"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оңалту және банкроттық рәсімдерін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 800 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оңалту және банкроттық рәсімдерін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оңалту және банкроттық рәсімдерін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., №15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8,45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13, 15-құжаттар; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61, 63-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 70-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 15, 55-құжат; № 22, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 44-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнении в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования процедур реабилитации и банкротства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 800
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования процедур реабилитации и банкротства".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования процедур реабилитации и банкротства
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13, 15; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61, 63; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-1, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-1, ст. 128; № 22-1, ст. 140, 143; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 70; № 12, ст. 87; 2017 г., № 4, ст. 7; № 15, ст.55; № 22, ст. 109; 2018 г., № 1, ст. 4; № 10, ст.32; № 11, ст. 44):

1) 21-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дара кәсіпкердің банкроттығы Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында белгіленген қағидалар бойынша ерiктi немесе мәжбүрлi түрде танылады. Дара кәсiпкердің қорытынды есебін бекіту және банкроттық рәсімін аяқтау туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап оны дара кәсiпкер ретiнде тiркеудiң күшi жойылады.";
2) 44-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Заңды тұлғаға қатысты оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енген оның құрылтайшысы (қатысушысы), лауазымды тұлғасы және (немесе) оны бақылайтын тұлға кредиторларға мүліктік залал келтірген жағдайда, қаражаты жеткіліксіз болғанда құрылтайшы (қатысушы), лауазымды және (немесе) борышкерді бақылайтын тұлға кредиторлар алдында субсидиарлық жауаптылықта болады.";
3) 49-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғаны тарату туралы сот шешiмiмен заңды тұлғаны таратуды жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттер оның мүлкiнің меншiк иесіне, заңды тұлғаны таратуға оның құрылтай құжаттарында уәкiлдiк берiлген органға, заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату рәсіміне бастамашылық жасаған органға (тұлғаға) не сот тағайындаған басқа органға (тұлғаға) жүктелуi мүмкiн.";
4) 52-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Борышкер міндеттемелерінің жиынтық мөлшері оны банкрот деп тану туралы өтініш берілген күнгі сот белгілеген оның активтерінің жиынтық мөлшерінен асып түсуі оның дәрменсiздiгi деп түсiнiледi.";
5) 54-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"54-бап. Оңалту рәсiмдерi
Заңды тұлға немесе дара кәсіпкер ретінде тіркелген борышкерге оның таратылуын болғызбау мақсатында төлем қабілеттілігін қалпына келтіруге бағытталған, заңнамаға қайшы келмейтiн кез келген шаралар қолданылуы мүмкiн.
Көрсетiлген шаралар оңалту рәсiмi шеңберiнде iске асырылады, оны жүзеге асырудың тәртiбi мен мерзiмдерi Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында айқындалады.";
6) 91-баптың 5-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер оған қатысты Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында көзделген рәсімдер жүргізілсе, дивидендтер төлеуге құқылы емес.".
2. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-ІІ, 102-құжат; № 20-VII, 117, 119-құжаттар; № 22-I, 143-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 17-құжат; № 13, 45-құжат; № 21, 98-құжат):
512-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

1) пункт 2 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"2. Банкротство индивидуального предпринимателя признается в добровольном или принудительном порядке по правилам, установленным законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве. Со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении заключительного отчета и завершении процедуры банкротства индивидуального предпринимателя утрачивает силу регистрация его в качестве индивидуального предпринимателя.";
2) пункт 3 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"3. В случае причинения учредителем (участником), должностным лицом юридического лица, в отношении которого вступило в законную силу решение суда о признании его банкротом, и (или) контролирующим его лицом имущественного ущерба кредиторам, при недостаточности средств учредитель (участник), должностное и (или) контролирующее должника лицо несут перед кредиторами субсидиарную ответственность.";
3) часть вторую пункта 3 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"Решением суда о ликвидации юридического лица обязанности по осуществлению ликвидации юридического лица могут быть возложены на собственника его имущества, уполномоченный собственником орган, орган, уполномоченный на ликвидацию юридического лица его учредительными документами, орган (лицо), инициировавший процедуру принудительной ликвидации юридического лица, либо иной орган (лицо), назначенный судом.";
4) часть вторую статьи 52 изложить в следующей редакции:
"Под несостоятельностью понимается установленное судом превышение суммарного размера обязательств должника над суммарным размером его активов на дату подачи заявления о признании его банкротом.";
5) статью 54 изложить в следующей редакции:
"Статья 54. Реабилитационные процедуры
К должнику, зарегистрированному в качестве юридического лица или индивидуального предпринимателя, могут быть применены любые не противоречащие законодательству меры, направленные на восстановление его платежеспособности с целью предотвращения ликвидации.
Указанные меры реализуются в рамках реабилитационной процедуры, порядок и сроки осуществления которой определяются законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.";
6) подпункт 2) части первой пункта 5 статьи 91 изложить в следующей редакции:
"2) если в отношении него проводятся процедуры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.".
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61, 69; № 14, ст. 84; № 19-1, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 19-1, ст. 100; № 19-II, ст. 102; № 20-VII, ст. 117, 119; № 22-1, ст. 143; № 22-II, ст. 145; № 22-III, ст. 149; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; 2016 г., № 7-1, ст. 49; № 7-II, ст. 53; № 8-1, ст. 62; № 12, ст. 87; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 13, ст. 45; № 21, ст. 98):
пункт 3 статьи 512 изложить в следующей редакции:

"3. Сот мүдделi тұлғаның талап етуi бойынша, дара кәсiпкердiң немесе заңды тұлғаның оның кәсiпкерлiк қызметiне байланысты Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамалық актісінің ережелерiн бұза отырып жасаған сыйға тартуының күшiн мұндай тұлғаға қатысты банкроттық және (немесе) оңалту туралы іс қозғалғанның алдындағы бір жыл iшiнде жоюы мүмкін.".
3. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 7-8, 22-құжат; №10, 32-құжат):
193-баптың 5-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз алушыға қатысты оңалту рәсімін қолданған кезде қарыз алушының бюджеттік кредитін оңалту жоспарына сәйкес бір реттен асырмай қайта құрылымдауға рұқсат етіледі.".
4. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 13-І, 13-ІІ, 83-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; №24, 126-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 21-құжат; № 14, 50-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат):

"3. По требованию заинтересованного лица суд может отменить дарение, совершенное индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом в нарушение положений законодательного акта Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве за счет средств, связанных с его предпринимательской деятельностью, в течение года, предшествовавшего возбуждению дела о банкротстве и (или) реабилитации в отношении такого лица.".
3. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст.93; 2009 г., № 23, ст.112; № 24, ст.129; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.29, 32; № 15, ст.71; № 24, ст.146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст.21, 25; № 4, ст.37; № 6, ст.50; № 7, ст.54; № 11, ст.102; № 13, ст.115; № 15, ст.125; № 16, ст.129; № 20, ст.151; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.16; № 3, ст.21; № 4, ст.30, 32; № 5, ст.36, 41; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 14, ст.94; № 18-19, ст.119; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 2, ст.13; № 5-6, ст.30; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56 № 13, ст.63; № 14, ст.72; № 15, ст.81, 82; № 16, ст.83; № 20, ст.113; № 21-22 ст.114; 2014 г., № 1, ст.6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст.24; № 7, ст.37; № 8, ст.44 № 11, ст.63, 69; № 12, ст.82; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96 № 21, ст.122; № 22, ст.128, 131; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 11, ст.57 № 14, ст.72; № 15, ст.78; № 19-I, ст.100; № 19-II, ст.106; № 20-IV, ст.113 № 20-VII, ст.117; № 21-1, ст. 121, 124; № 21-II, ст.130, 132; № 22-1, ст. 140, 143 № 22-II, ст.144; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.172; 2016 г. № 7-II, ст.53; № 8-1, ст.62; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 23, ст.119; № 24 ст.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 6, ст.11; № 9, ст.18; № 10, ст.23; № 13, ст.45 № 14, ст.51; № 15, ст.55; № 20, ст.96; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст.111 № 23-V, ст. 113; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; №7-8, ст. 22; №10, ст.32):
часть вторую пункта 5 статьи 193 изложить в следующей редакции:
"При применении реабилитационной процедуры в отношении заемщика в соответствии с законодательством Республики Казахстан допускается не более одного раза повторная реструктуризация бюджетного кредита заемщика в соответствии с планом реабилитации.".
4. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 13-1, 13-II, ст. 83; № 21, ст. 122; 2015 г., № 16, ст. 79; № 21-III, ст. 137; № 22-1, ст. 140; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 67; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126; 2017 г., № 8, ст. 16; № 9, ст. 21; № 14, ст.50; № 16, ст.56; № 23, ст. 111; 2018 г., № 1, ст. 2):

1) мазмұнында:
238 және 239-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"238-бап. Қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің әдейi банкроттығы
239-бап. Қаржы ұйымын төлем қабiлетсiздiгiне дейiн жеткiзу";
240-баптың тақырыбы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 240-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"240-1-бап. Алдау немесе сенімді теріс пайдалану арқылы кредиторларға мүліктік залал келтіру";
2) 3-баптың 38) тармақшасында:
"214, 221, 237, 238 (бірінші бөлігі), 239 (бірінші және екінші бөліктері), 240, 242, 243 және 250 (екінші бөлігі)-баптарда – азаматқа екі айлық есептік көрсеткіштен бір мың есе асатын сомада келтірілген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын сомада келтірілген залал;" деген сөздер "214, 221, 237, 239 (екінші бөлігі), 240-1, 242, 243 және 250 (екінші бөлігі)-баптарда – азаматқа айлық есептік көрсеткіштен екі мың есе асатын сомада келтірілген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын сомада келтірілген залал;" деген сөздермен ауыстырылсын;";
"238 (екінші бөлігі) және 239 (үшінші бөлігі)-баптарда – орта кәсіпкерлік субъектісіне айлық есептік көрсеткіштен жиырма мың есе асатын сомада не ірі кәсіпкерлік субъектісіне айлық есептік көрсеткіштен қырық мың есе асатын сомада келтiрiлген залал;" деген сөздер "238 және 239 (үшінші бөлігі)-баптарда – орта кәсіпкерлік субъектісіне айлық есептік көрсеткіштен жиырма мың есе асатын сомада не ірі кәсіпкерлік субъектісіне айлық есептік көрсеткіштен қырық мың есе асатын сомада келтiрiлген залал;" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 237-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мүлiктi немесе мүлiктiк мiндеттемелердi, мүлiк, оның мөлшерi, орналасқан жерi туралы мәлiметтердi не мүлiк туралы өзге де ақпаратты жасыру, мүлiктi өзгенiң иелiгiне беру, мүлiктi иелiктен шығару немесе жою, сол сияқты бухгалтерлiк және (немесе) есептік құжаттаманы не экономикалық қызметті көрсететін өзге де құжаттарды жасыру, жою, бұрмалау, егер бұл әрекеттердi құрылтайшы (қатысушы), лауазымды адам, заңды тұлғаның органдары, дара кәсіпкер, сол сияқты борышкердің мүлкі мен істерін басқару жөніндегі өкілеттіктер берілген адам оңалту немесе банкроттық кезінде жасаса және олар iрi залал келтiрсе, - белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге айыра отырып, екі жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не бір жүз елу сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.";

1) в оглавлении:
заголовки статей 238 и 239 изложить в следующей редакции:
"Статья 238. Преднамеренное банкротство финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга
Статья 239. Доведение до неплатежеспособности финансовой организации";
заголовок статьи 240 исключить;
дополнить заголовком статьи 240-1 следующего содержания:
"Статья 240-1. Причинение имущественного ущерба кредиторам путем обмана или злоупотребления доверием";
2) в подпункте 38) статьи 3:
слова "214, 221, 237, 238 (часть первая), 239 (части первая и вторая), 240, 242, 243 и 250 (часть вторая) - ущерб, причиненный гражданину на сумму, в две тысячи раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель;" заменить словами "214, 221, 237, 239 (часть вторая), 240-1, 242, 243 и 250 (часть вторая) - ущерб, причиненный гражданину на сумму, в две тысячи раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель;";
слова "238 (часть вторая) и 239 (часть третья) - ущерб, причиненный субъекту среднего предпринимательства на сумму, в двадцать тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, либо субъекту крупного предпринимательства на сумму, в сорок тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель;" заменить словами "238 и 239 (часть третья) - ущерб, причиненный субъекту среднего предпринимательства на сумму, в двадцать тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, либо субъекту крупного предпринимательства на сумму, в сорок тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель;";
3) часть первую статьи 237 изложить в следующей редакции:
"1. Сокрытие имущества или имущественных обязательств, сведений об имуществе, его размере, месте нахождения либо иной информации об имуществе, передача имущества в иное владение, отчуждение или уничтожение имущества, а равно сокрытие, уничтожение, фальсификация бухгалтерской и (или) учетной документации либо иных документов, отражающих экономическую деятельность, если эти действия совершены учредителем (участником), должностным лицом, органами юридического лица, индивидуальным предпринимателем, а равно лицом, наделенным полномочиями по управлению имуществом и делами должника при реабилитации или банкротстве, и причинили крупный ущерб, -
наказываются штрафом в размере до двухсот месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до ста пятидесяти часов, либо арестом на срок до сорока пяти суток, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.";

4) 238-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"238-бап. Қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің әдейi банкроттығы Қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері, ірі қатысушы (ірі акционер) – жеке тұлға, қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) – заңды тұлғаның басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері жасаған, қаржы ұйымына, банк және (немесе) сақтандыру холдингіне ірі залал келтірген әдейі банкроттық, яғни төлем қабiлетсiздiгiн қасақана жасауы немесе ұлғайтуы – белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан бес жылдан қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқаруға және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болуға өмір бойына тыйым салу белгіленгенге дейінгі мерзімге айыра отырып, үш мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
5) 239-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"239-бап. Қаржы ұйымын төлем қабiлетсiздiгiне дейiн жеткiзу";
бірінші бөлік алып тасталсын;
6) 240-бап алып тасталсын;
7) мынадай мазмұндағы 240-1-баппен толықтырылсын:
"240-1-бап. Алдау немесе сенімді теріс пайдалану арқылы кредиторларға мүліктік залал келтіру Заңды тұлғаны немесе дара кәсіпкерді ірі залал келтірген банкрот деп танығанға дейінгі кезеңде заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы), лауазымды және (немесе) оны бақылайтын тұлға, сол сияқты дара кәсіпкер өз мүддесінде немесе өзге тұлғаның мүддесінде жасаған, мүлікті (активтерді) жою, сыйға тарту, жасыру салдарынан жымқыру белгілері болмаған кезде алдау немесе сенімді теріс пайдалану арқылы кредиторларға мүліктік залал келтіру – белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге айыра отырып, үш мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
5. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 15-I, 15-II, 88-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 115-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 8, 16-құжат; № 14, 50, 53-құжаттар; № 16, 56-құжат; 2018ж., № 1, 2-құжат; №10, 32-құжат):

4) статью 238 изложить в следующей редакции:
"Статья 238. Преднамеренное банкротство финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга
Преднамеренное банкротство, то есть умышленное создание или увеличение неплатежеспособности, совершенное руководящим работником финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга, крупным участником (крупным акционером) - физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) - юридического лица финансовой организации, причинившие крупный ущерб финансовой организации, банковскому и (или) страховому холдингу, -
наказываются штрафом в размере до трех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок от пяти лет до установления запрета занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно.";
5) в статье 239:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 239. Доведение до неплатежеспособности финансовой организации";
часть первую исключить;
6) статью 240 исключить;
7) дополнить статьей 240-1 следующего содержания:
"Статья 240-1. Причинение имущественного ущерба кредиторам путем обмана или злоупотребления доверием
Причинение имущественного ущерба кредиторам путем обмана или злоупотребления доверием при отсутствии признаков хищения вследствие уничтожения, дарения, сокрытия имущества (активов), совершенных учредителем (участником) юридического лица, должностным и (или) контролирующим его лицом, а равно индивидуальным предпринимателем в личных интересах или интересах иных лиц в период до признания юридического лица или индивидуального предпринимателя банкротом, причинившее крупный ущерб,-
наказывается штрафом в размере до трех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.".
5. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 15-1, 15-II, ст. 88; № 19-1, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 20-VII, ст. 115; № 21-III, ст. 137; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 67; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126, 129; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 8, ст. 16; № 14, ст.50, 53; № 16, ст.56; № 21, ст. 98; № 21, ст. 102; 2018 г., № 1, ст. 2; №10, ст.32):

1) 187-баптың 3-1-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 214 (екiншi бөлiгiнде), 216 (бірінші бөлігінде, екiншi бөлiгінің 1), 2), 3) және 5) тармақтарында, үшінші бөлігінде), 219–221, 223–224, 226 (екiншi бөлiгiнде), 228 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 229 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 230 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 231, 234 (екiншi бөлігінде, үшiншi бөлiгінің 2) тармағында) 235, 236 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 237, 238, 239, 240-1, 243 (бiрiншi бөлiгiнде), 244, 245 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 248 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 249 (бірінші және екінші бөліктерінде, үшінші бөлігінің 1) тармағында), 253, 307 (бірінші және екінші бөліктерінде, үшінші бөлігінің 1) және 2) тармақтарында)-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша алдын ала тергеудi экономикалық тергеп-тексеру қызметінің тергеушiлерi жүргiзедi.";
2) 306-баптың 5-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Кодексте көзделген жағдайларда аудандық және оларға теңестірілген соттар өздерінің соттылығына жатқызылған істер бойынша іс жүргізуді жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қозғау туралы өтінішхаттарды қарайды.
Ескертпе. Егер тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында мамандандырылған тергеу соттары, мамандандырылған ауданаралық тергеу соттары құрылмаса, олардың соттылығына жатқызылған материалдарды осы Кодекстің 232, 234, 240-1-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, аудандық және оларға теңестірілген соттар (тергеу судьясы) қарауға құқылы. Аудандық және оған теңестірілген соттың тергеу судьясын (судьяларын) осы соттың төрағасы судьялар арасынан тағайындайды. Тергеу судьясын ауыстыру қажет болған кезде ол қайта тағайындалуы мүмкін.".
6. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I,18-II,92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152,156,158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; №10, 32-құжат; № 11, 36-құжат; № 11, 44-құжат):

1) часть 3-1 статьи 187 изложить в следующей редакции
"3-1. По делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 214 (частью второй), 216 (частью первой, пунктами 1), 2), 3) и 5) части второй, частью третьей), 219-221, 223 - 224, 226 (частью второй), 228 (частями второй и третьей), 229 (частями второй и третьей), 230 (частями второй и третьей), 231, 234 (частью второй, пунктом 2) части третьей), 235, 236 (частями второй и третьей), 237, 238, 239, 240-1, 243 (частью первой), 244, 245 (частями второй и третьей), 248 (частями второй и третьей), 249 (частями первой и второй, пунктом 1) части третьей), 253, 307 (частями первой и второй, пунктами 1) и 2) части третьей) Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие производится следователями службы экономических расследований.";
2) часть пятую статьи 306 изложить в следующей редакции:
"5. В случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, районные и приравненные к ним суды по отнесенным к их подсудности делам рассматривают ходатайства о возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам.
Примечание. Если на территории соответствующей административно- территориальной единицы не образованы специализированные следственные суды, специализированные межрайонные следственные суды, отнесенные к их подсудности материалы, вправе рассматривать районные и приравненные к ним суды (следственный судья), за исключением случаев, предусмотренных статьями 232, 234, 240-1 настоящего Кодекса. Следственный судья (судьи) районного и приравненного к нему суда назначается (назначаются) из числа судей председателем этого суда. При необходимости замены следственного судьи он может быть переназначен.".
6. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-1, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-1, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-1, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-1, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-1, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 9, ст. 17, 18,21, 22; № 12, ст.34; № 14, ст.49, 50, 54; № 15, ст.55; № 16, ст.56; № 22, ст. 109; № 23, ст. 111; 2018 г., № 1, ст. 4; №7-8, ст. 22; № 10, ст.32; № 11, ст. 36; № 11, ст. 44):

1) мазмұнында:
182-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"182-бап. Алдау немесе сенімді теріс пайдалану арқылы кредиторларға мүліктік залал келтіру";
183-баптың тақырыбы алып тасталсын;
2) 176-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өзiнiң iс жүзiндегi дәрменсiздiгiн (банкроттығын) бiлетiн лауазымды адамның, борышкер мүлкiнiң меншiк иесiнiң немесе дара кәсiпкердiң, сол сияқты оңалту немесе банкроттық кезiнде борышкердiң мүлкi мен iстерiн басқару бойынша өкілеттіктер берілген тұлғаның басқа кредиторларға көрінеу залал келтiріп, жекелеген кредиторлардың мүлiктiк талаптарын құқыққа сыйымсыз қанағаттандыруы, сол сияқты борышкердiң басқа кредиторларға залал келтiріп, өзiне артықшылық жасағанын бiлетiн кредитордың мұндай қанағаттандыруды қабылдауы, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –";
3) 177-бапта:
төртінші бөлік алып тасталсын;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Оңалту және банкроттық саласындағы уәкiлеттi органға банкроттық рәсiмiнiң жүзеге асырылу барысы туралы белгiленген нысанда ағымдағы және сұралатын ақпаратты беру мiндетiн орындамау не тиiсiнше орындамау - ескерту жасауға әкеп соғады.";
4) 179-баптың сегізінші, тоғызыншы және он сегізінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Борышкердің пайдасына ақша түскеннен кейiн кредиторлармен есеп айырысуды жүзеге асыру мiндетiн орындамау не тиiсiнше орындамау, сол сияқты кредиторлармен есеп айырысуды кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудың белгiленген тәртiбiн бұза отырып жүргiзу - он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
9. Кредиторларға мүліктік залал келтіру белгілері анықталған жағдайларда құқық қорғау органдарына ақпаратты хабарламау - елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
"18. Борышкердiң құрылтайшысынан (қатысушысынан), лауазымды және (немесе) оны бақылайтын тұлғадан залалды (субсидиарлық жауаптылықты) өндiрiп алу (өтету) туралы сотқа талаптар қоймау - жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) 181-баптың оныншы және он төртінші бөліктері алып тасталсын;
6) 182-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"182-бап. Алдау немесе сенімді теріс пайдалану арқылы кредиторларға мүліктік залал келтіру
Заңды тұлғаны немесе дара кәсіпкерді ірі залал келтірген банкрот деп танығанға дейінгі кезеңде заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы), лауазымды және (немесе) оны бақылайтын тұлға, сол сияқты дара кәсіпкер өз мүддесінде немесе өзге тұлғаның мүддесінде жасаған, мүлікті (активтерді) жою, сыйға тарту, жасыру салдарынан жымқыру белгілері болмаған кезде алдау немесе сенімді теріс пайдалану арқылы кредиторларға мүліктік залал келтіру, егер бұл іс-әрекеттер залал келтірсе және қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса –
жеке тұлғаға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Залал ретінде жеке тұлғаға екі мың айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын сомада, заңды тұлғаға немесе мемлекетке он мың айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын сомада келтiрiлген залал танылады.";

1) в оглавлении:
заголовок статьи 182 изложить в следующей редакции:
"Статья 182. Причинение имущественного ущерба кредиторам путем обмана или злоупотребления доверием";
заголовок статьи 183 исключить;
2) в статье 176:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физическое лицо в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Неправомерное удовлетворение имущественных требований отдельных кредиторов должностным лицом, собственником имущества должника или индивидуальным предпринимателем, знающим о своей фактической несостоятельности (банкротстве), а равно лицом, наделенным полномочиями по управлению имуществом и делами должника при реабилитации или банкротстве, заведомо в ущерб другим кредиторам, а равно принятие такого удовлетворения кредитором, знающим об отданном ему предпочтении в ущерб другим кредиторам, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, - ";
3) в статье 177:
часть четвертую исключить;
часть пятую изложить в следующей редакции:
"5. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности представлять в уполномоченный орган в области реабилитации и банкротства текущую и запрашиваемую информацию о ходе осуществления процедуры банкротства установленной формы –
влекут предупреждение.";
4) части восьмую, девятую и восемнадцатую статьи 179 изложить в следующей редакции:
"8. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности по осуществлению расчетов с кредиторами после поступления денег в пользу должника, а равно проведение расчетов с кредиторами с нарушением установленного порядка удовлетворения требований кредиторов -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
9. Несообщение информации в правоохранительные органы в случаях выявления признаков причинения имущественного ущерба кредиторам -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
"18. Непредъявление требований в суд о взыскании (возмещении) ущерба (субсидиарной ответственности) с учредителя (участника) должника, должностного и (или) контролирующего его лица -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
5) части десятую и четырнадцатую статьи 181 исключить;
6) статью 182 изложить в следующей редакции:
"Статья 182. Причинение имущественного ущерба кредиторам путем обмана или злоупотребления доверием
Причинение имущественного ущерба кредиторам путем обмана или злоупотребления доверием при отсутствии признаков хищения вследствие уничтожения, дарения, сокрытия имущества (активов), совершенных учредителем (участником) юридического лица, должностным и (или) контролирующим его лицом, а равно индивидуальным предпринимателем в личных интересах или интересах иных лиц в период до признания юридического лица или индивидуального предпринимателя банкротом, если эти деяния нанесли ущерб и не содержат признаков уголовно-наказуемого деяния,-
влечет штраф на физическое лицо в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Примечание. Ущербом, причиненным физическому лицу, признается сумма, не превышающая две тысячи месячных расчетных показателей, юридическому лицу или государству - сумма, не превышающая десяти тысяч месячных расчетных показателей.";

7) 183-бап алып тасталсын;
8) 684-баптың бірінші бөлігіндегі "182, 183, 185, 187 (екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 189, 190 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 191, 193 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 199 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "182, 185, 187 (екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 189, 190 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 191, 193 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 199 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 804-баптың бірінші бөлігінің 31) тармақшасындағы "182, 183, 190 (үшінші және төртінші бөліктері), 246 (бесінші және алтыншы бөліктері)"деген сөздер "182, 190 (үшінші және төртінші бөліктері), 246 (бесінші және алтыншы бөліктері)," деген сөздермен ауыстырылсын.
7. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, 50, 51-құжаттар; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 44-құжат):
138-баптың 114) тармақшасындағы "заңнамасының сақталуына жүзеге асырылады." деген сөздер "заңнамасының сақталуына;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 115) тармақшамен толықтырылсын:
"115) Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасының сақталуына жүзеге асырылады.".
8. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-V, 20-VI, 114-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 44-құжат):
1) мазмұнындағы 355-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"355-бап. Берешекті қайта құрылымдау, дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларды оңалту және олардың банкроттығы, сондай-ақ оларды банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы iстердi қарау";
2) 243-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) берешекті қайта құрылымдау туралы;";
3) 302-баптың бірінші бөлігінің 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) берешекті қайта құрылымдау, дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларды оңалту, олардың банкроттығы, сондай-ақ оларды банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы;";
4) 355-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"355-бап. Берешекті қайта құрылымдау, дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларды оңалту және олардың банкроттығы, сондай-ақ оларды банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы iстердi қарау
Сот берешекті қайта құрылымдау, дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларды оңалту және олардың банкроттығы, сондай-ақ оларды банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы iстердi "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ерекшеліктермен осы Кодексте көзделген жалпы қағидалар бойынша қарайды.";

7) статью 183 исключить;
8) в части первой статьи 684 слова "182, 183, 185, 187 (частями второй, третьей, четвертой и пятой), 189, 190 (частями второй, третьей и четвертой), 191, 193 (частями второй и третьей), 199 (частью второй)," заменить словами: "182, 185, 187 (частями второй, третьей, четвертой и пятой), 189, 190 (частями второй, третьей и четвертой), 191, 193 (частями второй и третьей), 199 (частью второй),";
9) в подпункте 31) части первой статьи 804 слова "182, 183, 190 (части третья и четвертая), 246 (части пятая и шестая)," заменить словами "182, 190 (части третья и четвертая), 246 (части пятая и шестая),".
7. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст.112; 2016 г., № 1, ст.4; № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-1, ст.62, 65; № 8-II, ст.72; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126; 2017 г., № 9, ст.21; № 14, ст.50, 51; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст. 44):
статью 138 дополнить подпунктом 115) следующего содержания:
"115) за соблюдением законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.".
8. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-V, 20-VI, ст. 114; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 12, ст. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; № 8, ст. 16; № 16, ст. 56; № 21, ст. 98; 2018 г., №10, ст.32; № 11, ст. 44):
1) в оглавлении заголовок статьи 355 изложить в следующей редакции:
"Статья 355. Рассмотрение дел о реструктуризации задолженности, реабилитации и банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, а также их ликвидации без возбуждения процедуры банкротства";
2) подпункт 10) статьи 243 изложить в следующей редакции:
"10) о реструктуризации задолженности;";
3) подпункт 11) части первой статьи 302 изложить в следующей редакции:
"11) о реструктуризации задолженности, реабилитации, банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, а также их ликвидации без возбуждения процедуры банкротства;";
4) статью 355 изложить в следующей редакции:
"Статья 355. Рассмотрение дел о реструктуризации задолженности, реабилитации и банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, а также их ликвидации без возбуждения процедуры банкротства
Дела о реструктуризации задолженности, реабилитации и банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, а также их ликвидации без возбуждения процедуры банкротства рассматриваются судом по общим правилам, предусмотренным настоящим Кодексом, с особенностями, установленными Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве".";

5) 434-баптың 2-тармағының екінші бөлігінің 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) берешекті қайта құрылымдау туралы, сондай-ақ оңалту рәсімі және банкроттық рәсімі шеңберінде туындайтын даулар жөніндегі істер, оның ішінде борышкер жасасқан мәмілелерді жарамсыз деп тану туралы, борышкердің мүлкін (активтерін) қайтару туралы, банкроттықты немесе оңалтуды басқарушының талап қоюлары бойынша дебиторлық берешекті өндіріп алу туралы істер бойынша сот актiлері кассациялық тәртiппен қайта қарауға жатпайды.".
9. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-I, 22-II, 107-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 44-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша "төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімдер", "төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімдері", "төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісім" деген сөздер тиісінше "берешекті қайта құрылымдау туралы келісімдер", "берешекті қайта құрылымдау рәсімдері", "берешекті қайта құрылымдау туралы келісім" сөздермен ауыстырылсын;
2) 116-баптың 4-тармағының бірінші бөлігінің 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) оңалту рәсімі қолданылған жағдайда – соттың оңалту рәсімін қолдану туралы шешімі заңды күшіне енген күннен бастап;
3) берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді сот бекіткен жағдайда – соттың осындай келісімді бекіту туралы ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап;";
4) 117-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігінің жетінші, тоғызыншы және оныншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сот берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекіткен жағдайда, салық төлеушіге қатысты салықтарды және (немесе) төлемақыларды төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау мерзімі өзгерген кезде;";
"сот оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарымды шығарған кезде – мұндай ұйғарым шығарылған күннен бастап;
сот берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекіткен кезде – мұндай рәсімді қолдану туралы сот шешім шығарған күннен бастап өсімпұл есепке жазылмайды;";
4-тармақта:
2) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2) соттың оңалту жоспарын бекітуден бас тарту туралы ұйғарымы заңды күшіне енген жағдайда – соттың оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап;";
мынадай мазмұндағы жаңа 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) соттың салық төлеушіге қатысты оңалту рәсімін қолданудан бас тарту туралы шешімінің заңды күшіне енуі жағдайында – сот оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) салық төлеуші "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімде берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді жасаспаған не сот осындай келісімді бекітуден бас тарту туралы ұйғарым шығарған жағдайда – сот берешекті қайта құрылымдау рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған күннен бастап өсімпұлды есепке жазу қайта басталады.".

5) подпункт 5) части второй статьи 434 изложить в следующей редакции:
"5) о реструктуризации задолженности, а также делам по спорам, возникающим в рамках реабилитационной процедуры и процедуры банкротства, в том числе признании сделок, заключенных должником, недействительными, возврате имущества (активов) должника, взыскании дебиторской задолженности по искам банкротного или реабилитационного управляющего.".
9. В Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) от 25 декабря 2017 года, (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-1, 22-II, ст. 107; 2018 г., №10, ст.32; №11, ст. 44):
1) по всему тексту слова "соглашения об урегулировании неплатежеспособности", "процедуры урегулирования неплатежеспособности", "соглашение об урегулировании неплатежеспособности" заменить соответственно словами "соглашения о реструктуризации задолженности", "процедуры реструктуризации задолженности", "соглашение о реструктуризации задолженности";
2) подпункты 2) и 3) части первой пункта 4 статьи 116 изложить в следующей редакции:
"2) применения реабилитационной процедуры - со дня вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры;
3) утверждения судом соглашения о реструктуризации задолженности - со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении такого соглашения;";
3) в статье 117:
абзацы седьмой, девятый и десятый части первой пункта 3 изложить в следующей редакции:
"при изменении срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) плат в отношении налогоплательщика в случае утверждения судом соглашения о реструктуризации задолженности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве";";
"при вынесении судом определения о возбуждении производства по делу о реабилитации - со дня вынесения такого определения;
при утверждении судом соглашения о реструктуризации задолженности - со дня принятия судом решения о применении такой процедуры;";
в пункте 4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) вступления в законную силу определения суда об отказе в утверждении плана реабилитации - со дня вступления в законную силу определения суда о возбуждении производства по делу о реабилитации;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) вступления в законную силу решения суда об отказе в применении в отношении налогоплательщика реабилитационной процедуры - со дня вынесения судом определения о возбуждении производства по делу о реабилитации;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) незаключения налогоплательщиком соглашения о реструктуризации задолженности в срок, установленный Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", либо вынесения судом определения об отказе в утверждении такого соглашения - со дня принятия судом решения о применении процедуры реструктуризации задолженности.".

10. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 23, 110-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша "төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімдер", "төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімдері", "төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісім" деген сөздер тиісінше "төлем қабілетсіздігін қайта құрылымдау туралы келісімдер", "төлем қабілетсіздігін қайта құрылымдау рәсімдері", "төлем қабілетсіздігін қайта құрылымдау туралы келісім" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 123-баптың 4-тармағының бірінші бөлігінің 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) оңалту рәсімі қолданылған жағдайда – соттың оңалту рәсімін қолдану туралы шешімі заңды күшіне енген күннен бастап;
3) берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді сот бекіткен жағдайда – соттың осындай рәсімді бекіту туралы шешімі заңды күшіне енген күннен бастап;";
3) 124-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Өсiмпұл төлеушіде кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары бойынша туындаған берешек сомасына:
1) "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сот берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекіткен жағдайда, төлеушіге қатысты кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары бойынша берешекті өтеу мерзімі өзгерген кезде;
2) сот банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған кезде – мұндай ұйғарым шығарылған күннен бастап;
3) сот оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған кезде – мұндай ұйғарым шығарылған күннен бастап;
4) сот берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекіткен кезде – мұндай келісімді бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап есепке жазылмайды.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Мынадай:
1) соттың салық төлеушіні банкрот деп танудан бас тарту туралы шешімі заңды күшіне енген жағдайда – сот банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап;
2) соттың оңалту жоспарын бекітуден бас тарту туралы ұйғарымы заңды күшіне енген жағдайда – соттың оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым заңды күшіне енген күннен бастап;
3) соттың салық төлеушіге қатысты оңалту рәсімін қолданудан бас тарту туралы шешімінің заңды күшіне енуі жағдайында – сот оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарымды шығарған күннен бастап;
4) салық төлеуші "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімде берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді жасаспаған не сот осындай келісімді бекітуден бас тарту туралы ұйғарым шығарған жағдайда – сот берешекті қайта құрылымдауды қолдану туралы шешім қабылдаған күннен бастап өсімпұлды есепке жазу қайта басталады.".

10. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 23, ст. 110):
1) по всему тексту слова "соглашения об урегулировании неплатежеспособности", "процедуры урегулирования неплатежеспособности", "соглашение об урегулировании неплатежеспособности" заменить соответственно словами "соглашения о реструктуризации задолженности", "процедуры реструктуризации задолженности", "соглашение о реструктуризации задолженности";
2) подпункты 2) и 3) части первой пункта 4 статьи 123 изложить в следующей редакции:
"2) применения реабилитационной процедуры - со дня вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры;
3) утверждения судом соглашения о реструктуризации задолженности - со дня принятия судом решения о применении такой процедуры;";
3) в статье 124:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Пеня не начисляется на сумму задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, возникшей у плательщика:
1) при изменении срока погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам в отношении плательщика в случае утверждения судом соглашения о реструктуризации задолженности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве";
2) при вынесении судом определения о возбуждении производства по делу о банкротстве - со дня вынесения такого определения;
3) при вынесении судом определения о возбуждении производства по делу о реабилитации - со дня вынесения такого определения;
4) при утверждении судом соглашения о реструктуризации задолженности - со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении такого соглашения.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Начисление пени возобновляется в случаях:
1) вступления в законную силу решения суда об отказе в признании плательщика банкротом - со дня вынесения судом определения о возбуждении производства по делу о банкротстве;
2) вступления в законную силу определения суда об отказе в утверждении плана реабилитации - со дня вынесения судом определения о возбуждении производства по делу о реабилитации;
3) вступления в законную силу решения суда об отказе в применении в отношении плательщика реабилитационной процедуры - со дня вынесения судом определения о возбуждении производства по делу о реабилитации;
4) незаключения плательщиком соглашения о реструктуризации задолженности в срок, установленный Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", либо вынесения судом определения об отказе в утверждении такого соглашения - со дня принятия судом решения о применении процедуры реструктуризации задолженности.".

11. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 35-құжат; № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 1, 180-құжат; № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат; 1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 63, 64-құжаттар; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 1-құжат; № 8, 52-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 18, 157-құжат; 2003 ж., № 4, 25-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2009 ж., № 24, 122, 125-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 22, 109- құжат):
11-баптың бірінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) егер заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлға әрекет етпейтін заңды тұлғалардың жалғыз құрылтайшысы (қатысушысы) және (немесе) басшысы болып табылса және (немесе) әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлеттілігi шектеулі деп танылса және (немесе) хабар-ошарсыз кеткен деп танылса және (немесе) қайтыс болған деп жарияланса және (немесе) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 195-1, 215, 237 және 238-баптары бойынша қылмыстары үшін жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар болса, сондай-ақ мерзiмдiк төлемдердi өндiрiп алу туралы атқарушылық iс жүргiзу бойынша борышкер болып табылатын және мерзiмдiк өндiрiп алу туралы атқарушылық iс жүргiзу бойынша үш айдан асатын берешегi жоқ адамды қоспағанда, егер құрылтайшы (жеке тұлға және (немесе) заңды тұлға), заңды тұлғаның басшысы, заңды тұлғаны құрған заңды тұлғаның құрылтайшысы және (немесе) басшысы атқарушылық құжат бойынша борышкерлер болып табылған жағдайда;".
12. "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 2, 12-құжат; № 15-16, 232-құжат; 2003 ж., № 19-20, 148-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 20, 89-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж.,№ 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 14, 94-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 52-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 68-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат):
38-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"38-бап. Оңалтылатын, сондай-ақ мәжбүрлеу тәртiбiмен таратылатын астық қабылдау кәсiпорны кредиторларының талаптарын қанағаттандырудың кезектiлiгi";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

11. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст.35; № 15-16, ст.109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст. 180; № 14, ст.274; 1997 г., № 12, ст.183; 1998 г., № 5-6, ст.50; № 17-18, ст.224; 1999 г., № 20, ст.727; 2000 г., № 3-4, ст.63, 64; № 22, ст.408; 2001 г., № 1, ст.1; № 8, ст.52; № 24, ст.338; 2002 г., № 18, ст.157; 2003 г., № 4, ст.25; № 15, ст.139; 2004 г., № 5, ст.30; 2005 г., № 13, ст.53; № 14, ст.55, 58; № 23, ст.104; 2006 г., № 10, ст.52; № 15, ст.95; № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст.20; 2008 г., № 12, ст.52; № 23, ст.114; № 24, ст.126, 129; 2009 г., № 24, ст.122, 125; 2010 г., № 1-2, ст.2; № 5, ст.23; 2011 г., № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 17, ст.136; 2012 г., № 2, ст.14; № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 10-11, ст.56; 2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 12, ст.82; № 14, ст.84; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.42; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 20-IV, ст.113; № 22-VI, ст.159; № 23-1, ст. 169; 2016 г., № 24, ст.124; 2017 г., № 4, ст.7; № 22, ст. 109):
подпункт 4) части первой статьи 11 изложить в следующей редакции:
"4) если физическое лицо, являющееся учредителем (участником) и (или) руководителем юридического лица, является единственным учредителем (участником) и (или) руководителем бездействующих юридических лиц и (или) признано недееспособным или ограниченно дееспособным, и (или) признано безвестно отсутствующим, и (или) объявлено умершим, и (или) имеет непогашенную или неснятую судимость за преступления по статьям 195-1, 215, 237 и 238 Уголовного кодекса Республики Казахстан, а также в случае, если учредитель (физическое лицо и (иди) юридическое лицо), руководитель юридического лица, учредитель и (или) руководитель юридического лица, создавшие юридическое лицо, являются должниками по исполнительному документу, за исключением лица, являющегося должником по исполнительному производству о взыскании периодических платежей и не имеющего задолженность по исполнительному производству о периодических взысканиях более трех месяцев;".
12. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 2, ст.12; № 15-16, ст.232; 2003 г., № 19-20, ст.148; 2004 г., № 23, ст.142; 2006 г., № 1, ст.5; № 24, ст.148; 2007 г., № 2, ст.18; № 3, ст.20; № 9, ст.67; № 18, ст.145; 2008 г., № 13-14, ст.58; № 20, ст.89; 2009 г., № 18, ст.84; № 24, ст.129; 2010 г., № 5, ст.23; № 15, ст.71; 2011 г., № 1, ст.2; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 14, ст.94; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.75; 2014 г., № 1, ст.4; № 4-5, ст.24; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст. 122; № 23, ст.143; 2015 г., № 11, ст.52; № 20-IV, ст.113; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.68; 2018 г., № 10, ст. 32):
в статье 38:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 38. Очередность удовлетворения требований кредиторов реабилитируемого хлебоприемного предприятия, а также ликвидируемого в принудительном порядке";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Оңалтылатын, сондай-ақ мәжбүрлеп таратылатын, оның iшiнде оның банкроттығына байланысты таратылатын астық қабылдау кәсiпорны кредиторларының талаптары осы бапта белгiленген тәртiппен қанағаттандырылады.".
13. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 10, 55-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 4, 28, 33-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 4, 30-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 63-құжат; № 16, 90-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42, 45-құжаттар; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 44-құжат):
1) 22-баптың 5-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер оған қатысты Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында көзделген рәсімдер қолданылса, дивидендтерді есепке жазуға жол берілмейді.";
2) 26-баптың 3-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) егер акцияларды сатып алу кезiнде қоғамға қатысты оңалту немесе банкроттық туралы іс қозғалса;";
3) 30-бапта:
4-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) егер қоғамға қатысты оңалту рәсімі қолданылса, Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында көзделген тәртiппен қабылданған оңалту жоспары негiзiнде жүзеге асырылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Бағалы қағаздар және өзге де ақшалай міндеттемелер банктің активтері мен міндеттемелерін қайта құрылымдау, төлеуге қабілетсіз банктер санатына жатқызылған банкті реттеу жөнінде шаралар қолдану рәсімі аясында немесе қоғамның оңалту процесінде қоғам акцияларына айырбасталатын жағдайда, егер қоғамға қатысты оңалту рәсімі қолданылса, басымдықпен сатып алу құқығы акцияларын бағалы қағаздарды және (немесе) қоғамның ақшалай міндеттемелерін оның акцияларына айырбастау арқылы орналастырған кезде банктің (қоғамның) акционерлеріне берілмейді.".
14. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 136-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 16, 56-құжат; № 22, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 44-құжат):

"1. Требования кредиторов реабилитируемого хлебоприемного предприятия, а также принудительно ликвидируемого, в том числе в связи с его банкротством, удовлетворяются в порядке, установленном настоящей статьей.".
13. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 10, ст.55; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 23, ст.140; 2005 г., № 14, ст.58; 2006 г., № 10, ст.52; № 16, ст.99; 2007 г., № 4, ст.28, 33; № 9, ст.67; № 20, ст.153; 2008 г., № 13-14, ст.56; № 17-18, ст.72; № 21, ст.97; 2009 г., № 2-3, ст.18; № 17, ст.81; № 24, ст.133; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 2, ст.21; № 3, ст.32; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.11, 14; № 4, ст.30; № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 10-11, ст.56; № 15, ст.81; 2014 г., № 4-5, ст.24; № 6, ст.27; № 10, ст.52; № 11, ст.63; № 16, ст.90; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст.42, 45; № 19-1, ст.101; № 19-II, ст.102; № 20-VII, ст.117; № 22-II, ст.145; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 4, ст.7; 2018 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 32; № 11, ст. 44):
1) подпункт 2) пункта 5 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"2) если в отношении него применены процедуры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве;";
2) подпункт 4) пункта 3 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"4) если на момент выкупа акций в отношении общества возбуждено дело о реабилитации или банкротстве;";
3) в статье 30:
подпункт 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3) плана реабилитации, если в отношении общества применена реабилитационная процедура в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В случае конвертирования ценных бумаг и иных денежных обязательств в акции общества в рамках процедуры реструктуризации активов и обязательств банка, применения мер по урегулированию банка, отнесенного к категории неплатежеспособных банков, или в процессе реабилитации общества, если в отношении общества применена реабилитационная процедура, право преимущественной покупки не предоставляется акционерам банка (общества) при размещении их акций посредством конвертирования ценных бумаг и (или) денежных обязательств общества в его акции.".
14. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 5, ст. 43; № 24, ст. 196; 2012 г., № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 10; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-1, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 144; 2015 г., № 8, ст. 42; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-1, ст. 128; № 21-III, ст. 136; № 22-1, ст. 143; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 12, ст. 87; 2017 г., № 4, ст. 7; № 16, ст.56; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 44):

1) 42-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) борышкер болып табылатын заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе заңнамада белгіленген тәртіппен сот дара кәсіпкерлерді және заңды тұлғаларды оңалту туралы немесе олардың банкроттығы туралы іс қозғау туралы ұйғарым қабылдаған, сот мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылдаған;";
2) 44-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның 42-бабының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда – борышкердің немесе өндіріп алушының құқықтық мирасқоры айқындалғанға, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі борышкерге немесе өндіріп алушыға қорғаншы немесе қамқоршы тағайындалғанға, белгіленген тәртіппен заңды тұлғаны тарату туралы шешім қабылданғанға, борышкерді банкрот деп тану туралы шешім қабылданғанға немесе оңалту жоспарын бекіту туралы ұйғарым шығарғанға дейін;";
3) 47-баптың 1-тармағында:
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекіту туралы соттың ұйғарымы заңды күшіне енсе;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өндiрiп алушы немесе борышкер болып табылған заңды тұлғаны тарату аяқталса, құқықтық мирасқоры болмаған кезде не атқарушылық құжат борышкер болып табылатын заңды тұлғаның тарату комиссиясына орындау үшiн жiберiлсе, борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімі немесе оңалту жоспарын бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енсе;".
15. "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 4-5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-III, 136-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 53, 55-құжаттар; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 44-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша:
орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"мөрлерді, мөртабандарды", "мөрлерін, мөртабандарын", "банкроттың мөрін" деген сөздер тиісінше "мөрлерді (ол болған кезде), мөртабандарды", "мөрлерін (ол болған кезде), мөртабандарын", "банкроттың мөрін (ол болған кезде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша берешек", "салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек", "салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша берешек" деген сөздер тиісінше "салықтар, кедендік төлемдер, демпингке қарсы, өтемақы баждары, пайыздар, сондай-ақ бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек", "салықтар, кедендік төлемдер, демпингке қарсы, өтемақы баждары, пайыздар, сондай-ақ бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша кредитор", "салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша кредиторға", "салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша кредитор" деген сөздер тиісінше "салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор", "салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредиторға" деген сөздермен ауыстырылсын.
"төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімі", "төлем қабілетсіздігін реттеу туралы", "өзінің төлем қабілетсіздігін реттеу туралы", "төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімін", "төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімі" деген сөздер тиісінше "берешекті қайта құрылымдау рәсімі", "берешекті қайта құрылымдау туралы", "өзінің берешегін қайта құрылымдау туралы", "берешегін қайта құрылымдау рәсімін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"кредиттер", "кредит" деген сөздер тиісінше "қарыздар", "қарыз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"кепіл мүлкіне", "кепіл мүлкін", "кепіл мүлкі", "кепіл мүлікті", "кепіл мүлік", "кепіл мүліктің" деген сөздер тиісінше "кепілге салынған мүлікке", "кепілге салынған мүлікті", "кепілге салынған мүлік", "кепілге салынған мүлікті", "кепілге салынған мүліктің" деген сөздермен ауыстырылсын.

1) подпункт 2) части первой статьи 42 изложить в следующей редакции:
"2) реорганизации юридического лица, являющегося должником, или принятия в установленном законодательством порядке определения судом о возбуждении производства по делу о реабилитации или банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принятия решения судом о принудительной ликвидации;";
2) подпункт 1) статьи 44 изложить в следующей редакции:
"1) предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) статьи 42 настоящего Закона, - до определения правопреемника должника или взыскателя, назначения недееспособному или ограниченно дееспособному должнику или взыскателю опекуна или попечителя, принятия в установленном порядке решения о ликвидации юридического лица, или принятия решения о признании должника банкротом, или вынесения определения об утверждении плана реабилитации;";
3) в пункте 1 статьи 47:
подпункт 1-1) изложить в следующей редакции:
"1-1) вступило в законную силу определение суда об утверждении соглашения о реструктуризации задолженности;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) завершена ликвидация юридического лица, являвшегося взыскателем или должником, - при отсутствии правопреемника либо исполнительный документ направлен для исполнения в ликвидационную комиссию юридического лица, являющегося должником, вступило в законную силу решение суда о признании должника банкротом или определение суда об утверждении плана реабилитации;".
15. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 4-5, ст. 23; № 10, ст. 52; № 19-1, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-III, ст. 136; № 22-1, ст. 143; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53, 55; № 24, ст. 124; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 10, ст.32; №11, ст. 44):
1) по всему тексту:
слова "аффилированные лица", "аффилированных лиц", "аффилиированным лицом", "аффилиированными лицами" заменить соответственно словами "аффилированные лица", "аффилированных лиц", "аффилированным лицом", "аффилированными лицами";
слова "печати, штампы", "печатей, штампов", "печать банкрота" заменить соответственно словами "печати (при их наличии), штампы", "печатей (при их наличии), штампов", "печать банкрота (при ее наличии)";
слова "задолженность по налогам и другим обязательным платежам в бюджет", "задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет" заменить соответственно словами "задолженность по налогам, таможенным платежам, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, процентам, а также другим обязательным платежам в бюджет", "задолженности по налогам, таможенным платежам, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, процентам, а также другим обязательным платежам в бюджет";
слова "кредитор по налогам и другим обязательным платежам в бюджет", "кредитору по налогам и другим обязательным платежам в бюджет", "кредитором по налогам и другим обязательным платежам в бюджет" заменить соответственно словами "кредитор по налогам и таможенным платежам", "кредитору по налогам и таможенным платежам", "кредитором по налогам и таможенным платежам";
слова "процедура урегулирования неплатежеспособности", "об урегулировании неплатежеспособности", "об урегулировании своей неплатежеспособности", "процедуры урегулирования неплатежеспособности" заменить соответственно словами "процедура реструктуризации задолженности", "о реструктуризации задолженности", "о реструктуризации своей задолженности", "процедуры реструктуризации задолженности";
слова "кредитам", "кредитов", "кредита", "кредит" заменить соответственно словами "займам", "займов", "займа", "заем";
слова "залогового имущества", "залоговое имущество" заменить соответственно словами "заложенного имущества", "заложенное имущество";

2) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң кредиторлар талаптарын борышкер толық көлемде қанағаттандыруға қабілетсіз болған кезде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейді, берешекті қайта құрылымдау рәсімін, оңалту рәсімін және борышкерді банкрот деп тану, банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату негіздерін белгілейді, сондай-ақ оларды жүргізудің тәртібі мен шарттарын айқындайды.";
3) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) ауылшаруашылық өнімін өндіруші – жердi пайдалана отырып, ауылшаруашылық өнiмiн өндiретiн; мал шаруашылығының, құс шаруашылығының (оның iшiнде төлдi өсiруден бастап толық циклді асыл тұқымды), омарта шаруашылығының ауылшаруашылық өнiмiн, егер осы өнiмдi, оның iшiнде қайта өңделген өнiмдi өткiзуден түсетiн табыс жылдық табыстың жалпы сомасының елу пайызынан астамын құраса, өндiретiн дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
2) әкімші – сотта істерді қарау, сондай-ақ оңалту рәсімін және банкроттық рәсімін жүргізу кезеңінде белгіленген тәртіппен тағайындалатын уақытша әкімші, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушылар;
3) әкімшілік шығыстар – оңалту рәсіміне немесе банкроттық рәсіміне бастамашылық жасауға және оларды жүргізуге байланысты шығыстар;
4) банкрот – дәрменсiздiгi заңды күшіне енген сот шешімімен белгiленген борышкер;
5) банкроттық – борышкердiң сот шешiмiмен танылған, оны таратуға негiз болып табылатын дәрменсiздiгi;
6) банкроттық рәсімі – кредиторлардың талаптарын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен банкроттың мүліктік массасы есебінен қанағаттандыру мақсатында жүзеге асырылатын рәсім;
7) банкроттықты басқарушы – банкроттық рәсімін жүзеге асыру үшін оңалту және банкроттық саласындағы уәкілетті орган тағайындаған адам;
8) бітімгершілік келісім – банкроттық рәсімнің кез келген сатысында оны тоқтату мақсатында, борышкер (банкрот) мен кредиторлар арасында сот бекітетін келісім жасасу жолымен қолданылатын рәсім;
9) борышкер – өзіне осы Заңда көзделген рәсiмдердi қолдануға негiздер бар дара кәсiпкер немесе заңды тұлға, сондай-ақ оған қатысты ол рәсімдер қолданылған адам;
10) бiртектi кредиторлар тобы – борышкерге қоятын бiрдей талаптары бар және оларды қанағаттандыруда бiр-бiрiнiң алдында артықшылығы жоқ кредиторлар тобы.
Бiртектi кредиторлар топтарын:
өмiріне немесе денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеу туралы талаптар бойынша кредиторлар;
еңбек шарттары бойынша еңбекақы және өтемақыларды төлеу, сондай-ақ Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар бойынша, мiндеттi зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсiптiк зейнетақы жарналары бойынша, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешектердi төлеу жөніндегі кредиторлар;
кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттемелер бойынша кредиторлар;
салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредиторлар;
тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi беру шарттарынан туындайтын талаптар бойынша кредиторлар;
кепiлмен қамтамасыз етiлмеген қарыз (микрокредит) алуға арналған шарттардан туындайтын талаптар бойынша кредиторлар – қаржы ұйымдары (микроқаржы ұйымдары);
борышкердің облигацияларын ұстаушы кредиторлар құрай алады;

2) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон регулирует общественные отношения, возникающие при неспособности должника удовлетворить в полном объеме требования кредиторов, устанавливает основания для применения процедуры реструктуризации задолженности, реабилитационной процедуры и признания должника банкротом, ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства, а также определяет порядок и условия их проведения.";
3) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) сельскохозяйственный производитель - индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, производящие сельскохозяйственную продукцию с использованием земли; производящие сельскохозяйственную продукцию животноводства, птицеводства (в том числе племенного с полным циклом, начиная с выращивания молодняка), пчеловодства, если доход от реализации этой продукции, в том числе переработанной, составляет более пятидесяти процентов от общей суммы годового дохода;
2) администратор - временный администратор, реабилитационный, временный и банкротный управляющие, назначаемые в установленном порядке в период рассмотрения дел в суде, а также проведения реабилитационной процедуры и процедуры банкротства;
3) административные расходы - расходы, связанные с инициированием и проведением реабилитационной процедуры или процедуры банкротства;
4) банкрот - должник, несостоятельность которого установлена вступившим в законную силу решением суда;
5) банкротство - признанная решением суда несостоятельность должника, являющаяся основанием для его ликвидации;
6) процедура банкротства - процедура, осуществляемая с целью удовлетворения требований кредиторов за счет имущественной массы банкрота в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
7) банкротный управляющий - лицо, назначенное уполномоченным органом в области реабилитации и банкротства для осуществления процедуры банкротства;
8) мировое соглашение — процедура, применяемая на любой стадии процедуры банкротства в целях ее прекращения путем заключения соглашения между должником (банкротом) и кредиторами, утверждаемого судом;
9) должник - индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, у которого имеются основания для применения к нему процедур, предусмотренных настоящим Законом, а также лицо, в отношении которого они применены;
10) группа однородных кредиторов - группа кредиторов, имеющих идентичные требования к должнику и не обладающих друг перед другом преимуществом в получении их удовлетворения.
Группы однородных кредиторов могут составлять:
кредиторы по требованиям о возмещении вреда жизни или здоровью;
кредиторы по оплате труда и выплате компенсаций по трудовым договорам, а также задолженностей по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
кредиторы по обязательствам, обеспеченным залогом;
кредиторы по налогам и таможенным платежам;
кредиторы по требованиям, вытекающим из договоров поставки товаров, работ и услуг;
кредиторы - финансовые организации (микрофинансовые организации) по требованиям, вытекающим из договоров на получение займа (микрокредита), не обеспеченным залогом;
кредиторы - держатели облигаций должника;

11) бірыңғай өндірістік кешен – жиынтығында ауылшаруашылық өнімін өндіру, дайындау, сақтау, тасымалдау, қайта өңдеу немесе өткізу кезінде бірыңғай циклді қамтамасыз ету үшін қажетті мүлік;
12) жоқ борышкер – тұрғылықты жерiн, сондай-ақ қатысушылары мен лауазымды адамдарының орналасқан жерін қатарынан алты ай iшiнде анықтау мүмкiн болмаған борышкер.
Осы Заңның мақсаттары үшін тұрғылықты жер ретінде:
заңды тұлға үшін – Бизнес-идентификаттау нөмірлерінің ұлттық тізіліміне енгізілген оның тұрақты жұмыс iстейтiн органының орналасқан жерi;
дара кәсіпкер үшін – салық органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген, ол қызметін басымдықпен жүзеге асыратын орын;
жеке тұлға үшін – Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасына сәйкес оны тіркеу орны танылады;
13) кәдімгі коммерциялық операциялар – борышкердің әдеттегі қызметіне жататын, тұрақты сипаты бар, бірақ онымен шектелмейтінін қоса алғанда: үй жайды жалдау және коммуналдық қызмет үшін төлемдерді жүзеге асыру, берушілермен мәмілелер, шикізатты сатып алу, жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, дайын өнімді өткізу және қызмет көрсету әрекеттері.
Кәдімгі коммерциялық операцияларға жылжымайтын мүлікті немесе өзге активтерді шеттетумен, мүлікті кепілге берумен, оның ішінде үшінші тұлғаларға берумен байланысты мәмілелер жатпайды;
14) кепiлдi кредитор – талаптары борышкердiң мүлкiн кепiлге салумен қамтамасыз етiлген мiндеттемелер бойынша кредитор;
15) кредитор – еңбекке ақы төлеу, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдарды, мiндеттi зейнетақы жарналарын және мiндеттi кәсiптiк зейнетақы жарналарын, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеу бойынша, авторлық сыйақыны, салықтар, кедендік төлемдер, демпингке қарсы, өтемақы баждары, пайыздар, сондай-ақ бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдерді төлеу жөніндегі мiндеттемелердi қоса алғанда, борышкерге азаматтық-құқықтық және борышкердің өзге де мiндеттемелерiнен туындайтын мүлiктiк талаптары бар тұлға;
16) кредиторлар комитеті – кредиторлардың оңалту және банкроттық рәсімдерінде кредиторлар жиналысы сайлайтын және осы Заңда көзделген өкілеттіктерге ие өкілді органы;
17) кредиторлар талаптарының тізілімі – осы Заңда белгіленген тәртіппен оңалту немесе банкроттық рәсімдерінде қалыптасатын мөлшері, негіздері мен туындау күні көрсетіле отырып, кредиторлардың борышкерге қоятын талаптарының тізбесі;

11) единый производственный комплекс - имущество, в совокупности необходимое для обеспечения единого цикла при производстве, заготовке, хранении, транспортировке, переработке или реализации сельскохозяйственной продукции;
12) отсутствующий должник - должник, место нахождения которого, а также его участников и должностных лиц невозможно установить в течение шести последовательных месяцев.
Для целей настоящего Закона местом нахождения признается:
для юридического лица - место нахождения его постоянно действующего органа, внесенное в Национальный реестр бизнес- идентификационных номеров;
для индивидуального предпринимателя - место преимущественного осуществления его деятельности, заявленное при постановке на регистрационный учет в налоговом органе в качестве индивидуального предпринимателя;
для физического лица - место его регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области миграции населения;
13) обычные коммерческие операции - действия, относящиеся к обычной деятельности должника, носящие регулярный характер, включая, но не ограничиваясь: осуществление платежей за аренду помещений и коммунальные услуги, сделки с поставщиками, приобретение сырья, техническое обслуживание оборудования, реализация готовой продукции и оказание услуг.
Не относятся к обычным коммерческим операциям сделки, связанные с отчуждением недвижимости или иных активов, предоставление имущества в залог, в том числе по обязательствам третьих лиц;
14) залоговый кредитор - кредитор по обязательствам, требования которого обеспечены залогом имущества должника;
15) кредитор - лицо, имеющее к должнику имущественные требования, возникающие из гражданско-правовых и иных обязательств должника, включая обязательства по оплате труда, уплате социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, обязательных пенсионных взносов и обязательных профессиональных пенсионных взносов, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, по выплате авторского вознаграждения, налогов, таможенных платежей, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов, а также других обязательных платежей в бюджет;
16) комитет кредиторов - представительный орган кредиторов, избираемый собранием кредиторов в процедурах реабилитации и банкротства и обладающий полномочиями, предусмотренными настоящим Законом;
17) реестр требований кредиторов - перечень требований кредиторов к должнику с указанием их размера, основания и даты возникновения, формируемый в процедурах реабилитации или банкротства в порядке, установленном настоящим Законом;

18) кредиторларға мүліктік залал келтіру – борышкер құрылтайшысының (қатысушысының), лауазымды және (немесе) оны бақылайтын тұлғаның, сол сияқты дара кәсіпкердің өз мүдделерін немесе өзге адамдардың мүдделерін көздей отырып, кредиторларды алдау немесе олардың сенімін теріс пайдалану арқылы борышкер банкрот деп танылғанға дейін борышкердің мүлкін (активтерін) жою, сыйға тарту, жасыру салдарынан жасаған әрекеті (әрекетсіздігі).
Мүліктік залал деп осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген әрекеттер (әрекетсіздік) жасалған күнінде борышкердің кредитор алдындағы орындалмаған міндеттеме көлемі түсініледі;
19) қала құраушы заңды тұлға – өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалатын заңды тұлға;
20) лауазымды адам – акционерлік қоғам директорлары кеңесінің мүшесі, борышкер заңды тұлғаның басшысы (басшының орынбасары), сондай-ақ заңды тұлғаның алқалы атқарушы органына кіретін, заңды тұлғаны басқару бойынша тұрақты немесе уақытша өкілеттіктер берілген өзге тұлға, борышкер заңды тұлғаның бас бухгалтері, сол сияқты оның міндеттерін уақытша атқаратын өзге тұлға;
21) мүліктік масса – борышкердiң немесе банкроттың оңалту рәсімінде немесе банкроттық рәсімінде өндіріп алу қолданылуы мүмкін мүлкi (активтері), сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларда өзге де тұлғалардың мүлкi (активтері);
22) оңалту және банкроттық саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – оңалту және банкроттық саласында мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын (банктерді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын және жинақтаушы зейнетақы қорларын қоспағанда) мемлекеттік орган;
23) оңалту жоспары – оңалту рәсiмiн қолдану кезiнде борышкердi сауықтыруға бағытталған және борышкердің төлем қабiлеттiлiгiн қалпына келтiру және жұмыс орындарын сақтау мақсатында борышкер мен кредиторлар арасындағы өзара келiсiм негiзiнде жүзеге асырылатын, кредиторлар талаптарын қанағаттандыру кестесiн қоса алғанда, iске асырылу мерзiмдерi, сондай-ақ қол жеткiзiлетiн нәтижелер, пайдаланылатын ресурстар мен ықтимал тәуекелдер көрсетiлетiн өзара байланысты iс-шаралар кешенi;
24) оңалту рәсiмi – сот тәртібімен енгізілетін рәсiм, оның шеңберiнде борышкерге оның төлем қабiлеттiлiгiн қалпына келтiруге бағытталған қайта ұйымдастыру, ұйымдық-шаруашылық, басқарушылық, инвестициялық, техникалық, қаржылық-экономикалық, құқықтық және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн өзге де шаралар қолданылады;

18) причинение имущественного ущерба кредиторам - действия (бездействие), совершенные учредителем (участником) должника, должностным и (или) контролирующим его лицом, а равно индивидуальным предпринимателем в личных интересах или интересах иных лиц в период до признания должника банкротом путем обмана или злоупотребления доверием кредиторов вследствие уничтожения, дарения, сокрытия имущества (активов) должника.
Под имущественным ущербом понимается размер обязательства должника перед кредитором, неисполненного им на дату совершения действий (бездействия), указанных в части первой настоящего подпункта;
19) градообразующее юридическое лицо - юридическое лицо, определяемое в порядке, установленном уполномоченным органом по региональному развитию;
20) должностное лицо - член совета директоров акционерного общества, руководитель (заместитель руководителя) юридического лица - должника, а также иное лицо, входящее в коллегиальный исполнительный орган юридического лица, наделенное постоянными или временными полномочиями по управлению юридическим лицом, главный бухгалтер юридического лица-должника, а равно иное лицо, временно исполняющее его обязанности;
21) имущественная масса - имущество (активы) должника или банкрота, на которое может быть обращено взыскание в реабилитационной процедуре или процедуре банкротства, а также имущество (активы) иных лиц в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
22) уполномоченный орган в области реабилитации и банкротства (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование и контроль в области реабилитации и банкротства (за исключением банков, страховых (перестраховочных) организаций и накопительных пенсионных фондов);
23) план реабилитации - комплекс взаимосвязанных мероприятий, направленных на оздоровление должника при применении реабилитационной процедуры и осуществляемой на основе взаимного согласия между должником и кредиторами, в целях восстановления платежеспособности должника и сохранения рабочих мест с указанием сроков реализации, включая график удовлетворения требований кредиторов, а также достигаемых результатов, используемых ресурсов и возможных рисков;
24) реабилитационная процедура - процедура, вводимая в судебном порядке, в рамках которой к должнику применяются реорганизационные, организационно-хозяйственные, управленческие, инвестиционные, технические, финансово-экономические, правовые и иные не противоречащие законодательству Республики Казахстан меры, направленные на восстановление платежеспособности;

25) оңалтуды басқарушы – осы Заңда белгiленген тәртiппен оңалту рәсiмi кезеңiнде борышкердiң мүлкiн (активтерін) және iстерiн басқару жөнiндегі өкiлеттiк берiлетiн тұлға;
26) реверсивті факторинг – борышкер (банкрот), оның дебиторы және үшінші тұлға арасында жасалған үшжақты шарт, мұнда дебитор өзінің борышкер (банкрот) алдындағы міндеттемесін үшінші тұлғаға береді, ал үшінші тұлға дебитордың борышкер (банкрот) алдындағы міндеттемесін орындайды;
27) салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор – борышкердің салықтарды, кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, пайыздарды, сондай-ақ бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдерді төлеу жөніндегі мiндеттемелерiнен туындайтын мүлiктiк талаптары бар тұлға;
28) санация – оңалту жоспарында көзделген іс-шара, оның барысында борышкер мүлкiнiң меншік иесi (ол уәкiлеттiк берген орган), кредиторлар немесе өзге де тұлғалар борышкерге қаржылық көмек көрсетедi, сондай-ақ борышкердiң резервтерiн жұмылдыру мен оның қаржылық-шаруашылық жағдайын жақсарту жөнiндегі өзге де шаралар кешенiн iске асырады;
29) төлем қабілеттілігі – заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің өз билігіндегі мүлік (активтер) есебінен шартта (шарттарда) және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай міндеттемелерді уақытылы орындау қабілеттілігі;
30) уақытша әкімші – кредиторлар талаптарының тізілімін және оңалту жоспарының тиімділігі (тиімсіздігі) туралы қорытындыны жасау үшін сот тағайындаған тұлға;
31) уақытша басқарушы – банкроттық туралы іс қаралу барысында кредиторлар талаптары тізілімін қалыптастыру үшін, сондай-ақ банкроттықты басқарушыны тағайындағанға дейін банкроттық рәсімін жүргізу үшін сот тағайындаған тұлға;
32) үлестес тұлғалар – шешiмдердi тiкелей және (немесе) жанама айқындауға және (немесе) оңалту немесе банкроттық рәсiмiне қатысушы қабылдайтын шешiмдерге әсер ету, оның iшiнде жасалған шартқа орай әсер ету мүмкiндiгi бар жеке немесе заңды тұлға (өздерiне берiлген өкiлеттiктер шеңберiнде бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдарды, ұлттық басқарушы холдингтi, Тұрғын үй құрылысына кепілдік беру қорын қоспағанда). Оңалту немесе банкроттық рәсiмiндегi үлестес тұлғалардың тiзбесi осы Заңның 9-бабында белгiленедi;
33) факторинг – борышкер (банкрот), оның дебиторы және үшінші тұлға арасында жасалған үшжақты шарт, мұнда борышкер (банкрот) өз дебиторына қоятын мүліктік талапты үшінші тұлғаға береді немесе беруге міндеттенеді, ал үшінші тұлға борышкердің (банкроттың) дебиторына қойылатын талап ету құқығының орнына борышкердің (банкроттың) билік етуіне ақша немесе басқа да мүлік береді немесе беруге міндеттенеді.";

25) реабилитационный управляющий - лицо, которому передаются полномочия по управлению имуществом (активами) и делами должника на период реабилитационной процедуры в порядке, установленном настоящим Законом;
26) реверсивный факторинг - трехсторонний договор, заключенный между должником (банкротом), его дебитором и третьим лицом, где дебитор передает третьему лицу свое обязательство перед должником (банкротом), а третье лицо исполняет обязательства дебитора перед должником (банкротом);
27) кредитор по налогам и таможенным платежам - лицо, имеющее к должнику требования, возникающие из обязательств должника по уплате налогов, таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов, а также других обязательных платежей в бюджет;
28) санация - мероприятие, предусмотренное планом реабилитации, в ходе которого собственником имущества должника (уполномоченным им органом), кредиторами или иными лицами должнику оказывается финансовая помощь, а также реализуется иной комплекс мер по мобилизации резервов должника и улучшению его финансово-хозяйственного положения;
29) платежеспособность - способность юридического лица или индивидуального предпринимателя к своевременному выполнению денежных обязательств, обусловленных договором (договорами) и (или) законодательными актами Республики Казахстан, за счет имеющегося в его распоряжении имущества (активов);
30) временный администратор - лицо, назначенное судом для составления реестра требований кредиторов в реабилитационной процедуре и заключения об эффективности (неэффективности) плана реабилитации;
31) временный управляющий - лицо, назначенное судом для составления реестра требований кредиторов в ходе рассмотрения дела о банкротстве, а также проведения процедуры банкротства до назначения банкротного управляющего;
32) аффилированные лица - физические или юридические лица (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий, национального управляющего холдинга, Фонда гарантирования жилищного строительства), имеющие возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые участником процедуры реабилитации или банкротства решения, в том числе в силу заключенного договора (перечень аффилированных лиц в процедуре реабилитации или банкротства устанавливается статьей 9 настоящего Закона);
33) факторинг - трехсторонний договор, заключенный между должником (банкротом), его дебитором и третьим лицом, где должник (банкрот) уступает или обязуется уступить третьему лицу имущественное требование к своему дебитору, а третье лицо передает или обязуется передать деньги или другое имущество в распоряжение должника (банкрота) в обмен на право требования к дебитору должника (банкрота).";

4) 3-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заң қазыналық кәсiпорындар мен мекемелерден, жинақтаушы зейнетақы қорларынан, банктерден, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарынан басқа, заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің берешекті қайта құрылымдау, оңалту мен банкроттығы, сондай-ақ оларды банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы iстерге қолданылады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың берешегін қайта құрылымдау, оларды оңалту, олардың банкроттығы, сондай-ақ оларды банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы iстердi сот осы Заңда белгiленген ерекшелiктерімен азаматтық сот iсiн жүргiзудiң жалпы қағидалары бойынша қарайды.";
5) 4-баптың 5-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Дәрменсіздік деп борышкерді банкрот деп тану туралы өтінішті беру күнінде оның міндеттемелерінің жалпы сомасының оның активтерінің жалпы сомасынан асып кетуі түсініледі.";
6) 5, 6 және 7-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Оңалту, банкроттық немесе берешекті қайта құрылымдау рәсiмiн қолдану үшін сотқа жүгіну негiздерi
1. Борышкердiң дәрменсіздігі өзін банкрот деп тану туралы өтiнiшпен сотқа жүгiнуiне негiз болып табылады.
2. Борышкердің оңалту рәсімін қолдану туралы сотқа өтінішпен жүгінуі үшін осы Заңның 4-бабының 5-тармағында белгіленген дәрменсіздік белгілері жоқ болған кезде осы баптың 4-тармағында көзделген шарттардың бірі немесе бірнешеуі болуы негіз болып табылады.
3. Борышкердің берешекті қайта құрылымдау рәсімін қолдану туралы өтінішпен сотқа жүгінуі үшін осы баптың 4-тармағында көзделген шарттардың бірі немесе бірнешеуі болуы негіз болып табылады.
4. Кредитор борышкерді банкрот деп тану немесе оңалту рәсімін қолдану туралы сотқа өтінішпен жүгіну үшін борышкердің:
1) өмiр мен денсаулыққа келтiрiлген зиянды өтеу, алименттердi өндiрiп алу, еңбекақы төлеу, еңбек шарттары бойынша өтемақылар төлеу жөніндегі мiндеттемелерi, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар, мiндеттi зейнетақы жарналары және мiндеттi кәсiптiк зейнетақы жарналары бойынша, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша, сондай-ақ қызметтік өнертабыстары, пайдалы модель, өнеркәсіптік үлгілер үшін авторлық шарттар бойынша сыйақылар жөнiндегi міндеттемелері бойынша, оларды орындау мерзiмi басталған күннен бастап үш ай iшiнде, республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржы жылына белгiленген бір жүз еселенген айлық есептiк көрсеткiштен;

4) в статье 3:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Закон применяется к делам о реструктуризации задолженности, реабилитации и банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, а также их ликвидации без возбуждения процедуры банкротства, кроме казенных предприятий и учреждений, накопительных пенсионных фондов, банков, страховых (перестраховочных) организаций.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Дела о реструктуризации задолженности, реабилитации, банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, а также их ликвидации без возбуждения процедуры банкротства рассматриваются судом по общим правилам гражданского судопроизводства с особенностями, установленными настоящим Законом.";
5) часть вторую пункта 5 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"Под несостоятельностью понимается превышение суммарного размера обязательств должника над суммарным размером его активов на дату подачи заявления о признании его банкротом.";
6) статьи 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Основания обращения в суд для применения процедуры реабилитации, банкротства или реструктуризации задолженности
1. Основанием для обращения должника с заявлением в суд о признании его банкротом является его несостоятельность.
2. Основанием для обращения должника с заявлением в суд о применении реабилитационной процедуры является наличие одного или нескольких условий, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, при отсутствии признака несостоятельности, установленного пунктом 5 статьи 4 настоящего Закона.
3. Основанием для обращения должника с заявлением в суд о применении процедуры реструктуризации задолженности является наличие одного или нескольких условий, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.
4. Основанием для обращения кредитора с заявлением в суд о признании должника банкротом или применении реабилитационной процедуры является задолженность должника на сумму не менее:
1) стократного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, по обязательствам перед кредиторами по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью, взысканию алиментов, оплате труда, выплате компенсаций по трудовым договорам, обязательства по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, обязательным пенсионным взносам и обязательным профессиональным пенсионным взносам, по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, а также по вознаграждениям по авторским договорам за служебное изобретение, полезную модель, промышленный образец, в течение трех месяцев со дня наступления срока их исполнения;

2) борышкердің филиалдары мен өкілдіктерінің берешегін қоса алғанда, салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор алдындағы міндеттемелері бойынша, оларды орындау мерзімі басталған кезден бастап төрт ай ішінде, республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген бір жүз елу айлық есептік көрсеткіштен;
3) өзге кредиторлар алдындағы міндеттемелері бойынша, оларды орындау мерзімі басталған кезден бастап үш ай ішінде, дара кәсіпкерлер үшін – республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген үш жүз айлық есептік көрсеткіштен кем емес, заңды тұлғалар үшін – республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген бір мың айлық есептік көрсеткіштен кем емес соманы құрайтыны берешегі негіз болып табылады.
Осы тармақтың талаптары борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы өтініш беру жағдайларына қолданылмайды.
6-бап. Кредиторларға мүліктік залал келтіргені үшін жауаптылық
1. Борышкер құрылтайшысының (қатысушысының), лауазымды және (немесе) борышкерді бақылайтын тұлғаның, дара кәсіпкердің мүліктік залал келтіруі Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген қылмыстық немесе әкімшілік жауаптылыққа әкеп соғады.
Банкроттықты басқарушы банкроттық рәсімін өткізу барысында кредиторларға мүліктік залал келтіру белгілерін анықтаған күннен бастап бір ай ішінде, сондай-ақ осы Заңның 47-бабының 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша прокурордың өтініші бойынша банкрот деп танылған жағдайда тиісті тұлғаларды Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылыққа тарту үшін құқық қорғау органдарына жүгінуге міндетті.
2. Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде санамалап көрсетілген тұлғалар қылмыстық немесе әкімшілік іс жүргізу барысында анықталған фактілер бойынша кредиторларға мүліктік залал келтіргені үшін өзіне тиесілі мүлікпен (активтермен) банкроттың кредиторлары алдында субсидиарлық жауаптылықта болады.
Банкроттықты басқарушы банкроттық рәсімі барысында кредиторларға мүліктік залал келтіру фактісі анықталған кезде, банкроттық рәсімінің нәтижелері бойынша банкрот мүлкінің (активтерінің) жеткіліксіз болуына қарай қанағаттандырылмай қалған кредиторлар талаптарының сомаларын өндіріп алу туралы талап қойып, сотқа жүгінуге міндетті.
Жалғыз кредитор салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор болған жағдайларды қоспағанда, банкроттық рәсімінде жекелеген кредиторлардың өз мүдделері үшін мұндай талаптар қоюына жол берілмейді.
Кредиторларға мүліктік залал келтіру фактісі банкроттық рәсімі аяқталғаннан кейін анықталған кезде кредиторлар банкроттық рәсімінің нәтижелері бойынша банкрот мүлкінің (активтерінің) жеткіліксіз болуына қарай қанағаттандырылмай қалған кредиторлар талаптарының сомаларын өндіріп алу туралы талап қойып, сотқа жүгінуге құқылы.

2) ста пятидесятикратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, по обязательствам перед кредитором по налогам и таможенным платежам, включая задолженность филиалов и представительств должника, в течение четырех месяцев с момента наступления срока их исполнения;
3) трехсоткратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, - для индивидуальных предпринимателей и тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, - для юридических лиц, по обязательствам перед иными кредиторами в течение трех месяцев с момента наступления срока их исполнения.
Требования настоящего пункта не распространяются на случаи подачи заявления о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства.
Статья 6. Ответственность за причинение имущественного ущерба кредиторам
1. Причинение имущественного ущерба учредителем (участником), должностным и (или) контролирующим должника лицом, индивидуальным предпринимателем влечет уголовную или административную ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Банкротный управляющий в месячный срок со дня обнаружения в ходе проведения процедуры банкротства признаков причинения имущественного ущерба кредиторам, а также в случаях признания банкротом по заявлению прокурора на основании, предусмотренном подпунктом 1) пункта 1 статьи 47 настоящего Закона, обязан обратиться в правоохранительные органы для привлечения соответствующих лиц к ответственности, предусмотренной законами Республики Казахстан.
2. Лица, перечисленные в части первой пункта 1 настоящей статьи, несут субсидиарную ответственность перед кредиторами банкрота принадлежащим им имуществом (активами) за причинение имущественного ущерба кредиторам, факт которого установлен в ходе уголовного или административного производства.
При установлении фактов причинения имущественного ущерба кредиторам в ходе процедуры банкротства банкротный управляющий обязан в месячный срок обратиться в суд с иском о взыскании сумм требований кредиторов, оставшихся неудовлетворенными за недостатком имущества (активов) банкрота по результатам процедуры банкротства.
Предъявление таких требований в процедуре банкротства отдельными кредиторами в своих интересах не допускается, за исключением случаев, когда единственным кредитором является кредитор по налогам и таможенным платежам.
При установлении фактов причинения имущественного ущерба кредиторам после завершения процедуры банкротства кредиторы вправе обратиться в суд с иском о взыскании сумм требований кредиторов, оставшихся неудовлетворенными за недостатком имущества (активов) банкрота по результатам процедуры банкротства.

7-бап. Борышкердiң мәмiлелерiн жарамсыз деп тану және мүлiктi (активтерді) қайтару
1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, егер мәмілелерді борышкер немесе ол уәкілеттік берген тұлға Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында және осы Заңда көзделген негiздер болған кезде банкроттық (немесе) оңалту туралы іс қозғалғанға дейін үш жыл ішінде жасасқан болса, олар жарамсыз деп танылады.
Егер борышкерге банкроттық рәсімі оңалту рәсімін тоқтату нәтижесінде қолданылған болса, осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзім оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап есептелінеді.
2. Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделгендерден басқа мәмілелердің жарамсыздығына:
1) жасалған мәміленің бағасы және (немесе) өзге де жағдайлар, салыстырмалы жағдайларда ұқсас мәмілелер жасалатын кезде борышкер үшін бағалардан және (немесе) өзге де жағдайлардан айтарлықтай нашар болатын өзге де жағдайлар;
2) мәміле борышкердің Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, құрылтай құжаттарында шектелген қызметіне сәйкес келмесе не жарғыда айқындалған құзырет бұзылып жасалған мәміле;
3) мүліктің (активтердің) өтеусіз (оның ішінде уақытша пайдалануға) не салыстырмалы экономикалық жағдайлар кезінде борышкер үшін біртекті немесе ұқсас тауар бағасынан айтарлықтай нашар болатын бағамен не кредиторлардың мүдделеріне негізсіз нұқсан келтіріп берілген болса;
4) егер банкроттық және (немесе) оңалту туралы іс қозғалғанға дейін алты ай ішінде жасалған мәміле белгілі бір кредиторлардың талаптарын басқаларына қарағанда артықшылықпен қанағаттандыруға әкеп соқса;
5) борышкердің мүлкін (активтерін) сыйға тарту шарттары, егер мұндай мәміленің оңалту немесе банкроттық туралы іс қозғалғанға дейін бір жыл бұрын жасалған мәмілелерден айтарлықтай айырмашылығы болса;
6) борышкер немесе ол уәкілеттік берген тұлға банкроттық және (немесе) оңалту туралы іс қозғалғанға дейін бір жыл ішінде, осындай мәмілелерден туындаған міндеттемелер іс жүзінде орындалмаған, кредиторларға мүліктік залал келтіріліп үлестес тұлғамен жасалған мәміле негіз болып табылады.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген мән-жайлар кезінде жасалған мәмілелер анықталған жағдайда, әкімші, оның ішінде мәмілені анықтаған кредитордың өтінішхаты бойынша, анықталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мұндай мәмілелерді жарамсыз деп тану туралы өтінішпен сотқа жүгінуге міндетті.
4. Мәміле жарамсыз деп танылған кезде жауапкер мәміле бойынша алынғандардың бәрін қайтаруға міндетті, заттай қайтару мүмкін болмаған кезде – қайтарылуға жататын мүліктің (активтердің), орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтердің құнын өтеуге міндетті.

Статья 7. Признание сделок должника недействительными и возврат имущества (активов)
1. Сделки признаются недействительными, если они совершены должником или уполномоченным им лицом в течение трех лет до возбуждения дела о банкротстве и (или) реабилитации, если иное не предусмотрено настоящим Законом, при наличии оснований, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан и настоящим Законом.
Если к должнику процедура банкротства применена в результате прекращения реабилитационной процедуры, срок, предусмотренный частью первой настоящего пункта, исчисляется с даты вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры.
2. Основаниями недействительности сделок, кроме предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан, являются:
1) цена совершенной сделки и (или) иные условия существенно в худшую для должника сторону отличаются от цены и (или) иных условий, при которых в сравнимых обстоятельствах совершаются аналогичные сделки;
2) сделка не соответствует деятельности должника, ограниченной законодательными актами Республики Казахстан, учредительными документами, либо совершена с нарушением компетенции, определенной уставом;
3) имущество (активы) передано(ы) (в том числе на временное пользование) безвозмездно либо по цене, существенно отличающейся в худшую для должника сторону от цены на идентичный или однородный товар при сопоставимых экономических условиях либо без наличия оснований в ущерб интересам кредиторов;
4) если сделка, совершенная в течение шести месяцев до возбуждения дела о банкротстве и (или) реабилитации, повлекла предпочтительное удовлетворение требований одних кредиторов перед другими;
5) договоры дарения имущества (активов) должника, если такая сделка существенно отличается от сделок, заключенных за год до возбуждения дела о реабилитации или банкротстве;
6) сделка, совершенная за год до возбуждения дела о реабилитации или банкротстве должником или уполномоченным им лицом с аффилированным лицом, без фактического выполнения обязательств, возникающих из таких сделок, в ущерб интересам кредиторов.
3. При выявлении сделок, совершенных при обстоятельствах, указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, администратор обязан, в том числе по ходатайству кредитора, выявившего сделку, в течение десяти рабочих дней со дня выявления обратиться в суд с заявлением о признании таких сделок недействительными.
4. При признании сделки недействительной ответчик обязан возвратить все полученное по сделке, при невозможности возврата в натуре - возместить стоимость подлежащего возврату имущества (активов), выполненных работ или оказанных услуг.

