау және (немесе) бастау үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан уақытша әкетілген:
осы Кодекстің 202-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде мүше мемлекеттердің тұлғаларына тіркелген және Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары болып табылатын не шартты түрде шығарылған тауар деп есептелетін (әуе кемелерін қоспағанда);
осы Кодекстің 202-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары болып табылатын не шартты түрде шығарылған тауар деп есептелетін, халықаралық тасымалдау мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғалары пайдаланатын әуе кемелеріне халықаралық тасымалдау (бастарын қоса алғанда) көлік құралдарына;
уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты қолданылады.

5. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования обеспечивается способами, указанными в пункте 1 статьи 97 настоящего Кодекса, и в порядке, установленном в соответствии с настоящим Кодексом для обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
6. Размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования определяется как сумма таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате при выпуске таких товаров в свободное обращение.
7. Зачет (возврат) денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, осуществляется в случаях и порядке, определенных в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса.
Глава 40. Особенности порядка и условий перемещения транспортных средств международной перевозки через таможенную границу Евразийского экономического союза
Статья 355. Общие положения о порядке и условиях перемещения транспортных средств международной перевозки через таможенную границу Евразийского экономического союза
1. Транспортные средства международной перевозки перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза и используются на таможенной территории Евразийского экономического союза или за ее пределами в порядке, установленном настоящей главой, а в части, не урегулированной настоящей главой, – в порядке, установленном иными главами настоящего Кодекса.
2. Положения настоящей главы применяются в отношении:
1) временно ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза для завершения и (или) начала международной перевозки на такой территории и (или) за ее пределами транспортных средств международной перевозки (включая порожние), зарегистрированных в государствах, не являющихся членами Евразийского экономического союза, за иностранными лицами;
2) временно вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза для завершения и (или) начала международной перевозки за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза транспортных средств международной перевозки (включая порожние):
зарегистрированных в государствах-членах Евразийского экономического союза за лицами государств-членов Евразийского экономического союза и являющихся товарами Евразийского экономического союза либо считающихся условно выпущенными товарами в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 202 настоящего Кодекса (за исключением воздушных судов);
воздушных судов, используемых лицами государства-члена Евразийского экономического союза в целях международной перевозки, являющихся товарами Евразийского экономического союза либо считающихся условно выпущенными товарами в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 202 настоящего Кодекса;
являющихся товарами, помещенными под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).

3. Осы тарауда уақытша әкелінетін (уақытша әкелінген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары деп осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары, уақытша әкетілетін (уақытша әкетілген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары деп – осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары түсініледі.
4. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша болуға және пайдалануға, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан уақытша әкетуге, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде болуға және пайдалануға арналған халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары, егер осы тарауда өзгеше белгіленбесе, кедендік декларациялауға және кедендік рәсіммен орналастырмай шығаруға жатады.
5. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялауға және шығаруға байланысты кедендік операциялар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізлетін орындарда жасалады.
6. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын әкету және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын әкелу Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы тауарлар өткізілетін кез келген орында жүзеге асырылуы мүмкін.
7. Осы тараудың ережелері:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан уақытша әкетілетін және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кері әкелетін:
балық аулау, теңіз түбі мен оның жер қойнауларының минералдық және басқа да жансыз ресурстарын барлау мен игеру, лоцмандық және мұз жарып жол ашу, іздестіру, құтқару және тіркеуге алу операциялары, теңізге батқан мүлікті көтеру, гидротехникалық, су асты техникалық, жөндеу-қалпына келтіру және өзге де осыған ұқсас жұмыстар, санитариялық, карантиндік және басқа да бақылау, теңіздің аумағын қорғау мен сақтау, теңіз ғылыми зерттеулерін жүргізу, оқу, спорт және мәдени мақсаттарда, сондай-ақ саудамен теңізде жүзуге байланысты өзге де мақсаттарда пайдаланылатын су кемелеріне;
тауарлар мен жолаушыларды халықаралық тасымалдау үшін пайдаланылмайтын коммерциялық емес азаматтық және мемлекеттік әуе кемелеріне, эсперименттік авиацияда пайдаланылатын (эксперименттік ұшуларды жүзеге асыратын) әуе кемелеріне;
кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес жөндеу-қалпына келтіру және өзге де жұмыстар үшін пайдаланылатын теміржол көлік құралдарына (жылжымалы теміржол құрамы, жылжымалы теміржол құрамының бірлігі) (осы тарауда бұдан әрі – теміржол көлік құралы);

3. В настоящей главе под временно ввозимыми (временно ввезенными) транспортными средствами международной перевозки понимаются транспортные средства международной перевозки, указанные в подпункте 1) пункта 2 настоящей статьи, под временно вывозимыми (временно вывезенными) транспортными средствами международной перевозки – транспортные средства международной перевозки, указанные в подпункте 2) пункта 2 настоящей статьи.
4. Транспортные средства международной перевозки, указанные в пункте 2 настоящей статьи, для временного нахождения и использования на таможенной территории Евразийского экономического союза, временного вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза, нахождения и использования за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза подлежат таможенному декларированию и выпуску без помещения под таможенные процедуры, если иное не установлено настоящей главой.
5. Таможенные операции, связанные с таможенным декларированием и выпуском транспортных средств международной перевозки, указанных в пункте 2 настоящей статьи, совершаются в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.
6. Вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввезенных транспортных средств международной перевозки и ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки могут осуществляться в любом месте перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.
7. Положения настоящей главы могут применяться в отношении:
1) временно вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза и обратно ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза:
водных судов, используемых для рыболовства, разведки и разработки минеральных и других неживых ресурсов морского дна и его недр, лоцманской и ледокольной проводки, поисковых, спасательных и буксирных операций, подъема затонувшего в водах имущества, гидротехнических, подводно-технических, ремонтно-восстановительных и иных подобных работ, санитарного, карантинного и другого контроля, защиты и сохранения морской среды, проведения морских научных исследований, в учебных, спортивных и культурных целях, а также в иных целях, связанных с торговым мореплаванием;
не используемых для международной перевозки товаров и пассажиров некоммерческих гражданских и государственных воздушных судов, воздушных судов, используемых в экспериментальной авиации (осуществляющих экспериментальные полеты);
железнодорожных транспортных средств (железнодорожного подвижного состава, единицы железнодорожного подвижного состава) (далее в настоящей главе – железнодорожные транспортные средства), используемых для ремонтно-восстановительных и иных работ, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности;

2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін:
айналымға көп түсетін ыдыс болып табылатын және мәміле шартына сәйкес қайтаруға жататын цистерна, клетей, поддондарға;
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарындағы және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында немесе одан тысқары жерлерде тұрған өзге халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын жөндеу және (немесе) пайдалану үшін көзделген қосалқы бөлшектер мен жабдықтарға;
3) тасымалдау шарттарына сәйкес ондағы тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағындағы немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлердегі алушыға дейін өзге көлік түрлерімен жеткізу үшін пайдаланылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген су және әуе кемелері контейнерлеріне қатысты қолданылуы мүмкін.
8. Осы баптың 7-тармағында көрсетілген көлік құралдарына және өзге де тауарларға осы тарауда көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, уақытша әкелінетін (уақытша әкелінген) және уақытша әкетілетін (уақытша әкетілген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты осы тараудың ережелері қолданылады.
9. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін осы баптың 7-тармағы 2) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген қосалқы бөлшектері мен жабдықтары ауыстырылған халықаралық тасымалдау көлік құралдарының бөлшектері мен жабдықтарына, уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кері әкетуді не уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кері әкелуді реттейтін осы тараудың ережелері қолданылады.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан белгіленген мерзімде әкетілмеген халықаралық тасымалдау көлік құралдарының бөлшектері мен жабдықтары, кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсіммен орналастыруға жатады.
356-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінетін (уақытша әкелінген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын әкелу шарты
1. Уақытша әкелінетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбей, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінеді.

2) перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза:
цистерн, клетей, поддонов, являющихся многооборотной тарой и подлежащих возврату в соответствии с условиями сделки;
запасных частей и оборудования, находящихся на транспортном средстве международной перевозки, перемещаемом через таможенную границу Евразийского экономического союза, и предназначенных для ремонта и (или) эксплуатации иного транспортного средства международной перевозки, находящегося на таможенной территории Евразийского экономического союза или за ее пределами;
3) временно ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза водными и воздушными судами контейнеров, используемых для доставки в соответствии с договором перевозки находящихся в них товаров до получателя на таможенной территории Евразийского экономического союза или за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза иными видами транспорта.
8. К транспортным средствам и иным товарам, указанным в пункте 7 настоящей статьи, применяются положения настоящей главы, касающиеся временно ввозимых (временно ввезенных) и временно вывозимых (временно вывезенных) транспортных средств международной перевозки, с учетом особенностей, предусмотренных настоящей главой.
9. К частям и оборудованию транспортных средств международной перевозки, замененным запасными частями и оборудованием, указанными в абзаце третьем подпункта 2) пункта 7 настоящей статьи, вывозимым с таможенной территории Евразийского экономического союза или ввозимым на таможенную территорию Евразийского экономического союза, применяются положения настоящей главы, регулирующие обратный вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввезенных транспортных средств международной перевозки либо обратный ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки.
Части и оборудование транспортных средств международной перевозки, указанные в абзаце первом настоящего пункта, не вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза в установленные сроки, подлежат помещению под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита.
Статья 356. Условия ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза временно ввозимых (временно ввезенных) транспортных средств международной перевозки
1. Временно ввозимые транспортные средства международной перевозки ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.

2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
3. Уақытша әкелінетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары осы Кодекстің 357-бабына сәйкес белгіленген (ұзартылған) мерзім өткенге дейін кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кері әкетуге не шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастыруға жатады.
Уақытша әкелінетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік рәсімдермен орналастырғаннан кейін, мұндай халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес пайдаланылады және осы тараудың ережелері оларға қолданылмайды.
357-бап. Уақытша әкелінетін (уақытша әкелінген) халықаралық тасымалдау көлік құралының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болу мерзімі
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралының болу мерзімін, осы Кодекстің 224-бабын және осы баптың 2-тармағын ескере отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге байланысты тасымалдау операциялары аяқталғаннан кейін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан мұндай халықаралық тасымалдаудың көлік құралын әкету үшін қажетті уақытты негізге ала отырып тасымалдаушының өтініші негізінде кеден органы белгілейді.
2. Осы Кодекстің 358-бабы 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында басталатын және аяқталатын жүктерді, жолаушыларды және (немесе) багажды тасымалдау (бұдан әрі осы тарауда – ішкі тасымалдау) үшін пайдалануға болатын уақытша әкелінетін халықаралық тасымалдау көлік құралының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына болу мерзімі осындай ішкі тасымалдауды жүзеге асыру үшін қажетті, бірақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағына уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарының күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын болу уақыты белгіленеді.
3. Осы Кодекстің 358-бабы 7-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болу мерзімін, соған байланысты олар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін операцияларды жасау үшін қажетті уақытты негізге ала отырып тасымалдаушының өтініші негізінде кеден органы белгілейді.

2. Временно ввезенные транспортные средства международной перевозки, ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза, сохраняют статус иностранных товаров.
3. Временно ввезенные транспортные средства международной перевозки до истечения срока, установленного (продленного) в соответствии со статьей 357 настоящего Кодекса, подлежат обратному вывозу с таможенной территории Евразийского экономического союза либо помещению под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита.
После помещения временно ввезенных транспортных средств международной перевозки под таможенные процедуры такие транспортные средства международной перевозки используются на таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с заявленной таможенной процедурой и положения настоящей главы к ним не применяются.
Статья 357. Срок нахождения на таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввозимого (временно ввезенного) транспортного средства международной перевозки
1. Срок нахождения на таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввозимого транспортного средства международной перевозки устанавливается таможенным органом на основании заявления перевозчика исходя из времени, необходимого для вывоза такого транспортного средства международной перевозки с таможенной территории Евразийского экономического союза после завершения операций перевозки, в связи с которыми оно было ввезено на таможенную территорию Евразийского экономического союза, с учетом статьи 224 настоящего Кодекса и пункта 2 настоящей статьи.
2. Срок нахождения на таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввозимого транспортного средства международной перевозки, которое в соответствии с пунктом 5 статьи 358 настоящего Кодекса может использоваться для перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа, начинающейся и завершающейся на таможенной территории Евразийского экономического союза (далее в настоящей главе – внутренняя перевозка), устанавливается на время, необходимое для осуществления такой внутренней перевозки, но не более чем на девяносто календарных дней нахождения временно ввезенного транспортного средства международной перевозки на территории одного из государств-членов Евразийского экономического союза.
3. Срок нахождения на таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, указанных в подпункте 2) пункта 7 статьи 358 настоящего Кодекса, устанавливается таможенным органом на основании заявления перевозчика исходя из времени, необходимого для совершения операций, в связи с которыми они ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза.

4. Осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес кеден органы белгілеген мерзімде уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кері әкетуі мүмкін болмаған кезде осы Кодекстің 358-бабы 4-тармағы 2) тармақшасының екінші – төртінші абзацтарына сәйкес тасымалдаушының, осындай көлік құралдары иелігіне берілген тұлғалардың, өзге де мүдделі тұлғалардың дәлелді сұрау салуы бойынша кеден органы бұл мерзімді Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан оны кері әкетудің мүмкін болмау себептерін жою үшін қажетті уақытқа ұзартады.
5. Осы Кодекстің 355-бабы 7-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кері әкету осы баптың 3-тармағына сәйкес кеден органы белгілейтін мерзімде мүмкін болмаған кезде тасымалдаушының, өзге де мүдделі тұлғалардың дәлелді сұрау салуы бойынша кеден органы мұндай мерзімді, ол бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кері әкету мүмкін болмаған себептерді жою үшін қажетті уақытқа ұзартады.
6. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдарының болу мерзімін ұзартуға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Космиссия айқындайды.
358-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдарының болу және пайдалану шарты
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей, осы бапта белгіленген шарттарды сақтаған кезде болады және пайдаланылады.
2. Уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары осы бапқа сәйкес осындай көлік құралдары өзге тұлғаларға берілетін жағдайларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына оларды әкелуді жүзеге асырған тұлғаның іс жүзінде иелігінде және пайдалануында болуға тиіс.
3. Уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарымен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына олар келген кезде не осындай аумақта болған кезде талап етілетін оларға техникалық қызмет көрсету және (немесе) жөндеу бойынша операцияларды жасауға жол беріледі.

4. При невозможности обратного вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввезенного транспортного средства международной перевозки в срок, установленный таможенным органом в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи, по мотивированному запросу перевозчика, лиц, во владение которых такие транспортные средства переданы в соответствии с абзацами вторым – четвертым подпункта 2) пункта 4 статьи 358 настоящего Кодекса, иных заинтересованных лиц такой срок продлевается таможенным органом на время, необходимое для устранения причин, по которым невозможен его обратный вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза.
5. При невозможности обратного вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, указанных в подпункте 2) пункта 7 статьи 355 настоящего Кодекса, в срок, установленный таможенным органом в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, по мотивированному запросу перевозчика, иных заинтересованных лиц такой срок продлевается таможенным органом на время, необходимое для устранения причин, по которым невозможен их обратный вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза.
6. Порядок совершения таможенных операций, связанных с продлением срока нахождения на таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, определяется Комиссией.
Статья 358. Условия нахождения и использования на таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввезенных транспортных средств международной перевозки
1. Временно ввезенные транспортные средства международной перевозки находятся и используются на таможенной территории Евразийского экономического союза без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий, установленных настоящей статьей.
2. Временно ввезенные транспортные средства международной перевозки должны находиться в фактическом владении и пользовании лиц, осуществляющих их ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза, за исключением случаев, когда в соответствии с настоящей статьей допускается передача таких транспортных средств иным лицам.
3. С временно ввезенными транспортными средствами международной перевозки допускается совершение операций по их техническому обслуживанию и (или) ремонту, которые потребовались при их следовании на таможенную территорию Евразийского экономического союза либо нахождении на такой территории.

4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында:
1) осы баптың 5, 7 және 8-тармақтарында көрсетілген жағдайлардағы осындай тасымалдауды қоспағанда, ішкі тасымалдау үшін уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын пайдалануға;
2) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын:
оларды жөндеу, техникалық қызмет көрсету және (немесе) сақтау үшін беруді;
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан халықаралық тасымалдаудың техникалық құралын әкету жолымен тасымалдау операциясын аяқтау мақсатында оларды беруді;
осы баптың 9-тармағында көзделген жағдайларда уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді беруді қоспағанда, өзге тұлғаларға, оның ішінде жалға (қосалқы жалға) беруге жол берілмейді.
5. Уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдары және (немесе) теміржол көлік құралдары арқылы тасымалданатын контейнерлер, егер мұндай тасымалдаулар:
1) халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралы және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген халықаралық тасымалдау аяқталғаннан кейін;
2)  орындау үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралы және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлер әкелінген халықаралық тасымалдауды бастау үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша бос халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдары және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлер келген кезде;
3) бос халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралы және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы келген кезде жүзеге асырылса, ішкі тасымалдау үшін пайдалануы мүмкін.
6. Қазақстан аумағы бойынша ішкі тасымалдау үшін осы баптың 5-тармағында көрсетілген халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдары арқылы тасымалданатын контейнерлерді бірнеше рет пайдалану санына осы Кодекстің 357-бабының 3-тармағында белгіленген жолдар шеңберінде шектелмеген.
7. Халықаралық тасымалдау көлік құралдары болып табылатын уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау автомобиль және көлік құралдары, тіркемелер, жартылай тіркемелер және (немесе) олар арқылы тасымалданатын контейнерлер Еуразиялық экономикалық одаққа бір мүше мемлекеттің аумағында басталатын және Еуразиялық экономикалық одаққа екінші мүше мемлекеттің аумағында аяқталатын жүктерді, жолаушыларды және (немесе) багажды ішкі тасымалдау үшін мынадай жағдайларда, пайдалануы мүмкін:

4. На таможенной территории Евразийского экономического союза не допускаются:
1) использование временно ввезенных транспортных средств международной перевозки для внутренней перевозки, за исключением такой перевозки в случаях, указанных в пунктах 5, 7 и 8 настоящей статьи;
2) передача временно ввезенных транспортных средств международной перевозки иным лицам, в том числе в аренду (субаренду), за исключением:
их передачи для технического обслуживания, ремонта и (или) хранения;
их передачи в целях завершения операции перевозки путем вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза транспортного средства международной перевозки;
передачи временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров в случаях, предусмотренных пунктом 9 настоящей статьи.
5. Временно ввезенные железнодорожные транспортные средства международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры могут использоваться для внутренней перевозки, если такая перевозка осуществляется:
1) после завершения международной перевозки, для выполнения которой железнодорожное транспортное средство международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры были ввезены на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
2) при следовании порожнего железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров по таможенной территории Евразийского экономического союза для начала международной перевозки, для выполнения которой железнодорожное транспортное средство международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры были ввезены на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
3) при следовании порожнего железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров через таможенную территорию Евразийского экономического союза.
6. Количество раз использования железнодорожных транспортных средств международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров, указанных в пункте 5 настоящей статьи, для внутренней перевозки по территории Казахстан, неограниченно в рамках срока, установленного пунктом 3 статьи 357 настоящего Кодекса.
7. Являющиеся транспортными средствами международной перевозки временно ввезенные автомобильные и транспортные средства, прицепы, полуприцепы и (или) перевозимые на них контейнеры, могут использоваться для внутренней перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа, начинающейся на территории одного государства-члена Евразийского экономического союза и заканчивающейся на территории другого государства-члена Евразийского экономического союза, в следующих случаях:

1) мұндай тасымалдауға Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үшінші тараппен автомобиль көлігі саласындағы халықаралық шарттарында жол беріледі;
2) мұндай тасымалдау Көлік министрлерінің Еуропа конференциясының көпжақты квоталары шеңберінде жүзеге асырылады және мұндай тасымалдау басталатын және аяқталатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер көрсеткен конференцияның қатысушылары болып табылады.
8. Белгіленген бағыт шеңберінде жолаушыларды және багажды тасымалдауды жүзеге асыратын уақытша әкелінетін халықаралық тасымалдау автомобиль және теміржол көлік құралдары, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасы арасындағы халықаралық шарттарда өзгеше белгіленбесе, халықаралық тасымалдаудың жүру бағыты бойынша аялдау пункттерінде жолаушыларды отырғызу (түсіру) және багажды тиеу (түсіру) үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тоқтауы мүмкін.
9. Жүктердің, жолаушылардың және (немесе) багажды тасымалдауды жүзеге асыратын уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралы, сондай-ақ теміржол көлік құралдары арқылы тасымалданатын контейнерлер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында:
1) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушылары арасында, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одаққа бір мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушылары арасында;
2) көліктің әр түрімен тасымалдаудың бірыңғай шарты шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушылары мен өзге тасымалдаушылар арасында;
3) халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралын және (немесе) теміржол көлік құралдары арқылы тасымалданатын контейнерлерді Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кері әкету үшін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушыларының тасымалдау шартына сәйкес тауарлардың алушысы болып табылатын тұлғаларға (бұдан әрі осы тарауда – алушы) немесе мұндай алушылардан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысына не өзге тасымалдаушыға берілуі мүмкін.
10. Жүктерді, жолаушыларды және (немесе) багажды тасымалдауды жүзеге асыратын уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралын, сондай-ақ теміржол көлік құралдары арқылы тасымалданатын контейнерлерді Еуразиялық экономикалық одаққа бір мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысынан басқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысына, Еуразиялық экономикалық одаққа бір мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушылары арасында, көліктің әр түрімен тасымалдаудың бірыңғай шарты шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушылары мен өзге тасымалдаушылар арасында, тасымалдау шартына сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысынан алушыға және мұндай алушылардан теміржол тасымалдаушысына Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету үшін беру Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үшінші тараппен теміржол көлігі саласындағы халықаралық шарттарына және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің теміржол көлігі бойынша Кеңес актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.

1) такая перевозка допускается международными договорами государств-членов Евразийского экономического союза с третьей стороной в области автомобильного транспорта;
2) такая перевозка осуществляется в рамках многосторонних квот Европейской конференции министров транспорта и государства-члены Евразийского экономического союза, на территориях которых начинается и заканчивается такая перевозка, являются участниками указанной конференции.
8. Временно ввозимые автомобильные и железнодорожные транспортные средства международной перевозки, осуществляющие перевозку пассажиров и багажа, в рамках установленного маршрута могут останавливаться на таможенной территории Евразийского экономического союза для посадки (высадки) пассажиров и погрузки (выгрузки) багажа в остановочных пунктах по маршруту следования международной перевозки, если иное не установлено международными договорами Республики Казахстан, международными договорами между государствами-членами Евразийского экономического союза и (или) законодательством Республики Казахстан.
9. Временно ввезенное железнодорожное транспортное средство международной перевозки, осуществляющее перевозку грузов, пассажиров и (или) багажа, а также перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры могут передаваться на таможенной территории Евразийского экономического союза:
1) между железнодорожными перевозчиками государств-членов Евразийского экономического союза, в том числе между железнодорожными перевозчиками одного государства-члена Евразийского экономического союза;
2) между железнодорожными перевозчиками государств-членов Евразийского экономического союза и иными перевозчиками в рамках единого договора перевозки различными видами транспорта;
3) железнодорожным перевозчиком государства-члена Евразийского экономического союза лицам, являющимся получателями товаров в соответствии с договором перевозки (далее в настоящей главе – получатель), или от таких получателей железнодорожному перевозчику государства-члена Евразийского экономического союза либо иному перевозчику для обратного вывоза временно ввезенного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров с таможенной территории Евразийского экономического союза.
10. Передача временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки, осуществляющего перевозку грузов, пассажиров и (или) багажа, а также перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров от железнодорожного перевозчика одного государства-члена Евразийского экономического союза железнодорожному перевозчику другого государства-члена Евразийского экономического союза, между железнодорожными перевозчиками одного государства-члена Евразийского экономического союза, между железнодорожными перевозчиками государств-членов Евразийского экономического союза и иными перевозчиками в рамках единого договора перевозки различными видами транспорта, от железнодорожного перевозчика государства-члена Евразийского экономического союза получателям в соответствии с договором перевозки и от таких получателей железнодорожному перевозчику для вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза осуществляется в соответствии с международными договорами государств-членов Евразийского экономического союза с третьей стороной в области железнодорожного транспорта и актами Совета по железнодорожному транспорту государств – участников Содружества Независимых Государств.

11. Осы баптың 9-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда, уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралын және (немесе) теміржол көлік құралы арқылы тасымалданатын контейнерлерді берген кезде теміржол тасымалдаушы (көрсетілген теміржол көлік құралдарын және (немесе) контейнерлерді алушыға берген кезде) және алушы (көрсетілген теміржол көлік құралын және (немесе) контейнерлерді мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысына не өзге тасымалдаушыға кері әкету үшін берген кезде), қызмет өңірінде алушы орналасқан кеден органы Комиссия айқындайтын тәртіпте және мерзімде көлік құралдарына арналған кедендік декларацияның тіркеу нөмірі және кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі және мұндай беру туралы хабардар ету туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
12. Осы баптың 9-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда, уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралын және (немесе) теміржол көлік құралдары арқылы тасымалданатын контейнерлерді берген кезде, осындай алушы кедендік аумақтан уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді кері әкету үшін берген алушы мен тасымалдаушы осы Кодекстің 356-бабы 3-тармағының және 357-бабы 4-тармағының ережелерін, сондай-ақ осы бапта көзделген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдарының болу және пайдалану шартын сақтауға міндетті.
13. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушылары осы баптың 5-тармағына сәйкес ішкі тасымалдау үшін пайдаланатын халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралдарының және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлердің болу орны туралы ақпаратты кеден органының талабы бойынша ұсынады.
Теміржол тасымалдаушыларының көрсетілген ақпаратты кеден органдарына ұсыну тәртібін көлік саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган бекітеді.
359-бап. Уақытша әкетілетін (уақытша әкетілген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық Одақтың кедендік аумағынан әкету және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде болу шарты

11. При передаче временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 9 настоящей статьи, железнодорожный перевозчик (при передаче указанных железнодорожных транспортных средств и (или) контейнеров получателю) и получатель (при передаче указанных железнодорожных транспортных средств и (или) контейнеров для обратного вывоза железнодорожному перевозчику государства-члена Евразийского экономического союза либо иному перевозчику) обязаны предоставить информацию о регистрационном номере таможенной декларации на транспортное средство и сроке временного ввоза, установленного таможенным органом и уведомлять о такой передаче таможенный орган, в регионе деятельности которого находится получатель, в порядке и сроки, которые определяются Комиссией.
12. При передаче временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 9 настоящей статьи, получатель и перевозчик, которому такой получатель передал временно ввезенное транспортное средство международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры для обратного вывоза с таможенной территории, обязаны соблюдать положения пункта 3 статьи 356 и пункта 4 статьи 357 настоящего Кодекса, а также условия нахождения и использования временно ввезенных транспортных средств международной перевозки на таможенной территории Евразийского экономического союза, предусмотренные настоящей статьей.
13. Железнодорожные перевозчики государств-членов Евразийского экономического союза по требованию таможенных органов представляют информацию о месте нахождения временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров, в том числе используемых для внутренних перевозок в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи.
Порядок представления железнодорожными перевозчиками указанной информации таможенным органам утверждается уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в области транспорта.
Статья 359. Условия вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза и нахождения за пределами таможенной территории Евразийской экономической комиссии временно вывозимых (временно вывезенных) транспортных средств международной перевозки

1. Уақытша әкетілетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кедендік әкету баждарын төлемей әкетіледі.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген және мұндай аумаққа кері әкелінетін уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесін, ал осы Кодекстің 355-бабы 2-тармағының 2) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген және осы Кодекстің 202-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шартты түрде шығарылған тауарлар деп саналатын, сондай-ақ осы Кодекстің 355-бабы 2-тармағының 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары – шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
3. Уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде халықаралық тасымалдау көлік құралдарының болу және пайдалану шарттарын сақтаған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтар төлемей әкелінеді.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарының болу мерзімі шектелмейді.
5. Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары болып табылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде болатын уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары экспорт кедендік рәсімімен орналастырылуы мүмкін.
6. Осы Кодекстің 355-бабы 2-тармағының 2) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген және Еуразиялық экономикалық Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орналасқан осы Кодекстің 202-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шартты түрде шығарылған тауарлар деп саналатын уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылуы мүмкін.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орналасқан осы Кодекстің 355-бабы 2-тармағының 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдары кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылуы мүмкін.
8. Шетелдік тұлғаға уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралына меншік құқығын берген кезде, мұндай мәміленің тарапы ретінде әрекет еткен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы осындай уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына меншік құқығы берілген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде экспорт кедендік рәсімімен, ал шетелдік тұлғаға осы Кодекстің
355-бабы 2-тармағының 2) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген және 202-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шартты түрде шығарылған тауарлар деп саналатын немесе осы Кодекстің 355-бабы 2-тармағының 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарына меншік құқығын берген кезде – кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырады.

1. Временно вывозимые транспортные средства международной перевозки вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза без уплаты вывозных таможенных пошлин.
2. Временно вывезенные транспортные средства международной перевозки, вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза и обратно ввозимые на такую территорию, сохраняют статус товаров Евразийского экономического союза, а транспортные средства международной перевозки, указанные в абзацах втором и третьем подпункта 2) пункта 2 статьи 355 настоящего Кодекса и считающиеся условно выпущенными товарами в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 202 настоящего Кодекса, а также указанные в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 2 статьи 355 настоящего Кодекса, – статус иностранных товаров.
3. Временно вывезенные транспортные средства международной перевозки ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов при соблюдении условий нахождения и использования временно вывезенных транспортных средств международной перевозки за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза.
4. Срок нахождения за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки не ограничивается.
5. Временно вывезенные транспортные средства международной перевозки, находящиеся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза, являющиеся товарами Евразийского экономического союза, могут быть помещены под таможенную процедуру экспорта.
6. Временно вывезенные транспортные средства международной перевозки, указанные в абзацах втором и третьем подпункта 2) пункта 2 статьи 355 настоящего Кодекса и считающиеся условно выпущенными товарами в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 202 настоящего Кодекса, находящиеся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза, могут быть помещены под таможенную процедуру реэкспорта.
7. Временно вывезенные транспортные средства международной перевозки, указанные в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 2 статьи 355 настоящего Кодекса, находящиеся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза, могут быть помещены под таможенную процедуру реэкспорта.
8. При передаче иностранному лицу права собственности на временно вывезенное транспортное средство международной перевозки лицо государства-члена Евразийского экономического союза, которое выступило стороной такой сделки, помещает в течение тридцати календарных дней со дня передачи права собственности такое временно вывезенное транспортное средство международной перевозки под таможенную процедуру экспорта, а при передаче иностранному лицу права собственности на транспортное средство международной перевозки, указанное в абзацах втором и третьем подпункта 2) пункта 2 статьи 355 и считающееся условно выпущенным товаром в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 202 настоящего Кодекса или указанное в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 2 статьи 355 настоящего Кодекса, – под таможенную процедуру реэкспорта.

360-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын пайдалану шарты
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарымен мынадай:
1) егер осындай операцияларға қажеттілік мұндай халықаралық тасымалдау көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде пайдалану уақытында пайда болса, оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету күніне олардың сақталуын, пайдалануын және қалпында ұстауын қамтамасыз ету үшін қажетті техникалық қызмет көрсету және (немесе) жөндеу (күрделі жөндеу жұмысын, жаңғыртуды қосапағанда) бойынша операцияларды;
2) өтеусіз (кепілді) жөндеу жұмысы бойынша операцияларды;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орын алған аварияның немесе еңсерілмейтiн күш салдарынан зақымданғаннан кейін уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын қалпына келтіру үшін жүзеге асырылатын күрделі жөндеу жұмысын қоса алғанда, жөндеу бойынша операцияларды жасауға жол беріледі.
2. Осы баптың 1-тармағы 1) тармақшасының ережесі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің халықаралық кеме тізілімінде тіркелген халықаралық тасымалдау көлік құралдары ретінде уақытша әкетілген су кемелеріне қолданылмайды. Мұндай кемелерге қатысты оларға техникалық қызмет көрсету және (немесе) жөндеу бойынша операцияларды жүргізуге жол беріледі.
3. Осы Кодекстің 355-бабы 2-тармағының 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орналасқан уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарына қатысты осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделмеген операцияларды жасау, мұндай көлік құралдарын кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсіммен орналастыру шарты кезінде жол беріледі.
Уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелген кезде кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсіммен орналастырмай, осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделмеген операцияларды жасаған жағдайда, мұндай халықаралық тасымалдау көлік құралдары осы Кодекстің 266-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарды, салықтарды төлей отырып, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіммен орналастыруға жатады.

Статья 360. Условия использования за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки
1. За пределами таможенной территории Евразийского экономического союза с временно вывезенными транспортными средствами международной перевозки допускается совершение следующих операций:
1) операции по техническому обслуживанию и (или) ремонту (за исключением капитального ремонта, модернизации), необходимые для обеспечения их сохранности, эксплуатации и поддержания в состоянии, в котором они находились на день вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза, если потребность в таких операциях возникла во время использования этих транспортных средств международной перевозки за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза;
2) операции по безвозмездному (гарантийному) ремонту;
3) операции по ремонту, включая капитальный ремонт, осуществляемые для восстановления временно вывезенных транспортных средств международной перевозки после их повреждения вследствие аварии или действия непреодолимой силы, которые имели место за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза.
2. Положения подпункта 1) пункта 1 настоящей статьи не распространяются на временно вывезенные в качестве транспортных средств международной перевозки водные суда, зарегистрированные в международных реестрах судов государств-членов Евразийского экономического союза. В отношении таких судов допускается проведение операций по их техническому обслуживанию и (или) ремонту.
3. Совершение операций, не предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, в отношении находящихся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, за исключением транспортных средств международной перевозки, указанных в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 2 статьи 355 настоящего Кодекса, допускается при условии помещения этих транспортных средств под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.
В случае совершения операций, не предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, без помещения временно вывезенных транспортных средств международной перевозки под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории при ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза такие транспортные средства международной перевозки подлежат помещению под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с уплатой ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 266 настоящего Кодекса.

Уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдары ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіммен орналастырылмаған жағдайда, осы Кодекстің 88-бабына және 136-бабының 5-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге тиіс.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орналасқан осы Кодекстің 355-бабы 2-тармағының 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарына қатысты осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделмеген операцияларды жасау, кедендік аумақтан тысқары жерлерде қайта өңдеу кедендік рәсіммен орналастырмай, жол беріледі.
Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделмеген операцияларды мұндай халықаралық тасымалдау көлік құралдарына қатысты жасаған жағдайда, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіммен орналастырылған және халықаралық тасымалдау көлік құралдары ретінде пайдаланылатын тауарлардың декларанты, мұндай операцияларды жасаған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделмеген операцияларды жасау туралы өтінішін және жасалған операциялардың құнын растайтын құжаттарды береді.
Көрсетілген өтініш тауарды уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырған кеден органына беріледі.
Кеден органы көрсетілген өтініштің берілгенін тіркеген сәттен бастап мұндай өтініш заңды мәні бар фактілер туралы куәландыратын құжатқа айналады.
Көрсетілген өтініштің нысанын, құрылымын және мұндай өтініштің электрондық түрдегі форматын, оларды толтыру, осындай өтінішке өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібін, сондай-ақ мұндай өтінішті беруге, тіркеуге және бас тартуға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды, ал Комиссия реттемейтін бөлікте – уәкілетті орган бекіткен тәртіпте.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орналасқан осы Кодекстің 355-бабы 2-тармағының 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарына қатысты осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделмеген операцияларды жасау кезінде уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырылған және халықаралық тасымалдау көлік құралдары ретінде пайдаланылатын тауарлардың декларантында кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет туындайды.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндет осы баптың екінші абзацында көрсетілген кедендік құжатты кеден органы тіркегенге дейін орындауға жатады.
Кедендік әкелу баждар, салықтар осы Кодекстің 266-бабына сәйкес есептелген мөлшерде төлеуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндет кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу және (немесе) кедендік әкелу баждарын, салықтарды осы тармаққа сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде өндіріп алу бойынша міндетті орындаған кезде тоқтатылады.

В случае непомещения временно вывезенных транспортных средств международной перевозки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, подлежат уплате ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в соответствии со статьей 88 и пунктом 5 статьи 136 настоящего Кодекса.
4. Совершение операций, не предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, в отношении находящихся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза транспортных средств международной перевозки, указанных в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 2 статьи 355 настоящего Кодекса, допускается без их помещения под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.
В случае совершения в отношении таких транспортных средств международной перевозки операций, не предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) и используемых в качестве транспортных средств международной перевозки, не позднее тридцати календарных дней со дня, следующего за днем совершения таких операций, подается заявление о совершении операций, не предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, и документы, подтверждающие стоимость совершенных операций.
Указанное заявление подается таможенному органу, поместившему товары под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
С момента фиксации таможенным органом подачи указанного заявления такое заявление становится документом, свидетельствующим о фактах, имеющих юридическое значение.
Форма указанного заявления, структура и формат такого заявления в виде электронного документа, порядок их заполнения, внесения в такое заявление изменений (дополнений), а также порядок совершения таможенных операций, связанных с подачей, регистрацией и отказом в регистрации такого заявления, определяются Комиссией, а в части, не урегулированной Комиссией, – в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
При совершении операций, не предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, в отношении находящихся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза транспортных средств международной перевозки, указанных в абзаце четвертом подпункта 2) пункта 2 статьи 355 настоящего Кодекса, у декларанта товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) и используемых в качестве транспортных средств международной перевозки, возникает обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению до регистрации таможенным органом таможенного документа, указанного в абзаце втором настоящего пункта.
Ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размере, исчисленном в соответствии со статьей 266 настоящего Кодекса.
Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов прекращается при исполнении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) взыскании ввозных таможенных пошлин, налогов в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящим пунктом.

361-бап. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялау және шығару
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары:
1) уақытша әкелінетін халықаралық тасымалдау көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу және мұндай халықаралық тасымалдау көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кері әкету кезінде;
2) уақытша әкетілетін халықаралық тасымалдау көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету және мұндай халықаралық тасымалдау көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кері әкелу кезінде шығаруға және кедендік декларациялауға жатады.
2. Тасымалдаушы халықаралық тасымалдау көлік құралдарының декларанты болып шығады.
Тасымалдаушы атынан халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды тасымалдаушының тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге тұлғалар да жасауы мүмкін.
3. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кедендік декларациялау көлік құралына арналған декларацияны пайдана отырып жүзеге асырылады.
Көлік құралына арналған декларацияда көрсетуге жататын мәліметтер тауарларды тасымалдау, жүзеге асырылатын көлік түріне Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы халықаралық тасымалдау көлік құралының бағытына, сондай-ақ осы Кодекстің 355-бабы 7-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тауарлардың санаттарына қарай мұндай кедендік декларацияның толтыру тәртібін айқындаған кезде Комиссия анықтайды.
4. Көлік құралына арналған декларация ретінде көлік саласындағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үшінші тараппен жасалған халықаралық шарттарында көзделген тасымалдаушының стандартты құжаттары пайдаланылуы мүмкін.
Егер көлік құралына арналған декларация ретінде көлік саласындағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үшінші тараппен жасалған халықаралық шарттарында көзделген тасымалдаушының ұсынылған стандартты құжаттарында көлік құралына арналған декларацияда көрсетуге жататын мәліметтер болмаса, халықаралық тасымалдау көлік құралдарына кедендік декларациялау белгіленген нысандағы көлік құралына арналған декларацияны ұсыну арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте тасымалдаушы ұсынған стандартты құжаттар көлік құралына арналған декларацияның ажырамас бөлігі ретінде қаралады.
Тауарларды тасымалдау жүзеге асырылатын көліктің түріне және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы халықаралық тасымалдаудың көлік құралын өткізу бағытына байланысты көрсетілген құжаттардың тізбесін Комиссия айқындайды.
Комиссия айқындаған тәртіпте электрондық құжат түрінде ұсынылған алдын ала ақпаратты көлік құралына арналған декларация ретінде пайдалануға жол беріледі.

Статья 361. Таможенное декларирование и выпуск транспортных средств международной перевозки
1. Транспортные средства международной перевозки, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза, подлежат таможенному декларированию и выпуску:
1) при ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза временно ввозимых транспортных средств международной перевозки и обратном вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза таких транспортных средств международной перевозки;
2) при вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза временно вывозимых транспортных средств международной перевозки и обратном ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза таких транспортных средств международной перевозки.
2. Декларантом транспортных средств международной перевозки выступает перевозчик.
От имени перевозчика таможенные операции, связанные с таможенным декларированием транспортных средств международной перевозки, могут совершаться иными лицами, действующими по поручению перевозчика.
3. Таможенное декларирование транспортных средств международной перевозки осуществляется с использованием декларации на транспортное средство.
Сведения, подлежащие указанию в декларации на транспортное средство, определяются Комиссией при определении порядка заполнения такой таможенной декларации в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка товаров, направления перемещения транспортного средства международной перевозки через таможенную границу Евразийского экономического союза, а также категорий товаров, указанных в подпункте 2) пункта 7 статьи 355 настоящего Кодекса.
4. В качестве декларации на транспортное средство могут использоваться стандартные документы перевозчика, предусмотренные международными договорами государств-членов Евразийского экономического союза с третьей стороной в области транспорта.
Если в представленных в качестве декларации на транспортное средство стандартных документах перевозчика, предусмотренных международными договорами государств-членов Евразийского экономического союза с третьей стороной в области транспорта, не содержатся сведения, подлежащие указанию в декларации на транспортное средство, таможенное декларирование транспортных средств международной перевозки осуществляется путем представления декларации на транспортное средство установленной формы. При этом представленные стандартные документы перевозчика рассматриваются как неотъемлемая часть декларации на транспортное средство.
Перечень указанных документов определяется Комиссией в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка товаров, и направления перемещения транспортного средства международной перевозки через таможенную границу Евразийского экономического союза.
В качестве декларации на транспортное средство допускается использование предварительной информации, представленной в виде электронного документа, в порядке, определяемом Комиссией.

5. Электрондық құжат түрінде көлік құралына арналған декларацияны берген кезде кеден органына көлік құралына арналған декларацияда мәлімделген мәліметті растайтын құжаттарды ұсыну қажет емес.
Көлік құралына арналған декларацияны қағаз түрінде беру көлік құралына арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар Кеден органына ұсынумен ілесіп жүреді.
6. Кедендік декларациялауы жазбаша нысанда жүзеге асырылған уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кері әкету кезінде және уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кері әкелу кезінде көлік құралына арналған декларация ретінде уақытша әкелінетін және уақытша әкетілетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялау кезінде кеден органына берілген көлік құралына арналған декларацияны пайдалануға жол беріледі.
Комиссия Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінетін немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан уақытша әкетілетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялау кезінде кеден органына берілген көлік құралына арналған декларация тауарларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру барысында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы бірнеше рет өткізу кезінде осы халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялау кезінде пайдалануы мүмкін өзге жағдайды да айқындауға құқылы.
362-бап. Уақытша әкелінетін (уақытша әкелінген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттердің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Уақытша әкелінетін (уақытша әкелінген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет:
1) уақытша әкелінетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары декларантында – кеден органы көлік құралына арналған декларацияны тіркеген сәттен бастап;
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің басқа теміржол тасымалдаушысынан уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы шегінде тасымалдауға алған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысында – осы Кодекстің 358-бабы 10-тармағына сәйкес көрсетілген теміржол көлік құралын және (немесе) контейнерлерді тасымалдауға қабылдаған сәттен бастап;

5. Подача декларации на транспортное средство в виде электронного документа не сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих сведения, заявленные в декларации на транспортное средство.
Подача декларации на транспортное средство на бумажном носителе сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих сведения, заявленные в декларации на транспортное средство.
6. При обратном вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза временно ввезенных транспортных средств международной перевозки и при обратном ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, таможенное декларирование которых осуществлялось в письменной форме, в качестве декларации на транспортное средство допускается использование декларации на транспортное средство, поданной таможенному органу при таможенном декларировании временно ввозимых или временно вывозимых транспортных средств международной перевозки соответственно.
Комиссия вправе определять иные случаи, когда декларация на транспортное средство, поданная таможенному органу при таможенном декларировании временно ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза или временно вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза транспортных средств международной перевозки, может использоваться при таможенном декларировании этих транспортных средств международной перевозки при их неоднократном перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза в ходе осуществления международной перевозки товаров.
Статья 362. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввозимых (временно ввезенных) транспортных средств международной перевозки, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввозимых (временно ввезенных) транспортных средств международной перевозки возникает:
1) у декларанта временно ввозимого транспортного средства международной перевозки – с момента регистрации таможенным органом декларации на транспортное средство;
2) у железнодорожного перевозчика государства-члена Евразийского экономического союза, принявшего от другого железнодорожного перевозчика государства-члена Евразийского экономического союза временно ввезенное железнодорожное транспортное средство международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры к перевозке в пределах таможенной территории Евразийского экономического союза, – с момента принятия к перевозке указанных железнодорожного транспортного средства и (или) контейнеров в соответствии с пунктом 10 статьи 358 настоящего Кодекса;

3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы шегінде көліктің әр түрімен тасымалдаудың бірыңғай шартының шеңберінде уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді тасымалдауға қабылдаған тасымалдаушыда – осы Кодекстің 358-бабы 10-тармағына сәйкес көрсетілген теміржол көлік құралдарын және (немесе) контейнерлерді тасымалдауға қабылдаған сәттен бастап;
4) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысынан тасымалдау шартына сәйкес қабылдаған тасымалдаушыда – осы Кодекстің 358-бабы 10-тармағына сәйкес көрсетілген теміржол көлік құралдарын және (немесе) контейнерлерді тасымалдауға қабылдаған сәттен бастап;
5) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кері әкету үшін тасымалдау шартына сәйкес алушыдан қабылдаған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысында – осы Кодекстің 358-бабы 9-тармағының 3)-тармақшасына сәйкес көрсетілген теміржол көлік құралдарын және (немесе) контейнерлерді тасымалдауға қабылдаған сәттен бастап;
6) теміржол көлік құралдарында уақытша әкелінетін контейнерді Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кері әкету үшін тасымалдау шартына сәйкес алушыдан қабылдаған мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысын қоспағанда, тасымалдаушыда – тасымалдау шартына сәйкес көрсетілген контейнерді тасымалдауға қабылдаған сәттен бастап туындайды.
2. Уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет осы баптың 1-тармағының 1), 2) 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларда мынадай:
1) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын әкеткенге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмай тұрып, уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кері әкету;
2) осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алғаннан кейін уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кері әкету және (немесе) осы баптың 11-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу және өндіріп алу;

3) у перевозчика, принявшего временно ввезенное железнодорожное транспортное средство международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры к перевозке в пределах таможенной территории Евразийского экономического союза в рамках единого договора перевозки различными видами транспорта, – с момента принятия к перевозке указанных железнодорожного транспортного средства и (или) контейнеров в соответствии с пунктом 10 статьи 358 настоящего Кодекса;
4) у получателя, принявшего временно ввезенное железнодорожное транспортное средство международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры от железнодорожного перевозчика государства-члена Евразийского экономического союза в соответствии с договором перевозки, – с момента принятия указанных железнодорожного транспортного средства и (или) контейнеров в соответствии с пунктом 10 статьи 358 настоящего Кодекса;
5) у железнодорожного перевозчика государства-члена Евразийского экономического союза, принявшего временно ввезенное железнодорожное транспортное средство международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры от получателя в соответствии с договором перевозки для обратного вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза, – с момента принятия к перевозке указанных железнодорожного транспортного средства и (или) контейнеров в соответствии с подпунктом 3) пункта 9 статьи 358 настоящего Кодекса;
6) у перевозчика, за исключением железнодорожного перевозчика государства-члена Евразийского экономического союза, принявшего временно ввезенный на железнодорожном транспортном средстве контейнер от получателя в соответствии с договором перевозки для обратного вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза, – с момента принятия к перевозке указанного контейнера в соответствии с договором перевозки.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки у лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 1 настоящей статьи, прекращается при наступлении следующих обстоятельств:
1) обратный вывоз временно ввезенного транспортного средства международной перевозки, при условии, что до такого вывоза не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
2) обратный вывоз временно ввезенного транспортного средства международной перевозки после наступления обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, и уплата и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 11 настоящей статьи;

3) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру;
4) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын мұндай кедендік рәсіммен орналастыруға дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмай тұрып ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастыру;
5) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімін қоспағанда, осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алғаннан кейін осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастыру және осы баптың 12-тармағына сәйкес айқындалған мөлшерде кедендік баждарды, салықтарды төлеу;
6) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындау және (немесе) оларды осы баптың 10-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде өндіріп алу;
7) кеден органының уәкілетті орган бекіткен тәртіппен аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын жою және (немесе) қайтарусыз жоғалту фактісін, осы Кодекске сәйкес мұндай жоюға немесе қайтарусыз жоғалтуға дейін осы халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, тануы;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттің меншігіне уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын тәркілеу және айналымға шығару;
9) кеден органының осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын ұстауы;
10) қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өндіріс барысында қылмыстық құқық бұзұшылық туралы хабарламаны тексеру барысында алынған немесе тыйым салынған және оған қатысты егер бұрын мұндай уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралын шығару жүргізілмесе, оны қайтару туралы шешім қабылданған уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралын уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастыру мән-жайларында орын алған кезде тоқтатылады.

3) помещение временно ввезенного транспортного средства международной перевозки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
4) помещение временно ввезенного транспортного средства международной перевозки под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления, при условии, что до такого помещения под таможенные процедуры не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
5) помещение временно ввезенного транспортного средства международной перевозки после наступления обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления, и уплата таможенных пошлин, налогов в размере, определенном в соответствии с пунктом 12 настоящей статьи;
6) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи;
7) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты временно ввезенного транспортного средства международной перевозки вследствие аварии или действия непреодолимой силы, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих транспортных средств международной перевозки наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
8) конфискация или обращение временно ввезенного транспортного средства международной перевозки в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) задержание таможенным органом временно ввезенного транспортного средства международной перевозки в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
10) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур временно ввезенного транспортного средства международной перевозки, которое были изъято или арестовано в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которого принято решение об его возврате, если ранее выпуск такого временно ввезенного транспортного средства международной перевозки не был произведен.

3. Уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарының және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлердің декларанты әрекет ететін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысында уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет көрсетілген теміржол көлік құралдарын және (немесе) контейнерлерді белгіленген тәртіппен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің басқа теміржол тасымалдаушысына, көліктің әр түрімен тасымалдаудың бірыңғай шартының шеңберінде тасымалдау кезінде басқа тасымалдаушыға не тасымалдау шартына сәйкес алушыға мұндай беруге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмай берген кезде тоқтатылады.
4. Осы баптың 1-тармағының 2 және 3-тармақшаларында көрсетілген тұлғаларда уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралын немесе теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді белгіленген тәртіппен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің басқа теміржол тасымалдаушысына, көліктің әр түрімен тасымалдаудың бірыңғай шартының шеңберінде тасымалдау кезінде басқа тасымалдаушыға не тасымалдау шартына сәйкес алушыға мұндай беруге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмай берген кезде тоқтатылады.
5. Осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген тұлғада уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралын немесе теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді белгіленген тәртіппен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысына не мұндай беруге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмау шарты кезде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кері әкету үшін өзге де тасымалдаушыға берген кезде тоқтатылады.

3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки у железнодорожного перевозчика государства-члена Евразийского экономического союза, выступающего декларантом временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров, прекращается при передаче указанных железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) контейнеров в установленном порядке другому железнодорожному перевозчику государства-члена Евразийского экономического союза, другому перевозчику при перевозке в рамках единого договора перевозки различными видами транспорта либо получателю в соответствии с договором перевозки при условии, что до такой передачи не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
4. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки у лиц, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, прекращается при передаче в установленном порядке временно ввезенного железнодорожного транспортного средства или перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров другому железнодорожному перевозчику государства-члена Евразийского экономического союза, другому перевозчику при перевозке в рамках единого договора перевозки различными видами транспорта либо получателю в соответствии с договором перевозки при условии, что до такой передачи не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
5. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки у лица, указанного в подпункте 4) пункта 1 настоящей статьи, прекращается при передаче в установленном порядке временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки или перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров железнодорожному перевозчику государства-члена Евразийского экономического союза либо иному перевозчику для обратного вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза при условии, что до такой передачи не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.

6. Осы баптың 1-тармағының 5 және 6-тармақшаларында көрсетілген тұлғаларда уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет мынадай:
1) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді мұндай әкетуге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмаған кезде кері әкету;
2) осы баптың 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алғаннан кейін уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кері әкету және осы баптың 5-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу;
3) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді белгіленген тәртіппен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысына не мұндай беруге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмаған шартымен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кері әкету үшін өзге де тасымалдаушыға беру;
4) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралын ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру;
5) мұндай кедендік рәсіммен орналастыруға дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмаған шартымен, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімін қоспағанда, уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралын осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастыру;
6) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімін қоспағанда, осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастыру және осы баптың 12-тармағына сәйкес айқындалған мөлшерде кедендік баждарды, салықтарды төлеу;
7) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындау және (немесе) оларды осы баптың 10-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде өндіріп алу;

6. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки у лиц, указанных в подпунктах 5) и 6) пункта 1 настоящей статьи, прекращается при наступлении следующих обстоятельств:
1) обратный вывоз временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров при условии, что до такого вывоза не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
2) обратный вывоз временно ввезенного транспортного средства международной перевозки после наступления обстоятельств, указанных в пункте 3 настоящей статьи, и уплата таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
3) передача в установленном порядке временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров железнодорожному перевозчику государства-члена Евразийского экономического союза либо иному перевозчику для обратного вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза при условии, что до такой передачи не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
4) помещение временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
5) помещение временно ввезенного транспортного средства международной перевозки под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления, при условии, что до такого помещения под таможенные процедуры не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
6) помещение временно ввезенного транспортного средства международной перевозки после наступления обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления, и уплата таможенных пошлин, налогов в размере, определенном в соответствии с пунктом 12 настоящей статьи;
7) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи;

8) кеден органының уәкілетті орган бекіткен тәптіппен аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын жою және (немесе) қайтарусыз жоғалту фактісін, осы Кодекске сәйкес мұндай жоюға немесе қайтарусыз жоғалтуға дейін осы халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, тануы;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттің меншігіне уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралын тәркілеу және айналымға шығару;
10) кеден органының осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралын ұстауы;
11) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өндіріс барысында алынған немесе тыйым салынған уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралын және оған қатысты егер бұрын осындай уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралын шығаруы жүргізілмесе, оны қайтару туралы шешім қабылданған уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастыру мән-жайлары орын алған кезде тоқтатылады.
7. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындауға жатады.
8. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) осы Кодекстің 358-бабының 4-тармағында көрсетілген әрекеттер жасалған жағдайда – көрсетілген әрекеттерді жасаудың бірінші күні, ал егер бұл күн белгіленбесе – уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдары ретінде мұндай тауарларды шығарған күні;
2) аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жою және (немесе) қайтарусыз жоғалтуды не қалыпты тасымалдау (өткізу) және (немесе) сақтау жағдайында табиғи кему нәтижесінде қайтарусыз жоғалтуды қоспағанда, уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары жоғалған жағдайда – мұндай халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарының жоғалған күні, ал егер мұндай күн белгіленбесе – уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдары ретінде мұндай тауарларды шығарған күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып саналады.
9. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет осы Кодекстің 358-бабының 4-тармағында көрсетілген әрекеттерді жасаған не уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын жоғалтқан тұлғаның орындауына жатады.

8) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты временно ввезенных транспортных средств международной перевозки вследствие аварии или действия непреодолимой силы, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих транспортных средств международной перевозки наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
9) конфискация или обращение временно ввезенного транспортного средства международной перевозки в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) задержание таможенным органом временно ввезенного транспортного средства международной перевозки в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
11) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур временно ввезенного транспортного средства международной перевозки, которое было изъято или арестовано в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которого принято решение об его возврате, если ранее выпуск такого временно ввезенного транспортного средства международной перевозки не был произведен.
7. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи.
8. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
1) в случае совершения действий, указанных в пункте 4 статьи 358 настоящего Кодекса, – первый день совершения указанных действий, а если этот день не установлен, – день выпуска таких товаров в качестве временно ввезенных транспортных средств международной перевозки;
2) в случае утраты временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, за исключением их уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день утраты таких транспортных средств международной перевозки, а если такой день не установлен, – день выпуска таких товаров в качестве временно ввезенных транспортных средств международной перевозки.
9. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению лицом, совершившим действия, указанные в пункте 4 статьи 358 настоящего Кодекса, либо утратившим временно ввезенные транспортные средств международной перевозки.

10. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер осы баптың 11 және 12-тармақтарында өзгеше мөлшер көзделмесе, тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданбай уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастырылғандай төлеуге жатады.
Кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін кеден органы көлік құралына арналған декларацияны тіркеу күніне қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кеден органында тауарлар (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) туралы нақты мәліметтер болмаған жағдайда, төлеуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін база кеден органында бар мәліметтердің негізінде айқындалады, ол тауарлардың жіктелуі осы Кодекстің 40-бабының 3-тармағы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Егер тауар коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес оннан кем белгі мөлшерімен топтау деңгейінде айқындалған жағдайда:
кедендік әкелу баждарын есептеу үшін мұндай топтауға кіретін тауарларға тиісті кедендік баждар мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы қолданылады;
салықтарды есептеу үшін, оларға қатысты кедендік баждар мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы белгіленген мұндай топтауға кіретін тауарларға тиісті қосылған құн салығы мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы және акциздер мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы тармақтың сегізінші абзацын ескере отырып, мұндай топтастыруға кіретін тауарларға тиісті арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 5-тарауына сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу мақсаты үшін расталған тауарлардың шығарылған жерінен шыға отырып есептеледі. Егер мұндай тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттардың болмауына байланысты тауарлардың шығарылған жерін айқындау мүмкін болмаған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары Сыртқы экономикалық қызметінің Тауар номенклатурасының сол кодының тауарларына қатысты, (егер тауарды жіктеу он белгі деңгейінде жүзеге асырылса) не топтауға кіретін тауарларға, (егер тауар коды Сыртқы экономикалық қызметінің Тауар номенклатурасына сәйкес оннан кем белгі мөлшерінде топтау деңгейінде айқындалса), белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшерлемелерінің ең жоғарғысынан шыға отырып есептеледі.

10. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы временно ввезенное транспортное средство международной перевозки помещалось под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, если иной размер не предусмотрен пунктами 11 и 12 настоящей статьи.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на транспортное средство.
В случае, если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 3 статьи 40 настоящего Кодекса.
В случае, если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее десяти:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяются наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость и наибольшая из ставок акцизов, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца восьмого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 5 настоящего Кодекса для целей исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. В случае, если не представляется возможным определить происхождение товаров в связи с отсутствием документов о происхождении таких товаров, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (если классификация товара осуществлена на уровне десяти знаков) либо товаров, входящих в группировку (если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти).

Кейіннен тауарлар туралы нақты мәліметтерді белгілеген кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мұндай нақты мәліметтерден шыға отырып есептеледі және осы Кодекстің 11-тарау және 141-бабына сәйкес артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомаларын есепке жатқызу (қайтару) жүзеге асырылады не осы Кодекстің 86 және 137-баптарына сәйкес әрекеттер, осы Кодекстің 12-тарау және 142-баптарына сәйкес төленбеген сомаларды өндіріп алу жүзеге асырылады.
11. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары кері әкетілген жағдайда кедендік әкелу баждары, салықтар, егер мұндай тауарлар уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде мұндай тауарларды шығарған күннен кейінгі күннен басталған кезең үшін кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеумен уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен оларды іс жүзінде әкету күні бойынша орналастырылғандай төлеуге жатса, кедендік әкелу баждарының, салықтардың тиісті сомасының мөлшерінде төленуге жатады.
12. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алғаннан кейін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастырылған жағдайда, уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары уақытша кедендік әкелу баждары, салықтар, егер мұндай тауарлар уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде мұндай тауарларды шығару күнінен кейінгі күннен басталған кезең үшін кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеумен уақытша әкелу (рұқсат беру) оларды кедендік рәсіммен орналастыру күні бойынша орналастырылғандай төленуге жатса, кедендік әкелу баждарының, салықтардың тиісті сомасының мөлшерінде төленуге жатады.
13. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толық немесе ішінара) бойынша міндетті орындағаннан кейін уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріліп алынған кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомалары осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес есепке жатқызуға (қайтаруға) жатады.
363-бап. Уақытша әкетілетін (уақытша әкетілген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі

При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений и осуществляется зачет (возврат) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса, либо осуществляются действия в соответствии со статьями 86 и 137 настоящего Кодекса, взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главой 12 и статьей 142 настоящего Кодекса.
11. В случае обратного вывоза временно ввезенных транспортных средств международной перевозки после наступления обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате, если бы такие товары помещались под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с частичной уплатой ввозных таможенных пошлин, налогов за период со дня, следующего за днем выпуска таких товаров в качестве временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, по день их фактического вывоза.
12. В случае помещения временно ввезенных транспортных средств международной перевозки под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления, после наступления обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате, если бы такие товары помещались под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с частичной уплатой ввозных таможенных пошлин, налогов за период со дня, следующего за днем выпуска таких товаров в качестве временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, по день их помещения под таможенную процедуру.
13. В случае помещения временно ввезенного транспортного средства международной перевозки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления после исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскания (полностью или частично), суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса.
Статья 363. Возникновение и прекращение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении временно вывозимых (временно вывезенных) транспортных средств международной перевозки, срок их уплаты и исчисление

1. Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары болып табылатын уақытша әкетілетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет, көлік құралына арналған декларацияны кеден органы тіркеген сәттен бастап осындай халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарының декларантында туындайды.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары болып табылатын уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет, осындай халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарының декларантында, мынадай:
1) уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кері әкелу;
2) уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын экспорт кедендік рәсімімен орналастыру;
3) осы баптың 4-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде әкету кедендік әкету баждарын төлеу және (немесе) өндіріп алу бойынша міндетті орындау;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттің меншігіне уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын тәркілеу немесе айналымы;
5) осындай ұстауға дейін туындаған кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндетке қатысты - кеден органдарының осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын ұстауы;
6) қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өндіріс барысында алынған немесе тыйым салынған және оларға қатысты егер бұрын осындай уақытша әкетіген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын шығаруы жүргізілмесе, оларды қайтару туралы шешім қабылданған уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастыру мән-жайлары басталған кезінде тоқтатылады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары болып табылатын уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
4. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары болып табылатын уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары жоғалған жағдайда, – осындай жоғалу күні, ал егер осындай күн белгіленбесе – уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде осындай тауарларды шығару күні;

1. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении временно вывозимых транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами Евразийского экономического союза, возникает у декларанта таких транспортных средств международной перевозки с момента регистрации таможенным органом декларации на транспортное средство.
2. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами Евразийского экономического союза, прекращается у декларанта таких транспортных средств международной перевозки при наступлении следующих обстоятельств:
1) обратный ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки;
2) помещение временно вывезенных транспортных средств международной перевозки под таможенную процедуру экспорта;
3) исполнение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
4) конфискация или обращение временно вывезенных транспортных средств международной перевозки в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) задержание таможенным органом временно вывезенных транспортных средств международной перевозки в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей до такого задержания;
6) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами Евразийского экономического союза, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты вывозных таможенных пошлин считается:
1) в случае утраты временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами Евразийского экономического союза, – день такой утраты, а если такой день не установлен, – день выпуска таких товаров в качестве временно вывезенных транспортных средств международной перевозки;

2) шетелдік тұлғаға осы Кодекстің 359-бабының 5-тармағына сәйкес осындай көлік құралдарын экспорт кедендік рәсіміне орналастырмай, Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары болып табылатын уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына меншік құқығын берген жағдайда – осындай беру күні, ал егер осындай күн белгіленбесе – уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде осындай тауарларды шығару күні кедендік әкету баждарын төлеу мерзімі болып саналады.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, кедендік әкету баждары, кедендік әкету баждарын төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданбай уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатындай төленуге жатады.
Кедендік әкету баждарын есептеу үшін кеден органы көлік құралына арналған декларацияны тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кеден органында тауарлар (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) туралы нақты мәліметтер болмаған жағдайда, төлеуге жататын кедендік әкету баждарын есептеуге арналған база кеден органында бар мәліметтердің негізінде айқындалады, ал тауарларды жіктеу осы Кодекстің 40-бабы 3-тармағының ережелері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Егер Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды кедендік әкету баждарын есептеу үшін оннан аз белгілердің санымен топтау деңгейінде айқындалса, мұндай топтауға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік әкету баждары мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы қолданылады.
Кейіннен тауарлар туралы нақты мәліметтерді анықтау үшін кедендік әкету баждары мұндай нақты мәліметтерден шыға отырып есептеледі және осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған кедендік әкету баждарының сомаларын қайтару (есепке жатқызу) жүзеге асырылады не осы Кодекстің 86-бабына сәйкес әрекеттер, осы Кодекстің 12-тарауына сәйкес төленбеген сомаларды өндіру жүзеге асырылады.
6. Кедендік әкету баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толық немесе ішінара) бойынша міндетті орындағаннан кейін уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кері әкелу не мұндай уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын экспорт кедендік рәсіммен орналастырған жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкету баждары осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес қайтаруға жатады.

2) в случае передачи иностранному лицу права собственности на временно вывезенные транспортные средства международной перевозки, являющиеся товарами Евразийского экономического союза, без помещения таких транспортных средств под таможенную процедуру экспорта в соответствии с пунктом 5 статьи 359 настоящего Кодекса – день такой передачи, а если такой день не установлен, – день выпуска таких товаров в качестве временно вывезенных транспортных средств международной перевозки.
5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, вывозные таможенные пошлины подлежат уплате, как если бы временно вывезенные транспортные средства международной перевозки помещались под таможенную процедуру экспорта без применения льгот по уплате вывозных таможенных пошлин.
Для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на транспортное средство.
В случае, если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате вывозных таможенных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом положений пункта 3 статьи 40 настоящего Кодекса.
В случае, если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее десяти, для исчисления вывозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок вывозных таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку.
При установлении впоследствии точных сведений о товарах вывозные таможенные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, и осуществляется зачет (возврат) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм вывозных таможенных пошлин в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса, либо осуществляются действия в соответствии со статьей 86 настоящего Кодекса, взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главой 12 настоящего Кодекса.
6. В случае обратного ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки либо помещения таких временно вывезенных транспортных средств международной перевозки под таможенную процедуру экспорта после исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) вывозные таможенные пошлины, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса.

41-тарау. Еуразиялық экономикалық Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы керек-жарақтарды өткізу тәртібінің ерекшеліктері мен шарттары
364-бап. Еуразиялық экономикалық Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы керек-жарақтарды өткізу тәртібі мен шарттары туралы жалпы ережелер
1. Керек-жарақтар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде осы тарауда белгіленген тәртіппен, ал осы тарауда реттелмеген бөлігінде, – осы Кодекстің өзге тарауларында белгіленген тәртіппен өткізіледі және пайдаланылады.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болу және пайдаланылу не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде пайдалану үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін керек-жарақтар кедендік рәсімдермен орналастырылмай, осы тарауда көзделген тәртіппен және шарттарда кедендік декларациялауға және шығаруға жатады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген, керек-жарақтар ретінде пайдаланылатын шетелдік тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кері әкелінетін, керек-жарақтар ретінде пайдаланылатын Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары кеден органының оларды идентификаттауы шартында Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесін сақтайды.
Керек-жарақтар ретінде пайдаланылатын Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары ретінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларды кеден органдарының идентификаттау мүмкіндігі болмаған жағдайда, мұндай тауарлар шетелдік тауарлар ретінде қарастырылады.
5. Бажсыз сауда кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін керек-жарақтар ретінде, егер мұндай тауарлар су немесе әуе кемелерінің бортына тиелсе, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін мұндай көлік құралдарынан, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан пойыздарда, бажсыз сауда дүкендерінде декларациялануы және шығарылуы мүмкін. Мұндай тауарлар керек-жарақтар ретінде кедендік декларацияланғаннан және шығарылғаннан кейін шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
6. Кеден қоймасы кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар, су кемелерін қалыпты пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін қажетті және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін керек-жарақтар ретінде декларациялануы және шығарылуы мүмкін. Мұндай тауарлар керек-жарақтар ретінде кедендік декларацияланғаннан және шығарылғаннан кейін шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
Егер кеден қоймасы су кемесі орналасқан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орнында орналастырылса, оларды мұндай кеден қоймасынан тасымалдау үшін бортына мұндай тауарлар тиелетін су кемесі орналасқан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орнына дейін керек-жарақтар ретінде шығарылған тауарлар кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылады.

Глава 41. Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза припасов
Статья 364. Общие положения о порядке и условиях перемещения припасов через таможенную границу Евразийского экономического союза
1. Припасы перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза и используются на таможенной территории Евразийского экономического союза или за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза в порядке, установленном настоящей главой, а в части, не урегулированной настоящей главой, – в порядке, установленном иными главами настоящего Кодекса.
2. Припасы, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза для нахождения и использования на таможенной территории Евразийского экономического союза либо вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза и использования за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза, подлежат таможенному декларированию и выпуску в порядке и на условиях, которые предусмотрены настоящей главой, без помещения под таможенные процедуры.
3. Иностранные товары, используемые в качестве припасов, ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза, сохраняют статус иностранных товаров.
4. Товары Евразийского экономического союза, используемые в качестве припасов, вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза и обратно ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза, сохраняют статус товаров Евразийского экономического союза при условии их идентификации таможенным органом.
При невозможности идентификации таможенным органом ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров как товаров Евразийского экономического союза, используемых в качестве припасов, такие товары рассматриваются как иностранные товары.
5. Товары, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, могут декларироваться и выпускаться в качестве припасов, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза, если такие товары загружаются на борта водных или воздушных судов, из магазинов беспошлинной торговли, расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, из которых такие транспортные средства убывают с таможенной территории Евразийского экономического союза. Такие товары после их таможенного декларирования и выпуска в качестве припасов сохраняют статус иностранных товаров.
6. Товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, могут декларироваться и выпускаться в качестве припасов, необходимых для обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания водных судов и вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза. Такие товары после их таможенного декларирования и выпуска в качестве припасов сохраняют статус иностранных товаров.
Если таможенный склад расположен не в месте перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в котором находится водное судно, товары, выпущенные в качестве припасов, для их перевозки с такого таможенного склада до места перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в котором находится водное судно, на борта которых будут загружаться такие товары, помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита.

7. Осы Кодекстің 8-бабына сәйкес шектеулер мен тыйым салулар сақтала отырып, осы Кодекстің 366-бабына сәйкес пайдалану шартында керек-жарақтар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы кедендік баждарды, салықтарды төлемей және ішкі нарықты қорғау шараларын сақтамай өткізіледі.
8. Тасымалдаушы, сондай-ақ осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 149-бабы 1-тармағының 1) тармақшасының екінші – бесінші абзацтарында көрсетілген тұлғалар Керек-жарақтың декларанты бола алады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін керек-жарақтар ретінде пайдалану үшін бажсыз сауда дүкендерінен әуе немесе су кемелерінің бортына тиелетін керек-жарақтардың декларанты болып кедендік декларациялау кезінде тауарлар болған бажсыз сауда дүкенінің иесі болады.
9. Комиссия керек-жарақтар ретінде пайдаланылатын тауарлардың жекелеген санаттарының санды нормаларын, сондай-ақ көлік құралына қарай керек-жарақтар ретінде пайдаланылатын тауарларға тауарлардың жекелеген санаттарын жатқызу өлшемшарттарын айқындауға құқылы.
Комиссия айқындаған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін сандық нормаларынан асатын керек-жарақтар ретінде пайдаланылатын тауарларға қатысты осы тараудың ережелері қолданылмайды, және мұндай тауарлар осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылуға жатады.
10. Көлік құралдарындағы жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты осы тараудың ережелері қолданылмайды.
365-бап. Керек-жарақтарға қатысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде керек-жарақтарды кедендік декларациялауға және шығаруға байланысты кедендік операциялар келу орындарында не халықаралық тасымалдауды аяқтау орындарында жасалады.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде керек-жарақтарды кедендік декларациялауға және шығаруға байланысты кедендік операциялар халықаралық тасымалдау басталған орындарда не кету орындарында жасалады.
Кеден қоймасына кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар керек-жарақтары ретінде кедендік декларациялаумен және шығарумен байланысты кедендік операциялар, қызмет аймағында кеден қоймасы бар кеден органында жасалады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген және Еуразиялық экономикалық одақтың мұндай кедендік аумағынан кететін (су немесе әуе кемелері бортында не поезда) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарындағы керек-жарақтарды кедендік декларациялау, көлік құралына арналған декларацияны пайдалана отырып, халықаралық тасымалдаудың көлік кұралын кедендік декларациялаумен қатар бір уақытта жүзеге асырылуы мүмкін.
Керек-жарақтарды декларациялау, егер мұндай керек-жарақтар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген және мұндай аумақтан кететін әуе кемелерінің бортында осы әуе кемелерінің бортынан осы керек-жарақтарды түсіру (қайта тиеу) бойынша операцияларды жасамай орналасса, жүзеге асырылмайды.

7. Припасы перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов и соблюдения мер защиты внутреннего рынка при условии использования в соответствии со статьей 366 настоящего Кодекса с соблюдением запретов и ограничений в соответствии со статьей 8 настоящего Кодекса.
8. Декларантами припасов могут выступать перевозчик, а также лица, указанные в абзацах втором – пятом подпункта 1) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, за исключением случая, указанного в абзаце втором настоящего пункта.
Декларантом припасов, загружаемых на борта водных или воздушных судов из магазинов беспошлинной торговли для использования в качестве припасов, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза, выступает лицо, являющееся владельцем магазина беспошлинной торговли, в котором товары находятся на момент их таможенного декларирования.
9. Комиссия вправе определять количественные нормы отдельных категорий товаров, используемых в качестве припасов, а также критерии отнесения отдельных категорий товаров к товарам, используемым в качестве припасов, в зависимости от вида транспорта, которым перемещаются товары.
К товарам, используемым в качестве припасов, перемещаемым через таможенную границу Евразийского экономического союза сверх количественных норм, определенных Комиссией, не применяются положения настоящей главы, и такие товары подлежат помещению под таможенные процедуры в соответствии с настоящим Кодексом.
10. Положения настоящей главы не применяются в отношении товаров, находящихся в транспортных средствах для личного пользования.
Статья 365. Особенности совершения таможенных операций в отношении припасов
1. Таможенные операции, связанные с таможенным декларированием и выпуском припасов при их ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза, совершаются в местах прибытия либо местах завершения международной перевозки.
2. Таможенные операции, связанные с таможенным декларированием и выпуском припасов при их вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза, совершаются в местах начала международной перевозки либо местах убытия.
Таможенные операции, связанные с таможенным декларированием и выпуском в качестве припасов товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, совершаются в таможенном органе, в зоне деятельности которого находится таможенный склад.
3. Таможенное декларирование припасов, находящихся на транспортном средстве международной перевозки (на борту водного или воздушного судна либо в поезде), прибывшем на таможенную территорию Евразийского экономического союза и убывающем с такой таможенной территории Евразийского экономического союза, может осуществляться одновременно с таможенным декларированием транспортного средства международной перевозки с использованием декларации на транспортное средство.
Таможенное декларирование припасов не осуществляется, если такие припасы находятся на бортах воздушных судов, прибывших на таможенную территорию Евразийского экономического союза и убывающих с такой территории на этих же воздушных судах без совершения операций по выгрузке (перегрузке) этих припасов с борта воздушного судна.

4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген немесе осындай Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кететін су және әуе кемелерінің бортына немесе поездарға түсірілетін, қайта тиелетін, тиелетін, керек-жарақтарды кедендік декларациялау тауарларға арналған декларацияны пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Тауарларға арналған декларацияны пайдалана отырып, керек-жарақтарды кедендік декларациялау кезінде осындай тауарларға арналған декларация ретінде тауарларды шығару үшін қажетті мәліметтерді қамтитын көлік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттар пайдаланылуы мүмкін.
Көрсетілген керек-жарақтарды кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларацияда көрсетуге жататын мәліметтерді Комиссия айқындайды.
5. Керек-жарақтар ретінде кеден қоймасына кедендік рәсімімен және бажсыз сауда кедендік рәсімдерімен орналастырылған тауарларды кедендік декларациялау тауарларға арналған декларацияны пайдалана отырып жүзеге асырылады.
6. Керек-жарақтарға қатысты кедендік операциялар тіркелу еліне немесе су, әуе кемелерінің немесе поездардың ұлттық тиесілігіне қарамастан, бірдей жасалады.
7. Комиссия кедендік декларациялау және керек-жарақтарға қатысты өзге де кедендік операцияларды жасау ерекшеліктерін айқындауға құқылы.
366-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында керек-жарақтарды пайдалану
1. Жолаушылардың және су кемелерінің экипаж мүшелерінің тұтынуына және (немесе) пайдалануына арналған керек-жарақтар және (немесе) осы кемелерді қалыпты пайдалануды және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін қажетті керек-жарақтар, жолаушылардың санына, экипаж мүшелерінің санына және (немесе) аялдау ұзақтығына сәйкес мөлшерде олардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болуы, оның ішінде су кемелерін докта, верфьте немесе кеме жөндеу зауытында жөндеу уақытында осы кемелерде тұтынылуы және пайдаланылуы мүмкін.
2. Әуе кемелерінің Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан бір әуежайға немесе бірнеше әуежайға қонуы кезінде осы кемелерді қалыпты пайдалануды және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге арналған керек-жарақтар және әуе кемелерінің қону пункттерінде болуы кезінде және олардың арасында ұшу кезінде экипаж жолаушылардың және мүшелерінің тұтынуына және пайдалануына арналған керек-жарақтар әуе кемелерінің қону пункттерінде болуы кезінде және олардың арасында ұшу кезінде пайдаланылуы мүмкін.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында әуе кемелері болған уақытында әуе кемелерінің жолаушылары мен экипаж мүшелеріне таратуға және сатуға арналған керек-жарақтар, оларды осы кемелердің борттарында жолаушыларына немесе экипаж мүшелеріне таратуды және сатуды жүзеге асырылуы шартымен таратылуы және сатылуы мүмкін.

4. Таможенное декларирование припасов, выгружаемых, перегружаемых, загружаемых на борта водных и воздушных судов или поезда, прибывшие на таможенную территорию Евразийского экономического союза или убывающие с такой таможенной территории Евразийского экономического союза, осуществляется с использованием декларации на товары.
При таможенном декларировании припасов с использованием декларации на товары в качестве такой декларации на товары могут использоваться транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, содержащие сведения, необходимые для выпуска товаров.
Сведения, подлежащие указанию в декларации на товары при таможенном декларировании указанных припасов, определяются Комиссией.
5. Таможенное декларирование товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада и таможенную процедуру беспошлинной торговли, в качестве припасов осуществляется с использованием декларации на товары.
6. Таможенные операции в отношении припасов совершаются одинаково вне зависимости от страны регистрации или национальности водных судов, воздушных судов или поездов.
7. Комиссия вправе определять особенности таможенного декларирования и совершения иных таможенных операций в отношении припасов.
Статья 366. Использование припасов на таможенной территории Евразийского экономического союза
1. Припасы, предназначенные для потребления и использования пассажирами и членами экипажей водных судов, и (или) припасы, необходимые для обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания этих судов, могут потребляться и использоваться на этих судах во время их нахождения на таможенной территории Евразийского экономического союза, в том числе во время ремонта водных судов в доке, на верфи или судоремонтном заводе, в количестве, соответствующем численности пассажиров, членов экипажей и (или) продолжительности стоянки.
2. При совершении посадки воздушных судов в одном аэропорте или нескольких аэропортах, которые находятся на таможенной территории Евразийского экономического союза, припасы, предназначенные для обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания этих судов, и припасы, предназначенные для потребления и использования пассажирами и членами экипажей во время нахождения воздушных судов в пунктах посадки и во время перелета между ними, могут использоваться во время нахождения воздушных судов в пунктах посадки и во время перелета между ними.
Во время нахождения воздушных судов на таможенной территории Евразийского экономического союза припасы, предназначенные для раздачи и реализации пассажирам и членам экипажей воздушных судов, могут раздаваться и продаваться при условии, что их раздача и продажа осуществляются на борту этих судов пассажирам или членам экипажа.

3. Поездар жолаушыларының және поезд бригадалары жұмыскерлерінің тұтынуына және пайдалануына арналған керек-жарақтар және осы поездарды қалыпты пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету үшін қажетті керек-жарақтар осы поездардың жүру жолында немесе аралық тоқтау не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тұру пункттерінде жолаушылардың және поезд бригадалары жұмыскерлерінің санына, сондай-ақ тұру ұзақтығына және жолда болу уақытына сәйкес мөлшерде тұтынылуы және пайдаланылуы мүмкін.
Поездар жолаушыларының және поезд бригадаларының жұмыскерлеріне таратуға және өткізуге арналған керек-жарақтар, оларды тарату және сату осы поездарда жүзеге асырылған жағдайда поездар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болған уақытта таратылуы және сатылуы мүмкін.
4. Тасымалдаушы су кемелерінің, әуе кемелерінің немесе поездардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болған уақытында осы бапқа сәйкес керек-жарақтарды пайдалану үшін қажетті шараларды қабылдауға міндетті. Кеден органының шешімі бойынша керек-жарақтар сақталатын орын кедендік пломбалар мен мөрлерді салу арқылы мөрленуі мүмкін.
5. Су және әуе кемелерінің борттарындағы немесе поездардағы керек-жарақтар кеден органдарының рұқсатымен осы тарауда көзделген шарттар сақталған кезде жүктердің, жолаушылардың және (немесе) багаждың халықаралық тасымалын жүзеге асыратын басқа су және әуе кемелеріне немесе басқа да поездарға уақытша түсірілуі, берілуі мүмкін.
6. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында су және әуе кемелерінен, пойыздардан түсірілген керек-жарақтар, оларды жүктердің, жолаушылардың және (немесе) багаждың халықаралық тасымалын жүзеге асыратын басқа су және әуе кемелеріне немесе басқа да поездарға тиегенге дейін жүктердің, жолаушылардың және (немесе) багаждың халықаралық тасымалын жүзеге асыратын басқа су және әуе кемелеріне немесе басқа да поездарға оларды түсіруге, беруге рұқсат берген кеден органы қызметінің өңірінде орналасқан кедендік бақылау аймағында орналастыруға жатады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында су және әуе кемелерінен немесе пойыздардан түсірілген керек-жарақтармен жүктердің, жолаушылардың және (немесе) багаждың халықаралық тасымалын жүзеге асыратын басқа су және әуе кемелеріне немесе басқа да поездарға оларды тиеу үшін беруге дайындау үшін қажетті операцияларды жасауға жол беріледі.
7. Керек-жарақтар ретінде шығарылған, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін, осы Кодекстің 364-бабының 5 және 6-тармақтарында көрсетілген тауарлардың декларанты мұндай тауарлардың әуе және (немесе) су кемелерінің бортына, мұндай тауарларды қалыпты тасу (тасымалдау) және сақтау жағдайында тауарлардың табиғи тозуы немесе кемуі не табиғи қасиеттерінің өзгеруі салдарынан өзгерген саны мен (немесе) жай-күйін қоспағанда, керек-жарақтар ретінде оларды шығару сәтіндегі мөлшерде және жай-күйде тиелуін қамтамасыз етуге міндетті.

3. Припасы, предназначенные для потребления и использования пассажирами поездов и работниками поездных бригад, и припасы, необходимые для обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания этих поездов, могут потребляться и использоваться в этих поездах в пути их следования или в пунктах промежуточной остановки либо стоянки на таможенной территории Евразийского экономического союза в количестве, соответствующем численности пассажиров поездов и работников поездных бригад, а также продолжительности стоянки и времени нахождения в пути.
Припасы, предназначенные для раздачи и реализации пассажирам поездов и работникам поездных бригад, могут раздаваться и продаваться во время нахождения поездов на таможенной территории Евразийского экономического союза при условии, что их раздача и продажа осуществляются в этих поездах.
4. Перевозчик обязан принять меры, необходимые для использования припасов в соответствии с настоящей статьей, во время нахождения водных судов, воздушных судов или поездов на таможенной территории Евразийского экономического союза. По решению таможенного органа место, в котором хранятся припасы, может быть опечатано путем наложения таможенных пломб и печатей.
5. Припасы, находящиеся на бортах водных и воздушных судов или поездах, с разрешения таможенного органа могут временно выгружаться, передаваться на другие водные и воздушные суда или другие поезда, осуществляющие международные перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа, при соблюдении условий, предусмотренных настоящей главой.
6. Припасы, выгруженные на таможенной территории Евразийского экономического союза с бортов водных и воздушных судов или поездов, до их загрузки на другие водные и воздушные суда или другие поезда, осуществляющие международные перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа, подлежат размещению в зоне таможенного контроля, находящейся в регионе деятельности таможенного органа, выдавшего разрешение на их выгрузку, передачу на другие водные и воздушные суда или другие поезда, осуществляющие международные перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа.
С припасами, выгруженными на таможенную территорию Евразийского экономического союза с бортов водных и воздушных судов или поездов, допускается совершать операции, необходимые для их подготовки к передаче для загрузки на другие водные или воздушные суда или другие поезда, осуществляющие международные перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа.
7. Декларант товаров, указанных в пунктах 5 и 6 статьи 364 настоящего Кодекса, выпущенных в качестве припасов, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза, обязан обеспечить загрузку таких товаров на борта воздушных и (или) водных судов в том же количестве и состоянии, в которых они находились в момент их выпуска в качестве припасов, за исключением изменения количества и (или) состояния таких товаров вследствие естественного износа или убыли либо вследствие изменения естественных свойств товаров при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения.

8. Керек-жарақтар ретінде шығарылған шетелдік тауарлар осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылған жағдайда, осы тарауда көзделмеген мақсаттарда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында пайдаланылуы мүмкін.
367-бап. Керек-жарақтар ретінде декларацияланатын (шығарылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Керек-жарақтар ретінде декларацияланатын шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет кеден органдары кедендік декларацияны тіркеген сәттен бастап декларантта туындайды.
2. Керек-жарақтар ретінде декларацияланатын (шығарылған) шет елдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет декларантта мынадай мән-жайлар:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан керек-жарақтар ретінде шығарылған шетелдік тауарлардың іс жүзінде әкетілуі;
2) керек-жарақтар ретінде шығарылған шетелдік тауарлардың осы Кодекстің 366-бабына сәйкес пайдаланылуы;
3) мұндай тауарларды осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімдермен орналастыру;
4) осы баптың 4-тармағына сәйкес есептелген және төленуге тиісті мөлшерде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттемелерді орындау және (немесе) оларды өндіріп алу;
5) кеден органының уәкілетті орган бекіткен тәртіппен аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан осындай шетелдік тауарларды жою және (немесе) қайтарусыз жоғалту фактісін не осы Кодекске сәйкес мұндай жоюға немесе қайтарусыз жоғалтуға дейін осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайында табиғи кему нәтижесінде мұндай тауарларды қайтарусыз жоғалту фактісін тануы;
6) кедендік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерге қатысты – керек-жарақ ретінде декларацияланатын шетелдік тауарларды шығарудан бас тарту;
7) кедендік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерге қатысты - осы Кодекстің 184-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны кері қайтару және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 4-тармағына сәйкес тауарларды шығарудан бас тарту;

8. Иностранные товары, выпущенные в качестве припасов, могут использоваться на таможенной территории Евразийского экономического союза в целях, не предусмотренных настоящей главой, при условии их помещения под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом.
Статья 367. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, декларируемых (выпущенных) в качестве припасов, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, декларируемых в качестве припасов, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, декларируемых (выпущенных) в качестве припасов прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) фактический вывоз иностранных товаров, выпущенных в качестве припасов, с таможенной территории Евразийского экономического союза;
2) использование в соответствии со статьей 366 настоящего Кодекса иностранных товаров, выпущенных в качестве припасов;
3) помещение таких товаров под таможенные процедуры в соответствии с настоящим Кодексом;
4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
5) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты таких иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
6) отказ в выпуске иностранных товаров, декларируемых в качестве припасов, – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации таможенной декларации;
7) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации таможенной декларации;

8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттің меншігіне осындай тауарларды тәркілеу немесе айналдыру;
9) кеден органының осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес осындай тауарларды ұстауы;
10) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік процесті жүргізу) туралы іс бойынша өндіріс барысында алынған немесе тыйым салынған және оларға қатысты егер бұрын мұндай тауарлар шығарылмаған болса, оларды қайтару туралы шешім қабылданған, осындай тауарларды уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастыру кезінде тоқтатылады.
3. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет орындалуға жатады.
4. Мынадай мән-жайлар орын алған кезде:
1) аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан оларды жою және (немесе) қайтарусыз жоғалтуды не қалыпты тасымалдау (өткізу) және (немесе) сақтау жағдайында табиғи кему нәтижесінде қайтарусыз жоғалтуды қоспағанда, керек-жарақтар ретінде декларацияланатын (шығарылған) шетелдік тауарларды жоғалтқан жағдайда – мұндай жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбесе – керек-жарақтар ретінде тауарларды шығару күні;
2) осы тарауда көзделмеген мақсаттарда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында осындай шетелік тауарларды пайдаланған жағдайда – осындай пайдаланудың бірінші күні, ал егер ондай күн белгіленбесе – керек-жарақтар ретінде тауарларды шығару күні керек-жарақтар ретінде декларацияланатын (шығарылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып саналады.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары керек-жарақтар ретінде шығарылған шетелдік тауарлар тарифтік преференциялар мен кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданбай ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылғандай төлеуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін керек-жарақтар ретінде тауарларды шығару үшін ұсынылған тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Кеден органында тауарлар (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) туралы мәліметтер болмаған жағдайда, төлеуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеуге арналған база кеден органында бар мәліметтердің негізінде айқындалады, ал тауарларды жіктеу осы Кодекстің 40-бабының 3-тармағы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Тауар коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес оннан кем белгі мөлшерімен топтау деңгейінде айқындалған жағдайда:
кедендік әкелу баждарын есептеу үшін мұндай топтауға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік баждар мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы қолданылады;
салықтарды есептеу үшін, оларға қатысты кедендік әкелу баждары мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы белгіленген мұндай топтауға кіретін тауарларға сәйкес келетін қосылған құн салығы мөлшерлемелерінің жоғарғысы және акциздер мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы тармақтың сегізінші абзацын ескере отырып, мұндай топтауға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 5-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығарылған жерін және (немесе) көрсетілген баждарды анықтау үшін қажетті өзге де мәліметтерді ескере отырып есептеледі. Тауарлардың шығарылған жері және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтер расталмаған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер тауарды жіктеу он белгі деңгейінде жүзеге асырылса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол кодының тауарларына не егер тауар коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес оннан кем белгі мөлшерінде топтау деңгейінде айқындалса, топтауға кіретін тауарларға қатысты белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшерлемелерінің ең жоғарғысынан шыға отырып есептеледі.
Кейіннен тауарлар туралы нақты мәліметтерді белгілеген кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мұндай нақты мәліметтерден шыға отырып есептеледі, артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомаларын есепке жатқызу (қайтару) осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес жүзеге асырылады не осы Кодекстің 86 және 137-баптарына сәйкес әрекет жүзеге асырылады, осы Кодекстің 12-тарауына сәйкес төленбеген сомалар өндіріліп алынады.

8) конфискация или обращение таких товаров в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) задержание таможенным органом таких товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
10) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, декларируемых (выпущенных) в качестве припасов, считается:
1) в случае утраты иностранных товаров, декларируемых (выпущенных) в качестве припасов, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день такой утраты, а если этот день не установлен, – день выпуска товаров в качестве припасов;
2) в случае использования таких иностранных товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза в целях, не предусмотренных настоящей главой, – первый день такого использования, а если этот день не установлен, – день выпуска товаров в качестве припасов.
5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы иностранные товары, выпущенные в качестве припасов, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для выпуска товаров в качестве припасов.
В случае, если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 3 статьи 40 настоящего Кодекса.
В случае, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяются наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость и наибольшая из ставок акцизов, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок ввозных таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца восьмого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 5 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае, если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне десяти знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти.
При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, производится зачет (возврат) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса, либо осуществляются действия в соответствии со статьями 86 и 137 настоящего Кодекса, взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главой 12 и статьей 142 настоящего Кодекса.

6. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік ауағынан керек-жарақтар ретінде шығарылған шетелдік тауарларды іс жүзінде әкету, кеден органдарының мұндай тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес ұстауы не мұндай тауарларды кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толық немесе ішінара) бойынша міндетті орындағаннан кейін осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімдермен орналасутыру жағдайында, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріліп алынған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомалары осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес есепке жатқызуға (қайтаруға) жатады.
42-тарау. Халықаралық пошта жөнелтілімдерін және оларда жіберілетін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібінің және шартының ерекшеліктері
368-бап. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде тауарларды жіберу ерекшеліктері
1. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін мынадай:
1) Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне сәйкес тасымалдауға тыйым салынған тауарларын;
2) тізбесін Комиссия айқындайтын халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберуге тыйым салынған тауарларды жіберуге рұқсат етілмейді.
2. Халықаралық пошта жөнелтілімдері осы Кодекске сәйкес халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін тауарларды шығару және мұндай тауарларға қатысты кедендік төлемдерді, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеген жағдайда пошта байланысының операторы тағайындаған олардың алушыларына беріледі.
369-бап. Халықаралық пошта жөнелтілімдеріне және халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларға қатысты кедендік операциялар жасау ерекшеліктері
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына халықаралық пошта жөнелтілімдері келген кезде немесе олар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шыққан кезде тасымалдаушы кеден органына ұсынатын өткізілетін халықаралық пошта жөнелтілімдері туралы мәліметті оларды тасымалдау кезінде халықаралық пошта жөнелтілімдерін сүйемелдейтін Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде айқындалған құжаттарда бар мынадай:
1) халықаралық пошта жөнелтілімдерінің жөнелтушісі және алушысы болып табылатын халықаралық пошта алмасу орнының (мекеменің) атауы;
2) халықаралық поштамен жөнелтілімдерінің брутто салмағы (килограммен);
3) жүк орындарының саны мәліметтерімен шектеледі.
2. Халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберуге тыйым салынған және шектеу белгіленген тауарлардың халықаралық пошта жөнелтілімдерінде бар болуы туралы мәліметті тасымалдаушы, егер онда мұндай ақпарат мәлімет болса, кеден органына ұсынады.

6. В случае фактического вывоза иностранных товаров, выпущенных в качестве припасов, с таможенной территории Евразийского экономического союза, задержания таможенными органами таких товаров в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса либо помещения таких товаров под таможенные процедуры в соответствии с настоящим Кодексом после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
Глава 42. Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза международных почтовых отправлений и пересылаемых в них товаров
Статья 368. Особенности пересылки товаров в международных почтовых отправлениях
1. Не допускается пересылка в международных почтовых отправлениях следующих товаров:
1) товары, запрещенные к пересылке в соответствии с актами Всемирного почтового союза;
2) товары, не подлежащие пересылке в международных почтовых отправлениях, перечень которых определяется Комиссией.
2. Международные почтовые отправления выдаются назначенным оператором почтовой связи их получателям при условии выпуска товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, и уплаты таможенных платежей, налогов специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении таких товаров в соответствии с настоящим Кодексом.
Статья 369. Особенности совершения таможенных операций в отношении международных почтовых отправлений и товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях
1. При прибытии международных почтовых отправлений на таможенную территорию Евразийского экономического союза или их убытии с таможенной территории Евразийского экономического союза представляемые перевозчиком таможенному органу сведения о перемещаемых международных почтовых отправлениях ограничиваются следующими сведениями, содержащимися в документах, сопровождающих международные почтовые отправления при их перевозке, определенных актами Всемирного почтового союза:
1) наименование мест (учреждений) международного почтового обмена, являющихся отправителем и получателем международных почтовых отправлений;
2) вес брутто международных почтовых отправлений (в килограммах);
3) количество грузовых мест.
2. Сведения о наличии в международных почтовых отправлениях товаров, в отношении которых установлены запреты и ограничения, представляются перевозчиком таможенному органу в случае, если перевозчик располагает такой информацией.

3. Аэрограммалар, хаттар, пошта карточкалары мен зағиптерге арналған жөнелтілімдер кедендік декларациялаусыз және кедендік рәсімдерге орналастырылмай кеден органының рұқсатымен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізіледі.
4. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларға қатысты кедендік операцияларды кеден органдары халықаралық пошта алмасу орындарында (мекемелерде) не кеден органы айқындаған өзге де орындарда жасайды.
Халықаралық пошта алмасу орындары (мекемелер) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
Халықаралық пошта алмасу орындары (мекемелері) туралы ақпаратты кеден органдары Комиссияға халықаралық пошта алмасу орындарының (мекемелерінің) ортақ тізбесін қалыптастыру және оны Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында Интернет желісінде орналастыру үшін жолдайды.
5. Белгіленген тыйымдар мен шектеулерге сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге жатпайтын халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарлар, егер осы Кодексте, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан дереу әкетілуі тиіс.
Көрсетілген тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету бойынша шараларды, егер өзге тұлғалар Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленбесе, аумағында халықаралық пошта алмасу орны (мекемесі) орналасқан, тағайындалған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің пошта байланысының операторы қабылдайды.
6. Халықаралық пошта алмасу орнында (кәсіпорында) тыйым салулар мен шектеулердің сақталмауы айқындалған жағдайда кеден органы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелуге тыйым салынғаны туралы шешім қабылдайды және Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттарда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелуге тыйым салынғаны туралы белгіні қою арқылы осындай тыйым салу туралы шешімді кеден органы қабылдаған сәттен бастап үш сағаттан кешіктірмей тағайындалған пошта байланысы операторының назарына ұсынады.
7. Кеден органының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелуге тыйым салынғаны туралы шешімді алғаннан кейін осы баптың 4-тармағының бірінші абзацында көрсетілген тауарларды мұндай аумақтан дереу әкету мүмкін болмаған жағдайда, мұндай тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес ұстайды.

3. Аэрограммы, письма, почтовые карточки и отправления для слепых перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза с разрешения таможенного органа без таможенного декларирования и помещения под таможенные процедуры.
4. Таможенные операции в отношении товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, совершаются таможенными органами в местах (учреждениях) международного почтового обмена либо иных местах, определенных таможенным органом.
Места (учреждения) международного почтового обмена определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о почте.
Информация о местах (учреждениях) международного почтового обмена направляется таможенными органами в Комиссию для формирования общего перечня мест (учреждений) международного почтового обмена и его размещения на официальном сайте Евразийского экономического союза.
5. Товары, пересылаемые в международных почтовых отправлениях, которые в соответствии с установленными запретами и ограничениями не подлежат ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза, должны быть незамедлительно вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом, международными договорами Республики Казахстан и (или) законодательством Республики Казахстан.
Меры по вывозу с таможенной территории Евразийского экономического союза указанных товаров принимаются назначенным оператором почтовой связи государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого находится место (учреждение) международного почтового обмена, если иные лица не определены международными договорами Республики Казахстан и (или) законодательством Республики Казахстан.
6. В случае выявления в месте (учреждении) международного почтового обмена несоблюдения запретов и ограничений, таможенный орган принимает решение о запрете ввоза товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза и доводит его не позднее трех часов с момента принятия таможенным органом такого решения о запрете до сведения назначенного оператора почтовой связи путем проставления отметок о запрете ввоза товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза на документах, предусмотренных актами Всемирного почтового союза и сопровождающих международные почтовые отправления.
7. В случае невозможности после получения решения таможенного органа о запрете ввоза товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза незамедлительного вывоза с такой территории товаров, указанных в абзаце первом пункта 4 настоящей статьи, такие товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.

8. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттар жолаушының кедендік декларациясы ретінде, ал осы баптың 9-тармағында көзделген жағдайларда – тауарларға арналған декларация ретінде пайдаланылуы мүмкін.
9. Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттар және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттар, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне сәйкес халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларация ретінде мынадай жағдайларда пайдаланылуы мүмкін:
1) мұндай тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төленбейді;
2) мұндай тауарларға қатысты тыйым салулар мен шектеулер белгіленбеген, ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылмайды.
10.  Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттарында көзделген тауарларға арналған декларация немесе жолаушының кедендік декларациясы ретінде құжаттарды
пайдалану кезінде мұндай кедендік декларацияны беру, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, оны электрондық түрде ұсынумен сүйемелденбейді.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттарды экспорттың кедендік рәсіміне, сондай-ақ кері импорттың кедендік рәсіміне сәйкес халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларация ретінде халықаралық пошта жөнелтілімдерінде және алушыға табыс етілмеген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан пайдаланылуы мүмкін, сондай-ақ кері импорттың кедендік рәсіміне сәйкес әкетілген тауарларды пайдалануға болатын жағдайлар мен шарттар белгіленуі мүмкін.
Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттарды, тауарларға арналған декларация немесе жолаушыларға арналған кедендік декларация ретінде пайдалану кезінде тағайындалған пошта байланысы операторының электрондық нысанда ұсынған тауарларға арналған декларациясында немесе жолаушыларға арналған кедендік декларациясында көрсетілуге жататын мәліметтерді құрайтын жіберілетін тауарлар туралы ақпарат кеден органы мен тағайындалған пошта операторының ақпараттық жүйелері арасында ақпараттық өзара іс-қимыл болған кезде осындай тауарларға арналған декларацияның немесе жолаушыларға арналған кедендік декларацияның электрондық түрі ретінде пайдаланылуы мүмкін.

8. При таможенном декларировании товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие международные почтовые отправления, могут использоваться в качестве пассажирской таможенной декларации, а в случаях, предусмотренных пунктом 9 настоящей статьи, – в качестве декларации на товары.
9. Документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие международные почтовые отправления, могут использоваться в качестве декларации на товары при таможенном декларировании товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления в следующих случаях:
1) в отношении таких товаров не подлежат уплате таможенные пошлины, налоги;
2) в отношении таких товаров не установлены запреты и ограничения, не применяются меры защиты внутреннего рынка.
10. При использовании в качестве декларации на товары или пассажирской таможенной декларации документов, предусмотренных актами Всемирного почтового союза и сопровождающих международные почтовые отправления, подача такой таможенной декларации не сопровождается представлением ее электронного вида, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
При использовании документов, предусмотренных актами Всемирного почтового союза и сопровождающих международные почтовые отправления, в качестве декларации на товары или пассажирской таможенной декларации информация, представленная в электронной форме назначенным оператором почтовой связи о пересылаемых товарах, содержащая сведения, подлежащие указанию в декларации на товары или пассажирской таможенной декларации, может быть использована в качестве электронного вида такой декларации на товары или пассажирской таможенной декларации при наличии информационного взаимодействия между информационными системами таможенного органа и назначенного оператора почты.

11. Халықаралық пошта жөнелтілімдері, егер мұндай халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларға қатысты оларды кедендік декларациялау бойынша кедендік операциялар жасалмаған не мұндай тауарларды шығарудан бас тартқан жағдайда, тағайындалған пошта байланысы операторының кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғаннан кейін күнтізбелік екі күннен кешіктірмей халықаралық пошта алмасу орнына (кәсіпорнына) уақытша сақтауға орналастыруға жатады.
12. Кедендік декларациялау және халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, тауарларды шығару оларды жөнелту үшін тағайындалған пошта байланысы операторларына бергенге дейін жүзеге асырылады.
13. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін жөнелтушіге қайтаруға жататын тауарлар мұндай аумақтан кедендік декларациялаусыз және кедендік рәсімдермен орналастырылмай кеден органының рұқсатымен әкетіледі.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге кеден органының рұқсатын алу үшін тағайындалған пошта байланысының операторы кеден органына қаптамасының сыртында қайтарылу себебі көрсетілген қайтарылатын халықаралық пошта жөнелтілімін және Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттарды және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттарды ұсынады.
14. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін және жөнелтушіге берілмеген жеке пайдалануға арналған тауарлар, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген мұндай тауарлар орамасының тұтастығын сақтаған жағдайда кедендік декларациялаусыз кеден органының рұсқатымен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінеді.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге кеден органының рұқсатын алу үшін тағайындалған пошта байланысының операторы кеден органына қаптамасының сыртында қайтарылу себебі көрсетілген, қайтарылатын халықаралық пошта жөнелтілімін және Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттарды және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттарды ұсынады.
15. Бос пошта ыдысы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы кеден органының рұқсатымен кедендік декларациялаусыз және кедендік рәсімдермен орналастырылмай өткізіледі.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы бос пошта ыдысын өткізуге кеден органының рұқсатын алу үшін тағайындалған пошта байланысының операторы кеден органына Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және бос пошта ыдысына ілеспе құжаттарды ұсынады.

11. Международные почтовые отправления подлежат помещению назначенным оператором почтовой связи на временное хранение в месте (учреждении) международного почтового обмена не позднее двух календарных дней после завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита в случае, если в отношении товаров, пересылаемых в таких международных почтовых отправлениях, не совершены таможенные операции по их таможенному декларированию либо отказано в выпуске таких товаров.
12. Таможенное декларирование и выпуск товаров, за исключением товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза, осуществляются до их передачи назначенным операторам почтовой связи для отправки.
13. Товары, пересылаемые в международных почтовых отправлениях, ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза, подлежащие возврату отправителю, вывозятся с такой территории с разрешения таможенного органа без таможенного декларирования и помещения под таможенные процедуры.
Для получения разрешения таможенного органа на вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, указанных в абзаце первом настоящего пункта, назначенный оператор почтовой связи представляет таможенному органу возвращаемое международное почтовое отправление, на оболочке которого указана причина возврата, и документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие такое международное почтовое отправление.
14. Товары для личного пользования, пересылаемые в международных почтовых отправлениях, вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза и не врученные получателю, ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза с разрешения таможенного органа без таможенного декларирования при условии сохранения целостности упаковки, в которой такие товары были вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза.
Для получения разрешения таможенного органа на ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров, указанных в абзаце первом настоящего пункта, назначенный оператор почтовой связи представляет таможенному органу возвращаемое международное почтовое отправление, на оболочке которого указана причина возврата, и документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие такое международное почтовое отправление.
15. Порожняя почтовая тара перемещается через таможенную границу Евразийского экономического союза с разрешения таможенного органа без таможенного декларирования и помещения под таможенные процедуры.
Для получения разрешения таможенного органа на перемещение через таможенную границу Евразийского экономического союза порожней почтовой тары назначенный оператор почтовой связи представляет таможенному органу документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие порожнюю почтовую тару.

16. Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген, халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе және жолаушының кедендік декларациясы ретінде пайдаланылатын құжаттарда көрсетілген тауарлар туралы мәліметтердің, егер мұндай алшақтықтар іс жүзінде жөнелтілетін тауарларға қатысты тыйымдар мен шектеулерді қолдануға әкелмесе, іс жүзінде жөнелтілетін тауарлармен алшақтық фактілерінің анықталуына байланысты халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды шығарудан бас тартқан жағдайда, мұндай халықаралық пошта жөнелтілімдері, егер мұндай тауарларға қатысты тауарларға арналған декларация немесе жолаушының кедендік декларациясы берілмесе, осы баптың 13-тармағында көзделген тәртіппен жөнелтушіге қайтаруға жатады.
17. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы осы баптың 13, 14, 15 және 16-тармақтарында көрсетілген тауарларды өткізуге кеден органының рұқсаты осы баптың 13, 14, 15 және 16-тармақтарында көрсетілген құжаттарға тиісті белгілерді кеден органының қоюы жолымен ресімделеді.
370-бап. Халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері
1. Кедендік транзит кедендік рәсімі мыналарға қатысты:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген халықаралық пошта жөнелтілімдері:
оларды кету орнынан халықаралық пошта алмасу орнына (мекемесіне) не кету орнына дейін тасымалдаған кезде;
халықаралық пошта алмасу орындары (мекемелері) арасында оларды тасымалдаған кезде;
2) кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлары немесе осы Кодекстің 369-бабының 5-тармағында көрсетілген тауарлары бар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін халықаралық пошта жөнелтілімдерін халықаралық пошта алмасу орнынан (мекемесінен) кету орнына дейін тасымалдаған кезде қолданылады.
2. Халықаралық пошта жөнелтілімдері осы бапта көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Кодекстің 24-тарауына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылады.
3. Халықаралық пошта жөнелтілімдерін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырған кезде транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын, оның ішінде Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттар тізбесін Комиссия айқындайды.
Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттарды транзиттік декларация ретінде пайдаланған кезде мұндай транзиттік декларация электрондық түрде ұсынылмайды.

16. В случае отказа в выпуске товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, в связи с выявлением фактов расхождения сведений о товарах, указанных в документах, предусмотренных актами Всемирного почтового союза, сопровождающих международные почтовые отправления и используемых в качестве пассажирской таможенной декларации, с фактически пересылаемыми товарами, если такие расхождения не привели к неприменению в отношении фактически пересылаемых товаров запретов и ограничений, такие международные почтовые отправления подлежат возврату отправителю в порядке, предусмотренном пунктом 13 настоящей статьи, если в отношении таких товаров не подана декларация на товары или пассажирская таможенная декларация.
17. Разрешение таможенного органа на перемещение через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, указанных в пунктах 13, 14, 15 и 16 настоящей статьи, оформляется путем проставления таможенным органом соответствующих отметок на документах, указанных в пунктах 13, 14, 15 и 16 настоящей статьи.
Статья 370. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении международных почтовых отправлений
1. Таможенная процедура таможенного транзита применяется в отношении:
1) ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза международных почтовых отправлений:
при их перевозке из места прибытия до места (учреждения) международного почтового обмена либо до места убытия;
для их перевозки между местами (учреждениями) международного почтового обмена;
2) вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза международных почтовых отправлений, содержащих товары, помещенные под таможенную процедуру реэкспорта, или товары, указанные в пункте 5 статьи 369 настоящего Кодекса, при их перевозке от места (учреждения) международного почтового обмена до места убытия.
2. Международные почтовые отправления помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с главой 24 настоящего Кодекса с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
3. При помещении международных почтовых отправлений под таможенную процедуру таможенного транзита перечень документов, в том числе предусмотренных актами Всемирного почтового союза и сопровождающих международные почтовые отправления, используемых в качестве транзитной декларации, определяется Комиссией.
При использовании в качестве транзитной декларации документов, предусмотренных актами Всемирного почтового союза и сопровождающих международные почтовые отправления, подача такой транзитной декларации не сопровождается представлением ее электронного вида.

4. Халықаралық пошта жөнелтілімдерін кедендік транзит кедендік рәсімімімен орналастырған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшері бекітілген – халықаралық пошта жөнелтілімдерінің брутто салмағының бір килограмы үшін төрт евро мөлшерінде есептелген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомасы ретінде айқындалады. Бұл ретте мұндай халықаралық пошта жөнелтілімдерінің брутто салмағына жазбаша хат-хабарлардың (аэрограммалар, пошта карточкалары, хаттар мен зағиптерге арналған жөнелтілімдер) жекелеген түрлерінің салмағы қосылмайды.
5. Халықаралық пошта жөнелтілімдерін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттің орындалуы мынадай жағдайларда:
1) декларант ретінде тағайындалған пошта байланысының операторы болса;
2) халықаралық пошта жөнелтілімдері халықаралық пошта алмасудың орнына (кәсіпорнына) жеткізуге жатса қамтамасыз етілмейді.
6. Осы баптың 5-тармағының 2) тармақшасында көзделген, аумағында халықаралық пошта алмасу орны (кәсіпорны) орналасқан, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тағайындалған пошта байланысының операторы кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған, халықаралық пошта жөнелтілімдерінің декларантымен халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша бірдей міндетті болады.
7. Осы Кодекстің 233-бабының 5-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, кедендік әкелу баждары, салықтар осы баптың 4-тармағында белгіленген мөлшерде кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді есептеу үшін төлеуге жатады. Бұл ретте мұндай халықаралық пошта жөнелтілімдерінің брутто салмағына жазбаша хат-хабарлардың (аэрограммалар, пошта карточкалары, хаттар мен зағиптарға арналған жөнелтілімдер) жекелеген түрлерінің салмағы қосылмайды.
371-бап. Халықаралық пошта жөнелтілімдерін халықаралық пошта алмасу орнындағы (мекемесіндегі) кедендік бақылау аймағына орналастыру кезінде оларға қатысты тағайындалған пошта байланысының операторында кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты тағайындалған пошта байланысының операторында кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет халықаралық пошта жөнелтілімдерін халықаралық пошта алмасу орнындағы (мекемесіндегі) кедендік бақылау аймағында халықаралық пошта жөнелтілімдерін орналастыру сәтінен бастап туындайды.

4. При помещении международных почтовых отправлений под таможенную процедуру таможенного транзита размер обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов определяется как сумма ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленная в фиксированном размере – четыре евро за один килограмм веса брутто международных почтовых отправлений. При этом в вес брутто таких международных почтовых отправлений не включается вес отдельных видов письменной корреспонденции (аэрограмм, почтовых карточек, писем и отправлений для слепых).
5. При помещении под таможенную процедуру таможенного транзита международных почтовых отправлений исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов не обеспечивается в следующих случаях:
1) декларантом выступает назначенный оператор почтовой связи;
2) международные почтовые отправления подлежат доставке в место (учреждение) международного почтового обмена.
6. В случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 5 настоящей статьи, назначенный оператор почтовой связи государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого находится место (учреждение) международного почтового обмена, являющееся местом доставки, несет солидарную обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении международных почтовых отправлений с декларантом международных почтовых отправлений, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита.
7. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 5 статьи 233 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размере, установленном пунктом 4 настоящей статьи для расчета обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов. При этом в вес брутто таких международных почтовых отправлений не включается вес отдельных видов письменной корреспонденции (аэрограмм, почтовых карточек, писем и отправлений для слепых).
Статья 371. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов у назначенного оператора почтовой связи в отношении международных почтовых отправлений при их размещении в зоне таможенного контроля места (учреждения) международного почтового обмена, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении международных почтовых отправлений возникает у назначенного оператора почтовой связи с момента размещения международных почтовых отправлений в зоне таможенного контроля места (учреждения) международного почтового обмена.

2. Халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет тағайындалған пошта байланысының операторында мынадай жағдайлар болған кезде тоқтатылады:
1) халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды оның алушысына халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды шығаруға байланысты бергенде;
2) осы Кодекстің 369-бабының 14-тармағына немесе 17-тармағына сәйкес халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды оның жөнелтушісіне қайтарғанда;
3) осы баптың 4-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу бойынша міндеттері орындалғанда;
4) кеден органының уәкілетті орган бекіткен тәртіппен аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан халықаралық почта жөнелтілімдерін жою және (немесе) қайтарусыз жоғалту фактін не осы Кодекске сәйкес мұндай жоюға немесе қайтарусыз жоғалтуға дейін осы халықаралық почта жөнелтілімдеріне қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болған жағдайларды қоспағанда, қалыпты өткізу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайында табиғи кему нәтижесінде осындай халықаралық почта жөнелтілімдерін қайтарусыз жоғалту фактін тану;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттің меншігіне халықаралық почта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды тәркілеу немесе айналымы;
6) кедендік органдардың осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес халықаралық почта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды ұстауы;
7) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында қылмыстық іс және әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік процесті жүргізу) туралы іс бойынша өндіріс барысында алынған немесе тыйым салынған және оларға қатысты егер бұрын мұндай тауарлардың шығаруы жүргізілмесе, оларды қайтару туралы шешім қабылданған халықаралық почта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастыру тоқтатылады.
3. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндет орындалуға жатады.
4. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан оларды жою және (немесе) қайтарусыз жоғалтуды не қалыпты тасымалдау (өткізу) және (немесе) сақтау жағдайында табиғи кему нәтижесінде қайтарусыз жоғалтуды қоспағанда, халықаралық пошта жөнелтілімдерін жоғалтқан жағдайда – халықаралық пошта жөнелтілімдерін жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбесе – мұндай жоғалтуды анықтаған күні;

2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении международных почтовых отправлений прекращается у назначенного оператора почтовой связи при наступлении следующих обстоятельств:
1) выдача товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, их получателю в связи с выпуском товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях;
2) возврат товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях их отправителю в соответствии с пунктом 14 или пунктом 17 статьи 369 настоящего Кодекса;
3) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
4) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты международных почтовых отправлений вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих международных почтовых отправлений в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих международных почтовых отправлений наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
5) конфискация или обращение товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлений, в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) задержание таможенным органом товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлений, в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
7) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении международных почтовых отправлений считается:
1) в случае утраты международных почтовых отправлений, за исключением их уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день утраты международных почтовых отправлений, а если такой день не установлен, – день обнаружения такой утраты;

2) халықаралық пошта жөнелтілімдерін кеден органы халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды шығарғанға дейін алушыға берген жағдайда, – оларды алушыға берген күні, ал егер ондай күн белгіленбесе – мұндай айқындауды анықтаған күні халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу төлеу мерзімі болып саналады.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде, кедендік әкелу баждары, салықтар кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттің орындалуын осы Кодекстің 370-бабының 4-тармағында белгіленген мөлшерде қамтамасыз ету үшін төленуге жатады. Бұл ретте мұндай халықаралық пошта жөнелтілімдерінің брутто салмағына жазбаша хат-хабарлардың (аэрограммалар, пошта карточкалары, хаттар мен зағиптерге арналған жөнелтімдер) жекелеген түрлерінің салмағы қосылмайды.
43-тарау. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шартының ерекшеліктері
372-бап. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі және шарты туралы жалпы ережелер
Осы тарауда құбыржол көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шартының ерекшеліктері, мұндай тауарларды кедендік декларациялауға және шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібінің ерекшеліктері, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері айқындалады.
373-бап. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету және кедендік декларациялау ерекшеліктері
1. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен олар орналастырылғаннан кейін жол беріледі.
Тауарларды әкелу кезінде тауарларды уақытша декларациялау бойынша оларды шығарғаннан кейін Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесін алады.
2. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен олар орналастырылғаннан кейін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге жол беріледі.
3. Кеден органына кедендік декларацияны берген кезде құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды ұсыну талап етілмейді.
4. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету кезінде тауарларды араластыруға, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолданыстағы техникалық регламенттеріне және стандарттарына сәйкес тауарларды тасымалдаудың технологиялық ерекшеліктерінің және спецификалық сипаттамасының салдарынан тауарлардың санын және жай-күйін (сапасын) өзгертуге жол беріледі.

2) в случае выдачи международных почтовых отправлений получателю до выпуска таможенным органом товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, – день их выдачи получателю, а если такой день не установлен, – день обнаружения такой выдачи.
5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размере, установленном пунктом 4 статьи 370 настоящего Кодекса для расчета обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов. При этом в вес брутто таких международных почтовых отправлений не включается вес отдельных видов письменной корреспонденции (аэрограмм, почтовых карточек, писем и отправлений для слепых).
Глава 43. Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
Статья 372. Общие положения о порядке и условиях перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
Настоящей главой определяются особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, особенности порядка совершения таможенных операций, связанных с таможенным декларированием и выпуском таких товаров, особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом.
Статья 373. Особенности ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза, вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза и таможенного декларирования товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом
1. Ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, допускается после их помещения под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом.
При ввозе товаров после их выпуска по временной декларации товары приобретают статус товаров Евразийского экономического союза.
2. Вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, допускается после их помещения под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом.
3. При подаче таможенной декларации предъявление товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, таможенному органу не требуется.
4. При ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза или вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, допускаются смешивание товаров, а также изменение количества и состояния (качества) товаров вследствие технологических особенностей транспортировки и специфических характеристик товаров в соответствии с техническими регламентами и стандартами, действующими в государствах-членах Евразийского экономического союза.

5. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлардың саны мен (немесе) сапасы осы Кодекстің 375-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетілген құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды есептеу құрылғыларының көрсеткіштері негізінде, ал олар болмаған кезде – егер өлшеудің мұндай құралдары мен әдістерін қолдану Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көзделсе, мұндай тауарлардың өзге құралдарының және мөлшерін өлшеу әдістері көрсеткіштерінің негізінде, сондай-ақ тиісті шарттар бойынша іс жүзінде жеткізілген тауарлар туралы құжаттардың, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды қабылдап тапсыру-беру актілерінің (қабылдау-тапсыру), мұндай тауарлардың сапа паспорттары және (немесе) сапа сертификаттарының және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалатын жеткізу күнтізбелік бір ай ішінде құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлардың өндірілген, жеткізілген және тұтынылған көлемдерінің атаулы бөлінуін растайтын өзге де құжаттардың негізінде айқындалады.
6. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері осы Кодекстің 175-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалады.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында құбыржол көлігімен өткізілетін шетелдік тауарларды, сондай-ақ құбыржол көлігімен өткізілетін кедендік бақылаудағы Еуразиялық экономикалық одақ тауарларын құбыржол көлігінен көліктің өзге түрлеріне не көліктің өзге түрінен құбыржол көлігіне қайта тиеуге (ауыстырып тиеуге) қызмет аймағында мұндай жүк операциясы жасалатын кеден органының рұқсатымен жол беріледі.
8. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлар туралы ақпарат алмасу бойынша, оның ішінде мұндай тауарлар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бірнеше мемлекеттердің аумақтары бойынша өткізілген жағдайда құбыржол көлігін пайдалана отырып, аралас тасымалдауды жүзеге асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының өзара іс-қимыл тәртібін Комиссия айқындайды.
9. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері және кедендік бақылауды жүргізу ерекшеліктері осы Кодекстің 189-бабында айқындалады.
10. Егер оның негізінде тауарларды өткізу жүзеге асырылатын сыртқы сауда шартының (келісімшартының) қолданыс мерзімінің аяқталуы бойынша келесі мерзімге жаңа сыртқы сауда шарты (келісімшарты) жасалмаса, онда декларанттың жазбаша өтініші бойынша қолданыстағы сыртқы сауда шартының (келісімшартының) шеңберінде алдағы күнтізбелік айға уақытша тауарларға арналған декларацияны беруге жол беріледі. Жаңа сыртқы сауда шартын (келісімшартын) табыс етудің шекті мерзімі тауарларға арналған толық декларацияны кеден органы тіркеген күнмен шектеледі.

5. Количество и (или) качество товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, определяются на основании показаний приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, указанных в пунктах 1 и 2 статьи 375 настоящего Кодекса, а при их отсутствии – на основании показаний иных средств и методов измерения количества таких товаров, если использование таких средств и методов измерения предусмотрено в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также на основании документов о товарах, фактически поставленных по соответствующим договорам, актов сдачи-приемки (приема-сдачи) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, паспортов качества и (или) сертификатов качества таких товаров и иных документов, подтверждающих адресное распределение объемов произведенных, поставленных и потребленных товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, за один календарный месяц поставки.
6. Особенности таможенного декларирования товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, определяются в соответствии с пунктом 8 статьи 175 настоящего Кодекса.
7. Перегрузка (перевалка) на таможенной территории Евразийского экономического союза иностранных товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, а также, находящихся под таможенным контролем товаров Евразийского экономического союза, перемещаемых трубопроводным транспортом, с трубопроводного транспорта на иные виды транспорта либо с иных видов транспорта на трубопроводный транспорт допускается с разрешения таможенного органа, в зоне деятельности которого совершается такая грузовая операция.
8. Порядок взаимодействия таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза по обмену информацией о товарах, перемещаемых трубопроводным транспортом, в том числе при осуществлении смешанных перевозок с использованием трубопроводного транспорта в случае перемещения таких товаров по территориям нескольких государств-членов Евразийского экономического союза, определяется Комиссией.
9. Особенности совершения таможенных операций и особенности проведения таможенного контроля в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом определяются статьей 189 настоящего Кодекса.
10. Если по окончании срока действия внешнеторгового договора (контракта), на основании которого осуществляется перемещение товаров, не заключен новый внешнеторговый договор (контракт) на следующий срок, то по письменному обращению декларанта допускается подача временной декларации на товары на предстоящий календарный месяц в рамках действующего внешнеторгового договора (контракта). Предельный срок представления нового внешнеторгового договора (контракта) ограничивается днем регистрации таможенным органом полной декларации на товары.

374-бап. Электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету және кедендік декларациялау ерекшеліктері
1. Электр беру желісі бойынша (бұдан әрі осы бапта – электр энергиясы) өткізілетін тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге кеден органына кедендік декларацияны бергенге дейін жол беріледі.
2. Электр энергиясын ішкі тұтыну үшін шығару немесе экспорт кедендік рәсімімен орналастыру үшін кедендік декларация әрбір күнтізбелік айдан кейінгі күнтізбелік айдың соңғы күнінен кешіктірілмей беріледі.
3. Кедендік декларацияны берген кезде электр энергиясын кеден органына ұсыну талап етілмейді.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген электр энергиясының нақты мөлшері кедендік декларациялауға жатады.
Электр энергиясының мөлшері, егер электр энергиясының мөлшерін анықтаудың өзгеше тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленбесе, технологиялық келісілген және электр энергиясының өтуін белгілейтін жерлерде орнатылған есепке алу аспаптары көрсеткіштерінің, тиісті шарт бойынша электр энергиясын іс жүзінде жеткізу туралы актілердің, тапсыру-қабылдау (қабылдау-тапсыру) актілерінің және электр энергиясының сальдо-артық легі ретінде (кернеудің барлық сыныптарының барлық жұмыс істеп тұрған мемлекетаралық электр беру желілері бойынша қарсы бағыттардағы электр энергиясы артық легінің алгебралық сомасы) электр энергиясының іс жүзінде өтуін растайтын басқа да құжаттардың негізінде әрбір күнтізбелік ай үшін айқындалады.
Егер бұл мемлекетаралық электр беру желілерін пайдалану және мемлекетаралық электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу үшін жауапты ұйымдар арасында жасалған электр энергиясының артық легінің есепке алуын ұйымдастыру туралы келісімдерде көзделсе, электр энергиясының сальдо-артық легінің есептелген мәні электр энергиясын өткізген кезде қолданатын мұндай келісімдерге сәйкес айқындалатын желілерде электр энергиясының жоғалу шамасына түзетулер енгізіледі.
Бір сыртқы сауда шарты (келісімшарты) бойынша жеткізудің күнтізбелік бір айы ішінде жеткізілетін электр энергиясы тауарлардың бір партиясы ретінде декларацияланады.
5. Энергожүйенің қатарласа жұмыс істеуі кезінде жоспардан тыс (технологиялық) электр энергиясының артық легін кедендік декларациялау жоспардан тыс (технологиялық) электр энергиясының артық легінің көлемі көрсетілетін, шаруашылық субъектілерінің шарттарына сәйкес ресімделген электр энергиясын іс жүзінде нақты жеткізу туралы актіге қол қойылғаннан кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей жүргізіледі. Бұл ретте тауарларға арналған декларацияны беру мерзімі іс жүзінде ол жеткізілген күнтізбелік ай аяқталғаннан кейінгі күнтізбелік екі айдан аспауға тиіс.

Статья 374. Особенности ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза, вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза и таможенного декларирования товаров, перемещаемых по линиям электропередачи
1. Ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза и вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, перемещаемых по линиям электропередачи (далее в настоящей статье – электрическая энергия), допускаются до подачи таможенной декларации таможенному органу.
2.Таможенная декларация для помещения электрической энергии под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления или экспорта подается не позднее последнего числа календарного месяца, следующего за каждым календарным месяцем
3. При подаче таможенной декларации предъявление электрической энергии таможенному органу не требуется.
4. Таможенному декларированию подлежит ввезенное на таможенную территорию Евразийского экономического союза или вывезенное с таможенной территории Евразийского экономического союза фактическое количество электрической энергии.
Количество электрической энергии определяется на основании показаний приборов учета электрической энергии, которые установлены в технологически обусловленных местах и фиксируют перемещение электрической энергии, актов о фактических поставках электрической энергии по соответствующим договорам, актов сдачи-приемки (приема-сдачи) и иных документов, подтверждающих фактическое перемещение электрической энергии, как сальдо-переток электрической энергии (алгебраическая сумма перетоков электрической энергии в противоположных направлениях по всем находящимся в работе межгосударственным линиям электропередачи всех классов напряжения) за каждый календарный месяц.
Если это предусмотрено соглашениями об организации учета перетоков электрической энергии, заключенными между организациями, ответственными за эксплуатацию межгосударственных линий электропередачи и (или) учет товаров, перемещаемых по межгосударственным линиям электропередач, рассчитанное значение сальдо-перетока электрической энергии корректируется на величину имеющихся при перемещении электрической энергии потерь электрической энергии в сетях, определяемых в соответствии с такими соглашениями.
Электрическая энергия, поставляемая по одному внешнеторговому договору (контракту) в течение одного календарного месяца поставки, декларируется как одна партия товаров
5. Таможенное декларирование внеплановых (технологических) перетоков электрической энергии при параллельной работе энергосистем производится не позднее десяти календарных дней после подписания актов о фактических поставках электрической энергии, оформленных в соответствии с договорами хозяйствующих субъектов, в которых указываются объемы внеплановых (технологических) перетоков электрической энергии. При этом срок подачи декларации на товары не должен превышать двух календарных месяцев после окончания календарного месяца фактической ее поставки.

6. Еуразиялық экономикалық одақ тауары мәртебесіне ие электр энергиясы, Еуразиялық экономикалық одаққа мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне өткізу үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмайды.
7. Еуразиялық экономикалық одақ тауары мәртебесіне ие электр энергиясы Еуразиялық экономикалық одаққа мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы өткізілген кезде, мұндай тауарлардың өткізілуі Қазақстан Республикасының аумағынан басталған жағдайда Қазақстан Республикасының жөнелтушісі (жөнелтушілері) немесе тасымалдаушысы (тасымалдаушылары) және мұндай тауарлардың өткізілуі Қазақстан Республикасының аумағында аяқталған жағдайда Қазақстан Республикасының алушысы (алушылары) немесе тасымалдаушы (тасымалдаушылары) тауарларды өткізу күнтізбелік айдан кейінгі күнтізбелік айдың соңғы күніне дейін кеден органына мынадай мәліметтерді көрсете отырып, өтініш ұсынады:
1) электр беру желісі бойынша өткізілген электр энергиясы жөнелтушісінің және алушысының немесе тасымалдаушының (тасымалдаушыларының) атауы;
2) оның негізінде электр энергиясының өткізілуі жүзеге асырылатын шарт қорытындысының нөмірі мен күні;
3) электр энергиясын өткізу кезеңі;
4) өткізілген электр энергиясының мөлшері;
5) электр энергиясының өткізілуі жүзеге асырылған электр энергиясын есепке алу аспаптарын орнату орындарының атауы және (немесе) мемлекетаралық электр беру желілерінің атауы.
8. Электр беру желілері бойынша Еуразиялық экономикалық одақ тауары мәртебесіне ие электр энергиясын Еуразиялық экономикалық одаққа мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы өткізген кезде, электр энергиясы Еуразиялық экономикалық одақ тауары мәртебесін сақтайды.
9. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы электр энергиясын өткізген кезде оның аумағы бойынша мұндай тауарлардың өткізілуі жүзеге асырылған Қазақстан Республикасының тасымалдаушысы (тасымалдаушылары) электр энергиясын өткізу күнтізбелік айдан кейінгі күнтізбелік айдың соңғы күніне дейін кеден органына есептік кезең ішінде электр энергиясының өткізілген көлемдері туралы мәліметтерді көрсете отырып өтінішті ұсынады.
10. Электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарлар Еуразиялық экономикалық одаққа бірнеше мүше мемлекеттердің аумақтары бойынша өткен жағдайда, мұндай тауарлар туралы ақпарат алмасу бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының өзара іс-қимыл тәртібін Комиссия айқындайды.

