Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 25 желтоқсандағы N 2727 Заң күшi бар Жарлығын iске асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 20 ақпандағы N 236. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.09.18. N 816 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.09.18.  N 816 Қаулысымен.
"Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 25 желтоқсандағы N 2727  U952727_ Заң күшi бар Жарлығының орындалуын қамтамасыз ету мақсаттарында (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 168-құжат) Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Әдiлет органдарына жүктелген, жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу жөнiндегi қызметтi қамтамасыз ету үшiн, жергiлiктi атқарушы органдар жанынан құрылған жылжымайтын мүлiктi бағалау және тiркеу жөнiндегi мекемелер мен кәсiпорындар, сондай-ақ жылжымайтын мүлiктi бағалау және тiркеу жөнiндегi мемлекеттiк басқа заңды тұлғалар бiр ай мерзiм iшiнде оларға әкiмшiлiк аудандарда филиалдар жүйесi бар мемлекеттiк мекемелер нысанындағы Әдiлет министрлiгiнiң жылжымайтын мүлiк жөнiндегi облыстық (қалалық) орталықтары (бұдан әрi - жылжымайтын мүлiк жөнiндегi орталықтар) деген атау берiп (қайта құрып) Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң басқаруына белгiленген тәртiпте берiлсiн.
Аталған ұйымдарды беру олардың мiндеттерi, штаттық саны, материалдық-техникалық базасы және ұстау тәртiбi сақталып жүргiзiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының министрлiктерi, ведомстволары, жергiлiктi атқарушы органдары, сондай-ақ жылжымайтын мүлiк тiркелуiн жүзеге асыратын ұйымдар жылжымайтын мүлiкке деген құқықтар мен олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу мiндеттерiн жылжымайтын мүлiк жөнiндегi тиiстi орталықтарға тапсырсын.
3. Құқықтық кадастрды тiркеу парағының (қоса берiлiп отыр) нысаны бекiтiлсiн.<*>
Ескерту. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.11.02. N 1656
қаулысымен.  P001656_
4. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Жер қатынастары мен жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң және Қазақстан Республикасы Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнiң ведомствоаралық ынтымақтастығы туралы 1996 жылғы 12 сәуiрдегi келiсiмде жазылған "Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 25 желтоқсандағы N 2727 Заң күшi бар Жарлығын iске асыру жөнiндегi мүдделi органдардың өкiлеттiктерiне шек қоюға келiсiм берiлсiн.

О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 25 декабря 1995 г. N 2727
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 1997 г. N 236. Утратило силу - постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2007 года N 816
Сноска. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 1997 г. N 236 утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2007 года  N 816 .
В целях обеспечения выполнения Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 25 декабря 1995 г. N 2727  U952727_ "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 168) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Для обеспечения возложенной на органы юстиции функции по регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним передать в месячный срок в установленном порядке в ведение Министерства юстиции Республики Казахстан созданные при местных исполнительных органах учреждения и предприятия по оценке и регистрации недвижимого имущества, а также другие государственные юридические лица по оценке и регистрации недвижимости, переименовав (преобразовав) их в областные (городские) центры по недвижимости Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - центры по недвижимости) с системой филиалов в административных районах.
Передачу указанных организаций произвести с сохранением их функций, штатной численности, материально-технической базы и порядка содержания.
2. Министерствам, ведомствам Республики Казахстан, местным исполнительным органам, а также организациям, осуществляющим регистрацию недвижимости, передать функции государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним соответствующим центрам по недвижимости.
3. Утвердить форму регистрационного листа правового кадастра (прилагается). <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 ноября 2000 г. N 1656  P001656_
4. Согласиться с разграничением полномочий заинтересованных органов по реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 25 декабря 1995 г. N 2727 "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним", изложенных в Соглашении о межведомственном сотрудничестве Министерства юстиции Республики Казахстан, Государственного комитета Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству и Министерства строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан от 12 апреля 1996 года.

5. Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi мен олардың жергiлiктi жерлердегi аумақтық органдары жылжымайтын мүлiк жөнiндегi орталықтар мен олардың филиалдарына жылжымайтын мүлiкке деген құқықтар мен олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу мақсаттары үшiн қажеттi ақпараттың өтеусiз берiлуiн қамтамасыз етсiн.
Жылжымайтын мүлiк орталықтары Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiне және жергiлiктi сәулет органдарына мемлекеттiк қала құрылысы кадастрын жүргiзу үшiн қажеттi жылжымайтын мүлiк объектiлерi туралы техникалық ақпаратты өтеусiз берсiн.
6. Қоса берiлiп отырған мыналар бекiтiлсiн:
Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу тәртiбi туралы уақытша ереже;
Жер учаскесiнде орналасқан жылжымайтын мүлiк объектiлерiне кадастрлық номер берудiң уақытша тәртiбi.
7. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi бiр айлық мерзiмде жылжымайтын мүлiк жөнiндегi орталықтардың және олардың филиалдарының ақпараттық қызмет көрсетуi туралы ереженi дайындасын және бекiтсiн.
8. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi, Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi Қазақстан Республикасының мүдделi министрлiктерi және ведомстволарымен келiсе отырып, құқықтық және басқа кадастрларды құру мен жүргiзу үшiн заңгер және өзге кадрларды дайындау, қайта дайындау және олардың бiлiктiлiгiн көтеру жөнiнде белгiленген тәртiпте ұсыныстар енгiзiлсiн.
9. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi облыстар және Алматы қаласы әкiмдерiмен келiсе отырып, бiр айлық мерзiмде жылжымайтын мүлiкке құқықтар мен олармен жасалатын мәмiлелерi тiркеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң орталық аппаратын, жылжымайтын мүлiк жөнiндегi орталықтары мен олардың агенттiктерiн қосымша қызмет үй-жайларымен қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар енгiзсiн.
10. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi 1997 жылдың 1 шiлдедегi дейiнгi мерзiмде "Жылжымайтын мүлiктi бағалау мен тiркеу туралы" (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 2, 15-құжат) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 10 қаңтардағы N 30 қаулысына  P950030_ қажеттi өзгертулер мен толықтырулар енгiзу бойынша ұсыныстар енгiзсiн.
11. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi, Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi, Қазақстан Республикасының Жер қатынастары мен жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi бұрын шығарылған нормативтi құқықтық актiлерiн осы қаулыға сәйкес келтiрсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 20 ақпандағы
N 236 қаулысымен
бекiтiлген
нысан
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.11.02. N 1656 қаулысымен.  P001656_
Құқықтық кадастр тіркеу парағының нысаны
Кадастрлық N ______  ________      Тірк. іс N _______ N ______ парақ
__________

5. Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству, Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан и их территориальным органам на местах обеспечивать безвозмездное предоставление центрам по недвижимости и их филиалам необходимой информации для целей государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним.
Центрам по недвижимости безвозмездно передавать Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан и местным органам архитектуры и градостроительства техническую информацию об объектах недвижимости, необходимую для ведения государственного градостроительного кадастра.
6. Утвердить прилагаемые:
Временное положение о порядке государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
Временный порядок присвоения кадастровых номеров объектам недвижимого имущества, расположенным на земельном участке.
7. Министерству юстиции Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить Положение об оказании информационных услуг Центрами по недвижимости и их филиалами.
8. Министерству юстиции, Министерству образования по согласованию с заинтересованными министерствами и ведомствами Республики Казахстан в установленном порядке внести предложения по подготовке, переподготовке и повышению квалификации юридических и иных кадров для создания и ведения правового и других кадастров.
9. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом по согласованию с акимами областей и города Алматы в месячный срок внести предложения по обеспечению центрального аппарата Министерства юстиции Республики Казахстан, центров по недвижимости и их филиалов дополнительными служебными помещениями для осуществления деятельности по регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним.
10. Министерству юстиции Республики Казахстан в срок до 1 июля 1997 года внести предложения по внесению необходимых изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 января 1995 г. N 30  P950030_ "Об оценке и регистрации недвижимости" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 2, ст. 15).
11. Министерству юстиции, Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству привести ранее изданные нормативные правовые акты в соответствие с настоящим постановлением.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 февраля 1997 г. N 236 <*>
Сноска. Форма регистрационного листа - в редакции постановления Правительства РК от 2 ноября 2000 г. N 1656  P001656_
Форма регистрационного листа правого кадастра
Кадастровый N ____ ________  Рег. дело N ________ Лист N __________
________

1-бөлім. Жер учаскесінің (жылжымайтын мүліктің) бірегейлендіру
сипаттамасы
--------------------------------------------------------------------
Жыл.!Кадастр.!Алдын.!Орналас.!Меншік.!Құрай.!Жердің!  (ЖУ)!Пайдалану
мүлік.!лық нө. !дағы  !қан жері!тік ны.!тын   ! (ЖУ) !бөлінуі!
мақсаты
тің   !мірі    !кадас.!        !саны   !саны  !санаты!       !
түрі  !        !трлық !        !       !      !      !       !
!        !нөмір !        !       !      !      !       !
--------------------------------------------------------------------
1  !    2   !   3  !    4   !   5   !   6  !   7  !   8   !      9
--------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------------
Қабаттылығы (АҮ)!     Ауданы     !Карта номенклатурасы,! Тіркеушінің
Қабаты (ҚҮ)     !----------------!жоспардың N          !    ерекше
!жалпы!Тұрғын. пайдалы!                !   белгілері
!     !  (АҮ және ҚҮ) !                !
--------------------------------------------------------------------
10          ! 11  !     12       !       13          !      14
--------------------------------------------------------------------
2-бөлім. Жылжымайтын мүлікке құқықтар тізілімі
2.1-бөлімше. Жылжымайтын мүлікке құқықтар (сервитуттарды қоспағанда) тізілімі
2.2-бөлімше. Жылжымайтын мүлікке сервитуттық құқықтар тізілімі
--------------------------------------------------------------------
Бөлімше!Жазба!Құқық!Мазмұны!Құқық иеленуші!Орт.!Үлесі!Сомасы!Мерзімі
N   !  N  ! түрі!       !--------------!меншік!   !      !
!     !     !       !Жеке тұл. Т.А.Ә.,!нысаны!!      !
!     !     !       !туған жылы және  !      !     !      !
!     !     !       !азамат-ғы, заң.  !      !     !      !
!     !     !       !Тұлғаның атауы   !      !     !      !          !     !     !       !және тіркелген   !      !     !      !
!     !     !       !жері, тір. N     !      !     !      !
--------------------------------------------------------------------
1   !  2  !  3  !   4   !        5        !  6   !  7  !   8  !  9
--------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------------
Құқықтың пайда болуы     !     Құқықтың тоқтатылуы    ! Тіркеушінің
-------------------------!----------------------------! ерекше
Құжаттың атауы !Тіркеу күні!Құжаттың атауы !Тіркеу күні! белгілері
және N         !және уақыты;  !және N         !және уақыты;  !
!тіркеу. Т.А.Ә.!               !тіркеу. Т.А.Ә.!
!және қолы     !               !және қолы     !