Бұл ретте жауапкер борышкерге талап құқығына ие болады, ол осы Заңның 100-бабының 5-тармағына сәйкес қанағаттандырылуға жатады.
Сот, осы баптың 2-тармағының 6) тармақшасында көзделген негіздер бойынша мәмілені заңсыз деп таныған жағдайда, жауапкер борышкерге талап құқығына ие болады, ол осы Заңның 100-бабының 7-тармағына сәйкес қанағаттандырылуға жатады.
5. Осы бапта көзделген жағдайларда, мүлікті (активтерді) қайтару мүмкін болмаған кезде немесе мүлік (активтер) оның жоғалуына, бүлінуіне не оны кейіннен үшінші тұлғалардың сатып алуына байланысты өтеусіз берілген кезде талап етілетін мүліктің (активтердің) бастапқы сатып алушылары борышкер алдында жоғалған, бүлінген не үшінші тұлғалар адал жолмен сатып алған мүліктің (активтердің) құны шегінде осыған байланысты туындаған залалды өтеу бойынша жауапты болады.
6. Бастапқы сатып алушылардың мүліктің (активтердің) құнын өтеуі мүмкін болмаған кезде борышкердің мүлкін (активтерін) иеліктен шығару туралы шешім қабылдаған тұлға, сондай-ақ осы Заңда белгіленген жағдайларда осындай мәмілені келіскен уақытша әкімші және уақытша басқарушы сот тәртібімен субсидиарлық жауаптылыққа тартылуға тиіс.
7. Осы баптың талаптары:
1) жобалық қаржыландыру, секьюритилендiру;
2) қор биржасының сауда жүйесінде ашық сауда-саттық әдісімен жасалған;
3) шарттары борышкердің банкроттық және (немесе) оңалту туралы іс қозғалғанға дейін үш жыл ішінде жасасқан мәмілелерден айтарлықтай айырмашылығы жоқ кәдімгі коммерциялық операциялардың шеңберінде жасалған мәмілелерге қолданылмайды.
8. Оңалтуды немесе банкроттықты басқарушылар,борышкердің, банкроттық немесе оңалту туралы іс қозғалғанға дейінгі үш жыл ішінде біріктіру, бөлу немесе бөліп шығару жолымен жасалған және активтерді шығаруға әкеп соққан қайта ұйымдастырылуын жарамсыз деп тану туралы сотқа жүгінуге құқылы.";
7) 8-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банкроттықты басқарушы кредиторлар комитетінің шешімі негізінде, банкроттық туралы іс қозғалғанға дейін жасалған шартты өзгертуге, бұзуға, орындаудан бас тартуға немесе оның жарамдылығына дауласуға, борышкер берген мүлікті (активті) қайтаруды талап етуге міндетті.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Оңалту немесе банкроттық туралы іс қозғау туралы сот ұйғарымы шығарылған күннен бастап және оңалту немесе банкроттық туралы істі тоқтату туралы сот ұйғарымы не борышкерге оңалту рәсімін қолдану немесе борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін борышкер мен оның кредиторлары арасындағы өзара талаптарды есепке алуға жол берілмейді.";

При этом ответчик приобретает право требования к должнику, которое подлежит удовлетворению в соответствии с пунктом 5 статьи 100 настоящего Закона.
В случае признания судом сделки недействительной по основанию, предусмотренному подпунктом 6) пункта 2 настоящей статьи, ответчик приобретает право требования к должнику, которое подлежит удовлетворению в соответствии с пунктом 7 статьи 100 настоящего Закона.
5. При невозможности возврата имущества (активов) в случаях, предусмотренных настоящей статьей, или при безвозмездной передаче имущества (активов) в связи с его утратой, порчей либо последующим его добросовестным приобретением третьими лицами первоначальные приобретатели истребуемого имущества (активов) несут ответственность перед должником по возмещению возникших в связи с этим убытков в пределах стоимости утраченного, испорченного либо добросовестно приобретенного третьими лицами имущества (активов).
6. При невозможности возмещения стоимости имущества (активов) первоначальными приобретателями лицо, принявшее решение об отчуждении имущества (активов) должника, а также временный администратор и временный управляющий, согласовавшие такую сделку в установленных настоящим Законом случаях, должны быть привлечены к субсидиарной ответственности в судебном порядке.
7. Требования настоящей статьи не распространяются на сделки:
1) проектного финансирования, секьюритизации;
2) заключенные в торговой системе фондовой биржи методом открытых торгов;
3) совершенные должником в рамках обычных коммерческих операций, условия которых существенно не отличаются от условий аналогичных сделок, заключенных должником в процессе осуществления им предпринимательской деятельности в течение трех лет до возбуждения дела о банкротстве и (или) реабилитации.
8. Реабилитационный или банкротный управляющий вправе обратиться в суд о признании недействительной реорганизации должника, совершенной путем присоединения, разделения или выделения в течение трех лет до возбуждения дела о банкротстве или реабилитации и приведшей к выводу активов.";
7) в статье 8:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Банкротный управляющий обязан изменить, расторгнуть, отказаться от исполнения или оспорить действительность договора, заключенного до возбуждения дела о банкротстве, потребовать возврата имущества (активов), переданного должником, на основании решения комитета кредиторов.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. С даты вынесения определения суда о возбуждении дела о реабилитации или банкротстве и до вступления в законную силу определения суда о прекращении дела о реабилитации или банкротстве либо решения суда о применении к должнику реабилитационной процедуры или признании должника банкротом зачет взаимных требований между должником и его кредиторами не допускается.";

8) 10-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті орган және әкімші борышкерді банкрот деп тануға дейінгі кезеңді қоса алғанда, банкрот мүлкінің меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшыларының (қатысушыларының) келісімін алмастан, борышкердің қаржылық-шаруашылық қызметі туралы мәліметтерді сұратуға және алуға құқылы.
2. Әкімшінің не уәкілетті органның осы мәліметтер сеніп тапсырылған немесе оған қызметі немесе жұмысы бойынша белгілі болған лауазымды адамының қаржылық-шаруашылық қызмет туралы мәліметтерді жария етуі, сол сияқты осындай мәліметтерді қамтитын құжаттарды жоғалту Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа әкеп соғады. Осы баптың күші сонымен қатар әкімші тартқан тұлғаларға да қолданылады.";
9) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Борышкердің құқықтық жағдайы
1. Борышкер:
1) осы Заңда көзделген жағдайларда оны банкрот деп тану, берешекті қайта құрылымдау рәсімін, оңалту рәсімін, банкроттық рәсімін қозғамай таратуды қолдану туралы өтінішпен сотқа жүгінуге;
2) оңалту жоспарын бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшінен енген күннен бастап борышкер мүлкінің меншік иесіне (ол уәкілеттік берген органға), құрылтайшыға (қатысушыға) мүлікті (активтерді) және істерді басқару құқығын сақтау туралы сотта арызбен білдіруге;
3) осы Заңда көзделген тәртіппен және шарттарда банкроттық рәсімі барысында бітімгершілік келісім жасасуға;
4) сотта кредиторлық берешек сомаларына дауласуға, сондай-ақ осы мақсаттар үшін аудиторлық ұйымдарды тартуға;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да құқықтарды пайдалануға құқылы.
2. Борышкер:
1) оның мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), заңды тұлғаның құрылтай құжаттармен осыған уәкілеттік берілген органы оны тарату туралы шешім қабылдаған, ал мүлкінің (активтерінің) құны кредиторлардың талаптарын толық көлемде қанағаттандыру үшін жеткіліксіз болған жағдайда өзін банкрот деп тану туралы сотқа жүгінуге;
2) егер бір кредитордың немесе бірнеше кредитордың талаптарын қанағаттандыру оның басқа кредиторлар алдындағы ақшалай міндеттемелерін толық көлемде орындаудың мүмкін болмауына әкелсе, өзін банкрот деп тану туралы сотқа жүгінуге;
3) әкімшіні тағайындаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сотқа және әкімшіге қаржылық-шаруашылық қызмет туралы ақпаратты, оның ішінде борышкерде бар мүлік (активтер), оның ішінде кепіл ауыртпалығы салынған, мүліктік жалдауда (жалға алуда) және (немесе) лизингте тұрған мүлік туралы, банктік шоттарда жатқан ақша туралы, шоттардың нөмірлері және банктердің орналасқан жері, дебиторлық берешек сомасы туралы мәліметтерді ұсынуға;

8) пункты 1 и 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган и администратор вправе запрашивать и получать сведения о финансово-хозяйственной деятельности должника, включая период до признания его банкротом, без получения согласия собственника имущества (уполномоченного им органа), учредителей (участников) банкрота.
2. Разглашение сведений о финансово-хозяйственной деятельности администратором либо должностным лицом уполномоченного органа, которому они были доверены или стали известны по службе или работе, а равно утрата документов, содержащих такие сведения, влекут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан. Действие настоящей статьи распространяется также на лиц, привлеченных администратором.";
9) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Правовое положение должника
1. Должник вправе:
1) обратиться в суд с заявлением о признании его банкротом, применении процедуры реструктуризации задолженности, реабилитационной процедуры, ликвидации без возбуждения процедуры банкротства в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
2) ходатайствовать в суде о сохранении за собственником имущества должника (уполномоченным им органом), учредителем (участником) права управления имуществом (активами) и делами со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении плана реабилитации;
3) заключать мировое соглашение в ходе процедуры банкротства в порядке и на условиях, которые предусмотрены настоящим Законом;
4) оспаривать в суде суммы кредиторской задолженности, а также привлекать для этих целей аудиторские организации;
5) пользоваться другими правами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
2. Должник обязан:
1) обратиться в суд о признании его банкротом в случае, когда собственником его имущества (уполномоченным им органом), органом юридического лица, уполномоченным на то учредительными документами, принято решение о его ликвидации, а стоимости имущества (активов) недостаточно для удовлетворения требований кредиторов в полном объеме;
2) обратиться в суд о признании его банкротом, если удовлетворение требований одного кредитора или нескольких кредиторов приводит к невозможности исполнения им денежных обязательств в полном объеме перед другими кредиторами;
3) представить суду и администратору в течение трех рабочих дней с даты назначения администратора информацию о финансово-хозяйственной деятельности, в том числе сведения об имеющемся у должника имуществе (активах), в том числе имуществе, обремененном залогом, находящемся в имущественном найме (аренде) и (или) в лизинге, о деньгах, находящихся на банковских счетах, номерах счетов и месте нахождения банков, сумме дебиторской задолженности;

4) борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы сот шешімі шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Заңның 115-бабының 2-тармағында көзделген құжаттарды уәкілетті органға беруге;
5) оңалтуды басқарушыға ол тағайындалған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде құрылтай құжаттарын, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, он бес жұмыс күні ішінде – есепке алу құжаттамасын, екі ай ішінде – материалдық және өзге де құндылықтарды беруге;
6) борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімі шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уақытша басқарушыға құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, банкроттың мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, банкротқа тиесілі мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, материалдық және өзге де құндылықтарды беруге;
7) уақытша басқарушы тағайындалған күннен бастап қарау арқылы зерделеу үшін есепке алу құжаттамасына оның қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
8) бухгалтерлік құжаттаманың, бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есептілік жүйелерінің толықтығы мен анықтығын қамтамасыз етуге;
9) оңалту жоспарын кредиторлар жиналысында қаралған күнінен кейінгі күннен кешіктірмей, оны танысу үшін уақытша әкімшіге ұсынуға;
10) құпия болып табылатын мәліметтерді қоспағанда, оңалту рәсімін жүргізу кезінде кез келген кредиторға оның жазбаша сұрау салуы негізінде сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей өз қызметінің жүзеге асырылу барысы туралы ақпаратты ұсынуға;
11) сұрау салу негізінде сотқа, оңалтуды, уақытша немесе банкроттықты басқарушыға және кредиторлар комитетіне өзінің қаржылық жағдайы мен шаруашылық қызметі туралы ақпаратты, түсіндірмені ұсынуға;
12) әр айдың он бесінші күнінен кешіктірмей, оңалту рәсімін жүргізу кезеңіндегі қаржылық жағдай, алдыңғы айдағы кәдімгі коммерциялық операциялар барысында жүргізілген мәмілелер туралы ақпаратты кредиторлар комитетінің назарына жеткізуге;
13) осы Заңда көзделген жағдайларда кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс мәмілелерді уақытша басқарушымен немесе уақытша әкімшімен келісуге;
14) осы Заңда көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
3. Оңалту рәсімінде борышкердің мүлкі (активтері) мен істерін басқару құқығы борышкер мүлкінің меншік иесінде (ол уәкілеттік берген органда) құрылтайшыларда (қатысушыларда) қалған жағдайларда борышкердің органдарына осы Заңда оңалтуды басқарушы үшін көзделген, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзырет шегінде өкілеттіктер және жауаптылық қолданылады.

4) предоставить уполномоченному органу в течение трех рабочих дней с даты вынесения судом решения о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства документы, предусмотренные пунктом 2 статьи 115 настоящего Закона;
5) передать реабилитационному управляющему в течение трех рабочих дней с даты его назначения учредительные документы, печати (при их наличии), штампы, в течение пятнадцати рабочих дней - учетную документацию, в течение двух месяцев - материальные и иные ценности;
6) передать временному управляющему в срок не позднее трех рабочих дней с даты вынесения решения суда о признании должника банкротом учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество банкрота, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие банкроту;
7) с даты назначения временного управляющего обеспечить ему доступ к учетной документации для изучения путем просмотра;
8) обеспечивать полноту и достоверность бухгалтерской документации, систем бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
9) не позднее дня, следующего за днем рассмотрения на собрании кредиторов плана реабилитации, представить его для ознакомления временному администратору;
10) при проведении реабилитационной процедуры представлять информацию о ходе осуществления своей деятельности любому кредитору на основании его письменного запроса не позднее трех рабочих дней со дня получения запроса, за исключением сведений, являющихся конфиденциальными;
11) на основании запроса представлять информацию, пояснения о финансовом положении и хозяйственной деятельности должника суду, реабилитационному, временному или банкротному управляющим и комитету кредиторов;
12) не позднее пятнадцатого числа каждого месяца доводить до сведения комитета кредиторов информацию о финансовом состоянии, произведенных сделках в ходе обычных коммерческих операций за предыдущий месяц в период проведения реабилитационной процедуры;
13) в случаях, предусмотренных настоящим Законом, согласовывать с временным управляющим или временным администратором сделки вне рамок обычных коммерческих операций;
14) выполнять иные обязанности, предусмотренные настоящим Законом.
3. В случаях, когда право управления имуществом (активами) и делами должника в реабилитационной процедуре остается за собственником имущества должника (уполномоченным им органом), учредителями (участниками), на органы должника распространяются полномочия в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции и ответственность, предусмотренные настоящим Законом для реабилитационного управляющего.

4. Осы баптың 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 6) және 7) тармақшаларында көзделген талаптарды орындау міндеттеріне кіретін борышкердің лауазымды адамдары және (немесе) борышкерді бақылайтын тұлға борышкердің мүлкі (активтері) әкімшілік шығыстарды өтеуге және барлық кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру үшін жеткіліксіз болған кезде, банкроттық рәсімін өткізу нәтижелері бойынша осы баптың 2-тармағы 1), 2), 3), 4), 6) және 7) тармақшаларының ережелерін бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ортақ субсидиарлық жауаптылықта болады.
5. Борышкердің құрылтайшысы (қатысушысы), борышкер мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), лауазымды адамдары және (немесе) борышкерді бақылайтын тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған жағдайда аталған адамдар өздерінің іс-әрекеттері нәтижесінде келтірілген залалды өтей отырып, тиісті жауаптылыққа тартылады.";
10) мынадай мазмұндағы 11-1-баппен толықтырылсын:
"11-1-бап. Борышкерді бақылайтын тұлға
1. Борышкерді бақылайтын тұлға ретінде, борышкерді банкрот деп тану туралы іс қозғалғанға дейін үш жыл ішінде оның әрекеттерін (әрекетсіздігін) айқындау, оның ішінде мәмілелер жасасу және олардың шарттарын айқындау мүмкіндігі бар немесе құқығы болған жеке тұлға саналады.
2. Бақылайтын тұлғаның борышкердің әрекеттерін (әрекетсіздігін) айқындау мүмкіндігі:
1) борышкердің құрылтайшысымен (қатысушымен) және (немесе) лауазымды тұлғасымен туыстық немесе жекжаттық қатынаста болу;
2) сенімхат не өзге арнайы өкілеттікке негізделген борышкер атынан борышкердің мүлкіне (активтеріне) қатысты әрекеттер (әрекетсіздік) жасасу өкілеттіктері;
3) осы Заңның 1-бабының 20) тармақшасында көрсетілген адамдардың, сондай-ақ лауазымды немесе борышкердің әрекеттерін (әрекетсіздігін) айқындау мүмкіндігін беретін өзгеде лауазымдарға ие болу немесе орнын баса тұру;
4) пайда түсіру үшін борышкердің шешім қабылдауына өзге де түрде ықпал етуге байланысты белгіленуі мүмкін.";
11) 12-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңда белгіленген жағдайларда, оңалту рәсiмiн немесе банкроттық рәсімін жүргізу үшін оларды өткізу кезеңiнде борышкердің барлық органдары басқарудан шеттетiледi және борышкердiң мүлкi (активтері) мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктер әкімшіге берiледi.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Біліктілік емтиханын ойдағыдай тапсырған және осы Заңда белгіленген тәртіппен уәкілетті органға қызметін бастағаны туралы хабарлама берген жеке тұлға әкімші болып тағайындалады.
Осы Заңның 78-бабының 2-тармағында және 118-1-бабында көзделген жағдайды қоспағанда, әкімшіге осы Заңмен жүктелген өкiлеттiктер өзге адамдарға берілмейді.";
8-тармақта:
бірінші бөлікте:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кредитордың немесе борышкердің мүдделеріне нұқсан келтіруге алып келген, фактісі заңды күшіне енген сот актісімен белгіленген осы Заң талаптары бірнеше мәрте (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) бұзылған;";
4) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

4. За нарушение положений подпунктов 1), 2), 3) 4), 6) и 7) пункта 2 настоящей статьи при недостаточности имущества (активов) должника для погашения административных расходов и удовлетворения требований всех кредиторов по результатам проведения процедуры банкротства должностное и (или) контролирующее должника лицо, в обязанности которого входит выполнение требований, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 6) и 7) пункта 2 настоящей статьи, солидарно несут субсидиарную ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
5. В случае нарушения учредителем (участником) должника, собственником имущества (уполномоченным им органом), должностными и (или) контролирующими лицами должника законодательства Республики Казахстан, указанные лица привлекаются к соответствующей ответственности с возмещением убытков, причиненных в результате их действий.";
10) дополнить статьей 11-1 следующего содержания:
"Статья 11-1. Контролирующее должника лицо
1. Контролирующим должника лицом признается физическое лицо, имеющее либо имевшее не более чем за три года до возбуждения дела о банкротстве должника возможность определять его действия (бездействие), в том числе по совершению сделок и определению их условий.
2. Наличие возможности у контролирующего должника лица определять действия (бездействие) должника может устанавливаться в силу:
1) нахождения его в отношениях родства или свойства с учредителем (участником) и (или) должностным лицом должника;
2) полномочий совершать действия (бездействие) в отношении имущества (активов) должника от его имени, основанных на доверенности либо ином специальном полномочии;
3) занятия либо замещения должности лиц, указанных в подпункте 20) статьи 1 настоящего Закона, а также иной должности, предоставляющей возможность определять действия (бездействие) должника;
4) оказания иного влияния на принятие решения должником для извлечения выгоды.";
11) в статье 12:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. В случаях, установленных настоящим Законом, для проведения реабилитационной процедуры или процедуры банкротства на период их проведения все органы должника отстраняются от управления и полномочия по управлению имуществом (активами) и делами должника передаются администратору.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Администратором назначается физическое лицо, успешно сдавшее квалификационный экзамен и подавшее уведомление о начале деятельности в уполномоченный орган в порядке, установленном настоящим Законом.
Полномочия, возложенные настоящим Законом на администратора, не могут быть переданы иным лицам, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 статьи 78 и статьей 118-1 настоящего Закона.";
в пункте 8: в части первой:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) неоднократного (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушения требований настоящего Закона, повлекшего причинение ущерба интересам кредитора или должника, факт которого установлен вступившим в законную силу судебным актом;";
подпункты 4) и 6) изложить в следующей редакции:

"4) қайтыс болған немесе сот қайтыс болды деп жариялаған не хабар ошарсыз кеттi деп таныған;";
"6) экономикалық қызмет саласындағы құқық бұзушылықтар, сондай-ақ мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы сыбайлас жемқорлық және өзге де қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 6), 12) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша қылмыстық іс тоқтатылған;";
екінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адамдар хабарламаларының тізілімінен алып тастауды уәкілетті орган мынадай мерзімдерде:
1) осы баптың 8-тармағының 1) – 10) тармақшаларында көзделген жағдайларда, анықталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
2) осы баптың 8-тармағының 11) тармақшасында көзделген жағдайда, анықталған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.";
10-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) бірнеше (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі немесе одан да көп) мәрте профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша уәкілетті орган анықтаған бұзушылықтарды әкімшінің жоймағаны, сондай-ақ тексеру нәтижелері бойынша осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленген талаптарды әкімшінің бұзғаны анықталған";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) бірнеше (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш немесе одан да көп) мәрте әкімшіге осы Заңның 18-бабының 7-тармағында көзделген хабарландыру жіберілген жағдайларда өз өкілеттіктерін орындаудан шеттетіледі.";
13-тармақ алып тасталсын;
12) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Әкімшінің сыйақысы
1. Уақытша және банкроттықты басқарушылардың негізгі сыйақысы, осы Заңның 110-бабының 3-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, борышкердің мүлкінен төленеді, ұзарту мерзімін есепке алмағанда, банкроттық рәсімді өткізу кезеңінде тіркелген болып табылады.
Банкроттық рәсімді өткізу мерзімі ұзартылған кезде банкроттықты басқарушының негізгі сыйақысы банкроттық рәсімінің аяқталуына дейін кредиторлар жиналысы шешімінің негізінде белгіленген негізгі сыйақы мөлшерінің елу пайызынан аспауға тиіс.
Уақытша әкімшінің, уақытша және банкроттықты басқарушылардың негізгі сыйақысының ең төмен және ең жоғары шектерін, сондай-ақ осындай сыйақыны төлеу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
Уақытша әкімшінің, уақытша және банкроттықты басқарушылардың негізгі сыйақысының уәкілетті орган белгілеген шегінде төлеуге жататын мөлшерін кредиторлар жиналысы айқындайды.
Оңалтуды басқарушының негізгі сыйақы мөлшері кредиторлар жиналысымен белгіленеді.

"4) смерти или объявления судом умершим либо признания безвестно отсутствующим;";
"6) прекращения уголовного дела по правонарушениям в сфере экономической деятельности, а также по коррупционным и иным уголовным правонарушениям против интересов государственной службы и государственного управления по основаниям, предусмотренным подпунктами 3), 4), 6), 12) части первой статьи 35 Уголовнопроцессуального кодекса Республики Казахстан;";
часть вторую исключить;
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Исключение из реестра уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, осуществляется уполномоченным органом в следующие сроки:
1) в случаях, предусмотренных подпунктами 1) - 10) пункта 8 настоящей статьи, в течение пяти рабочих дней со дня выявления;
2) в случае, предусмотренном подпунктом 11) пункта 8 настоящей статьи, в течение одного рабочего дня со дня выявления.";
в пункте 10:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) неоднократного (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) неустранения администратором нарушений, выявленных уполномоченным органом по результатам профилактического контроля, а также выявления по результатам проверки нарушений администратором требований, установленных настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) неоднократного (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) направления администратору извещения, предусмотренного пунктом 7 статьи 18 настоящего Закона.";
пункт 13 исключить;
12) статью 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Вознаграждение администратора
1. Основное вознаграждение временного и банкротного управляющих выплачивается из имущества должника, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 110 настоящего Закона, является фиксированным на период проведения процедуры банкротства без учета срока его продления.
При продлении срока проведения процедуры банкротства основное вознаграждение банкротного управляющего до завершения процедуры банкротства не должно превышать пятидесяти процентов от размера основного вознаграждения, установленного на основании решения собрания кредиторов.
Минимальный и максимальный пределы основного вознаграждения временного администратора, временного и банкротного управляющих, а также порядок выплаты такого вознаграждения определяются уполномоченным органом.
Размер основного вознаграждения временного администратора, временного и банкротного управляющих определяется собранием кредиторов в пределах, установленных уполномоченным органом.
Размер основного вознаграждения реабилитационного управляющего определяется собранием кредиторов.

2. Банкроттықты басқарушыға қосымша сыйақы борышкердің мүлкінен:
1) қанағаттандырылған талаптардан бір пайыз мөлшерінде - кредиторлар талаптары тізіліміне енгізілген кредиторлар талаптарының жиырма бес пайызынан кем емес;
2) қанағаттандырылған талаптардан екі пайыз мөлшерінде - кредиторлар талаптары тізіліміне енгізілген кредиторлар талаптарының жиырма бес пайызынан елу пайызына дейін;
3) қанағаттандырылған талаптардан үш пайыз мөлшерінде - кредиторлар талаптары тізіліміне енгізілген кредиторлар талаптарының елу пайызынан жетпіс бес пайызына дейін;
4) қанағаттандырылған талаптардан төрт пайыз мөлшерінде – кредиторлар талаптары тізіліміне енгізілген кредиторлар талаптарының жетпіс бес пайызынан жоғары қанағаттандырылған жағдайларда төленуге жатады.
Осы тармақтың мақсаттары үшін кредиторлар тізіліміне енгізілген кредиторлар талаптары ретінде, егер осы тармақтың үшінші бөлігінде өзгеше белгіленсе, тізілімнің екінші, үшінші, төртінші және бесінші кезектеріне жатқызылған талаптар түсініледі.
Банкроттықты басқарушының қосымша сыйақысын есептеген кезде осы Заңның 104-бабының 3-тармағына сәйкес қанағаттандырылған кепілді кредиторлар талаптары мөлшері есепке алынбайды.
Банкроттықты басқарушыға қосымша сыйақы бірінші кезектегі кредиторлар талаптары толық көлемде қанағаттандырылған жағдайда төленуге жатады.
3. Банкроттықты басқарушы қосымша сыйақы сомасын есепке қосу үшін борышкердің арнайы банк шотын ашуға міндетті.
Арнайы банк шотына түсетін ақша банкроттықты басқарушы қызметін атқаратын жеке тұлғаның, заңды күшіне енген қорытынды есепті бекіту және банкроттық рәсімін аяқтау туралы сот ұйғарымы негізінде алуына жатады.
Арнайы шот, осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген ақша алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде банкроттықты басқарушы қызметін атқарған жеке тұлғаның өтініші негізінде жабылады.
4. Оңалтуды басқарушының қосымша сыйақысы кредиторлар жиналысы айқындаған мөлшерде оңалту рәсімі мақсатына жеткен жағдайда төленеді.
5. Кредитор, өзінің талаптарын қанағаттандыруға жұмсалған қаражат есебінен банкроттықты басқарушыға сыйлықақы төлеуге құқылы. Сыйлықақы мөлшері мен оны төлеу тәртібін кредитордың өздігінен айқындайды.";
13) 15-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2) және 1-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) әкімшілердің рейтингісін қалыптастыру тәртібін әзірлейді және бекітеді;

2. Дополнительное вознаграждение банкротному управляющему выплачивается из имущества должника в случае удовлетворения:
1) не менее двадцати пяти процентов требований кредиторов, включенных в реестр требований кредиторов, в размере одного процента от удовлетворенных требований;
2) от двадцати пяти до пятидесяти процентов требований кредиторов, включенных в реестр требований кредиторов, в размере двух процентов от удовлетворенных требований;
3) от пятидесяти до семидесяти пяти процентов требований кредиторов, включенных в реестр требований кредиторов, в размере трех процентов от удовлетворенных требований;
4) свыше семидесяти пяти процентов требований кредиторов, включенных в реестр требований кредиторов, в размере четырех процентов от удовлетворенных требований.
Для целей настоящего пункта под требованиями кредиторов, включенными в реестр требований кредиторов, понимаются требования, отнесенные ко второй, третьей, четвертой и пятой очередям реестра, если иное не установлено частью третьей настоящего пункта.
При расчете дополнительного вознаграждения банкротного управляющего не учитывается размер требований залоговых кредиторов, удовлетворенных в соответствии с пунктом 3 статьи 104 настоящего Закона.
Дополнительное вознаграждение банкротного управляющего подлежит выплате при условии удовлетворения требований кредиторов первой очереди в полном объеме.
3. Банкротный управляющий обязан открыть специальный банковский счет должника для зачисления суммы дополнительного вознаграждения.
Деньги, поступающие на специальный банковский счет, подлежат получению физическим лицом, осуществлявшим деятельность банкротного управляющего, на основании вступившего в законную силу определения суда об утверждении заключительного отчета и завершении процедуры банкротства.
Специальный счет подлежит закрытию в течение трех рабочих дней со дня получения денег, указанных в части второй настоящего пункта, по заявлению физического лица, осуществлявшего деятельность банкротного управляющего.
4. Дополнительное вознаграждение реабилитационного управляющего подлежит выплате в размере, определенном собранием кредиторов, в случае достижения целей реабилитационной процедуры.
5. Кредитор вправе выплатить премиальное вознаграждение банкротному управляющему за счет средств, направленных на удовлетворение его требований. Размер и порядок выплаты премиального вознаграждения определяются кредитором самостоятельно.";
13) в статье 15:
дополнить подпунктами 1-1), 1-2) и 1-3) следующего содержания:
"1-1) разрабатывает и утверждает порядок формирования рейтинга администраторов;

1-2) әкімшілердің рейтингісін қалыптастыруды жүзеге асырады;
1-3) уәкілетті органның интернет-ресурсында әкімшілер рейтингісінің нәтижелерін жариялайды;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) оңалтуды басқарушының – оңалту рәсiмiнің жүзеге асырылу барысы туралы, уақытша басқарушының және банкроттықты басқарушының – банкроттық рәсiмiнің жүргiзілу барысы туралы ағымдағы ақпаратын қарайды;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) кредиторларға мүліктік залал келтіру белгiлерiн анықтайды;";
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) кредиторларға мүліктік залал келтірудің анықталған белгiлерi бойынша, сондай-ақ оңалту рәсімі мен банкроттық рәсімін жүргізу кезіндегі заңсыз іс-қимылдар бойынша материалдарды Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген жауаптылыққа кінәлі адамдарды тарту үшін құқық қорғау органдарына жібереді;";
11) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"11) әкiмшiнiң әрекеттерiне (әрекетсіздігіне) жасалған шағымдарды қарайды;";
"13) әкімшілерді есепке алу, оңалтуды және банкроттықты басқарушыларды тағайындау және шеттету тәртібін айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) оңалту жоспарының үлгілік нысанын бекітеді;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) мемлекеттiк органдардан, заңды тұлғалардан және олардың лауазымды адамдарынан оңалту немесе банкроттық рәсімі қолданылған борышкерлер туралы ақпаратты сұратады және алады;";
21) және 23) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"21) өз құзыреті шегінде берешекті қайта құрылымдау, оңалту, банкроттық рәсімдерін және банкроттық рәсімін қозғамай таратуды енгізу, жүргізу және тоқтату жөнінде түсініктеме беру мен түсіндіруді жүзеге асырады және береді;";
"23) уәкілетті органның интернет-ресурсында оларды банкрот деп тану не оңалту рәсімін қолдану не банкроттық рәсімін қозғаусыз тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген борышкерлердің (заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер) тізімін жариялайды;";
14) 17 және 18-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау
1. Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексерулер және профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
2. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.

1-2) осуществляет формирование рейтинга администраторов;
1-3) публикует на интернет-ресурсе уполномоченного органа результаты рейтинга администраторов;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) рассматривает текущую информацию реабилитационного управляющего о ходе осуществления реабилитационной процедуры, временного управляющего, банкротного управляющего о ходе проведения процедуры банкротства;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) выявляет признаки причинения имущественного ущерба кредиторам;";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) направляет в правоохранительные органы материалы по выявленным признакам причинения имущественного ущерба кредиторам, а также по неправомерным действиям при проведении реабилитационной процедуры и процедуры банкротства для привлечения виновных лиц к ответственности, предусмотренной законами Республики Казахстан;";
подпункты 11) и 13) изложить в следующей редакции:
"11) рассматривает жалобы на действия (бездействие) администратора;";
"13) определяет порядок учета администраторов, назначения и отстранения реабилитационного и банкротного управляющих;";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) утверждает типовую форму плана реабилитации;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) запрашивает и получает от государственных органов, юридических лиц и их должностных лиц информацию о должниках, в отношении которых применена процедура реабилитации или банкротства;";
подпункты 21) и 23) изложить в следующей редакции:
"21) в пределах своей компетенции осуществляет и дает разъяснение и комментарии по введению, проведению и прекращению процедур реструктуризации задолженности, реабилитации, банкротства и ликвидации без возбуждения процедуры банкротства;";
"23) публикует на интернет-ресурсе уполномоченного органа список должников (юридических лиц и индивидуальных предпринимателей), в отношении которых вступило в законную силу решение суда о признании их банкротами либо применении реабилитационной процедуры, либо ликвидации без возбуждения процедуры банкротства;";
14) статьи 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве
1. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве осуществляется в форме проверки и профилактического контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
2. Профилактический контроль без посещения субъекта контроля осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.

18-бап. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау
1. Әкімші қызметін бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау мақсаты бұзушылықтың, уақтылы алдын алу, жол бермеу және уәкілетті орган анықтаған бұзушылықтарды бақылау субъектісінің өз бетінше жою құқығын беру болып табылады.
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды өз бетінше жою құқығын беру үшін оған бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес салдарын жоюға болатын бұзушылықтар бойынша ғана жүргізіледі.
2. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау жүргізу тәсілі уәкілетті орган алған:
1) оңалту рәсімінің немесе банкроттық рәсімінің жүзеге асырылу барысы туралы ағымдағы және сұрау салынған ақпарат.
Мұндай ақпаратты беру нысанын, тәртібін және мерзімдерін уәкілетті орган белгілейді;
2) уәкілетті мемлекетті органдардан, сондай-ақ әкімші және борышкер қызметі бойынша өзге де түрлі көздерден алынған мәліметтерге жататын деректер мен ақпаратты өзара салыстыру болып табылды.
Атына уәкілетті органның сұрау салуы келіп түскен мемлекеттік орган, жеке және заңды тұлға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда және тәртіппен кез келген құпия ақпаратты (банктік, салықтық, коммерциялық құпия) ашуға және борышкерге және әкімші жүзеге асыратын оңалту немесе банкроттық рәсіміне қатысты құпия ақпаратты қамтитын кез келген құжаттардың көшірмелерін ұсынуға міндетті.
Уәкілетті органның сұрау салуын орындау мерзімі орындаудың неғұрлым ұзақ мерзімі сұрау салудың өзінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, сұрау салу келіп түскен күннен бастап он жұмыс күнін құрайды.
3. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған кезде бұзушылық анықталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмеген мерзімде уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша хабарландыру жіберіледі.
Хабарлама бақылау субъектісіне қолын қойдыра отырып жеке өзіне немесе жөнелту мен алу фактісін растайтын өзге де тәсілмен табыс етілуге тиіс.
Төменде тізбеленген тәсілдердің бірі арқылы жіберілген хабарлама мынадай жағдайларда:
1) қолма-қол – алғаны туралы хабарламада белгі қойған күннен бастап;
2) пошта арқылы – тапсырыс хатпен пошта жөнелтілімін алғаны туралы хабарланған күннен бастап;
3) электрондық тәсілмен – әкімшіні уәкілетті органда тіркеу (қайта тіркеу) кезінде әкімшінің өтініште көрсетілген электрондық мекенжайына уәкілетті орган жөнелткен күннен бастап табыс етілген болып есептеледі.

Статья 18. Профилактический контроль без посещения субъекта контроля
1. Целями профилактического контроля деятельности администратора без посещения субъекта контроля являются своевременное пресечение, недопущение нарушений и предоставление права самостоятельного устранения субъектом контроля нарушений, выявленных уполномоченным органом.
Для предоставления права самостоятельного устранения нарушений субъектом контроля профилактический контроль без его посещения проводится только по тем нарушениям, последствия которых возможно устранить в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Способом проведения профилактического контроля без посещения субъекта контроля является взаимное сопоставление данных и информации, полученных уполномоченным органом, к которым относятся:
1) текущая и запрашиваемая информация о ходе осуществления реабилитационной процедуры или процедуры банкротства.
Форма, порядок и сроки представления такой информации устанавливаются уполномоченным органом;
2) сведения из уполномоченных государственных органов, а также из иных различных источников по деятельности администратора и должника.
Государственный орган, физическое и юридическое лицо, в адрес которых поступил запрос уполномоченного органа, обязаны в случаях и порядке, предусмотренных законами Республики Казахстан, раскрыть любую конфиденциальную информацию (банковская, налоговая, коммерческая тайна) и представить копии любых документов, содержащих конфиденциальную информацию, касающуюся должника и осуществляемой администратором процедуры реабилитации или банкротства.
Срок исполнения запроса уполномоченного органа составляет десять рабочих дней со дня его поступления, за исключением случаев, когда более длительный срок исполнения указан в самом запросе.
3. При выявлении нарушений по результатам профилактического контроля без посещения субъекта контроля направляется уведомление по форме, установленной уполномоченным органом, в срок не позднее пяти рабочих дней со дня выявления нарушений.
Уведомление должно быть вручено субъекту контроля лично под роспись или иным способом, подтверждающим факты его отправки и получения.
Уведомление, направленное одним из нижеперечисленных способов, считается врученным в следующих случаях:
1) нарочно - с даты отметки в уведомлении о получении;
2) почтой - с даты уведомления о получении почтового отправления заказным письмом;
3) электронным способом - с даты отправки уполномоченным органом на электронный адрес администратора, указанный в заявлении при регистрации (перерегистрации) администратора в уполномоченном органе.

4. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама, оны табыс еткен күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде орындалуға тиіс.
5. Хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген кезде бақылау субъектісі хабарламаны жіберген уәкілетті органға хабарлама табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарсылық жіберуге құқылы.
6. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны белгіленген мерзімде орындау бақылау субъектісіне бара отырып профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізіміне енгізу арқылы бақылау субъектісіне бара отырып профилактикалық бақылауды тағайындауға әкеп соғады.
7. Уәкілетті орган жою мүмкін емес бұзушылықтарды анықтаған жағдайда әкімшіге бұзушылық анықталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде, уәкілетті орган белгілеген нысанда хабарлама жіберіледі.
8. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау тоқсан сайын жүргізіледі.";
15) 19, 20 және 21-баптар алып тасталсын;
16) 22 және 23-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Кредиторлардың оңалту рәсіміне және банкроттық рәсімге қатысуы
1. Оңалту рәсімі және банкроттық рәсім барысында барлық кредиторлардың мүдделерін осы Заңға сәйкес құрылатын кредиторлар жиналысы білдіреді.
2. Оңалту немесе банкроттық туралы істі қозғау туралы ұйғарым шығарылған күннен бастап кредиторлар осы Заңда белгіленген тәртіппен ғана өздерінің талаптарын қанағаттандыру мақсатында борышкерге және (немесе) әкімшіге жүгінуге құқылы.
3. Кредитор оңалту рәсімін немесе банкроттық рәсімін жүргізу барысында соттың шешіміне, әкімшінің әрекетіне, егер осы шешімдер немесе әрекеттер оның заңды мүдделеріне нұқсан келтірсе, шағым жасауға құқылы.
23-бап. Кредиторлар жиналысы
1. Оңалту рәсімі және банкроттық рәсімі кезінде кредиторлар жиналысына қатысу құқығы кредиторлар жиналысын өткізу күніне кредиторлар талаптарының тізіліміне талаптары енгізілген кредиторларға тиесілі.
Кредиторлар жиналысына борышкер мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), құрылтайшылар (қатысушылар) және уәкілетті органның өкілдері қатысуға құқылы.
3. Кредиторлар жиналысының өкілеттіктері осы Заңның 75 және 93-баптарында көзделген.";
17) 24-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кредиторлар жиналысын ұйымдастыру және өткізу осы тармақта өзгеше көзделмесе әкімші жүзеге асырады.
Оңалтуды басқарушыны немесе банкроттықты басқарушыны шеттету мәселесін қарастыру кезінде кредиторлар жиналысын ұйымдастыру және өткізуді кредиторлар комитеті жүзеге асырады.";

4. Уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта контроля, должно быть исполнено в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем его вручения.
5. Субъект контроля при несогласии с нарушениями, указанными в уведомлении, вправе направить в уполномоченный орган, направивший уведомление, возражение в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем вручения уведомления.
6. Неисполнение в установленный срок уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта контроля, влечет назначение профилактического контроля с посещением субъекта контроля путем включения в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля.
7. В случае выявления уполномоченным органом нарушений, которые невозможно устранить, администратору направляется извещение по форме, установленной уполномоченным органом, в срок не позднее пяти рабочих дней со дня выявления нарушения.
8. Проведение профилактического контроля без посещения субъекта контроля проводится ежеквартально.";
15) статьи 19, 20 и 21 исключить;
16) статьи 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Участие кредиторов в реабилитационной процедуре и процедуре банкротства
1. В ходе реабилитационной процедуры и процедуры банкротства интересы всех кредиторов представляет собрание кредиторов, создаваемое в соответствии с настоящим Законом.
2. С даты вынесения определения о возбуждении дела о реабилитации или банкротстве кредиторы вправе обращаться к должнику и (или) администратору в целях удовлетворения своих требований только в порядке, установленном настоящим Законом.
3. Кредитор вправе обжаловать решение суда, действие администратора в ходе проведения реабилитационной процедуры или процедуры банкротства, если данные решения или действия ущемляют его законные интересы.
Статья 23. Собрание кредиторов
1. Право участвовать в собрании кредиторов при реабилитационной процедуре и процедуре банкротства принадлежит кредиторам, требования которых включены в реестр требований кредиторов на дату проведения собрания кредиторов.
В собрании кредиторов вправе принимать участие собственник имущества должника (уполномоченный им орган), учредители (участники) и представители уполномоченного органа.
2. Полномочия собрания кредиторов предусмотрены статьями 75 и 93 настоящего Закона.";
17) пункт 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"1. Организация и проведение собрания кредиторов осуществляются администратором, если иное не предусмотрено настоящим пунктом.
Организация и проведение собрания кредиторов осуществляются комитетом кредиторов при рассмотрении вопроса отстранения реабилитационного или банкротного управляющего.";

18) 25-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кредиторды осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген тәсілмен хабардар етуге мүмкіндік болмаған жағдайда кредиторлар жиналысының өткізілетіні туралы мәліметтерді осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында белгіленген тәртіппен жариялау мұндай кредиторларды тиісінше хабардар ету деп танылады.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Күн тәртібінде қарастыруға ұсынылатын мәселелер тікелей кредиторлар жиналысының құзыретіне кіретін мәселелерді қамтуы қажет. Күн тәртібін қалыптастыру барысында кеңінен талқыланатын тұжырымдамаларды пайдалануға тыйым салынады.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер кредитор сырттай дауыс беретін болса, ол бұл туралы оңалтуды немесе банкроттықты басқарушыға жиналыс өткізілгенге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлауға тиіс.";
19) 26-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кредиторлар жиналысы сырттай дауыс беретіндерді қоса алғанда, оған кредиторлар жиналысы шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығы бар кредиторлар даусының жалпы санының елу пайызынан астамын құрайтын дауыс санына ие кредиторлар қатысқан жағдайда, құқықты болып табылады. Қайта шақырылған кредиторлар жиналысы, кредиторлар жиналысының өткізілетін уақыты мен орны туралы кредиторлар тиісті түрде хабардар етілген жағдайда, оған кредиторлар жиналысы шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығы бар кредиторлар даусының жалпы санының кемінде жиырма бес пайызын құрайтын дауыс санына ие кредиторлар қатысқан кезде құқықты болып табылады.";
3-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкімші, ал кредиторлар жиналысын кредиторлар комитеті өткізетін жағдайларда – кредиторлар комитеті төрағасы, кредиторлардың шешімдер қабылдауы үшін әрбір кредитордың дауыс санын "талаптардың бір теңгесі – бір дауыс" қағидаты бойынша айқындайды.";
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бесінші бөлігінің күші қорытынды есепті келісу мәселесін қарастыру жағдайында кредиторлар жиналысының құқықтылығын анықтау мен шешім қабылдау кезінде қолданылмайды.";
4-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның 72-бабының 3-тармағына, 90-бабының 5-тармағына, 104-баптың 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес дауыс беру құқығынан айырылған кредиторлардың;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Әкімші, ал кредиторлар жиналысын кредиторлар комитеті өткізетін жағдайларда – кредиторлар комитетінің төрағасы, кредиторлар жиналысы ашылғанға дейін жиналысқа қатысушыларды тіркеуді жүргізеді.
Кредиторлар жиналысының шешімдері хаттамамен ресімделеді.
Кредиторлар жиналысының отырысын қатысып отырған, дауыс беруге құқығы бар, кредиторлар арасынан сайланған төрағалық етуші жүргізеді. Хаттаманы қатысып отырған, дауыс беруге құқығы бар кредиторлар арасынан сайланатын хатшы жүргізеді. Төраға мен хатшы қатысып отырған кредиторлар арасынан қарапайым көпшілік дауыспен сайланады. Хаттамаға төрағалық етуші, әкімші, хатшы жиналыс өткізілген күні қол қояды және ол борышкердің мөрімен (ол болған кезде) куәландырылады.
Кредиторлар жиналысын кредиторлар комитеті өткізетін кезде кредиторлар жиналысы хаттамасына әкімшінің қол қою талап етілмейді.
Кредиторлар жиналысының хаттамасы үш данада жасалады, олардың біреуі – оған қол қойылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға, екіншісі кредиторлар комитетіне беріледі, үшіншісі әкімшіде қалады.
Кредиторлар жиналысының хаттамасына:
жиналысқа қатысушыларды тіркеу ведомосының;
жиналысқа қатысушыларға танысу және (немесе) бекіту үшін ұсынылған атериалдардың;
кредиторлар жиналысының өткізілетін күні мен орны туралы кредиторлардың тиісінше хабардар етілгенін куәландыратын құжаттардың;
әкімшінің ұйғаруы бойынша өзге де құжаттардың көшірмелері қоса берілуге тиіс.";

18) в статье 25:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"При невозможности уведомить кредитора способом, предусмотренным подпунктом 2) части первой настоящего пункта, надлежащим уведомлением такого кредитора признается опубликование сведений о проведении собрания кредиторов в порядке, установленном подпунктом 1) части первой настоящего пункта.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Повестка дня должна содержать вопросы, предлагаемые к рассмотрению, непосредственно входящие в компетенцию собрания кредиторов. При формировании повестки дня не допускается использование формулировок расширенного толкования.";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Если кредитор голосует заочно, он должен сообщить об этом реабилитационному или банкротному управляющему не позднее чем за пять рабочих дней до проведения собрания.";
19) в статье 26:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Собрание кредиторов правомочно в случае участия в нем кредиторов, включая голосующих заочно, обладающих количеством голосов, составляющим более пятидесяти процентов от общего числа голосов кредиторов, имеющих право голосовать при принятии решения собранием кредиторов. Повторно созванное собрание кредиторов правомочно при участии в нем кредиторов, обладающих количеством голосов, составляющим не менее двадцати пяти процентов от общего числа голосов кредиторов, имеющих право голосовать при принятии решения собранием кредиторов, при условии, что о времени и месте проведения собрания кредиторов кредиторы надлежащим образом уведомлены.";
в пункте 3:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Администратор, а в случаях проведения собрания кредиторов комитетом кредиторов - председатель комитета кредиторов, для принятия решений кредиторами определяет число голосов каждого кредитора по принципу "один тенге требований - один голос".";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"Действие части пятой настоящего пункта не распространяется при определении правомочности и принятии решения собранием кредиторов в случае рассмотрения вопроса согласования заключительного отчета.";
подпункт 1) части первой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) кредиторы, лишенные права голоса в соответствии с пунктом 3 статьи 72, пунктом 5 статьи 90, частью второй пункта 1 статьи 104 настоящего Закона;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Администратор, а в случаях проведения собрания кредиторов комитетом кредиторов - председатель комитета кредиторов, до открытия собрания кредиторов проводят регистрацию участников собрания.
Решения собрания кредиторов оформляются протоколом.
Заседание собрания кредиторов ведет председательствующий, избранный из числа присутствующих кредиторов, имеющих право голоса. Протокол ведет секретарь, избираемый из числа присутствующих кредиторов, имеющих право голоса. Председатель и секретарь избираются простым большинством голосов от числа присутствующих кредиторов. Протокол подписывается председательствующим, администратором, секретарем в день проведения собрания и заверяется печатью должника (при ее наличии).
При проведении собрания кредиторов комитетом кредиторов подписание протокола собрания кредиторов администратором не требуется.
Протокол собрания кредиторов составляется в трех экземплярах, один из которых после его подписания передается в течение трех рабочих дней в уполномоченный орган, второй - комитету кредиторов, третий остается у администратора.
К протоколу собрания кредиторов должны быть приложены копии:
1) ведомости регистрации участников собрания;
2) материалов, представленных участникам собрания для ознакомления и (или) утверждения;
3) документов, свидетельствующих о надлежащем уведомлении кредиторов о дате и месте проведения собрания кредиторов;
4) иных документов по усмотрению администратора.";

20) 27 және 28-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Кредиторлар комитеті
1. Кредиторлар комитеті оңалту рәсімі және банкроттық рәсім кезінде осы Заңда белгіленген тәртіппен құрылады.
Осы Заңның 27-бабының 2-тармағының бірінші бөлігінде көзделген кредиторлар комитетіндегі мүшелердің ең аз саны туралы талаптарды сақтауға мүмкіндік болмаған кезде, кредиторлар комитеті құзыретін кредиторлар жиналысы жүзеге асырады.
2. Кредиторлар комитетінің құрамын кредиторлар жиналысы қалыптастырады және бекітеді. Кредиторлар комитетіндегі мүшелердің ең аз саны үш адамнан кем болмайды.
Кредиторлар комитетінің құрамына, егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, біртекті кредиторлардың әрбір тобынан бір кредитор кіреді.
Борышкерге ұқсас талаптары бар басқа кредиторлар жоқ болу себебіне байланысты біртетікті кредиторлар тобына кірмеген кредитор, кредиторлар комитеті құрамына кіруі мүмкін.
Кредиторлар комитетінің мүшесі үлестес тұлға немесе кредиторлар жиналысында дауыс құқығынан айырылған тұлға болмауға тиіс.
3. Қалыптастырылған және бекітілген кредиторлар комитетінің құрамына өзгерістер енгізудің негіздері:
1) кредиторлар комитетінің құрамына кіретін кредиторлар алдындағы міндеттемелерді орындау;
2) кредиторға кредиторлар комитетінің құрамында болуға кедергі болатын мән-жайлар (заңды күшіне енген сот актілері, кредитордың таратылуы не қайтыс болуы және басқалар);
3) үлестес тұлғалардың анықталуы;
4) кредиторлар комитеті мүшесінің, осы Заңның 26-бабының 4-тармағының төртінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген кредиторлар комитетінің отырыстарына дәлелсіз себеппен екі реттен артық қатыспауы болып табылады.
4. Кредиторлар комитетінің отырысын өткізу туралы хабарламаны әкімші отырыс өткізілетін күнге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей, пошта арқылы тапсырыс хатпен жібереді.
Осы баптың 1-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайда кредиторлар комитеті өкілеттіктерін кредиторлар жиналысы жүзеге асырған кезде кредиторлар жиналысы отырысын өткізу туралы хабарлама, осы бапта көзделген тәртіппен жіберіледі.
5. Кредиторлар комитетінің өкілеттіктері осы Заңның 76 және 94-баптарында көзделген.
28-бап. Кредиторлар комитетінің шешімдер қабылдауы
1. Кредиторлар комитетінің отырысы комитет мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңды болып табылады.
2. Кредиторлар комитетінің шешімі "комитеттің бір мүшесі – бір дауыс" қағидаты бойынша кредиторлар комитеті мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады.
Дауыс беру рәсімінде дауыстар тең болған кезде кредиторлар комитетінің төрағасына шешуші дауыс құқығы беріледі.

20) статьи 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Комитет кредиторов
1. Комитет кредиторов при реабилитационной процедуре и процедуре банкротства создается в порядке, установленном настоящим Законом.
При невозможности соблюдения требований о минимальном числе членов комитета кредиторов, предусмотренном частью первой пункта 2 статьи 27 настоящего Закона, полномочия комитета кредиторов осуществляет собрание кредиторов.
2. Состав комитета кредиторов формируется и утверждается собранием кредиторов. Минимальное число членов в комитете кредиторов не может быть менее трех человек.
В состав комитета кредиторов входит один кредитор от каждой группы однородных кредиторов, если иное не предусмотрено настоящим пунктом.
Кредитор, не образующий группу однородных кредиторов по причине отсутствия других кредиторов, имеющих идентичные требования к должнику, может быть включен в состав комитета кредиторов.
Член комитета кредиторов не должен являться аффилированным лицом или лицом, лишенным права голоса в собрании кредиторов.
3. Основаниями внесения изменений в сформированный и утвержденный состав комитета кредиторов являются:
1) исполнение обязательств перед кредитором, входящим в состав комитета кредиторов;
2) обстоятельства, препятствующие кредитору находиться в составе комитета кредиторов (вступившие в законную силу судебные акты, ликвидация либо смерть кредитора и другие);
3) выявление аффилированных лиц;
4) непосещение членом комитета кредиторов заседаний комитета кредиторов более двух раз без уважительной причины, предусмотренной подпунктами 1) и 2) части четвертой пункта 4 статьи 26 настоящего Закона.
4. Уведомление о проведении заседания комитета кредиторов направляется администратором по почте заказным письмом не позднее, чем за пять рабочих дней до даты проведения заседания.
При осуществлении полномочий комитета кредиторов собранием кредиторов в случае, предусмотренном частью второй пункта 1 настоящей статьи, уведомление о проведении заседания собрания кредиторов направляется в порядке, предусмотренном настоящей статьей.
5. Полномочия комитета кредиторов предусмотрены статьями 76 и 94 настоящего Закона.
Статья 28. Принятие решений комитетом кредиторов
1. Заседание комитета кредиторов правомочно при участии не менее двух третей от общего числа членов комитета.
2. Решение комитета кредиторов принимается простым большинством голосов от общего числа членов комитета кредиторов по принципу "один член комитета - один голос".
При равенстве голосов в процедуре голосования председателю комитета кредиторов предоставляется право решающего голоса.

3. Кредиторлар комитетінің отырысы хаттамамен ресімделеді.
Хаттамада отырыстың өткізілген күні мен орны, дауыс беруге қатысқан кредиторлар комитетінің мүшелері, күн тәртібі, дауыс беру нәтижелері мен қабылданған шешімдер туралы мәліметтер қамтылуға тиіс. Хаттамаға дауыс беруге қатысқан кредиторлар комитетінің барлық мүшелері мен әкімші қол қояды және ол борышкердің мөрімен (ол болған кезде) куәландырылады.
Әкімші хаттамаға қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны уәкілетті органға, кредиторлар комитетінің мүшелеріне жібереді. Хаттаманың бір данасы әкімшіде болады.
4. Кредиторлардың, борышкер мүлкінің меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшылардың (қатысушылардың) кредиторлар комитетінің отырысына қатысуға құқығы бар.
5. Осы Заңның 27-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайда кредиторлар комитеті өкілеттіктерін кредиторлар жиналысы жүзеге асырған кезде кредиторлар жиналысы шешімдері осы бапта көзделген тәртіпте қабылданады.";
21) 28-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, борышкер осы Заңның 5-бабы 4-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында белгіленген бір немесе одан да көп шарттар басталған кезде, оңалту немесе банкроттық туралы іс сотта қозғалмаған жағдайда өзінің берешегін қайта құрылымдау туралы шешім қабылдауға құқылы.";
2-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Борышкер осы Заңның 5-тармағының 4-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келетін көлемде және пайда болу мерзімінде берешектің бар болуын куәландыратын құжаттарды қоса бере отырып, берешекті қайта құрылымдау туралы өтінішпен сотқа жүгінеді.";
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекітуден бас тарту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген;"
3-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сот борышкердің берешекті қайта құрылымдау туралы өтінішін қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мына шешімдердің бірін шығарады:";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заңның 5-бабының 4-тармағында белгіленген жағдайлардың бірі немесе бірнешеуі борышкерде болмауы соттың берешекті қайта құрылымдау рәсімін қолданудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.";
22) 28-3-бапта:
2-1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Салықтық берешек, сондай-ақ кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы баждар, өтемақы баждары, пайыздар бойынша берешек осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары сақталған кезде, борышкердің және (немесе) үшінші тұлғаның және (немесе) банктің кепілдігімен өтеледі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3. Заседание комитета кредиторов оформляется протоколом.
Протокол должен содержать сведения о дате и месте проведения заседания, членах комитета кредиторов, принявших участие в голосовании, повестке дня, результатах голосования и принятых решениях. Протокол подписывается всеми членами комитета кредиторов, участвовавшими в голосовании, администратором и заверяется печатью должника (при ее наличии).
Администратор в течение трех рабочих дней со дня подписания протокола направляет его в уполномоченный орган, членам комитета кредиторов. Один экземпляр протокола находится у администратора.
4. Кредиторы, собственник имущества должника (уполномоченный им орган), учредители (участники) имеют право участвовать в заседании комитета кредиторов.
5. При осуществлении полномочий комитета кредиторов собранием кредиторов в случае, предусмотренном частью второй пункта 1 статьи 27 настоящего Закона, решения собранием кредиторов принимаются в порядке, предусмотренном настоящей статьей.";
21) в статье 28-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Должник при наступлении одного или более условий, установленных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 4 статьи 5 настоящего Закона, вправе принять решение о реструктуризации своей задолженности при условии отсутствия возбужденных судом дел о реабилитации или банкротстве, если иное не установлено настоящей статьей.";
в пункте 2:
часть первую изложить в следующей редакции:
"2. Должник обращается в суд с заявлением о реструктуризации задолженности с приложением документов, свидетельствующих о наличии задолженности, размер и сроки образования которой соответствуют требованиям, указанным в пункте 4 статьи 5 настоящего Закона.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"вступления в законную силу определения суда об отказе в утверждении соглашения о реструктуризации задолженности;";
в пункте 3:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"3. Суд в течение десяти рабочих дней с даты принятия заявления должника о реструктуризации задолженности выносит одно из следующих решений:";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Основанием для отказа судом применения процедуры реструктуризации задолженности должника является отсутствие наступления одного или более условий, установленных пунктом 4 статьи 5 настоящего Закона.";
22) в статье 28-3:
часть вторую пункта 2-1 изложить в следующей редакции:
"Налоговая задолженность, а также задолженность по таможенным платежам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, процентам погашается при условии соблюдения требования части первой настоящего пункта под залог имущества должника и (или) третьего лица и (или) гарантию банка.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Берешекті қайта құрылымдау туралы келісім жазбаша нысанда қазақ және орыс тілдерінде жасалады және оған борышкердің, борышкер мүлкінің меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшысының (қатысушысының) не ол уәкілеттігін берген тұлғаның және әрбір кредитордың қолдары қойылады.
Кредитор келісімнің шарттарымен келіспеген кезде мұндай келісімнің жасалуы мүмкін емес.
Келісім жасаспаған кезде берешекті қайта құрылымдау рәсімі аяқталған болып саналады және борышкерге қатысты рәсімді қолдану салдары:
1) осы Заңның 28-2-бабының 1) тармақшасы бойынша – сот берешекті қайта құрылымдау рәсімін қолдану туралы шешімі қабылданған күннен бастап;
2) осы Заңның 28-2-бабының 2) және 3) тармақшаларында – осы Заңның 28-3-бабының 1-тармағында белгіленген берешекті қайта құрылымдау туралы келісім жасасу мерзімі біткен күннен бастап тоқтатылады.";
23) 28-4-баптың 2, 6 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекіту туралы өтінішке борышкер:
1) борышкер, мүліктің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), борышкердің құрылтайшысы (қатысушысы) не ол уәкілеттік берген тұлға және кредитор (кредиторлар) қол қойған берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді;
2) олардың тұратын жерін немесе орналасқан жерін, сондай-ақ берешек сомаларын көрсете отырып, барлық кредиторлардың тізімін қоса береді.";
"6. Сот келісімді бекітуден бас тартқан жағдайда борышкердің берешегін қайта құрылымдау рәсімі аяқталған болып саналады және борышкерге қатысты рәсімді қолдану салдары:
1) осы Заңның 28-2-бабының 1) тармақшасы бойынша – берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді қолдану туралы сот шешімі қабылданған күннен бастап;
2) осы Заңның 28-2-бабының 2 және 3) тармақшалары бойынша – төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді бекітуден бас тарту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап тоқтатылады.
7. Кредитор (кредиторлар) мынадай:
1) борышкер мұндай келісімнің шарттарын бұзған;
2) осы Заңның 28-3-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімде берешекті қайта құрылымдау туралы келісім жасамаған;
3) сот берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекітуден бас тарту туралы ұйғарым шығарған жағдайларда берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бұзу туралы өтінішпен сотқа жүгінуге құқылы;
Келісім бұзылған жағдайда берешекті қайта құрылымдау рәсімі аяқталған болып саналады, ал осы Заңның 28-5-бабына сәйкес басталатын салдарлардың күші берешекті қайта құрылымдау туралы келісім бұзылған күннен бастап тоқтатылады.";
24) 3-тарау алып тасталсын;

"5. Соглашение о реструктуризации задолженности составляется в письменной форме на казахском и русском языках и подписывается должником, собственником имущества (уполномоченным им органом), учредителем (участником) должника либо уполномоченным им лицом и каждым кредитором.
При несогласии кредитора с условиями соглашения такое соглашение не может быть заключено.
При незаключении соглашения процедура реструктуризации задолженности считается завершенной и прекращается действие последствий, наступивших в соответствии с:
1) подпунктом 1) статьи 28-2 настоящего Закона - со дня принятия судом решения о применении процедуры реструктуризации задолженности;
2) подпунктами 2) и 3) статьи 28-2 настоящего Закона - со дня окончания срока заключения соглашения о реструктуризации задолженности, установленного пунктом 1 статьи 28-3 настоящего Закона.";
23) пункты 2, 6 и 7 статьи 28-4 изложить в следующей редакции:
"2. К заявлению об утверждении соглашения о реструктуризации задолженности должник прилагает:
1) соглашение о реструктуризации задолженности, подписанное должником, собственником имущества (уполномоченным им органом), учредителем (участником) должника либо уполномоченным им лицом и кредитором (кредиторами);
2) список всех кредиторов с указанием их места жительства или места нахождения, а также сумм задолженности.";
"6. В случае отказа суда в утверждении соглашения процедура реструктуризации задолженности должника считается завершенной и прекращается действие последствий, наступивших в соответствии с:
1) подпунктом 1) статьи 28-2 настоящего Закона - со дня принятия судом решения о применении процедуры реструктуризации задолженности;
2) подпунктами 2) и 3) статьи 28-2 настоящего Закона - со дня вступления в законную силу определения суда об отказе в утверждении соглашения об урегулировании неплатежеспособности.
7. Кредитор (кредиторы) вправе обратиться в суд с заявлением о расторжении соглашения о реструктуризации задолженности в случаях:
1) нарушения должником условий такого соглашения;
2) незаключения соглашения о реструктуризации задолженности в срок, установленный пунктом 1 статьи 28-3 настоящего Закона;
3) вынесения судом определения об отказе в утверждении соглашения о реструктуризации задолженности.
В случае расторжения соглашения процедура реструктуризации задолженности считается завершенной, а действие последствий, наступивших в соответствии со статьей 28-5 настоящего Закона, прекращается со дня расторжения соглашения о реструктуризации задолженности.";
24) главу 3 исключить;

25) 38-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"38-бап. Оңалту және банкроттық туралы іс қозғау тәртiбi
1. Сотта оңалту туралы іс бойынша іс жүргізу осы Заңның 5-бабында көзделген негіздер болған кезде, борышкердің немесе салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредиторды қоспағанда, кредитордың (кредиторлардың) өтініші негізінде қозғалады.
Борышкердің банкроттық туралы істі қозғау туралы сот ұйғарымының көшірмесін алған күннен бастап жеті жұмыс күннен аспайтын мерзімде оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішті сотқа жіберуге де құқығы бар.
2. Сотта банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізу осы Заңның 5-бабында көзделген жағдайда борышкердiң, кредитордың (кредиторлардың), осы Заңның 47-бабында көзделген негіздер болған кезде прокурордың, осы Заңның 82-бабында көзделген жағдайда оңалтуды басқарушының өтiнiшi негiзiнде қозғалады.
3. Бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерге қатысты мемлекеттік кіріс органы және өзге де уәкілетті мемлекеттік орган, сондай-ақ азаматтық-құқықтық және өзге де міндеттемелер бойынша кредиторлар - жеке және заңды тұлғалар борышкерді банкрот деп тану туралы кредитордың өтінішін сотқа беру құқығына ие болады.
4. Сот оңалту рәсiмiн қолдану туралы немесе борышкердi банкрот деп тану туралы өтiнiштi іс жүргiзуге қабылдау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап оңалту немесе банкроттық туралы iс бойынша iс жүргiзу қозғалды деп есептеледі.
5. Борышкер, оңалтуды басқарушы берген банкрот деп тану туралы өтiнiш соттың тиiстi шешiмiнсiз қайтарып алынбайды. Осы Заңның 82-бабында көзделген негіздер бойынша өтiнiш берiлген жағдайларды қоспағанда, кредитордың (кредиторлардың), прокурордың өтiнiштерін олар борышкердi банкрот деп тану туралы шешiм қабылданғанға дейiн қайтарып алуы мүмкiн";
26) 39-бапта:
5) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) борышкер мүлкiнiң меншік иесi (ол уәкiлеттiк берген орган);";
"7) әкімші оңалту немесе банкроттық туралы iске қатысушы тұлғалар бола алады.";
8) тармақша алып тасталсын;
27) 40-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Борышкер оңалту рәсімін қолдану немесе шешім негізінде өзін банкрот деп тану туралы сотқа жүгінеді.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Борышкер осы Заңның 11-бабы 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында белгіленген жағдайларда өзін банкрот деп тану туралы өтінішпен сотқа жүгінуге міндетті.";
28) 41-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Борышкердiң өтiнiшi сотқа жазбаша нысанда немесе электрондық құжат нысанында берiледi. Оған борышкер – заңды тұлғаның басшысы не құрылтай құжаттарына сәйкес оны ауыстыратын адам не борышкер – дара кәсіпкер қол қояды.";

25) статью 38 изложить в следующей редакции:
"Статья 38. Порядок возбуждения дела о реабилитации и банкротстве
1. Производство по делу о реабилитации возбуждается в суде на основании заявления должника или кредитора (кредиторов), за исключением кредитора по налогам и таможенным платежам, при наличии оснований, предусмотренных статьей 5 настоящего Закона.
Должник также имеет право в срок, не превышающий семи рабочих дней со дня получения копии определения суда о возбуждении дела о банкротстве, направить в суд заявление о применении реабилитационной процедуры.
2. Производство по делу о банкротстве возбуждается в суде на основании заявления должника, кредитора (кредиторов) при наличии оснований, предусмотренных статьей 5 настоящего Закона, прокурора в случаях, предусмотренных статьей 47 настоящего Закона, реабилитационного управляющего в случае, предусмотренном статьей 82 настоящего Закона.
3. Правом на подачу заявления кредитора в суд о признании должника банкротом обладают орган государственных доходов и иной уполномоченный государственный орган в отношении других обязательных платежей в бюджет, а также физические и юридические лица - кредиторы по гражданско-правовым и иным обязательствам.
4. Производство по делу о реабилитации или банкротстве считается возбужденным с даты вынесения судом определения о принятии к производству заявления о применении реабилитационной процедуры или признании должника банкротом.
5. Заявление о признании банкротом, поданное должником, реабилитационным управляющим, не может быть отозвано без соответствующего решения суда. Заявления кредитора (кредиторов), за исключением случаев подачи заявления по основаниям, предусмотренным статьей 82 настоящего Закона, прокурора могут быть отозваны ими до принятия решения о признании должника банкротом.";
26) в статье 39:
подпункты 5) и 7) изложить в следующей редакции:
"5) собственник имущества должника (уполномоченный им орган);";
"7) администратор;";
подпункт 8) исключить;
27) в статье 40:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Должник обращается в суд о применении реабилитационной процедуры или признании его банкротом на основании решения:";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Должник обязан обратиться в суд с заявлением о признании его банкротом в случаях, установленных подпунктами 1) и 2) пункта 2 статьи 11 настоящего Закона.";
28) в статье 41:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Заявление должника подается в суд в письменной форме или форме электронного документа. Оно подписывается руководителем должника - юридического лица либо лицом, его заменяющим, в соответствии с учредительными документами либо должником - индивидуальным предпринимателем.";

2-тармақтың бірінші бөлігінің 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қызметiнiң табиғи монополия саласына қатысы туралы ақпаратты;";
29) 42-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Заңның 4-бабының 5-тармағының екінші бөлігінде белгіленген дәрменсіздік белгілерінің бар болуы;";
2-тармақтың 3), 5) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) еңбекке ақы төлеу бойынша кредиторлардың (осындай кредиторлар бар болған кезде) банкроттық туралы iске қатысу үшiн олардың өкiлi жасырын дауыс беру арқылы сайланған жиналысының (конференциясының) хаттамасы;";
"5) егер борышкер табиғи монополия субъектiсi болып табылса, табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органның борышкердiң өзiн банкрот деп тану туралы сотқа жүгiнуi туралы жазбаша хабарламасын алған күннен бастап жеті жұмыс күннен аспайтын мерзімде ұсынатын қорытындысы;";
"7) соттар iс жүргiзуге қабылдаған, борышкерге қатысты қуынымдар туралы, сот бұйрығын шығару туралы өтініштер, сондай-ақ даусыз (акцептiсiз) есептен шығаруға қойылған талаптар туралы мәлiметтер қоса берiледi.";
4-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) борышкердің осы Заңның 5-бабы 4-тармағына сәйкес көлемде және мерзімде пайда болған берешегінің бар болуы оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішпен жүгінуіне негіз болып табылады;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) осы Заңның 4-бабының 5-тармағының екінші бөлігінде белгіленген дәрменсіздік белгісінің жоқ болуы;";
5-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өтініш беру күніне қаржылық есептiлiк, тиiстi берешектiң сомалары мен құралған күнiн көрсете отырып, барлық кредиторлар мен дебиторлардың тiзбесi (жеке сәйкестендiру нөмiрi немесе бизнес сәйкестендiру нөмiрi, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде және (немесе) толық атауы, заңды мекенжайы);";
30) 43-бап алып тасталсын:
31) 44-баптың 2-тармағының 9) тармақшасы және 4-тармағы алып тасталсын;
32) 45-бапта:
1-тармақта:
5) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) кредитордың өтiнiшi негiзделетін өзге де мән-жайларды (бар болған кезде) растайтын құжаттар қоса беріледi.";
2-тармақ алып тасталсын;
33) мынадай мазмұндағы 45-1-баппен толықтырылсын:
"45-1-бап. Борышкер немесе кредитор (кредиторлар) өтiнiшiнiң қараусыз қайтарылуы
1. Борышкердiң оңалту рәсiмiн қолдану немесе банкрот деп тану туралы, осы Заңның 41 және 42-баптарында көзделген талаптарға сәйкес келмейтiн өтiнiшпен сотқа жүгiнуi өтiнiштiң қараусыз қайтарылуына негiз болып табылады.

подпункт 5) части первой пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) информацию об отношении деятельности к сфере естественной монополии;";
29) в статье 42:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) наличие признака его несостоятельности, установленного частью второй пункта 5 статьи 4 настоящего Закона;";
подпункты 3), 5) и 7) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) протокол собрания (конференции) кредиторов по оплате труда (при наличии таких кредиторов), на котором тайным голосованием избран их представитель для участия в деле о банкротстве;";
"5) заключение уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий, представляемое им в срок, не превышающий семи рабочих дней с даты получения письменного уведомления должника об обращении в суд о признании его банкротом, если должник является субъектом естественной монополии;";
"7) сведения о принятых к производству судами исков к должнику, заявлений о вынесении судебного приказа, а также требованиях, предъявленных к бесспорному (безакцептному) списанию.";
в пункте 4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) наличие задолженности, размер и сроки образования которой являются основанием для обращения должника с заявлением о применении
реабилитационной процедуры в соответствии с пунктом 4 статьи 5 настоящего Закона;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) отсутствие признака несостоятельности, установленного частью второй пункта 5 статьи 4 настоящего Закона;";
подпункт 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"2) финансовая отчетность на дату подачи заявления, перечень всех кредиторов и дебиторов (индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и (или) полное наименование, юридический адрес) с указанием сумм и даты образования соответствующей задолженности;";
30) статью 43 исключить;
31) подпункт 9) пункта 2 и пункт 4 статьи 44 исключить;
32) в статье 45:
в пункте 1:
подпункт 5) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) иные обстоятельства (при наличии), на которых основывается заявление кредитора.";
пункт 2 исключить;
33) дополнить статьей 45-1 следующего содержания:
"Статья 45-1. Возвращение заявления должника или кредитора (кредиторов) без рассмотрения
1. Обращение должника в суд с заявлением о применении реабилитационной процедуры или признании банкротом, не соответствующим требованиям, предусмотренным статьями 41 и 42 настоящего Закона, является основанием для возвращения судом заявления без рассмотрения.

2. Борышкер үшiн банкрот деп тану туралы өтiнiшпен сотқа жүгiну осы Заңға сәйкес мiндеттi болса және қажеттi құжаттар өтiнiшке қоса берілмеген жағдайларда, мұндай өтiнiштi сот iс жүргiзуге қабылдайды, ал жетпейтін құжаттарды сот талқылауына iстi дайындау тәртiбiмен сот сұратып алады.
3. Кредитордың (кредиторлардың) 44-баптың 2 және 3 тармақтарында көзделген талаптарға сай келмейтiн, сондай-ақ қажеттi құжаттар қоса тiркелмей берген өтiнiшiн сот қараусыз қайтарады.";
34) 47-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ол кредиторлардың мүліктік залал келтіру белгiлерiн анықтағанда;";
35) 48-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңда белгiленген талаптарға сәйкес келетiн, оңалту рәсiмiн қолдану немесе борышкердi банкрот деп тану туралы өтiнiштi ала отырып, сот өтiнiш келiп түскеннен кейін бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей, ал осы Заңның 53-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда, банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді тоқтату туралы ұйғарым шығарылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей іс қозғау туралы ұйғарым шығарады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сот банкроттық туралы iс қозғау туралы ұйғарым шығарылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде уәкілетті органның интернет-ресурсында ұйғарымды шығару күніне олар туралы мәліметтер орналастырылған, хабарламалары әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адамдардың хабарламаларының тізіліміне енгізілген тұлғалар қатарынан уақытша басқарушыны тағайындау туралы ұйғарым шығарады.
Уақытша басқарушының кандидатурасын таңдауды әкімшілердің рейтингісінде көрсетілген оның жұмыс нәтижелерін ескере отырып, сот жүзеге асырады.
Тұрғын үйлердің (тұрғын ғимараттардың) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын борышкерді оның банкроттығы туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғаған кезде сот "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабының 4-тармағында көзделген жағдайда, Тұрғын үй құрылысына кепілдік беру қоры ұсынған кандидатураны уақытша басқарушы етіп тағайындайды.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот осы Заңда белгіленген тәртіппен уақытша басқарушыны шеттеткен күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде басқа уақытша басқарушыны тағайындайды.";
36) 49-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"49-бап. Уақытша басқарушының қорытындысы

2. В случаях, когда обращение в суд с заявлением о признании банкротом является обязательным для должника в соответствии с настоящим Законом и к заявлению не приложены необходимые документы, такое заявление принимается судом к производству, а недостающие документы потребуются судом в порядке подготовки дела к судебному разбирательству.
3. Заявление кредитора (кредиторов), не соответствующее требованиям, предусмотренным пунктами 2 и 3 статьи 44 настоящего Закона, а также поданное без приложения необходимых документов, возвращается судом без рассмотрения.";
34) подпункт 1) пункта 1 статьи 47 изложить в следующей редакции:
"1) когда им обнаружены признаки причинения имущественного ущерба интересам кредиторов;";
35) в статье 48:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Получив заявление о применении реабилитационной процедуры или признании должника банкротом, соответствующее установленным настоящим Законом требованиям, суд не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления выносит определение о возбуждении дела, а в случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 53 настоящего Закона, - не позднее трех рабочих дней со дня вынесения определения о приостановлении производства по делу о банкротстве.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Суд в течение двух рабочих дней со дня вынесения определения о возбуждении дела о банкротстве выносит определение о назначении временного управляющего из числа лиц, уведомления которых включены в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, сведения о которых размещены на интернет-ресурсе уполномоченного органа на дату вынесения определения.
Выбор кандидатуры временного управляющего осуществляется судом с учетом результатов его деятельности, отраженных в рейтинге администраторов.
При возбуждении производства по делу о банкротстве должника, осуществляющего деятельность по организации долевого участия в жилищнохМ строительстве жилых домов (жилых зданий), суд назначает временным управляющим кандидатуру, представленную Фондом гарантирования жилищного строительства, в случае, предусмотренном пунктом 4 статьи 38 Закона Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве".";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Суд в течение одного рабочего дня, следующего за днем отстранения временного управляющего в порядке, установленном настоящим Законом, назначает другого временного управляющего.";
36) статью 49 изложить в следующей редакции:
"Статья 49. Заключение временного управляющего

Осы Заңның 48-бабы 4-тармағының екінші бөлігінде белгіленген жағдайда уақытша басқарушы борышкердің қаржылық жағдайы туралы мәліметтерді жинауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша мынадай қорытындылардың бірін:
1) борышкерде дәрменсіздік белгілері жоқ, борышкерді банкрот деп тану туралы кредитордың талаптары негізсіз болып табылатыны;
2) борышкерде дәрменсіздік белгілері және оны банкрот деп тану үшін негіздер бар екені;
3) борышкерде дәрменсіздік белгілері болмаса да, оңалту рәсімдерін қолдану үшін негіздер бар екені;
5) борышкердің өтініш берушіден басқа өзге кредиторларының жоқ екені;
6) борышкер уақытша басқарушыға есепке алу құжаттамасына рұқсат бермегені, бұл қорытынды жасауға кедергі болатыны туралы тұжырымдарды қамтитын талдамалық сипаттағы қорытынды жасайды.
Осы тармақтың 5) және 6) тармақшаларында көзделген қорытындыны негіздер болған кезде уақытша басқарушы өзі тағайындалған күннен бастап он жұмыс күнiнен кешiктiрiлмейтiн мерзiмде жасайды.";
37) 50-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац, 1) және 2) тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Оңалту немесе банкроттық туралы iс бойынша iс қозғалғаны туралы ұйғарым шығарылған күннен бастап:
1) борышкер мүлкiнiң меншiк иесiне (ол уәкiлеттiк берген органға), құрылтайшыларға (қатысушыларға), заңды тұлғаның барлық органдарына мүлiктi (активтерді) кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс, егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, пайдалануға және өткiзуге тыйым салынады.
Банкроттық туралы істі қарау кезеңіне мүлiктi (активтерді) кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс пайдалану және өткiзу, оларды уақытша басқарушымен келісілген жағдайда жүзеге асырылуы мүмкін;
2) моральдық зиянды өтеу туралы талаптарды есептемегенде, өмiрiне немесе денсаулығына зиян келтiргенi үшiн борышкер жауапты болатын азаматтарға төленетін төлемдердi қоспағанда, борышкер мүлкіне (активтеріне) қатысты бұрын қабылдаған соттардың шешімдерін, төреліктің шешімдерін, мемлекеттік кіріс органдарының, сондай-ақ меншiк иелерiнiң, олар уәкілеттік берген органдардың (құрылтайшылардың, қатысушылардың) немесе борышкер органдарының шешiмдерiн орындау тоқтатыла тұрады;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"2-1) борышкер берешегінің барлық түрлері бойынша тұрақсыздық айыбы (өсімпұлдар, айыппұлдар) бойынша сыйақыларды есепке жазу тоқтатылады;";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сот Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында және борышкердiң орналасқан жерi бойынша тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте таратылатын, белгiленген тәртiппен нормативтiк құқықтық актiлердi ресми жариялау құқығын алған мерзiмдi баспасөз басылымдарында, оның ішінде соттың интернет-ресурсында оңалту туралы iс бойынша iс жүргізу қозғалғандығы туралы хабарландыруды қазақ және орыс тiлдерiнде бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жариялауға мiндеттi.";

По результатам осуществления сбора сведений о финансовом состоянии должника временный управляющий в случае, установленном частью второй пункта 4 статьи 48 настоящего Закона, составляет заключение аналитического характера, содержащее один из нижеперечисленных выводов:
1) должник не имеет признаков несостоятельности, требования кредитора о признании должника банкротом являются необоснованными;
2) должник имеет признаки несостоятельности и основания для признания его банкротом;
3) должник не имеет признаков несостоятельности, но имеются основания для применения реабилитационной процедуры;
5) отсутствуют другие кредиторы у должника, кроме заявителя;
6) должником не предоставлен доступ временному управляющему к учетной документации, что препятствует составлению заключения.
Заключение, предусмотренное подпунктами 5) и 6) настоящей статьи, при наличии оснований составляется временным управляющим в срок не позднее десяти рабочих дней со дня его назначения.";
37) в статье 50:
в пункте 1:
абзац первый, подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1. С даты вынесения определения о возбуждении производства по делу о реабилитации или банкротстве:
1) собственнику имущества должника (уполномоченному им органу), учредителям (участникам), всем органам юридического лица запрещаются использование и реализация имущества (активов) вне рамок обычных коммерческих операций, если иное не предусмотрено настоящим Законом.
Использование и реализация имущества (активов) вне рамок обычных коммерческих операций в период рассмотрения дела о банкротстве возможны при условии их согласования с временным управляющим;
2) исполнение ранее принятых решений судов, арбитражных решений, решений органов государственных доходов, а также собственников (учредителей, участников), уполномоченных ими органов или органов должника в отношении его имущества (активов) приостанавливается, за исключением выплат гражданам, перед которыми должник несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью без учета требований о возмещении морального вреда;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) приостанавливается начисление неустойки (пени, штрафов) по всем видам задолженности должника;";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Суд в срок, не превышающий пяти рабочих дней, обязан опубликовать в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан и соответствующей административно-территориальной единице по месту нахождения должника, получивших в установленном порядке право официального опубликования нормативных правовых актов, в том числе и на интернет-ресурсе суда, объявление о возбуждении производства по делу о реабилитации на казахском и русском языках";

38) 51-баптың 2) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) борышкерге оның мүлкiнiң (активтерінің) азаюына әкеп соқтыруы не кредиторлардың мүдделерiне өзгеше түрде нұқсан келтiруi мүмкiн іс-әрекеттер жасауға тыйым салуға;";
"4) істі қарау кезеңінде борышкердің мүлкін (активтерін) сақтауға бағытталған өзге де іс-әрекеттерді қолдануға құқылы.";
39) 53-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бұрын тоқтатыла тұрған банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді сот осы Заңның 5 9-бабы 6-тармағының 1) тармақшасында және 82-бабының 2, 3, 4 және 6-тармақтарында көзделген негіздер бойынша оңалту рәсiмiн қолданудан бас тартылған немесе ол тоқтатылған жағдайда қайта бастайды.";
40) 54-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"54-бап. Сот талқылауы
1. Алдын ала дайындау аяқталғаннан кейiн оңалту немесе банкроттық туралы iс сот талқылауына тағайындалуға тиiс, бұл туралы сот ұйғарым шығарады.
Борышкердің өтініші бойынша қозғалған оңалту немесе банкроттық туралы іс қозғалған күннен бір айдан аспайтын мерзiмде сот отырысында қаралуға тиiс.
Кредитордың немесе прокурордың өтініші бойынша қозғалған оңалту немесе банкроттық туралы іс ол қозғалған күннен бастап екі айдан аспайтын мерзiмде сот отырысында қаралуға тиiс.
2. Борышкерді банкрот деп тану туралы өтініш берген кредитор сот отырысына келмеген жағдайда, сот өтінішті қараусыз қалдыру туралы ұйғарым шығарады.
Борышкер болмаған жағдайларды қоспағанда, борышкер сот отырысына келмеген жағдайда, сот оны мәжбүрлеп келтіру туралы ұйғарым шығарады.";
41) 55-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;
42) 56-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"56-бап. Борышкердi банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешiм
1. Кредитордың немесе прокурордың өтініші бойынша борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып оны тарату туралы шешімді борышкерде дәрменсіздік белгілерінің бар екендігі туралы уақытша басқарушының қорытындысын ескере отырып, сондай-ақ уақытша басқарушыға есепке алу құжаттамасына рұқсат берілмеген, бұл қорытынды жасауға кедергі болған жағдайда, сот шығарады.
2. Борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып оны тарату туралы шешім борышкердің өтініші негізінде, сот оның дәрменсіздігі фактісін анықтаған жағдайда шығарылады.
3. Соттың борышкерді банкрот деп тану туралы шешімінде:
1) банкроттық рәсімін қозғай отырып, борышкерді тарату туралы;
2) борышкердің мүлкі мен істерін басқару құқығының уақытша басқарушыға өтуі туралы;

