"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 30 желтоқсандағы № 1023 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат, 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 114-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11-құжаттар; № 3, 27-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77, 79, 81-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 64-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 19-І, 99, 101-құжаттар; № 19-ІІ, 103-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VII, 115, 117-құжаттар; № 21-І, 124, 126-құжаттар; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 53, 56-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 10, 79-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 4, 7-құжат; № 12, 34-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам экологии"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2019 года № 1023
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам экологии".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам экологии
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49, 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 114; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11; № 3, ст. 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 11, ст. 80; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77, 79, 81; 2014 г., № 2, ст. 10; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 64; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 118, 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 19-І, ст. 99, 101; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115, 117; № 21-І, ст. 124, 126; № 22-II, ст. 145; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53, 56; № 8-II, ст. 72; № 10, cт. 79; 2017 г., № 3, ст. 6; № 4, ст. 7; № 12, ст. 34; № 14, ст. 51, 54; № 23-V, ст. 113; 2018 г., № 9, ст. 27; № 10, ст. 32; 2019 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 6, № 7, ст.37, 39):

1) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Жер заңнамасының міндеттері
Қазақстан Республикасы жер заңнамасының міндеттері: жер учаскесiне меншiк құқығы мен жер пайдалану құқығы туындауының, өзгертiлуi мен тоқтатылуының негiздерiн, шарттары мен шектерiн; жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың құқықтары мен мiндеттерiн жүзеге асыру тәртiбiн белгiлеу; жердi ұтымды пайдалану мен қорғауды, топырақ құнарлылығын ұдайы қалпына келтiрiп отыруды, табиғи ортаны сақтау мен жақсартуды қамтамасыз ету мақсатында жер қатынастарын реттеу; климаттың өзгеруіне бейімделу; шаруашылық жүргiзудiң барлық нысандарын тең құқықпен дамыту үшiн жағдайлар жасау; жеке және заңды тұлғалар мен мемлекеттiң жерге құқықтарын қорғау; жылжымайтын мүлiк рыногын жасау мен дамыту; жер қатынастары саласында заңдылықты нығайту болып табылады".
2) 48-баптың 1-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) халықтың мұқтажын қанағаттандыруға арналған жалпы пайдаланылатын объектілерге (су құбырлары, жылу трассалары, тазарту құрылыстары және басқа да инженерлік-коммуникациялық желілер мен жүйелер, қатты тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинауға арналған инфрақұрылым), сондай-ақ осы Кодекстің 107-бабы 3-тармағының 10) тармақшасына сәйкес арнайы мақсаттағы объектілерге.";
3) 49-2-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Белгіленген тәртіппен бекітілген аумақтардың қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемалары, елді мекендердің бас жоспарлары, автомобиль жолдары мен темір жолдар өтуінің жобалары (схемалары), қоршаған ортаға әсерді бағалаудың қамту саласын айқындау туралы қорытындылар, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары жерді резервте қалдыру үшін негіздер болып табылады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қоршаған ортаға әсер етуді бағалауды жүргізу кезінде жерді резервте қалдыру қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында көзделген қоршаған ортаға әсерді бағалауды қамту саласын айқындау туралы қорытындысымен көзделіп отырған қызметтің бастамашысы жүгінген жағдайда үш жылдан аспайтын мерзімге жүзеге асырылады.";
4) 93-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жер учаскесін немесе оның бөлігін пайдаланған кезде, ауыл шаруашылығы жері құнарлылығының елеулі төмендеуіне немесе экологиялық залалға әкеп соққан жағдайларда, жер учаскесінің меншік иесі немесе жер пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес залалды жоюға міндетті".

1) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Задачи земельного законодательства
Задачами земельного законодательства Республики Казахстан являются: установление оснований, условий и пределов возникновения, изменения и прекращения права собственности на земельный участок и права землепользования, порядка осуществления прав и обязанностей собственников земельных участков и землепользователей; регулирование земельных отношений в целях обеспечения рационального использования и охраны земель, воспроизводства плодородия почв, сохранения и улучшения природной среды; адаптации к изменению климата; создание условий для равноправного развития всех форм хозяйствования; охрана прав на землю физических и юридических лиц и государства; создание и развитие рынка недвижимости; укрепление законности в области земельных отношений.";
2) подпункт 12) пункта 1 статьи 48 изложить в следующей редакции:
"12) под объекты общего пользования, предназначенные для удовлетворения нужд населения (водопроводы, теплотрассы, очистные сооружения и другие инженерно-коммуникационные сети, и системы, инфраструктура для раздельного сбора твердых бытовых отходов), а также под объекты специального назначения в соответствии с подпунктом 10) пункта 3 статьи 107 настоящего Кодекса.";
3) в статье 49-2:
в пункте 2:
часть первую изложить в следующей редакции:
"2. Основаниями для резервирования земель являются утвержденные в установленном порядке комплексные схемы градостроительного планирования территорий, генеральные планы населенных пунктов, проекты (схемы) прохождения автомобильных и железнодорожных дорог, заключения об определении сферы охвата оценки воздействия на окружающую среду, документы Системы государственного планирования Республики Казахстан.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Резервирование земель при проведении оценки воздействия на окружающую среду осуществляется на срок не более трех лет в случае обращения инициатора намечаемой деятельности с заключением уполномоченного органа в области охраны окружающей среды об определении сферы охвата оценки воздействия на окружающую, предусмотренного экологическим законодательством Республики Казахстан.".
4) пункт 5 статьи 93 изложить в следующей редакции:
"5. В случаях, когда использование земельного участка или его части, которое привело к существенному снижению плодородия сельскохозяйственных земель либо к экологическому ущербу, собственник земельного участка или землепользователь обязан устранить ущерб, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";

5) 109-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жалпы пайдаланылатын жерден жер учаскелері азаматтар мен заңды тұлғаларға жеңілдетілген үлгідегі құрылыстарды (сауда шатырларын (павильондарды), қатты тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлік алаңдарды және қайталама шикізатты қабылдау пункттерін, дүңгіршектерді, жарнамалық құрылыстарды және басқа да сервис объектілерін) орналастыруға уақытша жер пайдалануға жалпы пайдалануға залал келтірмей берілуі мүмкін. Бұл ретте жалпы пайдаланудағы жер құрамынан, оның iшiнде сауда базарларын, ақылы автотұрақтарды (автомобиль қоятын орындарды) орналастыру үшін, Алматы қаласының ерекше мәртебесі және Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы заңнамалық актілерге сәйкес республикалық маңызы бар қала, астана көшелерінің бойындағы оқшауланған белдеулерде орналасқан ақылы автотұрақтарды (автомобиль қоятын орындарды) қоспағанда, жол (көше, өтпелi жолдар) жиегiнен учаскелер беруге жол берiлмейдi.";
6) 142-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жердің жай-күйіне теріс әсер етуді және оларды қорғау жөніндегі көзделген іс-шаралардың тиімділігін бағалау мемлекеттік сараптамалардың нәтижелері бойынша жүргізіледі, олардың оң қорытындысы болмайынша жаңа техника мен технологияларды енгізуге, жерді мелиорациялау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға, үйлерді (құрылыстарды, ғимараттарды) және басқа да объектілерді салуды (қайта жаңартуды) қаржыландыруға тыйым салынады.".
2. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 16, 140-құжат, 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2,3-құжаттар; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 27-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 20-ІV, 113-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 56-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 12, 34-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 24, 93-құжат):
1) 13-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 18-49), 18-50), 18-51), 18-52) тармақшалармен толықтырылсын:
"18-49) өз құзыреті шегінде климаттың өзгеруіне осалдықты бағалауды ұйымдастырады;
18-50) өз құзыреті шегінде климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі басымдықтар мен шараларды айқындайды;
18-51) өз құзыреті шеңберінде климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі шараларды әзірлейді және жүзеге асырады;

5) часть первую пункта 2 статьи 109 изложить в следующей редакции:
"2. Земельные участки из земель общего пользования могут предоставляться гражданам и юридическим лицам во временное землепользование под размещение сооружений облегченного типа (торговые палатки (павильоны), контейнерные площадки для раздельного сбора твердых бытовых отходов и пункты приема вторичного сырья, киоски, рекламные сооружения, и другие объекты сервиса) без ущерба для общего пользования. При этом предоставление участков из состава земель общего пользования, в том числе на обочинах дорог (улиц, проездов), для размещения торговых рынков, платных автостоянок (автопарковок), за исключением платных автостоянок (автопарковок), расположенных в полосах отвода улиц города республиканского значения, столицы, в соответствии с законодательными актами об особом статусе города Алматы и статусе столицы Республики Казахстан не допускается.".
6) пункт 2 статьи 142 изложить в следующей редакции:
"2. Оценка отрицательного воздействия на состояние земель и эффективность предусмотренных мероприятий по их охране производится по результатам государственных экспертиз, без положительного заключения которых запрещается внедрение новой техники и технологий, осуществление мероприятий по мелиорации земель, финансирование строительства (реконструкции) зданий (строений, сооружений) и других объектов.".
2. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 16, ст. 140; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 27; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; 2014 г., № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 56; 2017 г., № 3, ст. 6; № 12, ст. 34; 2018 г., № 10, ст. 32; №24, ст.93):
1) в статье 13:
в пункте 1:
дополнить подпунктами 18-49), 18-50), 18-51), 18-52) следующего содержания:
"18-49) организует в пределах своей компетенции оценку уязвимости к изменению климата;
18-50) определяет в пределах своей компетенции приоритеты и меры по адаптации к изменению климата;
18-51) разрабатывает и осуществляет в рамках своей компетенции меры по адаптации к изменению климата;

18-52) өз құзыреті шегінде әзірленген және жүзеге асырылған климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі шаралардың тиімділігіне мониторингті және бағалауды жүзеге асырады және мониторинг пен бағалау нәтижелері негізінде осы шараларды түзетеді;";
2) 27-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жекеше орман иеленушілер:
1) Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын сақтай отырып, өздерінің меншігіндегі немесе ұзақ мерзімді жер пайдалануындағы жекеше орман қоры учаскелерінде орман шаруашылығы мен орман пайдалануды осы Кодексте және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілерінде көзделген тәсілдермен және әдістермен жүргізуге;";
3) 38-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) сүрек дайындау кезінде экологиялық рұқсатқа сәйкес техника мен технологияларды пайдалана отырып, орманды табиғи молықтыру үшін оңтайлы жағдайларды сақтау жөніндегі талаптарды сақтауға;";
4) 53-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ормандардың жай-күйі мен молықтырылуына әсер ететін объектілерді салу орындары міндетті түрде санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізе отырып, уәкілетті органмен келісіледі.";
5) 54-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік орман қорында құрылыс жұмыстарын жүргізу, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру, коммуникациялар тарту және орман шаруашылығын жүргізуге және орман пайдалануға байланысты емес өзге де жұмыстарды орындау, егер бұл үшін мемлекеттік орман қорының жерін жердің басқа санаттарына ауыстыру және (немесе) оларды алып қою талап етілмесе, тиісті экологиялық рұқсат болған кезде уәкілетті органмен келісім бойынша облыстың жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде жүзеге асырылады.";
6) 62-бап мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) климаттың өзгеруіне бейімдеу және климаттың өзгеруіне осалдықты азайту жөніндегі іс-шараларды жүргізу;";
7) 72-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"72-бап. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ормандардың ресурстық әлеуетін арттыру";
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман шаруашылығын жүргiзу ормандардың ресурстық әлеуетiн арттыруды қамтамасыз етуге тиiс.
2. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде ормандардың ресурстық әлеуетiн арттыру ағаш кесудiң ғылыми негiзделген жүйесiн iске асыру, ормандарды молықтыру, олардың тұқымдық құрамын жақсарту, селекциялық-генетикалық негiзде тұрақты тұқым базасын жасау мен оны тиiмдi пайдалану, су-орман мелиорациясы, күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу мен санитариялық мақсатта ағаш кесудi қоса алғанда, орманды күтiп-баптау, орман шаруашылығы мақсатындағы жол салу, басқа да орман шаруашылығы iс-шараларын өткiзу нәтижесiнде жүзеге асырылады.

18-52) осуществляет мониторинг и оценку эффективности мер по адаптации к изменению климата, разработанных и осуществленных в рамках своей компетенции, и корректирует эти меры на основе результатов мониторинга и оценки;";
2) подпункт 1) статьи 27 изложить в следующей редакции:
"Частные лесовладельцы обязаны:
1) вести лесное хозяйство и лесопользование на участках частного лесного фонда, находящихся в их собственности или долгосрочном землепользовании способами и методами, предусмотренными настоящим Кодексом и другими законодательными актами Республики Казахстан с соблюдением экологического законодательства Республики Казахстан;";
3) подпункт 4) статьи 38 изложить в следующей редакции:
"4) при заготовке древесины соблюдать требования по сохранению оптимальных условий для естественного воспроизводства леса используя технику и технологии в соответствии с экологическим разрешением;";
4) пункт 1 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"1. Места строительства объектов, влияющих на состояние и воспроизводство лесов, согласовываются с уполномоченным органом с обязательным проведением санитарно-эпидемиологической экспертизы.";
5) пункт 1 статьи 54 изложить в следующей редакции:
"1. Проведение в государственном лесном фонде строительных работ, добыча общераспространенных полезных ископаемых, прокладка коммуникаций и выполнение иных работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием, если для этого не требуются перевод земель государственного лесного фонда в другие категории земель и (или) их изъятие, осуществляются на основании решения местного исполнительного органа области по согласованию с уполномоченным органом при наличии соответствующего экологического разрешения.";
6) статью 62 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) проведение мероприятий по адаптации к изменению климата и уменьшению уязвимости к изменению климата;";
7) в статье 72:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 72. Повышение ресурсного потенциала лесов на участках государственного лесного фонда";
пункты 1,2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Ведение лесного хозяйства на участках государственного лесного фонда должно обеспечивать повышение ресурсного потенциала лесов.
2. Повышение ресурсного потенциала лесов на участках государственного лесного фонда осуществляется в результате реализации системы научно обоснованных рубок, воспроизводства лесов, улучшения их породного состава, создания и эффективного использования постоянной лесосеменной базы на селекционно-генетической основе, гидролесомелиорации, ухода за лесами, включая рубки ухода и санитарные рубки, строительство дорог лесохозяйственного назначения, проведение других лесохозяйственных мероприятий.

3. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде ормандардың ресурстық әлеуетiн көтеру жөнiндегi iс-шараларды орман мекемелерi мен орман пайдаланушылар орман орналастыру жобаларына сәйкес жүргiзедi.";
8) 93-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстің 44-бабы 2-тармағының 1)-6) тармақшаларында санамаланған мемлекеттік орман қоры санаттарының ормандарында өзге де кесу, сондай-ақ құндылығы төмен және қорғаныштық, су қорғау және басқа да экологиялық функцияларын жоғалтатын екпелерді реконструкциялауға байланысты ағаш кесу уәкілетті органның рұқсаты бойынша ғана жүргізіледі.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілген ағаш кесу уәкілетті органның рұқсатымен және тиісті экологиялық рұқсат болған кезде жүргізіледі.".
3. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 17, 141-құжат, 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 19, 147-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 15-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 79, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 57-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 56-құжат; № 8-II, 72-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 12, 34-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 жылғы 23 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 19 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 35-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сумен жабдықтау, су бұру және суды қорғау саласындағы, оның ішінде климаттың өзгеруіне бейімдеу мақсатында технологияларды жетілдірудің негізгі бағыттарын әзірлеу;";
2) 37-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-2), 1-3), 1-4), 1-5) және 20-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-2) өз құзыреті шегінде климаттың өзгеруіне осалдықты бағалауды жүргізеді;

3. Мероприятия по повышению ресурсного потенциала лесов на участках государственного лесного фонда проводятся лесными учреждениями и лесопользователями в соответствии с лесоустроительными проектами.";
8) в статье 93:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Прочие рубки, а также рубки, связанные с реконструкцией малоценных и теряющих защитные, водоохранные и другие экологические функции насаждений, в лесах категорий государственного лесного фонда, перечисленных в подпунктах 1)-6) пункта 2 статьи 44 настоящего Кодекса, проводятся только по разрешению уполномоченного органа.";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Указанные рубки проводятся с разрешения уполномоченного органа и при наличии соответствующего экологического разрешения.".
3. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 19, ст. 147; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 15; № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 27; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 79, 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 10; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 11, ст. 57; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 56; № 8-II, ст. 72; 2017 г., № 3, ст. 6; № 12, ст. 34; № 14, ст. 51, 54; № 23-V, ст. 113; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; № 24, ст. 93; Закон Республики Казахстан от 19 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта", опубликованный в газете "Казахстанская правда" 23 апреля 2019 года):
1) подпункт 3) статьи 35 изложить в следующей редакции:
"3) разработка основных направлений совершенствования технологий в области водоснабжения, водоотведения и охраны вод, в том числе с целью адаптации к изменению климата;";
2) пункт 1 статьи 37 дополнить подпунктами 1-2), 1-3), 1-4), 1-5) и 20-1) следующего содержания:
"1-2) проводит в пределах своей компетенции оценку уязвимости к изменению климата;

1-3) өз құзыреті шегінде климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі басымдықтар мен шараларды айқындайды;
1-4) өз құзыреті шеңберінде климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі шараларды әзірлейді және жүзеге асырады;
1-5) өз құзыреті шеңберінде әзірленген және жүзеге асырылған климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі шаралардың тиімділігіне мониторингті және бағалауды жүзеге асырады және мониторинг пен бағалау нәтижелері негізінде осы шараларды түзетеді;";
"20-1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, мұнайдың төгілуіне сезімталдық картасын және экологиялық сезімталдық индексін әзірлеуге, айқындауға және келісуге қатысады;";
3) 39-бап мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2), 5-3), 5-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) өз құзыреті шегінде климаттың өзгеруіне осалдықты бағалауды жүргізеді;
5-2) өз құзыреті шегінде климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі басымдықтар мен шараларды айқындайды;
5-3) өз құзыреті шегінде климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі шараларды әзірлейді және жүзеге асырады;
5-4) өз құзыреті шегінде әзірленген және жүзеге асырылған климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі шаралардың тиімділігіне мониторингті және бағалауды жүзеге асырады және мониторинг пен бағалау нәтижелері негізінде осы шараларды түзетеді;";
4) 40-баптың 2-тармағы 7) тармақшасының алтыншы абзацындағы "жоспарларын келісу." деген сөздер "жоспарларын;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы жаңа жетінші абзацпен толықтырылсын:
"жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдардың аумақтық бөлімшелерімен бірлесіп жиынтық экологиялық пайданы талдау тәсілінде айқындалатын мұнайдың төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін келісу;";
5) 66-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Арнайы су пайдалануды жеке және заңды тұлғалар онда айқындалған мақсаттар үшін ғана рұқсат негізінде жүзеге асырады және басқа адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзбауға және экологиялық залал келтірмеуге тиіс.";
6) 70-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Арнайы су пайдалану мерзімдері ресурстық әлеуетке және су объектісінің ластану деңгейіне байланысты.";
7) 71-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) су объектiлерiн пайдаланудың өзiне тиесiлi құқығын өз қалауына қарай жүзеге асыруға, бұл ретте, басқа тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiнiң бұзылуына, су объектiлерi мен экологиялық залал келтiруге жол бермеуге;";
8) 72-баптың 8) тармақшасында "белгіленген нормативтерден" деген сөздердің алдынан "мұнайдың авариялық төгілуін жою әдістерін қолдану нәтижесінде эмиссияларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;

1-3) определяет в пределах своей компетенции приоритеты и меры по адаптации к изменению климата;
1-4) разрабатывает и осуществляет в рамках своей компетенции меры по адаптации к изменению климата;
1-5) осуществляет мониторинг и оценку эффективности мер по адаптации к изменению климата, разработанных и осуществленных в рамках своей компетенции, и корректирует эти меры на основе результатов мониторинга и оценки;";
"20-1) участвует в разработке, определении и согласовании карты чувствительности и индекса экологической чувствительности к разливам нефти совместно с заинтересованными государственными органами в порядке, определяемом уполномоченным органом в области охраны окружающей среды";
3) статью 39 дополнить подпунктами 5-1), 5-2), 5-3), 5-4) следующего содержания:
"5-1) проводят в пределах своей компетенции оценку уязвимости к изменению климата;
5-2) определяют в пределах своей компетенции приоритеты и меры по адаптации к изменению климата;
5-3) разрабатывают и осуществляют в рамках своей компетенции меры по адаптации к изменению климата;
5-4) осуществляют мониторинг и оценку эффективности мер по адаптации к изменению климата, разработанных и осуществленных в рамках своей компетенции, и корректируют эти меры на основе результатов мониторинга и оценки;";
4) подпункт 7) пункта 2 статьи 40 дополнить новым абзацем седьмым следующего содержания:
"оптимальных методов ликвидации разлива нефти, определяемых на подходе анализа суммарной экологической пользы совместно территориальными подразделениями уполномоченных органов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны окружающей среды;"
5) пункт 2 статьи 66 изложить в следующей редакции:
"2. Специальное водопользование осуществляется физическими и юридическими лицами на основании разрешения исключительно для определенных в нем целей и не должно нарушать права и законные интересы других лиц и причинять экологический ущерб.";
6) пункт 5 статьи 70 изложить в следующей редакции:
"5. Сроки специального водопользования зависят от ресурсного потенциала и уровня загрязнения водного объекта.";
7) пункт 2 статьи 71 изложить в следующей редакции:
"2) по своему усмотрению осуществлять принадлежащее им право пользования водными объектами, при этом, не допуская нарушения прав и законных интересов других лиц, причинения вреда водным объектам и экологического ущерба;";
8) подпункт 8) статьи 72 после слов "установленные нормативы," дополнить словами "за исключением эмиссий в результате применения методов ликвидации аварийных разливов нефти.";

9) 121-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шағын су объектілерінің су ресурстарын арнайы су пайдалану тәртібімен пайдалану уәкілетті орган осындай су пайдаланудың олардың жай-күйіне салдарын зерделегеннен кейін және тиісті экологиялық рұқсат болған кезде мүмкін болады.";
10) 130-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) міндетті санитариялық-эпидемиологиялық сараптамасыз шаруашылық қызмет және аумақта жұмыстар мен қызмет көрсетулерді жүргізу.".
4. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-І, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-І, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-І, 140, 143-құжаттар; № 22-ІІ, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-І, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 12, 39-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 16, 55-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қорғаныс және аэроғарыштық өнеркәсіп, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы, Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, № 7, 39-құжат):

9) пункт 3 статьи 121 изложить в следующей редакции:
"3. Использование водных ресурсов малых водных объектов в порядке специального водопользования возможно после изучения уполномоченным органом последствий такого водопользования на их состояние и при наличии соответствующего экологического разрешения.";
10) подпункт 4) пункта 1 статьи 130 изложить в следующей редакции:
"4) хозяйственная деятельность и производство на территории работ и услуг без обязательной санитарно-эпидемиологической экспертизы.".
4. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-І, ст. 100; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-І, ст. 121, 124; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-І, ст. 140, 143; № 22-ІІ, ст. 144; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-II, ст. 53; № 8-І, ст. 62; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 119; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 6, ст. 11; № 9, ст. 18; № 10, ст. 23; № 13, ст. 45; № 14, ст. 51; № 15, ст. 55; № 20, ст. 96; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 1, ст. 2; № 7-8, ст. 22; № 9, ст. 31; № 10, ст. 32; № 12, ст. 39; № 14, ст. 42; № 15, ст. 47, 50; № 16, ст. 55; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 93; 2019 г., № 1, ст. 4; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г., Ведомости Парламента Республики Казахстан,№7, ст. 39):

1) 50-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қоршаған ортаға теріс әсері үшін төлемақы;";
2) 51-баптың 1-тармағының 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) қоршаған ортаға теріс әсері үшін төлемақы;";
3) 53-баптың 1-тармағы 8) тармақшасының он сегізінші және он тоғызыншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу;
I санат объектілеріне экологиялық рұқсаттарды беру;";
4) 54-бапта:
1-тармақта:
8) тармақшада:
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексіне сәйкес қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу;";
он үшінші абзац алып тасталсын;
он төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ІІ санат объектілеріне экологиялық рұқсаттарды беру;";
5) 55-бапта:
1-тармақта:
8) тармақшада:
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексіне сәйкес қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу;";
он бірінші абзац алып тасталсын;
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ІІ санат объектілері үшін экологиялық рұқсаттарды беру;".
5. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 13-I, 13-II, 83-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-І, 140-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; №22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 21-құжат; №14, 50-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46-құжат; № 16, 56-құжат):
1) мазмұнында 343-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"343-бап. Экологиялық залалды ремедиациялау (жою) жөнінде шаралар қолданбау";
2) 3-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) айтарлықтай залал және айтарлықтай мөлшер - 198 және 199-баптарда – айлық есептік көрсеткіштен екі жүз есе асатын залал мөлшері немесе зияткерлік меншік объектілерін пайдалану құқықтарының құны не авторлық құқық және (немесе) сабақтас құқықтар объектілері даналарының немесе өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетiстiктер немесе интегралдық микросхемалар топологиялары қамтылған тауарлардың құны; 202-бапта – айлық есептік көрсеткіштен екі жүз есе асатын сомадағы залал; 214-бапта – құны екі мың айлық есептік көрсеткіштен асатын тауарлар саны; 233-бапта – айлық есептік көрсеткіштен бір мың есе асатын сомада келтірілген залал; 325, 326 және 328-баптарда – экологиялық зиянды жою үшін қажетті шығындардың бес мың айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі құндық көрінісі; 335, 337 және 342-баптарда табиғи ресурстардың тұтынушылық қасиеттерін қалпына келтіру үшін қажетті шығындардың бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі құндық көрінісі; өзге баптарда – айлық есептік көрсеткіштен екі жүз есе асатын сомадағы залал мөлшері; 366 және 367-баптарда – елуден үш мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі ақша сомасы, бағалы қағаздардың, өзге де мүліктің немесе мүліктік сипаттағы пайданың құны;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

1) подпункт 3) пункта 1 статьи 50 изложить в следующей редакции:
"3) плата за негативное воздействие на окружающую среду;";
2) подпункт 11) пункта 1 статьи 51 изложить в следующей редакции:
"11) плата за негативное воздействие на окружающую среду;";
3) абзац восемнадцатый и девятнадцатый подпункта 8) пункта 1 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"проведение государственной экологической экспертизы;
выдача экологических разрешений для объектов I категории;";
4) в статье 54:
в пункте 1:
в подпункте 8):
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"проведение мероприятий по охране окружающей среды в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан;";
абзац тринадцатый исключить;
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"выдача экологических разрешений для объектов II категории;";
5) в статье 55:
в пункте 1:
в подпункте 8):
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"проведение мероприятий по охране окружающей среды в соответствии Экологическим кодексом Республики Казахстан;";
абзац одиннадцатый исключить;
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"выдача экологических разрешений для объектов II категорий;".
5. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 13-І, 13-II, ст. 83; № 21, ст. 122; 2015 г., № 16, ст. 79; № 21-III, ст. 137; № 22-І, ст. 140; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 67; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126; 2017 г., № 8, ст. 16; № 9, ст. 21; № 14, ст. 50; № 16, ст. 56; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 24, ст. 115; 2018 г., № 1, ст. 2; № 14, ст. 44; № 15, ст. 46; № 16, ст. 56):
1) в оглавлении заголовок статьи 343 изложить в следующей редакции:
"Статья 343. Непринятие мер по ремедиации (устранению) экологического ущерба";
2) в статье 3:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) значительный ущерб и значительный размер - в статьях: 198 и 199 - размер ущерба или стоимость прав на использование объектов интеллектуальной собственности либо стоимость экземпляров объектов авторского права и (или) смежных прав или товаров, содержащих изобретения, полезные модели, промышленные образцы, селекционные достижения или топологии интегральных микросхем, в двести раз превышающие месячный расчетный показатель; 202 - ущерб на сумму, в двести раз превышающую месячный расчетный показатель; 214 - количество товаров, стоимость которых превышает две тысячи месячных расчетных показателей; 233 - ущерб, причиненный на сумму, в одну тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель; 325, 326 и 328 - стоимостное выражение затрат, необходимых для устранения экологического ущерба, в размере, превышающем пять тысяч месячных расчетных показателей; 335, 337 и 342 - стоимостное выражение затрат, необходимых для восстановления потребительских свойств природных ресурсов, в размере, превышающем сто месячных расчетных показателей; в иных статьях - размер ущерба на сумму, в двести раз превышающую месячный расчетный показатель; 366 и 367 - сумма денег, стоимость ценных бумаг, иного имущества или выгоды имущественного характера от пятидесяти до трех тысяч месячных расчетных показателей;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:

"3) аса ірі залал және аса ірі мөлшер – 188, 191 және 192-баптарда – айлық есептік көрсеткіштен екі мың есе асатын мүлік құны немесе залал мөлшері; 189, 190, 194, 197, 202 және 204-баптарда – айлық есептік көрсеткіштен төрт мың есе асатын мүлік құны немесе залал мөлшері; 214-бапта – сомасы жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын кіріс; 216-бапта – азаматқа айлық есептiк көрсеткiштен бес мың есе асатын сомада келтiрiлген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептiк көрсеткiштен елу мың есе асатын сомада келтiрiлген залал; 217-бапта – сомасы бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын кіріс; 229, 230-баптарда – айлық есептік көрсеткіштен жиырма мың есе асатын сомадағы залал; 234-бапта – жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын, алып өткізілген тауарлардың құны; 245-бапта – жетпіс бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын, бюджетке түспеген төлемдер сомасы; 253-бапта – екі мың айлық есептік көрсеткіштен асатын ақша сомасы, бағалы қағаздардың, өзге де мүліктің немесе мүліктік сипаттағы пайданың құны; 307-бапта – сомасы бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын кіріс; 324, 325, 326, 328, 329, 330, 332 және 333-баптарда – экологиялық зиянды жою үшін қажетті шығындардың отыз мың айлық есептік көрсеткіштен асатын мөлшердегі құндық көрінісі; 334, 337 және 343-баптарда – табиғи ресурстардың тұтынушылық қасиеттерін қалпына келтіру үшін қажетті шығындардың жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын мөлшердегі құндық көрінісі; 365-бапта – азаматқа айлық есептік көрсеткіштен екі мың есе асатын сомада келтірілген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын сомада келтірілген залал; 366 және 367-баптарда – он мың айлық есептік көрсеткіштен асатын ақша сомасы, бағалы қағаздардың, өзге де мүліктің немесе мүліктік сипаттағы пайданың құны; өзге баптарда – айлық есептік көрсеткіштен төрт мың есе асатын сомадағы залал мөлшері;";
38) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"38) iрi залал және ірі мөлшер – 185, 186 және 458-баптарда – айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын сомадағы залал; 188, 191 және 192-баптарда – айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын мүлік құны немесе залал мөлшері; 189, 190, 194, 195, 196, 197, 200, 202 және
204-баптарда – айлық есептік көрсеткіштен бір мың есе асатын мүлік құны немесе залал мөлшері; 198 және 199-баптарда – айлық есептік көрсеткіштен бір мың есе асатын залал мөлшері немесе зияткерлік меншік объектілерін пайдалану құқықтарының құны не авторлық құқық және (немесе) сабақтас құқықтар объектілері даналарының немесе өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсiптiк үлгiлер, селекциялық жетiстiктер немесе интегралдық микросхемалар топологиялары қамтылған тауарлардың құны; 214-бапта – сомасы он мың айлық есептік көрсеткіштен асатын кіріс; 214, 221, 237, 238 (бірінші бөлігі), 239 (бірінші және екінші бөліктері), 240, 242, 243 және 250 (екінші бөлігі) -баптарда – азаматқа айлық есептік көрсеткіштен екі мың есе асатын сомада келтірілген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын сомада келтірілген залал; 216-бапта – азаматқа айлық есептiк көрсеткiштен екі мың есе асатын сомада келтiрiлген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептiк көрсеткiштен жиырма мың есе асатын сомада келтiрiлген залал; 217-бапта – сомасы бір мың айлық есептік көрсеткіштен асатын кіріс; 218-бапта – жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомаға қылмыстық жолмен алынған ақша және (немесе) өзге де мүлік; 219, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228 және 241-баптарда – азаматқа айлық есептік көрсеткіштен екі жүз есе асатын сомада келтірілген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептік көрсеткіштен екі мың есе асатын сомада келтірілген залал; 220, 229, 230-баптарда – айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын сомадағы залал; 221-бапта – сомасы жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын кіріс; 231-бапта – қолдан жасалған банкноттардың, монеталардың, бағалы қағаздардың, шетел валютасының айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын құны; 234-бапта – алып өткізілген тауарлардың он мың айлық есептік көрсеткіштен асатын құны; 235-бапта – қырық бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын, ұлттық валютада және (немесе) шетел валютасында қайтарылмаған қаражат сомасы; 236-бапта – төленбеген кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын құны; 238 (екінші бөлігі) және 239 (үшінші бөлігі)-баптарда – орта кәсіпкерлік субъектісіне айлық есептік көрсеткіштен жиырма мың есе асатын сомада не ірі кәсіпкерлік субъектісіне айлық есептік көрсеткіштен қырық мың есе асатын сомада келтiрiлген залал; 244-бапта – жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын, бюджетке түспеген төлемдер сомасы; 245-бапта – елу мың айлық есептік көрсеткіштен асатын, бюджетке түспеген төлемдер сомасы; 247-бапта – үш жүз айлық есептік көрсеткіштен асатын, адам алған сома немесе оған көрсетілген қызметтер құны; 253-бапта – бес жүз айлық есептік көрсеткіштен асатын ақша сомасы, бағалы қағаздардың, өзге де мүліктің немесе мүліктік сипаттағы пайданың құны; 258-бапта - бір мың айлық есептік көрсеткіштен асатын ақша сомасы, мүліктің, мүліктік сипаттағы пайданың, көрсетілген қызметтердің құны; 274-бапта – азаматқа айлық есептiк көрсеткiштен екі мың есе асатын сомада келтiрiлген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептiк көрсеткiштен он мың есе асатын сомада келтiрiлген залал; 292-бапта – жеке тұлғаға айлық есептiк көрсеткiштен бір мың есе асатын сомада келтiрiлген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептiк көрсеткiштен екі мың есе асатын сомада келтiрiлген залал; 307-бапта – сомасы бір мың айлық есептік көрсеткіштен асатын кіріс; 323-бапта – жалған жасалған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың бір мың айлық есептік көрсеткіштен асатын құны; 324, 325, 326, 328, 329, 330, 332 және 333-баптарда – экологиялық зиянды жою үшін қажетті шығындардың он мың айлық есептік көрсеткіштен асатын мөлшердегі құндық көрінісі; 334, 335, 337, 338, 340, 341 және 343-баптарда – табиғи ресурстардың тұтынушылық қасиеттерін қалпына келтіру үшін қажетті шығындардың бір мың айлық есептік көрсеткіштен асатын мөлшердегі құндық көрінісі; 344-бапта – екі мың айлық есептік көрсеткіштен асатын залал мөлшері; 350, 354, 355 және 356-баптарда – азаматқа айлық есептік көрсеткіштен екі жүз есе асатын мөлшерде келтірілген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептік көрсеткіштен бір мың есе асатын мөлшерде келтірілген залал; 365-бапта – азаматқа айлық есептік көрсеткіштен екі жүз есе асатын сомада келтірілген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептік көрсеткіштен екі мың есе асатын сомада келтірілген залал; 366 және 367-баптарда – үш мыңнан асатын және он мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі ақша сомасы, бағалы қағаздардың, өзге де мүліктің немесе мүліктік сипаттағы пайданың құны; 399-бапта – арнайы техникалық құралдардың бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын құны; өзге баптарда – айлық есептік көрсеткіштен бір мың есе асатын сомадағы залал мөлшері;

