Астана қаласының бас жоспары туралы (негізгі ережелерді қоса алғанда)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 қаңтардағы № 33 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы астанасының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған, Астана қаласының мәслихаты мақұлдаған Астана қаласының бас жоспарының жобасы (негізгі ережелерді қоса алғанда) бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
​Қазақстан Республикасының
Премьер-Министр​і
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 25 қаңтардағы
№ 33 қаулысымен
бекітілген
Астана қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда)
1-тарау. Жалпы ережелер
Астана қаласының бас жоспары (бұдан әрі – Бас жоспар) перспективада кешенді дамудың, аумақты жоспарлы ұйымдастырудың, қаланың әлеуметтік және инженерлік-көлік инфрақұрылымы жүйесінің бағыттарын айқындайтын негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспар Қазақстан Республикасының Жер және Экология кодекстерінің, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" заңдарының және Қазақстан Республикасының қала құрылысын жобалау саласына қатысты басқа да заңнамалық актілері мен нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес әзірленді.
Бас жоспарда келесі жобалық кезеңдер қабылданды:
1) бастапқы жыл – 2021 жылғы 1 қаңтар;
2) құрылыстың бірінші кезегі – 2025 жыл;
3) есепті мерзім – 2035 жыл.
2-тарау. Бас жоспардың мақсаты
Бас жоспар елорданың мәртебесін, Астана қаласының және Астана агломерациясының өзара байланыстылығын ескере отырып әзірленді.
Бас жоспардың схемасы (негізгі сызба) осы Бас жоспарға қосымшаға сәйкес перспективалы аумақтық даму шекараларында жасалды.
Бас жоспарда мыналар айқындалады:
1) табиғи-климаттық, қалыптасқан және болжанатын демографиялық, әлеуметтік-экономикалық жағдайларды ескере отырып, әлеуметтік, рекреациялық, өндірістік, көліктік және инженерлік инфрақұрылымды қоса алғанда, Астана қаласының (бұдан әрі – қала) аумағын дамытудың негізгі бағыттары;

О Генеральном плане города Астаны (включая основные положения)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 2024 года № 33.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", в целях обеспечения комплексного развития столицы Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана города Астаны (включая основные положения), одобренный маслихатом города Астаны.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 января 2024 года № 33
Генеральный план города Астаны (включая основные положения)
Глава 1. Общие положения
Генеральный план города Астаны (далее – Генеральный план) является основным градостроительным документом, определяющим направления перспективного комплексного развития, планировочной организации территории, системы социальной и инженерно-транспортной инфраструктуры города.
Генеральный план разработан в соответствии с требованиями Земельного и Экологического кодексов Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О статусе столицы Республики Казахстан", других законодательных актов и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительного проектирования.
Генеральным планом приняты следующие проектные периоды:
1) исходный год – на 1 января 2021 года;
2) первая очередь строительства – 2025 год;
3) расчетный срок – 2035 год.
Глава 2. Назначение Генерального плана
Генеральный план разработан с учетом статуса столицы, взаимосвязанности города Астаны и Астанинской агломерации.
Схема Генерального плана (основной чертеж) выполнена в границах перспективного территориального развития согласно приложению к настоящему Генеральному плану.
Генеральный план определяет:
1) основные направления развития территории города Астаны (далее – город), включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуры, с учетом природно-климатических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий;

2) осы аймақтардың аумақтарын функционалдық аймақтарға бөлу және пайдалануды шектеу;
3) елді мекеннің құрылыс салынған және салынбаған аумақтарының арақатынасы;
4) жерлер иеліктен шығарылатын және сатып алынатын негізгі аймақтар, резервтік аумақтар;
5) аумақты табиғи және техногендік құбылыстар мен процестердің қауіпті (зиянды) әсерінен қорғау, экологиялық жағдайды жақсарту жөніндегі шаралар;
6) көлік бөлімін әзірлеу жөніндегі негізгі бағыттар, көше-жол желісінің бас схемасы;
7) Бас жоспардың қоршаған ортаға әсерін бағалау;
8) қаланың орнықты дамуын қамтамасыз ету жөніндегі өзге де шаралар.
Бас жоспар:
1) қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуының ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді бағдарламаларын;
2) электрмен жабдықтауды, жылумен жабдықтауды, газбен жабдықтауды, сумен жабдықтауды, су бұруды, нөсер кәрізін және басқа да инженерлік жүйелерді дамытудың кешенді схемаларын;
3) қаланың кешенді көлік схемасын (бұдан әрі – ККС);
4) бекітілген Бас жоспарды іске асыру бойынша қала аумағын егжей-тегжейлі жоспарлау және онда құрылыс салу жобаларын;
5) қысқа мерзімді кезеңдерге арналған кешенді құрылыс салу жоспарларын;
6) тұрғын үй, өндірістік және коммуналдық-қойма аумақтарын реконструкциялау және дамыту бағдарламаларын;
7) тарихи құрылыс пен тарихи және мәдени мұра объектілерін сақтап қалу және оңалту жоспарларын;
8) рекреациялық аймақтар аумақтарын дамыту және көгалдандыру бағдарламаларын;
9) қоғамдық кеңістіктерді дамытудың және көгалдандырудың қала құрылысы схемаларын;
10) Астана қаласында жинақы құрылыс салудың және елорда аумақтарын жаңартудың кешенді жоспарларын;
11) қоғамдық кеңістіктерді кешенді абаттандыру және қайта құру жоспарларын;
12) қалада құрылыс салу қағидаларын әзірлеудің негізі болып табылады.
3-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму
1-параграф. Демография
Қала аумағының әкімшілік шекарасы шегіндегі халық саны бастапқы жылы 1 184,4 мың адамды құрады.
Қала халқының перспективадағы санының болжамы корреляциялық-регрессиялық талдау, адамдардың жастан-жасқа өту әдістері, статистикалық экстраполяция және еңбек теңгерімі негізінде экономикалық-математикалық әдістер пайдаланылып, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының әдістемесі бойынша халықтың табиғи және көші-қон қозғалысында объективті болып жатқан өзгерістерді ескере отырып орындалды.
Халықтың перспективадағы саны еңбекке қабілетті жастағы халықтың әлеуметтік-экономикалық қызметтің барлық салаларындағы қызметке оңтайлы қосылуын ескере отырып, статистикалық экстраполяция әдісімен айқындалған.
Қала халқының жобалық саны:

2) функциональное зонирование и ограничение на использование территорий этих зон;
3) соотношение застроенной и незастроенной территории населенного пункта;
4) зоны преимущественного отчуждения и приобретения земель, резервные территории;
5) меры по защите территории от опасных (вредных) воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки;
6) основные направления по разработке транспортного раздела, генеральную схему улично-дорожной сети;
7) оценку воздействия Генерального плана на окружающую среду;
6) иные меры по обеспечению устойчивого развития города.
Генеральный план является основой для разработки:
1) долгосрочных и краткосрочных программ социально-экономического развития города;
2) комплексных схем развития электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, водоснабжения, водоотведения, ливневой канализации и других инженерных систем;
3) комплексной транспортной схемы города (далее – КТС);
4) проектов детальной планировки и застройки территории города по реализации Генерального плана;
5) комплексных планов застройки на краткосрочные периоды;
6) программ реконструкции и развития жилых, производственных и коммунально-складских территорий;
7) планов сохранения и реабилитации исторической застройки и объектов исторического и культурного наследия;
8) программ развития территорий рекреационных зон и озеленения;
9) градостроительных схем развития общественных пространств и озеленения;
10) комплексных планов компактной застройки города Астаны и реновации территорий столицы;
11) планов комплексного благоустройства и преобразования общественных пространств;
12) правил застройки города.
Глава 3. Социально-экономическое развитие
Параграф 1. Демография
Численность населения в пределах административных границ территории города составила в исходном году 1184,4 тыс. человек.
Прогноз перспективной численности населения города был выполнен с учетом объективно происходящих изменений в естественном и миграционном движении населения по методике Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан с использованием экономико-математических методов на основе корреляционно-регрессионного анализа, методов передвижки по возрастам, статистической экстраполяции и трудового баланса.
Перспективная численность населения определена методом статистической экстраполяции с учетом оптимального включения населения в трудоспособном возрасте в деятельность во всех сферах социально-экономической деятельности города.
Проектная численность населения города составит:

1) құрылыстың бірінші кезегінде (2025 жылы) 1 480 мың адамды;
2) есепті мерзімде (2035 жылы) 2 275 мың адамды құрайды.
Халықтың жалпы болжамды өсімі жобалау кезеңдері бойынша:
құрылыстың бірінші кезегінде (4 жыл) 295,6 мың адамды;
есепті мерзімде (10 жыл) 795 мың адамды құрайды.
Еңбекке қабілетті жастағы халық есепті мерзімінің соңына қарай қала халқының 66 %-ын құрайды.
2-параграф. Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
Бастапқы жылы қала құрылысы үшін игеруге арналған селитебті аумақтың ауданы 13600 га құрайды, 2035 жылға қарай селитебті аумақтың ауданы 26000 га дейін ұлғаяды және Астана қаласының жалпы аумағының 33 %-ын құрайтын болады.
Қаланың тұрғын үй қоры бастапқы жылы 24 996,2 мың м2 құрайды, ал бір тұрғынға шаққанда қаланың барлық тұрғындарының орташа қамтамасыз етілуі 21,1 м2.
Тұрудың жайлы болуындағы, атап айтқанда тұрғын үй қорымен қамтамасыз етілу көрсеткіші бойынша теңсіздікті жою осы Бас жоспардағы негізгі мақсаттардың бірі болып табылады. Бұл ретте Бас жоспарда есепті кезеңге қалада тұрудың жайлылығын қамтамасыз ету үшін бір адамға 30 м2 тұрғын үй қорымен қамтамасыз етілу көрсеткіші қабылданды және тұрудың осындай жайлы деңгейіне қол жеткізу үшін тұрғын үй қорын 68 250 мың м2 дейін ұлғайту қажет.
Жаңа тұрғын үй құрылысының жалпы ауданының көлемі 2021 – 2035 жылдар аралығында 43 253,8 мың м2 құрайды, оның ішінде меншікжайлы учаскелері бар үйлерде – 1 044,3 мың м2, көп пәтерлі көп қабатты үйлерде – 42 209,5 мың м2.
Бас жоспарда ескі және авариялық күйдегі тұрғын үйді сүріп тастау үшін жерлерді иеліктен шығару көзделеді:
2025 жылы – 176,5 га;
2035 жылы – 731,5 га;
2050 жылы – 350,2 га.
Тұрғын үй қорының барлық кемуі 908 мың м2 құрайды, оның ішінде меншікжайлы учаскелері бар үйлер есебінен 806 мың м2. Жалпы Астана қаласы бойынша қала құрылысын игеру үшін ескі және авариялық күйдегі тұрғын үйлерді, оның ішінде саяжайларды, гараждарды және аз қабатты құрылыстарды сүріп тастау талап етіледі.
Қоғамдық қызмет көрсету саласы.
Бас жоспарда әлеуметтік саланы халықтың әлеуметтік маңызы бар объектілердің тегін әлеуметтік көрсетілетін қызметтерімен қамтамасыз етілуінің нормативтік көрсеткіштеріне қол жеткізу бағытында жаңа әлеуметтік-экономикалық және қала құрылысы жағдайларын ескере отырып, қызмет көрсетудің мемлекеттік емес нысандарын дамытумен ұштастыра дамыту көзделеді.
Бас жоспарда есепті мерзімге жалпы білім беретін мекемелердегі орындар санын 257,4 мың оқушы орнына немесе бұрыннан бар 94 341 орынға қатысты 164 мектепке немесе бастапқы жылға қатысты 100 мектепке ұлғайту көзделген.

1) первая очередь строительства (2025 год) – 1480 тыс. человек;
2) расчетный срок (2035 год) – 2275 тыс. человек.
Общий прогнозный прирост населения составит по периодам проектирования:
первая очередь строительства (4 года) – 295,6 тыс. человек;
расчетный срок (10 лет) – 795 тыс. человек.
Население в трудоспособном возрасте к концу расчетного срока составит 66 % от численности населения города Астаны.
Параграф 2. Жилищно-гражданское строительство
Площадь селитебной территории, предназначенной для градостроительного освоения на исходный год, составляет 13600 га, к 2035 году площадь селитебной территории увеличится до 26000 га и будет составлять 33 % от общей территории города Астаны.
Жилищный фонд города составляет в исходном году 24 996,2 тыс. м2 при средней обеспеченности всего населения города общей площадью 21,1 м2 на одного жителя.
Одной из основных целей Генерального плана является устранение диспропорции в комфортности проживания, в частности, по показателю обеспеченности жилищным фондом. При этом в Генеральном плане на расчетный период для обеспечения комфортности проживания в городе принят показатель обеспеченности жилищным фондом в 30 м2 на человека, и для достижения такого уровня комфортности проживания необходимо увеличить жилищный фонд до 68250 тыс. м2.
Объем нового жилищного строительства за период с 2021 по 2035 годы составит 43253,8 тыс. м2 общей площади, в том числе в домах с приусадебными участками – 1044,3 тыс. м2, многоквартирных многоэтажных домах – 42209,5 тыс. м2.
Генеральным планом предусматривается отчуждение земель для сноса ветхого и аварийного жилья на площади:
на 2025 год – 176,5 га;
на 2035 год – 731,5 га;
на 2050 год – 350,2 га.
Всего выбытие жилищного фонда составит 908 тыс. м2, в том числе 806 тыс. м2 за счет домов с приусадебными участками. В целом по городу Астане для градостроительного освоения требуется произвести снос ветхого и аварийного жилья, в том числе дач, гаражей и малоэтажной застройки.
Сфера общественного обслуживания
Генеральным планом предусматривается развитие социальной сферы с учетом новых социально-экономических и градостроительных условий в направлении достижений нормативных показателей обеспеченности населения бесплатными услугами социально значимых объектов в сочетании с развитием негосударственных форм обслуживания.
Генеральным планом на расчетный срок предусмотрено увеличение количества мест в общеобразовательных учреждениях на 257,4 тыс. ученических мест или 164 школы к уже существующим 94341 месту или 100 школам на исходный год.

Мектепке дейінгі мекемелер желісін дамыту үшін есепті мерзімге мектепке дейінгі мекемелердегі орындар санын 82,7 мың, оның ішінде мемлекеттік және жеке үлгідегі жеке тұрған балабақшаларда 64,8 мың орынға ұлғайту көзделген.
Есепті мерзімге жайлы тұрмысты қамтамасыз ету үшін жалпы қуаты бір ауысымда 21,8 мың адам болатын амбулаториялық мекемелерді енгізу, сондай-ақ халықтың болжамды санын ескере отырып, төсек-орынның ауруханалық қорын 4265 бірлікке ұлғайту қажет.
Бірінші кезеңде (2025 жыл) денсаулық сақтау мекемелерінің 32 объектісін салу көзделген, оның ішінде 9 аурухана, 17 амбулаториялық емхана, 3 оңалту орталығы (сыйымдылығы 904 орын) және 3 өзге денсаулық сақтау объектісі, есепті мерзімге – 61 денсаулық сақтау объектісі, оның ішінде 3 аурухана, 52 емхана, 5 оңалту орталығы және зертханалары бар дәрі-дәрмек құралдары мен медициналық өнімдерді сараптау орталығы.
3-параграф. Экономикалық қызмет
Астана ретіндегі қалаларды, оның ішінде "жаңа (жобаланған) астана" болып табылатындарды стратегиялық позициялау тәжірибесін талдау мұндай қалалар туралы "шенеуніктер қаласы" деген ұғыммен байланысты функционалы мен беделін бұрмалауды еңсеру стратегиялық позициялаудың негізгі бағыттарының бірі болып табылатынын көрсетеді. Бас жоспарда қала экономикасының мынадай басым бағыттары айқындалып, үш негізгі міндет қойылған:
қаланы Қазақстан Республикасының астанасы, қаланың "сыртқа" ашылуына байланысты жаһандық орталық ретінде көрсету;
қаланың "ішке" ашылуына байланысты қала тұрғындары, оның ішінде әлеуетті көшіп келушілер үшін тартымды, жайлы инклюзивті "өмір сүруге арналған қалаға" айналуы;
экономика және жұмыспен қамту құрылымын әртараптандыру.
4-параграф. Қаланы ғылыми-инновациялық орталық ретінде дамыту
Креативті индустрия. IT-сектор
Астана қаласы бүгінгі күні ІТ-секторды дамыту үшін айтарлықтай әлеует жинақтап үлгерді және Орталық Азияның ІТ-астанасы рөліне үміткер қалалардың бірі ретіндегі позицияны иеленуі әбден мүмкін. Бұл бірнеше факторларға байланысты:
қалада қазақстандық IT-чемпиондар компанияларының жартысы орналасқан;
қалада IT-университет ашылды;
Астанада Орталық Азиядағы IT-стартаптардың аса ірі халықаралық технопаркі – Астана Хаб жұмыс істейді;
Халықаралық ғылыми кешен өзегі бола алатын ғылыми кластерді қалыптастыру отандық ғылымның дамуын жеделдете алады. "Назарбаев Университетінің" оң тәжірибесі үздік шетелдік ғалымдарды тарта отырып, халықаралық деңгейдегі ғылыми-білім беру мекемелерін ұйымдастырудың мүмкін екенін көрсетеді.

Для развития сети дошкольных учреждений на расчетный срок предусмотрено увеличение количества мест в дошкольных учреждениях на 82,7 тыс. мест, из них 64,8 тыс. в отдельно стоящих детских садах государственного и частного типов.
Для обеспечения комфортного проживания на расчетный срок необходимо ввести амбулаторные учреждения с общей мощностью 21,8 тыс. посещений в смену, а также увеличить с учетом прогнозной численности населения больничный фонд коек на 4265 единиц.
На первом этапе (2025 год) предусмотрено строительство 32 объектов учреждений здравоохранения, из них 9 больниц, 17 амбулаторных поликлиник, 3 реабилитационных центра (вместимостью 904 места) и 3 прочих объекта здравоохранения, на расчетный срок – 61 объект здравоохранения, из них 3 больницы, 52 поликлиники, 5 реабилитационных центров и Центр экспертизы лекарственных средств и медицинских изделий с лабораториями.
Параграф 3. Экономическая деятельность
Анализ опыта стратегического позиционирования столичных городов, в том числе являющихся "новыми (спроектированными) столицами", показывает, что одним из основных направлений стратегического позиционирования является преодоление функционального и репутационного перекоса, связанного с представлением о таких городах, как о "городах чиновников". Генеральным планом определены следующие приоритетные направления экономики города, которые ставят три основные задачи:
позиционирование города как столицы Республики Казахстан, глобального центра, связанное с открытием города "вовне";
превращение города в комфортный инклюзивный "город для жизни", привлекательный для жителей города, в том числе потенциальных мигрантов, связанное с открытием города "вовнутрь";
диверсификация структуры экономики и занятости.
Параграф 4. Развитие города как научно-инновационного центра
Креативные индустрии. IT-сектор
Город Астана на сегодняшний день уже накопил значительный потенциал для развития IT-сектора и вполне может позиционироваться как один из городов-претендентов на роль IT-столицы Центральной Азии. Это обусловлено несколькими факторами:
в городе базируется половина компаний – казахстанских IT-чемпионов;
в городе открыт IT-университет;
в Астане функционирует крупнейший международный технопарк IT-стартапов в Центральной Азии – Астана Хаб.
Ускорить развитие отечественной науки могло бы формирование научного кластера, ядром которого может выступить международный научный комплекс. Положительный опыт "Назарбаев Университета" демонстрирует возможность организации научно-образовательных учреждений международного уровня с привлечением лучших зарубежных ученых.

5-параграф. Қаланың өнеркәсіп аймақтарын жаңғырту
Экономиканы әртараптандыру және қалада еңбек ету орындарын құру мақсатында өнеркәсіпті қолданыстағы өнеркәсіптік аймақтар, индустриялық аймақтар шегінде дамыту көзделген. Қалада іске асырылатын негізгі бағыттар – металлургия (аффинаж зауыты), елорданың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған тамақ өнеркәсібі, машина жасау, сондай-ақ тұрғын үй құрылысына, азаматтық және өнеркәсіптік құрылысқа арналған материалдар өндірісі.
4-тарау. Қала құрылысын дамыту Сәулет-қала құрылысы аспектілері
Бас жоспардың негізгі қағидаттары: экологиялық қолайлы, қауіпсіз және әлеуметтік тұрғыдан ыңғайлы өмір сүру ортасын құру бағытындағы қала құрылысы іс-шаралары кешенінің негізі болып табылатын көп орталықты болу, жинақылық, теңгерімділік.
Елорданы дамытудың проблемалық мәселелері бойынша тұжырымдамалық жобалық шешімдер ұсынылды: халық санының жылдам өсуі, аумақтардың функционалдық мақсатын өзектілендіру, құрылыс тығыздығының ұлғаюы, көліктік, инженерлік және әлеуметтік инфрақұрылымды теңгерімді дамыту.
Бас жоспардың негізгі сәулет-қала құрылысы идеясы Еуразия құрлығы елдерінің ынтымақтастығы мен өзара іс-қимылы орталықтарының бірі – өмір сүруге жайлы қала ретінде Астана қаласының көркем бейнесін қалыптастыру болып табылады.
Жоспарлау шешімі жергілікті жағдайлар кешені (климаттық, табиғи, ұлттық және т.б.) ескеріле отырып қабылданды. Аумақты сәулет-жоспарлау тұрғысынан ұйымдастыру қаланың қалыптасқан функционалдық-жоспарлау құрылымы ескеріле отырып орындалды және аумақтар мен қалыптасқан көлік-жоспарлау қаңқасын кешенді бағалау негізінде әзірленді.
Аса маңызды табиғи фактор – қаланы оң жағалау мен сол жағалау бөліктеріне бөліп жатқан Есіл өзені Астананың қалалық жоспарлау құрылымының басты орталық элементі болып табылады. Есіл өзені – қаланың дамуына бағыт беретін және өмір ағымының бейнесі іспеттес табиғи жасыл және су осі. Солтүстікте өзенмен бір қатарда дерлік өнеркәсіптік аймақты негізгі қала құрылысынан бөліп жатқан "Батыс Еуропа – Оңтүстік-Шығыс Азия" аса маңызды теміржол магистралі өтеді. Қаланың тарихи орталығы осы екі негізгі артерияның ортасында дамыды, сондықтан қала аумағы оңтүстік бағытта өсуде, сол жағалау бөлігі игерілуде.
Табиғи-экологиялық және көліктік қаңқа қаланың перспективадағы жоспарлау құрылымын қалыптастырудың негізі болып табылады. Табиғи-экологиялық қаңқаны Есіл өзенінің алқабы, оған құйылатын өзендер: Ақбұлақ, Сарыбұлақ, "Жасыл Аймақ" және "Астана орманы" екпелері, жұмыс істеп тұрған орман саябақтары, қалалық саябақтар, гүлбақтар, желекжолдар құрайды. Астана қаласының селитебті аумағының ішкі жоспарлау құрылымын негізінен халыққа мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетуді және қаладағы қозғалысты үздік ұйымдастыру талаптары айқындап береді. Қаланың жоспарлау шешімі айналма жүйенің дамуына байланысты.
Қаланың тұрғын аудандары мен орамдары аумақты тұрғын және магистральдық көшелер желісінің бөлуі нәтижесінде құрылады. Аудандарда балабақшалар, мектептер, дене шынықтыру алаңдары, сауда ойын-сауық орталықтары, аудандық саябақтар, емханалар, азық-түлік және азық-түлік емес ірі дүкендер, моншалар және т. б. сияқты халыққа қызмет көрсету үшін күнделікті пайдаланылатын мекемелер мен объектілер жобаланады.
Елдің аса ірі әкімшілік-саяси, ғылыми және мәдени орталығы ретіндегі Астана қаласының бас жоспарының қала құрылысы аспектісінде мынадай негізгі ережелер мен шешімдер ескерілді:
экологиялық, әлеуметтік және экономикалық аспектілерді ескере отырып, қала аумағын орнықты даму бағытында дамыту;
қолайлы экологиялық орта мен өмір сүруге, жұмыс істеуге, демалуға және көңіл көтеруге арналған кеңістіктер құруды ескере отырып, қоғамдық кеңістіктерді дамыту және көгалдандыру тұжырымдамасын әзірлеу;
жаңа жұмыс орындарын құру және инвестициялар тарту арқылы қаланың экономикалық әлеуетін дамыту;
тұрғын үй жағдайларын жақсарту, әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі және мәдени өмірді дамыту арқылы қала тұрғындарының өмір сүру сапасын арттыру;
цифрлық технологиялар, зияткерлік басқару жүйелері және смарт-технологиялар сияқты заманауи технологияларды дамыту;
қаланы: тұрғын, өнеркәсіптік, коммерциялық, мәдени және т. б. функционалды аймақтарға бөлу. Әр аймақтың өзіндік нақты мақсаты және тиісті инфрақұрылымдық объектілері бар;
қаланың тарихи және мәдени ескерткіштерін сақтау және қорғау;
көлік инфрақұрылымын дамыту: жаңа магистральдар салу, жол желісін кеңейту, жаяу жүргіншілер аймақтарын құру, жаңа көпірлер мен жол айрықтар салу;
экологиялық таза қалалық орта құру;
тұрғын үй инфрақұрылымын дамыту: тұрғын үй салу, халықтың жайлы тұрғын үйге деген сұранысын қанағаттандыруға тиіс жаңа шағын аудандар, орамдар мен тұрғын үй кешендерін құру;
бизнес үшін инфрақұрылым құру: бизнесті дамыту және инвестициялар тарту үшін жағдай жасау;
қоғамдық инфрақұрылымды дамыту: мектептер, балабақшалар, оқушылар сарайы, ауруханалар сияқты әлеуметтік инфрақұрылымның жаңа объектілерін құру, жаңа мәдени объектілерді құру; театрлар, көрме залдары, кітапханалар және т. б. жаңа спорт объектілерін құру;
туризмді дамыту: Бас жоспарда туристік инфрақұрылым құру және қалаға туристерді тарту көзделеді.
Тұрғындар мен туристерге жайлы қалалық ортаны, қала тұрғындарына ыңғайлы көлік жүйесін құру қаланы жобалаудың маңызды факторы болды. Ол үшін көлік пен жаяу жүргіншілерді бөлу, жаяу жүргіншілер аймақтары мен велосипед жолдарын құру, демалыс және мәдени іс-шаралар кеңістігін құру сияқты заманауи қала құрылысы тұжырымдамалары пайдаланылады.

Параграф 5. Модернизация промышленных зон города
В целях диверсификации экономики и создания в городе мест приложения труда предусмотрено развитие промышленности в пределах уже существующей промышленной зоны, индустриальных зон. Основные направления, реализуемые в городе, – металлургия (аффинажный завод), пищевая промышленность для обеспечения продовольственной безопасности столицы, машиностроение, а также производство материалов для жилищного, гражданского и промышленного строительства.
Глава 4. Градостроительное развитие
Архитектурно-градостроительные аспекты
Основными принципами Генерального плана являются: полицентричность, компактность, сбалансированность, являющиеся основой комплекса градостроительных мероприятий, направленных на создание экологически благоприятной, безопасной и социально удобной жизненной среды.
Предложены концептуальные проектные решения по проблемным вопросам развития столицы: стремительный рост численности населения, актуализация функционального назначения территорий, повышение плотности застройки, сбалансированное развитие транспортной, инженерной и социальной инфраструктуры.
Основная архитектурно-градостроительная идея Генерального плана заключается в формировании выразительного облика города Астаны как комфортного для жизни города, одного из центров сотрудничества и взаимодействия стран Евразийского континента.
Планировочное решение принято с учетом комплекса местных условий (климатических, природных, национальных и т.д.). Архитектурно-планировочная организация территории выполнена с учетом сложившейся функционально-планировочной структуры города и разработана на основе комплексной оценки территории и сложившегося транспортно-планировочного каркаса.
Главным центральным элементом городской планировочной структуры города Астаны является важнейший природный фактор – река Есиль, разделяющая город на правобережную и левобережную части. Река Есиль представляет собой природную зеленую и водную ось, направляющую развитие города и символизирующую течение жизни. Практически параллельно реке на севере проходит важнейшая железнодорожная магистраль "Западная Европа – Юго-Восточная Азия", отделяющая промышленную зону от основной городской застройки. Исторический центр города развивался между данными двумя основными артериями, поэтому рост городской территории идет в южном направлении – освоение левобережной части.
Основой формирования перспективной планировочной структуры города является природно-экологический и транспортный каркас. Природно-экологический каркас формируют пойма реки Есиль, ее притоки: Ақбұлақ, Сарыбұлақ, существующие насаждения "Жасыл Аймак" и "Астана-орманы", функционирующие лесопарки, городские парки, скверы, бульвары. Внутренняя планировочная структура селитебной территории города Астаны в основном определяется требованиями наилучшей организации культурно-бытового обслуживания населения и городского движения. Планировочное решение города обусловлено развитием кольцевой системой.
Жилые районы и кварталы города образуются в результате членения территории сетью жилых и магистральных улиц. В районах проектируются учреждения и объекты повседневного пользования для обслуживания населения: детские сады, школы, физкультурные площадки, торгово-развлекательные центры, районные парки, поликлиники, крупные продовольственные и непродовольственные магазины, бани и др.
В градостроительном аспекте в Генеральном плане города Астаны как крупнейшего административно-политического, научного и культурного центра страны учитывались следующие основные положения и решения:
развитие территории города в направлении устойчивого развития с учетом экологических, социальных и экономических аспектов;
разработка концепции развития общественных пространств и озеленения с учетом создания благоприятной экологической среды и пространств для жизни, работы, отдыха и развлечений;
развитие экономического потенциала города путем создания новых рабочих мест и привлечения инвестиций;
повышение качества жизни горожан через улучшение жилищных условий, доступность социальных услуг и развитие культурной жизни;
развитие современных технологий, таких как цифровые технологии, интеллектуальные системы управления и смарт-технологии;
разделение города на функциональные зоны: жилые, промышленные, коммерческие, культурные и т.д. Каждая зона имеет свою конкретную цель и соответствующие инфраструктурные объекты;
сохранение и защита исторических и культурных памятников города;
развитие транспортной инфраструктуры: строительство новых магистралей, расширение дорожной сети, создание пешеходных зон, строительство новых мостов и развязок;
создание экологически чистой городской среды;
развитие жилой инфраструктуры: строительство жилья, создание новых микрорайонов, кварталов и жилых комплексов, которые должны удовлетворять потребности населения в комфортном жилье;
создание инфраструктуры для бизнеса: развитие бизнеса и создание условий для привлечения инвестиций;
развитие общественной инфраструктуры: создание новых объектов социальной инфраструктуры – школы, детские сады, дворцы школьников, больницы; создание новых культурных объектов – театры, выставочные залы, библиотеки, создание новых спортивных объектов;
развитие туризма: Генеральный план предусматривает создание туристической инфраструктуры и привлечение туристов в город.
Важным фактором при проектировании города было создание комфортной городской среды для жителей и туристов, удобной для городского населения транспортной системы. Для этого использовались современные концепции градостроительства, такие как разделение транспорта и пешеходов, создание пешеходных зон и велодорожек, а также создание пространств для отдыха и культурных мероприятий.

Қаланың жоспарлау құрылымында 5 жоспарлау ауданы қарастырылған, олардың шекаралары әкімшілік аудандардың шекараларымен шектеседі. Бұл елорданы аумақтық дамытуды жедел басқару үшін ыңғайлы. Қала 148 жоспарлау секторына бөлінген, оның әрқайсысында қоғамдық орталық құру жоспарланған.
Қала әрқайсысында аудан орталығы орналасқан аудандарға бөлініп, аудан орталықтарын іскерлік орталықпен, өнеркәсіп орындарымен, саябақтармен, стадиондармен, вокзалдармен байланыстыратын қосымша магистральдық көшелер пайда болады.
Кешенді қоғамдық орталықтардың жоспарлау композициясы қала құрылысының профилі мен қаланың көлемі, жергілікті табиғи жағдайлар және қалыптасып қалған жоспарлау ахуалы арқылы анықталады.
Жоспарлау орталықтарын дамыту қала тұрғындарын бастапқы қызмет көрсету объектілерімен қамтамасыз ету, көлік-ауыстырып міну тораптарын дамыту, саябақ аймақтары, сауда орталықтары мен спорт объектілері бар қоғамдық кеңістіктерді дамыту және үйлесімді, жайлы орта құру арқылы теңестірілетін болады.

Планировочная структура города представлена 5 планировочными районами, границы которых совпадают с границами административных районов. Это удобно для оперативного управления территориальным развитием столицы. Город разделен на 148 планировочных секторов, в каждом из которых планируется создание общественных центров.
В городе, делящемся на районы с расположенными в них районными центрами, возникают дополнительные магистральные улицы, связывающие районные центры с деловым центром, промышленными предприятиями, парками, стадионами, вокзалами.
Планировочная композиция комплексных общественных центров определяется градостроительным профилем и величиной города, местными природными условиями и уже сложившейся планировочной ситуацией.
Развитие планировочных центров будет сбалансировано с обеспечением горожан объектами первичного обслуживания, развитием транспортных пересадочных узлов, общественных пространств с парковыми зонами, торговыми центрами и спортивными объектами, созданием гармоничной, комфортной среды.

Тұрғындарды қызмет көрсету және тыныс-тіршілік объектілерімен қамтамасыз ету үшін 148 жоспарлау секторының әрқайсысында 10 мыңға жуық адам тұрады деп көзделіп отыр. Жоспарлау секторы – қаланың бірнеше тұрғын орамнан тұратын ірі аумағы.
Жоспарлау секторының қағидаттары:
жалпы білім беретін мектептерге, балабақшаларға жаяу бару мүмкіндігі, балалардың көлік қозғалысы қарқынды жалпықалалық магистральдарды кесіп өтуін жоққа шығару;
қала тұрғындарын (оның ішінде балаларды, қарттарды және халықтың қимыл-қозғалысы баяу топтарын) жаяу баруға болатын қауіпсіз радиуста қызмет көрсету мекемелерімен қамтамасыз ету. Бұл бәріне таныс, бірақ іріленген және қазіргі тұрмыс жағдайларына бейімделген ықшам аудандар.
Бұл іс-шаралар қаланы барлық жоспарлау секторларында тұруға жайлы қалаға айналдыруға мүмкіндік береді.
1-кесте
Р/с
Жоспарлау аудандарының атауы
Жоспарлау ауданының аумағы (га)
Жоспарлау секторларының саны
1
Шығыс аудан

Для обеспечения населения объектами обслуживания и жизнедеятельности в 148 планировочных секторах предусмотрено население порядка 10 тыс. человек в каждом. Планировочный сектор – это крупная городская территория, состоящая из нескольких жилых кварталов.
Принципы планировочного сектора:
пешеходная доступность общеобразовательных школ, детских садов, предотвращение пересечения детьми общегородских магистралей с интенсивным движением транспорта;
обеспечение населения города (в том числе детей, пожилых людей и маломобильных групп населения) учреждениями обслуживания в радиусе безопасной пешеходной доступности. Это знакомые всем микрорайоны, но укрупненные и адаптированные к современным условиям жизни.
Данные мероприятия позволят сделать город комфортным для проживания во всех планировочных секторах.
Таблица 1
№ п/п
Наименование планировочного района
Территория планировочного района (га)
Кол-во планировочных секторов
1.
Восточный район

2) Оңтүстік жоспарлау ауданы – "Есіл" ауданы: Қабанбай батыр даңғылынан Есіл өзенінің бойымен қаланың шығыс шекарасына дейін, одан әрі қала шекарасы бойынша оңтүстік-шығысқа қарай Қарқаралы тас жолына дейін, одан әрі Қарқаралы тас жолының шығыс жағымен және Қабанбай батыр даңғылының жұп жағымен Есіл өзеніне дейін. Аудан шекарасына Ұлттық пантеон аумағы кіреді. Ұлттық пантеон Астана қаласынан 17 км қашықтықта орналасқан, ол Қабанбай батыр кесенесінің айналасында, батырдың есімімен аталатын ауылдың жанында тұрғызылған;
3) Батыс жоспарлау ауданы – "Нұра" ауданы: қаланың батыс бөлігінде Есіл өзенінің бойымен шығысқа қарай Қабанбай батыр даңғылына дейін, одан әрі Қабанбай батыр даңғылының тақ жағымен және Қарқаралы тас жолының батыс жағымен қаланың оңтүстік шекарасына дейін;
4) Солтүстік-батыс жоспарлау ауданы – "Сарыарқа" ауданы: қаланың батыс шекарасынан темір жол бойымен Алаш тас жолына дейін, Бөгенбай батыр даңғылының тақ жағымен Республика даңғылына дейін, одан әрі оңтүстікке қарай Республика даңғылының тақ жағымен А. Бараев көшесіне дейін, А. Бараев көшесімен Есіл өзеніне дейін, Есіл өзенінің оң жақ тармағымен қаланың батыс шекарасына дейін;
5) Солтүстік жоспарлау ауданы – "Байқоңыр" ауданы: Астана-Қостанай тас жолы бағытындағы темір жолдан қаланың қазіргі шекарасының бойымен солтүстікке қарай Ақбұлақ өзеніне дейін, Ақбұлақ өзенінің бойымен Р. Қошқарбаев даңғылына дейін, Р. Қошқарбаев даңғылының жұп жағымен Сауда көшесіне дейін, Сауда көшесінің бойымен А184 (жобалық атауы) көшеге дейін, одан әрі Ақбұлақ өзені бойымен Есіл және Ақбұлақ өзендерінің түйіскен жеріне дейін, Есіл өзенінің бойымен Қараөткел көпіріне дейін, А. Бараев көшесінің бойымен Республика даңғылына дейін, Республика даңғылының жұп жағымен Бөгенбай батыр даңғылына дейін, Бөгенбай батыр даңғылы мен Алаш тас жолының бойымен темір жолға дейін, темір жол бойымен қаланың батыс шекарасына дейін. Аудан шекарасына қалалық зират аумағы кіреді.
Қала аумақтарын қала құрылысы аймақтарына бөлу регламенттерді белгілеу арқылы жүргізілетін қала аумақтарын реттелген өзара байланыстыра отырып пайдалану арқылы тыныс-тіршілікке толық қолайлы жайлы орта құруға бағытталған. Бас жоспардың қала құрылысы аймақтарына бөлу материалдары:
егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын әзірлеуге арналған бастапқы-рұқсат беру және қала құрылысы құжаттамасының құрамына аумақты перспективада пайдаланудың тиісті көрсеткіштерін енгізу;
аумақты қазіргі пайдаланудың тиімділігін бағалау;
жер қатынастары мен мүліктік қатынастарды белгілеген кезде аумақты пайдаланудың тиісті көрсеткіштерін қосу және есепке алу;
қала тұрғындарын және қала құрылысының қызметіне басқа да қатысушыларды (инвесторлар, құрылыс салушылар, кәсіпкерлер және т. б.) аумақтың қала құрылысын дамыту перспективасы туралы хабардар ету;
қала құрылысы аймақтарының шекарасындағы барлық объектілер мен аумақтар бойынша сараптама жүргізу, жобалық және рұқсат беру құжаттамасын келісу және бекіту үшін пайдаланылады.
Аумақтардың функционалдық мақсаты қаланың әрбір жоспарлау бірлігі үшін белгілі бір қызмет түрлерін (тұрғын аймақ, әлеуметтік аймақ, коммерциялық аймақ, өзге аймақ) белгілейді.
Аумақтардың құрылыс мақсаты әрбір жоспарлау бірлігінің құрылыс салынған бөлігі құрылыс салудың шекті параметрлерін белгілейді (құрылыстың ең жоғарғы және ең төменгі биіктігі, құрылыс салудың шекті тығыздығы, қызыл сызықтардан шегініс және т.б.).
Қала құрылысы жоспарында аумақтық аймақтың орналасуы мен даму ерекшеліктері, сондай-ақ жер учаскелерін пайдаланудың алуан түрін (тұрғын үй, қоғамдық-іскерлік, өндірістік, рекреациялық және жер учаскелерін пайдаланудың өзге де түрлерін) аумақтық тұрғыдан ұштастыру мүмкіндігі ескеріліп, жер пайдалану және құрылыс салу қағидаларын әрбір аумақтық аймақ үшін жеке белгілейді.
Жобада мынадай функционалдық аймақтар айқындалған:
Тұрғын аудандар. Тұрғын аудандар халықтың үнемі тұруына арналған және осы мақсатта көп пәтерлі және жеке тұрғын үйлер салынады. Тұрғын үйлерде қосалқы функция ретінде халыққа әлеуметтік-мәдени және тұрмыстық қызмет көрсететін,жеке тұрған, кіріктіре және жапсарлас салынған объектілерді, негізінен санитариялық қорғау аймақтарын (бұдан әрі – СҚА) ұйымдастыруды талап етпейтін қосалқы ғимараттар, автотұрақтар, өнеркәсіптік және коммуналдық қоймалар түрінде орналастыруға жол беріледі.
Өнеркәсіптік аймақ. Өнеркәсіптік аймақ өнеркәсіптік аймақтарды және сарқынды суларды тазарту станциялары мен тұндырғышы бар коммуналдық аймақты қамтиды. Өнеркәсіптік аймақты жылу және электр энергиясын өндіру объектілері, газ, су жеткізушілер, темір жолдардың жылжымалы құрамын жөндеу, орталық жылыту радиаторлары мен қазандықтарын жөндеу объектілері, генераторлар, трансформаторлар, электр энергиясын тарату және басқару жабдықтары, медициналық жабдықтар, құрылыс материалдарының өндірісі, тамақ өнеркәсібі және т. б. сияқты қаланың жұмыс істеп тұрған негізгі кәсіпорындары құрайды.
Санитариялық қорғау аймақтары. СҚА – өнеркәсіптік және тұрғын аудандар арасындағы жасыл қорғаныш аймақтары. Бас жоспарда өндірістік объектілер мен жоспарлау аумақтарының тұрғын аудандары арасында СҚА ұйымдастыру көзделеді, бұл ретте СҚА өнеркәсіп орындарының қауіптілік сыныбын нақты айқындай отырып қалыптастырылатын болады.
Демалыс аймақтары. Демалыс аймақтарына қалалық ормандар, орман саябақтары, орманды қорғау аймақтары, су айдындары, ауыл шаруашылығы алқаптары және басқа да жерлер кіреді, олар тұрғын аймақта орналасқан саябақтармен, бақтармен, алаңдармен және желекжолдармен бірге ашық кеңістіктер жүйесін түзеді. Астана қаласының аумағын ландшафттық-рекреациялық ұйымдастыру қала ортасының жасыл бөліктерінің бәрін теңгерімді дамытуға, елорда тұрғындары үшін қолайлы табиғи және экологиялық жағдайларды қамтамасыз етуге сайып келеді.
Арнайы аймақ. Арнайы аймақ зираттарды, тұрмыстық қатты қалдықтарды қайта өңдеу кәсіпорындарын, тазарту құрылысжайларын және қала шаруашылығының басқа да осындай құрылымдарын орналастыруға арналған.
Резервтік аумақтар. Резервтік аумақтар Астана қаласының перспективадағы дамуы үшін қаланың тұрғын аймағын одан әрі дамыту үшін пайдаланылатын жерлер болып табылады.
Қолжетімділігі шектеулі аймақтар. Қолжетімділігі шектеулі аймақтар әскери ведомстволар мен әскери бөлімдердің арнайы аумақтары. Оларда тұрғын үйлер, соның ішінде казармалар немесе түзеу мекемелері де, коммуналдық шаруашылық, өнеркәсіп объектілері мен басқа әскери объектілер де орналасады.
Қоғамдық орындар. Қоғамдық орындар негізінен денсаулық сақтау, мәдениет, білім беру, байланыс, сауда, қоғамдық тамақтану, тұрмыстық қызмет көрсету, коммерциялық қызмет объектілерін, сондай-ақ кәсіптік орта және жоғары білім беру мекемелерін, ғылыми-зерттеу, әкімшілік мекемелерді, ғибадат құрылысжайларын, іскерлік, қаржылық және қоғамдық қызмет орталықтарын, автотұрақтар мен жалпықалалық маңызы бар басқа да ғимараттар мен құрылыстарды орналастыруға арналған.
Инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймақтары. Инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймақтары теміржол, автомобиль, өзен, әуе және құбыржол көлігінің құрылысжайлары мен коммуникациясын, электрмен және жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру, газбен жабдықтау объектілері мен инженерлік жабдықтарды орналастыруға және пайдалануға арналған. Оларға инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймақтары: автомобиль көлігі объектілері; су көлігі объектілері; сыртқы көлік объектілері; инженерлік инфрақұрылым объектілері (құбыржол көлігі, байланыс, хабар тарату, телевизия, ақпараттық технологиялар және энергетика) жатады.