Раздел 1. Идентификационная характеристика земельного участка
(недвижимости)
---------------------------------------------------------------------------
Вид      !Кадастровый!Предыдущий !Место-     !Форма    !Кол-во !Категория
недвижим.!  номер    !кадастровый!нахождение !собствен.!состав-!земель
!           !  номер    !           !         !ляющих !(ЗУ)
---------------------------------------------------------------------------
1    !    2      !     3     !    4      !    5    !   6   !    7
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
---------------------------------------------------------------------------
Делимость!Целевое   !Этажность!   Площадь     !Номенклатура  !Особые
(ЗУ)   !назначение!  (ПО)   !---------------!карты: N плана!отметки
!          !Этаж (ВО)!общая! жилая,  !              !регистратора
!          !         !     !полезная !              !
!          !         !     !(ПО и ВО)!              !
---------------------------------------------------------------------------
8    !     9    !   10    !  11 !    12   !      13      !     14
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Раздел 2. Реестр прав на недвижимое имущество
Подраздел 2.1 Реестр прав на недвижимое имущество (кроме сервитутов)
Подраздел 2.2 Реестр сервитутных прав на недвижимое имущество
---------------------------------------------------------------------------
N подразд.!N зап.!Вид  !Содержание!Правообладатель!Форма !Доля!Сумма!Срок
!      !права!          !---------------!общей !    !     !
!      !     !          !Ф.И.О., дата   !собст.!    !     !
!      !     !          !рожд. и гражд. !      !    !     !
!      !     !          !физ. лица;     !      !    !     !
!      !     !          !наимен., место !      !    !     !
!      !     !          !регистр., рег. !      !    !     !
!      !     !          !N юрид. лица   !      !    !     !
---------------------------------------------------------------------------
1     !   2  !  3  !    4     !      5        !   6  ! 7  !  8  !  9
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
---------------------------------------------------------------------------
Возникновение права       !   Прекращение права       ! Особые отметки
----------------------------------------------------------! регистратора
Наименование !Дата и время    !Наименование и!Дата и время!
и N документа!регистр.; Ф.И.О.!N документа   !регистр.;   !
!и подпись регис.!              !Ф.И.О. и    !
!                !              !подпись     !
!                !              !регистр.    !
---------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------    10       !      11      !       12      !      13      !      14
--------------------------------------------------------------------
құрайтындар саны: ЖУ үшін - БҮ саны; БҮ үшін - ҚҮ саны немесе бөлме, егер бастапқы объекті жеке дара болса; ҚҮ үшін - бөлме саны
3-бөлім. Жылжымайтын мүлікке құқықтар жүктемелерінің (шектеулерінің) тізілімі
3.1-бөлімше. Жалға беру, сервитуттар, басқа да жылжымайтын мүлікке құқықтар жүктемелерінің (шектеулерінің) тізілімі
3.2-бөлімше. Кепілдіктер тізілімі
--------------------------------------------------------------------
Бөлімше!Жаз.!Жүкте.!Мазмұны!Құқық иеленуші КөпшіҮлесі!Сомасы!Мерзімі
N   ! N  !мелер !       !немесе өкілетті  !лік   !     !      !
!    !түрі  !       !орган            !түрі/ !     !      !          !    !      !       !-----------------!Орт.  !     !      !
!    !      !       !Жеке тұл. Т.А.Ә.,!құқық !     !      !
!    !      !       !туған жылы және  !нысаны!     !      !
!    !      !       !азамат-ғы; заң.  !      !     !      !
!    !      !       !Тұлғаның атауы,  !      !     !      !          !    !      !       !тірк. Жері және  !      !     !      !
!    !      !       !тіркеу N         !      !     !      !
--------------------------------------------------------------------
1   ! 2  !   3  !   4   !        5        !  6   !  7  !   8  !  9
-------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------------
Жүктемелердің пайда болуы  !   Жүктемелердің тоқтатылуы   !Тіркеуші.
!                              !нің
---------------------------!------------------------------!ерекше
Құжаттардың атауы!Тіркеу күні!Құжаттардың атауы!Тіркеу күнібелгілері
және N           !және уақыты;  !және N           !және уақыты;  !
!тіркеу. Т.А.Ә.!                 !тіркеу. Т.А.Ә.!
!және қолы     !                 !және қолы     !
--------------------------------------------------------------------
10       !      11      !        12       !      13      !   14
--------------------------------------------------------------------       Тіркеу парағын жабу/жалғастыру туралы жазу
--------------------------------------------------------------------
Жабу/жалғастыру!Ауыстырылған жазулардың!Парақтың (жалғастыру Күні
Тіркеуші
үшін негіздер  !(жабу кезінде) немесе  !кезінде) немесе кад.!нің
!соңғы жазулардың (жал. !нөмірі (бірігу, бө. !Т.А.Ә.
!ғастыру кезінде) тізімі!лінуге байланысты   !және
!                       !жабылған кезінде)   !қолы
--------------------------------------------------------------------

10      !       11       !      12      !     13     !      14
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
количество составляющих: для ЗУ - количество ПО; для ПО - количество
ВО или комнат, если первичным объектом является индивидуальный дом,
для ВО - количество комнат
Раздел 3. Реестр обременений (ограничений) прав на недвижимое
имущество
Подраздел 3.1 Реестр аренды, сервитутов, других обременений
(ограничений) прав на недвижимое имущество
Подраздел 3.2 Реестр залогов
---------------------------------------------------------------------------
N подразд.!N зап.!Вид  !Содержание!Правообладатель  !Вид   !Доля!Сумма!Срок
!      !обре-!          !или уполномочен. !мно-  !    !     !
!      !мене-!          !орган            !жест./!    !     !
!      !ния  !          !-----------------!Форма !    !     !
!      !     !          !Ф.И.О., дата     !общего!    !     !
!      !     !          !рожд. и гражд-во !права !    !     !
!      !     !          !физ. лица; наим.,!      !    !     !
!      !     !          !место регистр.,  !      !    !     !
!      !     !          !регистр. N юр.   !      !    !     !
!      !     !          !лица             !      !    !     !
---------------------------------------------------------------------------
1     !   2  !  3  !    4     !      5          !   6  ! 7  !  8  !  9
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
---------------------------------------------------------------------------
Возникновение обременения    ! Прекращение обременения   ! Особые отметки
----------------------------------------------------------! регистратора
Наименование !Дата и время    !Наименование и!Дата и время!
и N документа!регистр.; Ф.И.О.!N документа   !регистр.;   !
!и подпись регис.!              !Ф.И.О. и    !
!                !              !подпись     !
!                !              !регистр.    !
---------------------------------------------------------------------------
10      !       11       !      12      !     13     !      14
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Запись о закрытии/продолжении регистрационного листа
---------------------------------------------------------------------------
Основания !Перечень перенесенных записей!Номер листа(при !Дата !Ф.И.О. и
для закры-!(при закрытии)или последних  !продолжении) или!     !подпись
тия/про-  !записей (при продолжении)    !кад. номер (при !     !регистрато-
должения  !                             !закрытии в связи!     !ра
!                             !с слиянием,     !     !
!                             !разделением)    !     !
---------------------------------------------------------------------------

!2-бөлім!   !3-бөлім!   !                    !    !
--------------------------------------------------------------------
ЖОБА
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 20 ақпандағы
N 236 қаулысымен
бекiтiлген
Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен
жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу
тәртiбi туралы
УАҚЫТША ЕРЕЖЕ
Осы Ереже "Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 25 желтоқсандағы Заң күшi бар Жарлығына сәйкес әзiрлендi.
1. Жалпы ережелер
Ереженiң қолданылуы аясы
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң тiркеу органдары жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеген кезде қолданылады.
2. Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң (жалпы бөлiм) 117-бабының 2-тармағында белгiленген ережелер бойынша жылжымайтын мүлiкке теңестiрiлген жылжымайтын мүлiкке құқықтарды тiркеуге осы Ереже қолданылмайды.
3. Мүлiктiк кешен ретiнде кәсiпорынға құқықтарды және онымен немесе оның бiр бөлiгiмен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу осы Ереже белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
Тiркеу органдары
4. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi тiркеудi Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң орналасқан жердегi жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу органдары (бұдан әрi - тiркеу органы) жүзеге асырады.
5. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң тiркеу органдарының жүйесiн, мақсаттарын, құзыретiн, құқықтарын және мiндеттерiн арнайы нормативтiк актiлер айқындайды.
Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен
жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу мақсаты
және маңызы
6. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу - жылжымайтын мүлiкке құқықтардың пайда болу, ауысу, жүктелiм жасау (шектеу) немесе тоқтатылу негiздерiн мемлекеттiк есепке алуы, тануы және растауы мақсатында жүзеге асырылады.
7. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу мақсаты - жылжымайтын мүлiкке құқықтардың мемлекеттiк қорғалуын қамтамасыз ету, жылжымайтын мүлiк рыногын тиiмдi дамыту.
8. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу жария акт болып табылады. Тiркеу органы жасалған тiркеу және тiркелген құқықтар туралы кез келген адамға арнайы нормативтiк актiлер айқындайтын тәртiпте ақпарат беруге мiндеттi.

!Раздел 2:!   !Раздел 3:!    !                !     !
---------------------------------------------------------------------------
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 февраля 1997 г. N 236
Временное положение
о порядке государственной регистрации прав
на недвижимое имущество и сделок с ним
Настоящее Положение разработано в соответствии с Указом
Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 25 декабря
1995 г. "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество
и сделок с ним".
I. Общие положения
Сфера применения Положения
1. Настоящее Положение применяется при государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним регистрирующими органами Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Действие настоящего Положения не распространяется на регистрацию прав на недвижимое имущество, приравненное к недвижимому по правилам, установленным пунктом 2 статьи 117 Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть).  K941000_
3. Государственная регистрация прав на предприятие как имущественный комплекс и сделок с ним или его частью осуществляется в порядке, установленном настоящим Положением.
Органы регистрации
4. Государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним на всей территории Республики Казахстан осуществляют органы государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним Министерства юстиции Республики Казахстан по месту нахождения объекта недвижимости (далее - регистрирующий орган).
5. Система, задачи, компетенция, права и обязанности регистрирующих органов Министерства юстиции Республики Казахстан определяются специальными нормативными актами.
Цель и значение государственной регистрации прав
на недвижимое имущество и сделок с ним
6. Государственная регистрация прав на недвижимое имущество и сделок с ним осуществляется в целях учета, признания и подтверждения государством оснований возникновения, перехода, обременения (ограничения) или прекращения прав на недвижимое имущество.
7. Государственная регистрация прав на недвижимое имущество и сделок с ним имеет цель обеспечения государственной защиты прав на недвижимое имущество, эффективного развития рынка недвижимости.
8. Государственная регистрация прав на недвижимое имущество и сделок с ним является публичным актом. Регистрирующий орган обязан предоставить информацию о произведенной регистрации и зарегистрированных правах любому лицу в порядке, определяемом специальными нормативными актами.