"3) особо крупный ущерб и особо крупный размер - в статьях: 188, 191 и 192 - стоимость имущества или размер ущерба, в две тысячи раз превышающие месячный расчетный показатель; 189, 190, 194, 197, 202 и 204 - стоимость имущества или размер ущерба, в четыре тысячи раз превышающие месячный расчетный показатель; 214 - доход, сумма которого превышает двадцать тысяч месячных расчетных показателей; 216 - ущерб, причиненный гражданину на сумму, в пять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, превышающую пятьдесят тысяч месячных расчетных показателей; 217 - доход, сумма которого превышает пять тысяч месячных расчетных показателей; 229, 230 - ущерб на сумму, в двадцать тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель; 234 - стоимость перемещенных товаров, превышающая двадцать тысяч месячных расчетных показателей; 245 - сумма не поступивших платежей в бюджет, превышающая семьдесят пять тысяч месячных расчетных показателей; 253 - сумма денег, стоимость ценных бумаг, иного имущества или выгоды имущественного характера, превышающие две тысячи месячных расчетных показателей; 307 - доход, сумма которого превышает пять тысяч месячных расчетных показателей; 324, 325, 326, 328, 329, 330, 332 и 333 - стоимостное выражение затрат, необходимых для устранения экологического ущерба, в размере, превышающем тридцать тысяч месячных расчетных показателей; 334, 337 и 343 - стоимостное выражение затрат, необходимых для восстановления потребительских свойств природных ресурсов, в размере, превышающем двадцать тысяч месячных расчетных показателей; 365 - ущерб, причиненный гражданину на сумму, в две тысячи раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель; 366 и 367 - сумма денег, стоимость ценных бумаг, иного имущества или выгоды имущественного характера свыше десяти тысяч месячных расчетных показателей; в иных статьях - размер ущерба на сумму, в четыре тысячи раз превышающую месячный расчетный показатель;";
подпункт 38) изложить в следующей редакции:
"38) крупный ущерб и крупный размер - в статьях: 185, 186 и 458 - ущерб на сумму, в пятьсот раз превышающую месячный расчетный показатель; 188, 191 и 192 - стоимость имущества или размер ущерба, в пятьсот раз превышающие месячный расчетный показатель; 189, 190, 194, 195, 196, 197, 200, 202 и 204 - стоимость имущества или размер ущерба, в одну тысячу раз превышающие месячный расчетный показатель; 198 и 199 - размер ущерба или стоимость прав на использование объектов интеллектуальной собственности либо стоимость экземпляров объектов авторского права и (или) смежных прав или товаров, содержащих изобретения, полезные модели, промышленные образцы, селекционные достижения или топологии интегральных микросхем, в одну тысячу раз превышающие месячный расчетный показатель; 214 - доход, сумма которого превышает десять тысяч месячных расчетных показателей; 214, 221, 237, 238 (часть первая), 239 (части первая и вторая), 240, 242, 243 и 250 (часть вторая) - ущерб, причиненный гражданину на сумму, в две тысячи раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель; 216 - ущерб, причиненный гражданину на сумму, в две тысячи раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, превышающую двадцать тысяч месячных расчетных показателей; 217 - доход, сумма которого превышает одну тысячу месячных расчетных показателей; 218 - деньги и (или) иное имущество, полученные преступным путем, на сумму, превышающую двадцать тысяч месячных расчетных показателей; 219, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228 и 241 - ущерб, причиненный гражданину на сумму, в двести раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в две тысячи раз превышающую месячный расчетный показатель; 220, 229, 230 - ущерб на сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель; 221 - доход, сумма которого превышает двадцать тысяч месячных расчетных показателей; 231 - стоимость банкнот, монет, ценных бумаг, иностранной валюты, в отношении которых совершена подделка, в пятьсот раз превышающая месячный расчетный показатель; 234 - стоимость перемещенных товаров, превышающая десять тысяч месячных расчетных показателей; 235 - сумма невозвращенных средств в национальной и (или) иностранной валюте, превышающая сорок пять тысяч месячных расчетных показателей; 236 - стоимость неуплаченных таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, превышающая пять тысяч месячных расчетных показателей; 238 (часть вторая) и 239 (часть третья) - ущерб, причиненный субъекту среднего предпринимательства на сумму, в двадцать тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, либо субъекту крупного предпринимательства на сумму, в сорок тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель; 244 - сумма не поступивших платежей в бюджет, превышающая двадцать тысяч месячных расчетных показателей; 245 - сумма не поступивших платежей в бюджет, превышающая пятьдесят тысяч месячных расчетных показателей; 247 - полученная лицом сумма или стоимость оказанных ему услуг, превышающая триста месячных расчетных показателей; 253 - сумма денег, стоимость ценных бумаг, иного имущества или выгоды имущественного характера, превышающие пятьсот месячных расчетных показателей; 258 - сумма денег, стоимость имущества, выгоды имущественного характера, оказанных услуг, превышающие одну тысячу месячных расчетных показателей; 274 - ущерб, причиненный гражданину на сумму, в две тысячи раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель; 292 - ущерб, причиненный физическому лицу на сумму, в одну тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в две тысячи раз превышающую месячный расчетный показатель; 307 - доход, сумма которого превышает одну тысячу месячных расчетных показателей; 323 - стоимость лекарственных средств и медицинских изделий, в отношении которых совершена фальсификация, превышающая одну тысячу месячных расчетных показателей; 324, 325, 326, 328, 329, 330, 332 и 333 - стоимостное выражение затрат, необходимых для устранения экологического ущерба, в размере, превышающем десять тысяч месячных расчетных показателей; 334, 335, 337, 338, 340, 341 и 343 - стоимостное выражение затрат, необходимых для восстановления потребительских свойств природных ресурсов, в размере, превышающем одну тысячу месячных расчетных показателей; 344 - размер ущерба, превышающий две тысячи месячных расчетных показателей; 350, 354, 355 и 356 - ущерб, причиненный гражданину в размере, в двести раз превышающем месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству в размере, в одну тысячу раз превышающем месячный расчетный показатель; 365 - ущерб, причиненный гражданину на сумму, в двести раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в две тысячи раз превышающую месячный расчетный показатель; 366 и 367 - сумма денег, стоимость ценных бумаг, иного имущества или выгоды имущественного характера свыше трех тысяч и до десяти тысяч месячных расчетных показателей; 399 - стоимость специальных технических средств, превышающая пять тысяч месячных расчетных показателей; в иных статьях - размер ущерба на сумму, в одну тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель;";

3) 324-баптағы "қоршаған ортаға ірі залал" деген сөздер "ірі экологиялық залал" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 325-баптағы "қоршаған ортаға айтарлықтай залал" деген сөздер "айтарлықтай экологиялық залал" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 326-баптағы "қоршаған ортаға айтарлықтай залал" деген сөздер "айтарлықтай экологиялық залал" деген сөздермен ауыстырылсын";
6) 328-баптағы "қоршаған ортаға айтарлықтай залал" деген сөздер "айтарлықтай экологиялық залал" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 329-бапта:
бірінші бөлікте:
"қоршаған ортаға ірі залал келтіруге" деген сөздер "ірі экологиялық залал келтіруге" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"қоршаған ортаға аса ірі залал келтіруге" деген сөздер "аса ірі экологиялық залал келтіруге" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 330-баптағы "қоршаған ортаға ірі залал" деген сөздер "ірі экологиялық залал" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 332-бапта:
бірінші бөлікте:
"сол сияқты" деген сөздерден кейін "пестицидтерді," деген сөзбен толықтырылсын;
"қоршаған ортаға ірі залал" деген сөздер "ірі экологиялық залал" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте "қоршаған ортаға аса ірі залал" деген сөздер "аса ірі экологиялық залал" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 333-баптағы "қоршаған ортаға ірі залал" деген сөздер "ірі экологиялық залал" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 343-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"343-бап. Экологиялық залалды ремедиациялау (жою) жөніндегі шаралар қолданбау";
бірінші бөлік алып тасталсын;
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Экологиялық залалды ремедиациялау (жою) міндеті жүктелген тұлғалардың мұндай іс-шараларды жүргізуден жалтаруы немесе тиісінше жүргізбеуі, –
жүз алпыс айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не жүз алпыс сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не қырық тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.".
3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, адам өліміне не адамдардың жаппай сырқаттануына не аса ірі залал келтіруге әкеп соққан әрекеттер, –
үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып немесе онсыз екі жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
6. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-І, 101-құжат; № 19-ІІ, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-І, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-І, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-І, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-І, 49, 50-құжаттар; № 7-ІІ, 53, 57-құжаттар; № 8-І, 62, 65-құжаттар; № 8-ІІ, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 36, 37-құжаттар; № 12, 39-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 16, 53-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар, № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 3 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметіне байланысты мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 1 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 3 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ортаны дамыту және сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 23 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 19 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

3) в статье 324 слова "ущерба окружающей среде" заменить словами "экологического ущерба";
4) в статье 325 слова "ущерба окружающей среде" заменить словами "экологического ущерба";
5) в статье 326 слова "ущерба окружающей среде" заменить словами "экологического ущерба";
6) в статье 328 слова "ущерба окружающей среде" заменить словами "экологического ущерба";
7) в статье 329:
в части первой:
слова "ущерба окружающей среде" заменить словами "экологического ущерба";
в части второй:
слова "ущерба окружающей среде" заменить словами "экологического ущерба";
8) в статье 330 слова "ущерба окружающей среде" заменить словами "экологического ущерба";
9) в статье 332:
в части первой:
после слов "нарушения правил обращения с" дополнить словом "пестицидами";
слова "ущерба окружающей среде" заменить словами "экологического ущерба";
в части второй слова "ущерба окружающей среде" заменить словами "экологического ущерба";
10) в статье 333 слова "ущерба окружающей среде" заменить словами "экологического ущерба";
11) в статье 343:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 343. Непринятие мер по ремедиации (устранению) экологического ущерба";
часть первую исключить;
часть вторую и третью изложить в следующей редакции:
"2. Уклонение от проведения или ненадлежащее проведение ремедиации (устранения) экологического ущерба, лицами, на которых возложена обязанность проведения таких мероприятий, создавшее угрозу причинения смерти человеку либо повлекшее причинение тяжкого или средней тяжести вреда здоровью человека, либо причинившее крупный ущерб, -
наказывается штрафом в размере до ста шестидесяти месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до ста шестидесяти часов, либо арестом на срок до сорока суток.
3. Деяния, предусмотренные частью второй настоящей статьи, повлекшие смерть человека либо массовое заболевание людей, либо причинение особо крупного ущерба, -
наказываются лишением свободы на срок от двух до семи лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.".
6. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-І, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-І, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-І, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-І, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-І, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-І, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-І, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 9, ст. 17, 18, 21, 22; № 12, ст. 34; № 14, ст. 49, 50, 54; № 15, ст. 55; № 16, ст. 56; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 114, 115; 2018 г., № 1, ст. 4; № 7-8, ст. 22; № 9, ст. 27; № 10, ст. 32; № 11, ст. 36, 37; № 12, ст. 39; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 46, 49, 50; № 16, ст. 53; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82; № 23, ст. 91; № 24, ст. 93, 94; 2019 г., № 1, ст. 2, 4; № 2, ст. 6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 1 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам, связанным с деятельностью организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 апреля 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития бизнес-среды и регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 апреля 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 19 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 23 апреля 2019 г.):

1) мазмұнында:
325-баптың тақырыбы алып тасталсын;
326-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"326-бап. Экологиялық рұқсаттың шарттарын орындамау
327-баптың тақырыбы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 327-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"327-1-бап. Экологиялық заңнамада көзделген міндетті мәліметтерді беру туралы талаптарды бұзу
мынадай мазмұндағы 327-2-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"327-2-бап. Экологиялық залалды өткізбеу немесе ремедиациялаудан (жоюдан) жалтару";
328, 331, 334-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын: "328-бап. Қоршаған ортаға антропогендік әсер ету нормативтерін бұзу";
"331-бап. Атмосфералық ауаны қорғау және су объектілерін ластану мен қоқыстанудан қорғау жөніндегі талаптарды бұзу";
"334-бап. Шығарындыларда ластаушы заттардың болуы нормативтерден (техникалық нормативтерден) асып кететін автомотокөлік және басқа да жылжымалы құралдарды пайдалану";
335-баптың тақырыбы алып тасталсын;
336-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"336-бап. Өнеркәсіптік және тұрмыстық қалдықтарды жинап қою немесе жағу кезінде атмосфералық ауаны қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды сақтамау";
мынадай мазмұндағы 343-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"343-1-бап. Қазақстан Республикасының метеорологиялық мониторинг саласындағы заңнамасын бұзу;
344-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
344-бап. Қалдықтармен жұмыс істеуге қойылатын талаптарды бұзу;
351-баптың тақырыбы алып тасталсын;
397-баптың тақырыбы алып тасталсын;
399-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
399-бап. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды, қызметтер көрсету кезіндегі бұзушылықтар";
2) 32-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы режимiн, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пункттеріндегі режимдi, Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы туралы заңнамасын, өрт қауiпсiздiгiнiң талаптарын, жол жүру қағидаларын, қызмет орнынан тыс жердегі кеден қағидаларын, Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасын, Қазақстан Республикасының бюджет және салық заңнамасын, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасын, аң аулау, балық аулау қағидаларын, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану мен қорғаудың экологиялық заңнаманың басқа да қағидалары мен нормаларын бұзғаны үшiн осы баптың бірінші бөлігінде аталған адамдар жалпы негiздер бойынша әкiмшiлiк жауаптылықта болады. Аталған адамдарға атыс және суық қаруды алып жүру мен сақтау құқығынан айыру және әкімшілік қамаққа алу түрiнде әкiмшiлiк жазалар қолдануға болмайды.";

1) в оглавлении:
заголовок статьи 325 исключить;
заголовок статьи 326 изложить в следующей редакции:
"Статья 326. Невыполнение условий экологического разрешения";
заголовок статьи 327 исключить;
дополнить заголовком статьи 327-1 следующего содержания:
"Статья 327-1. Нарушение требований о предоставлении обязательных сведений, предусмотренных экологическим законодательством";
дополнить заголовком статьи 327-2 следующего содержания:
"Статья 327-2. Не проведение или уклонение от ремедиации (устранения) экологического ущерба";
заголовки статей 328, 331, 334 изложить в следующей редакции:
"Статья 328. Нарушение нормативов антропогенного воздействия на окружающую среду";
"Статья 331. Нарушение требований по охране атмосферного воздуха и охране водных объектов от загрязнения и засорения";
"Статья 334. Эксплуатация автомототранспортных и других передвижных средств с превышением нормативов (технических нормативов) содержания загрязняющих веществ в выбросах";
заголовок статьи 335 исключить;
заголовок статьи 336 изложить в следующей редакции: Статья 336. Несоблюдение требований по охране атмосферного воздуха и пожарной безопасности при складировании или сжигании промышленных и бытовых отходов";
дополнить заголовком статьи 343-1 следующего содержания:
"Статья 343-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области метеорологического мониторинга";
заголовок статьи 344 изложить в следующей редакции:
"Статья 344. Нарушение требований к обращению отходами";
заголовок статьи 351 исключить;
заголовок статьи 397 исключить;
заголовок статьи 399 изложить в следующей редакции:
"Статья 399. Нарушения при выполнении работ, оказании услуг в области охраны окружающей среды";
2) часть вторую статьи 32 изложить в следующей редакции:
"2. За нарушения режима Государственной границы Республики Казахстан, режима в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и таможенную границу Евразийского экономического союза, законодательства Республики Казахстан о государственных секретах, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, требований пожарной безопасности, правил дорожного движения, таможенных правил вне места службы, законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, бюджетного и налогового законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, правил охоты, рыболовства, других правил и норм экологического законодательства, рационального использования и охраны природных ресурсов лица, указанные в части первой настоящей статьи, несут административную ответственность на общих основаниях. К указанным лицам не могут быть применены административные взыскания в виде лишения права ношения и хранения огнестрельного и холодного оружия и административного ареста.";

3) 44-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлем ставкаларының сомасы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын бұзудан алынған экономикалық пайда сомасы;";
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) жер қойнауының ресурстарына мемлекеттік меншік құқығын бұзу нәтижесінде келтірілген залалдың сомалары;";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бірінші бөлігінің екінші абзацына сәйкес есептелген айыппұл осы баптың екінші бөлігінде көрсетілген айыппұлдардың белгіленген мөлшерінен асатын немесе одан аз мөлшерде белгіленуі мүмкін.";
4) 57-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Кодекстің 61-бабында көзделген мерзім ішінде тұлға әкімшілік жазаға тартылған адамның біртекті әкімшілік құқық бұзушылықты қайталап жасауы;";
5) 61-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза қолданылған адам әкімшілік жазаны орындау аяқталған күннен бастап бір жыл ішінде, ал ірі кәсіпкерлік субъектілері жасаған Қоршаған ортаны қорғау саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша үш жыл ішінде осы жазаға ұшырады деп есептеледі.";
6) 62-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодексте көзделген жағдайлардан басқа, адам – әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған күннен бастап екi ай өткеннен кейiн, ал қоршаған ортаны қорғау саласында әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасын бұзғаны үшін оны жасаған күннен бастап бiр жыл өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылуға жатпайды.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке тұлға әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық, сондай-ақ салық салу, қоршаған ортаны қорғау, бәсекелестікті қорғау саласында, кеден ісі саласында, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы, мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы, энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру туралы, мемлекеттік құпиялар туралы, табиғи монополиялар туралы, жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы саласында құқық бұзушылық жасағаны үшiн оны жасаған күннен бастап бiр жыл өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылуға жатпайды, ал заңды тұлға (оның iшiнде дара кәсiпкер) әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық, Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру, қоршаған ортаны қорғау туралы заңнамасы саласында, сондай-ақ жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану саласында құқық бұзушылық жасағаны үшiн – оны жасаған күннен бастап үш жыл өткеннен кейiн, ал салық салу, қоршаған ортаны қорғау, бәсекелестікті қорғау саласындағы, кеден ісі саласындағы, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы, мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы, табиғи монополиялар туралы заңнамасы саласындағы құқық бұзушылығы үшiн оны жасаған күннен бастап бес жыл өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылуға жатпайды.";

3) в статье 44:
подпункт 1) абзаца второго части первой изложить в следующей редакции:
"1) суммы ставок за негативное воздействие на окружающую среду, а также суммы экономической выгоды, извлеченной из нарушения экологического законодательства Республики Казахстан;";
абзац второй части первой дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) суммы ущерба ресурсам недр, причиненного в результате нарушения права государственной собственности на недра;";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Штраф, исчисленный в соответствии с абзацем вторым части первой настоящей статьи, может быть установлен в размерах, превышающих или менее установленных размеров штрафов, указанных в части второй настоящей статьи.";
4) подпункт 2) статьи 57 изложить в следующей редакции:
"2) повторное совершение однородного административного правонарушения, за которое лицо уже подвергалось административному взысканию, в течение срока, предусмотренного статьей 61 настоящего Кодекса;";
5) статью 61 изложить в следующей редакции:
"Лицо, на которое наложено административное взыскание за административное правонарушение, считается подвергнутым данному взысканию в течение года со дня окончания исполнения административного взыскания, а по административным правонарушениям в области охраны окружающей среды, совершенным субъектами крупного предпринимательства, - в течение трех лет";
6) в статье 62:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Лицо не подлежит привлечению к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня совершения административного правонарушения, а за нарушение законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве - по истечении одного года со дня его совершения, кроме случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Физическое лицо не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения, а также правонарушения в области налогообложения, охраны окружающей среды, защиты конкуренции, сфере таможенного дела, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об энергосбережении и повышении энергоэффективности, о государственных секретах, о естественных монополиях, о недрах и недропользовании - по истечении одного года со дня его совершения, а юридическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель) не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения, правонарушения в области законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности, охраны окружающей среды, а также о недрах и недропользовании - по истечении трех лет со дня его совершения, за правонарушения в области налогообложения, защиты конкуренции, сфере таможенного дела, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, о естественных монополиях - по истечении пяти лет со дня его совершения.";

7) 139-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жерасты суларын қоспағанда, жер қойнауын заңсыз пайдалану, жер қойнауына мемлекеттiк меншiк құқығын тiкелей немесе жасырын нысанда бұзатын мәмiлелер жасау –
келтірілген залалдың жүз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер – әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған мүлік, әкімшілік құқық бұзушылықты жасау құралдары мен заттары тәркiлене отырып, келтірілген залалдың екі жүз пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе.
1. Осы бапта көзделген әкімшілік құқық бұзуды жасау нәтижесінде мемлекетке келтірілген нұқсан деп заңсыз алынған жер қойнауы ресурстарының нарықтық құны танылады.";
8) 324-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің 416-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық талаптардың нормаларын, сондай-ақ гигиеналық нормативтерді бұзу, –
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
9) 325-бап алып тасталсын:
10) 326-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"326-бап. Экологиялық рұқсаттың шарттарын орындамау
"1. Экологиялық рұқсат шарттарын орындамау, –
лауазымды адамдарға – елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне үш жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, ал ірі кәсіпкерлік субъектілері-әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін үш жыл ішінде, –
жеке тұлғаларға – бір жүз, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

7) в статье 139:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Незаконное пользование недрами, за исключением подземных вод, совершение сделок, в прямой или скрытой форме нарушающих право государственной собственности на недра, -
влекут штраф в размере ста процентов от причиненного ущерба.";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере двухсот процентов от причиненного ущерба с конфискацией имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения, орудий и предметов совершения административного правонарушения.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание.
1. Под ущербом, причиненным государству в результате совершения административного правонарушения, предусмотренного настоящей статьей, признается рыночная стоимость незаконно изъятых ресурсов недр..";
8) в статье 324:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение норм санитарно-эпидемиологических и экологических требований, а также гигиенических нормативов по охране окружающей среды, за исключением случаев, предусмотренных статьей 416 настоящего Кодекса, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.";
9) статью 325 исключить;
10) статью 326 изложить в следующей редакции:
"Статья 326. Невыполнение условий экологического разрешения
1. Невыполнение условий экологического разрешения, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года, а субъектами крупного предпринимательства - в течение трех лет после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, на субъектов малого предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тысячи месячных расчетных показателей.

3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, экологиялық залал келтірумен ұштасқан әрекеттер, –
экологиялық рұқсаттың қолданысын тоқтата отырып немесе оны болдырмай, лауазымды адамдарға – отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
4. Жеке және заңды тұлғалардың экологиялық рұқсаттың қолданылуы тоқтатыла тұрған бұзушылықтарды белгіленген мерзімде жоймауы, –
экологиялық рұқсаттан айыруға әкеп соғады.
Ескертпе.
1. Осы бапта көзделген экологиялық рұқсат шарттарын бұзғаны үшін жауаптылық, экологиялық рұқсаттың жекелеген шарттарын бұзғаны үшін осы тараудың басқа баптарында әкімшілік жауаптылық көзделмеген жағдайларда туындайды.
2. Егер экологиялық рұқсат бірнеше объектіге берілсе, осы баптың үшінші бөлігінде көзделген рұқсаттың қолданылуы бұзушылық жойылмаған объекті бойынша тоқтатылады.";
11) 327-бап алып тасталсын:
12) мынадай мазмұндағы 327-1-баппен толықтырылсын:
"327-1-бап. Экологиялық заңнамада көзделген міндетті мәліметтерді ұсыну туралы талаптарды бұзу
1. Қазақстан Республикасының Экологиялық заңнамасында көзделген есептілікті немесе өзге міндетті мәліметтерді және ақпаратты ұсынбау, толық емес немесе уақтылы ұсынбау, -
жеке тұлғаларға жиырма бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, нақ сол есептілікке қатысты қайталап жасалған немесе әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде ақпарат беруге міндетті, ал ірі кәсіпкерлік субъектілері әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін үш жыл ішінде қайталап жасалған не қоршаған ортаға ластаушы заттардың өндірістік нормативтен тыс эмиссиялары мен қалдықтарды жинақтау немесе көму лимиттерінің артуымен және қоршаған ортаға басқа да зиянды әсерлермен байланысты әрекеттер, –
жеке тұлғаларға – елу, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, сопряженные с нанесением экологического ущерба, -
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства - в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятисот месячных расчетных показателей, с приостановлением действия экологического разрешения или без такового., -
4. Неустранение физическими и юридическими лицами в установленный срок нарушений, по которым приостановлено действие экологического разрешения, - влечет лишение экологического разрешения.
Примечания.
1. Ответственность за нарушения условий экологического разрешения, предусмотренная настоящей статьей, наступает в случаях, когда за отдельные нарушения условий экологического разрешения не предусмотрена административная ответственность другими статьями настоящей главы.
2. В случае, если экологическое разрешение выдано на несколько объектов, действие разрешения, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, прекращается по объекту, по которому не устранено нарушение.";
11) статью 327 исключить;
12) дополнить статьей 327-1 следующего содержания::
"Статья 327-1. Нарушение требований о предоставлении обязательных сведений, предусмотренных экологическим законодательством
1. Непредставление, предоставление неполной или несвоевременное представление отчетности или иных обязательных сведений и информации, предусмотренных экологическим законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в отношении одной и той же отчетности или обязательной для представления информации в течение года, а субъектами крупного предпринимательства - в течение трех лет после наложения административного взыскания, либо сопряженные с производственными сверхнормативными эмиссиями загрязняющих веществ в окружающую среду, превышением лимитов накопления или захоронения отходов и другими вредными воздействиями на окружающую среду, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятисот месячных расчетных показателей.

3. Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында көзделген дұрыс емес есептілікті немесе міндетті мәліметтер мен ақпаратты қасақана ұсыну, –
жеке тұлғаларға жүз, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, бір жыл ішінде қайталап, ал ірі кәсіпкерлік субъектілері әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін үш жыл ішінде қайталап жасалған не экологиялық рұқсатты бұзумен немесе қоршаған ортаны қорғау жөніндегі міндетті іс – шараларды орындамаумен байланысты әрекеттер, –
жеке тұлғаларға екі жүз мөлшерінде, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне –алты жүз мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – сегіз жүз мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне мың жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
13) мынадай мазмұндағы 327-2 баппен толықтырылсын:
"327-2-бап. Экологиялық залалды ремедиациялаудан (жоюдан) өткізбеу немесе жалтару,
Келтірілген экологиялық залалды ремедиациялаудан (жоюдан) өткізбеу, тиісті түрде өткізбеу немесе жалтару, –
тиісті экологиялық рұқсаттың немесе қызметтін тоқтату арқылы, бұзушылықтан алынған экономикалық пайданың жүз пайыз көлеміндегі айыппұл салуға әкеп соғады.";
14) 328-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"328-бап. Қоршаған ортаға рұқсат етілген антропогендік әсер ету нормативтерін бұзу";
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шығарындылардың технологиялық нормативтерінің, төгінділердің технологиялық нормативтерінің, эмиссиялардың технологиялық үлестік нормативтерінің немесе қоршаған ортаға эмиссиялар нормативтерінің асып кетуі, экологиялық рұқсатта көрсетілмеген көздерден эмиссияларды жүзеге асыру, сол сияқты қоршаған ортаға зиянды әсер ететін жұмыс істеп тұрған объектіге жаңадан берілген экологиялық рұқсат болмаған кезде эмиссияларды жүзеге асыру –
жеке тұлғаларға – жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, заңды тұлғаларға ластаушы заттардың асып кеткен мөлшеріне қатысты қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемнің тиісті мөлшерлемесінің он мың пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы екінші - оныншы бөліктермен толықтырылсын:
"2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, эмиссиялардың сол көзінде бір жыл ішінде, ал ірі кәсіпкерлік субъектілері әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін үш жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, –
қоршаған ортаға ластаушы заттар эмиссиясының тиісті көзін немесе өндірістік учаскені пайдалануға экологиялық рұқсаттың қолданылуын тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, заңды тұлғаларға ластаушы заттардың асып кеткен мөлшеріне қатысты қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемнің тиісті мөлшерлемесінің жиырма мың пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Умышленное представление недостоверной отчетности или иных обязательных сведений и информации, предусмотренных экологическим законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере шестисот месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года, а субъектами крупного предпринимательства - в течение трех лет после наложения административного взыскания, либо сопряженные с нарушением экологического разрешения или невыполнением обязательных мероприятий по охране окружающей среды, -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства - в размере шестисот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере восьмисот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тысячи месячных расчетных показателей
с приостановлением действия экологического разрешения.".
13) дополнить статьей 327-2 следующего содержания:
"Статья 327-2. Непроведение или уклонение от ремедиации (устранения) экологического ущерба
Непроведение, ненадлежащее проведение или уклонение от ремедиации (устранения) причиненного экологического ущерба, -
влечет штраф в размере ста процентов суммы экономической выгоды, извлеченной из нарушения, с приостановлением действия соответствующего экологического разрешения или деятельности.";
14) в статье 328:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 328. Нарушение нормативов допустимого антропогенного воздействия на окружающую среду";
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Превышение технологических нормативов выбросов, технологических нормативов сбросов, технологических удельных нормативов эмиссий или нормативов эмиссий в окружающую среду, осуществление эмиссий от источников, не указанных в экологическом разрешении, а равно осуществление эмиссий в отсутствие вновь выданного экологического разрешения на действующий объект, оказывающий вредное воздействие на окружающую среду -
влекут штраф на физических лиц в размере ста пятидесяти расчетных показателей, на юридических лиц - в размере десяти тысяч процентов соответствующей ставки платы негативное воздействие на окружающую среду в отношении превышенного количества загрязняющих веществ.";
дополнить частями второй - десятой следующего содержания:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно на том же источнике эмиссий в течение года, а субъектами крупного предпринимательства - в течение трех лет после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере двадцати тысяч процентов соответствующей ставки платы за негативное воздействие на окружающую среду в отношении превышенного количества загрязняющих веществ, с приостановлением действия экологического разрешения по эксплуатации соответствующего источника эмиссии загрязняющих веществ в окружающую среду или производственного участка.

3. Қоршаған ортаға зиянды әсер ететін тиісті объект үшін оны алу міндетті болған кезде қоршаған ортаға антропогендік әсер етуді жүзеге асыру, экологиялық рұқсат болмаған кезде жүзеге асыру не қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны ұсынбау – үш жылға дейінгі мерзімге қызметке тыйым сала отырып, жеке тұлғаларға – екі жүз, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, орта және ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бұзушылықтан алынған экономикалық пайда сомасының екі жүз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Қоршаған ортаға әсер ету туралы дұрыс емес декларация беру, –
қызметті тоқтата отырып, жеке тұлғаларға – жүз, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жеті жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Қалдықтарды жинақтау немесе көму лимиттерін бұзу, –
белгіленген лимиттен жоғары жинақталған немесе көмілген қалдықтар санына қатысты қалдықтарды көму үшін төлемақы мөлшерлемесінің он мың пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, қалдықтарды жинақтау немесе көму объектісінде бір жыл ішінде, ал ірі кәсіпкерлік субъектілері үш жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, –
экологиялық рұқсаттың қолданылуын тоқтата тұрып немесе онсыз, белгіленген лимиттен жоғары жинақталған немесе көмілген қалдықтар санына қатысты қалдықтарды көму үшін төлемақы мөлшерлемесінің жиырма мың пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Қалдықтардың жинақталу мерзімдерін бұзу, –
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген мерзімнен тыс әрбір күн үшін жинақталған қалдықтардың мөлшеріне қатысты қалдықтарды көму үшін төлемақы мөлшерлемесінің жүз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Көмірсутектерді барлау және өндіруді жүргізу кезінде пайда болатын, күкірт карталарындағы ашық түрдегі күкіртті орналастыру лимиттерін бұзу, –
белгіленген лимиттен асып кеткен ашық түрде орналастырылған күкірт массасына қатысты төлем мөлшерлемесінің он мың пайыз мөлшеріндегі айыппұлға әкеп соғады.
9. Экологиялық рұқсатсыз, көмірсутектерге барлау және өндіру жүргізу кезінде пайда болатын, күкірт карталарында ашық түрде күкіртті орналастыру, -
экологиялық рұқсат жоқ кезде, ашық түрде орналастырылған күкірт массасына қатысты төлем мөлшерлемесінің жиырма мың пайыз мөлшеріндегі айыппұлға әкеп соғады.

3. Осуществление антропогенного воздействия на окружающую среду в отсутствие экологического разрешения, когда его получение являлось обязательным, для соответствующего объекта, оказывающего вредное воздействие на окружающую среду, либо не предоставление декларации о воздействии на окружающую среду -
влекут штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере семисот месячных расчетных показателей, на субъектов среднего и крупного предпринимательства - в размере двухсот процентов суммы экономической выгоды, извлеченной из нарушения, с запрещением деятельности на срок до трех лет.
4. Предоставление недостоверной декларации о воздействии на окружающую среду, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семисот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тысячи месячных расчетных показателей, с приостановление деятельности.
5. Нарушение лимитов накопления или захоронения отходов, -
влекут штраф в размере десяти тысяч процентов ставки платы за захоронение отходов в отношении количества отходов, накопленных или захороненных свыше установленного лимита.
6. Действия, предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно на том же объекте накопления или захоронения отходов в течение года, а субъектами крупного предпринимательства - в течение трех лет, -
влекут штраф в размере двадцати тысяч процентов ставки платы за захоронение отходов в отношении количества отходов, накопленных или захороненных свыше установленного лимита, с приостановлением действия экологического разрешения или без такового.
7. Нарушение сроков накопления отходов, - влекут штраф в размере ста процентов ставки платы за захоронение отходов в отношении количества накопленных отходов за каждый день сверх срока, установленного экологическим законодательством Республики Казахстан.
8. Нарушение лимитов размещения серы в открытом виде на серных картах, образуемой при проведении разведки и добычи углеводородов, -
влекут штраф в размере десяти тысяч процентов ставки платы в отношении массы серы, размещенной в открытом виде свыше установленного лимита.
9. Размещение серы в открытом виде на серных картах, образуемой при проведении разведки и добычи углеводородов, без экологического разрешения, -
влекут штраф в размере двадцати тысяч процентов ставки платы в отношении массы серы, размещенной в открытом виде в отсутствие экологического разрешения.

10. Табиғи ортаға шекті рұқсат етілген нормативтерді бұзу, -
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе.
Осы баптың бірінші және екінші бөлігінің мақсаттары үшін салық заңнамасында тиісті төлемақы мөлшерлемесі белгіленбеген ластаушы заттардың шығарындылары немесе төгінділері бойынша әкімшілік өндіріп алу сомасын айқындау кезінде ластаушы заттардың шығарындылары кезінде бір тонна үшін елу айлық есептік көрсеткішке және ластаушы заттардың төгінділері кезінде бір тонна үшін екі жүз айлық есептік көрсеткішке тең мөлшерлемесі танылады.";
15) 331-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"331-бап. Атмосфералық ауаны қорғау және су объектілерін ластану мен қоқыстанудан қорғау жөніндегі талаптарды бұзу";
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Атмосфералық ауаға ластаушы заттардың шығарындыларын және сарқынды сулардың төгілуін тазалау және бақылау үшін құрылыстарды немесе жабдықтарды пайдалану ережелерін бұзу, ақаулы құрылыстарды немесе жабдықтарды пайдалану немесе пайдаланбау –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – сексен, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, сол құрылысқа, жабдыққа немесе эмиссия көзіне қатысты бір жыл ішінде, ал ірі кәсіпкерлік субъектілері әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін үш жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, –
қоршаған ортаға ластаушы заттар эмиссиясының көзіне немесе өндірістік учаскеге қатысты экологиялық рұқсаттың қолданылуын тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға – қырық, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бұзушылықтан алынған экономикалық пайда сомасының бір жүз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

10. Нарушение нормативов допустимых физических воздействий на природную среду, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание.
Для целей части первой и второй настоящей статьи при определении суммы административного взыскания по выбросам или сбросам загрязняющих веществ, по которым налоговым законодательством не установлена соответствующая ставка платы, ставка платы признается в размере равной пятидесяти месячным расчетным показателям за одну тонну при выбросах загрязняющих веществ и тысячи двести месячных расчетных показателей за одну тонну при сбросах загрязняющих веществ.";
15) в статье 331:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 331. Нарушение требований по охране атмосферного воздуха и охране водных объектов от загрязнения и засорения";
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение правил эксплуатации, отсутствие, использование неисправных или неиспользование сооружений, или оборудования для очистки и контроля выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух и сброса сточных вод -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере восьмидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тысячи месячных расчетных показателей.";
дополнить частью второй и третьей следующего содержания:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в отношении того же сооружения, оборудования или источника эмиссии в течение года, а субъектами крупного предпринимательства - в течение трех лет после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере тысячи месячных расчетных показателей, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста процентов суммы экономической выгоды, извлеченной из нарушения, с приостановлением действия экологического разрешения в отношении источника эмиссии загрязняющих веществ в окружающую среду или производственного участка.

3. Сарқынды суларды осы мақсаттар үшін арнайы бөлінген жерден тыс төгу, оның ішінде сарқынды сулардың төгінді коллектордың (каналдың, суағардың) бүлінуі немесе бүтіндігінің бұзылуы нәтижесінде авариялық төгінділер, –
жеке тұлғаларға – бір жүз, лауазымды адамдарға және шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бұзушылықтан алынған экономикалық пайда сомасының жүз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
16) 332-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы міндетті түрде жүргізу туралы заңнама немесе мемлекеттік экологиялық сараптамадан өтпеген жобалар мен бағдарламаларды қаржыландыру талаптарын орындамау, –
жеке тұлғаларға – елу, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"2. Мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысында қамтылған талаптарды орындамау, –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне үш жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
17) 334-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"334-бап. Шығарындыларда ластаушы заттардың болуы нормативтерден (техникалық нормативтерден) асып кететін автомотокөлiктерді және басқа да жылжымалы құралдарды пайдалану;
бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке тұлғалардың шығарындыларда ластаушы заттардың болуы, сондай-ақ олардың жұмыс iстеуi кезiнде шығатын шудың деңгейi белгiленген нормативтерден асып кететін автомотокөлiктердi және басқа да жылжымалы құралдар мен қондырғыларды пайдалануы –
жеке тұлғаларға бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде, ал ірі кәсіпкерлік субъектілері-әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін үш жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, –
жеке тұлғаларға бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
18) 335-бап алып тасталсын;
19) 336-бап мынадай редакцияда жазылсын:

3. Сброс сточных вод вне специально отведенного для этих целей места, в том числе аварийные сбросы сточных вод в результате разрушения или нарушения целостности сбросного коллектора (канала, водовода). -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц и субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятисот месячных расчетных показателей, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста процентов суммы экономической выгоды, извлеченной из нарушения.";
16) в статье 332:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Невыполнение требований законодательства об обязательном проведении государственной экологической экспертизы или финансирование проектов и программ, не прошедших государственную экологическую экспертизу, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере четырехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"2. Невыполнение требований, содержащихся в заключении государственной экологической экспертизы, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере трехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
17) в статье 334:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 334. Эксплуатация автомототранспортных и других передвижных средств с превышением нормативов (технических нормативов) содержания загрязняющих веществ в выбросах";
часть первую и вторую изложить в следующей редакции:
"1. Эксплуатация физическими лицами автомототранспортных и других передвижных средств, и установок, у которых содержание загрязняющих веществ в выбросах, а также уровень шума, производимого ими при работе, превышают установленные нормативы, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года, а субъектами крупного предпринимательства - в течение трех лет после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.";
18) статью 335 исключить;
19) статью 336 изложить в следующей редакции:

"336-бап. Өнеркәсіптік және тұрмыстық қалдықтарды жинау немесе жағу кезінде атмосфералық ауаны қорғау немесе өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды сақтамау
Өнеркәсіптік және тұрмыстық қалдықтарды қоймалау қағидаларын бұзу, көрсетілген қалдықтарды жағу кезінде атмосфералық ауаны қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды сақтамау –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
20) 337-бапта:
бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Топырақтың құнарлы қабатының біржола жоғалуын болдырмау үшін мұндай алу қажет болған жағдайларды қоспағанда, оны басқа тұлғаларға сату немесе беру мақсатында топырақтың құнарлы қабатын жою немесе заңсыз алу, –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жеті жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір мың, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жерді сақтау, пайдалану немесе тасымалдау кезінде агрохимикаттармен, пестицидтермен, тыңайтқыштармен, өсімдіктердің өсуін ынталандырғыштармен және өзге де қауіпті биологиялық және радиоактивті заттармен ластау немесе өзге де бүлдіру, сол сияқты жердің тозуына немесе адамның денсаулығына зиян келтірмей топырақ құнарлылығының нашарлауына әкеп соққан бактериялық-паразиттік немесе тән зиянды организмдерді жұқтыру, –
жеке тұлғаларға – он бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"3. Жерді экологиялық залал келтіруге әкеп соқпаған қауіпті химиялық заттармен ластау немесе өзге де бүлдіру, –
жеке тұлғаларға – бір жүз, лауазымды адамдарға және шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Жерді экологиялық залал келтіруге әкеп соққан қауіпті химиялық заттармен ластау, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын іс-әрекет белгілері болмаса, –
жеке тұлғаларға – екі жүз, лауазымды адамдарға және шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жеті жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір мың, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";

"Статья 336. Несоблюдение требований по охране атмосферного воздуха и пожарной безопасности при складировании или сжигании промышленных и бытовых отходов
Нарушение правил складирования промышленных и бытовых отходов, несоблюдение требований по охране атмосферного воздуха и пожарной безопасности при сжигании указанных отходов -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц - в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
20) в статье 337:
часть первую и вторую изложить в следующей редакции:
"1. Уничтожение или незаконное снятие плодородного слоя почвы в целях продажи или передачи ее другим лицам, за исключением случаев, когда такое снятие необходимо для предотвращения безвозвратной утери плодородного слоя почвы, -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере семисот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере тысячи, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двух тысяч месячных расчҰтных показателей.
2. Загрязнение или иная порча земли агрохимикатами, пестицидами, удобрениями, стимуляторами роста растений и иными опасными биологическими и радиоактивными веществами при их хранении, использовании или транспортировке, а равно заражение бактериально-паразитическими или характерными вредными организмами, повлекшее деградациию земли или ухудшение плодородия почвы без причинения вреда здоровью человека, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
дополнить частью третьей и четвертой следующего содержания:
"3. Загрязнение земли опасными химическими веществами, не повлекшее причинение экологического ущерба, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц и субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тысячи месячных расчетных показателей.
4. Загрязнение земли опасными химическими веществами, повлекшее причинение экологического ущерба, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц и субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере семисот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере тысячи, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.";

21) мынадай мазмұндағы 343-1 баппен толықтырылсын:
"343-1-бап. Қазақстан Республикасының метеорологиялық мониторинг саласындағы заңнамасын бұзу
1. Мына:
1) алынған метеорологиялық ақпаратты белгіленген тәртіппен Ұлттық гидрометеорологиялық қызметке ұсынбау;
2) Метеорологиялық ақпаратты өндірушілердің мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін хабарламаны жіберу кезінде ұсынылған қандай да бір деректердің өзгерістері туралы хабарламау не уақтылы хабарламау түріндегі міндетті талаптарды бұза отырып, метеорологиялық мониторинг саласындағы жұмыстарды жүзеге асыру, –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Метеорологиялық ақпаратты өндірушілердің мемлекеттік тізіліміне енгізу кезінде көрінеу дұрыс емес ақпарат беру –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде, ал ірі кәсіпкерлік субъектілері-үш жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
22) 344-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"344-бап. Қалдықтармен жұмыс жасауға қойылатын талаптарды бұзу";
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Экологиялық заңнамада көзделген қалдықтардың жекелеген түрлерін көмуге тыйым салуды бұзу, –
экологиялық рұқсаттың қолданылуын тоқтата тұрып, бұзушылықтан алынған экономикалық пайда сомасының жүз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы екінші - бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"2. Қалдықтарды жинақтауға немесе көмуге арналмаған арнайы белгіленген орындардан тыс жинақтау, сол сияқты экологиялық рұқсат болмаған кезде қалдықтарды көму, –
қызметіне тыйым сала отырып, жеке тұлғаларға – елу, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бұзушылықтан алынған экономикалық пайда сомасының бір жүз пайызы, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

21) дополнить статьей 343-1 следующего содержания:
"Статья 343-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области метеорологического мониторинга
1. Осуществление работ в области метеорологического мониторинга с нарушением обязательных требований в виде:
1) непредставления полученной метеорологической информации в установленном порядке в Национальную гидрометеорологическую службу;
2) неуведомление либо несвоевременное уведомление об изменениях тех или иных данных, предоставленных при направлении уведомления для включения в Государственный реестр производителей метеорологической информации, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста сорока месячных расчетных показателей.
2. Предоставление заведомо недостоверной информации при включении в Государственный реестр производителей метеорологической информации -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года, а субъектами крупного предпринимательства - в течение трех лет после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства- в размере семидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
22) в статье 344:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 344. Нарушение требований к обращению с отходами";
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение запрета на захоронение отдельных видов отходов, предусмотренного экологическим законодательством, -
влекут штраф в размере ста процентов суммы экономической выгоды, извлеченной из нарушения, с приостановлением действия экологического разрешения.";
дополнить частями второй - пятой следующего содержания:
"2. Складирование отходов вне специально установленных мест, не предназначенных для их накопления или захоронения, а равно захоронение отходов в отсутствие экологического разрешения, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере ста месячных расчетных показателей, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста процентов, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот процентов суммы экономической выгоды, извлеченной из нарушения, с запрещением деятельности.

3. Қалдықтарды жинақтау, жинау, тасымалдау, есепке алу, қалпына келтіру, жою және залалсыздандыру жөніндегі талаптарды бұзу –
жеке тұлғаларға – қырық, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Қалдықтарды басқару жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға қойылатын талаптарды бұзу, –
жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін үш жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, –
Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде, ал ірі кәсіпкерлік субъектілері-әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін үш жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
қауіпті қалдықтарды қайта өңдеуге, залалсыздандыруға, кәдеге жаратуға және (немесе) жоюға арналған экологиялық рұқсаттың немесе лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға – қырық, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе.
Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген құқық бұзушылықтар үшін жауаптылық қалдықтарды басқару жөніндегі операцияларға қойылатын талаптардың жекелеген бұзушылықтары үшін осы баптың өзге бөліктерінде әкімшілік жауаптылық көзделмеген жағдайларда туындайды.";
23) 347-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізудің экологиялық нормалары мен қағидаларын бұзу, егер бұл іс-әрекет экологиялық залал келтіруге әкеп соқпаса, –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл мерзім ішінде қайталап жасалған әрекет, –
жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";

3. Нарушение требований по накоплению, сбору, транспортировке, учету, восстановлению, удалению и обезвреживанию отходов-
влекут штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятисот месячных расчетных показателей.
4. Нарушение требований к осуществлению операций по управлению отходами, - влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей, на субъектов крупного предпринимательства - в размере трҰхсот месячных расчетных показателей.
5. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года, а субъектами крупного предпринимательства - в течение трех лет после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия экологического разрешения или лицензии на переработку, обезвреживание, утилизацию и (или) уничтожение опасных отходов.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание.
Ответственность за правонарушения, предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, наступает в случаях, когда за отдельные нарушения требований к операциям по управлению отходами не предусмотрена административная ответственность другими частями настоящей статьи.";
23) в статье 347:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение экологических норм и правил проведения операций по недропользованию, если это деяние не повлекло причинение экологического ущерба, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года, а субъектами крупного предпринимательства - в течение трех лет после наложения административного взыскания, - влекут штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства - в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере трехсот месячных расчетных показателей.";

24) 351-бап алып тасталсын;
25) 353-бап мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"2. Салдарын жою "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің талаптарына сәйкес қамтамасыз етілмеген пайдалы қатты қазбаларды барлау мен өндіру, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру, жер қойнауы кеңістігін пайдалану және кен іздеушілік жөніндегі операцияларды жүргізу, сол сияқты жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуы талап етілетін қамтамасыз етуді белгіленген мерзімде ұсынбай жүргізу –
тиісті учаскедегі немесе жер қойнауы учаскелеріндегі қызметті үш ай мерзімге тоқтата тұруға әкеп соғады.
3. Жер қойнауын пайдаланушының осы баптың екінші бөлігінде көзделген бұзушылықтарды тиісті учаскедегі немесе жер қойнауы учаскелеріндегі қызметті тоқтата тұру мерзімі ішінде жоймауы –
жер қойнауының тиісті учаскесінде немесе учаскелерінде қызметке (жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға) тыйым салуға әкеп соғады.";
26) 394-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – тоқсан, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
27) 397-бап алып тасталсын;
28) 399-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"399-бап. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету кезіндегі бұзушылықтар";
бірінші - үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындайтын және қызметтер көрсететін жеке және заңды тұлғалардың қызметтер көрсету кезінде дұрыс емес деректерді ұсынуы –
тиісті қызмет түріне арналған лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап, ал ірі кәсіпкерлік субъектілері үш жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, –
тиісті қызмет түріне арналған лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне сегіз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

24) статью 351 исключить;
25) статью 353 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"2. Проведение операции по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, добыче общераспространенных полезных ископаемых, использованию пространства недр и старательства, ликвидация последствий которых не обеспечена в соответствии с требованиями Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", а равно проведение указанных операций по недропользованию без предоставления в установленный срок требуемого обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий проведения операций по недропользованию -
влечет приостановление деятельности на соответствующем участке или участках недр сроком на три месяца.
3. Не устранение недропользователем нарушения, предусмотренного частью второй настоящей статьи, в течение срока приостановления деятельности на соответствующем участке или участках недр -
влечет запрещение деятельности (операций по недропользованию) на соответствующем участке или участках недр.";
26) часть вторую статьи 394 изложить в следующей редакции:
"2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере девяноста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере тысячи, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.";
27) статью 397 исключить;
28) в статье 399:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 399. Нарушения при выполнении работ, оказании услуг в области охраны окружающей среды";
части первую - третью изложить в следующей редакции:
"1. Представление физическими и юридическими лицами, выполняющими работы и оказывающими услуги в области охраны окружающей среды, недостоверных данных при оказании услуг -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере четырехсот месячных расчетных показателей, с приостановлением действия лицензии на соответствующий вид услуги.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года, а субъектами крупного предпринимательства - в течение трех лет после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере восьмисот месячных расчетных показателей, с приостановлением действия лицензии на соответствующий вид услуги.

3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, экологиялық залал келтіруге әкеп соққан не үш реттен артық жасалған әрекеттерді жасау, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын іс-әрекет белгілері болмаса, –
тиісті қызмет түріне арналған лицензиядан айыра отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – алты жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
29) 684-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мамандандырылған аудандық және оларға теңестiрiлген әкiмшiлiк соттардың судьялары, осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстiң 73, 73-1, 73-2, 74, 75 (бірінші, екiншi, бесінші және алтыншы бөлiктерiнде), 76, 77, 78, 79, 80 (төртiншi бөлiгiнде), 81 (екiншi бөлiгiнде), 82 (екiншi бөлiгiнде), 82-1, 85, 86 (төртiншi бөлiгiнде), 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 139 (екiншi бөлiгiнде), 145, 149, 150, 151 (екiншi бөлiгiнде), 153, 154, 156-1, 158, 159, 160 (екiншi бөлiгiнде), 169 (екiншi, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші бөліктерінде), 170 (жетінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктерінде), 171, 173, 174 (екiншi бөлiгiнде), 175, 175-1, 176, 182, 183, 185, 187 (екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 189, 190 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 191, 193 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 199 (екiншi бөлiгiнде), 200, 211 (бірiншi бөлiгiнде), 214, 216, 219, 233 (үшiншi бөлiгiнде), 235, 236, 237, 239-1, 245, 246, 247 (алтыншы, 7-1, тоғызыншы, он бірінші бөліктерінде), 251, 252 (екiншi бөлiгiнде), 281 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 282 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші, он бірінші және он үшінші бөліктерінде), 283, 283-1, 294 (бірінші және екінші бөліктерінде), 299 (екінші бөлігінде), 310, 311, 312 (екiншi бөлiгiнде), 313, 314, 316 (екiншi бөлiгiнде), 317 (төртінші бөлiгiнде), 317-1 (екінші бөлігінде), 317-2 (екінші бөлігінде), 319, 320 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 326 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 327-1 (төртінші бөлігінде), 327-2, 328 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 333 (екiншi бөлiгiнде), 344 (екінші бөлігінде), 353 (екіншк және үшінші бөліктерінде) 356 (он төртінші бөлігінде), 357, 360 (бірiншi бөлiгiнде), 381-1, 382 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 383 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 385 (екiншi бөлiгiнде), 389, 392 (үшiншi бөлiгiнде), 395 (екiншi бөлiгiнде), 396 (екiншi бөлiгiнде), 398, 399 (екінші және үшінші бөліктерінде), 400 (екiншi бөлiгiнде), 401 (алтыншы және жетінші бөліктерінде), 402 (төртінші бөлігінде), 404 (тоғызыншы бөлiгiнде), 407 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 409 (жетінші және 7-1- бөліктерінде), 410-1, 413, 413-1, 414, 415 (екiншi бөлiгiнде), 415-1 (екінші бөлігінде), 416, 417 (бірінші және алтыншы бөліктерінде), 419 (екiншi бөлiгiнде), 422, 423 (екiншi бөлiгiнде), 424 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 425 (екiншi бөлiгiнде), 426 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 427, 433 (екiншi бөлiгiнде), 434, 436, 439, 440 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 443 (екінші бөлігінде), 444 (бірінші бөлігінде), 445, 445-1, 446, 449 (екiншi және үшінші бөліктерінде), 450, 451 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 452 (үшінші және төртiншi бөліктерінде), 453, 456-1, 460-1 (екінші және үшінші бөліктерінде), 461, 462, 463, 464 (екiншi бөлiгiнде), 465, 469 (екiншi бөлiгiнде), 470 (екiншi бөлiгiнде), 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 488, 489 (екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 489-1, 490, 495 (екiншi бөлiгiнде), 496 (екінші және үшінші бөліктерінде), 498, 506, 507, 508, 509, 510 (төртінші бөлігінде), 512 (екiншi бөлiгiнде), 513 (екiншi бөлiгiнде), 514 (екiншi бөлiгiнде), 516, 517 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 528 (1-1-бөлігінде), 532 (екiншi бөлiгiнде), 543 (бірінші, 1-1 және үшінші бөліктерінде), 544, 545, 548 (екiншi бөлiгiнде), 549, 550, 552 (екiншi бөлiгiнде), 563 (екiншi бөлiгiнде), 564 (бесiншi бөлiгiнде), 569 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 583 (екiншi бөлiгiнде), 590 (төртiншi бөлiгiнде), 596 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 603 (бірінші және екінші бөліктерінде), 604 (екiншi бөлiгiнде), 605 (екiншi бөлiгiнде), 606 (екiншi бөлiгiнде), 607 (екiншi бөлiгiнде), 608, 610, 611 (екінші және үшінші бөліктерінде), 613 (екінші, үшінші, 3-1, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 615 (төртiншi бөлiгiнде), 618, 621 (үшiншi бөлiгiнде), 637 (сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он үшінші бөліктерінде), 638 (екiншi бөлiгiнде), 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды."

3. Совершение действий, предусмотренных частями первой и второй настоящей статьи, повлекших причинение экологического ущерба либо совершенных более трех раз, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере четырехсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере шестисот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тысячи месячных расчетных показателей, с лишением лицензии на соответствующий вид услуги.";
29) часть первую статьи 684 изложить в следующей редакции:
"1. Судьи специализированных районных и приравненных к ним административных судов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 73, 73-1, 73-2, 74, 75 (частями первой, второй, пятой и шестой), 76, 77, 78, 79, 80 (частью четвертой), 81 (частью второй), 82 (частью второй), 82-1, 85, 86 (частью четвертой), 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 139 (частью второй), 145, 149, 150, 151 (частью второй), 153, 154, 156-1, 158, 159, 160 (частью второй), 169 (частями второй, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой и четырнадцатой), 170 (частями седьмой, девятой, десятой, одиннадцатой и двенадцатой), 171, 173, 174 (частью второй), 175, 175-1, 176, 182, 183, 185, 187 (частями второй, третьей, четвертой и пятой), 189, 190 (частями второй, третьей и четвертой), 191, 193 (частями второй и третьей), 199 (частью второй), 200, 211 (частью первой), 214, 216, 219, 233 (частью третьей), 235, 236, 237, 239-1, 245, 246, 247 (частями шестой, 7-1, девятой и одиннадцатой), 251, 252 (частью второй), 281 (частями четвертой, пятой и шестой), 282 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой, одиннадцатой и тринадцатой), 283, 283-1, 294 (частями первой и второй), 299 (частью второй), 310, 311, 312 (частью второй), 313, 314, 316 (частью второй), 317 (частью четвертой), 317-1 (частью второй), 317-2 (частью второй), 319, 320 (частями первой, второй и третьей), 326 (частями третьей и четвертой), 327-1 (частью четвертой), 327-2, 328 (частями третьей и четвертой), 333 (частью второй), 344 (частью второй), 353 (частями второй и третьей), 356 (частью четырнадцатой), 357, 360 (частью первой), 381-1, 382 (частями второй и третьей), 383 (частями третьей и четвертой), 385 (частью второй), 389, 392 (частью третьей), 395 (частью второй), 396 (частью второй), 398, 399 (частями второй и третьей), 400 (частью второй), 401 (частями шестой и седьмой), 402 (частью четвертой), 404 (частью девятой), 407 (частями второй и третьей), 409 (частями седьмой и 7-1), 410-1, 413, 413-1, 414, 415 (частью второй), 415-1 (частью второй), 416, 417 (частями первой и шестой), 419 (частью второй), 422, 423 (частью второй), 424 (частями третьей и пятой), 425 (частью второй), 426 (частями второй, третьей и четвертой), 427, 433 (частью второй), 434, 436, 439, 440 (частями четвертой и пятой), 443 (частью второй), 444 (частью первой), 445, 445-1, 446, 449 (частями второй и третьей), 450, 451 (частями первой, второй и третьей), 452 (частями третьей и четвертой), 453, 456-1, 460-1 (частями второй и третьей), 461, 462, 463, 464 (частью второй), 465, 469 (частью второй), 470 (частью второй), 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 488, 489 (частями второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой и восьмой), 489-1, 490, 495 (частью второй), 496 (частями второй и третьей), 498, 506, 507, 508, 509, 510 (частью четвертой), 512 (частью второй), 513 (частью второй), 514 (частью второй), 516, 517 (частями второй, четвертой, пятой, шестой и седьмой), 528 (частью 1-1), 532 (частью второй), 543 (частями первой, 1-1 и третьей), 544, 545, 548 (частью второй), 549, 550, 552 (частью второй), 563 (частью второй), 564 (частью пятой), 569 (частями первой, второй и четвертой), 583 (частью второй), 590 (частью четвертой), 596 (частями третьей и пятой), 603 (частями первой и второй), 604 (частью второй), 605 (частью второй), 606 (частью второй), 607 (частью второй), 608, 610, 611 (частями второй и третьей), 613 (частями второй, третьей, 3-1, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой), 615 (частью четвертой), 618, 621 (частью третьей), 637 (частями восьмой, девятой, десятой и тринадцатой), 638 (частью второй), 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.";

30) 687-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган осы Кодекстің 349, 350, 352, 353 (бірінші бөлігінде), 354, 355, 356 (бірінші бөлігінде), 391-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";
31) 687-1-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 346, 349, 353 (бірінші бөлігінде) - баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";
32) 688-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 170 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және сегізінші бөліктерінде), 281 (жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы бөліктерінде), 345, 348, 349, 350, 353 (бірінші бөлігінде), 356 (бірінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы және он үшінші бөліктерінде), 464 (бірінші бөлігінде), 635 (үшінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";
33) 688-1-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уран өндіру саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 345, 346, 349, 350, 353 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";
34) 697-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 139 (бірінші бөлігінде), 230 (екінші бөлігінде шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық қауіпті түрлерін жүзеге асыратын адамдар жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 297 (бірінші бөлігінде), 324, 326, 327-1, 327-2, 328 (бірінші, екінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы), 329, 330, 331, 332, 333 (бірінші бөлігінде), 334, 336, 337 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 343-1, 344 (бірінші, үшінші, төртінші және бесінші), 344-1, 344-2, 346, 347, 352, 353 (бірінші бөлігінде), 356 (екінші бөлігінде), 358, 377 (бірінші бөлігінде), 397 (бірінші, екінші, және үшінші бөлігінде),399 (бірінші бөлігінде), 464 (бірінші бөлігінде) - баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";
екінші бөліктің 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бас мемлекеттiк экологиялық инспекторлары – жеке тұлғаларға елуге дейiнгi, лауазымды адамдарға – бiр жүз елуге дейiнгi, заңды тұлғаларға – екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын бұзудан алынған экономикалық пайда сомасынан не жер қойнауына арналған мемлекеттік меншік құқығын бұзу нәтижесінде келтірілген залал сомасынан қоршаған ортаға келтірілген теріс әсер етуі үшін төлем мөлшерлемесінің сомасынан пайызбен көрсетiлген айыппұл салуға;

30) часть первую статьи 687 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган по изучению недр рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 349, 350, 352, 353 (частью первой), 354, 355, 356 (частью первой), 391 настоящего Кодекса.";
31) часть первую статьи 687-1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 346, 349, 353 (частью первой) настоящего Кодекса.";
32) часть первую статьи 688 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области углеводородов рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 170 (частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой и восьмой), 281 (частями седьмой, восьмой, девятой и десятой), 345, 348, 349, 350, 353 (частью первой), 356 (частями первой, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой и тринадцатой), 464 (частью первой), 635 (частью третьей) настоящего Кодекса.";
33) часть первую статьи 688-1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области добычи урана рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 345, 346, 349, 350, 353 (частью первой) настоящего Кодекса.";
34) в статье 697:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 139 (частью первой), 230 (частью второй в части правонарушений, совершенных лицами, осуществляющими экологически опасные виды хозяйственной и иной деятельности), 297 (частью первой), 324, 326, 327-1, 327-2, 328 (частями первой, второй, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой и десятой), 329, 330, 331, 332, 333 (частью первой), 334, 335, 336, 337 (частями третьей и четвертой), 343-1, 344 (частями первой, третьей, четвертой и пятой), 344-1, 344-2, 346, 347, 352, 353 (частью первой), 356 (частью второй), 358, 377 (частью первой), 397(частями первой, второй и третьей), 399 (частью первой), 464 (частью первой) настоящего Кодекса.";
подпункты 4) и 5) части второй изложить в следующей редакции:
"4) главные государственные экологические инспекторы областей, городов республиканского значения, столицы - штраф на физических лиц до пятидесяти, на должностных лиц - до ста пятидесяти, на юридических лиц - до двух тысяч размеров месячного расчетного показателя, а также штраф, выраженный в процентах от суммы ставок плат за негативное воздействие на окружающую среду, суммы экономической выгоды, извлеченной из нарушения экологического законодательства Республики Казахстан либо суммы ущерба, причиненного в результате нарушения права государственной собственности на недра;

5) Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк экологиялық инспекторы мен оның орынбасары – жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi, лауазымды адамдарға – бiр жүз елуге дейiнгi, заңды тұлғаларға – екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын бұзудан алынған экономикалық пайда сомасынан не жер қойнауына арналған мемлекеттік меншік құқығын бұзу нәтижесінде келтірілген залал сомасынан қоршаған ортаға келтірілген теріс әсер етуі үшін төлем мөлшерлемесінің сомасынан пайызбен көрсетiлген айыппұл салуға құқылы.";
34) 710-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 137, 341, 342, 342-1-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі уәкілетті органы осы Кодекстің 136, 137, 138 (бірінші бөлігінде), 337 (бірінші және екінші бөліктерінде), 339, 340-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";
36) 729-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1.Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы осы Кодекстің 75 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 144 (бірінші бөлігінде көзделген электр энергиясын қоспағанда), 172 (бірінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде (барлық қуаттардағы қазандықтар, жылу желілері мен жылу энергиясы бөлігінде), 193 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 199 (бірінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 202, 204, 250 (астық қабылдау кәсіпорындарының қызметін реттеу бөлігінде), 300 (барлық қуаттағы қазандықтар, жылу желілері және жылу энергиясын тұтынушылар бөлігінде), 301 (барлық қуаттардағы қазандықтар мен жылу желілері бөлігінде), 301-2 (барлық қуаттардағы қазандықтар мен жылу желілері бөлігінде), 303 (барлық қуаттардағы қазандықтар мен жылу энергиясы бөлігінде), 304, 305 (жылу желілерінің күзет аймақтары бөлігінде), 306 (бірінші және екінші бөліктерінде), 320 (бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 338, 353 (екінші және үшінші бөліктерінде), 401 (үшінші, төртінші, 4-1, бесінші, жетінші, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 402 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 404 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 405, 406 (2) тармақшаны (ветеринариялық препараттар мен жемшөп қоспаларын өндіру жөніндегі ұйымдарда жасалған құқық бұзушылықтар бөлігінде), бірінші бөліктің 3) және 5) тармақшаларын қоспағанда), жетінші және сегізінші бөліктерінде), 408-1, 409 (сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 418 (1-1-бөлігінде), 455 (бірінші бөлігінде, екінші бөліктің 1), 2), 4), 6), 7), 8), 9) тармақшаларында, үшінші және бесінші бөліктерінде), 464 (бірінші бөлігінде), 488-1, 491-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";

5) Главный государственный экологический инспектор Республики Казахстан и его заместитель - штраф на физических лиц до пятидесяти, на должностных лиц - до ста пятидесяти, на юридических лиц - до двух тысяч размеров месячного расчетного показателя, а также штраф, выраженный в процентах от суммы ставок плат за негативное воздействие на окружающую среду, суммы экономической выгоды, извлеченной из нарушения экологического законодательства Республики Казахстан либо суммы ущерба, причиненного в результате нарушения права государственной собственности на недра.";
35) часть первую статьи 710 изложить в следующей редакции:
"1. Центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 137, 341, 342, 342-1 настоящего Кодекса.
Уполномоченный орган по контролю за использованием и охраной земель местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 136, 137, 138 (частью первой), 337 (частью первой и второй), 339, 340 настоящего Кодекса.";
36) часть первую статьи 729 изложить в следующей редакции:
"1. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 75 (частями третьей и четвертой), 144 (за исключением электрической энергии, предусмотренной частью первой), 172 (частями первой, третьей, четвертой и пятой (в части котельных всех мощностей, тепловых сетей и тепловой энергии), 193 (частями четвертой и пятой), 199 (частями первой, третьей и четвертой), 202, 204, 250 (в части регулирования деятельности хлебоприемных предприятий), 300 (в части котельных всех мощностей, тепловых сетей и потребителей тепловой энергии), 301 (в части котельных всех мощностей и тепловых сетей), 301-2 (в части котельных всех мощностей и тепловых сетей), 303 (в части котельных всех мощностей и тепловой энергии), 304, 305 (в части охранных зон тепловых сетей), 306 (частями первой и второй), 320 (частями пятой, шестой и седьмой), 338, 353 (частями второй и третьей), 401 (частями третьей, четвертой, 4-1, пятой, седьмой, десятой и одиннадцатой), 402 (частями первой, второй и третьей), 404 (частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой и восьмой), 405, 406 (за исключением подпункта 2) (в части правонарушений, совершенных в организациях по производству ветеринарных препаратов и кормовых добавок), подпунктов 3) и 5) части первой, частями седьмой и восьмой), 408-1, 409 (частями восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой), 418 (частью 1-1), 455 (частью первой, подпунктами 1), 2), 4), 6), 7), 8) и 9) части второй, частями третьей и пятой), 464 (частью первой), 488-1, 491 настоящего Кодекса.";

37) 806-баптың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы Кодекстің 139, 327-1, 328 (үшінші бөлігі), 331 (екінші және үшінші бөліктері), 334 (бірінші және екінші бөліктері)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар бойынша қоршаған ортаға келтiрiлген залал сомасының мөлшерiн белгiлеу талап етiлетін жағдайларда, экологиялық залал келтіру фактісін, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын бұзудан алынған экономикалық пайда сомасынан не жер қойнауына арналған мемлекеттік меншік құқығын бұзу нәтижесінде келтірілген залал сомасынан қоршаған ортаға келтірілген теріс әсер етуі үшін төлем мөлшерлемесінің сомасынан пайызбен көрсетiлген айыппұл сомасының көлемін анықтау қажет етіледі, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама экологиялық залал келтіру фактісі, жер қойнауына арналған мемлекеттік меншікке келтірген залалдың сомасы не тиісінше алынған экономикалық пайда сомасы анықталған сәттен бастап бiр тәулiк iшiнде жасалады.".
7. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015ж., № 20-ІІ, 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-І, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, 50, 51-құжаттар; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 18 наурыздағы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заңы):
1) 92-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) қалдықтармен жұмыс істеу.";
2) 137-баптың 3-тармағының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бақылау және қадағалау органы кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және қорғау саласында, табиғи монополиялар салаларында баға белгілеу тәртібінің және қоғамдық маңызы бар нарық субъектісінің осы Кодексте белгіленген міндеттерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ I санаттағы объектілерде бұзушылықтар анықталған жағдайда – қоршаған ортаны қорғау саласында әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғайды.";

37) часть восьмую статьи 806 изложить в следующей редакции:
"8. В случаях, когда по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 139, 327-2, 328 (часть третья), 331 (части вторая и третья), 334 (части первая и вторая), 337 (часть четвертая) настоящего Кодекса, требуется установление факта причинения экологического ущерба, размера суммы ущерба, причиненного в результате нарушения права государственной собственности на недра, или суммы экономической выгоды, извлеченной из нарушения экологического законодательства Республики Казахстан, протокол об административном правонарушении составляется в течение суток с момента установления факта причинения экологического ущерба, размера суммы ущерба государственной собственности на недра либо, соответственно, суммы извлеченной экономической выгоды.".
7. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст. 112; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-І, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 72; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126; 2017 г., № 9, ст. 21; № 14, ст. 50, 51; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 14, ст. 44; № 15, ст. 46, 49, 50; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 94; 2019 г., № 2, ст. 6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г., № 7, ст. 39):
1) пункт 1 статьи 92 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) обращение с отходами.";
2) абзац третий пункта 3 статьи 137 изложить в следующей редакции:
"Органом контроля и надзора возбуждаются дела об административном правонарушении при осуществлении контроля в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства, в сферах естественных монополий, за соблюдением порядка ценообразования и обязанностей субъекта общественно значимого рынка, установленных настоящим Кодексом, а также в области охраны окружающей среды - в случае выявления нарушений на объектах I категории.";

3) 146-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру немесе профилактикалық бақылау мен қадағалау қажеттілігі Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген қоғамдық тәртіпке, экологиялық залал келтіру халықтың денсаулығына, Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделеріне төнген қатерді дереу жоюды талап ететін, қалыптасқан әлеуметтік-экономикалық ахуалдан, сондай-ақ бұзушылықтар жасалған кезде тікелей олардың жолын кесу және дәлелдемелерді бекіту үшін кезек күттірмейтін іс-қимылдар жүргізу қажеттiлігiне қарай тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақытта, демалыс немесе мереке күндерi) жүргiзілген кезде тексеруді және профилактикалық бақылау мен қадағалауды тағайындау туралы актiлердi тiркеу құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкiлеттi органда тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау басталғаннан кейiнгi келесi жұмыс күнi iшiнде жүргiзiледi.
4) 148-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың зертханалық зерттеулерінің нәтижелерін, қоршаған ортаны қорғау саласындағы сынамаларды зертханалық зерттеу нәтижелерін алу қажет болған жағдайларда ғана осы баптың 1-тармағында айқындалған мерзімдерге бір рет қана ұзарта алады.";
5) 284-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте электр және жылу энергиясын алу үшін тұтыну қалдықтарын кәдеге жарату жөніндегі жұмыс істеп тұрған өндірістерді құру, кеңейту және (немесе) жаңарту мақсаттары үшін инвестициялардың көрсетілген мөлшері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференциялар беруге өтінім берілген күні қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің кемінде екі жүз мың еселенген мөлшерін құрайды.";
6) 286-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) заңды тұлға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференциялар беруге өтінім берілген күні қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің (электр және жылу энергиясын өндіру үшін тұтыну қалдықтарын кәдеге жарату жөніндегі жұмыс істеп тұрған объектілерді салу, кеңейту және (немесе) жаңарту) кемінде екі жүз мың еселенген мөлшерінде инвестицияларды жүзеге асырады.".
8. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж.; № 22-І, 22-II, 107-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 18 наурыздағы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заңы;
2019 жылғы 3 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 2 сәуірдегі "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ортаны дамыту және сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заңы; 2019 жылғы 5 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар, инвестициялар тарту, экспортты дамыту және жылжыту, сондай-ақ әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заңы; 2019 жылғы 23 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 19 сәуірдегі "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заңы):

3) пункт 3 статьи 146 изложить в следующей редакции:
"3. В случае, когда необходимость проверки или профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора вызвана сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы общественному порядку, причинения экологического ущерба, здоровью населения, национальным интересам Республики Казахстан, предусмотренными иными законами Республики Казахстан, а также при проведении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора во внеурочное время (ночное время, выходные или праздничные дни) в силу необходимости пресечения нарушений непосредственно в момент их совершения и проведения неотложных действий для закрепления доказательств регистрация актов о назначении проверки и профилактического контроля и надзора производится в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов в течение следующего рабочего дня после начала проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.";
4) подпункт 3) пункта 2 статьи 148 изложить в следующей редакции:
"3) получения результатов лабораторных исследований санитарно-эпидемиологической экспертизы, результатов лабораторных исследований проб в области охраны окружающей среды.";
5) статью 284 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом для целей создания, расширения и (или) обновления действующих производств по утилизации отходов потребления для получения электрической и тепловой энергии, указанный размер инвестиций составляет не менее двухсоттысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций.";
6) пункт 5 статьи 286 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) юридическое лицо осуществляет инвестиции в размере не менее двухсоттысячекратного размера месячного расчетного показателя (строительство, расширение и (или) обновление действующих объектов по утилизации отходов потребления для производства электрической и тепловой энергии), установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций.".
8. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-І, 22-II, ст. 107; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 13, ст. 41; № 14, ст. 42, 44; № 15, ст. 50; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 93, 94; 2019 г., № 1, ст. 2, 4; № 2, ст. 6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития бизнес-среды и регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 апреля 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических и индустриальных зон, привлечения инвестиций, развития и продвижения экспорта, а также социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 апреля 2019 г., Закон Республики Казахстан от 19 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 23 апреля 2019 г.):

1) мазмұнында:
69-тараудың 4-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Қоршаған ортаға теріс әсер ету үшін төлемақы";
2) 49-баптың 1-тармағының екінші бөлігінің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған ортаға теріс әсер ету үшін төлемақылар түсініледі.";
3) 101-баптың 5-тармағы 2) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"салықтың, жер учаскелерін пайдаланғаны, жерүсті көздерінен су ресурстарын пайдаланғаны, қоршаған ортаға теріс әсер ету үшін төлемақының артық төленген (өндіріп алынған) сомасы – осындай салықтар, төлемақылар бойынша салықтық есептілікті ұсыну мерзімі ұзартылған жағдайда оны ұсыну күніне дейін есепке жатқызуға және қайтаруға жатпайды.";
4) 102-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) артық төленген сома түзілген – белгілі бір салық түрі, мыналарды: жер учаскелерін пайдаланғаны, жерүсті көздерінен су ресурстарын пайдаланғаны, қоршаған ортаға теріс әсер еткені, радиожиілік спектрін пайдаланғаны, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақы (бұдан әрі осы баптың мақсаттары үшін – төлемақы) бойынша орындалу мерзімі басталған салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің есептелген, есепке жазылған сомаларын төлеу жөніндегі салықтық міндеттеменің есебіне;";
5) 138-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық органы жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының салық заңнамасы, сондай-ақ орындалуын бақылау салық органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасы нормаларының орындалуын тексеру салықтық тексеру болып табылады.";
6) 189-баптың 1-тармағының 2) тармақшасының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған ортаға теріс әсер ету;";
7) 215-бапта:
5-тармақтың 4) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған ортаға теріс әсер ету;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қоршаған ортаға теріс әсер ету үшін төлемақы бойынша салық міндеттемелерін есепке алу жөніндегі салық тіркелімін қоспағанда, бірыңғай жер салығын төлеушілер осы баптың 5-тармағында көзделген салық тіркелімдерін жүргізуге міндетті.";
8) 293-бапта:
1-тармақтың 6) тармақшасындағы "болып табылатын салық төлеушілер қолданады" деген сөздер "болып табылатын" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) тұтыну қалдықтарын Қазақстан Ресупбликасы Үкіметі айқындаған өндірушілердің кеңейтілген міндеттемелерінің операторы болып табылатын салық төлеушілер қолданады;";
мынадай мазмұндағы 4-4-тармақпен толықтырылсын:

1) в оглавлении:
заголовок параграфа 4 главы 69 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Плата за негативное воздействие на окружающую среду";
2) абзац четвертый части второй пункта 1 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"негативное воздействие на окружающую среду.";
3) абзац пятый подпункта 2) пункта 5 статьи 101 изложить в следующей редакции:
"излишне уплаченная (взысканная) сумма налога, платы за пользование земельными участками, пользование водными ресурсами поверхностных источников, негативное воздействие на окружающую среду - в случае продления срока представления налоговой отчетности по таким налогам, платам до даты ее представления.";
4) подпункт 1) пункта 2 статьи 102 изложить в следующей редакции:
"1) в счет налогового обязательства по уплате исчисленных, начисленных сумм налогов и платежей в бюджет, срок исполнения которых наступил по определенному виду налога, плате за: пользование земельными участками, пользование водными ресурсами поверхностных источников, негативное воздействие на окружающую среду, использование радиочастотного спектра, предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи (далее в целях настоящей статьи - плата) - по которым образовалась излишне уплаченная сумма;";
5) пункт 1 статьи 138 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговой проверкой является проверка, осуществляемая налоговым органом, исполнения норм налогового законодательства Республики Казахстан, а также иного законодательства Республики Казахстан, контроль за исполнением, которого возложен на налоговые органы.";
6) абзац восьмой подпункта 2) пункта 1 статьи 189 изложить в следующей редакции:
"негативное воздействие на окружающую среду;";
7) в статье 215:
абзац второй подпункта 4) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"негативное воздействие на окружающую среду;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Плательщики единого земельного налога обязаны вести налоговые регистры, предусмотренные пунктом 5 настоящей статьи, за исключением налогового регистра по учету налоговых обязательств по плате за негативное воздействие на окружающую среду";
8) в статье 293:
пункт 1 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) являющимся оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), определенным Правительством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 4-4 следующего содержания:

"4-4. Осы баптың 1-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген салық төлеуші корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өндірушілердің кеңейтілген міндеттемелері операторының қызметі бойынша және басқа да қызмет түрлері бойынша салық салу объектілерінің және (немесе) салық салуға байланысты объектілердің бөлек салықтық есебін жүргізеді.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өндірушілердің кеңейтілген міндеттемелері операторының қызметі бойынша осы Кодекстің 302-бабына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығы 100 пайызға азайтылады.";
9) 4-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Қоршаған ортаға теріс әсер ету үшін төлемақы";
10) 573-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоршаған ортаға теріс әсер ету үшін төлемақы (бұдан әрі осы параграфтың мәтіні бойынша – төлемақы) Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес экологиялық рұқсаттар мен қоршаған ортаға әсер ету туралы декларация негізінде жүзеге асырылатын қоршаған ортаға эмиссия, күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру және көму үшін алынады.";
11) 574-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4-4. Налогоплательщик, указанный в подпункте 7) пункта 1 настоящей статьи, в целях исчисления корпоративного подоходного налога ведет раздельный налоговый учет объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, по деятельности оператора расширенных обязательств производителей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и по другим видам деятельности.
Корпоративный подоходный налог, исчисленный в соответствии со статьей 302 настоящего Кодекса, по деятельности оператора расширенных обязательств производителей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, подлежит уменьшению на 100 процентов.";
9) заголовок параграфа 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Плата за негативное воздействие на окружающую среду";
10) пункт 1 статьи 573 изложить в следующей редакции:
"1. Плата за негативное воздействие на окружающую среду (далее по тексту настоящего параграфа - плата) взимается за эмиссии в окружающую среду, размещение серы в открытом виде на серных картах и захоронение отходов, осуществляемые на основании экологических разрешений и декларации о воздействии на окружающую среду в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.";
11) в статье 574:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. I, II және III санаттағы объектілердің операторлары төлемақы төлеушілер болып табылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметті жүзеге асыру нәтижесінде қалыптасатын қоршаған ортаға теріс әсер ету бойынша шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер төлемақы төлеушілер болып табылмайды.";
15) 575-бап мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Плательщиками платы являются операторы объектов I, II и III категорий.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Не являются плательщиками платы налогоплательщики, применяющие специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, по негативному воздействию на окружающую среду, образуемой в результате осуществления деятельности, на которую распространяется специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.";
12) статью 575 изложить в следующей редакции:

"575-бап. Мыналар:
есепті кезеңде (І және ІІ санаттағы объектілер үшін – белгіленген нормативтер мен лимиттер шегінде), оның ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық органдары Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын сақтау бойынша мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша белгіленген қоршаған ортаға теріс әсер етудің нақты көлемі (масса, белсенділіктің өлшем бірлігі – радиоактивті қалдықтар үшін) салық салу объектісі болып табылады.:

"Статья 575. Объекты обложения
Объектом обложения является фактический объем негативного воздействия на окружающую среду (масса, единица измерения активности - для радиоактивных отходов) в отчетном периоде (для объектов I и II категорий - в пределах установленных нормативов и лимитов), в том числе установленные по результатам осуществления уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными органами государственного экологического контроля по соблюдению экологического законодательства Республики Казахстан, в виде:

1) ластаушы заттардың шығарындылары;
2) ластаушы заттардың төгінділері;
3) көмілген қалдықтар;
4) көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде түзілетін ашық түрде орналастырылған күкірт түріндегі.";
16) 576-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлемақы мөлшерлемелері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салық кезеңінің бірінші күні қолданыста болған АЕК-нің еселенген мөлшерінде айқындалады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) выбросов загрязняющих веществ;
2) сбросов загрязняющих веществ;
3) захороненных отходов;
4) размещенной серы в открытом виде, образующейся при проведении операций по разведке и (или) добыче углеводородов.";
13) в статье 576:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Ставки платы определяются в размере, кратном МРП, установленному законом о республиканском бюджете и действующему на первое число налогового периода.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

0,76
2.2.
Альфа-радиоактивті
0,38
2.3.
Бета-радиоактивті
0,04
2.4.
Шынақты радиоактивті көздер
0,38
";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде түзілетін ашық түрде күкіртті карталарда орналастыру үшін төлемақы мөлшерлемелері бір тонна үшін 3,77 АЕК-ні құрайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Жергілікті өкілді органдардың осы баптың 6-тармағының 1.2.1-жолында белгіленген коммуналдық қалдықтарды (қатты тұрмыстық қалдықтар, кәріздік тазарту имараттарының тұнбалары) көму бойынша мөлшерлемелерді көтеруге құқығы бар.";

0,76
2.2.
Альфа-радиоактивные
0,38
2.3.
Бета-радиоактивные
0,04
2.4.
Ампульные радиоактивные источники
0,38
";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Ставки платы за размещение серы в открытом виде на серных картах, образующейся при проведении операций по разведке и (или) добыче углеводородов, составляют 3,77 МРП за одну тонну.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Местные представительные органы имеют право повышать ставки по захоронению коммунальных отходов (твердые бытовые отходы, ил канализационных очистных сооружений), установленные в строке 1.2.1. пункта 6 настоящей статьей.";

14) 577-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлемақы сомасы:
1) 575-бапта көрсетілген салық салу объектілерін және осы бапта көзделген коэффициенттерді қолдана отырып, белгіленген төлемақы мөлшерлемелерін негізге ала отырып, I және II санаттағы объектілердің операторлары болып табылатын төлеушілер есептейді;
2) 575-бапта көрсетілген декларацияланған салық салу объектілерін және белгіленген төлемақы мөлшерлемелерін негізге ала отырып, ІІІ санаттағы объектілердің операторлары болып табылатын төлеушілер есептейді;
3) салық органдары осы Кодекстің 573-бабының 3-тармағында белгіленген тәртіппен, нысан бойынша және мерзімде ұсынылған мемлекеттік экологиялық немесе салықтық бақылауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша анықталған, 575-бапта айқындалған салық салу объектілерінің белгіленген төлемақы мөлшерлемелерін және оның ішінде декларацияланбаған бөлігін негізге ала отырып, осы бапта көзделген коэффициенттерді қолдана отырып есептейді.
Салық органы осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында белгіленген негіздер бойынша төлемақы сомаларын есептеген жағдайда, салық органы осы Кодекстің 573-бабының 3-тармағында көрсетілген мәліметтерді алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мәліметтері негізінде қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының есептелген сомасы туралы хабарлама шығарады.";
мынадай мазмұндағы 1-1 – тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының аумағында ең озық қолжетімді техникаларды енгізу мен қолдануды ынталандыру және қоршаған ортаға зиянды әсер етуді төмендету жөніндегі іс-шараларды жүргізу мақсатында эмиссия және қалдықтарды көму үшін төлемақыны есептеу кезінде төлемақы мөлшерлемелеріне мынадай коэффициенттер қолданылады:
0 коэффициенті – қоршаған ортаға зиянды әсер ететін объектіге қатысты кешенді экологиялық рұқсат алған күннен бастап стационарлық көздерден, алауларда ілеспе және (немесе) табиғи газды жағудан, ластаушы заттардың төгінділерінен ластаушы заттардың шығарындылары үшін;
0 коэффициенті – қалдықтарды көму лимиттер шегінде және өндіріс пен тұтыну қалдықтарын түзу, пайдалану, залалсыздандыру және көму кезінде ұсынылатын есептілікке сәйкес көму объектісіне қатысты кешенді экологиялық рұқсат алған күннен бастап;
0 коэффициенті – көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде күкірт карталарында ашық түрде лимиттер шегінде күкірт карталарында күкіртті ашық түрде орналастырғаны үшін, осындай күкіртті орналастыру объектісіне қатысты кешенді экологиялық рұқсат алған күннен бастап есептілікке сәйкес.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

14) в статье 577:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Сумма платы:
1) исчисляется плательщиками, являющимися операторами объектов I и II категорий, исходя из объектов обложения, указанных в статье 575, и установленных ставок платы с применением коэффициентов, предусмотренных настоящей статьей;
2) исчисляется плательщиками, являющимися операторами объектов III категории, исходя из задекларированных объектов обложения, указанных в статье 575, и установленных ставок платы;
3) начисляется налоговыми органами с применением коэффициентов, предусмотренных настоящей статьей, исходя из установленных ставок платы и незадекларированной части объектов обложения, определенных статьей 575, выявленной, в том числе, по результатам осуществления государственного экологического или налогового контроля, представленных в порядке, по форме и в сроки, которые установлены пунктом 3 статьи 573 настоящего Кодекса.
В случае начисления налоговым органом сумм платы по основаниям, установленным подпунктом 3) части первой настоящего пункта, налоговым органом выносится уведомление о начисленной сумме платы за эмиссии в окружающую среду на основании сведений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в течение десяти рабочих дней со дня получения сведений, указанных в пункте 3 статьи 573 настоящего Кодекса.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В целях стимулирования внедрения и применения наилучших доступных техник на территории Республики Казахстан и проведения мероприятий по снижению вредного воздействия на окружающую среду при исчислении платы за эмиссии и за захоронение отходов к ставкам платы применяются следующие коэффициенты:
коэффициент 0 - за выбросы загрязняющих веществ от стационарных источников, от сжигания попутного и (или) природного газа в факелах, сбросов загрязняющих веществ с даты получения комплексного экологического разрешения в отношении объекта, оказывающего вредное воздействие на окружающую среду;
коэффициент 0 - захоронение отходов в пределах лимитов и в соответствии с отчетностью, представляемой при образовании, использовании, обезвреживании и захоронении отходов производства и потребления, с даты получения комплексного экологического разрешения в отношении объекта захоронения;
коэффициент 0 - за размещение серы в открытом виде на серных картах в пределах лимитов в открытом виде на серных картах при проведении операций по разведке и (или) добыче углеводородов, в соответствии с отчетностью с даты получения комплексного экологического разрешения в отношении объекта размещения такой серы.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Қоршаған ортаға зиянды әсер ететін объектіге қатысты кешенді экологиялық рұқсат алынғанға және осы баптың 1-1-тармағында көзделген коэффициенттерді қолданғанға дейін мынадай жағдайларда жекелеген төлеушілер қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы есептеген кезде тиісті төлемақы мөлшерлемелеріне мынадай коэффициенттер қолданылады:
1) электр энергиясын өндіру кезінде коммуналдық қызметтер көрсету кезінде табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын объектілер операторлары және Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары қоршаған ортаға ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділерін жүзеге асыру және қалдықтарды көму кезінде – коэффициент:
0,3 – осы Кодекстің 576-бабының 2-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,43 – осы Кодекстің 576-бабының 5-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,05 – осы Кодестің 576-бабының 6 -тармағының 1.2.4. жолында белгіленген мөлшерлемелерге;
2) 0,2 коэффициенті – полигондар операторлары коммуналдық қалдықтарды көмуі кезінде осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының 1.2.1-жолында белгіленген мөлшерлемелерге;
3) 8-коэффициентті тиісті операторлар I санат объектілерінен қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақыны есептеген кезде осы Кодекстің 576-бабының 2, 3, 5, 6 және 7-тармақтарында белгіленген төлемақы мөлшерлемелеріне.
Егер І санаттағы объект бір мезгілде осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) немесе 2) тармақшаларында көзделген объекті болып табылса, төлемақыны есептеу мақсаттары үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген коэффициент қолданылады.
Бұл ретте осы тармақта белгіленген коэффициенттер салық төлеушілердің экологиялық рұқсаттарында белгіленген нормативтер мен лимиттер шегінде қоршаған ортаға теріс әсер ету көлемдеріне қолданылады.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. І және ІІ санаттағы объектілердің операторлары болып табылатын төлемақы төлеушілер жиынтық жылдық көлемде 100 АЕК-ге дейінгі төлем көлемдерімен рұқсат беру құжатын беретін орган белгілеген қоршаған ортаға теріс әсер ету нормативтерін немесе лимиттерін сатып алуға құқылы. Нормативтерді немесе лимиттерді сатып алу рұқсат беру құжатын ресімдеу кезінде ағымдағы жыл үшін толық алдын ала төлеммен есепті салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірілмей жүргізіледі.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Төлемақы сомасы қозғалмалы ластанған көздерді қоспағанда, рұқсат құжатында көрсетілген қоршаған ортаға теріс әсер ету көзінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В следующих случаях до получения комплексного экологического разрешения в отношении объекта, оказывающего вредного воздействие на окружающую среду, и применения коэффициентов, предусмотренных пунктом 1-1 настоящей статьи, при исчислении отдельными плательщиками платы за негативное воздействие на окружающую среду к соответствующим ставкам платы применяются следующие коэффициенты:
1) при осуществлении выбросов и сбросов загрязняющих веществ в окружающую среду и захоронении отходов операторами объектов, являющихся субъектами естественных монополий при оказании коммунальных услуг и энергопроизводящими организациями Республики Казахстан при производстве электроэнергии, - коэффициент:
0,3 - к ставкам, установленным пунктом 2 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,43 - к ставкам, установленным пунктом 5 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,05 - к ставкам, установленным в строке 1.2.4. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса.
2) коэффициент 0,2 - к ставкам, установленным в строке 1.2.1. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса при захоронении коммунальных отходов операторами полигонов;
3) коэффициент 8 - к ставкам платы, установленным пунктами 2, 3, 5, 6 и 7 статьи 576 настоящего Кодекса, при исчислении соответствующими операторами платы за негативное воздействие на окружающую среду от объектов I категории.
В случае, если объект I категории одновременно является объектом, предусмотренным подпунктом 1) или 2) части первой настоящего пункта, для целей исчисления платы применяется коэффициент, предусмотренный подпунктом 3) части первой настоящего пункта.
При этом коэффициенты, установленные настоящим пунктом, применяются к объемам негативного воздействия на окружающую среду в пределах нормативов и лимитов, установленных в экологических разрешениях налогоплательщиков.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Плательщики платы, являющиеся операторами объектов I и II категории, с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме вправе выкупить нормативы или лимиты негативного воздействия на окружающую среду, установленные органом, выдающим разрешительный документ. Выкуп нормативов или лимитов производится с полной предварительной оплатой за текущий год при оформлении разрешительного документа не позднее 20 марта отчетного налогового периода.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Сумма платы уплачивается в бюджет по месту нахождения, источника (объекта) негативного воздействия на окружающую среду, указанному в разрешительном документе, за исключением передвижных источников загрязнения.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген төлеушілерді қоспағанда, төлеушілер қоршаған ортаға теріс әсер етудің нақты көлемі үшін төлемақының ағымдағы сомасын есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 25-інен кешіктірмей енгізеді.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Төлеуші кешенді экологиялық рұқсаттың экологиялық тиімділігін арттыру бағдарламасының іс-шараларын онда белгіленген мерзімде орындамаған және кешенді экологиялық рұқсатты кері қайтарып алған не Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша кешенді экологиялық рұқсатты кері қайтарып алған жағдайда, осы баптың 1-1 – тармағында көзделген коэффициенттер кешенді экологиялық рұқсат алынған күннен бастап осы баптың 2-тармағында көзделген тиісті коэффициенттердің мәнін алады. Бұл жағдайда пайда болған төлемақы сомасына осы Кодексте айқындалған тәртіппен және мөлшерде төлемақы төлеу үшін белгіленген мерзімнен бастап өсімпұл есептеледі.";
15) 683-баптың 2-тармағы 3) тармақшасының жетінші абзацы алып тасталсын;
16) 705-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы арнаулы салық режимі қолданылатын шаруа немесе фермер қожалығының қызметі бойынша – қоршаған ортаға теріс әсер ету үшін төлемақыны төлеушілер болып табылмайды.".
9. 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 23-IV, 112-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., №7, 37-құжат;):
1) 12-баптың 4-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Құрылыс және өзге де шаруашылық мақсаттарында табиғи күйінде немесе болмашы өңделумен және тазартыла отырып пайдаланылатын және жер қойнауында кең таралған кендік емес пайдалы қатты қазбалар кең таралған болып танылады. Кең таралған пайдалы қатты қазбаларға мыналар:
мәрмәрлар, кварциттер, кварцты-далалық шпат жыныстарын қамтитын метаморфтық жыныстар;
граниттер, сиениттер, диориттер, габбро, риолиттер (липариттер), андезиттер, диабаздар, базальттар, вулкандық туфтар, шлактар, пемзалар, вулкандық шынылар және шыны тектес жыныстарды қамтитын магмалық тау жыныстары;
ұсақ жұмыр тастар мен қиыршық тастар, қиыршық тас-құм (құмды-қиыршық тас) қоспалар, құмдар және құмдауықтар, саздақ және саздақты жыныстар (суглинкілер, алевролиттер, аргиллиттер, балшықты тақтатастар), ас тұзы, гипстік жыныстар, мергельдер, әктастар, оның ішінде ұлутастар, бор жыныстары, доломиттер, әктасты-доломит жыныстары, кремний жыныстары (трепелдер, опокалар, диатомиттер), табиғи пигменттер, торфтар, емдік балшықтарды қамтитын шөгінді тау жыныстары.";