38) подпункты 2) и 4) статьи 51 изложить в следующей редакции:
"2) запретить должнику совершать действия, которые могут повлечь уменьшение его имущества (активов) либо иным образом ущемить интересы кредиторов;";
"4) иные действия, направленные на сохранность имущества (активов) должника на период рассмотрения дела о банкротстве.";
39) пункт 3 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"3. Производство по делу о банкротстве, которое ранее было приостановлено, возобновляется судом при отказе в применении реабилитационной процедуры или ее прекращении по основаниям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 6 статьи 59 и пунктами 2, 3, 4 и 6 статьи 82 настоящего Закона.";
40) статью 54 изложить в следующей редакции:
"Статья 54. Судебное разбирательство
1. По завершении предварительной подготовки дело о реабилитации или банкротстве должно быть назначено к судебному разбирательству, о чем суд выносит определение.
Дело о реабилитации или банкротстве, возбужденное по заявлению должника, должно быть рассмотрено на заседании суда в срок, не превышающий одного месяца со дня его возбуждения.
Дело о реабилитации или банкротстве, возбужденное по заявлению кредитора или прокурора, должно быть рассмотрено на заседании суда в срок, не превышающий двух месяцев со дня его возбуждения.
2. В случае неявки в судебное заседание кредитора, подавшего заявление о признании должника банкротом, суд выносит определение об оставлении заявления без рассмотрения.
В случае неявки в судебное заседание должника суд выносит определение о принудительном приводе, за исключением случаев, когда должник является отсутствующим.";
41) подпункт 2) пункта 1 статьи 55 исключить;
42) статью 56 изложить в следующей редакции:
"Статья 56. Решение о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства
1. Решение о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства по заявлению кредитора или прокурора выносится судом с учетом заключения временного управляющего о наличии признаков несостоятельности должника, а также в случае непредоставления доступа временному управляющему к учетной документации, что препятствовало составлению заключения.
2. Решение о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства по заявлению должника выносится судом при установлении факта его несостоятельности.
3. В решении суда о признании должника банкротом должны содержаться указания о:
1) ликвидации должника с возбуждением процедуры банкротства;
2) переходе права управления имуществом и делами должника к временному управляющему;

3) шешім шығарылғанға дейін сотқа жүгінген кредиторлардың мәлімделген талаптарының сомасы туралы;
4) борышкердiң лауазымды адамдарының борышкерді банкрот деп тану туралы шешім шығарылған күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзiмде құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, мүлікке құқық белгiлейтiн құжаттарын, мөрлерін (олар болған кезде), мөртабандарын, банкротқа тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды уақытша басқарушыға беру туралы;
5) банкрот мүлкіне салынған барлық шектеулер мен ауыртпалықтарды (банкрот шоттарына қойылған инкассолық өкімдерді, мүлікке (активтеріне) тыйым салуды және басқаларын) оларды тағайындаған органдардың тиісті шешімдері қабылданбастан, әкімшінің өтініші негізінде алу туралы нұсқаулар қамтылуға тиіс.
4. Уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін уақытша басқарушы борышкерді банкрот деп таныған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органға борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы қазақ және орыс тілдерінде хабарландыруды жібереді.
Уәкілетті орган хабарландыруды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде өзінің интернет-ресурсында орналастыруға міндетті.
Борышкердi банкрот деп тану туралы жарияланымда:
1) борышкердi банкрот деп тану туралы шешiм шығарған соттың атауы;
2) банкрот – дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты жері немесе банкрот – заңды тұлғаның атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі және орналасқан жерi;
3) банкротты сәйкестендіретін мәліметтер (дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы) қамтылуға тиіс.";
43) 57-бап алып тасталсын;
44) 58-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш беруші:
салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор;
борышкерде мүлік (активтер) болмауына және сот орындаушысы мүлікті немесе кірісті анықтау бойынша қабылдаған шаралар нәтиже бермеуіне байланысты борышкерден берешек сомасын өндіру туралы атқарушылық құжат "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен қайтарылған кредитор болып табылған жағдайларда осы тармақша қолданылмайды.";
45) 59-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 5-бабының 4-тармағында белгіленген дәрменсіздік белгілері болмаған кезде, сот талқылауы барысында осы Заңның 4-бабы 5-тармағының екінші бөлігінде көзделген шарттардың бірі немесе бірнешеуі болғаны анықталған жағдайда, сот оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімін шығарады.";

3) сумме заявленных требований кредиторов, обратившихся в суд до вынесения решения;
4) передаче должностными лицами должника учредительных документов, учетной документации, правоустанавливающих документов на имущество банкрота, печатей (при их наличии), штампов, материальных и иных ценностей, принадлежащих банкроту, временному управляющему в срок не позднее трех рабочих дней со дня вынесения решения о признании должника банкротом;
5) снятии всех ограничений и обременении на имущество банкрота (инкассовых распоряжений, выставленных на счета банкрота, арестов на имущество (активы) и других) без принятия соответствующих решений органов, их наложивших, на основании заявления администратора.
4. Объявление о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства на казахском и русском языках направляется в уполномоченный орган временным управляющим в срок не позднее двух рабочих дней со дня признания должника банкротом для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня получения объявления обязан разместить его на казахском и русском языках на своем интернет-ресурсе.
Публикация о признании должника банкротом должна содержать:
1) наименование суда, вынесшего решение о признании должника банкротом;
2) фамилию, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер, место жительства банкрота - индивидуального предпринимателя или наименование, бизнес-идентификационный номер и место нахождения банкрота - юридического лица;
3) идентифицирующие банкрота сведения (о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации юридического лица).";
43) статью 57 исключить;
44) часть вторую пункта 1 статьи 58 изложить в следующей редакции:
"Действие настоящего подпункта не распространяется на случаи, когда заявителем является:
1) кредитор по налогам и таможенным платежам;
2) кредитор, которому возвращен исполнительный документ о взыскании с должника суммы задолженности в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" в связи с отсутствием у должника имущества (активов) и принятые судебным исполнителем меры по выявлению имущества (активов) или доходов безрезультатны.";
45) в статье 59:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Решение суда о применении реабилитационной процедуры выносится судом в случае установления в ходе судебного разбирательства наличия одного или нескольких условий, предусмотренных пунктом 4 статьи 5 настоящего Закона, при отсутствии признаков несостоятельности, установленных частью второй пункта 5 статьи 4 настоящего Закона.";

2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) борышкердің, оңалту рәсiмiн қолдану туралы шешім заңды күшіне енген күннен бастап үш айдан кешіктірілмейтін мерзімде кредиторлар жиналысында келісілген, борышкерді оңалту жоспарын ұсынуы;";
3-тармақтың екінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Уақытша әкімшінің кандидатурасын таңдауды әкімшілердің рейтингісінде көрсетілген оның жұмыс нәтижелерін ескере отырып, сот жүзеге асырады.";
"Сот осы Заңда белгіленген тәртіппен уақытша әкімші шеттетілген күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде басқа уақытша әкімшіні тағайындайды.";
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) уақытша әкімшінің оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап екі айдан аспайтын мерзімде кредиторлар талаптарының тізілімін қалыптастыруы және интернет-ресурста жариялау үшін оны уәкілетті органға ұсынуы туралы нұсқау қамтылуға тиіс.";
5-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) уақытша әкімшіні тағайындау туралы мәліметтер;";
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Егер:
1) борышкер сот талқылауы барысында осы Заңның 5-бабының 4-тармағында көзделген шарттардың бірі немесе бірнешеуі бар болған, сондай-ақ осы Заңның 4-бабы 5-тармағының екінші бөлігінде белгіленген дәрменсіздік белгілерінің болмағанын дәлелдемесе;
2) оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішті қанағаттандырудан бас тарту туралы шешім немесе оңалту рәсімін тоқтату туралы ұйғарым заңды күшіне енген күннен бастап алты ай өтпесе, сот оңалту рәсiмiн қолданудан бас тартады.";
46) 59-1-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мүліктің меншік иесінің, ол уәкілеттік берген органның немесе борышкердің мүлкi (активтері) мен iстерiн басқару жөніндегі құрылтайшының (қатысушының) құқығын қалпына келтіру не уәкілетті органға шешімнің заңды күшіне енген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде кандидатурасын кредиторлар жиналысы ұсынған оңалтуды басқарушыны тағайындауды тапсыру;";
47) 60-бап алып тасталсын;
48) 61-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салықтар және кедендік төлемдер жөніндегі кредитордың өтініші бойынша банкроттық туралы іс қозғауға және банкроттық рәсімді жүргізуге байланысты әкімшілік шығыстар соттың қорытынды есепті бекіту және банкроттық рәсімді аяқтау туралы ұйғарымы негізінде уәкілетті орган белгілеген тәртіппен осындай кредитор есебінен өтеледі.";

подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) представлении должником согласованного с собранием кредиторов плана реабилитации должника в срок не позднее трех месяцев с даты вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры;";
части вторую и пятую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Выбор кандидатуры временного администратора осуществляется судом с учетом результатов его деятельности, отраженных в рейтинге администраторов.";
"Суд в течение одного рабочего дня, следующего за днем отстранения временного администратора в порядке, установленном настоящим Законом, назначает другого временного администратора.";
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) формировании временным администратором реестра требований кредиторов в срок, не превышающий двух месяцев с даты вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры, и представлении его в уполномоченный орган для публикации на интернет- ресурсе.";
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) сведения о назначении временного администратора;";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Суд отказывает в применении реабилитационной процедуры, если:
1) должником не доказано в ходе судебного разбирательства наличие одного или нескольких условий, предусмотренных пунктом 4 статьи 5 настоящего Закона, а также отсутствие признака несостоятельности, установленного частью второй пункта 5 статьи 4 настоящего Закона;
2) со дня вступления в законную силу решения об отказе в удовлетворении заявления о применении реабилитационной процедуры или определения о прекращении реабилитационной процедуры не истекло шесть месяцев.";
46) подпункт 5) пункта 2 статьи 59-1 изложить в следующей редакции:
"5) восстановлении права собственника имущества (уполномоченного им органа) или учредителя (участника) по управлению имуществом (активами) и делами должника либо поручении уполномоченному органу в течение пяти рабочих дней с даты вступления решения в законную силу назначить реабилитационного управляющего, кандидатура которого представлена собранием кредиторов;";
47) статью 60 исключить;
48) пункт 3 статьи 61 изложить в следующей редакции:
"3. Административные расходы, связанные с возбуждением дела о банкротстве и проведением процедуры банкротства по заявлению кредитора по налогам и таможенным платежам, возмещаются за счет такого кредитора в порядке, установленном уполномоченным органом, на основании определения суда об утверждении заключительного отчета и завершении процедуры банкротства.";

49) 63-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"63-бап. Оңалту рәсiмiн қолдану
Оңалту рәсiмi сот тәртiбiмен борышкерлерге қатысты қолданылады.";
50) 64-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополиялар субъектiлерi, қала құраушы заңды тұлғалар болып табылатын не Қазақстан Республикасының экономикасы үшiн маңызды стратегиялық мәнi бар, азаматтардың өмiрiне, денсаулығына, ұлттық қауiпсiздiкке немесе қоршаған ортаға әсер ете алатын ұйымдар үшiн сот оңалту рәсiмiнiң мерзiмiн екi жылға дейiн ұзартуға құқылы.";
51) 65-бап алып тасталсын;
52) 66-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) борышкер заңды тұлға мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), оның құрылтайшылары (қатысушылары);";
53) 67-баптың 1) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) оңалту рәсімін қолданады және тоқтатады;";
"6) кредиторлар жиналысы шешімінің негізінде борышкердің мүлкі (активтері) мен істерін басқару құқығын борышкер-заңды тұлға мүлкінің меншік иесінде (ол уәкілеттік берген органда), оның құрылтайшыларында (қатысушыларында), дара кәсіпкерде сақтап қалады немесе уәкілетті органға оңалтуды басқарушыны тағайындауды тапсырады;";
54) 68 және 69-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"68-бап. Оңалту рәсімін қолданудың салдары
1. Оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап мынадай салдар басталады:
1) мүлікпен (активтермен) кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс мәмілелерді, оларды уақытша әкімшімен келіспей жасасуға тыйым салынады;
2) алынған қарыздар және шығарылған облигациялар бойынша сыйақыларды есепке жазу тоқтатылады;
3) моральдық зиянды өтеу туралы талаптарды есептемегенде, төлеу мерзімі оңалту рәсімін қолданғаннан кейін басталған, өмiріне немесе денсаулығына зиян келтiргенi үшiн борышкер жауапты болатын азаматтарға төленетін төлемдердi қоспағанда, борышкер мүлкіне (активтеріне) қатысты қабылдаған соттардың шешімдерін, төреліктің шешімдерін, мемлекеттік кіріс органдарының, сондай-ақ борышкер мүлкінің меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшылардың (қатысушылардың) шешімдерін орындау тоқтатыла тұрады;
4) оңалту рәсімі қолданылған салық кезеңінен кейінгі салық кезеңдері үшін салық есептілігіне сәйкес салық төлеуші есептеген, салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша мемлекеттік кіріс органы есебіне жазған салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер төленеді.
2. Оңалту жоспары бекітілгеннен кейін:

49) статью 63 изложить в следующей редакции:
"Статья 63. Применение реабилитационной процедуры
Реабилитационная процедура применяется в отношении должников в судебном порядке.";
50) часть вторую статьи 64 изложить в следующей редакции:
"Для организаций, являющихся субъектами естественных монополий, градообразующими юридическими лицами либо имеющих важное стратегическое значение для экономики Республики Казахстан, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, суд вправе продлить срок реабилитационной процедуры до двух лет.";
51) статью 65 исключить;
52) подпункт 4) статьи 66 изложить в следующей редакции:
"4) собственник имущества должника-юридического лица (уполномоченный им орган), его учредители (участники);";
53) подпункты 1) и 6) статьи 67 изложить в следующей редакции:
"1) применяет и прекращает реабилитационную процедуру;";
"6) на основании решения собрания кредиторов сохраняет право управления имуществом (активами) и делами должника за собственником имущества должника-юридического лица (уполномоченного им органа), его учредителями (участниками), индивидуальным предпринимателем или поручает уполномоченному органу назначить реабилитационного управляющего;";
54) статьи 68 и 69 изложить в следующей редакции:
"Статья 68. Последствия применения реабилитационной процедуры
1. Со дня вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры наступают следующие последствия:
1) запрещается совершать сделки с имуществом (активами) вне рамок обычных коммерческих операций без их согласования с временным администратором;
2) прекращается начисление вознаграждения по полученным займам и выпущенным облигациям;
3) приостанавливается исполнение принятых решений судов, арбитражных решений, решений органов государственных доходов, а также собственника имущества должника (уполномоченного им органа), учредителей (участников) в отношении его имущества (активов), за исключением выплат гражданам, перед которыми должник несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью без учета требований о возмещении морального вреда, срок уплаты которых наступил после применения реабилитационной процедуры;
4) уплачиваются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, исчисленные налогоплательщиком согласно налоговой отчетности, начисленные органом государственных доходов по результатам налоговых проверок за налоговые периоды, следующие за налоговым периодом, в котором применена реабилитационная процедура.
2. После утверждения плана реабилитации:

1) оңалту жоспарында көзделгендерді қоспағанда, мүлікпен (активтермен) кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс мәмілелер кредиторлар жиналысының келісуімен жасалады;
2) борышкердің өтініші және оңалту жоспарын бекіту туралы заңды күшіне енген сот ұйғарымының көшірмесі негізінде борышкердің мүлкіне (активтеріне) қойылған барлық шектеулер мен ауыртпалықтар (борышкер шоттарына инкассолық өкімдер, мүлікке (активтерге) тыйым салулар және басқалар) оларды тағайындаған органдардың тиісті шешімдері қабылданбай алып тасталады;
3) кредиторлық берешекті өтеу кестесі оңалту жоспарына сәйкес орындалмаған жағдайда, кредиторлық берешекті өтеудің оңалту жоспарында көрсетілген күнінен немесе кезеңінен кейінгі күннен бастап осы Заңның 50-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында, сондай-ақ осы баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында белгіленген шектеулер алынады.
69-бап. Оңалту рәсiмi кезінде борышкердiң мүлкi (активтері) мен iстерiн басқару
1. Борышкер заңды тұлға мүлкi меншiк иесiнiң (ол уәкiлеттiк берген органның), оның құрылтайшысының (қатысушысының), дара кәсіпкердің өтiнiшi бойынша, кредиторлар жиналысының шешімі негізінде борышкердің мүлкi (активтері) мен iстерiн басқару құқығын борышкер заңды тұлға мүлкiнiң меншiк иесiнде (ол уәкілеттік берген органда), оның құрылтайшысында (қатысушысында), дара кәсіпкерде сақтап қалады.
Борышкердiң мүлкi (активтері) мен iстерiн басқару құқығын сақтап қалу туралы өтiнiш кредиторлар жиналысының шешiмiмен қоса бiр мезгiлде, не оңалту жоспарын ұсына отырып, не борышкердің мүлкi (активтері) мен iстерiн басқару құқығын борышкер заңды тұлға мүлкi меншiк иесiне (ол уәкілеттік берген органға), оның құрылтайшысына (қатысушысына), дара кәсіпкерге қайтару туралы шешім қабылдай отырып кредиторлар жиналысы бұрын тағайындалған оңалтуды басқарушыны шеттете отырып сотқа жіберіледі.
Кредиторлар жиналысы борышкер-заңды тұлға мүлкi меншiк иесiнің (ол уәкілеттік берген органның), оның құрылтайшысының (қатысушысының), дара кәсіпкердің борышкердің мүлкi (активтері) мен iстерiн басқару құқығының күшiн жою туралы шешiм қабылдаған жағдайда, кредиторлар жиналысы хабарламалары әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адамдардың хабарламалары тізіліміне енгізілген тұлғалар арасынан, әкімшілер рейтингісінің нәтижелерін ескере отырып оңалтуды басқарушыға өздерiнiң кандидатурасын ұсынуға мiндеттi. Кредиторлар жиналысының борышкер мүлкi (активтері) мен iстерiн басқару құқығының күшiн жою туралы шешiмi бiр мезгiлде оңалту жоспары ұсыныла отырып сотқа жiберiледi.
Борышкер заңды тұлға мүлкiнiң меншiк иесi (ол уәкілеттік берген орган), оның құрылтайшысы (қатысушысы), дара кәсіпкер борышкердің мүлкi (активтері) мен iстерiн басқарудан шеттетiлген жағдайда да кредиторлар жиналысы оңалтуды басқарушыға кандидатура ұсынуға мiндеттi.
Кредиторлар жиналысы кандидатқа оның кандидатурасын уәкілетті органға ұсынғанға дейін ол оңалтуды басқарушы ретінде таңдалғаны туралы хабарлауға міндетті.
Кредитор (кредиторлар) борышкердiң осындай басқару органының осы Заңда көзделген мiндеттердi бұзғанын анықтаған жағдайда, борышкер заңды тұлға мүлкiнiң меншiк иесi (ол уәкiлеттiк берген орган), оның құрылтайшысы (қатысушысы), дара кәсіпкер кредиторлар жиналысының шешiмi бойынша басқару органдарының мүшелерiн ауыстыруды жүргізуге мiндеттi.

1) сделки с имуществом (активами) вне рамок обычных коммерческих операций, за исключением предусмотренных планом реабилитации, совершаются с согласия собрания кредиторов;
2) на основании заявления должника и копии вступившего в законную силу определения суда об утверждении плана реабилитации снимаются все ограничения и обременения на имущество (активы) должника (инкассовые распоряжения на счета должника, аресты на имущество (активы) и другое) без принятия соответствующих решений органов, их наложивших;
3) в случае неисполнения графика погашения кредиторской задолженности согласно плану реабилитации, начиная со дня, следующего за днем или периодом погашения кредиторской задолженности, указанным в плане реабилитации, снимаются ограничения, установленные подпунктом 4) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона, а также подпунктами 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи.
Статья 69. Управление имуществом (активами) и делами должника при реабилитационной процедуре
1. По заявлению собственника имущества должника-юридического лица (уполномоченного им органа), его учредителя (участника), индивидуального предпринимателя на основании решения собрания кредиторов суд сохраняет право управления имуществом (активами) и делами должника за собственником имущества должника-юридического лица (уполномоченным им органом), его учредителем (участником), индивидуальным предпринимателем.
Заявление о сохранении права управления имуществом (активами) и делами должника с приложением решения собрания кредиторов направляется в суд либо одновременно с представлением плана реабилитации либо при принятии собранием кредиторов решения об отстранении ранее назначенного реабилитационного управляющего с восстановлением права собственника имущества должника-юридического лица (уполномоченного им органа), его учредителя (участника), индивидуального предпринимателя на управление имуществом (активами) и делами должника.
В случае принятия решения собранием кредиторов об отмене права собственника имущества должника-юридического лица (уполномоченного им органа), его учредителя (участника), индивидуального предпринимателя на управление имуществом (активами) и делами должника, собрание кредиторов обязано представить свою кандидатуру реабилитационного управляющего из числа лиц, уведомления которых включены в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, с учетом результатов рейтинга администраторов. Решение собрания кредиторов об отмене права на управление имуществом (активами) и делами должника направляется в суд одновременно с представлением плана реабилитации.
Собрание кредиторов также обязано представить кандидатуру реабилитационного управляющего в случае отстранения собственника имущества должника-юридического лица (уполномоченного им органа), его учредителя (участника), индивидуального предпринимателя от управления имуществом (активами) и делами должника.
Собрание кредиторов обязано известить кандидата о выборе его в качестве реабилитационного управляющего до представления его кандидатуры в уполномоченный орган.
Собственник имущества должника-юридического лица (уполномоченный им орган), его учредитель (участник), индивидуальный предприниматель обязаны произвести смену членов органов управления должника по решению собрания кредиторов в случае нарушений таким органом обязанностей, предусмотренных настоящим Законом, выявленных кредитором (кредиторами).

2. Оңалтуды басқарушыға кандидатураны таңдау кезінде кредиторлар жиналысы уәкiлеттi органда есепте тұрған тұлғаларға қатысты ұсынымдарды әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар тұлғалардың кәсiптiк бiрлестiктерiнен алуы мүмкін.
3. Оңалту жоспарын бекіту туралы немесе борышкер заңды тұлға мүлкiнiң меншiк иесiн (ол уәкiлеттiк берген органды), оның құрылтайшысын (қатысушысын), дара кәсіпкерді борышкердiң мүлкi (активтері) мен iстерiн басқарудан шеттеу туралы сот ұйғарымында мыналар:
1) уәкiлеттi органға ұйғарым заңды күшiне енген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оңалтуды басқарушыны тағайындауды тапсыру;
2) борышкердiң құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, мүлікке құқық белгiлеуші құжаттарды, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, материалдық және өзге де құндылықтарды беруi туралы нұсқаулар қамтылуға тиiс.
4. Уәкілетті орган оңалту жоспарын бекіту туралы ұйғарым немесе борышкер заңды тұлға мүлкiнiң меншiк иесiн (ол уәкiлеттiк берген органды), оның құрылтайшысын (қатысушысын), дара кәсіпкерді борышкердiң мүлкi (активтерін) мен iстерiн басқарудан шеттету туралы ұйғарым заңды күшіне енген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кредиторлар жиналысы ұсынған кандидатураны оңалтуды басқарушы етiп тағайындауға мiндеттi.
Уәкілетті орган кандидатураны осы Заңның 12-бабы 3-тармағының негізінде оңалтуды басқарушы етіп тағайындауға кедергі болатын мән-жайларды анықтаған жағдайда, анықталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оңалтуды басқарушының кандидатурасын тағайындаудан уәжді бас тартуды не осы Заңның 12-бабының 8-тармағы бірінші бөлігі 10) тармақшасының негізінде әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адамдардың хабарламалары тізілімінен оңалтуды басқарушының хабарламасын алып тастау туралы хабарды кредиторлар жиналысына жіберуге міндетті.
Уәкілетті орган ұсынылған кандидатураны тағайындаудан бас тартқан кезде, кредиторлар жиналысы оңалтуды басқарушы етiп тағайындау үшін басқа кандидатура ұсынуға міндетті.
5. Кредиторлық берешектi өтеу кестесi үш айдан астам мерзiм бойы орындалмаған және (немесе) уәкiлеттi орган анықтағандарды қоса алғанда, осы Заңды бұзушылықтар анықталған жағдайларда, борышкердiң мүлкi (активтері) мен iстерiн басқару құқығы сақталған борышкер заңды тұлға мүлкiнiң меншiк иесiн (ол уәкілеттік берген органды), оның құрылтайшысын (қатысушысын), дара кәсіпкерді сот кредиторлар жиналысы уәкiлеттiк берген тұлғаның өтiнiшi бойынша өтiнiш келiп түскен күннен бастап жеті жұмыс күні iшiнде басқарудан шеттетедi.";

2. При выборе кандидатуры реабилитационного управляющего рекомендации в отношении лиц, состоящих на учете в уполномоченном органе, могут быть получены собранием кредиторов в профессиональных объединениях лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора.
3. В определении суда об утверждении плана реабилитации или отстранении собственника имущества должника-юридического лица (уполномоченного им органа), его учредителя (участника), индивидуального предпринимателя от управления имуществом (активами) и делами должника должны содержаться указания о:
1) поручении уполномоченному органу в течение пяти рабочих дней со дня вступления определения в законную силу назначить реабилитационного управляющего;
2) передаче должником учредительных документов, учетной документации, правоустанавливающих документов на имущество, печатей (при их наличии), штампов, материальных и иных ценностей.
4. Уполномоченный орган обязан назначить реабилитационным управляющим представленную собранием кредиторов кандидатуру в течение пяти рабочих дней со дня вступления в законную силу определения об утверждении плана реабилитации или определения об отстранении собственника имущества должника-юридического лица (уполномоченного им органа), его учредителя (участника), индивидуального предпринимателя от управления имуществом (активами) и делами должника.
В случае выявления уполномоченным органом обстоятельств, препятствующих назначению кандидатуры реабилитационным управляющим на основании пункта 3 статьи 12 настоящего Закона, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня выявления обязан направить мотивированный отказ собранию кредиторов в назначении кандидатуры реабилитационного управляющего либо сообщение об исключении уведомления реабилитационного управляющего из реестра уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, на основании подпункта 10) части первой пункта 8 статьи 12 настоящего Закона.
Собрание кредиторов при отказе уполномоченного органа в назначении представленной кандидатуры обязано представить другую кандидатуру для назначения реабилитационным управляющим.
5. В случаях неисполнения графика погашения кредиторской задолженности сроком более трех месяцев и (или) выявления нарушений настоящего Закона, включая выявленные уполномоченным органом, собственник имущества должника-юридического лица (уполномоченный им орган), его учредитель (участник), индивидуальный предприниматель, за которыми сохранено право управления имуществом (активами) и делами должника, отстраняются судом от управления по заявлению лица, уполномоченного собранием кредиторов, в течение семи рабочих дней со дня поступления заявления.";

55) 70-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) уәкілетті органға өзінің тағайындалғаны туралы сот ұйғарымы шығарылған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей оңалту рәсімін қолдану және кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы хабарландыруды қазақ және орыс тілдерінде уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберуге міндетті;";
3) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) кредиторлар талаптары мәлімделген күннен бастап он жұмыс күні ішінде оларды қарауға және танылған талаптарды тізілімге енгізуге;";
"7) оңалту рәсімі қолданылған күннен бастап екі айдан аспайтын мерзімде кредиторлар талаптарының тізілімін, сондай-ақ талаптары танылмаған кредиторлардың тізбесін қалыптастыруға және уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін оны уәкілетті органға және борышкерге ұсынуға;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) кредиторлардың алғашқы жиналысын ұйымдастыруға және өткізуге;";
56) 71-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) кредиторлар жиналысының шешімі бойынша кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс мәмілелер, сондай-ақ оңалту жоспарында көзделген мәмілелер жасасуға;";
6) тармақшадағы "құқылы" деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен кредиторлар жиналысының және кредиторлар комитетінің әрекетіне шағымдануға құқылы.";
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тағайындалған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей кредиторлар комитетімен оңалту рәсімін өткізу туралы шарт жасасуға;";
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) бұрын оңалту рәсімінде борышкердiң мүлкi (активтері) мен iстерiн басқаруды борышкер мүлкiнiң меншiк иесiн (ол уәкілеттік берген орган), құрылтайшылар (қатысушылар) немесе шеттетілген оңалтуды басқарушы жүзеге асырған жағдайларда, оңалту кезіндегі заңсыз әрекеттер жасау фактілерін анықтауға;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер борышкердiң оңалту рәсiмi қолданылғаннан кейiн туындаған ақшалай мiндеттемелерінiң жалпы сомасы оңалту рәсiмi қолданылған күні кредиторлық берешектiң жалпы сомасының жиырма пайызынан асып түссе, борышкердiң жаңа ақшалай мiндеттемелерiн туғызатын мәмiлелердi оңалтуды басқарушы кредиторлар жиналысының келiсуiмен жасайды.";
57) 72-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"72-бап. Оңалту рәсімінде кредиторлар талаптарының тізілімін
қалыптастыру
1. Уақытша әкімшіні тағайындау туралы сот ұйғарымын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ол оңалту рәсiмiн қолдану және кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы қазақ және орыс тілдеріндегі хабарландыруды уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін уәкілетті органға жібереді.
Кредиторлар талаптарын қабылдауды уақытша әкімші борышкердің орналасқан жері бойынша не әкімші ретінде қызметін бастағаны туралы хабарламада өзі көрсеткен, әкімшінің тіркелген орны бойынша жүзеге асырады.

55) в пункте 2 статьи 70:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) направить в уполномоченный орган объявление о применении реабилитационной процедуры и порядке заявления требований кредиторами на казахском и русском языках для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее двух рабочих дней со дня вынесения судом определения о его назначении;";
подпункты 3) и 7) изложить в следующей редакции:
"3) рассмотреть требования кредиторов в течение десяти рабочих дней с даты их заявления и признанные требования включить в реестр;";
"7) сформировать реестр требований кредиторов и представить его в уполномоченный орган для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа и должнику, а также перечень кредиторов, чьи требования не признаны в срок, не превышающий двух месяцев с даты применения реабилитационной процедуры;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) организовать и провести первое собрание кредиторов;";
56) в статье 71:
в пункте 1 :
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) совершать сделки вне рамок обычных коммерческих операций по решению собрания кредиторов, а также сделки, предусмотренные планом реабилитации;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) обжаловать действия собрания кредиторов и комитета кредиторов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) не позднее десяти рабочих дней со дня назначения заключить договор о проведении реабилитационной процедуры с комитетом кредиторов;";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) выявлять факты совершения неправомерных действий при реабилитации в случаях, если ранее управление имуществом (активами) и делами должника в реабилитационной процедуре осуществлялось собственником имущества должника (уполномоченным им органом), учредителем (участником) или отстраненным реабилитационным управляющим;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Если общая сумма денежных обязательств должника, возникших после применения реабилитационной процедуры, превышает двадцать процентов от общей суммы кредиторской задолженности на дату применения реабилитационной процедуры, сделки, порождающие новые денежные обязательства должника, совершаются реабилитационным управляющим с согласия собрания кредиторов.";
57) статью 72 изложить в следующей редакции:
"Статья 72. Формирование реестра требований кредиторов в реабилитационной процедуре
1. Временный администратор в течение двух рабочих дней со дня получения определения суда о его назначении направляет в уполномоченный орган объявление о применении реабилитационной процедуры и порядке заявления требований кредиторами на казахском и русском языках для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Прием требований кредиторов осуществляется временным администратором по месту нахождения должника либо по месту регистрации администратора, указанного им в уведомлении о начале деятельности в качестве администратора.

2. Кредиторлардың борышкерге қоятын талаптарын өздері кредиторлар талаптарын мәлімдеу тәртібі туралы хабар жарияланған күннен бастап бір ай мерзімнен кешіктірмей мәлімдеуге тиіс.
Кредиторлардың талаптарында:
1) талаптың сомасы туралы (негізгі борыштың, сыйақының (мүддесінің), тұрақсыздық айыбының сомасы және өзге де айыппұл санкциялары, залалдар туралы жеке-жеке) мәліметтер;
2) осы Заңның 25-бабының 1-тармағында көзделген кредиторлар жиналысын өткізу туралы хабарлама тәсілдерінің бірін көрсету қамтылуға тиіс.
Салыстыру үшін құжаттардың түпнұсқалары ұсыныла отырып, талаптың негізі мен сомасын растайтын құжаттардың (заңды күшіне енген сот шешімдері, шарттардың көшірмелері, борышкердің борышын мойындауы) көшірмелері талапқа қоса беріледі.
Кредиторлар талаптың негізі мен сомасын растайтын өзге құжаттарды да ұсынуға құқылы.
Кредиторлардың шетел валютасында көрсетілген талаптары соттың оңалту рәсімін қолдану туралы шешімі қабылданған күні Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағам бойынша теңгемен ескеріледі.
3. Кредитордың осы баптың 2-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктіріліп мәлімделген талабы кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізіледі, бірақ мұндай кредитор бір ай мерзімде мәлімделген кредиторлар талаптары толық қанағаттандырылғанға дейін кредиторлар жиналысында дауыс беру құқығынан айырылады.
4. Кредиторлардың мерзімінде мәлімделген, осы баптың 2-тармағында көзделген талаптары, сондай-ақ кредиторлардың көрсетілген мерзімнен кеш мәлімделген талаптарын уақытша әкімші немесе оңалтуды басқарушы мәлімделген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Қарау нәтижесі бойынша танылған талаптар кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілуге жатады.
Кредиторлардың бұрын сотқа мәлiмдеген талаптары, егер олар осы баптың 2-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген талаптарға сай келсе, кредитордың өтініші болған кезде тiзiлiмге енгiзiлуi мүмкiн.
Кредиторлар талаптарының тізіліміне осы Заңның 90-бабының 7-тармағында көзделген талаптар енгізілмейді.
5. Кредиторлардың оңалту рәсiміне қатысуға байланысты шығыстары өтелуге жатпайды.
6. Уақытша әкімші шешім қабылданған күннен кейінгі күні әрбір кредиторға кредиторлардың талаптарын қарау нәтижелері туралы (танымау себептерін көрсете отырып, талаптарды толық көлемде немесе бір бөлігінде тану немесе танымау туралы) жазбаша хабардар етуге міндетті.
Кредитордың талабын (толық көлемде немесе бір бөлігінде) тану туралы хабарламада уақытша әкімші кредиторлардың алғашқы жиналысының өткізілу күнін, уақытын, орнын және күн тәртібін көрсетуге міндетті.
Уақытша әкімшінің шешімімен келіспеген кезде кредитор, құрылтайшы (қатысушы), борышкер оңалту туралы істі қарайтын сотта уақытша әкімшінің хабарламасын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде оған шағым жасауға құқылы.

2. Требования кредиторов к должнику должны быть заявлены ими не позднее чем в месячный срок со дня публикации сообщения о порядке заявления требований кредиторами.
Требования кредиторов должны содержать:
1) сведения о сумме требования (отдельно о сумме основного долга, вознаграждения (интереса), неустойки и иных штрафных санкциях, убытков);
2) указание на один из способов уведомления о проведении собрания кредиторов, предусмотренных пунктом 1 статьи 25 настоящего Закона.
К требованию прилагаются копии документов, подтверждающих основание и сумму требования (вступившие в законную силу решения судов, копии договоров, признание долга должником), с представлением оригиналов документов для сверки.
Кредиторы также вправе представить иные документы, подтверждающие основание и сумму требования.
Требования кредиторов, выраженные в иностранной валюте, учитываются в тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату принятия судом решения о применении реабилитационной процедуры.
3. Требование кредитора, заявленное позднее срока, указанного в пункте 2 настоящей статьи, включается в реестр требований кредиторов, но такой кредитор лишается права голоса в собрании кредиторов до полного удовлетворения требований кредиторов, заявленных в месячный срок.
4. Требования кредиторов, заявленные в срок, предусмотренный пунктом 2 настоящей статьи, а также требования кредиторов, заявленные позже указанного срока, должны быть рассмотрены временным администратором или реабилитационным управляющим в течение десяти рабочих дней с даты их заявления.
По результатам рассмотрения признанные требования подлежат включению в реестр требований кредиторов.
В реестр могут быть включены требования кредиторов, заявленные ими ранее в суд, если они отвечают требованиям, указанным в части второй пункта 2 настоящей статьи, при наличии заявления кредитора.
В реестр требований кредиторов не включаются требования, предусмотренные пунктом 7 статьи 90 настоящего Закона.
5. Расходы кредиторов, связанные с их участием в реабилитационной процедуре, возмещению не подлежат.
6. О результатах рассмотрения требований кредиторов (о признании или непризнании требования в полном объеме или в части с указанием причин непризнания) временный администратор обязан письменно уведомить каждого кредитора в день, следующий за днем принятия решения.
В уведомлении о признании требования кредитора (в полном объеме или в части) временный администратор обязан указать дату, время, место проведения и повестку дня первого собрания кредиторов.
При несогласии с решением временного администратора кредитор, учредитель (участник), должник вправе обжаловать его в суде, рассматривающем дело о реабилитации, в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления временного администратора.

7. Уақытша әкімші тағайындалған күнінен бастап екі айдан кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті орган белгілеген тәртіппен, мерзімде және нысан бойынша кредиторлар талаптарының тізілімін, сондай-ақ талаптары танылмаған кредиторлардың тізбесін қалыптастыруға және уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін қазақ және орыс тілдерінде уәкілетті органға жіберуге міндетті.
Уәкілетті орган кредиторлар талаптарының тізілімін алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей оны өзінің интернет-ресурсында орналастыруға міндетті.
Қалыптастырылған кредиторлар талаптары тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар уәкілетті орган белгілеген тәртіппен енгізіледі.
8. Кредиторлар талаптарының тізілімі жарияланған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде басқа кредиторлар талаптарының мөлшері мен негіздеріне кредитор шағымдануға құқылы.";
58) 73-бапта:
1 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Оңалту жоспарында борышкердің төлем қабілеттілігін қалпына келтіру жөніндегі нақты іс-шаралар (оңалту шаралары) және осы Заңның 77-бабының 2-тармағында көрсетілген кредиторлар алдындағы берешекті өтеу графигі қамтылуға тиіс.
Оңалту жоспарының үлгілік нысанын уәкілетті орган бекітеді.
Табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын не Қазақстан Республикасының экономикасы үшін маңызды стратегиялық мәні бар, азаматтардың өміріне, денсаулығына, ұлттық қауіпсіздікке немесе қоршаған ортаға әсер ете алатын ұйымдардың оңалту жоспарын тиісті орталық атқарушы орган, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің тиісті аумақтық органы, ал қала құраушы заңды тұлғалар бойынша - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың тиісті жергілікті атқарушы органы келіседі.
Ұсынылған оңалту жоспарын осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген ұйымдар ол келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.";
"6. Оңалту жоспары кредиторлар талаптарының тізілімі жарияланғаннан кейін кредиторлар жиналысына келісу үшін ұсынылуға тиіс.";
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Борышкер уақытша әкімшіге әзірленген оңалту жоспарын кредиторлар жиналысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні бұрын ұсынуға міндетті.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Оңалту жоспарына өзгерістер мен толықтырулар кредиторлар жиналысының келісуімен енгізіледі және оны сот бекітеді.
Табиғи монополиялар субъектiлерi болып табылатын не Қазақстан Республикасының экономикасы үшiн маңызды стратегиялық мәнi бар, азаматтардың өмiрiне, денсаулығына, ұлттық қауiпсiздiкке немесе қоршаған ортаға әсер ете алатын ұйымдардың оңалту жоспарына өзгерістер мен толықтыруларды тиісті орталық атқарушы орган, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң тиiстi аумақтық органы, ал қала құраушы заңды тұлғалар бойынша – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың тиiстi жергілікті атқарушы органы келiседі.";

7. Временный администратор обязан в срок не позднее двух месяцев со дня его назначения сформировать в порядке, сроки и по форме, которые установлены уполномоченным органом, и направить в уполномоченный орган на казахском и русском языках реестр требований кредиторов, а также перечень кредиторов, чьи требования не признаны, для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Уполномоченный орган не позднее двух рабочих дней со дня получения реестра требований кредиторов обязан разместить его на своем интернет-ресурсе.
Изменения и дополнения в сформированный реестр требований кредиторов вносятся в порядке, установленном уполномоченным органом.
8. Кредитор вправе обжаловать размер и основания требований других кредиторов в течение двадцати рабочих дней с даты опубликования реестра требований кредиторов.";
58) в статье 73:
пункты 1 и 6 изложить в следующей редакции:
"1. План реабилитации должен содержать конкретные мероприятия по восстановлению платежеспособности должника (реабилитационные меры) и график погашения задолженности перед кредиторами, указанными в пункте 2 статьи 77 настоящего Закона.
Типовая форма плана реабилитации утверждается уполномоченным органом.
План реабилитации организаций, являющихся субъектами естественных монополий либо имеющих важное стратегическое значение для экономики Республики Казахстан, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, согласовывается с соответствующим центральным исполнительным органом, соответствующим территориальным органом Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, а по градообразующим юридическим лицам - с соответствующим местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы.
Представленный план реабилитации рассматривается организациями, указанными в части третьей настоящего пункта, в течение десяти рабочих дней со дня его поступления.";
"6. План реабилитации должен быть представлен для согласования собранию кредиторов после опубликования реестра требований кредиторов.";
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Должник обязан представить временному администратору разработанный план реабилитации за три рабочих дня до проведения собрания кредиторов.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Изменения и дополнения в план реабилитации вносятся с согласия собрания кредиторов и утверждаются судом.
Изменения и дополнения в план реабилитации организаций, являющихся субъектами естественных монополий либо имеющих важное стратегическое значение для экономики Республики Казахстан, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, согласовываются с соответствующим центральным исполнительным органом, соответствующим территориальным органом Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, а по градообразующим юридическим лицам - с соответствующим местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы.";