9. Жылжымайтын мүлiкке құқықтар және олармен жасалатын мәмiлелер тiркелмеген кезде, белгiленген жағдайларда жылжымайтын мүлiк деген құқықтар пайда болған болып есептелмейдi. Заң актiлерiне сәйкес мемлекеттiк тiркеуге жататын мәмiлелер олар тiркелген сәттен бастап жасалған болып есептеледi.
10. Тiркелген құқықтар (жүктелiмдер, шектеулер) азаматтық заңдар нормаларына сәйкес тоқтатылған болып есептеледi. Құқықтардың тоқтатылуы туралы жазба осы Ережеде көзделген тәртiпте жүзеге асырылады.
Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен
жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеудi
жүзеге асыру
11. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу жылжымайтын мүлiктiң әрбiр объектiсi бойынша заңдармен белгiленген жазбалар жүйесiн Құқықтық кадастрдың тiркеу парағына енгiзу жолымен жүзеге асырылады.
12. Тiркеу парағына жылжымайтын мүлiк объектiлерi туралы қажеттi мәлiметтер тiзбесi кiредi. Тiркеу парағының нысанын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
13. Тiркеу қағаз сақтаушыда жүзеге асырылады және электронды сақтаушыларды жүзеге асырылады. Тiркеудiң автоматтандырылған жүйесiне толық көшкенге дейiн қарама-қайшы мәлiметтер болған жағдайда қағаз сақтаушыда тiркеу басым болады.
Тiркеу органын автоматтандырылған жүйеге көшiру Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң шешiмiмен жүзеге асырылады.
Құқықтық кадастр
14. Құқықтық кадастр жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеудiң бiрыңғай жүйесi басты (негiзгi) құжаты болып табылады және онда осы құқықтарға қатысты заң, экономикалық, техникалық сипаттағы мәлiметтер болады.
15. Құқықтық кадастрда жылжымайтын мүлiкке құқықтарды бiр мәнде айқындау үшiн қажеттi барлық мәлiметтер болады және ол Құқықтық кадастрда тiркелген немесе әдiлет органдарының деректер банкiнде тұрған жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi айқындау үшiн заңды маңызы бар жалғыз ақпарат көзi болып табылады.
16. Құқықтық кадастрда үш тарау болады, олардың мазмұнын "Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 25 желтоқсандағы Заң күшi бар Жарлығының нормалары айқындайды.
17. Құқықтық кадастр жүргiзудi Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында әкiмшiлiк аудандарда, қалаларда құрылатын Әдiлет министрлiгiнiң тiркеу органдары жүзеге асырады.
Жылжымайтын мүлiк объектiлерi
18. Жылжымайтын мүлiк объектiлерiне жер учаскелерi, ғимараттар, құрылыстар, құрылымдар, тұрғын және тұрғын емес үй-жайлар, көп жылғы көшеттер және жермен тығыз байланысқан өзге мүлiк, яғни олардың мақсатына өлшеусiз зиян келтiрмей жылжыту мүмкiн емес объектiлер жатады. Оның қызметiне арналған оның құрамына кiретiн мүлiктiң барлық түрлерiмен бiрге мүлiктiк кешен ретiнде, сондай-ақ кәсiпорын да жылжымайтын мүлiк объектiсi болып танылады.

9. При отсутствии государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним в установленных случаях права на недвижимое имущество не считаются возникшими. Сделки, подлежащие в соответствии с законодательными актами государственной регистрации, считаются совершенными с момента их регистрации.
10. Зарегистрированные права (обременения, ограничения) считаются прекращенными в соответствии с нормами гражданского законодательства. Запись о прекращении прав осуществляется в порядке, предусмотренном настоящим Положением.
Осуществление государственной регистрации прав на
недвижимое имущество и сделок с ним
11. Государственная регистрация прав на недвижимое имущество и сделок с ним осуществляется путем внесения установленной законодательством системы записей по каждому объекту недвижимости в регистрационный лист Правового кадастра.
12. Регистрационный лист включает в себя перечень необходимых сведений об объектах недвижимости. Форма регистрационного листа утверждается Правительством Республики Казахстан.
13. Регистрация осуществляется на бумажных и может осуществляться на электронных носителях. До полного перехода к автоматизированной системе регистрации, в случае наличия противоречивых сведений, приоритет имеет регистрация на бумажных носителях.
Переход регистрирующего органа к автоматизированной системе осуществляется решением Министерства юстиции Республики Казахстан.
Правовой кадастр
14. Правовой кадастр является главным (основным) документом единой системы государственной регистрации прав на недвижимость и сделок с ними и содержит сведения юридического, экономического, технического характера, касающиеся этих прав.
15. Правовой кадастр содержит все необходимые сведения для однозначного определения прав на недвижимость и является единственным источником юридически значимой информации для определения прав на недвижимое имущество и сделок с ним, зарегистрированных в Правовом кадастре или находящихся в базе данных органов юстиции.
16. Правовой кадастр включает три раздела, содержание которых определяется нормами Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 25 декабря 1995 г. "О государственной регистрации прав на недвижимость и сделок с ним".
17. Ведение Правового кадастра на всей территории Республики Казахстан осуществляется регистрирующими органами Министерства юстиции, создаваемыми в административных районах, городах.
Объекты недвижимости
18. К объектам недвижимости относятся земельные участки, здания, строения, сооружения, жилые и нежилые помещения, многолетние насаждения и иное имущество, прочно связанное с землей, то есть объекты, перемещение которых без несоразмерного ущерба их назначению невозможно. Объектом недвижимости признается также предприятие как имущественный комплекс со всеми входящими в его состав видами имущества, предназначенными для его деятельности.

19. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi есепке алу және тiркеудi жүзеге асыру үшiн жылжымайтын мүлiк объектiлерiн қалыптастыру заңдарымен белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
20. Жылжымайтын мүлiк объектiлерi оларға заңмен белгiленген тәртiпте кадастрлық нөмiрлер беру жолымен теңестiрiледi, ол жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу мақсаттарында пайдаланылады.
21. Құқығы тiркелмеген жер учаскесiнде орналасқан жылжымайтын мүлiк объектiсiне құқықты тiркеу осы Ереженiң 69-70-тармақтарында белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
22. Осы участокты мемлекеттiк жер кадастрына тiркеусiз жер учаскесiне құқықтарды мемлекеттiк тiркеуге рұқсат етiлмейдi.
23. Қайтадан құрылатын жылжымайтын мүлiкке құқықтарды тiркеу осы мүлiктi құру аяқталған мерзiмнен жүзеге асырылады. Жылжымайтын мүлiктi құру аяқталғанша құқық объектiсi Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң (жалпы бөлiм) 236-бабының 4-тармағымен белгiленген ережелер бойынша айқындалады.
24. Дербес құндылықты бiлдiретiн дараланған жер үстi су объектiлерiне, көп жылдық көшеттерге құқықтар, егер объектiлер құқықтарды тiркелетiн жер учаскесiнiң шекарасында орналасқан болған жағдайда, тiркелуге жатады.
Мемлекеттiк тiркелуге жататын жылжымайтын мүлiк
құқықтарының және жүктелiм құқықтарының
(шектеулерiнiң) түрлерi
25. Мемлекеттiк тiркелуге жататын жылжымайтын мүлiкке құқықтардың тiзiмi Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң (жалпы бөлiм) 118-бабының 2-тармағымен және "Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелерге мемлекеттiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 25 желтоқсандағы N 2727 Заң күшi бар Жарлығының 2-бабына сәйкес белгiленедi.
26. Мемлекеттiк тiркеуге жылжымайтын мүлiк құқықтарының жүктелiмдерi (шектеулерi), оның iшiнде объектiнi пайдалануға тыйым салу мен шектеуге қатысты белгiленген кепiл (ипотека), жал, сервитуттар, мүлiктi тұрқындау, сенiмдi басқару, талап ету құқығы туралы арыз жатады.
27. Тiркеуге, сондай-ақ жылжымайтын мүлiкке құқықтарды өзгертулерi мен тоқтатылуы жатады.
Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен
жасалатын мәмiлелердi тiркеу орны
28. Мемлекеттiк тiркеудi жылжымайтын объектiнiң орналасқан жерi бойынша аудандық, қалалық тiркеу органы жүзеге асырады.
29. Жылжымайтын объект екi немесе одан да көп тiркеу секторларында (аудандарда, қалаларда) орналасқан кезде мұндай объектiнiң құқығын тiркеу олардың әрқайсысында жеке жүзеге асырылады.
Тiркеу субъектiлерi

19. Формирование объектов недвижимости для осуществления учета и регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ними осуществляется в порядке, установленном законодательством.
20. Объекты недвижимости идентифицируются путем присвоения им в установленном законодательством порядке кадастровых номеров, которые используются для целей государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним.
21. Регистрация права на объект недвижимости, расположенный на земельном участке, право на который не зарегистрировано, осуществляется в порядке, установленном пунктами 69-70 настоящего Положения.
22. Государственная регистрация прав на земельный участок без учета этого участка в Государственном земельном кадастре не допускается.
23. Регистрация прав на вновь создаваемое недвижимое имущество осуществляется с момента завершения создания этого имущества. До завершения создания недвижимого имущества объект права определяется по правилам, установленным пунктом 4 статьи 236 Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть).  K941000_
24. Права на обособленные поверхностные водные объекты, многолетние насаждения, представляющие самостоятельную ценность, подлежат регистрации в случае, если объекты расположены в границах земельного участка, права на которые регистрируются.
Виды прав и обременений (ограничений) прав на
недвижимое имущество, подлежащие государственной
регистрации
25. Перечень прав на недвижимое имущество, подлежащих государственной регистрации, устанавливается пунктом 2 статьи 118 Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть)  K941000_ и статьей 2 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 25 декабря 1995 г.  U952727_ "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним".
26. Государственной регистрации подлежат обременения (ограничения) прав на недвижимое имущество, в том числе залог (ипотека), аренда, сервитуты, арест имущества, доверительное управление, установленные в отношении использования объекта запрещения и ограничения, заявления о праве требования.
27. Регистрации подлежат также изменения и прекращения прав на недвижимое имущество.
Место регистрации прав на недвижимость и сделок с ними
28. Государственная регистрация осуществляется по месту нахождения объекта недвижимости соответствующим районным, городским регистрирующим органом.
29. При нахождении объекта недвижимости в двух или более регистрационных секторах (районах, городах) регистрация прав на такой объект осуществляется в каждом из них отдельно.
Субъекты регистрации

30. Қазақстан Республикасының азаматтарын, азаматтығы жоқ адамдарды, шетел азаматтарын, қазақстандық және шетел заңды тұлғаларын, халықаралық ұйымдардың, мемлекеттiк органдарды қоса алғанда, мiндеттi мемлекеттiк тiркелуге жататын жылжымайтын мүлiкке басқа құқықтардың меншiк иелерi мен заңды иелерi тiркеу субъектiлерi болып табылады.
31. 14-тен 18 жасқа дейiнгi кәмелетке толмағандар, сондай-ақ сотпен әрекет қабiлеттiгi шектеулi деп танылған адамдар жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi тiркеу туралы арызды заңды өкiлдерiнiң (ата-аналарының, асырап алушыларының немесе қамқоршыларының) келiсiмiмен беруге құқылы. Мұндай келiсiм нысаны кәмелетке толмағандармен жасалатын мәмiлелер үшiн заңмен белгiленген нысанға сәйкес келу керек.
32. Шаруашылық жүргiзу құқықтары, жедел басқару құқығы, жер пайдалану құқығы және мемлекеттiк заңды тұлғаларға тиiстi басқа да мiндеттi мемлекеттiк тiркелуге тиiстi жылжымайтын мүлiкке мүлiктiк құқықтар осындай құқықтар жататын сол мемлекеттiк заңды тұлғалармен тiркеледi.
Тiркеу органдарының құжаттамалары
33. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi тiркеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру үшiн құжаттаманың бiр жүйеге келтiрiлген нысаны белгiленедi.
34. Құжаттаманың құрамын, оның мазмұны мен жүргiзу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi белгiлейдi.
II. Тiркеудiң тәртiбi мен жалпы рәсiмi
Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын
мәмiлелердi тiркеу құқығының тiркеушiсi
35. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеудi тiркеушi жүзеге асырады.
36. Өзiнiң қызмет мiндеттерiн орындау кезiнде тiркеушi Қазақстан Республикасының заңдарын, орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың актiлерiн, осы Ереженi және оның қызметiн реттейтiн басқа да актiлердi басшылыққа алады.
37. Тiркеушiнiң қызмет мiндеттерi қолданылып жүрген заңдарға сәйкес қабылданған лауазымдық нұсқаулықпен реттеледi.
Тiркеудiң тәсiлi мен негiздерi
38. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу Құқықтық кадастрдың тiркеу парағына қажеттi жазбаларды енгiзу жолымен жүзеге асырылады.
39. Осы Ереженiң 44-тармағында көрсетiлген құжаттарды қоса берумен жылжымайтын объектiнiң орналасқан жерi бойынша тiркеу органына құқық иеленушiнiң жазбаша өтiнiшi жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу үшiн негiз болып табылады.
Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен
жасалатын мәмiлелердi тiркеу туралы өтiнiштiң
нысаны, мазмұны және оны беру