6. Электрическая энергия, имеющая статус товара Евразийского экономического союза, для перемещения с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территорию государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, не помещается под таможенную процедуру таможенного транзита.
7. При перемещении электрической энергии, имеющей статус товара Евразийского экономического союза, через территорию государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, отправитель (отправители) или перевозчик (перевозчики) Республики Казахстан, в случае когда перемещение таких товаров начинается с территории Республики Казахстан, и получатель (получатели) или перевозчик (перевозчики) Республики Казахстан, в случае когда перемещение таких товаров завершается на территории Республики Казахстан, представляют до последнего числа календарного месяца, следующего за календарным месяцем перемещения товаров в таможенный орган заявление с указанием следующих сведений:
1) наименования отправителя и получателя или перевозчика (перевозчиков) электрической энергии, перемещенной по линиям электропередачи;
2) номера и даты заключения договора, на основании которого осуществляется перемещение электрической энергии (при наличии);
3) периода перемещения электрической энергии;
4) количества перемещенной электрической энергии;
5) наименования мест установки приборов учета электрической энергии и (или) наименования межгосударственных линий электропередачи, по которым осуществлялось перемещение электрической энергии.
8. При перемещении по линиям электропередачи электрической энергии, имеющей статус товара Евразийского экономического союза, через территорию государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, электрическая энергия сохраняет статус товара Евразийского экономического союза.
9. При перемещении электрической энергии через таможенную территорию Евразийского экономического союза перевозчик (перевозчики) Республики Казахстан, по территории которого осуществляется перемещение таких товаров, обязан представить до последнего числа календарного месяца, следующего за календарным месяцем перемещения электрической энергии в таможенный орган заявление с указанием сведений об объемах перемещения электрической энергии за расчетный период.
10. Порядок взаимодействия таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза по обмену информацией о товарах, перемещаемых по линиям электропередачи, в случае перемещения таких товаров по территориям нескольких государств-членов Евразийского экономического союза, определяется Комиссией.

375-бап. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін пайдалану
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетіліп, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде:
1) мұндай тауарлардың жөнелтуші елі болып табылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет;
2) кеден органдары лауазымды тұлғаларының осы есепке алу аспаптарына қол жетімділік тәртібін айқындайтын осындай мемлекетпен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары болған жағдайда – шектес мемлекет аумағында орналасқан есепке алу аспаптарының көрсеткіштері пайдаланылады.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелініп, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде:
1) мұндай тауарлардың межелі елі болып табылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет;
2) кеден органдары лауазымды тұлғаларының осы есепке алу аспаптарына қол жетімділік тәртібін айқындайтын осындай мемлекетпен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары болған кезде – шектес мемлекет;
3) оның негізінде мұндай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін мәміленің шарттарына сәйкес айқындалған орындардағы, шектес және (немесе) өзге мемлекеттер аумағында орналасқан есепке алу аспаптарының көрсеткіштері пайдаланылады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін электр энергиясын кедендік декларациялау кезінде:
1) мұндай электр энергиясының жөнелтуші елі болып табылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет;
2) кеден органдары лауазымды тұлғаларының осы есепке алу аспаптарына қол жетімділік тәртібін айқындайтын осындай мемлекетпен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары болған кезде – шектес мемлекет;
3) егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе, мемлекетаралық электр беру желілерін пайдалану және мемлекетаралық электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу үшін жауапты ұйымдар арасында электр энергиясының артық легінің есепке алуын ұйымдастыру туралы жасалған келісімнің шарттарына сәйкес айқындалған орындардағы шектес және (немесе) өзге мемлекеттер аумағында орналасқан есепке алу аспаптарының көрсеткіштері пайдаланылады.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін электр энергиясын кедендік декларациялау кезінде:
1) мұндай электр энергиясының межелі елі болып табылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет;

Статья 375. Использование показаний приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
1. При таможенном декларировании товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза, используются показания приборов учета, которые расположены на территории:
1) государства-члена Евразийского экономического союза, являющегося страной отправления этих товаров;
2) сопредельного государства – при условии наличия международных договоров Республики Казахстан с таким государством, определяющих порядок доступа к этим приборам учета должностных лиц таможенных органов.
2. При таможенном декларировании товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза, используются показания приборов учета, которые расположены на территории:
1) государства-члена Евразийского экономического союза, являющегося страной назначения этих товаров;
2) сопредельного государства – при условии наличия международных договоров Республики Казахстан с таким государством, определяющих порядок доступа к этим приборам учета должностных лиц таможенных органов;
3) сопредельных и (или) иных государств в местах, определенных в соответствии с условиями сделки, на основании которой такие товары ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
3. При таможенном декларировании электрической энергии, вывозимой с таможенной территории Евразийского экономического союза, используются показания приборов учета, которые расположены на территории:
1) государства-члена Евразийского экономического союза, являющегося страной отправления этой электрической энергии;
2) сопредельного государства – при условии наличия международных договоров Республики Казахстан с таким государством, определяющих порядок доступа к этим приборам учета должностных лиц таможенных органов;
3) сопредельных и (или) иных государств в местах, определенных в соответствии с условиями соглашений об организации учета перетоков электрической энергии, заключенных между организациями, ответственными за эксплуатацию межгосударственных линий электропередачи и (или) учет товаров, перемещаемых по межгосударственным линиям электропередачи.
4. При таможенном декларировании электрической энергии, ввозимой на таможенную территорию Евразийского экономического союза, используются показания приборов учета, которые расположены на территории:
1) государства-члена Евразийского экономического союза, являющегося страной назначения этой электрической энергии;

2) кеден органдары лауазымды тұлғаларының осы есепке алу аспаптарына қол жетімділік тәртібін айқындайтын осындай мемлекетпен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары болған кезде шектес мемлекет;
3) егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе, мемлекетаралық электр беру желілерін пайдалану және мемлекетаралық электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу үшін жауапты ұйымдар арасында электр энергияның артық легінің есепке алуын ұйымдастыру туралы жасалған келісімнің шарттарына сәйкес айқындалған орындардағы шектес және (немесе) өзге мемлекеттер аумағында орналасқан есепке алу аспаптарының көрсеткіштері пайдаланылады.
5. Осы баптың 1, 2, 3, 4-тармақтарында айқындалған, олардың көрсеткіштері тауарларды кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын есепке алу аспаптарының болу орындарының тізбесін тасымалдаушының, жүйелік оператордың немесе өңірлік электр желісі компаниясының жазбаша өтініші бойынша уәкілетті орган айқындайды.
6. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптары істен шыққан жағдайда, кедендік декларациялау мақсаттары және кедендік бақылау жүргізу үшін тасымалдаушының өткізілген тауарлардың нақты саны туралы мәліметі пайдаланылады.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағындағы құбыржол көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарының көрсеткіштеріндегі ақпаратқа санкцияланбаған қол жетімділікті және өзгертуді болдырмау мақсатында, кеден органдары мұндай аспаптарға идентификаттау құралдарын қояды.
Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптары орнатылған объектінің иесі немесе оған уәкілетті тұлға, аумағында кедендік бақылау жүргізу және сәйкестендіру құралдарын қою (алу) үшін мұндай есепке алу аспаптары орналасқан мүше мемлекет кеден органдарының уәкілетті лауазымды тұлғаларының мұндай есепке алу аспаптарына қолжетімділігін қамтамасыз етуге міндетті.
8. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптары орнатылған объектінің иесі немесе оған уәкілетті тұлға, құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу (өлшеу) тәртібі және (немесе) қолданылатын тәсілі туралы ақпаратты кеден органына мынадай жағдайда:
1) қызмет аймағында мұндай тауарларды есепке алу аспаптарын орнату орны бар кеден органының сұрау салуы бойынша;
2) құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу (өлшеу) тәртібі және (немесе) қолданылатын тәсілі өзгерген кезде ұсынады.

2) сопредельного государства при условии наличия международных договоров Республики Казахстан с таким государством, определяющих порядок доступа к этим приборам учета должностных лиц таможенных органов;
3) сопредельных и (или) иных государств в местах, определенных в соответствии с условиями соглашений об организации учета перетоков электрической энергии, заключенных между организациями, ответственными за эксплуатацию межгосударственных линий электропередачи и (или) учет товаров, перемещаемых по межгосударственным линиям электропередачи.
5. Перечень мест нахождения приборов учета, показания которых используются при таможенном декларировании товаров, определенных пунктами 1, 2, 3, 4 настоящей статьи, утверждается уполномоченным органом по письменному обращению перевозчика, системного оператора или региональной электросетевой компании.
6. В случае неисправности приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, для целей таможенного декларирования и проведения таможенного контроля используются сведения перевозчика о фактическом количестве перемещенных товаров.
7. В целях предотвращения несанкционированного доступа и изменения информации в показаниях находящихся на таможенной территории Евразийского экономического союза приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, на такие приборы таможенными органами налагаются средства идентификации.
Владелец объекта, на котором установлены приборы учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, или уполномоченное им лицо обязаны обеспечить доступ к таким приборам учета уполномоченным должностным лицам таможенных органов для проведения таможенного контроля и наложения (снятия) средств идентификации.
8. Владелец объекта, на котором расположены приборы учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, или уполномоченное им лицо представляют таможенному органу информацию о применяемых способе и (или) порядке учета (измерения) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, в следующих случаях:
1) по запросу таможенного органа, в зоне деятельности которого находится место установки приборов учета таких товаров;
2) при изменении применяемых способа и (или) порядка учета (измерения) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи.

9. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген ақпарат кеден органынан сұрау салуды алған немесе құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу (өлшеу) тәртібі және (немесе) қолданылатын тәсілі өзгерген күннен кейінгі күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылуы тиіс.
10. Идентификаттау құралдарын салуды (алуды), аумағында құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптары орнатылған мүше мемлекеттің кеден органдары объекті иесінің немесе оған уәкілетті тұлғаның қатысуымен жүзеге асырылады.
Идентификаттау құралдарын салу (алу) нәтижелері бойынша уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша акті жасалады.
11. Егер құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптары орнатылған объектінің иесі немесе оған уәкілетті тұлға салынған идентификаттау құралдарының тұтастығын бұзуға және (немесе) бөлшектеуге байланысты жабдықтың ағымдағы немесе күрделі жөндеу бойынша жоспарлы жұмыстарды жүргізген жағдайда, ол туралы қызмет аймағында мұндай тауарларды есепке алу аспаптарын орнату орындары бар кеден органына, оларды өткізу күнін және ұзақтығын көрсете отырып көрсетілген жұмыстардың жүргізуін бастағанға дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын хабардар етеді.
Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптары орнатылған объектінің иесі немесе оған уәкілетті тұлға тауарлардың немесе авариялық және өрт қауіпті жағдайлардың санын және сапасын өлшеу жүйесі жұмысының бұзылу қаупі туындаған жағдайда, қызмет аймағында мұндай тауарларды есепке алу аспаптарын орнату орындары бар кеден органына, кейіннен салынған идентификаттау құралдарының бұзылуына әкелген себептер туралы хабардар етіп, мұндай қауіптің алдын алу және оны жою бойынша жұмыстардың өткізілгені туралы хабарлайды.
376-бап. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды идентификаттау
Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды идентификаттау жүзеге асырылмайды, бұл кедендік мақсаттарда кеден органдарына тауарлардың санын, сапасын және басқа да сипаттамаларын құжаттарда бар мәліметтерді, есептеуіштердің және басқа да өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін пайдалана отырып белгілеуге кедергі келтірмейді.
377-бап. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері
1. Осы бапты қолдану мақсаттары үшін онда пайдаланылатын ұғымдар мынаны білдіреді:

9. Информация, указанная в пункте 8 настоящей статьи, должна быть представлена не позднее пятнадцати рабочих дней со дня, следующего за днем получения запроса таможенного органа или изменения применяемых способа и (или) порядка учета (измерения) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи.
10. Наложение (снятие) средств идентификации осуществляется таможенными органами в присутствии владельца объекта или уполномоченных им лиц.
По результатам наложения (снятия) средств идентификации составляется акт по форме, утвержденной уполномоченным органом.
11. В случае проведения плановых работ по текущему или капитальному ремонту оборудования, связанных с демонтажем и (или) нарушением целостности наложенных средств идентификации, владелец объекта, на котором установлены приборы учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, или уполномоченное им лицо извещают об этом таможенный орган, в зоне деятельности которого находится место установки приборов учета таких товаров, не менее чем за три рабочих дня до начала проведения указанных работ с указанием даты и продолжительности их проведения.
В случаях возникновения угрозы нарушения работы системы измерения количества и качества товаров или аварийных и пожароопасных ситуаций, владелец объекта, на котором установлены приборы учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, или уполномоченное им лицо информируют таможенный орган, в зоне деятельности которого находится место установки приборов учета таких товаров, о проведении работ по предупреждению или ликвидации такой угрозы с последующим уведомлением о причинах, приведших к нарушению наложенных средств идентификации.
Статья 376. Идентификация товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
Идентификация товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, не осуществляется, что не препятствует таможенным органам устанавливать в таможенных целях количество, качество и другие характеристики товаров, используя сведения, содержащиеся в документах, показания счетчиков и других измерительных приборов.
Статья 377. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом
1. Для целей применения настоящей статьи используемые в ней понятия означают следующее:

1) әкелу орны – көрсеткіштері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына құбыржол көлігімен әкелінетін тауарлардың санын анықтау үшін пайдаланылатын, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарының орнатылған орны;
2) әкету орны – көрсеткіштері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан құбыржол көлігімен әкетілетін тауарлардың санын анықтау үшін пайдаланылатын, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарының орнатылған орны;
3) межелі орны – аумағында мұндай тауарлардың өткізілуі аяқталатын, көрсеткіштері тауарлардың санын (жалпы санын) анықтау мақсатында пайдаланылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте орналасқан, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарының орнатылған орны, ал аумағында тауарлардың өткізілуі аяқталатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағында мұндай аспаптар орнатылғанға дейін – Еуразиялық экономикалық одаққа басқа мүше мемлекеттің аумағында орналасқан және мұндай тауарларды алып жүру жолында соңғысы болып табылатын, тауарларды есепке алу аспаптарының орнатылған орны;
4) жөнелту орны – аумағынан осындай тауарлар жөнелтіле бастайтын, көрсеткіштері тауарлардың санын (жалпы санын) айқындау мақсатында пайдаланылатын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте орналасқан, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарының орнатылған орны, ал аумағынан тауарлардың өткізілуі басталатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағында мұндай аспаптар орнатылғанға дейін – Еуразиялық экономикалық одаққа басқа мүше мемлекеттің аумағында орналасқан және мұндай тауарларды алып жүру жолында соңғысы болып табылатын, тауарларды есепке алу аспаптарының орнатылған орны;
2. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген тауарларды қоспағанда, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлар кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылады:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша оларды тасу (тасымалдау) үшін мынадай жағдайларда:
құбыржол көлігімен өткізілетін шетелдік тауарлар әкелу орнынан әкету орнына дейін тасылады (тасымалданады);
құбыржол көлігімен өткізілетін шетелдік тауарлар әкелу орнынан межелі орнына дейін тасылады (тасымалданады);
құбыржол көлігімен өткізілетін шетелдік тауарлар және экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылған, құбыржол көлігімен өткізілетін Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары осы Кодекстің 222-бабы 2-тармағы 1) тармақшасының екінші абзацына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайларда жөнелту орнынан әкету орнына дейін тасылады (тасымалданады);
құбыржол көлігімен өткізілетін шетелдік тауарлар жөнелту орнынан межелі орнына дейін тасылады (тасымалданады);

1) место ввоза – место установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, показания которых используются для определения количества товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза трубопроводным транспортом;
2) место вывоза – место установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом через таможенную границу Евразийского экономического союза, показания которых используются для определения количества товаров, вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза трубопроводным транспортом;
3) место назначения – место установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, которое расположено в государстве-члене Евразийского экономического союза, на территории которого завершается перемещение таких товаров, показания которых используются в целях определения количества (общего количества) товаров, а до установки таких приборов на территории государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого завершается перемещение товаров, – место установки приборов учета товаров, которое расположено на территории другого государства-члена Евразийского экономического союза и является последним на пути следования таких товаров;
4) место отправления – место установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, которое расположено в государстве-члене Евразийского экономического союза, с территории которого начинается отправление таких товаров, показания которых используются в целях определения количества (общего количества) товаров, а до установки таких приборов на территории государства-члена Евразийского экономического союза, с территории которого начинается перемещение товаров, – место установки приборов учета товаров, которое расположено на территории другого государства-члена Евразийского экономического союза и является первым на пути следования таких товаров.
2. Товары, перемещаемые трубопроводным транспортом (за исключением товаров, указанных в пункте 3 настоящей статьи), помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита:
1) для их перевозки (транспортировки) по таможенной территории Евразийского экономического союза в следующих случаях:
иностранные товары, перемещаемые трубопроводным транспортом, перевозятся (транспортируются) от места ввоза до места вывоза;
иностранные товары, перемещаемые трубопроводным транспортом, перевозятся (транспортируются) от места ввоза до места назначения;
иностранные товары, перемещаемые трубопроводным транспортом, и товары Евразийского экономического союза, перемещаемые трубопроводным транспортом, помещенные под таможенную процедуру экспорта, в случаях, определенных Комиссией в соответствии с абзацем вторым подпункта 1) пункта 2 статьи 222 настоящего Кодекса, перевозятся (транспортируются) от места отправления до места вывоза;
иностранные товары, перемещаемые трубопроводным транспортом, перевозятся (транспортируются) от места отправления до места назначения;

2) егер құбыржол көлігімен өткізілетін Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары әкету орнынан әкелу орнына дейін тасылған (тасымалданған) жағдайда, Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы оларды тасу (тасымалдау) үшін.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша тасу (тасымалдау) үшін, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлар, егер мұндай тасу (тасымалдау) басталғанға дейін осы тауарлар ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен, кедендік аумақта қайта өңдеудің кедендік рәсімімен, ішкі тұтыну үшін қайта өңдеудің кедендік рәсімімен, уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен немесе кері импорттың кедендік рәсімімен орналастырылса, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылмайды.
Кедендік транзиттің кедендік рәсімі, егер мұндай тасу (тасымалдау) табиғи газды құбыржол көлігімен тасудың (тасымалдаудың) технологиялық ерекшеліктеріне негізделсе, уақытша әкету кедендікрәсіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан бұрын әкетілген, экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылған табиғи газды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша тасу (тасымалдау) үшін қолданылмайды.
4. Декларант кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес іс жүзінде тасылған (тасымалданған), құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлар туралы нақты мәліметтерді Қазақстан Республикасының аумағында осындай кедендік рәсімімен орналастырған кезде жеткізудің әрбір күнтізбелік айы үшін тауарлар құбыржол көлігімен іс жүзінде өткізілетін әрбір күнтізбелік айыдан кейінгі айдың онынан кеш емес мерзімде ұсынуға міндетті.
5. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлардың кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы:
1) әкелу орнынан немесе жөнелту орнынан әкету орнына дейін тасылатын (тасымалданатын) шетелдік тауарларға, сондай-ақ жөнелту орнынан әкету орнына дейін тасылатын (тасымалданатын), осы Кодекстің 222-бабы 2-тармағы 1) тармақшасының екінші абзацына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайларда, сондай-ақ экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақ тауарларына қатысты – осы Кодекстің 175-бабының 8-тармағына сәйкес белгіленген кедендік декларациялаудың ерекшеліктеріне сәйкес берілетін кедендік декларацияда кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталғаны туралы кеден органының белгі қоюы арқылы тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкеткеннен кейін;

2) для их перевозки (транспортировки) через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза а, в случае, если товары Евразийского экономического союза, перемещаемые трубопроводным транспортом, перевозятся (транспортируются) от места вывоза до места ввоза.
3. Для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Евразийского экономического союза товары, перемещаемые трубопроводным транспортом, не помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита в случае, если до начала такой перевозки (транспортировки) эти товары помещены под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, таможенную процедуру переработки на таможенной территории, таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, таможенную процедуру временного ввоза (допуска) или таможенную процедуру реимпорта.
Таможенная процедура таможенного транзита не применяется для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Евразийского экономического союза газа природного, помещенного под таможенную процедуру экспорта, ранее вывезенного с таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с таможенной процедурой временного вывоза, если такая перевозка (транспортировка) обусловлена технологическими особенностями перевозки (транспортировки) газа природного трубопроводным транспортом.
4. Декларант обязан представить точные сведения о товарах, перемещаемых трубопроводным транспортом, фактически перевезенных (транспортированных) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита при помещении под такую таможенную процедуру на территории Республики Казахстан, за каждый календарный месяц поставки в срок, не позднее десятого числа месяца, следующего за каждым календарным месяцем фактического перемещения товаров трубопроводным транспортом.
5. Действие таможенной процедуры таможенного транзита товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, завершается:
1) в отношении иностранных товаров, перевозимых (транспортируемых) от места ввоза или места отправления до места вывоза, а также товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру экспорта, в случаях, определенных Комиссией в соответствии с абзацем вторым подпункта 1) пункта 2 статьи 222 настоящего Кодекса, перевозимых (транспортируемых) от места отправления до места вывоза, – после вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза путем проставления таможенным органом отметок о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита на таможенной декларации, подаваемой в соответствии с особенностями таможенного декларирования, устанавливаемыми в соответствии с пунктом 8 статьи 175 настоящего Кодекса;

2) жөнелту орнынан немесе әкелу орнынан межелі орынға дейін тасылатын (тасымалданатын) шетелдік тауарларға қатысты – осы баптың 4-тармағына сәйкес іс жүзінде тасылған (тасымалданған) тауарлар туралы нақты мәліметтерді кеден органына табыс ету үшін белгіленген мерзім шегінде не осы Кодекстің 175-бабының 8-тармағына сәйкес белгіленген кедендік декларациялаудың ерекшеліктеріне сәйкес берілетін кедендік декларацияда кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталғаны туралы кеден органының белгі қоюы арқылы шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсіммен тауарларды межелі орынға орналастырумен;
3) әкету орнынан әкелу орнына дейін тасылатын (тасымалданатын) Еуразиялық экономикалық одақ тауарларына қатысты – тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелгеннен кейін және осы Кодекстің 175-бабының 8-тармағына сәйкес белгіленген кедендік декларациялаудың ерекшеліктеріне сәйкес берілетін кедендік декларацияда кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталғаны туралы кеден органы белгі қойғаннан кейін аяқталады.
6. Қазақстан Республикасында қолданылатын техникалық регламенттерге және стандарттарға сәйкес тасудың (тасымалдаудың) технологиялық ерекшеліктеріне байланысты құбыржол көлігімен өткізілетін, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы тасылатын (тасымалданатын) тауарлардың ерекше сипаттамаларын өзгертуге жол беріледі.
7. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес осы Кодекстің 28, 224, 225, 227-баптарының, 228-бабы 1 және 2-тармақтарының, 231, 232, 233, 387, 388, 389, 392, 429 және 430-баптарының ережелері қолданылмайды.
8. Құбыржол көлігімен өткізілетін, Еуразиялық экономикалық одаққа бірнеше мүше мемлекеттердің аумақтары бойынша тасылатын (тасымалданатын) шетелдік тауарларға қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімін қолдану Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде халықаралық шартқа сәйкес, ал мұндай халықаралық шарт қабылданғанға дейін – Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
378-бап. Құбыржол көлігімен өткізілетін, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттердің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және есептеу

2) в отношении иностранных товаров, перевозимых (транспортируемых) от места отправления или места ввоза до места назначения, – помещением товаров в месте назначения под таможенные процедуры, применяемые в отношении иностранных товаров, в пределах срока, установленного для представления таможенному органу точных сведений о фактически перевезенных (транспортированных) товарах в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, либо путем проставления таможенным органом отметок о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита на таможенной декларации, подаваемой в соответствии с особенностями таможенного декларирования, устанавливаемыми в соответствии с пунктом 8 статьи 175 настоящего Кодекса;
3) в отношении товаров Евразийского экономического союза, перевозимых (транспортируемых) от места вывоза до места ввоза, – после ввоза товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза и проставления таможенным органом отметок о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита на таможенной декларации, подаваемой в соответствии с особенностями таможенного декларирования, устанавливаемыми в соответствии с пунктом 8 статьи 175 настоящего Кодекса.
6. Допускается изменение специфических характеристик товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, перевозимых (транспортируемых) по таможенной территории Евразийского экономического союза, вследствие технологических особенностей перевозки (транспортировки) в соответствии с техническими регламентами и стандартами, действующими в Республике Казахстан.
7. При перевозке (транспортировке) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита не применяются положения статей 28, 224, 225, 227, пунктов 1 и 2 статьи 228, статей 231, 232, 233, 387, 388, 389, 392, 429 и 430 настоящего Кодекса.
8. Применение таможенной процедуры таможенного транзита в отношении иностранных товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, перевозимых (транспортируемых) по территориям нескольких государств-членов Евразийского экономического союза, определяется в соответствии с международным договором в рамках Евразийского экономического союза, а до принятия такого международного договора – законодательством Республики Казахстан.
Статья 378. Возникновение и прекращение обязанностей по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, срок их уплаты и исчисление

1. Құбыржол көлігімен өткізілетін, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет декларантта кеден органы транзиттік декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Құбыржол көлігімен өткізілетін, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет декларантта мынадай мән-жайлар орын алған кезде:
1) осы Кодекстің 377-бабы 5-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы;
2) осы баптың 4-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерлерде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындау және (немесе) оларды өндіріп алу;
3) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен шетелдік тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жойылуы және (немесе) қайтарымсыз жоғалту фактісін не осы Кодекске сәйкес мұндай жойылуға немесе қайтарымсыз жоғалтуға дейін осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, тасудың (тасымалдау) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему нәтижесінде мұндай тауарларды қайтарымсыз жоғалту фактісін кеден органының тануы;
4) транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетке қатысты – кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тарту;
5) транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетке қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес транзиттік декларацияны кері қайтару және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 4-тармағына сәйкес тауарлар шығару тоқтатылады.
3. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет осы Кодекстің 377-бабы 5-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес шетелдік тауарларға қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмаған жағдайда орындалады.
Көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде шетелдік тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастыру күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.

1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом транзитной декларации.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
в отношении иностранных товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 5 статьи 377 настоящего Кодекса;
2) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
3) признание таможенным органом в порядке, утвержденном уполномоченным органом, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
4) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации;
5) отзыв транзитной декларации в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению в случае незавершения действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении иностранных товаров в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 5 статьи 377 настоящего Кодекса.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается день помещения иностранных товаров под таможенную процедуру таможенного транзита.

4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары құбыржол көлігімен өткізілетін, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданбай, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылғандай болып төленеді.
Кедендік әкелу баждарын, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін транзиттік декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
5. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды осы Кодекстің 209-бабы 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырған немесе кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындағаннан және (немесе) оларды өндіріп алғаннан (толық немесе ішінара) кейін кеден органдары мұндай тауарларды осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес ұстаған жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомалары осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) болады.
6. Құбыржол көлігімен өткізілетін, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), Еуразиялық экономикалық одаққа мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы тасылатын (тасымалданатын) Еуразиялық экономикалық одақ тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет декларантта транзиттік декларацияны кеден органы тіркеген кезден бастап туындайды.
7. Осы баптың 6-тармағында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақ тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет декларантта мынадай мән-жайлар орын алған кезде:
1) осы Кодекстің 377-бабы 5-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес кедендік транзиттің кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы;
2) кедендік әкету баждарын осы баптың 9-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерлерде төлеу бойынша міндетті орындау және (немесе) оларды өндіріп алу;
3) транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндетке қатысты – кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарудан бас тарту;

4. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 3 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы иностранные товары, перемещаемые трубопроводным транспортом, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом транзитной декларации.
5. В случае помещения товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса или задержания таких товаров таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично), суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
6. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Евразийского экономического союза, перемещаемых трубопроводным транспортом, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, перевозимых (транспортируемых) через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом транзитной декларации.
7. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Евразийского экономического союза, указанных в пункте 6 настоящей статьи, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии с подпунктами 1) и 3) пункта 5 статьи 377 настоящего Кодекса;
2) исполнение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 9 настоящей статьи;
3) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита – в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации;

4) транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндетке қатысты – осы Кодекстің 184-бабына сәйкес транзиттік декларацияны кері қайтару және (немесе) осы Кодекстің 192-бабының 4-тармағына сәйкес тауарлар шығару тоқтатылады.
8. Кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет осы Кодекстің 377-бабы 5-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақ тауарларына қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмаған жағдайда орындалады.
Көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде Еуразиялық экономикалық одақ тауарларын кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастыру күні кедендік әкету баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.
9. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде кедендік әкету баждары құбыржол көлігімен өткізілетін, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған, Еуразиялық экономикалық одаққа мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы тасылатын (тасымалданатын) Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары кедендік әкету баждарын төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданбай, экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылғандай болып төленеді.
Кедендік әкету баждарын есептеу үшін транзиттік декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
44-тарау. Тұлғалардың жекелеген санаттарының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы дипломатиялық пошта мен консулдық вализа тауарларын өткізудің тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері
379-бап. Тұлғалардың жекелеген санаттарының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізудің тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері туралы жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелердің, мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктерінің, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер, өзге де ұйымдар немесе олардың өкілдіктері арасындағы халықаралық шарттарға сәйкес артықшылықтарды және (немесе) иммунитеттерді пайдаланатын халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің ресми пайдалануға арналған тауарларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттарға сәйкес артықшылықтарды және (немесе) иммунитеттерді пайдаланатын жеке тұлғалардың жекелеген санаттарының жеке пайдалануына арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу осы Кодексте белгiленген тәртіппен және шарттарда осы тараудың ережелерi ескеріле отырып жүзеге асырылады.

4) отзыв транзитной декларации в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации.
8. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин подлежит исполнению в случае незавершения действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров Евразийского экономического союза в соответствии с подпунктами 1) и 3) пункта 5 статьи 377 настоящего Кодекса.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты вывозных таможенных пошлин считается день помещения товаров Евразийского экономического союза под таможенную процедуру таможенного транзита.
9. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 8 настоящей статьи, вывозные таможенные пошлины подлежат уплате, как если бы товары Евразийского экономического союза, перемещаемые трубопроводным транспортом, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, перевозимые (транспортируемые) через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, помещались под таможенную процедуру экспорта без применения льгот по уплате вывозных таможенных пошлин.
Для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом транзитной декларации.
Глава 44. Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров отдельными категориями лиц, дипломатической почты и консульской вализы
Статья 379. Общие положения об особенностях порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров отдельными категориями лиц
1. Перемещение через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, предназначенных для официального пользования дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, представительствами государств при международных организациях, международными организациями или их представительствами, пользующимися привилегиями и (или) иммунитетами в соответствии с международными договорами Республики Казахстан и международными договорами между государствами-членами Евразийского экономического союза, иными организациями или их представительствами, расположенными на территории Республики Казахстан, а также товаров для личного пользования отдельными категориями физических лиц, пользующимися привилегиями и (или) иммунитетами в соответствии с международными договорами Республики Казахстан и международными договорами между государствами-членами Евразийского экономического союза, осуществляется в порядке и на условиях, которые установлены настоящим Кодексом, с учетом положений настоящей главы.

2. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің персоналы (қызметкерлері, лауазымды адамдары) мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктерінің қызметкерлері, өзге де ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің персоналы және олардың отбасы мүшелері жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы осы Кодекске сәйкес мұндай тұлғаларға Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттармен берілген артықшылықтардың және (немесе) иммунитеттердің көлемі ескеріле отырып өткізіледі.
380-бап. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелердің, халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің, мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктерінің, өзге де ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің ресми пайдалануына арналған тауарларды кедендік рәсімдермен орналастыру
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелердің ресми пайдалануына арналған, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар осы Кодекстің 39-тарауына сәйкес арнайы кедендік рәсіммен не осы Кодексте көзделген өзге де кедендік рәсімдермен осы баптың ережелерi ескеріле отырып орналастырылады.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің, оларға қатысты мүше мемлекеттердің аумағында орналасқан Қазақстан Республикасының үшінші тараппен халықаралық шарттарына және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан өзге де ұйымдардың немесе олардың өкілдерінің арасындағы халықаралық шарттарына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босату көзделген жеке пайдалануға арналған тауарлары, оларға қатысты осы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босату көзделген осы Кодекстің 39-тарауына сәйкес арнайы кедендік рәсімдермен не осы баптың ережелері ескеріле отырып осы Кодексте көзделген өзге де кедендік рәсімдермен орналастырылады.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген тауарларды арнайы кедендік рәсімнен гөрі өзге кедендік рәсіммен орналастырған кезде Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелер, халықаралық ұйымдар немесе олардың өкілдіктері, мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктері, өзге де ұйымдар немесе олардың өкілдіктері Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа сәйкес көзделген, кедендік баждарды төлеу бойынша жеңілдіктерді және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді пайдалануға құқылы.

2. Персоналом (сотрудниками, должностными лицами) международных организаций или их представительств, сотрудниками представительств государств при международных организациях, персоналом иных организаций или их представительств, расположенных на территории Республики Казахстан, и членами их семей товары для личного пользования перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза в соответствии с настоящим Кодексом с учетом объема привилегий и (или) иммунитетов, предоставленных таким лицам международными договорами Республики Казахстан и международными договорами между государствами-членами Евразийского экономического союза.
Статья 380. Помещение товаров, предназначенных для официального пользования дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, международными организациями или их представительствами, представительствами государств при международных организациях, иными организациями или их представительствами, расположенными на территории Республики Казахстан, под таможенные процедуры
1. Товары, предназначенные для официального пользования дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, расположенными на таможенной территории Евразийского экономического союза, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза, помещаются под специальную таможенную процедуру в соответствии с главой 39 настоящего Кодекса либо под иные таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, с учетом положений настоящей статьи.
2. Товары, предназначенные для официального пользования представительствами государств при международных организациях, международными организациями или их представительствами, расположенными на таможенной территории Евразийского экономического союза, в отношении которых предусмотрено освобождение от уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с международными договорами Республики Казахстан с третьей стороной и международными договорами между государствами-членами Евразийского экономического союза, иными организациями или их представительствами, расположенными на территории Республики Казахстан, в отношении которых предусмотрено освобождение от уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, помещаются под специальную таможенную процедуру в соответствии с главой 39 настоящего Кодекса либо под иные таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, с учетом положений настоящей статьи.
3. При помещении товаров, указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, под иные таможенные процедуры, чем специальная таможенная процедура, дипломатические представительства и консульские учреждения, международные организации или их представительства, представительства государств при международных организациях, иные организации или их представительства, расположенные на территории Республики Казахстан, вправе использовать льготы по уплате таможенных пошлин, предусмотренные в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе, и (или) льготы по уплате налогов, установленные законодательством Республики Казахстан.

4. Осы Кодекстiң 149-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тұлғалар осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылған тауарлардың декларанттары болып табылады.
381-бап. Дипломатиялық өкілдіктер, консулдық мекемелер басшыларының, дипломатиялық өкілдіктердің дипломатиялық персоналы мүшелерінің, консулдық мекемелердің консулдық лауазымды тұлғаларының, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу шарттары
1. Егер дипломатиялық өкілдіктердің басшылары, дипломатиялық өкілдіктердің дипломатиялық персоналының мүшелері болу мемлекеті болып табылатын Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмаса және Қазақстан Республикасының азаматтары болмаса, сондай-ақ олардың өздерімен бірге тұратын отбасы мүшелері, егер ол болу мемлекеті болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса, олар:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес расталатын, болу мемлекетте мұндай тұлғаларға артықшылықтар беру мерзімінде жеке пайдалану үшін көлік құралдарын;
бастапқы жайғасуға арналған тауарларды қоса алғанда, жеке пайдалануға арналған өзге де тауарларды әкелуге;
2) кедендік баждарды төлемей, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан жеке пайдалануға арналған тауарларды әкетуге құқылы.
2. Егер консулдық мекемелердің басшылары және консулдық мекемелердің өзге де консулдық лауазымды адамдары, олардың өздерімен бірге тұратын отбасы мүшелері болу мемлекеті болып табылатын Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмаса және Қазақстан Республикасының азаматтары болмаса, олар:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес расталатын, Қазақстан Республикасында мұндай тұлғаларға артықшылықтар беру мерзімінде жеке пайдалану үшін көлік құралдарын;
бастапқы жайғасуға арналған тауарларды қоса алғанда, жеке пайдалануға арналған өзге де тауарларды әкелуге;
2) кедендік баждарды төлемей Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан жеке пайдалануға арналған тауарларды әкетуге құқылы.
3. Осы баптың 2-тармағының ережелері:
1) құрметті консулдық лауазымды адамдар;

4. Декларантами товаров, указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, помещаемых под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, выступают лица, указанные в подпункте 3) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса.
Статья 381. Условия перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза главами дипломатических представительств, консульских учреждений, членами дипломатического персонала дипломатических представительств, консульскими должностными лицами консульских учреждений, а также членами их семей
1. Главы дипломатических представительств, члены дипломатического персонала дипломатических представительств, если они не проживают постоянно в Республике Казахстан, являющемся государством пребывания, и не являются гражданами Республике Казахстан, а также проживающие вместе с ними члены их семей, если они не являются гражданами Республики Казахстан, являющемся государством пребывания, вправе:
1) ввозить на таможенную территорию Евразийского экономического союза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов:
транспортные средства для личного пользования на срок предоставления таким лицам привилегий в государстве пребывания, подтверждаемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
иные товары для личного пользования, включая товары для первоначального обзаведения;
2) вывозить с таможенной территории Евразийского экономического союза товары для личного пользования без уплаты таможенных пошлин.
2. Главы консульских учреждений и иные консульские должностные лица консульских учреждений, проживающие вместе с ними члены их семей, если указанные лица не проживают постоянно в Республике Казахстан, являющемся государством пребывания, и не являются гражданами Республики Казахстан, вправе:
1) ввозить на таможенную территорию Евразийского экономического союза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов:
транспортные средства для личного пользования на срок представления таким лицам привилегий в Республике Казахстан, подтверждаемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
иные товары для личного пользования, включая товары для первоначального обзаведения;
2) вывозить с таможенной территории Евразийского экономического союза товары для личного пользования без уплаты таможенных пошлин.
3. Положения пункта 2 настоящей статьи не применяются при перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров:
1) почетными консульскими должностными лицами;

2) құрметті консулдық қызметшілерді басқаратын консулдық мекемелерде қызмет арқаратын консулдық лауазымды адамдары;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген адамдардың отбасы мүшелері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілген кезде қолданылмайды.
4. Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын, дипломатиялық өкілдерінің басшылары, дипломатиялық өкілдігінің дипломатиялық персоналының мүшелері, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелері иесімен бірге ілесіп жүретін және (немесе) иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар, егер олар келу мемлекеті болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмаса және мұндай Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмаса, мұндай багажда оларға қатысты әкелу және (немесе) әкету тыйым салуы енгізілген немесе мұндай тауарларға әкелу және (немесе) әкетудің рұқсат беру тәртібі қолданылатын, сондай-ақ оларға санитариялық, ветеринаринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шаралар мен радиациялық талаптары қолданылатын тауарлар бар екеніне елеулі негіздемелер болмаса, кедендік тексеріп-қараудан босатылады. Мұндай тауарларға кедендік тексеріп қарау көрсетілген тұлғалардың немесе олардың өкілдерінің қатысуымен ғана жүргізілуі тиіс.
5. Консулдық мекемелердің басшылары және консулдық мекемелердің өзге де лауазымды тұлғалары, егер олар болу мемлекеті болып табылатын Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын болса және Қазақстан Республикасының азаматы болмаса, олар иесімен бірге ілесіп жүретін және (немесе) иесімен бірге ілесіп жүрмейтін багажда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар, сондай-ақ олармен бірге тұратын көрсетілген отбасы мүшелері иесімен бірге жөнелтілетін және (немесе) иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар, егер олар келу мемлекеті болып табылатын Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын болса және Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмаса, мұндай багажда оларға қатысты әкелу және (немесе) әкету тыйым салуы енгізілген немесе мұндай тауарларға әкелу және (немесе) әкетудің рұқсат беру тәртібі қолданылатын, сондай-ақ оларға санитариялық, ветеринаринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шаралар мен радиациялық талаптар қолданылатын тауарлар бар екеніне елеулі негіздемелер болмаса, кедендік тексеріп-қараудан босатылады. Мұндай тауарларға кедендік тексеріп қарау көрсетілген тұлғалардың немесе олардың өкілдерінің қатысуымен ғана жүргізілуі тиіс.

2) консульскими должностными лицами, работающими в консульских учреждениях, возглавляемых почетными консульскими служащими;
3) членами семей лиц, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
4. Товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом и (или) несопровождаемом багаже главами дипломатических представительств, членами дипломатического персонала дипломатических представительств, если они не проживают постоянно в Республике Казахстан, являющемся государством пребывания, и не являются гражданами Республики Казахстан, а также проживающими вместе с ними членами их семей, если они не являются гражданами Республики Казахстан, являющемся государством пребывания, освобождаются от таможенного досмотра при отсутствии серьезных оснований предполагать, что такой багаж содержит товары, в отношении которых введены запреты на ввоз и (или) вывоз или применяется разрешительный порядок ввоза и (или) вывоза таких товаров, а также к которым применяются санитарные, ветеринарно-санитарные и карантинные фитосанитарные меры и радиационные требования. Таможенный досмотр таких товаров должен проводиться только в присутствии указанных лиц или их представителей.
5. Товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом и (или) несопровождаемом багаже главами консульских учреждений и иными консульскими должностными лицами консульских учреждений, если они не проживают постоянно в Республике Казахстан, являющемся государством пребывания, и не являются гражданами Республики Казахстан, а также товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом и (или) несопровождаемом багаже проживающими вместе с указанными лицами членами их семей, если они также не проживают постоянно в Республике Казахстан, являющемся государством пребывания, и не являются гражданами Республики Казахстан, освобождаются от таможенного досмотра при отсутствии серьезных оснований предполагать, что такой багаж содержит товары, в отношении которых введены запреты на ввоз и (или) вывоз или применяется разрешительный порядок ввоза и (или) вывоза таких товаров, а также к которым применяются санитарные, ветеринарно-санитарные и карантинные фитосанитарные меры и радиационные требования. Таможенный досмотр таких товаров должен проводиться только в присутствии указанных лиц или их представителей.

6. Егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің арасындағы халықаралық шарттарында, осы бапта көрсетілген оның ішінде тұрақты тұратын және (немесе) келу мемлекеттің азаматтары болып табылатын жеке тұлғалар үшін, осы бапқа қарағанда артықшылықтар мен иммунитеттердің үлкен көлемі қарастырылса, онда мұндай тұлғаларға Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттарда көзделген артықшылықтар мен иммунитеттердің көлемі ұсынылады.
382-бап. Дипломатиялық өкілдіктердің әкімшілік-техникалық персоналы мүшелерінің, консулдық мекемелердің консулдық қызметшілерінің, консулдық мекемелердің қызмет көрсетуші персонал жұмыскерлерінің, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды тасымалдау шарттары
1. Дипломатиялық өкілдіктердің әкімшілік-техникалық персоналының мүшелері және олармен бiрге тұрып жатқан олардың отбасы мүшелері, консулдық мекемелердің консулдық қызметшілері, егер олар келу мемлекеті болып табылатын Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмаса және Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмаса:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына бастапқы жайғасуға арналған:
Қазақстан Республикасында мұндай адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес расталатын артықшылықтарды ұсыну мерзіміне жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын;
жеке пайдалануға арналған өзге де тауарларды әкелуге;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік баждарды төлемей әкетуге құқылы.
2. Консулдық мекемелердің консулдық қызметшілерімен бірге тұратын, келу мемлекеті болып табылатын Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын және Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын олардың отбасы мүшелері, егер олар келу мемлекеті болып табылатын Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмаса және Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмаса:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына бастапқы жайғасуға арналған:
Қазақстан Республикасында мұндай адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес расталатын артықшылықтарды ұсыну мерзіміне жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын;
жеке пайдалануға арналған өзге де тауарларды әкелуге;

6. Если международными договорами Республики Казахстан и международными договорами между государствами-членами Евразийского экономического союза для физических лиц, указанных в настоящей статье, в том числе являющихся гражданами государства пребывания и (или) постоянно в нем проживающих, предусмотрен объем привилегий и иммунитетов в большем объеме, чем предусмотренный настоящей статьей, то таким лицам в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, предоставляется объем привилегий и иммунитетов, предусмотренный такими международными договорами Республике Казахстан и международными договорами между государствами-членами Евразийского экономического союза.
Статья 382. Условия перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров членами административно-технического персонала дипломатических представительств, консульскими служащими консульских учреждений, работниками обслуживающего персонала консульских учреждений, а также членами их семей
1. Члены административно-технического персонала дипломатических представительств и проживающие вместе с ними члены их семей, консульские служащие консульских учреждений, если они не проживают постоянно в Республике Казахстан, являющемся государством пребывания, и не являются гражданами Республики Казахстан, вправе:
1) ввозить на таможенную территорию Евразийского экономического союза для первоначального обзаведения с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов:
транспортные средства для личного пользования на срок предоставления таким лицам привилегий в Республике Казахстан, подтверждаемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
иные товары для личного пользования;
2) вывозить с таможенной территории Евразийского экономического союза товары для личного пользования без уплаты таможенных пошлин.
2. Проживающие вместе с консульскими служащими консульских учреждений, не проживающими постоянно в Республике Казахстан, являющемся государством пребывания, и не являющимися гражданами Республики Казахстан, члены их семей, если они также не проживают постоянно в Республике Казахстан, являющемся государством пребывания, и не являются гражданами Республики Казахстан, вправе:
1) ввозить на таможенную территорию Евразийского экономического союза для первоначального обзаведения с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов:
транспортные средства для личного пользования на срок предоставления таким лицам привилегий в Республике Казахстан, подтверждаемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
иные товары для личного пользования;

2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік баждарды төлемей әкетуге құқылы.
3. Консулдық мекемелердің қызмет көрсетуші персонал жұмыскерлері, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері, егер олар келу мемлекеті болып табылатын Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмаса, егер бұл Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттарда көзделсе, кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына Қазақстан Республикасында мұндай адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес расталатын артықшылықтарды ұсыну мерзіміне жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын және жеке пайдалануға арналған өзге де тауарларды әкелуге құқылы.
4. Егер осы бапта көрсетілген, оның ішінде Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және (немесе) онда тұрақты тұратын жеке тұлғалар үшін Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттарда осы бапта көзделген көлемнен астам артықшылықтар мен иммунитеттер көлемі көзделсе, онда мұндай адамдарға Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты мұндай Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттарда көзделген артықшылықтар мен иммунитеттер көлемі ұсынылады.
383-бап. Еуразиялық экономикалық одақ мүшесі болып табылмайтын мемлекеттер делегациялары өкілдерінің және мүшелерінің Еуразиялық экономикалық одаққа кедендік аумағына тауарларды әкелуі
Еуразиялық экономикалық одақ мүшесі, мұндай мемлекеттердің парламенттік және үкіметтік делегациялар мүшелері болып табылмайтын, Еуразиялық экономикалық одақ мүшелері болып табылмайтын мемлекеттер делегацияларының өкілдерімен әрбір жекелеген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетке қатысты өзара түсіністік қағидатынан шыға отырып, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағына халықаралық келіссөздерде, халықаралық конференцияларға және кеңестерге немесе басқа да ресми тапсырмалармен келетін мемлекеттер өкілдерінің, сондай-ақ көрсетілген тұлғалармен ілесіп жүрген олардың отбасы мүшелері иесімен бірге жөнелтілетін немесе иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар, мұндай багажда оларға қатысты әкелу және (немесе) әкету тыйым салуы енгізілген немесе мұндай тауарларға әкелу және (немесе) әкетудің рұқсат беру тәртібі қолданылатын, сондай-ақ оларға санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шаралар және радиациялық талаптар қолданылатын тауарлар бар екенiне елеулi негiздер болмаған кезде кедендік тексеріп қараудан босатылады. Мұндай тауарларға кедендік тексеріп қарау көрсетілген тұлғалардың немесе олардың өкілдерінің қатысуымен ғана жүргізілуі тиіс.

2) вывозить с таможенной территории Евразийского экономического союза товары для личного пользования без уплаты таможенных пошлин.
3. Работники обслуживающего персонала консульских учреждений, а также члены их семей, если они не проживают постоянно в Республике Казахстан, являющемся государством пребывания, вправе ввозить на таможенную территорию Евразийского экономического союза транспортные средства для личного пользования на срок предоставления таким лицам привилегий в Республике Казахстан, подтверждаемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и иные товары для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, если это предусмотрено международными договорами Республики Казахстан или международными договорами между государствами-членами Евразийского экономического союза.
4. Если международными договорами Республики Казахстан и международными договорами между государствами-членами Евразийского экономического союза для физических лиц, указанных в настоящей статье, в том числе являющихся гражданами Республики Казахстан и (или) постоянно в нем проживающих, предусмотрен объем привилегий и иммунитетов в большем объеме, чем предусмотренный настоящей статьей, то таким лицам в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, предоставляется объем привилегий и иммунитетов, предусмотренный такими международными договорами Республики Казахстан и международными договорами между государствами-членами Евразийского экономического союза.
Статья 383. Ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров представителями и членами делегаций государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза
Товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза в сопровождаемом и (или) несопровождаемом багаже представителями государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, членами парламентских и правительственных делегаций таких государств, а исходя из принципа взаимности в отношении каждого отдельного государства-члена Евразийского экономического союза представителями делегаций государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, которые приезжают на территории государств-членов Евразийского экономического союза для участия в международных переговорах, международных конференциях и совещаниях или с другими официальными поручениями, а также членами их семей, сопровождающих указанных лиц, освобождаются от таможенного досмотра при отсутствии серьезных оснований предполагать, что такой багаж содержит товары, в отношении которых введены запреты на ввоз и (или) вывоз или применяется разрешительный порядок ввоза и (или) вывоза таких товаров, а также к которым применяются санитарные, ветеринарно-санитарные и карантинные фитосанитарные меры и радиационные требования. Таможенный досмотр таких товаров должен проводиться только в присутствии указанных лиц или их представителей.

384-бап. Дипломатиялық поштаны және консулдық вализаларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін дипломатиялық поштаны ашуға не ұстауға болмайды.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін консулдық вализаны ашуға не ұстауға болмайды.
Консулдық вализарда ресми пайдалануға ғана арналмаған құжаттар және (немесе) тауарлар бар екенiне елеулi негiздер болған кезде кеден органы ұсынатын мемлекеттің уәкілетті тұлғаларының консулдық вализаны кеден органының лауазымды тұлғасының қатысуымен ашуын талап етуге құқылы. Ашудан бас тартылған жағдайда, консулдық вализа жөнелту жеріне қайтарылады.
3. Дипломатиялық поштаны және консулдық вализаны құрайтын барлық орындарда осы орындардың сипатын көрсететін сыртқы көрнекі белгісі болуға тиіс.
4. Дипломатиялық пошта ресми пайдалануға ғана арналған дипломатиялық құжаттар мен тауарларды, ал консулдық вализа – ресми пайдалануға ғана арналған ресми хат-хабарларды, құжаттарды және тауарларды қамтуы мүмкін.
5. Дипломатиялық поштаны және консулдық вализаны Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы дипломатиялық және консулдық курьерлер өткізеді. Дипломатиялық пошта және консулдық вализа сондай-ақ осы дипломатиялық поштаны және консулдық вализаны ғана тасымалдауға тағайындалған дипломатиялық және консулдық курьерлерге не азаматтық әуе кемесі экипажының командиріне сеніп тапсырылуы мүмкін.
Көрсетілген дипломатиялық және консулдық курьерлерде дипломатиялық пошта мен консулдық вализаны құрайтын орын саны мен олардың мәртебесі көрсетілетін курьерлік парақ не оны алмастыратын өзге ресми құжат болуы тиіс. Курьерлік параққа не оны алмастыратын өзге ресми құжатқа дипломатиялық пошта мен консулдық вализаны жөнелтетін мекеме қол қояды және мөрімен бекітеді.
Азаматтық әуе кемесі экипажының командиріне сеніп тапсырылған дипломатиялық пошта мен консулдық вализа дипломатиялық пошта мен консулдық вализаны құрайтын орын саны көрсетілетін ресми құжатпен бірге жөнелтілуге тиіс.
6. Дипломатиялық және консулдық курьерлер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кедендік тексеріп қараудан босатылып және кедендік баждарды, салықтарды төлемей әрбір жекелеген мемлекетке қатысты өзара түсіністік қағидатынан шыға отырып жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуі мүмкін.

Статья 384. Перемещение дипломатической почты и консульской вализы через таможенную границу Евразийского экономического союза
1. Дипломатическая почта, перемещаемая через таможенную границу Евразийского экономического союза, не подлежит вскрытию и задержанию.
2. Консульская вализа, перемещаемая через таможенную границу Евразийского экономического союза, не подлежит вскрытию и задержанию.
При наличии серьезных оснований предполагать, что в консульской вализе содержатся корреспонденция, документы и (или) товары, не предназначенные исключительно для официального пользования, таможенный орган вправе потребовать вскрытия консульской вализы уполномоченными лицами представляемого государства в присутствии должностного лица таможенного органа. В случае отказа от вскрытия, консульская вализа возвращается в место отправления.
3. Все места, составляющие дипломатическую почту и консульскую вализу, должны иметь видимые внешние знаки, указывающие на характер этих мест.
4. Дипломатическая почта может содержать только дипломатические документы и товары, предназначенные исключительно для официального пользования, а консульская вализа – только официальную корреспонденцию, документы и товары, предназначенные исключительно для официального пользования.
5. Дипломатическая почта и консульская вализа перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза дипломатическими и консульскими курьерами. Дипломатическая почта и консульская вализа могут быть также вверены дипломатическим или консульским курьерам, назначенным для перевозки только данной дипломатической почты или консульской вализы, либо командиру экипажа гражданского воздушного судна.
Указанные дипломатические и консульские курьеры должны быть снабжены курьерским листом либо иным заменяющим его официальным документом, в котором указываются их статус и количество мест, составляющих дипломатическую почту и консульскую вализу. Курьерский лист либо иной заменяющий его официальный документ подписывается и скрепляется печатью учреждения, отправляющего дипломатическую почту и консульскую вализу.
Дипломатическая почта и консульская вализа, вверенные командиру экипажа гражданского воздушного судна, должны сопровождаться официальным документом, в котором указывается количество мест, составляющих дипломатическую почту и консульскую вализу.
6. Дипломатические и консульские курьеры могут перемещать через таможенную границу Евразийского экономического союза товары для личного пользования исходя из принципа взаимности в отношении каждого отдельного государства с освобождением от таможенного досмотра и без уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

7. Дипломатиялық пошта мен консулдық вализа Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы кеден органының рұқсатымен кедендік декларациялаусыз және кедендік рәсіммен орналастырылмай өткізіледі.
Дипломатиялық пошта мен консулдық вализаны Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге кеден органының рұқсатын алу үшін кеден органына осы баптың 5-тармағында көзделген құжаттар ұсынылады.
Дипломатиялық пошта мен консулдық вализаны Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге кеден органының рұқсаты осы баптың 5-тармағында көзделген құжаттарға кеден органының тиісті белгілерін қою жолымен ресімделеді.
45-тарау. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалданатын тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері
385-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалданатын тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу туралы жалпы ережелер
1. Осы тарауда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың, оның ішінде пошта жөнелтілімдерінде жөнелтілетін тауарларын және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке тұлғалар өткізетін жеке пайдалануға арналған тауарларды, сондай-ақ құбыржол көлігімен және электр беру желілері арқылы өткізілетін тауарларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалданатын, осы баптың 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды өткізу тәртібінің және шарттарының ерекшеліктері айқындалады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуі және мұндай тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуі осы тарауда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Кодекстің 15 және 16-тарауларына сәйкес жүзеге асырылады.

7. Дипломатическая почта и консульская вализа перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза с разрешения таможенного органа без таможенного декларирования и помещения под таможенные процедуры.
Для получения разрешения таможенного органа на перемещение через таможенную границу Евразийского экономического союза дипломатической почты и консульской вализы таможенному органу представляются документы, предусмотренные пунктом 5 настоящей статьи.
Разрешение таможенного органа на перемещение через таможенную границу Евразийского экономического союза дипломатической почты и консульской вализы оформляется путем проставления соответствующих отметок таможенного органа на документах, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи.
Глава 45. Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем
Статья 385. Общие положения о перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем
1. Настоящей главой определены особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров Евразийского экономического союза, в том числе пересылаемых в почтовых отправлениях, и иностранных товаров, указанных в пункте 4 настоящей статьи, которые перевозятся с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, за исключением товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза физическими лицами, а также товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи.
2. Прибытие товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, на таможенную территорию Евразийского экономического союза и убытие таких товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза осуществляются в соответствии с главами 15 и 16 настоящего Кодекса с учетом особенностей, предусмотренных настоящей главой.

3. Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары, оларды Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалдау үшін осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайларда Еуразиялық экономикалық одақтың мұндай тауарларының өткізілуін (тасымалдауын) қоспағанда, кедендік транзиттік кеден рәсімімен орналастыруға жатады.
4. Кедендік аумақта қайта өңдеудің кедендік рәсімімен, ішкі тұтыну үшін қайта өңдеудің кедендік рәсімімен, уақытша әкелудің (жіберудің) кедендік рәсіммен орналастырылған шетелдік тауарлар, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу бойынша операциялар нәтижесінде немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу бойынша операциялардың нәтижесінде (қайта өңдеу өнімдері, ысырыптар мен қалдықтар) алынған (қалыптасқан) шетелдік тауарлар, оларды Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалдау үшін осы баптың 5-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда мұндай шетелдік тауарлардың өткізілуін (тасымалдауын) қоспағанда, кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастыруға жатады.
Осы тармақтың ережесі халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде пайдаланылатын уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіммен орналастырылған көлік құралдарына қолданылмайды.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен өткізу (тасымалдау) үшін кедендік транзит кеден рәсімімен орналастыруға мыналар:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағында тиісінше әуе кемесінің қонуын не Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің порттарына су кемесінің кіруін жасамай әуе немесе су көлігімен тасымалданатын шетелдік тауарлар осы баптың 4-тармағында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары және шетелдік тауарлар (бұдан әрі осы тарауда – Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағында әуе кемесінің қонуын не мұндай мемлекеттің портына су кемесінің кіруін жасамай әуе немесе су көлігімен тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары және шетелдік тауарлар);

3. Товары Евразийского экономического союза для их перевозки (транспортировки) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем подлежат помещению под таможенную процедуру таможенного транзита, за исключением перевозки (транспортировки) таких товаров Евразийского экономического союза в случаях, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи.
4. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а также иностранные товары, полученные (образовавшиеся) в результате операций по переработке на таможенной территории Евразийского экономического союза или в результате операций по переработке для внутреннего потребления (продукты переработки, отходы и остатки), для их перевозки (транспортировки) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем подлежат помещению под таможенную процедуру таможенного транзита, за исключением перевозки (транспортировки) таких иностранных товаров в случаях, предусмотренных подпунктом 1) пункта 5 настоящей статьи.
Положения настоящего пункта не распространяются на транспортные средства, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), используемые в качестве транспортных средств международной перевозки.
5. Не подлежат помещению под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки (транспортировки) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем:
1) товары Евразийского экономического союза и указанные в пункте 4 настоящей статьи иностранные товары, перевозимые воздушным или водным транспортом без совершения соответственно посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, либо захода водного судна в порты государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза (далее в настоящей главе – товары Евразийского экономического союза и иностранные товары, перевозимые воздушным или водным транспортом без совершения посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, либо захода водного судна в порт такого государства);

2) кету орнына жеткізу үшін көліктің кез келген түрімен өткізілетін (тасымалданатын) Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен өткізуге (тасымалдауға) жататын экспорт кеден рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары;
3) құрылыс (құру, тұрғызу), Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің айрықша заңдық құзыры болатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан тысқары орналасқан жасанды аралдардың, қондырғылардың, құрылысжайлардың, жұмыс істеуін (пайдалануын, қолдануын) және тіршілік етуін қамтамасыз ету мақсатында әуе немесе су көлігімен тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары (бұдан әрі осы тарауда – объектілер);
4) бұрын объектілерге Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының қалған бөлігінен әкелінген Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары, сондай-ақ көмірсутек шикізатын қоса алғанда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің құрылықтық қайраңында орналасқан объектілерде өндірілген Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары және (немесе) олардың қайта өңдеу өнімдері жатпайды.
6. Құрылыс салу (құру, тұрғызу), объектілерде жұмыс істеуді (пайдалануды, қолдануды) және тіршілік етуді қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ жеке тұлғаларды және тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер және объектілер арасында тасымалдауды жүзеге асыратын әуе және су кемелерін қалыпты пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетуді қамтамасы ету мақсатында әуе және су кемелерімен тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен оған қатысты Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің құрылықтық қайраңын қоса алғанда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің егеменді құқықтары және айрықша заңдық құзыры болатын аумаққа тасымалдауға өткізу (тасымалдау) үшін кеден транзитінің кедендік рәсіміне жатпайды.
7. Осы баптың 5-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген, осы баптың 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағында әуе кемесінің қонуын не мұндай мемлекеттің портына су кемесінің кіруін жасамай әуе немесе су көлігімен тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын және шетелдік тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізудің тәртібін және шарттарын реттейтін осы тараудың ережелері қолданылады.

2) товары Евразийского экономического союза, помещенные под таможенную процедуру экспорта, которые для доставки в место убытия подлежат перевозке (транспортировке) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, перевозимые (транспортируемые) любым видом транспорта.
3) товары Евразийского экономического союза, перевозимые воздушным или водным транспортом, в целях строительства (создания, сооружения), обеспечения функционирования (эксплуатации, использования) и жизнедеятельности на искусственных островах, установках, сооружениях, находящихся за пределами территорий государств-членов Евразийского экономического союза, в отношении которых государства-члены Евразийского экономического союза обладают исключительной юрисдикцией (далее в настоящей главе – объекты);
4) товары Евразийского экономического союза, ранее ввезенные на объекты с остальной части таможенной территории Евразийского экономического союза, а также товары Евразийского экономического союза, добытые на объектах, расположенных на континентальном шельфе государств-членов Евразийского экономического союза, включая углеводородное сырье, и (или) продукты их переработки.
6. Не подлежат помещению под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки (транспортировки) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на территорию, в отношении которой государство-член Евразийского экономического союза обладает суверенными правами и исключительной юрисдикцией, включая континентальный шельф государств-членов Евразийского экономического союза, товары Евразийского экономического союза, перевозимые воздушным или водным транспортом, в целях строительства (создания, сооружения), обеспечения функционирования (эксплуатации, использования) и жизнедеятельности на объектах, а также в целях обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания воздушных и водных судов, осуществляющих перевозку физических лиц и товаров между территорией государства-члена Евразийского экономического союза и объектами.
7. В отношении товаров Евразийского экономического союза, указанных в подпункте 2) пункта 5 настоящей статьи, перевозимых в соответствии с подпунктом 1) пункта 5 настоящей статьи, применяются положения настоящей главы, регулирующие порядок и условия перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров Евразийского экономического союза и иностранных товаров, перевозимых воздушным или водным транспортом без совершения посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, либо захода водного судна в порт такого государства.

8. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет осы баптың 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастырған кезде туындамайды.
9. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу ерекшеліктерін Комиссия айқындайды.
386-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізбен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік операцияларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырмай жасау ерекшеліктері және мұндай тауарлардың мәртебесі
1. Осы Кодекстің 15-тарауының ережелері Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағында әуе кемесінің қонуын не мұндай мемлекеттің портына су кемесінің кіруін жасамай әуе немесе су көлігімен тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына және шетелдік тауарларға қатысты, мұндай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына, оның ішінде қонғаннан кейін тасымалданатын тауарларды түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары жасалған Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттің аумағында әуе кемесінің мәжбүрлі қонуынан кейін, не аварияның, еңсерілмейтін күштің әсерінен не өзге де мән-жайлар салдарынан, оның ішінде кіргеннен кейін тасымалданатын тауарларды түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары жасалған Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекет портына су кемесі мәжбүрлі кіргеннен кейін келген жағдайларды қоспағанда, қолданылмайды.
2. Осы Кодекстің 16-тарауының ережелер Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағында әуе кемесінің қонуын не мұндай мемлекеттің портына су кемесінің кіруін жасамай әуе немесе су көлігімен тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына және шетелдік тауарларға қатысты қолданылмайды.
3.  Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағына Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының және тасымалдау кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекет аумағында әуе кемесінің тиісті мәжбүрлі қонуы, оның ішінде тасымалданатын тауарды түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары жасалған не авария, еңсерілмейтін күштің әсері не өзге де мән-жайлар салдарынан су кемесінің Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекет портына кіруі, оның ішінде тасымалданатын тауарларды түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары жасалған кезде Кодекстің 385-бабы 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарлардың келуі туралы кеден органын хабардар еткеннен кейін Тасымалдаушы не осы Кодекстің 149-бабында көрсетілген өзге де тұлғалар жасауға міндетті кедендік операцияларды, сондай-ақ осы операциялар жасалуы тиіс мерзімді Комиссия айқындайды

8. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не возникает при помещении под таможенную процедуру таможенного транзита иностранных товаров, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
9. Особенности перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров для личного пользования, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, определяются Комиссией.
Статья 386. Особенности совершения таможенных операций в отношении товаров, перевозимых через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита, и статус таких товаров
1. Положения главы 15 настоящего Кодекса не применяются в отношении товаров Евразийского экономического союза и иностранных товаров, перевозимых воздушным или водным транспортом без совершения посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, либо захода водного судна в порт такого государства, за исключением случаев, когда такие товары прибыли на таможенную территорию Евразийского экономического союза после вынужденной посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, в том числе после посадки, при которой совершены разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с перевозимыми товарами, либо после захода водного судна вследствие аварии, действия непреодолимой силы либо иных обстоятельств в порт государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, в том числе после захода, при котором совершены разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с перевозимыми товарами.
2. Положения главы 16 настоящего Кодекса не применяются в отношении товаров Евразийского экономического союза и иностранных товаров, перевозимых воздушным или водным транспортом без совершения посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, либо захода водного судна в порт такого государства.
3. Таможенные операции, которые перевозчик либо иные лица, указанные в статье 149 настоящего Кодекса, обязаны совершить после уведомления таможенного органа о прибытии на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров Евразийского экономического союза и указанных в пункте 4 статьи 385 настоящего Кодекса иностранных товаров, при перевозке которых произошла соответственно вынужденная посадка воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, в том числе посадка, при которой совершены разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с перевозимыми товарами, либо заход водного судна вследствие аварии, действия непреодолимой силы либо иных обстоятельств в порт государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, в том числе заход, при котором совершены разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с перевозимыми товарами, а также срок, в течение которого эти операции должны быть совершены, определяются Комиссией.

4. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағында әуе кемесінің қонуын не мұндай мемлекеттің портына су кемесінің кіруін жасамай әуе немесе су көлігімен тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары және шетелдік тауарлар, мұндай тасымалдаудан кейін тиісінше Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары және шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
5. Егер осы баптың 4-тармағында көрсетілген тауарларды тасымалдау кезінде әуе кемесі Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағына тиісті мәжбүрлі қонған болса, оның ішінде тасымалданатын тауарларды түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары жасалған қонған болса не аварияның, еңсерілмейтін күштің әсерінен не өзге де мән-жайлардың салдарынан Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің портына кірсе, оның ішінде тасымалданатын тауарларды түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары жасалған кіру болған жағдайда:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлар әкелінгеннен кейін бұл тауарлардың осы Кодекстің 385-бабының 4-тармағында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары немесе шетелдік тауарлар ретіндегі мәртебесі Комиссия айқындайтын тәртіппен расталады;
2) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде қалдырған кезде Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары экспорттың кеден рәсімімен не уақытша әкетудің кеден рәсімімен, ал шетелдік тауарлар – кері экспорттың кеден рәсімімен орналастырылады.
6. Осы Кодекстің 385-бабы 5-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілуіне және олардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінуіне байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
7. Осы Кодекстің 219-бабының 2-тармағының ережелеріне қарамастан, осы тармақтың екінші абзацының ережелерін сақтай отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне әкелінген, осы Кодекстің 385-бабы 5-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары мәртебесін сақтайды және бұл мәртебесін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілгеннен кейін жоғалтады.
Көрсетілген тауарлар болу орнындағы кеден органына кедендік декларацияны ұсынған жағдайда Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары ретінде қарастырылады, сол декларацияға мұндай тауарлар экспорттың кеден рәсімімен орналастырылған болатын және Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлар әкелінген кедендік аумағының бөлігінде орналасқан әкету орнының кеден органы туралы мәліметті қамтиды.

4. Товары Евразийского экономического союза и иностранные товары, перевозимые воздушным или водным транспортом без совершения посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, либо захода водного судна в порт такого государства, после такой перевозки сохраняют соответственно статус товаров Евразийского экономического союза и иностранных товаров.
5. В случае, если при перевозке товаров, указанных в пункте 4 настоящей статьи, произошла соответственно вынужденная посадка воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, в том числе посадка, при которой совершены разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с перевозимыми товарами, либо заход водного судна вследствие аварии, действия непреодолимой силы либо иных обстоятельств в порт государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, в том числе заход, при котором совершены разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с перевозимыми товарами:
1) после прибытия товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза статус этих товаров как товаров Евразийского экономического союза или как иностранных товаров, указанных в пункте 4 статьи 385 настоящего Кодекса, подтверждается в порядке, определяемом Комиссией;
2) при оставлении товаров за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза товары Евразийского экономического союза подлежат помещению под таможенную процедуру экспорта либо таможенную процедуру временного вывоза, а иностранные товары – под таможенную процедуру реэкспорта.
6. Порядок совершения таможенных операций, связанных с убытием с таможенной территории Евразийского экономического союза товаров Евразийского экономического союза, указанных в подпункте 2) пункта 5 статьи 385 настоящего Кодекса, и их прибытием на таможенную территорию Евразийского экономического союза, определяется Комиссией.
7. Вне зависимости от положений пункта 2 статьи 219 настоящего Кодекса товары Евразийского экономического союза, указанные в подпункте 2) пункта 5 статьи 385 настоящего Кодекса, ввезенные с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза с соблюдением положений абзаца второго настоящего пункта, сохраняют статус товаров Евразийского экономического союза и утрачивают этот статус после фактического вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза.
Указанные товары рассматриваются как товары Евразийского экономического союза при условии представления таможенному органу в месте прибытия таможенной декларации, в соответствии с которой такие товары были помещены под таможенную процедуру экспорта и которая содержит сведения о таможенном органе места убытия, находящегося на части таможенной территории Евразийского экономического союза, на которую ввезены товары.

387-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімін қолдану, оның аяқталуы және қолданысын тоқтату ерекшеліктері
1. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастыру шарттары мыналар:
1) егер аумағында Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте мұндай тауарларға қатысты кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері белгіленсе, мыналарды:
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастырылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте транзиттік декларацияны тіркеу күніне:
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастыратын Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының декларанты ретінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетінде Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырылатын транзиттік декларацияны тіркеу күніне белгіленген мерзімде;
кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, пайыздарды, өсімпұлдарды төлеу бойынша белгіленген мерзімде орындалмаған міндеті,
1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 209, 214 және 250-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 234, 236, 258 және 286-баптарына сәйкес тұлғаны қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы соттың заңды күшіне енген шешімі және Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің мұндай баптары бойынша өтелмеген соттылығы болмайтын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастырылатын Еуразиялық экономинкалық тауарлардың декларанты болған жағдайларды;
Комиссия айқындайтын жағдайларды қоспағанда осы Кодекстің 226-бабына сәйкес кедендік әкету баждарды төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету.
2) осы Кодекстің 223-бабы 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген шарттарды сақтау;

Статья 387. Особенности применения, завершения и прекращения действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров Евразийского экономического союза, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем
1. Условиями помещения товаров Евразийского экономического союза, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, под таможенную процедуру таможенного транзита являются:
1) обеспечение исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в соответствии со статьей 226 настоящего Кодекса в случае, если в государстве-члене Евразийского экономического союза, на территории которого товары Евразийского экономического союза помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита, в отношении таких товаров установлены ставки вывозных таможенных пошлин, за исключением:
случаев, когда декларантом товаров Евразийского экономического союза, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, выступает лицо государства-члена Евразийского экономического союза, у которого в государстве-члене Евразийского экономического союза, в котором товары Евразийского экономического союза помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита, на день регистрации транзитной декларации отсутствуют:
неисполненная в установленный срок обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов, пеней,
вступившие в законную силу решения суда о привлечении к уголовной ответственности лица в соответствии со статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236, 258 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года и непогашенная судимость по таким статьям Уголовного кодекса Республики Казахстан;
случаев, определяемых Комиссией;
2) соблюдение условий, предусмотренных подпунктами 3) и 4) пункта 1 статьи 223 настоящего Кодекса;

3) Комиссия айқындайтын жағдайды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының мәртебесін растайтын құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну болып табылады.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне теміржол көлігімен тасымалдау үшін кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастырылатын Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының декларанты, сондай-ақ осы Кодекстің 390-бабының
5-тармағында көрсетілген кедендік операцияларды жасайтын тұлға болы осы Кодекстің 149-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалар ғана, ал пошта жөнелтілімдері тасымалданған жағдайда – пошта байланысының тағайындалған операторы бола алады.
3. Осы бапты қолдану мақсатында Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының мәртебесін растайтын құжаттарды және (немесе) мәліметтерді Комиссия айқындайды.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын кедендік транзиттің кеден рәсіміне орналастыруға байланысты кедендік операциялар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кету орнында не қызмет өңірінде Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын жөнелтуші орналасқан кеден органында осы баптың 5, 6 және 7-тармақтары ескеріле отырып жасалады.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын кедендік транзиттің кеден рәсіміне орналастыруға байланысты кедендік операциялар қызмет өңірінде Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын жөнелтуші орналасқан кеден органында ғана мынадай:
1) жолаушылар пойыздарының құрамында жүретін пошта, багаж (пошта-багаж) вагондарында тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары теміржол көлігімен тасымалданған;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары аумағында кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастырылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте, мұндай тауарларға қатысты кедендік әкету баждары мөлшерлемелері белгіленген;

3) представление документов и (или) сведений, которыми подтверждается статус товаров Евразийского экономического союза, за исключением случаев, определяемых Комиссией.
2. Декларантом товаров Евразийского экономического союза, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, для перевозки с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, железнодорожным транспортом, а также лицом, совершающим таможенные операции, указанные в пункте 5 статьи 390 настоящего Кодекса, могут выступать только лица, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, а в случае перевозки почтовых отправлений – назначенный оператор почтовой связи.
3. Документы и (или) сведения, которыми подтверждается статус товаров Евразийского экономического союза в целях применения настоящей статьи, определяются Комиссией.
4. Таможенные операции, связанные с помещением товаров Евразийского экономического союза, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, под таможенную процедуру таможенного транзита, совершаются в месте убытия с таможенной территории Евразийского экономического союза либо в таможенном органе, в регионе деятельности которого находится отправитель товаров Евразийского экономического союза, с учетом пунктов 5, 6 и 7 настоящей статьи.
5. Таможенные операции, связанные с помещением товаров Евразийского экономического союза, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, под таможенную процедуру таможенного транзита, совершаются исключительно в таможенном органе, в регионе деятельности которого находится отправитель товаров Евразийского экономического союза, в следующих случаях:
1) товары Евразийского экономического союза перевозятся железнодорожным транспортом, за исключением товаров Евразийского экономического союза, перевозимых в почтовых, багажных (почтово-багажных) вагонах, следующих в составе пассажирских поездов;
2) в государстве-члене Евразийского экономического союза, на территории которого товары Евразийского экономического союза помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита, в отношении таких товаров установлены ставки вывозных таможенных пошлин;

3) тасымалдау шарттарында Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттер аумақтарында жүк операцияларын жасау қарастырылған жағдайларда жасалады.
6. Осы баптың 5-тармағының ережелеріне қарамастан, Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне әуе көлігімен тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастыруға байланысты кедендік операциялар кету орнының кеден органында ғана жасалады.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне теміржол көлігімен жолаушылар поездарының құрамында жүретін пошта, багаж (пошта-багаж) вагондарында тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын кедендік транзиттік кеден рәсіміне орналастыруға байланысты кедендік операциялар, қызмет аймағында Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының жөнелтушісі орналасқан кеден органында жасалады.
8. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын жеткізу орны, осы баптың 6-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, қызмет өңірінде келу орны орналасқан кеден органының кедендік бақылау аймағы болып табылады.
9. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне теміржол көлігімен жолаушылар поездарының құрамында жүретін пошта, багаж (пошта-багаж) вагондарда тасымалданатын, Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын жеткізу орны қызмет аймағында Еуразиялық экономикалық одақтың мұндай тауарларын түсіру жүзеге асырылатын кеден органының кедендік бақылау аймағы болып табылады.
10. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген кезде қызмет өңірінде келу орны орналасқан кеден органы жөнелтуші кеден органы теміржол көлік құралдарының жүк орынжайларына (бөлімдеріне) салған идентификаттау құралдарын жоюды жүзеге асырады.

3) условиями перевозки предусмотрено совершение грузовых операций на территориях государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза.
6. Вне зависимости от положений пункта 5 настоящей статьи таможенные операции, связанные с помещением товаров Евразийского экономического союза, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, воздушным транспортом, под таможенную процедуру таможенного транзита, совершаются исключительно в таможенном органе места убытия.
7. Таможенные операции, связанные с помещением товаров Евразийского экономического союза, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, железнодорожным транспортом в почтовых, багажных (почтово-багажных) вагонах, следующих в составе пассажирских поездов, под таможенную процедуру таможенного транзита, совершаются в таможенном органе, в зоне деятельности которого находится отправитель товаров Евразийского экономического союза.
8. Местом доставки товаров Евразийского экономического союза, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, является зона таможенного контроля таможенного органа, в регионе деятельности которого находится место прибытия, за исключением случая, указанного в пункте 6 настоящей статьи.
9. Местом доставки товаров Евразийского экономического союза, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, железнодорожным транспортом в почтовых, багажных (почтово-багажных) вагонах, следующих в составе пассажирских поездов, является зона таможенного контроля таможенного органа, в зоне деятельности которого будет осуществлена выгрузка таких товаров Евразийского экономического союза.
10. При прибытии на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров Евразийского экономического союза, указанных в пункте 8 настоящей статьи, таможенным органом, в регионе деятельности которого находится место прибытия, осуществляется удаление средств идентификации, наложенных таможенным органом отправления на грузовые помещения (отсеки) железнодорожных транспортных средств.

11. Осы баптың 9-тармағына сәйкес идентификаттау құралдарын жойған кезде осы Кодекстің 427-бабы 5-тармағының екінші абзацында көзделген акт мыналар:
1) идентификаттау құралдарын жоюды жүзеге асыратын кеден органы;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты өкілеттікке ие тұлға;
3) барлық кейінгі межелі кеден органдары үшін бір данадан деп есептегенде қажетті даналар мөлшерінде жасалады.
12. Комиссия осы баптың 10 және 11-тармақтары қолданылмайтын жағдайларды айқындауға құқылы.
13. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты кедендік транзиттік кеден рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 231-бабына сәйкес тауарларды жеткізу орынында аяқталады.
14. Егер Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын кедендік транзиттік кеден рәсімімен орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шығарылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары, тауарларды жеткізу орнына жеткізілмей, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына қайтарылса және жөнелтуші кеден органына жеткізілсе, мұндай кеден органы осы Кодекстің 156-бабына сәйкес кедендік транзиттің кеден рәсімінің қолданысын аяқтайды және межелі кеден органына кедендік транзиттің кеден рәсімі қолданысының аяқталғаны туралы хабарлайды.
15. Егер Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде межелі кеден органынан және жөнелтуші кеден органынан ерекше кеден органына жеткізілсе, мұндай кеден органы осы Кодекстің 156-бабына сәйкес кедендік транзиттің кеден рәсімінің қолданысын аяқтайды және межелі кеден органына және жөнелтуші кеден органын кедендік транзиттің кеден рәсімі қолданысының аяқталғаны туралы хабарлайды.

11. При удалении средств идентификации в соответствии с пунктом 9 настоящей статьи составляется акт, предусмотренный абзацем вторым пункта 5 статьи 427 настоящего Кодекса, в необходимом количестве экземпляров из расчета по одному экземпляру для:
1) таможенного органа, осуществляющего удаление средств идентификации;
2) лица, обладающего полномочиями в отношении товаров Евразийского экономического союза;
3) всех последующих таможенных органов назначения.
12. Комиссия вправе определять случаи, когда пункты 10 и 11 настоящей статьи не применяются.
13. Действие таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров Евразийского экономического союза, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, завершается в месте доставки товаров в соответствии со статьей 231 настоящего Кодекса.
14. Если товары Евразийского экономического союза, перевозимые с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита и вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза, не доставлены в место доставки товаров, а возвращены на таможенную территорию Евразийского экономического союза и доставлены в таможенный орган отправления, такой таможенный орган завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии со статьей 156 настоящего Кодекса и информирует таможенный орган назначения о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита.
15. Если товары Евразийского экономического союза, перевозимые с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, при ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза доставлены в таможенный орган, отличный от таможенного органа назначения и таможенного органа отправления, такой таможенный орган завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии со статьей 156 настоящего Кодекса и информирует таможенный орган назначения и таможенный орган отправления о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита.

16. Егер Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінбесе, жөнелтуші кеден органы Комиссия айқындайтын тәртіппен кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын тоқтатады.
17. Комиссия осы Кодекстің 390-бабының 3-тармағында көзделген Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде өткізілетін (тасымалданатын) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының мәртебесін жоғалтқаннан өзге жағдайларды айқындауға құқылы және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген кезде шетелдік тауарлар ретінде қарастырылады.
388-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын шетелдік тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кедендік транзиттің кеден рәсімін қолдану, аяқталуы және қолданысын тоқтату ерекшеліктері
1. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын кедендік аумақта қайта өңдеудің кеден рәсімімен немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеудің кеден рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, кедендік аумақта қайта өңдеу бойынша операциялар нәтижесінде немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу бойынша операциялардың нәтижесінде (қайта өңдеу өнімдері, ысырап пен қалдықтар) алынған (пайда болған) шетелдік тауарларды кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастыру шарттары мыналар:
1) осы Кодекстің 223-бабы 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген шарттарды сақтау;
2) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу бойынша операцияларды жасайтын тұлғаның мекенжайына не мұндай операцияларды жасаған тұлғалардан, кедендік аумақта қайта өңдеудің кеден рәсімімен немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеудің кеден рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар декларантының мекенжайына тасу (тасымалдау) болып табылады, бұл кеден органына кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатты немесе ішкі тұтыну үшін тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатты ұсынумен расталады.

16. В случае, если товары Евразийского экономического союза, перевозимые с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита и вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза, не ввезены на таможенную территорию Евразийского экономического союза, таможенный орган отправления прекращает действие таможенной процедуры таможенного транзита в порядке, определяемом Комиссией.
17. Комиссия вправе определять иные случаи, чем предусмотренный пунктом 3 статьи 390 настоящего Кодекса, когда товары Евразийского экономического союза, перевозимые (транспортируемые) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, утрачивают статус товаров Евразийского экономического союза и при ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза рассматриваются как иностранные товары.
Статья 388. Особенности применения, завершения и прекращения действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении отдельных категорий иностранных товаров, перевозимых с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем
1. Условиями помещения иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории или таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, иностранных товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории или в результате операций по переработке для внутреннего потребления (продуктов переработки, отходов и остатков), перевозимых (транспортируемых) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, под таможенную процедуру таможенного транзита являются:
1) соблюдение условий, предусмотренных подпунктами 3) и 4) пункта 1 статьи 223 настоящего Кодекса;
2) перевозка (транспортировка) иностранных товаров через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем в адрес лица, которое будет совершать операции по переработке товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза или операции по переработке для внутреннего потребления, либо от лиц, совершавших такие операции, в адрес декларанта иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории или таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, что подтверждается представлением таможенному органу документа об условиях переработки товаров на таможенной территории или документа об условиях переработки товаров для внутреннего потребления.

2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды кедендік декларациялау кезінде кедендік транзиттің кеден рәсіміне сәйкес транзиттік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттар, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген құжаттар пайдаланылуы мүмкін емес.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды кедендік транзиттің кеден рәсіміне орналастыруға байланысты кедендік операциялар мынадай:
1) шетелдік тауарлар кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеудің кеден рәсімімен орналастырылған;
2) қызмет өңірінде осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларға қатысты кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу бойынша тиісті операциялар немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу бойынша тиісті операциялар жасалған (жасалуы тиіс болған) кеден органында жасалады
4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларға қатысты кедендік транзиттік кеден рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 231-бабына сәйкес тауарларды жеткізу орнында аяқталады.
5. Егер кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастырылған, осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде межелі кеден органынан және жөнелтуші кеден органынан ерекше кеден органына жеткізілсе, мұндай кеден органы осы Кодекстің 231-бабына сәйкес кедендік транзиттің кеден рәсімі қолданысын аяқтайды және межелі кеден органына және жөнелту кеден органына кедендік транзиттің кеден рәсімі қолданысының аяқталғаны туралы хабарлайды.
6. Егер кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастырылған, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген, осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінбесе, жөнелтуші кеден органы Комиссия айқындайтын тәртіппен кедендік транзиттің кеден рәсімін тоқтатады.
389-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде өткізілетін (тасымалданатын) уақытша әкелудің (жіберудің) кеден рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты кедендік транзиттің кеден рәсімін қолдану, оның аяқталуы және қолданысын тоқтату ерекшеліктері

2. При таможенном декларировании иностранных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита в качестве транзитной декларации не могут использоваться транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе предусмотренные международными договорами государств-членов Евразийского экономического союза с третьей стороной.
3. Таможенные операции, связанные с помещением иностранных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, под таможенную процедуру таможенного транзита, совершаются в таможенном органе:
1) в котором иностранные товары были помещены под таможенную процедуру переработки на таможенной территории или таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления;
2) в регионе деятельности которого в отношении иностранных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, совершены (должны были быть совершены) соответствующие операции по переработке товаров на таможенной территории или операции по переработке товаров для внутреннего потребления.
4. Действие таможенной процедуры таможенного транзита в отношении иностранных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, завершается в месте доставки товаров в соответствии со статьей 231 настоящего Кодекса.
5. В случае, если иностранные товары, указанные в пункте 1 настоящей статьи, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, при ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза доставлены в таможенный орган, отличный от таможенного органа назначения и таможенного органа отправления, такой таможенный орган завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии со статьей 231 настоящего Кодекса и информирует таможенный орган назначения и таможенный орган отправления о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита.
6. В случае, если иностранные товары, указанные в пункте 1 настоящей статьи, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза, не ввезены на таможенную территорию Евразийского экономического союза, таможенный орган отправления прекращает таможенную процедуру таможенного транзита в порядке, определяемом Комиссией.
Статья 389. Особенности применения, завершения и прекращения действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), перевозимых (транспортируемых) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем

1. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде өткізілетін (тасымалданатын) уақытша әкелудің (жіберудің) кеден рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастыру шарттары мыналар:
1) осы Кодекстің 223-бабы 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген шарттарды сақтау;
2)  шетелдік тауарларды уақытша әкелудің (жіберудің) кеден рәсімімен орналастыру, тауарларды өткізудің (тасымалдаудың) мақсаты және оларды пайдалану орны туралы, егер мұндай беру орын алса, пайдаланылуына шетелдік тауарлар берілетін тұлға туралы, егер мұндай беру орын алса, уақытша әкелінген тауарларды өзге тұлғалардың иелік етуіне және пайдалануына кеден органының рұқсаты туралы мәліметтерді кеден органына беру, олар кеден органына кедендік және (немесе) өзге құжаттарды және (немесе) осындай құжаттар туралы мәліметтерді берумен расталады. Көрсетілген құжаттар болмаған кезде декларант кеден органына қажетті мәліметтерді көрсетумен еркін нысандағы өтінішті ұсынады.
2. Уақытша әкелудің (жіберудің) кеден рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар осы бапқа сәйкес бір немесе бірнеше партиялармен кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастырылуы мүмкін.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды кедендік декларациялау кезінде кедендік транзиттің кеден рәсіміне сәйкес транзиттік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттар оның ішінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген құжаттар пайдаланылуы мүмкін емес.
4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды кедендік транзиттің кеден рәсіміне орналастыруға байланысты кедендік операциялар:
1) шетелдік тауарлар уақытша әкелудің (жіберудің) кеден рәсімімен орналастырылған;
2) уақытша әкелудің (жіберудің) кеден рәсімімен орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізілетін (тасымалданатын) шетелдік тауарларға қатысты кедендік транзиттің кеден рәсімінің қолданысы аяқталған кеден органында жасалады.

1. Условиями помещения иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), перевозимых (транспортируемых) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, под таможенную процедуру таможенного транзита являются:
1) соблюдение условий, предусмотренных подпунктами 3) и 4) пункта 1 статьи 223 настоящего Кодекса;
2) представление таможенному органу сведений о помещении иностранных товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), цели перевозки (транспортировки) товаров и месте их использования, о лице, в пользование которому иностранные товары передаются, если имеет место такая передача, о разрешении таможенного органа на передачу временно ввезенных товаров во владение и пользование иным лицам, если такая передача имела место, которые подтверждаются представлением таможенному органу таможенных и (или) иных документов и (или) сведений о таких документах. При отсутствии указанных документов декларантом таможенному органу представляется заявление в произвольной форме с указанием необходимых сведений.
2. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), могут помещаться под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с настоящей статьей одной или несколькими партиями.
3. При таможенном декларировании иностранных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита в качестве транзитной декларации не могут использоваться транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе предусмотренные международными договорами государств-членов Евразийского экономического союза с третьей стороной.
4. Таможенные операции, связанные с помещением иностранных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, под таможенную процедуру таможенного транзита, совершаются в таможенном органе:
1) в котором иностранные товары были помещены под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
2) в котором завершалось действие таможенной процедуры таможенного транзита в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) и перевозимых (транспортируемых) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем.

5. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарлардың кедендік транзиттің кеден рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 231-бабына сәйкес тауарларды жеткізу орнында аяқталады.
6. Егер кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастырылған осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде межелі кеден органынан және жөнелтуші кеден органынан ерекше кеден органына жеткізілсе, мұндай кеден органы осы Кодекстің 231-бабына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысын аяқтайды және межелі кеден органын және жөнелтуші кеден органын кеден транзиттің кеден рәсімі қолданысының аяқталғаны туралы хабарлайды.
7. Егер кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінбесе, жөнелтуші кеден органы Комиссия айқындайтын тәртіппен кедендік транзиттің кеден рәсімінің қолданысын тоқтатады.
390-бап. Кедендік транзиттің кеден рәсіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізу (тасымалдау) кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары, сондай-ақ көлік құралдарын ауыстыру
1. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізілетін (тасымалданатын) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары, Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарында Еуразиялық экономикалық одақтың мұндай тауарларын тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстыру, жөнелту кеден органдарының рұқсатымен көліктің бір түрінің көлік құралынан көліктің басқа түрінің көлік құралына Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын қайта тиеу (қайта аудару) жүзеге асыру, көліктік құралдарының жүк орынжайларына (бөлімдерін) салынған кедендік пломбыларды және мөрлерді жою не көліктік (тасымалдау) және коммерциялық құжаттарды ауыстыру жағдайларында жол беріледі.
Көрсетілген шешім транзиттік декларация берілгенге дейін алынуға тиіс.

5. Действие таможенной процедуры таможенного транзита в отношении иностранных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, завершается в месте доставки товаров в соответствии со статьей 231 настоящего Кодекса.
6. В случае, если иностранные товары, указанные в пункте 1 настоящей статьи, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, при ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза доставлены в таможенный орган, отличный от таможенного органа назначения и таможенного органа отправления, такой таможенный орган завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии со статьей 231 настоящего Кодекса и информирует таможенный орган назначения и таможенный орган отправления о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита.
7. В случае, если иностранные товары, указанные в пункте 1 настоящей статьи, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита и вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза, не ввезены на таможенную территорию Евразийского экономического союза, таможенный орган отправления прекращает действие таможенной процедуры таможенного транзита в порядке, определяемом Комиссией.
Статья 390. Разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с товарами Евразийского экономического союза, а также замена транспортных средств при перевозке (транспортировке) товаров Евразийского экономического союза с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
1. Разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с товарами Евразийского экономического союза, перевозимыми (транспортируемыми) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, замена транспортных средств, перевозящих такие товары Евразийского экономического союза, на территориях государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, допускаются с разрешения таможенного органа отправления в случаях осуществления перегрузки (перевалки) товаров Евразийского экономического союза с транспортного средства одного вида транспорта на транспортное средство другого вида транспорта, удаления таможенных пломб и печатей, наложенных на грузовые помещения (отсеки) транспортных средств, либо замены транспортных (перевозочных) и коммерческих документов.
Указанное разрешение должно быть получено до подачи транзитной декларации.

2. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына және көлік құралдарына қатысты операциялар салынған кедендік пломбыларды және мөрлерді жоюсыз жасалуы мүмкін болса не Еуразиялық экономикалық одақтың мұндай тауарларына кедендік пломбылар және мөрлер салынбаса, осындай операцияларды жасау Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына Еуразиялық экономикалық одақтың мұндай тауарларының және көлік құралдарының келуіне дейін жөнелту кеден органын және межелі кеден органын электрондық немесе жазбаша нысанда хабардар ете отырып жол беріледі.
3. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген операциялар жөнелтуші кеден органының рұқсатынсыз жасалса, кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастырылған тауарлар Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының мәртебесінен айырылады және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде, аварияның немесе еңсерілмейтін күштің әсерінің салдарынан мұндай операциялар жасалатын жағдайларын. қоспағанда, шетелдік тауарлар ретінде қаралады, бұл Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің тиісті құзыретті органдарының құжаттарымен расталады.
4. Осы баптың 1, 2 және 3-тармақтарының ережелері, егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген операциялар Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің мемлекеттік органдарының талаптары бойынша жасалса, қолданылмайды, бұл құжаттама түрінде не мұндай мемлекеттік органдар қолданған идентификаттау құралдарымен расталады.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізілетін (тасымалданатын) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және онымен өзге де жүк операцияларын жүзеге асыруға, Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарында Еуразиялық экономикалық одақтың мұндай тауарларын тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстыруға кеден органының рұқсатын алумен немесе мұндай операциялардың жасалғаны туралы кеден органын хабардар етумен байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
391-бап. Кедендік транзиттің кеден рәсіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізу (тасымалдау) кезіндегі тасымалдаушы мен экспедитордың міндеті

2. В случае, если операции, указанные в пункте 1 настоящей статьи, в отношении товаров Евразийского экономического союза и транспортных средств могут быть совершены без удаления наложенных таможенных пломб и печатей либо если на такие товары Евразийского экономического союза таможенные пломбы и печати не налагались, совершение этих операций допускается с уведомлением в электронной или письменной форме таможенного органа отправления и таможенного органа назначения до прибытия таких товаров Евразийского экономического союза и транспортных средств на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
3. В случае, если операции, указанные в пункте 1 настоящей статьи, совершались без разрешения таможенного органа отправления, товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, утрачивают статус товаров Евразийского экономического союза и при ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза рассматриваются как иностранные товары, за исключением случаев совершения этих операций вследствие аварии или действия непреодолимой силы, что подтверждается документами соответствующих компетентных органов государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза.
4. Положения пунктов 1, 2 и 3 настоящей статьи не применяются, если операции, указанные в пункте 1 настоящей статьи, совершаются по требованию государственных органов государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, что подтверждается документально либо средствами идентификации, примененными такими государственными органами.
5. Порядок совершения таможенных операций, связанных с получением разрешения таможенного органа на осуществление разгрузки, перегрузки (перевалки) и иных грузовых операций с товарами Евразийского экономического союза, перевозимыми (транспортируемыми) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, а также на замену транспортных средств, перевозящих такие товары Евразийского экономического союза, на территориях государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, или с уведомлением таможенного органа о совершении таких операций, определяется Комиссией.
Статья 391. Обязанности перевозчика и экспедитора при перевозке (транспортировке) товаров с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита

1. Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізу (тасымалдау) кезінде осы баптың
2-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының декларанты болып табылатынына не табылмайтынына қарамастан тасымалдаушы:
1) осы Кодекстің 230-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуге;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарында, кедендік транзиттің кеден рәсіміне сәйкес өткізілетін (тасымалданатын) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын түсіруді, қайта тиеуді (қайта аударуды) және өзге де жүк операцияларын, сондай-ақ мемлекеттік органдар не ұйымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес немесе үшінші тарап Еуразиялық экономикалық одақтың мүше мемлекеттерінің халықаралық шарттарына сәйкес берген құжаттармен расталатын, осындай операциялар авария немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан болған жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 390-бабының 1-тармағында көзделген кеден органының рұқсатынсыз, Еуразиялық экономикалық одақтың осындай тауарларын өткізетін көлік құралдарын ауыстыруға жол берілмейді.
2. Егер Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізу (тасымалдау) кезінде кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастырылатын Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының декларанты болып осы Кодекстің 387-бабының 2-тармағында көрсетілген тұлғалар болса, осы баптың 1-тармағында көрсетілген әрекеттерді орындау бойынша міндет осы тұлғаларға жүктеледі.
392-бап. Кедендік транзиттің кеден рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізілетін (тасымалданатын) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет декларантта кеден органы транзиттік декларацияны тіркеген сәттен бастап туындайды.

1. При перевозке (транспортировке) товаров Евразийского экономического союза с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем перевозчик независимо от того, является ли он декларантом товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, за исключением случая, указанного в пункте 2 настоящей статьи, обязан:
1) обеспечить исполнение обязанностей, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 230 настоящего Кодекса;
2) не допускать осуществление на территориях государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, разгрузки, перегрузки (перевалки) и иных грузовых операций с товарами Евразийского экономического союза, перевозимыми (транспортируемыми) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, а также замены транспортных средств, перевозящих такие товары Евразийского экономического союза, без предусмотренного пунктом 1 статьи 390 настоящего Кодекса разрешения таможенного органа отправления, за исключением случаев, когда такие операции были совершены вследствие аварии или действия непреодолимой силы, что подтверждается документами, выданными государственными органами либо организациями в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международными договорами государств-членов Евразийского экономического союза с третьей стороной.
2. В случае, если при перевозке (транспортировке) товаров Евразийского экономического союза с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем декларантом товаров Евразийского экономического союза, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, выступают лица, указанные в пункте 2 статьи 387 настоящего Кодекса, обязанность по выполнению действий, указанных в пункте 1 настоящей статьи, возлагается на этих лиц.
Статья 392. Возникновение и прекращение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Евразийского экономического союза, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Евразийского экономического союза, перевозимых (транспортируемых) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом транзитной декларации.

2. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет декларантта мынадай мән-жайларда тоқтатылады:
1) осы Кодекстің 231-бабына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысы аяқталғанда;
2) кедендік транзит кедендік рәсім қолданысы оларға қатысты аяқталған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырғанда;
3) кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндетті орындағанда және (немесе) осы баптың 4-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде оларды өндіріп алғанда;
4) кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын шығарудан бас тартқанда – транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндетке қатысты;
5) осы Кодекстің 184-бабына сәйкес транзиттік декларацияны кері шақыртқанда және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын шығару осы Кодекстің 192-бабының 4-тармағына сәйкес жойғанда - транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндетке қатысты;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттің меншігіне (кірісіне) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын тәркілеу немесе олардың айнылымы;
7) кеден органы Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес ұстағанда;
8) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өндіріс барысында (әкімшілік процесті жүргізу) алынған немесе тыйым салынған және оларға қатысты егер бұрын Еуразиялық экономикалық одақтың мұндай тауарларын шығару жүргізілмесе, оларды қайтару туралы шешім қабылданған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын уақытша сақтауға қойғанда немесе бір рәсімге орналастырғанда.
3. Кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет, егер кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізілетін (тасымалданатын) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінбеген жағдайда, орындауға жатады.
Көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырылған күні кедендік әкету баждарын төлеу мерзімі болып саналады.

2. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Евразийского экономического союза, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии со статьей 231 настоящего Кодекса;
2) помещение товаров Евразийского экономического союза, в отношении которых действие таможенной процедуры таможенного транзита прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса;
3) исполнение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
4) отказ в выпуске товаров Евразийского экономического союза в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита – в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации;
5) отзыв транзитной декларации в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров Евразийского экономического союза в соответствии с пунктом 4 статьи 192 настоящего Кодекса – в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации;
6) конфискация или обращение товаров Евразийского экономического союза в собственность государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) задержание таможенным органом товаров Евразийского экономического союза в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
8) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров Евразийского экономического союза, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров Евразийского экономического союза не был произведен.
3. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин подлежит исполнению в случае, если товары Евразийского экономического союза, перевозимые (транспортируемые) с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза на другую часть таможенной территории Евразийского экономического союза через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита и вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза, не ввезены на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты вывозных таможенных пошлин считается день помещения товаров Евразийского экономического союза под таможенную процедуру таможенного транзита.

4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде кедендік әкету баждары, егер кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары кедендік әкету баждарын төлеу бойынша жеңілдіктерін қолданбай экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатындай болса, төлеуге жатады.
Кедендік әкету баждарын есептеу үшін кеден органы транзиттік декларацияны тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкету баж мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кеден органында Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары туралы (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) нақты мәліметтер болмаса, төлеуге жататын кедендік әкету баждарын есептеуге арналған база кеден органында бар мәліметтер негізінде айқындалады, ал Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын жіктеу осы Кодекстің 40-бабының 3-тармағы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Егер Сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасына сәйкес тауарлар коды кедендік әкету баждарын есептеу үшін оннан аз белгілерінің санымен топтау деңгейінде айқындалса, мұндай топтарға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік әкету баждары мөлшерлемелерінің жоғарғысы қолданылады.
Кейіннен Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары туралы мәліметтерді анықтау үшін кедендік әкету баждары мұндай нақты мәліметтерден шыға отырып есептеледі, және артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған кедендік әкету баждарының сомаларын қайтару (есепке жатқызу) не төленбеген сомаларын өндіріп алу осы Кодекстің 11 және 12-тарауларына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелген жағдайда, мұндай тауарларды осы Кодекстің 209-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсімдерге орналастыру, кедендік әкету баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толық немесе ішінара) бойынша міндетті орындағаннан кейін осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкету баждарының сомалары осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес есепке жатқызуға (қайтаруға) жатады.
6. Егер кедендік әкету баждарын, салықтарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету, осы Кодекстің 96-бабының 3-тармағына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларантына қарағанда, өзге тұлғаға берілсе, мұндай өзге тұлға декларантпен кедендік әкету баждарын төлеу бойынша ортақ міндетте болады.

4. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 3 настоящей статьи, вывозные таможенные пошлины подлежат уплате, как если бы товары Евразийского экономического союза, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, помещались под таможенную процедуру экспорта без применения льгот по уплате вывозных таможенных пошлин.
Для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом транзитной декларации.
В случае, если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах Евразийского экономического союза (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате вывозных таможенных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров Евразийского экономического союза осуществляется с учетом пункта 3 статьи 40 настоящего Кодекса.
В случае, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти, для исчисления вывозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок вывозных таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку.
При установлении впоследствии точных сведений о товарах Евразийского экономического союза вывозные таможенные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, и осуществляется зачет (возврат) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм вывозных таможенных пошлин в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса, либо осуществляются действия в соответствии со статьями 86 и 137 настоящего Кодекса, взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главой 12 и статьей 142 настоящего Кодекса.
5. В случае ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза, помещения таких товаров под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 209 настоящего Кодекса, после исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично), суммы вывозных таможенных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат зачету (возврату) в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса.
6. В случае, если обеспечение исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 3 статьи 96 настоящего Кодекса предоставлено иным лицом, чем декларант товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, такое иное лицо несет солидарную обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин с декларантом.

6-БӨЛІМ. КЕДЕНДІК БАҚЫЛАУДЫ ЖҮРГІЗУ 46-тарау. Кедендік бақылауды жүргізу туралы жалпы ережелер
393-бап. Кедендік бақылауды жүргізу
1. Кедендік бақылауды Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларына сәйкес кеден органдары жүргізеді.
2. Кедендік бақылау кедендік бақылау объектілеріне қатысты осы Кодексте айқындалған кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды қолданумен жүргізіледі.
Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларын бұзуда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды анықтау мақсатында кедендік бақылау Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өтетін жеке тұлғаларға қатысты жүргізілуі мүмкін.
3. Кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды қолданумен кедендік бақылауды жүргізу тәртібі осы Кодексте, атап айтқанда осы Кодекспен реттелмеген, немесе мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес жағдайларда қарастырылған бөлікте айқындалады.
Кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды қолдану технологиясы (нұсқаулығы) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
4. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден органдары кедендік бақылау объектілерінің іріктеу қағидатын, кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды негізге алады.
Кедендік бақылау объектілерін, кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды таңдаған кезде мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес тәуекелдерді басқару жүйесі пайдаланылады.
5. Кеден органдары кедендік бақылаудың нысандары мен (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды, егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген болса, мүше мемлекеттің заңнамасының сақталуын бақылау осы мүше мемлекеттің кеден органына жүктелген заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету үшін қолдануы мүмкін.
Шығарғанға дейін кедендік тазартумен байланысты кедендік операцияларды жасау кезінде кеден органының кедендік бақылау нысанын және (немесе) кедендік бақылауды жүргізуді қамтамасыз ету шараларын қолдануы тәуекелдерді басқарудың автоматтандырылған жүйесінің негізінде ғана жүзеге асырылады.
6. Кеден органдары өзінің құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бақылаудың өзге де түрлерін, оның ішінде экспорттық, валюталық, радиациалық бақылауды жүзеге асырады.

РАЗДЕЛ 6. ПРОВЕДЕНИЕ ТАМОЖЕННОГО КОНТРОЛЯ Глава 46. Общие положения о проведении таможенного контроля
Статья 393. Проведение таможенного контроля
1. Таможенный контроль проводится таможенными органами в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан.
2. Таможенный контроль проводится в отношении объектов таможенного контроля с применением к ним определенных настоящим Кодексом форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля.
В целях выявления товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в нарушение таможенного законодательства Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, таможенный контроль может проводиться в отношении физических лиц, пересекающих таможенную границу Евразийского экономического союза.
3. Порядок проведения таможенного контроля с применением форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, определяется таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан.
4. При проведении таможенного контроля таможенные органы исходят из принципа выборочности объектов таможенного контроля, форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля.
При выборе объектов таможенного контроля, форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, используется система управления рисками.
5. Формы таможенного контроля и (или) меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, применяются таможенными органами для обеспечения соблюдения таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы.
Применение таможенными органами форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля при совершении таможенных операций, связанных с таможенной очисткой до выпуска осуществляется только на основании автоматизированной системы управления рисками.
6. Таможенные органы в пределах своей компетенции осуществляют иные виды контроля, в том числе экспортный, валютный, радиационный, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

7. Кеден органдарының атынан кедендік бақылауды өздерінің лауазымдық (қызметтік) міндеттеріне сәйкес кедендік бақылауды жүргізуге уәкілеттік берілген кеден органдарының лауазымды тұлғалары жүргізеді.
Кедендік бақылауды кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру нысанында, сондай-ақ өзге нысандарда немесе кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ету шараларын қолданумен кеден органдары лауазымды тұлғаларының қатысуынсыз кеден органдарының ақпараттық жүйелері арқылы кеден органдары жүргізеді.
8. Кедендік бақылау тауарлардың осы Кодекстің 34-бабына сәйкес айқындалатын кедендік бақылауда болу кезеңінде жүргізіледі.
Алдын ала кедендік декларациялау және мерзімдік кедендік декларациялау кезінде осы Кодекстің 394-бабының бесінші абзацында көрсетілген кедендік бақылау объектілеріне қатысты кедендік бақылау кедендік декларация тіркелген сәттен бастап жүргізіледі.
Осы Кодекстің 34-бабының 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-тармақтарында көрсетілген мән-жайлар орын алғаннан кейін кедендік бақылау мұндай мән-жайлар орын алған күннен бастап бес жыл өткенге дейін жүргізілуі мүмкін.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында, кедендік бақылау көрсетілген мән-жайлар орын алғаннан кейін мұндай мән-жайлар орын алған күннен бастап бес жыл өткенге дейін жүргізілуі мүмкін екендігі анықталуы мүмкін.
9. Тауарлардың шығарылу фактісін растайтын мәліметтерді тексеру мақсатында кеден органдары, Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларын бұза отырып, тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінгені және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болуы туралы ақпарат кеден органдарында болған кезде, кедендік бақылауды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында орналасқан тауарларға қатысты жүргізуі мүмкін.
10. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден органдарына оны жүргізуге Қазақстан Республикасының өзге мемлекеттік органдарының қандай да бір рұқсаттары, ұйғарымдары не қаулылары талап етілмейді.
11. Кеден органдары және олардың лауазымды тұлғалары кедендік бақылауды жүргізу кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында, Қазақстан Республикасының кеден және өзге заңнамаларында көзделмеген талаптар мен шектеулерді белгілеуге құқылы емес.
12. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде мүдделері кеден органдарының немесе олардың лауазымды тұлғаларының шешімдерімен, әрекеттерімен (әрекетсіздіктерімен) қозғалатын тасымалдаушыға, декларантқа, кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға және өзге тұлғаларға, сондай-ақ тауарлар мен көлік құралдарына кедендік бақылауды жүргізу кезінде заңсыз зиян келтіруге жол берілмейді.

7. От имени таможенных органов таможенный контроль проводится должностными лицами таможенных органов, уполномоченными на проведение таможенного контроля в соответствии со своими должностными (функциональными) обязанностями.
Таможенный контроль в форме проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, а также в иных формах или с применением мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, может проводиться таможенными органами посредством информационной системы таможенных органов без участия должностных лиц таможенных органов.
8. Таможенный контроль проводится в период нахождения товаров под таможенным контролем, определяемый в соответствии со статьей 34 настоящего Кодекса.
При предварительном таможенном декларировании и периодическом таможенном декларировании таможенный контроль в отношении объектов таможенного контроля, указанных в абзаце пятом статьи 394 настоящего Кодекса, проводится с момента регистрации таможенной декларации.
После наступления обстоятельств, указанных в пунктах 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 статьи 34 настоящего Кодекса, таможенный контроль может проводиться до истечения пяти лет со дня наступления таких обстоятельств.
Таможенный контроль деятельности лиц, включенных в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, или реестр уполномоченных экономических операторов, может проводиться в период их нахождения в таких реестрах, а также после их исключения из таких реестров в течение пяти лет.
9. В целях проверки сведений, подтверждающих факт выпуска товаров, таможенными органами может проводиться таможенный контроль в отношении товаров, находящихся на таможенной территории Евразийского экономического союза, при наличии у таможенных органов информации о том, что товары были ввезены на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) находятся на таможенной территории Евразийского экономического союза с нарушением таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
10. При проведении таможенного контроля таможенным органам не требуется каких-либо разрешений, предписаний либо постановлений иных государственных органов Республики Казахстан на его проведение.
11. При проведении таможенного контроля таможенные органы и их должностные лица не вправе устанавливать требования и ограничения, не предусмотренные таможенным законодательством Евразийского экономического союза, таможенным и иным законодательством Республики Казахстан.
12. При проведении таможенного контроля не допускается причинение неправомерного вреда перевозчику, декларанту, лицам, осуществляющим деятельность в сфере таможенного дела, и иным лицам, чьи интересы затрагиваются решениями, действиями (бездействием) таможенных органов или их должностных лиц при проведении таможенного контроля, а также товарам и транспортным средствам.

13. Кедендік бақылау кедендік бақылау аймағында және кедендік бақылауға жатататын тауарлар, оның ішінде халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары және жеке пайдалануға арналған көлік құралдары, мұндай тауарлар туралы мәліметтері бар құжаттар және (немесе) ақпараттық жүйелер орналасқан (орналасуы тиіс немесе мүмкін) өзге орындарда өткізіледі.
14. Осы Кодексте көзделген жағдайларда, кедендік бақылау нысандарын қолданумен кедендік бақылауды жүргізу нәтижелері белгіленген нысандағы кедендік құжаттарды жасау жолымен немесе осы Кодекстен көзделген өзге тәсілмен ресімделеді.
394-бап. Кедендік бақылау объектілері
Мыналар:
осы Кодекстің 34-бабына сәйкес кедендік бақылаудағы тауарлар;
Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесіне ие болған ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар, кері импорт кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар, еркін айналымға шығарылған жеке пайдалануға арналған тауарлар, сондай-ақ тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына қайта әкелген кезде Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары мәртебесін сақтап қалған тауарлар, – осы Кодекстің 393-бабының 7-тармағының үшінші абзацында көрсетілген мерзім ішінде;
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағындағы тауарлар, – кеден органдарында Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларын бұза отырып, мұндай тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінгені және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болуы туралы ақпарат болған кезде;
кеден органдарына ұсынылуы Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден және өзге заңнамаларына сәйкес көзделген кедендік және өзге де құжаттар, сондай-ақ мұндай құжаттарда қамтылған мәліметтер;
тұлғалардың, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізуге, кеден ісі саласындағы қызметтерді көрсетуге байланысты уәкілетті экономикалық операторлардың не жекелеген кедендік рәсімдер шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет;
уақытша сақтау қоймалары, кеден қоймалары, еркін қоймалар, бажсыз сауда дүкендері ретінде пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын, уәкілетті экономикалық операторлардың тауарларын уақытша сақтау үшін пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын, сондай-ақ кедендік бақылау аймағы ретінде пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын құрылыстар, үй-жайлар (үй-жайлардың бөліктері) және (немесе) ашық алаңдар (ашық алаңдардың бөліктері) кедендік бақылау объектілері болып табылады.

13. Таможенный контроль проводится в зонах таможенного контроля и иных местах, в которых находятся (должны или могут находиться) товары, в том числе транспортные средства международной перевозки и транспортные средства для личного пользования, подлежащие таможенному контролю, документы и (или) информационные системы, содержащие сведения о таких товарах.
14. Результаты проведения таможенного контроля с применением форм таможенного контроля в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, оформляются путем составления таможенных документов установленной формы или иным способом, предусмотренным настоящим Кодексом.
Статья 394. Объекты таможенного контроля
Объектами таможенного контроля являются:
товары, находящиеся под таможенным контролем в соответствии со статьей 34 настоящего Кодекса;
товары, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, которые приобрели статус товаров Евразийского экономического союза, товары, помещенные под таможенную процедуру реимпорта, товары для личного пользования, выпущенные в свободное обращение, а также товары, которые сохранили статус товаров Евразийского экономического союза при их обратном ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза, – в течение срока, указанного в абзаце третьем пункта 7 статьи 393 настоящего Кодекса;
товары, находящиеся на таможенной территории Евразийского экономического союза, – при наличии у таможенных органов информации о том, что такие товары были ввезены на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) находятся на таможенной территории Евразийского экономического союза в нарушение таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан;
таможенные и иные документы, представление которых таможенным органам предусмотрено в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза, международными договорами Республики Казахстан и (или) таможенным и иным законодательством Республики Казахстан, а также сведения, содержащиеся в таких документах;
деятельность лиц, в том числе уполномоченных экономических операторов, связанная с перемещением товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, оказанием услуг в сфере таможенного дела либо осуществляемая в рамках отдельных таможенных процедур;
сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки (части открытых площадок), предназначенные для использования или используемые в качестве складов временного хранения, таможенных складов, свободных складов, магазинов беспошлинной торговли, предназначенные для использования или используемые для временного хранения товаров уполномоченными экономическими операторами, а также предназначенные для использования или используемые в качестве зон таможенного контроля.

395-бап. Кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану шарттарының сақталуына кедендік бақылау
1. Кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану шарттарының сақталуына кедендік бақылауды кеден органдары жүргізеді.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген, кеден органы тауарларды кедендік рәсіммен орналастырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетке қарағанда, өзге Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағында орналасқан тауарларға қатысты кедендік бақылау, Комиссия айқындайтын ерекшеліктерді ескере отырып осы Кодекстің 447-бабына сәйкес жүргізіледі.
3. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты осы Кодекстің 24-тарауы талаптарының сақталуына кедендік бақылауды, аумағы бойынша мұндай тауарлардың тасымалдауы жүзеге асырылатын және (немесе) аумағында кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысы аяқталатын, аумағында тауарлар кедендік рәсіммен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органдары жүргізеді.
396-бап. Тауарлардың кедендік құнына кедендік бақылауды жүргізу ерекшелігі
1. Кедендік декларациялау кезінде мәлімделген тауарлардың кедендік әкелу құнына кедендік бақылауды жүргізу кезінде (бұдан әрі осы бапта - тауарлардың кедендік әкелу құнын бақылау) кеден органдары тауарлардың кедендік құнын дұрыс айқындауына және мәлімдеуіне тексеруді жүзеге асырады (тауарлардың кедендік құнын айқындау әдісін таңдау және қолдану, тауарлардың кедендік құнының құрылымы мен шамасы, тауарлардың кедендік құны туралы мәліметтерді құжаттамалық растау).
2. Тауарлардың кедендік әкелу құнына бақылауды жүргізу кезінде кеден органы декларанттан тауарлардың бағасын қалыптастыруға әсер ететін факторлар туралы, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларға қатысы бар өзге де мән-жайлар туралы жазбаша нысанда түсіндіруді сұратуға құқылы.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың кедендік құнына бақылаудың өзге де ерекшеліктерін, оның ішінде тауарлардың кедендік құнын дұрыс айқындамау белгілерін, тауарлардың кедендік құны туралы мәліметтерді дұрыс емес деп тануға негіздемені Комиссия айқындайды.
4. Комиссия оларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндетін осы Кодекстің 216-бабының 2-тармағының бірінші абзацына және 306-бабының 2-тармағының бірінші абзацына сәйкес туындамайтын тауарлардың кедендік әкелу құнын бақылау ерекшелігін айқындауға құқылы.

Статья 395. Таможенный контроль за соблюдением условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой
1. Таможенный контроль за соблюдением условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой проводится таможенными органами.
2. Таможенный контроль в отношении указанных в пункте 1 настоящей статьи товаров, находящихся на территории иного государства-члена Евразийского экономического союза, чем государство-член Евразийского экономического союза, таможенным органом которого товары помещены под таможенную процедуру, проводится в соответствии со статьей 447 настоящего Кодекса с учетом особенностей, определяемых Комиссией.
3. Таможенный контроль за соблюдением требований главы 24 настоящего Кодекса в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, проводится таможенными органами государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого товары помещены под таможенную процедуру, по территории которых осуществляется перевозка таких товаров и (или) на территории которого завершается действие таможенной процедуры таможенного транзита.
Статья 396. Особенности проведения таможенного контроля таможенной стоимости товаров
1. При проведении таможенного контроля таможенной стоимости ввозимых товаров, заявленной при таможенном декларировании (далее в настоящей статье – контроль таможенной стоимости ввозимых товаров), таможенным органом осуществляется проверка правильности определения и заявления таможенной стоимости товаров (выбора и применения метода определения таможенной стоимости товаров, структуры и величины таможенной стоимости товаров, документального подтверждения сведений о таможенной стоимости товаров).
2. При проведении контроля таможенной стоимости ввозимых товаров таможенный орган вправе запросить у декларанта пояснения в письменной форме о факторах, влияющих на формирование цены товаров, а также об иных обстоятельствах, имеющих отношение к товарам, ввозимым на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
3. Иные особенности контроля таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза, в том числе признаки недостоверного определения таможенной стоимости товаров, основания для признания сведений о таможенной стоимости товаров недостоверными, определяются Комиссией.
4. Комиссия вправе определять особенности контроля таможенной стоимости ввозимых товаров, в отношении которых обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, не возникает в соответствии с абзацем первым пункта 2 статьи 216 и абзацем первым пункта 2 статьи 306 настоящего Кодекса.

5. Кедендік декларациялау кезінде мәлімделген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың кедендік құнына бақылауды жүргізу кезінде кеден органдары тауарлардың кедендік әкету құнын дұрыс айқындауына және мәлімдеуіне тексеруді жүзеге асырады (тауарлардың кедендік құнының құрылымы мен шамасы, тауарлардың кедендік құны туралы мәліметтерді құжаттамалық растау).
Тауарлардың кедендік әкету құнына бақылауды жүргізу кезінде кеден органы декларанттан тауарлардың бағасын қалыптастыруға әсер ететін факторлар туралы, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкетілетін тауарларға қатысы бар өзге де мән-жайлар туралы жазбаша нысанда түсіндіруді сұратуға құқылы.
397-бап. Тауарлардың шығарылған жеріне кедендік бақылау ерекшеліктері
1. Тауарлардың шығарылған жеріне кедендік бақылауды жүргізу кезінде тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттар, кедендік декларацияда мәлімделген және (немесе) кеден органы ұсынған құжаттардағы тауарлардың шығарылған жері туралы мәліметті, оның ішінде тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттарда қамтылған мәліметтердің дұрыстығын, сондай-ақ тауарлардың шығарылған жері туралы сертификаттардың түпнұсқалығы, олардың дұрыс ресімделуі және (немесе) толтырылуы тексеріледі.
2. Кеден органы тауарлардың шығарылған жері туралы сертификаттарда қамтылған мәліметтердің дұрыстығына, сондай-ақ тауарлардың шығарылған жері туралы сертификаттың түпнұсқалығын тексеру мақсатында тауарлардың шығарылған жері туралы сертификатын берген және (немесе) тексеруге уәкілетті мемлекеттік органға немесе уәкілетті ұйымға сұрау салу (сұрау салулар) жолдауға және (немесе) әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидаларына сәйкес қосымша құжаттар мен (немесе) мәліметтерді алуға құқылы.
3. Кедендік бақылау нысаны тауарлар шығарылғанға дейін басталған кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру кеден органы осы баптың 2-тармағына сәйкес жолдаған сұрау салуларға жауаптарды алған күнінен бастап, не әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидаларымен белгіленген мұндай жауаптарды алу мерзімі өтіп кеткен күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей аяқтайды.
4. Егер кедендік декларацияда тауарлардың шығарылған жері белгісіз екені мәлімделсе және кедендік бақылау жүргізу кезінде декларацияланатын тауарларға қатысты кедендік-тарифтік реттеу шаралары, тыйымдар мен шектеулер, тауарлардың шығарылған жеріне тәуелді ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылуы мүмкін екендігі анықталса, кеден органы тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттарды сұратуға құқылы.

5. При проведении таможенного контроля таможенной стоимости товаров, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза, заявленной при таможенном декларировании, таможенным органом осуществляется проверка правильности определения и заявления таможенной стоимости вывозимых товаров (структуры и величины таможенной стоимости товаров, документального подтверждения сведений о таможенной стоимости товаров).
При проведении контроля таможенной стоимости вывозимых товаров таможенный орган вправе запросить у декларанта пояснения в письменной форме о факторах, влияющих на формирование цены товаров, а также об иных обстоятельствах, имеющих отношение к товарам, вывозимым на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
Статья 397. Особенности таможенного контроля происхождения товаров
1. При проведении таможенного контроля происхождения товаров проверяются документы о происхождении товаров, сведения о происхождении товаров, заявленные в таможенной декларации и (или) содержащиеся в представленных таможенным органам документах, в том числе достоверность сведений, содержащихся в документах о происхождении товаров, а также подлинность сертификатов о происхождении товаров, правильность их оформления и (или) заполнения.
2. Таможенный орган вправе направлять запрос (запросы) в государственный орган или уполномоченную организацию, выдавшую и (или) уполномоченную проверять сертификат о происхождении товара, в целях проведения проверки достоверности сведений, содержащихся в сертификате о происхождении товара, а также подлинности сертификата о происхождении товара и (или) получения дополнительных документов и (или) сведений в соответствии с правилами определения происхождения ввозимых товаров.
3. Форма таможенного контроля проверка таможенных, иных документов и (или) сведений, начатая до выпуска товаров, завершается не позднее тридцати календарных дней со дня получения таможенным органом ответов на запросы, направленные в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, либо со дня истечения срока получения таких ответов, установленного правилами определения происхождения ввозимых товаров.
4. В случае, если в таможенной декларации заявлено о том, что происхождение товаров неизвестно, и при проведении таможенного контроля обнаружено, что в отношении декларируемых товаров могут применяться меры таможенно-тарифного регулирования, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка, зависящие от происхождения товаров, таможенный орган вправе запросить документы о происхождении товаров.

5. Мынадай:
1) егер мұндай құжаттар осы Кодекстің 56-бабына сәйкес ұсынылуы тиіс болса, кедендік бақылау нысандарын қолдану кезінде кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру, тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттар ұсынылмағанда;
2) тауарлардың шығарылған жеріне жүргізілген кедендік бақылау нәтижелері бойынша тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттарда қамтылған мәліметтердің дұрыс еместігі анықталғанда;
3) тауарлардың шығарылған жеріне жүргізілген кедендік бақылау нәтижелері бойынша тауарлардың шығарылған жері туралы сертификат түпнұсқа болып табылмайтыны не тауарлардың шығарылған елі туралы мұндай сертификат оны ресімдеу және (немесе) толтыру тәртібіне қойылатын талаптарын бұза отырып ресімделгені және (немесе) толтырылғаны анықталғанда;
4) тауарлардың шығарылған жері туралы сертификатын берген және (немесе) тексеруге уәкілетті мемлекеттік орган немесе уәкілетті ұйым әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидаларымен белгіленген мерзімде, егер мұндай сұрау салу осы баптың 2-тармағына сәйкес жолданған болса, сұрау салуға жауап және (немесе) қосымша құжаттар мен (немесе) мәліметтерді ұсынбағанда;
5) Комиссия айқындайтын өзге де жағдайлар, тауарлардың шығарылған жері расталмаған деп саналады.
6. Егер кедендік декларацияда тауарлардың шығарылған жері белгісіз екені мәлімделсе не тауарлардың шығарылған жері расталмаған деп саналса:
1) кедендік әкелу баждар, егер Одақ туралы шартқа сәйкес өзгеше белгіленбесе, Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленген мөлшерлемелердің негізінде есептеледі;
2) арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, егер Одақ туралы шартқа сәйкес өзгеше белгіленбесе, Сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасына сәйкес сол кодтың тауарына және (немесе) атауына қатысты белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының ең жоғары мөлшерлемеден шыға отырып есептеледі;
3) тауарға қатысты, егер Одақ туралы шартқа сәйкес өзгеше белгіленбесе, кедендік-тарифтік реттеудің өзге де шаралары, тыйым салулар мен шектеулер, мұндай шараларды қолдану тауарлардың шығарылған жеріне тәуелді болған жағдайларда ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылады.
7. Кейіннен тауарлардың шығарылған жері расталған кезде кедендік-тарифтік реттеу шаралары, тыйым салулар мен шектеулер, мұндай шараларды қолдану тауарлардың шығарылған жеріне тәуелді болған жағдайларда ішкі нарықты қорғау шаралары, тауарлардың расталған шығарылған жерінен шыға отырып қолданылады.
398-бап. Кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеуді қабылау
Кеден органы:
Қазақстан Республикасында төлеуге жататын кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын дұрыс есептеуді және уақытылы төлеуді;
пайыздарды дұрыс есептеуді және уақытылы төлеуді;
өсімпұлдарды дұрыс есептеуді және төлеуді бақылауды жүзеге асырады.

5. Происхождение товара считается неподтвержденным в следующих случаях:
1) не представлены, в том числе при применении формы таможенного контроля проверка таможенных, иных документов и (или) сведений, документы о происхождении товаров, если такие документы должны быть представлены в соответствии со статьей 56 настоящего Кодекса;
2) по результатам проведенного таможенного контроля происхождения товаров выявлена недостоверность сведений, содержащихся в документах о происхождении товаров;
3) по результатам проведенного таможенного контроля происхождения товаров выявлено, что сертификат о происхождении товара не является подлинным либо такой сертификат о происхождении товара оформлен и (или) заполнен с нарушением требований к порядку его оформления и (или) заполнения;
4) государственным органом или уполномоченной организацией, выдавшей и (или) уполномоченной проверять сертификат о происхождении товара, в срок, установленный правилами определения происхождения ввозимых товаров, не представлены ответ на запрос и (или) дополнительные документы и (или) сведения, если такой запрос был направлен в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи;
5) иные случаи, определяемые Комиссией.
6. Если в таможенной декларации заявлено о том, что происхождение товаров неизвестно либо происхождение товаров считается неподтвержденным:
1) ввозные таможенные пошлины исчисляются исходя из ставок, установленных Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, если иное не установлено в соответствии с Договором о Союзе;
2) специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товара того же кода в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности и (или) наименования, если иное не установлено в соответствии с Договором о Союзе;
3) в отношении товара применяются иные меры таможенно-тарифного регулирования, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка в случаях, когда применение таких мер зависит от происхождения товаров, если иное не установлено в соответствии с Договором о Союзе.
7. При подтверждении впоследствии происхождения товаров меры таможенно-тарифного регулирования, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка в случаях, когда применение таких мер зависело от происхождения товаров, применяются исходя из подтвержденного происхождения товаров.
Статья 398. Контроль за уплатой таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов
Таможенные органы осуществляют контроль:
за правильностью исчисления и своевременностью уплаты в бюджет таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подлежащих уплате в Республике Казахстан;
за правильностью начисления и своевременностью уплаты процентов;
за правильностью начисления и уплатой пеней.

399-бап. Егер кеден органына тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылауды жүргізу кезінде, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар ұсынылмаған жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарды есептеу ерекшеліктері
1. Тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылауды жүргізу нәтижелері бойынша, егер кеден органына:
1) кедендік декларацияда мәлімделген төленген кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждардың мөлшеріне әсер ететін мәліметтерді тексеру үшін кеден органы сұрау салған (талап еткен) кедендік декларацияда көрсетілген бірде-бір құжаттар, олар туралы мәліметтер ұсынылмаса;
2) кедендік декларацияда мәлімделеген төленген кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждардың мөлшеріне әсер ететін мәліметтерді тексеру үшін кеден органы сұрау салған (талап еткен) кедендік декларацияда көрсетілген құжаттар, олар туралы мәліметтер ұсынылса, бірақ мұндай құжаттар тексерілетін мәліметтерді растамаса, осы Кодекстің 411-бабында немесе 416-бабында көзделген нысандарда кеден органы кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарды осы бапқа сәйкес есептейді.
2. Төлеуге жататын кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарды есептеуге арналған база кеден органында бар мәліметтер негізінде айқындалады, ал тауарларды сыныптау осы Кодекстің 40-бабының 3-тармағын есепке ала отырып жүзеге асырылады.
Егер Сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасына сәйкес тауарлар коды оннан аз белгілерінің санымен топтау деңгейінде айқындалса:
кедендік баждарды есептеу үшін мұндай топтарға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік баждар мөлшерлемесінің жоғарғысы қолданылады;
салықтарды есептеу үшін, кедендік баждар мөлшерлемесінің жоғарғысы белгіленген мұндай топтарға кіретін тауарларға сәйкес келетін қосылған құн салығы мөлшерлемесінің, акциздер мөлшерлемесінің жоғарғысы қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарды есептеу үшін мұндай топтарға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары мөлшерлемесінің жоғарғысы қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары осы Кодекстің 397-бабының ережелерін есепке ала отырып, осы Кодекстің 5-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығарылған жерінен шыға отырып есептеледі.
Егер тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттардың жоқтығына байланысты тауарлардың шығарылған жерін анықтау мүмкін болмаған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары Сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасының сол кодының тауарларына (егер тауарларды жіктеу он белгі деңгейінде жүзеге асырылса) не топқа кіретін тауарларға қатысты белгіленген (егер Сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасына сәйкес тауарлар коды оннан аз белгілерінің санымен топтау деңгейінде айқындалса) арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары мөлшерлемесінің жоғарғысынан шыға отырып есептеледі.
Кейіннен тауарлар туралы нақты мәліметтер анықталған кезде кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары мұндай нақты мәліметтерден шыға отырып есептеледі, осы Кодекстің 11-тарауына және 141-бабына сәйкес артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары сомаларының есепке жатқызуы (қайтаруы) жүзеге асырылады не осы Кодекстің 12-тарауына және 142-бабына сәйкес төленбеген сомаларды өндіріп алу іс-қимылы осы Кодекстің 84 және 137-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.

Статья 399. Особенности исчисления таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случае, если таможенному органу при проведении таможенного контроля после выпуска товаров не представлены документы, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации
1. По результатам проведения таможенного контроля после выпуска товаров в форме, предусмотренной статьями 411 или статьей 416 настоящего Кодекса, таможенный орган исчисляет таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, в соответствии с настоящей статьей, если таможенному органу:
1) не представлен ни один из документов, сведения о которых указаны в таможенной декларации, запрошенных (истребованных) таможенным органом для проверки заявленных в таможенной декларации сведений, влияющих на размер уплаченных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
2) представлены документы, сведения о которых указаны в таможенной декларации, запрошенные (истребованные) таможенным органом для проверки заявленных в таможенной декларации сведений, влияющих на размер уплаченных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, но такие документы не подтверждают проверяемые сведения.
2. База для исчисления подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 3 статьи 40 настоящего Кодекса.
В случае, если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее десяти:
для исчисления таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 5 настоящего Кодекса, с учетом положений статьи 397 настоящего Кодекса.
В случае, если не представляется возможным определить происхождение товаров в связи с отсутствием документов о происхождении товаров, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (если классификация товара осуществлена на уровне десяти знаков) либо товаров, входящих в группировку (если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее десяти).
При установлении впоследствии точных сведений о товарах таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, осуществляется зачет (возврат) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса, либо осуществляются действия в соответствии со статьями 86 и 137 настоящего Кодекса, взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главой 12 и статьей 142 настоящего Кодекса.

400-бап. Тауарлар шығарылғаннан кейін шартты шығарылған тауарларға қатысты кедендік бақылау ерекшеліктері
1. Осы Кодекстің 202-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген шартты шығарылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді және (немесе) кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданумен байланысты мұндай тауарларды билік етуі және (немесе) пайдалануы бойынша шектеулерді ұсыну мақсаттары мен шарттарын сақтау, егер мұндай тауарларға қатысты кеден органдарына жиынтықта кедендік бақылауды жүргізу кезінде расталмаған деп саналады:
1) көрсетілген тауарлардың кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді, сондай-ақ мұндай тауарлардың билік етуі және (немесе) пайдалану бойынша шектеулерді ұсыну мақсаттарында және шарттарын сақтаумен пайдалануын растайтын құжаттарды ұсынбағанда;
2) көрсетілген тауарлар ұсынылмағанда не олардың орналасу орны расталмағанда.
Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасын тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты қолданудың ерекшелігін уәкілетті орган бекітеді.
2. Тауарлар шығарылғаннан кейін осы Кодекстің 202-бабының 1-тармағында көрсетілген шартты шығарылған тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізуге өзге де талаптарды және жүргізу кезеңділігін уәкілетті орган бекітеді.
401-бап. Халықаралық пошта жөнелтілімдерде жөнелтілетін тауарларға қатысты кедендік бақылау ерекшеліктері
1. Халықаралық пошта жөнелтілімдерде жөнелтілетін тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізу үшін халықаралық пошта жөнелтілімдерін кеден органдарына пошта байланысының тағайындалған операторы береді.
Жазбаша хат-хабарлардың жекелеген түрлері (аэрограммалар, пошталық карточкалар, зағиптарға арналған хаттар мен жөнелтілімдер) кеден органына көрсетілген пошта жөнелтілімдерде тыйымдар мен шектеулер белгіленген тауарлар бар екеніне жеткілікті негіздер болған кезде оның талабы бойынша беріледі.
2. Халықаралық пошта алмасу орнына (мекемесіне) бүлінген түрде, салмағында өзгерістер бар, ішіндегісі бұзылған, қажетті ілеспе құжаттары салынбаған және (немесе) құжаттарсыз келіп түскен халықаралық пошта жөнелтілімдері Дүниежүзілік пошта одағының актілерімен айқындалған, тағайындалған пошта операторы ресімдеген қосымша құжаттар кеден органдарына беріледі.
3. Егер оны кеден органдары кедендік операцияларды жасау және (немесе) кедендік бақылауды жүргізу кезінде пайдаланса, халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты кедендік тексеріп қарау актісін ресімдеу жүргізіледі. Егер кедендік тексеріп қарау актісі жасалмаса, кедендік тексеріп қарау нәтижелері туралы мәліметті кеден органының лауазымды тұлғалары халықаралық пошта жөнелтілімдерімен ілесіп жүретін Дүниежүзілік пошта одағының актілерімен көзделген құжаттарда көрсетіледі.

Статья 400. Особенности таможенного контроля после выпуска товаров в отношении условно выпущенных товаров
1. В отношении условно выпущенных товаров, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 202 настоящего Кодекса, соблюдение целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов считается неподтвержденным, если при проведении таможенного контроля в отношении таких товаров таможенному органу в совокупности:
1) не представлены документы, подтверждающие использование указанных товаров в целях и с соблюдением условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а также ограничений по пользованию и (или) распоряжению такими товарами;
2) не предъявлены указанные товары либо не подтверждено место их нахождения.
Особенности применения подпункта 2) пункта 1 настоящей статьи в отношении отдельных категорий товаров утверждаются уполномоченным органом.
2. Периодичность проведения и иные требования к проведению таможенного контроля после выпуска товаров в отношении условно выпущенных товаров, указанных в пункте 1 статьи 202 настоящего Кодекса, утверждаются уполномоченным органом.
Статья 401. Особенности таможенного контроля в отношении товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях
1. Для проведения таможенного контроля в отношении товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, международные почтовые отправления предъявляются таможенному органу назначенным оператором почтовой связи.
Отдельные виды письменной корреспонденции (аэрограммы, почтовые карточки, письма и отправления для слепых) предъявляются таможенному органу по его требованию при наличии достаточных оснований полагать, что в указанных почтовых отправлениях содержатся товары, в отношении которых установлены запреты и ограничения.
2. Международные почтовые отправления, поступившие в место (учреждение) международного почтового обмена в поврежденном виде, с изменением в весе, с испорченным вложением, без вложения и (или) без необходимых сопроводительных документов, предъявляются таможенным органам с приложением оформленного назначенным оператором почтовой связи документа, определенного актами Всемирного почтового союза.
3. В отношении международных почтовых отправлений оформление акта таможенного досмотра производится в случае, если он будет использоваться таможенными органами при совершении таможенных операций и (или) проведении таможенного контроля. Если акт таможенного досмотра не составляется, сведения о результатах таможенного досмотра указываются должностными лицами таможенного органа в документах, предусмотренных актами Всемирного почтового союза, сопровождающих международные почтовые отправления.

402-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен кеден органдары арасындағы өзара іс-қимыл
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарымен бақылауға жататын тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден органдары басқа бақылаушы мемлекеттік органдардың әрекеттеріне жалпы үйлестіруді және бірлескен актімен айқындалатын тәртіпте бір уақытта бірлескен бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз етеді.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен кеден органдары ақпараттық жүйелерді пайдаланумен кедендік және мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) өзге де түрлерін жүргізу үшін қажетті құжаттармен және (немесе) ақпаратпен (мәліметтермен) алмасады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу кезінде мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) жүргізілуін тездету мақсатында кедендік тексеріп қарау Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарының қатысуымен жүргізілуі мүмкін. Бұл ретте кедендік тексеріп қарау актісі жасалады.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың және (немесе) көлік құралдарының иондаушы сәуле шығару деңгейін тексеру және халықтың және қоршаған ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында оны табиғи ортамен салыстыру радиациялық бақылау болып табылады.
Радиациялық бақылауды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде және тауарлар мен көлік құралдары өткізілетін өзге де орындарда орналасқан кеден органдары радиациялық бақылаудың техникалық құралдарын пайдалана отырып, автоматты түрде не қолмен тексеру режимінде жүргізеді.
Радиациялық бақылауды жүргізу тәртібін уәкілетті орган тиісті уәкілетті мемлекеттік органдармен келісе отырып белгілейді.
5. Кеден органдары экспорттық бақылауға жататын тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілген кезде аталған тауарларға кедендік бақылауды жүзеге асырады.
Кеден органдары экспорттық бақылауға жататын тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасынан заңсыз өткізілуінің алдын алады және жолын кеседі.

Статья 402. Взаимодействие между таможенными органами и другими государственными органами Республики Казахстан, осуществляющими государственный контроль (надзор) на таможенной границе Евразийского экономического союза
1. При проведении таможенного контроля в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза и подлежащих контролю другими государственными органами Республики Казахстан, осуществляющими государственный контроль (надзор) на таможенной границе Евразийского экономического союза, таможенные органы обеспечивают общую координацию действий других контролирующих государственных органов и одновременное проведение совместного контроля в порядке, определяемом совместным актом.
2. Таможенные органы и другие государственные органы Республики Казахстан, осуществляющие государственный контроль (надзор) на таможенной границе Евразийского экономического союза, обмениваются документами и (или) информацией (сведениями), необходимыми для проведения таможенного и иных видов государственного контроля (надзора), с использованием информационных систем.
3. В целях ускорения проведения государственного контроля (надзора) при перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза таможенный досмотр может проводиться с участием других государственных органов Республики Казахстан, осуществляющих государственный контроль (надзор) на таможенной границе Евразийского экономического союза. При этом составляется акт таможенного досмотра.
4. Радиационным контролем является проверка уровня ионизирующего излучения, исходящего из товаров и (или) транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, и сравнение его с естественным фоном в целях обеспечения безопасности для населения и окружающей среды.
Радиационный контроль проводится таможенными органами, расположенными в пунктах пропуска и иных местах перемещения товаров и транспортных средств через таможенную границу Евразийского экономического союза, с использованием технических средств радиационного контроля в автоматическом либо ручном режиме.
Порядок проведения радиационного контроля устанавливается уполномоченным органом по согласованию с соответствующими уполномоченными государственными органами.
5. Таможенные органы осуществляют таможенный контроль за товарами, подпадающими под экспортный контроль, при перемещении указанных товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.
Таможенные органы предупреждают и пресекают незаконное перемещение через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, подпадающих под экспортный контроль.

6. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарын орындау мақсатында жүзеге асырылады және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағын Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларын қоздырушылардың әкелінуі мен таралуынан қорғауға бағытталған.
Зертханалық бақылауды қоспағанда, кеден органдарының лауазымды адамдарының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыруы тәртібін, сондай-ақ ветеринария саласындағы уәкілетті орган мен кеден органдарының өзара іс-қимыл жасау тәртібін ветеринария саласындағы уәкілетті орган уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасының талаптарын орындау мақсатында жүзеге асырылады және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағын Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын басқа мемлекеттерден тізбесін өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган бекітетін карантинді объектілердің әкелінуінен қорғауға бағытталған.
Зертханалық сараптаманы қоспағанда, кеден органдарының лауазымды адамдарының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылауды жүзеге асыруы тәртібін, сондай-ақ өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган мен кеден органдарының өзара іс-қимыл жасау тәртібін өсімдіктер карантині саласындағы уәкілетті орган уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді.
8. Адамдар мен тауарларды (жүктерді) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізген кезде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына инфекциялық және паразиттік аурулардың, сондай-ақ адамның денсаулығы үшін ықтимал қауіпті заттар мен өнімдердің әкелінуіне жол бермеу мақсатында жүргізілетін тауарлардың (жүктердің) санитарлық-эпидемиологиялық жай-күйін және адамдардың денсаулық жағдайын бақылау санитарлық-карантиндік бақылау болып табылады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобильмен өту пункттерінде санитарлық-карантиндік бақылауды кеден органдарының лауазымды адамдары уәкілетті орган мен халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган арасында жасалатын бірлескен актіде айқындалған тәртіппен жүргізеді.
Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын басқа мемлекеттен инфекциялық және паразиттік аурулардың, сондай-ақ адамның денсаулығы үшін ықтимал қауіпті заттар мен өнімдердің әкелінуінің нақты қаупі туындаған жағдайда кеден органдары санитарлық-карантиндік бақылау жүргізу мақсатында уәкілетті орган мен халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның бірлескен актілерінде айқындалған тәртіппен халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы аумақтық органдарды тартады.

6. Государственный ветеринарно-санитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза осуществляется в целях выполнения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии и направлен на охрану таможенной территории Евразийского экономического союза от заноса и распространения возбудителей заразных и экзотических болезней животных из других государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза.
Порядок осуществления должностными лицами таможенных органов государственного ветеринарно-санитарного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза, за исключением лабораторного контроля, а также порядок взаимодействия уполномоченного органа в области ветеринарии и таможенных органов утверждаются уполномоченным органом в области ветеринарии по согласованию с уполномоченным органом.
7. Государственный карантинный фитосанитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза осуществляется в целях выполнения требований законодательства Республики Казахстан в области карантина растений и направлен на охрану таможенной территории Евразийского экономического союза от занесения из других государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, карантинных объектов, включенных в единый перечень карантинных объектов Евразийского экономического союза.
Порядок осуществления должностными лицами таможенных органов государственного карантинного фитосанитарного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза, за исключением лабораторной экспертизы, а также порядок взаимодействия уполномоченного органа по карантину растений и таможенных органов утверждаются уполномоченным органом в области карантина растений по согласованию с уполномоченным органом.
8. Санитарно-карантинным контролем является контроль за санитарно-эпидемиологическим состоянием товаров (грузов) и состоянием здоровья людей при перемещении людей и товаров (грузов) через таможенную границу Евразийского экономического союза, проводимый в целях недопущения завоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза инфекционных и паразитарных заболеваний, а также потенциально опасных для здоровья человека веществ и продукции.
Санитарно-карантинный контроль в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза осуществляется должностными лицами таможенных органов в порядке, определенном совместным актом между уполномоченным органом и уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
В случае возникновения реальной угрозы завоза инфекционных и паразитарных заболеваний, а также потенциально опасных для здоровья человека веществ и продукции из других государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, таможенные органы в целях проведения санитарно-карантинного контроля привлекают территориальные органы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в порядке, определяемом совместными актами уполномоченного органа и уполномоченного государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

9. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль, теңіз өткізу пункттерінде кеден органдарына жүктелген көлік бақылауы Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі саласындағы заңнамасының талаптарын жеке және заңды тұлғалардың сақтауын тексеру мақсатында жүзеге асырылады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль, теңіз өткізу пункттеріндегі кеден органдарына жүктелген көлік бақылауын уәкілетті орган мен көлік саласындағы уәкілетті орган арасында жасалатын бірлескен актіде белгіленген тәртіппен кеден органдарының лауазымды адамдары жүзеге асырады.
10. Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын сақтау мақсатында кеден органдары:
1) өз құзыреті шегінде сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар мен жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының валюта заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы қозғалысы туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін хабардар етіп отырады;
3) кеден органдары анықтаған Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасы талаптарының бұзылғандығы туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін хабардар етіп отырады.
403-бап. Кеден органдарының мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылы
1. Кеден органдары өз функцияларын тиісті мемлекеттік органдармен бірлескен актілерде айқындалатын тәртіппен немесе көрсетілген органдармен келісу бойынша өзге де мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден органдарының қызметіне араласуға тыйым салынады.
3. Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын сақтау мақсатында кеден органдары:
1) өз құзыреті шегінде сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар мен жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының валюта заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы қозғалысы туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін хабардар етіп отырады;
3) кеден органдары анықтаған Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасы талаптарының бұзылғандығы туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін хабардар етіп отырады.
404-бап. Кедендік бақылау аймақтары
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындары, меншікті тауарларды сақтау қоймаларының, уақытша сақтау қоймаларының, кеден қоймаларының, еркін қоймаларының аумақтары, бажсыз сауда дүкендерінің аумақтары және осы Кодексте белгіленген өзге де орындар кедендік бақылау аймақтары болып табылады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде көліктік-логистикалық орталықтарында, сондай-ақ кедендік декларациялау және өзге де кедендік операциялар жүргізу орындарында кедендік бақылауды жүзеге асыру мақсаттары үшін кеден органдары кедендік бақылау аймақтарын құрады.
Кедендік бақылау аймақтарының өзге де орындарында тауарларды уақытша сақтау, жүк және өзге де операцияларды жасау осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарлар мен көлік құралдарына қатысты тауарларды кедендік тексеріп қарау және (немесе) қарап тексеру нысанында кедендік бақылауды жүргізу үшін құрылады.

9. Транспортный контроль, возложенный на таможенные органы в автомобильных, морских пунктах пропуска и иных местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, осуществляется в целях проверки соблюдения физическими и юридическими лицами требований законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта.
Транспортный контроль, возложенный на таможенные органы в автомобильных, морских пунктах пропуска и иных местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, осуществляется должностными лицами таможенных органов в порядке, определенном совместным актом между уполномоченным органом и уполномоченным органом в области транспорта.
Статья 403. Взаимодействие таможенных органов с государственными органами
1. Таможенные органы осуществляют свои функции во взаимодействии с иными государственными органами в порядке, определяемом совместными актами с соответствующими государственными органами или по согласованию с указанными органами.
2. Запрещается вмешательство в деятельность таможенных органов, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
3. В целях соблюдения валютного законодательства Республики Казахстан таможенные органы:
1) в пределах своей компетенции обеспечивают контроль за соблюдением участниками внешнеэкономической деятельности и физическими лицами валютного законодательства Республики Казахстан;
2) информируют Национальный Банк Республики Казахстан о движении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан;
3) информируют Национальный Банк Республики Казахстан о нарушении требований валютного законодательства Республики Казахстан, выявленном таможенными органами.
Порядок взаимодействия уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан в целях соблюдения валютного законодательства Республики Казахстан, обмена информацией, в том числе в электронной форме, а также перечень сведений в рамках такого обмена информацией определяются совместным актом.
Статья 404. Зоны таможенного контроля
1. Зонами таможенного контроля являются места перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, территории складов хранения собственных товаров, складов временного хранения, таможенных складов, свободных складов, территории магазинов беспошлинной торговли и иные места, установленные настоящим Кодексом.
Для целей осуществления таможенного контроля в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза, транспортно-логистических центрах, а также в местах таможенного декларирования и проведения иных таможенных операций таможенными органами создаются зоны таможенного контроля.
В иных местах зоны таможенного контроля создаются для временного хранения товаров, совершения грузовых и иных операций в отношении товаров и транспортных средств, проведения таможенного контроля в форме таможенного осмотра и (или) таможенного досмотра товаров, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.

2. Кедендік бақылау аймақтарын құрмай:
1) көшпелі кедендік тексеру барысында не осы Кодекстің 18-бабының 1-тармағына сәйкес кедендік бақылау аймақтарынан тыс көлік құралдарын тоқтатқан кезде, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілетін тауарлар анықталған кезде жүзеге асырылатын кедендік қарап тексеру;
2) көшпелі кедендік тексеру және (немесе) аумақтар мен үй-жайларды кедендік қарап тексеру барысында не осы Кодекстің 18-бабының 1-тармағына сәйкес кедендік бақылау аймақтарынан тыс көлік құралдарын тоқтатқан кезде, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілетін тауарлар анықталған кезде жүзеге асырылатын кедендік тексеріп қарау жүргізілуі мүмкін.
3. Кедендік бақылау аймақтары, егер олар кедендік бақылауда орналасқан тауарларды тұрақты, немесе уақытша – оларды кедендік бақылау жүргізу уақытына, тауарлар мен көлік құралдарына қатысты жүк және өзге де операцияларды жасауға құрылған жағдайда, орналастыру үшін арналған болса, тұрақты болуы мүмкін.
4. Тұрақты кедендік бақылау аймақтары уәкілетті органның немесе кеденнің аумақтық бөлімшесі басшысының (оны алмастыратын адамның) осы баптың 1-тармағында көзделген орындарда кедендік бақылау аймақтарын белгілеу туралы бұйрығының негізінде құрылады және жұмыс істеуін тоқтатады.
Уақытша кедендік бақылау аймақтарын құру (оның ішінде мүдделі тұлғаның өтініші бойынша), жұмыс істеуін тоқтату тәртібін, оларға қойылатын талаптарды, сондай-ақ уақытша кедендік бақылау аймақтарының құқықтық режимін уәкілетті орган бекітеді.
5. Тұрақты кедендік бақылау аймақтарының шекаралары шартты сызықпен шектеледі және:
1) кедендік рәсімдер өткізу орындарында – өлшемдері: биіктігі – 50 сантиметр, ені – 100 сантиметр болатын белгілермен белгіленеді. Белгінің көк түсті тақтасына биіктігі 10 сантиметр және ені 3,7 сантиметр ақ түсті әріптермен, үш жолға, үш тілде (қазақ, орыс және ағылшын) "Кедендік бақылау аймағы" деген жазу жазылады;
2) суда жарық шағылыстырғыш бояудың көмегімен орындалған "Кедендік бақылау аймағы" деген жазуы бар қызыл түсті қалтқылармен белгіленеді.
6. Тұрақты кедендік бақылау аймақтарына жіберу:
1) кедендік бақылау аймақтарында қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тиісті бақылаушы органдарының лауазымды адамдары үшін, қызметтік куәлікті ұсынған кезде, тұрақты рұқсат қағазы;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құқық қорғау немесе арнайы органдардың лауазымды адамдары үшін қаулы;

2. Без создания зон таможенного контроля может проводиться:
1) таможенный осмотр, осуществляемый в ходе выездной таможенной проверки либо при остановке транспортного средства вне зон таможенного контроля в соответствии с пунктом 1 статьи 18 настоящего Кодекса, а также при обнаружении товаров, незаконно перемещенных через таможенную границу Евразийского экономического союза;
2) таможенный досмотр, осуществляемый в ходе таможенного осмотра помещений и территорий и (или) в ходе выездной таможенной проверки либо при остановке транспортного средства вне зон таможенного контроля в соответствии с пунктом 1 статьи 18 настоящего Кодекса, а также при обнаружении товаров, незаконно перемещенных через таможенную границу Евразийского экономического союза.
3. Зоны таможенного контроля могут быть постоянными, если они предназначены для регулярного размещения в них товаров, находящихся под таможенным контролем, или временными – в случае их создания на время проведения таможенного контроля, совершения грузовых и иных операций в отношении товаров и транспортных средств.
4. Постоянные зоны таможенного контроля создаются и прекращают функционирование на основании приказа руководителя (лица, его замещающего) территориального подразделения уполномоченного органа или таможни об установлении зон таможенного контроля в местах, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи.
Порядок создания (в том числе по заявлению заинтересованного лица), прекращения функционирования временных зон таможенного контроля, требования к ним, а также правовой режим временной зоны таможенного контроля утверждаются уполномоченным органом.
5. Границы постоянных зон таможенного контроля ограничиваются условной линией и обозначаются:
1) в местах проведения таможенных процедур – знаками, размеры которых составляют: высота – 50 сантиметров, ширина – 100 сантиметров. На синем поле знака буквами белого цвета, высотой 10 сантиметров и шириной 3,7 сантиметра, в три строки на трех языках (казахском, русском и английском) выполняется надпись "Зона таможенного контроля";
2) на воде – буями красного цвета с надписью "Зона таможенного контроля", выполненной с помощью светоотражающей краски.
6. Допуск в постоянные зоны таможенного контроля осуществляется на основании:
1) постоянного пропуска для должностных лиц соответствующих контролирующих органов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в зонах таможенного контроля, при предъявлении служебного удостоверения;
2) постановления для должностных лиц правоохранительных или специальных органов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

3) лауазымдық міндеттерін орындау тікелей кедендік бақылау аймағында болумен байланысты ұйымдардың лауазымды адамдары үшін рұқсат қағазы негізінде жүзеге асырылады.
Тұрақты рұқсат қағаздары тиісті бақылаушы органдардың, ұйымдардың жазбаша өтініші негізінде күнтізбелік бір жыл мерзімге беріледі және оған уәкілетті орган аумақтық бөлімшесінің немесе кеденнің басшысы не оны алмастыратын адам қол қояды. Рұқсат қағаздарын арнайы журналда тіркеуді аталған рұқсат қағазын берген кеден органы жүргізеді.
4) мемлекеттік органдардың және ұйымдардың лауазымды адамдары кедендік бақылау аймағында қысқа уақыт болуымен тікелей байланысты өздеріне жүктелген функцияларды орындау мақсатында оларға берілетін уақытша рұқсат қағазы негізінде жүзеге асырылады.
Уақытша рұқсат қағаздары адамның кедендік бақылау аймағында уақытша болу мерзіміне, оның жазбаша өтініші негізінде беріледі.
7. Тұрақты және уақытша рұқсат қағаздарының, тұрақты және уақытша рұқсат қағаздарын тіркеу журналының нысанын уәкілетті орган бекітеді.
8. Уақытша кедендік бақылау аймақтарына жіберу:
қызметтік куәлікті ұсынған кезде, кедендік бақылау аймақтарында қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тиісті бақылаушы органдарының лауазымды адамдарына;
құқық қорғау немесе арнайы органдардың лауазымды адамдарына;
лауазымдық міндеттерін орындау тікелей кедендік бақылау аймағында болумен байланысты ұйымдардың лауазымды адамдарына;
кедендік бақылау аймағында қысқа уақыт болуымен тікелей байланысты өздеріне жүктелген функцияларды орындау мақсатында мемлекеттік органдардың және ұйымдардың лауазымды адамдарына жазбаша өтініштің негізінде кедендік бақылау аймағына уақытша келу мерзіміне уақытша рұқсат қағазын беру жолымен жүзеге асырылады.
7. Рұқсат қағаздарын ресімдемей, тұрақты кедендік бақылау аймағына жіберу:
1) қызметтік куәлікті ұсынған кезде кедендік бақылау аймағында өздеріне жүктелген функцияларды өз жұмыс уақыты кезеңінде орындайтын кеден органдарының лауазымды адамдарына;
2) кедендік бақылау аймағындағы тауарлар мен көлік құралдарына өкілдік ететін адамдарға, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одағының кедендік шекарасынан кесіп өтетін жеке тұлғаларға қатысты жүзеге асырылады.
Кеден органының лауазымды адамдарының өз жұмыс уақытынан тыс кезде кеден органы басшысының рұқсатынсыз кедендік бақылау аймағында болуына жол берілмейді.
8. Тұрақты кедендік бақылау аймағының шекарасы арқылы және оның шегінде тауарлар мен көлік құралдарының өтуіне кеден органының рұқсатымен жол беріледі.
9. Өндірістік және өзге кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға, аталған қызмет уақытша сақтау орнының немесе қоймасының, еркін қойманың, кеден қоймасының және бажсыз сауда дүкенінің мақсатына сәйкес келген жағдайларды қоспағанда, сондай-ақ режимдік объектілердің кедендік бақылау аймақтарында болуына жол берілмейді.

3) постоянного пропуска для должностных лиц организаций, у которых выполнение должностных обязанностей связано с непосредственным нахождением указанных лиц в зоне таможенного контроля.
Постоянные пропуска выдаются сроком на один календарный год на основании письменного заявления соответствующих контролирующих органов, организаций и подписываются руководителем территориального подразделения уполномоченного органа или таможни либо лицом, его замещающим. Регистрация пропусков в специальном журнале ведется таможенным органом, выдавшим указанный пропуск;
4) временного пропуска для должностных лиц государственных органов и организаций с целью выполнения возложенных на них функций, непосредственно связанных с кратковременным пребыванием указанных лиц в зоне таможенного контроля.
Временные пропуска выдаются на срок временного пребывания лица в зоне таможенного контроля на основании его письменного заявления.
7. Формы постоянных и временных пропусков, журнала регистрации постоянных и временных пропусков утверждаются уполномоченным органом.
8. Допуск во временные зоны таможенного контроля осуществляется путем выдачи временного пропуска на срок временного пребывания в зоне таможенного контроля на основании письменного заявления следующим лицам:
должностным лицам соответствующих контролирующих органов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в зонах таможенного контроля, при предъявлении служебного удостоверения;
должностным лицам правоохранительных или специальных органов;
должностным лицам организаций, у которых выполнение должностных обязанностей связано с непосредственным нахождением указанных лиц в зоне таможенного контроля;
должностным лицам государственных органов и организаций с целью выполнения возложенных на них функций, непосредственно связанных с кратковременным пребыванием указанных лиц в зоне таможенного контроля.
9. Допуск в постоянную зону таможенного контроля без оформления пропусков осуществляется в отношении:
1) должностных лиц таможенных органов, выполняющих возложенные на них функции в зоне таможенного контроля в период своего рабочего времени, при предъявлении служебного удостоверения;
2) лиц, представляющих товары и транспортные средства, находящиеся в зоне таможенного контроля, а также физических лиц, пересекающих таможенную границу Евразийского экономического союза.
Нахождение в зоне таможенного контроля должностных лиц таможенного органа вне своего рабочего времени без разрешения руководителя таможенного органа не допускается.
10. Перемещение товаров и транспортных средств через границы постоянных зон таможенного контроля и в их пределах допускается с разрешения таможенного органа.
11. Осуществление производственной и иной предпринимательской деятельности, а также нахождение режимных объектов в зонах таможенного контроля не допускаются, за исключением случаев, когда указанная деятельность соответствует назначению места или склада временного хранения, свободного склада, таможенного склада и магазина беспошлинной торговли.

405-бап. Кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды сақтау
1. Кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті сақтауға жататын құжаттар мыналар:
1) кедендік құжаттар;
2) осы Кодекстің 179-бабында көрсетілген құжаттар;
3) кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданумен байланысты тауарларды пайдалану және (немесе) билік етуі бойынша шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттар;
4) кедендік операцияларды жасау кезінде ресімделген құжаттар;
5) кедендік рәсімдерге сәйкес мәлімделген тауарларды пайдалану шарттарын растайтын құжаттар болып табылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарды тұлғалар және кеден органдары, олардың кедендік декларацияны беру кезінде ұсынылғанына немесе ұсынылмағанына қарамастан, осы Кодекстің 34-бабының 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15 -тармақтарында көрсетілген мән-жайлар пайда болған күннен бастап бес жыл өткенге дейін сақтауы тиіс.
3. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар, кеден ісі саласында қызметтер көрсетумен байланысты олардың қызметтеріне қатысты кедендік бақылауды жүргізу үшін қажетті құжаттарды кедендік операциялар жасалған жыл аяқталғаннан кейін бес жыл ішінде сақтауы тиіс.
406-бап. Кеден органдарының кедендік бақылаудың белгілі бір нысандарын қолдануынан босату
1. Кеден органдарының кедендік бақылаудың белгілі бір нысандарын қолдануынан босату осы Кодексте және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында белгіленеді.
2. Мынадай тұлғалардың:
1) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер басшыларының және олармен еріп жүретін отбасы мүшелерінің;
2) егер көрсетілген тұлғалар қызметтік міндеттерін орындауға байланысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өтсе, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер үкіметтері басшыларының, үкіметтері мүшелерінің;
3) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетке ресми сапармен келетін шетел мемлекеттер басшыларының, шетел мемлекеттердің үкіметтер басшыларының, шетел мемлекеттерінің сыртқы істер министрлерінің;
4) өкілеттіктері өтіп кеткен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер президенттерінің және олармен бірге еріп жүретін отбасы мүшелерінің;
5) егер көрсетілген тұлғалар қызметтік міндеттерін орындауға байланысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өтсе, Армения Республикасы Президенті Әкімшілігі басшысының, Армения Республикасының Конституциялық Сот төрағасының, Армения Республикасының Ұлттық жиналыс депутаттарының, Армения Республикасының Кассациялық Сот төрағасының, Армения Республикасы Бас прокурорының, Армения Республикасының Орталық банк төрағасының, Армения Республикасы Президентінің Күзет қызметі бастығының;

Статья 405. Хранение документов, необходимых для проведения таможенного контроля
1. Документами, необходимыми для проведения таможенного контроля, подлежащими хранению, являются:
1) таможенные документы;
2) документы, указанные в статье 179 настоящего Кодекса;
3) документы, подтверждающие соблюдение ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами в связи с применением льгот по уплате таможенных пошлин, налогов;
4) документы, составленные при совершении таможенных операций;
5)документы, подтверждающие условия использования товаров в соответствии с заявленными таможенными процедурами.
2. Документы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, должны храниться лицами и таможенными органами до истечения пяти лет со дня наступления обстоятельств, указанных в пунктах 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 статьи 34 настоящего Кодекса, вне зависимости от того, представлялись они при подаче таможенной декларации или нет.
3. Лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, должны хранить документы, необходимые для проведения таможенного контроля в отношении их деятельности, связанной с оказанием услуг в сфере таможенного дела, в течение пяти лет после истечения года, в котором совершались таможенные операции.
Статья 406. Освобождение от применения таможенными органами определенных форм таможенного контроля
1. Освобождение от применения таможенными органами определенных форм таможенного контроля устанавливается настоящим Кодексом и международными договорами Республики Казахстан.
2. Таможенному досмотру не подлежит личный багаж следующих лиц:
1) главы государств-членов Евразийского экономического союза и следующие вместе с ними члены их семей;
2) главы правительств, члены правительств государств-членов Евразийского экономического союза, если указанные лица пересекают таможенную границу Евразийского экономического союза в связи с исполнением служебных обязанностей;
3) главы иностранных государств, главы правительств иностранных государств, министры иностранных дел иностранных государств, посещающие государства-члены Евразийского экономического союза с официальным визитом;
4) президенты государств-членов Евразийского экономического союза, полномочия которых истекли, и следующие вместе с ними члены их семей;
5) Руководитель Администрации Президента Республики Армения, Председатель Конституционного Суда Республики Армения, депутаты Национального собрания Республики Армения, Председатель Кассационного Суда Республики Армения, Генеральный прокурор Республики Армения, Председатель Центрального банка Республики Армения, начальник Службы охраны Президента Республики Армения, если указанные лица пересекают таможенную границу Евразийского экономического союза в связи с исполнением служебных обязанностей;

6) егер көрсетілген тұлғалар қызметтік міндеттерін немесе депутаттық өкілеттіктерін орындауға байланысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өтсе, Беларусь Республикасының Конституциялық сот төрағасының, Беларусь Республикасының Жоғарғы Сот төрағасының, Беларусь Республикасының Президент Әкімшілігі басшысының, Беларусь Республикасының Мемлекеттік қауіпсіздік кеңесі хатшысының, Беларусь Республикасының Мемлекеттік бақылау комитеті басшысының, Беларусь Республикасының Бас прокурорының, Беларусь Республикасының Ұлттық банк басқармасы басшысының, Беларусь Республикасы Президентінің Іс басқарушының, Беларусь Республикасы Ұлттық жиналыс республикасы Кеңесі мүшелерінің, Беларусь Республикасының Ұлттық Банк Басқармасы төрағасының, Беларусь Республикасының Ұлттық жиналыс өкілдері палатасы депутаттарының;
7) егер көрсетілген тұлғалар қызметтік міндеттерін немесе депутаттық өкілеттіктерін орындауға байланысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өтсе, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесі төрағасының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сот төрағасының, Қазақстан Республикасы Бас прокурорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк төрағасының, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқарушысының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының және Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының;
8) егер көрсетілген тұлғалар қызметтік міндеттерін орындауға байланысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өтсе, Қырғыз Республикасы Президенті Аппаратының Басшысының, Қырғыз Республикасының Жоғарғы сот төрағасының, Қырғыз Республикасы Жоғарғы соты Конституциялық палатасы төрағасының, Қырғыз Республикасы Жогорку Кенеші депутаттарының, Қырғыз Республикасының Қорғаныс кеңесі хатшысының, Қырғыз Республикасы Бас прокурорының, Қырғыз Республикасының Ұлттық Банк төрағасының, Қырғыз Республикасының Президенті және Үкіметі Іс басқарушысының, Қырғыз Республикасы Мемлекеттік Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының, Төрағаның орынбасары – Қырғыз Республикасы Мемлекеттік ұлттық қауіпсіздік комитеті 9-қызметі бастығының;
9) егер көрсетілген тұлғалар қызметтік міндеттерін немесе депутаттық өкілеттіктерін орындауға байланысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өтсе, Ресей Федерациясы Конституциялық сот төрағасының, Ресей Федерациясы Жоғарғы Сот төрағасының, Ресей Федерациясының Федералдық Жиналыс Федерациясы Кеңесі мүшелерінің, Ресей Федерациясының Федералдық қауіпсіздік қызметі директорының, Ресей Федерациясы Федералдық Жиналысы Мемлекеттік Думасы депутаттарының жеке багажы кедендік тексеріп қарауға жатпайды.

6) Председатель Конституционного Суда Республики Беларусь, Председатель Верховного Суда Республики Беларусь, глава Администрации Президента Республики Беларусь, Государственный секретарь Совета безопасности Республики Беларусь, Председатель Комитета государственного контроля Республики Беларусь, Генеральный прокурор Республики Беларусь, Председатель Правления Национального банка Республики Беларусь, Управляющий Делами Президента Республики Беларусь, члены Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь, депутаты Палаты представителей Национального собрания Республики Беларусь, если указанные лица пересекают таможенную границу Евразийского экономического союза в связи с исполнением служебных обязанностей или депутатских полномочий;
7) Государственный секретарь Республики Казахстан, Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан, Председатель Конституционного Совета Республики Казахстан, Председатель Верховного Суда Республики Казахстан, Генеральный Прокурор Республики Казахстан, Председатель Национального Банка Республики Казахстан, Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Управляющий Делами Президента Республики Казахстан, начальник Службы государственной охраны Республики Казахстан и депутаты Парламента Республики Казахстан, если указанные лица пересекают таможенную границу Евразийского экономического союза в связи с исполнением служебных обязанностей или депутатских полномочий;
8) Руководитель Аппарата Президента Кыргызской Республики, Председатель Верховного суда Кыргызской Республики, Председатель Конституционной палаты Верховного суда Кыргызской Республики, депутаты Жогорку Кенеша Кыргызской Республики, Секретарь Совета обороны Кыргызской Республики, Генеральный прокурор Кыргызской Республики, Председатель Национального банка Кыргызской Республики, Управляющий делами Президента и Правительства Кыргызской Республики, Председатель Государственного комитета национальной безопасности Кыргызской Республики, заместитель Председателя – начальник 9 службы Государственного комитета национальной безопасности Кыргызской Республики, если указанные лица пересекают таможенную границу Евразийского экономического союза в связи с исполнением служебных обязанностей;
9) Председатель Конституционного Суда Российской Федерации, Председатель Верховного Суда Российской Федерации, члены Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации, директор Федеральной службы безопасности Российской Федерации, депутаты Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации, если указанные лица пересекают таможенную границу Евразийского экономического союза в связи с исполнением служебных обязанностей или депутатских полномочий.

3. Кедендік тексеріп қараудан:
1) шетелдік әскери корабльдер (кемелер), әскери әуе кемелері және өздігінен жүретін әскери техника;
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тиісті мемлекеттік органдарының арнайы өтініштеріне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін әскери мүлік босатылады.
47-тарау. Кедендік бақылау нысандары және оларды қолдану
407-бап. Кедендік бақылау нысандары
Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден органдары кедендік бақылаудың мынадай:
түсіндірулерді алу;
кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру;
кедендік қарап тексеру;
кедендік тексеріп қарау;
жеке кедендік тексеріп қарау;
үй-жайларды және аумақтарды кедендік қарап тексеру;
кедендік тексеру нысандарын қолданады.
408-бап. Түсіндірулерді алу
1. Түсіндірулерді алу – кеден органдарының лауазымды тұлғалары тасымалдаушылардан, декларанттардан және мұндай мәліметтері бар өзге де тұлғалардан кедендік бақылау жүргізу үшін маңызы бар мәліметтерді алуда жасасқан кедендік бақылау нысаны.
2. Түсіндірулер кедендік құжатты жасау арқылы ресімделеді, оның нысанын Комиссия айқындайды.
3. Түсіндірулер алу үшін тұлғаны шақырту қажет болған кезде кеден органы шақырылатын тұлғаға табыс етілетін немесе жолданатын хабарламаны ресімдейді.
409-бап. Кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру
1. Кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру – мыналарды:
1) кедендік декларацияны;
2) кеден органдары жасайтын құжаттарды қоспағанда, өзге де кедендік құжаттарды;
3) кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды;
4) кеден органына осы Кодекске сәйкес ұсынылған өзге де құжаттарды;
5) кедендік декларацияда мәлімделген және (немесе) кеден органына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді;
6) кеден органына ұсынылған немесе олар осы Кодекске сәйкес немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен алынған өзге де мәліметтерді тексеруде жасасқан кедендік бақылау нысаны.
2. Кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру мәліметтердің дұрыстығын, құжаттардың дұрыс толтыруын және (немесе) ресімделуін тексеру, кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтау, кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолдануға байланысты тауарларды пайдалану және (немесе) билік етуі бойынша шектеулерді сақтау, осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімдерге орналастыруға жатпайтын тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты белгіленген тауарларды пайдалану тәртібін және шарттарын сақтау мақсатында, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының сақталуын қамтамасыз етудің өзге де мақсатында жүргізіледі.

3. Освобождаются от таможенного досмотра:
1) иностранные военные корабли (суда), боевые воздушные суда и военная техника, следующие своим ходом;
2) военное имущество, которое согласно специальным заявлениям соответствующих государственных органов государств-членов Евразийского экономического союза перемещается через таможенную границу Евразийского экономического союза.
Глава 47. Формы таможенного контроля и их применение
Статья 407. Формы таможенного контроля
При проведении таможенного контроля таможенные органы применяют следующие формы таможенного контроля:
получение объяснений;
проверка таможенных, иных документов и (или) сведений;
таможенный осмотр;
таможенный досмотр;
личный таможенный досмотр;
таможенный осмотр помещений и территорий;
таможенная проверка.
Статья 408. Получение объяснений
1. Получение объяснений – форма таможенного контроля, заключающаяся в получении должностными лицами таможенных органов сведений, имеющих значение для проведения таможенного контроля, от перевозчиков, декларантов и иных лиц, располагающих такими сведениями.
2. Объяснения оформляются путем составления таможенного документа, форма которого определяется Комиссией.
3. При необходимости вызова лица для получения объяснений таможенный орган оформляет уведомление, которое вручается или направляется вызываемому лицу.
Статья 409. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений
1. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений – форма таможенного контроля, заключающаяся в проверке:
1) таможенной декларации;
2) иных таможенных документов, за исключением документов, составляемых таможенными органами;
3) документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации;
4) иных документов, представленных таможенному органу в соответствии с настоящим Кодексом;
5) сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенному органу документах;
6) иных сведений, представленных таможенному органу или полученных им в соответствии с настоящим Кодексом или законодательством Республики Казахстан.
2. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится в целях проверки достоверности сведений, правильности заполнения и (или) оформления документов, соблюдения условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой, соблюдения ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами в связи с применением льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, соблюдения порядка и условий использования товаров, которые установлены в отношении отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с настоящим Кодексом помещению под таможенные процедуры, а также в иных целях обеспечения соблюдения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.

3. Кедендік декларацияға қатысты кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды, кедендік декларацияда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексеру тауарлар шығарылғанға дейін, сол сияқты шығарылғаннан кейін де жүргізілуі мүмкін.
4. Егер декларант, кеден органы тауарлардың шығарылуын жүргізген кезде осы Кодекстің 195-бабында көзделген шарттарды сақтаса, сондай-ақ тәуекелдерді басқару жүйесінде айқындалатын жағдайларда тауарлар шығарылғанға дейін басталған кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру тауарлар шығарылғаннан кейін аяқталады.
5. Кедендік тексеру жүргізу кезінде кеден органы кедендік декларацияға қатысты кедендік, өзге құжаттарға және (немесе) мәліметтерге, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарға, кедендік декларацияларда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерге тексеруді осы Кодекстің 411-бабында белгіленген тәртіппен жүргізуге құқылы.
6. Кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді талдау арқылы, оның ішінде бір құжатта бар мәліметтерді олардың арасында, сондай-ақ өзге құжаттарда, оның ішінде кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарда бар мәліметтермен, кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелерден және (немесе) ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық жүйелерінен, тексеру жүргізу кезінде кеден органының билігінде бар басқа да көздерден алынған мәліметтермен салыстыру арқылы, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одағының кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден және өзге заңнамасына сәйкес басқа да тәсілдермен жүргізіледі.
7. Кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру шеңберінде кеден органы қосымша ақпаратты жинауды және талдауды жүзеге асыруға, оның ішінде мемлекеттік органдарға және өзге ұйымдарға сұрау салуларды жолдауға құқылы.
8. Тауарлар шығарылғанға дейін басталған кедендік декларацияға қатысты кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды, кедендік декларацияларда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексеру осы Кодекстің 410-бабына сәйкес жүргізіледі.

3. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении таможенной декларации, документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, может проводиться как до, так и после выпуска товаров.
4. В случае, если декларантом соблюдены условия, предусмотренные статьей 195 настоящего Кодекса, при которых таможенным органом производится выпуск товаров, а также в случаях, определяемых системой управления рисками, проверка таможенных, иных документов и (или) сведений, начатая до выпуска товаров, завершается после выпуска товаров.
5. При проведении таможенной проверки таможенный орган вправе проводить проверку таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении таможенных деклараций, документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенных декларациях, сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах в порядке, установленном статьей 411 настоящего Кодекса.
6. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится путем анализа документов и сведений, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в том числе путем сопоставления сведений, содержащихся в одном документе, между собой, а также со сведениями, содержащимися в иных документах, в том числе в документах, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, со сведениями, полученными из информационных систем, используемых таможенными органами, и (или) информационных систем государственных органов (организаций) Республики Казахстан в рамках информационного взаимодействия, из других источников, имеющихся в распоряжении таможенного органа на момент проведения проверки, а также другими способами в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан.
7. В рамках проверки таможенных, иных документов и (или) сведений таможенный орган вправе осуществлять сбор и анализ дополнительной информации, в том числе направлять запросы в государственные органы и иные организации.
8. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении таможенной декларации, документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, начатая до выпуска товаров, проводится в соответствии со статьей 410 настоящего Кодекса.

9. Осы баптың 10-тармағында көзделген жағдайда кедендік, өзге құжаттар және (немесе) мәліметтер тексеруді жүргізуді қоспағанда, тауарлар шығарылғаннан кейін не кедендік бақылаудың осы нысанын қолданудың өзге жағдайларында басталған кедендік декларацияға қатысты кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды, кедендік декларацияда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексеру осы Кодекстің 411-бабына сәйкес жүргізіледі.
10. Осы Кодекстің 194-бабына сәйкес шығарылған тауарларға қатысты берілген кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, мұндай декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды, және көрсетілген тауарларға арналған декларацияларда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексеру Комиссия айқындайтын тәртіппен жүргізіледі.
11. Тауарларға арналған декларацияларды бергенге дейін тауарлардың шығарылғаны туралы өтінішке, осы Кодекстің 194-бабының 4-тармағына сәйкес мұндай өтінішпен бірлесіп ұсынылатын құжаттарға қатысты кедендік, өзге құжаттардың және (немесе) мәліметтердің, және көрсетілген өтініште және (немесе) құжаттарда мәлімделген мәліметтердің тексеруін қолданған кезде құжаттарды сұрату тауарлар шығарылғанға дейін жүргізілмейді.
12. Тауарлардың кедендік құнын тексерген кезде кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру осы Кодекстің 396-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүргізіледі.
13. Тауарлардың шығарылған жерін тексеру кезінде кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру осы Кодекстің 397-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүргізіледі.
410-бап. Тауарлар шығарылғанға дейін басталған кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру
1. Егер кедендік декларация кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды ұсынумен бірге берілмесе, кеден органы:
1) тәуекелдерді басқару жүйесінде айқындалған;
2) тауарлардың шығарылған елі, тыйымдар мен шектеулердің сақталуы туралы мәліметтерді растайтын құжаттар туралы мәліметтер олардан осы Кодекстің 146-бабының 2-тармағына сәйкес кеден органы алынуы мүмкін болмаған жағдайларда, тексерілетін мәліметтерге қатысты кедендік декларацияда мәліметтері көрсетілген құжаттарды декларанттан сұратады.
2. Декларант осы баптың 1-тармағына сәйкес сұратылған құжаттарды осы Кодекстің 193-бабының 3-тармағында көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін кемінде төрт сағат бұрын ұсынуы тиіс.

9. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении таможенной декларации, документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, начатая после выпуска товаров, либо в иных случаях применения данной формы таможенного контроля проводится в соответствии со статьей 411 настоящего Кодекса, за исключением проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в случае, предусмотренном пунктом 10 настоящей статьи.
10. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении декларации на товары, поданной в отношении товаров, выпуск которых произведен в соответствии со статьей 194 настоящего Кодекса, документов, подтверждающих сведения, заявленные в такой декларации, и сведений, заявленных в указанной декларации на товары и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, проводится в порядке, определяемом Комиссией.
11. При применении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, документов, представленных совместно с таким заявлением в соответствии с пунктом 4 статьи 194 настоящего Кодекса, и сведений, заявленных в указанном заявлении и (или) в представленных документах, запрос документов до выпуска товаров не производится.
12. При проверке таможенной стоимости товаров проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится с учетом особенностей, предусмотренных статьей 396 настоящего Кодекса.
13. При проверке происхождения товаров проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится с учетом особенностей, предусмотренных статьей 397 настоящего Кодекса.
Статья 410. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений, начатая до выпуска товаров
1. Если подача таможенной декларации не сопровождалась представлением документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, таможенный орган вправе в отношении проверяемых сведений запросить у декларанта документы, сведения о которых указаны в таможенной декларации в следующих случаях:
1) определяемых системой управления рисками;
2) когда сведения о документах, подтверждающих сведения о происхождении товаров, соблюдении запретов и ограничений, и (или) сведения из них не могут быть получены таможенным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 146 настоящего Кодекса.
2. Запрошенные в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи документы должны быть представлены декларантом не позднее чем за четыре часа до истечения срока, указанного в пункте 3 статьи 193 настоящего Кодекса.

3. Егер декларант осы баптың 1-тармағына сәйкес сұратылған құжаттарды ұсынбаса, кеден органы осы Кодекстің 201-бабына сәйкес тауарларды шығарудан бас тартады.
4. Кеден органы коммерциялық, бухгалтерлік құжаттарды, тауарлардың шығарылған жері туралы сертификатты және (немесе) өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, оның ішінде кедендік декларацияда мәлімделген тексерілетін мәліметтердің, және (немесе) өзге құжаттарда бар мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығын анықтау үшін қажетті жазбаша түсіндірулерді мынадай:
1) кедендік декларацияны беру кезінде не осы баптың 2-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттарда қажетті мәліметтер болмаған немесе мәлімделген мәліметтер тиісті түрде расталмаған;
2) кеден органы Еуразиялық экономикалық одағының кеден заңнамасының, Қазақстан Республикасының кеден және өзге заңнамасының ережелерін сақтамау белгілерін, оның ішінде мұндай құжаттарда бар мәліметтердің дұрыс еместігін анықтаған жағдайларда сұратуға құқылы.
5. Декларанттан осы баптың 4-тармағына сәйкес құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұрату негізделген болуы тиіс және кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтер және (немесе) өзге құжаттарда бар мәліметтер тиісті түрде расталмағанын не дұрыс болмауы мүмкін екендігін көрсететін белгілер тізбесін, қосымша сұрау салынатын құжаттардың және (немесе) мәліметтердің тізбесін, сондай-ақ мұндай құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну мерзімін қамтуы тиіс.
Сұрау салынатын құжаттардың және (немесе) мәліметтердің тізбесін кеден органының лауазымды адамы тауарлармен мәміле шарттарын, тауар сипатын, оның мақсатын, сондай-ақ өзге де мән-жайларын ескере отырып тексерілетін мәліметтердің негізінде айқындайды.
6. Кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшеріне әсер ететін мәліметтерді растау мақсатында осы баптың 4-тармағына сәйкес құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұрату кезінде кеден органы декларантты осы Кодекстің 195-бабына сәйкес тауарларды шығаруды жүргізу мүмкіндігі туралы хабарлайды. Бұл ретте кеден органы декларантқа осы Кодекстің 195-бабына сәйкес айқындалған кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының төленуін қамтамасыз етуді беру талап етілмеген жағдайларды қоспағанда, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерінің есептемесін жолдайды.
Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшері есептемесінің нысанын, электрондық құжат түріндегі мұндай есептеменің құрылымы мен форматын және оларды толтыру тәртібін Комиссия айқындайды.

3. В случае, если запрошенные в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи документы декларантом не представлены, таможенный орган отказывает в выпуске товаров в соответствии со статьей 201 настоящего Кодекса.
4. Таможенный орган вправе запросить коммерческие, бухгалтерские документы, сертификат о происхождении товара и (или) иные документы и (или) сведения, в том числе письменные пояснения, необходимые для установления достоверности и полноты проверяемых сведений, заявленных в таможенной декларации, и (или) сведений, содержащихся в иных документах, в следующих случаях:
1) документы, представленные при подаче таможенной декларации либо представленные в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, не содержат необходимых сведений или должным образом не подтверждают заявленные сведения;
2) таможенным органом выявлены признаки несоблюдения положений таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, в том числе недостоверности сведений, содержащихся в таких документах.
5. Запрос документов и (или) сведений у декларанта в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи должен быть обоснованным и должен содержать перечень признаков, указывающих на то, что сведения, заявленные в таможенной декларации, и (или) сведения, содержащиеся в иных документах, должным образом не подтверждены либо могут являться недостоверными, перечень дополнительно запрашиваемых документов и (или) сведений, а также сроки представления таких документов и (или) сведений.
Перечень запрашиваемых документов и (или) сведений определяется должностным лицом таможенного органа исходя из проверяемых сведений с учетом условий сделки с товарами, характеристик товара, его назначения, а также иных обстоятельств.
6. При запросе документов и (или) сведений в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи в целях подтверждения сведений, влияющих на размер таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, таможенный орган информирует декларанта о возможности произвести выпуск товаров в соответствии со статьей 195 настоящего Кодекса. При этом таможенный орган направляет декларанту расчет размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, за исключением случаев, определенных в соответствии со статьей 195 настоящего Кодекса, когда предоставление обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не требуется.
Форма расчета размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, структура и формат такого расчета в виде электронного документа и порядок их заполнения определяются Комиссией.

7. Осы баптың 4-тармағына сәйкес сұратылған құжаттарды және (немесе) мәліметтерді не мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылуы мүмкін еместігінің және (немесе) олардың жоқтығының себептерін түсіндіруді декларант:
1) егер құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұрату кедендік декларацияда және кедендік декларацияны беру кезінде ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексерумен байланысты болса – осы Кодекстің 193-бабының 3-тармағында көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін кемінде төрт сағат бұрын;
2) егер құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұрату кедендік декларацияда және осы баптың 2-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексерумен байланысты болса және тексерілетін мәліметтер кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың мөлшеріне әсер етпесе – осы Кодекстің 193-бабының 3-тармағында көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін кемінде екі сағат бұрын;
3) егер құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұрату кедендік декларацияда және осы баптың 2-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексерумен байланысты болса және тексерілетін мәліметтер кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың мөлшеріне әсер етсе – осы Кодекстің 193-бабының 4, 5 және 6-тармақтарына сәйкес тауарларды шығару мерзімі ұзартылған кезде кеден органы белгілеген мерзім аяқталғанға дейін кемінде бір жұмыс күні бұрын ұсынуға тиіс.
8. Егер осы баптың 4-тармағына сәйкес сұратылған құжаттар және (немесе) мәліметтер, оның ішінде жазбаша түсіндірмелер не мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылуы мүмкін еместігінің және (немесе) олардың жоқтығының себептерін түсіндіру осы баптың 7-тармағында белгіленген мерзімде ұсынылмаса және осы Кодекстің 195-бабында көзделген шарт сақталмаса, кеден органы осы Кодекстің 201-бабына сәйкес тауарларды шығарудан бас тартады.
9. Осы баптың 1 және 4-тармақтарына сәйкес сұратылған құжаттарды және (немесе) мәліметтерді олар сұратылған тұлғалар әрбір сұрау салу бойынша бір жиынтықта (бір уақытта) ұсынуға тиіс.
Кеден органы сұратқан құжаттармен және (немесе) мәліметтермен бір уақытта олар сұратылған тұлғалар кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтердің және (немесе) өзге құжаттарда бар мәліметтердің дұрыстығын және толықтығын растау мақсатында өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынуы мүмкін.
10. Тауарлар шығарылғанға дейін кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру аяқталған кезде, егер осы бапқа сәйкес ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер, не мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылуы мүмкін еместігінің және (немесе) олардың жоқтығының себептерін түсіндіру не мұндай тексеру шеңберінде жүргізілген тауарларды және (немесе) құжаттарды өзге нысандарда кедендік бақылау және (немесе) олардың кедендік сараптамасы нәтижелері тексерілетін мәліметтердің дұрыстығын және (немесе) толықтығын растаған жағдайда, кеден органы осы Кодекстің 192-бабына сәйкес тауарлардың шығаруын жүргізеді.

7. Запрошенные в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи документы и (или) сведения либо объяснения причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, должны быть представлены декларантом:
1) не позднее чем за четыре часа до истечения срока, указанного в пункте 3 статьи 193 настоящего Кодекса, – если запрос документов и (или) сведений связан с проверкой сведений, содержащихся в таможенной декларации и документах, представленных при подаче таможенной декларации;
2) не позднее чем за два часа до истечения срока, указанного в пункте 3 статьи 193 настоящего Кодекса, – если запрос документов и (или) сведений связан с проверкой сведений, содержащихся в таможенной декларации и документах, представленных в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, и проверяемые сведения не влияют на размер таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
3) не позднее чем за один рабочий день до истечения срока, установленного таможенным органом при продлении срока выпуска товаров в соответствии с пунктами 4, 5 и 6 статьи 193 настоящего Кодекса, – если запрос документов и (или) сведений связан с проверкой сведений, содержащихся в таможенной декларации и документах, представленных в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, и проверяемые сведения влияют на размер таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
8. В случае, если запрошенные в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи документы и (или) сведения, в том числе письменные пояснения, либо объяснения причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, не представлены в сроки, установленные пунктом 7 настоящей статьи, и не соблюдено условие, предусмотренное статьей 195 настоящего Кодекса, таможенный орган отказывает в выпуске товаров в соответствии со статьей 201 настоящего Кодекса.
9. Документы и (или) сведения, запрошенные в соответствии с пунктами 1 и 4 настоящей статьи, должны быть представлены лицами, у которых они запрошены, одним комплектом (одновременно) по каждому запросу.
Одновременно с запрошенными таможенным органом документами и (или) сведениями лицами, у которых они запрошены, могут быть представлены иные документы и (или) сведения в целях подтверждения достоверности и полноты сведений, заявленных в таможенной декларации, и (или) сведений, содержащихся в иных документах.
10. При завершении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений до выпуска товаров в случае, если представленные в соответствии с настоящей статьей документы и (или) сведения либо объяснения причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, либо результаты таможенного контроля в иных формах и (или) таможенной экспертизы товаров и (или) документов, проведенных в рамках такой проверки, подтверждают достоверность и (или) полноту проверяемых сведений, таможенный орган производит выпуск товаров в соответствии со статьей 192 настоящего Кодекса.

11. Тауарлар шығарылғанға дейін кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру аяқталған кезде, егер осы бапқа сәйкес ұсынылған құжаттар мен (немесе) мәліметтер не мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылуы мүмкін еместігінің және (немесе) олардың жоқтығының себептерін түсіндіру не мұндай тексеру шеңберінде жүргізілген тауарларды және (немесе) құжаттарды өзге нысандарда кедендік бақылау және (немесе) олардың кедендік сараптамасы нәтижелері тексерілетін мәліметтердің дұрыстығын және (немесе) толықтығын растамаған және (немесе) кедендік, өзге құжаттардың және (немесе) мәліметтердің тексеруін жүргізу үшін негіздемелерді жоймаған жағдайда, кеден органы оның билігіндегі ақпараттың негізінде осы Кодекстің 183-бабына сәйкес тауарлар шығарылғанға дейін кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы талабын жолдайды.
12. Егер кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру осы Кодекстің 193-бабында белгіленген тауарларды шығару мерзімінде, оның ішінде осы баптың 7-тармағында белгіленген мерзімде құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбаумен байланысты аяқталмаған жағдайда, кеден органы декларантқа тауарлардың шығаруын осы Кодекстің 195-бабына сәйкес жүргізу мүмкін екендігі туралы хабарлайды.
13. Осы Кодекстің 195-бабына сәйкес тауарларды шығарған кезде кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру осы баптың 14, 15, 16, 17 және 18-тармақтарына сәйкес тауарлар шығарылғаннан кейін аяқталады.
14. Кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді аяқтау үшін кеден органы сұратқан және осы баптың 7-тармағында көрсетілген мерзімде ұсынылмаған құжаттарды және (немесе) мәліметтерді декларант тауарларды шығарғаннан кейін, осы Кодекстің 397-бабының 2-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, кедендік декларацияның тіркелген күнінен бастап күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде ұсынуы мүмкін.
Кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді кеден органы сұратылған құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылған күннен бастап, ал егер мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер осы тармақтың бірінші абзацында белгіленген мерзімде ұсынылмаса, - мұндай мерзім аяқталған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей аяқтайды.
15. Егер осы бапқа сәйкес ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер не мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылуы мүмкін еместігінің және (немесе) олардың жоқтығының себептерін түсіндіру кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді жүргізу үшін негіздемелерді жоймаса, кеден органы осы баптың 14-тармағының екінші абзацында белгіленген мерзім аяқталғанға дейін қосымша құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, оның ішінде кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтердің және (немесе) өзге құжаттарда бар мәліметтердің дұрыстығын және толықтығын анықтау үшін қажетті жазбаша түсіндірмелерді сұратуға құқылы. Мұндай қосымша құжаттар және (немесе) мәліметтер, оның ішінде жазбаша түсіндірмелер кеден органы сұрау салуды тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмей ұсынылуға тиіс.

11. При завершении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений до выпуска товаров в случае, если представленные в соответствии с настоящей статьей документы и (или) сведения либо объяснения причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, либо результаты таможенного контроля в иных формах и (или) таможенной экспертизы товаров и (или) документов, проведенных в рамках такой проверки, не подтверждают достоверность и (или) полноту проверяемых сведений и (или) не устраняют оснований для проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, таможенным органом на основании информации, имеющейся в его распоряжении, направляется требование об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, до выпуска товаров в соответствии со статьей 183 настоящего Кодекса.
12. В случае, если проверка таможенных, иных документов (или) сведений не может быть завершена в сроки выпуска товаров, установленные статьей 193 настоящего Кодекса, в том числе в связи с непредставлением документов и (или) сведений в сроки, установленные пунктом 7 настоящей статьи, таможенный орган информирует декларанта о возможности произвести выпуск товаров в соответствии со статьей 195 настоящего Кодекса.
13. При выпуске товаров в соответствии со статьей 195 настоящего Кодекса проверка таможенных, иных документов и (или) сведений завершается после выпуска товаров в соответствии с пунктами 14, 15, 16, 17 и 18 настоящей статьи.
14. Документы и (или) сведения, запрошенные таможенным органом и не представленные в срок, указанный в пункте 7 настоящей статьи, для завершения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений могут быть представлены декларантом после выпуска товаров в срок, не превышающий шестидесяти календарных дней со дня регистрации таможенной декларации, за исключением случая, предусмотренного пунктом 2 статьи 397 настоящего Кодекса.
Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений завершается таможенным органом не позднее тридцати календарных дней со дня представления запрошенных документов и (или) сведений, а если такие документы и (или) сведения не представлены в срок, установленный абзацем первым настоящего пункта, – со дня истечения такого срока.
15. Если представленные в соответствии с настоящей статьей документы и (или) сведения либо объяснения причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, не устраняют оснований для проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, таможенный орган до истечения срока, установленного абзацем вторым пункта 14 настоящей статьи, вправе запросить дополнительные документы и (или) сведения, в том числе письменные пояснения, необходимые для установления достоверности и полноты проверяемых сведений, заявленных в таможенной декларации, и (или) сведений, содержащихся в иных документах. Такие дополнительные документы и (или) сведения, в том числе письменные пояснения, должны быть представлены не позднее десяти календарных дней со дня регистрации таможенным органом запроса.

16. Қосымша құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, оның ішінде жазбаша түсіндірмелерді ұсыну туралы сұрау салу жолданған кезде осы баптың 14-тармағының екінші абзацында көрсетілген мерзім кеден органы мұндай сұрау салуды тіркеген күннен бастап тоқтатыла тұрады және кеден органы қосымша құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, оның ішінде жазбаша түсіндірмелерді алған күннен бастап, ал оларды ұсынбаған жағдайда – оларды ұсыну мерзімі аяқталған күннен бастап жалғасады.
17. Кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру аяқталған кезде, егер осы бапқа сәйкес ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер не мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылуы мүмкін еместігінің және (немесе) олардың жоқтығының себептерін түсіндіру не мұндай тексеру шеңберінде жүргізілген тауарларды және (немесе) құжаттарды өзге нысандарда кедендік бақылау және (немесе) олардың кедендік сараптамасы нәтижелері Еуразиялық экономикалық одағының кеден заңнамасының, Қазақстан Республикасының кеден және өзге заңнамасының ережелерін сақтауды, оның ішінде тексерілетін мәліметтердің дұрыстығын және (немесе) толықтығын растамаған және (немесе) кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді жүргізу үшін негіздемелерді жоймаған жағдайда, кеден органы оның билігіндегі ақпараттың негізінде осы Кодекстің 183-бабына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы шешім қабылдайды.
18. Кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру аяқталған кезде, егер осы баптың 4 және 15-тармақтарына сәйкес сұратылған құжаттар және (немесе) мәліметтер не мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылуы мүмкін еместігінің және (немесе) олардың жоқтығының себептерін түсіндіру осы бапта белгіленген мерзімде ұсынылмаса, кеден органы оның билігіндегі ақпараттың негізінде осы Кодекстің 183-бабына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы шешім қабылдайды.
19. Кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру аяқталған кезде, егер осы бапқа сәйкес ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер, мұндай тексеру шеңберінде жүргізілген тауарларды және (немесе) құжаттарды өзге нысандарда кедендік бақылау және (немесе) олардың кедендік сараптамасы нәтижелері тексерілетін мәліметтердің дұрыстығын және (немесе) толықтығын растаған жағдайда, кеден органы кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексерудің аяқталғаны туралы және осы Кодекстің 195-бабының 1-тармағына сәйкес ұсынылған кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді қайтару (есепке жатқызу) мүмкіндігі туралы декларантқа хабарлайды.

16. При направлении запроса о представлении дополнительных документов и (или) сведений, в том числе письменных пояснений, течение срока, указанного в абзаце втором пункта 14 настоящей статьи, приостанавливается со дня регистрации таможенным органом такого запроса и возобновляется со дня получения таможенным органом дополнительных документов и (или) сведений, в том числе письменных пояснений, а в случае их непредставления – со дня истечения срока их представления.
17. При завершении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в случае, если представленные в соответствии с настоящей статьей документы и (или) сведения либо объяснения причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, либо результаты таможенного контроля в иных формах и (или) таможенной экспертизы товаров и (или) документов, проведенных в рамках такой проверки, не подтверждают соблюдение положений таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, в том числе достоверность и (или) полноту проверяемых сведений, и (или) не устраняют оснований для проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, таможенным органом на основании информации, имеющейся в его распоряжении, принимается решение о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в таможенной декларации, в соответствии со статьей 183 настоящего Кодекса.
18. При завершении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в случае, если документы и (или) сведения, запрошенные таможенным органом в соответствии с пунктами 4 и 15 настоящей статьи, либо объяснения причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, не представлены в установленные настоящей статьей сроки, таможенным органом на основании информации, имеющейся в его распоряжении, принимается решение о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в таможенной декларации, в соответствии со статьей 183 настоящего Кодекса.
19. При завершении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в случае, если представленные в соответствии с настоящей статьей документы и (или) сведения, результаты таможенного контроля в иных формах и (или) таможенной экспертизы товаров и (или) документов, проведенных в рамках такой проверки, подтверждают достоверность и (или) полноту проверяемых сведений, таможенный орган информирует декларанта о завершении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений и о возможности возврата (зачета) обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, предоставленного в соответствии с пунктом 1 статьи 195 настоящего Кодекса.

20. Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді есепке жатқызу (қайтару) осы Кодекстің 97-бабының 7-тармағына, 11-тарауына және 141-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
411-бап. Тауарлар шығарылғаннан кейін, және өзге жағдайларда басталған кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру
1. Тауарлар шығарылғанға дейін басталған және тауарлар шығарылғаннан кейін аяқталатын, сондай-ақ тауарлар шығарылғаннан кейін басталған кедендік декларацияға қатысты кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды, кедендік декларацияларда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексеру кезінде не кедендік бақылаудың осы нысанын қолданудың өзге жағдайларында кеден органы осы Кодекстің 426-бабына сәйкес кедендік бақылауды жүргізу үшін қажетті құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратуға және алуға құқылы.
2. Тауарлар шығарылғаннан кейін басталған кедендік декларацияға қатысты кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды, кедендік декларацияларда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексеру нәтижелері бойынша кеден органы осы Кодекске сәйкес шешім қабылдайды.
Осы тармақта көрсетілген тексеруді өткізу туралы, сондай-ақ осындай тексеру жүргізуді нәтижелері туралы тұлғаға хабарлау тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
412-бап. Кедендік қарап тексеру
1. Кедендік қарап тексеру – кедендік бақылау барысында үй-жайларды және аумақтарды кедендік қарап тексерудің нысанында жүргізілетін мұндай қарап тексеруді қоспағанда, көлік құралдарының жүк тиейтін орын жайларын (бөліктерін) және тауарлардың орамасын ашпай, тексерілетін объектілер (жеке тұлғалардың бағажын қоса алғанда) мен олардың бөліктерін бөлшектемей, демонтаждаусыз өзге де тәсілдермен бүтіндігін бұзбай тауарларға, оның ішінде көлік құралдарына және жеке тұлғалардың багажына, жүк тиелетін ыдысқа, кедендік пломбыларға, мөрлерге және өзге идентификаттау құралдарына көзбен қарап тексеру жүргізуді білдіретін кедендік бақылау нысаны.
2. Кедендік қарап тексеру оларға қатысты кедендік бақылау жүргізілетін тауарлар туралы мәліметтерді тексеру және (немесе) алу мақсатында, сондай-ақ тауарларда, көлік құралдарында және олардың жүк тиейтін орынжайларында (бөліктерінде) кедендік пломбылардың, мөрлердің және өзге идентификаттау құралдарының бар болуын тексеру мақсатында жүргізіледі.
Кедендік қарап тексеруді жүргізу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.

20. Зачет (возврат) обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин осуществляется в соответствии с пунктом 7 статьи 97, главой 11 и статьей 141 настоящего Кодекса.
Статья 411. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений, начатая после выпуска товаров, и в иных случаях
1. При проведении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении таможенной декларации, документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, начатой до выпуска товаров и завершаемой после выпуска товаров, а также начатой после выпуска товаров, либо в иных случаях применения данной формы таможенного контроля в соответствии с настоящим Кодексом таможенный орган вправе запрашивать и получать документы и (или) сведения, необходимые для проведения таможенного контроля, в соответствии со статьей 426 настоящего Кодекса.
2. По результатам проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении таможенной декларации, документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, начатой после выпуска товаров, таможенным органом принимаются решения в соответствии с настоящим Кодексом.
Порядок уведомления лица о проведении указанной в настоящем пункте проверки, а также о результатах проведения такой проверки утверждается уполномоченным органом.
Статья 412. Таможенный осмотр
1. Таможенный осмотр – форма таможенного контроля, заключающаяся в проведении визуального осмотра товаров, в том числе транспортных средств и багажа физических лиц, грузовых емкостей, таможенных пломб, печатей и иных средств идентификации без вскрытия грузовых помещений (отсеков) транспортных средств и упаковки товаров, разборки, демонтажа, нарушения целостности обследуемых объектов (включая багаж физических лиц) и их частей иными способами, за исключением такого осмотра, проводимого в ходе таможенного контроля в форме таможенного осмотра помещений и территорий.
2. Таможенный осмотр проводится в целях проверки и (или) получения сведений о товарах, в отношении которых проводится таможенный контроль, а также в целях проверки наличия на товарах, транспортных средствах и их грузовых помещениях (отсеках) таможенных пломб, печатей и других средств идентификации.
Порядок проведения таможенного осмотра утверждается уполномоченным органом.

3. Кедендік қарап тексеру декларант, тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге тұлғалар және олардың өкілдері кедендік қарап тексеру кезінде қатысуға ниет білдіретін жағдайларды қоспағанда, аталған адамдардың қатысуынсыз жүргізілуі мүмкін.
4. Кедендік қарап тексеру нәтижелері Комиссия айқындаған нысанда кедендік тексеріп қарау актісін жасау не кеден органына ұсынылған көліктік (тасымалдау), коммерциялық немесе кедендік құжаттарға кедендік қарап тексерудің өткізілу фактісі туралы белгіні қою арқылы ресімделеді.
Жеке тұлғалардың багажына және (немесе) жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына кедендік қарап тексеру жүргізу кезінде кедендік қарап тексерудің актісі, егер оны кеден органдары кедендік операцияларды жасау және (немесе) кедендік бақылауды жүргізу кезінде пайдаланған жағдайда ғана жасалады.
5. Егер кедендік қарап тексеруді жүргізу нәтижелері тауарларға қатысты өкілеттілігі бар тұлғаның талабы бойынша кеден органына ұсынылған көліктік (тасымалдау), коммерциялық немесе кедендік құжаттарға кедендік қарап тексерудің өткізілу фактісі туралы белгіні қою арқылы ресімделген жағдайда, кеден органының лауазымды тұлғалары кедендік қарап тексерудің актісін:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында кедендік қарап тексеруді жүргізу кезінде – кедендік қарап тексеруді жүргізгеннен кейін жұмыс уақытының екі сағатынан кешіктірмей;
2) кедендік қарап тексеруді өзге орындарда жүргізу кезінде – кедендік қарап тексеруді жүргізген күннен кейінгі жұмыс күні басталған кезден бастап екі сағаттан кешіктірмей жасауға міндетті.
6. Кедендік қарап тексерудің актісі екі данада жасалады, олардың біреуі тауарларға қатысты өкілеттілігі бар тұлғаға, не оның өкіліне, егер бұл тұлғалар бұзушылық анықталған жағдайда немесе оның талабы бойынша белгіленсе, тапсырылады (жолданады).
413-бап. Кедендік тексеріп қарау
1. Кедендік тексеріп қарау – тауарлардың орамасын, көлік құралдарының жүк тиейтін орынжайларын (бөліктерін), ыдыстарды, контейнерлерді тауарлар орналасқан немесе орналасуы мүмкін өзге де орындарды ашумен және (немесе) оларға қолданылған кедендік пломбаларды, мөрлерді немесе өзге сәйкестендіру құралдарын жоюмен, тексерілетін объектілер мен олардың бөліктерін бөлшектеумен, демонтаждаумен немесе өзге де тәсілдермен бүтіндігін бұзумен тауарларға, оның ішінде көлік құралдарына және жеке тұлғалардың багажына қатысты қарап тексеруді жүргізуді және өзге де әрекеттерді жасауды білдіретін кедендік бақылау нысаны.
2. Кедендік тексеріп қарау оларға қатысты кедендік бақылау жүргізілетін тауарлар туралы мәліметтерді тексеру және (немесе) алу мақсатында жүргізіледі.
Кедендік тексеріп қарауды жүргізу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
3. Кеден органы кедендік тексеріп қарауды жүргізу орны мен уақыты туралы, егер бұл тұлғалар белгіленсе, декларанттың немесе тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге тұлғаның хабарламаны алуы фактісін растауға мүмкіндік беретін кез келген тәсілмен хабарлайды. Бұл ретте декларанттың, тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге тұлғаның келуі үшін мерзім осы Кодекстің 193-бабының 6-тармағына сәйкес кедендік бақылауды жүргізу мерзімін ескеруі тиіс.

3. Таможенный осмотр может проводиться в отсутствие декларанта, иных лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров, и их представителей, за исключением случаев, когда указанные лица изъявляют желание присутствовать при таможенном осмотре.
4. Результаты проведения таможенного осмотра, оформляются путем составления акта таможенного осмотра, форма которого определяется Комиссией, либо проставления отметок о факте проведения таможенного осмотра на представленных таможенному органу транспортных (перевозочных), коммерческих или таможенных документах.
При проведении таможенного осмотра багажа физических лиц и (или) транспортных средств для личного пользования акт таможенного осмотра составляется только в случае, если он будет использоваться таможенными органами при совершении таможенных операций и (или) проведении таможенного контроля.
5. В случае, если результаты проведения таможенного осмотра оформлены путем проставления отметок о факте проведения таможенного осмотра на представленных таможенному органу транспортных (перевозочных), коммерческих или таможенных документах, по требованию лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, должностные лица таможенного органа обязаны составить акт таможенного осмотра:
1) при проведении таможенного осмотра в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза – не позднее двух часов рабочего времени после проведения таможенного осмотра;
2) при проведении таможенного осмотра в иных местах – не позднее двух часов с момента начала рабочего дня, следующего за днем проведения таможенного осмотра.
6. Акт таможенного осмотра составляется в двух экземплярах, один из которых вручается (направляется) лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, либо его представителю, если эти лица установлены, в случае выявления нарушения или по его требованию.
Статья 413. Таможенный досмотр
1. Таможенный досмотр – форма таможенного контроля, заключающаяся в проведении осмотра и совершении иных действий в отношении товаров, в том числе транспортных средств и багажа физических лиц, со вскрытием упаковки товаров, грузовых помещений (отсеков) транспортных средств, емкостей, контейнеров или иных мест, в которых находятся или могут находиться товары, и (или) с удалением примененных к ним таможенных пломб, печатей или иных средств идентификации, разборкой, демонтажем или нарушением целостности обследуемых объектов и их частей иными способами.
2. Таможенный досмотр проводится в целях проверки и (или) получения сведений о товарах, в отношении которых проводится таможенный контроль.
Порядок проведения таможенного досмотра утверждается уполномоченным органом.
3.Таможенный орган уведомляет о месте и времени проведения таможенного досмотра любым способом, позволяющим подтвердить факт получения уведомления, декларанта или иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, если эти лица установлены. При назначении времени проведения таможенного досмотра учитываются разумные сроки прибытия таких лиц. При этом сроки для прибытия декларанта, иных лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров, должны учитывать сроки проведения таможенного контроля в соответствии с пунктом 6 статьи 193 настоящего Кодекса.

4. Осы баптың 6-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, декларант, тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге тұлғалар және олардың өкілдері өз бастамалары бойынша кедендік тексеріп қарауды жүргізген кезде қатысуға құқылы.
5. Кеден органының талабы бойынша декларант немесе тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге тұлғалар және олардың өкілдері кедендік тексеріп қарауды жүргізген кезде қатысуға және кеден органының лауазымды тұлғаларына қажетті жәрдем көрсетуге міндетті. Тасымалдаушы арнайы уәкілетті еткен өкіл болмаған кезде көлік құралын басқаратын жеке тұлға өкіл болып табылады.
6. Кеден органы мынадай:
1) көрсетілген тұлғалардың келмеуі не мұндай тұлғалар белгіленбеген жағдайларда;
2) ұлттық (мемлекеттік) қауіпсіздікке, адамның өмірі мен денсаулығына, жануарлар мен өсімдіктерге, қоршаған ортаға, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ұлттық мәдени игілік объектілерінің сақталуына қауіп төнген және кейінге қалдыруға болмайтын өзге мән-жайлар пайда болған, оның ішінде тауарлар тез тұтанатын заттар, жарылу қауіптілігі бар заттар, жарылғыш, улайтын, қауіпті химиялық және биологиялық заттар, есірткі құралдары, психотропты, қатты әсер ететін, улы, уытты, радиоактивті заттар, ядролық материалдар және басқа да сондай тауарлар болып табылатынын көрсететін белгілері болған, сондай-ақ тауарлар жағымсыз иіс таратқан жағдайларда;
3) тауарларды халықаралық пошта жөнелтілімдерде жөнелткен;
4) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуді көздейтін кедендік рәсімді немесе осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімге орналастыруға жатпайтын тауарлардың жекелеген санаттарын пайдалану үшін белгіленген шарттарды бұза отырып, оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында қалдырған жағдайларда декларант, тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге тұлғалар, және олардың өкілдері болмағанда кедендік тексеріп қарауды жүргізуге құқылы.
7. Кедендік тексеріп қарау осы баптың 6-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда екі куәгердің қатысуымен, ал осы баптың 6-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жағдайда, – пошта байланысының тағайындалған операторы өкілінің қатысуымен, ал ол болмаған кезде – екі куәгердің қатысуымен жүргізіледі.
8. Кедендік тексеріп қарау нәтижелері осы Кодекстің 401-бабының 3-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, нысанын Комиссия айқындаған кедендік тексеріп қарау актісін жасау арқылы ресімделеді.

4. Декларант, иные лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, и их представители вправе по собственной инициативе присутствовать при проведении таможенного досмотра, за исключением случаев, установленных пунктом 6 настоящей статьи.
5. По требованию таможенного органа декларант или иные лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, и их представители обязаны присутствовать при проведении таможенного досмотра и оказывать должностным лицам таможенного органа необходимое содействие. При отсутствии представителя, специально уполномоченного перевозчиком, таковым является физическое лицо, управляющее транспортным средством.
6. Таможенный орган вправе проводить таможенный досмотр в отсутствие декларанта, иных лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров, и их представителей в следующих случаях:
1) неявки указанных лиц либо случаев, когда такие лица не установлены;
2) наличия угрозы национальной (государственной) безопасности, жизни и здоровью человека, животных и растений, окружающей среде, сохранению объектов национального культурного достояния государств-членов Евразийского экономического союза и наступления иных обстоятельств, не терпящих отлагательства, в том числе наличия признаков, указывающих на то, что товары являются легковоспламеняющимися веществами, взрывоопасными предметами, взрывчатыми, отравляющими, опасными химическими и биологическими веществами, наркотическими средствами, психотропными, сильнодействующими, ядовитыми, токсичными, радиоактивными веществами, ядерными материалами и другими подобными товарами, а также случаев, когда товары распространяют неприятный запах;
3) пересылки товаров в международных почтовых отправлениях;
4) оставления на таможенной территории Евразийского экономического союза товаров в нарушение таможенной процедуры, предусматривающей их вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза, или условий, установленных для использования отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с настоящим Кодексом помещению под таможенные процедуры.
7. Таможенный досмотр в случаях, указанных в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 6 настоящей статьи, проводится в присутствии двух понятых, а в случае, указанном в подпункте 3) пункта 6 настоящей статьи, – в присутствии представителя назначенного оператора почтовой связи, а при его отсутствии – в присутствии двух понятых.
8. Результаты проведения таможенного досмотра оформляются путем составления акта таможенного досмотра, форма которого определяется Комиссией, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 401 настоящего Кодекса.

9. Кедендік тексеріп қарау актісінде мынадай мәліметтер:
1) кедендік тексеріп қарауды жүргізген кеден органының лауазымды тұлғалары және оны жүргізген кезде қатысқан тұлғалар туралы мәліметтер;
2) декларант немесе тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге тұлға болмағанда кедендік тексеріп қарауды жүргізу себептері;
3) кедендік тексеріп қарау нәтижелері;
4) акт нысанында көзделген өзге де мәліметтер көрсетіледі.
10. Кедендік тексеріп қарау актісі екі данада жасалады, олардың біреуі егер бұл тұлғалар бұзушылық анықталған жағдайда немесе оның талабы бойынша белгіленсе, декларантқа немесе тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге тұлғаға, не олардың өкілдеріне тапсырылады (жолданады).
414-бап. Жеке кедендік тексеріп қарау
1. Жеке кедендік тексеріп қарау – жеке тұлғалардың тексеріп қарауын жүргізуді білдіретін кедендік бақылау нысаны.
2. Жеке кедендік тексеріп қарау Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін және кедендік бақылау аймағындағы немесе халықаралық әуежайдың транзит аймағындағы жеке тұлғалар кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарды және актілерді, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамаларын бұза отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды өзінде жасырып және ерікті түрде бермей тұр деп ойлауға жеткілікті негіздер болған кезде, сол жеке тұлғаларға қатысты ғана жүргізілуі мүмкін.
3. Жеке кедендік тексеріп қарау осы баптың 2-тармағында көрсетілген жеке тұлғаларда кедендік реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының кеден және өзге де, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамаларын бұза отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін өзінде жасырып тұрған тауарларды анықтау мақсатында жүргізіледі және кедендік бақылаудың ерекше нысаны болып табылады.
4. Жеке кедендік тексеріп қарау кеден органы басшысының, ол уәкілетті еткен кеден органы басшысы орынбасарының не оларды алмастыратын тұлғалардың шешімі бойынша, сондай-ақ кедендік бақылау жүргізуге уәкілетті кеден органы бөлімшесі басшысының, ол уәкілетті еткен кеден органы бөлімшесі басшысы орынбасарының не оларды алмастыратын тұлғалардың шешімі бойынша жүргізіледі.
Көрсетілген шешім жазбаша нысанда рәсімделеді.
5. Жеке кедендік тексеріп қарауды тексеріліп қаралатын адаммен бір жыныстағы кеден органының лауазымды тұлғалары сол жыныстағы екі куәгердің қатысуымен санитариялық-гигиеналық талаптарға сай келетін оқшауланған үй-жайда жүргізеді. Бұл үй-жайға осы бапта көрсетілген тұлғалардан басқа жеке тұлғалардың кіруіне, және басқа жеке тұлғалардың жеке кедендік тексеріп қараудың жүргізілуін қадағалау мүмкіндігіне жол берілмеуге тиіс.
Жеке тексеріп қаралатын адамның денесін тексеріп зерттеуді, қажет болған жағдайда арнайы медициналық техниканы пайдалана отырып, медицина қызметкері ғана жүргізеді.
Кәмелетке толмағанды немесе әрекетке қабілетсіз жеке тұлғаны жеке кедендік тексеріп қарау кезінде оның заңды өкілдері (ата-аналары, асырап алушылары, қорғаншылары не қамқоршылары) немесе оны алып жүретін адамдар қатысуға міндетті.

9. В акте таможенного досмотра указываются следующие сведения:
1) сведения о должностных лицах таможенного органа, проводивших таможенный досмотр, и лицах, присутствовавших при его проведении;
2) причины проведения таможенного досмотра в отсутствие декларанта или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров;
3) результаты таможенного досмотра;
4) иные сведения, предусмотренные формой акта.
10. Акт таможенного досмотра составляется в двух экземплярах, один из которых вручается (направляется) декларанту или иному лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, либо их представителям, если эти лица установлены, в случае выявления нарушения или по его требованию.
Статья 414. Личный таможенный досмотр
1. Личный таможенный досмотр – форма таможенного контроля, заключающаяся в проведении досмотра физических лиц.
2. Личный таможенный досмотр может проводиться только в отношении физических лиц, следующих через таможенную границу Евразийского экономического союза и находящихся в зоне таможенного контроля или транзитной зоне международного аэропорта, при наличии достаточных оснований полагать, что такие лица скрывают при себе и добровольно не выдают товары, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза в нарушение таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан.
3. Личный таможенный досмотр проводится в целях выявления у физических лиц, указанных в пункте 2 настоящей статьи, скрываемых при себе товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в нарушение таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, и является исключительной формой таможенного контроля.
4. Личный таможенный досмотр проводится по решению руководителя таможенного органа, уполномоченного им заместителя руководителя таможенного органа либо замещающих их лиц, или по решению руководителя подразделения таможенного органа (таможенного поста, контрольно-пропускного пункта), уполномоченного им заместителя руководителя подразделения таможенного органа либо замещающих их лиц.
Указанное решение оформляется в письменной форме.
5. Личный таможенный досмотр проводится должностными лицами таможенного органа одного пола с лицом, в отношении которого проводится личный таможенный досмотр, в присутствии двух понятых того же пола в изолированном помещении, отвечающем санитарно-гигиеническим требованиям. Доступ в помещение физических лиц, кроме указанных в настоящей статье, и возможность наблюдения за проведением личного таможенного досмотра другими физическими лицами должны быть исключены.
Обследование тела физического лица, в отношении которого проводится личный таможенный досмотр, проводится только медицинским работником с использованием при необходимости специальной медицинской техники.
При проведении личного таможенного досмотра несовершеннолетнего или недееспособного физического лица обязаны присутствовать его законные представители (родители, усыновители, опекуны либо попечители) или сопровождающие его лица.

6. Жеке кедендік тексеріп қарау басталар алдында кеден органының лауазымды тұлғасы жеке тұлғаны жеке тексеріп қарауды жүргізу туралы шешіммен, мұндай жеке тексеріп қарауды жүргізу кезіндегі оның құқықтарымен таныстыруға, сондай-ақ оған Қазақстан Республикасының кеден және өзге де, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамаларын бұза отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды өз еркімен беруіне ұсынуға міндетті.
Жеке тұлғаның жеке кедендік тексеріп қарау жүргізу туралы шешіммен танысу фактісін осы жеке тұлға мұндай тексеріп қарауды жүргізу туралы шешімге тиісті жазба жасау арқылы куәландырады. Жеке тұлға мұндай жазба жасаудан бас тартқан жағдайда жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу туралы шешімге осындай тексеріп қарауды жүргізу туралы шешімді жариялаған кеден органының уәкілетті лауазымды тұлғасының және жеке кедендік тексеріп қарау жүргізу кезінде қатысатын куәгерлердің қолымен куәландырылатын тиісті белгі қойылады.
7. Жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу кезінде кеден органы лауазымды тұлғасының әрекеті өзіне қатысты жеке кедендік қарап тексеру жүргізіліп отырған жеке тұлғаның ар-намысы мен абыройына нұқсан келтірмеуге және осы жеке тұлғаның денсаулығына зиян және мүлкіне залал келтірмеуге тиіс.
8. Өзіне қатысты жеке кедендік тексеріп қарау жүргізіліп отырған жеке тұлғаның:
1) жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу басталғанға дейін жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу туралы шешіммен және оны жүргізу тәртібімен танысуға;
2) өз құқықтары мен міндеттерімен танысуға;
3) түсіндірмелер беруге және қолдаухаттарды мәлімдеуге;
4) Қазақстан Республикасының кеден және өзге де, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамаларын бұза отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін өзі жасырып отырған тауарларды өз еркімен беруге;
5) жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізетін кеден органының лауазымды тұлғасы жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу актісіне міндетті түрде енгізе отырып, мәлімдеме жасауға;
6) ана тілін және аудармашының қызметтерін пайдалануға;
7) жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу туралы акті жасалып болған соң онымен танысуға және оған жазбаша нысанда мәлімдемелер жасауға;
8) жеке кедендік тексеріп қарау жүргізетін кеден органының лауазымды тұлғаларының әрекеттеріне осы Кодекске сәйкес шағымдануға құқығы бар.
9. Жеке кедендік тексеріп қарау жүргізу барысында жеке тексеріліп қаралатын жеке тұлға және оның заңды өкілі жеке кедендік тексеріп қарау жүргізетін кеден органының лауазымды тұлғасының заңды талаптарын орындауға міндетті.

6. Перед началом проведения личного таможенного досмотра должностное лицо таможенного органа обязано ознакомить физическое лицо с решением о проведении личного таможенного досмотра и его правами при проведении такого личного таможенного досмотра, а также предложить ему добровольно выдать товары, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза в нарушение таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан.
Факт ознакомления физического лица с решением о проведении личного таможенного досмотра удостоверяется этим физическим лицом путем проставления соответствующей надписи в решении о проведении такого личного таможенного досмотра. В случае отказа физического лица от проставления такой надписи, делается соответствующая отметка на решении о проведении личного таможенного досмотра, удостоверяемая подписями уполномоченного должностного лица таможенного органа, объявившего решение о проведении такого личного таможенного досмотра, и понятых, присутствующих при проведении личного таможенного досмотра.
7. Действия должностного лица таможенного органа при проведении личного таможенного досмотра не должны ущемлять честь и достоинство физического лица, в отношении которого проводится личный таможенный досмотр, и причинять вред здоровью и ущерб имуществу этого физического лица.
8. Физическое лицо, в отношении которого проводится личный таможенный досмотр, имеет право:
1) ознакомиться с решением о проведении личного таможенного досмотра и порядком его проведения до начала проведения личного таможенного досмотра;
2) ознакомиться со своими правами и обязанностями;
3) давать объяснения и заявлять ходатайства;
4) добровольно выдать скрываемые при себе товары, перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза в нарушение таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан;
5) делать заявление с обязательным внесением его в акт личного таможенного досмотра должностным лицом таможенного органа, проводящим личный таможенный досмотр;
6) пользоваться родным языком и услугами переводчика;
7) знакомиться с актом личного таможенного досмотра по окончании его составления и делать в нем заявления в письменной форме;
8) обжаловать действия должностных лиц таможенного органа, проводящих личный таможенный досмотр, в соответствии с настоящим Кодексом.
9. В ходе проведения личного таможенного досмотра физическое лицо, в отношении которого он проводится, и его законный представитель обязаны выполнять законные требования должностного лица таможенного органа, проводящего личный таможенный досмотр.

10. Жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу нәтижелері жеке кедендік тексеріп қарау актісін жасау арқылы ресімделеді, оның нысанын Комиссия айқындайды.
Көрсетілген акт жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу барысында не ол аяқталғаннан кейін бір сағат ішінде жасалуы тиіс.
11. Жеке кедендік тексеріп қарау актісіне жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізген кеден органының лауазымды тұлғасы, өзіне қатысты жеке кедендік тексеріп қарау жүргізілген жеке тұлға немесе оның заңды өкілі немесе оны алып жүрген адам, куәгерлер, ал өзіне қатысты жеке кедендік тексеріп қарау жүргізілген жеке тұлғаның денесіне тексеріп зерттеу жүргізілген кезде – медициналық қызметкер де қолдарын қояды.
12. Жеке кедендік тексеріп қарау актісі екі данада жасалады, олардың біреуі өзіне қатысты жеке кедендік тексеріп қарау жүргізілген жеке тұлғаға, оның заңды өкіліне немесе оны алып жүрген адамға, куәгерлерге ол жасалғаннан кейін дереу табыс етіледі.
415-бап. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру
1. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру – үй-жайлар мен аумақтарға, оның ішінде көрсетілген орындардағы тауарларға және (немесе) құжаттарға көзбен қарап тексеру жүргізуді білдіретін кедендік бақылау нысаны.
2. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру қарап тексерілетін үй-жайларда және (немесе) аумақтарда кедендік бақылау объектілері болып табылатын тауарлардың және (немесе) құжаттардың бар немесе жоқ болуын тексеру мақсатында, сондай-ақ мұндай тауарлар және (немесе) құжаттар туралы мәліметтерді тексеру және (немесе) алу және тауарларда, көлік құралдарында және олардың жүк тиейтін орынжайларында (бөліктерде) кедендік пломбалардың, мөрлердің және басқа сәйкестендіру құралдарының бар болуын тексеру мақсатында жүргізіледі.
3. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеруді кеден органдары жеке тауарларын сақтау қоймалары, уақытша сақтау қоймалары, кеден қоймалары, еркін қоймалары, бажсыз сауда дүкендері ретінде пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын, сондай-ақ уәкілетті экономикалық операторлардың тауарларды уақытша сақтауына арналған немесе пайдаланылатын құрылыстардың, орынжайлардың (орынжай бөліктерінің) және (немесе) ашық алаңдардың (ашық алаңдар бөліктерінің) сәйкестігін, осы Кодекстің 165-бабының 3-тармағына, 200-бабының 3-тармағына, 503, 509, 516, 523-баптарына және 532-бабы 3-тармағының 4-тармақшасына сәйкес белгіленген талаптар мен шарттарға сәйкес келуін тексеру мақсатында жүргізуі мүмкін.
4. Тұратын үй-жайлардың аумағын және үй жайларды кедендік қарап тексеру жүргізуге жол берілмейді.

10. Результаты проведения личного таможенного досмотра оформляются путем составления акта личного таможенного досмотра, форма которого определяется Комиссией.
Указанный акт должен быть составлен в ходе проведения личного таможенного досмотра либо в течение одного часа после его завершения.
11. Акт личного таможенного досмотра подписывается должностным лицом таможенного органа, проводившим личный таможенный досмотр, физическим лицом, в отношении которого был проведен личный таможенный досмотр, или его законным представителем, или сопровождающим его лицом, понятыми, а при проведении обследования тела физического лица, в отношении которого был проведен личный таможенный досмотр, – также медицинским работником.
12. Акт личного таможенного досмотра составляется в двух экземплярах, один из которых вручается физическому лицу, в отношении которого был проведен личный таможенный досмотр, его законному представителю или сопровождающему его лицу незамедлительно после его составления.
Статья 415. Таможенный осмотр помещений и территорий
1. Таможенный осмотр помещений и территорий – форма таможенного контроля, заключающаяся в проведении визуального осмотра помещений и территорий, а также находящихся в указанных местах товаров и (или) документов.
2. Таможенный осмотр помещений и территорий проводится в целях проверки наличия или отсутствия в осматриваемых помещениях или на территориях товаров и (или) документов, являющихся объектами таможенного контроля, а также в целях проверки и (или) получения сведений о таких товарах и (или) документах и проверки наличия на товарах, транспортных средствах и их грузовых помещениях (отсеках) таможенных пломб, печатей и других средств идентификации.
3.      Таможенный осмотр помещений и территорий может проводиться таможенными органами в целях проверки соответствия сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок), предназначенных для использования или используемых в качестве складов хранения собственных товаров, складов временного хранения, таможенных складов, свободных складов, магазинов беспошлинной торговли, а также предназначенных или используемых для временного хранения товаров уполномоченными экономическими операторами, требованиям и условиям, установленным в соответствии с пунктом 3 статьи 165, пунктом 3 статьи 200, статьями 503, 509, 516, 523 и подпунктом 4) пункта 3 статьи 532 настоящего Кодекса.
4. Проведение таможенного осмотра помещений и территорий в жилых помещениях не допускается.

5. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру жүргізуге арналған ұйғарым және кеден органы лауазымды тұлғасының қызметтік куәлігі ұсынылған кезде жүргізіледі.
Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру жүргізуге арналған ұйғарым нысаны, сондай-ақ осындай нұсқаманы тіркеу журналының нысаны уәкілетті органмен бекітіледі.
Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеруді жүргізу кезінде осы баптың бірінші абзацында көрсетілген құжаттарды, өздеріне қатысты (өздерінде) көшпелі кедендік тексеру жүргізіліп жатқан тұлғалардың ұсынуы талап етілмейді.
6. Аумаққа және үй-жайларға жіберуден бас тартылған жағдайда, кеден органдарының лауазымды адамдары аумаққа және үй-жайларға екі куәгердің қатысуымен қарсылықтың жолын кесу және жабық үй-жайларды ашу арқылы кіруге құқылы. Үй-жайларға қарсылықтың жолын кесу және жабық үй-жайларды ашу арқылы кірудің барлық жағдайлары туралы кеден органдары жиырма төрт сағаттың ішінде прокурорды хабардар етеді. Кеден органдары лауазымды адамдарының аумақтарға және үй-жайларға кіруіне кедергі келтірген адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
7. Мемлекеттік органның лауазымды тұлғалары жекелеген объектілерге кірудің арнайы тәртібі Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалады.
8. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру оны өткізу үшін қажет болатын қысқа мерзімде жүргізілуі тиіс және бір жұмыс күнінен артық созылуы мүмкін емес. Кедендік қарап тексеру жүргізілетін уақыт кезеңі, үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеруге нұсқаманы ұзарту туралы мәліметтер көрсетілген кеден органы басшысымен не оны алмастыратын тұлғалармен, немесе кеден органы басшысы орынбасарымен бес жұмыс күнінен артық емес уақытқа ұзартылуы мүмкін.
9. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру нәтижелері нысанын Комиссия айқындайтын үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру актісін жасау арқылы ресімделеді.
10. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру актісі екі данада жасалады, олардың бірі үй-жайы және (немесе) аумағы қарап тексерілген тұлғаға, егер бұл тұлға белгіленсе, табыс етіледі.
416-бап. Кедендік тексеру
1. Кедендік тексеру – осы Кодексте белгіленген кедендік бақылаудың өзге нысандарын және осы Кодексте көзделген кедендік бақылауды жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолданумен тауарлар шығарылғаннан кейін тұлғалардың Қазақстан Республикасының және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамалары сақталуын тексеру мақсатында кеден органы жүргізетін кедендік бақылау нысаны.

5. Таможенный осмотр помещений и территорий проводится при предъявлении предписания на проведение таможенного осмотра помещений и территорий и служебного удостоверения должностного лица таможенного органа.
Форма предписания на проведение таможенного осмотра помещений и территорий, а также форма журнала регистрации такого предписания утверждаются уполномоченным органом.
Предъявление документов, указанных в абзаце первом настоящего пункта, не требуется при проведении таможенного осмотра помещений и территорий у лиц, в отношении (у) которых проводится выездная таможенная проверка.
6. В случае отказа в доступе в помещения и на территорию, должностные лица таможенных органов вправе входить в помещения и на территорию с пресечением сопротивления и (или) вскрытием запертых помещений в присутствии двух понятых. Обо всех случаях вхождения в помещения с пресечением сопротивления и (или) вскрытием запертых помещений таможенные органы уведомляют прокурора в течение двадцати четырех часов. Лица, препятствующие доступу должностных лиц таможенных органов на территории и в помещения, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
7. Специальный порядок доступа должностных лиц государственных органов на отдельные объекты определяется законодательством Республики Казахстан.
8. Таможенный осмотр помещений и территорий должен проводиться в возможно короткий срок, необходимый для его проведения, и не может продолжаться более одного рабочего дня. Период времени проведения таможенного осмотра может быть продлен руководителем таможенного органа либо лицом его замещающим, либо заместителем руководителя таможенного органа, но не более чем на пять рабочих дней, с отражением сведений о продлении в предписании на проведение таможенного осмотра помещений и территорий.
9. Результаты проведения таможенного осмотра помещений и территорий оформляются путем составления акта таможенного осмотра помещений и территорий, форма которого определяется Комиссией.
10. Акт таможенного осмотра помещений и территорий составляется в двух экземплярах, один из которых подлежит вручению (направлению) лицу, помещения и (или) территории которого осматривались, если это лицо установлено.
Статья 416. Таможенная проверка
1. Таможенная проверка – форма таможенного контроля, проводимая таможенным органом после выпуска товаров с применением иных установленных настоящим Кодексом форм таможенного контроля и мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, предусмотренных настоящим Кодексом, в целях проверки соблюдения лицами таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.

2. Кедендік тексеру кедендік декларацияларда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді және (немесе) кеден органына ұсынылған Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамаларына сәйкес өзі алған өзге мәліметтерді бухгалтерлік есеп және есептілік құжаттарымен және (немесе) деректерімен, шоттармен Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамаларымен белгіленген тәртіпте алынған өзге де ақпаратпен салыстыру арқылы жүргізіледі.
3. Кедендік тексеру осы Кодекстің 393-бабының 8-тармағына сәйкес, сондай-ақ осы Кодекстің 484-бабының 4-тармағында және 528-бабының 6-тармағында көзделген жағдайларда кедендік бақылау жүргізу кезінде қолданылуы мүмкін.
4. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты орналасқан орны бар және (немесе) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылған, тіркелген тексерілетін тұлғаларға қатысты кеден органы жүргізеді.
5. Тексерілетін тұлғалар деп мынадай тұлғалар:
1) декларант;
2) тасымалдаушы;
3) уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орындарда тауарлардың уақытша сақталуын жүзеге асыратын тұлға;
4) кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлға;
5) тауарлар шығарылғаннан кейін оларға қатысты өкілеттіктері бар тұлға;
6) уәкілетті экономикалық оператор;
7) кедендік рәсімге орналастырылған тауарлармен жасалған мәмілелерге тікелей немесе жанама қатысқан тұлға;
8) иелігінде және (немесе) пайдалануында Қазақстан Республикасының кеден және өзге де, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамаларын бұза отырып, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілген тауарлардың болуын (болғандығын) куәландыратын өзіне қатысты ақпарат бар тұлға түсініледі.
6. Кеден органдары кедендік тексеруді жүргізу кезінде:
1) тауарларды кедендік рәсімге орналастыру фактісін;
2) кедендік декларацияда мәлімделген және (немесе) кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарда бар мәліметтердің дұрыстығын;
3) шартты шығарылған тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулердің сақталуын;
4) кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың кеден ісі саласындағы қызметтің әрбір түрі үшін осы Кодексте көзделген міндеттерінің орындауын;
5) уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғаның мұндай тізілімге енгізу шарттарын сақтауын, сондай-ақ уәкілетті экономикалық оператордың уәкілеттік экономикалық операторлар тізіліміне енгізу шарттарын сақтауын және осы Кодексте көзделген өзге міндеттерді орындауын;

2. Таможенная проверка заключается в сопоставлении сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, и (или) иных сведений, представленных таможенному органу или полученных им в соответствии с таможенным и иным законодательством Республики Казахстан, с документами и (или) данными бухгалтерского учета и отчетности, со счетами и иной информацией, полученной в порядке, установленном таможенным и иным законодательством Республики Казахстан.
3. Таможенная проверка может применяться при проведении таможенного контроля в соответствии с пунктом 8 статьи 393 настоящего Кодекса, а также в случаях, предусмотренных пунктом 4 статьи 484 и пунктом 6 статьи 528 настоящего Кодекса.
4. Таможенная проверка проводится таможенным органом в отношении проверяемых лиц, созданных, зарегистрированных в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) имеющих постоянное место жительство на территории Республики Казахстан.
5. Под проверяемыми лицами понимаются следующие лица:
1) декларант;
2) перевозчик;
3) лицо, осуществляющее временное хранение товаров в местах, не являющихся складом временного хранения;
4) лицо, осуществляющее деятельность в сфере таможенного дела;
5) лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров после их выпуска;
6) уполномоченный экономический оператор;
7) лицо, напрямую или косвенно участвовавшее в сделках с товарами, помещенными под таможенную процедуру;
8) лицо, в отношении которого имеется информация, свидетельствующая о том, что в его владении и (или) пользовании находятся (находились) товары в нарушение таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, в том числе товары, незаконно перемещенные через таможенную границу Евразийского экономического союза.
6. При проведении таможенной проверки таможенными органами могут проверяться:
1) факт помещения товаров под таможенную процедуру;
2) достоверность сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в документах, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации;
3) соблюдение ограничений по пользованию и (или) распоряжению условно выпущенными товарами;
4) исполнение лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, обязанностей, предусмотренных настоящим Кодексом для каждого вида деятельности в сфере таможенного дела;
5) соблюдение юридическим лицом, претендующим на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, условий включения в такой реестр, а также соблюдение уполномоченным экономическим оператором условий включения в реестр уполномоченных экономических операторов и исполнение иных обязанностей, предусмотренных настоящим Кодексом;

6) осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдерге сәйкес тауарларды пайдалану шарттарының сақталуын;
7) Қазақстан Республикасының кеден және өзге де, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамаларымен белгіленген өзге талаптардың сақталуын тексеруі мүмкін.
7. Кедендік тексеру камералдық немесе көшпелі болуы мүмкін.
8. Арнаулы білім мен дағдыларды талап ететін мәселелерді зерттеу және консультация алу үшін кеден органдары кедендік тексеруге Қазақстан Республикасының басқа да бақылаушы мемлекеттік органдарының лауазымды тұлғаларын тартуы мүмкін.
Кедендік тексеруге қатысушы болып табылатын кедендік органның лауазымды тұлғасының жазбаша сауалы бойынша кедендік тексеруге тартылған лауазымды тұлға кедендік тексеру барысында пайдаланылатын қорытынды жасайды. Мұндай қорытындылардың көшірмелері кедендік тексеру актісіне қоса тіркеледі.
9. Кедендік тексеруді жүргізу барысында әкімшілік немесе қылмыстық құқық бұзұшылықтар белгілері анықталған кезде кеден органдары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шаралар қабылдайды.
10. Кедендік тексеру нәтижелері және кедендік тексеру жүргізу нәтижелері бойынша шешім қабылдау тәртібі осы тараумен айқындалады.
417-бап. Камералдық кедендік тексеру
1. Камералдық кедендiк тексеру кедендік операцияларды жасау кезінде және (немесе) кеден органдарының талабы бойынша тексерiлетiн тұлға табыс еткен кедендiк декларацияларда және (немесе) коммерциялық, көлiктiк (тасымалдау) және өзге де құжаттарда бар мәлiметтердi, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының құжаттары мен мәліметтерін, сондай-ақ кеден органдарында бар және тексерілетін тұлғаға қатысты басқа да құжаттарды және мәліметтерді, оның ішінде тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану нәтижелері бойынша зерделеу және талдау арқылы жүргізіледі.
2. Камералдық кедендік тексеруді кеден органы тексерілетін тұлғаға бармастан, сондай-ақ кеден органының камералдық кедендік тексеру жүргізу туралы шешімін (ұйығарымын) ресімдеместен кеден органының тұрған жері бойынша жүргізеді.
Камералдық кедендік тексеру кеден органы басшысының, кеден органының басшысы орынбасарының рұқсатымен тағайындалады.
Кеден органы басшысының, кеден органы басшысы орынбасарының шешімі шыққан күн камералдық кедендік тексеруді жүргізу басталған күн болып саналады.
Камералдық кедендік тексеруді жүргізу мерзімі алты айдан аспауға тиіс.
3. Камералдық кедендік тексеруді тағайындау үшін:
1) Қазақстан Республикасының кеден және өзге мемлекеттік органдарының ақпараттық ресурстарында қамтылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамаларын бұзу мүмкіндігі туралы куәландыратын ақпараттарды талдау нәтижесінде алынған деректер;

6) соблюдение условий использования товаров в соответствии с таможенными процедурами, предусмотренных настоящим Кодексом;
7) соблюдение иных требований, установленных таможенным законодательством Евразийского экономического союза, таможенным и иным законодательством Республики Казахстан.
7. Таможенная проверка может быть камеральной или выездной.
8. Для исследования вопросов, требующих специальных знаний и навыков, и получения консультаций таможенными органами к таможенной проверке могут привлекаться должностные лица других контролирующих государственных органов Республики Казахстан.
По письменным вопросам, поставленным должностным лицом таможенного органа, являющимся участником таможенной проверки, должностное лицо, привлеченное к таможенной проверке, составляет заключение, которое используется в ходе таможенной проверки. Копии таких заключений прилагаются к акту таможенной проверки.
9. При установлении в ходе проведения таможенной проверки признаков административного или уголовного правонарушения таможенными органами принимаются меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Результаты таможенной проверки и порядок принятия решений по результатам таможенной проверки определяются настоящей главой.
Статья 417. Камеральная таможенная проверка
1. Камеральная таможенная проверка проводится путем изучения и анализа сведений, содержащихся в таможенных декларациях и (или) коммерческих, транспортных (перевозочных) и иных документах, представленных проверяемым лицом при совершении таможенных операций и (или) по требованию таможенных органов, документов и сведений государственных органов Республики Казахстан, а также других документов и сведений, имеющихся у таможенных органов и касающихся проверяемого лица в том числе, по результатам применения системы управления рисками.
2. Камеральная таможенная проверка проводится таможенными органами по месту нахождения таможенного органа без выезда к проверяемому лицу, а также без оформления решения (предписания) таможенного органа о проведении камеральной таможенной проверки.
Камеральная таможенная проверка назначается с разрешения руководителя таможенного органа, заместителя руководителя таможенного органа.
Датой начала проведения камеральной таможенной проверки считается дата решения руководителя таможенного органа, заместителя руководителя таможенного органа.
Срок проведения камеральной таможенной проверки не должен превышать шесть месяцев.
3. Основаниями для назначения камеральных таможенных проверок являются:
1) данные, полученные в результате анализа информации, содержащейся в информационных ресурсах таможенных и иных государственных органов Республики Казахстан, и свидетельствующие о возможном нарушении таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан;

2) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамаларын бұзу мүмкіндігі туралы куәландыратын ақпараттар;
3) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің кұзырлы органының, шетелдік тұлғаның Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізумен байланысты мәміле жасаған тұлғаны тексеру жүргізу туралы өтініші (сұрау салуы);
4) шет мемлекеттің салық, кеден және құқық қорғау органдарымен ақпараттық алмасу нәтижесінде алынған тексеру мәліметтері;
5) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамаларын бұзу мүмкіндігі туралы куәландыратын, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттік органдардың өтініші;
6) камералдық кедендік тексеру жүргізу туралы тұлға бастамашылық жасаған өтініш;
7) өзге нысандарда салықтық бақылау, кедендік бақылау жүргізудің және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұзу мүмкіндігі туралы куәландыратын, кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолданудың нәтижелері;
8) кеден органының бұрын жолданған сұрау салуы бойынша алдыңғы кедендік тексеру барасында келіп түспеген жауаптарды алу жағдайы;
9) тексерілетін тұлғаны қайта ұйымдастыру және (немесе) тексерілетін тұлға банкроттыққа (таратуға) құжаттарды беруі негіз болып табылады.
4. Камералдық кедендік тексерулер оларды жүргізу кезеңділігі шектелмей жүзеге асырылады.
5. Камералдық кедендік тексеру жүргізу барысында кеден органы кедендік декларацияда мәлімделген құжаттарды ұсыну бойынша талапты тексерілетін тұлғаға жібереді.
Кедендік декларацияда мәлімделген құжаттарды табыс ету мерзімі талап тапсырылған (алынған) күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күнінен аспауға тиіс. Қажет болған кезде, құжаттарды табыс ету мерзімі тексерілетін тұлғаның уәжді сауалы бойынша бес жұмыс күніне дейін ұзартылуы мүмкін.
6. Тексерілетін адам камералдық кедендік тексеру кезінде кеден органының жазбаша талабымен белгіленген мерзімдерде электрондық құжат түрінде берілген кедендік декларацияда мәлімделген құжаттарды ұсынбаған жағдайда, кедендік декларацияда осындай құжаттардың негізінде мәлімделген мәліметтер дұрыс мәлімделмеген болып есептеледі.
Кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар болмаған кезде, кедендік баждардың, салықтардың сомаларын кеден органы кедендік баждар, салықтар мөлшерлемелерінің неғұрлым жоғары шамасын, сондай-ақ кеден органының қолда бар мәліметтерінің негізінде айқындалуы мүмкін тауарлардың санын және (немесе) құнын негізге ала отырып айқындайды.

2) информация, свидетельствующая о возможном нарушении таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан;
3) обращение (запрос) компетентного органа государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, о проведении проверки лица, совершавшего сделки, связанные с перемещением товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, с иностранным лицом;
4) проверка сведений, полученных в результате информационного обмена с налоговыми, таможенными и правоохранительными органами иностранных государств;
5) обращения физических и юридических лиц, государственных органов, свидетельствующие о возможном нарушении таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан;
6) инициативное обращение лица о проведении камеральной таможенной проверки;
7) результаты проведения налогового контроля, таможенного контроля в иных формах и (или) применения мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, свидетельствующие о возможном нарушении таможенного законодательства Республики Казахстан;
8) случаи получения ответа, не поступившего в ходе предыдущей таможенной проверки, по ранее направленным запросам таможенным органов;
9) реорганизация проверяемого лица и (или) подача проверяемым лицом документов на банкротство (ликвидацию).
4. Камеральные таможенные проверки проводятся без ограничений периодичности их проведения.
5. В ходе проведения камеральной таможенной проверки таможенным органом направляется проверяемому лицу требование по предоставлению документов, заявленных в таможенной декларации.
Срок представления документов, заявленных в таможенной декларации, не должен превышать десять рабочих дней со дня, следующего за днем вручения (получения) требования. При необходимости срок представления документов может быть продлен таможенным органом по мотивированному запросу проверяемого лица до пяти рабочих дней.
6. В случае непредставления при камеральной таможенной проверке проверяемым лицом в установленные письменным требованием таможенного органа сроки документов, заявленных в таможенной декларации, сведения, заявленные в таможенной декларации на основании таких документов, считаются недостоверно заявленными.
При отсутствии документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, суммы таможенных пошлин, налогов определяются таможенным органом исходя из наибольшей величины ставок таможенных пошлин, налогов, а также количества и (или) стоимости товаров, которые могут быть определены на основании сведений, имеющихся у таможенного органа.

7. Кеден органдары камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша кедендік декларациядағы бұзушылықтарды анықтаған жағдайда, тексерілетін тұлғаға оларды өз бетінше жою құқығы беріледі.
8. Хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіскен жағдайда, бұзушылықтарды жою туралы хабарламадағы талаптарды орындау, оның ішінде тексерілетін тұлғаның кедендік декларацияға өзгерту (толықтыру) енгізу туралы құжатта, оның ішінде тауарлардың кедендік құны бойынша мәліметтер, қажет болған кезде, кедендік төлемдер мен салықтар бойынша берешек сомаларын өтеуді растайтын мәліметтер және (немесе) құжаттардың көшірмесін қоса бере отырып орындау камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды өз бетінше жою деп танылады.
Камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындау мерзімі тексерілетін тұлғаға мұндай хабарлама тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімді құрайды.
Камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның нысаны уәкілетті органмен бекітіледі.
Хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда тексерілетін тұлға осы Кодекстің 55-тарауында белгіленген тәртіппен мұндай хабарламаға шағым жасай алады.
9. Камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша камералдық кедендік тексеруді аяқтау нысаны болып табылатын камералдық кедендік тексеру актісі жасалады. Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының бұзылуы анықталған жағдайда бұзушылықтарды жою туралы хабарлама шығарылады.
Камералдық кедендік тексеру актісінің нысаны уәкілетті органмен бекітіледі.
Камералдық кедендік тексеруді аяқтау күні камералдық кедендік тексеру актісінің екі данада ресімделген және кедендік тексеруді жүргізген лауазымды адамдар қолы қойылған күн деп есептеледі.
Камералдық кедендік тексеру актісінің бірінші данасы камералдық кедендік тексеру материалдарына қоса тігіледі, актінің екінші данасы кедендік тексеруді аяқтау күнінен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірілмей тексерілген тұлғаға қол қойғызып өз қолына тапсырылады немесе алғаны туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта жөнелтілімімен жіберіледі.
Камералдық кедендік тексеру актісіне құжаттардың көшірмелері, кеден органының лауазымды адамы жүргізген есеп-қисаптар және кедендік тексеру барысында алынған басқа да материалдар қоса беріледі.
Камералдық кедендік тексеру актісі арнайы камералдық кедендік тексеру актілерін тіркеу журналында тіркеледі, ол нөмірленуге, тігілуге және кеден органының мөрімен бекемделуге тиіс.

7. В случае выявления таможенными органами по результатам камеральной таможенной проверки нарушений в таможенной декларации, проверяемому лицу предоставляется право самостоятельного их устранения.
8. Самостоятельным устранением нарушений, выявленных по результатам камеральной таможенной проверки, признается исполнение требований, содержащихся в уведомлении об устранении нарушений, в том числе путем представления проверяемым лицом документа о внесении изменений (дополнений) сведений в таможенную декларацию, в том числе сведений по таможенной стоимости товаров, при необходимости с приложением копии документов и (или) сведений, подтверждающих погашение сумм задолженности по таможенным платежам и налогам в случае согласия с указанными в уведомлении нарушениями.
Срок исполнения уведомления об устранении нарушений по результатам камеральной таможенной проверки составляет не более тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем вручения проверяемому лицу такого уведомления.
Форма уведомления об устранении нарушений по результатам камеральной таможенной проверки утверждается уполномоченным органом.
В случае несогласия с указанными в уведомлении нарушениями, проверяемое лицо может обжаловать такое уведомление в порядке, установленном главой 55 настоящего Кодекса.
9. По результатам камеральной таможенной проверки составляется акт камеральной таможенной проверки, который является формой завершения камеральной таможенной проверки. В случае выявления нарушений таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, выносится уведомление об устранении нарушений.
Форма акта камеральной таможенной проверки утверждается уполномоченным органом.
Датой завершения камеральной таможенной проверки считается дата составления акта камеральной таможенной проверки, оформляемого в двух экземплярах и подписываемого должностными лицами, проводившими таможенную проверку.
Первый экземпляр акта камеральной таможенной проверки приобщается к материалам камеральной таможенной проверки, второй экземпляр акта не позднее пяти календарных дней с даты завершения камеральной таможенной проверки вручается проверяемому лицу лично под роспись или направляется заказным почтовым отправлением с уведомлением о получении.
К акту камеральной таможенной проверки прилагаются копии документов, расчеты, произведенные должностным лицом таможенного органа, и другие материалы, полученные в ходе таможенной проверки.
Акт камеральной таможенной проверки регистрируется в специальном журнале регистрации актов камеральных таможенных проверок, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью таможенного органа.

10. Бұзушылықтарды жою туралы хабарлама тексерілетін тұлғаға камералдық кедендік тексеру актісімен бір мезгілде жіберіледі және (немесе) табыс етіледі.
Бұзушылықтарды жою туралы хабарлама тексерілетін тұлғаға қолын қойғыза отырып, немесе осы бапта өзгеше белгіленбесе жөнелту және алу фактілерін растайтын өзге де тәсілдермен табыс етілуге тиіс.
Бұл ретте төменде келтірілген тәсілдердің бірімен жолданған хабарлама мынадай жағдайларда:
1) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен жiберiлгенде - төлеушiнiң поштаның немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына белгi қойған күнінен бастап;
2) электрондық тәсiлмен жiберiлгенде - веб-қосымшада хабарлама жеткізілген күннен бастап төлеушіге берілген болып саналады.
Көрсетілген тәсіл мына т:
кеден органының ақпараттық жүйесін уәкілетті органмен бекітілген тәртіпте пайдаланушы ретінде тіркелген;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен белгіленген тәртіпте электрондық салық төлеуші ретінде тіркелген төлеушілерге таралады.
11. Осы баптың 9 және 10-тармақтарында көрсетілген құжаттарды тексерілетін тұлғаның тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша болмауы себебінен пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қайтарған жағдайда, осындай құжатты қайтарған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кеден органы осындай тұлғаның орналасқан жері бойынша куәгерлерді (екі адамнан кем емес) тарта отырып, зерттеп-қарауды жүргізеді.
Зерттеп-қарау актісінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
актінің жасалған орны, күні мен уақыты;
актіні жасаған кеден органының лауазымды адамының лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса);
кеден органының атауы;
тартылған куәгерлердің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі, тұрғылықты жерінің мекенжайы;
тексерілетін тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) және (немесе) атауы, оның сәйкестендіру нөмірі;
зерттеп-қараудың нәтижелері туралы ақпарат.
Куәгерлер ретінде кеден органдарының лауазымды адамы мен тексерілетін тұлғаның әрекеттерінің нәтижесіне мүдделі емес, саны екі адамнан кем емес, кез келген кәмелетке толған, әрекетке қабілетті азаматтар шақырылуы мүмкін. Мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары мен тексерілетін тұлғаның жұмыскерлерінің, құрылтайшыларының куәгерлер ретінде қатысуына жол берілмейді.
Зерттеп-қарау нәтижесінде тексерілетін тұлғаның тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша нақты болмауы анықталған жағдайда, осы бапта көрсетілген құжаттарды табыс ету күні зерттеп-қарау актісін жасаған күн болып табылады.

10. Уведомление об устранении нарушений направляется и (или) вручается проверяемому лицу одновременно с актом камеральной таможенной проверки.
Уведомление об устранении нарушений должно быть вручено проверяемому лицу лично под роспись, или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения, если иное не установлено настоящей статьей.
При этом уведомление, направленное одним из нижеперечисленных способов, считается врученным плательщику в следующих случаях:
1) по почте заказным письмом с уведомлением – с даты отметки плательщиком в уведомлении почтовой или иной организации связи;
2) электронным способом – с даты доставки уведомления в веб-приложение.
Указанный способ распространяется на плательщика:
зарегистрированного в качестве пользователя информационной системы таможенного органа в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
зарегистрированного в качестве электронного налогоплательщика в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
11. В случае возврата почтовой или иной организацией связи указанных в пунктах 9 и 10 настоящей статьи документов по причине отсутствия проверяемого лица по месту нахождения, указанному в регистрационных данных проверяемого лица, таможенный орган в течение пяти рабочих дней со дня возврата таких документов проводит обследование по месту нахождения такого лица с привлечением двух понятых.
В акте обследования указываются следующие сведения:
место, дата и время составления;
должность, фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица таможенного органа, составившего акт;
наименование таможенного органа;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), наименование и номер документа, удостоверяющего личность, адрес места жительства привлеченных понятых;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и (или) наименование проверяемого лица, его идентификационный номер;
информация о результатах обследования.
В качестве понятых могут быть приглашены любые совершеннолетние дееспособные граждане в количестве не менее двух человек, не заинтересованные в исходе действий должностного лица таможенного органа и проверяемого лица. Не допускается участие в качестве понятых должностных лиц государственных органов и работников, учредителей проверяемого лица.
В случае установления в результате обследования фактического отсутствия проверяемого лица по месту нахождения, указанному в регистрационных данных, датой вручения документов, указанных в настоящей статье, является дата составления акта обследования.

12. Тексерілетін тұлғаның кедендік тексеруді жүзеге асыратын кеден органынан бөлек кеден органы шығарған кеден декларацияларына қатысты камералдық кедендік тексеру жүргізілген кезде, камералдық кедендік тексеру актісі мен бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның көшірмелері бұзушылықтарды жою туралы хабарлама шығарылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей, тауарларды шығару жүргізілген кеден органына жіберілуге тиіс.
13. Камералдық кедендік тексеруді жүргізу нәтижелері бойынша, оның ішінде кеден органының талабы бойынша белгіленген мерзімде құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбаған кезде көшпелі кедендік тексеру тағайындалуы мүмкін.
418-бап. Көшпелі кедендік тексеру
1. Көшпелі кедендік тексеруді кеден органы заңды тұлғаның тұрған жеріне (жерлеріне), жеке кәсіпкердің қызметін жүзеге асыру жеріне (жерлеріне) және (немесе) мұндай тұлғалардың қызметін іс жүзінде жүзеге асыру жеріне (жерлеріне) (бұдан әрі осы тарауда – тексерілетін тұлғаның объектілері) бару арқылы жүргізеді.
2. Көшпелі кедендік тексерулер мынадай түрлерге бөлінеді:
1) жоспарлы көшпелі кедендік тексеру;
2) жоспардан тыс көшпелі кедендік тексеру;
3. Көшпелі кедендік тексеру ұйғарымның негізінде жүргізіледі. Ұйғарымға кеден органының басшысы (оны алмастыратын адам) қол қоюға тиіс. Ұйғарымның нысанын уәкілетті орган бекітеді.
4. Көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы шешімде (ұйғарымда) мынадай:
1) осы шешімнің (ұйғарымның) күні және тіркелу нөмірі;
2) көшпелі кедендік тексерудің түрі;
3) көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының атауы;
4) көшпелі кедендік тексеруді тағайындау үшін негіздеме – тексерулер жоспарына сілтеме не осы баптың 9-тармағында көзделген негіздеме;
5) тексерілетін тұлғаның атауы (тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)), оның орналасқан жері (жерлері) (тұрғылықты жері) және (немесе) қызметті іс жүзінде жүзеге асыру орны (орындары), оның сәйкестендіру және (немесе) тіркеу нөмірлері;
6) көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды тұлғаларының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және лауазымы;
7) көшпелі кедендік тексеруді жүргізуге қатысу үшін тартылатын лауазымды тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және лауазымы;
8) осы Кодекстің 416-бабының 3-тармағына сәйкес көшпелі кедендік тексерудің нысанасы;
9) көшпелі кедендік тексеру жүргізетін мерзімі;
10) тексерілетін кезең туралы мәліметтер болуға тиіс.
5. Ұйғарымның нысаны уәкілетті органмен бекітіледі.

12. При проведении камеральной таможенной проверки в отношении таможенных деклараций проверяемого лица, выпущенных таможенным органом, отличным от таможенного органа, осуществляющего таможенную проверку, копии акта камеральной таможенной проверки и уведомления об устранении нарушений подлежат направлению в таможенный орган, в котором произведен выпуск товаров, не позднее трех рабочих дней со дня вынесения уведомления об устранении нарушений.
13. По результатам проведения камеральной таможенной проверки, в том числе при непредставлении по требованию таможенного органа в установленный срок документов и (или) сведений, таможенный орган вправе назначить выездную таможенную проверку.
Статья 418. Выездная таможенная проверка
1. Выездная таможенная проверка проводится таможенным органом с выездом в место (места) нахождения юридического лица, место (места) осуществления деятельности индивидуального предпринимателя и (или) место (места) фактического осуществления деятельности такими лицами (далее в настоящей главе – объекты проверяемого лица).
2. Выездные таможенные проверки подразделяются на следующие виды:
1) внеплановая выездная таможенная проверка;
2) встречная внеплановая выездная таможенная проверка.
3. Выездная таможенная проверка проводится на основании предписания. Предписание должно быть подписано руководителем (лицом, его замещающим) таможенного органа. Форма предписания утверждается уполномоченным органом.
4. Предписание о проведении выездной таможенной проверки должно содержать следующие сведения:
1) дату и регистрационный номер этого предписания;
2) вид выездной таможенной проверки;
3) наименование таможенного органа, проводящего выездную таможенную проверку;
4) основание для назначения выездной таможенной проверки – ссылку на основание, предусмотренное пунктом 10 настоящей статьи;
5) наименование (фамилия, имя и отчество (при наличии)) проверяемого лица, его место (места) нахождения (место жительства) и (или) место (места) фактического осуществления деятельности, его идентификационные номера;
6) фамилии, имена, отчества (при наличии) и должности должностных лиц таможенного органа, проводящих выездную таможенную проверку;
7) фамилии, имена, отчества (при наличии) и должности должностных лиц, привлекаемых для участия в проведении выездной таможенной проверки;
8) предмет выездной таможенной проверки в соответствии
с пунктом 3 статьи 416 настоящего Кодекса;
9) срок проведения выездной таможенной проверки;
10) проверяемый период.
5. Форма предписания утверждается уполномоченным органом.