2) Южный планировочный район – район "Есиль": от проспекта Қабанбай батыр по реке Есиль до восточной границы города, далее на юго-восток по границе города до шоссе Қарқаралы, далее по восточной стороне шоссе Қарқаралы и вдоль по четной стороне проспекта Қабанбай батыр до реки Есиль. В границы района входит территория Национального пантеона. Национальный пантеон находится в 17 км от города Астаны, его возвели вокруг мавзолея Қабанбай батыр, недалеко от села Қабанбай батыр;
3) Западный планировочный район – район "Нұра": по реке Есиль в западной части города на восток до проспекта Қабанбай батыр, далее вдоль по нечетной стороне проспекта Қабанбай батыр и западной стороне шоссе Қарқаралы до южных границ города;
4) Северо-западный планировочный район – район "Сарыарқа": от западной границы города вдоль железной дороги до шоссе Алаш, по нечетной стороне проспекта Бөгенбай батыр до проспекта Республики, далее на юг по нечетной стороне проспекта Республики до улицы А. Бараева, по улице А. Бараева до реки Есиль, по правому рукаву реки Есиль до западной границы города;
5) Северный планировочный район – район "Байқоңыр": от железной дороги в направлении шоссе "Астана – Костанай" на север по существующей границе города до реки Ақбұлақ, вдоль реки Ақбұлақ до проспекта Р. Қошқарбаев, по четной стороне проспекта Р. Қошқарбаев до улицы Сауда, вдоль по улице Сауда до улицы А184 (проектное наименование), далее по реке Ақбұлақ до слияния рек Есиль и Ақбұлақ, по реке Есиль до моста Қараөткел, по улице А. Бараева до проспекта Республики, по четной стороне проспекта Республики до проспекта Бөгенбай батыр, вдоль проспекта Бөгенбай батыр и шоссе Алаш до железной дороги, по железной дороге до западной границы города. В границы района входит территория городского кладбища.
Градостроительное зонирование городских территорий направлено на создание полноценной благоприятной комфортной среды жизнедеятельности с упорядоченным взаимоувязанным использованием городских территорий, проводимым через установление регламентов. Материалы градостроительного зонирования Генерального плана используются для:
включения соответствующих показателей перспективного использования территорий в состав исходно-разрешительной и градостроительной документации на разработку детализирующих проектных предложений;
оценки эффективности существующего использования территорий;
включения и учета соответствующих показателей использования территорий при установлении земельных и имущественных отношений;
информирования жителей города и других участников градостроительной деятельности (инвесторов, застройщиков, предпринимателей и т.д.) о перспективах градостроительного развития территорий;
проведения экспертизы, согласования и утверждения проектной и разрешительной документации по всем объектам и территориям в границах градостроительных зон.
Функциональное назначение территории устанавливает для каждой планировочной единицы города определенные виды деятельности (жилая зона, социальная зона, коммерческая зона, иная зона).
Строительное назначение территории устанавливает для застроенной части каждой планировочной единицы предельные параметры застройки (минимальную и максимальную высоту, предельную плотность застройки, отступ от красных линий и др.).
Градостроительный план индивидуально устанавливает правила землепользования и застройки для каждой территориальной зоны с учетом особенностей ее расположения и развития, а также возможности территориального сочетания различных видов использования земельных участков (жилого, общественно-делового, производственного, рекреационного и иных видов использования земельных участков).
Проектом определены следующие функциональные зоны:
Жилые районы. Жилые районы предназначены для постоянного проживания населения и с этой целью подлежат строительству с многоквартирными и индивидуальными жилыми домами. В жилых домах в качестве вспомогательной функции допускается размещение отдельно стоящих, встроенных и пристроенных объектов социально-культурного и бытового обслуживания населения, в основном в виде вспомогательных зданий, автостоянок, промышленных и коммунальных складов, не требующих организации санитарно-защитных зон (далее – СЗЗ).
Промышленная зона. Промышленная зона включает в себя промышленные зоны и коммунальную зону с очистной станцией и отстойником сточных вод. Промышленную зону образуют основные действующие предприятия города, такие как объекты генерации тепловой и электрической энергии, поставщики газа, воды, объекты ремонта подвижного состава железных дорог, ремонта радиаторов и котлов центрального отопления, генераторы, трансформаторы, оборудование распределения и управления электроэнергией, медицинское оборудование, производство стройматериалов, пищевая промышленность и др.
Санитарно-защитные зоны. СЗЗ – это зеленые защитные зоны между промышленными и жилыми районами. Генеральный план предусматривает организацию СЗЗ между производственными объектами и жилыми районами планировочных территорий, при этом СЗЗ будет формироваться с конкретным определением класса опасности промышленных предприятий.
Зоны отдыха. К зонам отдыха относятся городские леса, лесопарки, лесные защитные зоны, водоемы, сельскохозяйственные угодья и другие земли, которые с парками, садами, площадями и бульварами, расположенными в жилой зоне, образуют систему открытых пространств. Ландшафтно-рекреационная организация территории города Астаны заключается в сбалансированном развитии всех зеленых частей городской среды, обеспечении благоприятных природных и экологических условий для жителей столицы.
Специальная зона. Специальная зона предназначена для размещения кладбищ, предприятий по переработке твердых бытовых отходов, очистных сооружений и других подобных структур городского хозяйства.
Резервные территории. Резервные территории для перспективного развития города Астаны являются землями, которые будут использованы для дальнейшего развития жилой зоны города.
Зоны ограниченного доступа. Зоны ограниченного доступа – это специальные территории военных ведомств и воинских частей. В них размещаются как жилые здания, в том числе казармы или исправительные учреждения, так и объекты коммунального хозяйства, промышленности и другие военные объекты.
Общественные места. Общественные места предназначены для преимущественного размещения объектов здравоохранения, культуры, образования, связи, торговли, общественного питания, бытового обслуживания, коммерческой деятельности, а также учреждений среднего профессионального и высшего образования, научно-исследовательских, административных учреждений, культовых сооружений, центров деловой, финансовой и общественной деятельности, автостоянок, других зданий и сооружений общегородского значения.
Зоны инженерной и транспортной инфраструктуры. Зоны инженерной и транспортной инфраструктуры предназначены для размещения и эксплуатации сооружений и коммуникаций железнодорожного, автомобильного, речного, воздушного и трубопроводного транспорта, объектов электро- и теплоснабжения, водоснабжения и водоотведения, газоснабжения и инженерного оборудования. К ним относятся зоны инженерной и транспортной инфраструктуры: объекты автомобильного транспорта; объекты водного транспорта; объекты внешнего транспорта; объекты инженерной инфраструктуры (трубопроводного транспорта, связи, вещания, телевидения, информационных технологий и энергетики).

Астана қаласын қалалық аймақтарға бөлу – бұл аумақтарды функционалдық пайдалануға (функционалдық аймақтарға бөлу), девелопментке (құрылыс аймақтарына бөлу), ландшафтты ұйымдастыруға (ландшафттық аймақтарға бөлу) және экологиялық қауіпсіздікке (экологиялық аймақтарға бөлу) қойылатын міндетті талаптарды белгілеу. Бас жоспар жобасында 5 жоспарлау ауданы белгіленген, олардың шекаралары астананың 5 әкімшілік ауданымен және 148 жоспарлау секторымен шектеседі.
Қаланың селитебті аумағының ауданы 2035 жылға қарай 25,9 мың га құрайды. Өнеркәсіптік аумақтар темір жолдың солтүстігіне қарай тарихи қалыптасқан аумақтарда қалады. Қолданыстағы өнеркәсіп орындары негізінен қалыптасқан өнеркәсіптік аймақтар шегінде дамытылып, кеңеюі шектелетін болады. Жаңа кәсіпорындар жаңа өнеркәсіптік алаңдарда (ауданы 600 га № 1 индустриялық парк, ауданы 433 га № 2 индустриялық парк және ауданы 80 га логистикалық орталық) орналасады. Өнеркәсіптік аймақтың ауданы 2035 жылға қарай 9,0 мың га құрайды. Қаланың қалған аумағын Қазақстанның барлық аумағынан өзіндік флорасы мен фаунасын әкелетін, саябақтармен, Есіл, Ақбұлақ, Сарыбұлақ өзендерінің және "Нұра-Есіл" каналының жағалауымен бірге қаланың кез келген аумағынан жаяу баруға болатын қашықтықтағы бірыңғай табиғи-ландшафтық кешен түзетін "жасыл танаптар" құрайды. Көгалдандыру аумағы 1 адамға шаққанда 18,7 ш.м2 есеппен 2035 жылға дейін 42,7 мың га ауданды құрайды.
5-тарау. Көліктік инфрақұрылым
Көліктік инфрақұрылым демографиялық және әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштердің болжамды өсуі, халықтың ұтқырлығы, жолаушылар мен жүк тасымалы көлемінің өзгеруі, көліктің жаңа баламалы түрлерінің тайталассыз енгізілуі, экологиялық талаптардың қатаңдатылуы жағдайында қала аумақтарына жайлы қатынауды, қала ішіндегі, қала маңындағы және сыртқы көлік байланыстарының қауіпсіздігі мен сенімділігін қамтамасыз етуге тиіс. Бұл міндеттер жүріп-тұрудың моторсыз тәсілдерінің (жаяу және велосипедпен жүру), қоғамдық және жеке көліктің, қалалық, қала маңындағы және сыртқы көлік жүйелерінің өзара іс-қимылы мен бірін-бірі толықтыруын қамтамасыз ететін қаланың бірыңғай көлік жүйесін дамытуды, сондай-ақ тұтынушыларға көліктік қызмет көрсету түрлерін баламалы таңдауға мүмкіндік беруді талап етеді.
Астана қаласының көлік жүйесін одан әрі жетілдірудің негізгі аспектілеріне мыналар жатады:
1. Жол қозғалысы қауіпсіздігін арттыру.
2. Көліктің қоршаған ортаға теріс әсерін азайту.

Городское зонирование города Астаны – это установление обязательных требований к функциональному использованию территорий (функциональное зонирование), девелопменту (строительное зонирование), организации ландшафта (ландшафтное зонирование) и экологической безопасности (экологическое зонирование). Проектом Генерального плана установлено 5 планировочных районов, границы которых совпадают с границами 5 административных районов столицы и 148 планировочными секторами.
Площадь селитебной территории города к 2035 году составит 25,9 тыс. га. Промышленные территории остаются на исторически сложившихся территориях севернее железной дороги. Существующие промышленные предприятия будут развиваться в основном в пределах сложившихся промышленных зон с ограниченным расширением. Новые предприятия будут размещаться на новых промышленных площадках (Индустриальный парк № 1 площадью 600 га, Индустриальный парк № 2 площадью 433 га и логистический центр площадью 80 га). Площадь промышленной зоны составит 9,0 тыс. га к 2035 году. Остальную территорию города составляют "зеленые клинья", входящие с индивидуальной флорой и фауной со всех территорий Казахстана и наряду с парками, набережными вдоль рек Есиль, Ақбұлақ, Сарыбұлақ и канала "Нұра-Есіл", составляющими единый природно-ландшафтный комплекс, находящийся в пределах пешеходной доступности с любой территории города. Территория озеленения предусмотрена на площади 42,7 тыс. га до 2035 года, в расчете на 1 человека – 18,7 м2.
Глава 5. Транспортная инфраструктура
Транспортная инфраструктура должна обеспечить комфортную доступность территорий города, безопасность и надежность внутригородских, пригородных и внешних транспортных связей в условиях прогнозируемого роста демографических и социально-экономических показателей, подвижности населения, изменения объемов пассажирских и грузовых перевозок, бесконфликтного включения новых альтернативных видов транспорта, ужесточения экологических требований. Эти задачи требуют развития единой транспортной системы города, обеспечивающей взаимодействие и взаимодополняемость немоторизированных способов перемещения (пешеходное и велосипедное движение), общественного и индивидуального транспорта, городских, пригородных и внешних транспортных систем, а также предоставление возможности потребителям альтернативного выбора видов транспортного обслуживания.
К ключевым аспектам дальнейшего совершенствования транспортной системы города Астаны отнесены:
1. Повышение безопасности дорожного движения.
2. Сокращение негативного воздействия транспорта на окружающую среду.

3. Ақпараттық технологиялардың әлеуетін пайдалану.
4. Жоспарланған қоныстануға, еңбек ету орындарының орналасуына және халықтың болжамды ұтқырлығына сәйкес Астана қаласының көлік желілерін одан әрі дамыту қажеттігі.
5. Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету, әуеайлақ жабдығының және әуе кемелерін ұшырудың адамдардың денсаулығы мен жеке және заңды тұлғалардың қызметіне ықтимал теріс әсерін ескере отырып, ұшу қауіпсіздігі талаптарын сақтау үшін әуеайлақ маңындағы аумақтағы құрылыс Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасында көзделген шектеулер ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Қалалық көліктік инфрақұрылымның әлеуетін ұлғайту қоғамдық жолаушылар көлігін дамыту басымдығы белгіленіп және оның жолаушылар тасымалының жалпы көлеміндегі үлесі арттырылып, халықтың жүріп-тұруына кететін уақытты барынша азайту қажеттігі ескеріле отырып орындалатын болады. Бұл ретте мыналар жалғасады:
Бас жоспарда белгіленген бағыттарда қаланың көше-жол желісінің қаңқасын кезең-кезеңімен қалыптастыру;
көлікауыстырып міну тораптары жүйесін дамыту;
қалалық қоғамдық жолаушылар көлігін дамыту;
жеке көлікті иелену және пайдалану деңгейін төмендетуді қамтамасыз ететін жеңіл көлікті және жеке ұтқырлық құралдарын жалға беру бойынша көрсетілетін қызметтер саласын дамыту;
халықтың аз қозғалатын топтары мен мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін тұтас және қауіпсіз қозғалыс желісін құру, сондай-ақ жаяу жүргіншілердің жайлы және қауіпсіз қозғалысы үшін көше кеңістіктері мен аула аумақтарын жайластыру.
Қаланың орталық бөлігінде көлік басымдықтарының мына иерархиясы негізге алынады: жаяу жүргіншілер мен велосипед қатынасы үшін жайлы жағдайлар, қоғамдық жолаушылар көлігінің басым дамуы, қозғалыстағы автомобиль және соңғы орында тұрақта тұрған автомобиль. Астана қаласының көлік жүйесін дамытудың негізгі көрсеткіштері 2-кестеде көрсетілген.
2-кесте Астананың көліктік инфрақұрылым объектілерінің біртіндеп дамуының жиынтық көрсеткіштері
Р/с №
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірл.
Кезеңдер бойынша көрсеткіштердің шамасы

3. Использование потенциала информационных технологий.
4. Необходимость дальнейшего развития транспортных сетей города Астаны в соответствии с планируемым расселением, размещением мест приложения труда и прогнозной мобильностью населения.
5. Для обеспечения безопасности полетов воздушных судов, соблюдения требований безопасности полетов с учетом возможных негативных воздействий оборудования аэродрома и полетов воздушных судов на здоровье людей и деятельность физических и юридических лиц строительство на приаэродромной территории осуществляется с учетом ограничений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации.
Увеличение потенциала городской транспортной инфраструктуры будет выполняться с учҰтом необходимости минимизации затрат времени населением на передвижения при установлении приоритета развития общественного пассажирского транспорта и повышении его доли в общем объҰме пассажирских перевозок. При этом продолжится:
поэтапное формирование каркаса улично-дорожной сети города на направлениях, установленных Генеральным планом;
развитие системы транспортно-пересадочных узлов;
развитие городского общественного пассажирского транспорта;
развитие сферы услуг по прокату легкового транспорта и средств индивидуальной мобильности, обеспечивающих снижение уровня владения и пользования индивидуальным транспортом;
создание целостной и безопасной сети движения для маломобильных групп населения и людей с ограниченными возможностями, а также обустройство уличных пространств и дворовых территорий для комфортного и безопасного движения пешеходов.
В центральной части города за основу принимается иерархия транспортных приоритетов: комфортные условия для пешеходных и велосипедных сообщений, превалирующее развитие общественного пассажирского транспорта, движущийся автомобиль и на последнем месте – припаркованный автомобиль. Основные показатели развития транспортной системы города Астаны показаны в таблице 2.
Таблица 2. Сводные показатели поэтапного развития объектов транспортной инфраструктуры города Астаны
№ п/п
Наименование показателей
Ед. изм.
Величина показателей по периодам

108,8
186,4
755,8
н/д
2-кестеге ескертпелер:
Жиынтығы 8 өтпежолдан тұратын өзен арқылы 4 теміржол өтпесі.
49 көпір және 4 топырақ үйіндісі кіреді.
Елді мекеннің бас жоспары кезеңінде ұзындығы нақтыланбайтын немесе мейлінше шартты болатын өтпелер ескерілмеген.
Өтпежолдардың ұзындығы өтпежолдар желісінің 2025 жылға 1,7 км/км2, 2035 жылға 1,6 км/км2 тығыздығы негізге алынып қабылданған.
ЖРК желілеріндегі жылжымалы құрамның сыйымдылығы – 650 жолаушы.

108,8
186,4
755,8
н/д
Примечания к таблице 2:
4 железнодорожных перехода через реки, состоящие суммарно из 8 путепроводов.
Включают 49 мостов и 4 земляные насыпи.
Без учҰта проездов, протяжҰнность которых на стадии генерального плана населҰнного пункта не уточняется либо достаточно условна.
ПротяжҰнность проездов принята исходя из плотности сети проездов на 2025 год – 1,7 км/км2, на 2035 год – 1,6 км/км2.
Вместимость подвижного состава на линиях ЛРТ – 650 пассажиров.

Трамвай желілерінде жылжымалы құрамның сыйымдылығы 350 жолаушы болып қабылданды (3 секциялы).
Жеке ұтқырлық құралдары – велосипедтер, самокаттар, мопед пен басқалары.
6-тарау. Инженерлік инфрақұрылым 1-параграф. Сумен жабдықтау
Қазіргі уақытта қаланың су тұтынуы тәулігіне 330 мың м3 құрайды, оны қолданыстағы 1, 2-ші сорғы-сүзгі станциялары (бұдан әрі – ССС-1, ССС-2) тәулігіне 305 мың м3 және қосылуы 2023 жылы жоспарланған, өнімділігі тәулігіне 105 мың м3 болжанған, салынып жатқан 3-ші сорғы-сүзгі станциясы (бұдан әрі – ССС-3) қамтамасыз етуде.
Бас жоспарда 2025 жылға дейін: су қоймасынан ССС-3-ке дейін су құбырының диаметрі 1200 мм 2-ші желісінің құрылысын аяқтау көзделген, қазіргі техникалық сумен жабдықтау үшін "Тельман" сорғы станциясының қуаты 100-ден (қазіргі қуаты) 160 мың м3/тәул. дейін кеңейіп, индустриялық паркке дейін диаметрі 1000 мм 2-ші желісін салу қажет.
2035 жылға қарай қаланың халық саны 2,3 млн тұрғынды құрайды және тәуліктік ең жоғары есептік шығын тәулігіне 613 мың м3 құрайды, ол үшін "Ертіс-Қарағанды" каналынан су құбырын жүргізіп, тәулігіне 210 мың м3 ССС-4 салу көзделген.
2-параграф. Су бұру
Астана қаласында өнімділігі тәулігіне 254 мың м3 бір кәріз тазарту құрылысжайы (бұдан әрі – КТҚ) жұмыс істейді.
Бас жоспарда 2025 жылға дейін өнімділігі тәулігіне 188 мың м3 КТҚ-2 құрылысын аяқтау көзделген, 2035 жылға есептік су бұру тәулігіне 604 мың м3 болғанда өнімділігі тәулігіне 165 мың м3 КТҚ-3 салу көзделген.
Тазартылған сарқынды суды техникалық сумен жабдықтауға және жасыл желектерді суаруға пайдалану көзделеді. Тазартылған судың қалдығын Есіл өзеніне және "Нұра-Есіл" каналына бұру көзделіп отыр.
3-параграф. Нөсер кәрізі
Қалада нөсер кәрізінің 17 КТҚ, 113 нөсерлік сорғы станциясы жұмыс істейді. Нөсер кәрізінің жалпы ұзындығы 610,2 км құрайды.
2025 жылға 7 КТҚ, 2035 жылға қосымша 7 КТҚ салу көзделген.
4-параграф. Жылумен жабдықтау
Астана қаласының қолданыстағы жылумен жабдықтау жүйесінде екі негізгі бағыт бар: алты аудандық қазандығы бар ЖЭО-1, ЖЭО-2 негізіндегі орталықтан жылумен жабдықтау жүйесі (бұдан әрі – ОЖ), қолданыстағы жиынтық жылу қуаты 2709 Гкал/сағ және орталықтандырылмаған жылумен жабдықтау жүйесі (бұдан әрі – ОЖЖ).
2025 жылға қарай ОЖ аймағында жылу жүктемелеріне сұраныс сағатына 3863 Гкал құрайды, ол үшін ЖЭО-3-тің 1-ші кезегін, "Оңтүстік-Шығыс" және "Тұран" екі ГТС салу көзделген.
2035 жылға қарай ОЖ аймағында жылу жүктемелеріне сұраныс 5820 Гкал /сағ құрайды, ол үшін ЖЭО-2 кеңейту, ЖЭО-3-тің 2-ші кезегін және "Тельман" және "Оңтүстік-батыс" екі ГТС салу көзделген.

Вместимость подвижного состава на линиях трамвая принята 350 пассажиров (3-секционные).
Средства индивидуальной мобильности – велосипеды, самокаты, мопеды и прочие.
Глава 6. Инженерная инфраструктура
Параграф 1. Водоснабжение
В настоящее время водопотребление города составляет 330 тыс. м3/сутки, которые обеспечивают существующие насосно-фильтровальные станции 1, 2 (далее – НФС-1, НФС-2) – 305 тыс. м3/сутки и строящаяся насосно-фильтровальная станция 3 (далее – НФС-3) производительностью 105 тыс. м3/сутки с планируемым вводом в эксплуатацию в 2023 году.
Генеральным планом предусмотрено до 2025 года: завершение строительства 2-й нитки водовода диаметром 1200 мм от водохранилища до НФС-3, для технического водоснабжения необходимо расширение насосной станции "Тельмана" со 100 (существующая мощность) до 160 тыс. м3/сутки со строительством 2-й нитки диаметром 1000 мм до Индустриального парка.
К 2035 году численность населения города составит 2,3 млн жителей и расчетный максимально-суточный расход составит 613 тыс. м3/сутки, для чего предусмотрено строительство НФС-4 на 210 тыс. м3/сутки с водоводом от канала "Иртыш-Караганда".
Параграф 2. Водоотведение
В городе Астане действует одно канализационно-очистное сооружение (далее – КОС) производительностью 254 тыс. м3/сутки.
Генеральным планом предусмотрено до 2025 года завершить строительство КОС-2 производительностью 188 тыс. м3/сутки, на 2035 год при расчетном водоотведении 604 тыс. м3/сутки предусмотрено строительство КОС-3 производительностью 165 тыс. м3/сутки.
Предусматривается использование доочищенных сточных вод на техническое водоснабжение и полив зеленых насаждений. Остаток доочищенных вод предусматривается отводить в реку Есиль и канал "Нұра-Есіл".
Параграф 3. Ливневая канализация
В городе функционируют 17 КОС ливневой канализации, 113 ливневых насосных станций. Общая протяженность сетей ливневой канализации составляет 610,2 км.
На 2025 год предусмотрено строительство 7 КОС, на 2035 год дополнительно 7 КОС.
Параграф 4. Теплоснабжение
Действующая система теплоснабжения города Астаны представлена двумя основными направлениями: система централизованного теплоснабжения (далее – ЦТ) на базе ТЭЦ-1, ТЭЦ-2 с шестью районными котельными, суммарной располагаемой тепловой мощностью 2709 Гкал/ч, и система децентрализованного теплоснабжения (далее - ДЦТ).
К 2025 году в зоне ЦТ потребность в тепловых нагрузках составит 3863 Гкал/час, для чего предусмотрено строительство 1-й очереди ТЭЦ-3, двух ГТС "Юго-Восток" и "Туран".
К 2035 году в зоне ЦТ потребность тепловых нагрузок составит 5 820 Гкал/ч, для чего предусмотрено расширение ТЭЦ-2, строительство 2-й очереди ТЭЦ-3 и двух ГТС "Тельмана" и "Юго-Запад".

5-параграф. Электрмен жабдықтау
2022 жылы Астана қаласының ең жоғары электр жүктемесі ЖЭО-1 және ЖЭО-2 электр станцияларынан 825 МВт құраған. Қуат пен электр энергиясының тапшылығы "KEGOC" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – АҚ) тиесілі 220кВ шеңбер арқылы жабылады.
Бас жоспарға сәйкес электр көздерінің 2035 жылға арналған болжамды қуаты 1800 МВт құрайды.
2025 жылға дейін сенімді электрмен жабдықтау үшін 110/10кВ бес қосалқы станция ("Южная-2" ҚС, "Батығай" ҚС, "Қабанбай батыр" ҚС, "Арай" ҚС, "Қарлығаш" ҚС) салу қажет.
2035 жылға дейін электрмен жабдықтауды қамтамасыз ету үшін төрт қосалқы станция ("Наурыз" ҚС, "Майбалық" ҚС, "Аңсаған" ҚС, "Бағыстан" ҚС) салу қажет.
6-параграф. Газбен жабдықтау
Астана қаласын газдандыру "Сарыарқа" магистральдық газ құбыры пайдалануға берілген соң басталды. "Астана" АГТС-1 және "Астана" АГТС-2 жиынтық өнімділігі 460,0 мың м3/сағ.
2025 жылға қарай айналма автожол мен "Нұра-Есіл" каналының қиылысынан оңтүстікке қарай өнімділігі сағатына 350 м3 АГТС-3 салу және "Сарыарқа" МГ-ден АГТС-3-ке дейін ұзындығы 71,707 км газ бұру құбырын салу көзделген.
2035 жылға қарай олардың әрқайсысының өнімділігін сағатына 230-дан 350 мың м3-ке дейін ұлғайтып, "Астана" АГТС-1 және "Астана" АГТС-2 реконструкциялау көзделген.
7-тарау. Қоршаған ортаға әсер етуді бағалау
Қаланың әуе бассейнінің басты ластағыштары – шығарындылар көздерінің үш түрі: стационарлық көздер, автокөлік және шығарындылардың ұйымдастырылмаған көздері, бұл ретте соңғы уақытта автомобиль көлігі Астананың атмосфералық ауасының ластану деңгейіне ең көп үлес қосуда. Астана қаласының аумағында атмосфералық ауаның жай-күйін зерттеу нәтижелері бойынша мыналар белгіленді:
Астана қаласының негізгі көздерінен ластағыш заттар (бұдан әрі – ЛЗ) шығарындыларының жалпы көлемі жылына 179766,2 т құрайды. Атмосфералық ауаға ЛЗ шығарындыларында автокөлік маңызды рөл атқарады, оның шығарындыларын өнеркәсіп секторының ластағыш заттарының шығарындыларымен салыстыруға болады: көлік (50,3%); өнеркәсіп секторы (43,4%). Жеке сектордың ЛС шығарындылары бар болғаны 6,3 % құрайды.
Ластағыш заттардың қатты және ылғалды жауын-шашынмен түсуін талдау нәтижелері өнеркәсіптік аудандарда және қаланың батыс шетінде Ильинка кенті маңында шаң ең көп болатынын көрсетеді, мұнда шаң түсуінің ең жоғары шапшаңдығы 28,9 г/м2 немесе 28900 кг / км2 құрайды.
Бас жоспарда 2035 жылға қарай ауданы 150 га тұрғын аймақты қаланың өнеркәсіп орындарының СҚА-дан ЖЭО-1, ЖЭО-3-тен (СҚА – 1000 м), "К-Дорстрой" АҚ асфальтбетон зауытынан (СҚА – 1000 м) шығару ұсынылады. Бұл аумақтар өнеркәсіп мұқтажына беріледі.

Параграф 5. Электроснабжение
В 2022 году максимальная электрическая нагрузка города Астаны составляла 825 МВт от электростанции ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2. Дефицит мощности и электроэнергии покрывается через центральную городскую понизительную подстанцию и кольцо 220 кВ, принадлежащие акционерному обществу (далее – АО) "KEGOC".
Согласно Генеральному плану расчетная мощность источников электроэнергии на 2035 год составит 1800 МВт.
Для обеспечения надежным электроснабжением до 2025 года необходимо строительство пяти подстанций 110/10кВ (ПС "Южная-2", ПС "Батыгай", ПС "Кабанбай батыр", ПС "Арай", ПС "Карлыгаш").
Для обеспечения электроснабжением до 2035 года необходимо строительство четырех подстанций (ПС "Наурыз", ПС "Майбалык", ПС "Ансаган", ПС "Багыстан").
Параграф 6. Газоснабжение
Газификация города Астаны началась с вводом в эксплуатацию магистрального газопровода "Сарыарка". АГРС-1 "Астана" и АГРС-2 "Астана", которые имеют суммарную производительность 460,0 тыс. м³/час.
К 2025 году предусмотрено строительство АГРС-3 южнее пересечения кольцевой автодороги и канала "Нұра-Есіл" с производительностью 350 м3/час и газопровода-отвода от МГ "Сарыарка" до АГРС-3 протяженностью 71,707 км.
К 2035 году предусмотрена реконструкция АГРС-1 "Астана" и АГРС-2 "Астана" с увеличением производительности каждой из них с 230 до 350 тыс. м3/час.
Глава 7. Оценка воздействия на окружающую среду
Главными загрязнителями воздушного бассейна города являются три вида источников выбросов: стационарные источники, автотранспорт и неорганизованные источники выбросов, причем в последнее время автомобильный транспорт вносит наибольший вклад в уровень загрязнения атмосферного воздуха Астаны. По результатам исследования состояния атмосферного воздуха на территории города Астаны установлено:
Общий объем выбросов загрязняющих веществ (далее – ЗВ) от основных источников города Астаны составляет 179766,2 т/год. Значительную роль в выбросах ЗВ в атмосферный воздух играет автотранспорт, выбросы от которого сравнимы с выбросами загрязняющих веществ от промышленного сектора: транспорт (50,3 %); промышленный сектор (43,4 %). Выбросы ЗВ от частного сектора занимают лишь 6,3 %.
Анализ результатов выпадения загрязняющих веществ с твҰрдыми и влажными осадками показывает, что наибольшая пылевая нагрузка наблюдается в промышленных районах и на западной окраине города вблизи поселка Ильинка, где максимальная интенсивность выпадения пыли составляет 28,9 г/м2 или 28900 кг/км2.
Генеральным планом предлагается вынос жилой зоны площадью 150 га из СЗЗ промышленных предприятий города к 2035 году: от ТЭЦ-1, ТЭЦ-3 (СЗЗ – 1000 м), от асфальтобетонного завода АО "К-Дорстрой" (СЗЗ – 1000 м). Данные территории будут определены под промышленные нужды.

СҚА шекарасына тұрғын үйлер түсетін өнеркәсіп орындары Астана – Көкшетау трассасының батысына, К-1 трассасының солтүстігіне қарай шығарылады. Бұл кәсіпорындардың ауданы 47,5 га құрайды.
Қала аумағындағы экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі іс-шаралар мыналарды көздейді.
Атмосфералық ауаны қорғау бойынша іс-шаралар:
2035 жылға қарай қаланың өнеркәсіп орындарының аймағынан ауданы 150 га тұрғын аймақты шығару;
ауданы 47,5 га өнеркәсіп орындарын "Астана – Көкшетау" трассасының батысына, К-1 трассасының солтүстігіне қарай шығару;
селитебті аймақтан біршама қашық орналасқан өнеркәсіп орындары үшін арнайы аймақтар мен технопарктер құру;
газ тәріздес ластағыш заттарды залалсыздандыру және тұтып қалу жөніндегі техникалық шешімдерді енгізу;
стационарлық көздерден ластағыш заттар шығарындыларын азайту;
өнеркәсіп орындары мен жеке секторды газ отынына ауыстыру;
көлікті газ отынына және электр тартымына ауыстыру;
жалпы пайдаланымдағы (желекжолдар, гүлбақтар, бақтар) және арнайы мақсаттағы (темір жолдардың қорғаныш "жасыл жолақтары", коммуникацияның техникалық аймақтары және т.б.) көгалдандырылған аумақтарды сақтап қалу және жаңаларын құру;
Астана қаласында көліктің баламалы түрін енгізу (электроавтобустар, ЖРК, велоқозғалыс);
қаланың барлық ЖЭО мен аудандық қазандықтарын қамтитын "Астана-Энергия" АҚ объектілерін газ отынына ауыстыру;
қуаты сағатына 440 Гкал шамасындағы ЖЭО-3-тің 1-ші кезегін және қуаты сағатына 418 Гкал шамасындағы ЖЭО-3-тің 2-ші кезегін 2035 жылға дейін пайдалануға беру;
ауданы 535 га күл үйіндісін салу.
Жоспарланған қызмет аумағындағы және іргелес жерлердегі су ресурстары Астана қаласының су қорын түзетін жерүсті және жерасты суларымен ұсынылған. Қаланың су қорын:
қаланың құрылыс салынатын жерлері шегінде құйылатын өзендермен (Ақбұлақ және Сарыбұлақ бұлақтары) бірге Есіл өзені;
Астана қаласы мен қала маңын сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын Астана су қоймасы;
Нұра-Есіл каналы;
табиғи және жасанды жолмен түзілетін су айдындары (Майбалық, Талдыкөл көлдері, қала аумағы мен қала маңы аймағы шегіндегі басқа да шағын көлдер);
қала аумағындағы дренаж-жаңбыр суын жинақтағыштар;
жерасты сулары түзеді.
Жерүсті және жерасты суларының ластануын азайту үшін:
Кіші Талдыкөл көлінің № 7 учаскесінде су қорғау аймағын, су жиегінен 70 м-ден 300 м-ге дейін су қорғау аймағын, 35 м мөлшерінде су қорғау жолағын белгілеу;
Кіші Талдыкөл көлінің №5 учаскесінде рекреациялық аймақ құру;
2025 жылға қарай өнімділігі тәулігіне 188 мың м3 кәріз-тазарту құрылысжайын (КТҚ-2) салу.

Вынос промышленных предприятий, в границы СЗЗ которых попадает жилая застройка, в направлении западнее трассы Астана – Кокшетау, севернее трассы К-1. Площадь данных предприятий составляет 47,5 га.
Меры по улучшению экологической ситуации на территории города предусматривают следующее.
Мероприятия по охране атмосферного воздуха:
вынос жилой зоны площадью 150 га из СЗЗ промышленных предприятий города к 2035 году;
вынос промышленных предприятий площадью 47,5 га в направлении западнее трассы "Астана – Кокшетау", севернее трассы К-1;
создание специальных зон и технопарков для промышленных предприятий, расположенных на значительном расстоянии от селитебной зоны;
внедрение технических решений по обезвреживанию и улавливанию газообразных загрязняющих веществ;
снижение выбросов загрязняющих веществ от стационарных источников;
перевод промышленных предприятий и частного сектора на газовое топливо;
перевод транспорта на газовое топливо и электрическую тягу;
сохранение и создание новых озелененных территорий общего пользования (бульваров, скверов, садов) и специального назначения (защитных "зеленых полос" железнодорожных путей, технических зон коммуникации и т.д.);
внедрение альтернативного вида транспорта в городе Астане (электроавтобусы, ЛРТ, велодвижение);
перевод на газовое топливо объектов АО "Астана-Энергия", включающих все ТЭЦ и районные котельные города;
введение в эксплуатацию 1-й очереди ТЭЦ-3 мощностью около 440 Гкал/час и 2-й очереди ТЭЦ-3 до 2035 года мощностью около 418 Гкал/час;
строительство золоотвала площадью 535 га.
Водные ресурсы на территории намечаемой деятельности и прилегающих землях представлены поверхностными и подземными водами, образующими водный фонд города Астаны. Водный фонд города образуют:
река Есиль с ее притоками в пределах городской застройки (ручьи Ақбұлақ и Сарыбұлақ);
Астанинское водохранилище, используемое для водоснабжения города Астаны и пригорода;
канал Нура – Есиль;
водоемы естественного и искусственного происхождения (озера Майбалық, Талдыколь, другие малые озера в пределах городской территории и пригородной зоны);
накопители дренажно-дождевых вод на территории города;
подземные воды.
Для снижения загрязнения поверхностных и подземных вод необходимо:
установление водоохранной зоны на участке № 7 озера Малый Талдыколь, водоохранной зоны в размере от 70 до 300 м от уреза воды, водоохранной полосы в размере 35 м;
создание рекреационной зоны на участке № 5 озера Малый Талдыколь;
строительство КОС (КОС-2) производительностью 188 тыс. м3/сутки к 2025 году;

2035 жылға қарай өнімділігі тәулігіне 165 мың м3 кәріз-тазарту құрылысжайын (КТҚ-3) салу.
3720 га алаңда Қарабидайық жинақтағышын кеңейту;
жерүсті суларының ластану көздерін анықтау және жою (оқшаулау);
сарқынды суларды (кәріз, нөсер, дренаж) тазарту технологиясын жетілдіру;
тазартылған сарқынды суды шаруашылық қызметте пайдалану, тазартылған сарқынды су пайдаланылатын бағыттарды іздеу және олардың санитарлық негіздемесі;
нөсер суын, еріген және тасқын суды жинауды ұйымдастыру, жергілікті дренаж жүйесі;
су құбыры және кәріз желілерінен ағып кетудің алдын алу бойынша профилактикалық шаралар жүйесі;
коррозиялық бұзылуды жоққа шығару мақсатында жерасты құбырларына арналған гидрооқшаулағыш құрылғы;
тұрмыстық қатты қалдықтарды ұйымдастырылған сақтау және уақтылы шығару;
су тұтынудың айналымды жүйесін пайдалана отырып, жаңа өнеркәсіп орындарын дамыту, жұмыс істеп тұрғандарын реконструкциялау;
сумен жабдықтау және су бұру желілерін, оның ішінде ғимараттар мен тұрғын үйлерге су құбырын жүргізу және кәріз ағытқыштарын ауыстыру және реконструкциялау;
су ресурстарын ұтымды пайдалану (экономикалық ынталандыру);
ресурс үнемдеу жүйесін (технологиясын) енгізу қажет.
Атмосфераға шығарындыларды жүзеге асыратын өнеркәсіп орындары, жылу энергетикасы кәсіпорындары, автокөлік қала шегінде топырақ-өсімдік қыртысының негізгі ластану көздері болып табылады. Келтірілген залалды ішінара өтеуді техногендік игеру процесінде бүлінген жерлерді рекультивациялау жолымен жүргізуге болады.
Қазіргі уақытта елордада жалпы ауданы 396,4 га 9 саябақ, ауданы 30 га төрт желекжол, сондай-ақ ауданы 131,9 га 90 сквер жұмыс істейді.
Топырақты сақтап қалу және қалпына келтіру бойынша мыналар көзделген:
топырағы және өсімдігі табиғи күйдегі ландшафт жасау үшін пайдалануға болатын антропогендік қызметтен нұқсан келмеген учаскелерді ("өзектерді") бөлу;
жерді қалпына келтіру;
жобалау-іздестіру жұмыстары: топырақты зерттеу және даладағы басқа да зерттеулер, зертханалық талдау, картографиялау;
құрылыс салғанда топырақтың құнарлы қабатын алу, тасымалдау, сақтап қою; қалпына келтірілетін жерлерге әлеуетті құнарлы жыныстар мен қабаттарды салу; минералды тыңайтқыштарды жыл сайын енгізу есебінен сақтау және молықтыру;
ластануы тұрғысынан жерді мониторингтеу және оларды қорғау шараларын тұжырымдау;
ағаштар мен көгалдарға арналған жаңа топырақ есебінен қолайлы отырғызу орындарын құру;
ластағыш заттардың шығарындыларын бақылау және топырақтың ластануын болғызбау.
Қалада қалдықтарды көмуге арналған жалғыз санкцияланған орын – Астана қаласы, Алаш тас жолы, 6 км мекенжайында орналасқан полигон.

строительство КОС (КОС-3) производительностью 165 тыс. м3/сутки к 2035 году;
расширение накопителя Карабидаик на площади 3720 га;
выявление и ликвидация (локализация) источников загрязнения поверхностных вод;
совершенствование технологии очистки сточных вод (канализационных, ливневых, дренажных);
использование очищенных сточных вод в хозяйственной деятельности, поиск направлений использования очищенных сточных вод и их санитарное обоснование;
организация сбора ливневых, талых и паводковых вод, локальная система дренирования;
система профилактических мер по предотвращению утечек из водопроводных и канализационных сетей;
устройство гидроизоляции для подземных трубопроводов с целью исключения коррозийного разрушения;
организованное складирование и своевременный вывоз твердых бытовых отходов;
развитие новых, реконструкция существующих промышленных предприятий с использованием оборотной системы водопотребления;
замена и реконструкция сетей водоснабжения и водоотведения, в том числе вводов водопровода в здания и жилые дома и выпусков канализации;
рациональное использование водных ресурсов (экономическое стимулирование);
внедрение ресурсосберегающей системы (технологии).
Основными источниками загрязнения почвенно-растительного покрова в пределах города являются промышленные предприятия, предприятия теплоэнергетики, автотранспорт, которые осуществляют выбросы веществ в атмосферу. Частичное возмещение причиненного ущерба может быть произведено путем рекультивации земель, нарушенных в процессе техногенного освоения.
В настоящее время в столице функционирует 9 парков общей площадью 396,4 га, четыре бульвара площадью 30 га, а также 90 скверов площадью 131,9 га.
По сохранению и восстановлению почв предусмотрены:
выделение участков ("ядра"), не затронутых антропогенной деятельностью, которые могут быть использованы для создания ландшафта с естественными почвами и растительностью;
рекультивация земель;
проектно-изыскательские работы: почвенные и другие полевые исследования, лабораторные анализы, картографирование;
снятие, транспортировка, складирование плодородного слоя почвы при строительстве; нанесение на рекультивируемые земли потенциально плодородных пород и слоя; сохранение и воспроизводство за счет ежегодного внесения минеральных удобрений;
мониторинг земель на загрязнение и выработка мер по их охране;
создание благоприятных посадочных мест за счет нового почвогрунта под деревья и газоны;
контроль за выбросами загрязняющих веществ и предотвращение загрязнения почв.
Единственным санкционированным местом в городе, предназначенным для захоронения отходов, является полигон, расположенный по адресу: г. Астана, шоссе Алаш, 6 км.

Полигон екі ұяшықтан тұрады. Толық дерлік толған және қалпына келтірілуге тиіс ауданы 12 га бірінші ұяшық 2006 жылдан бері пайдаланылуда, жинақталған қалдықтардың көлемі 3,8 млн тонна тұрмыстық қатты қалдықтар немесе ұяшықтың толтырылуының 98%-ы. 2017 жылы ауданы 12 га, қуаты 2 млн тонна полигонның екінші ұяшығының құрылысы жүргізілді.
Қоршаған ортаны қорғау басқармасының мәліметінше күн сайын қала аумағынан 900-1000 тонна тұрмыстық қатты қалдық шығарылады. Тұрмыстық қалдықтардың түзілу көлемі 2020 жылы 374,99256 мың тоннаны құрады, 2025 жылы халық санының өсуіне байланысты жылына 420 000 тонна және 2035 жылға қарай шамамен жылына 660 мың тоннаны құрамақ. Әкімдіктің деректері бойынша сұрыпталған 47 178,3 тонна қайталама шикізаттың ішінде тұрмыстық қатты қалдықтардың түзілуіне шаққанда оларды кәдеге жарату үлесі 75% (35 384,0 тонна) құрады.
Бас жоспарда Астана қаласынан солтүстікке қарай Өндіріс тас жолы мен Алаш тас жолының арасында К-1 айналма жолының бойында шамамен 2 км қашықтықта СҚА алдын ала мөлшері 1000 м болатын жобаланатын күл үйіндісінен шамамен 400 метр қашықтықта орналасқан, ауданы 100 га ТҚҚ полигонын салу үшін резервке қойылатын учаске ұсынылды.
Қалдықтардың ықтимал теріс әсерін азайту үшін:
ауданы 100 га болатын жаңа тұрмыстық қатты қалдықтар полигонын салу;
қуаты жылына 450 мың тонна болатын қоқыс өңдеу зауытын (бұдан әрі – ҚӨЗ) салу;
қолданыстағы ҚӨЗ қуатын жылына 250 мың т.-дан жылына 450 мың т. дейін ұлғайта отырып жаңғырту;
қауіптілік сыныбы қалдықтарды әртүрлі бөлек жинауды ұйымдастырып, кейіннен оларды қалдықтармен жұмыс істеуге рұқсаты бар кәсіпорындарға орналастыру;
контейнерлік алаңдар мен контейнерлерді түгендеу, халықты ақпараттандыру;
контейнерлік алаңдарда ұйымдар туралы ақпарат көрсетілген арнайы тақтайшалар орнату;
аумақты абаттандыру және көгалдандыру қажет.
Жасыл желектерді сақтау бойынша:
жасыл желектер қатты тозған жерлерде өсімдіктерді қалпына келтіру;
антропогендік және техногендік факторлардың әсеріне төзімді сәндік ағаштар мен бұталардың ірі алқаптарын нысаналы түрде қалыптастыру;
"Жасыл белдеу" көгалдандыру жобалары шеңберінде жыл сайын ағаш отырғызу, саябақтар мен скверлерді салу және реконструкциялау, сондай-ақ жаңа құрылыс объектілерінің аумақтарын көгалдандыру.
Астана қаласының аумағында жабайы жануарлардың бірнеше түрі байқалған: түлкі, жабайы қоян, жабайы қабан. Дала тышқандары мен тышқан тәрізді түрлі кеміргіштер кең таралған. Дала жұмыстары кезеңінде жүргізілген бақылауға сәйкес қаланың құрылыс салынған аумағында құстардың келесі түрлері жиі кездесетіні анықталды: сұр қарға, сауысқан, сұр көгершін, торғай, қарақарға, үкі, бозторғай, шағала, үйрек. Қала аумағының жазық және орманды учаскелерінде: шымшық, ақ наурызек, самырқұс, кәдімгі пайызторғай, суықторғай, көктене, ементұмсық, сары үрпек шымшық, жасыл сарықас, орман жадырағы, шұбар тоқылдақ, сайрақ, ақ шымшық мекендейді.
Жануарлар дүниесіне келеңсіз әсерді азайту үшін:
су қорғау аймақтарында, жерүсті су объектілерінің жағалаудағы қорғау жолақтарында шаруашылық қызметті жүргізу режимін сақтау;
су ресурстары мен басқа да биологиялық ресурстарға залалдың орнын толтыру мақсатында өтеу іс-шараларын орындау;
жануарлар мен құстар мекендейтін орта ретінде табиғи саябақтарды, сулы-батпақты алқаптарды сақтау;
балық питомниктерін құру қажет.

Полигон состоит из двух ячеек. Первая ячейка площадью 12 га практически заполнена и подлежит рекультивации, эксплуатируется с 2006 года, объем накопившихся отходов составляет 3,8 млн тонн твердых бытовых отходов (далее – ТБО) или 98 % наполняемости ячейки. В 2017 году произведено строительство второй ячейки полигона площадью 12 га и мощностью 2 млн тонн.
По данным управления охраны окружающей среды ежедневно с территории города вывозится около 900-1000 тонн твердых бытовых отходов. Объем образования бытовых отходов в 2020 году составил 374,99256 тыс. тонн, в 2025 году 420000 т/год и к 2035 г в связи с ростом численности населения ориентировочно составит 660 тыс. т./год. По данным акимата из отсортированных 47178,3 тонн вторичного сырья доля утилизации твердых бытовых отходов к их образованию составила 75 % (35384,0 тонн).
Генеральным планом был предложен участок под резервирование для строительства полигона ТБО площадью 100 га, расположенный к северу от города Астаны по объездной К-1 примерно на расстоянии 2 км между шоссе Ондирис и шоссе Алаш, ориентировочно в 400 метрах от проектируемого золоотвала с предварительным минимальным размером СЗЗ – 1000 м.
Для снижения возможного негативного воздействия отходов необходимы:
строительство нового полигона твердых бытовых отходов площадью 100 га;
строительство мусороперерабатывающего завода (далее – МПЗ) мощностью 450 тыс. т/год;
модернизация существующего МПЗ с увеличением мощности с 250 до 450 тыс. т/год;
организация раздельного сбора отходов различного класса опасности с последующим размещением их на предприятиях, имеющих разрешение на обращение с отходами;
инвентаризация контейнерных площадок и контейнеров, информирование населения;
установка на контейнерных площадках специальных табличек с указанием информации об организациях;
благоустройство и озеленение территорий.
По сохранению зеленых насаждений рекомендовано:
восстановление растительного покрова в местах сильной деградации зеленых насаждений;
целенаправленное формирование крупных массивов насаждений из декоративных деревьев и кустарников, устойчивых к влиянию антропогенных и техногенных факторов;
ежегодная посадка деревьев в рамках проектов озеленения "ЗелҰный пояс", строительство и реконструкция парков и скверов, а также озеленение территорий новых строительных объектов.
На территории города Астаны были замечены несколько видов диких животных: лиса, дикий заяц, дикий кабан. Широко распространены степная мышовка и разнообразные мышевидные грызуны. По наблюдениям, проведенным в течение полевого периода, установлено, что на застроенной территории города распространены следующие виды птиц: серая ворона, сорока, сизый голубь, воробей, грач, сова-сипуха, жаворонок, чайка, утка. На степных и залесенных участках территории города обитают: чиж, белая трясогузка, свиристель, обыкновенный щегол, снегирь, зеленушка, дубонос, желтоголовый королек, зеленая пеночка, лесной конек, пестрый дятел, дрозд-рябинник, белая лазоревка.
Для снижения негативных воздействий на животный мир необходимо предусмотреть:
соблюдение режима ведения хозяйственной деятельности в водоохранных зонах, прибрежных защитных полосах поверхностных водных объектов;
выполнение компенсационных мероприятий с целью возмещения ущерба водных и других биологических ресурсов;
сохранение природных парков, водно-болотных угодий как мест обитания животных и птиц;
создание рыбопитомников.

Қазіргі уақытта қала аумағында 28 зират бар, олардың көпшілігінде орын жоқ. Жерлеу негізінен Астана – Көкшетау бағытындағы К-1 айналма жолының бойындағы ауданы 460 га жаңа зират аумағында жүргізіледі.
Қазіргі 460 га зират есепті 2035 жылғы 2 275 000 адамға, болжамды 2050 жылғы 3 200 000 адамға жеткіліксіз болады. Осыған байланысты қазіргі 460 га зираттың аумағын 1 181,54 га дейін кеңейту немесе жаңасын салу қажет.
Жоғарыда айтылғандардың негізінде қазіргі зиратты кеңейту үшін 2035 жылға қарай 380 га және 2050 жылға қарай 721,54 га немесе жаңа учаске бөлу қажеттігі туындады.
Бас жоспарда 2035 жылға дейінгі зират салуға, жерлеу рәсімдері үшін Алаш тас жолы бойындағы ауданы 386 га учаске; ауданы 2,001 га крематорий; биологиялық және медициналық қалдықтар кәдеге жаратылатын ауданы 1,2 га патологиялық-анатомиялық бюро салу ұсынылған.
Зираттар бойынша проблемалы мәселелерді шешу үшін:
2035 жылға дейін ауданы 386 га зират салу (СҚА – 300 м);
толып кеткен жерлеу алаңдарына қатысты уәкілетті органдар "ресми жабылған зираттар" мәртебесін беру рәсімін жүргізіп, кейіннен консервациялауы қажет, өйткені СҚА-ны 300 м-ден 100 м-ге дейін қысқарту бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-2 бұйрығымен бекітілген "Адамның мекендеу ортасына және денсаулығына әсер ету объектілері болып табылатын объектілердің СҚА қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" атты қолданыстағы санитариялық қағидаларды қолдануға мүмкіндік жоқ;
жергілікті атқарушы органдар тиісті тәртіп әзірлеуі және "Астана қаласының аумағында қолданыстағы 28 зират бойынша тұрақты жер пайдаланудың мемлекеттік актілерін ресімдеу және алу бойынша жұмыс істемейтін зираттарды консервациялау туралы" шешім қабылдауы, 300 метр мөлшерде СҚА белгілеуі және Астана – Көкшетау тас жолы бағытында ауданы 460 га қолданыстағы зират үшін режимді сақтауы, крематорий салуы (СҚА – 500 м);
биологиялық және медициналық қалдықтар кәдеге жаратылатын патологоанатомиялық бюро салу (СҚА – 500 м) қажет.
Автокөлік шуынан қорғау үшін:
"Астана қаласының кешенді көлік схемасы (ККС)" салалық қала құрылысы құжатын әзірлеу;
жаңа көлік магистральдарын, көпірлерді, көлік айрықтарын салу және қолданыстағыларын кеңейту, жол желісінің тар учаскелерін реконструкциялау және жөндеу, "Жасыл толқын" қағидаты бойынша іркіліксіз және жеделдетілген қозғалыс магистральдарын ұлғайту;
жол бойында, негізгі магистральдардың бойымен жасыл желектерді үнемі отырғызу;
шудан қорғау шараларын, экрандар және т. б. орнату;
тұрғындарға шудың әсерін азайту үшін көгалдандыру іс-шаралары қажет.
Темір жол көлігінің шуынан қорғау бойынша:
жолаушылар көлігінің жылжымалы құрамын жаңарту жұмыстарын жүргізу, реагенттерді қолдану және автокөлікті сұйылтылған газға ауыстыру;
қоғамдық көлікте электрлендірілген көліктің үлесін ұлғайту және қоғамдық көліктің баламалы түрлерін – жеңіл рельсті трамвайды (LRT) енгізу мүмкіндігі;
жүк көлігінің тұрғын аудандар арқылы жүріп өтуін шектеу;
тұрғын үй құрылысы салынатын аймақтармен шектесетін жүк легі өте көп темір жолдар мен автомобиль магистральдарының бойындағы учаскелерде шудан қорғайтын экрандар орнату;
қазіргі тұрғын үй алаптарының аумағында да, жаңа ғимараттарда да мониторинг жүргізу және шу карталарын жасау. Карталардың көмегімен шу әсерінің тәуекелдерін саралау және оларды жою бойынша бірінші кезектегі шараларды әзірлеу;

В настоящее время на территории города расположено 28 кладбищ, многие из них переполнены. Захоронения ведутся в основном на территории нового кладбища площадью 460 га по объездной К-1 в направлении Астана – Кокшетау.
Существующее кладбище площадью 460 га будет недостаточно на расчетный 2035 год – 2275000 чел., прогнозируемый 2050 год – 3200000 чел. В связи с этим необходимы расширение площади существующего кладбища 460 га до 1181,54 га или строительство нового.
На основании вышеизложенного возникла необходимость в выделении участка площадью 380 га к 2035 году и 721,54 га к 2050 году для расширения существующего кладбища или выделение нового участка.
Генеральным планом был предложен участок под строительство кладбища для захоронений до 2035 года площадью 386 га по трассе Алаш; строительство крематория площадью 2,001 га; патологоанатомического бюро с утилизацией биологических и медицинских отходов площадью 1,2 га.
Для решения проблемных вопросов по кладбищам необходимо:
строительство нового кладбища до 2035 года площадью 386 га (СЗЗ – 300 м);
в отношении заполненных захоронений уполномоченным органам необходимо провести процедуру присвоения статуса "официально закрытые кладбища" с последующей консервацией, так как нет возможности применить действующие Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к санитарно-защитным зонам объектов, являющихся объектами воздействия на среду обитания и здоровье человека", утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2022 года № ҚР ДСМ-2 по сокращению СЗЗ с 300 м до 100 м;
местным исполнительным органам разработать соответствующий порядок и принять решение "о консервации недействующих кладбищ на территории города Астаны по оформлению и получению государственных актов постоянного землепользования по 28 существующим кладбищам"; установить размер СЗЗ 300 метров и соблюдение режима для существующего кладбища площадью 460 га, в направлении шоссе Астана – Кокшетау;
строительство крематория (СЗЗ – 500 м);
строительство патологоанатомического бюро с утилизацией биологических и медицинских отходов (СЗЗ – 500 м).
По защите от шума от автотранспорта необходимо предусмотреть:
разработку отраслевого градостроительного документа "Комплексная транспортная схема города Астаны (КТС)";
строительство новых и расширение существующих транспортных магистралей, мостов, транспортных развязок, реконструкцию и ремонт узких участков дорожной сети, увеличение магистралей непрерывного движения и с ускоренным движением по принципу "Зеленая волна";
регулярную посадку вдоль проезжей части, основных магистралей зеленых насаждений;
устройство шумозащитных мероприятий, экранов и др.;
мероприятия по озеленению для уменьшения шумового воздействия на население.
По защите от шума железнодорожного транспорта рекомендовано:
проведение работ по обновлению подвижного состава пассажирского транспорта, применение реагентов и перевод автотранспорта на сжиженный газ;
увеличение в общественном транспорте доли электрофицированного транспорта и возможность внедрения альтернативных видов общественного транспорта – легкорельсового трамвая (LRT);
ограничение проезда через жилые районы грузового транспорта;
устройство шумозащитных экранов на участках вдоль железных дорог и автомобильных магистралей с большими грузопотоками, граничащих с зонами жилой застройки;
проведение мониторинга и составление шумовых карт как на территории существующих жилых массивов, так и на новостройках. С помощью карт ранжирование рисков шумового воздействия и разработка первоочередных мероприятий по их устранению;

вокзалдан солтүстік-батысқа қарай 4,5 км теміржол жолының учаскесінде биологиялық тосқауыл жоқ учаскелерде ағаш егу түрінде тосқауыл орнату және егілген ағаш жетіспейтін учаскелерде тосқауылдарды "күшейту" ұсынылған.
Әуе көлігінің шуынан қорғау үшін:
перспективада қаланы жоспарлаған кезде әуежайдың жақындығын ескеру;
арнайы пилоттық әдісті қолдану;
шуылы көп ұшақтарға тыйым салу, түнде ұшуды, елді мекендердің үстінен ұшуды шектеу;
шудан қорғайтын экрандарды орнату және көгалдандыру;

на участке железнодорожного пути длиной 4,5 км к северо-западу от вокзала предусмотреть устройство биологического барьера в виде лесопосадок на участках с их отсутствием и "усиление" барьеров на участках с недостатком лесопосадок.
По защите от шума авиатранспорта необходимо следующее:
при планировке города в перспективе учитывать близость аэропорта;
применение специального метода пилотирования;
запрещение наиболее шумных самолетов, ограничение ночных полетов и полетов над населенными пунктами;
устройство шумозащитных экранов и озеленения;

ұзын ось сызығы бойынша – оңтүстік-батыс және солтүстік-шығыс бағыттағы жер бөлу шекарасынан 1800 метр; қысқа ось сызығы бойынша – солтүстік-батыс және оңтүстік-шығыс бағыттағы жер бөлу шекарасынан 550 метр санитариялық алшақтықты сақтау қажет.
Астана қаласының бас жоспарының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Р/с №
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Қазіргі жай-күйі (2021 жылғы 1 қаңтарға)
Бірінші кезең (2025 жылғы 1 қаңтарға)

соблюдение санитарного разрыва по линии длинной оси – 1800 метров от границы земельного отвода в юго-западном и северо-восточном направлениях; по линии короткой оси – 550 метров от границы земельного отвода в северо-западном и юго-восточном направлениях.
Основные технико-экономические показатели
Генерального плана города Астаны
№ п/п
Показатели
Единица измерения
Современное состояние (на 1 января 2021 года)
Первый этап (на 1 января 2025 года)

10.3
Әлеуметтік инфрақұрылым
млн теңге
5 166 401,8
соның ішінде
10.3.1
халыққа қызмет көрсету мекемелері мен кәсіпорындары
млн теңге
752 566
10.3.2
тұрғын үй құрылысы
млн теңге
4 413 835,8
10.4
Табиғат қорғау және оны оңтайлы пайдалану іс-шаралары
млн теңге
21 575
*) оның ішінде 2020 жылы автокөліктен – 90,418 мың тонна, 2025 жылы – 92,393 мың тонна, 2035 жылы – 87,578 мың тонна.
Кәсіпорындарды газ отынына ауыстыру есебінен шығарындылардың жалпы төмендеуі;
**) оның ішінде рұқсат етілмеген қоқыс үйінділері 150 мың тонна;
***) оның ішінде 100 га – ТҚҚ жоспарланған полигоны
****) есептік деректерге сәйкес.
Астана қаласының
бас жоспарына
(негізгі ережелерді қоса алғанда)
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 25 қаңтардағы
№ 33 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Астана қаласының бас жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 15 тамыздағы № 1064 қаулысы.
2. "Астана қаласының бас жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 15 тамыздағы № 1064 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 73 қаулысы.
3. "Астана қаласының бас жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 15 тамыздағы № 1064 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 шілдедегі № 884 қаулысы.
4. "Астана қаласының бас жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 15 тамыздағы № 1064 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 23 желтоқсандағы № 848 қаулысы.

10.3.
Социальная инфраструктура
млн тенге
5166401,8
в том числе
10.3.1.
учреждения и предприятий обслуживания населения
млн тенге
752566
10.3.2.
жилищное строительство
млн тенге
4413835,8
10.4.
Мероприятия по охране природы и рациональному использованию
млн тенге
21575
*) в т. ч. от автотранспорта в 2020 году – 90,418 тыс. т: в 2025 году – 92,393 тыс. т, в 2035 году – 87,578 тыс. т.;
Общее снижение выбросов за счҰт перевода предприятий на газовое топливо;
**) в т.ч. несанкционированные свалки – 150 тыс. т;
***) в т.ч. 100 га – планируемый полигон ТБО;
****) согласно расчетным данным.
_________________________
Приложение
к Генеральному плану
города Астаны
(включая основные положения)
_______________________
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 25 января 2024 года № 33
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 августа 2001 года № 1064 "О генеральном плане города Астаны".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 73 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 августа 2001 года № 1064 "О генеральном плане города Астаны".
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2011 года № 884 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 августа 2001 года № 1064 "О генеральном плане города Астаны".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2016 года № 848 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 августа 2001 года № 1064 "О генеральном плане города Астаны".
_______________________________