30. Субъектами регистрации являются собственники и законные владельцы других прав на недвижимость, подлежащих обязательной государственной регистрации, включая граждан Республики Казахстан, лиц без гражданства, иностранных граждан, казахстанские и иностранные юридические лица, международные организации, государственные органы.
31. Несовершеннолетние в возрасте от 14 до 18 лет, а также лица, признанные судом ограниченно дееспособными, вправе подавать заявление о регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним с согласия законных представителей (родителей, усыновителей или попечителей). Форма такого согласия должна соответствовать форме,
которая установлена законодательством для сделки, совершаемой
несовершеннолетним.
32. Право хозяйственного ведения, право оперативного
управления, право землепользования и другие подлежащие обязательной
государственной регистрации вещные права на недвижимое имущество,
принадлежащие государственным юридическим лицам, регистрируются
теми государственными юридическими лицами, которым такие права
принадлежат.
Документация органов регистрации
33. Для осуществления деятельности по регистрации прав на
недвижимое имущество и сделок с ним устанавливается унифицированная
форма документации.
34. Состав документации, ее содержание и порядок ведения
устанавливаются Министерством юстиции Республики Казахстан.
II. Порядок и общая процедура регистрации
Регистратор прав на недвижимое имущество и сделок с ним
35. Государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и
сделок с ним осуществляет регистратор.
36. При выполнении своих должностных обязанностей регистратор
руководствуется законодательством Республики Казахстан, актами
центральных и местных исполнительных органов, настоящим Положением
и другими актами, регулирующими его деятельность.
37. Служебные обязанности регистратора регламентируются
принятой в соответствии с действующим законодательством должностной
инструкцией.
Способ и основания регистрации
38. Государственная регистрация прав на недвижимое имущество и
сделок с ним осуществляется путем внесения необходимых записей в
регистрационный лист Правового кадастра.
39. Основанием для государственной регистрации прав на
недвижимое имущество и сделок с ним является письменное заявление
правообладателя в регистрирующий орган по месту нахождения объекта
недвижимости, с приложением документов, указанных в пункте 44
настоящего Положения.
Форма, содержание и подача заявления о регистрации
прав на недвижимое имущество и сделок c ним

40. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi тiркеу туралы өтiнiштiң нысанымен мазмұнын осы Ережеге сәйкес Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi белгiлейдi.
41. Жеке тұлғаның өтiнiшiнде: тiркеу органының атауы, өтiнiш иесiнiң аты, әкесiнiң аты, фамилиясы, тұрғылықты жерi, жеке басын куәландыратын құжат деректерi (атауы, сериясы, нөмiрi, берiлген күнi), жылжымайтын объектiнiң атауы мен орналасқан жерi, тiркелетiн құқық (жүктелiмдер, шектеулер) санаты, қоса берiлетiн құжаттардың тiзiмдемесi мен белгiленген нысанға сәйкес басқа да мәлiметтер көрсетiлуi тиiс.
Заңды тұлғаның өтiнiшiнде: тiркеу органының атауы, заңды тұлғаның атауы, заңды мекен-жайы, жылжымайтын мүлiктiң атауы мен орналасқан жерi, тiркеушi құқықтың санаты (жүктелiмдер, шектеулер), қоса берiлетiн құжаттардың тiзiмдемесi мен белгiленген нысанға сәйкес басқа да мәлiметтер көрсетiлуi тиiс.
42. Жеке тұлға - құқық иесiнiң өтiнiшiне оның өзi немесе оның өкiлеттi өкiлi қол қоюы керек, Заңды тұлғаның өтiнiшiне оның басшысы немесе өкiлеттi өкiл қол қоюы керек. Егер азамат тәндiк кемiстiгi немесе сауатсыздығы салдарынан өз қолын қоя алмаса онда оның өтiнiшi бойынша Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексi (жалпы бөлiм) 152-бабының 4-тармағымен белгiленген ережелер бойынша басқа азамат қолын қояды.
43. Өтiнiш пен оған қоса берiлетiн құжаттар тiркеу органында жеке немесе бұған өкiлеттi құқық иесiнiң өкiлiмен берiледi. Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексi (жалпы бөлiм) 155-бабының 1-тармағымен белгiленген жағдайларда құжаттарды почтамен жiберуге жол берiледi.
Тiркеуге ұсынылатын құжаттардың құрамы,
мазмұны мен талаптары
44. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi тiркеу үшiн өтiнiш берушi тiркеу органына:
жылжымайтын мүлiкке құқықтарды (жүктелiмдер, шектеулер) немесе олармен жасалатын мәмiлелердi тiркеу туралы өтiнген белгiленген нысандағы жазбаша өтiнiштi;
қажет кезiнде әрекет (жүктелiмдер, шектеулер) аясын көрсететiн жылжымайтын объект жоспарын қоса берумен жылжымайтын мүлiкке сәйкес құқықтың пайда болуын, өзгеруiн, шектелуiн (жүктелiмiн) немесе тоқтатылуын растайтын құқық белгiлейтiн құжаттарды;
төлем туралы банктiң белгiсi бар тiркеу төлемiн енгiзу туралы құжатты ұсынады.
Бұдан басқа, өтiнiш және жоғарыда аталған құжаттармен бiрге:
а) жеке тұлға тiркеушiге төлқұжат немесе оның орнындағы өзге құжатты (жеке бас куәлiгiн, шетелдiктiң Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхатын, азаматтығы жоқ тұлғаның куәлiгiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң және басқа әскери құрамалардың офицерiнiң жеке бас куәлiгiн, әскери билетiн, 16 жасқа толмаған азаматтың туу туралы куәлiгiн) ұсынады;<*>
б) заңды тұлға тiркеу туралы куәлiктi (жарғының, ереженiң көшiрмелерiн), осы субъект өз елiнiң заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын растайтын сауда тiзiлiмiнен алынған көшiрме немесе басқа да құжаттың қазақ немесе орыс тiлдерiндегi нотариалдық куәландырылған аудармасын ұсынады.<*>
Ескерту. 44-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.11.02. N 1656
қаулысымен.  P001656_

40. Форма и содержание заявления о регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним устанавливается Министерством юстиции Республики Казахстан в соответствии с настоящим Положением.
41. В заявлении для физического лица должны быть указаны: наименование регистрирующего органа, имя, фамилия, отчество, место жительства заявителя, данные документа (наименование, серия, номер, дата выдачи), удостоверяющего личность, наименование и место расположения объекта недвижимости, категория регистрируемого права (обременения, ограничения), опись прилагаемых документов и другие сведения в соответствии с установленной формой.
В заявлении юридического лица должны быть указаны: наименование регистрирующего органа, наименование, юридический адрес юридического лица, наименование и место нахождения объекта недвижимости, категория регистрируемого права (обременения, ограничения), опись прилагаемых документов и другие сведения, в соответствии с установленной формой.
42. Заявление физического лица - правообладателя должно быть подписано им или его уполномоченным представителем. Заявление юридического лица должно быть подписано его руководителем или уполномоченным представителем. Если гражданин вследствие физического недостатка или неграмотности не может собственноручно подписаться, то по его просьбе заявление может подписать другой гражданин по правилам, установленным пунктом 4 статьи 152 Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть).  K941000_
43. Заявление и прилагаемые к нему документы могут быть поданы в регистрирующий орган лично или уполномоченным на это представителем правообладателя. Допускается отправление документов по почте в случаях, установленных пунктом 1 статьи 155 Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть).
Состав, содержание и требования к документам,
предъявляемым для регистрации
44. Для регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним заявитель представляет в регистрирующий орган:
письменное заявление в установленной форме с просьбой о регистрации права (обременения, ограничения) на недвижимое имущество или сделки с ним;
правоустанавливающие документы, подтверждающие возникновение, изменение, ограничение (обременение) или прекращение соответствующего права на недвижимость с приложением, при необходимости, плана объекта недвижимости, указывающего сферу действия права (обременения, ограничения);
документ о внесении регистрационной платы с отметкой банка об оплате.
Кроме того, вместе с заявлением и вышеуказанными документами:
а) физическое лицо предъявляет регистратору паспорт или иной заменяющий его документ (удостоверение личности, удостоверение личности офицера Министерства обороны Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан и других воинских формирований, военный билет, свидетельство о рождении гражданина, не достигшего 16 лет, вид на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверение лица без гражданства);
б) юридическое лицо представляет свидетельство о регистрации (копию устава, положения), выписку из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что данный субъект является юридическим лицом по законодательству своей страны, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык. <*>
Сноска. В пункт 44 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 ноября 2000 г. N 1656  P001656_

45. Құқық белгiлейтiн құжаттар тiркеуге екi данада тиiсiнше рәсiмделген түрде ұсынылады, олардың бiреуi түпнұсқа немесе нотариалды куәландырылған көшiрме болады. Бұл құжаттардың түпнұсқа даналары (немесе нотариалды куәландырылған көшiрме) тiркеуден кейiн өтiнiш берушiге қайтарылады.
46. Құқық белгiлеушi құжаттар қолданылып жүрген заңдармен белгiленген талаптарға жауап беруi тиiс, атап айтқанда мүлiктi сипаттауды, тиiстi құқықтық сипаттауды (жүктелiмдердi, шектеулердi) қамтуы, нотариалды куәландырылған, қажеттi жағдайларда қол қойылған болуы керек (тараптардың, лауазымды адамдардың және т.б.). Тазартулары немесе артық жазулар, сызылған сөздер мен өзге де ескертiлмеген түзетулерi бар құқық белгiлейтiн құжаттар, сондай-ақ қарындашпен жазылған құжаттар қабылданбауға тиiс.
47. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды тiркеуге құжаттарды қабылдаудан бас тартуға мынадай негiздер бойынша жол берiледi:
тиiстi емес адамның немесе жеке басының және/немесе оның өкiлеттiгiн куәландыратын құжаттардың болмауына байланысты келуi;
құжаттарда тазартулар артық жазулар, сызылған сөздер мен өзге де ескертiлмеген түзетулер, мәтiнде өңделген iздер және т.б. бар болса;
мекен-жайын, фамилиясын, атын, әкесiнiң атын немесе заңды тұлғалардың атауын дұрыс көрсетпеуi, құқық белгiлеушi құжаттарда немесе оның көшiрмелерiнде қажеттi қолдардың және мөрлердiң болмауы;
өтiнiш берушiнiң осы Ереженiң 44-тармағында көрсетiлген құжаттар жиынтығын толық емес немесе тиiсiнше ресiмделмеген түрде беруi;
тiркеу үшiн төлем енгiзу туралы құжаттың болмауы.
Тiркеу тәртiбi мен мерзiмдерi
48. Арыз берушiнiң құқықтарын, жүктелiмдердi (шектеулердi) сондай-ақ жылжымайтын мүлiкке қатысты мәмiлелердi тiркеу осы Ереженiң 44-тармағында санамаланған құжаттар берiлген сәттен он күн мерзiмнен аспай жүргiзiлуге тиiс. Көрсетiлген мерзiмдер бұзылған кезде, өтiнiш берушi, жоғары органға (лауазымды тұлғаға) және/немесе сотқа бара алады.
49. Сол бiр құқықты немесе өзге объектiлердi тiркеу үшiн бiрнеше өтiнiш болған кезде құқық немесе өзге объект бұрын берiлген өтiнiш бойынша тiркеледi.
50. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды тiркеу мынадай жүйелiлiкте жүргiзiледi:
субъектiлерден осы Ереженiң 44-тармағында көзделген өтiнiштер мен құжаттарды тiркеудi қабылдау;
тiркеуге түсетiн құжаттарды есепке алу кiтабына тiркеу үшiн қабылданған өтiнiштер туралы мәлiметтер енгiзу;
құжаттарды есепке алу кiтабында өтiнiшке және қоса берiлген құжаттарға нөмiрлер беру;
өтiнiш берушiге құжаттарды алғаны туралы қолхат беру, онда тiркеушi құжаттардың түскен күнiн, сағатын және минутын олардың тiзбесi мен нөмiрлерiн, өзiнiң фамилиясы, тiркеуге түсетiн құжаттарды есепке алу кiтабында тiркелген өтiнiштiң нөмiрiн көрсетедi;
олар нотариалды куәландырылмаған жағдайда құжаттардың дұрыстығын тексеру;
белгiленген тәртiпке сәйкес тiркеу парақтарына жазбалар енгiзу;
өтiнiш берушiге тiркеу мерзiмi бiткеннен кейiн жүргiзiлген тiркеу күнi туралы тiркеу органының белгiсiмен құқық белгiлеушi құжаттардың түпнұсқаларын (нотариалды куәландырылған көшiрмелерiн) қайтару, сондай-ақ өтiнiш берушiнiң тiлегi бойынша мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк беру.
Тiркеуге түсетiн құжаттарды тексеру

45. Правоустанавливающие документы представляются на регистрацию в надлежаще оформленном виде в двух экземплярах, один из которых является подлинником или нотариально заверенной копией. Подлинные экземпляры этих документов (или нотариально заверенная копия) после регистрации возвращаются заявителю.
46. Правоустанавливающие документы должны отвечать требованиям, установленным действующим законодательством, в частности содержать описание имущества, описание соответствующего права (обременения, ограничения), быть нотариально удостоверены в необходимых случаях, иметь подписи (сторон, должностных лиц и т. п.). Не должны приниматься правоустанавливающие документы, имеющие подчистки либо приписки, зачеркнутые слова и иные неоговоренные исправления, а также документы, исполненные карандашом.
47. Отказ в приеме документов на регистрацию прав на недвижимое имущество допускается по следующим основаниям:
обращение ненадлежащего лица либо в связи с отсутствием документов, удостоверяющих личность и/или его полномочия;
наличие в документах подчисток, приписок, зачеркнутых слов и иных неоговоренных исправлений, следов травления текста и т.п.;
неверное указание адреса, фамилии, имени, отчества или наименования юридических лиц, отсутствие необходимых подписей и печатей в правоустанавливающих документах или их копиях;
представление заявителем неполного или ненадлежаще оформленного комплекта документов, указанного в пункте 44 настоящего Положения;
отсутствие документа о внесении платы за регистрацию.
Порядок и сроки регистрации
48. Регистрация прав заявителя, обременений (ограничений), а также сделок в отношении недвижимого имущества должна быть произведена не более чем в десятидневный срок с момента подачи документов, перечисленных в пункте 44 настоящего Положения. При нарушении установленных сроков заявитель может обратиться в вышестоящий орган (должностному лицу) и/или суд.
49. При наличии нескольких заявлений на регистрацию одного и того же права или иных объектов регистрации регистрируется право или иной объект регистрации по ранее поданной заявке.
50. Регистрация прав на недвижимое имущество и сделок с ним производится в следующей последовательности:
принятие от субъектов регистрации заявлений и документов, предусмотренных пунктом 44 настоящего Положения;
внесение сведений о принятых для регистрации заявлений в книгу учета документов, поступающих на регистрацию;
присвоение заявлению и прилагаемым документам номеров в книге учета документов;
выдача заявителю расписки о получении документов, в которой регистратор указывает свою фамилию, номер, за которым заявление зарегистрировано в книге учета документов, поступающих на регистрацию, дату, час и минуту поступления документов, их перечень и номера;
проверка достоверности документов в случаях, когда они не удостоверены нотариально;
внесение записей в регистрационные листы в соответствии с установленным порядком;
возврат заявителю по истечении срока регистрации подлинников правоустанавливающих документов (нотариально заверенных копий) с отметкой регистрирующего органа о дате произведенной регистрации, а также выдача по ходатайству заявителя свидетельства о государственной регистрации.
Проверка документов, поступающих на регистрацию

51. Тiркеуге түсетiн құжаттардың дұрыстығын тексеру олар нотариалды тәртiпте куәландырылмаған жағдайда жүзеге асырылады.
52. Тiркеушi құжаттарды олардың дұрыстығын айқындау үшiн болуы мүмкiн тазартуларды, ескертiлмеген сызып тастаулар мен түзетулердi, мәтiндi өңдеу белгiлерi мен басқаларды анықтау жолымен тексередi.
53. Құқық белгiлеушi құжатты тексеру оның дұрыстығын анықтау мен осы түрдегi құжаттар үшiн заңдармен көзделген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
54. Құжаттардың тиiстi түрде ресiмделгенiн анықтап, тiркеушi негiзгi құқық белгiлеушi құжат деректерiн архив деректерiмен және электрондық банк деректерiмен салыстырады.
55. Құжаттардың дұрыстығына, олардың тиiстi түрде ресiмделгенi мен олардың мазмұнының архив деректермен және банк деректерiмен сәйкестiгiне күмән болмаған кезде тiркеушi өтiнiштегi "тексерiлдi" бөлiмiн толтырады, күнiн және өзiнiң фамилиясын көрсетедi.
56. Құқықты куәландыратын құжат тексерiлiп бiткеннен және құқықтық кадастрдың тiркеушi парағына жазба енгiзiлгеннен кейiн барлық құжаттар тiзiмдемемен архивке берiледi.
57. Тiркеу тоқтатылған немесе одан бас тартылған (осы Ереженiң 58-60 тармақтары) жағдайда тiркеуге түсетiн құжаттарды есепке алу кiтабында тиiстi жазба жүргiзiледi. Өтiнiш берушiге жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi тiркеуден бас тарту немесе тоқтату себебi туралы жазбаша нысанда хабар жiберiледi. Тiркеуден бас тартылған кезде өтiнiш жабық деп танылады және өтiнiш беру басымдықтарын анықтау үшiн ескерiлмейдi.
Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен
жасалатын мәмiлелердi тiркеуден бас тарту
58. Мыналар жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен  жасалатын мәмiлелердi тiркеуден бас тарту негiздерi болып табылады:
тиiстi емес адамның келуi;
құжаттарда тазартулардың, ескертiлмеген түзетулердiң, мәтiндi өңдеу iздерi және т.б. бар болуы;
мекен-жайын, фамилиясын, атын, әкесiнiң атын немесе заңды тұлғалардың атауын дұрыс көрсетпеуi, құқық белгiлеушi құжаттарда немесе олардың көшiрмелерiнде қажеттi қолдардың және мөрлердiң болмауы;
өтiнiш берушiнiң осы Ереженiң 44-тармағында көрсетiлген құжаттар жиынтығын толық емес немесе тиiсiнше ресiмделмеген түрде беруi;
мәмiленiң қолданылып жүрген заңдарға сәйкессiздiгi;
59. Тiркеуден бас тарту үшiн негiз болып табылатын жағдаяттар жойылған кезде адам тiркеу органына жаңа өтiнiш бере алады.
Мемлекеттiк тiркеудi тоқтату үшiн негiздер
60. Мемлекеттiк тiркеудi тоқтату жағдаяттар болған кезде және "Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 25 желтоқсандағы Заң күшi бар Жарлығының 19-бабында көзделген тәртiпте он күннен аспайтын мерзiмде жүзеге асырылады.
Тiркеу кезiнде жiберiлген қателердi түзету

51. Проверка достоверности документов, поступающих на регистрацию, осуществляется в тех случаях, когда они не удостоверены в нотариальном порядке.
52. Регистратор проверяет документы для установления их подлинности путем выявления возможных подчисток, неоговоренных зачеркиваний и исправлений, признаков травлений текста и другие.
53. Проверка правоустанавливающего документа осуществляется для установления его достоверности и соответствия требованиям, предусмотренным законодательством для документов данного вида.
54. Установив, что документы оформлены надлежащим образом, регистратор сверяет данные основного правоустанавливающего документа с данными архива и электронного банка данных.
55. При отсутствии сомнений в подлинности документов, в их надлежащем оформлении и соответствии их содержания данным архива и банка данных регистратор заполняет раздел "Проверено" на заявлении, указывают дату и свою фамилию.
56. По окончании проверки документа, удостоверяющего право, и
внесения записи в регистрационный лист правового кадастра все
документы под опись передаются в архив.
57. В случае приостановления или отказа в регистрации (пункты
58-60 настоящего Положения) в книге учета документов, поступающих на
регистрацию, производится соответствующая запись. Заявителю
направляется в письменной форме сообщение о причине отказа или
приостановления регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с
ним. При отказе в регистрации заявка признается закрытой и не может
учитываться для установления приоритетов в подаче заявки.
Отказ в регистрации прав на недвижимое
имущество и сделок с ним
58. Основаниями для отказа в регистрации прав на недвижимое
имущество и сделок с ним являются:
обращение ненадлежащего лица;
наличие в документах подчисток, неоговоренных исправлений,
следов травления текста и т.п.;
неверное указание адреса, фамилии, имени, отчества или
наименования юридических лиц, отсутствие необходимых подписей и
печатей в правоустанавливающих документах или их копиях;
представление заявителем неполного или ненадлежаще оформленного
комплекта документов, указанного в пункте 44 настоящего Положения;
несоответствие сделки действующему законодательству.
59. При отпадении обстоятельств, являющихся основанием для
отказа в регистрации, лицо может подать в регистрирующий орган
новую заявку.
Основания для приостановления государственной
регистрации
60. Приостановление государственной регистрации осуществляется
при наличии обстоятельств и в порядке, предусмотренном в статье 19
Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от
25 декабря 1995 г.   U952727_   "О государственной регистрации прав на
недвижимое имущество и сделок с ним", на срок не более десяти дней.
Исправление ошибок, допущенных при регистрации

61. Тiркеу кезiнде жiберiлген қателердi түзету "Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 25 желтоқсандағы Заң күшi бар Жарлығының 21-бабында көзделген шарттар болған кезде жүзеге асырылады.
III. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды (шектеулердi,
жүктелiмдердi) және олармен жасалатын мәмiлелердi
тiркеу ерекшелiктерi
Жылжымайтын мүлiкпен жасалатын мәмiлелердi тiркеу
62. Мәмiленi тiркеу мүдделi тараптың, мынадай ережелердi сақтай отырып, тiркеу органына берген немесе почтамен жiберген өтiнiшi бойынша жасалады:
Нотариалдық тәртiпте куәландырылған мәмiленi тiркеу тараптардың бiреуiнiң тiркеу органына берген немесе почтамен жiберген өтiнiшi бойынша жүзеге асырылады.
Егер мәмiле нотариалдық тәртiпте куәландырылмаған болса, оны тiркеу органына почтамен жiберген азаматтың өтiнiшi бойынша мәмiленi тiркеу тек құжаттардың және мәмiлеге қатысушылардың (уәкiлеттi өкiлдердiң) қойған қолдарының анықтығын нотариалдық тәртiпте куәландыру жағдайында ғана жүзеге асырылады.
Егер мәмiле нотариалдық тәртiпте куәландырылмаған болса, тiркеушi органға почтамен жiберiлген құжаттар бойынша заңды тұлға жасаған мәмiленi тiркеу, құжаттарда ұйымның мөрi бар болса немесе құжаттардың және мәмiлеге қатысушылардың (уәкiлеттi өкiлдерiнiң) қойған қолдарының анықтығын нотариалдық тәртiпте куәландырылған кезде жүзеге асырылады.
Егер мәмiле нотариалдық тәртiпте куәландырылмаған болса, мiндеттi нотариалдық куәландыруға жатпайтын мәмiленi тiркеу үшiн мәмiлеге қатысушылардың (олардың уәкiлеттi өкiлдерiнiң) олардың тiкелей тiркеу органына беретiн өтiнiшi бойынша барлық мәмiлеге қатысушылардың (уәкiлеттi өкiлдердiң) жеке бастары мен қойған қолдарының нақтылығын анықтау қажет.
63. "Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 25 желтоқсандағы Заң күшi бар Жарлығының 2-бабындағы 1-тармақта санамаланған жылжымайтын мүлiкке құқықтардың пайда болуына, өзгеруiне және тоқтатылуына бағытталған мәмiлелер тiркеуге жатады.
64. Осы Ереженiң 63-тармағымен көзделген мәмiлелер олардың тiркелу сәтiнен бастап жасалған болып есептеледi.
65. Мәмiлелердi тiркеуден бас тарту тек заңдармен көзделген негiздер бойынша ғана мүмкiн. Тiркеуден бас тартқан орган сот бойынша мәмiленiң жарамсыз танылуын талап етуге тиiс. Егер мұндай талап тiркеуге арналған құжаттарды алғаннан кейiн бiр ай iшiнде мәлiмденбесе, мәмiле тiркелген болып танылады.