6. Бір ұйғарымның негізінде тексерілетін тұлғаға бір ғана тексеру жүргізіледі. Нұсқама тексеру басталғанға дейiн құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi уәкiлеттi органда, оны тексерiлетiн субъектiнiң орналасқан жерi бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiне ұсыну, оның iшiнде электрондық нысанда ұсыну арқылы тіркеледі.
7. Көшпелі кедендік тексерудің мерзімі ұзартылған, сондай-ақ ол тоқтатыла тұрған жағдайда, ұйғарымға тиісті жазбалар енгізіледі және тексерілетін тұлға хабардар етіледі.
Бұл ретте көшпелі кедендік тексеру жүргізу мерзімі ұзартылған және (немесе) тексеруді жүргізетін тұлғалар саны өзгертiлген және (немесе) ауыстырылған және (немесе) тексерілетін кезең өзгерген жағдайда қосымша нұсқама ресімделіп, онда бұдан бұрынғы нұсқаманың нөмірі мен тіркелген күні, осы Кодекске сәйкес тексеру жүргізуге тартылатын тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (олар болған жағдайда) көрсетіледі.
Қосымша нұсқама тексерілетін субъектінің орналасқан жері бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне, оның ішінде электрондық нысанда оны ұсыну жолымен уәкiлеттi органда мiндеттi түрде тiркеледi.
8. Көшпелі кедендік тексеру өзге нысандарда кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша, сондай-ақ камералдық кедендік тексеру жүргізу нәтижелері бойынша тағайындалуы мүмкін.
9. Жоспардан тыс көшпелі кедендік тексеру осындай тексеруді жүргізу кезеңін шектемей жүргізіледі.
Бір және сол аумақтық кеден органының бұрын тексерілген кезеңге жоспардан тыс көшпелі кедендік тексеруді қайта жүргізуіне осы баптың 10-тармағының 3), 4), 6), 7), 8), 9), 10), 11) 12), 19), 20) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тексеруді қоспағанда, уәкілетті органмен келісім бойынша жол беріледі.
10. Жоспардан тыс көшпелі кедендік тексерулерді тағайындау үшін мыналар:
1) кеден органдарының және Қазақстан Республикасының өзге мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйелерінде бар және кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерді және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың заңнамасын бұзу мүмкіндігі туралы куәландыратын ақпаратты талдау нәтижесінде алынған деректер;
2) Қазақстан Республикасының кеден және өзге де, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамалары бұзу мүмкіндігі туралы куәландыратын ақпарат;
3) тұлғаның уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы өтініші;

6. На основании одного предписания проводится только одна проверка проверяемого лица. Предписание регистрируется до начала проверки в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам путем его представления территориальному подразделению уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам по месту нахождения проверяемого субъекта, в том числе в электронной форме.
7. В случаях продления срока выездной таможенной проверки, а также ее приостановления, в предписание вносятся соответствующие записи и уведомляется проверяемое лицо.
При этом при продлении сроков проведения выездной таможенной проверки и (или) изменении количества, и (или) замене лиц, проводящих проверку, и (или) изменении проверяемого периода оформляется дополнительное предписание, в котором указываются номер и дата регистрации предыдущего предписания, фамилии, имена и отчества (при их наличии) лиц, привлекаемых к проведению проверки в соответствии с настоящим Кодексом.
Дополнительное предписание регистрируется в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам путем его представления территориальному подразделению уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам по месту нахождения проверяемого субъекта, в том числе в электронной форме.
8. Выездная таможенная проверка может назначаться по результатам проведения таможенного контроля в иных формах, а также по результатам проведения камеральной таможенной проверки.
9. Внеплановые выездные таможенные проверки проводятся без ограничений периодичности проведения таких проверок.
Проведение повторной внеплановой выездной таможенной проверки одним и тем же территориальным таможенным органом за ранее проверенный период, допускается по согласованию с уполномоченным органом, за исключением проверок по основаниям, предусмотренных подпунктами 3), 4), 6), 7), 8), 9), 10), 11) 12), 19), 20) пункта 10 настоящей статьи.
10. Основаниями для назначения внеплановых выездных таможенных проверок могут являться:
1) данные, полученные в результате анализа информации, содержащейся в информационных ресурсах таможенных и иных государственных органов Республики Казахстан, и свидетельствующие о возможном нарушении таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан;
2) информация, свидетельствующая о возможном нарушении таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан;
3) заявление лица о включении в реестр уполномоченных экономических операторов;

4) уәкілетті экономикалық оператордың уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу кезінде тауарларды уақытша сақтауға арналған меншіктегі, шаруашылық жүргізудегі, жедел басқарудағы немесе жалдаудағы құрылыстар, үй-жайлар (үй-жайлардың бөліктері) және (немесе) ашық алаңдар (ашық алаңдардың бөліктері) туралы мәлімделген мәліметтердің өзгергені туралы ақпаратты кеден органына ұсыну;
5) осы баптың 11-тармағына сәйкес қарсы жоспардан тыс көшпелі кедендік тексеруді жүргізу қажеттігі;
6) Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің құзыретті органының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізумен байланысты шетелдік тұлғамен мәмілені жасаған тұлғаға тексеру жүргізу туралы өтініші (сұрау салуы);
7) қылмыстық құқық бұзұшылықтар туралы хабарламаны тексеру материалдары немесе қозғалған қылмыстық іс бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің алдын ала тергеу органдарының (қылмыстық қудалау органдарының) тапсырмасы (сұрау салуы);
8) Еуразиялық экономикалық одақтың бір мүше мемлекетінің кеден органының басқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органына осы Кодекстің 447-бабы 3-тармағының 1) және (немесе) 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша кеден органына жолданатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған және (немесе) тіркелген тұлғаға көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы тапсырмасы;
9) шет мемлекеттердің салық, кеден және құқық қорғау органдарымен ақпараттық алмасу нәтижесінде алынған мәліметтерді тексеру;
10) Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңнамасында көзделген жағдайлар;
11) мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдарының дерекқорындағы Қазақстан Республикасының кеден және өзге де, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасы бұзылуы мүмкіндіктері туралы куәландыратын мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;
12) тұлғаның кедендік тексеру жүргізу туралы бастамамен жүгінуі;
13) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымда жазылған мәселелер бойынша тексеру жүргізу қажеттігі;
14) төлеушінің касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімнің талаптарын сақтауына тексерулер жүргізу қажеттігі;
15) кеден органының талаптары бойынша белгіленген мерзімде дебиторлар тiзiмiнің ұсынылмауы не болмаса дебиторлардың жоқ екендігі туралы мәліметтердің ұсынылмауы;
16) кеден органының талаптары бойынша белгіленген мерзімде дебитордың төлеушімен өзара есеп айырысу салыстыру актілерінің ұсынылмауы;

4) представление уполномоченным экономическим оператором таможенному органу информации об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр уполномоченных экономических операторов о находящихся в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) открытых площадках (частях открытых площадок), предназначенных для временного хранения товаров;
5) необходимость проведения встречной внеплановой выездной таможенной проверки в соответствии с пунктом 11 настоящей статьи;
6) обращение (запрос) компетентного органа государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, о проведении проверки лица, совершавшего сделки, связанные с перемещением товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, с иностранным лицом;
7) поручение (запрос) органов предварительного расследования (органов уголовного преследования) государств-членов Евразийского экономического союза по материалам проверки сообщения об уголовном правонарушении или по возбужденному уголовному делу;
8) поручение таможенного органа одного государства-члена Евразийского экономического союза, данного таможенному органу другого государства-члена Евразийского экономического союза, о проведении выездной таможенной проверки у лица, созданного и (или) зарегистрированного в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при направлении поручения таможенному органу по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и (или) 3) пункта 3 статьи 447 настоящего Кодекса;
9) проверка сведений, полученных в результате информационного обмена с налоговыми, таможенными и правоохранительными органами иностранных государств;
10) случаи, предусмотренные уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан;
11) обращения физических и юридических лиц, государственных органов, свидетельствующие о возможном нарушении таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан;
12) инициативное обращение лица о проведении таможенной проверки;
13) необходимость проведения проверки по вопросам, изложенным в жалобе на уведомление о результатах проверки;
14) необходимость проверки соблюдения плательщиком требований распоряжения о приостановлении расходных операций по кассе;
15) непредставление лицом по требованию таможенного органа в установленный срок списка дебиторов, либо предоставления сведений об отсутствии дебиторов;
16) непредставление дебитором по требованию таможенного органа в установленный срок акта сверки взаиморасчетов с плательщиком;

17) кедендік реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылуы мүмкіндіктері туралы куәландыратын камералдық кедендік тексеру жүргізу нәтижелері, оның ішінде мемлекеттік кірістер органының талаптары бойынша белгіленген мерзімде құжаттардың және (немесе) мәліметтердің ұсынылмауы;
18) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы бұзылуы мүмкіндіктері туралы куәландыратын кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін іс-шараларды қолдану және (немесе) өзге де нысандағы салықтық бақылау, кедендік бақылау жүргізу нәтижелері;
19) кеден органының сұранымына бұрын жіберілген, алдындағы кедендік тексеру барысында келіп түспеген жауапты алған жағдайда;
20) тексерілетін тұлғаның қайта ұйымдастырылуы және (немесе) тексерілетін тұлғаның банкроттыққа (таратылуға) арналған құжаттарды беруі негіз болуы мүмкін.
11. Тексерілетін тұлға ұсынған мәліметтердің дұрыстығын растау қажет болған кезде кеден органы көшпелі кедендік тексеруді кеден органы жүргізетін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған және (немесе) тіркелген және тауарлармен мәмілелер (операциялар) бойынша тұлғамен байланысты тұлғаларды қарсы жоспардан тыс көшпелі кедендік тексеруді жүргізеді.
12. Көшпелі кедендік тексеру жүргізудің басталған күні тексерілетін тұлғаға кедендік тексеру жүргізу туралы ұйғарымның көшірмесін табыс еткен күн есептеледі.
Кедендік тексеру жүргізу туралы ұйғарымның көшірмесін тексерілетін тұлғаға кеден органының лауазымды адамы тапсырады не тапсыру туралы хабарламасы бар тапсырысты почта жөнелтімімен жібереді.
Кедендік тексеру жүргізу туралы ұйғарымның көшірмесін табыс ету кезінде тексерілетін тұлғаның басшысы не оның өкілі кедендік тексеру жүргізу туралы ұйғарымның түпнұсқасына онымен танысқаны туралы, сондай-ақ кедендік тексеру жүргізу туралы ұйғарымның көшірмесін алған күні және уақыты туралы белгі қояды.
Кедендік тексеру жүргізу туралы ұйғарымның көшірмесін алудан бас тартқан жағдайда, кеден органының лауазымды адамы кедендік тексеру жүргізу туралы ұйғарымға бұл туралы тиісті жазба жасайды.
13. Тексерілетін тұлғаның кедендік тексеру жүргізу туралы ұйғарымның көшірмесін алудан бас тартуы, сондай-ақ почта жөнелтімінің тұлғаның тұрған жерінде болмауына байланысты адресатқа хаттың тапсырылмағандығын куәландыратын белгімен қайтып келуі көшпелі кедендік тексеру жүргізудің күшін жою үшін негіздеме болып табылмайды.
Бұл жағдайда ұйғарымда кедендік тексеруді жүргізу туралы ұйғарымның көшірмесін алудан бас тарту туралы жазба жазылған күн не адресатқа хаттың тапсырылмағаны туралы белгі қойылған почта жөнелтімі кеден органына келіп түскен күн тексеру басталатын күн болып саналады.

17) результаты проведения камеральной таможенной проверки, свидетельствующие о возможном нарушении законодательства Республики Казахстан в сфере таможенного регулирования, в том числе при непредставлении по требованию органа государственных доходов в установленный срок документов и (или) сведений;
18) результаты проведения налогового контроля, таможенного контроля в иных формах и (или) применения мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, свидетельствующие о возможном нарушении таможенного законодательства Республики Казахстан;
19) случаи получения ответа, не поступившего в ходе предыдущей таможенной проверки, по ранее направленным запросам таможенным органов;
20) реорганизация проверяемого лица и (или) подача проверяемым лицом документов на банкротство (ликвидацию).
11. При необходимости подтверждения достоверности сведений, представленных проверяемым лицом, таможенным органом может проводиться встречная внеплановая выездная таможенная проверка у лиц, созданных и (или) зарегистрированных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при проведении выездной таможенной проверки таможенным органом, и связанных с проверяемым лицом по сделкам (операциям) с товарами.
12. Датой начала проведения выездной таможенной проверки считается дата вручения проверяемому лицу копии предписания о проведении таможенной проверки.
Копия предписания о проведении таможенной проверки вручается проверяемому лицу должностным лицом таможенного органа либо направляется заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении.
При вручении копии предписания о проведении таможенной проверки руководитель проверяемого лица либо его представитель на оригинале предписания о проведении таможенной проверки делает отметку об ознакомлении, а также о дате и времени получения копии предписания о проведении таможенной проверки.
В случае отказа от получения копии предписания о проведении таможенной проверки, должностное лицо таможенного органа делает об этом соответствующую запись в предписании о проведении таможенной проверки.
13. Отказ проверяемого лица от получения копии предписания о проведении таможенной проверки, а также возврат почтового отправления с отметкой, свидетельствующей о невручении письма адресату в связи с отсутствием лица по месту нахождения, не являются основанием для отмены выездной таможенной проверки.
В этом случае датой начала проверки считается дата записи в предписании о проведении таможенной проверки об отказе в получении копии предписания о проведении таможенной проверки либо дата поступления в таможенный орган почтового отправления с отметкой о невручении письма адресату.

14. Тексерілетін тұлғаның объектісінде көшпелі кедендік тексеру жүргізуді бастар алдында кеден органының лауазымды адамдары тексерілетін тұлғаның басшысының, басшыны ауыстыратын тұлғаның не тексерілетін тұлғаның өкілінің қызметтік куәліктерін көрсетуге міндетті.
15. Көшпелі кедендік тексеруді жүргізу кезеңінде тексерілетін тұлға оның қызметімен байланысты тексерілетін құжаттарға өзгерістер (толықтырулар) енгізуге құқылы емес.
16. Көшпелі кедендік тексеруді жүргізу мерзімі екі айдан аспауға тиіс. Көрсетілген мерзімге тексерілетін тұлғаға құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну туралы талапты табыс ету күні мен мұндай құжаттарды және (немесе) мәліметтерді алу күні арасындағы уақыт кезеңі кірмейді.
17. Көшпелі кедендік тексеруді жүргізу мерзімі мұндай тексеруді жүргізіп жатқан кеден органының шешімі бойынша бір айға ұзартылуы мүмкін.
18. Көшпелі кедендік тексеруді жүргізу кедендік тексеруді жүзеге асыратын кеден органы басшысының, ол уәкілетті еткен кеден органы басшысы орынбасарының не оларды алмастыратын адамдардың шешімі бойынша қажет болған кезде:
1) қарсы жоспардан тыс көшпелі кедендік тексеруді жүргізу;
2) кедендік сараптаманы жүргізу;
3) сұрау салуларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің немесе Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің Қазақстан Республикасының құзыретті органдарына жолдау;
4) тексерілетін тұлғаның көшпелі кедендік тексеруді жүргізу үшін қажетті құжаттарды қалпына келтіру;
5) көшпелі кедендік тексеру нәтижелері бойынша қорытындыға әсер ететін тексерілетін кезеңге жататын қосымша құжаттарды ұсыну;
6) Көшпелі кедендік тексеру актісі тексерілетін тұлғаға алдын ала табыс етілген жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңымен белгіленген тәртіпте алдын ала табыс етілген көшпелі кедендік тексеру актісіне тексерілетін тұлғаның жазбаша қарсылығын кеден органы қарау үшін кедендік тексеруді жүзеге асыратын кеден органы басшысының, оған уәкілетті кеден органы басшысы орынбасарының немесе оларды алмастыратын адамдардың шешімі бойынша көшпелі кедендік тексеруді жүргізу тоқтатыла тұруы мүмкін.
Көшпелі кедендік тексерудің жүргізілуін тоқтата тұру мерзімі жиырма төрт айдан аспауға тиіс. Бұл ретте прокуратура органына хабарлай отырып, көшпелі кедендік тексеру жүргізуді тоқтата тұру немесе қайта бастау күнінен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, тексеруді тоқтата тұру немесе қайта бастау туралы хабарлама тексерілетін тұлғаға қолын қойғызып тапсырылады немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберіледі.
Көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы ұйғарымға көшпелі кедендік тексеру мерзімін ұзарту туралы, сондай-ақ оның жүргізілуін тоқтата тұру туралы тиісті жазбалар жасалады, ол туралы тексерілетін тұлға хабардар етіледі.
Көшпелі кедендік тексерудің жүргізілуін осы тармақта белгіленген негіздеулер бойынша тоқтата тұру мерзімі, көшпелі кедендік тексеру жүргізу мерзіміне кірмейді.

14. Перед началом проведения выездной таможенной проверки на объекте проверяемого лица должностные лица таможенного органа обязаны предъявить руководителю проверяемого лица, лицу, замещающему руководителя, либо представителю проверяемого лица свои служебные удостоверения
15. В период проведения выездной таможенной проверки проверяемое лицо не вправе вносить изменения (дополнения) проверяемые документы, связанные с его деятельностью.
16. Срок проведения выездной таможенной проверки не должен превышать два месяца. В указанный срок не включается период времени между датой вручения проверяемому лицу требования о представлении документов и (или) сведений и датой получения таких документов и (или) сведений.
17. Срок проведения выездной таможенной проверки может быть продлен на один месяц по решению таможенного органа, который проводит такую проверку.
18. Проведение выездной таможенной проверки может быть приостановлено по решению руководителя таможенного органа, осуществляющего таможенную проверку, уполномоченного им заместителя руководителя таможенного органа либо замещающих их лиц при необходимости:
1) проведения встречной внеплановой выездной таможенной проверки;
2) проведения таможенной экспертизы;
3) направления запросов в компетентные органы Республики Казахстан, компетентные органы других государств-членов Евразийского экономического союза или государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза;
4) восстановления проверяемым лицом документов, необходимых для проведения выездной таможенной проверки;
5) представления дополнительных документов, относящихся к проверяемому периоду, влияющих на выводы по результатам выездной таможенной проверки;
6) проведение выездной таможенной проверки приостанавливается по решению руководителя таможенного органа, осуществляющего таможенную проверку, уполномоченного им заместителя руководителя таможенного органа либо замещающих их лиц в случаях вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки, а также рассмотрения таможенным органом письменного возражения проверяемого лица к предварительному акту выездной таможенной проверки в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Срок приостановления проведения выездной таможенной проверки не может превышать двадцати четырех месяцев. При этом не позднее одного рабочего дня с даты приостановления или возобновления выездной таможенной проверки проверяемому лицу под роспись или по почте заказным письмом с уведомлением направляется извещение о приостановлении или возобновлении проверки с уведомлением органа прокуратуры.
В предписание о проведении выездной таможенной проверки вносятся соответствующие записи о продлении срока выездной таможенной проверки, а также о приостановлении ее проведения, о чем уведомляется проверяемое лицо.
Срок приостановления выездной таможенной проверки по основаниям, установленным настоящим пунктом, не включается в срок проведения выездной таможенной проверки.

19. Көшпелі кедендік тексеру нәтижелері кедендік тексеру актісімен ресімделеді.
Көшпелі кедендік тексеру актісінде мынадай мәліметтер:
1) кедендік тексеру жүргізу орны, оны толтырған күні және нөмірі;
2) тексеру жүргізген кеден органының атауы;
3) көшпелі кедендік тексерудің түрі және тағайындауға негіздеме;
4) көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы ұйғарымның шыққан күні және нөмірі;
5) кеден органының көшпелі кедендік тексеруді жүргізген лауазымды адамдарының лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса);
6) тексерілетін тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) не тұлғаның толық атауы, тексерілетін тұлғаның орналасқан жері және қызметін іс жүзінде жүзеге асыратын орны туралы мәліметтер, оның сәйкестендіру нөмірлері;
7) тексерілетін тұлғаның банк шоттарының деректемелері;
8) тексерілетін тұлға басшысының және тексерілетін тұлғаның кедендік және қаржылық есептілікті жүргізуге, кеден органдары алатын кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуге жауапты лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса);
9) көшпелі кедендік тексеруді жүргізуге қатысу үшін тартылған лауазымды адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) және лауазымы;
10) тексерілетін кезең және тексерілген, оның ішінде тексерілетін тұлға ұсынған құжаттар туралы мәліметтер;
11) көшпелі кедендік тексеру жүргізудің басталған және аяқталған күні, ал көшпелі кедендік тексеру жүргізудің мерзімі тоқтатыла тұрған және (немесе) ұзартылған жағдайда мұндай тоқтата тұрудың және (немесе) ұзартудың кезеңі;
12) кедендік бақылау нысандары, көшпелі кедендік тексеру барысында жүргізілген өзге де әрекеттер туралы мәліметтер;
13) алдыңғы тексеру және Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұрын анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қолданылған шаралар туралы мәліметтер;
14) талаптары бұзылған Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының ережелері көрсетіле отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының бұзылғандығын куәландыратын анықталған фактілерді сипаттау, не олардың жоқтығы туралы мәліметтер;
15) көшпелі кедендік тексеруді жүргізу нәтижелері бойынша қорытындылар көрсетілуге тиіс.
20. Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының бұзылғандығы анықталған жағдайда, осы баптың 19-тармағында көзделген көшпелі кедендік тексеру актісін жасағанға дейін, кеден органының лауазымды тұлғасы тексерілетін тұлғаға көшпелі кедендік тексеру актісін алдын ала табыс етеді.
Осы Кодекстін мақсаттары үшін көшпелі кедендік тексеру актісін алдын ала табыс ету деп, кеден органының лауазымды тұлғасының жасаған көшпелі кедендік тексерудің алдын ала нәтижелері туралы құжат түсініледі.
Бұл ретте тексерілетін тұлға көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсынуға құқылы.
Осы баптың ережелері қолданылатындарға қатысты тексерілетін тұлғаның санаттары, сондай-ақ көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін тексерілетін тұлғаға табыс ету тәртібі және мерзімі, көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне тексерілетін тұлғаның жазбаша қарсылығы, сондай-ақ кеден органының осындай қарсылықты қарау тәртібі және мерзімі уәкілетті органмен бекітіледі.

19. Результаты выездной таможенной проверки оформляются актом выездной таможенной проверки.
В акте выездной таможенной проверки должны быть указаны следующие сведения:
1) место проведения таможенной проверки, номер и дата составления акта выездной таможенной проверки;
2) наименование таможенного органа, проводившего проверку;
3) основание назначения и вид выездной таможенной проверки;
4) дата и номер предписания о проведении выездной таможенной проверки;
5) должность, фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностных лиц таможенного органа, проводивших выездную таможенную проверку;
6) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) либо полное наименование проверяемого лица, сведения о месте нахождения и месте фактического осуществления деятельности проверяемого лица, его идентификационные номера;
7) реквизиты банковских счетов проверяемого лица;
8) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководителя и должностных лиц проверяемого лица, ответственных за ведение таможенной и финансовой отчетности, уплату таможенных платежей и налогов, взимаемых таможенными органами;
9) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), должность лиц, привлеченных для участия в выездной таможенной проверке;
10) проверяемый период и сведения о проверенных документах, в том числе представленных проверяемым лицом;
11) даты начала и завершения проведения выездной таможенной проверки, а в случае приостановления проведения и (или) продления срока проведения выездной таможенной проверки – также указываются периоды такого приостановления и (или) продления;
12) сведения о формах таможенного контроля, иных действиях, проведенных в ходе выездной таможенной проверки;
13) сведения о предыдущей проверке и принятых мерах по устранению ранее выявленных нарушений таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан;
14) подробное описание выявленных фактов, свидетельствующих о нарушениях таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и (или) иного законодательства Республики Казахстан, с указанием положений таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и (или) иного законодательства Республики Казахстан либо сведения об отсутствии таковых;
15) выводы по результатам выездной таможенной проверки.
20. До составления акта выездной таможенной проверки, предусмотренного пунктом 19 настоящей статьи, в случае выявления нарушения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан должностное лицо таможенного органа вручает проверяемому лицу предварительный акт выездной таможенной проверки.
Для целей настоящего Кодекса под предварительным актом выездной таможенной проверки понимается документ о предварительных результатах выездной таможенной проверки, составленный должностным лицом таможенного органа.
При этом проверяемое лицо вправе предоставить письменное возражение к предварительному акту выездной таможенной проверки.
Категории проверяемых лиц, в отношении которых применяются положения настоящей статьи, а также порядок и сроки вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки, а также порядок и сроки рассмотрения таможенным органом такого возражения, утверждаются уполномоченным органом.

21. Көшпелі кедендік тексеру нәтижелері бойынша ресімделген, екі данада жасалатын және кедендік тексеруді жүргізген лауазымды адамдар қол қоятын көшпелі кедендік тексеру актісі жасалған күн көшпелі кедендік тексеру аяқталған күн деп есептеледі.
Көшпелі кедендік тексеру актісін кедендік тексеруді жүргізген кеден органының басшысы (оны алмастыратын адам) бекітеді.
Көшпелі кедендік тексеру актісінің бірінші данасы кедендік тексеру материалдарына қоса тігіледі, актінің екінші данасы есеп-қисаптары қоса беріле отырып, көшпелі кедендік тексеру аяқталған күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірілмей тексерілетін тұлғаға табыс етіледі немесе табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта жөнелтілімімен жіберіледі.
22. Егер көшпелі кедендік тексеру аяқталғаннан кейін Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұзушылықтар анықталмаған жағдайда, тексеру актісінде тиісті жазба жасалады.
23. Көшпелі кедендік тексеру актісіне құжаттардың көшірмелері, кеден органының лауазымды адамы жүргізген есеп-қисаптар және кедендік тексеру барысында алынған басқа да материалдар қоса беріледі.
24. Көшпелі кедендік тексеру актісі кедендік тексеру актілерін тіркейтін арнайы журналда тіркеледі, ол нөмірленуге, тігілуге және кеден органының мөрімен бекемделуге тиіс.
25. Тексерілетін тұлға кедендік тексеру нәтижелерімен келіспеген жағдайда тексеру актісінде тиісті жазба жасалады.
26. Көшпелі кедендік тексеру нәтижелері бойынша оны жүргізу кезінде анықталған Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарға тексеру нәтижелері туралы хабарлама шығарылады.
Тексеру нәтижелері туралы хабарлама тексерілетін тұлғаға осы Кодекстің 419-бабында көзделген тәртіппен табыс етіледі.
Хабарламаның нысаны уәкілетті органмен бекітіледі.
27. Осы тармақта көрсетілген құжаттарды тексерілетін тұлғаның тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша болмауы себебінен пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қайтарған жағдайда, осындай құжаттарды қайтарған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кеден органы осындай тұлғаның орналасқан жері бойынша екі куәгерлерді тарта отырып, зерттеп-қарауды жүргізеді.
Зерттеп-қарау пошта немесе өзге де байланыс ұйымы мынадай құжаттарды қайтарған кезде жүргізіледі:
көшпелі кедендік тексеру актісі;
тексеру нәтижелері туралы хабарлама.
Зерттеп-қарау нәтижелері бойынша зерттеп-қарау актісі жасалады, онда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
актінің жасалған орны, күні мен уақыты;
актіні жасаған кеден органының лауазымды адамының лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса);
кеден органының атауы;
тартылған куәгерлердің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), жеке басын куәландыратын құжатының атауы мен нөмірі, тұрғылықты жерінің мекенжайы;
тексерілетін тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) және (немесе) атауы, оның сәйкестендіру нөмірі;
зерттеп-қарау нәтижелері туралы ақпарат.
Кеден органдарының лауазымды адамы мен тексерілетін тұлғаның әрекеттерінің нәтижесіне мүдделі емес, кез келген кәмелетке толған, әрекетке қабілетті азаматтар куәгерлер ретінде шақырылуы мүмкін. Мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары мен тексерілетін тұлғаның жұмыскерлерінің, құрылтайшыларының куәгерлер ретінде қатысуына жол берілмейді.
Зерттеп-қарау нәтижесінде тексерілетін тұлғаның тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша нақты болмауы анықталған жағдайда осы тармақта көрсетілген құжаттарды табыс ету күні зерттеп-қарау актісін жасаған күн болып табылады.

21. Датой завершения выездной таможенной проверки считается дата составления акта выездной таможенной проверки, оформленного по результатам выездной таможенной проверки, который составляется в двух экземплярах и подписывается должностными лицами, проводившими таможенную проверку.
Акт выездной таможенной проверки утверждается руководителем (лицом, его замещающим) таможенного органа, проводившего таможенную проверку.
Первый экземпляр акта выездной таможенной проверки приобщается к материалам таможенной проверки, второй экземпляр акта с приложением расчетов не позднее пяти календарных дней с даты завершения выездной таможенной проверки вручается проверяемому лицу или направляется заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении.
22. В случае, если по завершении выездной таможенной проверки не установлены нарушения таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, в акте проверки производится соответствующая запись.
23. К акту выездной таможенной проверки прилагаются копии документов, расчеты, произведенные должностным лицом таможенного органа, и другие материалы, полученные в ходе таможенной проверки.
24. Акт выездной таможенной проверки регистрируется в специальном журнале регистрации актов таможенных проверок, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью таможенного органа.
25. В случае несогласия проверяемого лица с результатами таможенной проверки в акте выездной таможенной проверки, производится соответствующая запись.
26. По результатам выездной таможенной проверки, при проведении которой выявлены нарушения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) законодательства Республики Казахстан, выносится уведомление о результатах проверки.
Уведомление о результатах проверки вручается проверяемому лицу в порядке, предусмотренном статьей 419 настоящего Кодекса.
Форма уведомления утверждается уполномоченным органом.
27. В случае возврата почтовой или иной организацией связи указанных в настоящем пункте документов по причине отсутствия проверяемого лица по месту нахождения, указанному в регистрационных данных проверяемого лица, таможенный орган в течение пяти рабочих дней со дня возврата таких документов проводит обследование по месту нахождения такого лица с привлечением двух понятых.
Обследование проводится при возврате почтовой или иной организацией связи следующих документов:
акта выездной таможенной проверки;
уведомления о результатах проверки.
По результатам обследования составляется акт обследования, в котором указываются:
место, дата и время составления;
должность, фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица таможенного органа, составившего акт;
наименование таможенного органа;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), наименование и номер документа, удостоверяющего личность, адрес места жительства привлеченных понятых;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и (или) наименование проверяемого лица, его идентификационный номер;
информация о результатах обследования.
В качестве понятых могут быть приглашены любые совершеннолетние дееспособные граждане, не заинтересованные в исходе действий должностного лица таможенного органа и проверяемого лица. Не допускается участие в качестве понятых должностных лиц государственных органов и работников, учредителей проверяемого лица.
В случае установления в результате обследования фактического отсутствия проверяемого лица по месту нахождения, указанному в регистрационных данных, датой вручения документов, указанных в настоящем пункте, является дата составления акта обследования.

28. Көшпелі кедендік тексеру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген дара кәсіпкерлерді қоспағанда, жеке тұлғаларға қатысты жүргізілмейді.
419-бап. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаны табыс ету және орындау тәртібі
1. Тексеру нәтижелері туралы хабарлама тексерілетін тұлғаға көшпелі кедендiк тексеру актiсi тапсырылған күннен бастап бес жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей жiберiледi.
2. Тексеру нәтижелері туралы хабарлама тексерілетін тұлғаға оның әкімшілік немесе қылмыстық жауаптылыққа тартылғанына қарамастан жіберіледі.
3. Тексеру нәтижелері туралы хабарламада:
1) төлеушінің сәйкестендіру нөмірі;
2) төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) немесе толық атауы және заңды мекенжайы;
3) кеден органының атауы;
4) хабарламаның тіркеу күні мен нөмірі;
5) көшпелі кедендiк тексеру нәтижелері бойынша кедендік төлемдер мен салықтар бойынша сома;
6) хабарлама берілген күнгі өсімпұлдар сомасы;
7) кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды төлеу бойынша міндеттемені орындау туралы талап;
8) хабарламаны жіберу үшін негіздеме;
9) кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу бойынша берешекті өтеу кезінде өсімпұлды, пайыздарды есептеу тәртібі;
10) шағым жасау тәртібі;
11) кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерге әсер етпеген бұзушылықтарды жою бойынша талап;
12) тауарларға арналған декларацияны түзетуді ресімдеу жөніндегі талап көрсетілуге тиіс.
4. Тексеру нәтижелері туралы хабарлама, тексерілетін тұлғаға қолын қойғыза отырып, жеке өзіне немесе осы бапта өзгеше белгіленбесе, жөнелту және алу фактілерін растайтын өзге тәсілмен берілуі тиіс.
Тексеру нәтижелері туралы хабарлама тексерілетін тұлғаға қолын қойғыза отырып, жеке өзіне табыс етілуге немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберілуге тиіс.
Бұл ретте төменде келтірілген тәсілдердің бірімен жолданған хабарлама мынадай жағдайларда:
1) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен жiберiлгенде - төлеушiнiң поштаның немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына белгi қойған күнінен бастап;
2) электрондық тәсiлмен жiберiлгенде - веб-қосымшада хабарлама жеткізілген күннен бастап төлеушіге берілген болып саналады.
Бұл тәсiл:
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен кеден органының ақпараттық жүйесін пайдаланушы ретінде қолданылады.
5. Көрсетілген хабарламаға тексерілетін тұлғаның шағым жасау жағдайын қоспағанда, тексеру нәтижелері туралы хабарламадағы талаптар тексерілетін тұлғаға хабарлама тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде орындалуға жатады.

28. Выездная таможенная проверка не проводится в отношении физических лиц, за исключением индивидуальных предпринимателей, зарегистрированных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 419. Порядок вручения и исполнения уведомления о результатах проверки
1. Уведомление о результатах проверки направляется проверяемому лицу не позднее пяти рабочих дней со дня вручения акта выездной таможенной проверки.
2. Уведомление о результатах проверки направляется проверяемому лицу независимо от привлечения его к административной или уголовной ответственности.
3. В уведомлении о результатах проверки должны быть указаны:
1) идентификационный номер плательщика;
2) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) или полное наименование и юридический адрес плательщика;
3) наименование таможенного органа;
4) дата и номер регистрации уведомления;
5) начисленная по результатам выездной таможенной проверки сумма по таможенным платежам и налогам;
6) сумма пеней на дату выставления уведомления;
7) требование об исполнении обязательства по уплате таможенных платежей, налогов и пеней;
8) основание для направления уведомления;
9) порядок расчета пеней, процентов при погашении задолженности по таможенным платежам и налогам;
10) порядок обжалования;
11) требование по устранению нарушений, не повлиявших на обязанности по уплате таможенных платежей и налогов;
12) требование по оформлению корректировки декларации на товары.
4. Уведомление о результатах проверки должно быть вручено проверяемому лицу лично под роспись, или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения, если иное не установлено настоящей статьей.
При этом уведомление, направленное одним из нижеперечисленных способов, считается врученным плательщику в следующих случаях:
1) по почте заказным письмом с уведомлением – с даты отметки плательщиком в уведомлении почтовой или иной организации связи;
2) электронным способом – с даты доставки уведомления в веб-приложение.
Указанный способ распространяется на плательщика:
зарегистрированного в качестве пользователя информационной системы таможенного органа в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
зарегистрированного в качестве электронного налогоплательщика в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
5. Требования, содержащиеся в уведомлении о результатах проверки, подлежат исполнению в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем вручения уведомления проверяемому лицу, за исключением случая обжалования проверяемым лицом указанного уведомления.

6. Тексерілетін тұлға тексеру нәтижелері туралы хабарламада көрсетілген кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың есепке жазылған сомаларымен келіскен жағдайда, кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды төлеу бойынша міндеттемені орындау мерзімі төлеу кестесі қоса берілетін тексерілетін тұлғаның өтініші бойынша алпыс жұмыс күніне ұзартылуы мүмкін.
Бұл ретте көрсетілген сома бюджетке төлеу мерзімі ұзартылған әрбір күнге өсімпұл есептеле отырып төленуге жатады және осы кезеңнің әрбір он бес жұмыс күні сайын тең үлестермен төленіп отырады.
Тексеру нәтижелеріне шағым жасалған жағдайда, кедендік тексеру нәтижелері бойынша есепке жазылған кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың осы тармақта көзделген тәртiппен кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша міндеттемелерінің орындалу мерзімі ұзартылуға жатпайды.
7. Егер көшпелі кедендік тексеру аяқталған соң Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар анықталмаған жағдайда, кедендік тексеру нәтижелері туралы хабарлама шығарылмайды.
8. Тексерілетін тұлғаның кедендік тексеруді жүзеге асыратын кеден органынан бөлек кеден органы шығарған кеден декларацияларына қатысты көшпелі кедендік тексеру жүргізілген кезде көшпелі кедендік тексеру актісінің және тексеру нәтижелері туралы хабарламаның көшірмелері тексеру нәтижелері туралы хабарлама шығарылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей тауарларды шығару жүргізілген кеден органына жіберілуге жатады.
420-бап. Кеден және өзге мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының көшпелі кедендік тексеру жүргізу үшін тексерілетін тұлғаның объектісіне қолжетімділігі
1. Тексерілетін тұлға кеден органының лауазымды адамдары көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы ұйғарымды және қызметтік куәліктерін көрсеткен кезде осы лауазымды адамдардың және көшпелі кедендік тексеруді жүргізуге қатысу үшін тартылатын өзге мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының көшпелі кедендік тексеру жүргізу үшін тексерілетін тұлғаның объектісіне (тұрғын үй-жайларды қоспағанда) лауазымды тұлғаның қолжетімділігін қамтамасыз етуге міндетті.
2. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында жекелеген объектілерге мемлекеттік органның лауазымды тұлғасының қолжетімділігінің арнайы тәртібі белгіленген жағдайда, онда мұндай қолжетімділік осы заңнамамен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Тексерілетін тұлға кеден органының лауазымды адамдарына және көшпелі кедендік тексеруді жүргізуге қатысу үшін тартылатын өзге мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарына тексерілетін тұлғаның объектісіне қолжетімділіктен мынадай жағдайларда:

6. В случае согласия проверяемого лица с начисленными суммами таможенных платежей, налогов и пеней, указанными в уведомлении о результатах проверки, сроки исполнения обязательства по уплате таможенных платежей, налогов и пеней могут быть продлены на шестьдесят рабочих дней по заявлению проверяемого лица с приложением графика уплаты.
При этом указанная сумма подлежит уплате в бюджет с начислением пени за каждый день продления срока уплаты и уплачивается равными долями через каждые пятнадцать рабочих дней указанного периода.
Не подлежит продлению срок исполнения обязательства по таможенным платежам, налогам и пеням в порядке, предусмотренном настоящим пунктом, по уплате начисленных сумм таможенных платежей, налогов и пеней по результатам таможенной проверки в случае обжалования результатов проверки.
7. В случае, если по завершении выездной таможенной проверки нарушения таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и (или) иного законодательства Республики Казахстан не установлены, уведомление о результатах таможенной проверки не выносится.
8. При проведении выездной таможенной проверки в отношении таможенных деклараций проверяемого лица, выпущенных таможенным органом, отличным от таможенного органа, осуществляющего таможенную проверку, копии акта выездной таможенной проверки и уведомления о результатах проверки подлежат направлению в таможенный орган, в котором произведен выпуск товаров, не позднее трех рабочих дней со дня вынесения уведомления о результатах проверки.
Статья 420. Доступ должностных лиц таможенных и иных государственных органов на объект проверяемого лица для проведения выездной таможенной проверки
1. Проверяемое лицо при предъявлении должностными лицами таможенного органа предписания о проведении выездной таможенной проверки и служебных удостоверений обязано обеспечить доступ должностных лиц и должностных лиц иных государственных органов, привлекаемых для участия в проведении выездной таможенной проверки, на объект проверяемого лица (за исключением жилых помещений) для проведения выездной таможенной проверки.
2. В случае установления законодательством Республики Казахстан специального порядка доступа должностных лиц государственных органов на отдельные объекты, то такой доступ осуществляется с соблюдением порядка, установленного таким законодательством.
3. Проверяемое лицо вправе отказать должностным лицам таможенного органа и должностным лицам иных государственных органов, привлекаемым для участия в проведении выездной таможенной проверки, в доступе на объект проверяемого лица в следующих случаях:

1) көрсетілген осы лауазымды адамдар көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы шешімді (ұйғарымды) және (немесе) қызметтік куәліктерді көрсетпесе;
2) осы лауазымды адамдар көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы ұйғарымда көрсетілмесе;
3) егер мұндай рұқсат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажет болса, осы лауазымды адамдардың тексерілетін тұлғаның объектісіне қолжетімділікке арнайы рұқсаты болмаса, бас тартуға құқылы.
4. Тексерілетін тұлға көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдарының және көшпелі кедендік тексеруді жүргізуге қатысу үшін тартылатын Қазақстан Республикасының өзге мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының тексерілетін тұлғаның объектісіне қолжетімділігін қамтамасыз етуден негізсіз бас тартқан жағдайда, уәкілетті мемлекеттік оргшанмен бекітілген нысан бойынша тиісті акт хаттама жасалады.
5. Хаттамаға тексеруді жүргізуші лауазымды тұлға, тексерілетін тұлға немесе оның өкілі қол қойады.
Көрсетілген хаттамаға тексерілетін тұлға қол қоюдан бас тартқан жағдайда бас тарту себебі туралы жазбаша түсініктеме беруге міндетті.
Хаттаманың көшірмесі тексерілетін тұлғаға немесе оның өкіліне табыс етіледі.
Тексерілетін тұлға көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдарының және көшпелі кедендік тексеруді жүргізуге қатысу үшін тартылатын Қазақстан Республикасының өзге мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының тексерілетін тұлғаның объектісіне қолжетімділігін қамтамасыз етуден негізсіз бас тартқан жағдайда, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес олар қарсыласудың жолын кесе отырып және (немесе) жабық үй-жайларды ашып екі куәгердің қатысуымен осы объектіге кіруге құқылы.
Қарсыласудың жолын кесе отырып және (немесе) жабық үй-жайларды ашып объектіге кіргенін кеден органы барлық мән-жай туралы жиырма төрт сағаттың ішінде прокурорға хабарлайды.
421-бап. Кеден органының лауазымды адамдарының кедендік тексеру жүргізу кезіндегі құқықтары мен міндеттері
1. Кеден органының лауазымды адамдарының кедендік тексеру жүргізу кезінде:
1) тексерілетін тұлғадан коммерциялық, көлiктік (тасымалдау) құжаттарды, бухгалтерлiк есеп және есептiлiк құжаттарын, сондай-ақ тексерілетін тауарларға қатысты тексерілетін тұлғаның бұдан кейінгі мәмілелеріне қатысты ақпаратты қоса алғанда, осы тауарларға қатысты басқа да ақпаратты, оның iшiнде электрондық тасымалдағыштарда талап етуге және алуға;
2) осы Кодекстің 38-бабына сәйкес тексерілетін тұлғадан есептілікті ұсынуды талап етуге;
3) тексерілетін тұлғамен кедендік тексеру жүргізіліп жатқан тауарлармен мәмілелер (операциялар) бойынша байланысты тұлғалардан тексерілетін тұлға немесе мұндай тауарлармен мәмілелерге (операцияларға) қатысы бар үшінші тұлғалар жасайтын операциялар мен есептер бойынша құжаттардың көшірмелерін және өзге де ақпаратты ұсынуды талап етуге;

1) указанными должностными лицами не предъявлены предписание о проведении выездной таможенной проверки и (или) служебные удостоверения;
2) должностные лица таможенных органов и (или) должностные лица иных государственных органов не указаны в предписании о проведении выездной таможенной проверки;
3) указанные должностные лица не имеют специального разрешения на доступ на объект проверяемого лица, если такое разрешение необходимо в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. В случае необоснованного отказа проверяемого лица обеспечить доступ должностных лиц таможенного органа, проводящих выездную таможенную проверку, и должностных лиц иных государственных органов Республики Казахстан, привлекаемых для участия в проведении выездной таможенной проверки, на объект проверяемого лица составляется соответствующий протокол по форме, утверждаемой уполномоченным органом.
5. Протокол подписывается должностными лицами, проводящими проверку, проверяемым лицом либо его представителем.
При отказе от подписания указанного протокола проверяемое лицо обязано дать письменное объяснение о причине отказа.
Копия протокола вручается проверяемому лицу либо его представителю.
В случае необоснованного отказа проверяемого лица обеспечить доступ должностных лиц таможенного органа, проводящих выездную таможенную проверку, и должностных лиц иных государственных органов Республики Казахстан, привлекаемых для участия в проведении выездной таможенной проверки, на объект проверяемого лица они вправе входить на этот объект с пресечением сопротивления и (или) с вскрытием запертых помещений в присутствии двух понятых. Обо всех случаях вхождения на объекты с пресечением сопротивления и (или) с вскрытием запертых помещений таможенные органы уведомляют прокурора в течение двадцати четырех часов.
Статья 421. Права и обязанности должностных лиц таможенного органа при проведении таможенной проверки
1. При проведении таможенной проверки должностные лица таможенного органа имеют право:
1) требовать от проверяемого лица и получать от него коммерческие, транспортные (перевозочные) документы, документы бухгалтерского учета и отчетности, а также другую информацию, в том числе на электронных носителях, относящуюся к проверяемым товарам, включая информацию, касающуюся дальнейших сделок проверяемого лица в отношении этих товаров;
2) требовать от проверяемого лица представления отчетности в соответствии со статьей 38 настоящего Кодекса;
3) требовать от лиц, связанных с проверяемым лицом по сделкам (операциям) с товарами, в отношении которых проводится таможенная проверка, представления копий документов и иной информации по операциям и расчетам, проводимым с проверяемым лицом или с третьими лицами, имеющими отношение к сделкам (операциям) с такими товарами;

4) банктерден және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ұйымдары мен дара кәсіпкерлерінің банк шоттарының бар екені және нөмірлері туралы құжаттармен мәліметтерді, сондай-ақ ұйымдардың және дара кәсіпкерлердің шарттары бойынша ақшалай қаражат қозғалысына қатысты, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банктік құпиясы бар кедендік тексеруді жүргізу үшін қажетті құжаттарды және мәліметтерді талап етуге және олардан алуға;
5) Қазақстан Республикасының салық және өзге де мемлекеттік органдарынан кедендік тексеруді жүргізу үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес коммерциялық, банктік, салықтық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын құжаттар мен мәліметтерді сұратуға және алуға;
6) кедендік тексеруді жүргізумен байланысты Еуразиялық экономикалық одақтың және Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің ұйымдарына, мемлекеттік және өзге де органдарына (ұйымдарына) сұрау салулар жолдауға;
7) кедендік сараптама тағайындауға;
8) тауарларға және көлік құралдарына сүргі салуға;
9) мамандар тартуға;
10) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының Кодексімен айқындалған тәртіпте, әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалғаны туралы куәландыратын құжаттарды тексерілетін тұлғадан алуды жүргізуге;
11) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасымен, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңдарымен көзделінген басқа да іс-қимылдар жасауға құқылы.
2. Кеден органының лауазымды адамдарының көшпелі кедендік тексеру жүргізу кезінде:
1) тексерілетін тұлғадан көшпелі кедендік тексеру жүргізілетін тауарларды ұсынуды талап етуге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көшпелі кедендік тексеру жүргізу кезінде тауарларға (түгендеу жүргізуді талап етуге) түгендеу жүргізуге;
3) лауазымды адамдар көшпелі кедендік тексеру жүргізілетіні туралы ұйғарымды және қызметтік куәліктерін ұсынған жағдайда тексерілетін тұлғаның объектілеріне қолжетімділік алуға;
4) осы Кодекстің 418-бабына сәйкес көшпелі кедендік тексеру жүргізу кезінде акті жасап тауарлардың сынамаларын және үлгілерін іріктеп алуды жүзеге асыруға;
5) уәкілетті органмен бекітілген нысан бойынша алып қою актісін жасай отырып, тексерілетін тұлғадан құжаттарды не олардың көшірмелерін алып қоюға;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көшпелі кедендік тексеру жүргізілетін тауарларды иеліктен айыруға не өзге тәсілмен осы тауарларға билік етуге бағытталған әрекеттердің жолын кесу үшін көшпелі кедендік тексеру жүргізу мерзіміне тауарларға тыйым салуға немесе оларды алып қоюға;

4) требовать от банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и получать от них документы и сведения о наличии и номерах банковских счетов организаций и индивидуальных предпринимателей государств-членов Евразийского экономического союза, а также документы и сведения, касающиеся остатков и движения денежных средств по счетам организаций и индивидуальных предпринимателей, необходимые для проведения таможенной проверки, в том числе содержащие банковскую тайну в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) запрашивать у налоговых и иных государственных органов Республики Казахстан и получать от них необходимые для проведения таможенной проверки документы и сведения, в том числе составляющие коммерческую, банковскую, налоговую и иную охраняемую законом тайну в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6) направлять запросы организациям, государственным и иным органам (организациям) государств-членов Евразийского экономического союза и государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, в связи с проведением таможенной проверки;
7) назначать таможенную экспертизу;
8) опечатывать товары и транспортные средства;
9) привлекать специалистов;
10) производить у проверяемого лица изъятие документов, свидетельствующих о совершении административных правонарушений в порядке, определенном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
11) проводить иные действия, предусмотренные таможенным законодательством Евразийского экономического союза, таможенным и иным законодательством Республики Казахстан.
2. При проведении выездной таможенной проверки должностные лица таможенного органа также имеют право:
1) требовать от проверяемого лица предъявления товаров, в отношении которых проводится выездная таможенная проверка;
2) проводить в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, инвентаризацию (требовать проведения инвентаризации) товаров при проведении выездных таможенных проверок;
3) получать доступ на объекты проверяемого лица при предъявлении должностными лицами таможенного органа предписания о проведении выездной таможенной проверки и служебных удостоверений;
4) осуществлять отбор проб и образцов товаров с составлением акта при проведении выездных таможенных проверок в соответствии со статьей 418 настоящего Кодекса;
5) изымать у проверяемого лица документы либо их копии с составлением акта изъятия по форме, утверждаемой уполномоченным органом;
6) налагать арест на товары или изымать их в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на срок проведения выездной таможенной проверки для пресечения действий, направленных на отчуждение товаров, в отношении которых проводится выездная таможенная проверка, либо распоряжение этими товарами иным способом;

7) үй-жайларға, қоймаларға, архивтерге және көшпелі кедендік тексеру жүргізіліп жатқан құжаттардың және тауарлар орналасқан (сақталған) өзге де жерлерге сүргі салуға;
8) тексерілетін тұлғаның өкілдерінен жеке басын куәландыратын құжаттарды және (немесе) өкілеттіктерді растайтын құжаттарды ұсынуды талап етуге;
9) тексерілетін тұлғаның ақпараттық жүйелерінің базаларына және деректер банкіне өз құзыреті шегінде қолжетімділік алуға;
10) тексерілетін тұлғадан тексеруге жататын мәселелер шеңберінде қажетті құжаттарды (олардың көшірмелерін), оның қызметіне және мүлкіне қатысты өзге де ақпаратты, соның ішінде электрондық түрінде талап етуге және алуға құқығы бар. Егер осы құжаттар (олардың көшірмелері) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көшпелі кедендік тексеру жүргізілетін орында болмауға тиіс болса, кеден органының лауазымды адамы оларды ұсыну үшін жеткілікті, бірақ кемінде 3 жұмыс күн болатын мерзімді белгілейді;
11) техникалық құралдарды (оның ішінде аудио- және бейне жазбаларды, фототүсірілімді жүзеге асыратын аппаратураны), сондай-ақ тексерілетін тұлға электрондық нысанда ұсынған ақпаратты өңдеуге арналған бағдарламалық өнімдерді пайдалануға;
12) тексерілетін тұлғадан бухгалтерлiк есепті автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етілімнің және (немесе) бастапқы есепке алу құжаттарының, бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің тексерiлетiн тауарларға қатысты деректері қамтылған ақпараттық жүйенің деректерін көруге рұқсат беруді, сондай-ақ көрсетілген деректерді электрондық жеткізгіштерде және (немесе) олардың көшірмелерін қағаз жеткізгіштерде ұсынуды талап етуге;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де әрекеттерді жүзеге асыруға құқығы бар.
3. Кеден органының лауазымды адамдары кедендік тексеруді жүргізу кезінде:
1) тексерілетін тұлғаның құқықтарын және заңды мүдделерін сақтауға, заңсыз шешімдермен және әрекеттермен (әрекетсіздікпен) тексерілетін тұлғаға зиян келтіруге жол бермеуге;
2) осы Кодекстің 19-бабына сәйкес кедендік тексеруді жүргізу кезінде алынған ақпаратты пайдалануға;
3) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендік тексерулер жүргізу кезінде алынған және жасалған құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге, олардың мазмұнын тексерілетін тұлғаның келісімінсіз жария етпеуге;
4) қызмет этикасын сақтауға;
5) тексерілетін тұлғаға оның кедендік тексеру жүргізу, кедендік сараптама тағайындау, тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу кезіндегі құқықтары мен міндеттері туралы, сондай-ақ кедендік тексеруді жүргізу кезінде кеден органының лауазымды адамдарының құқықтары мен міндеттері туралы ақпарат беруге;

7) опечатывать помещения, склады, архивы и иные места нахождения (хранения) документов и товаров, в отношении которых проводится выездная таможенная проверка;
8) требовать от представителей проверяемого лица представления документов, удостоверяющих личность, и (или) документов, подтверждающих полномочия;
9) получать доступ в пределах своей компетенции к базам и банкам данных информационных систем проверяемого лица;
10) требовать и получать от проверяемого лица в рамках вопросов, подлежащих проверке, необходимые документы (их копии), иную информацию, в том числе в электронном виде, касающуюся его деятельности и имущества. Если такие документы (их копии) в соответствии с законодательством Республики Казахстан не должны находиться в месте проведения выездной таможенной проверки, должностное лицо таможенного органа устанавливает срок, достаточный для их представления, но не менее трех рабочих дней;
11) использовать технические средства (в том числе аппаратуру, осуществляющую аудио- и видеозапись, фотосъемку), а также программные продукты, предназначенные для обработки информации, представленной проверяемым лицом в электронной форме;
12) требовать от проверяемого лица доступа к просмотру и (или) предоставления на электронном носителе и (или) бумажном носителе данных программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского учета, и (или) информационной системы, содержащей данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, относящиеся к проверяемым товарам;
13) осуществлять иные действия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
3. При проведении таможенной проверки должностные лица таможенного органа обязаны:
1) соблюдать права и законные интересы проверяемого лица, не допускать причинение вреда проверяемому лицу неправомерными решениями и действиями (бездействием);
2) использовать информацию, полученную при проведении таможенной проверки, в соответствии со статьей 19 настоящего Кодекса;
3) обеспечивать сохранность документов, полученных и составленных при проведении таможенной проверки, не разглашать их содержание без согласия проверяемого лица, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
4) соблюдать служебную этику;
5) информировать проверяемое лицо о его правах и обязанностях при проведении таможенной проверки, назначении таможенной экспертизы, отборе проб и (или) образцов товаров, а также о правах и обязанностях должностных лиц таможенного органа при проведении таможенной проверки;

6) көшпелі кедендік тексеруді жүргізу кезеңінде тексерілетін тұлғаның белгіленген жұмыс режимін бұзбауға;
7) тексерілетін тұлғаның талабы бойынша осы Кодекстің және мүше мемлекеттер заңнамасының көшпелі кедендік тексеруді жүргізу тәртібіне қатысты ережелері туралы қажетті ақпаратты беруге;
8) көшпелі кедендік тексеруді жүргізу кезінде тексерілетін тұлғаның өкілдеріне көшпелі кедендік тексеруді жүргізу туралы шешімді (ұйғарымды) және өздерінің қызметтік куәліктерін көрсетуге;
9) кедендік тексеруді жүзеге асыру кезінде белгілі болған құпия мәліметтерді және салықтық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпиясы бар мәліметтерді жария етпеуге;
10) осы Кодексте көзделінген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
422-бап. Тексерілетін тұлғаның кедендік тексеру жүргізу кезіндегі құқықтары мен міндеттері
1. Тексерілетін тұлға кедендік тексеру жүргізу кезінде:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасымен, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңдарымен кедендік тексерулерді жүргізу тәртібіне қатысты ережелері туралы ақпаратты сұратуға және алуға;
2 Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасының, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңдарының сақталғанын растайтын өзінің билігіндегі барлық құжаттар мен мәліметтерді ұсынуға;
3) осы Кодексте белгіленген тәртіппен кеден органдарының шешімдеріне және әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдануға;
4) көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдарынан көшпелі кедендік тексеруді жүргізу туралы ұйғарымды және қызметтік куәліктерін көрсетуді талап етуге;
5) көшпелі кедендік тексеруді жүргізу кезінде қатысуға және көшпелі кедендік тексеру нысанасына қатысты мәселелер бойынша түсіндірулер беруге;
6) Қазақстан Республикасының заңымен белгіленген тәртіпте көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылығын ұсынуға;
7) осы Кодексте көзделінген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
2. Тексерілетін тұлға кедендік тексеру жүргізу кезінде:
1) көшпелі кедендік тексеру жүргізілетін тауарларды көрсету мүмкіндігі бар болған кезде мұндай тауарларды көрсетуге;
2) кеден органының талабы бойынша белгіленген мерзімде қағаз тасымалдағышта, қажет болған кезде өзге де тасымалдағышта құжаттар мен мәліметтерді ұсынуға;
3) көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдарының және мұндай тексеруді жүргізуге қатысу үшін тартылатын лауазымды адамдардың тексерілетін тұлғаның объектілеріне кедергісіз қолжетімділігін қамтамасыз етуге және оларға жұмыс орнын ұсынуға;

6) не нарушать установленный режим работы проверяемого лица в период проведения выездной таможенной проверки;
7) представлять по требованию проверяемого лица необходимую информацию о положениях таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, касающихся порядка проведения таможенной проверки;
8) предъявлять при проведении выездной таможенной проверки представителям проверяемого лица предписание о проведении выездной таможенной проверки и свои служебные удостоверения;
9) не разглашать конфиденциальные сведения и сведения, составляющие налоговую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, ставшие известными при осуществлении таможенных проверок;
10) исполнять иные обязанности, предусмотренные настоящим Кодексом.
Статья 422. Права и обязанности проверяемого лица при проведении таможенной проверки
1. Проверяемое лицо при проведении таможенной проверки вправе:
1) запрашивать у таможенных органов и получать от них информацию о положениях таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и (или) иного законодательства Республики Казахстан, касающихся порядка проведения таможенной проверки;
2) представлять все имеющиеся в его распоряжении документы и сведения, подтверждающие соблюдение таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и (или) иного законодательства Республики Казахстан;
3) обжаловать решения и действия (бездействие) таможенных органов в порядке, установленном настоящим Кодексом;
4) требовать от должностных лиц таможенного органа, проводящих выездную таможенную проверку, предъявления предписания о проведении выездной таможенной проверки и служебных удостоверений;
5) присутствовать при проведении выездной таможенной проверки и давать объяснения по вопросам, относящимся к предмету выездной таможенной проверки;
6) представлять в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, письменное возражение к предварительному акту выездной таможенной проверки;
7) пользоваться иными правами, предусмотренными настоящим Кодексом.
2. Проверяемое лицо при проведении таможенной проверки обязано:
1) предъявлять товары, в отношении которых проводится выездная таможенная проверка, при наличии возможности предъявить такие товары;
2) представлять по требованию таможенного органа в установленные сроки документы и сведения на бумажном носителе, а при необходимости также на ином носителе;
3) обеспечить беспрепятственный доступ должностным лицам таможенного органа, проводящим выездную таможенную проверку, и должностным лицам, привлекаемым для участия в проведении такой проверки, на объекты проверяемого лица и предоставить им рабочее место;

4) егер кедендік тексеру мақсаттары үшін қажетті құжаттама кеден органы кедендік тексеруді жүргізіп отырған қазақ және орыс тілінен өзге тілде жасалса, - кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдарына көрсетілген құжаттаманың аудармасын ұсынуға;
5) көшпелі кедендік тексеруді жүргізу туралы ұйғарымды ұсынған күннен бастап күнтізбелік екі күннен кешіктірмей кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдарына құжаттар мен мәліметтерді ұсыну үшін жауапты тұлғалар аясын айқындауға;
6) көшпелі кедендік тексеруді жүргізу кезінде түгендеудің жүргізілуін қамтамасыз етуге;
7) көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдар кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешім қабылдаған жағдайда тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
8) көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдарының талабы бойынша тексерілетін тұлғаның қызметі мәселелері бойынша жазбаша және ауызша түсіндірулер беруге, сондай-ақ анықтамалар мен есептеулер беруге;
9) көшпелі кедендік тексеруді жүргізу туралы ұйғарымның түпнұсқасын алғаны туралы қолын қоюға;
10) көшпелі кедендік тексеру жүргізетін кеден органдарының лауазымды адамдарына көшпелі кедендік тексеру жүргізу үшін қажетті құжаттарға (ақпаратқа) қолжетімділікті қамтамасыз етуге;
11) көшпелі кедендік тексеру жүргізетін кеден органдарының лауазымды тұлғасына бухгалтерлiк есепті автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етілімнің және (немесе) бастапқы есепке алу құжаттарының, бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің тексерiлетiн тауарларға қатысты деректері қамтылған ақпараттық жүйенің деректерін көруге рұқсат беруді, сондай-ақ көрсетілген деректерді электрондық жеткізгіштерде және (немесе қағаз жеткізгіштерде ұсынуды қамтамасыз етуге;
12) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасымен, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңдарымен көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
423-бап. Кедендік тексеруді жүргізу үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді ұсыну
1. Қазақстан Республикасының салық және өзге де мемлекеттік органдары кеден органының сұрау салуы бойынша ұйымдарды және дара кәсіпкерлерді тіркеуге, салықтарды төлеуге және есептеуге қатысты өздерінің иелігіндегі құжаттарды және мәліметтерді, бухгалтерлік есеп және есептілік деректерін және (немесе) құжаттарын, сондай-ақ кедендік тексеруді жүргізу үшін қажетті, оның ішінде коммерциялық, банктік, салықтық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын өзге де құжаттарды және мәліметтерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік, коммерциялық, банктік, салықтық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны қорғау туралы заңнамасының талаптарын сақтай отырып ұсынады.

4) в случае, если необходимая в целях таможенной проверки документация составлена на ином языке, чем на казахском и русском языках, – представить должностным лицам таможенного органа, проводящим таможенную проверку, перевод указанной документации;
5) определить круг лиц, ответственных за представление документов и сведений должностным лицам таможенного органа, проводящим таможенную проверку, не позднее двух календарных дней со дня предъявления предписания о проведении выездной таможенной проверки;
6) обеспечить проведение инвентаризации при проведении выездной таможенной проверки;
7) обеспечить возможность отбора проб и (или) образцов товаров в случае принятия должностными лицами таможенного органа, проводящими выездную таможенную проверку, решения о назначении таможенной экспертизы;
8) давать по требованию должностных лиц таможенного органа, проводящих выездную таможенную проверку, письменные и устные пояснения по вопросам деятельности проверяемого лица, а также представлять справки и расчеты;
9) поставить подпись о получении на оригинале предписания о проведении выездной таможенной проверки;
10) обеспечивать должностным лицам таможенных органов, проводящим выездную таможенную проверку, доступ к документам (информации), необходимым для проведения выездной таможенной проверки;
11) обеспечивать должностным лицам таможенных органов, проводящим выездную таможенную проверку, доступ к просмотру и (или) предоставление на электронном носителе и (или) бумажном носителе данных программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского учета, и (или) информационной системы, содержащей данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, относящиеся к проверяемым товарам;
12) исполнять иные обязанности, предусмотренные таможенным законодательством Евразийского экономического союза, таможенным и иным законодательством Республики Казахстан.
Статья 423. Представление документов и сведений, необходимых для проведения таможенной проверки
1. Налоговые и иные государственные органы Республики Казахстан представляют по запросу таможенного органа имеющиеся у них документы и сведения, касающиеся регистрации организаций и индивидуальных предпринимателей, уплаты и исчисления налогов, данные и (или) документы бухгалтерского учета и отчетности, а также иные документы и сведения, необходимые для проведения таможенной проверки, в том числе составляющие коммерческую, банковскую, налоговую и иную охраняемую законом тайну, с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о защите государственной, коммерческой, банковской, налоговой и иной охраняемой законом тайны.

2. Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар кеден органының талабы бойынша ұйымдар мен дара кәсіпкерлердің банк шоттарының бар болуы және нөмірлері туралы құжаттарды және мәліметтерді, сондай-ақ мұндай ұйымдар мен дара кәсіпкерлердің шоттары бойынша ақшалай қаражат қозғалысына қатысты кедендік тексеру жүргізу үшін қажетті, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банктік құпиясы бар құжаттарды және мәліметтерді ұсынады.
3. Тексерілетін тұлғамен кедендік тексеру жүргізілетін тауарлармен мәмілелер (операциялар) бойынша байланысты тұлғалар кеден органының талабы бойынша тексерілетін тұлғамен немесе сол тауарлармен мәмілелерге (операцияларға) қатысы бар үшінші тұлғалармен жүргізілетін операциялар және есептеулер бойынша кедендік тексеруді жүргізу үшін қажетті құжаттардың көшірмелерін және өзге де ақпаратты ұсынуға міндетті.
48-тарау. Кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ету шаралары және оларды қолдану
424-бап. Кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ету шаралары
1. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кедендік бақылау объектілеріне қарай кеден органдары осы Кодекске сәйкес кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін мынадай шараларды:
1) ауызша сауалнама өткізуге;
2) кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратуға, талап етуге және алуға;
3) кедендік сараптаманың жүргізілуін тағайындауға, тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алуға;
4) тауарлардың, құжаттардың, көлік құралдарының, үй-жайлардың және басқа орындардың сәйкестендіруін жүзеге асыруға;
5) кеден органдарының кедендік бақылаудың техникалық құралдарын, өзге техникалық құралдарын, су және әуе кемелерін пайдалануға;
6) кедендік алып жүруді қолдануға;
7) тауарларды тасымалдау маршрутын белгілеуге;
8) кедендік бақылаудағы тауарлардың, олармен жасалатын кедендік операциялардың есебін жүргізуге;
9) маманды тартуға;
10) басқа мемлекеттік органдардың мамандарын және сарапшыларын тартуға;
11) тауарлар мен көлік құралдарына қатысты жүк және өзге операциялардың жасалуын талап етуге;
12) кедендік қадағалауды жүзеге асыруға;
13) тауарларды есепке алу жүйесінің болуын және тауарларды есепке алудың жүргізілуін тексеруге;
14) тауарлардың арнайы таңбалармен таңбалануын, оларда сәйкестендіру белгілерінің болуын тексеруге
15) электрондық кедендік алып жүруді қолдануға құқылы.
2. Кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шаралар дербес немесе кедендік бақылау нысандарының қолданылуын қамтамасыз ету үшін қолданылады.

2. Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, представляют по требованию таможенного органа документы и сведения о наличии и номерах банковских счетов организаций и индивидуальных предпринимателей, а также необходимые для проведения таможенной проверки документы и сведения, касающиеся остатков и движения денежных средств по счетам таких организаций и индивидуальных предпринимателей, в том числе содержащие банковскую тайну в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Лица, связанные с проверяемым лицом по сделкам (операциям) с товарами, в отношении которых проводится таможенная проверка, обязаны представлять по требованию таможенного органа копии документов и иную информацию по операциям и расчетам, проводимым с проверяемым лицом или с третьими лицами, имеющими отношение к сделкам (операциям) с такими товарами, необходимые для проведения таможенной проверки.
Глава 48. Меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, и их применение
Статья 424. Меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля
1. При проведении таможенного контроля в зависимости от объектов таможенного контроля таможенные органы вправе в соответствии с настоящим Кодексом применять следующие меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля:
1) проводить устный опрос;
2) запрашивать, требовать и получать документы и (или) сведения, необходимые для проведения таможенного контроля;
3) назначать проведение таможенной экспертизы, отбирать пробы и (или) образцы товаров;
4) осуществлять идентификацию товаров, документов, транспортных средств, помещений и других мест;
5) использовать технические средства таможенного контроля, иные технические средства, водные и воздушные суда таможенных органов;
6) применять таможенное сопровождение;
7) устанавливать маршрут перевозки товаров;
8) вести учет товаров, находящихся под таможенным контролем, совершаемых с ними таможенных операций;
9) привлекать специалиста;
10) привлекать специалистов и экспертов других государственных органов;
11) требовать совершение грузовых и иных операций в отношении товаров и транспортных средств;
12) осуществлять таможенное наблюдение;
13) проверять наличие системы учета товаров и ведение учета товаров;
14) проверка маркировки товаров специальными марками, наличие на них идентификационных знаков;
15) применять электронное таможенное сопровождение.
2. Меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, применяются самостоятельно или для обеспечения применения форм таможенного контроля.

3. Кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шаралар осы тарауға сәйкес, ал кедендік сараптаманың жүргізілуін тағайындау – осы Кодекстің 54-тарауына сәйкес қолданылады.
425-бап. Ауызша сауалнама
Кедендік бақылауды жүргізу үшін маңызы бар мәліметтерді алу мақсатында кеден органдарының лауазымды адамдары жеке тұлғалармен, олардың өкілдерімен, сондай-ақ ұйымдардың өкілдері болып табылатын адамдармен, сауалнама нәтижелерін ресімдеместен, ауызша сауалнама жүргізуге құқылы.
426-бап. Кеден органдарының кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратуы, талап етуі және алуы
1. Кеден органдары декларанттан, кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғаларды кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды және (немесе) мәліметтерді кедендік бақылауды жүргізген кезде сұратуға, ал осы Кодексте белгіленген жағдайларда – талап етуге, сондай-ақ сұрау салынатын (талап етілген) құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну үшін жеткілікті болуға тиіс оларды ұсынудың мерзімін белгілеуге құқылы.
2. Сұрау салынатын (талап етілген) құжаттардың және (немесе) мәліметтердің тізбесін кеден органы мәміле шарттарын, тауар сипатын, оның мақсатын, сондай-ақ өзге де мән-жайларды ескере отырып, тексерілетін құжаттарға және (немесе) мәліметтерге сүйене отырып айқындайды.
3. Кеден органы құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салуда (талапта) белгілеген мұндай құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну мерзімі сұрау салу (талап), оның ішінде жоғалтып алған құжаттарды қалпына келтіру үшін жолданған тұлғаның уәждемелі өтінішінің негізінде ұзартылуы мүмкін. Құжаттардың және (немесе) мәліметтерді ұсыну ұзартылатын мерзім сұрау салу жолданған тұлғаның өтініші негізінде айқындалады, бірақ құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынудың кеден органы белгілеген мерзімі өткен күннен бастап екі айдан аспауы тиіс.
4. Кедендік бақылауды кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру нысанында жүргізген кезде кеден органы осы Кодекстің 411-бабында көзделген құжаттар және (немесе) мәліметтер осы бапқа сәйкес сұратылған жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 410-бабына сәйкес құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратады.
5. Кеден органдары сұратқан құжаттар түпнұсқалар немесе олардың көшірмелері, оның ішінде, егер Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасында құжаттардың түпнұсқаларын міндетті түрде ұсыну белгіленбесе, электрондық құжаттардың қағаз көшірмелері түрінде ұсынылады.
Ұсынылған құжаттардың көшірмелерін оларды ұсынған тұлғалар куәландыруға тиіс.
Кеден органдары ұсынылған құжаттардың көшірмелерін олардың түпнұсқалармен сәйкес келуін тексеруге құқылы.
Егер ұсынылған құжаттар қазақ тілінен және орыс тілінен өзге тілде жасалған жағдайда, оларды ұсынған тұлғалар кеден органы лауазымды тұлғасының талабы бойынша көрсетілген құжаттардың аудармасын қамтамасыз етуге міндетті.

3. Меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, применяются в соответствии с настоящей главой, а назначение проведения таможенной экспертизы – в соответствии с главой 54 настоящего Кодекса.
Статья 425. Устный опрос
Должностные лица таможенных органов вправе проводить устный опрос физических лиц, их представителей, а также лиц, являющихся представителями организаций, в целях получения сведений, имеющих значение для проведения таможенного контроля, без оформления результатов опроса.
Статья 426. Запрос, требование и получение таможенными органами документов и (или) сведений, необходимых для проведения таможенного контроля
1. При проведении таможенного контроля таможенные органы вправе запрашивать, а в случаях, установленных настоящим Кодексом, – требовать от декларанта, перевозчика, лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, и иных лиц представления документов и (или) сведений, необходимых для проведения таможенного контроля, а также устанавливать срок их представления, который должен быть достаточным для представления запрашиваемых (истребованных) документов и (или) сведений.
2. Перечень запрашиваемых (истребованных) документов и (или) сведений определяется таможенным органом исходя из проверяемых документов и (или) сведений с учетом условий сделки, характеристик товара, его назначения, а также иных обстоятельств.
3. Установленный таможенным органом в запросе (требовании) о представлении документов и (или) сведений срок представления таких документов и (или) сведений может быть продлен на основании мотивированного обращения лица, которому направлен запрос (требование), в том числе для восстановления утраченных документов. Срок, на который продлевается представление документов и (или) сведений, определяется исходя из обращения лица, которому направлен запрос, но не должен превышать два месяца со дня истечения установленного таможенным органом срока представления документов и (или) сведений.
4. При проведении таможенного контроля в форме проверки таможенных, иных документов и (или) сведений таможенный орган запрашивает документы и (или) сведения в соответствии со статьей 410 настоящего Кодекса, за исключением предусмотренных статьей 411 настоящего Кодекса случаев, когда документы и (или) сведения запрашиваются в соответствии с настоящей статьей.
5. Запрошенные таможенными органами документы представляются в виде оригиналов или их копий, в том числе бумажных копий электронных документов, если таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан не установлено обязательное представление оригиналов документов.
Представленные копии документов должны быть заверены лицом, их представившим.
Таможенные органы вправе проверять соответствие представленных копий документов их оригиналам.
В случае, если представленные документы составлены на ином языке, чем казахский или русский языки, лица, их представившие, обязаны по требованию должностного лица таможенного органа обеспечить перевод указанных документов.

6. Декларант, тасымалдаушы, кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар, және өзге тұлғалар кеден органдарына кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ауызша, жазбаша және (немесе) электрондық нысандарда ұсынуға міндетті.
7. Кеден органдары Қазақстан Республикасының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің мемлекеттік органдарынан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің өзге де ұйымдарынан Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратуға және алуға құқылы.
8. Кедендік бақылауды жүргізу үшін кеден органдары прокурордың санкциясымен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес екінші деңгейдегі банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан жүзеге асырылатын мәмілелер бойынша ақша операциялары туралы құжаттарды және (немесе) мәліметтерді алуға құқылы.
427-бап. Тауарларды, құжаттарды, көлік құралдарын, сондай-ақ үй-жайларды және басқа орындарды cәйкестендіру
1. Кедендік бақылаудағы тауарларды және оларға құжаттарды, көлік құралдарының жүк тиейтін орынжайларды (бөліктерді), кедендік бақылауға жататын тауарлар орналасқан немесе орналасуы мүмкін орынжайларды, ыдыстарды және өзге орындарды кеден органдары cәйкестендіру құралдарын қолдану арқылы, сондай-ақ тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу, тауарларды толық сипаттау, сызбаларды жасау, ауқымды бейнелерді, фотосуреттерді, безендіруді жасау, тауарға ілеспе құжаттаманы және өзге құжаттаманы пайдалану арқылы, сондай-ақ өзге де тәсілдермен cәйкестендіруі мүмкін.
2. Сәйкестендіру құралдарына пломбалар, мөрлер, цифрлық, әріптік және өзге де таңбалау, cәйкестендіру белгілері, мөртаңбалар, сынамалар сейфті-пакеттер және тауарлардың cәйкестендірілуін қамтамасыз ететін өзге де құралдар жатады.
Кеден органдары пайдаланатын cәйкестендіру құралдарын қолдану тәртібін және дайындау бойынша оларға қойылатын талаптарды уәкілетті орган бекітеді.
3. Кеден органдары пайдаланатын cәйкестендіру тәсілдерін қолдану тәртібін, оның ішінде осы Кодекстің 171, 184, 196, 211 және 219-баптарында көзделген cәйкестендіру тәсілдерін қолдану тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
4. Сәйкестендіру құралдары ретінде кеден органдары пломбаларды, мөрлерді немесе Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің кеден органдары, сондай-ақ тауарлардың немесе тасымалдаушылардың жөнелтушілері қолданатын өзге де cәйкестендіру құралдарын тануы мүмкін.
Кеден органдары пломбаларды, мөрлерді немесе Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің кеден органдары, сондай-ақ тауарлардың немесе тасымалдаушылардың жөнелтушілері қолданатын өзге де cәйкестендіру құралдарын танудың тәртібін уәкілетті орган бекітеді.

6. Декларант, перевозчик, лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, и иные лица обязаны представлять таможенным органам документы и (или) сведения, необходимые для проведения таможенного контроля, в устной, письменной и (или) электронной формах.
7. Таможенные органы вправе запрашивать и получать от государственных органов Республики Казахстан и других государств-членов Евразийского экономического союза, а также от иных организаций Республики Казахстан и других государств-членов Евразийского экономического союза документы и (или) сведения, необходимые для проведения таможенного контроля, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Для проведения таможенного контроля таможенные органы вправе получать в соответствии с законодательством Республики Казахстан от банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, документы и (или) сведения о денежных операциях по осуществляемым сделкам.
Статья 427. Идентификация товаров, документов, транспортных средств, а также помещений и других мест
1. Товары, находящиеся под таможенным контролем, и документы на них, грузовые помещения (отсеки) транспортных средств, помещения, емкости и иные места, в которых находятся или могут находиться товары, подлежащие таможенному контролю, могут идентифицироваться таможенными органами путем применения средств идентификации, а также путем отбора проб и (или) образцов товаров, подробного описания товаров, составления чертежей, изготовления масштабных изображений, фотографий, иллюстраций, использования товаросопроводительной и иной документации, а также иными способами.
2. К средствам идентификации относятся пломбы, печати, цифровая, буквенная и иная маркировка, идентификационные знаки, штампы, сейф-пакеты и иные средства, обеспечивающие идентификацию товаров.
Порядок применения средств идентификации, используемых таможенными органами, и предъявляемые к ним требования по изготовлению утверждаются уполномоченным органом.
3. Порядок применения способов идентификации, используемых таможенными органами, в том числе порядок применения способов идентификации, предусмотренных статьями 171, 184, 196, 211 и 219 настоящего Кодекса, утверждается уполномоченным органом.
4. В качестве средств идентификации таможенными органами могут признаваться пломбы, печати или иные средства идентификации, применяемые таможенными органами государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, а также отправителями товаров или перевозчиками.
Порядок признания таможенными органами пломб, печатей или иных средств идентификации, применяемых таможенными органами государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, отправителями товаров и (или) перевозчиками, утверждается уполномоченным органом.

5. Тауарлардың жойылуының, қайтарымсыз жоғалуының немесе елеулі түрде бүлінуінің нақты қаупі болған жағдайларды қоспағанда, cәйкестендіру құралдарын тек кеден органдары немесе олардың рұқсатымен өзгертілуі, алып тасталуы, жойылуы немесе ауыстырылуы мүмкін. Көрсетілген жағдайларда кеден органына cәйкестендіру құралдарының өзгертілгені, алып тасталғаны, жойылғаны немесе ауыстырылуы туралы тез арада хабарланады және аталған қауіптің бар екендігіне дәлелдер ұсынылады.
Кеден органының cәйкестендіру құралдарын өзгертуі, алып тастауы, жоюы немесе ауыстыруы Комиссия айқындайтын нысанда cәйкестендіру құралдарының өзгеруі, алып тасталуы, жойылуы немесе ауыстырылуы туралы актісін жасау арқылы не кеден органына ұсынылған көліктік (тасымалдау), коммерциялық немесе кедендік құжаттарда қойылған cәйкестендіру құралдарының өзгеруі, алып тасталуы, жойылуы немесе ауыстырылуы туралы белгілер қоюмен ресімделеді.
428-бап. Кеден органдарының кедендік бақылаудың техникалық құралдарын, өзге де техникалық құралдарын, су және әуе кемелерін пайдалануы
1. Кеден органдары кедендік бақылауды жүргізу кезінде кедендік бақылаудың техникалық құралдарын (жабдық, аспаптар, өлшеу құралдары, құрылғылар және керек-жарақтар) және өзге де техникалық құралдарды пайдалануы мүмкін.
Кедендік бақылаудың техникалық құралдарын қолдану тізбесі мен тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
2. Кедендік бақылаудың техникалық құралдары адамның, жануарлардың және өсімдіктердің өміріне және денсаулығына қауіпсіз болуға және адамдарға, тауарларға және көлік құралдарына зиян келтірмеуге тиіс.
3. Комиссия кеден органдары пайдаланатын кедендік бақылаудың жекелеген техникалық құралдарына қойылатын үлгілік техникалық талаптар бойынша ұсынымдарды қабылдауға құқылы.
4. Кедендік бақылаудың техникалық құралдарын кеден органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеден органдары жүзеге асыратын мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) өзге түрлерін жүргізу кезінде пайдалануы мүмкін.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты кедендік бақылау кеден органдарының су және әуе кемелерін пайдаланумен жүргізілуі мүмкін.
Кедендік бақылау жүргізу мақсатында кеден органдарының су және әуе кемелерін пайдалану тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
429-бап. Кедендік алып жүру
1 Кеден органдары кедендік бақылаудағы тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы тасымалдануын қамтамасыз ету мақсатында кедендік алып жүруді қолданады.

5. Средства идентификации могут изменяться, удаляться, уничтожаться или заменяться только таможенными органами или с их разрешения, за исключением случаев, когда существует реальная угроза уничтожения, безвозвратной утраты или существенной порчи товаров. В указанных случаях таможенному органу незамедлительно сообщается об изменении, удалении, уничтожении или замене средств идентификации и представляются доказательства существования указанной угрозы.
Изменение, удаление, уничтожение или замена средств идентификации таможенным органом оформляется путем составления акта об изменении, удалении, уничтожении или замене средств идентификации, форма которого определяется Комиссией, либо проставлением отметок об изменении, удалении, уничтожении или замене средств идентификации на представленных таможенному органу транспортных (перевозочных), коммерческих или таможенных документах.
Статья 428. Использование технических средств таможенного контроля, иных технических средств, водных и воздушных судов таможенных органов
1. При проведении таможенного контроля таможенные органы могут использовать технические средства таможенного контроля (оборудование, приборы, средства измерений, устройства и инструменты) и иные технические средства.
Перечень и порядок применения технических средств таможенного контроля утверждаются уполномоченным органом.
2. Технические средства таможенного контроля должны быть безопасны для жизни и здоровья человека, животных и растений и не должны причинять вред лицам, товарам и транспортным средствам.
3. Комиссия вправе принимать рекомендации по типовым техническим требованиям к отдельным техническим средствам таможенного контроля, используемым таможенными органами.
4. Технические средства таможенного контроля могут использоваться таможенными органами при проведении иных видов государственного контроля (надзора), осуществляемого таможенными органами, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Таможенный контроль в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, может проводиться с использованием водных и воздушных судов таможенных органов.
Порядок использования водных и воздушных судов таможенных органов в целях проведения таможенного контроля утверждается уполномоченным органом.
Статья 429. Таможенное сопровождение
1. Таможенные органы применяют таможенное сопровождение в целях обеспечения перевозки товаров, находящихся под таможенным контролем, по таможенной территории Евразийского экономического союза.

2. Кедендік алып жүру кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын немесе кедендік бақылаудағы көлік құралдарын кедендік алып жүруді білдіреді.
3. Кедендік алып жүруді кеден органдарының лауазымды адамдары жүзеге асырады.
4. Кеден органдары кедендік алып жүруді:
1) кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар мынадай жағдайларда:
осы Кодекстің 226-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылмаған не осы Кодекстің 226-бабына сәйкес айқындалған мөлшерден кем мөлшерде мұндай міндеттің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылған;
тасымалдаушы, егер көрсетілген қаулылардың кемінде біреуі орындалмаса, әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы заңды күшіне енген қаулыларда белгілі болған кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау кезінде міндетті бірнеше рет орындамаған;
тасымалдаушы осы Кодекстің 233-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті белгіленген мерзімде орындамаған;
Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттарды және актілерді және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтамау белгілері анықталған кездегі өзге де жағдайларда тасымалданған кезде;
2) осы Кодекске сәйкес мұндай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылмай тасымалдануы мүмкін болғанда кедендік бақылаудағы шетел тауарларын тасымалдау кезінде қолдануға құқылы.
5. Егер бірінші немесе үшінші үлгідегі куәлігі бар уәкілетті экономикалық оператор кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылатын тауарлардың декларанты болса, осы баптың 4-тармағы 1) тармақшасының бесінші абзацының ережелері қолданылмайды.
6. Кеден органы кедендік алып жүруді қолдану туралы шешімді қабылдаған жағдайда кеден органы тасымалдаушыға мұндай шешімнің қабылданғаны туралы хабарлайды және мұндай шешім қабылданған кезден бастап жиырма төрт сағаттан кешіктірмей кедендік алып жүруді ұйымдастырады.
7. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы ғана көлік құралдарының кедендік алып жүруі кезінде кедендік алып жүруді ұйымдастыру тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
8. Еуразиялық экономикалық одаққа екі және одан да көп мүше мемлекеттердің аумақтары арқылы көлік құралдарының кедендік алып жүруі кезінде кедендік алып жүруді ұйымдастыру тәртібі Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шартта айқындалады.

2. Таможенное сопровождение заключается в сопровождении транспортных средств, перевозящих товары, находящиеся под таможенным контролем, или транспортных средств, находящихся под таможенным контролем.
3. Таможенное сопровождение осуществляется должностными лицами таможенных органов.
4. Таможенные органы вправе применять таможенное сопровождение:
1) при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита в следующих случаях:
непредоставления в соответствии со статьей 226 настоящего Кодекса обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо предоставления обеспечения исполнения такой обязанности в размере меньшем, чем размер, определенный в соответствии со статьей 226 настоящего Кодекса;
неоднократного невыполнения перевозчиком обязанностей при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, которое было установлено вступившими в законную силу постановлениями о привлечении к административной ответственности, если хотя бы одно из указанных постановлений не исполнено;
неисполнения перевозчиком в установленный срок обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 233 настоящего Кодекса;
иных случаях при выявлении признаков несоблюдения международных договоров и актов, составляющих право Евразийского экономического союза, и (или) законодательства Республики Казахстан;
2) при перевозке иностранных товаров, находящихся под таможенным контролем, когда в соответствии с настоящим Кодексом такие товары могут перевозиться по таможенной территории Евразийского экономического союза без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита.
5. Положения абзаца пятого подпункта 1) пункта 4 настоящей статьи не применяются, если декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, выступает уполномоченный экономический оператор, имеющий свидетельство первого или третьего типа.
6. В случае принятия таможенным органом решения о применении таможенного сопровождения, таможенный орган информирует перевозчика о принятии такого решения и организует таможенное сопровождение не позднее двадцати четырех часов с момента принятия такого решения.
7. При таможенном сопровождении транспортных средств только по территории Республики Казахстан порядок организации таможенного сопровождения утверждается уполномоченным органом.
8. При таможенном сопровождении транспортных средств по территориям двух и более государств-членов Евразийского экономического союза порядок организации таможенного сопровождения определяется международным договором в рамках Евразийского экономического союза.

9. Осы баптың 4-тармағының 1) тармақшасының үшінші абзацын қолдану мақсаты үшін кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау кезінде тасымалдаушыны өз міндеттерін орындамағаны үшін оны әкімшілік жауапкершілікке тарту және оларды орындау туралы қаулылардың заңды күшіне енгені туралы ақпарат алмасу Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шартқа сәйкес жүзеге асырылады.
430-бап. Тауарларды тасымалдау маршруты
1. Тауарларды тасымалдау маршрутын кеден органдары Еуразиялық экономикалық одақтыңкедендік аумағы арқылы кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдауға бақылауды қамтамасыз ету мақсатында белгілейді.
2. Тауарларды тасымалдау маршруты кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларға не кедендік бақылаудағы тауарларға қатысты белгіленеді, осы Кодекске сәйкес мұндай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтыңкедендік аумағы арқылы кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылмай тасымалдануы мүмкін.
3. Тауарларды тасымалдау маршруты шетел тауарларын Қазақстан Республикасының және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққамүше мемлекеттердің ішкі су жолдарына кірмейтін Қазақстан Республикасының және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққамүше мемлекеттердің теңіз порттары арасында су кемелерімен, оның ішінде аралас жүзу (өзен-теңіз) кемелерімен тасымалдауды қоспағанда, тауарларды автомобиль және су көлігімен тасымалдау кезінде белгіленеді.
4. Кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасымалдау маршрутын жөнелтуші кеден органы көліктік (тасымалдау) құжаттарда көрсетілген мәліметтерді негізге ала отырып белгілейді.
5. Тасымалдаушының кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасымалдаудың маршрутын өзгертуіне жөнелтуші кеден органының не оның жүру жолындағы кез келген кеден органының рұқсатымен жол беріледі, ол тасымалдаушының назарына электрондық немесе жазбаша нысанда жеткізіледі.
6. Тауарларды тасымалдау маршруты Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты белгіленген жағдайда, кеден органдары көлік құралдарының орын ауыстыруына және тауарларды тасымалдаудың белгіленген маршрутын сақтауға қашықтықтан бақылауды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерді және кедендік бақылаудың техникалық құралдарын пайдалануы мүмкін.
7. Кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасымалдау маршрутын белгілеуге, өзгертуге және сақтауға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін – Комиссия, ал осы Кодекске сәйкес мұндай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылмай тасымалдануы мүмкін болатын кедендік бақылаудағы тауарларға қатысты уәкілетті орган бекітеді.

9. Для целей применения абзаца третьего подпункта 1) пункта 4 настоящей статьи обмен информацией о вступивших в законную силу постановлениях о привлечении перевозчика к административной ответственности за невыполнение им обязанностей при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита и их исполнении осуществляется в соответствии с международным договором в рамках Евразийского экономического союза.
Статья 430. Маршрут перевозки товаров
1. Маршрут перевозки товаров устанавливается таможенными органами в целях обеспечения контроля за перевозкой товаров, находящихся под таможенным контролем, по таможенной территории Евразийского экономического союза.
2. Маршрут перевозки товаров устанавливается в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, либо в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем, когда в соответствии с настоящим Кодексом такие товары могут перевозиться по таможенной территории Евразийского экономического союза без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита.
3. Маршрут перевозки товаров устанавливается при перевозке товаров автомобильным и водным транспортом, за исключением перевозки иностранных товаров водными судами, в том числе судами смешанного (река – море) плавания, между морскими портами Республики Казахстан и (или) государств-членов Евразийского экономического союза без захода во внутренние водные пути Республики Казахстан и (или) государств-членов Евразийского экономического союза.
4. Маршрут перевозки товаров, установленный в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, устанавливается таможенным органом отправления исходя из сведений, указанных в транспортных (перевозочных) документах.
5. Изменение маршрута перевозки товаров, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, перевозчиком допускается с разрешения таможенного органа отправления либо любого таможенного органа, находящегося по пути его следования, которое доводится до сведения перевозчика в электронной или письменной форме.
6. В случае установления маршрута перевозки товаров в отношении товаров, перевозимых по территории Республики Казахстан, таможенными органами могут использоваться информационные системы и технические средства таможенного контроля, обеспечивающие дистанционный контроль за перемещением транспортных средств и соблюдением установленного маршрута перевозки товаров.
7. Порядок совершения таможенных операций, связанных с установлением, изменением и соблюдением маршрута перевозки товаров, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, определяется Комиссией, а в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем, когда в соответствии с настоящим Кодексом такие товары могут перевозиться по таможенной территории Евразийского экономического союза без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита, утверждается уполномоченным органом.

431-бап. Кедендік бақылаудағы тауарларды және олармен жасалатын кедендік операцияларды есепке алу
1. Кеден органдары кедендік бақылаудағы тауарлардың және олармен жасалатын кедендік операциялардың есепке алынуын жүргізеді.
Кедендік бақылаудағы тауарларды және олармен жасалатын кедендік операцияларды есепке алуға ақпараттық жүйелер мен ақпараттық коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жол беріледі.
2. Кедендік бақылаудағы тауарларды және олармен жасалатын кедендік операцияларды есепке алу тәртібі мен нысанын уәкілетті орган бекітеді.
432-бап. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде маманның қатысуы
1. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден органдары қажет болған жағдайда жекелеген әрекеттерді жасау үшін мұндай әрекеттердің нәтижесіне мүдделі емес, кеден органдарына жәрдем көрсету үшін, оның ішінде кедендік бақылаудың техникалық құралдарын қолдану кезінде қажет болатын арнайы білімі мен дағдылары бар маманды тартуы мүмкін.
2. Кедендік бақылау жүргізу кезінде маман ретінде тұлғаны тарту шарттық негізде жүзеге асырылады.
3. Маманның:
1) өзі қатысатын әрекеттерді жүзеге асыруға байланысты материалдармен танысуға;
2) өзі қатысқан әрекеттер жасау нәтижелері бойынша ресімделетін құжаттармен танысуға және өзі жасаған әрекеттер бойынша мұндай құжаттарға енгізілуге жататын өтініштер немесе ескертулер жасауға құқығы бар.
4. Маман:
1) арнайы білімді және дағдыны талап ететін әрекеттер жасауға қатысуға не осындай әрекеттерді жасауға, өзі жасап жатқан әрекеттер бойынша түсіндірме беруге;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген әрекеттерді жасау фактісін, олардың мазмұны мен нәтижелерін өз қолымен куәландыруға міндетті.
5. Маман Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, өзі алған коммерциялық, банктік, салықтық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты, сондай-ақ өзге де құпия ақпаратты жарияламауға, өзге де мақсаттарда пайдаланбауға, үшінші тұлғаларға бермеуге тиіс.
6. Егер кедендік бақылауды жүргізу барысында Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасын бұзушылық анықталса, кеден органдарының маманды тартуға байланысты туындаған шығыстары қызметіне және (немесе) тауарларына қатысты кедендік бақылау жүргізілетін тұлғаның қаражаты есебінен өтеледі. Өзге жағдайларда мұндай көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

Статья 431. Учет товаров, находящихся под таможенным контролем, и совершаемых с ними таможенных операций
1. Таможенные органы ведут учет товаров, находящихся под таможенным контролем, и совершаемых с ними таможенных операций.
Учет товаров, находящихся под таможенным контролем, и совершаемых с ними таможенных операций допускается с использованием информационных систем и информационных коммуникационных технологий в порядке, утвержденном уполномоченном органом.
2. Порядок и формы ведения учета товаров, находящихся под таможенным контролем, и совершаемых с ними таможенных операций утверждаются уполномоченным органом.
Статья 432. Участие специалиста при проведении таможенного контроля
1. При проведении таможенного контроля таможенные органы в случае необходимости могут привлекать для совершения отдельных действий незаинтересованного в результатах таких действий специалиста, обладающего специальными знаниями и навыками, необходимыми для оказания содействия таможенным органам, в том числе при применении технических средств таможенного контроля.
2. Привлечение лица в качестве специалиста при проведении таможенного контроля осуществляется на договорной основе.
3. Специалист имеет право:
1) знакомиться с материалами, связанными с осуществлением действий, в которых он принимает участие;
2) знакомиться с документами, оформляемыми по результатам совершения действий, в которых он принимал участие, и делать заявления или замечания по поводу совершаемых им действий, подлежащие занесению в такие документы.
4. Специалист обязан:
1) участвовать в совершении действий, требующих специальных знаний и навыков, либо совершать такие действия, давать пояснения по поводу совершаемых им действий;
2) удостоверить своей подписью факт совершения действий, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, их содержание и результаты.
5. Специалист не должен разглашать, использовать в иных целях, передавать третьим лицам полученную им информацию, составляющую коммерческую, банковскую, налоговую или иную охраняемую законом тайну, а также иную конфиденциальную информацию, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
6. Расходы, возникшие у таможенных органов в связи с привлечением специалиста, возмещаются за счет средств лица, в отношении деятельности и (или) товаров которого проводится таможенный контроль, если в ходе проведения таможенного контроля выявлены нарушения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан. В иных случаях оплата таких услуг осуществляется за счет бюджетных средств, в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.

433-бап. Кедендік бақылауды жүргізуге жәрдем көрсету үшін басқа мемлекеттік органдардан мамандар мен сарапшыларды тарту
1. Кеден органдары кедендік бақылауды жүргізуге жәрдем көрсету үшін басқа мемлекеттік органдардан мамандар мен сарапшыларды тартуға құқылы.
2. Басқа мемлекеттік органдардан тартылатын мамандар мен сарапшылар мемлекеттік, коммерциялық, салықтық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ сыртқы экономикалық және кеден ісі саласындағы өзге де қызметке қатысушыларға қатысты құпия ақпаратты жария етпеуге тиіс.
3. Басқа мемлекеттік органдардан мамандар мен сарапшыларды тартуға байланысты шығыстар, егер кеден органдарының тапсырмасы бойынша олар орындаған жұмыс олардың қызметтік міндеттерінің аясына кірмесе, осы Кодекстің 432-бабының 6-тармағында айқындалатын тәртіппен өтеледі.
434-бап. Кедендік бақылауды жүргізу үшін қажетті тауарлар мен көлік құралдарына қатысты жүк және өзге де операциялар
1. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден органының талабы бойынша декларант, уақытша сақтау қоймасының немесе кеден қоймасының иесі, кеден өкілі және (немесе) тауарларға қатысты өкілеттікке ие өзге де тұлға кедендік бақылауға жататын тауарларды тасуды (тасымалдауды), өлшеуді жүргізуге немесе өзге тәсілмен тауарлардың санын анықтауды қамтамасыз етуге, тиеуді, түсіруді, қайта тиеуді, зақымданған ораманы жөндеуді, ораманы ашуды, орауды не қайта орауды, сондай-ақ осындай тауарлар орналасқан (орналасуы мүмкін) үй-жайларды, ыдыстарды және өзге де орындарды ашуды жүргізуге міндетті.
2. Тасымалдаушы өзі таситын (тасымалдайтын) тауарларға және мұндай тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көлік құралдарына қатысты жүк және өзге де операциялардың жасалуына ықпал етуге міндетті.
3. Тауарлар мен көлік құралдарына қатысты жүк және өзге де операциялар кеден органы үшін қандай да бір шығыстарға әкеп соқпауға тиіс.
435-бап. Кедендік байқау
Кеден органдарының лауазымды адамдары тауарларға, оның ішінде кедендік бақылау объектілері болып табылатын көлік құралдарына және оларға қатысты жүк және өзге де операциялардың жасалуына, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін және халықаралық әуежайдың кедендік бақылау аймағында немесе транзиттік аймағында болған жеке тұлғаларға тікелей немесе жанама түрде, оның ішінде техникалық құралдарды пайдалана отырып байқауды жүзеге асыруға құқылы.

Статья 433. Привлечение специалистов и экспертов из других государственных органов для оказания содействия в проведении таможенного контроля
1. Таможенные органы вправе привлекать специалистов и экспертов из других государственных органов для оказания содействия в проведении таможенного контроля.
2. Специалисты и эксперты, привлекаемые из других государственных органов, не должны разглашать сведения, составляющие государственную, коммерческую, налоговую, банковскую и иную охраняемую законом тайну (секреты), а также конфиденциальную информацию, касающуюся участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела.
3. Расходы, связанные с привлечением специалистов и экспертов из других государственных органов, если выполненная ими по поручению таможенных органов работа не входит в круг их служебных обязанностей, возмещаются в порядке, определяемом пунктом 6 статьи 432 настоящего Кодекса.
Статья 434. Грузовые и иные операции в отношении товаров и транспортных средств, необходимые для проведения таможенного контроля
1. При проведении таможенного контроля по требованию таможенного органа декларант, владелец склада временного хранения или таможенного склада, таможенный представитель и (или) иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, обязаны произвести перевозку (транспортировку), взвешивание или обеспечить определение количества товаров иным способом, произвести погрузку, разгрузку, перегрузку, исправление поврежденной упаковки, вскрытие упаковки, упаковку либо переупаковку товаров, подлежащих таможенному контролю, а также вскрытие помещений, емкостей и иных мест, в которых находятся (могут находиться) такие товары.
2. Перевозчик обязан способствовать совершению грузовых и иных операций в отношении товаров, которые он перевозит (транспортирует), и транспортных средств, которыми осуществляется перевозка (транспортировка) таких товаров.
3. Грузовые и иные операции в отношении товаров и транспортных средств не должны повлечь для таможенного органа каких-либо расходов.
Статья 435. Таможенное наблюдение
Должностные лица таможенных органов вправе осуществлять непосредственное или опосредованное наблюдение, в том числе с использованием технических средств, за товарами, в том числе транспортными средствами, являющимися объектами таможенного контроля, и за совершением в отношении них грузовых и иных операций, а также за физическими лицами, следующими через таможенную границу Евразийского экономического союза и находящимися в зоне таможенного контроля или транзитной зоне международного аэропорта.

436-бап. Тауарларды есепке алу жүйесінің болуын және тауарлардың есепке алынуын жүргізуді тексеру
1. Кеден органдары осы Кодексте және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында:
1) уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне, кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалар тізіліміне енгізілуге үміткер тұлғаларда және осындай тізілімдерге енгізілген тұлғаларда белгіленген талаптарға сәйкес келетін тауарларды есепке алу жүйесінің болуын;
2) кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың, уәкілетті экономикалық операторлардың және тауарлардың есепке алынуын көздейтін кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды иеленетін және (немесе) пайдаланатын тұлғалардың тауарларды есепке алуды жүргізуін тексереді.
2. Белгіленген талаптарға сәйкес келетін тауарларды есепке алу жүйесінің болуын тексеру және тауарлардың есепке алынуын жүргізу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
437-бап. Электрондық кедендік алып жүру
Спутниктік навигацияның техникалық құралын пайдалана отырып, жанама түрде визуалды алып жүруді пайдалану арқылы кедендік транзиттің кедендік рәсімінің сақталуын қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылатын тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалдайтын көлік құралдарын алып жүру электрондық кедендік алып жүру болып табылады.
Электрондық кедендік алып жүру тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде айқындалатын жағдайларда жүзеге асырылады.
2. Электрондық кедендік алып жүру:
1) Қазақстан Республикасы аумағына келу орнындағы кеден органынан Қазақстан Республикасы аумағынан кету орнындағы кеден органына дейін;
2) Қазақстан Республикасы аумағына келу орнындағы кеден органынан Қазақстан Республикасы аумағындағы ішкі кеден органына дейін;
3) Қазақстан Республикасы аумағындағы ішкі кеден органынан Қазақстан Республикасы аумағынан кету орнындағы кеден органына дейін;
4) Қазақстан Республикасы аумағындағы бір ішкі кеден органынан екінші кеден органына дейін кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес өткізілетін шетелдік тауарларға қатысты қолданылады.
3. Электрондық кедендік алып жүру байланыс арналары бойынша дабыл беру арқылы көлік құралының орналасқан жерін айқындауға мүмкіндік беретін спутниктік навигация жүйесінің техникалық жабдығы орнатылған көлік құралын өткізуді бақылау арқылы жүзеге асырылады.

Статья 436. Проверка наличия системы учета товаров и ведения учета товаров
1. В целях обеспечения соблюдения требований, установленных настоящим Кодексом и (или) законодательством Республики Казахстан, таможенные органы проводят проверку:
1) наличия системы учета товаров, соответствующей установленным требованиям, у лиц, претендующих на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, и у лиц, включенных в такие реестры;
2) ведения учета товаров лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, уполномоченными экономическими операторами и лицами, владеющими и (или) пользующимися товарами, помещенными под таможенные процедуры, предусматривающие ведение учета товаров.
2. Порядок проведения проверки наличия системы учета товаров, соответствующей установленным требованиям, и ведения учета товаров утверждается уполномоченным органом.
Статья 437. Электронное таможенное сопровождение
1. Электронным таможенным сопровождением является сопровождение транспортных средств, перевозящих товары в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, которое осуществляется в целях обеспечения соблюдения таможенной процедуры таможенного транзита путем использования опосредованного визуального сопровождения с применением технических средств спутниковой навигации.
Электронное таможенное сопровождение осуществляется в случаях, определяемых системой управления рисками.
2. Электронное таможенное сопровождение применяется в отношении иностранных товаров, перемещаемых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита:
1) от таможенного органа в месте прибытия на территорию Республики Казахстан до таможенного органа в месте убытия с территории Республики Казахстан;
2) от таможенного органа в месте прибытия на территорию Республики Казахстан до внутреннего таможенного органа, находящегося на территории Республики Казахстан;
3) от внутреннего таможенного органа, находящегося на территории Республики Казахстан до таможенного органа в месте убытия с территории Республики Казахстан;
4) от одного внутреннего таможенного органа до другого внутреннего таможенного органа, находящихся на территории Республики Казахстан.
3. Электронное таможенное сопровождение осуществляется путем контроля перемещения транспортного средства, на котором установлено техническое оборудование системы спутниковой навигации, позволяющее определять местоположение транспортного средства посредством передачи сигнала по каналам связи.

4. Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылатын шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттемелердің туындауы мен тоқтатылуы осы Кодекстің 233-бабына сәйкес айқындалады.
5. Кеден органы электрондық кедендік алып жүруді қолдану туралы шешімді қабылдаған жағдайда кеден органы тасымалдаушыға мұндай шешімнің қабылданғаны туралы хабарлайды және электрондық кедендік алып жүруді мұндай шешім қабылданған кезден бастап жиырма төрт сағаттан кешіктірмей қолданады.
6. Көлік құралдарына электрондық кедендік алып жүруді қолдану тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
49-тарау. Кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологиялар
438-бап. Кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелер мен ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
1. Кедендік операциялар кеден органдарының, декларанттардың және өзге де мүдделі тұлғалардың ақпараттық жүйелері мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларын, сондай-ақ ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық жүйелері пайдаланыла отырып жасалуы мүмкін.
2. Кедендік операцияларды жасау кезінде пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді, ақпараттық технологияларды және ақпаратты қорғау құралдарын әзірлеу, жасау және дамыту, енгізу, пайдалану, алып жүру, жаңғырту Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Кеден органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеден органдары әзірлейтін, шығаратын және (немесе) сатып алатын ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологияларды қолданады.
4. Кеден органдарының ақпараттық жүйелерінде қамтылған ақпаратқа тұлғалардың қол жеткізуі, оны алуы және пайдалануы тәртібін, сондай-ақ мұндай ақпаратты ұсынудың құрамы мен тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
439-бап. Декларанттардың және кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың меншігіндегі бағдарламалық өнімдер
Осы Кодексте көзделген құжаттар мен мәліметтерді ұсыну үшін декларанттар немесе кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар пайдаланатын бағдарламалық өнімдер сәйкес болуға тиіс талаптарды уәкілетті орган белгілейді. Көрсетілген талаптар уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында, веб-порталында орналастырылады.
440-бап. Кеден органдарының ақпараттық ресурстары

4. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, определяются статьей 233 настоящего Кодекса.
5. В случае принятия таможенным органом решения о применении электронного таможенного сопровождения, таможенный орган информирует перевозчика о принятии такого решения и применяет электронное таможенное сопровождение не позднее двадцати четырех часов с момента принятия такого решения.
6. Порядок применения электронного таможенного сопровождения транспортных средств утверждается уполномоченным органом.
Глава 49. Информационные системы и информационные технологии, используемые таможенными органами
Статья 438. Информационные системы и информационно-коммуникационные технологии, используемые таможенными органами
1. Таможенные операции могут совершаться с использованием информационных систем и информационно-коммуникационных технологий таможенных органов, декларантов и иных заинтересованных лиц, а также информационных систем государственных органов (организаций) государств-членов Евразийского экономического союза в рамках информационного взаимодействия.
2. Разработка, создание и развитие, внедрение, эксплуатация, сопровождение, модернизация информационных систем, информационных технологий и средств защиты информации, используемых при совершении таможенных операций, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации.
3. Таможенными органами применяются информационные системы и информационные технологии, разрабатываемые, производимые и (или) приобретаемые таможенными органами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Порядок доступа, получения и использования лицами информации, содержащейся в информационных системах таможенных органов, а также состав и порядок предоставления такой информации утверждается уполномоченным органом.
Статья 439. Программные продукты, находящиеся в собственности декларантов и лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела
Требования, которым должны соответствовать программные продукты, используемые декларантами или лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, для представления документов и сведений, предусмотренных настоящим Кодексом, устанавливаются уполномоченным органом. Указанные требования размещаются на официальном интернет-ресурсе, веб-портале уполномоченного органа.
Статья 440. Информационные ресурсы таможенных органов

1. Кеден органдарының ақпараттық ресурстарын қалыптастыру мақсатында кеден органдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар және оларды өткізетін тұлғалар туралы мәліметтерді жинауды және өңдеуді жүргізеді.
2. Кеден органдарының ақпараттық ресурстары кедендік операцияларды жасау кезінде ұсынылатын құжаттар мен мәліметтердің негізінде қалыптастырылады және шектеулі қолжетімділікке ие.
Кеден органдарының ақпараттық ресурстарын қалыптастыру және оларға қол жеткізу тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы туралы ақпаратты қамтитын кеден органдарының ақпараттық ресурстары ашық және жалпыға қолжетімді болып табылады.
Кеден органдарының жалпыға қолжетімді ақпараттық ресурстары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың интернет-ресурсында орналастырылады.
4. Кеден органдарының ақпараттық ресурстарында қамтылған шектеулі қолжетімділікке ие және кеден органдарының жүргізуіндегі ақпаратқа тұлғалардың қол жеткізуі, оны алуы және пайдалануы тәртібін, сондай-ақ мұндай ақпаратты ұсынудың құрамы мен тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
441-бап. Ақпаратты және ақпараттық процестерде және ақпараттандыруға қатысатын тұлғалардың құқықтарын қорғау
1. Кеден органдары пайдаланатын ақпаратты қорғау, ақпараттық жүйелердегі ақпаратты қорғау құралдарын қолдану және кеден органдары пайдаланатын ақпараттық ресурстардағы және ақпараттық жүйелердегі ақпаратты қорғау деңгейін бағалау Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Осы Кодекске сәйкес кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелерге ақпарат ұсынатын тұлғалардың құқықтарын қорғау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
50-тарау. Кеден органдарының басқа мемлекеттердің кеден органдарымен ақпараттық және өзге де өзара іс-қимылы
442-бап. Кеден органдарының Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің кеден органдарымен өзара іс-қимылы
1. Кеден органдары өздеріне жүктелген міндеттерді орындау және функцияларды жүзеге асыру мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің кеден органдарымен, сондай-ақ осы Кодекске, Одақ туралы Шартқа, Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің мемлекеттік органдарымен, өзге де органдарымен және ұйымдарымен және Комиссиямен өзара іс-қимыл жасайды.

1. В целях формирования информационных ресурсов таможенных органов таможенные органы ведут сбор и обработку сведений о товарах, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, и лицах, их перемещающих.
2. Информационные ресурсы таможенных органов формируются на базе документов и сведений, представляемых при совершении таможенных операций, и имеют ограниченный доступ.
Порядок формирования информационных ресурсов таможенных органов и доступа к ним устанавливается законодательством Республики Казахстан.
3. Информационные ресурсы таможенных органов, содержащие информацию о таможенном законодательстве Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, являются открытыми и общедоступными.
Общедоступные информационные ресурсы таможенных органов размещаются на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и (или) интернет–ресурсе Евразийского экономического союза.
4. Порядок доступа, получения и использования лицами информации, содержащейся в информационных ресурсах таможенных органов, имеющих ограниченный доступ и находящихся в ведении таможенных органов, а также состав и порядок предоставления такой информации утверждаются уполномоченным органом.
Статья 441. Защита информации и прав лиц, участвующих в информационных процессах и информатизации
1. Защита информации, применение средств защиты информации в информационных системах, используемых таможенными органами, и оценка уровня защиты информации в информационных ресурсах и информационных системах, используемых таможенными органами, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации.
2. Защита прав лиц, представляющих информацию в соответствии с настоящим Кодексом в информационные системы, используемые таможенными органами, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 50. Информационное и иное взаимодействие таможенных органов с таможенными органами других государств
Статья 442. Взаимодействие таможенных органов с таможенными органами других государств-членов Евразийского экономического союза в рамках Евразийского экономического союза
1. Таможенные органы в целях выполнения возложенных на них задач и осуществления функций взаимодействуют с другими таможенными органами государств-членов Евразийского экономического союза, а также с государственными органами, иными органами и организациями Республики Казахстан и других государств-членов Евразийского экономического союза и Комиссией в соответствии с настоящим Кодексом, Договором о Союзе, международными договорами в рамках Евразийского экономического союза и (или) законодательством Республики Казахстан.

2. Кеден органдарының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің кеден органдарымен өзара іс-қимылы мыналар:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ процестері шеңберінде Одақ туралы шартқа сәйкес іске асырылатын ақпарат алмасу;
2) осы Кодекстің 444-бабына сәйкес тұрақты негізде электрондық нысанда, сондай-ақ осы Кодексте және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда белгіленген өзге де жағдайларда ақпарат алмасу;
3) құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін ұсыну туралы сұрау салуды орындау;
4) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бір мемлекеттің кеден органы Еуразиялық экономикалық одақтың мүше басқа мемлекеттің кеден органына ақпарат жолдау;
5) өзара әкімшілік көмекті жүзеге асыру;
6) құбыр жолы көлігімен немесе есепке алу құралдары орнатылған жерлерде электр беру желілері арқылы өткізілетін тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізу кезінде қатысу;
7) өзге де тәсілмен өзара іс-қимыл арқылы жүзеге асырылады.
3. Кедендік реттеу саласында Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер осы Кодекстің ережелерін сақтауды қамтамасыз ету, оның ішінде кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін тауарларға, халықаралық тасымалдаудың уақытша әкелінген көлік құралдарына жеке пайдалану үшін уақытша әкелінген көлік құралдарына қатысты кедендік бақылауды қамтамасыз ету, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарларды нақты әкетуді растау мақсатында айқындалады.
4. Өз өкілеттіктерін жүзеге асыру үшін Комиссия кеден органдарынан Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияға немесе таратылуы шектеулі мәліметтерге жататын мәліметтерді қамтымайтын ақпаратты электрондық нысанда сұратуға және алуға құқылы.
443-бап. Кеден органдарының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің кеден және өзге де органдарымен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылы және ынтымақтастығы
Кеден органдары Еуразиялық экономикалық одақтың үшінші тараппен халықаралық шарттарына және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің кеден және өзге де органдарымен, сондай-ақ халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды және ынтымақтасады.
444-бап. Тұрақты негізде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары арасында ақпарат алмасу

2. Взаимодействие таможенных органов с таможенными органами других государств-членов Евразийского экономического союза осуществляется путем:
1) обмена информацией, реализуемого в соответствии с Договором о Союзе в рамках общих процессов Евразийского экономического союза;
2) обмена информацией на регулярной основе в электронной форме в соответствии со статей 444 настоящего Кодекса, а также в иных случаях, установленных настоящим Кодексом и (или) международными договорами в рамках Евразийского экономического союза;
3) исполнения запросов о представлении копий документов и (или) сведений;
4) направления таможенным органом одного государства-члена Евразийского экономического союза информации таможенному органу другого государства-члена Евразийского экономического союза;
5) осуществления взаимной административной помощи;
6) присутствия при проведении таможенного контроля в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, в местах установки приборов учета;
7) взаимодействия иным способом.
3. Общие процессы в рамках Евразийского экономического союза в сфере таможенного регулирования определяются в целях обеспечения соблюдения положений настоящего Кодекса, в том числе обеспечения таможенного контроля в отношении товаров, перевозимых по таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, временно ввезенных транспортных средств для личного пользования, а также подтверждения фактического вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза.
4. Для осуществления своих полномочий Комиссия вправе в электронной форме запрашивать у таможенных органов и получать от них информацию, не содержащую сведений, отнесенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан к государственным секретам или сведениям ограниченного распространения.
Статья 443. Взаимодействие и сотрудничество таможенных органов с таможенными и иными органами государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и международными организациями
Таможенные органы взаимодействуют и сотрудничают с таможенными и иными органами государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, а также с международными организациями в соответствии с международными договорами Евразийского экономического союза с третьей стороной и (или) международными договорами Республики Казахстан.
Статья 444. Обмен информацией между таможенными органами государств-членов Евразийского экономического союза на регулярной основе

1. Кеден органдары Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің кеден органдарымен тұрақты негізде осы Кодекстің 83-бабының 4-тармағында және 360-баптың 4-тармағының екінші абзацында көрсетілген тауарларға арналған декларациялардан, кедендік құжаттардан, тауарларды жіктеу туралы алдын ала шешімдерден алынатын мәліметтер, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының ақпараттық ресурстарында қамтылатын мұндай кедендік құжаттардағы мәліметті өзгертетін (толықтыратын) мәліметтер және мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтерге жатпайтын мәліметтер алмасады.
Тұрақты негізде ақпарат алмасу үшін мәліметтер Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексіне 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша айқындалады.
2. Тұрақты негізде ақпарат алмасу мұндай ақпарат алмасуды жүзеге асыратын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары алмасу үшін мәліметтердің құрылымы және форматы, регламенті, мұндай алмасу мерзімі және тәсілдері айқындалатын техникалық шарттарға сәйкес электрондық нысанда жүзеге асырылады.
Тұрақты негізде электрондық нысанда ақпарат алмасудың техникалық шарттарын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары айқындайды.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары тұрақты негізде ақпаратты дайындау, беру және алуға жауапты Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының лауазымды адамдары туралы бір-біріне ресми түрде хабарлайды.
445-бап. Кеден органдарының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің кеден органдарына құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін ұсыну туралы сұрау салуларды жолдау және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарынан алынған осындай сұрау салуларды орындау тәртібі
1. Кеден органдарына жүктелген міндеттерді орындау мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бір мемлекеттің кеден органы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің кеден органдарының сұрау салулары негізінде өзінің билігіндегі немесе осы баптың 7-тармағына сәйкес алынған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін ұсынады.
2. Құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін ұсыну туралы сұрау салуды (бұдан әрі осы бапта – сұрау салу) жолдау үшін мыналар:
1) ақпараттық алмасу нәтижесінде алынған ақпаратты талдау кезінде тауарлар, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары және (немесе) тауарларға қатысты өкілеттікке ие тұлғалар туралы мәліметтердің сәйкессіздіктерін анықтау;

1. Таможенные органы на регулярной основе обмениваются с таможенными органами других государств-членов Евразийского экономического союза сведениями из деклараций на товары, таможенных документов, указанных в пункте 4 статьи 83 и абзаце втором пункта 4 статьи 360 настоящего Кодекса, предварительных решений о классификации товаров, в том числе сведениями, изменяющими (дополняющими) сведения в таких таможенных документах, содержащимися в информационных ресурсах таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза и не относящимися к сведениям, составляющим государственные секреты.
Сведения для обмена информацией на регулярной основе определяются по перечню согласно приложению 2 к Таможенному кодексу Евразийского экономического союза.
2. Обмен информацией на регулярной основе осуществляется в электронной форме в соответствии с техническими условиями, которыми определяются таможенные органы государств-членов Евразийского экономического союза, осуществляющие обмен такой информацией, структура и формат сведений для обмена, регламент, сроки и способы такого обмена.
Технические условия обмена информацией на регулярной основе в электронной форме определяются таможенными органами государств-членов Евразийского экономического союза.
Таможенные органы государств-членов Евразийского экономического союза официально информируют друг друга о должностных лицах таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза, ответственных за подготовку, передачу и получение информации на регулярной основе.
Статья 445. Порядок направления таможенными органами запросов в таможенные органы других государств-членов Евразийского экономического союза о представлении копий документов и (или) сведений и исполнения таких запросов, полученных от таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза
1. В целях выполнения задач, возложенных на таможенные органы, таможенный орган одного государства-члена Евразийского экономического союза на основании запросов таможенных органов других государств-членов Евразийского экономического союза представляет им имеющиеся в его распоряжении или полученные в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи копии документов и (или) сведения.
2. Основаниями для направления запроса о представлении копий документов и (или) сведений (далее в настоящей статье – запрос) являются:
1) выявление при анализе информации, полученной в результате информационного обмена, несоответствия сведений о товарах, транспортных средствах международной перевозки и (или) лицах, обладающих полномочиями в отношении товаров;

2) кеден органы сұрау салуды жолдау кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасының ықтимал бұзылуы туралы куәландыратын ақпараттың болуы;
3) уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енуге үміткер заңды тұлғаның осы Кодекстің 532-бабы 1-тармағының 3), 5) және 6) тармақшаларында көзделген мұндай тізілімге ену шарттарын сақтауын тексеру негіздемелер болып табылады.
3. Сұрау салу электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде хатпен ресімделеді, оған сұрау салу жолдайтын кеден органының басшысы, кеден органының басшысы уәкілеттік берген орынбасары немесе оларды алмастыратын адамдар қол қояды.
4. Сұрау салу:
1) сұрау салуды жолдайтын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органының және сұрау салу жолданатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органының атауын;
2) осы бапқа сілтемені;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының сақталуы тексерілетін ережелері көрсетіле отырып, сұрау салудың жолдану мән-жайларын жазуды;
4) осы баптың 2-тармағына сәйкес сұрау салуды жолдау үшін негіздемені;
5) көшірмелері сұратылатын құжаттардың және (немесе) сұратылатын мәліметтердің тізбесін;
6) сұрау салуды жолдайтын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органының пікірінше сұрау салуды орындау үшін талап етілетін өзге де ақпаратты қамтуға тиіс.
5. Сұрау салуға сұрау салудың мәтінінде сілтеме бар құжаттардың көшірмелері және сұрау салу жолданатын мән-жайларға қатысы бар өзге де құжаттар қоса берілуі мүмкін.
6. Осы баптың 8 және 9-тармақтарында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, сұрау салу кеден органына келіп түскен күнінен бастап бір ай ішінде орындалады.
7. Егер кеден органы сұратылып отырған құжаттарға және (немесе) мәліметтерге ие болмаса, онда ол Қазақстан Республикасының өзге мемлекеттік органдары мен ұйымдарынан Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сұрау салуды орындау үшін қажетті құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін сұратады.
8. Сұрау салуды орындау кезінде кеден органы:
1) сұрау салуды жолдаған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органынан сұрау салуды орындау үшін қажетті қосымша ақпаратты сұратуға;
2) Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік органдары мен ұйымдарынан сұрау салуды орындау үшін қажетті құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін алу қажеттігі кезінде осы баптың 6-тармағында көрсетілген сұрау салуды орындау мерзімін сұрау салуды жолдаған кеден органын мұндай ұзартудың себептерін жазбаша хабардар ете отырып, бір айға ұзартуға құқылы.

2) наличие информации, свидетельствующей о возможном нарушении таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан при направлении запроса таможенным органом;
3) проверка соблюдения юридическим лицом, претендующим на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, условий включения в такой реестр, предусмотренных подпунктами 3), 5) и 6) пункта 1 статьи 532 настоящего Кодекса.
3. Запрос оформляется письмом в виде электронного документа или документа на бумажном носителе, которое подписывается руководителем таможенного органа, направляющего запрос, уполномоченным им заместителем руководителя таможенного органа или лицами, их замещающими.
4. Запрос должен содержать:
1) наименования таможенного органа государства-члена Евразийского экономического союза, направляющего запрос, и таможенного органа государства-члена Евразийского экономического союза, в который направляется запрос;
2) ссылку на настоящую статью;
3) изложение обстоятельств, в связи с которыми направляется запрос, с указанием положений таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, соблюдение которых проверяется;
4) основания для направления запроса в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи;
5) перечень документов, копии которых запрашиваются, и (или) запрашиваемых сведений;
6) иную информацию, которая, по мнению таможенного органа государства-члена Евразийского экономического союза, направляющего запрос, требуется для исполнения запроса.
5. К запросу могут прилагаться копии документов, на которые имеются ссылки в тексте запроса, и иных документов, имеющих отношение к обстоятельствам, в связи с которыми направляется запрос.
6. Запрос исполняется в течение одного месяца со дня его поступления в таможенный орган, за исключением случаев, указанных в пунктах 8 и 9 настоящей статьи.
7. В случае, если таможенный орган не располагает запрашиваемыми документами и (или) сведениями, то он запрашивает у иных государственных органов и организаций Республики Казахстан копии документов и (или) сведения, необходимые для исполнения запроса, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. При исполнении запроса таможенный орган вправе:
1) запросить у таможенного органа государства-члена Евразийского экономического союза, направившего запрос, дополнительную информацию, необходимую для исполнения запроса;
2) при необходимости получения копий документов и (или) сведений, необходимых для исполнения запроса, от иных государственных органов и организаций Республики Казахстан продлить срок исполнения запроса, указанный в пункте 6 настоящей статьи, на один месяц, письменно уведомив таможенный орган, направивший запрос, о причинах такого продления.

9. Осы баптың 8-тармағының 1) тармақшасына сәйкес сұрау салуды жолдау кезінде сұрау салуды орындау мерзімі сұрау салу жолданған күннен бастап тоқтатыла тұрады және сұратылған қосымша ақпарат келіп түскен күннен бастап жаңартылады.
10. Кеден органы мынадай:
1) сұрау салу осы баптың 4-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген;
2) осы баптың 8-тармағының 1) тармақшасына сәйкес сұратылған қосымша ақпарат мұндай сұрау салу жолданған күннен бастап екі ай ішінде келіп түспеген;
3) сұрау салуды орындау ұлттық қауіпсіздікке нұқсан келтіруі мүмкін, Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына қайшы болған;
4) сұрау салу келіп түскен кеден органына байланысты емес себептер бойынша сұрау салуды орындау мүмкін емес жағдайларда сұрау салуды орындаудан бас тартады.
11. Кеден органы сұрау салуды жолдаған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органын сұрау салуды орындаудан бас тарту себептері туралы хабардар етеді.
12. Осы бапқа сәйкес сұрау салуларды жолдауды және орындауды Комиссия айқындайтын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органдары жүзеге асырады.
446-бап. Кеден органының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің кеден органына ақпаратты жолдауы
1. Кеден органы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің кеден органына мынадай:
1) осы Кодекстің 533-бабы 1-тармағының 6), 11) және 12) тармақшаларында көзделген уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы куәліктің қолданысын тоқтата тұру үшін негіздемелер анықталған;
2) осы Кодекстің 358-бабының талаптары бұзыла отырып, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын пайдалану фактілері анықталған;
3) осы Кодекске сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органдарының өзара іс-қимылы көзделген өзге де жағдайларда ақпаратты жолдайды.
2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес ақпаратты жолдау тәртібі мен мерзімі, сондай-ақ жолданатын мәліметтердің құрамын және (немесе) жолданатын құжаттарды Комиссия айқындайды.
3. Кеден органы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің кеден органына мынадай:
1) ақпарат Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік заңнамасының және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың ол жолданатын мүше мемлекетінің кеден органының кедендік реттеуі туралы заңнаманың бұзылушылықтарын не бұзушылықтарының ықтимал тәуекелдерін куәландыруы мүмкін;

9. При направлении запроса в соответствии с подпунктом 1) пункта 8 настоящей статьи срок исполнения запроса приостанавливается со дня направления запроса и возобновляется со дня поступления запрошенной дополнительной информации.
10. Таможенный орган отказывает в исполнении запроса в следующих случаях:
1) запрос не соответствует требованиям, указанным в пункте 4 настоящей статьи;
2) дополнительная информация, запрошенная в соответствии с подпунктом 1) пункта 8 настоящей статьи, не поступила в течение двух месяцев со дня направления такого запроса;
3) выполнение запроса может нанести ущерб национальной безопасности, противоречит законодательству Республики Казахстан или международным договорам Республики Казахстан;
4) запрос не может быть исполнен по причинам, не зависящим от таможенного органа, в который поступил запрос.
11. Таможенный орган уведомляет таможенный орган государства-члена Евразийского экономического союза, направивший запрос, о причинах отказа в исполнении запроса.
12. Направление и исполнение запросов в соответствии с настоящей статьей осуществляются таможенными органами государств-членов Евразийского экономического союза, определяемыми Комиссией.
Статья 446. Направление таможенным органом информации таможенному органу другого государства-члена Евразийского экономического союза
1. Таможенный орган направляет информацию таможенному органу другого государства-члена Евразийского экономического союза в следующих случаях:
1) выявлены основания для приостановления действия свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов, предусмотренные подпунктами 6), 11) и 12) пункта 1 статьи 533 настоящего Кодекса;
2) выявлены факты использования транспортных средств международной перевозки в нарушение требований статьи 358 настоящего Кодекса;
3) иные случаи, когда в соответствии с настоящим Кодексом предусмотрено взаимодействие таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза.
2. Порядок и срок направления информации в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, а также состав направляемых сведений и (или) направляемые документы определяются Комиссией.
3. Таможенный орган вправе направить информацию таможенному органу другого государства-члена Евразийского экономического союза по собственной инициативе в следующих случаях:
1) информация может свидетельствовать о нарушениях либо возможных рисках нарушения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) законодательства о таможенном регулировании государства-члена Евразийского экономического союза, таможенному органу которого она направляется;

2) аталған ақпараттың ақпарат жолданатын кеден органы үшін қызығушылық тудыруы мүмкін деген негіздемелер болған жағдайларда өз бастамасымен ақпаратты жолдауға құқылы.
447-бап. Өзара әкімшілік көмек
1. Кеден органының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің кеден органының тапсырмасы бойынша немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын сақтауды, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын бұзудың алдын алуды және жолын кесуді қамтамасыз ету мақсатында онымен бірлесіп жасалатын іс-әрекеттер өзара әкімшілік көмек деп түсініледі.
2. Кеден органы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің кеден органына кедендік бақылау жүргізу туралы тапсырманы (бұдан әрі осы бапта – тапсырма) жолдауға құқылы.
3. Тапсырма жолдау үшін:
1) тексерілетін тұлға көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органына ұсынған мәліметтердің дұрыстығын, егер мұндай тұлғалар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған немесе тіркелген болса, мұндай тексерілетін тұлғамен тауарлар жасалатын мәмілелер (операциялар) бойынша байланысты тұлғаларды тексеру қажеттілігі;
2) осы Кодекстің 395-бабының 2-тармағына сәйкес тауарларды шығару жүргізілген Қазақстан Республикасына қарағанда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағындағы тауарларға қатысты кедендік бақылау жүргізу қажеттілігі;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының ықтимал бұзылуын куәландыратын ақпараттың болуы негіз болып табылады.
4. Тапсырма хат түрінде ресімделеді, оған тапсырманы жолдайтын кеден органының басшысы, ол уәкілеттік берген басшының орынбасары немесе оларды алмастыратын адамдар қол қояды.
5. Тапсырмада:
1) тапсырманы жолдайтын кеден органының және тапсырма жолданған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің кеден органының атауы;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасының 379-бабына сілтеме;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасының ережелері көрсетіле отырып, тапсырманың жолдануына байланысты мән-жайлардың жазылуы;
4) осы баптың 3-тармағына сәйкес тапсырманы жолдау үшін негіз;
5) кедендік бақылау нысандары және (немесе) қолданылуы қажет кедендік бақылауды қамтамасыз ететін шараларға нұсқау, кедендік бақылау жүргізу мақсаттары, ал кедендік тексеру жүргізу туралы тапсырма жолданған кезде – оның осы Кодекстің 416-бабының 6-тармағына сәйкес нысанасы да және оны жүргізу барысында қаралуы қажет мәселелердің тізбесі;

2) имеются основания полагать, что данная информация представляет интерес для таможенного органа, которому она направляется.
Статья 447. Взаимная административная помощь
1. Под взаимной административной помощью понимаются действия таможенного органа, совершаемые по поручению таможенного органа другого государства-члена Евразийского экономического союза или совместно с ним в целях обеспечения соблюдения таможенного законодательства Евразийского экономического союза, предупреждения и пресечения нарушений таможенного законодательства Евразийского экономического союза.
2. Таможенный орган вправе направить таможенному органу другого государства-члена Евразийского экономического союза поручение о проведении таможенного контроля (далее в настоящей статье – поручение).
3. Основаниями для направления поручения являются:
1) необходимость проверки достоверности сведений, представленных проверяемым лицом таможенному органу, проводящему выездную таможенную проверку, у лиц, связанных с таким проверяемым лицом по сделкам (операциям) с товарами, если такие лица, созданы или зарегистрированы в соответствии с законодательством другого государства-члена Евразийского экономического союза;
2) необходимость проведения таможенного контроля в соответствии с пунктом 2 статьи 395 настоящего Кодекса в отношении товаров, находящихся на территории другого государства-члена Евразийского экономического союза, чем Республика Казахстан, где произведен выпуск товаров;
3) наличие информации, свидетельствующей о возможном нарушении таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
4. Поручение оформляется в виде письма, которое подписывается руководителем таможенного органа, направляющего поручение, уполномоченным им заместителем руководителя таможенного органа или лицами, их замещающими.
5. Поручение должно содержать:
1) наименования таможенного органа, направляющего поручение, и таможенного органа другого государства-члена Евразийского экономического союза, в который направляется поручение;
2) ссылку на статью 379 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза;
3) изложение обстоятельств, в связи с которыми направляется поручение, с указанием положений таможенного законодательства Евразийского экономического союза;
4) основания для направления поручения в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи;
5) указание на формы таможенного контроля и (или) меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, которые необходимо применить, цели проведения таможенного контроля, а при направлении поручения о проведении таможенной проверки – также на ее предмет в соответствии с пунктом 6 статьи 416 настоящего Кодекса и перечень вопросов, которые необходимо рассмотреть в ходе ее проведения;

6) кедендік бақылауды жүргізу талап етілетін тауарлар, тұлғалар, құжаттар және (немесе) мәліметтер туралы ақпарат және (немесе) олар туралы мәліметтер, сондай-ақ тапсырманы орындау үшін қажетті өзге де ақпарат қамтылуға тиіс.
6. Тапсырмаға оны жолдауға байланысты мән-жайларға қатысы бар материалдар, оның ішінде тапсырма мәтінінде сілтеме бар құжаттардың көшірмелері және көрсетілген мән-жайларға қатысы бар өзге де құжаттар қоса беріледі.
7. Осы бапта көрсетілген жағдайларды қоспағанда, тапсырма кеден органына келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде орындалуға жатады.
8. Тапсырманы орындау кезінде кеден органы:
1) тапсырманы жолдаған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің кеден органынан оны орындау үшін қажетті қосымша ақпаратты сұратуға;
2) тапсырмада көрсетілген кедендік бақылау нысандарына және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларға қосымша кедендік бақылауды өзге де нысандарда жүргізуге немесе кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін өзге де шараларды қолдануға;
3) егер тапсырмада көрсетілген кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды тапсырма жолдаған кеден органына байланысты емес себептер бойынша қолдану мүмкін болмаса, тапсырмада көрсетілгеннен басқа кедендік бақылаудың өзге де нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды қолдануға;
4) осы Кодексте көзделген кедендік бақылаудың жекелеген нысандарын жүргізу мерзімі шегінде тапсырманы орындау мерзімін тапсырма жолдаған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің кеден органына мұндай ұзартудың себептерін жазбаша хабардар ете отырып ұзартуға құқылы.
9. Осы баптың 8-тармағының 1) тармақшасына сәйкес сұрау салуды жолдау кезінде тапсырманы орындау мерзімі сұрау салу жолданған күннен бастап тоқтатыла тұрады және сұратылған ақпарат келіп түскен күннен бастап жаңартылады.
10. Тапсырманы орындау қорытындысы бойынша кеден органы кедендік бақылау нәтижелері бойынша ресімделген кедендік құжаттардың куәландырылған көшірмелерін және тапсырманы орындау барысында алынған өзге де құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін қоса бере отырып, жүргізілген кедендік бақылаудың нәтижелері туралы ақпаратты жолдайды.
11. Кеден органы мынадай:
1) тапсырма осы баптың 5-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген;
2) осы баптың 8-тармағының 1) тармақшасына сәйкес сұратылған ақпарат сұрау салу жолданған күннен бастап екі ай ішінде келіп түспеген;

6) информацию о товарах, лицах, документах и (или) сведениях, в отношении которых требуется провести таможенный контроль, и (или) сведения о них, а также иную информацию, необходимую для исполнения поручения.
6. К поручению прилагаются материалы, имеющие отношение к обстоятельствам, в связи с которыми направляется поручение, в том числе копии документов, на которые имеются ссылки в тексте поручения, и иных документов, имеющих отношение к указанным обстоятельствам.
7. Поручение подлежит исполнению в течение двух месяцев со дня его поступления в таможенный орган, за исключением случаев, указанных в настоящей статье.
8. При исполнении поручения таможенный орган вправе:
1) запросить у таможенного органа другого государства-члена Евразийского экономического союза, направившего поручение, дополнительную информацию, необходимую для его исполнения;
2) дополнительно к указанным в поручении формам таможенного контроля и (или) мерам, обеспечивающим проведение таможенного контроля, проводить таможенный контроль в иных формах или применять иные меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля;
3) применять иные формы таможенного контроля и (или) меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, чем указанные в поручении, если указанные в поручении формы таможенного контроля и (или) меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, невозможно применить по причинам, не зависящим от таможенного органа, в который направлено поручение;
4) продлить срок исполнения поручения в пределах срока проведения отдельных форм таможенного контроля, предусмотренного настоящим Кодексом, письменно уведомив таможенный орган другого государства-члена Евразийского экономического союза, направивший поручение, о причинах такого продления.
9. При направлении запроса в соответствии с подпунктом 1) пункта 8 настоящей статьи срок исполнения поручения приостанавливается со дня направления запроса и возобновляется со дня поступления запрошенной информации.
10. По итогам исполнения поручения таможенный орган направляет информацию о результатах проведенного таможенного контроля с приложением заверенных им копий таможенных документов, оформленных по результатам таможенного контроля, и копий иных документов и (или) сведений, полученных в ходе исполнения поручения.
11. Таможенный орган отказывает в исполнении поручения в следующих случаях:
1) поручение не соответствует требованиям, указанным в пункте 5 настоящей статьи;
2) информация, запрошенная в соответствии с подпунктом 1) пункта 8 настоящей статьи, не поступила в течение двух месяцев со дня направления запроса;

3) тапсырманы орындау Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне нұқсан келтіруі мүмкін, Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына қайшы келген;
4) тапсырма жолданған кеден органына байланысты емес себептер бойынша тапсырма орындалуы мүмкін емес жағдайларда тапсырманы орындаудан бас тартады.
12. Кеден органы тапсырма жолдаған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің кеден органын тапсырманы орындаудан бас тарту себептері туралы хабардар етеді.
13. Осы бапқа сәйкес тапсырмаларды жолдауды және оның орындалуын қамтамасыз етуді Комиссия айқындайтын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органы жүзеге асырады.
448-бап. Құбыржол көлігі немесе электр беру желілері арқылы өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарын орнату орындарына қол жеткізу
1. Кеден органдарының уәкілетті лауазымды адамдары Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің шектес аумағындағы құбыржол көлігі немесе электр беру желілері арқылы өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарын орнату орындарында, егер бұл есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін кедендік бақылау шеңберінде осындай кеден органдары пайдаланса, мұндай есепке алу аспаптары орналасқан аумақтағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органдарының уәкілетті лауазымды адамдарымен бірлесе отырып, кедендік бақылау жүргізу кезінде қатысуға құқылы.
2. Есепке алу аспаптарын орнату орындарына қол жеткізу тәртібін, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының өзара іс-қимыл тәртібін, кедендік бақылаудың қолданылатын нысандарын, сондай-ақ осы баптың 1-тармағында көрсетілген есепке алу аспаптарын орнату орындарының тізбесін Комиссия айқындайды.
449-бап. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының өзара іс-қимылы шеңберінде алынған ақпаратты пайдалану
1. Осы тарауға сәйкес кеден органы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің кеден органынан алған ақпаратты кеден органдары кеден органдарына жүктелген міндеттерді орындау және функцияларды жүзеге асыру үшін ғана пайдаланады және мұндай ақпаратты ұсынған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органының жазбаша келісімінсіз өзге тұлғаларға және өзге мақсаттарда пайдалануға беруге болмайды.
2. Кеден органдары осы тарауға сәйкес алынған ақпараттың заңсыз таратылуынан қорғау бойынша қажетті шараларды қолданады және алынған ақпаратқа рұқсаты бар тұлғалар аясын шектеуді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның қорғалуын қамтамасыз етеді.

3) выполнение поручения может нанести ущерб национальной безопасности Республики Казахстан, противоречит законодательству Республики Казахстан или международным договорам Республики Казахстан;
4) поручение не может быть исполнено по причинам, не зависящим от таможенного органа, в который направлено поручение.
12. Таможенный орган уведомляет таможенный орган другого государства-члена Евразийского экономического союза, направивший поручение, о причинах отказа в исполнении поручения.
13. Направление и обеспечение исполнения поручений в соответствии с настоящей статьей осуществляются таможенными органами государств-членов Евразийского экономического союза, определяемыми Комиссией.
Статья 448. Доступ к местам установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
1. Уполномоченные должностные лица таможенных органов вправе присутствовать при проведении таможенного контроля в местах установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, находящихся на сопредельных территориях других государств-членов Евразийского экономического союза, совместно с уполномоченными должностными лицами таможенных органов государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого находятся такие приборы учета, если показания этих приборов учета используются такими таможенными органами в рамках таможенного контроля.
2. Порядок доступа к местам установки приборов учета, порядок взаимодействия таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза, применяемые формы таможенного контроля, а также перечень мест установки приборов учета, указанных в пункте 1 настоящей статьи, определяются Комиссией.
Статья 449. Использование информации, полученной в рамках взаимодействия таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза
1. Информация, полученная таможенным органом от таможенного органа другого государства-члена Евразийского экономического союза в соответствии с настоящей главой, используется таможенными органами исключительно для выполнения задач и осуществления функций, возложенных на таможенные органы, и не подлежит передаче иным лицам и использованию в иных целях без письменного согласия таможенного органа государства-члена Евразийского экономического союза, представившего такую информацию.
2. Таможенные органы принимают необходимые меры по защите от неправомерного распространения информации, полученной в соответствии с настоящей главой, и обеспечивают ограничение круга лиц, имеющих доступ к полученной информации, а также ее защиту в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

51-тарау. Кеден органдары қолданатын тәуекелдерді басқару жүйесі
450-бап. Жалпы ережелер
1. Осы тарауда айқындалған мақсаттарды іске асыру үшін кеден органдары жүргізетін іс-шаралардың кешені тәуекелдерді басқарудың шағын жүйесі деп түсініледі.
2. Осы тараудың мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тәуекел – Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын сақтамау ықтималдығы;
2) тәуекелді сәйкестендіру – тәуекелді анықтау, тану және сипаттауға бағытталған әрекеттер;
3) тәуекелді талдау – тәуекел саласын және индикаторларын айқындау үшін кеден органдарындағы ақпаратты пайдалану;
4) тәуекелді бағалау – тәуекелді сәйкестендіру, талдау және тәуекел деңгейін айқындау бойынша әрекеттер;
5) тәуекел саласы – туындайтын тәуекелді және жағдайларды сипаттау;
6) тәуекел индикаторы – кедендік бақылау объектісін таңдауға мүмкіндік беретін белгілердің белгісі немесе жиынтығы;
7) тәуекел деңгейі – Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын сақтамауға байланысты оқиғалардың басталу жиілігінің және көрсетілген оқиғаның басталуынан ықтимал салдардың (залалдың) арақатынасын сипаттайтын шама.
8) тәуекел бейіні – тәуекел саласы, тәуекел индикаторлары және тәуекелдерді азайту бойынша шаралар туралы мәліметтердің жиынтығы;
9) тәуекелдерді басқару – Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын сақтамауға байланысты оқиғалардың басталуын және олардың басталуынан ықтимал залалды азайту бойынша кеден органдарының жүйеге келтірілген қызметі;
10) тәуекелдерді азайту бойынша шаралар – осы Кодексте көзделген кедендік бақылау нысандары, кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шаралар, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген, тәуекелдерді бағалау негізінде қолданылатын өзге де шаралар.
451-бап. Кеден органдарының тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалануы
1. Кеден органдары кедендік бақылау объектілерін және тәуекелдерді басқару бойынша шараларды таңдау үшін тәуекелдерді басқару жүйесін пайдаланады.
Кеден органдары тауарлардың кедендік бақылауда болу кезеңінде және осы Кодекстің 393-бабы 7-тармағының үшінші және төртінші абзацтарында белгіленген мерзімде кедендік бақылау жүргізу үшін, сондай-ақ осы Кодекстің 393-бабының 8-тармағына сәйкес кедендік бақылауды жүргізу үшін тәуекелдерді басқару жүйесін пайдаланады.
2. Кеден органдарының тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалануының негізгі мақсаттары:

Глава 51. Система управления рисками, применяемая таможенными органами
Статья 450. Общие положения
1. Под системой управления рисками понимается комплекс мероприятий, проводимый таможенными органами для реализации целей, определенных настоящей главой.
2. Для целей настоящей главы используются следующие основные понятия:
1) риск – вероятность несоблюдения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и Республики Казахстан;
2) идентификация риска – действия, направленные на обнаружение, распознавание и описание риска;
3) анализ риска – использование имеющейся у таможенных органов информации для определения области и индикаторов риска;
4) оценка риска – действия по идентификации, анализу риска и определению уровня риска;
5) область риска – описание риска и условий, при котором он возникает;
6) индикатор риска – признак или совокупность признаков, позволяющих выбрать объект таможенного контроля;
7) уровень риска – величина, характеризующая соотношение частоты наступления события, связанного с несоблюдением таможенного законодательства Евразийского экономического союза и Республики Казахстан и возможных последствий (ущерба) от наступления указанного события;
8) профиль риска – совокупность сведений об области риска, индикаторах риска и о мерах по минимизации рисков;
9) управление рисками – систематизированная деятельность таможенных органов по минимизации вероятности наступления событий, связанных с несоблюдением таможенного законодательства Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, и возможного ущерба от их наступления;
10) меры по минимизации рисков – предусмотренные настоящим Кодексом формы таможенного контроля, меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, а также иные меры, установленные таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, применяемые на основании оценки рисков.
Статья 451. Использование таможенными органами системы управления рисками
1. Таможенные органы используют систему управления рисками для выбора объектов таможенного контроля и мер по минимизации рисков.
Таможенные органы используют систему управления рисками для проведения таможенного контроля в период нахождения товаров под таможенным контролем и в сроки, установленные абзацами третьим и четвертым пункта 7 статьи 393 настоящего Кодекса, а также для проведения таможенного контроля в соответствии с пунктом 8 статьи 393 настоящего Кодекса.
2. Основными целями использования таможенными органами системы управления рисками являются:

1) кедендік бақылаудың тиімділігін қамтамасыз ету;
2) деңгейі жоғары тәуекел салаларына назарды шоғырландыру және кеден органдарының ресурстарын тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету;
3) тәуекелдерді азайту бойынша шараларды қолдану қажеттілігі анықталмаған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуді жеделдету және оңайлату үшін жағдайлар жасау болып табылады.
3. Кеден органдары өздеріне Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында жүктелген мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) өзге де түрлерін жүргізу кезінде тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалана алады.
4. Кеден органдарының тәуекелдерді басқару жүйелерін қолдану стратегиясы мен тактикасын, сондай-ақ оның жұмыс істеу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
452-бап. Кеден органдарының тәуекелдерді басқару процесін ұйымдастыруы
1. Кеден органдарының тәуекелдерді басқару процесі:
1) кедендік бақылау объектілері, жасалған кедендік операциялар және тауарлар шығарылғанға дейін және шығарылғаннан кейін жүргізілген кедендік бақылау нәтижелері туралы ақпаратты жинауды және өңдеуді;
2) тәуекелді бағалауды;
3) тәуекел индикаторының сипаттамасын;
4) тәуекелдерді азайту бойынша шараларды және осындай шараларды қолдану тәртібін айқындауды;
5) тәуекелдер бейіндерін әзірлеуді және бекітуді;
6) кедендік бақылау объектілерін таңдауды;
7) тәуекелдерді азайту бойынша шараларды қолдануды;
8) тәуекелдерді азайту бойынша шараларды қолдану нәтижелерін талдауды және бақылауды;
9) осы тармақта көрсетілген іс-шараларды бағалау тиімділігін қамтиды.
2. Тәуекелдерді азайту бойынша шараларды саралап қолдану мақсатында кеден органдары кедендік операцияларды жасайтын тұлғаларды тәуекелдің төменгі, орташа немесе жоғары деңгейі санаттарына жатқызу арқылы санатқа бөлуді жүзеге асыруы мүмкін.
3. Тәуекелдерді басқару бойынша қызметтерді жүзеге асыру кезінде кеден органдары ақпараттық жүйелерді және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды басым пайдаланады.
4. Кеден органдарының тәуекелдерді басқару процесін іске асыруы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жүзеге асырылады.
5. Тәуекелдер бейіндері және индикаторларындағы ақпарат, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, сондай-ақ мынадай:
1) кеден заңнамасын бұзғаны үшін қылмыстық және (немесе) әкімшілік жауапкершілікке тарту фактісі;
2) кедендік төлемдер мен салықтар бойынша берешегінің болуы индикаторларды қоспағанда, құпия болып табылады.
6. Комиссия кеден органдарына тәуекелдер бейінін бекіту және тәуекелдерді азайту бойынша шараларды қолдану ұсынылатын тәуекелдер саласын айқындауға құқылы.

1) обеспечение эффективности таможенного контроля;
2) сосредоточение внимания на областях риска с высоким уровнем и обеспечение эффективного использования ресурсов таможенных органов;
3) создание условий для ускорения и упрощения перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, по которым не выявлена необходимость применения мер по минимизации рисков.
3. Таможенные органы могут применять систему управления рисками при проведении иных видов государственного контроля (надзора), возложенного на них таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) законодательством Республики Казахстан.
4. Стратегия и тактика применения таможенными органами системы управления рисками, а также порядок ее функционирования утверждаются уполномоченным органом.
Статья 452. Организация таможенными органами процесса управления рисками
1. Процесс управления рисками таможенными органами включает в себя:
1) сбор и обработку информации об объектах таможенного контроля, совершенных таможенных операциях и результатах таможенного контроля, проведенного как до, так и после выпуска товаров;
2) оценку риска;
3) описание индикатора риска;
4) определение мер по минимизации рисков и порядка их применения;
5) разработку и утверждение профилей рисков;
6) выбор объектов таможенного контроля;
7) применение мер по минимизации рисков;
8) анализ и контроль результатов применения мер по минимизации рисков;
9) оценку эффективности мероприятий, указанных в настоящем пункте.
2. В целях дифференцированного применения мер по минимизации рисков таможенные органы могут осуществлять категорирование лиц, совершающих таможенные операции, путем отнесения их к категориям низкого, среднего или высокого уровня риска.
3. При осуществлении деятельности по управлению рисками таможенные органы преимущественно используют информационные системы и информационно-коммуникационные технологии.
4. Реализация таможенными органами процесса управления рисками осуществляется в порядке, утверждаемом уполномоченным органом.
5. Информация, содержащаяся в профилях и индикаторах рисков, является конфиденциальной, за исключением случаев, устанавливаемых законодательством Республики Казахстан, а также за исключением следующих индикаторов:
1) факта привлечения к уголовной и (или) административной ответственности за нарушение таможенного законодательства;
2) наличия задолженности по таможенным платежам и налогам.
6. Комиссия вправе определять области рисков, в отношении которых таможенным органам рекомендуется утвердить профиль рисков и применить меры по минимизации рисков.

52-тарау. Кеден органдарының тауарларды және оларға берілетін құжаттарды кідіртуі
453-бап. Кеден органдарының тауарларды және оларға берілетін құжаттарды кідіртуі және сақтауы
1. Әкімшілік немесе қылмыстық құқық бұзушылықтар нысанасы болып табылмайтын не сондай нысанасы болып табылатын, бірақ қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы хабарламаны тексеру барысында қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алынбаған не тыйым салынбаған тауарларды және оларға берілетін құжаттарды кеден органдары осы Кодекстің 32-бабының 4 және 5-тармақтарында, 154-бабының 10-тармағында, 164-бабының 5-тармағында, 172-бабының 3-тармағында, 213-бабының 5-тармағында, 219-бабының 5-тармағында, 232-бабының 6-тармағында, 241-бабының 5 және 6-тармақтарында, 285-бабының 12-тармағында, 287-бабының 3 және 4-тармақтарында, 296-бабының 3-тармағында, 321-бабының 4-тармағында, 327-бабының 6-тармағында, 341-бабының 5-тармағында, 342-бабының 7-тармағында, 347-бабының 5 және 12-тармақтарында, 369-бабының 7-тармағында және 471-бабының 9-тармағында көзделген жағдайларда кідіртеді.
2. Тауарларды және оларға берілетін құжаттарды кідірту тауарларды және оларға берілетін құжаттарды кідірту туралы хаттаманы жасау арқылы ресімделеді, оның нысанын Комиссия айқындайды.
3. Кідіртілген тауарларды және оларға берілетін құжаттарды кеден органдары осы Кодексте белгіленген мерзім ішінде алып қояды және сақтайды.
Кідіртілген тауарлар кеден органы айқындайтын және осындай тауарларды сақтау үшін жабдықталған уақытша сақтау қоймаларында немесе өзге орындарда сақтау үшін орналастырылады.
4. Кеден органдары тауарларды кідірткен кезде осы баптың 3-тармағына сәйкес кідіртілген тауарларды сақтау бойынша шығыстарды іс жүзінде тауарлар қайтарылатын осы Кодекстің 456-бабында көрсетілген тұлғалар өтейді. Осы Кодекстің 455-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген мерзімде мұндай тұлғалар талап етпеген кідіртілген тауарларды сақтау бойынша шығыстар осы Кодекстің 457-бабының 1-тармағының ережелерін ескере отырып, көрсетілген тауарларды іске асырудан алынған сома есебінен өтеледі.
5. Кідіртілген тауарларды сақтау бойынша шығыстарды өтеу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
454-бап. Кідіртілген тауарларды және оларға берілетін құжаттарды сақтау мерзімі
1. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген тауарларды қоспағанда, кідіртілген тауарларды және оларға берілетін құжаттарды кеден органдары күнтізбелік отыз күн ішінде, ал тез бұзылатын тауарларды – жиырма төрт сағат ішінде сақтайды.
2. Кеден органы осы Кодекстің 32-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес кідірткен тауарларды және оларға берілетін құжаттарды кеден органдары күнтізбелік үш күн ішінде сақтайды.

Глава 52. Задержание таможенными органами товаров и документов на них
Статья 453. Задержание и хранение таможенными органами товаров и документов на них
1. Товары и документы на них, которые не являются предметами административных или уголовных правонарушений либо которые являются такими предметами, но не изъяты либо не арестованы в ходе проверки сообщения об уголовном правонарушении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении, в случаях, предусмотренных пунктами 4 и 5 статьи 32, пунктом 10 статьи 154, пунктом 5 статьи 164, пунктом 3 статьи 172, пунктом 5 статьи 213, пунктом 5 статьи 219, пунктом 6 статьи 232, пунктами 5 и 6 статьи 241, пунктом 12 статьи 285, пунктами 3 и 4 статьи 287, пунктом 3 статьи 296, пунктом 4 статьи 321, пунктом 6 статьи 327, пунктом 5 статьи 341, пунктом 6 статьи 342, пунктами 5 и 12 статьи 347, пунктом 7 статьи 369 и пунктом 9 статьи 471 настоящего Кодекса, задерживаются таможенными органами.
2. Задержание товаров и документов на них оформляется путем составления протокола о задержании товаров и документов на них, форма которого определяется Комиссией.
3. Задержанные товары и документы на них изымаются и хранятся таможенными органами в течение срока, установленного настоящим Кодексом.
Для хранения задержанные товары размещаются на складах временного хранения или иных местах, которые определяются таможенным органом и оборудованы для хранения таких товаров.
4. При задержании товаров таможенными органами в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи расходы по хранению задержанных товаров возмещаются лицами, указанными в статье 456 настоящего Кодекса, которым фактически возвращаются товары. Расходы по хранению задержанных товаров, не востребованных такими лицами в сроки, предусмотренные пунктами 1 и 2 статьи 455 настоящего Кодекса, возмещаются за счет сумм, полученных от реализации указанных товаров, с учетом положений пункта 1 статьи 457 настоящего Кодекса.
5. Порядок возмещения расходов по хранению задержанных товаров утверждается уполномоченным органом.
Статья 454. Срок хранения задержанных товаров и документов на них
1. Задержанные товары и документы на них, за исключением товаров, указанных в пункте 2 настоящей статьи, хранятся таможенными органами в течение тридцати календарных дней, а товары, подвергающиеся быстрой порче, – в течение двадцати четырех часов.
2. Товары, задержанные таможенным органом в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 32 настоящего Кодекса, и документы на них хранятся таможенными органами в течение трех календарных дней.

3. Кідіртілген тауарларды және оларға берілетін құжаттарды сақтау мерзімі оларды кідірткен күннен бастап есептеледі.
4. Тез бұзылатын тауарлардың тізбесі осы Кодекстің 147-бабына сәйкес айқындалады.
455-бап. Кідіртілген тауарларды және оларға берілетін құжаттарды қайтару
1. Кідіртілген тауарларды және оларға берілетін құжаттарды қайтару – декларанттарға, ал егер тауарлардың кедендік декларациялануы жүзеге асырылмаса – тауардың меншік иелеріне, ал егер меншік иесі шетелдік тұлға болса не тауардың меншік иесі туралы мәліметтер кеден органында болмаған жағдайда, – осы бапта белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, кідірту кезінде тауарлар билігінде болған тұлғаларға (бұдан әрі осы тарауда – декларант немесе өзге де тұлғалар) жүргізіледі.
2. Осы Кодекстің 32-бабының 3-тармағына сәйкес кеден органы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге тыйым салу туралы шешім қабылдаған тауарлар және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкету кезінде кідіртілген оларға берілетін құжаттар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кері әкету үшін не осы Кодекске сәйкес тауарлар шығарылғаннан кейін декларантқа немесе өзге де тұлғаларға қайтарылады.
3. Осы Кодекстің 32-бабының 3-тармағына сәйкес кеден органы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге тыйым салу туралы шешім қабылдаған тауарлар және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кету кезінде кідіртілген оларға берілетін құжаттар, егер бұл тауарларды Қазақстан Республикасының заңнамасында иеленуге рұқсат етілген болса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында пайдалану үшін декларантқа немесе өзге де тұлғаларға қайтарылады.
4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетілмеген жағдайларда ұсталған тауарлар декларанттарға оларды кеден органы шығарғаннан кейін қайтарылады.
5. Тауарларды кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жасау қажеттілігі кезінде мұндай кедендік операцияларды жасауға құқылы тұлғаның сұрау салуы бойынша тауармен бірге кідіртілген құжаттарды кеден органы мұндай тұлғаға тауарларды шығарғанға дейін қайтарады.
6. Кідіртілген тауарларды тасу (тасымалдау), қайта тиеу (тиеу, түсіру) және сақтау бойынша шығыстарды, тауарлар нақты қайтарылатын, осы бапта көрсетілген тұлғалар уәкілетті орган бекіткен тәртіппен өтейді.
456-бап. Сақтау мерзімі өткен кідіртілген тауарлармен жасалатын әрекеттер
1. Кеден органдары кідірткен және осы Кодекстің 455-бабында көрсетілген тұлғалар осы Кодекстің 454-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген мерзімде талап етпеген тауарларды уәкілетті заңды тұлға өткізуге тиіс, ал осы баптың 2-тармағында белгіленген жағдайда мұндай тауарларды пайдаланылуы немесе жойылуы тиіс.

3. Срок хранения задержанных товаров и документов на них исчисляется со дня их задержания.
4. Перечень товаров, подвергающихся быстрой порче определяется в соответствии с пунктом статьи 147 настоящего Кодекса.
Статья 455. Возврат задержанных товаров и документов на них
1. Возврат задержанных товаров и документов на них производится декларантам, а если таможенное декларирование товаров не осуществлялось, – собственникам товаров, а в случае, если собственник является иностранным лицом либо сведения о собственнике товаров у таможенного органа отсутствуют, – лицам, во владении которых товары находились на момент задержания (далее в настоящей главе – декларант или иные лица), с учетом особенностей, установленных настоящей статьей.
2. Товары, в отношении которых в соответствии с пунктом 3 статьи 32 настоящего Кодекса таможенным органом принято решение о запрете их ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза, и документы на них, задержанные при прибытии на таможенную территорию Евразийского экономического союза, возвращаются декларанту или иным лицам для обратного вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза либо после выпуска товаров в соответствии с настоящим Кодексом.
3. Товары, в отношении которых в соответствии с пунктом 3 статьи 32 настоящего Кодекса таможенным органом принято решение о запрете их вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза, и документы на них, задержанные при убытии с таможенной территории Евразийского экономического союза, возвращаются декларанту или иным лицам для использования на таможенной территории Евразийского экономического союза, если владение этими товарами допускается законодательством Республики Казахстан.
4. В случаях, не указанных в пунктах 2 и 3 настоящей статьи, задержанные товары возвращаются декларантам после их выпуска таможенным органом.
5. При необходимости совершения таможенных операций, связанных с таможенным декларированием товаров, по запросу лица, которое правомочно совершать такие таможенные операции, документы, задержанные вместе с товаром, возвращаются таможенным органом такому лицу до выпуска товаров.
6. Расходы по перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке) и хранению задержанных товаров возмещаются лицами, указанными в настоящей статье, которым фактически возвращаются товары, в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Статья 456. Действия с задержанными товарами, срок хранения которых истек
1. Товары, задержанные таможенными органами и не востребованные лицами, указанными в статье 455 настоящего Кодекса, в срок, предусмотренный пунктами 1 и 2 статьи 454 настоящего Кодекса, подлежат реализации уполномоченным юридическим лицом, а в случаях, установленных пунктом 2 настоящей статьи, такие товары подлежат использованию или уничтожению.

2. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген кідіртілген тауарларды өткізуді дайындауға байланысты тасу (тасымалдау), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстар, өзге де шығыстар олардың құнынан жоғары болса, сондай-ақ уәкілетті орган айқындайтын басқа да жағдайларда мұндай тауарлар уәкілетті орган бекіткен тәртіппен пайдаланылуы немесе жойылуы тиіс.
Жою, сондай-ақ мұндай тауарларды сақтауға және тасымалдауға байланысты шығыстарды өтеу декларанттың немесе өзге тұлғаның, ал аталған тұлғалар болмаған кезде, егер тауарлардың жеке санаттарына қатысты өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарларды өткізу, пайдалану немесе жою, оның ішінде тасуға (тасымалдауға), қайта тиеуге (тиеуге, түсіруге), сақтауға байланысты шығыстарды, мұндай тауарларды өткізуді дайындауға, өткізуге немесе жоюға байланысты өзге де шығыстарды есептеу осы Кодексте айқындалған ерекшеліктер ескеріле отырып, уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Осы Кодекстің 454-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген мерзімде декларанттар немесе өзге тұлғалар талап етпеген, кідіртілген тауарларды тасуға (тасымалдауға), қайта тиеуге (тиеуге, түсіруге), сақтауға байланысты шығыстар осы Кодекстің 457-бабының 1-тармағы ескеріле отырып, көрсетілген тауарларды өткізуден алынған сомалар есебінен өтеледі.
5. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген жағдайларда тауарларды тасуға (тасымалдауға), қайта тиеуге (тиеуге, түсіруге), сақтауға байланысты шығыстарды декларант немесе өзге тұлғалар өтейді. Көрсетілген тұлғалар болмаған кезде көрсетілген шығыстар Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
6. Кідіртілген тауарларды өткізгеннен немесе өзге пайдалану үшін бергеннен кейін, сондай-ақ мұндай тауарларды жою нәтижесінде пайда болған қалдықтар Еуразиялық экономикалық одақтың тауары мәртебесін алады.
457-бап. Сақтау мерзімі өткен, кідіртілген тауарларды өткізуден түскен сомаларға билік ету
1. Осы Кодекстің 446-бабының 1-тармағында көрсетілген тауарларды өткізуден алынған сомалардан, бірінші кезекте, бұл тауарларды кідірткен күні кідіртілген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіммен орналастыру кезінде төленуге тиіс есептелген кедендік әкелу баждары, салықтар мөлшеріндегі сомасы, екінші кезекте - кідіртілген тауарларды тасуға (тасымалдауға), қайта тиеуге (тиеуге, түсіруге), сақтауға байланысты шығыстар ұсталады.

2. В случае, если расходы по перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иные расходы, связанные с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, превышают их стоимость, а также в других случаях, определяемых уполномоченным органом, такие товары подлежат использованию или уничтожению в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Уничтожение, а также возмещение расходов, связанных с хранением и транспортировкой таких товаров, осуществляются за счет декларанта или иного лица, а при отсутствии указанных лиц - за счет бюджетных средств в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено в отношении отдельных категорий товаров.
3. Реализация, использование или уничтожение товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в том числе расчет расходов, связанных с перевозкой (транспортировкой), перегрузкой (погрузкой, выгрузкой), хранением, иных расходов, связанных с подготовкой к реализации и реализацией или уничтожением таких товаров, осуществляются в порядке, утвержденном уполномоченным органом, с учетом особенностей, определенных настоящим Кодексом.
4. Расходы по перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке) и хранению, иные расходы, связанные с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, не востребованных декларантами или иными лицами в срок, предусмотренный пунктами 1 и 2 статьи 454 настоящего Кодекса, возмещаются за счет сумм, полученных от реализации указанных товаров, с учетом пункта 1 статьи 457 настоящего Кодекса, в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
5. Расходы, связанные с перевозкой (транспортировкой), перегрузкой (погрузкой, выгрузкой), хранением, иные расходы, связанные с использованием или уничтожением товаров, в случаях, указанных в пункте 2 настоящей статьи, возмещаются декларантом или иными лицами. При отсутствии указанных лиц указанные расходы возмещаются за счет бюджетных средств в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
6. Задержанные товары после их реализации или передачи для иного использования, а также отходы, образовавшиеся в результате уничтожения таких товаров, приобретают статус товаров Евразийского экономического союза.
Статья 457. Распоряжение суммами, вырученными от реализации задержанных товаров, срок хранения которых истек
1. Из сумм, полученных от реализации товаров, указанных в пункте 1 статьи 446 настоящего Кодекса, удерживаются в первую очередь суммы в размере исчисленных на день задержания этих товаров ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении задержанных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, во вторую очередь – расходы, связанные с перевозкой (транспортировкой), перегрузкой (погрузкой, выгрузкой), хранением и реализацией задержанных товаров.

2. Осы баптың 1-тармағында көзделген ұстап қалулар ескеріле отырып есептелген кідіртілген тауарларды өткізуден алынған сомалар декларанттарға, ал егер тауарларды декларациялау жүзеге асырылмаса - кеден органында тауарлардың меншік иелері туралы мәліметтің болуы кезінде оларға және бұл тұлғалар мұндай тауарларды өткізуден ақшалай қаражат түскен күннен кейінгі күннен бастап үш жыл ішінде кеден органына жүгінген жағдайда уәкілетті орган бекіткен тәртіппен қайтарылады.
Кеден органдары тауарларды өткізуден алынған қайтаруға жататын сомалардың болуы туралы көрсетілген тұлғаларды хабардар етеді.
3. Кеден органдары тауарларды өткізуден алынған қайтаруға жататын сомалардың болуы туралы көрсетілген тұлғаларды хабардар етеді.
53-тарау. Кеден органдары қабылдайтын зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі шаралар
458-бап. Кеден органдары қабылдайтын зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі шаралар туралы жалпы ережелер
1. Тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен, кедендік жою рәсімімен, сондай-ақ осы баптың 2-тармағын ескере отырып, арнайы кедендік рәсіммен орналастыруды қоспағанда, кеден органдары тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру кезінде осы Кодекстің 198, 199-баптарында көзделген зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі шараларды қолданады.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өтініштерінің негізінде Комиссия арнайы кедендік рәсім қолданылатын тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты зияткерлік меншік объектілеріне құқық иеленушілердің құқықтарын қорғау жөніндегі шаралар қолданудың жағдайы мен тәртібін айқындауға құқылы.
3. Кеден органдары зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі шараларды Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктердің, консулдық мекемелердің, халықаралық ұйымдар жанындағы мемлекеттер өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің, өзге де ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің ресми пайдалануы үшін арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы орын ауыстырылатын кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде қолданбайды.
Кеден органдары зияткерлік меншік объектілеріне құқық қорғау бойынша шараларды жеке тұлғалар жеке пайдалану үшін, соның ішінде олардың атына халықаралық пошта жөнелтілімдерінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы жіберілетін тауарларға қатысты қолданбайды.

2. Суммы, полученные от реализации задержанных товаров, исчисленные с учетом удержаний, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, возвращаются декларантам, а если декларирование товаров не осуществлялось, – собственникам товаров при наличии сведений о них у таможенного органа и при условии, что эти лица обратятся в таможенные органы в течение трех лет со дня, следующего за днем поступления денежных средств от реализации таких товаров, в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Таможенные органы уведомляют указанных лиц о наличии подлежащих возврату сумм, полученных от реализации товаров.
3. Таможенные органы уведомляют указанных лиц о наличии подлежащих возврату сумм, полученных от реализации товаров.
Глава 53. Меры по защите прав правообладателей на объекты интеллектуальной собственности, принимаемые таможенными органами
Статья 458. Общие положения о мерах по защите прав правообладателей на объекты интеллектуальной собственности, принимаемых таможенными органами
1. Таможенные органы принимают меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности, предусмотренные статьями 198, 199 настоящего Кодекса, при помещении товаров под таможенные процедуры, за исключением помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита, таможенную процедуру уничтожения, а также специальную таможенную процедуру с учетом пункта 2 настоящей статьи.
2. На основании обращений государств-членов Евразийского экономического союза Комиссия вправе определять случаи и порядок принятия мер по защите прав правообладателей на объекты интеллектуальной собственности в отношении отдельных категорий товаров, к которым применяется специальная таможенная процедура.
3. Меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности не принимаются таможенными органами при помещении под таможенные процедуры перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, предназначенных для официального пользования дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями, представительствами государств при международных организациях, международными организациями или их представительствами, иными организациями или их представительствами, расположенными на территории Республики Казахстан.
Меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности также не применяются таможенными органами в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза физическими лицами для личного пользования, в том числе пересылаемых в их адрес в международных почтовых отправлениях.

4. Кеден органдары қабылдайтын зияткерлік меншік объектілеріне құқық иеленушілердің құқықтарын қорғау жөніндегі шаралар құқық иеленушінің Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес кез келген басқа қорғау құралдарын қолдану құқықтарын жоққа шығармайды.
5. Кеден органдары Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне және (немесе) Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізілген, сондай-ақ осындай тізілімге енгізілген зияткерлік меншік объектілеріне құқық иеленушілердің құқықтарын қорғау жөніндегі шараларды қолданады.
6. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілген тауарлардың шығарылған жерінің атауы сияқты зияткерлік меншік объектілерін құрайтын тауарларға қатысты зияткерлік меншік объектілеріне құқық иеленушілердің құқықтарды қорғау жөніндегі шаралар Комиссия айқындайтын тәртіпке сәйкес қолданылады.
459-бап. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімі
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімін Комиссия жүргізеді.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне құқық иеленушінің немесе оның мүдделерін немесе бірнеше құқық иеленушілердің мүдделерін білдіретін тұлғаның өтініші негізінде әрбір Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте қорғалатын зияткерлік меншік объектілері енгізіледі.
Бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлға ретінде басқа құқық иеленушілермен уағдаластық бойынша зияткерлік меншіктің ұқсас объектілерінің құқық иеленушісінің бірі бола алады.
3. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілуі мүмкін зияткерлік меншік объектілеріне авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілері, тауар белгілері, қызмет көрсету таңбалары және тауарлардың шығарылған жерлерінің атаулары жатады.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізуге байланысты немесе кедендік бақылаудағы тауарлармен өзге де әрекеттер жасалған кезде Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттарда және актілерде және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарының бұзылғаны орын алуы мүмкін деп пайымдауға жеткілікті негіздері бар құқық иеленуші Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне зияткерлік меншік объектісін енгізу туралы өтініш (бұдан әрі осы тарауда - өтініш) беруге құқылы.

4. Меры по защите прав правообладателей на объекты интеллектуальной собственности, принимаемые таможенными органами, не исключают право правообладателя применять любые другие средства защиты в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
5. Таможенные органы принимают меры по защите прав правообладателей на объекты интеллектуальной собственности, включенные в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза и (или) таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности Республики Казахстан, а также не включенные в такие реестры.
6. Меры по защите прав правообладателей на объекты интеллектуальной собственности в отношении товаров, содержащих такие объекты интеллектуальной собственности как наименования мест происхождения товаров, включенные в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза, принимаются в соответствии с порядком, определяемым Комиссией.
Статья 459. Единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза
1. Единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза ведется Комиссией
2. В единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза на основании заявления правообладателя или лица, представляющего его интересы или интересы нескольких правообладателей, включаются объекты интеллектуальной собственности, охраняемые в каждом государстве-члене Евразийского экономического союза.
В качестве лица, представляющего интересы нескольких правообладателей, может выступать один из правообладателей тождественных объектов интеллектуальной собственности по договоренности с другими правообладателями.
3. К объектам интеллектуальной собственности, которые могут быть включены в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза, относятся объекты авторского права и смежных прав, товарные знаки, знаки обслуживания и наименования мест происхождения товаров.
4. Правообладатель, имеющий достаточные основания полагать, что может иметь место нарушение его прав на объекты интеллектуальной собственности, предусмотренные международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза, и (или) законодательством Республики Казахстан, в связи с перемещением товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза или при совершении иных действий с товарами, находящимися под таможенным контролем, вправе подать заявление о включении объекта интеллектуальной собственности в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза (далее в настоящей главе – заявление).

5. Өтініш Комиссияға зияткерлік меншік объектілерінің бір түрі бойынша беріледі.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тұрақты өкілдігі жоқ құқық иеленушінің атынан өтініш Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің бірінің аумағында тұрақты орналасқан жері бар (тіркелген) тұлғалар арқылы берілуі мүмкін.
6. Өтінішке Еуразиялық экономикалық одаққа мүше әрбір мемлекетте зияткерлік меншік объектілеріне құқығының болуын растайтын құжаттар (куәліктер, шарттар, оның ішінде құқықтарды беру және лицензиялық шарттар, құқық иеленуші не құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің) мүдделерін білдіретін тұлға әрбір Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше әрбір мемлекетте зияткерлік меншік объектілеріне өзінің құқығын растауға ұсына алатын басқа да құжаттар), сондай-ақ өтініште көрсетілуге тиіс мәліметтерді растайтын құжаттар қоса беріледі.
Өтінішке құқық иеленушінің не құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің) мүдделерін білдіретін тұлғаның пікірі бойынша зияткерлік меншік объектілеріне оның құқығын бұзу фактісін растауы мүмкін тауарлардың үлгілері қоса берілуі мүмкін.
7. Егер өтінішті құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің) мүдделерін білдіретін тұлға берсе, өтінішке құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің) мұндай тұлғаға берген сенімхаты (сенімхаттары) да қоса беріледі. Сенімхат (сенімхаттар) Еуразиялық экономикалық одақтың бүкіл аумағында қолданылуға тиіс.
Егер Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында зияткерлік меншіктің ұқсас объектілеріне құқық әртүрлі құқық иеленушілерге тиесілі болған жағдайда, өтінішке әрбір құқық иеленушіден сенімхаттар қоса берілуге тиіс.
8. Өтініш және оған қоса берілетін құжаттар орыс немесе өзге тілде ұсынылады. Құжаттар өзге тілде ұсынылған жағдайда өтінішке олардың орыс тіліндегі аудармасы қоса беріледі.
9. Өтінiшпен бiр уақытта құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің) тауарлардың шығарылуын тоқтата тұруға байланысты декларантқа, меншік иесіне, тауарларды алушыға немесе өзге тұлғаларға келтірілуі мүмкін мүліктік зиянның өтелуі туралы міндеттеме ұсынылады.
Егер Еуразиялық экономикалық одақтың аумақтарында зияткерлік меншіктің ұқсас объектілеріне құқық әртүрлі құқық иеленушілерге тиесілі болған жағдайда, әрбір құқық иеленушінің мүліктік зиянын өтеу туралы міндеттеме берілуге тиіс.

5. Заявление подается в Комиссию в отношении одного вида объектов интеллектуальной собственности.
Заявление от имени правообладателя, не имеющего постоянного представительства на таможенной территории Евразийского экономического союза, может быть подано через лиц, имеющих постоянное место нахождения (зарегистрированных) на территории одного из государств-членов Евразийского экономического союза.
6. К заявлению прилагаются документы, подтверждающие наличие права на объекты интеллектуальной собственности в каждом государстве-члене Евразийского экономического союза (свидетельства, договоры, в том числе о передаче прав и лицензионные, другие документы, которые правообладатель либо лицо, представляющее интересы правообладателя (нескольких правообладателей), может представить в подтверждение своих прав на объекты интеллектуальной собственности в каждом государстве-члене Евразийского экономического союза в соответствии с законодательством такого государства-члена Евразийского экономического союза), а также документы, подтверждающие сведения, подлежащие указанию в заявлении.
К заявлению могут быть приложены образцы товаров, которые могут служить подтверждением имеющегося по мнению правообладателя либо лица, представляющего интересы правообладателя (нескольких правообладателей), факта нарушения его прав на объекты интеллектуальной собственности.
7. Если заявление подается лицом, представляющим интересы правообладателя (нескольких правообладателей), к заявлению прилагается также доверенность (доверенности), выданная правообладателем (несколькими правообладателями) такому лицу. Доверенность (доверенности) должна действовать на всей территории Евразийского экономического союза.
В случае, если на территориях государств-членов Евразийского экономического союза права на тождественные объекты интеллектуальной собственности принадлежат разным правообладателям, к заявлению должны быть приложены доверенности от каждого из правообладателей.
8. Заявление и прилагаемые к нему документы представляются на русском или ином языке. В случае представления документов на ином языке, к заявлению прилагается их перевод на русский язык.
9. Одновременно с заявлением представляется обязательство правообладателя (нескольких правообладателей) о возмещении имущественного вреда, который может быть причинен декларанту, собственнику, получателю товаров или иным лицам в связи с приостановлением выпуска товаров.
В случае, если на территориях государств-членов Евразийского экономического союза права на тождественные объекты интеллектуальной собственности принадлежат разным правообладателям, должны быть представлены обязательства о возмещении имущественного вреда каждого правообладателя.

10. Комиссия өтінішті ресімдеуге және қарауға, ұсынылатын мәліметтер мен құжаттардың құрамына қойылатын талаптарды, өтінішті қарау мерзімі мен тәртібін, сондай-ақ мұндай тізілімге зияткерлік меншік объектілерін енгізу, одан мұндай объектілерді алып тастау, оған өзгерістерді (толықтыруларды) енгізу, зияткерлік меншік объектілеріне құқық иеленушінің құқығын қорғау белгіленген мерзімді ұзарту тәртібін, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне зияткерлік меншік объектісін енгізу кезінде кеден органдары мен Комиссияның өзара әрекет ету және мұндай тізілімді жүргізу тәртібін қамтитын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімін жүргізу регламентін (бұдан әрі осы бапта - регламент) айқындайды.
11. Құқық иеленуші осы баптың 9-тармағында көзделген міндеттемені орындау кепілдігі мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне зияткерлік меншік объектілерін енгізу мүмкіндігі туралы хабарлама жолданған күннен бастап бір ай ішінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде заңдық күші бар тауарлардың шығарылуын тоқтата тұруға байланысты тұлғаларға мүліктік зиян келтіргені үшін жауапкершілікті сақтандыру шартын (шарттарын) немесе көрсетілген міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етілуін растайтын өзге де шартты (шарттарды) Комиссияға ұсынуға міндетті.
Бұл ретте сақтандыру сомасы немесе міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету сомасы жауапкершілікті сақтандыру шарты (шарттары) немесе өзге де шартты (шарттарды) не мұндай шарттарға өзгерістер енгізу шарты жасалған күні қолданылатын валюта бағамы бойынша кемінде он мың еуроға балама соманы құрауға тиіс.
Кеден органдарында құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің) мүдделерін білдіруге тиісті түрде ресімделген сенімхат (сенімхаттар) не мұндай өкілеттікті растайтын өзге де құжат болған кезде осы баптың 9-тармағында көрсетілген міндеттеме және осы тармақтың бірінші абзацында көзделген шарттарды құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің) мүдделерін білдіретін тұлға ресімдеп, ұсынуы мүмкін.
12. Осы баптың 11-тармағының бірінші абзацында көзделген шарт (шарттар) ұсынылмаған жағдайда зияткерлік меншік объектілері Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілмейді, бұл туралы өтініш беруші регламентте көзделген тәртіппен және мерзімде хабардар етіледі.

10. Комиссией определяется регламент ведения единого таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза, включающий в себя требования к оформлению и рассмотрению заявления, составу представляемых сведений и документов, срок и порядок рассмотрения заявления, а также порядок включения в такой реестр объектов интеллектуальной собственности, исключения из него таких объектов, внесения в него изменений (дополнений), продления установленного срока защиты прав правообладателей на объекты интеллектуальной собственности, порядок взаимодействия таможенных органов и Комиссии при включении объекта интеллектуальной собственности в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза и ведения такого реестра (далее в настоящей статье – регламент).
11. Правообладатель в целях гарантии исполнения обязательства, предусмотренного пунктом 9 настоящей статьи, обязан в течение одного месяца со дня направления ему уведомления о возможности включения объектов интеллектуальной собственности в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза представить в Комиссию договор (договоры) страхования ответственности за причинение имущественного вреда лицам в связи с приостановлением выпуска товаров или иной договор (договоры), подтверждающий обеспечение исполнения указанного обязательства, имеющие юридическую силу во всех государствах-членах Евразийского экономического союза.
При этом страховая сумма или сумма обеспечения исполнения обязательства должна составлять сумму, эквивалентную не менее чем десяти тысячам евро, по курсу валют, действующему на день заключения договора (договоров) страхования ответственности или иного договора (договоров) либо внесения изменений в такие договоры.
При наличии надлежащим образом оформленной доверенности (доверенностей) на представление интересов правообладателя (нескольких правообладателей) в таможенных органах либо иного документа, подтверждающего такие полномочия, обязательство, указанное в пункте 9 настоящей статьи, и договоры, предусмотренные абзацем первым настоящего пункта, могут быть оформлены и представлены лицом, представляющим интересы правообладателя (нескольких правообладателей).
12. В случае непредставления договора (договоров), предусмотренного абзацем первым пункта 11 настоящей статьи, объекты интеллектуальной собственности не подлежат включению в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза, о чем заявитель уведомляется в порядке и сроки, которые предусмотрены регламентом.

13. Зияткерлік меншік объектілері Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілгені үшін төлем алынбайды.
14. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімінде қамтылған мәліметтер Еуразиялық экономикалық одақтың және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының ресми интернет сайттарында желісінде орналастырылады.
460-бап. Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізілімі
1. Зияткерлік меншік объектілеріне құқық иеленушілердің құқықтарын қорғау бойынша шараларды қолдану мақсатында Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа кедендік тізілімін (бұдан әрі осы бапта – кедендік тізілім) жүргізеді және оның жариялануын, оның ішінде ресми интернет-ресурста, уәкілетті органның веб-порталында жариялануын қамтамасыз етеді.
2. Кедендік тізілімді жүргізу нысаны мен тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
461-бап. Зияткерлік меншік объектілерін кедендік тізілімге енгізу тәртібі
1. Уәкілетті орган авторлық құқық пен сабақтас құқық, тауар белгілері, қызмет көрсету таңбалары объектілерін және тауарлардың шығарылған жерлерінің атауларын (бұдан әрі – зияткерлік меншік объектілері) зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізуді құқық иеленушінің немесе құқық иеленушінің мүддесін білдіретін өзге тұлғаның өтініші бойынша жүзеге асырады.
2. Зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру кезінде зияткерлік меншік объектілеріне өздерінің құқықтары бұзылды немесе бұзылуы мүмкін деп пайымдауға жеткілікті негіздері бар құқық иеленуші немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлға уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау туралы өтінішті уәкілетті органға ұсынуға құқылы.
3. Өтініште:
1) құқық иеленуші туралы, ал өтінішті құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлға берген жағдайда, сондай-ақ осындай тұлға туралы;
2) зияткерлік меншіктің тиісті объектілері туралы, құқық иеленушіге оның құқығын қорғауда кеден органдарының жәрдемдесуі қажет болатын мерзім туралы ақпарат, оның ішінде электрондық түрде ақпарат, сондай-ақ Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес бірінші алты таңба деңгейінде тауарлар коды көрсетіле отырып, зияткерлік меншік объектілері бар тауарлардың сипаттамасы, кеден органдарына зияткерлік меншік құқықтары бұзылған тауарын анықтауға мүмкiндiк беретiн құқық иеленушінің тауарлар туралы егжей-тегжейлі мәліметтері;

13. За включение объектов интеллектуальной собственности в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза плата не взимается.
14. Сведения, содержащиеся в едином таможенном реестре объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза, размещаются на официальных интернет-ресурсах Евразийского экономического союза и таможенных органов государств-членов Евразийского экономического союза.
Статья 460. Таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности Республики Казахстан
1. В целях принятия мер по защите прав правообладателей на объекты интеллектуальной собственности уполномоченный орган ведет таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности Республики Казахстан (далее в настоящей статье – таможенный реестр) и обеспечивает его опубликование, в том числе на официальном интернет-ресурсе, веб-портале уполномоченного органа.
2. Форма и порядок ведения таможенного реестра утверждаются уполномоченным органом.
Статья 461. Порядок включения объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр
1. Включение объектов авторских прав и смежных прав, товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров (далее-объекты интеллектуальной собственности) в таможенный реестр осуществляется уполномоченным органом по заявлению правообладателя или иного лица, представляющего интересы правообладателя.
2. Правообладатель или иное лицо, представляющие интересы правообладателя, имеющие достаточные основания полагать, что при помещении под таможенные процедуры товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности нарушены или могут быть нарушены их права на объекты интеллектуальной собственности, вправе представить заявление по форме, утвержденной уполномоченным органом, о защите прав на объекты интеллектуальной собственности в уполномоченный орган.
3. В заявлении должны содержаться следующие сведения:
1) сведения о правообладателе, а в случае, если заявление подается иным лицом, представляющим интересы правообладателя, также о таком лице;
2) информация, в том числе в электронном виде, о соответствующих объектах интеллектуальной собственности, сроке, в течение которого правообладателю потребуется содействие таможенных органов в защите его прав, а также описание товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, с указанием кодов товаров на уровне первых шести знаков в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, подробные сведения правообладателя о товарах, позволяющие таможенным органам выявить товары с нарушением прав интеллектуальной собственности;

3) зияткерлік меншік құқығы бұзыла отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу фактісін растайтын құжат;
4) құқық иеленуші зияткерлік меншік объектілерін пайдалануға келісім берілген адамдар туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
4. Өтінішке:
зияткерлік меншік құқығының бар екендігін және тиесілі екендігін растайтын (түпнұсқалар не олардың нотариат куәландырған көшірмелері) құжаттар (куәлік немесе құқығын беру туралы, оның ішінде лицензиялық шарт не Қазақстан Республикасы зияткерлік меншік объектілерінің мемлекеттік тізілімінен үзінді көшірме немесе халықаралық тіркеу бойынша тауар таңбасының құқықтық мәртебесі туралы анықтама (үзінді көшірме) немесе құқық иеленуші немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлға зияткерлік меншік объектілеріне өзінің құқықтарын растауға ұсына алатын өзге де құжаттар);
құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін тұлғаға берген сенімхаты;
зияткерлік меншік объектілерінен тұратын бірегей тауарлардың ерекше белгілері мен зияткерлік меншік құқығын бұзу белгілерінен тұратын тауарлардың бейнелері;
зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарларды шығаруды тоқтата тұруға байланысты туындауы мүмкін, оларға қатысты, олардың зияткерлік меншік құқықтары бұзылған болып табылатын тауарлар деген болжам бойынша, - егер уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша зияткерлік меншік құқықтарын бұзатын тауарлар болып табылмайтыны анықталса, декларантқа және өзге тұлғаларға мүліктік зиянды өтеу туралы құқық иеленуші немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлғаның міндеттемесі,
өтініш берушінің басқа тұлғаларға келтірген зияны үшін жауапкершілігін сақтандыру шарты қоса беріледі.
Бұл ретте сақтандыру сомасы тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1000 еселенген мөлшерінен кем болмайды.
5. Құқық иеленуші немесе құқық иеленушінің мүддесін білдіретін өзге тұлға мемлекеттік кірістер органдарына зияткерлік меншік құқықтары бұзылған тауарларды анықтауға мүмкіндік беретін зияткерлік меншік объектілері бар тауарлардың және зияткерлік меншік құқықтарын бұзу белгілері бар үлгілерін өтінішке қоса беруге құқылы.
6. Өтініш және оған қоса берілетін құжаттар уәкілетті органға жазбаша және (немесе) электрондық нысанда ұсынылады.
7. Уәкілетті орган өтініштің түскен күнінен бастап жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзiмде қарайды және зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізу туралы шешім қабылдайды.
Уәкілетті орган құқық иеленуші немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлға табыс еткен құжаттар мен мәлiметтердiң дұрыстығын тексеру мақсатында үшiншi тұлғалардан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тиiстi мемлекеттік органдарынан құқық иеленуші немесе оның өкілі табыс еткен құжаттарды және (немесе) мәлiметтердi растайтын құжаттарды және (немесе) мәлiметтердi сұратуға құқылы. Көрсетілген тұлғалар мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары сұрау салуды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға сұратылған құжаттарды табыс етуге мiндетті.
Аталған жағдайда уәкілетті орган өтінішті қарау мерзімін, бірақ жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартады.
Уәкілетті органның зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізу туралы шешiмi уәкілетті орган басшысының не оны алмастыратын адамның бұйрығымен ресiмделедi.
Уәкілетті органның зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізуден бас тарту туралы шешімі құқық иеленуші немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлға толық емес немесе дұрыс емес мәліметтер берген жағдайда, құқық иеленуші немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлға осы баптың 4-тармағында көрсетілген құжаттарды табыс етпеген кезде, сондай-ақ зияткерлік меншік объектілерінен тұратын бірегей тауарлардың ерекше белгілері мен зияткерлік меншік құқығын бұзу белгілерінен тұратын тауарлардың сипаттамалар мен бейнелерін табыс етпеген кезде қабылданады.
Құқық иеленуші немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлға уәкілетті органның тиісті шешімі туралы жазбаша немесе электрондық нысанда хабардар етіледі. Бұл ретте өтінішке қоса берілетін құжаттар құқық иеленушіге немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлғаға қайтарылады.

3) документ, подтверждающий факт перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза с нарушением прав интеллектуальной собственности;
4) о лицах, которым правообладателем предоставлено согласие на использование объектов интеллектуальной собственности.
4. К заявлению прилагаются:
документы (оригиналы либо нотариально засвидетельствованные их копии), подтверждающие наличие и принадлежность права интеллектуальной собственности (свидетельство или договор о передаче прав, в том числе лицензионный, либо выписка из государственного реестра объектов интеллектуальной собственности Республики Казахстан или справка (выписка) о правовом статусе товарного знака по международной регистрации или другие документы, которые правообладатель или иное лицо, представляющее интересы правообладателя может представить в подтверждение своих прав на объекты интеллектуальной собственности);
доверенность, выданная правообладателем лицу, представляющему его интересы;
изображения отличительных признаков оригинальных товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, и товаров, содержащих признаки нарушения прав интеллектуальной собственности;
обязательство правообладателя или иного лица, представляющего интересы правообладателя о возмещении имущественного вреда декларанту и иным лицам, которые могут возникнуть в связи с приостановлением выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в отношении которых предполагается, что они являются товарами с нарушением прав интеллектуальной собственности, - в случаях, если будет установлено, что товары не являются товарами с нарушением прав интеллектуальной собственности, по форме, утвержденной уполномоченным органом;
договор страхования ответственности заявителя за причинение вреда другим лицам.
При этом страховая сумма не может быть менее 1000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
5. Правообладатель или иное лицо, представляющее интересы правообладателя вправе прилагать к заявлению также образцы товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, и товаров, содержащих признаки нарушения прав интеллектуальной собственности, позволяющие органам государственных доходов выявлять товары с нарушением прав интеллектуальной собственности.
6. Заявление и прилагаемые к нему документы подаются в уполномоченный орган в письменной и (или) электронной формах.
7. Уполномоченный орган рассматривает заявление в срок, не превышающий двадцати рабочих дней со дня его поступления, и принимает решение о включении объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр.
В целях проверки достоверности представленных правообладателем или его представителем документов и сведений уполномоченный орган вправе запрашивать у третьих лиц, а также у соответствующих государственных органов Республики Казахстан документы и (или) сведения, подтверждающие представленные правообладателем или его представителем документы и (или) сведения. Указанные лица и государственные органы Республики Казахстан в течение десяти рабочих дней со дня получения запроса обязаны представить в уполномоченный орган запрашиваемые им документы.
В указанном случае, уполномоченный орган продлевает срок рассмотрения заявления, но не более чем на двадцать рабочих дней.
Решение уполномоченного органа о включении объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр оформляется приказом руководителя уполномоченного органа либо лица, его замещающего.
Решение уполномоченного органа об отказе во включении объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр принимается в случае представления правообладателем или иным лицом, представляющим интересы правообладателя неполных или недостоверных сведений, при непредставлении правообладателем или иным лицом, представляющим интересы правообладателя документов, указанных в пункте 4 настоящей статьи, а также при непредставлении описания и изображений отличительных признаков оригинальных товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности и товаров, содержащих признаки нарушения прав интеллектуальной собственности.
О соответствующем решении уполномоченного органа правообладатель или иное лицо, представляющее интересы правообладателя уведомляется в письменной или электронной форме. При этом документы, приложенные к заявлению, возвращаются правообладателю или иному лицу, представляющему интересы правообладателя.

8. Зияткерлік меншік объектілері кедендік тізілімге енгізілгеннен кейін бұрын берілген өтініште немесе оған қоса берілетін құжаттарда көрсетілген мәліметтер өзгертілген жағдайларда құқық иеленуші немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлға бұл туралы уәкілетті органға мәліметтер өзгертілген күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей хабарлауға міндетті.
Құқық иеленуші немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлға ұсынған ақпараттың негізінде, уәкілетті орган өзгертілген мәліметтерді кедендік тізілімге кейіннен құқық иеленушіге немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлғаға енгізілген өзгерістер туралы хабарламаны жазбаша немесе электрондық нысанда жібере отырып енгізеді.
462-бап. Зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау мерзімін ұзарту тәртібі
1. Кедендік тізілімге енгізілген зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау мерзімі (бұдан әрі – қорғау мерзімі) осы Кодекстің 461-бабының 4-тармағында көрсетілген құжаттардың және қорғау мерзімін ұзарту туралы өтінішке қоса берілетін құжаттардың қолданыс мерзімі ескеріле отырып, құқық иеленушінің немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлғаның өтінішінің негізінде ұзартылады.
Қорғау мерзімін ұзарту туралы өтініш уәкілетті орган бұрын белгілеген қорғау мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірілмей берілуі тиіс.
2. Құқық иеленуші немесе оның мүдделерін білдіретін өзге тұлға Зияткерлік меншіктің тиісті объектісіне құқық иеленушінің құқықтарының қолданылу мерзімін ұзартуын растайтын құжатты ұсынбай, қорғау мерзімін ұзарту туралы тұлға өтініш берген кезде қорғау мерзімі зияткерлік меншіктің тиісті объектісіне құқықтардың тоқтату күнінен екі айдан аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады және зияткерлік меншіктің тиісті объектісіне құқық иеленушінің құқықтарының қолданылу мерзімін ұзартуын растайтын құжат кейіннен ұсынылған кезде ұзартылады.
3. Қорғау мерзімін ұзарту туралы мәліметтерді уәкілетті орган кедендік тізілімге кейіннен құқық иеленушіге немесе оның мүддесін білдіретін өзге тұлғаға жазбаша немесе электрондық нысанда қорғау мерзімін ұзарту туралы хабарламаны жолдай отырып енгізеді.
463-бап. Зияткерлік меншік объектілерін кедендік тізілімінен шығару үшін негіздер
1. Зияткерлік меншік объектілері кедендік тізілімінен:
1) құқық иеленушінің немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлғаның өтінішхаты бойынша;
2) 464-баптың 2-тармағының ережелерін ескере отырып, қорғау мерзімінің аяқталуы бойынша;

8. После включения объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр, в случаях изменения сведений, указанных в ранее поданном заявлении либо прилагаемых к нему документах, правообладатель или иное лицо, представляющее интересы правообладателя обязан сообщить об этом в уполномоченный орган не позднее пятнадцати календарных дней с даты изменения сведений.
На основании информации, представленной правообладателем или иным лицом, представляющим интересы правообладателя, измененные сведения вносятся уполномоченным органом в таможенный реестр с последующим направлением правообладателю или иному лицу, представляющему интересы правообладателя уведомления о внесенных изменениях в письменной или электронной форме.
Статья 462. Порядок продления срока защиты прав на объекты интеллектуальной собственности
1. Срок защиты прав на объекты интеллектуальной собственности (далее – срок защиты), включенные в таможенный реестр, продлевается уполномоченным органом на основании заявления правообладателя или иного лица, представляющего его интересы с учетом сроков действия документов, указанных в пункте 4 статьи 461 настоящего Кодекса, и документов, прилагаемых к заявлению о продлении срока защиты.
Заявление о продлении срока защиты должно быть подано не позднее пятнадцати календарных дней до окончания ранее установленного уполномоченным органом срока защиты.
2. При подаче заявления правообладателем или иным лицом, представляющим его интересы о продлении срока защиты без представления документа, подтверждающего продление срока действия прав правообладателя на соответствующий объект интеллектуальной собственности, срок защиты приостанавливается на срок, не более двух месяцев с даты прекращения прав на соответствующий объект интеллектуальной собственности и продлевается при последующем представлении документа, подтверждающего продление срока действия прав правообладателя на соответствующий объект интеллектуальной собственности.
3. Сведения о продлении срока защиты вносится уполномоченным органом в таможенный реестр с последующим направлением правообладателю или иному лицу, представляющему его интересы уведомления о продлении срока защиты в письменной или электронной форме.
Статья 463. Основания для исключения объектов интеллектуальной собственности из таможенного реестра о таком исключении.
1. Объекты интеллектуальной собственности могут быть исключены из таможенного реестра:
1) по ходатайству правообладателя или иного лица, представляющего интересы правообладателя;
2) по истечении срока защиты с учетом положений пункта 2 статьи 464;

3) құқықтарды қорғауды тоқтата тұру мерзімінің аяқталуы және құқық иеленушінің тиісті зияткерлік меншік объектісіне құқықтарының қолданылу мерзімін ұзартуды растайтын құжаттың (халықаралық куәліктің) ұсынылмауы бойынша;
4) уәкілетті орган зияткерлік меншік объектілерін кедендік тізілімге енгізу туралы өтінішті беру кезінде ұсынылған мәліметтердің дұрыс емес екені анықталған кезде;
5) тиісті зияткерлік меншік объектілеріне құқықтың қолданысы тоқтатылған кезде шығарылуы мүмкін.
Зияткерлік меншік объектілеріне құқықтардың қолданысы тоқтатылған жағдайда құқық иеленуші немесе оның өкілі бұл туралы уәкілетті органды күнтізбелік бес күн ішінде жазбаша немесе электрондық нысанда хабардар етуге міндетті.
6) құқық иеленуші немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлға осы тараудың ережелерін сақтамаған кезде шығарылуы мүмкін.
2. Уәкілетті органның зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімнен шығару туралы шешiмi уәкілетті орган басшысының не оны алмастыратын адамның бұйрығымен ресiмделедi.
3. Уәкiлеттi орган зияткерлiк меншiк объектiлерін кедендік тiзiлiмнен шығару туралы шешiмдi қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде құқық иеленушіге немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлғаны жазбаша немесе электрондық нысанда хабардар етеді.
464-бап. Кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау мерзімі
1. Кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау мерзімі зияткерлік меншік объектілері Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне не кедендік тізілімге енгізілген кезде, құқық иеленуші өтінішінде көрсеткен мерзімі, сондай-ақ өтінішке қоса берілетін құжаттардың қолданыс мерзімі ескеріле отырып, бірақ мұндай тізілімге енгізілген күннен бастап екі жылдан аспайтын мерзімге белгіленеді.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген мерзім құқық иеленушінің немесе құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің) мүдделерін білдіретін тұлғаның өтініші негізінде бірнеше рет шектеусіз, бірақ әрбір ретте осы тарауда көзделген талаптар сақталған жағдайда, екі жылдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
3. Кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқық иеленуші құқығын қорғау мерзімі құқық иеленушінің тиісті зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқық қолданысының мерзімінен аспайды.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізу кезінде белгіленетін кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқық иеленушінің құқықтарды қорғау мерзімі, осы мерзім бұрын өтіп кететін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте зияткерлік меншік объектісіне құқықтық қорғау мерзімінен аспайды.

3) по истечении срока приостановления защиты прав и непредставлении документа (международного свидетельства), подтверждающего продление срока действия прав правообладателя на соответствующий объект интеллектуальной собственности;
4) при выявлении уполномоченным органом недостоверных сведений, представленных при подаче заявления о включении объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр;
5) при прекращении действия права на соответствующие объекты интеллектуальной собственности;
В случае прекращения действия права на объекты интеллектуальной собственности, правообладатель или его представитель обязан в письменной или электронной форме в течение пяти календарных дней уведомить об этом уполномоченный орган.
6) при несоблюдении правообладателем или иным лицом, представляющим интересы правообладателя, положений настоящей главы.
2. Решение уполномоченного органа об исключении объектов интеллектуальной собственности из таможенного реестра оформляется приказом руководителя уполномоченного органа или лица, его замещающего.
3. Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня принятия решения уполномоченного органа об исключении объектов интеллектуальной собственности из таможенного реестра уведомляет в письменной или электронной форме правообладателя или иное лицо, представляющее интересы правообладателя
Статья 464. Срок защиты прав на объекты интеллектуальной собственности таможенными органами
1. Срок защиты устанавливается таможенными органами при включении объектов интеллектуальной собственности в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза либо таможенный реестр, с учетом срока, указанного правообладателем в заявлении, а также сроков действия документов, прилагаемых к заявлению, но не может составлять более двух лет со дня включения в такие реестры.
2. Срок, указанный в пункте 1 настоящей статьи, продлевается на основании заявления правообладателя или лица, представляющего интересы правообладателя (нескольких правообладателей), неограниченное количество раз, но каждый раз не более чем на два года, при условии соблюдения требований, предусмотренных настоящей главой.
3. Срок защиты прав правообладателя на объекты интеллектуальной собственности таможенными органами не может превышать срок действия исключительного права правообладателя на соответствующий объект интеллектуальной собственности.
Срок защиты прав правообладателя на объекты интеллектуальной собственности таможенными органами, устанавливаемый при включении в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза, не может превышать срок правовой охраны объекта интеллектуальной собственности в том государстве-члене Евразийского экономического союза, в котором этот срок истекает раньше.

54-тарау. Кеден органдары тағайындайтын кедендік сараптама
465-бап. Осы тарауда пайдаланылатын анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
1) кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы – жүргізілген зерттеулердің және (немесе) сынақтардың нәтижелерін және қойылған сұрақтарға жауаптар түріндегі кедендік сараптаманың қорытындыларын қамтитын кедендік құжат;
2) үлгі – тауарлардың бүкіл партиясының құрылымына, құрамына және қасиеттеріне сәйкес келетін тауар бірлігі не іріктеу одан әрі зерттеу мақсатында белгіленген тәртіппен тіркелетін жалғыз дара объект (тауар – тауар партиясы болмаған кезде);
3) сынама – іріктеу белгіленген тәртіппен жүргізілетін, ұсынылатын және зерттелетін тауардың бүкіл көлемінің құрамы мен қасиетін сипаттайтын тауардың бір бөлігі;
4) кедендік сараптама – кедендік сарапшы (сарапшылар)кеден органына жүктелген міндеттерді шешу үшін арнайы және (немесе) ғылыми білімдерді пайдалана отырып, жүргізетін зерттеулер мен сынақтар;
5) кедендік сарапшы – кедендік сараптама жүргізуге уәкілеттік берілген және қажетті арнайы және (немесе) ғылыми білімі бар кеден органының лауазымды адамы;
6) уәкілетті кеден органы - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кедендік сараптама жүргізуге уәкілеттік берілген мамандандырылған кедендік мекеме (оның аумақтық бөлімшелері).
466-бап. Кедендік сараптама тағайындау және оны жүргізу
1. Кедендік сараптаманы кеден органы, егер кеден органдары кедендік операцияларды және (немесе) кедендік бақылауды жүргізген кезде туындайтын мәселелерді түсіндіру үшін арнайы және (немесе) ғылыми білім талап етілетін жағдайда тағайындайды.
2. Кедендік сараптаманы уәкілетті кеден органы жүргізеді.
Уәкілетті кеден органының кедендік сараптаманы жүргізуге мүмкіндігі болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге уәкілетті сараптама ұйымын (сарапшыны) өз бетінше тартады.
Уәкілетті кеден органы өзге уәкiлетті сарапшы ұйымдарды (сарапшыларды) тартуға мүмкіндігі болмаған жағдайда кедендік сараптама уәкілетті орган бекіткен тәртіппен өзге уәкiлетті сараптама ұйымы (сарапшы) жүргізу үшін тағайындалуы мүмкін.
3. Кедендік сараптама тауарларға, кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарға, сондай-ақ мұндай тауарларды және құжаттарды сәйкестендіру құралдарына қатысты тағайындалады.
4. Уәкілетті кеден органы тауартанушылық, материалтанушылық, технологиялық, криминалистік, химиялық және жүргізілуіне қажеттілік туындайтын сараптаманың өзге де түрлерін жүргізеді.

Глава 54. Таможенная экспертиза, назначаемая таможенными органами
Статья 465. Определения, используемые в настоящей главе
Для целей настоящей главы используются понятия, которые означают следующее:
1) заключение таможенного эксперта (эксперта) – таможенный документ, содержащий результаты проведенных исследований и (или) испытаний и выводы таможенной экспертизы в виде ответов на поставленные вопросы;
2) образец – единица товара, соответствующая структуре, составу и свойствам всей партии товара, либо единичный объект (товар – при отсутствии партии товара), отбор которых в целях дальнейшего исследования фиксируется в установленном порядке;
3) проба – часть товара, характеризирующая состав и свойства всего объема представляемого и исследуемого товара, отбор которой проводится в установленном порядке;
4) таможенная экспертиза – исследования и испытания, проводимые таможенными экспертами (экспертами) с использованием специальных и (или) научных знаний для решения задач, возложенных на таможенные органы;
5) таможенный эксперт – должностное лицо таможенного органа, уполномоченное на проведение таможенной экспертизы и обладающее необходимыми специальными и (или) научными знаниями;
6) уполномоченный таможенный орган – специализированное таможенное учреждение (его региональные подразделения), уполномоченное в соответствии с законодательством Республики Казахстан на проведение таможенной экспертизы.
Статья 466. Назначение и проведение таможенной экспертизы
1. Таможенная экспертиза назначается таможенным органом в случае, если для разъяснения вопросов, возникающих при совершении таможенными органами таможенных операций и (или) проведении таможенного контроля, требуются специальные и (или) научные знания.
2. Таможенная экспертиза проводится уполномоченным таможенным органом.
В случае невозможности проведения таможенной экспертизы, уполномоченный таможенный орган самостоятельно привлекает иные уполномоченные экспертные организации (экспертов) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случае невозможности привлечения уполномоченным таможенным органом иных уполномоченных экспертных организаций (экспертов), таможенная экспертиза может быть назначена для проведения иной уполномоченной экспертной организацией (экспертом) в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
3. Таможенная экспертиза назначается в отношении товаров, таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, а также средств идентификации таких товаров и документов.
4. Уполномоченным таможенным органом проводятся товароведческая, материаловедческая, технологическая, криминалистическая, химическая и иные виды экспертиз, в проведении которых возникает необходимость.

5. Тартылатын кедендік сарапшының (сарапшылардың) санына қарай жеке-дара, комиссиялық немесе кешенді кедендік сараптама тағайындалады.
Жеке-дара кедендік сараптаманы кедендік сарапшы (сарапшы) жеке-дара жүргізеді.
Комиссиялық кедендік сараптаманы бір мамандықтағы кедендік сарапшылардың (сарапшылардың) комиссиясы жүргізеді. Кедендік сарапшылардың (сарапшылардың) арасында келіспеушіліктер болған кезде олардың әрқайсысы немесе сарапшылардың бір бөлігі кедендік сарапшының (сарапшының) бөлек қорытындысын ұсынуға құқылы.
Кешенді кедендік сараптаманы іс үшін маңызы бар мәнжайларды анықтау үшін кедендік сарапшылардың (сарапшылардың) құзыреті шегінде әр түрлі мамандықтағы білімдерді пайдалану негізінде зерттеу қажет болған жағдайда, кедендік сарапшылардың (сарапшылардың) комиссиясы жүргізеді. Әрбір кедендік сарапшы (сарапшы) кедендік сарапшы (сарапшы) қорытындысының өзі жүргізген кедендік сараптама бөлігіне қол қояды.
6. Кеден органының уәкілетті лауазымды адамы жазбаша нысанда кедендік сараптама тағайындау туралы шешім қабылдайды, онда оны жүргізу негіздемесі, сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе кедендік сараптама жүргізілетін ұйымның не кеден органының атауы, кедендік сарапшының (сарапшының) алдына қойылған мәселелер, кедендік сарапшының (сарапшының) иелігіне ұсынылатын материалдар мен құжаттардың тізбесі көрсетіледі.
Шешімде кедендік сарапшының (сарапшының) көрінеу жалған қорытынды бергені үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершілігі жөнінде кедендік сарапшыға (сарапшыға) ескертілгені туралы көрсетіледі.
Кеден органының кедендік сараптама тағайындау туралы шешімінің нысанын уәкілетті орган бекітеді.
Кеден органының кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешіміне тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері, алынып қойылған құжаттар және (немесе) сәйкестендіру құралдары, кедендік сараптаманы жүргізу үшін қажетті өзге де материалдар мен құжаттар қоса беріледі.
7. Кедендік сараптаманы жүргізуден мынадай негіздер бойынша:
1) кедендік сараптаманы жүргізу үшін ұсынылған кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешім, тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу туралы акт, құжаттарды, сәйкестендіру құралдарын алып қою туралы акт, тиісінше ресімделмегенде;
2) тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу актісінде көрсетілген мәліметтерге олардың саны сәйкес келмегенде;
3) ораманың бұзылуы, орама тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу актісінде көрсетілген сипаттамаға сәйкес келмегенде;

5. В зависимости от числа привлекаемых таможенных экспертов (экспертов) назначается единоличная, комиссионная или комплексная таможенная экспертиза.
Единоличная таможенная экспертиза проводится таможенным экспертом (экспертом) единолично.
Комиссионная таможенная экспертиза проводится комиссией таможенных экспертов (экспертов) одной специальности. При разногласиях между таможенными экспертами (экспертами) каждый из них или часть экспертов вправе представить отдельное заключение таможенного эксперта (эксперта).
Комплексная таможенная экспертиза проводится комиссией таможенных экспертов (экспертов) в случаях, когда для установления обстоятельств, имеющих значение для дела, необходимы исследования на основе использования знаний различных специальностей в пределах компетенции таможенных экспертов (экспертов). Каждый таможенный эксперт (эксперт) подписывает ту часть заключения таможенного эксперта (эксперта), по которой проводил таможенную экспертизу.
6. Уполномоченное должностное лицо таможенного органа принимает в письменной форме решение о назначении таможенной экспертизы, в котором указываются основания для ее проведения, фамилия, имя, отчество (при его наличии) эксперта или наименование организации либо таможенного органа, в котором проводится таможенная экспертиза, вопросы, поставленные перед таможенным экспертом (экспертом), перечень материалов и документов, предоставляемых в распоряжение таможенного эксперта (эксперта).
В решении также указывается о предупреждении таможенного эксперта (эксперта) об ответственности за дачу заведомо ложного заключения таможенного эксперта (эксперта), установленной законами Республики Казахстан.
Форма решения таможенного органа о назначении таможенной экспертизы утверждается уполномоченным органом.
К решению таможенного органа о назначении таможенной экспертизы прилагаются пробы и (или) образцы товаров, изъятые документы и (или) средства идентификации, иные материалы и документы, необходимые для проведения таможенной экспертизы.
7. В проведении таможенной экспертизы может быть отказано по следующим основаниям:
1) ненадлежащее оформление решения о назначении таможенной экспертизы, акта отбора проб и (или) образцов товаров, акта об изъятии документов, средств идентификации, представленных для проведения таможенной экспертизы;
2) несоответствие проб и (или) образцов товаров, их количества сведениям, указанным в акте отбора проб и (или) образцов товаров;
3) нарушение упаковки, несоответствие упаковки описанию, указанному в акте отбора проб и (или) образцов товаров;

4) уәкілетті кеден органында кедендік сараптаманы жүргізу үшін қажетті материалдық-техникалық база, арнайы жағдайлар немесе талап етілетін біліктілігі бар кедендік сарапшы болмағанда;
5) қойылған мәселелер бойынша кедендік сараптаманы жүргізуге мүмкіндік беретін ақпарат, құжаттар болмағанда;
6) кедендік сараптаманы жүргізу үшін тауарлар сынамалары және (немесе) үлгілері болмағанда немесе жетпегенде;
7) кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органының тауарлардың сынамаларына және (немесе) үлгілеріне, құжаттарға, сәйкестендіру құралдарына кедендік сараптама жүргізу барысында ішінара немесе толық жоюға, оларды бұзуға тыйым салу болғанда бас тартылуы мүмкін, ал зерттеуді және (немесе) сынақтарды жүргізу тек бұзатын әдістерді пайдалана отырып жүргізуге болады.
8. Уәкілетті кеден органы кедендік сараптаманы тағайындау туралы кеден органының шешімі келіп түскен тіркеу күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей кедендік сараптаманы жүргізу немесе осы баптың 6-тармағында көрсетілген негіздер бойынша оны жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Кедендік сараптаманы жүргізуден бас тарту шешімінде мұндай бас тартудың себептері көрсетіледі.
Кедендік сараптаманы жүргізуден бас тарту туралы шешім ұсынылған материалдар, құжаттар, тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері қоса беріле отырып, кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органына жолданады.
9. Кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органы кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешім қабылданған күннен кейінгі күннен кешіктірмей декларантты немесе тауарларға қатысты өкілеттігі бар өзге де тұлғаны кедендік сараптаманың тағайындалуы туралы шешімнің көшірмесін табыс ету (жолдау) арқылы хабардар етеді.
10. Кедендік сараптаманы жүргізуге арналған шығыстар осы тармақтың екінші абзацын қоспағанда, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
Кедендік сараптама осы баптың 2-тармағының екінші абзацына сәйкес тағайындалған жағдайда мұндай кедендік сараптаманы жүргізуге байланысты туындаған шығыстар, егер кедендік сараптаманы жүргізу нәтижелері бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар анықталса, кедендік сараптама жүргізілетін тауарларға және (немесе) құжаттарға қатысты тұлғаның қаражаты есебінен өтеледі.
11. Уәкілетті кеден органы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен өзге де сараптамаларды (зерттеулерді) жүргізуі мүмкін.
467-бап. Кедендік сараптама жүргізу үшін кеден органдарының лауазымды адамы болып табылмайтын сарапшыны (маманды) тарту тәртібі

4) отсутствие в уполномоченном таможенном органе необходимой материально-технической базы, специальных условий для проведения таможенной экспертизы или таможенного эксперта требуемой квалификации;
5) отсутствие информации, документов, позволяющих провести таможенную экспертизу по поставленным вопросам;
6) отсутствие или недостаточность проб и (или) образцов товаров для проведения таможенной экспертизы;
7) наличие запрета таможенного органа, назначившего таможенную экспертизу, на частичное или полное уничтожение, разрушение в ходе проведения таможенной экспертизы проб и (или) образцов товаров, документов, средств идентификации, а проведение исследования и (или) испытания возможно только с использованием разрушающих методов.
8. Уполномоченный таможенный орган не позднее трех рабочих дней со дня регистрации поступившего решения таможенного органа о назначении таможенной экспертизы принимает решение о проведении таможенной экспертизы или отказе в ее проведении по основаниям, указанным в пункте 6 настоящей статьи.
В решении об отказе в проведении таможенной экспертизы указываются причины такого отказа.
Решение об отказе в проведении таможенной экспертизы с приложением представленных материалов, документов, проб и (или) образцов товаров направляется таможенному органу, назначившему таможенную экспертизу.
9. Таможенный орган, назначивший таможенную экспертизу, не позднее дня, следующего за днем принятия решения о назначении таможенной экспертизы, уведомляет декларанта или иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, о назначении таможенной экспертизы путем вручения (направления) ему копии решения о назначении таможенной экспертизы.
10. Расходы на проведение таможенной экспертизы возмещаются за счет бюджетных средств в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, за исключением абзаца второго настоящего пункта.
В случае назначения таможенной экспертизы в соответствии с абзацем вторым пункта 2 настоящей статьи, расходы, возникшие в связи с проведением такой таможенной экспертизы, возмещаются за счет средств лица, в отношении товаров и (или) документов которого проводится таможенная экспертиза, если по результатам проведения таможенной экспертизы выявлены нарушения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
11. Уполномоченным таможенным органом могут проводиться иные экспертизы (исследования) в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Статья 467. Порядок привлечения для проведения таможенной экспертизы эксперта (специалиста), не являющегося должностным лицом таможенных органов

1. Кедендік сараптама жүргізу үшін кеден органдарының лауазымды адамы болып табылмайтын сарапшыны (маманды) тарту тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
2. Кеден органдарының лауазымды адамы болып табылмайтын сарапшы (маман) кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органына сарапшыда (маманда) қажетті арнайы және (немесе) ғылыми танымдардың болуын растайтын құжаттарды табыс етуге міндетті.
468-бап. Кедендік сараптама жүргізу мерзімі мен тәртібі
1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, кедендік сараптма жүргізу үшін материалдар мен құжаттарды кедендік сарапшы (сарапшы) қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде кедендік сараптма жүргізіледі.
Зерттеудің салыстыру (салыстырмалы) әдістерін қолдануды және әртүрлі ғылыми-техникалық құралдарды қолдануды талап ететін, ұзақ уақытты алатын екі және кедендік сараптаманың оданда көп объектілеріне зерттеу жүргізу кезінде, егер кедендік сараптама нәтижелерін алғанға дейін тауарларды шығару жүзеге асырылмайтын болса, тауарларды уақытша сақтау мерзімінен аспайтын мерзімде ұзарту мерзімінің себебін көрсетіп, уәкілетті кеден органы басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның жазбаша рұқсатымен кедендік сараптама мерзімі ұзартылады.
2. Кедендік сараптаманы жүргізу мерзімі:
кедендік сарапшының (сарапшының) кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органы алдында оған қосымша материалдарды, сондай-ақ сынамаларды және (немесе) үлгілерді ұсыну туралы өтініші болған;
кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органының лауазымды адамынан зерттеулер немесе сынақтар жүргізу барысында кедендік сараптамаға ұсынылған, кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органына қайтаруға жататын тауарларды, құжаттарды, сынамаларды немесе үлгілерді елеулі зақымдауға немесе жоюға жазбаша рұқсат алу қажет болған;
кедендік сараптама жүргізуге кіріскен кедендік сарапшы (сарапшы) дәлелді себеппен (еңбекке уақытша жарамсыздық, іссапар) болмаған;
уәкілетті кеден органының өзге уәкілетті сараптама ұйымдарына (сарапшыларына) өтініш жасаса;
кедендік сараптама жүргізу үшін кеден органдарының лауазымды тұлғасы болып табылмайтын сарапшыны (маманды)тартқан жағдайда тоқтатыла тұрады.
Кедендік сараптама жүргізу тоқтатыла тұрған мерзім, сондай-ақ осындай тоқтата тұрудың тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
3. Уәкілетті кеден органдарының кедендік сараптама жүргізу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.

1. Порядок привлечения для проведения таможенной экспертизы эксперта (специалиста), не являющегося должностным лицом таможенных органов, утверждается уполномоченным органом.
2. Эксперт (специалист), не являющийся должностным лицом таможенных органов, обязан представить в таможенный орган, назначивший таможенную экспертизу, документы, подтверждающие наличие у эксперта (специалиста) необходимых специальных и (или) научных познаний.
Статья 468. Срок и порядок проведения таможенной экспертизы
1. Таможенная экспертиза проводится в срок, не превышающий двадцати рабочих дней со дня принятия таможенным экспертом (экспертом) материалов и документов для проведения таможенной экспертизы, если иное не предусмотрено настоящей статьей.
При проведении исследования двух и более объектов таможенной экспертизы, требующего применения сравнительных (сопоставительных) методов исследования и использования различных научно-технических средств, являющегося длительным по времени, срок таможенной экспертизы продлевается с письменного разрешения руководителя уполномоченного таможенного органа или лица, его замещающего, с указанием причин такого продления на срок, не превышающий срок временного хранения товаров, если выпуск товаров не осуществляется до получения результатов таможенной экспертизы.
2. Срок проведения таможенной экспертизы приостанавливается в случаях:
наличия ходатайства таможенного эксперта (эксперта) перед таможенным органом, назначившим таможенную экспертизу, о предоставлении ему дополнительных материалов, а также проб и (или) образцов;
необходимости получения письменного разрешения от должностного лица таможенного органа, назначившего таможенную экспертизу, на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытаний представленных на таможенную экспертизу товаров, документов, проб или образцов, которые подлежат возврату таможенному органу, назначившему таможенную экспертизу;
отсутствия по уважительной причине (временная нетрудоспособность, командировка) таможенного эксперта (эксперта), приступившего к проведению таможенной экспертизы;
обращения уполномоченного таможенного органа в иные уполномоченные экспертные организации (к экспертам);
привлечения для проведения таможенной экспертизы эксперта (специалиста), не являющегося должностным лицом таможенных органов.
Срок, на который приостанавливается проведение таможенной экспертизы, а также порядок такого приостановления утверждаются уполномоченным органом.
3. Порядок проведения таможенной экспертизы уполномоченными таможенными органами утверждается уполномоченным органом.

469-бап. Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы
1. Кедендік сараптама жүргізудің нәтижелері кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысында ресімделеді.
2. Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысында:
1) кедендік сараптама жүргізу орны, ол басталған және аяқталған күн;
2) кедендік сараптама жүргізу үшін негіздеме;
3) кедендік сараптаманы жүргізген кедендік сарапшының (сарапшының) тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде) және оның біліктілігі;
4) кедендік сарапшының (сарапшының) кедендік сараптама жүргізу кезінде кедендік сараптама қорытындысын қасақана жалған бергені үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жауаптылығы туралы ескертілгені туралы қол қойып куәландырылған мәліметтері осындай қорытынды жүргізген уәкілетті кеден органының және (немесе) уәкілетті сараптама ұйымының мөр бедерімен куәландырылады;
5) кедендік сарапшының (сарапшының) алдына қойылған мәселелер;
6) кедендік сараптама жүргізу үшін кедендік сарапшыға (сарапшыға) ұсынылған құжаттардың, материалдардың, тауарлар сынамаларының және (немесе) үлгілерінің, алып қойылған құжаттардың немесе идентификаттау құралдарының тізбесі;
7) қолданылған әдістер, пайдаланылған аспаптар мен жабдықтар көрсетіле отырып, зерттеулердің мазмұны мен нәтижелері, зерттеулердің нәтижелерін бағалау, қойылған мәселелер бойынша түйіндер және олардың негіздемесі көрсетіледі.
3. Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысына кедендік сарапшы (сарапшы) қол қояды. Егер кедендік сараптама бірнеше кедендік сарапшылардың (сарапшылардың) қатысуымен жүргізілген болса, кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысына барлық кедендік сарапшылар (сарапшылар) қол қояды. Қағаз жеткізгіште ресімделген кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы да уәкілетті кеден органының және (немесе) уәкілетті сараптама ұйымының мөр бедерімен куәландырылады.
Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысын көрсететін материалдар мен құжаттар осындай қорытындыға қоса беріледі, кедендік сарапшының (сарапшының) қолтаңбасымен, егер кедендік сараптама бірнеше кедендік сарапшылардың (сарапшылардың) қатысуымен жүргізілген болса, бірнеше кедендік сарапшылардың (сарапшылардың) қолтаңбасымен) куәландырылады. Қағаз жеткізгіште ресімделген материалдар мен құжаттарда уәкілетті кеден органының және (немесе) уәкілетті сараптама ұйымының мөр бедерімен куәландырылады және осындай қорытындының құрамдас бөлігі болып табылады.
4. Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органына жолданады.
Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ресімделген жағдайда мұндай қорытынды үш данада ресімделеді, оның бірі уәкілетті кеден органында қалады, ал басқалары кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органына жолданады.

Статья 469. Заключение таможенного эксперта (эксперта)
1. Результаты проведения таможенной экспертизы оформляются заключением таможенного эксперта (эксперта).
2. В заключении таможенного эксперта (эксперта) указываются:
1) место проведения таможенной экспертизы, даты ее начала и завершения;
2) основание для проведения таможенной экспертизы;
3) фамилия, имя и отчество (при наличии) таможенного эксперта (эксперта), проводившего таможенную экспертизу, и его квалификация;
4) заверенные подписью таможенного эксперта (эксперта) сведения о том, что он предупрежден об ответственности, установленной законодательством Республики Казахстан, за дачу заведомо ложного заключения таможенного эксперта (эксперта) при проведении таможенной экспертизы, которая заверяется оттиском печати уполномоченного таможенного органа и (или) уполномоченной экспертной организации, проводившей таможенную экспертизу;
5) вопросы, поставленные перед таможенным экспертом (экспертом);
6) перечень документов, материалов, проб и (или) образцов товаров, изъятых документов или средств идентификации, предоставленных таможенному эксперту (эксперту) для проведения таможенной экспертизы;
7) содержание и результаты исследований с указанием примененных методов, использованных приборов и оборудования, оценка результатов исследований, выводы по поставленным вопросам и их обоснование.
3. Заключение таможенного эксперта (эксперта) подписывается таможенным экспертом (экспертом). Если таможенная экспертиза проводилась при участии нескольких таможенных экспертов (экспертов), заключение таможенного эксперта (эксперта) подписывается всеми таможенными экспертами (экспертами). Заключение таможенного эксперта (эксперта), оформленное на бумажном носителе, также заверяется оттиском печати уполномоченного таможенного органа и (или) экспертной организации.
Материалы и документы, иллюстрирующие заключение таможенного эксперта (эксперта), прилагаются к такому заключению, заверяются подписью таможенного эксперта (эксперта), а если таможенная экспертиза проводилась при участии нескольких таможенных экспертов (экспертов), подписями нескольких таможенных экспертов (экспертов). Материалы и документы, оформленные на бумажном носителе, также заверяются оттиском печати уполномоченного таможенного органа и (или) экспертной организации и являются составной частью такого заключения.
4. Заключение таможенного эксперта (эксперта) направляется таможенному органу, назначившему таможенную экспертизу.
В случае оформления заключения таможенного эксперта (эксперта) в виде документа на бумажном носителе, такое заключение оформляется в трех экземплярах, один из которых остается в уполномоченном таможенном органе, а другие направляются таможенному органу, назначившему таможенную экспертизу.

5. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бір мемлекетте Еуразиялық экономикалық одаққа мүше екінші мемлекеттің кеден органдары жүргізген кедендік сараптама нәтижелерін тану жағдайлары мен тәртібін Комиссия айқындайды.
470-бап. Қосымша және қайталама кедендік сараптамалар
1. Бұрын зерттелген тауарларға, кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарға, идентификаттау құралдарына қатысты жаңа мәселелер туындаған кезде кеден органдары қосымша кедендік сараптама тағайындауы мүмкін.
Қосымша кедендік сараптама уәкілетті кеден органына не кедендік сараптама жүргізген Қазақстан Республикасының сараптама ұйымына (сарапшысы) тағайындалады.
2. Декларант кедендік, оның ішінде қосымша сараптама нәтижелерімен келіспеген жағдайда кеден органы қайталама кедендік сараптама тағайындауы мүмкін.
Қайталама кедендік сараптама бұрын жүргізілген кедендік сараптама кезінде зерттелген сол тауарларды, кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды, идентификаттау құралдарын зерттеу үшін және сол мәселелерді шешу үшін тағайындалады.
Кедендік сараптама жүргізген уәкілетті кеден органына немесе сараптама ұйымына сияқты, өзге де уәкілетті кеден органына немесе сараптама ұйымына да қайталама кедендік сараптама тағайындалуы мүмкін.
Қайталама кедендік сараптама жүргізу кедендік, оның ішінде қосымша сараптаманы жүргізген кедендік сарапшыны (сарапшыны) қоспағанда, екі және одан да көп кедендік сарапшылардан (сарапшылардан) тұратын комиссияға тапсырылады. Кедендік, оның ішінде қосымша сараптаманы жүргізген кедендік сарапшылар (сарапшылар) қайталама кедендік сараптама жүргізген кезде оған қатысуы және комиссияға қажетті түсіндірме беруі мүмкін.
3. Қосымша және қайталама кедендік сараптамаларды жүргізу кезінде кедендік сарапшыға (сарапшыға) міндетті түрде бұрын жүргізілген кедендік сараптаманың нәтижелері ұсынылады.
471-бап. Кедендік сараптаманы жүргізу үшін тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу, кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды, идентификаттау құралдарын алып қою
1. Кеден органдарының лауазымды адамдары кедендік сараптаманы жүргізу үшін тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алады.
2. Тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеудің арнайы білімдерін пайдалану және техникалық құралдарды қолдану қажет болған кезде кедендік сарапшының қатысуымен жүргізілуі мүмкін. Тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеуге кедендік сарапшының (сарапшының) қатысуы үшін кеден органдарының лауазымды тұлғасының уәкілетті кеден органына өтінішхаты негіз болып табылады.

5. Случаи и порядок признания результатов таможенной экспертизы, проведенной в одном государстве-члене Евразийского экономического союза, таможенными органами другого государства-члена Евразийского экономического союза, определяются Комиссией.
Статья 470. Дополнительная и повторная таможенные экспертизы
1. При возникновении новых вопросов в отношении ранее исследованных товаров, таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации таможенным органом может быть назначена дополнительная таможенная экспертиза.
Дополнительная таможенная экспертиза назначается уполномоченному таможенному органу либо экспертной организации (эксперту) Республики Казахстан, которыми проводилась таможенная экспертиза.
2. В случае несогласия декларанта с результатами таможенной экспертизы, в том числе дополнительной, таможенным органом может быть назначена повторная таможенная экспертиза.
Повторная таможенная экспертиза назначается для исследования тех же товаров, таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации и для решения тех же вопросов, которые исследовались при ранее проведенной таможенной экспертизе.
Повторная таможенная экспертиза может назначаться как уполномоченному таможенному органу или экспертной организации, которыми проводилась таможенная экспертиза, так и иной экспертной организации.
Проведение повторной таможенной экспертизы поручается комиссии, состоящей из двух и более таможенных экспертов (экспертов), за исключением таможенного эксперта (эксперта), проводившего таможенную экспертизу, в том числе дополнительную. Таможенные эксперты (эксперты), проводившие таможенную экспертизу, в том числе дополнительную, могут присутствовать при проведении повторной таможенной экспертизы и давать комиссии необходимые пояснения.
3. При проведении дополнительной и повторной таможенных экспертиз таможенному эксперту (эксперту) в обязательном порядке представляются результаты ранее проведенной таможенной экспертизы.
Статья 471. Отбор проб и (или) образцов товаров, изъятие таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации для проведения таможенной экспертизы
1. Для проведения таможенной экспертизы пробы и (или) образцы товаров отбираются должностными лицами таможенных органов.
2. При необходимости использования специальных знаний и применения технических средств отбор проб и (или) образцов товаров может проводиться с участием таможенного эксперта. Основанием для участия таможенного эксперта (эксперта) в отборе проб и образцов товаров является ходатайство должностного лица таможенного органа в уполномоченный таможенный орган.

3. Тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері олардың зерттеу мүмкіндігін және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стандарттау бойынша нормативтік құжаттамаға сәйкес талаптардың сақталуын қамтамасыз ететін аз мөлшерде іріктеп алынады.
4. Тауарлардың сынамаларына және (немесе) үлгілеріне іріктеу жүргізу нәтижелері бойынша тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу актісі жасалады, оның нысанын Комиссия айқындайды.
Тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу актісі үш данада жасалады, оның біреуі декларантқа, ол болмаған жағдайда, егер бұл белгіленсе, тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге де тұлғаға, ал халықаралық пошта жөнелтілімдерінде өткізілетін тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу кезінде тағайындалған пошта байланысы операторына табыс етілуге (жолдануға) жатады.
5. Кеден органдарының лауазымды адамдары тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеуді декларанттың қатысуымен, ол болмаған жағдайда, егер бұл белгіленсе, тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге де тұлғаның қатысуымен, ал халықаралық пошта жөнелтілімдерінде өткізілетін тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу кезінде тағайындалған пошта байланысы операторы өкілінің қатысуымен іріктеп алады.
Кеден органының талап етуі бойынша көрсетілген тұлғалар кеден органдарының лауазымды адамдарына тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алу кезінде жәрдемдесуге, оның ішінде өз есебінен қажетті жүк және өзге де операцияларды жасауға міндетті.
6. Тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін декларант немесе тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге де тұлға болмаған кезде, осы Кодекстің 413-бабы 6-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайда, екі куәгердің қатысуымен, ал осы Кодекстің 413-бабы 6-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жағдайда, тағайындалған пошта байланысы операторы өкілінің, ал ол болмаған кезде, екі куәгердің қатысуымен іріктеп алынады.
7. Кеден органы декларантта немесе тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге де тұлғада тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алу нәтижесінде туындаған шығыстарды өтемейді.
8. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері көмілуге, жойылуға немесе кәдеге жаратылуға жататын жағдайларды қоспағанда, кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органы кедендік сараптама аяқталғаннан кейін оны жүргізу барысында жұмсалмаған тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін декларантқа немесе тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге де тұлғаға, ал халықаралық пошта жөнелтілімдерінде өткізілетін тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу кезінде тағайындалған пошта байланысы операторына қайтарады.
Кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органы кедендік сараптаманы жүргізген уәкілетті кеден органынан тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей декларантқа немесе тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге де тұлғаға мұндай тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін қайтару туралы хабарлайды.

3. Пробы и (или) образцы товаров отбираются в минимальных количествах, обеспечивающих возможность их исследования и соблюдение требований согласно нормативным документам по стандартизации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. По результатам проведения отбора проб и (или) образцов товаров составляется акт отбора проб и (или) образцов товаров, форма которого определяется Комиссией.
Акт отбора проб и (или) образцов товаров составляется в трех экземплярах, один из которых подлежит вручению (направлению) декларанту, при его отсутствии – иному лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, если оно установлено, а при отборе проб и (или) образцов товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях, – назначенному оператору почтовой связи.
5. Должностные лица таможенных органов отбирают пробы и (или) образцы товаров в присутствии декларанта, при его отсутствии – в присутствии иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, если оно установлено, а при отборе проб и (или) образцов товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях, – в присутствии представителя назначенного оператора почтовой связи.
По требованию таможенного органа указанные лица обязаны оказывать содействие должностным лицам таможенных органов при отборе проб и (или) образцов товаров, в том числе совершать за свой счет необходимые грузовые и иные операции.
6. Пробы и (или) образцы товаров могут отбираться должностными лицами таможенных органов в отсутствие декларанта или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 4) пункта 6 статьи 413 настоящего Кодекса, в присутствии двух понятых, а в случае, указанном в подпункте 3) пункта 6 статьи 413 настоящего Кодекса, – в присутствии представителя назначенного оператора почтовой связи, а при его отсутствии – в присутствии двух понятых.
7. Таможенный орган не возмещает расходы, возникшие у декларанта или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, в результате отбора проб и (или) образцов товаров.
8. По окончании таможенной экспертизы не израсходованные в ходе ее проведения пробы и (или) образцы товаров возвращаются таможенным органом, назначившим таможенную экспертизу, декларанту или иному лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, а при отборе проб и (или) образцов товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях, – назначенному оператору почтовой связи, за исключением случаев, когда такие пробы и (или) образцы товаров подлежат захоронению, уничтожению или утилизации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Таможенный орган, назначивший таможенную экспертизу, не позднее трех рабочих дней со дня получения проб и (или) образцов товаров от уполномоченного таможенного органа, проводившего таможенную экспертизу, информирует декларанта или иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, о возврате таких проб и (или) образцов товаров.

9. Декларант немесе тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге де тұлға алмаған тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері, олар көрсеткен ақпаратты алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кеден органдарында кідіртіледі.
10. Кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарға, идентификаттау құралдарына қатысты кедендік сараптаманы жүргізу үшін мұндай құжаттар мен идентификаттау құралдарын кеден органдары уәкілетті орган бекіткен тәртіппен алып қояды. Кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды, идентификаттау құралдарын алып қою туралы нысанын уәкілетті орган бекіткен құжаттарды, идентификаттау құралдарын алып қою туралы акт толтырылады.
11. Кедендік сараптама аяқталғаннан кейін кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органы мұндай құжаттар алып қойылған тұлғаға қайтарады.
Кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органы кедендік сараптаманы жүргізген уәкілетті кеден органынан алып қойылған құжаттарды алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей мұндай құжаттар алып қойылған тұлғаға оларды қайтару туралы хабарлайды.
472-бап. Кедендік сарапшының (сарапшының) кедендік сараптаманы жүргізу кезіндегі құқықтары мен міндеттері
1. Кедендік сарапшы (сарапшы) кедендік сараптаманы жүргізу кезінде:
1) кедендік сараптаманы жүргізуге қатысты материалдармен танысуға;
2) уәкілетті кеден органы басшысының келісімімен кедендік сараптаманы жүргізуге басқа да кедендік сарапшыларды тартуға;
3) егер қойылған мәселелер оның құзыретінен тыс болса, материалдарды және құжаттарды, тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде кедендік сараптама жүргізуден немесе өз құзыретіне жатпайтын мәселелерге жауап беруден бас тартуға;
4) кедендік сараптама жүргізу үшін материалдарды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кедендік сараптама жүргізуге қажетті қосымша материалдар мен құжаттарды, оның ішінде тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін жазбаша нысанда сұратуға;
5) өзінің арнайы және (немесе) ғылыми білімі мен құзыретіне сәйкес алдына қойылған мәселелерді нақтылауға;
6) кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысына кеден органдары үшін маңызы бар және олар бойынша мәселелер қойылмаған мән-жайлар туралы тұжырым қосуға;

9. Пробы и (или) образцы товаров, не полученные декларантом или иным лицом, обладающим полномочиями в отношении товаров, в течение пятнадцати рабочих дней со дня получения ими указанной информации, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
10. Для проведения таможенной экспертизы в отношении таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации такие документы и средства идентификации изымаются таможенными органами в порядке, утвержденном уполномоченным органом. Об изъятии таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации таких документов и товаров составляется акт об изъятии документов, средств идентификации документов и товаров, форма которого утверждается уполномоченным органом.
11. По окончании таможенной экспертизы таможенные, транспортные (перевозочные), коммерческие и иные документы возвращаются лицу, у которого изъяты такие документы, таможенным органом, назначившим таможенную экспертизу.
Таможенный орган, назначивший таможенную экспертизу, не позднее трех рабочих дней со дня получения изъятых документов от уполномоченного таможенного органа, проводившего таможенную экспертизу, информирует лицо, у которого изъяты такие документы, об их возврате.
Статья 472. Права и обязанности таможенного эксперта (эксперта) при проведении таможенной экспертизы
1. При проведении таможенной экспертизы таможенный эксперт (эксперт) вправе:
1) знакомиться с материалами, относящимися к проведению таможенной экспертизы;
2) привлекать с согласия руководителя уполномоченного таможенного органа других таможенных экспертов к проведению таможенной экспертизы;
3) отказаться в течение одного рабочего дня со дня получения материалов и документов, проб и (или) образцов товаров от проведения таможенной экспертизы, если поставленные вопросы находятся вне его компетенции, или от представления ответов на вопросы, не входящие в его компетенцию;
4) запросить в письменной форме в течение трех рабочих дней со дня получения материалов для проведения таможенной экспертизы дополнительные материалы и документы, в том числе пробы и (или) образцы товаров, необходимые для проведения таможенной экспертизы;
5) уточнять поставленные перед ним вопросы в соответствии со своими специальными и (или) научными знаниями и компетенцией;
6) включать в заключение таможенного эксперта (эксперта) выводы об обстоятельствах, которые имеют значение для таможенных органов, и по поводу которых не были поставлены вопросы;

7) арнайы және өзге де деректерде жарияланған ғылыми-техникалық ақпаратты пайдалануға;
8) өзі жүргізген тауарлардың сынамаларының және (немесе) үлгілерінің сынақтары мен зерттеулерінің нәтижелерін және (немесе) басқа зерттеу немесе сараптама ұйымдары жүргізген тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін зерттеу нәтижелерін пайдалануға құқылы.
2. Кедендік сарапшы (сарапшы) кедендік сараптаманы жүргізу кезінде:
1) кедендік сараптамаға қатысты материалдармен танысуға;
2) егер тауарлардың сынамаларының және (немесе) үлгілерінің саны оны жүргізуге жеткіліксіз болса, материалдарды, құжаттарды, тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кедендік сараптама жүргізуден бас тартуға;
3) зерттеулердің нәтижелерін толық, жан-жақты және объективті бағалау негізінде кедендік сарапшының қорытындысын дайындауға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендік сараптаманы жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтерді жария етпеуге және оны үшінші тұлғаларға бермеуге;
5) кедендік сараптама жүргізудің белгіленген мерзімдерін сақтауға міндетті.
3. Кедендік сарапшы өз міндеттерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жауаптылықта болады.
473-бап. Кедендік сараптаманы тағайындау және жүргізу кезінде декларанттың, тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге тұлғаның құқықтары
1. Кедендік сараптаманы тағайындау және жүргізу кезінде декларант, тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге тұлға:
1) олар бойынша кедендік сарапшының қорытындысын алу үшін кедендік сарапшыға қосымша сұрақтар қою туралы уәжді өтінішхатты мәлімдеуге;
2) кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органында кедендік сарапшының қорытындысын алуға;
3) кедендік сараптама жүргізу үшін кеден органдарының тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алу кезінде қатысуға;
4) қайталама кедендік сараптама жүргізу туралы уәжді өтінішхатты мәлімдеуге;
5) кедендік сараптама жүргізу үшін қажетті ақпаратты және (немесе) құжаттарды ұсынуға құқылы.
2. Декларанттың, тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге тұлғаның өтінішхаты қанағаттандырылған жағдайда кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органы тиісті шешім қабылдайды.
Өтінішхатты қанағаттандырудан бас тартылған кезде кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органы өтінішхат берген тұлғаға бұл туралы бас тарту себебін көрсете отырып хабарлайды.
474-бап. Сараптама қызметі саласындағы ынтымақтастық
Кедендік сараптамалар жүргізетін уәкілетті кеден органдары бірлескен зерттеулер жүргізу, ғылыми және әдістемелік ақпарат алмасу, кедендік сарапшылардың кәсіби даярлығын және біліктілігін арттыру мақсатында сараптама қызметін жүзеге асыратын ұйымдармен және мекемелермен ынтымақтасуға құқылы.

7) использовать научно-техническую информацию из опубликованных специальных и иных источников;
8) использовать результаты собственных испытаний и исследований проб и (или) образцов товаров и (или) результаты исследований проб и (или) образцов товаров, проведенных другими исследовательскими или экспертными организациями.
2. При проведении таможенной экспертизы таможенный эксперт (эксперт) обязан:
1) знакомиться с материалами, относящимися к таможенной экспертизе;
2) отказаться в течение трех рабочих дней со дня получения материалов, документов, проб и (или) образцов товаров от проведения таможенной экспертизы, если количество проб и (или) образцов товаров недостаточно для ее проведения;
3) подготовить заключение таможенного эксперта на основании полной, всесторонней и объективной оценки результатов исследований;
4) не разглашать сведения, полученные в результате проведения таможенной экспертизы, и не передавать их третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
5) соблюдать установленные сроки проведения таможенной экспертизы.
3. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения своих обязанностей, таможенный эксперт несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 473. Права декларанта, иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, при назначении и проведении таможенной экспертизы
1. При назначении и проведении таможенной экспертизы декларант, иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, вправе:
1) заявлять мотивированное ходатайство о постановке дополнительных вопросов таможенному эксперту для получения по ним заключения таможенного эксперта;
2) получать заключение таможенного эксперта в таможенном органе, назначившем таможенную экспертизу;
3) присутствовать при отборе проб и (или) образцов товаров таможенными органами для проведения таможенной экспертизы;
4) заявлять мотивированное ходатайство о проведении повторной таможенной экспертизы;
5) представлять информацию и (или) документы, необходимые для проведения таможенной экспертизы.
2. В случае удовлетворения ходатайства декларанта, иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, таможенный орган, назначивший таможенную экспертизу, принимает соответствующее решение.
При отказе в удовлетворении ходатайства таможенный орган, назначивший таможенную экспертизу, информирует об этом лицо, подавшее ходатайство, с указанием причин отказа.
Статья 474. Сотрудничество в области экспертной деятельности
Уполномоченные таможенные органы, проводящие таможенные экспертизы, вправе сотрудничать с организациями и учреждениями, осуществляющими экспертную деятельность, в целях проведения совместных исследований, обмена научной и методической информацией, профессиональной подготовки и повышения квалификации таможенных экспертов.

55-тарау. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағым жасау тәртібі
475-бап. Шағым жасау құқығы
1. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағым жасау (бұдан әрі - осы тараудың мақсатында бұдан әрі - хабарлама) осы бөлімде көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Хабарламаға:
1) өзіне қатысты тексеру нәтижелері туралы хабарлама шығарылған декларанттың не оның өкілінің;
2) өзіне қатысты хабарлама шығарылған қызметті жүзеге асыратын тұлғаның не оның өкілінің шағым жасау құқығы бар.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес хабарламаға сот тәртібімен шағымдануға құқылы.
476-бап. Шағым беру тәртібі мен мерзімдері
1. Шағым хабарлама тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күнi iшiнде уәкілетті органға берiледi.
Бұл ретте шағымның көшiрмесi хабарламаны шығарған кеден органына жiберілуге тиiс.
Уәкілетті органға шағым беру күнi оны беру тәсiлiне қарай:
1) өзi келу тәртібімен - уәкілетті органның шағымды алған күні;
2) пошта арқылы - поштаның немесе өзге де байланыс ұйымының қабылдау туралы белгiсi қойылған күн болып табылады.
2. Осы баптың 1-тармағында белгіленген мерзімді дәлелді себеппен өткізіп алған жағдайда шағым беруші тұлғаның өтінішхаты бойынша уәкілетті орган бұл мерзімді қалпына келтіруі мүмкін.
3. Уәкілетті орган шағым берудің өткізіп алған мерзімін қалпына келтіру мақсатында өзіне қатысты тексеру жүргізілген жеке тұлғаның, сондай-ақ шағым беретін тұлға басшысының және (немесе) бас бухгалтерінің (ол болған жағдайда) уақытша еңбекке жарамсыздығы дәлелді себеп ретінде танылады.
Осы тармақтың ережелері өздеріне қатысты кедендік тексеру жүргізілген жеке тұлғаларға, сондай-ақ ұйымдық құрылымы жоғарыда көрсетілген тұлғалар болмаған кезде оларды алмастыратын тұлғалардың болуын көзделмейтін осы Кодекстің 475-бабының 2-тармағында көрсетілген тұлғаларға да қолданылады.
Бұл ретте шағым берудің өткізіп алған мерзімін қалпына келтіру туралы өтінішхатқа осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген адамдардың уақытша еңбекке жарамсыздық кезеңін растайтын құжат және шағым берген тұлғаның ұйымдық құрылымын белгілейтін құжат қоса берілуге тиіс.
4. Осы Кодекстің 475-бабы 2-тармағында көрсетілген тұлғаның шағым берудің өткізіп алған мерзімін уәкілетті органының қалпына келтіруі туралы өтінішхаты осы баптың 3-тармағында көрсетілген тұлғалар шағым мен өтінішхатты уақытша еңбекке жарамсыздық кезеңі аяқталған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей берген жағдайда ғана қанағаттандырылады.

Глава 55. Порядок обжалования уведомления о результатах проверки и (или) уведомления об устранении нарушений
Статья 475. Право на обжалование
1. Обжалование уведомления о результатах проверки и (или) уведомления об устранении нарушений (далее в целях настоящей главы – уведомление) осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, с учетом особенностей, предусмотренных настоящим разделом.
2. Правом на обжалование уведомления обладают:
1) декларант, в отношении которого выставлено уведомление, либо его представитель;
2) лицо, осуществляющее деятельность в сфере таможенного дела, в отношении которого выставлено уведомление, либо его представитель.
3. Лица, указанные в пункте 2 настоящей статьи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан вправе обжаловать уведомление в судебном порядке
Статья 476. Порядок и сроки подачи жалобы
1. Жалоба подается в уполномоченный орган в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем вручения уведомления.
При этом копия жалобы должна быть направлена в таможенный орган, выставивший уведомление.
Датой подачи жалобы в уполномоченный орган в зависимости от способа подачи являются:
1) в явочном порядке – дата получения жалобы уполномоченным органом;
2) по почте – дата отметки о приеме почтовой или иной организацией связи.
2. В случае пропуска по уважительной причине срока, установленного пунктом 1 настоящей статьи, этот срок по ходатайству лица, подающего жалобу, может быть восстановлен уполномоченным органом.
3. В целях восстановления пропущенного срока подачи жалобы уполномоченным органом в качестве уважительной причины признается временная нетрудоспособность физического лица, в отношении которого проведена таможенная проверка, а также руководителя и (или) главного бухгалтера (при его наличии) лица, подавшего жалобу.
Положения настоящего пункта применяются к физическим лицам, в отношении которых проведена таможенная проверка, а также к лицам, указанным в пункте 2 статьи 475 настоящего Кодекса, организационная структура которых не предусматривает наличия лиц, замещающих вышеуказанных лиц во время их отсутствия.
При этом к ходатайству о восстановлении пропущенного срока подачи жалобы должны быть приложены документ, подтверждающий период временной нетрудоспособности лиц, указанных в части первой настоящего пункта, и документ, устанавливающий организационную структуру лица, подавшего жалобу.
4. Ходатайство о восстановлении пропущенного срока подачи жалобы уполномоченным органом в сфере таможенного дела удовлетворяется только при условии, что лицом, указанным в пункте 2 статьи 475 настоящего Кодекса, жалоба и ходатайство поданы не позднее десяти рабочих дней со дня окончания периода временной нетрудоспособности лиц, указанных в пункте 3 настоящей статьи.

5. Уәкілетті органға шағым берген тұлға осы шағым бойынша шешім қабылданғанға дейін оны өзінің жазбаша өтініші негізінде қайтарып ала алады.
Шағымды қайтарып алуы осы баптың 1-тармағында белгіленген мерзім сақталған жағдайда оны қайтадан шағым беру құқығынан айырмайды.
Осы Кодекстің 475-бабы 2-тармағында көрсетілген тұлға көшпелі кедендік тексеру жүргізу тағайындалған күннен бастап оны аяқтау күніне дейін шағым бойынша шешім шығарылғанға дейінгі кезеңде шағымды қайтарып алуды жүргізуге құқығы жоқ.
477-бап. Шағымның нысаны мен мазмұны
1. Шағым жазбаша нысанда беріледі.
2. Шағымда:
1) шағымға қол қойған күнi;
2) шағым берілетін уәкілетті органның атауы;
3) шағым беретін адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) не толық атауы, оның тұрғылықты жері (орналасқан жері);
4) идентификаттау нөмірі;
5) хабарлама шығарған кеден органының атауы;
6) шағым беруші тұлға өз талаптарын негіздейтін мән-жайлар, сондай-ақ осы мән-жайларды растайтын мәліметтер;
7) қоса беріліп отырған құжаттардың тізбесі көрсетілуге тиіс.
3. Шағымда оны қарау үшін маңызы бар өзге мәліметтер көрсетілуі мүмкін.
4. Шағымға оны берген тұлға, не оның өкілі қол қояды.
5. Шағымға:
1) шағымданатын хабарламаның және кедендік тексеру актісінің көшірмесі;
2) шағым берген тұлға өз талаптарын негіздеген мән-жайларды растайтын құжаттар;
3) іске қатысы бар өзге де құжаттар қоса беріледі.
478-бап. Шағымды қараудан бас тарту
1. Уәкілетті органы:
1) шағым осы Кодекстің 476-бабында белгіленген шағым жасау мерзімі бұзыла отырып берілген;
2) шағым осы Кодекстің 477-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
3) шағымды осы Кодекстің 475-бабы 2-тармағында көрсетілмеген тұлға берген;
4) осы Кодекстің 475-бабы 2-тармағында көрсетілген тұлға шағымда жазылған мәселелер бойынша сотқа талап арыз берген жағдайларда шағымды қараудан бас тартады.
2. Уәкілетті орган осы баптың 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда шағымды берген тұлғаға шағымды қараудан бас тарту туралы шағым тiркелген күннен бастап он жұмыс күнi ішінде жазбаша нысанда хабарлайды.
Уәкілетті орган осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда тұлғаның сотқа жүгіну фактісі анықталған күннен бастап он жұмыс күнi ішінде шағымды берген тұлғаға шағымды қараудан бас тарту туралы мұндай бас тартудың себебiн көрсете отырып жазбаша нысанда хабарлайды.
3. Уәкілетті органның осы баптың 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда шағымды қараудан бас тартуы тұлғаны осы Кодекстiң 476-бабында белгiленген мерзiм шегiнде шағымды қайта беру құқығынан айырмайды.

5. Лицо, подавшее жалобу в уполномоченный орган, до принятия решения по этой жалобе может ее отозвать на основании своего письменного заявления.
Отзыв жалобы не лишает его права на подачу повторной жалобы при условии соблюдения сроков, установленных пунктом 1 настоящей статьи.
Лицо, указанное в пункте 2 статьи 475 настоящего Кодекса, не вправе производить отзыв жалобы в период с даты назначения выездной таможенной проверки до даты ее завершения.
Статья 477. Форма и содержание жалобы
1. Жалоба подается в письменной форме.
2. В жалобе должны быть указаны:
1) дата подписания жалобы;
2) наименование уполномоченного органа, в который подается жалоба;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) либо полное наименование лица, подающего жалобу, его место жительства (место нахождения);
4) идентификационный номер;
5) наименование таможенного органа, выставившего уведомление;
6) обстоятельства, на которых лицо, подающее жалобу, основывает свои требования, а также сведения, подтверждающие данные обстоятельства;
7) перечень прилагаемых документов.
3. В жалобе могут быть указаны иные сведения, имеющие значение для рассмотрения жалобы.
4. Жалоба подписывается лицом, подавшим жалобу, либо его представителем.
5. К жалобе прилагаются:
1) копия обжалуемого уведомления и акта таможенной проверки;
2) документы, подтверждающие обстоятельства, на которых основывает свои требования лицо, подавшее жалобу;
3) иные документы, имеющие отношение к делу.
Статья 478. Отказ в рассмотрении жалобы
1. Уполномоченный орган отказывает в рассмотрении жалобы в случаях:
1) подачи жалобы с нарушением срока обжалования, установленного статьей 476 настоящего Кодекса;
2) несоответствия жалобы требованиям, установленным статьей 477 настоящего Кодекса;
3) подачи жалобы лицом, не указанным в пункте 2 статьи 475 настоящего Кодекса;
4) подачи лицом, указанным в пункте 2 статьи 475 настоящего Кодекса, искового заявления в суд по вопросам, изложенным в жалобе.
2. В случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, уполномоченный орган в письменной форме извещает лицо, подавшее жалобу, об отказе в рассмотрении жалобы в течение десяти рабочих дней с даты регистрации жалобы.
Уполномоченный орган в случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 1 настоящей статьи, в письменной форме извещает лицо, подавшее жалобу, об отказе в рассмотрении жалобы с указанием причины такого отказа в течение десяти рабочих дней со дня установления факта обращения лица в суд.
3. В случаях, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, отказ уполномоченного органа в рассмотрении жалобы не исключает права лица в пределах срока, установленного статьей 476 настоящего Кодекса, повторно подать жалобу.

479-бап. Шағымды қарау тәртібі
1. Осы Кодекстің 481-бабына сәйкес шағымды қарау мерзімдерін ұзарту және тоқтата тұру жағдайларын қоспағанда, уәкілетті орган шағым бойынша шағым тіркелген күннен бастап - отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, ал салық заңнамасына сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің шағымы бойынша - шағым тіркелген күннен бастап қырық бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде уәжделген шешім шығарылады.
2. Уәкілетті орган шағымды қарау кезінде осы Кодекстің 418-бабында белгіленген тәртіппен жоспардан тыс көшпелі кедендік тексеру тағайындауға құқылы.
Шағымды қарау мерзімі осы Кодекстің 481-бабында айқындалған тәртіппен ұзартылуы және (немесе) тоқтатыла тұруы мүмкін.
Шағым жасалатын мәселелер шегінде қаралады.
Осы Кодекстің 475-бабы 2-тармағында аталған тұлға шағымды қарауға өзі тексеру барысында ұсынбаған құжаттарды ұсынған жағдайда жоғары тұрған кеден органы мұндай құжаттарды қарау кезінде тағайындалған көшпелі кедендік тексеру барысында олардың анықтығын айқындауға құқылы.
Уәкілетті орган шағымды қарау кезiнде:
1) шағым берген тұлғаға және (немесе) кеден органынфа шағымда жазылған мәселелер бойынша қосымша ақпаратты не түсіндірмелерді жазбаша нысанда беру туралы сұрау салу жіберуге;
2) мемлекеттік органдарға, сондай-ақ шет мемлекеттердің тиісті органдары мен мұндай органдар мен ұйымдардың құзыретіндегі мәселелер бойынша өзге де ұйымдарға сұрау салу жіберуге;
3) шағымда жазылған мәселелер бойынша шағым берген адаммен кездесу өткізуге;
4) кеден органдарының тексеру жүргізуге қатысқан лауазымды адамдарынан туындаған мәселелер бойынша түсіндірмелер сұратуға құқылы.
Уәкілетті органның шағымды қарау жөніндегі өз өкiлеттiктерiн жүзеге асыруы кезiнде оның қызметiне араласуға және шағымды қарауға қатысы бар лауазымды адамдарға қандай да бiр ықпал етуге тыйым салынады.
480-бап. Шағымды қарау нәтижелері бойынша шешім шығару
1. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағымдарды қарау үшін уәкілетті орган Апелляциялық комиссия құрады.
Апелляциялық комиссияның құрамын және ол туралы ережені уәкілетті орган бекітеді.
Шағымды қарау аяқталған соң уәкілетті орган Апелляциялық комиссияның шешiмін ескере отырып, жазбаша нысанда шешiм шығарады.
1-1. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағымды қарау кезінде кеден заңнамасының барлық анық емес және реттелмеген мәселелері шағым берген адамның пайдасына шешім қабылданады.

Статья 479. Порядок рассмотрения жалобы
1. По жалобе выносится мотивированное решение в срок не более тридцати рабочих дней с даты регистрации жалобы, а по жалобам крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, – не более сорока пяти рабочих дней с даты регистрации жалобы, за исключением случаев продления и приостановления сроков рассмотрения жалобы в соответствии со статьей 481 настоящего Кодекса.
2. Уполномоченный орган при рассмотрении жалобы вправе назначить внеплановую выездную таможенную проверку в порядке, установленном статьей 418 настоящего Кодекса.
Срок рассмотрения жалобы может продлеваться и (или) приостанавливаться в порядке, определенном статьей 481 настоящего Кодекса.
Жалоба рассматривается в пределах обжалуемых вопросов.
В случае представления лицами, указанными в пункте 2 статьи 475 настоящего Кодекса, к рассмотрению жалобы документов, не представлявшихся ими в ходе проверки, таможенный орган при рассмотрении таких документов вправе устанавливать их достоверность в ходе назначенной выездной таможенной проверки.
Уполномоченный орган при рассмотрении жалобы вправе:
1) направлять запросы лицу, подавшему жалобу, и (или) в таможенный орган о предоставлении в письменной форме дополнительной информации либо пояснений по вопросам, изложенным в жалобе;
2) направлять запросы в государственные органы, а также в соответствующие органы иностранных государств и иные организации по вопросам, находящимся в компетенции таких органов и организаций;
3) проводить встречи с лицом, подавшим жалобу, по вопросам, изложенным в жалобе;
4) запрашивать у должностных лиц таможенных органов, принимавших участие в проведении проверки, пояснения по возникшим вопросам.
Запрещаются вмешательство в деятельность уполномоченного органа при осуществлении им своих полномочий по рассмотрению жалобы и оказание какого-либо воздействия на лиц, причастных к рассмотрению жалобы.
Статья 480. Вынесение решения по результатам рассмотрения жалобы
1. Для рассмотрения жалоб на уведомление о результатах проверки и (или) уведомление об устранении нарушений уполномоченный орган создает Апелляционную комиссию.
Состав и положение об Апелляционной комиссии утверждаются уполномоченным органом.
По окончании рассмотрения жалобы уполномоченный орган выносит решение в письменной форме с учетом решения Апелляционной комиссии.
1-1. При рассмотрении жалоб на уведомление о результатах проверки и (или) уведомление об устранении нарушений все неопределенности и неурегулированные вопросы таможенного законодательства принимаются в пользу лица, подавшего жалобу.

2. Шағымды қарау қортындысы бойынша уәкілетті орган мынадай шешімдердің бірін шығарады:
шағым жасалған хабарламаны - өзгеріссіз, ал шағымды қанағаттандырусыз қалдырылсын;
шағым жасалған хабарламаның толық немесе оның бір бөлігінің күші жойылсын.
3. Шағым бойынша шешім жазбаша нысанда шағым жасаған адамға жiберіледi немесе қолына табыс етіледі, ал көшiрмесi хабарлама шығарған кеден органына жіберіледi.
4. Шағымды қарау нәтижелері бойынша шағым жасалған хабарламаның бір бөлігінің күші жойылған жағдайда хабарлама шығарған кеден органы хабарламаға шағымды қарау қорытындылары туралы хабарлама шығарады және оны шағым бойынша шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей, шағымды берген тұлғаға жібереді. Хабарламаға шағымды қарау қортындысы туралы хабарламаның нысанын уәкілетті орган бекітеді.
Осы Кодексте белгіленген негізде және тәртіппен шығарылған уәкілетті органның шешімі кеден органдарының орындауы үшін міндетті.
481-бап. Шағымды қарау мерзімін тоқтата тұру және (немесе) ұзарту
1. Шағымды қарау мерзімі мынадай жағдайларда:
1) шағымды қарау барысында тағайындалған жоспардан тыс көшпелі кедендік тексеру жүргізілген жағдайда - осы Кодекстің 418-бабында белгіленген тәртіппен осындай тексеруді тағайындаған күннен бастап уәкілетті орган тексеру актісін алған күннен бастап он бес жұмыс күні уақыт кезеңіне;
2) мемлекеттік органдарға, сондай-ақ осындай органдар мен ұйымдардың құзыретіндегі мәселелер бойынша шет мемлекеттердің тиісті органдарына және өзге де ұйымдарға сұрау салулар жіберілген жағдайда - осындай сұрау салу жіберілген күннен бастап жауап алынған күнге дейінгі уақыт кезеңіне тоқтатыла тұрады.
2. Уәкілетті орган шағымды қарау мерзiмiн тоқтата тұру туралы мерзімді тоқтата тұру себептерiн көрсете отырып, сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде шағымды берген тұлғаға жазбаша нысанда хабарлайды.
3. Осы баптың 1-тармағында белгіленген шағымды қарау мерзiмi мынадай жағдайларда:
1) осы Кодекстің 475-бабының 2-тармағында көрсетілген тұлға шағымға толықтыруларды ұсынғанда - он бес жұмыс күніне ұзартылады.
Бұл ретте осы баптың 1-тармағында белгіленген мерзім шағымға кейіннен толықтыруларды берудің әрбір жағдайында осы тармақшада көрсетілген мерзімге ұзартылады;
2) уәкілетті орган шағым жасалған мәселені қосымша зерделеу қажет болған жағдайда - тоқсан жұмыс күніне дейін ұзартады.
Уәкілетті орган шағымды қарау мерзімін ұзартқан жағдайда, шағымды қарау мерзімі ұзартылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген тұлғаға хабарлама жіберіледі.