11-1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) борышкерден осындай кредитор талабының банкроттық рәсімінің қолданылуы жағдайына қарағанда аз емес мөлшерде қанағаттандырылуын қамтамасыз ететін оңалту жоспарының іс-шаралары туралы қосымша мәліметтерді және (немесе) ақпаратты сұратуға құқылы.";
12-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті органның оңалтуды басқарушыны тағайындауы туралы немесе басқару құқығының борышкер заңды тұлға мүлкінің меншік иесінде (ол уәкілеттік берген органда), оның құрылтайшыларында (қатысушыларында), дара кәсіпкерлерде сақталуы туралы нұсқаулар қамтылуға тиіс.";
59) 75-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"75-бап. Кредиторлар жиналысының оңалту рәсіміндегі өкілеттіктері";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Оңалту рәсімі кезінде кредиторлардың алғашқы жиналысын уақытша әкімші оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап үш айдан кешіктірілмейтін мерзімде өткізеді.";
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) оңалту жоспарын бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап борышкердің мүлкі (активтері) мен істерін басқару құқығын борышкер-заңды тұлға мүлкінің меншік иесінде (ол уәкілеттік берген органда), оның құрылтайшыларында (қатысушыларында), дара кәсіпкерде сақтау немесе оның күшін жою туралы шешім қабылдау;";
2) тармақша алып тасталсын;
3) 12) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) кредиторлар комитеті құрамының санын, кредиторлар комитетінің төрағасын айқындау және бекіту;";
"12) әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адамдардың хабарламалары тізіліміне енгізілген адамдар арасынан әкімшілер рейтингісі нәтижелерін ескере отырып, оңалтуды басқарушының кандидатурасын таңдау;
"13) уәкілетті орган белгілеген шекте, уақытша әкімшінің негізгі сыйақы төлемінің мөлшерін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) оңалтуды басқарушыға негізгі сыйақы төлемінің мөлшерін айқындау;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) оңалтуды басқарушыға оңалту рәсімі мақсатына қол жеткізген жағдайда оған қосымша сыйақы мөлшерін айқындау;";
60) 76-бапта:
6) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) оңалтуды басқарушыны шеттету туралы мәселе бойынша кредиторлар жиналысын ұйымдастырады және өткізеді;";
61) 77-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) төлеу мерзiмi оңалту рәсiмi қолданылғаннан кейiн басталған, еңбек шарты бойынша жұмыс iстеп жүрген адамдармен өтемақыларды төлеу және еңбекақы төлеу бойынша, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдарды, мiндеттi зейнетақы жарналарын және мiндеттi кәсiптiк зейнетақы жарналарын төлеу бойынша, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар, қызметтiк өнертабыс, пайдалы модель, өнеркәсiптiк үлгi үшін авторлық шарттар бойынша сыйақыларды төлеу бойынша есеп айырысулар жүргiзiледi;";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 2) пункта 11-1 изложить в следующей редакции:
"2) запросить у должника дополнительные сведения и (или) информацию о мероприятиях плана реабилитации, обеспечивающие удовлетворение требования такого кредитора в объеме не меньшем, чем в случае применения процедуры банкротства.";
подпункт 4) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"4) о назначении уполномоченным органом реабилитационного управляющего или сохранении права управления за собственником имущества должника-юридического лица (уполномоченным им органом), его учредителями (участниками), индивидуальным предпринимателем.";
59) в статье 75:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 75. Полномочия собрания кредиторов в реабилитационной процедуре";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. При реабилитационной процедуре первое собрание кредиторов проводится временным администратором в срок не позднее трех месяцев со дня вступления решения суда о применении реабилитационной процедуры в законную силу.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) принятие решения о сохранении или отмене права управления имуществом (активами) и делами должника за собственником имущества должника-юридическим лицом (уполномоченным им органом), его учредителями (участниками), индивидуальным предпринимателем с даты вступления в законную силу определения суда об утверждении плана реабилитации;";
подпункт 2) исключить;
подпункты 3), 12) и 13) изложить в следующей редакции:
"3) определение численности и утверждение состава комитета кредиторов, председателя комитета кредиторов;";
"12) выбор кандидатуры реабилитационного управляющего из числа лиц, включенных в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, с учетом результатов рейтинга администраторов;
13) определение размера выплаты основного вознаграждения временного администратора в пределах, установленных уполномоченным органом;";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) определение размера выплаты основного вознаграждения реабилитационному управляющему;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) определение размера дополнительного вознаграждения реабилитационному управляющему в случае достижения им цели реабилитационной процедуры;";
60) в статье 76:
подпункт 6) исключить;
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) организует и проводит собрание кредиторов по вопросу отстранения реабилитационного управляющего;";
61) в статье 77:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Со дня вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) производятся расчеты по выплате компенсаций и оплате труда с лицами, работающими по трудовому договору, по уплате социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, обязательных пенсионных взносов и обязательных профессиональных пенсионных взносов, по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, по выплате вознаграждений по авторским договорам за служебное изобретение, полезную модель, промышленный образец, срок выплаты которых наступил после применения реабилитационной процедуры;";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Заңның 104-бабында белгіленген кепілді кредиторлардың талаптарын өтеу тәртібін қоспағанда, өндіріп алу атқару парақтары бойынша немесе даусыз (акцептісіз) тәртiппен жүргiзiлетiн берешектерді қоса алғанда, борышкердiң кредиторлар алдындағы берешектерi бойынша барлық қалған есеп айырысулар осы Заңның 100-бабында және 101-баптың 1 және 2-тармақтарында белгiленген кезектiлiк пен есеп айырысу қағидалары сақтала отырып, оңалту жоспарына сәйкес кредиторлар талаптарының тiзiлiмi жарияланғаннан кейiн жүзеге асырылады.";
4-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) егер өзінің алдындағы міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету нысанасы болып табылатын мүлік (активтер) борышкердің қызметін жалғастыру үшін немесе оңалту жоспарын іске асыру үшін талап етілмеген жағдайларда, өзінің алдындағы міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету нысанасы болып табылатын борышкер мүлкіне өндіріп алуды қолдану туралы сотқа жүгінуге құқылы.";
62) 78-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер борышкердi оңалту жоспарында оңалту шарасы ретiнде оның санациясы қамтылса, оңалту жоспарына сәйкес санацияға қатысушының борышкерге және (немесе) кредиторларға ақша аудару туралы жазбаша мiндеттемесi, сомасы мен мерзiмдері көрсетіле отырып, жоспарға қоса берiлуге тиiс.
Борышкер дара кәсіпкердің оңалту жоспарында санация қамтылмайды.";
63) 80-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 78-бабының 2-тармағында көзделген мiндеттеменi өзіне қабылдаған санацияға қатысушы борышкер таратылғаннан кейiн, егер еңсерілмейтін күштiң немесе кредиторлардың не борышкердің, борышкер мүлкiнің меншік иесiнiң (ол уәкілеттік берген органның) әрекеттерi нәтижесінде санация мақсаттарына қол жеткiзiлмегенiн дәлелдемесе, оның өтелмеген мiндеттемелерi бойынша субсидиарлық жауаптылықта болады.";
64) 82-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын .
"1. Оңалтуды басқарушы кредиторлар жиналысының шешімі бойынша:
1) борышкерге қатысты оңалту рәсiмiнiң мақсатына қол жеткізілген;
Егер оңалту жоспарын бекіткен күні қалыптастырылған кредиторлар талаптары тізілімінің әрбір кезегі талаптарының жалпы сомасының сексен және одан да көп пайызы қанағаттандырылса, оңалту рәсімінің мақсатына қол жеткізілген болып саналады;
2) осы мақсатқа қол жеткізу мүмкін болмаған жағдайларда, борышкерге қатысты оңалту рәсiмiн тоқтату туралы өтiнiшпен сотқа жүгiнедi.
Оңалтуды басқарушының өтiнiшiне қорытынды есеп қоса беріледi.";
65) 83-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"83-бап. Оңалту рәсiмiн тоқтатудың салдарлары

"2. Все остальные расчеты по задолженностям должника перед кредиторами, включая задолженности, взыскания по которым производятся по исполнительным листам или в бесспорном (безакцептном) порядке, осуществляются после опубликования реестра требований кредиторов в соответствии с планом реабилитации с соблюдением очередности и правил расчетов, установленных статьей 100 и пунктами 1 и 2 статьи 101 настоящего Закона, за исключением порядка погашения требований залоговых кредиторов, установленного статьей 104 настоящего Закона.";
подпункт 4) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4) если имущество (активы), являющееся предметом обеспечения исполнения обязательства перед ним, не требуется для продолжения деятельности должника или для реализации плана реабилитации.";
62) пункт 1 статьи 78 изложить в следующей редакции:
"1. Если план реабилитации должника в качестве реабилитационной меры содержит его санацию, к плану должно быть приложено письменное обязательство участника санации перечислить деньги должнику и (или) кредиторам в соответствии с планом реабилитации с указанием суммы и сроков.
План реабилитации должника-индивидуального предпринимателя не может содержать санацию.";
63) часть первую пункта 1 статьи 80 изложить в следующей редакции:
"1. Участник санации, принявший на себя обязательство, предусмотренное пунктом 2 статьи 78 настоящего Закона, несет субсидиарную ответственность по непогашенным обязательствам должника после его ликвидации, если не докажет, что цели санации не были достигнуты в результате действия непреодолимой силы или действий кредиторов либо должника, собственника имущества должника (уполномоченного им органа).";
64) пункт 1 статьи 82 изложить в следующей редакции:
"1. Реабилитационный управляющий по решению собрания кредиторов обращается в суд с заявлением о прекращении реабилитационной процедуры в отношении должника в случаях, если:
1) цель реабилитационной процедуры в отношении должника достигнута.
Цель реабилитационной процедуры считается достигнутой, если удовлетворено восемьдесят и более процентов от общей суммы требований каждой очереди реестра требований кредиторов, сформированного на дату утверждения плана реабилитации;
2) достижение этой цели невозможно.
К заявлению реабилитационного управляющего прилагается заключительный отчет.";
65) статью 83 изложить в следующей редакции:
"Статья 83. Последствия прекращения реабилитационной процедуры

1. Осы Заңның 82-бабы 1-тармағының бірінші бөлігінің 2) тармақшасында, 2, 3, 4 және 6-тармақтарында көзделген негіздер бойынша оңалту рәсімі тоқтатылған және банкроттық туралы іс қозғалған (қайта басталған) жағдайларда:
1) осы Заңның 68-бабында көзделген салдарлар сақталады;
2) борышкерді банкрот деп тану туралы шешім шығарылғанға және банкроттықты басқарушы тағайындалғанға дейін борышкердің мүлкі (активтері) мен істерін басқару құқығы оңалту рәсімінде басқаруды жүзеге асырған адамда сақталады.
2. Оңалту рәсімі осы Заңның 82-бабы 1-тармағының бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған жағдайда кредиторлардың қанағаттандырылмаған талаптары өтелген болып саналады.";
66) 84-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банкроттық рәсімін жүргізу мерзімі сот шешімімен айқындалады және ол тоғыз айдан аспауға тиіс. Бұл мерзімді кредиторлар комитетінің келісуімен банкроттықты басқарушының өтінішхаты бойынша сот үш айдан аспайтын мерзімге ұзарта алады.";
2-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
67) 85-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) банкрот мүлкiнің меншiк иесі (ол уәкілеттік берген орган), қатысушылар (құрылтайшылар);";
68) 86-бап мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) кредитордың өтініші бойынша әкімшілік шығыстардың не банкроттық рәсімін өткізу мақсаттары үшін алынған қарыз мөлшерінің негізділігін қарайды.";
69) 87-бапта:
1-тармақтың 1) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) борышкер мүлкінің меншік иесіне (ол уәкілеттік берген органға), құрылтайшыларға (қатысушыларға), заңды тұлғаның барлық органдарына мүлікті пайдалануға және өткізуге тыйым салынады;";
"6) әкімші өтінішінің және борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімінің ұсынылған көшірмесінің негізінде банкрот мүлкіне қойылған барлық шектеулер мен ауыртпалықтар (борышкердің шоттарына инкассолық өкімдер, мүлікке тыйым салу және басқалар) оларды тағайындаған органдардың тиісті шешімдері қабылданбастан алып тасталады;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Соттың банкроттық рәсімін қозғау туралы ұйғарымы шығарылған күні сатып алушыға берілмеген банкрот мүлкі (активтері) банкроттың мүліктік массасының құрамына енгізіледі, ал кредитор немесе орындалмаған міндеттеме бойынша дәрменсіз сатып алушы банкроттық рәсімі шеңберінде борышкерге өз талаптарын қоюға құқылы.";
70) 88-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"88-бап. Уақытша басқарушының өкілеттіктері
1. Уақытша басқарушы:
1) мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан борышкер, оған өтеусіз негізде берілуге тиіс екенін растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса алғанда, оның мүлкі (активтері) туралы ақпаратты сұрау салу берілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде сұратуға;

1. В случаях прекращения реабилитационной процедуры по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) части первой пункта 1, пунктами 2, 3, 4 и 6 статьи 82 настоящего Закона, и возбуждения (возобновления) дела о банкротстве:
1) сохраняются последствия, предусмотренные статьей 68 настоящего Закона;
2) до вынесения решения о признании должника банкротом и назначении банкротного управляющего право управления имуществом (активами) и делами должника сохраняется за лицом, осуществлявшим управление в реабилитационной процедуре.
2. В случае прекращения реабилитационной процедуры по основанию, предусмотренному подпунктом 1) части первой пункта 1 статьи 82 настоящего Закона, неудовлетворенные требования кредиторов считаются погашенными.";
66) в статье 84:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Срок проведения процедуры банкротства определяется решением суда и не может превышать девять месяцев. Этот срок может быть продлен судом по ходатайству банкротного управляющего с согласия комитета кредиторов не более чем на три месяца.";
подпункт 3) пункта 2 исключить;
67) подпункт 4) статьи 85 изложить в следующей редакции:
"4) собственник имущества банкрота (уполномоченный им орган), участники (учредители);";
68) статью 86 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) по заявлению кредитора рассматривает обоснованность размера административных расходов либо займа, полученного для целей проведения процедуры банкротства.";
69) в статье 87:
подпункты 1) и 6) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) собственнику имущества должника (уполномоченному им органу), учредителям (участникам), всем органам юридического лица запрещаются использование и реализация имущества;";
"6) на основании заявления администратора и представленной копии решения суда о признании должника банкротом снимаются все ограничения и обременения на имущество банкрота (инкассовые распоряжения, выставленные на счета должника, аресты на имущество и другие) без принятия соответствующих решений органов, их наложивших;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Имущество (активы) банкрота, не переданное приобретателю на дату вынесения определения суда о возбуждении процедуры банкротства, включается в состав имущественной массы банкрота, а кредитор или несостоявшийся приобретатель по неисполненному обязательству вправе предъявить свои требования к должнику в рамках процедуры банкротства.";
70) статью 88 изложить в следующей редакции:
"Статья 88. Полномочия временного управляющего:
1. Временный управляющий вправе:
1) запрашивать в государственных органах, у физических и юридических лиц информацию о должнике, его имуществе (активах), включая копии подтверждающих документов, которые должны быть представлены ему на безвозмездной основе в срок не позднее десяти рабочих дней со дня подачи запроса;

2) борышкер осы Заңның 7-бабында көрсетілген мән-жайлар кезінде жасаған мәмілелерді анықтауға және оларды жарамсыз деп тану туралы және сот тәртібімен, оның ішінде мұндай мәмілені анықтаған кредитордың өтінішхаты бойынша мүлікті қайтару туралы талап қоюға;
3) мәлімделген талаптардың негізі мен сомасын растайтын құжаттарды кредиторлардан сұратуға;
4) осы Заңда көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
2. Сот уақытша басқарушыны тағайындау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап және банкроттық туралы істі қарау аяқталғанға дейін уақытша басқарушы:
1) осы Заңда көзделген жағдайларда борышкердің қаржылық жағдайы туралы мәліметтерді оның дәрменсіздік белгілерінің бар не жоқ екендігін растау мақсатында бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік құжаттарының негізінде сот шешімі шығарылғанға дейін жинауды жүзеге асыруға;
2) осы Заңда көзделген жағдайларда сотқа борышкердің қаржылық жағдайы туралы қорытындыны ұсынуға;
3) тағайындалғаны туралы ұйғарымды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде уәкілетті органға уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін банкроттық туралы істі қозғау және кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы қазақ және орыс тілдеріндегі хабарландыруды жіберуге;
4) мәмілелерді кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс келісу туралы борышкердің өтінішін бес жұмыс күні ішінде қарауға;
5) осы Заңда көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.
3. Борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімі шығарылғаннан кейін уақытша басқарушы:
1) уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін борышкерді банкрот деп тану туралы жарияланымды қазақ және орыс тілдерінде уәкілетті органға борышкер банкрот деп танылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жіберуге;
2) уәкілетті органнан банкрот деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімі бар тұлғаның бар-жоғы және банктік шоттарының нөмірлері, осы шоттардағы ақшаның қалдықтары туралы және қозғалысы туралы ақпаратты борышкер банкрот деп танылған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде сұратуға;
3) банкрот қызметкерлерін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек шартының алдағы уақытта тоқтатылатыны туралы хабардар етуге;
4) банкрот мүлкін (активтерін) қорғауды және бақылауды қамтамасыз етуге;
5) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен, мерзімде және нысан бойынша кредиторлар талаптарының тізілімін қалыптастыруға;
6) кредиторлардың шетел валютасында көрсетілген талаптарын борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімі қабылдаған күні Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағам бойынша белгіленген тәртіппен теңгемен есепке алуды қамтамасыз етуге;

2) выявлять сделки, совершенные должником при обстоятельствах, указанных в статье 7 настоящего Закона, и предъявлять требования о признании их недействительными и возврате имущества в судебном порядке, в том числе по ходатайству кредитора, выявившего такую сделку;
3) запрашивать у кредиторов документы, подтверждающие основание и сумму заявленных требований;
4) осуществлять иные права, предусмотренные настоящим Законом.
2. Со дня вынесения судом определения о назначении временного управляющего и до окончания рассмотрения дела о банкротстве временный управляющий обязан:
1) в случаях, предусмотренных настоящим Законом, осуществить сбор сведений о финансовом состоянии должника на основании документов бухгалтерского учета и финансовой отчетности с целью подтверждения наличия либо отсутствия признаков его несостоятельности до вынесения решения суда;
2) в случаях, предусмотренных настоящим Законом, представить в суд заключение о финансовом положении должника;
3) в течение двух рабочих дней со дня получения определения о его назначении направить в уполномоченный орган объявление о возбуждении дела о банкротстве и порядке заявления требований кредиторами на казахском и русском языках для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа;
4) в течение пяти рабочих дней рассмотреть заявление должника о согласовании сделки вне рамок обычных коммерческих операций;
5) осуществлять иные обязанности, предусмотренные настоящим Законом.
3. После вынесения решения суда о признании должника банкротом временный управляющий обязан:
1) в течение двух рабочих дней с даты признания должника банкротом направить в уполномоченный орган на казахском и русском языках публикацию о признании должника банкротом для размещения на интернет- ресурсе уполномоченного органа;
2) в течение семи рабочих дней с даты признания должника банкротом запросить у уполномоченного органа информацию о наличии и номерах банковских счетов лица, по которому имеется вступившее в законную силу решение суда о признании банкротом, остатках и движении денег на этих счетах;
3) уведомить работников банкрота о предстоящем прекращении трудового договора в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
4) обеспечивать охрану и контроль за имуществом (активами) банкрота;
5) сформировать реестр требований кредиторов в порядке, сроки и по форме, которые установлены уполномоченным органом;
6) обеспечивать в установленном порядке учет в тенге требований кредиторов, выраженных в иностранной валюте, по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату принятия судом решения о признании должника банкротом;

7) банкроттың мүліктік массасына түгендеу жүргізуге және түгендеу бойынша есепті кредиторлардың алғашқы жиналысына ұсынуға;
8) кепілді кредиторға кепілге салынған мүлікті бағалау нәтижесін ұсыну туралы хабарламаны борышкер банкрот деп танылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жіберуге;
9) кредитордың және борышкер мүлкі меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның) жазбаша сұрау салуы негізінде сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей банкроттық рәсімінің жүзеге асырылу барысы туралы хабарлауға;
10) кредиторлардың алғашқы жиналысының өткізілу күні, уақыты мен орны туралы кредиторларды хабардар етуге;
11) сот борышкер мен оның кредиторларының мүдделерін қозғайтын акт шығарған жағдайда, осы сот актісіне шағымдану туралы мәселені қарау үшін өтініші бойынша банкроттық туралы іс қозғалған кредиторға не борышкерге оны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оның көшірмесін ұсынуға;
12) кредиторлардың алғашқы жиналысын ұйымдастыруға және өткізуге;
13) банкроттықты басқарушыға тағайындалған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, банкроттың мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, банкротқа тиесілі мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, материалдық және өзге де құндылықтарды беруге;
14) сот іс бойынша іс жүргізуді тоқтата тұру немесе тоқтату туралы ұйғарым, борышкерді банкрот деп танудан бас тарту туралы шешім шығарған не борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімінің күші жойылған жағдайда борышкерге соттың тиісті сот актісі қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, материалдық және өзге де құндылықтарды беруге;
15) осы Заңда көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.";
71) 89-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кредиторлар жиналысы мен кредиторлар комитеті әрекетіне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне шағымдануға құқылы.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Банкроттықты басқарушы:
1) өзі тағайындалған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уақытша басқарушыдан құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, банкроттың мүлкіне (активтеріне) құқық белгiлейтiн құжаттарды, банкротқа тиесілі мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, материалдық және өзге де құндылықтарды қабылдауға;
2) оны тағайындағаннан күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан банкрот, оған тиесілі (тиесілі болған) мүлік (активтер) туралы ақпаратты және растайтын құжаттардың көшірмелерін талап етуге, егер көрсетілген ақпарат пен құжаттарды уақытша басқарушы оған бермеген болса, олар сұрау салу жіберілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде оған өтеусіз негізде ұсынылуға тиіс;

7) провести инвентаризацию имущественной массы банкрота и представить отчет по инвентаризации первому собранию кредиторов;
8) в течение двух рабочих дней с даты признания должника банкротом направить залоговому кредитору уведомление о предоставлении им результатов оценки заложенного имущества;
9) на основании письменного запроса кредитора и собственника имущества должника (уполномоченного им органа) сообщать о ходе осуществления процедуры банкротства не позднее трех рабочих дней со дня получения запроса;
10) уведомлять кредиторов о дате, времени и месте проведения первого собрания кредиторов;
11) в случае вынесения судом акта, затрагивающего интересы должника и его кредиторов, представить кредитору либо должнику, по заявлению которого возбуждено дело о банкротстве, его копию в течение трех рабочих дней со дня получения для рассмотрения вопроса об обжаловании данного судебного акта;
12) организовать и провести первое собрание кредиторов;
13) передать банкротному управляющему в течение трех рабочих дней со дня его назначения учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество банкрота, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие банкроту;
14) в случае вынесения судом определения о приостановлении или прекращении производства по делу, решения об отказе в признании должника банкротом либо отмены решения суда о признании должника банкротом передать должнику в течение трех рабочих дней со дня принятия соответствующего судебного акта суда учредительные документы, учетную документацию, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности;
15) осуществлять иные обязанности, предусмотренные настоящим Законом.";
71) в статье 89:
пункт 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) обжаловать действия (бездействие), решения собрания кредиторов и комитета кредиторов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Банкротный управляющий обязан:
1) не позднее трех рабочих дней со дня его назначения принять от временного управляющего учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество (активы) банкрота, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие банкроту;
2) не позднее семи рабочих дней после его назначения истребовать от государственных органов, физических и юридических лиц информацию о банкроте, принадлежащем (принадлежавшем) ему имуществе (активах) и копии подтверждающих документов, которые должны быть представлены ему на безвозмездной основе в срок не позднее десяти рабочих дней со дня подачи запроса, если указанные информация и документы не были переданы ему временным управляющим;

3) өзі тағайындалғаннан күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органнан банкрот деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімі бар тұлғаның банк шоттарының бар-жоғы және нөмірлері, осы шоттардағы ақшаның қалдықтары туралы және қозғалысы туралы ақпарат сұратуға;
4) банкроттың мүлкін (активтерін) қорғауды және бақылауды қамтамасыз етуге;
5) кредиторлар комитеті дебиторлық берешекті сату немесе факторинг шартын жасасу туралы шешім қабылдаған жағдайларды қоспағанда, банкрот алдында берешегі бар адамдарды анықтаған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей осы берешекті сот тәртібімен өндіріп алу туралы талап қоюға;
6) кредиторлар комитеті отырысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей реверсивті факторинг шартын жасасуға;
7) осы Заңның 7-бабында көрсетілген мән-жайларды борышкер жасаған мәмілелерді анықтауға және оларды жарамсыз деп тану және сот тәртібімен мүлікті (активтерді) қайтару туралы, оның ішінде, осындай мәмілені анықтаған кредитордың өтінішхаты бойынша талап етуге;
8) кредиторлар комитетінің шешімі негізінде он жұмыс күнінен кешіктірмей банкроттық туралы іс қозғалғанға дейін борышкер жасасқан шарттарды өзгертуге, бұзуға, орындаудан бас тартуға немесе оның жарамдылығына шағымдануға;
9) борышкер кредиторлар жиналысымен келісілген оңалту жоспарын ұсынған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей борышкер-заңды тұлға (ол уәкілеттік берген органға) мүлкінің меншік иесіне, оның құрылтайшысына (қатысушысына), дара кәсіпкерге оңалту жоспарының тиімділігі (тиімсіздігі) туралы қорытындыны беруге;
10) банкроттың мүлкін (активтерін) сату жоспарын әзірлеуге және оны іске асыруды жүзеге асыруға;
11) кредиторлар талаптарының тізілімін жүргізуге;
12) осы Заңның 11-бабының 4-тармағында белгіленген адамдарды анықтауға және оларды субсидиарлық жауаптылыққа тарту туралы талап қоюмен сотқа жүгінуге;
13) борышкер пайдасына ақшалай қаражат түскеннен кейiн екі жұмыс күнінен кешіктірмей кредиторлармен есеп айырысуды жүзеге асыруға;
14) кредиторға оның жазбаша сұрау салуы негізінде сұрау салу түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде банкроттық рәсімінің жүзеге асырылу барысы, борышкердің қаржылық жағдайы туралы хабарлауға;
15) егер банкроттықты басқарушымен жасалған банкроттық рәсімін жүргізу туралы шартта өзгеше белгіленбесе, сот банкрот пен оның кредиторларының мүдделерін қозғайтын актіні шығарған жағдайда, оны алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде кредиторлар комитетіне осы сот актісіне шағымдану туралы мәселені қарау үшін оның көшірмесін беруге;

3) не позднее семи рабочих дней после его назначения запросить у уполномоченного органа информацию о наличии и номерах банковских счетов лица, по которому имеется вступившее в законную силу решение суда о признании банкротом, остатках и движении денег на этих счетах;
4) обеспечивать охрану и контроль за имуществом (активами) банкрота;
5) не позднее семи рабочих дней со дня установления лиц, имеющих задолженность перед банкротом, предъявить требования о взыскании этой задолженности в судебном порядке, за исключением случаев, когда комитет кредиторов принял решение о продаже дебиторской задолженности или заключении договора факторинга;
6) не позднее семи рабочих дней со дня подписания протокола заседания комитета кредиторов заключить договор реверсивного факторинга;
7) выявлять сделки, совершенные должником при обстоятельствах, указанных в статье 7 настоящего Закона, и предъявлять требования о признании их недействительными либо возврате имущества (активов) в судебном порядке, в том числе по ходатайству кредитора, выявившего такую сделку;
8) на основании решения комитета кредиторов не позднее десяти рабочих дней со дня подписания протокола заседания комитета кредиторов изменить, расторгнуть, отказаться от исполнения или оспорить действительность договоров, заключенных должником до возбуждения дела о банкротстве;
9) не позднее десяти рабочих дней со дня представления должником плана реабилитации, согласованного с собранием кредиторов, представить собственнику имущества должника-юридического лица (уполномоченному им органу), его учредителю (участнику), индивидуальному предпринимателю заключение об эффективности (неэффективности) плана реабилитации;
10) разработать план продажи имущества (активов) банкрота и осуществлять его реализацию;
11) вести реестр требований кредиторов;
12) выявить лиц, установленных пунктом 4 статьи 11 настоящего Закона, и обратиться в суд с иском о привлечении их к субсидиарной ответственности;
13) осуществлять расчеты с кредиторами не позднее двух рабочих дней после поступления денежных средств в пользу должника;
14) сообщать о ходе осуществления процедуры банкротства, финансовом состоянии должника кредитору на основании его письменного запроса в срок не позднее трех рабочих дней со дня поступления запроса;
15) в случае вынесения судебного акта судом, затрагивающего интересы банкрота и его кредиторов, в течение семи рабочих дней со дня его получения представить комитету кредиторов его копию для рассмотрения вопроса об обжаловании данного судебного акта, если иное не установлено договором о проведении процедуры банкротства с банкротным управляющим;

16) кредиторларды кредиторлар жиналысы және комитеті отырысын өткізу күні, уақыты мен орны туралы хабардар етуге;
17) соттың қорытынды есепті бекіту туралы ұйғарымы заңды күшіне енгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде екінші деңгейдегі банкке және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға банкроттың банктік шоттарын жабу туралы өтінішті жолдауға, салық төлеуші куәлігінің және қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің бланкілерін (олар бар болған кезде) мемлекеттік кіріс органына тапсыруға, банкроттың мөрін (ол болған кезде) жоюға;
18) құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, мүлікке құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, материалдық және өзге де құндылықтарды:
борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімінің күшін жою туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде – борышкерге немесе оңалтуды басқарушыға;
банкроттың кәсіпорнын сату кезінде табыстау актісіне қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде – сатып алушыға беруге;
19) банкроттықты басқарушы шеттетілген (босатылған) жағдайда жаңадан тағайындалған банкроттықты басқарушыға шеттету (босату) туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде құрылтай құжаттарды, есепке алу құжаттамасын, банкроттың мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, банкротқа тиесілі мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, материалдық және өзге де құндылықтарды, сондай-ақ банкроттың банктік шоттарының бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақшаның қалдықтары мен қозғалысы туралы ақпаратты беруге;
20) өзі тағайындалған күннен бастап он жұмыс күні ішінде кредиторлар комитетімен банкроттық рәсімін жүргізу туралы шарт жасасуға;
21) өзі тағайындалған күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей банкроттық рәсімінің әкімшілік шығыстар сметасын жасауға;
22) кредиторларға мүліктік залал келтіру, оңалту және банкроттық рәсімі барысында заңсыз әрекеттер жасау белгілерін анықтауға және оларды анықтаған күннен бастап бір ай мерзімде тиісті тұлғаларды Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа тарту үшін құқық қорғау органдарына жүгінуге;
23) осы Заңның 6-бабына сәйкес кредиторларға олардың мүліктік залал келтіру фактілері анықталған жағдайда субсидиарлық жауаптылыққа тарту туралы сотқа талап қоюмен жүгінуге;
24) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындауға міндетті.";
72) 90 және 91-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"90-бап. Банкроттық рәсімінде кредиторлар талаптарының тізілімін қалыптастыру

16) уведомлять кредиторов о дате, времени и месте проведения заседаний собрания и комитета кредиторов;
17) в течение трех рабочих дней после вступления в законную силу определения суда об утверждении заключительного отчета направить в банк второго уровня и организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, заявление о закрытии банковских счетов банкрота, сдать в орган государственных доходов бланки свидетельства налогоплательщика и свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость (при их наличии), уничтожить печать (при его наличии) банкрота;
18) передать учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности в течение трех рабочих дней со дня:
принятия решения об отмене решения суда о признании должника банкротом - должнику или реабилитационному управляющему;
подписания передаточного акта при продаже предприятия банкрота - покупателю;
19) в случае отстранения (освобождения) банкротного управляющего передать вновь назначенному банкротному управляющему в течение трех рабочих дней со дня принятия решения об отстранении (освобождении) учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество банкрота, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие банкроту, а также имеющуюся информацию о наличии и номерах банковских счетов банкрота, остатках и движении денег на этих счетах;
20) заключить договор о проведении процедуры банкротства с комитетом кредиторов в течение десяти рабочих дней с даты его назначения;
21) составить смету административных расходов процедуры банкротства не позднее двадцати рабочих дней с даты его назначения;
22) выявлять признаки причинения имущественного ущерба кредиторам, неправомерных действий при реабилитации и банкротстве и в месячный срок со дня их выявления обратиться в правоохранительный орган для привлечения соответствующих лиц к ответственности, предусмотренной законами Республики Казахстан;
23) обратиться в суд с иском о привлечении к субсидиарной ответственности лиц в случае установления фактов причинения ими имущественного ущерба кредиторам в соответствии со статьей 6 настоящего Закона;
24) выполнять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.";
72) статьи 90 и 91 изложить в следующей редакции:
"Статья 90. Формирование реестра требований кредиторов в процедуре банкротства

1. Уақытша басқарушы өзін тағайындау туралы соттың ұйғарымы шығарылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде банкроттық туралы істі қозғау және кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы қазақ және орыс тілдерінде хабарландыруды уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін уәкілетті органға жібереді.
Кредиторлар талаптарын қабылдауды уақытша басқарушы борышкердің орналасқан жері бойынша не әкімші ретінде жұмысын бастағаны туралы өзі хабарламада көрсеткен әкімшінің тіркелген орны бойынша жүзеге асырады.
Уәкілетті орган хабарландыруды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оны өзінің интернет-ресурсында орналастыруға міндетті.
Борышкерде интернет-ресурс болған кезде аталған интернет-ресурста хабарды жариялау міндетті болып табылады.
2. Уақытша басқарушы сот орындаушыларынан заңды күшіне енген сот шешімін немесе борышкерден ақша өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осындай кредиторларды банкроттық туралы істі қозғау (борышкерді банкрот деп тану) және талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы жазбаша хабардар етеді.
Уақытша басқарушы өзін тағайындау туралы сот ұйғарымы шығарылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өміріне және денсаулығына зиян келтіргені үшін борышкер жауапты болатын азаматтарды да борышкерді банкрот деп тану және талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы жазбаша хабардар етеді.
3. Кредиторлардың банкротқа қоятын талаптары кредиторлар талаптарын мәлімдеу тәртібі туралы хабарландыру жарияланған күннен бастап бір ай мерзімнен кешіктірмей мәлімделуге тиіс.
Кредиторлардың талаптарында:
1) талаптың сомасы туралы (негізгі борыштың, сыйақының (мүдденің), тұрақсыздық айыбының сомасы және өзге де айыппұл санкциялары, залалдары туралы жеке-жеке) мәліметтер қамтылуы тиіс. Талаптар сомасы осындай талаптарды мәлімдеу күніне айқындалады;
2) осы Заңның 25-бабының 1-тармағында көзделген кредиторлар жиналысын өткізу туралы хабарлама тәсілдерінің бірін көрсету қамтылуға тиіс.
Салыстыру үшін құжаттардың түпнұсқаларын ұсына отырып, талапқа талаптың негізділігі мен сомасын растайтын құжаттардың (күшіне енген сот шешімдері, шарттардың көшірмелері, борышкердің борышын мойындауы) көшірмелері қоса беріледі.
Осы тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасында белгіленген тәртіпте мәлімденген сыйақы (мүдде) мен залалдар бойынша талап сомасы сот борышкерді банкрот деп тану туралы шешім қабылданған күнге өзгерілген жағдайда, онда кредитор осындай шешімді сот қабылданған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде көрсетілген өзгерісті ескере отырып өзінің талаптарын қайта мәлімдейді.
Кредиторлар талаптың негізі мен сомасын растайтын өзге құжаттарды ұсынуға да құқылы.
Кредитордың талабы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен талап ету мерзімінің өтіп кетуі себебімен өндіріп алуға жатпайтын бөлігіндегі талабы кредиторлар талаптары тізіліміне енгізілуі мүмкін емес.
Кредиторлардың шетел валютасында көрсетілген талаптары сот борышкерді банкрот деп тану және оны банкроттық рәсімін қозғай отырып тарату туралы шешім қабылдаған күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағам бойынша теңгемен есепке алынады.

1. Временный управляющий в течение двух рабочих дней со дня вынесения судом определения о его назначении направляет в уполномоченный орган объявление о возбуждении дела о банкротстве и порядке заявления требований кредиторами на казахском и русском языках для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Прием требований кредиторов осуществляется временным управляющим по месту нахождения должника либо по месту регистрации администратора, указанного им в уведомлении о начале деятельности в качестве администратора.
Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня получения объявления обязан разместить его на своем интернет-ресурсе.
При наличии у должника интернет-ресурса опубликование сообщения на указанном интернет-ресурсе является обязательным.
2. Временный управляющий в течение двух рабочих дней со дня получения от судебных исполнителей вступившего в законную силу решения суда или исполнительных документов о взыскании с должника денег письменно уведомляет таких кредиторов о возбуждении дела о банкротстве (признании должника банкротом) и порядке заявления требований.
Временный управляющий в течение двух рабочих дней со дня вынесения судом определения о его назначении также письменно уведомляет граждан, перед которыми должник несет ответственность за причинение вреда жизни и здоровью, о признании должника банкротом и порядке заявления требований.
3. Требования кредиторов к банкроту должны быть заявлены ими не позднее чем в месячный срок со дня публикации объявления о порядке заявления требований кредиторами.
Требования кредиторов должны содержать:
1) сведения о сумме требования (отдельно о сумме основного долга, вознаграждения (интереса), неустойки и иных штрафных санкциях, убытков). Сумма требования определяется на дату заявления указанного требования;
2) указание на один из способов уведомления о проведении собрания кредиторов, предусмотренных пунктом 1 статьи 25 настоящего Закона.
К требованию прилагаются копии документов, подтверждающих основание и сумму требования (вступившие в законную силу решения судов, копии договоров, признание долга должником), с представлением оригиналов документов для сверки.
В случае, если сумма требования по вознаграждению (интересу) и убыткам, заявленная в порядке, установленном подпунктом 1) части второй настоящего пункта, изменена на дату принятия судом решения о признании должника банкротом, то кредитор в течение десяти рабочих дней с даты принятия судом такого решения повторно заявляет свои требования с учетом указанного изменения.
Кредиторы также вправе представить иные документы, подтверждающие основание и сумму требования.
Требование кредитора не может быть включено в реестр требований кредиторов в той части, которая не подлежала бы взысканию в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан, по причине истечения срока исковой давности.
Требования кредиторов, выраженные в иностранной валюте, учитываются в тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату принятия судом решения о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства.

4. Қалыптастырылған кредиторлар талаптары тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар уәкілетті орган белгілеген тәртіппен енгізіледі.
5. Осы баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімнен кеш мәлімделген кредитордың талабы кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізіледі, бірақ мұндай кредитор бір ай мерзімде мәлімделген кредиторлардың талаптарын толық қанағаттандырғанға дейін кредиторлар жиналысында дауыс беру құқығынан айырылады.
6. Кредиторлардың осы баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде көзделген мерзімде мәлімделген, сондай-ақ көрсетілген мерзімнен кеш мәлімделген кредиторлардың талаптарын уақытша басқарушы немесе банкроттықты басқарушы осындай талаптар мәлімденген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Қарау нәтижелері бойынша танылған талаптар кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілуге жатады.
Кредиторлардың бұрын сотқа мәлiмдеген талаптары, егер олар осы баптың 3-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген талаптарға сай келетін болса, кредитордың өтініші болған кезде тiзiлiмге енгiзiлуi мүмкiн.
7. Кредиторлар талаптарының тізіліміне:
1) бөлiнген активтермен қамтамасыз етілген Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы заңнамасында айқындалған кредиторлардың талаптары және мынадай мүлiктi: ипотекалық тұрғын үй қарызы шарттары бойынша (ипотекалық куәліктердің кепілін қоса алғанда) талап құқықтарын, сондай-ақ олардың ұстаушыларында мәмілелер бойынша не Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де негіздер бойынша көрсетілген облигацияларға меншік құқықтары туындаған немесе оларға көшкен жағдайларда Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын кепілімен қамтамасыз етілген ипотекалық облигацияларды ұстаушылардың талаптары;
2) кредиторлардың мемлекет кепiлгерлiгiмен қамтамасыз етiлген инфрақұрылымдық облигациялары бойынша талаптары;
3) борышкердің құрылтайшыларының (қатысушыларының), олардың еңбекақы төлеу, еңбек шарттары бойынша өтемақылар төлеу жөніндегі талаптарын, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар, мiндеттi зейнетақы жарналары және мiндеттi кәсiптiк зейнетақы жарналары бойынша, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша міндеттемелерін қоспағанда, талаптары енгізілмейді.
8. Кредиторлар борышкерге өзінде берешектің сомасын және осы сомаға тиесілі сыйақыны (мүддені), борышкер тарапынан міндеттемелерді орындамаудан немесе тиісінше орындамаудан келтірілген залалдарды, тұрақсыздық айыбын (айыппұлдар, өсімпұлдар) және өзге де айыппұл санкцияларын қамтитын талаптарды қоюға құқылы.

4. Изменения и дополнения в сформированный реестр требований кредиторов вносятся в порядке, установленном уполномоченным органом.
5. Требование кредитора, заявленное позднее срока, указанного в части первой пункта 3 настоящей статьи, включается в реестр требований кредиторов, но такой кредитор лишается права голоса в собрании кредиторов до полного удовлетворения требований кредиторов, заявленных в месячный срок.
6. Требования кредиторов, заявленные в срок, предусмотренный частью первой пункта 3 настоящей статьи, а также требования кредиторов, заявленные позже указанного срока, должны быть рассмотрены временным управляющим или банкротным управляющим в течение десяти рабочих дней с даты заявления таких требований.
По результатам рассмотрения признанные требования подлежат включению в реестр требований кредиторов.
В реестр могут быть включены требования кредиторов, заявленные ими ранее в суд, если они отвечают требованиям, указанным в части второй пункта 3 настоящей статьи, при наличии заявления кредитора.
7. В реестр требований кредиторов не включаются:
1) требования кредиторов, определенные законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации, обеспеченные выделенными активами, и требования держателей ипотечных облигаций, обеспеченные залогом следующего имущества: прав требования по договорам ипотечного жилищного займа (включая залог ипотечных свидетельств), а также государственных ценных бумаг Республики Казахстан в случаях, когда право собственности на указанные облигации возникло у их держателей или перешло к ним по сделкам либо иным основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан;
2) требования кредиторов по инфраструктурным облигациям, обеспеченным поручительством государства;
3) требования учредителей (участников) должника, за исключением их требований по оплате труда, выплате компенсаций по трудовым договорам, обязательства по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, обязательным пенсионным взносам и обязательным профессиональным пенсионным взносам, по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
4) требования залоговых кредиторов, погашенные по результатам обращения взыскания на предмет залога в случаях, когда залогодателем выступают третьи лица.
8. Кредиторы вправе предъявить к должнику требования, включающие в себя сумму задолженности и причитающиеся на эту сумму вознаграждение (интерес), убытки, причиненные неисполнением или ненадлежащим исполнением обязательства со стороны должника, неустойки (штрафы, пени) и иные штрафные санкции.