61. Исправление ошибок, допущенных при регистрации,
осуществляется при наличии условий, предусмотренных статьей 21 Указа
Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 25 декабря
1995 г. "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество
и сделок с ним".
III. Особенности регистрации прав
(ограничений, обременений) на
недвижимое имущество и сделок с ним
Регистрация сделок с недвижимым имуществом
62. Регистрация сделки производится по заявлению заинтересованной стороны, врученному или отправленному по почте регистрирующему органу, с соблюдением следующих правил:
Регистрация сделки, удостоверенной в нотариальном порядке, осуществляется по заявлению одной из сторон, врученному или отправленному по почте регистрирующему органу.
Регистрация сделки по заявлению гражданина, отправленному регистрирующему органу по почте, если сделка не удостоверена в нотариальном порядке, осуществляется только в случае засвидетельствования подлинности документов и подписей участников сделки (уполномоченных представителей) в нотариальном порядке.
Регистрация сделки юридического лица по документам, отправленным регистрирующему органу по почте, если сделка не удостоверена в нотариальном порядке, осуществляется при наличии на документах печати организации или засвидетельствования подлинности документов и подписей участников сделки (уполномоченных представителей) в нотариальном порядке.
Ели сделка не удостоверена в нотариальном порядке, для регистрации сделки, не подлежащей обязательному нотариальному удостоверению, по заявлению участников сделки (их уполномоченных представителей), вручаемому ими непосредственно регистрирующему органу, необходимо установить личность и подлинность подписей всех участников сделки (уполномоченных представителей).
63. Регистрации подлежат сделки, направленные на возникновение, изменение и прекращение прав на недвижимое имущество либо обременений таких прав, перечисленных в пункте 1 статьи 2 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 25 декабря 1995 г. "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним".
64. Сделки, предусмотренные пунктом 63 настоящего Положения, считаются совершенными с момента их регистрации.
65. Отказ в регистрации сделок возможен лишь по основаниям, предусмотренным законодательством. Орган, отказавший в регистрации, должен по суду потребовать признания сделки недействительной. Если такое требование не заявляется в течение месяца после получения документов для регистрации, сделка признается зарегистрированной.

66. Тiркелетiн мәмiлелер заңдармен осы түрдегi мәмiлелер үшiн белгiленген талаптарға сәйкес келуге, онда оған қатысушылардың қолдары мен теңдестiру сипаттамалары (жеке тұлғаның фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, заңды тұлғаның атауы), жылжымайтын объектiнiң қысқаша сипаттауы, сондай-ақ тiркелетiн құқықтық (жүктелiмнiң) санаты болуға тиiс.
67. Егер мәмiле нотариалды куәландырылмаса, тiркеу органы қойылған қолдардың нақтылығын, олардың еркiнiң көңiл бiлдiруiне сәйкестiгiн тексеруге мiндеттi.
68. Егер мемлекеттiк тiркеудi талап ететiн мәмiле тиiстi түрде жасалса, бiрақ тараптардың бiреуi оны тiркеуден бас тартса, сот басқа тараптың талабы бойынша мәмiленi тiркеу туралы шешiм шығаруға құқылы. Бұл жағдайда мәмiле сот шешiмiне сәйкес тiркеледi.
Тiркелмеген жер учаскесiнде орналасқан жылжымайтын
мүлiкке құқықтарды тiркеу
69. Мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жататын жылжымайтын мүлiк объектiлерi орналасқан жер учаскелерiне құқықтардың тiркелмегендiгi мұндай объектiлерге құқықтарды тiркеуден бас тартуға негiз болып табылады. Бұл ретте тiркелмеген жер учаскесiне арнайы нормативтiк актiмен көзделген тәртiпте шартты нөмiр берiледi. Тiркеу органы мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзетiн тиiстi органға оған заңдармен белгiленген тәртiпте кадастр нөмiрi берiлетiн жер учаскесiн есепке алу қажеттiлiгi туралы ресми хабарлама жiберуге тиiстi.
70. Жер учаскесiнде кадастр нөмiрiн беруге байланысты құқықтық кадастрын тiркеу құжаттарында өзгертулер енгiзу мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзетiн органдардың жер учаскесiне кадастр нөмiрiн беру туралы ақпаратты және жер учаскесiнiң жоспарын беруi кезiнде немесе қажеттi құжаттарды қоса бере отырып, құқыққа иеленушiнiң өтiнiшi бойынша жүзеге асырылады. Жер учаскесiне құқықты тiркеу белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
Жалпы меншiктегi ғимараттарда орналасқан пәтерлерге
және басқа да үй-жайларға құқықтарды тiркеу
71. Азаматтар мен заңды тұлғаларға тиесiлi әрбiр пәтер немесе өзге үй-жай жалпы меншiктегi ғимараттарды тiркеу объектiсi болып табылады.
72. Пәтерлер мен басқа да үй-жайлар құқықтарымен бiрге мұндай үлестердi анықтауға орай жер учаскесiне ортақ меншiк құқығындағы үлес, сондай-ақ тiркеу объектiсi болып табылады.
73. Ортақ меншiктегi ғимараттарда орналасқан жылжымайтын мүлiктiң объектiлерiн теңдестiру осы объектiлердiң заңдарымен белгiленген тәртiпте айқындалған жеке тiркеу нөмiрiмен қамтамасыз етiледi.

66. Регистрируемые сделки должны соответствовать требованиям, установленным законодательством для сделок данного вида, содержать подписи и идентификационные характеристики ее участников (Ф.И.О. физического лица, наименование юридического лица), краткое описание объекта недвижимости, место его нахождения, а также категорию регистрируемого права (обременения).
67. Если сделка нотариально не удостоверена, регистрирующий орган обязан проверить подлинность подписей, соответствие их воли волеизъявлению.
68. Если сделка, требующая государственной регистрации, совершена в надлежащей форме, но одна из сторон уклоняется от ее регистрации, суд вправе по требованию другой стороны вынести решение о регистрации сделки. В этом случае сделка регистрируется в соответствии с решением суда.
Регистрация прав на недвижимое имущество, расположенное на
незарегистрированном земельном участке
69. Отсутствие регистрации права на земельный участок, на котором расположены объекты недвижимости, подлежащие обязательной государственной регистрации, не является основанием для отказа в регистрации прав на такие объекты. При этом незарегистрированному земельному участку присваивается условный номер в порядке, предусмотренном специальным нормативным актом. Регистрирующий орган должен направить соответствующему органу, ведущему государственный земельный кадастр, официальное уведомление о необходимости учета земельного участка, которому в порядке, установленном законодательством, присваивается кадастровый номер.
70. Внесение изменений в регистрационные документы правового кадастра в связи с присвоением земельному участку кадастрового номера осуществляется при предоставлении органами, ведущими государственный земельный кадастр, информации о присвоении земельному участку кадастрового номера и плана земельного участка либо по заявлению правообладателя, с приложением необходимых документов. Регистрация права на земельный участок осуществляется в установленном порядке.
Регистрация прав на квартиры и другие помещения,
расположенные в зданиях, находящихся в общей
собственности
71. Объектом регистрации в зданиях, находящихся в общей собственности, являются каждая квартира или иное помещение, принадлежащее гражданам и юридическим лицам.
72. Объектом регистрации вместе с правами на квартиры и другие помещения является также доля в праве общей собственности на земельный участок, по мере определения таких долей.
73. Идентификация объектов недвижимости, расположенных в зданиях, находящихся в общей собственности, обеспечивается индивидуальным регистрационным номером этих объектов, определенным в установленном законодательством порядке.

74. Ортақ меншiктегi ғимараттарда орналасқан пәтерлер мен басқа да үй-жайлар құқықтарды құқықтық кадастр тiркеу "Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасайтын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 25 желтоқсандағы Заң күшi бар Жарлығының 25-бабымен белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
Сервитуттарды тiркеу
75. Сервитуттарды тiркеу "Жер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 22 желтоқсандағы Заң күшi бар Жарлығының 7-тарауымен және өзге де заң актiлерiмен көзделген негiздер болған кезде мүдделi тұлғаның өтiнiшi бойынша жүзеге асырылады.  Сервитуттарды тiркеу туралы құжаттарға объектiнiң орналасқан жерi мен сервитуттың қолданылу аясы көрсетiлген жер учаскесiнiң жоспары (өзге жылжымайтын объектiнiң кадастрлық жоспары) қоса берiледi.
76. Сервитуттарды тiркеу жер учаскесiне жататын, осы сервитутпен жүктелiм жасалған тiркеу парағында және сервитуттар соның пайдасына туындаған жер учаскесiне жататын тiркеу парағында жүзеге асырылады.
Мүлiктiк кешен ретiнде кәсiпорынға құқықтар мен
жүктелiмдердi және олармен жасалатын мәмiлелердi
тiркеу
77. Оның меншiк иесi немесе өзге заттық құқықтың субъектiсi кәсiпорынның жылжымайтын мүлкiне және олармен жасалатын мәмiлелерге құқықтарды және жүктелiмдердi тiркеу субъектiсi болып табылады.
78. Кәсiпорынның жылжымайтын мүлкiн тiркеудi жылжымайтын мүлiк объектiсi орналасқан жер бойынша тiркеу органы жүзеге асырады.
79. Кәсiпорынның жылжымайтын мүлкiн тiркегеннен кейiн болған жылжымалы мүлiк құрамының өзгеруi тiркеу құжаттарына өзгертулер енгiзуге әкеп соқпайды.
Пайдалану құқығын тiркеу
80. Бiр жылдан аса мерзiмге пайдалану құқығы тiркеу объектiсi болып табылады.
81. Пайдалану құқығын тiркеу бұл құқық кiмнiң мүддесiнде пайда болғанын адамды және қай мерзiмге туындағанын көрсете отырып, пайдалану құқығымен жүктелiм жасалған объектiге қатысты тiркеу парағына жазбалар енгiзу жолымен, мүдделi тараптың өтiнiшi бойынша жүзеге асырылады.
82. Жылжымайтын мүлiк объектiсiне пайдалану құқығын тiркеу үшiн қажет кезде өтiнiшке қоса құқықтың қолданылу аясын көрсете отырып жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң жоспары берiледi.
83. Пайдаланудың тiркелген құқығы азаматтық заңдар нормасына және тараптар арасындағы шартқа сәйкес тоқтатылған болып есептеледi.
Кепiлдi тiркеу
84. Кепiлдi тiркеу кепiлдiң мәнiсi болып табылатын жылжымайтын мүлiктiң объектiсiне жататын тiркеу парағына жазбалар енгiзу жолымен кепiл ұстаушының өтiнiшi бойынша жүзеге асырылады. Өтiнiшке кепiл туралы шарт қоса берiледi.