2. По итогам рассмотрения жалобы уполномоченный орган выносит одно из следующих решений:
оставить обжалуемое уведомление без изменения, а жалобу без удовлетворения;
отменить обжалуемое уведомление полностью или в части.
3. Решение по жалобе в письменной форме направляется или вручается лицу, подавшему жалобу, а копия – в таможенный орган, выставивший уведомление.
4. В случае отмены по результатам рассмотрения жалобы обжалуемого уведомления в части, таможенный орган, выставивший уведомление, выносит уведомление об итогах рассмотрения жалобы на уведомление и направляет его лицу, подавшему жалобу, не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения по жалобе. Форма уведомления об итогах рассмотрения жалобы на уведомление утверждается уполномоченным органом.
Решение уполномоченного органа, вынесенное на основании и в порядке, установленных настоящим Кодексом, обязательно для исполнения таможенными органами.
Статья 481. Приостановление и (или) продление срока рассмотрения жалобы
1. Срок рассмотрения жалобы приостанавливается в следующих случаях:
1) проведения назначенной в ходе рассмотрения жалобы внеплановой выездной таможенной проверки-на период времени с даты назначения такой проверки в порядке, установленном статьей 418 настоящего Кодекса, до даты истечения пятнадцати рабочих дней после получения уполномоченным органом акта проверки;
2) направления запросов в государственные органы, а также соответствующие органы иностранных государств и иные организации по вопросам, находящимся в компетенции таких органов и организаций, на период времени с даты направления такого запроса до даты получения ответа.
2. О приостановлении срока рассмотрения жалобы уполномоченный орган в письменной форме извещает лицо, подавшее жалобу, с указанием причин приостановления указанного срока в течение трех рабочих дней со дня направления запроса.
3. Срок рассмотрения жалобы, установленный пунктом 1 настоящей статьи, продлевается в следующих случаях:
1) представления лицом, указанным в пункте 2 статьи 475 настоящего Кодекса, дополнений к жалобе – на пятнадцать рабочих дней;
При этом срок, установленный пунктом 1 настоящей статьи, продлевается на срок, указанный настоящим подпунктом, в каждом случае последующей подачи дополнений к жалобе.
2) уполномоченным органом в случае необходимости дополнительного изучения обжалуемого вопроса – до девяноста рабочих дней.
В случае продления срока рассмотрения жалобы уполномоченным органом, лицу, подавшему жалобу, в течение трех рабочих дней со дня продления срока рассмотрения жалобы направляется извещение.

482-бап. Уәкілетті орган шешімінің нысаны мен мазмұны
Уәкілетті органның шағымды қарау нәтижелерi бойынша шешiмiнде:
1) шешім қабылданған күн;
2) шағым жіберілген уәкілетті органның атауы;
3) шағым берген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда) не оның толық атауы;
4) идентификаттау нөмірі;
5) шағым жасалатын хабарламаның қысқаша мазмұны;
6) шағымның мәні;
7) кеден органы шағым бойынша шешiм шығару кезiнде басшылыққа алған Еуразиялық экономикалық одағының кеден заңнамасының және (немесе) Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына сiлтеме жасалған негiздеме көрсетiлуге тиiс.
483-бап. Уәкілетті органға немесе сотқа шағым (арыз) беру салдары
1. Уәкілетті органға немесе сотқа шағым (арыз) беру шағым жасалатын бөлігінде хабарламаның орындалуын тоқтата тұрады.
2. Уәкілетті органға шағым берген кезде шағым жасалған бөлiгiнде хабарламаның орындалу мерзімін уәкілетті органның жазбаша шешiмi шыққанға дейiн тоқтатыла тұрады.
Сотқа арыз берілген жағдайда шағым жасалған бөлігінде хабарламаның орындалуы сот шағымды іс жүргізуге қабылдап алған күннен бастап сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
7-БӨЛІМ. КЕДЕН ІСІ САЛАСЫНДАҒЫ ҚЫЗМЕТ. УӘКІЛЕТТІ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ОПЕРАТОР 56-тарау. Кеден ісі саласындағы қызмет туралы жалпы ережелер
484-бап. Кеден ісі саласындағы қызмет
1. Кеден органдары бақылайтын және Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында реттелетін, тұлғалардың кедендік өкілдер, кедендік тасымалдаушылар, уақытша сақтау қоймаларын иеленушілер, кедендік қоймаларды иеленушілер, еркін қоймаларды иеленушілер мен бажсыз сауда дүкендерін иеленушілер ретінде қызмет көрсетуге байланысты қызметі кеден ісі саласындағы қызмет болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған және кеден органдары, тиісінше, кедендік өкілдер тізіліміне, кедендік тасымалдаушылар тізіліміне, уақытша сақтау қоймаларын иеленушілер тізіліміне, кедендік қоймаларды иеленушілер тізіліміне, еркін қоймаларды иеленушілер тізіліміне және бажсыз сауда дүкендерін иеленушілер тізіліміне (бұдан әрі - кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалар тізілімі) енгізген заңды тұлғалар кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыруға құқылы.
3. Кеден органының кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаларды кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалар тізіліміне енгізу шарттары мен тәртібі, оларға енгізілген заңды тұлғаларды осы тізілімнен алып тастауға негіздер, осындай тізілімдерге өзгерістер енгізу тәртібі, оларға енгізілген заңды тұлғаларды осы тізілімнен алып тастау тәртібі, сондай-ақ осындай тұлғалардың қызметін тоқтата тұру мен қайтадан қалпына келтіру негіздері мен тәртібі әрбір кеден ісі саласындағы қызмет түріне қатысты осы Кодексте айқындалады.

Статья 482. Форма и содержание решения уполномоченного органа
В решении уполномоченного органа по результатам рассмотрения жалобы должны быть указаны:
1) дата принятия решения;
2) наименование уполномоченного органа, в который направлена жалоба;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) либо полное наименование лица, подавшего жалобу;
4) идентификационный номер;
5) краткое содержание обжалуемого уведомления;
6) суть жалобы;
7) обоснование со ссылкой на нормы таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) законодательства Республики Казахстан, которыми уполномоченный орган руководствовался при вынесении решения по жалобе.
Статья 483. Последствия подачи жалобы (заявления) в уполномоченный орган или суд
1. Подача жалобы (заявления) в уполномоченный орган или суд приостанавливает срок исполнения уведомления в обжалуемой части.
2. При подаче жалобы в уполномоченный орган исполнение уведомления в обжалуемой части приостанавливается до вынесения письменного решения по жалобе.
В случае подачи заявления в суд, исполнение уведомления в обжалуемой части приостанавливается со дня принятия судом заявления к производству до вступления в законную силу судебного акта.
РАЗДЕЛ 7. ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ В СФЕРЕ ТАМОЖЕННОГО ДЕЛА. УПОЛНОМОЧЕННЫЙ ЭКОНОМИЧЕСКИЙ ОПЕРАТОР Глава 56. Общие положения о деятельности в сфере таможенного дела
Статья 484. Деятельность в сфере таможенного дела
1.      Деятельностью в сфере таможенного дела является деятельность лиц, связанная с оказанием услуг в качестве таможенных представителей, таможенных перевозчиков, владельцев складов временного хранения, владельцев таможенных складов, владельцев свободных складов и владельцев магазинов беспошлинной торговли, контролируемая таможенными органами и регулируемая таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан
2. Деятельность в сфере таможенного дела вправе осуществлять юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенные таможенным органом соответственно в реестр таможенных представителей, реестр таможенных перевозчиков, реестр владельцев складов временного хранения, реестр владельцев таможенных складов, реестр владельцев свободных складов, реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли (далее в настоящей главе – реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела).
3. Условия и порядок включения таможенным органом юридических лиц, претендующих на осуществление деятельности в сфере таможенного дела, в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, основания исключения из этих реестров, включенных в них юридических лиц, порядок внесения изменений в такие реестры, порядок исключения из этих реестров, включенных в них юридических лиц, а также основания и порядок приостановления и возобновления деятельности таких лиц определяются настоящим Кодексом в отношении каждого вида деятельности в сфере таможенного дела.

4. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаларды кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалар тізіліміне енгізу шарттарының сақталуын тексеру, сондай-ақ кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалардың қызметін бақылау кезінде осы Кодексте көзделген кедендік бақылау нысандары мен кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шаралар қолданылуы мүмкін.
485-бап. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалардың тізілімдері
1. Кеден органдары осы Кодексте белгіленген тәртіппен кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалар тізілімдерін жүргізеді.
Кеден органының кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаларды кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалар тізіліміне енгізу туралы, оларға енгізілген заңды тұлғаларды осы тізілімнен алып тастау туралы, тізілімге енгізу кезінде заңды тұлға мәлімдеген мәліметтердің өзгеруі туралы, сондай-ақ осындай тұлғалардың қызметін тоқтата тұру мен қайтадан қалпына келтіру туралы ақпарат тиісті бұйрық қабылданған күннен кейінгі екі жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ресми интернет-ресурстарында орналастырылады.
2. Комиссия Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары жүргізетін, кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалар тізілімдері негізінде кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалардың ортақ тізілімдерін қалыптастырады және оларды кемінде айына бір рет Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтына орналастырылуын қамтамасыз етеді.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары жүргізетін кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалардың ортақ тізілімдерінің нысандарын, оларды қалыптастыру мен жүргізу тәртібін, сондай-ақ кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалардың ортақ тізілімдерінде қамтылған деректерді ұсынудың техникалық шарттарын Комиссия айқындайды.
486-бап. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз ету
1. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз ету мұндай қамтамасыз ету кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалардың тізілімдеріне енгізудің шарты болып табылған жағдайларда беріледі.
2. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның осы Кодекске сәйкес осындай тұлғаның кедендік баждарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өтемақылар төлеу міндеті туындаған не кедендік баждарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өтемақылар төлеушімен кедендік баждарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өтемақылар төлеу бойынша ортақ міндеті болса, осындай міндеттерді орындауын қамтамасыз ету кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның кедендік баждарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өтемақылар, пайыздар төлеу жөніндегі міндетінің орындалуын қамтамасыз етеді.

4. При проверке соблюдения условий включения в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, в отношении юридических лиц, претендующих на включение в них, а также при контроле деятельности юридических лиц, включенных в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, могут применяться формы таможенного контроля и меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, предусмотренные настоящим Кодексом.
Статья 485. Реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела
1. Таможенные органы в порядке, установленном настоящим Кодексом, ведут реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.
Информация о включении таможенным органом юридических лиц, в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, об исключении из этих реестров, включенных в них юридических лиц, об изменений сведений, заявленных юридическим лицом при включении в реестр, а также информация о приостановлении, возобновлении деятельности лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела размещается на официальных интернет-ресурсах уполномоченного органа не позднее двух рабочих дней, следующих за днем принятия соответствующего приказа.
2. Комиссия на основании реестров лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, которые ведут таможенные органы государств-членов Евразийского экономического союза, формирует общие реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, и обеспечивает их размещение не реже одного раза в месяц на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Формы общих реестров лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, порядок их формирования и ведения, а также технические условия представления данных, содержащихся в реестрах лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, которые ведут таможенные органы государств-членов Евразийского экономического союза, определяются Комиссией.
Статья 486. Обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела
1. Обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, предоставляется в случаях, когда такое обеспечение является условием включения в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.
2. Обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, обеспечивает исполнение обязанности юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, в случаях, когда в соответствии с настоящим Кодексом у такого лица возникает обязанность по уплате таких таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо оно несет солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин с плательщиком таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.

3. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз етуді кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыруға үміткер заңды тұлға кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалардың тізіліміне енгізу туралы өтініш берілген, кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалардың тиісті тізілімін жүргізуге уәкілетті кеден органына не осы Кодекске сәйкес айқындалатын өзге кеден органына береді.
4. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндетінің орындалуы осы Кодекстің 97-бабының 1-тармағында көрсетілген кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерімен қамтамасыз етіледі.
5. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндетінің орындалуын қамтамасыз ету үшін мұндай тұлға осы Кодекстің 97-бабының 1-тармағында көрсетілген кез келген тәсілді таңдауға құқылы.
6. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндетінің орындалуы осы баптың 5-тармағын ескере отырып, осындай қамтамасыз етуді беретін заңды тұлғаның таңдауы бойынша бірнеше тәсілмен қамтамасыз етілуі мүмкін.
7. Егер осы Кодекстің 12-тарауына, 142 және 353-баптарына сәйкес ауыстырылатын кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндетінің орындалуын қамтамасыз етуге өндіріп алу қолданылмаса және (немесе) кеден органы осы тарауға сәйкес кедендік баждардың, салықтардың, өтемақылардың, пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу туралы талабын жібермеген және (немесе) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес кепіл затына өндіріп алу қолданылмаса, кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндетінің орындалуын қамтамасыз етуді берген заңды тұлға осы баптың 5-тармағын ескере отырып, кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндетінің орындалуын қамтамасыз етудің бір тәсілін екінші тәсілмен ауыстыруға құқылы.
8. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндетінің орындалуы кеден ісі саласында қызметін жүзеге асырудың бүкіл кезеңі ішінде үздіксіз қамтамасыз етілуі, ал кедендік баждарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі, оның ішінде ортақ міндетін орындау, осы Кодексте көзделген жағдайларда – кедендік баждарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет тоқтатылғанға дейін қамтамасыз етілуі тиіс.

3. Обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, предоставляется юридическим лицом, претендующим на осуществление деятельности в сфере таможенного дела, таможенному органу, уполномоченному на ведение соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, которому подано заявление о включении в реестр лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, либо иному таможенному органу, определяемому в соответствии с настоящим Кодексом.
4. Исполнение обязанности юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, обеспечивается способами обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, указанными в пункте 1 статьи 97 настоящего Кодекса.
5. Для обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, такое лицо вправе выбрать любой из способов, указанных в пункте 1 статьи 97 настоящего Кодекса.
6. Исполнение обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, может быть обеспечено несколькими способами по выбору юридического лица, предоставляющего такое обеспечение, с учетом пункта 5 настоящей статьи.
7. Юридическое лицо, предоставившее обеспечение исполнения обязанностей лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, вправе осуществить замену одного способа обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, другим способом с учетом пункта 5 настоящей статьи, если на заменяемое обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, не обращено взыскание в соответствии с главой 12, статьями 142 и 353 настоящего Кодекса и (или) таможенным органом не направлено требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов в соответствии с настоящей главой и (или) на предмет залога не обращено взыскание в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
8. Исполнение обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, должно обеспечиваться непрерывно в течение периода осуществления деятельности в сфере таможенного дела, а исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, в том числе солидарной, в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, – до прекращения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.

9. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндетінің орындалуын қаматмасыз ету тәсілдерін қолдану тәртібін, бір қамтамасыз ету тәсілін екіншісімен ауыстыру тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
10. Егер кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндетінің орындалуын қамтамасыз етуді беру үшін осындай қамтамасыз ету мөлшері белгіленген шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеу жүргізу қажет болса, мұндай қайта есептеу кепілгерлік шартын немесе кепіл мүлігі туралы шартты немесе сақтандыру шартын жасасқан күні қолданыстағы (мұндай шарттарға өзгерістер енгізілген кезде – кепілгерлік шартына немесе кепіл мүлігі туралы шартқа немесе сақтандыру шартына өзгерістер енгізу туралы шарт жасақан күнге) валюта бағамы бойынша, ал кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндетінің орындалуын қамтамасыз ету берілген кезде, өзге тәсілдермен:
1) кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаға жіберілетін кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалардың тізіліміне енгізудің өзге де шарттарының сақталуы туралы хабарламаны кеден органында тіркеу күніне - оны тиісті тізілімге енгізу мақсатында кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз етуді беру кезінде;
2) кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның бір тәсілді екіншісімен ауыстыру туралы өтінішін кеден органы тіркеген күні не заңды тұлғаны кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалар тізіліміне енгізу шартын сақтау мақсатында басқа кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндетінің орындалуын қамтамасыз етуді беру кезінде жүргізіледі.
11. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндетінің орындалуын қамтамасыз етуді қайтару мынадай:
1) кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаға кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалар тізіліміне енгізуден бас тартқан;
2) осы баптың 7-тармағына сәйкес бір тәсілді екіншісімен ауыстырған;
3) заңды тұлғаны кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалар тізілімінен алып тастаған жағдайларда, осындай тұлғада белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өтемақыларды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндеті болмаған кезде жүзеге асырылады.

9. Порядок применения способов обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, порядок замены одного способа обеспечения другим утверждается уполномоченным органом.
10. В случае, если для предоставления обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, требуется произвести пересчет иностранной валюты, в которой установлен размер такого обеспечения, в национальную валюту Республики Казахстан такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день заключения договора поручительства или договора о залоге имущества или договора страхования (при внесении изменений в такие договоры – на день заключения договора о внесении изменений в договор поручительства или договор о залоге имущества или договор страхования), а при предоставлении обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, иными способами:
1) на день регистрации в таможенном органе уведомления о соблюдении иных условий включения в реестр лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, направляемого юридическому лицу, претендующему на осуществление деятельности в сфере таможенного дела, – при предоставлении обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, в целях включения его в соответствующий реестр;
2) на день регистрации таможенным органом заявления юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, о замене одного способа обеспечения другим либо при предоставлении другого обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, в целях соблюдения условия включения юридического лица в реестр лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.
11. Возврат обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, осуществляется при отсутствии у такого лица неисполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в следующих случаях:
1) отказа юридическому лицу, претендующему на осуществление деятельности в сфере таможенного дела, во включении в реестр лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела;
2) замены одного способа обеспечения другим в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи;
3) исключения юридического лица из реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.

12. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттірінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде пайдаланылған ақшалай қаражатты (ақшаны) есепке жатқызуды (қайтаруды) осы Кодекстің 113, 114-баптарына сәйкес осындай қамтамасыз ету берілген кеден органы жүзеге асырады.
13. Егер кеден өкілі және (немесе) кедендік тасымалдаушы ретінде қызметін жүзеге асыратын (қызметін жүзеге асыруға үміткер) заңды тұлға бір мезгілде уәкілетті экономикалық оператор болып табылса (уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілуге үміткер болса) кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету және (немесе) уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету заңды тұлғаны:
1) кедендік өкілдер тізілімі мен кедендік тасымалдаушылар тізіліміне;
2) кедендік өкілдер тізілімі мен уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне;
3) кедендік тасымалдаушылар тізілімі мен уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне егізген кезде осы Кодекстің 496-бабының 1-тармағының 2) тармақшасына, 483-бабының 1-тармағының 2) тармақшасына және 535-бабының 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 және 21-баптарына сәйкес айқындалған қамтамасыз етулердің бірінің ең жоғары сомасы мөлшерінде беріледі.
14. Осы баптың 13-тармағына сәйкес берілген, кедендік өкіл және (немесе) кедендік тасымалдаушы ретінде қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету осы баптың 2-тармағына және 535-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өтемақыларды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндетінің орындалуын қамтамасыз етеді.
15. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өтемақыларды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндеттерін орындамаған жағдайда кеден органы, банктің кепілдігінде және (немесе) кепілгерлік шартында көзделген кедендік баждардың, салықтардың, өтемақылардың, пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу жөніндегі міндетті орындау мерзімі аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде банкке және (немесе) кепілгерге кедендік баждардың, салықтардың, өтемақылардың, пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу туралы талабын жібереді.
Бұл ретте кедендік баждардың, салықтардың, өтемақылардың, пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу жөніндегі міндетті орындау мерзімі аяқталғаннан кейінгі күннен бастап үстемеақы есептеледі.
Кеден органының кедендік баждардың, салықтардың, өтемақылардың, пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу жөніндегі талабын:
банк - осындай талапты алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде;
кепілгер - осындай талапты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сөзсіз және міндетті түрде орындауы тиіс.
Банк көрсетілген талапты орындамаған немесе орындау мерзімін бұзған кезде Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
Үстемақыларды, пайыздарды қоса алғанда, әкелу кедендік баждарды төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін осындай пайыздар есептелген жағдайда кепілгер кеден органы алдында төлеушілер сияқты көлемде жауапкершілікте болады.
Өндіріп алуды кепіл затына айналдыру Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.

12. Зачет (возврат) денежных средств (денег), использованных в качестве обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, осуществляется таможенным органом, которому было предоставлено такое обеспечение, в соответствии со статьями 113, 114 настоящего Кодекса.
13. В случае, если юридическое лицо, осуществляющее деятельность (претендующее на осуществление деятельности) в качестве таможенного представителя и (или) таможенного перевозчика, одновременно является уполномоченным экономическим оператором (претендует на включение в реестр уполномоченных экономических операторов), обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, и (или) обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора предоставляются в размере максимальной суммы одного из обеспечения, определенной в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 489, подпунктом 2) пункта 1 статьи 496 и пунктами 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 и 21 статьи 535 настоящего Кодекса, при включении юридического лица:
1) в реестр таможенных представителей и реестр таможенных перевозчиков;
2) в реестр таможенных представителей и реестр уполномоченных экономических операторов;
3) в реестр таможенных перевозчиков и реестр уполномоченных экономических операторов;
4) в реестр таможенных представителей, реестр таможенных перевозчиков и реестр уполномоченных экономических операторов.
14. Обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в качестве таможенного представителя и (или) таможенного перевозчика, предоставленное в соответствии с пунктом 13 настоящей статьи, обеспечивает исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи и пунктом 2 статьи 535 настоящего Кодекса.
15. В случае неисполнения лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, таможенный орган направляет банку и (или) поручителю требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин пеней, процентов в течение пяти рабочих дней после окончания сроков исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, предусмотренной гарантией банка и (или) договором поручительства. При этом со дня, следующего за днем окончания сроков исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин начисляются пени.
Требование таможенного органа об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов подлежит безусловному и обязательному исполнению:
банком – в течение двух рабочих дней со дня получения такого требования;
поручителем – в течение пяти рабочих дней со дня получения такого требования.
Банк при неисполнении или нарушении сроков исполнения указанного требования несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Поручитель несет перед таможенным органом ответственность в том же объеме, что и плательщик, включая уплату пеней, процентов в случае начисления таких процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин.
Обращение взыскания на предмет залога производится в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.

487-бап. Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалардың жауапкершілігі
Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасының талаптарын орындамағаны үшін кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершілікте болады.
57-тарау. Кеден өкілі
488-бап. Кеден өкілінің қызметі
1. Осы Кодекстің 489-бабында айқындалған шарттарға жауап беретін Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы кеден өкілі болып табылады.
Заңды тұлға кеден өкілдері тізіліміне енгізілгеннен кейін кеден өкілі болып танылады.
Кеден өкілдері тізілімін уәкілетті орган жүргізеді.
2. Кеден өкілі декларантті немесе өзге мүдделі тұлғалардың атынан және тапсырмасы бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында кедендік операцияларды жасайды.
3. Кеден өкілінің декларанттармен және өзге де мүдделі тұлғалармен қарым-қатынасы шарттық негізде құрылады.
4. Кедендік операцияларды жасаған кезде кеден өкілі үшін неғұрлым қолайсыз жағдайлар белгіленбеуі немесе декларант немесе өзге де мүдделі тұлғалар кеден операциялар жасаған кезде осы Кодекске сәйкес белгіленген және қойылатын талаптарға қарағанда неғұрлым қатаң талаптар қойылмауы тиіс.
489-бап. Кеден өкілдері тізіліміне енгізу шарттары
Кеден өкілі ретінде қызметін жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу шарттары:
1) ұсынылатын тұлғалардың мүлкіне зиян келтіру немесе сақтандыру шартында белгіленген сақтандыру сомасына осы тұлғалармен жасалған шарттарды бұзу салдарынан болуы мүмкін, кеден өкілінің азаматтық жауапкершілігінің тәуекелін сақтандыру шартының болуы;
2) кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерін Комиссия айқындайтын мөлшерде, ал кеден өкілі ретіндегі қызметінің саласы кеденді баждар салынбайтын және экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік операциялар жасаумен шектелетін заңды тұлғаға қатысты Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес нарықтық валюта бағамын қолданумен жүз елу мың евроға баламалы мөлшерде заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету;

Статья 487. Ответственность юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела
За несоблюдение требований таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан юридические лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Глава 57. Таможенный представитель
Статья 488. Деятельность таможенного представителя
1. Таможенным представителем является юридическое лицо Республики Казахстан, отвечающее условиям, определенным статьей 489 настоящего Кодекса.
Юридическое лицо признается таможенным представителем после включения в реестр таможенных представителей.
Реестр таможенных представителей ведется уполномоченным органом.
2. Таможенный представитель совершает от имени и по поручению декларанта или иных заинтересованных лиц таможенные операции на территории Республики Казахстан, в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан.
3. Отношения таможенного представителя с декларантами или иными заинтересованными лицами строятся на договорной основе.
4. При совершении таможенных операций для таможенного представителя не должны устанавливаться менее благоприятные условия или предъявляться более жесткие требования, чем те, которые установлены и предъявляются в соответствии с настоящим Кодексом при совершении таможенных операций декларантом или иными заинтересованными лицами.
Статья 489. Условия включения в реестр таможенных представителей
Условиями включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве таможенного представителя, в реестр таможенных представителей являются:
1) наличие договора страхования риска гражданской ответственности таможенного представителя, которая может наступить вследствие причинения вреда имуществу представляемых лиц или нарушения договоров с этими лицами, на страховую сумму, устанавливаемую договором страхования;
2) обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, в размере, определяемом Комиссией, а в отношении юридического лица, сфера деятельности которого в качестве таможенного представителя будет ограничена совершением таможенных операций в отношении товаров, не облагаемых вывозными таможенными пошлинами и помещаемых под таможенную процедуру экспорта, – в размере, эквивалентном ста пятидесяти тысячам евро, с применением рыночного курса валюты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;

3) кеден өкілдері тізіліміне енгізу туралы кеден органына өтініш жасаған күні мерзімінде орындалмаған кедендік төлемдерді, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өтемақыларды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндеті болмау;
4) электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесін пайдалану туралы шарттың (келісімнің) болуы.
490-бап. Кеден өкілдері тізіліміне енгізу тәртібі
1. Кеден өкілдері тізіліміне енгізу туралы өтініш уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ұсынылады.
Кеден өкілдері тізіліміне енгізу туралы өтінішті заңды тұлға электрондық құжат түрінде беруге құқылы.
2. Өтінішке мәлімделген мәліметтерді растайтын мынадай құжаттар қоса беріледі:
2) осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз етуді тіркеу туралы мәліметтер;
3) азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарты.
3. Осы баптың 2-тармағында көзделген құжаттарды оларда қамтылған ақпаратты мемлекеттік ақпараттық жүйелерден және (немесе) мәліметтер нысанынан алу мүмкін болған жағдайда талап етілмейді.
4. Қоса берілген құжаттары бар өтінішті уәкілетті орган ол уәкілетті органға келіп түскен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
5. Тізілімге енгізу туралы өтініш уәкілетті орган басшысының не оны ауыстыратын тұлғаның, не уәкілетті орган басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді және бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
6. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылмаған немесе өтініш беруші осы Кодекстің 489-бабында белгіленген талаптарға сай келмеген жағдайда кеден өкілдері тізіліміне енгізуден бас тарту туралы шешім қабылданады. Өтініш беруші осы бұзушылықтарды жойғаннан кейін өтініш осы Кодексте белгіленген тәртіппен қарастырылады.
7. Тұлғаны кеден өкілдері тізіліміне енгізген немесе енгізуден бас тартқан жағдайда уәкілетті орган өтініш берушіге жазбаша нысанда хабарлайды.
491-бап. Кеден өкілдері тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру мен қалпына келтірудің негіздері мен тәртібі
1. Кеден өкілдері тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұрудың негіздері:
1) кеден өкілінің оның кеден өкілі ретінде қызметін тоқтаты тұруы туралы жазбаша өтініші;
2) кеден органы осы Кодекстің 489-бабының 1), 2), 4) тармақшаларында көзделген кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу шарттарын бұзғаны анықталған кезде;

3) отсутствие на день обращения в таможенный орган о включении в реестр таможенных представителей неисполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
4) наличие договора (соглашения) о пользовании информационной системой электронных счетов-фактур.
Статья 490. Порядок включения в реестр таможенных представителей
1. Заявление о включении в реестр таможенных представителей представляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
Заявление о включении в реестр таможенных представителей юридическое лицо вправе подать в виде электронного документа.
2. К заявлению прилагаются следующие документы, подтверждающие заявленные сведения:
1) сведения о регистрации обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса;
2) договор страхования гражданско-правовой ответственности.
3. Представление документов, предусмотренных в пункте 2 настоящей статьи, не требуется в случае возможности получения информации, содержащейся в них, из государственных информационных систем и (или) из формы сведений.
4. Заявление с прилагаемыми к нему документами рассматривается уполномоченным органом в течение десяти рабочих дней со дня его поступления в уполномоченный орган.
5. Решение о включении в реестр оформляется приказом руководителя уполномоченного органа либо лица его замещающего, либо заместителя руководителя уполномоченного органа и вступает в силу со дня принятия приказа.
6. Решение об отказе во включении в реестр таможенных представителей принимается в случае непредставления документов, указанных в пункте 2 настоящей статьи, или несоответствия заявителя требованиям, установленным статьей 489 настоящего Кодекса. После устранения заявителем данных нарушений заявление рассматривается в порядке, установленном настоящим Кодексом.
7. В случае включения или отказа во включении лица в реестр таможенных представителей уполномоченный орган уведомляет заявителя в письменной форме.
Статья 491. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр таможенных представителей
1. Основаниями приостановления деятельности лиц, включенных в реестр таможенных представителей являются:
1)      письменное заявление таможенного представителя о приостановлении им деятельности в качестве таможенного представителя;
2) при выявлении таможенным органом нарушений условий включения в реестр таможенных представителей, предусмотренных подпунктами 1), 2), 4) статьи 489 настоящего Кодекса;

3) осы Кодекстің 86-бабының 3-тармағына және 137-бабының 3-тармағына сәйкескеден органы жіберген хабарламада көрсетілген мерзімде осы Кодекстің 494-бабының 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген міндеттерін орындамаған не тиісті орындамаған кезде;
4) осы Кодекстің 494-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген міндеттерін орындамаған жағдайда;
5) 1997 жылғы 16 шілдедегі Казақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 209, 214 және 250-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Казақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 234, 236 және 286-баптарына сәйкес кеден өкілі ретіндегі қызметі шеңберінде кеден өкілдерінің басшылары, бас бухгалтерлері болып табылған жеке тұлғаларға қатысты қылмыстық іс қозғау болып табылады.
2. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген негіздер бойынша кеден өкілінің қызметі алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады.
Осы баптың 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында белгіленген негіз бойынша кеден өкілінің қызметі кеден өкілдері тізіліміне енгізілген тұлғаның қызметін тоқтата тұруға әкеп соқтырған себептерді жоюға қажет, бірақ күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады.
Осы баптың 1-тармағының 5) тармақшасында белгіленген негіз бойынша кеден өкілінің қызметі:
қылмыстың жауапкершіліктен босату туралы сот шешімі;
қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы сот шешімі;
қылмыстық іс бойынша іс жүргізуді тоқтату туралы соттың немесе уәкілетті мемлекеттік органның (лауазымды тұлғаның) шешімі заңды күшіне енгенге дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады.
3. Кеден өкілінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім заңды тұлғаны кеден өкілдерінің тізіліміне енгізген кеден органы басшысының не оны ауыстыратын тұлғаның не кеден органының басшысы орынбасарының бұйрығымен:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтініш кеден органында тіркелген күннен бастап және бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді;
осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес кеден органы мән-жайларды анықтаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ресімделеді.
Кеден өкілінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
4. Осы баптың 2-тармағында көзделген бұйрық қабылданған күннен бастап заңды тұлғаның кеден өкілі ретінде қызметін жүзеге асыруына жол берілмейді.
5. Кеден өкілі өзінің қызметін қайта қалпына келтіру үшін заңды тұлғаны кеден өкілдері тізіліміне енгізген кеден органына кеден өкілдері тізіліміне енгізілген тұлғаның қызметін тоқтата тұруға әкеп соқтырған себептердің жойылуын растайтын құжаттарды қоса жазбаша өтініш ұсынады.
Кеден өкілі ретіндегі қызмет заңды тұлғаны кеден өкілдерінің тізіліміне енгізген кеден органы басшысының не оны ауыстыратын тұлғаның не кеден органының басшысы орынбасарының бұйрығымен, кеден өкілінің қызметін тоқтата тұруға әкеп соқтырған себептер жойылған кезде көрсетілген тұлға кеден органында тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қайта қалпына келтіріледі.

3) при неисполнении либо ненадлежащем исполнении обязанности, предусмотренной подпунктом 4) пункта 1 статьи 494 настоящего Кодекса, в срок, указанный в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 86 и пунктом 3 статьи 137 настоящего Кодекса;
4) в случае неисполнения обязанностей, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 494 настоящего Кодекса;
5) возбуждение уголовного дела в отношении физических лиц, являющихся руководителями, главными бухгалтерами таможенных представителей в рамках деятельности в качестве таможенного представителя в соответствии статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
2. Деятельность таможенного представителя по основанию, установленному подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок до шести месяцев.
Деятельность таможенного представителя по основанию, установленному подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок, необходимый для устранения причин, повлекших приостановление деятельности лица, включенного в реестр таможенных представителей, но не более чем на шестьдесят календарных дней.
Деятельность таможенного представителя по основанию, установленному подпунктом 5) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок до вступления в законную силу:
решения суда об освобождении от уголовной ответственности;
решения суда о привлечении к уголовной ответственности;
решения суда или уполномоченного государственного органа (должностного лица) о прекращении производства по уголовному делу.
3. Решение о приостановлении деятельности таможенного представителя оформляется приказом руководителя таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр таможенных представителей, в течение пяти рабочих дней:
со дня регистрации заявления в таможенном органе в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи и вступает в силу со дня принятия приказа;
со дня выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи.
Решение о приостановлении деятельности таможенного представителя вступает в силу со дня принятия приказа.
4. Со дня принятия приказа, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве таможенного представителя не допускается.
5. Для возобновления своей деятельности таможенный представитель представляет в таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр таможенных представителей, письменное заявление с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности таможенного представителя.
Деятельность в качестве таможенного представителя возобновляется приказом руководителя таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр таможенных представителей, в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления указанного лица в таможенном органе при устранении причин, повлекших приостановление деятельности таможенного представителя.

Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген кеден өкілінің қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда кеден өкілінің қызметін қайта қалпына келтіру үшін кеден өкілінің осы баптың 2-тармағының бірінші абзацында белгіленген мерзім өткенге дейін берген оның кеден өкілі ретінде қызметін қайта қалпына келтіруі туралы жазбаша өтініші болып табылады.
6. Кеден өкілінің қызметін тоқтата тұру немесе көрсетілген тұлғаның осындай қызметін қайта қалпына келтіруі туралы шешім кеден өкіліне жазбаша немесе электронды нысанда тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жеткізіледі.
492-бап. Кеден өкілдері тізілімінен алып тастау үшін негіздер
1. Кеден өкілін кеден өкілдері тізілімінен алып тастау үшін негіздер:
1) осы Кодекстің 86-бабының 3-тармағына және 137-бабының 3-тармағына және 353-бабының 4-тармағына сәйкес кеден органы жіберген хабарламада көрсетілген мерзімде осы Кодекстің 494-бабының 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген міндетін орындамауы не тиісті орындалмауы;
2) кеден өкілінің оны кеден өкілдері тізілімінен алып тастау туралы өтініші;
3) кеден өкілдері тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның жойылуы;
4) заңды тұлғаны қайта құру нысанында қайта ұйымдастыруды қоспағанда, кеден өкілдері тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы;
5) кеден өкілінің қызметін қайта қалпына келтіруі туралы кеден өкілінің өтініші болмаған кезде осы Кодекстің 491-бабының 2-тармағында көрсетілген, кеден өкілі қызметін тоқтата тұру мерзімінің өтуі;
6) Кодекстің 491-бабының 2-тармағында көзделген мерзімде Кодекстің 491-бабының 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша кеден өкілінің қызметі тоқтатыла тұрған себептерді жоймау.
7) бір күнтізбелік жыл бойы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінің 551-бабына сәйкес екіден астам әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылуы;
8) 1997 жылғы 16 шілдедегі Казақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 209, 214 және 250-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Казақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 234, 236 және 286-баптарына сәйкес кеден өкілі ретіндегі қызметі шеңберінде кеден өкілдерінің басшылары, бас бухгалтерлері болып табылған жеке тұлғаларды қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы шешімнің заңды күшіне енуі болып табылады.

В случае приостановления деятельности таможенного представителя, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности таможенного представителя является письменное заявление таможенного представителя о возобновлении им деятельности в качестве таможенного представителя, поданное до истечения срока, установленного абзацем первым пункта 2 настоящей статьи.
6. Решение о приостановлении деятельности таможенного представителя или возобновлении указанным лицом такой деятельности доводится в письменной или электронной форме до таможенного представителя не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия соответствующего решения.
Статья 492. Основания для исключения из реестра таможенных представителей
1. Основаниями для исключения таможенного представителя из реестра таможенных представителей являются:
1) неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности, предусмотренной подпунктом 4) пункта 1 статьи 494 настоящего Кодекса, в срок, указанный в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 86, пунктом 3 статьи 137 и пунктом 4
статьи 353 настоящего Кодекса;
2) заявление таможенного представителя об исключении его из реестра таможенных представителей;
3) ликвидация юридического лица, включенного в реестр таможенных представителей;
4) реорганизация юридического лица, включенного в реестр таможенных представителей, за исключением реорганизации юридического лица в форме преобразования.
5) истечение срока приостановления деятельности таможенного представителя, указанного в абзаце первом пункта 2 статьи 491 настоящего Кодекса, при отсутствии заявления таможенного представителя о возобновлении деятельности таможенного представителя;
6) неустранение причин, по которым деятельность таможенного представителя была приостановлена по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 491 настоящего Кодекса в срок, предусмотренный абзацем вторым пункта 2 статьи 491 настоящего Кодекса.
7) привлечение таможенного представителя более двух раз к административной ответственности за административные правонарушения в соответствии со статьей 551 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в течение одного календарного года;
8) вступление в законную силу решения суда о привлечении к уголовной ответственности физических лиц, являющихся руководителями, главными бухгалтерами таможенного представителя в рамках деятельности в качестве таможенного представителя к уголовной ответственности в соответствии со статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236, 258 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.

2. Кеден өкілдері тізілімінен алып тастау туралы шешім, алып тастау себептері көрсетіле отырып, уәкілетті орган басшысының не оны ауыстыратын тұлғаның не уәкілетті органның басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді.
3. Кеден өкілін тізілімнен алып тастау туралы шешім кеден өкіліне жазбаша немесе электронды нысанда тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жеткізіледі.
4. Осы баптың 1-бабының 1), 2), 4), 5), 7), 8) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тұлғаны кеден өкілдері тізілімінен алып тасаған жағдайда көрсетілген тұлғаның тиісті тізілімге енгізу туралы қайталап берілген өтінішін уәкілетті орган тұлғаны осындай тізілімнен шығару туралы бұйрық қабылданған күннен бастап бір жыл өткен соң қарастырады.
493-бап. Кеден өкілінің құқықтары
1. Кедендік операцияларды жасаған кезде кеден өкілі оны кеден органдарымен өзара қарым-қатынастарда өзінің мүдделерін білдіруға уәкілеттік берген тұлғаның құқықтары сияқты құқықтарды иеленеді.
2. Өз қызметін жүзеге асырған кезде кеден өкілі:
өзі білдіретін тұлғадан кедендік операцияларды жасау үшін қжет, оның ішінде коммерциялы, банктік және өзге де заңмен қорғалатын құпияны не бас құпия ақпаратты қамтитын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге және мұндай құжаттар мен мәліметтерді осы Кодексте белгіленген сақтауды қамтамасыз ету мерзімінде алуға;
осы Кодекстің 49-тарауында белгіленген тәртіппен кеден органдарының ақпаратты автоматтандырылған түрде өңдеу, кедендік мақсаттарды қажет деректерді электронды түрде беру үшін пайдаланатын ақпараттың жүйлер мен ақпараттық ресурстарға қол жеткізуге құқылы.
3. Кеден өкілі тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кеденді операциялау жасауымен, жекелеген қызмет өңірінде жекелеген кедендік операцияларды немесе кедендік операцияларды жасауымен өзінің қызмет саласын шектеуге құқылы.
Егер кеден өкілі ретіндегі қызмет саласын әкелу кедендік баждар салынбайтын және экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік операциялау жасаумен шектесе және кеден өкілдері тізіліміне енгізілген кезде ол кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын жүз елу мың евроға баламалы мөлшерде қамтамасыз етсе, онда мұндай кеден өкілі өзге тауарларға қатысты кедендік операцияларды және өзге кедендік рәсімдермен орналастыруға байланысты кедендік операцияларды жасауға құқылы емес.
3. Жекелеген кеден өкілдеріне айрықша (эксклюзивті) құқықтар мен жеке сипаттағы өзге де артықшылықтарды беруге тыйым салынады.

2. Решение об исключении из реестра таможенных представителей оформляется приказом руководителя уполномоченного органа либо лица его замещающего, либо заместителя руководителя уполномоченного органа, с указанием причины исключения.
3. Решение об исключении таможенного представителя из реестра доводится в письменной или электронной форме до таможенного представителя не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия соответствующего решения.
4. В случае исключения лица из реестра таможенных представителей по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 4), 5), 7), 8) и 9) пункта 1 настоящей статьи, повторное заявление указанного лица о включении в соответствующий реестр рассматривается уполномоченным органом по окончании одного года со дня принятия приказа об исключении лица из такого реестра.
Статья 493. Права таможенного представителя
1.      При совершении таможенных операций таможенный представитель обладает теми же правами, что и лицо, которое уполномочивает его представлять свои интересы во взаимоотношениях с таможенными органами.
2. При осуществлении своей деятельности таможенный представитель вправе:
требовать от представляемого им лица документы и сведения, необходимые для совершения таможенных операций, в том числе содержащие информацию, составляющую коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, либо другую конфиденциальную информацию, и получать такие документы и сведения в сроки, обеспечивающие соблюдение установленных настоящим Кодексом требований;
иметь доступ в порядке, установленном главой 49 настоящего Кодекса, к информационным системам и информационным ресурсам таможенных органов, используемым ими для автоматизированной обработки информации, электронной передачи данных, необходимых для таможенных целей
3. Таможенный представитель вправе ограничить сферу своей деятельности совершением таможенных операций в отношении отдельных категорий товаров, совершением отдельных таможенных операций или совершением таможенных операций в отдельном регионе деятельности.
Если таможенный представитель ограничил сферу своей деятельности в качестве таможенного представителя совершением таможенных операций в отношении товаров, не облагаемых вывозными таможенными пошлинами и помещаемых под таможенную процедуру экспорта, и при включении в реестр таможенных представителей им было обеспечено исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, в размере, эквивалентном ста пятидесяти тысячам евро, то такой таможенный представитель не вправе осуществлять таможенные операции в отношении иных товаров и таможенные операции, связанные с помещением под иные таможенные процедуры.
4. Запрещается предоставление исключительных (эксклюзивных) прав и иных преимуществ, носящих индивидуальный характер, отдельным таможенным представителям.

494-бап. Кеден өкілінің міндеттері
1. Кеден өкілі:
1) осы Кодекстің 489-бабында белгіленген кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
2) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен, оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, кеден органдарына есептілік ұсынуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, оның және (немесе) оның жұмыскерлерінің өз мақсаттарында оларды ұсынған тұлғалардан алынған, мемлекеттік, коммерциялық, банктік құпияны және өзге заңдармен қорғалатын құпияны (құпияларды), сондай-ақ басқа құпия ақпаратты таратпауға, пайдаланбауға;
4) осы баптың 4-тармағында көзделген, осы баптың 5-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттерін кеден органы осы Кодекстің 86-бабының 3-тармағына және 137-бабының 3-тармағына және 353-бабының 4-тармағына сәйкес кеден органы жіберген хабарламада көрсетілген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей орындауға;
5) оның кеден өкілдерінің тізіліміне енгізген кеден органын ол кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілген кезде мәлімдеген мәліметтердің өзгеруі туралы хабардар етуге және мұндай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе оған олардың өзгергені белгілі болған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мұндай өзгерстерді растайтын құжаттарды ұсынуға;
6) осы Кодексте белгіленген өзге де міндеттерді сақтауға міндетті.
2. Кеден өкілінің кедендік операцияларды жасау кезіндегі міндеттері Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасында белгіленген талаптар мен шарттарға негізделген.
3. Кеден өкілінің міндетіне Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасына сәйкес олар ұсынатын тұлғаларға ғана жүктелетін кедендік рәсімдер мен өзге де міндеттерге сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтау кірмейді.
4. Кеден өкілі декларанттың атынан кедендік операциялар жасаған жағдайда кеден өкілі осындай декларантпен кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетін орындауы тиіс кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі ортақ міндетін көтереді.
5. Осы Кодесте көзделген, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалуы тиіс кездегі мән-жайлар басталған кезде, мұндай міндетті орындау:

Статья 494. Обязанности таможенного представителя
1.Таможенный представитель обязан:
1) соблюдать условия включения в реестр таможенных представителей, установленные статьей 489 настоящего Кодекса;
2) представлять в таможенные органы отчетность, в том числе с использованием информационно-коммуникационных технологий в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
3) не разглашать, не использовать им и (или) его работниками в собственных целях и не передавать иным лицам полученную от представляемых им лиц информацию, составляющую государственную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну (секреты), а также другую конфиденциальную информацию, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан;
4) исполнять предусмотренную пунктом 4 настоящей статьи обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, не позднее последнего дня срока, указанного в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 86, пунктом 3 статьи 137 и пунктом 4 статьи 353 настоящего Кодекса;
5) информировать таможенный орган, включивший его в реестр таможенных представителей, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр таможенных представителей, и представлять документы, подтверждающие такие изменения, в течение пяти рабочих дней со дня изменения таких сведений или дня, когда ему стало известно об их изменении;
6) соблюдать иные обязанности, установленные настоящим Кодексом.
2. Обязанности таможенного представителя при совершении таможенных операций обусловлены требованиями и условиями, установленными таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
3. В обязанности таможенного представителя не входит соблюдение условий использования товаров в соответствии с таможенными процедурами и иных обязанностей, которые в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан возлагаются только на представляемых им лиц.
4. В случае совершения таможенных операций таможенным представителем от имени декларанта таможенный представитель несет с таким декларантом солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в полном размере подлежащей исполнению обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
5. При наступлении предусмотренных в соответствии с настоящим Кодексом обстоятельств, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению, такая обязанность исполняется таможенным представителем солидарно с представляемым им лицом, за исключением случаев, когда исполнение такой обязанности связано с:

1) тауарлар орналастырылған кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану шарттары сақталмауға;
2) осы Кодекстің 9-тарауға сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдері өзгеруге;
3) кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер берудің мақсаттары мен шарттарын бұза отырып және (немесе) осындай жеңілдіктерді қолдануға байланысты тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулер жасауға;
4) декларанттан не мүдделі тұлғадан алдына дұрыс емес (жалған) мәліметтерді және (немесе) оның негізінде кедендік декларация берілген жалған құжаттарды пайдалануға байланысты жағлайларды қоспағанда, кеден өкілі өзі ұсынатын тұлғамен ортақ орындайды. Декларанттан не мүдделі тұлғадан алдына дұрыс емес (жалған) мәліметтерді және (немесе) жалған құжаттарды алу фактісі, сондай-ақ мұндай жағдайларда кеден өкілінің кінәсының болмауы соттың, уәкілетті кеден органының (лауазымды тұлғаның) шешімімен не медиация туралы заңнамада белгіленген тәртппен расталады.
6. Кеден өкілінің кеден органдары алдындағы міндеттері ұсынылатын тұлғамен жасалатын шартпен шектеле алмайды.
7. Міндеттер барлық кеден органдары үшін бірдей болып табылады.
58-тарау.Кедендік тасымалдаушы
495-бап. Кедендік тасымалдаушының қызметі
1. Кедендік тасымалдаушы осы Кодекстің 496-бабында айқындалған шарттарға сай келетін Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы болып табылады.
Заңды тұлға кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізілгеннен кейін кедендік тасымалдаушы болып танылады.
Кедендік тасымалдаушылар тізілімін уәкілетті орган жүргізеді.
2. Кедендік тасымалдаушы кедендік бақылаудағы тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың аумағы бойынша тасымалдауды (тасуды) жүзеге асырады.
3. Аумақтық кеден органдары кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізілуі туралы ақпаратты, сондай-ақ тиісті қызметті тоқтата тұру, қайта қалпына келтіру немесе көрсетілген тұлғаларды тізілімнен алып тастау туралы ақпаратты уәкілетті органға жібереді.
4. Кедендік тасымалдаушының мәртебесі нысанын Комиссия айқындайтын құжатпен расталады. Көрсетілген құжатты заңды тұлға кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізілгеннен кейін аумақтық кеден органы береді.
5. Егер мұндай құжат туралы мәліметтер осы Кодекстің 146-бабының 2-тармағына сәйкес кеден органдарының ақпараттық жүйелерінен алынуы мүмкін болса, тауарлар кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырылған кезде кедендік тасымалдаушының мәртебесін осы баптың 4-тармағында көрсетілген құжатты ұсынбай растауға болады.

1) несоблюдением условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой, под которую помещены товары;
2) изменением сроков уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с главой 9 настоящего Кодекса;
3) совершением действий в нарушение целей и условий предоставления льгот по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами в связи с применением таких льгот;
4) использованием полученных от декларанта либо заинтересованного лица заведомо недостоверных (ложных) сведений и (или) поддельных документов, на основании которых была подана таможенная декларация. Факт получения заведомо недостоверных (ложных) сведений и (или) поддельных документов от декларанта либо заинтересованного лица, а также отсутствие вины таможенного представителя в таких случаях, подтверждается решением суда, уполномоченного государственного органа (должностного лица), либо в порядке, установленном законодательством о медиации.
6. Обязанности таможенного представителя перед таможенными органами не могут быть ограничены договором с представляемым лицом.
7. Обязанности являются одинаковыми для всех таможенных представителей.
Глава 58.Таможенный перевозчик
Статья 495. Деятельность таможенного перевозчика
1. Таможенным перевозчиком является юридическое лицо Республики Казахстан, отвечающее условиям, определенным статьей 496 настоящего Кодекса.
Юридическое лицо признается таможенным перевозчиком после включения в реестр таможенных перевозчиков.
Реестр таможенных перевозчиков ведется уполномоченным органом.
2. Таможенный перевозчик осуществляет перевозку (транспортировку) по таможенной территории Евразийского экономического союза товаров, находящихся под таможенным контролем.
3. Территориальные таможенные органы направляют информацию о включении в реестр таможенных перевозчиков, а также данные о приостановлении, возобновлении соответствующей деятельности или исключении указанных лиц из реестра в уполномоченный орган.
4. Статус таможенного перевозчика подтверждается документом, форма которого определяется Комиссией. Указанный документ выдается территориальным таможенным органом после включения юридического лица в реестр таможенных перевозчиков.
5. При помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита статус таможенного перевозчика может подтверждаться без представления документа, указанного в пункте 4 настоящей статьи, если сведения о таком документе могут быть получены таможенным органом из информационных систем таможенных органов в соответствии с пунктом 2 статьи 146 настоящего Кодекса.

496-бап. Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу шарттары
1. Кедендік тасымалдаушы ретінде қызметін жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу шарттары:
1) кеден органына жүгіну күніне кемінде екі жыл бойы жүктер тасымалдау қызметін жүзеге асыру;
2) осындай қамтамасыз етуді шығару күніне Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес нарықтық валюта бағамын қолдана отырып, екі жүз мың евроға баламалы мөлшерде, ал Комиссия өзге қамтамасыз ету мөлшерін айқындаса – Комиссия айқындаған мөлшерде кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету;
3) егер мұндай қызмет түрі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілген құжаттың болуын талап етсе, жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған рұқсат ету құжатының болуы;
4) тауарларды тасымалдауға пайдаланылатын көлік құралы, оның ішінде кедендік пломбамен және мөрлермен бекітілген тауарларды тасымалдауға жарамды көлік құралдары жеке меншікте, жедел басқаруда немесе жалда болуы;
5) кеден органына жүгіну күніне белгілнген мерзімде кедендік төлемдерді, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімақыларды, пайыздарды төлеу бойынша орындалмаған міндеттерінің болмауы;
6) кеден органына жүгінген күнге дейін бір жыл бойы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық кодексінің 521, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529 және 530,  533 және 534, 549, 550, 555, 558-баптарына сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тарту фактілерінің болмауы;
7) байланыс арналары бойынша дабыл беру арқылы көлік құралының орналасқан жерін айқындуға мүмкіндік беретін спутниктік навигация жүйесі техникалық жабдығының болуы;
8) электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдалану туралы шарттың (келісімнің) болуы.
Техникалық жабдыққа қойылатын талаптар, оны қалдану тәртібі мен ерекшеліктерін көлік түріне қарай уәкілетті орган бекітеді.
2. Комиссия кеден іс саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз етудің осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көзделгеннен өзге мөлшерін айқындауға құқылы.
497-бап. Кедендік тасымалдаушыларды тізілімге енгізу тәртібі
1. Кедендік тасымалдаушыларды тізілімге енгізу туралы өтініш уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ұсынылады.
Кедендік тасымалдаушыларды тізілімге енгізу туралы өтінішті заңды тұлға электрондық құжат түрінде беруге құқылы.

Статья 496. Условия включения в реестр таможенных перевозчиков
1. Условиями включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика, в реестр таможенных перевозчиков являются:
1) осуществление деятельности по перевозке грузов в течение не менее двух лет на день обращения в таможенный орган;
2) обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, в размере, эквивалентном двумстам тысячам евро, с применением рыночного курса валюты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан на день внесения такого обеспечения, а если Комиссией определен иной размер обеспечения, – в размере, определенном Комиссией;
3) наличие разрешительного документа на осуществление деятельности по перевозке грузов, если такой вид деятельности требует наличия указанного документа в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде используемых для перевозки товаров транспортных средств, в том числе транспортных средств, пригодных для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями;
5) отсутствие на день обращения в таможенный орган неисполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
6) отсутствие фактов привлечения в течение одного года до дня обращения в таможенный орган к административной ответственности в соответствии со статьями 521, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529 и 530, 533 и 534, 549, 550, 555, 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
7) наличие технического оборудования системы спутниковой навигации на каждом транспортном средстве, позволяющего таможенному органу определять место нахождения данного транспортного средства путем передачи сигнала по каналам связи;
8) наличие договора (соглашения) о пользовании информационной системой электронных счетов-фактур.
Требования к техническому оборудованию, порядок и особенности его применения в зависимости от вида транспорта утверждаются уполномоченным органом.
2. Комиссия вправе определять иной размер обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, чем предусмотренный подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи.
Статья 497. Порядок включения в реестр таможенных перевозчиков
1. Заявление о включении в реестр таможенных перевозчиков представляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
Заявление о включении в реестр таможенных перевозчиков юридическое лицо вправе подать в виде электронного документа.

2. Өтінішке мәлімделген мәліметтерді растайтын мынадай құжаттар қоса беріледі:
2) осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету тіркелгені туралы мәліметтер;
2) кедендік тасымалдаушы ретінде қызметін жүзеге асыру кезінде пайдаланылуы болжанған, халықаралық тасымалдау көлік құралын иелену құқығын растайтын құжаттардың нотариалды расталған көшірмелері;
3) халықаралық тасымалдау көлік құралына кедендік пломбамен және мөрлермен бекітілген тауарларды тасымалдауға жол берілгені туралы куәліктердің көшірмесі;
4) егер мұндай қызмет түрі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілген құжаттың болуы талап етсе, жүктерді тасымалдау бойынша қызметті жүзеге асыруға арналған рұқсат беру құжаттарының көшірмесі;
5) қызмет аймағында заңды тұлға тіркелген аумақтық кеден органының осы Кодекстің 496-бабының 1-тармағының 4) және 7) тармақшаларында айқындалған шарттарға сәйкестігіне қорытындысы.
Оларда қамтылған ақпаратты мемлекеттік ақпарат жүйелерінен және (немесе) мәліметтер нысанынан алуға мүмкін болған жағдайда, осы тармақта көзделген құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
3. Қоса берілген құжаттары бар өтінішті аумақтық кеден органы оны аумақтық кеден органында тіркеген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
4. Тізілімге енгізу туралы шешім уәкілетті орган басшысының не оны ауыстыратын тұлғаның, не уәкілетті орган басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді және бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
5. Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізуден бас тарту туралы шешім осы баптың 2-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылмаған немесе өтініш беруші осы Кодекстің 496-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда қабылданады. Өтініш беруші аталған бұзушылықтарды жойғаннан кейін өтініш осы Кодексте белгіленген тәртіппен қарастырылады.
6. Тұлғаны кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізген немесе енгізуден бас тартқан жағдайда, аумақтық кеден органы өтініш берушіге жазбаша нысанда хабарлайды.
498-бап. Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру мен қайта қалпына келтірудің негіздері мен тәртібі
1. Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру мен қайта қалпына келтірудің негіздері:
1) кедендік тасымалдаушының кедендік тасымалдаушылар тізілімінен алып тастау туралы өтініші;

2. К заявлению прилагаются следующие документы, подтверждающие заявленные сведения:
1) сведения о регистрации обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса;
2) нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающих право владения транспортными средствами международной перевозки, которые предполагается использовать при осуществлении деятельности в качестве таможенного перевозчика;
3) копии свидетельств о допущении транспортных средств международной перевозки для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями;
4) копия разрешительного документа на осуществление деятельности по перевозке грузов, если такой вид деятельности требует наличия указанного документа в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) заключение территориального таможенного органа, в зоне деятельности которого зарегистрировано лицо, на соответствие условиям, определенным подпунктами 4) и 7) пункта 1 статьи 496 настоящего Кодекса.
Представление документов, предусмотренных настоящим пунктом, не требуется в случае возможности получения информации, содержащейся в них, из государственных информационных систем и (или) из формы сведений.
3. Заявление с прилагаемыми к нему документами рассматривается территориальным таможенным органом в течение десяти рабочих дней со дня его регистрации в территориальном таможенном органе.
4. Решение о включении в реестр оформляется приказом руководителя территориального таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя территориального таможенного органа и вступает в силу со дня принятия приказа.
5. Решение об отказе во включении в реестр таможенных перевозчиков принимается в случае непредставления документов, указанных в пункте 2 настоящей статьи, или несоответствия заявителя требованиям, установленным статьей 496 настоящего Кодекса. После устранения заявителем данных нарушений заявление рассматривается в порядке, установленном настоящим Кодексом.
6. В случае включения или отказа во включении лица в реестр таможенных перевозчиков, территориальный таможенный орган уведомляет заявителя в письменной форме.
Статья 498. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр таможенных перевозчиков
1.      Основаниями для приостановления деятельности таможенного перевозчика из реестра таможенных перевозчиков являются:
1) заявление таможенного перевозчика об исключении его из реестра таможенных перевозчиков;

2) кеден органы осы Кодекстің 483-бабының 1-тармағының 3), 4), 7) және 8) тармақшаларында көзделген кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу шарттарының бұзылғанын анықтаған кезде;
3) осы Кодекстің 86-бабының 3-тармағына және 137-бабының 3-тармағына және 347-бабының 4-тармағына сәйкес кеден органы жіберген хабарламада көрсетілген мерзімде осы Кодекстің 500-бабының 5) тармақшасында көзделген міндетті орындамаған не тиісті орындамаған кезде;
4) Кодекстің 500-бабының 3) тармақшасында көзделген міндетті орындамаған жағдайда;
5) 1997 жылғы 16 шілдедегі Казақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 209, 214 және 250-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Казақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 234, 236 және 286-баптарына сәйкес кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметі шеңберінде кедендік тасымалдаушлардың басшылары, бас бухгалтерлері болып табылған жеке тұлғаларды қылмыстық іс қозғалғанда.
2. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген негіздер бойынша кедендік тасымалдаушының қызметі алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады.
Осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында белгіленген негіз бойынша кедендік тасымалдаушының қызметі кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізілген тұлғаның қызметін тоқтата тұруға әкеп соқтырған себептерді жоюға қажет, бірақ күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады.
Осы баптың 1-тармағының 5) тармақшааында белгіленген негіз бойынша кедендік тасымалдаушының қызметі:
қылмыстың жауапкершіліктен босату туралы сот шешімі;
қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы сот шешімі;
қылмыстық іс бойынша іс жүргізуді тоқтату туралы соттың немесе уәкілетті мемлекеттік органның (лауазымды тұлғаның) шешімі заңды күшіне енгенге дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады.
3. Кедендік тасымалдаушының қызметін тоқтата тұру туралы шешім заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізген кеден органы басшысының не оны ауыстыратын тұлғаның не кеден органының басшысы орынбасарының бұйрығымен:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтініш кеден органында тіркелген күннен бастап және бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді;
осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) 5) тармақшаларына сәйкес кеден органы мән-жайларды анықтаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ресімделеді.
Кедендік тасымалдаушының қызметін тоқтата тұру туралы шешім бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
4. Осы баптың 3-тармағында көзделген бұйрық қабылданған күннен бастап заңды тұлғаның кедендік тасымалдаушы ретінде қызметін жүзеге асыруына жол берілмейді.

2) при выявлении территориальным таможенным органом нарушений условий включения в реестр таможенных перевозчиков, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 7) и 8) пункта 1 статьи 496 настоящего Кодекса;
3) при неисполнении либо ненадлежащем исполнении обязанности, предусмотренной подпунктом 5) статьи 500 настоящего Кодекса, в срок, указанный в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 86 и пунктом 3 статьи 137 настоящего Кодекса;
4) в случае неисполнения обязанности, предусмотренной подпунктом 3) статьи 500 настоящего Кодекса;
5) возбуждение уголовного дела в отношении физических лиц, являющихся руководителями, главными бухгалтерами таможенных перевозчиков в рамках деятельности в качестве таможенного перевозчика в соответствии статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
2. Деятельность таможенного перевозчика по основанию, установленному подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок до шести месяцев.
Деятельность таможенного перевозчика по основанию, установленному подпунктами 2), 3), 4) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок, необходимый для устранения причин, повлекших приостановление деятельности лица, включенного в реестр таможенных перевозчиков, но не более чем на шестьдесят календарных дней.
Деятельность таможенного перевозчика по основанию, установленному подпунктом 5) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок до вступления в законную силу:
решения суда об освобождении от уголовной ответственности;
решения суда о привлечении к уголовной ответственности;
решения суда или уполномоченного государственного органа (должностного лица) о прекращении производства по уголовному делу.
3. Решение о приостановлении деятельности таможенного перевозчика оформляется приказом руководителя таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, в течение пяти рабочих дней:
со дня регистрации заявления в таможенном органе в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи и вступает в силу со дня принятия приказа.
со дня выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 2), 3), 4), 5) пункта 1 настоящей статьи.
Решение о приостановлении деятельности таможенного перевозчика вступает в силу со дня принятия приказа.
4. Со дня принятия приказа, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве таможенного перевозчика не допускается.

5. Кедендік тасымалдаушы өзінің қызметін қайта қалпына келтіру үшін заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізген кеден органына кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізілген тұлғаның қызметін тоқтата тұруға әкеп соқтырған себептердің жойылуын растайтын құжаттарды қоса, жазбаша өтініш ұсынады.
Кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызмет заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізген кеден органы басшысының не оны ауыстыратын тұлғаның не кеден органының басшысы орынбасарының бұйрығымен, кедендік тасымалдаушының қызметін тоқтата тұруға әкеп соқтырған себептер жойылған кезде көрсетілген тұлға кеден органында тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қайта қалпына келтіріледі.
Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген кедендік тасымалдаушының қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда кедендік тасымалдаушының қызметін қайта қалпына келтіру үшін кедендік тасымалдаушының осы баптың 2-тармағының бірінші абзацында белгіленген мерзім өткенге дейін берген оның кедендік тасымалдаушы ретінде қызметін қайта қалпына келтіруі туралы жазбаша өтініші болып табылады.
6. Кедендік тасымалдаушының қызметін қызметін қайта қалпына келтіруі туралы өтінішті қарау кезінде аумақтық кеден органы, егер кедендік тасымалдаушының қызметі осы Кодекстің 496-бабының 1-тармағының 7) тармақшасында көзделген негіздер бойынша тоқтатыла тұрған болса, осындай қызметті тоқтата тұруға әкеп соқтырған себептердің жойылуын растайтын құжаттарды тексереді, сондай-ақ осындай қызметті тоқтата тұруға әкеп соқтырған себептердің жойылуын растау мақсатында өтініш берушінің көлік құралын тексеріп қарауды жүргізеді.
Көлік құралдарын тексеріп қарау нысанын уәкілеттін орган бекітеді.
7. Кедендік тасымалдаушының қызметін тоқтата тұру туралы немесе көрсетілген тұлғаның мұндай қызметін қайта қалпына келтіруі туралы шешім кедендік тасымалдаушыға тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жеткізіледі
499-бап. Кедендік тасымалдаушылар тізілімінен шығару үшін негіздер
1. Кедендік тасымалдаушыны кедендік тасымалдаушылардың тізілімінен шығару үшін мыналар:
1) кедендік тасымалдаушының осы Кодекстің 500-бабының 2), 4) тармақшаларында көзделген міндеттерді орындамауы;
2) кедендік тасымалдаушының кедендік тасымалдаушылардың тізілімінен шығару туралы өтініші;
3) кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның таратылуы;
4) қайта құру нысанындағы қайта ұйымдастырылуды қоспағанда, кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы;

5. Для возобновления своей деятельности таможенный перевозчик представляет в таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, письменное заявление с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности таможенного перевозчика.
Деятельность таможенного перевозчика возобновляется приказом руководителя таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления указанного лица в таможенном органе при устранении причин, повлекших приостановление деятельности таможенного перевозчика.
В случае приостановления деятельности таможенного перевозчика, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности таможенного перевозчика является письменное заявление таможенного перевозчика о возобновлении им деятельности таможенного перевозчика, поданное до истечения срока, установленного абзацем первым пункта 2 настоящей статьи.
6. При рассмотрении заявления о возобновлении деятельности таможенного перевозчика, территориальный таможенный орган проверяет документы, подтверждающие устранение причин, повлекших приостановление деятельности таможенного перевозчика, а также производит осмотр транспортных средств заявителя в целях подтверждения устранения причин, повлекших приостановление такой деятельности в случаях, если деятельность таможенного перевозчика была приостановлена по основаниям, предусмотренным подпунктом 7) пункта 1 статьи 496 настоящего Кодекса.
Форма осмотра транспортных средств утверждается уполномоченным органом.
7. Решение о приостановлении деятельности таможенного перевозчика или возобновлении указанным лицом такой деятельности доводится до таможенного перевозчика не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия соответствующего решения.
Статья 499. Основания для исключения из реестра таможенных перевозчиков
1. Основаниями для исключения таможенного перевозчика из реестра таможенных перевозчиков являются:
1) неисполнение таможенным перевозчиком обязанностей, предусмотренных подпунктами 2), 4) статьи 500 настоящего Кодекса
2) заявление таможенного перевозчика об исключении его из реестра таможенных перевозчиков;
3) ликвидация юридического лица, включенного в реестр таможенных перевозчиков;
4) реорганизация юридического лица, включенного в реестр таможенных перевозчиков, за исключением реорганизации в форме преобразования;

5) кедендік тасымалдаушының кедендік тасымалдаушы қызметін қайта бастау туралы өтініші болмаған кезде, осы Кодекстің 497-бабы 2-тармағының бірінші абзацында көрсетілген кедендік тасымалдаушының қызметін тоқтата тұру мерзімінің өтуі;
6) осы Кодекстің 498-бабы 2-тармағының екінші абзацында көзделген мерзімнің өтуі бойынша осы Кодекстің 497-бабы 1-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша кедендік тасымалдаушының қызметі тоқтатылған себептерді жоймауы;
7) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінің 521, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529 және 530,  533 және 534, 549, 550 және 555, 558-баптарына сәйкес күнтізбелік бір жыл ішінде кедендік тасымалдаушының әкімшілік құқық бұзушылық үшін екі реттен көп әкімшілік жауапкершілікке тартылуы;
8) кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызмет шеңберінде 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 209, 214 және 250-баптарына сәйкес, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 234, 236, 258 және 286-баптарына сәйкес қылмыстық жауаптылыққа кедендік тасымалдаушының басшысы, бас бухгалтері болып табылатын жеке тұлғаның қылмыстық жауаптылыққа тартылуы туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі негіз болып табылады.
2. Кедендік тасымалдаушыларды тізілімінен шығару туралы шешім, шығару себебі көрсетіле отырып, аумақтық кеден орган басшысының не оны алмастыратын адамның не аумақтық кеден органының басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді.
3. Кедендік тасымалдаушыны тізілімінен шығару туралы шешім, тиісті шешім қабылданған күннен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей кеден өкіліне жазбаша немесе электронды нысанда жеткізіледі.
4. Тұлға осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 6), 7), 8) тармақшаларында көзделген негіздемелер бойынша кедендік тасымалдаушылар тізілімінен шығарылған жағдайда, аталған тұлғаның тиісті тізілімге енгізу туралы қайтадан берілген өтінішін аумақтық кеден органы шығару туралы бұйрық қабылданған күннен бастап бір жыл өткен соң қарайды.
500-бап. Кедендік тасымалдаушының міндеттері
1. Кедендік тасымалдаушы:
1) осы Кодекстің 496-бабы 1-тармағының 2), 3), 4), 6), 7) және 8) тармақшаларында кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
2) кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау кезінде осы Кодексте белгіленген шарттарды сақтауға және талаптарды орындауға;

5) истечения срока приостановления деятельности таможенного перевозчика, указанного в абзаце первом пункта 2 статьи 497 настоящего Кодекса, при отсутствии заявления таможенного перевозчика о возобновлении деятельности таможенного перевозчика;
6) неустранение причин, по которым деятельность таможенного перевозчика была приостановлена по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3), 4) пункта 1 статьи 497 настоящего Кодекса по истечении срока, предусмотренного абзацем вторым пункта 2 статьи 498 настоящего Кодекса.
7) привлечение таможенного представителя более двух раз к административной ответственности за административные правонарушения в соответствии со статьями 521, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529 и 530, 533 и 534, 549, 550 и 555, 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в течение одного календарного года;
8) вступление в законную силу решения суда о привлечении к уголовной ответственности физических лиц, являющихся руководителями, главными бухгалтерами таможенных перевозчиков в рамках деятельности в качестве таможенного перевозчика к уголовной ответственности в соответствии со статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236, 258 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
2. Решение об исключении из реестра таможенных перевозчиков оформляется приказом руководителя территориального таможенного органа либо лица его замещающего, либо заместителя руководителя территориального таможенного органа, с указанием причины исключения.
3. Решение об исключении таможенного перевозчика из реестра доводится в письменной или электронной форме до таможенного представителя не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия соответствующего решения.
4. В случае исключения лица из реестра таможенных перевозчиков по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 6), 7), 8) пункта 1 настоящей статьи, повторное заявление указанного лица о включении в соответствующий реестр рассматривается территориальным таможенным органом по окончании одного года со дня принятия приказа об исключении.
Статья 500. Обязанности таможенного перевозчика
Таможенный перевозчик обязан:
1) соблюдать условия включения в реестр таможенных перевозчиков, установленные подпунктами 2), 3), 4), 6), 7) и 8) пункта 1 статьи 496 настоящего Кодекса;
2) соблюдать при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита условия и выполнять требования, установленные настоящим Кодексом;

3) кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын (тасылатын) тауарлардың есебін жүргізуге және уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органдарына мұндай тауарларды тасымалдау (тасу) туралы есептілік, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып ұсынуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, тауарларды жөнелтушіден, оларды алушыдан немесе экспедитордан алған мемлекеттік, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты, сондай-ақ басқа да құпия ақпаратты жария етпеуге, өз мақсаттары үшін пайдаланбауға және өзге тұлғаларға бермеуге;
5) осы Кодекстің 233 және 392-баптарына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерді осы Кодекстің 86-бабының 3-тармағына, 137-бабының 3-тармағына және 353-бабының 4-тармағына сәйкес кеден органы жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей орындауға;
6) кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізген кеден органына кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізілген кезде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы хабарлауға және мұндай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе өзіне мұндай өзгерістер белгілі болған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды ұсынуға міндетті.
59-тарау. Уақытша сақтау қоймасының иесі
501-бап. Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметі
1. Осы Кодекстің 503-бабында айқындалған шарттарға жауап беретін, Қазақстан Республикасының аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы уақытша сақтау қоймасынің иесі болып табылады.
Заңды тұлға уақытша сақтау қоймасы иелерінің тізіліміне енгізілгенген кейін уақытша сақтау қоймасының иесі болып танылады.
2. Уақытша сақтау қоймасының иесі осы Кодексте белгіленген жағдайларда және шарттарда кедендік бақылаудағы тауарларды уақытша сақтау қоймасында сақтауды жүзеге асырады.
3. Уақытша сақтау қоймасы иесінің декларантпен немесе өзге де мүдделі тұлғалармен қатынасы шарт негізінде құрылады.
4. Аумақтық кеден органы уақытша сақтау қоймасы иелерінің тізіліміне енгізу туралы ақпаратты, сондай-ақ тиісті қызметтің тоқтатылғаны, қайта басталғаны немесе көрсетілген тұлғалардың тізілімнен шығарылғаны туралы деректерді уәкілетті органға жолдайды.
502-бап. Уақытша сақтау қоймалары
1. Тауарларды уақытша сақтауға арналған арнайы белгіленген және жайластырылған құрылыстар, үй-жай (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдар уақытша сақтау қоймалары болып табылады.

3) вести учет товаров, перевозимых (транспортируемых) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, и представлять таможенным органам отчетность о перевозке (транспортировке) таких товаров, в том числе с использованием информационных технологий, в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
4) не разглашать, не использовать в собственных целях и не передавать иным лицам, полученную от отправителя товаров, их получателя или экспедитора информацию, составляющую государственную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну (секреты), а также другую конфиденциальную информацию, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан;
5) исполнять обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьями 233 и 392 настоящего Кодекса, не позднее последнего дня срока, указанного в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 86, пунктом 3 статьи 137 и пунктом 4 статьи 353 настоящего Кодекса;
6) информировать уполномоченный орган, включивший его в реестр таможенных перевозчиков, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр таможенных перевозчиков, и представлять документы, подтверждающие такие изменения, в течение пяти рабочих дней со дня изменения таких сведений или дня, когда ему стало известно об их изменении.
Глава 59. Владелец склада временного хранения
Статья 501. Деятельность владельца склада временного хранения
1. Владельцем склада временного хранения является юридическое лицо Республики Казахстан, созданное на территории Республики Казахстан, отвечающее условиям, определенным статьей 503 настоящего Кодекса.
Юридическое лицо признается владельцем склада временного хранения после включения в реестр владельцев складов временного хранения.
2. Владелец склада временного хранения осуществляет хранение на складе временного хранения товаров, находящихся под таможенным контролем, в случаях и на условиях, которые установлены настоящим Кодексом.
3. Отношения владельца склада временного хранения с декларантами или иными заинтересованными лицами строятся на договорной основе.
4. Территориальные таможенные органы направляют информацию о включении в реестр владельцев складов временного хранения, а также данные о приостановлении, возобновлении соответствующей деятельности или исключении указанных лиц из реестра в уполномоченный орган.
Статья 502. Cклады временного хранения
1. Складами временного хранения являются специально определенные и обустроенные сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки, предназначенные для временного хранения товаров.

2. Уақытша сақтау қоймасы мүше мемлекеттің тұлғасы уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген күннен кейінгі күннен бастап құрылған болып саналады.
3. Уақытша сақтау қоймасының жұмыс істеуі уақытша сақтау қоймасының иесі уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығарылған күннен кейінгі күннен бастап тоқтатылады.
4. Уақытша сақтау қоймасы ретінде пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын құрылыстарды, үй-жайды (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдарды орналастыруға, жайластыруға және жабдықтауға қойылатын талаптарды уәкілетті орган бекітеді.
503-бап. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттары
1. Мыналар:
1) меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, оралымды басқаруында немесе жалға алынған, уақытша сақтау қоймасы ретінде пайдалануға арналған және мынадай талаптарға сай келетін:
көлік құралдарының аумаққа кіруін және аумақтан шығуын, адамдардың қойма аумағында күнтізбелік отыз күн ішінде болған оқиғалар туралы бейне ақпараттарды қарауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, тәулік бойғы режимде жұмыс істейтін бейне бақылау құралдарымен жабдықталған аумаққа және (немесе) үй-жайларға (кедендік бақылауға жататын құжаттар, тауарлар мен көлік құралдары тұрған) кіруін және аумақтан және (немесе) үй-жайлардан шығуын бақылау жүйесінің болуы;
қажетті тиеу-түсіру механизмдерінің және арнаулы техниканың, сондай-ақ орналастырылатын тауарлар мен көлік құралдарының сипатына сәйкес сертификатталған таразы жабдығының, ал арнаулы сақтау орнына газ орналастырылатын жағдайда тиісті есептеу аспаптарының болуы;
техникалық жарамды кіреберіс жолдарының болуы;
тауарларды тексеріп қарау үшін орындардың, оның ішінде электр жарығымен жарақтандырылған және соңғы күнтізбелік отыз күн ішінде бейне ақпараттарды қарауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, тәулік бойғы режимде жұмыс істейтін бейне бақылау құралдарымен жабдықталған орындары бар жабық алаңдардың болуы. Бұл ретте тексеріп қарау орны периметрі бойынша сары түсті бояумен белгіленген (сызылған) болуы және бейнебақылау құралдары үшін көрінбей қалатын аймақтар (учаскелер) болмауға тиіс;
аумақта қойма қызметіне байланысы жоқ ғимараттар (құрылыстар) мен құрылысжайлар орналаспауға тиіс;
заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймасы иелерінің тізіліміне енгізу кезінде:

2. Склад временного хранения считается учрежденным со дня, следующего за днем включения юридического лица в реестр владельцев складов временного хранения.
3. Функционирование склада временного хранения прекращается со дня, следующего за днем исключения владельца склада временного хранения из реестра владельцев складов временного хранения.
4. Требования к расположению, обустройству и оборудованию сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок, предназначенных для использования или используемых в качестве склада временного хранения, утверждаются уполномоченным органом.
Статья 503. Условия включения в реестр владельцев складов временного хранения
1. Условиями включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве владельца склада временного хранения, в реестр владельцев складов временного хранения являются:
1) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок, предназначенных для использования в качестве склада временного хранения и отвечающих следующим требованиям:
наличие систем контроля въезда транспортных средств на территорию и выезда с территории, входа лиц на территорию и (или) в помещения и выхода с территории и (или) из помещений (где находятся документы, товары и транспортные средства, подлежащие таможенному контролю), оборудованных средствами видеонаблюдения, функционирующими в круглосуточном режиме, позволяющими осуществлять просмотр видеоинформации о происшедших событиях в течение тридцати календарных дней на территории склада;
подтверждение права владения, пользования и (или) распоряжения необходимыми погрузочно-разгрузочными механизмами и специальной техникой, а также сертифицированного весового оборудования, соответствующего характеру помещаемых товаров и транспортных средств, а в случае помещения газа в специальные хранилища – наличие соответствующих приборов учета;
наличие технически исправных подъездных путей;
наличие мест для досмотра товаров, в том числе крытых площадок, оснащенных электрическим освещением и оборудованных средствами видеонаблюдения, функционирующими в круглосуточном режиме, позволяющими осуществлять просмотр видеоинформации в течение тридцати календарных дней. При этом место досмотра должно быть обозначено по периметру краской желтого цвета или клейкой лентой и исключать наличие не просматриваемых зон (участков) для средств видеонаблюдения;
на территории не должны быть расположены здания (строения) и сооружения, не связанные с деятельностью склада;

табиғи өскен ағаш бұтақты және шөпті өсімдіктер өскен аумақ учаскелерін қоспағанда, жапсарлас тиеу-түсіру алаңдарын қоса алғанда, аумақ осы Кодекстің 404-бабының 5-тармағына сәйкес белгіленуге және оның бетон немесе асфальт төсемі болуға тиіс;
2) сақтауда тұрған басқа тұлғалардың тауарларына зиян келтіру немесе басқа тұлғалармен жасалған сақтау шарттарының өзге талаптарын бұзу салдарынан туындауы мүмкін, шартта белгіленген сақтандыру сомасындағы уақытша сақтау қоймасы иесінің азаматтық жауапкершілік тәуекелін сақтандыру шартының болуы;
3) кеден органына өтініш берген күні белгіленген мерзімде кедендік төлемдерді, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша орындалмаған міндеттемелердің болмауы;
4) кеден органына өтініш берілген күнге дейін бір жыл ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 521, 528, 532, 533, 534, 539, 540, 555, 558-баптарына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылу фактілерінің болмауы;
5) электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдалану туралы шарттың (келісімнің) болуы заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттары болып табылады.
2. Егер уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті берген күні құрылыс, үй-жай (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдар жалға алынған болса, мұндай құрылыс, үй-жай (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдарға қатысты жалға алу шарты кемінде бір жыл мерзімге жасалуға тиіс.
504-бап. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу тәртібі
1. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтініш уақытша сақтау қоймалары иесінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шарты қоса беріле отырып, уәкілетті орган бекіткен нысанда ұсынылады.
Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті заңды тұлға электрондық құжат түрінде беруге құқылы.
2. Өтінішті қызмет аймағында уақытша сақтау қоймасы құрылатын аумақтық кеден органында оны тіркеген күннен бастап он жұмыс күні ішінде аумақтық кеден органы қарайды.
3. Аумақтық кеден органының лауазымды тұлғасы осы Кодекстің 415-бабының 3-тармағына сәйкес өтініш берушінің үй-жайлары мен аумақтарының осы Кодекстің 503-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында айқындалған талаптарға сәйкестігін қарап-тексереді.
Қарап-тексеруді жүргізу кезінде өтініш беруші аумақтық кеден органының лауазымды тұлғасына түпнұсқаларын көрсете отырып, мынадай құжаттардың:

территория, включая примыкающие погрузочно-разгрузочные площадки, за исключением участков территории на которых располагаются древесно-кустарниковая и травянистая растительность естественного происхождения, должна быть обозначена в соответствии с пунктом 5 статьи 404 настоящего Кодекса и иметь бетонное, асфальтовое либо иное твердое покрытие;
2) наличие договора страхования риска гражданской ответственности владельца склада временного хранения, которая может наступить вследствие причинения вреда товарам других лиц, находящимся на хранении, или нарушения иных условий договоров хранения с другими лицами, на страховую сумму, устанавливаемую договором;
3) отсутствие на день обращения в таможенный орган неисполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
4) отсутствие фактов привлечения в течение одного года до дня обращения в таможенный орган к административной ответственности в соответствии со статьями 521, 528, 532, 533, 534, 539, 540, 555, 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
5) наличие договора (соглашения) о пользовании информационной системой электронных счетов-фактур.
2. Если сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки находятся в аренде, на день подачи заявления о включении в реестр владельцев складов временного хранения договор аренды в отношении таких сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок должен быть заключен на срок не менее одного года.
Статья 504. Порядок включения в реестр владельцев складов временного хранения
1. Заявление о включении в реестр владельцев складов временного хранения представляется по форме, утвержденной уполномоченным органом, с приложением договора страхования гражданско-правовой ответственности владельца склада временного хранения.
Заявление о включении в реестр владельцев складов временного хранения юридическое лицо вправе подать в виде электронного документа.
2. Заявление рассматривается территориальным таможенным органом, в зоне деятельности которого учреждается склад временного хранения, в течение десяти рабочих дней со дня его регистрации в территориальном таможенном органе.
3. Должностное лицо территориального таможенного органа производит осмотр помещений и территорий заявителя согласно пункту 3 статьи 415 настоящего Кодекса на соответствие требованиям, определенным подпунктом 1) пункта 1 статьи 503 настоящего Кодекса.
При проведении осмотра заявитель предоставляет должностному лицу территориального таможенного органа копии следующих документов с предъявлением оригиналов:

1) уақытша сақтау қоймасы ретінде пайдалануға арналған құрылыстың, үй-жайлардың (үй-жайдың бөлігінің) және (немесе) ашық алаңдардың меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалға алынғандығын растайтын құжаттарды;
2) уақытша сақтау қоймасының иесі бекіткен және аумақтық кеден органымен келісілген, уақытша сақтау қоймасы ретінде мәлімделген үй-жайлар мен аумақтардың жоспарларын, сызбаларын;
3) қажетті тиеу-түсіру механизмдері мен арнаулы техниканың, сондай-ақ орналастырылатын тауарлар мен көлік құралдарының сипатына сай келетін сертификатталған таразы жабдығының, ал арнаулы сақтау орнына газ орналастырылатын жағдайда тиісті есептеу аспабының бар екенін растайтын құжаттарды ұсынады.
Бұл ретте ұсынылған құжаттардың көшірмелері аумақтық кеден органында қалатын, үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап-тексеру актісіне қоса беріледі.
Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап-тексерудің аяқталуы бойынша үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап-тексеру актінің бір данасы заңды тұлғаға беріледі.
Осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген құжаттарды кеден органымен келісу үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап-тексеру жүргізілгеннен кейін мұндай құжаттарға аумақтық кеден органы басшысының, ол өкілеттік берген аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының не оны алмастыратын адамның келісімі туралы жазбаша белгі қою арқылы жүзеге асырылады.
4. Тізілімге енгізу туралы шешім аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді және бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
5. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізуден бас тарту туралы шешім осы баптың 1 және 3-тармақтарында көрсетілген құжаттар ұсынылмаған немесе өтініш беруші осы Кодекстің 503-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда қабылданады.
6. Тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген немесе енгізуден бас тартқан жағдайда аумақтық кеден органы бас тартудың себебін көрсете отырып, өтініш берушіні жазбаша немесе электронды нысанда хабардар етеді.
505-бап. Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру және қайта бастау
1. Заңды тұлғаның уақытша сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметі мынадай жағдайларда:
1) еркін қойманың қызметін тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, уақытша сақтау қоймасы иесінің жазбаша өтініші бойынша;
2) кеден органы осы Кодекстің 503-бабы 1-тармағының 1), 2), 5) тармақшаларында көзделген уақытша сақтау қоймасы иесінің тізіліміне енгізу шарттарының бұзылғанын анықтаған кезде тоқтатылады;

1) подтверждающих нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок, предназначенных для использования в качестве склада временного хранения;
2) планы, чертежи помещений и территорий, заявляемые в качестве свободного склада, утвержденные владельцем свободных складов и согласованные с территориальным таможенным органом;
3) подтверждающих наличие необходимых погрузочно-разгрузочных механизмов и специальной техники, а также сертифицированных весовых оборудований, соответствующих характеру помещаемых товаров и транспортных средств, а в случае помещения газа в специальные хранилища–соответствующих приборов учета.
При этом копии представленных документов прилагаются к акту таможенного осмотра помещений и территорий, который остается в территориальном таможенном органе.
По окончании таможенного осмотра помещений и территории один экземпляр акта таможенного осмотра помещений и территорий вручается юридическому лицу.
Согласование таможенным органом документов, предусмотренных подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи, осуществляется после проведения таможенного осмотра помещений и территорий путем проставления письменных отметок о согласовании на таких документах руководителем территориального таможенного органа, уполномоченным им заместителем руководителя территориального таможенного органа либо лицами, их замещающими.
4. Решение о включении в реестр оформляется приказом руководителя территориального таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителем руководителя территориального таможенного органа и вступает в силу со дня принятия приказа.
5. Решение об отказе во включении в реестр владельцев складов временного хранения принимается в случае непредставления документов, указанных в пунктах 1 и 3 настоящей статьи, или несоответствия заявителя требованиям, установленным статьей 503 настоящего Кодекса.
6. В случае включения или отказа во включении лица в реестр владельцев складов временного хранения, территориальный таможенный орган уведомляет заявителя в письменной или электронной форме с указанием причин отказа.
Статья 505. Приостановление и возобновление деятельности владельца склада временного хранения
1. Деятельность юридического лица в качестве владельца склада временного хранения приостанавливается в следующих случаях:
1) по письменному заявлению владельца склада временного хранения с указанием причин приостановления деятельности склада временного хранения;
2) при выявлении территориальным таможенным органом нарушений условий включения в реестр владельца склада временного хранения, предусмотренных подпунктами 1), 2), 5) пункта 1 статьи 503 настоящего Кодекса;

3) осы Кодекстің 86-бабының 3-тармағына және 137-бабының 3-тармағына сәйкес кеден органы жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімде осы Кодекстің 507-бабы 1-тармағының 9) тармақшасында көзделген міндеттерді орындамаған не тиісінше орындамаған кезде;
4) осы Кодекстің 507-бабы 1-тармағының 1), 2), 4), 5), 6) тармақшаларында көзделген міндеттерді орындамаған жағдайда;
5) 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 209, 217 және 250-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 234, 236 және 286-баптарына сәйкес уақытша сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметінің шеңберінде уақытша сақтау қоймасы иесінің басшысы, бас бухгалтері болып табылатын жеке тұлғаларға қатысты қылмыстық іс қозғау.
2. Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметі осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген негіздер бойынша алты айға дейінгі мерзімге тоқтатылады.
Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметі осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында белгіленген негіздер бойынша уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғаның қызметін тоқтатуға алып келген себептерді жою үшін қажетті мерзімге, бірақ күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімге тоқтатылады.
Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметі осы баптың 1-тармағының 5) тармақшасында белгіленген негіздер бойынша:
қылмыстық жауапкершіліктен босату туралы соттың шешімі;
қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы соттың шешімі;
қылмыстық іс бойынша өндірісті тоқтату туралы соттың немесе уәкілетті мемлекеттік органның (лауазымды тұлғаның) шешімі заңды күшіне енгенге дейінгі мерзімге тоқтатылады.
2. Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметі осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген негіздер бойынша алты айға дейінгі мерзімге тоқтатылады.
Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметі осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында белгіленген негіздер бойынша уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғаның қызметін тоқтатуға алып келген себептерді жою үшін қажетті мерзімге, бірақ күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімге тоқтатылады.
Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметі осы баптың 1-тармағының 5) тармақшасында белгіленген негіздер бойынша:
қылмыстық жауапкершіліктен босату туралы соттың шешімі;
қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы соттың шешімі;
қылмыстық іс бойынша өндірісті тоқтату туралы соттың немесе уәкілетті мемлекеттік органның (лауазымды тұлғаның) шешімі заңды күшіне енгенге дейінгі мерзімге тоқтатылады.
3. Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім:

3) при неисполнении либо ненадлежащем исполнении обязанности, предусмотренной подпунктом 9) пункта 1 статьи 507 настоящего Кодекса, в срок, указанный в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 86 и пунктом 3 статьи 137 настоящего Кодекса;
4) неисполнения обязанности, предусмотренной подпунктами 1), 2), 4), 5), 6) пункта 1 статьи 507 настоящего Кодекса;
5) возбуждения уголовного дела в отношении физических лиц, являющихся руководителями, главными бухгалтерами владельца склада временного хранения в рамках деятельности в качестве владельца склада временного хранения в соответствии статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
2. Деятельность владельца склада временного хранения по основанию, установленному подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок до шести месяцев.
Деятельность владельца склада временного хранения по основанию, установленному подпунктами 2), 3), 4) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок, необходимый для устранения причин, повлекших приостановление деятельности лица, включенного в реестр владельцев складов временного хранения, но не более чем на шестьдесят календарных дней.
Деятельность владельца склада временного хранения по основанию, установленному подпунктом 5) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок до вступления в законную силу:
решения суда об освобождении от уголовной ответственности;
решения суда о привлечении к уголовной ответственности;
решения суда или уполномоченного государственного органа (должностного лица) о прекращении производства по уголовному делу.
3. Решение о приостановлении деятельности владельца склада временного хранения оформляется приказом руководителя таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, в течение пяти рабочих дней:

осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кеден органында өтініш тіркелген күннен бастап және бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларына сәйкес кеден органы мән-жайларды анықтаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне заңды тұлғаны енгізген кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді.
Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
4. Осы баптың 3-тармағында көзделген бұйрық қабылданған күннен бастап тауарларды уақытша сақтау қоймасына орналастыруға жол берілмейді.
5. Уақытша сақтаудағы халықаралық тасымалдаудың тауарлары мен көлік құралдарын осы Кодекстің 149-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар, олар болмаған кезде уақытша сақтау қоймасының иесі осы баптың 2-тармағында көзделген бұйрық қабылданған күннен бастап күнтізбелік алпыс күн ішінде өзге уақытша сақтау орындарына орналастыруға және (немесе) басқа кедендік рәсіммен орналастыруға мәлімделуге тиіс.
6. Уақытша сақтау қоймасының иесі өзінің қызметін қайта бастау үшін уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне заңды тұлғаны енгізген кеден органына уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтатуға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтініш береді.
Уақытша сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызмет уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтатуға алып келген себептерді жойған кезде кеден органына аталған тұлғаның өтініші тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне заңды тұлғаны енгізген кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен қайта басталады.
Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметі тоқтатылған жағдайда, уақытша сақтау қоймасы иесінің осы баптың 2-тармағының бірінші абзацында белгіленген мерзім өткенге дейін, олардың уақытша сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметін қайта бастау туралы жазбаша өтініші уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.
7. Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін қайта бастау туралы өтінішті қарау кезінде, аумақтық кеден органы уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтатуға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды текереді, сондай-ақ егер уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметі осы Кодекстің 503-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған жағдайларда, мұндай қызметті тоқтатуға алып келген себептердің жойылғанын растау мақсатында өтініш берушінің үй-жайлары мен аумағына тексеру жүргізеді.

со дня регистрации заявления в таможенном органе в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи и вступает в силу со дня принятия приказа;
со дня выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 2), 3), 4), 5) пункта 1 настоящей статьи.
Решение о приостановлении деятельности владельца склада временного хранения вступает в силу со дня принятия приказа.
4. Со дня принятия приказа, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи, помещение товаров на склад временного хранения не допускается.
5. Товары и транспортные средства международной перевозки, находящиеся на временном хранении, должны быть помещены лицами, указанными в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, а в их отсутствие владельцем склада временного хранения в иные места временного хранения и (или) заявлены к помещению под таможенную процедуру в течение шестидесяти календарных дней со дня принятия приказа, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи в соответствии с настоящим Кодексом.
6. Для возобновления своей деятельности владелец склада временного хранения представляет в таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, письменное заявление с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца склада временного хранения.
Деятельность в качестве владельца склада временного хранения возобновляется приказом руководителя таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления указанного лица в таможенном органе при устранении причин, повлекших приостановление деятельности владельца склада временного хранения.
В случае приостановления деятельности владельца склада временного хранения, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности владельца склада временного хранения является письменное заявление владельца склада временного хранения о возобновлении им деятельности в качестве владельца склада временного хранения, поданное до истечения срока, установленного абзацем первым пункта 2 настоящей статьи.
7. При рассмотрении заявления о возобновлении деятельности владельца склада временного хранения, территориальный таможенный орган проверяет документы, подтверждающие устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца склада временного хранения, а также производит осмотр помещений и территорий заявителя в целях подтверждения устранения причин, повлекших приостановление такой деятельности в случаях, если деятельность владельца склада временного хранения была приостановлена по основаниям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 1 статьи 503 настоящего Кодекса.

8. Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы немесе аталған тұлғаның мұндай қызметті қайта бастау туралы шешімі тиісті шешім қабылданған күнінен кейінгі бір жүмыс күнінен кешіктірілмей уақытша сақтау қоймасы иесінің назарына жеткізіледі.
506-бап. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару үшін негіздер
1. Уақытша сақтау қоймасының иесін уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару үшін:
1) уақытша сақтау қоймасы иесінің осы Кодекстің 507-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген міндеттерді орындамауы;
2) уақытша сақтау қоймасы иесінің уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару туралы өтініші;
2) уақытша сақтау қоймасы иесінің уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару туралы өтініші;
4) мұндай тұлғаны қайта құру нысанында қайта ұйымдастыруды қоспағанда, уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы.
5) уақытша сақтау қоймасының қызметін қайта бастау туралы уақытша сақтау қоймасы иесінің өтініші болмаған кезде, осы Кодекстің 505-бабы 2-тармағының бірінші абзацында көрсетілген уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру мерзімінің өтуі;
6) осы Кодекстің 505-бабы 2-тармағының бірінші абзацында көзделген мерзімнің өтуі бойынша, осы Кодекстің 505-бабы 1-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру бойынша себептерді жоймауы.
7) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 521, 528, 532, 533, 534, 539, 540, 555, 558-баптарына сәйкес уақытша сақтау қоймасы иесінің бір жылдың ішінде екі реттен артық әкімшілік құқық бұзушылықты жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылуы;
8) 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 209, 217 және 250-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 234, 236,258 және 286-баптарына сәйкес уақытша сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметінің шеңберінде уақытша сақтау қоймасы иесінің басшысы, бас бухгалтері болып табылатын жеке тұлғаны қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі негіз болып табылады.
2. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару туралы шешім шығару себептері көрсетіле отырып, аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді.

8. Решение о приостановлении деятельности владельца склада временного хранения или возобновлении указанным лицом такой деятельности доводится до владельца склада временного хранения не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия соответствующего решения.
Статья 506. Основания для исключения из реестра владельцев складов временного хранения
1. Основаниями для исключения владельца склада временного хранения из реестра владельцев складов временного хранения являются:
1) неисполнение владельцем склада временного хранения обязанностей, предусмотренных подпунктом 3) пункта 1 статьи 507 настоящего Кодекса;
2) заявление владельца склада временного хранения об исключении его из реестра владельцев складов временного хранения;
3) заявление владельца склада временного хранения об исключении его из реестра владельцев складов временного хранения;
4) реорганизация юридического лица, включенного в реестр владельцев складов временного хранения, за исключением реорганизации такого лица в форме преобразования;
5) истечения срока приостановления деятельности владельца склада временного хранения, указанного в абзаце первом пункта 2 статьи 505 настоящего Кодекса, при отсутствии заявления владельца склада временного хранения о возобновлении деятельности склада временного хранения;
6) неустранение причин, по которым деятельность владельца склада временного хранения была приостановлена по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3), 4) пункта 1 статьи 505 настоящего Кодекса по истечении срока, предусмотренного абзацем вторым пункта 2 статьи 505 настоящего Кодекса.
7) привлечение владельца склада временного хранения более двух раз к административной ответственности за административные правонарушения в соответствии со статьями 521, 528, 532, 533, 534, 539, 540, 555, 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в течение одного календарного года;
8) вступление в законную силу решения суда о привлечении к уголовной ответственности физических лиц, являющихся руководителями, главными бухгалтерами владельца склада временного хранения в рамках деятельности в качестве владельца склада временного хранения к уголовной ответственности в соответствии со статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236, 258 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
2. Решение об исключении из реестра владельцев складов временного хранения оформляется приказом руководителя территориального таможенного органа либо лица его замещающего, либо заместителя руководителя территориального таможенного органа, с указанием причины исключения.

3. Тізілімнен уақытша сақтау қоймасының иесін шығару туралы шешім тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі бір жүмыс күнінен кешіктірілмей жазбаша немесе электрондық нысанда уақытша сақтау қоймасы иесінің назарына жеткізіледі.
4. Осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығарылған жағдайда, аталған тұлғаның тиісті тізілімге енгізу туралы қайтадан берген өтінішін аумақтық кеден органы тұлғаны мұндай тізілімнен шығару туралы бұйрық қабылданған күннен бастап бір жыл өткеннен кейін қарайды.
5. Уақытша сақтаудағы халықаралық тасымалдаудың тауарлары мен көлік құралдарын осы Кодекстің 149-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар, олар болмаған кезде уақытша сақтау қоймасының иесі осы баптың 2-тармағында көзделген бұйрық қабылданған күннен бастап күнтізбелік алпыс күн ішінде өзге уақытша сақтау орындарына орналастыруға және (немесе) басқа кедендік рәсіммен орналастыруға мәлімделуге тиіс.
507-бап. Уақытша сақтау қоймасы иесінің міндеттері
1. Уақытша сақтау қоймасының иесі:
1) осы Кодекстің 503-бабы 1-тармағының 1), 2) және 5) тармақшаларында белгіленген, уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
2) тауарларды сақтауға және уақытша сақтау қоймасында операцияларды жасауға қатысты осы Кодексте шарттарды сақтауға және талаптарды орындауға;
3) уақытша сақтау қоймасындағы тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге;
4) кедендік бақылауды жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
5) уақытша сақтау қоймасындағы тауарлардың есебін жүргізуге және уәкілетті орган бекіткен тәртіпте кеден органдарына мұндай тауарлар туралы есептілікті, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып ұсынуға;
6) уақытша сақтау қоймасының қызметкерлері болып табылмайтын немесе уақытша сақтау қоймасында сақталатын тауарларға қатысты өкілеттігі жоқ бөгде адамдарды уақытша сақтау қоймасына кеден органдарының рұқсатынсыз кіргізбеуге;
7) уақытша сақтау қоймасында сақталатын тауарларға кеден органдарының лауазымды адамдарының қолжетімділігіне қатысты кеден органдарының талаптарын орындауға;
8) уақытша сақтау қоймасының жұмыс істеуі тоқтатылған жағдайда уақытша сақтау қоймасына тауарларды орналастырған тұлғаларға осы қойманың жұмыс істеуін тоқтату туралы шешім қабылданған күннен кейінгі күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мұндай шешім туралы хабарлауға;

3. Решение об исключении владельца склада временного хранения из реестра доводится в письменной или электронной форме до владельца склада временного хранения не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия соответствующего решения.
4. В случае исключения лица из реестра владельцев складов временного хранения по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 6), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи, повторное заявление указанного лица о включении в соответствующий реестр рассматривается территориальным таможенным органом по окончании одного года со дня принятия приказа об исключении лица из такого реестра.
5. Товары и транспортные средства международной перевозки, находящиеся на временном хранении, должны быть помещены лицами, указанными в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, а в их отсутствие владельцем склада временного хранения в иные места временного хранения и (или) заявлены к помещению под таможенную процедуру в течение шестидесяти календарных дней со дня принятия приказа, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи.
Статья 507. Обязанности владельца склада временного хранения
1. Владелец склада временного хранения обязан:
1) соблюдать условия включения в реестр владельцев складов временного хранения, установленные подпунктами 1), 2), и 5) пункта 1 статьи 503 настоящего Кодекса;
2) соблюдать условия и выполнять требования, установленные настоящим Кодексом в отношении хранения товаров и совершения операций на складах временного хранения;
3) обеспечивать сохранность товаров, находящихся на складе временного хранения;
4) обеспечивать возможность проведения таможенного контроля;
5) вести учет товаров, находящихся на складе временного хранения, и представлять таможенным органам отчетность о таких товарах, в том числе с использованием информационных технологий, в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
6) не допускать на склад временного хранения посторонних лиц, не являющихся работниками склада временного хранения или не обладающих полномочиями в отношении товаров, находящихся на складе временного хранения, без разрешения таможенных органов;
7) выполнять требования таможенных органов в отношении доступа должностных лиц таможенных органов к товарам, находящимся на складе временного хранения;
8) в случае прекращения функционирования склада временного хранения, в течение трех рабочих дней со дня, следующего за днем принятия решения о прекращении функционирования этого склада, известить лиц, поместивших товары на склад временного хранения, о таком решении;

9) осы Кодекстің 174-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарын төлеу бойынша міндеттерді осы Кодекстің 86-бабы 3-тармағына, 137-бабы 3-тармағына және 353-бабы 4-тармағына сәйкес кеден органдары жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей орындауға;
10) уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген кезде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген кеден органына хабарлауға және мұндай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе өзіне мұндай өзгерістер белгілі болған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды ұсынуға;
11) уәкілетті органмен бекітілген тәртіпте кеден органдарының бейнеақпараттарға қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
12) уақытша сақтау қоймасына орналастыру үшін тауарларды көлік құралдарынан түсіру қажет болған кезде қоймаға орналастыру мақсаты үшін тасымалдаушы түсіру жұмыстарының басталуын тауарға ілеспе құжаттарды табыс еткен кезден бастап төрт сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде қамтамасыз етуге міндетті.
2. Уақытша сақтау қоймасының аумағы тек осы Кодексте белгіленген талаптарға сәйкес пайдаланылуға тиіс. Көрсетілген орындарды өзге мақсаттарда пайдалануға жол берілмейді.
60-тарау. Кеден қоймасының иесі
508-бап. Кеден қоймасы иесінің қызметі
1. Кеден қоймасының иесі осы Кодекстің 510-бабында айқындалған шарттарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы болып табылады.
Заңды тұлға, кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізгеннен кейін кеден қоймасының иесі болып танылады.
2. Кеден қоймасының иесі осы Кодексте белгіленген жағдайларда және шарттарда кеден қоймасына кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды не өзге де тауарларды сақтауды жүзеге асырады.
3. Кеден қоймасы иесінің декларанттармен немесе өзге мүдделі тұлғалармен қатынасы шарт негізінде құрылады.
4. Аумақтық кеден органдары кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізгені туралы ақпаратты, сондай-ақ тиісті қызметті тоқтата тұрғаны, қайта бастағаны немесе аталған тұлғаларды тізілімінен шығарғаны туралы деректерді уәкілетті органға жібереді.
509-бап. Кеден қоймалары және олардың түрлері
1. Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды сақтауға арналған арнайы белгіленген және жайластырылған құрылыстар, үй-жайлар (үй-жайлардың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдар кеден қоймалары болып табылады.
Осы тараудың талаптарын сақтау шарттары кезінде экспорттың кеден рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын сақтауға рұқсат етіледі.

9) исполнять обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 174 настоящего Кодекса, не позднее последнего дня срока, указанного в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 86, пунктом 3 статьи 137 и пунктом 4 статьи 353 настоящего Кодекса;
10) информировать территориальный таможенный орган, включивший его в реестр владельцев складов временного хранения, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр владельцев складов временного хранения, и представлять документы, подтверждающие такие изменения, в течение пяти рабочих дней со дня изменения таких сведений;
11) обеспечить таможенным органам доступ к видеоинформации в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
12) при необходимости выгрузки товаров из транспортных средств для размещения на складе временного хранения обеспечить начало разгрузочных работ в срок не позднее четырех часов с момента вручения перевозчиком товаросопроводительных документов для целей размещения на складе.
2. Территория склада временного хранения должна использоваться исключительно в соответствии с требованиями, установленными настоящим Кодексом. Использование указанных мест в иных целях не допускается.
Глава 60. Владелец таможенного склада
Статья 508. Деятельность владельца таможенного склада
1. Владельцем таможенного склада является юридическое лицо Республики Казахстан, отвечающее условиям, определенным статьей 510 настоящего Кодекса.
Юридическое лицо признается владельцем таможенного склада после включения в реестр владельцев таможенных складов.
2. Владелец таможенного склада осуществляет хранение на таможенном складе товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, либо иных товаров в случаях и на условиях, которые установлены настоящим Кодексом.
3. Отношения владельца таможенного склада с декларантами или иными заинтересованными лицами строятся на договорной основе.
4. Территориальные таможенные органы направляют информацию о включении в реестр владельцев таможенных складов, а также данные о приостановлении, возобновлении соответствующей деятельности или исключении указанных лиц из реестра в уполномоченный орган.
Статья 509. Таможенные склады и их типы
1. Таможенными складами являются специально определенные и обустроенные сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки, предназначенные для хранения товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада.
Допускается хранение товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру экспорта, при условии соблюдения требований настоящей главы.

2. Кеден қоймасы кеден қоймалары иелерінің тізіліміне Қазақстан Республикасының заңды тұлғасын енгізген күннен кейінгі күннен бастап құрылған болып саналады.
3. Кеден қоймасының жұмыс істеуі кеден қоймасының иесін кеден қоймалары иелерінің тізілімінен шығарған күннен кейінгі күннен бастап тоқтатылады.
4. Кеден қоймалары ашық немесе жабық типте болуы мүмкін.
Кеден қоймалары, егер олар кез келген тауарларды сақтау және тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие кез келген тұлғалардың пайдалануы үшін қолжетімді болса, ашық типтегі қоймалар болып табылады.
Кеден қоймалары, егер олар осы кеден қоймасы иесінің тауарларын сақтауға арналған болса, жабық типтегі қоймалар болып табылады.
Ашық типтегі кеден қоймасы үй-жайының бір бөлігі уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілмей, тауарларды уақытша сақтау қоймасы ретінде пайдалануы мүмкін. Кеден қоймасы үй-жайының бір бөлігі тауарларды уақытша сақтау қоймасы ретінде пайдаланған жағдайда, ол үй-жайдың қалған бөлігінен тұтас қоршаумен оқшаулануға тиіс.
4. Кеден қоймасы ретінде пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын құрылыстар, үй-жай (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдарды орналастыруға, жайластыруға және жабдықтауға қойылатын талаптарды уәкілет орган бекітеді.
510-бап. Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттары
1. Мыналар:
1) меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, оралымды басқаруында немесе жалға алынған, уақытша сақтау қоймасы ретінде пайдалануға арналған және мынадай талаптарға сай келетін құрылыстардың, үй-жайлардың (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдардың болуы:
ашық типтегі қоймалар үшін - қойма аумағында соңғы күнтізбелік отыз күн ішінде болған оқиғалар туралы бейне ақпараттарды қарауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, тәулік бойғы режимде жұмыс істейтін бейне бақылау құралдарымен жабдықталған аумаққа көлік құралдарының кіруін және аумақтан шығуын, адамдардың және аумаққа (немесе) үй-жайларға (кедендік бақылауға жататын құжаттар, тауарлар мен көлік құралдары тұрған) кіруін және аумақтан және (немесе) үй-жайлардан шығуын бақылау жүйесінің болуы;
қажетті тиеу-түсіру механизмдерінің және арнаулы техниканы иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқығын растаудың, сондай-ақ орналастырылатын тауарлар мен көлік құралдарының сипатына сәйкес сертификатталған таразы жабдығының, ал арнаулы сақтау орнына газ орналастырылатын жағдайда тиісті есептеу аспаптарының болуы;
техникалық жарамды кіреберіс жолдарының болуы;
тауарларды тексеріп қарау үшін орындардың, оның ішінде электр жарығымен жарақтандырылған және күнтізбелік отыз күн ішінде болған оқиғалар туралы бейне ақпараттарды қарауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, тәулік бойы режимде жұмыс істейтін бейне бақылау құралдарымен жабдықталған жабық алаңдардың болуы. Бұл ретте, тексеріп қарау орындары сары түсті бояумен немесе жабысқақ жолақпен белгіленген болуға және бейнебақылау құралдары үшін көрінбей қалатын аймақтар (учаскелер) болмауға тиіс;
заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген кезде:
аумағында шығу тегі табиғи сүректі-бұта және шөптесін өсімдіктер орналасқан учаскелерді қоспағанда, жапсарлас тиеу-түсіру алаңын қоса алғанда, аумақ осы Кодекстің 396-бабының 5-тармағына сәйкес белгіленуге және бетон, асфальт не өзге де қатты төсемі болуға тиіс;
аумақта қойма қызметіне байланысы жоқ ғимараттар (жапсарлас құрылыстар) мен құрылыстар орналаспауға тиіс;
жапсарлас тиеу-түсіру алаңын қоса алғанда, аумақ (бір немесе бірнеше қойма үй-жайы мен алаң) біртұтас және бөлінбейтін кешен болуға, бір почта мекенжайы бойынша орналасуға және барлық периметрі бойынша бірыңғай үздіксіз қоршауы болуға тиіс;

2. Таможенный склад считается учрежденным со дня, следующего за днем включения юридического лица Республики Казахстан в реестр владельцев таможенных складов.
3. Функционирование таможенного склада прекращается со дня, следующего за днем исключения владельца таможенного склада из реестра владельцев таможенных складов.
4. Таможенные склады могут быть открытого или закрытого типа.
Таможенные склады являются складами открытого типа, если они доступны для хранения любых товаров и использования любыми лицами, обладающими полномочиями в отношении товаров.
Таможенные склады являются складами закрытого типа, если они предназначены для хранения товаров владельца этого таможенного склада.
Часть помещения таможенного склада открытого типа может использоваться в качестве склада временного хранения товаров без включения в реестр владельцев складов временного хранения. В случае использования в качестве склада временного хранения товаров части помещения таможенного склада, она должна быть изолирована от остальной части помещения непрерывным ограждением.
5. Требования к расположению, обустройству и оборудованию сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок, предназначенных для использования или используемых в качестве таможенного склада, утверждаются уполномоченным органом.
Статья 510. Условия включения в реестр владельцев таможенных складов
1. Условиями включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве владельца таможенного склада, в реестр владельцев таможенных складов являются:
1) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок, предназначенных для использования в качестве таможенного склада и отвечающих следующим требованиям:
наличие систем контроля въезда транспортных средств на территорию и выезда с территории, входа лиц на территорию и (или) в помещения и выхода с территории и (или) из помещений (где находятся документы, товары и транспортные средства, подлежащие таможенному контролю), оборудованных средствами видеонаблюдения, функционирующими в круглосуточном режиме, позволяющими осуществлять просмотр видеоинформации о происшедших событиях в течение тридцати календарных дней на территории склада – для складов открытого типа;
подтверждение права владения, пользования и (или) распоряжения необходимыми погрузочно-разгрузочными механизмами и специальной техникой, а также сертифицированного весового оборудования, соответствующего характеру помещаемых товаров и транспортных средств, а в случае помещения газа в специальные хранилища – наличие соответствующих приборов учета;
наличие технически исправных подъездных путей;
наличие мест для досмотра товаров, в том числе крытых площадок, оснащенных электрическим освещением и оборудованных средствами видеонаблюдения, функционирующими в круглосуточном режиме, позволяющими осуществлять просмотр видеоинформации о происшедших событиях в течение тридцати календарных дней. При этом место досмотра должно быть обозначено краской желтого цвета или клейкой лентой и исключать наличие непросматриваемых зон (участков) для средств видеонаблюдения;
при включении юридического лица в реестр таможенных складов:
территория, включая примыкающие погрузочно-разгрузочные площадки, за исключением участков территории на которых располагаются древесно-кустарниковая и травянистая растительность естественного происхождения, должна быть обозначена в соответствии с пунктом 5 статьи 404 настоящего Кодекса и иметь бетонное, асфальтовое либо иное твердое покрытие;
на территории не должны быть расположены здания (строения) и сооружения, не связанные с деятельностью склада;
территория, включая примыкающие погрузочно-разгрузочные площадки (одно или несколько складских помещений и площадок), должна быть единым и неделимым комплексом, располагаться по одному почтовому адресу и иметь непрерывное ограждение по всему периметру;

2) ашық типтегі кеден қоймаларының иелері ретіндегі кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғалар үшін - басқа тұлғалардың сақтауда тұрған тауарларына зиян келтіру немесе басқа тұлғалармен шартта белгіленген сақтандыру сомасына жасалған, сақтау шарттарының өзге талаптарын бұзу салдарынан туындауы мүмкін кеден қоймалары иелерінің азаматтық жауапкершілігі тәуекелін сақтандыру шартының бар болуы;
3) кеден органына жүгіну күні белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша орындалмаған міндеттердің болмауы;
4) кеден органына жүгіну күніне дейін бір жылдың ішінде Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 521, 528, 532, 533, 534, 539, 540, 544, 555, 558-баптарына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылу фактілерінің болмауы;
5) электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдалану туралы шарттың (келісімнің) болуы кеден қоймасының иесі ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттары болып табылады.
2. Егер құрылыстар, үй-жай (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдар кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтініш берілген күні жалға алынған болса, мұндай құрылыстар, үй-жай (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдарға қатысты жалға алу шарты кемінде үш жыл мерзімге жасалуға тиіс.
511-бап. Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу тәртібі
1. Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтініш кеден қоймасы иесінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шарты қоса беріле отырып, уәкілетті орган бекіткен нысанда ұсынылады.
Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті заңды тұлға электрондық құжат түрінде беруге құқылы.
2. Өтінішті аумақтық кеден органы тіркеген күннен бастап он жұмыс күні күн ішінде қызмет аймағында кеден қоймасы құрылатын аумақтық кеден орган қарайды.
3. Аумақтық кеден органының лауазымды адамы осы Кодекстің 415-бабының 3-тармағына сәйкес өтініш берушінің үй-жайлары мен аумақтарының осы Кодекстің 510-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында айқындалған талаптарға сәйкестігін қарап-тексереді.
Қарап-тексеруді жүргізу кезінде өтініш беруші аумақтық кеден органының лауазымды адамына түпнұсқаларын көрсете отырып, мынадай құжаттардың:
1) кеден қоймасы ретінде пайдалануға арналған құрылыстар, үй-жай (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдардың меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, оралымды басқаруында немесе жалға алынған растайтын;

2) для юридических лиц, претендующих на включение в реестр владельцев таможенных складов в качестве владельцев таможенных складов открытого типа, – наличие договора страхования риска гражданской ответственности владельца таможенного склада, которая может наступить вследствие причинения вреда товарам других лиц, находящимся на хранении, или нарушения иных условий договоров хранения с другими лицами, на страховую сумму, устанавливаемую договором;
3) отсутствие на день обращения в таможенный орган неисполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, налогов специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
4) отсутствие фактов привлечения в течение одного года до дня обращения в таможенный орган к административной ответственности в соответствии со статьями 521, 528, 532, 533, 534, 539, 540, 544, 555, 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
5) наличие договора (соглашения) о пользовании информационной системой электронных счетов-фактур.
2. Если сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки находятся в аренде на день подачи заявления о включении в реестр владельцев таможенных складов, договор аренды в отношении таких сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок должен быть заключен на срок не менее трех лет.
Статья 511. Порядок включения в реестр владельцев таможенных складов
1. Заявление о включении в реестр владельцев таможенных складов представляется по форме, утвержденной уполномоченным органом, с приложением договора страхования гражданско-правовой ответственности владельца таможенного склада.
Заявление о включении в реестр владельцев таможенных складов юридическое лицо вправе подать в виде электронного документа.
2. Заявление рассматривается территориальным таможенным органом, в зоне деятельности которого учреждается таможенный склад, в течение десяти рабочих дней со дня его регистрации в территориальном таможенном органе.
3. Должностное лицо территориального таможенного органа производит осмотр помещений и территорий заявителя согласно пункту 3 статьи 415 настоящего Кодекса на соответствие требованиям, определенным подпунктом 1) пункта 1 статьи 510 настоящего Кодекса.
При проведении осмотра заявитель представляет должностному лицу территориального таможенного органа копии следующих документов с предъявлением оригиналов:
1) подтверждающих нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок, предназначенных для использования в качестве таможенного склада;

2) кеден қоймасының иесі бекіткен және аумақтық кеден органымен келісілген кеден қоймасы ретінде мәлімделген үй-жайлар мен аумақтардың жоспарларының, сызбаларының;
3) қажетті тиеу-түсіру механизмдері мен арнаулы техниканы, сондай-ақ орналастырылатын тауарлар мен көлік құралдарының сипатына сай келетін сертификатталған таразы жабдығын, ал арнаулы сақтау орнына газ орналастырылатын жағдайда тиісті есептеу аспабын иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқығын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Бұл ретте ұсынылған құжаттардың көшірмелері аумақтық кеден органында қалатын, үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап-тексеру актісіне қоса беріледі.
Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік тексеру аяқталғаннан кейін кедендік тексеру актісінің екінші данасы заңды тұлғаға табыс етіледі.
Осы баптың 3-тармағы 2) тармақшасында көзделген құжаттарды кеден органымен келісу аумақтық кеден органы басшысының, ол уәкілеттік берген аумақтық кеден органы басшысының орынбасары не олардың орнын алмастыратын адамдар осындай құжаттарға келіскені туралы жазбаша белгі қою жолымен үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап-тексеруді жүргізгеннен кейін жүзеге асырылады.
4. Тізілімге енгізу туралы шешім аумақтық кеден орган басшысының не оны алмастыратын адамның, аумақтық кеден органының басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді және бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
5. Еркін қоймалары иелерінің тізіліміне енгізуден бас тарту туралы шешім осы баптың 1 және 3-тармақтарында көрсетілген барлық құжаттар ұсынылмаған немесе өтініш беруші осы Кодекстің 510-бабында белгіленген талаптарға сай келмеген жағдайларда қабылданады.
Аталған бұзушылықтарды өтініш беруші жойғаннан кейін өтініш осы Кодексте белгіленген тәртіппен қаралады.
6. Тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген немесе енгізуден бас тартылған жағдайда аумақтық кеден органы өтініш берушіні жазбаша нысанда хабардар етеді.
512-бап. Кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру және қайта бастау
1. Заңды тұлғаның кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметі мынадай жағдайларда:
1) еркін қойманың қызметін тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, кеден қоймасы иесінің жазбаша өтініші бойынша;
2) кеден органы осы Кодекстің 510-бабы 1-тармағының 1), 2), 5) тармақшаларында көзделген кеден қоймасы иесінің тізіліміне енгізу шарттарының бұзылғанын анықтаған кезде тоқтатыла тұрады;

2) планы, чертежи помещений и территорий, заявляемые в качестве таможенного склада, утвержденные владельцем таможенного склада и согласованные с территориальным таможенным органом;
3) подтверждающих право владения, пользования и (или) распоряжения необходимыми погрузочно-разгрузочными механизмами и специальной техникой, а также сертифицированным весовым оборудованием, соответствующим характеру помещаемых товаров и транспортных средств, а в случае помещения газа в специальные хранилища – соответствующих приборов учета.
При этом копии представленных документов прилагаются к акту таможенного осмотра помещений и территорий, который остается в территориальном таможенном органе.
По окончании таможенного осмотра помещений и территории один экземпляр акта таможенного осмотра помещений и территорий вручается юридическому лицу.
Согласование таможенным органом документов, предусмотренных подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи, осуществляется после проведения таможенного осмотра помещений и территорий путем проставления письменных отметок о согласовании на таких документах руководителем территориального таможенного органа, уполномоченным им заместителем руководителя территориального таможенного органа либо лицами, их замещающими.
4. Решение о включении в реестр оформляется приказом руководителя территориального таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя территориального таможенного органа и вступает в силу со дня принятия приказа.
5. Решение об отказе во включении в реестр владельцев таможенных складов принимается в случаях непредставления документов, указанных в пунктах 1 и 3 настоящей статьи, или несоответствия заявителя требованиям, установленным статьей 510 настоящего Кодекса.
После устранения заявителем данных нарушений заявление рассматривается в порядке, установленном настоящим Кодексом.
6. В случае включения или отказа во включении лица в реестр владельцев таможенных складов, территориальный таможенный орган уведомляет заявителя в письменной или электронной форме с указанием причин отказа.
Статья 512. Приостановление и возобновление деятельности владельца таможенного склада
1. Деятельность юридического лица в качестве владельца таможенного склада приостанавливается в следующих случаях:
1) по письменному заявлению владельца таможенного склада с указанием причин приостановления деятельности таможенного склада;
2) при выявлении территориальным таможенным органом нарушений условий включения в реестр владельцев таможенных складов, предусмотренных подпунктами 1), 2), 5) пункта 1 статьи 510 настоящего Кодекса;

3) осы Кодекстің 86-бабының 3-тармағына және 137-бабының 3-тармағына сәйкес кеден органы жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімде осы Кодекстің 514-бабы 1-тармағының 9) тармақшасында көзделген міндеттерді орындамаған не тиісінше орындамаған кезде;
4) осы Кодекстің 514-бабы 1-тармағының 1), 2), 4), 5), 6) тармақшаларында көзделген міндеттерді орындамаған жағдайда;
5) 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 209, 214 және 250-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 234, 236 және 286-баптарына сәйкес кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметінің шеңберінде Кеден қоймасы иесінің басшысы, бас бухгалтері болып табылатын жеке тұлғаларға қатысты қылмыстық іс қозғау.
2. Кеден қоймасы иесінің қызметі осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген негіздер бойынша алты айға дейінгі мерзімге тоқтатылады.
Кеден қоймасы иесінің қызметі осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында белгіленген негіздер бойынша Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғаның қызметін тоқтатуға алып келген себептерді жою үшін қажетті мерзімге, бірақ күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімге тоқтатылады.
Кеден қоймасы иесінің қызметі осы баптың 1-тармағының 5) тармақшасында белгіленген негіздер бойынша:
қылмыстық жауапкершіліктен босату туралы соттың шешімі;
қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы соттың шешімі;
қылмыстық іс бойынша өндірісті тоқтату туралы соттың немесе уәкілетті мемлекеттік органның (лауазымды тұлғаның) шешімі заңды күшіне енгенге дейінгі мерзімге тоқтатылады.
3. Кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кеден органында өтініш тіркелген күннен бастап және бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4), 5) тармақшаларына сәйкес кеден органы мән-жайларды анықтаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не кеден қоймалары иелерінің тізіліміне заңды тұлғаны енгізген кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді.
Кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
4. Осы баптың 2-тармағында көзделген бұйрық қабылданған күннен бастап тауарларды кеден қоймасына орналастыруға жол берілмейді.
5. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған және осындай кеден қоймасында тұрған тауарлар осы кеден қоймасы иесінің қызметі тоқтатыла тұруы туралы шешім шыққан күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірілмей, осы Кодекстің 149-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар орналастырылуы тиіс, ал олар болмаған кезде кеден қоймасының иесі басқа кеден қоймасында не осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылуға, не болмаса осы Кодекстің 237-бабы 4-тармағына сәйкес осы Кодекстің 41-тарауына сәйкес керек-жарақтар ретінде шығарылуға тиіс.

3) при неисполнении либо ненадлежащем исполнении обязанности, предусмотренной подпунктом 9) пункта 1 статьи 514 настоящего Кодекса, в срок, указанный в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 86 и пунктом 3 статьи 137 настоящего Кодекса;
4) неисполнения обязанностей, предусмотренных подпунктами 1), 2), 4), 5), 6), 7) пункта 1 статьи 514 настоящего Кодекса;
5) возбуждения уголовного дела в отношении физических лиц, являющихся руководителями, главными бухгалтерами владельца таможенного склада в рамках деятельности в качестве владельца таможенного склада в соответствии статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
2. Деятельность владельца таможенного склада по основанию, установленному подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок до шести месяцев.
Деятельность владельца таможенного склада по основанию, установленному подпунктами 2), 3), 4) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок, необходимый для устранения причин, повлекших приостановление деятельности лица, включенного в реестр владельцев таможенных складов, но не более чем на шестьдесят календарных дней.
Деятельность владельца таможенного склада по основанию, установленному подпунктом 5) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок до вступления в законную силу:
решения суда об освобождении от уголовной ответственности;
решения суда о привлечении к уголовной ответственности;
решения суда или уполномоченного государственного органа (должностного лица) о прекращении производства по уголовному делу.
3. Решение о приостановлении деятельности владельца таможенного склада оформляется приказом руководителя таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, в течение пяти рабочих дней:
со дня регистрации заявления в таможенном органе в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи и вступает в силу со дня принятия приказа.
со дня выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 2), 3), 4), 5) пункта 1 настоящей статьи.
Решение о приостановлении деятельности владельца таможенного склада вступает в силу со дня принятия приказа.
4. Со дня принятия приказа, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, помещение товаров на таможенный склад не допускается.
5. Товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада и находящиеся на таком таможенном складе, не позднее шестидесяти календарных дней со дня, следующего за днем принятия решения о приостановлении деятельности владельца таможенного склада, должны быть размещены лицами, указанными в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, а в их отсутствие владельцем таможенного склада на другом таможенном складе либо помещены под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, либо выпущены в качестве припасов в соответствии с главой 41 настоящего Кодекса в соответствии с пунктом 4 статьи 237 настоящего Кодекса.

6. Кеден қоймасының иесі өзінің қызметін қайта бастау үшін кеден қоймалары иелерінің тізіліміне заңды тұлғаны енгізген кеден органына кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтатуға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтініш береді.
Кеден қоймасының иесі ретіндегі қызмет кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтатуға алып келген себептерді жойған кезде кеден органына аталған тұлғаның өтініші тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не кеден қоймалары иелерінің тізіліміне заңды тұлғаны енгізген кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен қайта басталады.
Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген кеден қоймасы иесінің қызметі тоқтатылған жағдайда, кеден қоймасы иесінің осы баптың 2-тармағының бірінші абзацында белгіленген мерзім өткенге дейін, олардың кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметін қайта бастау туралы жазбаша өтініші кеден қоймасы иесінің қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.
Кеден қоймасы иесінің қызметін осы Кодекстің 514-бабы 1-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген міндеттерді орындамау нәтижесінде тоқтата тұрған жағдайда кеден қоймасы иесінің қызметі кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы бұйрықты қабылдаған күнінен он күнтізбелік күнінен кейін қайта басталады.
7. Кеден қоймасы иесінің қызметін қайта бастау туралы өтінішті қарау кезінде, аумақтық кеден органы кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтатуға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды текереді, сондай-ақ егер Кеден қоймасы иесінің қызметі, егер осы Кодекстің 510-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған жағдайларда, мұндай қызметті тоқтатуға алып келген себептердің жойылғанын растау мақсатында өтініш берушінің үй-жайлары мен аумағына тексеру жүргізеді.
8. Кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы немесе аталған тұлғаның мұндай қызметті қайта бастау туралы шешімі тиісті шешім қабылданған күнінен кейінгі бір жүмыс күнінен кешіктірілмей кеден қоймасы иесінің назарына жеткізіледі.
513-бап. Кеден қоймалары иелерінің тізілімінен шығару үшін негіздер
1. Кеден қоймасының иесін Кеден қоймалары иелерінің тізілімінен шығару үшін:

6. Для возобновления своей деятельности владелец таможенного склада представляет в таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, письменное заявление с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца таможенного склада.
Деятельность в качестве владельца таможенного склада возобновляется приказом руководителя таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления указанного лица в таможенном органе при устранении причин, повлекших приостановление деятельности владельца таможенного склада.
В случае приостановления деятельности владельца таможенного склада, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности владельца таможенного склада является письменное заявление владельца таможенного склада о возобновлении им деятельности в качестве владельца таможенного склада, поданное до истечения срока, установленного абзацем первым пункта 2 настоящей статьи.
В случае приостановления деятельности владельца таможенного склада в результате неисполнения обязанностей, предусмотренных подпунктами 6) и 7) пункта 1 статьи 514 настоящего Кодекса, деятельность владельца таможенного склада возобновляется через десять календарных дней со дня принятия приказа о приостановлении деятельности владельца таможенного склада.
7. При рассмотрении заявления о возобновлении деятельности владельца таможенного склада, территориальный таможенный орган проверяет документы, подтверждающие устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца таможенного склада, а также производит осмотр помещений и территорий заявителя в целях подтверждения устранения причин, повлекших приостановление такой деятельности в случаях, если деятельность владельца таможенного склада была приостановлена по основаниям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 1 статьи 510 настоящего Кодекса.
8. Решение о приостановлении деятельности владельца таможенного склада или возобновлении указанным лицом такой деятельности доводится до владельца таможенного склада не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия соответствующего решения, а также направляется в уполномоченный орган.
Статья 513. Основания для исключения из реестра владельцев таможенных складов
1. Основаниями для исключения владельца таможенного склада из реестра владельцев таможенных складов являются:

1) Кеден қоймасы иесінің осы Кодекстің 514-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген міндеттерді орындамауы;
2) Кеден қоймасы иесінің Кеден қоймалары иелерінің тізілімінен шығару туралы өтініші;
3) Кеден қоймасы иесінің Кеден қоймалары иелерінің тізілімінен шығару туралы өтініші;
4) мұндай тұлғаны қайта құру нысанында қайта ұйымдастыруды қоспағанда, Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы.
5) Кеден қоймасының қызметін қайта бастау туралы Кеден қоймасы иесінің өтініші болмаған кезде, осы Кодекстің 491-бабы 2-тармағының бірінші абзацында көрсетілген Кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру мерзімінің өтуі;
6) осы Кодекстің 512-бабы 2-тармағының бірінші абзацында көзделген мерзімнің өтуі бойынша, осы Кодекстің 512-бабы 1-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша Кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру бойынша себептерді жоймауы.
7) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 521, 528, 532, 533, 534, 539, 540, 555, 558-баптарына сәйкес Кеден қоймасы иесінің бір жылдың ішінде екі реттен артық әкімшілік құқық бұзушылықты жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылуы;
8) 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 209, 217 және 250-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 234, 236,258 және 286-баптарына сәйкес Кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметінің шеңберінде Кеден қоймасы иесінің басшысы, бас бухгалтері болып табылатын жеке тұлғаны қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі негіз болып табылады.
2. Кеден қоймалары иелерінің тізілімінен шығару туралы шешім шығару себептері көрсетіле отырып, аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді.
3. Осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша Кеден қоймалары иелерінің тізілімінен шығарылған жағдайда, аталған тұлғаның тиісті тізілімге енгізу туралы қайтадан берген өтінішін аумақтық кеден органы тұлғаны мұндай тізілімнен шығару туралы бұйрық қабылданған күннен бастап бір жыл өткеннен кейін қарайды.
4. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған және осындай кеден қоймасында тұрған тауарлар тізілімінен кеден қоймасының иесін шығару туралы шешім қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірілмей осы Кодекстің 149-бабының 1), 2) және
3) тармақшаларында аталған тұлғалар орналастыруы тиіс, ал олардың болмаған жағдайында кеден қоймасының иесі басқа кеден қоймасына орналастырылуға не осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылуға не осы Кодекстің 237-бабы 4-тармағына сәйкес осы Кодекстің 39-тарауына сәйкес керек-жарақтар ретінде шығарылуға тиіс.

1) неисполнение владельцем таможенного склада обязанностей, предусмотренных подпунктом 3) пункта 1 статьи 514 настоящего Кодекса;
2) заявление владельца таможенного склада об исключении его из реестра владельцев таможенных складов;
3) ликвидация юридического лица, включенного в реестр владельцев таможенных складов;
4) реорганизация юридического лица, включенного в реестр владельцев таможенных складов, за исключением реорганизации такого лица в форме преобразования.
5) истечение срока приостановления деятельности владельца таможенного склада, указанного в абзаце первом пункта 2 статьи 512 настоящего Кодекса, при отсутствии заявления владельца таможенного склада о возобновлении деятельности таможенного склада;
6) неустранение причин, по которым деятельность владельца таможенного склада была приостановлена по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3), 4) пункта 1 статьи 512 настоящего Кодекса по истечении срока, предусмотренного абзацем вторым пункта 2 статьи 512 настоящего Кодекса.
7) привлечение владельца таможенного склада более двух раз к административной ответственности за административные правонарушения в соответствии со статьями 521, 528, 532, 533, 534, 539, 540, 544, 555, 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в течение одного календарного года;
8) вступление в законную силу решения суда о привлечении к уголовной ответственности физических лиц, являющихся руководителями, главными бухгалтерами владельца таможенного склада в рамках деятельности в качестве владельца таможенного склада к уголовной ответственности в соответствии со статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236, 258 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
2. Решение об исключении владельца таможенного склада из реестра доводится в письменной или электронной форме до владельца склада временного хранения не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия соответствующего решения, а также направляется в уполномоченный орган.
3. В случае исключения лица из реестра владельцев таможенных складов по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 6), 7), 8) пункта 1 настоящей статьи, повторное заявление указанного лица о включении в соответствующий реестр рассматривается территориальным таможенным органом по окончании одного года со дня принятия приказа об исключении лица из такого реестра.
4. Товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада и находящиеся на таком таможенном складе, не позднее шестидесяти календарных дней со дня, следующего за днем принятия решения об исключении владельца таможенного склада из реестра, должны быть размещены лицами, указанными в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, а в их отсутствие владельцем таможенного склада на другом таможенном складе либо помещены под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, либо выпущены в качестве припасов в соответствии с главой 41 настоящего Кодекса в соответствии с пунктом 4 статьи 237 настоящего Кодекса.

514-бап. Еркін қойма иесінің міндеттері
1. Еркін қойманың иесі:
1) осы Кодекстің 510-бабының 1) және 2) тармақшаларында белгіленген, еркін қойма иелерінің тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
2) кеден қоймасында тауарлардың болуы және кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен операцияларды жасау бөлігінде осы Кодекстің 236-бабы 2-тармағында белгіленген кеден қоймасының кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтауға;
3) кеден қоймасындағы тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге;
4) кедендік бақылауды жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
5) кеден қоймасындағы тауарлардың есебін жүргізуге және уәкілетті орган бекіткен тәртіпте кеден органдарына мұндай тауарлар туралы есептілікті, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып ұсынуға;
6) кеден қоймасының қызметкерлері болып табылмайтын немесе кеден қоймасында сақталатын тауарларға қатысты өкілеттігі жоқ бөгде адамдарды кеден қоймасына кеден органдарының рұқсатынсыз кіргізбеуге;
7) кеден қоймасында сақталатын тауарларға кеден органдарының лауазымды адамдарының қолжетімділігіне қатысты кеден органдарының талаптарын орындауға;
8) кеден қоймасының жұмыс істеуі тоқтатылған жағдайда кеден қоймасына тауарларды орналастырған тұлғаларға осы қойманың жұмыс істеуін тоқтату туралы шешім қабылданған күннен кейінгі күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мұндай шешім туралы хабарлауға;
9) осы Кодекстің 242-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерді осы Кодекстің 86-бабы 3-тармағына, 137-бабы 3-тармағына және 353-бабы 4-тармағына сәйкес кеден органдары жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей орындауға;
10) кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген кезде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген кеден органына хабарлауға және мұндай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе өзіне мұндай өзгерістер белгілі болған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды ұсынуға;
2. Кеден қоймасының аумағы тек осы Кодексте белгіленген талаптарға сәйкес пайдаланылуға тиіс. Көрсетілген орындарды өзге мақсаттарда пайдалануға жол берілмейді.
61-тарау. Еркін қойма иесі
515-бап. Еркін қойма иесінің қызметі
1. Еркін қойманың иесі - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген және осы Кодекстің 517-бабында айқындалған шарттарға сәйкес келетін заңды тұлға.
Заңды тұлға, оны кеден органы еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізгеннен кейін еркін қойманың иесі болып танылады.

Статья 514. Обязанности владельца таможенного склада
1. Владелец таможенного склада обязан:
1) соблюдать условия включения в реестр владельцев таможенных складов, установленные подпунктами 1) и 2) статьи 510 настоящего Кодекса;
2) соблюдать условия использования товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада, установленные пунктом 2 статьи 236 настоящего Кодекса, в части нахождения товаров на таможенном складе и совершения операций с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада;
3) обеспечивать сохранность товаров, находящихся на таможенном складе;
4) обеспечивать возможность проведения таможенного контроля;
5) вести учет товаров, хранящихся на таможенном складе, и представлять таможенным органам отчетность о таких товарах, в том числе с использованием информационных технологий, в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
6) не допускать на таможенный склад посторонних лиц, не являющихся работниками таможенного склада или не обладающих полномочиями в отношении товаров, хранящихся на таможенном складе, без разрешения таможенных органов;
7) выполнять требования таможенных органов в отношении доступа должностных лиц таможенных органов к товарам, хранящимся на таможенном складе;
8) в случае прекращения функционирования таможенного склада, в течение трех рабочих дней со дня, следующего за днем принятия решения о прекращении функционирования этого склада, известить лиц, поместивших товары на таможенный склад, о таком решении;
9) исполнять обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, предусмотренных статьей 242 настоящего Кодекса, не позднее последнего дня срока, указанного в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 86, пунктом 3 статьи 137 и пунктом 4 статьи 353 настоящего Кодекса;
10) информировать таможенный орган, включивший его в реестр владельцев таможенных складов, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр владельцев таможенных складов, и представлять документы, подтверждающие такие изменения, в течение пяти рабочих дней со дня изменения таких сведений;
2. Территория таможенного склада должна использоваться исключительно в соответствии с требованиями, установленными настоящим Кодексом. Использование указанных мест в иных целях не допускается.
Глава 61. Владелец свободного склада
Статья 515. Деятельность владельца свободного склада
1. Владелец свободного склада – юридическое лицо Республики Казахстан, зарегистрированное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и отвечающее условиям, определенным статьей 517 настоящего Кодекса.
Юридическое лицо признается владельцем свободного склада после его включения таможенным органом в реестр владельцев свободных складов.

2. Еркін қойманың иесі осы Кодекске сәйкес еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды еркін қоймада орналастыру мен пайдалануды жүзеге асырады.
Еркін қойма аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік және өзге де қызметтер жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Аумақтық кеден органдары еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізгені туралы ақпаратты, сондай-ақ тиісті қызметті тоқтата тұрғаны, қайта бастағаны немесе аталған тұлғаларды тізілімінен шығарғаны туралы деректерді уәкілетті органға жібереді.
516-бап. Еркін қоймалар
1. Күзетілетін не жеке тұлғаның кіруін бақылайтын режимі бар және шегінде осы Кодекске сәйкес еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар, сондай-ақ осы Кодекске сәйкес өзге де тауарлар орналастырылуы мен пайдаланылуы мүмкін (осы тарауда бұдан әрі – құрылыстар, үй-жай (үй-жайлардың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдар) ғимарат (ғимараттың бөлігі), ғимараттар кешені, жайластырылған және жабдықталған аумақтар және (немесе) ашық алаңдар еркін қоймалар болып табылады.
2. Еркін қойма мүше мемлекеттің тұлғасы еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген күннен кейінгі күннен бастап құрылған болып саналады.
3. Еркін қойманың жұмыс істеуі еркін қойманың иесін еркін қоймалар иелерінің тізілімінен шығарған күннен кейінгі күннен бастап тоқтатылады.
4. Еркін қойма аумағының периметрлерін қоршауға және бейне бақылау жүйесімен жарақтандыруға қойылатын талаптарды қоса алғанда, еркін қойма ретінде пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын құрылысты, үй-жайларды (үй-жайлардың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдарды орналастыруға, жайластыруға және жабдықтауға қойылатын талаптарды уәкілетті орган белгілейді.
4. Еркін қойма аумағын, мұндай аумаққа тұлғалардың қол жеткізу тәртібін айқындауды қоса алғанда, бақылау-өткізу режимімен қамтамасыз ету уәкілетті орган белгілеген тәртіпте жүзеге асырылады.
517-бап. Еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу шарттары
1. Еркін қойманың иесі ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу шарттары:
1) еркін қойма ретінде пайдалануға арналған құрылыстардың, үй-жайлардың (үй-жайлардың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдардың меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалға алынған болуы және мынадай талаптарға сай болуы:
еркін қойма ретінде пайдалануға арналған аумақ заңды тұлғаның еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішінде көрсетілген мақсатқа сәйкес тауарлар өндірісі және қайта өңдеу бойынша операцияларды жүзеге асыру үшін жабдықталған және жайластырылған болуы тиіс;
жапсарлас тиеу-түсіру алаңдарын қоса алғанда, аумақ (бір немесе бірнеше қойма үй-жайлары мен алаңдар) біртұтас және бөлінбейтін кешен болуға және бөгде адамдардың кіруін болдырмауды қамтамасыз ететін барлық периметрі бойынша бірыңғай үздіксіз қоршауы болуға тиіс;

2. Владелец свободного склада осуществляет размещение и использование на свободном складе товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в соответствии с настоящим Кодексом.
На территории свободного склада может осуществляться предпринимательская и иная деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Территориальные таможенные органы направляют информацию о включении в реестр владельцев свободных складов, а также данные о приостановлении, возобновлении соответствующей деятельности или исключении указанных лиц из реестра в уполномоченный орган.
Статья 516. Свободные склады
1. Свободными складами являются здания (части зданий), комплекс зданий, обустроенные и оборудованные территории и (или) открытые площадки, которые находятся под охраной либо имеют режим контроля доступа физических лиц и в пределах которых в соответствии с настоящим Кодексом могут размещаться и использоваться товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, а также иные товары в соответствии с настоящим Кодексом (далее в настоящей главе – сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки).
2. Свободный склад считается учрежденным со дня, следующего за днем включения юридического лица в реестр владельцев свободных складов.
3. Функционирование свободного склада прекращается со дня, следующего за днем исключения владельца свободного склада из реестра владельцев свободных складов.
4. Требования к расположению, обустройству и оборудованию сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок, предназначенных для использования или используемых в качестве свободного склада, включая требования к ограждению и оснащению системой видеонаблюдения периметра территории свободного склада, утверждаются уполномоченным органом.
5. Обеспечение контрольно-пропускного режима на территорию свободного склада, включая определение порядка доступа лиц на такую территорию, осуществляется в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Статья 517. Условия включения в реестр владельцев свободных складов
1. Условиями включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве владельца свободного склада, в реестр владельцев свободных складов являются:
1) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок, предназначенных для использования в качестве свободного склада и отвечающих следующим требованиям:
территория, предназначенная для использования в качестве свободного склада должна быть оборудована и обустроена для осуществления операций по производству и переработке товаров согласно цели, указанной в заявлении юридического лица о включении в реестр владельцев свободных складов;
территория, включая примыкающие погрузочно-разгрузочные площадки (одно или несколько складских помещений и площадок), должна быть единым и неделимым комплексом и иметь непрерывное ограждение по всему периметру, обеспечивающее исключение доступа посторонних лиц;

тиеу-түсіру алаңдарын қоса алғанда, аумақ Кодекстің 404-бабының 5-тармағына сәйкес белгіленуі;
тауарларды тексеріп қарау үшін орындардың, оның ішінде электр жарығымен жарақтандырылған және соңғы күнтізбелік отыз күн ішінде болған оқиғалар туралы бейне ақпараттарды қарауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, тәулік бойғы режимде жұмыс істейтін кеден органдарының бағдарламалық өнімімен сәйкес келетін бейне бақылау құралдарымен жабдықталған тексеріп қарау пункттерінде орналасқан жабық алаңдардың болуы тиіс. Бұл ретте тексеріп қарау орны бейнебақылау құралдары үшін көрінбей қалатын аймақтар (учаскелер) болмауға тиіс;
қажетті тиеу-түсіру механизмдерінің және арнаулы техниканың болуы;
орналастырылатын тауарлардың сипатына сәйкес сертификатталған таразы жабдығының, ал арнаулы сақтау орнына газ орналастырылатын жағдайда - тиісті есептеу аспаптарының болуы;
2) кеден органына жүгіну күні белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша орындалмаған міндеттердің болмауы;
3) кедендік операцияларды жасау кезінде кеден органдарына табыс етілген мәліметтерді шаруашылық операцияларын жүргізу туралы мәліметтермен салыстыруға мүмкіндік беретін тауарларды есепке алу жүйесінің болуы;
4) кеден органына жүгіну күні Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы Қазақстан Республикасы Кодексінің 521, 528, 532, 533, 534, 538, 539, 540, 544, 551, 552, 555, 558-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының нормаларын әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша заңды күшіне енген не орындалмаған қаулының болмауы;
6) электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдалану туралы шарттың (келісімнің) болуы қажет.
2. Егер құрылыстар, үй-жайлар (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдар жалға алынған болса, егер мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мұндай құрылыстарға, үй-жайларға (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдарға қатысты жалға алу шарты еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті беру күні кемінде үш жыл мерзімге жасалуға тиіс.
518-бап. Еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу тәртібі
1. Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтініш уәкілетті орган бекіткен нысанда ұсынылады.
Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті заңды тұлға электрондық құжат түрінде беруге құқылы.

обозначение территории, включая к ней погрузочно-разгрузочные площадки в соответствии с пунктом 5 статьи 404 Кодекса;
наличие мест для досмотра товаров, в том числе крытых площадок расположенных в пунктах досмотра, оснащенных электрическим освещением и оборудованных средствами видеонаблюдения, совместимыми с программными продуктами таможенных органов, функционирующими в круглосуточном режиме, позволяющими осуществлять просмотр видеоинформации о происшедших событиях в течение тридцати календарных дней. При этом место досмотра должно быть обозначено и исключать наличие непросматриваемых зон (участков) для средств видеонаблюдения;
наличие необходимых погрузочно-разгрузочных механизмов и специальной техники;
наличие сертифицированного весового оборудования, соответствующего характеру помещаемых товаров, а в случае помещения газа в специальные хранилища – наличие соответствующих приборов учета;
2) отсутствие на день обращения в таможенный орган неисполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
3) наличие системы учета товаров, соответствующей требованиям, утвержденным уполномоченным органом, позволяющей сопоставлять сведения, представленные территориальным таможенным органам при совершении таможенных операций, со сведениями о проведении хозяйственных операций;
4) отсутствие на день обращения в территориальные таможенные органы вступившего в законную силу и неисполненного постановления по делу об административном правонарушении норм таможенного законодательства Республики Казахстан в соответствии со статьями 521, 528, 532, 533, 534, 538, 539, 540, 544, 551, 552, 555, 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях и отсутствие фактов неустранения причин, повлекших указанные нарушения таможенного законодательства;
5) наличие договора (соглашения) о пользовании информационной системой электронных счетов-фактур.
2. Если сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки находятся в аренде на день подачи заявления о включении в реестр владельцев свободных складов, договор аренды в отношении таких сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок должен быть заключен на срок не менее трех лет.
Статья 518. Порядок включения в реестр владельцев свободных складов.
1. Заявление о включении в реестр владельцев свободных складов представляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
Заявление о включении в реестр владельцев таможенных складов юридическое лицо вправе подать в виде электронного документа.

2. Өтінішті еркін қойма құрылатын қызмет аймағында аумақтық кеден органы оны аумақтық уәкілетті органда тіркеген күннен бастап күнтізбелік он жұмыс күні ішінде қарайды.
3. Аумақтық кеден органының лауазымды адамы осы Кодекстің 415-бабының 3-тармағына сәйкес өтініш берушінің мәлімдеген Еркін қоймасының үй-жайлары мен аумақтарының осы Кодекстің 517-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында айқындалған талаптарға сәйкестігін үш жұмыс күнінен кешіктірмей кедендік тексеру жүргізеді және кедендік тексерудің тиісті актісін ресімдейді. Қарап-тексеруді жүргізу кезінде өтініш беруші кеден органының аумақтық кеден органының лауазымды адамына түпнұсқаларын көрсете отырып, мынадай құжаттардың:
1) еркін қойма ретінде пайдалануға арналған құрылыстардың, үй-жайлардың (үй-жайлардың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдардың меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалға алынған құқығын растайтын;
2) еркін қоймалардың иелері бекіткен және аумақтық кеден органымен келісілген, Еркін қоймасы ретінде мәлімделген үй-жайлар мен аумақтардың жоспарларының, сызбаларының;
3) қажетті тиеу-түсіру механизмдері мен арнаулы техниканы, сондай-ақ орналастырылатын тауарлар мен көлік құралдарының сипатына сай келетін сертификатталған таразы жабдығын иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқығын растайтын құжаттар.
Бұл ретте ұсынылған құжаттардың көшірмелері аумақтық кеден органында қалатын, үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап-тексеру актісіне қоса беріледі.
Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік тексеру аяқталған соң кедендік тексеру актісінің екінші данасы заңды тұлғаға табыс етіледі.
Осы баптың 3-тармағы 2) тармақшасында көзделген құжаттарды кеден органымен келісу аумақтық кеден органы басшысының, ол уәкілеттік берген аумақтық кеден органы басшысының орынбасары не олардың орнын алмастыратын адамдар осындай құжаттарға келіскені туралы жазбаша белгі қою жолымен үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап-тексеруді жүргізгеннен кейін жүзеге асырылады.
4. Тізілімге енгізу туралы шешім аумақтық кеден орган басшысының не оны алмастыратын адамның, аумақтық кеден органының басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді және бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
5. Еркін қоймалары иелерінің тізіліміне енгізуден бас тарту туралы шешім осы баптың 3-тармағында көрсетілген барлық құжаттар ұсынылмаған немесе өтініш беруші осы Кодекстің 517-бабында белгіленген талаптарға сай келмеген жағдайларда қабылданады.
Аталған бұзушылықтарды өтініш беруші жойғаннан кейін өтініш осы Кодексте белгіленген тәртіппен қаралады.

2. Заявление рассматривается территориальным таможенным органом, в зоне деятельности которого учреждается свободный склад, в течение десяти рабочих дней со дня его регистрации в территориальном таможенном органе.
3. Должностное лицо территориального таможенного органа не позднее трех рабочих дней со дня регистрации заявления производит таможенный осмотр помещений и территорий заявляемого склада заявителя согласно пункту 3 статьи 415 настоящего Кодекса на соответствие требованиям, определенным подпунктом 1) пункта 1 статьи 517 настоящего Кодекса, и оформляет соответствующий акт таможенного осмотра. При проведении таможенного осмотра заявитель представляет должностному лицу территориального таможенного органа копии следующих документов с предъявлением оригиналов:
1) подтверждающих нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок, предназначенных для использования в качестве свободного склада;
2) планов, чертежей помещений и территорий, заявляемых в качестве свободного склада, утвержденных владельцем свободных складов и согласованных с территориальным таможенным органом;
3) подтверждающих право владения, пользования и (или) распоряжения необходимыми погрузочно-разгрузочными механизмами и специальной техникой, а также сертифицированным весовым оборудованием, соответствующим характеру помещаемых товаров.
При этом копии представленных документов прилагаются к акту таможенного осмотра помещений и территорий, который остается в территориальном таможенном органе.
По окончании таможенного осмотра помещений и территории один экземпляр акта таможенного осмотра помещений и территорий вручается юридическому лицу.
Согласование таможенным органом документов, предусмотренных подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи, осуществляется после проведения таможенного осмотра помещений и территорий путем проставления письменных отметок о согласовании на таких документах руководителем территориального таможенного органа, уполномоченным им заместителем руководителя территориального таможенного органа либо лицами, их замещающими.
4. Решение о включении в реестр оформляется приказом руководителя территориального таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя территориального таможенного органа и вступает в силу со дня принятия такого приказа.
5. Решение об отказе во включении в реестр владельцев свободных складов принимается в случаях непредставления документов, указанных в пункте 3 настоящей статьи, или несоответствия заявителя условиям, установленным статьей 517 настоящего Кодекса.
После устранения заявителем данных нарушений заявление рассматривается в порядке, установленном настоящим Кодексом.

6. Тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген немесе енгізуден бас тартылған жағдайда аумақтық кеден органы өтініш берушіні жазбаша нысанда хабардар етеді.
519-бап. Еркін қойманың иесі ретінде заңды тұлғаның қызметін тоқтата тұру және қайта бастау
1. Еркін қойманың иесі ретінде заңды тұлғаның қызметі мынадай жағдайларда тоқтатыла тұрады:
2) аумақтық кеден органы осы Кодекстің 517-бабы 1-тармағының 1), 3), 6) тармақшаларында көзделген, еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу шарттарын бұзғанын анықтаған кезде;
3) осы Кодекстің 86-бабының 3-тармағына және 137-бабының 3-тармағына сәйкес кеден органы жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімде осы Кодекстің 521-бабы 1-тармағының 7) тармақшасында көзделген міндеттерді орындамаған не тиісінше орындамаған кезде;
4) осы Кодекстің 521-бабы 1-тармағының 1), 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көзделген міндеттерді орындамаған жағдайда;
5) 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 209, 214 және 250-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 234, 236 және 286-баптарына сәйкес еркін қойманың иесі ретіндегі қызметінің шеңберінде еркін қойма иесінің басшысы, бас бухгалтері болып табылатын жеке тұлғаларға қатысты қылмыстық іс қозғау.
2. Еркін қойма иесінің қызметі осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген негіздер бойынша алты айға дейінгі мерзімге тоқтатылады.
Еркін қойма иесінің қызметі осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында белгіленген негіздер бойынша еркін қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғаның қызметін тоқтатуға алып келген себептерді жою үшін қажетті мерзімге, бірақ күнтізбелік жүз жиырма күннен аспайтын мерзімге тоқтатылады.
Еркін қойма иесінің қызметі осы баптың 1-тармағының 5) тармақшасында белгіленген негіздер бойынша:
қылмыстық жауапкершіліктен босату туралы соттың шешімі;
қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы соттың шешімі;
қылмыстық іс бойынша өндірісті тоқтату туралы соттың немесе уәкілетті мемлекеттік органның (лауазымды тұлғаның) шешімі заңды күшіне енгенге дейінгі мерзімге тоқтатылады.
3. Еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне заңды тұлғаны енгізген кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен:

6. В случае включения или отказа во включении лица в реестр владельцев свободных складов, территориальный таможенный орган уведомляет заявителя в письменной или электронной форме с указанием причин отказа.
Статья 519. Приостановление и возобновление деятельности юридического лица в качестве владельца свободного склада
1. Деятельность юридического лица в качестве владельца свободного склада приостанавливается в следующих случаях:
1) по письменному заявлению владельца свободного склада с указанием причин приостановления деятельности свободного склада;
2) при выявлении территориальным таможенным органом нарушений условий включения в реестр владельцев свободных складов, предусмотренных подпунктами 1), 3), 5) пункта 1 статьи 517 настоящего Кодекса;
3) при неисполнении либо ненадлежащем исполнении обязанности, предусмотренной подпунктом 7) пункта 1 статьи 521 настоящего Кодекса, в срок, указанный в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 86 и пунктом 3 статьи 137 настоящего Кодекса;
4) неисполнения обязанности, предусмотренной подпунктами 1), 3), 4), 5), 6) пункта 1 статьи 521 настоящего Кодекса;
5) возбуждения уголовного дела в отношении физических лиц, являющихся руководителями, главными бухгалтерами владельца свободного склада в рамках деятельности в качестве владельца свободного склада в соответствии статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
2. Деятельность владельца свободного склада по основанию, установленному подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок до шести месяцев.
Деятельность владельца свободного склада по основанию, установленному подпунктами 2), 3), 4) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок, необходимый для устранения причин, повлекших приостановление деятельности лица, включенного в реестр владельцев свободных складов, но не более чем на сто двадцать календарных дней.
Деятельность владельца свободного склада по основанию, установленному подпунктом 5) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок до вступления в законную силу:
решения суда об освобождении от уголовной ответственности;
решения суда о привлечении к уголовной ответственности;
решения суда или уполномоченного государственного органа (должностного лица) о прекращении производства по уголовному делу.
3. Решение о приостановлении деятельности владельца свободного склада оформляется приказом руководителя таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, в течение пяти рабочих дней:

осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кеден органында өтінішті тіркеген күннен бастап және бұйрықты қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4), 5) тармақшаларына сәйкес кеден органы мән-жайларды анықтаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ресімделеді.
Еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім бұйрықты қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
4. Осы баптың 3-тармағында көзделген, бұйрықты қабылданған күннен бастап еркін қойманың кедендік рәсіміне еркін қоймаға тауарларды орналастыруға жол берілмейді.
5. Бұл ретте заңды тұлғаның еркін қойманың иесі ретіндегі қызметін тоқтата тұру мынадай операцияларды жасауға рұқсат беріледі:
1) тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды жасау мақсатында, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған жабдықтарды, машиналар мен агрегаттарды, оларға бөлшектері қолдану (пайдалану);
2) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларын (шикізаттар мен материалдарды) өңдеу процесінде (монтаждау, жинау) пайдалану. Бұл ретте, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған және өңдеу процесінде (монтаждау, жинау) пайдаланатын шетел тауарлары заңды тұлғаның еркін қойманың иесі ретіндегі қызметін тоқтата тұру туралы шешімді қабылдаған күннен бастап төрт айдан кем емес мерзімге ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіммен орналастыруға жатады.
3) осы Кодекстің 294-бабы 1-тармағында көзделген операцияларды жасау – осы тармақтың 2) тармақшасына көзделген тауарларға қатысты;
6. Осы баптың 5-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік бақылау еркін қойманың кедендік рәсімі аяқталған және тауарларды еркін қойманың аумағынан әкеткеннен соң жүзеге асырылады.
7. Еркін қойма иесі өзінің қызметін қайта бастау үшін кеден қоймалары иелерінің тізіліміне заңды тұлғаны енгізген кеден органына еркін қойма иесінің қызметін тоқтатуға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтініш береді.
Еркін қойма иесі ретіндегі қызмет еркін қойма иесінің қызметін тоқтатуға алып келген себептерді жойған кезде кеден органына аталған тұлғаның өтініші тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не еркін қоймалар иелерінің тізіліміне заңды тұлғаны енгізген кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен қайта басталады.

со дня регистрации заявления в таможенном органе в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи и вступает в силу со дня принятия приказа.
со дня выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 2), 3), 4), 5) пункта 1 настоящей статьи.
Решение о приостановлении деятельности владельца свободного склада вступает в силу со дня принятия приказа.
4. Со дня принятия приказа, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи, помещение товаров на свободный склад под таможенную процедуру свободного склада не допускается.
5. При этом при приостановлении деятельности юридического лица в качестве владельца свободного склада разрешается совершение следующих операций:
1) использование (эксплуатация) оборудования, машин и агрегатов, запасных частей к ним, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в целях совершения операций по переработке товаров;
2)      использование в процессе переработки (монтажа, сборки) иностранных товаров (сырья и материалов), помещенных под таможенную процедуру свободного склада. При этом иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада и используемые в процессе переработки (монтажа, сборки), подлежат помещению под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в срок не позднее четырех месяцев со дня принятия решения о приостановлении деятельности юридического лица в качестве владельца свободного склада;
3)      совершение операций, предусмотренных пунктом 1 статьи 294 настоящего Кодекса, – в отношении товаров, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта.
6. Таможенный контроль в отношении товаров, указанных в пункте 5 настоящей статьи, осуществляется таможенными органами при завершении таможенной процедуры свободного склада и вывоза товаров с территории свободного склада.
7. Для возобновления своей деятельности владелец свободного склада представляет в таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, письменное заявление с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца свободного склада.
Деятельность в качестве владельца свободного склада возобновляется приказом руководителя таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления указанного лица в таможенном органе при устранении причин, повлекших приостановление деятельности владельца свободного склада.

Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген еркін қойма иесінің қызметі тоқтатылған жағдайда, уақытша сақтау қоймасы иесінің осы баптың 2-тармағының бірінші абзацында белгіленген мерзім өткенге дейін, олардың еркін қойманың иесі ретіндегі қызметін қайта бастау туралы жазбаша өтініші еркін қойма иесінің қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.
Еркін қойма иесінің қызметін осы Кодекстің 521-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көзделген міндеттерді орындамау нәтижесінде тоқтата тұрған жағдайда еркін қойма иесінің қызметі еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұру туралы бұйрықты қабылдаған күнінен он күнтізбелік күнінен кейін қайта басталады.
8. Еркін қойма иесінің қызметін қайта бастау туралы өтінішті қарау кезінде, аумақтық кеден органы еркін қойма иесінің қызметін тоқтатуға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды текереді, сондай-ақ егер еркін қойма иесінің қызметі, егер осы Кодекстің 517-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған жағдайларда, мұндай қызметті тоқтатуға алып келген себептердің жойылғанын растау мақсатында өтініш берушінің үй-жайлары мен аумағына тексеру жүргізеді.
9. Еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұру туралы немесе аталған тұлғаның мұндай қызметті қайта бастау туралы шешімі тиісті шешім қабылданған күнінен кейінгі бір жүмыс күнінен кешіктірілмей еркін қойма иесінің назарына жазбаша және электрондық нысанда жеткізіледі.
520-бап. Еркін қоймалар иелерінің тізілімінен шығару үшін негіздер
1. Еркін қойманың иесін еркін қоймалар иелерінің тізілімінен шығару үшін, мыналар:
1) еркін қойма иесінің өзін еркін қоймалар иелерінің тізілімінен шығару туралы өтініші;
2) еркін қойма иесінің осы Кодекстің 521-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген міндеттерді орындамауы;
3) еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның таратылуы;
4) еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы, мұндай тұлғаны қайта құру нысанында қайта ұйымдастыруды қоспағанда,
қайта ұйымдастырылуы;
егер еркін қойманың иесі ретіндегі заңды тұлға өз құрамынан еркін қоймалар иесі мәртебесін сақтаумен бір немесе бірнеше заңды тұлғаларды бөлсе және мұндай тұлға осы Кодекстің 517-бабының 1-тармағына сәйкес еркін қоймалар тізіліміне енгізу шартарын сақтаған кезде, бөлінуі;
егер еркін қойманың иесі ретіндегі заңды тұлға өз құрамынан еркін қоймалар иесі мәртебесін сақтаумен бір немесе бірнеше заңды тұлғаларды бөлсе және мұндай тұлға осы Кодекстің 517-бабының 1-тармағына сәйкес еркін қоймалар тізіліміне енгізу шартарын сақтаған кезде, қосылуы;

В случае приостановления деятельности владельца свободного склада, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности владельца свободного склада является письменное заявление владельца свободного склада о возобновлении им деятельности в качестве владельца свободного склада, поданное до истечения срока, установленного абзацем первым пункта 2 настоящей статьи.
В случае приостановления деятельности владельца свободного склада в результате неисполнения обязанностей, предусмотренных подпунктами 5) и 6) пункта 1 статьи 521 настоящего Кодекса, деятельность владельца свободного склада возобновляется через десять календарных дней со дня принятия приказа о приостановлении деятельности владельца свободного склада.
8. При рассмотрении заявления о возобновлении деятельности владельца свободного склада, территориальный таможенный орган проверяет документы, подтверждающие устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца свободного склада, а также производит осмотр помещений и территорий заявителя в целях подтверждения устранения причин, повлекших приостановление такой деятельности в случаях, если деятельность владельца свободного склада была приостановлена по основаниям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 1 статьи 517 настоящего Кодекса.
9. Решение о приостановлении деятельности владельца свободного склада или возобновлении указанным лицом такой деятельности доводится в письменной или электронной форме до владельца свободного склада не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия соответствующего решения.
Статья 520. Основания для исключения из реестра владельцев свободных складов
1. Основаниями для исключения владельца свободного склада из реестра владельцев свободных складов являются:
1) заявление владельца свободного склада об исключении его из реестра владельцев свободных складов;
2) неисполнение владельцем свободного склада обязанностей, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 521 настоящего Кодекса;
3) ликвидация юридического лица, включенного в реестр владельцев свободных складов;
4) реорганизация юридического лица, включенного в реестр владельцев свободных складов, за исключением реорганизации такого лица в форме:
преобразования;
выделения, если юридическое лицо, выступающее в качестве владельца свободного склада, выделяет из своего состава одно или несколько юридических лиц, с сохранением за таким лицом статуса владельца свободного склада и при соблюдении таким лицом условий включения в реестр свободных складов в соответствии с пунктом 1 статьи 517 настоящего Кодекса;
присоединения, если юридическое лицо, выступающее в качестве владельца свободного склада, присоединяет одно или несколько юридических лиц, с сохранением за таким лицом статуса владельца свободного склада и при соблюдении таким лицом условий включения в реестр свободных складов в соответствии с пунктом 1 статьи 517 настоящего Кодекса;

5) осы Кодекстің 519-бабы 2-тармағының бірінші абзацында көрсетілген, қайта бастау туралы еркін қойма иесінің өтініші болмаған кезде, еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұру мерзімінің бітуі;
6) осы Кодекстің 519-бабы 2-тармағының екінші абзацында көзделген мерзімнің өтуі бойынша, осы Кодекстің 519-бабы 1-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұру бойынша себептерді жоймауы.
7) 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 209, 217 және 250-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 234, 236, 258 және 286-баптарына сәйкес еркін қойманың иесі ретіндегі қызметінің шеңберінде еркін қойма иесінің басшысы, бас бухгалтері болып табылатын жеке тұлғаны қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі;
Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 521, 528, 532, 533, 534, 539, 540, 555, 558-баптарына сәйкес уақытша сақтау қоймасы иесінің бір жылдың ішінде екі реттен артық әкімшілік құқық бұзушылықты жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылуы негіз болып табылады.
2. Еркін қоймалар иелерінің тізілімінен шығару туралы шешім шығару себептері көрсетіле отырып, аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді.
3. Еркін қоймалар иелерінің тізілімінен шығару туралы шешім қабылданған күннен кейінгі бір жүмыс күнінен кешіктірілмей жазбаша немесе электрондық нысанда еркін қойма иесінің назарына жеткізіледі.
4. Осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4), 6), 7) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша еркін қоймалар иелерінің тізілімінен шығарылған жағдайда, аталған тұлғаның тиісті тізілімге енгізу туралы қайтадан берген өтінішін аумақтық кеден органы тұлғаны мұндай тізілімнен шығару туралы бұйрық қабылданған күннен бастап бір жыл өткеннен кейін қарайды.
6. Еркін қойманың иесін еркін қоймалар иелерінің тізілімінен шығарған кезде еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты жасалатын іс-қимылдар осы Кодекстің 296-бабына сәйкес аяқталуы тиіс.

5) истечения срока приостановления деятельности владельца свободного склада, указанного в абзаце первом пункта 2 статьи 519 настоящего Кодекса, при отсутствии заявления владельца свободного склада о возобновлении деятельности владельца свободного склада;
6) неустранение причин, по которым деятельность свободного склада была приостановлена по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3), 4) пункта 1 статьи 519 настоящего Кодекса, по истечении срока, предусмотренного абзацем вторым пункта 2 статьи 519 настоящего Кодекса.
7) вступление в законную силу решения суда о привлечении к уголовной ответственности физических лиц, являющихся руководителями, главными бухгалтерами владельца свободного склада в рамках деятельности в качестве владельца свободного склада к уголовной ответственности в соответствии со статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236, 258 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
наличие неисполненного постановления по делу об административном правонарушении норм таможенного законодательства Республики Казахстан в соответствии со статьями 521, 528, 532, 533, 534, 538, 539, 540, 544, 551, 552, 555, 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях и неустранение причин, повлекших указанные нарушения таможенного законодательства;
2. Решение об исключении из реестра владельцев свободных складов оформляется приказом руководителя территориального таможенного органа либо лица его замещающего, либо заместителя руководителя территориального таможенного органа, с указанием причины исключения.
3. Решение об исключении владельца свободного склада из реестра доводится в письменной или электронной форме до владельца свободного склада не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия соответствующего решения.
4. В случае исключения владельца свободного склада из реестра по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3), 4), 6), 7) пункта 1 настоящей статьи, повторное заявление о включении в реестр владельцев свободных складов подается в территориальный таможенный орган по истечении одного года со дня принятия приказа об исключении лица из такого реестра.
5. При исключении владельца свободного склада из реестра владельцев свободных складов, в отношении находящихся на территории свободного склада товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада действие таможенной процедуры свободного склада должно быть завершено в соответствии со статьей 296 настоящего Кодекса.

521-бап. Еркін қойма иесінің міндеттері
1. Еркін қойманың иесі:
1) осы Кодекстің 517-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 6) тармақшаларында белгіленген, уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға, оның ішінде Кодекстің аталған бабының 1-тармағының 1) тармақшаларында көрсетілген талаптарға еркін қойманың сәйкес келуін қамтамасыз етуге;
2) еркін қойманың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтауға;
3) кедендік бақылауды жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
4) еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың есебін жүргізуге және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдарына мұндай тауарлар және олармен жасалған операциялар туралы, сондай-ақ еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар туралы есептілікті, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып ұсынуға;
5) еркін қойманың қызметкерлері болып табылмайтын немесе еркін қоймадағы тауарларға қатысты өкілеттігі жоқ бөгде адамдарды еркін қоймаға кеден органдарының рұқсатынсыз кіргізбеуге;
6) еркін қоймадағы тауарларға кеден органдарының лауазымды адамдарының қол жетімділігіне қатысты кеден органдарының талаптарын орындауға;
7) осы Кодекстің 297-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша осы Кодекстің 86-бабы 3-тармағы және 137-бабы 3-тармағына сәйкес кеден органдары жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей міндеттерді орындауға;
8) еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізілген кезде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген кеден органын хабарлауға және мұндай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе өзіне мұндай өзгерістер белгілі болған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды ұсынуға міндетті.
2. Еркін қойманың алаңы өзгерген кезде заңды тұлға өзгертілген күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде жазбаша нысанда осындай өзгерістер туралы тиісті құжаттарды ұсына отырып, аумақтық кеден органына өтінішті жолдайды.
Аумақтық кеден органы осындай өтінішті аумақтық кеден органына түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
Еркін қойманың алаңын өзгерту туралы өтінішті қараған кезде, аумақтық кеден органы осы Кодекстің 517-бабында көзделген шарттарда еркін қойма иесінің сәйкестігін тексереді, сондай-ақ осы Кодекстің 519-бабы 3-тармағында көзделген, құжаттарды осындай тексеру барысында талап етумен, осы Кодекстің 415-бабының 3-тармағына сәйкес өтініш берушінің үй-жайлары мен аумақтарының осы Кодекстің 513-бабының 2-тармағында айқындалған талаптарға сәйкестігін қарайды.

Статья 521. Обязанности владельца свободного склада
1. Владелец свободного склада обязан:
1) соблюдать условия включения в реестр владельцев свободных складов, установленные подпунктами 1), 2), 3) и 5) пункта 1 статьи 517 настоящего Кодекса, в том числе обеспечивать соответствие свободного склада требованиям, указанным в подпункте 1) пункта 1 указанной статьи Кодекса;
2) соблюдать условия использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободного склада;
3) обеспечивать возможность проведения таможенного контроля;
4) вести учет товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и представлять таможенным органам, в том числе с использованием информационных технологий, отчетность о таких товарах и совершенных с ними операций, а также о товарах, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
5) не допускать на свободный склад посторонних лиц, не являющихся работниками свободного склада или не обладающих полномочиями в отношении товаров, находящихся на свободном складе, без разрешения таможенных органов;
6) выполнять требования таможенных органов в отношении доступа должностных лиц таможенных органов к товарам, находящимся на свободном складе;
7) исполнять обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 297 настоящего Кодекса, не позднее последнего дня срока, указанного в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 86 и пунктом 3 статьи 137 настоящего Кодекса;
8) информировать таможенный орган, включивший его в реестр владельцев свободных складов, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр владельцев свободных складов, и представлять документы, подтверждающие такие изменения, в течение десяти рабочих дней со дня изменения таких сведений.
2. При изменении площади свободного склада юридическое лицо в течение пяти рабочих дней со дня такого изменения, в письменной форме направляет заявление в территориальный таможенный орган с предоставлением соответствующих документов о таком изменении.
Территориальный таможенный орган рассматривает такое заявление в течение десяти рабочих дней со дня его поступления в территориальный таможенный орган.
При рассмотрении заявления об изменении площади свободного склада, территориальный таможенный орган проверяет соответствие владельца свободного склада условиям, предусмотренном статьей 517 настоящего Кодекса, а также производит осмотр помещений и территорий заявителя согласно пункту 3 статьи 415 настоящего Кодекса на соответствие требованиям, определенным подпунктом 1) пункта 1 статьи 513 настоящего Кодекса, с истребованием в ходе такого осмотра документов, предусмотренных пунктом 3 статьи 519 настоящего Кодекса.

62-тарау. Бажсыз сауда дүкенінің иесі
522-бап. Бажсыз сауда дүкені иесінің қызметі
1. Бажсыз сауда дүкенінің иесі осы Кодекстің 524-бабында айқындалған шарттарға сай келетін Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы болып табылады.
Заңды тұлға бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізілгеннен кейін бажсыз сауда дүкенінің иесі деп танылады.
2. Бажсыз сауда дүкенінің иесі бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды бажсыз сауда дүкенінде сақтауды және осы Кодекстің 324-бабы 2-тармағында көрсетілген тұлғаларға өткізуді жүзеге асырады.
3. Аумақтық кеден органдары бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміндегі ақпаратты, сондай-ақ тиісті қызметті тоқтата тұру, қайта бастау немесе аталған тұлғаларды тізілімнен шығару туралы деректерді уәкілетті органға жолдайды.
523-бап. Бажсыз сауда дүкендері
1. Сауда залдары мен қоймалардан, сондай-ақ қосалқы үй-жайлардан тұратын (болған кезде) арнайы белгіленген және жайластырылған құрылыстар және (немесе) үй-жайлар (үй-жайлардың бөлігі) бажсыз сауда дүкендері болып табылады.
2. Бажсыз сауда дүкені оның иесі бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген күннен кейінгі күннен бастап құрылған болып саналады.
3. Бажсыз сауда дүкенінің жұмыс істеуі бажсыз сауда дүкені иесін бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен шығарылған күннен кейінгі күннен бастап тоқтатылады.
4. Бажсыз сауда дүкендерін орналастыруға, жайластыруға және жабдықтауға, оның ішінде бейне бақылау жүйесімен жарақтандыруға қойылатын талаптар, оның құрылуы мен жұмыс істеу тәртібі, сондай-ақ бажсыз сауда дүкендерінде тауарларды өткізу қағидаларын уәкілетті орган белгілейді.
524-бап. Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу шарттары
1. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкені иелерінің тізіліміне енгізу шарттары:
1) бажсыз сауда дүкені ретінде пайдалануға арналған құрылыстардың, және (немесе) үй-жайлардың (үй-жайлардың бөлігі) меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалға алынған болуы және мынадай талаптарға сай болуы:
сауда залы тауарларды кедендік декларациялау жүргізу үшін белгіленген орыннан тыс жерлерде болуға тиіс;
бажсыз сауда дүкенінің аумағында сауда операцияларын жүзеге асыруға арналған орындар, сондай-ақ тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету және тауарларды сатуға әзірлеу (орамасын ашу, ыдысынан босату және басқалары) жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға арналған жеке қоршалған орындар болуға тиіс;

Глава 62. Владелец магазина беспошлинной торговли
Статья 522. Деятельность владельца магазина беспошлинной торговли
1. Владельцем магазина беспошлинной торговли является юридическое лицо Республики Казахстан, отвечающее условиям, определенным статьей 524 настоящего Кодекса.
Юридическое лицо признается владельцем магазина беспошлинной торговли после включения в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли.
2. Владелец магазина беспошлинной торговли осуществляет хранение и реализацию в магазине беспошлинной торговли товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли, лицам, указанным в пункте 2 статьи 324 настоящего Кодекса.
3. Территориальные таможенные органы направляют информацию, содержащуюся в реестре владельцев магазинов беспошлинной торговли, а также данные о приостановлении, возобновлении соответствующей деятельности или исключении указанных лиц из реестра в уполномоченный орган.
Статья 523. Магазины беспошлинной торговли
1. Магазинами беспошлинной торговли являются специально определенные и обустроенные сооружения и (или) помещения (части помещений), состоящие из торговых залов и складов, а также подсобных помещений (при наличии).
2. Магазин беспошлинной торговли считается учрежденным со дня, следующего за днем включения его владельца в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли.
3. Функционирование магазина беспошлинной торговли прекращается со дня, следующего за днем исключения владельца магазина беспошлинной торговли из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли.
4. Требования к расположению, обустройству и оборудованию магазинов беспошлинной торговли, в том числе оснащению системой видеонаблюдения, порядок их учреждения и функционирования, а также правила реализации товаров в магазинах беспошлинной торговли утверждаются уполномоченным органом.
Статья 524. Условия включения в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли
1. Условиями включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в сфере таможенного дела, в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли являются:
1) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений и (или) помещений (частей помещений), предназначенных для использования в качестве магазина беспошлинной торговли и отвечающих следующим требованиям:
торговый зал должен находиться за пределами места, определенного для производства таможенного декларирования товаров;
на территории магазина беспошлинной торговли должны быть места, предназначенные для осуществления торговых операций, а также отдельные огороженные места, предназначенные для осуществления операций по обеспечению сохранности товаров и подготовке товаров к продаже (вскрытие упаковки, освобождение от тары и другие);

2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда бөлшек саудаға арналған тіркеу немесе рұқсат құжаттарының болуы;
3) аумақтық кеден органына жүгіну күні белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша орындалмаған міндеттердің болмауы;
4) кеден органына жүгіну күніне дейін бір жылдың ішінде Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 528, 532, 535, 538 544, 551, 555-баптарына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылу фактілерінің болмауы;
5) осы Кодекстің 324-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көзделген бажсыз сауда дүкендері үшін тиісті тізілімге енгізудің қосымша шарттарын сыртқы саясат саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілейді;
6) электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдалану туралы шарттың (келісімнің) болуы болып табылады.
2. Егер құрылыстар және (немесе) үй-жайлар (үй-жайдың бөлігі) жалға алынған болса, бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті беру күні мұндай құрылыстарға және (немесе) үй-жайларға (үй-жайдың бөлігіне) қатысты жалға алу шарты кемінде алты ай мерзімге жасалуға тиіс.
525-бап. Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу тәртібі
1. Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтініш уәкілетті орган бекіткен нысанда ұсынылады.
Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті заңды тұлға электрондық құжат түрінде беруге құқылы.
2. Өтінішті бажсыз сауда дүкені құрылатын қызмет аймағында аумақтық кеден органы оны аумақтық уәкілетті органда тіркеген күннен бастап күнтізбелік он жұмыс күні ішінде қарайды.
3. Аумақтық кеден органының лауазымды адамы осы Кодекстің 415-бабының 3-тармағына сәйкес өтініш берушінің үй-жайлары мен аумақтарына осы Кодекстің 524-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында айқындалған талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізеді.
Тексеруді жүргізу кезінде өтініш беруші кеден органының аумақтық кеден органының лауазымды адамына түпнұсқаларын көрсете отырып, мынадай құжаттардың:
1) бажсыз сауда дүкені ретінде жарайтын үй-жайларды пайдалану және (немесе) билік ету құқығын растайтын;
2) бажсыз сауда дүкені ретінде мәлімделген және аумақтық кеден органдарымен келісілген үй-жайлардың және аумақтардың жоспарлары, сызбалары;

2) наличие регистрационных или разрешительных документов на розничную торговлю в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
3) отсутствие на день обращения в территориальный таможенный орган неисполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
4) отсутствие фактов привлечения в течение одного года до дня обращения в таможенный орган к административной ответственности в соответствии со статьями 528, 532, 535, 538 544, 551, 555 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
5) для магазинов беспошлинной торговли, предусмотренных для реализации товаров лицам, указанным в подпункте 4) пункта 2 статьи 324 настоящего Кодекса, дополнительные условия включения в соответствующий реестр устанавливаются уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в области внешней политики;
6) наличие договора (соглашения) о пользовании информационной системой электронных счетов-фактур.
2. Если сооружения и (или) помещения (части помещений) находятся в аренде на день подачи заявления о включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, договор аренды в отношении таких сооружений и (или) помещений (частей помещений) должен быть заключен на срок не менее шести месяцев.
Статья 525. Порядок включения в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли
1. Заявление о включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли представляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
Заявление о включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли юридическое лицо вправе подать в виде электронного документа.
2. Заявление рассматривается территориальным таможенным органом, в зоне деятельности которого учреждается магазин беспошлинной торговли, в течение десяти рабочих дней со дня его регистрации в территориальном таможенном органе.
3. Должностное лицо территориального таможенного органа производит осмотр помещений и территорий заявителя согласно пункту 3 статьи 415 настоящего Кодекса на соответствие требованиям, определенным подпунктом 1) пункта 1 статьи 524 настоящего Кодекса.
При проведении осмотра заявитель представляет должностному лицу территориального таможенного органа копии следующих документов с предъявлением оригиналов:
1) подтверждающих право владения, пользования и (или) распоряжения помещениями, пригодными для использования в качестве магазина беспошлинной торговли;
2) планов, чертежей помещений и территорий, заявляемых в качестве магазина беспошлинной торговли и согласованные с территориальным таможенным органом;

3) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында оларды аоу міндеті көзделсе, бөлшек саудаға арналған тіркеу немесе рұқсат құжаттары болуы тиіс.
Бұл ретте ұсынылған құжаттардың көшірмелері аумақтық кеден органында қалатын, үй-жайлар мен аумақтарды кедендік тексеру актісіне қоса беріледі.
Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік тексеру аяқталған соң үй-жайлар мен аумақтарды кедендік тексеру актісінің бір данасы заңды тұлғаға табыс етіледі.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген құжаттарды кеден органымен келісу аумақтық кеден органы басшысының, ол уәкілеттік берген аумақтық кеден органы басшысының орынбасары не олардың орнын алмастыратын адамдар осындай құжаттарға келіскені туралы жазбаша белгі қою жолымен үй-жайлар мен аумақтарды кедендік тексеруді жүргізгеннен кейін жүзеге асырылады.
4. Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның, аумақтық кеден органының басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді және бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
5. Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізуден бас тарту туралы шешім осы баптың 3-тармағында көрсетілген барлық құжаттар ұсынылмаған немесе өтініш беруші осы Кодекстің 524-бабында белгіленген талаптарға сай келмеген жағдайларда қабылданады.
Аталған бұзушылықтарды өтініш беруші жойғаннан кейін өтініш осы Кодексте белгіленген тәртіппен қаралады.
6. Тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген немесе енгізуден бас тартылған жағдайда аумақтық кеден органы өтініш берушіні жазбаша немесе электрондық нысанда бас тарту себептерін көрсетумен хабардар етеді.
526-бап. Бажсыз сауда дүкендері иесінің қызметін тоқтата тұру
1. Заңды тұлғаның бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызметі мынадай:
1) бажсыз сауда дүкенінің қызметін тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, бажсыз сауда дүкені иесінің жазбаша өтініші бойынша;
2) аумақтық кеден органы осы Кодекстің 524-бабы 1-тармағының 1), 2), 6) тармақшаларында көзделген бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу шарттарының бұзылғанын анықтаған кезде;
3) осы Кодекстің 86-бабының 3-тармағына және 137-бабының 3-тармағына сәйкес кеден органы жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімде осы Кодекстің 528-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көзделген міндеттерді орындамаған не тиісінше орындамаған кезде;

3) регистрационных или разрешительных документов на розничную торговлю, если обязанность их получения предусмотрена законодательством Республики Казахстан.
При этом копии представленных документов прилагаются к акту таможенного осмотра помещений и территорий, который остается в территориальном таможенном органе.
По окончании таможенного осмотра помещений и территории один экземпляр акта таможенного осмотра помещений и территорий вручается юридическому лицу.
Согласование таможенным органом документов, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта, осуществляется после проведения таможенного осмотра помещений и территорий путем проставления письменных отметок о согласовании на таких документах руководителем территориального таможенного органа, уполномоченным им заместителем руководителя территориального таможенного органа либо лицами, их замещающими.
4. Решение о включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли оформляется приказом руководителя территориального таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителем руководителя территориального таможенного органа, и вступает в силу со дня принятия приказа.
5. Решение об отказе во включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли принимается в случаях непредставления документов, указанных в пункте 3 настоящей статьи, или несоответствия заявителя требованиям, установленным статьей 524 настоящего Кодекса.
После устранения заявителем данных нарушений заявление рассматривается в порядке, установленном настоящим Кодексом.
6. В случае включения или отказа во включении лица в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, территориальный таможенный орган уведомляет заявителя в письменной или электронной форме с указанием причин отказа.
Статья 526. Приостановление деятельности владельца магазина беспошлинной торговли
1. Деятельность юридического лица в качестве владельца магазина беспошлинной торговли приостанавливается в следующих случаях:
1) по письменному заявлению владельца магазина беспошлинной торговли с указанием причин приостановления деятельности магазина беспошлинной торговли;
2) при выявлении территориальным таможенным органом нарушений условий включения в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, предусмотренных подпунктами 1), 2), 6) пункта 1 статьи 524 настоящего Кодекса;
3) при неисполнении либо ненадлежащем исполнении обязанности, предусмотренной подпунктом 6) пункта 1 статьи 528 настоящего Кодекса, в срок, указанный в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 86 и пунктом 3 статьи 137 настоящего Кодекса;

4) осы Кодекстің 528-бабы 1-тармағының 1), 2), 4), 5) тармақшаларында көзделген міндеттерді орындамаған жағдайда;
5) 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 209, 214 және 250-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 234, 236 және 286-баптарына сәйкес бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызметінің шеңберінде бажсыз сауда дүкені иесінің басшысы, бас бухгалтері болып табылатын жеке тұлғаларға қатысты қылмыстық іс қозғау жағдайларында тоқтатыла тұрады.
2. Бажсыз сауда дүкені иесінің қызметі осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген негіздер бойынша алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады.
Бажсыз сауда дүкендері иесінің қызметі осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында белгіленген негіздер бойынша бажсыз дүкен иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғаның қызметін тоқтата тұруға алып келген себептерді жою үшін қажетті мерзімге, бірақ күнтізбелік алпыс күннен асырмай тоқтатыла тұрады.
Бажсыз сауда дүкені иесінің қызметі осы баптың 1-тармағының 5) тармақшасында белгіленген негіздер бойынша:
қылмыстық жауапкершіліктен босату туралы соттың шешімі;
қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы соттың шешімі;
қылмыстық іс бойынша өндірісті тоқтату туралы соттың немесе уәкілетті мемлекеттік органның (лауазымды тұлғаның) шешімі заңды күшіне енгенге дейінгі мерзімге тоқтатылады.
3. Бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кеден органында өтініш тіркелген күннен бастап және бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4), 5) тармақшаларына сәйкес кеден органы мән-жайларды анықтаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне заңды тұлғаны енгізген кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді.
Бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
4. Осы баптың 3-тармағында көзделген бұйрық қабылданған күннен бастап тауарларды бажсыз сауда дүкендеріне орналастыруға жол берілмейді.
5. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарлары – шетел тауарларына қолданылатын кедендік рәсімдерге орналастыруға жатады, ал Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары – экспорт кедендік рәсімімен орналастыруға немесе бажсыз сауда дүкендерінен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына осы баптың 3-тармағында көзделген, бұйрықты қабылдаған күннен алпыс күнтізбелік күн ішінде кедендік рәсімдерге орналастыруға немесе әкетуге жатады.

4) неисполнения обязанностей, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) пункта 1 статьи 528 настоящего Кодекса;
5) возбуждения уголовного дела в отношении физических лиц, являющихся руководителями, главными бухгалтерами магазина беспошлинной торговли в рамках деятельности в качестве владельца магазина беспошлинной торговли в соответствии статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
2. Деятельность владельца магазина беспошлинной торговли по основанию, установленному подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок до шести месяцев.
Деятельность владельца магазина беспошлинной торговли по основанию, установленному подпунктами 2), 3), 4) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок, необходимый для устранения причин, повлекших приостановление деятельности лица, включенного в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, но не более чем на шестьдесят календарных дней.
Деятельность владельца магазина беспошлинной торговли по основанию, установленному подпунктом 5) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок до вступления в законную силу:
решения суда об освобождении от уголовной ответственности;
решения суда о привлечении к уголовной ответственности;
решения суда или уполномоченного государственного органа (должностного лица) о прекращении производства по уголовному делу.
3. Решение о приостановлении деятельности владельца магазина беспошлинной торговли оформляется приказом руководителя таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, в течение пяти рабочих дней:
со дня регистрации заявления в таможенном органе в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи и вступает в силу со дня принятия приказа.
со дня выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 2), 3), 4), 5) пункта 1 настоящей статьи.
Решение о приостановлении деятельности владельца магазина беспошлинной торговли вступает в силу со дня принятия приказа.
4. Со дня принятия приказа, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи, помещение товаров в магазин беспошлинной торговли не допускается.
5. Товары, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, подлежат помещению под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, а товары Евразийского экономического союза – помещению под таможенную процедуру экспорта или вывозу из магазина беспошлинной торговли на таможенную территорию Евразийского экономического союза в течение шестидесяти календарных дней со дня принятия приказа, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи.

6. Бажсыз сауда дүкенінің иесі қызметін қайта бастау үшін бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне заңды тұлғаны енгізген кеден органына бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтатуға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтініш береді.
Бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызмет бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтатуға алып келген себептерді жойған кезде кеден органына аталған тұлғаның өтініші тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не кеден қоймалары иелерінің тізіліміне заңды тұлғаны енгізген кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен қайта басталады.
Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген бажсыз сауда дүкені иесінің қызметі тоқтатылған жағдайда, бажсыз сауда дүкені иесінің осы баптың 2-тармағының бірінші абзацында белгіленген мерзім өткенге дейін, олардың бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызметін қайта бастау туралы жазбаша өтініші бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.
7. Бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін қайта бастау туралы өтінішті қарау кезінде, аумақтық кеден органы бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтатуға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды тексереді, сондай-ақ егер бажсыз сауда дүкені иесінің қызметі, егер осы Кодекстің 524-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған жағдайларда, мұндай қызметті тоқтатуға алып келген себептердің жойылғанын растау мақсатында өтініш берушінің үй-жайлары мен аумағына тексеру жүргізеді.
8. Бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтата тұру туралы немесе аталған тұлғаның мұндай қызметті қайта бастау туралы шешім тиісті шешім қабылданған күнінен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей бажсыз сауда дүкені иесінің назарына жеткізіледі, сондай-ақ уәкілетті органға жолданады.
527-бап. Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен шығару үшін негіздер
1. Бажсыз сауда дүкені иесін бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен шығару үшін:
1) бажсыз сауда дүкені иесінің осы Кодекстің 528-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген міндеттерді орындамауы;

6. Для возобновления своей деятельности владелец магазина беспошлинной торговли представляет в таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, письменное заявление с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца магазина беспошлинной торговли.
Деятельность в качестве владельца магазина беспошлинной торговли возобновляется приказом руководителя таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления указанного лица в таможенном органе при устранении причин, повлекших приостановление деятельности владельца магазина беспошлинной торговли.
В случае приостановления деятельности владельца магазина беспошлинной торговли, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности владельца магазина беспошлинной торговли является письменное заявление владельца магазина беспошлинной торговли о возобновлении им деятельности в качестве владельца магазина беспошлинной торговли, поданное до истечения срока, установленного абзацем первым пункта 2 настоящей статьи.
7. При рассмотрении заявления о возобновлении деятельности владельца магазина беспошлинной торговли, территориальный таможенный орган проверяет документы, подтверждающие устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца магазина беспошлинной торговли, а также производит осмотр помещений и территорий заявителя в целях подтверждения устранения причин, повлекших приостановление такой деятельности в случаях, если деятельность владельца магазина беспошлинной торговли была приостановлена по основаниям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 1 статьи 524 настоящего Кодекса.
8. Решение о приостановлении деятельности владельца магазина беспошлинной торговли или возобновлении указанным лицом такой деятельности доводится до владельца магазина беспошлинной торговли не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия соответствующего решения, а также направляется в уполномоченный орган.
Статья 527. Основания для исключения из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли
1. Основаниями для исключения владельца магазина беспошлинной торговли из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли являются:
1) неисполнение владельцем магазина беспошлинной торговли обязанностей, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 528 настоящего Кодекса;

2) бажсыз сауда дүкені иесінің бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен шығару туралы өтініші;
3) бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаны жою;
4) мұндай тұлғаны қайта құру нысанында қайта ұйымдастыруды қоспағанда, бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы;
5) бажсыз сауда дүкені қызметін қайта бастау туралы бажсыз сауда дүкені иесінің өтініші болмаған кезде, осы Кодекстің 526-бабы 2 тармағының бірінші абзацында көрсетілген бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтата тұру мерзімінің өтуі;
6) осы Кодекстің 526-бабы 2-тармағының бірінші абзацында көзделген мерзімнің өтуі бойынша, осы Кодекстің 526-бабы 1-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтата тұру бойынша себептерді жоймауы.
7) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 522, 528, 531, 532, 535, 538, 544, 551, 555-баптарына сәйкес бажсыз сауда дүкендері иесінің бір жылдың ішінде екі реттен артық әкімшілік құқық бұзушылықты жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылуы;
8) 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 209, 217 және 250-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 234, 236,258 және 286-баптарына сәйкес бажсыз сауда дүкені иесі ретіндегі қызметтің шеңберінде бажсыз сауда дүкені иесінің басшысы, бас бухгалтері болып табылатын жеке тұлғаны қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі негіз болып табылады.
2. Бажсыз сауда дүкені иелерінің тізілімінен шығару туралы шешім шығару себептері көрсетіле отырып, аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді.
3. Тізілімнен бажсыз сауда дүкені иесін шығару туралы шешім тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жазбаша немесе электрондық нысанда бажсыз сауда дүкені иесінің назарына жеткізіледі, сондай-ақ уәкілетті органға жіберіледі.
4. Осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен шығарылған жағдайда, аталған тұлғаның тиісті тізілімге енгізу туралы қайтадан берген өтінішін аумақтық кеден органы тұлғаны мұндай тізілімнен шығару туралы бұйрық қабылданған күннен бастап бір жыл өткеннен кейін қарайды.

2) заявление владельца магазина беспошлинной торговли об исключении его из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли;
3) ликвидация юридического лица, включенного в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли;
4) реорганизация юридического лица, включенного в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, за исключением реорганизации такого лица в форме преобразования.
5) истечение срока приостановления деятельности владельца магазина беспошлинной торговли, указанного в абзаце первом пункта 2 статьи 526 настоящего Кодекса, при отсутствии заявления владельца магазина беспошлинной торговли о возобновлении деятельности магазина беспошлинной торговли;
6) неустранение причин, по которым деятельность владельца магазина беспошлинной торговли была приостановлена по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3), 4) пункта 1 статьи 526 настоящего Кодекса по истечении срока, предусмотренного абзацем вторым пункта 2 статьи 526 настоящего Кодекса.
7) привлечение владельца магазина беспошлинной торговли более двух раз к административной ответственности за административные правонарушения в соответствии со статьями 522, 528, 531, 532, 535, 538 544, 551, 555 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в течение одного календарного года;
8) вступление в законную силу решения суда о привлечении к уголовной ответственности физических лиц, являющихся руководителями, главными бухгалтерами владельца магазина беспошлинной торговли в рамках деятельности в качестве владельца магазина беспошлинной торговли к уголовной ответственности в соответствии со статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236, 258 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
2.Решение об исключении из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли оформляется приказом руководителя территориального таможенного органа либо лица его замещающего, либо заместителя руководителя территориального таможенного органа, с указанием причины исключения.
3. Решение об исключении владельца магазина беспошлинной торговли из реестра доводится в письменной или электронной форме до владельца склада временного хранения не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия соответствующего решения, а также направляется в уполномоченный орган.
4. В случае исключения лица из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 6), 7), 8) пункта 1 настоящей статьи, повторное заявление указанного лица о включении в соответствующий реестр рассматривается территориальным таможенным органом по окончании одного года со дня принятия приказа об исключении лица из такого реестра.

528-бап. Бажсыз сауда дүкені иесінің міндеттері
1. Бажсыз сауда дүкенінің иесі:
1) осы Кодекстің 524-бабының 1) және 2) және 3) тармақшаларында белгіленген, бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға, ал бажсыз сауда дүкендері үшін осы Кодекстің 324-бабының 2-тармағының 4) тармақшасында көзделген, осы Кодекстің 524-бабының 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген қосымша шарттардын сақтауға;
2) осы Кодекстің 325-бабы 3-тармағында белгіленген бажсыз сауданың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтауға;
3) бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған және бажсыз сауда дүкенінде өтпеген тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге;
4) кедендік бақылауды жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
5) бажсыз сауда дүкеніне тауарлардың түсу және осы дүкенде оларды өткізу есебін жүргізуге, сондай-ақ кеден ісі саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен кеден органдарына мұндай тауарлар туралы есептілікті, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып ұсынуға;
6) осы Кодекстің 328-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерді осы Кодекстің 86-бабы 3-тармағына, 137-бабы 3-тармағына сәйкес кеден органдары жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей орындауға;
7) бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізілген кезде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген кеден органына хабарлауға және мұндай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе өзіне мұндай өзгерістер белгілі болған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды ұсынуға міндетті.
2. Бажсыз сауда дүкенінің аумағы тек осы Кодексте белгіленген талаптарға ғана сәйкес пайдаланылуға тиіс. Көрсетілген орындарды өзге мақсаттарға пайдалануға жол берілмейді.
61-тарау. Уәкілетті экономикалық оператор
529-бап. Уәкілетті экономикалық оператор
1. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған және осы тарауда белгіленген тәртіппен және шарттарды сақтау кезінде уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген заңды тұлға уәкілетті экономикалық оператор болып табылады.
2. Заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу кезінде уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлік беріледі.

Статья 528. Обязанности владельца магазина беспошлинной торговли
1. Владелец магазина беспошлинной торговли обязан:
1) соблюдать условия включения в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, установленные подпунктами 1), 2), 3) пункта 1 статьи 524 настоящего Кодекса, а для магазинов беспошлинной торговли, предусмотренных подпунктом 4) пункта 2 статьи 324 настоящего Кодекса, дополнительно условие, предусмотренное подпунктом 5) пункта 1 статьи 524 настоящего Кодекса;
2) соблюдать условия использования товаров в соответствии с таможенной процедурой беспошлинной торговли, установленные пунктом 3 статьи 325 настоящего Кодекса;
3) обеспечивать сохранность товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли и не реализованных в магазине беспошлинной торговли;
4) обеспечивать возможность проведения таможенного контроля;
5) вести учет поступления товаров в магазин беспошлинной торговли и их реализации в этом магазине, а также представлять таможенным органам отчетность о таких товарах, в том числе с использованием информационных технологий, в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
6) исполнять обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, предусмотренных статьей 328 настоящего Кодекса, не позднее последнего дня срока, указанного в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 86, пунктом 3 статьи 137 настоящего Кодекса;
7) информировать таможенный орган, включивший его в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, и представлять документы, подтверждающие такие изменения, в течение пяти рабочих дней со дня изменения таких сведений;
2. Территория магазина беспошлинной торговли должна использоваться исключительно в соответствии с требованиями, установленными настоящим Кодексом. Использование указанных мест в иных целях не допускается.
Глава 63. Уполномоченный экономический оператор
Статья 529. Уполномоченный экономический оператор
1. Уполномоченным экономическим оператором является юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенное в реестр уполномоченных экономических операторов в порядке и при соблюдении условий, которые установлены настоящей главой.
2. При включении юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов выдается свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов.

3. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлік күшіне енген күннен бастап уәкілетті экономикалық оператор тәуекел деңгейінің төменгі санатына жатады.
4. Заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу және оны мұндай тізілімнен шығару тәртібі, уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлікті беру, оның қолданысын тоқтата тұру және жаңарту тәртібі осы тарауда белгіленеді.
5. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғаның мұндай тізілімге енгізу шарттарын сақтауын тексеру кезінде, сондай-ақ уәкілетті экономикалық оператордың оны осындай тізілімге енгізу шарттарын сақтауын бақылау кезінде осы Кодексте көзделген кедендік бақылау нысаны мен кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шаралар қолданылуы мүмкін.
6. Уәкілетті экономикалық оператор осы Кодекстің ережелерін ескере отырып, осы Кодекстің 536-бабында көзделген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағындағы арнайы оңайлатуларды пайдалануға құқылы.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың үшінші тараппен халықаралық шарттарына сәйкес осы Кодекстің 536-бабында көзделген жекелеген арнайы оңайлатулар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің уәкілетті экономикалық операторларына өзара негізде ұсынылуы мүмкін.
8. Қазақстан Республикасының үшінші тараппен халықаралық шарттарына сәйкес осы Кодекстің 536-бабында көзделген жекелеген арнайы оңайлатулар Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің уәкілетті экономикалық операторларына өзара негізде ұсынылуы мүмкін. Бұл ретте мұндай арнайы оңайлатулар осындай халықаралық шарттардың тарапы болып табылатын Қазақстан Республикасының аумағында ғана қолданылады.
530-бап. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімі
1. Уәкілетті орган Комиссия айқындаған нысан бойынша уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімін жүргізеді, оны уәкілетті органның интернет ресурсына орналастырады және оны айына бір реттен кем емес жаңартуды қамтамасыз етеді.
2. Комиссия Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары жүргізетін уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімдерінің негізінде уәкілетті экономикалық операторлардың жалпы тізілімін қалыптастырады, оны Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтына орналастырады және оны айына бір реттен кем емес жаңартуды қамтамасыз етеді.
Уәкілетті экономикалық операторлардың жалпы тізілімінің нысанын, оны қалыптастыру және жүргізу тәртібін, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетердің кеден органдары жүргізетін уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінде қамтылатын деректерді ұсынудың техникалық шарттарын Комиссия айқындайды.

3. С даты вступления в силу свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов уполномоченный экономический оператор относится к категории низкого уровня риска.
4. Порядок включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов и исключения его из такого реестра, порядок выдачи, приостановления и возобновления действия свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов устанавливаются настоящей главой.
5. При проверке соблюдения юридическим лицом, претендующим на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, условий включения в такой реестр, а также при контроле за соблюдением уполномоченным экономическим оператором условий его включения в такой реестр могут применяться предусмотренные настоящим Кодексом формы таможенного контроля и меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля.
6. Уполномоченный экономический оператор вправе пользоваться предусмотренными статьей 536 настоящего Кодекса специальными упрощениями на таможенной территории Евразийского экономического союза с учетом положений настоящего Кодекса.
7. В соответствии с международными договорами Евразийского экономического союза с третьей стороной отдельные специальные упрощения, предусмотренные статьей 536 настоящего Кодекса, могут предоставляться на взаимной основе уполномоченным экономическим операторам государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза.
8. В соответствии с международными договорами Республики Казахстан отдельные специальные упрощения, предусмотренные статьей 536 настоящего Кодекса, могут предоставляться на взаимной основе уполномоченным экономическим операторам государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза. При этом такие специальные упрощения могут применяться только на территории Республики Казахстан.
Статья 530. Реестр уполномоченных экономических операторов
1. Уполномоченный орган ведет реестр уполномоченных экономических операторов по форме, определяемой Комиссией, размещает его на интернет-ресурсе уполномоченного органа и обеспечивает его обновление не реже одного раза в месяц.
2. Комиссия на основании реестров уполномоченных экономических операторов, которые ведутся таможенными органами государств-членов Евразийского экономического союза, формирует общий реестр уполномоченных экономических операторов, размещает его на официальном сайте Евразийского экономического союза и обеспечивает его обновление не реже одного раза в месяц.
Форма общего реестра уполномоченных экономических операторов, порядок его формирования и ведения, а также технические условия представления данных, содержащихся в реестрах уполномоченных экономических операторов, которые ведутся таможенными органами государств-членов Евразийского экономического союза, определяются Комиссией.

531-бап. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлік және оның типтері
1. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәліктің (осы тарауда бұдан әрі - куәлік) үш типі болады.
2. Куәліктің бірінші типі уәкілетті экономикалық операторға осы Кодекстің 536-бабы 2-тармағында көзделген арнайы оңайлатуларды пайдалануға құқық береді.
3. Куәліктің екінші типі уәкілетті экономикалық операторға осы Кодекстің 536-бабы 3-тармағында көзделген арнайы оңайлатуларды пайдалануға құқық береді.
4. Куәліктің үшінші типі уәкілетті экономикалық операторға осы Кодекстің 536-бабы 4-тармағында көзделген арнайы оңайлатуларды пайдалануға құқық береді.
5. Куәліктің нысаны мен оны толтыру тәртібін Комиссия айқындайды.
6. Куәлік заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген күннен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін күшіне енеді және қолданыс мерзімі шектелмейді.
7. Уәкілетті экономикалық оператор куәлік күшіне енген күннен бастап осы Кодекстің 536-бабында көзделген арнайы оңайлатуларды пайдалануға құқылы.
8. Куәлікті берген мүше мемлекеттің кеден органы заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей, осы Кодекстің 442-бабына сәйкес осындай тұлғаға және осы аумақтық кеден органдарының, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың басқа мүше мемлекеттердің кеден органдарының заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу күні және куәліктің күшіне ену күні туралы ақпаратты назарына жеткізеді.
Уәкілетті орган уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаларды кіргізу туралы ақпаратты осындай тұлғаға жазбаша немесе электрондық нысанда жеткізеді.
532-бап. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарттары
1. Мыналар:
1) уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы өтінішті (осы тарауда бұдан әрі - өтініш) уәкілетті орган тіркеген күнге дейін осы заңды тұлғаның сыртқы экономикалық қызметті, кеден өкілі, уақытша сақтау қоймасының иесі, кеден қоймасы ретінде кеден ісі саласындағы қызметті кемінде үш жыл бойы жүзеге асыруы не кемінде екі жыл бойы кедендік тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асыруы:
тауарларды тасымалдау жөніндегі қызмет көрсету бойынша қызметтерді қоспағанда, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың кемінде әрбір он жыл үшін берілген тауарларға арналған декларациялары немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілген тауарлардың әрбір жыл үшін жиынтық сомасына уәкілетті органда өтінішті тіркеген күні Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес белгіленетін нарықтық валюта бағамы бойынша кемінде бес жүз мың евроға балама сомалардан кем емес шаманы құрауы;
тауарларды тасымалдау жөніндегі қызмет көрсету бойынша сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың әрбір жыл үшін берген кемінде екі жүз елу транзиттік декларациялары;
кеден өкілі ретінде кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген мөлшерде, бірақ әрбір жыл үшін берген кемінде екі жүз кедендік декларациясы немесе олар кедендік декларацияда мәлімделген тауарлардың әрбір жыл үшін жиынтық сомасына уәкілетті органда өтінішті тіркеген күні Қазақстан Республикасының салық заңына сәйкес белгіленетін нарықтық валюта бағамы бойынша кемінде бес жүз мың еуроға балама сомалардан кем емес шаманы құрауы;
уақытша сақтау қоймаларының иелері, кеден қоймалары ретінде кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар тауарларды сақтауды жүзеге асырған әрбір жыл үшін жиынтық сомасы мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген өтінішті уәкілетті органда тіркеген күні Қазақстан Республикасының салық заңына сәйкес белгіленетін нарықтық валюта бағамы бойынша кемінде бес жүз мың евроға балама сомадан аспайтын шаманы құрауы;
кедендік тасымалдаушы ретінде кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың әрбір жыл үшін берген екі жүз елуден кем емес транзиттік декларациялары;

Статья 531. Свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов и его типы
1. Свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов (далее в настоящей главе – свидетельство) может быть трех типов.
2. Свидетельство первого типа предоставляет уполномоченному экономическому оператору право пользоваться специальными упрощениями, предусмотренными пунктом 2 статьи 536 настоящего Кодекса.
3. Свидетельство второго типа предоставляет уполномоченному экономическому оператору право пользоваться специальными упрощениями, предусмотренными пунктом 3 статьи 536 настоящего Кодекса.
4. Свидетельство третьего типа предоставляет уполномоченному экономическому оператору право пользоваться специальными упрощениями, предусмотренными пунктом 4 статьи 536 настоящего Кодекса.
5. Форма свидетельства и порядок ее заполнения определяются Комиссией.
6. Свидетельство вступает в силу по истечении десяти календарных дней со дня включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов и имеет неограниченный срок действия.
7. Уполномоченный экономический оператор вправе пользоваться специальными упрощениями, предусмотренными статьей 536 настоящего Кодекса, со дня вступления в силу свидетельства.
8. Уполномоченный орган, не позднее пяти календарных дней со дня включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов доводит до такого лица и территориальных таможенных органов, а также до таможенных органов других государств-членов Евразийского экономического союза в соответствии со статьей 442 настоящего Кодекса информацию о дате включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов и дате вступления в силу свидетельства.
Уполномоченный орган доводит информацию о включении юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов до такого лица в письменной или электронной форме.
Статья 532. Условия включения в реестр уполномоченных экономических операторов
1. Условиями включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа являются:
1) осуществление этим юридическим лицом внешнеэкономической деятельности, деятельности в сфере таможенного дела в качестве таможенного представителя, владельца склада временного хранения, таможенного склада не менее трех лет либо осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика не менее двух лет до дня регистрации в уполномоченном органе заявления о включении в реестр уполномоченных экономических операторов (далее в настоящей главе – заявление), в течение которых:
лицами, осуществляющими внешнеэкономическую деятельность, за исключением деятельности по оказанию услуг по перевозке товаров, за каждый год было подано деклараций на товары в количестве не менее десяти, или суммарная стоимость перемещенных товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза за каждый год составляет величину не менее суммы, эквивалентной пятистам тысячам евро по рыночному курсу валют, устанавливаемому в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан на день регистрации заявления в уполномоченном органе;
лицами, осуществляющими внешнеэкономическую деятельность по оказанию услуг по перевозке товаров, за каждый год было подано не менее двухсот пятидесяти транзитных деклараций;
лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела в качестве таможенного представителя, за каждый год было подано таможенных деклараций в количестве не менее двухсот, или суммарная стоимость товаров, заявленная в поданных ими таможенных декларациях, за каждый год составляет величину не менее суммы, эквивалентной пятистам тысячам евро по рыночному курсу валют, устанавливаемому в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан на день регистрации заявления в уполномоченном органе;
лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела в качестве владельцев складов временного хранения, таможенных складов, осуществлено хранение товаров, суммарная стоимость которых за каждый год составляет величину не менее суммы, эквивалентной пятистам тысячам евро по рыночному курсу валют, устанавливаемому в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан на день регистрации заявления в уполномоченном органе;
лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела в качестве таможенного перевозчика, за каждый год было подано не менее двухсот пятидесяти транзитных деклараций;

2) осы Кодекстің 535-бабына сәйкес берілген уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуі;
3) барлық Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде уәкілетті органда өтінішті тіркеу күні белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі орындалмаған міндеттердің болмауы;
4) уәкілетті органда өтінішті тіркеу күні осы заңды тұлғада Қазақстан Республикасының салық заңына сәйкес берешектердің (бересінің) болмауы;
5) уәкілетті органда өтінішті тіркеу күніне дейін бір жыл ішінде осы заңды тұлғаны әкiмшiлiк жауаптылыққа тарту фактісінің болмауы;
"Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 527, 534, 548, 549, 550, 551, 552, 558-баптарына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылыққа;
басқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңдарына сәйкес анықталған әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуден бас тарту үшін негіз ретінде әкiмшiлiк жауаптылыққа тарту фактісінің болмауы;
6) уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғаның акцияларының он және одан көп пайызы бар, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің осы заңды тұлғаның акционерлері, оның құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары, бас бухгалтері болып табылатын жеке тұлғалардың қылмыстық жауаптылыққа тарту фактілерінің болмауы;
1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 209, 214 және 250-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 234, 236 және 286-баптарына сәйкес жойылмаған сотталғандығы бар болуы;
басқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағында, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңдары бойынша жасалған қылмыстық құқық бұзушылықтары үшiн жауаптылыққа тарту, олар бойынша осындай Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кедендік және басқа да мемлекеттік органдарының жүргізуіне жатқызылған өндірістік ісі үшін уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуден бас тартуға негіз ретінде анықтаулар болмауы;
7) кедендік операциялар жасау кезінде кеден органдарына ұсынатын мәліметтерді шаруашылық операцияларды жүргізу туралы мәліметтермен салыстыруға мүмкіндік беретін және кеден органдарының осындай мәліметтерге қол жеткізуін (оның ішінде қашықтықтан) қамтамасыз ететін тауарларды есепке алу жүйесінің болуы бірінші типті куәлікті бере отырып, заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарттары болып табылады. Комиссия тауарларды есепке алу жүйесіне қойылатын типтік талаптарды айқындауға құқылы.

2) обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, предоставленное в соответствии со статьей 535 настоящего Кодекса;
3) отсутствие во всех государствах-членах Евразийского экономического союза на день регистрации заявления в уполномоченном органе неисполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
4) отсутствие у юридического лица на день регистрации заявления в уполномоченном органе задолженности (недоимки) в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
5) отсутствие фактов привлечения этого юридического лица к административной ответственности в течение одного года до дня регистрации заявления в уполномоченном органе:
за административные правонарушения в соответствии со статьями 527, 534, 548, 549, 550, 551, 552, 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года;
за административные правонарушения на территории других государств-членов Евразийского экономического союза, привлечение к ответственности за совершение которых законодательством государств-членов Евразийского экономического союза определено в качестве основания для отказа во включении в реестр уполномоченных экономических операторов;
6) отсутствие фактов привлечения физических лиц государств-членов Евразийского экономического союза, являющихся акционерами этого юридического лица, имеющими десять и более процентов акций юридического лица, претендующего на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, его учредителями (участниками), руководителями, главными бухгалтерами, к уголовной ответственности:
в соответствии со статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года, и наличия непогашенной судимости по таким статьям Уголовного кодекса Республики Казахстан;
за уголовные правонарушения на территории других государств–членов Евразийского экономического союза, производство по которым отнесено к ведению таможенных и иных государственных органов таких государств–членов Евразийского экономического союза и привлечение к ответственности за совершение которых законодательством государств-членов Евразийского экономического союза определено в качестве основания для отказа во включении в реестр уполномоченных экономических операторов;
7) наличие системы учета товаров, отвечающей требованиям, установленным уполномоченным органом, позволяющей сопоставлять сведения, представленные таможенным органам при совершении таможенных операций, со сведениями о проведении хозяйственных операций и обеспечивающей доступ (в том числе удаленный) таможенных органов к таким сведениям. Комиссия вправе определять типовые требования к системе учета товаров;

8) электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдалану туралы шарттың (келісімнің) болуы қажет.
2. Осы баптың 1-тармағы 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген әкімшілік құқық бұзушылықтар мен қылмыстық құқық бұзушылық үшін әкімшілік және қылмыстық жауаптылықты көздейтiн мүше мемлекеттердің әкімшілік және қылмыстық заңнамасының баптары туралы ақпарат, осындай әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылықтардың құрамы мен санкциясы көрсетіле отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден органдары осындай баптардың жалпы тізбесін қалыптастыру және Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтына оларды орналастыру үшін Комиссияға жолдайды.
Көрсетілген баптардың жалпы тізбесінің форматын, оларды қалыптастыру, оны жүргізу және олардан мәліметтерді пайдалану тәртібін, сондай-ақ техникалық шарттары мен тәртібін, оның ішінде баптар туралы ақпаратты ұсыну құрылымы мен форматын Комиссия айқындайды.
3. Мыналар:
1) осы баптың 1-тармағы 1), 3), 4), 5), 6), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген шарттар;
2) осы баптың 6-тармағына сәйкес айқындалған мәнге осы заңды тұлғаның қаржылық тұрақтылығының сәйкестігі;
3) тауарларды уақытша сақтауға арналған құрылыстардың, үй-жайлардың (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдардың (ашық алаңның бөлігі) меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалға алынған болуы екінші типтегі куәлікті бере отырып, заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарттары болып табылады. Егер құрылыстар, үй-жайлар (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдар (ашық алаңның бөлігі) жалға алынған болса, мұндай құрылыстарға, үй-жайларға (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдарға (ашық алаңның бөлігі) қатысты жалға алу шарты өтінішті беру күні кемінде бір жыл мерзімге жасалуға тиіс;
4) аумағында тауарларды уақытша сақтау кедендік транзиттің кедендік рәсім қолданысын аяқтау жүзеге асырылатын және (немесе) уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғаның көлік құралдары мен жұмыскерлеріне кедендік бақылау жүргізілетін құрылыстарға, үй-жайларға (үй-жайлардың бөлiктерi) және (немесе) ашық алаңдарға (ашық алаңның бөлігі) Комиссия қоятын талаптарды сақтауы екінші типті куәлікті бере отырып, заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу екінші үлгідегі куәлік беру шарттары болып табылады.
4. Егер тауарларды өндіру және (немесе) тауарларды экспорттау бойынша қызметті жүзеге асыратын мүше мемлекеттің заңды тұлғасының қаржылық тұрақтылығы осы баптың 6-тармағына сәйкес айқындалған мәнге сәйкес келмеген жағдайда, екінші үлгідегі куәлік бере отырып, заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарты уәкілетті органда өтінішті тіркеу күніне Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес белгіленетін валюталардың нарықтық бағамы бойынша жүз елу мың евродан кем емес баламалы мөлшерде уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуді ұсыну белгіленуі мүмкін.

8) наличие договора (соглашения) о пользовании информационной системой электронных счетов-фактур.
2. Информация о статьях административного и уголовного законодательства государств-членов Евразийского экономического союза, предусматривающих административную и уголовную ответственность за административные и уголовные правонарушения, указанные в подпунктах 5) и 6) пункта 1 настоящей статьи, с указанием составов и санкций таких административных и уголовных правонарушений направляется таможенными органами Евразийского экономического союза в Комиссию для формирования общего перечня таких статей и их размещения на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Формат общего перечня указанных статей, порядок его формирования, ведения и использования сведений из него, а также порядок и технические условия, в том числе структура и формат представления информации о статьях, определяются Комиссией.
3. Условиями включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства второго типа являются:
1) условия, указанные в подпунктах 1), 3), 4), 5), 6), 7), 8) пункта 1 настоящей статьи;
2) соответствие финансовой устойчивости этого юридического лица значению, определенному в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи;
3) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок), предназначенных для временного хранения товаров. Если сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки (части открытых площадок) находятся в аренде на день подачи заявления, договор аренды в отношении таких сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок) должен быть заключен на срок не менее одного года;
4) соблюдение определяемых Комиссией требований к сооружениям, помещениям (частям помещений) и (или) открытым площадкам (частям открытых площадок), на территории которых будет осуществляться временное хранение товаров, завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита и (или) проводиться таможенный контроль, к транспортным средствам и работникам юридического лица, претендующего на включение в реестр уполномоченных экономических операторов.
4. В случае, если финансовая устойчивость юридического лица, осуществляющего деятельность по производству товаров и (или) экспортирующего товары, не соответствует значению, определенному в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи, условием включения такого юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства второго типа является предоставление обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора в размере, эквивалентном не менее чем ста пятидесяти тысячам евро по рыночному курсу валют, устанавливаемому в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан на день регистрации заявления в уполномоченном органе.

5. Мыналар:
1) уәкілетті органда өтінішті тіркеген күнге дейін кемінде екі жыл бойы бірінші немесе екінші типті куәлікті бере отырып, заңды тұлға уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілгенде үшінші типті куәлікті бере отырып, заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарттары болып табылады. Көрсетілген мерзімге куәліктің қолданысы осы Кодекстің 534-бабы 1-тармағының 11 және 12) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тоқтатыла тұрған жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 534-бабы 1-тармағына сәйкес куәліктің қолданысы тоқтатыла тұрған кезең қосылмайды;
2) осы баптың 3-тармағында көрсетілген шарттар үшінші типті куәлікті бере отырып, заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарттары болып табылады.
6. Уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғаның қаржылық тұрақтылығын және қаржылық тұрақтылығын сипаттайтын және осы тізілімге енгізу үшін қажетті мәндерді айқындау тәртібін Комиссия және Комиссия көздеген жағдайларда Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
533-бап. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу тәртібі
1. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу үшін заңды тұлға (осы бапта бұдан әрі – өтініш беруші) заңнамаға сәйкес уәкілетті кеден органға өтініш береді.
Көрсетiлген өтініштің нысанын, оны толтыру тәртiбі мен онда мәлiмделген мәлiметтерді растайтын құжаттардың тiзбесін Комиссия айқындайды.
2. Уәкілетті орган бірінші және екінші типтегі куәліктер беру туралы өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды қарау кезінде ондағы мәліметтерді тексереді және аумақтық кеден органына заңды тұлғаның сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асырған, бірақ уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы өтініш тіркелген күнге дейінгі бес жылдан аспайтын кезең үшін осы Кодекстің 416-бабы 6-тармағының 1), 2), 3), 4), 6) және 7) тармақшаларында көзделген талаптарды сақтау тұрғысынан осы Кодекстің 47-тарауында көзделген, сондай-ақ бірінші типтегі куәліктер беру туралы өтінішті берушінің осы Кодекстің 532-бабы 1-тармағының 1) және 7) тармақшаларында, 3-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген талаптардың, екінші типтегі куәліктер беру туралы өтінішті берушінің осы Кодекстің 532-бабы 1-тармағының 1) және 7) тармақшаларында көзделген көшпелі кедендік тексеру жүргізуді тапсырады.
Егер бұрын көшпелі кедендік тексеру жүргізілген және осы Кодекстің 416-бабы 6-тармағының 1), 2), 3), 4), 6) және 7) тармақшаларында көзделген талаптардың сақталуы тексерілген жағдайда уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізуге өтінішке сәйкес мұндай талаптардың сақталуын тексеру алдыңғы көшпелі кедендік тексеру аяқталған күннен бастап уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізуге өтініш тіркелген күнге дейін қамтитын уақыт кезеңіне ғана жүргізілетін көшпелі кедендік тексеру шеңберінде жүзеге асырылады.
Өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды қарау, сондай-ақ көшпелі кедендік тексеру жүргізу нәтижелері бойынша уәкілетті орган өтініш және көрсетілген құжаттар тіркелген күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне тұлғаны енгізу туралы бірінші және екінші типтегі куәліктер беру не, бас тарту себептерін көрсете отырып, мұндай куәліктер беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

5. Условиями включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства третьего типа являются:
1) юридическое лицо включено в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого или второго типа в течение не менее двух лет до дня регистрации заявления в уполномоченном органе. В указанный срок не включается период, в течение которого действие свидетельства приостановлено в соответствии с пунктом 1 статьи 534 настоящего Кодекса, за исключением случаев, когда действие свидетельства было приостановлено по основаниям, предусмотренным подпунктами 11) и 12) пункта 1 статьи 534 настоящего Кодекса;
2) условия, указанные в пункте 3 настоящей статьи;
6. Порядок определения финансовой устойчивости юридического лица, претендующего на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, и значений, характеризующих финансовую устойчивость и необходимых для включения в этот реестр, определяется Комиссией и законодательством Республики Казахстан, в случаях, предусмотренных Комиссией.
Статья 533. Порядок включения в реестр уполномоченных экономических операторов
1. Для включения в реестр уполномоченных экономических операторов юридическое лицо (далее в настоящей статье – заявитель) подает в уполномоченный орган заявление.
Форма указанного заявления, порядок ее заполнения и перечень документов, подтверждающих заявленные в нем сведения, определяются Комиссией.
2. Уполномоченный орган при рассмотрении заявления о выдаче свидетельства первого или второго типа и прилагаемых к нему документов проверяет содержащиеся в них сведения и поручает территориальному таможенному органу провести выездную таможенную проверку, предусмотренную главой 47 настоящего Кодекса, на предмет соблюдения требований, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 6) и 7) пункта 6 статьи 416 настоящего Кодекса, за период осуществления юридическим лицом внешнеэкономической деятельности, но не более пяти лет до дня регистрации заявления о выдаче свидетельства первого или второго типа, а также на соответствие заявителя условиям включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа, предусмотренным подпунктами 1) и 7) пункта 1 статьи 532 настоящего Кодекса, или второго типа, предусмотренным подпунктами 1) и 7) пункта 1, подпунктами 2), 3) и 4) пункта 3 статьи 532 настоящего Кодекса.
В случае, если ранее проводилась выездная таможенная проверка и проверялось соблюдение требований, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 6) и 7) пункта 6 статьи 416 настоящего Кодекса, проверка соблюдения таких требований в соответствии с заявлением на выдачу свидетельства первого или второго типа осуществляется в рамках выездной таможенной проверки только за период времени, охватываемый со дня окончания предыдущей выездной таможенной проверки до дня регистрации заявления на выдачу свидетельства первого или второго типа.
По результатам рассмотрения заявления и прилагаемых к нему документов, а также проведения выездной таможенной проверки уполномоченный орган не позднее девяноста календарных дней со дня регистрации заявления и указанных документов принимает решение о выдаче свидетельства первого или второго типа либо отказе в выдаче такого свидетельства с указанием причин отказа.

3. Уәкілетті орган бірінші және екінші типтегі куәліктер беру туралы өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды қарау кезінде ондағы мәліметтерді тексереді және аумақтық кеден органына заңды тұлғаның сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асырған, бірақ уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы өтініш тіркелген күнге дейінгі бес жылдан аспайтын кезең үшін осы Кодекстің 416-бабы 6-тармағының 1), 2), 3), 4), 6) және 7) тармақшаларында көзделген талаптарды сақтау тұрғысынан осы Кодекстің 47-тарауында көзделген, сондай-ақ бірінші типтегі куәліктер беру туралы өтінішті берушінің осы Кодекстің 532-бабы 1-тармағының 1) және 7) тармақшаларында, 3-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген талаптардың, екінші типтегі куәліктер беру туралы өтінішті берушінің осы Кодекстің 532-бабы 1-тармағының 1) және 7) тармақшаларында көзделген көшпелі кедендік тексеру жүргізуді тапсырады.
Егер бұрын көшпелі кедендік тексеру жүргізілген және осы Кодекстің 416-бабы 6-тармағының 1), 2), 3), 4), 6) және 7) тармақшаларында көзделген талаптардың сақталуы тексерілген жағдайда уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізуге өтінішке сәйкес мұндай талаптардың сақталуын тексеру алдыңғы көшпелі кедендік тексеру аяқталған күннен бастап уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізуге өтініш тіркелген күнге дейін қамтитын уақыт кезеңіне ғана жүргізілетін көшпелі кедендік тексеру шеңберінде жүзеге асырылады.
Өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды қарау, сондай-ақ көшпелі кедендік тексеру жүргізу нәтижелері бойынша уәкілетті орган өтініш және көрсетілген құжаттар тіркелген күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне тұлғаны енгізу туралы үшінші типтегі куәліктер беру не, бас тарту себептерін көрсете отырып, мұндай куәліктер беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
4. Бірінші, екінші және үшінші типтегі куәліктер беру туралы шешім берілетін куәліктің типіне сәйкес арнайы оңтайландыруларды көрсете отырып, кеден органы басшысының, ол уәкілеттік берген басшы орынбасарының не олардың орнын алмастыратын адамдардың бұйрығымен ресімделеді.
5. Өтінішке онда мәлiмделген мәлiметтерді растайтын құжаттар қоса беріледі.
Өтінішке құжаттар, егер мұндай құжаттар туралы мәлiметтер және (немесе) мәліметтердің бірін кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйесінен уәкілетті органдар, сондай-ақ ақпараттық өзара iс-қимыл шеңберiнде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдары) ақпараттық жүйелерінен алуға болатын болса кеден органына ұсынылмауы мүмкін.

3. Уполномоченный орган при рассмотрении заявления о выдаче свидетельства третьего типа и прилагаемых к нему документов проверяет содержащиеся в них сведения и поручает территориальному таможенному органу провести выездную таможенную проверку, предусмотренную главой 47 настоящего Кодекса, на предмет соблюдения требований, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 6) и 7) пункта 6 статьи 416 настоящего Кодекса, за период осуществления уполномоченным экономическим оператором первого или второго типа внешнеэкономической деятельности, но не более пяти лет до дня регистрации заявления о выдаче свидетельства третьего типа, а также на соответствие заявителя условиям включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства третьего типа, предусмотренным подпунктами 1) и 7) пункта 1, подпунктами 2), 3) и 4) пункта 3 статьи 532 настоящего Кодекса.
В случае, если ранее проводилась выездная таможенная проверка и проверялось соблюдение требований, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 6) и 7) пункта 6 статьи 416 настоящего Кодекса, проверка соблюдения таких требований в соответствии с заявлением на выдачу свидетельства третьего типа осуществляется в рамках выездной таможенной проверки только за период времени, охватываемый со дня окончания предыдущей выездной таможенной проверки до дня регистрации заявления на выдачу свидетельства третьего типа.
По результатам рассмотрения заявления и прилагаемых к нему документов, а также проведения выездной таможенной проверки уполномоченный орган не позднее девяноста календарных дней со дня регистрации заявления и указанных документов принимает решение о выдаче свидетельства третьего типа либо отказе в выдаче такого свидетельства с указанием причин отказа.
4. Решение о выдаче свидетельства первого, второго и третьего типов оформляется приказом руководителем таможенного органа, уполномоченным им заместителем руководителя таможенного органа либо замещающими их лицами с отражением предоставляемых специальных упрощений в соответствии с типом свидетельства.
5. К заявлению прилагаются документы, подтверждающие заявленные в нем сведения.
Заявление может не сопровождаться представлением получены уполномоченному органу документов, если сведения о таких документах и (или) сведения из них могут быть получены уполномоченным органом из информационных систем, используемых таможенными органами, а также из информационных систем государственных органов (организаций) государств-членов Евразийского экономического союза в рамках информационного взаимодействия.

6. Бiрiншi және екінші типтегі куәлiктердi алумен уәкiлетті экономикалық операторлардың тiзiлiміне енгізу үшiн өтініш беруші бір өтiнiш беруге құқылы.
7. Уәкiлетті орган өтінішті тiркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтінішті қарау не оны қараудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Өтінішті қараудан бас тарту үшін негіздер болған жағдайда уәкiлетті орган бұл туралы өтініш берушіге хабарлайды.
8. Уәкiлетті орган мынадай:
1) өтініш белгіленген нысанға сәйкес толтырылмаса не электрондық құжат түріндегі өтініштің құрылымы мен форматы осы өтініштің белгіленген құрылымы мен форматына сәйкес келмеген;
2) өтініште көрсетілуге тиісті мәліметтер өтініште көрсетілмеген;
3) өтініш осы Кодекстің 534-бабы 7-тармағының 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша заңды тұлға уәкiлетті экономикалық операторлардың тiзiлiмінен шығарылған күннен бастап бір жыл өткенге дейін берілген жағдайларда өтінішті қараудан бас тартады.
9. Уәкiлетті орган өтінішті, оны уәкiлетті органда тiркеген күннен бастап күнтiзбелiк тоқсан күннен аспайтын мерзімде қарайды.
10. Осы баптың 2-тармағының екінші абзацында көзделген жағдайларды қоспағанда, егер өтінішті беру кезінде өтінішті қараудан бас тарту үшін негіздер болмаса, ал онда көрсетілген мәліметтерді өтініш беруші құжаттай растамаған болса, уәкiлетті орган өтінішті уәкiлетті органда тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы құжаттарды бір ай ішінде ұсыну қажеттілігі туралы өтініш берушіге хабарлайды.
11. Осы баптың 7-тармағына сәйкес сұратылған құжаттар ұсынылған күнге дейін не оларды ұсыну мерзімі өткенге дейін өтінішті қарау мерзімі тоқтатыла тұрады.
12. Өтініш беруші осы баптың 7-тармағында көрсетілген мерзім ішінде құжаттарды ұсынбаған кезде уәкiлетті орган өтінішті қараудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
13. Уәкілетті операторлар тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғаның осы Кодекстің 532-бабы 1-тармағының 3), 5) және 6) тармақшаларында көзделген осындай тізілімге енгізу шарттарын сақтауын тексеру мақсатында өтінішті уәкілетті органда тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Кодекстің 445-бабына сәйкес жолдайтын құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін беру туралы сұрау салуды жолдайды.
Егер осы Кодекстің 445-бабында көзделген мерзімде осы Кодекстің 532-бабы 1-тармағының 3), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген шарттарды сақтамау туралы мәліметтер қамтылмағаны жөнінде жауап алынса не мұндай жауап алынбаса, кеден органына сұрау салу жіберілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте уәкiлетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізудің осындай шарттары сақталды деп саналады.

6. Для включения в реестр уполномоченных экономических операторов с получением свидетельств первого и второго типов заявитель вправе подать одно заявление.
7. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления в уполномоченном органе принимает решение о рассмотрении заявления либо об отказе в его рассмотрении.
В случае наличия оснований для отказа в рассмотрении заявления, уполномоченный орган информирует об этом заявителя.
8. Уполномоченный орган отказывает в рассмотрении заявления в следующих случаях:
1) заявление заполнено не в соответствии с установленной формой, либо структура и формат заявления в виде электронного документа не соответствуют установленным структуре и формату такого заявления;
2) в заявлении не указаны сведения, подлежащие указанию в заявлении;
3) заявление подано до истечения одного года со дня исключения юридического лица из реестра уполномоченных экономических операторов по основаниям, предусмотренным подпунктами 4), 5), 6) и 7) пункта 7 статьи 534 настоящего Кодекса.
9. Уполномоченный орган рассматривает заявление в срок не более девяноста календарных дней со дня его регистрации в уполномоченном органе.
10. Если при подаче заявления отсутствуют основания для отказа в рассмотрении заявления, а указанные в нем сведения не подтверждены заявителем документально, за исключением случаев, предусмотренных абзацем вторым пункта 2 настоящей статьи, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления в уполномоченном органе информирует заявителя о необходимости представления таких документов в течение одного месяца.
11. Течение срока рассмотрения заявления приостанавливается до дня представления запрошенных в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи документов либо истечения срока их представления.
12. При непредставлении заявителем документов в течение срока, указанного в пункте 7 настоящей статьи, уполномоченный орган принимает решение об отказе в рассмотрении заявления.
13. Запрос о представлении копий документов и (или) сведений, направляемый таможенным органом в соответствии со статьей 445 настоящего Кодекса в целях проверки соблюдения юридическим лицом, претендующим на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, условий включения в такой реестр, предусмотренных подпунктами 3, 5 и 6 пункта 1 статьи 532 настоящего Кодекса, направляется в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления в уполномоченном органе.
Если в течение сроков, предусмотренных статьей 445 настоящего Кодекса, получен ответ, не содержащий сведений о несоблюдении условий, указанных в подпунктах 3), 5) и 6) пункта 1 статьи 532 настоящего Кодекса, либо такой ответ не получен, считается, что такие условия включения в реестр уполномоченных экономических операторов в государстве-члене Евразийского экономического союза, таможенному органу которого направлен запрос, соблюдены.

14. Бiрiншi немесе екінші типті куәлiктердi бере отырып, уәкiлетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы өтінішті қарау нәтижелері бойынша, егер мұндай тiзiлiмге енгізудің шарты уәкiлетті экономикалық оператордың мiндеттерiн орындауды қамтамасыз ету болса, кеден органы тұлғаны осы Кодекстің 532-бабы 1-тармағының 1), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында немесе 3-тармағының 1), 3) және 4) тармақшаларында белгіленген шарттарды сақтау туралы хабардар етеді не мұндай тізілімге енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
15. Уәкiлетті экономикалық оператордың мiндеттерді орындауын қамтамасыз етуді ұсынуды растайтын құжаттар уәкiлетті орган көрсеткен хабарламаны жолдаған күннен бастап екі айдан кешіктірілмей ұсынылады.
Бұл ретте уәкiлетті орган көрсетілген хабарламаны жолдаған күннен бастап уәкiлетті экономикалық оператордың мiндеттерiн орындауды қамтамасыз етуді растайтын құжаттарды ұсынған күнге дейінгі кезеңге өтінішті қарау мерзімі тоқтатыла тұрады.
16. Уәкiлетті орган уәкiлетті экономикалық оператордың мiндеттердi орындауын қамтамасыз етуін ұсынуды тиісінше растайтын құжаттарды табыс еткен күннен бастап, күнтізбелік он күннен кешіктірмей өтініш берушіні уәкiлетті экономикалық операторлардың тiзiлiміне енгізу туралы шешім қабылдайды.
17. Егер осы баптың 12-тармағының бірінші абзацында көрсетілген мерзім өткенге дейін уәкiлетті экономикалық оператордың мiндеттердi орындауын қамтамасыз етуін ұсынуды растайтын құжаттар табыс етілмесе не табыс етілген құжаттар уәкiлетті экономикалық оператордың мiндеттердi орындауын қамтамасыз етуін ұсынуды тиісінше растамаса, уәкiлетті орган көрсетілген мерзім өткен күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей өтініш берушіні уәкiлетті экономикалық операторлардың тiзiлiміне енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
18. Екінші типті не үшінші типті куәлiктi бере отырып, уәкiлетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы өтінішті қарау нәтижесі бойынша, егер уәкiлетті экономикалық оператордың мiндеттердi орындауын қамтамасыз ету мұндай тізілімге енгізудің шарты болып табылмаса, уәкiлетті орган осы баптың 6-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірмей өтініш берушіні уәкiлетті экономикалық операторлардың тiзiлiміне енгізу не мұндай тізілімге енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Кодекстің 532-бабында белгіленген шарттардың сақталмауы уәкiлетті экономикалық операторлардың тiзiлiміне енгізуден бас тартуға негіз болып табылады.

14. По результатам рассмотрения заявления о включении в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого или второго типа, если условием включения в такой реестр является обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, уполномоченный орган уведомляет лицо о соблюдении условий, установленных подпунктами 1), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 1 или подпунктами 1), 3) и 4) пункта 3 статьи 532 настоящего Кодекса, либо принимает решение об отказе во включении в такой реестр.
15. Документы, подтверждающие предоставление обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, представляются не позднее двух месяцев со дня направления уполномоченным органом указанного уведомления.
При этом на период со дня направления уполномоченным органом указанного уведомления до дня представления документов, подтверждающих предоставление обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, срок рассмотрения заявления приостанавливается.
16. Уполномоченный орган не позднее десяти календарных дней со дня представления документов, надлежащим образом подтверждающих предоставление обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, принимает решение о включении заявителя в реестр уполномоченных экономических операторов.
17. Если до истечения срока, указанного в абзаце первом пункта 12 настоящей статьи, документы, подтверждающие предоставление обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, не представлены либо представленные документы не подтверждают надлежащим образом предоставление обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, уполномоченный орган не позднее десяти календарных дней со дня истечения указанного срока принимает решение об отказе во включении заявителя в реестр уполномоченных экономических операторов.
18. По результатам рассмотрения заявления о включении в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства второго типа, если обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора не является условием включения в такой реестр, либо свидетельства третьего типа уполномоченный орган не позднее срока, указанного в пункте 6 настоящей статьи, принимает решение о включении заявителя в реестр уполномоченных экономических операторов либо об отказе во включении в такой реестр.
Основанием для отказа во включении в реестр уполномоченных экономических операторов является несоблюдение условий, установленных статьей 532 настоящего Кодекса.

534-бап. Куәліктің қолданылуын тоқтата тұру, қайта жаңарту және уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен шығару үшін негіздер
1. Мыналар:
1) куәліктің қолданылуын тоқтата тұру туралы уәкілетті экономикалық оператордың өтініші;
2) уәкілетті экономикалық операторға қатысты банкроттық рәсімнің қозғалуы;
3) уәкілетті экономикалық оператордың осы Кодекстің 541-бабында көзделген міндеттерді орындамауы;
4) егер уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету уәкілетті экономикалық оператордың тізіліміне енгізудің шарты болып табылса, осы Кодекстің 535-бабында көзделген мөлшерде осындай қамтамасыз етудің болмауы;
5) осы Кодекстің 86-бабы 3-тармағы, 137-бабы 3-тармағына сәйкес кеден органдары жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімде кедендік төлемдерді, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерді орындамау не тиісінше орындамау, сондай-ақ белгіленген мерзімде өсімпұлдарды, пайыздарды төлемеу;
6) уәкілетті экономикалық операторда уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген, Қазақстан Республикасына қарағанда Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттен өзге мүше мемлекеттерде белгіленген мерзімде кедендік төлемдер, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша міндеттерді орындамау туралы ақпараттың болуы;
7) осы Кодекстің 532-бабы 1-тармағының 7) тармақшасында көзделген тауарларды есепке алу жүйесінің болмауы немесе мұндай тауарларды есепке алу жүйесінің уәкілетті орган белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
8) егер заңды тұлғаның қаржы тұрақтылығы осы Кодекстің 532-бабы 6-тармағына сәйкес айқындалған мәндерге сәйкес келуі уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарты болып табылса, заңды тұлғаның қаржы тұрақтылығының осы мәндерге сәйкес келмеуі;
9) уәкілетті экономикалық оператордың тауарларды уақытша сақтауы үшін арналған құрылысжайлардың, үй-жайлардың (үй-жайлар бөліктерінің) және (немесе) ашық алаңдардың (ашық алаңдардың бөліктерінің) меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында болуы немесе оларды жалға алуы талабын сақтау уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу шарты болып табылса, мұндай талаптардың сақталмауы;
10) уәкілетті экономикалық оператор қызметкерінің осы Кодекстің 532-бабы 3-тармағы 4) тармақшасына сәйкес Комиссия айқындаған құрылысжайларға, үй-жайларға (үй-жай (бөлiктерiне) және (немесе) ашық алаңдарға (ашық алаң бөліктеріне), көлік құралдарына қойылатын талаптарды сақтауы уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарты болып табылса, уәкілетті экономикалық оператор қызметкерінің ол талаптарды сақтамауы;

Статья 534. Приостановление, возобновление действия свидетельства и основания для исключения из реестра уполномоченных экономических операторов
1. Основаниями для приостановления действия свидетельства являются:
1) заявление уполномоченного экономического оператора о приостановлении действия свидетельства;
2) возбуждение в отношении уполномоченного экономического оператора процедуры банкротства;
3) неисполнение уполномоченным экономическим оператором обязанностей, предусмотренных статьей 541 настоящего Кодекса;
4) отсутствие обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора в размере, предусмотренном статьей 535 настоящего Кодекса, если наличие такого обеспечения являлось условием включения в реестр уполномоченных экономических операторов;
5) неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности по уплате таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в срок, указанный в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 86, пунктом 3 статьи 137, а также неуплата в установленные сроки пеней, процентов;
6) информация о наличии у уполномоченного экономического оператора неисполненной в иных государствах-членах Евразийского экономического союза, чем Республика Казахстан, в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
7) отсутствие системы учета товаров в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 532 настоящего Кодекса, или несоответствие такой системы учета товаров требованиям, установленным уполномоченным органом;
8) несоответствие финансовой устойчивости юридического лица значениям, определенным в соответствии с пунктом 6 статьи 532 настоящего Кодекса, если соответствие финансовой устойчивости юридического лица таким значениям являлось условием включения в реестр уполномоченных экономических операторов;
9) отсутствие в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок), предназначенных для временного хранения товаров уполномоченным экономическим оператором, если соблюдение таких требований являлось условием включения в реестр уполномоченных экономических операторов;
10) несоблюдение определенных Комиссией в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 532 настоящего Кодекса требований к сооружениям, помещениям (частям помещений) и (или) открытым площадкам (частям открытых площадок), транспортным средствам, работникам уполномоченного экономического оператора, если соблюдение таких требований являлось условием включения в реестр уполномоченных экономических операторов;

11) Қазақстан Республикасында немесе басқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің бірінде, 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 209, 214 және 250-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 234, 236 және 286-баптарына сәйкес уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген заңды тұлғалардың акцияларының 10 және одан да көп пайызы бар акционерлері, осындай заңды тұлғалардың құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары, бас бухгалтерлері болып табылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің жеке тұлғаларына қылмыстық іс қозғау
12) осы Кодекстің 532-бабы 1-тармағының 7) тармақшасы мен 532-бабы 3-тармағының 3) тармақшасында белгіленген талаптарды орындамау;
13)  осы Кодекстің 541-бабы 1-тармағының 3) және 5) және 6) тармақшаларында көзделген міндеттемелерді орындамау;
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген негіздердің бар болуы туралы ақпаратты алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей кеден органы куәліктің қолданысын тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды.
4. Куәліктің қолданысын тоқтата тұру туралы шешім қабылдаған кеден органы, оны қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мұндай шешім туралы тоқтата тұрудың негіздерін көрсете отырып, уәкілетті экономикалық операторға хабарлайды, сондай-ақ бұл туралы ақпараты осы Кодекстің 442-бабына сәйкес мүше мемлекеттің аумақтық кеден органдарына және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің кеден органдарына беріледі.
Уәкілетті орган уәкілетті экономикалық оператор куәлігінің қолданысын тоқтата тұру туралы шешімді жазбаша немесе электрондық нысанда уәкілетті экономикалық операторға жеткізеді.
4. Осы баптың 1-тармағы 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша куәліктің қолданысын тоқтата тұрған жағдайда, уәкілетті экономикалық оператор куәліктің қолданысын тоқтата тұру туралы хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік жүз жиырма күннің ішінде куәліктің қолданысын тоқтата тұруға байланысты себептердің жойылғанын кеден органына растауға міндетті.
5. Егер уәкілетті экономикалық оператор куәліктің қолданысын тоқтата тұру туралы хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік жүз жиырма күннің ішінде куәліктің қолданысын тоқтата тұруға байланысты себептердің жойылғанын растаған болса, уәкілетті орган мұндай растауды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде куәліктің қолданысын жаңартады және осы Кодекстің 442-бабына сәйкес ол туралы уәкілетті экономикалық операторды, аумақтық кеден органдарын және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің кеден органдарын хабардар етеді.
Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәліктің қолданысын қайта бастау туралы шешім уәкілетті органның басшысының, ол уәкілеттік берген басшының орынбасарының не олардың орнын алмастыратын адамдардың бұйрығымен ресімделеді.

11) возбуждение в Республике Казахстан или в одном из других государств-членов Евразийского экономического союза уголовного дела в отношении физических лиц государств-членов Евразийского экономического союза, являющихся акционерами, имеющими десять и более процентов акций юридических лиц, включенных в реестр уполномоченных экономических операторов, учредителями (участниками), руководителями, главными бухгалтерами таких юридических лиц в соответствии со статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
12) неисполнение требований, установленных подпунктом 7) пункта 1 статьи 532 и подпунктом 3) пункта 3 статьи 532 настоящего Кодекса;
13) неисполнение обязанностей, предусмотренных подпунктами 3), 5) и 6) пункта 1 статьи 541 настоящего Кодекса.
2. Таможенный орган не позднее десяти рабочих дней со дня получения информации о наличии оснований, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, принимает решение о приостановлении действия свидетельства.
3. Таможенный орган, принявший решение о приостановлении действия свидетельства, в течение пяти рабочих дней со дня его принятия уведомляет о таком решении уполномоченного экономического оператора с указанием оснований приостановления, а также доводит информацию об этом до территориальных таможенных органов и таможенных органов других государств-членов Евразийского экономического союза в соответствии со статьей 442 настоящего Кодекса.
Уполномоченный орган доводит информацию о приостановлении действия свидетельства уполномоченного экономического оператора до уполномоченного экономического оператора в письменной или электронной форме.
4. В случае приостановления действия свидетельства по основаниям, предусмотренным подпунктами 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) пункта 1 настоящей статьи, уполномоченный экономический оператор обязан подтвердить таможенному органу устранение причин, в связи с которыми было приостановлено действие свидетельства, в течение ста двадцати календарных дней с даты получения уведомления о приостановлении действия свидетельства.
5. Если в течение ста двадцати календарных дней с даты получения уведомления о приостановлении действия свидетельства уполномоченный экономический оператор подтвердил устранение причин, в связи с которыми было приостановлено действие свидетельства, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения такого подтверждения возобновляет действие свидетельства и информирует об этом уполномоченного экономического оператора, территориальные таможенные органы и таможенные органы других государств-членов Евразийского экономического союза в соответствии со статьей 442 настоящего Кодекса.
Решение о возобновлении действия свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов оформляется приказом руководителем уполномоченного органа, уполномоченным им заместителем руководителя либо замещающими их лицами.

6. Осы баптың 1-тармағы 11) тармақшасында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған куәліктің қолданысы:
1) қылмыстық не әкімшілік жауапкершіліктен босату туралы соттың немесе өзге де уәкілетті органның (лауазымды тұлғаның) шешімі;
2) қылмыстық істі не әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тоқтау туралы соттың немесе өзге де уәкілетті органның (лауазымды тұлғаның) шешімі күшіне енген күннен бастап бес жұмыс күн ішінде жаңартылады.
7. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен уәкілетті экономикалық операторды шығару үшін мыналар:
1) уәкілетті экономикалық оператордың өзін уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен шығару туралы өтініші;
2) уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның таратылуы;
3) мұндай заңды тұлғаны қайта құру нысанында қайта ұйымдастыруды қоспағанда, уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы;
4) уәкілетті экономикалық оператор куәліктің қолданысын тоқтата тұруға байланысты себептердің жойылғанын куәліктің қолданысын тоқтата тұру туралы хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік жүз жиырма күн ішінде растамауы;
5) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 527, 534, 543, 548, 549, 550, 551, 552 және 558-баптарына сәйкес заңды тұлғаны бір жылдың ішінде екі реттен артық әкімшілік құқық бұзушылықты жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тарту фактісін растайтын соттың немесе өзге де уәкілетті органның (лауазымды тұлғаның) шешімінің күшіне енуі;
6)  1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 209, 214 және 250-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 234, 236 және 286-баптарына сәйкес уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген заңды тұлғалардың акцияларының он және одан да көп пайызы бар, акционерлері, осындай заңды тұлғалардың құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары, бас бухгалтерлері болып табылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің жеке тұлғаларын қылмыстық құқық бұзушылық жасалғаны үшін жауаптылыққа тарту фактісін растайтын сот шешімінің күшіне енуі;
7) уәкілетті экономикалық оператордың осы Кодекстің 541-бабында көзделген міндеттерді күнтізбелік жылдың ішінде екі немесе одан да көп орындамауы негіз болып табылады.
8. Уәкілетті орган осы баптың 7-тармағында көзделген негіздер туындаған немесе олар туралы ақпаратты алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешім қабылдайды.

6. Действие свидетельства, приостановленного по основаниям, предусмотренным подпунктом 11) пункта 1 настоящей статьи, возобновляется в течение пяти рабочих дней со дня вступления в силу:
1) решения суда или иного уполномоченного органа (должностного лица) об освобождении от уголовной ответственности;
2) решения суда или иного уполномоченного органа (должностного лица) о прекращении уголовного дела.
7. Основаниями для исключения уполномоченного экономического оператора из реестра уполномоченных экономических операторов являются:
1) заявление уполномоченного экономического оператора об исключении его из реестра уполномоченных экономических операторов;
2) ликвидация юридического лица, включенного в реестр уполномоченных экономических операторов;
3) реорганизация юридического лица, включенного в реестр уполномоченных экономических операторов, за исключением реорганизации такого юридического лица в форме преобразования;
4) неподтверждение уполномоченным экономическим оператором в течение ста двадцати календарных дней с даты получения уведомления о приостановлении действия свидетельства устранения причин, в связи с которыми было приостановлено действие свидетельства;
5) вступление в силу решения суда или иного уполномоченного органа (должностного лица), подтверждающего факт привлечения юридического лица более двух раз к административной ответственности в течение одного года в соответствии со статьями 527, 534, 543, 548, 549, 550, 551, 552 и 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года;
6) вступление в силу приговора суда за совершение уголовного правонарушения, подтверждающего факт привлечения физических лиц государств-членов Евразийского экономического союза, являющихся акционерами этого юридического лица, имеющими десять и более процентов акций юридического лица, имеющего свидетельство уполномоченного экономического оператора, его учредителями (участниками), руководителями, главными бухгалтерами к уголовной ответственности в соответствии со статьями 209, 214 и 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также со статьями 234, 236 и 286 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года;
7) неисполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора, предусмотренных статьей 541 настоящего Кодекса, два раза и более в течение календарного года.
8. Уполномоченный орган не позднее десяти рабочих дней со дня возникновения оснований, предусмотренных пунктом 7 настоящей статьи, или получения информации о них, принимает решение об исключении юридического лица из реестра уполномоченных экономических операторов.

9. Осы баптың 7-тармағы 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен уәкілетті экономикалық операторды алып тастаған жағдайда, уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы өтінішті мұндай тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен алып тастаған күннен бастап бір жыл өткеннен кейін берілуі мүмкін.
10.  Уәкілетті орган уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен заңды тұлғаны шығарып тастау туралы шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде алып тастаудың негізін көрсете отырып, ол туралы уәкілетті экономикалық операторға хабарлайды, сондай-ақ осы Кодекстің 442-бабына сәйкес аумақтық кеден органдарына және Еуразиялық экономикалық одақтың басқа да мүше мемлекеттердің кеден органдарына бұл туралы ақпаратты жеткізеді.
Уәкілетті орган уәкілетті экономикалық оператордың тізілімінен шығарылған туралы ақпаратты уәкілетті экономикалық операторға жазбаша немесе электрондық нысанда жеткізеді.
535-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету
1. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын қамтамасыз ету, мұндай қамтамасыз ету уәкілетті экономикалық оператордың тізіліміне енгізу шарты болып табылған жағдайда ұсынылады.
2. Уәкілетті экономикалық оператордың кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын кедендік баждарды төлеу бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз етуі уәкілетті экономикалық оператордың осы Кодекске сәйкес мұндай заңды тұлғаның кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын кедендік баждарды төлеу бойынша міндеттер туындаған не ол салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеушімен бірге төлеу бойынша заңды тұлға ортақ міндеттерді көтерген жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша міндеттердің орындалуын қамтамасыз етеді.
3. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерінің орындалуын қамтамасыз етуді, уәкілетті экономикалық оператордың тізіліміне енгізу туралы өтініш берген заңды тұлғаның уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерін төмендету үшін, заңды тұлғаның не осындай тізілімге кіргізілген немесе қамтамасыз етудің бір тәсілін ауыстырып басқа уәкілетті органның жүзеге асыруына үміткер заңды тұлға ұсынады.
4. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауы осы Кодекстің 97-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген тәсілдермен қамтамасыз етіледі және осы Кодекстің 103-бабында айқындалған кедендік баждарды, салықтарды төлеуді бас қамтамасыз ету түрінде беріледі.

9. В случае исключения уполномоченного экономического оператора из реестра уполномоченных экономических операторов по основаниям, предусмотренным подпунктами 4), 5), 6), 7) пункта 7 настоящей статьи, заявление о включении в реестр уполномоченных экономических операторов может быть подано по истечении одного года со дня исключения такого лица из реестра уполномоченных экономических операторов.
10. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения об исключении юридического лица из реестра уполномоченных экономических операторов уведомляет об этом уполномоченного экономического оператора с указанием оснований для исключения, а также доводит информацию об этом до территориальных таможенных органов и таможенных органов других государств-членов Евразийского экономического союза в соответствии со статьей 442 настоящего Кодекса.
Уполномоченный орган доводит информацию об исключении из реестра уполномоченных экономических операторов до уполномоченного экономического оператора в письменной или электронной форме.
Статья 535. Обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора
1. Обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора предоставляется в случаях, когда такое обеспечение является условием включения в реестр уполномоченных экономических операторов.
2. Обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивает исполнение обязанности уполномоченного экономического оператора по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в случаях, когда в соответствии с настоящим Кодексом у такого юридического лица возникает обязанность по уплате таких таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо оно несет солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин с плательщиком таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
3. Обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора предоставляется юридическим лицом, претендующим на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, либо юридическим лицом, включенным в такой реестр, для снижения размера обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, или замены одного способа обеспечения другим, уполномоченному органу.
4. Исполнение обязанности уполномоченного экономического оператора обеспечивается способами, указанными в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 1 статьи 97 настоящего Кодекса, и представляется в виде генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, определенного статьей 103 настоящего Кодекса.

Осы Кодекстің 97-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауын қамтамасыз ету тәсілін қолдану кезінде, кепілдік беруші осы Кодекстің 97-бабы 1-тармағының 1), 2), 4) тармақшаларында көрсетілген тәсілдермен осындай міндеттерді орындауды қамтамасыз етеді.
5. Уәкілетті экономикалық оператор заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз ету үшін осы Кодекстің 97-бабының 4-тармағының ережелерін ескере отырып кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерін орындауды қамтамасыз ету үшін, осы Кодекстің 97-бабы 1-тармағында көрсетілген тәсілдерінің кез келгенін таңдауға құқылы.
Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауы осы баптың 4-тармағының ережелерін ескере отырып, осы баптың 3-тармағында көрсетілген заңды тұлғаның таңдауы бойынша осы Кодекстің 97-бабының 1-тармағында көзделінген бірнеше тәсілдермен қамтамасыз етілуі мүмкін.
6. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауын қамтамасыз етуді ұсынған заңды тұлға уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауын алмастыратын қамтамасыз етуге осы Кодекстің
12-тарауына, 142 және 353-баптарына сәйкес өндіріп алу қолданылмаса, осы баптың 4-тармағының ережелерін ескере отырып және (немесе) Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес кепілдік нысанға өндіріп алу қолданылмаса және (немесе) осы тарауға сәйкес кедендік баждарға, салықтарға, өсімпұлдарға есептелінген пайыздардың смомаларын төлеу туралы кеден органдарымен талаптар жолданылмаса уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын қамтамасыз етудің бір тәсілін басқа тәсілмен алмастыруды жүзеге асыруға құқылы.
7. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауы, ол уәкілетті экономикалық оператордың тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның жүзеге асыру кезеңі ішінде, ал осы Кодексте көзделген жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді, оның ішінде ортақ міндеттерді орындау - кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттер тоқтатылғанға дейін үздіксіз қамтамасыз етілуге тиіс.
8. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын қамтамасыз ету тәсілдерін қолданудың тәртібі, қамтамасыз ету тәсілінің бірін екіншісіне ауыстыру, осы баптың 11, 12, 13 және 14-тармақтарына сәйкес уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын қамтамасыз ету мөлшерін төмендету тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
9. Егер уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын қамтамасыз етуді ұсыну үшін мұндай қамтамасыз ету мөлшері белгіленген Қазақстан Республикасының ұлттық валютасын шетел валютасында қайта есептеу жүргізу талап етілген жағдайда мұндай қайта есептеулер мүлік кепілі шарты немесе кепіл туралы шарт жасалған күні (мұндай шарттарға өзгерістер енгізілген кезде - кепілгерлік шартқа немесе мүлік кепілі туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы шарт жасалған күні), уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын қамтамасыз етуді ұсыну кезінде өзге де тәсілдермен:

При применении способа обеспечения исполнения обязанности уполномоченного экономического оператора, указанного в подпункте 3) пункта 1 статьи 97 настоящего Кодекса, поручитель обеспечивает исполнение такой обязанности способами, указанными в подпунктах 1), 2), 4) пункта 1 статьи 97 настоящего Кодекса.
5. Для обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора юридическое лицо, указанное в пункте 3 настоящей статьи, вправе выбрать любой из способов, указанных в пункте 1 статьи 97 настоящего Кодекса, для обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов с учетом положений пункта 4 настоящей статьи.
Исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора может быть обеспечено несколькими способами, предусмотренными пунктом 1 статьи 97 настоящего Кодекса, по выбору юридического лица, указанного в пункте 3 настоящей статьи, с учетом положений пункта 4 настоящей статьи.
6. Юридическое лицо, предоставившее обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, вправе осуществить замену одного способа обеспечения другим, с учетом положений пункта 4 настоящей статьи, если на заменяемое обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора не обращено взыскание в соответствии с главой 12, статьями 142 и 353 настоящего Кодекса, и (или) таможенным органом не направлено требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов в соответствии с настоящей главой и (или) на предмет залога не обращено взыскание в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
7. Исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора должно обеспечиваться непрерывно в течение периода, в котором юридическое лицо включено в реестр уполномоченных экономических операторов, а исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, – до прекращения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
8. Порядок применения способов обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, порядок замены одного способа обеспечения другим, порядок снижения размера обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора в соответствии с пунктами 11, 12, 13 и 14 настоящей статьи, утверждаются уполномоченным органом.
9. В случае, если для предоставления обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора требуется произвести пересчет иностранной валюты, в которой установлен размер такого обеспечения, в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день заключения договора поручительства или договора о залоге имущества (при внесении изменений в такие договоры – на день заключения договора о внесении изменений в договор поручительства или договор о залоге имущества), а при предоставлении обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора иными способами:

1) кеден органы уәкілетті экономикалық операторды осындай тізілімге енгізу мақсатында уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын қамтамасыз ету берілген кезде – уәкілетті экономикалық оператордың тізіліміне енгізудің шарттарын сақтау туралы хабарламаны тіркеген күні;
2) кеден органы уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын қамтамасыз ету сомаларын төмендету туралы уәкілетті экономикалық оператордың өтінішін тіркеген күні;
3) кеден органы уәкілетті экономикалық оператордың қамтамасыз етудің бір тәсілін екіншісімен ауыстыру туралы өтінішін тіркеген күні не уәкілетті экономикалық оператордың тізіліміне заңды тұлғаны енгізу шарттарын сақтау мақсатында уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын басқа қамтамасыз ету берілген күні қолданылатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
10. Бірінші типті куәлікті бере отырып, уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізу кезінде кем дегенде бір миллион евроға баламалы мөлшерінде уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету ұсынылады.
11. Егер уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап екі жыл ішінде бірінші үлгідегі куәлік тоқтатылмаған жағдайда, онда үшінші жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде жеті жүз мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.
12. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап төрт жыл ішінде бірінші үлгідегі куәлік тоқтатылмаған жағдайда, онда бесінші жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде бес жүз мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.
13. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап бес жыл ішінде бірінші үлгідегі куәлік тоқтатылмаған жағдайда, онда алтыншы жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде үш жүз мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.
14. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап алты жыл ішінде бірінші үлгідегі куәлік тоқтатылмаған жағдайда, онда жетінші жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде жүз елу мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.
15. Кеден органы өтінішті тіркеген күні екінші және үшінші үлгідегі куәлігі бар уәкілетті экономикалық операторы болып табылатын заңды тұлғаға бірінші үлгідегі куәлікті бере отырып, уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу кезінде уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету осы баптың 10-тармағына сәйкес айқындалған мөлшерде не осы баптың 16, 17, 18 және 19-тармақтарына сәйкес айқындалған мөлшерде ұсынылады.

1) на день регистрации таможенным органом уведомления о соблюдении условий включения в реестр уполномоченных экономических операторов – при предоставлении обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора в целях включения юридического лица в такой реестр;
2) на день регистрации таможенным органом заявления уполномоченного экономического оператора о снижении суммы обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора;
3) на день регистрации таможенным органом заявления уполномоченного экономического оператора о замене одного способа обеспечения другим либо при предоставлении другого обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора в целях соблюдения условий включения лица в реестр уполномоченных экономических операторов.
10. При включении юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора предоставляется в размере, эквивалентном не менее чем одному миллиону евро.
11. В случае, если свидетельство первого типа не приостанавливалось в течение двух лет со дня включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с третьего года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем семистам тысячам евро.
12. В случае, если свидетельство первого типа не приостанавливалось в течение четырех лет со дня включения лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с пятого года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем пятистам тысячам евро.
13. В случае, если свидетельство первого типа не приостанавливалось в течение пяти лет со дня включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с шестого года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем тремстам тысячам евро.
14. В случае, если свидетельство первого типа не приостанавливалось в течение шести лет со дня включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с седьмого года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем ста пятидесяти тысячам евро.
15. При включении в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа юридического лица, являющегося на день регистрации таможенным органом заявления уполномоченным экономическим оператором, имеющим свидетельство второго или третьего типа, обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора предоставляется в размере, определенном в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи, либо в размере, определенном в соответствии с пунктами 16, 17, 18 и 19 настоящей статьи.

16. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап екі жыл ішінде екінші және үшінші үлгідегі куәлік тоқтатылмаған жағдайда, онда үшінші жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде жеті жүз мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.
17. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап төрт жыл ішінде екінші және үшінші үлгідегі куәліктоқтатылмаған жағдайда, онда бесінші жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде бес жүз мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.
18. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап бес жыл ішінде екінші және үшінші үлгідегі куәліктоқтатылмаған жағдайда, онда алтыншы жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде үш жүз мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.
19. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап алты жыл ішінде екінші және үшінші үлгідегі куәліктоқтатылмаған жағдайда, онда жетінші жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде жүз елу мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.
20. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне, кеден өкiлдерiнiң тізіліміне және (немесе) кеден тасымалдаушыларының тізіліміне заңды тұлғаны енгізу кезінде уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету және кеден өкiлі немесе кеден тасымалдаушысы ретінде кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерін орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстiң 486-бабы 13-тармағын есепке ала отырып, ұсынылады.
21. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуді қайтару, мұндай заңды тұлғада, мынадай:
1) уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғаны осы тізілімге енгізуден бас тарту;
2) осы баптың 6-тармағына сәйкес уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етудің бір тәсілін басқасымен ауыстыру;
3) осы бапта көзделген жағдайларда уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етудің қажетті мөлшерін азайту;

16. В случае, если свидетельство второго или третьего типа не приостанавливалось в течение двух лет со дня включения лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с третьего года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем семистам тысячам евро.
17. В случае, если свидетельство второго или третьего типа не приостанавливалось в течение четырех лет со дня включения лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с пятого года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем пятистам тысячам евро.
18. В случае, если свидетельство второго или третьего типа не приостанавливалось в течение пяти лет со дня включения лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с шестого года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее, чем триста тысяч евро.
19. В случае, если свидетельство второго или третьего типа не приостанавливалось в течение шести лет со дня включения лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с седьмого года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем ста пятидесяти тысячам евро.
20. При включении лица в реестр уполномоченных экономических операторов, реестр таможенных представителей и (или) реестр таможенных перевозчиков обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора и обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела в качестве таможенного представителя или таможенного перевозчика, предоставляются с учетом пункта 13 статьи 486 настоящего Кодекса.
21. Возврат обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора осуществляется при отсутствии у такого юридического лица неисполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в следующих случаях:
1) отказа юридическому лицу, претендующему на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, во включении в этот реестр;
2) замены одного способа обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора другим в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи;
3) уменьшения необходимого размера обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора в случаях, предусмотренных настоящей статьей;

4) егер мұндай тізілімге енгізу уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету шарты болып табылса, уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен уәкілетті экономикалық операторды шығару;
5) үшінші типті куәлікті бере отырып, уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаларды енгізу жағдайларында белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша орындалмаған міндеттер болмаған кезде жүзеге асырылады.
22. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету ретінде пайдаланылған ақша құралдарын есепке жатқызу (қайтару), осы баптың 23-тармағының ережелерін ескере отырып, осы Кодекстің 113, 114-баптарына сәйкес уәкілетті органмен жүзеге асырылады.
23. Егер уәкілетті экономикалық операторға қатысты кедендік тексеру нысанында кедендік бақылау жүргізілсе, уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуді қайтару, мұндай тексеру аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады.
24. Осы Кодекстiң 486-бабы 13-тармағына сәйкес берілген уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстiң 486-бабы 2-тармағына және осы баптың 2-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етуі тиіс.
25. Уәкілетті экономикалық оператор кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындамаған жағдайда кеден органы банкке және (немесе) кепіл берушіге банктің кепілдігінде және (немесе) кепіл берушімен келісімде көзделінген кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша міндеттерді орындау мерзімдері аяқталғаннан кейінгі бес жұмыс күнінің ішінде кедендік баждарға, салықтарға, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарына, өсімпұлдарға, пайыздарға есептелінген сомаларды төлеу туралы талаптарды жолдайды. Бұл ретте кедендік баждардың, салықтардың арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерді орындау мерзімдері аяқталған күннен кейінгі келесі күннен бастап өсімпұлдар есептеледі.
Кеден органының кедендік баждардың, салықтардың арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдардың, пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу жөніндегі талабы:
банктің - осындай талапты алған күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде;
кепіл берушінің - осындай талапты алған күнінен бастап бес жұмыс күнінің ішінде бұлжытпай және міндетті орындауына жатады.
Банк көрсетілген талаптардың орындалу мерзімдерін бұзса немесе орындамаса Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жауаптылықта болады.
Кепілдік беруші, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеуді қоса алғанда, кеден органының алдында төлеушімен бірдей көлемде төлеуші сияқты кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімін ұзартуға немесе бөліп төлеуге осындай пайыздар есептелінген жағдайда жауапты болады.
Кепілдік затынан өндіріп алу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.

4) исключения уполномоченного экономического оператора из реестра уполномоченных экономических операторов, если условием включения в такой реестр являлось обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора;
5) включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства третьего типа.
22. Зачет (возврат) денежных средств (денег), использованных в качестве обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, осуществляется уполномоченным органом в соответствии со статьями 113, 114 настоящего Кодекса, с учетом положений пункта 23 настоящей статьи.
23. Если в отношении уполномоченного экономического оператора проводится таможенный контроль в форме таможенной проверки, возврат обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора осуществляется после завершения такой проверки.
24. Обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, предоставленное в соответствии с пунктом 13 статьи 486 настоящего Кодекса, должно обеспечивать исполнение обязанностей по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 486 настоящего Кодекса и пунктом 2 настоящей статьи.
25. В случае неисполнения уполномоченным экономическим оператором обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, таможенный орган направляет банку и (или) поручителю требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин пеней, процентов в течение пяти рабочих дней после окончания сроков исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, предусмотренной гарантией банка и (или) договором поручительства. При этом со дня, следующего за днем окончания сроков исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, начисляются пени.
Требование таможенного органа об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин пеней, процентов подлежит безусловному и обязательному исполнению:
банком – в течение двух рабочих дней со дня получения такого требования;
поручителем – в течение пяти рабочих дней со дня получения такого требования.
Банк при неисполнении или нарушении сроков исполнения указанного требования несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Поручитель несет перед таможенным органом ответственность в том же объеме, что и плательщик, включая уплату пеней, процентов в случае начисления таких процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин.
Обращение взыскания на предмет залога производится в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.

536-бап. Уәкілетті экономикалық операторға берілетін арнайы оңайлатулар
1. Арнайы оңайлатулар деп уәкілетті экономикалық оператордың куәлігінің типіне байланысты қолданылатын жекелеген кедендік операциялар жасау және кедендік бақылау жүргізу ерекшеліктері мен осы Кодекстің ережелерін қолданатын өзге де ерекшеліктер түсініледі.
2. Бірінші үлгідегі куәлік уәкілетті экономикалық операторға мынадай:
1) бірінші кезектегі тәртіпте Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуімен, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетумен тауарларды кедендік декларациялаумен және шығарумен байланысты кедендік операцияларды жасау;
2) кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындауды қамтамасыз етуді табыс ету осы Кодекстің 223-бабына сәйкес белгіленген жағдайларда, уәкілетті экономикалық оператор декларанты болатын тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде мұндай қамтамасыз етуді ұсынбау;
3) осы Кодекстің 195 және 196-баптарында көзделген ерекшеліктермен бірге уәкілетті экономикалық оператор декларанты болатын тауарларды шығару кезінде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындауды қамтамасыз етуді ұсынбау;
4) осы Кодекстің 194 және 540-баптарына сәйкес тауарларға арналған декларацияны беруге дейін тауарларды шығару;
5) бірінші кезектегі тәртіпте кедендік қарап тексеру немесе кедендік тексеру нысанында тағайындаған жағдайда кедендік бақылау өткізу;
6) кеден органдарының көлік құралдарының жүк тұратын жайларына (бөліктері) немесе олардың бөліктеріне уәкілетті экономикалық оператор салған пломбаларын идентификаттау құралдары ретінде тануы. Мұндай пломбаларға қойылатын талаптарды Комиссия айқындайды;
7) уәкілетті экономикалық оператор тасымалдайтын тауарларға қатысты тауарларды тасымалдау бағдарының белгіленбеуі;
8) кедендік операцияларды жасаудың уақытын қысқартуға және оңтайландыру тәртібіне бағытталған кеден органдары жүргізетін пилоттық жобалар мен тәжірибелерге қатысу басымдылығы;
9) уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тасымалдаушының кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын (жүк тасымалы) тауарларды қоспағанда, кедендік бақылауда тұрған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан шығарылатын тауарларды тиеуді, қайта тиеуді (қайта аударуды) және өзге де жүк операцияларын, сондай-ақ мұндай тауарларды тасымалдайтын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын басқа көлік құралдарымен ауыстыруды, оның ішінде қызмет аймағында тиісті операция жүзеге асырылатын кеден органының рұқсатынсыз немесе оған хабарлаусыз бекітілген пломбалар мен мөрлерді жоюды жүзеге асыру арнайы оңайлатуларын пайдалануға құқық береді.

Статья 536. Специальные упрощения, предоставляемые уполномоченному экономическому оператору
1. Под специальными упрощениями понимаются особенности совершения отдельных таможенных операций и проведения таможенного контроля и иные особенности применения положений настоящего Кодекса, применяемые в зависимости от типа свидетельства уполномоченного экономического оператора.
2. Свидетельство первого типа дает право уполномоченному экономическому оператору пользоваться следующими специальными упрощениями:
1) совершение таможенных операций, связанных с прибытием товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, убытием товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, таможенным декларированием и выпуском товаров в первоочередном порядке;
2) непредоставление при помещении под таможенную процедуру таможенного транзита товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, когда предоставление такого обеспечения установлено в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса;
3) непредоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при выпуске товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, с особенностями, предусмотренными статьями 195 и 196 настоящего Кодекса;
4) выпуск товаров до подачи декларации на товары в соответствии со статьями 194 и 540 настоящего Кодекса;
5) проведение таможенного контроля в случае его назначения в форме таможенного осмотра или таможенного досмотра в первоочередном порядке;
6) признание таможенными органами в качестве средств идентификации пломб, наложенных уполномоченным экономическим оператором на грузовые помещения (отсеки) транспортных средств или их части. Требования к таким пломбам определяются Комиссией;
7) неустановление маршрута перевозки товаров в отношении товаров, перевозимых уполномоченным экономическим оператором;
8) приоритетное участие в проводимых таможенными органами пилотных проектах и экспериментах, направленных на сокращение времени и оптимизацию порядка совершения таможенных операций;
9) осуществление перевозчиком, являющимся уполномоченным экономическим оператором, разгрузки, перегрузки (перевалки) и иных грузовых операций с товарами, находящимися под таможенным контролем и вывозимыми с таможенной территории Евразийского экономического союза, за исключением товаров, перевозимых (транспортируемых) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, а также замены транспортных средств международной перевозки, перевозящих такие товары, другими транспортными средствами, в том числе с удалением наложенных пломб и печатей, без разрешения таможенного органа, в регионе деятельности которого осуществляется соответствующая операция, или без его уведомления.

3. Екінші үлгідегі куәлік уәкілетті экономикалық операторға мынадай арнайы оңайлатуларды пайдалануға құқық береді:
1) уәкілетті экономикалық операторлардың тауарларын уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөлiктерiнде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңның бөліктерінде) уақытша сақтау;
2)  уәкілетті экономикалық оператор болып табылмайтын тұлғалардың тауарларын уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөлiктерiнде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңның бөліктерінде), уақытша сақтау;
3) уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөлiктерiнде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңның бөліктерінде) құрылған кедендік бақылау аймағына тауарларды жеткізу, оларды мұндай кедендік бақылау аймағында орналастыру, мұндай құрылысжайларда, үй-жайларда (үй-жайлардың бөлiктерiнде) және (немесе) ашық алаңдарда (ашық алаңның бөліктерінде) кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталуына байланысты кедендік бақылауды жүргізу және кедендік операцияларды жасау;
4) уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөлiктерiнде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңның бөліктерінде) кедендік бақылау жүргізу;
5) егер мұндай кеден органы бір мүше мемлекеттің аумағында орналасса, тауарлар оның қызмет аймағында орналасқан кеден органынан бөлек кеден органында тауарларды кедендік декларациялаумен және шығарумен байланысты кедендік операцияларды жасау. Осы арнайы оңайлатуды пайдалану кезінде аталған кедендік операцияларды жасау тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
6) бірінші кезектегі тәртіпте кедендік қарап тексеру немесе кедендік тексеру нысанында тағайындалған жағдайда, кедендік бақылау өткізу;
7) осы баптың 7-тармағына сәйкес айқындалған тәртіпте уәкілетті экономикалық оператордың кеден органдары пайдаланатын идентификаттау құралдарын қолдану;
8) осы Кодекстің 195 және 196-баптарында көзделген ерекшеліктермен бірге декларанты уәкілетті экономикалық оператор болып тауарларды шығару кезінде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз етуді табыс етпеу;
9) осы Кодекстің 194 және 540-баптарына сәйкес тауарға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару;
10) уәкілетті экономикалық оператор тауарлардың декларанты болса, осы Кодекстің 92-бабы 1-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын төлеуді кейiнге қалдыру кезінде кедендік әкелу баждарын төлеу бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз етуді табыс етпеу.

3. Свидетельство второго типа дает право уполномоченному экономическому оператору пользоваться следующими специальными упрощениями:
1) временное хранение в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора товаров уполномоченных экономических операторов;
2) временное хранение в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора товаров лиц, не являющихся уполномоченными экономическими операторами;
3) доставка товаров в зону таможенного контроля, созданную в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, их размещение в такой зоне таможенного контроля, проведение таможенного контроля и совершение таможенных операций, связанных с завершением действия таможенной процедуры таможенного транзита, в таких сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок);
4) проведение таможенного контроля в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора;
5) совершение таможенных операций, связанных с таможенным декларированием и выпуском товаров, в таможенном органе, отличном от таможенного органа, в зоне деятельности которого находятся товары. Порядок совершения указанных таможенных операций при применении этого специального упрощения утверждается уполномоченным органом;
6) проведение таможенного контроля в случае его назначения в форме таможенного осмотра или таможенного досмотра в первоочередном порядке;
7) применение уполномоченным экономическим оператором средств идентификации, используемых таможенными органами в порядке, определенном в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи.
8) непредоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при выпуске товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, с особенностями, предусмотренными статьями 195 и 196 настоящего Кодекса;
9) выпуск товаров до подачи декларации на товары в соответствии со статьями 194 и 540 настоящего Кодекса;
10) непредоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин при отсрочке уплаты ввозных таможенных пошлин в соответствии с пунктом 1 статьи 92 настоящего Кодекса, если уполномоченный экономический оператор выступает декларантом товаров.

4. Үшінші үлгідегі куәлікуәкілетті экономикалық операторға осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген арнайы оңайлатуларды пайдалануға құқық береді.
5. Комиссияның уәкілетті экономикалық операторларға ұсынылатын осы бапта көзделмеген өзге де арнайы оңайлатуларды айқындауға құқығы бар.
6. Комиссия тауарларға қатысты және (немесе) олар осы бапта көзделген жекелеген арнайы оңайлатулар қолданылмайтын жағдайларды және (немесе) тауарлардың санаттарын айқындауға құқығы бар.
7. Уәкілетті экономикалық операторлардың кеден органдары пайдаланатын идентификаттау құралдарын пайдалану тәртібін, сондай-ақ оларға қойылатын талаптарды Комиссия айқындайды.
8. Уәкілетті экономикалық оператордың халықаралық тасымалдайтын көлік құралын белгілеу мақсатында, мұндай көлік құралында уәкілетті органмен бекітілетін танымдық белгі пайдаланылады.
537-бап. Бірінші кезектегі тәртіпте кедендік операцияларды жасау
1. Бірінші немесе үшінші типті куәліктері бар уәкілетті экономикалық оператор жасайтын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуімен немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуімен байланысты кедендік операцияларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында техникалық және инфрақұрылымдық мүмкіндіктер бар болған кезде бірінші кезектегі тәртіпте жасалады.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында техникалық және инфрақұрылымдық мүмкіндіктері бар болған кезде кеден органдары кедендік операцияларды жасаудың бірінші кезектегі тәртібін ұйымдастыру үшін:
1) мұндай операцияларды жасауға лауазымды адамды айқындайды;
2) бірінші немесе үшінші типті куәліктері бар уәкілетті экономикалық операторлар үшін мүше мемлекеттердің мемлекеттік (кедендік) шекарасы арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың автомобиль өткізу пункттерінде жекелеген қозғалыс жолақтарын қарастырады және интернет-ресурстарындағы өзінің ресми сайттарында мұндай өткізу пункттерінің тізбесін орналастырады.
3. Тауарларды кедендік декларациялауға және шығаруға байланысты кедендік операцияларды кеден органы, егер:
1) тауарлардың декларанты бірінші немесе үшінші типті куәлігі бар уәкілетті экономикалық оператор болып табылса;
2) кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды бірінші немесе үшінші типті куәлігі бар уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын кеден өкілі жасаса бірінші кезектегі тәртіпте жүзеге асырылады.

4. Свидетельство третьего типа дает право уполномоченному экономическому оператору пользоваться специальными упрощениями, указанными в пунктах 2 и 3 настоящей статьи.
5. Комиссия вправе определять иные специальные упрощения, не предусмотренные настоящей статьей, предоставляемые уполномоченным экономическим операторам.
6. Комиссия вправе определять случаи и (или) категории товаров, при которых и (или) в отношении которых отдельные специальные упрощения, предусмотренные настоящей статьей, не применяются.
7. Порядок применения уполномоченными экономическими операторами средств идентификации, используемых таможенными органами, а также требования к ним определяются Комиссией.
8. В целях обозначения транспортного средства международной перевозки уполномоченного экономического оператора на таком транспортном средстве используется опознавательный знак, утверждаемый уполномоченным органом.
Статья 537. Совершение таможенных операций в первоочередном порядке
1. Таможенные операции, связанные с прибытием товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза или убытием товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, совершаемые уполномоченным экономическим оператором, имеющим свидетельство первого или третьего типа, совершаются в первоочередном порядке при наличии технических и инфраструктурных возможностей в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.
2. Для организации первоочередного порядка совершения таможенных операций таможенные органы при наличии технических и инфраструктурных возможностей в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза:
1) определяют должностных лиц для совершения таких операций;
2) предусматривают в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза отдельные полосы движения для уполномоченных экономических операторов, имеющих свидетельство первого или третьего типа, и размещают перечень таких пунктов пропуска на своих официальных интернет-ресурсах.
3. Таможенные операции, связанные с таможенным декларированием и выпуском товаров, совершаются таможенным органом в первоочередном порядке, если:
1) декларантом товаров является уполномоченный экономический оператор, имеющий свидетельство первого или третьего типа;
2) таможенные операции, связанные с таможенным декларированием, совершаются таможенным представителем, являющимся уполномоченным экономическим оператором, имеющим свидетельство первого или третьего типа.

538-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөлiктерiнде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) тауарларды уақытша сақтау ерекшеліктері
1. Тауарларды уақытша сақтау осы Кодекстiң 532-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген талаптарға сәйкес келетін екінші немесе үшінші типті куәлігі бар уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөлiктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңның бөліктерінде) жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген құрылысжайлар, үй-жайлар (үй-жайлардың бөлiктері) және (немесе) ашық алаңдар (ашық алаңдардың бөліктері) кедендік бақылау аймағы болып табылады.
3. Уәкілетті экономикалық оператордың құрылыс жайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөлiктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында уәкілетті органмен бекітілген тәртіпте уақытша сақтаудағы тауарлармен бірге өзге де тауарларды сақтауға рұқсат етілуі мүмкін.
4. Осы Кодекстiң 534-бабының 1-тармағында көзделген негiздер бойынша куәліктің қолданысы тоқтатыла тұрған жағдайда, осы Кодекстiң 534-бабы 6 және 7-тармақтарына сәйкес куәліктің қолданысы жаңартылғанға дейін уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөлiктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға рұқсат етілмейді.
539-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөлiктерiнде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) құрылған кедендік бақылау аймағына тауарларды жеткізу кезінде кедендік транзиттің кеден рәсімінің қолданысын аяқтаудың ерекшеліктері
1. Тасымалдаушы кедендік транзиттің кеден рәсімінің қолданысын аяқтау үшін уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөлiктерiнде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) құрылған кедендік бақылау аймағына тауарларды жеткізгеннен кейін уәкілетті экономикалық операторға транзиттік декларацияның нөмірі, сондай-ақ оның қолда бар көліктік (тасымалдау) құжаттары және коммерциялық құжаттар туралы мәліметтерді табыс етуге міндетті.
2. Уәкілетті экономикалық оператор:
1) идентификаттау құралдарының өзгертілгенін, өшірілгенін, жойылғанын немесе алмастырылғанын және (немесе) мұндай көлік құралының жүк тұратын жайы (бөлігі) тұтастығы зақымданғанын көрсететін фактілердің болуын немесе жоқтығын анықтау мақсатында жеткізілген тауарлардың көлік құралына тексеру жүргізуге;

Статья 538. Особенности временного хранения товаров в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора
1. Временное хранение товаров может осуществляться в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, имеющего свидетельство второго или третьего типа, соответствующих требованиям, предусмотренным согласно подпункту 4) пункта 3 статьи 532 настоящего Кодекса.
2. Сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки (части открытых площадок), указанные в пункте 1 настоящей статьи, являются зоной таможенного контроля.
3. В сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора допускается хранение совместно с товарами, находящимися на временном хранении, иных товаров в порядке, утверждаемом уполномоченным органом.
4. В случае приостановления действия свидетельства по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 534 настоящего Кодекса, помещение товаров на временное хранение в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора не допускается до возобновления действия свидетельства в соответствии с пунктами 6 и 7 статьи 534 настоящего Кодекса.
Статья 539. Особенности завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита при доставке товаров в зону таможенного контроля, созданную в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора
1. Для завершения действия таможенный процедуры таможенного транзита перевозчик после доставки товаров в зону таможенного контроля, созданную в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, обязан представить уполномоченному экономическому оператору сведения о номере транзитной декларации, а также имеющиеся у него транспортные (перевозочные) и коммерческие документы.
2. Уполномоченный экономический оператор обязан:
1) провести осмотр транспортного средства, на котором доставлены товары, с целью установления наличия или отсутствия фактов, указывающих на изменение, удаление, уничтожение или замену средств идентификации и (или) повреждение целостных грузовых помещений (отсеков) такого транспортного средства;

2) транзиттік декларация нөмірі, идентификаттау құралдары болуы (жоқтығы), олардың нөмірлерін қоса алғанда идентификаттау құралдары туралы, сондай-ақ идентификаттау құралдарының өзгертілуі, өшірілуі, жойылуы немесе алмастырылуы және (немесе) көлік құралының жүк тұратын орындарының (бөліктерінің) тұтастығының зақымдануы белгілерінің болуы (жоқтығы) туралы мәліметтерді осы баптың 1-тармағында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды тасымалдаушыдан алған сәттен бастап бір сағаттан кешіктірмей, ал олар межелі кеден органының жұмыс уақытынан тыс алынған жағдайда – осы кеден органының жұмыс уақыты басталған сәттен бастап бір сағаттан кешіктірмей межелі кеден органына жолдауға;
3) кеден органынан идентификаттау құралдарын шешуге рұқсат алуға дейін тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге және (немесе) жай-күйін өзгертетін және орамдарының бұзылуына әкеп соғатын тауарлармен операцияларды жасауға жол бермеуге, оларды пайдалануға және билік етуге жол бермеуге міндетті.
3. Межелі кеден органы, егер идентификаттау құралдары қолданылса осы баптың 2-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді алған сәттен бастап үш сағаттан кешіктірмей, ал оларды межелі кеден органының жұмыс уақытының аяқталуына үш сағаттан аз уақыт қалғанда алған жағдайда, осы кеден органының жұмыс уақыты басталған сәттен бастап үш сағаттан кешіктірмей оларды алып тастауға рұқсат береді не идентификаттау құралдарын алуға тыйым салу туралы хабардар етеді, ал идентификаттау құралдары қолданылмаған тауарларға қатысты – тауарлармен алдағы уақытта жасалатын іс-әрекеттер жасауға рұқсат етеді немесе тыйым салады.
4. Межелі кеден органы уәкілетті экономикалық операторға идентификаттау құралдары қолданылған кезде оларды алып тастауға рұқсат еткен жағдайда, уәкілетті экономикалық оператор тасымалдаушының қатысуымен идентификаттау құралдарын алып тастауды жүзеге асырады және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес уәкілетті органмен бекітілген тәртіпте тасымалдаушыдан тауарларды қабылдап алады.
Егер идентификаттау құралдары қолданылмаса және межелі кеден органы тауарлармен алдағы уақытта жасалатын іс-әрекеттер жасауға рұқсат етсе, уәкілетті экономикалық оператор уәкілетті органмен бекітілген тәртіпте тасымалдаушыдан тауарларды қабылдап алады.
Уәкілетті экономикалық оператордың тасымалдаушыдан тауарларды қабылдап алу фактісі тасымалдаушыда бар көлік (тасымалдау), коммерциялық құжаттарға тасымалдаушыдан тауарларды қабылдау күні мен уақыты туралы белгі қою жолымен расталады.
Уәкілетті экономикалық оператор көрсетілген белгілерді қойғаннан кейін дереу транзиттік декларацияның нөмірі, тасымалдаушыдан тауарларды қабылдау күні мен уақыты туралы мәліметтерді қамтитын хабарламаны межелі кеден органына жібереді.

2) направить в таможенный орган назначения сведения о номере транзитной декларации, наличии (отсутствии) средств идентификации, средствах идентификации, включая их номера, а также о наличии (отсутствии) признаков изменения, удаления, уничтожения или замены средств идентификации и (или) повреждения целостных грузовых помещений (отсеков) транспортных средств не позднее одного часа с момента получения от перевозчика сведений и документов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, а в случае их получения вне времени работы таможенного органа назначения – не позднее одного часа с момента начала времени работы этого таможенного органа;
3) обеспечить хранение товаров и (или) недопущение совершения с товарами операций, изменяющих их состояние и влекущих за собой нарушение упаковки, недопущение пользования и распоряжения ими до получения от таможенного органа разрешения на снятие средств идентификации.
3. Таможенный орган назначения не позднее трех часов с момента получения сведений, указанных в подпункте 2) пункта 2 настоящей статьи, а в случае их получения менее чем за три часа до окончания времени работы таможенного органа назначения, – не позднее трех часов с момента начала времени работы этого таможенного органа, разрешает удаление средств идентификации, если они были применены, либо информирует о запрете удаления средств идентификации, а в отношении товаров, к которым средства идентификации не применялись, – разрешает или запрещает совершение дальнейших действий с товарами.
4. В случае, если таможенный орган назначения разрешил уполномоченному экономическому оператору удалить средства идентификации, если они были применены, уполномоченный экономический оператор осуществляет в присутствии перевозчика удаление средств идентификации и принимает товары от перевозчика в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
В случае, если средства идентификации не были применены и таможенный орган назначения разрешил проведение дальнейших действий с товарами, уполномоченный экономический оператор принимает товары от перевозчика в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Факт принятия товаров уполномоченным экономическим оператором от перевозчика подтверждается путем проставления в имеющихся у перевозчика транспортных (перевозочных), коммерческих документах отметок о дате и времени принятия товаров от перевозчика.
После проставления указанных отметок уполномоченный экономический оператор незамедлительно направляет таможенному органу назначения уведомление, содержащее сведения о номере транзитной декларации, дате и времени принятия товаров от перевозчика.

5. Межелі кеден органы уәкілетті экономикалық оператордан осы баптың 4-тармағының төртінші абзацында көрсетілген хабарламаны алғаннан кейін, мұндай хабарламаны алған сәттен бастап төрт сағаттан кешіктірмей, ал оны межелі кеден органының жұмыс уақытының аяқталуына төрт сағаттан аз уақыт қалғанда алған жағдайда, осы кеден органының жұмыс уақыты басталған сәттен бастап төрт сағаттан кешіктірмей, кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтайды.
Кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау осы Кодекстiң 231-бабы 9-тармағында көзделген белгілерді қоймай, кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып рәсімделеді.
Межелі кеден органы кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысының аяқталуы туралы уәкілетті экономикалық операторға хабарлайды.
Тасымалдаушы осы Кодекстiң 231-бабы 9-тармағына сәйкес белгі қою арқылы кедендік транзиттің кедендік рәсімінің қолданысын аяқтауды рәсімдеу үшін межелі кеден органына келуі мүмкін.
6. Осы баптың 4-тармағы екінші абзацына сәйкес тасымалдаушыдан уәкілетті экономикалық оператор тауарларды қабылдауды рәсімдегеннен кейін, мұндай тауарлар уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөлiктерiнде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) уақытша сақтауға орналастырылған болып есептеледі.
7. Егер межелі кеден органы уәкілетті экономикалық операторға кедендік тексеріп қарау немесе кедендік қарау жүргізу ниетімен байланысты идентификаттау құралдарының шешуге тыйым салу туралы хабарлаған жағдайда, кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау осы Кодекстiң 231-бабы 7 және 8-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Осы баптың ережелері алушысы уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау кезінде қолданылады.
540-бап. Декларанты уәкілетті экономикалық оператор болатын тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін кедендік операцияларды жасау және тауарларды шығару ерекшеліктері
1. Декларанты уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тауарларды мынадай:
1) ішкі тұтыну үшін шығару;
2) кедендік аумақта қайта өңдеу;
3) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу;
4) еркiн кеден аймақ;
5) еркін қойма;

5. Таможенный орган назначения после получения от уполномоченного экономического оператора уведомления, указанного в абзаце четвертом пункта 4 настоящей статьи, завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита не позднее четырех часов с момента получения такого уведомления, а в случае его получения менее чем за четыре часа до окончания времени работы таможенного органа назначения, – не позднее четырех часов с момента начала времени работы этого таможенного органа.
Завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита оформляется с использованием информационной системы таможенного органа без проставления отметок, предусмотренных пунктом 9 статьи 231 настоящего Кодекса.
Таможенный орган назначения уведомляет уполномоченного экономического оператора о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита.
Перевозчик может прибыть в таможенный орган назначения для оформления завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита путем проставления отметок в соответствии с пунктом 9 статьи 231 настоящего Кодекса.
6. После оформления принятия товаров уполномоченным экономическим оператором от перевозчика в соответствии с абзацем вторым пункта 4 настоящей статьи такие товары считаются помещенными на временное хранение в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора.
7. В случае, если таможенный орган назначения уведомил уполномоченного экономического оператора о запрете снятия средств идентификации в связи с намерением провести таможенный досмотр или таможенный осмотр, завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита осуществляется в соответствии с пунктами 7 и 8 статьи 231 настоящего Кодекса.
8. Положения настоящей статьи применяются при завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, получателем которых является уполномоченный экономический оператор.
Статья 540. Особенности совершения таможенных операций и выпуска товаров до подачи декларации на товары, декларантом которых будет выступать уполномоченный экономический оператор
1. Товары, декларантом которых будет выступать уполномоченный экономический оператор, могут быть заявлены к выпуску товаров до подачи декларации на товары в соответствии со следующими таможенными процедурами:
1) выпуск для внутреннего потребления;
2) переработка на таможенной территории;
3) переработка для внутреннего потребления;
4) свободная таможенная зона;
5) свободный склад;

6) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімдерге сәйкес тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығаруға кедендік рәсімі мәлімделуі мүмкін.
2. Тауарларға декларант уәкілетті экономикалық оператор болатын тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығаруға өтініш беру кезінде тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығаруға туралы өтінішті электрондық құжат нысанында береді.
3. Осы баптың 2-тармағының ережелеріне қарамастан, тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш, егер байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және Интернет желісінде) жұмысында техникалық істен шығудан, бұзылулардан, электр энергиясының өшірілуінен туындаған ақпарат кеден органдарының пайдаланатын ақпараттық жүйелердің бұзылуына байланысты, сондай- ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген басқа да жағдайларда кеден органында тұлғаның осындай өтінішті электрондық құжат түрінде іске асырылуын қамтамасыз етуге мүмкіндігі болмаса, қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілуі мүмкін.
Мұндай жағдайда тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш осы Кодекстің 194-бабы 4-тармағына сәйкес беріледі.
4. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығару жүргізілген тауарларға қатысты тауарларға арналған декларацияны тауарларды шығару туралы өтінішті берген уәкілетті экономикалық оператор тауарларды шығарған айдан кейінгі айдың он бесінші күнінен кешіктірмей табыс етуі тиіс.
Көрсетілген кезеңді есептеу осы Кодекстiң 6-бабының 6-тармағын ескере отырып жүргізіледі.
5. Декларанты уәкілетті экономикалық оператор болатын тауарларға қатысты тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығаруға өтінішті беру кезінде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз ету талап етілмейді.
541-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттері
1. Уәкілетті экономикалық оператор:
1) осы Кодекстiң 532-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
2) осы Кодекстiң 535-бабына сәйкес уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуге;
3) мұндай заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген кеден органын уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген кезде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы хабарлауға және мұндай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе оған мұндай өзгерістер белгілі болған күннен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде хабардар етуге және мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды табыс етуге;

6) временный ввоз (допуск) без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
2. При заявлении товаров к выпуску до подачи декларации на товары уполномоченный экономический оператор, который будет выступать декларантом товаров, подает заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары в виде электронного документа.
3. Вне зависимости от положений пункта 2 настоящей статьи заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары может быть подано в виде документа на бумажном носителе, если у таможенного органа отсутствует возможность обеспечить реализацию лицом возможности подачи такого заявления в виде электронного документа в связи с неисправностью используемых таможенными органами информационных систем, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и сети интернет), отключением электроэнергии, а также в иных случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.
В таком случае заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары подается в соответствии с пунктом 4 статьи 194 настоящего Кодекса.
4. Декларация на товары в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, должна быть подана уполномоченным экономическим оператором, которым было подано заявление о выпуске товаров, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за месяцем выпуска товаров
Исчисление указанного срока производится с учетом пункта 6 статьи 6 настоящего Кодекса.
5. При заявлении товаров к выпуску до подачи декларации на товары в отношении товаров, декларантом которых будет выступать уполномоченный экономический оператор, предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не требуется.
Статья 541. Обязанности уполномоченного экономического оператора
1. Уполномоченный экономический оператор обязан:
1) соблюдать условия включения в реестр уполномоченных экономических операторов, предусмотренные подпунктом 7) пункта 1 статьи 532 настоящего Кодекса;
2) обеспечивать исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора в соответствии со статьей 535 настоящего Кодекса;
3) информировать уполномоченный орган об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр уполномоченных экономических операторов, и представить документы, подтверждающие эти изменения, в течение четырнадцати календарных дней со дня изменения таких сведений или дня, когда ему стало известно о таких изменениях;

4) осы Кодекске сәйкес осы Кодекстің 137-бабының 3-тармағы және 86-бабының 3-тармағына сәйкес кеден органы жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауға;
5) уәкілетті органмен бекітілген тәртіпте кедендік бақылауды және есептілікті жүзеге асыру мақсатында, қажетті ақпаратты кеден органдарының талаптары бойынша беруге;
6) кедендік баждарды, салықтарды төлеуді бас қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі аяқталған кезде мұндай мерзім аяқталатын күнге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей уәкілетті органға көрсетілген бас қамтамасыз етудің қолданылу мерзімін ұзарту туралы құжаттарды не кедендік баждарды, салықтарды төлеуді жаңа бас қамтамасыз етуді табыс етуге міндетті.
2. Бірінші немесе үшінші типті куәліктерін берумен бірге уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген уәкілетті экономикалық операторлар, осы баптың 1-тармағында көзделген міндеттерді сақтаудан басқа, сондай-ақ осы Кодекстің 536-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Комиссия айқындаған пломбаға қойылатын талаптарды сақтауға міндетті.
3. Осы баптың 1-тармағында көзделген міндеттерді сақтаудан басқа, екінші немесе үшінші типті куәліктерін берумен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген уәкілетті экономикалық операторлар сондай-ақ:
1) осы Кодекстiң 532-бабы 3-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көзделген уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
2) осы Кодекстiң 536-бабы 7-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған кеден органдары пайдаланатын идентификаттау құралдарын қолдану тәртібін сақтауға;
3) кедендік бақылаудағы тауарларды сақтау жүзеге асыратын уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөлiктерiнде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) сондай-ақ мұндай тауарларды есепке алу жүйесіне кеден органдарының лауазымды адамдарының кедергісіз қол жеткiзуiн ұсыну туралы кеден органдарының талаптарын орындауға міндетті.
4. Кеден органына осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында айқындалған мерзім ішінде уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу кезінде ол мәлімдеген мәліметтердің өзгеруі туралы ақпаратты табыс етпеген кезде, уәкілетті экономикалық оператор Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жауаптылықта болады.
5. Заңды тұлғаға берілген куәліктің қолданысы тоқтатыла тұрған немесе уәкілетті экономикалық операторлар тізілімінен заңды тұлғаны алып тастаған жағдайда, осы тұлға куәліктің қолданысын тоқтата тұрғанға не уәкілетті экономикалық операторлар тізілімінен заңды тұлғаны алып тастағанға дейінгі кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау), тауарларды уақытша сақтау кезінде және өзге де жағдайларда кедендік операцияларды не өзге де әрекеттерді жасау бойынша туындаған міндеттерді жасауға міндетті.

4) исполнять обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с настоящим Кодексом не позднее последнего дня срока, указанного в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 86, пунктом 3 статьи 137 настоящего Кодекса;
5) по требованию таможенных органов предоставлять информацию, необходимую в целях осуществления таможенного контроля, и отчетность в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
6) при завершении срока действия генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов не позднее тридцати календарных дней до даты окончания такого срока представить в уполномоченный орган документы о продлении срока действия указанного генерального обеспечения либо новое генеральное обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов.
2. Уполномоченные экономические операторы, включенные в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельств первого или третьего типа, кроме соблюдения обязанностей, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, обязаны также соблюдать определенные Комиссией в соответствии с подпунктом 6) пункта 2 статьи 536 настоящего Кодекса требования к пломбам.
3. Уполномоченные экономические операторы, включенные в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельств второго или третьего типа, кроме соблюдения обязанностей, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, обязаны также:
1) соблюдать условия включения в реестр уполномоченных экономических операторов, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4) пункта 3 статьи 532 настоящего Кодекса;
2) соблюдать определенный Комиссией в соответствии с пунктом 7 статьи 536 настоящего Кодекса порядок применения средств идентификации, используемых таможенными органами;
3) выполнять требования таможенных органов о предоставлении беспрепятственного доступа должностным лицам таможенных органов к сооружениям, помещениям (частям помещений) и (или) открытым площадкам (частям открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, в которых осуществляется хранение товаров, находящихся под таможенным контролем, а также к системе учета таких товаров.
4. При непредставлении таможенному органу информации об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр уполномоченных экономических операторов, в течение срока, определенного подпунктом 3) пункта 1 настоящей статьи, уполномоченный экономический оператор несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
5. В случае приостановления действия свидетельства, выданного юридическому лицу, или исключения юридического лица из реестра уполномоченных экономических операторов, это лицо обязано совершить при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, при временном хранении товаров и в иных случаях таможенные операции либо иные действия, обязанность по совершению которых возникла до приостановления действия свидетельства либо исключения юридического лица из реестра уполномоченных экономических операторов.

542-бап. Кеден органдары мен уәкілетті экономикалық операторлардың өзара іс-қимылы
1. Кеден органы мен уәкілетті экономикалық оператордың арасындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру мақсатында келісім (меморандум немесе өзге де құжат) жасауға рұқсат етіледі.
2. Уәкілетті экономикалық оператор арнайы оңайлатуларды қолдана отырып, кедендік операциялардың жасалуына жауапты өзінің штатындағы басшылар мен тұлғалар арасынан тұлғаны кеден органымен жалпы өзара іс-қимыл жасауға жауапты адамды айқындауы мүмкін.
3. Кеден органдары арнайы оңайлатуларды қолдану кезінде, оның ішінде штаттан тыс жағдайлар туындаған жағдайда уәкілетті экономикалық операторлармен өзара іс-қимылды үйлестіру мақсатында, мұндай өзара іс-қимылды ұйымдастыру үшін жауапты лауазымды тұлғаларды айқындауы мүмкін.
4. Кеден органдары мен уәкілетті экономикалық операторлардың арасындағы өзара іс-қимыл тәртібі уәкілетті органмен бекітіледі.
543-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың жауаптылығы
Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңдарының талаптарын сақтамағаны үшін, уәкілетті экономикалық оператор Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жауаптылықта болады.
8-БӨЛІМ. ҚОРЫТЫНДЫ ЖӘНЕ ӨТПЕЛІ ЕРЕЖЕЛЕР
544-бап.Осы Кодексті қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Кодекс 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Кодекс қолданысқа енгізілген күннен бастап:
1) 2010 жылғы 30 маусымдағы "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 14, 70-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 11, 102-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 13-құжат; № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14,
72-құжат; № 15, 81-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122, 123-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 52-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 8-I, 65-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж. № 22, 116-құжат);
2) 2010 жылғы 30 маусымдағы "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 15, 72-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат) күші жойылды деп танылсын.

Статья 542. Взаимодействие таможенных органов и уполномоченных экономических операторов
1. В целях организации взаимодействия между таможенным органом и уполномоченным экономическим оператором допускается заключение соглашения (меморандум или иной документ).
2. Уполномоченный экономический оператор может определять ответственное за общее взаимодействие с таможенным органом лицо из числа руководителей и находящихся в его штате лиц, ответственных за совершение таможенных операций с применением специальных упрощений.
3. Таможенные органы в целях координации взаимодействия с уполномоченными экономическими операторами при применении специальных упрощений, в том числе в случае возникновения внештатных ситуаций, могут определять должностных лиц, ответственных за организацию такого взаимодействия.
4. Порядок взаимодействия таможенных органов и уполномоченных экономических операторов утверждается уполномоченным органом.
Статья 543. Ответственность уполномоченного экономического оператора
За несоблюдение требований таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан уполномоченный экономический оператор несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
РАЗДЕЛ 8. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 544. Порядок введения в действие настоящего Кодекса
1. Настоящий Кодекс вводится в действие с 1 января 2018 года.
2. Признать утратившим силу со дня введения в действие настоящего Кодекса:
1) Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 14, ст. 70; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 11, ст. 102; № 19, ст. 145; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 13; № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81; № 16, ст. 83; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122, 123; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, cт. 52; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 6, ст. 45; № 8-I, ст. 65; № 12, ст. 87; 2017 г., № 22, cт. 116);
2) Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 15, ст. 72; 2011 г., № 11, ст. 102).

545-бап. Жалпы өтпелі ережелер
1. Осы Кодекс Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларымен реттелетін және оның күшіне енген күнінен бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларымен реттелетін, осы Кодекс ол күшіне енгенге дейін туындайтын қатынастар бойынша осы Кодекстің 552-570-баптарында көзделген ережелерді ескере отырып, оның күшіне енген күнінен бастап туындайтын құқықтар мен міндеттерге қолданылады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі күшіне ену күні қолданылатын кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін Комиссияның шешімдері, өзінің заңдық күшін сақтайды және Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексіне қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.
4. Егер Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексіне сәйкес қабылданатын кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілер оның күшіне енуі сәтінде күшіне енбеген жағдайда, онда олар күшіне енгенге дейін, егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы қолданылады.
5. Комиссияның жеке пайдалануға арналған тауарларға жатпайтын тауарлардың санатын айқындайтын шешімі күшіне енгенге дейін 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім қолданылады.
Комиссияның жеке пайдалануға арналған тауарлардың санатына байланысты кедендік баждардың, салықтардың бірыңғай мөлшерлемесін, құндық, салмақтық және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелудің сандық нормалары мен тәсілдерін айқындайтын шешімі күшіне енгенге дейін 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім қолданылады.
Комиссияның төленуге тиісті кедендік баждардағы, жиынтық кедендік төлем түрінде алынатын салықтарға қатысты жеке пайдалануға арналған тауарлардың санаттарын айқындайтын шешімі күшіне енгенге дейін 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім қолданылады.
Комиссияның Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелу тәсілдеріне байланысты кедендік баждарды, салықтарды төлеусіз Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған мұндай тауарларды әкелудің құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларын айқындайтын шешімі күшіне енгенге дейін 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім қолданылады.
Комиссияның шетелдік жеке тұлғалардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында өзінің болуы кезеңіне, бұрын пайдалануда болған тауарлардың құны және (немесе) салмағына қарамастан кедендік баждарды, салықтарды төлеусіз әкелінуі мүмкін мұндай тауарлардың тізбесі мен санын айқындайтын шешімі күшіне енгенге дейін 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім қолданылады.
Комиссияның Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тұлғалар жеке пайдалануға арналған мұндай тауарлардың санатына және (немесе) оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу тәсілдеріне байланысты кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босата отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу жағдайлары мен шарттарын айқындайтын шешімі күшіне енгенге дейін 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім қолданылады.
Комиссияның жеке пайдалануға арналған көлік құралдары болып табылатын авто- және мотокөлік құралдарының қозғалтқышын шығару күні мен жұмыс көлемін айқындау тәртібін айқындайтын шешімі күшіне енгенге дейін 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім қолданылады.

Статья 545. Общие переходные положения
1. Настоящий Кодекс применяется к отношениям, регулируемым таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан и возникшим со дня его вступления в силу.
2. По отношениям, регулируемым таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, возникшим до вступления настоящего Кодекса в силу, настоящий Кодекс применяется к тем правам и обязанностям, которые возникнут со дня его вступления в силу, с учетом положений, предусмотренных статьями 552 – 570 настоящего Кодекса.
3. Решения Комиссии, регулирующие таможенные правоотношения, действующие на дату вступления Таможенного кодекса Евразийского экономического союза в силу, сохраняют свою юридическую силу и применяются в части, не противоречащей Таможенному кодексу Евразийского экономического союза.
4. Если международные договоры и акты в сфере таможенного регулирования, принимаемые в соответствии с Таможенным кодексом Евразийского экономического союза, не вступили в силу на момент его вступления в силу, то до их вступления в силу применяется таможенное законодательство Республики Казахстан, если иное не установлено настоящей статьей.
5. До вступления в силу решения Комиссии, определяющего категории товаров, которые не относятся к товарам для личного пользования, применяется Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу Таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.
До вступления в силу решения Комиссии, определяющего единые ставки таможенных пошлин, налогов в зависимости от категорий товаров для личного пользования, стоимостных, весовых и (или) количественных норм и способов ввоза товаров для личного пользования на таможенную территорию Евразийского экономического союза, применяется Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу Таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.
До вступления в силу решения Комиссии, определяющего категории товаров для личного пользования, в отношении которых подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, применяется Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу Таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.
До вступления в силу решения Комиссии, определяющего стоимостные, весовые и (или) количественные нормы ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования без уплаты таможенных пошлин, налогов в зависимости от способов ввоза таких товаров для личного пользования на таможенную территорию Евразийского экономического союза, применяется Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу Таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.
До вступления в силу решения Комиссии, определяющего перечень и количество бывших в употреблении товаров для личного пользования, которые могут ввозиться иностранными физическими лицами на период своего пребывания на таможенной территории Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов независимо от стоимости и (или) веса таких товаров, применяется Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу Таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.
До вступления в силу решения Комиссии, определяющего случаи и условия ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в зависимости от категорий товаров для личного пользования, лиц, ввозящих такие товары на таможенную территорию Евразийского экономического союза, и (или) способов ввоза таких товаров для личного пользования на таможенную территорию Евразийского экономического союза, применяется Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу Таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.
До вступления в силу решения Комиссии, определяющего порядок определения момента выпуска и рабочего объема двигателя авто- и мототранспортных средств, являющихся транспортными средствами для личного пользования, применяется Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу Таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.

6. Осы Кодекстiң 227-бабы 5-тармағына сәйкес көзделген Комиссияның шешімі күшіне енгенге дейін және осы Кодекстiң 227-бабы 9-тармағының орындалуын қамтамасыз ететін Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процесстің іске асырылуы басталғанға дейін, 2010 жылғы 21 мамырдағы Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді ұсынудың кейбір мәселелері, кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алудың ерекшеліктері және осындай тауарларға қатысты өндіріп алынған сомаларды аудару тәртібі туралы келісім қолданылады.
7. Осы баптың 5 және 6-тармақтарында және осы Кодекстің 550-бабының 2-тармағында көрсетілген халықаралық келiсiмдер, тек осы баптың 5 және 6-тармақтарында және осы Кодекстің 550-бабының 2-тармағында көзделген Комиссияның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша және осы Кодекстiң 550-бабын ескере отырып, Кодекске қайшы келмейтiн бөлiгiнде қолданылады.
8. Осы Кодекстiң 289-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына және 298-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес қабылданған Комиссияның шешімі күшіне енгенгенге дейін, осы Кодекстің 289-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда, адвалорлық мөлшерлерме бойынша кедендік әкелу баждарын есептеу үшін база еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың кедендік құны, ал осы Кодекстің 298-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда – еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың кедендік құны болып табылады.
9. Осы Кодекстiң 557-бабы 5-тармағына сәйкес көзделген Комиссияның шешімі күшіне енгенгенге дейін "Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кедендік сараптаманы жүргізудің тәртібі туралы" Кеден одағы Комисиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 258 шешімімен бекітілген Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кедендік сараптаманы жүргізу тәртібінің 24-тармағының ережелері қолданылады.
10. "Арнайы кедендік рәсім белгіленуі мүмкін тауарлар санаттарының тізбесі және оларды осындай кедендік рәсіммен орналастыру шарттары туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 329 шешімімен және "Азаматтық жолаушылар ұшақтарын әкелу кезінде тарифтік жеңілдіктерді, кедендік баждардан, салықтардан толық босатуды, сондай-ақ уақытша әкелу мерзімдерін ұзарту және жекелеген кедендік рәсімдерді қолдану туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 16 шілдедегі № 328 шешімінің 6-тармағында айқындалған тауарлардың санатына қатысты, осы Кодекстің 337-бабына сәйкес Комиссияның мұндай тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын және мұндай тауарлардың санаттарына қатысты оны қолдану тәртібін реттейтін шешімдері күшіне енгенге дейін, мұндай тауарларға арнайы кедендік рәсім "Арнайы кедендік рәсімді қолдану қағидаларын, оны қолдану ерекшеліктерін, тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын, тауарларды пайдалану және оларға билік ету жөніндегі шектеулерді, арнайы кедендік рәсімнің қолданылуының аяқталу тәсілдері мен тәртібін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарларды осындай кедендік рәсіммен орналастыруға құқылы тұлғалардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 15 шілдедегі № 522 қаулысына сәйкес Комиссияның тауарлардың санаттарын айқындаған, көрсетілген шешімдерінде айқындалған шарттарда қолданылады.

6. До вступления в силу решения Комиссии, предусмотренного в соответствии с пунктом 5 статьи 227 настоящего Кодекса, и до начала реализации общего процесса в рамках Евразийского экономического союза, обеспечивающего исполнение пункта 9 статьи 227 настоящего Кодекса, применяется Соглашение о некоторых вопросах предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, перевозимых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, особенностях взыскания таможенных пошлин, налогов и порядке перечисления взысканных сумм в отношении таких товаров от 21 мая 2010 года.
7. Международные договоры, указанные в пунктах 5 и 6 настоящей статьи и пункте 2 статьи 550 настоящего Кодекса, применяются в части, не противоречащей настоящему Кодексу, только по предусмотренным пунктами 5 и 6 настоящей статьи и пунктом 2 статьи 550 настоящего Кодекса вопросам, отнесенным к компетенции Комиссии, и с учетом статьи 550 настоящего Кодекса.
8. До вступления в силу решения Комиссии, предусмотренного в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 289 и подпунктом 2) пункта 2 статьи 298 настоящего Кодекса, базой для исчисления ввозных таможенных пошлин по адвалорной ставке в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 2 статьи 289 настоящего Кодекса, является таможенная стоимость товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 2 статьи 298 настоящего Кодекса, – таможенная стоимость товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада
9. До вступления в силу решения Комиссии, предусмотренного в соответствии с пунктом 5 статьи 557 настоящего Кодекса, применяются положения пункта 24 Порядка проведения таможенной экспертизы при проведении таможенного контроля, утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 258 "О порядке проведения таможенной экспертизы при проведении таможенного контроля".
10. В отношении категорий товаров, определенных Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 329 "О перечне категорий товаров, в отношении которых может быть установлена специальная таможенная процедура, и условий их помещения под такую таможенную процедуру" и пунктом 6 Решения Комиссии Таможенного союза от 16 июля 2010 года № 328 "О применении тарифных льгот, полного освобождения от таможенных пошлин, налогов, а также продлении сроков временного ввоза и применении отдельных таможенных процедур при ввозе гражданских пассажирских самолетов", до вступления в силу решений Комиссии, которые в соответствии со статьей 337 настоящего Кодекса регулируют условия помещения таких товаров под специальную таможенную процедуру и порядок ее применения в отношении таких категорий товаров, к таким товарам специальная таможенная процедура применяется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июля 2015 года № 522 "Об утверждении Правил применения специальной таможенной процедуры, особенностей ее применения, условий помещения товаров под специальную таможенную процедуру, ограничений по пользованию и распоряжению товарами, способов и порядка завершения действия специальной таможенной процедуры, а также перечня лиц, правомочных помещать под такую таможенную процедуру товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан" на условиях, определенных указанными решениями Комиссии, определившими категории товаров.

546-бап. Алдын-ала ақпаратты кеден органына табыс ету туралы өтпелі ережелер
1. Осы Кодекстiң 31-бабы 17-тармағына сәйкес көзделген Комиссияның шешімі күшіне енгенгенге дейін кеден органдарына алдын-ала ақпарат 2010 жылғы 21 мамырдағы Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары туралы алдын-ала ақпаратты табыс ету туралы және алмасу туралы келісімге сәйкес қабылданған Комиссияның актілерінде көзделген жағдайлар мен тәртіпте табыс етіледі.
2. Комиссияның осы Кодекстiң 31-бабы 17-тармағына сәйкес қабылданған және алдын-ала ақпараттың құрамын және мұндай ақпараттың құрылымы мен форматын, көліктің бір түрімен тасымалданатын тауарларға қатысты табыс етілетін алдын ала ақпаратты кеден органдарына табыс етуге міндетті не құқылы тұлғаларды, оны табыс етудің тәртібі мен мерзімін айқындайтын шешімдері күшіне енуіне қарай алдын ала ақпарат осы шешімдерге сәйкес ұсынылады.
3. Осы Кодекстің 31-бабы 18-тармағының ережелері осы Кодекстің 185-бабында айқындалған ерекшеліктермен тауарларға қатысты кедендік декларацияны беру жүзеге асырылатын, электронды құжат түрінде кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді пайдаланудың тәртібін бекітуге арналған уәкілетті органның құзыретін белгілеу бөлігінде Кодекстің 31-бабы 18-тармағында көрсетілген Комиссияның акті күшіне енгенге дейін қолданылады.
547-бап. Әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидаларын қолдану туралы өтпелі ережелер
1. Осы Кодекстің 55, 56, 57, 58-баптарының, 63-бабы 6-тармағының, 79-бабы 4-тармағының, 180-бабы 7 және 10-тармақтарының және 397-бабының ережелері Одақ туралы шарттың 102-бабының 1, 3 – 5-тармақтарын ескере отырып қолданылады.
2. Тарифтік преференцияларды қалпына келтіру жағдайлары мен шарттарын айқындайтын осы Кодекстiң 79-бабы 4-тармағында көрсетілген Комиссия шешімінің күшіне енуіне дейін тарифтік преференциялар тауардың шығарылған жерін растау шартын және кедендік декларацияны кеден органы тіркеген күннен бастап 1 жыл өткенге дейін тарифтік преференциялар берудің өзге де шарттарын сақтай отырып, қалпына келтіріледі. Бұл жағдайда кедендік әкелу баждарының төленген сомалары осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.
548-бап. Осы Кодекстiң 64-бабына өтпелі ережелер
Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолдану бойынша алдын ала шешімді берудің тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ осындай алдын ала шешімді қабылдау тәртібі мен мерзімін айқындау жөніндегі уәкілетті органның құзыретін белгілеу бөлігіндегі осы Кодекстiң 64-бабы 19-тармағының ережелері 2019 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енеді.

Статья 546. Переходные положения о представлении таможенным органам предварительной информации
1. До вступления в силу решений Комиссии, предусмотренных в соответствии с пунктом 17 статьи 31 настоящего Кодекса, предварительная информация представляется таможенным органам в случаях и порядке, предусмотренных актами Комиссии, принятыми в соответствии с Соглашением о представлении и об обмене предварительной информацией о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенную границу Таможенного союза, от 21 мая 2010 года.
2. По мере вступления в силу решений Комиссии, принятых в соответствии с пунктом 17 статьи 31 настоящего Кодекса и определяющих состав предварительной информации, структуру и формат такой информации, порядок и сроки ее представления, лиц, которые обязаны либо вправе представлять таможенным органам предварительную информацию, представляемую в отношении товаров, перевозимых одним видом транспорта, предварительная информация представляется в соответствии с такими решениями.
3. Положения пункта 18 статьи 31 настоящего Кодекса в части установления компетенции уполномоченного органа на утверждение порядка использования сведений, заявленные в таможенной декларации в виде электронного документа, поданной в отношении товаров, таможенное декларирование которых осуществляется с особенностями, определенными статьей 185 настоящего Кодекса, действуют до вступления в силу акта Комиссии, указанного в пункте 18 статьи 31 настоящего Кодекса.
Статья 547. Переходные положения о применении правил определения происхождения ввозимых товаров
1. Положения статей 55, 56, 57, 58, пункта 6 статьи 63, пункта 4 статьи 79, пунктов 7 и 10 статьи 180 и статьи 397 настоящего Кодекса применяются с учетом пунктов 1, 3 – 5 статьи 102 Договора о Союзе.
2. До вступления в силу решения Комиссии, указанного в пункте 4 статьи 79 настоящего Кодекса, определяющего случаи и условия восстановления тарифных преференций, тарифные преференции восстанавливаются при условии подтверждения происхождения товаров и соблюдения иных условий предоставления тарифных преференций до истечения 1 года со дня регистрации таможенным органом таможенной декларации. В этом случае уплаченные суммы ввозных таможенных пошлин подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса.
Статья 548. Переходные положения к статье 64 настоящего Кодекса
Положения пункта 19 статьи 64 настоящего Кодекса в части установления компетенции уполномоченного органа по определению порядка и условий выдачи предварительных решений по применению методов определения таможенной стоимости ввозимых товаров, а также порядка и сроков применения такого предварительного решения вступают в силу с 1 июля 2019 года.

549-бап. Осы Кодекстiң 78-бабына өтпелі ережелер
Алдағы кедендік әкелу баждарын, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу шотына енгізілген ақша құралдарын (ақшаны) аванстық төлем деп тану мүмкіндігі бөлігіндегі осы Кодекстің 78-бабы 1-тармағының ережелері Одақ туралы шартқа кедендік әкелу баждарын, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу шотында аванстық төлемді есепке жатқызу мүмкіндігі бөлігінде өзгерістер енгізу көзделген халықаралық шарт күшіне енген күннен бастап қолданылады.
550-бап. Кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша талап етудің өту мерзімі бойынша өтпелі ережелер
1. Осы Кодекстің 89-бабының ережелері 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданылады.
2. 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін осы Кодекстің 89-бабының ережелері мынадай редакцияда қолданылады:
"89-бап. Кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша талап етудің өту мерзімі
1. Кеден органдарының талаптары бойынша немесе төлеушінің талаптары бойынша:
1) кеден органы төлеушіге кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың және есептелген өсімпұлдардың сомасын, сондай-ақ есептелген өсімпұлдардың, пайыздардың сомасын есепке жазуға (есептеуге) құқылы;
2) төлеуші кеден органдарынан кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың, өсімпұлдардың, пайыздардың, аванстық төлемдердің, оның ішінде кедендік баждарды, салықтардытөлеу бойынша міндеттерді қамтамасыз ету ретінде енгізілген аванстық төлемдерді сомасын есептеуді және (немесе) қайтаруды талап етуге құқылы;
3) төлеуші кеден органдарынан кеден органының ақшаларын уақытша орналаластыру шоты енгізілген ақшалай қаражатты (ақшаны) алдағы кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждар есебінен бюджетке қайтарудыжәне (немесе) есептеуді талап етуге құқылы;
4) төлеуші кеден органдарының талап етуі бойынша кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомасын төлеуге міндетті;
5) төлеуші Еуразиялық экономикалық одақтыңкеден заңнамасына сәйкес кедендік декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы өтініш беруге құқылы болатын уақыт кезеңі талап қоюдың өту мерзімі болып табылады.
2. Кеден органдарының және төлеушілердің талаптары бойынша талап қоюдың өту мерзімі бес жыл болып есептелетін мерзімі:
1) осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларды кедендік декларациялау аяқталған күннен бастап;
2) кедендік баждарды, салықтарды, оның ішінде аванстық төлемдер есебінен ақшалай қаражатпен (ақшамен) төлеу міндеттемесін орындауды қамтамасыз етуді кеден органында тіркеген күннен бастап есептеледі.

Статья 549. Переходные положения к статье 78 настоящего Кодекса
Положения пункта 1 статьи 78 настоящего Кодекса в части возможности признания авансовыми платежами денежных средств (денег), внесенных в счет уплаты предстоящих ввозных таможенных пошлин, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, применяются с даты вступления в силу международного договора, предусматривающего внесение в Договор о Союзе изменений в части возможности зачета авансовых платежей в счет уплаты ввозных таможенных пошлин, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Статья 550. Переходные положения по сроку исковой давности по таможенным пошлинам, таможенным сборам, налогам, пеням, процентам
1. Положения статьи 89 настоящего Кодекса применяются с 1 января 2020 года.
2. До 1 января 2020 года статья 89 настоящего Кодекса действует в следующей редакции:
"Статья 89. Срок исковой давности по таможенным пошлинам, таможенным сборам, налогам, пеням, процентам
1. Исковая давность по требованиям таможенных органов или требованию плательщика является периодом времени, в течение которого:
1) таможенный орган вправе исчислить (начислить) плательщику или пересмотреть исчисленную плательщиком сумму таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, а также сумму начисленных пеней, процентов;
2) плательщик вправе потребовать от таможенных органов проведения зачета и (или) возврата сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, пеней, процентов, авансовых платежей, в том числе авансовых платежей, внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов;
3) плательщик вправе потребовать от таможенных органов вернуть и (или) перечислить в бюджет в счет уплаты предстоящих таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов денежные средства (деньги), внесенные на счет временного размещения денег таможенного органа;
4) плательщик обязан по требованию таможенных органов уплатить суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, пеней, процентов;
5) плательщик вправе обратиться с заявлением о внесении изменений и дополнений в таможенную декларацию в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза.
2. Срок исковой давности по требованиям таможенных органов и плательщиков составляет пять лет, исчисляемый:
1) с даты завершения таможенного декларирования и выпуска товаров, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи;
2) с даты регистрации в таможенном органе обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов денежными средствами (деньгами), в том числе за счет авансовых платежей;
3) с даты принятия таможенным органом предварительных решений, предусмотренных настоящим Кодексом;
4) с даты принятия таможенным органом решения о таможенном сопровождении.

3. Кеден органы таңдап алынған кедендік рәсімге сәйкес кедендік бақылауда тұрған тауарлар бойынша тауарлардың кедендік бақылауда тұру кезеңі ішінде және тауарлардың кедендік бақылауда тұру кезеңі аяқталғаннан кейін бес жыл ішінде төленуге тиіс кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомаларын есепке жазуға немесе қайта қарауға құқылы.
4. Осы баптың 1-тармағында белгіленген талаптар бойынша талап қою мерзімі аяқталған жағдайда:
1) кедендік бақылау жүргізу кезеңінде, оның ішінде тауар шығарылғаннан кейін – талап қою мерзімі мұндай кедендік бақылау жүргізу мерзімі кеден органының кедендік бақылау нәтижелері бойынша қабылданған кеден органының шешімін орындау кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өткенге дейін;
2) кедендік тексеру нәтижелеріне және (немесе) жоғары тұрған кеден органының шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарған шешіміне, сондай-ақ кеден органының және (немесе) кеден органы лауазымды адамының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану кезеңіндегі талап қоюдың өту мерзімі кеден органының кедендік бақылау нәтижелері бойынша шығарған шешімі орындалғанға дейін, оның ішінде тауарлар шығарылғаннан, шағым және (немесе) талап қою қаралғаннан кейін ұзартылады.".
551-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары бойынша талап етудің өту мерзімі бойынша өтпелі ережелер
1. Осы Кодекстің 143-бабының ережелері 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданылады.
2. 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін осы Кодекстің 143-бабының ережелері мынадай редакцияда қолданылады:
"143-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар бойынша талап етудің өту мерзімі
1. Кеден органдарының талаптары бойынша немесе төлеушінің талаптары бойынша:
1) кеден органы төлеушіге арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар бойынша сомасын, сондай-ақ есептелген өсімпұлдардың, пайыздардың сомасын есепке жазуға (есептеуге) құқылы;
2) төлеуші кеден органдарынан Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың ережелерін ескере отырып, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар бойынша, оның ішінде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу бойынша міндеттерді қамтамасыз ету ретінде енгізілген аванстық төлемдерді сомасын есептеуді және (немесе) қайтаруды талап етуге құқылы;

3. По товарам, находящимся под таможенным контролем в соответствии с выбранной таможенной процедурой, таможенный орган вправе исчислить или пересмотреть суммы таможенных платежей, налогов, пеней, процентов, подлежащие уплате, в течение срока нахождения товаров под таможенным контролем и пяти лет - после окончания срока нахождения товаров под таможенным контролем.
4. В случае истечения срока исковой давности по требованиям, установленным пунктом 1 настоящей статьи:
1) в период проведения таможенного контроля, в том числе после выпуска товаров – срок исковой давности продлевается на срок проведения такого таможенного контроля, исполнения решения таможенного органа, принятого по результатам проведения таможенного контроля до погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
2) обжалования плательщиком в установленном законодательством Республики Казахстан порядке результатов таможенной проверки и (или) решения уполномоченного органа, вынесенного по результатам рассмотрения жалобы, а также решения, действия (бездействия) таможенного органа и (или) должностного лица таможенного органа – срок исковой продлевается на срок рассмотрения жалобы и исполнения решения таможенного органа, вынесенного по результатам, рассмотрения жалобы, а в случае обжалования в судебном порядке – на срок проведения судебного разбирательства и вступления в законную силу судебного акта.".
Статья 551. Переходные положения по сроку исковой давности по специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам
1. Положения статьи 143 настоящего Кодекса применяются с 1 января 2020 года.
2. До 1 января 2020 года статья 143 настоящего Кодекса действует в следующей редакции:
"Статья 143. Срок исковой давности по специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам
1. Исковая давность по требованиям таможенных органов или требованию плательщика является периодом времени, в течение которого:
1) таможенный орган вправе исчислить (начислить) плательщику или пересмотреть исчисленную плательщиком сумму специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также сумму начисленных пеней, процентов;
2) плательщик вправе потребовать от таможенных органов проведения зачета и (или) возврата сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов с учетом положений Договора о Евразийском экономическом союза, в том числе авансовых платежей, внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;

3) төлеуші кеден органдарынан кеден органының ақшаларын уақытша орналаластыру шоты енгізілген ақшалай қаражатты (ақшаны) алдағы арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар есебінен бюджетке қайтарудыжәне (немесе) есептеуді талап етуге құқылы;
4) төлеуші кеден органдарының талап етуі бойынша арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомасын төлеуге міндетті;
5) төлеуші Еуразиялық экономикалық одақтыңкеден заңнамасына сәйкес кедендік декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы өтініш беруге құқылы болатын уақыт кезеңі талап қоюдың өту мерзімі болып табылады.
2. Кеден органдарының және төлеушілердің талаптары бойынша талап қоюдың өту мерзімі бес жыл болып осы мерзімде:
1) осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларды кедендік декларациялау аяқталған күннен бастап;
2) алдағы арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды, оның ішінде аванстық төлемдер есебінен ақшалай қаражатпен (ақшамен) төлеу міндеттемесін орындауды қамтамасыз етуді кеден органында тіркеген күннен бастап;
3) кеден органы осы Кодексте көзделген алдын ала шешімдер қабылдаған күннен бастап;
4) кеден органы кедендік алып жүру туралы шешім қабылдаған күннен бастап есептеледі.
3. Кеден органы таңдап алынған кедендік рәсімге сәйкес кедендік бақылауда тұрған тауарлар бойынша тауарлардың кедендік бақылауда тұру кезеңі ішінде және тауарлардың кедендік бақылауда тұру кезеңі аяқталғаннан кейін бес жыл ішінде төленуге тиіс алдағы арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомаларын есепке жазуға немесе қайта қарауға құқылы.
4. Осы баптың 1-тармағында белгіленген талаптар бойынша талап қою мерзімі аяқталған жағдайда:
1) кедендік бақылау жүргізу кезеңінде, оның ішінде тауар шығарылғаннан кейін – талап қою мерзімі мұндай кедендік бақылау жүргізу мерзімі кеден органының кедендік бақылау нәтижелері бойынша қабылданған кеден органының шешімін орындау арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өткенге дейін;
2) кедендік тексеру нәтижелеріне және (немесе) жоғары тұрған кеден органының шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарған шешіміне, сондай-ақ кеден органының және (немесе) кеден органы лауазымды адамының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану кезеңіндегі талап қоюдың өту мерзімі кеден органының кедендік бақылау нәтижелері бойынша шығарған шешімі орындалғанға дейін, оның ішінде тауарлар шығарылғаннан, шағым және (немесе) талап қою қаралғаннан кейін ұзартылады.".

3) плательщик вправе потребовать от таможенных органов вернуть и (или) перечислить в бюджет в счет уплаты предстоящих таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов денежные средства (деньги), внесенные на счет временного размещения денег таможенного органа;
4) плательщик обязан по требованию таможенных органов уплатить суммы специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
5) плательщик вправе обратиться с заявлением о внесении изменений и дополнений в таможенную декларацию в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза.
2. Срок исковой давности по требованиям таможенных органов и плательщиков составляет пять лет, исчисляемый:
1) с даты завершения таможенного декларирования и выпуска товаров, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи;
2) с даты регистрации в таможенном органе обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин денежными средствами (деньгами), в том числе за счет авансовых платежей.
3. По товарам, находящимся под таможенным контролем в соответствии с выбранной таможенной процедурой, таможенный орган вправе исчислить или пересмотреть суммы специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, подлежащие уплате, в течение срока нахождения товаров под таможенным контролем и пяти лет - после окончания срока нахождения товаров под таможенным контролем.
4. В случае истечения срока исковой давности по требованиям, установленным пунктом 1 настоящей статьи:
1) в период проведения таможенного контроля, в том числе после выпуска товаров – срок исковой давности продлевается на срок проведения такого таможенного контроля, исполнения решения таможенного органа, принятого по результатам проведения таможенного контроля до погашения задолженности по специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов;
2) обжалования плательщиком в установленном законодательством Республики Казахстан порядке результатов таможенной проверки и (или) решения уполномоченного органа, вынесенного по результатам рассмотрения жалобы, а также решения, действия (бездействия) таможенного органа и (или) должностного лица таможенного органа – срок исковой продлевается на срок рассмотрения жалобы и исполнения решения таможенного органа, вынесенного по результатам, рассмотрения жалобы, а в случае обжалования в судебном порядке – на срок проведения судебного разбирательства и вступления в законную силу судебного акта.".

552-бап. Осы Кодекстiң 92-бабының өтпелі ережелері
1. Осы Кодекстiң 92-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу ұсынылуы мүмкін тауарлардың тізбесін Комиссия айқындағанға дейін:
1) осы Кодекстiң 92-бабы 2-тармағының 4) тармақшасын қолдану мақсатында ауыл шаруашылығы техникасына Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының 8424 81, 8433 51 және 8433 59 субпозицияларында сыныпталатын ауыл шаруашылығы техникасы жатады;
2) осы Кодекстiң 92-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу ұсынылуы мүмкін өзге де тауарлар тізбесін кеден ісі саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша ауыл шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
2. Осы Кодекстiң 92-бабы 3-тармағында көрсетілген кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу ұсынылуы мүмкін тауарлардың тізбесін Комиссия айқындағанға дейін осы Кодекстiң 93-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу пайыздарын төлеумен кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу 2010 жылғы 21 мамырдағы Кедендік баждарды төлеу мерзімдерін өзгерту негіздемелері, шарттары және тәртібі туралы келісімнің 6-бабы 1-тармағының бірінші бөлігінің 7-тармақшасында көзделген негіз болған кезде және көрсетілген тармақтың екінші және үшінші бөліктерін ескере отырып, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарған күннен кейінгі күннен бастап 6 айдан аспайтын мерзімге беріледі.
Көрсетілген негіз бойынша кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе мерзімін ұзарту осы Кодекстiң 9-тарауына сәйкес беріледі.
553-бап. Кедендік операцияларды жасаудың ерекшеліктері туралы өтпелі ережелер
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының кез-келген кеден органына тауарларға арналған декларацияны беруге рұқсат етілетін Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарт күшіне енгенге дейінгі тауарларға арналған декларация:
1) егер осы Кодекстiң 149-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы, сондай-ақ осы Кодекстiң 149-бабы 1-тармағы 2) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген шетелдік тұлға тауарлардың декларанты болса, тауарлардың декларанты болып табылатын тұлға заңнамаға сәйкес құрылған, тіркелген не оның аумағында тұрақты тұратын мүше мемлекеттің кеден органына;

Статья 552. Переходные положения к статье 92 настоящего Кодекса
1. До определения Комиссией указанного в подпункте 4) пункта 2 статьи 92 настоящего Кодекса перечня товаров, в отношении которых может предоставляться отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин:
1) к сельскохозяйственной технике в целях применения подпункта 4) пункта 2 статьи 92 настоящего Кодекса относится сельскохозяйственная техника, классифицируемая в субпозициях 8424 81, 8433 51 и 8433 59 Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
2) перечень иных товаров, в отношении которых может предоставляться отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 92 настоящего Кодекса, утверждается уполномоченным органом в области сельского хозяйства по согласованию с уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
2. До определения Комиссией перечня товаров, в отношении которых может предоставляться отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин, указанного в пункте 3 статьи 92 настоящего Кодекса, отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин с уплатой процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса предоставляется на срок не более 6 месяцев со дня, следующего за днем выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления, при наличии основания, предусмотренного подпунктом 7) части первой пункта 1 статьи 6 Соглашения об основаниях, условиях и порядке изменения сроков уплаты таможенных пошлин от 21 мая 2010 года, и с учетом частей второй и третьей указанного пункта.
Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин по указанному основанию предоставляется в соответствии с главой 9 настоящего Кодекса.
Статья 553. Переходные положения об особенностях совершения таможенных операций
1. До вступления в силу международного договора в рамках Евразийского экономического союза, допускающего подачу декларации на товары любому таможенному органу на таможенной территории Евразийского экономического союза, декларация на товары подается:
1) таможенному органу государства-члена Евразийского экономического союза, в соответствии с законодательством которого создано, зарегистрировано либо на территории которого постоянно проживает лицо, являющееся декларантом товаров, если декларантом товаров выступает лицо государства-члена Евразийского экономического союза, указанное в подпункте 1) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, а также иностранное лицо, указанное в абзаце втором подпункта 2) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса;

2) егер осы Кодекстiң 149-бабы 1-тармағы 2) тармақшасының үшінші немесе төртінші абзацында, не осы Кодекстiң 149-бабы 1-тармағы 5) тармақшасында көрсетілген шетелдік тұлға тауарлардың декларанты болса, аумағында декларацияланатын тауарлар тұрған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органына;
3) аумағында декларацияланатын тауарлар және тауарлар декларанты осы Кодекстiң 149-бабы 1-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген тұлға болса, сол тұлға бар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органына беріледі.
2. Осы Кодекстің 149-бабы 1-тармағының 1) тармақшасының төртінші абзацының ережелерін қолдану мақсатында кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды декларанты болып, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін, әртүрлі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғалары арасында жасалған мәмілелер шеңберінде тауарларға иелік етуге, пайдалануға және (немесе) білік етуге құқығы бар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы әрекет ете алады.
3. Уақытша сақтаудағы тауарлардың уақытша сақтау мерзімі осы Кодекстің күшіне енген күні осы Кодекстің 172-бабына сәйкес есептеледi.
4. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін кеден органы кедендік декларациясын тіркеген тауарлар, осы кедендік декларацияны кеден органы тіркеген күні Кеден одағының кедендік заңнамасында және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген тәртіпте және шарттарда мәлімделген кедендік рәсіммен орналастыруға жатады.
5. Тауарларды шығаруды жоюмен байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін уәкілетті органның бекітуі бөлігінде осы Кодекстің 192-бабы 5-тармағының төртінші абзацының ережелер осы Кодекстің 192-бабы 5-тармағының төртінші абзацында көзделген Комиссияның акті күшіне енген сәтке дейін қолданылады.
6. Осы кодекстің 195-бабы 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларының ережелері осы кодекстің 195-бабы 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген Комиссияның акті күшіне енген сәтке дейін қолданылады.
7. Осы кодекстің 196-бабы 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларының ережелері осы кодекстің 196-бабы 3-тармағының 3) тармақшасында көзделген Комиссияның акті күшіне енген сәтке дейін қолданылады.
8. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін Кеден одағының Кеден кодексінің 201-бабына сәйкес шығарылған тауарларды кедендік декларациялау және осындай шығаруға байланысты туындаған декларанттың өзге де міндеттері, осындай тауарлар шығарылған күні Кеден одағының кеден заңнамасында көзделген тәртіпте және шарттарда жүзеге асырылады және мерзімінде орындауға жатады.

2) таможенному органу государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого находятся декларируемые товары, если декларантом товаров выступает иностранное лицо, указанное в абзаце третьем или четвертом подпункта 2) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса либо подпункте 5) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса;
3) таможенному органу государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого находятся декларируемые товары и лицо, указанное в подпункте 3) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса, если декларантом товаров выступает такое лицо.
2. Для целей применения положений абзаца четвертого подпункта 1) пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса декларантом товаров, помещаемых под таможенные процедуры может выступать лицо государства-члена Евразийского экономического союза, имеющее право владения, пользования и (или) распоряжения товарами, в том числе в рамках сделки, совершенной между лицами разных государств-членов Евразийского экономического союза, на основании которой товары перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза.
3. Срок временного хранения товаров, находящихся на временном хранении на день вступления настоящего Кодекса в силу, исчисляется в соответствии со статьей 172 настоящего Кодекса.
4. Товары, таможенная декларация на которые зарегистрирована таможенным органом до вступления настоящего Кодекса в силу, подлежат помещению под заявленную таможенную процедуру в порядке и на условиях, которые установлены таможенным законодательством Таможенного союза и законодательством Республики Казахстан на день регистрации таможенным органом этой таможенной декларации.
5. Положения абзаца четвертого пункта 5 статьи 192 настоящего Кодекса в части утверждения уполномоченным органом порядка совершения таможенных операций, связанных с аннулированием выпуска товаров, действует до момента вступления в силу акта Комиссии, предусмотренного абзацем четвертым пункта 5 статьи 192 настоящего Кодекса.
6. Положения подпунктов 1) и 2) пункта 3 статьи 195 настоящего Кодекса действуют до момента вступления в силу акта Комиссии, предусмотренного подпунктом 3) пункта 3 статьи 195 настоящего Кодекса.
7. Положения подпунктов 1) и 2) пункта 3 статьи 196 настоящего Кодекса действуют до момента вступления в силу акта Комиссии, предусмотренного подпунктом 3) пункта 3 статьи 196 настоящего Кодекса.
8. Таможенное декларирование товаров, выпущенных в соответствии со статьей 201 Таможенного кодекса Таможенного союза до вступления настоящего Кодекса в силу, и иные обязанности декларанта, возникшие в связи с таким выпуском, осуществляются и подлежат исполнению в срок, в порядке и на условиях, которые предусмотрены таможенным законодательством Таможенного союза на день выпуска таких товаров.

9. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін кедендік декларациялау "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 292, 293, 294, 295-баптарына сәйкес белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, жүзеге асырылған тауарларға қатысты осы Кодекс күшіне енгеннен кейін оларды шығарумен, кедендік рәсіммен орналастыруға және (немесе) кедендік рәсімдердің қолданысын аяқтауға байланысты кедендік операцияларды жасау Кеден одағының кеден заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексіне сәйкес белгіленген тәртіпте және шарттарда жүзеге асырылады.
554-бап. Шартты түрде шығарылған тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты өтпелі ережелер
Осы Кодекс Кеден одағының Кеден кодексінің 211-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында белгіленген мерзімде және еркін айналым үшін тауарларды шығару үшін және ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік режиміне сәйкес мұндай тауарларды шығару күнінен бастап есептелген мерзім күшіне енген күні осы тауарларды пайдаланумен және (немесе) оларға билік етумен ұштасатын кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолдана отырып, 2010 жылғы 1 шілдеге дейін Қазақстан Республикасында еркін айналым үшін тауарлар шығарудың кедендік режимімен немесе ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған мерзімі өтіп кеткен және Кеден одағының Кеден кодексінің 211-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеті 2015 жылғы 2 шілдеде тоқтатылған.
555-бап. Қамтамасыз ету сертификатын рәсімдеу туралы өтпелi ережелер
Егер кедендік транзитң кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру бір Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органында жүзеге асырылса, ал кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз ету межелі кеден органы тұрған басқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кеден органына берілсе, осы Кодекстің 227-бабы 2-тармағының ережелерiне қарамастан, қамтамасыз ету сертификаты 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін электрондық құжат немесе қағаз тасымалдағыш құжат түрінде ресімделуі мүмкін.
556-бап. Кедендік рәсімдерді қолдану туралы өтпелі ережелер
1. Осы Кодекстің күшіне енген күні қолданысы аяқталмаған кедендік рәсімдермен орналастырылған тауарларға қатысты, осы Кодекс күшіне енген күннен бастап осы Кодексте көзделген, осындай кедендік рәсімдерге сәйкес тауарларды пайдалану шарттары сақталуға жатады.

9. В отношении товаров, таможенное декларирование которых до вступления настоящего Кодекса в силу осуществлялось с учетом особенностей, установленных соответствии со статьями 292, 293, 294, 295 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан", совершение таможенных операций, связанных с их выпуском, помещением под таможенные процедуры и (или) завершением действия таможенных процедур, после вступления настоящего Кодекса в силу осуществляется в порядке и на условиях, которые установлены в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и Кодексом Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан".
Статья 554. Переходные положения в отношении отдельных категорий условно выпущенных товаров
В отношении товаров, помещенных до 1 июля 2010 года под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения в Республике Казахстан с применением льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, по которым на день вступления настоящего Кодекса в силу срок, установленный подпунктом 2 пункта 2 статьи 211 Таможенного кодекса Таможенного союза и исчисленный со дня выпуска таких товаров в соответствии с таможенными режимами выпуска товаров для свободного обращения или выпуска для внутреннего потребления, истек и не наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с подпунктом 2 пункта 3 статьи 211 Таможенного кодекса Таможенного союза, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекратилась 2 июля 2015 года.
Статья 555. Переходные положения об оформлении сертификата обеспечения
Если помещение товаров под таможенную процедуру таможенного транзита осуществляется таможенным органом одного государства-члена Евразийского экономического союза, а обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов предоставлено таможенному органу другого государства-члена Евразийского экономического союза, в котором находится таможенный орган назначения, независимо от положений пункта 2 статьи 227 настоящего Кодекса до 1 января 2018 года сертификат обеспечения может быть оформлен в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
Статья 556. Переходные положения о применении таможенных процедур
1. В отношении товаров, помещенных под таможенные процедуры, действие которых на дату вступления настоящего Кодекса в силу не завершено, с даты вступления настоящего Кодекса в силу подлежат соблюдению условия использования товаров в соответствии с такими таможенными процедурами, предусмотренные настоящим Кодексом.

2. Осы Кодекстің күшіне енген күніне орындау мерзімі (төлеу мерзімі) басталмаған, осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты туындаған кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттер осы Кодексте көзделген тәртіпте, мерзімде және мөлшерлерде мән-жайлар басталған кезде орындауға жатады және (немесе) осы Кодекске сәйкес қысқартылады.
3. Осы баптың ережелері, сондай-ақ:
1) Кеден одағы Кеден кодексінің 376-бабы 4 және 6-тармақтарына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылған деп танылған тауарларға;
2) 2010 жылғы 18 маусымдағы Еркін қоймалар және еркін қойманың кедендік рәсімі туралы келісімнің 19-бабы 1-тармағына сәйкес еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылды деп есептелетін тауарларға;
3) 2010 жылғы 18 маусымдағы Кеден одағының кедендік аумағындағы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтар және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі мәселелері жөніндегі келісімнің 23-бабы 1-тармағына сәйкес еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған болып есептелетін тауарларға қатысты қолданылады.
557-бап. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімін қолдану туралы өтпелі ережелер
1. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеуден толық немесе ішінара босатыла отырып, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға осы Кодекс күшіне енген күннен бастап кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеместен немесе ішінара төлеумен уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты, кедендік әкелу баждарын, салықтарды есептеу мен төлеу ерекшеліктерін реттейтін осы Кодекстің ережелері қолданылады.
2. Осы Кодекстің күшіне енген күніне толық көлемде орындалмаған, көрсетілген кедендік рәсімнің қолданысы аяқталмауына байланысты, осы Кодекстің күшіне енгенге дейін туындаған және орындауға жататын уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет, егер де Кеден одағының Кеден кодексінің 287-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша ішінара босату қолданған мұндай тауарларға қатысты төлеуге жатқызылған секілді, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкету күні бойынша кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталған күннен бастап, бірақ уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен тауарларды орналастырғаны үшін берілген кедендік декларацияны кеден органы тіркеген күнге есептелінген кезең үшін уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік режимімен орналастырылса, төленуге жататын кедендік әкелу баждардың, салықтардың сомасынан артық болмауы тиіс.
Осы тармақтың ережелері уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімі қолданысының мерзімі өткен соң Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілген, көрсетілген тауарларға қатысты қолданылады.

2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшая в отношении товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, срок исполнения (срок уплаты) которой не наступил до вступления в силу настоящего Кодекса, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, в порядке, сроки и в размерах, которые предусмотрены настоящим Кодексом, и (или) прекращается в соответствии с настоящим Кодексом.
3. Положения настоящей статьи применяются также в отношении:
1) товаров, признанных помещенными под таможенные процедуры в соответствии с пунктами 4 и 6 статьи 376 Таможенного кодекса Таможенного союза;
2) товаров, считающихся помещенными под таможенную процедуру свободного склада в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Соглашения о свободных складах и таможенной процедуре свободного склада от 18 июня 2010 года;
3) товаров, считающихся помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в соответствии с пунктом 1 статьи 23 Соглашения по вопросам свободных(специальных, особых) экономических зон на таможенной территории Таможенного союза и таможенной процедуры свободной таможенной зоны от 18 июня 2010 года.
Статья 557. Переходные положения о применении таможенной процедуры временного ввоза (допуска)
1. К товарам, помещенным до вступления настоящего Кодекса в силу под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с полным или частичным условным освобождением от уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, с даты вступления настоящего Кодекса в силу применяются положения настоящего Кодекса, регулирующие особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) без уплаты или с частичной уплатой ввозных таможенных пошлин, налогов соответственно.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), возникшая и подлежащая исполнению до вступления настоящего Кодекса в силу в связи с незавершением действия указанной таможенной процедуры, не исполненная в полном размере на дату вступления настоящего Кодекса в силу, подлежит исполнению в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате, как если бы в отношении таких товаров применялось частичное освобождение от уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 287 Таможенного кодекса Таможенного союза, за период со дня наступления срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов по день вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, но не более суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате, если бы товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, которые были исчислены на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
Положения настоящего пункта применяются в отношении указанных товаров, которые вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза по истечении срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска).

558-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктері туралы өтпелі ережелер
1. Осы Кодекстiң 290-бабы 4-тармағында көзделген және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары деп тануға жеткілікті өндірістік және технологиялық операциялардың шарттарының тізбесін айқындайтын Комиссияның шешімі күшіне енгенге дейін, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларды Армения Республикасында, Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Қырғыз Республикасында Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары деп тану мақсатында, осы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары қолданылады.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген шығарылған жері Армения Республикасы, Беларусь Республикасы және Қырғыз Республикасы үшін СТ-1 нысанды тауардың шығу тегі туралы сертификатпен, Қазақстан Республикасы үшін СТ-KZ нысанды тауардың шығарылған жері туралы сертификатпен расталған тауарлар Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары болып танылады.
2. Осы Кодекстiң 288-бабы 7-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген жағдайлар басталған кезде, осы Кодекстiң 288-бабы 10-тармағы осы Кодекс күшіне енген күніне дейін еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты қолданылмайды.
559-бап. Еркін қойма кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері туралы өтпелі ережелер
1. Еркін қойманың иесі 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасында еркін қойма иелерінің тізіліміне енгізілген еркін қойманың кедендік рәсімімен еркін қоймада орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың мәртебесі, егер мұндай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары әкетілмесе, осы Кодекстің 299-бабына сәйкес осы баптың 2 және 3-тармақтарының ережелері ескеріле отырып, 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін айқындалады.
2. Еркін қойманың иелері 2010 жылғы 1 мамырға дейін еркін қойма иелерінің тізіліміне енгізілген еркін қоймалар үшін Комиссия осы Кодекстің 293-бабына сәйкес айқындалған жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарын орындауға қарамастан еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған және шетелдік тауарлар мәртебесін алатын, шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар тізбесін айқындауға құқылы. Көрсетілген тізбе, егер мұндай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары әкетілмеген жағдайда қолданылады.

Статья 558. Переходные положения об особенностях применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны
1. До вступления в силу решения Комиссии, предусмотренного пунктом 4 статьи 290 настоящего Кодекса и определяющего перечень условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товарами Евразийского экономического союза, в целях признания товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товарами Евразийского экономического союза в Республике Армения, Республике Беларусь, Республике Казахстан и Кыргызской Республике применяются критерии достаточной переработки, установленные в соответствии с законодательством этих государств-членов Евразийского экономического союза.
Товары, указанные в абзаце первом настоящего пункта, происхождение которых подтверждено сертификатом о происхождении товара формы СТ-1 – для Республики Армения, Республики Беларусь и Кыргызской Республики, сертификатом о происхождении товара формы СТ-KZ – для Республики Казахстан, признаются товарами Евразийского экономического союза.
2. При наступлении обстоятельств, указанных в подпункте 5) пункта 7 статьи 288 настоящего Кодекса, пункт 10 статьи 288 настоящего Кодекса не применяется в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны до даты вступления настоящего Кодекса в силу.
Статья 559. Переходные положения об особенностях применения таможенной процедуры свободного склада
1. Статус товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, на свободном складе, владелец которого включен в реестр владельцев свободных складов в Республике Казахстан до 1 января 2012 года в случае, если такие товары не вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза, определяется до 1 января 2017 года в соответствии со статьей 299 настоящего Кодекса с учетом положений пунктов 2 и 3 настоящей статьи.
2. Для свободных складов, владельцы которых включены в реестр владельцев свободных складов до 1 мая 2010 года Комиссия вправе определять перечень товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и приобретающих статус иностранных товаров, независимо от выполнения критериев достаточной переработки, определенных в соответствии со статьей 299 настоящего Кодекса. Указанный перечень товаров применяется в случае, если такие товары не вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза.

3. 2010 жылғы 1 мамырға дейін еркін қойма иелерінің тізіліміне енгізілген еркін қойманың жекелеген иелеріне қатысты Комиссия, егер мұндай тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына шығару Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің экономика саласына елеулі экономикалық залал келтіретіндей немесе мұндай залалды келтіру қаупін туғызатындай сандарда және шарттарда жүргізілетін болса, Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары болып танылуы мүмкін еркін қойма кедендік рәсіміне орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар саны бойынша шектеулер белгілеуге құқылы. Көрсетілген шектеулерді белгілеу туралы шешім Комиссия айқындаған тәртіпте қабылданады және егер мұндай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары әкетілмейтін болса қолданылады.
4. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары ретінде тану үшін жеткілікті шарттардың, өндірістік және технологиялық операциялар тізбесін айқындайтын осы Кодекстiң 299-бабының 4-тармағында көзделген Комиссияның шешімі күшіне енгенге дейін, көрсетілген тауарларды Қазақстан Республикасында Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары ретінде тану мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары қолданылады.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген, шығу тегі Қазақстан Республикасы үшін – СТ-KZ нысанындағы тауардың шығарылған жері туралы сертификаттымен расталған тауарлар Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары деп танылады.
560-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға және керек-жарақтарға қатысты өтпелі ережелер
1. Кедендік декларациялануы және (немесе) шығарылуы осы Кодекс күшіне енгенге дейін кедендік рәсімдермен орналастырылмай жүзеге асырылған және осы Кодекс күшіне ену күніне кедендік бақылаудағы жеке пайдалануға арналған тауарларға және керек-жарақтарға қатысты, осы Кодекс күшіне енген күннен бастап осы Кодексте көзделген тауарлардың мұндай санаттарын пайдалану үшін белгіленген шарттарды сақтауға жатады.
2. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін орындау мерзімі (төлеу мерзімі) басталмаған осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарлардың санаттарына қатысты туындаған кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет, мән-жайлар басталған кезде осы Кодексте көзделген тәртіпте, мерзімдерде және мөлшерде орындауға жатады және (немесе) осы Кодекске сәйкес тоқтатылады.

3. В отношении отдельных владельцев свободных складов, включенных в реестр владельцев свободных складов до 1 мая 2010 года Комиссия вправе определять ограничения по количеству товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, которые могут быть признаны товарами Евразийского экономического союза, в случае, если выпуск таких товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза производится в таких количествах и на таких условиях, что это причиняет значительный экономический ущерб отрасли экономики государства-члена Евразийского экономического союза или создает угрозу причинения такого ущерба. Решение об установлении указанных ограничений принимается в порядке, определяемом Комиссией, и применяется в случае, если такие товары не вывозятся с таможенной территории Евразийского экономического союза.
4. До вступления в силу решения Комиссии, предусмотренного пунктом 4 статьи 299 настоящего Кодекса, определяющего перечень условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товарами Евразийского экономического союза, в целях признания указанных товаров товарами Евразийского экономического союза в Республике Казахстан применяются критерии достаточной переработки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Указанные в пункте 4 настоящей статьи товары, происхождение которых подтверждено сертификатом о происхождении товара формы СТ-KZ – для Республики Казахстан, признаются товарами Евразийского экономического союза.
Статья 560. Переходные положения в отношении товаров для личного пользования и припасов
1. В отношении товаров для личного пользования и припасов, таможенное декларирование и (или) выпуск которых осуществлены без помещения под таможенные процедуры до вступления настоящего Кодекса в силу и которые находятся под таможенным контролем на дату вступления настоящего Кодекса в силу, с даты вступления в силу настоящего Кодекса подлежат соблюдению условия, установленные для использования таких категорий товаров, предусмотренные настоящим Кодексом.
2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшая в отношении указанных в пункте 1 настоящей статьи категорий товаров, срок исполнения (срок уплаты) которой не наступил до вступления настоящего Кодекса в силу, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, в порядке, сроки и в размерах, которые предусмотрены настоящим Кодексом, и (или) прекращается в соответствии с настоящим Кодексом.

3. Осы Кодекстің 339-бабы 4 және 5-тармақтарының ережелері көрсетілген баптың 5-тармағына сәйкес қабылданған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызу өлшемшарттарының сандық сипаттамаларын айқындайтын Комиссияның шешімі күшіне енгенге дейін қолданылмайды.
Комиссияның көрсетілген шешімі күшіне енгенге дейін тиісті құқықтық қатынастарды реттеу 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалану үшін тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісімнің 3-бабының 1-тармағының ережелеріне сәйкес және "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кедексінің 464-бабы 3-тармағының екінші абзацының ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
4. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін шетелдік жеке тұлға әкелген мұндай көлік құралдарын кеден органының рұқсатынсыз немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің жеке тұлғасы әкелген осындай көлік құралдарын ата-аналарына, балаларына, тіркелген некеде тұрған (тұратын) жұбайына (зайыбына) берумен байланысты пайда болған және орындауға жататын, осы Кодекс күшіне енген күні орындалмаған жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет, осы Кодекстің күшіне ену күніне төленбеген (өндіріп алынбаған) кедендік баждар, салықтар сомалары мөлшерінде тоқтатылады.
5. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін жеке пайдалануға арналған уақытша әкелінген көлік құралдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша болуы мүмкін мерзім аяқталғанға дейін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын әкетпеумен байланысты пайда болған және орындауға жататын осы Кодекс күшіне енген күніне орындалмаған жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет, бір мезгілде мынадай:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету мақсаттында жеке пайдалануға арналған уақытша әкелінген көлік құралдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша болу мерзімі өткен күннен бастап 6 айдан кешіктірілмей осындай көлік құралдарын кедендік декларациялауды жүзеге асыру;

3. Положения пунктов 4 и 5 статьи 339 настоящего Кодекса не применяются до вступления в силу решения Комиссии, принятого в соответствии с пунктом 5 указанной статьи и определяющего количественные характеристики критериев отнесения товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, к товарам для личного пользования.
До вступления указанного решения Комиссии в силу регулирование соответствующих правоотношений осуществляется в соответствии с положениями пункта 1 статьи 3 Соглашения о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу Таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года и в соответствии с положениями абзаца второго пункта 3 статьи 464 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня
2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан".
4. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении транспортных средств для личного пользования, возникшая и подлежащая исполнению до вступления настоящего Кодекса в силу в связи с передачей таких транспортных средств, ввезенных иностранным физическим лицом, иному иностранному физическому лицу без разрешения таможенного органа или передачей таких транспортных средств, ввезенных физическим лицом государства-члена Евразийского экономического союза, родителям, детям, супругу (супруге), состоящему (состоящей) в зарегистрированном браке, не исполненная на дату вступления настоящего Кодекса в силу, прекращается в размере сумм таможенных пошлин, налогов, не уплаченных (не взысканных) на дату вступления настоящего Кодекса в силу.
5. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении транспортных средств для личного пользования, возникшая и подлежащая исполнению до вступления настоящего Кодекса в силу в связи с невывозом транспортных средств для личного пользования до истечения срока, в течение которого временно ввезенные транспортные средства для личного пользования могут временно находиться на таможенной территории Евразийского экономического союза, не исполненная на дату вступления настоящего Кодекса в силу, прекращается в размере сумм таможенных пошлин, налогов, не уплаченных (не взысканных) на дату вступления настоящего Кодекса в силу, при одновременном соблюдении следующих условий:
1) таможенное декларирование таких транспортных средств с целью вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза осуществлено не позднее 6 месяцев со дня истечения срока, в течение которого временно ввезенные транспортные средства для личного пользования могут временно находиться на таможенной территории Евразийского экономического союза;

2) жеке пайдалануға арналған мұндай көлік құралдарына қатысты, оларды осы баптың 4-тармағында көрсетілген жеке тұлғаларға беруді қоспағанда, 2010 жылғы 18 маусымдағы жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісімнің ережелерін бұза отырып, оларды берумен байланысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған сияқты шарттарды сақтау кезінде осы Кодекс күшіне енген күніне төленбеген (өндіріп алынбаған) кедендік баждар, салықтар сомаларының мөлшерінде тоқтатылады.
6. Комиссия көздеген жағдайларда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған тауарларға, осындай тауарларды шығаруға қатысты кедендік операцияларды жасау тәртібін бекіту және оларды кедендік бақылауда болмаған деп тану фактін көрсету бойынша уәкілетті органның құзыретін белгілеу бөлігіндегі немесе Комиссия реттемеген бөлігіндегі осы Кодекстің 341-бабы 6-тармағының бірінші абзацының ережелері Комиссия көрсетілген актіні қабылдағаннан кейін күшіне енеді.
7. Осы Кодекстің 339-бабы 4-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген өлшемшарттардың сандық сипаттамаларын және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды осы Кодекстің 339-бабы 5-тармағында көзделген жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызудың қосымша өлшемшарттарын айқындайтын Комиссияның шешімі күшіне енгенге дейін уәкілетті орган айқындайтын өлшемшарттар қолданылады.
8. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кедендік баждарды, салықтарды төлемей жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелудің Комиссия айқындағанға қарағанда неғұрлым қатаң, құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларын бекітуге арналған уәкілетті органның құзыретін белгілеу бөлігіндегі осы Кодекстің 339-бабы 3-тармағының үшінші абзацының ережелері Комиссия көрсетілген актіні қабылдағаннан кейін күшіне енеді.
561-бап. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты өтпелі ережелер
1. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары осы Кодекстің 40-тарауының ережелеріне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында болады және пайдаланылады және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілуге жатады.

2) в отношении таких транспортных средств для личного пользования не наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов в связи с их передачей в нарушение положений Соглашения о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу Таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года, за исключением их передачи физическим лицам, указанным в пункте 4 настоящей статьи.
6. Положения абзаца первого пункта 6 статьи 341 настоящего Кодекса в части установления компетенции уполномоченного органа по утверждению порядка совершения таможенных операций в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, либо товаров для личного пользования, временно ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза, выпуска таких товаров и отражения факта их признания не находящимися под таможенным контролем в случаях, предусмотренных Комиссией, или в части, не урегулированной Комиссией, вступают в силу после принятия указанного акта Комиссии.
7. До вступления в силу решения Комиссии, определяющего количественные характеристики критериев, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 4 статьи 339 настоящего Кодекса, и (или) дополнительных критериев отнесения товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, к товарам для личного пользования, предусмотренного пунктом 5 статьи 339 настоящего Кодекса, применяются критерии, определяемые уполномоченным органом.
8. Положения абзаца третьего пункта 3 статьи 339 настоящего Кодекса в части установления компетенции уполномоченного органа на утверждение более жестких, чем определенных Комиссией, стоимостных, весовых и (или) количественных норм ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров для личного пользования без уплаты таможенных пошлин, налогов, вступают в силу после принятия указанного акта Комиссии.
Статья 561. Переходные положения в отношении транспортных средств международной перевозки
1. Транспортные средства международной перевозки, ввезенные на таможенную территорию Евразийского экономического союза до вступления настоящего Кодекса в силу, находятся и используются на таможенной территории Евразийского экономического союза и подлежат вывозу с таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с положениями главы 40 настоящего Кодекса.

2. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары, осы Кодекстің 40-тарауының ережелеріне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерде орналасады және пайдаланылады, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына қайта әкелінеді.
3. Орындау мерзімі (төлеу мерзімі) осы Кодекс күшіне енгенге дейін басталмаған осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты пайда болған кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет жай-күйлер басталған кезде осы Кодексте көзделген тәртіпте, мерзімдерде және мөлшерде орындалуға жатады және (немесе) осы Кодекске сәйкес тоқтатылады.
4. Халықаралық тасымалдаудың уақытша әкелінген көлік құралдарын кедендік рәсімдермен орналастырмай Кеден одағының Кеден кодексінің 350-бабы 2-тармағында көрсетілген әрекеттердi жасаумен байланысты осы Кодекс күшіне енген күнге дейін пайда болған және орындауға жататын, осы Кодекс күшіне енген күніне толық мөлшерде орындалмаған халықаралық тасымалдаудың уақытша әкелінген көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет Кеден одағының Кеден кодексінің 287-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеуден ішінара босатумен уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкету күніне дейін халықаралық тасымалдаудың уақытша әкелінген көлік құралдары ретінде оларды шығарған күннен кейінгі күннен бастап кезең ішінде төлеуге жататын кедендік баждардың, салықтардың сомалары мөлшерінде орындалуға жатады.
5. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы Кеден одағының Кеден кодексінің 348-бабы 1-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген шарттарды сақтамаумен байланысты осы Кодекс күшіне енген күнге дейін пайда болған және орындауға жататын, осы Кодекс күшіне енген күніне толық мөлшерде орындалмаған халықаралық тасымалдаудың уақытша әкелінген көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет осы Кодекстің күшіне ену күніне төленбеген (өндіріп алынбаған) кедендік баждар, салықтар сомалары мөлшерінде тоқтатылады.

2. Транспортные средства международной перевозки, вывезенные с таможенной территории Евразийского экономического союза до вступления настоящего Кодекса в силу, находятся и используются за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза, а также обратно ввозятся на таможенную территорию Евразийского экономического союза в соответствии с положениями главы 40 настоящего Кодекса.
3. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшая в отношении указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи транспортных средств международной перевозки, срок исполнения (срок уплаты) которой не наступил до вступления настоящего Кодекса в силу, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, в порядке, сроки и в размерах, которые предусмотрены настоящим Кодексом, и (или) прекращается в соответствии с настоящим Кодексом.
4. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, возникшая и подлежащая исполнению до вступления настоящего Кодекса в силу в связи с совершением действий, указанных в пункте 2 статьи 350 Таможенного кодекса Таможенного союза, без помещения временно ввезенных транспортных средств международной перевозки под таможенные процедуры, не исполненная в полном размере на дату вступления настоящего Кодекса в силу, подлежит исполнению в размере сумм таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате, как если бы транспортные средства международной перевозки помещались под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с частичным освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 287 Таможенного кодекса Таможенного союза, за период со дня, следующего за днем их выпуска в качестве временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, по день вывоза товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза.
5. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, возникшая и подлежащая исполнению до вступления настоящего Кодекса в силу в связи с несоблюдением лицом государства-члена Евразийского экономического союза условий, указанных в подпункте 2) пункта 1 статьи 348 Таможенного кодекса Таможенного союза, не исполненная в полном размере на дату вступления настоящего Кодекса в силу, прекращается в размере сумм таможенных пошлин, налогов, не уплаченных (не взысканных) на дату вступления настоящего Кодекса в силу.

562-бап. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша тауарларды өткізу кезінде кедендік операцияларды жасау туралы өтпелі ережелер
Кеден органдары лауазымды тұлғаларының осы Кодекстің 375-бабының 1, 2, 3, 4-тармақтарында көзделген құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу құралдарына қолжетімділік тәртібін айқындайтын шектес мемлекет болып табылатын шектес елмен мүше мемлекеттің халықаралық шарттары күшіне енгенге дейін тасымалдаушылар ұсынатын шектес мемлекеттің аумағында орналасқан құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша тауарлардың есепке алу құралдарына көрсеткіштерін пайдалануға жол беріледі.
563-бап. Жер қойнауын пайдалану саласындағы (отын-энергетикалық секторы) туындайтын құқықтық қатынастар бойынша өтпелі ережелер
1. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін және ол күшіне енгеннен кейін туындайтын Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын пайдалану (отын-энергетикалық сектор) саласында туындайтын құқықтық қатынастарға Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы қолданылады, оған сәйкес мынадай:
1) Қазақстан Республикасының осындай кеден заңнамасында реттелмеген бөлігінде, осы Кодекстiң ережелерi қолданылады;
2) кедендiк әкелу баждарды, салықтарды төлеу бойынша, оның ішінде еркін айналым үшін тауарларды шығарудың кедендік режимімен немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберінде кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатумен ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты міндеттің пайда болу және тоқтатылу бөлігінде, осы Кодекстің ережелері қолданылады;
3) жеңілдіктерді ұсыну шарттарына сәйкес шартты түрде шығарылған тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бөлігінде, Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы қолданылатын ерекшеліктері ескеріле отырып тиісті келісімшарттар қолданылады.
2. Қазақстан Республикасына әкелінген және 2010 жылғы 1 шілдеге дейін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберінде кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатумен еркін айналым үшін тауарларды шығару кедендік режимімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет, мұндай тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босату шарттарын бұзумен байланысты кедендік әкелу баждарды, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған, және мұндай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары деп танылатын шартпен осы Кодекс күшіне енген күннен бастап тоқтатылады.

Статья 562. Переходные положения о совершении таможенных операций при перемещении товаров трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
До вступления в силу международных договоров Республики Казахстан с сопредельным государством, которые определяют порядок доступа должностных лиц таможенных органов к предусмотренным пунктами 1, 2, 3, 4 статьи 375 настоящего Кодекса приборам учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, допускается использовать представляемые перевозчиком показания приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, которые расположены на территории сопредельного государства.
Статья 563. Переходные положения по правоотношениям, возникшим в сфере недропользования (топливно-энергетического сектора)
1. К правоотношениям, возникшим в сфере недропользования (топливно-энергетического сектора) в Республике Казахстан до вступления настоящего Кодекса в силу и возникающим после его вступления в силу, применяется таможенное законодательство Республики Казахстан, в соответствии с которым действуют соответствующие контракты, с учетом следующих особенностей:
1) в части, не урегулированной таким таможенным законодательством Республики Казахстан, применяются положения настоящего Кодекса;
2) в части возникновения и прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, в том числе в отношении товаров, помещенных под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения или таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в рамках контрактов на недропользование, применяются положения настоящего Кодекса;
3) в части пользования и (или) распоряжения условно выпущенными товарами в целях, соответствующих условиям предоставления льгот, применяется таможенное законодательство Республики Казахстан.
2. В отношении товаров, ввезенных в Республику Казахстан и помещенных под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в рамках контрактов на недропользование до 1 июля 2010 года, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекращается с даты вступления настоящего Кодекса в силу при условии, что в отношении таких товаров не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в связи с нарушением условий освобождения таких товаров от уплаты таможенных пошлин, налогов, и такие товары признаются товарами Евразийского экономического союза.

564-бап. Осы Кодекстің 291-бабына өтпелі ережелер
Осы Кодекстің 291-бабының ережелері Қазақстан Республикасы Президентінің "Шекара маңы саудасындағы халықаралық орталық" арнайы экономикалық аймағын құру туралы" Жарлығы күшіне енген күннен бастап қолданылады.
565-бап. Осы Кодекстiң 376-бабына өтпелі ережелер
Осы Кодекстің 444-бабының 2-тармағында көзделген ақпарат алмасудың техникалық шарттарын тұрақты негізде қабылдағанға дейін 2011 жылғы 19 қазандағы Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден органдарының талдау және бақылау функцияларын іске асыру үшін ақпарат алмасуды ұйымдастыру туралы келісімнің 4-бабына сәйкес бекітілген ақпарат алмасудың техникалық шарттары қолданылады.
566-бап. Осы Кодекстiң 437-бабына өтпелі ережелер
Осы Кодекстің 437-бабының ережелері спутниктік навигация техникалық құралдарын қолдана отырып жанама түрде көзбен шолып сүйемелдеуді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ақпараттық жүйе енгізілген сәттен бастап қолданылады.
567-бап. Осы Кодекстiң 445 және 447-баптарына өтпелі ережелер
1. Осы бапты қолдану мақсаттары үшiн:
1) орталық кеден органдары ретінде:
Армения Республикасы үшін – Армения Республикасы Үкіметі жанындағы Мемлекеттік кіріс комитеті;
Беларусь Республикасы үшін – Беларусь Республикасының Мемлекеттік кеден комитеті;
Қазақстан Республикасы үшін – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті;
Қырғыз Республикасы үшін – Қырғыз Республикасы Үкіметі жанындағы Мемлекеттік кеден қызметі;
Ресей Федерациясы үшін – Федералдық кеден қызметі түсініледі.
2) аумақтық кеден органдары ретінде:
Армения Республикасы үшін – кедендер, кеден пункттері;
Беларусь Республикасы үшін – кедендер;
Қазақстан Республикасы үшін – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің облыстар бойынша (республикалық маңызы бар қалалар, астана) аумақтық бөлімшелері, кедендер;
Қырғыз Республикасы үшін – кедендер;
Ресей Федерациясы үшін – өңірлік кеден басқармалары, кедендер түсініледі.
2. Комиссия, осы Кодекстiң 445-бабына сәйкес құжаттардың көшірмелерін және (немесе) мәліметтерді табыс ету туралы сұрау салуларды жолдайтын және орындайтын кеден органдарын айқындағанға дейін, мұндай сұрау салуларды жолдау және орындау орталық кеден органдарының арасындағы сияқты, тікелей аумақтық кеден органдары арасындағы өзара іс-қимыл шеңберінде орындалады. Егер сұрау салуды жолдайтын кеден органын анықтау мүмкін болмаған жағдайда, сұрау салулардың жолдауын орталық кеден органдары орталық кеден органдарына жолдаумен жүзеге асырады.

Статья 564. Переходные положения к статье 291 настоящего Кодекса
Положения статьи 291 настоящего Кодекса применяются с даты вступления в силу Указа Президента Республики Казахстан "О создании специальной экономической зоны "Международный центр приграничной торговли".
Статья 565. Переходные положения к статье 376 настоящего Кодекса
До принятия технических условий обмена информацией на регулярной основе, предусмотренных пунктом 2 статьи 444 настоящего Кодекса, применяются технические условия обмена информацией, утвержденные в соответствии со статьей 4 Соглашения об организации обмена информацией для реализации аналитических и контрольных функций таможенных органов государств-членов Таможенного союза от 19 октября 2011 года.
Статья 566. Переходные положения к статье 437 настоящего Кодекса
Положения статьи 437 настоящего Кодекса применяются с момента внедрения информационной системы, позволяющей осуществлять опосредованное визуальное сопровождение с применением технических средств спутниковой навигации.
Статья 567. Переходные положения к статьям 445 и 447 настоящего Кодекса
1. Для целей применения настоящей статьи:
1) под центральными таможенными органами понимаются:
для Республики Армения – Комитет государственных доходов при Правительстве Республики Армения;
для Республики Беларусь – Государственный таможенный комитет Республики Беларусь;
для Республики Казахстан – Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
для Кыргызской Республики – Государственная таможенная служба при Правительстве Кыргызской Республики;
для Российской Федерации – Федеральная таможенная служба;
2) под территориальными таможенными органами понимаются:
для Республики Армения – таможни, таможенные пункты;
для Республики Беларусь – таможни;
для Республики Казахстан – территориальные подразделения Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по областям (городу республиканского значения, столице), таможни;
для Кыргызской Республики – таможни;
для Российской Федерации – региональные таможенные управления, таможни.
2. До определения Комиссией таможенных органов, которые в соответствии со статьей 445 настоящего Кодекса направляют и исполняют запросы о представлении копий документов и (или) сведений, направление и исполнение таких запросов осуществляются в рамках взаимодействия как между центральными таможенными органами, так и непосредственно между территориальными таможенными органами. В случае, если невозможно определить таможенный орган, в который необходимо направить запрос, направление запросов осуществляется центральными таможенными органами в центральные таможенные органы.

3. Комиссия, осы Кодекстiң 379-бабына сәйкес кедендік бақылауды жүргізу туралы тапсырмалардың жолдануын жүзеге асыратын және орындалуын қамтамасыз ететін кеден органдарын айқындағанға дейін, мұндай тапсырмалардың жолдануын және орындалуын қамтамасыз етуді орталық кеден органдары жүзеге асырады.
Орталық кеден органдары айқындаған жағдайларда, тапсырмалардың жолдауын және орындауын аумақтық кеден органдары жүзеге асыруы мүмкін.
4. Комиссия, осы Кодекстiң 226-бабы 4-тармағының 12) тармақшасына сәйкес, осы тармақша ережелерiнің орындалуын қамтамасыз ететін кеден органдарын айқындағанға дейін кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынбай және (немесе) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынбай тауарлардың шығарылуы туралы ұсынатын мүдделі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тиісті мемлекеттік органының растауын аумағында межелі кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің орталық кеден орган, аумағында жөнелтуші кеден органы орналасқан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің орталық кеден органына береді.
568-бап. Осы Кодекстiң 459-бабын қолдануға қатысты өтпелі ережелер
Осы Кодекстің 459-бабы 3-тармағының ережелеріне қарамастан, мұндай тауарлардың шығарылған жерінің атаулары сияқты зияткерлік меншік объектілері, осы Кодекстің 458-бабының 6-тармағында көзделген кеден органдарының тауарлардың шығарылған жерінің атаулары сияқты мұндай зияткерлік меншік объектілерін қамтитын тауарларға қатысты зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау бойынша шараларды қабылдауы тәртібін айқындайтын Комиссияның шешімі күшіне енгеннен кейін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізіледі.
569-бап. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты өтпелі ережелер
1. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар тізіліміне енгізілген кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар Кеден одағының Кеден кодексіне сәйкес осы Кодекс күшіне енгеннен кейін осы баптың ережелерін ескере отырып осы Кодекске сәйкес кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асырады.

3. До определения Комиссией таможенных органов, которые в соответствии со статьей 379 настоящего Кодекса осуществляют направление и обеспечивают исполнение поручений о проведении таможенного контроля, направление и обеспечение исполнения таких поручений осуществляются центральными таможенными органами.
В случаях, определенных центральными таможенными органами, направление и исполнение поручений могут осуществляться территориальными таможенными органами.
4. До определения Комиссией таможенных органов, которыми в соответствии с подпунктом 12) пункта 4 статьи 226 настоящего Кодекса обеспечивается исполнение положений этого подпункта, подтверждение соответствующего государственного органа заинтересованного государства-члена Евразийского экономического союза, ходатайствующего о выпуске товаров без предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) без предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, представляется центральным таможенным органом государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого находится таможенный орган назначения, в центральный таможенный орган государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого расположен таможенный орган отправления.
Статья 568. Переходные положения в отношении применения статьи 459 настоящего Кодекса
Вне зависимости от положений пункта 3 статьи 459 настоящего Кодекса такие объекты интеллектуальной собственности, как наименования мест происхождения товаров, включаются в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов Евразийского экономического союза после вступления в силу предусмотренного пунктом 6 статьи 458 настоящего Кодекса решения Комиссии, которым определяется порядок принятия таможенными органами мер по защите прав на объекты интеллектуальной собственности в отношении товаров, содержащих такие объекты интеллектуальной собственности, как наименования мест происхождения товаров.
Статья 569. Переходные положения в отношении юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела
1. Лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, включенные в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, в соответствии с Таможенным кодексом Таможенного союза, после вступления настоящего Кодекса в силу осуществляют деятельность в сфере таможенного дела в соответствии с настоящим Кодексом с учетом положений настоящей статьи.

2. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар тізіліміне енгізу шарттарын сақтау мақсатында ұсынылған кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде осы Кодекстің күшіне ену күнінен бастап танылады және осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, айыппұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндетінің орындалуын қамтамасыз етеді.
3. Заңды тұлғаның міндеттерін орындауды ұсыну кеден өкілі ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу шарты болып табылатын осы Кодекстiң 489-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген Комиссияның шешімі күшіне енгенге дейін кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету бір миллион евроға баламалы мөлшерде ұсынылады.
4. Егер Комиссия осы баптың 3-тармағында көрсетілгеннен өзгеше, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерінен өзгеше мөлшерді айқындайтын болса, Комиссияның тиісті шешімі күшіне енгенге дейін кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілген тұлғалар осы шешім күшіне енген күннен бастап алты айдан кешіктірмей Комиссия айқындаған мөлшерде көрсетілген қамтамасыз етуді ұсынуға міндетті.
5. Осы баптың 3-тармағының ережелері, егер кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету, кеден өкілі ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны кеден өкілі ретінде қызмет аясы кедендік әкету баждары салынбайтын және экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасаумен шектелетін кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу үшін ұсынылса, қолданылмайды.
6. Осы Кодекстің 517-бабы 1-тармағының 6) тармақшасының және 524-бабы 1-тармағының 6) тармақшасының ережелері 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданылады.
570-бап. Уәкілетті экономикалық операторларға қатысты өтпелі ережелер
1. Кеден одағының Кеден кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексіне сәйкес уәкілетті экономикалық оператор мәртебесі тағайындалған және оған сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасымен қабылданған заңды тұлғалар уәкілетті экономикалық оператордың мәртебесін осы Кодекстің күшіне енген күнінен бастап екі жыл ішінде сақтайды.

2. Обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, предоставленное в целях соблюдения условий включения в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, до вступления настоящего Кодекса в силу, признается в качестве обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, с даты вступления настоящего Кодекса в силу и обеспечивает исполнение обязанности юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в соответствии с настоящим Кодексом.
3. До вступления в силу решения Комиссии, предусмотренного подпунктом 2) пункта 1 статьи 489 настоящего Кодекса, обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, предоставление которого является условием включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве таможенного представителя, в реестр таможенных представителей, предоставляется в размере, эквивалентном одному миллиону евро.
4. В случае, если Комиссией будет определен иной, чем указанный в пункте 3 настоящей статьи, размер обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, лица, включенные в реестр таможенных представителей до вступления соответствующего решения Комиссии в силу, обязаны не позднее шести месяцев с даты вступления этого решения в силу предоставить указанное обеспечение в размере, определенном Комиссией.
5. Положения пункта 3 настоящей статьи не применяются, если обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, предоставляется для включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве таможенного представителя, в реестр таможенных представителей, сфера деятельности которого в качестве таможенного представителя будет ограничена совершением таможенных операций в отношении товаров, не облагаемых вывозными таможенными пошлинами и помещаемых под таможенную процедуру экспорта.
6. Положения подпункта 6) пункта 1 статьи 517 и подпункта 6) пункта 1 статьи 524 настоящего Кодекса применяются с 1 января 2019 года.
Статья 570. Переходные положения в отношении уполномоченных экономических операторов
1. Юридические лица, которым статус уполномоченного экономического оператора присвоен в соответствии с Таможенным кодексом Таможенного союза и Кодексом Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан", сохраняют статус уполномоченного экономического оператора в течение двух лет со дня вступления настоящего Кодекса в силу.

Көрсетілген мерзім ішінде уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы куәлікке өзгерістер енгізу, мұндай куәліктердің қолданысын тоқтата тұру және кері шақырту, сондай-ақ уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімін жүргізу "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғалар осы Кодекстің заңды күшіне енген күнінен бастап екі жыл ішінде кеден органы уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін берген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағында осы Кодекстің 536-бабы 2-тармағының 2) және 4) тармақшаларында және 3-тармағының 1), 3) және 4) тармақшаларында белгіленген арнайы оңайлатуларды осы баптың екінші абзацын ескере отырып осы Кодексте белгіленген тәртіпте және шарттарда пайдалануға құқылы.
Осы Кодекс Қазақстан Республикасында заңды күшіне енгенге дейін уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілген заңды тұлғалар, осы Кодекс заңды күшіне енген күннен бастап екі жыл ішінде көрсетілген арнайы оңайлатулармен қатар осы Кодекстің 536-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында белгіленген арнайы оңайлатуларды осы Кодексте белгіленген тәртіпте және шарттарда пайдалануға құқылы.
Осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында көзделген арнайы оңайлатуларды қолдану мақсаттары үшін осы баптың 1-тармағының бірінші абзацында көрсетілген уәкілетті экономикалық операторлардың құрылысжайларына, үй-жайларына (үй-жайларының бөліктеріне) және (немесе) ашық алаңдарына (ашық алаңдарының бөліктеріне) "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінде көзделген талаптар қойылады.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген уәкілетті экономикалық операторлар осы Кодекстiң 532-бабы 5-тармағының 2) тармақшасында көзделген шарттарды сақтаған кезде, сондай-ақ ол уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінде кеден органы уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы өтінішін тіркеген күннен бастап кемінде екі жыл болуы шартымен үшінші типтік куәлікті берумен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы өтініш бере алады.
Егер "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 63-бабына сәйкес уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәліктің қолданысы тоқтатыла тұрған болса, онда осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген мерзімді есептеген кезде оған куәліктің қолданысы тоқтатыла тұрған кезең қосылмайды.

В течение указанного срока внесение изменений в свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов, приостановление действия и отзыв таких свидетельств, а также ведение реестра уполномоченных экономических операторов осуществляются в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан".
2. Юридические лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, в течение двух лет со дня вступления настоящего Кодекса в силу, вправе пользоваться на территории государства-члена Евразийского экономического союза, таможенным органом которого присвоен статус уполномоченного экономического оператора, специальными упрощениями, установленными подпунктами 2) и 4) пункта 2 и подпунктами 1), 3) и 4) пункта 3 статьи 536 настоящего Кодекса, в порядке и на условиях, которые установлены настоящим Кодексом с учетом абзаца второго настоящего пункта.
Юридические лица, включенные в реестр уполномоченных экономических операторов до вступления настоящего Кодекса в силу в Республике Казахстан, в течение двух лет со дня вступления настоящего Кодекса в силу наряду с указанными специальными упрощениями вправе пользоваться специальным упрощением, установленным подпунктом 1) пункта 2 статьи 536 настоящего Кодекса, в порядке и на условиях, которые установлены настоящим Кодексом.
Для целей применения специальных упрощений, предусмотренных абзацами первым и вторым настоящего пункта, к сооружениям, помещениям (частям помещений) и (или) открытым площадкам (частям открытых площадок) уполномоченных экономических операторов, указанных в абзаце первом пункта 1 настоящей статьи, предъявляются требования, предусмотренные Кодексом Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан".
3. Уполномоченные экономические операторы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, могут подать заявление о включении в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства третьего типа при соблюдении условия, предусмотренного подпунктом 2) пункта 5 статьи 532 настоящего Кодекса, а также при условии его нахождения в реестре уполномоченных экономических операторов не менее двух лет до дня регистрации таможенным органом заявления о включении в реестр уполномоченных экономических операторов.
В случаях, если в соответствии со статьей 63 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" действие свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов было приостановлено, то при исчислении срока, указанного в абзаце первом настоящего пункта, в него не включается период, в течение которого действие свидетельства было приостановлено.

4. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген заңды тұлғаны бірінші типтік куәлікті берумен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген кезде уәкілетті экономикалық оператор міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету осы тармақты ескере отырып ұсынылады.
Егер уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлік осы баптың 1-тармағында көрсетiлген заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген күннен бастап екі жыл ішінде тоқтатылмаса, мұндай заңды тұлғаны бірінші типтік куәлікті берумен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген кезде уәкілетті экономикалық оператор міндеттерінің орындалуы жеті жүз мыңнан кем емес еуроға баламалы мөлшерде қамтамасыз етіледі.
Егер уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлік осы баптың 1-тармағында көрсетiлген заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген күннен бастап төрт жыл ішінде тоқтатылмаса, мұндай заңды тұлғаны бірінші типтік куәлікті берумен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген кезде уәкілетті экономикалық оператор міндеттерінің орындалуы бес жүз мыңнан кем емес еуроға баламалы мөлшерде қамтамасыз етіледі.
Егер уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлік осы баптың 1-тармағында көрсетiлген заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген күннен бастап бес жыл ішінде тоқтатылмаса, мұндай заңды тұлғаны бірінші типтік куәлікті берумен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген кезде уәкілетті экономикалық оператор міндеттерінің орындалуы үш жүз мыңнан кем емес еуроға баламалы мөлшерде қамтамасыз етіледі.
Егер уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлік осы баптың 1-тармағында көрсетiлген заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген күннен бастап алты жыл ішінде тоқтатылмаса, мұндай заңды тұлғаны бірінші типтік куәлікті берумен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген кезде уәкілетті экономикалық оператор міндеттерінің орындалуы жүз елу мыңнан кем емес еуроға баламалы мөлшерде қамтамасыз етіледі.
Осы баптың 1-тармағында көрсетілген уәкілетті экономикалық оператор ұсынған кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету, Кеден одағының Кеден кодексіне сәйкес кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді ұсыну күні қолданылған валюта бағамы бойынша осы Кодекске сәйкес мұндай тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген кезде уәкілетті экономикалық оператор міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде танылады.
Қазақстан Республикасының
Президенті

4. При включении юридического лица, указанного в пункте 1 настоящей статьи, в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора предоставляется с учетом настоящего пункта.
В случае, если свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов не приостанавливалось в течение двух лет со дня включения юридического лица, указанного в пункте 1 настоящей статьи, в реестр уполномоченных экономических операторов, при включении такого юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем семистам тысячам евро.
В случае, если свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов не приостанавливалось в течение четырех лет со дня включения юридического лица, указанного в пункте 1 настоящей статьи, в реестр уполномоченных экономических операторов, при включении такого юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем пятистам тысячам евро.
В случае, если свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов не приостанавливалось в течение пяти лет со дня включения юридического лица, указанного в пункте 1 настоящей статьи, в реестр уполномоченных экономических операторов, при включении такого юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем тремстам тысячам евро.
В случае, если свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов не приостанавливалось в течение шести лет со дня включения юридического лица, указанного в пункте 1 настоящей статьи, в реестр уполномоченных экономических операторов, при включении такого юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем ста пятидесяти тысячам евро.
Обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, предоставленное уполномоченным экономическим оператором, указанным в пункте 1 настоящей статьи, признается в качестве обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора при включении такого лица в реестр уполномоченных экономических операторов в соответствии с настоящим Кодексом по курсу валют, действовавшему на день предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с Таможенным кодексом Таможенного союза.
Президент
Республики Казахстан