Қарағанды облысында Қарқаралы мемлекеттік ұлттық табиғат паркін ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ҚАУЛЫСЫ 1998 жылғы 1 желтоқсан N 1212
Қарағанды облысы Қарқаралы және Кент тау-орман алқаптарының бірегей табиғат кешендерін сақтап қалу және қалпына келтіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман, балық және аң шаруашылығы комитетінің, Ғылым министрлігі - Ғылым академиясының, Экология және табиғи ресурстар министрлігінің және Қарағанды облысы әкімінің ұсынысын ескере отырып Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Шаруашылық жүргізу құқындағы "Қарқаралы орман шаруашылығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны қайта құру жолымен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман, балық және аң шаруашылығы комитетінің қарауындағы "Қарқаралы мемлекеттік табиғат паркі" табиғат қорғайтын мемлекеттік мекеме (бұдан әрі - Мекеме) болып қайта ұйымдастырылсын.
Мекеме, қайта ұйымдастырылып отырған шаруашылық жүргізу құқындағы "Қарқаралы орман шаруашылығы" республикалық мемлекеттік мемлекеттік кәсіпорнының құқықтары мен міндеттерінің құқықтық мұрагері болып табылады деп белгіленсін.
2. Мекемеге тұрақты пайдалануға Қарқаралы ауданының шаруашылықтарының пайдаланатын жерлері мен арнайы жер қорынан қосымша, жалпы ауданы 16 481 гектар жер учаскелері қосымшаға сәйкес берілсін.
3. Құрылып отырған Мекеменің аумағында орналасқан ормандар - мемлекеттік ұлттық табиғат парктерінің ормандары деген қорғаныш санатына жатқызылсын.
4. Қарағанды облысының әкімі ұйымдастырылып отырған Мекеменің табиғат қорғау режимін қамтамасыз ету мақсатында меншік иелері мен жер пайдаланушылардан жер учаскелерін алмай, оның сыртқы шекарасының бойымен Мекеменің объектілерін сақтап қалу мен қалпына келтіруге кері әсерін тигізетін кез келген іс-әрекетке тыйым сала отырып, екі шақырымдық қорғау аймағын белгілесін.
5. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару жөніндегі комитеті Мекеме жерлерінің шекарасын жергілікті жерде белгілесін.
6. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман, балық және аң шаруашылығы комитеті белгіленген тәртіппен:
екі ай мерзім ішінде Мекеме туралы ережені әзірлеп, бекітсін;
Мекеменің мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
7. Мекемені қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне орман, балық, аң шаруашылығына және ерекше қорғалатын табиғат аумақтарын ұстауға көзделген қаржының есебінен және оның шегінде жүзеге асырылады деп белгіленсін.

Об организации Каркаралинского государственного национального природного парка в Карагандинской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 1998 года № 1212
В целях сохранения и восстановления уникальных природных комплексов Каркалинского и Кентского горно-лесных массивов Карагандинской области, учитывая предложение Комитета лесного, рыбного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства, Министерства - науки Академии наук, Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и акима Карагандинской области, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Каркаралинское лесное хозяйство" путем его преобразования в природоохранное государственное учреждение "Каркаралинский государственный национальный природный парк" (далее - Учреждение) в ведении Комитета лесного, рыбного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Определить, что Учреждение является правопреемником прав и обязанностей реорганизуемого Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Каркаралинское лесное хозяйство".
2. Предоставить Учреждению дополнительно в постоянное пользование земельные участки из землепользования хозяйств и земель специального земельного фонда Каркаралинского района общей площадью 16 481 гектар согласно приложению.
3. Отнести леса, находящиеся на территории образуемого Учреждения, к категории защитности - леса государственных национальных природных парков.
4. Акиму Карагандинской области в целях обеспечения природоохранного режима организуемого Учреждения установить вдоль его внешних границ без изъятия земельных участков у собственников и землепользователей двухкилометровую охранную зону с запрещением на ее территории любой деятельности, отрицательно влияющей на сохранение и воспроизводство объектов Учреждения.
5. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан установить на местности границы земель Учреждения.
6. Комитету лесного, рыбного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном порядке:
в двухмесячный срок разработать и утвердить Положение об Учреждении;
обеспечить государственную регистрацию Учреждения.
7. Установить, что финансирование Учреждения осуществляется за счет и в пределах ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан на лесное, рыбное, охотничье хозяйство и содержание особо охраняемых природных территорий.

8. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне орман, балық, аң шаруашылығына және ерекше қорғалатын табиғат аумақтарын ұстауға 1999 жылға көзделген қаржының шегінде, Нүркен Әбдіров атындағы ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативіне Мекемені ұйымдастыру үшін оның жер учаскелерін алуға байланысты келтірілген шығын үшін 3,5 миллион теңге төлейтін болсын.
9. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.
10. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
1998 жылғы 1 желтоқсандағы
N 1212 қаулысына
қосымша
Қарқаралы мемлекеттік ұлттық табиғат паркіне тұрақты
пайдалануға берілетін жер учаскелерінің
ТІЗБЕСІ
__________________________________________________________________________
|    Жер        |                Учаскелер ауданы, га
|пайдаланушылар-|__________________________________________________________
|дың атауы және |        |     Оның ішінде
|жер учаскелері |Барлығы ___________________________________________
|берілетін      |        |  ауыл  |                    | орманды | Басқа  |
|  жерлердің    |        |шаруашы-|   оның ішінде      |  аумақ  | жерлер |
|   құрамы      |        |  лығы  |____________________|         |        |
|               |        | жерлері|егіс-|шабын-|жайылым|         |        |
|               |        |        |тік-р|дық-р |дар    |         |
|_______________|________|________|_____|______|_______|_________|________|
|1.Қарқаралы    |        |        |     |      |       |         |        |
|ауыл шаруашылы-| 3 700  | 3 300  | 200 | 100  | 3 000 |   -     | 400    |
|ғы колледжі    |        |        |     |      |       |         |        |
|_______________|________|________|_____|______|_______|_________|________|
|2. Нүркен      |        |        |     |      |       |         |        |
|Әбдіров атында-| 1 811  | 1 502  |  -  |  -   | 1 502 |  159    |  150   |
|ғы ауыл шаруа- |        |        |     |      |       |         |        |
|шылығы өндіріс-|        |        |     |      |       |         |        |
|тік кооперативі|        |        |     |      |       |         |        |
|_______________|________|________|_____|______|_______|_________|________|
|3. Ауданның    |        |        |     |      |       |         |        |
|арнайы жер қоры| 10 970 | 10 285 |  -  | 263  | 10 022|   -     |  685   |
|_______________|________|________|_____|______|_______|_________|________|
|   Барлығы     | 16 481 | 15 087 | 200 | 363  | 14 524|  159    | 1 235  |
|_______________|________|________|_____|______|_______|_________|________|

8. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан в пределах ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан на лесное, рыбное, охотничье хозяйство и содержание особо охраняемых природных территорий на 1999 год, возместить сельскохозяйственному производственному кооперативу имени Нуркена Абдирова 3,5 миллиона тенге за убытки, причиненные в связи с изъятием у него земельного участка для организации Учреждения.
9. Утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796.
10. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 1 декабря 1998 года № 1212
Перечень
земельных участков, предоставляемых Каркаралинскому
государственному национальному природному парку в постоянное
землепользование
____________________________________________________________________________
|     Наименование         |            Площадь участков, га
| землепользователей и     |________________________________________________
|состав земель, из которых |       |             В том числе
|предоставляются земельные | Всего |________________________________________
|      участки             |       |сельскохо-|          из них             |
|                          |       |зяйствен- |_____________________________|
|                          |       |ные угодья|  пашня  | сенокосы |пастбища|
|__________________________|_______|__________|_________|__________|________|
|1. Каркаралинский         |       |          |         |          |        |
|сельскохозяйственный      | 3 700 |  3 300   |   200   |   100    |  3 000 |
|колледж                   |       |          |         |          |        |
|__________________________|_______|__________|_________|__________|________|
|2. Сельскохозяйственный   |       |          |         |          |        |
|производственный коопера- | 1 811 |  1 502   |    -    |    -     |  1 502 |
|тив имени Нуркена Абдирова|       |          |         |          |        |
|__________________________|_______|__________|_________|__________|________|
|3. Специальный земельный  |       |          |         |          |        |
|фонд района               |10 970 | 10 285   |    -    |   263    | 10 022 |
|__________________________|_______|__________|_________|__________|________|
|                          |       |          |         |          |        |
|       Всего              |16 481 | 15 087   |   200   |   363    | 14 524 |
|__________________________|_______|__________|_________|__________|________|
Продолжение таблицы
____________________
|
____________________|
|
____________________|
|
____________________|
|  лесная  |        |
| площадь  | прочие |
|__________|________|
|          |        |
|    -     |  400   |
|          |        |
|__________|________|
|          |        |
|   159    |  150   |
|          |        |
|__________|________|
|          |        |
|    -     |  685   |
|__________|________|
|          |        |
|   159    | 1 235  |
|__________|________|
(Корректор:  И.Склярова
Специалист: Э.Жакупова)