74. Регистрация в Правовом кадастре прав на квартиры и другие помещения, расположенные в зданиях, находящихся в общей собственности, осуществляется в порядке, установленном статьей 25 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 25 декабря 1995 г.  U952727_ "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним".
Регистрация сервитутов
75. Регистрация сервитутов осуществляется по заявлению заинтересованного лица при наличии оснований, предусмотренных главой 7 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 22 декабря 1995 г.  U952717_ "О земле" и иными законодательными актами. К документам о регистрации сервитутов прилагается план земельного
участка (кадастровый план иного объекта недвижимости), на котором
показано расположение объекта и сфера действия сервитута.
76. Регистрация сервитутов осуществляется на регистрационном
листе, относящемся к земельному участку, обремененному этим
сервитутом, и на регистрационном листе, относящемся к земельному
участку, в пользу которого возникли сервитуты.
Регистрация прав и обременений на предприятие как
имущественный комплекс и сделок с ним
77. Субъектом регистрации прав и обременений на недвижимое
имущество предприятия сделок с ним является его собственник либо
субъект иного вещного права.
78. Регистрация недвижимого имущества предприятия
осуществляется регистрирующими органами по месту нахождения объекта
недвижимости.
79. Изменения состава движимого имущества, происшедшие после
регистрации недвижимого имущества предприятия, не влекут за собой
внесения изменений в регистрационные документы.
Регистрация права пользования
80. Объектом регистрации является право пользования сроком
свыше одного года.
81. Регистрация права пользования осуществляется по заявлению
заинтересованной стороны, путем внесения записей в регистрационный
лист, касающийся объекта, который обременен правом пользования, с
указанием лица, в пользу которого это право возникло и на какой срок.
82. Для регистрации права пользования на объекты недвижимости к
заявлению, при необходимости, прилагается план объекта недвижимости,
с указанием сферы действия права.
83. Зарегистрированное право пользования считается прекращенным
в соответствии с нормами гражданского законодательства и договором
между сторонами.
Регистрация залога
84. Регистрация залога осуществляется по заявлению залогодержателя путем внесения записей в регистрационный лист, относящийся к объекту недвижимости, являющемуся предметом залога. К заявлению прилагается договор о залоге.

85. Тiркеу жазбасына тiркеу қағазында көзделген мәлiметтер кiредi.
86. Кепiлдi тiркеуден бас тартуға шартта көрсетiлген мүлiктiң кепiлiне жол берiлмеген жағдайларда, сондай-ақ шарттың немесе оған қоса берiлген құжаттар мазмұнының заңдарға және мемлекеттiк тiркеу кезiнде қойылатын талаптарға сәйкес келмеуi кезiнде жол берiледi.
Мемлекеттiк меншiк құқығын тiркеу
87. Мемлекеттiк меншiк құқығын тiркеу мемлекеттiк заңды тұлғалардың шаруашылық жүргiзу, жедел басқару құқығын немесе жер пайдалану құқығын тiркеумен бiр мезгiлде жасалады.
88. Мемлекеттiк меншiк құқығын тiркеу туралы құжаттарды берген кезде мемлекеттiк органдар белгiленген жағдайларда мемлекеттiк құпияларды қорғау қажеттiлiгiн көрсетуге тиiс. Мемлекеттiк құпияларды қамтамасыз етпегендiк үшiн жауапкершiлiк бұл ретте тiркеу органына жүктеледi.
Сот қаулыларымен белгiленген құқықтарды,
жүктелiмдердi (шектеулердi) тiркеу
89. Сот шешiмiмен белгiленген жылжымайтын мүлiкке құқық жалпы негiздерде тiркеуге жатады. Тiркеу органы сот шешiмiмен белгiленген құқықтарды тiркеуден бас тартуға құқылы емес.
90. Жылжымайтын мүлiкке деген құқықтарға қатысты соттың қаулылар, ұйғарымдар, шешiмдер, сондай-ақ үкiмдер қабылдау фактiлерi қабылдану сәтiнен бастап тiркеледi.
Оларға шағым беру немесе наразылық бiлдiру фактiлерi де тiркеуге жатады.
Соттың мұндай үкiмi, шешiмi немесе ұйғарымы заңды күшiне енбеген жағдайда, олар осы жылжымайтын мүлiкке үшiншi тарап жағынан құқықтық дәмелену бар екендiгi туралы ескерту ретiнде қаралуға тиiс.
Құқық иесiнiң қаза болуына немесе заңды тұлғаның қайта
құрылуына (таратылуына) байланысты жылжымайтын
мүлiкке құқықтың ауысуын тiркеу
91. Мұра ету тәртiбiнде немесе заңды тұлғаның қайта құрылуы (таратылуы) салдарынан жылжымайтын мүлiк ауысқан кезде заңды мирасқорлардың құқықтарын тiркеу жалпы негiздер бойынша жүзеге асырылады.
92. Құқықтың мұра ету тәртiбiнде ауысуын тiркеу үшiн өсиет бойынша немесе заң бойынша мұрагер осы Ереженiң 44-тармағында санамаланған құжаттарға заң бойынша немесе өсиет бойынша мұра ету құқығы туралы куәлiктi немесе мұрагер құқығын куәландыратын өзге құжаттарды қоса бередi. Қайта құрылуға байланысты құқықтың ауысуы кезiнде құжаттарға осыған сәйкес өткiзу немесе бөлiну балансы қоса берiледi.
93. Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң (жалпы бөлiм) 50, 51-баптарында көзделген тәртiпте заңды тұлғаның таратылуына байланысты мүлiктiң ауысуы кезiнде тiркеу үшiн жылжымайтын мүлiктiң берiлуi соның негiзiнде болған таратылу балансын беру қажет.
Құқықты тоқтатудың жекелеген негiздерiн тiркеу

85. Регистрационная запись включает в себя сведения,
предусмотренные в регистрационном листе.
86. Отказ в регистрации залога допускается в случаях, когда
залог указанного в договоре имущества не допускается, а также
при несоответствии содержания договора или приложенных к нему
документов законодательству и требованиям, предъявляемым при
государственной регистрации.
Регистрация права государственной собственности
87. Регистрация права государственной собственности происходит
одновременно с регистрацией права хозяйственного ведения,
оперативного управления или права землепользования государственных
юридических лиц.
88. Государственные органы при подаче документов о регистрации
права государственной собственности должны указать на необходимость
охраны государственных секретов в установленных случаях.
Ответственность за необеспечение государственных секретов
возлагается при этом на регистрирующий орган.
Регистрация прав, обременений (ограничений),
установленных постановлениями суда
89. Право на недвижимое имущество, установленное решением суда, подлежит регистрации на общих основаниях. Регистрирующий орган не вправе отказать в регистрации прав, установленных решением суда.
90. Факты принятия судом постановлений, определений, решений, а также приговоров, которые касаются прав на недвижимое имущество, регистрируются с момента принятия.
Регистрации подлежат также факты их обжалования или опротестования.
В том случае, когда такой приговор, решение или определение суда не вступили в законную силу, они должны рассматриваться как предупреждение о том, что на данную недвижимость имеются правопритязания со стороны третьих лиц.
Регистрация перехода права на недвижимое имущество
в связи со смертью правообладателя или реорганизацией
(ликвидацией) юридического лица
91. При переходе недвижимого имущества в порядке наследования либо вследствие реорганизации (ликвидации) юридического лица регистрация прав правопреемников осуществляется по общим основаниям.
92. Для регистрация перехода права в порядке наследования наследник по завещанию либо по закону прилагает к документам, перечисленным в пункте 44 настоящего Положения, свидетельство о праве наследования по закону или по завещанию или иные документы, удостоверяющие права наследников. При переходе права в связи с реорганизацией к документам прилагается соответственно передаточный акт или разделительный баланс.
93. При переходе имущества в связи с ликвидацией юридического лица в порядке, предусмотренном статьями 50, 51 Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть), необходимо для регистрации представить ликвидационный баланс, на основании которого произошла передача недвижимого имущества.
Регистрация отдельных оснований прекращения права

94. Мүлiктiң құруына немесе мүлiктiң жылжымайтын объект ретiнде пайдаланылудан шығуына апарып соғатын оның бүлiнуiне байланысты құқықтың тоқтатылуын тiркеу үшiн құқық иеленушi (уәкiлеттi өкiл) уәкiлеттi органның тиiстi жағдаятты растайтын актiсiн қоса отырып, тiркеу органына құқықтың тоқтатылуын тiркеу туралы өтiнiш беруге тиiс.
95. Құқықтан бас тартуға байланысты жылжымайтын мүлiкке меншiк құқығының(өзге заттық құқықтың) тоқтатылуын тiркеу мынадай тәртiпте жүзеге асырылады.
Құқық иеленушiнiң немесе иесiз мүлiкке есеп жүргiзетiн органның өтiнiшi бойынша тiркеу органы тiркеу құжаттарына жылжымайтын мүлiкке меншiк құқығынан (өзге заттық құқықтан) бас тарту туралы белгi енгiзедi.
Мұндай мүлiкке құқықтың тоқтатылуын тiркеу Азаматтық кодекстiң (жалпы бөлiм) 242, 250-баптарымен, "Жер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 22 желтоқсандағы Заң күшi бар Жарлығының 61-бабымен көзделген нормаларды сақтай отырып, сот шешiмiнiң негiзiнде жүзеге асырылады.
IҮ. Қорытынды ережелер
Құжаттарды беру тәртiбi
96. Тiркеу әрекеттерiн жасағаннан кейiн өтiнiш иесiне мыналар қайтаруға жатады:
тiркеу органының жасалған тiркеу туралы белгiсiмен бiрге құқық белгiлеушi құжаттардың түпнұсқасы (нотариалды куәландырылған көшiрме);
құқық иеленушiнiң өтiнiшi болған кезде жылжымайтын мүлiкке құқықтарды немесе олармен жасалатын мәмiлелердi тiркеу туралы куәлiк;
тiркеу бойынша қызметтерге ақы төленгендiгiн растайтын құжат.
97. Тiркеуден бас тартылған кезде өтiнiш иесiне мыналар берiледi:
уәкiлеттi лауазымды тұлға қол қойған жазбаша түрдегi бас тарту және құжаттардың құқық қорғау органдарына жiберiлген жағдайларынан басқа кезде, құқық белгiлеушi құжаттың түпнұсқасы;
тiркеу бойынша қызметтерге ақы төленгендiгiн растайтын құжат.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 20 ақпандағы
N 236 қаулысымен
бекiтiлген
Жер учаскесiнде орналасқан жылжымайтын мүлiк
объектiлерiне кадастрлық нөмiрлер берудiң
УАҚЫТША ТӘРТIБI
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртiп жер учаскесiне орналасқан жылжымайтын мүлiк объектiлерiне кадастрлық нөмiрлер беру ережелерiн айқындайды.
2. Жылжымайтын мүлiк объектiлерiне кадастрлық нөмiрлер берудi уәкiлеттi органдар жүзеге асырады.
3. Кадастрлық нөмiрлер беру мақсаты үшiн жылжымайтын мүлiк объектiлерi екi топқа бөлiнедi:
ғимараттар, құрылыстар, құрылымдар (бастауыш объектiлер);
ғимараттардың, құрылыстардың, құрылымдардың құрамындағылар: тұрғын, тұрғын емес үй-жайлар, соның iшiнде бөлмелер, жанама салынған және iшiнен салынған тұрғын және тұрғын емес үй-жайлар және ғимараттардың, құрылыстардың, құрылымдардың басқа да құрамдары (екiншi қатардағы объектiлер).

94. Для регистрации прекращения права в связи с гибелью имущества или таким его повреждением, что влечет за собой прекращение существования имущества как объекта недвижимости, правообладатель (уполномоченный представитель) должен подать в регистрирующий орган заявление о регистрации прекращения права с приложением акта уполномоченного органа, подтверждающего соответствующее обстоятельство.
95. Регистрация прекращения права собственности (иного вещного права) на недвижимое имущество в связи с отказом от права осуществляется в следующем порядке:
Регистрирующий орган по заявлению правообладателя или органа, ведущего учет бесхозяйного имущества, вносит в регистрационные документы отметку об отказе от права собственности (иного вещного права) на недвижимое имущество.
Регистрация прекращения права на такое имущество осуществляется
на основании судебного решения с соблюдением норм, предусмотренных
статьями 242, 250 Гражданского кодекса (общая часть)   K941000_ ,
статьей 61 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу
Закона, от 22 декабря 1995 г.   U952717_   "О земле".
IV. Заключительные положения
Порядок выдачи документов
96. После совершения регистрационных действий возврату
заявителю подлежат:
подлинник правоустанавливающего документа (нотариально заверенная копия) с отметкой регистрирующего органа о произведенной регистрации;
свидетельство о регистрации прав на недвижимое имущество или сделок с ним при наличии ходатайства правообладателя;
документ, подтверждающий оплату услуг по регистрации.
97. При отказе в регистрации заявителю выдаются:
письменный отказ за подписью уполномоченного должностного лица и подлинник правоустанавливающего документа, за исключением случаев, когда документы направлены правоохранительным органам;
документ, подтверждающий оплату услуг по регистрации.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 февраля 1997 г. N 236
Временный порядок
присвоения кадастровых номеров объектам недвижимого
имущества, расположенным на земельном участке
1. Общие положения
1. Настоящим Порядком определяются правила присвоения кадастровых номеров объектам недвижимого имущества, расположенным на земельном участке.
2. Присвоение кадастровых номеров объектам недвижимого имущества осуществляется уполномоченными органами.
3. Объекты недвижимого имущества для целей присвоения кадастровых номеров подразделяются на две группы:
здания, строения, сооружения (первичные объекты);
составляющие здания, строения, сооружения: жилые, нежилые помещения, в том числе комнаты, жилые и нежилые пристроенные и встроенные помещения и прочие составляющие здания, строения, сооружения (вторичные объекты).

2. Жер учаскесiне орналасқан жылжымайтын мүлiк
объектiлерiне кадастрлық нөмiрлер құру принциптерi
4. Жылжымайтын мүлiк объектiлерiнiң кадастрлық нөмiрiн құру негiзiне облыс немесе республикалық мәнi бар қала кодынан бастап жылжымайтын мүлiктiң нақты объектiсiнiң кодына дейiнгi иерархиялық принцип қойылған.
5. Жер учаскесiне орналасқан жылжымайтын мүлiктiң әрбiр бастауыш және екiншi қатардағы объектiсiнiң бiрегей кадастрлық нөмiрi болуға тиiс, жер учаскелерiнiң, әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң немесе есептiк кварталдардың бiрiгуiне немесе бөлiнуiне байланысты кадастрлық нөмiр құрамының өзгертiлу жағдайларын қоспағанда, ол аталған жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң бiрыңғай құқық объектiсi ретiнде бүкiл өмiр сүру уақыты iшiнде өзгертiлмеуге тиiс.
6. Бiрiгу немесе бөлiну нәтижесiнде бастауыш немесе екiншi қатардағы объект бiрыңғай құқық объектiсi ретiнде өмiр сүруiн тоқтатқан кезде жаңадан құрылған объектiлерге жаңа кадастрлық нөмiрлер берiледi.
7. Бастауыш немесе екiншi қатардағы объект өмiр сүруiн тоқтатқан кезде оларға берiлген кадастрлық нөмiр басқа объектiге берiле алмайды.
8. Жер учаскесi кадастрлық нөмiрiнiң болмауы бастауыш объектiге кадастрлық нөмiр беруден бас тарту үшiн негiз бола алмайды.
Бұндай жағдайда бастауыш объектiге кадастрлық нөмiр беру үшiн уақытша кадастрлық нөмiр құрылады, онда жер учаскесi кадастрлық нөмiрiнiң орнына 0 (ноль) қойылады, ал ғимараттарға, құрылымдарға, құрылыстарға есептiк квартал шегiнде бiрегей нөмiрлер берiледi.
9. Екiншi қатардағы объектiлердi және олардың бөлiктерiн тiркеу кезiнде барлық жағдайларда ғимараттардың, құрылыстардың, құрылымдардың кадастрлық нөмiрлерiнiң болуы талап етiледi.
Егер ғимаратқа, құрылымға, құрылысқа кадастрлық нөмiр берiлмеген болса, онда бұл нөмiр ғимаратқа, құрылысқа, құрылымға оның құрамындағы алғашқы екiншi қатардағы объектiнi есепке алу кезiнде осы Тәртiпте белгiленген ережелер бойынша берiледi.
10. Әртүрлi есептiк кварталдарда орналасқан ғимаратқа, құрылысқа немесе құрылымға ғимаратты, құрылыстың немесе құрылымның үлкен немесе негiзгi бөлiгi орналасқан квартал нөмiрi көрсетiлiп бiр кадастрлық нөмiрмен берiледi.
11. Бастауыш және екiншi қатардағы жылжымайтын мүлiк объектiлерiне кадастрлық нөмiр беру үшiн мыналардың болуы негiз болады:
осы Тәртiптiң 2.5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жер кадастрының деректерi бойынша жер учаскесiнiң шекаралары және оның кадастрлық нөмiрi туралы ақпарат;
жылжымайтын мүлiктiң бастауыш объектiсiнiң (1:200 - 1:400 масштабында) жоспары (қажет болған жағдайда әр қабаттың);
қажет болған жағдайда жылжымайтын мүлiктiң екiншi қатардағы объектiнiң жоспары (1:200 - 1:400 масштабында).

2. Принципы построения кадастровых номеров объектов
недвижимости, расположенных на земельном участке
4. В основу построения кадастрового номера объектов недвижимости положен иерархический принцип от кода области или города республиканского значения до кода конкретного объекта недвижимости.
5. Каждый первичный и вторичный объект недвижимости, расположенный на земельном участке, должен иметь уникальный кадастровый номер, который не должен изменяться в течение всего времени существования данного объекта недвижимости как единого объекта права, кроме случаев изменения составляющих кадастрового номера в связи с объединением или разделением земельных участков, административно-территориальных единиц или учетных кварталов.
6. При прекращении существования первичного или вторичного объекта как единого объекта права в результате слияния или разделения вновь образованным объектам присваиваются новые кадастровые номера.
7. При прекращении существования первичного или вторичного объекта присвоенный им кадастровый номер не может быть присвоен другому объекту.
8. Отсутствие кадастрового номера земельного участка не может служить основанием для отказа в присвоении кадастрового номера первичному объекту.
В таком случае для присвоения кадастрового номера первичному объекту формируется временный кадастровый номер, в котором вместо кадастрового номера земельного участка используются нули, а зданиям, сооружениям, строениям присваиваются уникальные номера в пределах учетного квартала.
9. При регистрации вторичных объектов и их частей во всех случаях требуется наличие кадастрового номера зданий, строений, сооружений.
Если зданию, строению, сооружению не был присвоен кадастровый номер, то этот номер присваивается зданию, строению, сооружению при учете первого в его составе вторичного объекта по правилам, установленным настоящим Порядком.
10. Зданию, строению или сооружению, расположенному в разных учетных кварталах, присваивается один кадастровый номер с указанием номера квартала, на котором располагается большая или основная часть здания, строения или сооружения.
11. Основанием для присвоения кадастрового номера первичным и вторичным объектам недвижимого имущества является наличие:
информации о границах земельного участка и его кадастровом номере по данным государственного земельного кадастра, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 8 настоящего Порядка;
плана (при необходимости поэтажного) первичного объекта
недвижимости (в масштабе 1 : 200 - 1 : 400);
при необходимости плана вторичного объекта недвижимости
(в масштабе 1 : 200 - 1 : 400).

12. Жылжымайтын мүлiкке меншiк құқығының немесе басқа құқықтың бiр адамнан екiншi адамға ауысуы оның кадастрлық нөмiрiн қайта қарау үшiн негiз болып табылмайды.
3. Кадастрлық нөмiр құрылымы
13. Жылжымайтын мүлiк объектiсi кадастрлық нөмiрiнiң құрылымын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 6 маусымдағы N 710 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзу тәртiбi айқындайды.
14. Жылжымайтын мүлiктiң бастауыш және екiншi қатардағы объектiсi кадастрлық нөмiрiнiң құрылымы мынадай болады:
АА:ВВВ:ССС:ДДД:И...И:К...К,
мұнда:
: - кадастрлық нөмiрдiң құрылымдық бөлiктерiн бөлушi;
АА - облыстың немесе республикалық маңызы бар қаланың кодын көрсетедi;
ВВВ - әкiмшiлiк ауданның немесе облыстық (аудандық) мәнi бар қаланың кодын көрсетедi;
ССС - есептiк квартал кодын бiлдiредi;
ДДД - есептiк квартал және/немесе әкiмшiлiк аудан, облыстық (аудандық) мәнi бар қала iшiндегi жер учаскесiнiң реттiк нөмiрiн көрсетедi;
И...И - ғимарат, құрылыс немесе құрылым нөмiрiн бiлдiредi;
К...К - бастауыш объект iшiндегi екiншi қатардағы объект нөмiрiн көрсетедi, яғни: пәтер, iшiнен салынған үй-жайлар, бөлмелер, тұрғын емес немесе тұрғын ғимараттары тұрғын емес үй-жайдың немесе жылжымайтын мүлiктiң басқа құрамдарының бөлiктерi.
15. Жер учаскесiнiң кадастрлық нөмiрi болмаған жағдайда, жылжымайтын мүлiктiң бастауыш және екiншi қатардағы объектiлерiне кадастрлық нөмiрлер берудi жүзеге асыратын орган жер учаскесiнiң нөмiрiне сәйкес келетiн кадастрлық нөмiр бөлiгiнде (ДДД) үш ноль қояды.

12. Переход права собственности или иного права на объекты
недвижимого имущества от одного лица к другому не является
основанием для пересмотра его кадастрового номера.
3. Структура кадастрового номера
13. Структура кадастрового номера объекта недвижимости
определяется Порядком ведения государственного земельного кадастра
в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правительства
Республики Казахстан от 6 июня 1996 г. N 710.   P960710_
14. Кадастровый номер первичного и вторичного объекта
недвижимости имеет следующую структуру:
АА : ВВВ : ССС : ДДД : И...И : К...К,
где:
: - разделитель составных частей кадастрового номера;
АА - обозначает код области или города республиканского
значения;
ВВВ - обозначает код административного района или города
областного (районного) значения;
ССС - обозначает код учетного квартала;
ДДД - обозначает порядковый номер земельного участка внутри учетного квартала и/или административного района, города областного (районного) значения;
И...И - обозначает номер здания, строения или сооружения;
К...К - обозначает номер вторичного объекта внутри первичного объекта, то есть: номер квартиры, встроенного помещения, комнаты, части нежилого помещения в нежилом или жилом здании и других составляющих недвижимость.
15. При отсутствии кадастрового номера земельного участка орган, осуществляющий присвоение кадастровых номеров первичным и вторичным объектам недвижимости, в части кадастрового номера, соответствующего номеру земельного участка (ДДД), проставляет три нуля.