9. Сыйақының (мүдденiң) және залалдардың сомасы борышкердi банкрот деп тану туралы сот шешiм қабылдаған күнге айқындалады.
10. Кредиторлардың банкроттық рәсiміне қатысуға байланысты шығыстар өтеуге жатпайды.
91-бап. Кредиторлар талаптарын қарау
1. Уақытша басқарушы шешім шығарылған күннен кейінгі күні кредиторлардың талаптарын қарау нәтижелері туралы (талаптарды толық көлемде немесе себептерін көрсете отырып, бір бөлігінде тану немесе танымау туралы) әрбір кредиторға жазбаша хабарлауға міндетті. Кредиторлардың борышкер банкрот деп танылғаннан кейін мәлімделген талаптары бойынша уақытша немесе банкроттықты басқарушы шешім қабылданған күннен кейінгі күні осындай кредиторға жазбаша хабарлауға міндетті.
Кредитордың талабын (толық көлемде немесе бір бөлігінде) тану туралы хабарламада уақытша немесе банкроттықты басқарушы кредиторлардың бірінші жиналысын өткізу күнін, уақытын, орнын және күн тәртібін көрсетуге міндетті.
2. Уақытша немесе банкроттықты басқарушының шешімімен келіспеген жағдайда кредитор, құрылтайшы (қатысушы) оған банкроттық туралы істі қарайтын сотқа он жұмыс күні ішінде шағымдануға құқылы.";
73) 92-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"92-бап. Кредиторлар талаптарының тізілімін жариялау";
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уақытша басқарушы өзі тағайындалған күннен бастап екі айдан кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті орган белгілеген тәртіппен, мерзімде және нысан бойынша кредиторлар талаптарының тізілімін, сондай-ақ талаптары танылмаған кредиторлардың тізбесін қалыптастыруға және уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін уәкілетті органға қазақ және орыс тілдерінде жіберуге міндетті.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жарияланған кредиторлар талаптары тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу, кредиторлар талаптары тізілімі жарияланғаннан кейін талаптарын мәлімдеген кредиторлар талаптарын уақытша немесе банкроттықты басқарушылар таныған, сондай-ақ кредитор талаптары көлемін азайту туралы өтініш бергенде жағдайларда жүзеге асырылады.
Кредиторлар талаптары қанағаттандырылған жағдайларда кредиторлардың жарияланған талаптарының тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар енгізілмейді.";
74) 93-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кредиторлардың алғашқы жиналысында:
1) кепілденген мүлікті қоспағанда мүлікті (активтерді) бағалау жүргізу немесе мүлікті (активтерді) теңгерімдік құны бойынша сауда-саттыққа қою туралы шешім қабылданады;
2) борышкер банкрот деп танылғанға дейін кепілге салынған мүліктің бағалау нәтижелерін ескере отырып, кепілді кредитордың талаптарын қанағаттандыру есебіне кепілге салынған мүлікті беру туралы мәселе қаралады;

9. Сумма вознаграждения (интереса) и убытков определяется на дату принятия судом решения о признании должника банкротом.
10. Расходы кредиторов, связанные с их участием в процедуре банкротства, возмещению не подлежат.
Статья 91. Рассмотрение требований кредиторов
1. О результатах рассмотрения требований кредиторов (о признании или непризнании требования в полном объеме или в части с указанием причин непризнания) временный управляющий обязан письменно уведомить каждого кредитора в день, следующий за днем принятия решения. По требованиям кредиторов, заявленным после признания должника банкротом, временный или банкротный управляющий обязан письменно уведомить такого кредитора в день, следующий за днем принятия решения.
В уведомлении о признании требования кредитора (в полном объеме или в части) временный или банкротный управляющий обязан указать дату, время, место проведения и повестку дня первого собрания кредиторов.
2. В случае несогласия с решением временного или банкротного управляющего кредитор, учредитель (участник) вправе обжаловать его в течение десяти рабочих дней в суде, рассматривающем дело о банкротстве.";
73) в статье 92:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 92. Опубликование реестра требований кредиторов";
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Временный управляющий обязан в срок не позднее двух месяцев со дня его назначения сформировать в порядке, сроки и по форме, которые установлены уполномоченным органом, и направить в уполномоченный орган на казахском и русском языках реестр требований кредиторов, а также перечень кредиторов, чьи требования не признаны, для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Внесение изменений и дополнений в опубликованный реестр требований кредиторов осуществляется в случаях признания временным или банкротным управляющими требований кредиторов, заявивших требования после опубликования реестра требований кредиторов, а также подачи кредитором заявления об уменьшении размера требований.
Внесение изменений в опубликованный реестр требований кредиторов в случаях удовлетворения требований кредиторов не производится.";
74) в статье 93:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. На первом собрании кредиторов:
1) принимается решение о проведении оценки имущества (активов), за исключением заложенного имущества, или выставлении имущества (активов) на торги по балансовой стоимости;
2) рассматривается вопрос о передаче заложенного имущества залоговым кредиторам в счет удовлетворения их требований с учетом результатов оценки заложенного имущества, проведенной до признания должника банкротом;

3) хабарламасы әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адамдарды хабардар ету тізіліміне енгізілген тұлғалар ішінен, әкімшілер рейтингісінің нәтижелерін ескере отырып, банкроттықты басқарушының кандидатурасы таңдалады;
4) кредиторлар комитетінің саны айқындалады және кредиторлар комитетінің құрамы, төрағасы бекітіледі;
5) кредиторлар комитетінің жұмыс регламенті бекітіледі;
6) уақытша басқарушыға уәкілетті орган белгілеген шекте төленуге тиіс негізгі сыйақы мөлшері айқындалады;
7) банкроттық мүліктік массасын түгендеу туралы есеп қаралады;
8) банкроттың қызметін жалғастыру (тоқтату) туралы шешім қабылданады.
3. Кредиторлар жиналысының құзыретіне:
1) әкімшілер рейтингісін ескере отырып, банкроттықты басқарушының кандидатурасын таңдау;
2) кредиторлар комитетінің құрамына өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
3) банкроттың мүлкін (активтерін) тікелей сату туралы шешім қабылдау;
4) лизинг нысанын мерзімінен бұрын сатып алу туралы шешім қабылдау;
5) уәкілетті орган белгілеген шекте банкроттықты басқарушыға төлеуге тиіс негізгі сыйақы мөлшерін айқындау;
6) қорытынды есепті келісу;
7) банкроттықты басқарушының банкроттық рәсімін жүргізу үшін кредит алуы туралы шешім қабылдауы;
8) бітімгершілік келісім жасасу туралы шешім қабылдау;
9) банкроттық рәсімі барысында оңалту рәсіміне өту туралы шешім қабылдау;
10) осы Заңның 95-1-бабында көзделген жағдайда оңалту жоспарын келісу;
11) кредитордың кредиторлар жиналысына келмеуінің себебін дәлелді себеп ретінде тану туралы шешім қабылдау;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар жатады.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Банкроттықты басқарушының кандидатурасын таңдау кезінде уәкілетті органда есепте тұрған тұлғаларға қатысты ұсынымдарды кредиторлар жиналысы әкімші қызметін жүзеге асыруға құқылы тұлғалардың кәсіптік бірлестіктерінен алуы мүмкін.";
76) 94-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"94-бап. Кредиторлар комитетінің банкроттық рәсіміндегі өкілеттіктері
Кредиторлар комитеті:
1) банкроттық рәсімінің өткізілуін және банкроттықты басқарушының қызметін жедел бақылауды жүзеге асырады;
2) банкроттықты басқарушымен шарт жасасады және оны бұзады;
3) шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын банкроттық рәсімін жүргізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекітеді;
4) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша әкімшілік шығыстардың орнын толтыру жағдайларын қоспағанда, әкімшілік шығыстардың сметасын және банкроттық рәсімін жүргізуге тартылатын қызметкерлердің санын бекітеді;

3) выбирается кандидатура банкротного управляющего из числа лиц, уведомления которых включены в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, с учетом результатов рейтинга администраторов;
4) определяется численность и утверждаются состав комитета кредиторов, председатель комитета кредиторов;
5) утверждается регламент работы комитета кредиторов;
6) определяется размер основного вознаграждения временному управляющему, подлежащего выплате в пределах, установленных уполномоченным органом;
7) рассматривается отчет об инвентаризации имущественной массы банкрота;
8) принимается решение о продолжении (прекращении) деятельности банкрота.
3. К компетенции собрания кредиторов относятся:
1) выбор кандидатуры банкротного управляющего с учетом рейтинга администраторов;
2) внесение изменений и дополнений в состав комитета кредиторов;
3) принятие решения о прямой продаже имущества (активов) банкрота;
4) принятие решения о досрочном выкупе предмета лизинга;
5) определение размера основного вознаграждения банкротному управляющему, подлежащего выплате в пределах, установленных уполномоченным органом;
6) согласование заключительного отчета;
7) принятие решения о получении кредита банкротным управляющим для проведения процедуры банкротства;
8) принятие решения о заключении мирового соглашения;
9) принятие решения о переходе к реабилитационной процедуре в ходе процедуры банкротства;
10) согласование плана реабилитации в случае, предусмотренном статьей 95-1 настоящего Закона;
11) принятие решения о признании причины неявки кредитора на собрание кредиторов в качестве уважительной;
12) иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. При выборе кандидатуры банкротного управляющего рекомендации в отношении лиц, состоящих на учете в уполномоченном органе, могут быть получены собранием кредиторов в профессиональных объединениях лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора.";
75) статью 94 изложить в следующей редакции:
"Статья 94. Полномочия комитета кредиторов в процедуре банкротства
Комитет кредиторов:
1) осуществляет оперативный контроль за проведением процедуры банкротства и деятельностью банкротного управляющего;
2) заключает и расторгает договор с банкротным управляющим;
3) утверждает план мероприятий по проведению процедуры банкротства, который является неотъемлемой частью договора;
4) утверждает смету административных расходов и количество работников, привлекаемых для проведения процедуры банкротства, за исключением случаев возмещения административных расходов кредитором по налогам и таможенным платежам;

5) бекітілген әкімшілік шығыстар сметасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім қабылдайды;
6) банкроттың жаңадан анықталған не мүліктік массаға қайтарылған мүлкін (активтерін) бағалауды жүргізу туралы шешім қабылдайды;
7) банкроттықты басқарушы сатып алатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тізбесін айқындайды;
8) борышкер мен кредитор арасындағы талаптарды өзара есепке алу туралы шешім қабылдайды;
9) банкроттықты басқарушыны шеттету мәселесі бойынша кредиторлар жиналысын ұйымдастырады және өткізеді;
10) мүлікті (активтерді) сату жоспарын бекітеді;
11) мүлікті (активтерді) теңгерімдік құны бойынша электрондық аукционға қою туралы шешім қабылдайды;
12) борышкердің өндіріп алу мүмкін емес дебиторлық берешегінің сомасын бекіту;
13) банкроттық рәсімін жүргізу мерзімін ұзартуға келісім беру;
14) баланста есепте бар, бірақ түгендеу актісі бойынша жоқ жылжымалы мүлікті (активтерді) есептен шығару туралы шешім қабылдау;
15) борышкер мүлкін мүліктік жалға беру (аренда) шартын жасасу талаптарын айқындайды;
16) осы Заңда көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
76) 95-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағында көзделген тәртіппен сайланған өкіл банкроттық рәсімін жүргізу кезеңінде осы Заңда өзіне берілетін кредитордың барлық құқықтарын пайдаланады. Өкіл кредиторлар талаптарының тізілімінде еңбекақы төлеу жөніндегі талаптарды енгізу нәтижелері бойынша оны сайлаған жиналыс (конференция) алдында есеп береді.";
77) 95-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"95-1-бап. Банкроттық рәсімінен оңалту рәсіміне өту
1. Борышкерге қатысты оңалту рәсiмi қолданылмаған, ал банкроттық рәсімі барысында мүліктің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), құрылтайшы (қатысушы), дара кәсіпкер осы Заңның 73-бабы 1, 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін оңалту жоспарын әзірлеген жағдайда борышкер заңды тұлға мүліктің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), құрылтайшы (қатысушы), дара кәсіпкер банкроттықты басқарушыға әзірлеген оңалту жоспарын және банкроттық рәсімінен оңалту рәсіміне өту мүмкіндігін қарау үшін кредиторлар жиналысын өткізу туралы өтiнiшхатпен жүгінуге құқылы.
Банкроттықты басқарушы борышкер заңды тұлға мүлкі меншік иесінен (ол уәкілеттік берген органынан), құрылтайшыдан (қатысушыдан), дара кәсіпкерден өтiнiшхат түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кредиторларды осы Заңның 25-бабында көзделген тәртіппен кредиторлар жиналысын өткізу туралы хабардар етуге міндетті.

5) принимает решение о внесении изменений и дополнений в утвержденную смету административных расходов;
6) принимает решение о проведении оценки вновь выявленного либо возвращенного в имущественную массу имущества (активов) банкрота;
7) определяет перечень товаров, работ и услуг, закупаемых банкротным управляющим;
8) принимает решение о взаимном зачете требований между должником и кредитором;
9) организует и проводит собрание кредиторов по вопросу отстранения банкротного управляющего;
10) утверждает план продажи имущества (активов);
11) принимает решение о выставлении на электронный аукцион имущества (активов) по балансовой стоимости;
12) утверждает суммы дебиторской задолженности должника, невозможной к взысканию;
13) дает согласие на продление срока проведения процедуры банкротства;
14) принимает решение о списании движимого имущества (активов), числящегося на балансе, но отсутствующего по акту инвентаризации;
15) определяет условия заключения договора имущественного найма (аренды) имущества должника;
16) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом.";
76) пункт 2 статьи 95 изложить в следующей редакции:
"2. Представитель, избранный в порядке, предусмотренном пунктом 1 настоящей статьи, пользуется всеми правами кредитора, предоставляемыми ему настоящим Законом, в период проведения процедуры банкротства. Представитель отчитывается перед избравшим его собранием (конференцией) по результатам включения требований по оплате труда в реестр требований кредиторов.";
77) статью 95-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 95-1. Переход от процедуры банкротства к реабилитационной процедуре
1. В случае, если в отношении должника не применялась реабилитационная процедура, а в ходе процедуры банкротства собственником имущества (уполномоченным им органом), учредителем (участником), индивидуальным предпринимателем разработан план реабилитации, соответствующий требованиям пунктов 1, 4 и 5 статьи 73 настоящего Закона, собственник имущества должника-юридического лица (уполномоченный им орган), учредитель (участник), индивидуальный предприниматель вправе обратиться к банкротному управляющему с ходатайством о проведении собрания кредиторов для рассмотрения разработанного плана реабилитации и возможности перехода от процедуры банкротства к реабилитационной процедуре.
Банкротный управляющий обязан в течение трех рабочих дней с даты поступления ходатайства собственника имущества должника-юридического лица (уполномоченного им органа), учредителя      (участника), индивидуального предпринимателя уведомить кредиторов о проведении собрания кредиторов в порядке, предусмотренном статьей 25 настоящего Закона.

2. Кредиторлар жиналысы ұсынылған оңалту жоспарымен және банкроттық рәсімінен оңалту рәсіміне өтумен келіскен жағдайда жиналыс сонымен бір мезгілде борышкер-заңды тұлға мүліктің меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшының (қатысушының), дара кәсіпкердің мүлкi (активтері) мен борышкердің iстерiн басқару жөніндегі құқықтарын қалпына келтіру мәселесін шешуге не әкімшілер рейтингісі нәтижесін ескере отырып уәкілетті органда тіркелген адамдар арасынан оңалтуды басқарушының кандидатурасын таңдауға міндетті.
3. Банкроттықты басқарушы оңалту жоспарын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті орган белгілеген нысанда оңалту жоспарының тиімділігі (тиімсіздігі) туралы қорытынды жасауға және борышкер-заңды тұлға мүліктің меншік иесіне (ол уәкілеттік берген органға), құрылтайшыларға (қатысушыларға), дара кәсіпкерге жіберуге міндетті.
4. Борышкер мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), құрылтайшы (қатысушы), дара кәсіпкер кредиторлар жиналысының келісімі және банкроттықты басқарушының оңалту жоспарының тиімділігі (тиімсіздігі) туралы қорытындысы болған кезде банкроттық рәсiмін тоқтату, оңалту рәсiмiн қолдану және оңалту жоспарын бекіту туралы өтінішпен сотқа жүгінуге құқылы.
5. Сот борышкер мүлкі меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшының (қатысушының) банкроттық рәсiмді тоқтату, оңалту рәсiмiн қолдану және оңалту жоспарын бекіту туралы өтінішін осы Заңда көзделген ерекшеліктермен азаматтық сот ісін жүргізудің жалпы қағидалары бойынша қарайды.
6. Істі қарау нәтижелері бойынша сот банкроттық рәсімін тоқтату, оңалту рәсімін қолдану және оңалту жоспарын бекіту не бас тарту туралы шешім шығарады.
7. Сот оңалту рәсімін қолдану және оңалту жоспарын бекіту туралы шешім шығарған жағдайда борышкердi банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып борышкерді тарату туралы шешiмді оны шығарған сот жоюға тиіс.";
78) 96-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мүліктік массаға банкрот – дара кәсіпкердің, толық серіктестіктер қатысушыларының жеке мүлкі (активтері), толық және коммандиттік серіктестіктердің бұрынғы қатысушыларының, қосымша жауапкершілігі бар серіктестік қатысушыларының, сондай-ақ банкроттың мүлкі (активтері) жеткіліксіз болған кезде Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу туралы заңнамасына сәйкес оларға өндіріп алуды қолдану мүмкін болатын өндірістік кооперативтің мүлкі (активтері) бөлек кіреді және ескеріледі.

2. В случае согласия собрания кредиторов с предложенным планом реабилитации и переходом от процедуры банкротства к реабилитационной процедуре, собрание обязано одновременно решить вопрос о восстановлении прав собственника имущества должника-юридического лица (уполномоченного им органа), учредителя (участника), индивидуального предпринимателя по управлению имуществом (активами) и делами должника либо избрать кандидатуру реабилитационного управляющего из числа лиц, зарегистрированных в уполномоченном органе, с учетом результатов рейтинга администраторов.
3. В течение десяти рабочих дней со дня получения плана реабилитации банкротный управляющий обязан составить заключение об эффективности (неэффективности) плана реабилитации по форме, установленной уполномоченным органом, и направить его собственнику имущества должника-юридического лица (уполномоченному им органу), учредителям (участникам), индивидуальному предпринимателю.
4. Собственник имущества должника (уполномоченный им орган), учредитель (участник), индивидуальный предприниматель вправе обратиться в суд с заявлением о прекращении процедуры банкротства, применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации при наличии согласия собрания кредиторов и заключения банкротного управляющего об эффективности (неэффективности) плана реабилитации.
5. Суд рассматривает заявление собственника имущества должника (уполномоченного им органа), учредителя (участника) о прекращении процедуры банкротства, применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации по общим правилам гражданского судопроизводства с особенностями, предусмотренными настоящим Законом.
6. По результатам рассмотрения дела суд выносит решения о прекращении процедуры банкротства, применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации либо об отказе.
7. В случае вынесения судом решения о применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации, решение о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства подлежит отмене судом, вынесшим решение.";
78) пункты 2 и 3 статьи 96 изложить в следующей редакции:
"2. В имущественную массу включаются и учитываются отдельно личное имущество (активы) индивидуального предпринимателя банкрота, участников полных товариществ, имущество (активы) бывших участников полного и коммандитного товариществ, участников товарищества с дополнительной ответственностью, а также членов производственного кооператива, на которые при недостаточности имущества (активов) банкрота в соответствии с законодательством об исполнительном производстве Республики Казахстан может быть обращено взыскание.

3. Қазақстан Республикасының заңдарында заңды тұлғаның құрылтайшысын (қатысушысын), лауазымды және (немесе) борышкерді бақылайтын тұлғаның субсидиарлық жауаптылығы көзделген жағдайларда, бұл жауаптылықтың мөлшері кредиторлар талаптарының жалпы сомасы мен банкроттың мүліктік массасы арасындағы айырма ретінде айқындалады.";
79) 97-баптың 1 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уақытша басқарушы банкроттың мүліктік массасын түгендеуді жүргізеді және кредиторлардың бірінші жиналысына, ал кепілге салынған мүлік болған кезде кепілді кредиторға түгендеу туралы есепті ұсынады.";
"3. Жаңадан анықталған не борышкерге қайтарылған мүлікке (активтерге) қатысты банкроттықты басқарушы түгендеу туралы есепті осы мүлікті (активтерді) өзінің қорғауына және бақылауына қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кредиторлар комитетіне ұсынуға міндетті.";
80) 98, 99, 100 және 101-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"98-бап. Банкрот мүлікінің (активтерінің) құнын бағалау
1. Уақытша басқарушының түгендеу туралы есебінде көрсетілген мүлікке (активтерге) бағалау жүргізу туралы шешімді кредиторлардың бірінші жиналысы қабылдайды.
Жаңадан анықталған не мүліктік массаға қайтарылған мүлікке (активтерге) бағалау жүргізу туралы шешімді банкроттықты басқарушының түгендеу туралы есебін қарау кезінде кредиторлар комитеті қабылдайды.
2. Бірінші жиналыстың немесе кредиторлар комитетінің бағалау туралы шешімінде банкроттың мүлкін (активтерін) бағалау мерзімдері және бағалаушыны таңдау тәртібі қамтылуға тиіс.
3. Бірінші жиналыстың немесе кредиторлар комитетінің шешіміне сәйкес банкроттықты басқарушы тиісті мамандарды тарта отырып, дебиторлық берешекті қоса алғанда, борышкердің мүлкін (активтерін) бағалауды жүргізеді.
4. Банкроттықты басқарушы кредиторлар комитетінің шешімі негізінде мүлікті (активтерді) оның теңгерімдік құны бойынша электрондық аукционға қоюға құқылы.
99-бап. Банкроттың мүлкін (активтерін) сату
1. Талап қою құқығын қоса алғанда, банкроттың мүлкiн (активтерін) сатуды банкроттықты басқарушы сату жоспарына сәйкес не тікелей сату әдісімен электрондық аукцион өткiзу арқылы жүзеге асырады.
Банкроттың мүлкiн (активтерiн) сату бойынша электрондық аукционды өткiзу тәртiбiн және оны ұйымдастырушыны уәкілетті орган айқындайды.
2. Банкроттықты басқарушы сату жоспарын банкроттың мүліктік массасын түгендеу және бағалау деректерінің негізінде, сондай-ақ мүлікті (активтерді) теңгерімдік құны бойынша электрондық аукционға қою туралы кредиторлар комитеті шешімінің негізінде жасайды.
Банкроттың мүліктік массасында тауарларды өндіру, жұмыстарды орындау және (немесе) қызметтерді көрсету үшін кәсіпкерлік қызметте пайдаланылатын мүліктік кешен болған кезде, сату жоспарында осындай кешенді бірыңғай лотпен аукционға кемінде екі рет шығару жөніндегі міндетті талап қамтылуға тиіс.
Банкроттықты басқарушы кредиторлар комитеті белгілеген мерзімде сату жоспарын жасауға және оны кредиторлар комитетіне ұсынуға міндетті.
Егер аукцион бірыңғай лот бойынша өтпеген жағдайда не оған қатысушылардың ешқайсысы бірыңғай лотты иемденбесе, мүлікті (активтерді) өткізу бөлек лоттармен жүзеге асырылады.

3. В случаях, когда законами Республики Казахстан предусмотрена субсидиарная ответственность учредителя (участника) юридического лица, должностного и (или) контролирующего должника лица, размер этой ответственности определяется как разница между общей суммой требований кредиторов и имущественной массой банкрота.";
79) пункты 1 и 3 статьи 97 изложить в следующей редакции:
"1. Временный управляющий проводит инвентаризацию имущественной массы банкрота и представляет отчет об инвентаризации первому собранию кредиторов, а при наличии заложенного имущества залоговому кредитору.";
"3. В отношении вновь выявленного либо возвращенного должнику имущества (активов) банкротный управляющий обязан представить отчет об инвентаризации комитету кредиторов в течение пяти рабочих дней со дня принятия данного имущества (активов) под свою охрану и контроль.";
80) статьи 98, 99, 100 и 101 изложить в следующей редакции:
"Статья 98. Оценка стоимости имущества (активов) банкрота
1. Решение о проведении оценки имущества (активов), указанного в отчете временного управляющего об инвентаризации, принимает первое собрание кредиторов.
Решение о проведении оценки вновь выявленного либо возвращенного в имущественную массу имущества (активов) принимает комитет кредиторов при рассмотрении отчета банкротного управляющего об инвентаризации.
2. Решение первого собрания или комитета кредиторов об оценке должно содержать сроки проведения оценки имущества (активов) банкрота и порядок выбора оценщика.
3. В соответствии с решением первого собрания или комитета кредиторов банкротный управляющий с привлечением соответствующих специалистов проводит оценку имущества (активов) должника, включая дебиторскую задолженность.
4. Банкротный управляющий на основании решения комитета кредиторов вправе выставить имущество (активы) на электронный аукцион по его балансовой стоимости.
Статья 99. Продажа имущества (активов) банкрота
1. Продажа имущества (активов) банкрота, включая право требования, осуществляется банкротным управляющим путем проведения электронного аукциона в соответствии с планом продажи либо методом прямых продаж.
Порядок проведения и организатор электронного аукциона по продаже имущества (активов) банкрота определяются уполномоченным органом.
2. План продажи составляется банкротным управляющим на основании данных инвентаризации и оценки имущественной массы банкрота, а также решения комитета кредиторов о выставлении имущества (активов) на электронный аукцион по балансовой стоимости.
При наличии в имущественной массе банкрота имущественного комплекса, используемого в предпринимательской деятельности для производства товаров, выполнения работ и (или) оказания услуг, план продажи должен содержать обязательное условие по выставлению такого комплекса на аукцион единым лотом не менее двух раз.
Банкротный управляющий обязан составить и представить комитету кредиторов план продажи в срок, установленный комитетом кредиторов.
В случае, если аукцион по единому лоту не состоялся либо никто из его участников не приобрел единый лот, реализация имущества (активов) осуществляется раздельными лотами.

3. Банкроттың айналымда шектеулі мүлкін (активтерін) өткізу жабық электрондық аукционда жүзеге асырылады. Осы мүлікті (активтерді) сатып алуға құқығы бар адамдар жабық электрондық аукционның қатысушылары бола алады.
4. Банкроттың мүлікті (активтері) сату жоспарына сәйкес сатуға ұсынылған, бірақ өткізілмей қалған мүлкі (активтері) өздерінің талаптары толық көлемде қанағаттандырылмаған тиісті кезектің кредиторларына, олардың келісімімен сату жоспарында көрсетілген бастапқы баға бойынша жалпы үлестік меншікке беруге жатады.
5. Стратегиялық объектіні сату кезінде Қазақстан Республикасы осындай мүлікті (активтерді) сатып алуға басым құқыққа ие болады.
Банкроттықты басқарушы стратегиялық объектіні сатуды "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оны иеліктен шығаруға рұқсат беру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімін алғаннан кейін жүзеге асырады.
6. Банкроттың мүлкін (активтерін), сондай-ақ банкроттың кәсіпорнын тікелей сату кезінде сатудың бағасы және басқа да шарттары, сондай-ақ сатып алушы және онымен сатып алу-сату шартын жасасу мерзімі кредиторлар жиналысы қабылдаған шешімімен айқындалады.
7. Банкроттың мүліктік массасында банкроттықты басқарушы тағайындалғанға дейінгі мерзім ішінде құны елеулі төмендейтін мүлік (активтер) (тез бұзылатын тауарлар, мал және жедел өткізуді талап ететін өзге де тауарлар) болған жағдайларда, уақытша басқарушы мүлік (активтер) анықталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде осындай мүлікті (активтерді) сату жоспарын жасауға және оны уәкілетті органға келісуге ұсынуға міндетті.
Уәкілетті орган екі жұмыс күні ішінде уақытша басқарушының өтінішін қарауға және қабылданған шешім туралы уақытша басқарушыны дереу хабардар ете отырып, сату жоспарын келісу не келісуден бас тарту туралы шешім қабылдауға міндетті.
Уақытша басқарушы бекітілген сату жоспарына сәйкес мүлікті (активтерді) өткізуге міндетті.
100-бап. Мүліктік массаны бөлудің кезектілігі
1. Әкiмшiлiк және сот шығыстары банкрот мүлкiнiң (активтерінің) есебiнен кезектен тыс өтеледi.
Банкроттық рәсімін жүргізуге байланысты әкiмшiлiк шығыстар әкімшілердің негізгі сыйақысын, төлеу міндеті банкроттық туралы іс қозғалған күннен бастап және одан кейінгі кезең ішінде туындаған, тартылатын мамандар көрсететін қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығындарды, еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін адамдарға еңбекақы төлеуді қамтиды.
Әкімшілік шығыстарға банкроттық рәсімі қолданылған салықтық кезеңнен кейінгі салықтық кезеңдер үшін салықтық есептілікке сәйкес борышкер есептеген, салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша мемлекеттік кіріс органы есепке жазған салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер жатады.
Кредиторлар комитеті бекіткен әкімшілік шығыстар сметасы шегіндегі әкімшілік шығыстар сомалары олардың пайда болуына қарай төленуі мүмкін.
Әкімшілік шығыстар сметасы банкроттық рәсімінің барлық кезеңіне бекітіледі. Банкроттық рәсімінің мерзімдері ұзартылған жағдайда алдында бекітілген сметаға толықтырулар енгізіледі.

3. Реализация имущества (активов) банкрота, ограниченного в обороте, осуществляется на закрытом электронном аукционе. Участниками закрытого электронного аукциона могут быть лица, имеющие право на приобретение данного имущества (активов).
4. Имущество (активы) банкрота, которое предлагалось к продаже, но осталось нереализованным в соответствии с планом продажи имущества (активов), подлежит передаче кредиторам соответствующей очереди, не получившим удовлетворения своих требований в полном объеме, с их согласия в общую долевую собственность по стартовой цене, указанной в плане продажи.
5. При продаже стратегического объекта Республика Казахстан обладает приоритетным правом на приобретение такого имущества (активов).
Банкротный управляющий осуществляет продажу стратегического объекта после получения решения Правительства Республики Казахстан о выдаче разрешения на его отчуждение в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
6. При прямой продаже имущества (активов) банкрота, а также предприятия банкрота цена и другие условия продажи, а также покупатель и срок заключения с ним договора купли-продажи определяются решением собрания кредиторов.
7. В случаях наличия в имущественной массе банкрота имущества (активов), стоимость которого значительно снизится в течение срока до назначения банкротного управляющего (скоропортящиеся товары, скот и прочие товары, требующие срочной реализации), временный управляющий в срок не позднее трех рабочих дней со дня выявления такого имущества (активов) обязан составить план продажи имущества (активов) и представить его на согласование уполномоченному органу.
Уполномоченный орган обязан в течение двух рабочих дней рассмотреть заявление временного управляющего и принять решение о согласовании либо отказе в согласовании плана продажи с незамедлительным уведомлением временного управляющего о принятом решении.
Временный управляющий обязан реализовать имущество (активы) в соответствии с утвержденным планом продажи.
Статья 100. Очередность распределения имущественной массы
1. Административные и судебные расходы покрываются вне очереди за счет имущества (активов) банкрота.
Административные расходы, связанные с проведением процедуры банкротства, включают основное вознаграждение администраторов, затраты по оплате услуг привлекаемых специалистов, оплате труда лицам, работающим по трудовому договору, обязанность по уплате которых возникла с даты и в течение периода после возбуждения дела о банкротстве.
К административным расходам также относятся налоги и другие обязательные платежи в бюджет, исчисленные должником согласно налоговой отчетности, начисленные органом государственных доходов по результатам налоговых проверок, за налоговые периоды, следующие за налоговым периодом, в котором применена процедура банкротства.
Сумма административных расходов в пределах сметы административных расходов, утвержденной комитетом кредиторов, могут быть оплачены по мере их возникновения.
Смета административных расходов утверждается на весь период процедуры банкротства. В случае продления сроков процедуры банкротства в ранее утвержденную смету вносятся дополнения.

2. Бiрiншi кезекте өмiр мен денсаулыққа келтiрiлген зиянның орнын толтыру бойынша; алименттердi өндiрiп алу бойынша; Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар, мiндеттi зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсiптiк зейнетақы жарналары бойынша әлеуметтік аударымдар бойынша берешектердi төлей отырып, еңбек шарты бойынша жұмыс iстеген адамдарға еңбекақы төлеу және өтемақыларды төлеу бойынша, қызметтік өнертабыс, пайдалы модель, өнеркәсіптік үлгі үшін авторлық шарттар жөнiндегi сыйақыларды төлеу бойынша талаптар қанағаттандырылады.
Бiрiншi кезектегi талаптарды өтеу осы тармақта жазылған тәртiппен жүзеге асырылады.
Кредиторлардың өмiрге немесе денсаулыққа келтiрiлген зиянның орнын толтыру бойынша талаптарын өтеу үшiн мүлiк (активтер) жеткiлiксiз болған жағдайда, мүлiк (активтер) кредиторлар арасында олардың тiзiлiмге енгiзiлген талаптарының сомаларына пропорционалды түрде бөлiнедi. Осы бөлiктің ережелерi кредиторлардың алименттердi өндiрiп алу бойынша, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар, мiндеттi зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсiптiк зейнетақы жарналары бойынша, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешектердi төлей отырып, еңбек шарты бойынша жұмыс iстеген адамдарға еңбекақы төлеу және өтемақыларды төлеу бойынша, қызметтік өнертабыс, пайдалы модель, өнеркәсіптік үлгі үшін авторлық шарттар жөнiндегi сыйақыларды төлеу бойынша талаптарын өтеу кезiнде қолданылады.
3. Екінші кезекте осы Заңның 104-бабында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделген банкрот мүлкінің кепілімен қамтамасыз етілген міндеттемелері бойынша кредиторлардың талаптары, банкроттық рәсімді жүргізу кезеңінде банкроттықты басқарушының кредит алуы нәтижесінде туындаған талаптар, сондай-ақ орталық контрагенттің функцияларын жүзеге асыратын клирингтік ұйымның осы клирингтік ұйымның клирингтік қатысушысы болып табылатын банкрот орталық контрагенттің қатысуымен бұрын жасаған және орындамаған мәмілелердің нәтижесінде туындаған талаптары қанағаттандырылады.
4. Үшінші кезекте салықтық берешек, сондай-ақ кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешек өтеледі.
5. Төртінші кезекте азаматтық-құқықтық және өзге де міндеттемелер бойынша басқа кредиторлармен есеп айырысу жүргізіледі, сондай-ақ:
1) осы Заңның 104-бабының 2-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайда;
2) бірінші кезек құрамына кірмеген авторлық шарттардан;

2. В первую очередь удовлетворяются требования по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью; по взысканию алиментов; по оплате труда и выплате компенсаций лицам, работавшим по трудовому договору, с выплатой задолженностей по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам; по выплате вознаграждений по авторским договорам за служебное изобретение, полезную модель, промышленный образец.
Погашение требований первой очереди осуществляется в порядке очередности, изложенной в настоящем пункте.
В случае недостаточности имущества (активов) для погашения требований кредиторов по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью, имущество (активы) распределяется между кредиторами пропорционально суммам их требований, включенных в реестр. Положения настоящей части применяются при погашении требований кредиторов по взысканию алиментов, по оплате труда и выплате компенсаций лицам, работавшим по трудовому договору, с выплатой задолженностей по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, по выплате вознаграждений по авторским договорам за служебное изобретение, полезную модель, промышленный образец.
3. Во вторую очередь удовлетворяются требования кредиторов по обязательствам, обеспеченным залогом имущества банкрота, оформленным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в случаях, предусмотренных статьей 104 настоящего Закона, требования, возникшие в результате получения банкротным управляющим в период проведения процедуры банкротства кредита, а также требования клиринговой организации, осуществляющей функции центрального контрагента, возникшие в результате ранее заключенных и неисполненных банкротом, являющимся клиринговым участником данной клиринговой организации, сделок с участием центрального контрагента.
4. В третью очередь погашается налоговая задолженность, а также задолженность по таможенным платежам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, процентам.
5. В четвертую очередь производятся расчеты с другими кредиторами по гражданско-правовым и иным обязательствам, а также удовлетворяются требования кредиторов, возникшие:
1) в случае, предусмотренном частью второй пункта 2 статьи 104 настоящего Закона;
2) из авторских договоров, не вошедшие в состав первой очереди;

3) сотпен мәміленің жарамсыз деп танылған және мүлікті (активтерді) банкроттың мүліктік массасына қайтару нәтижесінде туындаған кредиторлардың талаптары қанағаттандырылады.
6. Бесінші кезекте кредиторлардың залалдардың орнын толтыру және тұрақсыздық айыбын (айыппұлдарды, өсімпұлдарды) өндіріп алу бойынша талаптары қанағаттандырылады.
7. Алтыншы кезекте:
1) өмiр мен денсаулыққа келтiрiлген зиянды өтеу бойынша; алименттердi өндiрiп алу бойынша; Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар, мiндеттi зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсiптiк зейнетақы жарналары бойынша, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешектердi төлей отырып, еңбек шарты бойынша жұмыс iстеген адамдарға еңбекақы төлеу және өтемақыларды төлеу бойынша, қызметтік өнертабыс, пайдалы модель, өнеркәсіптік үлгі үшін авторлық шарттар жөнiндегi сыйақыларды төлеу бойынша талаптарды қоспағанда, осы Заңда белгіленген мерзімнен кеш мәлімделген талаптар;
2) соттың банкроттық рәсімі барысында банкроттық рәсімі қолданылғанға дейін иеліктен шығарылған банкрот мүлкін (активтерін) осындай адамның қайтаруы туралы шешім шығаруына байланысты туындаған кредиторлардың талаптары қанағаттандырылады.
101-бап. Кредиторлармен есеп айырысу қағидалары
1. Әрбір кезектің талаптары, егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, алдыңғы кезектегі талаптар толық қанағаттандырылғаннан кейін қанағаттандырылады.
Кредитордың талабы оның келісуімен Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін тәсілдермен, оның ішінде ақшалай нысанда және (немесе) мүлікті (активтерді) заттай беру арқылы қанағаттандырылуы мүмкін.
2. Банкроттықты басқарушы, өткізілуге ұсынылған, алайда өткізілмеген мүлікті (активтерді) заттай түрінде осы Заңның 100-бабында белгіленген кезектілікті сақтай отырып ұсынуға міндетті.
Салықтар және кедендік төлемдер, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар және мiндеттi зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсiптiк зейнетақы жарналары бойынша, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша кредитордан басқа, кредитор оны банкроттықты басқарушы ұсынған күннен бастап он жұмыс күннен аспайтын мерзiмде мүлiктi (активтерді) талапты өтеу есебiне заттай қабылдау туралы өзiнiң жазбаша келiсiмiн (келiспейтiнiн) бiлдiруге тиiс. Кредитордың жазбаша келiсiмiн белгiленген мерзiмде ұсынбауы мүлiктi (активтерді) заттай қабылдаудан бас тартуы болып танылады.
Кредитор мүлікті (активтерді) заттай қабылдауға мүмкіндігі болмаған немесе кредитор қабылдаудан бас тартқан жағдайда банкроттықты басқарушы осындай мүлікті (активтерді) келесі кезектегі кредиторларға ұсынуға міндетті.

3) в результате признания судом сделки недействительной и возврате имущества (активов) в имущественную массу банкрота.
6. В пятую очередь удовлетворяются требования кредиторов по возмещению убытков и взысканию неустоек (штрафов, пени).
7. В шестую очередь удовлетворяются требования кредиторов:
1) заявленные позже срока, установленного настоящим Законом, за исключением требований по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью; по взысканию алиментов; по оплате труда и выплате компенсаций лицам, работавшим по трудовому договору, с выплатой задолженностей по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование; по выплате вознаграждений по авторским договорам за служебное изобретение, полезную модель, промышленный образец;
2) возникшие в связи с вынесением судом в ходе процедуры банкротства решения о возврате таким лицом имущества (активов) банкрота, отчужденного до применения процедуры банкротства.
Статья 101. Правила расчетов с кредиторами
1. Требования каждой очереди удовлетворяются после полного удовлетворения требований предыдущей очереди, если иное не установлено настоящей статьей.
Требование кредитора с его согласия может быть удовлетворено способами, не противоречащими законодательству Республики Казахстан, в том числе в денежной форме и (или) посредством передачи имущества (активов) в натуре.
2. Банкротный управляющий обязан предложить к передаче в натуре имущество (активы), которое предлагалось к продаже, но осталось нереализованным, с соблюдением очередности, установленной статьей 100 настоящего Закона.
Кредитор, кроме кредитора по налогам и таможенным платежам, по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования и обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование должен выразить свое письменное согласие (несогласие) о принятии имущества (активов) в натуре в счет погашения требования в срок, не превышающий десяти рабочих дней со дня его предложения банкротным управляющим. Непредставление кредитором в установленный срок письменного согласия признается отказом в принятии имущества (активов) в натуре.
В случае невозможности принятия кредитором имущества (активов) в натуре или отказа кредитора в принятии банкротный управляющий обязан предложить к передаче такое имущество (активы) кредиторам последующей очереди.

3. Егер талаптарды есепке жатқызу кредиторлар талаптарын қанағаттандырудың кезектілігін бұзбаса, басқа тұлғалар тартылмай, тікелей, өзаралық негізде болып табылса, кредиторлар комитетінің шешімі бойынша банкроттықты басқарушы оның қабылданған күнінен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей кредиторға талаптарды есепке жатқызу туралы мәлімдеуге міндетті. Есепке жатқызуға ақшаны төлеу туралы талаптар бойынша ғана жол беріледі.
4. Бірінші кезектегі кредиторлардың осы Заңның 90-бабының 3-тармағында көзделген мерзім өткеннен кейін, бірақ барлық кредиторлармен есеп айырысу аяқталғанға дейін мәлімделген талаптары кредиторлар талаптары тізілімінің бірінші кезек құрамына енгізіледі және мүлкі (активтері) есебінен қанағаттандырылуға жатады. Мұндай талаптарды тізілімге енгізгенге дейін кредиторлардың талаптарын өтеу тоқтатыла тұрады.
Бірінші кезектегі кредиторлардың барлық кредиторлармен есеп айырысу аяқталғаннан кейін, бірақ тарату балансы бекітілгенге дейін мәлімделген талаптары кредиторлар талаптары қанағаттандырылғаннан кейін банкроттың қалған мүлкі (активтері) есебінен қанағаттандырылады.
5. Банкроттық рәсімін жүргізу кезеңінде банкроттықты басқарушының кредит алуы нәтижесінде туындаған кредиторлар талаптары екінші кезек құрамына енгізілген, олардың алдындағы берешек банкроттық рәсімі қозғалғанға дейін туындаған кредиторлардың талаптары толық қанағаттандырылғаннан кейін өтеледі.
6. Банкрот мүлкінің (активтерінің) жеткіліксіздігіне байланысты кредиторлардың қанағаттандырылмаған талаптары өтелді деп саналады.
Көрсетілген сомаларды кредитор банкроттық рәсімін аяқтау туралы сот ұйғарымының негізінде дебиторлық берешек есебінен шығаруға тиіс.
Осы тармақтың ережелері осы Заңның 109-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларға қолданылмайды.";
81) 102-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кредиторлардың еңбекақы және өтемақылар төлеу бойынша талаптарының сомасын айқындау кезінде, осы баптың 5 және 6-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, банкроттық туралы iс бойынша іс жүргізу қозғалған күнге түзілген берешек бірінші кезек құрамында ескеріледі.";
82) 103-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кредитордың кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеме бойынша талаптары осы кредитор алдындағы талаптарды қамтамасыз ететін нысан болып табылатын мүлікті (активтерді) өткізуден түскен соманың мөлшері шегінде қанағаттандырылады. Талаптардың кепіл нысанасын өткізуден түскен соманың мөлшерінен асатын сомасы төртінші кезек құрамына енгізуге жатады.";
83) 104, 105 және 107-баптар мынадай редакцияда жазылсын:

3. По решению комитета кредиторов не позднее десяти рабочих дней со дня его принятия банкротный управляющий обязан заявить кредитору о зачете требований, если зачет требований не нарушает очередность удовлетворения требований кредиторов, является прямым, взаимным, без привлечения других лиц. Зачет допускается только по требованиям об уплате денег.
4. Требования кредиторов первой очереди, заявленные после истечения срока, предусмотренного пунктом 3 статьи 90 настоящего Закона, но до окончания расчетов со всеми кредиторами, включаются в реестр требований кредиторов в состав первой очереди и подлежат удовлетворению за счет имущественной массы. До включения в реестр таких требований погашение требований кредиторов приостанавливается.
Требования кредиторов первой очереди, заявленные после окончания расчетов со всеми кредиторами, но до утверждения ликвидационного баланса, удовлетворяются из имущества (активов) банкрота, оставшегося после удовлетворения требований кредиторов.
5. Требования кредиторов, возникшие в результате получения банкротным управляющим в период проведения процедуры банкротства кредита, погашаются после полного удовлетворения требований кредиторов, включенных в состав второй очереди, задолженность перед которыми возникла до возбуждения процедуры банкротства.
6. Требования кредиторов, не удовлетворенные за недостатком имущества (активов) банкрота, считаются погашенными.
Указанные суммы должны быть списаны кредитором с дебиторской задолженности на основании определения суда о завершении процедуры банкротства.
Положения настоящего пункта не распространяются на случаи, предусмотренные пунктом 2 статьи 109 настоящего Закона.";
81) пункт 4 статьи 102 изложить в следующей редакции:
"4. При определении суммы требований кредиторов по оплате труда и выплате компенсаций учитывается в составе первой очереди задолженность, образовавшаяся на дату возбуждения производства по делу о банкротстве, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 5 и 6 настоящей статьи.";
82) пункт 2 статьи 103 изложить в следующей редакции:
"2. Требования кредитора по обязательству, обеспеченному залогом, удовлетворяются в пределах размера суммы, вырученной от реализации имущества (активов), являющегося предметом обеспечения требований перед данным кредитором. Сумма требований, превышающая размер суммы, вырученной от реализации предмета залога, подлежит включению в состав четвертой очереди.";
83) статьи 104, 105 и 107 изложить в следующей редакции:

"104-бап. Кепілді кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру
1. Бірінші кредиторлар жиналысы кепілге салынған мүлікті кепілді кредиторға беруге келісу (беруден бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Егер бірінші кредиторлар жиналысы кепілге салынған мүлікті кепілді кредиторға беруге келісу туралы шешім қабылдаған жағдайда, кепілді кредитор кейіннен өткізілетін кредиторлар жиналыстарында шешім қабылдау кезінде дауыс беру құқығынан айырылады.
Егер бірінші кредиторлар жиналысы кепілге салынған мүлікті кепілді кредиторға беруден бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда, кепілді кредитордың қалған мәселелер бойынша шешімдер қабылдау кезінде кредиторлар жиналысында дауыс беруге құқығы болады, кепілге салынған мүлік мүліктік массаға енгізілуге жатады, ал кепілді кредитордың талаптары осы Заңның 103-бабына сәйкес екінші кезектің құрамында қанағаттандырылуға жатады.
Кепілді кредитордың бірінші кредиторлар жиналысына келмеуі және (немесе) кепілді кредитордың кепілге салынған мүлікті бағалау нәтижесін кредиторлардың бірінші жиналысына ұсынбауы кепілге салынған мүлікті қабылдаудан бас тартуға теңестіріледі. Кепілді кредитор кепілге салынған мүлікті заттай қабылдаудан бас тартқан кезде кепілге салынған мүлік банкроттың мүліктік массасына енгізіледі және кепілді кредитордың талаптары екінші кезектегі тәртіппен қанағаттандырылуға жатады.
Кепілді кредитордың өзіне кепілге салынған мүлікті беруге қарсы дауыс беруі де кепілге салынған мүлікті қабылдаудан бас тартуға теңестіріледі.
2. Егер кепілге салынған мүліктің кепілді кредитор бірінші кезектегі кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру есебіне төлеген соманы, сондай-ақ кепілге салынған мүлікті сақтауға және ұстауға байланысты әкімшілік шығыстарды шегергендегі бағалау құны кепілді кредитордың кепілмен қамтамасыз етілген талабынан артық болған жағдайда, онда кепілді кредитор айырманы кредиторлардың бірінші жиналысы өткізілген күннен бастап жиырма жұмыс күннен кешіктірмей банкроттың мүліктік массасына қайтарады.
Егер кепілге салынған мүліктің бағалау құны кепілді кредитор бірінші кезектегі кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру, сондай-ақ кепілге салынған мүлікті сақтауға және ұстауға байланысты әкімшілік шығыстарды өтеу есебіне төлеген сомамен жиынтықта кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген кепілді кредитордың талаптарынан кем болған жағдайда, кепілді кредитордың талаптары айырма мөлшерінде кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізіледі және төртінші кезек құрамында қанағаттандырылуға жатады.
3. Егер бірінші кредиторлар жиналысы кепілге салынған мүлікті кепілді кредиторға беру туралы шешім қабылдаған жағдайда кредиторлардың бірінші жиналысы өткізілген күннен бастап бір ай мерзімде кепілді кредитор бірінші кезектегі кредиторлардың талаптарын және кепілге салынған мүлікті сақтауға және ұстауға байланысты әкімшілік шығыстарды өтеуге міндетті. Егер бірінші кредиторлар жиналысы бірнеше кепілді кредиторға қатысты оларға кепілге салынған мүлікті беру туралы шешім қабылдаған жағдайда, бірінші кезектегі кредиторлардың талаптарын өтеуді осындай кепілді кредиторлар олардың кепілмен қамтамасыз етілген талаптарының мөлшеріне пропорционалды түрде жүргізеді.
Кепілге салынған мүлікті кепілді кредиторға беру ол бірінші кезектегі кредиторлардың талаптары мен кепілге салынған мүлкін сақтауға және ұстауға байланысты әкімшілік шығыстарды өтегеннен кейін жүргізеді.
Осы баптың мақсаты үшін кепілге салынған мүлікті сақтауға және ұстауға байланысты банкроттық рәсімі барысында:

"Статья 104. Удовлетворение требований залоговых кредиторов
1. Первое собрание кредиторов принимает решение о согласии (отказе) на передачу заложенного имущества залоговому кредитору.
В случае, если первое собрание кредиторов приняло решение о согласии на передачу заложенного имущества залоговому кредитору, залоговый кредитор лишается права голоса в собрании кредиторов при принятии решений в последующих заседаниях собрания кредиторов.
В случае, если первое собрание кредиторов приняло решение об отказе в передаче заложенного имущества залоговому кредитору, залоговый кредитор имеет право голоса в собрании кредиторов при принятии решений по остальным вопросам, заложенное имущество подлежит включению в имущественную массу, а требования залогового кредитора подлежат удовлетворению в составе второй очереди согласно статье 103 настоящего Закона.
Неявка залогового кредитора и (или) непредоставление залоговым кредитором результатов оценки заложенного имущества на первое собрание кредиторов приравнивается к отказу от принятия заложенного имущества. При отказе залогового кредитора от принятия заложенного имущества в натуре заложенное имущество включается в имущественную массу банкрота и требования залогового кредитора подлежат удовлетворению в порядке второй очереди.
Голосование залогового кредитора против передачи ему заложенного имущества также приравнивается к отказу от принятия заложенного имущества.
2. В случае, если оценочная стоимость заложенного имущества за вычетом суммы, уплаченной залоговым кредитором в счет удовлетворения требований кредиторов первой очереди, а также административных расходов, связанных с сохранением и содержанием заложенного имущества, больше, чем обеспеченные залогом требования залогового кредитора, то разница возвращается залоговым кредитором в имущественную массу банкрота не позднее двадцати рабочих дней со дня проведения первого собрания кредиторов.
В случае, если оценочная стоимость заложенного имущества меньше, чем требования залогового кредитора, включенные в реестр требований кредиторов в совокупности с суммой, уплаченной залоговым кредитором в счет удовлетворения требований кредиторов первой очереди, а также административных расходов, связанных с сохранением и содержанием заложенного имущества требования залогового кредитора, в размере разницы, включаются в реестр требований кредиторов и подлежат удовлетворению в составе четвертой очереди.
3. В случае, если первое собрание кредиторов приняло решение о согласии на передачу заложенного имущества залоговому кредитору, в месячный срок со дня проведения первого собрания кредиторов залоговый кредитор обязан погасить требования кредиторов первой очереди и административные расходы, связанные с сохранением и содержанием заложенного имущества. В случае, если на первом собрании кредиторов принято решение в отношении нескольких залоговых кредиторов о передаче им заложенного имущества, погашение требований кредиторов первой очереди производится такими залоговыми кредиторами пропорционально размеру их требований, обеспеченных залогом.
Передача заложенного имущества залоговому кредитору производится после погашения им требований кредиторов первой очереди и административных расходов, связанных с сохранением и содержанием заложенного имущества.
Для целей настоящей статьи под административными расходами, связанными с сохранением и содержанием заложенного имущества, понимаются затраты, понесенные в ходе процедуры банкротства, на оплату:

1) салық салу объектісі ретінде кепілге салынған мүлік болып табылуына байланысты есептелінген ағымдағы салықтарды;
2) кепілге салынған мүлікке қатысты уәкілетті мемлекеттік органдар тіркеу әрекеттері жасалған кезде алатын тіркеу алымдарды;
3) кепілге салынған мүлікке Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарын жасаумен байланысты әрекеттерді;
4) кепілге салынған мүлікті тиісті жағдайын қалпына келтіру үшін жасалған жөндеуді;
5) кепілге салынған мүлікті ұстауға байланысты коммуналдық қызметтерді;
6) кепілге салынған мүлікті күзетуді, түгендеуді және бағалауды, төлеуге жұмсалған шығыстар әкімшілік шығыстар болып түсініледі.
4. Борышкер банкроттық туралы іс қозғалғанға дейін шарт міндеттемелерін орындау процесінде қандай да бір сомаларды өтеген жағдайда кепілді кредиторлардың талаптары олардың өтелген бөлігінде қанағаттандырылуға жатпайды.
Кепілге салынған мүліктің жоғалғаны немесе бүлінгені үшін сақтандыру өтелген жағдайда, кепілді кредиторлардың талаптары олардың өтелген бөлігінде қанағаттандыруға жатпайды және бұл талаптардың өтелмеген бөлігі төртінші кезек шеңберінде өтелуге тиіс.
105-бап. Үшінші кезектегі кредиторлар талаптарының сомасы және оларды қанағаттандыру тәртібі
1. Үшінші кезектегі талаптардың құрамына енгізілетін талаптардың сомасын айқындау кезінде банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізу қозғалған күнге түзілген салықтық берешек, сондай-ақ кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, пайыздар бойынша берешек ескеріледі.
Үшінші кезектегі кредиторлардың талаптарын мүлік (активтер) жеткіліксіз болған жағдайда, мұндай мүлік (актив) олардың тізілімге енгізілген талаптарының сомаларына пропорционалды түрде олардың арасында бөлінеді.
2. Егер борышкер банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізу қозғалғаннан кейінгі кезеңде салықты, кедендік төлемдер мен салықты, сондай-ақ бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді толық көлемде аудармаса, борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсім арқылы оны тарату туралы сот шешім шығарғанға дейін төленбеген сомалар борышкердің үшінші кезектегі кредиторлар алдындағы берешегінің жалпы сомасына енгізіледі.";
"107-бап. Бесінші кезектегі кредиторлар талаптарының сомасы және оларды қанағаттандыру тәртібі
Мүліктер (активтер) жеткіліксіз болған кезде кредиторлардың залалдарды өтеу және тұрақсыздық айыптарын (айыппұлдарды, өсiмпұлдарды) өндiрiп алу жөніндегі талаптары тізілімге енгізілген олардың талаптарының сомасына пропорционалды түрде қанағаттандырылуға жатады.";
84) мынадай мазмұндағы 107-1-баппен толықтырылсын:

1) текущих налогов, для исчисления которых объектом налогообложения является заложенное имущество;
2) регистрационного сбора, взимаемого уполномоченными государственными органами при совершении регистрационных действий в отношении заложенного имущества;
3) действий, связанных с приведением правоустанавливающих и идентификационных документов на заложенное имущество в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) ремонта заложенного имущества, выполненного для восстановления его надлежащего состояния;
5) коммунальных услуг, связанных с содержанием заложенного имущества;
6) услуг по охране, инвентаризации и оценке заложенного имущества.
4. В случае погашения должником каких-либо сумм в процессе выполнения договорных обязательств до возбуждения дела о банкротстве, требования залоговых кредиторов не подлежат удовлетворению в той части, в которой они были погашены.
В случае страхового возмещения за утрату или повреждение заложенного имущества, требования залоговых кредиторов не подлежат удовлетворению в той части, в которой оно возмещено, и непогашенная часть этих требований должна быть погашена в рамках четвертой очереди.
Статья 105. Сумма и порядок удовлетворения требований кредиторов третьей очереди
1. При определении сумм требований, включаемых в состав третьей очереди, учитывается налоговая задолженность, а также задолженность по таможенным платежам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, процентам, образовавшаяся на дату возбуждения производства по делу о банкротстве.
В случае недостаточности имущества (активов) для погашения требований кредиторов третьей очереди, такое имущество (актив) распределяется между ними пропорционально суммам их требований, включенных в реестр.
2. В случае, если должником в период после возбуждения производства по делу о банкротстве не в полном объеме перечислены налоги, таможенные платежи и налоги, а также другие обязательные платежи в бюджет, суммы, не выплаченные до вынесения судом решения о признании должника банкротом и его ликвидации через процедуру банкротства, включаются в общую сумму задолженности должника перед кредиторами третьей очереди.";
"Статья 107. Сумма и порядок удовлетворения требований кредиторов пятой очереди
При недостаточности имущества (активов) требования кредиторов по возмещению убытков и взысканию неустоек (штрафов, пени) подлежат удовлетворению пропорционально суммам их требований, включенных в реестр.";
84) дополнить статьей 107-1 следующего содержания:

"107-1-бап. Алтыншы кезектегі кредиторлар талаптарының сомасы және оларды қанағаттандыру тәртібі
Мүліктер (активтер) жеткіліксіз болған кезде кредиторлардың осы Заңның 100-бабының 7-тармағында көрсетілген талаптары олардың тізілімге енгізілген талаптарының сомасына пропорционалды түрде қанағаттандырылуға жатады.";
85) 108-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"108-бап.Кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейін қалған мүлік (активтер)
1. Кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейін қалған ақшаны банкроттықты басқарушы Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе банкроттың құрылтай құжаттарына сәйкес банкрот мүлкінің меншік иесіне (ол уәкілеттік берген органға) не оның құрылтайшыларына (қатысушыларына) береді.
2. Банкроттың сатуға ұсынылған, бірақ сатылмай қалған, сондай-ақ кредитор талаптарды қанағаттандыру есебіне немесе әкімші әкімшілік шығыстарды өтеу есебіне қабылдамаған, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейінгі қалған заттай мүліктер (активтер) банкроттың меншік иесіне (ол уәкілеттік берген органға) не құрылтайшыларға (қатысушыларға) беріледі.";
86) 109-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"109-бап. Банкротты борыштардан босату және оның міндеттемелерін үшінші тұлғалардың орындауы";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Банкроттық рәсімнің нәтижелері бойынша банкрот мүлкінің (активтерінің) жеткіліксіз болуына қарай қанағаттандырылмай қалған кредиторлар алдындағы банкроттық міндеттемелерді орындауды, егер банкроттық рәсім кезеңінде немесе ол аяқталғаннан кейін мұндай тұлғаны субсидиарлық жауаптылыққа тарту және залал сомасын өндіру туралы сот шешімі заңды күшіне енсе, борышкердің құрылтайшысы (қатысушысы), лауазымды немесе бақылаушы адамдары жүзеге асырады.";
87) 110 және 111-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"110-бап. Банкроттықты басқарушының қорытынды есебі
1. Кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейiн банкроттықты басқарушы тарату балансын және кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейiн қалған мүлiктерді (активтерді) пайдалану туралы есептi қоса бере отырып, сотқа өз қызметi туралы кредиторлар жиналысымен келісілген қорытынды есептi ұсынады.
Банкроттың кәсіпорны сатылған жағдайда тарату балансы қоса берілмейді.
2. Өтініші бойынша банкроттық іс қозғалған салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор банкроттық басқарушының қорытынды есебін сотта қарау кезінде, егер банкроттық рәсімін жүргізу барысында жиынтығында мынадай:

"Статья 107-1. Сумма и порядок удовлетворения требований кредиторов шестой очереди
При недостаточности имущества (активов) требования кредиторов, указанные в пункте 7 статьи 100 настоящего Закона, подлежат удовлетворению пропорционально суммам их требований, включенных в реестр.";
85) статью 108 изложить в следующей редакции:
"Статья 108. Имущество (активы), оставшееся после удовлетворения требований кредиторов
1. Оставшиеся после удовлетворения требований кредиторов деньги банкротный управляющий передает собственнику имущества банкрота (уполномоченному им органу) либо его учредителям (участникам) в соответствии с законодательством Республики Казахстан или учредительными документами банкрота.
2. Оставшееся после удовлетворения требований кредиторов имущество (активы) банкрота в натуре, которое предлагалось к продаже, но осталось нереализованным, а также не было принято кредитором в счет удовлетворения требования или администратором в счет возмещения административных расходов, передается собственнику имущества (уполномоченному им органу) либо учредителям (участникам) банкрота, за исключением случаев, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан.";
86) в статье 109:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 109. Освобождение банкрота от долгов и исполнение его обязательств третьими лицами";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Исполнение обязательств банкрота перед кредиторами, не удовлетворенных за недостатком его имущества (активов) по результатам процедуры банкротства, осуществляется учредителем (участником), должностным или контролирующим должника лицом в случае, если в период процедуры банкротства или после ее завершения вступило в законную силу решение суда о привлечении такого лица к субсидиарной ответственности и взыскании суммы ущерба.";
87) статьи 110 и 111 изложить в следующей редакции:
"Статья 110. Заключительный отчет банкротного управляющего
1. После удовлетворения требований кредиторов банкротный управляющий представляет в суд согласованный с собранием кредиторов заключительный отчет о своей деятельности с приложением ликвидационного баланса и отчета об использовании имущества (активов), оставшегося после удовлетворения требований кредиторов.
В случае продажи предприятия банкрота ликвидационный баланс не прикладывается.
2. Кредитор по налогам и таможенным платежам, по заявлению которого возбуждено дело о банкротстве, при рассмотрении в суде заключительного отчета банкротного управляющего обязан заявить ходатайство о возмещении им административных расходов, связанных с возбуждением дела о банкротстве и проведением процедуры банкротства, в случае, если в ходе проведения процедуры банкротства в совокупности установлены следующие обстоятельства:

1) борышкерде мүліктердің (активтердің) болмауы;
2) борышкерде жарамсыз деп тануға жататын мәмілелердің болмауы;
3) борышкердің осы Заңның 11-бабының 2-тармағының 1), 2), 3), 6), 7) тармақшаларында көзделген талаптарды орындау міндетіне кіретін лауазымды адамдарынан Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу туралы заңнамасына сәйкес өндіріп алынуы мүмкін мүліктің (активтердің) болмауы сияқты мән-жайлар анықталса, банкроттық туралы істі қозғауға және банкроттық рәсімін жүргізуге байланысты әкімшілік шығыстарды өтеу туралы өтінішхатты мәлімдеуге міндетті.
3. Сот банкроттықты басқарушының қорытынды есебi мен тарату балансын бекiтедi және олар ұсынылған күннен бастап он жұмыс күннен кешiктірілмейтiн мерзiмде банкроттық рәсімін аяқтау туралы ұйғарым шығарады.
Банкроттық рәсімін аяқтау туралы ұйғарымда банкроттың сатылмай қалған мүлкiне (активтеріне) байланысты мәселелер шешiлуге тиiс. Сот ұйғарымның көшiрмесiн заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыратын органға, уәкiлеттi органға, мемлекеттiк статистика саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органына, сондай-ақ банкроттың талаптары қанағаттандырылмаған кредиторларына жiбередi. Осы бөліктің күші банкроттың кәсіпорнын сату жағдайларына қолданылмайды.
Салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитордың банкроттық туралы іс қозғауға және банкроттық рәсімін жүргізуге байланысты әкімшілік шығыстарды өтеу туралы өтінішхаты болған кезде, банкроттық рәсімінің аяқталуы туралы сот ұйғарымында, сондай-ақ, салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитордың да осындай, шығыстарды өтейтіндігі туралы нұсқау қамтылуы тиіс.";
111-бап. Уәкілетті органның интернет-ресурсына борышкерлер тізімін орналастыру
1. Уәкілетті орган өзінің интернет-ресурсына оларға қатысты банкрот деп тану, оңалту рәсімін қолдану, банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы сот шешімі күшіне енген борышкерлердің (дара кәсіпкерлердің, заңды тұлғалардың) тізімін орналастырады.
Борышкерді банкрот деп тану, оңалту рәсімін қолдану, банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы шешімдердің күші жойылған, бітімгершілік келісім жасалған немесе кәсіпорны сатылған жағдайларда борышкер тізімнен алып тасталады.
Тізімде борышкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) не атауы, экономикалық қызмет түрі, борышкердің деректемелері, басшы мен құрылтайшылардың (қатысушылардың) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), борышкерді банкрот деп тану, оңалту рәсімін қолдану, банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы сот шешімінің, банкроттық рәсімнің аяқталғаны, оңалту рәсімінің тоқтатылғаны не банкроттық рәсімін қозғамай таратудың аяқталғаны туралы сот ұйғарымының күндері, сондай-ақ әкімшінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), электрондық мекен-жайы, байланыс телефоны көрсетіледі.

1) отсутствует имущество (активы) у должника;
2) отсутствуют сделки у должника, подлежащие признанию недействительными;
3) отсутствует имущество (активы), на которые в соответствии с законодательством об исполнительном производстве Республики Казахстан может быть обращено взыскание у должностных лиц должника, в обязанности которых входит выполнение требований, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 6), 7) пункта 2 статьи 11 настоящего Закона.
3. Суд утверждает заключительный отчет банкротного управляющего, ликвидационный баланс и выносит определение о завершении процедуры банкротства в срок не позднее десяти рабочих дней со дня их представления.
В определении о завершении процедуры банкротства должны быть разрешены вопросы, связанные с имуществом (активами) банкрота, оставшимся нереализованным. Копия определения направляется судом органу, осуществляющему государственную регистрацию юридических лиц, уполномоченному органу, территориальному органу уполномоченного органа в области государственной статистики, а также кредиторам банкрота, чьи требования не были удовлетворены. Действие настоящей части не распространяется на случаи продажи предприятия банкрота.
При наличии ходатайства кредитора по налогам и таможенным платежам о возмещении им административных расходов, связанных с возбуждением дела о банкротстве и проведением процедуры банкротства, в определении суда о завершении процедуры банкротства также должно содержаться указание о возмещении кредитором по налогам и таможенным платежам таких расходов.
Статья 111. Размещение на интернет-ресурсе уполномоченного органа списка должников
1. Уполномоченный орган размещает на своем интернет-ресурсе список должников (индивидуальных предпринимателей, юридических лиц), в отношении которых вступило в законную силу решение суда о признании их банкротами, применении реабилитационной процедуры либо ликвидации без возбуждения процедуры банкротства.
В случае отмены решения о признании должника банкротом, применении реабилитационной процедуры либо ликвидации без возбуждения процедуры банкротства, заключения мирового соглашения или продажи предприятия должник исключается из списка.
В списке указываются фамилия, имя, отчество (при наличии) либо наименование должника, вид экономической деятельности, реквизиты должника, фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя и учредителей (участников), дата решения суда о признании должника банкротом, применении реабилитационной процедуры либо ликвидации без возбуждения процедуры банкротства, определения суда о завершении процедуры банкротства, прекращении реабилитационной процедуры либо завершения ликвидации без возбуждения процедуры банкротства, а также фамилия, имя, отчество (при наличии), электронный адрес и контактный телефон администратора.

2. Уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастырылған борышкерлер тізімі оларға қатысты оңалту рәсімін немесе банкроттық рәсімін қолдану не банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген борышкерлерді енгізу, сондай-ақ оларға қатысты қорытынды есепті бекіту не оңалту рәсімін тоқтату туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген борышкерлерді алып тастау арқылы тоқсан сайын, өткен тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірілмей жаңартылады.";
88) 112-баптың 1 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, заңды тұлғалардың мемлекеттiк тiркелiмдерiне бұл туралы жазба енгiзiлгеннен немесе жеке тұлға дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен алынғаннан кейін банкротты тарату аяқталды, ал банкрот жұмыс iстеуiн тоқтатты деп есептеледі.
Банкроттың таралуының аяқталуы банкроттықты басқарушының өкілеттігін тоқтатады.";
"3. Заңды тұлғалар банкроттарының акционерлік қоғамдарының директорлар кеңесінің мүшелері, атқарушы органының басшылары мен мүшелері, бас бухгалтері уәкілетті орган бекіткен тәртіппен қалыптастыратын банкроттар құрылтайшыларының тізіліміне енгізіледі.";
89) 112-1-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банкрот тарапынан бітімгершілік келісім жасасу туралы шешімді мүліктің меншік иесі (ол уәкілеттік берген органы), банкроттың құрылтайшысы (қатысушысы) және банкроттықты басқарушы қабылдайды.";
90) 112-8-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Уақытша басқарушы өзінің тағайындалған күнінен бастап жиырма жұмыс күннен кешіктірілмейтін мерзімде кредиторлардың бірінші жиналысын өткізуге міндетті.";
91) 7-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"7-ТАРАУ. БОРЫШКЕРДІ БАНКРОТТЫҚ РӘСІМ ҚОЗҒАМАЙ ТАРАТУДЫҢ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ
113-бап. Борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату
Егер борышкер:
1) жоқ болған;
2) осы Заңның 114-бабының 3-тармағында көзделген талаптар жиынтығына сәйкес келген жағдайларда борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату жүзеге асырылады.
114-бап. Борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы өтінішпен сотқа жүгіну негіздері
1. Мыналар:
жоқ борышкерге қатысты – салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор;
осы Заңның 113-бабының 2) тармақшасында көзделген негіздер бар болған жағдайда – борышкер сотқа банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы өтінішпен жүгінеді.

2. Список должников, размещенный на интернет-ресурсе уполномоченного органа, обновляется ежеквартально не позднее двадцатого числа месяца, следующего за истекшим кварталом, путем включения должников, в отношении которых решение суда о применении реабилитационной процедуры или процедуры банкротства либо ликвидации без возбуждения процедуры банкротства, вступило в законную силу в истекшем квартале, а также исключения должников, в отношении которых определение суда об утверждении заключительного отчета либо прекращении реабилитационной процедуры вступило в законную силу.";
88) пункты 1 и 3 статьи 112 изложить в следующей редакции:
"1. Ликвидация банкрота считается завершенной, а банкрот - прекратившим существование после внесения об этом записи в государственные регистры юридических лиц или снятия физического лица с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
Завершение ликвидации банкрота прекращает полномочия банкротного управляющего.";
"3. Члены совета директоров акционерных обществ, руководители и члены исполнительного органа, главный бухгалтер банкротов юридических лиц вносятся в реестр учредителей банкротов, который формируется в порядке, установленном уполномоченным органом.";
89) часть вторую пункта 2 статьи 112-1 изложить в следующей редакции:
"Решение о заключении мирового соглашения со стороны банкрота принимается собственником имущества (уполномоченным им органом), учредителем (участником) банкрота и банкротным управляющим.";
90) пункт 4 статьи 112-8 изложить в следующей редакции:
"4. Временный управляющий обязан провести первое собрание кредиторов в срок не позднее двадцати рабочих дней со дня его назначения.";
91) главу 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. ОСОБЕННОСТИ ЛИКВИДАЦИИ ДОЛЖНИКА БЕЗ ВОЗБУЖДЕНИЯ ПРОЦЕДУРЫ БАНКРОТСТВА
Статья 113. Ликвидация должника без возбуждения процедуры банкротства
Ликвидация должника без возбуждения процедуры банкротства осуществляется в случаях, если должник:
1) является отсутствующим;
2) соответствует в совокупности требованиям, предусмотренным пунктом 3 статьи 114 настоящего Закона.
Статья 114. Основания для обращения в суд с заявлением о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства
1. С заявлением в суд о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства обращаются:
1) кредитор по налогам и таможенным платежам - в отношении отсутствующего должника;
2) должник - при наличии основания, предусмотренного подпунктом 2) статьи 113 настоящего Закона.

2. Кредитордың жоқ борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы өтінішпен сотқа жүгінуі үшін:
1) борышкердің берешегінің бар болуы;
2) уәкілетті орган белгілеген нысан және тәртіп бойынша әзірленген борышкердің жоқ екенін растайтын құжат;
3) меншік құқығында, иелігінде (қолдануында) мүліктің (активтердің), оның ішінде дебиторлық берешектің болмауы;
4) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге заңнамалық актілерінде көзделген негіздер бойынша жарамсыз деп тануға жататын мәмілелердің болмауы негіз болады.
3. Борышкер өзін банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы өтінішпен сотқа жүгінуі үшін мына талаптар:
1) кредиторлар алдында республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленген екі мың бес жүз айлық есептік көрсеткіштен аспайтын берешегінің бар болуы;
2) меншік құқығында, иелігінде (қолдануында) мүліктің (активтердің), оның ішінде дебиторлық берешектің болмауы;
3) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге заңнамалық актілерінде көзделген негіздер бойынша жарамсыз деп тануға жататын мәмілелердің болмауы;
4) банкрот деп тану туралы өтініш берілгенге дейінгі соңғы үш жылда борышкердің қызметіне байланысты банктік шоттар мен касса бойынша төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының тоқтатылуы;
5) салықтық және кедендік тексеру және Қазақстан Республикасының салықтық және кедендік заңнамасында белгіленген бақылаудың өзге нысандары тізімінде болмауы;
6) заңды тұлға құрылтайшыларына (қатысушысына), оның лауазымды және (немесе) бақылаушы адамына, сол сияқты дара кәсіпкерге қатысты борышкердің қызметімен байланысты қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін Қазақстан Республикасының қылмыстық процестік заңнамасында көзделген негіздер бойынша іс жүргізудегі немесе мерзімдері үзілген, сотқа дейінгі тергеп тексеру істерінің болмауы;
7) борышкердің азаматтық сот ісін жүргізу істері бойынша тарап ретінде қатысуы туралы мәліметтердің болмауы негіз болады.
4. Борышкердің осы баптың 3-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келуіне жауаптылықты борышкер-заңды тұлға мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), оның құрылтайшысы (қатысушысы), лауазымды тұлғасы жауапты болады.
115-бап. Борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы өтінішке қоса берілетін құжаттар
1. Кредитордың жоқ борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы өтінішіне мынадай:

2. Основаниями для обращения кредитора в суд с заявлением о ликвидации отсутствующего должника без возбуждения процедуры банкротства являются:
1) наличие задолженности должника;
2) документ, подтверждающий, что должник является отсутствующим, составленный по форме и в порядке, которые установлены уполномоченным органом;
3) отсутствие на праве собственности, владении (пользовании) имущества (активов), в том числе дебиторской задолженности;
4) отсутствие сделок, подлежащих признанию недействительными по основаниям, предусмотренным настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
3. Основанием для обращения в суд должника с заявлением о его ликвидации без возбуждения процедуры банкротства является соответствие должника требованиям:
1) наличие задолженности перед кредиторами, не превышающей две тысячи пятисоткратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
2) отсутствие на праве собственности, владении (пользовании) имущества (активов), в том числе дебиторской задолженности;
3) отсутствие сделок, подлежащих признанию недействительными по основаниям, предусмотренным настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан;
4) прекращение осуществления платежей и (или) переводов денег по банковским счетам и кассе, связанных с деятельностью должника, за последние три года до подачи заявления о признании банкротом;
5) отсутствие в списках налоговых и таможенных проверок и иных форм контроля, установленных налоговым и таможенным законодательством Республики Казахстан;
6) отсутствие дел досудебного расследования, находящихся в производстве или с прерванным сроком по основаниям, предусмотренным уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан, за совершение уголовного правонарушения, связанного с деятельностью должника, в отношении учредителя (участника) юридического лица, должностного и (или) контролирующего его лица, а равно индивидуального предпринимателя;
7) отсутствие сведений об участии должника стороной по делу в гражданском судопроизводстве.
4. Ответственность за соответствие должника требованиям, указанным в пункте 3 настоящей статьи, несут собственник имущества должника- юридического лица (уполномоченный им орган), его учредитель (участник), должностное лицо.
Статья 115. Документы, прилагаемые к заявлению о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства
1. К заявлению кредитора о ликвидации отсутствующего должника без возбуждения процедуры банкротства прилагаются документы, подтверждающие:

1) борышкердiң кредитор алдындағы мiндеттемелерiн, сондай-ақ осы мiндеттемелер бойынша берешектiң бар екендігін және сомасын;
2) борышкердің жоқ екендігін растайтын құжаттар қоса беріледі.
2. Борышкердің банкроттық рәсімін қозғамай өзін тарату туралы өтінішіне өтініш берілген күнгі борышкердің осы Заңның 114-бабының 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар, сондай-ақ, борышкер заңды тұлға мүлкінің меншік иесінің (ол уәкілеттік берген орган) немесе құрылтайшылардың (қатысушылардың) борышкердің банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы өтінішпен сотқа жүгінуі туралы шешімі қоса беріледі.
116-бап. Борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау
1. Осы Заңда белгіленген талаптарға сәйкес келетiн, борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы өтiнiш келiп түскеннен кейiн сот бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей iс қозғау туралы ұйғарым шығарады.
2. Соттың iс қозғау туралы ұйғарымының көшiрмелерiн сот борышкерге, өтiнiш берушiге, уәкiлеттi органға, жеке сот орындаушыларының өңiрлiк палатасына,сондай-ақ егер борышкер заңды тұлға болып табылса, борышкердiң орналасқан жерi бойынша аумақтық әділет органына жiбередi.
117-бап. Борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы iс бойынша iс қозғаудың салдарлары
Сот борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы iсті қозғаған кезден бастап борышкер мүлкiнiң меншiк иесiне (ол уәкілеттік берген органға) және оның құрылтайшыларына (қатысушыларына) осы Заңның 87-бабының 1-тармағының 2), 3) және 5) тармақшаларында көзделген салдарлар қолданылады.
118-бап. Соттың борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы істі қарауы
1. Сот істі қозғау туралы ұйғарым шығарылған күннен бес жұмыс күнінен аспайтын мерзiмде борышкердi банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы шешiм шығарады.
2. Соттың борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы шешімінде тарату рәсімін өткізудің уәкілетті органға жүктелетіні туралы нұсқаулар қамтылуға тиіс.
118-1-бап. Уәкілетті орган борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай таратуды өткізу тәртібі
1. Борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату рәсімін жүргізу жөніндегі міндеттер уәкілетті органға жүктелген кезде әкімшінің осы Заңда көзделген құқықтары мен міндеттері уәкілетті органға ауысады.
2. Уәкілетті орган:
1) банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату және кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы хабарландыруды сот банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы шешім қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде орналастыруға;

1) обязательства должника перед кредитором, а также наличие и сумму задолженности по этим обязательствам;
2) что должник является отсутствующим.
2. К заявлению должника о его ликвидации без возбуждения процедуры банкротства прилагаются документы, подтверждающие соответствие должника на дату подачи заявления требованиям, предусмотренным пунктом 3 статьи 114 настоящего Закона, а также решение собственника имущества должника-юридического лица (уполномоченного им органа) или учредителей (участников) об обращения должника в суд с заявлением о ликвидации без возбуждения процедуры банкротства.
Статья 116. Возбуждение производства по делу о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства
1. Суд не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства, соответствующее установленным настоящим Законом требованиям, выносит определение о возбуждении дела.
2. Копии определения суда о возбуждении дела направляются судом должнику, заявителю, уполномоченному органу, региональной палате частных судебных исполнителей, а также в территориальный орган юстиции по месту нахождения должника, если должником является юридическое лицо.
Статья 117. Последствия возбуждения производства по делу о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства
С момента возбуждения судом дела о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства на собственника имущества должника (уполномоченный им орган) и его учредителей (участников) распространяются последствия, предусмотренные подпунктами 2), 3) и 5) пункта 1 статьи 87 настоящего Закона.
Статья 118. Рассмотрение судом дела о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства
1. Суд в срок, не превышающий пяти рабочих дней со дня вынесения определения о возбуждении дела, выносит решение о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства.
2. В решении суда о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства должно содержаться указание о возложении проведения процедуры ликвидации на уполномоченный орган.
Статья 118-1. Порядок проведения уполномоченным органом ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства
1. При возложении обязанности по проведению процедуры ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства на уполномоченный орган к уполномоченному органу переходят права и обязанности администратора, предусмотренные настоящим Законом.
2. Уполномоченный орган обязан:
1) разместить объявление о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства и порядке заявления требований кредиторами на казахском и русском языках на интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее двух рабочих дней со дня принятия судом решения о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства;

2) осы Заңның 90-бапта белгіленген тәртіппен кредиторлар талаптарының тізілімін қалыптастыруға;
3) кредиторлар жиналысында келісілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей қорытынды есеп пен тарату балансын бекіту үшін сотқа ұсынуға;
4) сот қорытынды есепті бекіткеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей банкроттың банктік шоттарын жабу туралы өтінішті екінші деңгейдегі банктерге және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жолдауға міндетті.
3. Борышкерде мүліктер (активтер) болмаған жағдайда, уәкілетті орган кредиторлар талаптарының тізілімі қалыптастырылған күннен бастап бір ай мерзімде қорытынды есепті және тарату балансын келісу үшін кредиторлар жиналысына ұсынуға міндетті.
4. Борышкерді таратуды жүргізу барысында мүлік массасы және (немесе) бұрын шығарылған мүлікті мүліктік массасына қайтару, сондай-ақ борышкердің осы Заңның 114-бабының 3-тармағында белгіленген талаптарға сәйкессіздігі анықталған кезде уәкілетті орган банкроттық рәсімін қозғау туралы өтінішхатпен борышкерді тарату туралы шешім қабылдаған сотқа жүгінуге міндетті.
Банкроттық рәсімі қозғалған жағдайда, осы Заңның 114-бабының 4-тармағында көрсетілген тұлғалар банкроттық рәсімнің нәтижелері бойынша барлық кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру үшін борышкердің мүлкі (активтері) жеткіліксіз болған кезде, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ортақ субсидиарлық жауаптылықта болады.";
92) 123-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) банкроттық рәсiмiн қозғаудың алдындағы жылы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы не табиғи-климаттық жағдайлар туралы деректер (бар болса).";
93) 125-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 84-бабының 1-тармағында белгіленген банкроттық рәсімді жүргізу мерзімін сот кредиторлар комитетінің келісуімен банкроттықты басқарушының өтінішхаты бойынша бір жылдан аспайтын мерзімге ұзартуы мүмкін.";
94) 126-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Банкроттың мүлкін (активтерін) сату осы Заңның 99-бабына сәйкес жүргізіледі. Бұл ретте, банкроттың мүлкін (активтерін) сату жоспарына негізгі қызмет түрін міндетті түрде сақтай отырып, бірыңғай лотпен аукцион нысанындағы сауда-саттыққа мүліктік массаны лотпен бастапқы қою жөніндегі қосымша шарт енгізіледі.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер аукцион өткізілмесе не оған қатысушылардың ешқайсысы бірыңғай лотты сатып алмаса, мүлікті (активті) сату бөлек лоттармен жүзеге асырылады, бұл ретте бірыңғай өндірістік кешенге кіретін мүлікті (активтерді) бөлек лоттарға кіргізуге жол берілмейді.";

2) сформировать реестр требований кредиторов в порядке, установленном статьей 90 настоящего Закона;
3) представить в суд для утверждения заключительный отчет и ликвидационный баланс не позднее двух рабочих дней с даты согласования с собранием кредиторов;
4) направить в банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, заявление о закрытии банковских счетов банкрота не позднее трех рабочих дней после утверждения судом заключительного отчета.
3. В случае отсутствия имущества      (активов) у должника, уполномоченный орган в месячный срок со дня формирования реестра требований кредиторов обязан представить собранию кредиторов для согласования заключительный отчет и ликвидационный баланс.
4. При выявлении в ходе проведения ликвидации должника имущественной массы и (или) возврата в имущественную массу ранее выведенного имущества (активов), а также несоответствия должника требованиям, установленным пунктом 3 статьи 114 настоящего Закона, уполномоченный орган обязан обратиться в суд, принявший решение о ликвидации должника, с ходатайством о возбуждении процедуры банкротства.
В случае возбуждения процедуры банкротства лица, указанные в пункте 4 статьи 114 настоящего Закона, при недостаточности имущества (активов) должника для удовлетворения требований всех кредиторов по результатам процедуры банкротства, солидарно несут субсидиарную ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
92) подпункт 2) части первой статьи 123 изложить в следующей редакции:
"2) данные о чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера либо о природно-климатических условиях за предшествующий возбуждению процедуры банкротства год (при наличии).";
93) пункт 1 статьи 125 изложить в следующей редакции:
"1. Срок проведения процедуры банкротства, установленный пунктом 1 статьи 84 настоящего Закона, может быть продлен судом по ходатайству банкротного управляющего с согласия комитета кредиторов не более чем на один год.";
94) в статье 126:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Продажа имущества (активов) банкрота производится в соответствии со статьей 99 настоящего Закона. При этом в план продажи имущества (активов) банкрота включается дополнительное условие по первоначальному выставлению имущественной массы единым лотом на торгах в форме аукциона с обязательным сохранением основного вида деятельности.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. В случае, если аукцион не состоялся либо никто из его участников не приобрел единый лот, реализация имущества (активов) осуществляется раздельными лотами, при этом не допускается включение в раздельные лоты имущества (активов), входящего в единый производственный комплекс.";

4 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Банкроттықты басқарушы сатып алу-сату шартын жасасқан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органдарға бірыңғай лотпен мүлікті (активтерді), сондай-ақ бірыңғай өндірістік кешенге кіретін мүлікті (активтерді) сату бойынша өткізілген сауда-саттықтың қорытындылары туралы ақпаратты жіберуге міндетті.";
"6. Мүліктік массаны сату жөніндегі аукцион өткізудің уақыты мен орнын кредиторлар комитетінің келісуімен банкроттықты басқарушы айқындайды.".
16. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 26 шілдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 12, 86-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 53-құжат; 2017 ж., № 22,109-құжат ; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 44-құжат):
7-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Соттың клиентке қатысты шығарылған борышкердің берешегін қайта құрылымдау рәсімін, оңалту рәсімін қолдану немесе борышкерді банкрот деп тану туралы шешімдердің көшірмесін алғанға дейін оның қатысушысы төлем жүйесіне жіберген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары кері қайтарылмайтын және түпкілікті болып табылады, орындалуға және аяқталуға жатады.".
2-бап.
1. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін өз қызметін жүзеге асыратын әкімшілер осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап бір жыл ішінде әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар тұлғалардың хабарламалары тізіліміне хабарлама беруге міндетті деп белгіленсін.
2. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

пункты 4 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Банкротный управляющий в течение пяти рабочих дней со дня заключения договора купли-продажи обязан направить информацию в местные исполнительные органы об итогах проведенных торгов по реализации имущества (активов) единым лотом, а также имущества (активов), входящего в единый производственный комплекс.";
"6. Время и место проведения аукциона по реализации имущественной массы определяет банкротный управляющий с согласия комитета кредиторов.".
16. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 12, ст.86; № 23, ст.119; 2017 г., № 12, ст.36; № 13, ст.45; № 14, ст.53; 2017 г., № 22, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; №11, ст. 44):
пункт 3 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"3. Платежи и (или) переводы денег, направленные в платежную систему ее участником до получения им копии решения суда о применении процедуры реструктуризации задолженности должника, реабилитационной процедуры или признании должника банкротом, вынесенного в отношении клиента, являются безотзывными и окончательными, подлежат исполнению и завершению.".
Статья 2.
1. Установить, что администраторы, осуществляющие свою деятельность до введения в действие настоящего Закона, обязаны подать уведомление в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора в течение одного года со дня введения в действие настоящего Закона.
2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан