Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 тамыздағы № 597 қаулысы.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 24 тамыздағы
№ 597 қаулысымен
бекітілген
Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының азаматтарына әскери-патриоттық тәрбие беруді ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әскери-патриоттық тәрбие беру – бұл орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық бірлестіктердің азаматтарда жоғары патриоттық сананы, мемлекетті қорғау жөніндегі конституциялық міндеттерді орындауға әзірлікті қалыптастыру және осыған байланысты қажетті білім мен дағдыны дамыту жөніндегі жүйелі, мақсатты бағытталған және үйлестірілген қызмет;
2) идеологиялық жұмыс – мемлекеттің әскери қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді тиімді шешу мүддесінде, оның ішінде "Жастар" ғылыми-зерттеу орталығының өзекті талдамалық деректерін ескере отырып, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың азаматтар арасында Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясаты мен идеологиясын іске асыру жөніндегі қызметі;
3) ақпараттық-тәрбие жұмысы – азаматтарға әскери-саяси және ақпараттық жағдай туралы мәліметтерді, мемлекеттік билік органдары қабылдайтын шешімдерді уақтылы жеткізу, мемлекет тұрғындарының тұрақты моральдық-психологиялық жай-күйін қалыптастыру жөнінде орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, бұқаралық ақпарат құралдары бейбіт уақытта және соғыс уақытында жүзеге асыратын келісілген іс-шаралар жүйесі;
4) психологиялық жұмыс – азаматтардың жоғары психологиялық төзімділігін, жағдайдың кез келген шарттарында күрделі және жауапты міндеттерді орындауға әзірлігін, әскери және мемлекеттік қызметтің басқа да түрлерінің қиындықтары мен шектеулерін еңсеру, тіршілік етуге қажетті аса маңызды психологиялық қасиеттерді қалыптастыру;

Об утверждении Правил военно-патриотического воспитания граждан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2022 года № 597.
В соответствии с пунктом 5 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила военно-патриотического воспитания граждан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 августа 2022 года № 597
Правила военно-патриотического воспитания граждан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила военно-патриотического воспитания граждан (далее – Правила) определяют порядок организации и осуществления военно-патриотического воспитания граждан Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) военно-патриотическое воспитание – это систематическая, целенаправленная и скоординированная деятельность центральных государственных и местных исполнительных органов, общественных объединений по формированию у граждан высокого патриотического сознания, готовности к выполнению конституционных обязанностей по защите государства и развитие связанных с этим необходимых знаний и навыков;
2) идеологическая работа – деятельность центральных государственных и местных исполнительных органов по реализации государственной политики и идеологии Республики Казахстан среди граждан в интересах эффективного решения задач по обеспечению военной безопасности государства, в том числе с учетом актуальных аналитических данных научно-исследовательского центра "Молодежь";
3) информационно-воспитательная работа – система согласованных мероприятий, осуществляемых в мирное и военное время центральными государственными и местными исполнительными органами, средствами массовой информации по своевременному доведению гражданам сведений о военно-политической и информационной обстановке, принимаемых решениях органами государственной власти, формированию устойчивого морально-психологического состояния населения государства;
4) психологическая работа – формирование у граждан высокой психологической устойчивости, готовности к выполнению сложных и ответственных задач в любых условиях обстановки, способности преодолевать тяготы и лишения воинской и других видов государственной службы, важнейших психологических качеств, необходимых для жизнедеятельности;

