"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының меморандумын әзірлеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1068 және "Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының меморандумын әзірлеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1068 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2018 жылғы 30 шілдедегі № 475 қаулыларының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 13 сәуірдегі № 297 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ережеде:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өңірлік даму, жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту, жеке кәсіпкерлікті дамыту және қолдау, өзін-өзі реттеу, агломерацияларды дамыту;";
14-тармақта:
1) тармақшаның он екінші абзацы алып тасталсын;
2) тармақша мынадай мазмұндағы жиырма жетінші абзацпен толықтырылсын:
"мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын бағалау қорытындыларын Қазақстан Республикасының заңдарында ақпаратты қорғау бөлігінде белгіленген шектеулерді ескере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің веб-порталында жариялау;";
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) агломерацияларды дамыту саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын іске асыру;";
мынадай мазмұндағы 33-1) тармақшамен толықтырылсын:
"33-1) жалпы сипаттағы трансферттердің есеп-қисаптары жөніндегі қорытындының жобасын жасау және оны Республикалық бюджет комисиясының қарауына енгізу;";
83) тармақша алып тасталсын;
162) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"162) бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы бөлшек саудада өткізуге және бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген, стационарлық автожанармай құю станцияларында өткізуге арналған мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізуге шекті бағаларды келісу;";
166) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"166) агломерацияларды қалыптастыруды, дамытуды және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған мақсаттар мен міндеттерді айқындау мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу;";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 "Вопросы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" и признании утратившими силу постановлений Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1068 "Об утверждении Правил разработки и оценки меморандума государственного органа, входящего в структуру Правительства Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы" и от 30 июля 2018 года № 475 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1068 "Об утверждении Правил разработки и оценки меморандума государственного органа, входящего в структуру Правительства Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2023 года № 297.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 3.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 "Вопросы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) регионального развития, развития местного самоуправления, развития и поддержки частного предпринимательства, саморегулирования, развития агломераций;";
в пункте 14:
абзац двенадцатый подпункта 1) исключить;
подпункт 2) дополнить абзацем двадцать седьмым следующего содержания:
"опубликовывать итоги оценки реализации проектов государственно-частного партнерства на веб-портале государственно-частного партнерства с учетом ограничений, установленных законами Республики Казахстан в части защиты информации;";
в пункте 15:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) реализация основных направлений государственной политики в сфере развития агломераций;";
дополнить подпунктом 33-1) следующего содержания:
"33-1) составление проекта заключения по расчетам трансфертов общего характера и внесение его на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии;";
подпункт 83) исключить;
подпункт 162) изложить в следующей редакции:
"162) согласование предельных цен на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции, на которые установлено государственное регулирование цен, и на оптовую реализацию нефтепродуктов, предназначенных для реализации на стационарных автозаправочных станциях, на которые установлено государственное регулирование цен;";
подпункт 166) изложить в следующей редакции:
"166) выработка предложений по вопросам определения целей и задач, направленных на обеспечение формирования, развития и функционирования агломераций;";

мынадай мазмұндағы 166-1), 166-2), 166-3), 166-4), 166-5), 166-6) және 166-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"166-1) агломерациялардың тізбесі мен құрамын әзірлеу;
166-2) агломерациялар жөніндегі кеңес туралы ережені әзірлеу;
166-3) агломерация аумағында жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің мазмұнына қойылатын талаптарды айқындау;
166-4) агломерация құрамын қалыптастыру қағидаларын бекіту;
166-5) жергілікті агломерация кеңесі туралы ережені әзірлеу және бекіту;
166-6) астананың, республикалық маңызы бар қаланың және елді мекендері агломерацияға кіретін облыстың жергілікті атқарушы органдарына агломерацияларды дамыту мәселелері бөлігінде жәрдем көрсету;
166-7) агломерацияларды дамыту мәселелері бойынша орталық мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың және жергілікті агломерациялар кеңестерінің қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;";
181) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"181) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына және сараптама кеңестеріне кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын консультативтік құжатты немесе нормативтік құқықтық актінің тиісті жобасын сараптама қорытындыларын алу үшін, оның ішінде оларды мүдделі мемлекеттік органдармен әрбір келесі келісу кезінде ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырғаны туралы хабарлама жіберу;";
мынадай мазмұндағы 194-1), 194-2), 194-3), 194-4) және 194-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"194-1) мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаны іске асыру мақсатында тауарлық газды өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін сатып алатын өнеркәсіптік тұтынушы-инвестор үшін ішкі нарықта тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын келісу;
194-2) алдағы жылға ішкі нарықта кейіннен ірі коммерциялық тұтынушыларға және цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғаларға өткізуге арналған тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын келісу;
194-3) реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті теңгерімге және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарын келісу;
194-4) коммуналдық меншіктегі кемінде жылына екі жүз мың жолаушы легімен операциялық шығындарды жабу үшін кірістердің жеткілікті деңгейін қамтамасыз етпейтін әуежайларды субсидиялау тәртібін бекіту;
194-5) квазимемлекеттік сектор субъектілеріндегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-қызметтер туралы үлгілік ережені келісу;";

дополнить подпунктами 166-1), 166-2), 166-3), 166-4), 166-5), 166-6) и 166-7) следующего содержания:
"166-1) разработка перечня и состава агломераций;
166-2) разработка положения о совете по агломерациям;
166-3) определение требований к содержанию соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации;
166-4) утверждение правил формирования состава агломерации;
166-5) разработка и утверждение положения о местном совете агломерации;
166-6) оказание содействия местным исполнительным органам столицы, города республиканского значения и области, населенные пункты которой входят в агломерацию, в части вопросов развития агломераций;
166-7) осуществление координации деятельности центральных государственных органов, местных исполнительных органов и местных советов агломераций по вопросам развития агломераций;";
подпункт 181) изложить в следующей редакции:
"181) направление уведомления в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан и экспертные советы о размещении консультативного документа или соответствующего проекта нормативного правового акта, затрагивающего интересы субъектов предпринимательства, на интернет-портале открытых нормативных правовых актов для получения экспертных заключений, в том числе при каждом последующем их согласовании с заинтересованными государственными органами;";
дополнить подпунктами 194-1), 194-2), 194-3), 194-4) и 194-5) следующего содержания:
"194-1) согласование предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке для промышленного потребителя-инвестора, приобретающего товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционного проекта по производству нефтегазохимической продукции;
194-2) согласование предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке на предстоящий год, предназначенного для последующей реализации крупным коммерческим потребителям и лицам, осуществляющим цифровой майнинг, или лицам по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга;
194-3) согласование плана передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле, при предоставлении регулируемых услуг;
194-4) согласование порядка субсидирования аэропортов, находящихся в коммунальной собственности, не обеспечивающих достаточный уровень доходов для покрытия операционных затрат, с пассажиропотоком менее двухсот тысяч пассажиров в год;
194-5) согласование типового положения об антикоррупционных комплаенс-службах в субъектах квазигосударственного сектора;";

мынадай мазмұндағы 217-1), 217-2), 217-3), 217-4) және 217-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"217-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасына сараптама жүргізу тәртібін айқындау;
217-2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттердің тізбесін қалыптастыру және жариялау тәртібін және мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобаларын ақпараттық қамтамасыз ету, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталын пайдалану арқылы тәртібін айқындау;
217-3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерінің оларға қатысты жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс жабық болуы мүмкін тізбесін әзірлеу;
217-4) тиісті саланың орталық уәкілетті органдары, жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік бекітетін жеке бастаманы іске асыру шеңберінде конкурстық (аукциондық) құжаттаманы келісу және сараптау тәртібін айқындау;
217-5) тиісті саланың орталық уәкілетті мемлекеттік органдары, жергілікті атқарушы органдар бекітетін жекеше бастаманы іске асыру шеңберіндегі конкурстық (аукциондық) құжаттаманы келісу;";
220) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 220-1), 220-2), 220-3) және 220-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"220-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің үлгілік конкурстық құжаттамаларын және үлгілік шарттарын қоса алғанда, саланы (аяны) дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар шеңберінде жекеше әріптесті айқындау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу тәртібін келісу;
220-2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
220-3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын бөлу және олардың тәуекелдерін бағалау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
220-4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шарттық мемлекеттік міндеттемелерді есепке алу әдістемесін әзірлеу және бекіту;";
224) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 224-1) тармақшамен толықтырылсын:
"224-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталының операторын айқындау;";
232) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 241-1) тармақшамен толықтырылсын:
"241-1) мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндаманы қалыптастыру қағидаларын бекіту;".
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының меморандумын әзірлеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1068 қаулысы;

дополнить подпунктами 217-1), 217-2), 217-3), 217-4) и 217-5) следующего содержания:
"217-1) определение порядка проведения экспертизы конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства;
217-2) определение порядка формирования и опубликования перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства и порядка информационного обеспечения планируемых и реализуемых проектов государственно-частного партнерства, в том числе посредством использования веб-портала государственно-частного партнерства;
217-3) разработка перечня объектов государственно-частного партнерства, по отношению к которым конкурс по определению частного партнера может быть закрытым;
217-4) определение порядка согласования и экспертизы конкурсной (аукционной) документации в рамках реализации частной инициативы, утверждаемой центральными уполномоченными государственными органами соответствующей отрасли, местными исполнительными органами;
217-5) согласование конкурсной (аукционной) документации в рамках реализации частной инициативы, утверждаемой центральными уполномоченными государственными органами соответствующей отрасли, местными исполнительными органами;";
подпункт 220) исключить;
дополнить подпунктами 220-1), 220-2), 220-3) и 220-4) следующего содержания:
"220-1) согласование порядка определения частного партнера и заключения договора государственно-частного партнерства в рамках концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов, включая типовые конкурсные документации и типовые договоры государственно-частного партнерства;
220-2) разработка и утверждение методики оценки социально-экономической эффективности проектов государственно-частного партнерства;
220-3) разработка и утверждение методики распределения и оценки рисков проектов государственно-частного партнерства;
220-4) разработка и утверждение методики учета условных государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства;
подпункт 224) исключить;
дополнить подпунктом 224-1) следующего содержания:
"224-1) определение оператора веб-портала государственно-частного партнерства;";
подпункт 232) исключить;
дополнить подпунктом 241-1) следующего содержания:
"241-1) утверждение правил формирования Национального доклада по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором;".
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1068 "Об утверждении Правил разработки и оценки меморандума государственного органа, входящего в структуру Правительства Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы";

2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының меморандумын әзірлеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1068 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 30 шілдедегі № 475 қаулысы.
3. Осы қаулы 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін он төртінші, елу екінші және елу үшінші абзацтарды қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

2) постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 475 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1068 "Об утверждении Правил разработки и оценки меморандума государственного органа, входящего в структуру Правительства Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев четырнадцатого, пятьдесят второго и пятьдесят третьего, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов