Қазақстан Республикасының машина жасау саласын дамыту жөніндегі 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 7 қарашадағы № 991 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының машина жасау саласын дамыту жөніндегі 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Кешенді жоспардың орындалуына жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ мүдделі ұйымдар:
1) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз етсін;
2) жылдың қорытындысы бойынша, 20 қаңтардан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне оның іске асырылу барысы туралы ақпарат берсіп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі жылдың қорытындысы бойынша, 1 ақпаннан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметіне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 7 қарашадағы
№ 991 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының машина жасау саласын дамыту жөніндегі 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспар
Кіріспе
Машина жасау әлемнің өңдеу өнеркәсібінің жетекші саласы бола отырып, өнеркәсіп пен ел экономикасының бәсекелестік артықшылығын айқындайды, өндірістік және ғылыми-технологиялық әлеуеттің дамуы, еңбек өнімділігінің артуы, ұлттық қауіпсіздік пен еліміздегі тұрмыс сапасы соған байланысты. Өңдеу секторы тауарларының жаһандық экспортының шамамен 50 %-ы осы салаға тиесілі (Жапонияда – 68 %, Қытайда – 56 %, Германияда – 55 %, АҚШ-та – 53 %, Канадада – 35 %).
Осыны ескере отырып, әлемнің өнеркәсіптік тұрғыдан дамыған елдерінде бұл салаға мемлекет тарапынан ерекше назар аударылып, қолдау көрсетіледі. Қазақстан табысты дамып, жаһандық аренада өз орнын алуы үшін қазіргі жағдайда отандық машина жасаудың бәсекеге қабілеттілігін одан әрі арттыру – бұл аса маңызды және өзекті мәселе.
Бүгінгі күні салада мынадай жағдай байқалады.
2017 – 2022 жылдары ел экономикасындағы машина жасау саласының үлесі 1,0 %-дан 1,5 %-ға дейін, өңдеу секторында 8 %-дан 13 %-ға дейін ұлғайған. Саладағы өндірістің құндық көлемі 3,1 трлн теңгеге дейін 3 есе артқан, оның ішінде 1 229 млрд теңге (39 %) автомобиль жасау секторына, қалған машина жасау секторларына 1 752 млрд теңге (61 %) тиесілі. Ауыл шаруашылығы машиналарын жасау 10,5 есеге, автомобиль жасау 8,2 есеге, теміржол машиналарын жасау 3,2 есеге, авиақұрастыру 3,7 есеге, электротехника 1,1 есеге, тау-кен металлургиясы 2,2 есеге, мұнай-газ машиналарын жасау 1,2 есеге артқан. Энергетикалық машина жасауда 2,2 есе құлдырау орын алды.

Об утверждении Комплексного плана по развитию машиностроительной отрасли Республики Казахстан на 2024 – 2028 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2023 года № 991
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по развитию машиностроительной отрасли Республики Казахстан на 2024 – 2028 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным и местным исполнительным органам, а также заинтересованным организациям, ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий, предусмотренных Комплексным планом;
2) по итогам года, не позднее 20 января, представлять информацию о ходе его реализации в Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Министерству промышленности и строительства Республики Казахстан по итогам года, не позднее 1 февраля, представлять сводную информацию о ходе выполнения Комплексного плана в Правительство Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 ноября 2023 года № 991
Комплексный план по развитию машиностроительной отрасли
Республики Казахстан на 2024 – 2028 годы
Введение
Машиностроение, от которого зависит развитие производственного и научно-технологического потенциала, рост производительности труда, национальная безопасность и качество жизни в стране, является ведущей отраслью обрабатывающей промышленности мира и тем самым определяет конкурентное преимущество промышленности и экономики страны. На отрасль приходится порядка 50 % глобального экспорта товаров обрабатывающего сектора (в Японии – 68 %, Китае – 56 %, Германии – 55 %, США – 53 %, Канаде – 35 %).
С учетом этого в промышленно развитых странах мира данной отрасли уделяется особое внимание и оказывается поддержка со стороны государства. Для того, чтобы Казахстан успешно развивался и занял свою нишу на глобальной арене, в современных условиях дальнейшее повышение конкурентоспособности отечественного машиностроения – это крайне важный и актуальный вопрос.
На сегодняшний день в отрасли наблюдается следующая ситуация.
За 2017 – 2022 годы доля машиностроительной отрасли в экономике страны увеличилась с 1,0 % до 1,5 %, в обрабатывающем секторе – с 8 % до 13 %. Стоимостной объем производства в отрасли вырос в 3 раза до 3,1 трлн тенге, из которых на сектор автомобилестроения приходится 1229 млрд тенге (39 %), на остальные сектора машиностроения – 1752 млрд тенге (61 %). В сельхозмашиностроении – в 10,5 раза, автомобилестроении – в 8,2 раза, железнодорожном машиностроении – в 3,2 раза, авиастроении – в 3,7 раза, электротехническом – в 1,1 раза, горно-металлургическом – в 2,2 раза, нефтегазовом машиностроении – в 1,2 раза. В энергетическом машиностроении произошел спад – в 2,2 раза.
Вместе с тем, на фоне общего роста производства машиностроительной продукции в отрасли сохраняется существенная зависимость от импорта.

Сонымен қатар салада машина жасау өнімдері өндірісінің жалпы өсуінің аясында импортқа айтарлықтай тәуелділік сақталуда. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының (бұдан әрі – СЖРА ҰСБ) деректері бойынша ел импортының шамамен 40 %-ы машина жасау өнімдері болып табылады (2022 жылы 50 млрд АҚШ долларының 19,8 млрд). Қазақстандағы ішкі машина жасау нарығын отандық өндіріс небәрі 13 % қамтамасыз етеді.
Бұл ретте макроөңір деңгейінде машина жасау өнімдерін өткізудің айтарлықтай әлеуеті бар. Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – ЕАЭО) нарығының машина жасау өнімінің жалпы импорты 2021 жылы (Қазақстан Республикасын есептемегенде) 141,2 млрд АҚШ долларын құрады. Алайда ахуал қазіргі геосаяси жағдаймен, Қазақстанның саудадағы негізгі серіктесі Ресейге қатысты санкциялармен, тауарларды жеткізудің жаһандық та, өңірлік те тізбектері бұзылған жоғары инфляциялық болжамдармен және тәуекелдермен күрделене түсуде.
Экспорт 5,7 есеге өсіп, 3,7 млрд АҚШ долларына дейін жетті. Бұған қоса, саланың отандық өнімі әлемдік нарықта аз ұсынылған (2021 жылы 0,02 %). Салыстыратын болсақ, машина жасау өнімдерінің әлемдік экспортындағы Ресейдің үлесі – 0,3 % (2014 жылдан бастап қолданылған санкцияларды ескерсек), Корея – 4,6 %, АҚШ – 8,3 %, Германия – 9,6 %, Қытай – 20 %. Бұл осы елдерде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға (бұдан әрі – ҒЗТКЖ) қомақты қаржы бөлінуіне де негізделген.
Қазақстанда ҒЗТКЖ шығындарында машина жасауға тиесілі үлес төмен – небәрі 11,4 млрд теңге немесе өңдеу өнеркәсібінде 22 % (50,6 млрд теңге), ал металлургияға 28,2 млрд теңге немесе ҒЗТКЖ шығындарының жалпы көлемінің 56 %-ы жұмсалған.
2022 жылдың қорытындысы бойынша машина жасау саласының еңбек өнімділігі бір жұмыскерге шаққанда 28,7 мың АҚШ долларын құрады.
Саланың негізгі капиталына 64,6 млрд теңгеден астам инвестиция салынды (140 млн АҚШ доллары), 474,6 млннан астам АҚШ долларын құрайтын тікелей шетелдік инвестициялар тартылды.
Салада 3,7 мыңнан астам машина жасау кәсіпорыны бар, оларда 118,6 мыңға жуық адам жұмыс істейді. Алайда өнеркәсіп орындарының негізгі өндірістік қорлары жаңартуды қажет етеді. СЖРА ҰСБ деректері бойынша машина жасауда жабдықтың тозу дәрежесі сала бойынша орта есеппен 37 – 40 % құрайды. Негізгі қорлардың жағдайы күшейтілген бақылауды, жаңғыртуды немесе реконструкциялауды қажет етеді, бұл банктік кредит берудегі жоғары мөлшерлемеге және кепіл базасының жетіспеушілігіне байланысты күрделене түскен.
Негізгі компоненттер бойынша (құю, соғу, қалыптау, илемдеу) өзіндік өндірістің жетіспеушілігі байқалады. Қазіргі уақытта саланың жекелеген кәсіпорындары Қазақстан Республикасының аумағында құю өндірісін дамытуға және жаңғыртуға мүдделі болып отыр.
Осыған байланысты саладағы жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғырту, кеңейту және жаңа өндірістер құру үшін бірінші кезекте шағын және орта бизнесті, оның ішінде Өнеркәсіпті дамыту қорының желісі бойынша басым әрі қолжетімді (шарттар, мерзімдер және кепіл базасына қойылатын талаптар бойынша) қаржыландыруды қамтамасыз ету мәселесі өзекті болып қала береді.
Бұдан басқа, сала кәсіпорындары арасындағы өнеркәсіптік кооперация мен салааралық кооперация деңгейі төмен.
Ұзақ мерзімді офтейк-келісімшарттар тетігінің жеткілікті таралмауы, оның ішінде олардың саны, номенклатурасы мен көлемі, жаңа жобаларды лизингтік қаржыландыру кезіндегі бюрократиялық кедергілер, машина жасау өнімдерінің өмірлік циклінің жиынтық құны, тапсырыс берушілер тарапынан тартымды, сапасы жоғары жабдыққа қызығушылықтың төмендігі тағы бір тежегіш фактор болып отыр.
Бұдан басқа, машина жасау тауарларының едәуір бөлігі жұмыстар шеңберінде (жер қойнауын пайдаланушылардан, мұнай мен газды өңдеу және тасымалдау кәсіпорындарынан, құрылыс-монтаждау жұмыстарында) сатып алу кезінде көрсетілетін қызметтер құрамында аутсорсингке беріліп, елішілік құндылығы туралы есептер ұсынылмайды.
Сала кәсіпорындары теміржол тасымалдарының көрсетілетін қызметтеріне тарифтердің жоғары болуын, электрмен жабдықтау сапасының төмендігін және электр энергиясы құнының жоғары екендігін де проблемалы мәселелер ретінде атап өтеді.
Белгілі бір деңгейде кәсіптік білімі, дағдылары мен құзыреті бар білікті кадрлардың жетіспеушілігі байқалады, бұл көбінесе дуальді білім беру моделінің және оқытудың тәжірибеге бағдарланған тәсілінің жеткілікті дамымауына байланысты. Мәселен, машина жасау саласындағы сұранысқа ие мамандар бойынша еңбек ресурстарына деген сұраныстың орта мерзімді ұлттық болжамына сәйкес 2024 жылдан 2028 жылға дейінгі аралықта 7 мыңнан астам маманға қажеттілік туындайды.
Машина жасау секторларында жоғарыда аталған жүйелік сипаттағы қиындықтардан басқа мынадай бірқатар проблемалық мәселелерді бөліп көрсетуге болады.
Тау-кен металлургиялық машина жасауда: жер қойнауын пайдаланушылардың тауар биржалары арқылы стандартталмаған тауарларды сатып алуы; тау-кен өндіру секторының тұтынушылары тарапынан сектор өніміне қажеттілік бойынша ақпараттың болмауы; секторда өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімдер жасасу тетігінің болмауы.
Мұнай-газ машинасын жасауда: мұнай-газ компанияларының жұмыс құрамында сектор өнімін едәуір көлемде сатып алуы; үш ірі операторды қоса алғанда, мұнай-газ саласы компанияларынан сектор өніміне қажеттілік бойынша ақпараттың болмауы; мұнай-газ саласы операторларының сатып алуында елішілік құндылық деңгейінің төмен болуы; өндірілетін өнімнің халықаралық стандарттарға (API, ASTM) сәйкес келмеуі және отандық өндірушілердің өнімдерін қойылатын талаптарға сәйкес келтіру үшін олардың ынтымақтастық жасауға мұнай-газ компанияларының практикалық қызығушылығының төмен болуы; мұнай-газ машинасын жасау өнімдерінің өндірісін дамыту мен оқшаулау деңгейінің жеткіліксіз болуы; жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алуында стратегиялық объектілерде қолдану үшін технологиялық жағынан күрделі, кейіннен негізгі қорлар ретінде есепке алынатын машина жасау жабдықтарын жеткізудің тым қысқа мерзімдері (күнтізбелік 60 күн) (мысалы, "QazaqGaz" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының құрылымдарында) көрсетіледі.

По данным Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – БНС АСПиР) порядка 40 % импорта страны это машиностроительная продукция (19,8 из 50 млрд долларов США в 2022 году). Внутренний рынок машиностроения Казахстана обеспечивается отечественным производством всего на 13 %.
При этом на уровне макрорегиона имеется существенный потенциал сбыта машиностроительной продукции. Общий импорт машиностроительной продукции рынка Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) за 2021 год1 (без учета Республики Казахстан) составил 141,2 млрд долларов США. Однако ситуация осложняется текущей геополитической обстановкой, санкциями в отношении России – основного торгового партнера Казахстана, высокими инфляционными ожиданиями и рисками, нарушенными как глобальными, так и региональными цепочками поставок товаров.
Рост экспорта увеличился в 5,7 раза до 3,7 млрд долларов США. Вместе с тем отечественная продукция отрасли недостаточно представлена на мировом рынке (0,02 % в 2021 году). Для сравнения, доля России в мировом экспорте машиностроительной продукции – 0,3 % (с учетом действующих с 2014 года санкций), Кореи – 4,6 %, США – 8,3 %, Германии – 9,6 %, Китая – 20 %. Это обусловлено в том числе значительным финансированием научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (далее – НИОКР) в данных странах.
В Казахстане отмечается низкая доля машиностроения в затратах на НИОКР – всего 11,4 млрд тенге или 22 % в обрабатывающей промышленности (50,6 млрд тенге), тогда как на металлургию было затрачено 28,2 млрд тенге или 56 % от общего объема затрат на НИОКР.
По итогам 2022 года производительность труда машиностроительной отрасли составила 28,7 тысячи долларов США на одного работника.
В основной капитал отрасли инвестировано более 64,6 млрд тенге (140 млн долларов США), привлечено более 474,6 млн долларов США прямых иностранных инвестиций.
В отрасли действует более 3,7 тысячи машиностроительных предприятий, где занято порядка 118,6 тысячи человек. Однако основные производственные фонды предприятий отрасли нуждаются в обновлении. По данным БНС АСПиР в машиностроении степень износа оборудования составляет в среднем по отрасли 37-40 %2. Состояние основных фондов требует усиленного контроля, модернизации или реконструкции, что затруднено высокими ставками банковского кредитования и недостатком залоговой базы.
Отмечается нехватка собственного производства базовых компонентов (литье, поковки, штамповки, прокат). В настоящее время отдельные предприятия отрасли заинтересованы в развитии и модернизации литейных производств на территории Республики Казахстан.
В этой связи актуальным остается вопрос обеспечения приоритетного и доступного (по условиям, срокам и требованиям к залоговой базе) финансирования, в первую очередь малого и среднего бизнеса, в т.ч. по линии Фонда развития промышленности, для модернизации, расширения действующих и создания новых производств в отрасли.
_______________________________
1Данные по торговле за 2022 год по ряду стран недоступны ввиду геополитической ситуации (Беларусь, Россия, Украина).
2Представлены данные за 2021 год. Публикация годовых данных за 2022 год ожидается в ноябре 2023 года.
Кроме того, отмечается низкий уровень промышленной кооперации между предприятиями отрасли и межотраслевой кооперации.
Еще одними из сдерживающих факторов являются недостаточное распространение механизма долгосрочных офтейк-контрактов3, в том числе их количества, номенклатуры и объемов, бюрократические барьеры при лизинговом финансировании новых проектов, низкая заинтересованнось со стороны заказчиков в высококачественном оборудовании с привлекательной совокупной стоимостью жизненного цикла продукции машиностроения.
Кроме того, значительная часть товаров машиностроения проходит при закупках в рамках работ (у недропользователей, нефте-, газоперерабатывающих и транспортирующих предприятий, в строительно-монтажных работах) или передается на аутсорсинг в составе услуг и отчеты о внутристрановой ценности не предоставляются.
Предприятия отрасли в качестве проблемных вопросов также отмечают высокие тарифы на услуги железнодорожных перевозок, низкое качество электроснабжения и высокую стоимость электроэнергии.
Наблюдается нехватка квалифицированных кадров с определенным уровнем профессиональных знаний, навыков и компетенций, что во многом обусловлено недостаточным развитием модели дуального образования и практико-ориентированного подхода к обучению. Так согласно среднесрочному национальному прогнозу4 спроса трудовых ресурсов по востребованным специалистам в машиностроительной отрасли с 2024 по 2028 годы потребность составит более 7 тысяч специалистов.
Помимо вышеуказанных сложностей системного характера в секторах машиностроения можно выделить ряд следующих проблемных вопросов.
В горно-металлургическом машиностроении: закуп недропользователями нестандартизированных товаров через товарные биржи; отсутствие информации по потребности в продукции сектора со стороны потребителей горнодобывающего сектора; отсутствие в секторе механизма заключения соглашений о промышленной сборке.
В нефтегазовом машиностроении: закуп нефтегазовыми компаниями значительного объема продукции сектора в составе работ; недостаток информации по потребности в продукции сектора от компаний нефтегазовой отрасли, включая трех крупных операторов; низкий уровень внутристрановой ценности в закупках операторов нефтегазовой отрасли; несоответствие производимой продукции международным стандартам (API, ASTM) и низкая практическая заинтересованность нефтегазовых компаний в сотрудничестве с отечественными производителями для приведения их продукции в соответствие с предъявляемыми требованиями; недостаточный уровень развития и локализации производства продукции нефтегазового машиностроения; в закупках недропользователей указываются слишком малые сроки поставок (60 календарных дней) технологически сложного машиностроительного оборудования для применения на стратегических объектах, которое в дальнейшем засчитывается как основные фонды (например, в структурах акционерного общества "Национальная компания "QazaqGaz").
________________
3Понятие офтейк-контракта закреплено в пункте 23-1) статьи 2 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках"
4По данным Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан

Электр-техникалық және энергетикалық машина жасауда: кедендік баждарды (ЕАЭО елдерін қоспағанда) және ҚҚС төлеуді ескергенде бастапқы материалдарды (электр-техникалық болат, трансформаторлық май және т.б.) таяу және қиыр шет елдерден сатып алу ақшаны кәсіпорындардың айналым қаражатынан алуға әкеледі. Бұл ретте металл өнімдерін импорттаудан бастап дайын өнім жасауға дейінгі процесс 3 айдан 9 айға дейін созылады; халықаралық стандарттарға сәйкес сынақтар кешенін жүргізу үшін заманауи сынақ және метрологиялық базамен жарақтандырылған зертханалық орталықтың болмауы (КЕМА – Нидерланды, CESI – Италия, XIHARI – ҚХР, CPRI –Үндістан, KERI – Корея үлгісінде); энергетика саласының генерациялаушы және таратушы кәсіпорындарының энергетикалық машина жасау бойынша сұранысқа ие өнімдерді сатып алу қажеттіліктері бойынша деректердің болмауы; жұмыс істеп тұрғандарын жаңғырту, кеңейту, сондай-ақ жаңа энергия объектілерін, оның ішінде жаңартылған энергия көздерін (бұдан әрі – ЖЭК) салу кезінде энергетикалық машина жасаудың отандық өндірушілері мүмкіндіктерінің толық пайдаланылмауы.
Теміржол машинасын жасауда: теміржол машинасын жасау секторы кәсіпорындарының техникалық тұрғыдан жеткілікті жарақтандырылмауы; жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді қоса алғанда, жылжымалы құрамға деген қажеттілікті ұзақ мерзімді жоспарлаудың болмауы, бұл жылжымалы құрамды, сондай-ақ оған қызмет көрсету және салу үшін қосалқы бөлшектер мен жиынтықтауыш жеткізуге офтейк-келісімшарттар мен ұзақ мерзімді шарттар жасасуды тежейді.
Автомобиль жасауда: елімізде автомобильге арналған болат өндірісінің болмауы және шикізат пен жиынтықтауышты шетелдік дайындаушы зауыттардан сатып алу; ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер арасында ТКҚЭП жүйелерінің (техникалық көлік құралының электрондық паспорты) ақпараттық өзара іс-қимылының болмауы; ТКҚЭП жүйесінің басқа мемлекеттік ақпараттық жүйелермен елішілік интеграциясының болмауы; автомобиль жасау өнімін сертификаттау үшін толыққанды сынақ базасының болмауы; преференциялардың бар екенін ескерсек, мемлекеттік сатып алу шеңберінде төленген салықтардың көрсеткіші бойынша талаптардың төленуі барынша ықтимал салықтарға сәйкес келмеуі; сынақ зертханалары мен сертификаттау жөніндегі органдардың техникалық регламент талаптарына сәйкес келмейтін көлік құралдарына сәйкестікті бағалау туралы құжаттарды ресімдеуі; дәнекерлеу және бояу бойынша технологиялық операцияларды орындай отырып шығарылатын көлік құралдарының үлесін реттеудің болмауы.
Ауыл шаруашылығы машиналарын жасауда: ауыл шаруашылығы машиналарын одан әрі дамыту бағдарламаларын қалыптастыру үшін базалық құжат болып табылатын ауыл шаруашылығын кешенді механикаландыру мен автоматтандыруға арналған технологиялар мен машиналар жүйесінің ескіруі; өздігінен жүрмейтін ауыл шаруашылығы техникасын отандық өндірушілерді қаржылық қолдау шаралары жүйесінің болмауы, бұл субсидиялық қолдау шараларының ауқымды тізбесін қолданатын шекаралас мемлекеттердің өндірушілерімен тең емес бәсекелестік жағдайларға негіз болады; қазіргі уақытта қолданыстағы агроөнеркәсіп кешені (бұдан әрі – АӨК) субъектілерін субсидиялау жүйесі ауыл шаруашылығы техникасын сатып алған кезде қазақстандық өндіріс техникасына сұранысты ынталандыруға толық көлемде ықпал етпейді; секторды ғылыми және конструкторлық қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі; конструкциялық және қоспаланған, импорттық болаттың тапшылығы мен жоғары құны; Қазақстанның табиғи-климаттық жағдайларына бейімделмеген шетелдік ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарының кеңінен өткізілуі; жергілікті нарықта отандық ауыл шаруашылығы техникасын ілгерілету жөніндегі бірыңғай мемлекеттік саясаттың болмауы, бұл сату шарттарына және ауыл шаруашылығы машиналарын жасаушылар үшін өңірлік нарықтардың қолжетімділігіне дилерлердің ықпалының күшеюін негіздейді; тіркемелі және аспалы машиналардың жекелеген түрлерін өндірудің жеткіліксіз көлемі немесе болмауы; машиналардың функционалдық көрсеткіштерін айқындай отырып, ауыл шаруашылығы техникасы мен жаңа әзірлеме жабдығына тәжірибелік және қабылдау сынақтарын жүргізу мен пайдалануға рұқсат беру жүйесінің болмауы; дефолт немесе лизинг алушы тарапынан төлемдер болмаған жағдайда жеңілдікті лизинг бағдарламалары шеңберінде іске асырылған ауыл шаруашылығы техникасын кері сатып алуды жүзеге асыру бойынша талап; өздігінен жүретін машиналардың электрондық форматтағы паспорттарының болмауы.
Авиақұрастыруда: еңбек нарығында бейінді маманданған персоналдың болмауы; азаматтық авиацияға ауысқан кезде мемлекеттік авиацияның ұшқыштар құрамын қайта даярлауды жүргізу тетіктерінің болмауы; ICAO талаптарына сәйкес FFS типі бойынша тренажерді пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының аумағында тікұшақ техникасының ұшқыштар құрамын тренажерда даярлау мүмкіндігінің болмауы.
Салада байқалған проблемалардың сақталуы ел экономикасына елеулі теріс әсері етуі және оның ішінде мынадай теріс салдарларға әкеп соғуы мүмкін:

В электротехническом и энергетическом машиностроении: закуп исходных материалов (электротехническая сталь, трансформаторное масло и др.) из стран ближнего и дальнего зарубежья с учетом уплаты таможенных пошлин (за исключением стран ЕАЭС) и НДС приводит к отвлечению денег из оборотных средств предприятий. При этом процесс от импорта металлопродукции до изготовления готовой продукции занимает от 3 до 9 месяцев; отсутствие лабораторного центра, оснащенного современной испытательной и метрологической базой, для проведения комплекса испытаний в соответствии с международными стандартами (по примеру КЕМА – Нидерланды, CESI – Италия, XIHARI – КНР, CPRI – Индия, KERI –Корея); отсутствие данных по потребностям генерирующих и распределяющих предприятий энергетической отрасли по закупу востребованной продукции энергетического машиностроения; слабое использование возможностей отечественных производителей энергетического машиностроения при модернизации, расширении действующих, а также строительстве новых энергообъектов, в том числе возобновляемых источников энергии (далее – ВИЭ).
В железнодорожном машиностроении: недостаточная техническая вооруженность предприятий сектора железнодорожного машиностроения; отсутствие долгосрочного планирования потребности в подвижном составе, включая его ремонт и техническое обслуживание, что сдерживает заключение офтейк-контрактов и долгосрочных договоров на поставку как подвижного состава, так и запасных частей и комплектующих для его обслуживания и строительства.
В автомобилестроении: отсутствие в стране производства автомобильной стали и закуп сырья и комплектующих у зарубежных заводов-изготовителей; отсутствие информационного взаимодействия систем ЭПТС (электронный паспорт технического транспортного средства) между государствами – членами ЕАЭС; отсутствие внутристрановой интеграции системы ЭПТС с другими государственными информационными системами; отсутствие полноценной испытательной базы для сертификации продукции автомобилестроения; несоответствие требований по показателю уплаченных налогов в рамках государственных закупок максимально возможным к выплате налогам с учетом наличия преференций; оформление документов об оценке соответствия испытательными лабораториями и органами по сертификации на транспортные средства, не соответствующие требованиям технического регламента; отсутствие регулирования доли транспортных средств, производимых с выполнением технологических операций по сварке и окраске.
В сельскохозяйственном машиностроении: устаревшая система технологий и машин для комплексной механизации и автоматизации сельского хозяйства, которая является базовым документом для формирования программ дальнейшего развития сельхозмашиностроения; отсутствие системы мер финансовой поддержки отечественных производителей несамоходной сельскохозяйственной техники, обуславливающее неравные конкурентные условия с производителями из сопредельных государств, применяющих широкий перечень мер субсидиарной поддержки; действующая в настоящее время система субсидирования субъектов агропромышленного комплекса (далее – АПК) при покупке сельхозтехники не в полной мере способствует стимулированию спроса на технику казахстанского производства; недостаточное научное и конструкторское обеспечение сектора; дефицит и высокая стоимость импортных конструкционных и легированных сталей; широкая реализация иностранной сельхозтехники и оборудования, не адаптированного к природно-климатическим условиям Казахстана; отсутствие единой государственной политики по продвижению отечественной сельхозтехники на местном рынке, что обуславливает усилившееся влияние дилеров на условия продажи и доступности региональных рынков для сельхозмашиностроителей; недостаточный объҰм или отсутствие производства отдельных видов прицепных и навесных машин; отсутствие системы по проведению опытных и приемочных испытаний сельхозтехники и оборудования новой разработки с определением функциональных показателей машин и допуска к эксплуатации; требование по осуществлению обратного выкупа сельскохозяйственной техники, реализованной в рамках программ льготного лизинга, в случае дефолта либо неуплаты платежей со стороны лизингополучателя; отсутствие в электронном формате паспортов самоходных машин.
В авиастроении: отсутствие на рынке труда персонала с профильной специализацией; отсутствие механизмов проведения переподготовки летного состава государственной авиации5 при переходе в гражданскую авиацию; отсутствие возможности проведения тренажерной подготовки летного состава вертолетной техники на территории Республики Казахстан с использованием тренажера по типу FFS, в соответствии с требованиями ICAO.
Сохранение в отрасли наблюдаемых проблем может оказать существенное негативное влияние на экономику страны и привести, в том числе, к следующим отрицательным последствиям:

1. Өнеркәсіптік базаны шектеу. Машина жасау экономиканың негізгі салаларының бірі болып табылады және басқа салалар мен секторларды дамытуға негіз болады. Машина жасаудың дамымауы еліміздің заманауи және бәсекеге қабілетті машиналар мен жабдықтар өндірісіндегі мүмкіндіктерін шектеуі мүмкін, бұл энергетика, ауыл шаруашылығы және т.б. сияқты басқа да салалардың дамуын қиындатады.
2. Импортқа тәуелділікті арттыру. Егер машина жасау дамымаса, еліміз машиналар мен жабдықтардың импортына өте тәуелді болып қалуы мүмкін. Бұл ішкі нарықтағы меншікті өндіріс үлесінің төмендеуіне әкеледі.
3. Шектеулі технологиялық мүмкіндіктер. Машина жасау технологиялық инновациялармен және прогреспен тығыз байланысты. Машина жасаудың дамымауы технологиялық салада артта қалуға әкеп соқтыруы мүмкін, бұл тиімді өндірістік процестерге көшуді қиындатады.
4. Өнімділіктің төмендеуі. Ескіре бастаған негізгі құралдар мен технологиялар машина жасау кәсіпорындарының өнімділігін төмендетуі мүмкін, соның салдарынан экономикадағы жалпы өнімділіктің төмендеуіне әкеледі.
5. Экспорттық және инвестициялық мүмкіндіктерді шектеу. Машина жасаудың дамымауы отандық өнімнің әлемдік нарықтағы бәсекеге қабілеттілігін төмендетуі мүмкін. Бұл экспорттық мүмкіндіктерді шектейді және экспорттық кірістер мен сыртқы инвестицияларды жоғалтуға әкеледі.
6. Жұмысқа орналасу қаупі. Машина жасау экономикадағы өнімділігі жоғары жұмыс орындарының маңызды көзі болып табылады. Машина жасаудың дамымауы жұмыс орындарының қысқаруына және жұмыссыздықтың артуына әкелуі мүмкін, бұл әлеуметтік салаға теріс әсер етуі мүмкін.
Осылайша, аталған проблемаларды шешуге және машина жасауды дамытуға жеткілікті көңіл бөлмеу жалпы жұмыс істеп тұрған өндірістердің тиімділігінің төмендеуіне, қолда бар бәсекелік артықшылықтардан айырылуға, салық базасының төмендеуіне әкелуі және елдің әртараптандырылуына, орнықты экономикалық өсуі мен дамуына кедергі келтіруі, сондай-ақ оның әлемдік экономикаға интеграциялануын күрделендіруі мүмкін. Сондықтан бәсекеге қабілеттілікті дамыту және машина жасау саласының өнеркәсіптік әлеуетін ашу ел экономикасының өркендеуі үшін стратегиялық маңызға ие.
Машина жасауды дамытудың қазіргі жалпы салалық және секторлық проблемалық мәселелерін кешенді шешу қажет, өйткені олар кең ауқымды мәселелерді қозғайды. Саланың әлеуетін іске асыруға жүйелі көзқарас, оны дамытудың ұзақ мерзімді мақсаттарына сүйене отырып, экономикалық өсудің, технологиялық прогрестің орнықтылығын толық көлемде арттыруға және елдің әлеуметтік дамуына үлес қосуға мүмкіндік береді.

1. Ограничение промышленной базы. Машиностроение является одной из ключевых отраслей экономики и служит основой для развития других отраслей и секторов. Неразвитое машиностроение может ограничивать возможности страны в производстве современных и конкурентоспособных машин и оборудования, что затрудняет развитие других отраслей, к примеру, таких как энергетика, сельское хозяйство и многие другие.
____________________
5Согласно пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" государственной авиацией является авиация, находящаяся в ведении уполномоченного органа в сфере государственной авиации, органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан, а также других государственных органов по решению Правительства Республики Казахстан и используемая в целях обороны, безопасности государства, охраны общественного порядка, а также предоставления услуг аэропортовской деятельности.
2. Усиление зависимости от импорта. Если машиностроение не будет развиваться, страна может остаться критически зависимой от импорта машин и оборудования. Это приведет к уменьшению доли собственного производства на внутреннем рынке.
3. Ограниченные технологические возможности. Машиностроение тесно связано с технологическими инновациями и прогрессом. Неразвитое машиностроение может привести к отставанию в технологической сфере, что затруднит переход к более эффективным производственным процессам.
4. Низкая производительность. Устаревающие основные фонды и технологии могут снижать производительность машиностроительных предприятий, что как следствие ведет к снижению общей производительности в экономике.
5. Ограничение экспортных и инвестиционных возможностей. Неразвитое машиностроение может снижать конкурентоспособность отечественной продукции на мировом рынке. Это ограничивает экспортные возможности и приводит к упущению экспортных доходов и внешних инвестиций.
6. Риск для занятости. Машиностроение является значимым источником высокопроизводительных рабочих мест в экономике. Неразвитое машиностроение может повлечь за собой сокращение рабочих мест и рост безработицы, что может негативно сказаться на социальной сфере.
Таким образом, недостаточное внимание к решению указанных проблем и развитию машиностроения в целом может привести к низкой эффективности действующих производств, упущению имеющихся конкурентных преимуществ, снижению налоговой базы и стать препятствием для диверсификации, устойчивого экономического роста и развития страны, а также осложнить ее интеграцию в мировую экономику. Поэтому развитие конкурентоспособности и раскрытие промышленного потенциала машиностроительной отрасли имеют стратегическое значение для процветания экономики страны.
Существующие общеотраслевые и секторальные проблемные вопросы развития машиностроения необходимо решать в комплексе, так как они затрагивают широкий круг вопросов. Системный подход к реализации потенциала отрасли, исходя из долгосрочных целей ее развития, в полной мере позволит повысить устойчивость экономического роста, технологического прогресса и внести вклад в социальное развитие страны.

1) нақты көлем индексінің (бұдан әрі – НКИ) өсімі – 2021 жылғы деңгеймен салыстырғанда 217,8 %;
2) 2021 жылғы деңгеймен салыстырғанда экспорт көлемін 2,9 есеге ұлғайту;
3) еңбек өнімділігі деңгейінің өсімі – 2021 жылғы деңгеймен салыстырғанда 191,7 %;
4) негізгі капиталға инвестициялардың НКИ-нің өсімі – 2021 жылғы деңгеймен салыстырғанда 153,5 %.
Кешенді жоспардың күтілетін нәтижелеріне табысты қол жеткізу қаржыландыру көлеміне, оның уақтылығына және мақсатқа бағдарланғанына байланысты.
Кешенді жоспарды қаржыландыру

1) рост индекса физического объема (далее – ИФО) производства – 217,8 % к уровню 2021 года;
2) увеличение объема экспорта в 2,9 раза к уровню 2021 года;
3) рост уровня производительности труда – 191,7 %, к уровню 2021 года;
4) рост ИФО инвестиций в основной капитал – 153,5 %, к уровню
2021 года.
Успешное достижение ожидаемых результатов Комплексного плана зависит от объемов финансирования, его своевременности и целенаправленности.
Финансирование Комплексного плана

Саланың дамуын ынталандыру үшін 2024 – 2028 жылдарға арналған қажетті қаржыландыру көлемі экономиканың дамуы мен мемлекеттік бюджеттің мүмкіндіктерін ескере отырып, машина жасауды дамыту мақсаттарына және шағын және орта бизнес субъектілеріне ғана бөлінетін болады. Бұл ретте капиталды көп қажет ететін ірі жобаларды қаржыландыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша басқа көздердің қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады. Бұл қаражат жұмыс істеп тұрған отандық өндірістерді жаңғыртуға, кеңейтуге және жаңаларын құруға басым тәртіппен бағытталатын болады.
Кешенді жоспарды іске асыру кезеңінде даму институттарымен бірге сыртқы кредит беру көздері (екінші деңгейдегі банктер) тартылатыны ескеріліп, базалық мөлшерлеме төмендетілгеннен кейін инвестициялық жобалар саны мен инвестициялар көлемі ұлғаятын болады.
Қаржыландыру көздері
Кешенді жоспарды қаржыландыру мемлекеттік бюджет, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен жүзеге асырылатын болады.
Кешенді жоспарды қаржыландыру көлемі*, млрд теңге
Қаржыландыру көзі

Для стимулирования развития отрасли на 2024 – 2028 годы необходимые объемы финансирования будут выделяться с учетом развития экономики и возможностей государственного бюджета только на цели развития машиностроения и исключительно субъектам малого и среднего бизнеса. При этом финансирование крупных капиталоемких проектов будет осуществляться по решению Правительства Республики Казахстан за счет средств из других источников. В приоритетном порядке данные средства будут направляться на модернизацию, расширение действующих и создание новых отечественных производств.
В период реализации Комплексного плана после снижения базовой ставки с учетом вовлечения внешних источников кредитования (банки второго уровня) совместно с институтами развития количество инвестиционных проектов и объемы инвестиций увеличатся.
Источники финансирования
Финансирование Комплексного плана будет осуществляться за счет государственного бюджета, а также иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Объемы финансирования* Комплексного плана, млрд тенге
Источник финансирования

1) өндірістің НКИ өсуі – 2021 жылға қарай 217,8 %;
2) 2021 жылға қарай экспорт көлемін 2,9 есеге ұлғайту;
3) еңбек өнімділігі деңгейінің өсуі – 2021 жылға қарай 191,7 %;
4) негізгі капиталға инвестициялардың НКИ өсуі – 2021 жылға қарай 153,5 %.
1-міндет. Машина жасауды дамыту үшін базалық жағдайларды жақсарту
I бағыт. Отандық өндірушілерді бастапқы материалдармен қамтамасыз ету
1.
"Өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 30 мамырдағы № 305 бұйрығына қара металлургия өнімдерін қамтуды, түсті металдар номенклатурасын кеңейтуді және мұнай-химия өнеркәсібі өнімдерін (полипропилен) жеңілдікпен қосуды көздейтін өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп құрылыс министрінің бұйрығы
2025 жылғы 1-тоқсан
ӨҚМ, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
2.
Тау-кен металлургия және мұнай-химия кешенi кәсiпорындарымен, оның iшiнде машина жасау кәсiпорындары үшiн отандық металлургия және мұнай-химия өнiмдерiн жеңiлдiкпен жеткiзудi қамтамасыз ететiн шарттар жасасу
өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі келісімдер
2025 – 2026 жылдар,
желтоқсан
ӨҚМ, ЭМ, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
II бағыт. Басым және қолжетімді қаржыландыруды қамтамасыз ету
3.
Машина жасау саласындағы жобаларды бюджеттік кредиттеу және/немесе "Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту арқылы түпкілікті өтінім берушілерге сыйақы төлеудің жеңілдетілген мөлшерлемесі бойынша қаржыландыруды қамтамасыз ету
"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 – 2028 жылдар,
желтоқсан
ӨҚМ, Қаржымині, ҰЭМ, "ӨДҚ" АҚ (келісу бойынша)
2024 жылы – 50 млрд теңге;
2025 жылы – 70 млрд теңге;
2026 жылы – 70 млрд теңге;
2027 жылы – 200 млрд теңге;
2028 жылы – 210 млрд теңге.
РБ қаражаты есебінен
4.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына және Кредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен "Даму" ҚДҚ" АҚ арқылы машина жасау саласындағы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша субсидиялау және кепілдік беру мәселесін пысықтау
НҚА жобасы
2024 жылғы
2-тоқсан
ҰЭМ, ӨҚМ, "Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша)
2024 жылы – 10 млрд теңге;
2025 жылы – 10 млрд теңге;
2026 жылы – 10 млрд теңге;
2027 жылы – 10 млрд теңге;

1) рост ИФО производства – 217,8 % к 2021 году;
2) увеличение объема экспорта в 2,9 раза к 2021 году;
3) рост уровня производительности труда – 191,7 %, к 2021 году;
4) рост ИФО инвестиций в основной капитал – 153,5 %, к 2021 году.
Задача 1. Улучшение базовых условий для развития машиностроения
Направление I. Обеспечение отечественных производителей исходными материалами
Внесение изменений и дополнений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 мая 2022 года № 305 "Об утверждении Правил по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности" в части обеспечения отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности со скидкой, предусматривающее охват продукции черной металлургии, расширение номенклатуры цветных металлов и включение продукции нефтехимической промышленности (полипропилен)
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан
1-квартал
2025 года
МПС, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Заключение соглашений с предприятиями горно-металлургического и нефтехимического комплекса, обеспечивающими поставки отечественной металлургической и нефтехимической продукции со скидкой, в том числе для машиностроительных предприятий
соглашения по обеспечению предприятий обрабатывающей промышленности отечественным сырьем
декабрь,
2025-2028 годы
МПС, МЭ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Направление II. Обеспечение приоритетного и доступного финансирования
Обеспечение финансированием проектов в сфере машиностроения по льготной ставке вознаграждения для конечных заявителей путем бюджетного кредитования и (или) увеличения уставного капитала АО "ФРП"
проект Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете"
декабрь,
2024-2028 годы
МПС, МФ, МНЭ, АО "ФРП" (по согласованию)
в 2024 году – 50 млрд тенге;
в 2025 году – 70 млрд тенге;
в 2026 году – 70 млрд тенге;
в 2027 году – 200 млрд тенге;
в 2028 году – 210 млрд тенге.
за счет средств РБ
Проработка вопроса субсидирования и гарантирования по кредитам субъектов малого и среднего предпринимательства в сфере машиностроения через АО "ФРП "Даму" путем внесения изменений и дополнений в Правила субсидирования части ставки вознаграждения и Правила гарантирования по кредитам
проект НПА
2-квартал
2024 года
МНЭ, МПС, АО "ФРП "Даму" (по согласованию)
в 2024 году – 10 млрд тенге;
в 2025 году – 10 млрд тенге;
в 2026 году – 10 млрд тенге;
в 2027 году – 10 млрд тенге;

2028 жылы – 10 млрд теңге.
РБ қаражаты есебінен
5.
"КДҚ" АҚ, "ҚДБ" АҚ ішкі актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен "КДҚ" АҚ, "ҚДБ" АҚ қаржыландыру бағдарламаларына қатысу үшін отандық өндірушілердің өтінімдерін қабылдау рәсімдері мен талаптарын оңайлату
ішкі нормативтік құжаттарға өзгерістер енгізу
2024 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, "ӨДҚ" АҚ (келісу бойынша), "ҚДБ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
III бағыт. Отандық өндірушілерді салықтық ынталандыруды жетілдіру
6.
Кәсіпкерлік кодексінің 287-бабына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен инвестициялық келісімшартқа ұқсас арнайы инвестициялық жобаны іске асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы үшін қаржы лизингі шарты негізінде арнайы инвестициялық жобаны іске асыру шеңберінде жеткізілетін технологиялық жабдықты импорттау кезінде лизингтік компанияны кедендік баж салығынан босату
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
7.
Машина жасау үшін инвестициялық жоба шеңберінде инвестициялар шегін кем дегенде 2 млн АЕК-тен 1 млн АЕК-ке дейін жаңа өндірістер құру бойынша төмендету жөніндегі мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы
1-тоқсан
ӨҚМ, ҰЭМ, СІМ, Қаржымині, АШМ, ЦДИАӨМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
8.
Экспорттаушыларға ҚҚС-ты оңайлатылған қайтару кезінде жағдайларды оңтайландыру, "жасыл" технологияларды енгізетін жобалар бойынша өндірісі ҚР аумағында бар тауарларды импорттау кезінде ҚҚС-ты төлеуден босату жөніндегі норманың күшін жою бөлігінде салықтық әкімшілендіру жөніндегі мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасының жаңа Салық кодексін әзірлеу жөніндегі жұмыс тобының шешімі
2024 жылғы
2-тоқсан
ӨҚМ, Қаржымині, ҰЭМ, ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
9.
Салық заңнамасын жетілдіру бойынша, атап айтқанда: 5 жыл мерзімге КТС, ҚҚС бойынша машина жасау саласындағы орта бизнеске салық жүктемесін төмендету; металл өнімдерін импорттау кезінде 5 жыл мерзімге, сондай-ақ "жасыл" энергетика жобалары үшін машина жасау өнімдерін жеткізуде кезінде ҚҚС бойынша; сатып алынған өндірістік жабдық сомасына ШОБ машина жасау кәсіпорындарының айналымынан ҚҚС төлеу бойынша; ДСҰ және ЕАЭО шеңберіндегі Қазақстан Республикасы халықаралық міндеттемелерін ескере отырып, өндіріс құралдары мен технологиялық жабдықтардың импорты кезіндегі ҚҚС бойынша мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы жаңа Салық кодексін әзірлеу жөніндегі жұмыс тобының шешімі
2024 жылғы
2-тоқсан
ҰЭМ, Қаржымині, ӨҚМ, ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
IV бағыт. Білікті кадрлармен қамтамасыз ету және ҒЗТКЖ дамыту
10.
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы сұранысқа ие бағыттар бойынша шетелде тағылымдамадан өту және оқыту арқылы жұмыс істеп тұрған инженерлік-техникалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
2024 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
11.
Ғылыми-техникалық кеңестің шешімі бойынша гранттық қаржыландыру шеңберінде машина жасау саласындағы кемінде екі ғылыми, ғылыми-техникалық жобаны жыл сайын іске асыру
8 жобаны іске асыру

в 2028 году – 10 млрд тенге.
за счет средств РБ
Упрощение процедур приема и требований к заявкам отечественных производителей для участия в программах финансирования АО "ФРП", АО "БРК" путем внесения изменений и дополнений во внутренние акты АО "ФРП", АО "БРК"
внесение изменений во внутренние нормативные документы
декабрь
2024 года
МПС, АО "НУХ "Байтерек", АО "ФРП" (по согласованию), АО "БРК" (по согласованию)
не требуется
не требуется
Направление III. Совершенствование налогового стимулирования отечественных производителе
Освобождение лизинговой компании от обложения таможенными пошлинами при импорте технологического оборудования, поставляемого в рамках реализации специального инвестиционного проекта на основании договора финансового лизинга для юридического лица Республики Казахстан, реализующего специальный инвестиционный проект, по аналогии с инвестиционным контрактом путем внесения изменений и дополнений в статью 287 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МПС, МНЭ, МТИ, МФ, СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Проработка вопроса по снижению порога инвестиций в рамках инвестиционного проекта для машиностроения с не менее 2 млн МРП до 1 млн МРП по созданию новых производств
информация в Правительство Республики Казахстан
1-квартал 2024 года
МПС, МНЭ, МИД, МФ, МСХ, МЦРИАП, НПП Атамекен (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Проработка вопроса по налоговому администрированию в части: оптимизации условий при упрощенном возврате НДС экспортерам, отмены нормы по освобождению от уплаты НДС при импорте товаров, производство которых имеется на территории Республики Казахстан, по проектам, внедряющими "зеленые" технологии
решение рабочей группы по разработке нового Налогового кодекса Республики Казахстан
2-квартал 2024 года
МПС, МФ, МНЭ, СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Проработка вопроса по совершенствованию налогового законодательства в части: снижения налоговой нагрузки на средний бизнес в сфере машиностроения по КПН, НДС сроком на 5 лет; по НДС при импорте металлопродукции сроком на 5 лет, а также поставке продукции машиностроения для проектов "зеленой" энергетики; по уплате НДС с оборотов машиностроительных предприятий МСБ на сумму приобретенного производственного оборудования; по НДС при импорте средств производства и технологического оборудования, с учетом международных обязательств Республики Казахстан в рамках ВТО и ЕАЭС
решение рабочей группы по разработке нового Налогового кодекса Республики Казахстан
2-квартал 2024 года
МНЭ, МФ, МПС, СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Направление IV. Обеспечение квалифицированными кадрами и развитие НИОКР
Повышение квалификации действующих инженерно-технических работников путем прохождения стажировок и обучения зарубежом по востребованным направлениям путем внесения изменений и дополнений в Правила предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности
приказ Министра промышленности и строительства
Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МПС, СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Ежегодная реализация не менее двух научных, научно-технических проектов в области машиностроения в рамках грантового финансирования по решению Научно-технического совета
Реализация 8 проектов
декабрь,

2025 – 2028 жылдар,
желтоқсан
ӨҚМ, ҒЖБМ, ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
12.
Машина жасау саласында кадрлар даярлауға кәсіптік қоғамдастықтар мен кәсіпорындардың өкілдерін тарта отырып, тәжірибеге бағдарланған оқытуды жетілдіруге және дамытуға бағытталған шаралар кешенін талдау және әзірлеу
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің жұмыс тобын құру туралы бұйрығының
жобасы
2024 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
13.
Машина жасау саласында дуальді оқытуды дамыту бойынша озық еуропалық тәжірибені зерделеу және техникалық және кәсіптік орта білімнен кейінгі білім беруді ұйымдастыруда үздік тәжірибені одан әрі енгізу
дуальді оқыту шеңберінде машина жасау саласы үшін кадрлар даярлау жөніндегі жол картасын бекіту бойынша Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
2026 жылғы
желтоқсан
Оқу-ағарту министрлігі, ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
14.
ҒЗТКЖ жүргізу, өнеркәсіп орындары үшін роботтық технологияларды және студенттерге арналған оқыту бағдарламаларын пысықтау мақсатында өнеркәсіптік әлеуеті неғұрлым жоғары өңірлерде өнеркәсіптік робототехника бойынша оқу-өндірістік орталықтарын құру жөніндегі тұжырымдаманы әзірлеу
бірлескен бұйрық
2024 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, ЦДИАӨМ, БҚДА (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
2-міндет. Отандық машина жасау өнімдерін ілгерілетуге жәрдемдесу
I бағыт. Машина жасау өнімдерін өткізуді ынталандыру
15.
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Заңға өңдеу өнеркәсібі салалары бойынша оқшаулану мәселелерін реттеу бөлігінде, оның ішінде мыналарды көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу:
өңдеу өнеркәсібі салалары бөлінісінде олардың ерекшеліктерін ескере отырып, өнім өндірісін оқшаулану деңгейін есептеу әдістемесін әзірлеу және бекіту;
өңдеу өнеркәсібі салалары бөлінісінде олардың ерекшеліктерін ескере отырып, оқшаулану деңгейі бойынша көрсеткіштерді айқындау;
оқшаулану деңгейіне қарай өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарын ынталандыру жөніндегі саясатты одан әрі айқындау, оның ішінде мемлекеттік ынталандыру шараларын көрсету кезінде қарсы міндеттемелерді қолдану.
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 – 2025 жылдар желтоқсан
ӨҚМ, ҰЭМ, АШМ, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
талап етілмейді
16.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен ДСҰ-ның халықаралық қағидаларына сәйкес қойылатын талаптарға (оның ішінде сапа бойынша) сәйкес келетін және отандық өндірушілер тізіліміне енгізілген машина жасау өнімінің отандық аналогтарының орнына импорттық материалдар пайдаланылатын жобаларды іске асыру кезінде құрылысқа барлық қатысушылардың жауапкершілігі жөніндегі норманы белгілеу мүмкіндігін қарастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
17.
Отандық өндірушілер үшін дайындау мен жеткізудің ең аз мерзімін белгілей отырып мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор қаражаты есебінен жобаларды іске асыру кезінде қолданылатын стратегиялық маңызды, технологиялық жағынан күрделі тауарларға жататын машина жасау өнімдерінің тізбесін қалыптастыру жөніндегі құзыретті, мемлекеттің өнеркәсіпті ынталандыру саласындағы уәкілетті органның құзыретіне беру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2025 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
18.
Тауар өндірушілерді мемлекет реттейтін сатып алуларда ілгерілету мақсатында Индустриялық сертификаттау институтын дамыту бөлігінде сатып алу рәсімдерін реттейтін заңға тәуелді актілерге өзгерістер енгізу
Сатып алу рәсімдерін реттейтін заңға тәуелді актілердің жобалары
2024 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЭМ, БҚДА (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
19.

2025-2028 годов
МПС, МНВО, СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Проведение анализа и выработка комплекса мер, направленных на совершенствование и развитие практико-ориентированного обучения, с вовлечением представителей профессиональных сообществ и предприятий к подготовке кадров в сфере машиностроения
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан о создании рабочей группы
декабрь
2024 года
МПС, СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Изучение передового европейского опыта по развитию дуального обучения в сфере машиностроения и дальнейшее внедрение лучшего опыта в организации технического и профессионального послесреднего образования
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан по утверждению Дорожной карты по подготовке кадров для машиностроительной отрасли в рамках дуального обучения
декабрь
2026 года
МП, СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Разработка Концепции по созданию учебно-производственных центров по промышленной робототехнике в регионах с наиболее высоким промышленным потенциалом, с целью проведения НИОКР, отработки роботизированных технологий для промышленных предприятий и обучающих программ для студентов
совместный приказ
декабрь
2024 года
МПС, МЦРИАП, АЗРК (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Задача 2. Содействие продвижению отечественной машиностроительной продукции
Направление V. Стимулирование сбыта машиностроительной продукции
Внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О промышленной политике" в части регулирования вопросов локализации по отраслям обрабатывающей промышленности, в том числе предусматривающих: разработку и утверждение методики расчета уровня локализации производства продукции в разрезе отраслей обрабатывающей промышленности с учетом их специфики;
определение показателей по уровню локализации в разрезе отраслей обрабатывающей промышленности с учетом их специфики;
определение дальнейшей политики по стимулированию предприятий обрабатывающей промышленности в зависимости от уровня локализации, в том числе применение встречных обязательств при оказании мер государственного стимулирования.
проект Закона Республики Казахстан
декабрь
2024–2025 годы
МПС, МНЭ, МСХ, МЦРИАП
не требуется
не требуется
Рассмотрение возможности установления нормы по ответственности всех участников строительства при реализации проектов, в которых используются импортные материалы вместо отечественных аналогов машиностроительной продукции, соответствующих предъявляемым требованиям (в том числе по качеству), и включенных в реестр отечественных производителей, в соответствии с международными правилами ВТО, путем внесения изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МПС, НПП Атамекен (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Наделение компетенцией уполномоченного органа в сфере государственного стимулирования промышленности по формированию перечня машиностроительной продукции, относящейся к стратегически важным, технологически сложным товарам, применяемым при реализации проектов за счет государственных инвестиций и средств квазигосударственного сектора, с установлением минимального срока изготовления и поставки для отечественных производителей
проект Закона Республики Казахстан
декабрь
2025 года
МПС, НПП "Атамекен" (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Внесение изменений в подзаконные акты, регулирующие процедуры закупок в части развития института индустриальной сертификации, с целью продвижения товаропроизводителей в регламентированных государством закупках
проекты подзаконных актов, регулирующих процедуры закупок
декабрь
2024 года
МПС, МНЭ, МФ, МЭ, АЗРК(по согласованию), НПП Атамекен (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется

"Отандық өңделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі нарыққа ілгерілетуге бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 15 маусымдағы № 342 бұйрығына отандық өңделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі нарыққа ілгерілетуге бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын көрсету шеңберінде шығындар түрлерін кеңейту бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
2024 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, "Qazindustry" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
20.
"Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 1 маусымдағы № 308 бұйрығына өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын көрсету шеңберінде шығындар түрлерін кеңейту бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
2024 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, "Qazindustry" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
21.
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына оларды сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша шығындар ішінара өтелетін отандық өңделген тауарлардың тізбесін қалыптастыру әдістемесін (қайта бөлу деңгейінің тәртібін айқындау жөніндегі өлшем шартты) әзірлеу және бекіту бойынша СИМ құзыретін толықтыру бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Заңының жобасы
2024 жылғы
желтоқсан
СИМ, ӨҚМ, ҰЭМ, Қаржымині,
АШМ, ЭМ, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
талап етілмейді
22.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта қамтылған міндетті шарттарды қосу бөлігінде өзгерістер енгізу, оның ішінде "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өзгерістер енгізу:
елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын бекіту және іске асыру;
ұзақ мерзімді офтейк-келісімшарттар мен
шарттар жасасу;
келісімшарттық сатып алу шарттарын (офсеттік келісімдер) жасасу;
өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық бастапқы материалдармен (шикізатпен) қамтамасыз ету;
жер қойнауын пайдаланушылардың міндеттемелерін олардың бас мердігерлеріне беру және келісімшарттар жасасу кезінде жобадағы елішілік құндылық үлесі бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін бас мердігерлердің жауапкершілігін енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, ЭМ
талап етілмейді
талап етілмейді
23.
Ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлей отырып, сатып алудың бірыңғай терезесі арқылы табиғи монополиялар субъектілерінің тауарларын, жұмыстары мен көрсетілетін қызметтерін сатып алудағы елішілік құндылық үлесіне талдау жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат

Внесение изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 15 июня 2022 года № 342 "Об утверждении Правил оказания мер государственного стимулирования промышленности, направленных на продвижение отечественных обработанных товаров, работ и услуг на внутренний рынок" в части расширения видов затрат в рамках оказания мер государственного стимулирования промышленности, направленных на продвижение отечественных обработанных товаров, работ и услуг на внутренний рынок
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МПС,
АО "Qazindustry" (по согласованию)
не требуется
не требуется
Внесение изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 308 "Об утверждении Правил предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности" в части расширения видов затрат в рамках оказания мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МПС,
АО "Qazindustry" (по согласованию)
не требуется
не требуется
Внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О промышленной политике" в части дополнения компетенцией МТИ по разработке и утверждению методики (критерия по определению порядка уровня передела) формирования перечня отечественных обработанных товаров, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки
проект Закона Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МТИ, МПС, МНЭ, МФ, МСХ, МЭ, МЦРИАП
не требуется
не требуется
Внесение изменений в Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" в части включения обязательных условий, содержащихся в контракте на недропользование, в том числе в соответствии с Законом Республики Казахстан "О промышленной политике" по:
утверждению и реализации программ развития внутристрановой ценности;
заключению долгосрочных офтейк-контрактов и договоров;
заключению договоров контрактных закупок (офсетные соглашения);
обеспечению отечественными исходными материалами (сырьем) предприятий обрабатывающей промышленности;
передаче обязательств недропользователей их генеральным подрядчикам и внедрению ответственности генеральных подрядчиков за неисполнение обязательств по доле внутристрановой ценности в проекте при заключении контрактов.
проект Закона Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МПС, МЭ
не требуется
не требуется
Проведение анализа доли внутристрановой ценности в закупках товаров, работ и услуг субъектов естественных монополий через единое окно закупок, с выработкой рекомендаций и предложений Республики Казахстан
информация в Правительство Республики Казахстан
1-квартал,

2025 – 2029 жылдар,
1-тоқсан
ӨҚМ, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
24.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Кодекске ҚПҚ жер қойнауын пайдаланушылар тауар биржалары арқылы сатып алған кезде сатып алынатын тауарлардың санын тек қана Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасына сәйкес бекітілетін биржалық тауарлардың тізбесі және тауар биржалары арқылы өткізілетін тауарлардың ұсынылатын партияларының ең аз мөлшері бойынша ғана шектеу бөлігінде өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, СИМ, БҚДА (келісу бойынша), "Атамекен" (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
25.
ҚПҚ және КСШ жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алуындағы шарттық міндеттемелерді орындау шеңберінде отандық өндірушілер үшін 10 күнге дейінгі мерзімде кемінде 30% мөлшерінде аванс төлеу жөніндегі норманы енгізу бойынша мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, ЭМ, ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
26.
Мұнай-газ жобаларының ірі операторларының (ТШО, КПО, НКОК) электрондық сатып алуын енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы желтоқсан
ЭМ, ӨҚМ, ҚМЖО (келісу бойынша), "PSA" ЖШС (келісу бойынша), IMBC (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
27.
Қарсы міндеттемелерге айырбас ретінде индустриялық сертификаттары бар отандық өндірушілермен басым тәртіппен ұзақ мерзімді шарттар жасасу бойынша тапсырыс берушілердің мемлекет реттейтін сатып алу шеңберінде міндеттемелерін енгізу мәселесін пысықтау (пайданың кемінде 30 % мөлшерінде оқшаулау деңгейін арттыру, одан әрі дамытуға қайта инвестициялау немесе жаңа өндіріс құру)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы
2-тоқсан
ӨҚМ, ҰЭМ, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), БҚДА (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
28.
Қарсы міндеттемелерге (оқшаулау деңгейін қамтамасыз ету және арттыру, пайданың кемінде 30% мөлшерінде жаңа өндірісті одан әрі дамытуға немесе құруға қайта инвестициялау) айырбастау үшін тапсырыс берушілердің индустриялық сертификаттары бар отандық машина жасау өнімдерін өндірушілердің басым тәртіппен офтейк-келісімшарттар жасасуы бойынша мемлекет реттейтін сатып алу шеңберінде міндеттемелерін енгізу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы
2-тоқсан
ӨҚМ, ҰЭМ, БҚДА (келісу бойынша),
"Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
29.
Көмірсутектерді барлауды және өндіруді жүргізу, мұнай және (немесе) шикі газ, уран, көмір өндіру және олардың айналымы саласындағы операцияларды жүзеге асыру, тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіруді және уран өндіруді жүргізу кезінде есептердің нысандарын және оларды ұсыну қағидаларына Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен өнімді бөлу туралы келісімдер (келісімшарттар) бойынша және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде ұйымдардың тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алудағы елішілік құндылық бойынша ақпарат берудің қосымша нысанын әзірлеуді және енгізуді көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің бұйрығы
2024 жылғы желтоқсан
ЭМ, ӨҚМ, "PSA" ЖШС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
30.
Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөнінде операциялар жүргізу кезінде пайдаланатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларына, көмірсутектерді барлауды және өндіруді жүргізу, мұнай және (немесе) шикі газ, уран, көмір өндіру және олардың айналымы саласындағы операцияларды жүзеге асыру, тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіруді және уран өндіруді жүргізу кезінде есептердің нысандарына және оларды ұсыну қағидаларына мұнай-газ жобаларының ірі операторларын қоса алғанда, көмірсутек шикізаты мен қатты пайдалы қазбаларды реттелетін сатып алу жүйесінде сатып алынатын жұмыстарда пайдаланылатын тауарлар туралы есептер беру тетігін әзірлеуді көздейтін өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс, Энергетика министрлерінің бұйрықтары
2024 жылғы желтоқсан
ЭМ, ӨҚМ, ҚМЖО (келісу бойынша), "PSA" ЖШС (келісу бойынша), IMBC (келісу бойынша),
"Мұнай және газ ақпараттық-талдау орталығы" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
31.
Тоқсандық/ай сайынғы жеткізу графиктерін қолдана отырып, жеткізу мерзімін кемінде күнтізбелік 120 күн белгілей отырып, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ еншілес ұйымдарының бірінші кезектегі сатып алу тізбесіне технологиялық күрделі машина жасау өнімдерінің тізбесін айқындау және енгізу жөніндегі мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы
2-тоқсан
ӨҚМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, Қаржымині, БҚДА (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
VI бағыт. Техникалық реттеу жүйесін жетілдіру
32.
Техникалық регламенттердің, халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес келу және машина жасау өніміне сәйкестік сертификаттарын (декларацияларын) беру мақсатында, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында қамтылмаған сертификаттық сынақтарды жүргізу үшін базалық отандық сынақ-сертификаттау орталықтарын, зертханалар мен полигондарды жаңғырту және қосымша жарақтандыру үшін стендтер мен жабдықтарға қажеттілікті айқындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы
2-тоқсан
ӨҚМ, СИМ, Қаржымині, ҰЭМ, СРО (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
33.
ЕАЭО-ның қолданыстағы және жаңа техникалық регламенттерінің, халықаралық стандарттардың стандарттау туралы құжаттардың талаптарына сәйкес ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің тиісті бұйрығын қабылдау жолымен машина жасау өніміне толыққанды сынақтар жүргізу үшін сынақ орталықтарын (зертханаларды, полигондарды) жаңғырту мен қосымша жарақтандыруды қоса қаржыландыру тетігін әзірлеу, бекіту және іске асыру
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы

2025-2029 годы
МПС, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Внесение изменений в Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" в части ограничения количества приобретаемых товаров при закупке недропользователями ТПИ через товарные биржи исключительно по утверждаемому в соответствии с законодательством Республики Казахстан о товарных биржах перечню биржевых товаров и минимальному размеру представляемых партий товаров, которые реализуются через товарные биржи
проект Закона Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МПС, МТИ, АЗРК (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Проработка вопроса по внедрению нормы по выплате аванса для отечественных производителей в размере не менее 30 % в срок до 10 дней в рамках исполнения договорных обязательств в закупках недропользователей ТПИ и УВС
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МПС, МЭ, СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Внедрение электронных закупок крупными операторами нефтегазовых проектов (ТШО, КПО, НКОК)
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МЭ, МПС, СМК (по согласованию), ТОО "PSA" (по согласованию), IMBC (по согласованию)
не требуется
не требуется
Проработка вопроса внедрения в рамках регулируемых государством закупок обязательств заказчиков по заключению долгосрочных договоров в приоритетном порядке с отечественными производителями, обладающими индустриальными сертификатами, в обмен на встречные обязательства (повышение уровня локализации, реинвестиции в дальнейшее развитие или создание нового производства в размере не менее 30 % от прибыли)
информация в Правительство
Республики Казахстан
2-квартал
2024 года
МПС, МНЭ, АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию), АЗРК (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Проработка вопроса внедрения в рамках регулируемых государством закупок обязательств заказчиков по заключению офтейк-контрактов в приоритетном порядке с отечественными производителями машиностроительной продукции, обладающими индустриальными сертификатами, в обмен на встречные обязательства (обеспечение и повышение уровня локализации, реинвестиции в дальнейшее развитие или создание нового производства в размере не менее 30 % от прибыли)
информация в Правительство Республики Казахстан
2-квартал
2024 года
МПС, МНЭ, АЗРК (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Внесение изменений и дополнений в формы отчетов при проведении разведки и добычи углеводородов, осуществлении операций в сфере добычи и оборота нефти и (или) сырого газа, урана, угля, проведении опытно-промышленной добычи и добычи урана и правила их представления, предусматривающих разработку и внедрение дополнительной формы предоставления организациями информации по внутристрановой ценности в закупках товаров, работ и услуг по соглашениям (контрактам) о разделе продукции, утвержденным Правительством Республики Казахстан, и в рамках контракта на недропользование
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МЭ, МПС, ТОО "PSA" (по согласованию)
не требуется
не требуется
Внесение изменений в Правила приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых, формы отчетов при проведении разведки и добычи углеводородов, осуществлении операций в сфере добычи и оборота нефти и (или) сырого газа, урана, угля, проведении опытно-промышленной добычи и добычи урана и правила их представления, предусматривающих разработку механизма представления отчетов об используемых товарах в закупаемых работах в системе регулируемых закупок углеводородного сырья и твердых полезных ископаемых, включая крупных операторов нефтегазовых проектов
приказы министров промышленности и строительства, энергетики Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МЭ, МПС, СМК (по согласованию), ТОО "PSA" (по согласованию), IMBC (по согласованию),
АО "Информационно-аналитический центр нефти и газа" (по согласованию)
не требуется
не требуется
Проработка вопроса по определению перечня и включению технологически сложной машиностроительной продукции в перечень первоочередных закупок дочерних организаций АО "ФНБ "Самрук-Қазына" с установлением срока поставки не менее 120 календарных дней с применением квартальных/ежемесячных графиков поставок
информация в Правительство Республики Казахстан
2-квартал
2024 года
МПС, АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию), МФ, АЗРК (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Направление VI. Совершенствование системы технического регулирования
Определение потребности в стендах и оборудовании для модернизации и дооснащения базовых отечественных испытательно-сертификационных центров, лабораторий и полигонов в целях соответствия требованиям технических регламентов, международных стандартов и выдачи сертификатов (деклараций) соответствия на машиностроительную продукцию, в том числе для проведения сертификационных испытаний, не охваченных на территории Республики Казахстан
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МПС, МТИ, МФ, МНЭ, ОППС, НПП "Атамекен" (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Разработка, утверждение и реализация механизма софинансирования модернизации и дооснащения испытательных центров (лабораторий, полигонов) для проведения полноценных испытаний машиностроительной продукции в соответствии с требованиями действующих и новых технических регламентов ЕАЭС, международных стандартов, документов о стандартизации путем принятия соответствующего приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан
приказ Министра промышленности и строительства
Республики Казахстан
декабрь,

2025 – 2028 жылдар,
желтоқсан
ӨҚМ, Қаржымині, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
III міндет. Машина жасау саласының басым секторларын дамыту
VII бағыт. Саланың секторлары үшін нақты қолдау шараларын іске асыру
Тау-кен металлургиялық машина жасау
34.
"Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың түрлері бойынша модельдік келісімшарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық министрінің 2020 жылғы 10 сәуірдегі № 195 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен ел аумағында жұмыс істейтін шетелдік компаниялар үшін тау-кен металлургиялық жабдықтарды оқшаулау жөніндегі нысаналы индикаторларды белгілеу
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
2024 жылғы желтоқсан
ӨҚМ
талап етілмейді
талап етілмейді
35.
"Qazindustry" АҚ сайтында деректерді жариялай отырып, сұранысқа ие машина жасау өнімдерін сатып алу бойынша тау-кен металлургия кешені кәсіпорындарының 2028 жылға дейін қажеттіліктерін тұрақты негізде жинау, жүйелеу, талдау және өзектілендіру
қажеттілік бойынша деректерді
"Qazindustry" АҚ сайтында жариялау
2024 – 2028 жылдар,
желтоқсан
ӨҚМ, "Qazindustry" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
36.
Тау-кен металлургия кешені кәсіпорындары тарапынан тау-кен металлургиялық машина жасау өнімдеріне сұранысты қанағаттандыру тұрғысынан отандық өндірушілердің қазіргі және әлеуетті мүмкіндіктеріне талдау жүргізу
ТМК кәсіпорындары үшін әлеуетті отандық жеткізушілер пулы
2024 – 2025 жылдар,
желтоқсан
ӨҚМ, "Qazindustry" АҚ (келісу бойынша),
талап етілмейді
талап етілмейді
37.
ТМК кәсіпорындары мен отандық өндірушілер арасында Қазақстан Республикасында тау-кен металлургиялық машина жасау өнімдерінің неғұрлым перспективалы өндірістерін құру және дамыту жөніндегі, оның ішінде ОЕМ-өндірушілерді тарта отырып, тау-кен металлургиялық машина жасау саласындағы бірлескен жобаларды іске асыру туралы келісімдер жасасу
жобаларды іске асыру туралы келісімдер
2024 – 2028
жылдар,
желтоқсан
ӨҚМ, "Qazindustry" АҚ (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша),
талап етілмейді
талап етілмейді
38.
Жыл сайын тау-кен металлургия кешенінің кәсіпорындарымен бірлесіп тау-кен металлургия машина жасау өндірістерін құруға және дамытуға бағытталған, оның ішінде ОЕМ-өндірушілерді тарта отырып, өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыру
пайдалануға беру актілері / қабылдау актісі/ құрылысты бастау / өндірісті іске қосу
2024 – 2028
жылдар,
желтоқсан
ӨҚМ, "Qazindustry" АҚ (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
Мұнай-газ машиналарын жасау
39.
2028 жылға дейін ірі мұнай-газ операторларын (ТШО, ҚПО, НКОК) IMBC сайтында деректерді жариялай отырып, сұранысқа ие мұнай-газ машина жасау өнімдерін сатып алу бойынша қажеттіліктерін тұрақты негізде жинау, жүйелеу, талдау және өзектілендіру
қажеттілік бойынша деректерді
IMBC сайтында жариялау
2024 – 2028
жылдар,
желтоқсан
ӨҚМ, ЭМ, IMBC (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
40.
Ірі мұнай-газ операторлары (ТШО, ҚПО, НКОК) тарапынан мұнай-газ машина жасау өніміне сұранысты қанағаттандыру тұрғысынан отандық өндірушілердің қазіргі және әлеуетті мүмкіндіктеріне талдау жүргізу
ТШО, ҚПО, НКОК үшін әлеуетті отандық жеткізушілер пулы
2024 – 2028
жылдар,
4-тоқсан
ӨҚМ, ЭМ, IMBC (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
41.
Ірі мұнай-газ операторлары (ТШО, ҚПО, НКОК), олардың шетелдік әріптестері және отандық өндірушілер арасында Қазақстан Республикасының мұнай-газ жабдықтары мен компоненттерінің неғұрлым перспективалы 10 өндірісін құру және дамыту бойынша, оның ішінде ОЕМ-өндірушілерді тарта отырып, мұнай-газ машина жасау саласындағы бірлескен жобаларды іске асыру туралы келісімдер жасасу
жобаларды іске асыру туралы келісімдер
2024 – 2028
жылдар,
4-тоқсан
ЭМ, ӨҚМ, IMBC (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
42.
Мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарды тарта отырып, сұранысқа ие мұнай-газ жабдықтары мен компоненттерін сатып алу бөлігінде отандық машина жасау кәсіпорындары мен ірі мұнай-газ операторлары (ТШО, ҚПО, НКОК) кооперациясының перспективалық бағыттарын айқындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2024 – 2028
жылдар,
4-тоқсан
ЭМ, ӨҚМ, "PSA" ЖШС (келісу бойынша), IMBC (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
43.
Ірі мұнай-газ операторлары тарапынан игеруге барынша әлеуеті бар және сұранысқа ие, трансфері мұнай-газ машина жасауды дамыту саласындағы мемлекеттік мүдделерге сәйкес келетін нақты технологияларды айқындау үшін мұнай-газ машина жасау саласындағы технологиялық инвесторларды іздеу және тарту
технологиялар трансфері туралы шарттар/келісімдер
2024 – 2028 жылдары,
4-тоқсан
ЭМ, СІМ, ӨҚМ, IMBC (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
44.
Ел аумағында жұмыс істейтін шетелдік компаниялар үшін мұнай-газ жабдықтарын оқшаулау жөніндегі нысаналы индикаторларды белгілеу бөлігінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға өзгерістер енгізу
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар
2024 – 2028
жылдар,
4-тоқсан
ЭМ, ӨҚМ, IMBC (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
Энергетикалық машина жасау
45.
ҚР БЭЖ жүйелік операторы – "KEGOС" АҚ, "Самұрық-Энерго" АҚ және ТМС мемлекеттік тіркеліміне енгізілген басқа да табиғи монополиялар субъектілерінің сайтында деректерді жариялай отырып, энергетикалық машина жасаудың сұранысқа ие өнімін сатып алу бойынша энергетика саласының генерациялайтын және бөлетін кәсіпорындарының 2028 жылға дейінгі қажеттіліктерін тұрақты негізде жинау, жүйелеу, талдау және өзектілендіру
"KEGOС "АҚ, "Самұрық-Энерго" АҚ және ТМС мемлекеттік тіркеліміне енгізілген басқа да табиғи монополиялар субъектілерінің сайтында қажеттілік бойынша жарияланған деректер
2024 – 2028
жылдар,
4-тоқсан
ЭМ,
"Самұрық-Энерго" АҚ (келісу бойынша), "KEGOС" АҚ
(келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
46.
Отын-энергетика кешенін дамыту тұжырымдамасын іске асыру шеңберінде жұмыс істеп тұрған энергетикалық объектілер, оның ішінде ЖЭК-ті жаңғырту, кеңейту, сондай-ақ жаңа объектілерді салу кезінде отандық энергетикалық машина жасау өндірушілерінің мүмкіндіктерін басым пайдалану
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 – 2028
жылдар,
желтоқсан
ЭМ, ӨҚМ, "Самұрық-Энерго" АҚ (келісу бойынша), "KEGOС" АҚ
(келісу бойынша)
ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
47.
Энергетикалық инфрақұрылым объектілерін (электрмен жабдықтау желілері, жылу желілері) реконструкциялау және жаңғырту кезінде энергетикалық машина жасаудың отандық өнімін пайдалану жөніндегі энергетикалық кәсіпорындар үшін міндеттемелерді "Инвестиция орнына тариф" саясаты шеңберінде енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 – 2028
жылдар,
4-тоқсан
ӨҚМ, ҰЭМ, ЭМ, ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
Электр-техникалық машина жасау
48.
Ішкі нарықта оқшаулау әлеуеті бар "жасыл" энергетика объектілері үшін электр техникалық машина жасау өнімдері мен жабдықтарының номенклатураларын айқындау
"жасыл" энергетика объектілері үшін электр-техникалық машина жасау өнімдері мен жабдықтарының бекітілген
номенклатурасы
2024 – 2028
жылдар,
4-тоқсан
ЭМ, ӨҚМ, ЖАО, АЭМ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
49.
Қазақстан Республикасының Халықаралық электртехникалық комиссияның сәйкестікті бағалау жүйесіне кіруі үшін мүшелік жарналарды төлеу жөніндегі мәселені ведомствоаралық комиссияға шығару
ВАК шешімі
2024 жылғы
желтоқсан
СИМ, СІМ, ӨҚМ, ҚМЖО (келісу бойынша), АЭМ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
50.
Қазақстан Республикасының Халықаралық электртехникалық комиссияның сәйкестікті бағалау жүйесіне кіруге өтінімді қалыптастыру және жіберу
Халықаралық электр-техникалық комиссияға өтінім

2025-2028 годы
МПС, МФ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Задача III. Развитие приоритетных секторов отрасли машиностроения
Направление VII. Реализация точечных мер поддержки для секторов отрасли
Горно-металлургическое машиностроение
Установление целевых индикаторов по локализации горно-металлургического оборудования для иностранных компаний, действующих на территории страны, путем внесения изменений и дополнений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 10 апреля 2020 года № 195 "Об утверждении модельных контрактов по видам операций по недропользованию"
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МПС
не требуется
не требуется
Сбор, систематизация, анализ и актуализация на постоянной основе потребностей до 2028 года предприятий горно-металлургического комплекса по закупу востребованной продукции машиностроения с публикацией данных на сайте АО "QazIndustry"
публикация данных по потребности на сайте АО "QazIndustry"
декабрь,
2024-2028 годы
МПС, АО "Qazindustry" (по согласованию)
не требуется
не требуется
Проведение анализа имеющихся и потенциальных возможностей отечественных производителей на предмет удовлетворения спроса со стороны предприятий горно-металлургического комплекса на продукцию горно-металлургического машиностроения
пул потенциальных отечественных поставщиков для предприятий ГМК
декабрь,
2024-2028 годы
МПС, АО "Qazindustry" (по согласованию),
не требуется
не требуется
Заключение соглашений о реализации совместных проектов в сфере горно-металлургического машиностроения между предприятиями горнометаллургического комплекса и отечественными производителями по созданию и развитию в Республики Казахстан наиболее перспективных производств продукции горно-металлургического машиностроения, в т.ч. с привлечением ОЕМ-производителей
соглашения о реализации проектов
декабрь,
2024-2028 годы
МПС, АО "Qazindustry" (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Ежегодная реализация совместно с предприятиями горно-металлургического комплекса промышленно-инновационных проектов, направленных на создание и развитие производств в горно-металлургическом машиностроении, в т.ч. с привлечением ОЕМ-производителей
акты ввода в эксплуатацию / акт приемки / начало строительства / запуск производства
декабрь,
2024-2028 годы
МПС, АО "Qazindustry" (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Нефтегазовое машиностроение
Сбор, систематизация, анализ и актуализация на постоянной основе потребностей до 2028 года крупных нефтегазовых операторов (ТШО, КПО, НКОК) по закупу востребованной продукции нефтегазового машиностроения с публикацией данных на сайте IMBC
публикация данных по потребности на сайте IMBC
декабрь,
2024-2028 годы
МПС, МЭ, IMBC (по согласованию)
не требуется
не требуется
Проведение анализа имеющихся и потенциальных возможностей отечественных производителей на предмет удовлетворения спроса со стороны крупных нефтегазовых операторов (ТШО, КПО, НКОК) на продукцию нефтегазового машиностроения
пул потенциальных отечественных поставщиков для ТШО, КПО, НКОК
4-квартал, 2024-2025 годы
МПС, МЭ, IMBC (по согласованию)
не требуется
не требуется
Заключение соглашений о реализации совместных проектов в сфере нефтегазового машиностроения между крупными нефтегазовыми операторами (ТШО, КПО, НКОК), их иностранными партнерами и отечественными производителями по созданию и развитию в Республике Казахстан не менее 10 наиболее перспективных производств нефтегазового оборудования и компонентов, в т.ч. с привлечением ОЕМ-производителей
соглашения о реализации проектов
4-квартал, 2024-2028 годы
МЭ, МПС, IMBC (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Определение перспективных направлений кооперации отечественных машиностроительных предприятий и крупных нефтегазовых операторов (ТШО, КПО, НКОК) в части закупа востребованного нефтегазового оборудования и компонентов с привлечением заинтересованных государственных органов и организаций
предложения в Правительство Республики Казахстан
4-квартал, 2024-2028 годы
МЭ, МПС, ТОО "PSA" (по согласованию), IMBC (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Поиск и привлечение технологических инвесторов в сфере нефтегазового машиностроения для определения конкретных технологий, имеющих наибольший потенциал к освоению и востребованность со стороны крупных нефтегазовых операторов, трансфер которых соответствует государственным интересам в сфере развития нефтегазового машиностроения
договоры/соглашения о трансфере технологий
4-квартал, 2024-2028 годы
МЭ, МИД, МПС, IMBC (по согласованию)
не требуется
не требуется
Внесение изменений в контракты на недропользование в части установления целевых индикаторов по локализации нефтегазового оборудования для иностранных компаний, действующих на территории страны
контракты на недропользование
4-квартал, 2024-2025 годы
МЭ, МПС, IMBC (по согласованию)
не требуется
не требуется
Энергетическое машиностроение
Сбор, систематизация, анализ и актуализация на постоянной основе потребностей до 2028 года генерирующих и распределяющих предприятий энергетической отрасли по закупу востребованной продукции энергетического машиностроения с публикацией данных на сайте системного оператора Евразийского экономического союза Республики Казахстан – АО "KEGOС", АО "Самрук-Энерго" и других субъектов естественных монополий, включенных в государственный регистр СЕМ
опубликованные данные по потребности
на сайтах АО "KEGOK", АО "Самрук-Энерго" и других субъектов естественных монополий, включенных в государственный регистр СЕМ
4-квартал, 2024-2028 годы
МЭ,
АО "Самрук-Энерго" (по согласованию), АО "KEGOС"
(по согласованию)
не требуется
не требуется
Приоритетное использование возможностей отечественных производителей энергетического машиностроения при модернизации, расширении действующих, а также строительстве новых энергообъектов, в том числе ВИЭ, в рамках реализации Концепции развития топливно-энергетического комплекса
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь,
2024-2028 годы
МЭ, МПС, АО "Самрук-Энерго" (по согласованию), АО "KEGOС"
(по согласованию),
СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Внедрение в рамках политики "Тариф в обмен на инвестиции" обязательств для энергетических предприятий по использованию отечественной продукции энергетического машиностроения при реконструкции и модернизации объектов энергетической инфраструктуры (сетей электроснабжения, тепловых сетей)
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал, 2024-2028 годы
МПС, МНЭ, МЭ, СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Электротехническое машиностроение
Определение номенклатуры продукции и оборудования электротехнического машиностроения для объектов "зеленой" энергетики, имеющих потенциал к локализации на внутреннем рынке
утвержденная
номенклатура продукции и оборудования электротехнического машиностроения для объектов "зеленой" энергетики
4-квартал, 2024-2025 годы
МЭ, МПС, МИО, АЭМ (по согласованию)
не требуется
не требуется
Вынесение на межведомственную комиссию вопроса по оплате членских взносов для вступления Республики Казахстан в Систему оценки соответствия Международной электротехнической комиссии
решение МВК
декабрь 2024 года
МТИ, МИД, МПС, СМК (по согласованию), АЭМ (по согласованию)
не требуется
не требуется
Формирование и направление заявки на вступление Республики Казахстан в Систему оценки соответствия Международной электротехнической комиссии
заявка в Международную электротехническую комиссию

2025 жылғы 1-жартыжылдық
СИМ, СІМ, ӨҚМ, ҚМЖО (келісу бойынша), АЭМ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
Теміржол машиналарын жасау
51.
Локомотивтер мен жүк вагон паркін жаңарту бағдарламасын әзірлеу
Локомотивтер мен жүк вагондарын жаңарту бағдарламасы
2024 жылғы желтоқсан
КМ, ӨҚМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ, ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етпейді
52.
Локомотивтер мен жүк вагон паркін жаңарту бағдарламасын іске асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 – 2028
жылдар,
4-тоқсан
КМ, ӨҚМ, Қаржымині, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
2024 жылға – 164600 млн теңге;
2025 жылға – 144900 млн теңге;
2026 жылға – 120800 млн теңге;
2027 жылға – 117200 млн теңге;
2028 жылға – 116000 млн теңге.
бюджеттен тыс қаражат
53.
Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу қағидаларына, жылжымалы құрамды тіркеуге өтінім беру кезінде өнімнің сәйкестік бағалаудан өткенін растайтын құжаттарды ұсыну қажеттілігі туралы нормаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу (сәйкестік сертификаты)
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің бұйрығы
2024 жылғы желтоқсан
КМ, ӨҚМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
54.
Теміржолдарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидаларына жылжымалы құрамды дайындау, жаңғырту немесе жөндеу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын кәсіпорында сәйкестендіру кодының (шартты нөмірдің) болу қажеттігі туралы норманы енгізу
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің бұйрығы
2024 жылғы желтоқсан
КМ, ӨҚМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
Автомобиль жасау
55.
АПББ орындалуын мониторингтеу мақсатында КҚЭП шеңберінде кедендік декларациялар негізінде өндіріс әдісі (SKD, CKD) туралы тармақты қосу
КҚЭП жүйесіндегі электрондық есеп
2024 жылғы
4-тоқсан
ӨҚМ, Қаржымині, "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша), ҚазАвтоӨнеркәсіп (келісу бойынша), ҚАБҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
56.
Машина жасау өнімдерін қамтамасыз ету бойынша жобаны іске асыру: автобустар
"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 – 2028 жылдар,
4-тоқсан
ӨҚМ, Қаржымині, ҰЭМ, "ӨДҚ" АҚ (келісу бойынша)
2024 жылы – 20 млрд теңге;
2025 жылы – 10 млрд теңге;
2026 жылы – 9,3 млрд теңге;
2027 жылы – 100 млрд теңге;
2028 жылы – 120 млрд теңге
РБ қаражаты есебінен
57.
Машина жасау өнімдерін: өрт, құтқару, санитариялық, коммуналдық техника, шұғыл қызмет машиналары, патрульдік автомобильдермен қамтамасыз ету жөніндегі жобаны іске асыру
"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 – 2028 жылдар,
4-тоқсан
ӨҚМ, Қаржымині, ҰЭМ, "ӨДҚ" АҚ (келісу бойынша)

1 полугодие 2025 года
МТИ, МИД, МПС, СМК (по согласованию), АЭМ (по согласованию)
не требуется
не требуется
Железнодорожное машиностроение
Разработка Программы обновления локомотивов и грузового вагонного парка
Программа обновления локомотивов и грузового вагонного парка
декабрь 2024 года
МТ, МПС, АО "НК "ҚТЖ" (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требует
Реализация Программы обновления локомотивов и грузового вагонного парка
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал, 2024-2028 годы
МТ, МПС, МФ, АО "НК "ҚТЖ" (по согласованию), СМК (по согласованию)
в 2024 году – 164600 млн тенге;
в 2025 году – 144900 млн тенге;
в 2026 году – 120800 млн тенге;
в 2027 году – 117200 млн тенге;
в 2028 году – 116000 млн тенге.
внебюджетные средства
Внесение изменений и дополнений в Правила государственной регистрации подвижного состава и его залога, нормы о необходимости предоставления при подаче заявки на регистрацию подвижного состава документов, подтверждающих прохождение оценки соответствия продукции (сертификат соответствия)
приказ Министра транспорта Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МТ, МПС, АО "НК "ҚТЖ" (по согласованию), СМК (по согласованию
не требуется
не требуется
Включение в Правила технической эксплуатации, обслуживания и ремонта железнодорожных путей нормы о необходимости наличия идентификационного кода (условного номера) у предприятия, осуществляющего функции по изготовлению, модернизации или ремонту подвижного состава
приказ Министра транспорта Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МТ, МПС, АО "НК "ҚТЖ" (по согласованию), СМК (по согласованию
не требуется
не требуется
Автомобилестроение
Включение пункта о методе производства (SKD, CKD) на основании таможенных деклараций в рамках ЭПТС в целях мониторинга исполнения СОПС
электронный отчет в системе ЭПТС
4-квартал 2024 года
МПС, МФ, АО "НИТ" (по согласованию), КазАвтоПром (по согласованию), АКАБ (по согласованию)
не требуется
не требуется
Реализация проекта по обеспечению продукцией машиностроения: автобусы
проект Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете"
4-квартал, 2024-2028 годы
МПС, МФ, МНЭ, АО "ФРП" (по согласованию)
в 2024 году – 20 млрд тенге;
в 2025 году – 10 млрд тенге;
в 2026 году – 9,3 млрд тенге;
в 2027 году – 100 млрд тенге;
в 2028 году – 120 млрд тенге.
за счет средств
РБ
Реализация проекта по обеспечению продукцией машиностроения: пожарная, спасательная, санитарная, коммунальная техника, машины экстренных служб, патрульные автомобили
проект Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете"
4-квартал, 2024-2028 годы
МПС, МФ, МНЭ, АО "ФРП" (по согласованию)

2024 жылы – 10 млрд теңге;
2025 жылы – 4,6 млрд теңге;
2026 жылы – 5,4 млрд теңге;
2027 жылы – 120 млрд теңге;
2028 жылы – 130 млрд теңге
РБ қаражаты есебінен
58.
Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар базасында құзыреттерді дамытудың технологиялық орталықтарын құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 – 2028 жылдар,
4-тоқсан
ӨҚМ, салалық қауымдастықтар (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
59.
Автокөлік құралдарын сынау орталығын салу жөніндегі жобаның тұжырымдамасын дайындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, СИМ, ҚАҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
60.
"Төлемақы төлеушілер, салық салу объектілері және жер учаскелері уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға) берілген кезеңдер туралы және төлемақы төлеушілер, салық салу объектілері, пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге лицензияның қолданылу кезеңі, блоктардың сәйкестендіруші координаталары және олардың дара кодтары туралы мәлiметтер нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы №382 бұйрығына өзгерістер енгізу жолымен бақылау-өткізу режимі бар кәсіпорындарда университеттер мен колледждердің студенттері мен оқушылары үшін өндірістік тағылымдамалар өткізу үшін қолжетімділік рәсімін оңайлату
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
2024 жылғы желтоқсан
Қаржымині, ӨҚМ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
61.
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер арасында көлік құралының электрондық паспорты жүйелерінің ақпараттық өзара іс-қимылы бойынша жұмыс жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы
4-тоқсан
(тараптармен келісілу шамасына қарай)
ӨҚМ, ЦДИАӨМ, СИМ, "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
62.
КҚЭП және ӨМЭП жүйесінің басқа мемлекеттік ақпараттық жүйелермен елішілік интеграциясын енгізу
КҚЭП жүйесінің елішілік интеграциясын қамтамасыз ету жөніндегі ведомствоаралық жұмыс тобын құру туралы Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі өкімінің жобасы
2024 жылғы желтоқсан
(тараптармен келісілу шамасына қарай)
ӨҚМ, Қаржымині, АШМ, СИМ, ЦДИАӨМ, БП ҚСжАЕК (келісу бойынша), "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша), "Жасыл Даму" АҚ (келісу бойынша), ҚАБҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
63.
"ВҒТК кеңесін құру туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығын бекіту арқылы Қазақстан Республикасында автокомпоненттер өндірісі саласын дамыту жөніндегі ведомствоаралық ғылыми-техникалық кеңесті (ВҒТК) құру жөніндегі мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
2024 жылғы
1-тоқсан
ӨҚМ, ҰЭМ, СИМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ҚАБҚ (келісу бойынша), ҚАП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
64.

в 2024 году – 10 млрд тенге;
в 2025 году – 4,6 млрд тенге;
в 2026 году – 5,4 млрд тенге;
в 2027 году – 120 млрд тенге;
в 2028 году – 130 млрд тенге.
за счет средств
РБ
Создание технологических центров развития компетенций на базе действующих предприятий
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал, 2024-2028 годы
МПС, отраслевые ассоциации (по согласованию)
не требуется
не требуется
Подготовка концепции проекта по строительству испытательного центра автотранспортных средств
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МПС, МТИ, АКАБ (по согласованию)
не требуется
не требуется
Упрощение процедуры доступа для проведения производственных стажировок для студентов и учащихся университетов и колледжей на предприятиях с контрольно-пропускным режимом путем внесения изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 382 "Об утверждении форм сведений о плательщиках платы, объектах обложения и периодах, на которые предоставлены земельные участки во временное возмездное землепользование (аренду) и о плательщиках платы, объектах обложения, периоде действия лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, идентифицирующих координатах блоков и их индивидуальных кодах"
приказ Министра финансов Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МФ, МПС
не требуется
не требуется
Проведение работы по информационному взаимодействию систем ЭПТС между государствами – членами ЕАЭС
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал 2024 года
(по мере согласования со сторонами)
МПС, МЦРИАП, МТИ, АО "НИТ" (по согласованию)
не требуется
не требуется
Внедрение внутристрановой интеграции системы ЭПТС и ЭПСМ с другими государственными информационными системами
проект распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан о создании межведомственной рабочей группы по обеспечению внутристрановой интеграции системы ЭПТС
декабрь 2024 года
(по мере согласования со сторонами)
МПС, МФ, МСХ, МТИ, МЦРИАП, КПСиСУ ГП (по согласованию), АО "НИТ" (по согласованию), АО "Жасыл даму" (по согласованию), АКАБ
(по согласованию)
не требуется
не требуется
Проработка вопроса по созданию межведомственного научно-технического совета (МНТС) по развитию отрасли производства автокомпонентов в Республике Казахстан путем утверждения приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан "О создании МНТС"
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан
1-квартал
2024 года
МПС, МНЭ, МТИ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию), АКАБ (по согласованию), КАП (по согласованию)
не требуется
не требуется
Внедрение регулирования доли транспортных средств, производимых с выполнением технологических операций по сварке и окраске, а также оказание дифференцированных мер стимулирования

"Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздемелерді және үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің 2022 жылғы 30 мамырдағы №303 бұйрығына дәнекерлеу және бояу бойынша технологиялық операцияларды орындай отырып шығарылатын көлік құралдарының ең аз үлесін қамтамасыз ету жөніндегі талапты енгізу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен дәнекерлеу және бояу бойынша технологиялық операцияларды орындай отырып шығарылатын көлік құралдарының үлесін реттеуді енгізу, сондай-ақ сараланған ынталандыру шараларын көрсету
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
2024 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, салалық қауымдастықтар (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
65.
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімдер бойынша, оның ішінде осындай келісім жасалған субъектілермен талаптарды өзектілендіру бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2025 жылғы
4-тоқсан
ӨҚМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), БҚДА (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), салалық қауымдастықтар (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
Ауыл шаруашылығы машиналарын жасау
66.
Ауыл шаруашылығы өндірісін кешенді механикаландыру және автоматтандыру үшін машиналар мен технологиялар жүйесін енгізу
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
2026 жылғы
4-тоқсан
АШМ, ӨҚМ, Агроинженерия ҒӨО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
67.
Жеңілдікті мөлшерлеме бойынша ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге лизингке беру үшін өздігінен жүрмейтін ауыл шаруашылығы техникасын (тіркеме және аспалы жабдық, элеваторлық жабдық ауыл шаруашылығы агрегаттары) сатып алуды қаржыландыру
"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2025 – 2028 жылдар,
4-тоқсан
БҚДА (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚАФ" АҚ (келісу бойынша)
2025 жылға – 10000 млн теңге;
2026 жылға – 10000 млн теңге;
2027 жылға – 10000 млн теңге;
2028 жылға – 10000 млн теңге
РБ қаражаты есебінен
68.
Ауыл шаруашылығы техникасының түпкілікті өнімін, оның ішінде аспалы және тіркеме жабдығын өндіру үшін жиынтықтауыштарды сатып алу мақсаттарына 3-7 % мөлшерлеме бойынша кредит беру тетігін әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ауыл шаруашылығы техникасының түпкілікті өнімін, оның ішінде аспалы және тіркеме жабдығын өндіру үшін жиынтықтауыштарды (машина жиынтықтарын) сатып алу тетігінің жобасы
2024 жылғы
4-тоқсан
ӨҚМ, АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" (келісу бойынша), АҚ ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
69.
"Инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларын бекіту туралы"

путем внесения изменений и дополнений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 мая 2022 года № 303 "Об утверждении Правил и условий заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан" в части введения требования по обеспечению минимальной доли транспортных средств, производимых с выполнением технологических операций по сварке и окраске
приказ Министра промышленности и строительства
Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МПС, отраслевые ассоциации (по согласованию)
не требуется
не требуется
Внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О промышленной политике" в части актуализации требований по соглашениям о промышленной сборке транспортных средств, в том числе с субъектами, с которыми уже заключено такое соглашение
проект Закона Республики Казахстан
4-квартал 2025 года
МПС, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АЗРК (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), отраслевые ассоциации (по согласованию)
не требуется
не требуется
Сельскохозяйственное машиностроение
Внедрение системы машин и технологий для комплексной механизации и автоматизации сельскохозяйственного производства
приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
4-квартал 2026 года
МСХ, МПС, НПЦ Агроинженерии (по согласованию)
не требуется
не требуется
Финансирование закупа несамоходной сельскохозяйственной техники (прицепное и навесное оборудование, элеваторное оборудование, сельскохозяйственные агрегаты) для последующей передачи в лизинг сельхозтоваропроизводителям по льготной ставке
проект Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете"
4-квартал, 2025-2028 годы
АЗРК (по согласованию), АО "НУХ Байтерек" (по согласованию), АО "КАФ" (по согласованию)
в 2025 году – 10000 млн тенге;
в 2026 году – 10000 млн тенге;
в 2027 году – 10000 млн тенге;
в 2028 году – 10000 млн тенге.
за счет средств
РБ
Разработка механизма кредитования по ставке 3-7 % на цели закупа комплектующих для производства конечной продукции сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования
проект механизма закупа комплектующих (машинокомплектов) для производства конечной продукции сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, в Правительство Республики Казахстан
4-квартал 2024 года
МПС, МСХ, МНЭ, МФ, АО "НУХ" Байтерек" (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 23 шілдедегі №317 бұйрығына техниканы сатып алу кезінде АӨК субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша отандық кәсіпорындардың пайдасына сараланған субсидиялар мөлшерін белгілеу бөлігінде өзгерістер енгізу арқылы өздігінен жүрмейтін ауыл шаруашылығы техникасын (тіркемелі, аспалы техника, ауыл шаруашылығы агрегаттары) отандық өндірушілерді қолдау шараларын енгізу
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
2024 жылғы
4-тоқсан
АШМ, ӨҚМ, БҚДА (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша), ҚАҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
70.
Жеңілдікті мөлшерлеме бойынша ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге лизингке беру үшін өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын сатып алуды қаржыландыру
"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2025 – 2028 жылдар,
4-тоқсан
ӨҚМ, АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚАҚ" АҚ (келісу бойынша)
2025 жылға – 10000 млн теңге;
2026 жылға – 10000 млн теңге;
2027 жылға – 80000 млн теңге;
2028 жылға – 100 000 млн теңге
РБ қаражаты есебінен
71.
Машина жасау өнімдерін қамтамасыз ету жөніндегі жобаны іске асыру: ауыл шаруашылығынан басқа өзге жұмыстарға арналған тракторлар
"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 – 2028 жылдар,
4-тоқсан
ӨҚМ, Қаржымині, ҰЭМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "КДҚ" АҚ (келісу бойынша)
2024 жылға – 5 000 млн теңге;
2025 жылға – 5 000 млн теңге;
2026 жылға – 5 000 млн теңге;
2027 жылға – 7 000 млн теңге;
2028 жылға – 8000 млн теңге
РБ қаражаты есебінен
72.
Агроинженерия ҒӨО базасында Ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамыту жөніндегі ұлттық орталықты құру
"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы
4-тоқсан
ӨҚМ, БҚДА (келісу бойынша), "АҒӨО" ЖШС (келісу бойынша)
2024 жылға – 1500 млн теңге;
2025 жылға – 700 млн теңге
РБ қаражаты есебінен
73.
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндірудің ғылыми негізделген технологияларын іске асыруды қамтамасыз ететін техникалық құралдар мен технологиялық жабдықтарды әзірлеу және жетілдіру
ғылыми-зерттеу жұмысы
2024 – 2026 жылдар,
4-тоқсан
ӨҚМ, АШМ, "АҒӨО" ЖШС (келісу бойынша)
2024 жылға – 480 млн теңге;
2025 жылға – 480 млн теңге;
2026 жылға – 480 млн теңге
РБ қаражаты есебінен
74.
Мал шаруашылығы өнімдерін өндірудің ғылыми негізделген технологияларын іске асыруды қамтамасыз ететін техникалық құралдар мен технологиялық жабдықтарды әзірлеу және жетілдіру
ғылыми-зерттеу жұмысы
2024 – 2026 жылдар,
4-тоқсан
ӨҚМ, АШМ, "АҒӨО" ЖШС (келісу бойынша)

Внедрение мер поддержки отечественных производителей несамоходной сельскохозяйственной техники (прицепная, навесная техника, сельскохозяйственные агрегаты) в части установления дифференцированного в пользу отечественных предприятий размера субсидий по возмещению части расходов, понесенных субъектом АПК при приобретении техники, путем внесения изменений в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 июля 2018 года № 317 "Об утверждении Правил субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях"
приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
4-квартал 2024 года
МСХ, МПС, АЗРК (по согласованию), СМК (по согласованию), АКАБ (по согласованию)
не требуется
не требуется
Финансирование закупа самоходной сельскохозяйственной техники для последующей передачи в лизинг сельхозтоваропроизводителям по льготной ставке
проект Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете"
4-квартал, 2025-2028 годы
МПС, МСХ, МФ, МНЭ, АО "НУХ Байтерек" (по согласованию), АО "КАФ" (по согласованию)
в 2025 году – 10000 млн тенге;
в 2026 году – 10000 млн тенге;
в 2027 году – 80000 млн тенге;
в 2028 году – 100000 млн тенге.
за счет средств
РБ
Реализация проекта по обеспечению продукцией машиностроения: тракторы для иных работ, кроме сельскохозяйственных
проект Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете"
4-квартал, 2024-2028 годы
МПС, МФ, МНЭ, АО "НУХ Байтерек" (по согласованию), АО "ФРП" (по согласованию)
в 2024 году – 5000 млн тенге;
в 2025 году – 5000 млн тенге;
в 2026 году – 5000 млн тенге;
в 2027 году – 7000 млн тенге;
в 2028 году – 8000 млн тенге.
за счет средств
РБ
Создание Национального центра по развитию сельхозмашиностроения на базе НПЦ Агроинженерии
проект Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете"
4-квартал 2024 года
МПС, АЗРК (по согласованию), ТОО "НПЦА" (по согласованию)
в 2024 году – 1500 млн тенге;
в 2025 году – 700 млн тенге.
за счет средств РБ
Разработка и совершенствование технических средств и технологического оборудования, обеспечивающих реализацию научно обоснованных технологий производства продукции растениеводства
научно-исследовательская работа
4-квартал, 2024-2026 годы
МПС, МСХ, ТОО "НПЦА" (по согласованию)
в 2024 году – 480 млн тенге;
в 2025 году – 480 млн тенге;
в 2026 году– 480 млн тенге.
за счет средств РБ
Разработка и совершенствование технических средств и технологического оборудования, обеспечивающих реализацию научно обоснованных технологий производства продукции животноводства
научно-исследовательская работа
4-квартал, 2024-2026 годы
МПС, МСХ, ТОО "НПЦА" (по согласованию)

2024 жылға – 200 млн теңге;
2025 жылға – 200 млн теңге;
2026 жылға – 200 млн теңге
РБ қаражаты есебінен
75.
Қазақстанның табиғи-климаттық жағдайларына және ұсынылатын технологияларға сәйкестігін анықтау мақсатында ауыл шаруашылығы техникасын, аспалы және тіркеме жабдығын пайдаланудың нақты жағдайларында функционалдық көрсеткіштерді айқындай отырып, міндетті сынақтар жүргізу рәсімін әзірлеу және инвестициялық салымдар, сондай-ақ бюджет қаражаты есебінен пайыздық мөлшерлемені субсидиялау және лизингтік қаржыландыру кезінде АӨК субъектісі шеккен шығыстарды өтеу мәселелерін сынау нәтижелері бойынша шешу
ауыл шаруашылығы техникасына, аспалы және тіркеме жабдыққа міндетті пайдалану сынақтарын жүргізу тәртібі
2024 – 2025 жылдар,
4-тоқсан
ӨҚМ, АШМ, СИМ, СІМ
талап етілмейді
талап етілмейді
76.
"Көлік құралдарының паспорттарын (көлік құралдары шассилерінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің паспорттарын ресімдеу, оның ішінде көлік құралдарының электрондық паспорттарын (көлік құралдары шассилерінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорттарын ресімдеу жөніндегі өкілеттіктерді ұйымдарға беру туралы немесе өкілеттіктерді беруден бас тарту туралы қорытынды беру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 11 сәуірдегі № 211 бұйрығына өзгерістер енгізу жолымен электрондық техникалық паспорттардың базасын құра отырып және деректерді мерзімді өзектендіре отырып, тіркемелі және аспалы техникаға арналған техникалық паспорттарды электрондық форматқа көшіру
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
2025 – 2026 жылдар,
4-тоқсан
ӨҚМ, АШМ, СИМ, ЦДИАӨМ, "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша), ҚМЖО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
77.
Техника мен машиналар үлгілерінің, сондай-ақ оларды өндірушілер мен ресми дилерлердің тізбесін қалыптастыру тәртібін әзірлеу және бекіту
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
2024 жылғы
4-тоқсан
ӨҚМ, ҚМЖО (келісу бойынша), ҚАБҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
78.
Ауыл шаруашылығы машиналарын жасау өнімдерінің жаңа түрлерінің өндірістерін игеру және дамыту мақсатында озық технологиялары мен құзыреттері бар инвесторлар мен ОЕМ-өндірушілерді тарту
жаңа өндірістік қуаттарды пайдалануға беру туралы актілер
2024 – 2028 жылдары,
4-тоқсан
ӨҚМ, СІМ, АШМ, ҚМЖО (келісу бойынша), ҚАБҚ (келісу бойынша), "ҰҒО" ЖШС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
Авиақұрастыру
79.
Авиация саласы үшін мамандар даярлаудың толық циклін қамтамасыз ету үшін "Азаматтық авиация академиясы" АҚ техникалық оқыту құралдарымен (тренажер кешендері) жете жарақтандыру жөніндегі жобаны әзірлеу
Жоба
2025 – 2026 жылдар,
4-тоқсан
КМ
талап етілмейді
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Агроинженерия ҒӨО
– Агроинженерия ғылыми-өндірістік орталығы
АЕК
– айлық есептік көрсеткіш
АҚ
– акционерлік қоғам
АӨК
– агроөнеркәсіптік кешен
"Атамекен" ҰКП
– "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АШМ
– Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
– "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БҚДА
– Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
БП ҚСжАЕК
– Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитеті
ҒЖБМ
– Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ҒЗТКЖ
– ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар
"Даму" КДҚ" АҚ
– "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
ДСҰ
– Дүниежүзілік сауда ұйымы
ЕАЭО
– Еуразиялық экономикалық одақ
Еңбекмині
– Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖҚҚ
– жалпы қосылған құн
ЖЭК
– жаңартылатын энергия көздері
КҚЭП
– көлік құралының электрондық паспорты
КМ
– Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
КПО
– Карачаганак Петролиум Оперейтинг Б. В.
КСШ
– көмірсутек шикізаты
КТС
– корпоративтік табыс салығы
ҚАБҚ
– "Қазақ автобизнес қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі
ҚазАвтоӨнеркәсіп
– "ҚазАвтоӨнеркәсіп" Қазақстанның автомобиль саласы кәсіпорындарының одағы" заңды тұлғалар бірлестігі
Қаржымині
– Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
– "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"ҚДБ" АҚ
– "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы
"ҚАҚ" АҚ
– "ҚазАгроҚаржы" акционерлік қоғамы
ҚМЖО
– "Қазақстан машина жасаушылар одағы" заңды тұлғалар бірлестігі
ҚҚС
– қосылған құн салығы
ҚПҚ
– қатты пайдалы қазбалар
"МШКӨҰО" РМК
– "Минералдық шикізатты кешенді өңдеу жөніндегі ұлттық орталық" республикалық мемлекеттік кәсіпорны
НКОК
– Норт Каспий Оперейтинг компаниясы Н. В.
НҚА
– нормативтік құқықтық акт
ОАМ
– Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
"ӨДҚ" АҚ
– "Өнеркәсіпті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
ӨЖМЭП
– өздігінен жүретін машиналарға арналған электрондық паспорт
ӨҚК
– өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім
ӨҚМ
– Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
РБ
– республикалық бюджет
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ"
– "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
СЖРА ҰСБ
– Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
СИМ
– Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СРО
– сәйкестікті растау жөніндегі органдар
СІМ
– Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ТШО
– "Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Qazindustry" АҚ
– "Qazindustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы
ҰЭМ
– Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦДИАӨМ
– Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ІІМ
– Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭМ
– Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
IMBC
– "Халықаралық мұнай-газ машина жасауды дамыту орталығы" қауымдастығы нысанындағы заңды тұлғалар бірлестігі (Орталығы / IMB орталығы)

в 2024 году – 200 млн тенге;
в 2025 году – 200 млн тенге;
в 2026 году – 200 млн тенге.
за счет средств РБ
Разработка процедуры обязательного проведения испытаний с определением функциональных показателей в реальных условиях эксплуатации сельскохозяйственной техники, навесного и прицепного оборудования, с целью выявления их соответствия природно-климатическим условиям Казахстана и рекомендуемым технологиям и решение по результатам испытаний вопросов возмещения расходов, понесенных субъектом АПК при инвестиционных вложениях, а также субсидировании процентной ставки и лизинговом финансировании за счет бюджетных средств
порядок обязательного проведения эксплуатационных испытаний сельскохозяйственной техники, навесного и прицепного оборудования
4-квартал, 2024-2025 годы
МПС, МСХ, МТИ, МИД
не требуется
не требуется
Перевод технических паспортов на прицепную и навесную технику в электронный формат с созданием базы электронных технических паспортов и ее периодической актуализацией данных путем внесения изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 21 декабря 2021 года № 729 "Об утверждении правил и условий выдачи заключения о предоставлении организациям полномочий или об отказе в предоставлении полномочий или об отказе в предоставлении полномочий по оформлению паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств)и паспортов самоходных машин и других видов техники, в том числе производств новых видов продукции сельхозмашиностроения
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан
4-квартал, 2025-2026 годы
МПС, МСХ, МТИ, МЦРИАП, АО "НИТ" (по согласованию), СМК (по согласованию)
не требуется
не требуется
Разработка и утверждение порядка формирования перечня моделей техники и машин, а также их производителей и официальных дилеров
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан
4-квартал 2024 года
МПС, СМК (по согласованию), АКАБ (по согласованию)
не требуется
не требуется
Привлечение инвесторов и ОЕМ-производителей с передовыми технологиями и компетенциями в целях освоения и развития производств новых видов продукции сельхозмашиностроения
акты о вводе в эксплуатацию новых производственных мощностей
4-квартал, 2024-2028 годы
МПС, МИД, МСХ, СМК (по согласованию), АКАБ (по согласованию), ТОО "НПЦА" (по согласованию)
не требуется
не требуется
Авиастроение
Разработка проекта по дооснащению АО "Академия гражданской авиации" техническими средствами обучения (тренажерные комплексы) для обеспечения полного цикла подготовки специалистов для авиационной отрасли
проект
4-квартал, 2025–2026 годы
МТ
не требуется
не требуется
Примечание: расшифровка аббревиатур:
НПЦ Агроинженерии
научно-производственный центр Агроинженерии
МРП
– месячный расчетный показатель
АО
– акционерное общество
АПК
агропромышленный комплекс
НПП "Атамекен"
– Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
МСХ
– Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
АО "НУХ "Байтерек"
– акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АЗРК
– Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
КПСиСУ ГП
Комитет правовой статистики и специальных учетов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
МНВО
– Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
НИОКР
научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы
АО "ФРП "Даму"
– акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
ВТО
Всемирная торговая организация
ЕАЭС
– Евразийский экономический союз
МТСЗН
– Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ВДС
– валовая добавленная стоимость
ВИЭ
возобновляемые источники энергии
ЭПТС
электронный паспорт транспортного средства
МТ
– Министерство транспорта Республики Казахстан
КПО
Карачаганак Петролиум Оперейтинг Б.В.
УВС
углеводородное сырье
КПН
– корпоративный подоходный налог
АКАБ
– объединение юридических лиц "Ассоциация казахстанского автобизнеса"
КазАвтоПром
– объединение юридических лиц "Союз предприятий автомобильной отрасли Казахстана "КазАвтоПром"
МФ
– Министерство финансов Республики Казахстан
АО "НК "ҚТЖ"
– акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
АО "БРК"
– акционерное общество "Банк развития Казахстана"
АО "КАФ"
– акционерное общество "КазАгроФинанс"
СМК
объединение юридических лиц "Союз машиностроителей Казахстана"
НДС
– налог на добавленную стоимость
ТПИ
твердые полезные ископаемые
РГП "НЦКПМС"
– республиканское государственное предприятие "Национальный центр по комплексной переработке минерального сырья"
НКОК
Норт Каспиан Оперейтинг Компани Н.В.
НПА
– нормативный правовой акт
МП
– Министерство просвещения Республики Казахстан
АО "ФРП"
– акционерное общество "Фонд развития промышленности"
ЭПСМ
электронный паспорт на самоходные машины
СОПС
соглашение о промышленной сборке
МПС
– Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
РБ
– республиканский бюджет
АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
– акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
БНС АСПиР
– Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
МТИ
– Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
ОППС
– органы по подтверждению соответствия
МИД
– Министерство иностранных дел Республики Казахстан
ТШО
товарищество с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл"
АО "QazIndustry"
акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
МНЭ
– Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЦРИАП
– Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД
– Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭ
– Министерство энергетики Республики Казахстан
IMBC
объединение юридических лиц в форме Ассоциации "Международный центр развития нефтегазового машиностроения" (Центр / IMB Центр)
_______________________________