"5. Текущие суммы платы за фактический объем негативного воздействия на окружающую среду вносятся плательщиками не позднее 25 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, за исключением плательщиков, указанных в пункте 3 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. В случае невыполнения плательщиком мероприятий программы повышения экологической эффективности комплексного экологического разрешения в установленные в ней сроки и отзыва комплексного экологического разрешения либо отзыва комплексного экологического разрешения по иным основаниям, предусмотренным экологическим законодательством Республики Казахстан, коэффициенты, предусмотренные пунктом 1-1 настоящей статьи, приобретают значение соответствующих коэффициентов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи с даты получения комплексного экологического разрешения. В этом случае к возникшей сумме платы начисляется пеня со срока, установленного для уплаты платы, в порядке и размере, которые определены настоящим Кодексом.";
15) абзац седьмой подпункта 3) пункта 2 статьи 683 исключить;
16) подпункт 6) пункта 1 статьи 705 изложить в следующей редакции:
"6) платы за негативное воздействие на окружающую среду - по деятельности крестьянского или фермерского хозяйства, на которую распространяется данный специальный налоговый режим.".
9. В Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 23-IV, ст. 112; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; 2019 г., №7, ст.37):
1) часть третью пункта 4 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"Нерудные твердые полезные ископаемые, используемые в естественном состоянии или с незначительной обработкой и очисткой в строительных и иных хозяйственных целях и имеющие широкое распространение в недрах, признаются общераспространенными. К общераспространенным полезным ископаемым относятся:
метаморфические породы, включающие мраморы, кварциты, кварцево-полевошпатовые породы;
магматические горные породы, включающие граниты, сиениты, диориты, габбро, риолиты (липариты), андезиты, диабазы, базальты, вулканические туфы, шлаки, пемзы, вулканические стекла и стекловидные породы;
осадочные горные породы, включающие галечники и гравий, гравийно-песчаная (песчано-гравийная) смесь, пески и песчаники, глины и глинистые породы (суглинки, алевролиты, аргиллиты, глинистые сланцы), соль поваренная, гипсовые породы, мергели, известняки, в том числе ракушечники, меловые породы, доломиты, известняково-доломитовые породы, кремнистые породы (трепелы, опоки, диатомиты), природные пигменты, торф; лечебные грязи.";

2) 13-бапта:
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тау-кен өндіру өндірістерінің техногендік минералдық түзілімдерін орналастыру пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия, пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензия, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензия бойынша немесе жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия бойынша пайдаланудағы жер қойнауы учаскелері шегінде ғана жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Тау-кен байыту өндірістерінің техногендік минералдық түзілімдерін орналастыру пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензия немесе жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия бойынша пайдаланудағы жер қойнауы учаскелері шегінде ғана жүзеге асырылады.
Техногендік минералдық түзілімдердің ресурстық әлеуетін пайдалану тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында әр түрлі өндіріс қызметі нәтижесінде (тау-кен өндіру, тау-кен байыту, химиялық-металлургиялық өндірістер) бір объектіге орналастыруға, егер мұндай техногендік минералдық түзілімдер біртекті физикалық-химиялық қасиеттерге ие болмаса және мұндай орналастыру Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасы талаптарына сәйкес келмесе, тыйым салынады.";
3) 40-бапта:
3-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауын пайдалануға арналған лицензияны қайта ресімдеу немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгеріс енгізу үшін жер қойнауын пайдалану құқығының (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестің) иесі және жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) жер қойнауын пайдалануға арналған лицензияны берген немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты жасасқан мемлекеттік органға бірлескен өтінішпен жүгінеді.";
үшінші бөліктің алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) көмірсутектерді өндіруге не уранды өндіруге немесе барлау және өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын алуға үміттенетін тұлғаларға қойылатын осы Кодекс талаптарына сатып алушының сәйкестігін растайтын құжаттар қоса беріледі.";
үшінші бөліктің алтыншы абзацындағы "құжаттар қоса беріледі" деген сөздер "құжаттар" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы жетінші және сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
"4) егер жер қойнауын пайдалану құқығына (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлеске) кепілмен ауыртпалық салынған болса, кепіл ұстаушының жазбаша келісімі;
5) жер қойнауын пайдалану құқығының барлық бірлескен иелерінің жазбаша келісімі қоса беріледі";

2) в статье 13
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Размещение техногенных минеральных образований горно-добывающих производств осуществляется только в пределах участков недр, находящихся в пользовании по лицензии на разведку твердых полезных ископаемых, лицензии на добычу твердых полезных ископаемых, лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых или лицензии на использование пространства недр.";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Размещение техногенных минеральных образований горно-обогатительных производств осуществляется только в пределах участков недр, находящихся в пользовании по лицензии на добычу твердых полезных ископаемых или лицензии на использование пространства недр.
В целях обеспечения эффективности использования ресурсного потенциала техногенных минеральных образований их размещение на одном объекте в результате деятельности разных производств (горнодобывающих, горно-обогатительных, химико-металлургических производств) запрещается, если такие техногенные минеральные образования не обладают однородными физико-химическими свойствами и такое размещение не соответствует требованиям экологического законодательства Республики Казахстан.";
3) в статье 40:
в пункте 3:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Для переоформления лицензии на недропользование или внесения изменения в контракт на недропользование обладатель права недропользования (доли в праве недропользования) и приобретатель права недропользования (доли в праве недропользования) обращаются с совместным заявлением в государственный орган, выдавший лицензию на недропользование или заключивший контракт на недропользование.";
абзац шестой части третьей изложить в следующей редакции:
"3) документы, подтверждающие соответствие приобретателя требованиям настоящего Кодекса, предъявляемым к лицам, претендующим на получение права недропользования по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов либо добычу урана;";
часть третью дополнить абзацами седьмым и восьмым следующего содержания:
"4) письменное согласие залогодержателя, если право недропользования (доля в праве недропользования) обременено (обременена) залогом;
5) письменное согласие всех совместных обладателей права недропользования.";

4) 41-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер заңды тұлға немесе ұйым осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды және үлестік қатысулардың басқа да нысандарын бір мезгілде иеленсе, осындай тұлғадағы немесе ұйымдағы акциялар, қатысу үлестері, пайлар және үлестік қатысулардың басқа да құралдары жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілер деп танылады. Бұл ретте осы баптың мақсатында заңды тұлғаның немесе өзге де ұйымның жер қойнауын пайдалану құқығына ие тұлға қабылдайтын шешімді тікелей немесе жанама айқындау мүмкіндігін белгілеу үшін осы баптың 2-тармағына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілер болып табылмайтын акциялар, қатысу үлестері, пайлар және үлестік қатысудың басқа да нысандары ескерілмейді.";
5) 45-бапта:
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
4) көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру, уранды өндіру жұмыстарын жүргізу үшін осындай жер қойнауын пайдалану құқығын көрсеткен кезде (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) сатып алу ниеті бар тұлғаның жер қойнауын пайдалану құқығын алушыларға қойылатын осы Кодекс талаптарына сәйкестігін растайтын оның қаржылық және техникалық мүмкіндіктері туралы мәліметтерді;";
10-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде құқықтардың шоғырлануы деп Қазақстан Республикасымен жасалған келісімшартта жер қойнауын пайдалану құқығының ортақ иелерінің біреуінің осындай қатысушыға келісімшартқа сәйкес жер қойнауын пайдаланушының қызметі бойынша шешімді айқындауға мүмкіндік беретін үлес шамасы түсініледі.";
6) 48-баптың 4-тармағында:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Кодексте тыйым салынбаған жер қойнауын пайдалану құқығының (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестің) кепілі жер қойнауын пайдалануға осындай құқықты беретін тиісті мемлекеттік органда мемлекеттік тіркеуге жатады.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауын пайдалану құқығының (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестің) кепілін тіркеу құзыретті органмен айқындайтын тәртіппен жүргізіледі.";
7) 52-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Экологиялық заңнамада және осы Кодексте көзделген жағдайларда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге не жер қойнауын пайдалану құқығын тиісті экологиялық рұқсатсыз беруге тыйым салынады.";
8) 57-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету мақсатында банктік салым кепіл шарты құзыретті орган бекітетін типтік нысанға сәйкес жасалады.";

4) пункт 3 статьи 41 изложить в следующей редакции:
"3. Если юридическое лицо или организация одновременно владеет акциями, долями участия, паями и другими формами долевого участия, указанными в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, акции, доли участия, паи и другие формы долевого участия в таком лице или организации признаются объектами, связанными с правом недропользования. При этом в целях настоящей статьи для установления возможности юридического лица или иной организации прямо или косвенно определять решения, принимаемые лицом, обладающим правом недропользования, не учитываются акции, доли участия, паи и другие формы долевого участия, не являющиеся объектами, связанными с правом недропользования, согласно пункту 2 настоящей статьи.";
5) в статье 45:
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) сведения о финансовых и технических возможностях лица, имеющего намерение приобрести право недропользования (долю в праве недропользования) для проведения операций по разведке и (или) добыче углеводородов, добыче урана, подтверждающие его соответствие требованиям настоящего Кодекса, предъявляемым при предоставлении такого права недропользования;";
часть третью пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Под концентрацией прав в рамках контракта на недропользование понимается величина доли одного из общих владельцев права недропользования в заключенном с Республикой Казахстан контракте, позволяющая такому участнику определять решения по деятельности недропользователя в соответствии с контрактом.";
6) в пункте 4 статьи 48:
часть первую изложить в следующей редакции:
"4. Залог права недропользования (доли в праве недропользования), не запрещенный настоящим Кодексом, подлежит государственной регистрации в соответствующем государственном органе, предоставляющем такое право недропользования.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Регистрация залога права недропользования (доли в праве недропользования) производится в порядке, определяемом компетентным органом.";
7) пункт 3 статьи 52 изложить в следующей редакции:
"3. В случаях, предусмотренных экологическим законодательством и настоящим Кодексом, проведение операций по недропользованию либо предоставление права недропользования без соответствующего экологического разрешения запрещается.";
8) пункт 1 статьи 57 дополнить частью второй следующего содержания:
"Договор залога банковского вклада в целях обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию заключается в соответствии с типовой формой, утверждаемой компетентным органом.";

9) 58-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Сақтандыру шарты жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында қаржы нарығы және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органымен келісім бойынша құзыретті орган бекітетін типтік нысанға сәйкес жасалады. Бұл ретте сақтандыру шартының мерзімі:
1) пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия үшін – барлауға арналған лицензияның мерзімі аяқталған күннен бастап есептелетін лицензияның мерзімінен және қосымша екі жылдан кем еместі;
2) пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензия үшін – кемінде үш жылды;
3) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензия үшін – кемінде үш жылды;
4) тау-кен өндіру және (немесе) тау-кен байыту өндірістерінің техногендік минералдық түзілімдерін орналастыру объектілерін орналастыру және (немесе) пайдалану мақсатында жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия үшін – кемінде үш жылды;
5) кен іздеушілікке арналған лицензия үшін – кемінде төрт жылды құрауға тиіс.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодексте реттелмеген осы бапта көзделген сақтандыру бойынша қатынастар бөлігінде Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында реттеледі.";
10) 79-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасының талаптарын немесе жер қойнауындағы мемлекетті меншік құқығын бұзу салдарынан жер қойнауы ресурстарына залал келтірген тұлғалар осы Кодексте және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген мөлшерде және тәртіпте келтірілген нұқсанды өтеуге міндетті.
Жер қойнауы ресурстарының залалын экономикалық бағалау әдістемесін қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті орган көмірсутек саласындағы уәкілетті органмен бірге бекітеді.";
11) 88-бапта:
3-тармақтың бесінші бөлігі алып тасталсын;
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес осы өзгерістер экологиялық рұқсат алуды талап етсе, геологиялық зерттеу жөніндегі өзгертілген жобалау құжаттары тиісті экологиялық рұқсат негізінде және оны алғаннан кейін жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға ұсынылады.";
12) 121-баптың 10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Елді мекендердің, қала маңындағы аймақтардың, өнеркәсіп, көлік және байланыс объектілерінің аумақтарында көмірсутектерді барлау және өндіру немесе өндіру жөніндегі операциялар жүргізу үшін жер қойнауын пайдалануға, егер мұндай пайдалану адамдардың өмірі мен денсаулығына қатер төндіруі, экологиялық залал немесе шаруашылық объектілеріне залал келтіруі мүмкін болса Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен ішінара немесе толық тыйым салынуы мүмкін.";

9) в статье 58:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Договор страхования в целях обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию, заключается в соответствии с типовой формой, утверждаемой компетентным органом по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций. Срок договора страхования при этом должен составлять:
1) для лицензии на разведку твердых полезных ископаемых -не менее срока лицензии и дополнительных два года, исчисляемых со дня окончания срока лицензии на разведку;
2) для лицензии на добычу твердых полезных ископаемых -не менее трех лет;
3) для лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых - не менее трех лет;
4) для лицензии на использование пространства недр в целях размещения и (или) эксплуатации объектов размещения техногенных минеральных образований горнодобывающего и (или) горно-обогатительного производств - не менее трех лет;
5) для лицензии на старательство - не менее четырех лет.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В части, не урегулированной настоящим Кодексом, отношения по страхованию, предусмотренному настоящей статьей, регулируются гражданским законодательством Республики Казахстан.";
10) пункт 3 статьи 79 изложить в следующей редакции:
"3. Лица, причинившие ущерб ресурсам недр вследствие нарушения требований законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании или права государственной собственности на недра обязаны возместить причиненный ущерб в размерах и порядке, установленных настоящим Кодексом и иными законами Республики Казахстан.
Методика экономической оценки ущерба ресурсам недр утверждается уполномоченным органом в области твердых полезных ископаемых совместно с уполномоченным органом в области углеводородов.";
11) в статье 88:
часть пятую пункта 3 исключить;
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Если в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан данные изменения требуют получения экологического разрешения, измененные проектные документы по геологическому изучению представляются в уполномоченный орган по изучению недр на основании и после получения соответствующего экологического разрешения.";
12) пункт 10 статьи 121 изложить в следующей редакции:
"10. Пользование недрами для проведения операций по разведке и добыче или добыче углеводородов на территориях населенных пунктов, пригородных зон, объектов промышленности, транспорта и связи может быть частично или полностью запрещено по решению Правительства Республики Казахстан в случаях, если такое пользование может создать угрозу жизни и здоровью людей, нанести экологический ущерб или ущерб хозяйственным объектам.";

13) 122-баптың 3-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) шикі газды маңызды стратегиялық энергия көздерін не мұнай-химия өнеркәсібі үшін шикізат ресурстарын алу және қоршаған ортаға залалды барынша азайту мақсатында қайта өңдеу арқылы оны барынша пайдалану.";
14) 139-баптың 1-3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жобалау құжаттарындағы көмірсутектерді барлау жөніндегі операциялар Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында және осы Кодекспен көзделген жағдайларда тиісті экологиялық рұқсаты болған кезде жүзеге асырылады.
2. Ұңғымалардың бұрғылануын және (немесе) сыналуын көздемейтін барлау жұмыстарының жобасы (оған өзгерістер мен толықтырулар) құзыретті органға хабарлама тәртібімен жіберіледі.
3. Ұңғымалардың бұрғылануын және (немесе) сыналуын көздейтін барлау жұмыстарының жобасындағы (оған өзгерістер мен толықтырулар) сынамалап пайдалану жобасындағы (оған өзгерістер мен толықтырулар) және кен орнын әзірлеу жобасындағы (оған өзгерістер мен толықтырулар) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар тиісті экологиялық рұқсат болған кезде жүзеге асырылады. Аталған жобалау құжаттары экологиялық рұқсат алғаннан кейін жобалау құжаттарының мемлекеттік сараптамасына жатады.";
15) 154-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Теңізде көмірсутектерді барлауды және (немесе) өндіруді жүргізетін жер қойнауын пайдаланушы теңізде жүргізілген көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған теңіздің ластануы жағдайында жеке және (немесе) заңды тұлғаларға келтірілген экологиялық залал үшін, егер зиянның еңсерілмейтін күштің әсерінен немесе зардап шегушінің жасырын пиғылы салдарынан келтірілгені дәлелденбесе, кінәсінің болу-болмауына қарамастан жауапты болады.";
16) 155-бапта:
4-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) объектілік жоспарлар – кемелерді қоспағанда, ұлттық және тиісті облыстардың аумақтық жоспарлары, сондай-ақ мұнайдың төгілу қаупін бағалау және жиынтық экологиялық пайданы талдау негізінде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органдардың тиісті аумақтық бөлімшелерімен келісілетін, мұнайдың төгілу қаупі бар объектілердің меншік иелері әзірлеген теңізде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою жөніндегі әзірлікті және іс-қимылдарды қамтамасыз ету жөніндегі жоспарлар;"
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Объектілік жоспарларды азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен келісілгеннен кейін мұнайдың төгілу қаупі бар объектілердің меншік иелері бекітеді және бекітілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға хабарлама тәртібімен жіберіледі.";

13) подпункт 9) пункта 1 статьи 122 изложить в следующей редакции:
"9) максимальное использование сырого газа путем его переработки с целью получения стратегически важных энергоносителей либо сырьевых ресурсов для нефтехимической промышленности и сведения до минимума загрязнения окружающей среды.";
14) пункты 1 - 3 статьи 139 изложить в следующей редакции:
"1. Операции по разведке углеводородов в проектных документах в случаях, предусмотренных экологическим законодательством Республики Казахстан и настоящим Кодексом, осуществляется при наличии соответствующего экологического разрешения.
2. Проект разведочных работ (изменения и дополнения к нему), не предусматривающий бурение и (или) испытание скважин, направляется в компетентный орган в уведомительном порядке.
3. Операции по недропользованию в проекте разведочных работ (изменения и дополнения к нему), предусматривающем бурение и (или) испытание скважин, проекте пробной эксплуатации (изменения и дополнения к нему) и проекте разработки месторождения (изменения и дополнения к нему) осуществляется при наличии соответствующего экологического разрешения. После получения экологического разрешения данные проектные документы подлежат государственной экспертизе проектных документов.";
15) пункт 8 статьи 154 изложить в следующей редакции:
"8. Недропользователь, проводящий разведку и (или) добычу углеводородов на море, несет ответственность за экологический ущерб, ущерб, причиненный физическим и (или) юридическим лицам в случае загрязнения моря, образовавшегося в результате проводимых операций по недропользованию по углеводородам на море, вне зависимости от наличия вины, если не будет доказано, что вред причинен вследствие действия непреодолимой силы или умысла потерпевшего.";
16) в статье 155:
подпункт 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3) объектовые планы - планы по обеспечению готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне, разрабатываемые собственниками объектов, несущих риск разлива нефти, за исключением судов, на основании национального и территориальных планов соответствующих областей, а также оценки риска разливов нефти и анализа суммарной экологической пользы, которые согласовываются с соответствующими территориальными подразделениями уполномоченных органов в области гражданской защиты;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объектовые планы утверждаются собственниками объектов, несущих риск разлива нефти, после согласования с территориальным подразделением уполномоченного органа в области гражданской защиты и в течение десяти рабочих дней со дня утверждения направляются в уведомительном порядке в уполномоченный орган в области углеводородов.";

17) 156-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Теңізде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою кезінде жиынтық экологиялық пайданы талдау негізінде адамдардың денсаулығын барынша сақтауға және қоршаған ортаны қорғауға бағытталған әдістерді таңдауға басымдық беру керек. Жиынтық экологиялық пайданы талдау алдында Қазақстан Республикасының теңізде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау қағидасын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
18) 182-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уран өндіру саласындағы жобалау құжаттарында көрсетілген уран өндіру жөніндегі операциялар тиісті экологиялық рұқсаты болған кезде жүзеге асырылады. Аталған жобалау құжаттары өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі сараптамаға жатады.";
19) 187-бапта:
5-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) лицензия беруге өтініш берілетін күннің алдындағы отыз күн ішінде үш ай мерзім аралығында сұралатын лицензия қолданысының алғашқы жылында барлауға қажетті ең төмен шығыстарды өтеу үшін өтініш иесіндегі жеткілікті мөлшерде ақшаның тұрақты болуын (қалдығын) растайтын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктегі банктік шот бойынша ақшаның қалдығы және қозғалысы туралы үзінді көшірме;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес жасалған аудиторлық есеппен бірге өтініш иесі таза активтерінің мөлшері сұралатын лицензия қолданысының алғашқы жылында барлауға ең төмен шығыстардың шамасына оның міндеттемесінен асатын лицензия беруге өтініш берілген күннің алдындағы күнтізбелік алты айға немесе күнтізбелік бір жылға дайындалған өтініш иесінің қаржылық есептілігі;";
20) 188-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Құзыретті орган өтініш келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде оны қарайды және осы Кодекстің 190-бабы 1-тармағының 1)-8) тармақшаларында көзделген, сондай-ақ осы баптың 2 және 3-тармақтарының ережелерін есепке ала отырып, пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия беруден бас тартуға негіздер болмаған кезде осы Кодекстің 198-бабында көзделген пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету қажеттігі туралы өтініш иесіне хабарлама жібереді.
Хабарлама өтініш иесіне жіберілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде құзыретті органның интернет-ресурсына орналастырылуға тиіс.
Пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді өтініш иесі құзыретті органға осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген бір ай мерзімінен кешіктірмей ұсынуға тиіс.
Құзыретті орган өтініш иесіне пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынылған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны береді.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер барлауға берілген лицензияда толық емес ішінара блок қамтылса, блоктар санын есептеу мақсаттары үшін аталған блок толық блок болып қарастырылады.";

17) пункт 5 статьи 156 изложить в следующей редакции:
"5. При ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне необходимо отдавать предпочтение методам, ориентированным на максимальную защиту здоровья людей и охрану окружающей среды на основе анализа суммарной экологической пользы. Правила определения оптимальных методов ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан на подходе анализа суммарной экологической пользы, и согласования утверждаются уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.";
18) пункт 8 статьи 182 изложить в следующей редакции:
"8. Операции по добыче урана, указанные в проектных документах в области добычи урана осуществляется при наличии соответствующего экологического разрешения. Данные проектные документы подлежат экспертизе по промышленной безопасности.";
19) в статье 187:
в пункте 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) выписка об остатке и движении денег по банковскому счету в банке второго уровня Республики Казахстан, подтверждающая постоянное наличие (остаток) у заявителя денег в течение тридцатидневного срока в пределах трех месяцев, предшествующих дню подачи заявления на выдачу лицензии, в количестве, достаточном для покрытия требуемых минимальных расходов на разведку в первый год действия запрашиваемой лицензии;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) финансовая отчетность заявителя с аудиторским отчетом, составленным в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, подготовленная за шесть календарных месяцев или предыдущий календарный год, предшествующих дате подачи заявления на выдачу лицензии, в которой размер чистых активов заявителя превышает его обязательства на величину минимальных расходов на разведку в первый год действия запрашиваемой лицензии;";
20) в статье 188:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Компетентный орган рассматривает заявление в течение десяти рабочих дней со дня его поступления и, при отсутствии оснований для отказа в выдаче лицензии на разведку твердых полезных ископаемых, предусмотренных подпунктами 1) - 8) пункта 1 статьи 190 настоящего Кодекса, а также с учетом положений пунктов 2 и 3 настоящей статьи, направляет заявителю уведомление о необходимости предоставления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых, предусмотренного статьей 198 настоящего Кодекса.
Уведомление должно быть размещено на интернет-ресурсе компетентного органа в течение двух рабочих дней со дня его направления заявителю.
Обеспечение исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых должно быть представлено заявителем в компетентный орган не позднее одного месяца со дня уведомления, предусмотренного частью первой настоящего пункта.
Компетентный орган выдает заявителю лицензию на разведку твердых полезных ископаемых не позднее пяти рабочих дней со дня представления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых.";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Если выданная лицензия на разведку включает неполный (частичный) блок, для целей исчисления количества блоков данный блок рассматривается полным.";

21) 189-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Аталған өтініштерді қарау кезінде пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған басқа лицензияға енгізілген блоктарды ғана қамтитын пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия беруге өтініштер бойынша лицензия беруден бас тарту туралы шешім қабылданады.";
22) 190-баптың 1-тармағының 8) тармақшасындағы "тиісінше орындамаса лицензия беруден бас тартады." деген сөздер "тиісінше орындамаса;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) өтініш берушінің осы Кодекстің талаптарына сәйкес пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жоюды қамтамасыз етуін құзыретті органға ұсыну мерзімін сақтамауы.";
22) 192-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Барлаудың кез келген жылы ішінде барлау учаскесінен бас тартылған кезде ең төмен шығыстар көрсетілген жылдағы барлау мерзімінің әрбір толық айы үшін пропорционалды түрде есептеледі."
24) 194-бапта:
7-тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтінішке құзыретті тұлғаның пайдалы қатты қазбалар ресурстарын бағалау мақсаттары үшін алынатын тау-кен массасы және (немесе) орны ауыстырылатын топырақ көлемінің сұратылып отырған асып кетуінің негізділігін растайтын қорытындысы, сондай-ақ экологиялық заңнамаға сәйкес көзделіп отырған қызметтің әсер ету скринингінің нәтижелері туралы қорытындысы немесе егер мұндай бағалауды жүргізу экологиялық заңнамаға сәйкес талап етілетін болса, қоршаған ортаға әсер етуді бағалау нәтижелері туралы қорытындысы қоса беріледі.";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауын пайдаланушы пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға көрсетілген жұмыстардың салдарын жою құнын жабатын қосымша қамтамасыз етуді ұсынған жағдайда ғана тау жыныстарының массасын және (немесе) топырақты бір мың текше метрден асатын көлемде алуға кірісуге құқылы.";
25) 196-бапта:
2-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес барлау жоспарында мәлімделген қызмет тиісті экологиялық рұқсат алуды талап етсе, барлау жоспарының көшірмесі осындай экологиялық рұқсат алғаннан кейін пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға ұсынылады.";
3-тармақтың төртінші бөлігі алып тасталсын;
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес аталған өзгерістер Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында көзделген тиісті экологиялық рұқсат алуды талап етсе, өзгертілген барлау жоспары осындай экологиялық рұқсат алынғаннан кейін пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға ұсынылады.";

21) пункт 3 статьи 189 изложить в следующей редакции:
"3. По заявлениям на выдачу лицензий на разведку твердых полезных ископаемых, включающим только блоки, которые к моменту рассмотрения данных заявлений уже включены в другую лицензию на разведку твердых полезных ископаемых, принимается решение об отказе в выдаче лицензий.";
22) пункт 1 статьи 190 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) несоблюдение заявителем срока представления компетентному органу обеспечения ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых в соответствии с требованиями настоящего Кодекса.";
23) пункт 4 статьи 192 изложить в следующей редакции:
"4. При отказе от участка разведки в течение любого года разведки минимальные расходы рассчитываются пропорционально за каждый полный месяц срока разведки в указанном году.";
24) в статье 194:
в пункте 7:
часть третью изложить в следующей редакции:
"К заявлению прилагается заключение компетентного лица, подтверждающее обоснованность запрашиваемого превышения объема извлекаемой горной массы и (или) перемещаемой почвы для целей оценки ресурсов твердых полезных ископаемых, а также заключение о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности в соответствии с экологическим законодательством или заключения о результатах оценки воздействия на окружающую среду, если проведение такой оценки требуется в соответствии с экологическим законодательством.";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Недропользователь вправе приступить к извлечению горной массы и (или) перемещению почвы в объеме, превышающем одну тысячу кубических метров, только при условии предоставления уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых дополнительного обеспечения, покрывающего стоимость ликвидации последствий указанных работ."
25) в статье 196:
часть третью пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Если в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан деятельность, заявляемая в плане разведки, требует получения соответствующего экологического разрешения, копия плана разведки представляется уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых после получения такого экологического разрешения.";
часть четвертую пункта 3 исключить.
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Если в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан данные изменения требуют получения соответствующего экологического разрешения, предусмотренного экологическим законодательством Республики Казахстан, измененный план разведки представляется уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых после получения такого экологического разрешения.";

26) 198-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы баптың талаптарына сәйкес салдарын жою пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операцияларға тыйым салынады."
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуі осы Кодексте көзделген кез-келген тәсілдердің үйлесімінде ұсынылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жер қойнауын пайдаланушы осы Кодекстің 194-бабының 7-тармағында көзделген жағдайда барлау бойынша жұмыстардың салдарын жоюды қосымша қамтамасыз етуді ұсынуға міндетті. Қосымша қамтамасыз ету сомасы осы Кодекстің 219-бабы 3-тармағының қағидалары бойынша осы жағдайда жасалатын жою жоспары негізінде есептеледі.";
27) 199-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Барлау учаскесінің барлығынан немесе бір бөлігінен бас тарту туралы өтінішке:
1) барлауға арналған лицензия бойынша жер қойнауын пайдалану құқығына кепілмен ауыртпалық салынған болса кепіл ұстаушының келісімі;
2) барлау учаскесінен шығарылуға жататын барлау учаскесінің бір бөлігіне барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою актісі не осы Кодекстің 197-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларда жасалатын, барлау учаскесінен шығарылуға жататын барлау учаскесінің бір бөлігін зерттеу актісі қоса беріледі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Барлау учаскесінің бір бөлігінен бас тарту барлауға арналған лицензияны қайта ресімдеуге әкеп соғады және мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрына тиісті мәліметтерді енгізуге негіз болып табылады.";
28) 204-бапта:
3-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) егер ерекше құқықтан бөлек өтініш берілетін болса, өтініш иесінің пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға қаржылық, кәсіптік және техникалық мүмкіндіктерінің барлығын растайтын құжаттар;";
4-тармақтың 1) – 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын
"1) лицензия беруге өтініш берілетін күннің алдындағы алты ай шегінде отыз күндік мерзім ішінде сұралатын лицензия қолданысының алғашқы бір жылында өндіруге талап етілетін ең төмен шығыстарды өтеу үшін жеткілікті мөлшерде ақшаның тұрақты болуын (қалдығын) растайтын екінші деңгейдегі банктердің кез келгенінде өтініш иесі ашқан банктік шот бойынша ақшаның қалдығы және қозғалысы туралы үзінді көшірме;
2) қарыздың нысаналы мақсаты ретінде өтініш иесінің пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі қызметін қаржыландыруды көздейтін, сондай-ақ сұралатын лицензия қолданысының алғашқы бір жылында өндіруге талап етілетін ең төмен шығыстарды өтеу үшін жеткілікті қарыз сомасын (қаржыландыру) растайтын ақша қарызы шартының (алдын ала қарыз шарты), қызметті қаржыландыру туралы шарттың көшірмесі;

26) в статье 198:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Операции по разведке твердых полезных ископаемых, ликвидация последствий которых не обеспечена в соответствии с требованиями настоящей статьи, запрещаются.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Обеспечение исполнения обязательств недропользователя по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых может быть предоставлено в сочетании любых способов, предусмотренных настоящим Кодексом.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Недропользователь обязан предоставить дополнительное обеспечение ликвидации последствий работ по разведке в случае, предусмотренном пунктом 7 статьи 194 настоящего Кодекса. Сумма дополнительного обеспечения рассчитывается на основании составляемого в этом случае плана ликвидации по правилам пункта 3 статьи 219 настоящего Кодекса.";
27) в статье 199:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"К заявлению об отказе от всего или части участка прилагается:
1) согласие залогодержателя, если право недропользования по лицензии на разведку обременено залогом;
2) акт ликвидации последствий операций по разведке по части участка разведки, подлежащей исключению из участка разведки, либо акт обследования части участка разведки, подлежащей исключению из участка разведки, составляемый в случаях, предусмотренных пунктом 4 статьи 197 настоящего Кодекса.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Отказ от части участка разведки влечет переоформление лицензии на разведку и является основанием для внесения соответствующих сведений в единый кадастр государственного фонда недр.";
28) в статье 204:
подпункт 9) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"9) документы, подтверждающие наличие у заявителя финансовых, профессиональных и технических возможностей осуществлять операции по добыче твердых полезных ископаемых, если заявление подается помимо исключительного права;";
подпункты 1) - 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) выписка об остатке и движении денег по банковскому счету, открытому заявителем в любом из банков второго уровня, подтверждающая постоянное наличие (остаток) у заявителя денег в течение тридцатидневного срока в пределах шести месяцев, предшествующих дню подачи заявления на выдачу лицензии, в количестве, достаточном для покрытия требуемых минимальных расходов на добычу в первый год действия запрашиваемой лицензии;
2) копия договора займа денег (предварительного договора займа), договора о финансировании деятельности, предусматривающих в качестве целевого назначения займа финансирование деятельности заявителя по добыче твердых полезных ископаемых, а также подтверждающих сумму займа (финансирования) достаточной для покрытия требуемых минимальных расходов на добычу в первый год действия запрашиваемой лицензии;

3) Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес жасалған аудиторлық есеппен бірге өтініш иесінің таза активтерінің мөлшері сұралатын лицензия қолданысының алғашқы бір жылында өндіруге ең төмен шығыстардың шамасынан оның міндеттемесі асатын лицензия беруге өтініш берілген күннің алдындағы күнтізбелік алты айға немесе күнтізбелік жылға дайындалған өтініш иесінің қаржылық есептілігі.";
29) 205-бапта:
3-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сұралатын жер қойнауы учаскесінің шекаралары жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органмен келісілген жағдайда құзыретті орган өтініш иесіне үш жұмыс күні ішінде тиісінше осы Кодекстің 216 және 217-баптарында көзделген тау-кен жұмыстарының жоспарында сипатталған өндіру жөніндегі операциялар бойынша тиісті экологиялық рұқсат алу, тау-кен жұмыстары жоспарына және оларды жою жоспарына сараптама жүргізу және келісу қажеттілігі туралы хабарлама жібереді. Хабарлама өтініш иесіне жіберілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде құзыретті органның интернет-ресурсында орналастырылуға тиіс.
Өтініш иесі тау-кен жұмыстарының жоспарында сипатталған өндіру жөніндегі операцияларға тиісті экологиялық рұқсаттың көшірмесін, тиісті келісімдер мен сараптамалардың оң қорытындыларын құзыретті органға осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген хабарлаған күннен бастап бір жылдан кешіктірмей ұсынуға тиіс.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Құзыретті орган өтініш иесіне пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензияны қажетті келісімдер, сараптамалардың оң қорытындылары және тау-кен жұмыстарының жоспарында сипатталған өндіру жөніндегі операцияларға арналған тиісті экологиялық рұқсаттың көшірмелері ұсынылған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей береді.";
30) 215-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өндіру учаскесінде барлау жүргізілген жағдайда, геологиялық есептерді;";
5) тармақшадағы "есепті ұсынуға міндетті." деген сөздер "есепті;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) ұстап тұру мәртебесі берілген жағдайда, жұмыстар бағдарламасының орындалуы туралы есепті ұсынуға міндетті.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 1-тармағының 1) және 6) тармақшаларында көзделген есептер құзыретті органға өзі бекітетін тәртіппен ұсынылады.";
31) 216-бапта:
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тау-кен жұмыстарының жоспарында сипатталған пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операциялар Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында көзделген тиісті экологиялық рұқсат болған кезде жүзеге асырылады. Тау-кен жұмыстарының жоспары өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.";
4-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауын пайдаланушы пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды осы бапқа сәйкес тау-кен жұмыстарының жоспары келісілген және тиісті экологиялық рұқсатты алған жағдайда ғана жүргізуге құқылы.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) финансовая отчетность заявителя с аудиторским отчетом, составленным в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, подготовленная за шесть календарных месяцев или предыдущий календарный год, предшествующих дате подачи заявления на выдачу лицензии, в которой размер чистых активов заявителя превышает его обязательства на величину минимальных расходов на добычу в первый год действия запрашиваемой лицензии;";
29) в статье 205:
части первую и вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. В случае согласования с уполномоченным органом по изучению недр границ запрашиваемого участка недр компетентный орган в течение трех рабочих дней направляет заявителю уведомление о необходимости получения соответствующего экологического разрешения по операциям под добыче, описанные в плане горных работ, проведения экспертиз и согласований плана горных работ и плана ликвидации, предусмотренных соответственно статьями 216 и 217 настоящего Кодекса. Уведомление должно быть размещено на интернет-ресурсе компетентного органа в течение двух рабочих дней со дня его направления заявителю.
Копия соответствующего экологического разрешения на операции по добыче, описанные в плане горных работ, соответствующие согласования и положительные заключения экспертиз должны быть представлены заявителем в компетентный орган не позднее одного года со дня уведомления, предусмотренного частью первой настоящего пункта.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Компетентный орган выдает заявителю лицензию на добычу твердых полезных ископаемых не позднее пяти рабочих дней со дня представления необходимых согласований, положительных заключений экспертиз и копии соответствующего экологического разрешения на операции по добыче, описанные в плане горных работ.";
30) в статье 215:
в пункте 1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) геологические отчеты, в случае проведения разведки на участке добычи;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) отчет о выполнении программы работ, в случае присвоения статуса удержания.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Отчеты, предусмотренные подпунктами 1) и 6) пункта 1 настоящей статьи, представляются компетентному органу в утверждаемом им порядке";
31) в статье 216:"
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Операции по добыче твердых полезных ископаемых, описываемых в плане горных работ, осуществляются при наличии соответствующего экологического разрешения, предусмотренного экологическим законодательством Республики Казахстан. План горных работ согласовывается с уполномоченным органом в области промышленной безопасности.";
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Недропользователь вправе проводить операции по добыче твердых полезных ископаемых только в случае согласования плана горных работ в соответствии с настоящей статьей и получения соответствующего экологического разрешения.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Өндіру бойынша жоспарланатын жұмыстардың түрлері, әдістері және (немесе) тәсілдері, сондай-ақ жұмыстарды жүргізу технологиялары, көлемдері мен мерзімдері өзгертілген, өндірістік объектілердің және инфрақұрылым объектілерінің құрамы өзгертілген жағдайда жер қойнауын пайдаланушы тау-кен жұмыстарының жоспарына тиісті өзгерістер енгізуге және оны пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға ұсынуға міндетті. Егер көрсетілген өзгерістер өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында сараптама жүргізуді немесе келісуді, қоршаған ортаға әсерін бағалауды жүргізу мен экологиялық рұқсатты алуды (қайта ресімдеуді) талап ететін болса, өзгерістер енгізілген тау-кен жұмыстарының жоспары пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға аталған сараптамалардан, келісулерден, қоршаған ортаға әсерін бағалау мен экологиялық рұқсатты алғаннан кейін ғана ұсынылады.";
32) 217-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жою жоспары өндіру учаскесінде орналасқан кенішті және басқа да өндірістік және инфрақұрылымдық объектілерді пайдаланудан шығару, өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу нәтижесінде бүлінген жерлерді рекультивациялау жөніндегі іс-шаралар, прогрессивті жоюды жүргізу жөніндегі іс-шаралар, өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі өзге де жұмыстар сипаттамасы, сондай-ақ мұндай жою жөніндегі іс-шаралардың болжалды құнын есептеуді қамтитын құжат болып табылады.
Егер жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия (лицензиялар) бойынша жер қойнауының басқа да учаскесінде (учаскелерінде) орналасқан тау-кен өндіруші немесе тау-кен байыту өндірісінің техногендік минералдық түзілімдерін орналастыру объектілері өндіру учаскесіндегі (өндіру учаскелеріндегі) кенішті пайдалануға тікелей байланысты болса, жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауының осы учаскелерінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі барлық жоспарланған жұмыстарды жүзеге асыру мақсатында бірыңғай жою жоспарын әзірлеуге құқылы.
Жою жоспары қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтерді көрсетуге арналған лицензиясы бар адамды тарта отырып жасалады және жер қойнауын пайдаланушымен бекітіледі. Жою жоспары құрамында өнеркәсіптік қапуіпсіздік сараптамасы жүргізілетін кешенді сараптамаға жатады. Кешенді сараптаманы жүргізуді және оның құрамында өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасын ұйымдастыруды пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органның келісуі бойынша өзі бекітетін тәртіппен қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.";

"5. В случае изменения видов, методов и (или) способов планируемых работ по добыче, а также технологий, объемов и сроков проведения работ, изменения состава производственных объектов и объектов инфраструктуры недропользователь обязан внести соответствующие изменения в план горных работ и представить его уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых. Если указанные изменения требуют проведения экспертизы или согласования в области промышленной безопасности, проведение оценки воздействия на окружающую среду и получения (переоформления) экологического разрешения, план горных работ с внесенными изменениями представляется уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых только после указанных экспертиз, согласований, оценки воздействия на окружающую среду и получения экологического разрешения.";
32) пункт 1 статьи 217 изложить в следующей редакции:
"1. План ликвидации является документом, содержащим описание мероприятий по выводу из эксплуатации рудника и других производственных и инфраструктурных объектов, расположенных на участке добычи, по рекультивации земель, нарушенных в результате проведения операций по добыче, мероприятий по проведению прогрессивной ликвидации, иных работ по ликвидации последствий операций по добыче, а также расчет приблизительной стоимости таких мероприятий по ликвидации.
Если объекты размещения техногенных минеральных образований горнодобывающего или горно-обогатительного производства, расположенные на другом участке (участках) недр по лицензии (лицензиям) на использование пространства недр, непосредственно связаны с эксплуатацией рудника, находящегося на участке добычи (участках добычи), недропользователь вправе разработать единый план ликвидации в целях осуществления всех запланированных работ по ликвидации последствий операций по недропользованию на данных участках недр.
План ликвидации составляется с привлечением лица, имеющего лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды, и утверждается недропользователем План ликвидации подлежит комплексной экспертизе, в составе которой проводится экспертиза промышленной безопасности. Проведение комплексной экспертизы и организация в ее составе экспертизы промышленной безопасности осуществляется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в утверждаемом им порядке по согласованию с уполномоченным органом в области твердых полезных ископаемых.";

33) 218-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының жер заңнамасына және Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдалы қатты қазбаларды өндіру салдарын жою жөніндегі жұмыстар жобасын әзірлеуді, келісуді, сараптамасын және бекітуді лицензия мерзімі өткенге дейін екі жылдан кешіктірмей қамтамасыз етуге міндетті.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өндіру учаскесінің барлығынан немесе бір бөлігінен бас тартылған жағдайда пайдалы қатты қазбаларды өндіру салдарын жою жобасы мұндай бас тартуға дейін әзірленеді, келісіледі, егер осындай салдарды жою қажеттігі осы тармақтың бесінші бөлігі ережелерінен туындамайтын болса, сараптамадан өткізілуге және бекітілуге тиіс.";
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер жер қойнауын пайдаланушы бас тартқан өндіру учаскесінің бір бөлігін пайдалану өндіруге арналған лицензияда көзделген операцияларды жүзеге асырмай және жер беті қабатын (су айдындарының түбін) бұзбай жүргізілсе, осындай өндіру учаскесінің бір бөлігінде жою жұмыстарын жүргізу талап етілмейді. Мұндай жағдайда жою жұмыстарын жүргізудің қажеттігі жоқ екенін растайтын зерттеу актісі жасалады, оған осы баптың 4-тармағында көрсетілген адамдар қол қояды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өндіру учаскесінде (оның бір бөлігінде) операциялар салдарын жою жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған тұлға) және пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті орган қоршаған ортаны қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органдардың және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының өкілдерінен құратын комиссия және егер жою жеке меншіктегі, тұрақты немесе ұзақ мерзімді уақытша өтеулі жер пайдаланудағы жер учаскесінде жүзеге асырылса немесе жер қойнауын пайдаланушы жою актісіне қол қойғаннан кейін аяқталды деп есептеледі. Комиссияның жою және қызметін ұйымдастыру жөніндегі жұмыстарын қабылдау тәртібін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операциялар салдарын жою актісіне (зерттеу актісіне) қол қою жер қойнауын пайдалану құқығын өзге адамдарға кейіннен беру үшін мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрына тиісті мәліметтерді енгізуге негіз болып табылады.";

33) в статье 218:
в пункте 2:
часть первую изложить в следующей редакции:
"2. Недропользователь обязан обеспечить разработку, согласование, экспертизу и утверждение в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан проекта работ по ликвидации последствий добычи твердых полезных ископаемых не позднее чем за два года до истечения срока лицензии.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае отказа от всего или части участка добычи проект ликвидации последствий добычи твердых полезных ископаемых разрабатывается, согласовывается, подлежит экспертизе и утверждению до такого отказа, если необходимость в ликвидации таких последствий не вытекает из положений части пятой настоящего пункта.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Если пользование частью участка добычи, от которой недропользователь отказался, осуществлялось без проведения операций, предусмотренных лицензией на добычу и нарушения земной поверхности (дна водоемов), проведение ликвидационных работ на части участка добычи не требуется. В этом случае составляется акт обследования, подтверждающий отсутствие необходимости проведения ликвидационных работ, который подписывается лицами, указанными в пункте 4 настоящей статьи.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Ликвидация последствий операций на участке добычи (его части) считается завершенной после подписания акта ликвидации недропользователем (лицом, право недропользования которого прекращено), и комиссией, создаваемой уполномоченным органом в области твердых полезных ископаемых из представителей уполномоченных органов в области охраны окружающей среды, промышленной безопасности, санитарно-эпидемиологического благополучия населения и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, и собственником земельного участка или землепользователем, если ликвидация осуществляется на земельном участке, находящемся в частной собственности, постоянном или долгосрочном временном возмездном землепользовании. Порядок приемки работ по ликвидации и организации деятельности комиссии утверждается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.";
пункте 5 изложить в следующей редакции:
"5. Подписание акта ликвидации последствий операций по добыче твердых полезных ископаемых (акта обследования) является основанием внесения соответствующих сведений в единый кадастр государственного фонда недр для последующего предоставления права недропользования иным лицам.";

34) 219-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өндіруге арналған лицензияның қолданысы тоқтатылған кезде пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органның келісуімен қамтамасыз ету сомасы жер қойнауы учаскесінде орындалған және осы Кодекстің 218-бабының 4-тармағында көзделген тәртіппен қабылданған жою жұмыстары бөлігінің құнына мөлшерлес азайтылуы мүмкін. Пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті орган қамтамасыз етуді берген тұлғаны қамтамасыз ету сомасын азайту туралы жер қойнауын пайдаланушыдан өтінішті алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде хабардар етеді.";
35) 222-баптың 1-тармағында "кендік" деген сөз алып тасталсын;
36) 223-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Консервациялау жобасы экологиялық рұқсатқа сәйкес әзірленеді және өтініш иесі хабардар етілген күннен бастап төрт айдан кешіктірмей құзыретті органға ұсынылады. Өтініш иесі құзыретті органға көрсетілген мерзімді ұзартуға, мұндай ұзартудың қажеттілігін негіздей отырып, жүгінуге құқылы.";
37) 226-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Консервациялау жобасы экологиялық рұқсатқа сәйкес әзірленеді және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органмен келісуге жатады.";
38) 227-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
39) 230-баптың 2-тармағының екінші бөлігінде "аспайтын мерзімде" деген сөздер "кешіктірмей" деген сөзбен ауыстырылсын;
40) 231-баптың 2-тармағында "212 және 213-баптарын" деген сөздерден кейін ", 215-бабының екінші және үшінші бөліктерін" деген сөздермен толықтырылсын;
41) 232-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияны алуға арналған өтініш облыстың жергілікті атқарушы органына беріледі. Өтінішті қарауды және лицензияны беруді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы, осы баптың 4-тармағының талаптарын сақтау мақсатында өтініш берілген жер қойнауы учаскесінде мемлекеттік есепке алынған пайдалы қатты қазбалар ресурстарының жоқ екендігін және кең таралған пайдалы қазбалар болып табылмайтынын растайтын уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қорытындысы өтінішке қоса берілетінін ескере отырып, осы Кодекстің 28-тарауының ережелеріне сәйкес жүзеге асырады.";
42) 236-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өндіру учаскесінде барлау жүргізілген жағдайда, геологиялық есептер;";
43) 32-тарауда "инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган", "инвестициялар жөніндегі уәкілетті органға", "инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның", "инвестициялар жөніндегі уәкілетті органды" деген сөздер "құзыретті орган", "құзыретті органға", "құзыретті органның", "құзыретті органды" деген сөздермен ауыстырылсын;

34) часть первую пункта 4 статьи 219 изложить в следующей редакции:
"4. При прекращении действия лицензии на добычу сумма обеспечения с согласия уполномоченного органа в области твердых полезных ископаемых может быть уменьшена соразмерно стоимости части ликвидационных работ, выполненных на участке недр и принятых в порядке, предусмотренном пунктом 4 статьи 218 настоящего Кодекса. Уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых уведомляет лицо, выдавшее обеспечение, об уменьшении суммы обеспечения в течение пяти рабочих дней со дня получения заявления от недропользователя.";
35) в пункте 1 статьи 222 слово "рудных" исключить;
36) часть вторую пункта 4 статьи 223 изложить в следующей редакции:
"Проект консервации разрабатывается в соответствии с экологическим разрешением и представляется в компетентный орган заявителем не позднее четырех месяцев со дня уведомления. Заявитель вправе обратиться в компетентный орган за продлением указанного срока с обоснованием необходимости такого продления.";
37) пункт 3 статьи 226 изложить в следующей редакции:
"3. Проект консервации разрабатывается в соответствии с экологическим разрешением и подлежит согласованию с уполномоченным органом в области промышленной безопасности.";
38) пункт 4 статьи 227 исключить;
39) в части второй пункта 2 статьи 230 слово "более" заменить словом "позднее";
40) в пункте 2 статьи 231 после слов "статей 212, 213," дополнить словами "частей второй и третьей статьи 215";
41) часть первую пункта 3 статьи 232 изложить в следующей редакции:
"3. Заявление на выдачу лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых подается в местный исполнительный орган области. Рассмотрение заявления и выдача лицензии осуществляются местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы согласно положениям главы 28 настоящего Кодекса с учетом того, что в целях соблюдения требований пункта 4 настоящей статьи к заявлению дополнительно прилагается заключение территориального подразделения уполномоченного органа по изучению недр, подтверждающее отсутствие на заявленном участке недр ресурсов твердых полезных ископаемых, числящихся на государственном учете и не являющихся общераспространенным полезным ископаемым.";
42) подпункт 2) пункта 1 статьи 236 изложить в следующей редакции:
"2) геологические отчеты, в случае проведения разведки на участке добычи;";
43) в Главе 32 слова "уполномоченный орган по инвестициям", "уполномоченному органу по инвестициям", "уполномоченного органа по инвестициям", "уполномоченным органом по инвестициям" заменить словами "компетентный орган", "компетентному органу", "компетентного органа", "компетентным органом";

44) 249-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жер бетінен бес метр төмен тереңдікте орналастырылған мұнай мен газдың, газ бен мұнай өнімдерінің жерасты сақтау қоймаларын орналастыру және пайдалану;";
45) 257-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жер қойнауы кеңістігін пайдалану жобасы, сондай-ақ оған енгізілетін өзгерістер санитариялық-эпидемиологиялық сараптамаға және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органмен келісуге және қоршаған ортаға әсер етуді бағалауға жатады. Жер қойнауын пайдаланушы тиісті экологиялық рұқсатты, санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың оң қорытындысын және жер қойнауы кеңістігін пайдалану жобасы немесе тиісінше оның өзгерістері бойынша келісу алған жағдайда ғана жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға құқылы.";
46) 258-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Егер бұл экологиялық және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес келсе, жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізген кезде алынатын тау-кен массасының, топырақтың және (немесе) орны ауыстырылатын топырақтың көлемі шектелмейді.
Алынатын және орны ауыстырылатын тау-кен массасы, топырақ және тау жыныстары тек қана жер қойнауы кеңістігін пайдалануды қамтамасыз ететін құрылыстарды, құрылғыларды және басқа объектілерді салу және пайдалану мақсатында қолданылуы мүмкін.";
47) 265-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) егер өтініш иесі кен іздеушілікке арналған лицензия қолданысының бірінші жылында механикаландыру құралдарын пайдалануға ниетті болса, кен іздеушілік жоспары.";
48) 273-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Механикаландыру құралдарын пайдаланатын жер қойнауын пайдаланушы кен іздеушілік жоспары және Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында көзделген тиісті экологиялық рұқсаты болған кезде ғана кен іздеушілік жүргізуге құқылы.";
3-тармақ алып тасталсын;
49) 277-баптың 3-тармағының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын ауыстыруға арналған рұқсат беруді және осындай жер қойнауын пайдалану құқығының кепілін тіркеуді аталған жергілікті атқарушы органдар жүзеге асыратынын ескере отырып, 5-тарауда;";
50) 278-бапта:
4-тармақтың он үшінші бөлігіндегі "5-тармағының" деген сөз "6-тармағының" деген сөзбен ауыстырылсын;
12-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Құзыретті орган келіп түскен өтінішті бес жұмыс күнінен кешіктірмей осы Кодекстің 45-бабына сәйкес құрылатын жер қойнауын пайдалану мәселелері жөніндегі сараптама комиссиясының қарауына шығарады. Бір тарапы өзге мемлекеттік орган болып табылатын келісімшарт бойынша сараптама комиссиясы осындай мемлекеттік органның шешімімен құрылады. Сараптама комиссиясы келісімшартқа өзгерістер мен толықтырлар енгізу мәселелері бойынша жер қойнауын пайдаланушылардың өтініштерін қарау кезінде ұсынымдар әзірлеу мақсатында құзыретті органның (келісімшарт тарапы болып табылатын мемлекеттік органның) жанындағы консультациялық-кеңесші орган болып табылады. Сараптама комиссиясы өтініш келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оны қарайды және құзыретті органға (келісімшарт тарапы болып табылатын мемлекеттік органға) өз ұсынымдарын жібереді.";
13-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Құзыретті орган (келісімшарт тарапы болып табылатын мемлекеттік орган) келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы келіссөздер жүргізу туралы шешім қабылдаған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы құзыретті органға осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардан басқа, осы Кодекске сәйкес әзірленген, келісілген, бекітілген және сараптамалардың оң қорытындыларын алған жобалау құжаттарын және жою жоспарын (жобаны) жұмыс тобының қарауына ұсынуға тиіс. Уранды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды (кең таралған пайдалы қазбаларды) барлауға және (немесе) өндіруге арналған келісімшарттар бойынша жұмыс тобы мақұлдаған жұмыс бағдарламасының жобасы құзіретті органмен (келісімшарт тарапы болып табылатын мемлекеттік органмен) келісілуге тиіс.";
14-тармақта:
бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:

44) подпункт 1) статьи 249 изложить в следующей редакции:
"1) размещение и эксплуатация подземных хранилищ нефти и газа, газо- и нефтепродуктов, размещенных на глубине ниже пяти метров от земной поверхности;";
45) пункт 2 статьи 257 изложить в следующей редакции:
"2. Проект эксплуатации пространства недр, а также вносимые в него изменения подлежат санитарно-эпидемиологической экспертизе и согласованию с уполномоченным органом в области промышленной безопасности и оценке воздействия на окружающую среду. Недропользователь вправе осуществлять операции по использованию пространства недр только в случае получения соответствующего экологического разрешения, положительного заключения санитарно-эпидемиологической экспертизы и согласования по проекту эксплуатации пространства недр или, соответственно, его изменения.";
46) статью 258 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Объем извлекаемой горной массы, грунта и (или) перемещаемой почвы при проведении операций по использованию пространства недр не ограничивается, если это соответствует требованиям экологической и промышленной безопасности.
Извлекаемые и перемещаемые горная масса, грунт и горные породы могут быть использованы исключительно в целях возведения и эксплуатации сооружений, устройств и других объектов, обеспечивающих использование пространства недр.";
47) в статье 265:
подпункт 2) пункта 3 исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) план старательства, если заявитель намерен использовать средства механизации в течение первого года действия лицензии на старательство.";
48) в статье 273:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Недропользователь, использующий средства механизации, вправе проводить старательство только при наличии плана старательства и соответствующего экологического разрешения, предусмотренного экологическим законодательством Республики Казахстан.";
пункт 3 исключить;
49) абзац шестой пункта 3 статьи 277 изложить в следующей редакции:
"главой 5 с учетом того, что выдача разрешения на переход права недропользования по контрактам на недропользование, заключенным с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы и регистрация залога такого права недропользования осуществляются указанными местными исполнительными органами;";
50) в статье 278:
в части тринадцатой пункта 4 слово "5" заменить словом "6";
часть четвертую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Компетентный орган в срок не позднее пяти рабочих дней выносит поступившее заявление на рассмотрение экспертной комиссии по вопросам недропользования, создаваемой согласно статье 45 настоящего Кодекса. По контракту, стороной которого является иной государственный орган, экспертная комиссия создается решением такого государственного органа. Экспертная комиссия является консультативно-совещательным органом при компетентном органе (государственном органе, являющимся стороной контракта) в целях выработки рекомендаций при рассмотрении заявлений недропользователей по вопросам внесения изменений и дополнений в контракт. Экспертная комиссия рассматривает заявление в срок не более двадцати рабочих дней со дня его поступления и направляет свои рекомендации компетентному органу (государственному органу, являющемуся стороной контракта).";
часть вторую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"В случае принятия компетентным органом (государственным органом, являющимся стороной контракта) решения о проведении переговоров о внесении изменений и дополнений в контракт недропользователь помимо документов, указанных в части первой настоящего пункта, должен представить в компетентный орган на рассмотрение рабочей группы проектные документы и план (проект) ликвидации, разработанные, согласованные, утвержденные и получившие положительные заключения экспертиз в соответствии с настоящим Кодексом. По контрактам на разведку и (или) добычу твердых (общераспространенных) полезных ископаемых, за исключением урана, одобренный рабочей группой проект рабочей программы должен быть согласован с компетентным органом (государственным органом, являющимся стороной контракта).";
в пункте 14:
части первую и вторую изложить в следующей редакции:

"14. Уранды қоспағанда, осы Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған пайдалы қатты (кең таралған) қазбаларды барлауға немесе бірлескен барлау мен өндіруге (барлау кезеңіндегі) арналған келісімшартқа оның қолданыс мерзімін (бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт бойынша барлау кезеңін) ұзарту мақсатында өзгерістер енгізуге келісімшартта барлауы көзделген пайдалы қатты (кең таралған) қазбалардың минералдануы (көрініс беруі) табылған жағдайда, осындай табуды бағалау үшін жол беріледі.
Уранды қоспағанда, осы Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған, пайдалы қатты (кең таралған) қазбаларды өндіруге (өндіру кезеңіндегі бірлескен барлау мен өндіруге) арналған келісімшартқа оның қолданыс мерзімін (бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт бойынша өндіру кезеңін) ұзарту мақсатында өзгерістер енгізуге мұндай ұзарту келісімшартта көзделген жағдайда жол беріледі.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданыс мерзімін ұзарту туралы өтініш келісімшарт тарапы болып табылатын мемлекетік органға сәйкесінше барлау мерзімі немесе өндіру мерзімі өткенге дейін берілуі мүмкін.";
төртінші және бесінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Уранды қоспағанда, пайдалы қатты (кең таралған) қазбалар бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың мерзімін ұзарту туралы өтінішке осы баптың 12 және 13-тармақтарында көрсетілген мәліметтерден басқа ұзарту кезеңіндегі жүргізілген жұмыстар мен оларға жұмсалған шығыстардың жазбаша негіздемесі қоса беріледі.
Уранды қоспағанда, пайдалы қатты (кең таралған) қазбалар бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша барлау мерзімін ұзарту туралы өтінішке табылған пайдалы қатты (кең таралған) қазбалардың минералдануын (көрініс беруін) бағалау үшін осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген құжаттардан басқа, келісімшарттың шарттарында барлауы көзделген осындай табуды растайтын мәліметтер (жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның бағалауды талап ететін минералданудың (көрініс беруі) табылғаны туралы қорытындысы) және табылған кен орнын бағалауды жүзеге асыру болжанатын жер қойнауы учаскесінің географиялық координаттары қоса беріледі. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша пайдалы қатты (кең таралған) қазбалардың минералдануын (көрініс беруін) растау тәртібін жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.";
алтыншы бөліктегі "бесінші" деген сөз "алтыншы" деген сөзбен ауыстырылсын;
жетінші және сегізінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Уранды қоспағанда, табылған минералдануды (көрініс беруін) бағалау үшін, пайдалы қатты (кең таралған) қазбаларды барлауға (бірлескен барлауға немесе өндіруге) арналған келісімшарт табылған кен орнын бағалау бойынша жұмыстар жүргізу үшін қажет, тараптар келіссөздер нәтижелері бойынша айқындайтын жұмыс бағдарламасында көзделген мерзімге ұзартылуы мүмкін.
Уранды қоспағанда, пайдалы қатты (кең таралған) қазбаларды өндіруге (өндіру кезеңіндегі бірлескен барлау мен өндіруге) арналған келісімшарт өндіруге арналған келісімшарттың бастапқы мерзімінен (бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт бойынша өндірудің бастапқы кезеңінен) аспайтын, бірақ осы Кодексте белгіленген өндіруге арналған лицензияның барынша ұзақ мерзімінен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін. Уранды қоспағанда, көрсетілген шектеулер ескеріле отырып, пайдалы қатты қазбаларды өндіруге (бірлескен барлау мен өндіруге) арналған келісімшартты ұзарту мерзімі жұмыс бағдарламасында көзделген өндіру бойынша жоспарланатын жұмыстар негізінде айқындалады.";
тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Уранды қоспағанда, осы Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған ірі кен орны бар жер қойнауы учаскесінде, пайдалы қатты қазбаларды өндіруге (бірлескен барлау мен өндіруге) арналған келісімшарт он жылдан астам мерзімге ұзартылған жағдайда, құзыретті орган осындай ұзарту шарттарына жер қойнауын пайдаланушының мынадай міндеттемелерінің бірін енгізуді талап етуге құқылы:";
он бірінші бөліктегі "жетінші" деген сөз "сегізінші" деген сөзбен ауыстырылсын;
он екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Внесение изменения в контракт на разведку или на совмещенную разведку и добычу (в период разведки) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых, за исключением урана, заключенный до введения в действие настоящего Кодекса, в целях продления срока его действия (периода разведки по контракту на совмещенную разведку и добычу) допускается в случае обнаружения минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых, разведка которых предусмотрена контрактом, для оценки такого обнаружения.
Внесение изменения в контракт на добычу (совмещенную разведку и добычу в период добычи) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых, за исключением урана, заключенный до введения в действие настоящего Кодекса, в целях продления срока его действия (периода добычи по контракту на совмещенную разведку и добычу) допускается в случае, если такое продление предусмотрено контрактом.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Заявление о продлении срока действия контракта на недропользование может быть подано в государственный орган, являющийся стороной контракта, до истечения периода разведки или периода добычи соответственно.";
части четвертую и пятую изложить в следующей редакции:
"К заявлению о продлении срока контракта на недропользование по твердым (общераспространенным) полезным ископаемым, за исключением урана, помимо сведений, указанных в пунктах 12 и 13 настоящей статьи, прилагается письменное обоснование проведения работ и расходов на них в период продления.
К заявлению о продлении срока разведки по контракту на недропользование по твердым полезным ископаемым, за исключением урана, для оценки обнаруженной минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых помимо документов, указанных в части третьей настоящего пункта, прилагаются сведения, подтверждающие такое обнаружение (заключение уполномоченного органа по изучению недр об обнаружении минерализации (проявления), требующей оценки), разведка которых предусмотрена условиями контракта, и географические координаты участка недр, на котором предполагается осуществлять оценку обнаруженного месторождения. Порядок подтверждения минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых по контрактам на недропользование определяется уполномоченным органом по изучению недр.";
в части шестой слово "пятой" заменить словом "шестой";
части седьмую и восьмую изложить в следующей редакции:
"Контракт на разведку (совмещенную разведку или добычу) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых, за исключением урана, для оценки обнаруженной минерализации (проявления) может быть продлен на срок, необходимый для проведения работ по оценке обнаруженного месторождения, предусмотренных рабочей программой, который определяется сторонами по результатам переговоров.
Контракт на добычу (совмещенную разведку и добычу в период добычи) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых, за исключением урана, может быть продлен на срок, не превышающий первоначальный срок (первоначальный период добычи по контракту на совмещенную разведку и добычу) контракта на добычу, но не больше максимального срока лицензии на добычу, установленного настоящим Кодексом. С учетом указанных ограничений срок продления контракта на добычу (совмещенную разведку и добычу) твердых полезных ископаемых, за исключением урана, определяется на основе планируемых работ по добыче, предусмотренных рабочей программой.";
часть девятую изложить в следующей редакции:
"В случае продления контракта на добычу (совмещенную разведку и добычу) твердых полезных ископаемых, за исключением урана, на участке недр, содержащем крупное месторождение, заключенного до введения в действие настоящего Кодекса, на срок свыше десяти лет компетентный орган вправе потребовать включения в условия такого продления одного из следующих обязательств недропользователя:"
в части одиннадцатой слово "седьмой" заменить словом "восьмой";
часть двенадцатую изложить в следующей редакции:

"Уранды қоспағанда, осы Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған, шарттары жер қойнауын пайдаланушының осы Кодекстің қолданысқа енгізілу күніне осындай келісімшарттың мерзімін (бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт бойынша өндіру кезеңін) ұзартуға құқығы көзделмеген, пайдалы қатты (кең таралған) қазбаларды өндіруге (бірлескен барлау мен өндіруге) арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдаланушы осы Кодекстің 201-бабына (232-бабына) сәйкес келісімшарттың қолданылу мерзімі және ол өткен соң үш ай мерзім ішінде айрықша құқыққа ие болады. Өндіруге арналған лицензияны алуға өтініш келісімшарттың қолданылу мерзімі өткенге дейін үш жылдан бұрын берілмеуі мүмкін. Егер өтінішті қарау кезеңінде келісімшарттың мерзімі өтіп кетсе, келісімшарт осындай қарау кезеңіне қайта жаңартылды деп есептеледі.";
16-тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Уранды қоспағанда, осы Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған пайдалы қатты (кең таралған) қазбаларды өндіруге арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауы учаскесінің аумағын кеңейтуге осы Кодекстің қолданысқа енгізілу күніне айқындалған жер қойнауы учаскесінің жартысынан аспайтын мөлшерінде жол беріледі.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уранды қоспағанда, осы Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған пайдалы қатты (кең таралған) қазбалар бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауы учаскесінің шекараларын өзгерту геологиялық және (немесе) тау-кендік телімдерін қайта ресімдеу арқылы жүзеге асырылады. Геологиялық және тау-кендік телімдерін беру және қайта ресімдеу тәртібін жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.".
10. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87- құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118- құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 3, 21-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 67-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 19-І, 19-ІІ, 94, 96- құжаттар; № 21, 118, 122- құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-І, 101-құжат; № 19-ІІ, 103-құжат; № 21-І, 121, 124, 125- құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-І, 140-құжат; № 22-V, 154, 156, 158-құжаттар; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-І, 47, 49-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 8, 16-құжат; № 13, 45-құжат; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 12, 39-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 72-құжат; № 22, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 39-құжат):

"Недропользователь по контракту на добычу твердых (общераспространенных) полезных ископаемых (совмещенную разведку и добычу), за исключением урана, заключенному до введения в действие настоящего Кодекса, условия которого не предусматривали право недропользователя на продление срока такого контракта (периода добычи по контракту на совмещенную разведку и добычу), на дату введения в действие настоящего Кодекса обладает исключительным правом в течение срока действия контракта и трех месяцев после его истечения на получение лицензии на добычу твердых (общераспространенных) полезных ископаемых в соответствии со статьей 201 (статьей 232) настоящего Кодекса. Заявление на получение лицензии на добычу может быть подано не ранее чем за три года до истечения срока действия контракта. Если в период рассмотрения заявления срок контракта истек, контракт считается возобновленным на период такого рассмотрения.";
в пункте 16:
часть третью изложить в следующей редакции:
"По контрактам на добычу твердых (общераспространенных) полезных ископаемых, за исключением урана, заключенным до введения в действие настоящего Кодекса, расширение территории участка недр допускается в размере, не превышающем половину от участка недр, определенного на дату введения в действие настоящего Кодекса.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Изменение границ участка недр по контрактам на недропользование по твердым (общераспространенным) полезным ископаемым, за исключением урана, заключенным до введения в действие настоящего Кодекса, осуществляется путем переоформления геологического и (или) горного отвода. Порядок выдачи и переоформления геологического и горного отводов определяется уполномоченным органом по изучению недр.".
10. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 2, ст. 10; № 3, ст. 21; № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 67; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 19-І, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 118, 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 9, ст. 46; № 19-І, ст. 101; № 19-II, ст. 103; № 21-І, ст. 121, 124, 125; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-І, ст. 140; № 22-V, ст. 154, 156, 158; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-І, ст. 47, 49; № 8-II, ст. 72; № 23, ст. 118; 2017 г., № 3, ст. 6; № 8, ст. 16; № 13, ст. 45; № 15, ст. 55; № 16, ст. 56; 2018 г., № 12, ст. 39; № 16, ст. 56; № 21, ст. 72; № 22, ст. 83; № 24, ст. 93; 2019 г., № 1, ст. 4; №7, ст. 39):

1) 6-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мәслихаттары коммуналдық қалдықтарды (қатты тұрмыстық қалдықтарды, кәріздік тазарту құрылыстарының тұнбаларын) көмгені, жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін, орманды пайдаланғаны үшін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төлемақы мөлшерлемелерін бекітеді.";
2) 27-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) өз құзыреті шегінде ІІ санаттағы объектілер үшін экологиялық рұқсаттар береді, табиғат қорғау іс-шараларын жүргізеді, табиғат пайдалануды реттейді;".
11. "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 246-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 14, 89-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат):
1) 14-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жаңа автомобиль жолдарын салу немесе бұрыннан барын реконструкциялау және күрделі жөндеу үшін әзірленген техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттама Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылатын құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге жатады. Жалпы пайдаланылатын бұрыннан бар автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттама бойынша автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган айқындаған тәртіппен ведомстволық сараптама жүргізіледі.".
12. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 18, 107-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 12, 34-құжат; 2018 ж., №10, 32-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 43-1) тармақшамен толықтырылсын:
"43-1) жануарлар дүниесінің мониторингі – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану және биологиялық әртүрлілікті сақтау саласындағы мемлекеттік басқару мақсатында жануарлар дүниесі объектілерінің жай-күйі мен серпінін байқау, бағалау және болжау жүйесі.";

1) пункт 5 статьи 6 статьи изложить в следующей редакции:
"5. Маслихаты областей, городов республиканского значения и столицы утверждают ставки платы за захоронение коммунальных отходов (твердые бытовые отходы, ил канализационных очистных сооружений), за пользование водными ресурсами поверхностных источников, за лесные пользования, за использование особо охраняемых природных территорий в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
2) подпункт 9) пункта 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"9) в пределах своей компетенции выдает экологические разрешения для объектов II категории, проводит природоохранные мероприятия, регулирует природопользование;".
11. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 246; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 14, ст. 89; № 24, ст. 148; 2007 г., № 16, ст. 129; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84):
1) пункт 4 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"4. Технико-экономические обоснования и проектно-сметная документация, разработанная для строительства новых или реконструкции и капитального ремонта существующих автомобильных дорог, подлежат комплексной вневедомственной экспертизе проектов строительства, осуществляемой в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан. По технической документации, предназначенной для среднего ремонта существующих автомобильных дорог общего пользования, проводится ведомственная экспертиза в порядке, определенном уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам.".
12. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 18, ст. 107; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 1, ст. 4; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 21, ст. 161; 2012 г., № 3, ст. 27; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 14, ст. 75; 2014 г., № 10, ст. 52; № 19-І, 19-ІІ, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 12, ст. 34; 2018 г., №10, ст. 32; 2019 г., № 7, ст. 37):
1) статью 1 дополнить подпунктом 43-1) следующего содержания:
"43-1) мониторинг животного мира - система наблюдений, оценки и прогноза состояния и динамики объектов животного мира в целях государственного управления в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и сохранения биологического разнообразия.";

2) 9-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 30-1) тармақшамен толықтырылсын:
"30-1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, мұнайдың төгілуіне сезімталдық картасын және экологиялық сезімталдық индексін әзірлеуге, айқындауға және келісуге қатысады;";
3) 21-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Теңізде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнай төгілген жағдайларда жануарларға көмек көрсету жиынтық экологиялық пайданы талдау қағидаты негізінде жүзеге асырылады.";
4) 26-баптың 1-2-тармағының 3) тармақшасы алып тасталсын;
5) 43-1-баптың бірінші бөлігіндегі "мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы" деген сөздер "тиісті экологиялық рұқсаттың" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005ж. № 13, 52-құжат; 2007 ж., № 5-6, 42-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 14, 94-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 52-құжат; № 20-І, 110-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 8-І, 65-құжат; № 8-II, 72-құжат; 2017 ж., № 12, 34-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат):
1) 6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 28-1 – 28-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"28-1) өз құзыреті шегінде климаттың өзгеруіне осалдықты бағалауды жүргізу;
28-2) өз құзыреті шегінде климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі басымдықтар мен шараларды айқындау;
28-3) өз құзыреті шегінде климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі шараларды әзірлеу және жүзеге асыру;
28-4) өз құзыреті шегінде әзірленген және жүзеге асырылған климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі шаралардың мониторингін және тиімділігін бағалауды жүзеге асыру және мониторинг пен бағалау нәтижелері негізінде осы шараларды түзету;";
2) 7-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 1-2) - 1-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-2) өз құзыреті шегінде климаттың өзгеруіне осалдықты бағалауды жүргізу;
1-3) өз құзыреті шегінде климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі басымдықтар мен шараларды айқындау;

2) пункт 1 статьи 9 дополнить подпунктом 30-1) следующего содержания:
"30-1) участвует в разработке, определении и согласовании карты чувствительности и индекса экологической чувствительности к разливам нефти совместно с заинтересованными государственными органами в порядке, определяемом уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;";
3) статью 21 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1.      Оказание помощи животным в случаях разлива нефти в море, внутренних водоемах и предохранительной зоне осуществляется на основе принципа анализа суммарной экологической пользы.";
4) подпункт 3) пункта 1-2 статьи 26 исключить;
5) в части первой статьи 43-1 слова "положительного заключения государственной экологической экспертизы" заменить словами "соответствующего экологического разрешения".
13. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 13, ст. 52; 2007 г., № 5-6, ст. 42; № 18, ст. 145; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 17, ст. 82; № 24, ст. 129; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 16; № 14, ст. 94; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 2, ст. 10; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 11, ст. 52; № 20-І, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 22-V, ст. 156; № 22-VII, ст. 161; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 8-І, ст. 65; № 8-II, ст. 72; 2017 г., № 12, ст. 34; 2018 г., № 10, ст. 32; № 14, ст. 42; 2019 г., № 7, ст.37):
1) пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктами 28-1 - 28-5) следующего содержания:
"28-1) проведение, в пределах своей компетенции, оценки уязвимости к изменению климата;
28-2) определение в пределах своей компетенции приоритетов и мер по адаптации к изменению климата;
28-3) разработка и осуществление в рамках своей компетенции мер по адаптации к изменению климата;
28-4) осуществление мониторинга и оценки эффективности мер по адаптации к изменению климата, разработанных и осуществленных в рамках своей компетенции, и корректировка этих мер на основе результатов мониторинга и оценки;";
2) пункт 2 статьи 7 дополнить подпунктами 1-2) - 1-5) следующего содержания:
"1-2) проведение, в пределах своей компетенции, оценки уязвимости к изменению климата;
1-3) определение в пределах своей компетенции приоритетов и мер по адаптации к изменению климата;

1-4) өз құзыреті шегінде климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі шараларды әзірлеу және жүзеге асыру;
1-5) өз құзыреті шегінде әзірленген және жүзеге асырылған климаттың өзгеруіне бейімделу жөніндегі шаралардың тиімділігіне мониторингті және бағалауды жүзеге асыру және мониторинг пен бағалау нәтижелері негізінде осы шараларды түзету;";
3) 17-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) климаттың өзгеруіне бейімдеуге бағытталған әзірлемелерді қоса алғанда, ғылыми әзірлемелерді өндіріске тарату және енгізу;";
14. "Міндетті экологиялық сақтандыру туралы" 2005 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005ж. № 23, 90-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған Қазақстан Республикасының 2018 жылғы 24 мамырдағы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заңы):
1)1-бапта:
1), 2) және 16) тармақшалар алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) міндетті экологиялық сақтандыру – авария нәтижесінде экологиялық залал келтіру салдарынан туындайтын міндеттемелер бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілік басталған кезде жеке және (немесе) заңды тұлғалардың (сақтандырушылардың) заңды мүдделерін мүліктік қорғау жөніндегі қатынастар кешені;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) сақтанушы – экологиялық заңнамаға сәйкес I санаттағы объектіні пайдалануды жүзеге асыратын, сақтандырушымен міндетті экологиялық сақтандыру шартын жасасқан жеке және (немесе) заңды тұлға;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) үшінші тұлғалар – міндетті экологиялық сақтандырудан туындайтын рәсімдерге тартылған құқықтық қатынастар субъектілері;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) І санаттағы объектіні пайдалануды жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген азаматтық-құқықтық жауапкершілігі І санаттағы объектіні пайдалануды жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалардың авария салдарынан келтірілген экологиялық залалды өтеу міндеті;";
мынадай мазмұндағы 16-1) және 16-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"16-1) I санаттағы объектілер – экологиялық заңнамада көзделген қызмет объектілері;
16-2) авария – I санаттағы объектіде қолданылатын ғимараттардың, құрылыстардың және (немесе) техникалық құрылғылардың бұзылуы, бақыланбайтын жарылыс және (немесе) қауіпті (зиянды) заттардың шығарылуы.";

1-4) разработка и осуществление в рамках своей компетенции мер по адаптации к изменению климата;
1-5) осуществление мониторинга и оценки эффективности мер по адаптации к изменению климата, разработанных и осуществленных в рамках своей компетенции, и корректировка этих мер на основе результатов мониторинга и оценки;";
3) подпункт 3 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"3) распространения и внедрения научных разработок в производство, включая разработки, направленные на адаптацию к изменению климата;".
14. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года "Об обязательном экологическом страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 23, ст. 90; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 24, ст. 134; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 14, ст. 84; 2015 г., № 8, ст. 45; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
1) в статье 1:
подпункты 1), 2) и 16) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) обязательное экологическое страхование - комплекс отношений по имущественной защите законных интересов физических и (или) юридических лиц (застрахованных) при наступлении гражданско-правовой ответственности по обязательствам, возникающим вследствие причинения экологического ущерба в результате аварии;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) страхователь - физическое и (или) юридическое лицо, осуществляющее эксплуатацию объекта I категории в соответствии с экологическим законодательством, заключившее со страховщиком договор обязательного экологического страхования;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) третьи лица - субъекты правоотношений, вовлеченные в процедуры, вытекающие из обязательного экологического страхования;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) гражданско-правовая ответственность физических и (или) юридических лиц, осуществляющих эксплуатацию объекта I категории, установленная экологическим законодательством Республики Казахстан обязанность физических и (или) юридических лиц, осуществляющих эксплуатацию объекта I категории, возместить экологический ущерб, причиненный в результате аварии;";
дополнить подпунктами 16-1) и 16-2) следующего содержания:
"16-1) объекты I категории - объекты деятельности, предусмотренные экологическим законодательством;
16-2) авария - разрушение зданий, сооружений и (или) технических устройств, применяемых на объекте I категории, неконтролируемые взрыв и (или) выброс опасных (вредных) веществ.";

2) 2-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының міндетті экологиялық сақтандыру туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінен, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінен, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.";
3) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Міндетті экологиялық сақтандыру объектісі
Міндетті экологиялық сақтандыру I санаттағы объектіні пайдалануды жүзеге асыратын тұлғаның Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген аварияның нәтижесінде келтірілген экологиялық залалды жою міндетіне байланысты мүліктік мүддесі объектісі болып табылады.";
4) 4-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Міндетті экологиялық сақтандырудың мақсаты авария нәтижесінде келтірілген экологиялық залалды жою үшін сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру арқылы мемлекеттің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету болып табылады.";
2-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"экологиялық залал келтірудің алдын алуды экономикалық ынталандыру.";
5) 5-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"I санаттағы объектіні пайдалануды жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігі міндетті экологиялық сақтандыруға жатады.";
екінші бөлік алып тасталсын;
6) 6-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. I санаттағы объектіні пайдалануды жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалардың осы Заңда белгіленген міндетті экологиялық сақтандыру шартын жасасу жөніндегі міндеттерінің орындалуын мемлекеттік бақылауды уәкілетті орган жүзеге асырады.";
7) 6-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1-бап. Ақпараттық өзара іс-қимыл
Авария нәтижесінде экологиялық залал келтірілген жағдайлар және оның салдары туралы ақпараты бар уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері, прокуратура органдары, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдар аталған ақпаратты сақтандырушыға, сақтанушыға (пайда алушыға), сақтандыру омбудсманына олар жүгінген кезде беруге міндетті.";
8) 7-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Міндетті экологиялық сақтандыру сақтандырушы мен сақтанушы арасында осы Заңға, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес жасалатын шарттың негізінде жүзеге асырылады.
I санатты объектінің пайдаланылуын жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар өз қызметін міндетті экологиялық сақтандыру шартын жасаспай жүзеге асыруға құқылы емес.
I санатты объектінің пайдаланылуын жүзеге асыратын иесі біреуден көп болған кезде, міндетті экологиялық сақтандыру шарты объектінің барлық иелерін сақтандырылушылар ретінде сақтандыру полисінде міндетті түрде көрсете отырып, олардың кез келген біреуімен жасалады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) пункт 1 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"1. Законодательство Республики Казахстан об обязательном экологическом страховании основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из Экологического кодекса Республики Казахстан, Гражданского кодекса Республики Казахстан, настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.";
3) статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Объект обязательного экологического страхования
Объектом обязательного экологического страхования является имущественный интерес лица, осуществляющего эксплуатацию объекта I категории, связанный с его обязанностью, установленной экологическим законодательством Республики Казахстан, устранить экологический ущерб, причиненный в результате аварии.";
4) в статье 4:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Целью обязательного экологического страхования является обеспечение защиты интересов государства посредством осуществления страховых выплат для устранения экологического ущерба, причиненного в результате аварии.";
абзац четвертый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"экономическое стимулирование предотвращения причинения экологического ущерба.";
5) в статье 5:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Обязательному экологическому страхованию подлежит гражданско-правовая ответственность физических и (или) юридических лиц, осуществляющих эксплуатацию объекта I категории.";
часть вторую исключить;
6) пункт 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль за выполнением физическими и (или) юридическими лицами, осуществляющими эксплуатацию объекта I категории, обязанности по заключению договора обязательного экологического страхования, установленной настоящим Законом, осуществляется уполномоченным органом.";
7) статью 6-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 6-1. Информационное взаимодействие
Уполномоченный орган и его территориальные подразделения, органы прокуратуры, иные государственные органы и организации, располагающие информацией о случаях причинения экологического ущерба в результате аварии и его последствиях, обязаны предоставить данную информацию страховщику, страхователю (выгодоприобретателю), страховому омбудсмену при их обращении.";
8) в статье 7:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Обязательное экологическое страхование осуществляется на основании договора, заключаемого в соответствии с настоящим Законом, Гражданским кодексом Республики Казахстан, Экологическим кодексом Республики Казахстан между страховщиком и страхователем.
Физические и (или) юридические лица, осуществляющие эксплуатацию объекта I категории, не вправе осуществлять свою деятельность без заключения договора обязательного экологического страхования.
При наличии более одного владельца объекта I категории, осуществляющих его эксплуатацию, договор обязательного экологического страхования заключается любым из них с обязательным указанием в страховом полисе всех владельцев объекта I категории в качестве застрахованных.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Міндетті экологиялық сақтандыру шартында авария нәтижесінде келтірілген экологиялық залал келтіру салдарынан, сақтандырылушының І санатты объектінің пайдаланылуын жүзеге асыруы кезінде туындаған міндеттемелер бойынша сақтандыру төлемін жүзеге асыру көзделеді.";
9) 7-1-баптың 3-тармағы 4) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"авария нәтижесінде келтірілген экологиялық залалдың мөлшеріне бағалау жүргізу";
10) 8-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Міндетті экологиялық сақтандыру шарты осы Заңға және экологиялық заңнамаға сәйкес экологиялық залалды жоюға міндетті деп танылған адамдарға қатысты қолданылады.";
2-тармақ алып тасталсын;
11) 11-бапта:
1-тармақта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын;
"3) авария нәтижесінде келтірілген экологиялық залалды жою (ремедиация) құнын бағалау үшін тәуелсіз сарапшы тартуға;
4) сақтандырушы немесе тәуелсіз сарапшы жүргізген экологиялық залалды жою (ремедиация) құнын бағалау нәтижелерімен және сақтандыру төлемі мөлшерінің есебімен танысуға;";
2-тармақта:
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) авария кезінде келтірілетін ықтимал экологиялық залалды болдырмау немесе азайту үшін қалыптасқан жағдайларда ақылға қонымды және қолдан келетін шаралар қолдануға;
5) тиісті органдарға олардың құзыретіне орай (мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына, медициналық жедел жәрдем қызметіне, авариялық қызметтерге, уәкілетті органға) экологиялық залал келтіруге әкеп соққан авария туралы хабарлауға;";
12) 12-бапта:
1-тармақтың 2) – 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдардан олардың құзыретіне орай сақтандыру жағдайының басталу фактісін, экологиялық залалдың сипаты мен ауқымын растайтын құжаттарды сұратуға;
3) сақтанушы мен сақтандырылушыдан экологиялық залал келтіру тәуекелін бағалау үшін қажет болған сақтандыру жағдайының себептері, мөлшерлері және салдары туралы толық және расталған ақпарат алуға;
4) сақтандыру жағдайы басталуының себептері мен өзге де мән-жайларын анықтау үшін экологиялық залалды жою (ремедиация) құнына бағалау жүргізуге;
5) авария нәтижесінде келтірілген экологиялық залалды бағалау және сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандыру төлемақысының мөлшерін айқындау үшін тәуелсіз сарапшы тартуға;
6) сақтанушы не сақтандырылушы жүзеге асыратын қоршаған ортаның сақтандыру жағдайы басталғанға дейінгі және одан кейінгі жай-күйіне және І санатты объектінің пайдаланылу тәртібіне өз зерттеулерін жүргізуге;

"2. Договором обязательного экологического страхования предусматривается осуществление страховой выплаты по обязательствам, возникшим вследствие причинения экологического ущерба, причиненного в результате аварии, при осуществлении застрахованным эксплуатации объекта I категории.";
9) абзац пятый подпункта 4) пункта 3 статьи 7-1 слова изложить в следующей редакции:
"проведения оценки размера экологического ущерба, причиненного в результате аварии;";
10) в статье 8:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Договор обязательного экологического страхования действует в отношении лиц, признанных обязанными устранить экологический ущерб в соответствии с настоящим Законом и экологическим законодательством.";
пункт 2 исключить;
11) в статье 11:
в пункте 1:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) привлекать независимого эксперта для оценки стоимости устранения (ремедиации) экологического ущерба, причиненного в результате аварии;
4) ознакомиться с результатами оценки стоимости устранения (ремедиации) экологического ущерба и расчетами размера страховой выплаты, произведенными страховщиком или независимым экспертом;";
в пункте 2:
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
4) при аварии принять разумные и доступные в сложившихся обстоятельствах меры, чтобы предотвратить или уменьшить возможный экологический ущерб;
5) сообщить в соответствующие органы, исходя из их компетенции (органы государственной противопожарной службы, службу скорой медицинской помощи, аварийные службы, уполномоченный орган), об аварии, повлекшей причинение экологического ущерба;";
12) в статье 12:
в пункте 1 подпункты 2) - 7) изложить в следующей редакции:
"2) запрашивать у соответствующих государственных органов и организаций, исходя из их компетенции, документы, подтверждающие факт наступления страхового случая, характер и масштаб экологического ущерба;
3) получать от страхователя и застрахованного полную и достоверную информацию, необходимую для оценки риска причинения экологического ущерба, о причинах, размерах и последствиях происшедшего страхового случая;
4) производить оценку стоимости устранения (ремедиации) экологического ущерба для установления причин и иных обстоятельств наступления страхового случая;
5) привлекать независимого эксперта для оценки экологического ущерба, причиненного в результате аварии, и определения размера страховой выплаты при наступлении страхового случая;
6) проводить собственные исследования состояния окружающей среды и порядка эксплуатации объекта I категории, осуществляемой страхователем, либо застрахованным до и после наступления страхового случая;

7) осы Заңның 21-бабында көзделген жағдайларда экологиялық залал келтіргені үшін жауапты тұлғаға кері талап қою құқығын беруге;";
2-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) авария нәтижесінде келтірілген экологиялық залалды жою (ремедиация) құнына сақтанушының немесе оның өкілінің жазбаша өтініші бойынша бағалау жүргізуге, сақтандыру төлемақысы мөлшерінің есебін көрсете отырып, сақтандыру актісін жасауға және оны пайда алушыға танысу үшін беруге;";
6-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1) сақтанушы (пайда алушы) экологиялық залалды жою мақсатында сақтандыру жағдайының басталу фактісін және сақтандырушы өтеуге тиіс төлем мөлшерін растайтын құжаттар жеткіліксіз болған кезде оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жетіспейтін және (немесе) дұрыс ресімделмеген құжаттардың толық тізбесін көрсете отырып, бұл туралы өтініш берушіге хабарлауға;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) сақтанушыға (пайда алушыға) оның сақтандыру жағдайы кезінде авария нәтижесінде келтірілген экологиялық залалды болғызбау немесе азайту мақсатында шеккен шығыстарды өтеуге;";
11) және 12) тармақшалардағы "жәбірленушіден," және "жәбірленушінің," деген сөздер алып тасталсын;
13) 13-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Пайда алушының құқықтары";
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Пайда алушы:";
1) – 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтанушының I санатты объектіні пайдалануы нәтижесінде болған сақтандыру жағдайының басталуы туралы сақтандырушыға хабарлауға;
2) сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажет құжаттарды жинауға және оларды сақтандырушыға табыс етуге;
3) авария нәтижесінде келтірілген экологиялық залалдың сипаты мен ауқымын белгілеу үшін тәуелсіз сарапшы тартуға;
4) келтірілген экологиялық залалды жою (ремедиация) құнына сақтандырушы немесе тәуелсіз сарапшы жүргізген бағалау нәтижелерімен және сақтандыру төлемі мөлшерінің есептерімен танысуға;";
7) тармақша алып тасталсын;
2-тармақ алып тасталсын;
14) 14-баптың 3) тармақшасы алып тасталсын;
15) 15-баптың 2) тармақшасы алып тасталсын;
16) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Авария нәтижесінде келтірілген экологиялық залалды жою (ремедиация) жөніндегі сақтанушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігінің басталу фактісі міндетті экологиялық сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы деп танылады.
2. Сақтандыру жағдайының басталғанын, сондай-ақ өзіне келтірілген шығындарды дәлелдеу сақтанушыға (пайда алушыға) тиесілі.
3. Сақтандырушы сақтандыру төлемін төлеуден бас тартқан жағдайда, сақтандыру жағдайы сақтанушы келтірген экологиялық залалды жою (ремедиация) туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен басталды деп есептеледі.

7) предъявлять право обратного требования к лицу, ответственному за причинение экологического ущерба, в случаях, предусмотренных статьей 21 настоящего Закона;";
в пункте 2:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) произвести по письменному заявлению страхователя или его представителя оценку стоимости устранения (ремедиации) экологического ущерба в результате аварии, составить страховой акт с указанием расчета размера страховой выплаты и предоставить его на ознакомление выгодоприобретателю;";
подпункт 6-1) изложить в следующей редакции:
"6-1) при недостаточности документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и размер выплаты, подлежащей возмещению страховщиком в целях устранения страхователем (выгодоприобретателем) экологического ущерба, в течение трех рабочих дней со дня их получения сообщить об этом заявителю с указанием полного перечня недостающих и (или) неправильно оформленных документов;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) возместить страхователю (выгодоприобретателю) расходы, понесенные им в целях предотвращения или уменьшения экологического ущерба, причиненного в результате аварии, при страховом случае;";
в подпунктах 11) и 12) слово "потерпевшего," исключить;
13) в статье 13:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Права выгодоприобретателя";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Выгодоприобретатель вправе:";
подпункты 1) - 4) изложить в следующей редакции:
"1) сообщить страховщику о наступлении страхового случая, происшедшего в результате эксплуатации страхователем объекта I категории;
2) произвести сбор документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, и представить их страховщику;
3) привлекать независимого эксперта для установления характера и масштаба экологического ущерба, причиненного в результате аварии;
4) ознакомиться с результатами оценки стоимости устранения (ремедиации) причиненного экологического ущерба и расчетами размера страховой выплаты, произведенными страховщиком или независимым экспертом;";
подпункт 7) исключить;
пункт 2 исключить;
14) подпункт 3) статьи 14 исключить;
15) подпункт 2) статьи 15 исключить;
16) статью 17 изложить в следующей редакции:
"1. Страховым случаем по договору обязательного экологического страхования признается факт наступления гражданско-правовой ответственности страхователя по устранению (ремедиации) экологического ущерба в результате аварии.
2. Доказывание наступления страхового случая, а также причиненных им убытков лежит на страхователе (выгодоприобретателе).
3. В случае отказа страховщика выплатить страховую выплату страховой случай считается наступившим со дня вступления решения суда об устранении экологического ущерба, причиненного страхователем, в законную силу.

4. Сақтандырушы сақтандыру төлемінің мөлшерін осы Заңның 7-бабы 2-тармағының ережелерін ескере отырып, экологиялық залалды жою (ремедиация) құнын негізге ала отырып айқындайды.";
17) 18-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушы сақтандыру жағдайы басталған кезде авария нәтижесінде келтірілген экологиялық залалдың сипаты мен ауқымын, сондай-ақ оны жою (ремедиация) құнын бағалау үшін экологиялық аудиторлар тартуға құқылы.
2. Уәкілетті орган сақтандырылушының есебінен ремедиация бағдарламасының нысаналы көрсеткіштеріне қолжетімділікті тексеру үшін экологиялық аудиторлар тартуға құқылы.";
18) 19-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушы немесе пайда алушы сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажет құжаттарды қоса тіркей отырып, сақтандырушыға сақтандыру төлемі туралы талапты жазбаша нысанда қояды.";
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес бекітілген ремедиация бағдарламасының көшірмесі;";
3) және 4) тармақшалар алып тасталсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сақтандыру жағдайы басталған кезде экологиялық залалды болғызбау немесе азайту мақсатында сақтанушының шеккен шығыстарын растайтын құжаттар - олар болған кезде;";
3, 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Экологиялық залалды, оның ішінде сақтандыру төлемі есебінен де жоюға міндетті сақтанушы немесе өзге адам пайда алушы болып табылады.
4. Сақтандыру төлемі авария нәтижесінде келтірілген экологиялық залалды жою (ремедиация) құнынан аспауға тиіс.";
5-тармақ алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сақтандыру төлемі сақтанушының (пайда алушының) жазбаша өтініші немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша авария нәтижесінде келтірілген экологиялық залалды жою жөніндегі жұмыстар мен қызметтерді көрсеткен (көрсететін) тұлғаға тікелей төленуі мүмкін.";
19) 20-бапта:
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандыру төлемі уақтылы жүзеге асырылмаған кезде сақтандырушы пайда алушыға Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген тәртіппен және мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлеуге міндетті.";
20) 21-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтанушының сақтандыру нәтижесінде сақтандырушы жою құнын төлеуді экологиялық залал үшін жауапты тұлғаға кері талап қою құқығы сақтандыру төлемін жүзеге асырған сақтандырушыға ол төлеген сома шегінде ауысады"

4. Размер страховой выплаты определяется страховщиком исходя из стоимости устранения (ремедиации) экологического ущерба с учетом положений пункта 2 статьи 7 настоящего Закона.";
17) пункты 1 и 2 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1. Страхователь вправе привлекать экологических аудиторов для оценки характера и масштаба экологического ущерба, причиненного в результате аварии, а также оценки стоимости его устранения (ремедиации) при наступлении страхового случая.
2. Уполномоченный орган вправе привлекать за счет застрахованного экологических аудиторов для проверки достижения целевых показателей программы ремедиации.";
18) в статье 19:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем или выгодоприобретателем в письменной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.";
в пункте 2:
подпункт 2)изложить в следующей редакции:
"2) копия программы ремедиации, утвержденной в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.";
подпункты 3) и 4) исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) документы, подтверждающие расходы, понесенные страхователем в целях предотвращения или уменьшения экологического ущерба при наступлении страхового случая, - при их наличии;";
пункты 3,4 изложить в следующей редакции:
"3. Выгодоприобретателем является страхователь или иное лицо, обязанное устранить экологический ущерб, в том числе за счет страховой выплаты.
4. Страховая выплата не может превышать стоимости устранения (ремедиации) экологического ущерба, причиненного в результате аварии.";
пункт 5 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. По письменному заявлению страхователя (выгодоприобретателя) или нотариально удостоверенной доверенности страховая выплата может быть осуществлена непосредственно лицу, оказавшему (оказывающему) работы и услуги по устранению экологического ущерба, причиненного в результате аварии.";
19) в статье 20:
пункт 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При несвоевременном осуществлении страховой выплаты страховщик обязан уплатить выгодоприобретателю неустойку в порядке и размере, установленных Гражданским кодексом Республики Казахстан.";
20) пункт 2 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"2. К страховщику, осуществившему страховую выплату, переходит в пределах выплаченной им суммы право обратного требования, которое страхователь имеет к лицу, ответственному за экологический ущерб, стоимость устранения которого выплачивается страховщиком в результате страхования.";

21) 22-бапта:
2-тармақта:
1), 4), 5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтанушының экологиялық залал келтіруге кінәлі адамнан шығыстардың тиісті өтемін алуы;";
"4) сақтанушының сақтандыру жағдайы бойынша шығыстарды азайту жөніндегі шараларды қасақана қабылдамауы;
5) сақтанушының сақтандыру жағдайының басталу мән-жайларын тергеп-тексеруіне және оларға келтірілген экологиялық залалдың сипаты мен ауқымын, сондай-ақ оны жою құнын анықтауына сақтандырушыға кедергі келтіруі;
6) сақтанушының сақтандыру жағдайының басталуына жауапты адамға өзінің талап қою құқығынан бас тартуы, сондай-ақ сақтандырушыға талап қою құқығының ауысуы үшін қажетті құжаттарды оған беруден бас тартуы. Егер сақтандыру төлемі төленіп қойылған болса, сақтандырушы оның толық немесе ішінара қайтарылуын талап етуге құқылы.";
22) 22-1-баптағы "жәбірленуші,", "жәбірленушіден," деген сөздер алып тасталсын.
15. "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" 2009 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 13-14, 61-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012ж., № 14, 92-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 79-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-II, 72-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 14, 54-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 24, 93-құжат):
1-баптың 1-4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-4) жаңартылатын энергия көздері – табиғи жаратылыс процестері есебінен үздіксіз жаңартылатын энергия көздері, олар мынадай түрлерді қамтиды: күн сәулесінің энергиясы, жел энергиясы, гидродинамикалық су энергиясы; геотермальдық энергия: топырақтың, жерасты суларының, өзендердің, су айдындарының жылуы, сондай-ақ бастапқы энергия ресурстарының антропогендік көздері: тұтыну қалдықтары, биомасса, биогаз және электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру үшін пайдаланылатын тұтыну қалдықтарынан алынатын өзге де отын;".
16. "Азаматтық қорғау туралы" 11 сәуірдегі 2014 жылғы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 7, 36-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-ІІ, 103, 104-құжаттар; № 20-I, 111-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 53, 56-құжаттар; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар, 2019 ж., №5-6, 27-құжат):

21) в статье 22:
в пункте 2:
подпункт 1), 4), 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"1) получение страхователем соответствующего возмещения расходов от лица, виновного в причинении экологического ущерба;";
"4) умышленное непринятие страхователем мер по уменьшению расходов по страховому случаю;
5) воспрепятствование страхователем страховщику в расследовании обстоятельств наступления страхового случая и в установлении характера и масштабов, причиненного им экологического ущерба, а также стоимости его устранения.
6) отказ страхователя от своего права требования к лицу, ответственному за наступление страхового случая, а также отказ передать страховщику документы, необходимые для перехода к страховщику права требования. Если страховая выплата уже была выплачена, страховщик вправе требовать его возврата полностью или частично.";
22) в статье 22-1 слова "потерпевший,", "потерпевшего," исключить.
15. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 13-14, ст. 61; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 92; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; № 15, ст. 79; 2014 г., № 1, ст. 4; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 8-II, ст. 72; № 24, ст. 124; 2017 г., № 14, ст. 54; № 23-III, ст. 111; 2019 г., № 24, ст. 93):
подпункт 1-4) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"1-4) возобновляемые источники энергии - источники энергии, непрерывно возобновляемые за счет естественно протекающих природных процессов, включающие в себя следующие виды: энергия солнечного излучения, энергия ветра, гидродинамическая энергия воды; геотермальная энергия: тепло грунта, подземных вод, рек, водоемов, а также антропогенные источники первичных энергоресурсов: отходы потребления, биомасса, биогаз и иное топливо из отходов потребления, используемые для производства электрической и (или) тепловой энергии;".
16. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 7, ст. 36; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; № 15, ст. 78; № 19-II, ст. 103, 104; № 20-I, ст. 111; № 20-IV, ст. 113; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53, 56; 2017 г., № 11, ст. 29; № 23-V, ст. 113; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; № 23, ст. 91; № 24, ст. 93, 94; 2019 г., № 5-6 ст.27):

1) 12-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 52-2) және 70-38) – 70-40) тармақшалармен толықтырылсын:
"52-2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесе отырып, мұнайдың төгілуіне сезімталдық картасын және экологиялық сезімталдық индексін әзірлеуге, айқындауға және келісуге қатысады;
"70-38) өз құзыреті шегінде климаттық қауіп-қатерлерден дүлей зілзала тәуекелдерін бағалауды жүргізеді;
70-39) өз құзыреті шеңберінде және басымдығын ескере отырып, климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі, оның ішінде жаңа тәуекелдерді болғызбауға, бар қауіптілікті төмендетуге және тұрақтылықты нығайтуға бағытталған шараларды әзірлейді және жүзеге асырады;
70-40) өз құзыреті шеңберінде іске асырылатын климаттың өзгеруіне бейімдеу жөніндегі шаралардың мониторингін, тиімділігін бағалауды жүзеге асырады және осы шараларға түзету енгізеді;";
2) 41-баптың 2-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) ықтимал төтенше жағдайлардың, оның ішінде климаттың өзгеруінің әсер етулерінен туындаған немесе шиеленіскен, сондай-ақ олардың әлеуметтік-экономикалық салдарларын ғылыми зерттеулер, қауіптерін болжау және бағалау;";
17. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж. № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-ІІ, 103-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 21-І, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-І, 50-құжат; № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-І, 62-құжат; № 8-II, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 49-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 3 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ортаны дамыту және сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 5 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар, инвестициялар тарту, экспортты дамыту және жылжыту, сондай-ақ әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 23 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 19 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункт 1 статьи 12 дополнить подпунктами 52-2) и 70-38) - 70-40) следующего содержания:
"52-2) участвует в разработке, определении и согласовании карты чувствительности и индекса экологической чувствительности к разливам нефти совместно с заинтересованными государственными органами в порядке, определяемом уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.";
"70-38) проводит в пределах своей компетенции оценку рисков стихийных бедствий от климатических угроз;
70-39) разрабатывает и осуществляет в рамках своей компетенции и с учетом приоритетности меры по адаптации к изменению климата, в том числе направленные на предотвращение новых рисков, снижение существующей опасности и укрепление устойчивости;
70-40) осуществляет мониторинг, оценку эффективности мер по адаптации к изменению климата, реализуемых в рамках своей компетенции, и корректирует эти меры;";
2) подпункт 12) пункта 2 статьи 41 изложить в следующей редакции:
"12) научные исследования, прогнозирование и оценка опасности возможных чрезвычайных ситуаций, в том числе вызванных или усугубленных воздействиями изменения климата, а также их социально-экономических последствий;".
17. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 9, ст. 46; № 11, ст. 57; № 16, ст. 79; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 2,4; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 50; № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 8-II, ст. 68; № 12, ст. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; № 9, ст. 21, 22; № 11, ст. 29; № 12, ст. 34; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47, 49; № 23, ст. 91; № 24, ст. 94; 2019 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития бизнес-среды и регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 апреля 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических и индустриальных зон, привлечения инвестиций, развития и продвижения экспорта, а также социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 апреля 2019 г., Закон Республики Казахстан от 19 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 23 апреля 2019 г.):

1) 1-қосымшада:
84-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
84.
Заңды тұлғалардың қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтерді көрсетуге арналған лицензиясы
1. I санаттағы объектілер үшін табиғат қорғауды жобалау, нормалау.
2. Қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) жою
Иеліктен шығарылмайтын;
1-сынып
";
2) 2-қосымшада:
47-жол мынадай редакцияда жазылсын:
47
Әсер етуге экологиялық рұқсат беру
Әсер етуге экологиялық рұқсат
92-жол алып тасталсын;
3) 2-қосымша мынадай мазмұндағы 96-1-тармақпен толықтырылсын:
"Жиынтық экологиялық пайданы талдау алдында айқындалған оңтайлы әдістерді келісу.";
4) 3-қосымша мынадай мазмұндағы 58, 59 және 60-тармақтармен толықтырылсын:
"58. Метеорологиялық мониторинг бойынша қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама.
59. Қалдықтарды тасымалдау жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама.
60. Қоршаған ортаға әсер ету туралы декларация.".
18. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексін қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-III, 108-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 22, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 337-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 43-8-баппен толықтырылсын:
"43-8-бап. Салық кодексінің 576-бабы 2-тармағының қолданысы 2037 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
1) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"2. Жекелеген төлеушілер қоршаған ортаға теріс әсер ету үшін төлемақыны есептеген кезде тиісті төлемақы мөлшерлемелеріне мынадай коэффициенттер:
1) электр энергиясын өндіру кезінде коммуналдық қызметтер көрсету кезінде табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын объектілер операторлары және Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асыруы және қалдықтарды көмуі кезінде – коэффициент:
0,3 – осы Кодекстің 576-бабының 2-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,43 – осы Кодекстің 576-бабының 5-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,05 – осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының 1.2.4.-жолында белгіленген мөлшерлемелерге.
2) 0,2 коэффициенті – полигон операторлары коммуналдық қалдықтарды көму кезінде осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының 1.2.1.-жолында белгіленген мөлшерлемелерге қолданылады";

1) в приложении 1:
строку 84 изложить в следующей редакции:
"
84.
Лицензия на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды юридическими лицами
1.Природоохранное проектирование, нормирование для объектов I категории.
2. Переработка, обезвреживание, утилизация и (или) уничтожение опасных отходов.
Неотчуждаемая;
класс 1
";
2) в приложении 2:
строку 47 изложить в следующей редакции:
47.
Выдача экологического разрешения на воздействие
Экологическое разрешение на воздействие
строку 92 исключить;
3) приложение 2 дополнить пунктом 96-1 следующего содержания:
"Согласование оптимальных методов, определенных на подходе анализа суммарной экологической пользы.";
4) приложение 3 дополнить пунктами 58, 59 и 60 следующего содержания:
"58. Уведомление о начале или прекращении деятельности по метеорологическому мониторингу.
59. Уведомление о начале или прекращении деятельности по транспортировке отходов.
60. Декларация о воздействии на окружающую среду.".
18. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-III, ст. 108; 2018 г., № 10, ст. 32; № 14, ст. 42, 44; № 22, ст. 83; № 24, ст. 93; 2019 г., № 1, ст. 4; № 7, ст.337):
1) дополнить статьей 43-8 следующего содержания:
"Статья 43-8. Приостановить до 1 января 2037 года действие пункта 2 статьи 576 Налогового Кодекса, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
1) с 1 января 2021 года до 1 января 2025 года:
"2. При исчислении отдельными плательщиками платы за негативное воздействие на окружающую среду к соответствующим ставкам платы применяются следующие коэффициенты:
1) при осуществлении эмиссий в окружающую среду и захоронении отходов операторами объектов, являющихся субъектами естественных монополий при оказании коммунальных услуг и энергопроизводящими организациями Республики Казахстан при производстве электроэнергии, - коэффициент:
0,3 - к ставкам, установленным пунктом 2 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,43 - к ставкам, установленным пунктом 5 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,05 - к ставкам, установленным в строке 1.2.4. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса.
2) коэффициент 0,2 - к ставкам, установленным в строке 1.2.1. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса при захоронении коммунальных отходов операторами полигонов;";

2) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап 2028 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"2. Мынадай жағдайларда, қоршаған ортаға зиянды әсер ететін объектіге қатысты кешенді экологиялық рұқсат алғанға дейін және осы баптың 1-1-тармағында көзделген коэффициенттерді қолданғанға дейін жекелеген, тиісті төлеушілер қоршаған ортаға зиянды әсер еткені үшін төлемақыларды есептеу кезінде тиісті мөлшерлемелерге мынадай коэффициенттер қолданылады:
1) электр энергиясын өндіру кезінде коммуналдық қызметтер көрсету кезінде табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын объектілер операторлары және Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асырған және қалдықтарды көмген кезде – коэффициент:
0,3 – осы Кодекстің 576-бабының 2-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,43 – осы Кодекстің 576-бабының 5-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,05 – осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының 1.2.4.-жолында белгіленген мөлшерлемелерге.
2) 0,2 коэффициенті – полигон операторларының коммуналдық қалдықтарды көмуі кезінде осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының 1.2.1.-жолында белгіленген мөлшерлемелерге;";
3) 2 коэффициенті – осы Кодекстің 3) тармақшасында көрсетілген І санаттағы объектілерді қоспағанда, І санаттағы объектілер бойынша қоршаған ортаға теріс әсер еткеніне тиісті операторлардың төлемақы есептеуі кезінде осы Кодекстің 576-бабы 2, 3, 5, 6 және 7-тармағында белгіленген төлемақы мөлшерлемелеріне қолданылады.
Егер І санаттағы объекті бір мезгілде осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) немесе 3) тармақшаларында көзделген объектілерге жататын болса, төлемақы есептеу мақсаттары үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген коэффициент қолданылады.
Бұл ретте, осы тармақта белгіленген коэффициенттер салық төлеушілердің экологиялық рұқсаттарында белгіленген нормативтер мен лимиттер шегінде қоршаған ортаға теріс әсер ету көлеміне қолданылады.";
3) 2028 жылғы 1 қаңтардан бастап 2031 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"2. Мынадай жағдайларда, қоршаған ортаға зиянды әсер ететін объектіге қатысты кешенді экологиялық рұқсат алғанға дейін және осы баптың 1-1-тармағында көзделген коэффициенттерді қолданғанға дейін, жекелеген төлеушілер қоршаған ортаға зиянды әсер еткені үшін төлемақыларды есептеу кезінде тиісті төлемақы мөлшерлемелеріне мынадай коэффициенттер қолданылады:
1) электр энергиясын өндіру кезінде коммуналдық қызметтер көрсету кезінде табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын объектілер операторлары және Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асырған және қалдықтарды көмген кезде-коэффициент:

2) с 1 января 2025 года до 1 января 2028 года:
"2. В следующих случаях до получения комплексного экологического разрешения в отношении объекта, оказывающего вредное воздействие на окружающую среду, и применения коэффициентов, предусмотренных пунктом 1-1 настоящей статьи, при исчислении отдельными плательщиками платы за негативное воздействие на окружающую среду к соответствующим ставкам платы применяются следующие коэффициенты:
1) при осуществлении эмиссий в окружающую среду и захоронении отходов операторами объектов, являющихся субъектами естественных монополий при оказании коммунальных услуг и энергопроизводящими организациями Республики Казахстан при производстве электроэнергии, - коэффициент:
0,3 - к ставкам, установленным пунктом 2 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,43 - к ставкам, установленным пунктом 5 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,05 - к ставкам, установленным в строке 1.2.4. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса.
2) коэффициент 0,2 - к ставкам, установленным в строке 1.2.1. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса при захоронении коммунальных отходов операторами полигонов;
3) коэффициент 2 - к ставкам платы, установленным пунктами 2, 3, 5, 6 и 7 статьи 576 настоящего Кодекса, при исчислении соответствующими операторами платы за негативное воздействие на окружающую среду по объектам I категории, относящимся к перечню объектов, суммарные эмиссии загрязняющих веществ от которых в Республике Казахстан составляют не менее пятидесяти процентов, утвержденному Правительством Республики Казахстан.
В случае, если объект I категории, относится одновременно к объектам, предусмотренным подпунктами 1), 2) или 3) части первой настоящего пункта, для целей исчисления платы применяется коэффициент, предусмотренный подпунктом 3) части первой настоящего пункта.
При этом коэффициенты, установленные настоящим пунктом, применяются к объемам негативного воздействия на окружающую среду в пределах нормативов и лимитов, установленных в экологических разрешениях налогоплательщиков.";
3) с 1 января 2028 года до 1 января 2031 года:
"2. В следующих случаях до получения комплексного экологического разрешения в отношении объекта, оказывающего вредное воздействие на окружающую среду, и применения коэффициентов, предусмотренных пунктом 1-1 настоящей статьи, при исчислении отдельными плательщиками платы за негативное воздействие на окружающую среду к соответствующим ставкам платы применяются следующие коэффициенты:
1) при осуществлении эмиссий в окружающую среду и захоронении отходов операторами объектов, являющихся субъектами естественных монополий при оказании коммунальных услуг и энергопроизводящими организациями Республики Казахстан при производстве электроэнергии, - коэффициент:

0,3 – осы Кодекстің 576-бабының 2-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,43 – осы Кодекстің 576-бабының 5-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,05 – осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының 1.2.4.-жолында белгіленген мөлшерлемелерге.
2) 0,2 коэффициенті – полигон операторларының коммуналдық қалдықтарды көмуі кезінде осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының 1.2.1.-жолында белгіленген мөлшерлемелерге;
3) 4 коэффициенті – тиісті операторлар осы бөлімнің 3) тармақшасында көрсетілген І санаттағы объектілерді қоспағанда, объектілер тізіміне енгізілген І санаттағы объектілердің қоршаған ортаға теріс әсер етуінің төлемақысын есептеу кезінде жиынтық эмиссияны Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен кемінде елу пайыз құрайтын осы Кодекстің 576 - бабының 2, 3, 5, 6 және 7-тармақтарымен белгіленген төлемақы мөлшерлемелеріне.
Егер І санаттағы объекті бір мезгілде осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) немесе 3) тармақшаларында көзделген объектілерге жататын болса, төлемақы есептеу мақсаттары үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген коэффициент қолданылады.
Бұл ретте, осы тармақта белгіленген коэффициенттер салық төлеушілердің экологиялық рұқсаттарында белгіленген нормативтер мен лимиттер шегінде қоршаған ортаға теріс әсер ету көлеміне қолданылады.";
4) 2031 жылғы 1 қаңтардан бастап 2034 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"2. Қоршаған ортаға зиянды әсер ететін объектіге қатысты кешенді экологиялық рұқсат алынғанға және осы баптың 1-1-тармағында көзделген коэффициенттерді қолданғанға дейін мынадай жағдайларда жекелеген төлеушілер қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы есептеген кезде тиісті төлемақы мөлшерлемелерінде мынадай коэффициенттер қолданылады:
1) электр энергиясын өндіру кезінде коммуналдық қызметтер көрсету кезінде табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын объектілер операторлары және Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асыруы және қалдықтарды көмуі кезінде – коэффициент:
0,3 – осы Кодекстің 576-бабының 2-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,43 – осы Кодекстің 576-бабының 5-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,05 – осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының 1.2.4.-жолында белгіленген мөлшерлемелерге.
2) 0,2 коэффициенті – полигон операторларының коммуналдық қалдықтарды көмуі кезінде осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының 1.2.1.-жолында белгіленген мөлшерлемелерге;
3) 8 коэффициенті – Қазақстан Республикасының Үкіметімен бекітілген Қазақстан Республикасындағы олардың ластаушы заттар эмиссиясының жиынтығы елу пайыздан аспайтын объектілер тізбесіне кіретін І санаттағы объектілер бойынша қоршаған ортаға теріс әсер еткеніне тиісті операторлардың төлемақы есептеуі кезінде осы Кодекстің 576-бабы 2, 3, 5, 6 және 7-тармақтарында белгіленген төлемақы мөлшерлемелеріне;

0,3 - к ставкам, установленным пунктом 2 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,43 - к ставкам, установленным пунктом 5 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,05 - к ставкам, установленным в строке 1.2.4. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса.
2) коэффициент 0,2 - к ставкам, установленным в строке 1.1. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса при захоронении коммунальных отходов операторами полигонов;
3) коэффициент 4 - к ставкам платы, установленным пунктами 2, 3, 5, 6 и 7 статьи 576 настоящего Кодекса, при исчислении соответствующими операторами платы за негативное воздействие на окружающую среду по объектам I категории, относящимся к перечню объектов, суммарные эмиссии загрязняющих веществ от которых в Республике Казахстан составляют не менее пятидесяти процентов, утвержденному Правительством Республики Казахстан.
В случае, если объект I категории, относится одновременно к объектам, предусмотренным подпунктами 1), 2) или 3) части первой настоящего пункта, для целей исчисления платы применяется коэффициент, предусмотренный подпунктом 3) части первой настоящего пункта.
При этом коэффициенты, установленные настоящим пунктом, применяются к объемам негативного воздействия на окружающую среду в пределах нормативов и лимитов, установленных в экологических разрешениях налогоплательщиков.";
4) с 1 января 2031 года до 1 января 2034 года:
"2. В следующих случаях до получения комплексного экологического разрешения в отношении объекта, оказывающего вредное воздействие на окружающую среду, и применения коэффициентов, предусмотренных пунктом 1-1 настоящей статьи, при исчислении отдельными плательщиками платы за негативное воздействие на окружающую среду к соответствующим ставкам платы применяются следующие коэффициенты:
1) при осуществлении эмиссий в окружающую среду и захоронении отходов операторами объектов, являющихся субъектами естественных монополий при оказании коммунальных услуг и энергопроизводящими организациями Республики Казахстан при производстве электроэнергии, - коэффициент:
0,3 - к ставкам, установленным пунктом 2 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,43 - к ставкам, установленным пунктом 5 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,05 - к ставкам, установленным в строке 1.2.4. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса.
2) коэффициент 0,2 - к ставкам, установленным в строке 1.2.1. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса при захоронении коммунальных отходов операторами полигонов;
3) коэффициент 8 - к ставкам платы, установленным пунктами 2, 3, 5, 6 и 7 статьи 576 настоящего Кодекса, при исчислении соответствующими операторами платы за негативное воздействие на окружающую среду по объектам I категории, относящимся к перечню объектов, суммарные эмиссии загрязняющих веществ от которых в Республике Казахстан составляют не менее пятидесяти процентов, утвержденному Правительством Республики Казахстан;

4) 2 коэффициенті – осы бөліктің 3) тармақшасында көрсетілген І санаттағы объектілерді қоспағанда, І санаттағы объектілер бойынша қоршаған ортаға теріс әсер еткеніне тиісті операторлардың төлемақы есептеуі кезінде осы Кодекстің 576-бабы 2, 3, 5, 6 және 7-тармақтарында белгіленген төлемақы мөлшерлемелеріне.
Егер І санаттағы объекті бір мезгілде осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) немесе 2) тармақшаларында көзделген объектілер болып табылса, төлемақы есептеу мақсаттары үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) немесе 4) тармақшаларында көзделген коэффициент қолданылады, аталған объектінің Қазақстан Республикасының Үкіметімен бекітілген Қазақстан Республикасындағы олардың ластаушы заттар эмиссиясының жиынтығы елу пайыздан аспайтын объектілер тізбесінің қатынасына байланысты.
Бұл ретте, осы тармақта белгіленген коэффициенттер салық төлеушілердің экологиялық рұқсаттарында белгіленген нормативтер мен лимиттер шегінде қоршаған ортаға теріс әсер ету көлеміне қолданылады.";
5) 2034 жылғы 1 қаңтардан бастап 2037 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"2. Қоршаған ортаға зиянды әсер ететін объектіге қатысты кешенді экологиялық рұқсат алынғанға және осы баптың 1-1-тармағында көзделген коэффициенттерді қолданғанға дейін мынадай жағдайларда жекелеген төлеушілер қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы есептеген кезде төлемақы ставкаларына мынадай коэффициенттер қолданылады:
1) электр энергиясын өндіру кезінде коммуналдық қызметтер көрсету кезінде табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын объектілер операторлары және Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асыруы және қалдықтарды көмуі кезінде – коэффициент:
0,3 – осы Кодекстің 576-бабының 2-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,43 – осы Кодекстің 576-бабының 5-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,05 – осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының 1.2.4.-жолында белгіленген мөлшерлемелерге..
2) 0,2 коэффициенті – полигон операторларының коммуналдық қалдықтарды көмуі кезінде осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының 1.2.1.-жолында белгіленген мөлшерлемелерге;
3) 8 коэффициенті – Қазақстан Республикасының Үкіметімен бекітілген Қазақстан Республикасындағы олардың ластаушы заттар эмиссиясының жиынтығы елу пайыздан аспайтын объектілер тізбесіне кіретін І санаттағы объектілер бойынша қоршаған ортаға теріс әсер еткеніне тиісті операторлардың төлемақы есептеуі кезінде осы Кодекстің 576-бабы 2, 3, 5, 6 және 7-тармақтарында белгіленген төлемақы мөлшерлемелеріне;

4) коэффициент 2 - к ставкам платы, установленным пунктами 2, 3, 5, 6 и 7 статьи 576 настоящего Кодекса, при исчислении соответствующими операторами платы за негативное воздействие на окружающую среду по объектам I категории, за исключением объектов I категории, указанных в подпункте 3) настоящей части.
В случае, если объект I категории одновременно является объектом, предусмотренным подпунктом 1) или 2) части первой настоящего пункта, для целей исчисления платы применяется соответствующий коэффициент, предусмотренный подпунктом 3) или 4) части первой настоящего пункта, в зависимости от отношения данного объекта к перечню объектов, суммарные эмиссии загрязняющих веществ от которых в Республике Казахстан составляют не менее пятидесяти процентов, утвержденному Правительством Республики Казахстан.
При этом коэффициенты, установленные настоящим пунктом, применяются к объемам негативного воздействия на окружающую среду в пределах нормативов и лимитов, установленных в экологических разрешениях налогоплательщиков.";
5) с 1 января 2034 года до 1 января 2037 года:
"2. В следующих случаях до получения комплексного экологического разрешения в отношении объекта, оказывающего вредное воздействие на окружающую среду, и применения коэффициентов, предусмотренных пунктом 1-1 настоящей статьи, при исчислении отдельными плательщиками платы за негативное воздействие на окружающую среду к соответствующим ставкам платы применяются следующие коэффициенты:
1) при осуществлении эмиссий в окружающую среду и захоронении отходов операторами объектов, являющихся субъектами естественных монополий при оказании коммунальных услуг и энергопроизводящими организациями Республики Казахстан при производстве электроэнергии, - коэффициент:
0,3 - к ставкам, установленным пунктом 2 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,43 - к ставкам, установленным пунктом 5 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,05 - к ставкам, установленным в строке 1.2.4. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса.
2) коэффициент 0,2 - к ставкам, установленным в строке 1.2.1. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса при захоронении коммунальных отходов операторами полигонов;
3) коэффициент 8 - к ставкам платы, установленным пунктами 2, 3, 5, 6 и 7 статьи 576 настоящего Кодекса, при исчислении соответствующими операторами платы за негативное воздействие на окружающую среду по объектам I категории, относящимся к перечню объектов, суммарные эмиссии загрязняющих веществ от которых в Республике Казахстан составляют не менее пятидесяти процентов, утвержденному Правительством Республики Казахстан;

4) 4 коэффициенті – осы бөліктің 3) тармақшасында көрсетілген І санатты объектілерді қоспағанда, І санаттағы объектілер бойынша қоршаған ортаға теріс әсер еткеніне тиісті операторлардың төлемақы есептеуі кезінде осы Кодекстің 576-бабы 2, 3, 5, 6 және 7-тармақтарында белгіленген төлемақы мөлшерлемелеріне.
Егер І санаттағы объекті бір мезгілде осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) немесе 2) тармақшаларында көзделген объектілер болып табылса, төлемақы есептеу мақсаттары үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) немесе 4) тармақшаларында көзделген коэффициент қолданылады, аталған объектінің Қазақстан Республикасының Үкіметімен бекітілген Қазақстан Республикасындағы олардың ластаушы заттар эмиссиясының жиынтығы елу пайыздан аспайтын объектілер тізбесінің қатынасына байланысты.
Бұл ретте, осы тармақта белгіленген коэффициенттер салық төлеушілердің тиісті экологиялық рұқсаттарында белгіленген нормативтер мен лимиттер шегінде қоршаған ортаға теріс әсер ету көлеміне қолданылады.";
2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 18-тармағын;
2) 2018 жылғы 29 маусымынан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 9-тармағы 3) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтары мен 49) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

4) коэффициент 4 - к ставкам платы, установленным пунктами 2, 3, 5, 6 и 7 статьи 576 настоящего Кодекса, при исчислении соответствующими операторами платы за негативное воздействие на окружающую среду от объектов I категории, за исключением объектов I категории, указанных в подпункте 3) настоящей части.
В случае, если объект I категории одновременно является объектом, предусмотренным подпунктом 1) или 2) части первой настоящего пункта, для целей исчисления платы применяется соответствующий коэффициент, предусмотренный подпунктом 3) или 4) части первой настоящего пункта, в зависимости от отношения данного объекта к перечню объектов, суммарные эмиссии загрязняющих веществ от которых в Республике Казахстан составляют не менее пятидесяти процентов, утвержденному Правительством Республики Казахстан.
При этом коэффициенты, установленные настоящим пунктом, применяются к объемам негативного воздействия на окружающую среду в пределах нормативов и лимитов, установленных в экологических разрешениях налогоплательщиков.".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) пункта 18 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2021 года;
2) абзацев пятого и шестого подпункта 3) и подпункта 49) пункта 9 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 29 июня 2018 года.
Президент
Республики Казахстан