5) әлеуметтік-құқықтық қызмет – азаматтардың конституциялық міндеттерін және әскери борышты, қоғам мен мемлекеттегі саяси және құқықтық оқиғаларды, процестерді, әскери саясатты, әскери доктринаның негізгі ережелерін, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының қоғам мен мемлекеттің саяси жүйесіндегі орны мен рөлін терең түсінуін қалыптастыру;
6) моральдық-адамгершілік тәрбие – азаматтардың жоғары құндылықтарды, идеалдар мен бағдарларды, нақты өмірдің әлеуметтік маңызы бар процестері мен құбылыстарын ұғынуы, оларды практикалық қызмет пен мінез-құлықта айқындаушы қағидаттар, ұстанымдар ретінде басшылыққа алу қабілеті;
7) кәсіптік тәрбие беру – Қазақстан Республикасының игілігі үшін еңбекке адал және жауапты көзқарасты, қызметтік міндеттерді және қойылған міндеттерді табысты орындау мүддесінде кәсіптік және еңбек қасиеттерін белсенді түрде көрсетуге ұмтылысты қалыптастыру;
8) әскери борыш – ел мүддесін қорғауға әзірлікті білдіретін, азаматтардың әлеуметтік маңызы бар құндылықтары мен моральдық-құқықтық міндеттерінің жүйесі.
3. Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беруді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – Қорғаныс министрлігі), Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – Ұлттық қауіпсіздік комитеті), Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі (бұдан әрі – Мемлекеттік күзет қызметі), Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – Ішкі істер министрлігі), Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – Төтенше жағдайлар министрлігі), Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі (бұдан әрі – Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдармен, меншік нысанына қарамастан білім беру ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасай отырып, өз құзыреті шегінде жүргізеді.
2-тарау. Әскери-патриоттық тәрбие беруді ұйымдастыру тәртібі
4. Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беру мынадай компоненттер арқылы ұйымдастырылады және жүргізіледі: идеологиялық жұмыс, ақпараттық-тәрбие жұмысы, психологиялық жұмыс, әлеуметтік-құқықтық қызмет, моральдық-адамгершілік және кәсіптік тәрбие беру.
5. Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беру процесі бірінші кезекте әртүрлі деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында өскелең ұрпаққа ұйымдастырылады.
6. Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беру – орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қызметінің ұзақ мерзімді перспективаға арналған маңызды бағыттарының бірі.

5) социально-правовая деятельность – формирование у граждан глубокого понимания конституционных обязанностей и воинского долга, политических и правовых событий, процессов в обществе и государстве, военной политики, основных положений военной доктрины, места и роли Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан в политической системе общества и государства;
6) морально-нравственное воспитание – осознание гражданами высших ценностей, идеалов и ориентиров, социально значимых процессов и явлений реальной жизни, способность руководствоваться ими в качестве определяющих принципов, позиций в практической деятельности и поведении;
7) профессиональное воспитание – формирование добросовестного и ответственного отношения к труду на благо Республики Казахстан, стремления к активному проявлению профессиональных и трудовых качеств в интересах успешного выполнения служебных обязанностей и поставленных задач;
8) воинский долг – система социально значимых ценностей и морально-правовых обязанностей граждан, выражающая готовность отстаивать интересы страны.
3. Военно-патриотическое воспитание граждан проводится Министерством обороны Республики Казахстан (далее – Министерство обороны), Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Комитет национальной безопасности), Службой государственной охраны Республики Казахстан (далее – Служба государственной охраны), Министерством внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство внутренних дел), Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Министерство по чрезвычайным ситуациям), Министерством информации и общественного развития Республики Казахстан (далее – Министерство информации и общественного развития) во взаимодействии с центральными государственными и местными исполнительными органами, организациями образования независимо от форм собственности в пределах своей компетенции.
Глава 2. Порядок организации военно-патриотического воспитания
4. Военно-патриотическое воспитание граждан организуется и проводится посредством следующих компонентов: идеологическая работа, информационно-воспитательная работа, психологическая работа, социально-правовая деятельность, морально-нравственное и профессиональное воспитание.
5. Процесс военно-патриотического воспитания граждан организуется в первую очередь с подрастающим поколением в организациях образования, реализующих образовательные программы различных уровней.
6. Военно-патриотическое воспитание граждан – одно из важных направлений деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов на долгосрочную перспективу.

7. Әскери-патриоттық тәрбие беруді жоспарлау:
1) Қорғаныс министрлігінде, Ұлттық қауіпсіздік комитетінде, Мемлекеттік күзет қызметінде, Ішкі істер министрлігінде, Төтенше жағдайлар министрлігінде, Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінде, жергілікті атқарушы органдарда және меншік нысанына қарамастан білім беру ұйымдарында бір жылға жүзеге асырылады. Жоспарды жоспарлы кезеңнің алдындағы жылдың 20 – 25 желтоқсаны кезеңінде бірінші басшылар немесе оларды алмастыратын адамдар бекітеді;
2) қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде (басқармаларда, бөлімдерде), Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдері мен мекемелерінде, әскери (арнаулы) оқу орындарында бір жылға жүзеге асырылады. Жоспарды жоспарлы кезеңнің алдындағы жылдың 20 – 25 желтоқсаны кезеңінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлерінің бас қолбасшылары, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының бірінші басшылары, әскер тектерінің, өңірлік қолбасшылықтар әскерлерінің қолбасшылары, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмысы департаментінің бастығы немесе оларды алмастыратын адамдар бекітеді.
8. Әскери-патриоттық жұмыстың жай-күйі және оның тиімділігін талдау осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген жоспарлар тармақтарының орындалуы бойынша жылдың қорытындысы жасалғанда жүзеге асырылады.
9. Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беру мыналарды қамтиды:
1) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестіру, сондай-ақ қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасау және ынтымақтастық;
2) қызмет бағыттары мен құралдарын айқындау;
3) нысаналы аудиторияға әсер ету шаралары;
4) ғылыми және әдістемелік қамтамасыз ету.
10. Азаматтармен әскери-патриоттық жұмыс мынадай үш бағыт бойынша ұйымдастырылады және жүргізіледі:
1) процесті оқу мекемелері жүйесінде (барлық негізгі деңгейлердегі) немесе әртүрлі оқу пәндері бойынша арнаулы факультеттерде, курстарда, секцияларда, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ардагерлерімен, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлерімен және әскери қызметшілермен іс-шараларда оны толықтыратын элементтер (оқу сабақтары) түрінде жалпы дамыту бағыты;
2) әскери және әскери-қолданбалы бағыт практикалық сабақтар түрінде өткізіледі және жалпыға бірдей әскери оқытуды, жастарды әскерлердің өмірімен және қызметімен, әскери қызметшілердің қызметі мен тұрмысы ерекшеліктерімен таныстыруды қамтиды;
3) әскери-патриоттық лагерьлерде, далалық оқу-жаттығу жиындарында, әскери-патриоттық ұйымдарда, жастар жиындары мен фестивальдарда.

7. Планирование военно-патриотического воспитания осуществляется:
1) в Министерстве обороны, Комитете национальной безопасности, Службе государственной охраны, Министерстве внутренних дел, Министерстве по чрезвычайным ситуациям, Министерстве информации и общественного развития, местных исполнительных органах и организациях образования независимо от форм собственности на год. План утверждается в период с 20 по 25 декабря года, предшествующего плановому периоду, первыми руководителями или лицами, их замещающими;
2) в департаментах (управлениях, отделах) по делам обороны, воинских частях и учреждениях, военных (специальных) учебных заведениях Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан на год. План утверждается в период с 20 по 25 декабря года, предшествующего плановому периоду, главнокомандующими видами Вооруженных Сил, первыми руководителями других войск и воинских формирований Республики Казахстан, командующими родами войск, войсками региональных командований, начальником Департамента организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан или лицами, их замещающими.
8. Состояние военно-патриотической работы и анализ ее эффективности осуществляются на подведении итогов за год по исполнению пунктов планов, указанных в пункте 7 настоящих Правил.
9. Военно-патриотическое воспитание граждан включает в себя:
1) координацию деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов, а также взаимодействие и сотрудничество с общественными объединениями;
2) определение направлений деятельности и средств;
3) меры по оказанию воздействия на целевую аудиторию;
4) научное и методическое обеспечение.
10. Военно-патриотическая работа с гражданами организуется и проводится по трем направлениям:
1) общеразвивающее направление в системе учебных учреждений (всех основных уровней) процесса или в виде дополняющих его элементов (учебных занятий) по различным учебным дисциплинам, на специализированных факультетах, курсах, секциях, мероприятиях с ветеранами Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, ветеранами боевых действий на территории других государств и военнослужащими;
2) военное и военно-прикладное направление проводится в виде практических занятий и включает всеобщее военное обучение, ознакомление молодежи с жизнью и деятельностью войск, с особенностями службы и быта военнослужащих;
3) в военно-патриотических лагерях, на учебно-полевых сборах, в военно-патриотических организациях, на сборах молодежи и фестивалях.

3-тарау. Әскери-патриоттық тәрбие беруді жүзеге асыру тәртібі
11. Қорғаныс министрлігі, Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Мемлекеттік күзет қызметі, Ішкі істер министрлігі, Төтенше жағдайлар министрлігі, Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп ақпарат алмасу және бірлескен әскери-патриоттық іс-шараларды өткізу шеңберінде өзара іс-қимылды жүзеге асырады.
12. Өзара іс-қимылдың мақсаты – Қазақстан Республикасы азаматтарының жоғары моральдық рухын қалыптастыру, әскери-патриоттық тәрбие беру және азаматтар арасында әскери қызметті насихаттау, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының тыныс-тіршілігі туралы хабардар ету, жастарды әскери қызметке даярлау және мемлекеттің әскери қауіпсіздігін қамтамасыз етудің өзге де мәселелері мүддесінде бірлескен жоспарлар мен практикалық іс-қимылдарды келісу.
13. Өзара іс-қимыл мынадай міндеттерді шешу мүддесінде жүзеге асырылады:
1) азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беруді ұйымдастыруға бірлесіп қатысу;
2) әскери қызметті насихаттау және азаматтарды әскери-кәсіптік бағдарлау;
3) азаматтарды әскери қызметке даярлауды бірлесіп ұйымдастыру (әртүрлі деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында), әскерге шақырылатын жасқа дейінгі жастармен жұмыс;
4) тәрбие жұмысын үйлестіру және жүйелендіру;
5) қазақстандық батырларды, әскери борышын атқару кезінде қаза тапқан әскери қызметшілерді мәңгі есте сақтау;
6) азаматтарға патриоттық және адамгершілік тәрбие беру.
14. Өзара іс-қимыл жасау нысандары:
1) әскери-патриоттық бағыттағы іс-шараларды бірлесіп өткізу;
2) әскери бөлімдер мен мекемелерде ашық есік күндерін өткізу;
3) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың өкілдерін, ғылым мен мәдениет қайраткерлерін, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ардагерлерін, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлерін Әскери ант қабылдау рәсіміне шақыру;
4) бірлескен патриоттық акциялар өткізу;
5) мәдени және спорттық іс-шаралар ұйымдастыру;
6) мемлекеттік мерекелерге, ауданның (қаланың), ұйымдардың, әскери бөлімдер мен мекемелердің мерейтойлық күндеріне орай іс-шаралар өткізу;
7) әскери-патриоттық тақырыптағы телевизиялық бағдарламаларды, мерзімді баспасөзді, басып шығарылатын әдебиетті дамытуға және кеңейтуге жәрдемдесу.
15. Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беру мақсатында өткізілетін негізгі іс-шаралар:
1) өскелең ұрпақтың бойында Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздеріне, тарих және мәдениет ескерткіштеріне, мәдени құндылықтарға мақтанышпен, зор құрметпен қарау сезімін дамыту;

Глава 3. Порядок осуществления военно-патриотического воспитания
11. Министерство обороны, Комитет национальной безопасности, Служба государственной охраны, Министерство внутренних дел, Министерство по чрезвычайным ситуациям, Министерство информации и общественного развития совместно с центральными государственными и местными исполнительными органами осуществляют взаимодействие в рамках обмена информацией и проведения совместных военно-патриотических мероприятий.
12. Цель взаимодействия – согласование совместных планов и практических действий в интересах формирования высокого морального духа граждан Республики Казахстан, военно-патриотического воспитания и пропаганды воинской службы среди граждан, информирования о жизнедеятельности Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, подготовки молодежи к воинской службе и иных вопросах обеспечения военной безопасности государства.
13. Взаимодействие осуществляется в интересах решения следующих задач:
1) совместное участие в организации военно-патриотического воспитания граждан;
2) пропаганда воинской службы и военно-профессиональная ориентация граждан;
3) совместная организация подготовки граждан к воинской службе (в организациях образования, реализующих образовательные программы различных уровней), работа с допризывной молодежью;
4) координирование и систематизирование воспитательной работы;
5) увековечение памяти героев-казахстанцев, военнослужащих, погибших при исполнении воинского долга;
6) патриотическое и нравственное воспитание граждан.
14. Формы взаимодействия:
1) совместное проведение мероприятий военно-патриотической направленности;
2) проведение дней открытых дверей в воинских частях и учреждениях;
3) приглашение представителей центральных государственных и местных исполнительных органов, деятелей науки и культуры, ветеранов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, ветеранов боевых действий на территории других государств на ритуал принятия Военной присяги;
4) проведение совместных патриотических акций;
5) организация культурных и спортивных мероприятий;
6) проведение мероприятий по случаю государственных праздников, юбилейных дат района (города), организаций, воинских частей и учреждений;
7) содействие развитию и расширению военно-патриотической тематики телевизионных программ, периодической печати, издаваемой литературы.
15. Основные мероприятия, проводимые в целях военно-патриотического воспитания граждан:
1) развитие у подрастающего поколения чувства гордости, глубокого уважения к государственным символам Республики Казахстан, памятникам истории и культуры, культурным ценностям;

2) батырлардың ерліктерін және көрнекті тарих және мәдениет қайраткерлерін, оның ішінде Халық қаһармандарын, Кеңес Одағының батырларын, Еңбек ерлерін, мемлекет алдындағы еңбегі мен жетістігі үшін наградталған азаматтарды танымал ету;
3) азаматтармен әскери-патриоттық жұмыс жүргізу үшін мәтіндік идеологиялық шаблондар әзірлеу;
4) азаматтар, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ардагерлері, ұрыс қимылдарының ардагерлері мен әскери қызметшілер арасында анағұрлым беделді қоғам қайраткерлері қатарынан спикерлер пулын қалыптастыру;
5) азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беру саласындағы ынтымақтастық және өзара іс-қимыл туралы, оның ішінде шет мемлекеттердің әскери-патриоттық ұйымдарымен меморандумдарға қол қоюды ұйымдастыру;
6) әртүрлі деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында азаматтарды әскери қызметке үздік даярлау конкурсын ұйымдастыру және өткізу;
7) әскери-патриоттық клубтардың, үйірмелердің тәрбиеленушілерін, орта және арнаулы мектептердің оқушыларын және олардың басшыларын кеңінен тарта отырып, "Айбын" республикалық әскери-патриоттық жастар жиынын өткізу;
8) жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп әскерге шақырылатын жасқа дейінгі жастарды кеңінен тарта отырып, әскери бөлімдер мен мекемелерде салтанатты іс-шараларды (акцияларды) ұйымдастыру және өткізу ("Ашық есік күні", "Армия балалардың көзімен", "Қазақстан армиясындағы бір күн");
9) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ардагерлерін, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарына қатысушыларды тарта отырып, әскери-патриоттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
16. Ақпараттық-тәрбие жұмысының негізгі тәсілдері:
1) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың сайттарында, ақпараттық порталдарда, ақпараттық агенттіктердің сайттарында, баспасөз және электрондық бұқаралық ақпарат құралдарында ақпарат орналастыру;
2) бірлескен іс-шараларды, форумдар мен конференциялар өткізу, оларды бұқаралық ақпарат құралдарында жария ету.
17. Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие берудің барысы туралы ақпаратты интернет желісінде орналастыру үшін материал орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органның бірінші басшысымен немесе оны алмастыратын адаммен, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды қорғау органымен келісіледі.

2) популяризация подвигов героев и видных деятелей истории и культуры, в том числе Халық қаһарманы, Героев Советского Союза, Еңбек ері, граждан, награжденных за заслуги и достижения перед государством;
3) разработка текстовых идеологических шаблонов для проведения военно-патриотической работы с гражданами;
4) формирование пула спикеров из числа наиболее авторитетных общественных деятелей среди граждан, ветеранов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, ветеранов боевых действий и военнослужащих;
5) организация подписания меморандумов, в том числе с военно-патриотическими организациями иностранных государств о сотрудничестве и взаимодействии в сфере военно-патриотического воспитания граждан;
6) организация и проведение конкурса в организациях образования, реализующих образовательные программы различных уровней, на лучшую подготовку к воинской службе;
7) проведение республиканского военно-патриотического сбора молодежи "Айбын" с широким привлечением воспитанников военно-патриотических клубов, кружков, учащихся средних и специализированных школ и их руководителей;
8) организация и проведение в воинских частях и учреждениях совместно с местными исполнительными органами торжественных мероприятий (акций) с широким привлечением допризывной молодежи ("День открытых дверей", "Армия глазами детей", "Один день в армии Казахстана");
9) организация и проведение военно-патриотических мероприятий с привлечением ветеранов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, участников боевых действий на территории других государств.
16. Основные способы информационно-воспитательной работы:
1) размещение информации на сайтах центральных государственных и местных исполнительных органов, информационных порталах, сайтах информационных агентств, в печатных и электронных средствах массовой информации;
2) проведение совместных мероприятий, форумов и конференций с освещением в средствах массовой информации.
17. Для размещения информации о ходе военно-патриотического воспитания граждан в сети Интернет материал согласовывается с первым руководителем центрального государственного и местного исполнительного органа или лицом, его замещающим, а также органом защиты государственных секретов.
___________________________________